"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қорғаныс және әскери қызмет мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 30 сәуірдегі № 261 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қорғаныс және әскери қызмет мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                      К. Мәсімов
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне
қорғаныс және әскери қызмет мәселелері бойынша өзгерістер
мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. «Қазақстан Республикасындағы көлік туралы» 1994 жылғы 21 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1994 ж., № 15, 201-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., № 2, 186-құжат; 1998 ж., № 24, 447-құжат; 2001 ж., № 23, 309, 321-құжаттар; № 24, 338-құжат; 2003 ж., № 10, 54-құжат; 2004 ж., № 18, 110-құжат; № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 15, 63-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 14, 89-құжат; № 24, 148-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 17-18, 114-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 5, 43-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 2, 14-құжат; № 3, 21-құжат; № 14, 92, 96-құжаттар; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 1, 2-құжат; № 9, 51-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; № 16, 83-құжат; 2014 ж., № 7, 37-құжат; № 10, 52-құжат; № 12, 82-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат; № 21, 123-құжат; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 19-І, 100, 101-құжаттар; № 20-VІ, 113-құжат; № 22-VІ, 159-құжат; № 23-ІІ, 170-құжат; 2015 жылғы 5 желтоқсанда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мүгедектердің құқықтарын қорғау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2015 жылғы 3 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 1-бап мынадай мазмұндағы 12), 13) және 14) тармақшалармен толықтырылсын:
«12) әскери тасымалдаулар – уәкілетті мемлекеттік орган айқындайтын тәртіппен барлық көлік түрлерімен мемлекеттік органның бірінші басшысы айқындайтын тізбе бойынша әскерлерді, әскери жүктерді, әскери қызметшілер мен өзге де адамдарды тасымалдаулар;

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам обороны и воинской службы"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 апреля 2016 года № 261
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам обороны и воинской службы».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                      К. Масимов
Проект
ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные
акты Республики Казахстан по вопросам обороны и воинской службы
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Закон Республики Казахстан от 21 сентября 1994 года «О транспорте в Республике Казахстан» (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1994 г., № 15, ст. 201; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 2, ст. 186; 1998 г., № 24, ст. 447; 2001 г., № 23, ст. 309, 321; № 24, ст. 338; 2003 г., № 10, ст. 54; 2004 г., № 18, ст. 110; № 23, ст. 142; 2005 г., № 15, ст. 63; 2006 г., № 3, ст. 22; № 14, ст. 89; № 24, ст. 148; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 17-18, ст. 114; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 5, ст. 43; № 12, ст. 111; 2012 г., № 2, ст. 14; № 3, ст. 21; № 14, ст. 92, 96; № 15, ст. 97; 2013 г., № 1, ст. 2; № 9, ст. 51; № 14, ст. 72, 75; № 16, ст. 83; 2014 г., № 7, ст. 37; № 10, ст. 52, № 12, ст. 82; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 123; 2015 г., № 1, ст. 2; № 19-I, ст. 100, 101; № 20-IV, ст. 113; № 22-VI, ст. 159; № 23-II, ст. 170; Закон Республики Казахстан от 3 декабря 2015 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам защиты прав инвалидов», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 5 декабря 2015 г.):
1) статью 1 дополнить подпунктами 12), 13) и 14) следующего содержания:
«12) воинские перевозки – перевозки всеми видами транспорта в порядке, определяемом уполномоченным государственным органом, войск, воинских грузов, военнослужащих и иных лиц по перечню, определяемому первым руководителем государственного органа;»;

13) әскери жүктер – уәкілетті мемлекеттік орган айқындайтын тәртіппен тасымалданатын қару-жарақтың, оқ-дәрілердің, әскери техника мен басқа да материалдық-техникалық құралдардың, бұйымдардың, құжаттардың, багаждың және жүк-багаждың барлық түрлері;
14) бірыңғай әскери тариф – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітілген әскери тасымалдаулар үшін көлік түрлеріндегі (қатынастарындағы) тасымалдаушыға төленетін тариф.»;
2) 10-бап мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
«Ішкі республикалық қатынастардағы әскери тасымалдаулар үшін есеп айырысулар бірыңғай әскери тарифтер негізінде, ал халықаралық қатынаста – қатысушы Қазақстан Республикасы болып табылатын халықаралық келісімдердің, шарттардың (келісімшарттардың) талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.».
2. «Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдары туралы» 1995 жылғы 21 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., № 24, 157-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 10, 108-құжат; № 12, 184-құжат; 1998 ж., № 23, 416-құжат; № 24, 436-құжат; 1999 ж., № 8, 233-құжат; № 23, 920-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; 2001 ж., № 20, 257-құжат; 2002 ж., № 6, 72-құжат; № 17, 155-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 20, 152-құжат; 2009 ж., № 19, 88-құжат; 2010 ж., № 7, 32-құжат; № 10, 48-құжат; 2011 ж., № 1, 3, 7-құжаттар; № 11, 102-құжат; № 16, 129-құжат; 2012 ж., № 4, 32-құжат; № 8, 63-құжат; 2013 ж., № 1, 2-құжат; № 2, 10-құжат; № 14, 72-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 7, 33-құжат; № 11, 61-құжат; № 14, 84-құжат; № 16, 90-құжат; № 21, 118-құжат; 2015 ж., № 21-ІІІ, 135-құжат; № 22-V, 154, 156-құжаттар):
1) 8-баптың 1-тармағында:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«3) ұлттық қауiпсiздiк органдары қызметiнiң негiзгi бағыттарын тiкелей iске асырады;»;
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
«3-1) ұлттық қауіпсіздік органдарының қызметін ұйымдастыру және оларға жүктелген міндеттерді іске асыру мәселелері жөнінде нормативтік құқықтық актілер шығарады;»;
2) 12-бапта:
16-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«16-1) Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Төрағасы айқындайтын тәртіппен ұлттық қауіпсіздік органдарында жауынгерлік кезекшілікті және жауынгерлік қызметті ұйымдастыруға және атқаруға;»;
мынадай мазмұндағы 20-2) және 22-1) тармақшалармен толықтырылсын:
«20-2) Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Төрағасы айқындайтын тәртіппен ұлттық қауіпсіздік органдарының жедел-қызметтік істерін психологиялық-әлеуметтік қамтамасыз етуді жүзеге асыруға;»;

13) воинские грузы – все виды вооружения, боеприпасов, военной техники и других материально-технических средств, изделий, документов, багажа и грузобагажа, перевозимые в порядке, определяемом уполномоченным государственным органом;
14) единый воинский тариф – тариф, оплачиваемый перевозчику на видах транспорта (сообщения) за воинские перевозки, утвержденный в соответствии с законодательством Республики Казахстан.»;
2) статью 10 дополнить частью третьей следующего содержания:
«Расчеты за воинские перевозки во внутриреспубликанском сообщении осуществляются на основании единых воинских тарифов, а в международном сообщении – в соответствии с условиями международных соглашений, договоров (контрактов), участником которых является Республика Казахстан.».
2. В Закон Республики Казахстан от 21 декабря 1995 года «Об органах национальной безопасности Республики Казахстан» (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 24, ст. 157; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 10, ст. 108; № 12, ст. 184; 1998 г., № 23, ст. 416; № 24, ст. 436; 1999 г., № 8, ст. 233; № 23, ст. 920; 2000 г., № 3-4, ст. 66; 2001 г., № 20, ст. 257; 2002 г., № 6, ст. 72; № 17, ст. 155; 2004 г., № 23, ст. 142; 2007 г., № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 20, ст. 152; 2009 г., № 19, ст. 88; 2010 г., № 7, ст. 32; № 10, ст. 48; 2011 г., № 1, ст. 3,7; № 11, ст. 102; № 16, ст. 129; 2012 г., № 4, ст. 32; № 8, ст. 63; 2013 г., № 1, ст. 2; № 2, ст. 10; № 14, ст. 72; 2014 г., № 1, ст. 4; № 7, ст. 33; № 11, ст. 61; № 14, ст. 84; № 16, ст. 90; № 21, ст. 118, 2015 г., № 21-ІІІ, ст. 135; № 22-V, ст. 154, 156):
1) в пункте 1 статьи 8:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
«3) непосредственно реализует основные направления деятельности органов национальной безопасности;»;
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
«3-1) издает нормативные правовые акты по вопросам организации деятельности органов национальной безопасности и реализации возложенных на них задач;»;
2) в статье 12:
подпункт 16-1) изложить в следующей редакции:
«16-1) организовывать и нести боевое дежурство и боевую службу в органах национальной безопасности в порядке, определяемом Председателем Комитета национальной безопасности;»;
дополнить подпунктами 20-2) и 22-1) следующего содержания:
«20-2) осуществлять психолого-социологическое обеспечение оперативно-служебной деятельности органов национальной безопасности в порядке, определяемом Председателем Комитета национальной безопасности;»;

«22-1) Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Төрағасы айқындайтын тәртіппен Қазақстан Республикасының ұлттық мүдделерін қорғау және ілгерілету жөніндегі шараларды жүзеге асыруға;»;
3) 13-баптың 14) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«14) көрсетілген мемлекеттік органдармен бірлескен нормативтік құқықтық актілерде, ал ұйымдармен – келісімдерде белгіленген тәртіппен мемлекеттік органдар мен ұйымдардың ақпараттық жүйелерінен ұсынылатын ұлттық қауiпсiздiк органдарына жүктелген мiндеттердi орындау үшiн қажеттi ақпаратты мемлекеттiк органдардан, әскери құралымдардан, бөлiмдер мен ұйымдардан өтеусiз және Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнде белгiленген коммерциялық, банктiк және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәлiметтердi жария етуге қойылатын талаптарды сақтай отырып алу;»;
4) 18-бап мынадай мазмұндағы 7-тармақпен толықтырылсын:
«7. Қызметте болудың шекті жасына толғаннан кейін, денсаулық жағдайы бойынша немесе штаттарды қысқартуға байланысты қызметтен шығарылған және жиырма және одан астам күнтізбелік жыл еңбек сіңірген жылдары бар ұлттық қауіпсіздік органдары қызметкерлерінің ерекше салтанатты және салтанатты арнайы киім нысанын киіп жүру құқығы сақталады.».
3. «Тұрғын үй қатынастары туралы» 1997 жылғы 16 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 8, 84-құжат; 1999 ж., № 13, 431-құжат; № 23, 921-құжат; 2001 ж., № 15-16, 228-құжат; 2002 ж., № 6, 71-құжат; 2003 ж., № 11, 67-құжат; 2004 ж., № 14, 82-құжат; № 17, 101-құжат; № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 16, 103-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 15, 106, 108-құжаттар; № 18, 143-құжат; 2009 ж., № 11-12, 54-құжат; № 18, 84-құжат; № 24, 122-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 10, 52-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 10, 86-құжат; № 11, 102-құжат; № 16, 128, 129-құжаттар; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 21-құжат; № 4, 32-құжат; № 5, 41-құжат; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; № 15, 77-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 14, 84, 86-құжаттар; № 16, 90-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат; № 23, 143-құжат; № 24, 144-құжат; 2015 ж., № 1, 2-құжат; 2015 ж., № 20-VІ, 113-құжат; № 22-VІ, 159-құжат; № 23-ІІ, 170-құжат; 2015 жылғы 5 желтоқсанда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мүгедектердің құқықтарын қорғау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2015 жылғы 3 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы):

«22-1) осуществлять меры по защите и продвижению национальных интересов Республики Казахстан в порядке, определяемом Председателем Комитета национальной безопасности;»;
3) подпункт 14) статьи 13 изложить в следующей редакции:
«14) получать безвозмездно и с соблюдением установленных законодательными актами Республики Казахстан требований к разглашению сведений, составляющих коммерческую, банковскую и иную охраняемую законом тайну, от государственных органов, воинских формирований, частей и организаций информацию, необходимую для выполнения задач, возложенных на органы национальной безопасности, включая электронные информационные ресурсы, которые предоставляются из информационных систем государственных органов и организаций в порядке, установленном совместными нормативными правовыми актами с указанными государственными органами, а с организациями – соглашениями;»;
4) статью 18 дополнить пунктом 7 следующего содержания:
«7. За сотрудниками органов национальной безопасности, уволенными по достижению предельного возраста состояния на службе, состоянию здоровья или сокращению штата и имеющими выслугу двадцать и более календарных лет, сохраняется право на ношение особо торжественной и торжественной специальной формы одежды.».
3. В Закон Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года «О жилищных отношениях» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 8, ст. 84; 1999 г., № 13, ст. 431; № 23, ст. 921; 2001 г., № 15-16, ст. 228; 2002 г., № 6, ст. 71; 2003 г., № 11, ст. 67; 2004 г., № 14, ст. 82; № 17, ст. 101; № 23, ст. 142; 2006 г., № 16, ст. 103; 2007 г., № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 15, ст. 106, 108; № 18, ст. 143; 2009 г., № 11-12, ст. 54; № 18, ст. 84; № 24, ст. 122; 2010 г., № 5, ст. 23; № 10, ст. 52; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50; № 10, ст. 86; № 11, ст. 102; № 16, ст. 128, 129; 2012 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 21; № 4, ст. 32; № 5, ст. 41; № 15, ст. 97; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 9, ст. 51; № 14, ст. 72, 75; № 15, ст. 77; 2014 г., № 1, ст. 4; № 14, ст. 84, 86; № 16, ст. 90; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 23, ст. 143; № 24, ст. 144; 2015 г., № 1, ст. 2; 2015 г., № 20-ІV, ст. 113; № 22-V, ст. 158; № 23-ІІ, ст. 170; Закон Республики Казахстан от 3 декабря 2015 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам защиты прав инвалидов», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 5 декабря 2015 г.):

1) 1-баптың 1-тармағының 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«6) арнаулы мемлекеттік органдар қызметкерлерінің және әскери қызметшілердің қатысуымен тұрғын үй қатынастарын реттеу ерекшеліктеріне байланысты қатынастарды реттейді.»;
2) 13-баптың 8-тармағының 7-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«7-1) еңбек сіңірген жылдарына қарамастан, «Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдары туралы» Қазақстан Республикасының Заңында көзделген жағдайды қоспағанда, арнаулы мемлекеттік органдарда қызмет өткеру кезінде қаза тапқан (қайтыс болған) арнаулы мемлекеттік орган қызметкерінің немесе әскери қызметшісінің отбасы мүшелері, бейбіт уақытта әскери қызмет өткеру кезінде қаза тапқан (қайтыс болған) әскери қызметшінің отбасы мүшелері (қайтыс болу (қаза табу) әскери қызметшілердің құқыққа сыйымсыз әрекеттер жасаған кезде немесе алкогольдік, есірткілік, психотроптық, уытқұмарлық (оларға ұқсас заттардан) масаңдануы немесе өзіне қандай да бір дене жарақатын (дене мүшесіне зақым келтіру) немесе өз денсаулығына өзге де зиян келтіруі себебінен болғаны Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен дәлелденген жағдайлардан басқа), сондай-ақ қаза тапқан (қайтыс болған) адамның еңбек сіңірген жылдарына қарамастан, ішкі істер органдарында қызмет өткеру кезінде қаза тапқан (қайтыс болған) ішкі істер органдары қызметкерінің отбасы мүшелері;»;
3) 74-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Мұқтаждар есебiнде тұратын азаматтарға мемлекеттiк тұрғын үй қорынан тұрғынжай немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалдаған тұрғынжай, осы Заңның 98-1 және 99-баптарында көзделген жағдайларды қоспағанда, барлық қажеттi құжаттармен бiрге өтiнiш берiлген кезден бастап тiзiмдерде белгiленген кезек ретiмен берiледi.»;
4) 77-бап мынадай мазмұндағы 3-2-тармақпен толықтырылсын:
«3-2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының, сондай-ақ арнаулы мемлекеттік органдарының тұрғын үй қорынан қызметтік тұрғынжай тұрғынжай беру туралы тұрғын үй комиссиясының шешімі негізінде беріледі.
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары, сондай-ақ арнаулы мемлекеттік органдары тұрғын үй комиссиялары қызметінің тәртібін уәкілетті мемлекеттік органның басшысы айқындайды.»;
5) 99-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«99-бап. Қарулы Күштер, басқа да әскерлер мен әскери
құралымдар, сондай-ақ ұлттық қауіпсіздік органдары мемлекеттік мекемелерінің тұрғын үй қорынан әскери қызметшілерге берілетін қызметтік тұрғынжайлардың құқықтық режимі

1) подпункт 6) пункта 1 статьи 1 изложить в следующей редакции:
«6) особенностями регулирования жилищных отношений с участием сотрудников специальных государственных органов и военнослужащих.»;
2) подпункт 7-1) пункта 8 статьи 13 изложить в следующей редакции:
«7-1) члены семьи сотрудника или военнослужащего специального государственного органа, погибшего (умершего) при прохождении службы в специальных государственных органах, за исключением случая, предусмотренного Законом Республики Казахстан «О специальных государственных органах Республики Казахстан», члены семьи военнослужащего, погибшего (умершего) при прохождении воинской службы в мирное время независимо от выслуги лет (кроме случаев, когда в установленном законодательством Республики Казахстан порядке доказано, что смерть (гибель) наступила при совершении военнослужащим противоправных действий или по причине алкогольного, наркотического, психотропного, токсикоманического опьянения (их аналогов) или причинения себе какого-либо телесного повреждения (членовредительства) или иного вреда своему здоровью), а также члены семьи сотрудника органов внутренних дел, погибшего (умершего) при прохождении службы в органах внутренних дел, независимо от выслуги лет погибшего (умершего);»;
3) пункт 1 статьи 74 изложить в следующей редакции:
«1. Жилище из государственного жилищного фонда или жилище, арендованное местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, за исключением случаев, предусмотренных статьями 98-1 и 99 настоящего Закона, предоставляется гражданам, состоящим на учете нуждающихся, в порядке очередности, установленной списками, с момента подачи заявления со всеми необходимыми документами.»;
4) статью 77 дополнить пунктом 3-2 следующего содержания:
«3-2. Служебное жилище из жилищного фонда Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, а также специальных государственных органов Республики Казахстан предоставляется на основании решения жилищной комиссии о предоставлении жилища.
Порядок деятельности жилищных комиссий Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, а также специальных государственных органов определяется руководителем уполномоченного государственного органа.»;
5) статью 99 изложить в следующей редакции:
«Статья 99. Правовой режим служебных жилищ, предоставляемых
военнослужащим из жилищного фонда государственных
учреждений Вооруженных Сил, других войск и воинских
формирований, а также органов национальной
безопасности

1. Тұрғын үйге мұқтаж әскери қызметшілер (мерзімді қызмет әскери қызмешілерінен, курсанттар мен кадеттерді, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің әскери қызметшілерін қоспағанда) мен олардың отбасы мүшелері – ортақ немесе ерлі-зайыптылардың біреуінің кәмелетке толмаған (асырап алынған, асырауында немесе қамқорлығында болатын) балалары, күндізгі оқу нысаны бойынша білім беру ұйымдарында оқитын (асырап алған, асырауында немесе қамқорлығында болатын) жиырма үш жасқа толмаған балалары және жұбайының (зайыбының) балалары; он сегіз жасқа толмаған мүгедек балалары (асырап алған, асырауында немесе қамқорлығында болатын) және жұбайының (зайыбының) мүгедек балалары; әскери қызметшінің асырауындағы ата-аналары – Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін Әскери қызметшілерді тұрғын үймен қамтамасыз ету қағидаларына сәйкес әскери қызмет өткеру кезеңінде Қарулы Күштер, басқа да әскерлер мен әскери құралымдар мемлекеттік мекмелерінің тұрғын үй қорынан қызметтік тұрғынжаймен қамтамасыз етіледі.
Әскери қызметші (мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерден, курсанттар мен кадеттерден басқа) мен оның отбасы мүшелеріне қызметтік тұрғынжай осы Заңда белгіленген мөлшерде беріледі.
Қызметтік тұрғынжаймен қамтамасыз етілгенге дейін тұрғын үйге мұқтаж әскери қызметшіге (мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерді, курсанттар мен кадеттерді қоспағанда), ал осы Заңда көзделген жағдайларда оның отбасы мүшелеріне олардың баянаты (өтініші) бойынша Әскери қызметшілерді тұрғын үймен қамтамасыз ету қағидаларына сәйкес тұрғынжайды жалдағаны (жалға алғаны) үшін мақсатты өтемақы төленеді.
2. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік күзет қызметі әскери қызметшілерінің (мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерден басқа) тұрғынжайға құқығын іске асыруы осы Заңның 13-1-тарауында көзделген тәртіппен жүргізіледі.
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің 2015 жылғы 1 қаңтарға дейін тұрғынжаймен қамтамасыз етілген әскери қызметшілері (мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерден басқа) оны осы Заңда көзделген тәртіппен жекешелендіреді.
3. Әскери қызметші осы елді мекенде оның және онымен тұрақты тұратын отбасы мүшелерінің жеке меншік құқығында тұрғынжай немесе мемлекеттік тұрғын үй қорынан берілген өзге де тұрғынжайы болмаған жағдайда тұрғын үйге мұқтаж деп танылады.
4. Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тізбелер бойынша әскери қалашықтардағы, шекара заставаларындағы және өзге де жабық объектілердегі тұрғынжайларды күтіп-ұстау және орталықтандырылған жылыту мемлекет есебінен қамтамасыз етіледі.

1. Нуждающиеся в жилье военнослужащие (за исключением военнослужащих срочной службы, курсантов и кадетов, а также военнослужащих Службы государственной охраны Республики Казахстан) и члены их семей – совместные или одного из супругов несовершеннолетние дети (усыновленные, находящиеся на иждивении или под опекой), дети (усыновленные, находящиеся на иждивении или под опекой) и дети супруга (супруги), обучающиеся в организациях образования по очной форме обучения в возрасте до двадцати трех лет; дети-инвалиды (усыновленные, находящиеся на иждивении или под опекой) и дети-инвалиды супруга (супруги), ставшие инвалидами до восемнадцати лет; родители, находящиеся на иждивении военнослужащего, - обеспечиваются на период прохождения воинской службы служебным жильем из жилищного фонда государственных учреждений Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, а также органов национальной безопасности в соответствии с Правилами обеспечения жильем военнослужащих, утверждаемыми Правительством Республики Казахстан.
Военнослужащему (кроме военнослужащих срочной службы, курсантов и кадетов) и членам его семьи служебное жилище предоставляется в размере, установленном настоящим Законом.
До обеспечения служебным жилищем нуждающемуся в жилье военнослужащему (за исключением военнослужащих срочной службы, курсантов и кадетов), а в случаях, предусмотренных настоящим Законом, членам его семьи по их рапорту (заявлению) выплачивается целевая компенсация за наем (аренду) жилища в соответствии с Правилами обеспечения жильем военнослужащих.
2. Реализация права на жилище военнослужащими Службы государственной охраны Республики Казахстан (кроме военнослужащих срочной службы) производится в порядке, предусмотренном главой
13-1 настоящего Закона.
Военнослужащие Службы государственной охраны Республики Казахстан (кроме военнослужащих срочной службы), обеспеченные жилищем до 1 января 2015 года, приватизируют его в порядке, предусмотренном настоящим Законом.
3. Военнослужащий признается нуждающимся в жилье в случае отсутствия в данном населенном пункте у него и у постоянно совместно проживающих с ним членов его семьи жилища на праве собственности или иного жилища, предоставленного из государственного жилищного фонда.
4. Содержание жилищ и централизованное отопление в военных городках, на пограничных заставах и иных закрытых объектах по перечням, определяемым Правительством Республики Казахстан, обеспечиваются за счет государства.

5. Әскери қызмет өткеру кезінде қаза тапқан (қайтыс болған) әскери қызметшілердің отбасы мүшелері (қайтыс болу (қаза табу) әскери қызметшілердің құқыққа сыйымсыз әрекеттер жасаған кезде немесе алкогольдік, есірткілік, психотроптық, уытқұмарлық (оларға ұқсас заттардан) масаңдануы немесе өзіне қандай да бір дене жарақатын (дене мүшесіне зақым келтіру) немесе өз денсаулығына өзге де зиян келтіруі себебінен болғаны Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен дәлелденген жағдайлардан басқа) өтеусіз негізде басқа тұрғын үй берілмейінше, тұрып жатқан тұрғынжайларынан шығарылмайды. Тұрғынжаймен қамтамасыз етілгенге дейін оларға Әскери қызметшілерді тұрғын үймен қамтамасыз ету қағидаларына сәйкес тұрғынжайды жалдағаны (жалға алғаны) үшін мақсатты өтемақы төленеді.
6. Шетелге әскери қызмет өткеру үшін жіберілген әскери қызметшілердің тұрып жатқан қызметтік тұрғынжайлары шетелде болған барлық уақытына сақталады.»;
6) 101-баптың 4-тармағының екінші бөлігі алып тасталсын.
7) 101-1-баптың 7-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«7. Арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлері қызметте болудың шекті жасына толуы, денсаулық жағдайы немесе штаттың қысқартылуы бойынша қызметтен шығарылған кезде олар тұрғын үйге мұқтаж деп танылған күннен бастап қызметтен шығарылған күні төленген айырма шегеріле отырып, қызметтің бүкіл кезеңіне тұрғын үй төлемдерін алу құқығын сақтайды.»;
8) 101-8-баптың 2-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Қызмет өткеру кезінде қаза тапқан арнаулы мемлекеттік органдар қызметкерлерінің отбасыларына тұрғын үй төлемдері қаза тапқан адамның қызмет өткеру кезеңінде бұрын жүзеге асырылған барлық тұрғын үй төлемдерін шегере отырып, ағымдағы жылғы қаңтардағы жағдай бойынша мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның оның ресми сайтында жарияланатын деректеріне сәйкес ол қаза тапқан кездегі отбасы құрамына, қызметкер қызмет өткерген Қазақстан Республикасының тиісті өңірінде жаңа тұрғын үйді сатудың бір шаршы метрінің бағасына көбейтілген пайдалы ауданның нормасына сәйкес келетін сатып алу құнына тең мөлшерде біржолғы ақшалай өтемақы түрінде жүргізіледі.».
4. «Мемлекеттiк қорғаныстық тапсырыс туралы» 2001 жылғы 19 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 2, 15-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2009 ж., № 17, 78-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 4, 32-құжат; № 5, 41-құжат; 2013 ж., № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат):
1) 1-бапта:
1), 2) және 3) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

5. Члены семей военнослужащих, погибших (умерших) при прохождении воинской службы (кроме случаев, когда в установленном законодательством Республики Казахстан порядке доказано, что смерть (гибель) наступила при совершении военнослужащим противоправных действий или по причине алкогольного, наркотического, психотропного, токсикоманического опьянения (их аналогов) или причинения себе какого-либо телесного повреждения (членовредительства) или иного вреда своему здоровью), не могут быть выселены из занимаемых жилищ без предоставления другого жилья на безвозмездной основе. До обеспечения жилищем им выплачивается целевая компенсация за наем (аренду) жилища в соответствии с Правилами обеспечения жилищем военнослужащих.
6. За военнослужащими, направленными для прохождения воинской службы за границу, занимаемое служебное жилище сохраняется на все время пребывания за границей.»;
6) часть вторую пункта 4 статьи 101 исключить;
7) часть первую пункта 7 статьи 101-1 изложить в следующей редакции:
«7. Сотрудники специальных государственных органов при увольнении со службы по достижению предельного возраста состояния на службе, состоянию здоровья или сокращению штатов сохраняют право получения жилищных выплат за весь период службы со дня признания их нуждающимися в жилье за минусом разницы, выплаченной на дату увольнения со службы.»;
8) часть первую пункта 2 статьи 101-8 изложить в следующей редакции:
«2. Семьям сотрудников специальных государственных органов, погибших при прохождении службы, жилищные выплаты производятся в виде единовременной денежной компенсации в размере, равном стоимости приобретения, соответствующей на момент его гибели составу семьи норме полезной площади, умноженной на цену одного квадратного метра продажи нового жилья в соответствующем регионе Республики Казахстан, в котором сотрудник проходил службу, согласно данным уполномоченного органа в области государственной статистики на январь текущего года, публикуемым на его официальном сайте, за минусом всех ранее осуществленных жилищных выплат в период службы погибшего.».
4. В Закон Республики Казахстан от 19 января 2001 года «О государственном оборонном заказе» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 2, ст. 15; 2004 г., № 23, ст. 142; 2009 г., № 17, ст. 78; 2011 г., № 11, ст. 102; 2012 г., № 4, ст. 32; № 5, ст. 41; 2013 г., № 14, ст. 75; 2014 г., № 1, ст. 4):
1) в статье 1:
подпункты 1), 2) и 3) изложить в следующей редакции:

«1) әскери мақсаттағы тауарлар (өнімдер) – Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары, сондай-ақ арнаулы мемлекеттік органдар жарақтандырылатын қару-жарақ, әскери және арнайы техника, оқ-дәрілер, құжаттама, зияткерлік меншік құқығы объектілері, өндіріске және әскери мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларды (өнімді) сынауға арналған жабдық, сондай-ақ оларға жиынтықтаушылар және басқа да мүлік;
2) қорғаныстық тапсырыстың мемлекеттік тапсырыс берушісі (бұдан әрі – мемлекеттік тапсырыс беруші) – қорғаныс мұқтажы, мемлекеттегі әскери қауіпсіздікті және құқық тәртібін, арнаулы мемлекеттік органдардың қызметін қамтамасыз ету үшін сатып алынатын әскери және қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларды (өнімді), әскери мақсаттағы жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді әзірлеуге, зерттеуге, шығаруға, жеткізуге тапсырыстарды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы;
3) мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындаушы (бұдан әрі – орындаушы) – оператормен, уәкілетті ұйыммен және/немесе мемлекеттік тапсырыс берушімен жасаған шарт негізінде қорғаныстық тапсырысты орындауды жүзеге асыратын заңды тұлға;»;
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
«3-1) мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты басты орындаушылар (бұдан әрі – басты орындаушылар) – операторлар және уәкілетті ұйым;»;
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«4) қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарлар (өнімдер) – азаматтық мақсаттарда пайдаланылатын, бiрақ мемлекеттiк қорғаныстық тапсырыстың мемлекеттiк тапсырыс берушiлерi әскери мақсаттағы тауарлар (өнімдер) ретiнде пайдалануы не кейiннен қайта бейiмдеуi және пайдалануы мүмкiн өнiм мен технологиялар;»;
мынадай мазмұндағы 4-1) және 4-2) тармақшалармен толықтырылсын:
«4-1) әскери мақсаттағы жұмыстар – қорғаныс объектілерінің және әскери мүліктің құрылысымен, күрделі жөндеумен және жаңғыртумен, жаңа қару-жарақ пен әскери техниканы, арнайы құралдарды, ақпараттық, телекоммуникациялық және геоақпараттық жүйелерді, автоматтандырылған басқару жүйелерін және басқа да заттай нәтижесі бар әскери мүлікке немесе мемлекеттің қорғанысы мен қауіпсіздігін қамтамасыз етуге байланысты жұмыстарды (оның ішінде ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық) құрумен байланысты қызмет;
4-2) әскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтер – заттай нәтижесі жоқ қызмет;»;
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«5) мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс (бұдан әрі – қорғаныстық тапсырыс) – қорғаныс мұқтажы, мемлекеттегі әскери қауіпсіздікті және құқық тәртібін, арнаулы мемлекеттік органдардың қызметін қамтамасыз ету, сондай-ақ Қазақстан Республикасының халықаралық шарттар мен міндеттемелерді орындауы үшін сатып алынатын әскери және қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарлардың (өнімнің), әскери мақсаттағы жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің тізбесін және көлемін бекітетін Қазақстан Республикасы Үкіметінің құқықтық актісі;»;
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:

«1) товары (продукция) военного назначения – вооружение, военная и специальная техника, боеприпасы, документация, объекты права интеллектуальной собственности, оборудование для производства и испытания товаров (продукции) военного назначения (применения), а также комплектующие к ним;
2) государственный заказчик оборонного заказа (далее – государственный заказчик) – государственный орган Республики Казахстан, осуществляющий заказы на разработку, исследование, производство, поставку товаров (продукции) военного и двойного назначения (применения), работ и услуг военного назначения;
3) исполнитель государственного оборонного заказа (далее - исполнитель) – юридическое лицо, осуществляющее выполнение оборонного заказа на основании договора, заключенного с оператором, уполномоченной организацией и/или государственным заказчиком;»;
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
«3-1) головные исполнители государственного оборонного заказа (далее – головные исполнители) – операторы и уполномоченная организация;»;
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
«4) товары (продукция) двойного назначения (применения) – продукция и технологии, которые используются в гражданских целях, но будут использованы либо в последующем перепрофилированы и использованы государственными заказчиками государственного оборонного заказа как товары (продукция) военного назначения;»;
дополнить подпунктами 4-1) и 4-2) следующего содержания:
«4-1) работы военного назначения – деятельность, связанная со строительством, капитальным ремонтом и модернизацией оборонных объектов и военного имущества, созданием нового вооружения и военной техники, специальных средств, информационных, телекоммуникационных и геоинформационных систем, автоматизированных систем управления, и другие работы (в том числе научно-исследовательские и опытно-конструкторские), связанные с военным имуществом или обеспечением обороны и безопасности государства, имеющие вещественный результат;
4-2) услуги военного назначения – деятельность, не имеющая вещественный результат;»;
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
«5) государственный оборонный заказ (далее – оборонный заказ) – правовой акт Правительства Республики Казахстан, утверждающий перечень и объем товаров (продукции) военного и двойного назначения (применения), работ и услуг военного назначения, приобретаемых для нужд обороны, обеспечения военной безопасности и правопорядка в государстве, деятельности специальных государственных органов, а также выполнения Республикой Казахстан международных договоров и обязательств;»;
подпункт 7) изложить в следующей редакции:

«7) уәкілетті ұйым – Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын және осы Заңның 9-бабының 2-тармағына сәйкес қызметті жүзеге асыратын ұйым;»;
мынадай мазмұндағы 8), 9) және 10) тармақшалармен толықтырылсын:
«8) мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындау жөніндегі операторлар (бұдан әрі – операторлар) – Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын және осы Заңның 9-бабының 1-тармағында көзделген қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғалар;
9) отандық тауар (өнім) өндіруші – Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын және мемлекеттік тапсырыс берушілердің тапсырмалары бойынша әскери және қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларды (өнімді) жасау үшін қажетті өндірістік қуаты, әскери және қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларды (өнімді) шығару және анағұрлым тиімді экономикалық жағдайларда сапаны талап ететін әскери мақсаттағы жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жүзеге асыру қабілеті бар заңды тұлға;
10) әскери мақсаттағы жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді отандық жеткізуші – Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын заңды тұлға.»;
2) 3-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«3-бап. Қорғаныстық тапсырыстың құрамы
1. Қорғаныстық тапсырыстың құрамына:
1) қару-жарақты, әскери және арнайы техниканы, техникалық құралдарды, оқ-дәрілерді және әскери және қосарланған мақсаттағы өнімді, сондай-ақ оларға жиынтықтаушыларды шығаруға және сынауға арналған жабдықты шығару және жеткізу;
2) мемлекеттің қорғанысы мен ұлттық қауіпсіздігі саласындағы іргелі және қолданбалы ғылыми зерттеулер, тәжірибелік үлгілерді әзірлеу, мемлекеттік тапсырыс берушілерді жарақтандыруда тұрған қару-жарақты, әскери және арнайы техниканы, техникалық құралдарды, оқ-дәрілерді және әскери және қосарланған мақсаттағы өнімді, сондай-ақ оларға жиынтықтаушыларды шығаруға және сынауға арналған жабдықты жаңғырту жөніндегі ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар;
3) қару-жарақты, әскери және арнайы техниканы, техникалық құралдарды, оқ-дәрілерді және әскери және қосарланған мақсаттағы өнімді, сондай-ақ оларға жиынтықтаушыларды шығаруға және сынауға арналған жабдықты жөндеу, жаңғырту және регламенттелген техникалық қызмет көрсету;
4) пайдаланылмайтын әскери мүлікті қатерсіздендіру;
5) пайдаланылмайтын қару-жарақты, әскери және арнайы техниканы, техникалық құралдарды, жабдықтар мен оқ-дәрілерді жою (кәдеге жарату, құрту, көму) және қайта өңдеу;
6) жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу, әскери, арнайы объектілерді салу және жөндеу, сондай-ақ оларды күтіп-ұстау және пайдалану бойынша көрсетілетін қызметтер;

«7) уполномоченная организация – организация, определяемая Правительством Республики Казахстан и осуществляющая деятельность в соответствии с пунктом 2 статьи 9 настоящего Закона;»;
дополнить подпунктами 8), 9) и 10) следующего содержания:
«8) операторы по исполнению государственного оборонного заказа (далее – операторы) – юридические лица, определяемые Правительством Республики Казахстан и осуществляющие деятельность, предусмотренную пунктом 1 статьи 9 настоящего Закона;
9) отечественный производитель товаров (продукции) – юридическое лицо, являющееся резидентом Республики Казахстан и имеющее производственные мощности, необходимые для изготовления по заданиям государственных заказчиков товаров (продукции) военного и двойного назначения (применения), обладающее способностью произвести товары (продукцию) военного и двойного назначения (применения) и осуществить работы, услуги военного назначения требуемого качества на наиболее выгодных экономических условиях;
10) отечественный поставщик работ и услуг военного назначения – юридическое лицо, являющееся резидентом Республики Казахстан.»;
2) статью 3 изложить в следующей редакции:
«Статья 3. Состав оборонного заказа
1. В состав оборонного заказа включаются:
1) производство и поставка вооружения, военной и специальной техники, технических средств, боеприпасов и оборудования для производства и испытания продукции военного и двойного назначения, а также комплектующих к ним;
2) фундаментальные и прикладные научные исследования в области обороны и национальной безопасности государства, научно-исследовательские и опытно-конструкторские работы по разработке опытных образцов, модернизации состоящих на оснащении государственных заказчиков вооружения, военной и специальной техники, технических средств, боеприпасов и оборудования для производства и испытания продукции военного и двойного назначения, а также комплектующих к ним;
3) ремонт, модернизация и регламентированное техническое обслуживание вооружения, военной и специальной техники, технических средств, боеприпасов и оборудования для производства и испытания продукции военного и двойного назначения, а также комплектующих к ним;
4) дезактивация неиспользуемого военного имущества;
5) ликвидация (утилизация, уничтожение, захоронение), переработка, реализация неиспользуемого военного имущества и неиспользуемого имущества специальных государственных и правоохранительных органов, а также комплектующих к ним;
6) разработка проектно-сметной документации, строительство и ремонт военных, специальных объектов, а также услуги по их содержанию и эксплуатации;

7) Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың әскери қызметшілері және арнаулы мемлекеттік органдардың, азаматтық қорғау органдарының қызметкерлері үшін әскери және арнайы киім нысанын, айырым белгілері мен жеке қорғану құралдарын шығару кіреді.
2. Қорғаныстық тапсырыс:
1) жеткізілетін әскери және қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарлардың (өнімнің), әскери мақсаттағы жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің тізбесін (номенклатурасын) және көлемін, сондай-ақ осы жеткізулердің мерзімдерін;
2) жалпы қорғаныстық тапсырыстың, сондай-ақ оның бөлімдері мен оны өткізудің жекелеген кезеңдері бойынша құнын (бағасын);
3) мемлекеттік тапсырыс берушілердің тізбесін;
4) басты орындаушылардың, сондай-ақ арнаулы мемлекеттік органдар үшін орындаушылардың тізбесін қамтуға тиіс.»;
3) 4-баптың 2 және 3-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Басты орындаушыларды уәкілетті органның ұсынысы бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.
Орындаушыларды таңдау операторлар қорғаныстық тапсырысты орналастыру кезінде мемлекеттік тапсырыс берушілермен (арнаулы мемлекеттік органдарды қоспағанда) келісу бойынша анағұрлым тиімді экономикалық жағдайларда сапаны талап ететін қажетті өндіріс шарттарын, оның ішінде мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтерді қорғауды қамтамасыз ету мүмкіндіктеріне, әскери және қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларды (өнімді) шығару және әскери мақсаттағы жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жүзеге асыру қабілеттеріне сүйене отырып, отандық тауар өндірушілер, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді отандық жеткізушілер арасынан жүргізіледі.
Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдары орындаушыларды таңдауды қорғаныстық тапсырысты қалыптастару кезінде уәкілетті органмен келісу бойынша анағұрлым тиімді экономикалық жағдайларда сапаны талап ететін қажетті өндіріс шарттарын, оның ішінде мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтерді қорғауды қамтамасыз ету мүмкіндіктеріне, әскери және қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларды (өнімді) шығару және әскери мақсаттағы жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жүзеге асыру қабілеттеріне сүйене отырып, отандық тауар өндірушілер, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді отандық жеткізушілер арасынан жүргізеді.
3. Операторлар отандық тауар өндірушілер, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді отандық жеткізушілер арасынан орындаушыны айқындай алмаған жағдайда әскери және қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларды жеткізу (импорттау) және әскери мақсаттағы жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жүзеге асыру мүмкіндіктеріне сүйене отырып, уәкілетті ұйым басты орындаушы болып танылады.
Арнаулы мемлекеттік органдар отандық тауар өндірушілер, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді отандық жеткізушілер және (немесе) уәкілетті ұйым арасынан орындаушыны айқындай алмаған жағдайда орындаушы шетелдік заңды тұлғалар арасынан айқындалады.»;

7) производство военной и специальной формы одежды, знаков различия и средств индивидуальной защиты для военнослужащих Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований и сотрудников специальных государственных органов, органов гражданской защиты.
2. Оборонный заказ должен содержать:
1) перечень (номенклатуру) и объем поставляемых товаров (продукции) военного и двойного назначения (применения), работ и услуг военного назначения, а также сроки этих поставок;
2) стоимость (цену) оборонного заказа в целом, а также по его разделам и отдельным этапам реализации;
3) перечень государственных заказчиков;
4) перечень головных исполнителей, а также исполнителей для специальных государственных органов.»;
3) пункты 2 и 3 статьи 4 изложить в следующей редакции:
«2. Головные исполнители определяются Правительством Республики Казахстан по представлению уполномоченного органа.
Выбор исполнителей производится при размещении оборонного заказа операторами по согласованию с государственными заказчиками (за исключением специальных государственных органов) из числа отечественных товаропроизводителей, отечественных поставщиков работ, услуг, исходя из возможностей обеспечения необходимых условий производства, в том числе и защиты сведений, составляющих государственные секреты, способности произвести товары (продукцию) военного и двойного назначения (применения) и осуществить работы, услуги военного назначения требуемого качества на наиболее выгодных экономических условиях.
Специальными государственными органами Республики Казахстан выбор исполнителей производится при формировании оборонного заказа по согласованию с уполномоченным органом из числа отечественных товаропроизводителей, отечественных поставщиков работ, услуг, исходя из возможностей обеспечения необходимых условий производства, в том числе и защиты сведений, составляющих государственные секреты, способности произвести товары (продукцию) военного и двойного назначения (применения) и осуществить работы, услуги военного назначения требуемого качества на наиболее выгодных экономических условиях.
3. В случае невозможности определения операторами исполнителя из числа отечественных товаропроизводителей, отечественных поставщиков работ, услуг, головным исполнителем признается уполномоченная организация, исходя из возможностей поставить (импортировать) товары (продукцию) военного и двойного назначения (применения) и осуществить работы, услуги военного назначения.
В случае невозможности определения специальными государственными органами исполнителя из числа отечественных товаропроизводителей, отечественных поставщиков работ, услуг и (или) уполномоченной организации, исполнитель определяется из числа иностранных юридических лиц.»;

4) 7-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
«4-1) мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындау жөніндегі операторларды айқындайды;»;
2-тармақта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«3) қорғаныстық тапсырысты қалыптастырады, оны Қазақстан Республикасының Үкіметіне бекітуге ұсынады және бекітілген қорғаныстық тапсырыстың тапсырмаларын басты орындаушыларға жеткізеді;»;
мынадай мазмұндағы 3-1), 3-2) және 4-1) тармақшалармен толықтырылсын:
«3-1) әскери және қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларды (өнімді) отандық өндірушілердің, әскери мақсаттағы жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді отандық жеткізушілердің тізілімін жасау және жүргізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
3-2) қорғаныстық тапсырыстың басқа да мемлекеттік тапсырыс берушілерімен келісу бойынша әскери және қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларды (өнімді) отандық өндірушілердің, әскери мақсаттағы жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді отандық жеткізушілердің тізілімін әзірлейді және бекітеді;
4-1) мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберінде басты орындаушылардың қызметін үйлестіреді және бақылайды;»;
5) 9-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«9-бап. Орындаушылардың функциялары
1. Операторлар мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындау кезінде:
1) Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған тәртіппен әскери және қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларды (өнімді) отандық өндірушілердің, әскери мақсаттағы жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді отандық жеткізушілердің тізіліміне енгізілген ұйымдар қатарынан мемлекеттік қорғаныстық тапсырыстың орындаушыларын таңдауды жүзеге асырады;
2) мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс бойынша тауарларға (өнімге), жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерге бағаны негіздейді;
3) мемлекеттік тапсырыс берушімен мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындауға шарт жасайды және оның орындалуына Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылықта болады;
4) әскери және қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларды (өнімді) отандық өндірушілердің, әскери мақсаттағы жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді отандық жеткізушілердің тізілімін жасайды және жүргізеді;
5) әскери және қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларды (өнімді) отандық өндірушілердің, әскери мақсаттағы жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді отандық жеткізушілердің тізіліміне енгізілген орындаушылармен жасалған шарттар негізінде мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты уақтылы және тиісті түрде орындау жөнінде шаралар қабылдайды;
6) уәкілетті органның сұрау салулары бойынша өз қызметі туралы ақпаратты ұсынады;

4) в статье 7:
пункт 1 дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
«4-1) определяет операторов по исполнению государственного оборонного заказа;»;
в пункте 2:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
«3) формирует оборонный заказ, представляет его на утверждение Правительства Республики Казахстан и доводит задания утвержденного оборонного заказа до головных исполнителей;»;
дополнить подпунктами 3-1), 3-2) и 4-1) следующего содержания:
«3-1) разрабатывает и утверждает правила формирования и ведения реестра отечественных производителей товаров (продукции) военного и двойного назначения (применения), отечественных поставщиков работ и услуг военного назначения;
3-2) разрабатывает и утверждает реестр отечественных производителей товаров (продукции) военного и двойного назначения (применения), отечественных поставщиков работ и услуг военного назначения по согласованию с другими государственными заказчиками оборонного заказа;»;
«4-1) координирует и контролирует деятельность головных исполнителей в рамках государственного оборонного заказа;»;
5) статью 9 изложить в следующей редакции:
«Статья 9. Функции исполнителей
1. Операторы при выполнении государственного оборонного заказа:
1) в порядке, определенном Правительством Республики Казахстан, осуществляют выбор исполнителей государственного оборонного заказа из числа организаций, включенных в реестр отечественных производителей товаров (продукции) военного и двойного назначения (применения), отечественных поставщиков работ и услуг военного назначения;
2) обосновывают цену на товары (продукцию), работы и услуги по государственному оборонному заказу;
3) заключают с государственным заказчиком договор на выполнение государственного оборонного заказа и несут установленную законами Республики Казахстан ответственность за его исполнение;
4) формируют и ведут реестр отечественных производителей товаров (продукции) военного и двойного назначения (применения), отечественных поставщиков работ и услуг военного назначения;
5) принимают меры по своевременному и надлежащему исполнению государственного оборонного заказа на основании договоров, заключенных с исполнителями, включенными в реестр отечественных производителей товаров (продукции) военного и двойного назначения (применения), отечественных поставщиков работ, услуг военного назначения;
6) предоставляют по запросам уполномоченного органа информацию о своей деятельности;

7) мемлекеттік тапсырыс берушілер төлейтін бюджет қаражатын тек мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындауға және аванс беруге пайдаланады;
8) мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс туралы әрбір шарт бойынша қаржы қызметінің нәтижелерін жеке есепке алуды жүргізеді;
9) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де функцияларды орындайды.
2. Уәкілетті ұйым:
1) отандық тауар өндірушілер және қорғаныстық тапсырысты орындау кезінде көрсетілген тауарларды өндіру үшін сатып алынатын жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді отандық жеткізушілер жүзеге асыратын тауарларды (өнімді), жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді импорттауды қоспағанда, әскери қауіпсіздікті, сондай-ақ арнаулы мемлекеттік органдардың қызметін қамтамасыз ету үшін қажетті әскери және қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларды (өнімді), әскери мақсаттағы жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді импорттауды жүзеге асырады;
2) мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс бойынша тауарларға (өнімге), жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерге бағаны негіздейді;
3) арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының пайдаланылмайтын әскери мүлкін және пайдаланылмайтын мүлкін жоюды (құртуды, кәдеге жаратуды, көмуді) жүзеге асырады;
4) арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының пайдаланылмайтын әскери мүлкін және пайдаланылмайтын мүлкін, оның ішінде оларды жою және қайта өңдеу өнімдерін өткізуді (экспорттауды) жүзеге асырады;
5) арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының пайдаланылмайтын әскери мүлкін және пайдаланылмайтын мүлкін бағалауды жүргізуді ұйымдастыруды жүзеге асырады;
6) мемлекеттік тапсырыс берушімен мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындауға шарт жасайды және оның орындалуына Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылықта болады;
7) уәкілетті органның сұрау салулары бойынша өз қызметі туралы ақпаратты ұсынады;
8) мемлекеттік тапсырыс берушілер төлейтін бюджет қаражатын тек мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындауға және аван беруге пайдаланады;
9) мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс туралы әрбір шарт бойынша қаржы қызметінің нәтижелерін жеке есепке алуды жүргізеді;
10) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де функцияларды орындайды.
3. Орындаушылар:
1) мемлекеттік тапсырыс берушілердің және уәкілетті органның сұрау салулары бойынша өз қызметі туралы ақпаратты ұсынады;
2) басты орындаушымен және/немесе мемлекеттік тапсырыс берушімен жасалған шарт негізінде қорғаныстық тапсырысты орындайды және оның орындалуына Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жауаптылықта болады;

7) используют бюджетные средства, выплачиваемые государственными заказчиками, только на выполнение государственного оборонного заказа и его авансирование;
8) ведут раздельный учет результатов финансовой деятельности по каждому договору о государственном оборонном заказе;
9) выполняют иные функции в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. Уполномоченная организация:
1) осуществляет импорт товаров (продукции) военного и двойного назначения (применения), работ и услуг военного назначения, необходимых для обеспечения военной безопасности, а также деятельности специальных государственных органов, за исключением импорта товаров (продукции), работ и услуг, осуществляемого отечественными товаропроизводителями и отечественными поставщиками работ и услуг, приобретаемых для производства указанных товаров при выполнении оборонного заказа;
2) обосновывает цену на товары (продукцию), работы и услуги по государственному оборонному заказу;
3) осуществляет ликвидацию (уничтожение, утилизацию, захоронение) неиспользуемого военного имущества и неиспользуемого имущества специальных государственных и правоохранительных органов;
4) осуществляет реализацию (экспорт) неиспользуемого военного имущества и неиспользуемого имущества специальных государственных и правоохранительных органов, в том числе продуктов их ликвидации и переработки;
5) осуществляет организацию проведения оценки неиспользуемого военного имущества и неиспользуемого имущества специальных государственных и правоохранительных органов;
6) заключает с государственным заказчиком договор на выполнение государственного оборонного заказа и несет установленную законами Республики Казахстан ответственность за его исполнение;
7) предоставляет по запросам уполномоченного органа информацию о своей деятельности;
8) использует бюджетные средства, выплачиваемые государственными заказчиками, только на выполнение государственного оборонного заказа и его авансирование;
9) ведет раздельный учет результатов финансовой деятельности по каждому договору о государственном оборонном заказе;
10) выполняет иные функции в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. Исполнители:
1) предоставляют по запросам государственных заказчиков и уполномоченного органа информацию о своей деятельности;
2) выполняют оборонный заказ на основании договора, заключенного с головным исполнителем и/или государственным заказчиком, и несут установленную законодательством Республики Казахстан ответственность за его исполнение;

3) орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің, әскери және қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларды (өнімді) жеткізудің оператормен жасалған шарттың талаптарына сәйкес келуін қамтамасыз етеді;
4) әскери және қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарлардың (өнімнің), жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің, әскери мақсаттағы жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің бағасын негіздейді;
5) қорғаныстық тапсырыс бойынша жеткізілетін тауарларды (өнімді) өндіру үшін қажетті әскери және қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларды (өнімді), жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді импорттауды жүзеге асырады;
6) мемлекеттік тапсырыс берушілер төлейтін бюджет қаражатын тек мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындауға және оны аванстауға пайдаланады;
7) қорғаныстық тапсырыс туралы әрбір шарт бойынша қаржы қызметінің нәтижелерін жеке есепке алуды жүргізеді.».
5. «Теміржол көлігі туралы» 2001 жылғы 8 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 23, 315-құжат; 2003 ж., № 10, 54-құжат; 2004 ж., № 18, 110-құжат; № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 13, 87-құжат; № 14, 89-құжат; № 16, 99-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; № 19, 148-құжат; 2008 ж., № 15-16, 64-құжат; № 24, 129-құжат; 2009 ж., № 2-3, 18-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 2, 14-құжат; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 14, 72, 75-құжаттар; № 16, 83-құжат; № 21-22, 115-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 12, 82-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 19-І, 100-құжат; № 20-VІ, 113-құжат; № 20-VІІ, 117-құжат; № 23-ІІ, 170, 172-құжаттар; 2015 жылғы 19 сәуірде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне теміржол жолаушылар көлігі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2015 жылғы 9 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 1-бапта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«3) арнаулы тасымалдаулар – мемлекет қажеттерiне арналған арнаулы жүктердi және уәкілетті мемлекеттік орган айқындайтын тәртіппен жолаушылардың жекелеген санаттарын тасымалдау;»;
мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
«4-1) ерекше маңызды тасымалдаулар – уәкілетті мемлекеттік органдар теміржол жылжымалы құрамның тасымалдауларына, сондай-ақ Қазақстан Республикасының күзетілетін адамдарын теміржолмен тасымалдаулар кезінде олардың жол жүру бағдарларына (қатынастарына) беретін мәртебе;»;
64-2) және 65) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

3) обеспечивают соответствие выполненных работ, оказанных услуг, поставки товаров (продукции) военного и двойного назначения (применения) условиям договора, заключенного с оператором;
4) обосновывают цену товаров (продукции), работ и услуг военного и двойного назначения (применения), работ и услуг военного назначения;
5) осуществляют импорт товаров (продукции), работ и услуг военного и двойного назначения (применения), необходимых для производства товаров (продукции), поставляемых по оборонному заказу;
6) используют бюджетные средства, выплачиваемые государственными заказчиками, только на выполнение государственного оборонного заказа и его авансирование;
7) ведут раздельный учет результатов финансовой деятельности по каждому договору об оборонном заказе.».
5. В Закон Республики Казахстан от 8 декабря 2001 года «О железнодорожном транспорте» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 23, ст. 315; 2003 г., № 10, ст. 54; 2004 г., № 18, ст. 110; № 23, ст. 142; 2006 г., № 3, ст. 22; № 13, ст. 87; № 14, ст. 89; № 16, ст. 99; № 24, ст. 148; 2007 г., № 9, ст. 67; № 19, ст. 148; 2008 г., № 15-16, ст. 64; № 24, ст. 129; 2009 г., № 2-3, ст. 18; № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 5, ст. 43; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 2,
ст. 14; № 15, ст. 97; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 14, ст. 72, 75; № 16, ст. 83; № 21-22, ст. 115; 2014 г., № 1, ст. 4; № 12, ст. 82; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; 2015 г., № 19-І, ст. 100; № 20-ІV, ст. 113; № 20-VІІ, ст. 117; № 23-ІІ, ст. 170, 172; Закон Республики Казахстан от 9 апреля 2016 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам железнодорожного пассажирского транспорта», опубликованный в газетах «Егемен Казахстан» и «Казахстанская правда» 19 апреля 2015 г.):
1) в статье 1:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
«3) специальные перевозки – перевозки специальных грузов для государственных нужд и отдельных категорий пассажиров в порядке, определяемом уполномоченным государственным органом;»;
дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
«4-1) особо важные перевозки – статус, присваиваемый уполномоченными государственными органами перевозкам железнодорожным подвижным составом, а также маршрутам (сообщениям) их следования при железнодорожных перевозках охраняемых лиц Республики Казахстан;»;
подпункты 64-2) и 65) изложить в следующей редакции:

«64-2) Ұлттық инфрақұрылым операторы – акцияларының бақылау пакеті Ұлттық теміржол компаниясына тиесілі, магистральдық теміржол желісін пайдалануды, күтіп-ұстауды, жаңғыртуды, салуды жүзеге асыратын және магистральдық теміржол желісі қызметтерін көрсететін, сондай-ақ әскери тасымалдауларды бірінші кезекте қамтамасыз етуді жүзеге асыратын заңды тұлға;
65) Ұлттық теміржол компаниясы – Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған, акцияларының бақылау пакеті ұлттық басқарушы холдингке тиесілі, дамудың жалпы бағыттарын айқындайтын және теміржол көлігі саласында қызметін жүзеге асыратын ұлттық инфрақұрылым операторы, ұлттық тасымалдаушылар және өзге де үлестес заңды тұлғалар, оның ішінде әскери тасымалдауларды ұйымдастыру, жан-жақты қамтамасыз ету және орындау жөніндегі қызметінің бағыттарын үйлестіруді қамтамасыз ететін акционерлік қоғам;»;
2) 8-баптың 4-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Қатысушысы Қазақстан Республикасы болып табылатын халықаралық келісімдер, шарттар (келісімшарттар) шеңберінде жүзеге асырылатын Қазақстан Республикасының шегінен тыс әскери тасымалдауларды акцияларының бақылау пакеті Ұлттық теміржол компаниясына тиесілі заңды тұлға (экспедитор) орындайды.»;
3) 14-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 2-1) және 34-26) тармақшалармен толықтырылсын:
«2-1) Ерекше маңызды тасымалдауларды жүзеге асыру қағидаларын бекіту;»;
«34-26) Әскери тасымалдауларды жүзеге асыру қағидаларын бекіту;»;
4) 15-1-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Ұлттық тасымалдаушылар жолаушыларды, багажды, жүк-багажды, пошта жөнелтілімдерiн және (немесе) жүктердi тасымалдау бойынша қызметтер көрсетедi, сондай-ақ уәкілетті мемлекеттік орган айқындаған тәртіппен арнайы және әскери тасымалдауларды орындайды.»;
5) 35-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Әлеуметтік, табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлар туындаған кезде, сондай-ақ төтенше жағдай және соғыс жағдайы енгiзiлген кезде тасымалдаушының шарттық қатынастары әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алуды (анықтауды, жолын кесуді) және жоюды өз құзыретіне қарай жүзеге асыратын мемлекеттік органдардың, жергілікті жер комендантының ұсынысы бойынша уәкілетті органның шешімдері негізінде тоқтатыла тұруы мүмкiн.»;
6) 38-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Әскери тасымалдауларды ұйымдастыру жөніндегі шарттарды қоспағанда, жүктерді тасымалдауларды ұйымдастыру туралы шартта тасымалдаулар көлемі, мерзімдері мен сапасы, көлік құралдарын және тасымалдауға жүктерді беру шарттары, сондай-ақ осы Заңда және тасымалдаулар қағидаларында көзделмеген тасымалдауларды ұйымдастырудың өзге де шарттары айқындалады.»;

«64-2) Национальный оператор инфраструктуры – юридическое лицо, контрольный пакет акций которого принадлежит Национальной железнодорожной компании, осуществляющее эксплуатацию, содержание, модернизацию, строительство магистральной железнодорожной сети и оказывающее услуги магистральной железнодорожной сети, а также осуществляющее первоочередное обеспечение воинских перевозок;
65) Национальная железнодорожная компания – созданное по решению Правительства Республики Казахстан акционерное общество, контрольный пакет акций которого принадлежит национальному управляющему холдингу, определяющее общие направления развития и обеспечивающее координацию направлений деятельности, в том числе по организации, всестороннему обеспечению и выполнению воинских перевозок, национального оператора инфраструктуры, национальных перевозчиков и иных аффилиированных юридических лиц, осуществляющих деятельность в области железнодорожного транспорта.»;
2) пункт 4 статьи 8 дополнить частью второй следующего содержания:
«Воинские перевозки за пределами Республики Казахстан, осуществляемые в рамках международных соглашений, договоров (контрактов), участником которых является Республика Казахстан, выполняет юридическое лицо (экспедитор), контрольный пакет акций которого принадлежит Национальной железнодорожной компании.»;
3) пункт 2 статьи 14 дополнить подпунктами 2-1) и 34-26) следующего содержания:
«2-1) утверждение правил осуществления особо важных перевозок;»;
«34-26) утверждение правил осуществления воинских перевозок;»;
4) пункт 2 статьи 15-1 изложить в следующей редакции:
«2. Национальные перевозчики оказывают услуги по перевозке пассажиров, багажа, грузобагажа, почтовых отправлений и (или) грузов, а также выполняют специальные и воинские перевозки в порядке, определенном уполномоченным государственным органом.»;
5) пункт 1 статьи 35 изложить в следующей редакции:
«1. При возникновении чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера, а также при введении чрезвычайного и военного положения договорные отношения перевозчика могут быть приостановлены на основании решений уполномоченного органа по представлению государственных органов, осуществляющих предупреждение (выявление, пресечение) и ликвидацию чрезвычайных ситуаций социального характера в зависимости от своей компетенции, коменданта местности.»;
6) пункт 2 статьи 38 изложить в следующей редакции:
«2. Договором об организации перевозок грузов, за исключением договоров по организации воинских перевозок, определяются объемы, сроки, качество перевозок, условия предоставления транспортных средств и предъявления грузов к перевозке, а также иные условия организации перевозок, не предусмотренные настоящим Законом и правилами перевозок.»;

7) 88-бапта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«Жүк жөнелтушi немесе жүк алушы, оның ішінде әскери тасымалдауларды орындау кезінде осы Заңның 86-бабының 2-тармағында көрсетiлген негiздерден басқа мынадай:»;
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«4) тасымалдаушыны вагондарды, контейнерлердi пайдаланбайтындығы туралы жүк тиейтiн күннен кем дегенде жеті тәулiк бұрын, ал әскери тасымалдаулар бойынша тиейтін күні ескерткен жағдайларда жауаптылықтан босатылады.».
6. «Сауда мақсатында теңізде жүзу туралы» 2002 жылғы 17 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2002 ж., № 2, 16-құжат; 2004 ж., № 20, 116-құжат; № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 11, 36-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; № 18, 143-құжат; 2009 ж., № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 8, 64-құжат; № 14, 95, 96-құжаттар; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 2, 10-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; № 16, 83-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 7, 37-құжат; № 10, 52-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; 2015 ж., № 2, 3-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; № 19-І, 100-құжат; 2016 жылғы 9 сәуірде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне төрелік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2016 жылғы 8 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 4-бапта:
2-тармақ мынадай мазмұндағы 31-3) тармақшамен толықтырылсын:
«31-3) Каспий теңізінің қазақстандық секторында теңіз қызметін навигациялық-гидрографиялық қамтамасыз ету қағидаларын бекіту;»;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Қорғаныс саласындағы уәкілетті органның құзыретіне:
1) теңіз жолдарын навигациялық-гидрографиялық қамтамасыз етуді жүзеге асыру;
2) Жүзу үшін тыйым салынған және жүзу үшін уақытша қауіпті аудандарды белгілеу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
3) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Әскери-теңіз күштерінің Гидрографиялық қамтамасыз ету қызметі туралы ережені әзірлеу және бекіту;
4) Каспий теңізінің қазақстандық секторында теңіз қызметін навигациялық-гидрографиялық қамтамасыз ету қағидаларын әзірлеу жатады.»;
2) мынадай мазмұндағы 8-4-баппен толықтырылсын:
«8-4-бап. Жүзу үшін тыйым салынған және жүзу үшін уақытша қауіпті аудандар
1. Оқу-жаттығуларды өткізуді, Қазақстан Республикасының мемлекеттік мүдделерін қорғауды және қоршаған ортаны қорғауды қамтамасыз ету мақсатында, сондай-ақ терроризмге қарсы операцияны және күзету іс-шараларын жүргізу кезінде ішкі теңіз суларында және аумақтық теңізде жүзу, зәкірге қою, теңіз сүтқоректілерін ұстау, су биологиялық ресурстарын алудың (аулаудың) суасты құралдарымен балық аулауды, суасты жарылыстарын жүзеге асыру, улаған зәкір-шынжырмен жүзу, ұшу аппараттарының ұшып өтуі, қалықтап тұруы және қонуы (су бетіне қонуы) және басқа да істер үшін шектелген жүзу үшін тыйым салынған аудандар және уақытша қауіпті аудандар белгіленуі мүмкін.

7) в статье 88:
абзац первый изложить в следующей редакции:
«Грузоотправитель или грузополучатель, в том числе при выполнении воинских перевозок, помимо оснований, указанных в пункте 2 статьи 86 настоящего Закона, освобождается от ответственности в случаях:».
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
«4) уведомления перевозчика о неиспользовании вагонов, контейнеров не менее чем за семь суток до дня погрузки, а по воинским перевозкам в день погрузки.».
6. В Закон Республики Казахстан от 17 января 2002 года «О торговом мореплавании» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., № 2, ст. 16; 2004 г., № 20, ст. 116; № 23, ст. 142; 2005 г., № 11, ст. 36; 2006 г., № 3, ст. 22; № 24, ст. 148; 2007 г., № 9, ст. 67; № 18, ст. 143; 2009 г., № 24, ст. 134; 2010 г., № 5, ст. 23; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50; № 12, ст. 111; 2012 г., № 8, ст. 64; № 14, ст. 95, 96; № 15, ст. 97; 2013 г., № 2, ст. 10; № 14, ст. 72, 75; № 16, ст. 83; 2014 г., № 1, ст. 4; № 7, ст. 37; № 10, ст. 52; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; 2015 г., № 2, ст. 3; 2015 г., № 8, ст. 45, № 19-І, ст. 100; Закон Республики Казахстан от 8 апреля 2016 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам арбитража», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 9 апреля 2016 г.):
1) в статье 4:
пункт 2 дополнить подпунктом 31-3) следующего содержания:
«31-3) утверждение Правил навигационно-гидрографического обеспечения морской деятельности в казахстанском секторе Каспийского моря;»;
пункт 4 изложить в следующей редакции:
«4. К компетенции уполномоченного органа в области обороны относятся:
1) осуществление навигационно-гидрографического обеспечения морских путей;
2) разработка и утверждение Правил установления запретных для плавания и временно опасных для плавания районов;
3) разработка и утверждение Положения о Службе гидрографического обеспечения Военно-морских сил Вооруженных Сил Республики Казахстан;
4) разработка Правил навигационно-гидрографического обеспечения морской деятельности в казахстанском секторе Каспийского моря.»;
2) дополнить статьей 8-4 следующего содержания:
«Статья 8-4. Запретные для плавания и временно
опасные для плавания районы
1. В целях обеспечения проведения учений, охраны государственных интересов Республики Казахстан и охраны окружающей среды, а также при проведении антитеррористической операции и охранных мероприятий, во внутренних морских водах и в территориальном море могут устанавливаться запретные для плавания районы и временно опасные районы, ограниченные для плавания, постановки на якорь, добычи морских млекопитающих, осуществления рыболовства придонными орудиями добычи (вылова) водных биологических ресурсов, подводных взрывов, плавания с вытравленной якорь-цепью, пролета, зависания и посадки (приводнения) летательных аппаратов и другой деятельности.

2. Жүзу үшін тыйым салынған аудандарда барлық кемелердің, әскери корабльдердің, басқа да мемлекеттік кемелердің және барлық өзге де жүзу құралдарының жүзуіне тыйым салынады. Жүзу үшін тыйым салынған аудандарды белгілеу және жүзу үшін оларды ашу туралы шешімді мүдделі мемлекеттік органдардың және ұйымдардың ұсынысы бойынша қорғаныс саласындағы уәкілетті орган қабылдайды.
Терроризмге қарсы операцияны жүргізу кезінде жүзу үшін тыйым салынған аудандарды белгілеу және жүзу үшін оларды ашу туралы шешімді республикалық жедел штабтың басшысы, ал күзету іс-шараларын жүргізу кезінде – Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің бастығы қабылдайды.
3. Жүзу үшін уақытша қауіпті аудандар белгілі бір мерзімге белгіленеді. Жүзу үшін уақытша қауіпті аудандарды белгілеу туралы шешімді қорғаныс саласындағы уәкілетті орган қабылдайды. Көрсетілген шешімдер ол туралы мүдделі орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдарды алдын ала хабардар еткеннен кейін күшіне енеді.»;
3) 44-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«44-бап. Навигациялық жағдай құралдары қолданылатын аймақтағы құрылыс
Жағалауда және Каспий теңізінің қазақстандық секторында теңiз жолдары навигациялық жағдайының құралдары қолданылатын аймақта гидрографиялық құрылыстар салу қорғаныс саласындағы уәкілетті органмен келісілуге тиiс.».
7. «Төтенше жағдай туралы» 2003 жылғы 8 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 3, 18-құжат; 2006 ж., № 2, 14-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; 2009 ж., № 8, 44-құжат; 2010 ж., № 7, 32-құжат; 2011 ж., № 5, 43-құжат; 2013 ж., № 14, 72-құжат; 2014 ж., № 7, 37-құжат; 2015 ж., № 1, 2-құжат):
16-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
«1-1) аумақтық қорғаныс іс-шараларын жүргізу;».
8. «Техникалық реттеу туралы» 2004 жылғы 9 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., № 21, 124-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 15, 92-құжат; № 24, 148-құжат; 2008 ж., № 15-16, 60-құжат; 2009 ж., № 17, 80-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 2, 26-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 5, 41-құжат; № 14, 92, 95-құжаттар; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 4, 21-құжат; № 14, 75-құжат; № 15, 81-құжат; № 21-22, 114-құжат; 2014 ж., № 10, 52-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 20-ІV, 113-құжат; № 22-V, 156-құжат; 2016 жылғы 31 наурызда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне рұқсат беру құжаттарын қысқарту және рұқсат беру рәсімдерін оңайлату мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2016 жылғы 29 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2016 жылғы 9 сәуірде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2016 жылғы 7 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы):

2. В запретных для плавания районах плавание всех судов, военных кораблей, других государственных судов и всех иных плавучих средств запрещается. Решение об установлении запретных для плавания районов и открытии их для плавания принимает уполномоченный орган в области обороны по представлению заинтересованных государственных органов и организаций.
Решение об установлении запретных для плавания районов при проведении антитеррористической операции и открытии их для плавания принимает руководитель республиканского оперативного штаба, а при проведении охранных мероприятий – начальник Службы государственной охраны Республики Казахстан.
3. Временно опасные для плавания районы устанавливаются на определенный срок. Решение об установлении временно опасных для плавания районов принимает уполномоченный орган в области обороны. Указанные решения вступают в силу после заблаговременного извещения об этом заинтересованных центральных государственных и местных исполнительных органов.»;
3) статью 44 изложить в следующей редакции:
«Статья 44. Строительство в зоне действия средств навигационной
обстановки
Строительство гидрографических сооружений на побережье и в казахстанском секторе Каспийского моря в зоне действия средств навигационной обстановки морских путей должно быть согласовано с уполномоченным органом в области обороны.».
7. В Закон Республики Казахстан от 8 февраля 2003 года «О чрезвычайном положении» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 3, ст. 18; 2006 г., № 2, ст. 14; 2007 г., № 9, ст. 67; 2008 г., № 6-7, ст. 27; 2009 г., № 8, ст. 44; 2010 г., № 7, ст. 32; 2011 г., № 5, ст. 43; 2013 г., № 14, ст. 72; 2014 г., № 7, ст. 37; 2015 г., № 1, ст. 2):
пункт 1 статьи 16 дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
«1-1) проведение мероприятий территориальной обороны;».
8. В Закон Республики Казахстан от 9 ноября 2004 года «О техническом регулировании» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 21, ст. 124; 2006 г., № 3, ст. 22; № 15, ст. 92; № 24, ст. 148; 2008 г., № 15-16, ст. 60; 2009 г., № 17, ст. 80; № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2; № 2, ст. 26; № 11, ст. 102; 2012 г., № 5, ст. 41; № 14, ст. 92, 95; № 15, ст. 97; 2013 г., № 4, ст. 21; № 14, ст. 75; № 15, ст. 81; № 21-22, ст. 114; 2014 г., № 10, ст. 52; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 23, ст. 143, 2015 г., № 20-ІV, ст. 113; № 22-V, ст. 156; Закон Республики Казахстан от 29 марта 2016 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам сокращения разрешительных документов и упрощения разрешительных процедур», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 31 марта 2016 г.; Закон Республики Казахстан от 7 апреля 2016 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам долевого участия в жилищном строительстве», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 9 апреля 2016 г.):

1) 1-баптың 5-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«5-1) әскери және қосарланған мақсаттағы тауарларға (өнімге), жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерге әскери стандарт – нормативтік-техникалық құжат, ол белгіленген және арнайы пайдалану мақсатында қорғаныс саласындағы уәкілетті орган айқындаған тәртіппен бекітілген, мемлекеттік құпияларды құрайтын және таратылуы шектеулі мәліметтерден тұратын әскери мақсаттағы объектілерге қағидаларды, жалпы қағидаттар мен сипаттамаларды белгілейді;»;
2) 8-бап мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Қорғаныс саласындағы уәкілетті орган әскери және қосарланған мақсаттағы тауарларға (өнімге), жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерге әскери стандарттарды әзірлеу, келісу, есепке алу, бекіту, сараптау, өзгерту, жою және қолданысқа енгізу тәртібін айқындайды.».
9. «Қазақстан Республикасының қорғанысы және Қарулы Күштері туралы» 2005 жылғы 7 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2005 ж., № 1-2, 1-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; 2010 ж., № 7, 32-құжат; № 10, 48-құжат; 2011 ж., № 1, 7-құжат; № 5, 43-құжат; № 8, 64-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 4, 32-құжат; № 5, 41-құжат; 2013 ж., № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 7, 37-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 19-II, 104-құжат; № 22-І, 140-құжат):
1) 1-бапта:
2), 3) және 5-1) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«2) арнаулы әскерлер – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының жауынгерлік қызметін (инженерлік және химиялық қамтамасыз ету, барлау, байланыс, радиоэлектрондық күрес, әскери полиция, ақпарат қауіпсіздігі) қамтамасыз ету жөніндегі арнаулы міндеттерді орындау үшін арналған әскери бөлімдер мен бөлімшелер;
3) арнаулы құралымдар – қорғаныс жүйесінде жұмылдыру жарияланған кезде өнеркәсіп, ауыл шаруашылығы, көлік, көлік инфрақұрылымы мен байланыс объектілерін күзету және қалпына келтіру жұмыстарын орындау, медициналық көмек көрсету, төтенше жағдайларды оқшаулау және жою үшін меншік нысандарына қарамастан мемлекеттік органдар мен ұйымдар құратын құралымдар;»;
«5-1) әскери атташе аппараты – шет мемлекетте Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің мүдделерін білдіретін қорғаныс мәселелері жөніндегі атташе (әскери атташе), оның орынбасарлары мен көмекшілері;»;
мынадай мазмұндағы 5-2) және 5-3) тармақшалармен толықтырылсын:
«5-2) аумақтық әскерлер – Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық бірліктері мүддесінде тиісті міндеттерді орындау үшін арналған, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің құрамдас бөлігі болып табылатын аумақтық қорғаныс әскери бөлімдері мен бөлімшелері (құралымдары);

1) подпункт 5-1) статьи 1 изложить в следующей редакции:
«5-1) военный стандарт на товары (продукцию), работы и услуги военного и двойного назначения – нормативно-технический документ, который в целях определенного и специального использования устанавливает правила, общие принципы и характеристики к объектам военного назначения, содержащий сведения, составляющие государственные секреты и ограниченного распространения, утвержденный в порядке, определенном уполномоченным органом в области обороны;»;
2) статью 8 дополнить частью второй следующего содержания:
«Уполномоченный орган в области обороны определяет порядок разработки, согласования, учета, утверждения, экспертизы, изменения, отмены и введения в действие военных стандартов на товары (продукцию), работы и услуги военного и двойного назначения.».
9. В Закон Республики Казахстан от 7 января 2005 года «Об обороне и Вооруженных Силах Республики Казахстан» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2005 г., № 1-2, ст. 1; 2007 г., № 9, ст. 67; 2008 г., № 6-7, ст. 27; 2010 г., № 7, ст. 32; № 10, ст. 48; 2011 г., № 1, ст. 7; № 5, ст. 43; № 8, ст. 64; № 11 ст. 102; 2012 г., № 4, ст. 32; № 5, ст. 41; 2013 г., № 14, ст. 75; 2014 г., № 7, ст. 37; № 16, ст. 90; № 19-I, 19-II, ст. 96; 2015 г., № 1, ст. 2, № 19-ІІ, ст. 104; № 22-І, ст. 140):
1) в статье 1:
подпункты 2), 3) и 5-1) изложить в следующей редакции:
«2) специальные войска – воинские части и подразделения, предназначенные для выполнения специальных задач по обеспечению боевой деятельности Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан (инженерного и химического обеспечения, разведки, связи, радиоэлектронной борьбы, военной полиции, информационной безопасности);
3) специальные формирования – формирования, создаваемые государственными органами и организациями вне зависимости от форм собственности в системе обороны при объявлении мобилизации для выполнения охранных и восстановительных работ объектов промышленности, сельского хозяйства, транспорта, транспортной инфраструктуры и связи, оказания медицинской помощи, локализации и ликвидации чрезвычайных ситуаций;»;
«5-1) аппарат военного атташе – атташе по вопросам обороны (военный атташе), его заместители и помощники, являющиеся военнослужащими, представляющими интересы Вооруженных Сил Республики Казахстан в иностранном государстве;»;
дополнить подпунктами 5-2) и 5-3) следующего содержания:
«5-2) территориальные войска – воинские части и подразделения (формирования) территориальной обороны, являющиеся составной частью Вооруженных Сил Республики Казахстан, предназначенные для выполнения соответствующих задач в интересах административно-территориальных единиц Республики Казахстан;

5-3) аумақтық әскерлерді арнайы өрістету – соғыс және төтенше жағдай режимдерін енгізу және қамтамасыз ету, төтенше жағдайларды және олардың зардаптарын жою кезінде және Қазақстан Республикасының Президенті айқындайтын өзге де жағдайларда резервтегілерді (әскери міндеттілерді) іс-шараларды орындау жөніндегі арнайы әскери жиындарға шақыру жолымен әскери бөлімдерді және аумақтық қорғаныс бөлімшелерін (құралымдарын) жасақтау;»;
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«7) әскери бөлім (мекеме) – уәкілетті мемлекеттік органның бірінші басшысы айқындаған тәртіппен шартты және нақты атау берілетін, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың ұйымдық-дербес бірлігі болып табылатын мемлекеттік мекеме;»;
мынадай мазмұндағы 13-1) тармақшамен толықтырылсын:
«13-1) жауынгерлік қабілеттілік – тағайындалуына сәйкес жауынгерлік (әскери, арнайы) іс-қимылдарды жүргізуге және өз жауынгерлік мүмкіндіктерін іске асыруға мүмкіндік беретін Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары әскерлерінің (күштерінің) жай-күйі;»;
16) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«16) кәдеге жарату – арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының пайдаланылмайтын әскери мүлкін және пайдаланылмайтын мүлкін олардың ұрысқа тән қасиеттерін пайдалануды немесе тікелей мақсаты бойынша қолдануды болдырмайтын жай-күйге келтіру, сондай-ақ олардың құрамдастарын кейіннен пайдалану мақсатында бөлшектеу;»;
мынадай мазмұндағы 16-1), 16-2), 16-3) және 18-1) тармақшалармен толықтырылсын:
«16-1) құрту – арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының пайдаланылмайтын әскери мүлкін және пайдаланылмайтын мүлкін физикалық тұрғыдан толық жою;
16-2) көму – зиянды заттардың қоршаған ортаға түсуін болдырмау мақсатында одан әрі пайдалануға жатпайтын арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының пайдаланылмайтын әскери мүлкін және пайдаланылмайтын мүлкін арнайы белгіленген орындарда оқшаулау;
16-3) қайта өңдеу – арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының пайдаланылмайтын әскери мүлкін және пайдаланылмайтын мүлкін бұдан әрі тауарлар немесе өзге де өнім шығаруда (дайындауда) пайдаланылатын шикізат пен өзге де материалдарды бөліп ала отырып, оларды тікелей арналуы бойынша, сондай-ақ олармен жұмыс істеуді жеңілдету, олардың көлемін немесе қауіпті қасиеттерін азайту мақсатында қасиеттерін өзгертуге пайдалануды болдырмайтын жай-күйге келтіру;»;
«18-1) қару-жараққа және әскери техникаға жиынтықтаушылар – жиынтықта қару-жарақ пен әскери техниканың және қару-жарақ пен әскери техникаға қосалқы бөлшектер мен керек-жарақтың құрылымдық тұтастығын құрайтын құрамдас бөліктер;»;
20), 20-1) және 23) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

5-3) специальное развертывание территориальных войск – комплектование воинских частей и подразделений (формирований) территориальной обороны путем призыва резервистов (военнообязанных) на специальные воинские сборы по выполнению мероприятий при введении и обеспечении режимов военного и чрезвычайного положения, ликвидации чрезвычайных ситуаций и их последствий и в иных случаях, определяемых Президентом Республики Казахстан;»;
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
«7) воинская часть (учреждение) – государственное учреждение, являющееся организационно-самостоятельной единицей Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, которому присваивается условное и действительное наименование в порядке, определенном первым руководителем уполномоченного государственного органа;»;
дополнить подпунктом 13-1) следующего содержания:
«13-1) боевая способность – состояние войск (сил) Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, позволяющее им вести боевые (войсковые, специальные) действия в соответствии с предназначением и реализовать свои боевые возможности;»;
подпункт 16) изложить в следующей редакции:
«16) утилизация – приведение неиспользуемого военного имущества и неиспользуемого имущества специальных государственных и правоохранительных органов в состояние, исключающее использование их боевых свойств или применение по прямому предназначению, а также разукомплектование в целях последующего использования их компонентов;»;
дополнить подпунктами 16-1), 16-2), 16-3) и 18-1) следующего содержания:
«16-1) уничтожение – полная физическая ликвидация неиспользуемого военного имущества и неиспользуемого имущества специальных государственных и правоохранительных органов;
16-2) захоронение – изоляция неиспользуемого военного имущества и неиспользуемого имущества специальных государственных и правоохранительных органов, не подлежащего дальнейшему использованию, в специально установленных местах в целях предотвращения попадания вредных веществ в окружающую среду;
16-3) переработка – приведение неиспользуемого военного имущества и неиспользуемого имущества специальных государственных и правоохранительных органов в состояние, исключающее использование их по прямому назначению, с извлечением сырья или иных материалов, используемых в дальнейшем в производстве (изготовлении) товаров или иной продукции, а также изменение свойств в целях облегчения обращения с ними, уменьшения их объема или опасных свойств;»;
«18-1) комплектующие к вооружению и военной технике – составные части, составляющие в совокупности конструктивную целостность вооружения и военной техники, и запасные части и принадлежности к вооружению и военной технике;»;
подпункты 20), 20-1) и 23) изложить в следующей редакции:

«20) қорғаныс – Қазақстан Республикасының әскери қауіпсіздігін, егемендігін, аумақтық тұтастығын және оның шекарасына қол сұғылмаушылықты қарулы қорғауды қамтамасыз ету жөніндегі саяси, әскери, экономикалық, ақпараттық, экологиялық, әлеуметтік-құқықтық және өзге де сипаттағы мемлекеттік шаралар жүйесі;
20-1) Қорғаныс министрлігінің әскери барлау органдары – Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген құзыреті шегінде барлау және жедел-іздестіру қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің бөлімшелері;»;
«23) мемлекеттің әскери ұйымы – бірлескен қызметі Қазақстан Республикасының әскери қауіпсіздігін және қорғанысын қамтамасыз ету жөніндегі міндеттерді шешуге бағытталған Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың, мемлекеттік органдардың, ұйымдардың және қорғаныс өнеркәсібі кешенінің жиынтығы;»;
мынадай мазмұндағы 28-1) тармақшамен толықтырылсын:
«28-1) Қарулы Күштердің арнайы операциялары – бейбіт және соғыс уақытында Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскерлерін қолданудың ерекше нысаны;»;
30) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«30) материалдық-техникалық қамтамасыз ету – қару-жарақпен, әскери техникамен, оқ-дәрілермен (зымырандармен) және басқа да мүлікпен қамтамасыз ету, оларды жөндеу және қалпына келтіру, олардың жауынгерлік әзірлігін және жауынгерлік қолдануды қолдау үшін Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың материалдық, медициналық, көліктік, тұрмыстық және өзге де қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында жүзеге асырылатын іс-шаралар кешені;»;
32) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 34), 35) және 36) тармақшалармен толықтырылсын:
«34) қорғаныстық зерттеулер – мемлекеттің әскери ұйымын, әскери өнерді дамыту, қару-жарақ пен әскери техниканың жаңа түрлерін жаңғырту, әзірлеу және енгізу, Қарулы Күштердің, аумақтық қорғаныстың құрылымы және қамтамасыз ету мәселелерін шешуге бағытталған стратегиялық, қолданбалы, талдау және әлеуметтік зерттеулерді қамтитын қорғаныс және әскери қауіпсіздік саласындағы ғылыми зерттеулер;
35) әскери мақсаттағы автоматтандырылған басқару жүйесі – бейбіт және соғыс уақытында әскерлерді (күштерді) басқару мақсатында шешімдер қабылдау, жоспарлау, міндеттер қою және оларды әскерлерге (күштерге) жеткізу, олардың орындалуын бақылау үшін аппараттық-бағдарламалық кешенді қолдана отырып, ақпарат жинау, өңдеу, сақтау, іздеу, тарату, беру және ұсыну үшін арналған жүйе;
36) қорғаныс өнеркәсібі кешені – Қарулы Күштер, басқа да әскерлер мен әскери құралымдар, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдары үшін әскери және арнайы техниканы, амуницияны, оқ-дәрілерді және өзге де әскери мүлікті әзірлеуді, шығаруды, сақтауды, қаруландыруға жеткізуді, жөндеуді және қалпына келтіруді, сондай-ақ әскери және арнайы техниканы, амуницияны, оқ-дәрілерді және өзге де әскери мүлікті экспорттауды орындайтын кәсіпорындар мен ұйымдар кешені.»;

«20) оборона – система государственных мер политического, военного, экономического, информационного, экологического, социально-правового и иного характера по обеспечению военной безопасности, вооруженной защиты суверенитета, территориальной целостности и неприкосновенности границ Республики Казахстан;
20-1) органы военной разведки Министерства обороны – подразделения Вооруженных Сил Республики Казахстан, осуществляющие разведывательную и оперативно-розыскную деятельности в пределах компетенции, установленной законами Республики Казахстан;»;
«23) военная организация государства – совокупность Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, государственных органов, организаций и оборонно-промышленного комплекса, совместная деятельность которых направлена на решение задач по обеспечению военной безопасности и обороны Республики Казахстан;»;
дополнить подпунктом 28-1) следующего содержания:
«28-1) специальные операции Вооруженных Сил – особая форма применения войск Вооруженных Сил Республики Казахстан в мирное и военное время;»;
подпункт 30) изложить в следующей редакции:
«30) материально-техническое обеспечение – комплекс мероприятий, осуществляемых в целях обеспечения, ремонта и восстановления вооружения, военной техники, боеприпасов (ракет) и другого имущества, удовлетворения материальных, медицинских, транспортных, бытовых и иных потребностей Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований для поддержания их боевой готовности и боевого применения;»;
подпункт 32) исключить;
дополнить подпунктами 34), 35) и 36) следующего содержания:
«34) оборонные исследования – научные исследования в области обороны и военной безопасности, включающие стратегические, прикладные, аналитические и социологические исследования, направленные на решение вопросов развития военной организации государства, военного искусства, модернизации, разработки и внедрения новых видов вооружения и военной техники, строительства и обеспечения Вооруженных Сил, территориальной обороны;
35) автоматизированная система управления военного назначения – система, предназначенная для сбора, обработки, хранения, поиска, распространения, передачи и предоставления информации с применением аппаратно-программного комплекса для принятия решения, планирования, постановки и доведения задач до войск (сил), контроля их исполнения в целях управления войсками (силами) в мирное и военное время;»;
36) оборонно-промышленный комплекс – комплекс предприятий и организаций, выполняющих разработку, производство, хранение, поставку на вооружение, ремонт и восстановление военной и специальной техники, амуниции, боеприпасов и иного военного имущества для Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, специальных государственных и правоохранительных органов, а также экспорт военной и специальной техники, амуниции, боеприпасов и иного военного имущества.»;

2) 4-бапта:
1-тармақтың 11) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«11) мемлекеттік құпияларды құрайтын мәлiметтердi қорғауды ұйымдастыруды және ақпарат қауіпсіздігін қамтамасыз етуді;»;
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«6. Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың мемлекеттік мекемелерiне бекiтiліп берiлген мүлiк республикалық меншік болып табылады.»;
3) 5-баптың 2-тармағында:
2) және 3) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«2) Қазақстан Республикасының Әскери доктринасын, әскери қауіпсіздік және қорғаныс мәселелері жөніндегі мемлекеттік бағдарламалар мен тұжырымдамаларды бекітеді;
3) Қазақстан Рсепубликасының Қарулы Күштерін, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарын қолдану жоспарын, қорғаныс мүдделерінде Қазақстан Республикасының аумағын жедел жабдықтау жоспарын, сондай-ақ мемлекеттің жұмылдыру жоспарын бекiтедi;»;
4) 7-бапта:
бірінші бөліктің 15), 17), 19) және 20) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
«15) әскери қызметке әскерге шақырылуға жататын азаматтардың санаттары мен санын айқындайды;»;
«17) мемлекеттің азаматтық және аумақтық қорғанысын жоспарлауды және оған жалпы басшылық жасауды жүзеге асырады;»;
«19) пайдаланылмайтын әскери мүлікті беру, өткізу, жою (құрту, кәдеге жарату, көму) және қайта өңдеу, сондай-ақ қорғаныс объектілерін мүліктік жалға (жалгерлікке) беру тәртібiн белгілейді;
20) әскери, әскери-техникалық және әскери-экономикалық ынтымақтастық мәселелері бойынша халықаралық келіссөздер жүргізу және үкіметаралық келісімдерге қол қою туралы шешімдер қабылдайды;»;
мынадай мазмұндағы екінші және үшінші бөліктермен толықтырылсын:
«Қазақстан Республикасының Үкіметі әскери-саяси жағдайдың кез келген шарттарында мемлекеттің әскери ұйымының тұрақты жүмыс істеуін ұйымдастырады.
Соғыс уақытында және соғыс жағдайын енгізу кезеңінде Қазақстан Республикасының Үкіметі:
1) экономиканы соғыс уақытында немесе соғыс жағдайында жұмыс істеу режиміне көшіруге;
2) Қарулы Күштер және арнаулы мемлекеттік органдар үшін резервтерді дайындауға, адам және материалдық ресурстарды жұмылдыруға;
3) Қарулы Күштерді және арнаулы мемлекеттік органдарды қарулы күрес жүргізу үшін күштермен және құралдармен қамтамасыз етуге;
4) ақпарат қауіпсіздігін және қарсы күресуді ұйымдастыруға;
5) Қазақстан Республикасының Конституциясымен, заңдарымен және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерімен оған жүктелген өзге де функцияларды орындауға жауап береді.»;
5) 9-бап мынадай мазмұндағы 6-1) және 7-1) тармақшалармен толықтырылсын:
«6-1) аумақтық қорғаныс әскери бөлімінің (құралымының) бірінші басшысына Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі төлейтін ақшалай үлесті төлеуді қоспағанда, Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі бекіткен саны мен құрылымы шегінде аумақтық әскерлерді ұстауды қамтамасыз етеді;»;

2) в статье 4:
подпункт 11) пункта 1 изложить в следующей редакции:
«11) организация защиты сведений, составляющих государственные секреты, и обеспечение информационной безопасности;»;
пункт 6 изложить в следующей редакции:
«6. Имущество, закрепленное за государственными учреждениями Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, является республиканской собственностью.»;
3) в пункте 2 статьи 5:
подпункты 2) и 3) изложить в следующей редакции:
«2) утверждает Военную доктрину Республики Казахстан, государственные программы и концепции по вопросам военной безопасности и обороны;
3) утверждает план применения Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, план оперативного оборудования территории Республики Казахстан в интересах обороны, а также мобилизационный план государства;»;
4) в статье 7:
подпункты 15), 17), 19) и 20) части первой изложить в следующей редакции:
«15) определяет категории и количество граждан, подлежащих призыву на воинскую службу;»;
«17) осуществляет планирование и общее руководство гражданской и территориальной обороной государства;»;
«19) устанавливает порядок передачи, реализации, ликвидации (уничтожения, утилизации, захоронения) и переработки неиспользуемого военного имущества, а также предоставления в имущественный наем (аренду) оборонных объектов;
20) принимает решения о проведении международных переговоров по вопросам военного, военно-технического и военно-экономического сотрудничества и подписании межправительственных соглашений;»;
дополнить частями второй и третьей следующего содержания:
«Правительство Республики Казахстан организует устойчивое функционирование военной организации государства в любых условиях военно-политической обстановки.
В военное время и период введения военного положения Правительство Республики Казахстан отвечает за:
1) перевод экономики на режим функционирования в условиях военного времени или военного положения;
2) подготовку резервов для Вооруженных Сил и специальных государственных органов, мобилизацию людских и материальных ресурсов;
3) обеспечение Вооруженных Сил и специальных государственных органов силами и средствами для ведения вооруженной борьбы;
4) организацию информационной безопасности и противоборства;
5) выполнение иных функций, возложенных на него Конституцией, законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.»;
5) статью 9 дополнить подпунктами 6-1) и 7-1) следующего содержания:
«6-1) обеспечивают содержание территориальных войск в пределах численности и структуры, утвержденной Министерством обороны Республики Казахстан, за исключением выплаты первому руководителю воинской части (формирования) территориальной обороны денежного довольствия, выплачиваемого Министерством обороны Республики Казахстан;»;

«7-1) соғыс жағдайы режимін енгізу және қамтамасыз ету мақсатында және соғыс уақытында облыстың және қаланың қорғаныс кеңестерін құрады;»;
6) 15-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Жеке және заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының республикалық мемлекеттік мекемелері алдындағы тамақтану және монша-кір жуу қызметтерін көрсетуді ұйымдастыру жөніндегі шарттық міндеттемелерді орындауын қамтамасыз ету мақсатында олардың басшылары орталық мемлекеттік орган басшысы айқындаған тәртіппен тамақтану немесе монша-кір жуу қызметтерін көрсетуді ұйымдастыру туралы шарттың мерзімі шегінде ғимараттарды, асханалардың, монша-кір жуу комбинаттарының үй-жайларын және олардағы әскери мүлікті мүліктік жалға (жалгерлікке) уақытша беруді өтеусіз жүзеге асырады.»;
7) 17-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Қазақстан Республикасының ғылыми ұйымдары мен басқа да ғылыми және ғылыми-техникалық қызмет субъектілері қорғаныс қажеттiлiктерін қамтамасыз ету мақсатында қорғаныстық зерттеулерді жүзеге асырады.»;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары үшін кадрларды даярлау ведомстволық бағынысты әскери оқу орындарында және жоғары оқу орындары жанындағы әскери кафедраларда, сондай-ақ халықаралық шарттар және оқуға шақыртулар негізiнде шетелде әскери оқу орындарында жүзеге асырылады.»;
8) 18-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Қарулы Күштер құрамының бiр бөлiгі Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес бiрiккен (ұжымдық) күштерге (әскерлерге) кiруi немесе бiрiккен қолбасшылықта болуы мүмкiн.»;
9) 19-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«19-бап. Қарулы Күштердің жалпы құрамы
Қарулы Күштер: әскери басқару органдарын, Қарулы Күштер түрлерiн, әскер тектерін, арнайы әскерлердi, материалдық-техникалық қамтамасыз ету әскерлерін, аумақтық әскерлерді, әскери оқу орындарын, әскери-ғылыми мекемелер мен басқа да ұйымдарды қамтиды.
Жұмылдыру жарияланған кезде Қарулы Күштердің құрамына Ұлттық қауіпсiздiк комитетінің Шекара қызметі, Ұлттық ұлан және азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның азаматтық қорғау басқару органдары, сондай-ақ арнайы құралымдар кiредi. Қазақстан Республикасының басқа да әскерлері мен әскери құралымдарын, арнаулы құралымдарды Қарулы Күштер құрамына беру мүдделі мемлекеттік органмен немесе ұйыммен келісу бойынша Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрі айқындайтын тәртіппен жүзеге асырылады.»;

«7-1) в целях введения и обеспечения режима военного положения и в военное время образовывают советы обороны области и города;»;
6) пункт 2 статьи 15 дополнить частью второй следующего содержания:
«В целях обеспечения выполнения физическими и юридическими лицами договорных обязательств по организации питания и банно-прачечного обслуживания перед республиканскими государственными учреждениями Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, их руководителями в порядке, определенном руководителем центрального государственного органа, осуществляется безвозмездно временная передача зданий, помещений столовых, банно-прачечных комбинатов и находящегося в них военного имущества в имущественный наем (аренду) в пределах срока договора об организации питания или банно-прачечного обслуживания.»;
7) в статье 17:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Научными организациями и другими субъектами научной и научно-технической деятельности Республики Казахстан в целях обеспечения потребностей обороны осуществляются оборонные исследования.»;
пункт 3 изложить в следующей редакции:
«3. Подготовка кадров для Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан осуществляется в подведомственных военных учебных заведениях и военных кафедрах при высших учебных заведениях, а также военных учебных заведениях за рубежом на основе международных договоров и приглашений на обучение.»;
8) пункт 4 статьи 18 изложить в следующей редакции:
«4. Часть состава Вооруженных Сил может входить в объединенные (коллективные) силы (войск) или находиться под объединенным командованием в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.»;
9) статью 19 изложить в следующей редакции:
«Статья 19. Общий состав Вооруженных Сил
Вооруженные Силы включают: органы военного управления, виды Вооруженных Сил, рода войск, специальные войска, войска материально-технического обеспечения, территориальные войска, военные учебные заведения, военно-научные учреждения и другие организации.
При объявлении мобилизации в состав Вооруженных Сил входят Пограничная служба Комитета национальной безопасности, Национальная гвардия и органы управления гражданской обороны уполномоченного органа в сфере гражданской защиты, а также специальные формирования. Передача других войск и воинских формирований Республики Казахстан, специальных формирований в состав Вооруженных Сил осуществляется в порядке, определяемом Министром обороны Республики Казахстан по согласованию с заинтересованным государственным органом или организацией.»;

10) 21-баптың 2 және 3-тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Жоғарғы Бас қолбасшылығының Ставкасы соғыс уақытында және соғыс жағдайын енгізу кезеңінде Қазақстан Республикасының әскери-саяси басшылығының жоғары органы болып табылады, қорғаныстық міндеттерді орындау кезінде мемлекеттің әскери ұйымын басқаруды, Қазақстан Республикасының орталық және жергілікті атқарушы органдарының қызметін бақылауды және үйлестіруді жүзеге асырады.
3. Жоғарғы Бас қолбасшылық Ставкасы Қарулы Күштердi басқаруды оның жұмыс органы болып табылатын Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Бас штабы арқылы жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Бас штабы бейбіт уақытта Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің ведомствосы болып табылады.»;
11) 22-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Қорғаныс министрлігі Қарулы Күштердi әскери-саяси, әскери-экономикалық және әскери-техникалық басқаруды жүзеге асыратын орталық атқарушы орган, мемлекеттік авиация саласындағы, пайдаланылмайтын әскери мүлікке иелік ету жөніндегі уәкілетті орган болып табылады.»;
2-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«2) Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмасы бойынша Әскери доктринаны, әскери қауіпсіздік және қорғаныс мәселелері жөніндегі мемлекеттік бағдарламалар мен тұжырымдамаларды әзiрлейдi;»;
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
«2-1) құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының мемлекеттік жоспарлау құжаттарын әзірлейді;»;
3) және 5) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«3) Қазақстан Республикасының Президенті және Үкіметі бекіткен Қарулы Күштер, Қорғаныс министрлігі және Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелер штат санының лимиттері шегінде Бас штабтың және Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің және оның ведомствосының қарамағында болатын республикалық мемлекеттік мекемелердің бейбіт уақыттағы құрылымын, штат санын бекітеді;»;
«5) Бас штаб арқылы бейбіт уақытта әскери барлау органдарының қызметін ұйымдастырады;»;
мынадай мазмұндағы 5-1), 5-2) және 5-3) тармақшалармен толықтырылсын:
«5-1) экономиканы, мемлекеттік органдар мен меншік нысанына қарамастан ұйымдарды жұмылдыра даярлауды ұйымдастыруға қатысады;
5-2) Қазақстан Республикасы әскери полигондарының аумағына, сондай-ақ шетел мемлекеттерінің аумағына топогеодезиялық ақпарат дайындауды ұйымдастырады, барлық Жер шары аумағына жергілікті жер туралы электрондық материалдар банкін құрады;

10) пункты 2 и 3 статьи 21 изложить в следующей редакции:
«2. Ставка Верховного Главного командования Вооруженных Сил Республики Казахстан является высшим органом военно-политического руководства Республики Казахстан в военное время и период введения военного положения, осуществляет управление военной организацией государства, контроль и координацию деятельности центральных и местных исполнительных органов Республики Казахстан при выполнении оборонных задач.
3. Ставка Верховного Главного командования осуществляет управление Вооруженными Силами через Генеральный штаб Вооруженных Сил Республики Казахстан, который является ее рабочим органом.
Генеральный штаб Вооруженных Сил Республики Казахстан в мирное время является ведомством Министерства обороны Республики Казахстан.»;
11) в статье 22:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Министерство обороны является центральным исполнительным органом, осуществляющим военно-политическое, военно-экономическое и военно-техническое управление Вооруженными Силами, уполномоченным органом в сфере государственной авиации, по распоряжению неиспользуемым военным имуществом.»;
в пункте 2:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
«2) разрабатывает Военную доктрину, по поручению Президента Республики Казахстан государственные программы и концепции по вопросам военной безопасности и обороны;»;
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
«2-1) разрабатывает документы Системы государственного планирования Республики Казахстан в пределах компетенции;»;
подпункты 3) и 5) изложить в следующей редакции:
«3) утверждает в мирное время в пределах утвержденных Президентом и Правительством Республики Казахстан лимитов штатной численности Вооруженных Сил, Министерства обороны и подведомственных Министерству обороны государственных учреждений структуру, штатную численность Генерального штаба и республиканских государственных учреждений, находящихся в ведении Министерства обороны Республики Казахстан и его ведомства;»;
«5) через Генеральный штаб организует деятельность органов военной разведки в мирное время;»;
дополнить подпунктами 5-1), 5-2) и 5-3) следующего содержания:
«5-1) участвует в организации мобилизационной подготовки экономики, государственных органов и организаций независимо от форм собственности;
5-2) организует изготовление топогеодезической информации на территорию войсковых полигонов Республики Казахстан, а также на территорию зарубежных государств, ведет учет и хранение электронных материалов о местности на территории всего Земного шара;

5-3) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің мүдделерінде топогеодезиялық ақпаратты және навигациялық деректерді алудың координаталары жүйесін, проекцияларын, түрлерін, тәсілдері мен әдістерін айқындайды;»;
7) және 13) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«7) қорғаныстық зерттеулерді, қорғаныс және әскери қауіпсіздік саласындағы ғылыми-зерттеу, тәжiрибелік-конструкторлық жұмыстарды ұйымдастырады және жүргізеді, сондай-ақ басшылық жасауды және олардың сапасын бақылауды жүзеге асырады;»;
«13) Заңда белгіленген өз құзыретi шегінде әскери қызмет өткеру, қорғаныс және Қарулы Күштер мәселелерi бойынша нормативтік құқықтық актілер шығарады және олардың орындалуын бақылайды;»;
мынадай мазмұндағы 13-1) тармақшамен толықтырылсын:
«13-1) өз құзыреті шегінде ақпараттық кеңістікке мониторинг және оған төнетін қатер көздеріне қарсы іс-қимыл жүргізеді;»;
16) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«16) бейбіт уақытта Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде бірыңғай мемлекеттік кадр саясатын іске асыруды қамтамасыз етеді;»;
мынадай мазмұндағы 16-1) және 16-2) тармақшалармен толықтырылсын:
«16-1) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері кадр саясатының тұжырымдамасын әзірлейді және бекітеді, өз құзыреті шегінде кадрларды орналастыруды және әскери атақтар беруді жүзеге асырады, лауазымдарға тағайындау және лауазымдар тізбесіне сәйкес әскери атақтар беру жөніндегі ұсыныстарды Қазақстан Республикасының Президентіне қарауға енгізеді;
16-2) Қарулы Күштердің әскери тасымалдауларын ұйымдастыру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;»;
17) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«17) пайдаланылмайтын әскери мүлікті беру, өткізу, жою (құрту, кәдеге жарату, көму), сондай-ақ қорғаныс объектілерін мүліктік жалға (жалгерлікке) беру тәртібіне сәйкес пайдаланылмайтын әскери мүлікке иелік етеді;»;
мынадай мазмұндағы 17-1) және 17-2) тармақшалармен толықтырылсын:
«17-1) қару-жарақты бақылау саласындағы халықаралық шарттарды сақтау мәселелері бойынша орталық және жергілікті атқарушы органдармен өзара іс-қимыл жасайды және басқа да қатысушы мемлекеттердің осы шарттарды орындауын қадағалайды;
17-2) өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын жасайды;»;
мынадай мазмұндағы 18-1) тармақшамен толықтырылсын:
«18-1) Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерін, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарын қаруландырудан қару-жарақ пен әскери техниканы алу қағидаларын бекітеді;»;
25) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«25) әскери атташе аппараты әскери қызметшілерінің қызметін және қызмет өткеру шарттарын ұйымдастыру қағидаларын бекітеді;»;

5-3) определяет системы координат, проекции, виды, способы и методы получения топогеодезической информации и навигационных данных в интересах Вооруженных Сил Республики Казахстан;»;
подпункты 7) и 13) изложить в следующей редакции:
«7) организует и проводит оборонные исследования, научно-исследовательские, опытно-конструкторские работы в области обороны и военной безопасности, а также осуществляет руководство и контроль за их качеством;»;
«13) издает в пределах своей компетенции, установленной Законом, нормативные правовые акты по вопросам прохождения воинской службы, обороны и Вооруженных Сил и контролирует их исполнение;»;
дополнить подпунктом 13-1) следующего содержания:
«13-1) проводит мониторинг информационного пространства в области военной безопасности и противодействие источникам ее угроз в пределах своей компетенции;»;
подпункт 16) изложить в следующей редакции:
«16) обеспечивает реализацию единой государственной кадровой политики в Вооруженных Силах Республики Казахстан в мирное время;»;
дополнить подпунктами 16-1) и 16-2) следующего содержания:
«16-1) разрабатывает и утверждает Концепцию кадровой политики Вооруженных Сил Республики Казахстан, осуществляет расстановку кадров и присвоение воинских званий в пределах своей компетенции, вносит на рассмотрение Президенту Республики Казахстан предложения по назначению на должности и присвоению воинских званий согласно перечню должностей;
16-2) разрабатывает и утверждает правила организации воинских перевозок Вооруженных Сил;»;
подпункт 17) изложить в следующей редакции:
«17) распоряжается неиспользуемым военным имуществом в соответствии с порядком передачи, реализации, ликвидации (уничтожения, утилизации, захоронения) неиспользуемого военного имущества, а также предоставления в имущественный наем (аренду) оборонных объектов;»;
дополнить подпунктами 17-1) и 17-2) следующего содержания:
«17-1) взаимодействует с центральными и местными исполнительными органами по вопросам соблюдения международных договоров в области контроля над вооружениями и наблюдает за выполнением этих договоров другими государствами-участниками;
17-2) в пределах своей компетенции заключает международные договоры Республики Казахстан;»;
дополнить подпунктом 18-1) следующего содержания:
«18-1) утверждает правила снятия с вооружения Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан вооружения и военной техники;»;
подпункт 25) изложить в следующей редакции:
«25) утверждает правила организации деятельности и условий прохождения службы военнослужащих аппарата военных атташе;»;

мынадай мазмұндағы 26-1), 26-2), 26-3), 26-4), 26-5), 26-6), 26-7), 26-8), 26-9), 26-10), 26-11) және 26-12) тармақшалармен толықтырылсын:
«26-1) әскери оқу орындарын бітіргені туралы төсбелгілердің, Қарулы Күштер үшін әскери-қолданбалы, қызметтік-қолданбалы, техникалық және басқа да спорттық іс-шаралар жүлдегерлеріне арналған наградтау медальдарының (белгілерінің) сипаттамасын және беру тәртібін бекітеді;
26-2) Қарулы Күштердің әскери қалашықтары мен оқу-жаттығу орталықтары аумағында орналасқан объектілердегі ветеринария және санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылық саласын ішкі бақылауды жүзеге асырады;
26-3) уәкілетті мемлекеттік орган басшысының ұсынысы бойынша Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери бөлімдеріне, азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның азаматтық қорғау басқару органдарына, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің әскери бөлімдеріне (мекемелеріне) шартты атаулар береді;
26-4) әскери бөлімдерге (мекемелерге) және кәсіпорындарға нақты және шартты атаулар беру және оларды Қарулы Күштерде хат жазысуды жүргізу кезінде қолдану қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
26-5) Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде әскери қызмет өткеру жөніндегі нұсқаулықты әзірлейді және бекітеді;
26-6) аумақтық әскерлер туралы ережені әзірлейді және бекітеді, өз құзыреті шегінде аумақтық қорғаныс мәселелері жөніндегі нормативтік құқықтық актілер шығарады, орталық және жергілікті атқарушы органдардың аумақтық қорғаныс мәселелері жөніндегі ақпаратты ұсыну тәртібі мен мерзімдерін айқындайды;
26-7) Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде экологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі қағидаларды бекітеді;
26-8) Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі орталық аппаратының әскери қызметшілеріне қызметтік куәліктер беру қағидаларын және олардың сипаттамасын әзірлейді және бекітеді;
26-9) Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде қаржы және шаруашылық қызметті ұйымдастыру жөніндегі қағидаларды әзірлейді және бекітеді;
26-10) шифрланған, кодталған, құпияландырылған байланыс, мемлекеттік құпияларды қорғау, Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде ақпарат қауіпсіздігін қамтамасыз ету мәселелері жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді және бекітеді;
26-11) Қазақстан Республикасының қорғанысы мен қауіпсіздігі саласындағы топогеодезиялық және навигациялық қамтамасыз ету, сондай-ақ Қазақстан Республикасының қорғанысы мен қауіпсіздігі саласындағы арнайы топогеодезиялық және навигациялық жұмыстарды орындау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;

дополнить подпунктами 26-1), 26-2), 26-3), 26-4), 26-5), 26-6), 26-7), 26-8), 26-9), 26-10), 26-11) и 26-12) следующего содержания:
«26-1) утверждает описание и порядок выдачи нагрудных знаков об окончании военных учебных заведений, наградных медалей (значков) для призеров военно-прикладных, служебно-прикладных, технических и других спортивных мероприятий для Вооруженных Сил;
26-2) осуществляет внутренний контроль в сфере ветеринарии и санитарно-эпидемиологического благополучия на объектах, расположенных на территории военных городков и учебных центров Вооруженных Сил;
26-3) присваивает условные наименования воинским частям (учреждениям) Вооруженных Сил Республики Казахстан, органам управления гражданской обороны уполномоченного органа в сфере гражданской защиты, воинским частям Службы государственной охраны Республики Казахстан по представлению руководителя уполномоченного государственного органа;
26-4) разрабатывает и утверждает правила присвоения воинским частям (учреждениям) и предприятиям действительных и условных наименований и их применения при ведении переписки в Вооруженных Силах;
26-5) разрабатывает и утверждает инструкцию прохождения воинской службы в Вооруженных Силах Республики Казахстан;
26-6) разрабатывает и утверждает положение о территориальных войсках, в пределах своей компетенции издает нормативные правовые акты по вопросам территориальной обороны, определяет порядок и сроки представления центральными и местными исполнительными органами информации по вопросам территориальной обороны;
26-7) утверждает правила по обеспечению экологической безопасности в Вооруженных Силах Республики Казахстан;
26-8) разрабатывает и утверждает правила выдачи военнослужащим центрального аппарата Министерства обороны Республики Казахстан служебных удостоверений и их описание;
26-9) разрабатывает и утверждает правила по организации финансовой и хозяйственной деятельности в Вооруженных Силах Республики Казахстан;
26-10) разрабатывает и утверждает нормативные правовые акты по вопросам шифрованной, кодированной, засекреченной связи, защиты государственных секретов, обеспечения безопасности информации в Вооруженных Силах Республики Казахстан;
26-11) разрабатывает и утверждает правила топогеодезического и навигационного обеспечения в области обороны и безопасности Республики Казахстан, а также выполнения специальных топогеодезических и навигационных работ в области обороны и безопасности Республики Казахстан;

26-12) Арсеналдардағы, базалар мен қоймалардағы зымырандар мен оқ-дәрілерді сақтауды және жинақтауды ұйымдастыру жөніндегі қағидаларды әзірлейді және бекітеді;»;
12) 23-баптың 1-тармағында:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«1) Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерін қолдануды стратегиялық жоспарлауды жүзеге асырады;»;
мынадай мазмұндағы 1-1), 1-2) және 1-3) тармақшалармен толықтырылсын:
«1-1) әскери-саяси жағдайды талдауды жүзеге асырады, Қазақстан Республикасы әскери қатерлерінің сипатын және деңгейін бағалайды, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің жауынгерлік құрамын айқындайды;
1-2) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің жауынгерлік және күнделікті қызметіне басшылық жасауды жүзеге асырады;
1-3) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің арнайы операцияларын дайындауға және өткізуге басшылық жасайды;»;
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«2) әскерлерді жұмылдыра өрістету схемасын әзірлейді;»;
мынадай мазмұндағы 2-1) және 5-1) тармақшалармен толықтырылсын:
«2-1) Қазақстан Республикасының Әскери доктринасын, Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын әзірлеуге қатысады;»;
«5-1) әскери операцияларды жоспарлау мүддесінде әскери барлау органдарының қызметін ұйымдастырады;»;
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«6) Қарулы Күштердің қорғанысты ұйымдастыру саласында басқа да әскерлермен және әскери құралымдармен өзара іс-қимылын ұйымдастырады және жүзеге асырады;»;
мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
«6-1) Қорғаныс мүддесінде Қазақстан Республикасының аумағын жедел жабдықтау жоспарын, Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерін қолдану қағидаларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағын жедел жабдықтау қағидаларын әзірлейді;»;
7) тармақша алып тасталсын;
8) және 10) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«8) аумақтық қорғаныс, аумақтық қорғаныс міндеттерін орындауға қатысатын күштер мен құралдардың іс-қимылдары жоспарларын әзірлеуді үйлестіреді, жергілікті атқарушы органдармен өзара іс-қимылда аумақтық әскерлерге басшылық жасауды жүзеге асырады;»;
«10) Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес шетел мемлекеттерінің қарулы күштерімен бірге Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерін, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарын қолдану жоспарларына ұсыныстар әзірлейді;»;
мынадай мазмұндағы 12-1) тармақшамен толықтырылсын:
«12-1) Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде әскери мақсаттағы автоматтандырылған басқару жүйелерін енгізуді ұйымдастырады;»;
14) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«14) жеке құрамның жоғары жауынгерлiк және моральдық-адамгершілік қасиеттерін қалыптастыру мақсатында әскерлерді моральдық-психологиялық және идеологиялық тұрғыдан қамтамасыз ету жөніндегі жұмысты ұйымдастырады;»;

26-12) разрабатывает и утверждает правила по организации хранения и сбережения ракет и боеприпасов на арсеналах, базах и складах;»;
12) в пункте 1 статьи 23:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
«1) осуществляет стратегическое планирование применения Вооруженных Сил Республики Казахстан;»;
дополнить подпунктами 1-1), 1-2) и 1-3) следующего содержания:
«1-1) осуществляет анализ военно-политической обстановки, оценивает характер и уровень военных угроз Республики Казахстан, определяет боевой состав Вооруженных Сил Республики Казахстан;
1-2) осуществляет руководство боевой и повседневной деятельностью Вооруженных Сил Республики Казахстан;
1-3) руководит подготовкой и проведением специальных операций Вооруженных Сил Республики Казахстан;»;
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
«2) разрабатывает схему мобилизационного развертывания войск;»;
дополнить подпунктами 2-1) и 5-1) следующего содержания:
«2-1) участвует в разработке Военной доктрины, документов Системы государственного планирования Республики Казахстан;»;
«5-1) организует деятельность органов военной разведки в интересах планирования военных операций;»;
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
«6) организует и осуществляет взаимодействие Вооруженных Сил с другими войсками и воинскими формированиями в области организации обороны;»;
дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
«6-1) разрабатывает План оперативного оборудования территории Республики Казахстан в интересах обороны, Правила применения Вооруженных Сил Республики Казахстан, а также Правила оперативного оборудования территории Республики Казахстан;»;
подпункт 7) исключить;
подпункты 8) и 10) изложить в следующей редакции:
«8) координирует разработку планов территориальной обороны, действия сил и средств, участвующих в выполнении задач территориальной обороны, во взаимодействии с местными исполнительными органами осуществляет руководство территориальными войсками;»;
«10) разрабатывает предложения в планы применения Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан с вооруженными силами иностранных государств в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан;»;
дополнить подпунктом 12-1) следующего содержания:
«12-1) организует внедрение в Вооруженных Силах Республики Казахстан автоматизированных систем управления военного назначения;»;
подпункт 14) изложить в следующей редакции:
«14) организует работу по морально-психологическому и идеологическому обеспечению войск с целью формирования у личного состава высоких боевых и морально-нравственных качеств;»;

мынадай мазмұндағы 14-1) тармақшамен толықтырылсын:
«14-1) Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде әскери-тарихи және мәдени жұмысты ұйымдастырады;»;
15) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«15) Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде экологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі қағидаларды әзірлейді және әскерлер қызметіне байланысты экологиялық қауіпсiздікті қамтамасыз ету және қоршаған ортаны қорғау жөнiндегі iс-шараларды жүргізедi;»;
мынадай мазмұндағы 15-1), 15-2), 15-3), 15-4), 15-5), 15-6), 15-7), 15-8), 15-9 және 15-10) тармақшалармен толықтырылсын:
«15-1) Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде шифрланған, кодталған, құпияландырылған байланысты, мемлекеттік құпияларды қорғауды, ақпарат қауіпсіздігін қамтамасыз етуді ұйымдастырады;
15-2) Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде жауынгерлік кезекшілікті ұйымдастырады;
15-3) бейбітшілік пен қауіпсіздікті қолдау жөніндегі операцияларға қатысу үшін Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің бітімгершілік контингентін даярлауды ұйымдастырады;
15-4) әскерлер қызметін ұйымдастырады және оның жай-күйіне, Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде әскери тәртіпті нығайтумен, әскери қызмет қауіпсіздігін қамтамасыз етумен және құқық тәртібін қолдаумен байланысты іс-шараларды ұйымдастыруға және жүргізуге бақылауды жүзеге асырады;
15-5) Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерін жедел, жұмылдыру және жауынгерлік даярлау мәселелері жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді;
15-6) Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде дене дайындығын ұйымдастырады, әскери-қолданбалы және қызметтік-қолданбалы, техникалық және басқа да спорт түрлерін дамытуға басшылық жасауды жүзеге асырады;
15-7) Қазақстан Республикасының Президенті және Үкіметі бекіткен Қарулы Күштер, Қорғаныс министрлігі және Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелер штат санының лимиттері шегінде Қорғаныс министрлігінің құрылымын, Бас штабтың және Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің және оның ведомствосының қарамағында болатын республикалық мемлекеттік мекемелердің құрылымы мен штат санын әзірлейді және Қорғаныс министріне бекітуге ұсынады;
15-8) Қазақстан Республикасының Президенті және Үкіметі бекіткен Қарулы Күштер, Қорғаныс министрлігі және Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелер штат санының лимиттері шегінде штаттарды, штаттарға табельдерді бекітеді, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери басқару органдарының, құрамаларының, әскери бөлімдерінің (мекемелерінің) штаттары мен штаттарына табельдерді есепке алуды жүргізеді;

дополнить подпунктом 14-1) следующего содержания:
«14-1) организует военно-историческую и культурную работу в Вооруженных Силах Республики Казахстан;»;
подпункт 15) изложить в следующей редакции:
«15) разрабатывает Правила по обеспечению экологической безопасности в Вооруженных Силах Республики Казахстан и проводит мероприятия по обеспечению экологической безопасности и охране окружающей среды в связи с деятельностью войск;»;
дополнить подпунктами 15-1), 15-2), 15-3), 15-4), 15-5), 15-6), 15-7), 15-8), 15-9) и 15-10) следующего содержания:
«15-1) организует в Вооруженных Силах Республики Казахстан шифрованную, кодированную, засекреченную связь, защиту государственных секретов, обеспечение безопасности информации;
15-2) организует боевое дежурство в Вооруженных Силах Республики Казахстан;
15-3) организует подготовку миротворческого контингента Вооруженных Сил Республики Казахстан для участия в операциях по поддержанию мира и безопасности;
15-4) организует службу войск и осуществляет контроль за ее состоянием, организацией и проведением мероприятий, связанных с укреплением воинской дисциплины, обеспечением безопасности воинской службы и поддержанием правопорядка в Вооруженных Силах Республики Казахстан;
15-5) разрабатывает нормативные правовые акты по вопросам оперативной, мобилизационной и боевой подготовки Вооруженных Сил Республики Казахстан;
15-6) организует физическую подготовку в Вооруженных Силах Республики Казахстан, осуществляет руководство развитием военно-прикладных и служебно-прикладных, технических и других видов спорта;
15-7) разрабатывает и представляет на утверждение Министру обороны структуру Министерства обороны, структуру и штатную численность Генерального штаба и республиканских государственных учреждений, находящихся в ведении Министерства обороны Республики Казахстан и его ведомства, в пределах утвержденных Президентом и Правительством Республики Казахстан лимитов штатной численности Вооруженных Сил, Министерства обороны и подведомственных Министерству обороны государственных учреждений;
15-8) утверждает штаты, табели к штатам, ведет учет штатов и табелей к штатам органов военного управления, соединений, воинских частей (учреждений) Вооруженных Сил Республики Казахстан, в пределах утвержденных Президентом и Правительством Республики Казахстан лимитов штатной численности Вооруженных Сил, Министерства обороны и подведомственных Министерству обороны государственных учреждений;

15-9) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің мүддесінде ақпараттық қарсы күресуді ұйымдастырады және жүргізеді;
15-10) әскерлерді қару-жарақпен және әскери техникамен жарақтандыру және Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери-техникалық саясаты бағыттары жөнінде ұсыныстар әзірлейді;»;
13) мынадай мазмұндағы 23-1 және 23-2-баптармен толықтырылсын:
«23-1-бап. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің түрлері
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің түрлері:
1) Қарулы Күштерді қолдануды стратегиялық жоспарлау шеңберінде Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің түрлерін жедел-стратегиялық жоспарлауды жүзеге асырады;
2) әскери басқару органдарының, әскер (күштер) түрлерінің жауынгерлік, жұмылдыру әзірлігін және жауынгерлік қабілеттілігін қамтамасыз етеді;
3) әскери басқару органдарын, әскер (күштер) түрлерін даярлауды ұйымдастырады;
4) әскерлерді моральдық-психологиялық даярлауды, әскер (күштер) түрлерінде әскери тәртіптің және құқық тәртібінің сақталуын қамтамасыз етеді;
5) әскер (күштер) түрлерінде қойылған міндеттердің орындалуына бақылауды жүзеге асырады;
6) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
23-2-бап. Әскери атташелер аппараты
1. Әскери атташелер аппараты Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің қарамағында және штат санында болады.
2. Шетел мемлекетіндегі әскери атташелер аппаратында әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілер Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызмет туралы заңнамасында көзделген дипломатиялық артықшылықтар мен иммунитет, еңбекақы төлеу және шарттары, әлеуметтік және медициналық қамтамасыз ету мәселелерінде дипломатиялық қызмет қызметкерлерінің тиісті лауазымдарына теңестіріледі.
3. Әскери атташелер аппаратының қызметін қаржыландыру қорғаныс мұқтажы үшін бөлінген республикалық бюджет қаражаты есебінен Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызмет туралы заңнамасында белгіленген мөлшерде және тәртіппен теңестірілген лауазымдар бойынша жүзеге асырылады.
4. Әскери атташелер аппараты әскери қызметшілерінің лауазымдарын Қазақстан Республикасының шетелдік мекемелері персоналына теңестіру Қазақстан Республикасының Қорғаныс және Сыртқы істер министрліктерінің бірлескен шешімімен жүзеге асырылады.»;
14) 24-бапта:
2-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Қарулы Күштердiң жылу энергиясын өндіру, беру, тарату және (немесе) жабдықтау саласында, сумен жабдықтау және (немесе) суды бұру саласында мамандандырылған мемлекеттік мекемелерi олардың жарғылық мақсаттарына сәйкес келетін және олардың негізгі қызметіне жатпайтын қызметтер көрсетуге құқылы. Мұндай қызметтер көрсетудi iске асырудан түскен кіріс Қазақстан Республикасының Үкiметі белгілеген тәртіппен республикалық бюджетке аударуға жатады.»;
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:

15-9) организовывает и ведет информационное противоборство в интересах Вооруженных Сил Республики Казахстан;
15-10) разрабатывает предложения по оснащению войск вооружением и военной техникой и направлениям военно-технической политики Вооруженных Сил Республики Казахстан;»;
13) дополнить статьями 23-1 и 23-2 следующего содержания:
«Статья 23-1. Виды Вооруженных Сил Республики Казахстан
Виды Вооруженных Сил Республики Казахстан:
1) осуществляют оперативно-стратегическое планирование вида Вооруженных Сил Республики Казахстан в рамках стратегического планирования применения Вооруженных Сил;
2) обеспечивают боевую, мобилизационную готовность и боевую способность органов военного управления, войск (сил) вида;
3) организовывают подготовку органов военного управления, войск (сил) вида;
4) обеспечивают морально-психологическую подготовку войск, соблюдение воинской дисциплины и правопорядка в войсках (силах) вида;
5) осуществляют контроль выполнения поставленных задач в войсках (силах) вида;
6) осуществляют иные функции, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
Статья 23-2. Аппарат военных атташе
1. Аппарат военных атташе находится в ведении и штатной численности Вооруженных Сил Республики Казахстан.
2. Военнослужащие, проходящие воинскую службу в аппарате военных атташе в иностранном государстве, приравниваются к соответствующим должностям сотрудников дипломатической службы в вопросах дипломатических привилегий и иммунитета, оплаты и условий труда, социального и медицинского обеспечения, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о дипломатической службе.
3. Финансирование деятельности аппарата военных атташе осуществляется в объеме и порядке, установленных законодательством Республики Казахстан о дипломатической службе, по приравненным должностям за счет средств республиканского бюджета, выделенных для нужд обороны.
4. Приравнивание должностей военнослужащих аппарата военных атташе к персоналу загранучреждений Республики Казахстан осуществляется совместным решением министерств обороны и иностранных дел Республики Казахстан.»;
14) в статье 24:
пункт 2 дополнить частью второй следующего содержания:
«Государственные учреждения Вооруженных Сил, специализирующиеся в сфере производства, передачи, распределения и (или) снабжения тепловой энергией, сфере водоснабжения и (или) водоотведения, вправе оказывать услуги, соответствующие их уставным целям и не относящиеся к их основной деятельности. Доходы от реализации таких услуг подлежат зачислению в республиканский бюджет в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.»;
дополнить пунктом 3 следующего содержания:

«3. Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрі Қарулы Күштердiң спорт саласында мамандандырылған мемлекеттік мекемесi бірінші басшысының ұсынысы негізінде ақылы негізде көрсетілетін қызметтерге тарифтерді бекітеді.»;
15) 26-баптың 2-тармағының 5) және 6) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
«5) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының қорғанысты ұйымдастыру мәселелерi жөніндегі нұсқауларын уәкілетті мемлекеттік органдар бірінші басшыларының бірлескен бұйрығымен айқындалған тәртіппен орындайды;
6) заңнамада көзделген жағдайларда Қарулы Күштермен бiрге жедел және жұмылдыру даярлығына тартылады.»;
16) 31-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«31-бап. Аумақтық қорғаныс
1. Қазақстан Республикасының аумағындағы халықты, объектiлер мен коммуникацияларды қарсыластың іс-қимылдарынан, диверсиялық актілерден немесе терроризм актілерінен қорғау, сондай-ақ төтенше немесе соғыс жағдайы режимдерін енгізу және қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметі аумақтық қорғанысты ұйымдастырады.
2. Аумақтық қорғаныс іс-шараларын жоспарлауға және орындауға өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдары тартылады.
3. Жұмылдыру, соғыс жағдайы кезеңінде, соғыс уақытында аумақтық қорғанысқа жалпы басшылық жасауды Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Бас штабы арқылы Жоғарғы Бас қолбасшылық Ставкасы жүзеге асырады.
4. Аумақтық қорғаныстың жалпы міндеттерін және оны ұйымдастыру жүйесін Қазақстан Республикасының Президенті айқындайды.
5. Аумақтық қорғаныс міндеттерін орындау үшін жергілікті атқарушы органдар аумақтық әскерлерді ұстауды қамтамасыз етеді.
6. Төтенше жағдай режимін енгізу және қамтамасыз ету, сондай-ақ табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайларды және олардың зардаптарын жою мақсатында аумақтық әскерлерді арнайы өрістету жүзеге асырылады.
7. Аумақтық қорғанысты қамтамасыз ету үшін мемлекеттік органдар және меншік нысанына қарамастан ұйымдар арнайы құралымдар құрады.».
10. «Әскери полиция органдары туралы» 2005 жылғы 21 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2005 ж., № 5, 4-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; 2009 ж., № 15-16, 73-құжат; 2012 ж., № 4, 32-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 7, 37-құжат; № 8, 44-құжат, № 14, 84-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 22-ІІ, 148-құжат):
1) 4-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

«3. Министр обороны Республики Казахстан на основании предложения первого руководителя государственного учреждения Вооруженных Сил, специализирующегося в области спорта, утверждает тарифы за оказываемые услуги, предоставляемые на платной основе.»;
15) подпункты 5) и 6) пункта 2 статьи 26 изложить в следующей редакции:
«5) выполняют указания Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан по вопросам организации обороны в порядке, определенном совместным приказом первых руководителей уполномоченных государственных органов;
6) привлекаются в случаях, предусмотренных законодательством, к совместной с Вооруженными Силами оперативной и мобилизационной подготовке.»;
16) статью 31 изложить в следующей редакции:
«Статья 31. Территориальная оборона
1. Территориальная оборона организуется Правительством Республики Казахстан в целях защиты населения, объектов и коммуникаций на территории Республики Казахстан от действий противника, диверсионных актов или актов терроризма, а также введения и обеспечения режимов чрезвычайного или военного положения.
2. К планированию и выполнению мероприятий территориальной обороны в пределах своей компетенции привлекаются специальные государственные органы Республики Казахстан.
3. В период мобилизации, военного положения, военное время общее руководство территориальной обороной осуществляется Ставкой Верховного Главного командования через Генеральный штаб Вооруженных Сил Республики Казахстан.
4. Общие задачи и система организации территориальной обороны определяются Президентом Республики Казахстан.
5. Для выполнения задач территориальной обороны местными исполнительными органами обеспечивается содержание территориальных войск.
6. В целях введения и обеспечения режима чрезвычайного положения, а также ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера и их последствий осуществляется специальное развертывание территориальных войск.
7. Для обеспечения территориальной обороны государственными органами и организациями вне зависимости от форм собственности создаются специальные формирования.».
10. В Закон Республики Казахстан от 21 февраля 2005 года «Об органах военной полиции» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2005 г., № 5, ст. 4; 2007 г., № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; 2008 г., № 6-7, ст. 27; 2009 г., № 15-16, ст. 73; 2012 г., № 4, ст. 32; 2014 г., № 1, ст. 4; № 7, ст. 37; № 8, ст. 44, № 14, ст. 84; № 16, ст. 90; № 19-I, 19-II, ст. 96; 2015 г., № 1, ст. 2; № 22-ІІ, ст. 148):
1) в статье 4:
пункт 2 изложить в следующей редакции:

«2. Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрі, Ішкі істер министрі, Ұлттық қауіпсіздік комитетінің төрағасы әскери полиция органдарының қызметіне басшылық жасауды жүзеге асырады, ұйымдық-штаттық іс-шараларды жүргізу туралы шешімдер қабылдайды және олардың құрылымын және штат санын бекітеді, сондай-ақ осы Қазақстан Республикасының Заңында, өзге де заңдарында, Президентінің және Үкіметінің актілерінде белгіленген әскери полиция органдарының құзыретін шегінде заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерді қабылдайды.»;
3-тармақ алып тасталсын;
2) 5-бапта:
бірінші бөлікте:
7-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«7-1) Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің Объектілерді қорғау қызметін (Ұлттық ұлан) қоспағанда, тиісті құжаттарды және мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілерін бере отырып, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының механикалық көлік құралдары мен олардың тіркемелерін мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыру;»;
мынадай мазмұндағы 7-3) тармақшамен толықтырылсын:
«7-3) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген құзыреті шегінде әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша іс жүргізу;»;
екінші бөлік мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
«3) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің төрағасы айқындайтын тәртіппен және шегінде Ұлттық қауіпсіздік комитетінің объектілерін, оның ішінде қару-жарақты, арнайы құралдарды, қауіпсіздік жүйелерін және өзге де техникалық құралдарды қолдана отырып күзету, сондай-ақ көрсетілген объектілердегі өткізу және объектішілік режимдерді қамтамасыз ету болып табылады.»;
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
«Сонымен қатар, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери полициясы органдарының міндеті Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери бөлімдеріндегі (мекемелеріндегі) тәуліктік наряд қызметін, ішкі және қарауылдық қызметтерді ұйымдастыруға бақылауды жүзеге асыру болып табылады.»;
3) 7-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«7-бап. Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланы әскери полициясы органдарының өкілеттіктері
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланы әскери полициясы органдарының сотқа дейінгі тексеру ісін жүргізу бөлiгiндегi өкiлеттiктері азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның азаматтық қорғаныстың басқару органдары мен әскери бөлімдерінің әскери қызметшiлерiне қолданылады.»;
4) 7-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«7-1-бап. Ұлттық қауіпсіздік комитеті әскери полициясы органдарының өкілеттіктері
1. Ұлттық қауіпсіздік комитеті әскери полициясы органдарының сотқа дейінгі тексеру ісін жүргізу бөлігіндегі өкілеттіктері арнаулы мемлекеттік органдардың әскери қызметшілері мен қызметкерлеріне қолданылады.

«2. Министр обороны, Министр внутренних дел, Председатель Комитета национальной безопасности Республики Казахстан осуществляют руководство деятельностью органов военной полиции, принимают решения о проведении организационно-штатных мероприятий, утверждают структуру и штатную численность, а также принимают подзаконные нормативные правовые акты в пределах компетенции органов военной полиции, установленной настоящим Законом, иными законами, актами Президента и Правительства Республики Казахстан.»;
пункт 3 исключить;
2) в статье 5:
в части первой:
подпункт 7-1) изложить в следующей редакции:
«7-1) осуществление государственной регистрации механических транспортных средств и прицепов к ним Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, за исключением Службы обороны объектов (Республиканская гвардия) Службы государственной охраны Республики Казахстан, с выдачей соответствующих документов и государственных регистрационных номерных знаков;»;
дополнить подпунктом 7-3) следующего содержания:
«7-3) производство по делам об административных правонарушениях в пределах компетенции, установленной законами Республики Казахстан;»;
часть вторую дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
«3) охрана объектов Комитета национальной безопасности, в том числе с использованием вооружения, специальных средств, систем безопасности и иных технических средств, а также обеспечение на указанных объектах пропускного и внутриобъектового режимов в порядке и пределах, определяемых Председателем Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.»;
дополнить частью третьей следующего содержания:
«Задачей органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан также является осуществление внутреннего контроля за организацией службы суточного наряда, внутренней и гарнизонной служб в воинских частях (учреждениях) Вооруженных Сил Республики Казахстан.»;
3) статью 7 изложить в следующей редакции:
«Статья 7. Полномочия органов военной полиции
Национальной гвардии Республики Казахстан
Полномочия органов военной полиции Национальной гвардии Республики Казахстан в части производства досудебного расследования распространяются на военнослужащих органов управления и воинских частей гражданской обороны уполномоченного органа в сфере гражданской защиты.»;
4) статью 7-1 изложить в следующей редакции:
«Статья 7-1. Полномочия органов военной полиции
Комитета национальной безопасности
1. Полномочия органов военной полиции Комитета национальной безопасности в части производства досудебного расследования распространяются на военнослужащих и сотрудников специальных государственных органов.

2. Ұлттық қауіпсіздік комитетінің әскери полициясы органдары өздеріне жүктелген міндеттерді орындау үшін өкілеттіктері шегінде және Заңда белгіленген тәртіппен ұлттық қауіпсіздік органдарының көлік құралдарын ұстауға, мұндай тыйым салуға негіздеме болған себептерді жойғанға дейін, сондай-ақ тізбесін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін ақаулықтар мен жағдайлар болған кезде оларды пайдалануға тыйым салуға; тораптары мен агрегаттарында жасырын, қолдан жасалған, өзгертілген нөмірлері не мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілері бар, сол сияқты көлік құралдарын таңбалау тіркеу құжаттарында көрсетілген деректерге сәйкес келмеген кезде ұлттық қауіпсіздік органдарының көлік құралдарын пайдалануға тыйым салуға; Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен және жағдайларда алкогольмен, есiрткiмен және уытқұмарлықпен масаң күйдегi адамдарды ұлттық қауіпсіздік органдарының көлiк құралдарын басқарудан шеттетуге және оларды медициналық тексеруге жіберуге құқылы.»;
5) 8-бап мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери полициясы органдары құзыреті шегінде оларға жүктелген міндеттерді орындау үшін Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери бөлімдеріндегі (мекемелеріндегі) тәуліктің нарядтың қызметін, ішкі және гарнизондық қызметтерді ұйымдастыруға ішкі бақылауды жүзеге асыруға құқылы.»;
6) мынадай мазмұндағы 9-1-баппен толықтырылсын:
«9-1-бап. Уәкілетті органдардың құзыреті
1. Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі:
1) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери полициясы органдары әскери автомобиль полициясы бөлімшелерінің қызметтік істерін ұйымдастыру қағидаларын;
2) Әскери көлік құралдарының және арнайы мақсаттағы көлік құралдарының лектеріне ілесіп жүруді, автомобиль жолдарында және көшелерде осы лектер өтетін уақытта жол қозғалысын реттеуді ұйымдастыру және қамтамасыз ету қағидаларын;
3) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери полициясы органдарының гауптвахталарындағы ішкі күн тәртібі және оларда күдіктілерді және айыпталушыларды ұстау тәртібі қағидаларын;
4) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери полициясы органдарының гауптвахталарындағы ішкі күн тәртібі және оларда әкімшілік қамаққа ұшыраған әскери қызметшілерді ұстау тәртібі қағидаларын;
5) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери полициясы органдарының гауптвахталарындағы ішкі күн тәртібі және оларда сотталғандарды ұстау тәртібі қағидаларын;
6) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери полициясы органдарында тіркелген механикалық көлік құралдары мен олардың тіркемелерін міндетті техникалық қарап-тексеруден өткізу қағидаларын;

2. Органы военной полиции Комитета национальной безопасности для выполнения возложенных на них задач в пределах полномочий и порядке, установленном Законом, вправе задерживать транспортные средства органов национальной безопасности, запрещать их эксплуатацию до устранения причин, послуживших основанием для такого запрета, а также при наличии неисправностей и условий, перечень которых утверждается Правительством Республики Казахстан, запрещать эксплуатацию транспортных средств органов национальной безопасности, которые имеют скрытые, поддельные, измененные номера узлов и агрегатов либо государственные регистрационные номерные знаки, а равно при несоответствии маркировки транспортных средств данным, указанным в регистрационных документах, отстранять от управления транспортными средствами органов национальной безопасности лиц, находящихся в состоянии алкогольного, наркотического и токсикоманического опьянения, и направлять их на медицинское обследование в порядке и случаях, установленных законодательством Республики Казахстан.»;
5) статью 8 дополнить частью второй следующего содержания:
«Органы военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан для выполнения возложенных на них задач в пределах компетенции вправе осуществлять внутренний контроль за организацией службы суточного наряда, внутренней и гарнизонной служб в воинских частях (учреждениях) Вооруженных Сил Республики Казахстан.»;
6) дополнить статьей 9-1 следующего содержания:
«Статья 9-1. Компетенция уполномоченных органов
1. Министерство обороны Республики Казахстан разрабатывает и утверждает:
1) правила организации служебной деятельности подразделений военной автомобильной полиции органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан;
2) правила организации и обеспечения сопровождения колонн военных транспортных средств и транспортных средств специального назначения, регулирования дорожного движения на автомобильных дорогах и улицах во время прохождения этих колонн;
3) правила внутреннего распорядка и порядка содержания подозреваемых и обвиняемых на гауптвахте органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан;
4) правила внутреннего распорядка и порядка содержания военнослужащих, подвергнутых административному аресту, на гауптвахте органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан;
5) правила внутреннего распорядка и порядка содержания осужденных на гауптвахте органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан;
6) правила проведения обязательного технического осмотра механических транспортных средств и прицепов к ним, зарегистрированных в органах военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан;

7) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери полициясы органдарының патрульдік-бекеттік қызметін ұйымдастыру қағидаларын;
8) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің механикалық көлік құралдары мен олардың тіркемелерін мемлекеттік тіркеу қағидаларын;
9) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери полициясы органдары кинологиялық қызметтерінің істерін ұйымдастыру қағидаларын;
10) әскери полиция органдарының қауіпсіздік шараларын жүзеге асыру қағидаларын;
11) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери полициясы орандары қызметкерлерінің қызметтік этикасы қағидаларын;
12) Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде әскерлер қызметін ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты;
13) анықтау, тергеу және сот органдарынан жасырынып жүрген, сондай-ақ әскери бөлімдер (мекемелер) орналасқан жерді, оның ішінде қарумен өз еркімен тастап кеткен әскери қызметшілерді іздестіруді және осы мақсаттарда Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери қызметшілерін тартуды ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты әзірлейді және бекітеді.
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті әскери полициясы органдарының гауптвахталарында әскери қызметшілердің әкімшілік қамаққа алуды өтеу қағидаларын;
2) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің әскери полициясы органдарында тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің механикалық көлік құралдарын және олардың тіркемелерін техникалық қарап-тексеруді ұйымдастыру және жүргізу қағидаларын;
3) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті әскери полициясы органдарының патрульдеуді ұйымдастыру және жүргізу қағидаларын бекітеді.»;
7) 12-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
«5) есірткі құралдарын, психотроптық заттар мен прекурсорларды заңсыз сақтау, қаруды, оқ-дәрілерді, жарылғыш заттарды ұрлау және жоғалту, сондай-ақ әскери қызметшілерді іздестіру фактілерінен сақтандыруға және оны анықтауға бағытталған алдын алу іс-шараларын жүргізу құқығы бар.».
11. «Құқық бұзушылық профилактикасы туралы» 2010 жылғы
29 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2010 ж., № 8, 40-құжат; № 24, 149-құжат; 2012 ж. № 3, 26-құжат; № 5, 41-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 3, 21-құжат; № 14, 84-құжат; № 21, 122-құжат; 2015 жылғы 13 қарашада «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жергілікті полиция қызметтері мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2015 жылғы 2 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы):

7) правила организации патрульно-постовой службы органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан;
8) правила государственной регистрации механических транспортных средств и прицепов к ним Вооруженных Сил Республики Казахстан;
9) правила организации деятельности кинологических служб органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан;
10) правила осуществления мер безопасности органами военной полиции;
11) правила служебной этики военнослужащих органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан;
12) инструкцию по организации службы войск в Вооруженных Силах Республики Казахстан;
13) инструкцию по организации розыска военнослужащих, скрывающихся от органов дознания, следствия и суда, а также самовольно оставивших месторасположение воинских частей (учреждения), в том числе с оружием, и привлечения в этих целях военнослужащих Вооруженных Сил Республики Казахстан.
2. Комитет национальной безопасности Республики Казахстан утверждает:
1) правила отбывания административного ареста военнослужащими на гауптвахтах органов военной полиции Комитета национальной безопасности Республики Казахстан;
2) правила организации и проведения технического осмотра механических транспортных средств и прицепов к ним Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, зарегистрированных в органах военной полиции Комитета национальной безопасности Республики Казахстан;
3) правила организации и проведения патрулирований органами военной полиции Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.»;
7) пункт 1 статьи 12 дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
«5) проведения профилактических мероприятий, направленных на предупреждение и выявление фактов незаконного хранения наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, хищения и утраты оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ, а также розыска военнослужащих.».
11. В Закон Республики Казахстан от 29 апреля 2010 года «О профилактике правонарушений» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2010 г., № 8, ст. 40; № 24, ст. 149; 2012 г., № 3, ст. 26; № 5, ст. 41; 2013 г., № 9, ст. 51; № 14, ст. 75; 2014 г., № 1, ст. 4; № 3, ст. 21; № 14, ст. 84; № 21, ст. 122; Закон Республики Казахстан от 2 ноября 2015 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам деятельности местной полицейской службы», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 13 ноября 2015 г.):

1) мынадай мазмұндағы 9-2-баппен толықтырылсын:
«9-2-бап. Әскери басқару органдарының құзыреті
Әскери басқару органдары:
1) әскерлерде тәрбие, әлеуметтік-құқықтық және насихаттау жұмысын ұйымдастыруды жүзеге асырады;
2) құқық бұзушылықтардың алдын алу мәселелері бойынша азаматтармен және ұйымдармен өзара іс-қимыл жасайды, оларды көтермелеу түрлері мен тәртібін айқындайды;
3) әскери басқару органдарында құқық бұзушылықтардың алдын алу жөніндегі ведомствоаралық комиссияларды құрады;
4) құқық бұзушылықтарды алдын алудың үйлестіру қызметін жүзеге асырады;
5) жеке құрамның моральдық-психологиялық жай-күйін және әскери тәртіпті нығайту жөніндегі жұмысты ұйымдастырады;
6) әскери полиция органдарын оларға мәлім болған дайындалудағы немесе жасалған құқық бұзушылықтар (қылмыстар) фактілері туралы хабардар етеді;
7) құқық бұзушылықтар жасауға ықпал еткен себептер мен жағдайларды жою жөнінде шаралар қабылдайды;
8) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.»;
2) мынадай мазмұндағы 23-1-баппен толықтырылсын:
«23-1-бап. Әскери қызметшілерге қатысты қабылданатын құқық бұзушылықтардың алдын алу шаралары
1. Әскери басқару органдары әскери қызметшілерге қатысты қауіпті топта тұрған әскери қызметшілерді қорғау (бақылау) жөніндегі шараларды, сондай-ақ әскери қызметшілердің жалпы және құқықтық мәдениетін арттыратын, жалпы адамзаттық құндылықтарға, заңға мойынсынушылық мінез-құлыққа, құқыққа қарсы мінез-құлыққа төзбеушілікке бағдарланған адамгершілік қасиеттерін дамыту арқылы криминогендік факторларды жоятын идеологиялық шараларды қолдану жолымен іске асырылатын жалпы құқық бұзушылықтардың алдын алу шараларын қабылдайды.
2. Әскери қызметшілерге қатысты жалпы құқық бұзушылықтардың алдын алу шараларын қабылдау үшін:
1) әскери қызметшілердің және өзге де адамдардың хабарламалары немесе өтініштері, сондай-ақ бұқаралық ақпарат құралдарындағы хабарламалар;
2) құқық бұзушылық жасау не жасауға әрекет ету фактісін тікелей анықтау;
3) мемлекеттік органдардан және жергілікті өзін-өзі басқару органдарынан келіп түскен материалдар негіздемелер болып табылады.
3. Әскери басқару органдарының осы бапта көзделген құқық бұзушылықтардың алдын алу шараларын қабылдауы үшін жағдайларды анықтау, сондай-ақ қабылданған шаралардың нәтижелері туралы бір тәулік ішінде тиісті әскери полиция органдарына хабарланады.».
12. «Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы» 2010 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2010 ж., № 17-18, 113-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 8, 64-құжат; № 14, 95-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 14, 72-құжат; № 16, 83-құжат; 2014 ж., № 7, 37-құжат; № 10, 52-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 19-І, 100-құжат; № 20-ІV, 113-құжат; № 23-ІІ, 172-құжат; 2016 жылғы 21 сәуірде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне пошта мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2016 жылғы 9 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы):

1) дополнить статьей 9-2 следующего содержания:
«Статья 9-2. Компетенция органов военного управления
Органы военного управления:
1) осуществляют организацию воспитательной, социально-правовой и пропагандистской работы в войсках;
2) взаимодействуют с гражданами и организациями по вопросам профилактики правонарушений, определяют виды и порядок их поощрения;
3) образуют межведомственные комиссии в органах военного управления по профилактике правонарушений;
4) осуществляют координационную деятельность профилактики правонарушений;
5) организовывают работу по укреплению морально-психологического состояния личного состава и воинской дисциплины;
6) информируют органы военной полиции о ставших им известными фактах готовящихся или совершенных правонарушений (преступлений);
7) принимают меры по устранению причин и условий, способствующих совершению правонарушений;
8) осуществляют иные полномочия, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.»;
2) дополнить статьей 23-1 следующего содержания:
«Статья 23-1. Меры профилактики правонарушений,
принимаемых в отношении военнослужащих
1. Органами военного управления в отношении военнослужащих принимаются общие меры профилактики правонарушений, реализуемые путем применения мер по защите (контролю) военнослужащих, состоящих в группе риска, а также идеологических мер, исключающих криминогенные факторы путем развития у военнослужащих нравственных качеств, ориентированных на общечеловеческие ценности, законопослушное поведение, нетерпимость к противоправному поведению, повышающих общую и правовую культуру.
2. Основаниями для принятия общих мер профилактики правонарушений в отношении военнослужащих являются:
1) сообщения или заявления военнослужащих и иных лиц, а также сообщения в средствах массовой информации;
2) непосредственное обнаружение факта совершения либо попытки совершения правонарушения;
3) материалы, поступившие из государственных органов и органов местного самоуправления.
3. Об установлении обстоятельств правонарушений для принятия предусмотренных настоящей статьей мер профилактики правонарушений органами военного управления, а также результатах принятых мер в течение суток сообщается в соответствующие органы военной полиции.».
12. В Закон Республики Казахстан от 15 июля 2010 года «Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2010 г., № 17-18, ст. 113; 2011 г., № 1, ст. 2; № 5, ст. 43; № 11, ст. 102; 2012 г., № 8, ст. 64; № 14, ст. 95; № 15, ст. 97; 2013 г., № 14, ст. 72; № 16, ст. 83; 2014 г., № 7, ст. 37; № 10, ст. 52; № 16, ст. 90; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 23, ст. 143; 2015 г., № 19-І, ст. 100; № 20-ІV, ст. 113; № 23-ІІ, ст. 172; Закон Республики Казахстан от 9 апреля 2016 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам почты», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 21 апреля 2016 г.):

1) 1-бап мынадай мазмұндағы 64-1) тармақшамен толықтырылсын:
«64-1) мемлекеттік авиацияның қызметін бақылау және қадағалау органы – мемлекеттік авиация қызметін мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесі;»;
2) 10-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Ұшулар қауіпсіздігі мәселелері бойынша мемлекеттік авиацияның қызметін мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүргізу тәртібін мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті орган белгілейді.»;
3) 15-бапта:
12), 18) және 21) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«12) Қазақстан Республикасының мемлекеттік авиациясында авиациялық оқиғаларды болғызбау жөніндегі нұсқаулықты бекітеді;»;
«18) Мемлекеттік авиацияның әуеайлақтарын (тікұшақ айлақтарын) мемлекеттік тіркеу қағидаларын бекітеді;»;
«21) ұшулар қауіпсіздігін басқару жөніндегі іс-шараларды ұйымдастырады және жүргізеді;»;
мынадай мазмұндағы 28-1), 28-2), 28-3) 28-4), 28-5) және 28-6) тармақшалармен толықтырылсын:
«28-1) Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясының әуеайлақтарында (тікұшақ айлақтарында) автомобиль және электр-газ техникасын пайдалану жөніндегі нұсқаулықты әзірлейді және бекітеді;
28-2) Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясының әуеайлақтарында (тікұшақ айлақтарында) автокөлік, ұшуларды жерүсті қамтамасыз ету құралдарының және жаяу жүргіншілердің қозғалысын ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты әзірлейді және бекітеді;
28-3) Қазақстан Республикасының мемлекеттік авиациясының ұшуларын әуеайлақтық-техникалық қамтамасыз ету құралдарының жұмыс істеу нормаларын (қызмет мерзімдерін) әзірлейді және бекітеді;
28-4) Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясының әуеайлақтарын (тікұшақ айлақтарын, қону алаңдарын), ұшуларды қамтамасыз ету және басқару құралдарын бірлесіп пайдалану туралы нұсқаулықты әзірлейді және бекітеді;
28-5) Қазақстан Республикасының мемлекеттік авиациясында авиациялық жанар-жағармай материалдарының және арнайы сұйықтықтардың сапасын қамтамасыз етуді ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты әзірлейді және бекітеді;
28-6) Мемлекеттік авиацияда әуе тасымалдауларын ұйымдастыру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;»;
4) 58-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы үшінші, төртінші және бесінші бөліктермен толықтырылсын:
«Мемлекеттік авиацияның қызметін бақылау және қадағалау органының әскери қызметшілеріне олардың жеке басын және өкілеттіктерін растау үшін мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті орган қызметтік куәліктер береді.
Қызметтік куәліктерді беру, пайдалану тәртібін және олардың сипаттамасын мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті органның басшысы бекітеді.
Мемлекеттік авиацияның қызметін бақылау және қадағалау органы әскери қызметшісінің қызметтік куәлігі оның Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясының ұшулары қауіпсіздігінің жай-күйін тексеруге және авиациялық оқиғаларды тексерулерге қатысуға құқығын растайды.»;

1) статью 1 дополнить подпунктом 64-1) следующего содержания:
«64-1) орган контроля и надзора за деятельностью государственной авиации – структурное подразделение уполномоченного органа в сфере государственной авиации, осуществляющее государственный контроль и надзор за деятельностью государственной авиации;»;
2) пункт 3 статьи 10 изложить в следующей редакции:
«3. Порядок проведения государственного контроля и надзора за деятельностью государственной авиации по вопросам безопасности полетов устанавливается уполномоченным органом в сфере государственной авиации.»;
3) в статье 15:
подпункты 12), 18) и 21) изложить в следующей редакции:
«12) утверждает Инструкцию по предотвращению авиационных происшествий в государственной авиации Республики Казахстан;»;
«18) утверждает Правила государственной регистрации аэродромов (вертодромов) государственной авиации;»;
«21) организует и проводит мероприятия по управлению безопасностью полетов;»;
дополнить подпунктами 28-1), 28-2), 28-3), 28-4), 28-5) и 28-6) следующего содержания:
«28-1) разрабатывает и утверждает Инструкцию по эксплуатации автомобильной и электрогазовой техники на аэродромах (вертодромах) государственной авиации Республики Казахстан;
28-2) разрабатывает и утверждает Инструкцию по организации движения автотранспорта, средств наземного обеспечения полетов и пешеходов на аэродромах (вертодромах) государственной авиации Республики Казахстан;
28-3) разрабатывает и утверждает нормы наработки (сроков службы) средств аэродромно-технического обеспечения полетов государственной авиации Республики Казахстан;
28-4) разрабатывает и утверждает Инструкцию о совместном использовании аэродромов (вертодромов, посадочных площадок), средств обеспечения и управления полетами государственной авиации Республики Казахстан;
28-5) разрабатывает и утверждает Инструкцию по организации обеспечения качества авиационных горюче-смазочных материалов и специальных жидкостей в государственной авиации Республики Казахстан;
28-6) разрабатывает и утверждает Правила организации воздушных перевозок в государственной авиации;»;
4) пункт 2 статьи 58 дополнить частями третьей, четвертой и пятой следующего содержания:
«Военнослужащим органа контроля и надзора за деятельностью государственной авиации в подтверждение их личности и полномочий уполномоченным органом в сфере государственной авиации выдаются служебные удостоверения.
Порядок выдачи, использования и описание служебных удостоверений утверждаются руководителем уполномоченного органа в сфере государственной авиации.
Служебное удостоверение военнослужащего органа контроля и надзора за деятельностью государственной авиации подтверждает его право на участие в проверках состояния безопасности полетов государственной авиации Республики Казахстан и расследованиях авиационных происшествий.»;

5) 66-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Мемлекеттік авиацияның мүдделерінде пайдаланылатын сыныпталмайтын әуеайлақты, уақытша әуеайлақтар мен қону алаңдарын Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясының әуеайлақтарына қойылатын әуеайлақтарды (тікұшақ айлақтарын), автомобиль жолдарының әуеайлақтық учаскелерін пайдалануға және тактикалық-техникалық талаптарға жарамдылық нормаларына сәйкес пайдалануға жол беріледі.»;
6) 93-баптың 2-тармағында:
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Авиациялық оқиғаны немесе инцидентті тексеруді мүдделі тараптардың уәкілетті өкілдерінің міндетті қатысуымен комиссия жүзеге асырады. Азаматтық және эксперименттік авиацияда комиссияны азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган құрады.»;
мынадай мазмұндағы төртінші және бесінші бөліктермен толықтырылсын:
«Мемлекеттік авиацияның әуе кемесімен болған авиациялық оқиғаны тексеруді мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті орган құратын комиссия жүзеге асырады.
Мемлекеттік авиациядағы авиациялық инциденттерді тексеру үшін комиссиялар мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті орган бекіткен Авиациялық оқиғалар мен инциденттерді тексеру қағидаларында белгіленген тәртіппен құрылады.».
13. «Мемлекеттік мүлік туралы» 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы 2011 ж., № 5, 42-құжат; № 15, 118-құжат; № 16, 129-құжат; № 17, 136-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 11, 16-құжаттар; № 4, 30, 32-құжаттар; № 5, 41-құжат; № 6, 43-құжат; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 95-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 2, 13-құжат; № 8, 50-құжат; № 9, 51-құжат; № 15, 82-құжат; № 16, 83-құжат; 2014 ж., № 1, 9-құжат; № 2, 10, 12-құжаттар; № 4-5, 24-құжат; № 7, 37-құжат; № 12, 82-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 94, 96-құжаттар; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 8, 42-құжат; № 11, 57-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 78-құжат; № 19-І, 99-құжат; № 19-ІІ, 103, 105-құжаттар; № 20-ІV, 113-құжат; № 20-VІІ, 117-құжат; № 21-І, 124-құжат; № 21-ІІ, 130-құжат; № 21-ІІІ, 135-құжат; № 22-ІІ, 145, 148-құжаттар; № 22-ІІІ, 149-құжат; № 22-V, 154-құжат; № 22-VІ, 159-құжат; № 23-ІІ, 172-құжат; № 23-VІ, 170-құжат; 2016 жылғы 8 сәуірде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне құқықтық актілер мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2016 жылғы 6 суәірдегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2016 жылғы 8 сәуірде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық халықты жұмыспен қамту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2016 жылғы 12 сәуірде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ғарыш қызметі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2016 жылғы 8 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы):

5) пункт 5 статьи 66 изложить в следующей редакции:
«5. Неклассифицируемый аэродром, временные аэродромы и посадочные площадки, используемые в интересах государственной авиации, допускаются к эксплуатации в соответствии с нормами годности к эксплуатации аэродромов (вертодромов), аэродромных участков автомобильных дорог и тактико-техническими требованиями, предъявляемыми к аэродромам государственной авиации Республики Казахстан.»;
6) в пункте 2 статьи 93:
часть третью изложить в следующей редакции:
«Расследование авиационного происшествия или инцидента осуществляется комиссией с обязательным участием уполномоченных представителей заинтересованных сторон. В гражданской и экспериментальной авиации комиссия создается уполномоченным органом в сфере гражданской авиации.»;
дополнить частями четвертой и пятой следующего содержания:
«Расследование авиационного происшествия с воздушным судном государственной авиации осуществляется комиссией, создаваемой уполномоченным органом в сфере государственной авиации.
Комиссии для расследования авиационных инцидентов в государственной авиации создаются в порядке, установленном Правилами расследования авиационных происшествий и инцидентов, утвержденными уполномоченным органом в сфере государственной авиации.».
13. В Закон Республики Казахстан от 1 марта 2011 года «О государственном имуществе» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2011 г., № 5, ст. 42; № 15, ст. 118; № 16, ст. 129; № 17, ст. 136; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 11, 16; № 4, ст. 30, 32; № 5, ст. 41; № 6, ст. 43; № 8, ст. 64; № 13, ст. 91; № 14, ст. 95; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 2, ст. 13; № 8, ст. 50; № 9, ст. 51; № 15, ст. 82; № 16, ст. 83; 2014 г., № 1, ст. 9; № 2, ст. 10, 12; № 4-5, ст. 24; № 7, ст. 37; № 12, ст. 82; № 19-I, 19-II, ст. 94, 96; № 22, ст. 131; № 23, ст. 143; 2015 г., № 1, ст. 2; № 8, ст. 42; № 11, ст. 57; № 14, ст. 72; № 15, ст. 78; № 19-І, ст. 99; № 19-ІІ, ст. 103, 105; № 20-ІV, ст. 113; № 20-VІІ, ст. 117; № 21-І, ст. 124; № 21-ІІ, ст. 130; № 21-ІІІ, ст. 135; № 22-ІІ, ст. 145, 148; № 22-ІІІ, ст. 149; № 22-V, ст. 154; № 22-VІ, ст. 159; № 23-ІІ, ст. 172; № 23-VІ, ст. 170; Закон Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам правовых актов», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 8 апреля 2016 г.; Закон Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам занятости населения», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 8 апреля 2016 г.; Закон Республики Казахстан от 8 апреля 2016 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам космической деятельности», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 12 апреля 2016 г.):

1) 1-баптың 22) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«22) мемлекеттік мүлік тізілімі – Қазақстан Республикасы арнаулы мемлекеттік органдарының, Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының жедел басқаруында тұрған мүлікті және мемлекеттік материалдық резервтің мүлкін қоспағанда, мемлекеттік мүлікті есепке алудың бірыңғай автоматтандырылған ақпараттық жүйесі;»;
2) 134-баптың 2-тармағының 20-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«20-1) арнаулы мемлекеттік органдардың қаруын, әскери техникасы мен өзге де пайдаланылмайтын әскери мүлкін және пайдаланылмайтын мүлкін жою (құрту, кәдеге жарату, көму), қорғаныс объектілерін жалға беру, пайдаланылмайтын әскери мүлікті өткізу (оның ішінде экспорттау), Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының мұқтажы үшін қаруды, әскери техниканы, оқ-дәрілерді, қосалқы және оларға жиынтықтаушы бұйымдарды, өнімдерді, жабдықты және қосарлана қолданылатын тиісті технологияларды сатып алу (оның ішінде импорттау);».
14. «Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдары туралы» 2012 жылғы 13 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2012 ж., № 4, 31-құжат; 2013 ж., № 2, 10-құжат; № 14, 72-құжат; 2014 ж., № 7, 37-құжат; № 8, 49-құжат; № 14, 84-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-1, 19-ІІ, 96-құжат; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 15, 78-құжат; 2015 жылғы 25 қарашада «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік қызмет мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 1-бап мынадай мазмұндағы 19) тармақшамен толықтырылсын:
«19) еңбек сіңірген жылдары (өтіл) – қызметкердің күнтізбелік те, жеңілдікпен есептеумен де есептелетін әскери қызметте, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарында қызметте болу ұзақтығы, сондай-ақ осы Заңның 82-бабына сәйкес еңбек сіңірген жылдарына есептелген еңбек қызметінің өтілі;»;
2) 3-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Арнаулы мемлекеттік органдар жанында консультативтік-кеңесші органдар құрылуы мүмкін, олардың ережесі мен құрамын арнаулы мемлекеттік органдардың бірінші басшылары бекітеді.»;
3) 7-бап мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
«5. Әскери немесе құқық қорғау қызметін өткерген азаматтар арнаулы мемлекеттік органға қызметке тұрған кезде оның көрсетілген кезеңде өзге де заңды және жеке тұлғалармен еңбек қатынастары болмаған жағдайда, ол әскери немесе құқық қорғау қызметінен шығарылған күннен бастап және арнаулы мемлекеттік органға қызметке қабылданған күнге дейін үш айдан аспаса, үздіксіз болып саналады.»;

1) подпункт 22) статьи 1 изложить в следующей редакции:
«22) реестр государственного имущества – единая информационная автоматизированная система учета государственного имущества, за исключением имущества, находящегося в оперативном управлении специальных государственных органов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, и государственного материального резерва;»;
2) подпункт 20-1) пункта 2 статьи 134 изложить в следующей редакции:
«20-1) ликвидации (уничтожения, утилизации, захоронения) оружия, военной техники и иного неиспользуемого военного имущества и неиспользуемого имущества специальных государственных органов, сдачи в аренду оборонных объектов, реализации (в том числе экспорта) неиспользуемого военного имущества, закупки (в том числе импорта) оружия, военной техники, боеприпасов, запасных и комплектующих изделий к ним, продукции, оборудования и соответствующих технологий двойного применения для нужд Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан;».
14. В Закон Республики Казахстан от 13 февраля 2012 года «О специальных государственных органах Республики Казахстан» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2012 г., № 4, ст. 31; 2013 г., № 2, ст. 10; № 14, ст. 72; 2014 г., № 7, ст. 37; № 8, ст. 49; № 14, ст. 84; № 16, ст. 90; № 19-I, 19-II, ст. 96; 2015 г., № 1, ст. 2; № 15, ст. 78; Закон Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной службы», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 25 ноября 2015 г.):
1) статью 1 дополнить подпунктом 19) следующего содержания:
«19) выслуга лет (стаж) – продолжительность нахождения сотрудника на воинской службе, службе в специальных государственных и правоохранительных органах, исчисляемая как в календарном, так и льготном исчислении, а также стаж трудовой деятельности, засчитанный в выслугу лет, в соответствии со статьей 82 настоящего Закона;»;
2) пункт 2 статьи 3 дополнить частью второй следующего содержания:
«При специальных государственных органах могут создаваться консультативно-совещательные органы, положение и состав которых утверждаются первыми руководителями специальных государственных органов.»;
3) статью 7 дополнить пунктом 5 следующего содержания:
«5. При поступлении на службу в специальный государственный орган граждан, проходивших воинскую или правоохранительную службу, пребывание на службе считается непрерывным, когда со дня его увольнения с воинской или правоохранительной службы и до дня его приема на службу в специальный государственный орган прошло не более трех месяцев, при условии отсутствия у него за указанный период трудовых отношений с иными юридическими и физическими лицами.»;

4) 9-баптың 7-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Қызметкер жүктілігі және босануы бойынша демалыста немесе үш жасқа толғанға дейін бала күтімі бойынша қосымша демалыста болған уақытта қолданылудағы келісімшарттың мерзімі өткен жағдайда қызметкер демалыстан шыққаннан кейін екі ай ішінде осы Заңда айқындалған тәртіппен жаңа келісімшарт жасайды немесе қызметтен шығарылады.»;
5) 17-баптың 1-тармағының 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«6) олар жеке iсiне енгiзiлгенге дейiн өздерiнiң қызметтік әрекеті туралы пiкiрлермен және басқа да құжаттармен, жеке iсiнiң материалдарымен танысуына (мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтерді қамтитын арнайы тексеру материалдарын қоспағанда), сондай-ақ өзiнiң жазбаша түсiнiктемелерiн және басқа да құжаттар мен материалдарды жеке iске қосуына;»;
6) 18-баптың 1-тармағында:
4) және 14) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«4) арнаулы мемлекеттік орган бірінші басшысының бұйрығымен бекітілетін арнаулы мемлекеттік органдар ішкі қызмет жарғысының талаптарын, сондай-ақ қызмет және еңбек тәртібін сақтауға;»;
«14) бір ай мерзімінен кешіктірмей шетел мемлекетінің азаматтығын алу ниеті туралы тікелей басшысын хабардар етуге, сондай-ақ Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығу туралы өтініш бергендігі туралы оны берген күні немесе алдын ала тікелей басшысына хабарлауға;»;
7) 24-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
«Арнаулы мемлекет органдардың кадр құрамына қатысты жеке істер жүргізіледі, оларды ресімдеу, есепке алуды жүргізу және сақтау тәртібін арнаулы мемлекеттік органдардың бірінші басшылары айқындайды.»;
8) 27-бапта:
4-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) офицерлер құрамының арнаулы атағы жоқ, тиісті мамандыққа ұқсас жоғары кәсіптік білімі бар және штатпен офицерлер құрамы атағы көзделген лауазымға келісімшарт бойынша қызметке тұрған қызметкерге – тиісті лауазымға тағайындау кезінде беріледі.»;
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«7. «Кіші сержант» арнайы атағы әскери атағы жоқ, орта білімнен кейінгі немесе жоғары білімі бар азаматқа штатпен сержанттар құрамының атағы көзделген лауазымға келісімшарт бойынша қызметке тұрған кезде, тиісті лауазымға тағайындалған кезде беріледі.»;
9-тармақта:
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Бұрынғы сыныптық шенде, арнаулы немесе әскери атақта болу мерзiмi кезектi арнаулы атақ беру үшiн еңбек сiңiрген мерзiмге есептеледi.»;
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
«Бір арнаулы мемлекеттік органның ішінде қызметі бойынша ауыстырылған қызметкерлер мен әскери қызметшілер қайта аттестатталуға жатпайды.»;
12-тармақ алып тасталсын;

4) пункт 7 статьи 9 дополнить частью второй следующего содержания:
«В случае истечения срока действующего контракта во время нахождения сотрудника в отпуске по беременности и родам или дополнительном отпуске по уходу за ребенком до достижения им возраста трех лет, сотрудник после выхода из отпуска в течение двух месяцев заключает новый контракт или увольняется со службы в порядке, определяемом настоящим Законом.»;
5) подпункт 6) пункта 1 статьи 17 изложить в следующей редакции:
«6) ознакомление с отзывами об их служебной деятельности и другими документами до внесения их в личное дело, материалами личного дела (за исключением материалов специальной проверки, содержащих сведения, составляющие государственные секреты), а также на приобщение к личному делу их письменных объяснений и других документов и материалов;»;
6) в пункте 1 статьи 18:
подпункты 4) и 14) изложить в следующей редакции:
«4) соблюдать требования устава внутренней службы специальных государственных органов, утверждаемого приказом первого руководителя специального государственного органа, а также служебную и трудовую дисциплину;»;
«14) не позднее месячного срока информировать непосредственного руководителя о намерении принять гражданство иностранного государства, а также в день подачи или заблаговременно сообщить непосредственному руководителю о подаче заявления о выходе из гражданства Республики Казахстан;»;
7) пункт 2 статьи 24 дополнить частью четвертой следующего содержания:
«В отношении кадрового состава специальных государственных органов ведутся личные дела, порядок оформления, ведения учета и хранения которых определяется первыми руководителями специальных государственных органов.»;
8) в статье 27:
подпункт 2) пункта 4 изложить в следующей редакции:
«2) сотруднику, не имеющему специального звания офицерского состава, имеющему высшее профессиональное образование, родственное соответствующей специальности, и поступившему на службу по контракту на должность, для которой штатом предусмотрено звание офицерского состава, при назначении на соответствующую должность.»;
пункт 7 изложить в следующей редакции:
«7. Специальное звание «младший сержант» присваивается гражданину, не имеющему воинского звания, имеющему послесреднее или высшее образование, при поступлении на службу по контракту на должность, для которой штатом предусмотрено звание сержантского состава, при назначении на соответствующую должность.»;
в пункте 9:
часть третью изложить в следующей редакции:
«Срок пребывания в прежнем классном чине, специальном или воинском звании засчитывается в срок выслуги для присвоения очередного специального звания.»;
дополнить частью четвертой следующего содержания:
«Не подлежат переаттестации сотрудники и военнослужащие, перемещенные по службе внутри одного специального государственного органа.»;
пункт 12 исключить;

9) 29-бап алып тасталсын;
10) 30-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Қызметкер арнаулы атағына сәйкес келетін лауазымға тағайындалады.»;
мынадай мазмұндағы 1-1 және 1-2-тармақтармен толықтырылсын:
«1-1. Арнаулы мемлекеттік органдардағы лауазымдар мен оларға сәйкес арнаулы және әскери атақтардың тізбесін Қазақстан Республикасының Президенті бекітеді.
1-2. Арнаулы мемлекеттік органдардағы үлгілік емес лауазымдар мен оларға сәйкес арнаулы және әскери атақтардың тізбесін осы органдардың бірінші басшылары бекітеді.»;
15-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) қызметкердің келісімінсіз уәкілетті басшы бекіткен аттестаттау комиссиясының ұсынымы бойынша бір сатыға төмен емес лауазымға тағайындау жүргізіледі.»;
11) 31-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Ұйымдық-штаттық іс-шараларға сәйкес жүзеге асырылатын бөлімшенің тұрақты орналасу пункті өзгерген, сондай-ақ бөлімшенің тұрақты орналасу пунктіне қарамастан, тең немесе жоғары тұрған лауазымға тағайындалған кезде қызметкерді ауыстыру арнаулы мемлекеттік органның бірінші басшысы осы құқықты берген уәкілетті басшының шешімімен оның келісімінсіз жүргізіледі.»;
мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
«4. Қызметкерлерді ауыстыру қағидаларын арнаулы мемлекеттік органның бірінші басшысы бекітеді.»;
12) 33-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Қызметкерді уәкілетті басшының қарамағына жіберуге осы баптың 4-тармағында айқындалған жағдайларда және мерзімдерде жол беріледі.
Қарамағында болған мерзімге демалыстарда, әскери-медициналық (медициналық) мекемелерде емделуде болған кезеңдер есептелмейді.»;
40-баптың 1-тармағының бірінші бөлігі және 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Қызметкерлерге жыл сайынғы негізгі демалыстар оларды пайдалану кезеңдерін, сондай-ақ бөлімшенің жауынгерлік әзірлігін ұстауды ескере отырып және уәкілетті басшы бекіткен демалыстар кестесіне сәйкес кез келген жыл мезгілінде беріледі. Демалыстар кестесі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жеңілдіктерді пайдаланатын қызметкерлер санатын ескере отырып, әрбір күнтізбелік жылға жасалады және барлық қызметкерлердің мәліметіне жеткізіледі.»;
«5. Толық емес тәуліктердің санын дөңгелектеу ұлғайту жағына қарай жүргізіледі. Қызметкерді қызметтен уақтылы шығару (арнаулы мемлекеттік органның жеке құрамы тізімдерінен алып тастау) мүмкін болмаған жағдайда, оны шығару күні жыл сайынғы демалыстың пайдаланылмаған күндеріне есеп айырысу жүргізіліп, ол қызметкерге беріледі. Мерзімінен бұрын қызметтен шығару кезінде (келісімшарт мерзімі аяқталғанға дейін), егер демалыстар кестесіне сәйкес демалыс бұрын пайдаланылмаса, қызметкердің жыл сайынғы демалыс ұзақтығы осындай тәртіппен есептеледі.»;

9) статью 29 исключить;
10) в статье 30:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Сотрудник назначается на должность, которой должно соответствовать специальное звание.»;
дополнить пунктами 1-1 и 1-2 следующего содержания:
«1-1. Перечень должностей и соответствующих им специальных и воинских званий в специальных государственных органах утверждается Президентом Республики Казахстан.
1-2. Перечень нетиповых должностей и соответствующих им специальных и воинских званий в специальных государственных органах утверждается первыми руководителями этих органов.»;
подпункт 2) пункта 15 изложить в следующей редакции:
«2) без согласия сотрудника по рекомендации аттестационной комиссии, утвержденной уполномоченным руководителем, не ниже чем на одну ступень.»;
11) в статье 31:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
«2. Перемещение сотрудника при изменении пункта постоянной дислокации подразделения, осуществляемое в соответствии с организационно-штатными мероприятиями, а также назначении на равную или вышестоящую должность независимо от пункта постоянной дислокации подразделения, производится без его согласия решением уполномоченного руководителя, которому предоставлено данное право первым руководителем специального государственного органа.»;
дополнить пунктом 4 следующего содержания:
«4. Правила перемещения сотрудников утверждаются первым руководителем специального государственного органа.»;
12) пункт 2 статьи 33 изложить в следующей редакции:
«2. Зачисление сотрудника в распоряжение уполномоченного руководителя допускается в случаях и на сроки, которые определены пунктом 4 настоящей статьи.
В срок состояния в распоряжении не засчитываются периоды нахождения в отпусках, на лечении в военно-медицинских (медицинских) учреждениях.»;
14) часть первую пункта 1 и пункт 5 статьи 40 изложить в следующей редакции:
«1. Ежегодные основные отпуска предоставляются сотрудникам в любое время года с учетом периодов их использования, а также поддержания боевой готовности подразделения и в соответствии с графиком отпусков, утвержденным уполномоченным руководителем. График отпусков составляется на каждый календарный год с учетом категорий сотрудников, пользующихся льготами в соответствии с законодательством Республики Казахстан, и доводится до сведения всех сотрудников.»;
«5. Округление количества неполных суток производится в сторону увеличения. В случае, когда невозможно своевременное увольнение сотрудника со службы (исключение из списков личного состава специального государственного органа), на день его увольнения производится расчет недоиспользованного времени ежегодного отпуска с предоставлением его сотруднику. В таком же порядке исчисляется продолжительность ежегодного отпуска сотрудника при досрочном (до истечения срока контракта) увольнении, если отпуск не использован ранее в соответствии с графиком отпусков.»;

15) 41-баптың 1-тармағының 1) және 2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
«1) жұбайының (зайыбының), жақын туыстарының, жұбайының (зайыбының) жақын туыстарының денсаулық жағдайы ауыр немесе олар қайтыс болған (қаза тапқан);
2) жақын туыстары, жұбайының (зайыбының) жақын туыстары табиғи немесе техногендік сипаттағы төтенше жағдайларға тап болған;»;
16) 43-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
«1-1. Жауынгерлік іс-қимылдарға, терроризмге қарсы және бітімгершілік операцияларға қатысатын (қатысқан) қызметкерлерге жыл сайынғы демалысқа қосылатын ұзақтығы екі апта қосымша демалыс беріледі.»;
17) мынадай мазмұндағы 46-1-баппен толықтырылсын:
«46-1-бап. Үш жасқа толғанға дейін бала күтімі бойынша еңбекақысы сақталмайтын демалыс
Қызметкерге оның баянаты бойынша Қазақстан Республикасының Еңбек кодексімен айқындалатын тәртіппен үш жасқа толғанға дейін бала күтімі бойынша демалыс беріледі.»;
18) 49-баптың 1-тармағында:
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«6) Қазақстан Республикасының азаматтығы тоқтатылған кезде;»;
мынадай мазмұндағы 12-1) тармақшамен толықтырылсын;
«12-1) аттестаттау қорытындылары бойынша анықталған қызметіне сәйкес келмеуі бойынша;»;
19) 50-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Шекті жасқа жеткен қызметкерлер осы Заңда белгіленген тәртіппен запасқа немесе отставкаға шығарылуға жатады.
Арнаулы мемлекеттік органдардың бірінші басшылары олармен жаңа келісімшарт жасау арқылы жоғары кәсіби даярлығы, атқаратын лауазымы бойынша жұмыс тәжірибесі бар және денсаулық жағдайы бойынша қызметті өткеруге жарамды қызметкерлердің қызмет мерзімін бес жылға дейінгі мерзімге ұзартуы мүмкін.
Қызметте қалдыру мерзiмiн ұзарту туралы шешiм осы Заңда көзделген негiздемелер бойынша қызметкердi арнаулы мемлекеттік органдардан шығару мүмкiндiгiнен айырмайды.»;
20) 51-бапта:
10 және 12-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«10. Қазақстан Республикасының азаматтығын тоқтатуына байланысты қызметкерлерді қызметтен шығару Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығару туралы тиісті Жарлығы күшіне енген күннен бастап немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған тәртіппен уәкілетті мемлекеттік органдар оны жоғалтуды тіркеген күннен бастап уәкілетті басшының шешімімен жүргізіледі.»;
«12. Қызметкерді келісімшарт талаптарын орындамауына байланысты қызметтен шығару осы Заңға сәйкес арнаулы мемлекеттік орган бөлімшесі (орган) аттестаттау комиссиясының (жоғары аттестаттау комиссиясының) жоспардан тыс отырысында осы фактілерді қарағаннан кейін жүргізіледі.»;

15) подпункты 1) и 2) пункта 1 статьи 41 изложить в следующей редакции:
«1) тяжелого состояния здоровья или смерти (гибели) супруга (супруги), близких родственников, близких родственников супруга (супруги);
2) чрезвычайных ситуаций природного или техногенного характера, постигших близких родственников, близких родственников супруга (супруги);»;
16) статью 43 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
«1-1. Сотрудникам, участвующим (принимавшим участие) в боевых действиях, антитеррористических и миротворческих операциях, предоставляется дополнительный отпуск продолжительностью две недели, который добавляется к ежегодному отпуску.»;
17) дополнить статьей 46-1 следующего содержания:
«Статья 46-1. Отпуск без сохранения оплаты труда по уходу
за ребенком до достижения им возраста трех лет
Сотруднику по его рапорту предоставляется отпуск по уходу за ребенком до достижения им возраста трех лет в порядке, определяемом Трудовым кодексом Республики Казахстан.»;
18) в пункте 1 статьи 49:
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
«6) при прекращении гражданства Республики Казахстан;»;
дополнить подпунктом 12-1) следующего содержания:
«12-1) по служебному несоответствию, выявившемуся по итогам аттестации;»;
19) пункт 2 статьи 50 изложить в следующей редакции:
«2. Сотрудники, достигшие предельного возраста, подлежат увольнению в запас или отставку в порядке, установленном настоящим Законом.
Сотрудникам, имеющим высокую профессиональную подготовку, опыт работы на занимаемой должности и годным по состоянию здоровья для прохождения службы, первыми руководителями специальных государственных органов может быть продлен срок службы путем заключения с ними нового контракта на срок до пяти лет.
Решение о продлении срока оставления на службе не исключает возможности увольнения сотрудника из специальных государственных органов по основаниям, предусмотренным настоящим Законом.»;
20) в статье 51:
пункты 10 и 12 изложить в следующей редакции:
«10. Увольнение сотрудников в связи с прекращением гражданства Республики Казахстан производится решением уполномоченного руководителя со дня вступления в силу соответствующего Указа Президента Республики Казахстан о выходе из гражданства Республики Казахстан или дня регистрации его утраты уполномоченными государственными органами в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан.»;
«12. Увольнение в связи с невыполнением условий контракта сотрудником производится после рассмотрения данных фактов на внеплановом заседании аттестационной комиссии (высшей аттестационной комиссии) подразделения (органа) специального государственного органа в соответствии с настоящим Законом.»;

мынадай мазмұндағы 13-1-тармақпен толықтырылсын:
«13-1. Уәкілетті басшы бекіткен аттестаттау комиссиясының ұсынымы бойынша атқаратын лауазымына сәйкес келмеуіне байланысты қызметтен шығару уәкілетті басшының бұйрығымен жүргізіледі.»;
14-тармақтың 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«8) мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтерді, оларды тасымалдағыштарды жария етуге немесе жоғалтуға әкеп соқтырған құпиялылық режимін қамтамасыз ету жөніндегі белгіленген талаптарды бұзу;»;
21) 55-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
«5) қызметкерлерге бар кемшіліктерді жою жөнінде ұсынымдар дайындау.»;
22) 56-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Егер аттестатталуға жататын қызметкерлер жаңа лауазымдарға тағайындалған жағдайда олар тағайындалғаннан кейін бір жыл өткен соң аттестаттаудан өтеді.»;
3-тармақ алып тасталсын;
4-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) қызметкерді Қазақстан Республикасының заңнамасын, мемлекеттік тілді білуіне аттестаттауға тестілеу және психологиялық-әлеуметтік зерттеулерді жүргізу;»;
23) мынадай мазмұндағы 56-1-баппен толықтырылсын:
«56-1-бап. Қызметкерлерді жоспардан тыс аттестаттау
1. Жоспардан тыс аттестаттау Жоғары аттестаттау комиссияның отырыстарында қаралатын қызметкерлер үшін арнаулы мемлекеттік орган бірінші басшысының шешімі бойынша, басқа қызметкерлер үшін – уәкілетті басшының шешімі бойынша жүргізіледі.
2. Жоспардан тыс аттестаттау жүргізуге негіздемелер:
1) қызметкерді кадр резервіне қабылдау туралы мәселені шешу;
2) қызметкерді төмен тұрған лауазымға тағайындау туралы мәселені шешу;
3) қызметкерді келісімшарт талаптарын орындамауына байланысты қызметтен шығару туралы мәселені шешу болып табылады.
Қызметкерді кадр резервіне қабылдау туралы мәселені шешу үшін жоспардан тыс аттестаттау белгіленген жоспарлы аттестаттауды жүргізу мерзімінің кемінде үштен бір бөлігі өткеннен кейін жүргізілуге тиіс.»;
24) 57-бапта:
5-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Аттестатталушының тікелей басшысы аттестатталатын қызметкердің кәсіби, іскерлік және жеке қасиеттерін жан-жақты зерделеп, ол атқарып отырған лауазым бойынша жұмыстың нақты көрсеткіштерін объективті түрде талдап және бағалап, оған мінездеме беруге және аттестаттау бойынша алдын ала тұжырымдар мен ұсынымдар жасауға міндетті.»;
7-тармақтың екінші бөлігінде:
бесінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«ауыстыру себебін көрсете отырып, тең лауазымға ауыстыру туралы;»;
алтыншы абзац алып тасталсын:
мынадай мазмұндағы 10 және 11-тармақтармен толықтырылсын:

дополнить пунктом 13-1 следующего содержания:
«13-1. Увольнение со службы в связи с несоответствием занимаемой должности по рекомендации аттестационной комиссии, утвержденной уполномоченным руководителем, производится приказом уполномоченного руководителя.»;
подпункт 8) пункта 14 изложить в следующей редакции:
«8) нарушения установленных требований по обеспечению режима секретности, повлекших разглашение или утрату сведений, составляющих государственные секреты, их носителей;»;
21) пункт 3 статьи 55 дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
«5) выработка рекомендаций сотрудникам по устранению имеющихся недостатков.»;
22) в статье 56:
часть вторую пункта 1 изложить в следующей редакции:
«В случае, если подлежащие аттестации сотрудники назначены на новые должности, они проходят аттестацию через один год после назначения.»;
пункт 3 исключить;
подпункт 2) пункта 4 изложить в следующей редакции:
«2) аттестационное тестирование сотрудника на знание законодательства Республики Казахстан, государственного языка и проведение психолого-социологических исследований;»;
23) дополнить статьей 56-1 следующего содержания:
«Статья 56-1. Внеплановая аттестация сотрудников
1. Внеплановая аттестация проводится для сотрудников, рассматриваемых на заседаниях Высшей аттестационной комиссии, по решению первого руководителя специального государственного органа, для других сотрудников – по решению уполномоченного руководителя.
2. Основаниями проведения внеплановой аттестации являются:
1) решение вопроса о зачислении сотрудника в кадровый резерв;
2) решение вопроса о назначении сотрудника на нижестоящую должность;
3) решение вопроса об увольнении сотрудника в связи с невыполнением условий контракта.
Внеплановая аттестация для решения вопроса о зачислении сотрудника в кадровый резерв должна проводиться по истечении не менее одной трети установленного срока проведения плановой аттестации.»;
24) в статье 57:
часть первую пункта 5 изложить в следующей редакции:
«5. Непосредственный руководитель аттестуемого, всесторонне изучив профессиональные, деловые и личностные качества аттестуемого сотрудника, объективно проанализировав и оценив конкретные показатели его работы по занимаемой им должности, обязан дать ему характеристику и сформулировать предварительные выводы и рекомендации по аттестации.»;
в части второй пункта 7:
абзац пятый изложить в следующей редакции:
«о перемещении на равную должность с указанием причины перемещения;»;
абзац шестой исключить;
дополнить пунктами 10 и 11 следующего содержания:

«10. Дәлелсіз себептермен аттестаттау комиссиясының отырысына екі рет келмеген қызметкерлер осы Заңда белгіленген тәртіппен қызметтен шығарылуға ұсынылады.
11. Кезекті (жоспардан тыс) аттестаттаудан өтпеген және (немесе) өзге, оның ішінде төмен тұрған лауазымдарда қызметті жалғастырудан бас тартқан қызметкерлер осы Заңда белгіленген тәртіппен шығарылуға жатады.»;
25) 58-баптың 2, 3 және 4-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Аттестаттау комиссиясының құрамына кемінде бес мүше кіруге тиіс. Аттестаттау комиссиясының төрағасы мен мүшелері аттестаттауға жататын қызметкерлердің лауазымдарына тең немесе олардан жоғары тұрған лауазымд атқаруға тиіс. Аттестаттау комиссиясының болмаған мүшелерін ауыстыруға жол берілмейді. Аттестаттау комиссиясының төрағасы болмаған жағдайда отырыс өткізілмейді.
3. Жоғары аттестаттау комиссиясының төрағасы болып арнаулы мемлекеттік орган бірінші басшысының бірінші орынбасары (орынбасары) тағайындалады.
4. Аттестаттау комиссиясының құрамына органдардың құрылымдық бөлімшелерінің басшылары және өзге де қызметкерлер, ал Жоғары аттестаттау комиссиясының құрамына – арнаулы мемлекеттік орган бірінші басшысының орынбасарлары және басқа да лауазымды адамдар енгізіледі. Аттестаттау комиссиясының мүшелері және хатшысы аттестаттаудан жалпы негіздемелерде өтеді. Аттестатталуға жататын аттестаттау комиссиясының мүшелері өзіне қатысты дауыс беруге қатыспайды.»;
26) 59 және 60-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
«59-бап. Аттестаттау комиссиясының тұжырымдары мен ұсынымдары
1. Аттестаттау комиссиясының тұжырымдары мен ұсынымдарын уәкілетті басшы бекітеді.
Жоғары аттестаттау комиссиясының тұжырымдары мен ұсынымдарын арнаулы мемлекеттік органның бірінші басшысы бекітеді.
2. Уәкілетті басшы бекіткен аттестаттау комиссиясының тұжырымдары мен ұсынымдары қызметкерді кадр резервіне қабылдауға, тең лауазымға тағайындауға, қызметкердің лауазымын төмендетуге немесе оны қызметтен шығаруға негіздеме болып табылады.
60-бап. Аттестаттау комиссиясының тұжырымдары мен ұсынымдарына шағымдану
1. Қызметкер уәкілетті басшы немесе арнаулы мемлекеттік органның бірінші басшысы алдында аттестаттау комиссиясының тұжырымдары мен ұсынымдарына олармен танысқан күннен бастап бір айдан кешіктірмей шағымдануы мүмкін.
2. Уәкілетті басшы немесе арнаулы мемлекеттік органның басшысы қызметкерлерді аттестаттаудан өткізудің тәртібін бұзғандығы туралы дұрыс мәліметтер алған жағдайда, өткізілген аттестаттаудың нәтижелерін жоюға және қажет болған кезде оны қайта өткізуді тағайындауға құқылы.»;

«10. Сотрудники, дважды не явившиеся на заседание аттестационной комиссии без уважительной причины, рекомендуются к увольнению в порядке, установленном настоящим Законом.
11. Сотрудники, не прошедшие очередную (внеплановую) аттестацию и (или) отказавшиеся продолжить службу на иных, в том числе нижестоящих, должностях, подлежат увольнению в порядке, установленном настоящим Законом.»;
25) пункты 2, 3 и 4 статьи 58 изложить в следующей редакции:
«2. В состав аттестационной комиссии должно входить не менее пяти членов. Председатель и члены аттестационной комиссии должны занимать равную или вышестоящую должность, чем сотрудники, подлежащие аттестации. Замещение отсутствующих членов аттестационной комиссии не допускается. Заседание в отсутствие председателя аттестационной комиссии не проводится.
3. Председателем Высшей аттестационной комиссии назначается первый заместитель (заместитель) первого руководителя специального государственного органа.
4. В состав аттестационной комиссии включаются руководители структурных подразделений органов и иные сотрудники, а Высшей аттестационной комиссии – заместители первого руководителя специального государственного органа и другие должностные лица. Члены и секретарь аттестационной комиссии проходят аттестацию на общих основаниях. Члены аттестационной комиссии, подлежащие аттестации, в голосовании относительно себя не участвуют.»;
26) статьи 59 и 60 изложить в следующей редакции:
«Статья 59. Выводы и рекомендации аттестационной комиссии
1. Выводы и рекомендации аттестационной комиссии утверждаются уполномоченным руководителем.
Выводы и рекомендации Высшей аттестационной комиссии утверждаются первым руководителем специального государственного органа.
2. Выводы и рекомендации аттестационной комиссии, утвержденные уполномоченным руководителем, являются основанием для зачисления сотрудника в кадровый резерв, назначения на равную должность, понижения сотрудника в должности или его увольнения.
Статья 60. Обжалование выводов и рекомендаций
аттестационной комиссии
1. Выводы и рекомендации аттестационной комиссии могут быть обжалованы сотрудником перед уполномоченным руководителем или первым руководителем специального государственного органа не позднее месячного срока со дня ознакомления.
2. Уполномоченный руководитель или руководитель специального государственного органа, в случае получения достоверных сведений о нарушении порядка проведения аттестации сотрудников, вправе отменить результаты проведенной аттестации и при необходимости назначить ее повторное проведение.»;

27) 65-бапта:
21-тармақта:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын.
«Баяндаудан кейін уәкілетті лауазымды тұлға қызметкерді оған қатысты жүргізілген қызметтік тексеру материалдарымен оның қызметтік тексеру қорытындыларымен және ұсыныстарымен келісетіндігін немесе келіспейтіндігін міндетті түрде көрсете отырып, қолын қойғызумен таныстыруға тиіс.»;
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
«Оған қатысты қызметтік тексеру жүргізілген қызметкер қызметтік тексеру материалдарымен танысудан бас тартқан жағдайда осы тармаққа сәйкес уәкілетті лауазымды тұлға тиісті акт жасайды.»;
22-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«4) егер бұл мемлекеттiк құпияларды және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәлiметтердi таратпау талаптарына қайшы келмесе, қызметтiк тексеру аяқталғаннан кейiн қызметтік тексеру материалдарымен танысуға құқылы.»;
28) 66-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«66-бап. Тәртіптік комиссияны құру және оның жұмыс тәртібі
1. Тәртіптік комиссия – теріс қылық жасаудың жан-жақты, толық және объективті жағдайларын анықтау және оны жасаған тұлғаны жазалау шарасы туралы ұсынымдар шығару мақсатында қызметкердің теріс қылығына қатысты қызметтік тексеру материалдарын қарау және фактілерді зерттеу үшін арнаулы мемлекеттік органдарда құрылатын, тұрақты жұмыс істейтін алқалық консультативтік-кеңесші орган.
2. Тәртіптік комиссиялар арнаулы мемлекеттік органдардың бөлімшелерінде құрылады.
3. Тәртіптік комиссия мүшелері бөлімшенің жеке құрамының жиналыстарында анағұрлым тәжірибелі және беделге ие офицерлер қатарынан ашық дауыс берумен сайланады. Тәртіптік комиссия мүшелерінің саны тақ болуға және ол үш адамнан кем болмауға тиіс, олардың біреуі төраға болып табылады.
4. Тәртіптік комиссияның құрамы уәкілетті басшының бұйрығымен бекітіледі. Тәртіптік комиссияның төрағасы болып уәкілетті басшының орынбасарларының біреуі тағайындалады. Бөлімшенің кадрлар аппаратының өкілі хатшы болып тағайындалады. Тәртіптік комиссияның хатшысы оның мүшесі болып табылмайды.
5. Уәкілетті басшылардың және олардың орынбасарларының теріс қылықтары арнаулы мемлекеттік органның тәртіптік комиссияларында қаралады. Жоғары офицерлердің теріс қылықтары тек жоғары офицерлер қатарынан тәртіптік комиссияда, ал аға офицерлердің теріс қылықтары аға офицерлер қатарынан тәртіптік комиссияда қаралады.
6. Тәртіптік комиссияның отырыстары қажеттілігіне қарай өткізіледі.
Тәртіптік комиссияның отырыстары тәртіптік комиссия мүшелерінің жалпы санынан үштен екісі, бірақ кемінде үш адам қатысса заңды болады. Тәртіптік комиссияның мүшелері отырыстарға ауыстыру құқығынсыз қатысады.

27) в пункте 21 статьи 65:
часть вторую изложить в следующей редакции:
«После доклада уполномоченное должностное лицо обязано ознакомить с материалами служебного расследования сотрудника, в отношении которого оно проводилось, под роспись с обязательным отражением его согласия или несогласия с выводами и предложениями служебного расследования.»;
дополнить частью третьей следующего содержания:
«В случае отказа сотрудника, в отношении которого проводилось служебное расследование, от ознакомления с материалами служебного расследования в соответствии с настоящим пунктом, уполномоченным должностным лицом составляется акт.»;
подпункт 4) пункта 22 изложить в следующей редакции:
«4) знакомиться по окончании служебного расследования с материалами служебного расследования, если это не противоречит требованиям неразглашения сведений, составляющих государственные секреты и иную охраняемую законом тайну.»;
28) статью 66 изложить в следующей редакции:
«Статья 66. Порядок формирования и работы
дисциплинарной комиссии
1. Дисциплинарная комиссия – постоянно действующий коллегиальный консультативно-совещательный орган, создаваемый в специальных государственных органах для рассмотрения материалов служебного расследования и исследования фактов, касающихся проступка сотрудника, в целях всестороннего, полного и объективного установления обстоятельств совершения проступка и вынесения рекомендаций о мере взыскания лицу, его совершившему.
2. Дисциплинарные комиссии создаются в подразделениях специальных государственных органов.
3. Члены дисциплинарной комиссии избираются открытым голосованием на собраниях личного состава подразделения из числа наиболее опытных и пользующихся авторитетом офицеров. Число членов дисциплинарной комиссии должно быть нечетным и не менее трех человек, один из которых является председателем.
4. Состав дисциплинарной комиссии утверждается приказом уполномоченного руководителя. Председателем дисциплинарной комиссии назначается один из заместителей уполномоченного руководителя. Представитель кадрового аппарата подразделения назначается секретарем. Секретарь дисциплинарной комиссии не является ее членом.
5. Проступки уполномоченных руководителей и их заместителей рассматриваются на дисциплинарных комиссиях специального государственного органа. Проступки высших офицеров рассматриваются дисциплинарной комиссией только из числа высших офицеров, проступки старших офицеров – дисциплинарной комиссией из числа старших офицеров.
6. Заседания дисциплинарной комиссии проводятся по мере необходимости.
Заседания дисциплинарной комиссии правомочны при наличии двух третей от общего числа членов дисциплинарной комиссии, но не менее трех человек. Члены дисциплинарной комиссии участвуют в заседаниях без права замены.

7. Тәртiптiк комиссияның мүшелерi отырыстың өткiзiлетiн күнi, орны, оның күн тәртiбi туралы, сондай-ақ отырысқа материалдармен отырысқа дейiн хабардар етiлуге және таныстырылуға тиiс.
8. Тәртiптiк комиссия мүшесiнің өз бастығының, жақын туысының немесе жекжатының терiс қылығына қатысты, сондай-ақ егер тәртiптiк комиссия мүшесiнiң тиiстi шешiм қабылдауға тiкелей немесе жанама мүдделiлiгi бар болса, қызметтiк тексеру материалдарын қарауға және фактілердi зерттеуге құқығы жоқ.
9. Тәртiптiк комиссия мүшелерiне оларға қызметтiк тексеру материалдарын қарау барысында белгiлi болған мәлiметтердi жария етуге тыйым салынады.
10. Тәртiптiк комиссияның отырысына оған қатысты қызметтiк тексеру жүргiзiлген қызметкердің қатысуы мiндеттi.
Оған қатысты қызметтік тексеру жүргізілген қызметкер тәртіптік комиссияның отырысына дәлелсіз себептермен келмеген жағдайда, осы факті тәртіптік комиссия отырысының хаттамасында көрсетіледі.
Оған қатысты қызметтік тексеру жүргізілген қызметкер тәртіптік комиссияның отырысына дәлелсіз себептермен келмегенде, жаза қолдану туралы шешім қабылдау туралы кедергі болмауға тиіс.
11. Тәртiптiк комиссия өз отырысында қызметтiк тексеру материалдарын қарайды және терiс қылыққа қатысты фактілердi зерттейдi. Тәртiптiк комиссия оған қатысты қызметтiк тексеру жүргiзiлген әскери қызметшiнiң және қызметтiк тексеруді жүргiзген лауазымды адамдардың түсiнiктерiн тыңдауы мүмкiн.
Сонымен қатар, қажет болған кезде тәртiптiк комиссияның куәгерлер мен мамандарды тыңдауға, материалдарды сұратуға және терiс қылыққа (оқиғаға) қатысты кез келген фактіні зерттеуге құқығы бар.
12. Тәртiптiк комиссияның ұсыныстары комиссия мүшелерінің жалпы санының көпшілік даусымен ашық дауыс беру арқылы қабылданады.
Тәртiптiк комиссияның мүшелерi өз пiкiрiн айқын айтуға және дауыс беру кезiнде қалыс қалмауға мiндеттi.
Дауыстар тең болған кезде төрағаның даусы шешушi болып табылады.
13. Тәртiптiк комиссия қызметтiк тексеру материалдары түскен күннен бастап үш жұмыс күнi iшiнде басшыға қызметкердің тәртiптiк жауаптылығы туралы тиiстi ұсыныстар енгiзедi.
Тәртіптік комиссияның шешімі хаттамамен ресімделеді, оған тәртіптік комиссияның төрағасы, мүшелері мен хатшысы қол қояды.»;
29) 67-баптың 5, 6, 7, 8 және 9-тармақтары алып тасталсын;
30) 73-баптың 3-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

7. Члены дисциплинарной комиссии должны быть уведомлены и ознакомлены до заседания о дне, месте проведения заседания, его повестке, а также с материалами к заседанию.
8. Член дисциплинарной комиссии не вправе участвовать в рассмотрении материалов служебного расследования и исследовании фактов, касающихся проступка его начальника, близкого родственника или свойственника, а также, если есть основания полагать, что член дисциплинарной комиссии имеет прямую или косвенную заинтересованность в принятии соответствующего решения.
9. Членам дисциплинарной комиссии запрещается разглашать сведения, ставшие известными им в ходе рассмотрения материалов служебных расследований.
10. На заседании дисциплинарной комиссии участие сотрудника, в отношении которого проводилось служебное расследование, обязательно.
В случае неявки сотрудника, в отношении которого проводилось служебное расследование, на заседание дисциплинарной комиссии без уважительной причины, данный факт отражается в протоколе заседания дисциплинарной комиссии.
Неявка сотрудника, в отношении которого проводилось служебное расследование, на заседание дисциплинарной комиссии без уважительной причины, не может служить препятствием для принятия решения о наложении взыскания.
11. Дисциплинарная комиссия на своем заседании рассматривает материалы служебного расследования и исследует факты, касающиеся проступка. Дисциплинарная комиссия может заслушать объяснения сотрудника, в отношении которого проведено служебное расследование, и уполномоченных должностных лиц, проводивших служебное расследование.
При необходимости дисциплинарная комиссия также имеет право заслушивать свидетелей и специалистов, запрашивать материалы и исследовать любые факты, касающиеся проступка (происшествия).
12. Предложения дисциплинарной комиссии принимаются путем открытого голосования простым большинством голосов от общего числа членов дисциплинарной комиссии.
Члены дисциплинарной комиссии обязаны определенно высказать свое мнение и не воздерживаться при голосовании.
При равенстве голосов голос председателя является решающим.
13. Дисциплинарная комиссия в течение трех рабочих дней со дня поступления материалов служебного расследования вносит соответствующие предложения руководителю о дисциплинарной ответственности сотрудника.
Решение дисциплинарной комиссии оформляется протоколом, который подписывается председателем, членами дисциплинарной комиссии и секретарем.»;
30) пункты 5, 6, 7, 8 и 9 статьи 67 исключить;
31) часть первую пункта 3 статьи 73 изложить в следующей редакции:

«3. Қызметкерлер қызметті өткеру ерекшеліктері ескеріле отырып және арнаулы мемлекеттік органдардың бірінші басшылары айқындайтын тәртіппен мемлекет есебінен бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша арнаулы мемлекеттік органдардың бірінші басшылары бекітетін нормалар бойынша арнайы киім нысанымен және басқа да заттай мүлікпен қамтамасыз етіледі.»;
31) 80-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Қызметкер қызмет өткеру кезеңiнде немесе қызмет өткерген кезеңiнде алған жарақаты (контузиясы), ауруы салдарынан қызметтен шыққаннан кейiн қаза тапқан (қайтыс болған) жағдайда оның мұрагерлерiне қаза тапқан күнi немесе қызметтен шығарылған күні соңғы атқаратын лауазымы бойынша алпыс айлық ақшалай қаражат мөлшерiнде бiржолғы өтемақы төлеу жүргізіледі.»;
32) 84-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Арнаулы мемлекеттік органдардың мүлкі республикалық мүлік болып табылады және оның жедел басқару құқығында болады.».
15. «Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы» 2012 жылғы 16 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2012 ж., № 5, 40-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 2, 10-құжат; № 3, 15-құжат; № 14, 72-құжат; № 16, 83-құжат; 2014 ж., № 7, 37-құжат; № 8, 49-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; 2015 ж., № 11, 56-құжат; № 15, 78-құжат; № 19-І, 100-құжат; № 21-ІІІ, 135-құжат; № 23-ІІ, 170-құжат):
1) 1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негізгі ұғымдар
Осы Заңда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) адъюнкт – жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын шетел әскери оқу орындарында білім алатын офицерлер және сержанттар (старшиналар) құрамының әскери қызметшісі;
2) әскери киім нысаны – Қазақстан Республикасының Президенті бекіткен әскери қызметшілердің және азаматтық персоналдың Қарулы Күштерге тиесілігін айқындайтын ерекшелік және айырым белгілері бар нысанды киім (киім-кешек) және жабдық;
3) әскерге шақыру бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілер – осы Заңда айқындалатын мерзімге Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарына (бұдан әрі – Қарулы Күштер) әскери қызметке шақырылған Қазақстан Республикасының азаматы;
4) әскерге шақыру жасына дейінгілер – әскери есепке алынғанға дейін әскери қызметке даярлықтан өтетін Қазақстан Республикасының ер азаматы;
5) әскерге шақыруды кейінге қалдыру – осы Заңда көзделген негіздемелер бойынша азаматтарды әскери қызметке шақыру мерзімін ауыстыру;

«3. Сотрудники обеспечиваются за счет государства специальной формой одежды и другим вещевым имуществом по нормам, утверждаемым первыми руководителями специальных государственных органов по согласованию с центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию, с учетом особенностей прохождения службы и в порядке, определяемом первыми руководителями специальных государственных органов.»;
32) пункт 1 статьи 80 изложить в следующей редакции:
«1. В случае гибели (смерти) сотрудника в период прохождения службы или после его увольнения со службы вследствие ранения (контузии), заболевания, полученных в период прохождения службы, его наследникам производится выплата единовременной компенсации в размере шестидесятимесячного денежного содержания по последней занимаемой должности на день гибели или день увольнения.»;
33) пункт 2 статьи 84 изложить в следующей редакции:
«2. Имущество специальных государственных органов является республиканским и находится на праве оперативного управления.».
15. В Закон Республики Казахстан от 16 февраля 2012 года «О воинской службе и статусе военнослужащих» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2012 г., № 5, ст. 40; 2013 г., № 1, ст. 3; № 2, ст. 10; № 3, ст. 15; № 14, ст. 72; № 16, ст. 83; 2014 г., № 7, ст. 37; № 8, ст. 49; № 16, ст. 90; № 19-I, 19-II, ст. 96; 2015 г., № 11, ст. 56; № 15, ст. 78; № 19-І, ст. 100; № 21-ІІІ, ст. 135; № 23-ІІ, ст. 170):
1) статью 1 изложить в следующей редакции:
«Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) адъюнкт – военнослужащий состава офицеров и сержантов (старшин), обучающийся в зарубежных военных учебных заведениях, реализующих образовательные программы послевузовского образования;
2) военная форма одежды – утвержденная Президентом Республики Казахстан форменная одежда со знаками отличия и различия (обмундирование) и снаряжение, определяющие принадлежность военнослужащих и гражданского персонала к Вооруженным Силам;
3) военнослужащие, проходящие воинскую службу по призыву, – граждане Республики Казахстан, призванные на воинскую службу в Вооруженные Силы, другие войска и воинские формирования Республики Казахстан (далее – Вооруженные Силы) на срок, определяемый настоящим Законом;
4) допризывники – граждане Республики Казахстан мужского пола, проходящие подготовку к воинской службе до принятия на воинский учет;
5) отсрочка – перенос срока призыва граждан на воинскую службу по основаниям, предусмотренным настоящим Законом;

6) әскерге шақырылушылар – жергілікті әскери басқару органдарының әскерге шақыру учаскелеріне тіркелген және мерзімді әскери қызметке әскерге шақырылуға жататын Қазақстан Республикасының ер азаматы;
7) әскери атақ – әскери қызметшіге және әскери міндеттіге берілетін әскери айырым белгісі;
8) әскери билет – азаматтың әскери қызметке тиесілігін және әскери міндеттілікке қатыстылығын айқындайтын бірыңғай мерзімсіз жеке есептік-әскери құжаты;
9) әскери бөлімнің (мекеменің) штаты – жеке құрамның құрамын, ұйымдық-штаттық құрылымын, санын және қару-жарақ кадастрына сәйкес бекітіп берілген негізгі қару-жарақ пен әскери техника санын айқындайтын құжат;
10) әскери есепке алу – әскерге шақырылушылар, әскери қызметшілер мен жұмылдыру ресурстары туралы сандық және сапалық деректерді есепке алу және талдау жүйесі;
11) әскери жиындар – әскери міндеттілер мен азаматтардың әскери білім алуы және оны жетілдіруі мақсатында, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де жағдайларда әскери басқару органдары, әскери даярлық жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органдар жүргізетін іс-шаралар.
Әскери жиындар:
оқу-жаттығу жиындары – әскери міндеттілерді, әскери оқу орындарына түскен кезде әскерге шақырылушыларды және жоғары оқу орындары әскери кафедраларының студенттерін даярлау және қайта даярлау мақсатында өткізілетін әскери жиындар түрі;
тексеру жиындары – соғыс уақытының ұйымдық-штаттық құрылымында міндеттерді орындауға арналған әскери бөлімдердің әзірлігін тексеру мақсатында өткізілетін әскери жиындар түрі;
арнайы жиындар – төтенше жағдай режимін енгізу және қамтамасыз ету, төтенше жағдайлар мен олардың зардаптарын жою жөніндегі іс-шараларды орындау мақсатында және Қазақстан Республикасының Президенті айқындайтын өзге де жағдайларда өткізілетін әскери жиындар түрі болып бөлінеді;
12) әскери кафедра – запастағы офицерлер бағдарламалары бойынша азаматтарды әскери даярлауды қамтамасыз ететін Қазақстан Республикасының жоғары оқу орны жанындағы кафедра;
13) әскери қызмет – Қазақстан Республикасының егемендігін, аумақтық тұтастығы мен шекараларының қол сұғылмаушылығын қарулы қорғауға байланысты әскери қауіпсіздікті тікелей қамтамасыз етуге бағытталған Қарулы Күштер әскери қызметшілері мемлекеттік қызметінің ерекше түрі;
14) әскери қызмет мерзімі – Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында әскери қызметші мәртебесінде әскери қызмет өткерудің барлық кезеңі;
15) әскери қызметтен шығару – әскери қызметшіні осы Заңда көзделген негіздемелер бойынша запасқа немесе отставкаға шығара отырып, әскери бөлімнің (мекеменің) тізімдерінен шығару;

6) призывники – граждане Республики Казахстан мужского пола, приписанные к призывным участкам местных органов военного управления
и подлежащие призыву на срочную воинскую службу;
7) воинское звание – знак воинского различия, присваиваемый военнослужащему и военнообязанному;
8) военный билет – единый бессрочный личный учетно-воинский документ гражданина, определяющий его принадлежность к воинской службе и отношение к воинской обязанности;
9) штат воинской части (учреждения) – документ, определяющий состав, организационно-штатную структуру, численность личного состава и количество закрепленного основного вооружения и военной техники в соответствии с кадастром вооружения;
10) воинский учет – система учета и анализа количественных и качественных данных о призывниках, военнослужащих и мобилизационных ресурсах;
11) воинские сборы – мероприятия, проводимые органами военного управления, уполномоченными государственными органами по военной подготовке, с целью приобретения и совершенствования военных знаний военнообязанными и гражданами, а также в иных случаях, предусмотренных законами Республики Казахстан.
Воинские сборы делятся на:
учебные сборы – вид воинских сборов, проводимых в целях подготовки и переподготовки военнообязанных, призывников при поступлении в военные учебные заведения (на военные факультеты) и студентов военных кафедр высших учебных заведений;
поверочные сборы – вид воинских сборов, проводимых в целях проверки готовности воинских частей, предназначенных к выполнению задач в организационно-штатной структуре военного времени;
специальные сборы – вид воинских сборов, проводимых в целях выполнения мероприятий по введению и обеспечению режима чрезвычайного положения, ликвидации чрезвычайных ситуаций и их последствий и в иных случаях, определяемых Президентом Республики Казахстан;
12) военная кафедра – кафедра при высшем учебном заведении Республики Казахстан, обеспечивающая военную подготовку граждан по программам офицеров запаса;
13) воинская служба – особый вид государственной службы военнослужащих Вооруженных Сил, направленной на непосредственное обеспечение военной безопасности, связанной с вооруженной защитой суверенитета, территориальной целостности и неприкосновенности границ Республики Казахстан;
14) срок воинской службы – весь период прохождения воинской службы в статусе военнослужащего в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан;
15) увольнение с воинской службы – исключение военнослужащего из списков воинской части (учреждения) с зачислением в запас или отставку по основаниям, предусмотренным настоящим Законом;

16) әскери қызмет өткеру туралы келісімшарт – уәкілетті орган мен Қазақстан Республикасының азаматы арасындағы азамат әскери қызмет өткерген кезеңде тараптардың құқықтарын, міндеттерін және жауаптылығын белгілейтін ерікті түрде әскери қызмет өткеру туралы шарт;
17) әскери қызметшілер – Қарулы Күштерде әскери қызметте тұратын Қазақстан Республикасының азаматтары;
18) әскери лауазым – әскери қызмет функцияларын орындау үшін лауазымдық өкілеттіктер мен лауазымдық міндеттер жүктелген Қарулы Күштер мемлекеттік мекемесінің штаттық бірлігі;
19) әскери міндеттілер – әскери есепте тұратын және әскери есепте тұрудың шекті жасына дейін запаста болатын Қазақстан Республикасының азаматы;
20) әскери міндеттілер запасы (бұдан әрі – запас) – аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті әскери басқару органдарында әскери есепте тұратын, Қарулы Күштерді және соғыс уақытының басқа да мемлекеттік органдарын толық жасақтау, жұмылдыра өрістету және шығынының орнын толтыру мақсатында пайдаланылатын осы Заңда белгіленген жастағы әскери міндеттілер;
21) әскери міндеттілік – Қазақстан Республикасы азаматтарының Қазақстан Республикасын қорғау жөніндегі конституциялық міндеті;
22) әскери оқу орны – Қазақстан Республикасының қорғаныс саласындағы уәкілетті органына, Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметіне және Ұлттық ұланына ведомстволық бағынысты және әртүрлі деңгейдегі білім беру оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымы;
23) бастапқы әскери және технологиялық даярлық – білім беру саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган айқындайтын орта, техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында әскери іс, робот-техника және ІТ-технологиялар негіздері бойынша міндетті оқыту пәні (оқу пәні);
24) далалық шығу – далалық жағдайларда жауынгерлік, жұмылдыру және жедел даярлау бағдарламалары бойынша сабақтар, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының мүдделерінде арнайы далалық жұмыстарды орындау;
25) докторант – докторантурада білім алатын әскери қызметші;
26) еңбек сіңірген жылдары – азаматтың күнтізбелік сонымен қатар жеңілдікпен де есептелетін, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де жағдайларда әскери қызметте, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы қызметте, фельдъегерлік қызметте болу ұзақтығы;
27) жалпыға бірдей әскери оқыту – Қазақстан Республикасының азаматтарын соғыс жағдайы енгізілген кезеңде әскери даярлыққа міндетті оқыту;

16) контракт о прохождении воинской службы – договор между уполномоченным органом и гражданином Республики Казахстан о прохождении воинской службы в добровольном порядке, устанавливающий права, обязанности и ответственность сторон на период прохождения гражданином воинской службы;
17) военнослужащие – граждане Республики Казахстан, состоящие на воинской службе в Вооруженных Силах;
18) воинская должность – штатная единица государственного учреждения Вооруженных Сил, на которую возложены должностные полномочия и должностные обязанности для выполнения функций воинской службы;
19) военнообязанные – граждане Республики Казахстан, состоящие на воинском учете и пребывающие в запасе до предельного возраста состояния на воинском учете;
20) запас военнообязанных (далее – запас) – военнообязанные установленного настоящим Законом возраста, состоящие на воинском учете в местных органах военного управления районов (городов областного значения), используемые в целях доукомплектования, мобилизационного развертывания и восполнения потерь Вооруженных Сил и других государственных органов военного времени;
21) воинская обязанность – конституционная обязанность граждан Республики Казахстан по защите Республики Казахстан;
22) военное учебное заведение – организация образования, подведомственная уполномоченному органу в области обороны, Пограничной службе Комитета национальной безопасности и Национальной гвардии Республики Казахстан, и реализующая образовательные программы различных уровней;
23) начальная военная и технологическая подготовка – обязательный предмет обучения (учебная дисциплина) по основам военного дела, робототехнике и IT-технологиям в организациях среднего, технического и профессионального образования, определяемых уполномоченным государственным органом в сфере образования;
24) полевой выход – занятия программам боевой, мобилизационной и оперативной подготовки в полевых условиях, а также выполнение специальных полевых работ в интересах Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан;
25) докторант – военнослужащий, обучающийся в докторантуре;
26) выслуга лет – продолжительность нахождения гражданина на воинской службе, службе в специальных государственных и правоохранительных органах, фельдъегерской службе, а также в иных случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, исчисляемая как в календарном, так и льготном исчислении;
27) всеобщее военное обучение – обязательное обучение граждан Республики Казахстан военной подготовке в период введения военного положения;

28) жеке құрам – Қарулы Күштердің әскери қызметшілері мен азаматтық персонал адамдары;
29) кадет – техникалық және кәсіптік немесе ортадан кейінгі білімнің білім беру бағдарламалары бойынша әскери оқу орнында білім алатын әскери қызметші;
30) келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілер – осы Заңда айқындалатын мерзімге Қарулы Күштерге әскери қызметке ерікті түрде кірген Қазақстан Республикасының азаматтары;
31) курсант – оны аяқтағаннан кейін офицерлер құрамының алғашқы әскери атағы берілетін жоғары білімнің білім беру оқу бағдарламаларын іске асыратын әскери оқу орнында (әскери факультетте), сондай-ақ шетел әскери оқу орнында (әскери факультетте) білім алатын әскери қызметші;
32) қолданыстағы резерв – барлау қызметі шеңберінде жүктелген жедел міндеттерді орындайтын әскери қызметшілер;
33) Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымы – әскери-техникалық және өзге де әскери мамандықтар бойынша азаматтарды даярлауды (қайта даярлауды) жүзеге асыратын ұйым;
34) магистрант – магистратурада білім алатын әскери қызметші;
35) мерзімді әскери қызмет – ер азаматтарды осы Заңда айқындалған тәртіппен Қарулы Күштерге қатардағы жауынгерлер және сержанттар құрамының әскери лауазымдарына әскерге шақыруға негізделген әскери қызмет;
36) отставка – әскери қызметтен босатылған немесе әскери есептен шығарылған, запаста болудың шекті жасына толған адамдардың немесе әскери есептен шығарылып, әскери қызметке жарамсыз деп танылған адамдардың жай-күйі;
37) офицерлер – офицерлер құрамының тиісті әскери атақтары берілген әскери қызметшілер;
38) психикалық-физиологиялық және полиграфологиялық зерттеулер – Қазақстан Республикасының әскери қызметшілері мен азаматтарының жеке-психологиялық және психикалық-физиологиялық қасиеттерін жан-жақты бағалауға бағытталған тізбесін уәкілетті мемлекеттік органның басшысы бекітетін лауазымдарда әскери қызмет өткеру үшін іріктеу кезінде жүзеге асырылатын тексеру іс-шаралары жиынтығы;
39) резервтегі қызмет – ерекше кезеңде немесе соғыс жағдайы жарияланған кезде соғыс уақытының штаттарына дейін әскери бөлімдерді, аумақтық қорғаныс бөлімшелерін және басқа да әскери құралымдарды кепілді жасақтау мақсатында бейбіт уақытта бар әскери-есептік мамандық бойынша Қазақстан Республикасының азаматтарын даярлауды жетілдіруге бағытталған қызмет түрі;
40) резервші – әскери бөлімнің (мекеменің) командирімен (бастығымен) ерікті негізде бейбіт уақытта Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында резервте қызмет өткеру және соғыс уақытында немесе ерекше кезеңде міндетті әскери қызмет өткеру туралы келісімшарт жасаған Қазақстан Республикасының азаматы;

28) личный состав – военнослужащие и лица гражданского персонала Вооруженных Сил;
29) кадет – военнослужащий, обучающийся в военном учебном заведении по образовательным программам технического и профессионального или послесреднего образования;
30) военнослужащие, проходящие воинскую службу по контракту, – граждане Республики Казахстан, добровольно поступившие на воинскую службу в Вооруженные Силы на срок, определяемый настоящим Законом;
31) курсант – военнослужащий, обучающийся в военном учебном заведении (военном факультете), реализующем образовательные учебные программы высшего образования, а также в зарубежном военном учебном заведении (военном факультете), после окончания которого присваивается первое воинское звание офицерского состава;
32) действующий резерв – военнослужащие, выполняющие возложенные оперативные задачи в рамках разведывательной деятельности;
33) специализированная организация Министерства обороны – организация, осуществляющая подготовку (переподготовку) граждан по военно-техническим и иным специальностям;
34) магистрант – военнослужащий, обучающийся в магистратуре;
35) срочная воинская служба – воинская служба граждан мужского пола, основанная на их призыве в Вооруженные Силы на воинские должности рядового и сержантского составов в порядке, определенном настоящим Законом;
36) отставка – состояние лиц, уволенных с воинской службы или исключенных с воинского учета, достигших предельного возраста пребывания в запасе, либо лиц, признанных не годными к воинской службе с исключением с воинского учета;
37) офицеры – военнослужащие, которым присвоены соответствующие воинские звания офицерского состава;
38) психофизиологическое и полиграфологическое исследования – совокупность проверочных мероприятий, направленных на всестороннюю оценку индивидуально-психологических и психофизиологических качеств военнослужащих и граждан Республики Казахстан, осуществляемых при отборе для прохождения воинской службы на должностях, перечень которых утверждается руководителем уполномоченного государственного органа;
39) служба в резерве – вид деятельности граждан Республики Казахстан, направленной на совершенствование подготовки по имеющейся военно-учетной специальности в мирное время в целях гарантированного укомплектования воинских частей, подразделений территориальной обороны и других воинских формирований до штатов военного времени в особый период или при объявлении военного положения;
40) резервист – гражданин Республики Казахстан, в добровольном порядке заключивший контракт с командиром (начальником) воинской части (учреждения) о прохождении службы в резерве в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан в мирное время и прохождении действительной воинской службы в военное время или в особый период;

41) ротация – әскери қызметшілерді Қарулы Күштердегі тең және өзге де лауазымдарға ауыстыру;
42) сарбаздар (матростар) – сарбаздар (матростар) құрамының әскери лауазымдарын атқаратын әскери қызметшілер;
43) сержанттар (старшиналар) – сержанттар (старшиналар) лауазымдарын атқаратын әскери қызметшілер;
44) теңізге шығу – міндеттерді орындау үшін корабльдер мен кемелер экипаждарының, әскери қызметшілердің ашық теңізге шығуы;
45) тәрбиеленушілер – әскери даярлық бойынша қосымша білім беру бағдарламалары бар жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында білім алатын Қазақстан Республикасының азаматтары;
46) уәкілетті лауазымды адам – Қазақстан Республикасының Президенті бекітетін Қарулы Күштерде әскери қызмет өткеру қағидаларында (бұдан әрі – Әскери қызмет өткеру қағидалары) белгіленген тәртіппен келісімшарт жасауға құқық берілген лауазымды адам;
47) уәкілетті орган – құрылымында әскери қызмет өткеру көзделген мемлекеттік орган;
48) ұйымдық-штаттық іс-шаралар – Қарулы Күштерде мемлекеттік мекемелерді және олардың құрылымдық бөлімшелерін құру, тарату, қайта ұйымдастыру, орнын ауыстыру, бағыныстылығын өзгерту, штаттарын өзгерту бойынша, сондай-ақ Қарулы Күштердің құрамы мен штат санын өзгерту бойынша өткізілетін іс-шаралар.»;
2) 5-бапта:
1-тармақта:
үшінші бөліктің төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және жоғары білім беру бағдарламаларын іске асыратын әскери оқу орындарына (әскери факультеттерге) түскендер, егер бұған дейін олар әскери қызметшілер болып табылмаса – әскери оқу орындары үшін әскери оқу орны (әскери факультет) бастығының оқу орны жеке құрамының тізіміне қабылдау туралы бұйрығы шыққан күннен бастап, ал шетел әскери оқу орнына түскен кезде – уәкілетті орган басшысының оқуға жіберу туралы бұйрығы шыққан күннен бастап ие болады.»;
3-тармақтың 5), 6) және 7) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
«5) төтенше жағдайларды жоюға қатысқан;
6) далалық шығуларда (теңізге шығуларда) болған, оқу-жаттығуларға немесе корабльдердің жорықтарына қатысқан;
7) күн тәртібімен белгіленген қызмет уақыты ішінде немесе басқа да уақытта, егер ол қызметтік қажеттіліктен туындаған болса, әскери бөлімнің (мекеменің) аумағында болған;»;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Әскери қызметшілерге олардың мәртебесін растау үшін уәкілетті орган белгілеген тәртіппен жеке нөмірлері бар жетондар, әскери қызметшінің жеке куәліктерін (әскери билеттер) және (немесе) қызметтік куәліктер береді.»;

41) ротация – перемещение военнослужащих на равнозначные и иные должности в Вооруженных Силах;
42) солдаты (матросы) – военнослужащие, занимающие воинские должности состава солдат (матросов);
43) сержанты (старшины) – военнослужащие, занимающие сержантские (старшинские) должности;
44) выход в море – выход экипажей кораблей и судов, военнослужащих в открытое море для выполнения задач;
45) воспитанники – граждане Республики Казахстан, обучающиеся в организациях общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования с дополнительными образовательными программами по военной подготовке;
46) уполномоченное должностное лицо – должностное лицо, которому предоставлено право заключения контракта в порядке, установленном Правилами прохождения воинской службы в Вооруженных Силах, утверждаемыми Президентом Республики Казахстан (далее - Правила прохождения воинской службы);
47) уполномоченный орган – государственный орган, в структуре которого предусмотрено прохождение воинской службы;
48) организационно-штатные мероприятия – мероприятия, проводимые в Вооруженных Силах по созданию, ликвидации, реорганизации, передислокации, переподчинению, изменению штатов государственных учреждений и их структурных подразделений, а также по изменению состава и штатной численности Вооруженных Сил.»;
2) в статье 5:
в пункте 1:
абзац четвертый части третьей изложить в следующей редакции:
«поступившие в военные учебные заведения (на военные факультеты), реализующие программы технического и профессионального, послесреднего и высшего образования, если до этого они не являлись военнослужащими – для военных учебных заведений со дня издания приказа начальника военного учебного заведения (на военные факультеты) о зачислении в списки личного состава учебного заведения, а при поступлении в зарубежное военное учебное заведение – со дня издания приказа руководителя уполномоченного органа о направлении на учебу.»;
подпункты 5), 6) и 7) пункта 3 изложить в следующей редакции:
«5) участия в ликвидации чрезвычайных ситуаций;
6) полевых выходов (выходов в море), участия в учениях или походах кораблей;
7) нахождения на территории воинской части (учреждения) в течение установленного распорядком дня служебного времени или другое время, если это вызвано служебной необходимостью;»;
пункт 5 изложить в следующей редакции:
«5. Военнослужащим для удостоверения их статуса в установленном уполномоченным органом порядке выдаются жетоны с личными номерами, удостоверения личности военнослужащего (военные билеты) и (или) служебные удостоверения.»;

мынадай мазмұндағы 6 және 7-тармақтармен толықтырылсын:
«6. Жедел-іздестіру және барлау қызметін жүзеге асыруға уәкілеттік берілген әскери барлау органдарының офицерлер құрамына олардың жеке басын және өкілеттіктерін растау үшін Қорғаныс министрлігі әскери барлау органдарының қызметтік куәліктері беріледі.
Қызметтік куәліктерді жасау, беру, пайдалану және сипаттау тәртібін уәкілетті мемлекеттік органның басшысы бекітеді.
Әскери барлау органы әскери қызметшісінің қызметтік куәлігі оның қаруды, арнайы құралдарды алып жүруге және сақтауға, Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес берілген өзге де өкілеттіктерге құқығын растайды.
7. Әскери полиция, әскери прокуратура органдарының және әскери-тергеу органдарының әскери қызметшілеріне және қызметкерлеріне заңнамалық тұрғыдан бекітілген міндеттерді орындау мақсатында олардың жеке басын және өкілеттіктерін растау үшін қызметтік куәліктер мен төсбелгілер беріледі.
Қызметтік куәліктер мен төсбелгілерді жасау, беру, пайдалану және сипаттау тәртібін уәкілетті мемлекеттік органның басшысы бекітеді.
Әскери полиция, әскери прокуратура органдары мен әскери-тергеу органдары әскери қызметшілерінің және қызметкерлерінің қызметтік куәлігі олардың қаруды, арнайы құралдарды алып жүруге және сақтауға, Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әскери қызметшілер мен қызметкерлерге берілген өзге де өкілеттіктерге құқығын растайды.»;
3) 6-баптың 1-тармағы екінші бөлігінің 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«4) уәкілетті лауазымды адаммен келісу бойынша әскери оқу орындарына оқуға түсуге және кәсіби даярлықтан, қайта даярлықтан өтуге және біліктілігін арттыруға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен техникалық және кәсіптік, ортадан кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына әскери емес мамандықтарға оқуға түсуге (мерзімді қызмет әскери қызметшілерінен, курсанттар мен кадеттерден басқа);»;
4) 7-бапта:
1-тармақта:
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
«3-1) Әскери қызмет өткеру қағидаларында айқындалатын тәртіппен және мерзімдерде уәкілетті орган басшысының оны ротациялау туралы шешімін орындауға;»;
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«7) әскери киім нысанын киіп жүру қағидаларын сақтауға;»;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Соғыс жағдайы және төтенше жағдай, азаматтық қорғау, терроризмге, экстремизмге қарсы іс-қимыл туралы Қазақстан Республикасының заңдарымен, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентінің актілерімен әскери қызметшілерге өзге де міндеттер жүктелуі мүмкін.»;

дополнить пунктами 6 и 7 следующего содержания:
«6. Офицерскому составу органов военной разведки, уполномоченному осуществлять оперативно-розыскную и разведывательную деятельности, в подтверждение их личности и полномочий выдаются служебные удостоверения органов военной разведки Министерства обороны.
Порядок изготовления, выдачи, использования и описание служебных удостоверений утверждаются руководителем уполномоченного государственного органа.
Служебное удостоверение военнослужащего органа военной разведки подтверждает его право на ношение и хранение оружия, специальных средств, иные полномочия, предоставленные в соответствии с законами Республики Казахстан.
7. Военнослужащим и сотрудникам органов военной полиции, военной прокуратуры и военно-следственных органов в целях выполнения законодательно закрепленных задач в подтверждение их личности и полномочий выдаются служебные удостоверения и нагрудные знаки.
Порядок изготовления, выдачи, использования и описание служебных удостоверений и нагрудных знаков утверждаются руководителем уполномоченного государственного органа.
Служебное удостоверение военнослужащих и сотрудников органов военной полиции, военной прокуратуры и военно-следственных органов подтверждает их право на ношение и хранение оружия, специальных средств, иные полномочия, предоставленные военнослужащим и сотрудникам в соответствии с законами Республики Казахстан.»;
3) подпункт 4) части второй пункта 1 статьи 6 изложить в следующей редакции:
«4) по согласованию с уполномоченным должностным лицом поступать в военные учебные заведения и проходить профессиональную подготовку, переподготовку и повышение квалификации, а также не на воинские специальности (кроме военнослужащих срочной службы, курсантов и кадетов) в организации образования, реализующие профессиональные учебные программы технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;»;
4) в статье 7:
в пункте 1:
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
«3-1) выполнить решение руководителя уполномоченного органа об его ротации в порядке и сроки, определяемые Правилами прохождения воинской службы;»;
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
«7) соблюдать правила ношения военной формы одежды;»;
пункт 4 изложить в следующей редакции:
«4. Законами Республики Казахстан о военном и чрезвычайном положении, гражданской защите, противодействии терроризму, экстремизму, а также актами Президента Республики Казахстан на военнослужащих могут быть возложены иные обязанности.»;

5) 12-бапта:
3, 4, 5 және 6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Өтеулі негізде әскери-техникалық және басқа да мамандықтар бойынша даярлауға мыналар:
денсаулық жағдайы бойынша әскери қызметке жарамды әскери міндеттілер;
денсаулық жағдайы бойынша әскери қызметке жарамды немесе шектеулі жарамды, оның ішінде әскери қызметке шақыру кейінге қалдырылған жиырма төрт жастан жиырма жеті жасқа дейінгі азаматтар тартылады.
4. Азаматтарды іріктеу, оларды жіберу және оқыту, оқу-тәрбие үдерісін ұйымдастыру тәртібін, сондай-ақ Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымдарында әскери-техникалық және басқа да әскери мамандықтар бойынша оқыту мерзімдерін оның бірінші басшысы айқындайды.
5. Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымдарында әскери-техникалық және басқа да мамандықтар бойынша оқытылатын азаматтар санын жұмылдыру ресурстарына немесе кіші мамандарға қажеттілікке сүйене отырып, оның бірінші басшысы айқындайды.
6. Азаматты әскери-техникалық және басқа да әскери мамандықтар бойынша оқытудың басталуы мен аяқталуы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымы басшысының қабылдау және аяқтау туралы бұйрыұтары шыққан күн болып саналады.»;
7, 8, 9 және 10-тармақтар алып тасталсын;
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«12. Әскери-техникалық және басқа да әскери мамандықтар бойынша оқыту кезеңінде азаматтардың жұмыс орны (лауазымы) сақталады. Осы кезеңде олар заңды тұлға таратылған жағдайларды қоспағанда, жұмыс берушінің бастамасы бойынша жұмыстан шығарылмайды, сондай-ақ білім беру ұйымы басшысының бастамасы бойынша білім беру ұйымынан шығарылмайды.»;
6) 16-бапта:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Азаматтарды әскерге шақыру учаскелеріне тіркеуді және медициналық куәландыруды Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің бұйрығымен бекітілетін Әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушыларды әскери есепке алу қағидаларында және Әскери-дәрігерлік сараптаманы жүргізу қағидаларында айқындалатын тәртіппен облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың әкімдері ұйымдастырады және қамтамасыз етеді.»;
4-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Медициналық (әскери-дәрігерлік) комиссия әскери есептен шығара отырып, әскери қызметке жарамсыз деп таныған азаматтар әскери есепке қабылданбайды.»;
6-тармақта:
бірінші бөліктің 1), 2), 3), 4), 5) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
«1) комиссия төрағасы – аудан (облыстық маңызы бар қала) жергілікті атқарушы органы басшысының (әкімінің) орынбасары;
комиссия мүшелері:

5) в статье 12:
пункты 3, 4, 5 и 6 изложить в следующей редакции:
«3. На возмездной основе к подготовке по военно-техническим и другим специальностям привлекаются:
военнообязанные, годные по состоянию здоровья к воинской службе;
граждане в возрасте от двадцати четырех до двадцати семи лет, годные или ограниченно годные по состоянию здоровья к воинской службе, в том числе имеющие отсрочку от призыва на воинскую службу.
4. Порядок набора граждан, их направления и обучения, организации учебно-воспитательного процесса, а также сроки обучения по военно-техническим и другим специальностям в специализированных организациях Министерства обороны определяются его первым руководителем.
5. Количество обучаемых граждан по военно-техническим и другим специальностям в специализированных организациях Министерства обороны определяется его первым руководителем, исходя из потребности в мобилизационных ресурсах либо младших специалистах.
6. Началом и окончанием обучения гражданина по военно-техническим и другим специальностям считается дата издания приказов руководителя специализированной организации Министерства обороны о зачислении и окончании.»;
пункты 7, 8, 9 и 10 исключить;
пункт 12 изложить в следующей редакции:
«12. За гражданами в период обучения по военно-техническим и другим специальностям сохраняется место работы (должность). В этот период они не могут быть уволены по инициативе работодателя, за исключением случаев ликвидации юридического лица, а также отчислены из организации образования по инициативе руководителя организации образования.»;
6) в статье 16:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
«3. Приписка граждан к призывным участкам и медицинское освидетельствование организуются и обеспечиваются акимами областей, города республиканского значения и столицы, районов, городов областного значения в порядке, определяемом Правилами воинского учета военнообязанных и призывников и Правилами проведения военно-врачебной экспертизы, утверждаемыми приказом Министра обороны Республики Казахстан.»;
часть вторую пункта 4 изложить в следующей редакции:
«Граждане, признанные медицинской (военно-врачебной) комиссией не годными к воинской службе с исключением с воинского учета, на воинский учет не принимаются.»;
в пункте 6:
подпункты 1), 2), 3), 4), 5) части первой изложить в следующей редакции:
«1) председателя комиссии – заместителя руководителя местного исполнительного органа (акима) района (города областного значения);
членов комиссии:

2) ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті әскери басқару органының өкілі;
3) ішкі істер органдары тиісті аумақтық бөлімшесінің өкілі;
4) мемлекеттік денсаулық сақтау басқармасы тиісті жергілікті органы бастығының (бас дәрігердің) орынбасары – медициналық комиссияның төрағасы;
5) хатшы.»;
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
«Азаматтарды әскерге шақыру пункттеріне (учаскелеріне) тіркеу кестесін жергілікті атқарушы органның басшысы бекітеді.»;
7) 17-баптың 1-тармағында:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың), кенттің, селоның, селолық округтің әкімдері, сондай-ақ әскери міндеттілер және әскерге шақырылушылар жұмыс істейтін ұйымдардың басшылары өз құзыреті шегінде:»;
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«4) әскер жасына дейінгілерге тіркеу жүргізген және азаматтарды әскери қызметке әскерге шақырған кезде басқа жергілікті жерлерден облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) әскерге шақыру (жиын) пункттеріне азаматтарды жеткізуді қамтамасыз етуге міндетті.»;
мынадай мазмұндағы 10-тармақпен толықтырылсын:
«10. Құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкілетті орган жергілікті әскери басқару органдарының сұрау салулары бойынша адамның қылмыстық құқық бұзушылықты жасағаны туралы мәліметтердің бар болуы немесе болмауы туралы анықтамаларды жеті жұмыс күні ішінде ұсынуға міндетті.»;
8) 20-бапта:
төртінші бөліктің төртінші, бесінші, алтыншы және жетінші абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
«аға сержанттарға – үш жыл;
3-сыныпты сержанттарға – төрт жыл;
2-сыныпты сержанттарға – бес жыл;
1-сыныпты сержанттарға – алты жыл;»;
бесінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Сарбаздар (матростар) құрамына, жоғары сержанттар құрамына, полковниктерге (бірінші дәрежелі капитандарға) және жоғары офицерлер құрамына әскери атақтарындағы еңбек сіңірген жылдары белгіленбейді.»;
9) 21-бапта:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Әскери қызметшiлерден әскери лауазымдарды жасақтау, тағайындау, орнын ауыстыру, әскери лауазымдардан босату, мемлекеттік, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарына ауыстыру Әскери қызмет өткеру қағидаларына сәйкес жүргiзіледi.
Тізбесі уәкілетті мемлекеттік органның басшысы бекіткен лауазымдарға тағайындалатын Қарулы Күштердің әскери қызметшілер мен қызметшілеріне қатысты уәкілетті мемлекеттік органның басшысы айқындаған тәртіппен психикалық-физиологиялық және полиграфологиялық зерттеулерді қолданумен арнайы тексеру жүргізіледі.»;

2) представителя местного органа военного управления района (города областного значения);
3) представителя соответствующего территориального подразделения органов внутренних дел;
4) заместителя начальника соответствующего местного органа государственного управления здравоохранением (главного врача) – председателя медицинской комиссии;
5) секретаря.»;
дополнить частью третьей следующего содержания:
«График приписки граждан к призывным пунктам (участкам) утверждается руководителем местного исполнительного органа.»;
7) в пункте 1 статьи 17:
абзац первый изложить в следующей редакции:
«1. Акимы района (города областного значения), поселка, села, сельского округа, а также руководители организаций, в которых работают военнообязанные и призывники, в пределах своей компетенции обязаны:»;
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
«4) обеспечить доставку граждан из других местностей в призывные (сборные) пункты областей, города республиканского значения и столицы, районов (городов областного значения) при проведении приписки допризывников и призыве граждан на воинскую службу.»;
дополнить пунктом 10 следующего содержания:
«10. Уполномоченный орган в области правовой статистики и специальных учетов обязан по запросам местных органов военного управления предоставлять в течение семи рабочих дней справки о наличии либо отсутствии сведений о совершении лицом уголовного правонарушения.»;
8) в статье 20:
абзацы четвертый, пятый, шестой и седьмой части четвертой изложить в следующей редакции:
«старшим сержантам – три года;
сержантам 3-го класса – четыре года;
сержантам 2-го класса – пять лет;
сержантам 1-го класса – шесть лет;»;
часть пятую изложить в следующей редакции:
«Составу солдат (матросов), высшему сержантскому составу, полковникам (капитанам первого ранга) и высшему офицерскому составу сроки выслуги в воинских званиях не устанавливаются.»;
9) в статье 21:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
«4. Комплектование, назначение на воинские должности, перемещение, освобождение от воинских должностей, перевод в государственные, специальные государственные и правоохранительные органы и увольнение военнослужащих производятся в соответствии с Правилами прохождения воинской службы.
В отношении военнослужащих и служащих Вооруженных Сил, назначаемых на должности, перечень которых утвержден руководителем уполномоченного государственного органа, проводится специальная проверка с применением психофизиологического и полиграфологического исследований в порядке, определенном руководителем уполномоченного государственного органа.»;

4-1-тармақ алып тасталсын;
5-тармақта:
4) және 6) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«4) әскери қызметшілер Әскери қызмет өткеру қағидаларына сәйкес мемлекеттің қорғанысы мен қауіпсiздігі мүдделеріндегi жұмыстарды орындау мақсатында мемлекеттік органдарға, халықаралық және басқа да ұйымдарға iссапарға жiберілуіне байланысты уәкілетті орган басшысының қарамағында болған;»;
«6) әскери қызметшілер әскери қызметші зайыбымен (әскери қызметші жұбайымен) бірге шетелге қызметке, оқуға жіберілген кезде уәкілетті орган басшысының қарамағында болған;»;
7) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 8), 9), 10), 11) және 12) тармақшалармен толықтырылсын:
«8) күндізгі оқу нысаны бойынша оқу уақытында – магистранттардың, докторанттардың әскери оқу орны бірінші басшысының өкімінде, адъюнкттердің мемлекеттік орган бірінші басшысының қарамағында болған;
9) оқу уақытында – курсанттар мен кадеттердің әскери оқу орны бірінші басшысының өкімінде болған;
10) әскери тағылымдама аяқталғанға дейін – оқыту бағдарламасы оқып жатқан ел заңнамасына сәйкес әскери тағылымдаманы көздейтін шетел мемлекеті жоғары әскери оқу орнын аяқтауына байланысты офицерлер құрамының «лейтенант» алғаш әскери атағы берілген әскери қызметшілердің мемлекеттік орган бірінші басшысының қарамағында болған;
11) Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағдарламаларына сәйкес білім беру ұйымына оқуға түсетін әскери қызметшілердің командирдің (бастықтың) қарамағында болған;
12) жиындардан өту уақытында – әскери жиындар кезеңінде мемлекеттік орган бірінші басшысының қарамағында болған жағдайларда әскери емес лауазымдарда әскери қызмет өткереді.»;
екінші бөлік алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 6 және 7-тармақтармен толықтырылсын:
«6. Әскери лауазымдарда болу мерзімдері Әскери қызмет өткеру қағидаларында айқындалады.
7. Қарамағында болу мерзіміне әскери қызметшінің жыл сайынғы негізгі демалыстарда, әскери-медициналық (медициналық) мекемелерде емделуде болған кезеңдері есептелмейді.»;
10) 22-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Басқа жергілікті жерге қоныс аударуға байланысты ротациялауға мүгедек зайыбы (жұбайы) бар, мүгедек балалары (қамқоршысы болып табылатын), оның ішінде асырап алған балалары бар немесе асырауында қартайған ата-аналары бар адамдар жатпайды. Көрсетілген жағдайлар Әскери қызмет өткеру қағидаларында айқындалған тәртіппен актімен расталуға тиіс.»;

пункт 4-1 исключить;
в пункте 5:
подпункты 4) и 6) изложить в следующей редакции:
«4) нахождения в распоряжении руководителя уполномоченного органа военнослужащих в связи с прикомандированием к государственным органам, международным и другим организациям в целях выполнения работ в интересах обороны и безопасности государства в соответствии с Правилами прохождения воинской службы;»;
«6) нахождения в распоряжении руководителя уполномоченного органа военнослужащих при пребывании вместе с супругом – военнослужащим (супругой – военнослужащей), направленным (направленной) на службу, учебу за границей;»;
подпункт 7) исключить;
дополнить подпунктами 8), 9), 10), 11) и 12) следующего содержания:
«8) нахождения магистрантов, докторантов в распоряжении первого руководителя военного учебного заведения, адъюнктов в распоряжении первого руководителя государственного органа – на время обучения по очной форме;
9) нахождения курсантов и кадетов в распоряжении первого руководителя военного учебного заведения – на время обучения;
10) нахождения в распоряжении первого руководителя государственного органа военнослужащих, которым присвоено первое воинское звание офицерского состава «лейтенант» в связи с окончанием высшего военного учебного заведения зарубежного государства, программа обучения которого в соответствии с законодательством страны обучения предусматривает войсковую стажировку, – до окончания войсковой стажировки;
11) нахождения в распоряжении командира (начальника) военнослужащих, поступивших в соответствии с государственными программами Республики Казахстан в организации образования, – на время обучения;
12) нахождения в распоряжении первого руководителя государственного органа в период воинских сборов - на время прохождения сборов.»;
часть вторую исключить;
дополнить пунктами 6 и 7 следующего содержания:
«6. Сроки нахождения на воинских должностях определяются Правилами прохождения воинской службы.
7. В срок состояния в распоряжении не засчитываются периоды нахождения военнослужащего в ежегодных основных отпусках, на лечении в военно-медицинских (медицинских) учреждениях.»;
10) пункт 3 статьи 22 изложить в следующей редакции:
«3. Ротации, связанной с переездом в другую местность, не подлежат лица, имеющие супругу (супруга) - инвалида, имеющие (являющиеся опекунами) детей-инвалидов, в том числе усыновленных (удочеренных), или на иждивении которых находятся престарелые родители. Указанные обстоятельства должны быть подтверждены актом в порядке, определенном Правилами прохождения воинской службы.»;

11) 22-1-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Әскери прокуратура органдарының әскери қызметшілер аттестаттау кезінде Әскери қызмет өткеру қағидаларында айқындалған тәртіппен және мерзімдерде уәкілетті орган басшысының шешімі бойынша полиграфологиялық зерттеуден өтеді.»;
12) 23-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«23-бап. Әскери киім нысаны және айырым белгілері»;
1-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Әскери киiм нысанын киіп жүру және Қарулы Күштердің айырым белгілерін, сондай-ақ басқа да белгілерді тағып жүру қағидаларын Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрi белгілейдi, ал әскери киiм нысанының жекелеген заттарын киіп жүру және айырым белгiлерiн тағып жүру ерекшелiктерiн уәкілетті органдардың бiріншi басшылары белгілейдi.»;
13) 24-баптың 2-тармағында:
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Әскери қызметші жұбайының (әскери қызметші зайыбының) одан әрі әскери қызмет өткеруіне (оқуға түсуіне) байланысты шетелге кеткен әскери қызметшілердің шетелде болу уақыты еңбек сіңірген жылдарына есептеледі.»;
мынадай мазмұндағы бесінші және алтыншы бөліктермен толықтырылсын:
«Мемлекеттік қызмет (оның ішінде құқық қорғау қызметі) өтіліне мемлекеттік қызметші (құқық қорғау органының қызметкері) құрылымында әскери қызмет өткеру көзделген мемлекеттік органдағы әскери лауазымға уақытша тағайындалған кезеңіндегі уақыт, сондай-ақ оның бір мемлекеттік органнан басқасына ауысу уақыты есептеледі.
Мемлекеттік қызметке кірген адамдар үшін әскери қызмет өткеру уақыты мен тағайындалу кезеңі мемлекеттік қызмет өтіліне есептеледі.»;
14) 25-бапта:
1-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«2) майорға (үшіншi дәрежелi капитанға) дейiнгіні қоса алғанда, аға сержанттар құрамының және офицерлер құрамының әскери қызметшілеріне – қырық жеті жас;»;
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
«2-1) подполковникке (екiншi дәрежелi капитанға) – қырық сегіз жас;»;
2-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Шекті жасқа толған әскери қызметшілерге олардың баянаты бойынша уәкілетті органдардың басшылары мынадай:
1) магистр академиялық дәрежесі (ғылыми дәрежесі, ғылыми атағы) бар болған және олар әскери оқу орындарында (әскери кафедраларда) оқытушылық қызметті жүзеге асырған;
2) емдеу қызметін жүзеге асыратын медициналық қызметкерлер лауазымдарында немесе мемлекеттік авиацияда ұшқыштар құрамының лауазымдарында не әскери прокуратура органдары офицерлер құрамының лауазымдарында әскери қызмет өткерген және жоғары кәсіптік даярлығы, атқаратын лауазымында жұмыс тәжірибесі бар болған және денсаулық жағдайы бойынша қызмет өткеру үшін жарамды болған жағдайларда олармен бес жылға дейінгі мерзімге жаңа келісімшарт жасау жолымен әскери қызмет мерзімін ұзартады.»;

11) пункт 1 статьи 22-1 дополнить частью второй следующего содержания:
«Военнослужащие органов военной прокуратуры проходят полиграфологическое исследование при аттестации по решению руководителя уполномоченного органа в порядке и сроки, определяемые Правилами прохождения воинской службы.»;
12) в статье 23:
заголовок изложить в следующей редакции:
«Статья 23.Военная форма одежды и знаки различия»;
часть третью пункта 1 изложить в следующей редакции:
«Правила ношения военной формы одежды и знаков различия Вооруженных Сил, а также других знаков устанавливаются Министром обороны Республики Казахстан, а особенности ношения отдельных предметов военной формы одежды и знаков различия устанавливаются первыми руководителями уполномоченных органов.»;
13) в пункте 2 статьи 24:
часть третью изложить в следующей редакции:
«Военнослужащим, убывшим за границу в связи с дальнейшим прохождением воинской службы (поступлением на учебу) супруга - военнослужащего (супруги - военнослужащей), время пребывания за границей засчитывается в выслугу лет.»;
дополнить частями пятой и шестой следующего содержания:
«В стаж государственной службы (в том числе правоохранительной службы) засчитывается время, в период которого государственный служащий (сотрудник правоохранительного органа) был временно назначен на воинскую должность в государственном органе, в структуре которого предусмотрено прохождение воинской службы, а также время его перевода из одного государственного органа в другой.
Для лиц, поступивших на государственную службу, время прохождения воинской службы и период назначения засчитываются в стаж государственной службы.»;
14) в статье 25:
в пункте 1:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
«2) военнослужащим старшего сержантского состава и офицерского состава до майора (капитана третьего ранга) включительно – сорок семь лет;»;
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
«2-1) подполковникам – сорок восемь лет;»;
часть вторую пункта 2 изложить в следующей редакции:
«Военнослужащим, достигшим предельного возраста, по их рапорту руководителями уполномоченных органов продлевается срок воинской службы путем заключения с ними нового контракта на срок до пяти лет в случаях:
1) наличия академической степени магистра (ученой степени, ученого звания) и осуществления ими преподавательской деятельности
в военных учебных заведениях (военных кафедрах);
2) прохождения воинской службы на должностях медицинского персонала, осуществляющих лечебную деятельность, или на должностях летного состава в государственной авиации, либо на должностях офицерского состава органов военной прокуратуры, и имеющим высокую профессиональную подготовку, опыт работы на занимаемой должности, годные по состоянию здоровья для прохождения службы.»;

15) 26-бапта:
1-тармақта:
6) және 11) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«6) Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына немесе мемлекеттік мекемелеріне, арнаулы мемлекеттік немесе құқық қорғау органдарына мемлекеттік қызметке ауысу;»;
«11) Қазақстан Республикасының азаматтығынан айырылу;»;
13) тармақшада:
бесінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«қызметтік міндеттерін орындау кезінде алкогольдік, есірткілік немесе өзге де масаң күйде болуы;»;
алтыншы абзац алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы сегізінші және тоғызыншы абзацтармен толықтырылсын:
«әскери қызметке кірген кезде әскери қызметке қабылдаудан бас тарту үшін негіздемелер болып табылуы мүмкін көрінеу жалған құжаттар немесе мәліметтер беру;
әскери қызметші, оның кірістері мен меншік құқығында болатын мүлкі туралы көрінеу жалған мәліметтер беру;»;
он бірінші, он екінші және он үшінші абзацтар алып тасталсын;
он бесінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы» Қазақстан Республикасының Заңында айқындалғандар;»;
мынадай мазмұндағы он алтыншы және он жетінші абзацтармен толықтырылсын:
«осы адамға заңды түрде тиесілі ақшаны, сондай-ақ мүліктік жалға берілген мүлікті қоспағанда, оларды пайдаланудан кіріс алынатын коммерциялық ұйымдардың жарғылық капиталдағы үлесін, акцияларын (акциясын) және өзге де мүлікті сенімгерлік басқаруға бермеу;
әскери қызметке нұқсан келтіретін тәртіптік теріс қылық жасау;»;
мынадай мазмұндағы 15) тармақшамен толықтырылсын:
«15) әскери оқу орнынан шығару.»;
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Әскерге шақыру бойынша әскери қызметшiлер осы баптың 1-тармағының 2), 4), 9), 10), 11) тармақшаларында, 13) тармақшасының екінші және үшінші абзацтарында, ал офицерлер құрамының әскерге шақыру бойынша әскери қызметшілері сонымен қатар осы баптың 12) тармақшасында, 13) тармақшасының екінші абзацында көзделген негіздемелер бойынша әскери қызметтен шығарылады.»;
6-тармақтың бірінші бөлігінің бірінші абзацы және 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«6. 2013 жылғы 1 қаңтарда әскери қызметте болу мерзімі он жылдан аз болған немесе әскери қызметке көрсетілген күннен кейін алғаш кірген әскери қызметшілер әскери қызметте болудың шекті жасына толуы бойынша, денсаулық жағдайы бойынша немесе штаттардың қысқартылуына байланысты әскери қызметтен шығарылған кезде жұмыстан шығу жәрдемақысы:
1) келісімшарт бойынша әскери қызметшілерге мынадай:
10 жылдан аз әскери қызмет мерзімі барларға – үш айлық ақшалай қаражат;
10-нан 20-ға дейін әскери қызмет мерзімі барларға – бес айлық ақшалай қаражат;

15) в статье 26:
в пункте 1:
подпункты 6) и 11) изложить в следующей редакции:
«6) переход на государственную службу в государственные органы или государственные учреждения, специальные государственные или правоохранительные органы Республики Казахстан;»;
«11) прекращение гражданства Республики Казахстан;»;
в подпункте 13):
абзац пятый изложить в следующей редакции:
«нахождения при исполнении служебных обязанностей в состоянии алкогольного, наркотического или иного опьянения;»;
абзац шестой исключить;
дополнить абзацами восьмым и девятым следующего содержания:
«представление при поступлении на воинскую службу заведомо ложных документов или сведений, которые могли являться основаниями для отказа в приеме на воинскую службу;
представление военнослужащим заведомо ложных сведений о доходах и имуществе, принадлежащем ему на праве собственности;»;
абзацы одиннадцатый, двенадцатый и тринадцатый исключить;
абзац пятнадцатый изложить в следующей редакции:
«определенных Законом Республики Казахстан «О противодействии коррупции»;»;
дополнить абзацами шестнадцатым и семнадцатым следующего содержания:
«непередачи в доверительное управление принадлежащих на праве собственности долей, акций (акцию) в уставном капитале коммерческих организаций и иного имущества, использование которого влечет получение доходов, за исключением денег, законно принадлежащих этому лицу, а также имущества, переданного в имущественный наем;
совершения дисциплинарного проступка, дискредитирующего воинскую службу;»;
дополнить подпунктом 15) следующего содержания:
«15) отчисление из военного учебного заведения.»;
часть вторую изложить в следующей редакции:
«Военнослужащие по призыву увольняются с воинской службы по основаниям, предусмотренным подпунктами 2), 4), 9), 10), 11), абзацами вторым и третьим подпункта 13) пункта 1 настоящей статьи, а военнослужащие по призыву офицерского состава - также подпунктом 12), абзацем вторым подпункта 13) настоящей статьи.»;
абзац первый и подпункт 1) части первой пункта 6 изложить в следующей редакции:
«6. Военнослужащим, срок воинской службы которых на 1 января
2013 года составлял менее десяти лет или впервые поступившим на воинскую службу после указанной даты, при увольнении с воинской службы по достижению предельного возраста на воинской службе, по состоянию здоровья или в связи с сокращением штатов выплачивается выходное пособие:
1) военнослужащим по контракту в размере:
имеющим срок воинской службы менее 10 календарных лет - трехмесячного денежного содержания;
имеющим срок воинской службы от 10 до 20 календарных лет - пятимесячного денежного содержания;

20-дан 30-ға дейін әскери қызмет мерзімі барларға – жиырма айлық ақшалай қаражат;
30 жылдан астам әскери қызмет мерзімі барларға – отыз айлық ақшалай қаражат;
келісімшарт бойынша әскери қызметке қайта кірген кезде жұмыстан шығу жәрдемақысының мөлшері осы жұмыстан шығу жәрдемақысы бұдан бұрын жұмыстан шығу кезінде төленбеген жағдайларды қоспағанда, бұдан бұрын төленген жұмыстан шығу жәрдемақысын ескере отырып төленеді;»;
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«7. Осы Заңның 37-бабының 6-тармағына сәйкес әскери қызметке кірген сарбаздар (матростар), сержанттар құрамының әскери қызметшілері, белгіленген мерзімді қызмет мерзімін өткермеген, жиырма алты жасқа толмаған, бірақ он сегіз жастан кіші емес, бір жылдан аз қызмет өткерген немесе оқыған және теріс себептер бойынша келісімшарт бойынша әскери қызметтен шығарылған немесе әскери оқу орындарынан шығарылған әскери оқу орындарының курсанттары мен кадеттері белгіленген тәртіппен алты ай ішінде мерзімді қызмет өткеру үшін әскери бөлімдерге жіберіледі.
Бұрын мерзімді қызмет өткермеген, бір жылдан аз оқыған және теріс себептер бойынша оқудан шығарылған, он сегіз жасқа толмаған әскери оқу орындарының курсанттары мен кадеттер белгіленген тәртіппен әскери қызмет өткеру үшін мерзімді қызметтің қалған мерзімін өткеру үшін әскерге шақырылушылардың әскери есебіне қоюға тұрғылықты жері бойынша жергілікті әскери басқару органдарына жіберіледі.
Әскери оқу орнынан шығарылған, сондай-ақ әскери қызмет өткеру туралы келісімшарт жасаудан бас тартқан әскери қызметші оқуға жұмсалған бюджет қаражатын толық көлемде мемлекетке өтеуге міндетті.
Әскери оқу орнын бітірген әскери қызметші теріс себептер бойынша әскери қызметтен шығарылған жағдайда келісімшарт мерзімі аяқталғанға дейін әрбір толық қызмет өткерілмеген айы үшін оны оқытуға жұмсалған бюджет қаражатын мемлекетке бара-бар өтеуге міндетті.
Әскери оқу орындарында әскери қызметшілерді оқытуға жұмсалған бюджет қаражатын мемлекетке өтеу тәртібін уәкілетті органның бірінші басшысы белгілейді.»;
16) 27-бап мынадай мазмұндағы 7-тармақпен толықтырылсын:
«7. Мерзімді әскери қызметке шақырылуға жататын азаматтардың медициналық комиссиядан өту кезеңінде жұмыс (оқу) орны, жергілікті әскери басқару органдарынан шақырту туралы шақырту қағазы бар болған кезде жұмыс орны бойынша жалақысы сақталады, ал мерзімді әскери қызмет өткеру кезеңінде жұмыс (оқу) орны сақталады.»;

имеющим срок воинской службы от 20 до 30 календарных лет - двадцатимесячного денежного содержания;
имеющим срок воинской службы свыше 30 календарных лет - тридцатимесячного денежного содержания;
при повторном поступлении на воинскую службу по контракту размер выходного пособия определяется с учетом ранее выплаченного выходного пособия, за исключением случаев, когда данное выходное пособие ранее при увольнении не выплачивалось;»;
пункт 7 изложить в следующей редакции:
«7. Военнослужащие состава солдат (матросов), сержантов, поступившие на воинскую службу по контракту в соответствии с пунктом 6 статьи 37 настоящего Закона, курсанты и кадеты военных учебных заведений, не отслужившие установленный срок срочной службы, не достигшие двадцатишестилетнего возраста, но не моложе восемнадцати лет, прослужившие или проучившиеся менее одного года и уволенные с воинской службы по контракту или отчисленные из военных учебных заведений по отрицательным мотивам, в установленном порядке направляются в воинские части для прохождения оставшегося срока срочной службы.
Курсанты военных учебных заведений и кадеты, ранее не проходившие срочную службу, проучившиеся менее одного года и отчисленные по отрицательным мотивам, не достигшие восемнадцатилетнего возраста, направляются в местные органы военного управления по месту жительства для постановки на воинский учет призывников для призыва установленным порядком на воинскую службу для прохождения оставшегося срока срочной службы.
Военнослужащий, отчисленный из военного учебного заведения, а также отказавшийся заключить контракт о прохождении воинской службы, обязан возместить государству бюджетные средства, затраченные на обучение, в полном объеме.
Военнослужащий, окончивший военное учебное заведение, в случае увольнения с воинской службы по отрицательным мотивам, обязан возместить государству бюджетные средства, затраченные на его обучение пропорционально за каждый полный недослуженный месяц до окончания срока контракта.
Порядок возмещения государству бюджетных средств, затраченных на обучение военнослужащих в военных учебных заведениях, устанавливается первым руководителем уполномоченного органа.»;
16) статью 27 дополнить пунктом 7 следующего содержания:
«7. Гражданам, подлежащим призыву на срочную воинскую службу, в период прохождения медицинской комиссии сохраняется место работы (учебы), заработная плата по месту работы при наличии повестки о вызове в местные органы военного управления, а на период прохождения срочной воинской службы сохраняется место работы (учебы).»;

17) 28-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Астананың, республикалық маңызы бар қаланың, облыстың, облыстық маңызы бар қаланың, ауданның әскерге шақыру комиссиялары жергіліктi атқарушы органдардың шешiмi бойынша әскерге шақыруды өткізу кезеңiнде мынадай құрамда құрылады:
1) комиссия төрағасы – жергілікті атқарушы орган басшысының (аудан, облыстық маңызы бар қала, республикалық маңызы бар қала және астана әкімінің) орынбасары;
комиссия мүшелері:
2) аудан (аудан, облыстық маңызы бар қала, республикалық маңызы бар қала және астана) жергілікті әскери басқару органының бастығы;
3) ішкі істер органдары тиісті аумақтық бөлімшесінің өкілі;
4) денсаулық сақтау басқармасының тиісті жергілікті органы бастығының (аудан, облыстық маңызы бар қала, республикалық маңызы бар қала немесе астана бас дәрігерінің) орынбасары – медициналық комиссия төрағасы;
5) хатшы.
Оларға өзге де мемлекеттiк органдар мен қоғамдық бірлестіктердің өкiлдерi де кiруi мүмкiн. Әскерге шақыру комиссиясының сандық құрамы тақ болуға тиiс.
Облыстық (республикалық маңызы бар қала немесе астана) әскерге шақыру комиссиясының құрамына Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті аумақтық органы басшысының орынбасары енгізіледі.
Азаматтарды әскери қызметке шақыруды өткiзу кестесін жергiлiктi атқарушы орган бекiтедi.
Әскерге шақыру комиссиясының мүшелері азаматтарды заңсыз мерзімді әскери қызметке шақырғаны үшін заңнанамен белгіленген тәртіппен жауаптылықта болады.»;
2-тармақтың 3) және 4) тармақшалары алып тасталсын;
3-тармақтың бірінші және екінші бөліктері алып тасталсын;
18) 29-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Азаматтардың әскери қызметке жарамдылық дәрежесін айқындау үшін астанада, республикалық маңызы бар қалада, облыстарда, қалалар мен аудандарда жергілікті атқарушы органдардың шешімімен тұрақты негізде:
1) әскерге шақыру жасына дейінгілерді;
2) әскерге шақырылушыларды;
3) жиынға шақырылатын әскери міндеттілерді;
4) келісімшарт бойынша әскери қызметке кіретін, әскери оқу орындарына (әскери факультеттерге), әскери кафедраларға, Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымдарына түсетiн азаматтарды медициналық куәландырудан өткiзетін медициналық комиссиялар құрылады.»;
2-тармақ алып тасталсын;
19) 33-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«33-бап. Әскери мiндеттілердi әскери жиындарға шақыру
Әскери мiндеттiлер:
1) орталық атқарушы органдар өткізетін жұмылдыру даярлығы жөніндегі республикалық іс-шаралар шеңберінде – Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің бұйрығы негізiнде;
2) облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органдары өткізетін жұмылдыру даярлығы, аумақтық қорғаныс даярлығы жөніндегі іс-шаралар шеңберінде – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Бас штабымен келісу бойынша облыс, республикалық маңызы бар қала, астана әкімдігінің қаулысы негізінде әскери жиындарға шақырылады.»;

17) в статье 28:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Призывные комиссии столицы, города республиканского значения, области, города областного значения, района образуются на период проведения призыва по решению местных исполнительных органов в составе:
1) председателя комиссии – заместителя руководителя местного исполнительного органа (акима) района, города областного значения, города республиканского значения и столицы);
членов комиссии:
2) начальника местного органа военного управления района (района, города областного значения, города республиканского значения и столицы);
3) представителя соответствующего территориального подразделения органов внутренних дел;
4) заместителя начальника соответствующего местного органа управления здравоохранением (главного врача) района, города областного значения, города республиканского значения или столицы) – председателя медицинской комиссии;
5) секретаря.
В них могут входить представители государственных органов и общественных объединений. Численный состав призывной комиссии должен быть нечетным.
В состав областной (города республиканского значения или столицы) призывной комиссии включается заместитель руководителя территориального органа Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.
График проведения призыва граждан на воинскую службу утверждается местным исполнительным органом.
Члены призывной комиссии за незаконный призыв граждан на срочную воинскую службу несут ответственность в установленном законодательством порядке.»;
подпункты 3) и 4) пункта 2 исключить;
части первую и вторую пункта 3 исключить;
18) в статье 29:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Для определения степени годности граждан к воинской службе на постоянной основе в столице, городе республиканского значения, областях, городах и районах решением местных исполнительных органов создаются медицинские комиссии, которые проводят медицинское освидетельствование:
1) допризывников;
2) призывников;
3) военнообязанных, призываемых на сборы;
4) граждан, поступающих на воинскую службу по контракту, в военные учебные заведения (на военные факультеты), военные кафедры, специализированные организации Министерства обороны.»;
пункт 2 исключить;
19) статью 33 изложить в следующей редакции:
«Статья 33. Призыв военнообязанных на воинские сборы
Военнообязанные призываются на воинские сборы:
1) в рамках республиканских мероприятий по мобилизационной подготовке, проводимых центральными исполнительными органами, – на основании приказа Министра обороны Республики Казахстан;
2) в рамках мероприятий по мобилизационной подготовке, подготовке территориальной обороны, проводимых местными исполнительными органами областей, города республиканского значения и столицы, – на основании постановления акимата области, города республиканского значения, столицы по согласованию с Генеральным штабом Вооруженных Сил Республики Казахстан.»;

20) 36-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
«4-1) «Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдары туралы» Қазақстан Республикасы Заңы 51-бабының 9-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдарында қызмет өткеретін азаматтар;»;
21) 37-бапта:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«6. Техникалық және кәсіптік, жоғары білімі бар және алты ай қызмет өткерген мерзiмдi қызмет әскери қызметшілерi Әскери қызмет өткеру қағидаларында айқындалған тәртіппен келiсiмшарт бойынша әскери қызметке кiруге құқылы.»;
мынадай мазмұндағы 7-тармақпен толықтырылсын:
«7. Әскерге шақыру бойынша офицерлер құрамының әскери қызметшілері әскери қызмет мерзімі аяқталғаннан кейін Әскери қызмет өткеру қағидаларында айқындалған тәртіппен келiсiмшарт бойынша әскери қызметке кiруге құқылы.»;
22) 38-бапта:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Келiсiмшарт бойынша әскери қызметке кіретін адамдар мынадай талаптарға сәйкес келуге:
1) Қазақстан Республикасының азаматтығына ие болуға;
2) қажетті жеке, моральдық және кәсіптік қасиеттерінің болуына, денсаулық жағдайы бойынша әскери қызметке жарамды болуына;
3) курсанттарды қоспағанда, он сегіз жастан кіші емес және осы Заңда белгіленген әскери атағына байланысты әскери қызметте болудың шекті жасынан мынадай: келісімшарт бойынша әскери қызметке алғаш кіретіндер үшін немесе сарбаздар және кіші сержанттар құрамының лауазымдарына тағайындалу үшін – он бес жас, кіші офицерлер және аға сержанттар құрамының лауазымдарына тағайындалу үшін – он жас, аға офицерлер немесе жоғары сержанттар құрамының лауазымдарына тағайындалу үшін – бес жас үлкен болмауға;
4) әйелдерді қоспағанда, мерзімді әскери қызметті өткерген не жоғары оқу орнының әскери кафедрасынан оқытудан немесе өтеулі негізде әскери-техникалық мамандарды даярлау бойынша Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымдарында әскери даярлықтан өткен болуға тиіс.
Әскери қызметке кіретін адамдар жазбаша нысанда тіркелетін әскери қызметшінің қызметте болуына байланысты Заңда белгіленген шектеулерді және «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы» Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген шектеулерді өзіне қабылдайды.
2. Келiсiмшарт бойынша әскери қызметке:
1) сот әрекетке қабiлетсiз немесе әрекет қабілеті шектеулi деп таныған;
2) әскери-дәрiгерлiк комиссияның қорытындысына сәйкес әскери қызмет міндеттерін орындауға кедергі келтiретін ауруы бар;

20) пункт 1 статьи 36 дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
«4-1) граждане, проходившие службу в специальных государственных органах Республики Казахстан, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 9 статьи 51 Закона Республики Казахстан «О специальных государственных органах Республики Казахстан»;»;
21) в статье 37:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
«6. Военнослужащие срочной службы, имеющие техническое и профессиональное, высшее образование и прослужившие шесть месяцев, вправе поступить на воинскую службу по контракту в порядке, определяемом Правилами прохождения воинской службы.»;
дополнить пунктом 7 следующего содержания:
«7. Военнослужащие по призыву офицерского состава после истечения срока воинской службы вправе поступить на воинскую службу по контракту в порядке, определяемом Правилами прохождения воинской службы.»;
22) в статье 38:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
«1. Лица, поступающие на воинскую службу по контракту, должны отвечать следующим требованиям:
1) иметь гражданство Республики Казахстан;
2) обладать необходимыми личными, моральными и профессиональными качествами, уровнем образования, по состоянию здоровья годные к воинской службе;
3) быть не моложе восемнадцати лет, за исключением курсантов, и не старше возраста: для впервые поступающих на воинскую службу по контракту или назначения на должности солдатского и младшего сержантского составов – пятнадцати лет, для назначения на должности младшего офицерского и старшего сержантского составов – десяти лет, на должности старшего офицерского или высшего сержантского составов – пяти лет младше предельного возраста состояния на воинской службе в зависимости от воинского звания, установленного настоящим Законом;
4) отслужить срочную воинскую службу либо пройти обучение на военной кафедре высшего учебного заведения или военную подготовку в специализированных организациях Министерства обороны по подготовке военно-технических специалистов на возмездной основе, за исключением женщин.
Лица, поступающие на воинскую службу, принимают на себя установленные Законом ограничения, связанные с пребыванием военнослужащего на службе, и антикоррупционные ограничения, установленные Законом Республики Казахстан «О противодействии коррупции», которые фиксируются в письменной форме.
2. На воинскую службу по контракту не принимается лицо:
1) признанное судом недееспособным или ограниченно дееспособным;
2) имеющее заболевание, препятствующее исполнению обязанностей воинской службы в соответствии с заключением военно-врачебной комиссии;

3) сотпен айқындалған мерзім ішінде мемлекеттік лауазымды атқару құқығынан айырылған;
4) әскери қызметшінің қызметте болуына байланысты Заңда белгіленген шектеулерді және «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы» Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген шектеулерді өзіне қабылдамаған;
5) әскери қызметке кiрер уақытында өтелмеген немесе заңнамада белгіленген тәртіппен алынбаған соттылығы бар;
6) ауыр немесе аса ауыр қылмыс жасағаны үшін бұрын сотталған немесе Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің 35-бабының бірінші бөлігі 3), 4), 9), 10) және 12) тармақтары немесе 36-бабы негізінде босатылған немесе оған қатысты қылмыс жасағаны үшін сотқа дейінгі тергеу жүзеге асырылып жатқан;
7) әскери қызметке кірер алдындағы үш жыл ішінде әскери қызметке нұқсан келтіретін тәртіптік теріс қылық жасағаны үшін тәртіптік жауаптылыққа тартылған;
8) әскери қызметке кірер алдындағы үш жыл ішінде сыбайлас жемқорлық жасағаны үшін сот тәртібінде әкімшіліқ жаза қолданылған;
9) сыбайлас жемқорлық жасаған;
10) тізбесін уәкілетті мемлекеттік органның басшысы бекітетін лауазымдар үшін психикалық-физиологиялық немесе полиграфологиялық зерттеуден не медициналық куәландырудан өтпеген;
11) қызметке кіргенге дейін үш жыл ішінде қылмыстық теріс қылық немесе онша ауыр емес және ауырлығы орташа қылмыстар жасағаны үшін соттың айыптау үкімі шығарылған немесе қызметке кіргенге дейін үш жыл ішінде қылмыстық теріс қылық жасағаны үшін қылмыстық жауаптылықтан Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексі 35-бабының бірінші бөлігі 3), 4), 9), 10) және 12) тармақтары немесе 36-бабы негізінде босатылған;
12) егер босатылған күнінен бастап үш жыл өтпесе, мемлекеттік немесе әскери қызметтен, арнаулы мемлекеттік органдардан, құқық қорғау органдарынан, сот және әділет органдарынан терiс себептер бойынша шығарылған;
13) арнайы тексеруден немесе наркологиялық тестілеуден өтпеген;
14) уәкілетті мемлекеттік органның басшысы бекіткен дене дайындығы бойынша нормативтерді орындамаған;
15) қылмыстық топ құрамында қылмыс жасаған;
16) Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексі Ерекше бөлігінің тиісті бабында көзделген бас бостандығынан айыру түріндегі жазаның төменгі шегінің мерзімі өткенге дейін қылмыстық қудалау органы немесе сот оған қатысты қылмыстық топ құрамындағы қылмыс туралы қылмыстық істі Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодекстің 35-бабы бірінші бөлігінің 3), 4), 9), 10) және 12) тармақтары немесе 36-бабы негізінде тоқтатқан адам қабылданбайды.
Әскери қызметке кіретін адамға қатысты арнайы тексеру және наркологиялық тестілеу жүргізiледi.
Тізбесін уәкілетті мемлекеттік органның басшысы бекітетін лауазымдарға әскери қызметке кіретін адамдарға қатысты уәкілетті мемлекеттік органның басшысы айқындайтын тәртіппен психикалық-физиологиялық және полиграфологиялық зерттеулерді қолдана отырып арнайы тексеру жүргізіледі.»;
мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:

3) лишенное судом права занимать государственные должности в течение определенного срока;
4) отказавшееся принять на себя ограничения, установленные законами, связанные с пребыванием военнослужащего на службе, и антикоррупционные ограничения, установленные Законом Республики Казахстан «О противодействии коррупции»;
5) имеющее судимость, которая ко времени поступления на воинскую службу не погашена или не снята в установленном законодательством порядке;
6) ранее судимое или освобожденное от уголовной ответственности за совершение тяжкого или особо тяжкого преступления на основании пунктов 3), 4), 9), 10) и 12) части первой статьи 35 или статьи 36 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан, либо в отношении которого осуществляется досудебное расследование за совершение преступления;
7) которое в течение трех лет перед поступлением на воинскую службу привлекалось к дисциплинарной ответственности за совершение дисциплинарного проступка, дискредитирующего воинскую службу;
8) на которое в течение трех лет до поступления на воинскую службу налагалось в судебном порядке административное взыскание за совершение коррупционного правонарушения;
9) совершившее коррупционное преступление;
10) не прошедшее психофизиологическое или полиграфологическое исследования для должностей, перечень которых утверждается руководителем уполномоченного государственного органа, либо медицинское освидетельствование;
11) в отношении которого в течение трех лет перед поступлением на службу за совершение уголовного проступка или преступлений небольшой и средней тяжести вынесен обвинительный приговор суда или которое в течение трех лет перед поступлением на службу освобождено от уголовной ответственности за совершение уголовного проступка на основании пунктов 3), 4), 9), 10) и 12) части первой статьи 35 или статьи 36 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан;
12) уволенное по отрицательным мотивам с государственной или воинской службы, из специальных государственных органов, правоохранительных органов, судов и органов юстиции, если со дня увольнения не прошло трех лет;
13) не прошедшее специальную проверку или наркологическое тестирование;
14) не выполнившее нормативы по физической подготовке, утвержденные руководителем уполномоченного государственного органа;
15) совершившее преступление в составе преступной группы;
16) в отношении которого уголовное дело о преступлении в составе преступной группы прекращено органом уголовного преследования или судом на основании пунктов 3), 4), 9), 10) и 12) части первой статьи 35 или статьи 36 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан до истечения срока нижнего предела наказания в виде лишения свободы, предусмотренного соответствующей статьей Особенной части Уголовного кодекса Республики Казахстан.
В отношении лица, поступающего на воинскую службу, проводятся специальная проверка и наркологическое тестирование.
В отношении лиц, поступающих на воинскую службу на должности, перечень которых утвержден руководителем уполномоченного государственного органа, проводится специальная проверка с применением психофизиологического и полиграфологического исследований в порядке, определенном руководителем уполномоченного государственного органа.»;
дополнить пунктом 5 следующего содержания:

«5. Әскери қызметке кірерген кезде кандидат және оның зайыбы (жұбайы) «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес кірістері мен мүлкі туралы декларацияны тапсырғаны туралы мәліметтерді ұсынуға міндетті.»;
23) 39-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«39-бап. Азаматтардың әскери оқу орындарына (әскери факультеттерге) түсуі. Әскери оқу орындарында (әскери факультеттерде) білім алатын азаматтармен әскери қызмет өткеру туралы келiсімшарт жасау
1. Әскери оқу орындарына түсуге:
1) әскери қызмет өткермеген, оқуға қабылданатын күні жиырма екі жастан аспаған азаматтардың;
2) оқуға түсетін жылы жиырма бес жасқа толмаған әскери қызмет өткерген азаматтардың және мерзiмдi әскери қызмет өткерiп жүрген әскери қызметшілердің;
3) жиырма бес жасқа толғанға дейін келісiмшарт бойынша әскери қызмет өткерiп жүрген әскери қызметшiлердің құқығы бар.
Азаматтардың әскери оқу орындарына түсуі уәкілетті орган бекітетін Әскери оқу орындарына қабылдау қағидаларына сәйкес конкурстық негізде жүзеге асырылады.
Кадеттер, курсанттар құрамына қабылдауға конкурс өткізу кезінде көрсеткіштері бірдей болған жағдайда:
жетім-балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар;
әскери даярлық бойынша қосымша бағдарламалары бар білім беру ұйымдарының бітірушілері;
қызмет өткеру уақытында қаза тапқан, хабар-ошарсыз кеткен немесе әскери қызмет өткеру кезеңінде мүгедек болып қалған әскери қызметшілердің балалары;
«Алтын белгі» белгісімен наградталған адамдар;
тізбесін білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындайтын жалпы білім беру пәндері бойынша халықаралық олимпиадалар мен ғылыми жобалар конкурстарының (ғылыми жарыстардың) (бірінші, екінші және үшінші дәрежелі дипломдармен наградталған), орындаушылардың республикалық және халықаралық конкурстарының және спорттық жарыстардың (бірінші, екінші және үшінші дәрежелі дипломдармен наградталған) соңғы үш жылдағы жеңімпаздары, сондай-ақ ағымдағы жылы өздері таңдаған мамандықтары олимпиада, конкурс немесе спорттық жарыс пәніне сәйкес келген жағдайда жалпы білім беру пәндері бойынша Президенттік, республикалық олимпиадалар мен ғылыми жобалар конкурстарының (бірінші, екінші және үшінші дәрежелі дипломдармен наградтталған) жеңімпаздары басым құқыққа ие болады.
Шетел мемлекеттерінің әскери оқу орындарына оқуға жіберілген әскери қызметшілер Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары мен келісімшарттарға, сондай-ақ оқуға шақыруларға сәйкес білім алады.
2. Жоғары бiлiмнiң жалпы бiлiм беру бағдарламаларын iске асыратын әскери оқу орындарын (әскери факультеттерді) бітірушілерге, сержанттар (старшиналар) құрамын даярлау бағдарламасы бойынша оқытылған келісімшарт бойынша әскери қызметшілерді қоспағанда, «лейтенант» әскери атағы беріледі.»;

«5. При поступлении на воинскую службу кандидат и его супруга (супруг) обязаны представить сведения о сдаче декларации о доходах и имуществе в соответствии с Законом Республики Казахстан «О противодействии коррупции.»;
23) статью 39 изложить в следующей редакции:
«Статья 39. Поступление граждан в военные учебные заведения (на
военные факультеты). Заключение контрактов о
прохождении воинской службы с гражданами,
обучающимися в военных учебных заведениях (на
военных факультетах)
1. В военные учебные заведения имеют право поступать:
1) граждане, не проходившие воинскую службу, в возрасте не старше двадцати двух лет на день зачисления;
2) граждане, прошедшие воинскую службу, и военнослужащие, проходящие срочную воинскую службу, до достижения ими в год поступления возраста двадцати пяти лет;
3) военнослужащие, проходящие воинскую службу по контракту, до достижения ими возраста двадцати пяти лет.
Поступление граждан в военные учебные заведения осуществляется на конкурсной основе в соответствии с Правилами приема в военные учебные заведения, утверждаемыми уполномоченным органом.
В случае одинаковых показателей при проведении конкурса на зачисление в состав кадетов, курсантов, преимущественное право имеют:
дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей;
выпускники организаций образования с дополнительными программами по военной подготовке;
дети военнослужащих, погибших, пропавших без вести во время прохождения службы или получивших инвалидность в период прохождения воинской службы;
лица, награжденные знаком «Алтын белгі»;
победители международных олимпиад и конкурсов научных проектов (научных соревнований) по общеобразовательным предметам (награжденные дипломами первой, второй и третьей степени), республиканских и международных конкурсов исполнителей и спортивных соревнований (награжденные дипломами первой, второй и третьей степени) последних трех лет, перечень которых определяется уполномоченным органом в области образования, а также победители Президентской, республиканских олимпиад и конкурсов научных проектов по общеобразовательным предметам (награжденные дипломами первой, второй и третьей степени) текущего года при условии соответствия выбранной ими специальности предмету олимпиады, конкурса или спортивного соревнования.
Военнослужащие, направленные для обучения в военные учебные заведения зарубежных государств, обучаются в соответствии с международными договорами Республики Казахстан и контрактами, а также приглашением на обучение.
2. Выпускникам военных учебных заведений (военных факультетов), реализующих образовательные программы высшего образования, присваивается воинское звание «лейтенант», за исключение военнослужащих по контракту, обучавшихся по программе подготовки состава сержантов (старшин).»;

24) 40-баптың 1-тармағының 1) және 5) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
«1) үш жылға – келісімшарт бойынша әскери қызметке алғаш кіретін адамдар үшін;»;
«5) курсанттар (кадеттер) үшін – әскери оқу орнында (жоғары оқу орнының әскери факультетінде) оқу мерзіміне және оны аяқтағаннан кейiн әскери қызметтің он жылына (ұшқыштар құрамының курсанттары үшін – оны аяқтағаннан кейін әскери қызметтің он бес жылына);»;
25) 41-бапта:
1-тармақтың 1) және 6) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
«1) запасқа қоя отырып, әскери қызметтен және Қазақстан Республикасының Мемлекеттік күзет қызметінен шығарылған;»;
«6) Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымдарында әскери-техникалық мамандықтар бойынша оқытудан өткен адамдар запасқа қойылды деп саналады.»;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Мерзiмдi әскери қызметке шақырудан босатылған және жиырма жеті жасқа толғаннан кейін әскерге шақыруды кейінге қалдырумен әскери қызмет өткермеген адамдарды, сондай-ақ өтеулі негізде Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған оқу орындарында әскери-техникалық және басқа да мамандықтар бойынша оқытудан өткен азаматтарды ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергiлiктi әскери басқару органдары запастағы «қатардағы жауынгер» («матрос») әскери атағын бере отырып, запасқа қояды.»;
мынадай мазмұндағы 5-1-тармақпен толықтырылсын:
«5-1. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік күзет қызметінен шығарылған қызметкерлер өздерінде қазіргі бар арнайы атағына тең запастағы әскери атақты бере отырып, жергiлiктi әскери басқару органдарына есепке қоюға жіберіледі.»;
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«7. Қорғаныс министрлігі әскери барлау органдары әскери қызметшілерінің қолданыстағы резервте болуы барлау қызметі шеңберінде жүктелген жедел міндеттерді орындау кезіндегі әскери қызмет өткеруді қамтиды. Қорғаныс министрлігі әскери барлау органдары әскери қызметшілерінің қолданыстағы резервте болу тәртібін Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі айқындайды.».
26) 44-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Әскери жиындар кезеңіндегі әскери міндеттілерді қоспағанда, әскери қызметшілер Қазақстан Республикасының Президенті бекітетін мемлекеттік бюджет есебінен қамтылатын Қазақстан Республикасы органдарының қызметкерлеріне еңбекақы төлеудің бірыңғай жүйесі негізінде белгіленетін ақшалай үлеспен қамтамасыз етіледі.
Мерзімді қызмет әскери қызметшілерінен, әскери оқу орындарының кадеттерінен және курсанттарынан басқа, ақшалай үлес ақшалай қаражатты (лауазымдық айлықақыны және әскери атағы бойынша айлықақыны), қызмет өткерудің ерекше жағдайлары үшін үстемеақыларды және қолданыстағы заңнамада көзделген басқа да үстемеақылар мен қосымша ақыларды қамтиды.
Мерзімді қызмет әскери қызметшілерінің, әскери оқу орындары кадеттерінің және курсанттарының ақшалай үлесі тек лауазымдық айлықақыны қамтиды.
Лауазымдық айлықақыны есептеу үшін қызмет өтілі мыналарды:

24) подпункты 1) и 5) пункта 1 статьи 40 изложить в следующей редакции:
«1) на три года - для лиц, впервые поступающих на воинскую службу по контракту;»;
«5) для курсантов (кадетов) – на срок обучения в военном учебном заведении (на военном факультете высшего учебного заведения) и на десять лет воинской службы после его окончания (для курсантов летного состава – на пятнадцать лет воинской службы после его окончания);»;
25) в статье 41:
подпункты 1) и 6) пункта 1 изложить в следующей редакции:
«1) уволенные с воинской службы и из Службы государственной охраны Республики Казахстан с зачислением в запас;»;
«6) прошедшие обучение по военно-техническим специальностям на возмездной основе в специализированных организациях Министерства обороны.»;
пункт 3 изложить в следующей редакции:
«3. Лица, освобожденные от призыва на срочную воинскую службу и не прошедшие воинскую службу в связи с предоставлением отсрочек от призыва по достижении возраста двадцати семи лет, а также граждане, прошедшие обучение по военно-техническим и другим военным специальностям в специализированных организациях Министерства обороны Республики Казахстан на возмездной основе, зачисляются в запас местными органами военного управления района (города областного значения) с присвоением воинского звания запаса «рядовой» («матрос»).»;
дополнить пунктом 5-1 следующего содержания:
«5-1. Сотрудники, уволенные из Службы государственной охраны Республики Казахстан, направляются на учет в местные органы военного управления с зачислением в запас с присвоением воинского звания запаса, равного имеющемуся у него специальному званию.»;
пункт 7 изложить в следующей редакции:
«7. Пребывание в действующем резерве военнослужащих органов военной разведки Министерства обороны заключается в прохождении воинской службы при выполнении возложенных оперативных задач в рамках разведывательной деятельности. Порядок пребывания в действующем резерве военнослужащих органов военной разведки Министерства обороны определяется Министром обороны Республики Казахстан.».
26) в статье 44:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Военнослужащие, за исключением военнообязанных в период воинских сборов, обеспечиваются денежным довольствием, устанавливаемым на основании единой системы оплаты труда работников органов Республики Казахстан, содержащихся за счет государственного бюджета, утверждаемой Президентом Республики Казахстан.
Денежное довольствие включает в себя денежное содержание (должностной оклад и оклад по воинскому званию), надбавки за особые условия прохождения службы и другие надбавки и доплаты, предусмотренные действующим законодательством, кроме военнослужащих срочной службы, кадетов и курсантов военных учебных заведений.
Денежное довольствие (стипендия) военнослужащих срочной службы, кадетов и курсантов военных учебных заведений включает в себя только должностной оклад.
В стаж службы для исчисления должностного оклада включаются:

1) еңбек сіңірген жылдарын;
2) мемлекеттік қызметте болу уақытын;
3) әскери қызметке кірер алдындағы соңғы мемлекеттік ұйымда басшылық лауазымдардағы немесе ұқсас мамандықтар бойынша лауазымдардағы жұмыс уақытын қамтиды.
Келісімшарт бойынша әскери қызметшілер лауазымдық айлықақыларының және әскери атақтары бойынша айлықақыларының мөлшері тиісті лауазымдардағы мемлекеттік қызметшілер лауазымдық айлықақыларының мөлшерінен және тиісті арнайы атақтар мен сыныптық шендерге қосымша ақылар мөлшерінен төмен емес белгіленеді.
Ақшалай үлес әскери қызметшілерге:
1) әскери қызметте дәлелсіз себептермен болмаған;
2) осы Заңның 21-бабы 5-тармағының 6), 10), 11) тармақтарында көзделген жағдайларда әскери емес лауазымдарда әскери қызмет өткерген;
3) қамақта болған кезеңдерде;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда төленбейді.
Ақшалай үлесті, жәрдемақылар мен басқа да төлемдерді төлеу тәртібін уәкілетті органдар белгілейді.»;
5-тармақтың үшінші және төртінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
«Жеке меншік құқығына негізделген денсаулық сақтау ұйымдарына және жеке медициналық практикамен айналысатын жеке тұлғаларға әскери қызметшілерге тегін медициналық көмектің кепілді көлемі шегінде медициналық көмек көрсету жөніндегі шығындарды өтеу денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Әскери қызметшілерге денсаулық сақтау ұйымдарында ақылы қызметтер көрсету тәртіптері мен шарттарына сәйкес көрсетілген медициналық қызметтерді қоспағанда, емделуге жұмсалған қаражатты олар құрылымында әскери қызмет өткеретін уәкілетті орган тегін медициналық көмектің кепілді көлемі шегінде өтейді.»;
7-тармақта:
бірінші бөліктің 11) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«11) гауптвахтада қамауға алынған;»;
мынадай мазмұндағы бөліктермен толықтырылсын:
«Негізгі азық-түлік үлесінің белгіленген нормалары бойынша тамақтанумен қамтамасыз ету мүмкін болмаған кезде келісімшарт бойынша әскери қызметшілерге уәкілетті мемлекеттік органның басшысы айқындаған тәртіппен жалпыәскери үлес құны мөлшерінде ақшалай өтемақы төленеді.
Әскери кафедралардың студенттері оқу-жаттығу жиындары кезеңінде, әскерге шақырылушылар әскери оқу орындарына, Кадет корпусына оқуға түсу кезінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің «Жас ұлан» республикалық мектебіне түсу емтихандарын тапсыру үшін келген және казармалық жағдайда тұратын кандидаттар тиісті нормалар бойынша тамақтанумен қамтамасыз етіледі.
Тамақтануды ұйымдастыру тәртібін мемлекеттік органның басшысы айқындайды.
Ұдайы жауынгерлік әзірліктегі взвод (топ, есептоп) және рота (батарея, жеке взвод, 4-дәрежелі корабль) бөлімшелеріндегі офицерлер құрамының лауазымдарындағы, сондай-ақ қатардағы жауынгер және сержанттар құрамдарының лауазымдарындағы Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери қызметшілері қызмет уақытының реглементінде белгіленген жұмыс күндері мемлекет есебінен тамақтанумен (түскі аспен) қамтамасыз етіледі.»;
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

1) выслуга лет;
2) время пребывания на государственной службе;
3) время работы в последней государственной организации перед поступлением на воинскую службу на руководящих должностях или на должностях по идентичным специальностям.
Размеры должностных окладов и окладов по воинским званиям военнослужащих по контракту устанавливаются не ниже размеров должностных окладов государственных служащих на соответствующих должностях и размеров доплат за соответствующие специальные звания и классные чины.
Денежное довольствие военнослужащим не выплачивается за периоды:
1) отсутствия на воинской службе без уважительных причин;
2) прохождения воинской службы не на воинских должностях в случаях, предусмотренных подпунктами 6), 10), 11) пункта 5 статьи 21 настоящего Закона;
3) нахождения под арестом;
4) в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Порядок выплаты денежного довольствия, пособий и прочих выплат устанавливается уполномоченными органами.»;
части третью и четвертую пункта 5 изложить в следующей редакции:
«Возмещение затрат организациям здравоохранения, основанным на праве частной собственности, и физическим лицам, занимающимся частной медицинской практикой, по оказанию медицинской помощи в пределах гарантированного объема бесплатной медицинской помощи военнослужащим осуществляется за счет бюджетных средств в порядке, установленном уполномоченным органом в области здравоохранения.
Затраченные на лечение средства возмещаются военнослужащим в пределах гарантированного объема бесплатной медицинской помощи уполномоченным органом, в структуре которого они проходят воинскую службу, за исключением медицинских услуг, оказанных в соответствии с порядками и условиями оказания платных услуг в организациях здравоохранения.»;
в пункте 7:
подпункт 11) части первой изложить в следующей редакции:
«11) водворения на гауптвахте;»;
дополнить частями следующего содержания:
«При отсутствии возможности обеспечения питанием по установленным нормам основных продовольственных пайков военнослужащим по контракту выплачивается денежная компенсация в размере стоимости общевойскового пайка в порядке, определенном руководителем уполномоченного государственного органа.
Студенты военных кафедр в период учебных сборов, призывники при поступлении в военные учебные заведения, кадетский корпус, а также кандидаты, прибывшие для сдачи вступительных экзаменов и находящиеся на казарменном положении в республиканские школы «Жас улан» Министерства обороны Республики Казахстан, обеспечиваются питанием по соответствующим нормам.
Порядок организации питания определяется руководителем государственного органа.
Военнослужащие Вооруженных Сил Республики Казахстан в воинских частях постоянной боевой готовности на должностях офицерского состава в подразделениях взвода (группы, расчета) и роты (батареи, отдельного взвода, корабля 4 ранга), а также на должностях рядового и сержантского составов обеспечиваются питанием (обедом) за счет государства в рабочие дни, установленные регламентом служебного времени.»;
пункт 8 изложить в следующей редакции:

«8. Әскери қызметшілер мемлекет есебінен:
1) осы Заңда көзделген жағдайларда қызметтік міндеттерін орындау кезінде;
2) қызметтік міндеттерін орындауға байланысты:
қызметі бойынша ауысқан кезде;
теріс себептер бойынша шығарылған жағдайларды қоспағанда, әскери қызметтен шығарылған кезде;
стационарлық емделуге барған және кері қайтқан кезде, оның ішінде Қазақстан Республикасы шегінде әскери-медициналық бөлімшелердің жолдамасы бойынша әскери-дәрігерлік (ұшқыштар) комиссиясынан өту үшін;
далалық шығуларға (теңізге шығуларға) барған және кері қайтқан кезде;
төтенше жағдайлар зардаптарын жоюға қатысу үшін барған және кері қайтқан кезде;
әскерлер парадына қатысу үшін барған және кері қайтқан кезде;
оқу-жаттығуларға барған және кері қайтқан кезде;
сот-медициналық сараптама жүргізу үшін теміржол, су және автомобиль көлігімен жол жүруге құқылы.
Осы бапта көрсетілген жағдайларда әскери қызметшілер мемлекеттік органның басшысы бекіткен тәртіппен мемлекет есебінен Қазақстан Республикасы шегінде және одан тысқары жерлерге әуе көлігімен жол жүруге құқылы.
Әскери қызметшілер қызметі бойынша ауысқан және әскери қызметтен шығарылған кезде теміржол, су және автомобиль көлігімен он тоннаға дейін жеке мүлікті мемлекет есебінен тасымалдауға құқылы.
Әскери қызметшілерге он тоннаға дейін жеке мүлікті тасымалдау шығыстарын өтеу автомобиль жолының әрбір 20 шақырымына 1 айлық есептік көрсеткіштен артық емес мөлшерде жүргізіледі.
Келісімшарт бойынша әскери қызметшілер қашықтығы 100 шақырымнан астам бір елді мекеннен басқасына қоныс аударуға байланысты қызмет бабымен ауысқан кезде (оның ішінде әскери бөлім немесе бөлімше құрамында) оларға әскери қызметшінің өзіне екі айлық ақшалай қаражат және әрбір отбасы мүшесіне бір айлық ақшалай қаражаттың жартысы мөлшерінде көтерме жәрдемақысы төленеді.»;
27) 46-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Ұшу жұмыстарында, корабльдік қызметте болатын, жауынгерлік кезекшілік, жауынгерлік қызмет өткеретін, Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрі белгілейтін тізбе бойынша жергілікті жерлерде қызмет өткеретін әскери қызметшілерге жыл сайынғы негізгі демалысқа қосымша 10 тәулік беріледі.»;
мынадай мазмұндағы бөліктермен толықтырылсын:
«Келісімшарт бойынша әскери қызметшілерге (магистранттарға, докторанттарға, адъюнкттерге) жылғы сайынғы негізгі демалыс берумен, жазғы каникулдық демалыс берумен екі лауазымдық жалақы мөлшерінде сауықтыруға арналған жәрдемақы төлемі жүргізіледі.
Магистранттар, докторанттар, адъюнкттер жазғы және қысқы каникулдық демалыс жиынтығы жыл сайынғы негізгі демалысқа теңестіріледі.
Келісімшарт бойынша әскери қызметші теріс себептермен әскери қызметтен шығарылған жағдайда ол қызмет өткермеген уақытына барабар сауықтыруға арналған жәрдемақы сомасын өтеуге міндетті.»;
2-тармақта:
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Мерзімді қызмет әскери қызметшілерінен, кадеттер мен курсанттардан басқа, әскери қызметшіге оның баянаты бойынша Қазақстан Республикасының Еңбек кодексінде айқындалған тәртіппен үш жасқа толғанға дейін бала күтіміне байланысты демалыс беріледі.»;
екінші және үшінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
«Жыл сайынғы негізгі және қосымша демалыстардың жалпы ұзақтығы тиісті жыл үшін алпыс тәуліктен аспауға тиіс, бұл ретте демалыс өткізу орнына дейін бару және кері қайту үшін қажетті уақыт қосымша беріледі. Демалыс өткізу орнына дейін бару және кері қайту үшін қажетті уақыт беру тәртібі Әскери қызмет өткеру қағидаларында белгіленеді.
Келісімшарт бойынша әскери қызметшінің демалысы қызмет мүдделерін ескере отырып, бөліктерге бөлінуі мүмкін.»;
4-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Әскери қызметшілерге (мерзімді қызмет әскери қызметшілерінен басқа) жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға түсу емтихандарына дайындалу және оларды тапсыру үшін, оқу кезеңдерінде оқу демалыстары, сондай-ақ ал философия докторы (PhD) және бейіні бойынша доктор ғылыми дәрежесінің ізденушілері болып табылатындарға Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен шығармашылық демалыстар беріледі.»;
5-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Алдынғы жылы пайдаланылмаған демалыстың бөлігі әскери қызметшілерге оның баянаты бойынша ағымдағы жылы бөлек не ақы төленетін жыл сайынғы негізгі демалысқа қосылады.»;
6-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Әскери қызметшілердің жұмыс істейтін әйеліне (күйеуіне) жыл сайынғы демалыстар күйеуінің (әйелінің) жұмыс берушісімен келісу бойынша олардың күйеуінің (әйелінің) кезекті демалысымен бір уақытта берілуі мүмкін. Бұл ретте күйеуіне (әйеліне) жұмыс берушінің келісімі бойынша жалақы сақталмайтын қосымша демалыс беру есебінен оның ұзақтығы күйеуі (әйелі) демалысының ұзақтығымен тең болуы мүмкін.»;

«8. Военнослужащие имеют право на проезд за счет государства на железнодорожном, водном и автомобильном транспорте:
1) при исполнении служебных обязанностей в случаях, предусмотренных настоящим Законом;
2) в связи с исполнением служебных обязанностей:
при перемещении по службе;
при увольнении с воинской службы, за исключением случаев увольнения по отрицательным мотивам;
при следовании к месту стационарного лечения и обратно, в том числе для прохождения военно-врачебной (летной) комиссии по направлению военно-медицинских подразделений в пределах Республики Казахстан;
при следовании на полевые выходы (выходы в море) и обратно;
при следовании для участия в ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций и обратно;
при следовании для участия в парадах войск и обратно;
при следовании на учения и обратно;
для проведения судебно-медицинской экспертизы.
Военнослужащие имеют право на проезд за счет государства по указанным в настоящей статье случаям на воздушном транспорте в пределах и за пределы Республики Казахстан в порядке, установленном руководителем государственного органа.
Военнослужащие, при перемещении по службе и увольнении с воинской службы, имеют право на перевозку за счет государства на железнодорожном, водном и автомобильном транспорте до десяти тонн собственного имущества.
Возмещение расходов военнослужащим за перевозку до десяти тонн собственного имущества производится в размере не более 1 месячного расчетного показателя на каждые 20 километров автомобильной дороги.
При служебном перемещении военнослужащих по контракту, связанном с переездом из одного населенного пункта в другой на удалении более 100 километров (в том числе в составе воинской части или подразделения), им выплачивается подъемное пособие в размере двухмесячного денежного содержания на самого военнослужащего и половины месячного денежного содержания на каждого члена семьи.»;
27) в статье 46:
часть вторую пункта 1 изложить в следующей редакции:
«Военнослужащим, находящимся на летной работе, корабельной службе, несущим боевое дежурство, боевую службу, проходящим службу в местностях по перечню, устанавливаемому Министром обороны Республики Казахстан, дополнительно к ежегодному основному отпуску предоставляется 10 суток отпуска.»;
дополнить частями следующего содержания:
«С предоставлением ежегодного основного отпуска военнослужащим по контракту (магистрантам, докторантам, адъюнктам) с предоставлением летнего каникулярного отпуска производится выплата пособия для оздоровления в размере двух должностных окладов.
Совокупность летнего и зимнего каникулярного отпуска магистрантов, докторантов, адъюнктов приравнивается к ежегодному основному отпуску.
В случае увольнения военнослужащего по контракту с воинской службы по отрицательным мотивам, он обязан возместить сумму пособия для оздоровления пропорционально недослуженному времени.»;
в пункте 2:
дополнить частью второй следующего содержания:
«Военнослужащему, кроме военнослужащих срочной службы, кадетов и курсантов, по его рапорту предоставляется отпуск по уходу за ребенком до достижения им возраста трех лет в порядке, определяемом Трудовым кодексом Республики Казахстан.»;
части вторую и третью изложить в следующей редакции:
«Общая продолжительность ежегодного основного и дополнительного отпусков не может превышать шестидесяти суток за соответствующий год, при этом дополнительно предоставляется время, необходимое для проезда к месту отпуска и обратно. Порядок предоставления времени, необходимого для проезда к месту отпуска и обратно устанавливается Правилами прохождения воинской службы.
Отпуск военнослужащего по контракту может быть разделен на части с учетом интересов службы.»;
часть вторую пункта 4 изложить в следующей редакции:
«Военнослужащим (кроме военнослужащих срочной службы) предоставляются учебные отпуска для подготовки и сдачи вступительных экзаменов в период обучения в организациях образования, реализующих образовательные программы высшего и послевузовского образования, а являющимся соискателями ученых степеней доктора философии (PhD) и доктора по профилю предоставляются творческие отпуска в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.»;
часть третью пункта 5 изложить в следующей редакции:
«Неиспользованная в предыдущем году часть отпуска представляется военнослужащему по его рапорту отдельно в текущем году либо присоединяется к оплачиваемому ежегодному основному отпуску.»;
пункт 6 дополнить частью второй следующего содержания:
«Работающим женам (мужьям) военнослужащих ежегодные отпуска могут предоставляться одновременно с очередным отпуском их мужей (жен) по соглашению с работодателем мужа (жены). При этом продолжительность может быть равна продолжительности отпуска мужа (жены) за счет предоставления дополнительного отпуска без сохранения заработной платы по соглашению работодателя мужа (жены).»;

28) 48-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«48-бап. Мерзімді қызмет әскери қызметшілерін, әскери
оқу орындарының (әскери кафедралардың) тәрбиеленушілерін, кадеттері мен курсанттарын әлеуметтік қамсыздандыру ерекшеліктері»;
бірінші және екінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
«Мерзімді қызмет әскери қызметшілері, әскери оқу орындарының (әскери кафедралардың) тәрбиеленушілері, кадеттері мен курсанттары бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша уәкілетті мемлекеттік органдардың бірінші басшылары бекіткен нормалар бойынша заттай мүлікпен, тамақтанумен қамтамасыз етіледі.
Демалысқа, каникулға кеткен кезде оларға демалыс өткізу орнына дейін жол жүру кезеңіне азық-түлік үлесі беріледі.»;
29) 50-баптың 1-тармағында:
үшінші бөлік алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
«Тегін медициналық көмектің кепілді көлемін көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарына тегін медициналық көмектің кепілді көлемі шегінде медициналық көмек көрсету жөніндегі шығындарды өтеу денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті ұйым айқындайтын тәртіппен жүзеге асырылады.»;
30) 55-бапта:
3-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Егер бұндай әскери қызметшілерге кезекті әскери атақтары осы Заң қолданысқа енгізілгеннен кейін берілген жағдайда әскери қызметте болудың шекті жасы осы Заңның 25-бабына сәйкес белгіленеді.»;
4-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Осы Заң қолданысқа енгізілгенге дейін әскери қызметте болудың шекті жасына толғанға дейінгі мерзімге жасалған әскери қызмет өткеру туралы келісімшарттардың қолданысы әскери қызметшілер осы Заңның 25-бабының 1-тармағында белгіленген шекті жасқа толғанға дейін қолданылады.»;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Осы Заң тек әскери қызмет кезеңінде қызметтік тұрғынжаймен қамтамасыз ету бөлігінде 2013 жылғы 1 қаңтарда әскери қызметтегі мерзімі он жылдан аз болған және көрсетілген күннен кейін әскери қызметке алғаш кірген әскери қызметшілерге және олардың отбасы мүшелеріне (мерзімді қызмет әскери қызметшілерінен, кадеттерден, курсанттар мен әскери жиындар кезеңіндегі әскери міндеттілерден басқа) қолданылады.
Тұрғынжайды жалдағаны (жалға алғаны) үшін мақсатты өтемақы төлеу 2013 жылғы 1 қаңтарда әскери қызметтегі мерзімі он жылдан аз болған және көрсетілген күннен кейін әскери қызметке алғаш кірген әскери қызметшілерге (мерзімді қызмет әскери қызметшілерінен, кадеттерден, курсанттар мен әскери жиындар кезеңіндегі әскери міндеттілерден басқа) оларды тұрғынжаймен қамтамасыз еткенге дейін жүргізіледі.»;
8-тармақта:
бірінші және екінші абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:

28) в статье 48:
заголовок изложить в следующей редакции:
«Статья 48. Особенности социального обеспечения военнослужащих
срочной службы, воспитанников, кадетов и курсантов
военных учебных заведений (военных кафедр)»;
части первую и вторую изложить в следующей редакции:
«Военнослужащие срочной службы, воспитанники, кадеты и курсанты военных учебных заведений (военных кафедр) обеспечиваются вещевым имуществом, питанием по нормам, утвержденным первыми руководителями уполномоченных государственных органов по согласованию с центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию.
При убытии в отпуск, на каникулы им выдается продовольственный паек на период следования к месту проведения отпуска, каникул.»;
29) в пункте 1 статьи 50:
часть третью исключить;
дополнить частью четвертой следующего содержания:
«Возмещение затрат организациям здравоохранения, оказывающим гарантированный объем бесплатной медицинской помощи, по оказанию медицинской помощи в пределах гарантированного объема бесплатной медицинской помощи осуществляется в порядке, определяемом уполномоченным органом в области здравоохранения.»;
30) в статье 55:
пункт 3 дополнить частью второй следующего содержания:
«В случае, если таким военнослужащим присвоены очередные воинские звания после введения в действие настоящего Закона, то предельные возрасты состояния на воинской службе устанавливаются в соответствии со статьей 25 настоящего Закона.»;
пункт 4 дополнить частью второй следующего содержания:
«Действие контрактов о прохождении воинской службы, заключенных до введения в действие настоящего Закона на срок до достижения предельного возраста состояния на воинской службе, распространяется до достижения военнослужащими предельных возрастов, установленных пунктом 1 статьи 25 настоящего Закона.»;
пункт 5 изложить в следующей редакции:
«5. Действие настоящего Закона в части обеспечения служебным жилищем только на период воинской службы распространяется на военнослужащих, срок воинской службы которых менее десяти лет на 1 января 2013 года, и впервые поступивших на воинскую службу после указанной даты, и членов их семей (кроме военнослужащих срочной службы, кадетов, курсантов и военнообязанных в период воинских сборов).
Выплата целевой компенсации за наем (аренду) жилища производится военнослужащим, срок воинской службы которых менее десяти лет на 1 января 2013 года и впервые поступившим на воинскую службу после указанной даты, до обеспечения их жилищем (кроме военнослужащих срочной службы, кадетов, курсантов и военнообязанных в период воинских сборов).»;
в пункте 8:
абзацы первый и второй изложить в следующей редакции:

«8. Әскери қызметте болудың шекті жасына толғаннан кейін, денсаулық жағдайы бойынша немесе штаттардың қысқаруына байланысты әскери қызметтен шығарылған кезде 2013 жылғы 1 қаңтарда әскери қызметтегі мерзімі он және одан да көп жыл болған келісімшарт бойынша әскери қызметшілерге мынадай:
10 жылдан 15 күнтізбелік жылға дейін еңбек сіңірген жылдары барларға – төрт айлық ақшалай қаражат;»;
мынадай мазмұндағы жетінші абзацпен толықтырылсын:
«келісімшарт бойынша әскери қызметке қайта кірген кезде шығу жәрдемақысының мөлшері осы шығу жәрдемақысы бұрын қызметтен шығарылған кезде төленбеген жағдайларды қоспағанда, бұрын төленген шығу жәрдемақысын ескере отырып айқындалады.»;
16. «Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы туралы» 2013 жылғы 16 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2013 ж., № 2, 9-құжат, № 15, 81-құжат; 2014 ж., № 7, 37-құжат; № 21, 122, 123-құжаттар; № 22, 131-құжат; 2015 ж., № 1, 2-құжат; 2015 жылғы 3 қарашада «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне кәсіпкерлік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 56-бап мынадай мазмұндағы 42-1) тармақшамен толықтырылсын:
«42-1) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметіндегі инженерлік құрылыстар мен қоршаулар, инженерлік-жол техникасы, техникалық шекара күзету құралдары, күзет-өрт дабылдамасы құралдары мен инженерлік мүлік қызметінің мерзімдерін бекітеді;»;
67-баптың 5-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3) ұшуларды және корабль жүргізуді әуежайлық (әуеайлақтық) қамтамасыз ету құқығы беріледі.».
17. «Азаматтық қорғау туралы» 2014 жылғы 11 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 7, 36-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 15, 78-құжат; № 19-ІІ, 103, 104-құжаттар; № 20-І, 111-құжат; № 20-ІV, 113-құжат; № 23-І, 169-құжат; 2016 жылғы 31 наурызда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне рұқсат беру құжаттарын қысқарту және рұқсат беру рәсімдерін оңайлату мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2016 жылғы 29 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2016 жылғы 13 сәуірде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ғарыш қызметі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2016 жылғы 8 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы):

«8. Военнослужащим по контракту, срок воинской службы которых на 1 января 2013 года составлял десять лет и более, при увольнении с воинской службы по достижении предельного возраста на воинской службе, по состоянию здоровья или в связи с сокращением штатов, выходное пособие при увольнении с воинской службы выплачивается в размере:
имеющим выслугу от 10 до 15 календарных лет - четырехмесячного денежного содержания;»;
дополнить абзацем седьмым следующего содержания:
«при повторном поступлении на воинскую службу по контракту размер выходного пособия определяется с учетом ранее выплаченного выходного пособия, за исключением случаев, когда данное выходное пособие ранее при увольнении не выплачивалось.».
16. В Закон Республики Казахстан от 16 января 2013 года «О Государственной границе Республики Казахстан» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2013 г., № 2, ст. 9; № 15, ст. 81; 2014 г., № 7, ст. 37; № 21, ст. 122; 123; № 22, ст. 131; 2015 г., № 1, ст. 2; Закон Республики Казахстан от 29 октября 2015 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам предпринимательства», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 3 ноября 2015 г.):
1) статью 56 дополнить подпунктом 42-1) следующего содержания:
«42-1) утверждает сроки службы инженерных сооружений и заграждений, инженерно-дорожной техники, технических средств охраны границы, средств охранно-пожарной сигнализации и инженерного имущества в Пограничной службе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан;»;
3) подпункт 3) пункта 5 статьи 67 изложить в следующей редакции:
«3) аэропортовое (аэродромное) обеспечение полетов и кораблевождения.».
17. В Закон Республики Казахстан от 11 апреля 2014 года «О гражданской защите» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 7, ст. 36; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; 2015 г., № 1, ст. 2; № 15, ст. 78; № 19-ІІ, ст. 103, 104; № 20-І, ст. 111; № 20-ІV, ст. 113; № 23-І, ст. 169; Закон Республики Казахстан от 29 марта 2016 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам сокращения разрешительных документов и упрощения разрешительных процедур», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 31 марта 2016 г.; Закон Республики Казахстан от 8 апреля 2016 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам космической деятельности», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 13 апреля 2016 г.):

1) 12-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 70-33), 70-34), 70-35) және 70-36) тармақшалармен толықтырылсын:
«70-33) зерттеу сынау өртке қарсы зертханалары қызметін жүзеге асыру қағидаларын бекітеді;
70-34) өрт сөндіруді ұйымдастыру тәртібін бекітеді;
70-35) мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары қызметінің жарғысын бекітеді;
70-36) уәкілетті органның жедел резервін ұстауды қамтамасыз етеді;»;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Уәкілетті орган ведомствосының жалауы мен нышаны болады. Ведомствоның аумақтық бөлімдері мен білім беру ұйымдарының жалаулары болады.
Уәкілетті орган ведомствосының жалауы мен нышанының, аумақтық бөлімшелері мен білім беру ұйымдары жалауларының сипаттамасын Қазақстан Республикасының Президенті бекітеді.»;
2) 22-баптың 1-тармағы 1) тармақшасының оныншы абзацы алып тасталсын;
3) 27-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Аттестаттауды азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен құрылатын аттестаттау комиссиялары өткізеді.»;
4) 59-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«59-бап. Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары
1. Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары өрттен сақтандыруды және оларды сөндіруді, авариялық-құтқару жұмыстары мен шұғыл жұмыстарды жүргізуді, өрт қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады.
2. Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары ведомстводан, аумақтық бөлімшелерден, мемлекеттік мекемелерден және ведомствоның білім беру ұйымдарынан тұрады.».
18. «Жол жүрісі туралы» 2014 жылғы 17 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 8, 43-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 131-құжат, № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 9, 46-құжат; № 16, 79-құжат; № 19-І, 101-құжат; № 20-І, 113-құжат; № 22-ІІ, 144-құжат; 2016 жылғы 31 наурызда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне рұқсат беру құжаттарын қысқарту және рұқсат беру рәсімдерін оңайлату мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2016 жылғы 29 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 9-баптың 5) тармақшасы алып тасталсын;
2) 74-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. «В», «С» санаттарындағы, сондай-ақ «С1» кіші санатындағы көлік құралдарын басқару құқығын алу үшін емтихандар тапсыруға он жеті жасқа толған және «С1» санатына жататын жүргізушінің жұмыс өтілінсіз және көлік құралын басқару өтілінсіз жергілікті әскери басқару органдарының жолдамалары бойынша көлік құралдарының жүргізушілерін тиісті даярлаудан өткен адамдар жіберіледі.
Көрсетілген адамдарға ұлттық жүргізуші куәліктері олар он сегіз жасқа толғанда беріледі.».

1) в статье 12:
пункт 1 дополнить подпунктами 70-33) 70-34), 70-35) и 70-36) следующего содержания:
«70-33) утверждает правила осуществления деятельности исследовательских испытательных пожарных лабораторий;
70-34) утверждает порядок организации тушения пожаров;
70-35) утверждает устав службы органов государственной противопожарной службы;
70-36) обеспечивает содержание оперативного резерва уполномоченного органа;»;
пункт 2 изложить в следующей редакции:
«2. Ведомство уполномоченного органа имеет знамя и символ. Территориальные подразделения и организации образования ведомства имеют знамена.
Описания знамени и символа ведомства уполномоченного органа, знамен территориальных подразделений и организаций образования ведомства утверждаются Президентом Республики Казахстан.»;
2) абзац десятый подпункта 1) пункта 1 статьи 22 исключить;
3) пункт 4 статьи 27 изложить в следующей редакции:
«4. Аттестацию проводят аттестационные комиссии, создаваемые в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере гражданской защиты.»;
4) статью 59 изложить в следующей редакции:
«Статья 59. Органы государственной противопожарной службы
1. Органы государственной противопожарной службы осуществляют предупреждение пожаров и их тушение, проведение аварийно-спасательных и неотложных работ, государственный контроль в области пожарной безопасности.
2. Органы государственной противопожарной службы состоят из ведомства, территориальных подразделений, государственных учреждений и организаций образования ведомства.».
18. В Закон Республики Казахстан от 17 апреля 2014 года «О дорожном движении» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 8, ст. 43; № 16, ст. 90; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 22, ст. 131; № 23, ст. 143; 2015 г., № 9, ст. 46; № 16, ст. 79; № 19-І, ст. 101; № 20-І, ст. 113; № 22-ІІ, ст. 144; Закон Республики Казахстан от 29 марта 2016 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам сокращения разрешительных документов и упрощения разрешительных процедур», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 31 марта 2016 г.):
1) подпункт 5) статьи 9 исключить;
2) пункт 3 статьи 74 изложить в следующей редакции:
«3. К сдаче экзаменов на получение права на управление транспортными средствами категорий «В», «С», а также подкатегории «С1» допускаются лица, достигшие семнадцатилетнего возраста и прошедшие соответствующую подготовку водителей транспортных средств по направлениям местных органов военного управления, без стажа работы водителем и стажа управления транспортными средствами, относящимися к категории «С1».
Национальные водительские удостоверения указанным лицам выдаются по достижении ими восемнадцатилетнего возраста.».

2-бап. Осы Заң 2017 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін осы Заңның 1-бабының 15-тармағы 26) тармақшасының жиырма жетінші абзацын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзаца двадцать седьмого подпункта 26) пункта 15 статьи 1 настоящего Закона, который вводится в действие с 1 января 2017 года.
Президент
Республики Казахстан