"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жер қойнауын пайдалану мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 26 қыркүйектегі № 592 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жер қойнауын пайдалану мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Б. Сағынтаев
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жер қойнауын пайдалану мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2003 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 13, 99-құжат; 2005 ж., № 9, 26-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; №11, 55-құжат; № 12, 79, 83-құжаттар; № 16, 97-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 18-құжат; № 14, 105-құжат; № 15, 106, 109-құжаттар; № 16, 129-құжат; № 17, 139-құжат; № 18, 143-құжат; № 20, 152-құжат; № 24, 180-құжат; 2008 ж., №-7, 27-құжат; № 15-16, 64-құжат; № 21, 95-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 2-3, 18-құжат; № 13-14, 62-құжат; № 15-16, 76-құжат; № 17, 79-құжат; №18, 84, 86-құжаттар; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 49, 50-құжаттар; № 11, 102-құжат; №12, 111-құжат; № 13, 114-құжат; № 15, 120-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; №2, 9, 11-құжаттар; № 3, 27-құжат; № 4, 32-құжат; № 5, 35-құжат; № 8, 64-құжат; №11, 80-құжат; № 14, 95-құжат; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 9, 51-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; № 15, 77, 79, 81-құжаттар; 2014 ж., № 2, 10-құжат; № 8, 44-құжат; № 11, 63, 64-құжаттар; №12, 82-құжат; № 14, 84-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 118-құжат; №23, 143-құжат; № 24, 145-құжат; 2015 ж., № 8, 42-құжат; № 11, 57-құжат; №19-I, 99, 101-құжаттар; № 19-II, 103-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 115, 117-құжаттар; № 21-I, 124, 126-құжаттар; № 22-II, 145-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2016 жылғы 31 наурызда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне рұқсат беру құжаттарын қысқарту және рұқсат беру рәсімдерін оңайлату мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2016 жылғы 29 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2016 жылғы 9 сәуірде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2016 жылғы 7 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2016 жылғы 12 сәуірде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ғарыш қызметі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2016 жылғы 8 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы):

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам недропользования"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 сентября 2017 года № 592
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам недропользования".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Проект
ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам недропользования
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Земельный кодекс Республики Казахстан от 20 июня 2003 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 13, ст. 99; 2005 г., № 9, ст. 26; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; № 11, ст. 55; № 12, ст. 79, 83; № 16, ст. 97; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 18; № 14, ст. 105; № 15, ст. 106, 109; № 16, ст. 129; № 17, ст. 139; № 18, ст. 143; № 20, ст. 152; № 24, ст. 180; 2008 г., № 6-7, ст. 27; № 15-16, ст. 64; № 21, ст. 95; № 23, ст. 114; 2009 г., № 2-3, ст. 18; № 13-14, ст. 62; № 15-16, ст. 76; № 17, ст. 79; № 18, ст. 84, 86; 2010 г., № 5, ст. 23; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 2; № 5, ст. 43; № 6, ст. 49, 50; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 13, ст. 114; № 15, ст. 120; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 9, 11; № 3, ст. 27; № 4, ст. 32; № 5, ст. 35; № 8, ст. 64; № 11, ст. 80; № 14, ст. 95; № 15, ст. 97; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 1, ст. 3; № 9, ст. 51; № 14, ст. 72, 75; № 15, ст. 77, 79, 81; 2014 г., № 2, ст. 10; № 8, ст. 44; № 11, ст. 63, 64; № 12, ст. 82; № 14, ст. 84; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 118; № 23, ст. 143, № 24, ст. 145; 2015 г., № 8, ст. 42; № 11, ст. 57; № 19-I, ст. 99, 101; № 19-II, ст. 103; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст.115, 117; № 21-I, ст. 124, 126; № 22-II, ст. 145; № 22-VI, ст.159; Закон Республики Казахстан от 29 марта 2016 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам сокращения разрешительных документов и упрощения разрешительных процедур", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 31 марта 2016 г.; Закон Республики Казахстан от 7 апреля 2016 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам долевого участия в жилищном строительстве", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 9 апреля 2016 г.; Закон Республики Казахстан от 8 апреля 2016 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам космической деятельности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 12 апреля 2016 г.):

1) мазмұнында:
мынадай мазмұндағы 71-1-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
"71-1-бап. Пайдалы қазбаларды барлау және геологиялық зерделеу үшін жер учаскелерін пайдалану";
90-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"90-бап. Жеке санаттағы жердің құрамынан жер учаскесін мемлекет мұқтажы үшін мәжбүрлеп иеліктен айыруды шектеу";
2) 6-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Жеке және заңды тұлғалардың заңдарда жер қатынастары саласындағы белгіленген құқықтары, Қазақстан Республикасының заңдарында тікелей көзделген жағдайлардан басқа, мемлекеттік органдардың актілерімен шектелуі мүмкін емес.";
3) 14-1-баптың 3-тармағының 2-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-1) жер қойнауын пайдаланудың пайдалы қазбаларды геологиялық зерделеуге және барлауға байланысты мақсаттары үшін жария сервитуттарды белгілеу жөніндегі аудандық атқарушы органның ұсыныстары мен шешімдерінің жобаларын дайындау;";
4) 17-баптың 1-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-1) пайдалы қазбаларды геологиялық зерделеумен және барлаумен байланысты жер қойнауын пайдалану мақсаттары үшін жария сервитуттарды белгілеу;";
5) 26-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды, магистральдық темiр жолдарды, ортақ пайдаланудағы автомобиль жолдарын және магистральдық құбыржолдарды, байланысты, жер қойнауын пайдалануды, энергетиканы дамыту үшін белгiленген тәртiппен резервке қойылған, сондай-ақ сәулет-қала құрылысының және (немесе) құрылыстың бекiтiлген құжаттамасына сәйкес әкiмшiлiк және әлеуметтiк маңызы бар объектiлер (әуежайлар, аэродромдар, вокзалдар, стансалар, ортақ пайдаланудағы жолдар, мемлекеттiк органдардың әкiмшiлiк ғимараттары, ауруханалар, мектептер, мемлекеттiк тұрғын үй қоры, парктер, бульварлар, гүлзарлар және қоғамдық пайдаланудағы басқа да объектiлер) құрылысына арналған жер учаскелерi резервке қойылған мақсаттарда жер учаскелерін игеру басталғанға дейін жер пайдаланушыларға басқа мақсаттар үшiн уақытша пайдалану құқығында берiлуi мүмкiн.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде санамаланған мақсаттар үшін белгіленген тәртіппен резервке қойылған жер учаскелері басқа мақсаттар үшін жеке меншікке берілуі мүмкін емес.";
6) 32-баптың 4-тармағында:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Егер жер учаскесi жер қойнауын пайдалануға арналған рұқсатты, лицензияны немесе жер қойнауын пайдалануға арналған келiсiмшарт жасасуды талап ететiн қызметтi жүзеге асыруға немесе iс-қимылдар жасауға арналса, онда осы учаскеге жер пайдалану құқығын беру жер қойнауын пайдалануға арналған тиiстi рұқсатты, лицензияны алғаннан немесе жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт жасағаннан кейін жүргізіледі.";
үшінші және төртінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
"Жер қойнауын пайдалану саласындағы құзыретті орган жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың қолданысын мерзімінен бұрын тоқтатқан кезде жер учаскесіне құқық белгілейтін құжаттар "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының кодексіне сәйкес жер қойнауын пайдалану саласындағы құзыретті орган ұлттық компаниямен жасасатын келісімшарттық аумақты сенімгерлік басқару шарты негізінде сенімгерлік басқарушыға қайта ресімделеді.
Қатты пайдалы қазбаларды өндіруге, жер қойнауы кеңістігін пайдалануға немесе старательдікке арналған лицензияның болуы, көмірсутектерді өндіруге арналған келісімшарттың немесе өндіру учаскесін және өндіру кезеңін не дайындық кезеңін бекітуді көздейтін көмірсутектерді барлауға және өндіруге арналған келісімшартқа толықтырудың немесе осы тармақтың үшінші бөлігінде көрсетілген келісімшарттық аумақты сенімгерлікпен басқару шартының жасалуы осы Кодексте көзделген тәртіппен жер учаскесін дереу беру үшін негіз болып табылады.";

1) в оглавлении:
дополнить заголовком статьи 71-1 следующего содержания:
"Статья 71-1. Использование земельных участков для разведки полезных ископаемых и геологического изучения";
заголовок статьи 90 изложить в следующей редакции:
"Статья 90. Ограничение принудительного отчуждения для государственных нужд земельного участка из состава земель отдельных категорий";
2) пункт 5 статьи 6 изложить в следующей редакции:
"5. Установленные законами права физических и юридических лиц в области земельных отношений не могут ограничиваться актами государственных органов, кроме случаев, прямо предусмотренных законами Республики Казахстан.";
3) подпункт 2-1) пункта 3 статьи 14-1 изложить в следующей редакции:
"2-1) подготовка предложений и проектов решений районного исполнительного органа по установлению публичных сервитутов для целей недропользования, связанных с геологическим изучением и разведкой полезных ископаемых;";
4) подпункт 1-1) статьи 17 изложить в следующей редакции:
"1-1) установление публичных сервитутов для целей недропользования, связанных с геологическим изучением и разведкой полезных ископаемых;";
5) пункт 4 статьи 26 изложить в следующей редакции:
"4. Земельные участки, зарезервированные в установленном порядке для развития особо охраняемых природных территорий, магистральных железных дорог, автомобильных дорог общего пользования и магистральных трубопроводов, связи, недропользования, энергетики, а также предназначенные в соответствии с утвержденной архитектурно-градостроительной и (или) строительной документацией для строительства объектов административного и социального значения (аэропорты, аэродромы, вокзалы, станции, дороги общего пользования, административные здания государственных органов, больницы, школы, государственный жилищный фонд, парки, бульвары, скверы и другие объекты общественного пользования), могут предоставляться землепользователям для других целей на праве временного землепользования до начала освоения земельных участков в целях, под которые они были зарезервированы.
Земельные участки, зарезервированные в установленном порядке для целей, перечисленных в части первой настоящего пункта, не могут быть предоставлены в частную собственность для других целей.";
6) в пункте 4 статьи 32:
часть первую изложить в следующей редакции:
"4. Если земельный участок предназначен для осуществления деятельности или совершения действий, требующих разрешения, лицензии на недропользование или заключения контракта на недропользование, то предоставление права землепользования на данный участок производится после получения соответствующего разрешения, лицензии на недропользование или заключения контракта на недропользование.";
части третью и четвертую изложить в следующей редакции:
"При досрочном прекращении компетентным органом в области недропользования действия контракта на недропользование правоустанавливающие документы на земельный участок переоформляются на доверительного управляющего на основании договора доверительного управления контрактной территорией, заключаемого компетентным органом в области недропользования с национальной компанией в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О недрах и недропользовании".
Наличие лицензии на добычу твердых полезных ископаемых, на использование пространства недр или старательство, заключение контракта на добычу углеводородов или дополнения к контракту на разведку и добычу углеводородов, предусматривающего закрепление участка добычи и периода добычи либо подготовительного периода, или договора доверительного управления контрактной территорией, указанного в части третьей настоящего пункта, являются основанием для незамедлительного предоставления земельного участка в порядке, предусмотренном настоящим Кодексом.";

7) 33-бапта:
1-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының кодексіне сәйкес жер қойнауын пайдалану құқығы ауысқан кезде;";
1-тармақ мынадай мазмұндағы 5) және 6) тармақшалармен толықтырылсын:
"5) ғимараттар (құрылыстар, құрылысжайлар) тұрған, мемлекеттік және/немесе коммуналдық меншікке өтеусіз берілетін жер учаскесіне;
6) ғимараттар (құрылыстар, құрылысжайлар) тұрған, сенімгерлік басқаруға берілетін жер учаскелеріне талап етілмейді.";
8) 35-баптың 4-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Атқарушы органдардың уақытша жер пайдалану шарттарынан шарттан біржақты бас тарту арқылы оны бұзуына жол берілмейді.";
9) 37-бапта:
5-тармақ мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) пайдалы қазбаларды өндіру, жер қойнауы кеңістігін пайдалану немесе старательдік жөніндегі операцияларды жүргізу мақсаттары үшін – жер қойнауын пайдаланушыларға жер қойнауын пайдалануға арналған лицензияның немесе жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың барлық қолданыс мерзіміне;";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Жер қойнауын пайдалану мақсаттары үшін берілген жер учаскесіне жер пайдалану құқығын беру "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес жер қойнауын пайдалану құқығын бір тұлғадан екінші тұлғаға беру негізінде жүргізіледі.
Бұл ретте уақытша жер пайдалану (жалдау) шартын облыстың уәкілетті органы жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа қосымша келісімнің немесе жер қойнауын пайдалануға қайта ресімделген лицензияның және уақытша жер пайдалану (жалдау) шарты бойынша құқықтар мен міндеттерді жаңа жер қойнауын пайдаланушыға беру туралы шарттың негізінде жаңа жер қойнауын пайдаланушыға қайта ресімдейді.";
10) 42-баптың 1-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Жер учаскесінің меншік иесінің немесе жер пайдаланушының оған тиесілі жер учаскесінің шекараларындағы жер қойнауын пайдалануына осы Кодекстің 64-бабында көзделген құқықтарды іске асыру мақсаты үшін рұқсат етіледі және жер учаскесінің нысаналы мақсатына және "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің талаптарына сәйкес жүзеге асырылады. Базалық құрылыс материалдарын алуға құқықтар және жер асты суларын пайдалану құқықтарын жеке қажеттіліктері үшін беру жер қойнауының тиісті бөлігі орналасқан жер учаскесін жеке меншікке немесе жерді пайдалануға берумен бір уақытта жүргізіледі.";
11) 43-баптың 3-тармағының үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Пайдалы қазбаларды өндіру, жер қойнауы кеңістігін пайдалану, стрательдік мақсаттар үшін жер учаскесі берілген жағдайда, өтінішке жер қойнауын пайдалануға арналған тиісті лицензияның немесе жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың көшірмесі қоса беріледі.";

7) в статье 33:
подпункт 4) пункта 1 изложить в следующей реакции:
"4) при переходе права недропользования в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О недрах и недропользовании";";
пункт 1 дополнить подпунктами 5) и 6) следующего содержания:
"5) на земельный участок, который занят зданиями (строениями, сооружениями), безвозмездно передаваемыми в государственную и/или коммунальную собственность;
6) на земельный участок, который занят зданиями (строениями, сооружениями), передаваемыми в доверительное управление.";
8) пункт 4 статьи 35 дополнить частью второй следующего содержания:
"Расторжение исполнительными органами договоров временного землепользования путем одностороннего отказа от договора не допускается.";
9) в статье 37:
пункт 5 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) для целей проведения операций по добыче полезных ископаемых, использованию пространства недр или старательству – недропользователям на весь срок действия лицензии на недропользование или контракта на недропользование.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Передача права землепользования на земельный участок, предоставленного для целей недропользования, производится на основании перехода права недропользования от одного лица другому лицу в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О недрах и недропользовании".
При этом договор временного землепользования (аренды) переоформляется уполномоченным органом области на нового недропользователя на основании дополнительного соглашения к контракту недропользования или переоформленной лицензии на недропользование и договора об уступке прав и обязанностей по договору временного землепользования (аренды) на нового недропользователя.";
10) часть вторую пункта 1 статьи 42 изложить в следующей редакции:
"Пользование собственником земельного участка или землепользователем недрами в границах принадлежащего ему земельного участка разрешается для целей реализации прав, предусмотренных статьей 64 настоящего Кодекса, и осуществляется в соответствии с целевым назначением земельного участка и требованиями Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании". Предоставление прав на извлечение базовых строительных материалов и прав на использование подземных вод для собственных нужд производится одновременно с предоставлением земельного участка, под которым находится соответствующая часть недр, в частную собственность или землепользование.";
11) часть третью пункта 3 статьи 43 изложить в следующей редакции:
"В случае предоставления земельного участка для целей добычи полезных ископаемых, использования пространства недр или старательства, к заявлению прилагается копия соответствующих лицензии на недропользование или контракта на недропользование.";

12) 48-баптың 1-тармағының 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес жер қойнауын пайдалануға арналған лицензия немесе жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың негізінде жер қойнауын пайдалану мақсаттары үшін, сондай-ақ пайдалы қазбаларды өндіру және жер қойнауы кеңістігін пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізуге қажетті инженерлік, көліктік және өзге де инфрақұрылымды салу және (немесе) орналастыру үшін;";
13) 49-2-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жерді резервте қалдыру елді мекендердің дамуын қамтамасыз ету, жоспарланған инженерлік, көліктік және әлеуметтік инфрақұрылымдар объектілерін, стратегиялық объектілерді, қорғаныс және қауіпсіздік, ғарыш қызметі объектілерін орналастыру, ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды құру, оның ішінде қорғаныш ағаш екпелерін егу мақсатында, халықтың жеке ауласын күтіп ұстау және бақша өсіру жөніндегі мұқтажын қанағаттандыру мақсатында жайылымдық және шабындық алқаптарды пайдалану үшін, сондай-ақ жер қойнауын пайдалану мақсаттары үшін мемлекет меншігіндегі жерлерде резервтік аумақтар құру арқылы жүзеге асырылады.";
2-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Жер қойнауын пайдалану мақсаттары үшін жерді резервте қалдыру Жер қойнауының мемлекеттік қорын басқару бағдарламасының немесе "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының кодексіне сәйкес жер қойнауын пайдалану мақсатында жерді резервте қалдыру үшін негіз болып табылатын өзге де құжаттардың негізінде жүзеге асырылады.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Жергілікті атқарушы органдардың жерді резервте қалдыру туралы шешімінде резервте қалдырудың негізі, мақсаттары және мерзімдері, жердің жалпы алаңы мен санаты, сондай-ақ жерді пайдалануда қойылатын шектеулер көрсетілуге тиіс. Жер пайдалану немесе шектеулі нысаналы пайдалану құқығында бұрын берілген жер учаскелерін резервте қалдыру кезінде жер пайдаланушылар және сервитуттардың иелері көрсетіледі.";
6-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Резервте қалдырылған жердің құрамындағы жер учаскелері жердің аймақтарға бөлінуіне сәйкес оның қандай да бір санатқа тиесілігін және рұқсатпен пайдаланылуын негізге ала отырып, уақытша объектілерді орналастыру үшін немесе құрылыспен байланысты емес мақсаттар үшін резервке қалдырылған мақсаттарда жер учаскелерін игеру басталғанға дейінгі мерзімге уақытша жер пайдалануға берілуі мүмкін.";
14) 64-баптың 1-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

12) подпункт 8) пункта 1 статьи 48 изложить в следующей редакции:
"8) для целей недропользования на основании лицензии на недропользование или контракта на недропользование в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О недрах и недропользовании", а также для строительства и (или) размещения инженерной, транспортной и иной инфраструктуры, необходимой для проведения операций по добыче полезных ископаемых и использованию пространства недр;";
13) в статье 49-2:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Резервирование земель осуществляется путем создания резервных территорий на землях, находящихся в государственной собственности, в целях обеспечения развития населенных пунктов, размещения планируемых объектов инженерной, транспортной и социальной инфраструктур, стратегических объектов, объектов обороны и безопасности, космической деятельности, создания особо охраняемых природных территорий, в том числе защитных лесонасаждений, для использования пастбищных и сенокосных угодий в целях удовлетворения нужд населения по содержанию их личного подворья и огородничества, а также для целей недропользования.";
пункт 2 дополнить частью второй следующего содержания:
"Резервирование земель для целей недропользования осуществляется на основании Программы управления государственным фондом недр или иных документов, которые в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" являются основаниями для резервирования земель для целей недропользования.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. В решении местных исполнительных органов о резервировании земель должны быть указаны основание, цели и сроки резервирования, общая площадь и категория земель, а также ограничения в использовании земель. При резервировании ранее предоставленных земельных участков на праве землепользования или ограниченного целевого пользования указываются землепользователи и обладатели сервитутов.";
часть вторую пункта 6 изложить в следующей редакции:
"Земельные участки из состава зарезервированных земель могут быть предоставлены во временное землепользование на срок до начала освоения земельных участков для целей, под которые они были зарезервированы, для размещения временных объектов или целей, не связанных со строительством, исходя из их принадлежности к той или иной категории и разрешенного использования в соответствии с зонированием земель.";
14) подпункт 3) пункта 1 статьи 64 изложить в следующей редакции:

"3) өз шаруашылығының мұқтажы үшiн жер учаскесiнде немесе жер қойнауында оларға тиесілі жер учаскелерінің астында бар құрылыс материалдарын, екпелердi, жер үстi және жер асты суларын, кейiннен мәмiлелер жасасу ниетiн көздемей, белгiленген тәртiппен пайдалану, сондай-ақ жердiң өзге де пайдалы қасиеттерiн пайдалану;";
15) 69-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Барлау немесе геологиялық зерделеу жөніндегі операцияларды жүргізетін жеке меншік иесі, жер пайдаланушы немесе жер қойнауын пайдаланушы көршi жер учаскесiне жеке меншiк немесе жер пайдалану құқығының субъектiсiнен, ал қажет болған жағдайда өзге учаскеге де жеке меншiк немесе жер пайдалану құқығының субъектiлерiнен осы учаскелердi шектеулi пайдалану құқығын (жекеше сервитутты) табыстауды талап етуге құқылы.";
2-тармақтың 1) және 2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) егер жеке меншiк иесiнiң немесе жер пайдаланушының өз учаскесiне басқа жолмен өтуi (барлау немесе геологиялық зерделеу жөніндегі операцияларды жүргізетін жер қойнауын пайдаланушының – барлау немесе геологиялық зерделеу жөніндегі операцияларды жүргізу үшін өз аумағына) мүмкiн болмаса, аса қиын болса немесе шамадан тыс шығындарды талап етсе, көршi немесе өзге де жер учаскесi арқылы жаяу және (немесе) көлікпен жүрiп өтудi;
2) көршi немесе өзге де учаскеге сервитут белгiленбейiнше қамтамасыз етуге болмайтын, электр таратудың, байланыстың қажеттi желiлерiн тартуды және пайдалануды, сумен, субұрумен, жылумен жабдықтауды, газбен жабдықтауды, мелиорацияны және жеке меншiк иесiнiң, жер пайдаланушының немесе барлау немесе геологиялық зерделеу жөніндегі операцияларды жүргізетін жер қойнауын пайдаланушының басқа да қажеттерiн қамтамасыз ету үшiн белгiленуi мүмкiн.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Көршi немесе өзге де учаскеге жекеше сервитут осы учаскелерге жеке меншiк немесе жер пайдалану құқығы субъектiлерiмен жасалатын шарт (жекеше сервитутты белгілеу туралы шарт) бойынша немесе сот шешімі бойынша белгiленедi.
Жер учаскесiн (жекеше сервитутпен) шектеулi пайдалану құқығы субъектiсi жеке меншiк иесiне немесе жер пайдаланушыға жекеше сервитутты белгілеу туралы шартта немесе сот шешімінде айқындалған мөлшерде сервитутқа байланысты барлық шығынды өтеуге тиiс.";
4-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Жария сервитуттар, егер бұл мемлекеттiң және жергiлiктi халықтың мүдделерiн қамтамасыз ету үшiн немесе пайдалы қазбаларды барлауды немесе геологиялық зерделеуді жүргізу мақсаттары үшін қажет болса, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарының, аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ әкімдерінің шешімдері негізінде жер учаскелерiн алып қоймастан, олардың жер учаскелерін беру жөніндегі құзыреті шегінде белгiленуi мүмкiн.";

"3) на использование в установленном порядке без намерения последующего совершения сделок для нужд своего хозяйства имеющихся на земельном участке или в недрах под принадлежащими им земельными участками базовых строительных материалов, насаждений, поверхностных и подземных вод, а также на эксплуатацию иных полезных свойств земли;";
15) в статье 69:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Частный собственник, землепользователь или недропользователь, проводящий операции по разведке или геологическому изучению, вправе требовать от субъекта права частной собственности или землепользования на соседний земельный участок, а в необходимых случаях – от субъектов права частной собственности или землепользования и на иной участок предоставления права ограниченного пользования этими участками (частный сервитут).";
подпункты 1) и 2) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"1) прохода и проезда через соседний или иной земельный участок, если другой путь частного собственника или землепользователя к своему участку (недропользователя, проводящего операции по разведке или геологическому изучению, – к его территории для проведения операций по разведке или геологическому изучению) невозможен, крайне затруднен или требует несоразмерных расходов;
2) прокладки и эксплуатации необходимых линий электропередачи, связи, обеспечения водоснабжения, водоотвода, теплоснабжения, газоснабжения, мелиорации и других нужд частного собственника, землепользователя или недропользователя, проводящего операции по разведке или геологическому изучению, которые не могут быть обеспечены без установления сервитута на соседний или иной участок.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Частный сервитут на соседний или иной участок устанавливается по договору с субъектами права частной собственности или землепользования на эти участки (договор об установлении частного сервитута) или решению суда.
Субъект права ограниченного пользования земельным участком (частного сервитута) должен возместить частному собственнику или землепользователю все убытки, связанные с сервитутом, в размере, определенном договором об установлении частного сервитута или решением суда.";
часть первую пункта 4 изложить в следующей редакции:
"4. Публичные сервитуты могут устанавливаться в случаях, если это необходимо для обеспечения интересов государства и местного населения или целей проведения разведки полезных ископаемых или геологического изучения, без изъятия земельных участков на основании решений местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, акимов городов районного значения, поселков, сел, сельских округов в пределах их компетенции, по предоставлению земельных участков.";

4-тармақ мынадай мазмұндағы 7-1) тармақшамен толықтырылсын:
"7-1) пайдалы қазбаларды барлау жүргізу немесе геологиялық зерделеу мақсатында жер учаскесін немесе оның бөлігін уақытша пайдалану;";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Егер Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнде өзгеше көзделмесе, жекеше сервитут ауыртпалығын көтерушi жер учаскесiнiң меншiк иесi немесе оның жер пайдаланушысы мүддесiне орай сервитут белгiленген адамдардан мөлшерлес төлемақы талап етуге құқылы. Жекеше сервитут үшін төлемақы мөлшері жекеше сервитутты белгілеу туралы шартта немесе сот шешімінде айқындалады.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Пайдалы қазбаларды барлау жүргізу немесе геологиялық зерделеу мақсаттары үшін белгіленетін сервитуттарды қоспағанда, мемлекет меншiгiндегi және жер пайдалануға берiлмеген жер учаскелерi бойынша жекеше сервитутты белгiлеген кезде, сервитут үшiн төлемақы бюджетке түседi.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Егер сервитутты белгiлеу жер учаскесiн пайдалануда елеулi қиындықтарға әкеп соғатын болса, жер учаскесі жария сервитут түріндегі ауыртпалықпен бірге меншікке немесе жер пайдалануға берілген адамдарды қоспағанда, жария сервитут ауыртпалығын көтерушi жер учаскесiнiң меншiк иесi немесе оның жер пайдаланушысы жария сервитутты белгiлеген мемлекеттік органнан мөлшерлес төлемақы талап етуге құқылы.
Егер жария сервитутты белгілеу жер учаскесін пайдалану мүмкін болмай қалуға әкеп соғатын жағдайларда жер учаскесінің меншік иесі немесе жер пайдаланушы меншік немесе жер пайдалану құқығы тоқтатылған кездегі шығынды жария сервитутты белгілеген мемлекеттік органнан толық көлемде өткізе отырып, өзінен осы жер учаскесін алып қоюды, соның ішінде сатып алу арқылы алып қоюды не онымен құны тең жер учаскесін беруді немесе ол мүмкін болмаған жағдайда - басқа жер учаскесін оның құнын немесе оған құқықтарды жердің бағасына есептеп және шеккен залалдарды өтей отырып, беруді талап етуге құқылы.
Пайдалы қазбаларды барлау немесе геологиялық зерделеу жөніндегі операцияларды жүргізу мақсаттары үшін жария сервитут белгіленген жағдайда осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген төлемақы төлеуді және (немесе) осы тармақтың екінші бөлігінде көзделген залалдарды өтеуді тиісті жер қойнауын пайдаланушы жүргізеді.";
16) 70-баптың 1 және 2-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Уақытша (маусымдық) пайдаланылатын мал айдау жолдарын жеке меншiк иелерiнен немесе жер пайдаланушылардан жердi алып қоймай, жерiнен жол өтетiн жеке меншiк иелерiмен немесе жер пайдаланушылармен, сондай-ақ мал айдау тас жолы пайдалы қазбаларды барлау және геологиялық зерделеу жөніндегі операциялар жүргізілетін аумақ арқылы өткен жағдайда, жер қойнауын пайдаланушылармен келiсе отырып, аудандық (аудан аумағында) немесе облыстық (екi немесе одан көп аудандар аумағында) атқарушы органдар белгiлеуі мүмкін.

пункт 4 дополнить подпунктом 7-1) следующего содержания:
"7-1) временного использования земельного участка или его части в целях проведения разведки полезных ископаемых или геологического изучения;";
пункты 5, 6, 7 изложить в следующей редакции:
"5. Собственник или землепользователь земельного участка, обремененного частным сервитутом, вправе требовать соразмерную плату от лиц, в интересах которых установлен сервитут, если иное не предусмотрено законодательными актами Республики Казахстан. Размер платы за частный сервитут определяется договором об установлении частного сервитута или решением суда.
6. При установлении публичного сервитута по земельным участкам, находящимся в государственной собственности и не предоставленным в землепользование, за исключением сервитута, устанавливаемого для целей проведения разведки полезных ископаемых или геологического изучения, плата за сервитут поступает в бюджет.
7. Собственник или землепользователь земельного участка, обремененного публичным сервитутом, за исключением лиц, которым земельный участок был предоставлен в собственность или землепользование с имеющимся обременением в виде публичного сервитута, вправе требовать от государственного органа, установившего публичный сервитут, соразмерную плату, если установление сервитута приводит к существенным затруднениям в использовании земельного участка.
В случаях, если установление публичного сервитута приводит к невозможности использования земельного участка, собственник земельного участка или землепользователь вправе требовать изъятия, в том числе путем выкупа, у него данного земельного участка с возмещением государственным органом, установившим публичный сервитут, убытков в полном объеме на момент прекращения права собственности или землепользования либо предоставления равноценного земельного участка или при невозможности – другого земельного участка с зачетом его стоимости или прав на него в цену и возмещением понесенных убытков.
В случае установления публичного сервитута для целей проведения операций по разведке полезных ископаемых или геологическому изучению, выплата платы, предусмотренной частью первой настоящего пункта, и (или) возмещение убытков, предусмотренных частью второй настоящего пункта, производятся соответствующим недропользователем.";
16) пункты 1 и 2 статьи 70 изложить в следующей редакции:
"1. Скотопрогонные трассы временного (сезонного) пользования могут устанавливаться районными (на территории района) или областными (на территории двух и более районов) исполнительными органами по согласованию с частными собственниками или землепользователями, по землям которых пролегает трасса, без изъятия земли у частных собственников или землепользователей, а также с недропользователями в случае, если скотопрогонная трасса пролегает через территорию проведения операций по разведке полезных ископаемых или геологическому изучению.

2. Мал иелерi малды тас жолмен айдап өткен кезде келтiрiлген залал үшiн жеке меншiк иелерi, жер пайдаланушылар және сервитуттарды иеленушілер алдында жауаптылықта болады.";
17) 71-бап мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Осы баптың қолданысы пайдалы қазбаларды барлау және геологиялық зерделеу жүргізу кезінде іздестіру жұмыстарын жүргізуге қолданылмайды.";
18) мынадай мазмұндағы 71-1-баппен толықтырылсын:
"71-1-бап. Жер учаскелерін пайдалы қазбаларды барлау және геологиялық зерделеу үшін пайдалану
1. Пайдалы қазбаларды геологиялық зерделеу немесе барлау жөніндегі операцияларды жер қойнауын пайдаланушылар мемлекеттік меншіктегі және жер пайдалануға берілмеген жерлерде, мұндай жерлерді меншікке немесе жер пайдалануға алмай-ақ жария сервитут негізінде жүргізу мүмкін.
Жеке меншіктегі немесе жер пайдаланудағы жер учаскелерінде пайдалы қазбаларды геологиялық зерделеу немесе барлау жөніндегі операцияларды жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылар мұндай учаскелерде қажетті жұмыстарды меншік иелерінен немесе жер пайдаланушылардан жер учаскелерін алмай-ақ жеке немесе жария сервитут негізінде жүргізе алады.
2. Пайдалы қазбаларды барлау немесе геологиялық зерделеу жөніндегі операцияларды жүргізу үшін белгіленетін жария сервитут жер қойнауын пайдаланушының өтініші бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған тиісті лицензияның немесе жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың негізінде облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органының, аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдың, ауылдық округтің әкімінің шешімімен ресімделеді.
3. Пайдалы қазбаларды барлау немесе геологиялық зерделеу жөніндегі жұмыстарды жүргізу мерзімі мен орны, жерлерді рекультивациялау бойынша міндеттер және өзге де талаптар – жекеше сервитут белгілеу туралы шартта, ал жекеше сервитутты белгілеу туралы шарт болмағанда сот шешімімен айқындалады.
4. Егер жекеше сервитутты белгілеу туралы шартта өзгеше көзделмесе, жер қойнауын пайдаланушы меншік иелеріне және жер пайдаланушыларға сервитут үшін төлемақы төлегенге және жасалған жекеше сервитут белгілеу туралы шартқа немесе сот шешіміне сәйкес залалды өтегенге дейін геологиялық зерделеу немесе пайдалы қазбаларды барлау жөніндегі жұмыстарға кірісуге құқылы емес.";
19) 90-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"90-бап. Жекелеген санаттағы жердің құрамынан жер учаскесін мемлекет мұқтажы үшін мәжбүрлеп иеліктен шығаруды шектеу
Суармалы ауыл шаруашылығы алқаптарының құрамынан жер учаскелерін, ауыл шаруашылығы, биологиялық және ирригациялық-мелиорациялық, балық шаруашылығы бейініндегі ғылыми-зерттеу және оқу орындарының тәжірибелік алаңдарының, орман және су қорларының жерлерін мемлекет мұқтажы үшін мәжбүрлеп иеліктен шығаруға ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды құрумен және кеңейтумен, халықаралық міндеттемелерді орындаумен, учаскенің астынан бағалы пайдалы қазбалар кен орнының табылуымен, жолдарды, жаңартылған энергия көздерін пайдалану объектілерін, электр беру желілерін, байланыс желілері мен магистральдық құбыржолдарды, елді мекендердің ортақ пайдаланудағы инженерлік-коммуникациялық желілерін, сондай-ақ ықтимал орналастырудың басқа нұсқалары болмаған кезде мемлекеттік маңызы бар объектілерді салумен байланысты ерекше жағдайларда жол беріледі.".

2. Владельцы скота несут перед частными собственниками, землепользователями и обладателями сервитутов ответственность за убытки, причиняемые при перегоне скота по трассе.";
17) статью 71 дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Действие настоящей статьи не распространяется на проведение изыскательских работ при проведении разведки полезных ископаемых и геологического изучения.";
18) дополнить статьей 71-1 следующего содержания:
"Статья 71-1. Использование земельных участков для разведки полезных ископаемых и геологического изучения
1. Операции по разведке полезных ископаемых или геологическому изучению могут проводиться недропользователями на землях, находящихся в государственной собственности и не предоставленных в землепользование, на основании публичного сервитута без получения таких земель в собственность или землепользование.
Недропользователи, осуществляющие операции разведке полезных ископаемых или геологическому изучению на земельных участках, находящихся в частной собственности или землепользовании, могут проводить необходимые работы на таких участках на основании частного или публичного сервитута без изъятия земельных участков у частных собственников или землепользователей.
2. Публичный сервитут, устанавливаемый для проведения операций по разведке полезных ископаемых или геологическому изучению, оформляется решением местных исполнительных органов областей, города республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, акимов городов районного значения, поселков, сел, сельских округов по заявлению недропользователя на основании соответствующих лицензии на недропользование или контракта на недропользование.
3. Сроки и место проведения работ по разведке полезных ископаемых или геологическому изучению, обязанности по рекультивации земель и иные условия определяются договором об установлении частного сервитута, а при отсутствии договора об установлении частного сервитута – решением суда.
4. Если иное не предусмотрено договором об установлении частного сервитута, недропользователь не вправе приступать к работам по разведке полезных ископаемых или геологическому изучению до уплаты собственникам и землепользователям платы за сервитут и возмещения убытков в соответствии с заключенным договором об установлении частного сервитута или решением суда.";
19) статью 90 изложить в следующей редакции:
"Статья 90. Ограничение принудительного отчуждения для государственных нужд земельного участка из состава земель отдельных категорий
Принудительное отчуждение для государственных нужд земельных участков из состава орошаемых сельскохозяйственных угодий, земель опытных полей научно-исследовательских и учебных заведений сельскохозяйственного, биологического и ирригационно-мелиоративного, рыбохозяйственного профиля, лесного и водного фондов допускается в исключительных случаях, связанных с созданием и расширением особо охраняемых природных территорий, выполнением международных обязательств, обнаружением под участком месторождения ценных полезных ископаемых, строительством дорог, объектов по использованию возобновляемых источников энергии, линий электропередачи, линий связи и магистральных трубопроводов, инженерно-коммуникационных сетей общего пользования населенных пунктов, а также объектов, имеющих государственное значение, при отсутствии других вариантов возможного их размещения.".

2. 2003 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 17, 141-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; № 15, 95-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 18-құжат; № 19, 147-құжат; № 24, 180-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 129-құжат; 2009 ж., № 2-3, 15-құжат; № 15-16, 76-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 7-құжаттар; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 11, 102-құжат; № 16, 129-құжат; 2012 ж., № 3, 27-құжат; № 14, 92-құжат; № 15, 97-құжат; №21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; № 15, 79, 82-құжаттар; № 16, 83-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 10-құжат; № 7, 37-құжат; № 10, 52-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 11, 57-құжат; № 19-II, 103-құжат; № 20-IV, 113-құжат; 2016 жылғы 31 наурызда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне рұқсат беру құжаттарын қысқарту және рұқсат беру рәсімдерін оңайлату мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2016 жылғы 29 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2016 жылғы 12 сәуірде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ғарыш қызметі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2016 жылғы 8 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) бүкіл мәтін бойынша "жер қойнауын пайдалану және зерделеу жөніндегі" деген сөздер "жер қойнауын зерделеу жөніндегі" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 1-бапта:
мынадай мазмұндағы 11-1) тармақшамен толықтырылсын:
"11-1) жер асты сулары – жер қойнауындағы су шоғырланымдары;";
15) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"15) құбырлы сүзгіш құдық - су бетінің бірінші су тұтқыш жиегіне бекітілетін бірқатар тесігі бар құбыр кесіндісі;";
мынадай мазмұндағы 17-1) және 58-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"17-1) өнеркәсіптік жер асты сулары – құрамындағы пайдалы қазбаларды алу үшін пайдаланатын жер асты сулары (сирек элементтер, галогендер және басқалар);
58-1) термалды сулар – температурасы 200С-тан жоғары жер асты сулары;";
59) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"59) шахта құдығы – су бетінің бірінші су тұтқыш жиегінен жер асты суларын алу үшін, сумен жабдықтау, тау-кен жыныстарын құрғату және жер бетінен атмосфералық және жер үсті суларын бұру мақсатында құрылған тереңдігі көлденең кесігінен үлкенірек тік тау-кен қазындысы";

2. В Водный кодекс Республики Казахстан от 9 июля 2003 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 17, ст. 141; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; № 15, ст. 95; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 18; № 19, ст. 147; № 24, ст. 180; 2008 г., № 6-7, ст. 27; № 23, ст. 114; № 24, ст. 129; 2009 г., № 2-3, ст. 15; № 15-16, ст. 76; № 18, ст. 84; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 5, ст. 23; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 2, 7; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50; № 11, ст. 102; № 16, ст. 129; 2012 г., № 3, ст. 27; № 14, ст. 92; № 15, ст. 97; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 9, ст. 51; № 14, ст. 72, 75; № 15, ст. 79, 82; № 16, ст. 83; 2014 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 10; № 7, ст. 37; № 10, ст. 52; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; 2015 г., № 11, ст. 57; № 19-II, ст. 103; № 20-IV, ст. 113; Закон Республики Казахстан от 29 марта 2016 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам сокращения разрешительных документов и упрощения разрешительных процедур", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 31 марта 2016 г.; Закон Республики Казахстан от 8 апреля 2016 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам космической деятельности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 12 апреля 2016 г.):
1) по всему тексту слова "по изучению и использованию недр" заменить словами "по изучению недр";
2) в статье 1:
дополнить подпунктом 11-1) следующего содержания:
"11-1) подземные воды – сосредоточения вод, находящихся в недрах;";
подпункт 15) изложить в следующей редакции:
"15) трубчатый фильтровый колодец – отрезок трубы с рядом отверстий, забиваемый в первый от поверхности водоносный горизонт;";
дополнить подпунктами 17-1) и 58-1) следующего содержания:
"17-1) промышленные подземные воды – подземные воды, использующиеся для извлечения содержащихся в них полезных ископаемых (редкие элементы, галогены и другие);";
"58-1) термальные воды – подземные воды с температурой свыше 200С;";
подпункт 59) изложить в следующей редакции:
"59) шахтный колодец – вертикальная горная выработка, глубина которой больше поперечного сечения, созданная для забора подземных вод в первом от поверхности водоносном горизонте; в целях водоснабжения, осушения горных пород и отвода с поверхности земли атмосферных и поверхностных вод;";

3) 5-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"5-бап. Су объектілері
Қазақстан Республикасының су объектілеріне шекарасы, көлемі мен су режімі бар, құрлық беті және жер қойнауындағы су шоғырланымдары жатады. Олар: теңіздер, өзендер, соларға теңестірілген каналдар, көлдер, мұздықтар және басқа да жер үстіндегі және жер асты су объектілері болып табылады.";
4) 10-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Жep асты суларын мемлекеттік геологиялық зерделеу мен барлау, жер астындағы құрылысжайларды судың зиянды әсерінен қорғау саласындағы қатынастар тиісінше "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының кодексімен және азаматтық қорғау туралы заңнамамен реттеледi.";
5) 13-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"13-бап. Жер асты суларының объектілері
Жер асты суларының объектілеріне:
1) жер асты суларының бассейні;
2) жер асты суларының кен орындары мен учаскелері;
3) су тұтқыш жиектер және кешендер;
4) жер асты суларының құрлықта табиғи шығуы (қайнар бастаулар).";
6) 40-баптың 2-тармағының 10) тармақшасы алып тасталсын;
7) 58-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Жер үсті және жер асты суларын мемлекеттік есепке алуды уәкілетті орган жер қойнауын зерделеу және пайдалану жөніндегі және қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органдармен бірлесе отырып жүзеге асырады.";
8) 66-бапта:
3-тармақ алып тасталсын.
4-тармақтың1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) мынадай су тарту құрылысжайларын: шахталы және құбырлы сүзгілі құдықтарды, сондай-ақ орталықтандырылған сумен жабдықтау үшін пайдаланылмайтын су тұтқыш қабаттың үстіңгі бетінің біріншісінен тәулігіне барлық жағдайда елу текше метрден көп емес су алынып, деңгейі мәжбүрлі төмендетілмей жұмыс істейтін шегендеу құрылысжайларын пайдалану;";
6-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) осы баптың 1-тармағында көрсетілген құрылысжайларды немесе техникалық құрылғыларды қолдана отырып, тәулігіне елу мың текше метрден бастап алу лимитімен жер асты суларын тарту және (немесе) пайдалану;";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Арнайы су пайдалануға рұқсат:
1) теңгерімінде олардың көмегімен арнайы су пайдалану жүзеге асырылатын, белгіленген талаптар мен стандарттарға сай құрылысжайлары немесе техникалық құрылғылары;
2) суды есепке алу құралдары;
3) сарқынды суларды беруге немесе қабылдауға өтінімдерімен қайталама су пайдаланушылардың тізбесі;
4) шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау үшін жер үстіндегі және (немесе) жер асты суларын алу кезінде санитарлық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес туралы санитарлық-эпидемиологиялық қорытындысы;

3) статью 5 изложить в следующей редакции:
"Статья 5. Водные объекты
К водным объектам Республики Казахстан относятся сосредоточения вод в рельефах поверхности суши и недрах земли, имеющие границы, объем и водный режим. Ими являются: моря, реки, приравненные к ним каналы, озера, ледники и другие поверхностные и подземные водные объекты.";
4) пункт 4 статьи 10 изложить в следующей редакции:
"4. Отношения в области государственного геологического изучения и разведки подземных вод, охраны подземных сооружений от вредного воздействия вод регулируются, соответственно, Кодексом Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" и законодательством о гражданской защите.";
5) статью 13 изложить в следующей редакции:
"Статья 13. Подземные водные объекты
К подземным водным объектам относятся:
1) бассейн подземных вод;
2) месторождения и участки подземных вод;
3) водоносные горизонты и комплексы;
4) естественный выход подземных вод на суше (родники).";
6) подпункт 10) пункта 2 статьи 40 исключить;
7) пункт 3 статьи 58 изложить в следующей редакции:
"3. Государственный учет поверхностных и подземных вод осуществляется уполномоченным органом совместно с уполномоченными органами по изучению и использованию недр и в области охраны окружающей среды.";
8) в статье 66:
пункт 3 исключить;
подпункт 1) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"1) использовании следующих водозаборных сооружений: шахтных и трубчатых фильтровых колодцев, а также каптажных сооружений, работающих без принудительного понижения уровня с изъятием воды во всех случаях не более пятидесяти кубических метров в сутки из первого от поверхности водоносного горизонта, не используемого для централизованного водоснабжения;";
подпункт 2) пункта 6 изложить в следующей редакции:
"2) забор и (или) использование подземных вод с применением сооружений или технических устройств, указанных в пункте 1 настоящей статьи, с лимитами изъятия от пятидесяти тысяч кубических метров в сутки;";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Разрешения на специальное водопользование выдаются физическим или юридическим лицам, имеющим:
1) на балансе соответствующие установленным требованиям и стандартам сооружения или технические устройства, при помощи которых осуществляется специальное водопользование;
2) средства учета воды;
3) перечень вторичных водопользователей с заявками на подачу или прием сточных вод;
4) санитарно-эпидемиологическое заключение о соответствии санитарно-эпидемиологическим требованиям при заборе поверхностных и (или) подземных вод для хозяйственно-питьевого водоснабжения;

5) жер асты суларын алу және (немесе) пайдалану кезінде жер қойнауын зерделеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерімен суды пайдалану шарттарын келісуі бар жеке немесе заңды тұлғаларға беріледі. Минералды жер асты суларын қоспағанда, тәулігіне елу текше метрге дейінгі көлемде жер асты суларын алу және (немесе) пайдалану кезінде келісу талап етілмейді;
9-тармақ алып тасталсын;
10-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10-1. Уәкілетті органның өңірлік органдары тәулігіне елуден текше метрден бастап алу лимиттерімен жер асты суларын алуға және (немесе) пайдалануға арналған арнайы су пайдалануға рұқсат алу үшін құжаттарды алғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде жер қойнауын зерделеу жөніндегі уәкілетті органның тиісті аумақтық бөлімшесіне осы су пайдалану шарттарын келісу үшін сұрау салу жібереді.
Жер қойнауын зерделеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшелері бес жұмыс күн ішінде уәкілетті органның өңірлік органына оң немесе теріс қорытынды беруге міндетті.";
9) 90-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Осы Кодексте көзделген жағдайларды қоспағанда, ауыз сумен жабдықтауға жарамды жер асты су объектiлерiн өзге мақсаттар үшiн пайдалануға жол берiлмейдi.".
10) 120-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Ауыз сумен жабдықтау үшін пайдаланылатын немесе пайдаланылуы мүмкін болатын жер асты суларының кен орындары мен учаскелерінің контурында радиоактивті және химиялық қалдықтар көміндісін, үйінділерді, зираттарды, мал қорымдарын (биотермиялық шұңқырларды) және жер асты суларының жай-күйіне әсер ететін басқа да объектілерді орналастыруға тыйым салынады.";
4 және 5-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Гидрогеологиялық ұңғымалар, оның ішінде өздігінен төгілетін және барлау ұңғымалары, сондай-ақ пайдалануға жарамсыз немесе пайдаланылуы тоқтатылған ұңғымалар консервациялау құрылғылармен жабдықталуға немесе жойылуға жатады.
Гидрогеологиялық ұңғымаларды жоюды және консервациялауды ұңғымалардың иелері жүзеге асырады.
Иесіз қалған өздігінен төгілетін гидрогеологиялық ұңғымаларды жоюды және консервациялауды жер қойнауын зерделеу жөніндегі уәкілетті орган мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырады.
5. Жер қойнауын пайдаланушы жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізген кезде жер асты суларын қорғау жөніндегі шараларды қолдануға міндетті.".
3. 2007 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасының кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 1, 1-құжат; № 20, 152-құжат; 2008 ж., № 21, 97-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 11-12, 55-құжат; № 18, 84-құжат; № 23, 100-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3, 7-құжаттар; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 16, 129-құжат; № 21, 161-құжат; 2012 ж., № 3, 27-құжат; № 8, 64-құжат; № 14, 92, 95-құжаттар; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 12, 57-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 10-құжат; № 7, 37-құжат; № 10, 52-құжат; № 12, 82-құжат; № 14, 84-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; № 24, 145-құжат; 2015 ж., № 8, 42-құжат; № 11, 57-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 115-құжат; № 22-I, 141-құжат; № 22-II, 144-құжат; № 22-V, 156-құжат; 2016 ж., № 1, 2-құжат; 2016 жылғы 31 наурызда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне рұқсат беру құжаттарын қысқарту және рұқсат беру рәсімдерін оңайлату мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2016 жылғы 29 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2016 жылғы 12 сәуірде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ғарыш қызметі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2016 жылғы 8 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2016 жылғы 12 сәуірде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне экологиялық мәселелер бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2016 жылғы 8 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы):

5) согласование условий водопользования с территориальными подразделениями уполномоченного органа по изучению недр при заборе и (или) использовании подземных вод. Не требуется согласований при заборе и (или) использовании подземных вод в объеме до пятидесяти кубических метров в сутки, за исключением минеральных подземных вод.";
пункт 9 исключить;
пункт 10-1 изложить в следующей редакции:
"10-1. Региональные органы уполномоченного органа после получения документов для получения разрешения на специальное водопользование на забор и (или) использование подземных вод с лимитами изъятия от пятидесяти кубических метров в сутки в течение трех рабочих дней направляют запрос в соответствующее территориальное подразделение уполномоченного органа по изучению недр для согласования условий данного водопользования.
Территориальные подразделения уполномоченного органа по изучению недр в течение пяти рабочих дней обязаны представить в региональный орган уполномоченного органа положительное либо отрицательное заключение.";
9) пункт 5 статьи 90 изложить в следующей редакции:
"5. Использование подземных водных объектов, пригодных для питьевого водоснабжения, для иных целей не допускается, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Кодексом.";
10) в статье 120:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. В контурах месторождений и участков подземных вод, которые используются или могут быть использованы для питьевого водоснабжения, запрещаются проведение операций по недропользованию, размещение захоронений радиоактивных и химических отходов, свалок, кладбищ, скотомогильников (биотермических ям) и других объектов, влияющих на состояние подземных вод.";
пункты 4 и 5 изложить в следующей редакции:
"4. Гидрогеологические скважины, в том числе самоизливающиеся и разведочные, а также скважины, не пригодные к эксплуатации или использование которых прекращено, подлежат оборудованию устройствами консервации или ликвидируются.
Ликвидация и консервация гидрологических скважин осуществляется владельцами скважин.
Ликвидация и консервация бесхозных самоизливающихся гидрогеологических скважин осуществляются уполномоченным органом по изучению недр за счет средств государственного бюджета.
5. При проведении операций по недропользованию недропользователь обязан принимать меры по охране подземных вод.".
3. В Экологический кодекс Республики Казахстан от 9 января 2007 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 1, ст. 1; № 20, ст. 152; 2008 г., № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; 2009 г., № 11-12, ст. 55; № 18, ст. 84; № 23, ст. 100; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 5, ст. 23; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 2, 3, 7; № 5, ст. 43; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 16, ст. 129; № 21, ст. 161; 2012 г., № 3, ст. 27; № 8, ст. 64; № 14, ст. 92, 95; № 15, ст. 97; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 9, ст. 51; № 12, ст. 57; № 14, ст. 72, 75; 2014 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 10; № 7, ст. 37; № 10, ст. 52; № 12, ст. 82; № 14, ст. 84; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; № 24, ст. 145; 2015 г., № 8, ст. 42; № 11, ст. 57; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 115; № 22-I, ст. 141; № 22-II, ст. 144; № 22-V, ст. 156; 2016 г., № 1, ст. 2; Закон Республики Казахстан от 29 марта 2016 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам сокращения разрешительных документов и упрощения разрешительных процедур", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 31 марта 2016 г.; Закон Республики Казахстан от 8 апреля 2016 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам космической деятельности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 12 апреля 2016 г.; Закон Республики Казахстан от 8 апреля 2016 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по экологическим вопросам", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 12 апреля 2016 г.):

1) барлық мәтін бойынша "жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөнiндегi" деген сөздер "жер қойнауын зерделеу жөніндегі" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) мазмұнында:
27-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"27-бап. Ластаушы заттар шығарындылары мен төгінділерінің шекті жол берілетін нормативтері, өндіріс және тұтыну қалдықтарын орналастыру нормативтері, күкіртті ашық түрде орналастыру нормативтері".
221-баптың тақырыбы алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 224-1-баппен толықтырылсын:
"224-1-бап. Жер асты суларын пайдалану кезіндегі экологиялық талаптар";
3) 17-бапта:
мынадай мазмұндағы 8-3) тармақшамен толықтырылсын:
"8-3) ведомстводан тыс кешенді сараптаманың құрамындағы экологиялық жобалардың сараптамасын жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалардың қызметін бақылауды жүзеге асырады;";
мынадай мазмұндағы 11-1) тармақшамен толықтырылсын:
"11-1) табиғатты қорғау іс-шараларының жоспарын өз құзыреті шегінде келіседі;";
29) тармақшаның 44-абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мұнайдың теңізде және Қазақстан Республикасының ішкі су айдындарында авариялық төгілуін жоюдың оңтайлы әдістерін айқындау қағидаларын;";
4) 21-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық кодексіне сәйкес қоршаған ортаны қорғау саласындағы жұмысты орындау және қызметтер көрсетуге арналған лицензияны тоқтата тұру.";
5) 27-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"27-бап. Ластаушы заттар шығарындылары мен төгінділерінің жол берілетін шекті нормативтері, өндіріс және тұтыну қалдықтарын орналастыру нормативтері, күкіртті ашық түрде орналастыру нормативтері
1. Парниктік газдар шығарындыларын қоспағанда, ластаушы заттар шығарындылары мен төгінділерінің жол берілетін шекті нормативтері, өндіріс және тұтыну қалдықтарын орналастыру нормативтері, күкіртті ашық түрде орналастыру нормативтері қоршаған ортаның сапасының нормативтеріне қол жеткізуді қамтамасыз ететіндей шартпен эмиссияның әрбір стационарлық көзі және тұтастай кәсіпорын үшін есептеулер негізінде белгіленетін эмиссиялар шамалары болып табылады.
2. Ластаушы заттар шығарындылары мен төгінділерінің жол берілетін шекті нормативтері, өндіріс және тұтыну қалдықтарын орналастыру нормативтері, күкіртті ашық түрде орналастыру нормативтері эмиссиялар нормативтерінің есептеу мәндерін, техникалық үлестік нормативтерінің белгіленген мәндерін қамтитын станционарлық және жылжымалы көздері шығарындылардың, технологиялық процестер мен жабдықтар үшін белгіленген жобалар құрамында қоршаған ортаға эмиссияларға рұқсат беру кезінде пайдаланылады. Ластаушы заттар шығарындылары мен төгінділерінің жол берілетін шекті нормативтерінің, өндіріс және тұтыну қалдықтарын орналастыру нормативтерінің, күкіртті ашық түрде орналастыру нормативтерінің қолданылуы шаруашылық және өзге де қызметтің І, ІІ, және ІІІ санатты объектілер үшін табиғат пайдаланушының өтініміне сәйкес, бірақ күнтізбелік он жылдан аспайтын мерзімге белгіленеді, ІV санаттағы объектілер үшін – егер өтінімде сұралатын мерзім көрсетілмесе, табиғат пайдаланушының өтінімі бойынша келісілген немесе мерзімсіз кезеңге белгіленеді.";

1) по всему тексту слова "по изучению и использованию недр" заменить словами "по изучению недр";
2) в оглавлении:
заголовок статьи 27 изложить в следующей редакции:
"Статья 27. Нормативы предельно допустимых выбросов и сбросов загрязняющих веществ, нормативы размещения отходов производства и потребления, нормативы размещения серы в открытом виде";
заголовок статьи 221 исключить;
дополнить заголовком статьи 224-1 следующего содержания:
"Статья 224-1 Экологические требования при использовании подземных вод";
3) в статье 17:
дополнить подпунктом 8-3) следующего содержания:
"8-3) осуществляет контроль деятельности физических и юридических лиц, осуществляющих экологическую экспертизу проектов в составе комплексной вневедомственной экспертизы;";
дополнить подпунктом 11-1) следующего содержания:
"11-1) согласовывает планы природоохранных мероприятий в пределах своей компетенции;";
абзац 44 подпункта 29) изложить в следующей редакции:
"правила определения оптимальных методов ликвидации аварийных разливов нефти на море, внутренних водоемах и предохранительной зоне Республики Казахстан;";
4) статью 21 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Приостановление действия лицензии на выполнение работ и оказание услуг в области охраны окружающей среды осуществляется в соответствии с Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях.";
5) статью 27 изложить в следующей редакции:
"Статья 27. Нормативы предельно допустимых выбросов и сбросов загрязняющих веществ, нормативы размещения отходов производства и потребления, нормативы размещения серы в открытом виде
1. Нормативы предельно допустимых выбросов, за исключением выбросов парниковых газов, и сбросов загрязняющих веществ, нормативы размещения отходов производства и потребления, нормативы размещения серы в открытом виде являются величинами эмиссий, которые устанавливаются на основе расчетов для каждого стационарного источника эмиссий и предприятия в целом с таким условием, чтобы обеспечить достижение нормативов качества окружающей среды.
2. Нормативы предельно допустимых выбросов и сбросов загрязняющих веществ, нормативы размещения отходов производства и потребления, нормативы размещения серы в открытом виде используются при выдаче разрешений на эмиссии в окружающую среду в составе проектов, содержащих расчетные значения нормативов, установленные значения технических удельных нормативов эмиссий для стационарных и передвижных источников выбросов, технологических процессов и оборудования. Срок действия установленных нормативов предельно допустимых выбросов и сбросов загрязняющих веществ, нормативов размещения отходов производства и потребления, нормативов размещения серы в открытом виде для объектов I, II и III категорий хозяйственной и иной деятельности устанавливается согласно заявке природопользователя, но не более десяти календарных лет, для объектов IV категории – согласно заявке природопользователя или на бессрочный период, если в заявке не указан запрашиваемый срок.";

6) 28-бапта:
1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоршаған ортаға эмиссия нормативтері көзделген шаруашылық және өзге де қызметтің қоршаған ортаға әсерін бағалау құрамында не жұмыс істеп тұрған кәсіпорындар үшін жекелеген құжаттар (эмиссиялардың жиынтық нормативтері жобалары) түрінде негізделеді.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Эмиссия нормативтерін белгілеу кезінде эмиссияның сандық және (немесе) сапалық сипаттамасы, қоршаған ортаның іс жүзіндегі ластануы ескеріледі. Қоршаған орта сапасы параметрлерінің фондық шоғырлануы жөніндегі деректерді жобаның тапсырыс берушісімен немесе жобалау ұйымымен жасалған шарт бойынша ұлттық гидрометеорологиялық қызмет ұсынады. Қоршаған орта сапасы параметрлерінің фондық шоғырлануы жөніндегі деректерді ұсыну қоршаған ортаның жай-күйіне мониторинг жүргізуге байланысты технологиялық қызметке жатады.";
7) 40-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоршаған ортаға әсерiн бағалау жүзеге асырылатын шаруашылық және өзге де қызмет маңыздылығы мен толымдылығы бойынша I, II, III, IV болып 4 санатқа бөлiнедi.
I санатқа өндiрiстiк объектiлердi санитарлық сыныптауға сәйкес қауiптiлiктiң 1 және 2-сыныбына жататын қызмет түрлерi, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланудың барлық түрлері, сарқынды суларды (су объектісіне, жер рельефіне, жинағыш тоғандарға және (немесе) буландырғыш тоғандарға, тазарқыш құрылыс кешендеріне) ағызу жатады.
II санатқа өндiрiстiк объектiлердi санитарлық сыныптауға сәйкес қауiптiлiктiң 3-сыныбына жататын қызмет түрлерi, сарқынды суларды (су объектісіне, жер рельефіне, жинағыш тоғандарға және (немесе) буландырғыш тоғандарға, тазарқыш құрылыс кешендеріне) ағызуды қоспағанда арнайы орманды пайдалану мен суды арнайы пайдаланудың барлық түрлерi жатады.
III санатқа өндiрiстiк объектiлердi санитарлық сыныптауға сәйкес қауiптiлiктiң 4-сыныбына жататын қызмет түрлерi жатады.
IV санатқа өндiрiстiк объектiлердiң санитарлық жіктеуішіне сәйкес қауiптiлiктiң 5-сыныбына жататын қызмет түрлерi жатады.";
8) 45-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"45-бап. Экологиялық сараптама түрлері
Қазақстан Республикасында экологиялық сараптаманың мына түрлері:
1) мемлекеттік экологиялық сараптама;
2) қоғамдық экологиялық сараптама;
3) жобалардың экологиялық сараптамасы жүзеге асырылады.";
9) 47-бапта:
1-тармақтың 8) тармақшасы алып тасталсын.
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының кодексіне сәйкес қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органмен келісілетін жер қойнауын пайдалану саласындағы жобалық құжаттар міндетті мемлекеттік экологиялық сараптама жасауға жатпайды.";

6) в статье 28:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Нормативы эмиссий в окружающую среду обосновываются в составе оценки воздействия на окружающую среду намечаемой хозяйственной и иной деятельности либо в виде отдельных документов (проектов сводных нормативов эмиссий) для действующих предприятий.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. При установлении нормативов эмиссий учитываются количественные и (или) качественные характеристики эмиссий, существующие загрязнения окружающей среды. Данные по фоновым концентрациям параметров качества окружающей среды представляются национальной гидрометеорологической службой по договору с заказчиком проекта или проектной организацией. Представление данных по фоновым концентрациям параметров качества окружающей среды относится к деятельности, технологически связанной с ведением мониторинга состояния окружающей среды.";
7) пункт 1 статьи 40 изложить в следующей редакции:
"1. Хозяйственная и иная деятельность, для которой осуществляется оценка воздействия на окружающую среду, по значимости и полноте оценки разделяется на 4 категории – I, II, III, IV.
К I категории относятся виды деятельности, относящиеся к 1 и 2 классам опасности согласно санитарной классификации производственных объектов, а также все виды недропользования, сброс сточных вод (в водные объекты, на рельеф местности, в пруды-накопители и (или) пруды-испарители, на очистные сооружения).
Ко II категории относятся виды деятельности, относящиеся к 3 классу опасности согласно санитарной классификации производственных объектов, все виды лесопользования и специального водопользования, за исключением сброса сточных вод (в водные объекты, на рельеф местности, в пруды-накопители и (или) пруды-испарители, на очистные сооружения).
К III категории относятся виды деятельности, относящиеся к 4 классу опасности согласно санитарной классификации производственных объектов.
К IV категории относятся виды деятельности, относящиеся к 5 классу опасности согласно санитарной классификации производственных объектов.";
8) статью 45 изложить в следующей редакции:
"Статья 45. Виды экологической экспертизы
В Республике Казахстан осуществляются следующие виды экологической экспертизы:
1) государственная экологическая экспертиза;
2) общественная экологическая экспертиза;
3) экологическая экспертиза проектов.";
9) в статье 47:
подпункт 8) пункта 1 исключить;
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Обязательной государственной экологической экспертизе не подлежат проектные документы в области недропользования, которые в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" согласовываются с уполномоченным органом в области охраны окружающей среды.";

10) 48-баптың 2 және 3-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"2. І санаттағы мемлекеттік экологиялық сараптама объектілеріне мемлекеттік экологиялық сараптаманы қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган, ІІ, ІІІ және ІV санаттағыларға - облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органдары жүргізеді.
3. Мемлекеттік экологиялық сараптамаға жататын І санаттағы мемлекеттік экологиялық объектілеріді қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган мен оның аумақтық құрылымдары арасында бөлу қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган белгілейді.";
11) 49-баптың 1-тармағының бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мемлекеттік экологиялық сараптамаға құжаттаманы электрондық нысанда:";
12) 50-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Тіркелген күнінен бастап мемлекеттік экологиялық сараптаманың қорытындысын беретін орган мемлекеттік экологиялық сараптаманың I санаттағы объектілері үшін бес жұмыс күнінен аспайтын, II, III және IV санаттары үш жұмыс күнінен аспайтын мерзімде олардың құжаттарының толықтығын қарайды. Құжаттар топтамасы толық ұсынылмаған жағдайда, құжаттар ұсынған тұлғаға қайтарылуға жатады.";
13) 51-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мемлекеттік экологиялық сараптаманың қорытындысы оны жүргізу нәтижелері бойынша беріледі.
Мемлекеттік экологиялық сараптамалардың міндетті сипаттамаға ие және табиғат пайдалану мен қоршаған ортаға және халық денсаулығына әсер етуі тұрғысынан құқықтық, ұйымдастырушылық және шаруашылық шешімдерді қабылдаудан бұрын жүргізілуге тиіс.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Мемлекеттік экологиялық сараптаманың оң қорытындысын қайтарып алуды табиғатты пайдаланушының жазбаша өтініші немесе келісімі негізінде оны берген орган жүзеге асырады.
Экологиялық заңнаманың талаптарын бұзушылықтар анықталған кезде экологиялық сараптаманың оң қорытындысынан айыру (оны қайтарып алу) сот тәртібімен жүзеге асырылады";
14) 69-баптың 7-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Қоршаған ортаға эмиссияға рұқсат жеке және заңды тұлғаларға, сондай-ақ Қазақстан Республикасында тіркелген Қазақстан Республикасында қоршаған ортаға эмиссияны жүзеге асыратын шетелдік заңды тұлғалардың филиалдары және өкілдіктеріне беріледі.";
15) 72-бапта:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Табиғат пайдаланушы қоршаған ортаға эмиссияға рұқсат алу үшін рұқсат беру органына электрондық нысанда қажетті құжаттар топтамасын ұсынады.

10) пункты 2 и 3 статьи 48 изложить в следующей редакции:
"2. Государственная экологическая экспертиза объектов государственной экологической экспертизы I категории проводится уполномоченным органом в области охраны окружающей среды, II, III и IV категорий – местными исполнительными органами областей (города республиканского значения, столицы).
3. Распределение объектов государственной экологической экспертизы I категории, подлежащих государственной экологической экспертизе, между уполномоченным органом в области охраны окружающей среды и его территориальными подразделениями устанавливается уполномоченным органом в области охраны окружающей среды.";
11) абзац первый пункта 1 статьи 49 изложить в следующей редакции:
"1. Документацию на государственную экологическую экспертизу представляют в электронной форме:";
12) пункт 2 статьи 50 изложить в следующей редакции:
"2. Для объектов государственной экологической экспертизы I категории – в срок не более пяти рабочих дней, II, III и IV категорий – не более трех рабочих дней со дня регистрации орган, выдающий заключение государственной экологической экспертизы, рассматривает документы на предмет их полноты. В случае представления неполного пакета документов документы подлежат возврату представившему их лицу.";
13) в статье 51:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Заключение государственной экологической экспертизы выдается по результатам ее проведения.
Государственная экологическая экспертиза носит обязательный характер и должна предшествовать принятию правовых, организационных и хозяйственных решений в части природопользования и воздействия на окружающую среду и здоровье населения.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Отзыв положительного заключения государственной экологической экспертизы осуществляется органом его выдавшим на основании письменного обращения или согласия природопользователя.
При выявлении нарушений требований экологического законодательства лишение (отзыв) положительного заключения экологической экспертизы осуществляется в судебном порядке.";
14) пункт 7 статьи 69 изложить в следующей редакции:
"7. Разрешение на эмиссии в окружающую среду выдается физическим и юридическим лицам, а также зарегистрированным в Республике Казахстан филиалам и представительствам иностранных юридических лиц, осуществляющим эмиссии в окружающую среду в Республике Казахстан.";
15) в статье 72:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Для получения разрешения на эмиссии в окружающую среду природопользователь представляет в разрешительный орган необходимый пакет документов в электронной форме.

2. І, ІІ, ІІ санатты объектілері бар табиғат пайдаланушылар үшін қоршаған ортаға эмиссияға рұқсат алуға арналған құжаттар топтамасы:
1) рұқсат алуға өтінімді;
2) мемлекеттік экологиялық сараптаманың қорытындысы не эмиссиялардың бекітілген нормативтері қамтылған құрылыс жобаларының ведомстводан тыс кешенді сараптамасын;
3) қоршаған ортаны қорғау жөнінде іс-шаралардың жоспарын қамтиды.";
мынадай мазмұндағы 2-1 тармақпен толықтырылсын:
16) 74-баптың 2 және 3-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Шаруашылық және өзге де қызметтің I, II және III санаттарының объектілері үшін рұқсат беретін орган өтінім тіркелген күннен бастап бес жұмыс күнінен кем емес мерзімде өтінімді оның толықтығы тұрғысынан қарайды.
Белгіленген мерзім өткеннен кейін өтінім қарауға қабылданады не ұсынылған материалдардың жеткіліксіздігі салдарынан қабылданбайды.
Өтінім қабылданбаған кезінде табиғат пайдаланушыға қабылданбау себептері дәлелді түрде негізделіп бас тарту жіберіледі.
3. Рұқсат беретін орган қабылданған өтінімдерді:
1) шаруашылық және өзге де қызметтің I санаттағы объектілері үшін өтінім тіркелген күннен бастап он бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімде;
2) шаруашылық және өзге де қызметтің II және III санаттағы объектілері үшін өтінім тіркеген күннен бастап он жұмыс күнінен аспайтын мерзімде;
3) шаруашылық және өзге де қызметтің IV санаттағы объектісі үшін өтінім тіркеген күннен бастап бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімде қарайды.";
17) 77-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) қоршаған ортаға эмиссия нормативтерінің қолжетімділігін қамтамасыз ететін Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасымен белгіленген экологиялық талаптар мен нормаларға қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспары сәйкес келмеген жағдайларда рұқсат беруден бас тартады.";
18) 77-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Қоршаған ортаға эмиссияларға рұқсатты оны берген орган жаңа берілген рұқсат күшіне енген күннен бастап не табиғат пайдаланушының жазбаша өтінімі негізінде жояды.";
19) 78-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоршаған ортаға эмиссияға рұқсатты қайта рәсімдеу табиғат пайдаланушының атауын немесе ұйымдық-құқықтық нысанын өзгерткен, ол қайта ұйымдастырылған жағдайларда, сондай-ақ обектінің (обектілердің) осындай рұқсат берілген меншік иесі ауысқан жағдайда бұл қоршаған ортаға жүктемені арттыруға әкеп соқтырмаған жағдайда он бес жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.";
20) 78-баптың 2-тармағында:
2) және 3) тармақшалар алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:

2. Для природопользователей, имеющих объекты I, II и III категорий, пакет документов для получения разрешения на эмиссии в окружающую среду включает:
1) заявку на получение разрешения;
2) заключение государственной экологической экспертизы либо заключение комплексной вневедомственной экспертизы проектов строительства, содержащее утвержденные нормативы эмиссий;
3) план мероприятий по охране окружающей среды.";
16) пункты 2 и 3 статьи 74 изложить в следующей редакции:
"2. Для объектов I, II и III категорий хозяйственной и иной деятельности в срок не более пяти рабочих дней со дня регистрации заявки орган, выдающий разрешение, рассматривает заявку на предмет ее полноты.
По истечении установленного срока заявка принимается на рассмотрение либо отклоняется вследствие недостаточности представленных материалов.
При отклонении заявки природопользователю направляется отказ с мотивированным обоснованием причин отклонения.
3. Принятые заявки рассматриваются органом, выдающим разрешение, для объектов:
1) I категории хозяйственной и иной деятельности в срок не более пятнадцати рабочих дней со дня регистрации заявки;
2) II и III категорий хозяйственной и иной деятельности в срок не более десяти рабочих дней со дня регистрации заявки;
3) IV категории хозяйственной и иной деятельности в срок не более пяти рабочих дней со дня регистрации заявки.";
17) в статье 77 пункт 1 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) несоответствия плана мероприятий по охране окружающей среды экологическим требованиям и нормам, установленным экологическим законодательством Республики Казахстан, обеспечивающим достижение нормативов эмиссий в окружающую среду.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Разрешение на эмиссии в окружающую среду аннулируется органом, его выдавшим, со дня введения в действие нового разрешения либо на основании письменного обращения природопользователя.";
18) в статье 78 пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Переоформление разрешения на эмиссии в окружающую среду осуществляется в течение пятнадцати календарных дней в случаях изменения наименования или организационно-правовой формы, реорганизации природопользователя, а также в случае смены собственника объекта (объектов), в отношении которого (которых) выдано такое разрешение на эмиссии, при условии, что это не влечет увеличения нагрузки на окружающую среду.";
в пункте 2:
подпункты 2) и 3) исключить;
дополнить подпунктом 5) следующего содержания:

"5) эмиссияға қайта рәсімделетін рұқсат берілген табиғатты пайдалану обектісіне (объектілеріне) меншік иесі құқығының ауысатынын растайтын құжаттар көшірмесі.";
21) 114-баптың 9), 11), 12), 13) және 14) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"9) жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялардың аяқталу шамасына қарай немесе басқа да бүлдiретiн процестер мен жұмыстардан босатылған жерлердiң Қазақстан Республикасы жер заңнамасы талаптарына сәйкес одан әрi пайдалану үшiн жарамды жағдайға келтiрiлуiне;
11) жер қойнауының ластанудан, су басудан және кен орны мен қоршаған орта объектiлерiнiң бүлiнуiне әкеп соғатын техногендiк процестерден сақталуына;
12) жер қойнауы учаскелерінiң және жер қойнауы объектілерінің консервациялануына және жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу салдарының жойылуына;
13) жер қойнауын пайдалану және пайдалы қазбаларды өңдеу кезiнде экологиялық нормалар мен ережелердiң сақталуына;
14) пайдалы қазбаларды өндiру мен өңдеу кезiнде қоршаған ортаны қорғау мәселелерi жөнiндегi жобалық шешiмдердiң сақталуына;";
22) 117-баптың 1-тармағында:
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) қоршаған ортаға және (немесе) халықтың денсаулығына аса ірі залал келтiруге әкеп соққан, табиғат пайдаланушы экологиялық нормалар мен талаптарды, экологиялық рұқсатта көзделген табиғат пайдалану шарттарын бұзған жағдайларда, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен табиғат пайдалануға экологиялық және өзге де рұқсаттарды тоқтата тұру немесе одан айыру жөнiнде ұсыныстар енгiзуге;";
1) тармақша алып тасталсын;
23) 142-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Жер қойнауының мониторингі жер қойнауының мемлекеттік қорын тиімді басқаруда қамтамасыз ету және олардың өзгеруін уақтылы анықтау, теріс процестер салдарларын бағалау, олардың алдын алу және жою үшін жер қойнауының жай-күйін байқау, оның ішінде Жерді ғарыштан қашықтықтан зондтау деректерін пайдалана отырып байқау жүйесін білдіреді. Жер қойнауы мониторингінің деректері Жер қойнауының мемлекеттік қорының бірыңғай кадастрында жинақталады.";
24) 150-баптың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) Жер қойнауының мемлекеттік қорының бірыңғай кадастры бойынша - жер қойнауын зерделеу саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк орган - жалпы республика бойынша, ал оның аумақтық органдары - әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктер шегiнде;";
25) 154-баптың 1-тармағының 4) тармақшасының бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"қалдықтарды орналастыру объектiлерiн құруға арналған мемлекеттiк экологиялық және санитарлық-эпидемиологиялық сараптаманың оң қорытындыларын ұсынады.";
26) 156-баптың 1 және 3-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:

"5) копия документа, подтверждающего переход права собственности на объект (объекты) природопользования, в отношении которого (которых) выдано переоформляемое разрешение на эмиссии.";
19) подпункты 9), 11), 12), 13) и 14) статьи 114 изложить в следующей редакции:
"9) приведением земель, высвобождающихся по мере завершения операций по недропользованию или других нарушающих процессов и работ, в состояние, пригодное для дальнейшего их использования в соответствии с требованиями земельного законодательства Республики Казахстан;";
"11) сохранностью недр от загрязнения, обводнения и техногенных процессов, приводящих к порче объектов окружающей среды;
12) консервацией участка недр и объектов недропользования, ликвидацией последствий проведения операций по недропользованию;
13) соблюдением экологических норм и правил при использовании недр и переработке полезных ископаемых;
14) соблюдением проектных решений по вопросам охраны окружающей среды при добыче и переработке полезных ископаемых;";
20)в пункте 1 статьи 117:
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, вносить предложения по приостановлению или лишению экологических и иных разрешений на природопользование в случаях нарушений природопользователем экологических норм и требований, условий природопользования, предусмотренных экологическим разрешением, причинения особо крупного ущерба окружающей среде и (или) здоровью населения;";
подпункт 11) исключить;
21) пункт 5 статьи 142 изложить в следующей редакции:
"5. Мониторинг недр представляет собой систему наблюдений за состоянием недр, в том числе с использованием данных дистанционного зондирования Земли из космоса, для обеспечения рационального управления государственным фондом недр и своевременного выявления их изменений, оценки, предупреждения и устранения последствий негативных процессов. Данные мониторинга недр обобщаются в Едином кадастре государственного фонда недр.";
22)подпункт 4) статьи 150 изложить в следующей редакции:
"4) по Единому кадастру государственного фонда недр – уполномоченным государственным органом по изучению недр – в целом по республике, а его территориальными органами – в пределах административно-территориальных единиц;";
23) абзац пятый подпункта 4) пункта 1 статьи 154 изложить в следующей редакции:
"положительные заключения государственных экологической и санитарно-эпидемиологической экспертиз на создание объектов размещения отходов.";
24) пункты 1 и 3 статьи 156 изложить в следующей редакции:

"1. Зиянды заттарды, радиоактивтi қалдықтарды көму мен сарқынды суларды жер қойнауына ағызудың мемлекеттiк кадастрын (бұдан әрi - Көмудiң мемлекеттiк кадастры) жүргiзу - Қазақстан Республикасының аумағында зиянды заттарды, радиоактивтi қалдықтарды көму мен сарқынды суларды жер қойнауына ағызудың барлық объектілер бойынша мiндеттi болып табылады.";
"3. Көмудiң мемлекеттiк кадастрының деректерi Жер қойнауының мемлекеттік қорының бірыңғай кадастріне енгiзiледi және жер қойнауы мемлекеттiк мониторингiнiң құрамдас бөлiгi болып табылады.";
27) 195-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Жер ресурстарын, жер қойнауын, жер асты және жер үстi суларын, орман және өсiмдiктер дүниесiнiң өзге де ресурстарын, жануарлар дүниесiнiң ресурстарын пайдалану кезiндегi экологиялық талаптар тиiсiнше жер ресурстарын басқару жөнiндегi орталық атқарушы органмен, жер қойнауын зерделеу жөнiндегi, су қорын пайдалану және қорғау саласындағы, орман шаруашылығы саласындағы, жануарлар дүниесiн қорғау, молайту және пайдалану саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк органдармен, сондай-ақ халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттiк органмен келiсiм бойынша белгiленедi.";
28) 207-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Табиғи экологиялық жүйелердiң, тiрi организмдердiң генетикалық қорының жойылу қатерін, халықтың өмiрi мен денсаулығына қауiптi қоршаған ортаның басқа да өзгерiстерiн туындататын шаруашылық және өзге де қызметке тыйым салынады.";
29) 217-баптың 2-тармағында:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Табиғат пайдаланушылар жер қойнауын пайдалану жөнінде операцияларды құрылыс, геологиялық барлау және басқа да жұмыстарды жүргізу кезінде;";
30) 219-бапта:
1-тармақтың 2) және 4) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"2) жердің тұтастығын сақтау мақастында техникалық, технологиялық және экологиялық тиімділікті ескере отырып, кен орнын игерудің арнаулы әдістерін қолдану;";
"4) жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде қауіпті техногендік процестер көріністерінің пайда болуынан сақтандыру шараларын қолдану;";
3-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) жер қойнауының ұтымды пайдаланылуын, жұмыскерлердің, халықтың және қоршаған ортаның қауiпсiздiгiн қамтамасыз ететiн жұмыстарды жүргiзуге арналған технологиялық сызбалар мен жобаларды сақтауға, ал көмірсутекті барлау және өндіруді жүргізу кезінде жер қойнауын тиімді пайдалануға да мiндеттi.";
31) 220-бапта:
3-тармақтың 1) және 2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Ведение Государственного кадастра захоронения вредных веществ, радиоактивных отходов и сброса сточных вод в недра (далее – Государственный кадастр захоронений) является обязательным по всем объектам захоронения вредных веществ, радиоактивных отходов, объектам и местам сброса сточных вод в недра на территории Республики Казахстан.
3. Данные Государственного кадастра захоронений вводятся в Единый кадастр государственного фонда недр и являются составной частью государственного мониторинга недр.";
25) пункт 3 статьи 195 изложить в следующей редакции:
"3. Экологические требования при использовании земельных ресурсов, недр, подземных и поверхностных вод, лесных и иных ресурсов растительного мира, ресурсов животного мира устанавливаются по согласованию соответственно с центральным уполномоченным органом по управлению земельными ресурсами, уполномоченными государственными органами по изучению недр, в области использования и охраны водного фонда, лесного хозяйства, охраны, воспроизводства и использования животного мира, а также с государственным органом в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения.";
26) пункт 2 статьи 207 изложить в следующей редакции:
"2. Запрещается хозяйственная и иная деятельность, вызывающая угрозу уничтожения естественных экологических систем, генетического фонда живых организмов, другие изменения окружающей среды, опасные для жизни и здоровья населения.";
27) в пункте 2 статьи 217:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"2. Природопользователи при проведении операций по недропользованию, геологоразведочных, строительных и других работ обязаны:";
28) в статье 219:
подпункты 2) и 4) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"2) применение специальных методов разработки месторождений в целях сохранения целостности земель с учетом технической, технологической, экологической и экономической целесообразности;";
"4) применение предупредительных мер от проявлений опасных техногенных процессов при проведении операций по недропользованию;";
подпункт 2) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"2) соблюдать технологические схемы и проекты на проведение работ, обеспечивающие безопасность работников, населения и окружающей среды, а при проведении разведки и добычи углеводородов – также рациональное использование недр.";
29) подпункты 1) и 2) пункта 3 статьи 220 изложить в следующей редакции:

"1) жер қойнауын пайдалану объектілерінің құрылысына және (немесе) оларды орналастыруға бөлінген учаскелердің шегінен тыс жерлерде өсімдіктерді және топырақ жабынын зақымдауға;
2) өндіріс қалдықтарын жер үсті су объектілеріне және жер қойнауына тастауға;";
32) 221-бап алып тасталсын;
33) мынадай мазмұндағы 224-1-баппен толықтырылсын:
"224-1-бап. Жер асты суларын пайдалану кезіндегі экологиялық талаптар
1. Қазақстан Республикасының Су кодексіне сәйкес арнайы суды пайдалануға рұқсат беру жер асты суларын алу және пайдалану үшін негіз болып табылады.
2. Тәулігіне екі мың текше метр жер асты суларын алу және пайдалану негізге алынатын жоба (технологиялық сызба) мемлекеттік экологиялық сараптамадан өткізілуге тиіс.
3. Табиғатты пайдаланушылар барлау жүргізу, су шығару және (немесе) тәулігіне екі мың текше метр көлемінде жер асты суларын пайдалану кезінде өз есебінен жер асты сулары кенін игерудің жаңа тәсілдері мен технологиялық схемаларын іздестіру және қолданыстағыларды жетілдіру жөніндегі ғылыми-зерттеу және жобалау-конструкторлық жұмыстарды жүргізуге, технологиялық жабдықты, үздіксіз және мерзімді бақылау құралдарын жетілдіруге, жер асты суларының ұтымды пайдаланылуын және оның тартылу мен ластанудан сақталуын, жер қойнауы мен қоршаған ортаны қорғауды қамтамасыз етуге міндетті.
4. Суды арнайы пайдалануға рұқсатта көзделмеген мақсатта немесе осы талаптарды бұза отырып жер асты суларын шығаруға және (немесе) пайдалануға тыйым салынады.
5. Жер асты суларының кенін барлау, шығару және (немесе) пайдалану суды арнайы пайдалануға арналған рұқсат талаптарына сәйкес, сондай-ақ Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасында көзделген нормалар мен талаптар сақталып жүзеге асырылуға тиіс.
6. Жер асты суларына барлау, оны шығару және (немесе) пайдалану жұмыстарын жүргізетін табиғат пайдаланушылар:
1) жер асты суларының кенін ұтымды барлау мен оны шығаруға және (немесе) пайдалануға толық кешенді зерделенуіне және ұңғымаларды пайдаланудағы кемшіліктер есебінен судың орны толмас шығын болмауына және олардың сапалық қасиетінің жойылмауына қол жеткізілуін;
2) су тұтқыш жиектердің ластану ықтималдығын болғызбауды;
3) егер ол жобада көзделмеген болса, әртүрлі жиектегі судың араласып кету, бір жиектен екінші жиекке құйылу ықтималдығын болғызбауды;
4) жер асты суларының бақылаусыз, реттелмей шығарылуына жол берілмеуін, ал авариялық жағдайларда судың шығын болуын жою жөнінде жедел шаралар қабылдануын;
5) пайдалы құрауыштары бар жер асты суларының кешенді пайдаланылуын;
6) атмосфералық ауаның, жердің беткі қабатының, ормандардың, сулардың және басқа да табиғи объектілердің, сондай-ақ ғимараттар мен құрылыстардың су пайдаланумен байланысты жұмыстардың зиянды әсерінен қорғалуын;

"1) нарушение растительного и почвенного покровов за пределами участков, отведенных под строительство и (или) размещение объектов недропользования;
2) сброс отходов производства в поверхностные водные объекты и недра;";
30) статью 221 исключить;
31) дополнить статьей 224-1 следующего содержания:
"Статья 224-1. Экологические требования при использовании подземных вод
1. Основанием для изъятия и использования подземных вод является разрешение на специальное водопользование, выдаваемое в соответствии с Водным кодексом Республики Казахстан.
2. Проект (технологическая схема), на основании которого осуществляются изъятие и использование подземных вод в объеме от двух тысяч кубических метров в сутки, подлежит государственной экологической экспертизе.
3. Природопользователи при проведении разведки, забора и (или) использования подземных вод в объеме от двух тысяч кубических метров в сутки обязаны проводить за свой счет научно-исследовательские и проектно-конструкторские работы по изысканию новых и совершенствованию существующих способов и технологических схем разработки месторождений подземных вод, совершенствовать технологическое оборудование, средства непрерывного и периодического контроля, обеспечивать рациональное использование и охрану подземных вод от истощения и загрязнения, охрану недр и окружающей среды.
4. Запрещаются забор и (или) использование подземных вод для целей, не предусмотренных условиями разрешений на специальное водопользование или с нарушениями этих условий.
5. Разведка, забор и (или) использование месторождений подземных вод должны осуществляться в соответствии с условиями разрешения на специальное водопользование, а также при соблюдении норм и требований, предусмотренных экологическим законодательством Республики Казахстан.
6. Природопользователи, производящие разведку, забор и (или) использование подземных вод, должны обеспечить:
1) рациональные разведку, забор и (или) использование подземных вод, при которых достигается предотвращение безвозвратных потерь воды и ее качественных свойств за счет недостатков в эксплуатации скважин;
2) исключение возможности загрязнения водоносных горизонтов;
3) исключение возможности смешения вод различных горизонтов и перетока из одних горизонтов в другие, если это не предусмотрено проектом;
4) недопущение бесконтрольного нерегулируемого выпуска подземных вод, а в аварийных случаях – срочное принятие мер по ликвидации потерь воды;
5) комплексное использование подземных вод, содержащих полезные компоненты;
6) охрану атмосферного воздуха, земной поверхности, лесов, вод и других природных объектов, а также зданий и сооружений от вредного влияния работ, связанных с водопользованием;

7) барлау, шығару және (немесе) пайдалану процесінде жарамсыз күйге келтірілген жер учаскелерінде кешенді қалпына келтіру жұмыстарының жүргізілуін қамтамасыз етуге тиіс.
7. Жер қойнауын пайдаланушы гидрогеологиялық, оның ішінде өздігінен ағып шығатын және барлау ұңғымаларын, сондай-ақ пайдалануға жарамсыз немесе пайдаланылуы тоқтатылған ұңғымаларды реттегіш құрылғылармен жабдықтауға, консервациялауға немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жоюға тиіс.
8. Егер жер қойнауын басқа пайдалы қазбаларды барлау және өндіру үшін пайдаланған кезде су тұтқыш жиектер ашылса, табиғат пайдаланушы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәтіппен жер асты сулары объектілерін қорғау жөнінде шаралар қабылдауы қажет және бұл жөнінде қоршаған ортаны, су қорын пайдалану және қорғау саласындағы, жер қойнауын зерделеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органдарға және санитарлық-эпидемиологиялық қызметтің мемлекеттік органына хабарлауға тиіс.
9. Ашылған жер астының су тұтқыш жиектері олардың ластануын болғызбайтындай сенімді оқшаулаумен қамтамасыз етілуге тиіс.
10. Шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау көздері ретінде пайдаланылуы мүмкін су тұтқыш жиектер ашылған кезінде бұрғылау мен цемент ерітінділерін дайындау үшін (өңдеу үшін) қолданылатын химиялық реагенттердің қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органмен және санитарлық-эпидемиологиялық қызметтің мемлекеттік органымен келісілген уыттылық сипаттамасы болуға тиіс.
11. Қазақстан Республикасының Су кодексіне және "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының кодексінде көзделген жағдайларды қоспағанда, ауыз суға жарамды сапасы бар жер асты суларын шаруашылық-ауыз сумен жабдықтауға байланыссыз қажеттіліктер үшін пайдалануға жол берілмейді.
12. Жер асты суларының су тартқыштарын оларды суды реттейтін құрылғылармен, су өлшегіш аспаптармен жабдықтамай, сондай-ақ санитарлық қорғау аймақтарын белгілемей және жер асты сулары объектілерінің жай-күйі көрсеткіштерін қадағалайтын бекеттер құрмай пайдалануға беруге тыйым салынды.
13. Табиғат пайдаланушылар қоршаған ортаны қорғау саласындағы, жер қойнауын зерделеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті органдармен, санитарлық-эпидемиологиялық қызметтің мемлекеттік органымен келісім бойынша су қорын пайдалану және қорғау саласындағы уәкілетті орган белгілеген жер асты сулары объектілеріне зиянды әсер етудің жол берілетін шекті нормативтерін сақтауға міндетті.
14. Жер асты сулары объектілерін пайдалануға байланысты су тартқыштарды орналастыру, жобалау, салу, пайдалануға беру және пайдалану кезінде олардың жоғарғы қабаттағы су объектілері мен қоршаған ортаға зиянды әсерін (аумақты су басуын, шөлейттенуін, жердің батпақтануын, топырақтың көшуі мен шөгуін) болғызбайтын шаралар көзделуге тиіс.

7) проведение комплекса восстановительных работ на земельных участках, приведенных в негодность в процессе разведки, забора и (или) использования.
7. Гидрогеологические скважины, в том числе самоизливающиеся и разведочные, а также скважины, не пригодные к эксплуатации или использование которых прекращено, подлежат оборудованию природопользователем регулирующими устройствами, консервации или ликвидации в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
8. Если при использовании недр для разведки и добычи других полезных ископаемых вскрыты водоносные горизонты, природопользователю необходимо принять меры по охране подземных водных объектов в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, и сообщить об этом в уполномоченные государственные органы в области охраны окружающей среды, использования и охраны водного фонда, по изучению и использованию недр и государственный орган санитарно-эпидемиологической службы.
9. Вскрытые подземные водоносные горизонты должны быть обеспечены надежной изоляцией, предотвращающей их загрязнение.
10. При вскрытии водоносных горизонтов, которые могут быть использованы как источники хозяйственно-питьевого водоснабжения, химические реагенты, применяемые для приготовления (обработки) бурового и цементного растворов, должны иметь токсикологические характеристики, согласованные с уполномоченным органом в области охраны окружающей среды и государственным органом санитарно-эпидемиологической службы.
11. Использование подземных вод питьевого качества для нужд, не связанных с хозяйственно-питьевым водоснабжением, не допускается, за исключением случаев, предусмотренных Водным кодексом Республики Казахстан и Кодексом Республики Казахстан "О недрах и недропользовании".
12. Запрещается ввод в эксплуатацию водозаборов подземных вод без оборудования их водорегулирующими устройствами, водоизмерительными приборами, а также без установления зон санитарной охраны и создания пунктов наблюдения за показателями состояния подземных водных объектов.
13. Природопользователи обязаны соблюдать нормативы предельно допустимых вредных воздействий на подземные водные объекты, установленные уполномоченным органом в области использования и охраны водного фонда по согласованию с уполномоченными органами в области охраны окружающей среды, по изучению недр, государственным органом санитарно-эпидемиологической службы.
14. При размещении, проектировании, строительстве, вводе в эксплуатацию и эксплуатации водозаборов, связанных с использованием подземных водных объектов, должны быть предусмотрены меры, предотвращающие их вредное влияние на поверхностные водные объекты и окружающую среду (подтопление территорий, опустынивание, заболачивание земель, оползней и просадка грунта).

15. Табиғат пайдаланушылар жер асты суларының мемлекеттік есебін, оның пайдаланылуын бақылау және қоршаған ортаны қорғауды қамтамасыз ету мақсатында:
1) жер асты сулары объектілерінен алынатын және оларға ағызып жіберілетін судың бастапқы есебінен қоршаған ортаны қорғау, су қорын қорғау және пайдалану саласындағы уәкілетті мемлекеттік органдардың келісімі бойынша жер қойнауын зерделеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган белгілеген тәртіппен және мерзімде жүргізеді;
2) су тарту және су құю құрылыстарын су шығындарын өлшейтін құралдармен жабдықтайды, сондай-ақ өздігінен ағатын ұңғымаларға реттегіш құрылғылар орнатады;
3) жер асты сулары кен орындарының ағымдағы игерілуіне бақылау, ұңғымалардың жұмысын жедел бақылау және кен орындарын игерудің бекітілген жобасы немесе технологиялық схемаға сәйкес, технологиялық режімнің орындалуына бақылау жасайды. Бақылаудың мерзімділігі игеру жобасында (технологиялық схемада) белгіленеді;
4) мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті орган бекітетін статистикалық әдіснамаға сәйкес жер асты суларын пайдалану туралы алғашқы статистикалық деректерді табыс етеді.";
34) 225-баптың 2-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұл ретте үстіңгі су объектілеріне сарқынды суларды төгуге су қорын пайдалану және қорғау саласындағы уәкілетті мемлекеттік органның рұқсаты бойынша, жер қойнауына сарқынды суларды ағызып жіберуге – жер қойнауын пайдалануға арналған тиісті лицензия немесе келісімшарт болған кезде жол беріледі.";
35) 255-бапта:
Тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"255-бап. Мемлекеттік қорық аймақтарында жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларға қойылатын арнайы экологиялық талаптар";
1-тармақта:
бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізудің қоршаған ортаға және мемлекеттік табиғи-қорық қоры объектілеріне ықтимал теріс әсерін болдырмау үшін табиғат пайдаланушы:";
1) тармақшаның үшінші және бесінші абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
"жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу аумақтары бойынша қосалқы технологиялық жолдардың схемасы;
жобада көзделген технологиялық алаңдарды әзірлеу үшін жер қойнауын пайдалану жөнінде операцияларды жүргізу аумақтарында, ағаштарды және бұталарды кесу мен түбірімен қопаруды келісу;";
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу аумағының шекарасын анық белгілеу мақсатында аншлагтар қою жолымен шекараларды нақтылап айқындауы;"
2-тармақтың 11)- 14) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:

15. Природопользователи в целях обеспечения государственного учета подземных вод, контроля их использования и охраны окружающей среды:
1) ведут первичный учет забираемых из подземных водных объектов и сбрасываемых в них вод в порядке и сроки, устанавливаемые уполномоченным государственным органом по изучению недр по согласованию с уполномоченными государственными органами в области охраны окружающей среды, использования и охраны водного фонда;
2) оборудуют водозаборные и водосбросные сооружения средствами измерения расходов вод, а также устанавливают на самоизливающихся скважинах регулирующие устройства;
3) ведут контроль за текущей разработкой месторождений подземных вод, оперативный контроль за работой скважин и контроль за выполнением технологического режима в соответствии с утвержденным проектом разработки месторождения или технологической схемы. Периодичность контроля устанавливается проектом (технологической схемой) разработки;
4) представляют первичные статистические данные об использовании подземных вод в соответствии со статистической методологией, утверждаемой уполномоченным органом в области государственной статистики.";
32) часть вторую пункта 2 статьи 225 изложить в следующей редакции:
"При этом сброс сточных вод в поверхностные водные объекты допускается по разрешению уполномоченного государственного органа в области использования и охраны водного фонда, сброс сточных вод в недра – при наличии соответствующей лицензии или контракта на недропользование.";
33) в статье 255:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 255. Специальные экологические требования к проведению операций по недропользованию на территории государственных заповедных зон";
в пункте 1:
часть первую изложить в следующей редакции:
"1. Для предотвращения возможных отрицательных воздействий при проведении операций по недропользованию на окружающую среду и объекты государственного природно-заповедного фонда природопользователю необходимо:";
абзацы третий и пятый подпункта 1) изложить в следующей редакции:
"схему вспомогательных технологических дорог по территории проведения операций по недропользованию;";
"вырубку и корчевку деревьев и кустарников на территории проведения операций по недропользованию для подготовки технологических площадок, предусмотренных проектом;";
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) в целях четкого обозначения границ территории проведения операций по недропользованию определить границы в натуре путем установления аншлагов;";
подпункты 11), 12), 13) и 14) пункта 2 изложить в следующей редакции:

"11) жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы уәкілетті мемлекеттік органмен келісім бойынша, арнайы бөлінген алаңдарды қоспағанда, көлік құралдарының технологиялық жолдардан шығып кетуіне, сондай-ақ жол желісінен тыс жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу аумағымен жүруіне;
12) базалық құрылыс материалдарын өндіру;
13) қалдықтардың жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу аумағына және мемлекеттік қорық аймағына көшуін (желмен, жауын-шашынмен) болдырмайтын, осы үшін арнайы бөлінген орындардан тыс жерге өндіріс және тұтыну қалдықтарын жинақтауға;
14) жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы уәкілетті мемлекеттік органмен келісім бойынша жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу аумағындағы, арнайы бөлінген алаңдарды қоспағанда, жанар-жағар май материалдары мен басқа да ластаушы заттарды төгуге тыйым салынады.";
3-тармақтың 1) және 2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу аумағындағы жиырма километрге дейінгі шеңберде артезиан ұңғымалары мен құдықтардағы судың химиялық құрамын тоқсан сайын бақылау;
2) жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу аумағында және оның шегінен тыс он километрге дейінгі шеңберде топырақтағы радиация деңгейі мен радиоактивті заттардың болуын тоқсан сайын бақылау;";
36) 259-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Сақтық аймағында мұнай операцияларын жүргізу "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының кодексіне сәйкес жүзеге асырылады.";
37) 286-баптың 2-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) техногендік минералды түзілімдерге;";
38) 298-бап мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Техногендік минералды түзілімдерді уақытша сақтау қалдықтарды орналастыру болып табылмайды.
Техногендік минералды түзілімдерді уақытша сақтау орындары оларды қайта өңдеуге, кейіннен кәдеге жаратуға, ұзақ мерзімде сақтау орнына не полигонға әкеткенге не осындай операцияларды жүзеге асыратын үшінші тұлғаларға бергенге дейін оларды қауіпсіз жинауға арналады.
Осындай техногендік минералды түзілімдерді мерзімін уақытша сақтау шарттарымен мерзімдері бұзылған жағдайда олар солардың құрылған кезінен бастап орналастырылған деп танылады.";
39) 300-баптың 11-тармағы мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың бірінші және екінші бөлігінің ережелері "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының кодексіне сәйкес тарату бойынша өз міндеттемелерін орындауды қамтамасыз етуді ұсынған жер қойнауын пайдаланушыларға қолданылмайды.";
40) 303-баптың 10-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың бірінші бөлігінің ережелері "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының кодексіне сәйкес тарату бойынша өз міндеттемелерін орындауды қамтамасыз етуді ұсынған жер қойнауын пайдаланушыларға қолданылмайды.".

"11) съезд транспортных средств с технологической дороги, за исключением площадок, специально отведенных по согласованию с уполномоченным государственным органом в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, а также движение по территории проведения операций по недропользованию вне дорожной сети;
12) добыча базовых строительных материалов;
13) складирование отходов производства и потребления вне специально отведенных для этого мест, предотвращающих перенос отходов (ветром, осадками) по территории проведения операций по недропользованию и государственной заповедной зоне;
14) слив горюче-смазочных материалов и других загрязняющих веществ, за исключением площадок на территории проведения операций по недропользованию, специально отведенных по согласованию с уполномоченным государственным органом в области охраны, воспроизводства и использования животного мира.";
подпункты 1) и 2) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"1) ежеквартальный контроль химического состава воды в артезианских скважинах и колодцах в радиусе до двадцати километров от территории проведения операций по недропользованию;
2) ежеквартальный контроль уровней радиации и содержания радиоактивных веществ в грунте на территории проведения операций по недропользованию и в радиусе до десяти километров за его пределами;";
34) пункт 1 статьи 259 изложить в следующей редакции:
"1. Проведение нефтяных операций в предохранительной зоне осуществляется в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О недрах и недропользовании".";
35) подпункт 1) пункта 2 статьи 286 изложить в следующей редакции:
"1) техногенные минеральные образования;";
36) статью 298 дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Временное хранение техногенных минеральных образований не является размещением отходов.
Места временного хранения техногенных минеральных образований предназначены для их безопасного сбора в срок не более двенадцати месяцев до их переработки, утилизации, вывоза в место долговременного хранения или на полигон либо передачи третьим лицам, осуществляющим такие операции.
В случае нарушения условий и сроков временного хранения таких техногенных минеральных образований они признаются размещенными с момента их образования.";
37) пункт 11 статьи 300 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Положения части первой и второй настоящего пункта не распространяются на недропользователей, предоставивших обеспечение исполнения своих обязательств по ликвидации в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О недрах и недропользовании".";
38) пункт 10 статьи 303 дополнить частью второй следующего содержания:
"Положения части первой настоящего пункта не распространяются на недропользователей, предоставивших обеспечение исполнения своих обязательств по ликвидации в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О недрах и недропользовании".".

4. 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 21, 93-құжат; 2009 ж., № 23, 112-құжат; № 24, 129-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 29, 32-құжаттар; № 15, 71-құжат; № 24, 146, 149, 150-құжаттар; 2011 ж., № 2, 21, 25-құжаттар; № 4, 37-құжат; № 6, 50-құжат; № 7, 54-құжат; № 11, 102-құжат; № 13, 115-құжат; № 15, 125-құжат; № 16, 129-құжат; № 20, 151-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 16-құжат; № 3, 21-құжат; № 4, 30, 32-құжаттар; № 5, 36, 41-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 94-құжат; № 18-19, 119-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., №2, 13-құжат; № 5-6, 30-құжат; № 8, 50-құжат; № 9, 51-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 13, 63-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 81, 82-құжаттар; № 16, 83-құжат; № 20, 113-құжат; № 21-22, 114-құжат; 2014 ж., № 1, 6-құжат; № 2, 10, 12-құжаттар; № 4-5, 24-құжат; № 7, 37-құжат; № 8, 44-құжат; № 11, 63, 69-құжаттар; № 12, 82-құжат; № 14, 84, 86-құжаттар; № 16, 90-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 128, 131-құжаттар; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 2, 3-құжат; № 11, 57-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 78-құжат; № 19-I, 100, №19-II, 106-құжат; № 20-IV, 113, №20-VII 117-құжаттар; № 21-I, 121, 124-құжаттар; №21-II, 130, 132-құжаттар; № 22-I,140, 143-құжаттар; № 22-ІІ, 144-құжаттар; № 22-V, 156-құжат; № 22-VI, 159-құжат; №23-II, 172-құжат; 2016 ж., №7-II, 53-құжат; №8-І, 62-құжат; №12, 87-құжат; 2016 жылғы 6 желтоқсанда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне салық салу және кедендік әкімшілендіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2016 жылғы 30 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2016 жылғы 27 желтоқсанда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2016 жылғы 22 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 50-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 9) тармақшамен толықтырылсын:
"9) жер қойнауын пайдаланушылардың жалға беру төлемдері болып табылады.";
2) 51-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 13-1) тармақшамен толықтырылсын:
"13-1) жер қойнауын пайдаланушылардың жалға беру төлемдері;".
5. 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 18-І, 18-ІІ, 92-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; № 24, 145, 146-құжаттар; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 2, 6-құжат; № 7, 33-құжат; № 8, 44, 45-құжаттар; № 9, 46-құжат; № 10, 50-құжат; № 11, 52-құжат; № 14, 71-құжат; № 15, 78-құжат; № 16, 79-құжат; № 19-І, 101-құжат; № 19-ІІ, 102, 103, 105-құжаттар; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VІІ, 115-құжат; №21-І, 124, 125-құжаттар; № 21-ІІ, 130-құжат; № 21-ІІІ, 137-құжат; № 22-І, 140, 141, 143-құжаттар; № 22-ІІ, 144, 145, 148-құжаттар; № 22-ІІІ, 149-құжат; № 22-V, 152, 156, 158-құжаттар; № 22-VІ, 159-құжат; № 22-VІІ, 161-құжат; № 23-І, 166, 169-құжаттар; № 23-ІІ, 172-құжат; 2016 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 9-құжат; 2016 жылғы 31 наурызда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне рұқсат беру құжаттарын қысқарту және рұқсат беру рәсімдерін оңайлату мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2016 жылғы 29 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2016 жылғы 8 сәуірде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне халықты жұмыспен қамту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2016 жылғы 8 сәуірде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2016 жылғы 9 сәуірде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2016 жылғы 7 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2016 жылғы 12 сәуірде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне экологиялық мәселелер бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы 2016 жылғы 8 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы"; 2016 жылғы 21 сәуірде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне лотереялар және лотерея қызметі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2016 жылғы 9 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2016 жылғы 21 сәуірде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне топырақ мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2016 жылғы 9 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2016 жылғы 21 сәуірде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мұнай өнімдерінің жекелеген түрлерін өндіруді және олардың айналымын мемлекеттік реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2016 жылғы 9 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2016 жылғы 22 сәуірде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне бала құқықтарын қорғау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2016 жылғы 9 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2016 жылғы 22 сәуірде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне астық нарығын реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2016 жылғы 9 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2016 жылғы 26 сәуірде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне тұтынушылар құқықтарын қорғау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2016 жылғы 21 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы):

4. В Бюджетный кодекс Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 21, ст. 93; 2009 г., № 23, ст. 112; № 24, ст. 129; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 29, 32; № 15, ст. 71; № 24, ст. 146, 149, 150; 2011 г., № 2, ст. 21, 25; № 4, ст. 37; № 6, ст. 50; № 7, ст. 54; № 11, ст. 102; № 13, ст. 115; № 15, ст. 125; № 16, ст. 129; № 20, ст. 151; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 16; № 3, ст. 21; № 4, ст. 30, 32; № 5, ст. 36, 41; № 8, ст. 64; № 13, ст. 91; № 14, ст. 94; № 18-19, ст. 119; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 2, ст. 13; № 5-6, ст. 30; № 8, ст. 50; № 9, ст. 51; № 10-11, ст. 56; № 13, ст. 63; № 14, ст. 72; № 15, ст. 81, 82; № 16, ст. 83; № 20, ст. 113; № 21-22, ст. 114; 2014 г., № 1, ст. 6; № 2, ст. 10, 12; № 4-5, ст. 24; № 7, ст. 37; № 8, ст. 44; № 11, ст. 63, 69; № 12, ст. 82; № 14, ст. 84, 86; № 16, ст. 90; № 19-І, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 22, ст. 128, 131; № 23, ст. 143; 2015 г., № 2, ст. 3; № 11, ст. 57; № 14, ст. 72; № 15, ст. 78; № 19-І, ст. 100; № 19-II, ст. 106; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 117; № 21-І, ст. 121, 124; № 21-II, ст. 130, 132; № 22-І, ст. 140, 143; № 22-ІІ, ст. 144; № 22-V, ст. 156; № 22-VI, ст. 159; № 23-II, ст. 172; 2016 г., № 7-II, ст. 53; № 8-І, ст. 62; № 12, ст. 87; Закон Республики Казахстан от 30 ноября 2016 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам налогообложения и таможенного администрирования", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 6 декабря 2016 г.; Закон Республики Казахстан от 22 декабря 2016 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам обязательного социального медицинского страхования", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 27 декабря 2016 г.):
1) пункт 1 статьи 50 дополнить подпунктом 9) следующего содержания:
"9) арендные платежи недропользователей.";
2) пункт 1 статьи 51 дополнить подпунктом 13-1) следующего содержания:
"13-1) арендные платежи недропользователей;".
5. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 5 июля 2014 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 18-I, 18-II, ст. 92; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; № 24, ст. 145, 146; 2015 г., № 1, ст. 2; № 2, ст. 6; № 7, ст. 33; № 8, ст. 44, 45; № 9, ст. 46; № 10, ст. 50; № 11, ст. 52; № 14, ст. 71; № 15, ст. 78; № 16, ст. 79; № 19-I, ст. 101; № 19-II, ст. 102, 103, 105; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст.115; № 21-I, ст. 124, 125; № 21-II, ст. 130; № 21-III, ст. 137; № 22-I, ст. 140, 141, 143; № 22-II, ст. 144, 145, 148; № 22-III, ст. 149; № 22-V, ст.152, 156, 158; № 22-VI, ст.159; № 22-VII, ст.161; № 23-I, ст. 166, 169; № 23-II, ст. 172; 2016 г., № 1, ст.4; № 2, ст.9; Закон Республики Казахстан от 29 марта 2016 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам сокращения разрешительных документов и упрощения разрешительных процедур", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 31 марта 2016 г.; Закон Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам занятости населения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 8 апреля 2016 г.; Закон Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам оказания государственных услуг", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 8 апреля 2016 г.; Закон Республики Казахстан от 7 апреля 2016 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам долевого участия в жилищном строительстве", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 9 апреля 2016 г.; Закон Республики Казахстан от 8 апреля 2016 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по экологическим вопросам", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 12 апреля 2016 г.; Закон Республики Казахстан от 9 апреля 2016 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам лотерей и лотерейной деятельности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 21 апреля 2016 г.; Закон Республики Казахстан от 9 апреля 2016 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам почты", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 21 апреля 2016 г.; Закон Республики Казахстан от 9 апреля 2016 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственного регулирования производства и оборота отдельных видов нефтепродуктов", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 21 апреля 2016 г.; Закон Республики Казахстан от 9 апреля 2016 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам защиты прав ребенка", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 22 апреля 2016 г.; Закон Республики Казахстан от 9 апреля 2016 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования зернового рынка", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 22 апреля 2016 г.; Закон Республики Казахстан от 21 апреля 2016 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам защиты прав потребителей", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 26 апреля 2016 г.):

1) мазмұнында:
140-баптың тақырыбы алып тасталсын;
345, 346, 347 және 348-баптардың тақырыптары мынадай редакцияда жазылсын:
"345-бап. Көмірсутек пен уранға байланысты жер қойнауын пайдалану туралы келісімшарттар бойынша жер қойнауын ұтымды және кешенді пайдалану жөніндегі қағидаларды бұзу
346-бап. Қатты пайдалы қазбаларды жобалық құжатта көзделмеген түрлерін, тәсілдерін және жұмыс әдістерін қолдана отырып барлау және (немесе) өндіру операцияларын жүргізу
347-бап. Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде экологиялық нормалар мен қағидаларды бұзу
348-бап. Пайдалы қазбалар қорларына мемлекеттік сараптама жүргізбей көмірсутектерді өндіру жөніндегі жұмыстар жүргізу";
349, 350, 353-баптардың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"349-бап. Жер қойнауын пайдалану саласындағы есептілікті ұсыну тәртібін бұзу
350-бап. Пайдалы қазбалардың өндірілген қорлары мен ресурстарын анық есепке алуды қамтамасыз етпеу";
353-бап. Жер қойнауын пайдалану объектілерін жою және консервациялау тәртібін бұзу";
356-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"356-бап. Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу қағидаларын бұзу";
687-баптың тақырыбы мынадай редакцияды жазылсын:
"687-бап. Жер қойнауын зерделеу жөніндегі уәкілетті орган";
687-1-баптың мынадай мазмұндағы тақырыбымен толықтырылсын:
"687-1-бап. Жер қойнауын пайдалану саласындағы уәкілетті орган";
688-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"688-бап. Көмірсутек саласындағы уәкілетті орган";
688-1-баптың мынадай мазмұндағы тақырыппен толықтырылсын:
"688-1-бап.Уран саласындағы уәкілетті орган";
2) 362-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Жеке тұлға әкiмшiлiк сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық, сондай-ақ салық салу, бәсекелестікті қорғау саласында, кеден ісі саласында, Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы, мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру туралы, энергия үнемдеу және энергия тиiмдiлiгiн арттыру туралы, мемлекеттік құпиялар туралы, табиғи монополиялар туралы, жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасы саласында құқық бұзушылық жасағаны үшiн оны жасаған күннен бастап бiр жыл өткеннен кейiн әкiмшiлiк жауаптылыққа тартылуға жатпайды, ал заңды тұлға (оның iшiнде дара кәсiпкер) әкiмшiлiк сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық, сондай-ақ Қазақстан Республикасының жер қойнауын пайдалану саласындағы, энергия үнемдеу және энергия тиiмдiлiгiн арттыру туралы заңнамасы саласында құқық бұзушылық жасағаны үшiн оны жасаған күннен бастап үш жыл өткеннен кейiн, ал салық салу, бәсекелестікті қорғау саласында, кеден ісі саласында, Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы, мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру туралы, табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы заңнамасы саласында құқық бұзушылық жасағаны үшiн оны жасаған күннен бастап бес жыл өткеннен кейiн әкiмшiлiк жауаптылыққа тартылуға жатпайды.";

1) в оглавлении:
заголовок статьи 140 исключить;
заголовки статей 345, 346, 347, 348, 349, 350 и 353 изложить в следующей редакции:
"Статья 345. Нарушение правил по рациональному и комплексному использованию недр по контрактам на недропользование по углеводородам и урану
Статья 346. Проведение операций по разведке и (или) добыче твердых полезных ископаемых с применением видов, способов и методов работ, не предусмотренных проектным документом
Статья 347. Нарушение экологических норм и правил при проведении операций по недропользованию
Статья 348. Проведение работ по добыче углеводородов без проведения государственной экспертизы запасов полезных ископаемых
Статья 349. Нарушение порядка предоставления отчетности в области недропользования
Статья 350. Необеспечение достоверного учета добытых запасов и ресурсов полезных ископаемых";
"Статья 353. Нарушение порядка ликвидации и консервации объектов пользования недрами";
заголовок статьи 356 изложить в следующей редакции:
"Статья 356. Нарушение правил проведения операций по недропользованию";
заголовок статьи 687 изложить в следующей редакции:
"Статья 687. Уполномоченный орган по изучению недр";
дополнить заголовком статьи 687-1 следующего содержания:
"Статья 687-1. Уполномоченный орган в области использования недр";
заголовок статьи 688 изложить в следующей редакции:
"Статья 688. Уполномоченный орган в области углеводородов";
дополнить заголовком статьи 688-1следующего содержания:
"Статья 688-1. Уполномоченный орган в области урана";
2) часть вторую статьи 62 изложить в следующей редакции:
"2. Физическое лицо не подлежит привлечению к административной ответственности за совершение административного коррупционного правонарушения, а также правонарушения в области налогообложения, защиты конкуренции, сфере таможенного дела, законодательства Республики Казахстан о пенсионном обеспечении, об обязательном социальном страховании, об энергосбережении и повышении энергоэффективности, о государственных секретах, о естественных монополиях, о недрах и недропользовании по истечении одного года со дня его совершения, а юридическое лицо (в том числе индивидуальный предприниматель) не подлежит привлечению к административной ответственности за совершение административного коррупционного правонарушения, правонарушения в области законодательства Республики Казахстан об энергосбережении и повышении энергоэффективности, а также в области недропользования по истечении трех лет со дня его совершения, а за правонарушения в области налогообложения, защиты конкуренции, сфере таможенного дела, законодательства Республики Казахстан о пенсионном обеспечении, об обязательном социальном страховании, о естественных монополиях – по истечении пяти лет со дня его совершения.";

3) 140-бап алып тасталсын;
4) 345-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"345-бап. Көмірсутек және уран бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар бойынша жер қойнауын ұтымды әрі кешенді пайдалану жөніндегі қағидаларды бұзу
Қалған қорлардың сапасын нашарлатуға, жобадан тыс және нормативтен тыс пайдалы қазбалар негізсіз шығындарына әкелген жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар бойынша жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде жер қойнауын ұтымды әрі кешенді пайдалану жөніндегі қағидаларды бұзу –
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – отыз, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне бір жүз елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
5) 346-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"346-бап. Жобалық құжатта көзделмеген жұмыстардың түрлерін, тәсілдерін және әдістерін қолдана отырып, қатты пайдалы қазбаларды барлау және (немесе) өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу
Белгіленген мерзімде жобалық құжаттарға өзгерістер енгізу туралы құзыретті органның хабарлануынсыз, жобалық құжатта көзделмеген жұмыстардың түрлерін, тәсілдерін және әдістерін қолдана отырып, қатты пайдалы қазбаларды барлау және (немесе) өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу –
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – отыз, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне – екі жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.".
6) 347-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"347-бап. Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезiнде экологиялық нормалар мен қағидаларды бұзу"
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде экологиялық нормалар мен қағидаларды бұзу, егер бұл іс-әрекет елеулi залал келтiруге әкеп соқпаса –
ескерту жасауға әкеп соғады.";
7) 348-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"348-бап. Пайдалы қазбалар қорларына мемлекеттік сараптама жүргізбей көмірсутектерді өндіру жөніндегі жұмыстарды жүргізу
Пайдалы қазбалар қорларына мемлекеттік сараптама жүргізбей көмірсутектерді өндіру жөніндегі жұмыстарды жүргізу –
жиырма айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
8) 349-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"349-бап. Жер қойнауын пайдалану саласындағы есептілікті беру тәртібін бұзу"
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының кодексінде көзделген жер қойнауын пайдаланушының есептілікті ұсыну тәртібі мен мерзімдерді бұзуы -
жиырма айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";

3) статью 140 исключить;
4) статью 345 изложить в следующей редакции:
"Статья 345. Нарушение правил по рациональному и комплексному использованию недр при проведении операций по недропользованию по контрактам на недропользование по углеводородам и урану
Нарушение правил по рациональному и комплексному использованию недр при проведении операций по недропользованию по контрактам на недропользование по углеводородам и урану, приведшее к ухудшению качества оставшихся запасов, необоснованным сверхпроектным и сверхнормативным потерям полезных ископаемых, –
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере тридцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей.";
5) статью 346 изложить в следующей редакции:
"Статья 346. Проведение операций по разведке и (или) добыче твердых полезных ископаемых с применением видов, способов и методов работ, не предусмотренных проектным документом
Проведение операций по разведке и (или) добыче твердых полезных ископаемых с применением видов, способов и методов работ, не предусмотренных проектным документом, а равно не уведомление компетентного органа о внесении изменений в проектные документы в установленный срок, -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере тридцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двухсот месячных расчетных.";
6) в статье 347:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 347. Нарушение экологических норм и правил при проведении операций по недропользованию"
часть первую изложить в следующей редакции:
"1. Нарушение экологических норм и правил при проведении операций по недропользованию, если это деяние не повлекло причинение значительного ущерба, –
влечет предупреждение.";
7) статью 348 изложить в следующей редакции:
"Статья 348. Проведение работ по добыче углеводородов без проведения государственной экспертизы запасов полезных ископаемых
Проведение работ по добыче углеводородов без проведения государственной экспертизы запасов полезных ископаемых –
влечет штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей.";
8) статью 349 изложить в следующей редакции:
"Статья 349. Нарушение порядка предоставления отчетности в области недропользования
Нарушение недропользователем порядка и сроков предоставления отчетности, предусмотренной Кодексом Республики Казахстан "О недрах и недропользовании", -
влечет штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей.";

9) 350-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"350-бап. Пайдалы қазбалардың ресурстарын және өндірілген қорларын анық есепке алуды қамтамасыз етпеу
Өндірілген қатты пайдалы қазбаларды анық есепке алуды қамтамасыз етпеу, өндірілген көмірсутектерді анық есепке алуды қамтамасыз етпеу –
жиырма бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
10) 353-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"353-бап. Жер қойнауын пайдалану объектiлерiн жою және консервациялау тәртібін бұзу"
Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мерзімдерде жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялары жүргізу салдарын жою бойынша міндеттемелерді орындамау –
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – отыз, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне - бір жүз елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
11) 354-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"354-бап. Мемлекеттік бақылау органдарына жер қойнауын пайдалану туралы ақпаратты, геологиялық ақпаратты ұсынудан бас тарту немесе жалтару
Мемлекеттік бақылау органдарына жер қойнауын пайдаланудың, өндірілген пайдалы қазбалардың жай-күйі туралы уақтылы, толық және анық ақпаратты беруден бас тарту немесе жалтару –
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – алты, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – он, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне қырық айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
12) 356-бапта:
бірінші, екінші, үшінші, төртінші, бесінші және алтыншы бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу қағидаларын бұзу –
шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – алпыс бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – бір жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне бір жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Жер қойнауын пайдалану кезінде экологиялық талаптарды орындамау –
шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – алпыс бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – бір жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне бір жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы Қазақстан Республикасы заңнамасында көзделген көмірсутектер саласында жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу шарттарын бұзу, сондай-ақ көмірсутектерін барлау және өндіру жөніндегі жобалық құжаттардың талаптарын бұзу –
шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – бір жүз елу, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – үш жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне бір мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

9) статью 350 изложить в следующей редакции:
"Статья 350. Необеспечение достоверного учета добытых запасов и ресурсов полезных ископаемых
Необеспечение достоверного учета добытых твердых полезных ископаемых, необеспечение достоверного учета добытых углеводородов –
влечет штраф в размере двадцати пяти месячных расчетных показателей.";
10) статью 353 изложить в следующей редакции:
"Статья 353. Нарушение порядка ликвидации и консервации объектов пользования недрами
Невыполнение обязательства по ликвидации последствий проведения операций по недропользованию в сроки, установленные законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании, –
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации в размере тридцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей.";
11) статью 354 изложить в следующей редакции;
"Статья 354. Отказ или уклонение от предоставления органам государственного контроля информации об использовании недр, геологической информации
Отказ или уклонение от предоставления органам государственного контроля своевременной, полной и достоверной информации о состоянии пользования недрами, добытых полезных ископаемых –
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере шести, на субъектов среднего предпринимательства – в размере десяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере сорока месячных расчетных показателей.";
12) в статье 356:
части первую, вторую, третью, четвертую, пятую и шестую изложить в следующей редакции:
"1. Нарушение правил проведения операций по недропользованию –
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации в размере шестидесяти пяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Невыполнение экологических требований при использовании недр –
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации в размере шестидесяти пяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей.
3. Нарушение условий проведения операций по недропользованию в сфере углеводороводов, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании, а также нарушение требований проектных документов по разведке и добыче углеводородов –
влекут штраф на субъектов малого предпринимательства в размере ста пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере трехсот, на субъектов крупного предпринимательства - в размере одной тысячи месячных расчетных показателей.

4. Жер қойнауын пайдалану саласындағы белгілеген тәртіпте бекітілген жобалық құжаттарсыз іздеу, бағалау жұмыстарын және өңдеу жұмыстарын жүргізу –
шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз елу, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – бес жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне екі мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінде көзделген жағдайларды қоспағанда, көмірсутек саласындағы уәкілетті органның рұқсатынсыз немесе рұқсат шарттарын сақтамастан шикі газды жағу –
шағын кәсіпкерлік субъектілеріне екі жүз елу, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – бес жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне екі мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
6. Жер қойнауын пайдаланушының шикі газды кәдеге асырусыз және (немесе) қайта өңдеусіз көмірсутектерді өндіру жөніндегі жұмыстарды жүргізуі –
шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз елу мөлшерінде, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – бес жүз мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – екі мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
тоғызыншы бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Көмірсутегі саласындағы уәкілетті органның рұқсатынсыз немесе рұқсатының шарттарын сақтамастан "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінде көзделген жағдайларды қоспағанда, көмірсутектерді теңізде барлау және (немесе) өндіру жүргізу –
шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз елу мөлшерінде, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – бес жүз мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне екі мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
оныншы бөлік алып тасталсын;
он бірінші және он екінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Теңізде көмірсутектерді барлау және (немесе) өндіру жөнінде операцияларды жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушыларда, теңізге мұнайдың төгілуі тәуекелімен байланысты теңізге қызметін жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлғаларда мұнайдың төгілуінің тәуекелінің алдын алу және оны жою жөніндегі ұйымның бекітілген жоспарының болмауы –
Жеке тұлғаларға – бір жүз елу, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – төрт жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне екі мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
12. Теңізге бірінші және екінші деңгейдегі мұнайдың төгілуі салдарын жою үшін қажетті өзінің жеке материалдары мен жабдықтарынсыз не мамандандырылған ұйыммен жасалған шартсыз теңізде көмірсутектерді барлау және (немесе) өндіру жөнінде операцияларды жүргізу –
жеке тұлғаларға – бір жүз елу, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – төрт жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне екі мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";

4. Проведение поисковых, оценочных работ и работ по добыче без утвержденных в установленном порядке проектных документов в сфере недропользования –
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере двухсот пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере пятисот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двух тысяч месячных расчетных показателей.
5. Сжигание сырого газа без разрешения или без соблюдения условий разрешения уполномоченного органа в области углеводородов, за исключением случаев предусмотренных Кодексом Республики Казахстан "О недрах и недропользовании", –
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере двухсот пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере пятисот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двух тысяч месячных расчетных показателей.
6. Проведение работ недропользователем по добыче углеводородов без утилизации и (или) переработки сырого газа –
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере двухсот пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере пятисот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двух тысяч месячных расчетных показателей.";
часть девятую изложить в следующей редакции:
"9. Проведение операций по разведке и (или) добыче углеводородов на море без разрешения, за исключением случаев, предусмотренных Кодексом Республики Казахстан "О недрах и недропользовании", или без соблюдения условий разрешения уполномоченного органа в области углеводородов –
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере двухсот пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере пятисот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двух тысяч месячных расчетных показателей.";
часть десятую исключить;
части одиннадцатую и двенадцатую изложить в следующей редакции:
"11. Отсутствие у недропользователя, осуществляющего операции по разведке и (или) добыче углеводородов на море, физического или юридического лица, осуществляющего деятельность на море, связанную с риском разлива нефти на море, утвержденного плана организации по предупреждению и ликвидации нефтяных разливов –
влечет штраф на физических лиц в размере ста пятидесяти, на субъектов малого предпринимательства – в размере двухсот, на субъектов среднего предпринимательства – в размере четырехсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двух тысяч месячных расчетных показателей.
12. Проведение операций по разведке и (или) добыче углеводородов на море без собственных материалов и оборудования, необходимых для ликвидации последствий разливов нефти на море первого и второго уровней, либо заключенного договора со специализированной организацией –
влечет штраф на физических лиц в размере ста пятидесяти, на субъектов малого предпринимательства – в размере двухсот, на субъектов среднего предпринимательства – в размере четырехсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двух тысяч месячных расчетных показателей.";

13) 687-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жер қойнауын зерделеу жөніндегі уәкілетті орган осы Кодекстің 344, 349, 350, (бірінші және үшінші бөліктерінде), 352, 353, 354, 356 (бірінші бөлігінде), 355, 391, 392 (бірінші және екінші бөліктері), 393, 394, 395 (бірінші бөлігінде), 396 (бірінші бөлігінде) баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарайды.";
14) мынадай мазмұндағы 687-1-баппен толықтырылсын:
"687-1-бап. Жер қойнауын пайдалану саласындағы уәкілетті орган
1. Жер қойнауын пайдалану саласындағы уәкілетті орган осы Кодекстің 346, 349, 353-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарайды.";
2. Индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы уәкілетті органның басшысы әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарауға және әкімшілік жаза қолдануға құқылы.";
15) 688-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"688-бап. Көмірсутек саласындағы уәкілетті орган
1. Көмірсутек саласындағы уәкілетті орган осы Кодекстің 170 (бірінші, екінші, үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы және сегізінші бөліктерінде), 345, 348, 349, 350 (екінші және үшінші бөліктерінде) 353, 356 (бірінші, үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы және он үшінші бөліктерінде), 464 (бірінші бөлігінде) баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарайды.
2. Көмірсутек саласындағы уәкілетті орган ведомствосының лауазымды тұлғалары және аумақтық бөлімшелерінің басшылары және оның аумақтық органдарының басшылары әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарауға және әкімшілік жаза қолдануға құқылы.";
16) мынадай мазмұндағы 688-1-баппен толықтырылсын:
"688-1-бап. Уран саласындағы уәкілетті орган
1. Уран саласындағы уәкілетті орган 345, 346, 349, 350 (бірінші және үшінші бөліктерінде), 353-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарайды.
2. Ведомствоның лауазымды тұлғалары әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарауға және әкімшілік жазалар қолдануға құқылы.";
17) 697-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган осы Кодекстің 139 (бірінші бөлігінде), 230 (шаруашылық және өзге де қызметтің экологиялық жағынан қауіпті түрлерін жүзеге асыратын тұлғалар жасаған құқық бұзушылықтар бойынша екінші бөлігінде), 297 (бірінші бөлігінде), 324, 325, 326 (бірінші және екінші бөліктерінде), 327, 328, 329, 330, 331, 332, 333 (бірінші бөлігінде), 334, 335, 336, 337, 344, 344-1, 344-2, 346, 347, 351, 352, 353, 356 (бірінші бөлігінде), 358, 374, 377, 379, 391, 392 (бірінші бөлігінде), 393 (бірінші бөлігінде), 394,395 (бірінші бөлігінде), 396 (бірінші бөлігінде), 397 (бірінші, екінші және үшінші бөліктерінде), 399 (бірінші бөлігінде), 464 (бірінші бөлігінде) баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарайды.".
18) 804-баптың бірінші бөлігінің 46) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

13) часть первую статьи 687 изложить в следующей редакции:
"1. Уполномоченный орган по изучению недр рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 344, 349, 350 (частями первой и третьей), 352, 353, 534, 356 (частью первой), 355, 391, 392 (частями первой и второй), 393, 394, 395 (частью первой), 396 (частью первой) настоящего Кодекса.";
14) дополнить статьей 687-1 следующего содержания:
"687-1. Уполномоченный орган в области использования недр
1. Уполномоченный орган в области использования недр рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 346, 349, 353 настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе руководитель уполномоченного органа в области государственной поддержки индустриально-инновационной деятельности.";
15) статью 688 изложить в следующей редакции:
"Статья 688. Уполномоченный орган в области углеводородов
1. Уполномоченный орган в области углеводородов рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 170 (частями первой, второй, третьей, четвертой, пятой, шестой и восьмой), 345, 348, 349, 350 (частями второй и третьей), 353, 356 (частями первой, третьей, четвертой, пятой, шестой, седьмой, восьмой, девятой и тринадцатой), 464 (частью первой) настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе должностные лица ведомства и руководители территориальных подразделений уполномоченного органа в области углеводородов и руководители его территориальных органов.";
16) дополнить статьей 688-1 следующего содержания:
"Статья 688-1. Уполномоченный орган в области урана
1. Уполномоченный орган в области урана рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 345, 346, 349, 350 (частями первой и третьей), 353.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе должностные лица ведомства.";
17) часть первую статьи 697 изложить в следующей редакции:
"1. Уполномоченный орган в области охраны окружающей среды рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 139 (частью первой), 230 (частью второй в части правонарушений, совершенных лицами, осуществляющими экологически опасные виды хозяйственной и иной деятельности), 297 (частью первой), 324, 325, 326 (частями первой и второй), 327, 328, 329, 330, 331, 332, 333 (частью первой), 334, 335, 336, 337, 344, 344-1, 344-2, 346, 347, 351, 352, 353, 356 (частью второй), 358, 374, 377, 379, 391, 392 (частью первой), 393 (частью первой), 394, 395 (частью первой), 396 (частью первой), 397 (частями первой, второй и третьей), 399 (частью первой), 464 (частью первой) настоящего Кодекса.";
подпункт 42) части первой статьи 804 изложить в следующей редакции:

"42) көмірсутектер саласындағы уәкілетті орган 170 (жетінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші және он екінші бөліктері), 171 (екінші және үшінші бөліктері) (тауарлық немесе сұйытылған мұнай газын көтерме саудада өткізудің шекті бағаларын асыру бойынша) 356 (он төртінші бөлік), 463-баптар;";
6. 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 20-II, 20-III, 112-құжат; 2016 ж., № 1, 4-құжат; 2016 жылғы 31 наурызда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне рұқсат беру құжаттарын қысқарту және рұқсат беру рәсімдерін оңайлату мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2016 жылғы 29 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2016 жылғы 9 сәуірде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне төрелік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2016 жылғы 8 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2016 жылғы 20 сәуірде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне лотереялар және лотерея қызметі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2016 жылғы 9 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2016 жылғы 21 сәуірде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне пошта мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2016 жылғы 9 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) мазмұнында:
267-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"267-бап. Жер учаскелерiн беру";
2) 138-баптың 3) және 7) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"3) жер қойнауын пайдаланушылардың жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар мен лицензиялардың шарттарын орындауын сақтауына;
7) көмірсутектер саласында жер қойнауын пайдалану жөніндегі және (немесе) уранды өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу саласында;";
3) 257-баптың 2-тармағының 10) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"10) жер учаскелерін беру;";
4) 267-бап мынадай редакцияда жазылсын:
267-бап. Жер учаскелерін беру
Индустриялық-инновациялық қызмет субъектiлерiне жер учаскелерiн беру Қазақстан Республикасының Жер кодексiне сәйкес уақытша жер пайдалану құқығымен жер учаскелерiн бөлу арқылы жүзеге асырылады";
5) 281-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Инвестицияларды мемлекеттiк қолдау инвестициялық преференциялар беру болып табылады.
Қатты пайдалы қазбаларды қайта өндеу туралы келісім бойынша мемлекеттік преференциялардың түрлері, оларды беру талаптары мен тәртібі "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының кодексінде айқындалады.".

"42) уполномоченного органа в области углеводородов (статьи 170 (части седьмая, девятая, десятая, одиннадцатая и двенадцатая), 171 (части вторая и третья (по превышению предельных цен оптовой реализации товарного или сжиженного нефтяного газа), 356 (часть четырнадцатая), 463;".
6. В Предпринимательский кодекс Республики Казахстан от 29 октября 2015 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 20-II, № 20-III, ст. 112; 2016 г., № 1, ст. 4; Закон Республики Казахстан от 29 марта 2016 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам сокращения разрешительных документов и упрощения разрешительных процедур", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 31 марта 2016 г.; Закон Республики Казахстан от 8 апреля 2016 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам арбитража", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 9 апреля 2016 г.; Закон Республики Казахстан от 9 апреля 2016 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам лотерей и лотерейной деятельности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 20 апреля 2016 г.; Закон Республики Казахстан от 9 апреля 2016 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам почты", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 21 апреля 2016 г.):
1) в оглавлении:
заголовок статьи 267 изложить в следующей редакции:
"Статья 267. Предоставление земельных участков";
2) подпункты 3) и 7) статьи 138 изложить в следующей редакции:
"3) за соблюдением выполнения недропользователями условий контрактов и лицензий на недропользование;";
"7) в области проведения операций по недропользованию в сфере углеводородов и (или) по добыче урана;";
3) подпункт 10) пункта 2 статьи 257 изложить в следующей редакции:
"10) предоставление земельных участков;";
4) статью 267 изложить в следующей редакции:
"Статья 267. Предоставление земельных участков
Предоставление земельных участков субъектам индустриально-инновационной деятельности осуществляется посредством выделения земельных участков на праве временного землепользования в соответствии с Земельным кодексом Республики Казахстан.";
5) пункт 2 статьи 281 изложить в следующей редакции:
"2. Государственная поддержка инвестиций заключается в предоставлении государственных преференций.
Виды, условия и порядок предоставления государственных преференций по соглашениям о переработке твердых полезных ископаемых определяются Кодексом Республики Казахстан "О недрах и недропользовании".".

7. "Аудиторлық қызмет туралы" 1998 жылғы 20 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1998 ж., № 22, 309-құжат; 2000 ж., № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 1, 5-құжат; № 8, 52-құжат; 2002 ж., № 23-24, 193-құжат; 2003 ж., № 11, 56-құжат; № 12, 86-құжат; № 15, 139-құжат; 2004 ж., № 23, 138-құжат; 2005 ж., № 14, 58-құжат; 2006 ж., № 8, 45-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 4, 28-құжат; 2009 ж., № 2-3, 21-құжат; № 17, 79-құжат; № 18, 84-құжат; № 19, 88-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 17-18, 112-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 15-құжат; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 13, 91-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат; № 15, 79-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 61-құжат; № 19-I, 19-II, 94, 96-құжаттар; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 9, 46-құжат; № 15, 78-құжат; 21-II, 130-құжат; № 22-I, 143-құжат):
1) 1-бап мынадай мазмұндағы 15) тармақшамен толықтырылсын:
"15) жер қойнауын пайдаланушының шығыстары туралы мәліметтердің аудиті – жер қойнауын пайдаланушының пайдалы қазбаларды барлау және өндіру жөніндегі операцияларға арналған шығыстарының аудиті.";
2) 3-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 4-3) тармақшамен толықтырылсын:
"4-3) жер қойнауын пайдаланушының шығыстары туралы мәліметтердің аудитін жүргізу;";
3) 5-баптың 2-тармағының жетінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
""Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінде көзделген жағдайларда көмірсутектерді барлау және өндіруге немесе қатты пайдалы қазбаларды барлау және өндіру жөніндегі операцияларды жүргізуге жер қойнауын пайдалану құқығына ие заңды тұлғалар;".
8. "Концессиялар туралы" 2006 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2006 ж., № 14, 88-құжат; 2008 ж., № 15-16, 64-құжат; № 21, 97-құжат; 2009 ж., № 24, 133-құжат; 2010 ж., № 7, 29-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 20, 151-құжат; 2012 ж., № 2, 11, 15-құжаттар; 2013 ж., № 15, 76, 82-құжаттар; № 20, 113-құжат; 2014 ж., № 11, 64-құжат; № 12, 82-құжат; 19-II, 96-құжат; 2015 ж., № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 117-құжат; 2016 жылғы 9 сәуірде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне төрелік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2016 жылғы 8 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы):
2-баптың 1-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Заңның ережелерi жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізумен байланысты қатынастарға қолданылмайды. Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізумен байланысты қатынастар "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының кодексіне сәйкес реттелiп, жүзеге асырылады.".

7. В Закон Республики Казахстан от 20 ноября 1998 года "Об аудиторской деятельности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., № 22, ст. 309; 2000 г., № 22, ст. 408; 2001 г., № 1, ст. 5; № 8, ст. 52; 2002 г., № 23-24, ст. 193; 2003 г., № 11, ст. 56; № 12, ст. 86; № 15, ст. 139; 2004 г., № 23, ст. 138; 2005 г., № 14, ст. 58; 2006 г., № 8, ст. 45; 2007 г., № 2, ст. 18; № 4, ст. 28; 2009 г., № 2-3, ст. 21; № 17, ст. 79; № 18, ст. 84; № 19, ст. 88; 2010 г., № 5, ст. 23; № 17-18, ст. 112; 2011 г., № 1, ст. 2; № 5, ст. 43; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 15; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 13, ст. 91; № 15, ст. 97; 2013 г., № 10-11, ст. 56; № 15, ст. 79; 2014 г., № 1, ст. 4; № 10, ст. 52; № 11, ст. 61; № 19-I, 19-II, ст. 94, 96; № 23, ст. 143; 2015 г., № 9, ст. 46; № 15, ст. 78; 21-II, ст. 130; № 22-I, ст. 143):
1) статью 1 дополнить подпунктом 15) следующего содержания:
"15) аудит сведений по расходам недропользователя – аудит расходов недропользователя на операции по разведке и добыче полезных ископаемых.";
2) пункт 2 статьи 3 дополнить подпунктом 4-3) следующего содержания:
"4-3) проведение аудита сведений по расходам недропользователя;";
3) абзац седьмой пункта 2 статьи 5 изложить в следующей редакции:
"в случаях, предусмотренных Кодексом Республики Казахстан "О недрах и недропользовании", юридические лица, обладающие правом недропользования на проведение операций по разведке и добыче углеводородов или разведке и добыче твердых полезных ископаемых;".
8. В Закон Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "О концессиях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2006 г., № 14, ст. 88; 2008 г., № 15-16, ст. 64; № 21, ст. 97; 2009 г., № 24, ст. 133; 2010 г., № 7, ст. 29; 2011 г., № 1, ст. 2; № 20, ст. 151; 2012 г., № 2, ст. 11, 15; 2013 г., № 15, ст. 76, 82; № 20, ст. 113; 2014 г., № 11, ст. 64; № 12, ст. 82; № 19-II, ст. 96; 2015 г., № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 117; Закон Республики Казахстан от 8 апреля 2016 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам арбитража", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 9 апреля 2016 г.):
часть вторую пункта 1 статьи 2 изложить в следующей редакции:
"Положения настоящего Закона не распространяются на отношения, связанные с проведением операций по недропользованию. Отношения, связанные с проведением операций по недропользованию, регулируются и осуществляются в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О недрах и недропользовании".".

9. "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" 2006 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2006 ж., № 16, 96-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; 2008 ж., № 21, 95-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; № 13, 114-құжат; 2012 ж., № 3, 27-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат):
72-баптың 6-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Пайдалы қазбаларды өндіруге Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексінде белгіленген арнайы экологиялық талаптарды ескере отырып, уәкілетті органның келісімімен, жер қойнауын зерделеу жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның ұсынуымен Қазақстан Республикасы Үкiметiнің шешімі бойынша айрықша жағдайларда жол беріледі.".
10. "Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігі туралы" 2012 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2012 ж., № 1, 3-құжат; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 14, 94-құжат; 2013 ж., № 14, 75-құжат; 2014 ж., №1, 4-құжат; № 7, 37-құжат; № 11, 61-құжат; № 14, 84-құжат; № 16, 90-құжат; № 21, 118, 122-құжаттар; 2015 ж., № 20-IV, 113-құжат; № 21-II, 130-құжат; № 22-V, 154, 156-құжаттар; № 23-II, 172-құжат; 2016 ж., № 7-I, 50-құжат; № 12, 87-құжат):
15-баптың 1-тармағының 27) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"27) жер қойнауын зерделеу жөніндегі уәкілетті орган – жер қойнауын геологиялық зерделеу саласындағы мемлекеттік саясат пен бақылаудың, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жер қойнауын пайдалану саласында өзге де функциялардың іске асырылуын қамтамасыз ететін орталық атқарушы орган;".
11. "Ұлттық әл-ауқат қоры туралы" 2012 жылғы 1 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2012 ж., № 4, 29-құжат; 2014 ж., № 4-5, 24-құжат; № 12, 82-құжат; 2015 ж., №19-II, 102-құжат; №22-I,140-құжат; №23-II, 172-құжат):
18-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2."Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының кодексінде көзделген тәртіппен және шарттарда жер қойнауын пайдалану құқығына және (немесе) жер қойнауын пайдалану құқығымен байланысты объектіге ие тұлғаның жер қойнауын пайдалану құқығын (оның бір бөлігін) және (немесе) жер қойнауын пайдалану құқығымен байланысты объектіні иеліктен шығару ниеті болған жағдайда мемлекет Қор, ұлттық компания немесе уәкілетті мемлекеттік орган арқылы жер қойнауын пайдалану құқығын (оның бір бөлігін) және (немесе) жер қойнауын пайдалану құқығымен байланысты объектіні иемденудің басым құқығына ие болады.".

9. В Закон Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "Об особо охраняемых природных территориях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2006 г., № 16, ст. 96; 2007 г., № 1, ст. 4; 2008 г., № 21, ст. 95; № 23, ст. 114; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2; № 5, ст. 43; № 11, ст. 102; № 13, ст. 114; 2012 г., № 3, ст. 27; № 15, ст. 97; 2013 г., № 9, ст. 51; № 14, ст. 75; 2014 г., № 19-I, 19-II, ст. 96):
часть вторую пункта 6 статьи 72 изложить в следующей редакции:
"Добыча полезных ископаемых допускается в исключительных случаях по решению Правительства Республики Казахстан, представлению уполномоченного государственного органа по изучению недр, согласованному с уполномоченным органом, с учетом специальных экологических требований, установленных Экологическим кодексом Республики Казахстан.".
10. В Закон Республики Казахстан от 6 января 2012 года "О национальной безопасности Республики Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2012 г., № 1, ст. 3; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 14, ст. 94; 2013 г., № 14, ст. 75; 2014 г., № 1, ст. 4; № 7, ст. 37; № 11, ст. 61; № 14, ст. 84; № 16, ст. 90; № 21, ст. 118, 122; 2015 г., № 20-IV, ст. 113; № 21-II, ст. 130; № 22-V, ст. 154, 156; № 23-II, ст. 172; 2016 г., № 7-I, ст. 50; № 12, ст. 87):
подпункт 27) пункта 1 статьи 15 изложить в следующей редакции:
"27) уполномоченный орган по изучению недр – центральный исполнительный орган, обеспечивающий реализацию государственной политики и контроль в сфере геологического изучения недр, а также иные функции в сфере недропользования, установленные законодательством Республики Казахстан;".
11. В Закон Республики Казахстан от 1 февраля 2012 года "О Фонде национального благосостояния" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2012 г., № 4, ст. 29; 2014 г., № 4-5, ст. 24; № 12, ст. 82; 2015 г.,№ 19-II, ст. 102; № 22-I, ст. 140; № 23-II, ст. 172):
пункт 2 статьи 18 изложить в следующей редакции:
"2. В порядке и на условиях, предусмотренных Кодексом Республики Казахстан "О недрах и недропользовании", в случае намерения лица, обладающего правом недропользования и (или) объектом, связанным с правом недропользования, произвести отчуждение права недропользования (его части) и (или) объекта, связанного с правом недропользования, государство через Фонд, национальную компанию или уполномоченный государственный орган обладает приоритетным правом приобретения права недропользования (его части) и (или) объекта, связанного с правом недропользования.".

12. "Магистральдық құбыр туралы" 2012 жылғы 22 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2012 ж., № 11, 79-құжат; 2014 ж., № 7, 37-құжат; № 10, 52-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; № 24, 145-құжат; 2015 ж., № 9, 46-құжат; № 20-IV,113-құжат):
1-бап мынадай мазмұндағы 18-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"18-1) терминал меншік иесі – магистральдық мұнай құбыры объектілерінің құрамына кірмейтін, резервуарлар болып табылатын өнеркәсіп объектісіне, сондай-ақ мұнайды көлікке (теміржол цистерналары, автоцистерналары, танкерлер және басқалары) немесе мұнай құбырына қабылдау және (немесе) жөнелтуге арналған платформаға иелік ететін заңды немесе жеке тұлға;";
2) 8-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. магистральдық құбырдың меншік иесіне не өзгедей заңды негізде магистральдық құбырға иелік етуші тұлға уәкілетті органға жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ведомстволық статистикалық бақылау немесе әкімшілік есепке алу үшін мұнайды тасымалдау жөнінде қажетті мәліметтерді ұсынады.";
3) 25-баптың 3-1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-1.Мұнай тасымалдауға арналған магистралдық құбырлар Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасына сәйкес есепке алудың бақылау аспаптарымен жарақтандырылуға тиіс.".
4) мынадай мазмұндағы 25-1-баппен толықтырылсын:
"25-1-бап. Терминал меншік иелелерінің өнімді сақтау, қабылдау және (немесе) жөнелту жөніндегі қызметтер көрсетуді ұсынуы
1. Терминал меншік иелері мұнай тасымалының жұмыс істеп тұрған маршруттары бойынша, өнім сақтайтын резервуарлар болып табылатын өзінің өнеркәсіптік объектісімен, сондай-ақ мұнайды қабылдау және(немесе) жөнелту үшін көлікке (теміржол цистерналарына, автоцистерналарға, танкерлерге және басқаларына) немесе мұнай құбырына арналған платформалармен мұнайды сақтау, қабылдау және (немесе) жөнелту жөніндегі қызметтер көрсетуді мұнайды сақтау, қабылдау және (немесе) жөнелту шартына, терминал меншік иесінің ішкі құжаттарына және Қазақстан Республикасының заңына сәйкес ұсынады.
2. Терминал меншік иелері өздерінің өнеркәсіп объектілерін жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес есепке алу құралдарымен жарақтандырады.".
3. Терминал меншік иесі магистральдық құбыр саласындағы уәкілетті органға жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ведомстволық статистикалық байқау немесе әкімшілік есепке алу үшін қажетті мұнай қозғалысы туралы деректерді ұсынуға міндетті;";

12. В Закон Республики Казахстан от 22 июня 2012 года "О магистральном трубопроводе" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2012 г., № 11, ст. 79; 2014 г., № 7, ст. 37; № 10, ст. 52; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; № 24, ст. 145; 2015 г., № 9, ст. 46; № 20-IV, ст. 113):
1) статью 1 дополнить подпунктом 18-1) следующего содержания:
"18-1) собственник терминала – юридическое или физическое лицо, владеющее не входящим в состав объектов магистрального нефтепровода промышленным объектом для хранения продукции, представляющим собой резервуары, а также платформу для приема и (или) отгрузки нефти на транспорт (железнодорожные цистерны, автоцистерны, танкеры и прочее) или нефтепровод;";
2) пункт 3 статьи 8 изложить в следующей редакции:
"3. Собственник магистрального трубопровода либо лицо, владеющее магистральным трубопроводом на ином законном основании, представляют в уполномоченный орган данные по транспортировке нефти, необходимые для ведомственного статистического наблюдения или административного учета, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании.";
3) пункт 3-1 статьи 25 изложить в следующей редакции:
"3-1. Магистральные трубопроводы, предназначенные для транспортировки нефти, должны быть оснащены контрольными приборами учета в соответствии с законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании.";
4) дополнить статьей 25-1 следующего содержания:
"Статья 25-1 Предоставление собственниками терминалов услуг по хранению, приему и (или) отгрузке продукции
1. Услуги по хранению, приему и (или) отгрузке нефти предоставляются отправителям собственниками терминалов по действующим маршрутам транспортировки нефти на своих промышленных объектах для хранения продукции, представляющих собой резервуары, а также платформах для приема и (или) отгрузки нефти на транспорт (железнодорожные цистерны, автоцистерны, танкеры и прочее) или нефтепровод, в соответствии с договором на предоставление услуг по хранению, приему и (или) отгрузке нефти, внутренними документами собственника терминала и законодательством Республики Казахстан.
2. Собственники терминалов оснащают свои промышленные объекты приборами учета в соответствии с законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании.
3. Собственник терминала обязан представлять в уполномоченный орган в области магистрального трубопровода данные по движению нефти, необходимые для ведомственного статистического наблюдения или административного учета, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании.".

13. "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы туралы" 2013 жылғы 16 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2013 ж., № 2, 9-құжат; № 15, 81-құжат; 2014 ж., № 7, 37-құжат; № 21, 122, 123-құжаттар; № 22, 131-құжат; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 20-IV, 113-құжат; 2016 ж., № 8-II, 71-құжат):
1) 53-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Континенттік қайраң режімін сақтауды бақылау жер қойнауын зерделеу жөніндегі уәкілетті органға және Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметіне жүктеледі.";
2) 54-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Континенттік қайраң режімінің бұзылуына байланысты құқық бұзушылықтар анықталған жағдайда, жер қойнауын зерделеу жөніндегі уәкілетті орган және Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті осы Заңға сәйкес заңсыз іс-әрекеттерді тоқтату үшін қажетті шаралар қолданады.".
14. "Азаматтық қорғау туралы" 2014 жылғы 11 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 7, 36-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 15, 78-құжат, № 19-II, 103, 104-құжаттар; № 20-I, 111-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 23-I, 169-құжат):
73-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
"7) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының кодексіне сәйкес өнеркәсіп қауіпсіздігі саласындағы сараптама жасалуға жататын жобалау құжаттары.".
15. "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 9, 51-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; №23, 143-құжат; 2015 ж., № 2, 3-құжат, № 8, 45-құжат; № 9, 46-құжат; № 11, 57-құжат; № 16, 79-құжат; № 19-II, 103-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 21-I, 128-құжат; № 21-III, 135-құжат; № 22-II, 144, 145-құжаттар; № 22-V, 156, 158-құжаттар; № 22-VI, 159-құжат; № 23-I, 169-құжат; 2016 ж., № 1, 2, 4-құжаттар); №6, 45-құжат; №7-I, 50-құжат; №7-II, 53-құжат; № 8-I, 62-құжат; №8-II, 68-құжат):
1) 28-баптың 1-тармағының 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) көмірсутектер;";
2) 30-баптың 1 және 2-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Атом энергиясын пайдалану саласындағы, қаржы саласындағы және қаржы ресурстарын шоғырландыруға байланысты қызмет, білім беру, көмірсутектер саласындағы лицензияларды және (немесе) лицензияға қосымшаларды қоспағанда, лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны не оларды беруден дәлелді бас тартуды лицензиар он бес жұмыс күнінен кешіктірмей береді.

13. В Закон Республики Казахстан от 16 января 2013 года "О Государственной границе Республики Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2013 г., № 2, ст. 9; № 15, ст. 81; 2014 г., № 7, ст. 37; № 21, ст. 122, 123; № 22, ст. 131; 2015 г., № 1, ст. 2; № 20-IV, ст. 113; 2016 г., № 8-II, ст. 71):
1) пункт 5 статьи 53 изложить в следующей редакции:
"5. Контроль за соблюдением режима континентального шельфа возлагается на уполномоченный орган по изучению недр и Пограничную службу Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.";
2) пункт 2 статьи 54 изложить в следующей редакции:
"2. В случае выявления правонарушений, связанных с нарушением режима континентального шельфа, уполномоченный орган по изучению недр и Комитет национальной безопасности Республики Казахстан применяют необходимые меры к прекращению незаконной деятельности в соответствии с настоящим Законом.".
14. В Закон Республики Казахстан от 11 апреля 2014 года "О гражданской защите" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 7, ст. 36; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; 2015 г., № 1, ст. 2; № 15, ст. 78; № 19-II, ст. 103,104; № 20-I, ст. 111; № 20-IV, ст. 113; № 23-I, ст. 169):
пункт 1 статьи 73 дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
"7) проектные документы, подлежащие экспертизе в области промышленной безопасности в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О недрах и недропользовании".".
15. В Закон Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 9, ст. 51; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 23, ст. 143; 2015 г., № 2, ст. 3; № 8, ст. 45; № 9, ст. 46; № 11, ст. 57; № 16, ст. 79; № 19-II, ст. 103; № 20-IV, ст. 113; № 21-I, ст. 128; № 21-III, ст. 135; № 22-II, ст. 144, 145; № 22-V, ст. 156, 158; № 22-VI, ст. 159; № 23-I, ст. 169; 2016 г., № 1, ст. 2, 4; № 6, ст. 45; № 7-I, ст. 50; № 7-II, ст. 53; № 8-I, ст. 62; № 8-II, ст. 68):
1) подпункт 5) пункта 1 статьи 28 изложить в следующей редакции:
"5) углеводородов;";
2) пункты 1 и 2 статьи 30 изложить в следующей редакции:
"1. Лицензия и (или) приложение к лицензии либо мотивированный отказ в их выдаче выдаются лицензиаром не позднее пятнадцати рабочих дней, за исключением лицензий и (или) приложений к лицензии в сфере использования атомной энергии, финансовой сфере и деятельности, связанной с концентрацией финансовых ресурсов, сферах образования, углеводородов.

2. Атом энергиясын пайдалану саласындағы, қаржы саласындағы және қаржы ресурстарын шоғырландыруға байланысты қызмет, білім беру, көмірсутектер саласындағы лицензия және (немесе) лицензияға қосымша не оларды беруден дәлелді бас тарту Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес белгіленген тиісті құжаттармен қоса өтініш ұсынылған күннен бастап отыз жұмыс күнінен кешіктірілмей беріледі.";
3) 34-баптың 9-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Осы баптың 4 және 5-тармақтарында көзделген негіздер бойынша лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны лицензиар осы баптың 4 және 5-тармақтарында көзделген негіздер бойынша осы баптың 4-тармағының үшінші бөлігінде және 5-тармағының үшінші бөлігінде белгіленген тиісті құжаттармен қоса өтініш берілген күннен бастап, отыз жұмыс күнінен кешіктірілмей қайта ресімделетін атом энергиясын пайдалану, қаржы саласындағы және қаржы ресурстарын шоғырландыруға байланысты қызмет, экспорттық бақылауға жататын өнімнің импорты және экспорты, білім беру, көмірсутектер саласындағы лицензияларды және (немесе) лицензияға қосымшаларды қоспағанда, он бес жұмыс күнінен кешіктірмей қайта ресімдейді.";
20) 1-қосымшаның "Мұнай және газ саласындағы қызметті лицензиялау" бөлігінде:
8 реттік нөмірі, жолдың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Көмірсутек саласындағы қызметті лицензиялау";
8 реттік нөмірі, жолы мынадай редакцияда жазылсын:
"
8.
Көм(ірсутектер саласындағы тау-кен өндірістерін (көмірсутектер), мұнай-химия өндірістерін жобалауға (технологиялық) және (немесе) пайдалануға, магистральдық газ құбырларын, мұнай құбырларын, мұнай өнімдері құбырларын пайдалануға арналған лицензия
1. Мұнайды, газды, мұнай-газ конденсатын өндiру
2. Көмірсутектер кен орындарында технологиялық жұмыстарды жүргізу (кәсіпшілік зерттеулер, сейсмикалық барлау жұмыстары; геофизикалық жұмыстар).
3. Мұнай; газ; газ конденсаты; айдама ұңғымаларындағы атқылау-жару жұмыстары.
4. Құрлықтағы; теңiздегі; iшкi су айдындарындағы көмірсутектер кен орындарында ұңғымаларды бұрғылау.
5. Кен орындарында ұңғымаларды жер асты жөндеу (ағымдағы; күрделі).
6. Көмірсутектер кен орындарында ұңғымаларды цементтеу; сынау; игеру; сынаудан өткізу.
7. Көмірсутектер кен орындарында ұңғымаларды консервациялау; жою.
8. Мұнай қабаттарының мұнай беруiн арттыру және ұңғымалардың өнiмдiлiгiн ұлғайту.
9. Құрлықтағы; теңiздегі көмірсутектер кен орындарында мұнайдың төгiлуiн болғызбау және жою жөнiндегi жұмыстар.
10. Мұнай-химия өндiрiстерiн жобалау (технологиялық) және (немесе) пайдалану.

2. Лицензия и (или) приложение к лицензии либо мотивированный отказ в их выдаче в сфере использования атомной энергии, финансовой сфере и деятельности, связанной с концентрацией финансовых ресурсов, сферах образования, углеводородов выдаются не позднее тридцати рабочих дней со дня представления заявления с соответствующими документами, установленными в соответствии с законами Республики Казахстан.";
3) пункт 9 статьи 34 изложить в следующей редакции:
"9. Лицензия и (или) приложение к лицензии по основаниям, предусмотренным пунктами 4 и 5 настоящей статьи, переоформляются лицензиаром не позднее пятнадцати рабочих дней, за исключением лицензий и (или) приложений к лицензии в сфере использования атомной энергии, в финансовой сфере и деятельности, связанной с концентрацией финансовых ресурсов, импорта и экспорта продукции, подлежащей экспортному контролю, образования, углеводородов, которые по основаниям, предусмотренным пунктами 4 и 5 настоящей статьи, переоформляются не позднее тридцати рабочих дней со дня представления заявления с соответствующими документами, установленными частью третьей пункта 4 и частью третьей пункта 5 настоящей статьи.";
4) в разделе "Лицензирование деятельности в сфере нефти и газа" приложения 1 к указанному закону:
заголовок строки, порядковый номер 8, изложить в следующей редакции:
"Лицензирование деятельности в сфере углеводородов";
строку, порядковый номер 8, изложить в следующей редакции:
"
8.
Лицензия на проектирование (технологическое) и (или) эксплуатацию горных производств (углеводороды), нефтехимических производств, эксплуатацию магистральных газопроводов, нефтепроводов, нефтепродуктопроводов в сфере углеводородов
1. Добыча нефти, газа, нефтегазоконденсата.
2. Ведение
технологических работ (промысловые исследования; сейсморазведочные работы; геофизические работы) на месторождениях углеводородов.
3. Прострелочно-
взрывные работы в нефтяных;
газовых; газоконденсатных; нагнетательных скважинах.
4. Бурение скважин на месторождениях углеводородов на суше; на море; на внутренних водоемах.
5. Подземный ремонт (текущий; капитальный) скважин на месторождениях.
6. Цементация;
испытания; освоение; опробование скважин на месторождениях углеводородов.
7. Консервация;
ликвидация скважин на месторождениях углеводородов.
8. Повышение
нефтеотдачи нефтяных пластов и увеличение производительности скважин.
9. Работы по
предотвращению и ликвидации разливов на месторождениях углеводородов на суше; на море.
10. Проектирование
(технологическое) и (или) эксплуатация нефтехимических производств.

11. Көмірсутектер кен орындарына арналған жобалардың жобалық құжаттарын; технологиялық регламенттерін; техникалық-экономикалық негiздемесiн жасау.
12. Магистральдық газ құбырларын, мұнай құбырларын, мұнай өнiмдерi құбырларын пайдалану.
Иеліктен шығарылмайтын; 1-сынып
":
5) 2-қосымшаның 4-сынып "ресурстары шектелген квоталар пайдаланатын қызметке берілетін рұқсаттар" бөлімінде
реттік нөмірі 96, жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
96.
Жер қойнауын пайдаланушының жасанды аралдарды, бөгеттерді, құрылыстар мен қондырғыларды, сондай-ақ көмірсутектерді барлау және (немесе) өндіру операцияларына байланысты өзге де объектілерді пайдалану процесінде өртке қарсы қорғауды қамтамасыз ету тәртібін мемлекеттік бақылау жөніндегі органдармен келісуі
Жасанды аралдарды, бөгеттерді, құрылыстар мен қондырғыларды, сондай-ақ мұнай операцияларына байланысты өзге де объектілерді пайдалану процесінде өртке қарсы қорғауды қамтамасыз ету тәртібін келісу-хат
";
270 реттік нөмірі, жолы мынадай редакцияда жазылсын:
"
207
Жер асты суларын барлауға рұқсат беру
Жер асты суларын барлауға рұқсат
";
283 реттік нөмірі, жолы мынадай редакцияда жазылсын:
"
283
Теңiздегі объектілерді салуға немесе орналастыруға рұқсат беру
Теңiздегі объектілерді салуға немесе орналастыруға рұқсат
";
285, 286 және 287 реттік нөмірлері, жолдары алып тасталсын;
289 реттік нөмірі, жолы мынадай редакцияда жазылсын:
"
289
Шикі газды алау етіп жағуға рұқсаттар беру
Шикі газды алау етіп жағуға рұқсат
".
309 реттік нөмірі, жолы мынадай редакцияда жазылсын:
"
309
Көмірсутектердің кен орындарын әзірлеу жобасын бекіту
Көмірсутектердің кен орындарын әзірлеу жобасын бекіту туралы хат-шешім
".
16) "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы" 2015 жылғы 31 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 20-VII, 116-құжат):
2-баптың 6-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Жер қойнауын пайдалану саласындағы мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын іске асыруға байланысты қатынастар осы Заңмен және "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының кодексімен реттеледі.".
2-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

11. Составление
проектных документов; технологических регламентов; технико-экономического обоснования проектов для месторождений углеводородов.
12. Эксплуатация
магистральных газопроводов, нефтепроводов, нефтепродуктопроводов.
Неотчуждаемая;
класс 1
";
5) в разделе "Класс 4 - "разрешения, выдаваемые на деятельность с ограниченными ресурсами или с использованием квот" приложения 2 к указанному закону:
строку, порядковый номер 96, изложить в следующей редакции:
"
96
Согласование недропользователем порядка обеспечения противопожарной защиты искусственных островов, дамб, сооружений и установок, а также иных объектов, связанных с операциями по разведке и (или) добыче углеводородов в процессе их эксплуатации с органами по государственному контролю
Письмо-согласование порядка обеспечения противопожарной защиты искусственных островов, дамб, сооружений и установок, а также иных объектов, связанных с операциями по разведке и (или) добыче углеводородов в процессе их эксплуатации
";
строку, порядковый номер 270, изложить в следующей редакции:
"
270.
Выдача разрешения на разведку подземных вод
Разрешение на разведку подземных вод
";
строку, порядковый номер 283, изложить в следующей редакции:
"
283
Выдача разрешения на создание и размещение морских объектов
Разрешение на создание и размещение морских объектов
";
строки, порядковые номера 285, 286 и 287, исключить;
строку, порядковый номер 289, изложить в следующей редакции:
"
289
Выдача разрешения на сжигание в факелах сырого газа
Разрешение на сжигание в факелах сырого газа
";
строку, порядковый номер 309, изложить в следующей редакции:
"
309.
Утверждение проекта разработки месторождений углеводородов
Письмо-решение об утверждении проекта разработки месторождений углеводородов
".
16. В Закон Республики Казахстан от 31 октября 2015 года "О государственно-частном партнерстве" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 20-VII, ст. 116):
пункт 6 статьи 2 изложить в следующей редакции:
"6. Отношения, связанные с реализацией проектов государственно-частного партнерства в сфере недропользования, регулируются настоящим Законом и Кодексом Республики Казахстан "О недрах и недропользовании".".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении шести месяцев после дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан