"Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 маусымдағы № 827 және "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесінің одан әрі жұмыс істеуінің кейбір мәселелері туралы" 2010 жылғы 4 наурыздағы № 931 жарлықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 17 мамырдағы № 504 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасы Президентінің «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесі туралы» 2009 жылғы 18 маусымдағы № 827 және «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесінің одан әрі жұмыс істеуінің кейбір мәселелері туралы» 2010 жылғы 4 наурыздағы № 931 жарлықтарына өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы Президентінің «Қазақстан
Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесі туралы» 2009
жылғы 18 маусымдағы № 827 және «Қазақстан Республикасындағы
мемлекеттік жоспарлау жүйесінің одан әрі жұмыс істеуінің кейбір
мәселелері туралы» 2010 жылғы 4 наурыздағы № 931 жарлықтарына
өзгерістер енгізу туралы
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қазақстан Республикасы Президентінің мынадай жарлықтарына өзгерістер енгізілсін:
1) «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 18 маусымдағы № 827 Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2009 ж., № 30, 259-құжат; 2010 ж., № 20-21, 150-құжат; 2012 ж., № 13, 231-құжат; № 68, 976-құжат; 2013 ж., № 36, 529-құжат):
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесі осы Жарлыққа 1-қосымшаға сәйкес жана редакцияда жазылсын;
2) «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесінің одан әрі жұмыс істеуінің кейбір мәселелері туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 4 наурыздағы № 931 Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2010 ж., № 20-21, 150-құжат; 2012 ж., № 68, 976-құжат; 2013 ж., № 36, 529-құжат):
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының стратегиялық даму жоспарын, Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың болжамды схемасын, мемлекеттік бағдарламаларды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын, аумақтарды дамыту бағдарламаларын әзірлеу, іске асыру, мониторинг, бағалау және бақылау жүргізу қағидалары бекітілсін.»;
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының стратегиялық даму жоспарын, Елдің аумақтық-кеңістіктік дамуының болжамды схемасын, мемлекеттік бағдарламаларды, аумақтарды дамыту бағдарламаларын, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын әзірлеу, іске асыру, мониторинг, бағалау және бақылау жүргізу қағидалары осы Жарлыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

О проекте Указа Президента Республики Казахстан "О внесении изменений в указы Президента Республики Казахстан от 18 июня 2009 года № 827 "О Системе государственного планирования в Республике Казахстан" и от 4 марта 2010 года № 931 "О некоторых вопросах дальнейшего функционирования Системы государственного планирования в Республике Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 мая 2014 года № 504
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан «О внесении изменений в указы Президента Республики Казахстан от 18 июня 2009 года № 827 «О Системе государственного планирования в Республике Казахстан» и от 4 марта 2010 года № 931 «О некоторых вопросах дальнейшего функционирования Системы государственного планирования в Республике Казахстан».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
О внесении изменений в указы Президента Республики Казахстан
от 18 июня 2009 года № 827 «О Системе государственного
планирования в Республике Казахстан» и от 4 марта 2010 года
№ 931 «О некоторых вопросах дальнейшего функционирования
Системы государственного планирования в Республике Казахстан»
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Внести изменения в следующие указы Президента Республики Казахстан:
1) в Указ Президента Республики Казахстан от 18 июня 2009 года № 827 «О Системе государственного планирования в Республике Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2009 г., № 30, ст. 259; 2010 г., № 20-21, ст. 150; 2012 г., № 13, ст. 231; № 68, ст. 976; 2013 г., № 36, ст. 529):
Систему государственного планирования в Республике Казахстан, утвержденную вышеназваным Указом, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему Указу;
2) в Указ Президента Республики Казахстан от 4 марта 2010 года № 931 «О некоторых вопросах дальнейшего функционирования Системы государственного планирования в Республике Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2010 г., № 20-21, ст. 150; 2012 г., № 68, ст. 976; 2013 г., № 36, ст. 529):
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Утвердить прилагаемые Правила разработки, реализации, проведения мониторинга, оценки и контроля Стратегического плана развития Республики Казахстан, Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны, государственных программ, стратегических планов государственных органов, программ развития территорий.»;
Правила разработки, реализации, проведения мониторинга, оценки и контроля Стратегического плана развития Республики Казахстан, Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны, государственных программ, программ развития территорий, стратегических планов государственных органов, утвержденные вышеназваным Указом, изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему Указу.

2. Осы Жарлық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                                 Н.Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2014 жылғы « »
№ Жарлығына
1-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2009 жылғы 18 маусымдағы
№ 827 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесі 1. Жалпы ережелер
1. Мемлекеттік жоспарлау жүйесі – мемлекеттік жоспарлау қағидаттарынан, құжаттарынан, процестерінен және оған қатысушылардан тұратын, елдің ұзақ мерзімді (5 жылдан аса), орта мерзімді (бір жылдан 5 жылға дейін) және қысқа мерзімді (1 жылға дейін) кезеңдерге арналған дамуын қамтамасыз ететін өзара байланысты элементтер кешені.
2. Мемлекеттік жоспарлау мемлекеттік билік органдарының және елді дамыту процесіне өзге де қатысушылардың Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық даму деңгейін көтеруге, азаматтардың әл-ауқатын өсіруге және ел қауіпсіздігін нығайтуға бағытталған қызметін қамтиды.
2. Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің қағидаттары
3. Мемлекеттік жоспарлау жүйесі мынадай қағидаттарға негізделеді:
1) бірыңғайлық пен біртұтастық – мемлекеттік жоспарлау саласындағы заңнаманың, Мемлекеттік жоспарлау жүйесін ұйымдастыру және оның жұмыс істеу қағидаттарының бірыңғайлығы, мемлекеттік жоспарлау процесін жүзеге асыру тәртібінің бірыңғайлығы;
2) ішкі теңгерімділік – Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының даму мақсаттары, міндеттері және нәтижелер көрсеткіштері бойынша өзара келісілуі;
3) нәтижелілік және тиімділік – мақсаттарды, міндеттерді және нәтижелер көрсеткіштерін таңдау барынша дұрыс (нәтижелі) болуға, ағымдағы ахуалды терең талдауға және ресурстарды барынша аз жұмсай отырып, қойылған нәтижелерге қол жеткізу қажеттілігіне негізделуге тиіс;
4) міндеттерді шешу жолдарын таңдау дербестігі – мемлекеттік жоспарлау процесіне қатысушылардың өз құзыреті шегінде мақсаттарға қол жеткізу жолдары мен әдістерін таңдаудағы және елдің даму міндеттерін шешудегі дербестігі;
5) мемлекеттік жоспарлау процесіне қатысушылардың жауапкершілігі – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өз құзыреті шегінде міндеттерді шешудің тиімсіздігі және күтілетін нәтижелерге қол жеткізілмегені үшін жауапкершілікті қамтамасыз ету;
6) айқындық (ашықтық) – мемлекеттік құпияларға жататын ақпаратты қамтитын ережелерді қоспағанда, Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын міндетті түрде жариялау;
7) шынайылық және нақтылық – Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарында белгіленген даму мақсаттарына қол жеткізудің негізделген мүмкіндігі, сондай-ақ мемлекеттік жоспарлау процесінде пайдаланылатын нәтижелер көрсеткіштерінің негізділігі;

2. Настоящий Указ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан                       Н.Назарбаев
ПРИЛОЖЕНИЕ 1
к Указу Президента
Республики Казахстан
от « » 2014 года №
УТВЕРЖДЕНА
Указом Президента
Республики Казахстан
от 18 июня 2009 года № 827
Система
государственного планирования в Республике Казахстан 1. Общие положения
1. Система государственного планирования комплекс взаимосвязанных элементов, состоящий из принципов, документов, процессов и участников государственного планирования, обеспечивающий развитие страны на долгосрочный (свыше 5 лет), среднесрочный (от года до 5 лет) и краткосрочный (до 1 года) периоды.
2. Государственное планирование охватывает деятельность органов государственной власти и иных участников процесса развития страны, направленную на повышение уровня социально-экономического развития Казахстана, рост благосостояния граждан и укрепление безопасности страны.
2. Принципы Системы государственного планирования
3. Система государственного планирования базируется на следующих принципах:
1) единства и целостности – единство законодательства в сфере государственного планирования, принципов организации и функционирования Системы государственного планирования, единство порядка осуществления процесса государственного планирования;
2) внутренней сбалансированности – согласованность документов системы государственного планирования между собой по целям развития, задачам и показателям результатов;
3) результативности и эффективности – выбор целей, задач и показателей результатов должен быть максимально правильным (результативным), основываться на глубоком анализе текущей ситуации и необходимости достижения заданных результатов с наименьшими затратами ресурсов;
4) самостоятельности выбора путей решения задач – самостоятельность участников процесса государственного планирования в выборе путей и методов достижения целей и решения задач развития страны в пределах своей компетенции;
5) ответственности участников процесса государственного планирования – обеспечение ответственности за неэффективность решения задач и недостижение ожидаемых результатов в пределах своей компетенции в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
6) прозрачности (открытости) – обязательное опубликование документов Системы государственного планирования, за исключением положений, содержащих информацию, относящуюся к государственным секретам;
7) достоверности и реалистичности – обоснованная возможность достижения целей развития, установленных документами Системы государственного планирования, а также обоснованность показателей результатов, используемых в процессе государственного планирования;

8) үздіксіздік, сабақтастық және дәйектілік – Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің сатылы сипаты, яғни жоғары тұрған құжаттардың мақсаттарына, міндеттеріне, нәтижелер көрсеткіштеріне табысты қол жеткізу төмен тұрған құжаттарды жоспарлау мен олардың мақсаттарына, міндеттеріне, нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізудің сапасына және уақтылығына байланысты, сондай-ақ оның жұмыс істеуінің үздіксіз тетігі;
9) ресурстық қамтамасыз етілу – қойылған мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізу үшін мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларының негізгі бағыттары бойынша қаржыландыру көздері мен көлемін, адами, басқа да материалдық және материалдық емес ресурстарды айқындау.
3. Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары
4. Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына мыналар жатады:
1) Қазақстанның 2050 жылға дейінгі даму стратегиясы;
2) Қазақстан Республикасының 10 жылға арналған стратегиялық даму жоспары, Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың болжамды схемасы;
3) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздігінің стратегиясы;
4) 5 жылға арналған әлеуметтік-экономикалық даму болжамы;
5) 5-10 жылға арналған мемлекеттік бағдарламалар;
6) салалық бағдарламалар;
7) мемлекеттік органдардың 5 жылға арналған стратегиялық жоспарлары;
8) аумақтарды дамытудың 5 жылға арналған бағдарламалары;
9) ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің және жарғылық капиталына мемлекет қатысатын ұлттық компаниялардың (бұдан әрі – ұлттық компаниялар) 10 жылға арналған даму стратегиялары.
5. Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары үш деңгейге бөлінеді.
Бірінші деңгейдегі құжаттарға ел дамуының ұзақ мерзімді пайымын айқындайтын, түйінді басымдықтары, бағдарлары мен ұлттық көрсеткіштері бар құжаттар – Қазақстанның 2050 жылғы дейінгі даму стратегиясы, Қазақстан Республикасының 10 жылға арналған стратегиялық  даму жоспары, Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың болжамды схемасы, Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік стратегиясы жатады.
Екінші деңгейдегі құжаттарға саладағы/аядағы даму стратегиясын айқындайтын құжаттар – 5 жылға арналған әлеуметтік-экономикалық даму болжамы, 5-10 жылға арналған мемлекеттік бағдарламалар, салалық бағдарламалар жатады.
Үшінші деңгейдегі құжаттарға декомпозиция негізінде мемлекеттік жоспарлау жүйесінің бірінші және екінші деңгейдегі құжаттарына қол жеткізу жолдарын айқындайтын құжаттар – мемлекеттік органдардың 5 жылға арналған стратегиялық жоспарлары, аумақтарды дамытудың 5 жылға арналған бағдарламалары, ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің және жарғылық капиталына мемлекет қатысатын ұлттық компаниялардың 10 жылға арналған даму стратегиялары жатады.
Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының нысаналы индикаторлары мен нәтижелер көрсеткіштері осы иерархияға сүйене отырып айқындалуы тиіс.
Бірінші деңгейдегі құжаттарда елдің ұзақ мерзімді кезеңдегі дамуын айқындайтын ұлттық көрсеткіштер көрсетілуі тиіс.
Екінші деңгейдегі құжаттар негізгі жалпыұлттық даму көрсеткіштеріне қол жеткізуге бағытталған салалар мен аялардың даму көрсеткіштерін қамтиды.
Үшінші деңгейдегі құжаттар саланың, өңірдің дамуының және орталық мемлекеттік орган қызметінің көрсеткіштерін қамтуға тиіс.

8) непрерывности, преемственности и последовательности – ступенчатый характер Системы государственного планирования, то есть успешность достижения целей, задач, показателей результатов вышестоящих документов зависит от качества и своевременности планирования и достижения целей, задач, показателей результатов нижестоящих документов, а также непрерывный механизм ее функционирования;
9) ресурсной обеспеченности – определение источников и объемов финансирования, людских, других материальных и нематериальных ресурсов по основным направлениям стратегических планов государственных органов для достижения поставленных целей и задач.
3. Документы Системы государственного планирования
4. К документам Системы государственного планирования относятся:
1) Стратегия развития Казахстана до 2050 года;
2) Стратегический план развития Республики Казахстан на 10 лет, Прогнозная схема территориально-пространственного развития страны;
3) Стратегия национальной безопасности Республики Казахстан;
4) Прогноз социально-экономического развития на 5 лет;
5) государственные программы на 5-10 лет;
6) отраслевые программы;
7) стратегические планы государственных органов на 5 лет;
8) программы развития территорий на 5 лет;
9) стратегии развития на 10 лет национальных управляющих холдингов, национальных холдингов и национальных компаний с участием государства в уставном капитале (далее – национальные компании).
5. Документы Системы государственного планирования подразделяются на три уровня.
К документам первого уровня относятся документы, определяющие долгосрочное видение развития страны с ключевыми приоритетами, ориентирами и национальными показателями – Стратегия развития Казахстана до 2050 года, Стратегический план развития Республики Казахстана на 10 лет, Прогнозная схема территориально-пространственного развития страны, Стратегия национальной безопасности Республики Казахстан.
К документам второго уровня относятся документы, определяющие стратегию развития сферы/отрасли – Прогноз социально-экономического развития на 5 лет, государственные программы на 5-10 лет, отраслевые программы.
К документам третьего уровня относятся документы, определяющие пути достижения документов Системы государственного планирования первого и второго уровней на основе декомпозиции – стратегические планы государственных органов на 5 лет, программы развития территорий на 5 лет, стратегии развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов и национальных компаний с участием государства в уставном капитале на 10 лет.
Целевые индикаторы и показатели результатов документов Системы государственного планирования должны определяться исходя из данной иерархии.
В документах первого уровня должны отражаться национальные показатели, определяющие развитие страны в долгосрочном периоде.
Документы второго уровня содержат показатели развития сфер и отраслей, направленные на достижение национальных показателей.
Документы третьего уровня должны содержать показатели развития отрасли, региона и деятельности центрального государственного органа.

6. Қазақстан Республикасының Президенті елдегі жағдай мен Қазақстан Республикасының ішкі және сыртқы саясатының негізгі бағыттары туралы Қазақстан халқына жыл сайын жолдау (бұдан әрі – жолдау) арнайды. Жолдаудың ережелері, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмалары Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын әзірлеу мен түзету үшін, оның ішінде алдағы жоспарлы кезеңге арналған бюджетті қалыптастыру үшін негіз болып табылады.
Жолдаудың жобасын әзірлеу, келісу, жолдауды іске асыру тәртібін Қазақстан Республикасының Президенті айқындайды.
7. Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмасы бойынша тұжырымдамалар мен доктриналар әзірленеді.
Тұжырымдама белгілі бір аяны, саланы дамытудың пайымын, тиісті мемлекеттік саясаттың негіздемесін көрсететін құжат болып табылады және осы саясаттың негізгі қағидаттары мен жалпы тәсілдерін қамтиды.
Тұжырымдаманы Қазақстан Республикасының Президенті, Қазақстан Республикасының Үкіметі не консультациялық-кеңесші орган бекітеді немесе мақұлдайды.
Доктрина – белгілі бір мәселе бойынша көзқарастар жүйесін, саяси қағидаттардың жиынтығын айқындайтын құжат.
Доктринаны Қазақстан Республикасының Президенті бекітеді немесе мақұлдайды.
Тұжырымдамалар мен доктриналар стратегиялық және бағдарламалық құжаттар, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарлары және заңдар арқылы іске асырылады.
Тұжырымдамалар мен доктриналарды әзірлеу тәртібін Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен келісім бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.
1. Қазақстанның 2050 жылға дейінгі даму стратегиясы
8. Қазақстанның 2050 жылға дейінгі даму стратегиясы Қазақстан Республикасы дамуының жаhандық пайымы мен стратегиясын, елдің экономикалық, саяси, қоғамдық дамуының ұзақ мерзімді бағыттары мен басымдықтарын айқындайды, оны іске асыру мақсатында Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары әзірленеді.
2. Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспары
9. Қазақстан Республикасының стратегиялық даму жоспарлары Қазақстанның 2050 жылға дейінгі даму стратегиясын іске асыру мақсатында 10 жылға әзірленеді және тиісті он жылдық кезеңдегі елдің әлеуметтік-экономикалық және қоғамдық-саяси дамуының стратегиясын, мақсаттарын, міндеттерін, басым бағыттарын, олардың көрсеткіштерін, кезең-кезеңдік нысаналары бағдарларын көрсете отырып, күтілетін нәтижелерін нақтылайды.
10. Алдағы кезеңге арналған Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарының жобасын әзірлеу мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган елдің бұрынғы Стратегиялық даму жоспарын іске асырудың тоғызыншы жылынан кешіктірмей жүзеге асырылады.

6. Президент Республики Казахстан обращается с ежегодным посланием к народу Казахстана о положении в стране и основных направлениях внутренней и внешней политики Республики Казахстан (далее – послание). Положения послания, а также поручения Президента Республики Казахстан являются основой для разработки и корректировки документов Системы государственного планирования, в том числе формирования бюджета на предстоящий плановый период.
Порядок разработки, согласования проекта послания, реализации послания определяется Президентом Республики Казахстан.
7. По поручению Президента Республики Казахстан разрабатываются концепции и доктрины.
Концепция является документом, который отражает видение развития определенной сферы, отрасли, обоснование соответствующей государственной политики и включает основные принципы и общие подходы этой политики.
Концепция утверждается или одобряется Президентом Республики Казахстан, Правительством Республики Казахстан либо консультативно–совещательным органом.
Доктрина – это документ, который определяет систему воззрений, совокупность политических принципов по определенному вопросу.
Доктрина утверждается или одобряется Президентом Республики Казахстан.
Концепции и доктрины реализуются через стратегические и программные документы, стратегические планы государственных органов и законы.
Порядок разработки концепций и доктрин определяется Правительством Республики Казахстан по согласованию с Администрацией Президента Республики Казахстан.
1. Стратегия развития Казахстана до 2050 года
8. Стратегия развития Казахстана до 2050 года определяет глобальное видение и стратегию развития Республики Казахстан, долгосрочные направления и приоритеты экономического, политического, общественного развития страны, в целях реализации которого разрабатываются документы Системы государственного планирования.
2. Стратегический план развития Республики Казахстан
9. Стратегические планы развития Республики Казахстан разрабатываются на 10 лет в целях реализации Стратегии развития Казахстана до 2050 года и конкретизируют стратегию, цели, задачи, приоритетные направления социально-экономического и общественно-политического развития страны в соответствующем десятилетнем периоде, ожидаемые результаты с указанием их показателей, поэтапные целевые ориентиры.
10. Разработка проекта Стратегического плана развития Республики Казахстан на предстоящий период осуществляется уполномоченным органом по государственному планированию не позднее девятого года реализации предыдущего Стратегического плана развития страны.

11. Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарын Қазақстан Республикасының Президенті бекітеді.
12. Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарының іске асырылуына мониторинг пен оны бағалауды мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган жүргізеді, олардың негізінде түзету жүзеге асырылуы мүмкін.
13. Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарын іске асыруды бақылауды Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі жүзеге асырады.
14. Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарын әзірлеу, іске асыру, мониторинг жүргізу, бағалау және іске асырылуын бақылау тәртібін Қазақстан Республикасының Президенті айқындайды.
15. Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарын іске асыру мақсатында елдің тиісті кезеңге арналған Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың болжамдық схемасы әзірленеді. Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың болжамды схемасы – бұл елдің тұрақты дамуын қамтамасыз ету үшін өңірлер бөлінісіндегі өндірістік күштерді, көлік-коммуникациялық, әлеуметтік және басқа инфрақұрылымды оңтайлы орналастыру және ел халқын өңірлер тұрғысынан таратып орналастыру жүйесі.
16. Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың болжамды схемасын Қазақстан Республикасының Президенті бекітеді.
Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың болжамды схемасының іске асырылу мониторингін өңірлік даму жөніндегі уәкілетті орган жүргізеді.
Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың болжамды схемасының іске асырылуын бағалауды мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган жүргізеді.
Мониторинг және бағалау негізінде Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың болжамды схемасын түзету жүзеге асырылуы мүмкін.
Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың болжамды схемасының іске асырылуын бақылауды Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі жүзеге асырады.
Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың болжамды схемасын әзірлеу, іске асыру, мониторинг жүргізу, бағалау және бақылау тәртібін Қазақстан Республикасының Президенті айқындайды.
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік стратегиясы
17. Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік стратегиясы Қазақстанның 2050 жылға дейінгі даму стратегиясын, Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарын іске асыру мақсатында әзірленеді және ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы негізгі проблемалар мен қауіп-қатерлерді, стратегиялық мақсаттар мен нысаналы индикаторларды, міндеттер мен нәтижелер көрсеткіштерін, сондай-ақ ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету критерийлерін айқындайды.
18. Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік стратегиясын мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган орта мерзімді (5 жылға) немесе ұзақ мерзімді (5 жылдан астам) кезеңдерге әзірлейді.

11. Стратегический план развития Республики Казахстан утверждается Президентом Республики Казахстан.
12. Мониторинг и оценка реализации Стратегического плана развития Республики Казахстан проводится уполномоченным органом по государственному планированию, на основе которых может осуществляться его корректировка.
13. Контроль за реализацией Стратегического плана развития Республики Казахстан осуществляется Администрацией Президента Республики Казахстан.
14. Порядок разработки, реализации, проведения мониторинга, оценки и контроля за реализацией Стратегического плана развития Республики Казахстан определяется Президентом Республики Казахстан.
15. В целях реализации Стратегического плана развития Республики Казахстан разрабатывается Прогнозная схема территориально-пространственного развития страны на соответствующий период. Прогнозная схема территориально-пространственного развития страны – это система рационального размещения производительных сил, транспортно-коммуникационной, социальной и другой инфраструктуры, расселения населения страны в разрезе регионов для обеспечения устойчивого развития страны.
16. Прогнозная схема территориально-пространственного развития страны утверждается Президентом Республики Казахстан.
Мониторинг реализации Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны проводится уполномоченным органом по региональному развитию.
Оценка реализации Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны проводится уполномоченным органом по государственному планированию.
На основе мониторинга и оценки может осуществляться корректировка Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны.
Контроль за реализацией Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны осуществляется Администрацией Президента Республики Казахстан.
Порядок разработки, реализации, проведения мониторинга, оценки и контроля за реализацией Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны определяется Президентом Республики Казахстан.
3. Стратегия национальной безопасности Республики Казахстан
17. Стратегия национальной безопасности Республики Казахстан разрабатывается в целях реализации Стратегии развития Казахстана до
2050 года, Стратегического плана развития Республики Казахстан и определяет основные проблемы и угрозы, стратегические цели и целевые индикаторы, задачи и показатели результатов в области обеспечения национальной безопасности, а также критерии обеспечения национальной безопасности.
18. Стратегия национальной безопасности Республики Казахстан разрабатывается на среднесрочный (на 5 лет) или долгосрочный (свыше 5 лет) периоды уполномоченным органом по государственному планированию.

19. Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік стратегиясының құрылымын, базалық тәсілдері мен негізгі мазмұнын Қазақстан Республикасының Қауіпсіздік Кеңесі мақұлдайды. Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік стратегиясын әзірлеудің тәртібін Қазақстан Республикасының Президенті айқындайды.
20. Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік стратегиясын Қазақстан Республикасының Президенті бекітеді.
21. Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік стратегиясын іске асыру үшін оны іске асыру жөніндегі Іс-шаралар жоспары әзірленеді.
Іс-шаралар жоспарын мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган әзірлейді және Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік стратегиясы бекітілген күннен бастап үш ай мерзімде Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен келісім бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.
22. Іс-шаралар жоспарын іске асыру қорытындыларын мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган жыл сайын Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесінің қарауына енгізеді.
4. Әлеуметтік-экономикалық даму болжамы
23. Әлеуметтік-экономикалық даму болжамы Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспары, Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың болжамды схемасын және жолдауды ескере отырып, жыл сайын жылжымалы негізде бесжылдық кезеңге әзірленеді және мыналарды:
1) мемлекеттік басқарудың орталық деңгейінде:
экономиканы дамытудың сыртқы және ішкі жағдайларын;
орта мерзімді кезеңге арналған экономикалық саясаттың, оның ішінде салық-бюджет саясатының мақсаттары мен міндеттерін;
бес жылға арналған экономикалық саясаттың, оның ішінде салық-бюджет саясатының негізгі бағыттары мен шараларын;
бесжылдық кезеңге арналған әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштерінің болжамын;
шоғырландырылған, мемлекеттік және республикалық бюджеттердің түсімдері мен шығыстарының болжамын, бюджет тапшылығын қамтитын үшжылдық кезеңге арналған бюджеттік параметрлердің болжамын;
әлеуметтік-экономикалық даму басымдықтарын іске асыруға бағытталған шығыстардың жаңа бастамаларын;
басым республикалық бюджеттік инвестициялар тізбесін;
шартты түрде қаржыландырылатын шығыстардың тiзбесін;
2) мемлекеттік басқарудың жергілікті деңгейінде:
өңірдің әлеуметтік-экономикалық даму болжамын, үрдістерін, басымдықтарын, нысаналы индикаторлары мен көрсеткіштерін;
мыналарды:
тиісті жергілікті бюджеттердің негізгі параметрлерін;
өңірдің әлеуметтік-экономикалық даму басымдықтарын іске асыруға бағытталған шығыстардың жаңа бастамаларын;
басым жергілікті бюджеттік инвестициялардың тізбесін қамтуы тиіс үш жылға арналған бюджеттік параметрлерді қамтиды.
Мақсатты индикаторлар мен көрсеткіштер сандық және сапалық нәтижелерді айқындау үшін шешуші бағыттар (салалар) бойынша белгіленеді, бесжылдық кезең ішіндегі Қазақстан Республикасының немесе өңірдің әлеуметтік-экономикалық саясаты оларға қол жеткізуге бағытталуға тиіс.

19. Структура, базовые подходы и основное содержание Стратегии национальной безопасности Республики Казахстан одобряются Советом Безопасности Республики Казахстан. Порядок разработки Стратегии национальной безопасности Республики Казахстан определяется Президентом Республики Казахстан.
20. Стратегия национальной безопасности Республики Казахстан утверждается Президентом Республики Казахстан.
21. Для реализации Стратегии национальной безопасности Республики Казахстан разрабатывается План мероприятий по ее реализации.
План мероприятий разрабатывается уполномоченным органом по государственному планированию и утверждается Правительством Республики Казахстан по согласованию с Администрацией Президента Республики Казахстан в трехмесячный срок со дня утверждения Стратегии национальной безопасности Республики Казахстан.
22. Итоги реализации Плана мероприятий ежегодно вносятся уполномоченным органом по государственному планированию на рассмотрение Совета Безопасности Республики Казахстан.
4. Прогноз социально-экономического развития
23. Прогноз социально-экономического развития разрабатывается ежегодно на скользящей основе на пятилетний период с учетом Стратегического плана развития Республики Казахстан, Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны, послания и содержит:
1) на центральном уровне государственного управления:
внешние и внутренние условия развития экономики;
цели и задачи экономической политики на среднесрочный период, в том числе налогово-бюджетной политики;
основные направления и меры экономической политики на пять лет, в том числе налогово-бюджетной политики;
прогноз показателей социально-экономического развития на пятилетний период;
прогноз бюджетных параметров на трехлетний период, включающий прогноз поступлений и расходов консолидированного, государственного и республиканского бюджетов, дефицит бюджета;
новые инициативы расходов, направленные на реализацию приоритетов социально-экономического развития;
перечень приоритетных республиканских бюджетных инвестиций;
перечень условно финансируемых расходов;
2) на местном уровне государственного управления:
прогноз, тенденции, приоритеты, целевые индикаторы и показатели социально-экономического развития региона;
бюджетные параметры на три года, которые должны содержать:
основные параметры соответствующих местных бюджетов;
новые инициативы расходов, направленные на реализацию приоритетов социально-экономического развития региона;
перечень приоритетных местных бюджетных инвестиций.
Целевые индикаторы и показатели устанавливаются по ключевым направлениям (сферам) для определения количественных и качественных результатов, на достижение которых должна быть направлена социально-экономическая политика Республики Казахстан или региона в течение пятилетнего периода.

24. Әлеуметтік-экономикалық даму болжамын тиісінше мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық және жергілікті уәкілетті органдар әзірлейді және Қазақстан Республикасының Үкіметі немесе жергілікті атқарушы орган мақұлдайды және бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануға тиіс.
25. Әлеуметтік-экономикалық даму болжамын мониторингтеу, бағалау және бақылау жүзеге асырылмайды.
26. Әлеуметтік-экономикалық даму болжамын әзірлеу тәртібін және мерзімдерін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.
5. Мемлекеттік бағдарламалар
27. Мемлекеттік бағдарламалар Қазақстан Республикасының стратегиялық даму жоспарын іске асыру мақсатында 5-10 жылға әзірленеді.
Мемлекеттік бағдарлама – бұл қажетті ресурстарды көрсете отырып белгілі бір қызмет саласын дамытудың стратегиясын, стратегиялық бағыттарын, мақсаттарын, міндеттерін және күтілетін нәтижелерін айқындайтын жалпыұлттық, салааралық сипаттағы құжат.
28. Мемлекеттік бағдарламаларды тиісті мемлекеттік орган әзірлейді және ол мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органмен және өңірлерді дамыту бөлігінде өңірлік даму жөніндегі уәкілетті органмен келісіледі.
29. Мемлекеттік бағдарламаларды Қазақстан Республикасының Президенті бекітеді.
30. Мемлекеттік бағдарламалар тізбесін Қазақстан Республикасының Президенті бекітеді.
31. Мемлекеттік бағдарламаны іске асыру үшін Қазақстан Республикасының Үкіметі Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен келісім бойынша оны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын бекітеді.
32. Мемлекеттік бағдарламаның іске асырылуын мониторингтеуді әзірлеуші мемлекеттік орган мен Қазақстан Республикасының Президенті немесе Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі уәкілеттік берген мемлекеттік орган, сондай-ақ мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган жүргізеді.
Мемлекеттік бағдарламаның іске асырылуын бағалауды мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган және Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті жүргізеді.
Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті мемлекеттік бағдарламалардың іске асырылуын бағалауды өзінің жұмыс жоспарына сәйкес жүргізетін бақылау іс-шаралары шеңберінде жүзеге асырады.
Іске асырылуын мониторингтеу мен бағалау нәтижелері бойынша мемлекеттік бағдарлама және оны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары түзетілуі мүмкін.
33. Мемлекеттік бағдарламаның іске асырылуын бақылауды Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі жүзеге асырады.
34. Мемлекеттік бағдарламаларды әзірлеу, іске асыру, олардың іске асырылуына мониторинг бағалау және бақылау жүргізу тәртібін Қазақстан Республикасының Президенті айқындайды.

24. Прогноз социально-экономического развития разрабатывается соответственно центральным и местным уполномоченными органами по государственному планированию и одобряется Правительством Республики Казахстан или местным исполнительным органом и подлежит опубликованию в средствах массовой информации.
25. Мониторинг, оценка и контроль Прогноза социально-экономического развития не осуществляется.
26. Порядок и сроки разработки Прогноза социально-экономического развития определяются Правительством Республики Казахстан.
5. Государственные программы
27. Государственные программы разрабатываются на 5-10 лет в целях реализации Стратегического плана развития Республики Казахстан.
Государственная программа – это документ общенационального, межотраслевого характера, определяющий стратегию, стратегические направления, цели, задачи и ожидаемые результаты развития определенной сферы деятельности с указанием необходимых ресурсов.
28. Государственные программы разрабатываются соответствующим государственным органом и согласовываются с уполномоченным органом по государственному планированию и уполномоченным органом по региональному развитию в части развития регионов.
29. Государственные программы утверждаются Президентом Республики Казахстан.
30. Перечень государственных программ утверждается Президентом Республики Казахстан.
31. Для реализации государственной программы Правительством Республики Казахстан по согласованию с Администрацией Президента Республики Казахстан утверждается план мероприятий по ее реализации.
32. Мониторинг реализации государственной программы проводится государственным органом – разработчиком либо иным государственным органом, уполномоченным на это Президентом Республики Казахстан или Руководителем Администрации Президента Республики Казахстан, а также уполномоченным органом по государственному планированию.
Оценка реализации государственной программы проводится уполномоченным органом по государственному планированию и Счетным комитетом по контролю за исполнением республиканского бюджета.
Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета осуществляет оценку реализации государственных программ в рамках проводимых им контрольных мероприятий в соответствии с его планом работы.
По результатам мониторинга и оценки реализации государственная программа и план мероприятий по ее реализации могут корректироваться.
33. Контроль за реализацией государственной программы осуществляется Администрацией Президента Республики Казахстан.
34. Порядок разработки, реализации, проведения мониторинга, оценки и контроля за реализацией государственных программ определяется Президентом Республики Казахстан.

6. Салалық бағдарламалар
35. Салалық бағдарламаларды орталық атқарушы органдар белгілі бір саланы (секторды) дамыту, салалық мәні бар маңызды міндеттерді шешу, сондай-ақ мемлекеттік органдар мен мемлекеттік емес сектор ұйымдарының іс-қимылдарын ведомствоаралық үйлестіру мақсатында Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарын іске асыру үшін орта мерзімді және қысқа мерзімді кезеңге әзірлейді.
36. Салалық бағдарламаларды және оларды әзірлеу, іске асыру, оларға мониторинг, бағалау және бақылау жүргізу тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.
7. Мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарлары
37. Мемлекеттік органның стратегиялық жоспары Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарының, Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың болжамды схемасының, мемлекеттік, салалық бағдарламалардың (бұдан әрі – стратегиялық және бағдарламалық құжаттар), әлеуметтік-экономикалық даму болжамының негізінде әрбір үш жыл сайын бесжылдық кезеңге арналып әзірленеді.
Мемлекеттік органның стратегиялық жоспары мемлекеттік орган қызметінің стратегиялық бағыттарын, мақсаттарын, міндеттерін, нәтижелер көрсеткіштерін айқындайды, қаржыландыру көлемдерімен қоса, олармен өзара байланысқан бюджеттік бағдарламаларды қамтиды.
38. Мемлекеттік органның стратегиялық жоспарын тиісті мемлекеттік орган әзірлейді және осы Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің 40-тармағының төртінші бөлігінде көзделген жағдайды қоспағанда, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдармен келісіледі.
39. Стратегиялық жоспарларды Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінде айқындалған мемлекеттік органдар әзірлемейді.
40. Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органның стратегиялық жоспарын Қазақстан Республикасының Президенті немесе ол уәкілеттік берген лауазымды тұлға бекітеді.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін мемлекеттік органның стратегиялық жоспарын Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының стратегиялық жоспарын Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігімен келісім бойынша осы мемлекеттік органның басшысы бекітеді.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің стратегиялық жоспарын мүдделі мемлекеттік органдардың және Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің келісуінсіз, мемлекеттік органның басшысы бекітеді.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің бекітілген/түзетілген стратегиялық жоспарының көшірмесі бекітілген күнінен бастап бір апта мерзімде Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесінің хатшылығына жолданады.

6. Отраслевые программы
35. Отраслевые программы разрабатываются центральными исполнительными органами на среднесрочный и долгосрочный период в реализацию Стратегического плана развития Республики Казахстан, государственных программ в целях развития определенной отрасли (сектора), решения важных задач отраслевого значения, а также межведомственной координации действий государственных органов и организаций негосударственного сектора.
36. Отраслевые программы и порядок их разработки, реализации, проведения мониторинга, оценки и контроля утверждаются Правительством Республики Казахстан.
7. Стратегические планы государственных органов
37. Стратегический план государственного органа разрабатывается каждые три года на пятилетний период на основе Стратегического плана развития Республики Казахстана, Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны, государственных, отраслевых программ (далее – стратегические и программные документы), прогноза социально-экономического развития.
Стратегический план государственного органа определяет стратегические направления цели, задачи, показатели результатов деятельности государственного органа, включает взаимоувязанные с ними бюджетные программы с объемами финансирования.
38. Стратегический план государственного органа разрабатывается соответствующим государственным органом и согласовывается с уполномоченными органами по государственному планированию, за исключением случая, предусмотренного частью четвертой пункта 40 настоящей Системы государственного планирования.
39. Стратегические планы не разрабатываются государственными органами, определенными Бюджетным кодексом Республики Казахстан.
40. Стратегический план государственного органа, непосредственно подчиненного и подотчетного Президенту Республики Казахстан, утверждается Президентом Республики Казахстан или должностным лицом, им уполномоченным.
Стратегический план государственного органа, входящего в структуру Правительства Республики Казахстан, утверждается Правительством Республики Казахстан.
Стратегический план Верховного Суда Республики Казахстан утверждается руководителем данного государственного органа по согласованию с Администрацией Президента Республики Казахстан.
Стратегический план Комитета национальной безопасности Республики Казахстан утверждается руководителем государственного органа без согласования с заинтересованными государственными органами и Администрацией Президента Республики Казахстан.
Копия утвержденного/скорректированного стратегического плана Комитета национальной безопасности Республики Казахстан в недельный срок со дня утверждения направляется в Секретариат Совета Безопасности Республики Казахстан.

41. Стратегиялық жоспарды іске асыру үшін мемлекеттік орган жыл сайын операциялық жоспар әзірлейді.
Операциялық жоспар мемлекеттік органның ағымдағы қаржы жылындағы стратегиялық жоспардың мақсаттарына, міндеттеріне және нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізу жөніндегі іс шаралардың ресурстарымен, жауапты орындаушыларымен және жүзеге асыру мерзімдерімен байланысқан нақты іс-қимылын қамтитын құжат болып табылады.
42. Мемлекеттік органның стратегиялық жоспарының іске асырылу мониторингін әзірлеуші мемлекеттік орган жүзеге асырады.
43. Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тексеру комиссиясы жүргізетін бағалаудан басқа, орталық мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларының іске асырылуын бағалау Қазақстан Республикасының Президенті айқындайтын тәртіппен жүзеге асырылады.
44. Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті өзінің жұмыс жоспарына сәйкес жүргізетін бақылау іс-шаралары шеңберінде орталық мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларының іске асырылуын бағалауды жүзеге асырады.
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тексеру комиссиясы өзінің жұмыс жоспарына сәйкес өзі жүргізетін бақылау іс-шаралары шеңберінде облыстық бюджеттен, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетінен қаржыландырылатын атқарушы органдардың стратегиялық жоспарларының іске асырылуын бағалауды жүзеге асырады.
45. Мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларының іске асырылуын бақылауды мемлекеттік органдардың өздері жүзеге асырады.
46. Мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын әзірлеу, іске асыру, олардың мониторингі, бағалау және іске асыруды бақылау тәртібін Қазақстан Республикасының Президенті айқындайды.
8. Аумақтарды дамыту бағдарламасы
47. Аумақтарды дамыту бағдарламасы Қазақстан Республикасының стратегиялық және бағдарламалық құжаттары, Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың болжамды схемасы, әлеуметтік-экономикалық даму болжамы негізінде бес жылдық кезеңге арналып әзірленеді.
Аумақтарды дамыту бағдарламасы, олардың көрсеткіштері, қажетті ресурстар көрсетіле отырып, өңірді дамытудың негізгі бағыттарын, мақсаттарын, міндеттерін, күтілетін нәтижелерін қамтиды.
48. Облысты, республикалық маңызы бар қаланы, астананы дамыту бағдарламасын облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органы әзірлейді және ол өңірлік даму және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдармен, мүдделі орталық мемлекеттік органдармен келісіледі.
Ауданды (облыстық маңызы бар қаланы) дамыту бағдарламасын ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органы әзірлейді және ол облыстың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органымен, облыстың мүдделі атқарушы органдарымен келісіледі.

41. Для реализации стратегического плана государственный орган ежегодно разрабатывает операционный план.
Операционный план представляет собой документ, содержащий конкретные действия государственного органа в текущем финансовом году, увязанные по ресурсам, ответственным исполнителям и срокам осуществления мероприятий по достижению целей, задач и показателей результатов стратегического плана.
42. Мониторинг реализации стратегического плана государственного органа осуществляется государственным органом-разработчиком.
43. Оценка реализации стратегических планов государственных органов, кроме оценки, проводимой Счетным комитетом по контролю за исполнением республиканского бюджета и ревизионной комиссией области, города республиканского значения, столицы, осуществляется в порядке, определяемом Президентом Республики Казахстан.
44. Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета осуществляет оценку реализации стратегических планов центральных государственных органов в рамках проводимых им контрольных мероприятий в соответствии с его планом работы.
Ревизионная комиссия области, города республиканского значения, столицы осуществляет оценку реализации стратегических планов исполнительных органов, финансируемых из областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы, в рамках проводимых ею контрольных мероприятий в соответствии с ее планом работы.
45. Контроль за реализацией стратегических планов государственных органов осуществляется самими государственными органами.
46. Порядок разработки, реализации, проведения мониторинга, оценки и контроля за реализацией стратегических планов государственных органов определяется Президентом Республики Казахстан.
8. Программа развития территории
47. Программа развития территории разрабатывается на пятилетний период на основе стратегических и программных документов Республики Казахстан, прогноза социально-экономического развития.
Программа развития территории содержит основные направления, цели, задачи развития региона, ожидаемые результаты с указанием их показателей, необходимые ресурсы.
48. Программа развития области, города республиканского значения, столицы разрабатывается уполномоченным органом по государственному планированию области, города республиканского значения, столицы и согласовывается с уполномоченными органами по региональному развитию и государственному планированию, заинтересованными центральными государственными органами.
Программа развития района (города областного значения) разрабатывается уполномоченным органом по государственному планированию района (города областного значения) и согласовывается с уполномоченным органом по государственному планированию области, заинтересованными исполнительными органами области.

49. Аумақтарды дамыту бағдарламасын жергілікті өкілді орган бекітеді.
50. Облысты, республикалық маңызы бар қаланы, астананы дамыту бағдарламасын іске асыру үшін жергілікті атқарушы орган өңірлік даму жөніндегі уәкілетті органмен келісім бойынша бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын бекітеді.
Ауданды (облыстық маңызы бар қаланы) дамыту бағдарламасын іске асыру үшін жергілікті атқарушы орган облыстың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органымен келісім бойынша оны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын бекітеді.
51. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органы облысты, республикалық маңызы бар қаланы, астананы дамыту бағдарламасының іске асырылу мониторингін жүргізеді.
Ауданды (облыстық маңызы бар қаланы) дамыту бағдарламасының іске асырылу мониторингін ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдары жүргізеді.
Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 954 Жарлығымен бекітілген Орталық мемлекеттік органдар мен облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүйесі шеңберінде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тексеру комиссиясы жүргізетін бағалаудан басқа, облысты, республикалық маңызы бар қаланы, астананы дамыту бағдарламаларының іске асырылуын бағалау жүзеге асырылады.
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тексеру комиссиясы жүргізетін бағалаудан басқа, ауданды (облыстық маңызы бар қаланы) дамыту бағдарламасының іске асырылуын бағалау Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен жүзеге асырылады.
52. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тексеру комиссиясы өзі жүргізетін бақылау іс-шаралары шеңберінде өзінің жұмыс жоспарына сәйкес аумақтарды дамыту бағдарламаларының  іске асырылуын бағалауды жүзеге асырады.
53. Іске асыруға мониторинг пен оны бағалаудың нәтижелері бойынша аумақтарды дамыту бағдарламалары және оларды іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарлары түзетілуі мүмкін.
Аумақтарды дамыту бағдарламаларын түзету процесі жаңаларын қабылдау не жоғары тұрған стратегиялық және бағдарламалық құжаттарға, сондай-ақ аумақтарды дамыту бағдарламасының іске асырылуын мониторингтеу мен бағалау нәтижелері бойынша өзгерістер енгізілген кезден бастап үш ай мерзімнен аспауы тиіс.
54. Аумақтардың дамыту бағдарламасының іске асырылуын бақылауды тиісті жергілікті өкілді орган жүзеге асырады.
55. Аумақтарды дамыту бағдарламасын әзірлеу, іске асыру, оған мониторинг, бағалау жүргізу және іске асырылуын бақылау тәртібін Қазақстан Республикасының Президенті айқындайды.

49. Программа развития территории утверждается местным представительным органом.
50. Для реализации программы развития области, города республиканского значения, столицы местным исполнительным органом утверждается план мероприятий по ее реализации по согласованию с уполномоченным органом по региональному развитию.
Для реализации программы развития района (города областного значения) местным исполнительным органом утверждается план мероприятий по ее реализации по согласованию с уполномоченным органом по государственному планированию области.
51. Мониторинг реализации программы развития области, города республиканского значения, столицы проводится уполномоченным органом по государственному планированию области, города республиканского значения, столицы.
Мониторинг реализации программы развития района (города областного значения) проводится уполномоченными органами по государственному планированию района (города областного значения).
Оценка реализации программы развития области, города республиканского значения, столицы, кроме оценки, проводимой ревизионной комиссией области, города республиканского значения, столицы, осуществляется в рамках Системы ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, города республиканского значения, столицы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 954.
Оценка реализации программы развития района (города областного значения), кроме оценки, проводимой ревизионной комиссией области, города республиканского значения, столицы, осуществляется в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.
52. Ревизионная комиссия области, города республиканского значения, столицы осуществляет оценку реализации программ развития территорий в рамках проводимых ею контрольных мероприятий в соответствии с ее планом работы.
53. По результатам мониторинга и оценки реализации программы развития территорий и планы мероприятий по их реализации могут подлежать корректировке.
Процесс корректировки программ развития территорий не должен превышать трехмесячного срока с момента принятия новых либо внесения изменений в вышестоящие стратегические и программные документы, а также по результатам мониторинга и оценки реализации программы развития территорий.
54. Контроль за реализацией программы развития территории осуществляется соответствующим местным представительным органом.
55. Порядок разработки, реализации, проведения мониторинга, оценки и контроля за реализацией программы развития территории определяется Президентом Республики Казахстан.

9. Ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық
компаниялардың даму стратегиялары
56. Ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың даму стратегиялары Қазақстан Республикасының стратегиялық және бағдарламалық құжаттарының, аумақтарды дамыту бағдарламаларының негізінде 10 жылға әзірленеді.
Ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың даму стратегиялары олардың стратегиялық бағыттарын, мақсаттары мен қызметі нәтижелерінің көрсеткіштерін айқындайды және акциялары (қатысу үлестері) ұлттық басқарушы холдингтерге, ұлттық холдингтерге, ұлттық компанияларға осы заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындауға құқық беретін заңды тұлғалардың даму стратегиялары ескеріле отырып әзірленеді.
Ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың даму стратегиялары Қазақстан Республикасының стратегиялық және бағдарламалық құжаттарында, тиісті мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларында, аумақтарды дамыту бағдарламаларында жазылған мақсаттар мен міндеттерге және Әлеуметтік-экономикалық даму болжамында көрсетілген бюджеттік параметрлерге сәйкестігі тұрғысынан мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органмен келісіледі және Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.
Ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың даму стратегияларын іске асыру мақсатында ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың 5 жыл мерзімге арналған даму жоспарлары әзірленеді.
Ұлттық басқарушы холдингтерге, ұлттық холдингтерге, ұлттық компанияларға арналған даму стратегияларын әзірлеу мен бекіту тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.
57. Ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің ұлттық компаниялардың даму стратегияларының іске асырылуына мониторингті Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен тиісті саланың уәкілетті органы немесе жергілікті атқарушы орган (жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы орган) жүзеге асырады.
58. Ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың даму стратегияларының іске асырылуын бағалауды Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган жүзеге асырады.
59. Тиісті саланың уәкілетті органы немесе жергілікті атқарушы орган (жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы орган) ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың даму стратегияларының мониторингі және оларды бағалау нәтижелерін веб-порталда (құпия сипаттағы және қызмет бабында пайдалануға арналған ақпаратты қоспағанда) орналастырады.

9. Стратегии развития национальных управляющих холдингов,
национальных холдингов, национальных компаний
56. Стратегии развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний разрабатываются на 10 лет на основе стратегических и программных документов Республики Казахстан, программ развития территорий.
Стратегии развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний определяют их стратегические направления, цели и показатели результатов деятельности и разрабатываются с учетом стратегий развития юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право национальным управляющим холдингам, национальным холдингам, национальным компаниям определять решения, принимаемые данными юридическими лицами.
Стратегии развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний согласовываются с уполномоченным органом по государственному планированию на соответствие целям и задачам, изложенным в стратегических и программных документах Республики Казахстан, стратегических планах соответствующих государственных органов, программах развития территорий и бюджетным параметрам, указанным в Прогнозе социально-экономического развития, и утверждаются Правительством Республики Казахстан.
В целях реализации стратегий развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний разрабатываются Планы развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний сроком на 5 лет.
Порядок разработки и утверждения стратегий развития для национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний определяется Правительством Республики Казахстан.
57. Мониторинг реализации стратегий развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний осуществляется уполномоченным органом соответствующей отрасли или местным исполнительным органом (исполнительным органом, финансируемым из местного бюджета) в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.
58. Оценка реализации стратегий развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний осуществляется уполномоченным органом по государственному планированию в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.
59. Уполномоченный орган соответствующей отрасли или местный исполнительный орган (исполнительный орган, финансируемый из местного бюджета) размещает результаты мониторинга и оценки стратегий развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний на веб-портале (за исключением информации секретного характера и для служебного пользования).

60. Ұлттық әл-ауқат қорын қоспағанда, акционері мемлекет болып табылатын тиісті саладағы ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың даму стратегияларын орындалуын бақылауды тиісті саланың уәкілетті органы жүзеге асырады.
Ұлттық әл-ауқат қорының даму стратегиясы мен даму жоспарын бақылауды оның директорлар кеңесі жүзеге асырады.
4. Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің процесі және процеске
қатысушылар
61. Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің процестері оның құжаттарын әзірлеу, бекіту, іске асыру, оларды мониторингтеу, бағалау, түзету және іске асыруды бақылау болып табылады.
Мониторинг – бұл Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының іске асырылу барысы туралы ақпаратты жинау, жүйелеу, талдау және тұжырымдау.
Бағалау – бұл Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын іске асырудың нәтижелілігі мен тиімділігіне қол жеткізу дәрежесін айқындау құралы.
Түзету – аталған құжаттың іске асырылуына мониторинг пен бағалау жүргізу нәтижесінде, стратегиялық және бағдарламалық құжаттарға, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларына, аумақтарды дамыту бағдарламаларына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жыл сайынғы Жолдауының ережелерін, Қазақстан Республикасы Президентінің жекелеген тапсырмаларын іске асыру үшін өзгерістер мен толықтырулар енгізу.
Бақылау – Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының толықтығын және уақтылы орындалуын талдауды жүзеге асыру.
62. Мемлекеттік жоспарлау жүйесі процестеріне қатысушылар мемлекеттік билік органдары, мемлекет қатысатын заңды тұлғалар, қоғамдық, ғылыми және жеке ұйымдардың өкілдері, жеке тұлғалар болып табылады.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2014 жылғы « »
№ Жарлығына
2-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2010 жылғы 4 наурыздағы
№ 931 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарын, Елді
аумақтық-кеңістікте дамытудың болжамды схемасын, мемлекеттік
бағдарламаларды, мемлекеттік органдардың стратегиялық
жоспарларын, аумақтарды дамыту бағдарламаларын әзірлеу, іске
асыру, мониторинг, бағалау және бақылау жүргізу
ҚАҒИДАЛАРЫ 1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарын, Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың болжамды схемасын, мемлекеттік бағдарламаларды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын, аумақтарды дамыту бағдарламаларын әзірлеу, іске асыру, оларға мониторинг, бағалау және бақылау жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) жоғарыда аталған құжаттарды әзірлеуге, іске асыруға, оларға мониторинг, бағалау және бақылау жүргізуге бірыңғай және біртұтас тәсілді қамтамасыз ету мақсатында әзірленді.

60. Уполномоченный орган соответствующей отрасли осуществляет контроль выполнения стратегий развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство, в соответствующей отрасли, за исключением Фонда национального благосостояния.
Контроль стратегии развития Фонда национального благосостояния осуществляется его советом директоров.
4. Процесс и участники процесса Системы
государственного планирования
61. Процессами Системы государственного планирования являются разработка, утверждение, реализация, мониторинг, оценка, корректировка и контроль за реализацией ее документов.
Мониторинг – это сбор, систематизация, анализ и обобщение информации о ходе реализации документов Системы государственного планирования.
Оценка – это инструмент определения степени достижения результативности и эффективности реализации документов Системы государственного планирования.
Корректировка – внесение изменений и дополнений в стратегические и программные документы, стратегические планы государственных органов, программ развития территорий в результате проведенного мониторинга и оценки реализации данного документа, а также в реализацию положений ежегодного Послания Президента Республики Казахстан народу Казахстана, отдельных поручений Президента Республики Казахстан.
Контроль – осуществление анализа полноты и своевременности исполнения документов Системы государственного планирования.
62. Участниками процессов Системы государственного планирования являются органы государственной власти, юридические лица с государственным участием, представители общественных, научных и частных организаций, физические лица.
ПРИЛОЖЕНИЕ 2
к Указу Президента
Республики Казахстан
от « » 2014 года №
УТВЕРЖДЕНЫ
Указом Президента
Республики Казахстан
от 4 марта 2010 года № 931
Правила
разработки, реализации, проведения мониторинга, оценки и
контроля Стратегического плана развития Республики Казахстан,
Прогнозной схемы территориально-пространственного развития
страны, государственных программ, стратегических планов
государственных органов, программ развития территорий 1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработки, реализации, проведения мониторинга, оценки и контроля Стратегического плана развития Республики Казахстан, Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны, государственных программ, стратегических планов государственных органов, программ развития территорий (далее – Правила) разработаны в целях обеспечения единого и целостного подхода к разработке, реализации, проведению мониторинга, оценки и контроля вышеперечисленных документов.

2. Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспары, Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың болжамды схемасы, мемлекеттік бағдарламалар (бұдан әрі – стратегиялық және бағдарламалық құжаттар), мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарлары және аумақтарды дамыту бағдарламалары төмен тұрған деңгейдегі құжаттарды әзірлеу қажеттігі мен заңдылығы бір деңгей жоғары тұрған құжаттардан туындайтын, ал бір деңгей жоғары тұрған құжаттарды әзірлеу, іске асыру, мониторингілеу, бағалау және бақылау төмен тұрған деңгейдегі құжаттар негізінде жүзеге асырылатын біртұтас жүйені білдіреді.
1. Негізгі ұғымдар
3. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) нысаналы индикатор – мақсатқа қол жеткізу дәрежесін айқындауға мүмкіндік беретін, оның сапалық жағы мақсатқа қол жеткізу нәтижесінде орын алған өзгерістердің мәнін, ал сандық жағы оның өлшенетін абсолюттік немесе салыстырмалы шамаларын көрсететін көрсеткіш;
2) Базалық көрсеткіштер тізбесі – аумақтар дамуының түйінді бағыттарының деңгейін көрсететін және жергілікті атқарушы органдар қызметі тиімділігінің көрсеткіштері болып табылатын біріздендірілген нысаналы индикаторлар мен Аумақтарды дамыту бағдарламаларының нәтижелер көрсеткіштерінің жиынтығы;
3) нәтиже көрсеткіші – міндетті шешу деңгейін айқындауға мүмкіндік беретін сандық өлшенетін көрсеткіш;
4) жоспарлы кезең – Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің тиісті құжаты әзірленетін кезең.
2. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік
органдардың стратегиялық жоспарларын, аумақтарды дамыту
бағдарламаларын әзірлеудің негізгі ережелері
4. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын, аумақтарды дамыту бағдарламаларын талдау, модельдеу пайымын қалыптастыру және басымдықтарын, нысаналы индикаторларын, стратегиялық мақсаттарын, міндеттерін және оларға қол жеткізу, ресурстық қамтамасыз ету жолдарын айқындау процесі әзірлеу болып табылады.
5. Әзірлеу кезеңінде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган стратегиялық және бағдарламалық құжаттардың, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларының, аумақтарды дамыту бағдарламаларының келісуге ұсынылған жобаларын мынадай бағыттар бойынша қарайды:
1) құжатты әзірлеудің негізділігі;
2) құжатты әзірлеуге қойылатын әдіснамалық талаптардың сақталуы;
3) таңдап алынған мақсаттардың, нысаналы индикаторлардың, міндеттердің, нәтижелер көрсеткіштерінің (аралық және түпкі) негізділігі мен шынайылығы;
4) қол жеткізудің ұсынылатын жолдарының құжаттың мақсаттары мен міндеттеріне сәйкестігі;
5) іске асырылу мақсатында келісуге ұсынылған құжаттың жобасы әзірленген Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесінің жоғары тұрған құжатында белгіленген стратегиялық мақсаттар мен міндеттерге сәйкестігі;

2. Стратегический план развития Республики Казахстан, Прогнозная схема территориально-пространственного развития страны, государственные программы (далее – стратегические и программные документы), стратегические планы государственных органов и программы развития территорий представляют собой целостную систему, где необходимость и правомерность разработки документов нижестоящего уровня вытекают из документов, стоящих на уровне выше, а разработка, реализация, мониторинг, оценка и контроль документов, стоящих на уровне выше, осуществляются на основе документов нижестоящих уровней.
1. Основные понятия
3. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) целевой индикатор – показатель, позволяющий определить степень достижения цели, качественная сторона которой отражает сущность изменений, происходящих в результате достижения цели, а количественная – его измеримые абсолютные или относительные величины;
2) Базовый перечень показателей – совокупность унифицированных целевых индикаторов и показателей результатов Программ развития территорий, отражающих уровни ключевых направлений развития территорий и являющихся показателями эффективности деятельности местных исполнительных органов;
3) показатель результата – количественно измеримый показатель, позволяющий определить уровень решения задачи;
4) плановый период – период, на который разрабатывается соответствующий документ Системы государственного планирования.
2. Основные положения разработки стратегических и программных
документов, стратегических планов государственных органов,
программ развития территорий
4. Разработкой является процесс анализа, моделирования, формирования видения и определения приоритетов, целевых индикаторов, стратегических целей, задач и путей их достижения, ресурсного обеспечения стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов, программ развития территорий.
5. На этапе разработки уполномоченный орган по государственному планированию рассматривает представленные для согласования проекты стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов, программ развития территорий по следующим направлениям:
1) обоснованность разработки документа;
2) соблюдение методологических требований к разработке документа;
3) обоснованность и реалистичность выбранных целей, целевых индикаторов, задач, показателей результатов (промежуточных и конечных);
4) соответствие предлагаемых путей достижения целям и задачам документа;
5) соответствие стратегическим целям и задачам, обозначенным в документе Системы государственного планирования Республики Казахстан вышестоящего уровня, в целях реализации которого разработан представленный на согласование проект документа;

6) құжат мақсаттарының, нысаналы индикаторларының, міндеттерінің, нәтижелер (аралық және түпкі) көрсеткіштерінің оны іске асырудың жоспарланған мерзіміне сәйкестігі;
7) құжатты іске асыру үшін қаржы-экономикалық, материалдық-техникалық, еңбек ресурстарымен қамтамасыз етілуі, бюджеттік бағдарламаларды іске асыру үшін қажетті ресурстарды жоспарлаудың дұрыстығы;
8) құжаттың мақсаттары мен міндеттеріне қол жеткізуге кедергі келтіруі мүмкін сыртқы және ішкі ықтимал тәуекелдер мен мән-жайларды анықтау, сондай-ақ олардың туындауының алдын алу үшін, ал туындаған жағдайда – оларды еңсеру үшін не құжатты түзету үшін қабылдануы тиіс шараларды айқындау.
6. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды әзірлеу кезінде оларды әзірлеуге негіз болып табылған тұжырымдамалардың ережелері ескерілуге тиіс.
7. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын, аумақтарды дамыту бағдарламаларын әзірлеу бойынша әдіснамалық сүйемелдеуді мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган жүзеге асырады.
3. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік
органдардың стратегиялық жоспарларын, аумақтарды дамыту
бағдарламаларын іске асырудың негізгі ережелері
8. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттардың, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларының, аумақтарды дамыту бағдарламаларының берілген мақсаттарға, нысаналы индикаторларға, міндеттерге, нәтижелер (аралық және түпкі) көрсеткіштеріне қол жеткізу процесі іске асыру болып табылады.
9. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын, аумақтарды дамыту бағдарламаларын іске асыру кезінде:
1) ведомствоаралық өзара іс-қимылдағы келісімділік;
2) берілген нәтижелерге ресурстардың ең аз шығындарымен қол жеткізуге бағдарлау;
3) қаржы, еңбек және басқа да ресурстардың теңгерімділігі қамтамасыз етілуге тиіс.
10. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын, аумақтарды дамыту бағдарламаларын іске асыру жөніндегі әдіснамалық сүйемелдеуді мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган жүзеге асырады.
11. Қазақстан Республикасының тиісті он жылдық кезеңге арналған стратегиялық даму жоспарын, Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың болжамды схемасын және мемлекеттік бағдарламаларды іске асырудың нәтижелілігі мен тиімділігі үшін жауапкершілік Қазақстан Республикасының Үкіметіне, әзірлеуші мемлекеттік органға және бірлесіп орындаушы мемлекеттік органдарға, аумақтарды дамыту бағдарламалары – тиісті аумақтардың әкімдеріне, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарлары – тиісті мемлекеттік органдардың басшыларына жүктеледі.

6) соответствие целей, целевых индикаторов, задач, показателей результатов (промежуточных и конечных) документа планируемым срокам его реализации;
7) обеспеченность финансово-экономическими, материально-техническими, трудовыми ресурсами для реализации документа, правильность планирования ресурсов, необходимых для реализации бюджетных программ;
8) выявление возможных внешних и внутренних рисков и обстоятельств, которые могут помешать достижению целей и задач документа, а также определение мер, которые должны быть предприняты для предупреждения их возникновения, в случае возникновения – для их преодоления либо для корректировки документа.
6. При разработке стратегических и программных документов должны учитываться положения концепций, которые являлись основой для их разработки.
7. Методологическое сопровождение по разработке стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов, программ развития территорий осуществляется уполномоченным органом по государственному планированию.
3. Основные положения реализации стратегических
и программных документов, стратегических планов
государственных органов, программ развития территорий
8. Реализацией является процесс достижения заданных целей, целевых индикаторов, задач, показателей результатов (промежуточных и конечных) стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов, программ развития территорий.
9. При реализации стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов, программ развития территорий должны быть обеспечены:
1) согласованность в межведомственном взаимодействии;
2) ориентация на достижение заданных результатов с наименьшими затратами ресурсов;
3) сбалансированность финансовых, трудовых и других ресурсов.
10. Методологическое сопровождение по реализации стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов, программ развития территорий осуществляется уполномоченным органом по государственному планированию.
11. Ответственность за результативность и эффективность реализации Стратегического плана развития Республики Казахстан на соответствующий десятилетний период, Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны и государственных программ возлагается на Правительство Республики Казахстан, государственный орган-разработчик и государственные органы-соисполнители, программ развития территорий – на акимов соответствующих территорий, стратегических планов государственных органов – на руководителей соответствующих государственных органов.

4. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттар, мемлекеттік органдардың
стратегиялық жоспарлары, аумақтарды дамыту бағдарламалары
мониторингінің негізгі ережелері
12. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттардың, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларының, аумақтарды дамыту бағдарламаларының іске асырылу барысы туралы есептер мен басқа да ақпаратты жинау, жүйелеу, талдау және жалпылау мониторинг болып табылады.
13. Күтілетін нәтижелерге тиісінше және уақтылы қол жеткізуді қамтамасыз ету үшін олардың іске асырылу барысын жақсарту стратегиялық және бағдарламалық құжаттар, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарлары, аумақтарды дамыту бағдарламалары мониторингінің (бұдан әрі осы бөлімде – құжаттар мониторингі) мақсаты  болып табылады.
14. Құжаттар мониторингі:
1) тиісті құжатты іске асырудың ағымдағы жай-күйі туралы ақпарат алудың тұрақтылығын;
2) мемлекеттік органдардың тиісті құжатты іске асырудағы іс-қимылдарының келісімділігін;
3) өзгеріп отыратын жағдайларды ескере отырып, тиісті құжатты уақтылы өзекті етуді қамтамасыз етеді.
15. Құжаттар мониторингінің нәтижелері ескеріле отырып, осылар арқылы іске асырылатын құжаттар мониторингі жүзеге асырылады.
16. Құжаттар мониторингін Қазақстан Республикасы Президентінің  2009 жылғы 18 маусымдағы № 827 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының мемлекеттік жоспарлау жүйесінде айқындалған уәкілетті мемлекеттік органдар жүзеге асырады.
17. Құжаттар мониторингі құжаттарды әзірлеуші мемлекеттік органдар жасайтын іске асыру туралы есепті қалыптастыру жолымен мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган айқындайтын нысанда және тәртіппен жүзеге асырылады.
18. Іске асыру туралы есеп:
1) құжаттың деректемелерін;
құжаттың атауын, нөмірін, күнін;
әзірлеуші мемлекеттік орган мен бірлесіп орындаушыларды;
іске асыру мерзімін, оның ішінде кезең-кезеңмен іске асыру;
2) жоспарланған және нақты қол жеткізілген нысаналы индикаторларды және міндеттер нәтижелерінің көрсеткіштерін, сондай-ақ оларға қол жеткізілмеу себептерін;
3) жоспарланып орындалған және орындалмаған іс-шаралар және олардың орындалмау себептері, орындалмаған іс-шаралардың өңірдің, елдің әлеуметтік-экономикалық, қоғамдық-саяси жағдайына ықпалы туралы ақпаратты;
4) қаржыландыру көздері бойынша бөліне отырып, бөлінген қаржы қаражатының игерілуі туралы ақпаратты (пайдаланылмаудың көлемі мен себептерін көрсетіп);
5) құжаттың іске асырылуына қатысатын түрлі тараптардың өзара іс-қимылын талдауды;
6) құжаттың іске асырылу барысына ортаның сыртқы әсерін талдауды;
7) шешілуіне осы құжат бағытталған проблемалар мен міндеттердің шешілу дәрежесі туралы ақпаратты, құжатты іске асырудың елдің әлеуметтік-экономикалық дамуына ықпалын (осы ақпарат құжатқа бағалау жүргізілген жылғы есепке енгізілуге тиіс);

4. Основные положения мониторинга стратегических и программных
документов, стратегических планов государственных органов,
программ развития территорий
12. Мониторингом является сбор, систематизация, анализ и обобщение отчетов и другой информации о ходе реализации стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов, программ развития территорий.
13. Целью мониторинга стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов, программ развития территорий (далее в этом разделе – мониторинг документов) является улучшение хода их реализации для обеспечения надлежащего и своевременного достижения ожидаемых результатов.
14. Мониторинг документов обеспечивает:
1) регулярность получения информации о текущем состоянии реализации соответствующего документа;
2) согласованность действий государственных органов в реализации соответствующего документа;
3) своевременную актуализацию соответствующего документа с учетом меняющихся условий.
15. Мониторинг документов осуществляется с учетом результатов мониторинга документов, посредством которых они реализуются.
16. Мониторинг документов осуществляется уполномоченными государственными органами, определенными Системой государственного планирования Республики Казахстан, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 18 июня 2009 года № 827.
17. Мониторинг документов осуществляется путем формирования отчета о реализации, составляемого государственными органами-разработчиками документов по форме и в порядке, определяемом уполномоченным органом по государственному планированию.
18. Отчет о реализации должен содержать в себе:
1) реквизиты документа:
наименование, номер, дата документа;
государственный орган-разработчик и соисполнители;
сроки реализации, в том числе поэтапные;
2) запланированные и фактически достигнутые целевые индикаторы и показатели результатов задач, а также причины их недостижения;
3) информацию о выполненных и невыполненных запланированных мероприятиях и причинах их невыполнения, влиянии невыполненных мероприятий на социально-экономическую, общественно-политическую ситуацию в регионе, стране;
4) информацию об освоении выделенных финансовых средств с разбивкой по источникам финансирования (с указанием объемов и причин неиспользования);
5) анализ взаимодействия различных сторон, участвующих в реализации документа;
6) анализ внешнего воздействия среды на ход реализации документа;
7) информацию о степени решения проблем и задач, на решение которых направлен документ, влияния реализации документа на социально-экономическое развитие страны (данная информация должна быть включена в отчет в год проведения оценки документа);

8) игілік алушылардың қанағаттану деңгейі, оның ішінде жоспарланғанға қарағанда көрсетілген мемлекеттік қызметтердің нақты көлемінің деңгейі туралы ақпаратты (осы ақпарат құжатқа бағалау жүргізілген жылғы есепке енгізілуге тиіс);
9) мемлекеттік қаржылық бақылау нәтижелері жөніндегі іс-шараларды қоса алғанда, жүргізілген бақылау іс-шаралары туралы мәліметтерді;
10) тұжырымдар мен ұсыныстарды, оның ішінде құжатты түзету, қаржыландыру көлемі мен көздері жөніндегі, қолданыстағы заңнаманың өзгеруі туралы және басқа да ұсыныстарды қамтуға тиіс.
19. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын, аумақтарды дамыту бағдарламаларын бағалау жүргізілетін жылы олардың іске асырылуы туралы есеп барлық бағалау кезеңінде осы Қағидалардың 18-тармағында көрсетілген ақпаратты қамтиды.
20. Іске асыру туралы есептің негізінде қорытынды дайындалады.
Стратегиялық және бағдарламалық құжаттарға бағалау жүргізілетін жылы мониторинг бойынша қорытынды қалыптастырылмайды.
21. Қорытынды:
1) деректемелерді (стратегиялық және бағдарламалық құжат, мемлекеттік органның стратегиялық жоспары, аумақтарды дамыту бағдарламасы бекітілген актінің атауы, нөмірі, күні, әзірлеуге жауапты мемлекеттік орган, бірлесіп орындаушы мемлекеттік органдар, іске асыру, оның ішінде кезең-кезеңмен іске асыру мерзімдері);
2) есепті кезеңде қол жеткізілген нақты нәтижелерді, оның ішінде есепті кезеңдегі аралық мәндерімен қоса алғанда, нақты қол жеткізілген нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштерін (аралық немесе түпкілікті мәндерге қол жеткізілмеген жағдайда, қол жеткізілмеу себептерін көрсету);
3) есепті кезеңге жоспарланған іс-шаралар санын, орындалған және орындалмаған (себептерін көрсете отырып) іс-шаралар тізбесін;
4) стратегиялық және бағдарламалық құжаттардың, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларының және аумақтарды дамыту бағдарламаларын іске асырылу барысына ықпал ететін факторларды талдауды;
5) іс-шараларды орындауға есепті кезеңге бөлінген және игерілмеген, қаржыландыру көздері бойынша бөле отырып, іс-шараларды орындауға арналған бюджеттік және өзге де қаржы қаражаты туралы ақпаратты;
6) жүргізілген бақылау іс-шаралары туралы мәліметтерді;
7) стратегиялық және бағдарламалық құжаттарға жауапты орындаушы мемлекеттік орган енгізген өзгерістер мен толықтырулар туралы ақпаратты;
8) алдыңғы бағалаудың нәтижелері бойынша стратегиялық және бағдарламалық құжаттарға, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларына және аумақтарды дамыту бағдарламаларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы ақпаратты;

8) информацию об уровне удовлетворенности благополучателей, в том числе уровне фактического объема предоставленных государственных услуг от запланированных (данная информация должна быть включена в отчет в год проведения оценки документа);
9) сведения о проведенных контрольных мероприятиях, включая мероприятия по результатам государственного финансового контроля;
10) выводы и предложения, в том числе предложения по корректировке документа, объемам и источникам финансирования, об изменении действующего законодательства и другие.
19. Отчет о реализации стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов, программ развития территорий в год проведения их оценки включает информацию, указанную в пункте 18 настоящих Правил, за весь период оценки.
20. На основе отчета о реализации подготавливается заключение.
В год проведения оценки стратегических и программных документов заключение по мониторингу не формируется.
21. Заключение должно содержать:
1) реквизиты (наименование, номер, дата акта, которым утверждался стратегический и программный документ, стратегический план государственного органа, программа развития территорий, государственный орган, ответственный за разработку, государственные органы – соисполнители, сроки реализации, в том числе по этапам);
2) конкретные результаты, достигнутые за отчетный период, в том числе фактически достигнутые целевые индикаторы и показатели результатов с промежуточными значениями на отчетный период (в случае недостижения промежуточных или конечных значений указать причины недостижения);
3) количество запланированных на отчетный период мероприятий, перечень мероприятий, выполненных и не выполненных (с указанием причин);
4) анализ факторов, повлиявших на ход реализации стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий;
5) информацию о выделенных и неосвоенных на отчетный период бюджетных и иных финансовых средствах на выполнение мероприятий в разбивке по источникам финансирования;
6) сведения о проведенных контрольных мероприятиях;
7) информацию о внесенных ответственным государственным органом-исполнителем изменениях и дополнениях в стратегические и программные документы;
8) информацию о внесении изменений и дополнений в стратегические и программные документы, стратегические планы государственных органов и программы развития территорий по результатам предыдущей оценки;

9) тұжырымдар мен ұсыныстарды қамтуға тиіс.
22. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттар, сондай-ақ мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарлары мен аумақтарды дамыту бағдарламалары мониторингінің нәтижелері бойынша оларды түзетуді жүзеге асыруға болады.
Стратегиялық және бағдарламалық құжаттарға, сондай-ақ мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарлары мен аумақтарды дамыту бағдарламаларына өзгерістер мен толықтырулар енгізілген жағдайда, оларды әзірлеу кезінде осы Қағидаларда белгіленген талаптар сақталады.
23. Құжаттарға мониторинг жүргізу жөніндегі әдіснамалық қолдауды мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган жүзеге асырады.
24. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттарға, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларына, аумақтарды дамыту бағдарламаларына жүргізілген мониторинг нәтижелерінің дұрыстығы мен толықтығы үшін жауапкершілік құжаттарды әзірлеуші мемлекеттік органдарға және Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 18 маусымдағы № 827 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесінде айқындалған тиісті уәкілетті мемлекеттік органдарға жүктеледі.
Бірлесіп орындаушы мемлекеттік органдар Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын мониторингтеу процесінде пайдалану үшін өз құзыреті шегінде Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын әзірлеуші мемлекеттік органдарға беретін ақпараттың толықтығына, сапасына және дұрыстығына жауапты болады.
5. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік
органдардың стратегиялық жоспарларын бағалаудың негізгі ережелері
25. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын іске асыру нәтижелілігі мен тиімділігіне қол жеткізу дәрежесін айқындау стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын бағалау (бұдан әрі осы бөлімде – құжаттарды бағалау) болып табылады.
26. Құжаттарды бағалау: барлық бағалау кезеңіндегі, осы Қағидалардың 17, 18 және 19-тармақтарына сәйкес жасалатын іске асыру туралы есептің, статистикалық ақпараттың; бақылау тексерістерінің; үкіметтік емес ұйымдардың, ғылыми институттардың, халықаралық сарапшылардың және басқалардың бағалауы негізінде жүргізіледі.
27. Осы Қағидалардың 26-тармағында көрсетілген құжаттардың негізінде қорытынды дайындалады.
28. Қорытынды:
1) деректемелерді (стратегиялық және бағдарламалық құжат бекітілген актінің атауы, нөмірі, күні, мемлекеттік органның стратегиялық жоспары, әзірлеуге жауапты мемлекеттік орган, бірлесіп орындаушы мемлекеттік органдар, іске асыру, оның ішінде кезең-кезеңмен іске асыру мерзімдері);

9) выводы и предложения.
22. По результатам мониторинга стратегических и программных документов, а также стратегических планов государственных органов и программ развития территорий может осуществляться их корректировка.
При внесении изменений и дополнений в стратегические и программные документы, а также стратегические планы государственных органов и программы развития территорий соблюдаются требования, установленные настоящим Правилами при их разработке.
23. Методологическое сопровождение по проведению мониторинга документов осуществляется уполномоченным органом по государственному планированию.
24. Ответственность за достоверность и полноту результатов проведенного мониторинга стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов и программ развития территорий возлагается на государственных органов-разработчиков и соответствующих уполномоченных государственных органов, определенных Системой государственного планирования Республики Казахстан, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 18 июня 2009 года № 827.
Государственные органы-соисполнители несут ответственность за полноту, качество и достоверность информации, предоставляемой в пределах своей компетенции государственным органам-разработчикам документов Системы государственного планирования для использования в процессе мониторинга документов Системы государственного планирования.
5. Основные положения оценки стратегических и программных
документов, стратегических планов государственных органов
25. Оценкой стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов (далее в этом разделе – оценка документов) является определение степени достижения результативности и эффективности реализации стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов.
26. Оценка документов проводится на основании: отчета о реализации за весь период оценки, составляемого в соответствии с пунктами 17, 18 и 19 настоящих Правил, статистической информации; контрольных проверок; оценок неправительственных организаций, научных институтов, международных экспертов и других.
27. На основе документов, указанных в пункте 26 настоящих Правил, подготавливается заключение.
28. Заключение должно содержать в себе:
1) реквизиты (наименование, номер, дата акта, которым утверждался стратегический и программный документ, стратегический план государственных органов, государственный орган, ответственный за разработку, государственные органы – соисполнители, сроки реализации, в том числе по этапам);

2) есепті кезеңде қол жеткізілген нақты нәтижелерді, оның ішінде есепті кезеңдегі аралық мәндерімен қоса, нақты қол жеткізілген нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштерін (аралық немесе түпкілікті мәндерге қол жеткізілмеген жағдайда, қол жеткізілмеу себептерін көрсету);
3) есепті кезеңге жоспарланған іс-шаралар санын, орындалған және орындалмаған (себептерін көрсете отырып) іс-шаралар тізбесін;
4) стратегиялық және бағдарламалық құжаттардың және мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларының іске асырылу барысына ықпал ететін факторларды талдауды;
5) іс-шараларды орындауға есепті кезеңге бөлінген және игерілмеген, қаржыландыру көздері бойынша бөле отырып, іс-шараларды орындауға арналған бюджеттік және өзге де қаржы қаражаты туралы ақпаратты;
6) жүргізілген бақылау іс-шаралары туралы мәліметтерді;
7) орындаушы жауапты мемлекеттік орган стратегиялық және бағдарламалық құжаттарға енгізген өзгерістер мен толықтырулар туралы ақпаратты;
8) алдыңғы бағалаудың нәтижелері бойынша стратегиялық және бағдарламалық құжаттарға, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы ақпаратты;
9) құжаттың іске асырылу барысының нәтижелілігі мен тиімділігі туралы тұжырымдарды;
10) құжатты іске асыруды ұйымдастыру деңгейі туралы тұжырымдарды;
11) құжатты іске асырудың елдің әлеуметтік-экономикалық дамуына ықпалының дәрежесі туралы тұжырымдарды;
12) бағалау нәтижелеріне байланысты: құжатты түзету туралы; мемлекеттік органның қызметін жақсарту жөніндегі; қаржыландыру көлемдері мен көздері жөніндегі; қолданыстағы заңнаманы өзгерту және басқалары туралы ұсынымдарды қамтуға тиіс.
29. Құжаттарға бағалау жүргізу жөніндегі әдіснамалық сүйемелдеуді мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган жүзеге асырады.
30. Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің мемлекеттік бағдарламаларға және орталық мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларына бағалау, сондай-ақ тексеру комиссиясының аумақтарды дамыту бағдарламаларын, жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдардың стратегиялық жоспарларына бағалау жүргізу тәртібін Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен келісім бойынша Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті айқындайды.
31. Құжаттарға жүргізілген бағалау нәтижелерінің дұрыстығы мен толықтығы үшін жауапкершілік құжаттарды әзірлеуші мемлекеттік органдарға және Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 18 маусымдағы № 827 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының мемлекеттік жоспарлау жүйесінде айқындалған уәкілетті тиісті мемлекеттік органдарға жүктеледі.

2) конкретные результаты, достигнутые за отчетный период, в том числе фактически достигнутые целевые индикаторы и показатели результатов с промежуточными значениями на отчетный период (в случае недостижения промежуточных или конечных значений, указать причины недостижения);
3) количество запланированных на отчетный период мероприятий, перечень мероприятий, выполненных и не выполненных (с указанием причин);
4) анализ факторов, повлиявших на ход реализации стратегических и программных документов и стратегических планов государственных органов;
5) информацию о выделенных и неосвоенных на отчетный период бюджетных и иных финансовых средствах на выполнение мероприятий в разбивке по источникам финансирования;
6) сведения о проведенных контрольных мероприятиях;
7) информацию о внесенных ответственным государственным органом-исполнителем изменениях и дополнениях в стратегические и программные документы;
8) информацию о внесении изменений и дополнений в стратегические и программные документы, стратегические планы государственных органов по результатам предыдущей оценки;
9) выводы о результативности и эффективности хода реализации документа;
10) выводы об уровне организации реализации документа;
11) выводы о степени влияния реализации документа на социально-экономическое развитие страны;
12) рекомендации в зависимости от результатов оценки: о корректировке документа; по улучшению деятельности государственного органа; по объемам и источникам финансирования; об изменении действующего законодательства и другие.
29. Методологическое сопровождение по проведению оценки документов осуществляется уполномоченным органом по государственному планированию.
30. Порядок проведения Счетным комитетом по контролю за исполнением республиканского бюджета оценки государственных программ и стратегических планов центральных государственных органов, а также ревизионной комиссией оценки программ развития территорий, стратегических планов исполнительных органов, финансируемых из местного бюджета, определяется Счетным комитетом по контролю за исполнением республиканского бюджета по согласованию с Администрацией Президента Республики Казахстан.
31. Ответственность за достоверность и полноту результатов проведенной оценки документов, возлагается на государственных органов-разработчиков документов и соответствующих уполномоченных государственных органов, определенных Системой государственного планирования Республики Казахстан, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 18 июня 2009 года № 827.

6. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік
органдардың стратегиялық жоспарларын, аумақтарды дамыту
бағдарламаларын бақылаудың негізгі ережелері
32. Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының толықтығын және уақтылы орындалуын талдауды жүзеге асыру бақылау (бұдан әрі осы бөлімде – құжаттарды бақылау) болып табылады.
33. Стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын, аумақтарды дамыту бағдарламаларын бақылау жүргізілген мониторинг пен бағалау нәтижелері ескеріле отырып жүзеге асырылады.
34. Құжаттарды бақылауды Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 18 маусымдағы № 827 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының мемлекеттік жоспарлау жүйесінде айқындалған уәкілетті мемлекеттік органдар жүзеге асырады.
2. Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспары
1. Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарын әзірлеу
35. Алдағы кезеңге арналып әзірленген Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарының жобасы мынадай талаптарға сәйкес келуі тиіс:
1) Қазақстанның 2050 жылға дейінгі даму стратегиясының ұзақ мерзімді басымдықтарынан туындайтын ел дамуының алдағы онжылдық кезеңге арналған басым бағыттарын қамтуы;
2) ел дамуының алдағы онжылдық кезеңге арналған басым бағыттары арасындағы өзара қисынды байланысты қамтамасыз етуі;
3) ел дамуындағы күшті және әлсіз жақтарды, мүмкіндіктер мен қауіп-қатерлерді талдауға, сондай-ақ әлеуметтік-экономикалық дамудың ұзақ мерзімді болжамына негізделуі;
4) қысқа әрі нақты баяндалуы тиіс.
36. Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарының құрылымы мынадай бөлімдерден тұрады:
1) кіріспе;
2) ағымдағы жағдайды талдау;
3) жаһандық үрдістерді талдау;
4) Қазақстан Республикасының алдағы онжылдық кезеңнің соңына пайымы;
5) ел дамуының басым бағыттары және ел дамуының алдағы онжылдық кезеңге арналған стратегиялық даму мақсаттары;
6) қорытынды.
37. «Кіріспе» деген бөлімде алдағы онжылдық кезеңге арналған Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарын әзірлеудің негіздемесі мен қажеттігі көрсетіледі.
38. «Ағымдағы жағдайды талдау» деген бөлімде:
1) ел дамуының түйінді ұлттық көрсеткіштерін талдау шеңберінде ағымдағы онжылдық кезеңнің соңында Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық және қоғамдық-саяси дамуының ағымдағы жай-күйін талдау мен қол жеткізілген деңгейін бағалау;
2) алдағы онжылдық кезеңде Қазақстан Республикасының дамуына ықпал ететін ішкі факторларды (мүмкіндіктер мен қатерлерді) бағалау көрсетіледі.
39. «Жаһандық үрдістерді талдау» деген бөлімде әлемдік үрдістерді талдау, Қазақстан Республикасының әлемдік және өңірлік экономикадағы позициялары, сондай-ақ сыртқы сын-қатерлер мен қауіптерді айқындай отырып, елдің дамуына ықпал ететін сыртқы факторларды бағалау келтіріледі.

6. Основные положения контроля стратегических и программных
документов, стратегических планов государственных органов,
программ развития территорий
32. Контролем является осуществление анализа полноты и своевременности исполнения документов Системы государственного планирования (далее в этом разделе – контроль документов).
33. Контроль стратегических и программных документов, стратегических планов государственных органов, программ развития территорий осуществляется с учетом результатов проведенного мониторинга или оценки.
34. Контроль документов осуществляется уполномоченными государственными органами, определенными Системой государственного планирования Республики Казахстан, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 18 июня 2009 года № 827.
2. Стратегический план развития Республики Казахстан
1. Разработка Стратегического плана развития
Республики Казахстан
35. Разработанный проект Стратегического плана развития Республики Казахстан на предстоящий период должен соответствовать следующим требованиям:
1) охватывать приоритетные направления развития страны на предстоящий десятилетний период, вытекающие из долгосрочных приоритетов Стратегии развития Казахстана до 2050 года;
2) обеспечивать логическую взаимосвязь между приоритетными направлениями развития страны на предстоящий десятилетний период;
3) основываться на анализе сильных и слабых сторон, возможностей и угроз в развитии страны, а также на долгосрочном прогнозе социально-экономического развития;
4) излагаться кратко и четко.
36. Структура Стратегического плана развития Республики Казахстан состоит из следующих разделов:
1) введение;
2) анализ текущей ситуации;
3) анализ глобальных тенденций;
4) видение Республики Казахстан к концу предстоящего десятилетнего периода;
5) приоритетные направления развития страны и стратегические цели развития страны на предстоящий десятилетний период;
6) заключение.
37. В разделе «Введение» указываются обоснование и необходимость разработки Стратегического плана развития Республики Казахстан на предстоящий десятилетний период.
38. В разделе «Анализ текущей ситуации» отражаются:
1) анализ текущего состояния и оценка достигнутого уровня социально-экономического и общественно-политического развития Республики Казахстан к концу текущего десятилетнего периода в рамках анализа ключевых национальных показателей развития страны;
2) оценка внутренних факторов (возможностей и угроз), оказывающих влияние на развитие Республики Казахстан в предстоящем десятилетнем периоде.
39. В разделе «Анализ глобальных тенденций» приводится анализ мировых тенденций, позиций Республики Казахстан в мировой и региональной экономике, а также оценка внешних факторов, оказывающих влияние на развитие страны, с определением внешних вызовов и угроз.

40. «Қазақстан Республикасының алдағы онжылдық кезеңінің соңына пайымы» деген бөлімде елдің алдағы онжылдық кезеңнің соңына қарай даму параметрлері айқындалады, сондай-ақ ел дамуының түйінді ұлттық көрсеткіштері келтіріледі.
41. Елдің негізгі макроэкономикалық көрсеткіштері және қоғамдық-саяси жүйесінің даму көрсеткіштері, яғни жалпы елдің даму деңгейін сипаттайтын неғұрлым ірілендірілген индикаторлар (мысалы, ЖІӨ, халықтың өмір сүру сапасының көрсеткіштері) ел дамуының түйінді ұлттық көрсеткіштері болып табылады.
42. «Ел дамуының басым бағыттары және ел дамуының алдағы онжылдық кезеңге арналған стратегиялық даму мақсаттары» деген бөлімде Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық және қоғамдық-саяси дамуының елді дамытудың көп дегенде бес-жеті басым бағыты, сондай-ақ осы бағыттардың әрқайсысы бойынша алдағы онжылдық кезеңге арналған стратегиялық мақсаттар, сондай-ақ осы мақсаттарға қол жеткізудің жалпы тәсілдері айқындалады.
43. Ағымдағы жағдайды, ел дамуының түйінді ұлттық көрсеткіштерін талдау мен ішкі және сыртқы факторларды бағалауды ескере отырып, алдағы онжылдық кезеңнің соңына қарай елдің пайымына қол жеткізудің міндетті (ажырамас) шарттары ретінде ел дамуының таңдап алынған басым бағыттарына мемлекеттің күш-жігерін шоғырландыру қажеттігінің нақты негіздемелері көрсетіледі.
44. Стратегиялық мақсаттарда қол жеткізу стратегиялық жоспарды іске асыруды қамтамасыз ететін, алдағы онжылдық кезеңнің соңына қарай мемлекеттік басқару саласының (аясының) қалаулы болашақ жай-күйі айқындалған.
45. Мемлекеттік басқарудың тиісті саласын (аясын) дамытудың алдағы онжылдық кезеңге арналған стратегиялық мақсаттарын тұжырымдау:
1) проблемалы мәселелер көрсетіле отырып, мемлекеттік басқарудың тиісті саласындағы (аясындағы) ағымдағы жағдайға шолу;
2) өткен онжылдықтың нысаналы индикаторларына қол жеткізуді бағалау;
3) алдағы онжылдық кезеңде мемлекеттік басқару саласының (аясының) дамуына ықпал ететін ішкі және сыртқы факторларды талдау негізінде жүзеге асырылады.
46. Алдағы онжылдық кезеңде мемлекеттік басқару саласының (аясының) дамуына әсер ететін ішкі және сыртқы факторларды талдау шеңберінде стратегиялық мақсаттарды қалыптастыру үшін:
1) алдағы онжылдық кезеңде саланың (аяның) дамуына ықпал етуі мүмкін ішкі факторлар – мықты тұтастары;
2) алдағы онжылдық кезеңде саланың (аяның) дамуын тежейтін және (немесе) оның дамуына кері әсер ететін ішкі факторлар – әлсіз тұтастары;

40. В разделе «Видение Республики Казахстан к концу предстоящего десятилетнего периода» определяются параметры развития страны к концу предстоящего десятилетнего периода, а также приводятся ключевые национальные показатели развития страны.
41. Ключевыми национальными показателями развития страны являются основные макроэкономические показатели и показатели развития общественно-политической системы страны, то есть наиболее укрупненные индикаторы, которые характеризуют в целом уровень развития страны (например, ВВП, показатели качества жизни населения).
42. В разделе «Приоритетные направления развития страны и стратегические цели развития страны на предстоящий десятилетний период» определяются не более пяти-семи приоритетных направлений социально-экономического и общественно-политического развития Республики Казахстан, а также стратегические цели по каждому из этих направлений на предстоящий десятилетний период, а также общие подходы по достижению этих целей.
43. С учетом анализа текущей ситуации, ключевых национальных показателей развития страны и оценки внутренних и внешних факторов отражаются четкие обоснования необходимости концентрации усилий государства на выбранных приоритетных направлениях развития страны как обязательных (неотъемлемых) условиях достижения видения страны к концу предстоящего десятилетнего периода.
44. Стратегическими целями определено желаемое будущее состояние отрасли (сферы) государственного управления к концу предстоящего десятилетнего периода, достижение которого обеспечивает реализацию стратегического плана.
45. Выработка стратегических целей развития соответствующей отрасли (сферы) государственного управления на предстоящий десятилетний период осуществляется на основе:
1) обзора текущей ситуации в соответствующей отрасли (сфере) государственного управления с указанием проблемных вопросов;
2) оценки достижения целевых индикаторов предыдущего десятилетия;
3) анализа внутренних и внешних факторов, влияющих на развитие отрасли (сферы) государственного управления в предстоящем десятилетнем периоде.
46. Для формирования стратегических целей в рамках анализа внутренних и внешних факторов, влияющих на развитие отрасли (сферы) государственного управления в предстоящем десятилетнем периоде, учитываются:
1) внутренние факторы, которые могут способствовать развитию отрасли (сферы) в предстоящем десятилетнем периоде, – сильные стороны;
2) внутренние факторы, сдерживающие развитие отрасли (сферы) и (или) негативно влияющие на ее развитие в предстоящем десятилетнем периоде, – слабые стороны;

3) саланың (аяның) дамуына оң әсер ететін жаһандық немесе өңірлік сипаттағы сыртқы факторлар мен жағымды үрдістер – мүмкіндіктер;
4) саланың (аяның) дамуына теріс әсер етуі мүмкін жаһандық немесе өңірлік сипаттағы сыртқы факторлар мен қолайсыз үрдістер – қауіп-қатерлер ескеріледі.
47. Әрбір стратегиялық мақсатқа қол жеткізу дәрежесін айқындау үшін нысаналы индикатор (аралық және түпкі) оған сәйкес келуі тиіс.
48. Нысаналы индикатордың сапалық жағы Қазақстан Республикасының алдағы онжылдық кезеңге арналған стратегиялық даму жоспарын іске асыру шеңберіндегі мемлекет қызметінің нәтижесінде мемлекеттік басқарудың тиісті саласында (аясында) болатын оң өзгерістердің мәнін, ал сандық жағы – олардың өлшенетін, абсолютті немесе салыстырмалы шамасын көрсетуі тиіс.
49. Нысаналы индикаторлар мынадай талаптарға сай келуі тиіс:
1) салыстырмалылық (серпінде салыстыру мүмкіндігі);
2) қарапайымдылық және нақтылық (нысаналы индикаторлар пайдаланушыларға түсінікті болуы тиіс);
3) үнемділік (нысаналы индикаторларға қол жеткізуді бағалау үшін ақпараттық және техникалық ресурстардың жеткілікті болуы);
4) толықтық және кешенділік (нысаналы индикаторлар саланың (аяның) барлық жұмыс істеу аспектілерінің толық және барабар сипаттамасын қамтамасыз етуі тиіс);
5) икемділік, бейімділік (нысаналы индикаторлардың саланың (аяның) әртүрлі даму сатыларындағы барлық өзгерістерді көрсете білу қабілеттілігі);
6) қолжетімділік және өлшемділік;
7) нысаналы индикаторларға қол жеткізуге мониторинг және бағалау жүргізу мақсатында аралық мәндердің болуы.
50. «Қорытынды» бөлімінде алдағы онжылдық кезеңге арналған Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарын іске асырудағы негізгі тұжырымдар келтіріледі.
2. Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарын іске асыру
51. Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарын іске асыру Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың болжамды схемасын, мемлекеттік бағдарламаларды, аумақтарды дамыту бағдарламаларын, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын, салалық бағдарламаларды, ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, жарғылық капиталына мемлекет қатысатын ұлттық компаниялардың даму стратегияларын іске асыру арқылы жүзеге асырылады.
3. Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарының мониторингі
52. Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарының мониторингін мемлекеттік органдар ұсынатын ақпараттың негізінде іске асыру туралы есепті қалыптастыру арқылы мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган жүргізеді.

3) внешние факторы и благоприятные тенденции глобального или регионального характера, оказывающие положительное влияние на развитие отрасли (сферы), – возможности;
4) внешние факторы и неблагоприятные тенденции глобального или регионального характера, которые могут негативно отразиться на развитии отрасли (сферы), – угрозы.
47. Каждой стратегической цели должен соответствовать целевой индикатор (промежуточный и конечный) для определения степени ее достижения.
48. Качественная сторона целевого индикатора должна отражать сущность положительных изменений в соответствующей отрасли (сфере) государственного управления, которые будут происходить в результате деятельности государства в рамках реализации Стратегического плана развития Республики Казахстан на предстоящий десятилетний период, а количественная – их измеримую, абсолютную или относительную величину.
49. Целевые индикаторы должны отвечать следующим требованиям:
1) сопоставимость (возможность сравнения в динамике);
2) простота и ясность (целевые индикаторы должны быть понятными для пользователей);
3) экономичность (наличие достаточных информационных и технических ресурсов для оценки достижения целевых индикаторов);
4) полнота и комплексность (целевые индикаторы должны обеспечивать полную и адекватную характеристику всех аспектов функционирования отрасли (сферы);
5) гибкость, адаптивность (способность целевых индикаторов отражать все изменения на различных этапах развития отрасли (сферы);
6) достижимость и измеримость;
7) наличие промежуточных значений в целях проведения мониторинга и оценки достижения целевых индикаторов.
50. В разделе «Заключение» приводятся основные выводы по реализации Стратегического плана развития Республики Казахстан на предстоящий десятилетний период.
2. Реализация Стратегического плана развития
Республики Казахстан
51. Реализация Стратегического плана развития Республики Казахстан осуществляется посредством реализации Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны, государственных программ, программ развития территорий, стратегических планов государственных органов, отраслевых программ, стратегий развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний с участием государства в уставном капитале.
3. Мониторинг Стратегического плана развития
Республики Казахстан
52. Мониторинг Стратегического плана развития Республики Казахстан проводится уполномоченным органом по государственному планированию путем формирования отчета о реализации на основе информации, представляемой государственными органами.

53. Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарының мониторингі бір жылда бір рет жүзеге асырылады.
54. Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарының мониторингін жүргізу үшін нысаналы индикаторларға қол жеткізуге жауапты мемлекеттік органдар өз құзыреті шегінде есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 маусымына дейін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарының іске асырылуы туралы ақпаратты ұсынады.
55. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган мемлекеттік органдар ұсынатын Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарын іске асыру туралы ақпараттың негізінде іске асыру туралы есеп пен қорытынды жобасын қалыптастырады.
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 шілдесіне дейінгі мерзімде Қазақстан Республикасының Үкіметіне Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарының мониторингі бойынша іске асыру туралы есепті және қорытындының жобасын ұсынады, сондай-ақ бірінші басшының қолы қойылған іске асыру туралы есепті веб-порталда (құпия сипаттағы және қызмет бабында пайдалануға арналған ақпаратты қоспағанда) орналастырады.
56. Қазақстан Республикасының Үкіметі іске асыру туралы есеп пен мониторинг бойынша қорытынды жобасы қаралғаннан кейін қажет болған жағдайда, қорытындының жобасын пысықтайды және қорытындыны іске асыру туралы есеппен бірге есепті кезеңнен кейінгі жылдың 15 шілдесіне дейін Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ұсынады.
4. Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарын бағалау
57. Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарын бағалауды мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган осы Қағидалардың 26-тармағында көрсетілген құжаттар негізінде бес жыл өткеннен кейін бағалау бойынша қорытындының жобасын қалыптастыру арқылы жүргізеді.
58. Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарын бағалау Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың болжамды схемасының, мемлекеттік бағдарламалардың, аумақтарды дамыту бағдарламаларының, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларының, салалық бағдарламалардың, ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, жарғылық капиталына мемлекет қатысатын ұлттық компаниялардың даму стратегияларының іске асырылуын бағалау ескеріле отырып жүзеге асырылады.
59. Бағалау жөніндегі қорытынды жобасын және барлық есепті кезең үшін іске асыру туралы есепті Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 шілдесінен кешіктірмей Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсынады.

53. Мониторинг Стратегического плана развития Республики Казахстан осуществляется один раз в год.
54. Для проведения мониторинга Стратегического плана развития Республики Казахстан государственные органы, ответственные за достижение целевых индикаторов, в пределах своей компетенции представляют информацию о реализации Стратегического плана развития Республики Казахстан в уполномоченный орган по государственному планированию до 1 июня года, следующего за отчетным периодом.
55. Уполномоченный орган по государственному планированию на основании информации о реализации Стратегического плана развития Республики Казахстан, представляемой государственными органами, формирует отчет о реализации и проект заключения.
В срок до 1 июля года, следующего за отчетным периодом, уполномоченный орган по государственному планированию представляет отчет о реализации и проект заключения по мониторингу Стратегического плана развития Республики Казахстан в Правительство Республики Казахстан, а также размещает отчет о реализации за подписью первого руководителя на веб-портале (за исключением информации секретного характера и для служебного пользования).
56. После рассмотрения отчета о реализации и проекта заключения по мониторингу Правительство Республики Казахстан при необходимости дорабатывает проект заключения и представляет заключение вместе с отчетом о реализации в Администрацию Президента Республики Казахстан до 15 июля года, следующего за отчетным периодом.
4. Оценка Стратегического плана развития
Республики Казахстан
57. Оценка Стратегического плана развития Республики Казахстан проводится уполномоченным органом по государственному планированию по истечении пяти лет на основе документов, указанных в пункте 26 настоящих Правил, путем формирования проекта заключения по оценке.
58. Оценка Стратегического плана развития Республики Казахстан осуществляется с учетом оценки реализации Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны, государственных программ, программ развития территорий, стратегических планов государственных органов, отраслевых программ, стратегий развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний с участием государства в уставном капитале.
59. Уполномоченный орган по государственному планированию проект заключения по оценке и отчет о реализации за весь отчетный период представляет в Правительство Республики Казахстан не позднее 1 июля года, следующего за отчетным периодом.

60. Қазақстан Республикасының Үкіметі барлық есепті кезең үшін іске асыру туралы есеп пен бағалау жөніндегі қорытынды жобасы қаралғаннан кейін қажет болған жағдайда, қорытындының жобасын пысықтайды және қорытындыны есепті кезеңнен кейінгі жылдың 15 шілдесінен кешіктірмей бapлық есепті кезең үшін іске асыру туралы есеппен бірге Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ұсынады.
5. Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарын бақылау
61. Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарын бақылау Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың болжамды схемасының, мемлекеттік бағдарламалардың, аумақтарды дамыту бағдарламаларының, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларының, салалық бағдарламалардың, ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, жарғылық капиталына мемлекет қатысатын ұлттық компаниялардың даму стратегияларының мониторингі, оларды бағалау және іске асыру бойынша өткізілген бақылау іс-шараларының нәтижелері негізінде жүзеге асырылады.
3. Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың болжамды схемасы
1. Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың болжамды схемасын әзірлеу
62. Алдағы онжылдық кезеңге арналған Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың болжамды схемасының жобасын әзірлеуді, сондай-ақ оны түзетуді орталық және жергілікті мемлекеттік органдардың, ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, жарғылық капиталына мемлекет қатысатын ұлттық компаниялардың, қоғамдық және ғылыми-зерттеу ұйымдарының қатысуымен мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган жүзеге асырады.
63. Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың болжамды схемасының әзірленген жобасы мынадай талаптарға сәйкес келуі:
1) алдағы онжылдық кезеңге арналған Қазақстан Республикасының стратегиялық даму жоспарын іске асыру мақсатында әзірленуі;
2) елді перспективалық аумақтық ұйымдастыру мәселелерін ашып көрсетуі;
3) экономикалық ресурстарды оңтайлы пайдалану, өндіргіш күштерді ұйымдастырудың жаңа жүйелерін пайдалану мәселелерін ашып көрсетуі;
4) аумақтарды инфрақұрылымдық қамтамасыз ету мәселелерін қамтуы тиіс.
64. Аумақтық-кеңістікте дамытудың болжамды схемасының құрылымы мынадай бөлімдерді қамтиды:
1) аумақтардың экономикалық әлеуетін талдау және бағалау;
2) аумақтық-кеңістікте дамытудың негізгі бағыттары;
3) Қазақстан Республикасы экономикасының секторларын дамытудың болжамды схемалары;
4) алдағы онжылдық кезеңге арналған Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың болжамды схемасын іске асыру мониторингіне арналған индикаторлар.

60. После рассмотрения отчета о реализации за весь отчетный период и проекта заключения по оценке Правительство Республики Казахстан при необходимости дорабатывает проект заключения и представляет заключение вместе с отчетом о реализации за весь отчетный период в Администрацию Президента Республики Казахстан не позднее 15 июля года, следующего за отчетным периодом.
5. Контроль Стратегического плана развития
Республики Казахстан
61. Контроль Стратегического плана развития Республики Казахстан осуществляется на основе результатов мониторинга, оценки и проведенных контрольных мероприятий по реализации Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны, государственных программ, программ развития территорий, стратегических планов государственных органов, отраслевых программ, стратегий развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний с участием государства в уставном капитале.
3. Прогнозная схема территориально-пространственного
развития страны
1. Разработка Прогнозной схемы территориально-пространственного
развития страны
62. Разработка проекта Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны на предстоящий десятилетний период, а также ее корректировка осуществляются уполномоченным органом по государственному планированию при участии центральных и местных государственных органов, национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний с участием государства в уставном капитале, общественных и научно-исследовательских организаций.
63. Разработанный проект Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны должен соответствовать следующим требованиям:
1) разрабатываться в целях реализации Стратегического плана развития Республики Казахстан на предстоящий десятилетний период;
2) раскрывать вопросы перспективной территориальной организации страны;
3) раскрывать вопросы оптимального использования экономических ресурсов, использования новых систем организации производительных сил;
4) содержать вопросы инфраструктурного обеспечения территорий.
64. Структура Прогнозной схемы территориально-пространственного развития содержит следующие разделы:
1) анализ и оценка экономического потенциала территорий;
2) основные направления территориально-пространственного развития;
3) прогнозные схемы развития секторов экономики Республики Казахстан;
4) индикаторы для мониторинга реализации Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны на предстоящий десятилетний период.

65. «Аумақтардың экономикалық әлеуетін талдау және бағалау» деген бөлім тұтастай елдегі және оның әрбір өңіріндегі елдің даму басымдықтарын, еңбек және демографиялық әлеуетін бағалауды негізге ала отырып, өңірлердің экономикалық әлеуетін бағалауды, әлеуметтік инфрақұрылымның қамтамасыз етілу мәселелерін қамтуы тиіс.
66. «Аумақтық-кеңістікте дамытудың негізгі бағыттары» деген бөлім Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың мақсаттарынан, міндеттері мен негізгі тәсілдерінен, өңірлердің даму сценарийлерінен, өңірлерді дамытудың стратегиялық бағыттарынан, ірі агломерацияларды тиімді дамыту мәселелерінен және басқа да таратып орналастыру жүйелерінен, бюджетаралық қатынастарды жетілдіруден және базалық әлеуметтік қызметтермен қамтамасыз етудің бірыңғай стандарттарын енгізуден тұрады.
67. «Қазақстан Республикасы экономикасының секторларын дамытудың болжамды схемалары» деген бөлім индустриялық секторды перспективалық дамыту, агроөнеркәсіптік кешенді дамыту, инженерлік-көліктік инфрақұрылымды дамыту схемаларын қамтиды.
68. «Алдағы онжылдық кезеңге арналған Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың болжамды схемасын іске асырудың мониторингіне арналған индикаторлар» деген бөлім өңірлерді дамытудың алдағы онжылдық кезеңіне арналған негізгі көрсеткіштерін, салаларды дамытудың болжамды параметрлерін қамтиды.
2. Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың болжамды схемасын іске асыру
69. Өңірлік даму жөніндегі уәкілетті орган Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың болжамды схемасын іске асыру үшін кезең-кезеңімен әрбір орта мерзімді кезеңге арналған Іс-шаралар жоспарын әзірлейді.
Іс-шаралар жоспарын Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың болжамды схемасы бекітілген күннен бастап үш ай мерзімде немесе іске асырудың кезекті кезеңі басталардан бір ай бұрын Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.
3. Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың болжамды схемасының мониторингі
70. Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың болжамды схемасының мониторингін орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар ұсынатын іске асыру туралы ақпарат негізінде іске асыру туралы есепті қалыптастыру арқылы өңірлік даму жөніндегі уәкілетті орган жүргізеді.
71. Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың болжамды схемасының мониторингі бір жылда бір рет жүзеге асырылады.
72. Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың болжамды схемасының мониторингін жүргізу үшін мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізуге жауапты орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар өз құзыреті шегінде, есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 маусымына дейін өңірлік даму жөніндегі уәкілетті органға Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың болжамды схемасын іске асыру туралы ақпарат береді.

65. Раздел «Анализ и оценка экономического потенциала территорий» должен содержать оценку экономического потенциала регионов исходя из приоритетов развития страны, оценку трудового и демографического потенциала, вопросы обеспеченности социальной инфраструктуры в целом по стране и в каждом из ее регионов.
66. Раздел «Основные направления территориально-пространственного развития» состоит из целей, задач и основных подходов территориально-пространственного развития страны, сценариев регионального развития, стратегических направлений развития регионов, вопросов эффективного развития крупных агломераций и других систем расселения, совершенствования межбюджетных отношений и внедрения единых стандартов обеспеченности базовыми социальными услугами.
67. Раздел «Прогнозные схемы развития секторов экономики Республики Казахстан» содержит схемы перспективного развития индустриального сектора, развития агропромышленного комплекса, развития инженерно-транспортной инфраструктуры.
68. Раздел «Индикаторы для мониторинга реализации Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны на предстоящий десятилетний период» включает в себя основные показатели развития регионов на предстоящий десятилетний период, прогнозные параметры развития отраслей.
2. Реализация Прогнозной схемы
территориально-пространственного развития страны
69. Для реализации Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны уполномоченным органом по региональному развитию поэтапно на каждый среднесрочный период разрабатывается План мероприятий.
План мероприятий утверждается Правительством Республики Казахстан в трехмесячный срок со дня утверждения Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны или за месяц до наступления очередного этапа реализации.
3. Мониторинг Прогнозной схемы
территориально-пространственного развития страны
70. Мониторинг Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны проводится уполномоченным органом по региональному развитию путем формирования отчета о реализации на основе информации о реализации, представляемой центральными государственными и местными исполнительными органами.
71. Мониторинг Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны осуществляется один раз в год.
72. Для проведения мониторинга Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны центральные государственные и местные исполнительные органы, ответственные за достижение целей и задач, в пределах своей компетенции представляют информацию о реализации Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны в уполномоченный орган по региональному развитию до 1 июня года, следующего за отчетным периодом.

73. Өңірлік даму жөніндегі уәкілетті орган орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар ұсынатын Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың болжамды схемасын іске асыру туралы ақпараттың негізінде іске асыру туралы есеп пен қорытындының жобасын қалыптастырады.
Өңірлік даму жөніндегі уәкілетті орган есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 шілдесіне дейінгі мерзімде Қазақстан Республикасының Үкіметіне іске асыру туралы есепті және мониторинг бойынша қорытындының жобасын ұсынады, сондай-ақ бірінші басшының қолы қойылған іске асыру туралы есепті веб-порталда (құпия сипаттағы және қызмет бабында пайдалануға арналған ақпаратты қоспағанда) орналастырады.
74. Қазақстан Республикасының Үкіметі барлық есепті кезең үшін іске асыру туралы есеп пен мониторинг жөніндегі қорытынды жобасы қаралғаннан кейін, қажет болған жағдайда, қорытындының жобасын пысықтайды және қорытындыны іске асыру туралы есеппен бірге есепті кезеңнен кейінгі жылдың 15 шілдесіне дейін Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ұсынады.
4. Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың болжамды схемасын бағалау
75. Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың болжамды схемасын бағалауды мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган осы Қағидалардың 26-тармағында көрсетілген құжаттар негізінде бес жыл өткеннен кейін бағалау бойынша қорытындының жобасын қалыптастыру арқылы жүргізеді.
76. Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың болжамды схемасын бағалау мемлекеттік бағдарламаларды, аумақтарды дамыту бағдарламаларын, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын, салалық бағдарламаларды, ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, жарғылық капиталына мемлекет қатысатын ұлттық компаниялардың даму стратегияларын бағалау ескеріле отырып жүзеге асырылады.
77. Бағалау жөніндегі қорытынды жобасын және барлық есепті кезең үшін іске асыру туралы есепті Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 шілдесінен кешіктірмей Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсынады.
78. Қазақстан Республикасының Үкіметі барлық есепті кезең үшін іске асыру туралы есеп пен бағалау жөніндегі қорытынды жобасы қаралғаннан кейін, қажет болған жағдайда, қорытындының жобасын пысықтайды және қорытындыны есепті кезеңнен кейінгі жылдың 15 шілдесінен кешіктірмей барлық есепті кезең үшін іске асыру туралы есеппен бірге Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ұсынады.
5. Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың болжамды схемасын бақылау
79. Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың болжамды схемасын бақылау мемлекеттік бағдарламалардың, аумақтарды дамыту бағдарламаларының, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларының, салалық бағдарламалардың, ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың даму стратегияларының мониторингі, бағалау және іске асыру жөніндегі жүргізілген бақылау іс-шараларының нәтижелері негізінде жүзеге асырылады.

73. Уполномоченный орган по региональному развитию на основании информации о реализации Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны, представляемой центральными государственными и местными исполнительными органами, формирует отчет о реализации и проект заключения.
В срок до 1 июля года, следующего за отчетным периодом, уполномоченный орган по региональному развитию представляет отчет о реализации и проект заключения по мониторингу в Правительство Республики Казахстан, а также размещает отчет о реализации за подписью первого руководителя на веб-портале (за исключением информации секретного характера и для служебного пользования).
74. После рассмотрения отчета о реализации и проекта заключения по мониторингу Правительство Республики Казахстан при необходимости дорабатывает проект заключения и представляет заключение вместе с отчетом о реализации в Администрацию Президента Республики Казахстан до 15 июля года, следующего за отчетным периодом.
4. Оценка Прогнозной схемы
территориально-пространственного развития страны
75. Оценка Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны проводится уполномоченным органом по государственному планированию по истечении пяти лет на основе документов, указанных в пункте 26 настоящих Правил, путем формирования проекта заключения по оценке.
76. Оценка Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны осуществляется с учетом оценки государственных программ, программ развития территорий, стратегических планов государственных органов, отраслевых программ, стратегий развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний с участием государства в уставном капитале.
77. Уполномоченный орган по государственному планированию проект заключения по оценке и отчет о реализации за весь отчетный период представляет в Правительство Республики Казахстан не позднее 1 июля года, следующего за отчетным периодом.
78. После рассмотрения отчета о реализации за весь отчетный период и проекта заключения по оценке Правительство Республики Казахстан при необходимости дорабатывает проект заключения и представляет заключение вместе с отчетом о реализации за весь отчетный период в Администрацию Президента Республики Казахстан не позднее 15 июля года, следующего за отчетным периодом.
5. Контроль Прогнозной схемы
территориально-пространственного развития страны
79. Контроль Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны осуществляется на основе результатов мониторинга, оценки и проведенных контрольных мероприятий по реализации государственных программ, программ развития территорий, стратегических планов государственных органов, отраслевых программ, стратегий развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний с участием государства в уставном капитале.

4. Мемлекеттік бағдарламалар
1. Мемлекеттік бағдарламаларды әзірлеу қажеттігінің негіздемесі
80. Мемлекеттік бағдарламаларды әзірлеу процесінің алдында әзірлеу ұсынылып отырған мемлекеттік бағдарламалардың негіздемелерін дайындау және оны қарау кезеңдерінен тұратын шешім қабылдау процесі болуы тиіс:
1) Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарының әзірленген стратегиялық мақсаттары негізінде мүдделі мемлекеттік орган ол бекітілгеннен кейін бір ай мерзімде әзірлеу ұсынылып отырған мемлекеттік бағдарлама бойынша ұсынысты қалыптастырады.
Мүдделі мемлекеттік органның ұсынысы әзірлеу ұсынылып отырған мемлекеттік бағдарламаны әзірлеу қажеттігінің негіздемесі түрінде қалыптастырылады.
Негіздеме мыналарды:
ұсынылатын мемлекеттік бағдарламаның атауын;
мемлекеттік бағдарламаның мақсатын, міндеттері мен оларды шешу жолдарын, бірлесіп орындаушы органдар туралы ақпаратты және іске асыру мерзімдерін;
мемлекеттік бағдарламаның мақсаттары мен міндеттерінің Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің жоғары тұрған құжаттарының мақсаттарымен және міндеттерімен өзара байланысын;
әзірлеу ұсынылып отырған бағдарламаның мақсаттары мен міндеттерінің қолданыстағы мемлекеттік бағдарламаларда қайталануының бар-жоғына талдау жүргізуді;
мемлекеттік бағдарламаны іске асырудан күтілетін әлеуметтік-экономикалық тиімділікті;
мемлекеттік бағдарламаны қаржыландыру көздері мен көлемі туралы ұсыныстарды қамтуға тиіс;
2) әзірлеу ұсынылып отырған мемлекеттік бағдарламаның негіздемесі мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның және өңірлерді дамыту бөлігінде өңірлік даму жөніндегі уәкілетті органның қарауына енгізіледі. Өңірлік даму жөніндегі уәкілетті орган әзірлеу ұсынылып отырған мемлекеттік бағдарламаның негіздемесін бір айдан аспайтын мерзім ішінде қарайды және қарау қорытындысы бойынша өз құзыреті шеңберінде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға мемлекеттік бағдарламаны әзірлеудің орындылығы/орынсыздығы туралы ақпарат береді. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган өңірлік даму жөніндегі уәкілетті органның ақпаратын ескере отырып, 7 (жеті) жұмыс күні ішінде мемлекеттік бағдарламаны әзірлеудің орындылығы/орынсыздығы туралы қорытындыны қалыптастырады.
Әзірлеу ұсынылып отырған мемлекеттік бағдарламаның негіздемесі мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның қорытындысымен бірге Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Басшысы басшылық ететін консультациялық-кеңесші органның қарауына мақұлдау үшін енгізіледі.
Әзірлеу ұсынылып отырған мемлекеттік бағдарламаны Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Басшысы басшылық ететін консультациялық-кеңесші орган мақұлдаған жағдайда, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган 10 (он) жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне әзірлеу ұсынылып отырған мемлекеттік бағдарлама туралы ақпаратты жолдайды.

4. Государственные программы
1. Обоснование необходимости разработки государственных программ
80. Процессу разработки государственных программ должен предшествовать процесс принятия решения, состоящий из этапов подготовки обоснований предлагаемых к разработке государственных программ и его рассмотрения:
1) на основе выработанных стратегических целей Стратегического плана развития Республики Казахстан, в месячный срок после его утверждения, заинтересованный государственный орган формирует предложение по предлагаемой к разработке государственной программе.
Предложение заинтересованного государственного органа формируется в виде обоснования необходимости предлагаемой к разработке государственной программы.
Обоснование должно содержать:
наименование предлагаемой государственной программы;
цель, задачи и пути их решения, информацию об органах-соисполнителях и сроках реализации государственной программы;
взаимоувязку целей и задач государственной программы с целями, задачами вышестоящих документов Системы государственного планирования;
анализ на наличие дублирования целей и задач предлагаемой к разработке государственной программы с действующими государственными программами;
ожидаемый социально-экономический эффект от реализации государственной программы;
предложения об источниках и объемах финансирования государственной программы;
2) обоснование предлагаемой к разработке государственной программы вносится на рассмотрение уполномоченному органу по государственному планированию и уполномоченному органу по региональному развитию в части развития регионов. Уполномоченный орган по региональному развитию рассматривает обоснование предлагаемой к разработке государственной программы в течение срока, не превышающего один месяц, и по итогам рассмотрения представляет в уполномоченный орган по государственному планированию информацию о целесообразности/нецелесообразности разработки государственной программы в рамках своей компетенции. Уполномоченный орган по государственному планированию с учетом информации уполномоченного органа по региональному развитию в течение 7 (семи) рабочих дней формирует заключение о целесообразности/нецелесообразности разработки государственной программы.
Обоснование предлагаемой к разработке государственной программы с заключением уполномоченного органа по государственному планированию вносится на рассмотрение консультативно-совещательного органа, возглавляемого Руководителем Администрации Президента Республики Казахстан для одобрения.
В случае одобрения предлагаемой к разработке государственной программы консультативно-совещательным органом, возглавляемым Руководителем Администрации Президента Республики Казахстан, уполномоченный орган по государственному планированию в течение 10 (десяти) рабочих дней направляет информацию о предлагаемой к разработке государственной программе в Администрацию Президента Республики Казахстан.

81. Мемлекеттік бағдарламаны әзірлеу туралы шешімді Қазақстан Республикасының Президенті қабылдайды.
Қазақстан Республикасының Президенті әзірлеу қажеттігі туралы шешім қабылдаған, әзірлеу ұсынылып отырған мемлекеттік бағдарламалар Мемлекеттік бағдарламалар тізбесіне енгізіледі.
Мемлекеттік бағдарламалар тізбесін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган қалыптастырады және оны Қазақстан Республикасының Президенті бекітеді.
82. Мемлекеттік бағдарламалар тізбесі бағдарламалардың атауын, мемлекеттік бағдарламаны әзірлеуге жауапты мемлекеттік органның көрсетілуін, мемлекеттік бағдарламаларды әзірлеу, іске асыру және бекітуге енгізу мерзімдерін қамтуы тиіс.
83. Мемлекеттік бағдарламалардың тізбесінде көзделмеген мемлекеттік бағдарламаларды әзірлеуге және бекітуге жол берілмейді.
84. Мемлекеттік бағдарламалар тізбесінің жобасы Қазақстан Республикасының Президентіне оларды әзірлеу қажет екендігі туралы Қазақстан Республикасының Президенті шешім қабылдаған кейін бір ай мерзімде бекітуге енгізіледі.
Қазақстан Республикасының стратегиялық даму жоспарын іске асыру кезеңінде оны мониторингтеу мен бағалау нәтижелері бойынша мемлекеттік бағдарламалар тізбесіне мемлекеттік бағдарламаларды әзірлеуге қойылатын жоғарыда көрсетілген талаптар сақтала отырып, тиісті өзгерістер мен толықтырулар енгізілуі мүмкін.
2. Мемлекеттік бағдарламаларды әзірлеу
85. Мемлекеттік бағдарламаларды әзірлеуді мемлекеттік бағдарламаны әзірлеуге жауапты мемлекеттік орган жүзеге асырады. Мемлекеттік бағдарламаны әзірлеуге жауапты мемлекеттік органды Қазақстан Республикасының Президенті айқындайды.
86. Қажет болған жағдайда, Қазақстан Республикасы Үкіметінің актісімен немесе Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі, қажетіне қарай ғылыми-зерттеу ұйымдарын, ғалымдар мен түрлі білім салалары мамандарын тарта отырып, мемлекеттік органдар өкілдерінен құралған мемлекеттік бағдарламаны әзірлеу жөніндегі комиссияны (жұмыс тобы) құрады.
87. Мемлекеттік бағдарламаны әзірлеуге жауапты мемлекеттік орган мемлекеттік бағдарламаның жобасын жария талқылау үшін бұқаралық ақпарат құралдарында орналастырады және келіп түскен ұсыныстарды ескере отырып пысықтайды.
88. Мемлекеттік бағдарлама әзірлену сатысында барлық мүдделі мемлекеттік органдармен келісілуі тиіс.
89. Мемлекеттік бағдарламаның әзірленген жобасы мынадай талаптарға сәйкес келуі:
1) Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарын және Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың болжамды схемасын іске асыру мақсатында әзірленуі және Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарының стратегиялық мақсаттарына қол жеткізудің жолдарын нақты баяндауы;

81. Решение о разработке государственной программы принимается Президентом Республики Казахстан.
Предложенные к разработке государственные программы, по которым принято решение Президента Республики Казахстан о необходимости их разработки, включаются в перечень государственных программ.
Перечень государственных программ формируется уполномоченным органом по государственному планированию и утверждается Президентом Республики Казахстан.
82. Перечень государственных программ должен включать наименование программ, указание государственного органа, ответственного за разработку государственной программы, сроки разработки, реализации и внесения на утверждение государственных программ.
83. Не допускается разработка и утверждение государственных программ, не предусмотренных в перечне государственных программ.
84. Проект Перечня государственных программ вносится на утверждение Президенту Республики Казахстан в месячный срок после принятия решения Президентом Республики Казахстан о необходимости их разработки.
В период реализации Стратегического плана развития Республики Казахстан по результатам его мониторинга и оценки в перечень государственных программ могут вноситься соответствующие изменения и дополнения с соблюдением вышеустановленных требований к разработке государственных программ.
2. Разработка государственных программ
85. Разработка государственных программ осуществляется государственным органом, ответственным за разработку государственной программы. Государственный орган, ответственный за разработку государственной программы, определяется Президентом Республики Казахстан.
86. При необходимости актом Правительства Республики Казахстан или Премьер-Министром Республики Казахстан образуется комиссия (рабочая группа) по разработке государственной программы, сформированная из представителей государственных органов с привлечением при необходимости научно-исследовательских организаций, ученых и специалистов различных областей знаний.
87. Проект государственной программы размещается в средствах массовой информации государственным органом, ответственным за разработку государственной программы, для публичного обсуждения и дорабатывается с учетом поступивших предложений.
88. Государственная программа на стадии разработки должна быть согласована со всеми заинтересованными государственными органами.
89. Разработанный проект государственной программы должен соответствовать следующим требованиям:
1) разрабатываться в целях реализации Стратегического плана развития Республики Казахстан и Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны и четко излагать пути достижения стратегической цели Стратегического плана развития Республики Казахстан;

2) жалпыұлттық салааралық сипаттағы міндеттерді шешуге және тиісті қызмет саласын дамытуға бағытталуы;
3) игілік алушылардың нысаналы топтарының қажеттіліктерін қанағаттандыруға бағытталуы;
4) алдағы онжылдық кезеңге арналған Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарынан туындайтын, бағдарламаның мақсаттарына қол жеткізуді қамтамасыз ететін, келісілген мерзімдері, ресурстары мен орындаушылары бойынша мақсаттар, нысаналы индикаторлар, міндеттер және шаралар жүйесін қамтуы;
5) шаралардың атаулылығын, оларды іске асыру мерзімдері мен реттілігінің нақты айқындалуын, орындаушылар қызметінің бағдарламалық  мақсаттарға қол жеткізуге қатаң бағдарлануын қамтамасыз етуі;
6) қаржы, еңбек және материалдық ресурстар мен оларды қамтамасыз ету көздерінің теңгерімділігінің қамтамасыз етілуі;
7) қысқа әрі нақты, тезистік форматта баяндалуы тиіс.
90. Мыналарға:
1) жеке саланың немесе нақты өңірдің (қаланың, аумақтың) проблемасын шешуге;
2) мемлекеттік органдардың ведомствоішілік мәселелерін шешуге;
3) қолданыстағы мемлекеттік бағдарламалардың, сондай-ақ осы бағдарламаларды іске асыру жөніндегі іс-шаралардың мақсаттары мен міндеттерінің қайталануына бағытталған мемлекеттік бағдарламаларды әзірлеуге жол берілмейді.
91. Мемлекеттік бағдарламаның құрылымы мынадай бөлімдерден тұрады:
1) паспорт (негізгі параметрлер);
2) кіріспе;
3) ағымдағы жағдайды талдау;
4) бағдарламаның мақсаттары, міндеттері, нысаналы индикаторлары мен іске асыру нәтижелерінің көрсеткіштері;
5) бағдарламаның негізгі бағыттары, қойылған мақсаттарына қол жеткізу жолдары және тиісті шаралар;
6) бағдарламаны іске асыру кезеңдері;
7) қажетті ресурстар.
92. «Паспорт (негізгі параметрлер)» деген бөлімде бағдарламалық құжаттың мыналарды қамтитын негізгі параметрлері баяндалады:
1) атауы;
2) әзірлеу үшін негіздеме;
3) бағдарламалық құжатты әзірлеуге және іске асыруға жауапты мемлекеттік органның нұсқауы;
4) мақсаттары;
5) міндеттері;
6) іске асыру мерзімдері (кезеңдері);
7) нысаналы индикаторлары;
8) қаржыландыру көздері мен көлемдері.
93. «Кіріспе» деген бөлімде ұсынылып отырған мемлекеттік бағдарламаның қажеттігінің негіздемесі баяндалады.
97. «Ағымдағы жағдайды талдау» деген бөлімде:
1) қызмет саласы жағдайының ағымдағы ахуалын, сондай-ақ бұл саланың елдің әлеуметтік-экономикалық және қоғамдық-саяси дамуына әсерін бағалау (бұл ретте мықты және осал тұстарын, осы қызмет саласы үшін мүмкіндіктер мен қауіп-қатерлерді алдын ала талдаудың негізінде негізгі проблемаларды, үдерістер мен алғышарттарды бөліп көрсету керек);
2) қызмет саласын дамытуды қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды іске асырудың қолда бар нормативтік құқықтық базасын, қолданыстағы практикасын және нәтижелерінің сипаттамасын қоса алғанда, қызмет саласын дамытуды мемлекеттік реттеудің қолданыстағы саясатын талдау баяндалады.

2) ориентироваться на решение задач общенационального межотраслевого характера и развитие соответствующей сферы деятельности;
3) ориентироваться на удовлетворение потребностей целевой группы благополучателей;
4) содержать систему согласованных по срокам, ресурсам и исполнителям целей, целевых индикаторов, задач и мер, обеспечивающих достижение целей программы, исходящих из Стратегического плана развития Республики Казахстан на предстоящий десятилетний период;
5) обеспечивать адресность мер, четкое определение сроков и последовательности их реализации, строгую ориентацию деятельности исполнителей на достижение программных целей;
6) обеспечивать сбалансированность финансовых, трудовых и материальных ресурсов и источников их обеспечения;
7) излагаться кратко и четко, в тезисном формате.
90. Не допускается разработка государственной программы, направленной на:
1) решение проблем отдельной отрасли или конкретного региона (города, территории);
2) решение внутриведомственных вопросов государственных органов;
3) дублирование целей и задач действующих государственных программ, а также мероприятий по реализации этих программ.
91. Структура государственной программы содержит следующие разделы:
1) паспорт (основные параметры);
2) введение;
3) анализ текущей ситуации;
4) цели, задачи, целевые индикаторы и показатели результатов реализации программы;
5) основные направления, пути достижения поставленных целей программы и соответствующие меры;
6) этапы реализации программы;
7) необходимые ресурсы.
92. В разделе «Паспорт (основные параметры)» излагаются основные параметры программного документа, включающие в себя:
1) наименование;
2) основание для разработки;
3) указание государственного органа, ответственного за разработку и реализацию программного документа;
4) цели;
5) задачи;
6) сроки реализации (этапы);
7) целевые индикаторы;
8) источники и объемы финансирования.
93. В разделе «Введение» излагается обоснование необходимости предлагаемой государственной программы.
94. В разделе «Анализ текущей ситуации» излагаются:
1) оценка текущей ситуации состояния сферы деятельности, а также влияния данной сферы на социально-экономическое и общественно-политическое развитие страны (при этом необходимо выделить основные проблемы, тенденции и предпосылки на основе предварительного анализа сильных и слабых сторон, возможностей и угроз для данной сферы деятельности);
2) анализ действующей политики государственного регулирования развития сферы деятельности, включая характеристику существующей нормативной правовой базы, действующей практики и результатов реализации мероприятий по обеспечению развития сферы деятельности.

95. «Бағдарламаның мақсаттары, міндеттері, нысаналы индикаторлары мен іске асыру нәтижелерінің көрсеткіштері» деген бөлімде бағдарламаның алдағы онжылдық кезеңге арналған Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарын ескере отырып жасалған басты мақсаты көрсетіледі.
96. Бағдарламаның басты мақсаты жоспарлы кезеңнің соңына қарай қызмет саласы жай-күйінің пайымын білдіреді және оның осы бағытта дамуының сапалы бағдары болып табылады.
97. Бағдарламаның басты мақсаты кезең-кезеңмен жекелеген бағдарламалық мақсаттар мен міндеттерге бөлінеді (проблеманы құрылымдау және кіші бағдарламаларға бөлу жолымен басты мақсатты неғұрлым жеке мақсаттарға нақтылау).
98. Мемлекеттік бағдарламаның барлық мақсаттары нысаналы индикаторларды қамтуы тиіс, олар бағдарламаның мақсаттарына қол жеткізу деңгейін айқындауға мүмкіндік беретін өлшемді көрсеткіштерді білдіреді.
99. Жағдайды талдау негізінде қалыптасатын және жоспарлы кезеңнің соңына қызмет саласындағы шешуші өзгерістерді көруге мүмкіндік беретін бағдарламаның тиісті мақсатына қол жеткізу үшін орындалуы тиіс негізгі шарттар Бағдарламаның міндеттері болып табылады.
100. Әрбір міндет жоспарланатын мәнге қол жеткізу болжанатын нақты кезеңді (орта мерзімді немесе ұзақ мерзімді) көрсете отырып, бағдарламаның міндеттерін шешу деңгейін сипаттайтын, сандық жағынан өлшенетін мәндер ретінде нәтижелер көрсеткіштерін қамтуы тиіс.
101. Мемлекеттік бағдарламаның мақсаттары мен міндеттері анық, нақты, бақыланатын және тексерілетін болуы тиіс.
102. Бағдарламаның мақсаттары, нысаналы индикаторлары, міндеттері мен іске асыру нәтижелерінің көрсеткіштері оларға қол жеткізуге жауапты орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар, ұлттық басқарушы холдингтер, ұлттық холдингтер, жарғылық капиталына мемлекет қатысатын ұлттық компаниялар көрсетіле отырып келтіріледі.
103. «Бағдарламаның негізгі бағыттары мен қойылған мақсаттарына қол жеткізу жолдары және тиісті шаралар» деген бөлімде мемлекеттік бағдарламаны іске асыруға жауапты мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдардың қойылған мақсаттарға қол жеткізу мен алда тұрған міндеттерді шешу жолдары, сондай-ақ әрбір мақсатқа қол жеткізуді және әрбір міндетті шешуді толық көлемде әрі қажет мерзімде қамтамасыз ететін шаралар жүйесі келтіріледі.
104. «Бағдарламаны іске асыру кезеңдері» деген бөлімде әрбір кезең үшін мақсаттарды, міндеттерді, нысаналы индикаторларды, нәтижелер көрсеткіштері мен қол жеткізу шараларын көрсете отырып, бағдарламаны іске асыру кезеңдеріне сипаттама жазылады.
105. «Қажетті ресурстар» деген бөлімде мемлекеттік бағдарламаны іске асыруға арналған ресурстарға (қаржылық-экономикалық, материалдық-техникалық, еңбек) қажеттіліктер баяндалады.

95. В разделе «Цели, задачи, целевые индикаторы и показатели результатов реализации программы» указывается главная цель программы, формируемая исходя из стратегической цели Стратегического плана развития Республики Казахстан на предстоящий десятилетний период.
96. Главная цель программы представляет собой видение состояния сферы деятельности к концу планового периода и является качественным ориентиром ее развития в данном направлении.
97. Главная цель программы разбивается поэтапно на отдельные программные цели и задачи (детализация главной цели на более частные путем структуризации проблемы и выделения подпрограмм).
98. Все цели государственной программы должны содержать целевые индикаторы, которые представляют собой измеримые показатели, позволяющие определить степень достижения целей программы.
99. Задачами программы являются основные условия, которые необходимо выполнить для достижения соответствующей цели программы, формируемые на основе анализа ситуации и позволяющие увидеть ключевые изменения в сфере деятельности к концу планового периода.
100. Каждая задача должна содержать показатели результатов как количественно измеримые значения, характеризующие степень решения задач программы с указанием конкретного периода (среднесрочного или долгосрочного), в котором предполагается достигнуть планируемого значения.
101. Цели и задачи государственной программы должны быть четкими, конкретными, контролируемыми и проверяемыми.
102. Цели, целевые индикаторы, задачи и показатели результатов реализации программы приводятся с указанием центральных государственных и местных исполнительных органов, национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний с участием государства в уставном капитале, ответственных за их достижение.
103. В разделе «Основные направления, пути достижения поставленных целей программы и соответствующие меры» приводятся пути достижения государственными органами и иными организациями, ответственными за реализацию государственной программы, поставленных целей и решения стоящих задач, а также система мер, которая в полном объеме и в нужные сроки обеспечит достижение каждой цели и решение каждой задачи.
104. В разделе «Этапы реализации программы» излагаются характеристики периодов реализации программы с указанием для каждого периода целей, задач, целевых индикаторов, показателей результатов и мер достижения.
105. В разделе «Необходимые ресурсы» излагаются потребности в ресурсах для реализации государственной программы (финансово-экономические, материально-технические, трудовые).

106. Бағдарламаны қаржыландыру көздері: республикалық және жергілікті бюджеттің қаражаты, мемлекеттік қарыздар, мемлекеттің кепілдігімен тартылатын мемлекеттік емес қарыздар, тікелей шетелдік және отандық инвестициялар, халықаралық қаржылық-экономикалық ұйымдардың немесе донор елдердің гранттары, екінші деңгейдегі банктердің кредиттері, ұйымдардың меншікті қаражаты және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған басқа да көздер бола алады.
107. Қаржыландырудың болжамды көлемдері әлеуметтік-экономикалық даму болжамын, жоспарлы кезеңге арналған республикалық және жергілікті бюджеттердің параметрлерін, халықаралық шарттар мен басқаларды ескере отырып айқындалады.
3. Мемлекеттік бағдарламаларды іске асыру
108. Мемлекеттік бағдарламаны іске асыру оны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын, мемлекеттік бағдарламаны әзірлеуші мемлекеттік органның стратегиялық жоспарын, мемлекеттік бағдарламаны іске асыруға қатысатын басқа да мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын іске асыру, сондай-ақ облыстарды, республикалық маңызы бар қаланы, астананы дамыту бағдарламаларын, салалық бағдарламаларды, ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, жарғылық капиталына мемлекет қатысатын ұлттық компаниялардың даму стратегияларын іске асыру арқылы жүзеге асырылады.
109. Мемлекеттік бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары – мерзімдерін, орындаушыларын, аяқталу нысанын, оны іске асырудың қажетті шығындарын айқындай отырып, мемлекеттік бағдарламаның мақсаттары мен міндеттеріне қол жеткізуге бағытталған нақты іс-қимылдардың жиынтығы.
110. Мемлекеттік бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлеуші мемлекеттік орган іске асырудың барлық кезеңіне немесе кезең-кезеңмен әрбір орта мерзімді кезеңге әзірлейді және оны мемлекеттік бағдарлама бекітілген күннен бастап бір ай мерзімде немесе іске асырудың кезекті кезеңі басталғанға дейін бір ай бұрын Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен келісім бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.
4. Мемлекеттік бағдарламалар мониторингі
111. Мемлекеттік бағдарламаның мониторингін мемлекеттік бағдарламаны әзірлеуге жауапты мемлекеттік орган не Қазақстан Республикасының Президенті немесе Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Басшысы уәкілеттік берген өзге мемлекеттік орган бірлесіп орындаушы мемлекеттік органдар ұсынатын іске асыру туралы ақпараттың негізінде іске асыру туралы есепті қалыптастыру жолымен жүргізеді.
112. Мемлекеттік бағдарламалардың мониторингі жылына бір рет жыл қорытындылары бойынша жүзеге асырылады.

106. Источниками финансирования программы могут быть: средства республиканского и местных бюджетов, государственные займы, негосударственные займы, привлекаемые под государственную гарантию, прямые иностранные и отечественные инвестиции, гранты международных финансово-экономических организаций или стран-доноров, кредиты банков второго уровня, собственные средства организаций и другие, не запрещенные законодательством Республики Казахстан, источники.
107. Предполагаемые объемы финансирования определяются с учетом прогноза социально-экономического развития, параметров республиканского и местных бюджетов на плановый период, международных договоров и других.
3. Реализация государственных программ
108. Реализация государственной программы осуществляется посредством реализации Плана мероприятий по ее реализации, стратегического плана государственного органа-разработчика государственной программы, стратегических планов иных государственных органов, участвующих в реализации государственной программы, а также реализации программ развития областей, города республиканского значения, столицы, отраслевых программ, стратегий развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний с участием государства в уставном капитале.
109. План мероприятий по реализации государственной программы – совокупность конкретных действий, направленных на достижение целей и задач государственной программы с определением сроков, исполнителей, формы завершения, необходимых затрат на ее реализацию.
110. План мероприятий по реализации государственной программы разрабатывается государственным органом-разработчиком на весь период реализации или поэтапно на каждый среднесрочный период и утверждается Правительством Республики Казахстан по согласованию с Администрацией Президента Республики Казахстан в месячный срок со дня утверждения государственной программы или за месяц до наступления очередного этапа реализации.
4. Мониторинг государственных программ
111. Мониторинг государственной программы проводится государственным органом, ответственным за разработку государственной программы, либо иным государственным органом, уполномоченным на это Президентом Республики Казахстан или Руководителем Администрации Президента Республики Казахстан, путем формирования отчета о реализации на основе информации о реализации, представляемой государственными органами – соисполнителями.
112. Мониторинг государственных программ осуществляется один раз в год по итогам года.

113. Мемлекеттік бағдарламаға мониторинг жүргізу үшін:
1) осы бағдарламаны іске асыруға қатысатын бірлесіп орындаушы мемлекеттік орган не Қазақстан Республикасының Президенті немесе Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Басшысы уәкілеттік берген өзге мемлекеттік орган өз құзыреті шегінде есепті жылдан кейінгі жылдың 15 ақпанына дейін мемлекеттік бағдарламаны әзірлеуге жауапты мемлекеттік органға іске асыру туралы ақпарат береді;
2) мемлекеттік бағдарламаны әзірлеуге жауапты мемлекеттік орган не Қазақстан Республикасының Президенті немесе Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Басшысы уәкілеттік берген өзге мемлекеттік орган бірлесіп орындаушы мемлекеттік орган ұсынатын іске асыру туралы ақпарат негізінде мемлекеттік бағдарламаны іске асыру туралы есепті қалыптастырады және есепті жылдан кейінгі жылдың 10 наурызына дейін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға ұсынады, сондай-ақ бірінші басшының қолы қойылған есепті веб-порталда (құпия сипаттағы және қызмет бабында пайдалануға арналған ақпаратты қоспағанда) орналастырады.
114. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган мемлекеттік бағдарламаларды іске асыру туралы есептер негізінде жүргізілген мониторинг қорытындылары бойынша олардың әрқайсысы бойынша қорытындылар жобаларын қалыптастырады және оларды іске асыру туралы есептермен бірге есепті жылдан кейінгі жылдың 25 наурызына дейін Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсынады.
115. Қазақстан Республикасының Үкіметі іске асыру туралы есептер мен мониторинг жөніндегі қорытындылардың жобалары қаралғаннан кейін қажет болған жағдайда, қорытындылардың жобаларын пысықтайды және қорытындыларды іске асыру туралы есептермен бірге есепті кезеңнен кейінгі жылдың 10 сәуіріне дейін Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ұсынады.
5. Мемлекеттік бағдарламаларды бағалау
116. Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті өзінің жұмыс жоспарына сәйкес жүргізетін бақылау іс-шаралары шеңберінде жүргізілетін бағалауды қоспағанда, мемлекеттік бағдарламаларды бағалау оларды іске асырудың әрбір үш жылы өткеннен кейін (аралық) және жоспарлы кезеңнің қорытындылары (түпкілікті) бойынша жүзеге асырылады.
117. Мемлекеттік бағдарламаны бағалауды осы Қағидалардың 26-тармағында көрсетілген құжаттар негізінде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган бағалау бойынша қорытындының жобасын қалыптастыру жолымен жүргізеді.
118. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган әрбір мемлекеттік бағдарламаны бағалау жөніндегі қорытындылардың жобаларын және барлық есепті кезең үшін іске асыру туралы есептерді есепті кезеңнен кейінгі жылдың 25 наурызынан кешіктірмей Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсынады.

113. Для проведения мониторинга государственной программы:
1) государственный орган – соисполнитель, участвующий в реализации данной программы, в пределах своей компетенции представляет информацию о реализации в государственный орган, ответственный за разработку государственной программы, либо иной государственный орган, уполномоченный на проведение мониторинга Президентом Республики Казахстан или Руководителем Администрации Президента Республики Казахстан, до 15 февраля года, следующего за отчетным годом;
2) государственный орган, ответственный за разработку государственной программы, либо иной государственный орган, уполномоченный на проведение мониторинга Президентом Республики Казахстан или Руководителем Администрации Президента Республики Казахстан, на основании информации о реализации, представляемой государственными органами-соисполнителями, формирует отчет о реализации государственной программы и в срок до 10 марта года, следующего за отчетным годом, представляет в уполномоченный орган по государственному планированию, а также размещает его за подписью первого руководителя на веб-портале (за исключением информации секретного характера и для служебного пользования).
114. Уполномоченный орган по государственному планированию по итогам проведенного мониторинга на основании отчетов о реализации государственных программ формирует по каждой из них проекты заключений и представляет их вместе с отчетами о реализации в Правительство Республики Казахстан до 25 марта года, следующего за отчетным годом.
115. После рассмотрения отчетов о реализации и проектов заключений по мониторингу Правительство Республики Казахстан при необходимости дорабатывает проекты заключений и представляет заключения вместе с отчетами о реализации в Администрацию Президента Республики Казахстан до 10 апреля года, следующего за отчетным периодом.
5. Оценка государственных программ
116. Оценка государственных программ осуществляется по истечении каждых трех лет их реализации (промежуточная) и по итогам планового периода (окончательная), за исключением оценки, проводимой Счетным комитетом по контролю за исполнением республиканского бюджета, проводимой в рамках контрольных мероприятий в соответствии с его планом работы.
117. Оценка государственной программы проводится уполномоченным органом по государственному планированию на основе документов, указанных в пункте 26 настоящих Правил, путем формирования проекта заключения по оценке.
118. Уполномоченный орган по государственному планированию проекты заключений по оценке каждой государственной программы и отчеты о реализации за весь отчетный период представляет в Правительство Республики Казахстан не позднее 25 марта года, следующего за отчетным периодом.

119. Қазақстан Республикасының Үкіметі барлық есепті кезең үшін іске асыру туралы есептер мен бағалау жөніндегі қорытындылардың жобалары қаралғаннан кейін, қажет болған жағдайда, мемлекеттік бағдарламаларды бағалау жөніндегі қорытынды жобаларын пысықтайды және оларды барлық есепті кезең үшін іске асыру туралы есептермен бірге есепті кезеңнен кейінгі жылдың 10 сәуіріне дейін Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ұсынады.
120. Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті өзінің жұмыс жоспарына сәйкес жүргізетін бақылау іс-шаралары шеңберінде мемлекеттік бағдарламаға жүргізген бағалау қорытындылары тиісті бақылау іс-шараларының нәтижелері бойынша Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің қаулысы қабылданғаннан кейін 7 (жеті) жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға және мемлекеттік бағдарламаны әзірлеуге жауапты мемлекеттік органға жіберіледі.
6. Мемлекеттік бағдарламаларды бақылау
121. Мемлекеттік бағдарламаларды бақылау мемлекеттік бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын, облыстарды, республикалық маңызы бар қаланы, астананы дамыту бағдарламаларын, салалық бағдарламаларды, ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, жарғылық капиталына мемлекет қатысатын ұлттық компаниялардың стратегияларын іске асыру жөніндегі жүргізілген бақылау нәтижелері негізінде жүзеге асырылады.
5. Мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарлары
1. Мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын әзірлеу
122. Мемлекеттік органның стратегиялық жоспарының әзірленген жобасы мынадай талаптарға сәйкес келуі тиіс:
1) стратегиялық және бағдарламалық құжаттардың мақсаттарына, көрсеткіштеріне қол жеткізу және міндеттерін шешудің жолдары мен тәсілдері жазыла отырып, стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды іске асыруға, сондай-ақ мемлекеттік органның мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді тиімді орындауына және олардан туындайтын мемлекеттік қызметтер көрсетуге бағдарлануы;
2) өзіне ведомстволық бағыныстағы ұйымдардың қызметін қоса алғанда, өз қызметінің барлық саласын қамтуы;
3) мақсаттар, міндеттер, нәтижелер көрсеткіштерінің қисынды өзара байланысының сақталуы;
4) игілік алушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыруға бағытталуы;
5) әртүрлі деңгейдегі мемлекеттік органдар іс-шараларының келісілуінің сақталуы;
6) мемлекеттік органның алдыңғы жоспарлы кезеңге арналған стратегиялық жоспарының мақсаттары, міндеттері, нысаналы индикаторлары, нәтижелер көрсеткіштері ескеріле отырып әзірленуі;

119. После рассмотрения отчетов о реализации за весь отчетный период и проектов заключений по оценке Правительство Республики Казахстан при необходимости дорабатывает проекты заключения по оценке государственных программ и представляет их вместе с отчетами о реализации за весь отчетный период в Администрацию Президента Республики Казахстан до 10 апреля года, следующего за отчетным периодом.
120. Итоги оценки государственной программы, проведенной Счетным комитетом по контролю за исполнением республиканского бюджета в рамках проводимых им контрольных мероприятий в соответствии с его планом работы, направляются в Администрацию Президента Республики Казахстан, уполномоченный орган по государственному планированию и государственный орган, ответственный за разработку государственной программы, в течение 7 (семи) рабочих дней после принятия по результатам соответствующих контрольных мероприятий постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета.
6. Контроль государственных программ
121. Контроль государственных программ осуществляется на основе результатов мониторинга, оценки и проведенных контрольных мероприятий по реализации плана мероприятий по реализации государственной программы, стратегических планов государственных органов, программ развития областей, города республиканского значения, столицы, отраслевых программ, стратегий развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний с участием государства в уставном капитале.
5. Стратегические планы государственных органов
1. Разработка стратегических планов государственных органов
122. Разработанный проект стратегического плана государственного органа должен соответствовать следующим требованиям:
1) ориентироваться на реализацию стратегических и программных документов с изложением путей и способов достижения целей, показателей и решения задач стратегических и программных документов, а также на эффективное выполнение государственным органом государственных функций, полномочий и оказание вытекающих из них государственных услуг;
2) охватывать всю сферу его деятельности, включая деятельность подведомственных ему организаций;
3) соблюдать логическую взаимосвязь целей, задач, показателей результатов;
4) ориентироваться на удовлетворение потребностей благополучателей;
5) соблюдать согласованность мероприятий государственных органов разных уровней;
6) разрабатываться с учетом целей, задач, целевых индикаторов, показателей результатов стратегического плана государственного органа на предыдущий плановый период;

7) тезистік форматта қысқа әрі нақты жазылуы тиіс.
123. Мемлекеттік органның стратегиялық жоспарының құрылымы мынадай бөлімдерден тұрады:
1) миссиясы және пайымы;
2) ағымдағы жағдайды талдау және қызметтің тиісті салаларының (аяларының) даму үрдістері;
3) стратегиялық бағыттар, мақсаттар, міндеттер, нысаналы индикаторлар, іс-шаралар және нәтижелер көрсеткіштері;
4) функционалдық мүмкіндіктерді дамыту;
5) ведомствоаралық өзара іс-қимыл;
6) тәуекелдерді басқару;
7) бюджеттік бағдарламалар.
124. «Миссиясы және пайымы» деген бөлімде мемлекеттік органның миссиясы және пайымы жазылады.
125. Мемлекеттік органның миссиясы мемлекеттік басқару субъектісі ретінде тиісті салада немесе қызмет аясында мемлекеттік саясатты іске асырудағы оның рөлін айқындауды білдіретін мемлекеттік органның негізгі мақсаты болып табылады.
126. Мемлекеттік органның пайымы мемлекеттік органның стратегиялық жоспарын іске асыру нәтижесінде жетекшілік ететін салалардың немесе қызмет аяларының перспективалық жай-күйі болып табылады.
127. «Ағымдағы жағдайды талдау және қызметтің тиісті салаларының (аяларының) даму үрдісі» деген бөлімде:
1) статистикалық деректерді не қызмет саласының немесе аясының жай-күйін сипаттайтын басқа да көрсеткіштерді келтіре отырып, оның ішінде басқа елдермен салыстырғанда мемлекеттік орган қызметінің реттелетін саласын немесе аясын дамытудың негізгі параметрлері;
2) экономика мен қоғамның алдында тұрған, шешілуіне стратегиялық жоспар бағытталған негізгі проблемаларды талдау;
3) саланы немесе қызмет аясын дамытуға әсер ететін негізгі сыртқы және ішкі факторларды бағалау баяндалады.
128. Ағымдағы жағдайды талдау мемлекеттік орган қызметінің негізгі бағыттары бөлінісінде жүргізіледі.
129. Ағымдағы жағдайды талдау негізінде мемлекеттік орган жақсартуға, сондай-ақ айқындалған жалпыұлттық мақсаттарға қол жеткізуді маңызды деп есептейтін тиісті салаларды немесе қызмет аясын дамытудың бағыттары қалыптастырылады.
130. Ағымдағы жағдайды талдауды баяндаудың дәйектілігі стратегиялық бағыттарды баяндау дәйектілігімен сәйкес келуі тиіс.
131. «Стратегиялық бағыттар, мақсаттар, міндеттер, нысаналы индикаторлар, іс-шаралар мен нәтижелер көрсеткіштері» деген бөлімде мемлекеттік органның стратегиялық бағыттары, мақсаттары, міндеттері, нысаналы индикаторлары, іс-шаралары мен нәтижелер көрсеткіштері баяндалады, сондай-ақ мемлекеттік органның стратегиялық бағыттары мен мақсаттарының мемлекеттің стратегиялық мақсаттарына сәйкестігінің сипаттамасы келтіріледі.
Стратегиялық бағыттар өзгерістері стратегиялық және бағдарламалық құжаттарда белгіленген мақсаттар мен басымдықтарға қол жеткізу үшін неғұрлым маңызды болып табылатын экономиканың реттелетін салаларын, секторларын немесе қызмет аяларын талдау негізінде қалыптастырылады.

7) излагаться кратко и четко, в тезисном формате.
123. Структура стратегического плана государственного органа состоит из следующих разделов:
1) миссия и видение;
2) анализ текущей ситуации и тенденции развития соответствующих отраслей (сфер) деятельности;
3) стратегические направления, цели, задачи, целевые индикаторы, мероприятия и показатели результатов;
4) развитие функциональных возможностей;
5) межведомственное взаимодействие;
6) управление рисками;
7) бюджетные программы.
124. В разделе «Миссия и видение» излагаются миссия и видение государственного органа.
125. Миссией государственного органа является основное предназначение государственного органа как субъекта государственного управления, заключающееся в определении его роли в реализации государственной политики в соответствующей отрасли или сфере деятельности.
126. Видением государственного органа является перспективное состояние курируемых отраслей или сфер деятельности в результате реализации стратегического плана государственного органа.
127. В разделе «Анализ текущей ситуации и тенденции развития соответствующих отраслей (сфер) деятельности» излагаются:
1) основные параметры развития регулируемой отрасли или сферы деятельности государственного органа с приведением статистических данных либо других показателей, характеризующих состояние отрасли или сферы деятельности, в том числе в сравнении с другими странами;
2) анализ основных проблем, стоящих перед экономикой и обществом, на решение которых направлен стратегический план;
3) оценка основных внешних и внутренних факторов, оказывающих влияние на развитие отрасли или сферы деятельности.
128. Анализ текущей ситуации проводится в разрезе основных направлений деятельности государственного органа.
129. На основе анализа текущей ситуации формируются направления развития соответствующих отраслей или сферы деятельности, в которых государственный орган считает важным достичь улучшения, а также определенных общенациональных целей.
130. Последовательность изложения анализа текущей ситуации должна соответствовать последовательности изложения стратегических направлений.
131. В разделе «Стратегические направления, цели, задачи, целевые индикаторы, мероприятия и показатели результатов» излагаются стратегические направления, цели, задачи, целевые индикаторы, мероприятия и показатели результатов государственного органа, а также приводится описание соответствия стратегических направлений и целей государственного органа стратегическим целям государства.
Стратегические направления формируются на основе анализа регулируемых отраслей, секторов экономики или сфер деятельности, изменения в которых являются наиболее важными для достижения целей и приоритетов, обозначенных в стратегических и программных документах.

132. Мемлекеттік органның мақсаты нысаналы индикаторларда көрініс тапқан осы мемлекеттік органның қызметінде немесе ол реттейтін аяда белгілі бір нақты өзгерістерге қол жеткізу болып табылады.
Мақсаттарды айқындау кезінде мемлекеттік орган мынадай талаптарды ұстануы қажет:
1) мақсаттың белгіленген проблемалармен нақты себеп-салдарлық байланысының болуы;
2) мақсатқа қол жеткізуді сандық көрсеткіштердің көмегімен көрсету мүмкіндігі;
3) стратегиялық даму жоспарының, Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың болжамды схемасының, мемлекеттік бағдарламалардың, аумақтарды дамыту бағдарламаларының мақсаттарына сәйкестігі;
4) мақсаттарды қысқа және нақты баяндау, оларды тұжырымдау кезінде мыналарға:
еркін немесе әртүрлі түсіндірілмейтін терминдерді, ұғымдар мен мәндерді пайдалануға;
мақсаттың өзіне қол жеткізудің салдары болып табылатын өзге де мақсаттарды, міндеттерді немесе нәтижелерді көрсетуге жол берілмейді.
133. Мемлекеттік органның стратегиялық жоспарында әрбір мақсат үшін нысаналы индикаторлар айқындалады және мақсатқа қол жеткізу жолдары, құралдары мен әдістері сипатталады.
134. Әрбір нысаналы индикатор бойынша есепті және бесжылдық кезеңнің жылдары бойынша нысаналы индикатордың аралық мәнін айқындай отырып, оның жоспарланған мәніне қол жеткізудің түпкілікті мерзімі (кезеңі) айқындалады.
135. Бесжылдық кезеңде тиісті мақсатқа қол жеткізу үшін орындалуы тиіс және жоспарлы кезеңнің соңына қызмет аясындағы түйінді өзгерістерді көруге мүмкіндік беретін шарттар мемлекеттік органның міндеттері болып табылады.
136. Мемлекеттік органның өз қызметін қамтамасыз етуге бағытталған міндеттерді қоюға жол берілмейді.
137. Әрбір міндет үшін есепті және жоспарлы кезеңдерде міндеттің шешілу деңгейін барынша көрсететін нәтижелердің санмен өлшенетін көрсеткіштері келтіріледі.
138. Нәтижелер көрсеткіштерінде мемлекеттік орган қызметінің тікелей нәтижелері көрініс табады, әртүрлі кезеңдер бойынша өздерінің салыстырмалылығына үзіліссіз мониторинг жүргізуді қамтамасыз ете отырып, есепті және бесжылдық кезеңнің жылдары бойынша мәні көрсетіледі. Нәтижелер көрсеткіштерін әзірлеу кезінде олар бойынша қажетті статистикалық және есептік деректерді алуды қамтамасыз ету қажет. Таңдап алынған көрсеткіштер бойынша есепті деректерді алу үзіліссіз жүзеге асырылуы тиіс және олардың жекелеген кезеңдер үшін, сондай-ақ халықаралық тәжірибеде пайдаланылатын көрсеткіштермен салыстырмалылығы қамтамасыз етілуі тиіс.
139. Әрбір міндетті шешу үшін оларды жылдар бойынша іске асырудың мерзімдерін көрсете отырып, негізгі іс-шаралардың тізбесі айқындалады.

132. Цель государственного органа заключается в достижении определенного конкретного изменения в деятельности самого государственного органа либо в регулируемой им сфере, выраженное в целевых индикаторах.
При определении целей государственному органу необходимо придерживаться следующих требований:
1) наличие четкой причинно-следственной связи цели с обозначенными проблемами;
2) возможность выразить достижение цели с помощью количественных показателей;
3) соответствие целям Стратегического плана развития Республики Казахстан, Прогнозной схемы пространственно-территориального развития, государственных программ, программ развития территорий;
4) краткое и четкое изложение целей, при формулировании которых не допускаются:
использование терминов, понятий и выражений произвольного или неоднозначного толкования;
указание на иные цели, задачи или результаты, которые являются следствиями достижения самой цели.
133. Для каждой цели в стратегическом плане государственного органа определяются целевые индикаторы и описываются пути, средства и методы достижения цели.
134. По каждому целевому индикатору определяется окончательный срок (период) достижения его планируемого значения с определением промежуточных значений целевого индикатора по годам отчетного и пятилетнего периодов.
135. Задачами государственного органа являются условия, которые необходимо выполнить для достижения соответствующей цели в пятилетнем периоде, позволяющие увидеть ключевые изменения в сфере деятельности к концу планового периода.
136. Постановка задач, направленных на обеспечение деятельности самого государственного органа, не допускается.
137. Для каждой задачи приводятся количественно измеримые показатели результатов, максимально отражающие уровень решения задачи в отчетном и плановом периодах.
138. В показателях результатов отражаются прямые результаты деятельности государственного органа, указываются значения по годам отчетного и пятилетнего периодов с обеспечением ведения непрерывного мониторинга их сопоставимости по различным периодам. При разработке показателей результатов необходимо обеспечить получение по ним необходимых статистических и отчетных данных. Получение отчетных данных по выбранным показателям должно осуществляться непрерывно и обеспечиваться их сопоставимость за отдельные периоды, а также с показателями, используемыми в международной практике.
139. Для решения каждой задачи определяется перечень основных мероприятий с указанием сроков их реализации по годам.

140. «Функционалдық мүмкіндіктерді дамыту» деген бөлімде мемлекеттік органның ішкі ортасын өзгерту, ішкі қызметін ұйымдастыруды жақсарту, өзінің функционалдық мүмкіндіктерін дамыту, өзінің қызмет нәтижелерін жақсарту және стратегиялық мақсаттарға тиімді қол жеткізу үшін қажетті көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің сапасын арттыру (персоналды кәсіптік даярлау деңгейі және оны дамыту жөніндегі шаралар, ақпараттық ресурстардың сапасын арттыру, орындаушылық тәртіпті арттыру, мемлекеттік органның бақылау және рұқсат беру функцияларын қысқарту, жекелеген қызмет түрлерін бәсекелес ортаға беру және т.б.) жөніндегі жоспарланған іс-шаралар туралы ақпарат жазылады.
141. Функционалдық мүмкіндіктерді дамытуға бағытталған жоспарланатын іс-шаралар стратегиялық жоспардың стратегиялық бағыттары, мақсаттары және міндеттері бөлінісінде жазылады.
142. «Ведомствоаралық өзара іс-қимыл» деген бөлімде қол жеткізілуі үшін ведомствоаралық өзара іс-қимылды талап ететін көрсеткіштері және мемлекеттік органның стратегиялық жоспарының стратегиялық бағыттары, мақсаттары, міндеттері бөлінісінде ведомствоаралық өзара байланысы баяндала отырып, тиісті мемлекеттік органдар көрсетіледі.
143. «Ведомствоаралық өзара іс-қимыл» деген бөлімі тиісті мемлекеттік органдармен (бөлімде көрсетілген) келісіледі.
144. «Тәуекелдерді басқару» деген бөлімде:
1) мемлекеттік органның қызметіне әсер ететін ықтимал тәуекелдер тізбесі және мемлекеттік органның стратегиялық жоспарының іске асырылу барысына әсер ететін және жоспарлаған нәтижелерге қол жеткізуге кедергі келтіретін тәуекелдерді басқару жөніндегі іс-шаралар баяндала отырып, олардың алдын алу және (немесе) еңсеру бойынша болжамды іс-қимылдар келтіріледі;
2) объективті немесе субъективті сипаттағы ішкі немесе сыртқы себептер бойынша жоспарланған көрсеткіштерге қол жеткізбеу тәуекелі күшейген жағдайда, мемлекеттік органның көзделген нақты баламалы іс-шаралары баяндалады.
145. Жете қаржыландырмау тәуекелі мемлекеттік органның көрсеткіштеріне қол жеткізбеудің ықтимал тәуекелі ретінде таныла алмайды.
146. Мемлекеттік органның стратегиялық жоспарының «Бюджеттік бағдарламалар» деген бөлімде мемлекеттік функциялар мен өкілеттіктерді орындауға бағытталған стратегиялық жоспарда көзделген мақсаттар мен міндеттерді шешу үшін қажетті және жеткілікті қағидаттары негізге алына отырып, мемлекеттік органның үшжылдық жоспарлы кезеңге арналған бюджеттік бағдарламалары келтіріледі.
147. Әрбір бюджеттік бағдарлама:
1) жүзеге асырылатын мемлекеттік функциялардың, өкілеттіктердің мазмұнын және олардан туындайтын мемлекеттік қызметтерді көрсетуді немесе мемлекеттік орган қызметінің бағыттарын көрсететін бюджеттік бағдарламаның (және болған жағдайда кіші бағдарламалардың) атауын;

140. В разделе «Развитие функциональных возможностей» излагается информация о планируемых мероприятиях по изменению внутренней среды государственного органа, улучшению организации внутренней деятельности, развитию своих функциональных возможностей, повышению качества оказываемых государственных услуг (уровень профессиональной подготовки персонала и меры по его развитию, повышение качества информационных ресурсов, повышение исполнительской дисциплины, сокращение контрольных и разрешительных функций государственного органа, передача в конкурентную среду отдельных видов деятельности и т.п.), необходимых для улучшения результатов его деятельности и более эффективного достижения стратегических целей.
141. Планируемые мероприятия, направленные на развитие функциональных возможностей, излагаются в разрезе стратегических направлений, целей и задач стратегического плана.
142. В разделе «Межведомственное взаимодействие» указываются показатели, для достижения которых требуется межведомственное взаимодействие, и соответствующие государственные органы с изложением межведомственных взаимосвязей в разрезе стратегических направлений, целей, задач стратегического плана государственного органа.
143. Раздел «Межведомственное взаимодействие» согласовывается с соответствующими (указанными в разделе) государственными органами.
144. В разделе «Управление рисками»:
1) приводятся перечень возможных рисков, оказывающих влияние на деятельность государственного органа, и предполагаемые действия по их предотвращению и (или) преодолению с изложением мероприятий по управлению рисками, которые влияют на ход реализации стратегического плана государственного органа и препятствуют достижению запланированных результатов;
2) излагаются намеченные конкретные альтернативные мероприятия государственного органа в случае усиления риска недостижения запланированных показателей по внутренним или внешним причинам объективного или субъективного характера.
145. В качестве возможного риска недостижения показателей государственного органа не может выступать риск недофинансирования.
146. В разделе «Бюджетные программы» стратегического плана государственного органа приводятся бюджетные программы государственного органа на трехлетний плановый период исходя из принципов необходимости и достаточности для решения намеченных в стратегическом плане целей и задач, направленных на выполнение государственных функций и полномочий.
147. Каждая бюджетная программа содержит:
1) наименование бюджетной программы (и подпрограмм при их наличии), отражающее содержание осуществляемых государственных функций, полномочий и оказание вытекающих из них государственных услуг или направления деятельности государственного органа;

2) бюджеттік бағдарламаның қысқаша сипаттамасын;
3) қол жеткізілуі бюджеттік бағдарламаны (стратегиялық жоспардың үшінші бөлімінен) іске асырғанда қамтамасыз етілетін мемлекеттік органның стратегиялық бағыттарын, мақсаттары мен міндеттерін;
4) бюджеттік бағдарламаны іске асыру нәтижелерін сипаттайтын көрсеткіштерді (тікелей және түпкілікті нәтижелер көрсеткіштері, сондай-ақ сапа мен тиімділік көрсеткіштерін қамтуы мүмкін);
5) есепті және жоспарлы кезеңдердегі бюджеттік шығыстардың көлемдерін қамтиды.
148. Жаңадан әзірленетін бюджеттік бағдарламалар оларды әзірлеу үшін негіздер мен олардың ықтимал бюджеттік қамтамасыз етілу негіздемесі көрсетіле отырып және қойылған мақсаттарға, оның ішінде бюджеттен тыс қаржыландыру көздері есебінен қол жеткізудің балама нұсқалары міндетті түрде келтіріле отырып, жеке бөліп көрсетіледі.
149. «Бюджеттік бағдарламалар» деген бөлімде сондай-ақ бюджет шығыстарының жиынтығы көрсетіледі.
150. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі «Бюджеттік бағдарламалар» деген бөлімді әзірлеуді жүзеге асырмайды.
151. Мемлекеттік органның стратегиялық жоспарының форматын мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган айқындайды.
2. Мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын іске асыру
152. Мемлекеттік органның стратегиялық жоспарын іске асыру операциялық жоспарды іске асыру арқылы жүзеге асырылады.
153. Операциялық жоспарды әзірлеу, іске асыру, мониторингтеу және бағалау тәртібін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган әзірлейді және бекітеді.
3. Мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларының мониторингі
154. Мемлекеттік органның стратегиялық жоспарының мониторингін операциялық жоспардың іске асырылу барысын талдау негізінде әзірлеуші мемлекеттік орган жүзеге асырады.
155. Мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларының мониторингі жылына бір peт есепті жылдың қорытындылары бойынша жүзеге асырылады.
156. Мемлекеттік органдар стратегиялық жоспарларды іске асыру туралы есептер дайындайды және оларды есепті жылдан кейінгі жылдың 20 ақпанынан кешіктірмей бірінші басшының қойған қолымен веб-порталда (құпия сипаттағы және қызмет бабында пайдалануға арналған ақпаратты қоспағанда) орналастырады.
157. Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 954 Жарлығымен бекітілген Орталық мемлекеттік органдар мен облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүйесі шеңберінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кірмейтін, оларға қатысты қызметінің тиімділігіне бағалау жүргізілмейтін орталық мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларының мониторингі Президент Әкімшілігі айқындайтын тәртіпте жүзеге асырылады.

2) краткое описание бюджетной программы;
3) стратегические направления, цели и задачи государственного органа, достижение которых будет обеспечено реализацией бюджетной программы (из третьего раздела стратегического плана);
4) показатели, характеризующие результаты реализации бюджетной программы (показатели прямого и конечного результатов, а также может содержать показатели качества и эффективности);
5) объемы бюджетных расходов в отчетном и плановом периодах.
148. Вновь разрабатываемые бюджетные программы выделяются отдельно с указанием оснований для их разработки и обоснований их возможного бюджетного обеспечения и обязательным приведением альтернативных вариантов достижения поставленных целей, в том числе за счет внебюджетных источников финансирования.
149. В разделе «Бюджетные программы» также приводится свод бюджетных расходов.
150. Разработку раздела «Бюджетные программы» Национальный Банк Республики Казахстан не осуществляет.
151. Формат стратегического плана государственного органа определяется уполномоченным органом по государственному планированию.
2. Реализация стратегических планов государственных органов
152. Реализация стратегического плана государственного органа осуществляется посредством реализации операционного плана.
153. Порядок разработки, реализации, мониторинга и контроля операционного плана разрабатывается и утверждается уполномоченным органом по государственному планированию.
3. Мониторинг стратегических планов государственных органов
154. Мониторинг стратегического плана государственного органа осуществляется государственным органом-разработчиком на основе анализа хода реализации операционного плана.
155. Мониторинг стратегических планов государственных органов осуществляется один раз в год по итогам отчетного года.
156. Государственные органы, подготавливают отчеты о реализации стратегических планов и размещают их на веб-портале за подписью первого руководителя (за исключением информации секретного характера и для служебного пользования) не позднее 20 февраля, следующего за отчетным годом.
157. Мониторинг стратегических планов центральных государственных органов, не входящих в структуру Правительства, в отношении которых не проводится оценка эффективности их деятельности в рамках Системы ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, города республиканского значения, столицы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 954, осуществляется в порядке, определяемом Администрацией Президента.

158. Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 954 Жарлығымен бекітілген Орталық мемлекеттік органдар мен облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүйесі шеңберінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін, оларға қатысты қызметінің тиімділігіне бағалау жүргізілмейтін мемлекеттік органдар мониторинг қорытындылары бойынша жасалған іске асыру туралы есепті мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға есепті жылдан кейінгі жылдың 20 ақпанынан кешіктірмей ұсынады.
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган стратегиялық жоспарларды іске асыру туралы есептердің негізінде жүргізілген мониторинг бойынша қорытындылардың жобаларын қалыптастырады және есепті жылдан кейінгі жылдың 1 наурызынан кешіктірмей Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсынады.
Мониторинг бойынша қорытындылардың жобалары қаралғаннан кейін Қазақстан Республикасының Үкіметі қажеттігіне қарай қорытындылар жобаларын пысықтайды және оларды есепті жылдан кейінгі жылдың 15 наурызынан кешіктірмей іске асыру туралы есептермен бірге Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ұсынады.
159. Облыстық бюджеттен, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетінен қаржыландырылатын атқарушы органдар стратегиялық жоспарларды іске асыру жөніндегі есептерді дайындайды және оларды бірінші басшының қолымен веб-порталда (құпия сипаттағы және қызмет бабында пайдалануға арналған ақпаратты қоспағанда) жылдың қорытындылары бойынша есепті жылдан кейінгі жылдың 20 қаңтарынан кешіктірмей орналастырады.
Облыстық бюджеттен, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетінен қаржыландырылатын атқарушы органдарда веб-портал болмаған жағдайда, іске асыру туралы есеп облыс, республикалық маңызы бар қала, астана әкімдігінің веб-порталында орналастырылады.
4. Мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын бағалау
160. Орталық мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын бағалау (Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті жүргізетін бағалаудан басқа) Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 954 Жарлығымен бекітілген Орталық мемлекеттік органдар мен облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүйесі шеңберінде жүзеге асырылады.
161. Орталық мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын бағалауды Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті өзінің жұмыс жоспарына сәйкес өзі жүргізетін бақылау іс-шаралары шеңберінде жүзеге асырады.

158. Государственные органы, входящие в структуру Правительства Республики Казахстан, в отношении которых не проводится оценка эффективности их деятельности в рамках Системы ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, города республиканского значения, столицы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от
19 марта 2010 года № 954, составленный по итогам мониторинга отчет о реализации представляют в уполномоченный орган по государственному планированию не позднее 20 февраля, следующего за отчетным годом.
Уполномоченный орган по государственному планированию на основании отчетов о реализации стратегических планов формирует проекты заключений и представляет их в Правительство Республики Казахстан не позднее 1 марта года, следующего за отчетным годом.
После рассмотрения проектов заключений по мониторингу Правительство Республики Казахстан при необходимости дорабатывает проекты заключений и представляет заключения вместе с отчетами о реализации в Администрацию Президента Республики Казахстан до 15 марта года, следующего за отчетным периодом.
159. Исполнительные органы, финансируемые из областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы, подготавливают отчеты о реализации стратегических планов и размещают их за подписью первого руководителя на веб-портале (за исключением информации секретного характера и для служебного пользования) по итогам года не позднее 20 января, следующего за отчетным годом.
В случае отсутствия у исполнительных органов, финансируемых из областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы, веб-портала отчет о реализации размещается на веб-портале акимата области, города республиканского значения, столицы.
4. Оценка стратегических планов государственных органов
160. Оценка стратегических планов центральных государственных органов (кроме оценки, проводимой Счетным комитетом по контролю за исполнением республиканского бюджета) осуществляется в рамках Системы ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, города республиканского значения, столицы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 954.
161. Оценка стратегических планов центральных государственных органов осуществляется Счетным комитетом по контролю за исполнением республиканского бюджета в рамках проводимых им контрольных мероприятий в соответствии с его планом работы.

162. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тексеру комиссиясы жүргізетін бағалаудан басқа, облыстық бюджеттен, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетінен қаржыландырылатын атқарушы органның стратегиялық жоспарының іске асырылуын бағалау Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 954 Жарлығымен бекітілген Орталық мемлекеттік органдар мен облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін бағалау жүйесі шеңберінде жыл сайын жүзеге асырылады.
163. Облыстық бюджеттен, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетінен қаржыландырылатын атқарушы органның стратегиялық жоспарының іске асырылуын бағалауды облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тексеру комиссиясы өзінің жұмыс жоспарына сәйкес өзі жүргізетін бақылау іс-шаралары шеңберінде жүзеге асырады.
164. Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті жұмыс жоспарына сәйкес жүргізетін бақылау іс-шаралары шеңберінде өткізген мемлекеттік органның стратегиялық жоспарын бағалаудың қорытындылары тиісті бақылау іс-шараларының нәтижелері бойынша Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің қаулысы қабылданғаннан кейін 7 (жеті) жұмыс күні ішінде стратегиялық жоспарларға бағалау жүргізуге уәкілетті органдарға, Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне және бақылау объектілеріне жібереді.
165. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тексеру комиссиясы өзінің жұмыс жоспарына сәйкес өзі жүргізетін бақылау іс-шаралары шеңберінде облыстық бюджеттен, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетінен қаржыландырылатын атқарушы органның стратегиялық жоспарын бағалау қорытындылары тиісті бақылау іс-шараларының нәтижелері бойынша облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тексеру комиссиясының қаулысы қабылданғаннан кейін 7 (жеті) жұмыс күні ішінде стратегиялық жоспарларға бағалау жүргізуге уәкілетті органдарға, жергілікті атқарушы органға және бақылау объектілеріне жіберіледі.
5. Мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын бақылау
166. Мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын бақылау мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын мониторингтеу, бағалау және іске асырылуы бойынша жүргізілген бақылау іс-шаралары нәтижелерінің негізінде жүзеге асырылады.
167. Мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларына бақылауды жүзеге асыру тәртібін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тиісті уәкілетті мемлекеттік органдар айқындайды.

162. Оценка реализации стратегического плана исполнительного органа, финансируемого из областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы, кроме оценки, проводимой ревизионной комиссией области, города республиканского значения, столицы, осуществляется ежегодно в рамках Системы ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, города республиканского значения, столицы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 954.
163. Оценка реализации стратегического плана исполнительного органа, финансируемого из областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы осуществляется ревизионной комиссией области, города республиканского значения, столицы в рамках проводимых ею контрольных мероприятий в соответствии с ее планом работы.
164. Итоги оценки стратегического плана государственного органа, проведенной Счетным комитетом по контролю за исполнением республиканского бюджета в рамках проводимых им контрольных мероприятий в соответствии с его планом работы, направляются в течение 7 (семи) рабочих дней в уполномоченные органы на проведение оценки стратегических планов, Администрацию Президента Республики Казахстан и объектам контроля после принятия по результатам соответствующих контрольных мероприятий постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета.
165. Итоги оценки стратегического плана исполнительного органа, финансируемого из областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы, проведенной ревизионной комиссией области, города республиканского значения, столицы в рамках проводимых ею контрольных мероприятий в соответствии с ее планом работы, направляются в уполномоченные органы на проведение оценки стратегических планов, местный исполнительный орган и объектам контроля в течение 7 (семи) рабочих дней после принятия по результатам соответствующих контрольных мероприятий постановления ревизионной комиссией области, города республиканского значения, столицы.
5. Контроль стратегических планов государственных органов
166. Контроль стратегических планов государственных органов осуществляется на основе результатов мониторинга, оценки и проведенных контрольных мероприятий по реализации стратегических планов государственных органов.
167. Порядок осуществления контроля стратегических планов государственных органов определяется соответствующими уполномоченными государственными органами в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

6. Аумақты дамыту бағдарламасы
1. Аумақты дамыту бағдарламасын әзірлеу
168. Облысты, республикалық маңызы бар қаланы, астананы дамыту бағдарламасын әзірлеуді облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органы жүзеге асырады және өңірлік даму және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдармен, өзге де мүдделі мемлекеттік органдармен келісіледі.
Өңірлік даму және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдар, өзге де мүдделі мемлекеттік органдар аумақты дамыту бағдарламаларының жобаларын келіп түскен күнінен бастап бір айдан аспайтын мерзімде қарайды.
169. Ауданды (облыстық маңызы бар қаланы) дамыту бағдарламасын әзірлеуді ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органы жүзеге асырады және облыстың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органымен келіседі.
170. Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың болжамды схемасын іске асырудың бірінші бесжылдық кезеңіне әзірленген облысты, республикалық маңызы бар қаланы, астананы дамыту бағдарламасы алдағы онжылдық кезеңге арналған Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың болжамды схемасы бекітілгеннен кейін екі ай мерзімде белгіленген тәртіппен облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мәслихатына бекітуге беріледі.
Алдағы онжылдық кезеңге арналған Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың болжамды схемасын іске асырудың екінші бесжылдық кезеңіне әзірленген облысты, республикалық маңызы бар қаланы, астананы дамыту бағдарламасы алдағы онжылдық кезеңге арналған Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың болжамды схемасын іске асырудың екінші бесжылдығы басталғанға дейін екі ай мерзімнен кешіктірмей белгіленген тәртіппен облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мәслихатына бекітуге беріледі.
171. Ауданды (облыстық маңызы бар қаланы) дамыту бағдарламасы облысты дамыту бағдарламасы бекітілгеннен кейін бір ай мерзімде белгіленген тәртіппен ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәслихатына бекітуге беріледі.
172. Әзірленген аумақты дамыту бағдарламасының жобасы мынадай талаптарға сәйкес келуі:
1) Қазақстан Республикасының Стратегиялық даму жоспарында, Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың болжамды схемасында, мемлекеттік және салалық бағдарламаларда белгіленген бағыттармен өзара байланыста аумақты дамытудың басым бағыттары айқындалуы;

6. Программа развития территории
1. Разработка Программы развития территории
168. Разработка программы развития области, города республиканского значения, столицы осуществляется уполномоченным органом по государственному планированию области, города республиканского значения, столицы и согласовывается с уполномоченными органами по региональному развитию и государственному планированию, иными заинтересованными государственными органами.
Уполномоченные органы по региональному развитию и государственному планированию, иные заинтересованные государственные органы рассматривают проекты программ развития территорий в срок, не превышающий один месяц со дня поступления.
169. Разработка программы развития района (города областного значения) осуществляется уполномоченным органом по государственному планированию района (города областного значения) и согласовывается с уполномоченным органом по государственному планированию области.
170. Программа развития области, города республиканского значения, столицы, разработанная на первый пятилетний период реализации Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны на предстоящий десятилетний период, представляется в установленном порядке на утверждение в маслихат области, города республиканского значения, столицы в двухмесячный срок после утверждения Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны на предстоящий десятилетний период.
Программа развития области, города республиканского значения, столицы, разработанная на второй пятилетний период реализации Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны на предстоящий десятилетний период, представляется в установленном порядке на утверждение в маслихат области, города республиканского значения, столицы не позднее двухмесячного срока до начала второго пятилетнего периода реализации Прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны на предстоящий десятилетний период.
171. Программа развития района (города областного значения) представляется в установленном порядке на утверждение в маслихат района (города областного значения) в месячный срок после утверждения программы развития области.
172. Разработанный проект Программы развития территории должен соответствовать следующим требованиям:
1) определять приоритетные направления развития территории во взаимоувязке с направлениями, обозначенными Стратегическим планом развития Республики Казахстан, Прогнозной схемой территориально-пространственного развития страны, государственными и отраслевыми программами;

2) Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың болжамды схемасында, нақты аумақта мемлекеттік және салалық бағдарламаларда белгіленген мақсаттарға қол жеткізу, міндеттерді шешу жолдары баяндалуы;
3) аумақты дамытудың әлеуметтік-экономикалық әлеуетін бағалаудың баяндалуы;
4) нысаналы индикаторларды көрсете отырып, бесжылдық кезеңнің соңына қарай аумақты дамытудың түпкілікті мақсаттары айқындалуы;
5) мықты және осал тұстарын, мүмкіндіктері мен қауіп-қатерлерді ескере отырып, қойылған мақсаттарға қол жеткізудің ықтимал жолдары мен тәсілдері айқындалуы;
6) мақсаттар, міндеттер, нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштерінің қисынды өзара байланысының сақталуы;
7) игілік алушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыруға және өңірдің меншікті экономикалық әлеуетін дамытуға бағдарлануы;
8) қаржыландыру көздері мен іске асыру кезеңдері бойынша бөлігінде шығыстардың бағдарламаны іске асыруға арналған абсолютті мәніндегі көлемі туралы ақпараттың қамтылуы;
9) орталық және жергілікті атқарушы органдар іс-шараларының келісімділігінің, сондай-ақ мақсаттар мен ресурстар бойынша құжаттың теңгерімділігінің сақталуы;
10) тезистік форматта, қысқа әрі нақты баяндалуы тиіс.
173. Мемлекеттік органдардың ведомствоішілік мәселелерін шешуге бағытталған аумақты дамыту бағдарламасын әзірлеуге жол берілмейді.
174. Аумақтарды дамыту бағдарламасының құрылымы мынадай бөлімдерден тұрады:
1) паспорт (негізгі параметрлер);
2) ағымдағы жағдайды талдау;
3) өңірді дамытудың пайымы;
4) негізгі бағыттар, мақсаттар, міндеттер, нысаналы  индикаторлар, нәтижелер көрсеткіштері және оларға қол жеткізу жолдары;
5) қажетті ресурстар;
6) бағдарламаны басқару.
175. «Паспорт (негізгі параметрлер)» деген бөлімде мыналарды:
1) атауын;
2) әзірлеу үшін негіздемені;
3) осы өңірдің негізгі сипаттамасын;
4) бағыттарын;
5) мақсаттарын;
6) міндеттерін;
7) нысаналы индикаторларды;
8) қаржыландыру көздері мен көлемдерін қамтитын аумақты дамытудың негізгі параметрлері жазылады.
176. «Ағымдағы жағдайды талдау» деген бөлімде қызмет саласының ағымдағы дамуы сипатталады:
1) өңірдің жай-күйінің оң және теріс тұстарын, сондай-ақ олардың елді дамытудың әлеуметтік-экономикалық және қоғамдық-саяси дамуына әсерін бағалау;
2) экономикалық даму, әлеуметтік сала, инфрақұрылымдық кешен, аумақтық (кеңістікте) дамыту, мемлекеттік жергілікті басқару және өзін-өзі басқару жүйесі бағыттары бойынша аумақтың әлеуметтік-экономикалық жағдайын талдау;
3) негізгі проблемалардың, тәуекелдердің, тежеуші факторлардың, аумақтардың орта мерзімді перспективада тұрақты әлеуметтік-экономикалық дамуының бәсекелес артықшылықтары мен мүмкіндіктерінің кешенді сипаттамасы;

2) излагать пути достижения целей, решения задач, установленных в Прогнозной схеме территориально-пространственного развития страны, государственных и отраслевых программах на конкретной территории;
3) излагать оценку потенциала социально-экономического развития территории;
4) определять конечные цели развития территории к концу пятилетнего периода с указанием целевых индикаторов;
5) определять возможные пути и способы достижения поставленных целей с учетом анализа сильных и слабых сторон, возможностей и угроз;
6) соблюдать логическую взаимосвязь целей, задач, целевых индикаторов и показателей результата;
7) ориентироваться на удовлетворение потребностей благополучателей и развитие собственного экономического потенциала региона;
8) содержать информацию об объемах расходов на реализацию программы в абсолютном выражении в разбивке по источникам финансирования и этапам реализации;
9) соблюдать согласованность мероприятий центральных государственных и местных исполнительных органов, а также сбалансированность документа по целям и ресурсам;
10) излагаться кратко и четко, в тезисном формате.
173. Не допускается разработка программы развития территории, направленной на решение внутриведомственных вопросов государственных органов.
174. Структура программы развития территории содержит следующие разделы:
1) паспорт (основные параметры);
2) анализ текущей ситуации;
3) видение развития региона;
4) основные направления, цели, задачи, целевые индикаторы, показатели результатов и пути их достижения;
5) необходимые ресурсы;
6) управление программой.
175. В разделе «Паспорт (основные параметры)» излагаются основные параметры программы развития территории, включающие в себя:
1) наименование;
2) основание для разработки;
3) основные характеристики данного региона;
4) направления;
5) цели;
6) задачи;
7) целевые индикаторы;
8) источники и объемы финансирования.
176. В разделе «Анализ текущей ситуации» описывается текущее развитие сферы деятельности:
1) оценка позитивных и негативных сторон состояния региона, а также их влияние на социально-экономическое и общественно-политическое развитие страны;
2) анализ социально-экономического положения территории по следующим направлениям: экономическое развитие, социальная сфера, инфраструктурный комплекс, территориальное (пространственное) развитие, система государственного местного управления и самоуправления;
3) комплексная характеристика основных проблем, рисков, сдерживающих факторов, конкурентных преимуществ и возможностей устойчивого социально-экономического развития территории в среднесрочной перспективе;

4) қазіргі нормативтік құқықтық базаның, тұрақты әлеуметтік-экономикалық дамуды қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды іске асырудың қолданыстағы практикасы мен нәтижелерінің сипаттамасын қоса алғанда, аумақты әлеуметтік-экономикалық дамытуды мемлекеттік реттеудің қолданыстағы саясатын талдау.
177. «Өңірді дамытудың пайымы» деген бөлімде негізгі нысаналы индикаторларды көрсете отырып, бағдарламаны іске асырудың соңына қарай өңірді дамытудың жалпы болжамды нәтижелері баяндалады.
178. «Негізгі бағыттар, мақсаттар, міндеттер, нысаналы индикаторлар, нәтижелер көрсеткіштері және оларға қол жеткізу жолдары» деген бөлімде:
1) жалпы өңірдің экономикасын, әлеуметтік саланы, инфрақұрылымдық кешенді, аумақтық (кеңістіктік) құрылымды, мемлекеттік жергілікті басқару және өзін-өзі басқару жүйесін дамыту бөлігінде өңірді дамытудың негізгі бағыттары;
2) стратегиялық және бағдарламалық құжаттарда тұжырымдалған стратегиялық мақсаттар мен міндеттердің ұзақ мерзімді жүйесіне сәйкес аумақты әлеуметтік-экономикалық дамытудың әрбір бағыты бойынша нысаналы индикаторлары көрсетілген мақсаттары;
3) көрсетілген әрбір мақсатқа қол жеткізу бойынша міндеттері;
4) олардың болжамды мәндеріне қол жеткізілуі болжанып отырған нақты кезеңдері көрсетіле отырып, бағдарламаның міндеттеріне қол жеткізу дәрежесін сипаттайтын және олардың негізінде бағдарламаның іске асырылуын бағалауды жүзеге асыру болжанып отырған, саны жағынан өлшенетін нәтижелер көрсеткіштері;
5) қойылған міндеттерге қол жеткізу жолдары баяндалады.
179. Аумақты дамыту бағдарламасының мақсаты жоспарлы кезеңнің соңына қарай өңірді дамытудың белгілі бір бағытының жай-күйін пайымдауды, бірнеше міндеттерді шешумен қол жеткізілетін оны дамытудың сапалық бағдарлар дегенді білдіреді.
180. Аумақты дамыту бағдарламасының барлық мақсаттары бағдарламаның мақсаттарына қол жеткізу дәрежесін айқындауға мүмкіндік беретін, өлшенетін көрсеткіштерді білдіретін нысаналы индикаторларды қамтуы тиіс.
181. Аумақтарды дамыту бағдарламасының міндеттері бағдарламаның тиісті мақсатына қол жеткізу үшін орындалуы қажет, жағдайды талдаудың негізінде қалыптастырылатын және жоспарлы кезеңнің соңына қарай өңірдегі негізгі өзгерістерді көруге мүмкіндік беретін негізгі шарттарды білдіреді.
182. Нәтижелер көрсеткіштері жоспарланған мәнге қол жеткізу көзделетін нақты кезеңді (орта мерзімді немесе ұзақ мерзімді) көрсете отырып, аумақты дамыту бағдарламасы міндеттерінің шешілу дәрежесін сипаттайтын сандық өлшенетін мәнді білдіреді.
183. Аумақты дамыту бағдарламасының мақсаттары, міндеттері, нысаналы индикаторлары мен іске асыру нәтижелерінің көрсеткіштері оларға қол жеткізуге жауапты мемлекеттік органдар мен ұйымдар көрсетіле отырып келтіріледі.
Облысты, республикалық маңызы бар қаланы, астананы дамыту бағдарламаларының нысаналы индикаторлары мен нәтижелер көрсеткіштерін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органмен келісім бойынша өңірлік даму жөніндегі уәкілетті орган әзірлеген және бекіткен Базалық көрсеткіштер тізбесінде белгіленеді.
Ауданды (облыстық маңызы бар қаланы) дамыту бағдарламаларының нысаналы индикаторлары мен нәтижелері көрсеткіштерін облыстың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органы әзірлейді және бекітеді.

4) анализ действующей политики государственного регулирования социально-экономического развития территории, включая характеристику существующей нормативной правовой базы, действующей практики и результатов реализации мероприятий по обеспечению устойчивого социально-экономического развития.
177. В разделе «Видение развития региона» излагаются общие предполагаемые результаты развития региона к концу реализации программы с указанием ключевых целевых индикаторов.
178. В разделе «Основные направления, цели, задачи, целевые индикаторы, показатели результатов и пути их достижения» излагаются:
1) основные направления развития региона в части развития экономики региона в целом, социальной сферы, инфраструктурного комплекса, территориального (пространственного) устройства, системы государственного местного управления и самоуправления;
2) цели по каждому направлению социально-экономического развития территории в соответствии с долгосрочной системой стратегических целей и задач, сформулированных в стратегических и программных документах, с указанием целевых индикаторов;
3) задачи по достижению каждой указанной цели;
4) количественно измеримые показатели результатов, характеризующие степень достижения задач программы с указанием конкретных периодов, когда предполагается достигнуть их прогнозных значений, и на основе которых предполагается осуществлять оценку реализации программы;
5) пути достижения поставленных задач.
179. Цели программы развития территории представляют собой видение состояния определенного направления развития региона к концу планового периода, качественные ориентиры его развития, которые достигаются решением нескольких задач.
180. Все цели программы развития территории должны содержать целевые индикаторы, которые представляют собой измеримые показатели, позволяющие определить степень достижения целей программы.
181. Задачи программы развития территории представляют собой основные условия, которые необходимо выполнить для достижения соответствующей цели программы, формируемые на основе анализа ситуации и позволяющие увидеть ключевые изменения в регионе к концу планового периода.
182. Показатели результатов представляют собой количественно измеримые значения, характеризующие степень решения задачи программы развития территории с указанием конкретного периода (среднесрочного или долгосрочного), в течение которого предполагается достигнуть планируемого значения.
183. Цели, целевые индикаторы, задачи и показатели результатов реализации программы развития территории приводятся с указанием государственных органов и организаций, ответственных за их достижение.
Целевые индикаторы и показатели результатов программ развития области, города республиканского значения, столицы устанавливаются Базовым перечнем показателей, разработанным и утвержденным уполномоченным органом по региональному развитию по согласованию с уполномоченным органом по государственному планированию.
Целевые индикаторы и показатели результатов программ развития района (города областного значения) разрабатываются и утверждаются уполномоченным органом по государственному планированию области.

184. Әрбір міндеттің бөлінісінде аумақты дамыту бағдарламасын іске асыруға жауапты мемлекеттік органдар мен ұйымдардың қойылған мақсаттарға қол жеткізуінің және алда тұрған міндеттерді шешуінің жолдары, сондай-ақ толық көлемде және қажетті мерзімде әрбір мақсатқа қол жеткізуді және әрбір міндетті шешуді қамтамасыз ететін шаралар жүйесі келтіріледі.
185. «Қажетті ресурстар» деген бөлімде аумақты дамыту бағдарламасын іске асыру үшін ресурстар (қаржы-экономикалық, материалдық-техникалық, еңбек) қажеттілігі мәселелері баяндалады.
186. Аумақты дамыту бағдарламасын қаржыландыру көздері: республикалық және жергілікті бюджеттердің қаражаты, мемлекеттік қарыздар, мемлекеттің кепілдігімен тартылатын мемлекеттік емес қарыздар, тікелей шетелдік және отандық инвестициялар, халықаралық қаржы-экономикалық ұйымдардың немесе донор елдердің гранттары, екінші  деңгейдегі банктердің кредиттері, ұйымдардың меншікті қаражаты және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған басқа да көздер болуы мүмкін.
187. Қаржыландырудың болжанатын көлемдері әлеуметтік-экономикалық даму болжамы, жоспарлы кезеңге арналған республикалық және жергілікті бюджеттердің параметрлері, халықаралық шарттар мен басқа да факторлар ескеріле отырып айқындалады.
188. «Бағдарламаны басқару» деген бөлім орталық мемлекеттік органдар мен жергілікті атқарушы органдар іс-қимылының келісімділігіне, мақсаттар мен ресурстар бойынша құжаттың теңгерімділігіне қол жеткізу бойынша аумақты дамыту бағдарламасын басқару жүйесін сипаттауды қамтиды.
2. Аумақтарды дамыту бағдарламаларын іске асыру
189. Облысты, республикалық маңызы бар қаланы, астананы дамыту бағдарламаларын іске асыру оларды іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын орындау арқылы жүзеге асырылады.
Ауданды (облыстық маңызы бар қаланы) дамыту бағдарламасын іске асыру оны іске асыру жөніндегі іc-шаралар жоспарын орындау арқылы жүзеге асырылады.
Жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын жергілікті атқарушы органдардың бірінші басшылары Аумақтарды дамыту бағдарламаларын іске асыру бойынша іс-шаралар жоспарында көзделген іс-шараларды уақтылы іске асыруды қамтамасыз етеді.
190. Аумақты дамыту бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары – мерзімін, орындаушыларын, аяқталу нысанын, оны іске асыруға қажетті шығындарды айқындай отырып, аумақтарды дамыту бағдарламасының мақсаттары мен міндеттеріне қол жеткізуге бағытталған нақты іс-қимылдар жиынтығы.
191. Облысты, республикалық маңызы бар қаланы, астананы дамыту бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын тиісті аумақтың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органы әзірлейді және оны тиісті аумақтың әкімі өңірлік даму жөніндегі уәкілетті органмен келісім бойынша аумақтарды дамыту бағдарламасы бекітілгеннен кейін бір ай мерзімде бекітеді.
Ауданды (облыстық маңызы бар қаланы) дамыту бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органы әзірлейді және тиісті ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) әкімі облыстың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органымен келісім бойынша аумақтарды дамыту бағдарламасы бекітілгеннен кейін бір ай мерзімде бекітеді.

184. В разрезе каждой задачи приводятся пути достижения государственными органами и организациями, ответственными за реализацию программы развития территории, поставленных целей и решения стоящих задач, а также система мер, которая в полном объеме и в нужные сроки обеспечит достижение каждой цели и решение каждой задачи.
185. В разделе «Необходимые ресурсы» излагаются вопросы потребности в ресурсах для реализации программы развития территории (финансово-экономические, материально-технические, трудовые).
186. Источниками финансирования программы развития территории могут быть: средства республиканского и местных бюджетов, государственные займы, негосударственные займы, привлекаемые под государственную гарантию, прямые иностранные и отечественные инвестиции, гранты международных финансово-экономических организаций или стран-доноров, кредиты банков второго уровня, собственные средства организаций и другие, не запрещенные законодательством Республики Казахстан, источники.
187. Предполагаемые объемы финансирования определяются с учетом прогноза социально-экономического развития, параметров республиканского и местных бюджетов на плановый период, международных договоров и других факторов.
188. Раздел «Управление программой» включает в себя описание системы управления программой развития территории по достижению согласованности действий центральных государственных органов и местных исполнительных органов, сбалансированности документа по целям и ресурсам.
2. Реализация программ развития территорий
189. Реализация программ развития области, города республиканского значения, столицы осуществляется посредством исполнения Плана мероприятий по их реализации.
Реализация программы развития района (города областного значения) осуществляется посредством исполнения Плана мероприятий по ее реализации.
Первые руководители местных исполнительных органов, финансируемых из местных бюджетов, обеспечивают своевременную реализацию мероприятий, предусмотренных в Плане мероприятий по реализации программы развития территорий.
190. План мероприятий по реализации программы развития территории – совокупность конкретных действий, направленных на достижение целей и задач программы развития территории с определением сроков, исполнителей, формы завершения, необходимых затрат на ее реализацию.
191. План мероприятий по реализации программы развития области, города республиканского значения, столицы разрабатывается уполномоченным органом по государственному планированию соответствующей территории и утверждается акимом соответствующей территории по согласованию с уполномоченным органом по региональному развитию в месячный срок после утверждения программы развития территорий.
План мероприятий по реализации программы развития района (города областного значения) разрабатывается уполномоченным органом по государственному планированию района (города областного значения) и утверждается акимом соответствующего района (города областного значения) по согласованию с уполномоченным органом по государственному планированию области в месячный срок после утверждения программы развития территорий.

3. Аумақтарды дамыту бағдарламаларының мониторингі
192. Облысты, республикалық маңызы бар қаланы, астананы дамыту бағдарламасын мониторингтеуді облысты, республикалық маңызы бар қаланы, астананы дамыту бағдарламасын іске асыруға қатысатын бірлесіп орындаушы мемлекеттік органдар ұсынатын іске асыру туралы ақпараттың негізінде іске асыру туралы есепті қалыптастыру жолымен облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органы жүргізеді.
193. Ауданды (облыстық маңызы бар қаланы) дамыту бағдарламасын мониторингтеуді ауданды (облыстық маңызы бар қаланы) дамыту бағдарламасын іске асыруға қатысатын бірлесіп орындаушы мемлекеттік органдар ұсынатын іске асыру туралы ақпараттың негізінде іске асыру туралы есепті қалыптастыру жолымен ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдары жүргізеді.
194. Аумақтарды дамыту бағдарламаларын мониторингтеу жылдың қорытындысы бойынша жылына бір рет жүзеге асырылады.
195. Жылдың қорытындысы бойынша ауданды (облыстық маңызы бар қаланы) дамыту бағдарламаларын мониторингтеуді жүргізу үшін:
ауданды (облыстық маңызы бар қаланы) дамыту бағдарламасын іске асыруға қатысатын бірлесіп орындаушы мемлекеттік орган өз құзыреті шегінде есепті жылдан кейінгі жылдың 20 қаңтарына дейін ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органына іске асыру туралы ақпаратты ұсынады;
ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органы бірлесіп орындаушы мемлекеттік орган ұсынатын іске асыру туралы ақпараттың негізінде ауданды (облыстық маңызы бар қаланы) дамыту бағдарламасын іске асыру туралы есепті қалыптастырады және есепті жылдан кейінгі жылдың 1 ақпанынан кешіктірмей бірінші басшының қолымен веб-порталда (құпия сипаттағы және қызмет бабында пайдалануға арналған ақпаратты қоспағанда) орналастырады.
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органында веб-портал болмаған жағдайда, іске асыру туралы есеп аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімдігінің веб-порталында орналастырады.
196. Жыл қорытындысы бойынша облысты, республикалық маңызы бар қаланы, астананы дамыту бағдарламаларын мониторингтеуді жүргізу үшін:
облысты, республикалық маңызы бар қаланы, астананы дамыту бағдарламасын іске асыруға қатысатын бірлесіп орындаушы мемлекеттік орган өз құзыреті шегінде есепті жылдан кейінгі жылдың 1 ақпанына дейін облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органына іске асыру туралы ақпаратты ұсынады;
облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органы бірлесіп орындаушы мемлекеттік орган ұсынған іске асыру туралы ақпараттың негізінде облысты, республикалық маңызы бар қаланы, астананы дамыту бағдарламаларын іске асыру туралы есепті қалыптастырады және оны бірінші басшының қолымен есепті жылдан кейінгі жылдың 15 ақпанынан кешіктірмей веб-порталда (құпия сипаттағы және қызмет бабында пайдалануға арналған ақпаратты қоспағанда) орналастырады.
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органында веб-портал болмаған жағдайда, іске асыру туралы есеп облыс, республикалық маңызы бар қала, астана әкімдігінің веб-порталында орналастырылады.

3. Мониторинг программ развития территорий
192. Мониторинг программы развития области, города республиканского значения, столицы проводится уполномоченным органом по государственному планированию области, города республиканского значения, столицы путем формирования отчетов о реализации на основе информации о реализации, представляемой государственными органами-соисполнителями, участвующими в реализации программы развития области, города республиканского значения, столицы.
193. Мониторинг программы развития района (города областного значения) проводится уполномоченными органами по государственному планированию района (города областного значения) путем формирования отчетов о реализации на основе информации о реализации, представляемой государственными органами-соисполнителями, участвующими в реализации программы развития района (города областного значения).
194. Мониторинг программ развития территорий осуществляется один раз в год по итогам года.
195. Для проведения мониторинга программы развития района (города областного значения) по итогам года:
государственный орган-соисполнитель, участвующий в реализации программы развития района (города областного значения), в пределах своей компетенции представляет информацию о реализации в уполномоченный орган по государственному планированию района (города областного значения) до 20 января года, следующего за отчетным годом;
уполномоченный орган по государственному планированию района (города областного значения) на основании информации о реализации, представляемой государственными органами-соисполнителями, формирует отчет о реализации программы развития района (города областного значения) и размещает его на веб-портале за подписью первого руководителя (за исключением информации секретного характера и для служебного пользования) не позднее 1 февраля года, следующего за отчетным.
В случае отсутствия у уполномоченного органа по государственному планированию района (города областного значения) веб-портала отчет о реализации размещается на веб-портале акимата района (города областного значения).
196. Для проведения мониторинга программы развития области, города республиканского значения, столицы по итогам года:
государственный орган-соисполнитель, участвующий в реализации программы развития области, города республиканского значения, столицы в пределах своей компетенции представляет информацию о реализации в уполномоченный орган по государственному планированию области, города республиканского значения, столицы до 1 февраля года, следующего за отчетным годом;
уполномоченный орган по государственному планированию области, города республиканского значения, столицы на основании информации о реализации, представляемой государственными органами-соисполнителями, формирует отчет о реализации программы развития области, города республиканского значения, столицы и размещает его на веб-портале за подписью первого руководителя (за исключением информации секретного характера и для служебного пользования) в срок до 15 февраля года, следующего за отчетным годом.
В случае отсутствия у уполномоченного органа по государственному планированию области, города республиканского значения, столицы веб-портала отчет о реализации размещается на веб-портале акимата области, города республиканского значения, столицы.

4. Аумақтарды дамыту бағдарламаларын бағалау
197. Тексеру комиссиясы жүргізетін бағалаудан басқа, аумақтарды дамыту бағдарламаларын бағалау Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 954 Жарлығымен бекітілген Орталық мемлекеттік органдар мен облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүйесі шеңберінде жыл сайын жүзеге асырылады.
198. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тексеру комиссиясы өзінің жұмыс жоспарына сәйкес өзі жүргізетін бақылау іс-шаралары шеңберінде аумақты дамыту бағдарламасын бағалаудың қорытындысы тиісті бақылау іс-шараларының нәтижелері бойынша облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тексеру комиссиясының қаулысы қабылданғаннан кейін 7 (жеті) жұмыс күні ішінде жергілікті атқарушы органға және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға жіберіледі.
5. Аумақтарды дамыту бағдарламасын бақылау
199. Аумақтарды дамыту бағдарламасын бақылау аумақтарды дамыту бағдарламаларын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын мониторингілеу бағалау және іске асырылуы бойынша жүргізілген бақылау іс-шараларының нәтижелері негізінде жүзеге асырылады.

4. Оценка программ развития территорий
197. Оценка реализации программ развития территорий, кроме оценки, проводимой ревизионной комиссией, осуществляется ежегодно в рамках Системы ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, города республиканского значения, столицы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 954.
198. Итоги оценки программы развития территории, проведенной ревизионной комиссией области, города республиканского значения, столицы в рамках проводимых ею контрольных мероприятий в соответствии с ее планом работы, направляются в местный исполнительный орган и уполномоченный орган по государственному планированию в течение 7 (семи) рабочих дней после принятия по результатам соответствующих контрольных мероприятий постановления ревизионной комиссией области, города республиканского значения, столицы.
5. Контроль программы развития территорий
199. Контроль программ развития территорий осуществляется на основе результатов мониторинга, оценки и проведенных контрольных мероприятий по реализации плана мероприятий по реализации программ развития территорий.