Темір жол вокзалдары қызметін ұйымдастыру қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 2 шілдедегі № 759 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 10 тамыздағы № 624 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 10.08.2015 № 624 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 23 қаңтардағы № 55 бұйрығын қараңыз.
"Темір жол көлігі туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 8 желтоқсандағы Заңының 14-бабы 1-тармағының 20) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған темір жол вокзалдары қызметін ұйымдастыру қағидасы бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                              К.Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 2 шілдедегі
№ 759 қаулысымен
бекітілген
Темір жол вокзалдары қызметін ұйымдастыру қағидасы
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.06.08 № 767 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Темір жол вокзалдары қызметін ұйымдастыру қағидасы (бұдан әрі - Қағида) «Темір жол көлігі туралы» Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 8 желтоқсандағы Заңының 14-бабы 1-тармағының 20) тармақшасына сәйкес әзірленді, жолаушыларға темір жол вокзалдарында қауіпсіз және сапалы қызмет көрсетуді қамтамасыз етуге бағытталған Қазақстан Республикасында темір жол вокзалдарының қызметін ұйымдастыру тәртібін белгілейді.
2. Осы Қағидада мынадай анықтамалар қолданылады:
1) қосымша қызметтер – темір жол вокзалдарында темір жол вокзалдарының класына байланысты халыққа ұсынылатын, жолаушылар тасымалдау үдерісінің ажырамас бөлігі болып табылмайтын қызметтер;
2) қызметтерді жеткізуші – темір жол вокзалының иесімен жасалған шарттар негізінде темір жол вокзалында жолаушыларға (халыққа) қызмет көрсететін тұлға;
3) темір жол вокзалының класы – орындалатын жұмыстардың (көрсетілетін қызметтердің) көлеміне және техникалық жабдықталуына байланысты айқындалған теміржол вокзалының мәртебесі;
4) темір жол вокзалының иесі – жеке меншік құқығында немесе өзге де заңды негіздерде темір жол вокзалдарын иеленетін және темір жол вокзалдарының қызметін ұйымдастыратын тұлға.

Об утверждении Правил организации деятельности железнодорожных вокзалов
Постановление Правительства Республики Казахстан от 2 июля 2011 года № 759. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 августа 2015 года № 624
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 10.08.2015 № 624 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления  см. приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 23 января 2015 года № 55.
В соответствии с подпунктом 20) пункта 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 8 декабря 2001 года "О железнодорожном транспорте" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила организации деятельности железнодорожных вокзалов.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 2 июля 2011 года № 759
Правила
организации деятельности железнодорожных вокзалов
Сноска. Правила в редакции постановления Правительства РК от 08.06.2012 № 767 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации деятельности железнодорожных вокзалов (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 20) пункта 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 8 декабря 2001 года "О железнодорожном транспорте", устанавливают порядок организации деятельности железнодорожных вокзалов в Республике Казахстан, направленный на обеспечение безопасного и качественного обслуживания пассажиров на железнодорожных вокзалах.
2. В настоящих Правилах использованы следующие определения:
1) дополнительные услуги – услуги, оказываемые населению на железнодорожных вокзалах в зависимости от класса железнодорожных вокзалов, которые не являются неотъемлемой частью процесса перевозки пассажиров;
2) поставщик услуг – лицо, оказывающее услуги пассажирам (населению) на железнодорожном вокзале на основании заключенных договоров с владельцем железнодорожного вокзала;
3) класс железнодорожного вокзала – статус железнодорожного вокзала, определенный в зависимости от объема выполняемых работ (предоставляемых услуг) и технической оснащенности;
4) владелец железнодорожного вокзала – лицо, владеющее на праве собственности или иных законных основаниях железнодорожными вокзалами и организующее деятельность железнодорожных вокзалов.

Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 05.12.2013 № 1320 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2. Темір жол вокзалдарының қызметін ұйымдастыру тәртібі
3. Темір жол вокзалдары тасымалдау үдерісінің ажырамас бөлігі болып табылады және қызметін тәулік бойы жүзеге асырады.
4. Теміржол вокзалдары орындалатын жұмыстардың (көрсетілетін қызметтердің) көлеміне, жолаушылар ағыны мен техникалық жабдықталуына байланысты кластарға бөлінеді. Теміржол вокзалдарының тізбесін олардың кластарына сәйкес теміржол вокзалдарының класын айқындау әдістемесіне сәйкес уәкілетті орган бекітеді.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 05.12.2013 № 1320 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
5. Темір жол вокзалының технологиялық мақсаты жолаушылардың темір жол станцияларына келуі, тұруы және жөнелтілуі кезінде оларға қауіпсіз, сапалы қызмет көрсетілуін қамтамасыз ету және халыққа қызметтер көрсету болып табылады.
6. Теміржол вокзалының билет кассалары, күтуге арналған үй-жайлары, санитарлық–тұрмыстық үй-жайлары, соның ішінде мүгедектер мен тұрғындардың ұтқырлығы жоқ топтарына арнайы әлеуметтік жабдықталған үй-жайлары, ана мен бала бөлмесі, ақпараттық қызмет көрсету объектілері (соның ішінде жолаушыларды бірыңғай анықтамалық-ақпараттық орталықпен байланыстыратын объектілер), медициналық пункт, қоғамдық тәртіпті күзету пункті болуға тиіс.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 05.12.2013 № 1320 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
7. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 05.12.2013 № 1320 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
8. Кластан тыс және 1-ші кластағы теміржол вокзалдарында қосымша қол жүгін сақтау камерасы, транзиттік жолаушылардың ұзақ демалатын бөлмелері, тамақтану орындары, шаштараз, дүкендер, сауда дүңгіршіктері, пошта бөлімі, ақша айырбастау орны, дәріхана, банкомат, төлем терминалдары, интернет (WI-FI) болуға тиіс.
Барлық қызмет көрсету орындары тәулік бойы жұмыс істеуге және мүгедектерге оңай қолжетімді болуға тиіс.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 05.12.2013 № 1320 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
9. Вокзалдар мынадай тыныс-тіршілікті қамтамасыз ету жүйесімен жабдықталады:
1) жарықтандыру;
2) үздіксіз электрмен қоректендіру жүйесі;

Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 05.12.2013 № 1320 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
2. Порядок организации деятельности железнодорожных вокзалов
3. Железнодорожные вокзалы являются неотъемлемой частью перевозочного процесса и осуществляют деятельность круглосуточно.
4. В зависимости от объема выполняемых работ (услуг), пассажиропотока и технической оснащенности железнодорожные вокзалы подразделяются на классы. Перечень железнодорожных вокзалов согласно их классу утверждается уполномоченным органом в соответствии с методикой определения класса железнодорожных вокзалов.
Сноска. Пункт 4 в редакции постановления Правительства РК от 05.12.2013 № 1320 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
5. Технологическим назначением железнодорожного вокзала являются обеспечение безопасного, качественного обслуживания пассажиров при прибытии, нахождении и отправлении их с железнодорожной станции и предоставление населению услуг.
6. Железнодорожный вокзал должен иметь билетные кассы, помещения для ожидания, санитарно-бытовые помещения, в том числе специально оборудованные для инвалидов и маломобильных групп населения, комнату матери и ребенка, объекты информационного обслуживания (в том числе объекты, связывающие пассажиров с единым справочно-информационным центром), медицинский пункт, пункт охраны общественного порядка.
Сноска. Пункт 6 в редакции постановления Правительства РК от 05.12.2013 № 1320 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
7. Исключен постановлением Правительства РК от 05.12.2013 № 1320 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
8. Внеклассные и железнодорожные вокзалы 1-го класса дополнительно должны иметь камеры хранения ручной клади, комнаты длительного отдыха транзитных пассажиров, пункты питания, парикмахерские, магазины, торговые киоски, почтовое отделение, обменный пункт, аптеки, банкоматы, платежные терминалы, интернет (WI-FI).
Все пункты сервиса должны работать круглосуточно и быть легкодоступными для инвалидов.
Сноска. Пункт 8 в редакции постановления Правительства РК от 05.12.2013 № 1320 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
9. Железнодорожные вокзалы оборудуются системой жизнеобеспечения:
1) освещением;
2) бесперебойным электропитанием;

3) өрт сигнализация жүйесі (авариялық хабарландыру, персоналды және келушілерді эвакуациялауды басқару, автоматты өрт сөндіру және түтінді кетіру);
4) вокзалдардың периметрінің сыртқы қоршауы;
5) бейнебақылау;
6) инженерлік қорғаныс (турникеттер, темір іздейтіндер).
10. Сервистің барлық пункттері қозғалысы шектеулі жолаушыларға жеңіл қолжетімді болуы тиіс.
11. Күту залдары перронға шығатын кіреберіске жақын орналасуы тиіс.
12. Билет кассалары күту залынан оқшауланған жеке кабина түрінде жасалады. Жолаушыларға қызмет көрсетудің санаты бойынша біріктіріліп, оларды топтап орналастыру қажет.
13. Жолаушылар платформалары мен перрондарға өту және шығу мүгедектер мен халықтың баяу қимылдайтын топтары үшін қолжетімді болуға (пандустармен, мамандандырылған лифтілермен жабдықталуға) тиіс.
14. Темір жол вокзалдарында жол жүру құжаттарын (билеттерді) сатуды қамтамасыз ету үшін үй-жайлар ұсыну барлық тасымалдаушыларға немесе тасымалдаушы уәкілеттік берген тұлғаларға тең негізде жүзеге асырылады.
15. Темір жол вокзалдарында медициналық пункттердің болуын медициналық қызметпен айналысуға лицензиясы бар жеке және заңды тұлғалармен шарттар жасасу арқылы вокзал иелері қамтамасыз етеді.
16. Тасымалдау үдерісімен байланысты анықтама-ақпараттық қызметтер тұрғындарға тегін көрсетіледі, атап айтқанда:
1) ақпараттық стендтер, табло арқылы көзбен шолу ақпараты арқылы:
жолаушылар және қала маңы поездарының келуі және жүруі туралы ақпарат;
жолаушылар және қала маңы поездарының жүру кестесі;
жолаушылар және қала маңы тасымалын орындайтын тасымалдаушылар туралы мәліметтер;
темір жол вокзалындағы жолаушылардың құқықтары мен міндеттері туралы ақпарат.
2) ақпараттық қызмет бойынша ауызша және (немесе) радиотрансляциялық ақпарат арқылы:
жолаушылар және қала маңы поезының нақты келу, жүру және (немесе) бөгелу уақыты;
жолаушылар және қала маңы поезының берілетін және жүретін жолы туралы.
Ақпаратты ұсыну тілдерді, мәтіндерді, Брайл шрифтін, түйсіну қатынасын, ірі шрифтті, қолжетімді мультимедиялық құралдарды пайдалану арқылы мүгедектер үшін де қамтамасыз етіледі.
Ескерту. 16-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 05.12.2013 № 1320 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
17. Тасымалдау үдерісімен және жолаушыларға қызмет көрсетуге байланысты қызметтерді вокзал қызметкерлері тұрғындарға тегін көрсетеді:
1) перронда жолаушыларды поезд вагондарына қауіпсіз отырғызуды/түсіруді ұйымдастыру;

3) пожарной сигнализацией (аварийное оповещение, управление эвакуацией персонала и посетителей, автоматическое пожаротушение и дымоудаление);
4) ограждением внешнего периметра вокзалов;
5) видеонаблюдением;
6) инженерной защитой (турникеты, металлоискатели).
10. Все пункты сервиса должны быть легко доступными для пассажиров с ограниченной подвижностью.
11. Залы ожидания должны быть близко расположены к выходам на перрон.
12. Билетные кассы должны устраиваться в виде индивидуальных кабин, изолированных от зала ожидания. Их надлежит располагать группами, объединяя по категориям обслуживания пассажиров.
13. Переходы и выходы на пассажирские платформы и перроны должны быть доступны для инвалидов и маломобильных групп населения (оборудованы пандусами, специализированными лифтами).
14. Предоставление помещений на железнодорожных вокзалах для обеспечения продажи проездных документов (билетов) осуществляется на равной основе всем перевозчикам либо лицам, уполномоченным перевозчиком.
15. Наличие медицинских пунктов на железнодорожных вокзалах обеспечивается владельцами вокзалов путем заключения договоров с физическими и юридическими лицами, имеющими лицензию на занятие медицинской деятельностью.
16. Справочно-информационные услуги, связанные с перевозочным процессом, оказываются населению бесплатно, а именно:
1) посредством визуальной информации через информационные стенды, табло:
информация о прибытии и отправлении пассажирского и пригородного поезда;
расписание движения пассажирских и пригородных поездов;
сведения о перевозчиках, выполняющих пассажирские и пригородные перевозки;
информация о правах и обязанностях пассажиров на железнодорожном вокзале;
2) через справочную службу посредством устной и (или) радиотрансляционной информации:
фактическое время прибытия, отправления и (или) задержки пассажирского и пригородного поезда;
о пути, на который подается или с которого отправляется пассажирский и пригородный поезд.
Представление информации обеспечивается также для инвалидов с использованием языков, текстов, шрифта Брайля, тактильного общения, крупного шрифта, доступных мультимедийных средств.
Сноска. Пункт 16 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 05.12.2013 № 1320 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
17. Услуги, связанные с перевозочным процессом и обслуживанием пассажиров сотрудниками вокзалов, оказываются населению бесплатно:
1) организация безопасной посадки/высадки на перроне пассажиров в вагоны поездов;

2) жолаушылар және қала маңы поездарының кешігуі туралы актілерді жасау;
3) қолданылмаған жол жүру құжаттарында (билеттерде) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 14 шілдедегі № 799 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында темір жол көлігімен жолаушыларды, багажды және жүк багажды тасымалдау қағидаларына сәйкес белгі қою;
4) мүгедектерді және халықтың баяу қимылдайтын топтарын жолаушылар (қала маңы) поездарына отырғызу/шығаруға сүйемелдеу.
18. Темір жол вокзалында класқа байланысты ақылы негізде қосымша мынадай қызметтер көрсетіледі:
1) жолаушылардың, күтіп алушылардың немесе шығарып салушылардың өтініші бойынша дауыс зорайтқышпен хабарландыру;
2) тасымалдаушылардың қызметі және темір жол вокзалында орналасқан коммерциялық құрылымдардың қызметтері туралы жарнамалық сипаттағы хабарландыру;
3) анықтамалық ақпаратты қағаз тасығышта ұсыну;
4) жолаушыларға арналған демалу бөлмелері, оның ішінде бала мен ана бөлмесі;
5) балама ақысыз дәретханалар болғанда қоғамдық дәретханалар.
19. Қоғамдық тәртіпті қорғау пункттеріне арналған үй-жайлар коммуналдық төлемдерді, байланыс төлемдерін қоспағанда, өтеусіз ұсынылады.
20. Темір жол вокзалдарында:
1) күту залдарында поездың келуін күту қамтамасыз етіледі;
2) жолаушыларға қызмет көрсетумен және тасымалдаумен байланысты қызметтер көрсету үшін үй-жайлар ұсынуға рұқсат беріледі;
3) вокзал ғимаратына, перрондарға кіретін/шығатын өтпелерді, отырғызу платформаларын, жаяу жүргінші көпірлерін, төсеніштерді, тоннельдерді қол жүгімен, багажбен, басқа заттармен бөгеуге жол берілмейді;
4) вокзал аумағында кәмелетке толмаған адамдардың ересектердің қарауынсыз болуына жол берілмейді;
5) жолаушыларға қызмет көрсетуге арналған үй-жайларды оларға қызмет етумен байланысты емес мақсаттар үшін пайдалануға жол берілмейді;
6) медициналық пункттер бірінші қабатта орналастырылады және перрондарға, вокзал маңындағы алаңдарға және жолаушылардың күту залдарына еркін кіруге болады. Есік пен өтпелердің орналасуы, ені медициналық зембілмен қозғалу мүмкіндігін қамтамасыз етуі тиіс;
7) вокзал ғимаратына кіру/шығу және вокзал аумағында жолаушылардың (тұрғындардың) еркін қозғалуына вокзал перрондарында павильондар мен дүңгіршектерді жолдан кемінде 2,5 м кедергі келтірмейтін орындарда орналасуы тиіс;
8) жолаушыларға арналған, жолаушылар платформалар мен құрылыстарға қараңғы уақыт тәулігінде жарық түсіруді қамтамасыз етуі тиіс.
21. Темір жол вокзалының иесі жолаушыларға жалпы пайдаланылатын үй-жайларға (ақылы қызметтер көрсетуге арналған үй-жайлардан басқа, фойеге, күту залдарына, касса залына, жерасты өтпелеріне, жолаушылар платформаларына (перрондарға), қоғамдық дәретханаларға және т.б.) ақысыз кіруді қамтамасыз етеді.
Темір жол вокзалын күтіп ұстауға байланысты оның иесінің шығыстарын тасымалдаушы:

2) составление актов об опоздании пассажирских и  пригородных поездов;
3) проставление отметок на неиспользованных проездных документах (билетах) согласно Правилам перевозок пассажиров, багажа и грузобагажа железнодорожным транспортом в Республике Казахстан, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 июля 2011 года № 799;
4) сопровождение инвалидов и маломобильных групп населения на или из пассажирских (пригородных) поездов.
18. В зависимости от класса железнодорожного вокзала на платной основе предоставляются дополнительные услуги:
1) объявления по громкоговорящей связи по просьбе пассажиров, встречающих или провожающих;
2) объявления рекламного характера о деятельности перевозчиков и  услугах коммерческих структур, расположенных на железнодорожном вокзале;
3) представление справочной информации на бумажном носителе;
4) комнаты отдыха для пассажиров, в том числе комната матери и ребенка;
5) общественные туалеты при наличии альтернативы бесплатного туалета.
19. Помещения для пунктов охраны общественного порядка предоставляются безвозмездно, за исключением коммунальных платежей, платежей за связь.
20. На железнодорожных вокзалах:
1) обеспечивается ожидание прибытия поезда в залах ожидания;
2) допускается предоставление помещений для оказания услуг, связанных с обслуживанием и перевозкой пассажиров;
3) не допускается загораживание ручной кладью, багажом, иными предметами проходы в или из здания вокзала, на перроны, посадочные платформы, пешеходные мосты, настилы, тоннели;
4) не допускается нахождение на территории вокзала несовершеннолетних лиц без присмотра взрослых;
5) не допускается использование помещений, предназначенных для обслуживания пассажиров, для целей, не связанных с их обслуживанием;
6) медицинские пункты располагаются на первом этаже и имеют свободный доступ на перроны, привокзальные площади и в залы ожидания пассажиров. Расположение, ширина дверей и проходов должны обеспечивать возможность движения с медицинскими носилками;
7) допускается размещение на перронах вокзалов павильонов и киосков на расстоянии от пути не менее 2,5 м в местах, не препятствующих свободному передвижению пассажиров (населению) по территории вокзала и прохождению в или из здания вокзала;
8) обеспечивается освещение в темное время суток пассажирских платформ и сооружений, предназначенных для пассажиров.
21. Владелец железнодорожного вокзала обеспечивает пассажирам бесплатный доступ к помещениям общего пользования (фойе, залы ожидания, кассовые залы, подземные переходы, пассажирские платформы (перроны), общественные туалеты и др., кроме помещений, предназначенных для оказания платных услуг).
Расходы владельца железнодорожного вокзала, связанные с их содержанием, возмещаются перевозчиком путем оплаты услуг:

1) анықтама-ақпараттық (өлшем бірлігі - қызмет көрсетілген жолаушылар поезы);
2) ақылы қызметтер көрсетуге арналған үй-жайлардан басқа, тасымалдау үдерісін қамтамасыз ету мақсатында пайдаланылатын темір жол вокзалының алаңдарын ұсыну (өлшем бірлігі - жолаушылар вагоны) қызметтеріне ақы төлеу арқылы өтейді.
Бұл ретте, осы аталған пункттегі тасымалдаушының шығындары билет құнына енгізу жолымен өтеледі.
22. Вокзалдардағы темір жол көлігі қызметкерлері жолаушылардың қауіпсіздігін қамтамасыз етуге, оларға қажетті қолайлы жағдай жасауға, мәдениетті түрде қызмет көрсетуге, темір жол көлігі қызметтерін пайдаланатын барлық адамдармен қатынаста сыпайы және жайдары болуы және олардан қолданыстағы темір жол көлігі талаптарын орындауды талап етуі тиіс.
23. Темір жол вокзалдарында жұмыстар жүргізу темір жол көлігінде қозғалыс қауіпсіздігін төмендетпеуі, темір жол көлігі қозғалысында үзілістердің туындауына әкелмеуі тиіс.
24. Темір жол вокзалдарының аумағына өрттерді, аварияларды және басқа да дүлей апаттарды жою үшін өрт сөндіру және авариялық-құтқару командаларының жауынгерлік жасақтары, жедел және шұғыл медициналық көмек бригадалары кедергісіз жіберіледі.
25. Темір жол вокзалдарында жолаушыларға және тұрғындарға вокзалдардың технологиялық мүмкіндіктеріне байланысты қызметтің қосымша түрлері көрсетілуі мүмкін.
26. Тасымалдау үдерісіне байланысты қызмет көрсету мақсатында темір жол вокзалдарының иелерінің өткізілген конкурс қорытындысы бойынша тасымалдау үдерісіне қатысушылармен шарт жасасуына рұқсат етіледі.
Бұл ретте темір жол вокзалдарының иелері мен тасымалдау үдерісіне қатысушылар арасында шарттар жасасу мынадай қағидаттар негізге алына отырып, жүзеге асырылады:
1) қызметтерге тұтынушылардың тең қол жетімділігі;
2) тең жағдайлар ұсыну;
3) қызметтерді жеткізушілердің барлығына қатысты бірыңғай тариф саясатын жүргізу;
4) қызметтерді жеткізушілердің жолаушылар мен поездар қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша талаптарды бұлжытпай сақтауы.
27. Темір жол вокзалдарының технологиялық мақсатына байланысты емес қызметтер көрсету мақсатында темір жол вокзалының иесімен сауда негізінде вокзалдардың технологиялық белгілеріне байланысты емес жайларды жалға беру туралы келісім-шартты жасауға рұқсат етіледі (бірлік өлшемі шаршы м.).

1) справочно-информационных (единица измерения - обслуженный пассажирский поезд);
2) предоставления площадей железнодорожного вокзала, используемых в целях обеспечения перевозочного процесса, кроме помещений, предназначенных для оказания платных услуг (единица измерения - пассажирский вагон).
При этом затраты перевозчика, указанные в настоящем пункте, возмещаются путем включения их в стоимость билета.
22. Работники железнодорожного транспорта на вокзалах должны обеспечивать безопасность пассажиров, создавать им необходимые удобства, культурно обслуживать, быть вежливыми и предупредительными в обращении со всеми лицами, пользующимися услугами железнодорожного транспорта, и одновременно требовать от них выполнения действующих на железнодорожном транспорте требований.
23. Проведение работ на железнодорожных вокзалах не должно снижать безопасность движения на железнодорожном транспорте, приводить к возникновению перерывов в движении железнодорожного транспорта.
24. На территорию железнодорожных вокзалов беспрепятственно пропускаются боевые расчеты пожарных и аварийно-спасательных команд для ликвидации пожаров, аварий и других стихийных бедствий, бригады скорой и неотложной медицинской помощи.
25. На железнодорожных вокзалах могут оказываться дополнительные виды услуг, связанные с обслуживанием пассажиров и населения, в зависимости от технологической возможности вокзалов.
26. В целях оказания услуг, связанных с перевозочным процессом, допускается заключение договоров владельцами железнодорожных вокзалов с участниками перевозочного процесса по итогам проведенных ими конкурсов.
При этом заключение договоров между владельцами железнодорожных вокзалов и участниками перевозочного процесса осуществляется исходя из принципов:
1) равного доступа  потребителей к услугам;
2) предоставления равных условий;
3) проведения единой тарифной политики в отношении всех поставщиков услуг;
4) неукоснительного соблюдения поставщиками услуг требований по обеспечению безопасности пассажиров и движения поездов.
27. В целях оказания услуг, не связанных с технологическим назначением железнодорожных вокзалов, допускается заключение договоров владельцами железнодорожных вокзалов на аренду помещений на коммерческой основе (единица измерения кв.м).