"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жеке тұлғалардың табыстары мен мүлкін декларациялау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 29 тамыздағы № 709 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жеке тұлғалардың табыстары мен мүлкін декларациялау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                      К. Мәсімов
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жеке
тұлғалардың табыстары мен мүлкін декларациялау мәселелері
бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 1999 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне (Ерекше бөлім) (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж.,№ 16-17, 642-құжат; № 23, 929-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; № 10, 244-құжат; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 23, 309-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 10, 102-құжат; 2003 ж., № 1-2, 7-құжат; № 4, 25-құжат; № 11, 56-құжат; № 14, 103-құжат; № 15, 138, 139-құжаттар; 2004 ж., № 3-4, 16-құжат; № 5, 25-құжат; № 6, 42-құжат; № 16, 91-құжат; № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 21 - 22, 87-құжат; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 4, 24, 25-құжаттар; № 8, 45-құжат; № 11, 55-құжат; № 13, 85-құжат; 2007 ж., № 3, 21-құжат; № 4, 28-құжат; № 5-6, 37-құжат; № 8, 52-құжат; № 9, 67-құжат; № 12, 88-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16-құжат; № 9-10, 48-құжат; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 3-4, 12-құжат; № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112-құжат; 2011 ж., № 3, 32-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50, 53-құжаттар; № 16, 129-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 13, 14, 15-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 12, 85-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 92-құжат; № 20, 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 4, 21-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 15, 82-құжат; 2014 ж., № 1, 9-құжат; № 4-5, 24-құжат; № 11, 61, 69-құжаттар; № 14, 84-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 7, 34-құжат; № 8, 42, 45-құжаттар; 2015 жылғы 21 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне меншік құқығын қорғауды күшейту, шарттық міндеттемелерді қорғауды кепілдендіру және оларды бұзғаны үшін жауапкершілікті қатаңдату мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2015 жылғы 17 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2015 жылғы 5 тамызда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне зейнетақымен қамсыздандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2015 жылғы 2 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңы):
830-баптың 5-тармағы мынадай мазмұндағы 4-2) тармақшамен толықтырылсын:

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам декларирования доходов и имущества физических лиц"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 августа 2015 года № 709
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам декларирования доходов и имущества физических лиц».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                   К. Масимов
Проект
ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные
акты Республики Казахстан по вопросам декларирования доходов и
имущества физических лиц
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Гражданский кодекс Республики Казахстан (Особенная часть) от  1 июля 1999 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г.,  № 16 - 17, ст. 642; № 23, ст. 929; 2000 г., № 3 - 4, ст. 66; № 10, ст. 244; № 22,  ст. 408; 2001 г., № 23, ст. 309; № 24, ст. 338; 2002 г., № 10, ст. 102; 2003 г., № 1 - 2, ст. 7; № 4, ст. 25; № 11, ст. 56; № 14, ст. 103; № 15, ст. 138, 139; 2004 г., № 3 - 4, ст. 16; № 5, ст. 25; № 6, ст. 42; № 16, ст. 91; № 23, ст. 142; 2005 г., № 21 - 22, ст. 87; № 23, ст. 104; 2006 г., № 4, ст. 24, 25; № 8, ст. 45; № 11, ст. 55; № 13, ст. 85; 2007 г., № 3, ст. 21; № 4, ст. 28; № 5 - 6, ст. 37; № 8, ст. 52; № 9, ст. 67; № 12, ст. 88; 2009 г., № 2 - 3, ст. 16; № 9 - 10, ст. 48; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; № 24, ст. 134; 2010 г., № 3 - 4, ст. 12; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28; № 15, ст. 71; № 17 - 18, ст. 112; 2011 г., № 3, ст. 32; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50, 53; № 16, ст. 129; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 13, 14, 15; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 12, ст. 85; № 13, ст. 91; № 14, ст. 92; № 20, ст. 121; № 21 - 22, ст. 124; 2013 г., № 4, ст. 21; № 10-11, ст. 56; № 15, ст. 82; 2014 г., № 1, ст. 9; № 4-5, ст. 24; № 11, ст. 61, 69; № 14, ст. 84; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; 2015 г., № 7, ст. 34; № 8, ст. 42, 45; Закон Республики Казахстан от 17 июля 2015 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам усиления защиты права собственности, гарантирования защиты договорных обязательств и ужесточения ответственности за их нарушение», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 21 июля 2015 г.; Закон Республики Казахстан от 2 августа 2015 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам пенсионного обеспечения», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 5 августа 2015 г.):
пункт 5 статьи 830 дополнить подпунктом 4-2) следующего содержания:

«4-2) Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес салықтың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органға – тексерілетін жеке тұлғалармен жасалған сақтандыру шарттарына қатысты;».
2. «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының кодексіне (Салық кодексі) (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 22-I, 22-II, 112-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16, 18-құжаттар; № 13-14, 63-құжат; № 15-16, 74-құжат; № 17, 82-құжат; № 18, 84-құжат; № 23, 100-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат; № 7, 28, 29-құжаттар; № 11, 58-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112-құжат; № 22, 130, 132-құжаттар; № 24, 145, 146, 149-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 2, 21, 25-құжаттар; № 4, 37-құжат; № 6, 50-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 13, 116-құжат; № 14, 117-құжат; № 15, 120-құжат; № 16, 128-құжат; № 20, 151-құжат; № 21, 161-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 11, 15-құжаттар; № 3, 21, 22, 25, 27-құжаттар; № 4, 32-құжат; № 5, 35-құжат; № 6, 43, 44-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 11, 80-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 92-құжат; № 15, 97-құжат; № 20, 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 2, 7, 10-құжаттар; № 3, 15-құжат; № 4, 21-құжат; № 8, 50-құжат; № 9, 51-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 12, 57-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 76, 81, 82-құжаттар; № 16, 83-құжат; № 21-22, 114, 115-құжаттар; № 23-24, 116-құжат; 2014 ж., № 1, 9-құжат; № 4-5, 24-құжат; № 7, 37-құжат; № 8, 44, 49-құжаттар; № 10, 52-құжат; № 11, 63, 64, 65, 69-құжаттар; № 12, 82-құжат; № 14, 84-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 128, 131-құжаттар; № 23, 143-құжат; № 24, 145-құжат; 2015 ж., № 7, 34-құжат; № 8, 44, 45-құжаттар; 2015 жылғы 10 маусымда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне үшінші елдерге қатысты арнайы қорғау, демпингке қарсы және өтемақы шараларын қолдану мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2015 жылғы 8 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2015 жылғы 22 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне дербес білім беру ұйымдарының қызметін реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2015 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2015 жылғы 5 тамызда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне зейнетақымен қамсыздандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2015 жылғы 2 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңы):

«4-2) уполномоченному государственному органу, осуществляющему руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет – в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан в отношении заключенных проверяемыми физическими лицами договоров страхования;».
2. В Кодекс Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс) (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 22-I, 22-II, ст. 112; 2009 г., № 2-3, ст. 16, 18; № 13-14, ст. 63; № 15-16, ст. 74; № 17, ст. 82; № 18, ст. 84; № 23,  ст. 100; № 24, ст. 134; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28, 29; № 11, ст. 58; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112; № 22, ст. 130, 132; № 24, ст. 145, 146,149; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 2, ст. 21, 25; № 4, ст. 37; № 6, ст. 50; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 13, ст. 116; № 14, ст. 117; № 15, ст. 120; № 16, ст. 128; № 20, ст. 151; № 21, ст. 161; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 11, 15; № 3, ст. 21, 22, 25, 27; № 4, ст. 32; № 5, ст. 35; № 6, ст. 43, 44; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 11, ст. 80; № 13, ст. 91; № 14, ст. 92; № 15, ст. 97; № 20, ст. 121; № 21-22, ст. 124; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 1, ст. 3; № 2, ст. 7, 10; № 3, ст. 15; № 4, ст. 21; № 8, ст. 50; № 9, ст. 51; № 10-11, ст. 56; № 12 ст. 57, № 14, ст. 72; № 15, ст. 76, 81, 82; № 16, ст. 83; № 21-22, ст. 114, 115; № 23-24, ст. 116; 2014 г., № 1, ст. 9; № 4-5, ст. 24; № 7, ст. 37; № 8, ст. 44, 49; № 10, ст. 52; № 11, ст. 63, 64, 65, 69; № 12, ст. 82; № 14, ст. 84; № 16, ст. 90; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 22, ст. 128, 131; № 23, ст. 143; № 24, ст. 145; 2015 г., № 7 ст. 34; № 8 ст. 44, 45; Закон Республики Казахстан от 8 июня 2015 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам применения специальных защитный, антидемпинговых и компенсационных мер по отношению к третьим странам», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 10 июня 2015 г.; Закон Республики Казахстан от 21 июля 2015 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования деятельности автономных организаций образования», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда»
22 июля 2015 г.; Закон Республики Казахстан от 2 августа 2015 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам пенсионного обеспечения», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда»
5 августа 2015 г.):

1) мазмұнында:
3-тарау мынадай мазмұндағы 24-1-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
«24-1-бап. Уәкілетті органның әскери басқару органдарымен өзара
іс-қимылы»;
67-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«67-бап. Салық агенттері табыс ететін жеке табыс салығы мен әлеуметтік салық бойынша салық есептілігін белгілеу ерекшеліктері»;
8-тарау мынадай мазмұндағы 67-1-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
«67-1-бап. Жеке тұлғаның активтері мен міндеттемелері, табыстары мен мүлкі туралы салық есептілігін белгілеу ерекшеліктері»;
154-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«154-бап. Жекелеген жағдайларда табысқа салық салудың ерекшеліктері»;
18-тарауда 154-1-баптың тақырыбы алып тасталсын;
18-тарау мынадай мазмұндағы 154-2-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
«154-2-бап. Жылдық жиынтық табыстың салық салынбайтын мөлшері»;
156-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«156-бап. Салық салудан босатылатын табыстар»;
мынадай мазмұндағы 156-1-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
«156-1-бап. Жеке табыс салығы бойынша түзетулерді ауыстыру»;
мынадай мазмұндағы 1-параграфтың және 156-2, 156-3, 156-4, 156-5, 156-6, 156-7, 156-8, 156-9, 156-10, 156-11-баптардың тақырыптарымен толықтырылсын:
«§ 1. Салық шегерімдері
156-2-бап. Жалпы ережелер
156-3-бап. Стандартты шегерім
156-4-бап. Стандартты шегерімді ауыстыру
156-5-бап. Көп балалы отбасы үшін салық шегерімі
156-6-бап. Ерікті зейнетақы жарналары бойынша салық шегерімі
156-7-бап. Оқытуға арналған салық шегерімі
156-8-бап. Медицинаға арналған салық шегерімі
156-9-бап. Сыйақылар бойынша салық шегерімі
156-10-бап. Сақтандыру сыйлықақылары бойынша салық шегерімі
156-11-бап. Өзге шегерімдерді ауыстыру»;
157, 159-баптардың тақырыптары алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 159-1-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
«159-1-бап. Жеке табыс салығы бойынша асып кету»;
19-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«19-тарау. Төлем көзiнен салық салуға жататын табыстар»;
160-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«160-бап. Жалпы ережелер»;
мынадай мазмұндағы 160-1-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
«160-1-бап. Салық және есепті кезеңдер»;
мынадай мазмұндағы 162-1-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
«162-1-бап. Салық агентінің жеке тұлғамен есеп айырысу туралы анықтаманы беру тәртібі»;
мынадай мазмұндағы 165-1-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
«165-1-бап. Жұмыс берушінің салық шегерімдерін қолдану тәртібі»;
166-баптың тақырыбы алып тасталсын;
170-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«170-бап. Зейнетақы төлемдері түріндегі табыс»;
172-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«172-бап. Дивидендтер, сыйақылар, ұтыстар түріндегі табыс»;
173-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«173-бап. Стипендиялар түріндегі табыс»;
20-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«20-тарау. Жеке тұлғаның өз бетінше салық салуына жататын табыстар»;
177-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«177-бап. Жеке тұлғаның өз бетінше салық салуына жататын табыстар»;

1) в оглавлении:
главу 3 дополнить заголовком статьи 24-1 следующего содержания:
«Статья 24-1. Взаимодействие уполномоченного органа с органами
военного управления»;
заголовок статьи 67 изложить в следующей редакции:
«Статья 67. Особенности установления налоговой отчетности по
индивидуальному подоходному налогу и социальному
налогу, представляемой налоговыми агентами»;
главу 8 дополнить заголовком статьи 67-1 следующего содержания:
«Статья 67-1. Особенности установления налоговой отчетности об
активах и обязательствах, о доходах и имуществе
физического лица»;
заголовок статьи 154 изложить в следующей редакции:
«Статья 154. Особенности налогообложения доходов в
отдельных случаях»;
в главе 18 заголовок статьи 154-1 исключить;
главу18 дополнить заголовком статьи 154-2 следующего содержания:
«Статья 154-2. Необлагаемый размер совокупного
годового дохода»;
заголовок статьи 156 изложить в следующей редакции:
«Статья 156. Доходы, освобождаемые от налогообложения»;
дополнить заголовком статьи 156-1 следующего содержания:
«156-1. Перенос корректировки по индивидуальному подоходному налогу;
дополнить заголовками параграфа 1 и статей 156-2, 156-3, 156-4, 156-5, 156-6, 156-7, 156-8, 156-9, 156-10, 156-11 следующего содержания:
«§ 1. Налоговые вычеты
Статья 156-2. Общие положения
Статья 156-3. Стандартный вычет
Статья 156-4. Перенос стандартного вычета
Статья 156-5. Налоговый вычет для многодетной семьи
Статья 156-6. Налоговый вычет по добровольным
пенсионным взносам
Статья 156-7. Налоговый вычет на обучение
Статья 156-8. Налоговый вычет на медицину
Статья 156-9. Налоговый вычет по вознаграждениям
Статья 156-10. Налоговый вычет по страховым премиям
Статья 156-11. Перенос прочих вычетов»;
заголовки статей 157, 159 исключить;
дополнить заголовком статьи 159-1 следующего содержания:
«Статья 159-1. Превышение по индивидуальному подоходному
налогу»;
заголовок главы 19 изложить в следующей редакции:
«Глава 19. Доходы, подлежащие налогообложению у источника выплаты»;
заголовок статьи 160 изложить в следующей редакции:
«Статья 160. Общие положения»;
дополнить заголовком статьи 160-1 следующего содержания:
«Статья 160-1. Налоговый и отчетный периоды»;
дополнить заголовком статьи 162-1 следующего содержания:
«Статья 162-1. Порядок выдачи налоговым агентом справки о
расчетах с физическим лицом»;
дополнить заголовком статьи 165-1 следующего содержания:
«Статья 165-1. Порядок применения налоговых вычетов
работодателем»;
заголовок статьи 166 исключить;
заголовок статьи 170 изложить в следующей редакции:
«Статья 170. Доход в виде пенсионных выплат»;
заголовок статьи 172 изложить в следующей редакции:
«Статья 172. Доход в виде дивидендов, вознаграждений,
выигрышей»;
заголовок статьи 173 изложить в следующей редакции:
«Статья 173. Доход в виде стипендий»;
заголовок главы 20 изложить в следующей редакции:
«Глава 20. Доходы, подлежащие налогообложению физическим лицом самостоятельно»;
заголовок статьи 177 изложить в следующей редакции:
«Статья 177. Доходы, подлежащие налогообложению физическим
лицом самостоятельно»;

мынадай мазмұндағы 177-1-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
«177-1-бап. Салық кезеңі»;
178-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«178-бап. Жеке тұлғаның өз бетінше салық салуына жататын табыстар бойынша жеке табыс салығын есептеу»;
мынадай мазмұндағы 180-4-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
«180-4-бап. Талап ету құқығын, оның ішінде тұрғын үй құрылысындағы үлестік қатысу туралы шарт бойынша тұрғын үй ғимаратындағы үлесін беруден түскен табыс»;
2-параграфтың және 181, 182-баптардың тақырыптары мынадай редакцияда жазылсын:
«§ 2. Жеке практикамен айналысудан түсетін табыс
181-бап. Жалпы ережелер
182-бап. Жекеше нотариустың табысы»;
мынадай мазмұндағы 182-1, 182-3, 182-3-баптардың тақырыптарымен толықтырылсын:
«182-1-бап. Жеке сот орындаушысының табысы
182-2-бап. Адвокаттың табысы
182-3-бап. Кәсіби медиатордың табысы»;
мынадай мазмұндағы 184-1-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
«184-1-бап. Жеке тұлғаның, сондай-ақ шағын бизнес субъектілері үшін арнайы салық режимін қолданатын дара кәсіпкердің Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі көздерден алынған мүлікті өткізуден түсетін табысын айқындау тәртібі»;
21-тараудың және 185, 186, 187-баптардың тақырыптары алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 21-1-тараудың, 1-параграфтың, 187-1, 187-2,
187-3-баптардың, 2-параграфтың, 187-4, 187-5-баптардың, 3-параграфтың, 187-6, 187-7-баптардың тақырыптарымен толықтырылсын:
«21-1-тарау. Жеке тұлғалардың декларациялары
«§ 1. Активтер мен міндеттемелер туралы декларация
187-1-бап. Активтер мен міндеттемелер туралы декларация
187-2-бап. Активтер мен міндеттемелер туралы декларацияны жасау ерекшеліктері
187-3-бап. Активтер мен міндеттемелер туралы декларацияны табыс ету мерзімдері
2. Табыстар мен мүлік туралы декларация
187-4-бап. Табыстар мен мүлік туралы декларация
187-5-бап. Табыстар мен мүлік туралы декларацияны табыс ету мерзімдері
§ 3. Жеке табыс салығы бойынша декларация
187-6-бап. Жеке табыс салығы бойынша декларация
187-7-бап. Жеке табыс салығы бойынша декларацияны табыс ету мерзімдері»;
200-1-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«200-1-бап. Резидент емес жеке тұлғаның салық салудан босатылатын табыстары»;
205-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«205-бап. Табыстар мен мүлік туралы декларацияны табыс ету»;
Мынадай мазмұндағы 205-1-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
«205-1-бап. Жеке табыс салығы бойынша декларация табыс ету»;
221-1-баптың тақырыбы алып тасталсын;
363-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«363-бап. Салық және есепті кезеңдер»;
416, 417-баптардың тақырыптары алып тасталсын;
17-бөлімнің, 60-тараудың және 419, 420, 421, 422, 423, 424, 425-баптардың тақырыптары алып тасталсын;
583-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«583-бап. Уәкілеттi мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің, жергілікті атқарушы органдардың және уәкілетті тұлғалардың салық органдарымен өзара іс-қимыл кезіндегі мiндеттерi»;
83-тарау мынадай мазмұндағы 2-параграфтың және 606-1, 606-2, 606-3, 606-4, 606-5-баптардың тақырыптарымен толықтырылсын:
«§ 2. Жеке табыс салығы бойынша асып кетуді есепке жатқызу және (немесе) қайтару

дополнить заголовком статьи 177-1 следующего содержания:
«Статья 177-1. Налоговый период»;
заголовок статьи 178 изложить в следующей редакции:
«Статья 178. Исчисление индивидуального подоходного налога по
доходам, подлежащим налогообложению физическим
лицом самостоятельно»;
дополнить заголовком статьи 180-4 следующего содержания:
«Статья 180-4. Доход от уступки права требования, в том числе
доли в жилом здании по договору о долевом
участии в жилищном строительстве»;
заголовки параграфа 2 и статей 181, 182 изложить в следующей редакции:
«§ 2. Доход от занятия частной практикой
Статья 181. Общие положения
Статья 182. Доход частного нотариуса»;
дополнить заголовками статей 182-1, 182-2, 182-3 следующего содержания:
«Статья 182-1. Доход частного судебного исполнителя
Статья 182-2. Доход адвоката
Статья 182-3. Доход профессионального медиатора»;
дополнить заголовком статьи 184-1 следующего содержания:
«Статья 184-1. Порядок определения дохода физического лица, а
также индивидуального предпринимателя,
применяющего специальный налоговый режим для
субъектов малого бизнеса, от реализации
имущества, полученного из источников за
пределами Республики Казахстан»;
заголовки главы 21 и статей 185, 186, 187 исключить;
дополнить заголовками главы 21-1, параграфа 1, статей 187-1, 187-2, 187-3, параграфа 2, статей 187-4, 187-5, параграфа 3, статей 187-6, 187-7 следующего содержания:
«Глава 21-1. Декларации физических лиц
§ 1. Декларация об активах и обязательствах
Статья 187-1. Декларация об активах и обязательствах
Статья 187-2. Особенности составления декларации об активах и
обязательствах
Статья 187-3. Сроки представления декларации об активах и
обязательствах
§ 2. Декларация о доходах и имуществе
Статья 187-4. Декларация о доходах и имуществе
Статья 187-5. Сроки представления декларации о доходах и
имуществе
§ 3. Декларация по индивидуальному подоходному налогу
Статья 187-6. Декларация по индивидуальному подоходному налогу
Статья 187-7. Сроки представления декларации по индивидуальному
подоходному налогу»;
заголовок статьи 200-1 изложить в следующей редакции:
«Статья 200-1. Доходы физического лица-нерезидента,
освобождаемые от налогообложения»;
заголовок статьи 205 изложить в следующей редакции:
«Статья 205. Представление декларации о доходах и имуществе»;
дополнить заголовком статьи 205-1 следующего содержания:
«Статья 205-1. Представление декларации по индивидуальному
подоходному налогу»;
заголовок статьи 221-1 исключить;
заголовок статьи 363 изложить в следующей редакции:
«Статья 363. Налоговый и отчетный периоды»;
заголовки статей 416, 417 исключить;
заголовки раздела 17, главы 60 и статей 419, 420, 421, 422, 423, 424, 425 исключить;
заголовок статьи 583 изложить в следующей редакции:
«Статья 583. Обязанности уполномоченных государственных
органов, Национального Банка Республики Казахстан,
местных исполнительных органов и уполномоченных
лиц при взаимодействии с налоговыми органами»;
главу 83 дополнить заголовками параграфа 2 и статей 606-1, 606-2, 606-3, 606-4, 606-5 следующего содержания:
«§ 2. Зачет и (или) возврат превышения по индивидуальному подоходному налогу

606-1-бап. Жалпы ережелер
606-2-бап. Жеке табыс салығы бойынша салыстырып тексеру
606-3-бап. Салық агенттерінің мәліметтері негізінде жеке табыс салығы бойынша салыстырып тексеру жүргізудің тәртібі
606-4-бап. Білім беруге, медицинаға, ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақыны өтеуге арналған шығыстар бойынша салық шегерімдерінің сомасын растау үшін жеке табыс салығы бойынша салыстырып тексеру жүргізудің тәртібі
606-5-бап. Жеке тұлғаның жеке табыс салығы бойынша асып кетуін есепке жатқызу және (немесе) қайтару тәртібі»;
643-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«643-бап. Жекелеген жағдайларда салық салуға жататын табыстарды айқындау»;
мынадай мазмұндағы 643-1-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
«643-1-бап. Жеке тұлғаның жанама әдіспен салық салуға жататын табысын айқындау»;
2) 12-баптың 1-тармағында:
17) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«17) жеке тұлғаның жеке мүлкі - жеке тұлғаның меншік құқығындағы немесе оның ортақ меншіктегі үлесі болып табылатын, келесі шарттар бірдей орындалған кезде:
қолданыста болған болып табылатын;
жеке тұлға кәсіпкерлік мақсаттарда пайдаланбайтын;
мүліктік және басқа да табыстардан жеке табыс салығын салудың объектісі болып табылмайтын материалдық нысандағы заттары;»;
мынадай мазмұндағы 41-2) тармақшамен толықтырылсын:
«41-2) уәкілетті адам – осы Кодекстің 81-тарауына сәйкес, өзінің Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген құзыреті шегінде жеке тұлғалар жөнінде өзінде бар мәліметтерді уәкілетті органға табыс ету міндеті жүктелген адам;»;
3) 13-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 8-2) тармақшамен толықтырылсын:
«8-2) осы Кодексте белгіленген тәртіппен және мерзімдерде салықтардың, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің және өсімпұлдардың артық (қате) төленген сомаларын, есепке жатқызылған қосылған құн салығының есептелген салық сомасынан асып кеткенін, жеке тұлғаның жеке табыс салығынан асып кеткенін есепке жатқызуды және (немесе) қайтаруды, айыппұлды қайтаруды талап етуге;»;
4) 14-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
«2-1) осы Кодекстің 83-тарауында көзделген жағдайларда салық органының талап етуі бойынша мынадай құжаттардың:
медициналық қызмет көрсетуге, білім беру қызметін көрсетуге, ипотекалық тұрғын үй қарыздарын беруге арналған шарттардың;
медициналық қызмет көрсетуге, білім беру қызметін көрсетуге ақы төлеуге, ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақыны жабуға арналған нақты шығыстарды растайтын құжаттардың;
медициналық қызмет көрсетуді, білім беру қызметін көрсетуді пайдаланғанын, ипотекалық тұрғын үй қарыздарын жапқанын растайтын өзге құжаттардың түпнұсқаларын немесе нотариалды куәландырылған көшірмелерін табыс етуге.
Егер осы тармақта көрсетілген құжаттар шет тілінде жасалған болса, мұндай құжаттардың Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен нотариус куәландырған қазақ немесе орыс тіліндегі аудармасының болуы міндетті.
Осы тармақшаның бірінші бөлігінде көзделген қызметтерге ақы төлеу жөнінде қолма-қол жасалмайтын төлемдерді жүргізген кезде, пайдасына осындай шығыстарға ақы төлеу жүргізілген тұлғаның атауы мен сәйкестендіру нөмірі болуы шартымен мына құжаттардың бірі:
банк шотын пайдалана отырып не банк шотын пайдаланбай төлемдер және ақша аударымдары жүзеге асырылған кезде жасалатын төлем құжаты (бұдан әрі – төлем құжаты);
төлем карточкасын пайдалана отырып не электрондық терминалдар арқылы төлемдер және ақша аударымдары жүзеге асырылған кезде жасалатын чек (бұдан әрі - чек);
банк шоты бойынша ақша қозғалысы туралы үзінді көшірме (бұдан әрі – үзінді көшірме) осындай қызметтерді төлеуге нақты шығыстарды растайтын құжат болып табылады.
Аталған қызметтерді Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде алған және оларға ақы төлеген жағдайда чектерінде және үзінді көшірмелерде пайдасына осындай шығыстарды төлеу жүргізілген тұлғаның сәйкестендіру нөмірін көрсету талап етілмейді;»;

Статья 606-1. Общие положения
Статья 606-2. Сверка по индивидуальному подоходному налогу
Статья 606-3. Порядок проведения сверки по индивидуальному
подоходному налогу на основе сведений
налоговых агентов
Статья 606-4. Порядок проведения сверки по индивидуальному
подоходному налогу для подтверждения суммы
налоговых вычетов по расходам на образование,
медицину, погашение вознаграждения по ипотечным
жилищным займам
Статья 606-5. Порядок зачета и (или) возврата превышения по
индивидуальному подоходному налогу
физического лица»;
заголовок статьи 643 изложить в следующей редакции:
«Статья 643. Определение доходов, подлежащих налогообложению, в
отдельных случаях»;
дополнить заголовком статьи 643-1 следующего содержания:
«Статья 643-1 Определение дохода физического лица, подлежащего
налогообложению, косвенным методом»;
2) в пункте 1 статьи 12:
подпункт 17) изложить в следующей редакции:
«17) личное имущество физического лица - вещи физического лица в материальной форме, находящиеся на праве собственности или являющиеся его долей в общей собственности, при одновременном выполнении следующих условий:
являются бывшими в употреблении;
не используются физическим лицом в целях предпринимательской деятельности;
не являются объектом обложения индивидуальным подоходным налогом с имущественного и прочих доходов;»;
дополнить подпунктом 41-2) следующего содержания:
«41-2) уполномоченное лицо – лицо, на которое возложена обязанность по предоставлению в уполномоченный орган имеющихся у него сведений по физическим лицам в соответствии с главой 81 настоящего Кодекса в пределах его компетенции, установленной законодательными актами Республики Казахстан;»;
3) пункт 1 статьи 13 дополнить подпунктом 8-2) следующего содержания:
«8-2) требовать проведение зачета и (или) возврата излишне (ошибочно) уплаченных сумм налогов, других обязательных платежей и пеней в бюджет, превышения суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога, превышения по индивидуальному подоходному налогу физического лица, возврат штрафа в порядке и сроки, которые установлены настоящим Кодексом;»;
4) пункт 1 статьи 14 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
«2-1) по требованию налогового органа в случаях, предусмотренных главой 83 настоящего Кодекса, представлять оригиналы или нотариально заверенные копии следующих документов:
договоров на предоставление медицинских услуг, услуг образования, ипотечных жилищных займов;
документов, подтверждающих фактические расходы на оплату медицинских услуг, услуг образования, погашение вознаграждения по ипотечным жилищным займам;
иных документов, подтверждающих получение медицинских услуг, услуг образования, погашение вознаграждения по ипотечным жилищным займам.
В случае, если документы, указанные в настоящем подпункте, составлены на иностранном языке, обязательно наличие перевода таких документов на казахский или русский язык, засвидетельствованного нотариусом в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
При проведении безналичных платежей по оплате услуг, предусмотренных частью первой настоящего подпункта, в качестве документа, подтверждающего фактические расходы на оплату таких услуг, является один из следующих документов при условии наличия в нем наименования и идентификационного номера лица, в пользу которого была произведена оплата таких расходов:
платежный документ, составляемый при осуществлении платежей и переводов денег с использованием банковского счета либо без использования банковского счета (далее – платежный документ);
чек, составляемый при осуществлении платежей и переводов денег с использованием платежной карточки либо через электронные терминалы (далее – чек);
выписка о движении денег по банковскому счету (далее – выписка).
В случае получения и оплаты указанных услуг за пределами Республики Казахстан, указание в чеках и выписках идентификационного номера лица, в пользу которого была произведена оплата таких расходов, не требуется;»;

5) 15-баптың 2-тармағында:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«3) әрбір жеке тұлға бойынша төлем көзінен салық салуға жататын табыстардың, сондай-ақ жеке табыс салығын, міндетті зейнетақы жарналарын, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіби зейнетақы жарналарын есептеу және ұстап қалу бөлігінде осындай табыстар және әлеуметтік салықты, әлеуметтік аударымдарды есептеу бөлігінде қызметкерлерге табыс түрінде төленетін жұмыс берушінің шығыстары бойынша міндеттемелердің есебін жүргізуге;»;
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
«3-1) осы Кодекстің 162-1-бабында белгіленген нысан бойынша және тәртіппен жеке тұлғамен есеп айырысу туралы анықтаманы тегін беруге;»;
6) 17-бапта:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Салық төлеушінің (салық агентінің) уәкілетті өкілінің Қазақстан Республикасының салық заңнамасында реттелетін қатынастарға осы салық төлеушінің (салық агентінің) қатысуына байланысты жасалған іс-әрекеттері (әрекетсіздігі) салық төлеушінің (салық агентінің) аталған өкілге осы баптың
3-тармағында көрсетілген құжаттар негізінде берген өкілеттіктері шеңберіндегі іс-әрекеттері (әрекетсіздігі) деп танылады.»;
мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
«6. Жеке тұлғаның заңды өкілінің Қазақстан Республикасының салық заңнамасында реттелетін қатынастарға осы жеке тұлғаның қатысуына байланысты жасалған іс-әрекеттері (әрекетсіздігі) жеке тұлғаның заңды өкілінің іс-әрекеттері (әрекетсіздігі) деп танылады.»;
7) 19-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 3-1) және
6-1) тармақшалармен толықтырылсын:
«3-1) жеке табыс салығы бойынша асып кеткенін есепке жатқызуды және (немесе) қайтаруды жүргізу мақсатында жеке тұлғадан осы Кодекстің 14-бабы 1-тармағының 2-1) тармақшасында көзделген құжаттарды тапсыруды талап етуге;»;
«6-1) осы Кодекске сәйкес жеке тұлғаның активтері мен міндеттемелері туралы декларация табыс ету міндеті жүктелген жеке тұлғаны салықтық тексеру барысында осы декларацияда көрсетілген мемлекеттік немесе өзге тіркеуге жататын мүлік, сондай-ақ құқықтары және (немесе) мәмілелері мемлекеттік немесе өзге тіркеуге жататын мүлік туралы мәліметтердің дәйектілігі бөлігінде тексеруді жүзеге асыруға;»;
8) 20-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 9-1) және 26-1) тармақшалармен толықтырылсын:
«9-1) жеке тұлғаның жеке табыс салығы бойынша асып кеткенін есепке жатқызуды және (немесе) қайтаруды жүргізуге;»;
«26-1) мыналарды:
активтері мен міндеттемелері туралы декларация;
табыстары мен мүлкі туралы декларация табыс еткен жеке тұлғалардың жеке сәйкестендіру нөмірі туралы ақпаратты уәкілетті органның сайтында орналастыруға міндетті.»;

5) в пункте 2 статьи 15:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
«3) вести по каждому физическому лицу учет доходов, подлежащих налогообложению у источника выплаты, а также обязательств по таким доходам в части исчисления и удержания индивидуального подоходного налога, обязательных пенсионных взносов, обязательных пенсионных взносов работодателя, обязательных профессиональных пенсионных взносов и расходам работодателя, выплачиваемым в виде доходов работникам, в части исчисления социального налога, социальных отчислений;»;
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
«3-1) бесплатно выдавать справку о расчетах с физическим лицом по форме и в порядке, которые установлены статьей 162-1 настоящего Кодекса.»;
6) в статье 17:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
«5. Действия (бездействие) уполномоченного представителя налогоплательщика (налогового агента), совершенные в связи с участием этого налогоплательщика (налогового агента), в отношениях, регулируемых налоговым законодательством Республики Казахстан, признаются действиями (бездействием) налогоплательщика (налогового агента), в рамках полномочий, предоставленных им указанному представителю на основании документов, указанных в пункте 3 настоящей статьи.»;
дополнить пунктом 6 следующего содержания:
«6. Действия (бездействие) законного представителя физического лица, совершенные в связи с участием этого физического лица в отношениях, регулируемых налоговым законодательством Республики Казахстан, признаются действиями (бездействием) законного представителя физического лица.»;
7) пункт 1 статьи 19 дополнить подпунктами 3-1) и 6-1) следующего содержания:
«3-1) в целях проведения зачета и (или) возврата превышения по индивидуальному подоходному налогу требовать от физического лица представления документов, предусмотренных подпунктом 2-1) пункта 1 статьи 14 настоящего Кодекса;»;
«6-1) в ходе налоговой проверки физического лица, на которого в соответствии с настоящим Кодексом возложена обязанность по представлению декларации об активах и обязательствах, осуществлять проверку в части достоверности сведений об имуществе, отраженных в указанной декларации, подлежащем государственной или иной регистрации, а также имуществе, по которому права и (или) сделки подлежат государственной или иной регистрации;»;
8) пункт 1 статьи 20 дополнить подпунктами 9-1) и 26-1) следующего содержания:
«9-1) производить зачет и (или) возврат превышения по индивидуальному подоходному налогу физического лица;»;
«26-1) размещать на сайте уполномоченного органа информацию об индивидуальном идентификационном номере физических лиц, представивших:
декларации об активах и обязательствах;
декларации о доходах и имуществе.»;

9) 24-бап мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
«2-1. Уәкілетті мемлекеттік органдар тізбе бойынша жеке тұлғалар жөніндегі мәліметтерді осы Кодекстің 81-тарауында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде уәкілетті органға табыс етуге міндетті.»;
10) мынадай мазмұндағы 24-1-баппен толықтырылсын:
«24-1-бап. Уәкілетті органның әскери басқару органдарымен өзара
іс-қимылы
1. Жергілікті әскери басқару органдары мерзімді әскери қызметке шақырылған және мерзімді әскери қызметтен босатылған жеке тұлғалар туралы мәліметтерді уәкілетті органға мынадай мерзімдерде:
1) жеке тұлғалар сәуірде-маусымда:
мерзімді әскери қызметке шақырылған;
мерзімді әскери қызметтен босатылған жылдың 31 шілдесінен кешіктірмей;
2) жеке тұлғалар қазанда-желтоқсанда:
мерзімді әскери қызметке шақырылған;
мерзімді әскери қызметтен босатылған жылдан кейінгі жылдың 31 қаңтарынан кешіктірмей табыс етеді.
2. Қорғаныс саласында мемлекеттік саясатты жүзеге асыратын орталық атқарушы орган Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жергілікті әскери басқару органдарының тізбесін уәкілетті органға мынадай мерзімдерде:
1) осы баптың 1-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген жылдың 1 қаңтарынан кешіктірмей;
2) осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген жылдың 1 шілдесінен кешіктірмей табыс етеді.»;
11) 31-бап мынадай мазмұндағы 6-1-тармақпен толықтырылсын:
«6-1. Он сегіз жасқа (кәмелетке) толмаған адамның және (немесе) әрекетке қабілетсіз адамның салық міндеттемесін Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес заңды өкіл орындайды.»;
12) 55-баптың 1-тармағы 1) тармақшасының он үшінші абзацы алып тасталсын;
13) 56-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Егер осы баптың 2-1 және 2-2-тармақтарында өзгеше белгіленбесе, салықтық есепке алу бухгалтерлік есепке алу деректеріне негізделеді. Бухгалтерлік құжаттаманы жүргізу тәртібі Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасында белгіленеді.»;
мынадай мазмұндағы 2-2-тармақпен толықтырылсын:
«2-2. Жекеше нотариустар, жеке сот орындаушылары, адвокаттар, кәсіби медиаторлар салықтық есепке алуды уәкілетті орган бекіткен қағидаларға сәйкес ұйымдастырады және жүргізеді.»;
4-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
«Жекеше нотариустар, жеке сот орындаушылары, адвокаттар, кәсіби медиаторлар жеке практикамен айналысудан түсетін табыстар мен жүргізілген шығыстарды есепке алу саясаты туралы ережелерді қоса отырып, өзі дербес әзірлеген салықтық есепке алу саясатын бекітеді.»;

9) статью 24 дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
«2-1. Уполномоченные государственные органы обязаны представлять в уполномоченный орган сведения по физическим лицам по перечню в порядке и сроки, установленные главой 81 настоящего Кодекса.»;
10) дополнить статьей 24-1 следующего содержания:
«Статья 24-1. Взаимодействие уполномоченного органа с органами
военного управления
1. Местные органы военного управления представляют в уполномоченный орган сведения о физических лицах, призванных на срочную воинскую службу и уволенных со срочной воинской службы в следующие сроки:
1) не позднее 31 июля года, в котором физические лица в апреле-июне:
призваны на срочную воинскую службу;
уволены со срочной воинской службы;
2) не позднее 31 января года, следующего за годом, в котором физические лица в октябре-декабре:
призваны на срочную воинскую службу;
уволены со срочной воинской службы.
2. Центральный исполнительный орган, осуществляющий государственную политику в области обороны, представляет в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, в уполномоченный орган перечень местных органов военного управления в следующие сроки:
1) не позднее 1 января года, указанного в подпункте 2) пункта 1 настоящей статьи;
2) не позднее 1 июля года, указанного в подпункте 1) пункта 1 настоящей статьи.»;
11) статью 31 дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
«6-1. Налоговое обязательство лица, не достигшего восемнадцатилетнего возраста (совершеннолетия), и (или) недееспособного лица исполняется законным представителем в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.»;
12) абзац тринадцатый подпункта 1) пункта 1 статьи 55 исключить;
13) в статье 56:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
«2. Если иное не установлено пунктами 2-1 и 2-2 настоящей статьи, налоговый учет основывается на данных бухгалтерского учета. Порядок ведения бухгалтерской документации устанавливается законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности.»;
дополнить пунктом 2-2 следующего содержания:
«2-2. Частные нотариусы, частные судебные исполнители, адвокаты, профессиональные медиаторы организуют и ведут налоговый учет в соответствии с правилами, утвержденными уполномоченным органом.»;
пункт 4 дополнить частью третьей следующего содержания:
«Частные нотариусы, частные судебные исполнители, адвокаты, профессиональные медиаторы утверждают налоговую учетную политику, разработанную самостоятельно с включением в нее положений о политике учета доходов от занятия частной практикой и произведенных расходов.»;

6-тармақтың 1-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1-1) осы баптың 2-1-тармағында көрсетілген дара кәсіпкерлер, сондай-ақ осы баптың 2-2-тармағында көрсетілген тұлғалар үшін - бастапқы есепке алу құжаттарын;»;
14) 63-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Салық есептілігі - осы Кодексте белгіленген тәртіпке сәйкес табыс етілетін, салық төлеуші туралы, салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер туралы, активтер мен міндеттемелер туралы, сондай-ақ салық міндеттемелерін, міндетті зейнетақы жарналарын, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын, әлеуметтік аударымдарды есептеу туралы мәліметтерді қамтитын салық төлеушінің (салық агентінің) құжаты.»;
3-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Салық есептілігі (активтер мен міндеттемелер туралы декларацияны, импортталған тауарлар жөніндегі жанама салықтар бойынша декларацияны, тауарларды әкелу және жанама салықтардың төленгені туралы өтінішті қоспағанда) мынадай түрлерге бөлінеді:»;
15) 67-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«67-бап. Салық агенттері табыс ететін жеке табыс салығы мен әлеуметтік салық бойынша салық есептілігін белгілеу ерекшеліктері
1. Уәкілетті орган осы декларацияға қосымшалармен бірге жеке табыс салығы мен әлеуметтік салық бойынша декларацияның мынадай нысандарын бекітеді:
1) салық агенттері, Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасына сәйкес міндетті зейнетақы жарналарын, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын төлеу жөніндегі агенттер болып табылатын салық төлеушілер мен Қазақстан Республикасының міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңнамасына сәйкес әлеуметтік аударымдарды төлеушілер үшін Қазақстан Республикасының азаматтары бойынша жеке табыс салығы мен әлеуметтік салық жөніндегі декларация;
2) салық агенттері, Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасына сәйкес міндетті зейнетақы жарналарын, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын төлеу жөніндегі агенттер болып табылатын салық төлеушілер мен Қазақстан Республикасының міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңнамасына сәйкес әлеуметтік аударымдарды төлеушілер үшін шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар бойынша жеке табыс салығы мен әлеуметтік салық жөніндегі декларация.
2. Қазақстан Республикасының азаматтары бойынша жеке табыс салығы мен әлеуметтік салық жөніндегі декларация:

подпункт 1-1) пункта 6 изложить в следующей редакции:
«1-1) первичные учетные документы – для индивидуальных предпринимателей, указанных в пункте 2-1 настоящей статьи, а также лиц, указанных в пункте 2-2 настоящей статьи;».
14) в статье 63:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Налоговая отчетность – документ налогоплательщика (налогового агента), представляемый в соответствии с порядком, установленным настоящим Кодексом, который содержит сведения о налогоплательщике, объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением, об активах и обязательствах, а также об исчислении налоговых обязательств, обязательных пенсионных взносов, обязательных пенсионных взносов работодателя, обязательных профессиональных пенсионных взносов, социальных отчислений.»;
абзац первый пункта 3 изложить в следующей редакции:
«3. Налоговая отчетность (за исключением декларации об активах и обязательствах, декларации по косвенным налогам по импортированным товарам, заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов) подразделяется на следующие виды:»;
15) статью 67 изложить в следующей редакции:
«Статья 67. Особенности установления налоговой отчетности по
индивидуальному подоходному налогу и социальному
налогу, представляемой налоговыми агентами
1. Уполномоченный орган утверждает следующие формы декларации по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу с приложениями к данной декларации:
1) декларация по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу по гражданам Республики Казахстан для налогоплательщиков, являющихся налоговыми агентами, агентами по уплате обязательных пенсионных взносов, обязательных пенсионных взносов работодателя, обязательных профессиональных пенсионных взносов в соответствии с законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении и плательщиков социальных отчислений в соответствии с законодательством Республики Казахстан об обязательном социальном страховании;
2) декларация по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу по иностранцам и лицам без гражданства для налогоплательщиков, являющихся налоговыми агентами, агентами по уплате обязательных пенсионных взносов, обязательных пенсионных взносов работодателя, обязательных профессиональных пенсионных взносов в соответствии с законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении и плательщиков социальных отчислений в соответствии с законодательством Республики Казахстан об обязательном социальном страховании.
2. Декларация по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу по гражданам Республики Казахстан предназначена для отражения информации о:

1) мыналар:
жеке табыс салығы;
міндетті зейнетақы жарналары, оның ішінде өзінің пайдасына, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары;
әлеуметтік салық;
әлеуметтік аударымдар, оның ішінде өзінің пайдасына есептелетін жеке тұлғалардың табыстары;
2) есептелген салық міндеттемелерінің, міндетті зейнетақы жарналарының, әлеуметтік аударымдардың сомалары туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
Жеке табыс салығы мен әлеуметтік салық жөніндегі декларацияға қосымшалар салық органдары салықтық бақылау мақсаты үшін пайдаланатын салық міндеттемесін есептеу туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған.
3. Жеке табыс салығы мен әлеуметтік салық жөніндегі декларацияға қосымшалардың нысандары:
1) табыс алушы болып табылатын Қазақстан Республикасының азаматы – әрбір жеке тұлға бойынша мынадай мәліметтерді:
жеке тұлға туралы жеке сәйкестендіру деректерін;
төлем көзінен салық салуға жататын есептелген табыс сомасын;
салық салудан босатылатын табыс сомасын;
қолданылған салық шегерімдерінің сомасын;
салық салынатын табыс сомасын;
есептелген жеке табыс салығының сомасын;
төленген табыс сомасын;
төленген табыс сомасының есептелген табыс сомасына үлес салмағын;
ұстап қалуға жататын жеке табыс салығының сомасын;
аударылған жеке табыс салығының сомасын көрсете отырып, жеке табыс салығы сомасының есептелуі, ұсталып қалуы және аударылуы туралы;
2) заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшелері бойынша жеке табыс салығының, әлеуметтік салықтың, міндетті зейнетақы жарналарының, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының, әлеуметтік аударымдардың сомаларын есептеу туралы;
3) жер қойнауын пайдалануға арналған әрбір келісімшарт шеңберінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша салық төлеушілердің әлеуметтік салықты есептеуі туралы ақпаратты қамтуы мүмкін.
4. Шетелдiктер мен азаматтығы жоқ адамдар бойынша жеке табыс салығы мен әлеуметтік салық жөніндегі декларация:
1) жеке табыс салығы, міндетті зейнетақы жарналары,жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есептелетін және ұсталып қалатын, сондай-ақ әлеуметтік салық, әлеуметтік аударымдар есептелетін шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың табыстары;
2) салық агенті шегерімге жатқызған, жеке табыс салығы есептелетін шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың есепке жазылған, бірақ төленбеген табыстарының сомалары;

1) доходах физических лиц, с которых исчисляются:
индивидуальный подоходный налог;
обязательные пенсионные взносы, в том числе в свою пользу, обязательные пенсионные взносы работодателя, обязательные профессиональные пенсионные взносы;
социальный налог;
социальные отчисления, в том числе в свою пользу;
2) суммах исчисленных налоговых обязательств, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений.
Приложения к декларации по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу предназначены для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства, используемой налоговыми органами для целей налогового контроля.
3. Формы приложений к декларации по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу могут содержать информацию:
1) об исчислении, удержании и перечислении сумм индивидуального подоходного налога с указанием следующих сведений по каждому физическому лицу – гражданину Республики Казахстан, являющемуся получателем доходов:
идентификационные данные о физическом лице;
сумма начисленных доходов, подлежащих налогообложению у источника выплаты;
сумма доходов, освобождаемых от налогообложения;
сумма примененных налоговых вычетов;
сумма облагаемых доходов;
сумма исчисленного индивидуального подоходного налога;
сумма выплаченных доходов;
удельный вес суммы выплаченных доходов к сумме начисленных доходов;
сумма индивидуального подоходного налога, подлежащая удержанию;
сумма перечисленного индивидуального подоходного налога;
2) об исчислении сумм индивидуального подоходного налога, социального налога, обязательных пенсионных взносов, обязательных пенсионных взносов работодателя, обязательных профессиональных пенсионных взносов, социальных отчислений по структурным подразделениям юридического лица;
3) об исчислении социального налога налогоплательщиками по деятельности, осуществляемой в рамках каждого контракта на недропользование.
4. Декларация по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу по иностранцам и лицам без гражданства предназначена для отражения информации о:
1) доходах иностранцев и лиц без гражданства, с которых исчисляются и удерживаются индивидуальный подоходный налог, обязательные пенсионные взносы, обязательные пенсионные взносы работодателя, обязательные профессиональные пенсионные взносы, а также исчисляются социальный налог, социальные отчисления;
2) суммах начисленных, но невыплаченных доходов иностранцев и лиц без гражданства, отнесенных налоговым агентом на вычеты, с которых исчисляется индивидуальный подоходный налог;

3) осы Кодекске немесе халықаралық шарттарға сәйкес есептелген және бюджетке төленуге жататын салықтардың және басқа да міндетті төлемдердің, сондай-ақ міндетті зейнетақы жарналарының, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының, әлеуметтік аударымдардың сомалары туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
Жеке табыс салығы мен әлеуметтік салық жөніндегі декларацияға қосымшалар салық органдары салықтық бақылау мақсаты үшін пайдаланатын салық міндеттемесін есептеу туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған.
5. Жеке табыс салығы мен әлеуметтік салық жөніндегі декларацияға қосымшалардың нысандары:
1) табыс алушы болып табылатын әрбір шетелдік және азаматтығы жоқ адам – жеке тұлға бойынша мынадай мәліметтерді:
жеке тұлға туралы сәйкестендіру деректерін;
төлем көзінен, оның ішінде халықаралық шарттарға сәйкес салық салуға жататын есептелген табыс сомасын;
салық салудан, оның ішінде халықаралық шарттарға сәйкес босатылатын табыс сомасын;
қолданылған салық шегерімдерінің сомасын;
төлем көзінен салық салынатын табыс сомасын;
салық мөлшерлемелерін;
есептелген жеке табыс салығының сомасын;
төленген табыс сомасын;
төленген табыс сомасының есептелген табыс сомасына үлес салмағын;
ұстап қалуға жататын жеке табыс салығының сомасын;
аударылған жеке табыс салығының сомасын;
халықаралық шарттардың қолданылуын;
Қазақстан Республикасында қызметті жүзеге асыру кезеңін көрсете отырып, резиденттер және резидент еместер болып табылатын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың табыстарынан жеке табыс салығының есептелуі, ұсталып қалуы және аударылуы туралы және жеке табыс салығының және әлеуметтік салықтың, оның ішінде құрылымдық бөлiмшелер бойынша есептелуі туралы;
2) құрылымдық бөлімшелер бойынша жеке табыс салығы, әлеуметтік салық, міндетті зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдар сомаларының есептелуі туралы ақпаратты қамтуы мүмкiн.»;
16) мынадай мазмұндағы 67-1-баппен толықтырылсын:
«67-1-бап. Жеке тұлғаның активтері мен міндеттемелері туралы, табыстары мен мүлкі туралы салық есептілігін белгілеу ерекшеліктері
1. Уәкілетті орган жеке тұлғалардың декларацияларының мынадай нысандарын осы декларацияларға қосымшалармен бірге бекітеді:
1) жеке тұлғаның активтері мен міндеттемелері туралы декларация (бұдан әрі - активтер мен міндеттемелер туралы декларация);
2) жеке тұлғаның табыстары мен мүлкі туралы декларация (бұдан әрі - табыстар мен мүлік туралы декларация):
қосымшалармен;
жеделдетілген қосымшасыз нысан бойынша (бұдан әрі - табыстар мен мүлік туралы қысқаша декларация);

3) суммах исчисленных и подлежащих уплате в бюджет налогов и других обязательных платежей, а также обязательных пенсионных взносов, обязательных пенсионных взносов работодателя, обязательных профессиональных пенсионных взносов, социальных отчислений в соответствии с настоящим Кодексом или международными договорами.
Приложения к декларации по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу предназначены для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства, используемой налоговыми органами для целей налогового контроля.
5. Формы приложений к декларации по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу могут содержать информацию:
1) об исчислении, удержании и перечислении индивидуального подоходного налога с доходов иностранцев и лиц без гражданства, являющихся резидентами и нерезидентами, и об исчислении индивидуального подоходного налога и социального налога, в том числе по структурным подразделениям с указанием следующих сведений по каждому физическому лицу – иностранцу и лицу без гражданства, являющемуся получателем доходов:
идентификационные данные о физическом лице;
сумма начисленных доходов, подлежащих налогообложению у источника выплаты, в том числе в соответствии с международными договорами;
сумма доходов, освобождаемых от налогообложения, в том числе в соответствии с международными договорами;
сумма примененных налоговых вычетов;
сумма облагаемых доходов у источника выплаты;
ставки налога;
сумма исчисленного индивидуального подоходного налога;
сумма выплаченных доходов;
удельный вес суммы выплаченных доходов к сумме начисленных доходов;
сумма индивидуального подоходного налога, подлежащая удержанию;
сумма перечисленного индивидуального подоходного налога;
применение международных договоров;
период осуществления деятельности в Республике Казахстан;
2) об исчислении сумм индивидуального подоходного налога, социального налога, обязательных пенсионных взносов, социальных отчислений по структурным подразделениям.»;
дополнить статьей 67-1 следующего содержания:
«Статья 67-1. Особенности установления налоговой отчетности об
активах и обязательствах, о доходах и имуществе
физического лица
1. Уполномоченный орган утверждает следующие формы деклараций физических лиц с приложениями к данным декларациям:
1) декларация об активах и обязательствах физического лица (далее – декларация об активах и обязательствах);
2) декларация о доходах и имуществе физического лица (далее – декларация о доходах и имуществе):
с приложениями;
без приложений по упрощенной форме (далее - краткая декларация о доходах и имуществе);

3) жеке табыс салығы бойынша декларация.
2. Активтер мен міндеттемелер туралы декларация осы Кодекстің 187-1-бабында көрсетілген жеке тұлғалардың Қазақстан Республикасында және оның шегінен тыс жерлерде:
1) мемлекеттік немесе өзге де тіркеуге жататын мүліктің, сондай-ақ ол бойынша құқықтар және (немесе) мәмілелер мемлекеттік немесе өзге де тіркеуге жататын мүліктің;
2) тұрғын үй құрылысына қатысу үлесінің;
3) банк шоттарындағы ақшаның;
4) қолма-қол ақшаның;
5) Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға берешекті қоспағанда, басқа адамдардың жеке тұлғаның алдындағы берешектері (дебиторлық берешегі) және жеке тұлғаның басқа адамдардың алдындағы берешектері (кредиторлық берешегі);
6) осы Кодекстің 187-2-бабының 2-тармағында көрсетілген өзге де мүліктің болуы туралы ақпаратты көрсетуіне арналған.
3. Активтер мен міндеттемелер туралы декларацияға қосымшалар осы Кодекстің 187-2-бабында көрсетілген талаптарға сәйкес салықтық бақылау мақсаттары үшін салық органдары пайдаланатын осы баптың 2-тармағында көрсетілген мәліметтер туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған.
4. «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жауапты мемлекеттік қызметпен айналысатын адамдар, мемлекеттік функцияларды орындауға уәкілеттік берілген адамдар немесе оларға теңестілірген адамдар, сондай-ақ олардың зайыптары активтер мен міндеттемелер туралы декларацияға қосымшаларда осы Кодекстің 67-1-бабының 2-тармағында көрсетілген мүлікті сенімгерлікпен басқаруға, трастарға беру туралы мәліметтерді де көрсетеді.
5. Табыстар мен мүлік туралы декларация жеке тұлғалардың:
1) төлем көзінен салық салуға жататын табыстар;
2) жеке тұлғаның өзі дербес салық салуға жататын табыстар;
3) салық салудан босатылатын, оның ішінде халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылатын табыстар;
4) шетелдік көздерден алынатын табыстар, жеңілдікпен салық салынатын елдерде тіркелген немесе орналасқан компаниялар пайдасының немесе пайдасының бір бөлігінің сомалары, төленген шетелдік салық және есепке жатқызу сомалары;
5) Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі көздерден алынған табыстар, оның ішінде жеңілдікпен салық салынатын елде алынған табыстар, шетелдік салықты есепке жатқызу;
6) салық шегерімдері;
7) мемлекеттік немесе өзге де тіркеуге жататын мүліктің, сондай-ақ ол бойынша құқықтар және (немесе) мәмілелер мемлекеттік немесе өзге де тіркеуге жататын, оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі мүліктің сатып алынғаны және (немесе) иеліктен шығарылғаны және (немесе) өтеусіз алынғаны;

3) декларация по индивидуальному подоходному налогу.
2. Декларация об активах и обязательствах предназначена для отражения физическими лицами, указанными в статье 187-1 настоящего Кодекса, информации о наличии в Республике Казахстан и за ее пределами:
1) имущества, подлежащего государственной или иной регистрации, а также имущества, по которому права и (или) сделки подлежат государственной или иной регистрации;
2) доли участия в жилищном строительстве;
3) денег на банковских счетах;
4) наличных деньгах;
5) задолженности других лиц перед физическим лицом (дебиторской задолженности) и задолженности физического лица перед другими лицами (кредиторской задолженности), за исключением задолженности банкам и организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, созданным в соответствии с законодательством Республики Казахстан о банках и банковской деятельности в Республике Казахстан;
6) прочего имущества, указанного в пункте 2 статьи 187-2 настоящего Кодекса.
3. Приложения к декларации об активах и обязательствах предназначены для детального отражения информации о сведениях, отраженных в пункте 2 настоящей статьи, используемой налоговыми органами для целей налогового контроля в соответствии с требованиями, указанными в статье 187-2 настоящего Кодекса.
4. Лица, занимающие ответственную государственную должность, лица, уполномоченные на выполнение государственных функций или лица, приравненные к ним в соответствии с Законом Республики Казахстан «О противодействии коррупции», а также их супруги в приложениях к декларации об активах и обязательствах отражают также сведения о передаче имущества, указанного в пункте 2 статьи 67-1 настоящего Кодекса, в доверительное управление, трасты.
5. Декларация о доходах и имуществе предназначена для отражения физическими лицами информации о:
1) доходах, подлежащих налогообложению у источника выплаты;
2) доходах, подлежащих налогообложению физическим лицом самостоятельно;
3) доходах, освобождаемых от налогообложения, в том числе освобождаемых от налогообложения в соответствии с международными договорами;
4) доходах из иностранных источников, суммах прибыли или части прибыли компаний, зарегистрированных или расположенных в странах с льготным налогообложением, суммах уплаченного иностранного налога и зачета;
5) доходах, полученных из источников за пределами Республики Казахстан, в том числе доходы, полученные в стране с льготным налогообложением, зачет иностранного налога;
6) налоговых вычетах;
7) приобретении и (или) отчуждении и (или) получении безвозмездно имущества, подлежащего государственной или иной регистрации, а также имущества, по которому права и (или) сделки подлежат государственной или иной регистрации, в том числе за пределами Республики Казахстан;

8) жеке табыс салығы бойынша, оның ішінде Қазақстан Республикасында тұрғын үй сатып алуға алынған ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақыны өтеуге жеке тұлғаның шығыстары туралы мәліметтерді банк мекемелерінің беруіне жеке тұлғаның келісімін көрсете отырып, осы Кодекстің 156-9-бабында айқындалған салық шегерімін қолданған жағдайда асып кетуді есепке жатқызу және қайтару жөніндегі талап туралы ақпаратты көрсетуіне арналған.
6. Табыстар мен мүлік туралы декларацияға қосымшалар салықтық бақылау мақсаты үшін салық органдары пайдаланатын салық міндеттемесін есептеу туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған.
7. Табыстар мен мүлік туралы декларацияға қосымшалардың нысандары:
1) мемлекеттік немесе өзге де тіркеуге жататын мүліктің, сондай-ақ ол бойынша құқықтар және (немесе) мәмілелер мемлекеттік немесе өзге де тіркеуге жататын, оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі мүліктің сатып алынғаны және (немесе) өтеусіз алынғаны;
2) осы Кодекстің 180-1-бабының 1-тармағында көрсетілген мүліктің өткізілгені, оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде өткізілгені;
3) заңды тұлғаның жарғылық капиталына салым ретінде осы Кодекстің 180-2-бабының 1-тармағында көрсетілген мүліктің берілгені, оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде берілгені;
4) жұмыс берушілер болып табылмайтын заңды тұлғадан немесе дара кәсіпкерден алынған, жеке табыс салығын есептеу төлем көзінен жүргізілген табыстар;
5) шағын бизнес субъектілері үшін арнайы салық режимін қолданатын дара кәсіпкердің өзге де активтерін өткізу;
6) жалпыға бірдей белгіленген салық салу тәртібін қолданатын дара кәсіпкердің табыстары;
7) жекеше нотариустың, жеке сот орындаушысының, адвокаттың, кәсіби медиатордың табыстары;
8) талап ету құқығын, оның ішінде тұрғын үй құрылысындағы үлесті беруден түсетін табыстар;
9) салық салудан босатылатын табыстар;
10) салық шегерімдері;
11) Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға берешектерді қоспағанда, басқа адамдардың жеке тұлғаның алдындағы берешектері (дебиторлық берешегі) және жеке тұлғаның басқа адамдардың алдындағы берешектері (кредиторлық берешегі);
12) халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылатын табыстар;
13) шетелдік көздерден алынатын табыстар, жеңілдікпен салық салынатын елдерде тіркелген немесе орналасқан компаниялар пайдасының немесе пайдасының бір бөлігінің сомалары, төленген шетелдік салық және есепке жатқызу сомалары;

8) требовании по зачету и возврату превышения по индивидуальному подоходному налогу, в том числе в случае применения налогового вычета, определенного статьей 156-9 настоящего Кодекса, c указанием согласия физического лица на представление банковскими учреждениями сведений о расходах физического лица на погашение вознаграждения по ипотечным жилищным займам, полученным на приобретение жилья в Республике Казахстан.
6. Приложения к декларации о доходах и имуществе предназначены для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства, используемой налоговыми органами для целей налогового контроля.
7. Формы приложений к декларации о доходах и имуществе могут содержать информацию о:
1) приобретении и (или) получении безвозмездно имущества, подлежащего государственной или иной регистрации, а также имущества, по которому права и (или) сделки подлежат государственной или иной регистрации, в том числе за пределами Республики Казахстан;
2) реализации имущества, указанного в пункте 1 статьи 180-1 настоящего Кодекса, в том числе за пределами Республики Казахстан;
3) передаче в качестве вклада в уставный капитал юридического лица имущества, указанного в пункте 1 статьи 180-2 настоящего Кодекса, в том числе за пределами Республики Казахстан;
4) доходах, полученных от юридического лица или индивидуального предпринимателя, не являющихся работодателями, по которым исчисление индивидуального подоходного налога произведено у источника выплаты;
5) реализации прочих активов индивидуального предпринимателя, применяющего специальный налоговый режим для субъектов малого бизнеса;
6) доходах индивидуального предпринимателя, применяющего общеустановленный порядок налогообложения;
7) доходах частного нотариуса, частного судебного исполнителя, адвоката, профессионального медиатора;
8) доходах от уступки права требования, в том числе доли в жилищном строительстве;
9) доходах, освобождаемых от налогообложения;
10) налоговых вычетах;
11) задолженности других лиц перед физическим лицом (дебиторской задолженности) и задолженности физического лица перед другими лицами (кредиторской задолженности), за исключением задолженности банкам и организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, созданным в соответствии с законодательством Республики Казахстан о банках и банковской деятельности в Республике Казахстан;
12) доходах, освобождаемых от налогообложения в соответствии с международными договорами;
13) доходах из иностранных источников, суммах прибыли или части прибыли компаний, зарегистрированных или расположенных в странах с льготным налогообложением, суммах уплаченного иностранного налога и зачета;

14) Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі көздерден алынған табыстар, оның ішінде жеңілдікпен салық салынатын елде алынған табыстар, шетелдік салықты есепке жатқызу туралы ақпаратты қамтуы мүмкін.
8. «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жауапты мемлекеттік қызметпен айналысатын адамдар, мемлекеттік функцияларды орындауға уәкілеттілік берілген адамдар немесе оларға теңестірілген адамдар, сондай-ақ олардың зайыптары салық кезеңі ішінде мынадай мүлікті:
1) мемлекеттік немесе өзге де тіркеуге жататын жылжымайтын мүлікті, сондай-ақ ол бойынша құқықтар және (немесе) мәмілелер мемлекеттік немесе өзге де тіркеуге жататын мүлікті;
2) мемлекеттік тіркеуге жататын механикалық көлік құралдары мен тіркемелерді;
3) заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысу үлесін;
4) бағалы қағаздарды;
5) инвестициялық алтынды;
6) туынды қаржы құралдарын (базалық активті сатып алу немесе өткізу арқылы орындалатын туынды қаржы құралдарын қоспағанда);
7) тұрғын үй құрылысындағы қатысу үлесін, оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерден аталған мүлікті сатып алған жағдайда табыстар мен мүлік туралы декларацияда салық заңнамасында айқындалған тәртіппен осы мүлікті сатып алуға жұмсалған шығыстарды жабу көздері туралы мәліметтерді көрсетеді.
Осы мәліметтерді көрсету туралы талап табыстар мен мүлік туралы декларацияға қосымшада көрсетіледі.
9. Табыстар мен мүлік туралы қысқаша декларация:
1) кез келген табыстардың жоқ екенін немесе тек қана:
төлем көзінен салық салуға жататын табыстар;
өмірге және денсаулыққа келтірілген зиянды өтеу;
алименттер түріндегі табыстарды алғанын;
2) салық шегерімдеріне құқықтардың жоқ екенін немесе оларды, оның ішінде салық агенті қолданған салық шегерімдеріне қосымша қолдануға ниетінің жоқ екенін;
3) мемлекеттік немесе өзге де тіркеуге жататын мүлікті, сондай-ақ ол бойынша құқықтар және (немесе) мәмілелер мемлекеттік немесе өзге де тіркеуге жататын мүлікті, оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде сатып алмағанын, иеліктен шығармағанын, өтеусіз алмағанын растау туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
10. Жеке табыс салығы бойынша декларация үй қызметкерлері болып табылатын еңбекші көшіп келушілердің еңбекші көшіп келушіге берілген рұқсаттың негізінде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жасалған еңбек шарттары бойынша алынған (алынуға жататын) табыстарын көрсетуге арналған.»;
17) 68-бапта:
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
«3-1. Уәкілетті орган арнайы мемлекеттік органдармен, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің әскери барлау органдарымен, құқық қорғау органдарымен бірлесіп салық есептілігін табыс етудің ерекше тәртібін және осындай есептілікті табыс ететін тұлғалардың тізбесін айқындайды.»;
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

14) доходах, полученных из источников за пределами Республики Казахстан, в том числе доходы, полученные в стране с льготным налогообложением, зачет иностранного налога.
8. В декларации о доходах и имуществе в случае приобретения в течение отчетного налогового периода, в том числе за пределами Республики Казахстан, лицами, занимающими ответственную государственную должность, лицами, уполномоченными на выполнение государственных функций, или лицами, приравненными к ним в соответствии с Законом Республики Казахстан «О противодействии коррупции», а также их супругами отражаются сведения об источниках покрытия расходов на приобретение данного имущества в порядке, определенном налоговым законодательством, следующего имущества:
1) недвижимого имущества, подлежащего государственной или иной регистрации, а также имущества, по которому права и (или) сделки подлежат государственной или иной регистрации;
2) механических транспортных средств и прицепов, подлежащих государственной регистрации;
3) доли участия в уставном капитале юридического лица;
4) ценных бумаг;
5) инвестиционного золота;
6) производных финансовых инструментов (за исключением производных финансовых инструментов, исполнение которых происходит путем приобретения или реализации базового актива);
7) доли участия в жилищном строительстве.
Требование об отражении данных сведений указывается в приложении к декларации о доходах и имуществе.
9. Краткая декларация о доходах и имуществе предназначена для отражения информации о подтверждении:
1) отсутствия любых доходов или получения доходов только в виде:
доходов, подлежащих налогообложению у источника выплаты;
возмещения вреда, причиненного жизни и здоровью;
алиментов;
2) отсутствия права или нежелания применять налоговые вычеты, в том числе дополнительно к тем, которые применил налоговый агент;
3) не приобретения, не отчуждения, не получения безвозмездно имущества, подлежащего государственной или иной регистрации, а также имущества, по которому права и (или) сделки подлежат государственной или иной регистрации, в том числе за пределами Республики Казахстан.
10. Декларация по индивидуальному подоходному налогу предназначена для отражения доходов трудовых иммигрантов, являющихся домашними работниками, полученных (подлежащих получению) по трудовым договорам, заключенным в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан на основании разрешения трудовому иммигранту.»;
17) в статье 68:
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
«3-1. Уполномоченный орган совместно со специальными государственными органами, органами военной разведки Министерства обороны Республики Казахстан, правоохранительными органами, определяют особый порядок представления налоговой отчетности и перечень лиц, представляющих такую отчетность.»;
пункт 7 изложить в следующей редакции:

«7. Осы Кодекстің 149-бабында, 162-бабының 1-тармағында, 185, 187-3, 187-5, 270, 296, 364 және 437-баптарында көзделген салық есептілігін қоспағанда, салық салу объектілері болмаған кезде салық есептілігі табыс етілмейді.
Қосылған құн салығы бойынша салық есептілігін табыс ету жөніндегі міндеттеме қосылған құн салығын төлеушілер ретінде тіркелген тұлғаларға, сондай-ақ осы баптың 3-тармағының үшінші бөлігінде көзделген жағдайларда қосылған құн салығын төлеушілер болып табылмайтын тұлғаларға қолданылады.
Акциз бойынша салық есептілігін табыс ету жөніндегі міндеттеме осы Кодекстің 574-бабы 1-тармағының 1), 2), 3) және 5) тармақшаларына сәйкес (темекі өнімдерін көтерме өткізуді қоспағанда) салық органдарында тіркеу есебінде тұрған салық төлеушілерге қолданылады.»;
18) 70-баптың 5-тармағы мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
«6-1) жеке тұлғаның декларацияны табыс етуі бойынша міндеттеме туындаған жыл басталғанға дейін Қазақстан Республикасында нотариаттық куәландырылған мәмілелер бойынша берешектерден, сондай-ақ сот шешімі бойынша танылған берешектерден басқа, жеке тұлғамен туындаған қатынастар бойынша қалыптасқан басқа адамдардың жеке тұлғаға берешектерін (дебиторлық берешекті) және жеке тұлғаның басқа адамдарға берешектерін (кредиторлық берешекті) жеке тұлғалардың декларацияларында көрсету бөлігінде тиісті салық есептілігіне өзгерістер мен толықтырулар енгізуіне жол берілмейді.»;
19) 72-бап мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
«5. Жеке тұлғалардың декларацияларын табыс ету мерзімін ұзарту құқығы салық органына салық есептілігін табыс ету мерзімін ұзарту туралы хабарлама жіберместен мерзімді қызметтің әскери қызметшілеріне беріледі.
Жеке тұлғалардың декларацияларын әскери қызметшілердің табыс ету мерзімі жергілікті әскери басқару органынан әскери қызметті өткеру орнына кету туралы бұйрық шығарылған күннен бастап мерзімді қызметті өткеру уақыты кезеңіне ұзартылады.
Әскери қызметшіні әскери бөлімнің жеке құрамының тізімінен шығару туралы бұйрық негізінде мерзімді қызметтің әскери қызметшісі мәртебесінен айырған кезде жеке тұлға табыс ету мерзімі ұзартылған жеке тұлғаның декларациясын әскери бөлім тізімдерінен шығару туралы бұйрық шығарылған күннен бастап күнтізбелік 60 күннен кешіктірмей табыс етеді.»;
20) 73-баптың 11-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) ойын бизнесі салығын төлеушілер болып табылатын заңды тұлғаларға;»;
21) 77-бапта:
4-1-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3) төлем көзінен салық салуға жататын жеке тұлғалардың табыстарын, сондай-ақ жеке табыс салығын, міндетті зейнетақы жарналарын, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын есептеу және ұстап қалу бөлігінде осындай табыстар және әлеуметтік салықты, әлеуметтік аударымдарды есептеу бөлігінде қызметкерлерге табыс түрінде төленетін жұмыс берушінің шығыстары бойынша міндеттемелерді есепке алу бойынша;»;

«7. При отсутствии объектов налогообложения налоговая отчетность не представляется, за исключением налоговой отчетности, предусмотренной статьей 149, пунктом 1 статьи 162, статьями 185, 187-3, 187-5, 270, 296, 364 и 437 настоящего Кодекса.
Обязательство по представлению налоговой отчетности по налогу на добавленную стоимость распространяется на лиц, зарегистрированных в качестве плательщиков налога на добавленную стоимость, а также на лиц, не являющихся плательщиками налога на добавленную стоимость, в случаях, предусмотренных частью третьей пункта 3 настоящей статьи.
Обязательство по представлению налоговой отчетности по акцизу распространяется на налогоплательщиков, состоящих на регистрационном учете в налоговых органах в соответствии с подпунктами 1), 2), 3) и 5) (за исключением оптовой реализации табачных изделий) пункта 1 статьи 574 настоящего Кодекса.»;
18) пункт 5 статьи 70 дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
«6-1) в части отражения в декларациях физических лиц задолженности других лиц перед физическим лицом (дебиторской задолженности) и задолженности физического лица перед другими лицами (кредиторской задолженности), образовавшихся по отношениям, возникшим с физическим лицом, кроме задолженностей по сделкам, нотариально засвидетельствованным в Республике Казахстан до начала года, в котором возникло обязательство по представлению декларации физического лица, а также задолженностей, признанных по решению суда.»;
19) статью 72 дополнить пунктом 5 следующего содержания:
«5. Право на продление срока представления деклараций физических лиц предоставляется военнослужащим срочной службы без направления в налоговый орган уведомления о продлении срока представления налоговой отчетности.
Срок представления деклараций физических лиц военнослужащими продлевается на период времени прохождения срочной службы со дня издания приказа об убытии из местного органа военного управления к месту прохождения воинской службы.
При утрате статуса военнослужащего срочной службы на основании приказа об исключении военнослужащего из списков личного состава воинской части физическое лицо представляет декларацию физического лица, по которой продлен срок представления – не позднее 60 календарных дней со дня издания приказа об исключении из списков воинской части.»;
20) подпункт 2) пункта 11 статьи 73 изложить в следующей редакции:
«2) юридических лиц, являющихся плательщиками налога на игорный бизнес;»;
21) в статье 77:
подпункт 3) пункта 4-1 изложить в следующей редакции:
«3) учету доходов физических лиц, подлежащих налогообложению у источника выплаты, а также обязательств по таким доходам в части исчисления и удержания индивидуального подоходного налога, обязательных пенсионных взносов, обязательных пенсионных взносов работодателя, обязательных профессиональных пенсионных взносов и расходам работодателя, выплачиваемым в виде доходов работникам, в части исчисления социального налога, социальных отчислений;»;

мынадай мазмұндағы 4-2 және 4-3-тармақтармен толықтырылсын:
«4-2. Жекеше нотариус, жеке сот орындаушысы, адвокат, кәсіби медиатор үшін уәкілетті орган:
1) жеке практикамен айналысудан түсетін табыстарды;
2) осы Кодекстің 182, 182-1, 182-2, 182-3-баптарында көзделген шығыстарды есепке алу бойынша салық тіркелімдерінің нысандарын бекітеді.
4-3. Шаруа немесе фермер қожалықтары үшін арнаулы салық режимiн қолданатын шаруа немесе фермер қожалығы үшін уәкілетті орган:
1) осы Кодекстің 80-бабында белгіленген тәртіппен бірлескен қызмет бойынша табыстарды бөлуді көздейтін құжатқа сәйкес шаруа немесе фермер қожалығы басшысының (мүшесінің) үлестері бойынша бөле отырып, шаруа немесе фермер қожалығының жалпы табысы;
2) осы Кодекстің 80-бабында белгіленген тәртіппен бірлескен қызмет бойынша табыстарды бөлуді көздейтін құжатқа сәйкес шаруа немесе фермер қожалығы басшысының (мүшесінің) үлестері бойынша бөле отырып, осы Кодекстің 156-бабы 1-тармағының 56) тармақшасында белгіленген шекті табысынан аспайтын сомадағы шаруа немесе фермер қожалығының табысы;
3) осы Кодекстің 80-бабында белгіленген тәртіппен бірлескен қызмет бойынша табыстарды бөлуді көздейтін құжатқа сәйкес шаруа немесе фермер қожалығы басшысының (мүшесінің) қатысу үлестері бойынша бөле отырып, осы Кодекстің 156-бабы 1-тармағының 56) тармақшасында белгіленген шекті табыс сомасынан шаруа немесе фермер қожалығы табысының асып кетуі бойынша ақпаратты көрсете отырып, шаруа немесе фермер қожалығының табысын есепке алу жөніндегі салық тіркелімінің нысанын бекітеді.»;
22) 81-баптың 3-тармағы алып тасталсын;
23) 110-бапта:
1-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Осы Кодекстің 163-бабының 1-тармағында көрсетілген, жұмыс берушінің:»;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Осы Кодекстің 155-бабы 3-тармағының 3), 7), 9), 10), 11), 12), 17), 34), 41) тармақшаларында айқындалған жеке тұлғаларға төлемдер түріндегі салық төлеушінің шығыстары шегерімге жатады.»;
24) 153-бапта:
2-тармақ алып тасталсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Осы Кодекстің 184-бабы 1-тармағының 8) тармақшасында көзделген шаруа немесе фермер қожалығы басшысының (мүшесінің) табысын қоспағанда, шаруа немесе фермер қожалықтары үшін арнаулы салық режимін қолданатын дара кәсіпкерлер осы арнаулы салық режимі қолданылатын қызметті жүзеге асырудан түсетін табыстар бойынша жеке табыс салығын төлеушілер болып табылмайды.»;

дополнить пунктами 4-2 и 4-3 следующего содержания:
«4-2. Для частного нотариуса, частного судебного исполнителя, адвоката, профессионального медиатора уполномоченный орган утверждает формы налоговых регистров по учету:
1) доходов от занятия частной практикой;
2) расходов, предусмотренных статьями 182, 182-1, 182-2, 182-3 настоящего Кодекса.
4-3. Для крестьянского или фермерского хозяйства, применяющего специальный налоговый режим для крестьянских или фермерских хозяйств, уполномоченный орган утверждает форму налогового регистра по учету дохода крестьянского или фермерского хозяйства с отражением информации по:
1) общему доходу крестьянского или фермерского хозяйства с распределением по долям главы (члена) крестьянского или фермерского хозяйства в соответствии с документом, предусматривающим распределение доходов по совместной деятельности в порядке, установленном статьей 80 настоящего Кодекса;
2) доходу крестьянского или фермерского хозяйства в сумме, не превышающей предельного дохода, установленного подпунктом 56) пункта
1 статьи 156 настоящего Кодекса, с распределением по долям главы (члена) крестьянского или фермерского хозяйства в соответствии с документом, предусматривающим распределение доходов по совместной деятельности в порядке, установленном статьей 80 настоящего Кодекса;
3) превышению дохода крестьянского или фермерского хозяйства над суммой предельного дохода, установленного подпунктом 56) пункта 1 статьи 156 настоящего Кодекса, с распределением по долям участия главы (члена) крестьянского или фермерского хозяйства в соответствии с документом, предусматривающим распределение доходов по совместной деятельности в порядке, установленном статьей 80 настоящего Кодекса.»;
22) пункт 3 статьи 81 исключить;
23) в статье 110:
абзац первый пункта 1 изложить в следующей редакции:
«1. Вычету подлежат расходы работодателя по доходам работника, подлежащим налогообложению, указанным в пункте 1 статьи 163 настоящего Кодекса (в том числе расходы работодателя по доходам работника, указанным в подпунктах 18), 19), 20) и 21) пункта 1 статьи 192 настоящего Кодекса), за исключением:»;
пункт 2 изложить в следующей редакции:
«2. Вычету подлежат расходы налогоплательщика в виде выплат физическим лицам, определенных подпунктами 3), 7), 9), 10), 11), 12), 17), 34), 41) пункта 3 статьи 155 настоящего Кодекса.»;
24) в статье 153:
пункт 2 исключить;
пункт 3 изложить в следующей редакции:
«3. Индивидуальные предприниматели, применяющие специальный налоговый режим для крестьянских или фермерских хозяйств, не являются плательщиками индивидуального подоходного налога по доходам от осуществления деятельности, на которую распространяется данный специальный налоговый режим, за исключением дохода главы (члена) крестьянского или фермерского хозяйства, предусмотренного подпунктом
8) пункта 1 статьи 184 настоящего Кодекса.»;

25) 154-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«154-бап. Жекелеген жағдайларда табыстарға салық салудың ерекшеліктері
1. Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның (бұдан әрі - резидент шетелдік тұлға) төлем көзінен салық салуға жататын табыстары бойынша жеке табыс салығын есептеуді, ұстауды және аударуды, сондай-ақ салық есептілігін табыс етуді салық агенті осы тарауда, осы Кодекстiң 19-тарауында және 202-бабында белгiленген тәртіппен және мерзімдерде осы Кодекстің 158-бабында көзделген мөлшерлемелер бойынша жүргізеді.
2. Резидент шетелдік тұлға, жеке тұлға өзі дербес салық салуға жатқызатын табыстар бойынша жеке табыс салығын есептеу және төлеу, сондай-ақ салық есептілігін табыс ету осы Кодекстiң 20 және
27-тарауларында белгiленген тәртіппен және мерзімдерде осы Кодекстің
158-бабында көзделген мөлшерлемелер бойынша жүргізіледі.
3. Резидент емес жеке тұлғаның табыстары бойынша жеке табыс салығын есептеу, ұстау және аудару, сондай-ақ салық есептілігін табыс ету осы Кодекстiң 25-тарауында белгiленген тәртіппен және мерзімдерде осы Кодекстің 158 және 194-баптарында көзделген мөлшерлемелер бойынша жүргізіледі.
4. Патент немесе оңайлатылған декларация негізінде шағын бизнес субъектілері үшін арнаулы салық режимін қолданатын дара кәсіпкердің табыстары бойынша жеке табыс салығын есептеу және төлеу, сондай-ақ салық есептілігін табыс ету осы Кодекстің 61-тарауында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде осы Кодекстiң 432, 436 және 437-баптарында көзделген мөлшерлемелер бойынша жүргізіледі.»;
26) 154-1-бап алып тасталсын;
27) мынадай мазмұндағы 154-2-баппен толықтырылсын:
«154-2-бап. Жылдық жиынтық табыстың салық салынбайтын мөлшері
Дара кәсіпкерлерді Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік тіркеу мақсатында салық салуға жататын жеке табыс салығы салынбайтын табыс мөлшері жеке тұлға үшін күнтізбелік жылда республикалық бюджет туралы заңда белгiленген және тиiстi қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын ең төменгі жалақының 12 еселенген мөлшерін құрайды.»;
28) 155-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Жеке тұлғаның:
1) төлем көзінен;
2) жеке тұлғаның дербес салық салуға жататын табыстары жеке табыс салығы салынатын объектілер болып табылады.»;
2-тармақ алып тасталсын;
3-тармақта:
1), 2), 13), 14), 15), 18), 19), 20), 21), 22) және 23) тармақшалар алып тасталсын;

25) статью 154 изложить в следующей редакции:
«Статья 154. Особенности налогообложения доходов в
отдельных случаях
1. По доходам, подлежащим налогообложению у источника выплаты, иностранца или лица без гражданства, являющегося резидентом Республики Казахстан (далее – иностранное лицо-резидент), исчисление, удержание и перечисление индивидуального подоходного налога, а также представление налоговой отчетности производятся налоговым агентом в порядке и сроки, установленные настоящей главой, главой 19 и статьей 202 настоящего Кодекса, по ставкам, которые предусмотрены статьей 158 настоящего Кодекса.
2. По доходам, подлежащим налогообложению физическим лицом самостоятельно, иностранного лица-резидента, исчисление и уплата индивидуального подоходного налога, а также представление налоговой отчетности производятся в порядке и сроки, установленные главами 20 и 27 настоящего Кодекса, по ставкам, которые предусмотрены статьей 158 настоящего Кодекса.
3. По доходам физического лица-нерезидента, исчисление, удержание и перечисление индивидуального подоходного налога, а также представление налоговой отчетности производятся в порядке и сроки, установленные главой 25 настоящего Кодекса, по ставкам, которые предусмотрены статьями 158 и 194 настоящего Кодекса.
4. По доходам индивидуального предпринимателя, применяющего специальный налоговый режим для субъектов малого бизнеса на основе патента или упрощенной декларации, исчисление и уплата индивидуального подоходного налога, а также представление налоговой отчетности производятся в порядке и сроки, установленные главой 61 настоящего Кодекса, по ставкам, которые предусмотрены статьями 432, 436 и 437 настоящего Кодекса.»;
26) статью 154-1 исключить;
27) дополнить статьей 154-2 следующего содержания:
«Статья 154-2. Необлагаемый размер совокупного годового дохода
Для целей государственной регистрации индивидуальных предпринимателей в соответствии с законодательством Республики Казахстан не облагаемый индивидуальным подоходным налогом размер дохода, подлежащего налогообложению, за календарный год для физического лица составляет 12-кратный минимальный размер заработной платы, установленный законом о республиканском бюджете и действующий на 1 января соответствующего финансового года.»;
28) в статье 155:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Объектами обложения индивидуальным подоходным налогом являются доходы физического лица, подлежащие налогообложению:
1) у источника выплаты;
2) физическим лицом самостоятельно.»;
пункт 2 исключить;
в пункте 3:
подпункты 1), 2), 13), 14), 15), 18), 19), 20), 21), 22) и 23) исключить;

мынадай мазмұндағы 33), 34), 35), 36), 37), 38), 39), 40), 41), 42), 43) тармақшалармен толықтырылсын:
«33) олардан сатып алынған жеке тұлғаның жеке мүлкі үшін жеке тұлғаларға төленетін төлемдер.
Осы тармақшада көзделген, салық агенті жүргізген төлем төленген жағдайда, осы тармақшаның ережелері өткізетін жеке заттарының бұрын қолданыста болып табылғаны, кәсіпкерлік қызметте пайдаланбайтыны, мүліктік және өзге де табыстардан жеке табыс салығын есептеу үшін салық салу объектісі болып табылмайтыны көрсетілген өтінішті салық агентіне ұсынған жеке тұлғаға қатысты қолданылады;
34) басқа жерге қызметтiк iссапарды ресiмдей отырып жасалған жұмыс берушiнiң өндiрiстiк қызметiне байланысты мамандық бойынша қызметкердi оқытуға, оның бiлiктiлiгiн арттыруға немесе оны қайта даярлауға жіберген кезде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жұмыс берушінің оқытуға, бiлiктiлiгін арттыруға немесе қайта даярлауға нақты жұмсалған шығыстар;
35) шартта белгіленген кезең ішінде банк пен клиент арасында жасалған шарт бойынша пайызсыз кезеңнің берілуіне байланысты банктік қарыз бойынша төлем карточкасын ұстаушы алынған сыйақыны үнемдеуден түсетін материалдық пайда;
36) эмитент банк төлем карточкасын пайдалана отырып, қолма-қол ақшасыз төлемдерді жүзеге асырғаны үшін эмитент банктің қаражаты есебінен төлем карточкасын ұстаушының шотына аударатын сома;
37) жұмыс беруші болып табылмайтын салық агентінен «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жауапты мемлекеттiк лауазымды атқаратын адамдарға, мемлекеттік функцияларды орындауға уәкілеттік берілген адамдарға немесе оларға теңестірілген адамдарға жол жүруіне және тұруына төлем түріндегі табыстар.
Осы тармақшаның ережелері мемлекеттік функцияларды орындауға уәкілетті адамдар немесе оларға теңестірілген адамдар мемлекеттік функцияларды жүзеге асыруға байланысты қызметтік іссапарға жіберілген жағдайда мынадай шарттар орындалған кезде:
жұмыс беруші болып табылмайтын салық агентінің есебінен мемлекетішілік және шетелдік сапарларға шақыру салық агентінің қаражаты есебінен ғылыми, спорттық, шығармашылық, кәсіби, гуманитарлық іс-шараларға қатысу, оның ішінде осындай салық агентінің жарғылық қызметі шеңберінде жүзеге асырылатын сапарлар үшін жоғары тұрған лауазымды адамның не органның келісімімен жүзеге асырылса;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік органның лауазымды адамының бұйрығы (өкімі) болса қолданылады;

дополнить подпунктами 33), 34), 35), 36), 37), 38), 39), 40), 41), 42), 43) следующего содержания:
«33) выплаты физическим лицам за приобретенное у них личное имущество физического лица.
В случае выплаты, предусмотренной настоящим подпунктом, произведенной налоговым агентом, положения настоящего подпункта применяются в отношении физического лица, представившего заявление налоговому агенту, в котором указывается, что реализуемые личные вещи являются бывшими в употреблении, не используются в предпринимательской деятельности и не являются объектом обложения для исчисления индивидуального подоходного налога с имущественного и прочих доходов;
34) фактически произведенные расходы работодателя на оплату обучения, повышения квалификации или переподготовки в соответствии с законодательством Республики Казахстан, при направлении работника на обучение, повышение квалификации или переподготовку по специальности, связанной с производственной деятельностью работодателя, которое совершено с оформлением служебной командировки в другую местность;
35) материальная выгода от экономии на вознаграждении, полученная держателем платежной карточки по банковскому займу в связи с предоставлением беспроцентного периода по договору, заключенному между банком и клиентом – в течение периода, установленного в договоре;
36) сумма, зачисляемая банком-эмитентом за счет средств банка-эмитента на счет держателя платежной карточки за осуществление им безналичных платежей с использованием платежной карточки;
37) доходы в виде оплаты проезда и проживания лицам, занимающим ответственную государственную должность, лицам, уполномоченным на выполнение государственных функций, или лицам, приравненным к ним, в соответствии с Законом Республики Казахстан «О противодействии коррупции» от налогового агента, не являющегося работодателем.
Положения настоящего подпункта применяются в случае направления лиц, уполномоченных на выполнение государственных функций, или лиц, приравненных к ним, в служебную командировку, связанную с осуществлением государственных функций, при выполнении следующих условий:
приглашение во внутригосударственные и в зарубежные поездки за счет налогового агента, не являющегося работодателем, осуществлено с согласия вышестоящего должностного лица либо органа для участия в научных, спортивных, творческих, профессиональных, гуманитарных мероприятиях за счет средств налогового агента, в том числе поездок, осуществляемых в рамках уставной деятельности такого налогового агента;
наличие приказа (распоряжения) должностного лица государственного органа в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

38) Қазақстан Республикасында мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен тізбе бойынша - жұмыс берушінің кінәсінен жұмыста мертігуге ұшыраған немесе кәсіптік ауруға шалдығу салдарынан мүгедек деп танылған қызметкерге жұмыс берушінің өтеусіз берген техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдар мен арнайы жүріп-тұру құралдарының құны;
39) жұмыс берушінің кінәсінен жұмыста мертігуге ұшыраған немесе кәсіптік ауруға шалдығу салдарынан мүгедек деп танылған қызметкерге жұмыс берушінің Қазақстан Республикасында мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өтеусіз көрсеткен протездік-ортопедиялық көмек түрінде көрсетілген қызметтерінің құны;
40) Қазақстан Республикасының жедел-іздестіру қызметі туралы заңнамасына сәйкес құпия көмекшілерге төленетін төлемдер;
41) жұмыс берушiнiң өндiрiстiк қызметiне байланысты мамандық бойынша оқыту, оның бiлiктiлiгiн арттыру немесе оны қайта даярлау жағдайында қызметкердi басқа жерге қызметтiк iссапарын ресiмдемей жасалған Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оқытуға, бiлiктiлiгiн арттыруға немесе оны қайта даярлауға жiберу бойынша жұмыс берушiнiң шығыстары:
қызметкерді оқытуға, оның бiлiктiлiгiн арттыруға немесе оны қайта даярлауға нақты жұмсалған шығыстар;
уәкілетті орган белгiлеген нормалар шегiнде қызметкердің тұруына нақты жұмсалған шығыстар;
қызметкер оқуға түскен кезде оқу орнына дейін баруға және оқу, бiлiктiлiгін арттыру немесе қайта даярлау аяқталғаннан кейiн қайтуына нақты жұмсалған шығыстар;
жұмыс берушiнің:
қызметкер Қазақстан Республикасының шегiнен тыс оқытудан, бiлiктiлiгiн арттырудан немесе қайта даярлаудан өткен мерзiм iшiнде - қызметкердің оқытудан, бiлiктiлiгiн арттырудан немесе қайта даярлаудан өткен әрбір күнтізбелік күн үшін республикалық бюджет туралы заңда белгiленген және тиiстi қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын айлық есептiк көрсеткiштiң 6 еселенген мөлшерi;
қызметкер Қазақстан Республикасының шегінен тысқары жерлерде оқытудан, бiлiктiлiгiн арттырудан немесе қайта даярлаудан өткен мерзiм iшiнде - қызметкердің оқытудан, бiлiктiлiгiн арттырудан немесе қайта даярлаудан өткен әрбір күнтізбелік күн үшін республикалық бюджет туралы заңда белгiленген және тиiстi қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын айлық есептiк көрсеткiштiң 8 еселенген мөлшерi шегiнде қызметкерге төлеуге тағайындаған ақша сомасы;
42) осы Кодекстiң 135-1-бабының 1-тармағында көрсетілген дербес бiлiм беру ұйымы тұруға, медициналық сақтандыруға, Қазақстан Республикасының шегінен тысқары жердегi тұрғылықты жерiнен Қазақстан Республикасында қызметiн жүзеге асыратын жерге дейін және қайтар жолында әуе көлiгiмен ұшуға жұмсаған шығыстарды төлеу (өтеу) түрiнде іс жүзінде жүргізген:
осындай дербес білім беру ұйымының қызметкері болып табылатын;
осындай дербес білім беру ұйымының жұмыстарын орындау, қызметін көрсету бойынша Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асыратын;
осындай дербес білім беру ұйымының жұмыстарын орындайтын, қызметін көрсететін резидент емес заңды тұлғаның қызметкері және осындай жұмыстарды тікелей орындайтын және осындай қызмет көрсететін қызметкер болып табылатын резидент шетелдiк тұлға алған материалдық пайда;

38) стоимость технических вспомогательных (компенсаторных) средств и специальных средств передвижения, переданных безвозмездно работодателем работнику, признанному инвалидом вследствие получения трудового увечья или профессионального заболевания по вине работодателя - по перечню, утвержденному Правительством Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан о социальной защите инвалидов в Республике Казахстан;
39) стоимость услуг в виде протезно-ортопедической помощи, оказанной безвозмездно работодателем работнику, признанному инвалидом вследствие получения трудового увечья или профессионального заболевания по вине работодателя, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о социальной защите инвалидов в Республике Казахстан;
40) выплаты конфиденциальным помощникам в соответствии с законодательством Республики Казахстан об оперативно-розыскной деятельности;
41) расходы работодателя по направлению работника на обучение, повышение квалификации или переподготовку в соответствии с законодательством Республики Казахстан, совершенному без оформления служебной командировки в другую местность в случае обучения, повышения квалификации или переподготовки по специальности, связанной с производственной деятельностью работодателя:
фактически произведенные расходы на оплату обучения, повышения квалификации или переподготовки работника;
фактически произведенные расходы работника на проживание в пределах норм, установленных уполномоченным органом;
фактически произведенные расходы на проезд к месту учебы при поступлении и обратно после завершения обучения, повышения квалификации или переподготовки работника;
суммы денег, назначенные работодателем к выплате работнику, в пределах:
6-кратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, за каждый календарный день прохождения обучения, повышения квалификации или переподготовки работника – в течение срока прохождения обучения, повышения квалификации или переподготовки работника в пределах Республики Казахстан;
8-кратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, за каждый календарный день прохождения обучения, повышения квалификации или переподготовки работника - в течение срока прохождения обучения, повышения квалификации или переподготовки работника за пределами Республики Казахстан;
42) материальная выгода, фактически произведенная автономной организацией образования, указанной в пункте 1 статьи 135-1 настоящего Кодекса, в виде оплаты (возмещения) расходов на проживание, медицинское страхование, проезд воздушным транспортом от места жительства за пределами Республики Казахстан до места осуществления деятельности в Республике Казахстан и обратно, полученная иностранным лицом-резидентом:
являющимся работником такой автономной организации образования;
осуществляющим деятельность в Республике Казахстан по выполнению работ, оказанию услуг такой автономной организации образования;
являющимся работником юридического лица-нерезидента, выполняющего работы, оказывающего услуги такой автономной организации образования, и непосредственно выполняющим такие работы и оказывающим такие услуги;

43) осы Кодекстің 135-1-бабы 1-тармағының 2) және 3) тармақшаларында айқындалған дербес білім беру ұйымымен еңбек қатынастарында тұрмаған, бірақ мамандықты көрсете отырып, мұндай шығыстарды жүзеге асыратын дербес білім беру ұйымының шешімі бойынша осы Кодекстің 135-1-бабы 1-тармағының 1), 2), 3), 4) және 5) тармақшаларында айқындалған басқа дербес білім беру ұйымымен еңбек қатынастарында тұрған жеке тұлғаны оқытуға, біліктілігін арттыруға немесе қайта даярлауға жіберген кезде осы дербес білім беру ұйымының шығыстары:
жеке тұлғаны оқытуға, оның біліктілігін арттыруға немесе оны қайта даярлауға нақты жұмсалған шығыстар;
уәкілетті орган белгілеген нормалар шегінде оның тұруына нақты жұмсалған шығыстар;
қызметкер оқуға түскен кезде оқу орнына дейін баруға және оқу, біліктілігін арттыру немесе қайта даярлау аяқталғаннан кейін қайтуына нақты жұмсалған шығыстар;
дербес білім беру ұйымының:
оқытылатын адамның Қазақстан Республикасының шегінде оқытудан, біліктілігін арттырудан немесе қайта даярлаудан өткен мерзімі ішінде - қызметкер оқытудан, біліктілігін арттырудан немесе қайта даярлаудан өткен әрбір күнтізбелік күн үшін республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің 6 еселенген мөлшері;
оқытылатын адамның Қазақстан Республикасының шегінен тысқары жерлерде оқытудан, біліктілігін арттырудан немесе қайта даярлаудан өткен мерзімі ішінде - қызметкер оқытудан, біліктілігін арттырудан немесе қайта даярлаудан өткен әрбір күнтізбелік күн үшін республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің 8 еселенген мөлшері шегінде жеке тұлғаға төлеуге тағайындалған ақша сомасы.»;
29) 156-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«156-бап. Салық салудан босатылатын табыстар»;
1-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Жеке тұлғаның салық салынатын табыстарынан табыстардың мынадай түрлері алып тасталады (бұдан әрі – жеке табыс салығы бойынша түзетулер):»;
156-баптың 1-тармағы 17) тармақшасының төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасының Үкіметі көздеген тәртіппен сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық фактісі туралы хабарлаған немесе сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылға өзгеше түрде жәрдем көрсететін адамдарға көтермелеу түріндегі;»;
24), 30), 37), 38), 41) және 42) тармақшалар алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 46), 47), 48), 49), 50), 51), 52), 53), 54), 55), 56) тармақшалармен толықтырылсын:

43) расходы автономной организации образования, определенной подпунктами 2) и 3) пункта 1 статьи 135-1 настоящего Кодекса, при направлении на обучение, повышение квалификации или переподготовку физического лица, не состоящего в трудовых отношениях с данной автономной организацией образования, но состоящего в трудовых отношениях с другой автономной организацией образования, определенной подпунктами 1), 2), 3), 4) и 5) пункта 1 статьи 135-1 настоящего Кодекса, по решению автономной организации образования, осуществляющей такие расходы, с указанием специальности:
фактически произведенные расходы на обучение, повышение квалификации или переподготовку физического лица;
фактически произведенные расходы на проживание в пределах норм, установленных уполномоченным органом;
фактически произведенные расходы на проезд к месту учебы при поступлении и обратно после завершения обучения, повышения квалификации или переподготовки работника;
сумма денег, назначенная автономной организацией образования к выплате физическому лицу, в пределах:
6-кратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, за каждый календарный день прохождения обучения, повышения квалификации или переподготовки работника - в течение срока прохождения обучения, повышения квалификации или переподготовки обучаемого лица в пределах Республики Казахстан;
8-кратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, за каждый календарный день прохождения обучения, повышения квалификации или переподготовки работника - в течение срока прохождения обучения, повышения квалификации или переподготовки обучаемого лица за пределами Республики Казахстан.»;
29) в статье 156:
заголовок изложить в следующей редакции:
«Статья 156. Доходы, освобождаемые от налогообложения»;
в пункте 1:
абзац первый изложить в следующей редакции:
«1. Из доходов физического лица, подлежащих налогообложению, исключаются следующие виды доходов (далее – корректировки по индивидуальному подоходному налогу):»;
абзац четвертый подпункта 17) пункта 1 статьи 156 изложить в следующей редакции:
«в виде поощрения лицам, сообщившим о факте коррупционного правонарушения или иным образом оказывающим содействие в противодействии коррупции в порядке, предусмотренном Правительством Республики Казахстан;»;
подпункты 24), 30), 37), 38), 41) и 42) исключить;
дополнить подпунктами 46), 47), 48), 49), 50), 51), 52), 53), 54), 55), 56) следующего содержания:

«46) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мөлшерде бюджет қаражаты есебінен төленетін мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек, жәрдемақылар мен өтемақылар;
47) моральдық зиянды қоспағанда, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жеке тұлғаның өмірі мен денсаулығына келтірілген зиянды өтеу;
48) сақтандырудың мiндеттi түрiн реттейтiн Қазақстан Республикасының заңнамалық актiсiне сәйкес жұмыс берушiмен жасалған, қызметкер еңбек (қызметтiк) мiндеттерiн атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан мiндеттi сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру төлемдерi;
49) сот шешімі бойынша тағайындалатын материалдық залалды, сондай-ақ сот шығыстарын өтеу сомасы;
50) гуманитарлық көмек түрінде алынған мүліктің құны;
51) Қазақстан Республикасында мемлекеттік тiркелуге жататын және меншiк құқығында бір жыл және меншiк құқығын тiркеген күннен бастап одан да ұзақ уақыт болатын механикалық көлік құралдары мен тіркемелерді өткізу (заңды тұлғаның жарғылық капиталына салым ретінде беру) кезіндегі құн өсімі;
52) меншік құқығын тіркеген күннен бастап бір жыл және одан да ұзақ уақыт Қазақстан Республикасының аумағында меншік құқығында болған тұрғын үйлерді, саяжай құрылыстарын, гараждарды, жеке қосалқы шаруашылық объектілерін өткізу (заңды тұлғаның жарғылық капиталына салым ретінде беру) кезіндегі құн өсімі;
53) бір жыл және одан да ұзақ уақыт Қазақстан Республикасының аумағында меншік құқығында болатын, осы Кодекстің 180-1-бабы
1-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген объектілер орналасқан, меншік құқығы туындаған күннен бастап өткізу (заңды тұлғаның жарғылық капиталына салым ретінде беру) күніне дейін нысаналы мақсаты жеке тұрғын үй құрылысы, саяжай құрылысы, жеке қосалқы шаруашылықты жүргізу, гараж салу болып табылатын жер учаскелерін және (немесе) жер үлестерін өткізу (заңды тұлғаның жарғылық капиталына салым ретінде беру) кезіндегі құн өсімі;
54) егер жер учаскесін және (немесе) жер үлесін сатып алуға және иеліктен шығаруға арналған құқық белгілейтін құжаттарды жасау күндері арасындағы кезең бір жылды және одан да ұзақ уақытты құраса, осы Кодекстің 180-1-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген объектілер орналаспаған, Қазақстан Республикасының аумағындағы, меншік құқығы туындаған күннен бастап өткізу (заңды тұлғаның жарғылық капиталына салым ретінде беру) күніне дейін нысаналы мақсаты жеке тұрғын үй құрылысы, саяжай құрылысы, жеке қосалқы шаруашылықты, бау-бақша шаруашылығын жүргізу, гараж салу болып табылатын жер учаскелерін және (немесе) жер үлестерін өткізу (заңды тұлғаның жарғылық капиталына салым ретінде беру) кезіндегі құн өсімі;

«46) государственная адресная социальная помощь, пособия и компенсации, выплачиваемые за счет средств бюджета, в размерах, установленных законодательством Республики Казахстан;
47) возмещение вреда, причиненного жизни и здоровью физического лица, в соответствии с законодательством Республики Казахстан, за исключением морального вреда;
48) страховые выплаты по договорам обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей, заключенным работодателем в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан, регулирующим обязательный вид страхования;
49) суммы возмещения материального ущерба, присуждаемые по решению суда, а также судебных расходов;
50) стоимость имущества, полученного в виде гуманитарной помощи;
51) прирост стоимости при реализации (передаче в качестве вклада в уставный капитал юридического лица) механических транспортных средств и прицепов, подлежащих государственной регистрации в Республике Казахстан и находящихся на праве собственности один год и более с даты регистрации права собственности;
52) прирост стоимости при реализации (передаче в качестве вклада в уставный капитал юридического лица) жилищ, дачных строений, гаражей, объектов личного подсобного хозяйства, находящихся на территории Республики Казахстан на праве собственности один год и более с даты регистрации права собственности;
53) прирост стоимости при реализации (передаче в качестве вклада в уставный капитал юридического лица) земельных участков и (или) земельных долей, находящихся на территории Республики Казахстан, на праве собственности один год и более, целевым назначением которых с даты возникновения права собственности до даты реализации (передачи в качестве вклада в уставный капитал юридического лица) являются индивидуальное жилищное строительство, дачное строительство, ведение личного подсобного хозяйства, под гараж, на которых расположены объекты, указанные в подпункте 1) пункта 1 статьи 180-1 настоящего Кодекса;
54) прирост стоимости при реализации (передаче в качестве вклада в уставный капитал юридического лица) земельных участков и (или) земельных долей, находящихся на территории Республики Казахстан, целевым назначением которых с даты возникновения права собственности до даты реализации (передачи в качестве вклада в уставный капитал юридического лица) являются индивидуальное жилищное строительство, дачное строительство, ведение личного подсобного хозяйства, садоводства, под гараж, на которых не расположены объекты, указанные в подпункте 1) пункта 1 статьи 180-1 настоящего Кодекса, в случае, если период между датами составления правоустанавливающих документов на приобретение и на отчуждение земельного участка и (или) земельной доли составляет один год и более;

55) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік мұқтаждар үшін сатып алынған мүлікті өткізу кезіндегі құн өсімі;
56) осы Кодекстің 80-бабында белгіленген тәртіппен бірлескен қызмет бойынша табыстарды бөлуді көздейтін құжатқа сәйкес шаруа немесе фермер қожалығының жалпы табысындағы шаруа немесе фермер қожалығы басшысының (мүшелерінің) үлесі бойынша айқындалатын шаруа немесе фермер қожалықтарына арналған арнаулы салық режимін қолданатын шаруа немесе фермер қожалығы басшысының (мүшесінің) табысы.
Осы тармақшаның ережелері республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және табыс туындайтын жылдың бірінші қаңтарында қолданыста болатын ең төменгі жалақының 8000 еселенген мөлшеріне тең сомасынан аспайтын мөлшердегі шаруа немесе фермер қожалығының табысы бойынша қолданылады.»;
30) мынадай мазмұндағы 156-1-баппен толықтырылсын:
«156-1-бап. Жеке табыс салығы бойынша түзетулерді ауыстыру
1. Жеке табыс салығы бойынша түзетулерді келесі салық кезеңіне ауыстыруды салық агенті:
1) ағымдағы салық кезеңінде жеке табыс салығы бойынша түзетулердің жалпы мөлшерінің сомасы төлем көзінен салық салуға жататын табыс (қызметкердің салық салуға жататын табысын қоспағанда) сомасынан асып түскен жағдайда – төлем көзінен салық салынуға жататын табыс (қызметкердің салық салуға жататын табысын қоспағанда) бойынша;
2) ағымдағы салық кезеңінде жеке табыс салығы бойынша түзетулердің жалпы мөлшерінің сомасы міндетті зейнетақы жарналары сомасына азайтылған қызметкердің салық салуға жататын табысының сомасынан асып түскен жағдайда – қызметкердің салық салуға жататын табысы бойынша қолданады.
2. Жеке табыс салығы бойынша түзетулерді күнтізбелік жыл ішіндегі келесі салық кезеңіне ауыстыру мөлшері мынадай тәртіппен:
1) жеке табыс салығы бойынша түзетулердің сомасы мен осы Кодекстің 168, 170, 172, 173, 175-баптарына сәйкес төлем көзінен салық салуға жататын табыс арасындағы оң айырма ретінде төлем көзінен салық салуға жататын табыс бойынша (қызметкердің салық салуға жататын табысын қоспағанда);
2) жеке табыс салығы бойынша түзетулердің сомасы мен міндетті зейнетақы жарналары сомасына азайтылған қызметкердің салық салуға жататын табысы арасындағы оң айырма ретінде қызметкердің салық салуға жататын табысы бойынша айқындалады.»;

55) прирост стоимости при реализации имущества, выкупленного для государственных нужд, в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
56) доход главы (члена) крестьянского или фермерского хозяйства, применяющего специальный налоговый режим для крестьянских или фермерских хозяйств, определенный по доле главы (членов) крестьянского или фермерского хозяйства в общем доходе крестьянского или фермерского хозяйства в соответствии с документом, предусматривающим распределение доходов по совместной деятельности в порядке, установленном статьей 80 настоящего Кодекса.
Положения настоящего подпункта применяются по доходу крестьянского или фермерского хозяйства - в размере, не превышающем сумму, равную 8000-кратному минимальному размеру заработной платы, установленному законом о республиканском бюджете и действующему на первое января года, в котором возникает доход.»;
30) дополнить статьей 156-1 следующего содержания:
«Статья 156-1. Перенос корректировки по индивидуальному
подоходному налогу
1. Перенос корректировки по индивидуальному подоходному налогу на следующий налоговый период применяется налоговым агентом:
1) по доходу, подлежащему налогообложению у источника выплаты (за исключением дохода работника, подлежащего налогообложению) - в случае превышения в текущем налоговом периоде суммы общего размера корректировки по индивидуальному подоходному налогу над суммой дохода, подлежащего налогообложению у источника выплаты (за исключением дохода работника, подлежащего налогообложению);
2) по доходу работника, подлежащему налогообложению - в случае превышения в текущем налоговом периоде суммы общего размера корректировки по индивидуальному подоходному налогу над суммой дохода работника, подлежащего налогообложению, уменьшенного на сумму обязательных пенсионных взносов.
2. Размер переноса корректировки по индивидуальному подоходному налогу на следующий налоговый период в течение календарного года определяется в следующем порядке:
1) по доходу, подлежащему налогообложению у источника выплаты (за исключением дохода работника, подлежащего налогообложению) как положительная разница между суммой корректировки по индивидуальному подоходному налогу и доходом, подлежащим налогообложению у источника выплаты в соответствии со статьями 168, 170, 172, 173, 175 настоящего Кодекса;
2) по доходу работника, подлежащему налогообложению, как положительная разница между суммой корректировки по индивидуальному подоходному налогу и доходом работника, подлежащим налогообложению, уменьшенным на сумму обязательных пенсионных взносов.»;

31) мынадай мазмұндағы 1-параграфпен және 156-2, 156-3, 156-4, 156-5, 156-6, 156-7, 156-8, 156-9, 156-10, 156-11-баптармен толықтырылсын:
«§ 1. Салық шегерімдері
156-2-бап. Жалпы ережелер
1. Жеке тұлғаның табысына (осы Кодекстің 170, 172, 173 және
175-баптарында көрсетілген табыстарды қоспағанда) мынадай салық шегерімдері:
1) Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасында белгіленген мөлшерде міндетті зейнетақы жарналары түріндегі салық шегерімі;
2) осы Кодекстің 156-3-бабында белгіленген тәртіппен және мөлшердегі стандартты салық шегерімі (бұдан әрі – стандартты шегерім);
3) мынадай:
көп балалы отбасы үшін салық шегерімін;
ерікті зейнетақы жарналары бойынша салық шегерімін;
оқытуға арналған салық шегерімін
медицинаға арналған салық шегерімін;
сыйақылар бойынша салық шегерімін;
сақтандыру сыйақылары бойынша салық шегерімін қамтитын басқа да салық шегерімдері (бұдан әрі – басқа да салық шегерімдері) қолданылады.
2. Күнтізбелік жыл ішінде қолданылған басқа да салық шегерімдерінің жалпы сомасының шекті мөлшері ең төменгі жалақының 48 еселенген мөлшерінен аспауға тиіс.
Басқа да салық шегерімдерінің жалпы сомасының мөлшері басқа да шегерімдерді нақты мөлшерде, бірақ мынадай шектерден:
1) көп балалы отбасы үшін салық шегерімі бойынша – ата-анасының екеуіне жиынтығында күнтізбелік жыл үшін айқындалған ең төменгі жалақының 24 еселенген мөлшерінен аспайтын;
2) оқытуға арналған салық шегерімдері бойынша - күнтізбелік жыл үшін айқындалған ең төменгі жалақының 10 еселенген мөлшерінен аспайтын;
3) осы Кодекстің 156-бабы 1-тармағының 18) тармақшасында көзделген жеке табыс салығы бойынша түзетулер сомасын қоса алғанда, медицинаға арналған салық шегерімі бойынша - күнтізбелік жыл үшін айқындалған ең төменгі жалақының 10 еселенген мөлшерінен аспайтын;
4) сыйақылар бойынша салық шегерімі бойынша - күнтізбелік жыл үшін айқындалған ең төменгі жалақының 10 еселенген мөлшерінен аспайтын мөлшерде жинақтау жолымен айқындалады.
3. Салық шегерімдері осындай шығыстарды жеке тұлға нақты жүргізген сол салық кезеңінде қолданылады.
4. Егер осы баптың 5-тармағында өзгеше белгіленбесе, салық шегерімдерін жұмыс беруші қызметкердің табысына қолданады.
5. Жеке тұлға мына шарттардың кез келгені орындалған кезде салық шегерімдерін өз бетінше:
1) күнтізбелік жыл ішінде қызметкердің табысы болмаған;
2) осы Кодекстің 156-2-бабына сәйкес жеке тұлғаның құқығы бар салық шегерімдерінің сомасы жұмыс беруші қызметкердің табысына қолданған салық шегерімдерінің сомасынан асып түскен кезде;

31) дополнить параграфом 1 и статьями 156-2, 156-3, 156-4, 156-5, 156-6, 156-7, 156-8, 156-9, 156-10, 156-11 следующего содержания:
«§ 1. Налоговые вычеты
Статья 156-2. Общие положения
1. К доходу физического лица (за исключением доходов, указанных в статьях 170, 172, 173 и 175 настоящего Кодекса) применяются следующие налоговые вычеты:
1) налоговый вычет в виде обязательных пенсионных взносов - в размере, установленном законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении;
2) стандартный налоговый вычет (далее – стандартный вычет) – в порядке и размере, установленном статьей 156-3 настоящего Кодекса;
3) прочие налоговые вычеты (далее – прочие вычеты), которые включают в себя:
налоговый вычет для многодетных семей;
налоговый вычет по добровольным пенсионным взносам;
налоговый вычет на обучение;
налоговый вычет на медицину;
налоговый вычет по вознаграждениям;
налоговый вычет по страховым премиям.
Предельный размер общей суммы прочих вычетов, примененных в календарном году, не должен превышать 48-кратный размер минимальной заработной платы.
Размер общей суммы прочих вычетов определяется путем суммирования прочих вычетов в фактическом размере, но не выше следующих пределов:
1) по налоговому вычету для многодетной семьи – в совокупности на обоих родителей не более 24 - кратного размера минимальной заработной платы, определенного за календарный год;
2) по налоговому вычету на обучение - не более 10-кратного размера минимальной заработной платы, определенного за календарный год;
3) по налоговому вычету на медицину, включая сумму корректировок по индивидуальному подоходному налогу, предусмотренных подпунктом 18) пункта 1 статьи 156 настоящего Кодекса, - не более 10-кратного размера минимальной заработной платы, определенного за календарный год;
4) по налоговому вычету по вознаграждениям - не более 10-кратного размера минимальной заработной платы, определенного за календарный год.
3. Налоговые вычеты применяются в том налоговом периоде, в котором такие расходы фактически были произведены физическим лицом.
4. Если иное не установлено пунктом 5 настоящей статьи налоговые вычеты применяются работодателем к доходу работника.
5. Физическое лицо вправе самостоятельно применить налоговые вычеты при выполнении любого из следующих условий:
1) отсутствие в течение календарного года дохода работника;
2) при превышении суммы налоговых вычетов, на которые физическое лицо имеет право в соответствии со статьей 156-2 настоящего Кодекса, над суммой налоговых вычетов, примененных работодателем к доходу работника;

3) күнтізбелік жыл ішінде осы Кодекстің 177-бабында көзделген жеке тұлғаның дербес салық салуға жататын табыстарды алғанда қолдануға құқылы.
6. Жеке тұлғада төлем көзінен салық салуға жататын табыстар мен дербес салық салуға жататын табыстар болған жағдайда, салық шегерімдері табыстары мен мүлкі туралы декларацияда жеке табыс салығы есептелген кезде осындай табыстардың жиынтық сомасы бойынша қолданылады.
7. Салық шегерімдері салық шегерімдерін қолдануға құқықты растайтын құжаттар (бұдан әрі – растайтын құжаттар) негізінде қолданылады. Бұл ретте растайтын құжаттардың түпнұсқасы жеке тұлғада сақталады, оның негізінде салық агенті салық шегерімдерін қолданатын, растайтын құжаттардың көшірмелері осы Кодекстің 46-бабы 2-тармағында белгіленген талап қою мерзімі ішінде салық агентінде сақталады.
8. Салық шегерімдері осы баптың 1-тармағында көрсетілген тәртіппен дәйектілікпен қолданылады.
9. Осы Кодекстің 156-2, 156-3, 156-5-баптарын қолдану мақсатында ең төменгі жалақы мөлшері республикалық бюджет туралы заңнамада белгіленген және салық шегерімдері қолданылатын жылдың бірінші қаңтарында қолданыста болатын ең төменгі жалақы мөлшеріне тең қолданылады.
156-3-бап. Стандартты шегерім
1. Стандартты шегерім әрбір ай үшін ең төменгі жалақының мөлшерінде қолданылады.
2. Бір күнтізбелік жыл үшін стандартты шегерімнің жалпы сомасы ең төменгі жалақының 12 еселенген мөлшерінен аспауға тиіс.
156-4-бап. Стандартты шегерімді ауыстыру
1. Стандартты салық шегерімін келесі салық кезеңіне ауыстыруды жұмыс беруші, егер ағымдағы салық кезеңінде стандартты шегерімнің сомасы мына тәртіппен айқындалатын стандартты шегерімді ауыстыру бойынша есепті табыстан асып кеткен жағдайда қолданады:
қызметкер табысының міндетті зейнетақы жарналарының сомасына азайтылған салық салуға жататын сомасы
алу
осы Кодекстің 156-бабы 1-тармағында көзделген жеке табыс салығы бойынша түзету сомасы
алу
осы Кодекстің 156-1-бабына сәйкес айқындалған жеке табыс салығы бойынша түзетулерді ауыстыру сомасы.
Стандартты шегерімді ауыстыру бойынша есепті табыстың теріс мәні кезінде стандартты шегерімді ауыстыру бойынша есепті табыс нөлге тең болып саналады.
2. Күнтізбелік жыл ішінде стандартты шегерімді келесі салық кезеңіне ауыстыру мөлшері стандартты шегерім мен стандартты шегерімді ауыстыру бойынша есепті табыс арасындағы оң айырма ретінде айқындалады.

3) получение в течение календарного года доходов, подлежащих налогообложению физическим лицом самостоятельно, предусмотренных статьей 177 настоящего Кодекса.
6. В случае наличия у физического лица доходов, подлежащих налогообложению у источника выплаты, и доходов, подлежащих налогообложению самостоятельно, налоговые вычеты применяются при исчислении индивидуального подоходного налога в декларации о доходах и имуществе по совокупной сумме таких доходов.
7. Налоговые вычеты применяются на основании документов, подтверждающих право на применение налоговых вычетов (далее – подтверждающие документы). При этом, оригинал подтверждающих документов хранится у физического лица, копии подтверждающих документов, на основании которых налоговый агент применяет налоговые вычеты, хранятся у налогового агента в течение срока исковой давности, установленного пунктом 2 статьи 46 настоящего Кодекса.
8. Налоговые вычеты применяются последовательно в том порядке, в котором они отражены в пункте 1 настоящей статьи.
9. В целях применения статей 156-2, 156-3, 156-5 настоящего Кодекса размер минимальной заработной платы применяется равный размеру минимальной заработной платы, установленному законом о республиканском бюджете и действующему на первое января года, в котором применяются налоговые вычеты.
Статья 156-3. Стандартный вычет
1. Стандартный вычет применяется за каждый месяц начисления дохода в размере минимальной заработной платы.
2. Общая сумма стандартного вычета за календарный год не должна превышать 12-кратного размера минимальной заработной платы.
Статья 156-4. Перенос стандартного вычета
1. Перенос стандартного вычета на следующий налоговый период применяется работодателем в случае, если сумма стандартного вычета в текущем налоговом периоде превышает расчетный доход по переносу стандартного вычета, который определяется в следующем порядке:
сумма дохода работника, подлежащего налогообложению, уменьшенного на сумму обязательных пенсионных взносов
минус
сумма корректировки по индивидуальному подоходному налогу, предусмотренная пунктом 1 статьи 156 настоящего Кодекса
минус
сумма переноса корректировки по индивидуальному подоходному налогу, определенного в соответствии со статьей 156-1 настоящего Кодекса.
При отрицательном значении расчетного дохода по переносу стандартного вычета, расчетный доход по переносу стандартного вычета считается равным нулю.
2. Размер переноса стандартного вычета на следующий налоговый период в течение календарного года определяется как положительная разница между стандартным вычетом и расчетным доходом по переносу стандартного вычета.

156-5-бап. Көп балалы отбасы үшін салық шегерімі
1. Көп балалы отбасы үшін салық шегерімі көп балалы отбасының ата-анасының біреуі үшін табыс есептелген әрбір ай үшін ең төменгі жалақының 2 еселенген мөлшерінде не көп балалы отбасының ата-анасының әрқайсысы үшін ең төменгі жалақының 1 еселенген мөлшерінде қолданылады.
2. Көп балалы отбасы үшін бір күнтізбелік жыл ішіндегі салық шегерімінің жалпы сомасы ең төменгі жалақының 24 еселенген мөлшерінен аспауға тиіс.
3. Осы бөлімнің мақсатында салық шегерімі қолданылған күні төрт және одан көп кәмелетке толмаған баласы бар отбасы көп балалы отбасы деп танылады.
4. Көп балалы отбасы үшін салық шегерімін қолдану:
1) көп балалы отбасы үшін салық шегерімін қолданбау туралы екінші ата-анасының растауын көрсете отырып, көп балалы отбасы үшін салық шегерімін көп балалы отбасы ата-анасының біреуі қолданатыны туралы ата-аналардың біреуінің өтініші не көп балалы отбасы үшін салық шегерімін ең төменгі жалақының 1 еселенген мөлшерінде қолдану туралы көп балалы отбасы ата-анасының әрқайсысының өтініші негізінде жүргізіледі.
Екінші ата-анасы болмаған жағдайда өтінішке екінші ата-анасының жоқ екенін растайтын нотариат куәландырған құжат;
2) балалардың туу туралы куәліктерінің көшірмелері қоса беріледі.
156-6-бап. Ерікті зейнетақы жарналары бойынша салық шегерімі
1. Ерікті зейнетақы жарналары бойынша салық шегерімін Қазақстан Республикасының резиденті-жеке тұлғасы Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасына сәйкес өз пайдасына жүргізген ерікті зейнетақы жарналарын төлеуге арналған шығыстар бойынша қолданады.
2. Ерікті зейнетақы жарналары бойынша салық шегерімін қолдану үшін растау құжаттары:
1) ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарт;
2) ерікті зейнетақы жарналарының төленгенін растайтын құжат болып табылады.
156-7-бап. Оқытуға арналған салық шегерімі
1. Оқытуға арналған салық шегерімі оқытуға арналған шығыстар бойынша білім беру туралы заңнамаға сәйкес мынадай білім беру:
1) мыналарда:
Қазақстан Республикасындағы мектепке дейінгі білім беру ұйымдарында;
осы Кодекстің 135-1-бабының 1-тармағында айқындалған дербес білім беру ұйымдарында жүзеге асырылатын мектепке дейінгі тәрбие және оқыту;
2) Қазақстан Республикасында білім беру ұйымдарында осындай қызмет түрлерін жүргізу құқығына тиісті лицензиялары бойынша жүзеге асырылатын техникалық және кәсіптік білім беру;
3) мыналарда:
Қазақстан Республикасында білім беру ұйымдарында осындай қызмет түрлерін жүргізу құқығына тиісті лицензиялары бойынша;

Статья 156-5. Налоговый вычет для многодетной семьи
1. Налоговый вычет для многодетной семьи применяется за каждый месяц начисления дохода для одного из родителей многодетной семьи в 2-кратном размере минимальной заработной платы либо для каждого родителя многодетной семьи в 1-кратном размере минимальной заработной платы.
2. Общая сумма налогового вычета для многодетной семьи за календарный год не должна превышать 24-кратный размер минимальной заработной платы.
3. В целях настоящего раздела многодетной семьей признается семья, имеющая на дату применения налогового вычета четырех и более несовершеннолетних детей.
4. Применение налогового вычета для многодетной семьи производится на основании:
1) заявления одного из родителей о применении одним из родителей многодетной семьи налогового вычета для многодетной семьи с указанием в нем подтверждения второго родителя о неприменении налогового вычета для многодетной семьи либо заявления каждого из родителей многодетной семьи о применении налогового вычета для многодетной семьи в размере 1-кратного размера минимальной заработной платы.
В случае отсутствия второго родителя к заявлению прилагается нотариально засвидетельствованный документ, подтверждающий отсутствие второго родителя;
2) копий свидетельств о рождении детей.
Статья 156-6. Налоговый вычет по добровольным
пенсионным взносам
1. Налоговый вычет по добровольным пенсионным взносам применяется физическим лицом - резидентом Республики Казахстан по расходам на уплату добровольных пенсионных взносов в соответствии с законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении, произведенным в свою пользу.
2. Подтверждающими документами для применения налогового вычета по добровольным пенсионным взносам являются:
1) договор о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов;
2) документ, подтверждающий уплату добровольных пенсионных взносов.
Статья 156-7. Налоговый вычет на обучение
1. Налоговый вычет на обучение применяется по расходам на обучение по следующим уровням образования в соответствии с законодательством об образовании:
1) дошкольное воспитание и обучение, осуществляемое:
в дошкольных организациях образования в Республике Казахстан;
в автономных организациях образования, определенных пунктом 1 статьи 135-1 настоящего Кодекса;
2) техническое и профессиональное образование, осуществляемое в Республике Казахстан по соответствующим лицензиям на право ведения таких видов деятельности в организациях образования;
3) послесреднее, высшее образование, осуществляемое:
в Республике Казахстан по соответствующим лицензиям на право ведения таких видов деятельности в организациях образования;

осы Кодекстің 135-1-бабының 1-тармағында айқындалған дербес білім беру ұйымдарында жүзеге асырылатын орта білімнен кейінгі, жоғары білім беру деңгейлері бойынша қолданылады.
2. Оқытуға арналған салық шегерімін:
1) өз пайдасына жүргізілген оқуды төлеуге арналған шығыстар бойынша Қазақстан Республикасының резиденті-жеке тұлғасы;
2) басқаның асырауындағы жиырма бір жасқа толмаған Қазақстан Республикасының резиденті-жеке тұлғасының пайдасына оқуды төлеуге арналған шығыстар бойынша заңды өкілдерінің бірі қолданады. Оқытуға арналған салық шегерімін жиырма бір жасқа толмаған адам өзі дербес қолданған жағдайда, аталған салық шегерімін заңды өкілі қолданады.
3. Оқытуға арналған салық шегерімін қолдану үшін:
1) Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асыратын мектепке дейінгі тәрбие немесе білім беру ұйымдарында оқыту бойынша қызмет көрсетуге арналған шарт;
2) Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асыратын мектепке дейінгі тәрбие немесе білім беру ұйымдарында оқыту бойынша қызмет көрсету актісі;
3) Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асыратын мектепке дейінгі тәрбие немесе білім беру ұйымдарында оқыту бойынша көрсетілетін қызметтерді төлеу фактісін растайтын құжат растау құжаттары болып табылады.
156-8-бап. Медицинаға арналған салық шегерімі
1. Медицинаға арналған салық шегерімі мынадай:
1) уәкілетті органмен келісу бойынша мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган айқындаған тізбеге сәйкес көрсетілетін медициналық қызметтерге;
2) ауырған жағдайда ерікті сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйақыларына ақы төлеуге арналған шығыстар бойынша қолданылады.
2. Медицинаға арналған салық шегерімін:
1) өз пайдасына жүргізілген медицинаны төлеуге арналған шығыстар бойынша Қазақстан Республикасының резиденті-жеке тұлғасы;
2) басқаның асырауындағы он сегіз жасқа толмаған Қазақстан Республикасының резиденті-жеке тұлғасының пайдасына медицинаға арналған шығыстар бойынша заңды өкілдерінің бірі қолданады. Медицинаға арналған салық шегерімін он сегіз жасқа (кәмелеттік жасқа) толмаған адам өздігінен қолданған жағдайда, аталған салық шегерімін заңды өкілі қолданбайды.
3. Медицинаға арналған салық шегерімін қолдану үшін мынадай:
1) ол жазбаша нысанда жасалған жағдайда медициналық қызмет құнын көрсете отырып, ақылы медициналық қызметтерді көрсетуге арналған шарт;
2) ақылы медициналық қызметтерді көрсету актісі немесе медициналық қызметтердің құны туралы ақпаратты қамтитын үзінді көшірме;
3) адам осы баптың 1-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген салық шегерімін қолданған кезде ауырған жағдайда ерікті сақтандыру бойынша шарт;

в автономных организациях образования, определенных пунктом 1 статьи 135-1 настоящего Кодекса.
2. Налоговый вычет на обучение применяет:
1) физическое лицо - резидент Республики Казахстан по расходам на оплату обучения, произведенным в свою пользу;
2) один из законных представителей по произведенным расходам на оплату обучения в пользу физического лица - резидента Республики Казахстан, не достигшего двадцати одного года, находящегося на иждивении. В случае применения лицом, не достигшим двадцати одного года, налогового вычета на обучение самостоятельно, указанный налоговый вычет законным представителем не применяется.
3. Подтверждающими документами для применения налогового вычета на обучение являются:
1) договор на оказание услуг по дошкольному воспитанию или обучению в организациях образования, осуществляющих деятельность в Республике Казахстан;
2) акт оказания услуг по дошкольному воспитанию или обучению в организациях образования, осуществляющих деятельность в Республике Казахстан;
3) документ, подтверждающий факт оплаты услуг по дошкольному воспитанию или обучению в организациях образования, осуществляющих деятельность в Республике Казахстан.
Статья 156-8. Налоговый вычет на медицину
1. Налоговый вычет на медицину применяется по следующим расходам на оплату:
1) медицинских услуг в соответствии с перечнем, определенным уполномоченным государственным органом по государственному планированию по согласованию с уполномоченным органом;
2) страховых премий по договорам добровольного страхования на случай болезни.
2. Налоговый вычет на медицину применяет:
1) физическое лицо - резидент Республики Казахстан по расходам на медицину, произведенным в свою пользу;
2) один из законных представителей по произведенным расходам на медицину в пользу представляемого физического лица - резидента Республики Казахстан, не достигшего восемнадцати лет, находящегося на иждивении. В случае применения лицом, не достигшим восемнадцатилетнего возраста (совершеннолетия), налогового вычета на медицину самостоятельно, указанный налоговый вычет законным представителем не применяется.
3. Подтверждающими документами для применения налогового вычета на медицину являются:
1) договор на оказание платных медицинских услуг с выделением стоимости медицинских услуг – в случае его заключения в письменной форме;
2) акт оказания платных медицинских услуг или выписка, содержащая информацию о стоимости медицинских услуг;
3) договор по добровольному страхованию на случай болезни при применении лицом налогового вычета, указанного в подпункте 2) пункта 1 настоящей статьи;

4) медициналық қызметтерді немесе ауырған жағдайдан ерікті сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйақыларының төленген фактісін растайтын құжат растау құжаттары болып табылады.
4. Қазақстан Республикасының шегінен тысқары жерлерде ұсынылатын медициналық қызметтерді шетел валютасында төлеу кезінде осы баптың 1-тармағында көрсетілген шығыстарды теңгеге қайта есептеу төлем жасалған күнгі валюта айырбастаудың нарықтық бағамы қолданыла отырып, жүзеге асырылады.
156-9-бап. Сыйақылар бойынша салық шегерімі
1. Сыйақылар бойынша салық шегерімін Қазақстан Республикасының резиденті-жеке тұлғасы қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның лицензиясы негізінде банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алған, өз пайдасына жұмсаған ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақыларды төлеуге жұмсалған шығыстар бойынша қолданады.
2. Сыйақылар бойынша салық шегерімін қолдану үшін мынадай:
1) қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның лицензиясы негізінде банкпен немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен жасалатын ипотекалық тұрғын үй қарызының шарты;
2) сыйақы сомасын көрсете отырып, ипотекалық тұрғын үй қарызын өтеу кестесі;
3) осындай қарыз бойынша сыйақының өтелгенін растайтын құжат растау құжаттары болып табылады.
156-10-бап. Сақтандыру сыйақылары бойынша салық шегерімі
1. Сақтандыру сыйақылары бойынша салық шегерімін Қазақстан Республикасының резиденті-жеке тұлғасы жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйақыларын (мерзiмдiк сақтандыру жарналары) төлеуге жұмсалған шығыстар бойынша қолданады.
2. Сақтандыру сыйақылары бойынша салық шегерімін қолдану үшін мынадай:
1) жинақтаушы сақтандыру шарты;
2) сақтандыру сыйақыларын төлеу кестесі;
3) жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйақыларын (мерзiмдiк сақтандыру жарналары) төлеу фактісін растайтын құжат растау құжаттары болып табылады.
156-11-бап. Басқа да шегерімдерді ауыстыру
1. Егер басқа да шегерімдердің жалпы сомасы мынадай тәртіппен айқындалатын басқа да шегерімдерді ауыстыру бойынша есепті табыстан асып түскен жағдайда, басқа да шегерімдерді ауыстыруды жұмыс беруші қолданады:
міндетті зейнетақы жарналары сомасына азайтылған, қызметкердің салық салуға жататын табысының сомасы
алу
осы Кодекстің 156-бабының 1-тармағында көзделген жеке табыс салығы бойынша түзету сомасы
алу
осы Кодекстің 156-1-бабына сәйкес айқындалған жеке табыс салығы бойынша түзетулерді алдыңғы салық кезеңінен ауыстыру сомасы
алу

4) документ, подтверждающий факт оплаты медицинских услуг или страховых премий по договору добровольного страхования на случай болезни.
4. При оплате в иностранной валюте медицинских услуг, предоставленных за пределами Республики Казахстан, пересчет расходов, указанных в пункте 1 настоящей статьи, в тенге осуществляется с применением рыночного курса обмена валюты на дату совершения платежа.
Статья 156-9. Налоговый вычет по вознаграждениям
1. Налоговый вычет по вознаграждениям применяется физическим лицом - резидентом Республики Казахстан по расходам на оплату вознаграждения по ипотечным жилищным займам, полученным в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций на основании лицензии уполномоченного государственного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, произведенным в свою пользу.
2. Подтверждающими документами для применения налогового вычета по вознаграждениям являются:
1) договор ипотечного жилищного займа с банком или организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций на основании лицензии уполномоченного государственного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций;
2) график погашения ипотечного жилищного займа с выделением суммы вознаграждения;
3) документ, подтверждающий погашение вознаграждения по такому займу.
Статья 156-10. Налоговый вычет по страховым премиям
1. Налоговый вычет по страховым премиям применяется физическим лицом - резидентом Республики Казахстан по расходам на уплату страховых премий (периодических страховых взносов) по договорам накопительного страхования.
2. Подтверждающими документами для применения налогового вычета по страховым премиям являются:
1) договор накопительного страхования;
2) график уплаты страховых премий;
3) документ, подтверждающий факт оплаты страховых премий (периодических страховых взносов) по договорам накопительного страхования.
Статья 156-11. Перенос прочих вычетов
1. Перенос прочих вычетов применяется работодателем в случае, если общая сумма прочих вычетов превышает расчетный доход по переносу прочих вычетов, который определяется в следующем порядке:
сумма дохода работника, подлежащего налогообложению, уменьшенного на сумму обязательных пенсионных взносов
минус
сумма корректировки по индивидуальному подоходному налогу, предусмотренная пунктом 1 статьи 156 настоящего Кодекса
минус
сумма переноса корректировки по индивидуальному подоходному налогу с предыдущего налогового периода, определенного в соответствии со статьей 156-1 настоящего Кодекса
минус

осы Кодекстің 156-3-бабына сәйкес белгіленген тәртіппен және мөлшерде айқындалған стандартты шегерім сомасы
алу
осы Кодекстің 156-4-бабына сәйкес айқындалған стандартты шегерімді ауыстыру сомасы.
Басқа да шегерімдерді ауыстыру бойынша есепті табыстың теріс мәні кезінде басқа да шегерімдерді ауыстыру бойынша есепті табыс нөлге тең болып саналады.
2. Күнтізбелік жыл ішінде басқа да шегерімді келесі салық кезеңіне ауыстыру мөлшері басқа да шегерімдер сомасы мен басқа да шегерімдерді ауыстыру бойынша есепті табыс арасындағы оң айырма ретінде айқындалады.
3. Басқа да шегерімдерді ауыстыру мөлшері осы Кодекстің 156-2-бабы 1-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген дәйектілікпен басқа да шегерімдердің сомасы бойынша және осы Кодекстің 156-2-бабының 2-тармағында белгіленген салық шегерімдерінің мөлшері шегінде бөлінеді.»;
32) 157 және 159-баптар алып тасталсын;
33) мынадай мазмұндағы 159-1-баппен толықтырылсын:
«159-1-бап. Жеке табыс салығы бойынша асып кету
Осы Кодекстің 172 және 173-баптарында көзделген табыстарды қоспағанда, осы Кодекстің 19-тарауында айқындалған төлем көзінен салық салуға жататын табыстардың төлем көзінен ұсталатын жеке табыс салығының сомасы мен осы Кодекстің 178-бабында көзделген тәртіппен жеке тұлға өзі дербес салық салуға жатқызатын табыстардан есептелген жеке табыс салығының сомасы арасындағы оң айырма жеке табыс салығы бойынша асып кету болып танылады.»;
34) 19-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«19-тарау. Төлем көзiнен салық салуға жататын табыстар»;
35) 160-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«160-бап. Жалпы ережелер
1. Төлем көзiнен салық салуға жататын табыстарға табыстардың мынадай түрлерi жатады:
1) қызметкердiң табысы;
2) жеке тұлғаның салық агентiнен алатын табысы;
3) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан және ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларынан төленетiн зейнетақы төлемдерi;
4) дивидендтер, сыйақылар, ұтыстар түрiндегi табыс;
5) стипендиялар;
6) жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша табыс.
2. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген табыстарға осы Кодекстің
177-бабында айқындалған жеке тұлғаның өз бетінше салық салуға жататын табыстары жатпайды.
3. Қызметкердiң салық салынуға жататын табысына осы баптың
1-тармағы 2), 3), 4), 5), 6) тармақшаларында көрсетiлген табыстар жатпайды.
4. Жеке тұлғаның салық агентінен алатын, салық салынуға жататын табысына осы баптың 1-тармағы 3), 4), 5), 6) тармақшаларында көрсетiлген табыстар жатпайды.

сумма стандартного вычета, определенная в порядке и размерах, установленных в соответствии со статьей 156-3 настоящего Кодекса
минус
сумма переноса стандартного вычета, определенного в соответствии со статьей 156-4 настоящего Кодекса.
При отрицательном значении расчетного дохода по переносу прочих вычетов, расчетный доход по переносу прочих вычетов считается равным нулю.
2. Размер переноса прочих вычетов на следующий налоговый период в течение календарного года определяется как положительная разница между суммой прочих вычетов и расчетным доходом по переносу прочих вычетов.
3. Размер переноса прочих вычетов распределяется по сумме прочих вычетов в последовательности, указанной в подпункте 3) пункта 1 статьи 156-2 настоящего Кодекса и в пределах размеров налоговых вычетов, установленных пунктом 2 статьи 156-2 настоящего Кодекса.»;
32) статьи 157 и 159 исключить;
33) дополнить статьей 159-1 следующего содержания:
«Статья 159-1. Превышение по индивидуальному подоходному налогу
Превышением по индивидуальному подоходному налогу признается положительная разница между суммой индивидуального подоходного налога, удержанного у источника выплаты с доходов, подлежащих налогообложению у источника выплаты, определенных главой 19 настоящего Кодекса, за исключением доходов, предусмотренных статьями 172 и 173 настоящего Кодекса, и суммой индивидуального подоходного налога, исчисленной с доходов, подлежащих налогообложению физическим лицом самостоятельно в порядке, предусмотренном статьей 178 настоящего Кодекса.»;
34) заголовок главы 19 изложить в следующей редакции:
«Глава 19. Доходы, подлежащие налогообложению у источника выплаты»;
36) статью 160 изложить в следующей редакции:
«Статья 160. Общие положения
1. К доходам, подлежащим налогообложению у источника выплаты, относятся следующие виды доходов:
1) доход работника;
2) доход физического лица от налогового агента;
3) пенсионные выплаты из единого накопительного пенсионного фонда и добровольных накопительных пенсионных фондов;
4) доход в виде дивидендов, вознаграждений, выигрышей;
5) стипендии;
6) доход по договорам накопительного страхования.
2. К доходам, указанным в пункте 1 настоящей статьи, не относятся доходы, подлежащие налогообложению физическим лицом самостоятельно, определенные статьей 177 настоящего Кодекса.
3. К доходу работника, подлежащему налогообложению, не относятся доходы, указанные в подпунктах 2), 3), 4), 5), 6) пункта 1 настоящей статьи.
4. К доходу физического лица от налогового агента, подлежащему налогообложению, не относятся доходы, указанные в подпунктах 3), 4), 5), 6) пункта 1 настоящей статьи.

5. Заңды тұлға өз шешiмiмен өзінің құрылымдық бөлiмшесi есептеген (есептеуге жататын), төлеген (төлеуге жататын) төлем көзiнен салық салынуға жататын табыстар бойынша осындай құрылымдық бөлiмшесiн жеке табыс салығын есептеу, ұстау және аудару міндеттері бойынша салық агентi деп тануға құқылы.
Заңды тұлғаның шешiм қабылдануы немесе мұндай шешiмнiң күшiн жою осындай шешiм қабылданған тоқсаннан кейiнгi тоқсанның басынан бастап қолданысқа енедi.
Егер жаңадан құрылған құрылымдық бөлiмше салық агентi деп танылса, онда заңды тұлғаның осындай тану туралы шешiмi осы құрылымдық бөлiмше құрылған күннен бастап немесе осы құрылымдық бөлiмше құрылған тоқсаннан кейiнгi тоқсанның басынан бастап қолданысқа енгiзiледi.
6. Резидент заңды тұлғаның шешiмi бойынша салық агенттерi деп таныған құрылымдық бөлiмшелер осы Кодекстiң 12-бөлiмiнiң мақсаттары үшiн әлеуметтiк салықты өз бетінше төлеушiлер болып танылады.»;
36) мынадай мазмұндағы 160-1-баппен толықтырылсын:
«160-1-бап. Салық және есептілік кезеңдерi
1. Салық агенттерiнiң төлем көзiнен салық салуға жататын табыстардан жеке табыс салығын есептеуi үшiн салық кезеңi күнтiзбелiк ай болып табылады.
2. Осы Кодекстiң 67-бабының 2-тармағында көрсетілген салық декларацияларын жасау үшін есепті кезең күнтiзбелiк тоқсан болып табылады.»;
37) 161-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«161-бап. Салықты есептеу, ұстау және төлеу
1. Салық агентi төлем көзiнен салық салуға жататын табыстар бойынша жеке табыс салығын есептеудi салық салуға жататын табысты есептеген кезде жүргiзедi.
2. Егер осы Кодексте өзгеше көзделмесе, жеке табыс салығын ұстауды салық агентi төлем көзiнен салық салуға жататын табысты төлеу күнiнен кешiктiрмей жүргiзедi.
3. Егер осы бапта өзгеше көзделмесе, салық агентi төленген табыстар бойынша жеке табыс салығын аударуды табыс төлеу жүзеге асырылған ай аяқталғаннан кейiн күнтiзбелiк жиырма бес күннен кешiктiрмей өзiнiң орналасқан жерi бойынша жүзеге асырады.
4. Салық агентiнiң құрылымдық бөлiмшелерi қызметкерiнiң табыстары бойынша жеке табыс салығын аудару құрылымдық бөлiмшелердiң орналасқан жерi бойынша тиiстi бюджеттерге жүргiзiледi.
5. Оңайлатылған декларация негiзiнде шағын бизнес субъектiлерi үшiн арнаулы салық режимiн немесе шаруа немесе фермер қожалықтары үшiн арнаулы салық режимiн қолданатын салық агенті осы Кодекстің 438 және 446-баптарында белгіленген мерзімдерде жеке табыс салығын аударуды жүзеге асырады.

5. Юридическое лицо своим решением вправе признать свое структурное подразделение налоговым агентом по обязанности исчислять, удерживать и перечислять индивидуальный подоходный налог по доходам, подлежащим налогообложению у источника выплаты, которые начислены (подлежат начислению), выплачены (подлежат выплате) таким структурным подразделением.
Принятие решения юридического лица или отмена такого решения вводится в действие с начала квартала, следующего за кварталом, в котором принято такое решение.
В случае, если налоговым агентом признается вновь созданное структурное подразделение, то решение юридического лица о таком признании вводится в действие со дня создания данного структурного подразделения или с начала квартала, следующего за кварталом, в котором создано данное структурное подразделение.
6. Структурные подразделения, признанные по решению юридического лица-резидента налоговыми агентами для целей раздела 12 настоящего Кодекса, признаются самостоятельными плательщиками социального налога.»;
36) дополнить статьей 160-1 следующего содержания:
«Статья 160-1. Налоговый и отчетный периоды
1. Налоговым периодом для исчисления налоговыми агентами индивидуального подоходного налога с доходов, подлежащих налогообложению у источника выплаты, является календарный месяц.
2. Отчетным периодом для составления налоговых деклараций, указанных в пункте 2 статьи 67 настоящего Кодекса, является календарный квартал.»;
37) статью 161 изложить в следующей редакции:
«Статья 161. Исчисление, удержание и уплата налога
1. Исчисление индивидуального подоходного налога по доходам, подлежащим налогообложению у источника выплаты, производится налоговым агентом при начислении дохода, подлежащего налогообложению.
2. Удержание индивидуального подоходного налога производится налоговым агентом не позднее дня выплаты дохода, подлежащего налогообложению у источника выплаты, если иное не предусмотрено настоящим Кодексом.
3. Налоговый агент осуществляет перечисление индивидуального подоходного налога по выплаченным доходам не позднее двадцати пяти календарных дней после окончания месяца, в котором была осуществлена выплата дохода, по месту своего нахождения, если иное не предусмотрено настоящей статьей.
4. По доходам работника структурных подразделений налогового агента перечисление индивидуального подоходного налога производится в соответствующие бюджеты по месту нахождения структурных подразделений.
5. Налоговый агент, применяющий специальный налоговый режим для субъектов малого бизнеса на основе упрощенной декларации или специальный налоговый режим для крестьянских или фермерских хозяйств, осуществляет перечисление индивидуального подоходного налога в сроки, установленные статьями 438 и 446 настоящего Кодекса.

6. Депозитарлық қолхаттар бойынша табыстардан салықты есептеудi және ұстауды осындай депозитарлық қолхаттардың базалық активiнiң эмитентi жүргiзедi.»;
38) 162-баптың 1 және 1-1-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Қазақстан Республикасының азаматтарына қатысты жеке табыс салығы мен әлеуметтік салық бойынша осы Кодекстің 67-бабының
2-тармағында көзделген декларация есепті кезеңнен кейінгі екінші айдың 15-ші күнінен кешіктірілмей, салық төленетін жердегі салық органдарына табыс етіледі.
1-1. Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға қатысты жеке табыс салығы мен әлеуметтік салық бойынша декларацияны салық агенті тоқсан сайын есепті кезеңнен кейінгі екінші айдың 15-ші күнінен кешіктірмей, салық төлеу жері бойынша салық органдарына табыс етеді.»;
39) мынадай мазмұндағы 162-1-баппен толықтырылсын:
«162-1-бап. Салық агентінің жеке тұлғамен есеп айырысу туралы анықтаманы беру тәртібі
1. Жеке тұлғаға күнтізбелік жыл ішінде төлем көзінен салық салуға жататын табыс есептелген және (немесе) төленген жағдайда, салық агенті жеке тұлғамен есеп айырысу туралы анықтама беруге міндетті.
2. Жеке тұлғамен есеп айырысу туралы анықтама:
1) төлем көзінен салық салуға жататын табысының;
2) жеке табыс салығы бойынша түзетулер;
3) жеке табыс салығы бойынша түзетулерді ауыстыру;
4) есептелген міндетті зейнетақы жарналарының;
5) қолданылған салық шегерімдерінің;
6) салық шегерімдерін ауыстырудың;
7) жеке тұлғаның салық салынатын табысының;
8) есептелген жеке табыс салығының;
9) төленген табыстың сомалары туралы ақпаратты қамтуға тиіс.
3. Жеке тұлғамен есеп айырысу туралы анықтаманың нысанын уәкілетті орган бекітеді.
4. Жеке тұлғамен есеп айырысу туралы анықтаманы салық агенті осы баптың 5-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, жеке тұлғаға табыс есептелген және (немесе) төленген жылдан кейінгі жылдың 20 ақпанынан кешіктірмей береді.
5. Жеке тұлғамен есеп айырысу туралы анықтаманы салық агенті жеке тұлғаға табыс есептелген және (немесе) төленген күнтізбелік жыл ішінде:
1) қызметкер:
жұмыс берушінің еңбек шартының қолданысын тоқтату туралы актісі шыққаннан;
әкімшілік мемлекеттік қызметкерлерді жұмыстан босату туралы бұйрық шыққаннан;
саяси мемлекеттік қызметкерлердің отставкаға шыққаннан кейін үш жұмыс күнінен кешіктірмей жұмыстан босатылған жағдайда;
2) Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасына сәйкес мынадай құжаттардың соңғысы:
орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер туралы акті;
төлем құжаты ресімделген күннен кешіктірмей салық агентінен
жеке тұлғаның табысы есептелген және (немесе) төленген жағдайда;
3) Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасына сәйкес жасалған зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарт қолданысы тоқтатылған жағдайда – осындай шарттың қолданысы тоқтатылған күннен кешіктірмей;

6. Исчисление и удержание налога с доходов по депозитарным распискам производятся эмитентом базового актива таких депозитарных расписок.»;
38) пункты 1 и 1-1 статьи 162 изложить в следующей редакции:
«1. Декларация по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу по гражданам Республики Казахстан, предусмотренная пунктом 2 статьи 67 настоящего Кодекса, представляется в налоговые органы по месту уплаты налога не позднее 15 числа второго месяца, следующего за отчетным периодом.
1-1. Декларация по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу по иностранцам и лицам без гражданства представляется налоговым агентом в налоговые органы по месту уплаты налога ежеквартально не позднее 15 числа второго месяца, следующего за отчетным периодом.»;
39) дополнить статьей 162-1 следующего содержания:
«Статья 162-1. Порядок выдачи налоговым агентом справки о
расчетах с физическим лицом
1. В случае начисления и (или) выплаты в течение календарного года физическому лицу дохода, подлежащего налогообложению у источника выплаты, налоговый агент обязан выдать справку о расчетах с физическом лицом.
2. Справка о расчетах с физическим лицом должна содержать информацию о суммах:
1) дохода, подлежащего налогообложению у источника выплаты;
2) корректировки по индивидуальному подоходному налогу;
3) переноса корректировки по индивидуальному подоходному налогу;
4) исчисленных обязательных пенсионных взносов;
5) примененных налоговых вычетов;
6) переноса налоговых вычетов;
7) облагаемого дохода физического лица;
8) исчисленного индивидуального подоходного налога;
9) выплаченного дохода.
3. Форма справки о расчетах с физическим лицом утверждается уполномоченным органом.
4. Справка о расчетах с физическим лицом выдается налоговым агентом не позднее 20 февраля года, следующего за годом начисления и (или) выплаты дохода физическому лицу, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 5 настоящей статьи.
5. Справка о расчетах с физическим лицом в течение календарного года начисления и (или) выплаты дохода физическому лицу выдается налоговым агентом в случае:
1) увольнения работника не позднее трех рабочих дней после:
издания акта работодателя о прекращении действия трудового договора;
издания приказа об увольнении административных государственных служащих;
отставки политических государственных служащих;
2) начисления и (или) выплаты дохода физического лица от налогового агента – не позднее дня оформления в соответствии с законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности последнего из следующих документов:
акта о выполненных работах, оказанных услугах;
платежного документа;
3) прекращения действия договора о пенсионном обеспечении, заключенного в соответствии с законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении, – не позднее дня прекращения действия такого договора;
1) выплаты дивидендов, выигрышей – не позднее дня выплаты дохода;
2) прекращения или истечения срока действия договора банковского вклада – не позднее дня прекращения действия такого договора;
3) завершения обучения, по которому производилась выплата дохода в виде стипендий, – не позднее дня отчисления обучающегося (воспитанника) или вручения документа об образовании;

4) дивидендтер, ұтыстар төленген жағдайда – табыс төленген күннен кешіктірмей;
5) банк салымы шартының қолданысы тоқтатылған немесе оның қолданыс мерзімі өткен жағдайда – осындай шарттың қолданысы тоқтатылған күннен кешіктірмей;
6) стипендия түрінде табыс төлеу жүргізілген оқу аяқталған жағдайда – білім алушыны (тәрбиеленушіні) оқудан шығарған немесе оның білім алғаны туралы құжат табыс етілген күннен кешіктірмей;
7) жинақтаушы сақтандыру шартының қолданысы тоқтатылған немесе қолданыс мерзімі өткен жағдайда – осындай шарт қолданысы тоқтатылған күннен кешіктірмей береді.
6. Осы баптың 5-тармағында белгіленген жағдайларда жеке тұлға жеке тұлғаға табыс есептелген және (немесе) төленген күнтізбелік жыл өткеннен кейін жеке тұлғамен есеп айырысу туралы анықтаманы беру жөніндегі талаппен салық агентіне жүгінуге құқылы, ал салық агенті мұндай анықтаманы жеке тұлға жүгінген күннен кейін күнтізбелік он бес күн ішінде беруге міндетті.»;
40) 163-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«163-бап. Қызметкердің табысы
1. Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасына сәйкес жұмыс берушінің бухгалтерлік есебінде шығыстар (шығындар) ретінде танылған жұмыс беруші есептеген мынадай табыстар қызметкердің салық салынатын табысы болып табылады:
1) жұмыс берушінің қызметкер меншігіне еңбек қатынастарының болуына байланысты қолма-қол және (немесе) қолма-қол емес нысанда беруге жататын ақша;
2) осы Кодекстің 164-бабына сәйкес қызметкердiң заттай нысандағы табыстары;
3) осы Кодекстің 165-бабына сәйкес қызметкердiң материалдық пайда түрiндегi табысы.
2. Қызметкердің салық салынатын табысы мынадай тәртіппен айқындалады:
ағымдағы салық кезеңінде аударуға жататын міндетті зейнетақы жарналарының сомасына азайтылған, ағымдағы салық кезеңінде салық салуға жататын қызметкер табысының сомасы
алу
осы Кодекстің 156-бабының 1-тармағында көзделген ағымдағы салық кезеңіндегі жеке табыс салығы бойынша түзетулер сомасы
алу
осы Кодекстің 156-1-бабына сәйкес айқындалған алдыңғы салық кезеңінен жеке табыс салығы бойынша түзетулерді ауыстыру сомасы
алу
осы Кодекстің 156-3-бабында белгіленген тәртіппен және мөлшерлерде көзделген ағымдағы салық кезеңіндегі стандартты салық шегерімінің сомасы
алу
осы Кодекстің 156-4-бабының 3-тармағына сәйкес айқындалған алдыңғы салық кезеңінен стандартты салық шегерімін ауыстыру сомасы
алу
осы Кодекстің 156-5-бабына сәйкес көп балалы отбасы үшін салық шегерімінің сомасы
алу
осы Кодекстің 156-6-бабына сәйкес ерікті зейнетақы жарналары бойынша салық шегерімінің сомасы
алу

4) прекращения или истечения срока действия договора накопительного страхования – не позднее дня прекращения действия такого договора.
6. В случаях, установленных пунктом 5 настоящей статьи, физическое лицо вправе по истечении календарного года начисления и (или) выплаты дохода физическому лицу обратиться к налоговому агенту с требованием выдачи справки о расчетах с физическим лицом, а налоговый агент обязан выдать такую справку в течение пятнадцати календарных дней после даты обращения физического лица.»;
40) статью 163 изложить в следующей редакции:
«Статья 163. Доход работника
1. Доходами работника, подлежащими налогообложению, являются следующие начисленные работодателем доходы, признанные в бухгалтерском учете работодателя в качестве расходов (затрат) в соответствии с законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности:
1) подлежащие передаче работодателем работнику в собственность деньги в наличной и (или) безналичной формах в связи с наличием трудовых отношений;
2) доходы работника в натуральной форме в соответствии со статьей 164 настоящего Кодекса;
3) доходы работника в виде материальной выгоды в соответствии со статьей 165 настоящего Кодекса.
2. Облагаемый доход работника определяется в следующем порядке:
сумма дохода работника, подлежащего налогообложению в текущем налоговом периоде, уменьшенного на сумму обязательных пенсионных взносов, подлежащей перечислению в текущем налоговом периоде
минус
сумма корректировки по индивидуальному подоходному налогу в текущем налоговом периоде, предусмотренная пунктом 1 статьи 156 настоящего Кодекса
минус
сумма переноса корректировок по индивидуальному подоходному налогу с предыдущего налогового периода, определенного в соответствии со статьей 156-1 настоящего Кодекса
минус
сумма стандартного вычета в текущем налоговом периоде, предусмотренного в порядке и размерах, установленных статьей 156-3 настоящего Кодекса
минус
сумма переноса с предыдущего налогового периода стандартного вычета, определенного в соответствии с пунктом 3 статьи 156-4 настоящего Кодекса
минус
сумма налогового вычета для многодетных семей в соответствии со статьей 156-5 настоящего Кодекса
минус
сумма налогового вычета по добровольным пенсионным взносам в соответствии со статьей 156-6 настоящего Кодекса
минус

осы Кодекстің 156-7-бабына сәйкес оқытуға арналған салық шегерімінің сомасы
алу
осы Кодекстің 156-8-бабына сәйкес медицинаға арналған салық шегерімінің сомасы
алу
осы Кодекстің 156-9-бабына сәйкес сыйақылар бойынша салық шегерімінің сомасы
алу
осы Кодекстің 156-10-бабына сәйкес сақтандыру сыйлықақылары бойынша салық шегерімінің сомасы
алу
осы Кодекстің 156-11-бабының 3-тармағына сәйкес айқындалған алдыңғы салық кезеңінен өзге де салық шегерімдерін ауыстыру сомасы.»;
41) мынадай мазмұндағы 165-1-баппен толықтырылсын:
«165-1-бап. Жұмыс берушінің салық шегерімдерін қолдану тәртібі
1. Салық шегерімдері (осы Кодекстің 156-2-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында белгіленген салық шегерімін қоспағанда) қызметкерге табыс есептеген әрбір ай үшін:
1) уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша қызметкердің салық шегерімдерін қолдану туралы өтініші;
2) салық шегерімдерін қолдану үшін растайтын құжаттар;
3) күнтізбелік жыл ішінде жұмыс беруші өзгерген кезде – осы Кодекстің 162-1-бабында белгіленген тәртіппен салық шегерімдері қолданылатын күнтізбелік жыл ішіндегі алдыңғы жұмыс берушілер берген жеке тұлғамен есеп айырысулар туралы анықтамалар негізінде қолданылады.
2. Жұмыс берушінің қайта ұйымдастырылу жағдайларын қоспағанда, күнтізбелік жыл ішінде ол өзгерген кезде алдыңғы жұмыс берушіде қалыптасқан қолданылмаған салық шегерімінің сомасы жаңа жұмыс берушіде есептелмейді.
3. Егер жеке тұлға күнтізбелік ай ішінде күнтізбелік он алты күннен аз уақыт қызметкер болса, қызметкердің табысын айқындау кезінде осындай жұмыс берушіде стандартты салық шегерімі қолданылмайды.
4. Қызметкер болып табылатын (табылған) жеке тұлға салық шегерімдерін қолдану үшін растайтын құжаттарды табысты төлеген күннен кейін табыс еткен жағдайда, жұмыс беруші осы Кодекстің 156-2-бабының
1-тармағында көзделген салық шегерімдерін осындай салық шегерімдерін қолдануға негіздеме бар салық кезеңі ішіндегі табысқа қолданады.
5. Осы Кодекстің 156-2-бабының 1-тармағында белгіленген салық шегерімдерін бір жұмыс беруші қолданған жағдайда, басқа жұмыс берушінің осындай салық шегерімдерін қайталап қолдануына тыйым салынады.»;
42) 166-бап алып тасталсын;
43) 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175 және 176-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
«167-бап. Салықты есептеу және ұстау
Жеке табыс салығының сомасы қызметкердің осы Кодекстің 163-бабына сәйкес айқындалатын салық салынатын табысының сомасына осы Кодекстің 158-бабының 1-тармағында белгіленген мөлшерлемені қолдану арқылы есептеледі.»;

сумма налогового вычета на обучение в соответствии со статьей 156-7 настоящего Кодекса
минус
сумма налогового вычета на медицину в соответствии со статьей 156-8 настоящего Кодекса
минус
сумма налогового вычета по вознаграждениям в соответствии со статьей 156-9 настоящего Кодекса
минус
сумма налогового вычета по страховым премиям в соответствии со статьей 156-10 настоящего Кодекса
минус
сумма переноса с предыдущего налогового периода прочих вычетов, определенного в соответствии с пунктом 3 статьи 156-11 настоящего Кодекса.»;
41) дополнить статьей 165-1 следующего содержания:
«Статья 165-1. Порядок применения налоговых
вычетов работодателем
1. Налоговые вычеты (за исключением налогового вычета, установленного подпунктом 1) пункта 1 статьи 156-2 настоящего Кодекса) применяются за каждый месяц начисления дохода работника на основании:
1) заявления работника о применении налоговых вычетов по форме, установленной уполномоченным органом;
2) подтверждающих документов для применения налоговых вычетов;
3) при изменении в течение календарного года работодателя – справки о расчетах с физическим лицом, выданные предыдущими работодателями в течение календарного года, в котором применяются налоговые вычеты, в порядке, установленном статьей 162-1 настоящего Кодекса.
2. При изменении в течение календарного года работодателя, за исключением случаев его реорганизации, не примененная сумма налогового вычета, образовавшаяся у предыдущего работодателя, не учитывается у нового работодателя.
3. В случае если физическое лицо являлось работником менее шестнадцати календарных дней в течение календарного месяца, то при определении дохода работника стандартный налоговый вычет не применяется у такого работодателя.
4. В случае представления физическим лицом, являющимся (являвшимся) работником, подтверждающих документов для применения налоговых вычетов, после даты выплаты дохода, работодатель применяет налоговые вычеты, предусмотренные пунктом 1 статьи 156-2 настоящего Кодекса, к доходу за налоговый период, в котором имеется основание для применения таких налоговых вычетов.
5. В случае применения одним работодателем налоговых вычетов, установленных пунктом 1 статьи 156-2 настоящего Кодекса, запрещается повторное применение таких налоговых вычетов другим работодателем.»;
42) статью 166 исключить;
43) статьи 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175 и 176 изложить в следующей редакции:
«Статья 167. Исчисление и удержание налога
Сумма индивидуального подоходного налога исчисляется путем применения ставки, установленной пунктом 1 статьи 1 58 настоящего Кодекса, к сумме облагаемого дохода работника, определяемого в соответствии со статьей 163 настоящего Кодекса.

«168-бап. Жеке тұлғаның салық агентінен алатын табысы
1. Жеке тұлғаның салық агентінен алған салық салуға жататын табысы:
1) жеке тұлғаның Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес салық агентімен жасасқан азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша табысы;
2) жеке тұлға табысының төлемі, оның ішінде:
жеке тұлға салық агентінен немесе үшiншi тұлғалардан алған тауарлардың, орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің құнын салық агентінің жеке тұлғаға немесе үшінші тұлғаларға төлеуі;
берешекті өтеу есебінен және (немесе) өтеусіз негізде жүргізілген жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету;
борышты кешіру;
мәміле шарттарының өзгеруіне байланысты есептен шығарылған тұрақсыздық айыбын қоспағанда, борышкерге қойылған талаптар мөлшерін азайту;
репо операциялары бойынша сыйақы төлемі болып табылады.
2. Жеке тұлғаның салық агентінен алған салық салынатын табысы мынадай тәртіппен айқындалады:
ағымдағы салық кезеңінде салық салуға жататын жеке тұлғаның салық агентінен алған табысының сомасы
алу
осы Кодекстің 156-бабының 1-тармағында көзделген ағымдағы салық кезеңінде жеке табыс салығы бойынша түзетулер сомасы
алу
осы Кодекстің 156-1-бабына сәйкес айқындалған алдыңғы салық кезеңінен жеке табыс салығы бойынша түзетулерді ауыстыру сомасы.
169-бап. Салық сомасын есептеу
Жеке табыс салығының сомасы жеке тұлғаның осы Кодекстің 168-бабына сәйкес айқындалатын, салық агентінен алынатын салық салынатын табысы сомасына осы Кодекстің 158-бабының 1-тармағында белгіленген мөлшерлемені қолдану арқылы есептеледі.»;
«170-бап. Зейнетақы төлемдері түріндегі табыс
1. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры және (немесе) ерікті жинақтаушы зейнетақы қорлары:
1) салық төлеушілердің:
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес міндетті зейнетақы жарналары;
2014 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданыста болған Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ерікті кәсіптік зейнетақы жарналары;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес міндетті кәсіби зейнетақы жарналары;
ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарт талаптарына сәйкес ерікті зейнетақы жарналары есебінен қалыптасқан зейнетақы жинақтарынан;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес зейнеткерлік жасқа толған және Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге тұрақты тұруға шыққан Қазақстан Республикасының резиденттері жеке тұлғаларға;

Статья 168. Доход физического лица от налогового агента
1. Доходом физического лица от налогового агента, подлежащим налогообложению, являются:
1) доход физического лица по заключенным с налоговым агентом в соответствии с законодательством Республики Казахстан договорам гражданско-правового характера;
2) выплата дохода физическому лицу, в том числе:
оплата налоговым агентом физическому лицу или третьим лицам стоимости товаров, выполненных работ, оказанных услуг, полученных физическим лицом от налогового агента или третьих лиц;
выполнение работ, оказание услуг, которые произведены в счет погашения задолженности и (или) на безвозмездной основе;
прощение долга;
уменьшение размера требования к должнику, за исключением неустойки, списанной в связи с изменением условий сделки;
выплата вознаграждения по операциям репо.
2. Облагаемый доход физического лица от налогового агента определяется в следующем порядке:
сумма дохода физического лица от налогового агента, подлежащего налогообложению в текущем налоговом периоде
минус
сумма корректировки по индивидуальному подоходному налогу в текущем налоговом периоде, предусмотренная пунктом 1 статьи
156 настоящего Кодекса
минус
сумма переноса корректировок по индивидуальному подоходному налогу с предыдущего налогового периода, определенная в соответствии со статьей 156-1 настоящего Кодекса.
Статья 169. Исчисление суммы налога
Сумма индивидуального подоходного налога исчисляется путем применения ставки, установленной пунктом 1 статьи 158 настоящего Кодекса, к сумме облагаемого дохода физического лица от налогового агента, определяемого в соответствии со статьей 168 настоящего Кодекса.
Статья 170. Доход в виде пенсионных выплат
1. К доходу в виде пенсионных выплат, подлежащему налогообложению, относятся выплаты, осуществляемые единым накопительным пенсионным фондом и (или) добровольными накопительными пенсионными фондами:
1) из пенсионных накоплений налогоплательщиков, сформированных за счет:
обязательных пенсионных взносов в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
добровольных профессиональных пенсионных взносов в соответствии с законодательством Республики Казахстан, действовавших до 1 января 2014 года;
обязательных профессиональных пенсионных взносов в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
добровольных пенсионных взносов в соответствии с условиями договора о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов;
2) в соответствии с законодательством Республики Казахстан физическим лицам-резидентам Республики Казахстан, достигшим пенсионного возраста и выехавшим на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан;

3) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес зейнеткерлік жасқа толмаған және Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге тұрақты тұруға шыққан Қазақстан Республикасының резиденттері жеке тұлғаларға;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен мұраға қалған зейнетақы жинақтары түрінде жеке тұлғаларға жүзеге асыратын төлемдер салық салынатын зейнетақы төлемдері түріндегі табысқа жатады.
2. Зейнетақы төлемдері түріндегі салық салынатын табыс мынадай тәртіпте айқындалады:
1) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан:
салық салуға жататын зейнетақы төлемдері түріндегі табыс сомасы
алу
осы Кодекстің 156-бабының 1-тармағында көзделген жеке табыс салығы бойынша түзетулер сомасы
алу
осы Кодекстің 156-1-бабына сәйкес айқындалған жеке табыс салығы бойынша түзетулерді ауыстыру сомасы
алу
осы баптың 3-тармағында көзделген жағдайлардағы және мөлшерлердегі зейнетақы салық шегерімдерінің сомасы;
2) салық салуға жататын зейнетақы төлемдері түріндегі табыс мөлшерінде ерікті жинақтаушы зейнетақы қорынан
3. Салық салуға жататын зейнетақы төлемдері түріндегі табысқа:
1) осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасында көзделген төлемдер бойынша - республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және зейнетақы төлемдері жүзеге асырылатын әрбір ай үшін зейнетақы төлемдері түріндегі табысты есептеу күні қолданыста болатын бір ең төменгі жалақы мөлшерінде;
2) осы баптың 1-тармағының 2) тармақшасында көзделген төлемдер бойынша - республикалық бюджет туралы заңда белгiленген және зейнетақы төлемдері түріндегі табысты есептеу күнi қолданыста болатын ең төменгi жалақының он екі еселенген мөлшерiндегі мөлшерде зейнетақы салық шегерімдері қолданылады.
171-бап. Салық сомасын есептеу
Жеке табыс салығының сомасы осы Кодекстің 170-бабына сәйкес айқындалатын зейнетақы төлемдері түріндегі салық салынатын табыстың сомасына осы Кодекстің 158-бабының 1-тармағында белгіленген мөлшерлемені қолдану арқылы есептеледі.»;
«172-бап. Дивидендтер, сыйақылар, ұтыстар түріндегі табыс
1. Мыналар:
1) осы Кодекстің 12-бабы 1-тармағының 14) тармақшасында айқындалған төленген (төлеуге жататын) дивидендтер;
2) төленген (төлеуге жататын) сыйақылар;
3) төленген (төлеуге жататын) ұтыстар салық салуға жататын дивидендтер, сыйақылар, ұтыстар түріндегі табыс болып табылады.
Осы бөлімнің мақсаттары үшін сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының не сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының сенімгерлікпен басқарудан түсетін, сенімгерлікпен басқарушы болып табылатын заңды тұлғадан алған таза табысы да салық салуға жататын дивидендтер түріндегі табысқа жатады.

3) в соответствии с законодательством Республики Казахстан физическим лицам-резидентам Республики Казахстан, не достигшим пенсионного возраста и выехавшим на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан;
4) физическим лицам в виде пенсионных накоплений, унаследованных в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
2. Облагаемый доход в виде пенсионных выплат определяется в следующем порядке:
1) из единого накопительного пенсионного фонда:
сумма дохода в виде пенсионных выплат, подлежащего налогообложению
минус
сумма корректировки по индивидуальному подоходному налогу, предусмотренная пунктом 1 статьи 156 настоящего Кодекса
минус
сумма переноса корректировок по индивидуальному подоходному налогу, определенного в соответствии со статьей 156-1 настоящего Кодекса
минус
сумма пенсионных налоговых вычетов в случаях и размерах, предусмотренных пунктом 3 настоящей статьи;
2) из добровольного накопительного пенсионного фонда в размере дохода в виде пенсионных выплат, подлежащего налогообложению.
3. К доходу в виде пенсионных выплат, подлежащему налогообложению, применяются пенсионные налоговые вычеты в следующих размерах:
1) по выплатам, предусмотренным подпунктом 1) пункта 1 настоящей статьи - в размере одного минимального размера заработной платы, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на дату начисления дохода в виде пенсионной выплаты, за каждый месяц, за который осуществляется пенсионная выплата;
2) по выплатам, предусмотренным подпунктом 2) пункта 1 настоящей статьи - в размере двенадцатикратного минимального размера заработной платы, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на дату начисления дохода в виде пенсионной выплаты.
Статья 171. Исчисление суммы налога
Сумма индивидуального подоходного налога исчисляется путем применения ставки, установленной пунктом 1 статьи 158 настоящего Кодекса, к сумме облагаемого дохода в виде пенсионных выплат, определяемого в соответствии со статьей 170 настоящего Кодекса.
Статья 172. Доход в виде дивидендов, вознаграждений, выигрышей
1. Доходом в виде дивидендов, вознаграждений, выигрышей, подлежащим налогообложению, являются:
1) выплаченные (подлежащие выплате) дивиденды, определенные подпунктом 14) пункта 1 статьи 12 настоящего Кодекса;
2) выплаченные (подлежащие выплате) вознаграждения;
3) выплаченные (подлежащие выплате) выигрыши.
Для целей настоящего раздела к доходу в виде дивидендов, подлежащему налогообложению, относится также чистый доход от доверительного управления учредителя доверительного управления по договору доверительного управления либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления, полученный от юридического лица, являющегося доверительным управляющим.

2. Дивидендтер, сыйақылар, ұтыстар түріндегі салық салынатын табыс мынадай тәртіппен айқындалады:
дивидендтер, сыйақылар, ұтыстар түріндегі салық салуға жататын табыс сомасы
алу
осы Кодекстің 156-бабының 1-тармағында көзделген жеке табыс салығы бойынша түзетулер сомасы
алу
осы Кодекстің 156-1-бабына сәйкес айқындалған жеке табыс салығы бойынша түзетулерді ауыстыру сомасы.
3. Жеке табыс салығының сомасы дивидендтер, сыйақылар, ұтыстар түрінде салық салынатын табыс сомасына осы Кодекстің 158-бабында белгіленген мөлшерлемелерді қолдану арқылы есептеледі.»;
«173-бап. Стипендиялар түріндегі табыс
1. Салық агенті:
Қазақстан Республикасының білім туралы заңнамасына сәйкес білім беру ұйымдарында оқитындарға;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мәдениет, ғылым қайраткерлеріне, бұқаралық ақпарат құралдары қызметкерлеріне және басқа да жеке тұлғаларға төлеуге тағайындаған ақша сомасы салық салуға жататын стипендия түріндегі табыс болып табылады.
2. Стипендиялар түріндегі салық салынатын табыс мынадай тәртіппен айқындалады:
салық салуға жататын стипендиялар түріндегі табыс сомасы
алу
осы Кодекстің 156-бабының 1-тармағында көзделген жеке табыс салығы бойынша түзетулер сомасы
алу
осы Кодекстің 156-1-бабына сәйкес айқындалған жеке табыс салығы бойынша түзетулерді ауыстыру сомасы.
174-бап. Салық сомасын есептеу
Жеке табыс салығының сомасы стипендия түріндегі салық салынатын табыс сомасына осы Кодекстің 158-бабының 1-тармағында белгіленген мөлшерлемені қолдану арқылы есептеледі.»;
«175-бап. Жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша табыс
1. Салық салуға жататын жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша табыс:
1) сақтандыру сыйлықақылары мыналардың:
бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорындағы және ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларындағы зейнетақы жинақтары есебінен;
жеке тұлғаның жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша өз пайдасына енгізетін сақтандыру сыйлықақылары есебінен;
жұмыс берушінің жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша қызметкердің пайдасына енгізетін сақтандыру сыйлықақылары есебінен төленген сақтандыру ұйымдары жүзеге асыратын сақтандыру төлемдері;
2) осындай шарттар мерзімінен бұрын тоқтатылған жағдайларда төленетін құнын төлеп сатып алу сомалары;
3) сақтандыру ұйымы жүзеге асыратын сақтандыру төлемдері сомасының осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілмеген қаражат есебінен төленген сақтандыру сыйлықақыларының сомасынан асып кетуі болып табылады.
2. Жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша салық салынатын табыс мынадай тәртіппен айқындалады:
жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша салық салуға жататын табыс сомасы
алу
осы Кодекстің 156-бабының 1-тармағында көзделген жеке табыс салығы бойынша түзетулер сомасы
алу
осы Кодекстің 156-1-бабына сәйкес айқындалған жеке табыс салығы бойынша түзетулерді ауыстыру сомасы
алу
осы баптың 3-тармағында көзделген жағдайлардағы және мөлшерлердегі салық шегерімі сомасы.

2. Облагаемый доход в виде дивидендов, вознаграждений, выигрышей определяется в следующем порядке:
сумма дохода в виде дивидендов, вознаграждений, выигрышей, подлежащего налогообложению
минус
сумма корректировки по индивидуальному подоходному налогу, предусмотренная пунктом 1 статьи 156 настоящего Кодекса
минус
сумма переноса корректировок по индивидуальному подоходному налогу, определенного в соответствии со статьей 156-1 настоящего Кодекса.
3. Сумма индивидуального подоходного налога исчисляется путем применения ставок, установленных статьей 158 настоящего Кодекса, к сумме облагаемого дохода в виде дивидендов, вознаграждений, выигрышей.
Статья 173. Доход в виде стипендий
1. Доходом в виде стипендий, подлежащим налогообложению, является сумма денег, назначенная налоговым агентом к выплате:
обучающимся в организациях образования в соответствии с законодательством Республики Казахстан об образовании;
деятелям культуры, науки, работникам средств массовой информации и другим физическим лицам в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. Облагаемый доход в виде стипендий определяется в следующем порядке:
сумма дохода в виде стипендии, подлежащего налогообложению
минус
сумма корректировки по индивидуальному подоходному налогу, предусмотренная пунктом 1 статьи 156 настоящего Кодекса
минус
сумма переноса корректировок по индивидуальному подоходному налогу, определенного в соответствии со статьей 156-1 настоящего Кодекса.
Статья 174. Исчисление суммы налога
Сумма индивидуального подоходного налога исчисляется путем применения ставки, установленной пунктом 1 статьи 158 настоящего Кодекса, к сумме облагаемого дохода в виде стипендии.
Статья 175. Доход по договорам накопительного страхования
1. Доходом по договорам накопительного страхования, подлежащим налогообложению, являются:
1) страховые выплаты, осуществляемые страховыми организациями, страховые премии которых были оплачены:
за счет пенсионных накоплений в едином накопительном пенсионном фонде и добровольных накопительных пенсионных фондах;
за счет страховых премий, вносимых в свою пользу физическим лицом по договорам накопительного страхования;
за счет страховых премий, вносимых работодателем в пользу работника по договорам накопительного страхования;
2) выкупные суммы, выплачиваемые в случаях досрочного прекращения таких договоров;
3) превышение суммы страховых выплат, осуществляемых страховой организацией, над суммой страховых премий, оплаченных за счет средств, не указанных в подпункте 1) настоящего пункта.
2. Облагаемый доход по договорам накопительного страхования определяется в следующем порядке:
сумма дохода по договорам накопительного страхования, подлежащего налогообложению
минус
сумма корректировки по индивидуальному подоходному налогу, предусмотренная пунктом 1 статьи 156 настоящего Кодекса
минус
сумма переноса корректировок по индивидуальному подоходному налогу, определенного в соответствии со статьей 156-1 настоящего Кодекса
минус
сумма налогового вычета в случаях и размерах, предусмотренных пунктом 3 настоящей статьи.

3. Сақтандыру сыйлықақылары бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорындағы зейнетақы жинағы есебінен төленген сақтандыру ұйымдары жүзеге асыратын сақтандыру төлемдері түрінде салық салуға жататын жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша табысқа салық шегерімі республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және сақтандыру төлемі жүзеге асырылатын әрбір сақтандыру төлемі түріндегі табыс есептеу айы үшін сақтандыру төлемі түрінде табысты есептеу күні қолданыста болатын бір ең төменгі жалақы мөлшеріндегі сомада қолданылады.
Күнтізбелік бір жыл ішінде республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және сақтандыру төлемін жүзеге асыру күні қолданыста болатын ең төменгі жалақының 12 еселенген мөлшерінен асатын салық шегерімін қолдануға жол берілмейді.
176-бап. Салық сомасын есептеу
Жеке табыс салығының сомасы осы Кодекстің 175-бабына сәйкес айқындалатын жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша салық салынатын табыс сомасына осы Кодекстің 158-бабы 1-тармағында белгіленген мөлшерлемені қолдану арқылы есептеледі.»;
44) 20-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«20-тарау. Жеке тұлғаның өзі дербес салық салуға жататын табыстары»;
45) 177-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«177-бап. Жеке тұлғаның өзі дербес салық салуға жататын табыстары
Жеке тұлғаның өзі дербес салық салуға жататын табыстарына табыстардың мынадай түрлері жатады:
1) мүліктік табыс;
2) дара кәсіпкердің табысы;
3) жеке практикамен айналасудан түсетін табыс;
4) өзге де табыстар.
Дара кәсіпкердің табысы жеке практикамен айналысудан түсетін табыс мүліктік табыс болып табылмайды.»;
46) мынадай мазмұндағы 177-1-баппен толықтырылсын:
«177-1-бап. Салық кезеңі
1. Егер осы бапта өзгеше белгіленбесе, жеке тұлғаның дербес салық салуға жататын табыстарынан жеке табыс салығын есептеу үшін салық кезеңі күнтізбелік жыл болып табылады.
2. Жеке тұлға күнтізбелік жыл басталғаннан кейін дара кәсіпкер ретінде тіркелген кезде ол үшін бірінші салық кезеңі оның дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік жылдың соңына дейінгі уақыт кезеңі болып табылады.
3. Дара кәсіпкер күнтізбелік жылдың соңына дейін дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебінен шыққан кезде ол үшін соңғы салық кезеңі күнтізбелік жыл басталғаннан дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебінен шыққан күнге дейінгі уақыт кезеңі болып табылады.

3. К доходу по договорам накопительного страхования, подлежащему налогообложению в виде страховых выплат, осуществляемых страховыми организациями, страховые премии которых были оплачены за счет пенсионных накоплений в едином накопительном пенсионном фонде применяется налоговый вычет в сумме одного минимального размера заработной платы, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на дату начисления дохода в виде страховой выплаты за каждый месяц начисления дохода в виде страховой выплаты, за который осуществляется страховая выплата.
Не допускается в течение календарного года применение налогового вычета, превышающего 12-кратный минимальный размер заработной платы, установленный законом о республиканском бюджете и действующий на дату осуществления страховой выплаты.
Статья 176. Исчисление суммы налога
Сумма индивидуального подоходного налога исчисляется путем применения ставки, установленной пунктом 1 статьи 158 настоящего Кодекса, к сумме облагаемого дохода по договорам накопительного страхования, определяемого в соответствии со статьей 175 настоящего Кодекса.»;
44) заголовок главы 20 изложить в следующей редакции:
«Глава 20. Доходы, подлежащие налогообложению физическим лицом самостоятельно»;
45) статью 177 изложить в следующей редакции:
«Статья 177. Доходы, подлежащие налогообложению физическим
лицом самостоятельно
К доходам, подлежащим налогообложению физическим лицом самостоятельно, относятся следующие виды доходов:
1) имущественный доход;
2) доход индивидуального предпринимателя;
3) доход от занятия частной практикой;
4) прочие доходы.
Имущественный доход не является доходом индивидуального предпринимателя, доходом от занятия частной практикой.»;
46) дополнить статьей 177-1 следующего содержания:
«Статья 177-1. Налоговый период
1. Налоговым периодом для исчисления индивидуального подоходного налога с доходов, подлежащих налогообложению физическим лицом самостоятельно, является календарный год, если иное не установлено настоящей статьей.
2. При регистрации физическим лицом в качестве индивидуального предпринимателя после начала календарного года, первым налоговым периодом для него является период времени со дня его государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя до конца календарного года.
3. При снятии индивидуального предпринимателя с регистрационного учета в качестве индивидуального предпринимателя до конца календарного года, последним налоговым периодом для него является период времени от начала календарного года до дня снятия с регистрационного учета в качестве индивидуального предпринимателя.

4. Жеке тұлға күнтізбелік жыл басталғаннан кейін дара кәсіпкер ретінде тіркелген кезде күнтізбелік жыл басталғаннан және сол жылдың соңына дейін дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебінен шыққаннан кейін ол үшін салық кезеңі дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебінен шыққан күнге дейінгі уақыт кезеңі болып табылады.
5. Дара кәсіпкер күнтізбелік жыл ішінде шағын бизнес субъектілері үшін арнаулы салық режимінде және жалпыға бірдей белгіленген тәртіппен кәсіпкерлік қызметін жүзеге асырған кезде шағын бизнес субъектілері үшін арнаулы салық режимінде кәсіпкерлік қызмет жүзеге асырылған уақыт кезеңі салық кезеңіне қосылмайды.»;
47) 178-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«178-бап. Жеке тұлғаның дербес салық салуға жататын табыстары бойынша жеке табыс салығын есептеу
1. Жеке тұлғаның дербес салық салуға жататын табыстарынан жеке табыс салығын есептеу жеке тұлғаның табыстары мен мүлкі туралы декларацияда жүргізіледі.
2. Жеке тұлғаның дербес салық салуға жататын табыстарынан жеке табыс салығының сомасы жеке тұлғаның салық салынатын табысының сомасына осы Кодекстің 158-бабының 1-тармағында белгіленген мөлшерлемені қолдану арқылы есептеледі.
3. Жеке тұлғаның күнтізбелік жылдың қорытындысы бойынша салық салынатын табысы жеке тұлғаның осы баптың 4-тармағына сәйкес айқындалған салық салынатын табысының және осы баптың 5-тармағына сәйкес айқындалған шаруа немесе фермер қожалығы басшысының (мүшесінің) салық салынатын табысының сомасы ретінде айқындалады.
Егер жеке тұлғаның жыл қорытындысы бойынша салық салынатын табысының сомасы теріс мәнге ие болса, жеке табыс салығын есептеу мақсатында жеке тұлғаның жыл қорытындысы бойынша салық салынатын табысының сомасы нөлге тең деп танылады.
4. Жеке тұлғаның, оның ішінде дара кәсіпкердің, жекеше нотариустың, адвокаттың, жеке сот орындаушысының, кәсіби медиатордың салық салынатын табысы мынадай тәртіппен айқындалады:
осы Кодекстің 177-бабында көзделген жеке тұлғаның дербес салық салуға жататын табыстары,
қосу
осы Кодекстің 172 және 173-баптарында көзделген табыстарды қоспағанда, төлем көзінен салық салуға жататын салық агенті есептеген табыстардың сомасы,
алу
осы Кодекстің 156-бабында көзделген, салық салудан босатылатын табыстар,
алу
осы тарауда белгіленген шектерде салық шегерімдері.
Осы тармақтың ережелері шаруа немесе фермер қожалығы басшысының (мүшесінің) салық салынатын табысын айқындау кезінде қолданылмайды.

4. При регистрации физического лица в качестве индивидуального предпринимателя после начала календарного года и снятия с регистрационного учета в качестве индивидуального предпринимателя до конца этого же года, налоговым периодом для него является период времени со дня его государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя до дня снятия с регистрационного учета в качестве индивидуального предпринимателя.
5. При осуществлении индивидуальным предпринимателем в течение календарного года предпринимательской деятельности в специальном налоговом режиме для субъектов малого бизнеса и в общеустановленном порядке, в налоговый период не включается период времени, в течение которого осуществлялась предпринимательская деятельность в специальном налоговом режиме для субъектов малого бизнеса.»;
47) статью 178 изложить в следующей редакции:
«Статья 178. Исчисление индивидуального подоходного налога по
доходам, подлежащим налогообложению физическим
лицом самостоятельно
1. Исчисление индивидуального подоходного налога с доходов, подлежащих налогообложению физическим лицом самостоятельно, производится в декларации о доходах и имуществе.
2. Сумма индивидуального подоходного налога с доходов, подлежащих налогообложению физическим лицом самостоятельно, исчисляется путем применения ставки, установленной пунктом 1 статьи 158 настоящего Кодекса, к сумме облагаемого дохода физического лица.
3. Облагаемый доход физического лица по итогам календарного года определяется как сумма облагаемого дохода, определенного в соответствии с пунктом 4 настоящей статьи, и облагаемого дохода главы (члена) крестьянского или фермерского хозяйства, определенного в соответствии с пунктом 5 настоящей статьи.
В случае, если сумма облагаемого дохода по итогам года имеет отрицательное значение, то в целях исчисления индивидуального подоходного налога сумма облагаемого дохода по итогам года признается равной нулю.
4. Облагаемый доход физического лица, в том числе индивидуального предпринимателя, частного нотариуса, адвоката, частного судебного исполнителя, профессионального медиатора определяется в следующем порядке:
доходы, подлежащие налогообложению физическим лицом самостоятельно, предусмотренные статьей 177 настоящего Кодекса,
плюс
сумма начисленных налоговым агентом доходов, подлежащих налогообложению у источника выплаты, за исключением доходов, предусмотренных статьями 172 и 173 настоящего Кодекса,
минус
доходы, освобождаемые от налогообложения, предусмотренные статьей 156 настоящего Кодекса,
минус
налоговые вычеты в пределах, установленных настоящим разделом.
Положения настоящего пункта не применяются при определении облагаемого дохода главы (члена) крестьянского или фермерского хозяйства.

5. Шаруа немесе фермер қожалығы басшысының (мүшесінің) салық салынатын табысы мынадай тәртіппен айқындалады:
осы Кодекстің 184-бабы 1-тармағының 8) тармақшасында көзделген табыстар,
алу
осы Кодекстің 156-бабы 1-тармағының 56) тармақшасында көзделген салық салудан босатылатын табыстар.
6. Бюджетке төленуге жататын жеке табыс салығының сомасы мынадай тәртіппен айқындалады:
осы баптың 2-тармағында көзделген тәртіппен есептелген жеке табыс салығының сомасы,
алу
осы Кодекстің 163, 168, 170 және 175-баптарында көзделген төлем көзінен салық салуға жататын табыстардан есептелген жеке табыс салығының сомасы,
алу
осы Кодекстің 223-бабына сәйкес есепке жатқызу жүзеге асырылатын жеке табыс салығының сомасы.
7. Патент немесе оңайлатылған декларация негізінде шағын бизнес субъектілері үшін арнаулы салық режимін қолданатын дара кәсіпкерлер осы Кодекстің 61-тарауына сәйкес көрсетілген арнаулы салық режимдері шеңберінде салық салынатын табыстары бойынша жеке табыс салығын есептеуді жүргізеді.»;
48) 179-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Жеке тұлғаның дербес салық салуға жататын табыстары бойынша жеке табыс салығын төлеуді салық төлеуші салық кезеңінен кейінгі жылдың 25 шілдесінен кешіктірмей, мынадай тәртіппен:
1) дара кәсіпкер, жекеше нотариус, жеке сот орындаушысы, адвокат, кәсіби медиатор – орналасқан жері бойынша;
2) осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілмеген жеке тұлға – тұрғылықты (болу) жері бойынша жүзеге асырады.»;
49) 180-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
«3-1) талап ету құқығын, оның ішінде тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы шарт бойынша тұрғын үйдегі (ғимараттағы) үлесті басқаға беруден түсетін табыс жатады.»;
50) 180-1-бапта:
1-тармақта:
1), 2), 3) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«1) меншік құқығындағы тұрғын үйлерді, саяжай құрылыстарын, гараждарды, жеке қосалқы шаруашылық объектілерін;
2) меншік құқығы туындаған күннен бастап өткізу күніне дейін нысаналы мақсаты осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген объектілер орналасқан жеке тұрғын үй құрылысы, саяжай құрылысы, жеке қосалқы шаруашылық жүргізу, гараж салу болып табылатын меншік құқығындағы жер учаскелерін және (немесе) жер үлестерін;
3) меншік құқығы туындаған күннен бастап өткізу күніне дейін нысаналы мақсаты осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген объектілер орналаспаған жеке тұрғын үй құрылысы, саяжай құрылысы, жеке қосалқы шаруашылық, бау-бақша шаруашылығын жүргізу, гараж салу болып табылатын жер учаскелерін және (немесе) жер үлестерін;»;
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«7) меншік құқығында болған мемлекеттік тіркелуге жататын механикалық көлік құралдарын және тіркемелерді;»;
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

5. Облагаемый доход главы (члена) крестьянского или фермерского хозяйства определяется в следующем порядке:
доходы, предусмотренные подпунктом 8) пункта 1 статьи 184 настоящего Кодекса,
минус
доходы, освобождаемые от налогообложения, предусмотренные подпунктом 56) пункта 1 статьи 156 настоящего Кодекса.
Сумма индивидуального подоходного налога, подлежащая уплате в бюджет, определяется в следующем порядке:
сумма индивидуального подоходного налога, исчисленная в порядке, предусмотренном пунктом 2 настоящей статьи,
минус
сумма индивидуального подоходного налога, исчисленная с доходов, подлежащих налогообложению у источника выплаты, предусмотренных статьями 163, 168, 170 и 175 настоящего Кодекса,
минус
сумма индивидуального подоходного налога, на которую осуществляется зачет в соответствии со статьей 223 настоящего Кодекса.
7. Индивидуальные предприниматели, применяющие специальный налоговый режим для субъектов малого бизнеса на основе патента или упрощенной декларации, производят исчисление индивидуального подоходного налога по доходам, облагаемым в рамках указанных специальных налоговых режимов, в соответствии с главой 61 настоящего Кодекса.»;
48) пункт 1 статьи 179 изложить в следующей редакции:
«1. Уплата индивидуального подоходного налога по доходам, подлежащим налогообложению физическим лицом самостоятельно, осуществляется налогоплательщиком не позднее 25 июля года, следующего за налоговым периодом, в следующем порядке:
1) индивидуальным предпринимателем, частным нотариусом, частным судебным исполнителем, адвокатом, профессиональным медиатором – по месту нахождения;
2) физическим лицом, не указанным в подпункте 1) настоящего пункта, – по месту жительства (пребывания).»;
49) пункт 1 статьи 180 дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
«3-1) доход от уступки права требования, в том числе доли в жилом доме (здании) по договору о долевом участии в жилищном строительстве.»;
50) в статье 180-1:
в пункте 1:
подпункты 1), 2), 3) изложить в следующей редакции:
«1) жилищ, дачных строений, гаражей, объектов личного подсобного хозяйства, находящихся на праве собственности;
2) земельных участков и (или) земельных долей, целевым назначением которых с даты возникновения права собственности до даты реализации являются индивидуальное жилищное строительство, дачное строительство, ведение личного подсобного хозяйства, под гараж, на которых расположены объекты, указанные в подпункте 1) настоящего пункта, находящиеся на праве собственности;
3) земельных участков и (или) земельных долей, целевым назначением которых с даты возникновения права собственности до даты реализации являются индивидуальное жилищное строительство, дачное строительство, ведение личного подсобного хозяйства, садоводства, под гараж, на которых не расположены объекты, указанные в подпункте 1) настоящего пункта;»;
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
«7) механических транспортных средств и прицепов, подлежащих государственной регистрации, находящихся на праве собственности;»;
пункт 8 изложить в следующей редакции:

«8. Осы баптың 1-тармағының 8) тармақшасында көрсетілген мүлікті өткізу кезіндегі құн өсімінен түсетін табыс:
1) сатып алу (салым) бағасы (құны) болған жағдайда - өткізу бағасы (құны) мен сатып алу (салым) бағасы (құны) арасындағы оң айырма болып табылады. Жеке тұлға опцион бойынша сатып алған бағалы қағаздарды өткізу кезінде сатып алу құны опционның орындалу бағасы мен опционның сыйлықақысы мөлшерінде айқындалады;
2) мүлікті (салымды) сатып алу бағасы (құны) болмаған жағдайда – мүлікті өткізу бағасы (құны) болып табылады.
Осы баптың және осы Кодекстің 180-2-бабының мақсатында жарғылық капиталға салымның құны заңды тұлғаның құрылтай құжаттарында көрсетілген, бірақ нақты енгізілген салым мөлшерінен аспайтын құн болып табылады.»;
51) 180-2-баптың 1-тармағында:
1), 2), 3) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«1) меншік құқығында болған тұрғын үйлерді, саяжай құрылыстарын, гараждарды, жеке қосалқы шаруашылық объектілерін;
2) меншік құқығы туындаған күннен бастап өткізу күніне дейін нысаналы мақсаты осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген объектілер орналасқан жеке тұрғын үй құрылысы, саяжай құрылысы, жеке қосалқы шаруашылық жүргізу, гараж салу болып табылатын меншік құқығында болған жер учаскелерін және (немесе) жер үлестерін;
3) меншік құқығы туындаған күннен бастап өткізу күніне дейін нысаналы мақсаты осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген объектілер орналаспаған жеке тұрғын үй құрылысы, саяжай құрылысы, жеке қосалқы шаруашылық, бау-бақша шаруашылығын жүргізу, гараж салу болып табылатын жер учаскелерін және (немесе) жер үлестерін;»;
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«7) меншік құқығында болған, мемлекеттік тіркелуге жататын механикалық көлік құралдарын және тіркемелерді;»;
52) мынадай мазмұндағы 180-4-баппен толықтырылсын:
«180-4-бап. Талап ету құқығын, оның ішінде тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы шарт бойынша тұрғын ғимараттағы үлесті басқаға беруден түсетін табыс
1. Егер осы бапта өзгеше белгіленбесе, талап ету құқығының құнымен және жеке тұлға осындай құқықты иемденіп алған құн арасындағы оң айырма талап ету құқығын басқаға беруден түсетін табыс болып табылады.
2. Егер осы баптың 3-тармағында өзгеше белгіленбесе, талап ету құқығын басқаға беру құны мен тұрғын үй құрылысына үлестiк қатысу туралы шарт бағасы арасындағы оң айырма тұрғын үй құрылысына үлестiк қатысу туралы шарт бойынша тұрғын ғимараттағы үлестi талап ету құқығын басқаға беруден түсетін табыс болып табылады.

«8. Доходом от прироста стоимости при реализации имущества, указанного в подпункте 8) пункта 1 настоящей статьи, является:
1) положительная разница между ценой (стоимостью) реализации и ценой (стоимостью) его приобретения (вклада) – в случае наличия цены (стоимости) приобретения (вклада). При реализации ценных бумаг, приобретенных физическим лицом по опциону, стоимость приобретения определяется в размере цены исполнения опциона и премии опциона;
2) цена (стоимость) реализации имущества – в случае отсутствия цены (стоимости) приобретения имущества (вклада).
В целях настоящей статьи и статьи 180-2 настоящего Кодекса стоимостью вклада в уставный капитал является стоимость, указанная в учредительных документах юридического лица, но не более размера фактически внесенного вклада.»;
51) в пункте 1 статьи 180-2:
подпункты 1), 2), 3) изложить в следующей редакции:
«1) жилищ, дачных строений, гаражей, объектов личного подсобного хозяйства, находящихся на праве собственности;
2) земельных участков и (или) земельных долей, целевым назначением которых с даты возникновения права собственности до даты передачи в качестве вклада в уставный капитал являются индивидуальное жилищное строительство, дачное строительство, ведение личного подсобного хозяйства, под гараж, на которых расположены объекты, указанные в подпункте 1) настоящего пункта, находящиеся на праве собственности;
3) земельных участков и (или) земельных долей, целевым назначением которых с даты возникновения права собственности до даты передачи в качестве вклада в уставный капитал являются индивидуальное жилищное строительство, дачное строительство, ведение личного подсобного хозяйства, садоводства, под гараж, на которых не расположены объекты, указанные в подпункте 1) настоящего пункта;»;
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
«7) механических транспортных средств и прицепов, подлежащих государственной регистрации, находящихся на праве собственности;»;
52) дополнить статьей 180-4 следующего содержания:
«Статья 180-4. Доход от уступки права требования, в том числе
доли в жилом здании по договору о долевом
участии в жилищном строительстве
1. Доходом от уступки права требования является положительная разница между стоимостью уступки права требования и стоимостью, по которой физическое лицо приобрело такое право, если иное не установлено настоящей статьей.
2. Доходом от уступки права требования доли в жилом здании по договору о долевом участии в жилищном строительстве является положительная разница между стоимостью уступки права требования и ценой договора о долевом участии в жилищном строительстве, если иное не установлено пунктом 3 настоящей статьи.

3. Талап ету құқығын басқаға беру құны мен осындай құқықты бұрын иемденіп алған құн арасындағы оң айырма тұрғын үй құрылысына үлестiк қатысу туралы шарт бойынша талап ету құқығын басқаға беру жолымен бұрын сатып алынған, тұрғын үй құрылысына үлестiк қатысу туралы шарт бойынша тұрғын ғимараттағы үлестi талап ету құқығын басқаға беруден түсетін табыс болып табылады.»;
53) 2-параграфтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«§ 2. Жеке практикамен айналысудан түсетін табыс»;
54) 181 және 182-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
«181-бап. Жалпы ережелер
1) Жеке практикамен айналысудан түсетін табысқа:
2) жекеше нотариустың табысы;
3) жеке сот орындаушысының табысы;
4) адвокаттың табысы;
5) кәсіби медиатордың табысы жатады.
2. Жекеше нотариустың, жеке сот орындаушысының, адвокаттың, кәсіби медиатордың қызметтеріне ақы төлеу бойынша міндеттеменің орындалуын қамтамасыз ету ретінде қабылданған жекеше нотариус, жеке сот орындаушысы, адвокат, кәсіби медиатор қызметіне төлем есебіне қаржы сомасы қол қойылған көрсетілген қызметтер актісінде көрсетілген осындай қызметтің көрсетілу күнінен бастап табыс деп танылады.
3. 2020 жылдың 1 қаңтарынан кейін сатып алынған және жеке практикамен айналысудан табыс алуға байланысты қызметте пайдаланылатын:
1) компьютерлер, ноутбуктер, мониторлар, проекторлар;
2) басып шығару, алдын-ала қарау, көшірме жасау, факспен жіберуге арналған құрылғылар;
3) сейфтер жекеше нотариустың, жеке сот орындаушысының, адвокаттың, кәсіби медиатордың активтері болып танылады.
Салық кезеңінің соңында осы тармақта көрсетілген активтердің құны:
активті сатып алу құны
қосу
салық кезеңі ішінде жұмсалған активтерді сүйемелдеуге, жөндеуге және пайдалануға шығыстардың сомасы,
алу
алдыңғы салық кезеңінде есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы ретінде айқындалады.
4. Жекеше нотариустың, жеке сот орындаушысының, адвокаттың, кәсіби медиатордың амортизациялық аударымдарды есептеуі салық кезеңінің соңында активтер құнының 25 пайызы мөлшерінде жүргізіледі.
5. Осы Кодекстің 182, 182-1, 182-2, 182-3-баптарының мақсатында қызметтік іссапарлар кезінде шегерімге жататын өтемақыларға:
1) жол жүру мен броньға (оның ішінде құнының төлену фактісін растайтын құжат болған кезде электрондық билетке) жұмсалған шығыстарды растайтын құжаттар негізінде, броньға жұмсалған шығыстардың төлемақысын қоса алғанда, іссапарға баратын жерге жол жүруге және кері қайтуға іс жүзінде жүргізілген шығыстар;
2) тұрғын үй-жайды жалдауға және броньға жұмсалған шығыстарды растайтын құжаттардың негізінде, броньға жұмсалған шығыстардың төлемақысын қоса алғанда, тұрғын үй-жайды жалдауға іс жүзінде жүргізілген шығыстар;

3. Доходом от уступки права требования доли в жилом здании по договору о долевом участии в жилищном строительстве, ранее приобретенного путем уступки права требования по договору о долевом участии в жилищном строительстве, является положительная разница между стоимостью уступки права требования и стоимостью, по которой он ранее приобрел такое право.»;
53) заголовок параграфа 2 изложить в следующей редакции:
«§ 2. Доход от занятия частной практикой»;
54) статьи 181 и 182 изложить в следующей редакции:
«Статья 181. Общие положения
1. К доходу от занятия частной практикой относятся:
1) доход частного нотариуса;
2) доход частного судебного исполнителя;
3) доход адвоката;
4) доход профессионального медиатора.
2. Сумма денег в счет оплаты услуг, принятая частным нотариусом, частным судебным исполнителем, адвокатом, профессиональным медиатором в качестве обеспечения исполнения обязательства по оплате услуг частного нотариуса, частного судебного исполнителя, адвоката, профессионального медиатора, признается доходом с даты оказания таких услуг, указанной в подписанном акте оказанных услуг.
3. Активами частного нотариуса, частного судебного исполнителя, адвоката, профессионального медиатора признаются приобретенные после 1 января 2020 года и используемые в деятельности, связанной с получением доходов от занятия частной практикой:
1) компьютеры, ноутбуки, мониторы, проекторы;
2) устройства для печати, просмотра, копирования, отправления факсом;
3) сейфы.
Стоимость активов, указанных в настоящем пункте, на конец налогового периода определяется как:
стоимость приобретения актива
плюс
сумма расходов на сопровождение, ремонт и эксплуатацию активов, понесенных в течение налогового периода,
минус
сумма амортизационных отчислений, исчисленных в предыдущем налоговом периоде.
4. Исчисление амортизационных отчислений частным нотариусом, частным судебным исполнителем, адвокатом, профессиональным медиатором производится в размере 25 процентов от стоимости активов на конец налогового периода.
5. В целях статей 182, 182-1, 182-2, 182-3 настоящего Кодекса к компенсациям при служебных командировках, подлежащим вычету, относятся:
1) фактически произведенные расходы на проезд к месту командировки и обратно, включая оплату расходов за бронь, на основании документов, подтверждающих расходы на проезд и за бронь (в том числе электронного билета при наличии документа, подтверждающего факт оплаты его стоимости);
2) фактически произведенные расходы на наем жилого помещения, включая оплату расходов за бронь, на основании документов, подтверждающих расходы на наем жилого помещения и за бронь;

3) іссапарда болған күнтізбелік қырық күннен аспайтын кезең ішінде – іссапарда болған әрбір күнтізбелік күн үшін республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданылатын айлық есептік көрсеткіштің 6 еселенген мөлшерінен аспайтын тәуліктік өтемақылар жатады.
Іссапарда болу уақыты:
қызметкерді іссапарға жіберу туралы салық төлеушінің бұйрығы немесе жазбаша өкімі;
жол жүруді растайтын құжаттарда көрсетілген, іссапар орнына кету күні мен кері қайтып келу күнін негізге ала отырып, іссапар күндерінің саны негізінде айқындалады.
182-бап. Жекеше нотариустың табысы
1. Жекеше нотариустың салық кезеңі ішіндегі табысы мынадай тәртіппен айқындалады:
нотариаттық қызметті жүзеге асырудан алуға жататын (алынған) табыстары,
алу
жекеше нотариустың кәсіби шегерімдері.
2) Жекеше нотариус қызметін жүзеге асырудан түскен табыстарға:
1) нотариаттық іс-қимылдарға ақы төлеу түріндегі табыс;
2) жекеше нотариустың нотариаттық іс-қимылдарды жасау кезіндегі құқықтық және техникалық сипаттағы көрсетілген қызметтеріне ақы төлеу түріндегі табыс;
3) нотариаттық қызметтерді жүзеге асыру кезінде алынуға жататын (алынған) басқа да табыстар жатады.
3. Жекеше нотариус осы баптың 4-тармағында көзделген шығыстар бойынша кәсіби шегерімдерді бір мезгілде мынадай:
1) жекеше нотариус қызметін жүзеге асырудан табыс алуға байланысты жүргізілген;
2) құжаттық расталған;
3) жекеше нотариустың салық тіркелімдерінде көрсетілген шарттарға сәйкес келгенде қолдануға құқылы.
4. Жекеше нотариустың кәсіби шегерімдеріне:
1) кеңсе керек-жарақтарын сатып алуға шығыстар;
2) нотариаттық қызмет көрсету үшін үй-жайды жалға алу (жалдау) бойынша шығыстар;
3) осы Кодекстің 181-бабының 4-тармағына сәйкес есептелген амортизациялық аударымдар;
4) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын банктің, ұйымдардың көрсетілетін қызметтеріне, байланыс қызметтеріне, коммуналдық қызметтерге ақы төлеу бойынша шығыстар;
5) азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша қызметкерлердің, сондай-ақ жеке тұлғалардың есептелген табыстары;
6) осы Кодекстің 100-бабының 14-1-тармағында және 114-бабында көзделген шығыстар;
7) осы Кодекстің 181-бабының 5-тармағына сәйкес қызметтік іссапар кезіндегі өтемақылар;
8) қызметкерлердің бір жыл ішіндегі орташа тізімдік санын негізге ала отырып, бір қызметкерге республикалық бюджет туралы заңда белгiленген және тиiстi қаржы жылының 1 қаңтарында қолданылатын айлық есептік көрсеткіш шегінде нотариат палаталарына енгізілетін мүшелік жарналар;

3) суточные, не более 6-кратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, за каждый календарный день нахождения в командировке – в течение периода, не превышающего сорока календарных дней нахождения в командировке.
Время нахождения в командировке определяется на основании:
приказа или письменного распоряжения налогоплательщика о направлении работника в командировку;
количества дней командировки исходя из дат выбытия к месту командировки и прибытия обратно, указанных в документах, подтверждающих проезд.
Статья 182. Доход частного нотариуса
1. Доход частного нотариуса за налоговый период определяется в следующем порядке:
доходы, подлежащие получению (полученные) от осуществления нотариальной деятельности,
минус
профессиональные вычеты частного нотариуса.
2. К доходам от осуществления деятельности частного нотариуса относятся:
1) доход в виде оплаты нотариальных действий;
2) доход в виде оплаты услуг правового и технического характера при совершении нотариальных действий частным нотариусом;
3) другие доходы, подлежащие получению (полученные) при осуществлении нотариальной деятельности.
3. Частный нотариус вправе применить профессиональные вычеты по расходам, предусмотренным пунктом 4 настоящей статьи, одновременно соответствующим следующим условиям:
1) произведены в связи с получением дохода от осуществления деятельности частного нотариуса;
2) подтверждены документально;
3) отражены в налоговых регистрах частного нотариуса.
4. К профессиональным вычетам частного нотариуса относятся:
1) расходы на приобретение канцелярских принадлежностей;
2) расходы по аренде (найму) помещения для оказания нотариальных услуг;
3) амортизационные отчисления, исчисленные в соответствии с пунктом 4 статьи 181 настоящего Кодекса;
4) расходы по оплате услуг банка, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, услуг связи, коммунальных услуг;
5) начисленные доходы работников, а также физических лиц по договорам гражданско-правового характера;
6) расходы, предусмотренные пунктом 14-1 статьи 100 и статьей 114 настоящего Кодекса;
7) компенсации при служебных командировках согласно пункту 5 статьи 181 настоящего Кодекса;
8) членские взносы, вносимые в нотариальную палату, в пределах месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, на одного работника исходя из среднесписочной численности работников за год;

9) «Жекеше нотариустардың азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру туралы» Қазақстан Республикасының Заңында көзделген азаматтық-құқықтық жауапкершілікті міндетті сақтандыруға шығыстар жатады.»;
55) мынадай мазмұндағы 182-1, 182-2, 182-3-баптармен толықтырылсын:
«182-1-бап. Жеке сот орындаушысының табысы
1. Жеке сот орындаушысының салық кезеңі ішіндегі табысы мынадай тәртіппен айқындалады:
жеке сот орындаушысы қызметін жүзеге асырудан алынуға жататын (алынған) табыстар,
алу
жеке сот орындаушысының кәсіби шегерімдері.
2. Жеке сот орындаушысы қызметін жүзеге асырудан түскен табыстарға:
1) жеке сот орындаушысының қызметіне ақы төлеу;
2) атқарушылық іс-әрекеттерді жасау бойынша шығыстарды, оның ішінде бюджет қаражаты есебінен өтеу;
3) жеке сот орындаушысы қызметін жүзеге асыру кезінде алынуға жататын (алынған) басқа да табыстар жатады.
3. Жеке сот орындаушысы осы баптың 4-тармағында көзделген шығыстар бойынша кәсіби шегерімдерді бір мезгілде мынадай:
1) жеке сот орындаушысы қызметін жүзеге асырудан табыс алуға байланысты жүргізілген;
2) құжаттамалық расталған;
3) жеке сот орындаушысының салықтық тіркелімдерінде көрсетілген талаптарға сәйкес келгенде қолдануға құқылы.
4. Жеке сот орындаушысының кәсіби шегерімдеріне:
1) кеңсе керек-жарақтарын сатып алуға арналған шығыстар;
2) жеке сот орындаушысы қызметін көрсету үшін үй-жайды жалға алу (жалдау) бойынша шығыстар;
3) осы Кодекстің 181-бабының 4-тармағына сәйкес есептелген амортизациялық аударымдар;
4) банктің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың қызметтеріне, байланыс қызметтеріне, коммуналдық қызметтерге ақы төлеу бойынша шығыстар;
5) азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша қызметкерлердің, сондай-ақ жеке тұлғалардың есептелген табыстары;
6) осы Кодекстің 100-бабының 14-1-тармағында және 114-бабында көзделген шығыстар;
7) қызметтік іссапар кезіндегі өтемақылар;
8) қызметкерлердің бір жыл ішіндегі орташа тізімдік санын негізге ала отырып, бір қызметкерге республикалық бюджет туралы заңда белгiленген және тиiстi қаржы жылының 1 қаңтарында қолданылатын айлық есептік көрсеткіш шегінде жеке сот орындаушыларының алқасына енгізілетін мүшелік жарналар;
9) «Атқарушылық iс жүргiзу және сот орындаушыларының мәртебесi туралы» Қазақстан Республикасының Заңында көзделген азаматтық-құқықтық жауапкершілікті міндетті сақтандыру бойынша шығыстар;
10) осы тармақтың 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9) тармақшаларында көзделмеген, атқарушылық әрекеттерді жасау бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өтелген шығыстар жатады.

9) расходы на обязательное страхование гражданско-правовой ответственности, предусмотренное Законом Республики Казахстан «Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности частных нотариусов».»;
55) дополнить статьями 182-1, 182-2, 182-3 следующего содержания:
«Статья 182-1. Доход частного судебного исполнителя
1. Доход частного судебного исполнителя за налоговый период определяется в следующем порядке:
доходы, подлежащие получению (полученные) от осуществления деятельности частного судебного исполнителя
минус
профессиональные вычеты частного судебного исполнителя.
2. К доходам от осуществления деятельности частного судебного исполнителя относятся:
1) оплата деятельности частного судебного исполнителя;
2) возмещение расходов, по совершению исполнительных действий, в том числе за счет бюджетных средств;
3) другие доходы, подлежащие получению (полученные) при осуществлении деятельности частного судебного исполнителя.
3. Частный судебный исполнитель вправе применить профессиональные вычеты по расходам, предусмотренным пунктом 4 настоящей статьи, одновременно соответствующим следующим условиям:
1) произведены в связи с получением дохода от осуществления деятельности частного судебного исполнителя;
2) подтверждены документально;
3) отражены в налоговых регистрах частного судебного исполнителя.
4. К профессиональным вычетам частного судебного исполнителя относятся:
1) расходы на приобретение канцелярских принадлежностей;
2) расходы по аренде (найму) помещения для оказания услуг частного судебного исполнителя;
3) амортизационные отчисления, исчисленные в соответствии с пунктом 4 статьи 181 настоящего Кодекса;
4) расходы по оплате услуг банка, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, услуг связи, коммунальных услуг;
5) начисленные доходы работников, а также физических лиц по договорам гражданско-правового характера;
6) расходы, предусмотренные пунктом 14-1 статьи 100 и статьей 114 настоящего Кодекса;
7) компенсации при служебных командировках;
8) членские взносы, вносимые в коллегию частных судебных исполнителей, в пределах месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, на одного работника исходя из среднесписочной численности работников за год;
9) расходы по обязательному страхованию гражданско-правовой ответственности, предусмотренной Законом Республики Казахстан «Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей»;
10) возмещенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан расходы по совершению исполнительных действий, не предусмотренные подпунктами 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9) настоящего пункта.

182-2-бап. Адвокаттың табысы
1. Адвокаттың салық кезеңі ішіндегі табысы мынадай тәртіппен айқындалады:
адвокаттық қызметті жүзеге асырудан алынуға жататын (алынған) табыстары,
алу
адвокаттың кәсіби шегерімдері.
2. Адвокаттық қызметті жүзеге асырудан түскен табыстарға:
1) адвокаттың заң көмегін көрсетуден табысы;
2) қорғау және өкілдік етуге, құқықтық ақпараттандыруға және құқықтық консультация беруге байланысты шығыстарды, оның ішінде Қазақстан Республикасының мемлекет кепілдік берген заң көмегі туралы заңнамасына сәйкес бюджет қаражаты есебінен өтеу түріндегі табыс;
3) адвокаттық қызметті жүзеге асыру кезінде алынуға жататын (алынған) басқа да табыстар жатады.
3. Адвокат осы баптың 4-тармағында көзделген шығыстар бойынша кәсіби шегерімдерді бір мезгілде мынадай:
1) адвокаттық қызметті жүзеге асырудан табыс алуға байланысты жүргізілген;
2) құжаттамалық расталған;
3) адвокаттың салықтық тіркелімдерінде көрсетілген талаптарды орындаған кезде қолдануға құқылы.
4. Адвокаттың кәсіби шегерімдеріне:
1) кеңсе керек-жарақтарын сатып алуға арналған шығыстар;
2) адвокат қызметін жүзеге асыру үшін үй-жайды жалға алу (жалдау) бойынша шығыстар;
3) осы Кодекстің 181-бабының 4-тармағына сәйкес есептелген амортизациялық аударымдар;
4) банктің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың қызметтеріне, байланыс қызметтеріне, коммуналдық қызметтерге ақы төлеу бойынша шығыстар;
5) азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша қызметкерлердің, сондай-ақ жеке тұлғалардың есептелген табыстары;
6) осы Кодекстің 100-бабының 14-1-тармағында және 114-бабында көзделген шығыстар;
7) қызметтік іссапар кезіндегі өтемақылар;
8) қызметкерлердің бір жыл ішіндегі орташа тізімдік санын негізге ала отырып, бір қызметкерге республикалық бюджет туралы заңда белгiленген және тиiстi қаржы жылының 1 қаңтарында қолданылатын айлық есептік көрсеткіш шегінде адвокаттар алқасына енгізілетін мүшелік жарналар;
9) осы тармақтың 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8) тармақшаларында көзделмеген, қорғау және өкілдік етуге байланысты Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өтелген шығыстар жатады.
182-3-бап. Кәсіби медиатордың табысы
1. Кәсіби медиатордың салық кезеңі ішіндегі табысы мынадай тәртіппен айқындалады:
«Медиация туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес кәсіби медиатор қызметін жүзеге асырудан алынуға жататын (алынған) табыстар,
алу
кәсіби медиатордың кәсіби шегерімдері.

Статья 182-2. Доход адвоката
1. Доход адвоката за налоговый период определяется в следующем порядке:
доходы, подлежащие получению (полученные) от осуществления адвокатской деятельности,
минус
профессиональные вычеты адвоката.
2. К доходам от осуществления адвокатской деятельности относятся:
1) доход от оказания адвокатом юридической помощи;
2) доход в виде возмещения расходов, связанных с защитой и представительством, правовым информированием и правовым консультированием, в том числе за счет бюджетных средств в соответствии с законодательством Республики Казахстан о гарантированной государством юридической помощи;
3) другие доходы, подлежащие получению (полученные) при осуществлении адвокатской деятельности.
3. Адвокат вправе применить профессиональные вычеты по расходам, предусмотренным пунктом 4 настоящей статьи, при одновременном выполнении следующих условий:
1) произведены в связи с получением дохода от осуществления адвокатской деятельности;
2) подтверждены документально;
3) отражены в налоговых регистрах адвоката.
4. К профессиональным вычетам адвоката относятся:
1) расходы на приобретение канцелярских принадлежностей;
2) расходы по аренде (найму) помещения для осуществления адвокатской деятельности;
3) амортизационные отчисления, исчисленные в соответствии с пунктом 4 статьи 181 настоящего Кодекса;
4) расходы по оплате услуг банка, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, услуг связи, коммунальных услуг;
5) начисленные доходы работников, а также физических лиц по договорам гражданско-правового характера;
6) расходы, предусмотренные пунктом 14-1 статьи 100 и статьей 114 настоящего Кодекса;
7) компенсации при служебных командировках;
8) членские взносы, вносимые в коллегию адвокатов, в пределах месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, на одного работника исходя из среднесписочной численности работников за год;
9) возмещенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан расходы, связанные с защитой и представительством, не предусмотренные подпунктами 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8) настоящего пункта.
Статья 182-3. Доход профессионального медиатора
1. Доход профессионального медиатора за налоговый период определяется в следующем порядке:
доходы, подлежащие получению (полученные) от осуществления деятельности профессионального медиатора в соответствии с Законом Республики Казахстан «О медиации»,
минус
профессиональные вычеты профессионального медиатора.

2. Кәсіби медиатор осы баптың 3-тармағында көзделген шығыстар бойынша кәсіби шегерімдерді бір мезгілде мынадай:
1) кәсіби медиатор қызметін жүзеге асырудан табыс алуға байланысты жүргізілген;
2) құжаттамалық расталған;
3) кәсіби медиатордың салық тіркелімдерінде көрсетілген талаптарға сәйкес келгенде қолдануға құқылы.
3. Кәсіби медиатордың кәсіби шегерімдеріне:
1) кеңсе керек-жарақтарын сатып алуға арналған шығыстар;
2) кәсіби медиатор қызметін көрсету үшін үй-жайды жалға алу (жалдау) бойынша шығыстар;
3) осы Кодекстің 181-бабының 4-тармағына сәйкес есептелген амортизациялық аударымдар;
4) банктің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың қызметтеріне, байланыс қызметтеріне, коммуналдық қызметтерге ақы төлеу бойынша шығыстар;
5) азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша қызметкерлердің, сондай-ақ жеке тұлғалардың есептелген табыстары;
6) осы Кодекстің 100-бабының 14-1-тармағында және 114-бабында көзделген шығыстар;
7) қызметтік іссапар кезіндегі өтемақылар;
8) қызметкерлердің бір жыл ішіндегі орташа тізімдік санын негізге ала отырып, бір қызметкерге республикалық бюджет туралы заңда белгiленген және тиiстi қаржы жылының 1 қаңтарында қолданылатын айлық есептік көрсеткіш шегінде кәсіби медиаторлар ұйымына енгізілетін мүшелік жарналар жатады.»;
56) 183-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«183-бап. Дара кәсіпкердің табысы
1. Дара кәсiпкердiң салық кезеңі ішіндегі табысы мынадай тәртіппен айқындалады:
осы баптың 1-1-тармағына сәйкес айқындалған дара кәсiпкердiң салық салынатын табысы,
қосу
осы Кодекстiң 224-бабына сәйкес айқындалған шетелдік көздерден алынған табыстар,
алу
осы баптың 3-тармағында белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып, осы Кодекстiң 133-бабында белгіленген корпоративтiк табыс салығын есептеу мақсатында салық салынатын табысты азайтуды айқындау тәртiбіне ұқсас тәртiппен айқындалған дара кәсiпкердiң салық салынатын табысын азайту,
алу
осы Кодекстiң 136 және 137-баптарында белгіленген корпоративтiк табыс салығын есептеу мақсатында залалдарды көшіру тәртiбіне ұқсас тәртіппен айқындалған көшірілуге жататын залалдар.
2. Дара кәсiпкердiң салық кезеңі ішіндегі салық салынатын табысы мынадай тәртіппен айқындалады:
осы Кодекстiң 85-98-баптарында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, осы Кодекстiң 84-бабында белгіленген корпоративтiк табыс салығын есептеу мақсатында жылдық жиынтық табысты айқындау тәртiбіне ұқсас тәртіппен айқындалған салық кезеңі үшін жиынтығында алынған дара кәсiпкердiң табысы,
алу

2. Профессиональный медиатор вправе применить профессиональные вычеты по расходам, предусмотренным пунктом 3 настоящей статьи, одновременно соответствующим следующим условиям:
1) произведены в связи с получением дохода от осуществления деятельности профессионального медиатора;
2) подтверждены документально;
3) отражены в налоговых регистрах профессионального медиатора.
3. К профессиональным вычетам профессионального медиатора относятся:
1) расходы на приобретение канцелярских принадлежностей;
2) расходы по аренде (найму), помещения для оказания услуг профессионального медиатора;
3) амортизационные отчисления, исчисленные в соответствии с пунктом 4 статьи 181 настоящего Кодекса;
4) расходы по оплате услуг банка, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, услуг связи, коммунальных услуг;
5) начисленные доходы работников, а также доходы физических лиц по договорам гражданско-правового характера;
6) расходы, предусмотренные пунктом 14-1 статьи 100 и статьей
114 настоящего Кодекса;
7) компенсации при служебных командировках;
8) членские взносы, вносимые в организацию профессиональных медиаторов, в пределах месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, на одного работника исходя из среднесписочной численности работников за год.»;
56) статью 183 изложить в следующей редакции:
«Статья 183. Доход индивидуального предпринимателя
1. Доход индивидуального предпринимателя за налоговый период определяется в следующем порядке:
налогооблагаемый доход индивидуального предпринимателя, определенный в соответствии с пунктом 1-1 настоящей статьи,
плюс
доходы из иностранных источников, определенные в соответствии со статьей 224 настоящего Кодекса,
минус
уменьшение налогооблагаемого дохода индивидуального предпринимателя, определенного в порядке, аналогичном порядку определения уменьшения налогооблагаемого дохода в целях исчисления корпоративного подоходного налога, установленному статьей 133 настоящего Кодекса, с учетом особенностей, установленных пунктом 3 настоящей статьи,
минус
убытки, подлежащие переносу, определенные в порядке, аналогичном порядку переноса убытков в целях исчисления корпоративного подоходного налога, установленному статьями 136 и 137 настоящего Кодекса.
2. Налогооблагаемый доход индивидуального предпринимателя за налоговый период определяется в следующем порядке:
доход индивидуального предпринимателя, полученный за налоговый период совокупно, определенный в порядке, аналогичном порядку определения совокупного годового дохода в целях исчисления корпоративного подоходного налога, установленному статьей 84 настоящего Кодекса, с учетом особенностей, предусмотренных статьями 85–98 настоящего Кодекса,
минус

осы Кодекстiң 99-бабының 1-тармағында белгіленген корпоративтiк табыс салығын есептеу мақсатында жылдық жиынтық табысты түзетулерді айқындау тәртiбіне ұқсас тәртіппен айқындалған салық кезеңі үшін жиынтығында алынған дара кәсiпкердiң табысын түзету,
қосу (алу)
осы Кодекстiң 99-бабының 2-тармағында белгіленген корпоративтiк табыс салығын есептеу мақсатында жылдық жиынтық табысты түзетулерді айқындау тәртiбіне ұқсас тәртіппен айқындалған салық кезеңі үшін жиынтығында алынған дара кәсiпкердiң табысын түзету,
алу
осы Кодекстiң 100-125-баптарында белгіленген корпоративтiк табыс салығын есептеу мақсатында шегерімдерге жатқызылатын шығыстарды айқындау тәртiбіне ұқсас тәртіппен айқындалған шегерімдер,
қосу (алу)
осы Кодекстiң 132-бабында белгіленген корпоративтiк табыс салығын есептеу мақсатында табыстарды және шегерімдерді түзетуді айқындау тәртiбіне ұқсас тәртіппен айқындалған табыстарды және шегерімдерді түзету.
3. Шағын бизнес субъектілері үшін арнаулы салық режимiн қолданатын дара кәсiпкердiң табысы осы Кодекстің 427-бабының 3 және 4-тармақтарына сәйкес айқындалады.»;
57)  184-бапта:
1-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«1) Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегi көздерден, оның ішінде жеке тұлғаның мүлікті өткізуден, сондай-ақ осы Кодекстің
184-1-бабында белгіленген тәртіппен айқындалатын шағын бизнес субъектiлерi үшiн арнаулы салық режимiн қолданатын дара кәсіпкердің алған табыстары;»;
4) тармақша алып тасталсын;
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«6) салық агенті болып табылмайтын тұлғалардан кәсіби медиаторларды қоспағанда, медиация туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес алынған медиаторлардың табыстары;»;
мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
«8) бірлескен қызмет туралы шартқа сәйкес шаруа немесе фермер қожалығы табысында шаруа немесе фермер қожалығы басшысының (мүшесінің) үлесі бойынша айқындалатын шаруа немесе фермер қожалығы үшін арнаулы салық режимін қолданатын шаруа немесе фермер қожалығы басшысының (мүшесінің) табысы.»;
2-1-тармақтың сегізінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«Егер салық кезеңі ішінде жеке табыс салығы бойынша төленген алдын ала төлемдердің сомасы есепті салық кезеңі үшін есептелген жеке табыс салығының сомасынан аз болған жағдайда, жеке табыс салығын есептеу жеке табыс салығы бойынша декларацияда көрсетіледі және салық кезеңінің қорытындылары декларациясы бойынша жеке табыс салығын төлеуді Қазақстан Республикасының резиденті-үй қызметкері болып табылатын еңбекші көшіп келуші осы Кодекстің 187-7-бабында көзделген жеке табыс салығы бойынша декларацияны табыс еткен мерзімнен кейін күнтізбелік он күннен кешіктірмей, болатын жері бойынша жүзеге асырады.»;

корректировка дохода индивидуального предпринимателя, полученного за налоговый период совокупно, определенный в порядке, аналогичном порядку определения корректировки совокупного годового дохода в целях исчисления корпоративного подоходного налога, установленному пунктом 1 статьи 99 настоящего Кодекса,
плюс (минус)
корректировка дохода индивидуального предпринимателя, полученного совокупно за налоговый период, определенный в порядке, аналогичном порядку определения корректировки совокупного годового дохода в целях исчисления корпоративного подоходного налога, установленному пунктом 2 статьи 99 настоящего Кодекса,
минус
вычеты, определенные в порядке, аналогичном порядку определения расходов, относимых на вычеты в целях исчисления корпоративного подоходного налога, установленному статьями 100–125 настоящего Кодекса,
плюс (минус)
корректировка доходов и вычетов, определенная в порядке, аналогичном порядку определения корректировки доходов и вычетов в целях исчисления корпоративного подоходного налога, установленному статьей 132 настоящего Кодекса.
3. Доход индивидуального предпринимателя, применяющего специальный налоговый режим для субъектов малого бизнеса, определяется в соответствии с пунктами 3 и 4 статьи 427 настоящего Кодекса.»;
57) в статье 184:
в пункте 1:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
«1) доходы, полученные из источников за пределами Республики Казахстан, в том числе от реализации имущества физическим лицом, а также индивидуальным предпринимателем, применяющим специальный налоговый режим для субъектов малого бизнеса, определяемые в порядке, установленном статьей 184-1 настоящего Кодекса;»;
подпункт 4) исключить;
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
«6) доходы медиаторов, за исключением профессиональных медиаторов, полученные в соответствии с законодательством Республики Казахстан о медиации, от лиц, не являющихся налоговыми агентами;»;
дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
«8) доход главы (члена) крестьянского или фермерского хозяйства, применяющего специальный налоговый режим для крестьянских или фермерских хозяйств, определяемый по доле главы (члена) крестьянского или фермерского хозяйства в доходе крестьянского или фермерского хозяйства в соответствии с договором о совместной деятельности.»;
абзац восьмой пункта 2-1 изложить в следующей редакции:
«В случае если сумма уплаченных в течение налогового периода предварительных платежей по индивидуальному подоходному налогу меньше суммы индивидуального подоходного налога, исчисленной за отчетный налоговый период, то исчисление индивидуального подоходного налога отражается в декларации по индивидуальному подоходному налогу и уплата индивидуального подоходного налога по декларации по итогам налогового периода осуществляется трудовым иммигрантом, являющимся домашним работником-резидентом Республики Казахстан, по месту пребывания не позднее десяти календарных дней после срока представления декларации по индивидуальному подоходному налогу, предусмотренного статьей 187-7 настоящего Кодекса.»;

3 және 4-тармақтар алып тасталсын.
58) мынадай мазмұндағы 184-1-баппен толықтырылсын:
«184-1-бап. Жеке тұлғаның, сондай-ақ шағын бизнес субъектілері үшін арнаулы салық режимін қолданатын дара кәсіпкердің Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі көздерден алынған мүлікті өткізуден түсетін табысын айқындау тәртібі
1. Егер осы бапта өзгеше белгіленбесе, жеке тұлғаның, сондай-ақ шағын бизнес субъектілері үшін арнаулы салық режимін қолданатын дара кәсіпкердің Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі көздерден алынған мүлікті өткізу кезінде түсетін табысы мүлікті өткізу құны болып табылады.
2. Жеке тұлғаның, сондай-ақ шағын бизнес субъектілері үшін арнаулы салық режимін қолданатын дара кәсіпкердің Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі көздерден алынған мүлікті өткізу кезінде түсетін табысы мынадай мүлікті:
1) Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі мүлікке құқықтар және (немесе) ол бойынша мәмілелер шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шет мемлекеттің құзыретті органында мемлекеттік немесе басқа да тіркелуге жататын;
2) Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шет мемлекеттің құзыретті органында мемлекеттік немесе басқа да тіркелуге жататын мүлікті өткізу кезінде мүлікті өткізу құны мен оны сатып алу құны арасындағы оң айырма ретінде айқындалады.
3. «Қазақстан Республикасының азаматтарына, оралмандарға және Қазақстан Республикасында тұруға ықтиярхаты бар адамдарға олардың мүлікті жария етуіне байланысты рақымшылық жасау туралы» Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен жария етілген, сатып алу бағасы (құны) жоқ және жария ету үшін алым төлеу бойынша міндеттеме орындалған мүлікті жария еткен тұлға өткізген жағдайда, мүлікті өткізу бағасы (құны) мен өткізілетін мүлікті жария ету үшін алымды есептеу үшін теңгемен айқындалған бағалау құны арасындағы оң айырма құн өсімінен түсетін табыс болып табылады.
4. Борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, жеке тұлғаның, сондай-ақ шағын бизнес субъектілері үшін арнаулы салық режимін қолданатын дара кәсіпкердің Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі көздерден алынған бағалы қағаздарды өткізу кезінде түсетін табысы өткізу құны мен сатып алу құны арасындағы оң айырма ретінде айқындалады.
5. Жеке тұлғаның, сондай-ақ шағын бизнес субъектілері үшін арнаулы салық режимін қолданатын дара кәсіпкердің Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі көздерден алынған борыштық бағалы қағаздарды өткізу кезінде түсетін табысын өткізу күнгі дисконт амортизациясын және (немесе) сыйлықақыны ескере отырып, купон есепке алынбаған өткізу құны мен сатып алу құны арасындағы оң айырма ретінде айқындалады.

пункты 3 и 4 исключить;
58) дополнить статьей 184-1 следующего содержания:
«Статья 184-1. Порядок определения дохода физического лица, а
также индивидуального предпринимателя,
применяющего специальный налоговый режим для
субъектов малого бизнеса, от реализации
имущества, полученного из источников за
пределами Республики Казахстан
1. Если иное не установлено настоящей статьей, доходом физического лица, а также индивидуального предпринимателя, применяющего специальный налоговый режим для субъектов малого бизнеса, при реализации имущества, полученным из источников за пределами Республики Казахстан, является стоимость реализации имущества.
2. Доход физического лица, а также индивидуального предпринимателя, применяющего специальный налоговый режим для субъектов малого бизнеса, при реализации имущества, полученный из источников за пределами Республики Казахстан, определяется как положительная разница между стоимостью реализации имущества и стоимостью его приобретения при реализации следующего имущества:
1) находящегося за пределами Республики Казахстан имущества, по которому права и (или) сделки подлежат государственной или иной регистрации в компетентном органе иностранного государства в соответствии с законодательством иностранного государства;
2) находящегося за пределами Республики Казахстан имущества, подлежащего государственной или иной регистрации в компетентном органе иностранного государства в соответствии с законодательством иностранного государства.
3. В случаях реализации имущества, легализованного в порядке, установленном Законом Республики Казахстан «Об амнистии граждан Республики Казахстан, оралманов и лиц, имеющих вид на жительство в Республике Казахстан, в связи с легализацией ими имущества», лицом, его легализовавшим, по которому отсутствует цена (стоимость) приобретения и исполнено обязательство по уплате сбора за легализацию, доходом от прироста стоимости является положительная разница между ценой (стоимостью) реализации имущества и оценочной стоимостью, определенной в тенге для исчисления сбора за легализацию реализуемого имущества.
4. Доход физического лица, а также индивидуального предпринимателя, применяющего специальный налоговый режим для субъектов малого бизнеса, при реализации ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг, полученный из источников за пределами Республики Казахстан, определяется как положительная разница между стоимостью реализации и стоимостью приобретения.
5. Доход физического лица, а также индивидуального предпринимателя, применяющего специальный налоговый режим для субъектов малого бизнеса, при реализации долговых ценных бумаг, полученный из источников за пределами Республики Казахстан, определяется как положительная разница без учета купона между стоимостью реализации и стоимостью приобретения с учетом амортизации дисконта и (или) премии на дату реализации.

6. Жеке тұлғаның, сондай-ақ шағын бизнес субъектілері үшін арнаулы салық режимін қолданатын дара кәсіпкердің Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі көздерден алынған қатысу үлесін өткізу кезінде түсетін табысы өткізу құны мен оны сатып алу (салым) құны арасындағы оң айырма ретінде айқындалады.
7. Осы баптың 2-тармағының ережесі мынадай жағдайларда:
1) жылжымайтын мүлік жеңілдікті салық салынатын мемлекеттің аумағында болса;
2) жылжымалы мүлікке құқықтар немесе жылжымалы мүлік бойынша мәмілелер жеңілдікті салық салынатын мемлекеттің құзыретті органында тіркелген болса қолданылмайды.
8. Осы баптың 4, 5, 6-тармақтарының ережелері, егер осы баптың 4, 5, 6-тармақтарында көрсетілген табыстар жеңілдікті салық салынатын мемлекеттегі көздерден алынса, қолданылмайды.
9. Осы баптың 2, 4, 5, 6-тармақтарының ережелері:
1) мүлікті сатып алу құнын (салым құнын);
2) мүлікті өткізу құнын;
3) мүлікті және (немесе) мүлікке меншік құқығын және (немесе) мүлік бойынша мәмілені шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шет мемлекеттің құзыретті органының тіркегенін растайтын құжаттар негізінде қолданылады.»;
59) 185-бапта:
1, 3-тармақтар алып тасталсын;
2-тармақ алып тасталсын;
60) 186, 187-баптар алып тасталсын;
61) мынадай мазмұндағы 21-1-тараумен, 1-параграфпен, 187-1, 187-2, 187-3-баптармен, 2-параграфпен, 187-4, 187-5-баптармен, 3-параграфпен, 187-6, 187-7-баптармен толықтырылсын:
«21-1-тарау. Жеке тұлғалардың декларациялары
§ 1. Активтер мен міндеттемелер туралы декларация
187-1-бап. Активтер мен міндеттемелер туралы декларация
1. Осы бапта көрсетілген тұлғалар активтері мен міндеттемелері туралы декларацияны егер «Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы» Қазақстан Республикасының Конституциялық заңында және «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы»«Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы»«Сақтандыру қызметі туралы»,  «Бағалы қағаздар рыногы туралы» Қазақстан Республикасының Заңдарында өзгеше белгiленбесе, активтер мен міндеттемелер туралы декларацияны табыс ететін жылдың алдындағы жылдың 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша толтырады.
2. Активтер мен міндеттемелер туралы декларацияны активтер мен міндеттемелер туралы декларацияны табыс ететін жылдың 1 қаңтарында жеке тұлға:
1) мынадай адамдардың бірі:
Қазақстан Республикасының кәмелеттік жасқа толған азаматы;
оралман;
тұруға ықтиярхаты бар адам болып табылатын, осы Кодекстің ережелеріне сәйкес Қазақстан Республикасының резиденті;
2) «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жауапты мемлекеттік лауазым атқаратын адамның немесе мемлекеттік функцияларды орындауға уәкілеттілік берілген адамның немесе оларға теңестірілген адамның зайыбы (жұбайы);

6. Доход физического лица, а также индивидуального предпринимателя, применяющего специальный налоговый режим для субъектов малого бизнеса, при реализации доли участия, полученный из источников за пределами Республики Казахстан, определяется как положительная разница между стоимостью реализации и стоимостью приобретения (вклада).
7. Положение пункта 2 настоящей статьи не применяется в следующих случаях:
1) недвижимое имущество находится на территории государства с льготным налогообложением;
2) права на движимое имущество или сделки по движимому имуществу зарегистрированы в компетентном органе государства с льготным налогообложением.
8. Положения пунктов 4, 5, 6 настоящей статьи не применяются в случае, если доходы, указанные в пунктах 4, 5, 6 настоящей статьи, получены из источников в государстве с льготным налогообложением.
9. Положения пунктов 2, 4, 5, 6 настоящей статьи применяются на основании следующих документов, подтверждающих:
1) стоимость приобретения имущества (стоимость вклада);
2) стоимость реализации имущества;
3) регистрацию компетентным органом иностранного государства в соответствии с законодательством иностранного государства имущества и (или) права собственности на имущество и (или) сделки по имуществу.»;
59) в статье 185:
пункты 1, 3 исключить;
пункт 2 исключить;
60) статьи 186, 187 исключить;
61) дополнить главой 21-1, параграфом 1, статьями 187-1, 187-2, 187-3, параграфом 2, статьями 187-4, 187-5, параграфом 3, статьями 187-6, 187-7 следующего содержания:
«Глава 21-1. Декларации физических лиц
§1. Декларация об активах и обязательствах
Статья 187-1. Декларация об активах и обязательствах
1. Лица, указанные в настоящей статье, составляют декларацию об активах и обязательствах по состоянию на 31 декабря года, предшествующего году представления декларации об активах и обязательствах, если иное не установлено Конституционным законом Республики Казахстан «О выборах в Республике Казахстан» и Законами Республики Казахстан «О противодействии коррупции», «О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан»«О страховой деятельности»«О рынке ценных бумаг».
2. Декларация об активах и обязательствах представляется следующим физическим лицом, являющимся на 1 января года представления декларации об активах и обязательствах:
1) резидентом Республики Казахстан в соответствии с положениями настоящего Кодекса, который является одним их следующих лиц:
совершеннолетним гражданином Республики Казахстан;
оралманом;
лицом, имеющим вид на жительство;
2) супругом (супругой) лица, занимающего ответственную государственную должность или лица, уполномоченного на выполнение государственных функций или лица, приравненного к нему в соответствии с Законом Республики Казахстан «О противодействии коррупции»;

3) осы баптың 3-тармағында айқындалған жағдайда осы тармақтың 1), 2) тармақшаларында көрсетілмеген жеке тұлға;
4) мынадай:
осы баптың 4-тармағында айқындалған жағдайда он сегіз жасқа (кәмелетке жасына) толмаған адамның;
әрекетке қабілетсіз деп танылған және осы тармақтың 1), 2),
3) тармақшаларында көрсетілген адамдардың санатына жататын кәмелетке толған адамның кез келгенінің заңды өкілдерінің бірі болып табылатын адам табыс етеді.
3. Осы баптың 2-тармағы 3) тармақшасында көрсетілген адамдар активтер мен міндеттемелер туралы декларацияны мына жағдайлардың кез келгені басталған:
1) жеке тұлғаның активтері мен міндеттемелері туралы декларацияны табыс ету жылының алдындағы жылдың 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша меншік құқығында мемлекеттік немесе өзге де тіркелуге жататын мүлік, сондай-ақ құқықтары және (немесе) мәмілелері Қазақстан Республикасының аумағында мемлекеттік немесе өзге де тіркелуге жататын мүлік болған;
2) жеке тұлғаның активтері мен міндеттемелері туралы декларацияны табыс ету жылының алдындағы жылдың 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша Қазақстан Республикасының аумағында тұрғын үй құрылысына қатысу үлесі болған кезде табыс етеді.
Осы тармақтың ережелері Қазақстан Республикасында аккредиттелген шетелдік мемлекеттің дипломатиялық немесе оларға теңестірілген өкілдіктердің, консулдық мекемелерінің, халықаралық ұйымдардың және олардың өкілдіктерінің қызметкерлері болып табылатын шетелдіктерге немесе азаматтығы жоқ адамдарға, сондай-ақ олармен бірге тұратын отбасы мүшелеріне қолданылмайды.
4. Осы баптың 2-тармағы 4) тармақшасында көрсетілген адамдар активтер мен міндеттемелер туралы декларацияны осы баптың 2-тармағы
4) тармақшасының екінші абзацында көрсетілген адам үшін осы адамда мына жағдайлардың кез келгені:
1) активтер мен міндеттемелер туралы декларацияны табыс ету жылының алдындағы жылдың 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша меншік құқығында мемлекеттік немесе өзге де тіркелуге жататын мүлік, сондай-ақ құқықтары және (немесе) мәмілелері мемлекеттік немесе өзге де тіркелуге, оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде тіркелуге жататын мүлік (жекешелендірілген тұрғын үйге ортақ бірлескен меншік құқығындағы мүлікті қоспағанда) болған;
2) активтер мен міндеттемелер туралы декларацияны табыс ету жылының алдындағы жылдың 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша тұрғын үй құрылысына, оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде қатысу үлесі болған;
3) активтер мен міндеттемелер туралы декларацияны табыс ету жылының алдындағы жылдың 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша банк шоттарында, оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде барлық банк салымдары бойынша республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және жеке тұлғаның активтері мен міндеттемелері туралы декларацияны табыс ету жылының алдындағы жылдың 31 желтоқсанында қолданылатын жиынтығында ең төменгі жалақының 40 еселенген мөлшерінен асатын ақша сомасы болған;

3) физическим лицом, не указанным в подпунктах 1), 2) настоящего пункта, в случае, определенном пунктом 3 настоящей статьи;
4) одним из законных представителей любого из следующих лиц:
лица, не достигшего восемнадцатилетнего возраста (совершеннолетия), в случае, определенном пунктом 4 настоящей статьи;
совершеннолетнего лица, которое признано недееспособным и относится к категории лиц, указанных в подпунктах 1), 2), 3) настоящего пункта.
3. Лица, указанные в подпункте 3) пункта 2 настоящей статьи, представляют декларацию об активах и обязательствах при наступлении любого из следующих случаев:
1) наличие на праве собственности по состоянию на 31 декабря года, предшествующего году представления декларации об активах и обязательствах, имущества, подлежащего государственной или иной регистрации, а также имущества, по которому права и (или) сделки подлежат государственной или иной регистрации на территории Республики Казахстан;
2) наличие по состоянию на 31 декабря года, предшествующего году представления декларации об активах и обязательствах, доли участия в жилищном строительстве на территории Республики Казахстан.
Положения настоящей статьи не распространяются на иностранцев или лиц без гражданства, являющихся сотрудниками аккредитованных в Республике Казахстан дипломатических или приравненных к ним представительств, консульских учреждений иностранных государств, международных организаций и их представительств, а также членов их семей, проживающих вместе с ними.
4. Лица, указанные в подпункте 4) пункта 2 настоящей статьи, представляют декларацию об активах и обязательствах за лицо, указанное в абзаце втором подпункта 4) пункта 2 настоящей статьи, при наступлении у данного лица любого из следующих случаев:
1) наличие на праве собственности по состоянию на 31 декабря года, предшествующего году представления декларации об активах и обязательствах, имущества, подлежащего государственной или иной регистрации, а также имущества, по которому права и (или) сделки подлежат государственной или иной регистрации (за исключением имущества, находящегося на праве общей совместной собственности на приватизированное жилье), в том числе за пределами Республики Казахстан;
2) наличие по состоянию на 31 декабря года, предшествующего году представления декларации об активах и обязательствах, доли участия в жилищном строительстве, в том числе за пределами Республики Казахстан;
3) наличие по состоянию на 31 декабря года, предшествующего году представления декларации об активах и обязательствах, суммы денег на банковских счетах, в том числе за пределами Республики Казахстан, совокупно превышающей по всем банковским вкладам 40-кратный минимальный размер заработной платы, установленный законом о республиканском бюджете и действующий на 31 декабря года, предшествующего году представления декларации об активах и обязательствах физического лица;

4) активтер мен міндеттемелер туралы декларацияны табыс ету жылының алдындағы жылдың 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және активтер мен міндеттемелер туралы декларацияны табыс ету жылының алдындағы жылдың 31 желтоқсанында қолданылатын ең төменгі жалақының 160 еселенген мөлшерінен асатын басқа адамдардың жеке тұлғаға берешектерінің (дебиторлық берешегі) және жеке тұлғалардың басқа адамдарға берешектерінің (дебиторлық берешегі) сомасы болған кезде табыс етеді.
5. Активтер мен міндеттемелер туралы декларация мынадай түрлерге бөлінеді:
1) бастапқы - осындай декларацияны табыс ету бойынша белгіленген міндет алғаш туындауына байланысты жеке тұлға табыс ететін активтер мен міндеттемелер туралы декларация;
2) кезекті - жеке тұлға активтер мен міндеттемелер туралы бастапқы декларацияны табыс еткеннен кейін «Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы» Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына және «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы»«Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы»«Сақтандыру қызметі туралы»«Бағалы қағаздар рыногы туралы» Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес жеке тұлға табыс ететін активтер мен міндеттемелер туралы декларация;
3) қосымша - осы өзгерістер және (немесе) толықтырулар жататын бұрын табыс етілген активтер мен міндеттемелер туралы декларацияға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу кезінде жеке тұлға табыс ететін активтер мен міндеттемелер туралы декларация;
4) хабарлама бойынша қосымша - салық органы активтер мен міндеттемелер бойынша камералдық бақылау нәтижелері бойынша бұзушылықтарды анықтаған бұрын табыс етілген активтер мен міндеттемелер туралы декларацияға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізген кезде жеке тұлға табыс ететін активтер мен міндеттемелер туралы декларация.
6. Активтер мен міндеттемелер туралы декларация:
1) «Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы» Қазақстан Республикасының Конституциялық заңы және «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы»«Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы»«Сақтандыру қызметі туралы»«Бағалы қағаздар рыногы туралы» Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес декларацияны табыс ету міндеті жүктелген адамдарды;
2) осы Кодекстің 70-бабында көзделген қосымша салық есептілігін табыс етуді қоспағанда, бір рет табыс етіледі.
187-2-бап. Активтер мен міндеттемелер туралы декларация жасау ерекшеліктері
1. Активтер мен міндеттемелер туралы декларация мынадай талаптар ескеріле отырып жасалады:

4) наличие по состоянию на 31 декабря года, предшествующего году представления декларации об активах и обязательствах, суммы задолженности других лиц перед данным лицом (дебиторской задолженности) и (или) задолженности данного лица перед другими лицами (кредиторской задолженности), превышающей 160-кратный минимальный размер заработной платы, установленный законом о республиканском бюджете и действующий на 31 декабря года, предшествующего году представления декларации об активах и обязательствах.
5. Декларация об активах и обязательствах подразделяется на следующие виды:
1) первоначальная – декларация об активах и обязательствах, представляемая физическим лицом в связи с тем, что установленная обязанность по представлению такой декларации возникла впервые;
2) очередная – декларация об активах и обязательствах, представляемая физическим лицом в соответствии с Конституционным законом Республики Казахстан «О выборах в Республике Казахстан» и Законами Республики Казахстан «О противодействии коррупции», «О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан»«О страховой деятельности»«О рынке ценных бумаг» после представления таким физическим лицом первоначальной декларации об активах и обязательствах;
3) дополнительная – декларация об активах и обязательствах, представляемая физическим лицом при внесении изменений и (или) дополнений в ранее представленную декларацию об активах и обязательствах физического лица, к которой относятся данные изменения и (или) дополнения;
4) дополнительная по уведомлению - декларация об активах и обязательствах, представляемая физическим лицом при внесении изменений и (или) дополнений в ранее представленную декларацию об активах и обязательствах, в которой налоговым органом выявлены нарушения по результатам камерального контроля по активам и обязательствам физического лица.
6. Декларация об активах и обязательствах представляется один раз, за исключением представления:
1) лицами, на которых возложена обязанность по представлению декларации в соответствии с Конституционным законом Республики Казахстан «О выборах в Республике Казахстан» и Законами Республики Казахстан «О противодействии коррупции», «О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан», «О страховой деятельности», «О рынке ценных бумаг»;
2) дополнительной налоговой отчетности, предусмотренной статьей 70 настоящего Кодекса.
Статья 187-2. Особенности составления декларации об активах и
обязательствах
1. Декларация об активах и обязательствах составляется с учетом следующих требований:

1) Қазақстан Республикасының азаматтарына, оралмандарға және Қазақстан Республикасында тұруға ықтиярхаты бар адамдарға олардың мүлікті жария етуіне байланысты рақымшылық жасау туралы Қазақстан Республикасының заңнамалық актісіне сәйкес жария етілген ақшаларды қоспағанда, қолма-қол ақша республикалық бюджет туралы заңда белгiленген және жеке тұлғаның активтері мен міндеттемелері туралы декларацияны табыс ету жылының алдындағы жылдың 31 желтоқсанында қолданылатын ең төменгі жалақының 160 еселенген мөлшері шегінен аспайтын сомада көрсетіледі;
2) Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған банктерге және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға берешектерін қоспағанда, дебиторлық және (немесе) кредиторлық берешек республикалық бюджет туралы заңда белгiленген және жеке тұлғаның активтері мен міндеттемелері туралы декларация табыс ету жылының алдындағы жылдың 31 желтоқсанында қолданылатын ең төменгі жалақының 160 еселенген мөлшеріне тең сомадан асып кеткен жағдайда, міндеттемелердің немесе талаптардың туындауына негіз болып табылатын шарт немесе өзге құжаттар болған кезде көрсетіледі.
2. Жеке тұлғаның активтері мен міндеттемелері туралы декларациясында жеке тұлғаның қалауы бойынша мынадай талаптар:
1) осындай активтерге меншік құқығын растайтын ветеринариялық паспорт немесе өзге де құжат болған кезде биологиялық активтер көрсетілуін;
2) мәдени құндылықтар Қазақстан Республикасының мәдениет туралы заңнамасында айқындалған тәртіппен олар Ұлттық мәдени игілік объектілерінің мемлекеттік тізіліміне енгізілген жағдайда көрсетілуін;
3) асыл тастар мен бағалы металдар, олардан жасалған зергерлік бұйымдар және құрамында асыл тастар мен бағалы металдар бар басқа да заттар, сондай-ақ өнер және антиквариат туындылары осы мүліктің бірлігі үшін бағасы (құны) республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және активтер мен міндеттемелер туралы декларацияны табыс ету жылының алдындағы жылдың 31 желтоқсанында қолданылатын ең төменгі жалақының 160 еселенген мөлшерінен асып түскен және осындай мүліктің құнын растайтын құжаттар болған жағдайда көрсетілуін;
4) осы тармақтың 1), 2), 3) тармақшаларында көрсетілмеген өзге де мүлік, осы мүліктің бірлігі үшін бағасы (құны) республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және активтер мен міндеттемелер туралы декларацияны табыс ету жылының алдындағы жылдың 31 желтоқсанында қолданылатын ең төменгі жалақының 160 еселенген мөлшерінен асып кеткен және осындай мүліктің құнын растайтын құжаттар болған жағдайда көрсетілуін ескере отырып, басқа да мүлік көрсетілуі мүмкін.

1) наличные деньги, за исключением денег, которые легализованы в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан об амнистии граждан Республики Казахстан, оралманов и лиц, имеющих вид на жительство в Республике Казахстан, в связи с легализацией ими имущества, указываются в сумме, не превышающей предел 160-кратного минимального размера заработной платы, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 31 декабря года, предшествующего году представления декларации об активах и обязательствах физического лица;
2) дебиторская и (или) кредиторская задолженность, за исключением задолженности банкам и организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, созданным в соответствии с законодательством Республики Казахстан о банках и банковской деятельности в Республике Казахстан, указывается в случае превышения суммы, равной 160-кратному минимальному размеру заработной платы, установленному законом о республиканском бюджете и действующему на 31 декабря года, предшествующего году представления декларации об активах и обязательствах физического лица, при наличии договора или иного документа, являющегося основанием возникновения обязательства или требования.
2. В декларации об активах и обязательствах по желанию физического лица может быть указано другое имущество с учетом следующих требований:
1) биологические активы указываются при наличии ветеринарного паспорта или иного документа, подтверждающего право собственности на такие активы;
2) культурные ценности указываются в случае их внесения в Государственный реестр объектов национального культурного достояния в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан о культуре;
3) драгоценные камни и драгоценные металлы, ювелирные изделия, изготовленные из них, и другие предметы, содержащие драгоценные камни и драгоценные металлы, а также произведения искусства и антиквариата указываются в случае превышения цены (стоимости) за единицу данного имущества 160-кратного минимального размера заработной платы, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 31 декабря года, предшествующего году представления декларации об активах и обязательствах, и наличия документов, подтверждающих стоимость такого имущества;
4) прочее имущество, не указанное в подпунктах 1), 2), 3) настоящего пункта, в случае превышения цены (стоимости) за единицу данного имущества 160-кратного минимального размера заработной платы, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 31 декабря года, предшествующего году представления декларации об активах и обязательствах, и наличия документов, подтверждающих стоимость такого имущества.

187-3-бап. Активтер мен міндеттемелер туралы декларацияны табыс ету мерзімдері
Егер «Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы» Қазақстан Республикасының Конституциялық заңында және «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы»«Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы»«Сақтандыру қызметі туралы»«Бағалы қағаздар рыногы туралы» Қазақстан Республикасының Заңдарында өзгеше белгiленбесе, активтер мен міндеттемелер туралы декларация:
1) қағаз жеткізгіште табыс етілген жағдайда – декларацияны табыс ету бойынша міндеттеме туындаған жылдың 15 шілдесінен кешіктірілмей;
2) электрондық түрде табыс етілген жағдайда – декларацияны табыс ету бойынша міндеттеме туындаған жылдың 15 қыркүйегінен кешіктірілмей табыс етіледі.
§ 2. Табыстар мен мүліктер туралы декларация
187-4-бап. Табыстар мен мүлік туралы декларация
1. Табыстар мен мүліктер туралы декларация мен мүліктер туралы декларацияны табыс ету жылының алдындағы күнтізбелік жылдың ішінде:
1) мынадай адамдардың бірі:
Қазақстан Республикасының кәмелетке толған азаматы;
оралман;
тұруға ықтиярхаты бар адам болса,осы Кодекстің ережелеріне сәйкес Қазақстан Республикасының резиденті;
2) «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жауапты мемлекеттік лауазымды атқаратын адамның немесе мемлекеттік функцияларды орындауға уәкілеттік берілген адамның немесе оларға теңестірілген адамның зайыбы (жұбайы);
3) осы баптың 2-тармағында айқындалған жағдайда осы тармақтың 1), 2) тармақшаларында көрсетілмеген жеке тұлға;
4) мынадай:
осы баптың 3-тармағында айқындалған жағдайда он сегіз жасқа (кәмелет жасына) толмаған адамның;
әрекетке қабілетсіз деп танылған және осы тармақтың 1), 2), 3) тармақшаларында көрсетілген адамдардың санатына жататын кәмелетке толған адамның кез келгенінің заңды өкілдерінің бірі болып табылатын адам табыс етеді.
2. Осы баптың 1-тармағы 3) тармақшасында көрсетілген адамдар мынадай жағдайда, егер:
1) есепті салық кезеңінде Қазақстан Республикасындағы көздерден жеке тұлға өзі дербес салық салуға жататын табыстар алса;
2) «Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы»«Сақтандыру қызметі туралы»«Бағалы қағаздар рыногы туралы» Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес декларация табыс ету бойынша міндет жүктелген адамдар болып табылса, табыстар мен мүліктер туралы декларацияны табыс етеді.
Осы баптың ережелері Қазақстан Республикасында аккредиттелген шет мемлекеттердің дипломатиялық немесе оларға теңестірілген өкілдіктердің, консулдық мекемелердің, халықаралық ұйымдардың және олардың өкілдіктерінің қызметкерлері болып табылатын шетелдіктерге немесе азаматтығы жоқ адамдарға, сондай-ақ олармен бірге тұратын отбасы мүшелеріне қолданылмайды.

Статья 187-3. Сроки представления декларации об активах и
обязательствах
Декларация об активах и обязательствах, если иное не установлено Конституционным законом Республики Казахстан «О выборах в Республике Казахстан» и Законами Республики Казахстан «О противодействии коррупции», «О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан»«О страховой деятельности»«О рынке ценных бумаг» представляется:
1) в случае представления на бумажном носителе – не позднее 15 июля года, в котором возникло обязательство по представлению декларации;
2) в случае представления в электронном виде – не позднее 15 сентября года, в котором возникло обязательство по представлению декларации.
§ 2. Декларация о доходах и имуществе
Статья 187-4. Декларация о доходах и имуществе
1. Декларация о доходах и имуществе представляется следующим физическим лицом, которое в течение календарного года, предшествующего году представления декларации о доходах и имуществе, являлось:
1) резидентом Республики Казахстан в соответствии с положениями настоящего Кодекса, который является одним их следующих лиц:
совершеннолетним гражданином Республики Казахстан;
оралманом;
лицом, имеющим вид на жительство;
2) супругом (супругой) лица, занимающего ответственную государственную должность или лица, уполномоченного на выполнение государственных функций или лица, приравненного к нему в соответствии с Законом Республики Казахстан «О противодействии коррупции»;
3) физическим лицом, не указанным в подпунктах 1), 2) настоящего пункта, в случае, определенном пунктом 2 настоящей статьи;
4) одним из законных представителей любого из следующих лиц:
лица, не достигшего восемнадцатилетнего возраста (совершеннолетия), в случае, определенном пунктом 3 настоящей статьи;
совершеннолетнего лица, которое признано недееспособным и относится к категории лиц, указанных в подпунктах 1), 2), 3) настоящего пункта.
2. Лица, указанные в подпункте 3) пункта 1 настоящей статьи, представляют декларацию о доходах и имуществе, в случае если:
1) получили в отчетном налоговом периоде из источников в Республике Казахстан доходы, подлежащие налогообложению физическим лицом самостоятельно;
2) являлись лицами, на которых возложена обязанность по представлению декларации в соответствии с Законами Республики Казахстан «О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан», «О страховой деятельности», «О рынке ценных бумаг».
Положения настоящей статьи не распространяются на иностранцев или лиц без гражданства, являющихся сотрудниками аккредитованных в Республике Казахстан дипломатических или приравненных к ним представительств, консульских учреждений иностранных государств, международных организаций и их представительств, а также членов их семей, проживающих вместе с ними.

Есепті салық кезеңінде алынған, жеке тұлға өзі дербес салық салуға жатқызатын табыстардан жеке табыс салығын төлеу міндеттемесі туындаған жағдайда – мұндай адамдардың жеке табыс салығын төлеуі осы Кодекстің 179-бабы 1-тармағының 2) тармақшасында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде жүзеге асырылады.
3. Осы баптың 1-тармағы 4) тармақшасында көрсетілген адамдар осы баптың 1-тармағы 4) тармақшасының екінші абзацында көрсетілген адам үшін табыстар мен мүліктер туралы декларацияны осы адамда мына жағдайлардың кез келгені:
1) есепті салық кезеңінде, оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде, табыстардың мынадай түрлерін:
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті;
бюджет қаражаты есебінен төленетін жәрдемақыларды, өтемақыларды, стипендияларды;
әлеуметтік сақтандырудың мемлекеттік қорынан төленетін әлеуметтік төлемдерді;
банктердегі және лицензия негізінде банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардағы салымдар бойынша сыйақыларды;
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мөлшерлерде, бюджет қаражаты есебінен төленетін, тұрғын үй құрылыс жинақ салымдары бойынша сыйлықақыларды;
«Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген мөлшерлерде, бюджет қаражаты есебінен төленетін білім беру жинақтау салымдары бойынша мемлекет сыйлықақыларын қоспағанда, табыстар алған;
2) мемлекеттік немесе өзге де тiркелуге жататын мүлiктi, сондай-ақ құқықтары және (немесе) мәмiлелері мемлекеттік немесе өзге де тiркелуге, оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде тіркелуге жататын мүлiкті иеліктен шығарған және (немесе) иемденіп алған және (немесе) өтеусіз алған;
3) тұрғын үй құрылысына, оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде қатысу үлесін талап ету құқығын иемденіп алған және (немесе) басқаға берген және (немесе) өтеусіз алған;
4) есепті салық кезеңінің 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша банк шоттарында, оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде барлық банк салымдары бойынша республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және есепті салық кезеңінің 31 желтоқсанында қолданылатын жиынтығында ең төменгі жалақының 40 еселенген мөлшерінен асатын ақша сомалары болған;
5) есепті салық кезеңінің 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша банктерге және Қазақстан Республикасының банктер мен банк қызметі туралы заңнамасына сәйкес жасалған банк операцияларының жекелеген қызмет түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға берешегін қоспағанда, республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және есепті салық кезеңінің 31 желтоқсанында қолданыста болған ең төменгі жалақының 160 еселенген мөлшерінен асып түсетін басқа адамдардың жеке тұлғаға берешек (дебиторлық берешегі) және (немесе) жеке тұлғалардың басқа адамдарға берешек (дебиторлық берешегі) сомасы болған кезде табыс етеді.

В случае возникновения обязательства по уплате индивидуального подоходного налога с доходов, подлежащих налогообложению физическим лицом самостоятельно, полученных в отчетном налоговом периоде – уплата индивидуального подоходного налога такими лицами осуществляется в порядке и сроки, установленные подпунктом 2) пункта 1 статьи 179 настоящего Кодекса.
3. Лица, указанные в подпункте 4) пункта 1 настоящей статьи, представляют декларацию о доходах и имуществе за лицо, указанное в абзаце втором подпункта 4) пункта 1 настоящей статьи, при наступлении у данного лица любого из следующих случаев:
1) получение в отчетном налоговом периоде доходов, в том числе за пределами Республики Казахстан, за исключением доходов в виде:
государственной адресной социальной помощи;
пособий, компенсаций, стипендий, выплачиваемых за счет средств бюджета;
социальных выплат из государственного фонда социального страхования;
вознаграждений по вкладам в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций на основании лицензии;
премий по вкладам в жилищные строительные сбережения, выплачиваемым за счет средств бюджета в размерах, установленных законодательством Республики Казахстан;
премий государства по образовательным накопительным вкладам, выплачиваемым за счет средств бюджета в размерах, установленных Законом Республики Казахстан «О государственной образовательной накопительной системе»;
2) отчуждение и (или) приобретение и (или) получение безвозмездно имущества, подлежащего государственной или иной регистрации, а также имущества, по которому права и (или) сделки подлежат государственной или иной регистрации, в том числе за пределами Республики Казахстан;
3) приобретение и (или) уступка права требования и (или) получение безвозмездно доли участия в жилищном строительстве, в том числе за пределами Республики Казахстан;
4) наличие по состоянию на 31 декабря отчетного налогового периода суммы денег на банковских счетах, в том числе за пределами Республики Казахстан, совокупно превышающей по всем банковским вкладам 40-кратный минимальный размер заработной платы, установленный законом о республиканском бюджете и действующий на 31 декабря отчетного налогового периода;
5) наличие по состоянию на 31 декабря отчетного налогового периода суммы задолженности других лиц перед физическим лицом (дебиторской задолженности) и (или) задолженности физического лица перед другими лицами (кредиторской задолженности), превышающей 160-кратный минимальный размер заработной платы, установленный законом о республиканском бюджете и действующий на 31 декабря отчетного налогового периода, за исключением задолженности банкам и организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, созданным в соответствии с законодательством Республики Казахстан о банках и банковской деятельности в Республике Казахстан.

4. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген жеке тұлға есепті салық кезеңінің ішінде бір мезгілде мынадай шарттарға сәйкес келген кезде:
1) жеке тұлға:
«Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жауапты мемлекеттiк лауазымды атқаратын адам, мемлекеттік функцияларды орындауға уәкілеттік берілген адам немесе соған теңестiрiлген адам, сондай-ақ оның зайыбы (жұбайы);
«Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы»«Сақтандыру қызметі туралы»«Бағалы қағаздар рыногы туралы» Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес декларацияны табыс ету бойынша міндет жүктелген адам;
дара кәсіпкер;
жекеше нотариус;
жеке сот орындаушысы;
адвокат;
кәсіби медиатор болып табылмаса;
2) жеке тұлға:
мүліктік табыс;
басқа да табыстар алмаса;
3) жеке тұлғада кез келген табыс болмаса немесе жеке тұлға табыстарды:
төлем көзінен салық салынуға жататын табыстар;
өміріне және денсаулығына келтірілген зиянды өтеу;
алименттер түрінде ғана алса;
4) жеке тұлғаның жеке табыс салығы бойынша асып түсуді есепке жатқызуға және (немесе) қайтаруға құқығы жоқ немесе жеке табыс салығы бойынша асып түсуді есепке жатқызуды және (немесе) қайтаруды жүргізу құқығын іске асыруды қаламаса;
5) жеке тұлға мемлекеттік немесе өзге де тіркелуге жататын мүлікті, сондай-ақ құқықтары және (немесе) мәмілелері мемлекеттік немесе өзге де тіркелуге жататын мүлікті, оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде сатып алмаса, иеліктен шығармаса, өтеусіз алмаса, жеке тұлғаның табыстары мен мүлкі туралы қысқаша декларацияны табыс етуге құқылы.
187-5-бап. Табыстар мен мүліктер туралы декларацияны табыс ету мерзімдері
Табыстар мен мүліктер туралы декларация:
қағаз жеткізгіште табыс етілген жағдайда - есепті күнтізбелік жылдан кейінгі жылдың 15 шілдесінен кешіктірілмей;
электрондық түрде табыс етілген жағдайда - есепті күнтізбелік жылдан кейінгі жылдың 15 қыркүйегінен кешіктірілмей табыс етіледі.
§ 3. Жеке табыс салығы бойынша декларация
187-6-бап. Жеке табыс салығы бойынша декларация
1. Жеке табыс салығы бойынша декларацияны еңбекші көшіп келушілерге берілген рұқсаттың негізінде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жасалған еңбек шарттары бойынша тапқан табыстарын Қазақстан Республикасының резиденттері-үй қызметкерлері болып табылатын еңбекші көшіп келушілер табыс етеді.
187-7-бап. Жеке табыс салығы бойынша декларацияны табыс ету мерзімдері

4. Физическое лицо, указанное в пункте 1 настоящей статьи, вправе представить краткую декларацию о доходах и имуществе, при соответствии в течение отчетного налогового периода одновременно следующим условиям:
1) физическое лицо не являлось:
лицом, занимающим ответственную государственную должность, лицом, уполномоченным на выполнение государственных функций или лицом, приравненным к нему в соответствии с Законом Республики Казахстан «О противодействии коррупции», а также его супругом (супругой);
лицом, на которое возложена обязанность по представлению декларации в соответствии с Законами Республики Казахстан «О противодействии коррупции», «О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан»«О страховой деятельности»«О рынке ценных бумаг»;
индивидуальным предпринимателем;
частным нотариусом;
частным судебным исполнителем;
адвокатом;
профессиональным медиатором;
2) физическое лицо не получало:
имущественный доход;
прочие доходы;
3) у физического лица отсутствовали любые доходы или физическое лицо получало доходы только в виде:
доходов, подлежащих налогообложению у источника выплаты;
возмещения вреда, причиненного жизни и здоровью;
алиментов;
4) физическое лицо не имеет право на зачет и (или) возврат превышения по индивидуальному подоходному налогу или не желает реализовать право на проведение зачета и (или) возврата превышения по индивидуальному подоходному налогу;
5) физическое лицо не приобретало, не отчуждало, не получало безвозмездно имущество, подлежащее государственной или иной регистрации, а также имущество, по которому права и (или) сделки подлежат государственной или иной регистрации, в том числе за пределами Республики Казахстан.
Статья 187-5. Сроки представления декларации о доходах и
имуществе
Декларация о доходах и имуществе представляется:
в случае представления на бумажном носителе – не позднее 15 июля года, следующего за отчетным календарным годом;
в случае представления в электронном виде – не позднее 15 сентября года, следующего за отчетным календарным годом.
§ 3. Декларация по индивидуальному подоходному налогу
Статья 187-6. Декларация по индивидуальному подоходному налогу
Декларацию по индивидуальному подоходному налогу представляют трудовые иммигранты, являющиеся домашними работниками-резидентами Республики Казахстан, получившие доходы по трудовым договорам, заключенным в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан на основании разрешения трудовому иммигранту.
Статья 187-7. Сроки представления декларации по индивидуальному
подоходному налогу

Осы Кодекстің 184-бабы 1-тармағының 3-1) тармақшасында көзделген табыстарды алған, Қазақстан Республикасының резиденттері-үй қызметкерлері болып табылатын еңбекші көшіп келушілер жеке табыс салығы бойынша декларацияны есепті салық кезеңі үшін есептелген жеке табыс салығының сомасы жеке табыс салығы бойынша алдын ала төлемдер сомасынан асып түскен жағдайда табыс етеді.
Осы Кодекстің 184-бабы 1-тармағының 3-1) тармақшасында көзделген табыстар бойынша жеке табыс салығы бойынша декларацияны Қазақстан Республикасының резиденттері-үй қызметкерлері болып табылатын еңбекші көшіп келушілер болатын жері бойынша салық органына есептi салық кезеңiнен кейiнгi жылдың 31 наурызынан кешiктiрмей табыс етедi.
Осы Кодекстің 184-бабы 1-тармағының 3-1) тармақшасында көзделген табыстарды салық кезеңі ішінде алған Қазақстан Республикасының резиденті-үй қызметкері болып табылатын еңбекші көшіп келуші Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге шыққан жағдайда, жеке табыс салығы бойынша декларацияны (декларациялар) осындай адамның Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге шығатын күніне дейін табыс етеді.»;
62) 200-1-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«200-1-бап. Резидент емес жеке тұлғаның салық салудан босатылатын табыстары»;
63) 201-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Егер осы бапта өзгеше белгiленбесе, резидент емес жеке тұлғаның осы Кодекстiң 192-бабының 1-тармағында айқындалған табыстарына осы Кодекстiң 194-бабында көрсетiлген мөлшерлемелер бойынша төлем көзiнен жеке табыс салығы салық шегерiмдерi жүзеге асырылмай салынады.
Төлем көзінен салық салуға жататын табыстар бойынша жеке табыс салығын есептеуді және ұстауды салық агенті резидент емес жеке тұлғаға табыстарды төлеу күнінен кешіктірмей жүргізеді.
Табысты шетелдік валютамен төлеу кезінде төлем көзінен салық салуға жататын табыс мөлшері табыс төленетін күнгі валюта айырбастаудың нарықтық бағамы қолданыла отырып, теңгемен қайта есептеледі.
Резидент емес жеке тұлғаның төлем көзінен салық салуға жататын табыстарынан жеке табыс салығын бюджетке аударуды салық агенті өзінің орналасқан жері бойынша осы тармаққа сәйкес салықты ұстауға жататын айдан кейінгі айдың 25-іне дейін жүргізеді.»;
3-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Төлем көзінен ұсталатын жеке табыс салығын есептеуді салық агенті салық шегерімдерін жүзеге асырмастан, осы Кодекстің 155-бабы 3-тармағының ережелерін ескере отырып, осы Кодекстің 163-бабы 1-тармағында айқындалған табыстарды қоса алғанда, төлем көзінен салық салынатын, осы Кодекстің 192-бабы 1-тармағының 18), 19), 20), 21) және 22) тармақшаларында айқындалған табыстар сомасына осы Кодекстің 158-бабының 1-тармағында белгіленген мөлшерлемені қолдану арқылы жүргізеді.»;

Декларация по индивидуальному подоходному налогу представляется трудовыми иммигрантами, являющимися домашними работниками-резидентами Республики Казахстан, получившими доходы, предусмотренные подпунктом 3-1) пункта 1 статьи 184 настоящего Кодекса, в случае превышения суммы индивидуального подоходного налога, исчисленной за отчетный налоговый период, над суммой предварительных платежей по индивидуальному подоходному налогу.
Декларация по индивидуальному подоходному налогу по доходам, предусмотренным подпунктом 3-1) пункта 1 статьи 184 настоящего Кодекса, представляется трудовыми иммигрантами, являющимися домашними работниками-резидентами Республики Казахстан, в налоговый орган по месту пребывания не позднее 31 марта года, следующего за отчетным налоговым периодом.
В случае выезда за пределы Республики Казахстан трудового иммигранта, являющегося домашним работником-резидентом Республики Казахстан, получившего доходы, предусмотренные подпунктом 3-1) пункта 1 статьи 184 настоящего Кодекса, в течение налогового периода, декларация (декларации) по индивидуальному подоходному налогу представляется (представляются) до даты выезда такого лица за пределы Республики Казахстан.»;
62) заголовок статьи 200-1 изложить в следующей редакции:
«Статья 200-1. Доходы физического лица-нерезидента,
освобождаемые от налогообложения»;
63) в статье 201:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Доходы физического лица-нерезидента, определенные пунктом 1 статьи 192 настоящего Кодекса, облагаются индивидуальным подоходным налогом у источника выплаты по ставкам, указанным в статье 194 настоящего Кодекса, без осуществления налоговых вычетов, если иное не установлено настоящей статьей.
Исчисление и удержание индивидуального подоходного налога по доходам, подлежащим налогообложению у источника выплаты, производятся налоговым агентом не позднее дня выплаты доходов физическому лицу-нерезиденту.
При выплате дохода в иностранной валюте размер дохода, подлежащего налогообложению у источника выплаты, пересчитывается в тенге с применением рыночного курса обмена валют на дату выплаты дохода.
Перечисление индивидуального подоходного налога с доходов физического лица-нерезидента, подлежащих налогообложению у источника выплаты, в бюджет производится налоговым агентом по месту своего нахождения до 25 числа месяца, следующего за месяцем, в котором налог подлежит удержанию в соответствии с настоящим пунктом.»;
часть первую пункта 3 изложить в следующей редакции:
«3. Исчисление индивидуального подоходного налога, удерживаемого у источника выплаты, производится налоговым агентом путем применения ставки, установленной пунктом 1 статьи 158 настоящего Кодекса к сумме доходов, облагаемых у источника выплаты, определенных подпунктами 18), 19), 20), 21) и 22) пункта 1 статьи 192 настоящего Кодекса, включая доходы, определенные пунктом 1 статьи 163 настоящего Кодекса с учетом положений пункта 3 статьи 155 настоящего Кодекса, без осуществления налоговых вычетов.»;

64) 205-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«205-бап. Табыстар мен мүлік туралы декларацияны табыс ету
Егер осы бапта өзгеше белгіленбесе, табыстары мен мүлкі туралы декларацияны резидент емес жеке тұлға осы Кодекстің 187-5-бабында белгіленген мерзімдерде салық төлеушінің тұрған (тұрғылықты) жеріндегі салық органына Қазақстан Республикасындағы көздерден табыс алатын жеке тұлғаның өз бетінше салық салуға жататын резидент емес жеке тұлға осы Кодекске сәйкес табыс етеді.
Ағымдағы салық кезеңінен кейінгі күнтізбелік жылдың 1 қаңтарына дейін Қазақстан Республикасының аумағына кейіннен кірместен ағымдағы салық кезеңі ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тысқары жерлерге шыққан жағдайда, резидент емес жеке тұлға табысы мен мүлкі туралы декларацияны табыс етуге және ағымдағы салық кезеңі ішінде жеке табыс салығын төлеуге құқылы. Табыстары мен мүлкі туралы декларация ағымдағы салық кезеңінің басынан бастап осындай тұлға Қазақстан Республикасының шегінен тысқары жерлерге шыққан күнге дейінгі кезеңге табыс етіледі.»;
65) мынадай мазмұндағы 205-1-баппен толықтырылсын:
«205-1-бап. Жеке табыс салығы бойынша декларацияны табыс ету
Осы Кодекстің 192-бабы 1-тармағының 18-1) тармақшасында көзделген табыстарды алған, резидент емес-үй қызметкерлері болып табылатын еңбекші көшіп келушілер жеке табыс салығы бойынша декларацияны есепті салық кезеңі үшін есептелген жеке табыс салығының сомасы жеке табыс салығы бойынша алдын ала төлемдер сомасынан асып түскен жағдайда табыс етеді.
Осы Кодекстің 192-бабы 1-тармағының 18-1) тармақшасында көзделген табыстар бойынша жеке табыс салығы бойынша декларацияны резидент емес-үй қызметкерлері болып табылатын еңбекші көшіп келушілер келген жері бойынша салық органына есептi салық кезеңiнен кейiнгi жылдың 31 наурызынан кешiктiрмей табыс етедi.
Осы Кодекстің 192-бабы 1-тармағының 18-1) тармақшасында көзделген табыстарды салық кезеңі ішінде алған резидент емес-үй қызметкері болып табылатын еңбекші көшіп келуші Қазақстан Республикасының шегінен тысқары жерлерге шыққан жағдайда жеке табыс салығы бойынша декларация (декларациялар) осындай адамның Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге шығатын күніне дейін табыс етіледі.»;
66) 221-1-бап алып тасталсын;
67) 231-баптың 3-тармағының 12) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«12) дара кәсіпкер болып табылатын жеке тұлғамен жеке тұлғаның жеке мүлкін өткізу бойынша айналымы;»;

64) статью 205 изложить в следующей редакции:
«Статья 205. Представление декларации о доходах и имуществе
Декларация о доходах и имуществе представляется в налоговый орган по месту пребывания (жительства) налогоплательщика в сроки, установленные статьей 187-5 настоящего Кодекса, физическим лицом-нерезидентом, получающим доходы из источников в Республике Казахстан, подлежащие налогообложению физическим лицом самостоятельно, в соответствии с настоящим Кодексом, если иное не установлено настоящей статьей.
В случае выезда за пределы Республики Казахстан в течение текущего налогового периода без последующего въезда на территорию Республики Казахстан до 1 января календарного года, следующего за текущим налоговым периодом, физическое лицо-нерезидент вправе представить декларацию о доходах и имуществе и уплатить индивидуальный подоходный налог в течение текущего налогового периода. Декларация о доходах и имуществе представляется за период с начала текущего налогового периода до даты выезда такого лица за пределы Республики Казахстан.»;
65) дополнить статьей 205-1 следующего содержания:
«Статья 205-1. Представление декларации по индивидуальному
подоходному налогу
Декларация по индивидуальному подоходному налогу представляется трудовыми иммигрантами, являющимися домашними работниками-нерезидентами, получившими доходы, предусмотренные подпунктом 18-1) пункта 1 статьи 192 настоящего Кодекса, в случае превышения суммы индивидуального подоходного налога, исчисленной за отчетный налоговый период, над суммой предварительных платежей по индивидуальному подоходному налогу.
Декларация по индивидуальному подоходному налогу по доходам, предусмотренным подпунктом 18-1) пункта 1 статьи 192 настоящего Кодекса, представляется трудовыми иммигрантами, являющимися домашними работниками-нерезидентами, в налоговый орган по месту пребывания не позднее 31 марта года, следующего за отчетным налоговым периодом.
В случае выезда за пределы Республики Казахстан трудового иммигранта, являющегося домашним работником-нерезидентом, получившего доходы, предусмотренные подпунктом 18-1) пункта 1 статьи 192 настоящего Кодекса, в течение налогового периода, декларация (декларации) по индивидуальному подоходному налогу представляется (представляются) до даты выезда такого лица за пределы Республики Казахстан.»;
66) статью 221-1 исключить;
67) подпункт 12) пункта 3 статьи 231 изложить в следующей редакции:
«12) оборот по реализации физическим лицом, являющимся индивидуальным предпринимателем, личного имущества физического лица;»;

68) 357-баптың 2-тармағында:
бірінші бөлік және екінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Осы Кодекстің 355-бабы 1-тармағының 3) және 4) тармақшаларында және 2-тармағында көрсетілген төлеушілер үшін жұмыс берушінің осы Кодекстің 163-бабының 1-тармағында көрсетілген қызметкердің табыстары бойынша шығыстары (оның ішінде жұмыс берушінің осы Кодекстің 192-бабы 1-тармағының 18), 19), 20), 21) тармақшаларында көрсетілген қызметкердің табыстары бойынша шығыстары), сондай-ақ егер осы тармақта өзгеше белгіленбесе, осы Кодекстің 191-бабының 7-тармағында көрсетілген шетел персоналының табыстары бойынша салық агентінің шығыстары салық салу объектісі болып табылады.
Осы Кодекстің 156-бабы 1-тармағының 8), 10), 12), 17), 18), 26), 26-1), 27), 29), 31), 32), 34) тармақшаларында және 200-1-бабы 1-тармағының 13) тармақшасында белгіленген табыстар, сондай-ақ:»;
69) 363-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«363-бап. Салық және есепті кезеңдер
1. Күнтізбелік ай әлеуметтік салықты есептеу үшін салық кезеңі болып табылады.
2. Осы Кодекстiң 67-бабының 2-тармағында көрсетілген салық декларацияларын жасау үшін есепті кезең күнтiзбелiк тоқсан болып табылады.»;
70) 364-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Төлеушiлер Қазақстан Республикасының азаматтары бойынша жеке табыс салығы мен әлеуметтік салық жөніндегі декларацияны орналасқан жері бойынша салық органдарына есепті кезеңнен кейінгі екінші айдың 15-нен кешіктірмей тоқсан сайын табыс етеді.»;
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
«1-1. Төлеушiлер шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар бойынша жеке табыс салығы мен әлеуметтік салық жөніндегі декларацияны орналасқан жері бойынша салық органдарына есепті кезеңнен кейінгі екінші айдың 15-нен кешіктірмей тоқсан сайын табыс етеді.»;
71) 368-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Салық төлеушi салық салу объектiлерiн, әрбiр көлiк құралына қатысты салық мөлшерлемесін негiзге ала отырып, салық кезеңi үшiн салық сомасын дербес есептейдi.
Ауыл шаруашылығы өнімдерін, акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімін өндіруші заңды тұлғалар және селолық тұтыну кооперативтері үшін арнаулы салық режимін қолданатын салық төлеушілер салықты осы Кодекстің 451-бабында белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып есептейді.
Осы баптың 3-тармағында көзделген жағдайды қоспағанда, көлiк құралы меншік құқығында, шаруашылық жүргізу құқығында немесе оралымды басқару құқығында салық кезеңінен аз уақыт болған жағдайда, салық сомасы көлік құралы меншік құқығында, шаруашылық жүргізу құқығында немесе оралымды басқару құқығында іс жүзінде болған кезең үшін салықтың жылдық сомасын он екіге бөлу және көлік құралы меншік құқығында, шаруашылық жүргізу құқығында немесе оралымды басқару құқығында іс жүзінде болған айлардың санына көбейту арқылы есептеледі.»;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

68) в пункте 2 статьи 357:
часть первую и абзац первый части второй изложить в следующей редакции:
«2. Для плательщиков, указанных в подпунктах 3) и 4) пункта 1 и пункте 2 статьи 355 настоящего Кодекса, объектом налогообложения являются расходы работодателя по доходам работника, указанным в пункте 1 статьи 163 настоящего Кодекса (в том числе расходы работодателя по доходам работника, указанным в подпунктах 18), 19), 20, 21) пункта 1 статьи 192 настоящего Кодекса), а также расходам налогового агента по доходам иностранного персонала, указанного в пункте 7 статьи 191 настоящего Кодекса, если иное не установлено настоящим пунктом.
Не являются объектом обложения доходы, установленные в подпунктах 8), 10), 12), 17), 18), 26), 26-1), 27), 29), 31), 32), 34) пункта 1 статьи 156 и подпункте 13) пункта 1 статьи 200-1 настоящего Кодекса, а также:»;
69) статью 363 изложить в следующей редакции:
«Статья 363. Налоговый и отчетный периоды
1. Налоговым периодом для исчисления социального налога является календарный месяц.
2. Отчетным периодом для составления налоговых деклараций, указанных в пункте 2 статьи 67 настоящего Кодекса, является календарный квартал.»;
70) в статье 364:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Декларация по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу по гражданам Республики Казахстан представляется плательщиками в налоговые органы по месту нахождения ежеквартально не позднее 15 числа второго месяца, следующего за отчетным периодом.»;
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
«1-1. Декларация по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу по иностранцам и лицам без гражданства представляется плательщиком в налоговые органы по месту нахождения ежеквартально не позднее 15 числа второго месяца, следующего за отчетным периодом.»;
71) в статье 368:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Налогоплательщик исчисляет сумму налога за налоговый период самостоятельно исходя из объектов налогообложения, налоговой ставки по каждому транспортному средству.
Налогоплательщики, применяющие специальный налоговый режим для юридических лиц-производителей сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства) и сельских потребительских кооперативов, исчисляют налог с учетом особенности, установленной статьей 451 настоящего Кодекса.
В случае нахождения транспортного средства на праве собственности, праве хозяйственного ведения или праве оперативного управления менее налогового периода сумма налога исчисляется за период фактического нахождения транспортного средства на праве собственности, праве хозяйственного ведения или праве оперативного управления посредством деления годовой суммы налога на двенадцать и умножения на количество месяцев фактического нахождения транспортного средства на праве собственности, праве хозяйственного ведения или праве оперативного управления, за исключением случая, предусмотренного пунктом 3 настоящей статьи.»;
пункт 3 изложить в следующей редакции:

«3. Дара кәсiпкерлер, жекеше нотариустер, жеке сот орындаушылары, адвокаттар болып табылмайтын жеке тұлғалар арасында салық салу объектілеріне меншiк құқығын берген кезде, егер ағымдағы салық кезеңi iшiнде берушi тарап салықтың жылдық сомасын төлеген болса, салықтың осындай төлемi тараптардың келісімi бойынша сатып алу-сату, айырбастау шарттарының талаптарына негiзделiп сатып алатын тараптың берiлетiн салық салынатын объект бойынша ағымдағы салық кезеңiнiң салық мiндеттемесiн орындауы болып табылады.
Осы тармақтың ережелері осындай сатып алу-сату, айырбастау шарттары тиісті салық органына табыс етілген жағдайда қолданылады.»;
мынадай мазмұндағы 7-тармақпен толықтырылсын:
«7. Есепті салық кезеңі үшін жеке тұлғалардың көлік құралдарына салынатын салық бойынша есеп айырысу сальдосын айқындау мақсатында салық органдары көлік құралдарын есепке алуды және тіркеуді жүзеге асыратын уәкілетті органдар беретін мәліметтер негізінде есепті салық кезеңінен кейінгі жылдың 1 ақпанынан кешіктірмейтін мерзімде салықты есептеуді жүргізеді.»;
72) 387-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
«Жер салығы мөлшерлемесін төмендету және жоғарылату туралы мұндай шешімді жергiлiктi өкілдi органдар осындай жоғарылатулар мен төмендетулерді жүргізілген жылдың алдындағы жылдың 1 желтоқсанынан кешіктірмей қабылдайды.»;
73) 391-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Егер осы бапта өзгеше белгіленбесе, жеке тұлғалар (осы тармақтың екiншi бөлiгiнде аталған тұлғаларды қоспағанда) төлеуге жататын жер салығын есептеудi салық органдары тиiстi салық мөлшерлемелері мен салық базасын негiзге ала отырып, есепті салық кезеңінен кейінгі жылдың 1 қыркүйегінен кешіктірмей жүргiзедi.»;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Жеке тұлғалар салық органдары есептеген жер салығын бюджетке есепті салық кезеңінен кейінгі жылдың 1 қыркүйегінен кешiктiрмей төлейдi.»;
4-тармақ алып тасталсын;
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«6. Шағын бизнес субъектілері үшін арнаулы салық режимiн қолданатын дара кәсiпкерлер өз қызметiнде пайдаланатын (пайдалануға жататын) жер учаскелерi бойынша жер салығын осы Кодекстiң 389-бабында белгiленген тәртiппен есептейдi. Бұл ретте жер салығы салық кезеңi үшiн декларацияны табыс ету мерзiмi басталғаннан кейiн күнтiзбелiк он күннен кешiктiрiлмей төленуге жатады.»;
74) 403-баптың 2-тармағының 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

«3. При передаче права собственности на объекты налогообложения между физическими лицами, не являющимися индивидуальными предпринимателями, частными нотариусами, частными судебными исполнителями, адвокатами, в случае, если в течение текущего налогового периода передающей стороной произведена уплата годовой суммы налога, такая уплата налога по согласованию сторон исходя из условий договоров купли-продажи, мены является исполнением налогового обязательства приобретающей стороны по уплате налога за текущий налоговый период по передаваемому объекту налогообложения.
Положения настоящего пункта применяются в случае представления такого договора купли-продажи, мены в соответствующий налоговый орган.»;
дополнить пунктом 7 следующего содержания:
«7. В целях определения сальдо расчетов по налогу на транспортные средства физических лиц за отчетный налоговый период налоговые органы производят исчисление налога в срок не позднее 1 февраля года, следующего за отчетным налоговым периодом, на основании сведений, представляемых уполномоченными органами, осуществляющими учет и регистрацию транспортных средств.»;
72) пункт 1 статьи 387 дополнить частью третьей следующего содержания:
«Такое решение о понижении или повышении ставок земельного налога местными представительными органами принимается не позднее 1 декабря года, предшествующего году введения таких повышений или понижений.»
73) в статье 391:
часть первую пункта 1 изложить в следующей редакции:
«1. Если иное не установлено настоящей статьей, исчисление земельного налога, подлежащего уплате физическими лицами (за исключением лиц, указанных в части второй настоящего пункта), производится налоговыми органами не позднее 1 июня года, следующего за отчетным налоговым периодом, исходя из соответствующих ставок налога и налоговой базы.»;
пункт 3 изложить в следующей редакции:
«3. Физические лица уплачивают в бюджет земельный налог, исчисленный налоговыми органами, не позднее 1 сентября года, следующего за отчетным налоговым периодом.»;
пункт 4 исключить;
пункт 6 изложить в следующей редакции:
«6. Индивидуальные предприниматели, применяющие специальный налоговый режим для субъектов малого бизнеса, исчисляют земельный налог по земельным участкам, используемым (подлежащим использованию) в своей деятельности, в порядке, установленном статьей 389 настоящего Кодекса. При этом земельный налог подлежит уплате не позднее десяти календарных дней после наступления срока представления декларации за налоговый период.»;
74) подпункт 6) пункта 2 статьи 403 изложить в следующей редакции:

«6) осы Кодекстің 406-бабына сәйкес салық базасы айқындалатын және салық органдары салықты есептеуді осы Кодекстің 409-бабына сәйкес жүргізетін салық салынатын объектілерді қоспағанда, кәсiпкерлiк қызметте пайдаланылатын салық салу объектiлері бойынша дара кәсiпкерлер.»;
75) 406-бапта:
6-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«6. Салық салу объектісінің елдi мекенде орналасуын ескеретін аймаққа бөлу коэффициентiн (К айм.) жылжымайтын мүлікке құқықтарды тіркеу саласындағы мемлекеттік уәкілетті орган жергіліктi атқарушы органмен келiсiм бойынша аймаққа бөлу коэффициентін есептеу әдістемесіне сәйкес белгілейді. Аймаққа бөлу коэффициентi осындай коэффицент енгізілетін жылдың алдындағы жылдың 1 желтоқсанынан кешіктірілмей бекітіледі.»;
10-тармақтың бірінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«10. Салық органдары мынадай тәртіппен айқындайтын салық салу объектілерінің құны есепті салық кезеңінде пайдалану фактісі анықталған, аяқталмаған құрылыс объектілері бойынша салық базасы болып табылады:»;
76) 409-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Салық органдары аяқталмаған құрылыс объектісін меншік құқығында иеленудің немесе пайдаланудың нақты мерзімін ескере отырып, жеке тұлғалардың салық салу объектілері:
1) құқығы есепті салық кезеңінен кейінгі жылдың 1 қаңтарына дейін тіркелген объектілер;
2) пайдалану фактісі есепті салық кезеңінде анықталған, аяқталмаған құрылыс объектілері бойынша салықты есептеуді тиісті салық мөлшерлемесін салық базасына қолдану арқылы салық төлеушінің тұрғылықты жеріне қарамастан, салық салу объектілерінің орналасқан жері бойынша есепті салық кезеңінен кейінгі жылдың 1 маусымынан кешіктірмей жүргізеді.»;
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«7. Бюджетке салық төлеу, салық салу объектілерінің орналасқан жері бойынша есепті салық кезеңінен кейінгі жылдың 1 қыркүйегінен кешіктірмей, жеке тұлғалардың осы баптың 1-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген салық салу объектілері бойынша жүргізіледі.»;
9-тармақ алып тасталсын;
77) 416, 417-баптар алып тасталсын;
78) 17-бөлім алып тасталсын;
79) 427-баптың 6-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3) осы Кодекстің 19-тарауында белгіленген тәртіппен төлем көзінен салық салынуға жататын табыстардың;»;
80) 428-баптың 4-тармағы мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:

«6) индивидуальные предприниматели по объектам налогообложения, используемым в предпринимательской деятельности, за исключением объектов налогообложения, по которым налоговая база определяется в соответствии со статьей 406 настоящего Кодекса и исчисление налога производится налоговыми органами в соответствии со статьей 409 настоящего Кодекса.»;
75) в статье 406:
абзац первый пункта 6 изложить в следующей редакции:
«6. Коэффициент зонирования (К зон), учитывающий месторасположение объекта налогообложения в населенном пункте, устанавливается уполномоченным государственным органом в сфере регистрации прав на недвижимое имущество по согласованию с местным исполнительным органом в соответствии с методикой расчета коэффициента зонирования. Коэффициент зонирования утверждается не позднее 1 декабря года, предшествующего году введения такого коэффициента.»;
абзац первый части первой пункта 10 изложить в следующей редакции:
«10. Налоговой базой по объектам незавершенного строительства, по которым факт эксплуатации установлен в отчетном налоговом периоде, является стоимость объектов налогообложения, определяемая налоговыми органами, в следующем порядке:»;
76) в статье 409:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Исчисление налога по объектам налогообложения физических лиц производится налоговыми органами не позднее 1 июня года, следующего за отчетным налоговым периодом, по месту нахождения объекта налогообложения, независимо от места жительства налогоплательщика, путем применения соответствующей ставки налога к налоговой базе с учетом фактического срока владения на праве собственности или эксплуатации объекта незавершенного строительства по следующим объектам налогообложения физических лиц:
1) объектам, права на которые были зарегистрированы до 1 января года, следующего за отчетным налоговым периодом;
2) объектам незавершенного строительства, по которым факт эксплуатации был установлен в отчетном налоговом периоде.»;
пункт 7 изложить в следующей редакции:
«7. Уплата налога производится в бюджет по месту нахождения объектов обложения не позднее 1 сентября года, следующего за отчетным налоговым периодом, по объектам налогообложения физических лиц предусмотренных подпунктами 1) и 2) пункта 1 настоящей статьи.»;
пункт 9 исключить;
77) статьи 416, 417 исключить;
78) раздел 17 исключить;
79) подпункт 3) пункта 6 статьи 427 изложить в следующей редакции:
«3) доходов, подлежащих налогообложению у источника выплаты, в порядке, установленном главой 19 настоящего Кодекса;»;
80) пункт 4 статьи 428 дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:

«4-1) ұтыссыз ойын автоматтарын, ойынға арналған дербес компьютерлерді, ойын жолдарын, карталарды, бильярд үстелдерін пайдалана отырып, көрсетілетін қызметке қолдануға;»;
81) 429-баптың 3) тармақшасындағы «дара кәсіпкерлер қолданады» деген сөздер алынып тасталып, мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
«4) мынадай қызмет түрлерінің бірін немесе бірнешеуін:
сылақ жұмыстарын;
ағаш шеберлігі және ағаш ұсталығы жұмыстарын;
едендерді жабу және қабырғаларды қаптау жөніндегі жұмыстарды;
бояу және шынылау жұмыстарын;
такси қызметін;
автомобиль көлігімен жүк тасымалдауды;
сыйақы үшін немесе шарт негізінде жылжымайтын мүлікті басқаруды;
фотосурет саласындағы қызметті;
аударма (ауызша және жазбаша) ісін;
жылжымайтын мүлікті жалға беруді;
көлік құралдарын жалға беруді;
ойын-сауық және спорт құрал-саймандарын прокатқа және жалға беруді;
бейнежазбалар мен дискілерді прокатқа беруді;
өзге де жеке тұтыну заттарын және тұрмыстық тауарларды прокатқа және жалға беруді;
ауыл шаруашылығы техникасы мен жабдығын жалға беруді;
есептеу техникасын қоса алғанда, кеңсе машиналары мен жабдығын жалға беруді;
порттық білім беру және бос уақытты ұйымдастыру мамандарына білім беру саласында көрсетілетін қызметті;
мәдениет аясында білім беру саласында көрсетілетін қызметті;
өзге де білім беру саласында көрсетілетін қызметті;
қосалқы білім беру қызметін көрсетуді;
өнер саласындағы қызметті;
компьютерлер мен перифериялық жабдықтарды жөндеуді;
коммуникациялық жабдықтарды жөндеуді;
жеке тұтыну заттары мен тұрмыстық тауарларды жөндеуді;
шаштараздық қызмет көрсетуді;
маникюрді және педикюрді;
ветеринариялық қызмет көрсетуді;
жер учаскелерін өңдеу бойынша қызмет көрсетуді;
тұрғын үй-жайларды жинау және үй шаруашылығын жүргізу жөнінде қызмет көрсетуді;
базарларда, вокзалдарда жүк тасушылар қызметін көрсетуді;
музыкалық аспаптарды жасауды және жөндеуді;
үй жануарларын бағуды жүзеге асыратын дара кәсiпкерлер қолданады.»;
82) 432-баптың 3-тармағының екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«Аталған жағдайда артық төленген салық сомаларын қайтару осы Кодекстің 602-бабында белгіленген тәртіппен жүргізіледі.»;
83) 442-баптың 1-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) осы Кодекстің 184-бабы 1-тармағының 8) тармақшасында көзделген шаруа немесе фермерлік қожалық басшысының (мүшесінің) табыстарын қоспағанда, шаруа немесе фермерлік қожалықтардың қызметiнен түскен табыстардан, оның ішінде осы арнаулы салық режимi қолданылатын қызметпен байланысты шығындарды (шығыстарды) жабуға мемлекеттік бюджет қаражатынан алынған сомалар түріндегі табыстардан алынатын жеке табыс салығын;»;

«4-1) осуществление услуг с использованием игровых автоматов без выигрыша, персональных компьютеров для игр, игровых дорожек, картов, бильярдных столов;»;
81) статью 429 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
«4) осуществляют один или несколько из следующих видов деятельности:
штукатурные работы;
столярные и плотницкие работы;
работы по покрытию полов и облицовке стен;
малярные и стекольные работы;
деятельность такси;
грузовые перевозки автомобильным транспортом;
управление недвижимостью за вознаграждение или на договорной основе;
деятельность в области фотографии;
переводческое (устное и письменное) дело;
сдача в аренду недвижимого имущества;
сдача в аренду транспортных средств;
прокат и аренда развлекательного и спортивного инвентаря;
прокат видео записей и дисков;
прокат и аренда прочих предметов личного потребления и бытовых товаров;
сдача в аренду сельскохозяйственной техники и оборудования;
сдача в аренду офисных машин и оборудования, включая вычислительную технику;
услуги в области спортивного образования и образования специалистов организации досуга;
услуги в области образования в сфере культуры;
услуги в области прочего образования;
вспомогательные образовательные услуги;
деятельность в области искусства;
ремонт компьютеров и периферийного оборудования;
ремонт коммуникационного оборудования;
ремонт предметов личного потребления и бытовых товаров;
парикмахерские услуги;
маникюр и педикюр;
ветеринарные услуги;
услуги по обработке земельных участков;
услуги по уборке жилых помещений и ведению домашнего хозяйства;
услуги носильщиков на рынках, вокзалах;
изготовление и ремонт музыкальных инструментов;
выпас домашних животных.»;
82) абзац второй пункта 3 статьи 432 изложить в следующей редакции:
«В указанном случае возврат излишне уплаченных сумм налогов производится в порядке, установленном статьей 602 настоящего Кодекса.»;
83) подпункт 1) пункта 1 статьи 442 изложить в следующей редакции:
«1) индивидуального подоходного налога с доходов от деятельности крестьянского или фермерского хозяйства, в том числе доходов в виде сумм, полученных из средств государственного бюджета на покрытие затрат (расходов), связанных с деятельностью, на которую распространяется данный специальный налоговый режим, за исключением доходов главы (члена) крестьянского или фермерского хозяйства, предусмотренного подпунктом 8) пункта 1 статьи 184 настоящего Кодекса;»;

84) 556-бап мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
«4-1. Камералдық бақылау, салықтық тексеру жүргізудің тәртібі және осындай тәртіппен жүргізілетін адамдардың тізбесін уәкілетті орган арнайы мемлекеттік органдармен, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің әскери барлау органдарымен, құқық қорғау органдарымен бірлесіп айқындайды.»;
85) 557-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 8-1),8-2) және
8-3) тармақшалармен толықтырылсын:
«8-1) жеке тұлғалардың декларацияларын табыс еткен жеке тұлғаның жеке сәйкестендіру нөмірі туралы;
8-2) табыстары мен мүлкі туралы декларацияда жеке табыс салығының артық төленген сомасын қайтару жөніндегі талаптың бар (жоқ) екендігі туралы;
8-3) «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жариялануға жататын;»;
86) 574-баптың 1-тармағының 8) тармақшасы алып тасталсын;
87) 581-бапта:
12) тармақшада:
мынадай мазмұндағы үшінші абзацпен толықтырылсын:
«тексерілетін жеке тұлғаның;»;
он үшінші абзац алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 12-1) тармақшамен толықтырылсын:
«12-1) сыйақыны қоса алғанда, өтеу сомаларын көрсете отырып, тексерілетін жеке тұлғаға берілген кредиттер туралы мәліметтерді салық органынан сұрау салуды алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде табыс етуге міндетті.
Осы баптың 12) тармақшасының сегізінші абзацын қоспағанда,
12) тармақшасында және 12-1) тармақшасында көзделген мәліметтер Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкімен келісу бойынша уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша ұсынылады;»;
88) 583-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
«583-бап. Уәкілеттi мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің, жергілікті атқарушы органдардың және уәкілетті тұлғалардың салық органдарымен өзара іс-қимыл кезіндегі мiндеттерi»;
мынадай мазмұндағы 7-3, 7-4, 7-5, 7-6, 7-7, 7-8, 7-9-тармақтармен толықтырылсын:
«7-3. Нотариустар жеке тұлғалардың мәмілелері мен шарттары бойынша:
1) мемлекеттік немесе өзге де тіркелуге жататын мүліктер, сондай-ақ құқықтары және (немесе) мәмілелері мемлекеттік немесе өзге де тіркелуге жататын мүлік туралы;
2) қабылданған мұра туралы;
3) егер мәміледе (шартта) көзделген баға республикалық бюджет туралы заңда белгiленген және тиiстi қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын жалақының ең төменгі мөлшерінің 160 еселенген мөлшерінен асып кетсе, осы тармақта көрсетілмеген басқа мәмілелер мен шарттар туралы мәліметтерді уәкілетті органға табыс етуге міндетті.
Осы тармақта көрсетілген ақпаратты табыс ету нысанын, тәртібі мен мерзімдерін уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Әділет министрлігімен келісу бойынша белгілейді.

84) статью 556 дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
«4-1. Особый порядок проведения камерального контроля, налоговой проверки и перечень лиц, в отношении которых проводится такой порядок, определяются уполномоченным органом совместно со специальными государственными органами, органами военной разведки Министерства обороны Республики Казахстан, правоохранительными органами.»;
85) пункт 1 статьи 557 дополнить подпунктами 8-1), 8-2) и
8-3) следующего содержания:
«8-1) об индивидуальном идентификационном номере физического лица, представившего декларации физических лиц;
8-2) о наличии (отсутствии) в декларации о доходах и имуществе требования по возврату излишне уплаченной суммы индивидуального подоходного налога;
8-3) подлежащих опубликованию в соответствии с Законом Республики Казахстан «О противодействии коррупции»;»;
86) подпункт 8) пункта 1 статьи 574 исключить;
87) в статье 581:
в подпункте 12):
дополнить абзацем третьим следующего содержания:
«проверяемого физического лица;»;
абзац тринадцатый исключить;
дополнить подпунктом 12-1) следующего содержания:
«12-1) представлять в течение десяти рабочих дней со дня получения запроса налогового органа сведения о предоставленных кредитах проверяемому физическому лицу, с указанием сумм погашения, включая вознаграждение.
Сведения, предусмотренные подпунктом 12), за исключением абзаца восьмого, и подпунктом 12-1) настоящей статьи, представляются по форме, установленной уполномоченным органом по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан;»;
88) в статье 583:
заголовок изложить в следующей редакции:
«Статья 583. Обязанности уполномоченных государственных органов, Национального Банка Республики Казахстан, местных исполнительных органов и уполномоченных лиц при взаимодействии с налоговыми органами»;
дополнить пунктами 7-3, 7-4, 7-5, 7-6, 7-7, 7-8, 7-9 следующего содержания:
«7-3. Нотариусы обязаны представлять в уполномоченный орган сведения по сделкам и договорам физических лиц:
1) об имуществе, подлежащем государственной или иной регистрации, а также имуществе, по которому права и (или) сделки подлежат государственной или иной регистрации;
2) о принятом наследстве;
3) о других сделках и договорах, не указанных в настоящем пункте, в случае если цена, предусмотренная сделкой (договором), превышает 160-кратный минимальный размер заработной платы, установленный законом о республиканском бюджете и действующий на 1 января соответствующего финансового года.
Форма, порядок и сроки представления информации, указанной в настоящем пункте, устанавливаются уполномоченным органом по согласованию с Министерством юстиции Республики Казахстан.

7-4. Бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйым салық органының сұрау салуын алған күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкімен келісу бойынша уәкілетті орган белгілеген тәртіппен және нысан бойынша тексерілетін жеке тұлғалар бағалы қағаздарды ұстаушылар туралы мәліметтерді табыс етуге міндетті.
7-5. Брокерлер салық органының сұрау салуын алған күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкімен және сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша уәкілетті орган белгілеген тәртіппен және нысан бойынша бағалы қағаздары немесе тауар биржасында өткізілген биржа тауарлары бар тексерілетін жеке тұлғалардың мәмілелері туралы мәліметтерді табыс етуге міндетті.
7-6. Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған, Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасына сәйкес зейнетақы жарналарын, әлеуметтік аударымдар мен әлеуметтік төлемдерді есепке алуды қамтамасыз ететін заңды тұлға халықты әлеуметтік қорғау саласындағы орталық атқарушы органмен келісу бойынша уәкілетті орган белгілеген нысанда, мерзімдерде және тәртіппен жеке тұлғалар туралы қолында бар мәліметтерді уәкілетті органға табыс етуге міндетті.
7-7. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, сақтандыру брокерлері салық органының сұрау салуын алған күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкімен келісу бойынша уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша және тәртіппен тексерілетін жеке тұлғалар жасасқан сақтандыру шарттары жөніндегі мәліметтерді табыс етуге міндетті.
7-8. Білім беру ұйымдары салық органының Қазақстан Республикасының аумағында тексерілетін жеке тұлғалардың білім беруге жұмсаған шығыстарын растау туралы талабын алған күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде осы Кодекстің 606-4-бабында белгіленген нысан бойынша және тәртіппен мәліметтер беруге міндетті.
7-9. Денсаулық сақтау субъектілері салық органының Қазақстан Республикасының аумағында тексерілетін жеке тұлғалардың медицинаға жұмсаған шығыстарын растау туралы талабын алған күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде осы Кодекстің 606-4-бабында белгіленген нысанда және тәртіппен мәліметтер беруге міндетті.»;
89) 584-бапта:
мынадай мазмұндағы 4-2-тармақпен толықтырылсын:
«4-2. Жеке тұлғалардың декларацияны табыс еткені туралы ақпарат осы баптың 2-тармағында белгіленген жеке тұлғалардың декларацияны табыс еткен күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде уәкілетті органның сайтында орналастырылады.»;

7-4. Организация, осуществляющая деятельность по ведению системы реестров держателей ценных бумаг, обязана представлять в течение тридцати рабочих дней со дня получения запроса налогового органа имеющиеся сведения о проверяемых физических лицах-держателях ценных бумаг в порядке и по форме, установленным уполномоченным органом по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан.
7-5. Брокеры обязаны представлять в течение тридцати рабочих дней со дня получения запроса налогового органа сведения о сделках проверяемых физических лиц с ценными бумагами или с биржевыми товарами, реализованными на товарной бирже, в порядке и по форме, установленным уполномоченным органом по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан и уполномоченным органом в области регулирования торговой деятельности.
7-6. Юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан, обеспечивающее в соответствии с законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении учет пенсионных взносов, социальных отчислений и социальных выплат, обязано представлять в уполномоченный орган имеющиеся сведения о физических лицах по форме, в сроки и в порядке, установленным уполномоченным органом по согласованию с центральным исполнительным органом в области социальной защиты населения.
7-7. Страховые (перестраховочные) организации, страховые брокеры обязаны представлять в течение тридцати рабочих дней со дня получения запроса налогового органа сведения по заключенным проверяемыми физическими лицами договорам страхования по форме и в порядке, установленным уполномоченным органом по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан.
7-8. Организации образования обязаны в течение тридцати рабочих дней со дня получения требования налогового органа о подтверждении расходов на образование, произведенных проверяемыми физическими лицами на территории Республики Казахстан, представлять сведения по форме и в порядке, установленном статьей 606-4 настоящего Кодекса.
7-9. Субъекты здравоохранения обязаны в течение тридцати рабочих дней со дня получения требования налогового органа о подтверждении расходов на медицину, произведенных проверяемыми физическими лицами на территории Республики Казахстан, представлять сведения по форме и в порядке, установленном статьей 606-4 настоящего Кодекса.»;
89) в статье 584:
дополнить пунктом 4-2 следующего содержания:
«4-2. Информация о представлении деклараций физических лиц размещается на сайте уполномоченного органа в течение пятнадцати рабочих дней с даты представления деклараций физических лиц, установленной пунктом 2 настоящей статьи.»;

5-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«4) активтері және міндеттемелері туралы декларацияны қоспағанда, салық кезеңі көрсетілмесе, салық органдарына табыс етілмеген деп есептеледі. Бұл ретте осындай декларация табыс етілетін салық кезеңі, осы Кодекске сәйкес айқындалады, немесе»;
90) 590-бап мынадай мазмұндағы 3 және 4-тармақтармен толықтырылсын:
«3. Табыстары мен мүлкі туралы декларация бойынша қалыптасқан, бюджетке төленуге жататын жеке тұлғаның табысынан есептелген жеке табыс салығының сомасы салық органында жеке тұлғаның дербес шотында:
1) осы Кодекстің 179-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген тұлға бойынша – орналасқан жері бойынша;
2) осы Кодекстің 179-бабы 1-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген тұлға бойынша – тұрғылықты (болу) жері бойынша көрсетіледі.
4. Жеке тұлғаның жеке табыс салығы бойынша асып кетудің расталған сомасы жеке тұлғаның дербес шотында осы Кодекстің 606-4-бабының 7-тармағында көзделген қорытындының негізінде осы Кодекстің 179-бабы 1-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген жеке тұлғаның тұрғылықты (болу) жері бойынша салық органында көрсетіледі.»;
91) 599-баптың 3-тармағының бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Осы Кодекстің осы бабының және 600, 602 және 606-5-баптарының мақсатында:»;
92) 83-тарау мынадай мазмұндағы 2-параграфпен және 606-1, 606-2, 606-3, 606-4, 606-5-баптармен толықтырылсын:
«§ 2. Жеке табыс салығы бойынша асып кетуді есепке жатқызу және (немесе) қайтару
606-1-бап. Жалпы ережелер
1. Жеке тұлға осы Кодекстің 159-1-бабына сәйкес есептелген жеке табыс салығы бойынша асып кету туындаған кезде, осы тарауда көзделген тәртіппен салық органы жүзеге асыратын салыстырып тексеруден кейін осы тарауда белгіленген тәртіппен және мерзімдерде жеке табыс салығы бойынша осындай асып кетуді есепке жатқызуға және (немесе) қайтаруға құқылы.
2. Табыстары мен мүлкі туралы декларацияда мәлімделген жеке табыс салығы бойынша асып кетуді есепке жатқызу және (немесе) қайтару туралы талап жеке табыс салығы бойынша салыстырып тексеруді жүргізу үшін негіз болып табылады.
606-2-бап. Жеке табыс салығы бойынша салыстырып тексеру
1) Жеке табыс салығы бойынша салыстырып тексеру – табыстары мен мүлкі туралы декларацияда мәлімделген жеке табыс салығы бойынша асып кеткен сомасын растау мақсатында салық органдары жүргізетін рәсім.
2. Салыстырып тексеру барысында:
1) табыстары мен мүлкі туралы декларацияларында көрсетілген мәліметтерді салық агенттері мен уәкілетті адамдардың деректерімен салыстыру;
2) салық шегерімдерін қолдану негізділігін және осы Кодекстің
156-1-бабына сәйкес салық шегерімдері деп танылатын шығыстардың сомаларын растау;

подпункт 4) пункта 5 изложить в следующей редакции:
«4) не указан налоговый период, за исключением декларации об активах и обязательствах. Налоговый период, за который представляется такая декларация, определяется в соответствии с настоящим Кодексом, или»;
90) статью 590 дополнить пунктами 3 и 4 следующего содержания:
«3. Сумма исчисленного индивидуального подоходного налога с дохода физического лица, подлежащая уплате в бюджет, сложившаяся по декларации о доходах и имуществе, отражается в лицевом счете физического лица в налоговом органе:
1) по лицу, указанному в подпункте 1) пункта 1 статьи 179 настоящего Кодекса – по месту нахождения;
2) по лицу, указанному в подпункте 2) пункта 1 статьи 179 настоящего Кодекса – по месту жительства (пребывания).
4. Подтвержденная сумма превышения по индивидуальному подоходному налогу физического лица отражается в лицевом счете физического лица на основании заключения, предусмотренного пунктом
7 статьи 606-4 настоящего Кодекса в налоговом органе по месту жительства (пребывания) физического лица, указанного в подпункте 2) пункта 1 статьи 179 настоящего Кодекса.»;
91) абзац первый пункта 3 статьи 599 изложить в следующей редакции:
«3. В целях настоящей статьи и статей 600, 602 и 606-5 настоящего Кодекса:»;
92) главу 83 дополнить параграфом 2 и статьями 606-1, 606-2, 606-3, 606-4, 606-5 следующего содержания:
«§ 2. Зачет и (или) возврат превышения по индивидуальному подоходному налогу
Статья 606-1. Общие положения
1. Физическое лицо при возникновении превышения по индивидуальному подоходному налогу, исчисленного в соответствии со статьей 159-1 настоящего Кодекса, вправе после проведения сверки, осуществляемой налоговым органом в порядке, предусмотренном настоящей главой, зачесть и (или) вернуть такое превышение по индивидуальному подоходному налогу в порядке и сроки, установленные настоящей главой.
2. Основанием для проведения сверки по индивидуальному подоходному налогу является требование о зачете и (или) возврате превышения по индивидуальному подоходному налогу, заявленное в декларации о доходах и имуществе.
Статья 606-2. Сверка по индивидуальному подоходному налогу
1. Сверка по индивидуальному подоходному налогу – процедура, проводимая налоговыми органами в целях подтверждения суммы превышения по индивидуальному подоходному налогу, заявленного в декларации о доходах и имуществе.
2. В ходе сверки производится:
1) сопоставление сведений, отраженных в декларации о доходах и имуществе, с данными налоговых агентов и уполномоченных лиц;
2) подтверждение обоснованности применения налоговых вычетов и сумм расходов, признаваемых налоговыми вычетами в соответствии со статьей 156-1 настоящего Кодекса;

3) есепке жатқызуға және (немесе) қайтаруға мәлімделген жеке табыс салығы бойынша асып кеткен соманы растау;
4) осы Кодекстің 606-3 және 606-4-баптарында көзделген құжаттарды ресімдеу жүргізіледі.
606-3-бап. Салық агенттерінің мәліметтері негізінде жеке табыс салығы бойынша салыстырып тексеруді жүргізу тәртібі
1. Салық органы табыстары мен мүлкі туралы декларацияда көрсетілген мынадай мәліметтерді:
1) төлем көзінен салық салынуға жататын табыстарды;
2) осы Кодекстің 156-бабында көзделген салық салудан босатылатын табыстарды;
3) төлем көзінен салық салуға жататын табысқа қолданылған осы Кодекстің 156-1-бабында белгіленген салық шегерімдерін;
4) төлем көзінен салық салуға жататын табыстардан есептелген жеке табыс салығының сомасын салық агенттерінің тиісті мәліметтерімен салыстырып тексереді.
2. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген мәліметтердің алшақтығы анықталған кезде жеке тұлғаға осы Кодекстің 84-тарауына сәйкес хабарлама жіберіледі.
3. Осы баптың 2-тармағына сәйкес жіберілген хабарламаны орындау осы Кодекстің 587-бабында белгіленген тәртіппен жүргізіледі.
606-4-бап. Білім беруге, медицинаға, ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақыны өтеуге шығыстар бойынша салық шегерімдерінің сомасын растау үшін жеке табыс салығы бойынша салыстырып тексеру жүргізудің тәртібі
1. Салық органы жеке табыс салығы бойынша асып кетуді қайтару және (немесе) есепке жатқызу туралы талапты көрсете отырып, табыстар мен мүлік туралы декларация табыс етілген жылдың 15 қазанынан кешіктірмей:
1) тиісті уәкілетті адамдарға – жеке тұлға Қазақстан Республикасының аумағында білім беруге, медицинаға жұмсалған шығыстар туралы мәліметтерді растау туралы талапты;
2) жеке тұлғаға – Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде көрсетілетін медициналық қызметті алғанын растайтын құжаттардың түпнұсқаларын табыс ету қажеттілігі туралы сұрау салуды;
3) банктерге немесе қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның лицензиясы негізінде банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға – жеке тұлғаның табыстары мен мүлкі туралы декларацияда көрсетілген жеке тұлғаның (шот иесінің) келісімі негізінде Қазақстан Республикасында тұрғын үй сатып алуға жеке тұлға алған ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақыларды өтеуге жұмсалған шығыстарды растау туралы талапты жібереді.
2. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген тұлғаларға талаптар:

3) подтверждение суммы превышения по индивидуальному подоходному налогу, заявленного к зачету и (или) возврату;
4) оформление документов, предусмотренных статьями 606-3 и
606-4 настоящего Кодекса.
Статья 606-3. Порядок проведения сверки по индивидуальному
подоходному налогу на основе сведений
налоговых агентов
1. Налоговый орган сверяет следующие сведения, отраженные в декларации о доходах и имуществе, с соответствующими сведениями налоговых агентов:
1) доходы, подлежащие налогообложению у источника выплаты;
2) доходы, освобождаемые от налогообложения, предусмотренные статьей 156 настоящего Кодекса;
3) налоговые вычеты, установленные статьей 156-1 настоящего Кодекса, примененные к доходу, подлежащему налогообложению у источника выплаты;
4) сумма индивидуального подоходного налога, исчисленная с доходов, подлежащих обложению у источника выплаты.
2. При выявлении расхождений сведений, указанных в пункте 1 настоящей статьи, физическому лицу направляется уведомление в соответствии с главой 84 настоящего Кодекса.
3. Исполнение уведомления, направленного в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи, производится в порядке, установленном статьей 587 настоящего Кодекса.
Статья 606-4. Порядок проведения сверки по индивидуальному
подоходному налогу для подтверждения суммы
налоговых вычетов по расходам на образование,
медицину, погашение вознаграждения по ипотечным
жилищным займам
1. Налоговый орган не позднее 15 октября года, в котором представлена декларация о доходах и имуществе с указанием требования о возврате и (или) зачете превышения по индивидуальному подоходному налогу, направляет:
1) соответствующим уполномоченным лицам – требование о подтверждении сведений о расходах на образование, медицину, произведенных физическим лицом на территории Республики Казахстан;
2) физическому лицу – запрос о необходимости представления оригиналов документов, подтверждающих получение медицинских услуг за пределами Республики Казахстан;
3) банкам или организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций на основании лицензии уполномоченного государственного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций – требование о подтверждении расходов на погашение вознаграждения по ипотечным жилищным займам, полученным физическим лицом на приобретение жилья в Республике Казахстан, на основании согласия физического лица (владельца счета), указанного в декларации о доходах и имуществе физического лица.
2. Требования направляются лицам, указанным в пункте 1 настоящей статьи:

1) электрондық салық төлеуші ретінде тіркеу есебінде тұрғанға – веб-қосымша арқылы немесе хабарламаны кепілдік берілген жеткізуді қамтамасыз ететін ақпараттық-коммуникациялық желі бойынша беру арқылы электронды тәсілмен;
2) электрондық салық төлеуші ретінде тіркеу есебіне тұрмағанға – хабарламасы бар тапсырыс хатпен пошта арқылы жіберіледі.
3. Салық органдарының талаптарында көрсетілген жеке тұлғаның Қазақстан Республикасының аумағында білім беруге, медицинаға, ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақыны өтеуге жұмсалған шығыстар туралы мәліметтерін растауды уәкілетті адамдар, банктер немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар осы Кодекстің 581 және 583-баптарында белгіленген мерзімдерде:
1) электрондық салық төлеуші ретінде тіркеу есебінде тұрғандарға - веб-қосымша арқылы немесе хабарламаға кепілдік берілген жеткізуді қамтамасыз ететін ақпараттық-коммуникациялық желі бойынша жіберу арқылы электронды тәсілмен;
2) электрондық салық төлеуші ретінде тіркеу есебінде тұрмағандарға – хабарламасы бар тапсырыс хатпен пошта арқылы ұсынады.
4. Осы бапта көзделген салық органдары талаптарының нысандарын және оларды жасау қағидаларын уәкілетті орган тиісінше Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен, білім беру саласындағы уәкілетті мемлекеттік органмен, денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті мемлекеттік органмен келісу арқылы белгілейді.
5. Уәкілетті адамдар, банктер немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар салық органдарының талаптарында көрсетілген мәліметтерді осы Кодекстің 581 және 583-баптарында белгіленген мерзімдерде ұсынбаған жағдайда, салық органдары жеке табыс салығы бойынша асып кетуді қайтару және (немесе) есепке жатқызу туралы талап көрсетіле отырып, табыстар мен мүлік туралы декларацияны табыс еткен жылдан кейінгі жылдың 1 қаңтарынан кешіктірмей жеке тұлғаға медициналық көрсетілетін қызметтерге және білім беру қызметтеріне ақы төлеу бойынша жұмсалған шығыстарды, сондай-ақ ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақыларды өтеуге жұмсалған шығыстарды растайтын құжаттардың түпнұсқаларын табыс ету қажеттігі туралы сұрау салу жібереді.
6. Осы баптың 5-тармағында көзделген жағдайда, жеке тұлға келу тәртібімен жеке табыс салығы бойынша асып кетуді қайтару және (немесе) есепке жатқызу туралы талап көрсетіле отырып, табыстар мен мүлік туралы декларацияны табыс еткен жылдан кейінгі жылдың 15 ақпанынан кешіктірмей тұрғылықты жері бойынша салық органына:

1) состоящим на регистрационном учете в качестве электронного налогоплательщика, – электронным способом через веб-приложение или посредством передачи по информационно-коммуникационной сети, обеспечивающей гарантированную доставку сообщений;
2) не состоящим на регистрационном учете в качестве электронного налогоплательщика, – по почте заказным письмом с уведомлением.
3. Подтверждение сведений о расходах на образование, медицину, погашение вознаграждения по ипотечным жилищным займам, произведенных физическим лицом на территории Республики Казахстан, указанных в требовании налоговых органов, представляются в сроки, установленные статьями 581 и 583 настоящего Кодекса, уполномоченными лицами, банками или организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций:
1) состоящими на регистрационном учете в качестве электронного налогоплательщика, – электронным способом через веб-приложение или посредством передачи по информационно-коммуникационной сети, обеспечивающей гарантированную доставку сообщений;
2) не состоящими на регистрационном учете в качестве электронного налогоплательщика, – по почте заказным письмом с уведомлением.
4. Формы требований налоговых органов, предусмотренных настоящей статьей, и правила их составления устанавливаются уполномоченным органом по согласованию соответственно с Национальным Банком Республики Казахстан, уполномоченным государственным органом в области образования, уполномоченным государственным органом в области здравоохранения.
5. В случае не представления уполномоченными лицами, банками или организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, сведений, указанных в требовании налоговых органов, в сроки, установленные статьями 581 и 583 настоящего Кодекса, налоговый орган не позднее 1 января года, следующего за годом, в котором представлена декларация о доходах и имуществе с указанием требования о возврате и (или) зачете превышения по индивидуальному подоходному налогу, направляет физическому лицу запрос о необходимости представления оригиналов документов, подтверждающих расходы по оплате медицинских услуг и услуг образования, а также расходов на погашение вознаграждения по ипотечным жилищным займам.
6. В случае, предусмотренном пунктом 5 настоящей статьи, физическое лицо в явочном порядке не позднее 15 февраля года, следующего за годом, в котором представлена декларация о доходах и имуществе с указанием требования о возврате и (или) зачете превышения по индивидуальному подоходному налогу, представляет в налоговый орган по месту жительства оригиналы документов, подтверждающих расходы на оплату:

1) Қазақстан Республикасының шегінен тыс медициналық көрсетілетін қызметтерге;
2) осы баптың 5-тармағында белгіленген жағдайда Қазақстан Республикасының аумағындағы медициналық көрсетілетін қызметтерге және білім беру қызметтеріне ақы;
3) жеке тұлға тұрғын үй сатып алуға алған ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақы төлеуге жұмсалған шығыстарын растайтын құжаттардың түпнұсқаларын табыс етеді.
Осы тармақта көрсетілген құжаттардың түпнұсқаларын белгіленген мерзімде табыс етпеу жеке табыс салығы бойынша асып кеткен соманы растамау үшін және осы баптың 7-тармағы 3) тармақшасында көзделген қорытындыны жіберу үшін негіз болып табылады.
7. Уәкілетті адамдардың, банктердің немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың алған мәліметтері, осы бапқа сәйкес табыс етілген жеке тұлға құжаттарының түпнұсқалары негізінде салық органы жеке тұлғаның салық шегерімдерін қолдану негізділігін тексереді, есепке жатқызуға және (немесе) қайтаруға мәлімделген жеке табыс салығы бойынша асып кеткен соманы растайды және мынадай:
1) жеке табыс салығы бойынша асып кеткен соманы толығымен растау туралы;
2) толық растамау себептері көрсетілген бөлігінде жеке табыс салығы бойынша асып кеткен соманы растау туралы;
3) себептері көрсетіле отырып, жеке табыс салығы бойынша асып кеткен соманы растамау туралы қорытындыларды дайындайды.
8. Осы баптың 7-тармағы 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген қорытындылар:
1) электрондық салық төлеушіге – веб-қосымша арқылы электронды тәсілмен;
2) қалған салық төлеушілерге – хабарламасы бар тапсырыс хатпен пошта арқылы жіберіледі.
9. Салық органдары толығымен растаған жеке табыс салығы бойынша асып кеткен сомалар туралы мәліметтер жеке тұлғаларға осы Кодекстің 92-тарауында белгіленген тәртіппен ұсынылады.
606-5-бап. Жеке тұлғаның жеке табыс салығы бойынша асып кетуді есепке жатқызу және (немесе) қайтару тәртібі
1. Осы Кодекстің 159-1-бабына сәйкес есептелген жеке табыс салығы бойынша асып кетуді есепке жатқызу және (немесе) қайтару жеке тұлға мәлімдеген жеке табыс салығы бойынша асып кеткен соманың шегінде толығымен немесе осы Кодекстің 606-4-бабының 7-тармағында көзделген бөлігінде жеке табыс салығы бойынша асып кеткен соманы растау туралы қорытынды негізінде жүргізіледі.
2. Жеке тұлғада салық берешегі болған кезде салық органы артық төленген салық, төлемақы, алым және өсімпұл сомасын есепке жатқызып жүргізу үшін осы Кодекстің 599-бабында белгіленген тәртіппен жеке табыс салығы бойынша асып кетуді салықтар, алымдар, төлемақылар бойынша бар салық берешегін өтеу есебіне есепке жатқызады.

1) медицинских услуг за пределами Республики Казахстан;
2) медицинских услуг и услуг образования на территории Республики Казахстан в случае, установленном пунктом 5 настоящей статьи;
3) вознаграждения по ипотечным жилищным займам, полученным физическим лицом на приобретение жилья.
Не представление в установленный срок оригиналов документов, указанных в настоящем пункте, является основанием для неподтверждения суммы превышения по индивидуальному подоходному налогу и направления заключения, предусмотренного подпунктом 3) пункта 7 настоящей статьи.
7. На основании полученных сведений уполномоченных лиц, банков или организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, оригиналов документов физического лица, представленных в соответствии с настоящей статьей, налоговый орган проверяет обоснованность применения физическим лицом налоговых вычетов, подтверждает сумму превышения по индивидуальному подоходному налогу, заявленного к зачету и (или) к возврату, и формирует следующие заключения:
1) о подтверждении суммы превышения по индивидуальному подоходному налогу полностью;
2) о подтверждении суммы превышения по индивидуальному подоходному налогу в части с указанием причин неполного подтверждения;
3) о неподтверждении сумм превышения по индивидуальному подоходному налогу с указанием причин.
8. Заключения, указанные в подпунктах 2) и 3) пункта 7 настоящей статьи направляются:
1) электронному налогоплательщику – электронным способом через веб-приложение;
2) остальным налогоплательщикам – по почте заказным письмом с уведомлением.
9. Сведения о суммах превышения по индивидуальному подоходному налогу, подтвержденных налоговыми органами полностью, предоставляются физическим лицам в порядке, установленном главой 92 настоящего Кодекса.
Статья 606-5. Порядок зачета и (или) возврата превышения по
индивидуальному подоходному налогу
физического лица
1. Зачет и (или) возврат превышения по индивидуальному подоходному налогу, исчисленного в соответствии со статьей 159-1 настоящего Кодекса, производится на основании заключения о подтверждении суммы превышения по индивидуальному подоходному налогу полностью или в части, предусмотренного пунктом 7 статьи 606-4 настоящего Кодекса, в пределах заявленной физическим лицом суммы превышения по индивидуальному подоходному налогу.
2. При наличии налоговой задолженности у физического лица налоговый орган производит зачет превышения по индивидуальному подоходному налогу в счет погашения имеющейся налоговой задолженности по налогам, сбору, платам в порядке, установленном статьей 599 настоящего Кодекса для проведения зачета излишне уплаченной суммы налога, платы, сбора и пени.

3. Жинақталған салық берешегі өтелгеннен кейін табыстар мен мүлік туралы декларацияда көрсетілген талапқа орай алдағы төлемдер есебіне есепке жатқызу және (немесе) банк шотына қайтару жүргізіледі.
4. Жеке табыс салығы бойынша асып кетуді есепке жатқызу жеке табыс салығы бойынша асып кетуді есепке жатқызу туралы талабында жеке тұлға көрсеткен салықтар бойынша алдағы төлемдер есебіне жүргізіледі.
5.  Жеке табыс салығы бойынша асып кетуді қайтару жеке табыс салығы бойынша асып кетуді қайтару туралы талапта көрсетілген банк шотына жүргізіледі.
6. Жеке тұлға табыстар мен мүлік туралы декларацияда бір мезгілде жеке табыс салығы бойынша асып кетуді есепке жатқызу және қайтару бойынша талаптарды көрсеткен жағдайда салық органы рет-ретімен алдағы төлемдер есебіне жеке табыс салығы бойынша асып кетуді есепке жатқызуды, ал жеке табыс салығы бойынша асып кеткен соманы есепке жатқызудан кейінгі қалған бөлігінде банк шотына қайтаруды жүргізеді.
7. Жеке тұлғаның жеке табыс салығы бойынша асып кетуді есепке жатқызу және (немесе) қайтару табыстар мен мүлік туралы декларацияны табыс еткен жылдан кейінгі жылдың 15 қыркүйегінен кешіктірмей жүргізіледі.
Жеке табыс салығы бойынша асып кетуді есепке жатқызу және (немесе) қайтару бойынша талап көрсетілген, бірақ банк шотының деректемелері көрсетілмеген табыстар мен мүлік туралы декларацияны табыс еткен кезде, жеке табыс салығы бойынша асып кетуді есепке жатқызу және (немесе) қайтару осы баптың үшінші бөлігіне сәйкес жүргізіледі.
Табыстар мен мүлік туралы декларация, сондай-ақ жеке табыс салығы бойынша асып кетуді есепке жатқызу және (немесе) қайтару бойынша талап және банк шотының деректемелері көрсетілетін бөлігінде табыстар мен мүлік туралы қосымша декларация осы Кодекстің 187-5-бабында белгіленген мерзімнен кеш табыс етілген жағдайда, жеке тұлғаның жеке табыс салығы бойынша асып кетуді есепке жатқызу және (немесе) қайтару осындай табыстар мен мүлік туралы декларацияны табыс ету күнінен бастап он екі айдың ішінде жүргізіледі.
8. Егер мерзімнің соңғы күні жұмыс күні болмаса, есепке жатқызу және (немесе) қайтару мерзімі келесі жұмыс күнінің соңында аяқталады.
9. Жеке тұлғаның жеке табыс салығы бойынша асып кетуді есепке жатқызу және (немесе) қайтару жүргізу тәртібін уәкілетті орган белгілейді.»;
93) 607-бапта:
2-тармақта:
4) тармақшаның бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«4) Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген мерзімде салық есептілігінің табыс етілмеуі туралы - хабарламасын жіберу мерзімі осы Кодексте белгіленген оны табыс ету мерзімінен бастап бір айдан кешіктірілмей жүргізілетін, корпоративтiк табыс салығы және қосылған құн салығы бойынша салық есептілігін қоспағанда, бұзушылық анықталған күннен бастап жіберіледі.»;

3. После погашения имеющейся налоговой задолженности, в зависимости от требования, указанного в декларации о доходах и имуществе, производится зачет в счет предстоящих платежей и (или) возврат на банковский счет.
4. Зачет превышения по индивидуальному подоходному налогу производится в счет предстоящих платежей по налогам, указанным физическим лицом в требовании о зачете превышения по индивидуальному подоходному налогу.
5. Возврат превышения по индивидуальному подоходному налогу производится на банковский счет, указанный в требовании о возврате превышения по индивидуальному подоходному налогу.
6. В случае указания физическим лицом в декларации о доходах и имуществе одновременно требования по зачету и возврату превышения по индивидуальному подоходному налогу налоговый орган последовательно производит зачет превышения по индивидуальному подоходному налогу в счет предстоящих платежей, а в части оставшейся после зачета суммы превышения по индивидуальному подоходному налогу - возврат на банковский счет.
7. Зачет и (или) возврат превышения по индивидуальному подоходному налогу физического лица производится не позднее 15 сентября года, следующего за годом представления декларации о доходах и имуществе.
При представлении декларации о доходах и имуществе, в которой указано требование по зачету и (или) возврату превышения по индивидуальному подоходному налогу, но не указаны реквизиты банковского счета, зачет и (или) возврат превышения по индивидуальному подоходному налогу производится в соответствии с частью третьей настоящей статьи.
В случае представления декларации о доходах и имуществе позже срока, установленного статьей 187-5 настоящего Кодекса, а также дополнительной декларации о доходах и имуществе в части указания требования по зачету и (или) возврату превышения по индивидуальному подоходному налогу и указания реквизитов банковского счета, зачет и (или) возврат превышения по индивидуальному подоходному налогу физического лица производится в течение двенадцати месяцев с даты представления такой декларации о доходах и имуществе.
8. Если последний день срока приходится на нерабочий день, то срок зачета и (или) возврата истекает в конце следующего рабочего дня.
9. Порядок проведения зачета и (или) возврата превышения по индивидуальному подоходному налогу физического лица, устанавливается уполномоченным органом.»;
93) в статье 607:
в пункте 2:
часть первую подпункта 4) изложить в следующей редакции:
«4) о непредставлении налоговой отчетности в срок, установленный налоговым законодательством Республики Казахстан, - со дня выявления нарушения, за исключением налоговой отчетности по корпоративному подоходному налогу и налогу на добавленную стоимость, срок направления уведомления по которым производится не позднее одного месяца с установленного настоящим Кодексом срока ее представления.»;

мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
«4-1) Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген мерзімде жеке тұлғалар декларацияларының табыс етілмеуі туралы – декларацияны табыс ететін жылдың 15 қазанынан кешіктірмей;»;
94) 610-бапта:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Егер осы бапта өзгеше белгіленбесе, өсімпұл салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді, оның ішінде олар бойынша аванстық және (немесе) ағымдағы төлемдерді төлеу мерзімі күнінен кейінгі күннен бастап, бюджетке төлеген күнді қоса алғанда, мерзімі өткен әрбір күн үшін, егер Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде өзгеше белгiленбесе, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген қайта қаржыландырудың ресми мөлшерлемесінің 2,5 еселенген мөлшерінде мерзімі өткен әрбір күн үшін есепке жазылады.»;
мынадай мазмұндағы 14-тармақпен толықтырылсын:
«14. Өсімпұл салық органдары тиісті салық кезеңі үшін салықтарды төлеу мерзімі басталғаннан кейін есептеген салық сомаларын қайта қарау нәтижесінде қалыптасқан жеке тұлғалардан алынатын мүлік салығы, жер салығы мен көлік құралдары салығы бойынша бересі сомасына есептелмейді.»;
95) 625-баптың 4-тармағының бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Тәуекелдерді басқару жүйесі салықтық бақылауды жүзеге асыру үшін, оның ішінде:»;
96) 626-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«626-бап. Салық органдарының тәуекелдерді бағалау және басқару жөніндегі іс-қимылдары
Осы Кодекстің 625-бабында көрсетілген мақсаттарға қол жеткізу үшін салық органдары, соның ішінде, салық төлеушінің (салық агентінің) салық есептілігінің деректерін, уәкілетті мемлекеттік органдардан, жергілікті атқарушы органдардан, уәкілетті адамдардан алынған мәліметтерді, салық төлеушінің (салық агентінің) қызметі туралы басқа да құжаттарды және (немесе) мәліметтерді, сондай-ақ жеке тұлғаларды камералдық бақылау нәтижелерін талдауды да пайдаланады.»;
97) 643-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«643-бап. Салық салуға жататын табыстарды жекелеген жағдайларда айқындау»;
1-тармақ алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 1-1 және 1-2-тармақтарымен толықтырылсын:
«1-1. Жеке тұлғалардың активтері мен міндеттемелері туралы декларацияда көрсетілмеген немесе осы Кодекстің 187-2-бабында белгіленген талаптарды бұза отырып көрсетілген мәліметтері жеке тұлғалардың шығыс көздерін растау үшін негіз бола алмайды.
1-2. Осы Кодекстің 21-1-бөлімінде көзделген жеке тұлғаның декларациясында көрсетілген мынадай мәліметтер:

дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
«4-1) о непредставлении деклараций физических лиц в срок, установленный налоговым законодательством Республики Казахстан – не позднее 15 октября года представления декларации;»;
94) в статье 610:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
«3. Если иное не установлено настоящей статьей, пеня начисляется за каждый день просрочки исполнения налогового обязательства, начиная со дня, следующего за днем срока уплаты налога и другого обязательного платежа в бюджет, в том числе авансового и (или) текущего платежа по ним, включая день уплаты в бюджет, в размере 2,5-кратной официальной ставки рефинансирования, установленной Национальным Банком Республики Казахстан на каждый день просрочки, если иное не установлено законодательными актами Республики Казахстан.»;
дополнить пунктом 14 следующего содержания:
«14. Пеня не начисляется на сумму недоимки по налогу на имущество, земельному налогу и налогу на транспортные средства с физических лиц, образовавшейся в результате пересмотра исчисленных сумм налогов налоговыми органами после наступления срока уплаты налогов за соответствующий налоговый период.»;
95) абзац первый пункта 4 статьи 625 изложить в следующей редакции:
«4. Система управления рисками используется для осуществления налогового контроля, в том числе с целью:»;
96) статью 626 изложить в следующей редакции:
«Статья 626. Действия налоговых органов по оценке
и управлению рисками
Для достижения целей, указанных в статье 625 настоящего Кодекса, налоговые органы используют, в том числе, анализ данных налоговой отчетности налогоплательщика (налогового агента), сведений, полученных от уполномоченных государственных органов, местных исполнительных органов, уполномоченных лиц, других документов и (или) сведений о деятельности налогоплательщика (налогового агента), а также результаты камерального контроля физических лиц.»;
97) в статье 643:
заголовок изложить в следующей редакции:
«Статья 643. Определение доходов, подлежащих налогообложению, в
отдельных случаях»;
пункт 1 исключить;
дополнить пунктами 1-1 и 1-2 следующего содержания:
«1-1. Сведения, не отраженные в декларации об активах и обязательствах, или отраженные с нарушением требований, установленных статьей 187-2 настоящего Кодекса, не могут быть основанием для подтверждения источников расходов физического лица.
1-2. Отраженные в декларации физического лица, предусмотренной в разделе 21-1 настоящего Кодекса, следующие сведения могут быть учтены для подтверждения доходов, направленных на осуществление расходов физического лица, исключительно при наличии подтверждающих документов, выданных компетентным органом иностранного государства в соответствии с законодательством иностранного государства:

1) осы Кодекстің 224-бабы 4-тармағына сәйкес айқындалатын салық салуда жеңілдігі бар мемлекеттегі мүлік туралы;
2) дебитор және (немесе) кредитор болып табылатын жеке тұлға немесе заңды тұлға осы Кодекстің 224-бабының 4-тармағына сәйкес айқындалатын салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте орналасқан және (немесе) тіркелген жағдайда басқа адамдардың жеке тұлғаға берешектері (дебиторлық берешегі) және жеке тұлғалардың басқа адамдарға берешектері (кредиторлық берешегі) туралы мәліметтер тек шетел мемлекетінің заңнамасына сәйкес шетел мемлекетінің құзыретті органы берген растайтын құжаттар болған кезде жеке тұлғаның шығыстарын жүзеге асыруға бағытталған табыстарын растау үшін ескерілуі мүмкін.»;
98) мынадай мазмұндағы 643-1-баппен толықтырылсын:
«643-1-бап. Жеке тұлғаның жанама әдіспен салық салуға жататын табысын айқындау
1. Осы бап жеке табыс салығы бойынша салықтық міндеттеме туындауына әкеп соқтыратын жеке тұлғаның декларацияларында көрсетілген мәліметтердің толықтығы мен дұрыстығын айқындау мақсатында жеке тұлғаға қатысты салықтық тексеру барысында қолданылады.
2. Осы баптың қолданылуы дара кәсіпкер, жекеше нотариус, жеке сот орындаушысы, адвокат, кәсіби медиатор ретінде тіркеу есебінде тұрған жеке тұлғаға қатысты оның осындай қызметті жүзеге асыру кезеңі ішінде қолданылмайды.
3. Егер салықтық декларацияда көрсетілген жеке тұлғаның табысы жасалған, оның ішінде мүлікті сатып алу шығыстарына сәйкес келмеген жағдайда, салық органдары жеке тұлғаға салықтық тексеру жүргізу барысында жеке тұлғаның табысын айқындаудың жанама әдісінің мынадай түрлерін қолдануға құқылы:
1) активтердің құн өсімі әдісі жеке тұлғада салықтық бақылау қамтылған кезеңде мемлекеттік немесе өзге де тіркеуге жататын мүлікті, сондай-ақ ол бойынша құқығы және (немесе) мәмілесі мемлекеттік немесе өзге де тіркеуге жататын мүлікті сатып алуға арналған шығыстар болған жағдайда пайдаланылады.
Аталған әдіс осы тармақшада көрсетілген мүліктің өсім құнын белгілі бір кезең ішіндегі жеке тұлғаның декларациясында көрсетілген табыстармен салыстыру жолымен қолданылады;
2) шығындарды есепке алу әдісі жеке тұлғада салықтық бақылау қамтылған кезеңде осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілмеген шығыстар болған жағдайда пайдаланылады.
Аталған әдіс жеке тұлғаның осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілмеген шығыстарын жеке тұлғаның декларациясында көрсетілген табыстармен салыстыру жолымен қолданылады.
3) банк шоттарында қаражаттың қозғалысын есепке алу әдісі жеке тұлғада салықтық бақылау қамтылған кезеңде банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын банктердегі және ұйымдардағы шоттарда жеке тұлғаның ақша жинақтарының өзгеруі болған жағдайда пайдаланылады.
Аталған әдіс банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын банктердегі және ұйымдардағы шоттарда жеке тұлғаның ақша жинақтарының өзгерістерін жеке тұлғаның декларациясында көрсетілген табыстармен салыстыру жолымен қолданылады.

1) об имуществе, находящемся в государстве с льготным налогообложением, определяемом в соответствии с пунктом 4 статьи 224 настоящего Кодекса;
2) о задолженности других лиц перед физическим лицом (дебиторской задолженности) и (или) задолженности физического лица перед другими лицами (кредиторской задолженности) в случае, когда физическое или юридическое лицо, являющееся дебитором и (или) кредитором, расположено и (или) зарегистрировано в государстве с льготным налогообложением, определяемом в соответствии с пунктом 4 статьи 224 настоящего Кодекса.»;
98) дополнить статьей 643-1 следующего содержания:
«Статья 643-1 Определение дохода физического лица, подлежащего
налогообложению, косвенным методом
1. Настоящая статья применяется в ходе налоговой проверки в отношении физического лица с целью определения полноты и достоверности сведений, указанных им в декларациях физического лица, влекущих возникновение налогового обязательства по индивидуальному подоходному налогу.
2. Действия настоящей статьи не распространяются в отношении физического лица, состоявшего на регистрационном учете в качестве индивидуального предпринимателя, частного нотариуса, частного судебного исполнителя, адвоката, профессионального медиатора за период осуществления им такой деятельности.
3. В случае, если доходы физического лица, отраженные в налоговой декларации, не соответствуют его расходам, произведенным, в том числе на приобретение имущества, налоговые органы в ходе налоговой проверки физических лиц вправе применить следующие виды косвенного метода определения дохода физического лица:
1) метод прироста стоимости активов используется в случае наличия у физического лица в период, охваченный налоговым контролем, расходов на приобретение имущества, подлежащего государственной или иной регистрации, а также имущества, по которому права и (или) сделки подлежат государственной или иной регистрации.
Данный метод применяется путем сравнения стоимости прироста имущества, указанного в настоящем подпункте, за определенный период с доходами, отраженными в декларации физического лица;
2) метод учета затрат используется в случае наличия у физического лица в период, охваченный налоговым контролем, расходов, не указанных в подпункте 1) настоящего пункта.
Данный метод применяется путем сравнения расходов физического лица, не указанных в подпункте 1) настоящего пункта, с доходами, отраженными в декларации физического лица;
3) метод учета движения средств на банковских счетах используется в случае изменения у физического лица в период, охваченный налоговым контролем, денежных накоплений физического лица на счетах в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
Данный метод применяется путем сравнения изменения денежных накоплений физического лица на счетах в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, с доходами, отраженными в декларации физического лица.

4. Қажет болған жағдайда салықтық тексеруді жүргізу кезінде салық органдары осы баппен айқындалған әдістердің комбинациясын пайдалануы мүмкін.
5. Аталған баппен айқындалған әдістерді қолдану кезінде салықтық тексеру жүргізу барысында жеке тұлғаның міндеттемесі ескеріледі.
6. Осы бапта көрсетілген әдістермен жеке тұлғаның табысын айқындау тәртібін уәкілетті орган бекітеді.»;
99) 657-бап мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
«6-1) жеке тұлғалардың декларацияларын салық органдарының мобильдік топтары уәкілетті орган белгілеген тәртіпте қабылдау.
Осы Кодекстің мақсатында салық органдарының мобильдік тобы жеке тұлғаларға декларацияларды жасау бойынша консультация және салық төлеушілердің жекелеген санаттарынан осындай декларацияларды қабылдауды жүзеге асыратын салық органдары қызметкерлерінен құралған көшпелі топ болып табылады.»;
3. Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 3 шiлдедегi Қылмыстық кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 13-I, 13-II, 83-құжат; № 21, 122-құжат, 2015 жылғы 8 тамызда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2015 жылғы 2 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңы):
244-бапта:
бірінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Жеке тұлғаның декларация табыс етуі міндетті болып табылатын жағдайларда декларация табыс етпеу арқылы не декларацияға немесе салықтарды және (немесе) бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді есептеумен немесе төлеумен байланысты өзге де құжаттарға табыстар немесе шығыстар туралы не салық салуға жататын мүлкі туралы көрінеу бұрмаланған деректерді енгізу арқылы салықты немесе бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеуден жалтаруы, егер бұл әрекет ірі мөлшердегі салықты және (немесе) бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлемеуге әкеп соқса, –»;
мынадай мазмұндағы ескертумен толықтырылсын:
«Ескерту. Табыстары мен мүлкі туралы декларацияны бірінші рет табыс етпеген не декларацияға немесе салықтарды және (немесе) бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді есептеумен немесе төлеумен байланысты өзге де құжаттарға табыстар немесе шығыстар туралы не салық салынуға жататын мүлкі туралы көрінеу бұрмаланған деректерді бірінші рет енгізген жеке тұлға, егер бұл әрекет ірі мөлшердегі салық және (немесе) бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлемеуге әкеп соқса, жанама әдіспен айқындалған салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер бойынша жеке табыс салығын төлеген жағдайда осы баптың бірінші бөлігінде көзделген жазалаудан босатылады.».

4. При проведении налоговой проверки в случае необходимости налоговые органы могут использовать комбинацию методов, определенных настоящей статьей.
5. При применении методов, определенных настоящей статьей, в ходе проведения налоговой проверки учитываются обязательства физического лица.
6. Порядок определения доходов физического лица методами, указанными в настоящей статье, утверждается уполномоченным органом.»;
99) статью 657 дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
«6-1) приема мобильными группами налоговых органов деклараций физических лиц в порядке, установленном уполномоченным органом.
В целях настоящего Кодекса мобильной группой налогового органа является выездная группа, состоящая из сотрудников налоговых органов, оказывающих консультации по составлению деклараций физических лиц и осуществляющих прием таких деклараций от отдельных категорий налогоплательщиков.»;
3. В Уголовный кодекс Республики Казахстан от 3 июля 2014 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 13 - I, 13 - II, ст. 83; № 21, ст. 122; Закон Республики Казахстан от 2 августа 2015 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 8 августа 2015 г.):
в статье 244:
абзац первый части первой изложить в следующей редакции:
«1. Уклонение физического лица от уплаты налога и (или) других обязательных платежей в бюджет путем непредставления декларации в случаях, когда подача декларации является обязательной, либо путем включения в декларацию или иные документы, связанные с исчислением или уплатой налогов и (или) других обязательных платежей в бюджет, заведомо искаженных данных о доходах или расходах либо об имуществе, подлежащем налогообложению, если это деяние повлекло неуплату налога и (или) других обязательных платежей в бюджет в крупном размере, -»;
дополнить примечанием следующего содержания:
«Примечание. Физическое лицо, впервые не представившее декларацию о доходах и имуществе либо впервые включившее в указанную декларацию или иные документы, связанные с исчислением или уплатой налогов и (или) других обязательных платежей в бюджет, заведомо искаженные данные о доходах или расходах либо об имуществе, подлежащем налогообложению, если это деяние повлекло неуплату налога и (или) других обязательных платежей в бюджет в крупном размере, освобождается от наказания, предусмотренного частью первой настоящей статьи, в случае уплаты индивидуального подоходного налога по объектам налогообложения и (или) объектам, связанным с налогообложением, определенным косвенным методом.».
3. В Уголовно–исполнительный кодекс Республики Казахстан от 5 июля 2014 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 17, ст. 91; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 22, ст. 131; 2015 г., № 7 ст. 33):
подпункт 9) части восьмой статьи 169 исключить.

4. 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 17, 91-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 131-құжат; 2015 ж., № 7, 33-құжат):
169-баптың 8-бөлігінің 9) тармақшасы алып тасталсын.
5. 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 18-I, 18-II, 92-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; № 24, 145, 146-құжаттар; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 2, 6-құжат; № 7, 33-құжат; № 8, 44, 45-құжаттар; № 9, 46-құжат; № 10, 50-құжат; 2015 жылғы 10 маусымда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне үшінші елдерге қатысты арнайы қорғау, демпингке қарсы және өтемақы шараларын қолдану мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2015 жылғы 8 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2015 жылғы 22 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мақта саласын дамыту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2015 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2015 жылғы 5 тамызда «Егемен Қазақстан» және Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне зейнетақымен қамсыздандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2015 жылғы 2 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2015 жылғы 8 тамызда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2015 жылғы 2 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) мазмұнында:
272-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«272-бап. Салық есептiлiгiне, шартты банк салымына байланысты құжаттарды табыс етпеу, сондай-ақ салық есептiлiгiне толық емес, дәйексіз мәліметтер беру»;
274-баптың тақырыбы алып тасталсын;
471-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«471-бап. Жергілікті атқарушы органдардың, өзге уәкілетті органдар мен уәкілетті адамдардың Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген міндеттерді орындамауы»;
2) 272-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«272-бап. Салық есептiлiгiне, шартты банк салымына байланысты құжаттарды табыс етпеу, сондай-ақ салық есептiлiгiне толық емес, дәйексіз мәліметтер беру»;
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:

4. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 5 июля 2014 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 18-I, 18-II, ст. 92; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; № 24, ст. 145, 146; 2015 г., № 1, ст. 2; № 2, ст. 6; № 7 ст. 33; № 8 ст. 44, 45; № 9 ст. 46; № 10 ст. 50; Закон Республики Казахстан от 8 июня 2015 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам применения специальных защитный, антидемпинговых и компенсационных мер по отношению к третьим странам», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 10 июня 2015 г.; Закон Республики Казахстан от 21 июля 2015 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам развития хлопковой отрасли», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 22 июля 2015 г.; Закон Республики Казахстан от 2 августа 2015 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам пенсионного обеспечения», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 5 августа 2015 г., Закон Республики Казахстан от 2 августа 2015 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 8 августа 2015 г.):
1) в оглавлении:
заголовок статьи 272 изложить в следующей редакции:
«Статья 272. Непредставление налоговой отчетности, документов, связанных с условным банковским вкладом, а также представление неполных, недостоверных сведений в налоговой отчетности»;
заголовок статьи 274 исключить;
заголовок статьи 471 изложить в следующей редакции:
«Статья 471. Невыполнение местными исполнительными органами, иными уполномоченными органами и уполномоченными лицами обязанностей, установленных налоговым законодательством Республики Казахстан»;
2) в статье 272:
заголовок изложить в следующей редакции:
«Статья 272. Непредставление налоговой отчетности, документов,
связанных с условным банковским вкладом, а также
представление неполных, недостоверных сведений в
налоговой отчетности»;
часть первую изложить в следующей редакции:

«1. Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген мерзімде мемлекеттік кіріс органына салық есептілігін табыс етпеуі –
ескерту жасауға әкеп соғады.»;
мынадай мазмұндағы 2-1 және 2-2-бөліктермен толықтырылсын:
«2-1. Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді есептеуге әкеп соқтыратын жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген активтер мен міндеттемелер туралы декларацияда, табыстар мен мүлік туралы декларацияда, жеке табыс салығы бойынша декларацияда толық емес, дәйексіз мәліметтер беру –
ескерту жасауға әкеп соғады.
2-2. Осы баптың 2-1-бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекет –
отыз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
мынадай мазмұндағы ескертумен толықтырылсын:
«Ескерту. Осы баптың 2-1 және 2-2-бөліктерінің ережелері тиісті мемлекеттік органдарда активтер мен міндеттемелер туралы мәліметтер болған кезде жеке тұлғаның активтері мен міндеттемелері туралы декларацияда осындай мәліметтер көрсетілмеген жағдайда қолданылмайды.»;
3) 274-бап алып тасталсын;
4) 285-баптың үшінші бөлігінің 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«8) мемлекеттік кіріс органының сұрау салуын алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде банк шоттарының болуы мен нөмірлері туралы, салық төлеушілердің осы шоттардағы ақша қалдықтары мен қозғалысы туралы, сондай-ақ сыйақыларды қоса алғанда, өтеу сомаларын көрсете отырып, тексерілетін жеке тұлғаға берілген кредиттер туралы ақпаратты ұсынбау түрінде орындамауы, - »;
5) 471-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«471-бап. Жергілікті атқарушы органдардың, өзге уәкілетті органдар мен уәкілетті адамдардың Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген міндеттерді орындамауы»;
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Мемлекеттік кіріс органына табыс ету үшiн Қазақстан Республикасының салық заңнамасында айқындалған мәлiметтердi жергілікті атқарушы органдардың, өзге уәкілетті органдар мен уәкілетті адамдардың табыс етпеуi, уақытылы, анық немесе толық табыс етпеуі –
лауазымды адамдарға отыз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
мынадай мазмұндағы ескертумен толықтырылсын:
«Ескерту. Осы бапта пайдаланылатын салық заңнамасының ұғымдары мен терминдері Қазақстан Республикасының салық заңнамасында олар пайдаланылатын мағынада ғана қолданылады.»;
6) 720-баптың бірінші бөлігінде «274» цифрлары алып тасталсын;
7) 721-баптың бірінші бөлігінде «274» цифрлары алып тасталсын.
6. «Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы» 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., № 15-16, 106-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., № 2, 184-құжат; № 15, 281-құжат; № 19, 370-құжат; 1997 ж., № 5, 58-құжат; № 13-14, 205-құжат; № 22, 333-құжат; 1998 ж., № 11-12, 176-құжат; № 17-18, 224-құжат; 1999 ж., № 20, 727-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 8, 52-құжат; № 9, 86-құжат; 2002 ж., № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 5, 31-құжат; № 10, 51-құжат; № 11, 56, 67-құжаттар; № 15, 138, 139-құжаттар; 2004 ж., № 11-12, 66-құжат; № 15, 86-құжат; № 16, 91-құжат; № 23, 140-құжат; 2005 ж., № 7-8, 24-құжат; № 14, 55, 58-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 4, 24-құжат; № 8, 45-құжат; № 11, 55-құжат; № 16, 99-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 4, 28, 33-құжаттар; 2008 ж., № 17-18, 72-құжат; № 20, 88-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16, 18, 21-құжаттар; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат; № 17-18, 111-құжат; 2011 ж., № 3, 32-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 12, 111-құжат; № 13, 116-құжат; № 14, 117-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 15-құжат; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 13, 91-құжат; № 20, 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат; № 15, 76-құжат; 2014 г. № 1, 9-құжат; № 4-5, 24-құжат; № 6, 27-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 61-құжат; № 12, 82-құжат; № 19-I, 19-II, 94, 96-құжаттар; № 21, 122-құжат; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; 2015 жылғы 21 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне меншік құқығын қорғауды күшейту, шарттық міндеттемелерді қорғауды кепілдендіру және оларды бұзғаны үшін жауапкершілікті қатаңдату мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2015 жылғы 17 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2015 жылғы 5 тамызда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне зейнетақымен қамсыздандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2015 жылғы 2 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2015 жылғы 8 тамызда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2015 жылғы 2 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңы):

«1. Непредставление в орган государственных доходов налоговой отчетности в срок, установленный законодательными актами Республики Казахстан, –
влечет предупреждение.»;
дополнить частями 2-1 и 2-2 следующего содержания:
«2-1. Представление неполных, недостоверных сведений в декларации об активах и обязательствах, декларации о доходах и имуществе, декларации по индивидуальному подоходному налогу, предусмотренных налоговым законодательством Республики Казахстан, за исключением случаев влекущих начисление налогов и других обязательных платежей в бюджет, –
влечет предупреждение.
2-2. Деяния, предусмотренные частью 2-1 настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влекут штраф в размере тридцати месячных расчетных показателей.»;
дополнить примечанием следующего содержания:
«Примечание. Положения частей 2-1 и 2-2 настоящей статьи не применяются в случае не указания в декларации об активах и обязательствах сведений об активах и обязательствах при наличии таких сведений в соответствующих государственных органах.»;
3) статью 274 исключить;
4) подпункт 8) части третьей статьи 285 изложить в следующей редакции:
«8) непредставления в течение десяти рабочих дней со дня получения запроса органа государственных доходов информации о наличии и номерах банковских счетов, об остатках и движении денег на этих счетах у налогоплательщиков, а также о предоставленных кредитах проверяемому физическому лицу, с указанием сумм погашения, включая вознаграждение, –»;
5) в статье 471:
заголовок изложить в следующей редакции:
«Статья 471. Невыполнение местными исполнительными органами,
иными уполномоченными органами и уполномоченными
лицами обязанностей, установленных налоговым
законодательством Республики Казахстан»;
часть вторую изложить в следующей редакции:
«2. Непредставление, несвоевременное, недостоверное или неполное представление местными исполнительными органами, иными уполномоченными органами и уполномоченными лицами сведений, определенных налоговым законодательством Республики Казахстан для представления органам государственных доходов, –
влекут штраф на должностных лиц в размере тридцати месячных расчетных показателей.»;
дополнить примечанием следующего содержания:
«Примечание. Понятие и термины налогового законодательства, используемые в настоящей статье, применяются только в том значении, в каком они используются в налоговом законодательстве Республики Казахстан.»;
6) в части первой статьи 720 цифры «274» исключить;
7) в части первой статьи 721 цифры «274» исключить.
5. В Закон Республики Казахстан от 31 августа 1995 года «О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан» (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 15-16, ст. 106; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 2, ст. 184; № 15, ст. 281; № 19, ст. 370; 1997 г., № 5, ст. 58; № 13-14, ст. 205; № 22, ст. 333; 1998 г., № 11-12, ст. 176; № 17-18, ст. 224; 1999 г., № 20, ст. 727; 2000 г., № 3-4, ст. 66; № 22, ст. 408; 2001 г., № 8, ст. 52; № 9, ст. 86; 2002 г., № 17, ст. 155; 2003 г., № 5, ст. 31; № 10, ст. 51; № 11, ст. 56, 67; № 15, ст. 138, 139; 2004 г., № 11-12, ст. 66; № 15, ст. 86; № 16, ст. 91; № 23, ст. 140; 2005 г., № 7-8, ст. 24; № 14, ст. 55, 58; № 23, ст. 104; 2006 г., № 3, ст. 22; № 4, ст. 24; № 8, ст. 45; № 11, ст. 55; № 16, ст. 99; 2007 г., № 2, ст. 18; № 4, ст. 28, 33; 2008 г., № 17-18, ст. 72; № 20, ст. 88; № 23, ст. 114; 2009 г., № 2-3, ст. 16, 18, 21; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; № 24, ст. 134; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 28; № 17-18, ст. 111; 2011 г., № 3, ст. 32;  № 5, ст. 43; № 6, ст. 50; № 12, ст. 111; № 13, ст. 116; № 14, ст. 117; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 15; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 13, ст. 91; № 20, ст. 121; 21-22, ст. 124; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 10-11, ст. 56; № 15, ст. 76; 2014 г., № 1, ст. 9; № 4-5, ст. 24; № 6, ст. 27; № 10, ст. 52; № 11, ст. 61; № 12, ст. 82; № 19-I, 19-II, ст. 94, 96; № 21, ст. 122; № 22, ст. 131; № 23, ст. 143; 2015 г., № 8, ст. 45; Закон Республики Казахстан от 17 июля 2015 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам усиления защиты права собственности, гарантирования защиты договорных обязательств и ужесточения ответственности за их нарушение», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 21 июля 2015 г.; Закон Республики Казахстан от 2 августа 2015 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам пенсионного обеспечения», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 5 августа 2015 г., Закон Республики Казахстан от 2 августа 2015 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 8 августа 2015 г.):

1) 17-1-баптың 4-тармағының 3-3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3-3) табыстары мен мүлкі туралы мәліметтерді, уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген нысанға сәйкес өтініш берушінің барлық міндеттемелері бойынша берешектері туралы ақпаратты, сондай-ақ нотариаттық куәландырылған немесе мемлекеттік кіріс органы куәландырған салық заңнамада белгіленген тәртіппен табыс етілген активтер мен міндеттемелер туралы декларацияның көшірмесін уәкілетті органға банктің ірі қатысушысы мәртебесін сатып алу туралы өтінішті тапсырған күннің алдындағы күнтізбелік отыз күн ішінде және нотариаттық куәландырылған немесе мемлекеттік кіріс органы куәландырған салық заңнамасында белгіленген тәртіппен және мерзімде табыс етілген табыстар мен мүлік туралы декларацияның көшірмесін табыс етеді.
Активтер мен міндеттемелер туралы декларациядағы мәліметтер активтер мен міндеттемелер туралы декларацияны табыс етілетін айдың бірінші күніндегі жағдайы бойынша көрсетіледі.»;
2) 50-бапта:
6-тармақтың д) тармақшасы мынадай мазмұндағы үшінші абзацпен толықтырылсын:
«тексерілетін жеке тұлғаға;»;
6-1-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Осы баптың осы тармағында, 6-тармағының д) тармақшасында, 6-2, 6-3, 6-4-тармақтарында көзделген мәліметтер мемлекеттік кіріс органының сұрау салуы негізінде уәкілетті органмен келісу бойынша салықтардың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік орган белгілеген нысан бойынша тек салықтық әкімшілендіру мақсатында беріледі.»;
мынадай мазмұндағы 6-2, 6-3, 6-4-тармақтармен толықтырылсын:
«6-2. Банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар салықтардың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органға оның сұрау салуы негізінде мынадай:
1) активтер мен міндеттемелер туралы декларацияны табыс етуге міндетті жеке тұлғалардың банк шоттарының бар-жоғы, нөмірлері туралы және олардың осы шоттардағы ақшасының қалдықтары туралы;
2) сыйақыны қоса алғанда, өтеу сомаларын көрсете отырып, активтер мен міндеттемелер туралы декларацияны табыс етуге міндетті жеке тұлғаларға берілген кредиттер туралы мәліметтерді табыс етеді.
Осы тармақта көрсетілген мәліметтерді салықтардың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік орган Қазақстан Республикасының салық заңнамасында айқындалған жеке тұлғаларда активтері мен міндеттемелері туралы декларацияны табыс ету бойынша міндеті туындаған жылдың 1 қаңтарындағы жағдай бойынша сұратады.
Салықтардың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органның осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген сұрау салуына активтер мен міндеттемелер туралы декларацияны табыс ету бойынша міндеті туындаған жеке тұлғалардың тізімі қоса берілуге тиіс.

1) подпункт 3-3) пункта 4 статьи 17-1 изложить в следующей редакции:
«3-3) сведения о доходах и имуществе, информацию об имеющейся задолженности по всем обязательствам заявителя, согласно форме, установленной нормативным правовым актом уполномоченного органа, а также нотариально заверенную или заверенную органом государственных доходов копию декларации об активах и обязательствах, представленную в порядке, установленном налоговым законодательством - в течение тридцати календарных дней, предшествующих дате подачи в уполномоченный орган заявления о приобретении статуса крупного участника банка, и нотариально заверенную или заверенную органом государственных доходов копию декларации о доходах и имуществе, представленную в порядке и сроки, установленные налоговым законодательством Республики Казахстан.
Сведения в декларации об активах и обязательствах указываются на первое число месяца представления декларации об активах и обязательствах;»;
2) в статье 50:
подпункт д) пункта 6 дополнить абзацем третьим следующего содержания:
«проверяемого физического лица»;
часть вторую пункта 6-1 изложить в следующей редакции:
«Сведения, предусмотренные настоящим пунктом, подпунктом д) пункта 6, пунктами 6-2, 6-3, 6-4 настоящей статьи, представляются на основании запроса органа государственных доходов исключительно в целях налогового администрирования по форме, установленной уполномоченным государственным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, по согласованию с уполномоченным органом.»;
дополнить пунктами 6-2, 6-3, 6-4 следующего содержания:
«6-2. Банки и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, представляют уполномоченному государственному органу, осуществляющему руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, на основании его запроса, следующие сведения:
1) о наличии, номерах банковских счетов и об остатках денег на этих счетах физических лиц, обязанных представлять декларацию об активах и обязательствах;
2) о предоставленных кредитах физическим лицам, обязанным представлять декларацию об активах и обязательствах с указанием сумм погашения, включая вознаграждение.
Сведения, указанные в настоящем пункте, запрашиваются уполномоченным государственным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, по состоянию на 1 января года, в течение которого у физических лиц, определенных налоговым законодательством Республики Казахстан, возникла обязанность по представлению декларации об активах и обязательствах.
К запросу уполномоченного государственного органа, осуществляющего руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, предусмотренному в части первой настоящего пункта, должен прилагаться список физических лиц, у которых возникла обязанность по представлению декларации об активах и обязательствах.

6-3. Сыйақыны қоса алғанда, өтеу сомаларын көрсете отырып, тексерілетін жеке тұлғаға берілген кредиттер туралы мәліметтерді банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес мемлекеттік кіріс органдарының сұрау салулары бойынша табыс етеді.
Мемлекеттік кіріс органдары осы тармақта көрсетілген мәліметтерді тексерілетін жеке тұлғаға салық салуға байланысты сұрақтар бойынша салықтық әкімшілендіру мақсатында қолданады.
6-4. Қазақстан Республикасында тұрғын үй сатып алуға алған ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақыларды жеке тұлғаның өтеуі туралы мәліметтер беру бөлігіндегі банктік құпия салық органдарының талабы негізінде ашылуы мүмкін. Салық органдарының талабы жекелеген банктік операциялар түрлерін жүзеге асыратын банктер немесе ұйымдар табыстар мен мүлік туралы декларацияда көрсетілген ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақыларды өтеу туралы мәліметтерді беруге жеке тұлға (шот иесі) келіскен жағдайда ресімделеді.»;
3) 54-1-баптың 1-тармағының 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«5) табыстар мен мүлік туралы мәліметтерді, Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген тәртіппен табыс етілетін табыстар мен мүлік туралы декларацияның көшірмесін табыс етуге тиіс.».
7. «Сақтандыру қызметі туралы» 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2000 ж., № 22, 406-құжат; 2003 ж., № 11, 56-құжат; № 12, 85-құжат; № 15, 139-құжат; 2004 ж., № 11-12, 66-құжат; 2005 ж., № 14, 55, 58-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 4, 25-құжат; № 8, 45-құжат; № 13, 85-құжат; № 16, 99-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 4, 28, 33-құжаттар; № 8, 52-құжат; № 18, 145-құжат; 2008 ж., № 17-18, 72-құжат; № 20, 88-құжат; 2009 ж., № 2-3, 18-құжат; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 17-18, 112-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 15-құжат; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 21-22, 124-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат; 2014 ж., № 4-5, 24-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 61-құжат; № 19-I, 19-II, 94-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 131-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; 2015 жылғы 5 тамызда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне зейнетақымен қамсыздандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2015 жылғы 2 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңы):

6-3. Сведения о предоставленных кредитах проверяемому физическому лицу, с указанием сумм погашения, включая вознаграждение, предоставляются в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, по запросам органов государственных доходов.
Органы государственных доходов используют сведения, указанные в настоящем пункте, в целях налогового администрирования по вопросам, связанным с налогообложением проверяемого лица.
6-4. Банковская тайна в части предоставления сведений о погашении физическим лицом вознаграждения по ипотечным жилищным займам, полученным на приобретение жилья в Республике Казахстан, может быть раскрыта на основании требования налоговых органов. Требование налоговых органов оформляется в случае согласия физического лица (владельца счета) на предоставление банками или организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, сведений о погашении вознаграждения по ипотечным жилищным займам, указанного в декларации о доходах и имуществе.»;
3) подпункт 5) пункта 1 статьи 54-1 изложить в следующей редакции:
«5) сведения о доходах и имуществе, копию декларации о доходах и имуществе, представляемую в порядке, установленном налоговым законодательством Республики Казахстан.».
6. В Закон Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года «О страховой деятельности» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2000 г., № 22, ст. 406; 2003 г., № 11, ст. 56; № 12, ст. 85; № 15, ст. 139; 2004 г., № 11-12, ст. 66; 2005 г., № 14, ст. 55, 58; № 23, ст. 104; 2006 г., № 3, ст. 22; № 4, ст. 25; № 8, ст. 45; № 13, ст. 85; № 16, ст. 99; 2007 г., № 2, ст. 18; № 4, ст. 28, 33; № 8, ст. 52; № 18, ст. 145; 2008 г., № 17-18, ст. 72; № 20, ст. 88; 2009 г., № 2-3, ст. 18; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; № 24, ст. 134; 2010 г., № 5, ст. 23; № 17-18, ст. 112; 2011 г., № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 15; № 8, ст. 64; № 13, ст. 91; № 21-22, ст. 124; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 10-11, ст. 56; 2014 г., № 4-5, ст. 24; № 10, ст. 52; № 11, ст. 61; № 19-I, 19-II, ст. 94; № 21, ст. 122; № 22, ст. 131; 2015 г., № 8 ст. 45; Закон Республики Казахстан от 2 августа 2015 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам пенсионного обеспечения», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 5 августа 2015 г.):

1) 26-баптың 6-тармағының 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«6) табыстары мен мүлкі туралы мәліметтерді, уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген нысанға сәйкес өтініш берушінің барлық міндеттемелері бойынша берешектері туралы ақпаратты, сондай-ақ нотариаттық куәландырылған немесе мемлекеттік кіріс органы куәландырған салық заңнамада белгіленген тәртіппен табыс етілген активтер мен міндеттемелер туралы декларацияның көшірмесін уәкілетті органға сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы мәртебесін сатып алу туралы өтінішті тапсырған күннің алдындағы күнтізбелік отыз күн ішінде және нотариаттық куәландырылған немесе мемлекеттік кіріс органы куәландырған салық заңнамасында белгіленген тәртіппен және мерзімде табыс етілген табыстар мен мүлік туралы декларацияның көшірмесін табыс етеді.
Активтер мен міндеттемелер туралы декларациядағы мәліметтер активтер мен міндеттемелер туралы декларацияны табыс етілетін айдың бірінші күніндегі жағдай бойынша көрсетіледі;»;
2) 74-1-баптың 2-тармағының 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«5) табыстар мен мүлік туралы мәліметтерді, Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген тәртіппен табыс етілетін табыстар мен мүлік туралы декларацияның көшірмесін қамтитын есептілікті табыс етуге тиіс.».
8. «Бағалы қағаздар рыногы туралы» 2003 жылғы 2 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., № 14, 119-құжат; 2004 ж., № 16, 91-құжат; № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 7-8, 24-құжат; № 14, 58-құжат; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 4, 24-құжат; № 8, 45-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 4, 28-құжат; № 9, 67-құжат; № 17, 141-құжат; 2008 ж., № 15-16, 64-құжат; № 17-18, 72-құжат; № 20, 88-құжат; № 21, 97-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16, 18-құжаттар; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат; № 17-18, 111-құжат; 2011 ж., № 3, 32-құжат; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; № 15, 125-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 14, 15-құжаттар; № 10, 77-құжат; № 13, 91-құжат; № 20, 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат; 2014 ж., № 6, 27-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 61-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат):
72-1-баптың 6-тармағының 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«6) табыстары мен мүлкі туралы мәліметтерді, уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген нысанға сәйкес өтініш берушінің барлық міндеттемелері бойынша берешектері туралы ақпарат, сондай-ақ нотариаттық куәландырылған немесе мемлекеттік кіріс органы куәландырған салық заңнамада белгіленген тәртіппен табыс етілген активтер мен міндеттемелер туралы декларацияның көшірмесін уәкілетті органға инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы мәртебесін сатып алу туралы өтінішті тапсырған күннің алдындағы күнтізбелік отыз күн ішінде және нотариаттық куәландырылған немесе мемлекеттік кіріс органы куәландырған салық заңнамасында белгіленген тәртіппен және мерзімде табыс етілген табыстар мен мүлік туралы декларацияның көшірмесін.
Активтер мен міндеттемелер туралы декларациядағы мәліметтер активтер мен міндеттемелер туралы декларация табыс етілетін айдың бірінші күніндегі жағдай бойынша көрсетіледі;».
9. «Тауар биржалары туралы» 2009 жылғы 4 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2009 ж., № 9-10, 46-құжат; № 18, 84-құжат; № 19, 88-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 10, 77-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 4, 21-құжат; № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 1, 4, 9-құжаттар; № 10, 52-құжат; № 11, 61-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат):
24-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:

1) подпункт 6) пункта 6 статьи 26 изложить в следующей редакции:
«6) сведения о доходах и имуществе, информацию об имеющейся задолженности по всем обязательствам заявителя, согласно форме, установленной нормативным правовым актом уполномоченного органа, а также нотариально заверенную или заверенную органом государственных доходов копию декларации об активах и обязательствах, представленную в порядке, установленном налоговым законодательством - в течение тридцати календарных дней, предшествующих дате подачи в уполномоченный орган заявления о приобретении статуса крупного участника страховой (перестраховочной) организации и нотариально заверенную или заверенную органом государственных доходов копию декларации о доходах и имуществе, представленную в порядке и сроки, установленные налоговым законодательством Республики Казахстан.
Сведения в декларации об активах и обязательствах указываются по состоянию на первое число месяца представления декларации об активах и обязательствах;»;
2) подпункт 5) пункта 2 статьи 74-1 изложить в следующей редакции:
«5) о сведениях по доходам и имуществе, копию декларации о доходах и имуществе, представляемую в порядке, установленном налоговым законодательством Республики Казахстан.».
7. В Закон Республики Казахстан от 2 июля 2003 года «О рынке ценных бумаг» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 14, ст. 119; 2004 г., № 16, ст. 91; № 23, ст. 142; 2005 г., № 7-8, ст. 24; № 14, ст. 58; № 23, ст. 104; 2006 г., № 3, ст. 22; № 4, ст. 24; № 8, ст. 45; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; 2007 г., № 2, ст. 18; № 4, ст. 28; № 9, ст. 67; № 17, ст. 141; 2008 г., № 15-16, ст. 64; № 17-18, ст. 72; № 20, ст. 88; № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; 2009 г., № 2-3, ст. 16, 18; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 28; № 17-18, ст. 111; 2011 г., № 3, ст. 32; № 5, ст. 43; № 11, ст. 102; № 15, ст. 125; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 14, 15; № 10, ст. 77; № 13, ст. 91; № 20, ст. 121; 21-22, ст. 124; 2013 г., № 10-11, ст. 56; 2014 г., № 6, ст. 27; № 10, ст. 52; № 11, ст. 61; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 22, ст. 131; № 23, ст. 143; 2015 г., № 8 ст. 45):
подпункт 6) пункта 6 статьи 72-1 изложить в следующей редакции:
«6) сведения о доходах и имуществе, а также информацию об имеющейся задолженности по всем обязательствам заявителя согласно форме, установленной нормативным правовым актом уполномоченного органа, а также нотариально заверенную или заверенную органом государственных доходов копию декларации об активах и обязательствах, представленную в порядке, установленном налоговым законодательством – в течение тридцати календарных дней, предшествующих дате подачи в уполномоченный орган, заявления о приобретении статуса крупного участника управляющего инвестиционным портфелем, и нотариально заверенную или заверенную органом государственных доходов копию декларации о доходах и имуществе, представленную в порядке и сроки, установленные налоговым законодательством Республики Казахстан.
Сведения в декларации об активах и обязательствах указываются на первое число месяца представления декларации об активах и обязательствах;».
8. В Закон Республики Казахстан от 4 мая 2009 года «О товарных биржах» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2009 г., № 9-10, ст. 46; № 18, ст. 84; № 19, ст. 88; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 10, ст. 77; № 15, ст. 97; 2013 г., № 4, ст. 21; № 14, ст. 75; 2014 г., № 1, ст. 4, 9; № 10, ст. 52; № 11, ст. 61; № 16, ст. 90; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 23, ст. 143):
пункт 3 статьи 24 дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:

«5-1) Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес мемлекеттік кіріс органдарына;».
10. «Құқық қорғау қызметі туралы» 2011 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2011 ж., № 1, 4-құжат; № 19, 145-құжат; 2012 ж., № 3, 26-құжат; № 5, 41-құжат; № 8, 64-құжат; 2013 ж., № 7, 34, 36-құжаттар; № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 7, 37-құжат; № 8, 49-құжат; № 14, 84-құжат; № 16, 90-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат):
1) 6-баптың 6-тармағы алып тасталсын;
2) 16-баптың 1-тармағының 16) тармақшасы алып тасталсын.
11. «Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдары туралы» 2012 жылғы 13 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2012 ж., № 4, 31-құжат; 2013 ж., № 2, 10-құжат; № 14, 72-құжат; 2014 ж., № 7, 37-құжат; № 8, 49-құжат; № 14, 84-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; 2015 ж., № 1, 2-құжат; 2015 жылғы 5 тамызда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне зейнетақымен қамсыздандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2015 жылғы 2 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңы):
7-баптың 4-тармағы алып тасталсын.
2-бап. Мыналардың:
1) 2017 жылғы 1 қаңтардан бастап 2020 жылғы 1 қаңтарға дейін «Салық және бюджетке төленетін басқа да төлемдер туралы» 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 178-бабының қолданысы тоқтатыла тұрсын, тоқтатыла тұрған кезеңде осы бап мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
«178-бап. Жеке тұлғаның өзі дербес салық салуға жататын табыстары бойынша жеке табыс салығын есептеу
1. Егер осы Кодекстің осы бабында және 182-бабында өзгеше белгіленбесе, жеке тұлғаның өзі дербес салық салуға жататын табыстары бойынша жеке табыс салығын есептеу, осы баптың 4 және 5-тармақтарында көрсетілген салық төлеушілерді қоспағанда, жеке тұлғаның өзі дербес салық салуға жататын тиісті табысының салық салынатын сомасына осы Кодекстің 158-бабы 1-тармағында белгіленген мөлшерлемені қолдану арқылы салық кезеңіне жүргізіледі.
Есептелген жеке табыс салығының сомасы жеке табыс салығының осы Кодекстiң 223-бабына сәйкес есепке жатқызу жүзеге асырылатын сомасына азайтылады.
Жеке тұлғаның өзі дербес салық салуға жататын тиісті табысының салық салынатын сомасы осы Кодекстің 156-бабында көзделген түзетулерді ескеріле отырып, салық салуға жататын табыс пен осы бөлімде белгіленген салық шегерімдері арасындағы айырма ретінде айқындалады.

«5-1) органам государственных доходов в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.».
9. В Закон Республики Казахстан от 6 января 2011 года «О правоохранительной службе» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2011 г., № 1, ст. 4; № 19, ст. 145; 2012 г., № 3, ст. 26; № 5, ст. 41; № 8, ст. 64; 2013 г., № 7, ст. 34, 36; № 14, ст. 75; 2014 г., № 7, ст. 37; № 8, ст. 49; № 14, ст. 84; № 16, ст. 90; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143):
1) пункт 6 статьи 6 исключить;
2) подпункт 16) пункта 1 статьи 16 исключить.
10. В Закон Республики Казахстан от 13 февраля 2012 года «О специальных государственных органах Республики Казахстан» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2012 г., № 4, ст. 31; 2013 г., № 2, ст. 10; № 14, ст. 72; 2014 г., № 7, ст. 37; № 8, ст. 49; № 14, ст. 84; № 16, ст. 90; № 19-I, 19-II, ст. 96; 2015 г., № 1, ст. 2; Закон Республики Казахстан от 2 августа 2015 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам пенсионного обеспечения», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 5 августа 2015 г.):
пункт 4 статьи 7 исключить.
Статья 2. Приостановить:
1) с 1 января 2017 года до 1 января 2020 года действие статьи 178 Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс), установив, что в период приостановления данная статья действует в следующей редакции:
«Статья 178. Исчисление индивидуального подоходного налога по доходам, подлежащим налогообложению физическим лицом самостоятельно
1. Если иное не установлено настоящей статьей и статьей 182 настоящего Кодекса, исчисление индивидуального подоходного налога по доходам, подлежащим налогообложению физическим лицом самостоятельно, производится за налоговый период путем применения ставки, установленной пунктом 1 статьи 158 настоящего Кодекса, к облагаемой сумме соответствующего дохода, подлежащего налогообложению физическим лицом самостоятельно, за исключением налогоплательщиков, указанных в пунктах 4 и 5 настоящей статьи.
Сумма исчисленного индивидуального подоходного налога уменьшается на сумму индивидуального подоходного налога, на которую осуществляется зачет в соответствии со статьей 223 настоящего Кодекса.
Облагаемая сумма соответствующего дохода, подлежащего налогообложению физическим лицом самостоятельно, определяется как разница между доходом, подлежащим налогообложению, с учетом корректировок, предусмотренных статьей 156 настоящего Кодекса, и налоговыми вычетами, установленными настоящим разделом.

2. Жекеше нотариустардың, жеке сот орындаушыларының, адвокаттардың, кәсіби медиаторлардың табыстарын қоспағанда, салық төлеушіде жеке тұлғаның өзі дербес салық салуға жататын табыстарының бірнеше түрі болған кезде салық төлеуші жеке табыс салығын есептеуді жеке тұлғаның өзі дербес салық салуға жататын барлық табыс түрлерінің сомасына осы Кодекстің 158-бабының 1-тармағында белгіленген мөлшерлемені қолдану арқылы дербес жүргізеді.
3. Осы бөлімде белгіленген салық шегерімдері, егер көрсетілген шегерімдер қызметкердің табысын айқындаған кезде жүргізілмеген болса, жеке тұлғаның өзі дербес салық салуға жататын табыстарының жиынтық сомасы бойынша жеке табыс салығын есептеу кезінде қолданылады.
4. Осы баптың 5-тармағында көрсетілгендерден басқа дара кәсіпкерлер салық кезеңі үшін дара кәсіпкердің табыстары бойынша салықты есептеуді дербес жүргізеді. Салық сомасы дара кәсіпкердің осы Кодекстің 133-бабында көзделген табыстары мен шығыстары сомасына, сондай-ақ осы Кодекстің 137-бабына сәйкес ауыстырылатын шығындар сомасына азайтылған табысына осы Кодекстің 158-бабының 1-тармағында белгіленген мөлшерлемені қолдану арқылы есептеледі.
Есептелген жеке табыс салығының сомасы жеке табыс салығының осы Кодекстiң 223-бабына сәйкес есепке жатқызу жүзеге асырылатын сомасына азайтылады.
5. Патент немесе оңайлатылған декларация негізінде шағын бизнес субъектілері үшін арнаулы салық режимін қолданатын дара кәсіпкерлер осы Кодекстің 61-тарауына сәйкес арнаулы салық режимдерінде көрсетілген шеңберде салық салынатын табыстар бойынша жеке табыс салығын есептеуді жүргізеді.»;
2) 2017 жылғы 1 қаңтардан бастап 2020 жылғы 1 қаңтарға дейін «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 187-1, 187-2, 187-3, 187-4, 187-5, 187-6, 187-7-баптарының қолданысы мыналарға:
1) «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жауапты мемлекеттiк лауазымды атқаратын адамдар, мемлекеттік мiндеттер атқаруға уәкілетті адамдар немесе оларға теңестiрiлген адамдар, сондай-ақ олардың жұбайлары (зайыптары);
2) мынадай талаптарға сәйкес келген кезде:
қызметкердің лауазымы Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес әкімшілік персоналға жатса;
жұмысы вахталық әдіспен жүзеге асырылмаса немесе жүріп-тұру сипатында болмаса;
салық заңнамасына сәйкес ұлттық басқарушы холдингтің, ұлттық холдингтің және ұлттық компанияның орналасқан жері республикалық, облыстық, аудандық маңызы бар қала болып табылса, Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған ұлттық басқарушы холдингтің, ұлттық холдингтің және ұлттық компанияның қызметкерлері;

2. При наличии у налогоплательщика нескольких видов доходов, подлежащим налогообложению физическим лицом самостоятельно, за исключением доходов частных нотариусов, частных судебных исполнителей, адвокатов, профессиональных медиаторов исчисление индивидуального подоходного налога производится налогоплательщиком самостоятельно путем применения ставки, установленной пунктом 1 статьи 158 настоящего Кодекса, к сумме всех видов доходов, подлежащим налогообложению физическим лицом самостоятельно.
3. Налоговые вычеты, установленные настоящим разделом, применяются при исчислении индивидуального подоходного налога по совокупной сумме доходов, подлежащим налогообложению физическим лицом самостоятельно, в случае, если указанные вычеты не были произведены при определении дохода работника.
4. Индивидуальные предприниматели, кроме указанных в пункте 5 настоящей статьи, производят исчисление налога по доходам индивидуального предпринимателя за налоговый период самостоятельно. Сумма налога исчисляется путем применения ставки, установленной пунктом 1 статьи 158 настоящего Кодекса, к доходу индивидуального предпринимателя, уменьшенному на сумму доходов и расходов, предусмотренных статьей 133 настоящего Кодекса, а также на сумму убытков, переносимых в соответствии со статьей 137 настоящего Кодекса.
Сумма исчисленного индивидуального подоходного налога уменьшается на сумму индивидуального подоходного налога, на которую осуществляется зачет в соответствии со статьей 223 настоящего Кодекса.
5. Индивидуальные предприниматели, применяющие специальный налоговый режим для субъектов малого бизнеса на основе патента или упрощенной декларации, производят исчисление индивидуального подоходного налога по доходам, облагаемым в рамках указанных специальных налоговых режимов, в соответствии с главой 61 настоящего Кодекса.»;
2) с 1 января 2017 года до 1 января 2020 года действие статей 187-1,187-2, 187-3, 187-4, 187-5, 187-6, 187-7 Кодекса Республики Казахстан «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс) в отношении физических лиц, не являющихся:
1) лицами, занимающими ответственную государственную должность, лицами, уполномоченными на выполнение государственных функций или лицами, приравненными к ним в соответствии с Законом Республики Казахстан «О противодействии коррупции», а также их супругами;
2) работниками национального управляющего холдинга, национального холдинга и национальной компании, определенных законодательством Республики Казахстан, при соответствии следующим условиям:
должность работника в соответствии с правовыми актами Республики Казахстан относится к административному персоналу;
работа не осуществляется вахтовым методом или не имеет разъездного характера;
местом нахождения в соответствии с налоговым законодательством национального управляющего холдинга, национального холдинга и национальной компании является город республиканского, областного, районного значения;

3) осы тармақта көрсетілмеген мемлекеттік мекеме, мемлекеттік кәсіпорын қызметкерлері болып табылмайтын жеке тұлғаларға қатысты тоқтатыла тұрсын.
Осы тармақшаның ережелері активтер мен міндеттемелер туралы декларацияны 2017 жылы табыс еткен тұлғаларға қатысты қолданылмайды.
3-бап. Мыналар:
1) 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап 2017 жылғы 1 қаңтарға дейін «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 185-бабының 2-тармағы мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
«2. «Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы» Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына, Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексіне және «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес декларацияны табыс ету міндеті жүктелген Қазақстан Республикасы Парламентінің депутаттары, судьялар, сондай-ақ жеке тұлғалар табыстары мен Қазақстан Республикасының аумағында да, одан тысқары жерлерде де орналасқан және салық салу объектісі болып табылатын мүлкі туралы декларацияны табыс етiледi.»;
2) 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап 2017 жылғы 1 қаңтарға дейін «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 186-бабының 1-тармағы мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
«1. Егер осы бапта өзгеше белгіленбесе, «Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы» Қазақстан Республикасының Конституциялық заңында, Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексiнде және «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы» Қазақстан Республикасының Заңында көзделген жағдайларды қоспағанда, жеке табыс салығы бойынша декларация орналасқан (тұрғылықты) жеріндегi салық органына есептi салық кезеңiнен кейiнгi жылдың 31 наурызынан кешiктiрiлмей табыс етiледi.»;
3) 2017 жылғы 1 қаңтардан бастап 2020 жылғы 1 қаңтарға дейін «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 186-бабының 1-тармағы мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
«1. Егер осы бапта өзгеше белгіленбесе, жеке табыс салығы бойынша декларация орналасқан (тұрғылықты) жеріндегi салық органына есептi салық кезеңiнен кейiнгi жылдың 31 наурызынан кешiктiрiлмей табыс етiледi.».
4-бап. Салық органдары активтер мен міндеттемелер туралы және табыстары мен мүлік туралы декларацияларды табыс еткен мынадай жеке тұлғаларға қатысты:
1) 2017 – 2019 жылдардың ішінде - 2017 жылы активтер мен міндеттемелер туралы декларацияны табыс ету бойынша міндет жүктелген жеке тұлғаларға;

3) работниками государственного учреждения, государственного предприятия, не указанными в настоящем пункте.
Положения настоящего подпункта не применяются в отношении лиц, представивших декларацию об активах и обязательствах в 2017 году.
Статья 3. Установить, что:
1) с 1 января 2016 года до 1 января 2017 года пункт 2 статьи 185 Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс) действует в следующей редакции:
2. Депутаты Парламента Республики Казахстан, судьи, а также физические лица, на которых возложена обязанность по представлению декларации в соответствии с Конституционным законом Республики Казахстан «О выборах в Республике Казахстан», Уголовно-исполнительным кодексом Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан «О противодействии коррупции», представляют декларацию о доходах и имуществе, являющемся объектом налогообложения и находящемся как на территории Республики Казахстан, так и за ее пределами.»;
2) с 1 января 2016 года до 1 января 2017 года пункт 1 статьи 186 Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс) действует в следующей редакции:
«1. Если иное не установлено настоящей статьей, декларация по индивидуальному подоходному налогу представляется в налоговый орган по месту нахождения (жительства) не позднее 31 марта года, следующего за отчетным налоговым периодом, за исключением случаев, предусмотренных Конституционным законом Республики Казахстан «О выборах в Республике Казахстан», Уголовно-исполнительным кодексом Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан «О противодействии коррупции».»;
3) с 1 января 2017 года до 1 января 2020 года пункт 1 статьи 186 Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс) действует в следующей редакции:
«1. Если иное не установлено настоящей статьей, декларация по индивидуальному подоходному налогу представляется в налоговый орган по месту нахождения (жительства) не позднее 31 марта года, следующего за отчетным налоговым периодом.».
Статья 4. Налоговые органы не вправе осуществлять проведение выборочных налоговых проверок в отношении следующих физических лиц, представивших декларации об активах и обязательствах и о доходах и имуществе:
1) в течение 2017–2019 годов – физических лиц, на которых возложена обязанность по представлению декларации об активах и обязательствах в 2017 году;

2) 2020 – 2022 жылдардың ішінде - осы баптың 1) тармақшасында көрсетілмеген жеке тұлғаларға қатысты ішінара салықтық тексерулер жүргізуді жүзеге асыруға құқылы.
5-бап. Осы Заңның 4-бабында көрсетілген адамдар жеке тұлғаның активтері мен міндеттемелері туралы декларацияда көрсетілген мүлікті сатып алудың (туындауының) заңдылығы бөлігінде салық органдарының тексеруіне жатпайды.
6-бап. 2017 жылғы 31 желтоқсанда тіркелген салықты, ойын бизнесі салығын төлеушілер болып табылатын салық төлеушілер 2018 жылғы 1 қаңтарда тіркелген активтердің бастапқы құнын амортизацияның есеп айырысу сомасына азайтылған активтерді сатып алу құны ретінде айқындайды.
Осы баптың мақсаты үшін активті сатып алу құны негізгі құралдарды сатып алуға, өндіруге, салуға, реконструкциялауға, жаңғыртуға шығыстардың, жылжымайтын мүлікке инвестициялардың, табыс алуға бағытталған қызметте пайдаланылған материалдық емес және биологиялық активтердің, сондай-ақ «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 115-бабы 1), 2), 3), 4), 5) және 7) тармақшаларында көрсетілген шығындардан (шығыстардан) басқа, халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес осындай активтердің құнын ұлғайтатын басқа да шығыстардың жиынтығы болып табылады.
Амортизацияның есеп айырысу сомасы мынадай тәртіппен айқындалады:
1) осы бапқа сәйкес айқындалған активтерді сатып алу құнын,
техникалық реттеу және метрология жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган белгілеген жіктеуішке сәйкес актив жатқызылатын тіркелген активтер тобы үшін «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 120-бабының 2-тармағында көзделген амортизацияның шекті нормасына көбейту,
осындай салық төлеушінің активті пайдалануының толық жылының санына көбейту.
7-бап.
1. Осы Заң:
1) 2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін,
осы Заңның 1-бабының 2-тармағы 28) тармақшасының он бесінші, он алтыншы, он жетінші, он сегізінші абзацтарын;
2) 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін,
осы Заңның 1-бабының 2-тармағы 2) тармақшасының екінші, үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы абзацтарын, 29) тармақшасының жетінші, сегізінші абзацтарын, 50) тармақшасының тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші абзацтарын, 67), 70), 72), 74) тармақшаларын, 75) тармақшасының төртінші, бесінші абзацтарын, 94) тармақшасын;

2) в течение 2020 – 2022 годов – физических лиц, не указанных в подпункте 1) настоящей статьи.
Статья 5. Лица, указанные в статье 4 настоящего Закона, не подлежат проверке налоговыми органами в части законности приобретения (возникновения) имущества, отраженного в декларации об активах и обязательствах физического лица.
Статья 6. Налогоплательщики, являющиеся на 31 декабря 2017 года плательщиками фиксированного налога, налога на игорный бизнес, на 1 января 2018 года определяют первоначальную стоимость фиксированных активов как стоимость приобретения активов, уменьшенную на расчетную сумму амортизации.
Для целей настоящей статьи стоимостью приобретения актива является совокупность затрат на приобретение, производство, строительство, реконструкцию, модернизацию основных средств, инвестиций в недвижимость, нематериальных и биологических активов, которые использовались в деятельности, направленной на получение дохода, а также других затрат, увеличивающих стоимость таких активов в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, кроме затрат (расходов), указанных в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5) и 7) статьи
115 Кодекса Республики Казахстан «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс).
Расчетная сумма амортизации определяется в следующем порядке:
1) стоимость приобретения актива, определенная в соответствии с настоящей статьей,
умножить на
предельную норму амортизации, предусмотренную пунктом 2 статьи
120 Кодекса Республики Казахстан «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс) для группы фиксированных активов, к которой относится актив в соответствии с классификацией, установленной уполномоченным государственным органом по техническому регулированию и метрологии,
умножить на
количество полных лет эксплуатации актива таким налогоплательщиком.
Статья 7.
1. Настоящий Закон вводится в действие с 1 января 2017 года, за исключением:
1) абзацев пятнадцатого, шестнадцатого, семнадцатого, восемнадцатого подпункта 28) пункта 2 статьи 1 настоящего Закона, которые вводятся в действие с 1 января 2010 года;
2) абзацев второго, третьего, четвертого, пятого, шестого подпункта 2), абзацев седьмого, восьмого подпункта 29), абзацев девятого, десятого, одиннадцатого, двенадцатого, тринадцатого подпункта 50), подпунктов 67), 70), 72), 74), абзацев четвертого, пятого подпункта 75), подпункта 94) пункта 2 статьи 1 настоящего Закона, которые вводятся в действие с 1 января 2016 года;

3) 2018 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін, осы Заңның 1-бабының 6-тармағы 2) тармақшасының он төртінші абзацын;
4) 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгiзiлетін,
осы Заңның 1-бабының 2-тармағы 1) тармақшасының төртінші, бесінші, елу тоғызыншы, алпысыншы, алпыс бірінші, алпыс екінші, алпыс үшінші, алпыс төртінші, алпыс бесінші, алпыс алтыншы, алпыс тоғызыншы, сексен төртінші, сексен бесінші, сексен алтыншы, сексен жетінші, тоқсан бірінші, тоқсан екінші абзацтарын, 12), 13), 15), 20) тармақшаларын, 21) тармақшасының төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші абзацтарын, 22), 24) тармақшаларын, 29) тармақшасының жиырма бірінші, жиырма екінші абзацтарын, 45) тармақшасының алтыншы, сегізінші абзацтарын, 48), 53), 54), 55), 56) тармақшаларын, 57) тармақшасының сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші абзацтарын, 59) тармақшасының екінші абзацын, 60), 64), 65), 77), 78), 80), 83), 86) тармақшаларын;
5) 2021 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгiзiлетін, осы Заңның 1-бабының 2-тармағы 1) тармақшасының отызыншы, отыз бірінші, тоқсан бесінші, тоқсан алтыншы, тоқсан жетінші, тоқсан сегізінші, тоқсан тоғызыншы, жүзінші, жүз бірініші абзацтарын, 3), 4) тармақшаларын, 7) тармақшасының екінші абзацын, 8) тармақшасының екінші абзацын, 33), 48), 90), 91), 92) тармақшаларын, 6-тармағының 1), 3) тармақшаларын, 7, 8-тармақтарын қоспағанда, 2017 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
2. Осы Заңның 1-бабының 6-тармағы 2) тармақшасының жетінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші абзацтары 2025 жылғы 31 желтоқсанды қоса алғанда қолданылады.
Қазақстан Республикасының
Президенті

3) абзаца четырнадцатого подпункта 2) пункта 6 статьи 1 настоящего Закона, которые вводятся в действие с 1 января 2018 года;
4) абзацев четвертого, пятого, пятьдесят девятого, шестидесятого, шестьдесят первого, шестьдесят второго, шестьдесят третьего, шестьдесят четвертого, шестьдесят пятого, шестьдесят шестого, шестьдесят девятого, восемьдесят четвертого, восемьдесят пятого, восемьдесят шестого, восемьдесят седьмого, девяносто первого, девяносто второго подпункта 1), подпунктов 12), 13), 15), 20), абзацев четвертого, пятого, шестого, седьмого, восьмого, девятого, десятого, одиннадцатого подпункта 21), подпунктов 22), 24), абзацев двадцать первого, двадцать второго подпункта 29), абзацев шестого, восьмого подпункта 45), подпунктов 48), 53), 54), 55), 56), абзацев восьмого, девятого, десятого, одиннадцатого подпункта 57), абзаца второго подпункта 59), подпунктов 60), 64), 65), 77), 78), 80), 83), 86) пункта 2 статьи 1 настоящего Закона, которые вводятся в действие с 1 января 2020 года;
5) абзацев тридцатого, тридцать первого, девяносто пятого, девяносто шестого, девяносто седьмого, девяносто восьмого, девяносто девятого, сотого, сто первого подпункта 1), подпунктов 3), 4), абзаца второго подпункта 7), абзаца второго подпункта 8), подпунктов 33), 48), 90), 91), 92) пункта 2, подпунктов 1), 3) пункта 6, пунктов 7, 8 статьи 1 настоящего Закона, которые вводятся в действие с 1 января 2021 года.
2. Абзацы седьмой, восьмой, девятый, десятый, одиннадцатый подпункта 2) пункта 6 статьи 1 настоящего Закона действуют по 31 декабря 2025 года.
Президент
Республики Казахстан