"Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлiгiнiң 2011 - 2015 жылдарға арналған стратегиялық жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 31 желтоқсандағы № 1531 қаулысына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 30 желтоқсандағы № 1736 Қаулысы
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексінің 62-бабына және "2012 – 2014 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 24 қарашадағы Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлiгiнiң 2011 – 2015 жылдарға арналған стратегиялық жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 31 желтоқсандағы № 1531 қаулысына мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлiгiнiң 2011 – 2015 жылдарға арналған стратегиялық жоспары осы қаулыға қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 1736 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1531 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігінің 2011 – 2015 жылдарға арналған стратегиялық жоспары
1. Миссиясы және пайымдауы
Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігінің (бұдан әрі – Министрлік) миссиясы – ұзақ мерзімді перспективада халықтың әл-ауқатын жақсарту және елдің тұрақты дамуы үшін қолайлы жағдай қалыптастыру.
Пайымдауы – 2020 жылға қарай қазақстандық экономиканың 2009 жылғы деңгейге қатысты нақты мәнде үштен бірінен жоғары сапалы өсуі.
2. Ағымдағы жағдайды талдау
1. Елдің бәсекеге қабілеттілігін арттыру және ұлттық экономиканы жаңғырту
Өткен онжылдықта қазақстандық экономиканың жай-күйі көбінесе энергия ресурстары мен минералдық шикізаттың басқа да түрлеріне сыртқы конъюнктурамен айқындалды. 2000 – 2007 жылдары тауарлар экспорты орташа есеппен жалпы ішкі өнімнің (ЖІӨ) 45 %-ын құрады. 2008 жылы мұнай бағасы рекордтық тарихи деңгейде бір баррель үшін 147 АҚШ долларына дейін жеткен кезде, экспорт ЖІӨ-ге қарағанда 53,9 %-ға дейін өсті. Жаһандық экономикалық дағдарыс салдарынан энергия ресурстарының әлемдік бағасының төмендеуі кезінде 2009 жылы экспорт көлемі ЖІӨ-ге қарағанда 40,3%-ға дейін төмендеді.
2008 жылы басталған әлемдік экономиканың боялауы, ресурстарды пайдаланудың қысқаруы, Қазақстанның тауарлық экспортының негізгі құраушысы болып табылатын мұнай, металл, металлопрокатқа әлемдік бағалардың төмендеуі қазақстандық экономиканың өсу қарқынының баяулауына алып келді. 2008 жылдың қорытындысы бойынша ЖІӨ-нің нақты өсімі 2007 жылғы 8,9 %-бен салыстырғанда 3,3 %-ды құрады. Ауыл шаруашылығы өнімінің көлемі қысқарып, өнеркәсіптегі, құрылыстағы, сондай-ақ қызмет көрсету саласындағы өсу қарқыны төмендеді.

О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2010 года № 1531 "О Стратегическом плане Министерства экономического развития и торговли Республики Казахстан на 2011 - 2015 годы"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2011 года № 1736
В соответствии со статьей 62 Бюджетного Кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года и Законом Республики Казахстан от 24 ноября 2011 года «О республиканском бюджете на 2012 – 2014 годы» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2010 года № 1531 «О Стратегическом плане Министерства экономического развития и торговли Республики Казахстан на 2011 – 2015 годы» следующее изменение:
Стратегический план Министерства экономического развития и торговли Республики Казахстан на 2011 – 2015 годы, утвержденный указанным постановлением, изложить в редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 30 декабря 2011 года № 1736
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2010 года № 1531
Стратегический план
Министерства экономического развития и торговли
Республики Казахстан на 2011 - 2015 годы
1. Миссия и видение
Миссия Министерства экономического развития и торговли Республики Казахстан (далее - Министерство) - формирование благоприятных условий для улучшения благосостояния населения и устойчивого развития страны в долгосрочной перспективе.
Видение - качественный рост казахстанской экономики к 2020 году в реальном выражении более чем на треть по отношению к уровню 2009 года.
2. Анализ текущей ситуации
1. Повышение конкурентоспособности страны и модернизация
национальной экономики
За прошедшее десятилетие состояние казахстанской экономики во многом определялось внешней конъюнктурой на энергоресурсы и другие виды минерального сырья. В 2000 - 2007 годах экспорт товаров в среднем составлял 45 % к валовому внутреннему продукту (ВВП). В 2008 году, когда цена на нефть доходила до рекордного исторического уровня 147 долларов США за баррель экспорт вырос до 53,9 % к ВВП. При падении мировых цен на энергоресурсы вследствие глобального экономического кризиса объем экспорта в 2009 году снизился до 40,3 % к ВВП.
Начавшееся в 2008 году замедление мировой экономики, сокращение потребления ресурсов, снижение мировых цен на нефть, металлы, металлопрокат, являющиеся основными составляющими товарного экспорта Казахстана, способствовали замедлению темпов роста казахстанской экономики. По итогам 2008 года реальный рост ВВП составил 3,3 %, по сравнению с 8,9 % в 2007 году. Сократился объем продукции сельского хозяйства, снизились темпы роста в промышленности, строительстве, а также в сфере услуг.

2009 жылы Қазақстан экономикасының дамуы терең әлемдік экономикалық дағдарысқа бейімделу жағдайында өтті. 2009 жылдың қорытындысы бойынша нақты ЖІӨ-нің өсу қарқыны 1,2 %-ға дейін төмендеді. Экономиканың оң өсімі 2009 жылы ауыл шаруашылығының жалпы өнімінің 13,8 %-ға артуымен, мұнай өндіру көлемінің 8,1 %-ға артуымен, сондай-ақ экономика секторларындағы белсенділік пен сұранысты ынталандыру жөніндегі мемлекеттің дағдарысқа қарсы шараларымен қамтамасыз етілді.
2010 жылдың басынан бастап экономика салаларында оң серпін байқалды, бұл белгілі бір дәрежеде әлемдік экономиканың жандануына негізделді.
Нақты ЖІӨ 2010 жылы 2009 жылға қарағанда 7,3 %-ға ұлғайды. Салыстыру үшін 2010 жылы басқа елдерде ЖІӨ өсуі: АҚШ-та – 3,0%, Қытайда – 10,3%, Германияда – 3,5%, Жапонияда – 4,0%, Ұлыбританияда – 1,3%, Ресейде – 4%, Беларусияда – 7,6% құрады.
Сыртқы нарықтардағы конъюнктураның жақсаруы аясында өнеркәсіп өнімдерін өндіру көлемі 2010 жылы 10,0 %-ға, оның ішінде тау-кен өнеркәсібі мен карьерлерді дайындауда 5,3 %-ға өсім есебінен, өңдеу өнеркәсібінде 18,4 %-ға өсу есебінен ұлғайды.
Тауарлар өндіру мен қызмет көрсету көлемінің ұлғаюымен сипатталатын экономика салаларының дамуы жұмыспен қамтудың өсуіне ықпал етті.
Жұмыссыздық деңгейі 2010 жылы экономикалық белсенді халық санының 5,5 %-ын құрады, бұл 2009 жылға қарағанда 0,8 пайыздық тармаққа төмен. Салыстыру үшін 2010 жылы басқа елдерде жұмыссыздық: АҚШ-та – 9,6%, Қытайда – 4,1%, Германияда – 7,1%, Жапонияда – 5,1%, Ұлыбританияда – 7,8%, Ресейде – 7,5%, Беларусияда – 0,7% құрады.
Сонымен қатар әлемдік экономиканың қалпына келуі мен әлемдік тауар нарықтарындағы бағалар деңгейінің өсуі аясында отандық экономиканың өсуі ішкі бағалардың артуына ықпал етеді. 2010 жылғы желтоқсанда инфляция деңгейі 7,8 %-ды құрады, бұл 2009 жылғы желтоқсанға қарағанда 1,6 пайыздық тармаққа төмен.
Отандық экономика жай-күйінің сыртқы бағалар факторларынан тәуелділігі оған тән құрылымдық поляризация салдарынан сақталып отыр. Бір полюсте – бұл тез дамитын табыстылығы жоғары шикізаттық салалар және табыстары әлемдік экономиканың жай-күйі мен сыртқы нарықтардағы конъюнктураға толығымен тәуелді, толығымен әлемдік нарыққа жұмыс істейтін металлургия салалары. Мұнда ауыл шаруашылығын да жатқызуға болады. Екінші полюсте – рентабельділігі мен қосылған құны төмен басымды түрде ішкі нарыққа бағдарланған өңдеу секторының салалары.
Осылайша, экономиканың жай-күйі көбінесе шикізаттық экспортқа бағдарланған салалардың дамуымен айқындалады. Экономиканың мұндай құрылымы оның тұрақты өсуін қамтамасыз етуге мүмкіндік бермейді. Сондықтан экономиканың тұрақты өсу қарқындары болашақта басымды түрде шикізаттық емес секторды дамытумен қамтамасыз етілуі тиіс.
Қалыптасқан жағдайда кәсіпкерлікті қолдаудың, сауданы дамытудың қаржылық және қаржылық емес саясатын қайта қарау қажет. Бизнес-орта ұлттық экономиканы дамытуға, әлеуметтік мәселелерді шешуге, жұмыспен қамтылған қызметкерлер санын арттыруға қатты ықпал етеді.

В 2009 году развитие экономики Казахстана проходило в условиях адаптации к глубокому мировому экономическому кризису. По итогам 2009 года темпы роста реального ВВП снизились до 1,2 %. Положительный рост экономики в 2009 году был обеспечен за счет увеличения валовой продукции сельского хозяйства на 13,8 %, увеличения объемов добычи нефти на 8,1 %, а также антикризисных мер государства по стимулированию спроса и активности в секторах экономики.
С начала 2010 года наметилась положительная динамика в отраслях экономики, что в определенной степени обусловлено оживлением мировой экономики.
В 2010 году реальный ВВП вырос на 7,3 % к 2009 году. Для сравнения в других странах прирост ВВП в 2010 году составил: в США 3,0 %, в Китае – 10,3 %, в Германии – 3,5 %, в Японии – 4,0 %, в Великобритании – 1,3 %, в  России - 4 %, в Беларуси – 7,6 %.
На фоне улучшения конъюнктуры на внешних рынках объем производства промышленной продукции в 2010 году увеличился на 10,0 %, в том числе за счет роста в горнодобывающей промышленности и разработки карьеров - на 5,3 %, обрабатывающей промышленности - на 18,4 %.
Развитие отраслей экономики, характеризующееся увеличением объемов производства товаров и предоставления услуг, способствовало росту занятости.
Уровень безработицы в 2010 году составил 5,5 % к численности экономически активного населения, что на 0,8 процентных пункта меньше, чем в 2009 году. Для сравнения в других странах в 2010 году безработица составила: в США 9,6 %, в Китае – 4,1 %, в Германии – 7,1 %, в Японии – 5,1 %, в Великобритании – 7,8 %, в России – 7,5 %, в Беларуси – 0,7 %.
Вместе с тем, рост отечественной экономики на фоне восстановления мировой экономики и роста уровня цен на мировых товарных рынках способствует повышению внутренних цен. Уровень инфляции в декабре  2010 года составил 7,8 %, что на 1,6 процентных пункта выше к декабрю 2009 года.
Зависимость состояния отечественной экономики от внешних ценовых факторов сохраняется вследствие присущей для нее структурной поляризации. На одном полюсе - это быстро развивающиеся, высокодоходные сырьевые отрасли и отрасли металлургии, работающие почти полностью на мировой рынок, доходы которых целиком зависят от ситуации в мировой экономике и конъюнктуры внешних рынков. Сюда также можно отнести и сельское хозяйство. На другом полюсе - отрасли обрабатывающего сектора, ориентированные преимущественно на внутренний рынок, с низкой рентабельностью и добавленной стоимостью.
Таким образом, состояние экономики во многом определяется развитием сырьевых экспортоориентированных отраслей. Такая структура экономики не позволяет обеспечивать ее стабильный рост. Поэтому в перспективе устойчивые темпы роста экономики должны обеспечиваться преимущественно развитием несырьевого сектора.
В сложившейся ситуации требуется пересмотр политики финансовой и нефинансовой поддержки предпринимательства, развития торговли. Бизнес-среда оказывает серьезное влияние на развитие национальной экономики, решение социальных проблем, увеличение численности занятых работников.

Осылайша, 2010 жылы шағын және орта бизнес субъектілерінің үлесі елдің ЖІӨ-де 20,2 %-ды құрады (2009 жылы – 20,4 %).
2010 жылы бөлшек сауда айналымы 3197,1 млрд. теңгені құрады немесе 2009 жылмен (2551,4 млрд. теңге) салыстырғанда 17,9%-ға ұлғайды. 2010 жылы көтерме сауда айналымы 8152,4 млрд. теңгені құрады немесе өткен жылғы деңгейге қарағанда 111,9% (6872,3 млрд. теңге).
2010 жылы Қазақстан Республикасында 60 брокерлік-дилерлік ұйымдар мен 8 тауар биржалары жұмыс істеді, онда спот-тауарлар бойынша 10 407 мәміле жасалды.
2010 жылы биржалық мәмілелердің жалпы көлемі 86,5 млрд. теңгені құрады және 2009 жылмен (55 млрд. теңге) салыстырғанда 57,3%-ға және 2008 жылмен салыстырғанда (13,7 млрд. теңге) 6 еседен көп ұлғайды. Бұл ретте, саудағы қойылған спот-тауарлардың көлемі 2009 жылмен (94,5 млрд. тенге) салыстырғанда 9 еседен көп (884 млрд. теңге) және 2008 жылмен (25,3 млрд. теңге) салыстырғанда 35 еседен көп өсті.
Қазіргі жағдайда бөлшек сауда өндірісті, бөлуді, көлем мен тұтынуды біріктіре отырып, онымен бірыңғай кешенді қалыптастыра отырып елеулі мәнге ие болып отыр.
Соңғы уақытта осы заманғы сауда елеулі құрылымдық өзгерістерге ұшырады: стихиялы ұйымдастырылған нарықтардың қысқаруы, бөлшек желілерді нығайту, шетел операторлардың өктемдігі, ірі бөлшек желілер арасында бәсекелестіктің күшеюі.
Осылайша, қазіргі уақытта бөлшек тауар айналымы негізінен өз қызметін стационарлық желілерді жүзеге асыратын коммерциялық ұйымдар мен жеке кәсіпорындармен қалыптасады.
Қатаң құрылымдаумен және жаңа форматтар мен сауда ұйымдарының кіші форматтарын қолданысқа енгізе отырып бүгінгі күні тұтыну нарығының жай-күйін атап өткен жөн. Бұдан қоса, нарық саудасының осы заманғы дамуы дүкендер, сату әдістері мен қызмет көрсету нысандары түріндегі үлкен өзгерістермен қоса жүреді.
Министрлік дамыған елдерде кеңінен қолданыс тапқан "Кэш энд Кэрри" - "қойма-жаймалар" қағидаты бойынша ұсақ көтерме сауданы қолдану тәжірибесін Қазақстанда дамытуға және құруға ерекше назар аударып отыр. Қазақстанда қазірдің өзінде "РАМСТОР", "АСТЫҚЖАН", "АРЗАН", "МЭТРО" және т.б. сияқты "қойма-жаймалар" қағидаты бойынша жұмыс істейтін компаниялар бар.
Ішкі сауданы дамытудың оң үрдістері бірқатар проблемалардың сақталуымен бірге жүреді.
Сауда нарықтарында көлеңкелі айналымның едәуір көлемі, контрабандалық және контрафактілік өнім өткізудің жоғары деңгейі; өткізілетін тауарларға жасанды сапа сертификаттарының кең қолданылуы орныққан.
Тиімді жұмыс істейтін тауарлық биржа нарықтың ашықтығын, қаржылық мүмкіндіктері мен тиімділігін айтарлықтай арттыруы мүмкін. Тауарлық биржалар арқылы сауда делдалдардың санын қысқартуға мүмкіндік береді, бұл экономиканың көлеңкелі секторын қысқартуға жәрдемдеседі. Тауарлық биржалар арқылы тауарларды өткізуге тауар өндірушілерді тарту мәселесі өзекті.
Қазақстанда да, көптеген елдердегідей, олардың даму деңгейлеріне қарамастан, экономикалық қызметті шамадан асыра реттеу проблемасы бар. Кәсіпкерлердің бизнесті құру және жүргізу кезінде ұстануға тиісті күрделі және ашық емес рәсімдері экономикалық өсуге барынша елеулі кедергі болып отыр. Осы рәсімдер өндіріске жұмсалатын шығындар мен кәсіпкерлердің шығыстарын ұлғайтады, олардың нарықтарға қол жетімділігін шектеп, бизнестің дамуын тежейді, бизнес-ортаны нашарлатады және сыбайлас жемқорлыққа жол береді. Әкімшілік кедергілер экономиканың көлеңкелі секторының пайда болу себептерінің бірі болып табылады.

Так, за 2010 год доля субъектов малого и среднего бизнеса в ВВП страны составила 20,2 % (в 2009 году - 20,4 %).
За 2010 год оборот розничной торговли составил 3197,1 млрд. тенге или увеличился по сравнению с 2009 годом на 17,9 % (2551,4 млрд. тенге). Оборот оптовой торговли за 2010 год составил 8152,4 млрд. тенге или 111,9 % к уровню предыдущего года (6872,3 млрд. тенге).
В 2010 году в Республике Казахстан действовало 60 брокерско-дилерских организаций и 8 товарных бирж, на которых было заключено 10407 сделок со спот-товаром.
За 2010 год общий объем биржевых сделок составил 86,5 млрд. тенге и увеличился на 57,3 % по сравнению с 2009 годом (55 млрд. тенге) и более чем в 6 раз по сравнению с 2008-м (13,7 млрд. тенге). При этом объем выставляемых на торги спот-товаров вырос более, чем в 9 раз (884 млрд. тенге) по сравнению с 2009 годом (94,5 млрд. тенге) и более чем в 35 раз по сравнению с 2008 годом (25,3 млрд. тенге).
В современных условиях розничная торговля приобретает все большее значение, соединяя производство, распределение, обмен и потребление, формируя тем самым единый комплекс.
За последнее время современная торговля претерпела серьезные структурные изменения: произошло сокращение стихийно организованных рынков, укрупнение розничных сетей, экспансия зарубежных операторов, обострение конкуренции между крупными розничными сетями.
Так, розничный товарооборот в настоящее время формируется в основном коммерческими организациями и индивидуальными предпринимателями, осуществляющими свою деятельность в стационарных сетях.
Важно отметить, что состояние потребительского рынка на сегодняшний день характеризуется жесткой структуризацией и вводом в действие новых форматов и подформатов организации торговли. Более того, современное развитие розничной торговли сопровождается большими изменениями в типах магазинов, методах продаж и формах обслуживания.
Министерство акцентирует внимание на развитии и создании в Казахстане практики применения мелкооптовой торговли по принципу «Кэш энд Кэрри» – «склад-прилавок», данный вид торговли нашел широкое распространение в развитых странах. В Казахстане уже существуют компании, работающие по принципу «склад-прилавок», такие, как «РАМСТОР», «АСТЫҚ ЖАН», «АРЗАН», «МЭТРО» и другие.
Позитивные тенденции развития внутренней торговли сопровождаются сохранением ряда проблем.
На торговых рынках сосредоточен значительный объем теневого оборота, высокий уровень реализации контрабандной и контрафактной продукции; широкое использование поддельных сертификатов качества на реализуемые товары.
Эффективно действующая товарная биржа может существенным образом повысить открытость, финансовые возможности и эффективность рынка. Торговля через товарные биржи позволит сократить число посредников, что будет способствовать сокращению теневого сектора экономики. Актуален вопрос привлечения товаропроизводителей к реализации товаров через товарные биржи.
В Казахстане, как и во многих странах, независимо от уровня их развития, существует проблема чрезмерного регулирования экономической деятельности. Сложные и непрозрачные процедуры, которым должны следовать предприниматели при создании и ведении бизнеса, служат самым серьезным препятствием экономическому росту. Эти процедуры увеличивают затраты на производство и издержки предпринимателей, ограничивают их доступ на рынок, сдерживают развитие бизнеса, ухудшают бизнес-среду и способствуют коррупции. Административные барьеры являются одной из причин появления теневого сектора экономики.

Осыған байланысты, біріншіден рұқсат беру жүйесін жетілдіру жөніндегі жұмысты жалғастыру қажет. Бүгінгі күні рұқсат беру рәсімдерінің анықталған 1015 түрінен 348-і "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне рұқсат беру жүйесін жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 15 шілдеде қабылданған Заңымен алынып тасталды. Нәтижесінде лицензиялық-рұқсат беру құжат айналымының жылына шамамен 880 мың бірлікке азаюын күтуге болады.
Екіншіден, 2011 жылғы 5 шілдеде Мемлекет басшысы заңға қол қойды, осыған байланысты бизнесті орындау үшін міндетті талаптар жекелеген мемлекеттік органдардың (қазіргі уақытта 10 мыңнан астам) бұйрықтарымен емес, заңдармен, Президенттің Жарлықтарымен, Үкіметтің қаулыларымен белгіленеді. Мемлекеттік органдардың осы жұмысының маңызды бағыттарының бірі ескірген, байқалатын және сыбайластық нормаларды алып тастау мақсатында осы заңнаманы бір уақытта сүзгіден өткізу болды.
Республиканың ұстанымын "Doing Business" Дүниежүзілік банк бизнесін жүргізу жеңілдігі рейтінгісінде жақсарту бойынша жұмыс жалғасады. Қазіргі уақытта республиканың ұстанымы Дүниежүзілік банктің "Doing Business" есебінде 2012 жылы өткен жылмен салыстырғанда 11 ұстанымға жақсарды және Қазақстан 47 орынды иеленді (өткен жылы 58 орын).
Елде инвестициялық жобаларды жоспарлаудың және іске асырудың тұтастай көрінісінің болмауы олардың тиімсіз іске асырылуына, экономика салаларындағы теңсіздікке және жобаларды пайдалануға бергеннен кейін ресурстық қамтамасыз етудің болмауына алып келетінін атап көрсету керек.
"Концессиялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы қабылдануымен концессия тетігін қолдану арқылы инвестициялық жобаларды іске асыру үшін жеке секторға инвестициялық және технологиялық ресурстарды инвестициялауға мүмкіндік беретін құқықтық негіз салынды.
Қазіргі уақытта 3 объект іске асырылу барысында, олардың жалпы құрылыс құны 45,6 млрд. теңге.
Үкімет Орта мерзімді кезеңге концессияға беруге ұсынылған объектілер тізбесін қалыптастырды. Бұл тізбеде автожол жобалары бар, олардың ішінде "Алматы – Қапшағай" учаскісінің, "Астана – Қарағанды" учаскесінің құрылысы мен пайдалануға жіберілуі, зияткерлік-көліктік және төлем жүйесін енгізу және "Астана – Щучинск" учаскесін пайдалануға беру.
Мемлекет басшысы Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Шетелдік инвесторлар кеңесінің 21-ші жалпы отырысында атап өткендей, мемлекеттік қолдау шараларын жүйелендіру, жергілікті деңгейде жобаларды іске асыру кезінде, әсіресе әлеуметтік және тұрғын үй – коммуналдық сала объектілерінің құрылысы кезінде мемлекеттік-жеке меншіктік әріптестік құралдарын жылжыту маңызды болып табылады.
Республикалық бюджет шығыстарының балансталу мен құрылымы, салық пен кеден төлемдері түсімдерінің толықтығы, салық пен кеден жүйелерін жақсарту мәселелері өзекті болып қалуда.
Экономикалық ахуалдың нашарлауы немесе жақсаруы республикалық бюджетке және Ұлттық қорға түсімдердің деңгейіне, бюджет шығыстарының құрылымына әсерін тигізетін анықтаушы сыртқы фактор болып табылады. Бюджеттік заңнаманы жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігі мен Қаржы министрлігі арасындағы өкілеттіктің ара жігін ажырату бойынша Бюджет кодексі мен басқа да заңнамалық актілерге өзгерістер мен толықтырулар енгізілді, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Парламентінде бюджет қаражатын алушылардың жауапкершілігін күшейту және бюджеттік шығыстардың тиімділігін арттыруға бағытталған заң жобасы қаралуда.
Экономиканың дамуына әсер ететін маңызды тетіктердің бірі мемлекеттің тиімді өңірлік саясаты да болып табылады.

В этой связи необходимо, во-первых, продолжить работу по совершенствованию разрешительной системы. На сегодняшний день из выявленных 1015 видов разрешительных процедур, 348 отменены Законом Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты по вопросам совершенствования разрешительной системы», принятым 15 июля 2011 года. В результате, можно ожидать, что лицензионно-разрешительный документооборот уменьшится примерно на 880 тысяч единиц в год.
Во-вторых, 5 июля 2011 года Главой государства подписан закон, в соответствии с которым требования, обязательные для исполнения бизнесом могут устанавливаться только законами, Указами Президента, постановлениями Правительства, но не приказами отдельных государственных органов (которых в настоящее время свыше 10 тысяч). Одним из важных направлений данной работы государственных органов стала одновременная фильтрация этого законодательства с целью исключения устаревших, дублирующих и коррупционных норм.
Продолжится работа по улучшению позиции республики в рейтинге легкости ведения бизнеса Всемирного банка «Doing Business». В настоящее время позиция республики в отчете «Doing Business» Всемирного банка 2012 по сравнению с прошлым годом улучшилась на 11 позиций, и Казахстан занял 47 место (58 место в прошлом году).
Следует отметить, что отсутствие в стране целостной картины по планированию и реализации инвестиционных проектов приводит к неэффективной их реализации, дисбалансу в отраслях экономики и отсутствию ресурсного обеспечения проектов после ввода в эксплуатацию.
С принятием Закона Республики Казахстан «О концессиях» заложено правовое поле, позволяющее частному сектору инвестировать финансовые и технологические ресурсы для реализации инвестиционных проектов с использованием механизма концессии.
В настоящее время на стадии реализации 3 объекта с общей стоимостью строительства объектов в сумме 45,6 млрд. тенге.
Правительством сформирован Перечень объектов, предлагаемых к передаче в концессию на среднесрочный период. В этом перечне находятся автодорожные проекты, среди которых Строительство и эксплуатация участка «Алматы – Капшагай», участка «Астана – Караганда», внедрение интеллектуально-транспортной и платежной системы и эксплуатация участка «Астана – Щучинск».
Как отметил Глава государства на 21-м пленарном заседании Совета иностранных инвесторов при Президенте Республике Казахстан, важно систематизировать меры государственной поддержки, продвигать инструменты государственно-частного партнерства при реализации проектов на местном уровне, особенно при строительстве объектов социальной и жилищно-коммунальной сфер.
Продолжают оставаться актуальными вопросы сбалансированности и структуры расходов республиканского бюджета, полноты поступлений налогов и таможенных платежей, улучшения налоговой и таможенной систем.
Ухудшение или улучшение экономической ситуации является определяющим внешним фактором, который влияет на уровень поступлений в республиканский бюджет и Национальный фонд, структуру бюджетных расходов.
В целях совершенствования бюджетного законодательства внесены изменения и дополнения в Бюджетный кодекс и другие законодательные акты по разграничению полномочий между Министерством экономического развития и торговли и Министерством финансов в бюджетном процессе, а также в Парламенте Республики Казахстан рассматривается законопроект, направленный на усиление ответственности получателей бюджетных средств и повышение эффективности бюджетных расходов.
Одним из важных рычагов воздействия на развитие экономики также является эффективная региональная политика государства.

Қазіргі уақытта өңірлер арасында жан басына шаққандағы жалпы өңірлік өнім (бұдан әрі – ЖӨӨ) бойынша біршама айырмашылықтар бар. 2009 жылдың қорытындысы бойынша жан басына шаққандағы ЖӨӨ Жамбыл облысы бойынша 336,3 мың теңгені құраса, Атырау облысы бойынша – 3 881,6 мың теңге, яғни айырмашылық – 11,5 есе.
Бұл ретте, тек жалпы адамзаттық ғана емес, ауыл өмірінің этникалық ерекшеліктерін, аумақтық-өңірлік ерекшелігіне байланысты қоғамның әлеуметтік және экономикалық өміріндегі ауылдың арнаулы ролін өркениетті есепке алатын шараларды әзірлеу және қабылдау қажет.
Мемлекеттік қолдау жөнінде мынадай шараларды іске асыру қажет: ауылда тұрғын-үй мәселесін шешу, ауылдық жалпы қолдану, денсаулық сақтау, жалпы білім беру, газдандыру, жол құрылысын салу мекемелерінің жүйесін дамыту, байланыс және коммуникация құралдарымен қамтамасыз ету.
Осыған байланысты 2011 жылдан бастап бір құжаттың шеңберінде Елдің аумақтық-кеңістікті дамуының болжамды схемасын синтетикалық түрде салалық және өңірлік дамытудың шешуші мәселелері, ірі мемлекеттік бағдарламалар мен жобаларды іске асырудың басымдықтары мен перспективалары бойынша мемлекеттің көзқарастары мен ниеті жинақталатын және баяндалатын болады. Жергілікті атқарушы органдар көптеген өңірлік бағдарламалардың орнына аумақтарды дамыту бағдарламаларын әзірледі.
Экономиканың шикізаттық емес секторларын дамыту үшін Үкімет қабылдайтын "тікелей" шаралардан басқа Министрлік құзыреті шегінде қазақстандық экономиканы әлемдік сауда жүйесіне одан әрі интеграциялау жүргізілетін болады.
Атап айтқанда, Еуразиялық экономикалық қоғамдастық шеңберінде интеграциялық бастамаларды іске асыру және экономикалық пайдалы жағдайда Қазақстанның Дүниежүзілік сауда ұйымына (бұдан әрі - ДСҰ) кіруі жөніндегі келіссөздер процесін аяқтау бойынша жұмыстар жалғасуда.
Бүгінгі таңда Еуразиялық экономикалық қоғамдастығының (бұдан әрі - ЕурАзЭҚ) маңызды интеграциялық ілгерілеуінің бірі бірыңғай кеден тарифін және Кеден одағына кірмейтін үшінші елдерге қатысты бірыңғай сауда саясатын қолдана отырып, тауарлардың еркін сауда аймағының режимін іске асыруды көздейтін 2010 жылдың 1 қаңтарынан бастап Беларусь Республикасының, Қазақстан Республикасының және Ресей Федерациясының Кеден одағының іс жүзінде іске асырылуы болып табылады.
Кеден одағының жұмыс істеуі интеграцияның барынша тереңдетілген нысаны – тауарлардың, қызметтердің, капитал мен жұмыс күшінің еркін қозғалысын көздейтін Бірыңғай экономикалық кеңістікті қалыптастыруға өту үшін алаңға айналады. Көлік инфрақұрылымына тең қол жетімділік қазақстандық тауарлардың алыс шетелдердің өткізу нарықтарына дейінгі қозғалысы кезіндегі шығындар мен уақытты қысқартуға мүмкіндік береді.
Тұтастай алғанда, ЕурАзЭҚ шеңберіндегі интеграция процестері елдің экономикалық әлеуетін ашудың бірлескен, бірін-бірі толықтыратын өндірістерді құру жолымен бәсекелестік қабілеті жоғары әлемдік нарыққа шығудың, сондай-ақ барынша пайдалы жағдайларда өзара сауда жасаудың жаңа мүмкіндіктерін ашады.
ЕурАзЭҚ шеңберінде интеграция процестерін мазмұнды пысықтау және тиісінше үйлестіру Қазақстан Республикасының интеграциялық бастамаларын тиімді іске асыруға қол жеткізудегі ұлттық мүдделерін кешенді ескеруді қамтамасыз етудің маңызды құралы болып табылады.
Қазақстандық заңнаманы ДСҰ-ның міндетті келісімдерінің ережелерімен толық сәйкес келтіру бойынша жұмыстар жалғасуда.
Кеден одағын тәжірибелі іске асырудың басталуымен ДСҰ-ға кіру бойынша келіссөз процесі біраз өзгерістерге түсті, олар ең біріншіден, ДСҰ-ға мүше елдер кіргеннен кейін Кеден одағының толық жұмыс істеуі үшін жағдайлар жасау қажеттілігімен байланысты.
Бұл мақсатта біздің елдер ДСҰ-ға кіру бойынша келіссөздерді Кеден одағы комиссиясының құзыретіне кіретін мәселелер бойынша үйлестірілген ұстаным негізінде жүргізеді.
Бүгінгі таңда Қазақстан тиісті хаттамаларға қол қою арқылы ДСҰ-ға мүше 26 елмен қазақстандық тауарлар және қызметтер нарығына қол жеткізу бойынша екіжақты келіссөздерді аяқтады.

В настоящее время существуют некоторые различия между регионами по валовому региональному продукту (далее - ВРП) на душу населения. Если по итогам 2009 года ВРП на душу населения по Жамбылской области составлял 336,3 тыс. тенге, то в Атырауской области - 3 881,6 тыс. тенге, то есть разница в 11,5 раз.
При этом, необходима подготовка и принятие мер, цивилизованно учитывающих не только общечеловеческие, но и этнические особенности сельского образа жизни, особую, в силу пространственно-территориальной специфики, роль села в социальной и экономической жизни общества.
Необходимо осуществление мероприятий по государственной поддержке: решения жилищной проблемы на селе, развития сети сельских учреждений здравоохранения, общего образования, газификации, дорожного строительства на селе, обеспечения средствами связи и телекоммуникациями.
В этой связи, с 2011 года в рамках одного документа, Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны, в синтетическом виде будут аккумулированы и изложены взгляды и намерения государства по ключевым вопросам отраслевого и регионального развития, приоритетам и перспективам реализации крупных государственных программ и проектов. Местными исполнительными органами разработаны программы развития территорий взамен многочисленных региональных программ.
Для развития несырьевых секторов экономики помимо «прямых» мер, принимаемых Правительством, в рамках компетенции Министерства проводится дальнейшая интеграция казахстанской экономики в мировую торговую систему.
В частности, будет продолжена работа по реализации интеграционных инициатив в рамках Евразийского экономического сообщества и завершению переговорного процесса по вступлению Казахстана во Всемирную торговую организацию (далее - ВТО) на экономически выгодных условиях.
На сегодня одним из значимых интеграционных прорывов Евразийского экономического сообщества (ЕврАзЭС) является практическая реализация с 1 января 2010 года Таможенного союза Республики Беларусь, Республики Казахстан и Российской Федерации, которая представляет собой реализацию режима зоны свободной торговли товарами с применением единого таможенного тарифа и единой торговой политики в отношении третьих стран, не входящих в Таможенный союз.
Функционирование Таможенного союза станет площадкой для перехода к более углубленной форме интеграции - формированию Единого экономического пространства, предполагающего свободное перемещение товаров, услуг, капитала и рабочей силы. Равный доступ к транспортной инфраструктуре позволит сократить издержки и время при движении казахстанских товаров до рынков сбыта дальнего зарубежья.
В целом, интеграционные процессы в рамках ЕврАзЭС открывают новые возможности для раскрытия экономического потенциала страны, выхода на мировой рынок с высокой конкурентоспособностью путем создания совместных, взаимодополняемых производств, а также осуществления взаимной торговли на более выгодных условиях.
Надлежащая координация и содержательная проработка интеграционных процессов в рамках ЕврАзЭС является важным средством, обеспечивающим комплексный учет национальных интересов Республики Казахстан в достижении эффективной реализации интеграционных инициатив.
Продолжается работа по приведению казахстанского законодательства в полное соответствие с положениями обязательных соглашений ВТО.
С началом практической реализации таможенного союза переговорный процесс по вступлению в ВТО претерпел некоторые изменения, которые, прежде всего, связаны с необходимостью создания условий для полноценного функционирования Таможенного союза после вступления стран-членов в ВТО.
В этих целях нашими странами переговоры по присоединению к ВТО проводятся на основе гармонизированной позиции по тем вопросам, которые относятся к компетенции Комиссии таможенного союза.
На сегодня Казахстан завершил двусторонние переговоры по доступу на казахстанский рынок товаров и услуг с 26 странами-членами ВТО с подписанием соответствующих протоколов.

2. Нәтижелі мемлекеттік секторды құру
Қолданыстағы мемлекеттік басқару жүйесі халықтың мемлекеттік қызметтерге қолжетімділігін толық қамтамасыз етпейді, мемлекеттік органдардың халықпен жедел қайта байланысы жоқ, көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің төмен тиімділігі мен сапасы байқалады, себебі барлық мемлекеттік қызметтер бойынша оларды көрсетудің нақты стандарттары мен регламенттері әзірленбеген.
Осыған байланысты, көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің сапасын одан әрі арттыру және оларды көрсету процестерін жетілдіру талап етіледі, нәтижесінде бұл сапалы қызметтер алуға азаматтардың өзінің конституциялық құқықтарын іске асыру мүмкіндігін қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
Бұдан басқа мемлекеттік қызметтерді стандарттау процесінің негізі болып табылатын қолданыстағы Басқару салалары (аялары) бойынша мемлекеттік қызметтердің тізілімін кезең-кезеңімен кеңейту бойынша жұмысты жалғастыру қажет.
Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспарына сәйкес 2011 жылдан бастап тұрақты түрде мемлекеттік органдардың қызметін функционалдық шолу көзделуде. Әрбір нақты мемлекеттік органда өкілеттіктердің оңтайлы көлемін айқындау жекелеген секторда, сондай-ақ мемлекеттік басқарудың түрлі деңгейінде артық функцияларды жою, қайталанатын өкілеттілікті болдырмау, жетіспейтін функцияларды бекіту және нарық тетіктерін пайдалануды кеңейту жолымен мемлекеттің барабар рөлін тұтастай белгілеуге мүмкіндік береді.
Орталық және жергілікті атқарушы органдар арасында, сондай-ақ Үкімет пен оның құрылымына кіретін орталық мемлекеттік органдардың арасында функцияларды жеткілікті нақты бөлу отандық әкімшілік реформаның бұған дейінгі кезеңінің оң нәтижелерінің бірі болып табылатындығына қарамастан, деңгейлес және сатылас үйлестіру және бірлесе жүргізу функцияларын нақты бөлу мәселелері әлі күнге дейін ден қоюды талап етеді.
Мемлекеттік органдар мен мемлекеттік басқару деңгейлерінің өкілеттіктерін барынша нақты айқындау, сондай-ақ функцияларды жүзеге асыру процестерін жетілдіру үшін мемлекеттік басқарудың тиісті саларындағы (аясында) саясаттың тиімділігін бағалау арқылы мемлекеттік органдардың қызметіне жүйелі негізде функционалдық шолулар жүргізуді қамтамасыз ету қажет.
Жергілікті өзін-өзі басқару институттарын қалыптастыру саяси жүйені реформалау бағыттарының бірі болып табылады, себебі жергілікті өзін-өзі басқару мемлекет пен азаматтық қоғамның түйіскен жері болып табылады.
Ең жақсы халықаралық стандарттарға сәйкес келетін жергілікті өзін-өзі басқарудың тиімді институттарын құру мақсатында оларды одан әрі күшейту және дамыту талап етіледі.
Осыған байланысты, жергілікті өзін-өзі басқару институттар қызметін функционалдық талдауды жүргізу шеңберінде олардың жұмыс істеу тиімділігін арттыру бойынша ұсыныстар әзірленетін болады.
Қазіргі заманғы Қазақстанның жылдам өзгеріп отырған әлеуметтік-экономикалық жағдайлары мемлекеттік билік органдарының алдына жаңа мақсаттар мен міндеттер қояды, осыған байланысты мемлекеттік басқару жүйесі басқарудың үйреншікті, дәстүрлі әдістерін ғана қайта қарауға мәжбүр болып қана қоймай, өз қызметінің тиімділігін тұрақты арттырып отыруы тиіс.

2. Создание результативного государственного сектора
Действующая система государственного управления не в полной степени обеспечивает доступ населения к государственным услугам, отсутствует оперативная обратная связь государственных органов с населением, отмечается низкая эффективность и качество предоставляемых государственных услуг, поскольку не по всем государственным услугам разработаны четкие стандарты и регламенты их оказания.
В этой связи, требуется дальнейшее повышение качества оказываемых государственных услуг и совершенствованию процессов их предоставления, что в итоге позволит обеспечить возможность реализации гражданами своих конституционных прав на получение качественных услуг.
Кроме того, необходимо продолжить работу по поэтапному расширению действующего Реестра государственных услуг по сферам (отраслям) управления, который является основой процесса стандартизации государственных услуг.
В соответствии со Стратегическим планом развития Республики Казахстан до 2020 года предусматривается проведение на постоянной основе функциональных обзоров деятельности государственных органов с 2011 года, определение оптимального объема полномочий в каждом конкретном государственном органе позволит установить в целом адекватную роль государства, как в отдельных секторах, так и на разных уровнях государственного управления путем ликвидации излишних функций, исключения дублирующих полномочий, закрепления недостающих функций и расширения использования рыночных механизмов.
Несмотря на то, что одним из положительных результатов предыдущих этапов отечественной административной реформы является достаточно четкое разделение функций между центральным и местными исполнительными органами, а также между Правительством и центральными государственными органами, входящими в его структуру, все еще требуют внимания вопросы четкого распределения функций горизонтальной и вертикальной координации и совместного ведения.
Для более четкого определения полномочий государственных органов и уровней государственного управления, а также совершенствования процессов осуществления функций необходимо обеспечить проведение на системной основе функциональных обзоров деятельности государственных органов через оценку эффективности политики в соответствующих отраслях (сферах) государственного управления.
Формирование институтов местного самоуправления является одним из направлений реформирования политической системы, поскольку местное самоуправление находится на стыке государства и гражданского общества.
В целях создания эффективных институтов местного самоуправления, соответствующих лучшим международным стандартам требуется их дальнейшее укрепление и развитие.
В этой связи, в рамках проведения функционального анализа деятельности институтов местного самоуправления будут выработаны предложения по повышению эффективности их функционирования.
Быстро меняющиеся социально-экономические условия современного Казахстана ставят перед органами государственной власти новые цели и задачи, в связи с этим система государственного управления вынуждена пересматривать не только привычные, традиционные методы управления, но и постоянно повышать эффективность своей деятельности.

"Орталық мемлекеттік және облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурызда қабылданған Жарлығының міндеті мемлекеттік басқарудың тиімділігін арттыру болып табылады.
Осыған байланысты 2011 жылдан бастап жүйелі негізде 26 орталық мемлекеттік орган және 16 жергілікті атқарушы орган қызметінің тиімділігін жыл сайын бағалау көзделіп отыр.
Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесінің одан әрі жұмыс істеуі үшін оның процесіне: көрсетілген жүйенің құжаттарын әзірлеуге, іске асыруға, мониторинг жүргізуге, бағалауға және бақылауға арналған әдіснамалық тәсілдер бекітілді.
"Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңын қабылдауға байланысты мемлекеттік мүлікті басқаруды жоспарлау, мониторинг жүргізу, бағалау және тиімді бақылау жүйесін құру бойынша негіз салынды.
Министрлік Мемлекеттік жоспарлау жүйесіне сәйкес Бірыңғай мемлекеттік мүліктің тізілімі негізінде мемлекеттік мүлікті басқаруды жоспарлау, мониторинг жүргізу, бағалау және тиімді бақылау жүйесін қалыптастыру бойынша әдістемелік тәсілдерді әзірлейтін болады.
Бекітілген есеп беру нысандары негізінде жыл сайын мемлекеттік кәсіпорындардың, мемлекет бақылайтын акционерлік қоғамдардың (ЖШС) даму жоспарларының орындалу мониторингі жүргізіледі. Мемлекеттік кәсіпорындардың, мемлекет бақылайтын акционерлік қоғамдардың (ЖШС) даму жоспарларының орындалуы туралы есеп берулер негізінде мемлекеттік мүлікті басқаруды талдау және тиімділікті бағалау жүзеге асырылатын болады.
Бұдан басқа, Министрлік жұмылдыру дайындығы саласындағы уәкілетті орган ретінде мемлекеттік органдар мен ұйымдардың жұмылдыру іс-шараларын орындауға дайындығын арттыруға бағытталған жұмысты жалғастыратын болады.

Задачей принятого 19 марта 2010 года Указа Президента Республики Казахстан «О Системе ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, города республиканского значения, столицы» является повышение эффективности государственного управления.
В этой связи, с 2011 года предусматривается проведение на системной основе ежегодной оценки эффективности деятельности 26 центральных государственных и 16 местных исполнительных органов.
Для дальнейшего функционирования Системы государственного планирования в Республике Казахстан утверждены методологические подходы к ее процессу: разработка, реализация, проведение мониторинга, оценка и контроль документов указанной системы.
С принятием Закона Республики Казахстан «О государственном имуществе» заложена база по созданию системы планирования, мониторинга, оценки и эффективности контроля управления государственным имуществом.
Министерством будут разработаны методологические подходы по формированию системы планирования, мониторинга, оценки и эффективности контроля управления государственным имуществом на основе Единого реестра государственного имущества в соответствии с Системой государственного планирования.
Ежегодно на основе утвержденных форм отчетности будет проводиться мониторинг выполнения планов развития государственных предприятий, контролируемых государством акционерных обществ (ТОО). На основе отчетов о выполнении планов развития государственных предприятий, контролируемых государством акционерных обществ (ТОО) будет проводиться анализ и оценка эффективности управления государственным имуществом.
Кроме того, Министерство как уполномоченный орган в области мобилизационной подготовки продолжит работу, направленную на повышение готовности государственных органов и организаций к выполнению мобилизационных мероприятий.

4) Ведомстволық статистикалық есептілік деректері бойынша мемлекеттік органдардың бақылау-қадағалау қызметінің мониторингі
Х
Х
Х
Х
Х
5) Тәуекелдерді бағалау жүйесін одан әрі жетілдіру бойынша ұсыныстар әзірлеу (қажет болған жағдайда тәуекелдерді бағалау жүйелерін бекіту жөніндегі бірлескен бұйрықтарға өзгерістер мен толықтырулар енгізу)
Х
Х
Х
Х
Х
6) 2011 жылға қарай Еуропалық Қайта құру және Даму Банкі (BEEPS) мен Дүниежүзілік Банк кәсіпорындарының іскерлік ахуалы мен жұмысының тиімділігін қарауда бизнес-ортаның даму көрсеткіштерін жақсарту бойынша мүдделі мемлекеттік органдар қызметін үйлестіру
Х
7) Дүниежүзілік Банктің "Бизнесті жүргізу жеңілдігі" ("Doing Business") рейтингі индикаторларын жақсарту бойынша мүдделі мемлекеттік органдар қызметін үйлестіру
Х
Х
Х
Х
Х
8) "Бизнестің жол картасы 2020" бағдарламасы шеңберінде бөлінетін нысаналы трансферттер бойынша нәтижелер туралы келісімдер жасау
Х
Х
Х
Х
Х
9) "Бизнестің жол картасы 2020" бағдарламасы шеңберінде шағын және орта бизнесті мемлекеттік қолдау мониторингін қамтамасыз ету
Х
Х
Х
Х
Х
10) Пайыздық ставканы субсидиялауды, екінші деңгейлі банктер кредиттерін кепілдендіруді қамтамасыз ету, сервистік қолдау көрсету және жеке кәсіпкерлік субъектілері үшін өндірістік инфрақұрылымды дамыту
Х
Х
Х
Х
Х
11) "Назарбаев Университеті" АҚ бизнес-мектебінің базасында орта бизнестің топ-менеджментін оқытуды жүргізу
Х
Х
Х
Х
Х
12) "Іскерлік байланыстар" жобасын іске асыру
Х
Х
Х
Х
Х

4) Мониторинг контрольно-надзорной деятельности
государственных органов по данным ведомственной
статистической отчетности
X
X
X
X
X
5) Выработка предложений по дальнейшему совершенствованию
системы оценки рисков (при необходимости внесение изменений
и дополнений в совместные приказы по утверждению систем
оценки рисков)
X
X
X
X
X
6) Координация деятельности заинтересованных
государственных органов по улучшению показателей развития
бизнес-среды в Обзоре делового климата и эффективности
работы предприятий (BEEPS)
Европейского Банка Реконструкции и Развития и Всемирного
Банка к 2011 году
X
7) Координация деятельности заинтересованных
государственных органов по улучшению индикаторов рейтинга
Всемирного Банка «Легкость ведения бизнеса» («Doing
Business»)
X
X
X
X
X
8) Заключение Соглашений о результатах по целевым
трансфертам, выделяемым в рамках Программы «Дорожная карта
бизнеса 2020»
X
X
X
X
X
9) Обеспечение мониторинга государственной поддержки малого
и среднего бизнеса в рамках программы «Дорожная карта
бизнеса 2020»
X
X
X
X
X
10) Обеспечение субсидирования процентной ставки,
гарантирования кредитов банков второго уровня, оказание
сервисной поддержки и развитие производственной
инфраструктуры для субъектов частного предпринимательства
X
X
X
X
X
11) Проведение обучения топ-менеджмента среднего бизнеса на
базе бизнес-школы АО «Назарбаев Университет»
X
X
X
X
X
12) Реализация Проекта «Деловые Связи»
X
X
X
X
X

1) Жобаларды іске асырудан болашақ ақша ағымдары түрiнде активтер бөлу жолымен қамтамасыз етуді құру мақсатында талап ету құқығын беру бойынша жобалық қаржыландыру тетігін пайдалану үшін жағдай жасау
Х
2) Мемлекет есебінен қаржыландырылатын барлық жобалар үшін қаржылық және экономикалық рентабельділік стандарттарын енгізу
Х
3) Концессиялық заңнаманы жетілдіру
Х
Х
4) Мемлекеттік-жеке меншік әріптестіктің жаңа түрлері мен келісімшарттарын енгізу арқылы мемлекеттік-жеке меншік әріптестікті қолдану аяларын кеңейту (денсаулық сақтау, білім беру, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық және т.б.)
Х
Х

1) Создание условий для использования инструмента
проектного финансирования под уступку прав требований, с
целью создания обеспечения путем выделения активов в виде
будущих потоков от реализации проектов
Х
2) Введение стандартов финансовой и экономической
рентабельности для всех проектов, получающих
государственное финансирование
X
3) Совершенствование концессионного законодательства
Х
Х
4) Расширение сфер применения государственно-частного
партнерства за счет внедрения новых видов и контрактов
государственно-частного партнерства (здравоохранение,
образование, жилищно-коммунальное хозяйство и др.)
Х
Х

1) Бюджет саясатының басымдықтары мен республикалық бюджет шығыстарын айқындау
Х
Х
Х
Х
2) Бюджеттік саясаттың негізгі өлшемдерін ортамерзімдік кезеңге әзірлеу
Х
Х
Х
Х
3) Бюджеттік заңнаманы жетілдіру
Х
Х
Х
Х
Х
4) Қазақстан Республикасы Ұлттық қорынан үш жылдық мерзімге арналған кепілдендірілген трансферт туралы заңды әзірлеу
Х
Х
Х
Х
Х
5) Республикалық бюджеттің тапшылығын қаржыландыру үшін тартылатын тиісті жылға арналған үкіметтік қарыздар бойынша болжамды деректерді айқындау
Х
Х
Х
Х
6) Үкіметтік борыш пен жергілікті атқарушы органдар борышының лимиттерін, мемлекеттік кепілдік пен мемлекеттік кепілгерлікті беру лимиттерін айқындау
Х
Х
Х
Х
7) Алдағы жоспарлы кезеңге арналған мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыз алу мен борыштың, мемлекет кепілгерлігі бойынша борыштың жай-күйі мен болжамын жыл сайынғы бағалауды Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен бірлесіп, бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның қатысуымен жинақталған мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген борыштың, мемлекет кепілгерлігі бойынша борыштың көлемдері мен құрылымының негізінде дайындау
Х
Х
Х
Х
8) Әлеуметтік-экономикалық дамудың басымдықтарын іске асыруға бағытталған шығыстардың жаңа бастамаларын айқындау
Х
Х
Х
Х
9) Басым республикалық бюджеттік инвестициялардың тізбесін қалыптастыру
Х
Х
Х
Х
10) Бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыруға бағалау жүргізу
Х
Х
Х
Х

1) Определение приоритетов бюджетной политики и расходов
республиканского бюджета
X
X
X
X
2) Разработка основных параметров бюджетной политики на
среднесрочный период
X
X
X
X
3) Совершенствование бюджетного законодательства
X
X
X
X
X
4) Разработка закона о гарантированном трансферте из
Национального фонда Республики Казахстан на трехлетний
период
X
X
X
X
X
5) Определение прогнозных данных по правительственным
займам на соответствующий год, привлекаемым для
финансирования дефицита республиканского бюджета
X
X
X
X
6) Определение лимита правительственного долга и долга
местных исполнительных органов, лимитов предоставления
государственных гарантий и поручительств государства
X
X
X
X
7) Подготовка ежегодной оценки состояния и прогноза на
предстоящий плановый период государственного и
гарантированного государством заимствования и долга, долга
по поручительствам государства совместно с Национальным
Банком Республики Казахстан с участием центрального
уполномоченного органа по исполнению бюджета на основе
объемов и структуры накопленного государственного и
гарантированного государством долга, долга по
поручительствам государства
X
X
X
X
8) Определение новых инициатив расходов, направленных на
реализацию приоритетов социально-экономического развития
Х
Х
Х
Х
9) Формирование перечня приоритетных республиканских
бюджетных инвестиций
Х
Х
Х
Х
10) Проведение оценки реализации бюджетных инвестиционных
проектов
Х
Х
Х
Х

1) Мемлекеттік басқарудың тиісті салаларында (аяларында) функционалдық шолулар жүргізу және мемлекеттік органдар өкілеттіктерінің оңтайлы көлемін айқындау
Х
Х
Х
Х
Х
2) Мемлекеттік билік пен жергілікті өзін-өзі басқару органдары деңгейлері арасындағы құзыретті тиімді және нақты бөлуді қамтамасыз ету бойынша ұсыныстар әзірлеу
Х
Х
Х
Х
Х
3) Мемлекеттік органдардың, оның ішінде мемлекеттік басқарудың әртүрлі деңгейлеріндегі нақты өкілеттіктері шеңбері мен жауаптылығын айқындау бөлігінде заңнаманы оңтайландыру
Х
4) Жергілікті өзін-өзі басқару институттарының қызметіне функционалдық талдау жүргізу және олардың жұмыс істеуінің тиімділігін арттыру және ең жақсы халықаралық стандарттарға сәйкес келуі бойынша ұсыныстар әзірлеу
Х
5) Қазақстан Республикасы Президентiнiң Мемлекеттiк бюджет және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң сметасы (бюджетi) есебiнен қамтылған Қазақстан Республикасы органдарының қызметкерлерiне еңбекақы төлеудiң бiрыңғай жүйесiне өзгерістер мен толықтырулар енгізу жөніндегі Жарлығының жобасын әзірлеу
Х
6) Мемлекеттік қызметтер тізілімін кеңейту
Х
Х
7) "Мемлекеттік қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңы жобасының концепциясын әзірлеу
Х
8) "Мемлекеттік қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңы жобасын әзірлеу
Х
9) Орталық мемлекеттік органдар және жергілікті атқарушы органдар қызметінің тиімділігіне бағалау жүргізу
Х
Х
Х
Х
Х

1) Проведение функциональных обзоров в соответствующих
отраслях (сферах) государственного управления и
определение оптимального объема полномочий в
государствнных органах
X
X
X
X
X
2) Выработка предложений по обеспечению рационального и
четкого распределения компетенции между уровнями
государственной власти и органов местного самоуправления
X
X
X
X
3) Оптимизация законодательства в части определения
четкого круга полномочий и ответственности государственных
органов, в том числе на различных уровнях государственного
управления
X
4) Проведение функционального анализа деятельности
институтов местного самоуправления и выработка предложений
по повышению эффективности их функционирования и
соответствию лучшим международным стандартам
X
5) Разработка проекта Указа Президента Республики
Казахстан по внесению изменений и дополнений в Единую
систему оплаты труда работников органов Республики
Казахстан, содержащихся за счет государственного бюджета и
сметы (бюджета) Национального Банка Республики Казахстан
Х
6) Расширение реестра государственных услуг
X
X
7) Разработка концепции проекта Закона Республики
Казахстан «О государственных услугах»
X
8) Разработка проекта Закона Республики Казахстан
«О государственных услугах»
X
9) Проведение оценки эффективности деятельности
центральных государственных органов и местных
исполнительных органов
X
X
X
X
X

1) Мемлекеттік мүлікті басқару тиімділігін талдау мен бағалауды жүргізу
Х
Х
Х
Х
2) Ұлттық компаниялардың құрамына кіретін компаниялардың салалық емес функциялары мен активтерін шығару бойынша талдау жүргізу
Х
3) Еншілес мекемелерін қосқандағы ұлттық компаниялардағы басқару аппараттарының қызметінің функционалдық талдауын жүргізу және олардың тиімділігін жоғарлату бойынша ұсыныстар әзірлеу
Х
4) Жарғылық капиталында мемлекеттің қатысуы бар акционерлік қоғамдарды корпоративтік басқарудың сапасын бағалауды жүргізу
Х
Х
Х
Х
5) Мемлекеттік активтерді басқару саясаты саласында заңнаманы жетілдіру
Х
Х
Х
Х
6) "Халықтық IPO" бағдарламасының міндеттері мен шарттары туралы тұрғындарды ақпараттандыру мен түсіндіру бойынша жұмыстарды жүргізу
Х
Х
Х
Х
Х
7) "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ-ның еншілес компанияларының жарғылық капиталын арттыру
Х
Х
Х
8) "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ-ның жобаларын несиелендіру
Х
Х
Х
2–мақсат. Жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру жүйесін жетілдіру (құпия)
Ескерту. 1 2010 жылдың қаңтарынан бастап Кеден одағының Бірыңғай кеден тарифі қолданысқа енгізілді. Сонымен қатар, БКТ қабылдағанға дейін ұлттық кеден тарифінің орташа деңгейі 6,2 % құрды, БКТ қабылдағаннан кейін - 10,6 %. Мұнымен қоса, Қазақстан, сондай-ақ Беларусь Республикасы және Ресей Федерациясы тауар өндірушілерінің өтініштері бойынша кейбір ұстанымдар бойынша импорттық кеден баждарын қайта қарастыру мүмкін болады.
2. Мемлекеттік органның стратегиялық бағыттары мен мақсаттарының мемлекеттің стратегиялық мақсаттарына сәйкестігі
Мемлекеттік органның стратегиялық бағыттары мен мақсаттары
Стратегиялық және (немесе) бағдарламалық құжаттың атауы
1
2
1-стратегиялық бағыт. Елдің бәсекеге қабілеттілігін арттыру және ұлттық экономиканы жаңғырту
1-мақсат. 2020 жылға қарай қазақстандық экономиканың 2009 жылғы деңгейге қатысты нақты мәнде үштен бірінен аса артуын қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспары
Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 958 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасын үдемелі индустриялық-инновациялық дамыту жөніндегі 2010 - 2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарлама
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 13 сәуірдегі № 301 "Бизнестің жол картасы 2020" бағдарламасын бекіту туралы қаулысы
2-мақсат. Әлемдік сауда-экономикалық жүйеге интеграциялау арқылы республиканың экономикалық мүдделерін жылжыту мен қорғаудың тиімді және жедел жүйесін құру
Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 958 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасын үдемелі индустриялық-инновациялық дамыту жөніндегі 2010 – 2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарлама
2-стратегиялық бағыт. Нәтижелі мемлекеттік сектор құру
1-мақсат. 2015 жылға қарай корпоративтік басқару, нәтижелілік, транспаренттілік және қоғамға есеп беру қағидаларында мемлекеттік басқарудың жаңа моделін енгізу
Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспары
2–мақсат. Жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру жүйесін жетілдіру
"Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздігінің 2007-2012 жылдарға арналған стратегиясын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 7 наурыздағы № 295қ Жарлығы. Мерзімі өткен кейін 2012-2016 жылдарға арналған Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік стратегиясы қабылданады.
"Жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 маусымдағы № 127-Заңы

1) Проведение анализа и оценки эффективности управления
государственным имуществом
X
X
X
X
2) Проведение анализа по выведению непрофильных функций и
активов компаний, входящих в структуру национальных компаний
Х
3) Проведение функционального анализа деятельности аппаратов
управлений в национальных компаниях, включая дочерние
организации и выработка предложений по повышению их
эффективности
Х
4) Проведение оценки качества корпоративного управления
акционерных обществ с участием государства в уставном
капитале
Х
Х
Х
Х
5) Совершенствование законодательства в области политики
управления государственными активами
Х
Х
Х
Х
6) Проведение работы по разъяснению и информированию
населения о  задачах и условиях Программы «Народное IPO»
Х
Х
Х
Х
Х
7) Увеличение уставного капитала дочерних компаний
АО «ФНБ «Самрук-Казына»
Х
Х
Х
8) Кредитование проектов АО «ФНБ «Самрук-Казына»
Х
Х
Х
Цель 2. Совершенствование системы мобилизационной подготовки и мобилизации
(секретно)
Примечание. 1С января 2010 года действует Единый таможенный тариф Таможенного союза. При этом, до принятия ЕТТ средний уровень национального таможенного тарифа составлял 6,2 %, с принятием ЕТТ - 10, 6 %. При этом, по заявкам товаропроизводителей Казахстана, а также Республики Беларусь и Российской Федерации возможен пересмотр импортных таможенных пошлин по отдельным позициям.
2. Соответствие стратегических направлений и целей государственного
органа стратегическим целям государства
Стратегические направления и цели
государственного органа
Наименование стратегического и (или) программного
документа
1
2
Стратегическое направление 1. Повышение конкурентоспособности страны и модернизация
национальной экономики
Цель 1. Обеспечение увеличения
казахстанской экономики к 2020
году более чем на треть в реальном
выражении по отношению к уровню
2009 года
Стратегический план развития Республики
Казахстан до 2020 года, утвержденный
Указом Президента Республики Казахстан
от 1 февраля 2010 года № 922
Государственная программа по форсированному
индустриально-инновационному развитию
Республики Казахстан на 2010-2014 годы,
утвержденная Указом Президента Республики
Казахстан от 19 марта 2010 года № 958
Отраслевая программа «Дорожная карта бизнеса
2020», утвержденная постановлением
Правительства Республики Казахстан
от 13 апреля 2010 года № 301
Цель 2. Создание эффективной и
оперативной системы продвижения
и защиты экономических интересов
республики путем интеграции в
мировую экономическую систему,
торгово-экономическую систему
Государственная программа по форсированному
индустриально-инновационному развитию
Республики Казахстан на 2010-2014 годы,
утвержденная Указом Президента Республики
Казахстан от 19 марта 2010 года № 958
Стратегическое направление 2. Создание результативного государственного сектора
Цель 1. Внедрение новой модели
государственного управления на
принципах корпоративного
управления, результативности,
транспарентности и подотчетности
обществу к 2015 году
Стратегический план развития Республики
Казахстан до 2020 года, утвержденный Указом
Президента Республики Казахстан
от 1 февраля 2010 года № 922
Цель 2. Совершенствование системы
мобилизационной подготовки и
мобилизации
Стратегия национальной безопасности
Республики Казахстан на 2007-2012 годы,
утвержденная Указом Президента Республики
Казахстан от 7 марта 2007 года № 295с.
По истечении срока будет принята Стратегия
национальной безопасности Республики Казахстан
на 2012-2016 годы.
Закон Республики Казахстан от 16 июня 1997 года
№ 127-1 «О мобилизационной подготовке и
мобилизации»

4. Функционалдық мүмкіндіктерді дамыту
Мемлекеттік органның стратегиялық бағыттарының, мақсаттарының және міндеттерінің атауы
Мемлекеттік органның мемлекеттің стратегиялық бағыттары мен мақсаттарын іске асыру жөніндегі іс-шаралары
Іске асыру кезеңі
1
2
3
1-стратегиялық бағыт. Елдің бәсекеге қабілеттілігін арттыру және ұлттық экономиканы жаңғырту
1-мақсат. 2020 жылға қарай қазақстандық экономиканың 2009 жылғы деңгейге қатысты нақты мәнде үштен бірінен аса артуын қамтамасыз ету

4. Развитие функциональных возможностей
Наименование стратегического направления,
цели и задачи государственного органа
Мероприятия по реализации
стратегического направления
и цели государственного
органа
Период
реализации
1
2
3
Стратегическое направление
1. Повышение конкурентоспособности страны
и модернизация национальной экономики
Цель 1. Обеспечение увеличения
казахстанской экономики к 2020 году более
чем на треть в реальном выражении по
отношению к уровню 2009 года

1.1-міндет. Болжанатын көрсеткіштер шегінде экономиканың дамуын қамтамасыз ету
1.2-міндет. Кәсіпкерлікті дамытуға жағдай жасау
1.3-міндет. Мемлекеттік-жеке меншік әріптестік тетіктерін дамыту
1.4-міндет. Ішкі сауданың тиімділігін арттыру
1. Министрлік құзыретіне кіретін нормативтік құқықтық актілерді өзектендіру
Тұрақты негізде
2. Министрлік қызметкерлерінің біліктілігін арттыру
Тұрақты негізде
3. Кадрлар ағымының тұрақты динамикасын қамтамасыз ету
Тұрақты негізде
4. 2016 жылға қарай биліктегі әйелдердің шешім қабылдау деңгейіндегі 30% өкілдігіне қол жеткізу бойынша шаралар қабылдау
Жыл сайын
1.5-міндет. Экономикалық әлеуеттің ұтымды аумақтық ұйымдастырылуын құру мен халықтың тыныс-тіршілігі үшін қолайлы жағдайлар жасау
1.6-міндет. Макроэкономикалық тұрақтылықты және Қазақстан Республикасын дамытудың стратегиялық мақсаттары мен міндеттеріне қол жеткізуді қамтамасыз етуге бағытталған бюджеттік саясатты және мемлекеттің міндеттемелерін басқару саясатын жүргізу
1.7-міндет. Қазақстан Республикасы дамуының стратегиялық мақсаттары мен міндеттеріне қол жеткізуді қамтамасыз етуге бағытталған салықтық және кеден саясатын жүргізу
1.8-міндет. Табиғи монополиялар мен реттелетін нарықтар субъектілерінің қызметін мемлекеттік реттеу, бәсекелестікті қорғау және монополистік қызметті шектеу салаларындағы саясатты жетілдіру
2-мақсат. Әлемдік сауда-экономикалық жүйеге интеграциялау арқылы республиканың экономикалық мүдделерін жылжыту мен қорғаудың тиімді және жедел жүйесін құру
2.1-міндет. Еуразиялық экономикалық қоғамдастық шеңберінде Кеден одағын қалыптастыруды аяқтау
2.2-міндет. Беларусь Республикасының, Қазақстан Республикасының және Ресей Федерациясының Бірыңғай экономикалық кеңістігін қалыптастыруды аяқтау
2.3-міндет. Дүниежүзілік Сауда Ұйымына кіру
2.4-міндет. Қазақстан Республикасының жетістіктерін халықаралық нарықтарда позицияландыру 2-стратегиялық бағыт. Нәтижелі мемлекеттік секторды құру 1-мақсат. 2015 жылға қарай корпоративтік басқару, нәтижелілік, транспаренттілік және қоғамға есеп беру қағидаттарында мемлекеттік басқарудың жаңа моделін енгізу 1.1-міндет. Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын арттыру 1.2-міндет. Нәтижеге бағдарланған мемлекеттік басқару жүйесінің толыққанды жұмыс істеуі үшін қажетті элементтерді енгізу
1.3-міндет. Квазимемлекеттік сектор қызметінің тиімділігін арттыру
5. Министрліктің қолданыстағы құрылымын талдау және Министрлік жүйесі ішіндегі міндеттер мен өкілеттіктерді нақты бөлу мақсатымен қажет болған жағдайда оны өзгерту
Тұрақты негізде

Задача 1.1. Обеспечение развития
экономики в пределах прогнозируемых
параметров
Задача 1.2. Создание условий для развития
предпринимательства
1.3. Развитие механизмов
государственно-частного партнерства
Задача 1.4. Повышение эффективности
внутренней торговли
Задача 1.5. Создание рациональной
территориальной организации
экономического потенциала и благоприятных
условий жизнедеятельности населения
Задача 1.6. Проведение бюджетной политики
и политики управления обязательствами
государства, направленных на обеспечение
макроэкономической стабильности и
достижение стратегических целей и задач
развития Республики Казахстан
Задача 1.7. Ведение налоговой и
таможенной политики, направленной на
обеспечение достижения стратегических
целей и задач развития Республики
Казахстан
Задача 1.8. Совершенствование политики в
областях государственного регулирования
деятельности субъектов естественных
монополий и регулируемых рынков, защиты
конкуренции и ограничения
монополистической деятельности
Цель 2. Создание эффективной и
оперативной системы продвижения и защиты
экономических интересов республики путем
интеграции в мировую
торгово-экономическую систему
Задача 2.1. Завершение формирования
Таможенного союза в рамках Евразийского
экономического сообщества
Задача 2.2. Завершение формирования
Единого экономического пространства
Республики Беларусь, Республики Казахстан
и Российской Федерации
Задача 2.3. Вступление во Всемирную
торговую организацию
Задача 2.4. Позиционирование на
международных рынках достижений
Республики Казахстан
Стратегическое направление 2.
Создание результативного государственного
сектора
Цель 1. Внедрение новой модели
государственного управления на принципах
корпоративного управления,
результативности, транспарентности и
подотчетности обществу к 2015 году
Задача 1.1. Повышение качества оказания
государственных услуг
Задача 1.2. Внедрение элементов,
необходимых для полноценного
функционирования системы государственного
управления, ориентированного на результат
Задача 1.3. Повышение эффективности
деятельности квазигосударственного
сектора
Цель 2. Совершенствование системы
мобилизационной подготовки и мобилизации
1. Актуализация нормативных
правовых актов, входящих в
компетенцию Министерства
2. Повышение квалификации
работников Министерства
На постоянной
основе
На постоянной
основе
3. Обеспечение устойчивой
динамики текучести кадров
На постоянной
основе
4. Принятие мер по
достижению 30 %
представительства женщин во
власти на уровне принятия
решений к 2016 году
Ежегодно
5. Анализ действующей
структуры Министерства и при
необходимости ее изменение с
целью четкого распределения
обязанностей и полномочий
внутри системы Министерства
На постоянной
основе

6. Халықаралық қаржылық ұйымдарымен, рейтингтік агенттіктермен, елдермен өзара іс-қимылдар
Тұрақты негізде
7. Ақпаратты жинау және пайдалану жүйесінің еңбек сыйымдылығын реттеу және қысқарту, Министрліктің қызметкерлерін Интернетке, заң және ақпараттық базаларына қол жеткізумен қамту
Жыл сайын
8. Министрліктің интернет-ресурстарын жетілдіру, оның өзекті жаңартылуы, сондай-ақ оның ішінде азаматтардың Министрлік басшылығымен "жанды қатынасына" мүмкіндік беретін арнайы веб-парақтар ашу
Қажеттілігіне қарай
9. Ақпараттық ресурстарда Министрліктің қабылданатын шешімдерді жариялауды қамтамасыз ету
Тұрақты негізде
2–мақсат. Жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру жүйесін жетілдіру
5. Ведомствоаралық өзара іс-қимыл
Министрліктің таңдалған стратегиялық бағыттар бойынша алға қойған мақсаттарына қол жеткізуі көбінесе басқа да мүдделі тараптармен өзара іс-қимылының тиімділігі дәрежесіне байланысты болады.
Қол жеткізу үшін ведомствоаралық өзара іс-қимыл талап етілетін міндеттердің көрсеткіштері
Ведомствоаралық өзара іс-қимыл жүзеге асырылатын мемлекеттік орган
Мемлекеттік органдар жүзеге асыратын шаралар
1
2
3
1-стратегиялық бағыт. Елдің бәсекеге қабілеттілігін арттыру және ұлттық экономиканы жаңғырту
1-мақсат. 2020 жылға қарай қазақстандық экономиканың 2009 жылғы деңгейге қатысты нақты мәнде үштен бірінен аса артуын қамтамасыз ету
1.1-міндет. Болжанатын көрсеткіштер шегінде экономиканың дамуын қамтамасыз ету
1. Экономика өсуінің нақты қалыптасқан қарқынының ЖІӨ өсуінің мақсатты көрсеткіштерінен ауытқуы
Салаларды дамытудың болжамды көрсеткіштеріне қол жеткізуді қамтамасыз ету, оның ішінде:
АШМ
ауыл шаруашылығы саласын дамыту және ауыл шаруашылығы өнімінің бөлек түрлерін экспорттау көрсеткіштері бойынша
ИЖТМ
өнімнің бөлек түрлерін өнеркәсіптік өндіру және экспорттау қарқындары мен көлемі бойынша
БАМ
ақпарат пен байланысты дамыту көрсеткіштері бойынша
Еңбекмині
әлеуметтік саланы дамыту көрсеткіштері бойынша
МГМ
отын-энергетикалық пайдалы қазбаларды (табиғи сипаттағы) және мұнай өңдеу өнімдерін өндіру және экспорттау көлемінің көрсеткіштері бойынша
ККМ
көлік саласын дамыту көрсеткіштері бойынша
ҰБ
қаржылық секторды, ақша-кредит саясатын және төлем балансын дамыту көрсеткіштері бойынша
ҚТКШІА
құрылыс секторын дамыту көрсеткіштері бойынша
1.2-міндет. Кәсіпкерлікті дамытуға жағдай жасау
1. 2020 жылға қарай шағын және орта бизнес өнімдерінің ЖІӨ-дегі үлесі 2009 жылмен салыстырғанда 7 – 10 %-ға ұлғаяды
СА
ЖІӨ-дегі ШОБ үлесін есептеу және әдістеме әзірлеу, мониторингі
2. Уақыт пен шығындарды қосқанда бизнесті тіркеу мен жүргізуге (рұқсат алумен, лицензиялар мен сертификаттарды алумен; аккредитациямен;
консультацияларды алумен) байланысты операциялық шығындарды төмендету
Мемлекеттік органдар, облыстар, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері

6. Взаимодействие с
международными финансовыми
организациями, рейтинговыми
агентствами, странами
На постоянной
основе
7. Упорядочение и сокращение
трудоемкости системы сбора и
использования информации,
увеличение охвата
сотрудников Министерства
доступом в Интернет,
юридическую базу,
информационные базы данных
Ежегодно
8. Совершенствование
интернет-ресурсов
Министерства, его актуальное
обновление, а также открытие
на нем специальных
веб-страниц, позволяющих
«живое общение» граждан с
руководством Министерства
По мере
необходимости
9. Обеспечение опубликования
в информационных ресурсах
принимаемых решений
Министерства
На постоянной
основе
5. Межведомственное взаимодействие
Достижение поставленных целей по выбранным стратегическим направлениям Министерства во многом зависит от степени эффективности взаимодействия с другими заинтересованными сторонами.
Показатели задач, для
достижения которых требуется
межведомственное
взаимодействие
Государственный
орган, с которым
осуществляется
межведомственное
взаимодействие
Меры, осуществляемые государственными
органами
1
2
3
Стратегическое направление 1. Повышение конкурентоспособности страны и модернизация
национальной экономики
Цель 1. Обеспечение увеличения казахстанской экономики к 2020 году более чем на треть
в реальном выражении по отношению к уровню 2009 года
Задача 1.1. Обеспечение развития экономики в пределах прогнозируемых параметров
1. Отклонение фактически
сложившихся темпов роста
экономики от целевых
показателей роста ВВП
Обеспечение достижения прогнозных
параметров развития отраслей, в
частности по:
МСХ
показателям развития отрасли сельского
хозяйства и экспорта отдельных видов
сельхозпродукции
МИНТ
темпам и объемам промышленного
производства и экспорта отдельных
видов продукции
МСИ
показателям развития информации и
связи
МТСЗН
показателям развития социальной сферы
МНГ
показателям объемов добычи и экспорта
топливно-энергетических полезных
ископаемых (в натуральном выражении)
и продуктов нефтепереработки
МТК
показателям развития сферы транспорта
НБ
показателям развития финансового
сектора, денежно-кредитной политики
и платежного баланса
АДСЖКХ
показателям развития строительного
сектора
Задача 1.2. Создание условий для развития предпринимательства
1. К 2020 году доля
продукции малого и среднего
бизнеса в ВВП увеличится на
7-10 % в сравнении с 2009
годом
АС
Мониторинг, разработка методики
и расчет доли МСБ в ВВП
2. Снижение операционных
издержек, связанных с
регистрацией и ведением
бизнеса (получением
разрешений, лицензий и
сертификатов; аккредитацией;
получением консультаций),
включая время и затраты
Центральные
государственные
органы, Акиматы
областей, городов
Астана и Алматы

1. Рұқсат беру құжаттарын және рәсімдерді қайта қарауды және оңтайландыруды жүргізу
2. Операциялық шығындар статистикасын (есебін) жүргізу
3. Тиісті ақпаратты, нақты ұсыныстарды ұсыну және мемлекеттік орган өзі беретін рұқсат беру құжаттарын алумен байланысты операциялық шығындарды қысқартуға бағытталған нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу
3. "Бизнестің жол картасы 2020" бағдарламасы шеңберінде кәсіпкерлік субъектілері үшін екінші деңгейдегі банктердің кредиттері бойынша пайыздық ставканы төмендету
Қаржымині, ИЖТМ, ҚҚА, ҰБ, АШМ, БҒМ, Еңбекмині, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, "Даму" КДҚ" АҚ
"Бизнестің жол картасы 2020" бағдарламасын іске асыруды қамтамасыз ету
1.3-міндет. Мемлекеттік-жеке меншік әріптестік тетіктерін дамыту
Концессиялық жобаларды іске асыруға конкурстық құжаттамалар жобаларын келісу
Мүдделі мемлекеттік органдар
1. Конкурстық құжаттаманың жобасын әзірлеу;
2. Сараптамаға жіберу;
3. Конкурстық құжаттаманың жобасын келісу;
4. Конкурстық рәсімдерді ұйымдастыру
1.4-міндет. Ішкі сауданың тиімділігін арттыру
1. Сауда ФКИ
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
1. Халықтың сауда алаңдарымен қамтамасыз етілуінің ең төмен нормативтері бойынша ұсыныстар әзірлеу.
2. Халықтың сауда алаңдарымен қамтамасыз етілуінің ең төмен нормативтері бойынша шараларды әзірлеу және іске асыру
СА
Статистикалық деректерді беру
2. Сауда саласындағы қызмет көрсету сапасын арттыру мақсатында бөлшек сауда айналымының жалпы көлеміндегі ірі сауда объектілерінің және сауда желілерінің үлесін арттыру
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
1. Сауда инфрақұрылымын дамытуға бағытталған инвестициялық жобаларды іске асыру үшін жағдай жасау және әзірлеу.
2. Сауда қызметкерлерін дайындау, қайта дайындау және біліктілігін арттыру жүйесін дамытуға және жетілдіруге, кәсіби негізде еңбек нарығын қалыптастыруға жәрдемдесу.
3. Сауда қызметінің субъектілеріне, оның ішінде отандық өндірістің азық-түлік тауарларымен сауданы жүзеге асыратындарға экономикалық ынталандыру шараларын қолдану.
4. Отандық сауда желілерін дамыту.
СА
Статистикалық деректерді беру
3. Ашық баға құруды арттыру мақсатында тауар айналымының жалпы көлемінде биржалар арқылы тауар операциялары көлемінің үлесін ұлғайту
ИЖТМ, МГМ, БҚА, АШМ
Биржалық тауарлар және ұсынылатын партиялардың минималды көлемі тізіміне келешек енгізу үшін тауарлық биржалар арқылы өткізілген тауарларға талдау жүргізу
Қаржымині
Тауарлық биржалар арқылы мемлекеттік сатып алуларды өткізу үшін жағдайлар жасау
СА
Статистикалық деректерді беру

1. Проведение пересмотра и оптимизации
разрешительных документов и процедур
2. Ведение статистики (учета)
операционных издержек
3. Предоставление соответствующей
информации, конкретных предложений и
разработка нормативных правовых актов,
направленных на сокращение
операционных издержек, связанных с
получением разрешительных документов
выдаваемых самим государственным
органом
3. Снижение процентной
ставки по кредитам банков
второго уровня для субъектов
предпринимательства в рамках
Программы «Дорожная карта
бизнеса 2020»
МФ, МИНТ, АФН, НБ,
МСХ, МОН, МТСЗН,
Акиматы областей,
городов Астаны
и Алматы,
АО «ФРП «Даму»
Обеспечение реализации Программы
«Дорожная карта бизнеса 2020»
4. Количество
предпринимателей, малого и
среднего бизнеса, прошедших
обучение на территории
Казахстана и за рубежом
МОН, МТСЗН,
Акиматы областей,
городов Астаны
и Алматы,
АО «ФРП «Даму»
Обеспечение реализации Программы
«Дорожная карта бизнеса 2020»
Задача 1.3. Развитие механизмов государственно-частного партнерства
Согласование проектов
конкурсной документации на
реализацию концессионных
проектов
Заинтересованные
государственные
органы
1. Разработка проекта конкурсной
документации;
2. Направление на экспертизу;
3. Согласование проекта конкурсной
документации;
4. Организация конкурсных процедур
Задача 1.4. Повышение эффективности внутренней торговли
1. ИФО торговли
Акиматы областей,
городов Астана и
Алматы
1. Разработка предложений по
минимальным нормативам обеспеченности
населения торговой площадью.
2. Разработка и реализация мер по
достижению минимального норматива
обеспеченности населения торговой
площадью.
АС
Предоставление статистических данных
2. Увеличение доли крупных
торговых объектов и торговых
сетей в общем объеме
розничного товарооборота,
в целях повышения качества
обслуживания в сфере
торговли
Акиматы областей,
городов Астана
и Алматы
1. Разработка и создание условий для
реализации инвестиционных проектов,
направленных на развитие торговой
инфраструктуры
2. Содействие развитию и
совершенствованию системы подготовки,
переподготовки и повышения
квалификации работников торговли,
формированию рынка труда на
профессиональной основе
3. Применение мер экономического
стимулирования субъектов торговой
деятельности, в том числе
осуществляющих торговлю
продовольственными товарами
отечественного производства.
4. Развитие отечественных торговых
сетей.
АС
Предоставление статистических данных
3. Увеличение доли объема
торговых операций через
биржи в общем объеме
оптового товарооборота в
целях повышения прозрачного
ценообразования
МИНТ, МНГ, АЗК,
МСХ
Проведение анализа по товарам, реализуемым через товарные биржи для
дальнейшего внесения в Перечень
биржевых товаров и минимального
размера представляемых партий
МФ
Создание условий для проведения
государственных закупок через товарные
биржи
АС
Предоставление статистических данных

1.5-міндет Экономикалық әлеуеттің ұтымды аумақтық ұйымдастырылуын құру мен халықтың тыныс-тіршілігі үшін қолайлы жағдайлар жасау
1. Өткен жылға қарағанда нақты көріністе ЖРӨ-ның өсуін қамтамасыз ету бойынша "Өңірлерді дамыту" бағдарламасының нысаналы индикаторына қол жеткізу
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, мүдделі орталық мемлекеттік органдар
"Өңірлерді дамыту" бағдарламасын іске асыруды қамтамасыз ету
2. Жергілікті маңызы бар өзекті мәселелерді шешу шеңберінде абаттандыру жөніндегі іс-шаралар жүргізілген ауылдардың (селолардың) саны
Аумақтарды дамыту бағдарламасын орындау нәтижелілігін арттыру бойынша басқару шешімдерін қабылдау
1.6-міндет Макроэкономикалық тұрақтылықты және Қазақстан Республикасын дамытудың стратегиялық мақсаттары мен міндеттеріне қол жеткізуді қамтамасыз етуге бағытталған бюджеттік саясатты және мемлекеттің міндеттемелерін басқару саясатын жүргізу
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық қор активтерінің мөлшері (инвестициялық кірісті есепке алмағанда)
Қаржымині, ҰБ
Елдің экономикасын келешектегі сыртқы қауіптерден нивелирлеу мақсатында Республиканың Ұлттық қорында қаражатты жинақтау саясатын одан әрі қамтамасыз ету
2. Мемлекеттік тапшылықтың үлесін ЖІӨ-ге қатысты төмендету
Қаржымині
Республикалық бюджет тапшылығын қаржыландыру үшін тартылатын тиісті жылға арналған үкіметтік қарыздар бойынша болжамды деректерге қол жеткізуді қамтамасыз ету
3. Үкіметтік борыштың мөлшері
2-мақсат. Әлемдік сауда-экономикалық жүйеге интеграциялау арқылы республиканың экономикалық мүдделерін жылжыту мен қорғаудың тиімді және жедел жүйесін құру
2.1-міндет. Еуразиялық экономикалық қоғамдастық шеңберінде Кеден одағын қалыптастыруды аяқтау
1. Кеден одағының құқықтық базасын қалыптастыруды аяқтау
Орталық мемлекеттік органдар
1. ПМК-нің тапсырмаларын уақтылы және сапалы орындауды қамтамасыз ету
2. Сыртқы сауда саясатының мәселелерінде, оның ішінде Бірыңғай экономикалық кеңістіктің, Беларусь Республикасы, Қазақстан Республикасы және Ресей Федерациясы кеден одағының құқықтық базасын қалыптастыру шеңберіндегі позицияны әзірлеу және үйлестіру
3. Екіжақты және көпжақты халықаралық келісімшарттарды және басқа да тиісті құжаттарды уақтылы келісуді және дайындауды қамтамасыз ету
4. Түсіндіру жұмыстарын жүргізу
БАМ
Кеден одағы комиссиясының қабылдаған шешімдерін және келіссөз процесінің барысын бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау
2. Кеден одағына мүше елдердің (Беларусь Республикасы, Қазақстан Республикасы, Ресей Федерациясы) импорттық кеден баждарының ставкаларын біріздендіру
Қаржымині

Задача 1.5. Создание рациональной территориальной организации экономического
потенциала и благоприятных условий жизнедеятельности населения
1. Достижение целевого
индикатора Программы
«Развитие регионов» по
обеспечению роста ВРП в
реальном выражении к
предыдущему году
Акиматы областей,
городов Астана
и Алматы,
заинтересованные
центральные
государственные
органы
Обеспечение реализации программы
«Развитие регионов»
2. Количество аулов (сел),
в которых проведены
мероприятия по
благоустройству в рамках
решения актуальных вопросов
местного значения
Принятие управленческих решений по
повышению результативности исполнения
Программ развития территорий
Задача 1.6. Проведение бюджетной политики и политики управления обязательствами
государства, направленных на обеспечение макроэкономической стабильности и достижение
стратегических целей и задач развития Республики Казахстан
1. Размер активов
Национального фонда
Республики Казахстан
(без учета инвестиционного
дохода)
МФ, НБ
Обеспечение дальнейшей политики
накопления средств в Национальном
фонде Республики Казахстан в целях
нивелирования экономики страны от
возможных будущих внешних угроз
2. Снижение доли
государственного дефицита
по отношению к ВВП
МФ
Обеспечение достижения прогнозных
данных по правительственным займам на
соответствующий год, привлекаемым для
финансирования дефицита
республиканского бюджета
3. Размер правительственного
долга
Цель 2. Создание эффективной и оперативной системы продвижения и защиты экономических
интересов республики путем интеграции в мировую торгово-экономическую систему
Задача 2.1. Завершение формирования Таможенного союза в рамках Евразийского
экономического сообщества
1. Завершение формирования
правовой базы Таможенного
союза
Центральные
государственные
органы
1. Обеспечение своевременного и
качественного исполнения поручений КПМ
2. Выработка позиции и координация в
вопросах внешнеторговой политики, в
том числе в рамках таможенного союза
Республики Беларусь, Республики
Казахстан и Российской Федерации
3. Обеспечение своевременного
согласования и подготовки двусторонних
и многосторонних международных
договоров и других соответствующих
документов
4. Проведение разъяснительной работы
МСИ
Освещение в средствах массовой
информации принятых Решений Комиссии
таможенного союза и хода переговорного
процесса
2. Унификация ставок
импортных таможенных
пошлин стран-членов
Таможенного союза
(Республики Беларусь,
Республики Казахстан,
Российской Федерации)
МФ

1. Іске асырылуы республикалық бюджет есебінен көзделген іс-шараларды қаржыландыру
2. Кедендік статистиканы беру
3. Кедендік-тарифтік және бейтарифтік мәселелер бойынша өзара іс-қимылдар
4. Сыртқы экономикалық қызметтің бірыңғай тауарлық номенклатурасын жүргізу
СІМ
1. Халықаралық және республикалық іс-шаралар өткізу шеңберіндегі ынтымақтастық
2. Келіссөз жүргізуші топтың іссапарына қаржылық қаражат бөлу, визалық қолдау
3. Сыртқы саясат мәселелері бойынша, оның ішінде Беларусь Республикасы, Қазақстан Республикасы және Ресей Федерациясы Кедендік одағының, өңірлік тауарлық бірлестіктер шеңберіндегі позицияны әзірлеу және үйлестіру; екі жақты және көп жақты халықаралық шарттарды келісу
СА
Статистикалық деректерді беру
АШМ, ИЖТМ, ККМ, БҒМ, ІІМ, ДСМ, Қорғанысмині, Қоршағанмині, Еңбекмині, ТСМ, МГМ, ТЖМ, ҚҚА, ҰҚК, ЖРБА, ТМРА, БҚА, ҰБ
1. ЕурАзЭҚ шеңберінде кеден одағын қалыптастыру бойынша келіссөз позициясын қалыптастыру
2. Екіжақты және өңірлік ынтымақтастық мәселелері бойынша өзара іс-қимыл жасау
3. Түсіндіру жұмыстарын жүргізу
БАМ
Кеден одағы комиссиясының, Кеден одағының жоғарғы органының қабылдаған шешімдерін және келіссөз процесінің барысын бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау
2.2-міндет. Беларусь Республикасының, Қазақстан Республикасының және Ресей Федерациясының Бірыңғай экономикалық кеңістігін қалыптастыруды аяқтау
Бірыңғай экономикалық кеңістіктің құқықтық базасын қалыптастыруды аяқтау
ТМРА, БҚА, АШМ, Қаржымині, ИЖТМ, ҚҚА, МГМ, БАМ, ІІМ, Еңбекмині, Әділетмині, ҰБ, ККМ
1. ПМК-нің тапсырмаларын уақтылы және сапалы орындауды қамтамасыз ету
2. Сыртқы сауда саясатының мәселелерінде, оның ішінде Бірыңғай экономикалық кеңістіктің құқықтық базасын қалыптастыру шеңберіндегі позицияны әзірлеу және үйлестіру
3. Екіжақты және көпжақты халықаралық келісімшарттарды және басқа да тиісті құжаттарды уақтылы келісуді және дайындауды қамтамасыз ету
4. Түсіндіру жұмыстарын жүргізу
БАМ
Кеден одағы комиссиясының және келіссөз процесінің барысын бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау
2.3-міндет. Дүниежүзілік Сауда Ұйымына кіру
1. Жұмыс тобына мүше елдермен ДСҰ-ға кіру бойынша екі жақты келіссөздерді аяқтау
2. Отандық тауарлардың бәсекеге қабілеттігін жақсартуға ықпал ететін ДСҰ-ның шешуші келісімдерімен қазақстандық заңнаманы біріздендіру
Қаржымині
1. Кеден статистикасын беру
2. Кеден-тарифтік және бейтарифтік реттеу мәселелері жөніндегі өзара іс-қимыл
3. Қазақстанның ДСҰ-ға кіруі жөніндегі келіссөздік позицияны қалыптастыру
СІМ
1. Халықаралық және республикалық іс-шаралар өткізу шеңберіндегі ынтымақтастық

1. Финансирование мероприятий,
реализация которых предусмотрена за
счет республиканского бюджета
2. Предоставление таможенной
статистики
3. Взаимодействие по вопросам
таможенно-тарифного и нетарифного
регулирования
4. Ведение Единой товарной
номенклатуры внешнеэкономической
деятельности
МИД
1. Сотрудничество в рамках проведения
международных и республиканских
мероприятий
2. Выделение финансовых средств на
командирование переговорной команды,
визовая поддержка
3. Выработка позиции и координация по
вопросам внешней политики, в том
числе в рамках таможенного союза
Республики Беларусь, Республики
Казахстан и Российской Федерации,
региональных торговых объединений,
согласование двусторонних и
многосторонних международных договоров
АС
Предоставление статистических данных
МСХ, МИНТ, МТК,
МОН, МВД, МЗ, МО,
МООС, МТСЗН, МТС,
МНГ, МЧС, АФН,
КНБ, АУЗР, АРЕМ,
АЗК, НБ
1. Формирование переговорной позиции
по формированию таможенного союза в
рамках ЕврАзЭС
2. Взаимодействие по вопросам
двустороннего и регионального
сотрудничества
3. Проведение разъяснительной работы
МСИ
Освещение в средствах массовой
информации принятых Решений Комиссии
таможенного союза. Высшего органа
таможенного союза и хода переговорного
процесса
Задача 2.2. Завершение формирования Единого экономического пространства
Республики Беларусь, Республики Казахстан и Российской Федерации
Завершение формирования
правовой базы Единого
экономического пространства
АРЕМ, АЗК, МСХ,
МФ, МИНТ, АФН,
МНГ, МСИ, МВД,
МТСЗН, МЮ, НБ, МТК
1. Обеспечение своевременного и
качественного исполнения поручений КПМ
2. Выработка позиции и координация в
вопросах внешнеторговой политики, в
том числе в рамках формирования
правовой базы Единого экономического
пространства
3. Обеспечение своевременного
согласования и подготовки двусторонних
и многосторонних международных
договоров и других соответствующих
документов
4. Проведение разъяснительной работы
МСИ
Освещение в средствах массовой
информации принятых Решений Комиссии
таможенного союза и хода переговорного
процесса
Задача 2.3. Вступление во Всемирную торговую организацию
1. Завершение двусторонних
переговоров по вступлению в
ВТО со странами-членами
Рабочей группы
МФ
1. Предоставление таможенной
статистики
2. Взаимодействие по вопросам
таможенно-тарифного и нетарифного
регулирования
3. Формирование переговорной позиции
по вступлению Казахстана в ВТО
2. Унификация казахстанского
законодательства с ключевыми
соглашениями ВТО,
способствующими улучшению
конкурентоспособности
отечественных товаров
МИД
1. Сотрудничество в рамках проведения
международных и республиканских
мероприятий

2. Келіссөз жүргізуші команданың іссапарына қаржылық қаражат бөлу, визалық қолдау
3. Сыртқы саясат мәселелері бойынша, оның ішінде Беларусь Республикасы, Қазақстан Республикасы және Ресей Федерациясы кедендік одағының, өңірлік тауарлық бірлестіктер шеңберіндегі позицияны әзірлеу және үйлестіру; екіжақты және көпжақты халықаралық шарттарды келісу
АШМ, ИЖТМ, ККМ, БҒМ, ІІМ, ДСМ, Қоршағанортамині, Еңбекмині, ТСМ, МГМ, БАМ, Әділетмині, ҚҚА, ҰҚК, ТМРА, БҚА, ҰБ
1. Қазақстанның ДСҰ-ға кіруі жөніндегі келіссөздік позицияны қалыптастыру
2. Екіжақты және көпжақты халықаралық шарттарды және басқа да тиісті құжаттарды уақтылы келісуді және дайындауды қамтамасыз ету
3. Түсіндіру жұмыстарын жүргізу
БАМ
Қазақстанның ДСҰ-ға кіруі бойынша келіссөз процесінің барысын бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау
2.4-міндет. Қазақстан Республикасының жетістіктерін халықаралық нарықтарда позицияландыру
1. Экспорт географиясын кеңейтуге ықпал ету
СІМ
Қазақстан Республикасының Халықаралық көрмелерге, конференцияларға, форумдарға қатысуын ұйымдастыру
Қазақстан Республикасының Ресей Федерациядағы Сауда Өкілдігі, ИЖТМ
1. Қазақстан Республикасының Ресей Федерациядағы Сауда Өкілдігімен қазақстандық кәсіпорындардың өз тауарларын ресейлік нарыққа жылжытуына жәрдемдесуі
2. Қазақстанның экономикасына Ресейден инвестицияларды және қазіргі заман технологияларды бойынша Қазақстан Республикасының Ресей Федерациядағы Сауда Өкілдігімен конференциялар, тұсаукесерлерді ұйымдастыру және өткізу
БАМ, Әділетмині, Қаржымині
Өндірістік байланыстарды және халықаралық сауданы дамыту үшін электрондық ақпараттық-маркетингтік орталығын құру және оның жүргізуін қамтамасыз ету бойынша ынтымақтастық
СІМ, ИЖТМ, ММ, Қаржымині, БҒМ, БАМ, ТСМ, Астана қаласының әкімдігі
Экспо-2017 Халықаралық мамандандырылған көрмесін өткізу құқығына Астана қаласының өтінімін ілгерілету және жылжыту бойынша іс-шараларды өткізу
2. Ресей Федерациясындағы қазақстандық өнім экспортының өсімі (мұнаймен және газбен жабдықтау көлемін ескермегенде)
Қазақстан Республикасының Сауда өкілдігі, ИЖТМ
1. Қазақстан Республикасының Ресей Федерациясындағы Сауда Өкілдігінің құзыретті өкілдері арқылы қазақстандық тауарлардың экспорттық жылжуы бойынша Ресей Федерациясының өңірлеріндегі жұмыс
2. Ресей Федерациясының Сауда-өнеркәсіптік палатасымен, Ресей нарығына қазақстандық тауарларды экспорттық жылжыту бойынша ассоциациялармен және ритейлорлармен жұмыс
Ресей Федерациясындағы қазақстандық өнімінің экспорты өсімінің болжамды көрсеткіштеріне қол жеткізуді мынадай жолмен қамтамасыз ету:
АШМ
ауыл шаруашылығы өнімінің кейбір түрлерінің экспортын арттыру
ИЖТМ
өнеркәсіптік өнімінің экспорт көлемін арттыру
МГМ
отын-энергетикалық пайдалы қазбалардың (табиғи сипаттағы) және мұнайды қайта өңдеу өнімдерінің экспортын арттыру
ККМ
көлік саласын дамыту
2-стратегиялық бағыт. Нәтижелі мемлекеттік секторды құру
1-мақсат. 2015 жылға қарай корпоративтік басқару, нәтижелілік, транспаренттілік және қоғамға есеп беру қағидаттарында мемлекеттік басқарудың жаңа моделін енгізу

2. Выделение финансовых средств на
командирование переговорной команды,
визовая поддержка
3. Выработка позиции и координация
по вопросам внешней политики, в том
числе в рамках Таможенного союза
Республики Беларусь, Республики
Казахстан и Российской Федерации,
региональных торговых объединений,
согласование двусторонних и
многосторонних международных договоров
МСХ, МИНТ, МТК,
МОН, МВД, МЗ,
МООС, МТСЗН, МТС,
МНГ, МСИ, МЮ, АФН,
КНБ, АРЕМ, АЗК, НБ
1. Формирование переговорной позиции
по вступлению Казахстана в ВТО
2. Обеспечение своевременного
согласования и подготовки двусторонних
и многосторонних международных
договоров и других соответствующих
документов
3. Проведение разъяснительной работы
МСИ
Освещение в средствах массовой
информации хода переговорного процесса
по вступлению Казахстана в ВТО
Задача 2.4. Позиционирование на международных рынках достижений Республики Казахстан
1. Содействие в расширении
географии экспорта
МИД
Организация участия Республики
Казахстан в международных выставках,
конференциях, форумах
Торговое
Представительство
Республики
Казахстан
в Российской
Федерации, МИНТ
1. Содействие Торговым
Представительством Республики
Казахстан в Российской Федерации
казахстанским предприятиям в
продвижении своих товаров на
российский рынок
2. Организация и проведение
конференций, презентаций Торговым
Представительством Республики
Казахстан в Российской Федерации по
привлечению инвестиций и современных
технологий из России в экономику
Казахстана
МСИ, МЮ, МФ
Сотрудничество по созданию и
обеспечению функционирования
Электронного информационно-маркетин-
гового центра для возобновления
производственных связей и развития
международной торговли
МИД, МИНТ, МК, МФ,
МОН, МСИ, МТС,
Акимат города
Астана
Своевременное проведение мероприятий
по обеспечению проведения Экспо-2017
в городе Астане
2. Рост экспорта
казахстанской продукции в
Российской Федерации (без
учета объемов поставки
нефти и газа)
Торговое
представительство
Республики
Казахстан, МИНТ
1. Работа в регионах Российской
Федерации по экспортопродвижению
казахстанских товаров через
уполномоченных представителей
Торгового представительства Республики
Казахстан в Российской Федерации
2. Работа с Торгово-промышленной
палатой Российской Федерации,
ассоциациями и ритейлорами по
экспортопродвижению казахстанских
товаров на российский рынок
Обеспечение достижения прогнозных
параметров роста экспорта
казахстанской продукции в Российской
Федерации путем:
МСХ
увеличения экспорта отдельных видов
сельхозпродукции
МИНТ
увеличения объема экспорта
промышленной продукции
МНГ
увеличения экспорта
топливно-энергетических полезных
ископаемых (в натуральном выражении)
и продуктов нефтепереработки
МТК
развития сферы транспорта
Стратегическое направление 2. Создание результативного государственного сектора
Цель 1. Внедрение новой модели государственного управления на принципах
корпоративного управления, результативности, транспарентности и подотчетности
обществу к 2015 году

1.1-міндет. Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын арттыру
1. Анықталған мемлекеттік қызметтер санынан Мемлекеттік қызметтер тізіліміне енгізу үшін ұсынылған мемлекеттік қызметтердің үлесі
Орталық мемлекеттік органдар, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
1. Мемлекеттік қызметтерді одан әрі Мемлекеттік қызметтер тізіліміне енгізу мақсатында оларды түгендеуді өткізу
2. Мемлекеттік қызметтердің стандарттарын уақтылы әзірлеу және оларды енгізу
1-2. Мемлекеттік қызметтер саласында заңнаманы жетілдіру
Орталық мемлекеттік органдар
"Мемлекеттік қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңы жобасының тұжырымдамасын, "Мемлекеттік қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңы жобасын келісу
2. Орталық мемлекеттік органдар және жергілікті атқарушы органдар қызметінің тиімділігін бағалаумен қамту
ПӘ
Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасының Президенті Әкімшілігінің актілері мен тапсырмаларын орындау бойынша мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін бағалауды сапалы жүргізу және Министрлікке тиісті қорытындыларды ұсыну
ПМК
Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің, оның орынбасарларының, Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі Кеңсесі Басшысының актілері мен тапсырмаларын орындау бойынша мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін бағалауды сапалы жүргізу және Министрлікке тиісті қорытындыларды ұсыну
МҚІА
Мемлекеттік қызмет көрсету, персоналды басқару бойынша мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін бағалауды сапалы жүргізу және Министрлікке тиісті қорытындыларды ұсыну
Қаржымині
Бюджетті орындау кезінде бюджеттік бағдарламаларды іске асыру бойынша мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін бағалауды сапалы жүргізу және Министрлікке тиісті қорытындыларды ұсыну
БАМ
Ақпараттық технологияларды қолдану бойынша мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін бағалауды сапалы жүргізу және Министрлікке тиісті қорытындыларды ұсыну
Мемлекеттік органдар
Жетекшілік ететін салаларда/аяларда/өңірлерде стратегиялық мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізу жөніндегі Министрлікке қызметінің тиімділігіне бағалау жүргізілетін мемлекеттік органдардың өткен жылдың қорытындылары бойынша есепті ақпаратты сапалы және уақтылы ұсынуы
1.2-міндет. Нәтижеге бағдарланған мемлекеттік басқару жүйесінің толыққанды жұмыс істеуі үшін қажетті элементтерді енгізу
1. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, сонымен бірге мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын іске асырудың монитроингін жүргізу бойынша ақпараттық-талдаулық базаны қалыптастыру
Орталық мемлекеттік органдар
Ақпараттық-талдаулық базаға деректерді енгізу үшін уақтылы және сапалы енгізуді қамтамасыз ету

Задача 1.1. Повышение качества оказания государственных услуг
1. Доля государственных
услуг, предложенных к
включению в Реестр
государственных услуг от
количества, выявленных
государственных услуг
Центральные
государственные
органы, Акиматы
областей, городов
Астана, Алматы
1. Проведение инвентаризации
государственных услуг с целью их
дальнейшего включения в Реестр
государственных услуг
2. Своевременная разработка стандартов
государственных услуг и их внедрение
1-2. Совершенствование
законодательства в сфере
государственных услуг
Центральные государственные органы
Согласование Концепции проекта
Закона Республики Казахстан
«О государственных услугах», проекта
Закона Республики Казахстан
«О государственных услугах»
2. Охват оценкой
эффективности деятельности
центральных государственных
и местных исполнительных
органов
АП
Качественное проведение оценки
эффективности деятельности
государственных органов по исполнению
актов и поручений Президента
Республики Казахстан, Администрации
Президента Республики Казахстан и
представление соответствующих
заключений в Министерство
КПМ
Качественное проведение оценки
эффективности деятельности
государственных органов по исполнению
актов и поручений Правительства
Республики Казахстан, Премьер-Министра
Республики Казахстан, его
заместителей, Руководителя Канцелярии
Премьер-Министра Республики Казахстан
и представление соответствующих
заключений в Министерство
АДГС
Качественное проведение оценки
эффективности деятельности
государственных органов по оказанию
государственных услуг, управлению
персоналом и представление
соответствующих заключений
в Министерство
МФ
Качественное проведение оценки
эффективности деятельности
государственных органов по реализации
бюджетных программ при исполнении
бюджета и представление
соответствующих заключений
в Министерство
МСИ
Качественное проведение оценки
эффективности деятельности
государственных органов по применению
информационных технологий и
представление соответствующих
заключений в Министерство
Государственные
органы
Качественное представление
государственными органами, в отношении
которых проводится оценка
эффективности их деятельности,
отчетной информации по итогам
предыдущего года в Министерство по
достижению стратегических целей
и задач в курируемых
отраслях/сферах/регионах
Задача 1.2. Внедрение элементов, необходимых для полноценного функционирования
системы государственного управления, ориентированного на результат
1. Формирование
информационно-аналитической
базы по проведению
мониторинга реализации
стратегических и
программных документов и
стратегических планов
государственных органов
Центральные
государственные
органы
Обеспечение своевременного
и качественного ввода данных
в информационно-аналитическую базу

2. Негізгі көрсеткіштерді (индикаторларды), сонымен бірге халықаралық рейтингтік агенттіктердің көрсеткіштерін қалыптастыру бойынша бірыңғай тәсілдерді әзірлеу
Орталық мемлекеттік органдар
Негізгі көрсеткіштерді қалыптастыру бойынша Үлгі әдістемелік нұсқаулықты әзірлеу бойынша жұмыс тобына және ұсыныстар әзірлеуге қатысу
3. Жергілікті атқарушы органдар үшін көрсеткіштердің (индикаторлардың) бірыңғай тізілімін қалыптастыру
Орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар
Жергілікті атқарушы органдар үшін көрсеткіштер бірыңғай тізілімін қалыптастыру бойынша жұмыс тобына және ұсыныстар әзірлеуге қатысу
1.3 - міндет. Квазимемлекеттік сектор қызметінің тиімділігін арттыру
1. Квазимемлекеттік секторды басқаруды талдау және бағалаумен қамту
Қаржымині
Мемлекеттік мүлікті басқару тиімділігіне талдау және бағалау жүргізу
2. Қазақстан Республикасының сұралған тұрғындар санынан "Халықтық IPO" бағдарламасының міндеттері мен шарттары туралы ақпараттанған тұрғындарының үлесі
ЖАО
"Халықтық IPO" бағдарламасының міндеттері мен шарттары туралы халыққа түсіндіру және ақпараттандыру жұмыстарын жүргізу
2–мақсат. Жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру жүйесін жетілдіру (құпия)
6. Тәуекелдерді басқару
Министрлік өз қызметі процесінде бірқатар тәуекелдердің туындауымен бетпе-бет келуі мүмкін. Тәуекелдің түрі мен пайда болу көзіне байланысты оларды басқару үшін Министрлік стандартты және жағдаяттық арнайы шараларды іске асыратын болады. Төменде негізгі тәуекелдердің тізбесі келтіріліп отыр.
Ықтимал тәуекелдің атауы
Тәуекелдерді басқару жөніндегі шараларды қабылдамаған жағдайда болуы мүмкін салдарлар
Тәуекелдерді басқару жөніндегі шаралар
1
2
3
Сыртқы тәуекелдер
Қазақстан экспорттайтын энергия ресурстарына әлемдiк бағалардың тұрақсыздығы
Бағалардың өсуi кезiнде:
1. Мұнайдың әлемдiк бағаларының өсуi нәтижесiнде мұнай мен мұнай өнiмдерiне iшкi бағалардың өсуi
2. Мұнай экспорты көлемдерiнiң ұлғаюы нәтижесiнде iшкi нарықта мұнай мен мұнай өнiмдерiне ұсыныстар көлемiнiң төмендеуi
3. Экономиканың шикiзаттық бағыттылығының және оның сыртқы нарыққа тәуелдiлiгiнiң күшеюi
4. Инфляция деңгейiнiң өсуi
5. Энергия ресурстарына бағалардың өсуiнен мультипликативтiк әсердiң есебiнен экономиканың өсу қарқынының баяулауы
1. Елдегі және әлемдегі болып жатқан экономикалық процестерге жедел мониторинг жүйесін жетілдіру
2. Елдегі және әлемдегі болып жатқан экономикалық процестерге жедел мониторинг жүйесін жетілдіру бойынша ақпараттық-талдамалық жүйені пайдаланумен әлемдік және отандық экономикалар дамуындағы әлеуетті теріс тенденцияларды анықтау және Үкіметке тиісті ұсыныстарды жіберу
Бағалардың төмендеуi кезiнде:

2. Разработка единых
подходов по формированию
ключевых показателей
(индикаторов), включая
показатели международных
индикаторов
конкурентоспособности
Центральные
государственные
органы
Участие в Рабочей группе и выработка
предложений по разработке типовой
методической рекомендации по
формированию ключевых показателей
3. Формирование единого
перечня показателей
(индикаторов) для местных
исполнительных органов
Центральные
государственные
и местные
исполнительные
органы
Участие в Рабочей группе и выработка
предложений по формированию единого
перечня показателей для местных
исполнительных органов
Задача 1.3. Повышение эффективности деятельности квазигосударственного сектора
1. Обеспечение проведения
анализа и оценки управления
квазигосударственного
сектора
МФ
Проведение анализа и оценки
эффективности управления
государственным имуществом
2. Доля информированного
населения Республики
Казахстан о задачах и
условиях Программы «Народное
IPO» от числа опрошенного
населения
МИО
Проведение работы по разъяснению и
информированию населения о  задачах
и условиях Программы «Народное IPO»
Цель 2. Совершенствование системы мобилизационной подготовки и мобилизации (секретно)
6. Управление рисками
В процессе своей деятельности Министерство может столкнуться с возникновением целого ряда рисков. В зависимости от типа и источника риска для их управления Министерством будут реализовываться стандартные и ситуативные специальные меры. Ниже следует перечень основных рисков.
Наименование возможного
риска
Возможные
последствия в
случае непринятия
мер по управлению
рисками
Мероприятия по управлению рисками
1
2
3
Внешние риски
Волатильность мировых цен
на экспортируемые
Казахстаном энергоресурсы
При росте цен:
1. Рост внутренних
цен на нефть и
нефтепродукты в
результате роста
мировых цен на
нефть.
2. Снижение
объемов
предложений нефти
и нефтепродуктов
на внутреннем
рынке в результате
увеличения объемов
экспорта нефти
3. Усиление
сырьевой
направленности
экономики и ее
зависимости от
внешнего рынка
4. Рост уровня
инфляции
5. Замедление
темпов роста
экономики за счет
мультипликативного
эффекта от роста
цен на
энергоресурсы
1. Совершенствование системы
оперативного мониторинга за
происходящими экономическими
процессами в стране и мире
2. Выявление потенциальных негативных
тенденций в развитии мировой и
отечественной экономиках с
использованием
информационно-аналитической системы
по оперативному мониторингу процессов,
происходящих в стране и мире и
направление соответствующих
предложений в Правительство
При снижении цен:

1. Мемлекеттiк бюджет пен Ұлттық қорға түсетiн түсiмдердiң қысқаруы
2. Инвестициялық жобаларды қаржыландыру көлемiнiң қысқаруы
3. Экономиканың өсу қарқынының төмендеуi
Ауыл шаруашылығы шикiзатына әлемдiк бағалардың тұрақсыздығы
Бағалардың өсуi кезiнде:
1. Iшкi нарықта азық-түлiк бағаларының өсуi
2. Iшкi нарықта азық-түлiк шикiзаты мен тамақ өнiмдерiне ұсыныстар көлемiнiң төмендеуi
3. Инфляция деңгейiнiң өсуi
1. Елдегі және әлемдегі болып жатқан экономикалық процестерге жедел мониторинг жүйесін жетілдіру
2. Елдегі және әлемдегі болып жатқан экономикалық процестерге жедел мониторинг жүйесін жетілдіру бойынша ақпараттық-талдамалық жүйені пайдаланумен әлемдік және отандық экономикалар дамуындағы әлеуетті теріс тенденцияларды анықтау және Үкіметке тиісті ұсыныстарды жіберу
Бағалардың төмендеуi кезiнде:
1. Ауыл шаруашылығы саласында кiрiстiлiктiң және ауыл шаруашылығында өсу қарқынының төмендеуi
2. Мемлекеттiк бюджетке түсетiн түсiмдер көлемiнiң қысқаруы
Әлемдік экономиканың өсу қарқынының тежелуі
1. ЖІӨ өсу қарқынының төмендеуі
2. Мемлекеттік бюджет пен Ұлттық қорға түсімдердің қысқаруы
Мемлекеттік бюджетті оңтайландыру және басымды емес шығындарды қысқарту, бюджет тапшылығының мөлшерін ұлғайту бойынша ұсыныстар әзірлеу
Екі жақты келіссөздерге "ұйқыдағы" елдің немесе Қазақстанның ДСҰ-ға кіру жөніндегі жұмыс тобының жаңа мүшесінің бастамашылық етуі
Екіжақты деңгейде Қазақстанның ДСҰ-ға кіруі жөніндегі келіссөздер процесі аяқталуының созылуы
Тиісті келіссөздерді жүргізу, қажет болған жағдайда саяси деңгейде уағдаластыққа қол жеткізу тетігін пайдалану
2010 жылға дейінгі ЕурАзЭҚ шеңберінде кеден одағын қалыптастыру жөніндегі іс-қимылдар жоспарында көзделген іс-шаралардың уақтылы орындалмауы
Кеден одағы қалыптасуының созылуы
Кеден одағының қалыптасу процесін үйлестіру, тиісті келіссөздер жүргізу
2010 – 2011 жылдарға арналған Бірыңғай экономикалық кеңістікті қалыптастыру жөніндегі іс-қимылдар жоспарында көзделген іс-шаралардың уақтылы орындалмауы
Бірыңғай экономикалық кеңістіктің құқықтық базасын қалыптастырудың созылуы
Бірыңғай экономикалық кеңістіктің құқықтық базасын қалыптастыру процесін үйлестіру, тиісті келіссөздер жүргізу
Шетелдік мемлекеттің Қазақстанға қатысты ішкі нарықтағы жағдайды айтарлықтай нашарлататын сауда шараларын қолдануы
Бағалардың тұрақсыздануы, тұтынушылардың және отандық өндірушілер жағдайының нашарлауы
Сауда шараларын қолданған Тараппен келіссөздер жүргізу, жағдайды тұрақтандыруға бағытталған шаралар кешенін әзірлеу
Қазақстандық компаниялар үшін шетелдерде жағдайдың айтарлықтай нашарлауы
Халықаралық ықпалдың және Қазақстан имиджінің төмендеуі
Халықаралық нарықтарында Қазақстан Республикасын орнықтыру
Экспорттық тауарлар бағаларының айтарлықтай төмендеуі
Сыртқы сауда айналымын төмендету
Экспорт құрылымын әртараптандыруға ықпал ету
Ішкі тәуекелдер
Ресурстардың экономиканың салалары арасында бiрдей бөлiнбеуiнiң салдарынан экономиканың шикiзат секторына тәуелдiлiгiнiң күшеюi
Елде "голланд ауруының" дамуы

1. Сокращение
поступлений в
государственный
бюджет и
Национальный Фонд
2. Сокращение
объема
финансирования
инвестиционных
проектов
3. Снижение темпов
роста экономики
Волатильность мировых цен
на сельскохозяйственное
сырье
При увеличении
цен:
1. Рост цен на
продукты питания
на внутреннем
рынке
2. Снижение
объемов
предложений
продовольственного
сырья и продуктов
питания на
внутреннем рынке
3. Рост уровня
инфляции
При снижении цен:
1. Снижение
прибыльности в
сельскохозяйствен-
ной отрасли и
темпов роста в
сельском хозяйстве
2. Сокращение
объемов
поступлений в
государственный
бюджет
1. Совершенствование системы
оперативного мониторинга за
происходящими экономическими
процессами в стране и мире
2. Выявление потенциальных негативных
тенденций в развитии мировой и
отечественной экономиках с
использованием
информационно-аналитической системы
по оперативному мониторингу процессов,
происходящих в стране и мире и
направление соответствующих
предложений в Правительство
Замедление темпов роста
мировой экономики
1. Снижение темпов
роста ВВП
2. Сокращение
поступлений в
государственный
бюджет и
Национальный фонд
Выработка предложений по
оптимизации государственного бюджета
и секвестру не приоритетных расходов,
увеличению размера дефицита бюджета
Инициирование двусторонних
переговоров «спящей» страной
или новым членом Рабочей
группы по вступлению
Казахстана в ВТО
Затягивание
завершения
переговорного
процесса по
вступлению
Казахстана в ВТО
на двустороннем
уровне
Проведение соответствующих
переговоров, при необходимости
использование механизма достижения
договоренностей на политическом уровне
Несвоевременное выполнение
мероприятий, предусмотренных
Планом действий по
формированию таможенного
союза в рамках ЕврАзЭС
до 2010 года
Затягивание
формирования
Таможенного союза
Координация процесса формирования
Таможенного союза, проведение
соответствующих переговоров
Несвоевременное выполнение
мероприятий, предусмотренных
Планом действий по
формированию Единого
экономического пространства
на 2010-2011 годы
Затягивание
формирования
правовой базы
Единого
экономического
пространства
Координация процесса формирования
правовой базы Единого экономического
пространства, проведение
соответствующих переговоров
Применение иностранным
государством торговых мер
в отношении Казахстана,
существенно ухудшающих
положение на внутреннем
рынке
Дестабилизация
цен, ухудшение
положения
потребителей и
отечественных
производителей
Проведение переговоров со Стороной,
применившей торговые меры, разработка
комплекса мер, направленных на
стабилизацию ситуации
Ухудшение условий для
деятельности казахстанских
компаний в зарубежных
странах
Снижение
международного
влияния и имиджа
Казахстана
Позиционирование РК на международных
рынках
Существенное снижение цен
на экспортные товары
Снижение
внешнеторгового
оборота
Содействие в диверсификации структуры
экспорта
Внутренние риски
Усиление зависимости
экономики от сырьевого
сектора в следствии
неравномерного распределения
ресурсов между отраслями
экономики
Развитие
«голландской
болезни» в стране

1. Қорларды құру және қайта өндірудің оңтайлы пропорцияларын қолдау есебінен тұтынуды, инвестициялық белсенділікті жандандыру.
2. Құрылымдық және инвестициялық саясат шараларымен үйлестiрiлген фискалдық, ақша-кредит саясат құралдарының үйлесiмдiлiгi
ЕДБ-нің "Бизнестің жол картасы – 2020" бағдарламасы шеңберінде кәсіпкерлік субъектілерінің жобаларын қаржыландырудан бас тартуы
1. Халықтың әлеуметтік қауырттылығы, жұмыспен қамтылған қызметкерлер санының қысқаруы.
2. Экономиканың жекелеген салаларындағы шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері орындайтын өндірілетін және іске асырылатын тауарлар, жұмыстар және қызметтер көлемінің қысқаруы.
2. Бюджеттік қаражаттарды игермеу
3. Қаржылық ұйымдарға халық тарапынан сенімнің жойылуы
Екінші деңгейлі банктер, жеке кәсіпкерлік субъектілері және жергілікті атқарушы органдар арасында түсіндірме жұмысын жүргізу
Концессиялық жобаларға қатысу үшін жеке және халықаралық капиталды тарту мүмкінсіздігі
1. Жобаларды іске асырмау
2. Концессионерді тартпау
1. Хеджирлеу
2. Мемлекет пен концессионер арасында тәуекелдерді бөлу
3. Концессия бойынша келісімдер мониторингі
Концессиялық жобаларды іске асыру кезіндегі бағамдық айырмашылықтың өзгеруі
Жобалардың қымбаттауы
7. Бюджеттік бағдарламалар
2011 – 2013 жылдарға арналып қалыптастырылған стратегиялық бағыттарға, мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізу үшін олардың сан, сапа, нәтиже мен бюджет көрсеткіштері көрсетіле отырып, 20 бюджеттік бағдарлама айқындалды. Бюджеттік бағдарламалардың орындалуының түпкі көрсеткіштері айқындық, салыстырмалық, экономикалық орындылық, бақыланушылық және тексерілушілік қағидаларына негізделіп қалыптастырылды.
Бюджеттік бағдарлама
001 "Экономика және сауда саясатын, мемлекеттік жоспарлау басқару жүйесін қалыптастыру және дамыту жөніндегі қызметтер" 100 "Экономика және сауда саясаты саласындағы, мемлекеттік басқару жүйесіндегі уәкілетті органның қызметін қамтамасыз ету"
102 "Экономика, сауда және мемлекеттік басқару саласында қолданбалы зерттеулер жүргізу бойынша қызметтер"
103 "Әлеуметтанушылық, талдамалық зерттеулер жүргізу және консалтингтік қызметтер көрсету"
104 "Ақпараттық жүйелердің жұмыс істеуін қамтамасыз ету және мемлекеттік органдарды ақпараттық техникалық қамтамасыз ету"
Сипаттама
Уәкілетті органның еңбек ақы қорына төлеу, кеңсе тауарлармен, байланыс қызметтерімен қамтамасыз ету, ақпараттық бағдарламаларды сүйемелдеу, негізгі құралдарды жөндеу және өкілдік шығыстар қарастырылған қызметін қамтамасыз ету; стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды мониторингілеу; "Экономикалық зерттеулер институты" АҚ-н мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін бағалауға тарту; заң жобаларына ғылыми экономикалық сараптама жүргізу; экономика, сауда және мемлекеттік басқару саласындағы іс-шараларды талдамалық сүйемелдеу.
Бюджеттік бағдарлама түрі
мазмұнына байланысты
мемлекеттік функцияларды, құзыреттіліктерді жүзеге асыру және олардан туындайтын мемлекеттік қызметтерді көрсету
іске асыру тәсіліне байланысты
жеке бюджеттік бағдарлама
ағымдағы/даму
ағымдағы
Бюджеттік бағдарлама көрсеткіштерінің атауы
Өлш. Бірл.
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
Жобаланатын 2014 жыл
Жобаланатын 2015 жыл
2009 жыл (есеп)
2010 жыл
(жоспар)
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Бюджеттік бағдарламаның іс-шаралары

1. Активизация потребления,
инвестиционной активности за счет
создания резервов и поддержания
оптимальных пропорций воспроизводства.
2. Согласованность инструментов
фискальной, денежно-кредитной политики
в сочетании с мерами структурной и
инвестиционной политики
Отказ финансирования БВУ
проектов субъектов
предпринимательства в
рамках программы
«Дорожная карта бизнеса
2020»
1. Социальное
напряженность
населения,
сокращение
численности
занятых
работников.
2. Сокращение
объема
производимых
и реализуемых
товаров, работ и
услуг выполняемых
субъектами малого
и среднего
предприниматель-
ства в отдельных
областях
экономики.
2. Неосвоение
бюджетных средств
3. Потеря доверия
к финансовым
организациям со
стороны населения
Проведение разъяснительной работы
среди банков второго уровня, субъектов
частного предпринимательства и местных
исполнительных органов
Невозможность привлечения
частного и международного
капитала для участия в
концессионных проектах
1. Нереализация
проектов
2. Непривлечение
концессионера
1. Хеджирование
2. Разделение рисков между
государством и концессионером
3. Мониторинг контрактов по концессии
Изменение курсовой
разницы при реализации
концессионных проектов
Удорожание
проектов
7. Бюджетные программы
Для достижения сформулированных стратегических направлений, целей и задач на 2011 - 2013 годы определены 20 бюджетных программ с указанием показателей прямого и конечного результатов, качества, эффективности и бюджета. Конечные показатели выполнения бюджетных программ сформулированы исходя из принципов четкости, сравнимости, экономической целесообразности, контролируемости и проверяемости.
Бюджетная
программа
001 «Услуги по формированию и развитию экономической и торговой
политики, системы государственного планирования и управления»
100 «Обеспечение деятельности уполномоченного органа в области
экономической и торговой политики, системы государственного
управления»
102 «Проведение прикладных исследований в сфере экономики,
торговли и государственного управления»
103 «Проведение социологических, аналитических исследований и
оказание консалтинговых услуг»
104 «Обеспечение функционирования информационных систем и
информационно-техническое обеспечение государственных органов»
Описание
Обеспечение деятельности уполномоченного органа, в которой
предусмотрены расходы на выплату фонда оплаты труда, обеспечение
канцелярскими товарами, услугами связи, на сопровождение
информационных программ, содержание и ремонт основных средств и на
представительские расходы; мониторинг стратегических и программных
документов; привлечение АО «Институт экономических исследований» к
оценке эффективности деятельности государственных органов; проведение
научной экономической экспертизы законопроектов; аналитическое
сопровождение мероприятий в сфере экономики, торговли и
государственного управления.
Вид бюджетной
программы
в зависимости от
содержания
осуществление государственных функций, полномочий
и оказание вытекающих из них государственных
услуг
в зависимости от
способа реализации
индивидуальная бюджетная программа
текущая/развитие
Текущая
Наименование показателей бюджетной программы
Ед. изм.
Отчетный период
2009 год
(отчет)
2010 год
(план)
1
2
3
4
Мероприятия бюджетной программы:

44 496,8
50 665,5
68 660,4
Бюджеттік шығыстар көлемі
Мың теңге
921 692
1 469 300
1 579 189
Аталған бюджеттік бағдарлама 2012 жылдың 1 қаңтарынан бастап 001 "Экономика және сауда саясатын, мемлекеттік жоспарлау басқару жүйесін қалыптастыру және дамыту жөніндегі қызметтер" бюджеттік бағдарламасының 102 "Экономика, сауда және мемлекеттік басқару саласында қолданбалы зерттеулер жүргізу бойынша қызметтер" кіші бағдарламасына қосылды.
Бюджеттік бағдарлама
009 "Шетелдердегi сауда өкiлдiктерiнiң қызметiн қамтамасыз ету"
Сипаттама
Қазақстандық тауарларды экспортқа шығару үшiн сауда өкiлдiктерiнiң қызметтерiн қамтамасыз ету
Бюджеттік бағдарлама түрі
мазмұнына байланысты
Мемлекеттік функцияларды, өкілеттіліктерді және олардан туындайтын мемлекеттік қызметтерді жүзеге асыру
iске асыру тәсiлiне байланысты
жеке бюджеттік бағдарлама
ағымдағы/даму
ағымдағы
Бюджеттік бағдарлама көрсеткіштерінің атауы
Өлш. бірл.
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
Жобаланатын 2014 жыл
Жобаланатын 2015 жыл
2009 жыл (есеп)
2010 жыл (жоспар)
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Бюджеттік бағдарламаның іс-шаралары
Тiкелей нәтиже көрсеткiштерi
Қазақстан экономикасына инвестиция және осы заманғы технологияларды тарту бойынша конференцияларды ұйымдастыру және өткiзу
Конференциялар саны
1
Қазақстан мен Ресей арасындағы сауда-экономикалық ынтымақтастық мәселелерi бойынша халықаралық форумдарға, конференцияларға, дөңгелек үстелдерге қатысу
Қатысу саны
6
Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы кәсiпкерлерiнiң коммерциялық ұсыныстарымен жұмыс, келiсiмшарттарды жасасу кезiнде көмек көрсету.
Қарастырылған коммерциялық ұсыныстар мен өткiзiлген консультациялар саны
1 300
Сауда-экономикалық ынтымақтастықты құрудың әртүрлi мәселелерi, келiссөздер жүргiзу бойынша сыртқы сауда қызметiнiң қазақстандық және ресейлiк қатысушылары үшiн консультациялар өткiзу.
Ресей Федерациясының Сауда-өнеркәсiптiк палатасымен, ресейлiк нарықта қазақстандық тауарларды экспорттық жылжыту бойынша қауымдастықтармен және ритейлорлармен жұмыс
Түпкiлiктi нәтиже көрсеткiштерi
Ресей Федерациясындағы қазақстандық өнiм экспортының өсiмi (мұнаймен және газбен жабдықтау көлемiн ескермегенде)
алдыңғы жылға қарағанда %-бен
130,0
Сапа көрсеткiштерi
Қазақстан мен Ресей арасындағы тауар айналымының өсу қарқыны
алдыңғы жылға қарағанда %-бен
125,0
Тиiмдiлiк көрсеткiштерi
Ресей Федерациясындағы Қазақстан Республикасының Сауда өкiлдiгi туралы ережеге және Сауда өкiлдiгiнiң тиiстi жылға арналған жұмыс жоспарына сәйкес функциялар мен мiндеттердi уақтылы орындау
%

44 496,8
50 665,5
68 660,4
Объем бюджетных расходов
Тыс.
тенге
921692
1 469 300
1 579 189
Данная бюджетная программа с 1 января 2012 года будет исполняться в рамках программы 001 «Услуги по формированию и развитию экономической и торговой политики, системы государственного планирования и управления» подпрограмму 102 «Проведение прикладных исследований в сфере экономики, торговли и государственного управления».
Бюджетная
программа
009 «Обеспечение деятельности торговых представительств за рубежом»*
Описание
Обеспечение деятельности торговых представительств для продвижения
казахстанских товаров на экспорт
Вид бюджетной
программы
в зависимости
от содержания
осуществление государственных функций, полномочий
и оказание вытекающих из них государственных услуг
в зависимости
от способа
реализации
индивидуальная бюджетная программа
текущая/
развитие
Текущая
Наименование показателей
бюджетной программы
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
Проек-
тируе-
мый
2014
год
Проек-
тируе-
мый
2015
год
2009
год
(отчет)
2010
год
(план)
2011
год
2012
год
2013
год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Показатели прямого результата
Организация и проведение
конференции по привлечению
инвестиций и современных
технологий в экономику
Казахстана
Кол-во
конфе-
ренций
1
Участие в международных
форумах, конференциях, круглых
столах по вопросам
торгово-экономического
сотрудничества между
Казахстаном и России
Кол-во
участия
6
Работа над коммерческими
предложениями предпринимателей
Республики Казахстан и
Российской Федерации, оказание
содействия при заключении
контрактов.
Проведение консультаций для
казахстанских и российских
участников внешнеторговой
деятельности по различным
вопросам установления
торгово-экономического
сотрудничества, проведение
переговоров.
Работа с Торгово-промышленной
палатой РФ, ассоциациями и
ритейлорами по
экспортопродвижению
казахстанских товаров на
российский рынок
Кол-во
рассмот-
ренных
коммер-
ческих
предло-
жений и
проведе-
нных
консуль-
таций
1 300
Показатели конечного
результата
Рост экспорта казахстанской
продукции в РФ (без учета
объемов поставки нефти и газа)
% к
предыду-
щему
году
130
Показатели качества
Темп роста товарооборота между
Казахстаном и Россией
% к
предыду-
щему
году
125
Показатели эффективности
Своевременное выполнение
функций и задач в соответствии
с Положением о Торговом
представительстве Республики
Казахстан в Российской
Федерации и планом работы
Торгового представительства
на соответствующий период
%

1. Жергілікті өкіметті халықтың қорғалмаған топтарының мұқтажы үшін бюджет қаражатын оңтайлырақ жоспарлауға және пайдалануға мүмкіндік беретін білім мен дағдыға үйрету (ЮНИСЕФ, ЮНФПА, ПРООН)
мың теңге
71 250,0 (ЮНИСЕФ 3 750,0) (РБ 67 500,0)
33 750,0 (ЮНИС ЕФ 1 500,0) (РБ 32 250,0)
15 750,0 (ЮНИСЕ Ф 1 500,0) (РБ 14 250,0)
13 650,0 (ЮНИСЕФ 1 650,0) (ЮНПФА 3 000,0) (РБ 9 000,0)
2. Балалар мен отбасыларды жергілікті деңгейде қорғау үлгісін енгізіп, жүзеге асыру (ЮНИСЕФ)
мың теңге
28 500,0 (ЮНИСЕ Ф 1 650,0) (РБ 26 850,0)
9 750,0 (ЮНИС ЕФ 2 400,0) (РБ 7 350,0)
15 000,0 (ЮНИСЕФ 1 500,0)
3 000,0 (ЮНИСЕФ 1 500,0) (РБ 1 500,0)
3. Облыстық және аудандық деңгейдегі уәкілетті органдар арқылы жергілікті даму бағдарламаларын жоспарлауға және мониторингіне қатысты жетілдірілген мәліметтерді жинақтау және өңдеу (ЮНИСЕФ, ЮНФПА, ПРООН)
мың теңге
19 650,0 (ЮНИСЕ Ф 1 650,0) (РБ 17 250,0)
6 750,0 (ЮНИС ЕФ 1 650,0) (ЮНПФА 3 000,0) (РБ 2 100,0)
9 750,0 (ЮНИСЕФ 300,0) (ЮНПФА 2 100,0) (РБ 7 350,0)
4 500,0 (ЮНИСЕФ 600,0) (ЮНПФА 2 400,0) (РБ 1 500,0)
4. Шығыс Қазақстан облысының ядролық сынақтардан зардап шеккен 17 ауданында жергілікті бастамаларды қаржыландырудың икемді тетігін пилотты түрде қолдану (ПРООН)
мың теңге
103 503,3 (ПРООН 14 632,3) (РБ 88 871,1)
100 500,0 (РБ 100 500,0)
113 546,0 (РБ 113 546,0)
112 641,9 (РБ 112 641,9)
5. Шығыс Қазақстан облысының 17 аудынының ауылдық округтарында жергілікті өзін-өзі басқаруды ұйымдастыру мен жүзеге асыруды жетілдіру (ПРООН)
мың теңге
2 048,2 (ПРООН 2 048,2)
7 758,4 (ПРООН 4 462,5) (РБ 3 295,9)
20 812,5 (ПРООН 11 812,5) (РБ 9 000,0)
35 962,5 (ПРООН 13 462,5) (РБ 15 000,0)
6. Жасы 10-нан 20-ға дейінгілердің 50%-ның әлеуметтік және азаматтық шараларға белсенді және кеңірек қатысуға мүмкіндік жасау (ЮНИСЕФ)
мың теңге
30 750,0 (ЮНИСЕ Ф 2 250,0) (РБ 28 500,0)
16 500,0 (ЮНИСЕ Ф 3 000,0) (РБ 13 500,0)
6 000,0 (ЮНИСЕФ 3 000,0) (РБ 3 000,0)
6 000,0 (ЮНИСЕФ 1 500,0) (РБ 4 500,0)
7. Халықтың төтенше жағдайларға қарсы дайындығын және апаттар қаупін азайту әлеуетін арттыру (ЮНИСЕФ)
мың теңге
21 450,0 (ЮНИСЕФ 6 150,0)(РБ 15 300,0)
25 800,0 (ЮНИСЕФ 1 500,0)(РБ 24 300,0)
18 450,0 (ЮНИСЕФ 2 400,0) (РБ 16 050,0)
7 500,0 (РБ 7 500,0)
8. Шығыс Қазақстан облысы Семей, Курчатов, Өскемен қалалары мен ең көп зардап шеккен аудандарындағы ерекше мұқтаж бар балалардың сапалы әлеуметтік қызметтерге және қолдау жүйелеріне қол жетімділігін қамтамасыз ету (ЮНИСЕФ)
мың теңге
24 450,0 (ЮНИСЕ Ф 3 750,0) (РБ 20 700,0)
30 750,0 (ЮНИС ЕФ 6 750,0) (РБ 24 000,0)
23 250,0 (ЮНИСЕФ 5 250,0) (РБ 18 000,0)
22 500,0 (ЮНИСЕФ 3 000,0) (РБ 19 500,0)

1. Обучение местных властей
знаниям и навыкам, позволяющим
более эффективно планировать и
использовать бюджетные средства
для удовлетворения потребностей
уязвимых групп населения
(ЮНИСЕФ, ЮНФПА, ПРООН)
тыс.
тенге
71 250,0
(ЮНИСЕФ 3 750,0)
(РБ 67 500,0)
33 750,0
(ЮНИСЕФ 1 500,0)
(РБ 32 250,0)
15 750,0
(ЮНИСЕФ 1 500,0)
(РБ 14 250,0)
13 650,0
(ЮНИСЕФ 1 650,0)
(ЮНПФА    3 000,0)
(РБ 9 000,0)
2. Имплементация модели защиты
детей и семей на местном уровне
(ЮНИСЕФ)
тыс.
тенге
28 500,0
(ЮНИСЕФ 1 650,0) (РБ 26 850,0)
9 750,0
(ЮНИСЕФ 2 400,0)
(РБ 7 350,0)
15 000,0
(ЮНИСЕФ 1 500,0)
3 000,0
(ЮНИСЕФ 1 500,0)
(РБ 1 500,0)
3. Сбор и обработка
уполномоченными органами
областного и районного уровня
усовершенствованных данных для
планирования и мониторинга местных
программ развития
(ЮНИСЕФ, ЮНФПА, ПРООН)
тыс.
тенге
19 650,0
(ЮНИСЕФ 1 650,0)
(РБ 17 250,0)
6 750,0
(ЮНИСЕФ 1 650,0)
(ЮНПФА 3000,0)
(РБ 2 100,0)
9 750,0
(ЮНИСЕФ 300,0) (ЮНПФА    2 100,0) (РБ 7 350,0)
4 500,0
(ЮНИСЕФ 600,0)
(ЮНПФА    2 400,0)
(РБ 1 500,0)
4. Пилотное применение гибкого
механизма финансирования местных
инициатив в 17 районах
Восточно-Казахстанской области,
пострадавших от ядерных испытаний
(ПРООН)
тыс.
тенге
103 503,3
(ПРООН 14 632,3)
(РБ 88 871,1)
100 500,0
(РБ
100 500,0)
113 546,0
(РБ 113 546,0)
112 641,9
(РБ 112 641,9)
5. Совершенствование организации
и функционирования местного
самоуправления в сельских округах
17 районов Восточно-Казахстанской
области (ПРООН)
тыс.
тенге
2 048,2
(ПРООН 2 048,2)
7 758 ,4
(ПРООН 4 462,5)
(РБ 3 295,9)
20 812,5
(ПРООН 11 812,5)
(РБ 9 000,0)
35 962,5
(ПРООН 13 462,5)
(РБ 15 000,0)
6. Создание возможности более
широкого и значимого социального
и гражданского участия для 50 %
молодых людей в возрасте от 10
до 20 лет (ЮНИСЕФ)
тыс.
тенге
30 750,0
(ЮНИСЕФ 2 250,0)
(РБ 28 500,0)
16 500,0
(ЮНИСЕФ 3 000,0)
(РБ 13 500,0)
6 000,0
(ЮНИСЕФ 3 000,0)
(РБ 3 000,0)
6 000,0
(ЮНИСЕФ 1 500,0)
(РБ 4 500,0)
7. Повышение потенциала населения
в снижении риска бедствий и
готовности к чрезвычайным
ситуациям (ЮНИСЕФ)
тыс.
тенге
21 450,0
(ЮНИСЕФ 6 150,0)
(РБ 15 300,0)
25 800,0
(ЮНИСЕФ 1 500,0)
(РБ 24 300,0)
18 450,0
(ЮНИСЕФ 2 400,0)
(РБ 16 050,0)
7 500,0
(РБ 7 500,0)
8. Обеспечение доступа детям с
особыми потребностями в развитии к
качественным социальным услугам и
системам поддержки в Семее,
Курчатове, Усть-Каменогорске и
наиболее пострадавших районах
Восточно-Казахстанской области
(ЮНИСЕФ)
тыс.
тенге
24 450,0
(ЮНИСЕФ 3 750,0)
(РБ 20 700,0)
30 750,0
(ЮНИСЕФ 6 750,0)
(РБ 24 000,0)
23 250,0
(ЮНИСЕФ 5 250,0)
(РБ 18 000,0)
22 500,0
(ЮНИСЕФ 3 000,0)
(РБ 19 500,0)

9. Ана мен баланың денсаулығын қорғау қызметінің сапасы мен қол жетімділігін арттыру және репродуктивті денсаулық қызметтеріне жалпыға бірдей қол жетімділікті қамтамасыз ету (ЮНИСЕФ, ЮНПФА)
мың теңге
18 750,0 (ЮНИСЕ Ф 750,0) ЮНПФА 3 000,0) (РБ 15 000,0)
33 150,0 (ЮНИС ЕФ 4 500,0) (ЮНПФА 4 500,0 ) (РБ 24 150,0)
32 550,0 (ЮНИСЕФ 3 750,0) (ЮНПФА 1 500,0) (РБ 27 300,0)
32 179,7 (ЮНИСЕФ 2 700,0) (ЮНПФА 4 500,0) (РБ 25 979,7)
10. Жасөспірім мен жастарға жыныстық жетілу мен жыныстық рөлдердің құрылу үдерістеріне қатысты қауіптердің төну тәукелдеріне осалдығын азайту (ЮНИСЕФ, ЮНПФА, ПРООН)
мың теңге
17 250,0 (ЮНПФА 750,0) (РБ 16 500,0)
10 350,0 (ЮНПФА 750,0)(РБ 9 600,0)
22 500,0 (ЮНПФА 750,0) (РБ 21 750,0)
21 750,0 (ЮНИСЕ Ф 750,0) (ЮНПФА 750,0) (РБ 20 250,0)
11. Қарт адамдарға, үйден шығармай, арнайы әлеуметтік қызмет көрсетудің инновациялық жүйесін пилотты түрде жүзеге асыру, қарт адамдардың күндіз болуына арналған орталықтар, тұрақты баспаналары жоқ кісілерге арналған орталықтар желісін дамыту (ПРООН)
мың теңге
25 012,5 (РБ 25 012,5)
20 400,0 (ПРООН 5 400,0) (РБ 15 000,0)
22 500,0 (РБ 22 500,0)
12. Шығыс Қазақстан облысының Семей қаласындағы Оралмандардың бейімделу және әлеуметтік бірігу орталығында 22 000 оралманға бейімделу қызметін көрсету (ПРООН)
мың теңге
14 737,0 (ПРООН 14 737,0)
30 000,0 (РБ 30 000,0)
15 000,0 (РБ 15 000,0 )
18 679,0 (ПРООН 3 679,0) (РБ 15 000,0)
13. Шығыс Қазақстан облысының 17 ауданында шамамен 500 шағын және орта кәсіпорнында (барлығы 3000 адам) ахуалдың өзгеруіне кәсіпкерлік дағдысын мен білімінің бейімделуін дамыту (ПРООН)
мың теңге
24 232,3 (ПРООН 18 832,3) (РБ 5 400,0)
13 500,0 (ПРООН 13 500,0)
23 662,5 (РБ 23 662,5)
20 782,8 (РБ 20 782,8)

9. Повышение доступности и
совершенствование качества услуг
охраны здоровья матери и ребенка
и обеспечение всеобщего доступа к
службам репродуктивного здоровья
(ЮНИСЕФ, ЮНПФА)
тыс.
тенге
18 750,0
(ЮНИСЕФ 750,0) (ЮНПФА 3000,0)
(РБ 15 000,0)
33 150,0
(ЮНИСЕФ
4 500,0)
(ЮНПФА
4 500,0)
(РБ 24 150,0)
32 550,0
(ЮНИСЕФ  3 750,0)
(ЮНПФА    1 500,0)
(РБ 27 300,0)
32 179,7
(ЮНИСЕФ  2 700,0)
(ЮНПФА    4 500,0)
(РБ 25 979,7)
10. Снижение уязвимости подростков
и молодежи к рискам, обусловленным
процессами полового созревания и
становлением гендерных ролей
(ЮНИСЕФ, ЮНПФА, ПРООН)
тыс.
тенге
17 250,0
(ЮНПФА    750,0) (РБ 16 500,0)
10 350,0
(ЮНПФА    750,0) (РБ 9 600,0)
22 500,0 (ЮНПФА    750,0) (РБ 21 750,0)
21 750,0
(ЮНИСЕФ 750,0)
(ЮНПФА    750,0)
(РБ 20 250,0)
11. Пилотирование инновационной
системы предоставления специальных
социальных услуг пожилым людям на
дому, развитие сети центров
дневного пребывания пожилых людей,
центров социальной адаптации для
лиц, не имеющих определенного
места жительства (ПРООН)
тыс.
тенге
25 012,5 (РБ 25 012,5)
20 400,0 (ПРООН 5 400,0) (РБ 15 000,0)
22 500,0 (РБ 22 500,0)
12. Предоставление свыше 22 000
репатриантам (оралманам)
адаптационных услуг в Центре
адаптации и социальной интеграции
оралманов в г. Семей
Восточно-Казахстанской области
(ПРООН)
тыс.
тенге
14 737,0
(ПРООН 14 737,0)
30 000,0
(РБ 30 000,0)
15 000,0
(РБ 15 000,0)
18 679,0
(ПРООН 3 679,0)
(РБ 15 000,0)
13. Развитие навыков
предпринимательства и знаний по
адаптации к изменению климата у
около 500 малых и средних
предприятий (свыше 3000 человек) в
17 районах Восточно-Казахстанской
области (ПРООН)
тыс.
тенге
24 232,3
(ПРООН 18 832,3)
(РБ 5 400,0)
13 500,0
(ПРООН 13 500,0)
23 662,5
(РБ 23 662,5)
20 782,8
(РБ 20 782,8)

14. Әлеуметтік қорғау, денсаулық сақтау салаларындағы алдыңғы қатарлы тәжірибе, Шығыс Қазақстан облысы бағдарламарына қауымдардың қатысуы туралы халыққа тұрақты түрде ақпарат тарату (ЮНИСЕФ, ЮНПФА, ПРООН)
мың теңге
6 000,0 (ЮНИСЕ Ф 1 050,0) (РБ 4 950,0)
6 750,0 (ЮНИСЕФ 750,0) (ПРООН 1 050,0) (РБ 4 950,0)
11 350,0 (ЮНИСЕ Ф 3 600,0) (ЮНПФА750,0) (ПРООН 2 250,0) (РБ 4 950,0)
12 300,0 (ЮНИСЕФ 3 600,0) (ПРООН 3 750,0) (РБ 4 950,0)

14. Регулярное информирование
населения о передовом опыте в
области социальной защиты,
здравоохранения, участия общин
в реализации программ
Восточно-Казахстанской области
(ЮНИСЕФ, ЮНПФА, ПРООН)
тыс.
тенге
6 000,0
(ЮНИСЕФ  1 050,0)
(РБ 4 950,0)
6 750,0
(ЮНИСЕФ 750,0)
(ПРООН      1 050,0)
(РБ 4 950,0)
11 350,0
(ЮНИСЕФ 3 600,0)
(ЮНПФА    750,0)
(ПРООН
2 250,0) (РБ 4 950,0)
12 300,0
(ЮНИСЕФ  3 600,0)
(ПРООН
3 750,0)
(РБ 4 950,0)

Аталған бюджеттік бағдарлама 2012 жылдың 1 қаңтарынан бастап 001 "Экономика және сауда саясатын, мемлекеттік жоспарлау басқару жүйесін қалыптастыру және дамыту жөніндегі қызметтер" бюджеттік бағдарламасының 103 "Әлеуметтанушылық, талдамалық зерттеулер жүргізу және консалтингтік қызметтер көрсету" кіші бағдарламасына қосылған.
Бюджеттік бағдарлама
018 "Қазақстанның Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымының Бәсекеге қабiлеттiлiктiң Еуразиялық бағдарламасының Орталық Азия бастамасының бақылау комитетiне қатысуы"
Сипаттама
Қазақстанның Бәсекеге қабілеттіліктің Еуразиялық бағдарламасын бақылау комитетіне кіруі үшін жарнаны төлеу
Бюджеттік бағдарлама түрі
Мазмұнына байланысты
Мемлекеттің міндеттерін орындау
Іске асыру тәсіліне байланысты
жеке бюджеттік бағдарлама
Ағымдағы/даму
ағымдағы
Бюджеттік бағдарлама көрсеткіштерінің атауы
Өлш. Бірл.
Есепті кезең
Жрспарлы кезең
Жобаланатын жыл 2014 жыл
Жобаланатын жыл 2015 жыл
2009 жыл (есеп)
2010 жыл
(жоспар)
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Тікелей нәтиже көрсеткіштері Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Экономикалық ынтымақтастық және Бәсекелестіктің Еуразиялық бағдарламасын бақылау комитетіне кіру бойынша даму ұйымы арасындағы келісімге қол қою
Құжаттар пакеті
1
Түпкілікті нәтиже көрсеткіштері Экономикалық ынтымақтастық ұйымының қызметінде Қазақстан Республикасының қатысуын ұлғайту
%
100
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Бюджеттік шығыстар көлемі
Мың.теңге
169 100
2012 жылдың 1 қаңтарында аталған бағдарлама жоқ.
Бюджеттік бағдарлама
020 "Әлеуметтік секторда және тұрғын-үй коммуналдық шаруашылығында жобаларды іске асыру үшін мемлекеттік-жекеменшік әріптестік тетігі бойынша өңірлерге мемлекеттік-жекеменшік әріптестік жобаларын дайындау барысында консультативтік көмек көрсету бойынша қызметтер"
Сипаттама
Шығыстар әлеуметтік секторда және тұрғын-үй коммуналдық шаруашылығында жобаларды іске асыру үшін мемлекеттік-жекеменшік әріптестік тетігі бойынша өңірлерге мемлекеттік-жекеменшік әріптестік жобаларын дайындау барысында консультативтік көмек көрсету үшін қарастырылған
Бюджеттік бағдарлама түрі
мазмұнына байланысты
Мемлекеттік функцияларды, уәкілеттіліктерді және олардан туындайтын мемлекеттік қызметтерді жүзеге асыру
іске асыру тәсіліне байланысты
жеке бюджеттік бағдарлама
ағымдық/даму
ағымдағы
Бюджеттік бағдарлама көрсеткіштерінің атауы
Өлш.бірл.
Есептік кезең
Жоспарлы кезең
Жобаланатын 2014 жыл
Жобаланатын 2015 жыл
2009 жыл (есеп)
2010 жыл
(жоспар)
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Бюджеттік бағдарламаның іс-шаралары:

* Данная бюджетная программа с 1 января 2012 года будет исполняться в рамках программы 001 «Услуги по формированию и развитию экономической и торговой политики, системы государственного планирования и управления» подпрограмму 103 «Проведение социологических, аналитических исследований и оказание консалтинговых услуг».
Бюджетная
программа
018 «Участие Казахстана в Наблюдательном Комитете Центрально-азиатской
инициативы Евразийской Программы Конкурентоспособности Организации
экономического сотрудничества и развития»*
Описание
Оплата взноса для вступления Казахстана в наблюдательный комитет
Евразийской Программы Конкурентоспособности
Вид бюджетной
программы
в зависимости
от содержания
выполнение обязательств государства
в зависимости от
способа реализации
индивидуальная бюджетная программа
текущая/развитие
Текущая
Наименование показателей бюджетной
программы
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
Про-
ек-
ти-
руе-
мый
2014
год
Про-
екти-
руе-
мый
2015
год
2009
год
(отчет)
2010 год
(план
текущего)
2011
год
2012
год
2013
год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Показатели прямого результата
Подписание Соглашения между
Правительством Республики
Казахстан и Организацией
экономического сотрудничества
и развития по вступлению в
наблюдательный комитет Евразийской
Программы Конкурентоспособности
Пакет
доку-
мен-
тов
1
Показатели конечного результата
Расширение участия Республики
Казахстан в деятельности
Организации экономического
сотрудничества
%
100
Показатели качества
Показатели эффективности
Объем бюджетных расходов
Тыс.
тенге
169 100
*С 1 января 2012 года данная программа исключена
Бюджетная
программа
020 «Услуги по оказанию консультативной помощи регионам при подготовке
проектов государственно-частного партнерства для реализации проектов
в социальном секторе и жилищно-коммунальном хозяйстве по механизму
государственно-частного партнерства»
Описание
Расходы предусматриваются на оказание консультативной помощи регионам
при подготовке проектов государственно-частного партнерства для
реализации проектов в социальном секторе и жилищно-коммунальном
хозяйстве по механизму государственно-частного партнерства
Вид бюджетной
программы
в зависимости
от содержания
осуществление государственных функций, полномочий и
оказание вытекающих из них государственных услуг
в зависимости
от способа
реализации
Индивидуальная бюджетная программа
текущая/
развитие
текущая
Наименование показателей
бюджетной программы
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
Проек-
тируе-
мый
2014
год
Проек-
тируе-
мый
2015
год
2009
год
(отчет)
2010
год
(план)
2011
год
2012
год
2013
год
Мероприятия бюджетной
программы:

1. Үлгілік басшылықты дайындау
2. МЖӘ тетігі бойынша өңірлерде семинарлар мен консультациялар өткізу
3. Әлеуметтік секторда және тұрғын-үй коммуналдық шаруашылығында жобаларды іске асыру үшін өңірлерге мемлекеттік-жекеменшік әріптестік жобаларын дайындау бойынша тәжірибелік көмек көрсету
мың теңге
15 500
30 765
19 235
Тікелей нәтиже көрсеткіштері Өңірлерде МЖӘ тетіктерін енгізу мақсатында жергілікті атқарушы органдар үшін МЖӘ жобаларын дайындау бойынша үлгілік басшылықты әзірлеу және ұсыну:
- МЖӘ жобаларын дайындау және іске асыру бойынша үлгілік басшылық жобасын әзірлеу;
- облыстарға бару арқылы МЖӘ тетіктерін қолдануға талдау жүргізу және жергілікті атқарушы органдармен үлгілік басшылық жобасын талқылау;
- МЖӘ жобаларын дайындау бойынша үлгілік басшылықты жергілікті атқарушы органдарға басып шығару және жіберу
Дана
1
Мемлекеттік-жекеменшік әріптестігінің жобаларын кеңестік сүйемелдеу бойынша қызмет көрсетудің бағдарлық саны
Семинарлар саны
31
Мемлекеттік-жекеменшік әріптестігінің тетігі бойынша жобаларды жасауда тәжірибелік көмек көрсету
Ұсыныстар саны (өтінім)
5
Түпкілікті нәтиже көрсеткіштері
МЖӘ тетігі арқылы инвестициялық жобаларды іске асыру мәселесі бойынша ЖАО-ды базалық білімін қамтамасыз ету
Типтік басшылықты қамтамасыз ететін аймақтар саны
16
МЖӘ тетігі арқылы инвестициялық жобаларды іске асыру мәселесі бойынша ЖАО-ды хабардар етуін қамтамасыз ету (тестілеуді жүргізу)
Семинар қатысушыларының жалпы санының %
85
Сапа көрсеткіштері
Шарт шеңберінде міндеттемелерді орындау
%
100
100
Тиімділік көрсеткіші
Шығындар:
мың теңге
- МЖӘ жобаларын дайындау және іске асыру бойынша үлгілік басшылықты дайындауға;
9 834
- облыстарға бару арқылы МЖӘ тетіктерін қолдануға талдау жүргізіп, жергілікті атқарушы органдармен үлгілік басшылық жобасын талқылауға;
1 360
- МЖӘ жобаларын дайындау бойынша үлгілік басшылықтың жергілікті атқарушы органдарға басып шығаруға және жіберуге
4 306
Бюджеттік шығыстар көлемі
мың теңге

1. Разработка типового
руководства
2. проведение семинаров и
консультаций в регионах по
механизму ГЧП
3. оказание практической
помощи регионам по подготовке
проектов ГЧП для реализации
проектов в социальном секторе
и жилищно-коммунальном
хозяйстве
тыс.
тенге
15 500
30 765
19 235
Показатели прямого результата:
Разработка и предоставление
типового руководства по
подготовке ГЧП проектов для
местных исполнительных органов
с целью внедрения механизма
ГЧП в регионах:
- подготовка проекта типового
руководства по подготовке и
реализации ГЧП проектов;
- проведение анализа
применения механизмов ГЧП в
регионах с выездом в области
и обсуждение проекта типового
руководства с местными
исполнительным органами;
- издание, выпуск и рассылка
местным исполнительным органам
типового руководства по
подготовке ГЧП проектов
Шт.
1
Ориентировочное количество
оказанных услуг по
консультативному сопровождению
проектов
государственно-частного
партнерства
Кол-во
семина-
ров
31
Оказание практической помощи
при разработке проектов по
механизму
государственно-частного
партнерства
Кол-
во
пред-
ложе-
ний
(зая-
вок)
5
Показатели конечного
результата
Обеспечение МИО базовыми
знаниями по вопросу реализации
инвестиционных проектов через
механизм ГЧП
Коли-
чество
реги-
онов,
обес-
печен-
ных
типо-
вым
руко-
вод-
ством
16
Обеспечение информированности
МИО по вопросу реализации
инвестиционных проектов через
механизм
государственно-частного
партнерства (проведение
тестирования)
% к
обще-
му
коли-
чес-
тву
учас-
тни-
ков
семи-
наров
85
Показатели качества
Исполнение обязательств
в рамках договора
%
100
100
Показатели эффективности
Затраты на:
Тыс.
тенге
- подготовку типового
руководства по подготовке
и реализации ГЧП проектов;
9 833,6
- проведение анализа
применения механизмов ГЧП в
регионах с выездом в области
и обсуждение проекта типового
руководства с местными
исполнительным органами;
- издание, выпуск и рассылка
местным исполнительным органам
типового руководства по
подготовке ГЧП проектов
1 360,0
4 306,4
Объем бюджетных расходов
Тыс.
тенге

1 474 815
1 295 766
3 309 620
90 000
345 000
Бюджеттік бағдарлама
050 "Орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар қызметінің тиімділігін бағалауды талдамалық сүйемелдеу жөніндегі қызметтер" *
Сипаттама
40 мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін бағалауға "Экономикалық зерттеулер институты" АҚ тарту
Бюджеттік бағдарлама түрі
мазмұнына байланысты
Мемлекеттiк функцияларды, құзыреттiлiктердi жүзеге асыру және олардан туындайтын мемлекеттiк қызметтердi көрсету
іске асыру тәсіліне байланысты
жеке бюджеттiк бағдарлама
ағымдағы/даму
ағымдағы
Бюджеттік бағдарлама көрсеткіштерінің атауы
Өлш. Бірл.
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
Жобаланатын 2014 жыл
Жобаланатын 2015 жыл
2009 жыл (есеп)
2010 жыл(жоспар)
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Бюджеттік бағдарламаның іс-шаралары Орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар қызметінің тиімділігін бағалаудың сараптамалық-талдамалық сүйемелдеуді қамтамасыз ету бойынша қызметтер сатып алу.
86 900
Тікелей нәтиже көрсеткіштері
Орталық мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін бағалауды сараптамалық-талдаулық, әдістемелік, ұйымдастырушылық сүйемелдеу
Мемлекеттік органдар саны
24
Жергілікті атқарушы органдар қызметінің тиімділігін бағалауды сараптамалық-талдаулық, әдістемелік, ұйымдастырушылық сүйемелдеу
Мемлекеттік органдар саны
16
Түпкілікті нәтиже көрсеткіштері
Мемлекеттік органдар қызметі тиімділігінің орташа деңгейін жыл сайын 10%-ға арттыру
%

1 474 815
1 295 766
3 309 620
90 000
345 000
Бюджетная
программа
050 «Услуги по аналитическому сопровождению оценки эффективности
деятельности центральных государственных и местных исполнительных
органов»
Описание
Привлечение АО «Институт экономических исследований» к оценке
эффективности деятельности 40 государственных органов
Вид бюджетной
программы
в зависимости
от содержания
осуществление государственных функций, полномочий
и оказание вытекающих из них государственных услуг
в зависимости
от способа
реализации
индивидуальная бюджетная программа
текущая/
развитие
текущая
Наименование показателей
бюджетной программы
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
Проек-
тируе-
мый
2014
год
Проек-
тируе-
мый
2015
год
2009
год
(отчет)
2010
год
(план)
2011
год
2012
год
2013
год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Мероприятия бюджетной
программы:
тыс.
тг.
Приобретение услуг по
обеспечению
экспертно-аналитического
сопровождения оценки
эффективности деятельности
центральных государственных
и местных исполнительных
органов
86 900,0
Показатели прямого результата
Экспертно-аналитическое,
методологическое и
организационное сопровождение
оценки эффективности
деятельности центральных
государственных органов
Кол-во
гос-
орга-
нов
24
Экспертно-аналитическое,
методологическое и
организационное сопровождение
оценки эффективности
деятельности местных
исполнительных органов
Кол-во
гос-
орга-
нов
16
Показатели конечного
результата
Увеличение среднего уровня
эффективности деятельности
государственных органов
ежегодно на 10 %
%

60,2
Сапа көрсеткіштері
Сараптау комиссиясы мен Сараптау комиссиясының жұмыс органы тарапынан қорытындыларға ескертулердің болмауы
Тиімділік көрсеткіштері
1 орталық мемлекеттік органға, 1 өңірге кеткен орта шығын
2173
Бюджеттік шығыстар көлемі
мың теңге
86 900
* Аталған бюджеттік бағдарлама 2012 жылдың 1 қаңтарынан бастап 001 "Экономика және сауда саясатын, мемлекеттік жоспарлау басқару жүйесін қалыптастыру және дамыту жөніндегі қызметтер" бюджеттік бағдарламасы 103 "Әлеуметтанушылық, талдамалық зерттеулер жүргізу және консалтингтік қызметтер көрсету" кіші бағдарламасы шеңберінде орындалатын болады.
Бюджеттік бағдарлама
117 "Бизнестiң жол картасы-2020» бағдарламасы шеңберiнде өңiрлерде жеке кәсiпкерлiктi қолдау"
Сипаттама
Банктер кредиттерi бойынша пайыздық ставканы субсидиялау, кредиттердi iшiнара кепiлдендiру, сервистiк қолдау көрсету, кадрлар даярлау және қайта даярлау, сондай-ақ жастар практикасы
Бюджеттік бағдарлама түрі
мазмұнына байланысты
трансферттер мен бюджеттiк субсидиялар беру
iске асыру тәсiлiне байланысты
(жеке) үлестiрiлетiн бюджеттiк бағдарлама
ағымдағы/даму
ағымдағы
Бюджеттік бағдарлама көрсеткіштерінің атауы
Өлш. Бірл.
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
Жобаланатын 2014 жыл
Жобаланатын 2015 жыл
2009 жыл (есеп)
2010 жыл (жоспар)
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Бюджеттік бағдарламаның іс-шаралары

60,2
Показатели качества
Отсутствие замечаний к
заключениям со стороны
Экспертной комиссии и
рабочего органа Экспертной
комиссии
Показатели эффективности
Средние расходы на оценку 1
центрального государственного
органа, 1 региона
2173
Объем бюджетных расходов
Тыс.
тенге
86 900
* Данная бюджетная программа с 1 января 2012 года будет исполняться в рамках программы 001 «Услуги по формированию и развитию экономической и торговой политики, системы государственного планирования и управления» подпрограмму 103 «Проведение социологических, аналитических исследований и оказание консалтинговых услуг».
Бюджетная
программа
117 «Поддержка частного предпринимательства в регионах в рамках
Программы «Дорожная карта бизнеса - 2020»
Описание
Субсидирование процентной ставки по кредитам банков, частичное
гарантирование кредитов, оказание сервисной поддержки, подготовка
и переподготовка кадров, а также молодежная практика
Вид бюджетной
программы
в зависимости
от содержания
предоставление трансфертов и бюджетных субсидий
в зависимости
от способа
реализации
(индивидуальная) распределяемая бюджетная программа
текущая/
развитие
Текущая
Наименование показателей
бюджетной программы
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
Проек-
тируе-
мый
2014
год
Проек-
тируе-
мый
2015
год
2009
год
(отчет)
2010
год
(план)
2011
год
2012
год
2013
год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Мероприятия бюджетной
программы:

720 582
749 405
783 128
Бюджеттiк шығыстар көлемi
мың теңге
9 005 244
9 136 562
10 850 000
14 877 748
15 827 396
Бюджеттік бағдарлама
051 "Ұлттық экономиканың бәсекеге қабілеттілігі мен орнықтылығын қамтамасыз ету үшін "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" АҚ жарғылық капиталын ұлғайту"
Сипаттама
Кейіннен мыналардың жарғылық капиталын ұлғайту үшін "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" АҚ жарғылық капиталын ұлғайту:
- "Самұрық-Энерго" АҚ-на "Балқаш ЖЭС салу" жобасын іске асыру үшін;
- "Қазақстан темір жолы" АҚ-на "Қорғас-Жетіген ТЖ салу" жобасын іске асыру үшін,
- "Қазмұнайгаз" ҰК" АҚ-на "Бейнеу-Бозой-Ақбұлақ газ құбырын салу" жобасын іске асыру үшін;
- "КЕГОК" АҚ-на "ВЛ 220 кВ ЦГПП–Осакаровка қайта жаңғырту" жобасын іске асыру үшін;
- "Қазгеология" АҚ-на бұрғылау және геофизикалық құрал-жабдықты сатып алу үшін.
Бюджеттік бағдарламаның түрі
мазмұнына байланысты
Бюджеттік инвестицияларды жүзеге асыру
іске асыру тәсіліне байланысты
жеке бюджеттік бағдарлама
ағымдағы/даму
даму
Бюджеттік бағдарлама көрсеткіштерінің атауы
Өлш. бірл.
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
Жобаланатын 2014 жыл
Жобаланатын 2015 жыл
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Бюджеттік бағдарламаның іс-шаралары "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" АҚ жарғылық капиталын ұлғайту, оның ішінде:
мың теңге
6 000 000
"КЕГОК" АҚ ВЛ 220 кВ ЦГПП–Осакаровка қайта жаңғырту" жобасын іске асыру үшін
мың теңге
1 000 000
"Қазгеология" АҚ бұрғылау және геофизикалық құрал-жабдықты сатып алу үшін
мың теңге
5 000 000
Тікелей нәтиже көрсеткіштері Республикалық бюджетте көзделген қаражат шеңберінде "Самұрық-Қазына" АҚ еншілес компанияларын капиталдандыру жолымен Республиканың электроэнергетика саласындағы және минералды-шикізат базасындағы рентабелділігі төмен жобаларды тиімді іске асыруды қамтамасыз ету (жарғылық капиталдарын ұлғайтуды болжайтын еншілес кәсіпорындардың саны)
бірлік
2
Түпкілікті нәтиже көрсеткіштері
Астана қаласы мұқтаждығын жоғарылату үшін трансформаторлы қуаттылығының өсімі
МВА (Мегавольт ампер)
330
Қатты пайдалы қазбаларға "Қазгеология" АҚ-ның іздеу-бағалау жұмыстары.
км2

720 582
749 405
783 128
Объем бюджетных расходов
Тыс.
тенге
9 005 244
9 136 562
10 850 000
14 877 748
15 827 396
Бюджетная
программа
051 «Увеличение уставного капитала АО «Фонд национального благосостояния
«Самрук-Казына» для обеспечения конкурентоспособности и устойчивости
национальной экономики»
Описание
Увеличение уставного капитала АО «Фонд национального благосостояния
«Самрук-Казына» с последующим увеличением уставного капитала:
- АО «Самрук-Энерго» для реализации проектов «Строительство Балхашской
ТЭС»;
- АО «Казахстан темир жолы» для реализации проектов «Строительство
ЖД Коргас-Жетыген»;
- АО «НК «Казмунайгаз» для реализации проекта «Строительство газопровода
Бейнеу-Бозой-Акбулак»;
- АО «КЕГОК» для реализации проекта «Реконструкция ВЛ 220 кВ
ЦГПП–Осакаровка»;
- АО «Казгеология» для приобретения бурового и геофизического оборудования.
Вид
бюджетной
программы
в зависимости
от содержания
осуществление бюджетных инвестиций
в зависимости
от способа
реализации
индивидуальная бюджетная программа
текущая/
развитие
развитие
Наименование показателей
бюджетной программы
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
Проек-
тируе-
мый
2014
год
Проек-
тируе-
мый
2015
год
2009
год
(отчет)
2010
год
(план)
2011
год
2012 год
2013
год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Мероприятия бюджетной
программы
Увеличение уставного
капитала АО «Фонд
национального благосостояния
«Самрук-Казына», в том
числе:
тыс.
тенге
6 000 000
АО «КЕГОК» для реализации
проекта «Реконструкция ВЛ
220 кВ ЦГПП–Осакаровка»
тыс.
тенге
1 000 000
АО «Казгеология» для
приобретения бурового и
геофизического оборудования
тыс.
тенге
5 000 000
Показатели прямого
результата
Обеспечение эффективной
реализации низкорентабельных
проектов в
электроэнергетической
отрасли и восполнение
минерально-сырьевой базы
Республики путем
капитализации дочерних
компаний АО «Самрук-Казына»
в рамках предусмотренных
в республиканском бюджете
средств (Кол-во дочерних
предприятий, у которых
предполагается увеличение
уставного капитала)
Ед.
2
Показатели конечного
результата
Прирост трансформаторной
мощности для увеличения
потребности г. Астана
МВА
(Мега-
вольт
ампер)
330
Поисково-оценочные работы
АО «Казгеология» на твердые
полезные ископаемые
км2

520
ҚР ауылдық елді мекендерінің ішкі су қорларымен қамтамасыз ету үшін "Қазгеология" АҚ-ның іздеу-барлау жұмыстары.
ауыл
249
Сапа көрсеткіштері Энергетикалық кешенді дамыту бойынша Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігіне жүктелген функциялардың уақытылы орындалуы
%
100
Республиканың минералды-шикізат базасын толықтыру бойынша Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмасының уақытылы орындалуы
%
100
Тиімділік көрсеткіштері
1 жобаға бөлінген бюджеттік қаражаттың орташа сомасы
мың теңге

520
Поисково-разведочные работы
АО «Казгеология» для
обеспечения запасами
подземных вод сельских
населенных пунктов РК
села
249
Показатели качества
Своевременное выполнение
функций возложенных на
Министерство экономического
развития и торговли
Республики Казахстан по
развитию энергетического
комплекса
%
100
Своевременное исполнение
поручения Президента
Республики Казахстан
по восполнению
минерально-сырьевой базы
Республики
%
100
Показатель эффективности
Средняя сумма выделяемых
бюджетных средств на
1 проект
тыс.
тенге