"Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 25 тамыздағы № 522 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 2 ақпандағы № 43 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 02.02.2022 № 43 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) бекітілсін.
2. Орталық және жергілікті атқарушы органдар мен өзге де ұйымдар Бағдарламаны іске асыру жөнінде шаралар қабылдасын.
3. Жауапты орталық және жергілікті атқарушы органдар, ұйымдар (келісім бойынша) "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 29 қарашадағы № 790 қаулысына сәйкес Бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарына сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігіне ақпарат берсін.
4. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігіне жүктелсін.
6. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Б. Сағынтаев
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2018 жылғы 25 тамыздағы
№ 522 қаулысымен
бекітілген
"Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы
Ескерту. Бағдарламаға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 29.07.2019 № 546 қаулысымен.
1. Бағдарламаның паспорты
2. Кіріспе
3. Ағымдағы ахуалды талдау
4. Бағдарламаның мақсаттары, нысаналы индикаторлары, міндеттері мен іске асыру нәтижелерінің көрсеткіштері
5. Бағдарламаның негізгі бағыттары, мақсаттары мен міндеттеріне қол жеткізу жолдары және тиісті шаралар
6. Қажетті ресурстар
1-тарау. Бағдарламаның паспорты
Атауы
"Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы
Әзірлеу үшін негіздеме
"Қазақстан Республикасын индустриялық-инновациялық дамытудың 2015 – 2019 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын бекіту туралы және "Мемлекеттік бағдарламалар тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 957 Жарлығына толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2014 жылғы 1 тамыздағы № 874 Жарлығы; 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексі
Бағдарламаны әзірлеуге жауапты мемлекеттік орган,
Бағдарламаны іске асыруға жауапты мемлекеттік органдар мен ұйымдар
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
Орталық және жергілікті атқарушы органдар, квазимемлекеттік сектор субъектілері
Бағдарламаның мақсаты
Өңірлік кәсіпкерліктің тұрақты және теңгерімді өсуін қамтамасыз ету, сондай-ақ бар жұмыс орындарын сақтау және жаңа тұрақты жұмыс орындарын құру
Міндеттері

Об утверждении Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 августа 2018 года № 522. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 февраля 2022 года № 43.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 02.02.2022 № 43 (вводится в действие со дня его подписания и подлежит официальному опубликованию).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Государственную программу поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020" (далее – Программа).
2. Центральным и местным исполнительным органам и иным организациям принять меры по реализации Программы.
3. Ответственным центральным и местным исполнительным органам, организациям (по согласованию) представлять информацию в Министерство национальной экономики Республики Казахстан согласно Плану мероприятий по реализации Программы в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2017 года № 790 "Об утверждении Системы государственного планирования в Республике Казахстан".
4. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно приложению к настоящему постановлению.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство национальной экономики Республики Казахстан.
6. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 25 августа 2018 года № 522
Государственная программа поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020"
Сноска. Государственная программа с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 19.04.2019 № 215; от 29.07.2019 № 546.
1. Паспорт Программы
2. Введение
3. Анализ текущей ситуации
4. Цели, задачи, целевые индикаторы и показатели результатов реализации Программы
5. Основные направления, пути достижения поставленных целей Программы и соответствующие меры
6. Необходимые ресурсы
Глава 1. Паспорт Программы
Наименование
Государственная программа поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020"
Основание для разработки
Указ Президента Республики Казахстан от 1 августа 2014 года № 874 "Об утверждении Государственной программы индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2015 – 2019 годы и о внесении дополнения в Указ Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 957 "Об утверждении Перечня государственных программ";
Предпринимательский кодекс Республики Казахстан от 29 октября 2015 года.
Государственный орган, ответственный за разработку Программы,
Министерство национальной экономики Республики Казахстан
Государственные органы и организации, ответственные за реализацию Программы
Центральные и местные исполнительные органы, субъекты квазигосударственного сектора
Цель Программы
Обеспечение устойчивого и сбалансированного роста регионального предпринимательства, а также поддержание действующих и создание новых постоянных рабочих мест
Задачи

1. Ауылдық елді мекендер, шағын қалалар мен моноқалалар кәсіпкерлерінің қаржыландыруға қолжетімділігін арттыру.
2. Ауылдық елді мекендер, шағын қалалар мен моноқалалар кәсіпкерлерінің өндірістік қуатын ұлғайту.
3. Ауылдық елді мекендерде, шағын қалалар мен моноқалаларда кәсіпкерлердің бизнес бастамаларын кеңейту.
4. Өңдеуші өнеркәсіп өндірген өнім көлемін ұлғайту.
5. Бәсекеге қабілетті жаңа өндірістер құру.
6. Халықтың шағын және орта кәсіпкерлікте жұмыспен қамтылуын ұлғайту.
7. Шетелдік валюталардың ауытқуларына байланысты валюталық тәуекелдердің кредиттік тәуекелге көшуіне жол бермеу.
8. Кәсіпкерлікті ақпараттық-талдамалық қамтамасыз ету.
9. Кәсіпкерлердің/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерінің құзыретін арттыру.
10. Кәсіпкерлердің/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерінің өнімділігін арттыру.
11. Іскерлік байланыстарды кеңейту.
Іске асыру мерзімдері
2015 – 2019 жылдар
Нысаналы индикаторлар
Бағдарламада қойылған міндеттерді орындау жолымен 2020 жылға қарай мынадай нысаналы индикаторларға қол жеткізілетін болады:
1. ЖІӨ құрылымында өңдеуші өнеркәсіптің үлесін кемінде 12,5 %-ға жеткізу.
2. ШОК-тың өнім шығару көлемін 2014 жылғы деңгейден 1,5 есеге ұлғайту.
3. Белсенді жұмыс істейтін ШОК субъектілерін 2014 жылғы деңгейден 50 %-ға ұлғайту.
4. ШОК-та жұмыс істейтіндердің санын 2014 жылғы деңгейден 50 %-ға ұлғайту.
Қаржыландыру көздері мен көлемдері
Бағдарламаны іске асыруға 2015 – 2019 жылдары 145 819 065 мың теңге көлемінде бюджет қаражаты жұмсалатын болады.
1)республикалық бюджеттен берілетін қаражат:
2015 – 55 960 992 мың теңге;
2016 – 53 939 805 мың теңге;
2017 – 16 910 820 мың теңге;
2018 – 10 374 471 мың теңге;
2019 – 8 632 977 мың теңге;
2) жергілікті бюджеттен берілетін қаражат:
2017 – 30 000 000 мың теңге;
2018 – 30 000 000 мың теңге;
2019 – 30 000 000 мың теңге;
3) Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін қаражат:
2015 – 9 781 530 мың теңге,
2016 – 14 565 048 мың теңге
2017 – 8 561 115 мың теңге.
2-тарау. Кіріспе
Ескерту. 2-тарауға өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 29.12.2018 № 944 қаулысымен.
"Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) Қазақстан Республикасы Президентінің "Жаңа онжылдық – жаңа экономикалық өрлеу – Қазақстанның жаңа мүмкіндіктері" атты Қазақстан халқына Жолдауын және Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 17 ақпандағы № 925 Жарлығымен бекітілген Қазақстанның 2020 жылға дейінгі жалпыұлттық даму жоспарын іске асыру үшін әзірленді.
Бағдарлама Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан – 2030" Стратегиясы және "Қазақстан жолы – 2050: бір мақсат, бір мүдде, бір болашақ" атты Қазақстан халқына жолдауларының мақсаттарына қол жеткізуге бағытталған.
Жалпы елдің орнықты экономикалық дамуын қамтамасыз ету жеке кәсіпкерліктің және бірінші кезекте, шағын және орта бизнестің жай-күйі мен даму деңгейіне тәуелді. Мемлекеттің экономикалық өсуіне ықпалын тигізетін бәсекелестік дамымаған, материалдық және материалдық емес ресурстарды тиімсіз пайдалану, ішкі сұраныстың импортқа тәуелділігі, жұмыссыздық, кедейшілік және басқалары сияқты көптеген проблемаларды шешу үшін экономиканың нақ осы секторының әлеуетті мүмкіндіктері өте зор.
Шағын және орта бизнестің экономиканы әртараптандырудағы рөлі де маңызды. Индустриялық-инновациялық дамытудың мемлекеттік бағдарламасы (бұдан әрі – ИИДМБ) іске асыру жағдайында, жұмыс процестеріне шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің қатарынан көптеген қосалқы мердігерлер жұмылдырылуы мүмкін ірі өндірістер көбірек қалыптастырылатын болады. Ауылдарда, шағын қалалар мен моноқалаларда шағын кәсіпкерлік субъектілері тұрғындардың тұтынушылық сұранысын қанағаттандыруға бағдарланған секторларда жұмыс істей отырып, дамуға жаңа импульс беруі тиіс.
Осыған байланысты жеке кәсіпкерлікті қолдау бойынша, қаржыландыруға қолжетімділікті жақсартуды, қажетті инфрақұрылымды қамтамасыз етуді, құзыретті арттыруға жәрдемдесуді, консультациялық қолдау алуды және кәсіпкерлік бастамаларды бірлесіп іске асыру үшін әріптестер тартуды қамтитын, бірақ олармен шектелмейтін жүйелі шаралар қабылдау қажет.

1. Повышение доступности к финансированию предпринимателей сельских населенных пунктов, малых городов и моногородов.
2. Увеличение производственных мощностей предпринимателей сельских населенных пунктов, малых городов и моногородов.
3. Расширение бизнес инициативы предпринимателей в сельских населенных пунктах, малых городах и моногородах.
4. Увеличение объемов произведенной продукции обрабатывающей промышленности.
5. Создание новых конкурентоспособных производств.
6. Увеличение занятости населения в малом и среднем предпринимательстве.
7. Недопущение трансформации валютных рисков в кредитные в связи с колебаниями иностранных валют.
8. Информационно-аналитическое обеспечение предпринимательства.
9. Повышение компетенций предпринимателей/субъектов индустриально-инновационной деятельности.
10. Повышение производительности предпринимателей/субъектов индустриально-инновационной деятельности.
11. Расширение деловых связей.
Сроки реализации
2015-2019 годы
Целевые индикаторы
Путем выполнения задач, поставленных в Программе, к 2020 году будут достигнуты следующие целевые индикаторы:
1. Доведение доли обрабатывающей промышленности в структуре ВВП не менее 12,5 %.
2. Увеличение объема выпуска продукции МСП в 1,5 раза от уровня 2014 года.
3. Увеличение активно действующих субъектов МСП на 50 % от уровня 2014 года.
4. Увеличение количества занятых в МСП на 50 % от уровня 2014 года.
Источники и объемы финансирования
На реализацию Программы в 2015-2019 годах будут направлены средства бюджета в размере 145 819 065 тыс. тенге*,
1) средства из республиканского бюджета:
2015 – 55 960 992 тыс. тенге;
2016 – 53 939 805тыс. тенге;
2017 – 16 910 820тыс. тенге;
2018 – 10 374 471 тыс. тенге;
2019 – 8 632 977 тыс. тенге;
2) средства из местного бюджета:
2017– 30 000 000 тыс. тенге;
2018 – 30 000 000 тыс. тенге;
2019– 30 000 000 тыс. тенге,
3) средства из Национального фонда Республики Казахстан:
2015 – 9 781 530 тыс. тенге;
2016 – 14 565 048 тыс. тенге;
2017 – 8 561 115 тыс. тенге.
Глава 2. Введение
Сноска. Глава 2 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 29.12.2018 № 944.
Государственная программа поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020" (далее – Программа) разработана для реализации Послания Президента Республики Казахстан народу Казахстана "Новое десятилетие - Новый экономический подъем - новые возможности Казахстана" и Общенационального плана развития Казахстана до 2020 года, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 17 февраля 2010 года № 925.
Программа направлена на достижение цели посланий Президента Республики Казахстан народу Казахстана "Стратегия "Казахстан - 2030" и "Казахстанский путь - 2050: единая цель, единые интересы, единое будущее".
От состояния и уровня развития частного предпринимательства и, в первую очередь, малого и среднего предпринимательства, зависит обеспечение устойчивого экономического развития страны в целом. Именно этот сектор экономики имеет огромные потенциальные возможности для решения многих проблем, влияющих на экономический рост государства, таких как неразвитая конкуренция, неэффективное использование материальных и нематериальных ресурсов, зависимость внутреннего спроса от импорта, безработица, бедность и др.
Важна роль малого и среднего предпринимательства в диверсификации экономики. В условиях реализации ГПИИР будет формироваться все больше крупных производств, в рабочих процессах которых может быть задействовано множество субподрядчиков из числа субъектов малого и среднего предпринимательства. В селах, малых городах и моногородах субъекты предпринимательства должны задать новый импульс развития, работая в секторах, ориентированных на удовлетворение потребительского спроса населения.
В связи с этим необходимо принятие системных мер по поддержке частного предпринимательства, которые будут включать, но не ограничиваться улучшением доступа к финансированию, обеспечением необходимой инфраструктуры, содействием в повышении компетенции, получением консультационной поддержки и привлечением партнеров для совместной реализации предпринимательских инициатив.

2015 – 2019 жылдар кезеңінде іске асырылатын Бағдарлама өңірлік кәсіпкерліктің орнықты және теңгерімді өсуін, сондай-ақ барын сақтауды және жаңа тұрақты жұмыс орындарын құруды қамтамасыз етеді.
Бағдарламаны іске асырудың төрт негізгі бағыты:
1) моноқалалар, шағын қалалар мен ауылдық елді мекендер кәсіпкерлерінің жаңа бизнес-бастамаларын қолдау;
2) экономиканың басым секторларында және өңдеуші өнеркәсіп салаларында қызметін жүзеге асыратын кәсіпкерлерге салалық қолдау көрсету;
3) кәсіпкерлердің валюталық тәуекелдерін төмендету;
4) кәсіпкерлікті қаржылай емес қолдау шараларын ұсыну.
Негізгі терминдер мен анықтамалар
Осы Бағдарламада мынадай негізгі терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) банк – Бағдарламаға қатысатын екінші деңгейдегі банк;
2) банктік кредит (бұдан әрі – кредит) – банктік қарыз шартының негізінде мерзімділік, ақылылық, қайтарымдылық, қамтамасыз етілу және нысаналы пайдалану шарттарында банктің кәсіпкерге беретін ақшалай қаражат сомасы;
3) даму банкі – "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы және/немесе оның үлестес лизингтік компаниясы;
4) қаржылай емес қолдау операторының веб-порталы – қолданушыларға қаржылай емес қолдау шаралары электрондық форматта ұсынылатын қаржылай емес қолдау операторының ақпараттық жүйесі;
5) кепілдік беру – Бағдарлама шарттарында және кепілдік шартына сәйкес кәсіпкердің кредит бойынша міндеттемелерді орындауын қамтамасыз ету ретінде ішінара кепілдік беру түрінде пайдаланылатын кәсіпкерлерді мемлекеттік қолдау нысаны;
6) мемлекеттік-жекешелік әріптестік – мемлекеттік әріптес пен жекеше әріптес арасындағы "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы" 2015 жылғы 31 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңында айқындалған белгілерге сәйкес келетін ынтымақтастық нысаны;
7) ИИДМБ – Қазақстан Республикасы Президентінің 2014 жылғы 1 тамыздағы № 874 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасын индустриялық-инновациялық дамытудың 2015 – 2019 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы;
8) қаржылық лизинг шарты – шарттары бойынша лизингтік компания/банк кәсіпкерге қаржылық лизинг беретін лизингтік компания/банк және кәсіпкер арасында жасалған жазбаша келісім;
9) банктік қарыз шарты – шарттары бойынша банк кәсіпкерге кредит беретін банк пен кәсіпкер арасында жасалған жазбаша келісім, сондай-ақ банкте кредиттік желі ашу туралы келісім;
10) ақпараттық жүйе – ақпараттық өзара іс-қимыл арқылы белгілі бір технологиялық әрекеттерді іске асыратын және нақты функционалдық міндеттерді шешуге арналған ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың және техникалық құжаттаманың ұйымдастырылып ретке келтірілген жиынтығы;

Программа, которая будет реализована в период 2015-2019 годы, обеспечит устойчивый и сбалансированный рост регионального предпринимательства, а также поддержание действующих и создание новых постоянных рабочих мест.
Четыре основных направления реализации Программы:
1) поддержка бизнес-инициатив предпринимателей моногородов, малых городов и сельских населенных пунктов;
2) отраслевая поддержка предпринимателей, осуществляющих деятельность в приоритетных секторах экономики и отраслях обрабатывающей промышленности;
3) снижение валютных рисков предпринимателей;
4) предоставление нефинансовых мер поддержки предпринимательства.
Основные термины и определения
В настоящей Программе используются следующие основные термины и определения:
1) банк – банк второго уровня, участвующий в Программе;
2) банковский кредит (далее - кредит) – сумма денежных средств, предоставляемых банком на основании договора банковского займа предпринимателю на условиях срочности, платности, возвратности, обеспеченности и целевого использования;
3) банк развития – акционерное общество "Банк Развития Казахстана" и/или его аффилированная лизинговая компания;
4) веб-портал оператора нефинансовой поддержки – информационная система оператора нефинансовой поддержки, где пользователям предоставляются нефинансовые меры государственной поддержки в электронном формате;
5) гарантирование – форма поддержки предпринимателей, используемая в виде предоставления частичной гарантии в качестве обеспечения исполнения обязательств по кредиту предпринимателя, на условиях Программы и в соответствии с договором гарантии;
6) государственно-частное партнерство – форма сотрудничества между государственным партнером и частным партнером, соответствующая признакам, определенным в Законе Республики Казахстан от 31 октября 2015 года "О государственно-частном партнерстве";
7) ГПИИР – Государственная программа индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2015 - 2019 годы, утвержденная Указом Президента Республики Казахстан от 1 августа 2014 года № 874;
8) договор финансового лизинга – письменное соглашение, заключенное между лизинговой компанией/банком и предпринимателем, по условиям которого лизинговая компания/банк предоставляет предпринимателю финансовый лизинг;
9) договор банковского займа – письменное соглашение, заключенное между банком и предпринимателем, по условиям которого банк предоставляет кредит предпринимателю, а также соглашение об открытии кредитной линии в банке;
10) информационная система – организационно-упорядоченная совокупность информационно-коммуникационных технологий и технической документации, реализующих определенные технологические действия посредством информационного взаимодействия и предназначенных для решения конкретных функциональных задач;

11) лизингтік компания – Бағдарламаға қатысатын лизингтік компания;
12) лизингтік мәміле (лизинг) – лизингке қатысушылардың азаматтық құқықтары мен міндеттерін белгілеуге, өзгертуге және тоқтатуға бағытталған келісілген іс-қимылдар жиынтығы;
13) Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісі – облыс әкімі айқындайтын, қаланың/ауданның Бағдарламаға қатысу үшін қажетті құжаттарды дайындау және жинау бойынша кәсіпкерлерді консультациялық сүйемелдеуді жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшесі;
14) ісін жаңа бастаған жас кәсіпкер – жеке кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркелу мерзімі кредит алу үшін банкке өтініш берген кезде кемінде үш жылды құрайтын 29 жасқа дейінгі (қоса алғанда) жеке кәсіпкер (жас шамасы ісін жаңа бастаған жеке кәсіпкердің банкке өтініш берген күнге айқындалады, жұмыс істеп жатқан үлестес кәсіпкерлердің ағымдағы қызметінен ерекшеленетін жаңа қызмет түрін құрған кезде ісін жаңа бастаған жас кәсіпкердің жұмыс істеп жатқан кәсіпкерлермен бірге үлестес болуына жол беріледі);
15) халықаралық шетелдік ұйымдар (бұдан әрі – ХШҰ) – шетелдік тағылымдамаларды ұйымдастыруда және шетелдік әріптестермен іскерлік байланыстар орнатуда шағын және орта кәсіпкерлік кәсіпорындарына жәрдем көрсететін және/немесе шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерін дамытуға жәрдем көрсетуге бағытталған халықаралық үкіметтік емес ұйымдар;
16) ісін жаңа бастаған кәсіпкер – жеке кәсіпкер немесе заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркелу мерзімі банкке/лизингтік компанияға/микроқаржы ұйымына кредит/лизингтік шарт/микрокредит үшін өтініш берген кезде кемінде үш жылды құрайтын кәсіпкер (жұмыс істеп жатқан үлестес кәсіпкерлердің ағымдағы қызметінен ерекшеленетін жаңа қызмет түрін құрған кезде ісін жаңа бастаған кәсіпкердің жұмыс істеп жатқан кәсіпкерлермен бірге үлестес болуына жол беріледі);
17) ЭҚЖЖ (бұдан әрі – Бағдарлама шеңберінде экономиканың басым секторлары) – Бағдарламаға 2-қосымшаға сәйкес экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішіне сәйкес экономиканың басым секторлары;
18) қаржылай емес қолдау көрсететін оператор – "Сыртқы консультанттарды тарту арқылы алдыңғы қатарлы кәсіпорындардың консультациялық жобаларын бірлесіп қаржыландыру (ЕҚДБ-ның Қазақстан Республикасының шағын және орта кәсіпкерлігін қолдау жөніндегі бағдарламасы)", "Шағын және орта кәсіпкерліктің топ-менеджментін оқыту" құрамдауыштарын қоспағанда, Бағдарламаның төртінші бағыты шеңберінде кәсіпкерлерге мемлекеттік қаржылай емес қолдау көрсетуді жүзеге асыратын Ұлттық кәсіпкерлер палатасы;

11) лизинговая компания – лизинговая компания, участвующая в Программе;
12) лизинговая сделка (лизинг) – совокупность согласованных действий участников лизинга, направленных на установление, изменение и прекращение гражданских прав и обязанностей;
13) местный координатор Программы – определяемое акимом области структурное подразделение города/района, осуществляющее консультационное сопровождение предпринимателей по подготовке и сбору документов, необходимых для участия в Программе;
14) начинающий молодой предприниматель – индивидуальный предприниматель в возрасте до 29 лет (включительно), срок государственной регистрации которого в качестве индивидуального предпринимателя составляет на момент обращения в банк за кредитом менее трех лет (возраст определяется на дату обращения начинающего индивидуального предпринимателя в банк, допускается аффилиированность молодого начинающего предпринимателя с действующими предпринимателями при условии создания нового вида деятельности, отличающегося от текущей деятельности действующего аффилированного предпринимателя);
15) международные зарубежные организации (далее – МЗО) – международные неправительственные организации, содействующие предприятиям малого и среднего предпринимательства в организации зарубежных стажировок и установлении деловых связей с иностранными партнерами и/или нацеленные на содействие развитию субъектов малого и среднего предпринимательства;
16) начинающий предприниматель – предприниматель, срок государственной регистрации которого в качестве индивидуального предпринимателя или юридического лица составляет на момент обращения в банк/лизинговую компанию/микрофинансовую организацию за кредитом/договором лизинга/микрокредитом менее трех лет (допускается аффилиированность начинающего предпринимателя с действующими предпринимателями при условии создания нового вида деятельности, отличающегося от текущей деятельности действующего аффилированного предпринимателя);
17) ОКЭД (далее - приоритетные сектора экономики в рамках Программы) – приоритетные сектора экономики в соответствии с общим классификатором видов экономической деятельности согласно приложению 2 к Программе;
18) оператор нефинансовой поддержки – Национальная палата предпринимателей, осуществляющая государственную нефинансовую поддержку Предпринимателям в рамках четвертого направления Программы, за исключением компонентов "Софинансирование консультационных проектов передовых предприятий путем привлечения внешних консультантов (Программа ЕБРР по поддержке малого и среднего предпринимательства Республики Казахстан)", "Обучение топ-менеджмента малого и среднего предпринимательства";

19) білім беру мекемесі – бизнес-тренингтер өткізу және "Іскерлік байланыстар" жобасына қатысушылардың шет елдердегі тағылымдамасын консультациялық сүйемелдеу арқылы басшы жұмыскерлер мен менеджерлердің біліктілігін арттыру жөнінде қызметтер көрсететін ұйым;
20) кәсіпкер – өз қызметін 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес жүзеге асыратын шағын және (немесе) орта кәсіпкерлік субъектісі, сондай-ақ "Қолжетімді кредит беру міндетін шешу үшін ұзақ мерзімді теңгелік өтімділікті қамтамасыз етудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 11 желтоқсандағы № 820 қаулысымен бекітілген Басым жобаларға кредит беру тетігінде көрсетілген жеке кәсіпкерлік субъектілері;
21) жоба – кіріс алуға бағытталған және Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін бастамашылық қызмет ретінде кәсіпкер жүзеге асыратын кәсіпкерлік қызметтің түрлі бағыттарындағы іс-қимылдар мен іс-шаралардың жиынтығы (бір жобаның шеңберінде бірнеше банктік кредит алуға жол беріледі);
22) "бір терезе" қағидаты – өтінім берушілердің (азаматтардың, заңды тұлғалар мен жеке кәсіпкерлердің) мемлекеттік қызметтер көрсетуді алу құқықтарын растайтын түрлі құжаттар мен анықтамаларды әртүрлі сатылардан жинау және әртүрлі сатыларға беру процестеріне қатысуын болдырмауды немесе барынша ықтимал шектеуді көздейтін мемлекеттік қызмет көрсету кезіндегі жұмысты ұйымдастыру;
23) Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі – облыс (астана, республикалық маңызы бар қала) әкімі айқындайтын облыстық (астана, республикалық маңызы бар қала) деңгейде Бағдарламаның іске асырылуына жауапты жергілікті атқарушы органның құрылымдық бөлімшесі;
24) субсидиялау – кәсіпкер болашақта кәсіпкердің операциялық қызметіне жататын белгілі бір шарттарды орындаудың орнына кредиттер/лизинг бойынша сыйақы ретінде банкке/микроқаржы ұйымына/лизингтік компанияға төлейтін шығыстарды ішінара өтеу үшін пайдаланылатын кәсіпкерлерді мемлекеттік қаржылық қолдау нысаны;
25) субсидиялар – субсидиялау шарттарының негізінде кәсіпкерлерді субсидиялау шеңберінде қаржы агенттігі/микрокредиттеу жөніндегі уәкілетті ұйым банкке/микроқаржы ұйымына/лизингтік компанияға өтеусіз және қайтарымсыз негізде төлейтін мерзімді төлемдер;
26) уәкілетті орган – кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган;

19) образовательное учреждение – организация, оказывающая услуги по повышению квалификации руководящих работников и менеджеров путем проведения бизнес-тренингов и консультационного сопровождения стажировки участников проекта "Деловые связи" за рубежом;
20) предприниматель – субъект малого и (или) среднего предпринимательства, осуществляющий свою деятельность в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан от 29 октября 2015 года, а также субъект частного предпринимательства, указанный в Механизме кредитования приоритетных проектов, утвержденном постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 декабря 2018 года № 820 "О некоторых вопросах обеспечения долгосрочной тенговой ликвидности для решения задачи доступного кредитования";
21) проект – совокупность действий и мероприятий в различных направлениях предпринимательской деятельности, осуществляемых предпринимателем в качестве инициативной деятельности, направленной на получение дохода и не противоречащей законодательству Республики Казахстан (в рамках одного проекта допускается получение нескольких банковских кредитов);
22) принцип "одного окна" – организация работы при предоставлении государственных услуг, предусматривающих исключение или максимально возможное ограничение участия заявителей (граждан, юридических лиц и индивидуальных предпринимателей) в процессах сбора из разных инстанций и предоставления в разные инстанции различных документов и справок, подтверждающих права заявителей на получение государственных услуг;
23) региональный координатор Программы – определяемое акимом области (столицы, города республиканского значения) структурное подразделение местного исполнительного органа, ответственное за реализацию Программы на областном уровне (столицы, города республиканского значения);
24) субсидирование – форма государственной финансовой поддержки предпринимателей, используемая для частичного возмещения расходов, уплачиваемых предпринимателем банку/микрофинансовой организации/лизинговой компании, в качестве вознаграждения по кредитам/лизингу в обмен на выполнение в будущем определенных условий, относящихся к операционной деятельности предпринимателя;
25) субсидии – периодические выплаты на безвозмездной и безвозвратной основе, осуществляемые финансовым агентством/ уполномоченной организацией по микрокредитованию банку/микрофинансовой организации/лизинговой компании, в рамках субсидирования предпринимателей на основании договоров субсидирования;
26) уполномоченный орган – уполномоченный орган по предпринимательству;

27) қаржы агенттігі – Бағдарлама шеңберінде қаржылық қолдауды іске асыру мен мониторингтеуді жүзеге асыратын "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы.
28) құрамдауыштардың/құралдың операторы – Бағдарламаның төртінші бағыты шеңберінде қаржылай емес қолдау құрамдауыштарын/құралдарын іске асыруды жүзеге асыратын ұлттық басқарушы холдинг немесе акцияларының жүз пайызы ұлттық басқарушы холдингке тиесілі заңды тұлғалар, сондай-ақ мемлекет жүз пайыз қатысатын ұйым;
29) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры – зейнетақы жарналарын тарту және зейнетақы төлемдері жөніндегі қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға (бұдан әрі – БЖЗҚ);
30) ұлттық институт – бизнес-инкубаторлар қызметін қолдау және бизнес-инкубациялау шеңберінде индустриялық-инновациялық жобаларға мемлекеттік гранттар беру процестерін сүйемелдеу жөніндегі оператор функцияларын жүзеге асыратын технологиялық даму саласындағы ұлттық даму институты;
31) индустриялық-инновациялық қызмет субъектісі – экономиканың басым секторларында индустриялық-инновациялық жобаларды іске асыратын не ішкі және (немесе) сыртқы нарықтарға отандық өңделген тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді ілгерілету жөніндегі қызметті жүзеге асыратын жеке және (немесе) заңды тұлға;
32) электрондық өтінім – ақпарат электрондық-цифрлық нысанда берілген және электрондық цифрлық қолтаңба арқылы куәландырылған мемлекеттік қолдауды алуға арналған өтінім;
33) электрондық құжаттар топтамасы – өтінім берушінің немесе осы құжатты куәландыру өкілеттіктеріне ие адамның немесе мемлекеттік қызметті алушының өзі болған кезде берген жазбаша келісімі негізінде кәсіпкерлерге қызмет көрсету орталығының уәкілетті жұмыскерінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған, электрондық-цифрлық нысанда түпнұсқа құжаттың түрін және ақпаратын (деректерін) толығымен көрсететін құжаттар.
3-тарау. Ағымдағы ахуалды талдау
Бағдарламаны іске асыру өңірлік жеке кәсіпкерлікті дамытуға және бәсекеге қабілеттілікті дамытуға бағытталған.
"Бизнестің жол картасы-2020" бағдарламасын іске асыру кезеңінде 2010 жылдан 2017 жылға дейін қолдау көрсету бағдарланған экономиканың шикізаттық емес секторларының даму көрсеткіштерінде оң үрдіс байқалды. Пайыздық мөлшерлемелерді субсидиялау құралдарын пайдалану мен кредиттерге кепілдік беру есебінен мемлекет өңдеуші өнеркәсіп, көлік және байланыс сияқты салаларды кредиттеу көлемін ұлғайту үшін екінші деңгейдегі банктерді ынталандыра алды.

27) финансовое агентство – акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму", осуществляющее реализацию и мониторинг финансовой поддержки в рамках Программы;
28) оператор компонента/инструмента – национальный управляющий холдинг или юридические лица, сто процентов акций которых принадлежит национальному управляющему холдингу, а также организация со стопроцентным участием государства, осуществляющие реализацию компонентов/инструментов нефинансовой поддержки в рамках четвертого направления Программы;
29) единый накопительный пенсионный фонд – юридическое лицо, осуществляющее деятельность по привлечению пенсионных взносов и пенсионным выплатам (далее – ЕНПФ).
30) национальный институт – национальный институт развития в области технологического развития, осуществляющий функции оператора по поддержке деятельности бизнес-инкубаторов и сопровождению процессов предоставления государственных грантов индустриально-инновационным проектам в рамках бизнес-инкубирования;
31) субъект индустриально-инновационной деятельности – физическое и (или) юридическое лицо, реализующее индустриально-инновационные проекты в приоритетных секторах экономики либо осуществляющее деятельность по продвижению отечественных обработанных товаров, работ и услуг на внутренний и (или) внешние рынки;
32) электронная заявка – заявление на получение государственной поддержки, в котором информация представлена в электронно-цифровой форме и удостоверена посредством электронной цифровой подписи;
33) электронный пакет документов – документы, полностью воспроизводящие вид и информацию (данные) подлинного документа в электронно-цифровой форме, удостоверенные электронной цифровой подписью заявителя или лица, обладающего полномочиями на удостоверение данного документа, либо уполномоченного работника центра обслуживания предпринимателей, на основании письменного согласия получателя государственной услуги, данного в момент его личного присутствия.
Глава 3. Анализ текущей ситуации
Реализация Программы нацелена на развитие регионального частного предпринимательства и развитие конкурентоспособности.
В период реализации Программы "Дорожная карта бизнеса-2020" с 2010 по 2017 годы в показателях развития несырьевых секторов экономики, на которые была ориентирована поддержка, наметились положительные тенденции. За счет использования инструментов субсидирования процентных ставок и гарантирования кредитов государству удалось стимулировать банки второго уровня к увеличению объемов кредитования таких отраслей как обрабатывающая промышленность, транспорт и связь.

2017 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша "Бизнестің жол картасы-2020" бағдарламасы бойынша жұмыс істеп тұрған кредиттер портфелі 1 463 млрд. теңгені құрады, олардың ішінде инвестициялық мақсаттарға арналған кредиттік портфель 968 млрд. теңге.
2018 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша экономиканың басым секторлары бойынша банктік кредиттер портфелінің жалпы көлемі 9 397 млрд. теңгені, экономиканың басым секторлары бойынша кредит портфелінің жалпы көлемінде "Бизнестің жол картасы-2020" бірыңғай бағдарламасының қамтуы 15,5 % құрады (бұл экономиканың басым секторларындағы жалпы кредит портфеліндегі қолданыстағы субсидиялау және кепілдік беру шарттарының пайызы).
Жалпы 2010 – 2017 жылдар аралығында банктердің өңдеуші өнеркәсіптегі жиынтық кредиттік портфелі 2,9 есе (455 млрд. теңгеден 1 323 млрд. теңгеге дейін), көлік секторында – 2,3 есе (252 млрд. теңгеден 573 млрд. теңгеге дейін), байланыс секторында – 1,9 есе (51 млрд. теңгеден 99 млрд. теңгеге дейін) ұлғайды.
Өңдеуші өнеркәсіпке берілген кредиттердің жиынтық көлемі осы үш жыл ішінде 3 есе (383 млрд. теңгеден 1 153 млрд. теңгеге дейін), көлік секторына – 2,6 есе (145 млрд. теңгеден 377 млрд. теңгеге дейін), байланыс секторына – 2,1 есе (22 млрд. теңгеден 46 млрд. теңгеге дейін) өсті.
"Бизнестің жол картасы-2020" бағдарламасында кредит қаражатының соңғы тұтынушысы қаржыландыру тартқан сыйақы мөлшерлемесі бойынша шектеу көзделген. "Бизнестің жол картасы-2020" бағдарламасын іске асыру нәтижесінде берілген кредиттер бойынша сыйақы мөлшерлемесі айтарлықтай төмендеді. 2010 – 2017 жылдар аралығында өңдеуші өнеркәсіпке берілген кредиттер бойынша орташа мөлшерлеме жылдық 12 %-дан 10,3 %-ға дейін, көлік секторына – жылдық 12,5 %-дан 10,3 %-ға дейін төмендеді.
Қалыптасып отырған ағымдағы жағдайды ескере отырып, мемлекет инвестициялар үшін барлық жағдайлар мен мүмкіндіктерді жасап отырғанын, алайда айналым қаражатын толықтыруды қалайтын шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерін қолдау болмай отырғанын көруге болады. Кредит беру құрылымы жөніндегі деректерді негізге ала отырып, Бағдарлама құралдарын осы бағытта кеңейту шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерін қолдау деңгейін айтарлықтай жоғарылатып, осылайша елдегі шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің неғұрлым елеулі өсуіне алғышарт жасайды деп айтуға болады.
Оқыту түрінде қаржылай емес мемлекеттік қолдау көрсету "Бизнестің жол картасы-2020" бағдарламасына 2011 жылы енгізілді. Осы бағыт іске асырылған жылдары аталмыш қолдау танымал бола түсті. 2018 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша "Шағын және орта бизнестің топ-менеджментін оқыту" жобасы бойынша 2 525 кәсіпкер оқытылды. Кәсіпкерлікті қолдау инфрақұрылымын жасау бойынша жұмыс жүргізілді. Мәселен, 2014 жылғы 1 желтоқсанда облыс орталықтары мен ірі қалаларда 18 кәсіпкерлерге қызмет көрсету орталығы ашылды, оларда 273 мың кәсіпкерге 438 мыңнан астам консультация берілді. Өңірлік деңгейде 14 ұтқыр кәсіпкерлікті қолдау орталығы жұмыс істейді, оларда 52 мың кәсіпкерге 73 мың көшпелі консультация берілді. Бұдан басқа жұмыс істейтін кәсіпкерлік қызметіне сервистік қолдау көрсетіледі. Мәселен, 192 мыңнан астам кәсіпкерге 428 мың қызмет көрсетілді.
Осылайша, ағымдағы жағдайды талдау Бағдарлама ірі қалалардан тыс шағын және орта кәсіпкерлікті нысаналы қолдауды және кәсіпкерлік әлеуетті күшейтуді көздеуі тиіс екенін көрсетіп отыр.

По состоянию на 1 января 2017 года портфель действующих кредитов в рамках Единой Программы "Дорожная карта бизнеса-2020" составил 1 463 млрд. тенге, из которых портфель кредитов на инвестиционные цели - 968 млрд. тенге.
Общий объем банковского портфеля кредитов по приоритетным секторам экономики по состоянию на 1 января 2018 года - 9 397 млрд. тенге, охват Единой Программы "Дорожная карта бизнеса-2020" в общем объеме кредитного портфеля по приоритетным секторам экономики составил 15,5 % (это процент действующих договоров субсидирования и гарантирования в общем кредитном портфеле приоритетных секторов экономики).
В целом с 2010 по 2017 годы совокупный кредитный портфель банков в обрабатывающей промышленности увеличился в 2,9 раза (с 455 млрд. тенге до 1 323 млрд. тенге), в секторе транспорта - в 2,3 раза (с 252 млрд. тенге до 573 млрд. тенге), в секторе связи - в 1,9 раза (с 51 млрд. тенге до 99 млрд. тенге).
Совокупный объем выданных кредитов обрабатывающей промышленности за эти три года вырос в 3 раза (с 383 млрд. тенге до 1 153 млрд. тенге), сектору транспорта - в 2,6 раза (с 145 млрд. тенге до 377 млрд. тенге), сектору связи - в 2,1 раза (с 22 млрд. тенге до 46 млрд. тенге).
Программой "Дорожная карта бизнеса-2020" было предусмотрено ограничение по ставке вознаграждения, по которой конечный потребитель кредитных средств привлекал финансирование. В результате реализации Программой "Дорожная карта бизнеса-2020" ставки по выданным кредитам заметно снизились. С 2010 по 2017 годы средневзвешенная ставка по выданным кредитам обрабатывающей промышленности снизилась с 12 % до 10,3 % годовых, сектору транспорта – с 12,5 % до 10,3 % годовых.
Исходя из сложившейся текущей ситуации видно, что государством созданы все условия и возможности для инвестиций, но отсутствует поддержка субъектов малого и среднего предпринимательства, желающих пополнить оборотные средства. Основываясь на данных по структуре кредитования, можно констатировать, что расширение инструментов Программы в этом направлении значительно повысит уровень поддержки субъектов малого и среднего предпринимательства, тем самым создав предпосылки к более существенному росту субъектов малого и среднего предпринимательства в стране.
Нефинансовая государственная поддержка в виде обучения вошла в Программу "Дорожная карта бизнеса-2020" в 2011 году. За годы реализации этого направления данная поддержка обрела популярность. По состоянию на 1 января 2018 года обучение по проекту "Обучение топ-менеджмента малого и среднего бизнеса" - прошли 2 525 предпринимателей. Проведена работа по созданию инфраструктуры поддержки предпринимательства. Так, на 1 января 2018 года функционируют 18 центров обслуживания предпринимателей в областных центрах и крупных городах, в которых более 273 тыс. предпринимателей получили более 438 тыс. консультаций. На региональном уровне оперируют 14 мобильных центров поддержки предпринимательства, которые оказали 52 тыс. клиентам более 73 тыс. выездных консультаций. Кроме того, оказывается сервисная поддержка действующей предпринимательской деятельности. Так, более чем 192 тыс. предпринимателям оказано 428 тыс. услуг.
Таким образом, анализ текущей ситуации показывает, что Программа должна предусматривать целенаправленную поддержку малого и среднего предпринимательства вне крупных городов и усиление предпринимательского потенциала.

2015 жылдан бастап Ұлттық кәсіпкерлер палатасы (бұдан әрі – ҰКП) "Бизнестің жол картасы-2020" бірыңғай бағдарламасы шеңберінде қаржылай емес қолдау операторы болып табылады. Осылайша, 2015 жылдан бастап ҰКП мынадай жобаларды жүзеге асыруда:
1. Бизнес-Кеңесші
2. Бизнес-Өсу
3. Іскерлік қатынастар
4. Аға синьорлар
5. Бизнес-Насихат
6. Моноқалалардағы қолдау орталықтары
7. Шағын қалалар мен аудан орталықтарындағы қолдау орталықтары.
Бағдарлама шеңберінде "Жаңа бизнес бастамаларды қолдау" бағыты бойынша қаржыландыруға қол жеткізуді арттыру, жобалардың өндірістік қуатын арттыру, ауылдық елді мекендерде, шағын және моноқалаларда, кәсіпкерлердің бизнес бастамалары мен олардың жобаларын кеңейту сияқты проблемалық мәселелер шешілетін болады.
Моноқалалар, шағын қалалар мен ауылдық елді мекендер кәсіпкерлерінің қаржыландыруға қол жеткізуін арттыру үшін банктердің кредиттері бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау, банктердің кәсіпкерлер мен микроқаржы ұйымдарына берген кредиттеріне ішінара кепілдік беру, микрокредиттер беру жүзеге асырылатын болады.
Моноқалалар, шағын қалалар мен ауылдық елді мекендер кәсіпкерлерінің өндірістік қуаттылығын арттыру үшін ауылдық елді мекендер, шағын қалалар мен моноқалалар кәсіпкерлерінің жобаларына жетіспейтін инфрақұрылымды жеткізу жүзеге асырылады.
Моноқалаларда, шағын қалалар мен ауылдық елді мекендерде кәсіпкерлердің бизнес-бастамаларын кеңейту үшін мемлекеттік гранттар беру жүзеге асырылады.
Экономиканың басым секторларында және өңдеуші өнеркәсіп салаларында кәсіпкерлікті дамыту өңдеуші өнеркәсіп өндірген өнімнің көлемін ұлғайту, бәсекеге қабілетті жаңа өндірістерді құру, шағын және орта кәсіпкерлікте халықтың жұмыспен қамтылуын ұлғайту міндеттерін шешеді.
Өңдеуші өнеркәсіп өндірген өнім көлемін ұлғайту үшін банктердің/лизингтік компаниялардың кредиттер/лизингтік мәмілелер бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау және банктердің кәсіпкерлерге берген кредиттеріне ішінара кепілдік беру шаралары жүзеге асырылады.
Бәсекеге қабілетті жаңа өндіріс орындарын құру үшін кәсіпкерлердің жобаларын және индустриялық аймақтарды жетіспейтін инфрақұрылыммен қамтамасыз ету жүзеге асырылатын болады.
Шағын және орта кәсіпкерлікте халықты жұмыспен қамтуды ұлғайту үшін банктердің/даму банкінің/лизингтік компаниялардың кредиттер/лизингтік мәмілелер бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау және банктердің/даму банкінің кәсіпкерлерге берген кредиттеріне ішінара кепілдік беру, кәсіпкерлер жобаларының және индустриялық аймақтардың жетіспейтін инфрақұрылымын қамтамасыз ету жүзеге асырылатын болады.
Шетелдік валюталардың ауытқуларына байланысты валюталық тәуекелдіктердің кредиттікке өзгеруін болдырмау үшін банктердің/даму банкінің/лизингтік компаниялардың кредиттер/лизингтік мәмілелер бойынша сыйақы мөлшерлемесін ұлттық және шетел валюталарында субсидиялау жүзеге асырылатын болады.
Кәсіпкерлікке қаржылай емес қолдау көрсету жөніндегі проблемалардың шешімі кәсіпкерлікті ақпараттық-талдамалық қамтамасыз ету, кәсіпкерлердің/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерінің құзыретін арттыру, кәсіпкерлердің/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерінің өнімділігін арттыру, іскерлік байланыстарды кеңейту болып табылады.
Кәсіпкерлікті ақпараттық-талдамалық қамтамасыз ету үшін "Бизнес-насихат" жобасы бойынша мемлекеттік қолдау шараларын, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде кәсіпкерлік қызметті жүргізу шарттары туралы және агроөнеркәсіптік кешен субъектілерін мемлекеттік қолдау шараларын түсіндіру жүзеге асырылатын болады.
Кәсіпкерлердің/ индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерінің құзыретін арттыру үшін кәсіпкерлік қызметтің негіздерін оқыту, мамандардың, кәсіпорынның топ-менеджерлерінің біліктілігін арттыру, жұмыс істеп тұрған кәсіпкерлік қызметті жүргізуге сервистік қолдау көрсету, рұқсат құжаттары мен техникалық шарттар алу мәселелері бойынша консультациялар беру жүзеге асырылатын болады.
Кәсіпкерлердің/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерінің өнімділігін арттыру үшін басқарудың жаңа әдістерін енгізу, өндіріс технологиясы, өнімділікті арттыру және кәсіпорынның энергия қуатын үнемдеу, сондай-ақ кәсіпорындарды технологиялық дамыту мәселелері бойынша сырттан консультанттар тарту жүзеге асырылатын болады.
Іскерлік байланыстарды кеңейту үшін шетелдік серіктестермен іскерлік байланыстар орнату және отандық өңделген тауарларды жылжыту жүзеге асырылатын болады.

Стоит отметить тот факт, что с 2015 года оператором нефинансовой поддержки в рамках Единой программы "Дорожная карта бизнеса-2020" является Национальная палата предпринимателей (далее - НПП). Таким образом, начиная с 2015 года, следующие проекты реализовываются НПП:
1. Бизнес-Советник
2. Бизнес-Рост
3. Деловые связи
4. Старшие сеньоры
5. Бизнес-Насихат
6. Центры поддержки в моногородах
7. Центры поддержки в малых городах и районных центрах.
В рамках Программы по направлению "Поддержка новых бизнес-инициатив" решаются такие проблемные вопросы как повышение доступности к финансированию, увеличение производственных мощностей проектов, расширение бизнес-инициативы предпринимателей сельских населенных пунктов, малых городов и моногородов и их проектов.
Для повышения доступности к финансированию предпринимателей моногородов, малых городов и сельских населенных пунктов осуществляются субсидирование ставки вознаграждения по кредитам банков, частичное гарантирование кредитов банков, выданных предпринимателям и микрофинансовым организациям, предоставление микрокредитов.
Для увеличения производственных мощностей предпринимателей моногородов, малых городов и сельских населенных пунктов осуществляется подведение недостающей инфраструктуры к проектам предпринимателей сельских населенных пунктов, малых городов и моногородов.
Для расширения бизнес-инициативы предпринимателей в моногородах, малых городах и сельских населенных пунктах осуществляется выдача государственных грантов.
Развитие предпринимательства в приоритетных секторах экономики и отраслях обрабатывающей промышленности решит задачи увеличения объемов произведенной продукции обрабатывающей промышленности, создания новых конкурентоспособных производств, увеличения занятости населения в малом и среднем предпринимательстве.
Для увеличения объемов произведенной продукции обрабатывающей промышленности осуществляются субсидирование ставки вознаграждения по кредитам/лизинговым сделкам банков/лизинговых компаний и частичное гарантирование кредитов банков, выданных предпринимателям.
Для создания новых конкурентоспособных производств будет осуществляться обеспечение недостающей инфраструктуры проектов предпринимателей и индустриальных зон.
Для увеличения занятости населения в малом и среднем предпринимательстве осуществляются субсидирование ставки вознаграждения по кредитам/лизинговым сделкам банков/банка развития/лизинговых компаний и частичное гарантирование кредитов банков/банка развития, выданных предпринимателям, обеспечение недостающей инфраструктуры проектов предпринимателей и индустриальных зон.
Для недопущения трансформации валютных рисков в кредитные в связи с колебаниями иностранных валют осуществляется субсидирование ставки вознаграждения по кредитам/лизинговым сделкам банков/банка развития/лизинговых компаний в национальной и иностранной валютах.
Решением проблем по предоставлению нефинансовых мер
поддержки предпринимательства являются информационно-аналитическое обеспечение предпринимательства, повышение компетенций предпринимателей/субъектов индустриально-инновационной деятельности, повышение производительности предпринимателей/субъектов индустриально-инновационной деятельности, расширение деловых связей.
Для информационно-аналитического обеспечения предпринимательства будет осуществляться разъяснение мер государственной поддержки по проекту "Бизнес-насихат" об условиях ведения предпринимательской деятельности в государствах-членах Евразийского экономического союза и мер государственной поддержки субъектов агропромышленного комплекса.
Для повышения компетенций предпринимателей/ субъектов индустриально-инновационной деятельности осуществляются обучение основам предпринимательской деятельности, повышение квалификации специалистов, топ-менеджеров предприятий, предоставление сервисной поддержки ведения действующей предпринимательской деятельности, предоставление консультаций по вопросам получения разрешительных документов и технических условий.
Для повышения производительности субъектов индустриально-инновационной деятельности будут осуществляться привлечение внешних консультантов по вопросам внедрения новых методов управления, технологий производства, повышения производительности и энергосбережения предприятий, а также технологическое развитие предприятий.
Для расширения деловых связей будут осуществляться установление деловых связей с иностранными партнерами и продвижение отечественных обработанных товаров.

4-тарау. Бағдарламаның мақсаттары, нысаналы индикаторлары, міндеттері мен іске асыру нәтижелерінің көрсеткіштері
4.1. Бағдарламаның мақсаты
1. Бағдарламаның мақсаты өңірлік кәсіпкерліктің орнықты және теңгерімді өсуін қамтамасыз ету, сондай-ақ қазіргі жұмыс орындарын сақтау және жаңа тұрақты жұмыс орындарын құру болып табылады.
4.2. Міндеттері
2. Бағдарламаның мақсаттары мен нысаналы индикаторларына жету үшін жұмыс мынадай төрт бағыт бойынша жүзеге асырылады:
1) моноқалалар, шағын қалалар мен ауылдық елді мекендер кәсіпкерлерінің жаңа бизнес-бастамаларын қолдау;

Глава 4. Цели, задачи, целевые индикаторы и показатели результатов реализации Программы
4.1. Цели
1. Целями Программы являются обеспечение устойчивого и сбалансированного роста регионального предпринимательства, а также поддержание действующих и создание новых постоянных рабочих мест.
4.2. Задачи
2. Для достижения цели и целевых индикаторов Программы будет проводиться работа по следующим четырем направлениям:
1) поддержка бизнес-инициатив предпринимателей моногородов, малых городов и сельских населенных пунктов;

2) экономиканың басым секторларында және өңдеуші өнеркәсіп салаларында қызметін жүзеге асыратын кәсіпкерлерді/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерін салалық қолдау;
3) кәсіпкерлердің валюталық тәуекелдерін төмендету;
4) кәсіпкерлікті қолдаудың қаржылай емес шараларын көрсету.
Моноқалалар, шағын қалалар мен ауылдық елді мекендер кәсіпкерлерінің жаңа бизнес-бастамаларын қолдау.
3. Осы бағыттың шеңберінде мынадай міндеттерді шешу қажет:

2) отраслевая поддержка предпринимателей/субъектов индустриально-инновационной деятельности, осуществляющих деятельность в приоритетных секторах экономики и отраслях обрабатывающей промышленности;
3) снижение валютных рисков предпринимателей;
4) предоставление нефинансовых мер поддержки предпринимательства.
Поддержка бизнес-инициатив предпринимателей моногородов, малых городов и сельских населенных пунктов
3. В рамках данного направления необходимо решить следующие задачи:

1) моноқалалардың, шағын қалалар мен ауылдық елді мекендердің кәсіпкерлерін қаржыландыруға қолжетімділікті арттыру;
2) моноқалалар, шағын қалалар мен ауылдық елді мекендер кәсіпкерлері жобаларының өндірістік қуаттарын ұлғайту;
3) моноқалалардағы, шағын қалалар мен ауылдық елді мекендердегі кәсіпкерлердің жаңа бизнес-бастамаларын кеңейту.
1-міндет. Моноқалалардың, шағын қалалар мен ауылдық елді мекендер кәсіпкерлерінің қаржыландыруға қолжетімділігін арттыру
Моноқалалар, шағын қалалар мен ауылдық елді мекендер кәсіпкерлерінің қаржыландыруға қолжетімділігін арттыру үшін банктердің/даму банкінің/лизингтік компаниялардың кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау, банктердің/даму банкінің кәсіпкерлерге және микроқаржы ұйымдарына берген кредиттеріне ішінара кепілдік беру, микрокредиттер беру жүзеге асырылатын болады.
1-кесте. Моноқалалардың, шағын қалалар мен ауылдық елді мекендердің кәсіпкерлерін қаржыландыруға қолжетімділікті арттыру бойынша нысаналы көрсеткіштер
P/с №
Көрсеткіштің атауы
Өл-шем бірлі-гі
Ақпа-рат дерек-көзі
Іске асыру жылдары
Жауапты орындаушылар

1) повышение доступности к финансированию предпринимателей моногородов, малых городов и сельских населенных пунктов;
2) увеличение производственных мощностей проектов предпринимателей моногородов, малых городов и сельских населенных пунктов;
3) расширение бизнес-инициативы предпринимателей в моногородах, малых городах и сельских населенных пунктах.
Задача 1. Повышение доступности к финансированию предпринимателей моногородов, малых городов и сельских населенных пунктов
Для повышения доступности к финансированию предпринимателей моногородов, малых городов и сельских населенных пунктов будут осуществляться субсидирование ставки вознаграждения по кредитам/договорам финансового лизинга банков/банка развития/лизинговых компаний, частичное гарантирование кредитов банков/банка развития, выданных предпринимателям и микрофинансовым организациям, предоставление микрокредитов.
Таблица 1. Целевые показатели по повышению доступности к финансированию предпринимателей сельских населенных пунктов, малых городов и моногородов
п/п
Наименование показателя
Ед. изм.
Источник информации
Годы реализации
Ответственные за исполнение

240
ҰЭМ, ЖАО, "Даму" КДҚ" АҚ (келісім бойынша)
Кәсіпкерлікті қаржылай емес қолдау шараларын көрсету.
Осы бағыттың шеңберінде мынадай міндеттерді шешу қажет:
1) кәсіпкерлікті ақпараттық-талдамалық қамтамасыз ету;
2) кәсіпкерлердің/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерінің құзыретін арттыру;
3) кәсіпкерлердің/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерінің өнімділігін арттыру;
4) іскерлік байланыстарды кеңейту.
8-міндет. Кәсіпкерлікті ақпараттық-талдамалық қамтамасыз ету
Кәсіпкерлікті ақпараттық-талдамалық қамтамасыз ету үшін "Бизнес-Насихат" жобасы бойынша мемлекеттік қолдау шараларын, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде кәсіпкерлік қызметті жүргізу шарттары туралы және агроөнеркәсіптік кешен субъектілерін мемлекеттік қолдау шараларын түсіндіру жүзеге асырылатын болады.
8-кесте. Кәсіпкерлікті ақпараттық-талдамалық қамтамасыз ету жөніндегі нысаналы көрсеткіштер
P/с №
Көрсеткіштің атауы
Өлшем бірлігі
Ақпарат дереккөзі
Іске асыру жылдары
Жауапты орындау-шылар

240
МНЭ, МИО, АО "ФРП "Даму" (по согласованию)
Предоставление нефинансовых мер поддержки предпринимательства.
В рамках данного направления необходимо решить следующие задачи:
1) информационно-аналитическое обеспечение предпринимательства;
2) повышение компетенции предпринимателей/субъектов индустриально-инновационной деятельности;
3) повышение производительности предпринимателей/субъектов индустриально-инновационной деятельности;
4) расширение деловых связей.
Задача 8. Информационно-аналитическое обеспечение предпринимательства
Для информационно-аналитического обеспечения предпринимательства будут осуществляться разъяснение мер государственной поддержки по компонентам "Бизнес-Насихат", разъяснение об условиях ведения предпринимательской деятельности в государствах-членах Евразийского экономического союза и мер государственной поддержки субъектов агропромышленного комплекса.
Таблица 8. Целевые показатели по информационно-аналитическому обеспечению предпринимательства
п/п
Наименование показателя
Ед. изм.
Источник информации
Годы реализации
Ответственные за исполнение

4) ШОК-та жұмыс істейтіндердің санын 2014 жылдың деңгейінен 50 %-ға ұлғайту.
5-тарау. Бағдарламаның негізгі бағыттары, қойылған мақсаттарға қол жеткізу жолдары мен тиісті шаралар
Ескерту. 5-тарауға өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 29.12.2018 № 944 қаулысымен.
5. Бағдарлама негізгі мақсатқа өңірлік кәсіпкерліктің орнықты және теңгерімді өсуін қамтамасыз ету, сондай-ақ бар жұмыс орындарын сақтау және жаңа тұрақты жұмыс орындарын құруға қол жеткізу үшін іске асырылуы тиіс өзара байланысты шаралар жиынтығын іске асыруды көздейді.
Бірінші бағыт: моноқалалар, шағын қалалар мен ауылдық елді мекендер кәсіпкерлерінің жаңа бизнес-бастамаларын қолдау
6. Бағдарламаның бірінші бағыты кәсіпкерлерге мынадай қаржылық қолдау шараларын ұсынуды көздейді:
1) лизингтік компаниялардың/даму банктерінің/банктердің қаржылық лизинг шарттары/кредиттері бойынша пайыздық мөлшерлеменің бір бөлігін субсидиялау;
2) банктер/даму банктерінің кредиттері бойынша ішінара кепілдік беру;
3) мемлекеттік гранттар беру;
4) банктер алдында микроқаржы ұйымдарының кредиттерін ішінара кепілдендіру;
5) ислам банктерінің кірісін құрайтын жалгерлік төлемнің бір бөлігін және тауарға үстеме бағаның бір бөлігін субсидиялау.
6) кәсіпкерлік субъектілері шығарған облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау.
7. Бағдарламаның бірінші бағытының қатысушылары салалық шектеулерсіз және кәсіпкерді тіркеу орны ескерілмей ауылдық елді мекендерде, шағын қалалар мен моноқалаларда жеке және тиімді жобаларды іске асыратын және (немесе) іске асыруды жоспарлайтын кәсіпкерлер болып табылады.
8. Бағдарлама шеңберінде қолдау шараларын іске асыру мақсатында моноқалалар мен шағын қалаларға, сондай-ақ республикалық және облыстық маңызы бар қалаларға жатпайтын елді мекендер ауылдық елді мекендер деп танылады.
Лизингтік компаниялардың/даму банктерінің/банктердің қаржылық лизинг шарттары/кредиттері бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау
9. Сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау жаңа тиімді инвестициялық жобаларды, сондай-ақ өндірісті жаңғыртуға және кеңейтуге бағытталған жобаларды іске асыру үшін берілетін жаңа кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша жүзеге асырылады.
10. Банктердің/даму банкінің/лизингтік компаниялардың кредиттері/қаржылық лизинг шарттары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау салалық шектеулерсіз мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы шарт шеңберіндегі жобаларды іске асыруға берілетін кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша да жүзеге асырылады.
11. Егер бір жоба бойынша бірнеше субсидиялау шарты жасалса, субсидиялаудың жалпы мерзімі қаржы агенттігі бірінші субсидиялау шартына қол қойған кезден бастап белгіленеді.

4) увеличение количества занятых в МСП на 50 % от уровня 2014 года.
Глава 5. Основные направления, пути достижения поставленных целей Программы и соответствующие меры
Сноска. Глава 5 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 29.12.2018 № 944.
5. Программа предполагает реализацию комплекса взаимосвязанных мер, которые необходимо реализовать для достижения ключевых целей – обеспечение устойчивого и сбалансированного роста регионального предпринимательства, а также поддержание действующих и создание новых постоянных рабочих мест.
Первое направление: поддержка бизнес-инициатив предпринимателей моногородов, малых городов и сельских населенных пунктов
6. Первое направление Программы предусматривает оказание предпринимателям следующих мер финансовой поддержки:
1) субсидирование части ставки вознаграждения по кредитам/договорам финансового лизинга банков/банка развития/лизинговых компаний;
2) частичное гарантирование по кредитам банков/банка развития;
3) предоставление государственных грантов;
4) частичное гарантирование кредитов микрофинансовых организаций перед банками;
5) субсидирование части наценки на товар и части арендного платежа, составляющих доход исламских банков;
6) субсидирование ставки купонного вознаграждения по облигациям, выпущенным субъектами предпринимательства.
7. Участниками первого направления Программы являются предприниматели, реализующие и (или) планирующие реализовать собственные и эффективные проекты в сельских населенных пунктах, малых городах и моногородах без отраслевых ограничений и без учета места регистрации предпринимателя.
8. Для целей реализации мер поддержки в рамках Программы сельскими населенными пунктами признаются населенные пункты, не относящиеся к моногородам и малым городам, а также городам республиканского и областного значения.
Субсидирование части ставки вознаграждения по кредитам/договорам финансового лизинга банков/банка развития/лизинговых компаний
9. Субсидирование ставки вознаграждения осуществляется по новым кредитам/договорам финансового лизинга, выдаваемым для реализации новых эффективных инвестиционных проектов, а также проектов, направленных на модернизацию и расширение производства.
10. Субсидирование части ставки вознаграждения по кредитам/договорам финансового лизинга банков/банка развития/лизинговых компаний также осуществляется по кредитам/договорам финансового лизинга, выдаваемым для реализации проектов в рамках договора о государственно-частном партнерстве без отраслевых ограничений.
11. В случае, если по одному проекту заключается несколько договоров субсидирования, то общий срок субсидирования устанавливается с момента подписания финансовым агентством первого договора субсидирования.

12. Кредиттерді/қаржылық лизинг шарттарын қайта қаржыландыруға бағытталған кредиттер/лизингтік мәмілелер де субсидиялауға жатады.
Кәсіпкердің ағымдағы міндеттемелерін қайта қаржыландыру кезіндегі субсидиялау мерзімі қаржы агенттігі қайта қаржыландыру жүзеге асырылған кредитор – банкте/лизингтік компанияда бірінші субсидиялау шартына қол қойған сәттен бастап белгіленеді.
13. Банктердің/даму банкінің/лизингтік компаниялардың кредиттері/қаржылық лизинг шарттары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялауды қаржыландыру республикалық және жергілікті бюджеттердің қаражатынан жүзеге асырылады.
14. Бағдарламаның бірінші бағыты шеңберінде кәсіпкерлердің банктердің/даму банкінің/лизингтік компаниялардың кредиттері/қаржылық лизинг шарттары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау шарттары мен тәртібі Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілетін Бағдарлама шеңберінде сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау қағидаларымен регламенттеледі.
Банктің/даму банкінің кредиттері бойынша ішінара кепілдік беру
15. Кепілдік тиімді инвестициялық жаңа жобаларды, сондай-ақ өндірісті жаңғыртуға және кеңейтуге бағытталған жобаларды іске асыру үшін берілетін жаңа кредиттер бойынша ғана беріледі.
16. Кәсіпкерлер үшін ішінара кепілдік беру өтеусіз негізде ұсынылады.
17. Кепілдік мөлшері кәсіпкерліктің түріне және жоба шеңберіндегі кредиттің сомасына байланысты.
18. Ұсынылатын кепілдік мерзімі – кредит мерзімінен аспайды.
19. Қаржы агенттігі Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілетін Бағдарлама шеңберінде шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің кредиттері бойынша кепілдік беру қағидаларында белгіленген жағдайларда кепілдік беруден бас тартуға құқылы.
20. Банктердің/даму банктерінің кредиттері бойынша ішінара кепілдік беруді қаржыландыру республикалық және жергілікті бюджеттердің қаражатынан жүзеге асырылады.
21. Қаржы агенттігі кредитті нысаналы пайдаланбау фактілері анықталған жағдайда кепілдік сомасын нысаналы пайдаланылмаған кредит сомасына пропорционалды азайту туралы шешім қабылдайды.
22. Қаржы агенттігі кредитті толығымен нысаналы пайдаланбау фактілері анықталған кезде кепілдікті жояды.
23. Бағдарламаның бірінші бағыты шеңберінде банктердің/даму банктерінің кредиттері бойынша ішінара кепілдік беру шарттары мен тәртібі Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілетін Бағдарлама шеңберінде шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің кредиттері бойынша кепілдік беру қағидаларымен регламенттеледі.
Мемлекеттік гранттар ұсыну
24. Мемлекеттік гранттар:

12. Субсидированию также подлежат кредиты/лизинговые сделки, направленные на рефинансирование кредитов/договоров финансового лизинга.
Срок субсидирования при рефинансировании текущих обязательств предпринимателя устанавливается с момента подписания финансовым агентством первого договора субсидирования в банке-кредиторе/лизинговой компании, с которого осуществлялось рефинансирование.
13. Финансирование субсидирования части ставки вознаграждения по кредитам/договорам финансового лизинга банков/банка развития/ лизинговых компаний осуществляется из средств республиканского и местных бюджетов.
14. Условия и порядок субсидирования части ставки вознаграждения по кредитам/договорам финансового лизинга банков/банка развития/лизинговых компаний предпринимателей в рамках первого направления Программы регламентируются Правилами субсидирования части ставки вознаграждения в рамках Программы, утверждаемыми постановлением Правительства Республики Казахстан.
Частичное гарантирование по кредитам банков/банка развития
15. Гарантия предоставляется только по новым кредитам, выдаваемым для реализации новых эффективных инвестиционных проектов, а также проектов, направленных на модернизацию и расширение производства.
16. Частичное гарантирование для предпринимателей предоставляется на безвозмездной основе.
17. Размер гарантий зависит от вида предпринимательства и суммы кредита в рамках проекта.
18. Срок предоставляемой гарантии – не более срока кредита.
19. Финансовое агентство вправе отказать в предоставлении гарантии в случаях, установленных Правилами гарантирования по кредитам субъектов малого и среднего предпринимательства в рамках Программы, утверждаемыми постановлением Правительства Республики Казахстан.
20. Финансирование частичного гарантирования по кредитам банков/банка развития осуществляется из средств республиканского и местного бюджетов.
21. Финансовое агентство при выявлении фактов нецелевого использования кредита принимает решение о снижении суммы гарантии пропорционально сумме кредита, использованного по нецелевому назначению.
22. Финансовое агентство аннулирует гарантию при выявлении фактов полного нецелевого использования кредита.
23. Условия и порядок частичного гарантирования по кредитам банков/банка развития в рамках первого направления Программы регламентируются Правилами гарантирования по кредитам субъектов малого и среднего предпринимательства в рамках Программы, утверждаемыми постановлением Правительства Республики Казахстан.
Предоставление государственных грантов
24. Государственные гранты предоставляются субъектам малого предпринимательства, в том числе начинающим молодым предпринимателям, начинающим предпринимателям, женщинам, инвалидам и лицам старше 50 лет, на безвозмездной основе для реализации:

1) экономиканың басым секторларындағы және өңдеуші өнеркәсіп салаларындағы және ИИДМБ анықтаған қызметтердің жеке түрлеріндегі жаңа бизнес-идеяларды;
2) бизнес-инкубациялау шеңберінде индустриялық-инновациялық жобаларды іске асыру үшін шағын кәсіпкерлік субъектілеріне, оның ішінде ісін жаңа бастаған жас кәсіпкерлерге, ісін жаңа бастаған кәсіпкерлерге, сондай-ақ әйелдерге, мүгедектерге және 50 жастан асқан адамдарға өтеусіз негізде беріледі.
25. Моноқалалардың, шағын қалалар мен ауылдық елді мекендердің шағын кәсіпкерлік субъектілеріне, оның ішінде ісін жаңа бастаған жас кәсіпкерлерге, ісін жаңа бастаған кәсіпкерлерге, сондай-ақ әйелдерге, мүгедектерге және 50 жастан асқан адамдарға мемлекеттік гранттар салалық шектеулерсіз беріледі.
26. Мемлекеттік гранттар ұсыну нысанындағы қолдау шараларын қаржыландыру республикалық және жергілікті бюджеттердің қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
27. Мемлекеттік гранттарды мемлекет Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі арқылы бизнес-инкубациялау шеңберінде индустриялық-инновациялық жобаларды іске асыруға кәсіпкерлердің өтінімдерін іріктеу жөнінде өткізілетін конкурстардың қорытындылары бойынша береді.
28. Мемлекеттік гранттарды беру шарттары мен тәртібі Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілетін Бағдарлама шеңберінде бизнес-инкубациялау аясында индустриялық-инновациялық жобаларды және жаңа бизнес-идеяларды іске асыру үшін мемлекеттік гранттарды беру қағидаларымен регламенттеледі.
Микроқаржы ұйымдарының банктер алдындағы кредиттеріне ішінара кепілдік беру
29. Ішінара кепілдік беру моноқалалардың, шағын қалалар мен ауылдық елді мекендердің кәсіпкерлеріне кейін микрокредит беру мақсатында банктерден айналым қаражатын толықтыруға алынған микроқаржы ұйымдарының жаңа кредиттері бойынша ғана беріледі.
30. Микроқаржы ұйымдары үшін ішінара кепілдікті қаржы агенттігі береді.
31. Банктердің/даму банкінің кредиттері бойынша ішінара кепілдік беруді қаржыландыру республикалық және жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
32. Микроқаржы ұйымы ішінара кепілдік алу үшін банкке қаржы агенттігінің кепілдігімен кредит алуға өтініш береді.
33. Банк өз бетінше ішкі құжаттарда белгіленген рәсімге сәйкес микроқаржы ұйымының қызметіне бағалау жүргізеді және ұсынылған ақпарат пен кепіл мүлкін бағалау туралы қорытындының негізінде қамтамасыз етудің кепіл құнына бағалау жүргізеді, содан кейін қаржы агенттігінің кепілдігімен микроқаржы ұйымын қаржыландыру не қаржыландырудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
34. Кредит сомасы бір микроқаржы ұйымы үшін үлестес тұлғалардың/компаниялардың кредиті бойынша берешегі ескерілмей есептеледі.

1) новых бизнес-идей в приоритетных секторах экономики и отраслях обрабатывающей промышленности и отдельных видах услуг, определенных ГПИИР;
2) индустриально-инновационных проектов в рамках бизнес-инкубирования.
25. Государственные гранты для субъектов малого предпринимательства, в том числе начинающим молодым предпринимателям, начинающим предпринимателям, а также женщинам, инвалидам и лицам старше 50 лет, моногородов, малых городов и сельских населенных пунктов предоставляются без отраслевых ограничений.
26. Финансирование мер поддержки в форме предоставления государственных грантов осуществляется за счет средств республиканского и местного бюджетов.
27. Государственные гранты предоставляются государством через региональных координаторов Программы по итогам проводимых конкурсов по отбору заявок субъектов малого предпринимательства на реализацию новых бизнес-идей и индустриально-инновационных проектов в рамках бизнес-инкубирования.
28. Условия и порядок предоставления государственных грантов регламентируются Правилами предоставления государственных грантов для реализации новых бизнес-идей и индустриально-инновационных проектов в рамках бизнес-инкубирования в рамках Программы, утверждаемыми постановлением Правительства Республики Казахстан
Частичное гарантирование кредитов микрофинансовых организаций перед банками
29. Частичное гарантирование предоставляется только по новым кредитам микрофинансовых организаций, полученным в банках на пополнение оборотных средств, в целях последующего микрокредитования предпринимателей моногородов, малых городов и сельских населенных пунктов.
30. Частичное гарантирование для микрофинансовых организаций предоставляется финансовым агентством.
31. Финансирование частичного гарантирования по кредитам банков/банка развития осуществляется из средств республиканского и местного бюджетов.
32. Микрофинансовая организация для получения частичного гарантирования обращается в банк с заявлением на получение кредита под гарантию финансового агентства.
33. Банк самостоятельно в соответствии с процедурой, установленной внутренними документами, проводит оценку деятельности микрофинансовой организации и на основе представленной информации и заключения об оценке залогового имущества проводит оценку залоговой стоимости обеспечения, после чего принимает решение о финансировании либо отказе в финансировании микрофинансовой организации под гарантию финансового агентства.
34. Сумма кредита рассчитывается для одной микрофинансовой организации без учета задолженности по кредиту аффилированных с ней лиц/компаний.

35. Кепілдік мөлшері кредит сомасының 100 %-ына дейін жетуі мүмкін.
36. Ұсынылатын кепілдік мерзімі кредит мерзімінен аспайды.
37. Қаржы агенттігі Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілетін Бағдарлама шеңберінде микроқаржы ұйымдарына банктер кредиттері бойынша ішінара кепілдік беру қағидаларында белгіленген жағдайларда кепілдік беруден бас тартуға құқылы.
38. Бағдарламаның бірінші бағыты шеңберінде микроқаржы ұйымдарының банктер алдындағы кредиттерге ішінара кепілдік беру шарттары мен тәртібі Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілетін Бағдарлама шеңберінде банктердің микроқаржы ұйымдарына берген кредиттері бойынша ішінара кепілдік беру қағидаларымен регламенттеледі.
Ислам банктерінің кірісін құрайтын жалгерлік төлемінің бөлігін және тауарға үстеме бөлігін субсидиялау
39. Субсидиялау кәсіпкерлер ислам банкінің/исламдық лизингтік компанияның кірісін құрайтын тауарлардың/жалгерлік төлемдерінің бөлігіне үстеменің бөлігі ретінде төлейтін шығыстардың бір бөлігін өтеу үшін пайдаланылады және мемлекеттің бизнеспен өзара іс-қимылының тиімді тетіктері арқылы жүзеге асырылады.
40. Егер бір жоба бойынша бірнеше субсидиялау шарты жасалатын болса, онда субсидиялаудың жалпы мерзімі қаржы агенттігі алғашқы субсидиялау шартына қол қойған кезден бастап белгіленеді.
41. Кредиттерді/қаржылық лизинг шарттарын/қаржыландыру шарттарын қайта қаржыландыруға бағытталған, бұрын екінші деңгейдегі банктер/лизингтік компаниялар/ислам банктері/исламдық лизингтік компаниялар берген қаржыландырулар да субсидиялауға жатады.
42. Кәсіпкердің ағымдағы міндеттемелерін қайта қаржыландыру кезіндегі субсидиялау мерзімі қаржы агенттігі қайта қаржыландыру жүзеге асырылған кредитор-банкте/лизингтік компанияда бірінші субсидиялау шартына қол қойған кезден бастап белгіленеді.
43. Ислам банктерінің кірісін құрайтын тауарға үстеме бағаның бір бөлігін және жалгерлік төлемнің бір бөлігін субсидиялауды қаржыландыру республикалық және жергілікті бюджеттердің қаражатынан жүзеге асырылады.
44. Бағдарламаның бірінші бағыты шеңберінде ислам банктерінің кірісін құрайтын тауарға үстеме бағаның бір бөлігін және жалгерлік төлемнің бір бөлігін субсидиялау шарттары мен тәртібі Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілетін Бағдарлама шеңберінде ислам банктері кәсіпкерлік субъектілерін қаржыландыру кезінде ислам банктерінің кірісін құрайтын тауарға үстеме бағаның бір бөлігін және жалгерлік төлемнің бір бөлігін субсидиялау қағидаларымен регламенттеледі.
Кәсіпкерлік субъектілері шығарған облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау

35. Размер гарантии может достигать 100 % от суммы кредита.
36. Срок предоставляемой гарантии - не более срока кредита.
37. Финансовое агентство вправе отказать в предоставлении гарантии в случаях, установленных Правилами частичного гарантирования по кредитам банков микрофинансовым организациям в рамках Программы, утверждаемыми постановлением Правительства Республики Казахстан.
38. Условия и порядок частичного гарантирования кредитов микрофинансовых организаций перед банками в рамках первого направления Программы регламентируются Правилами частичного гарантирования по кредитам банков микрофинансовым организациям в рамках Программы, утверждаемыми постановлением Правительства Республики Казахстан.
Субсидирование части наценки на товар и части арендного платежа, составляющих доход исламских банков
39. Субсидирование используется для возмещения части расходов, уплачиваемых предпринимателями в качестве части наценки на товар/части арендного платежа, составляющих доход исламского банка/исламской лизинговой компании, по финансированиям, и осуществляется через эффективные механизмы взаимодействия государства с бизнесом.
40. В случае, если по одному проекту заключается несколько договоров субсидирования, то общий срок субсидирования устанавливается с момента подписания финансовым агентством первого договора субсидирования.
41. Субсидированию также подлежит финансирование, направленное на рефинансирование кредитов/договоров финансового лизинга/договоров финансирования, ранее выданных банками второго уровня/лизинговыми компаниями/исламскими банками/исламскими лизинговыми компаниями.
42. Срок субсидирования при рефинансировании текущих обязательств предпринимателя устанавливается с момента подписания финансовым агентством первого договора субсидирования в банке-кредиторе/лизинговой компании, с которого осуществлялось рефинансирование.
43. Финансирование субсидирования части наценки на товар и части арендного платежа, составляющих доход исламских банков, осуществляется из средств республиканского и местных бюджетов.
44. Условия и порядок субсидирования части наценки на товар и части арендного платежа, составляющих доход исламских банков, в рамках первого направления Программы регламентируются Правилами субсидирования части наценки на товар и части арендного платежа, составляющих доход исламских банков, при финансировании исламскими банками субъектов предпринимательства в рамках Программы, утверждаемыми постановлением Правительства Республики Казахстан.
Субсидирование ставки купонного вознаграждения по облигациям, выпущенным субъектами предпринимательства

45. Кәсіпкерлік субъектілері шығарған облигациялар бойынша субсидиялау эмитенттері сыйақы ретінде төлейтін шығыстарының бір бөлігін өтеу үшін пайдаланылады және мемлекеттің бизнеспен өзара іс-қимылының тиімді тетіктері арқылы жүзеге асырылады.
46. Кәсіпкерлік субъектілері шығарған облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау жаңа инвестициялық жобаларды, сондай-ақ өндірісті жаңғыртуға және кеңейтуге бағытталған жобаларды іске асыруды қаржыландыруға шығарылған облигациялар бойынша жүзеге асырылады.
47. Егер бір жоба бойынша бірнеше субсидиялау шарттары жасалса, онда субсидиялаудың жалпы мерзімі қаржы агенттігі бірінші субсидиялау шартына қол қойған кезден бастап белгіленеді.
48. Кәсіпкерлік субъектілері шығарған облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялауды қаржыландыру республикалық және жергілікті бюджеттердің қаражатынан жүзеге асырылады.
49. Кәсіпкерлік субъектілері шығарған облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялаудың шарттары мен тәртібі Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін Бағдарлама шеңберінде облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидаларымен регламенттеледі.
Екінші бағыт: экономиканың басым салаларында және өңдеуші өнеркәсіптегі қызметін жүзеге асыратын кәсіпкерлерді/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерін салалық қолдау
50. Бағдарламаның екінші бағыты кәсіпкерлерге/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілеріне мынадай қаржылық қолдау шараларын көрсетуді көздейді:
1) банктердің/даму банктерінің/лизингтік компаниялардың кредиттері/қаржылық лизинг шарттары бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау;
2) банктер/даму банктерінің кредиттері бойынша ішінара кепілдік беру;
3) өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды дамыту;
4) индустриялық аймақтар құру;
5) ұзақ мерзімді лизингтік қаржыландыру;
6) ислам банктерінің кірістері болып табылатын тауарға үстеме бағаның бір бөлігін және жалдау төлемдерінің бір бөлігін субсидиялау;
7) кәсіпкерлік субъектілері шығарған облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау;
8) өңдеу өнеркәсібінде және көрсетілетін қызметтер, сондай-ақ агроөнеркәсіптік кешендегі қайта өңдеу бойынша қолжетімді кредит беру міндетін шешу үшін ұзақ мерзімді теңгелік өтімділікті қамтамасыз ету шеңберінде берілген кредиттер бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау.
51. Бағдарламаның екінші бағытының қатысушылары:

45. Субсидирование ставки купонного вознаграждения по облигациям, выпущенным субъектами предпринимательства, используется для возмещения части расходов, оплачиваемых эмитентами в качестве вознаграждения по облигациям, и осуществляется через эффективные механизмы взаимодействия государства с бизнесом.
46. Субсидирование ставки купонного вознаграждения по облигациям, выпущенным субъектами предпринимательства, осуществляется по облигациям, выпущенным для финансирования реализации новых инвестиционных проектов, а также проектов, направленных на модернизацию и расширение производства.
47. В случае, если по одному проекту заключается несколько договоров субсидирования, то общий срок субсидирования устанавливается с момента подписания финансовым агентством первого договора субсидирования.
48. Финансирование субсидирования ставки купонного вознаграждения по облигациям, выпущенным субъектами предпринимательства, осуществляется из средств республиканского и местных бюджетов.
49. Условия и порядок субсидирования ставки купонного вознаграждения по облигациям, выпущенным субъектами предпринимательства регламентируются Правилами субсидирования ставки купонного вознаграждения по облигациям, выпущенным субъектами предпринимательства в рамках Программы, утверждаемыми постановлением Правительства Республики Казахстан.
Второе направление: отраслевая поддержка предпринимателей/субъектов индустриально-инновационной деятельности, осуществляющих деятельность в приоритетных секторах экономики и отраслях обрабатывающей промышленности
50. Второе направление Программы предусматривает оказание предпринимателям/субъектам индустриально-инновационной деятельности следующих мер финансовой поддержки:
1) субсидирование ставки вознаграждения по кредитам/договорам финансового лизинга банков/банка развития/лизинговых компаний;
2) частичное гарантирование по кредитам банков/банка развития;
3) развитие производственной (индустриальной) инфраструктуры;
4) создание индустриальных зон;
5) долгосрочное лизинговое финансирование;
6) субсидирование части наценки на товар и части арендного платежа, составляющих доход исламских банков;
7) субсидирование ставки купонного вознаграждения по облигациям, выпущенным субъектами предпринимательства;
8) субсидирование ставки вознаграждения по кредитам, выданным в рамках обеспечения долгосрочной тенговой ликвидности для решения задачи доступного кредитования в обрабатывающей промышленности и услуг, а также по переработке в агропромышленном комплексе.
51. Участниками второго направления Программы являются эффективные предприниматели/субъекты индустриально-инновационной деятельности, реализующие и (или) планирующие реализовать собственные проекты:

1) Бағдарламаға 2-қосымшада көрсетілген экономиканың басым секторларында;
2) өңдеуші өнеркәсіптің басым салаларында және ИИДМБ айқындалған қызметтердің жекелеген түрлерінде меншікті жобаларын іске асыратын және (немесе) іске асыруды жоспарлайтын кәсіпкерлер/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілері болып табылады.
Банктер/даму банктерінің/лизингтік компаниялардың кредиттері/қаржылық лизинг шарттары бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау
52. Сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау жаңа тиімді инвестициялық жобаларды, сондай-ақ өндірісті жаңғыртуға және кеңейтуге бағытталған жобаларды іске асыру үшін берілетін жаңа кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша жүзеге асырылады.
53. Банктердің/даму банкінің/лизингтік компаниялардың кредиттері/қаржылық лизинг шарттары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау. Мұндай жобалар Бағдарламаға 2-қосымшада көрсетілген экономиканың басым секторларына немесе өңдеуші өнеркәсіптің басым салаларына және ИИДМБ айқындалған қызметтердің жекелеген түрлеріне сәйкес болған жағдайда жобаны мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы шарт шеңберінде іске асыру үшін берілетін кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша да жүзеге асырылады.
Егер бір жоба бойынша бірнеше субсидиялау шарты жасалатын болса, онда субсидиялаудың жалпы мерзімі қаржы агенттігі алғашқы субсидиялау шартына қол қойған кезден бастап белгіленеді.
54. Бұрын банктер/даму банктері/лизингтік компаниялар берген Бағдарламаның өлшемшарттарына сәйкес келетін кредиттерді/қаржылық лизинг шарттарын қайта қаржыландыруға бағытталған кредиттер/лизингтік мәмілелер (мерзім алғашқы кредит/лизинг берілген күннен бастап есептеледі) жоба қаржы агенттігінің қарауына шығарылғанға дейін 4 жыл ішінде субсидияланады.
55. Банктер/даму банктері/лизингтік компаниялардың кредиттері/қаржы лизингі шарттары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялауды қаржыландыру республикалық және жергілікті бюджет қаражатынан жүзеге асырылады.
56. Бағдарламаның екінші бағыты бойынша банктердің/даму банктерінің/ кәсіпкерлердің лизингтік компаниялардың кредиттері/қаржы лизингі шарттары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау шарттары мен тәртібі Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілген Бағдарлама аясында сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау қағидаларымен регламенттеледі.
Банктердің/даму банкінің кредиттері бойынша ішінара кепілдік беру
57. Ішінара кепілдік беру тек жаңа тиімді инвестициялық жобаларды іске асыруға берілетін жаңа кредиттер, сондай-ақ өндірісті жаңғыртуға және кеңейтуге бағытталған жобалар бойынша беріледі.

1) в приоритетных секторах экономики, указанных в приложении 2 к Программе;
2) в приоритетных отраслях обрабатывающей промышленности и отдельных видах услуг, определенных ГПИИР.
Субсидирование ставки вознаграждения по кредитам/договорам финансового лизинга банков/банка развития/лизинговых компаний
52. Субсидирование ставки вознаграждения осуществляется по новым кредитам/договорам финансового лизинга, выдаваемым для реализации новых эффективных инвестиционных проектов, а также проектов, направленных на модернизацию и расширение производства.
53. Субсидирование части ставки вознаграждения по кредитам/договорам финансового лизинга банков/банка развития/лизинговых компаний также осуществляется по кредитам/договорам финансового лизинга, выдаваемым для реализации проектов в рамках договора о государственно-частном партнерстве, при условии соответствия таких проектов приоритетным секторам экономики, указанным в приложении 2 к Программе, или приоритетным отраслям обрабатывающей промышленности и отдельным видам услуг, определенным ГПИИР.
В случае, если по одному проекту заключается несколько договоров субсидирования, то общий срок субсидирования устанавливается с момента подписания финансовым агентством первого договора субсидирования.
54. Субсидированию также подлежат кредиты/лизинговые сделки, направленные на рефинансирование кредитов/договоров финансового лизинга, ранее выданных банками/банка развития/лизинговыми компаниями в течение
4 лет (срок исчисляется с даты выдачи первого кредита/лизинга) до вынесения проекта на рассмотрение финансового агентства и соответствующих критериям Программы.
55. Финансирование субсидирования части ставки вознаграждения по кредитам/договорам финансового лизинга банков/банка развития/ лизинговых компаний осуществляется из средств республиканского и местных бюджетов.
56. Условия и порядок субсидирования части ставки вознаграждения по кредитам/договорам финансового лизинга банков/банка развития/лизинговых компаний предпринимателей в рамках второго направления Программы регламентируются Правилами субсидирования части ставки вознаграждения в рамках Программы, утверждаемыми постановлением Правительства Республики Казахстан.
Частичное гарантирование по кредитам банков/банка развития
57. Частичное гарантирование предоставляется только по новым кредитам, выдаваемым для реализации новых эффективных инвестиционных проектов, а также проектов, направленных на модернизацию и расширение производства.

58. Кәсіпкерлер үшін ішінара кепілдік беру қайтарымсыз негізде беріледі.
59. Кепілдік мөлшері кәсіпкерлік түрі мен жоба шеңберіндегі кредит сомасына байланысты болады.
60. Ұсынылатын кепілдеме мерзімі кредит мерзімінен аспайды.
61. Банктердің/даму банктерінің кредиттері бойынша ішінара кепілдікті қаржыландыру республикалық және жергілікті бюджеттердің қаражатынан жүзеге асырылады.
62. Қаржы агенттігі Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілген Бағдарлама аясында шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің кредиттері бойынша кепілдік беру қағидаларында белгіленген жағдайларда кепілдік беруден бас тартуға құқылы.
63. Қаржы агенттігі кредитті мақсатсыз пайдалану фактілерін анықтаған жағдайда кепілдік сомасын мақсатсыз пайдаланылған сомаға пропорционал кредит сомасына азайту туралы шешім қабылдайды.
64. Кредит толығымен мақсатсыз пайдаланылған жағдайда қаржы агенттігі кепілді тоқтатады.
65. Бағдарламаның екінші бағыты бойынша банктердің/даму банктерінің/ кредиттері бойынша ішінара кепілдік беру шарттары мен тәртібі Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілген Бағдарлама шеңберінде шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің кредиттері бойынша кепілдік беру қағидаларында регламенттеледі.
Өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды дамыту
66. Өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды дамыту жаңа жобаларды іске асыруға, жекелеген жобалар үшін (соның ішінде бірнеше жобаларды қамтамасыз ету үшін), сондай-ақ индустриялық аймақтарды құру аясында қолданыстағы өндірістік нысандарды жаңғыртуға және кеңейтуге бағытталған шағын және орта кәсіпкерлік жобаларының жетіспейтін инфрақұрылымын жетілдіру болып табылады.
67. Шағын және орта кәсіпкерлік жобаларының инфрақұрылымын және индустриялық аймақтарды дамытуға қаражат бөлу Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
68. Өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды дамыту Бағдарламаға 2-қосымшада көрсетілген, экономиканың басым секторларында немесе өңдеуші өнеркәсіп салаларында және ИИДМБ-да анықталған қызметтердің жекелеген түрлерінде қызмет ететін кәсіпкерлер үшін жүзеге асырылады.
69. Моноқалаларда, шағын қалаларда және ауылдық елді мекендерде қызмет ететін шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері үшін өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды дамыту салалық шектеулерсіз жүзеге асырылады.
70. Бөлінген қаражаттар мынадай инфрақұрылымдарды салуға және реконструкциялауға бағытталады: су тарту, сумен жабдықтау (сумен жабдықтау үшін ұңғымаларды бұрғылау), газдандыру, су тартқыштар, бу құбырлары, жылумен жабдықтау, су құбыры, темiржол өткелдерi, темiржол желiлерi, телефон желiлерi, электр қосалқы станциялары, электр тарату желілері, септиктер, бу-газ қондырғылары.

58. Частичное гарантирование для предпринимателей предоставляется на безвозмездной основе.
59. Размер гарантий зависит от вида предпринимательства и суммы кредита в рамках проекта.
60. Срок предоставляемой гарантии не более срока кредита.
61. Финансирование частичного гарантирования по кредитам банков/банка развития осуществляется из средств республиканского и местного бюджетов.
62. Финансовое агентство вправе отказать в предоставлении гарантии в случаях, установленных Правилами гарантирования по кредитам субъектов малого и среднего предпринимательства в рамках Программы, утверждаемыми постановлением Правительства Республики Казахстан.
63. Финансовое агентство при выявлении фактов нецелевого использования кредита принимает решение о снижении суммы гарантии пропорционально сумме кредита, использованного по нецелевому назначению.
64. В случае полного нецелевого использования кредита финансовое агентство аннулирует гарантию.
65. Условия и порядок частичного гарантирования по кредитам банков/банка развития в рамках второго направления Программы регламентируются Правилами гарантирования по кредитам субъектов малого и среднего предпринимательства в рамках Программы, утверждаемыми постановлением Правительства Республики Казахстан.
Развитие производственной (индустриальной) инфраструктуры
66. Развитие производственной (индустриальной) инфраструктуры заключается в подведении недостающей инфраструктуры к проектам малого и среднего предпринимательства, направленным на создание новых производств, модернизацию и расширение действующих производств, как для отдельных проектов индивидуально (в том числе для обеспечения нескольких проектов), так и в рамках создания индустриальных зон.
67. Выделение средств на развитие инфраструктуры проектов малого и среднего предпринимательства и индустриальных зон осуществляется в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
68. Развитие производственной (индустриальной) инфраструктуры осуществляется для предпринимателей, осуществляющих деятельность в приоритетных секторах экономики, указанных в приложении 2 к Программе, или отраслях обрабатывающей промышленности и отдельных видах услуг, определенных ГПИИР.
69. Развитие производственной (индустриальной) инфраструктуры для субъектов малого и среднего предпринимательства, осуществляющих деятельность в моногородах, малых городах и сельских населенных пунктах, осуществляется без отраслевых ограничений.
70. Выделенные средства направляются на строительство и реконструкцию следующей инфраструктуры: водоотведение, водоснабжение (бурение скважин для водоснабжения), газификация, водоводы, паропроводы, теплоснабжение, водопроводы, железнодорожные тупики, железнодорожные подъездные пути, телефонизация, электрические подстанции, линии электропередачи, септики, парогазовые установки.

71. Жетіспейтін инфрақұрылымды құру шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері аумағының шекарасына дейін жүзеге асырылады, бұл ретте ол кәсіпкерлік объектісі аумағының ішінде инфрақұрылымды жеткізу үшін қаражат бөлуді көздемейді.
72. Инфрақұрылымды салу (реконструкциялау) құны шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің жобалары құнының 50 %-нан аспауы тиіс.
73. Шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің жобаларына жетіспейтін инфрақұрылымды жеткізу жергілікті бюджеттен құрылыс құнының кемінде 10 % мөлшерінде қоса қаржыландыру арқылы жүзеге асырылады.
74. Республикалық бюджеттен құрылыс алдындағы (техникалық-экономикалық негіздеме) немесе құрылысқа арналған жобалау (жобалық-сметалық) құжаттаманы әзірлеуге жұмсалған шығындарды қаржыландыруға жол берілмейді.
75. Өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды құру шарттары мен тәртібі Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін Бағдарлама шеңберінде өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды жүргізуге қағидаларында регламенттеледі.
Индустриялық аймақтарды дамыту
76. Индустриялық аймақтың аумағында өндірістік мақсаттағы (өндірістік, қойма және әкімшілік үй-жайлар), әлеуметтік қызметтерді көрсету объектілері (қоғамдық тамақтандыру, қызметкерлердің біліктілігін арттыру, коммуналдық қызметтер көрсету орындары), банктік қызметтерді көрсету объектілері орналастырылады.
77. Индустриялық аймақтарды құрудың негізгі міндеттері:
1) өнеркәсіп саласындағы жеке кәсіпкерліктің жедел дамуына жәрдемдесу;
2) жаңа өндірістердің инфрақұрылымын құруға және дамытуға жұмсалатын шығындарды оңтайландыру;
3) өндіріс тиімділігін арттыру;
4) халықтың жұмыспен қамтылуын қамтамасыз ету болып табылады.
78. Индустриялық аймақтар:
1) өндіріске арналған ғимараттар мен құрылыстарды салуға арналған, инфрақұрылыммен қамтамасыз етілген жер учаскелері;
2) кәсіпкерге, оның ішінде тоқтап тұрған, консервацияланған немесе жұмыс істемейтін өндірістердің өндірістік инфрақұрылымымен бірге жалға беру немесе сату үшін дайын өндірістік үй-жайлар;
3) құрылысқа арналған жер учаскелерде, өндірістік үй-жайлары да бар кешенді индустриялық аймақтар түрінде құрылады.
79. Индустриялық аймақ аумағының шекарасына дейін және оның ішінде инфрақұрылымды жеткізу бюджет заңнамасына сәйкес жергілікті бюджеттен бірлесіп қаржыландырыла отырып, республикалық бюджеттің қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
80. Бұл ретте жетіспейтін инфрақұрылымдарды жеткізу өлшемшарттарына сәйкес келетін индустриялық аймақтарды құру немесе дамыту жобаларына инфрақұрылымды жеткізу жергілікті атқарушы органдардың қалауы бойынша жергілікті бюджет қаражаты есебінен де жүзеге асырылуы мүмкін.

71. Подведение недостающей инфраструктуры осуществляется до границы территории объекта субъектов малого и среднего предпринимательства, при этом не предусматривается выделение средств на подведение инфраструктуры внутри территории объекта предпринимателя.
72. Стоимость строительства (реконструкции) инфраструктуры не должна превышать 50 % от стоимости проекта субъектов малого и среднего предпринимательства.
73. Подведение недостающей инфраструктуры к проектам субъектов малого и среднего предпринимательства осуществляется при софинансировании из местного бюджета в размере не менее 10 % от стоимости строительства.
74. Не допускается финансирование из республиканского бюджета затрат, связанных с разработкой предпроектной (технико-экономических обоснований) или проектной (проектно-сметной) документации на строительство.
75. Условия и порядок подведения производственной (индустриальной) инфраструктуры регламентируются Правилами подведения производственной (индустриальной) инфраструктуры в рамках Программы, утверждаемыми постановлением Правительства Республики Казахстан.
Развитие индустриальных зон
76. На территории индустриальной зоны размещаются объекты производственного назначения (производственные, складские и административные помещения), оказания социальных услуг (пункты общественного питания, повышения квалификации работников, оказания коммунальных услуг), объекты предоставления банковских услуг.
77. Основными задачами создания индустриальных зон являются:
1) содействие ускоренному развитию частного предпринимательства в сфере промышленности;
2) оптимизация затрат на создание и развитие инфраструктуры новых производств;
3) повышение эффективности производства;
4) обеспечение занятости населения.
78. Индустриальные зоны создаются в виде:
1) обеспеченных инфраструктурой участков земли под строительство зданий и сооружений для производства;
2) готовых производственных помещений для сдачи в аренду или продажи предпринимателю, в том числе с производственной инфраструктурой простаивающих, законсервированных или неработающих производств;
3) комплексных индустриальных зон, располагающих как земельными участками для строительства, так и производственными помещениями.
79. Подведение инфраструктуры до границы территории и внутри индустриальной зоны осуществляется за счет средств республиканского бюджета при софинансировании из местного бюджета согласно бюджетному законодательству.
80. При этом подведение недостающей инфраструктуры к проектам создания и развития индустриальных зон, отвечающим критериям подведения недостающей инфраструктуры, может также осуществляться за счет средств местного бюджета по усмотрению местных исполнительных органов.

81. Индустриялық аймақтарды құру ИИДМБ-да айқындалған өңірлік мамандануға, жергілікті кәсіпкерліктің мүмкіндіктеріне сәйкес жүзеге асырылады.
82. Инфрақұрылымды салу (реконструкциялау) құны индустриялық аймақтарды құру немесе дамыту жобасы құнының 50 %-ынан аспауға тиіс.
83. Әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорация (бұдан әрі – ӘКК) индустриялық аймақтардың операторы болып табылады.
84. Индустриялық аймақтар операторының функцияларына мыналар жатады:
1) индустриялық аймақтарға қатысушыларды тарту;
2) инфрақұрылым объектілерін салу үшін инвестициялар тарту және индустриялық аймақты қаржыландыру мәселелерін шешу;
3) жер учаскелерін жерді қайтадан пайдалануға (қосалқы жалға) беру және инфрақұрылым объектілерін жалға (қосалқы жалға) беру;
4) қызметті жүзеге асыру туралы шарттар жасасу, оларды бұзу және олардың талаптарының орындалуын мониторингтеу;
5) индустриялық аймақ қызметін қамтамасыз ету және қолдау.
85. ӘКК операторлық қызметтеріне ақы төлеу жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады
86. ӘКК индустриялық аймақтарды тиімді басқару мақсатында басқарушы компаниялар, оның ішінде жергілікті және шетелдік тысқары ұйымдарды тарта отырып, құра алады.
87. Өнеркәсiптiк аймақтарды құру немесе дамыту жөнiндегi жобаларға жетiспейтiн инфрақұрылымды құрудың шарттары мен тәртiбi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысымен бекiтiлетін Бағдарлама шеңберінде өнеркәсiптiк (индустриялық) инфрақұрылымды енгiзу қағидаларында регламенттеледі.
Ұзақ мерзімді лизингтік қаржыландыру
88. Ұзақ мерзімді лизингтік қаржыландыруды индустриялық-инновациялық даму саласындағы уәкілетті орган бекіткен Еңбек өнімділігін арттыруға және аумақтық кластерлерді дамытуға бағытталған индустриялық-инновациялық қызмет субъектілеріне мемлекеттік қолдау шараларын ұсыну қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес экономиканың басым секторларында инвестициялық жобаны іске асыратын және (немесе) іске асыруды жоспарлайтын кәсіпкерлерге "Қазақстанның даму банкі" АҚ еншілес ұйымы "ҚДБ-Лизинг" АҚ ұсынады.
89. Субъект ұзақ мерзімді лизингтік қаржыландыруды пайдалану кезінде жобаны іске асыруда лизинг нысанасының жалпы құнының кемінде 15 %-ы мөлшерінде ақша қаражатымен қатысуды қамтамасыз етуге тиіс.
90. Лизинг нысанасының құны кемінде 80 млн. теңге болуға тиіс (жеңіл өнеркәсіп кәсіпорындары үшін кемінде 50 млн. теңге).
91. Ұзақ мерзiмдi лизингтiк қаржыландыру 10 жылға дейiнгi мерзiмге берiледi. Қаржылық лизинг шарты бойынша сыйақы мөлшерлемесі өтінім беруші үшін 5 % құрауға тиiс, бұл ретте бюджеттік кредит пен "ҚДБ-Лизинг" АҚ-ны өзге де қорландыру құралдарының қатынасы 80/20 болуы керек.

81. Создание индустриальных зон осуществляется в соответствии с региональной специализацией, определенной ГПИИР, возможностями местного предпринимательства.
82. Стоимость строительства (реконструкции) инфраструктуры не должна превышать 50% от стоимости проекта создания или развития индустриальных зон.
83. Оператором индустриальных зон является социально-предпринимательская корпорация (далее - СПК).
84. К функциям оператора индустриальных зон относятся:
1) привлечение участников индустриальных зон;
2) привлечение инвестиций для строительства объектов инфраструктуры и решение вопросов финансирования индустриальной зоны;
3) предоставление во вторичное землепользование (субаренду) земельных участков и аренду (субаренду) объектов инфраструктуры;
4) заключение, расторжение и мониторинг выполнения условий договоров об осуществлении деятельности;
5) обеспечение и поддержание деятельности индустриальной зоны.
85. Оплата операторских услуг СПК осуществляется за счет средств местного бюджета.
86. В целях эффективного управления индустриальными зонами СПК могут создавать управляющие компании, в том числе с привлечением местных и иностранных сторонних организаций.
87. Условия и порядок подведения недостающей инфраструктуры для проектов создания или развития индустриальных зон регламентируются Правилами подведения производственной (индустриальной) инфраструктуры в рамках Программы, утверждаемыми постановлением Правительства Республики Казахстан.
Долгосрочное лизинговое финансирование
88. Долгосрочное лизинговое финансирование предоставляется АО "БРК-Лизинг" – дочерней организацией АО "Банк развития Казахстана" субъектам индустриально-инновационной деятельности, реализующим и (или) планирующим реализовать инвестиционные проекты в приоритетных секторах экономики, согласно приложению 1 к Правилам предоставления государственной поддержки субъектам индустриально-инновационной деятельности, направленной на повышение производительности труда и развитие территориальных кластеров, утвержденным уполномоченным органом в области индустриально-инновационного развития.
89. Субъект индустриально-инновационной деятельности должен обеспечить участие денежными средствами в реализации проекта в размере не менее 15 % от общей стоимости предметов лизинга при использовании долгосрочного лизингового финансирования.
90. Стоимость предмета лизинга должна быть не менее 80 млн. тенге (для предприятий легкой промышленности не менее 50 млн. тенге).
91. Долгосрочное лизинговое финансирование предоставляется сроком до 10 лет. Ставка вознаграждения по договору финансового лизинга для заявителя должна составлять 5 %, при этом соотношение бюджетного кредита и иных средств фондирования АО "БРК-Лизинг" должно составлять 80/20.

92. Ұзақ мерзiмдi лизингтiк қаржыландыру көлемін ұлғайту мақсатында осы Бағдарламада айқындалған шарттарда өтелген лизингтік төлемдер есебінен ақша қаражатын қайта пайдалануға жол беріледі.
93. Бұл шарттар 2011 – 2012 жылдарға арналған "Өнімділік-2020" бағдарламасы шеңберінде жасалған шарттарға да қатысты.
94. Ұзақ мерзімді лизингтік қаржыландыруды алу үшін индустриялық-инновациялық қызмет субъектісі "БРК-Лизинг" АҚ-ға индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы уәкілетті орган бекіткен құжаттар тізбесін ұсынады.
95. Индустриялық-инновациялық қызмет субъектісі құжаттардың толық пакетін ұсынғаннан кейін "БРК-Лизинг" АҚ осы Бағдарламаның 88-тармағында айқындалған өлшемшарттарға сәйкес келуін тексереді, жобаны ішкі нормативтік құжаттарда көзделген тәртіппен және мерзімде индустриялық-инновациялық жобаның сараптамасын жүргізеді.
96. Оң шешім болған жағдайда "БРК-Лизинг" АҚ мен индустриялық-инновациялық қызмет субъектісі қаржылық лизинг туралы шарт жасасады.
97. "БРК-Лизинг" АҚ осындай шешім қабылданған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде ұзақ мерзімді лизингтік қаржыландыруды ұсыну туралы шешім бойынша Индустрияны дамыту саласындағы ұлттық даму институтына және индустриялық-инновациялық қызмет субъектісіне хабарлайды.
98. "БРК-Лизинг" АҚ және индустриялық-инновациялық қызмет субъектісі арасында қаржылық лизинг шарты жасалғаннан кейін
"БРК-Лизинг" АҚ индустриялық даму саласындағы ұлттық даму институтымен және индустриялық-инновациялық қызмет субъектісімен Индустриялық-инновациялық жобаны мониторингілеу туралы келісім жасайды. Индустриялық-инновациялық жобаны мониторингілеу туралы келісімнің үлгілік нысанын индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы уәкілетті орган бекітеді.
Ұзақ мерзімді лизингтік қаржыландыруды алған индустриялық-инновациялық қызмет субъектісі Индустриялық-инновациялық жобаны мониторингілеу туралы шартқа сәйкес еңбек өнімділігін арттырады.
Ислам банктерінің кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасының бір бөлігін және жалдау төлемінің бір бөлігін субсидиялау
99. Ислам банкінің/исламдық лизингтік компанияның кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасын/жалдау төлемінің бір бөлігін субсидиялау жаңа инвестициялық жобаларды, сондай-ақ өндірісті жаңғыртуға және кеңейтуге бағытталған жобаларды іске асыру үшін берілетін жаңа қаржыландырулар бойынша жүзеге асырылады.

92. В целях увеличения объема предоставления долгосрочного лизингового финансирования допускается повторное использование денежных средств за счет погашенных лизинговых платежей на условиях, определенных настоящей Программой.
93. Данные условия распространяются и на договоры, заключенные в 2011-2012 годах в рамках Программы "Производительность-2020".
94. Для получения долгосрочного лизингового финансирования субъект индустриально-инновационной деятельности подает в АО "БРК-Лизинг" пакет документов, перечень которых утверждается уполномоченным органом в области государственной поддержки индустриально-инновационной деятельности.
95. АО "БРК-Лизинг" после представления полного пакета документов субъектом индустриально-инновационной деятельности осуществляет проверку соответствия критериям настоящей Программы, определенным в пункте 88 настоящей Программы, экспертизу индустриально-инновационного проекта в порядке и сроки, предусмотренные внутренними нормативными документами.
96. При положительном решении АО "БРК-Лизинг" и субъект индустриально-инновационной деятельности заключают договор финансового лизинга.
97. АО "БРК-Лизинг" информирует национальный институт развития в области развития индустрии и субъекта индустриально-инновационной деятельности по принятому решению о предоставлении долгосрочного лизингового финансирования в течение 5 (пять) рабочих дней со дня принятия такого решения.
98. После заключения договора финансового лизинга между АО "БРК-Лизинг" и субъектом индустриально-инновационной деятельности АО "БРК-Лизинг" заключает с национальным институтом развития в области развития индустрии и субъектом индустриально-инновационной деятельности-Соглашение о мониторинге индустриально-инновационного проекта. Типовая форма Соглашения о мониторинге индустриально-инновационного проекта утверждается уполномоченным органом в области государственной поддержки индустриально-инновационной деятельности.
Субъект индустриально-инновационной деятельности, получивший долгосрочное лизинговое финансирование, увеличивает производительность труда в соответствии с Соглашением о мониторинге индустриально-инновационного проекта.
Субсидирование части наценки на товар и части арендного платежа, составляющих доход исламских банков
99. Субсидирование наценки на товар/части арендного платежа, составляющих доход исламского банка/исламской лизинговой компании, осуществляется по новому финансированию, предоставляемому для реализации новых инвестиционных проектов, а также проектов, направленных на модернизацию и расширение производства.

100. Осындай жобалар Бағдарламаға 2-қосымшада көрсетілген экономиканың басым секторларына немесе өңдеуші өнеркәсіптің басым салаларына және ИИДМБ айқындалған қызметтердің жекелеген түрлеріне сәйкес болған жағдайда, банктердің/даму банкінің/лизингтік компаниялардың кредиттер/ қаржы лизингі шарттары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау кредиттер/қаржы лизингі шарттары бойынша да жүзеге асырылады.
101. Егер бір жоба бойынша бірнеше субсидиялау шарты жасалса, онда субсидиялаудың жалпы мерзімі қаржы агенттігі субсидиялаудың алғашқы шартына қол қойған кезден бастап белгіленеді.
102. Бұрын екінші деңгейдегі банктер/лизингтік компаниялар/ислам банктері/исламдық лизингтік компаниялар берген кредиттерді/қаржылық лизинг шарттарын/қаржыландыру шарттарын қайта қаржыландыруға бағытталған қаржыландыру да субсидиялауға жатады.
Кәсіпкердің ағымдағы міндеттемелерін қайта қаржыландыру кезінде субсидиялау мерзімі қаржы агенттігі қайта қаржыландыру жүзеге асырылған кредитор-банкте/лизингтік компанияда субсидиялаудың бірінші шартына қол қойған кезден бастап белгіленеді.
103. Ислам банктерінің кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасының бір бөлігін және жалдау төлемінің бір бөлігін субсидиялауды қаржыландыру республикалық және жергілікті бюджеттер қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
104. Бағдарламаның екінші бағыты шеңберінде ислам банктерінің кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасының бір бөлігін және жалдау төлемінің бір бөлігін субсидиялау шарттары мен тәртібі Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілетін Бағдарлама шеңберінде ислам банктері кәсіпкерлік субъектілерін қаржыландыру кезінде ислам банктерінің кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасының бір бөлігін және жалдау төлемінің бір бөлігін субсидиялау қағидаларымен регламенттеледі.
Кәсіпкерлік субъектілері шығарған облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау
105. Кәсіпкерлік субъектілері шығарған облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау эмитенттер сыйақы ретінде төлейтін шығыстардың бір бөлігін өтеу үшін пайдаланылады және мемлекеттің бизнеспен өзара іс-қимылының тиімді тетіктері арқылы жүзеге асырылады.
106. Кәсіпкерлік субъектілері шығарған облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау жаңа инвестициялық жобаларды, сондай-ақ өндірісті жаңғыртуға және кеңейтуге бағытталған жобаларды іске асыруды қаржыландыру үшін шығарылған облигациялар бойынша жүзеге асырылады.
107. Егер бір жоба бойынша бірнеше субсидиялау шарты жасалса, онда субсидиялаудың жалпы мерзімі қаржы мекемесі бірінші субсидиялау шартына қол қойған кезден бастап белгіленеді.

100. Субсидирование части ставки вознаграждения по кредитам/договорам финансового лизинга банков/банка развития/лизинговых компаний также осуществляется по кредитам/договорам финансового лизинга при условии соответствия таких проектов приоритетным секторам экономики, указанным в приложении 2 к Программе, или приоритетным отраслям обрабатывающей промышленности и отдельным видам услуг, определенным ГПИИР.
101. В случае, если по одному проекту заключается несколько договоров субсидирования, то общий срок субсидирования устанавливается с момента подписания финансовым агентством первого договора субсидирования.
102. Субсидированию также подлежит финансирование, направленное на рефинансирование кредитов/договоров финансового лизинга/договоров финансирования, ранее выданных банками второго уровня/лизинговыми компаниями/исламскими банками/исламскими лизинговыми компаниями.
Срок субсидирования при рефинансировании текущих обязательств предпринимателя устанавливается с момента подписания финансовым агентством первого договора субсидирования в банке-кредиторе/лизинговой компании, с которого осуществлялось рефинансирование.
103. Финансирование субсидирования части наценки на товар и части арендного платежа, составляющих доход исламских банков, осуществляется из средств республиканского и местных бюджетов.
104. Условия и порядок субсидирования части наценки на товар и части арендного платежа, составляющих доход исламских банков, в рамках второго направления Программы регламентируются Правилами субсидирования части наценки на товар и части арендного платежа, составляющих доход исламских банков, при финансировании исламскими банками субъектов предпринимательства в рамках Программы, утверждаемыми постановлением Правительства Республики Казахстан.
Субсидирование ставки купонного вознаграждения по облигациям, выпущенным субъектами предпринимательства
105. Субсидирование ставки купонного вознаграждения по облигациям, выпущенным субъектами предпринимательства, используется для возмещения части расходов, оплачиваемых эмитентами в качестве вознаграждения по облигациям, и осуществляется через эффективные механизмы взаимодействия государства с бизнесом.
106. Субсидирование ставки купонного вознаграждения по облигациям, выпущенным субъектами предпринимательства, осуществляется по облигациям, выпущенным для финансирования реализации новых инвестиционных проектов, а также проектов, направленных на модернизацию и расширение производства.
107. В случае, если по одному проекту заключается несколько договоров субсидирования, то общий срок субсидирования устанавливается с момента подписания финансовым агентством первого договора субсидирования.

108. Кәсіпкерлік субъектілері шығарған облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялауды қаржыландыру республикалық және жергілікті бюджеттердің қаражатынан жүзеге асырылады.
109. Кәсіпкерлік субъектілері шығарған облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялаудың шарттары мен тәртібі Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілетін Бағдарлама шеңберінде облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидаларымен регламенттеледі.
Үшінші бағыт: кәсіпкерлердің валюталық тәуекелдерінің төмендеуі
Өңдеу өнеркәсібінде және көрсетілетін қызметтер, сондай-ақ агроөнеркәсіптік кешендегі қайта өңдеу бойынша қолжетімді кредит беру міндетін шешу үшін ұзақ мерзімді теңгелік өтімділікті қамтамасыз ету шеңберінде берілген кредиттер бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау
109-1. Өңдеу өнеркәсібінде және көрсетілген қызметтер, сондай-ақ агроөнеркәсіптік кешендегі қайта өңдеу бойынша қолжетімді кредит беру міндетін шешу үшін ұзақ мерзімді теңгелік өтімділікті қамтамасыз ету шеңберінде берілген кредиттер бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау "Қолжетімді кредит беру міндетін шешу үшін ұзақ мерзімді теңгелік өтімділікті қамтамасыз етудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 11 желтоқсандағы № 820 қаулысының шарттарына сәйкес жүзеге асырылады.
110. Бағдарламаның үшінші бағыты кәсіпкерлерге мынадай қаржылық қолдау шараларын ұсынуды көздейді:
1) банктердің/даму банкінің/лизингтік компаниялардың кредиттері/қаржылық лизинг шарттары бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау;
2) тауардың үстеме бағасының бір бөлігі мен ислам банктерінің кірісін құрайтын, жалдау төлемінің бір бөлігін субсидиялау.
111. Бағдарламаның үшінші бағытының қатысушылары Бағдарламаға 2-қосымшаға сәйкес экономиканың басым секторларында немесе өңдеуші өнеркәсіптің басым салаларында және ИИДМБ айқындалған қызметтердің жекелеген түрлерінде қызметін жүзеге асыратын және кәсіпкер қаржы агенттігіне өтініш бергенге дейін алдыңғы алты ай үшін ақшалай түсімнің жалпы көлемінен кемінде 10 % мөлшерінде валюталық түсімге ие болатын кәсіпкерлер болуы мүмкін.
Банктердің/даму банкінің/лизингтік компаниялардың кредиттері/қаржылық лизинг шарттары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау
112. Субсидиялау негізгі құралдарды сатып алуға және/немесе жаңғыртуға және/немесе өндірісті кеңейтуге және/немесе айналым қаражатын толықтыруға және/немесе қайта қаржыландыруға берілген кредиттері/ қаржылық лизинг шарттары бойынша жүзеге асырылуы мүмкін.
Бұл ретте қайта жаңарту негізінде берілген айналым қаражатын толықтыруға берілген кредиттерді субсидиялауға жол беріледі. Негізгі құралдар сатып алуға және/немесе жаңғыртуға және/немесе өндірісті кеңейтуге берілген кредит шеңберінде айналым қаражатын толықтыруға берілген кредитті жаңғырту мүмкіндігінің шарты қаржы агенттігінің уәкілетті органының шешімінде көрсетілуі тиіс.

108. Финансирование субсидирования ставки купонного вознаграждения по облигациям, выпущенным субъектами предпринимательства, осуществляется из средств республиканского и местных бюджетов.
109. Условия и порядок субсидирования ставки купонного вознаграждения по облигациям, выпущенным субъектами предпринимательства регламентируются Правилами субсидирования ставки купонного вознаграждения по облигациям, выпущенным субъектами предпринимательства в рамках Программы, утверждаемыми постановлением Правительства Республики Казахстан.
Третье направление: снижение валютных рисков предпринимателей
Субсидирование ставки вознаграждения по кредитам, выданным в рамках обеспечения долгосрочной тенговой ликвидности для решения задачи доступного кредитования в обрабатывающей промышленности и услуг, а также по переработке в агропромышленном комплексе.
109-1. Субсидирование ставки вознаграждения по кредитам, выданным в рамках обеспечения долгосрочной тенговой ликвидности для решения задачи доступного кредитования в обрабатывающей промышленности и услуг, а также по переработке в агропромышленном комплексе, осуществляется в соответствии с условиями, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 декабря 2018 года № 820 "О некоторых вопросах обеспечения долгосрочной тенговой ликвидности для решения задачи доступного кредитования".
110. Третье направление Программы предусматривает оказание предпринимателям следующих мер финансовой поддержки:
1) субсидирование ставки вознаграждения по кредитам/договорам финансового лизинга банков/банка развития/лизинговых компаний;
2) субсидирование части наценки на товар и части арендного платежа, составляющих доход исламских банков.
111. Участниками третьего направления Программы могут быть предприниматели, осуществляющие деятельность в приоритетных секторах экономики, согласно приложению 2 к Программе, или приоритетных отраслях обрабатывающей промышленности и отдельных видах услуг, определенных ГПИИР, и имеющие валютную выручку в размере не менее 10 % от общего объема денежной выручки за предыдущие шесть месяцев до подачи заявления предпринимателем финансовому агентству.
Субсидирование части ставки вознаграждения по кредитам/договорам финансового лизинга банков/банка развития/лизинговых компаний
112. Субсидирование может осуществляться по кредитам/договорам финансового лизинга, выданным на приобретение и/или модернизацию основных средств и/или расширение производства и/или пополнение оборотных средств и/или рефинансирование.
При этом допускается субсидирование кредитов на пополнение оборотных средств, выданных на возобновляемой основе. Условие возможности возобновления кредита на пополнение оборотных средств в рамках кредита на приобретение и/или модернизацию основных средств и/или расширение производства должно быть указано в решении уполномоченного органа финансового агентства.

113. Кәсіпкерлердің субсидиялау құралы бойынша қаржы агенттігі мақұлдаған жобалары басқа банктерде/лизингтік компанияларда (даму банкінде) бұрын мақұлданған субсидиялау шарттарында қайта қаржыландырылуы мүмкін.
Егер бір жоба бойынша бірнеше субсидиялау шарты жасалса, онда субсидиялаудың жалпы мерзімі қаржы агенттігі қайта қаржыландыру жүзеге асырылған кредитор-банкте/лизингтік компанияда субсидиялаудың бірінші шартына қол қойған кезден бастап белгіленеді.
114. Сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау банктің/даму банкінің валюталық стандартты кредиттері бойынша жүзеге асырылуы мүмкін.
115. Қаржы агенттігі субсидиялар аударған кезде оң бағамдағы айырма пайда болған жағдайда, қаражат қалдығы болашақ субсидиялар шотына есепке алынады, ал теріс бағамдағы айырма кезінде – кәсіпкерге жүктеледі.
116. Субсидиялар сомасын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі субсидиялар сомасын аудару күніне белгілеген бағам бойынша теңгемен қаржы агенттігі төлейді.
117. Бағдарламаның үшінші бағыты шеңберінде банктердің/даму банкінің/лизингтік компаниялардың кредиттері/қаржылык лизингтік шарттары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау шарттары мен тәртібі Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілетін Бағдарлама шеңберінде Сыйақы мөлшерлемесінің бөлігін субсидиялау қағидаларымен регламенттеледі.
Ислам банктерінің кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасының бір бөлігін және жалдау төлемінің бір бөлігін субсидиялау
118. Ислам банктерінің/исламдық лизингтік компанияның табысын құрайтын тауардың үстеме бағасының және жалдау төлемінің бір бөлігін субсидиялау жаңа инвестициялық жобаларды, сондай-ақ өндірісті жаңғыртуға және кеңейтуге бағытталған жобаларды іске асыру үшін берілетін жаңа қаржыландырулар бойынша жүзеге асырылады.
Бұл ретте қайта жаңғыртылатын негізде берілген айналым қаражатын толықтыру үшін қаржыландыру бойынша субсидиялауға рұқсат етіледі. Негізгі құралдар сатып алуға және/немесе жаңғыртуға және/немесе өндірісті кеңейту үшін қаржыландыру шеңберінде айналым қаражатын толықтыруға қаржыландыруды жаңарту мүмкіндігінің шарты қаржы агенттігінің шешімінде белгіленуі керек.
119. Осындай жобалар Бағдарламаға 2-қосымшада көрсетілген экономиканың басым секторларына немесе өңдеуші өнеркәсіптің басым салаларына және ИИДМБ айқындалған қызметтердің жекелеген түрлеріне сәйкес болған жағдайда, банктердің/даму банкінің/лизингтік компаниялардың кредиттері/қаржылық лизинг бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау да кредиттер/қаржылық лизингі шарттары бойынша жүзеге асырылады.

113. Проекты предпринимателей, получившие одобрение финансового агентства по инструменту субсидирования, могут быть рефинансированы в других банках/лизинговых компаниях (банке развития) на ранее одобренных условиях субсидирования.
В случае, если по одному проекту заключается несколько договоров субсидирования, то общий срок субсидирования устанавливается с момента подписания финансовым агентством первого договора субсидирования в банке-кредиторе/лизинговой компании, с которого осуществлялось рефинансирование.
114. Субсидирование ставки вознаграждения может осуществляться по валютным стандартным кредитам банка/банка развития.
115. В случаях возникновения положительной курсовой разницы при перечислении финансовым агентством субсидий, остаток средств зачисляют в счет будущих субсидий, а отрицательной курсовой разницы – возлагается на предпринимателя.
116. Суммы субсидий уплачиваются финансовым агентством в тенге по курсу, установленному Национальным Банком Республики Казахстан на дату перечисления сумм субсидий.
117. Условия и порядок субсидирования части ставки вознаграждения по кредитам/договорам финансового лизинга банков/банка развития/лизинговых компаний в рамках третьего направления Программы регламентируются Правилами субсидирования части ставки вознаграждения в рамках Программы, утверждаемыми постановлением Правительства Республики Казахстан.
Субсидирование части наценки на товар и части арендного платежа, составляющих доход исламских банков
118. Субсидирование наценки на товар/части арендного платежа, составляющих доход исламского банка/исламской лизинговой компании, осуществляется по новым финансированиям, выдаваемым для реализации новых инвестиционных проектов, а также проектов, направленных на модернизацию и расширение производства.
При этом допускается субсидирование по финансированию на пополнение оборотных средств, выданному на возобновляемой основе. Условие возможности возобновления финансирования на пополнение оборотных средств в рамках финансирования на приобретение и/или модернизацию основных средств и/или расширение производства должно быть указано в решении финансового агентства.
119. Субсидирование части ставки вознаграждения по кредитам/договорам финансового лизинга банков/банка развития/лизинговых компаний также осуществляется по кредитам/договорам финансового лизинга, при условии соответствия таких проектов приоритетным секторам экономики, указанным в приложении 2 к Программе, или приоритетным отраслям обрабатывающей промышленности и отдельным видам услуг, определенным ГПИИР.

120. Бір жоба бойынша бірнеше субсидиялау шарты жасалса, онда субсидиялаудың жалпы мерзімі қаржы агенттігі субсидиялаудың алғашқы шартына қол қойған кезден бастап белгіленеді.
121. Бұрын екінші деңгейдегі банктер/лизингтік компаниялар/ислам банктері/исламдық лизингтік компаниялар берген кредиттерді/қаржылық лизинг шарттарын/қаржыландыру шарттарын қайта қаржыландыруға бағытталған қаржыландыру да субсидиялауға жатады.
Кәсіпкердің ағымдағы міндеттемелерін қайта қаржыландыру кезіндегі субсидиялау мерзімі қаржы агенттігі қайта қаржыландыру жүзеге асырылған кредитор-банкте/лизингтік компанияда бірінші субсидиялау шартына қол қойған кезден бастап белгіленеді.
122. Ислам банктерінің қолданыстағы қаржыландыруы бойынша сыйақының номиналды мөлшерлемесін субсидиялау ұлттық және шетелдік валютада және исламдық лизингтік компанияларда ұлттық валютада жүзеге асырылады.
123. Субсидиялар сомаларын субсидиялау сомаларын аударған күнге Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген бағам бойынша теңгемен қаржы агенттігі төлейді.
124. Қаржы агенттігі субсидиялар аударған кезде оң бағамдағы айырма пайда болған жағдайда, қаражат қалдығы болашақ субсидиялар шотына есепке алынады, ал теріс бағамдағы айырма кезінде – кәсіпкерге жүктеледі.
125. Ислам банктерінің кірісін құрайтын тауар бағасының бір бөлігін және жалға беру төлемінің бір бөлігін субсидиялауды қаржыландыру республикалық және жергілікті бюджеттердің қаражатынан жүзеге асырылады.
126. Бағдарламаның үшінші бағыты шеңберінде ислам банктерінің кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасының бір бөлігін және жалдау төлемінің бір бөлігін субсидиялау шарттары мен тәртібі Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілетін Бағдарлама шеңберінде ислам банктері кәсіпкерлік субъектілерін қаржыландырған кезде ислам банктерінің кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасының бір бөлігін және жалдау төлемінің бір бөлігін субсидиялау қағидаларымен регламенттеледі.
Төртінші бағыт: кәсіпкерлікті қаржылай емес қолдау шаралары
127. Кәсіпкерлікті қаржылай емес қолдау шаралары кәсіпкерлік субъектілеріне және кәсіпкерлік бастамасы бар халыққа мынадай:
1) кәсіпкерлікті ақпараттық-талдамалық қамтамасыз ету;
2) кәсіпкерлердің/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерінің құзыреттерін дамыту;
3) кәсіпкерлердің/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерінің өнімділігін арттыру;

120. В случае, если по одному проекту заключается несколько договоров субсидирования, то общий срок субсидирования устанавливается с момента подписания финансовым агентством первого договора субсидирования.
121. Субсидированию также подлежит финансирование, направленное на рефинансирование кредитов/договоров финансового лизинга/договоров финансирования, ранее выданных банками второго уровня/лизинговыми компаниями/исламскими банками/исламскими лизинговыми компаниями.
Срок субсидирования при рефинансировании текущих обязательств предпринимателя устанавливается с момента подписания финансовым агентством первого договора субсидирования в банке-кредиторе/лизинговой компании, с которого осуществлялось рефинансирование.
122. Субсидирование номинальной ставки вознаграждения по действующему финансированию исламских банков осуществляется в национальной и иностранной валютах и исламских лизинговых компаний в национальной валюте.
123. Суммы субсидий уплачиваются финансовым агентством в тенге по курсу, установленному Национальным Банком Республики Казахстан на дату перечисления сумм субсидий.
124. В случае возникновения положительной курсовой разницы при перечислении финансовым агентством субсидий, остаток средств зачисляют в счет будущих субсидий, а отрицательной курсовой разницы – возлагается на предпринимателя.
125. Финансирование субсидирования части наценки на товар и части арендного платежа, составляющих доход исламских банков, осуществляется из средств республиканского и местных бюджетов.
126. Условия и порядок субсидирования части наценки на товар и части арендного платежа, составляющих доход исламских банков, в рамках третьего направления Программы регламентируются Правилами субсидирования части наценки на товар и части арендного платежа, составляющих доход исламских банков, при финансировании исламскими банками субъектов предпринимательства в рамках Программы, утверждаемыми постановлением Правительства Республики Казахстан.
Четвертое направление: нефинансовые меры поддержки предпринимательства
127. Нефинансовые меры поддержки предпринимательства предусматривают оказание государственной нефинансовой поддержки субъектам предпринимательства и населению с предпринимательской инициативой по следующим функциональным направлениям:
1) информационно-аналитическое обеспечение предпринимательства;
2) развитие компетенций предпринимателей/субъектов индустриально-инновационной деятельности;
3) повышение производительности предпринимателей/субъектов индустриально-инновационной деятельности;

4) іскерлік байланыстарды кеңейту функционалдық бағыттары бойынша мемлекеттік қаржылай емес қолдауды көздейді.
128. Осы бағыттардың шеңберінде мынадай қаржылай емес қолдау құралдарын ұсыну көзделеді:
1) "кәсіпкерлікті ақпараттық-талдамалық қамтамасыз ету" функционалдық бағыты бойынша:
"Бизнес-Насихат" құрамдауышы бойынша мемлекеттік қолдау шараларын түсіндіру;
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде кәсіпкерлік қызметті жүргізу шарттары туралы түсіндіру;
2) кәсіпкерлердің/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерінің құзыреттерін дамыту функционалдық бағыты бойынша:
кәсіпкерлік қызмет негіздеріне оқыту;
кәсіпорындар мамандарының, топ-менеджерлерінің біліктілігін арттыру;
жұмыс істеп тұрған кәсіпкерлік қызметті жүргізуге сервистік қолдау көрсету;
рұқсат құжаттары мен техникалық шарттар алу мәселелері бойынша консультациялар беру;
3) кәсіпкерлердің/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерінің өнімділігін арттыру функционалдық бағыты бойынша:
басқарудың жаңа әдістерін, өндіріс технологияларын енгізу, кәсіпорындардың өнімділігін және энергия үнемдеуін арттыру мәселелері бойынша сырттан консультанттар тарту;
кәсіпорындарды технологиялық дамыту;
4) іскерлік байланыстарды кеңейтудің функционалдық бағыты бойынша: шетелдік әріптестермен іскерлік байланыстар орнату.
129. Кәсіпкерлік әлеуетті күшейтудің функционалдық бағыттарын іске асыру мынадай: жеке кәсіпкерлік субъектілеріне "бір терезе" арқылы қызмет көрсету, қайталауды жою, қағидалар мен талаптарды жеңілдету мен оңтайландыру, белгіленген рәсімдер мен регламенттерді автоматтандыру қағидаттары сақталған жағдайда кәсіпкерлікті қолдау инфрақұрылымы шеңберінде жүзеге асырылады.
130. Кәсіпкерлікті қолдау инфрақұрылымына:
1) облыс орталықтары мен Астана, Алматы, Шымкент, Семей қалаларындағы кәсіпкерлерге қызмет көрсету орталықтары;
2) моноқалалардағы, шағын қалалар мен аудан орталықтарындағы кәсіпкерлікті қолдау орталықтары;
3) ауылдар мен кенттер деңгейінде кәсіпкерлікті қолдаудың ұтқыр орталықтары;
4) бизнес-инкубаторлар кіреді.
131. Кәсіпкерлерге қызмет көрсету орталықтары (бұдан әрі – КҚКО) – бұл жергілікті бюджет қаражаты болған кезде кәсіпкерлік субъектілерін және кәсіпкерлік бастамасы бар халықты мемлекеттік қолдау шараларын көрсету үшін қаржы агенттігінің өңірлік филиалдарының жанынан құрылған және/немесе облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың кәсіпкерлер палаталарының жанынан, жергілікті атқарушы органдарда құрылатын инфрақұрылымдық кешен.
132. КҚКО көрсетілетін қызметтері кәсіпкерлік субъектілері мен кәсіпкерлік бастамасы бар халыққа, оның ішінде онлайн режимде ұсынылады.

4) расширение деловых связей.
128. В рамках данных направлений предусматривается предоставление следующих инструментов нефинансовой поддержки:
1) по функциональному направлению "информационно-аналитическое обеспечение предпринимательства":
разъяснение мер государственной поддержки по компоненту "Бизнес-Насихат";
разъяснения об условиях ведения предпринимательской деятельности в государствах-членах Евразийского экономического союза.
2) по функциональному направлению развитие компетенций предпринимателей/ субъектов индустриально-инновационной деятельности:
обучение основам предпринимательской деятельности;
повышение квалификации специалистов, топ-менеджеров предприятий;
предоставление сервисной поддержки ведения действующей предпринимательской деятельности;
предоставление консультаций по вопросам получения разрешительных документов и технических условий;
3) по функциональному направлению повышение производительности предпринимателей/субъектов индустриально-инновационной деятельности:
привлечение внешних консультантов по вопросам внедрения новых методов управления, технологий производства, повышения производительности и энергосбережения предприятий;
технологическое развитие предприятий;
4) по функциональному направлению расширения деловых связей: установление деловых связей с иностранными партнерами.
129. Реализация функциональных направлений усиления предпринимательского потенциала осуществляется в рамках инфраструктуры поддержки предпринимательства при соблюдении следующих принципов: обслуживание субъектов предпринимательства посредством "одного окна", устранение дублирования, упрощение и оптимизация правил и требований, автоматизация установленных процедур и регламентов.
130. В инфраструктуру поддержки предпринимательства входят:
1) центры обслуживания предпринимателей в областных центрах и городах Астане, Алматы, Шымкент, Семей;
2) центры поддержки предпринимательства в моногородах, малых городах и районных центрах;
3) мобильные центры поддержки предпринимательства на уровне сел и поселков;
4) бизнес-инкубаторы.
131. Центры обслуживания предпринимателей (далее - ЦОП) - это инфраструктурный комплекс для оказания мер государственной поддержки субъектам предпринимательства и населению с предпринимательской инициативой, созданный при региональных филиалах финансового агентства и/или создаваемый при палатах предпринимателей областей, города республиканского значения, столицы, местных исполнительных органах при наличии средств местного бюджета.
132. Услуги ЦОП предоставляются субъектам предпринимательства и населению с предпринимательской инициативой, в том числе в онлайн режиме.

133. КҚКО құрудың мақсаты:
1) кәсіпкерлік пен кәсіпкерлік қызметті мемлекеттік қолдау құралдарын танымал ету;
2) кәсіпкерлік қызметті ашу және жүргізу бойынша, оның ішінде өзіне-өзі қызмет көрсету аймақтары арқылы онлайн режимде ақпараттық, консультациялық көмек көрсету және оқыту;
3) жұмыс істеп тұрған кәсіпкерліктің орнықты дамуына жәрдемдесу.
134. КҚКО функциялары:
1) жеке кәсіпкерлік субъектілері мен кәсіпкерлік бастамасы бар халықты кәсіпкерлік қызметті мемлекеттік қолдау құралдары туралы хабардар ету;
2) кәсіпкерлік қызметті ашу және жүргізу бойынша консультациялық қызметтер көрсету;
3) кәсіпкерлік субъектілері мен кәсіпкерлік бастамасы бар халықты "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қаржылай емес қолдау бағыттарын іске асыру;
4) кәсіпкерлік субъектілері мен кәсіпкерлік бастамасы бар халықтан қаржылай емес қолдау құралдарын алуға өтінімдер жинау;
5) қаржы институттарымен жұмыс шарттарын түсіндіру.
135. Қаржы агенттігінің өңірлік филиалдары жанындағы КҚКО-ны ұстауға және оның жұмыс істеуіне арналған шығыстарды қаржыландыру қаржы агенттігінің меншікті қаражаты есебінен, қаржылай емес қолдау операторының жанындағы КҚКО-ны – қаржылай емес қолдау операторының жеке қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
136. Кәсіпкерлікті қолдау орталықтары (бұдан әрі – КҚО) – базасында шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерін оқыту, ақпараттық қамтамасыз ету, консультациялық және маркетингтік қызметтер көрсету, олардың жобаларына экономикалық және технологиялық сараптама жүргізу жүзеге асырылатын инфрақұрылымдық кешен.
137. КҚО құру мақсаттары:
1) кәсіпкерлік пен кәсіпкерлік қызметті мемлекеттік қолдау құралдарын танымал ету;
2) кәсіпкерлік қызметті ашу және оны жүргізу бойынша оның ішінде өзіне-өзі қызмет көрсету орталықтары арқылы онлайн режимде ақпараттық, консультациялық көмек көрсету және оқыту;
3) жұмыс істеп тұрған кәсіпкерліктің орнықты дамуына жәрдемдесу.
138. КҚО көрсетілетін қызметтері шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері мен кәсіпкерлік бастамасы бар халыққа, оның ішінде онлайн режимде өтеусіз негізде ұсынылады.
139. КҚО облыстардың кәсіпкерлер палаталары филиалдарының жанынан, моноқалаларда, шағын қалалар мен аудан орталықтарында құрылады.
140. ҚҚО функциялары:
1) шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері мен кәсіпкерлік бастамасы бар халықты кәсіпкерлік қызметті мемлекеттік қолдау құралдары туралы хабардар ету;
2) шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне "бір терезе" арқылы қызмет көрсету, қайталауды жою, қағидалар мен талаптарды жеңілдету және оңтайландыру, белгіленген рәсімдер мен регламенттерді автоматтандыру қағидаттарын сақтай отырып, мемлекеттік қаржылай емес қолдау шараларын көрсету;

133. Цели создания ЦОП:
1) популяризация предпринимательства и инструментов государственной поддержки предпринимательской деятельности;
2) оказание информационной, консультационной помощи и обучения по открытию и ведению предпринимательской деятельности, в том числе в онлайн режиме через зоны самообслуживания;
3) содействие устойчивому развитию действующего предпринимательства.
134. Функции ЦОП:
1) информирование субъектов предпринимательства и населения с предпринимательской инициативой об инструментах государственной поддержки предпринимательской деятельности;
2) предоставление консультационных услуг по открытию и ведению предпринимательской деятельности;
3) реализация направлений государственной нефинансовой поддержки субъектам предпринимательства и населению с предпринимательской инициативой по принципу "одного окна";
4) сбор заявок от субъектов предпринимательства и населения с предпринимательской инициативой на получение инструментов нефинансовой поддержки;
5) разъяснение условий работы с финансовыми институтами.
135. Финансирование расходов на содержание и функционирование ЦОП при региональных филиалах финансового агентства осуществляется за счет собственных средств финансового агентства, при операторе нефинансовой поддержки – за счет собственных средств оператора нефинансовой поддержки.
136. Центры поддержки предпринимательства (далее – ЦПП) – инфраструктурный комплекс, на базе которого осуществляются обучение, информационное обеспечение, оказание консультационных и маркетинговых услуг, проведение экономической и технологической экспертизы проектов субъектов малого и среднего предпринимательства.
137. Цели создания ЦПП:
1) популяризация предпринимательства и инструментов государственной поддержки предпринимательской деятельности;
2) оказание информационной, консультационной помощи и обучение по открытию и ведению предпринимательской деятельности, в том числе в онлайн режиме через зоны самообслуживания;
3) содействие устойчивому развитию действующего предпринимательства.
138. Услуги ЦПП предоставляются субъектам малого и среднего предпринимательства и населению с предпринимательской инициативой, в том числе в онлайн режиме на безвозмездной основе.
139. ЦПП создаются при филиалах палаты предпринимателей областей в моногородах, малых городах и районных центрах.
140. Функции ЦПП:
1) информирование субъектов малого и среднего предпринимательства и населения с предпринимательской инициативой об инструментах государственной поддержки предпринимательской деятельности;
2) оказание мер государственной нефинансовой поддержки при соблюдении принципов обслуживания субъектов малого и среднего предпринимательства посредством "одного окна", устранения дублирования, упрощения и оптимизации правил и требований, автоматизации установленных процедур и регламентов;

3) шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері мен кәсіпкерлік бастамасы бар халыққа мемлекеттік қаржылай емес қолдаудың функционалдық бағыттарын іске асыру;
4) шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері мен кәсіпкерлік бастамасы бар халықтан қаржылай емес қолдау құралдарын алуға өтінімдер жинау;
5) кәсіпкерлік қызметті ашу және оны жүргізу бойынша консультациялық қызметтер ұсыну;
6) қаржы институттарымен жұмыс шарттарын түсіндіру.
141. КҚО-ның жұмыс істеуіне және дамуына арналған шығыстарды қаржыландыру уәкілетті орган мен қаржылай емес қолдау операторы арасында өтеулі қызметтерді көрсету туралы шартқа қол қою арқылы республикалық бюджеттің қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
142. Қаржылай емес қолдау операторы қаржы жылының 12 айы ішінде шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері мен кәсіпкерлік бастамасы бар халыққа үзіліссіз КҚО қызметтерін көрсетуді қамтамасыз етеді.
143. Уәкілетті орган мен қаржылай емес қолдау операторы арасында жасалатын өтелетін қызметтер көрсету туралы шарт күшіне енгенге дейін қаржылай емес қолдау операторы көрсеткен КҚО қызметтерін уәкілетті орган ағымдағы қаржы жылына арналған өтелетін қызметтер көрсету туралы жасалған шарт шеңберінде өтейді.
144. Кәсіпкерлікті қолдаудың ұтқыр орталықтары (бұдан әрі – КҚҰО) – бұл ауылдық елді мекендердің шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері мен кәсіпкерлік бастамасы бар халқына кәсіпкерлік қызметті мемлекеттік қолдау құралдары бойынша көшпелі ақпараттық және консультациялық қызметтер ұсынуға бағытталған қаржы агенттігінің арнайы жабдықталған автобустары.
145. КҚҰО құру мақсаттары:
1) ауылдық елді мекендерде кәсіпкерлік пен кәсіпкерлік қызметті мемлекеттік қолдау құралдарын танымал ету;
2) ауылдық елді мекендердегі кәсіпкерлік бастамасы бар халықты кәсіпкерлік қызметті ашуға ынталандыру;
3) ауылдық елді мекендердің шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері мен кәсіпкерлік бастамасы бар халқына КҚҰО қызметтерін өтеусіз негізде ұсыну.
146. КҚҰО функциялары:
1) ауылдық елді мекендердің шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері мен кәсіпкерлік бастамасы бар халқын кәсіпкерлік қызметті мемлекеттік қолдау құралдары туралы хабардар ету;
2) кәсіпкерлік қызметті ашу және оны жүргізу бойынша ақпараттық және консультациялық қызметтерді ұсыну;
3) қаржы институттарымен жұмыс шарттарын түсіндіру;

3) реализация функциональных направлений государственной нефинансовой поддержки субъектов малого и среднего предпринимательства и населения с предпринимательской инициативой;
4) сбор заявок от субъектов малого и среднего предпринимательства и населения с предпринимательской инициативой на получение инструментов нефинансовой поддержки;
5) предоставление консультационных услуг по открытию и ведению предпринимательской деятельности;
6) разъяснение условий работы с финансовыми институтами.
141. Финансирование расходов на функционирование и развитие ЦПП осуществляется за счет средств республиканского бюджета путем подписания договора о возмездном оказании услуг между уполномоченным органом и оператором нефинансовой поддержки.
142. Оператор нефинансовой поддержки обеспечивает непрерывное оказание услуг ЦПП субъектов малого и среднего предпринимательства и населения с предпринимательской инициативой в течение 12 месяцев финансового года.
143. Услуги ЦПП, оказанные оператором нефинансовой поддержки, до вступления в силу договора о возмездном оказании услуг, заключаемого между уполномоченным органом и оператором нефинансовой поддержки, возмещаются уполномоченным органом в рамках заключенного договора о возмездном оказании услуг на текущий финансовый год.
144. Мобильные центры поддержки предпринимательства (далее - МЦПП) – это специально оборудованные автобусы финансового агентства, направленные на предоставление субъектам малого и среднего предпринимательства и населению с предпринимательской инициативой сельских населенных пунктов выездных информационных и консультационных услуг по инструментам государственной поддержки предпринимательской деятельности.
145. Цели создания МЦПП:
1) популяризация предпринимательства и инструментов государственной поддержки предпринимательской деятельности в сельских населенных пунктах;
2) стимулирование населения с предпринимательской инициативой в сельских населенных пунктах на открытие предпринимательской деятельности;
3) предоставление услуг МЦПП субъектам малого и среднего предпринимательства и населению с предпринимательской инициативой сельских населенных пунктов на безвозмездной основе.
146. Функции МЦПП:
1) информирование субъектов малого и среднего предпринимательства и населения с предпринимательской инициативой сельских населенных пунктов об инструментах государственной поддержки предпринимательской деятельности;
2) предоставление информационных и консультационных услуг по открытию и ведению предпринимательской деятельности;
3) разъяснение условий работы с финансовыми институтами;

4) кәсіпкерлік әлеуетті дамыту, кәсіпорындардың жетекші мамандары мен топ-менеджерлерінің біліктілігін арттыру бағыттары бойынша қатысуға өтінімдер жинау;
5) жұмыс істеп тұрған кәсіпкерлік қызметті жүргізуге сервистік қызметтер көрсету.
147. КҚҰО ұстауға және оның қызмет етуіне арналған шығыстарды қаржыландыру қаржы агенттігінің меншікті қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
148. Бизнес-инкубатор өндірістік үй-жайларды, жабдықтарды, ұйымдастыру, құқықтық, қаржылық, консалтингтік және ақпараттық қызметтерді көрсету арқылы шағын кәсіпкерлік субъектілерін қалыптастыру кезеңінде қолдау көрсету үшін құрылған заңды тұлға болып табылады.
149. Бизнес-инкубаторларды құру мақсаттары:
1) шағын кәсіпорындардың қалыптасуы мен дамуы үшін қолайлы жағдайлар жасау;
2) шағын кәсіпкерлік субъектілерінің инновациялық белсенділігін арттыруға жәрдемдесу.
150. Бизнес-инкубациялау – бұл шағын кәсіпкерлік субъектілеріне ресурстар мен көрсетілетін қызметтер кешенін ұсыну арқылы олардың қалыптасуы мен табысты дамуы үшін қолайлы жағдайлар жасауға бағытталған қолдау құралы.
151. Бизнес-инкубаторлардың функциялары:
1) бизнес-инкубациялау бойынша ақпараттық-түсіндіру жұмысы;
2) бизнес-инкубатор қызметі шеңберінде одан әрі сүйемелдеу үшін жобаларды іздестіруді және іріктеуді жүзеге асыру;
3) әлеуетті бизнес-инкубатор резиденттерімен ынтымақтастық туралы келісімдер және/немесе бизнес-инкубациялау бойынша қызметтер көрсету туралы шарт жасасу;
4) ісін жаңа бастаған шағын кәсіпорындарды әкімшілік, консалтингтік және әдіснамалық сүйемелдеуді жүзеге асыру;
5) бизнес-инкубатор резиденттерінің қаржыландыруды, оның ішінде мемлекеттік қолдау құралдары арқылы алуына өтінімдерін қалыптастыруға жәрдем көрсету;
6) бизнес-инкубатор резиденттерінің ақпараттық және сарапшылық ресурстарға қол жеткізуін қамтамасыз ету;
7) тәжірибе алмасу мақсатында табысты компаниялардағы тағылымдамаларды және форумдарды қоса алғанда, әртүрлі тақырыптар бойынша оқыту семинарлары мен тренингтерді ұйымдастыру;
8) шағын кәсіпорындар үшін мамандарды іздеуге және команда қалыптастыруға жәрдемдесу;
9) әкімшілік және (немесе) өндірістік үй-жайларды жалдау қызметтерін ұсыну;
10) бизнес-инкубаторда шағын кәсіпорындарды дамыту туралы ақпараттық-талдамалық деректер қорын қалыптастыру;
11) кейіннен тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің әлеуетті нарығына шығу үшін бизнес-инкубаторлар резиденттерінің бизнес-жобаларын акселерациялау;
12) шағын кәсіпкерлік субъектілерінің бизнес жобаларын коммерциялық тартымдылығын айқындау тұрғысынан диагностикалау және қаржылық модельдеу.

4) сбор заявок на участие по направлениям развития предпринимательского потенциала, повышение квалификации ведущих специалистов и топ-менеджеров предприятий;
5) оказание сервисных услуг ведения действующей предпринимательской деятельности.
147. Финансирование расходов на содержание и функционирование МЦПП осуществляется за счет собственных средств финансового агентства.
148. Бизнес-инкубатором является юридическое лицо, создаваемое для поддержки субъектов малого предпринимательства на этапе их становления путем предоставления производственных помещений, оборудования, организационных, правовых, финансовых, консалтинговых и информационных услуг.
149. Цели создания бизнес-инкубаторов:
1) создание благоприятных условий для становления и развития малых предприятий;
2) содействие повышению инновационной активности субъектов малого предпринимательства.
150. Бизнес-инкубирование – это инструмент поддержки субъектов малого предпринимательства, направленный на создание благоприятных условий для их становления и успешного развития путем предоставления им комплекса ресурсов и услуг.
151. Функции бизнес-инкубаторов:
1) информационно-разъяснительная работа по бизнес-инкубированию;
2) осуществление поиска и отбора проектов для дальнейшего сопровождения в рамках деятельности бизнес-инкубатора;
3) заключение соглашений о сотрудничестве и/или договора об оказании услуг по бизнес-инкубированию с потенциальными резидентами бизнес-инкубатора;
4) осуществление административного, консалтингового и методологического сопровождения деятельности начинающих малых предприятий;
5) оказание содействия в формировании заявок на получение резидентами бизнес-инкубатора финансирования, в т.ч. через инструменты государственной поддержки;
6) обеспечение доступа резидентов бизнес-инкубатора к информационным и экспертным ресурсам;
7) организация обучающих семинаров, тренингов по различным темам, включая стажировки в успешных компаниях, и форумов с целью обмена опытом;
8) содействие в поиске специалистов и формировании команды для малых предприятий;
9) предоставление услуг аренды административных и (или) производственных помещений;
10) формирование информационно-аналитической базы данных о развитии малых предприятий в бизнес-инкубаторе;
11) акселерация бизнес-проектов резидентов бизнес-инкубаторов для последующего выхода на потенциальные рынки сбыта товаров и услуг;
12) диагностика и финансовое моделирование бизнес-проектов субъектов малого предпринимательства на предмет определения их коммерческой привлекательности.

152. Шағын кәсіпкерлік субъектісін бизнес-инкубаторға орналастыру мерзімі оның бизнес-инкубатор резиденті болып айқындалған күнінен бастап үш жылдан аспауға тиіс.
153. Бағдарламаны іске асыруға қатысуға үміткер бизнес-инкубаторларға қойылатын талаптар:
1) бизнес-инкубатор резиденттерін орналастыруға сәйкес келетін, ауданы кемінде 250 ш.м. әкімшілік үй-жайлардың болуы;
2) білікті кадрлардың болуы;
3) мемлекеттің қолдауынсыз кемінде 6 ай толыққанды жұмыс істеуге мүмкіндік беретін қаржылық ауқаттылық;
4) жоғары оқу орындарымен стартаптарды қолдау және дамыту бойынша ынтымақтастық туралы келісімдермен расталған әріптестік қатынастардың болуы.
154. Конкурстық іріктеу және бизнес-инкубаторлар қызметін қолдау тәртібін кәсіпкерлік саласындағы уәкілетті орган бекітеді.
"Кәсіпкерлікті ақпараттық-талдамалық қамтамасыз ету" функционалдық бағыты
"Бизнес-Насихат" жобасы бойынша мемлекеттік қолдау шараларын түсіндіру" құралы
155. "Бизнес-Насихат" жобасы бойынша мемлекеттік қолдау шараларын түсіндіру" құралы шеңберінде мемлекеттік қолдау шараларын бұқара халыққа түсіндіру:
1) Бағдарлама бойынша ақпараттық-түсіндіру жұмысын жүргізуді;
2) Бағдарлама шеңберінде кәсіпкерлердің сәтті үлгілері мен сәтті жобаларын танымал етуді;
3) кәсіпкерлік саласындағы заңнаманы және реттеуді түсіндіруді;
4) кәсіпкерлік идеяларын насихаттауды білдіреді.
156. "Бизнес-Насихат" құрамдауышы бойынша мемлекеттік қолдау шараларын түсіндіру" құралын қаржыландыру тиісті шартқа қол қою арқылы республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
157. Бағдарлама бойынша ақпараттық-түсіндіру жұмысын жүргізу:
1) БАҚ-та мемлекеттік қолдау шараларын жария етуді;
2) мемлекеттік қолдау шараларының шарттары мен тетіктері бойынша баспа өнімін әзірлеуді және оның таралымын көбейтуді;
3) ақпараттық іс-шаралар (форумдар, конференциялар, сессиялар, семинарлар, кеңестер және т.б.) өткізуді;
4) ағымдағы жағдайға кешенді жалпы республикалық талдау мен өңірлік және салалық бөліністерде ШОК-тың әлеуметтік-экономикалық көрсеткіштерінің серпінін, жеке-жеке Қазақстанның әрбір өңірінің ШОК секторының шолуын, ШОК субъектілерін қаржылық және қаржылай емес қолдаудың қолданыстағы инфрақұрылымы бойынша өзекті ақпаратты көрсететін Қазақстандағы және оның өңірлеріндегі ШОК дамуының жай-күйі туралы есепті жыл сайын шығаруды қоса алғанда, ШОК секторы бойынша тұрақты есептер әзірлеуді;
5) ШОК-тың, микроқаржы секторының дамуы, республикалық және өңірлік деңгейдегі макро- және микроэкономикалық процестер туралы, сондай-ақ кәсіпкерлікті қолдаудың мемлекеттік бағдарламаларын іске асыру нәтижелері туралы өзекті статистикалық ақпарат беру жөніндегі интерактивті ақпараттық-талдау жүйесінің жұмысын қамтамасыз етуді көздейді.

152. Срок размещения субъекта малого предпринимательства в бизнес-инкубаторе не должен превышать трех лет со дня определения его резидентом бизнес-инкубатора.
153. Требования к бизнес-инкубаторам, претендующим на участие в реализации Программы:
1) наличие административных помещений, подходящих для размещения резидентов бизнес-инкубатора, в размере не менее 250 кв.м.;
2) наличие квалифицированных кадров;
3) финансовая состоятельность, позволяющая полноценно функционировать не менее 6 месяцев без государственной поддержки;
4) наличие партнерских отношений с высшими учебными заведениями, подтвержденных соглашениями о сотрудничестве по поддержке и развитию стартапов.
154. Порядок конкурсного отбора и поддержки деятельности бизнес–инкубаторов утверждается уполномоченным органом в сфере предпринимательства.
Функциональное направление "Информационно-аналитическое обеспечение предпринимательства"
Инструмент "Разъяснение мер государственной поддержки по проекту "Бизнес-Насихат"
155. Разъяснение широким слоям населения мер государственной поддержки в рамках инструмента "Разъяснение мер государственной поддержки по проекту "Бизнес-Насихат" заключается в:
1) проведении информационно-разъяснительной работы по Программе;
2) популяризации успешных примеров предпринимателей и успешных проектов в рамках Программы;
3) разъяснении законодательства и регулирования в сфере предпринимательства;
4) пропаганде идей предпринимательства.
156. Финансирование инструмента "Разъяснение мер государственной поддержки по компоненту "Бизнес-Насихат" осуществляется за счет средств республиканского бюджета путем подписания соответствующего договора.
157. Проведение информационно-разъяснительной работы по Программе предусматривает:
1) освещение мер государственной поддержки в СМИ;
2) разработку и тиражирование печатной продукции по условиям и механизмам мер государственной поддержки;
3) проведение информационных мероприятий (форумы, конференции, сессии, семинары, совещания и т.д.);
4) подготовку регулярных отчетов по сектору МСП, включая ежегодный выпуск отчета о состоянии развития МСП в Казахстане и его регионах, отражающего комплексный общереспубликанский анализ текущего состояния и динамики социально-экономических показателей МСП в региональном и отраслевом разрезах, обзор сектора МСП каждого региона Казахстана по отдельности, актуальную информацию по существующей инфраструктуре финансовой и нефинансовой поддержки субъектов МСП;
5) обеспечение работы интерактивной информационно-аналитической системы по представлению актуальной статистической информации о развитии МСП, микрофинансового сектора, макро- и микроэкономических процессах республиканского и регионального уровня, а также результатах реализации государственных программ поддержки предпринимательства.

158. Бағдарлама шеңберінде кәсіпкерлердің сәтті үлгілері мен сәтті жобаларын көпшілікке танымал ету:
1) іске асырылған жобалардың сәтті үлгілері бойынша баспасөз-турларын ұйымдастыру;
2) Бағдарламаға қатысушылар туралы әңгімелер ("Жетістіктер тарихтары") әзірлеу және БАҚ-та орналастыру;
3) өңірлік және республикалық телеарналарда "Арнайы репортаж" жанрында хабарлар циклін әзірлеу және шығару;
4) БАҚ өкілдері арасында Бағдарлама туралы немесе жалпы кәсіпкерлік туралы үздік материалға арналған конкурс өткізу арқылы іске асырылатын болады.
159. Кәсіпкерлік саласындағы заңнаманы және реттеуді түсіндіру:
1) кәсіпкерлік саласындағы заңнама және реттеу мәселелеріне мамандандырылған ұйымдарды тарта отырып дайындалған кәсіпкерлерге арналған кәсіпкерлік қызметтің негіздері бойынша ақпараттық-талдамалық анықтамалықтар мен оқу-әдістемелік құралдардың таралымын көбейтуді және таратуды;
2) жаднамалар, түсіндіру сипатындағы материалдар әзірлеуді;
3) телевизияда арнайы хабарлар шығаруды немесе оларға қатысуды көздейді.
160. Кәсіпкерлік идеяларын насихаттау:
1) сарапшылардың, кәсіпкерлердің, қоғам қайраткерлерінің, шетелдік мамандардың қатысуымен телехабарлар серияларын ұйымдастыруды;
2) "Жылдың үздік кәсіпкері" конкурсын ұйымдастыруды және өткізуді;
3) жастар жобаларының көрмелерін ұйымдастыруды және өткізуді;
4) ісін жаңа бастаған кәсіпкерлер үшін ашық дәрістер, мастер-кластар өткізуді;
5) қолданыстағы "Бизнес аумағы" бизнес-порталы базасында "Жас іскер" жастар кәсіпкерлігіне арналған бөлімді орналастыруды, оның ішінде оны үнемі жаңартып отыруды;
6) жас/ісін жаңа бастаған кәсіпкерлерге жетекшілік етуге әзір бизнес-тәлімгерлерді тарту үшін "Бизнес аумағы" бизнес-порталы базасында веб-алаңдар құруды;
7) әлеуметтік желілерде қоғамдастықтар, форумдарда тармақтар, интернет-блогтар, сайттарда-бейне-хостингтерде кәсіпкерлікке арналған арналар құруды және жүргізуді көздейді.
161. "Бизнес-Насихат" құрамдауышы бойынша мемлекеттік қолдау шараларын түсіндіру" құралы бойынша кәсіпкерлерге мемлекеттік қолдауды ұсыну шарттарын түсіндіру сондай-ақ қаржылай емес қолдау операторы жасаған Бағдарламаның бірыңғай Call-орталығы базасында да жүзеге асырылады.
"Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде кәсіпкерлік қызметті жүргізу шарттары туралы түсіндіру" құралы
162. "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде кәсіпкерлік қызметті жүргізу шарттары туралы түсіндіру" құралы халықаралық ынтымақтастыққа, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің нарығына өнімдер мен көрсетілетін қызметтерді экспорттауға, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде филиалдық желі ашу мен кеңейтуге, шикізат пен материалдарды, жинақтаушыларды, технологияларды сатып алуға бағытталған шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне беріледі.

158. Популяризация успешных примеров предпринимателей и успешных проектов в рамках Программы осуществляется путем:
1) организации пресс-туров по успешным примерам реализованных проектов;
2) разработки и размещения в СМИ рассказов об участниках Программы ("Истории успеха");
3) разработки и запуска цикла передач в жанре "Специальный репортаж" на региональных и республиканских телеканалах;
4) проведения конкурса среди представителей СМИ на лучший материал о Программе или предпринимательстве в целом.
159. Разъяснение законодательства и регулирования в сфере предпринимательства предусматривает:
1) тиражирование и распространение информационно-аналитических справочников и учебно-методических пособий для предпринимателей по основам предпринимательской деятельности, подготовленных с привлечением организаций, специализирующихся в вопросах законодательства и регулирования в сфере предпринимательства;
2) разработку памяток, материалов разъяснительного характера;
3) выпуск специализированных передач на телевидении или участие в них.
160. Пропагандирование идей предпринимательства предусматривает:
1) организацию серии телепередач с участием экспертов, предпринимателей, общественных деятелей, зарубежных специалистов;
2) организацию и проведение конкурса "Лучший предприниматель года";
3) организацию и проведение выставок молодежных проектов;
4) проведение открытых лекций, мастер-классов для начинающих предпринимателей;
5) размещение на базе существующего бизнес-портала "Территория бизнеса" раздела, посвященного молодежному предпринимательству "Жас icкep", в том числе его постоянное обновление;
6) создание веб-площадки на базе бизнес-портала "Территория бизнеса" для привлечения бизнес-наставников, готовых взять кураторство над молодыми/начинающими предпринимателями;
7) создание и ведение сообществ в социальных сетях, веток на форумах, интернет-блогов, каналов на сайтах-видео-хостингах, посвященных предпринимательству.
161. Разъяснение условий предоставления государственной поддержки предпринимателям по инструменту "Разъяснение мер государственной поддержки по компоненту "Бизнес-Насихат" осуществляется также на базе единого Call-центра Программы, созданного оператором нефинансовой поддержки.
Инструмент "Разъяснение об условиях ведения предпринимательской деятельности в государствах-членах Евразийского экономического союза"
162. Инструмент "Разъяснение об условиях ведения предпринимательской деятельности в государствах-членах Евразийского экономического союза" предоставляется субъектам малого и среднего предпринимательства, ориентированным на международное сотрудничество, экспорт продукции и услуг на рынки государств-членов Евразийского экономического союза, открытие и расширение филиальной сети, закуп сырья и материалов, комплектующих, технологий в государствах-членах Евразийского экономического союза.

163. "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде кәсіпкерлік қызметті жүргізу шарттары туралы түсіндіру" құралы шеңберінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің кәсіпкерлік, мемлекеттік сатып алу және кәсіпкерлік қызметті қолдау шаралары саласындағы заңнамасын түсіндіру:
1) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде кәсіпкерлік қызметті жүргізу шарттары туралы ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын жүргізуді;
2) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде қызметін жүзеге асыратын қазақстандық кәсіпкерлердің сәтті үлгілерін танымал етуді;
3) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде қазақстандық кәсіпкерлік идеяларын насихаттауды білдіреді.
164. "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде кәсіпкерлік қызметті жүргізу шарттары туралы түсіндіру" құралын қаржыландыру тиісті шартқа қол қою арқылы республикалық бюджеттің қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
165. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде кәсіпкерлік қызметті жүргізу шарттары туралы ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын жүргізу:
1) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің кәсіпкерлік саласындағы заңнамасы мен реттеу мәселелеріне маманданған ұйымдарды тарта отырып, кәсіпкерлік субъектілері үшін кәсіпкерлік, мемлекеттік сатып алу және кәсіпкерлік қызметті қолдау шаралары саласында дайындалған ақпараттық-талдамалық анықтамалықтар мен оқу-әдістемелік құралдарын әзірлеуді, олардың таралымын көбейтуді және таратуды;
2) ақпараттық іс-шараларды (форумдар, конференциялар, сессиялар, семинарлар, кеңестер және т.б.) жүргізуді;
3) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде кәсіпкерлік қызметті жүргізудің мықты және осал тұстарын көрсететін салыстырмалы сипаттағы тоқсан сайынғы ақпараттық-талдамалық материалдарды дайындауды;
4) мүше мемлекеттерде кәсіпкерлерге мемлекеттік қолдау ұсынудың шарттарын, мемлекеттік сатып алуға қатысу заңнамасы мен қағидаларын түсіндіру үшін оператордың Call-орталығы қызметін ұйымдастыруды көздейді.
166. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде қызметті жүзеге асыратын қазақстандық кәсіпкерлердің сәтті үлгілерін танымал ету:
1) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің нарығында іске асырылған жобалардың сәтті үлгілері бойынша баспасөз-турларын ұйымдастыруды;
2) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің нарығында жұмыс істейтін табысты қазақстандық кәсіпкерлер туралы әңгімелер ("Жетістіктер тарихтары") әзірлеуді және БАҚ-та орналастыруды;

163. Разъяснение законодательства государств-членов Евразийского экономического союза в области предпринимательства, государственных закупок и мер поддержки предпринимательской деятельности в рамках инструмента "Разъяснение об условиях ведения предпринимательской деятельности в государствах-членах Евразийского экономического союза" заключается в:
1) проведении информационно-разъяснительной работы об условиях ведения предпринимательской деятельности в государствах-членах Евразийского экономического союза;
2) популяризации успешных примеров казахстанских предпринимателей, осуществляющих деятельность в государствах-членах Евразийского экономического союза;
3) пропаганде идей казахстанского предпринимательства в государствах-членах Евразийского экономического союза.
164. Финансирование инструмента "Разъяснение об условиях ведения предпринимательской деятельности в государствах-членах Евразийского экономического союза" осуществляется за счет средств республиканского бюджета путем подписания соответствующего договора.
165. Проведение информационно-разъяснительной работы об условиях ведения предпринимательской деятельности в государствах-членах Евразийского экономического союза предусматривает:
1) разработку, тиражирование и распространение информационно-аналитических справочников и учебно-методических пособий для субъектов предпринимательства в области предпринимательства, государственных закупок и мер поддержки предпринимательской деятельности, подготовленных с привлечением организаций, специализирующихся в вопросах законодательства и регулирования в сфере предпринимательства государств-членов Евразийского экономического союза;
2) проведение информационных мероприятий (форумы, конференции, сессии, семинары, совещания и т.д.);
3) подготовку ежеквартальных информационно-аналитических материалов сравнительного характера, показывающих сильные и слабые стороны ведения предпринимательской деятельности в государствах-членах Евразийского экономического союза;
4) организацию деятельности Call-центра оператора для разъяснения условий предоставления государственной поддержки предпринимателям в государствах-членах, законодательства и правилах участия в государственных закупках.
166. Популяризация успешных примеров казахстанских предпринимателей, осуществляющих деятельность в государствах-членах Евразийского экономического союза, предусматривает:
1) организацию пресс-туров по успешным примерам реализованных проектов на рынках государств-членов Евразийского экономического союза;
2) разработку и размещение в СМИ рассказов об успешных казахстанских предпринимателях, работающих на рынках государств-членов Евразийского экономического союза ("Истории успеха");

3) БАҚ өкілдері арасында Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің нарығындағы қазақстандық кәсіпкерлік туралы үздік материалға арналған конкурс өткізуді көздейді.
167. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде қазақстандық кәсіпкерлік идеяларын насихаттау:
1) сарапшылардың, кәсіпкерлердің, қоғам қайраткерлерінің, шетелдік мамандардың қатысуымен телехабарлар серияларын ұйымдастыруды;
2) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде бизнес ашуға бағдарланған кәсіпкерлер үшін ашық дәрістер, мастер-кластар өткізуді;
3) әлеуметтік желілерде қоғамдастықтар, форумдарда тармақтар, интернет-блогтар, сайттарда-бейне-хостингтерде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде кәсіпкерлікке арналған арналар құруды және жүргізуді көздейді.
168. "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде кәсіпкерлік қызметті жүргізу шарттары туралы түсіндіру" құралы бойынша кәсіпкерлерге мемлекеттік қолдау ұсыну шарттарын түсіндіру қаржылай емес қолдау операторы құрған Мемлекеттік бағдарламаның бірыңғай Call-орталығы базасында да жүзеге асырылады.
"Кәсіпкерлердің/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерінің құзыретін дамыту" функционалдық бағыты
169. "Кәсіпкерлік қызмет негіздеріне оқыту" құралы мынадай құрамдауыштарды іске асыруды көздейді:
1) "Жас кәсіпкер мектебі";
2) "Бизнес-мектеп".
170. "Жас кәсіпкер мектебі" құрамдауышы (бұдан әрі – "ЖКМ" жобасы) жастардың инновациялық және кәсіпкерлік әлеуетін ашуға жәрдемдесуге, жас адамдарды кәсіпкерлік қызметке белсенді тартуға, жас кәсіпкерлердің құзыреттілік деңгейін арттыруға бағытталған.
171. Қазақстан Республикасының 18-29 жас аралығындағы азаматтары "ЖКМ" жобасының тыңдаушылары бола алады.
172. "ЖКМ" жобасы:
1) жастарды кәсіпкерлік қызметті жүргізу негіздеріне оқытуды;
2) бизнес-жоспарларды дайындау бойынша консультациялық қызметтер көрсетуді;
3) "ЖКМ" жобасына қатысушылардың бизнес-жоспарларын қорғауды ұйымдастыруды;
4) "ЖКМ" жобасы тыңдаушыларының неғұрлым сәтті бизнес-жобаларын таныстырумен өңірлерде "Идеялар жәрмеңкесі" конкурсын ұйымдастыруды;
5) үздік бизнес-жобаларға – "Идеялар жәрмеңкесі" конкурсының жеңімпаздарына қаржыландыру алуға жәрдемдесуді көздейді.
173. Оқыту процесінде "ЖКМ" жобасының тыңдаушыларына кәсіпкерлік қызметті жүргізу мен бизнес-жоспарды дайындау негіздері бойынша оқу-әдістемелік материалдар, сондай-ақ шағын кәсіпкерлікті құру идеяларының анықтамалықтары ұсынылады. Бұл материалдар қағаз және/немесе электрондық жеткізгіштерде ұсынылады.

3) проведение конкурса среди представителей СМИ на лучший материал о казахстанском предпринимательстве на рынках государств-членов Евразийского экономического союза.
167. Пропаганда идей казахстанского предпринимательства в государствах-членах Евразийского экономического союза предусматривает:
1) организацию серии телепередач с участием экспертов, предпринимателей, общественных деятелей, зарубежных специалистов;
2) проведение открытых лекций, мастер-классов для предпринимателей, ориентированных на открытие бизнеса в государствах-членах Евразийского экономического союза;
3) создание и ведение сообществ в социальных сетях, веток на форумах, интернет-блогов, каналов на сайтах-видео-хостингах, посвященных предпринимательству в государствах-членах Евразийского экономического союза.
168. Разъяснение условий предоставления государственной поддержки предпринимателям по инструменту "Разъяснение об условиях ведения предпринимательской деятельности в государствах-членах Евразийского экономического союза" осуществляется также на базе единого Call-центра Государственной программы, созданного оператором нефинансовой поддержки.
Функциональное направление "Развитие компетенций предпринимателей/субъектов индустриально-инновационной деятельности"
169. Инструмент "Обучение основам предпринимательской деятельности" предусматривает реализацию следующих компонентов:
1) "Школа молодого предпринимателя";
2) "Бизнес-школа".
170. Компонент "Школа молодого предпринимателя" (далее - проект "ШМП") направлен на содействие раскрытию инновационного и предпринимательского потенциала молодежи, активное вовлечение молодых людей в предпринимательскую деятельность, повышение уровня компетенций молодых предпринимателей.
171. Слушателями проекта "ШМП" могут быть граждане Республики Казахстан в возрасте от 18 до 29 лет.
172. Проект "ШМП" предусматривает:
1) обучение молодежи основам ведения предпринимательской деятельности;
2) предоставление консультационных услуг по подготовке бизнес-планов;
3) организацию защиты бизнес-планов участниками проекта "ШМП";
4) организацию конкурса "Ярмарка идей" в регионах с презентацией наиболее успешных бизнес-проектов слушателей проекта "ШМП";
5) оказание содействия лучшим бизнес-проектам – победителям конкурсов "Ярмарка идей" в получении финансирования.
173. В процессе обучения слушателям проекта "ШМП" предоставляются учебно-методические материалы по основам ведения предпринимательской деятельности и подготовке бизнес-плана, а также справочники идей создания малого предпринимательства. Данные материалы будут представляться на бумажных и/или электронных носителях.

174. "ЖКМ" жобасының тыңдаушыларын оқыту және оқу-әдістемелік материалдарды, шағын кәсіпкерлікті құру идеяларының анықтамалықтарын ұсыну қайтарымсыз негізде жүзеге асырылады.
175. "ЖКМ" жобасының тыңдаушыларын оқыту КҚКО-да жүзеге асырылады. Оқыту қорытындылары бойынша бизнес-жоспарларын сәтті қорғаған жағдайда, "ЖКМ" жобасының тыңдаушыларына "ЖКМ" жобасы бойынша оқытудан өткені туралы сертификат беріледі.
176. "ЖКМ" жобасы бойынша оқытудан өткені туралы сертификаттың болуы Бағдарлама шеңберінде гранттық қаржыландыруға арналған конкурсқа қатысуға құқық береді.
177. "ЖКМ" жобасын қаржыландыру қаржылай емес қолдау операторының меншікті қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
178. "Бизнес-мектеп" құрамдауышы моноқалалардағы, шағын қалалар мен аудан орталықтарындағы шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері мен кәсіпкерлік бастамасы бар халыққа білім беру жобаларын ұсынуға, оның ішінде цифрлық сауаттылықты арттыруға бағытталған.
179. Моноқалаларда, шағын қалалар мен аудан орталықтарында "Бизнес-мектеп" құрамдауышының қызметтері КҚО-да, Астана, Алматы, Шымкент, Семей қалаларында және облыс орталықтарында КҚКО-да ұсынылады.
180. "Бизнес-мектеп" құрамдауышының шеңберіндегі оқыту жобалары:
1) "Бизнес-Кеңесші" жобасы бойынша кәсіпкерлік қызметті жүргізу негіздерін қысқа мерзімді оқытуды;
2) "Бизнес-Өсу" жобасы бойынша кәсіпкерлік қызметті дамытудың функционалдық бағыттары бойынша қысқа мерзімді оқытуды;
3) тәлімгерлік қағидаттарын қолдана отырып, жобалық оқытуды ұсынуды көздейді.
181. Оқыту барысында шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері мен кәсіпкерлік бастамасы бар халыққа кәсіпкерлік қызметті жүргізу негіздері бойынша оқу материалдары, құжаттардың стандартты топтамалары, оның ішінде бизнес-жоспарлар, қаржыландыруды алуға арналған құжаттардың үлгілері, маркетингтік зерттеулердің нәтижелері, инновацияларды енгізу саласындағы халықаралық тәжірибе, сондай-ақ шағын кәсіпкерлікті құру идеяларының анықтамалықтары беріледі.
182. "Бизнес-мектеп" құрамдауышының жобалары бойынша білім алуға өтінімдерді шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері мен кәсіпкерлік бастамасы бар халық КҚКО, КҚО мен оператордың КҚҰО береді.
183. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушілері қажет болған кезде "Бизнес-мектеп" құрамдауышы шеңберінде білім беру жобаларын өткізуге жарамды қажетті үй-жайларды ұсынады.
184. "Бизнес-Кеңесші" жобасын іске асыру тетігі:
1) оқыту шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері мен кәсіпкерлік бастамасы бар халыққа өтеусіз негізде ұсынылады;
2) қаржылай емес қолдау операторы тоқсан сайын, есепті тоқсанға дейінгі айдың 10-күніне дейін оқыту өткізілетін күн мен орынды, оның кезеңі мен өтінімдерді беру мерзімін көрсете отырып, алдағы тоқсанға арналған оқыту курстарының кестесін жасайды, жасалғаннан кейін ол 10 жұмыс күні ішінде БАҚ-та орналастырылуға тиіс;

174. Обучение слушателей проекта "ШМП" и представление учебно-методических материалов, справочников идей создания малого предпринимательства осуществляются на безвозмездной основе.
175. Обучение слушателей проекта "ШМП" осуществляется в ЦОП. По итогам обучения при условии успешной защиты бизнес-планов слушателям проекта "ШМП" вручается сертификат о прохождении обучения по проекту "ШМП".
176. Наличие сертификата о прохождении обучения по проекту "ШМП" дает право участия в конкурсе на грантовое финансирование в рамках Программы.
177. Финансирование проекта "ШМП" осуществляется за счет собственных средств оператора нефинансовой поддержки.
178. Компонент "Бизнес–школа" направлен на предоставление обучающих проектов субъектам малого и среднего предпринимательства и населению с предпринимательской инициативой в моногородах, малых городах и районных центрах, в том числе на повышение цифровой грамотности.
179. Услуги компонента "Бизнес–школа" в моногородах, малых городах и районных центрах предоставляются в ЦПП, в гг. Астане, Алматы, Шымкент, Семей и областных центрах в ЦОП.
180. Обучающие проекты в рамках компонента "Бизнес-школа" предусматривают предоставление:
1) краткосрочного обучения основам ведения предпринимательской деятельности по проекту "Бизнес-Советник";
2) краткосрочного обучения по функциональным направлениям развития предпринимательской деятельности по проекту "Бизнес-Рост";
3) проектного обучения с применением принципов наставничества.
181. В процессе обучения субъектам малого и среднего предпринимательства и населению с предпринимательской инициативой предоставляются учебные материалы по основам ведения предпринимательской деятельности, стандартные пакеты документов, в том числе бизнес-планы, образцы документов на получение финансирования, результаты маркетинговых исследований, международный опыт в сфере внедрения инноваций, а также справочники идей создания малого предпринимательства.
182. Заявления на обучение по проектам компонента "Бизнес-школа" подаются субъектами малого и среднего предпринимательства и населением с предпринимательской инициативой в ЦОП, ЦПП и МЦПП оператора.
183. Региональные координаторы Программы при необходимости предоставляют необходимые помещения, пригодные для проведения обучающих проектов в рамках компонента "Бизнес–школа".
184. Механизм реализации проекта "Бизнес–Советник":
1) обучение предоставляется субъектам малого и среднего предпринимательства и населению с предпринимательской инициативой на безвозмездной основе;
2) оператор нефинансовой поддержки ежеквартально до 10 числа месяца до отчетного квартала составляет график курсов обучения на предстоящий квартал с указанием даты и места проведения обучения, его периода и сроков сдачи заявок, который после его составления в течение 10 рабочих дней подлежит размещению в СМИ;

3) қаржылай емес қолдау операторы шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері мен кәсіпкерлік бастамасы бар халықтың өтінімдері негізінде ай сайын, есепті айдың 5-күніне дейін тыңдаушылардың тізімдерін қалыптастырады;
4) оқытудан өткеннен кейін шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері мен кәсіпкерлік бастамасы бар халыққа "Бизнес-Кеңесші" жобасы бойынша курстардан өткені туралы сертификат беріледі;
5) "Бизнес-Кеңесші" жобасы бойынша оқыту күнтізбелік екі күн ішінде жүзеге асырылады.
185. "Бизнес-Өсу" жобасын іске асыру тетігі:
1) оқыту шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне өтеусіз негізде ұсынылады;
2) қаржылай емес қолдау операторы жыл сайын шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінен кәсіпкерлік қызметті дамытудың функционалдық бағыттары бойынша тақырыптар тізбесін айқындау тұрғысынан сауалнама жүргізуді жүзеге асырады;
3) қаржылай емес қолдау операторы шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне сауалнама жүргізу нәтижелерін ескере отырып, тоқсан сайын есепті тоқсанға дейінгі айдың 10-күніне дейін тақырыптарды, өткізу күнін және орнын, оның кезеңін және өтінімдерді беру мерзімін көрсете отырып, алдағы тоқсанға арналған оқыту курстарының кестесін жасайды, жасалғаннан кейін ол 10 жұмыс күні ішінде БАҚ-та орналастырылуға тиіс;
4) қаржылай емес қолдау операторы шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің өтінімдері негізінде ай сайын, есепті айдың 5-күніне дейін тыңдаушылардың тізімдерін қалыптастырады;
5) оқытудан өткеннен кейін шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне "Бизнес-Өсу" жобасы бойынша курстардан өткені туралы сертификат тапсырылады;
6) "Бизнес-Өсу" жобасы бойынша оқыту күнтізбелік 2-5 күн аралығында оқытудың тақырыбына байланысты жүзеге асырылады.
186. Тәлімгерлік қағидаттарын қолдана отырып, жобалық оқытуды іске асыру тетігі:
1) оқыту моноқалалардың, шағын қалалар мен аудан орталықтарының шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері мен кәсіпкерлік бастамасы бар тұрғындарына өтеусіз негізде ұсынылады;
2) қаржылай емес қолдау операторы жыл сайын, қаңтардың 20-күніне дейінгі мерзімде өңірлік мамандану мен жергілікті кәсіпкерлікті дамыту перспективаларына байланысты жергілікті атқарушы органдармен келісім бойынша моноқалаларда, шағын қалаларда және аудан орталықтарында тәлімгерлік қағидаттарын қолдана отырып, жобалық оқытылуға тиіс жобалардың тізбесін айқындайды;
3) қаржылай емес қолдау операторы жыл сайын ақпанның 10-күніне дейінгі мерзімде жергілікті атқарушы органдармен келісім бойынша жобалардың тізбесін, оқытуды өткізу күні мен орнын, оның кезеңін және өтінімдер беру мерзімін көрсете отырып, оқытуды өткізу кестесін жасайды, жасалғаннан кейін ол 10 жұмыс күні ішінде БАҚ-та орналастырылуға тиіс;

3) оператор нефинансовой поддержки на основе заявок субъектов малого и среднего предпринимательства и населения с предпринимательской инициативой ежемесячно формирует списки слушателей до 5 числа отчетного месяца;
4) после прохождения обучения субъектам малого и среднего предпринимательства и населению с предпринимательской инициативой вручается сертификат о прохождении курсов по проекту "Бизнес-Советник";
5) обучение по проекту "Бизнес-Советник" осуществляется в течение двух календарных дней.
185. Механизм реализации проекта "Бизнес-Рост":
1) обучение предоставляется субъектам малого и среднего предпринимательства на безвозмездной основе;
2) оператор нефинансовой поддержки ежегодно осуществляет опрос субъектов малого и среднего предпринимательства на предмет определения перечня тем по функциональным направлениям развития предпринимательской деятельности;
3) оператор нефинансовой поддержки с учетом результатов опроса субъектов малого и среднего предпринимательства ежеквартально до 10 числа месяца до отчетного квартала составляет график курсов обучения на предстоящий квартал с указанием тем, даты и места проведения обучения, его периода и сроков сдачи заявок, который после его составления в течение 10 рабочих дней подлежит размещению в СМИ;
4) оператор нефинансовой поддержки на основе заявок субъектов малого и среднего предпринимательства ежемесячно формирует списки слушателей до 5 числа отчетного месяца;
5) после прохождения обучения субъектам малого и среднего предпринимательства вручается сертификат о прохождении курсов по проекту "Бизнес-Рост";
6) обучение по проекту "Бизнес-Рост" осуществляется от 2 до 5 календарных дней в зависимости от темы обучения.
186. Механизм реализации проектного обучения с применением принципов наставничества:
1) обучение предоставляется субъектам малого и среднего предпринимательства и населению с предпринимательской инициативой моногородов, малых городов и районных центров на безвозмездной основе;
2) оператор нефинансовой поддержки ежегодно в срок до 20 числа января по согласованию с местными исполнительными органами в зависимости от региональной специализации и перспектив развития местного предпринимательства определяет перечень проектов, подлежащих проектному обучению с применением принципов наставничества, в моногородах, малых городах и районных центрах;
3) оператор нефинансовой поддержки ежегодно в срок до 10 числа февраля по согласованию с местными исполнительными органами составляет график проведения обучения с указанием перечня проектов, даты и места проведения обучения, его периода и сроков сдачи заявок, который после его составления в течение 10 рабочих дней подлежит размещению в СМИ;

4) қаржылай емес қолдау операторы шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері мен кәсіпкерлік бастамасы бар халық өтінімдерінің негізінде тәлімгерлік қағидаттарын қолдана отырып, жобалық оқытылуға тиіс әр жоба бойынша тыңдаушылар тобын қабылдауды қамтамасыз етеді;
5) қаржылай емес қолдау операторы шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері мен кәсіпкерлік бастамасы бар халыққа тәлімгерлік қағидаттарын қолдана отырып, жобалық оқытылуға тиіс жобалар бойынша тәлімгерлік қызметтер көрсету үшін жұмыс істеп жүрген кәсіпкерлерді, сондай-ақ тәлім беру тәжірибесі бар мамандарды, консультанттарды тартады;
6) қаржылай емес қолдау операторы оқытуды өткізуді бастағанға дейін тәлімгерлік қағидаттарын қолдана отырып, жобалық оқытылуға тиіс жобаға қарай қалыптастырылған тыңдаушылардың әр тобы бойынша тәлімгерлердің болуын қамтамасыз етеді;
7) шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері мен кәсіпкерлік бастамасы бар халыққа тәлімгерлік қызметтер көрсететін тәлімгерлер оқыту кезеңі ішінде дәрістер мен семинарлар өткізеді, ақпараттық-консультациялық қызметтер көрсетеді, жобаның өзгешелігі мен ерекшеліктеріне оқытады, тыңдаушылардың оны іске асыруын қамтамасыз етеді;
8) тәлімгерлік қағидаттарын қолдана отырып, жобалық оқыту тәлімгерлік қағидаттарын қолдана отырып, жобалық оқытылуға тиіс жобаға қарай үш аптадан 2 айға дейін жүзеге асырылады.
187. "Бизнес-мектеп" құрамдауышын қаржыландыру уәкілетті орган мен қаржылай емес қолдау операторы арасында тиісті шарт жасасу арқылы республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
188. Қаржылай емес қолдау операторы "Бизнес-мектеп" жобасы шеңберінде қаржы жылының 12 айы ішінде шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерін және кәсіпкерлік бастамасы бар халықты үздіксіз оқытуды қамтамасыз етеді.
"Кәсіпорындар мамандарының, топ-менеджерлерінің біліктілігін арттыру" құралы
"Шағын және орта кәсіпкерліктің топ-менеджментін оқыту" құрамдауышы
"Кәсіпорынның құзыретін арттыру" құрамдауышы
189. "Шағын және орта кәсіпкерліктің топ-менеджментін оқыту" құрамдауышы "Назарбаев Университеті" ДБҰ базасында оқыту есебінен Бағдарлама шеңберінде өз қызметін экономиканың басым секторларында жүзеге асыратын шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне қолдау көрсетуге бағытталған.
190. Бағдарлама шеңберінде қызметін экономиканың басым секторларында жүзеге асыратын шағын және орта кәсіпкерліктің жұмыс істеп тұрған кәсіпорындарының жоғарғы және орта буын басшылары "Шағын және орта кәсіпкерліктің топ-менеджментін оқыту" құрамдауышының қатысушылары бола алады.

4) оператор нефинансовой поддержки на основе заявок субъектов малого и среднего предпринимательства и населения с предпринимательской инициативой обеспечивает набор группы слушателей по каждому проекту, подлежащему проектному обучению с применением принципов наставничества;
5) оператор нефинансовой поддержки для оказания наставнических услуг субъектам малого и среднего предпринимательства и населению с предпринимательской инициативой по проектам, подлежащим проектному обучению с применением принципов наставничества, привлекает действующих предпринимателей, а также специалистов и консультантов, имеющих опыт в наставничестве;
6) оператор нефинансовой поддержки обеспечивает наличие наставников по каждой группе слушателей, сформированной в зависимости от проекта, подлежащего проектному обучению с применением принципов наставничества, до начала проведения обучения;
7) наставники, оказывающие наставнические услуги субъектам малого и среднего предпринимательства и населению с предпринимательской инициативой, в течение периода обучения проводят лекции и семинары, предоставляют информационно-консультационные услуги, обучают специфике и особенностям проекта, обеспечивают его реализацию слушателями;
8) проектное обучение с применением принципов наставничества осуществляется от трех недель до 2 месяцев в зависимости от проекта, подлежащего проектному обучению с применением принципов наставничества.
187. Финансирование компонента "Бизнес-школа" осуществляется за счет средств республиканского бюджета путем заключения соответствующего договора между уполномоченным органом и оператором нефинансовой поддержки.
188. Оператор нефинансовой поддержки обеспечивает непрерывное обучение в рамках проекта "Бизнес-школа" субъектов малого и среднего предпринимательства и населения с предпринимательской инициативой в течение 12 месяцев финансового года.
Инструмент "Повышение квалификации специалистов, топ-менеджеров предприятий"
Компонент "Обучение топ-менеджмента малого и среднего предпринимательства"
Компонент "Повышение компетенции предприятия"
189. Компонент "Обучение топ-менеджмента малого и среднего предпринимательства" направлен на оказание поддержки субъектам малого и среднего предпринимательства, осуществляющим свою деятельность в приоритетных секторах экономики в рамках Программы, за счет обучения на базе АОО "Назарбаев Университет".
190. Участниками компонента "Обучение топ-менеджмента малого и среднего предпринимательства" могут быть руководители высшего и среднего звена действующих предприятий малого и среднего предпринимательства, осуществляющих деятельность в приоритетных секторах экономики в рамках Программы.

191. Құрамдауыштың қатысушыларын оқыту жөніндегі шығыстарды төлеу уәкілетті орган мен "Назарбаев Университеті" ДБҰ арасында тиісті шартқа қол қою арқылы республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады. Құрамдауыш қатысушылары оқыту орнына дейін және кері қайту жолақысын, сондай-ақ тұруын өздері төлейді.
192. Шағын және орта кәсіпкерліктің топ-менеджментін оқыту тетігі:
1) Бағдарламаның өңірлік үйлестірушілері тікелей және/немесе бұқаралық ақпарат құралдары арқылы Бағдарламаның әлеуетті қатысушыларын конкурстық іріктеудің басталуы туралы хабардар етеді;
2) өтінім беруші белгіленген нысанда қаржы агенттігіне оқытуға өтінім береді, бұл ретте өтінім беруші жобаны іске асыруға байланысты мониторингті немесе өзге де іс-қимылдарды жүргізу үшін қажетті барлық мәліметтер мен деректерді ұсыну туралы жазбаша міндеттемеге қол қояды. Қаржы агенттігі уәкілетті орган айқындайтын квоталарға сәйкес жиынтық өтінімді қалыптастырады және оларды уәкілетті органға келісуге жібереді;
3) уәкілетті орган Бағдарламаға қатысушылардың келісілген тізбесін "Назарбаев Университеті" ДБҰ-ға жібереді.
Қаржы агенттігі "Назарбаев Университеті" ДБҰ-мен бірлесіп Бағдарламаға қатысушылардың кәсіпорынды дамыту бойынша қызметіне кейін мониторингілеу жүргізеді.
193. "Кәсіпорынның құзыретін арттыру" құрамдауышы:
еңбек өнімділігін арттыру және/немесе Индустрия 4.0 технологиясы элементтерін енгізу мәселелері бойынша инженерлі-техникалық персоналды, өндірістік персоналды, оның ішінде топ-менеджерлерді дайындауға және/немесе қайта дайындауға және/немесе олардың біліктілігін арттыруға;
шетелдік сарапшыларды тарту арқылы үздік өндірістік тәжірибені енгізуге бағытталған.
194. "Кәсіпорынның құзыретін арттыру" құрамдауышы шеңберінде үшінші тұлғалар көрсеткен қызметтерге жұмсалған шығындарды ішінара өтеу жүзеге асырылады.
195. "Кәсіпорынның құзыретін арттыру" құрамдауышы бойынша шығындардың шарттары, тәртібі мен түрлері индустриялық-инновациялық дамыту саласындағы уәкілетті орган бекітетін Еңбек өнімділігін арттыруға және аумақтық кластерлерді дамытуға бағытталған Индустриялық-инновациялық қызмет субъектілеріне мемлекеттік қолдау көрсету қағидаларында айқындалады.
"Жұмыс істеп тұрған кәсіпкерлік қызметті жүргізуге сервистік қолдау көрсету" құралы
196. "Жұмыс істеп тұрған кәсіпкерлік қызметті жүргізуге сервистік қолдау көрсету" құралы кәсіпорынның тиімділігін арттыру мақсатында оны басқару жүйесін жетілдіруге бағытталған және КҚКО, КҚО және КҚҰО-да бизнес-процестерді қолдау жөніндегі мынадай мамандандырылған қызметтерді ұсынуды қамтиды:

191. Оплата расходов по обучению участников компонента осуществляется за счет средств республиканского бюджета путем подписания соответствующего договора между уполномоченным органом и АОО "Назарбаев Университет". Участники компонента самостоятельно оплачивают проезд до места обучения и обратно, а также проживание.
192. Механизм обучения топ-менеджмента малого и среднего предпринимательства:
1) региональные координаторы Программы уведомляют непосредственно и/или через средства массовой информации потенциальных участников Программы о начале конкурсного отбора;
2) заявитель подает заявку на обучение в установленной форме финансовому агентству, при этом заявитель подписывает письменное обязательство о представлении всех сведений и данных, необходимых для проведения мониторинга или иных действий, связанных с реализацией проекта. Финансовое агентство формирует сводную заявку в соответствии с квотами, определяемыми уполномоченным органом, и направляет на согласование в уполномоченный орган;
3) уполномоченный орган направляет согласованный перечень участников Программы в АОО "Назарбаев Университет".
Финансовое агентство совместно с АОО "Назарбаев Университет" проводит последующий мониторинг деятельности участников Программы по развитию предприятий.
193. Компонент "Повышение компетенции предприятия" направлен на:
подготовку и/или переподготовку и/или повышение квалификации инженерно-технического персонала, производственного персонала, в том числе топ-менеджеров, по вопросам повышения производительности труда и/или внедрения технологий (элементов) Индустрии 4.0;
внедрение лучших производственных практик путем привлечения иностранного(-ых) экспертов.
194. В рамках компонента "Повышение компетенции предприятия" осуществляется частичное возмещение затрат за услуги, оказанные третьими лицами.
195. Условия, порядок и виды затрат по компоненту "Повышение компетенции предприятия" определяются Правилами предоставления государственной поддержки субъектам индустриально-инновационной деятельности, направленной на повышение производительности труда и развитие территориальных кластеров, утверждаемыми уполномоченным органом в области индустриально-инновационного развития.
Инструмент "Предоставление сервисной поддержки ведения действующей предпринимательской деятельности"
196. Инструмент "Предоставление сервисной поддержки ведения действующей предпринимательской деятельности" направлен на совершенствование системы управления предприятием в целях повышения его эффективности и включает в себя предоставление следующих специализированных услуг по поддержке бизнес-процессов в ЦОП, ЦПП и МЦПП:

1. Бухгалтерлік және салықтық есеп жүргізумен, сондай-ақ статистикалық есептілікті жасаумен байланысты көрсетілетін қызметтер, олар мынадай мәселелер бойынша консультацияларды қамтиды:
1) салық салу және салықтық әкімшілендіру;
2) салық заңнамасы және кәсіпорынның бухгалтерлік қызметін реттейтін заңнама;
3) бастапқы құжаттарды өңдеу, салықты және бюджетке өзге де аударымдарды есептеу;
4) бухгалтерлік есепті қалпына келтіру;
5) бухгалтерлік есепті жүргізу;
6) "1С-Бухгалтерия" бағдарламасымен жұмыс;
7) салықтық және статистикалық есептерді дайындау және тапсыру;
8) бөгде ұйымдар үшін қаржылық қызмет бойынша қосымша есептерді жасау;
9) электрондық статистикалық есептілікті ұсыну.
2. Мыналарды қоса алғанда, кедендік рәсімдер бойынша көрсетілетін қызметтер:
1) кедендік заңнама мен кедендік рәсімдер саласындағы консультациялар;
2) тауарларды декларациялау қағидалары мен тәртібі, кедендік құнды анықтау және түзету, кедендік декларацияны толтыру жөніндегі консультациялар;
3) нақты тауарлар бойынша тарифтік және тарифтік емес реттеу жөніндегі консультациялар;
4) сыртқы экономикалық қызметті құжатпен сүйемелдеу;
5) сыртқы экономикалық қызметке арналған лицензиялар, рұқсаттар алу жөніндегі консультациялар;
6) Кеден одағы шеңберінде жүктерді декларациялау жөніндегі консультациялар;
7) сыртқы сауда келісімшартының талаптары жөніндегі консультациялық қызметтер.
3. Кәсіпкерлердің және кәсіпкерлік бастамасы бар тұрғындардың өтінімдерін:
1) лицензия және рұқсат алу мәселелері бойынша – мемлекеттік органдарда;
2) кредиттер алу мәселелері бойынша – екінші деңгейдегі банктерде;
3) мемлекеттік қолдау шараларын алу мәселелері бойынша – даму институттарында сүйемелдеу.
4. Мыналарды қоса алғанда, заңгерлік қызметтер көрсету:
1) кәсіпорынды (жеке кәсіпкерді) тіркеуге, қайта тіркеуге, таратуға құжаттарды дайындау бойынша консультациялық көрсетілетін қызметтер;
2) кәсіпорынды (жеке кәсіпкерді) тіркеуге, қайта тіркеуге, таратуға құжаттарды дайындау;
3) шарттардың жобаларын әзірлеу бойынша консультациялар;
4) шарттардың жобаларын әзірлеу;
5) азаматтық және еңбек құқығы саласындағы консультациялар;
6) құжат айналымын жүргізу бойынша консультациялар;
7) ұсынымдар бере отырып, құжат айналымының аудиті;
8) бизнес-жоспардан басқа, кредиттеуге арналған құжаттар топтамасын дайындау бойынша консультациялар;
9) бизнес-жоспардан басқа, кредиттеуге арналған құжаттар топтамасын дайындау;
10) кадрлық құжаттаманы жүргізу бойынша консультациялар;
11) ұсынымдар бере отырып, кадрлық құжаттама аудиті;
12) құжаттардың Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкестігін тексеруге байланысты консультациялық көрсетілетін қызметтер.

1. Услуги, связанные с ведением бухгалтерского и налогового учета, а также составлением статистической отчетности, включающие консультации по вопросам:
1) налогообложения и налогового администрирования;
2) налогового законодательства и законодательства, регулирующего бухгалтерскую деятельность предприятия;
3) обработки первичных документов, начисления налогов и других отчислений в бюджет;
4) восстановления бухгалтерского учета;
5) ведения бухгалтерского учета;
6) работы с программой "1С-Бухгалтерия";
7) подготовки и сдачи налоговых и статистических отчетов;
8) составления дополнительных отчетов по финансовой деятельности для сторонних организаций;
9) представления электронной статистической отчетности.
2. Услуги по таможенным процедурам, включая следующее:
1) консультации в сфере таможенного законодательства и таможенных процедур;
2) консультации по правилам и порядку декларирования товаров, определения и корректировки таможенной стоимости, заполнения таможенной декларации;
3) консультации по тарифному и нетарифному регулированию по конкретным товарам;
4) документальное сопровождение внешнеэкономической деятельности;
5) консультации по получению лицензий, разрешений для внешнеэкономической деятельности;
6) консультации по декларированию грузов в рамках Таможенного Союза;
7) консультационные услуги по условиям внешнеторгового контракта.
3. Сопровождение обращений предпринимателей и населения с предпринимательской инициативой:
1) в государственных органах по вопросам получения лицензий и разрешений;
2) в банках второго уровня по вопросам получения кредитов;
3) в институтах развития по вопросам получения мер государственной поддержки.
4. Оказание юридических услуг, включая следующее:
1) консультационные услуги по подготовке документов к регистрации, перерегистрации, ликвидации предприятия (частного предпринимателя);
2) подготовку документов к регистрации, перерегистрации, ликвидации предприятия (частного предпринимателя);
3) консультации по разработке проектов договоров;
4) разработку проектов договоров;
5) консультации в области гражданского и трудового права;
6) консультации по ведению документооборота;
7) аудит документооборота с предоставлением рекомендаций;
8) консультации по подготовке пакета документов к кредитованию, кроме бизнес-плана;
9) подготовку пакета документов к кредитованию, кроме бизнес-плана;
10) консультации по ведению кадровой документации;
11) аудит кадровой документации с предоставлением рекомендаций;
12) консультационные услуги, связанные с проверкой документов на соответствие требованиям законодательства Республики Казахстан.

5. Мыналарды қоса алғанда, маркетинг мәселелері бойынша көрсетілетін қызметтер:
1) құн саясатын әзірлеу бойынша консультациялар;
2) ұқсас тауарлар, жұмыстар және көрсетілетін қызметтер бойынша нарықты, сондай-ақ мемлекеттік сатып алудың, ұлттық компаниялар мен жер қойнауын пайдаланушылар сатып алуының қорытындылары мен жоспарларын талдауды есепке ала отырып, нақты тауарлар, жұмыстар және көрсетілетін қызметтер бойынша құн саясатын әзірлеу;
3) бизнес-жоспар әзірлеу және екінші деңгейдегі банктерде қарауға дайындау бойынша консультациялар;
4) бизнес-жоспар әзірлеу және екінші деңгейдегі банктерде қарауға дайындау;
5) кәсіпорынның (жеке кәсіпкердің) маркетингтік стратегиясын әзірлеу бойынша консультациялар;
6) кәсіпорынның (жеке кәсіпкердің) маркетингтік стратегиясын әзірлеу;
7) кәсіпорынның (жеке кәсіпкердің) маркетингтік қызметін бағалау және талдау бойынша консультациялар;
8) кәсіпорынның (жеке кәсіпкерлердің) маркетингтік қызметін бағалау және талдау;
9) тауарларды және/немесе жұмыстарды және/немесе көрсетілетін қызметтерді ілгерілету жоспарын талдау, тауарларға және/немесе жұмыстарға және/немесе көрсетілетін қызметтерге сұраныс типтерін зерделеу бойынша консультациялар;
10) ұсынымдар немесе қорытындылар бере отырып, тауарларды және/немесе жұмыстарды және/немесе көрсетілетін қызметтерді ілгерілету жоспарын талдау, тауарларға және/немесе жұмыстарға және/немесе көрсетілетін қызметтерге сұраныс типтерін зерделеу;
11) бәсекелес ортаны талдау бойынша консультациялар;
12) ұқсас тауарлар, жұмыстар және көрсетілетін қызметтер бойынша нарықты, сондай-ақ мемлекеттік сатып алудың, ұлттық компаниялар мен жер қойнауын пайдаланушылар сатып алуының қорытындылары мен жоспарларын талдауды есепке ала отырып, бәсекелес ортаны талдау;
13) тауар таңбасын, жарнамалық науқанды әзірлеу бойынша консультациялар;
14) тауар таңбасын, жарнамалық науқанды әзірлеу.
6. Мыналарды қамтитын ақпараттық технологияларға қызмет көрсету саласындағы консультациялар:
1) интернет-ресурстарды әзірлеу және қолдау;
2) кәсіпорынның (жеке кәсіпкердің) визитка-сайтын құру;
3) интернетте бизнес құру және жүргізу;
4) есептерді электрондық тапсыру бағдарламасын орнату және қолдау;
5) "1 С-Бухгалтерия" бағдарламасын орнату және қолдау.
7. Мыналарды қамтитын мемлекеттік сатып алуға, ұлттық компаниялар мен жер қойнауын пайдаланушылардың сатып алуына байланысты көрсетілетін қызметтер:
1) конкурсқа/тендерге қатысу үшін өтінімдерді дайындау;
2) конкурсқа/тендерге қатысу үшін өтінімдер сараптамасын (аудитін) жүргізу;
3) Қазақстанның сатып алу бойынша бірыңғай құрылымдалған ақпараттық базасын қамтитын интернет көзіне қосылу;

5. Услуги по вопросам маркетинга, включая:
1) консультации по разработке ценовой политики;
2) разработку ценовой политики по конкретным товарам, работам и услугам с учетом рынка, а также анализа итогов и планов государственных закупок, закупок национальных компаний и недропользователей по аналогичным товарам, работам и услугам;
3) консультации по разработке бизнес-плана и подготовке к рассмотрению в банках второго уровня;
4) разработку бизнес-плана и подготовку к рассмотрению в банках второго уровня;
5) консультации по разработке маркетинговой стратегии предприятия (частного предпринимателя);
6) разработку маркетинговой стратегии предприятия (частного предпринимателя);
7) консультации по оценке и анализу маркетинговой деятельности предприятия (частного предпринимателя);
8) оценку и анализ маркетинговой деятельности предприятия (частного предпринимателя);
9) консультации по анализу плана продвижения товаров и/или работ и/или услуг, изучению типов спроса на товары и/или работы и/или услуги;
10) анализ плана продвижения товаров и/или работ и/или услуг, изучение типов спроса на товары и/или работы и/или услуги с выдачей рекомендаций или заключения;
11) консультации по анализу конкурентной среды;
12) анализ конкурентной среды с учетом рынка, а также итогов и планов государственных закупок, закупок национальных компаний и недропользователей по аналогичным товарам, работам и услугам;
13) консультации по разработке торговой марки, рекламной компании;
14) разработка торговой марки, рекламной компании.
6. Консультации в сфере обслуживания информационных технологий, включающие:
1) разработку и поддержку интернет-ресурсов;
2) создание сайта-визитки предприятия (частного предпринимателя);
3) создание и ведение бизнеса в интернете;
4) установку и поддержку программы электронной сдачи отчетов;
5) установку и поддержку программы "1С-Бухгалтерия".
7. Услуги, связанные с государственными закупками, закупками национальных компаний и недропользователей, включающие:
1) подготовку заявок для участия в конкурсе/тендере;
2) проведение экспертизы (аудита) заявок для участия в конкурсе/тендере;
3) подключение к интернет-источнику, содержащему единую структурированную информационную базу по закупкам Казахстана;

4) мемлекеттік және өзге де сатып алуға қатысу үшін жетілдіру мүмкіндігі тұрғысынан кәсіпорын/жеке кәсіпкер құжаттамасының сараптамасы (аудиті);
5) сатып алуды ұйымдастырушылардың әрекетіне/әрекетсіздігіне шағым жасау;
6) қазақстандық қамтуды есептеу;
7) жылдық сатып алу жоспарлары негізінде Қазақстанның мемлекеттік және өзге де сатып алу нарығының сыйымдылығы бойынша талдамалық есептер беру.
8. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік (бұдан әрі – МЖӘ) саласындағы:
1) жеке әріптесті айқындау жөніндегі конкурс шеңберінде әлеуетті жеке әріптестің конкурстық өтінімін дайындау бойынша;
2) жеке әріптесті айқындау шеңберінде МЖӘ жобасының тұжырымдамасын әзірлеу бойынша;
3) МЖӘ шартын дайындау және жасау бойынша;
4) МЖӘ жобаларын іске асыру мәселелері бойынша консультациялар.
197. "Жұмыс істеп тұрған кәсіпкерлік қызметті жүргізуге сервистік қолдау көрсету" құралы экономиканың барлық секторларында әрекет ететін шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне өтеусіз негізде ұсынылады.
198. Жұмыс істеп тұрған кәсіпкерлік қызметті жүргізуге сервистік қолдау көрсету КҚКО мен КҚО-да, оның ішінде шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері өтінімдерінің жинақталу шамасына қарай КҚҰО арқылы ауылдық елді мекендерге бару жолымен жүзеге асырылады.
199. Жұмыс істеп тұрған кәсіпкерлік қызметті жүргізуге сервистік қолдау көрсету тетігі:
1) уәкілетті орган мен қаржылай емес қолдау операторы арасында жұмыс істеп тұрған кәсіпкерлік қызметті жүргізуге сервистік қолдау көрсету жөніндегі көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу шарты жасалады;
2) жұмыс істеп тұрған кәсіпкерлік қызметті жүргізуге сервистік қолдау көрсетуді қаржыландыру уәкілетті орган мен қаржылай емес қолдау операторы арасындағы жұмыс істеп тұрған кәсіпкерлік қызметті жүргізуге сервистік қолдау көрсету жөніндегі көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу шартына қол қою жолымен республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады;
3) қаржылай емес қолдау операторы өңірдің кәсіпкерлерін жұмыс істеп тұрған кәсіпкерлік қызметті жүргізуге сервистік қолдау көрсетудің басталуы мен орны туралы хабардар етуді ай сайын, оның ішінде бұқаралық ақпарат құралдары арқылы жүргізеді.
200. Жұмыс істеп тұрған кәсіпкерлік қызметті жүргізуге сервистік қолдау көрсету жөніндегі көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу шартының шеңберінде:
1) қаржылай емес қолдау операторы есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10-күнінен кешіктірмей, уәкілетті органға жұмыс істеп тұрған кәсіпкерлік қызметті жүргізуге сервистік қолдау көрсету жөніндегі көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу шартында көрсетілген нысан бойынша құралдың іске асырылуы туралы есепті жібереді;

4) экспертизу (аудит) документации предприятия/частного предпринимателя на предмет возможности усовершенствования для участия в государственных и иных закупках;
5) обжалование действий/бездействий организаторов закупок;
6) расчет казахстанского содержания;
7) представление аналитических отчетов по емкости рынка государственных и иных закупок Казахстана на основе годовых планов закупок.
8. Консультации в сфере государственно-частного партнерства (далее – ГЧП) по:
1) подготовке конкурсной заявки потенциального частного партнера в рамках конкурса по определению частного партнера;
2) разработке концепции проекта ГЧП в рамках определения частного партнера;
3) подготовке и заключению договора ГЧП;
4) вопросам реализации проектов ГЧП.
197. Инструмент "Предоставление сервисной поддержки ведения действующей предпринимательской деятельности" предоставляется субъектам малого и среднего предпринимательства, действующим во всех секторах экономики на безвозмездной основе.
198. Предоставление сервисной поддержки ведения действующей предпринимательской деятельности осуществляется в ЦОП и ЦПП, в том числе с выездом в сельские населенные пункты посредством МЦПП по мере накопления заявок субъектов малого и среднего предпринимательства.
199. Механизм предоставления сервисной поддержки ведения действующей предпринимательской деятельности:
1) между уполномоченным органом и оператором нефинансовой поддержки заключается договор о государственных закупках услуг по предоставлению сервисной поддержки ведения действующей предпринимательской деятельности;
2) финансирование предоставления сервисной поддержки ведения действующей предпринимательской деятельности осуществляется за счет средств из республиканского бюджета путем подписания договора о государственных закупок услуг по предоставлению сервисной поддержки ведения действующей предпринимательской деятельности между уполномоченным органом и оператором нефинансовой поддержки;
3) оператор нефинансовой поддержки ежемесячно проводит информирование предпринимателей регионов о начале и месте предоставления сервисной поддержки ведения действующей предпринимательской деятельности, в том числе посредством средств массовой информации.
200. В рамках договора о государственных закупках услуг по предоставлению сервисной поддержки ведения действующей предпринимательской деятельности:
1) оператор нефинансовой поддержки ежеквартально не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным, направляет уполномоченному органу отчет о реализации инструмента по форме, указанной в договоре о государственных закупках услуг по предоставлению сервисной поддержки ведения действующей предпринимательской деятельности;

2) қаржылай емес қолдау операторы есепті айдан кейінгі айдың 10-күнінен кешіктірмей, құралдың іске асырылу мониторингін жүргізу мақсатында құралдың іске асырылуы туралы мәліметтерді жібереді;
3) қаржы агенттігі кәсіпкерлік қызметті жүргізуді сервистік қолдауды жүзеге асыру мониторингін жүргізу әдістемесіне (бұдан әрі – әдістеме) сәйкес құралдың іске асырылу барысы туралы мониторингті жүзеге асырады.
201. Әдістемені қаржылай емес қолдау операторымен келісу бойынша қаржы агенттігі әзірлейді және ол уәкілетті органның шешімімен бекітіледі.
Қаржы агенттігі есепті айдан кейінгі айдың 30-күнінен кешіктірмей, тоқсан сайын уәкілетті органға әдістемеде көрсетілген нысан бойынша құралдың іске асырылуының мониторингі туралы есепті жолдайды.
202. Қаржылай емес қолдау операторы қаржы жылындағы 12 ай бойы шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне кәсіпкерлік қызметті жүргізуге үздіксіз сервистік қолдау көрсетуді қамтамасыз етеді.
"Рұқсат құжаттары мен техникалық шарттарды алу мәселелері бойынша консультациялар беру" құралы
203. "Рұқсат құжаттары мен техникалық шарттарды алу мәселелері бойынша консультациялар беру" құралы рұқсат құжатын немесе техникалық шартты алғысы келетін шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне ұсынылады.
204. Осы құралды іске асыру мақсатында қаржылай емес қолдау операторы әрбір рұқсат құжаты мен техникалық шарт бойынша анықтамалық әзірлейді, онда рұқсат құжаттары мен техникалық шарттарды алуға қойылатын талаптар, оның ішінде ұсынылатын қажетті құжаттардың тізбесі, оларды беруді жүзеге асыратын мемлекеттік орган мен ұйым туралы ақпарат, рұқсат құжаттары мен техникалық шарттардың берілу орны мен уақыты, сондай-ақ рұқсат құжаттары мен техникалық шарттарды алу бойынша қадамдық ұсынымдар көзделеді.
205. Әрбір рұқсат құжаты мен техникалық шарт бойынша анықтамалық рұқсат құжаттары мен техникалық шарттардың берілуін регламенттейтін заңнамадағы өзгерістерге сәйкес үнемі жаңартылып тұруға тиіс.
206. Консультациялар әрбір рұқсат құжаты мен техникалық шарт бойынша анықтамалықтардың мазмұнына сәйкес жүзеге асырылады, олар консультация берілгеннен кейін шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне өтеусіз негізде табысталады.
207. Құралды іске асыруды қаржыландыру уәкілетті орган мен қаржылай емес қолдау операторының арасында тиісті шарт жасасу жолымен республикалық бюджет қаражатының есебінен жүзеге асырылады.
"Кәсіпкерлердің/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерінің өнімділігін арттыру" функционалдық бағыты

2) оператор нефинансовой поддержки ежемесячно не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным, для целей ведения мониторинга реализации инструмента направляет сведения о реализации инструмента;
3) финансовое агентство осуществляет мониторинг о ходе реализации инструмента согласно методике проведения мониторинга осуществления сервисной поддержки ведения действующей предпринимательской деятельности (далее – методика).
201. Методика разрабатывается финансовым агентством по согласованию с оператором нефинансовой поддержки и утверждается решением уполномоченного органа.
Финансовое агентство ежеквартально не позднее 30 числа месяца, следующего за отчетным, направляет уполномоченному органу отчет о мониторинге реализации инструмента по форме, указанной в методике.
202. Оператор нефинансовой поддержки обеспечивает непрерывное предоставление сервисной поддержки ведения действующей предпринимательской деятельности субъектам малого и среднего предпринимательства в течение 12 месяцев финансового года.
Инструмент "Предоставление консультаций по вопросам получения разрешительных документов и технических условий"
203. Инструмент "Предоставление консультаций по вопросам получения разрешительных документов и технических условий" предоставляется субъектам малого и среднего предпринимательства, желающим получить разрешительный документ или техническое условие.
204. Оператор нефинансовой поддержки для целей реализации данного инструмента разрабатывает справочник по каждому разрешительному документу и техническому условию, предусматривающий требования, в том числе перечень необходимых документов, предъявляемых к получению разрешительных документов и технических условий, информацию о государственном органе и организации, осуществляющих их выдачу, месте и времени выдачи разрешительных документов и технических условий, а также пошаговые рекомендации по получению разрешительных документов и технических условий.
205. Справочник по каждому разрешительному документу и техническому условию подлежит постоянному обновлению в соответствии с изменениями в законодательстве, регламентирующем выдачу разрешительных документов и технических условий.
206. Консультации осуществляются в соответствии с содержанием справочников по каждому разрешительному документу и техническому условию, которые после предоставления консультаций вручаются субъектам малого и среднего предпринимательства на безвозмездной основе.
207. Финансирование реализации инструмента осуществляется за счет средств республиканского бюджета путем заключения соответствующего договора между уполномоченным органом и оператором нефинансовой поддержки.
Функциональное направление "Повышение производительности предпринимателей/субъектов индустриально-инновационной деятельности"

208. "Басқарудың жаңа әдістерін, өндіріс технологияларын енгізу, кәсіпорындардың өнімділігін және энергия үнемдеуін арттыру мәселелері бойынша сырттан консультанттар тарту" құралы мынадай құрамдауыштарды іске асыруды көздейді:
1) "Алдыңғы қатарлы кәсіпорындардың консультациялық жобаларын сырттан консультанттар тарту жолымен бірлесіп қаржыландыру (Қазақстан Республикасының шағын және орта кәсіпкерлігін қолдау жөніндегі ЕҚДБ бағдарламасы)";
2) "Басқарудың жаңа әдістерін, өндіріс технологияларын, жабдықтарды енгізу және персоналды (аға сеньорларды) оқыту мәселелері бойынша біліктілігі жоғары шетелдік мамандарды тарту".
209. Қазақстан Республикасының шағын және орта кәсіпкерлігін қолдау жөніндегі ЕҚДБ бағдарламасы шағын және орта кәсіпкерліктің алдыңғы қатарлы кәсіпорындарына сыртқы консультанттар жүзеге асыратын консультациялық жобаларды бірлесіп қаржыландыру және нарықты дамыту жөніндегі іс-шараларды жүргізу жолымен қолдау көрсетуге бағытталған.
Қазақстан Республикасының шағын және орта кәсіпкерлігін қолдау жөніндегі ЕҚДБ бағдарламасы шеңберіндегі қолдау қызметін экономиканың басым секторларында, ИИДМБ-да айқындалған өңдеуші өнеркәсіптің басым салаларында және көрсетілетін қызметтердің жекелеген түрлерінде, моноқалаларда, шағын қалалар мен ауылдық елді мекендерде салалық шектеулерсіз жүзеге асыратын, сондай-ақ қаржылық тұрғыдан орнықты және өсу әлеуеті жоғары, Бағдарлама шеңберінде іске асырылатын консультациялық жоба шығындарының жалпы құнының бір бөлігін жабуға әзір шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне ұсынылады.
210. Еуропа қайта құру және даму банкі (бұдан әрі – ЕҚДБ) Қазақстан Республикасының шағын және орта кәсіпкерлігін қолдау жөніндегі ЕҚДБ бағдарламасының операторы болып табылады.
211. Базалық және қосымша өлшемшарттарға сай келетін кәсіпорындар Бағдарламаға қатысушы бола алады.
212. Іріктеудің базалық өлшемшарттары:
1) қатысушылар – Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері;
2) меншік нысаны – бақылау пакеті Қазақстан Республикасының азаматтарында болатын жеке кәсіпорын (капиталдағы шетелдік қатысу 49 %-дан аспайды);
3) қызмет саласы – экономиканың барлық басым секторларындағы, ИИДМБ-да айқындалған өңдеуші өнеркәсіптің басым салаларындағы және көрсетілетін қызметтердің жекелеген түрлеріндегі, моноқалалардағы, шағын қалалар мен ауылдық елді мекендердегі салалық шектелмейтін қызмет;
4) шағын және орта кәсіпкерлік саласындағы тәжірибе – өтінім берген кезде 2 (екі) жыл;
5) Бағдарламаға қатысуға арналған өтінім құжаттамасының толық топтамасы – ЕҚДБ стандартты нысанына сай толтырылған өтінімнің түпнұсқасы, құрылтай құжаттарының көшірмелері, алдыңғы өткен толық екі жыл және өтінім берген кездегі ағымдағы қаржы кезеңі үшін қаржылық есептердің көшірмелері.

208. Инструмент "Привлечение внешних консультантов по вопросам внедрения новых методов управления, технологий производства, повышения производительности и энергосбережения предприятий" предусматривает реализацию следующих компонентов:
1) "Софинансирование консультационных проектов передовых предприятий путем привлечения внешних консультантов (Программа ЕБРР по поддержке малого и среднего предпринимательства Республики Казахстан)";
2) "Привлечение высококвалифицированных иностранных специалистов по вопросам внедрения новых методов управления, технологий производства, оборудования и обучения персонала (Старшие Сеньоры)".
209. Программа ЕБРР по поддержке малого и среднего предпринимательства Республики Казахстан направлена на оказание поддержки передовым предприятиям малого и среднего предпринимательства путем софинансирования консультационных проектов, осуществляемых внешними консультантами, и проведения мероприятий по развитию рынка.
Поддержка в рамках Программы ЕБРР по поддержке малого и среднего предпринимательства Республики Казахстан предоставляется субъектам малого и среднего предпринимательства, осуществляющим деятельность в приоритетных секторах экономики, отраслях обрабатывающей промышленности и отдельных видах услуг, определенных ГПИИР, и в моногородах, малых городах и сельских населенных пунктах без отраслевых ограничений, а также обладающим финансовой стабильностью и высоким потенциалом роста и готовым покрыть часть затрат от общей стоимости консультационного проекта, реализуемого в рамках Программы.
210. Оператором Программы ЕБРР по поддержке малого и среднего предпринимательства Республики Казахстан является Европейский банк реконструкции и развития (далее - ЕБРР).
211. Участниками Программы могут быть предприятия, отвечающие базовым и дополнительным критериям.
212. Базовые критерии отбора:
1) участники – субъекты малого или среднего предпринимательства в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
2) форма собственности – частное предприятие с контрольным пакетом у граждан Республики Казахстан (не более 49 % иностранного участия в капитале);
3) сфера деятельности – деятельность во всех приоритетных секторах экономики, отраслях обрабатывающей промышленности и отдельных видах услуг, определенных ГПИИР, и в моногородах, малых городах и сельских населенных пунктах без отраслевых ограничений;
4) опыт в сфере малого и среднего предпринимательства – 2 (два) года на момент подачи заявки;
5) полный пакет заявочной документации на участие в Программе – заполненный оригинал заявки согласно стандартной форме ЕБРР, копии учредительных документов, копии финансовых отчетов за два полных предыдущих года и текущий финансовый период на момент подачи заявки.

213. Іріктеудің қосымша өлшемшарттары (осы өлшемшарттарға сәйкестікті кәсіпорынды тексеру және диагностикалау бойынша ЕҚДБ стандартты рәсімдерін орындағаннан кейін, ЕҚДБ жергілікті мамандарының тобы бағалайды):
1) өміршеңдік – көрнекі бәсекелік артықшылықтардың болуы тұрғысынан одан әрі өсу әлеуеті, кірістілік (оң жалпы кіріс), консультациялық жобаларды енгізу және олардың нәтижелерін қолдану үшін жеткілікті қаржылық және операциялық ресурстардың болуы; ЕҚДБ банкроттыққа жақын күйдегі жағдайдағы немесе толық қайта құрылымдауды қажет ететін кәсіпорындарға қолдау көрсетпейді;
2) басшылық тарапынан қатынас – ЕҚДБ мамандарымен және консалтингтік компаниялармен ынтымақтастыққа әзірлік;
3) жоғары бедел/парасаттылық – кәсіпорын мен оның басшысы сенімге әрі жоғары бедеге ие болуға тиіс;
4) штаттан тыс консультанттармен жұмыс тәжірибесі – іскерлік консультациялық көрсетілетін қызметтерді алуға шынайы қажеттілік, сондай-ақ штаттан тыс консультанттармен жұмыс тәжірибесі жұмыс тәжірибесі аз болса немесе мұндай тәжірибесі болмаса, көрсетілетін қолдауды қолдана білу қабілеті және (немесе) жобаны толық көлемде қаржыландыру үшін қаражаттың болмауы;
5) қаржылық міндеттемелер – кәсіпорын жобаны іске асырудың жалпы құнының 25 – 75 %-ын төлеуге әзір болуға және мұндай мүмкіндігі болуға тиіс.
214. ЕҚДБ біліктілік алдында іріктеу жүргізеді және Қазақстан Республикасының шағын және орта кәсіпкерлігін қолдау жөніндегі ЕҚДБ бағдарламасы шеңберінде жобаларды іске асыруға қойылатын талаптарға жауап беретін консультациялық көрсетілетін қызметтерді берушілердің дерекқорын жүргізеді.
215. Консультанттар нақты бейіндегі консультациялық қызметтер көрсету және нақты білім салаларында жұмыс істеу үшін олардың біліктілігінің болуына бағалаудан өтеді:
1) жұмыс тәжірибесі – компания қызметінің сипаттамасы, оны мемлекеттік тізілімде тіркеу туралы куәліктің көшірмесі, меншік құқығы туралы куәлік (жарғыдан және (немесе) құрылтай шартынан үзінді көшірме), егер жарамды болса, кемінде алдыңғы өткен екі жылда жылдық қаржылық есептілік (пайдалар мен залалдар туралы есеп, ақшалай қаражат қозғалысы туралы есеп, теңгерім), консультациялық көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша бөліп көрсетілген төлем мөлшерлемелерін компанияның/дара консультанттың мамандануын сипаттау;
2) клиентпен жұмыс және ұсынымдар – пікірлер мен ұсынымдарды қоса алғанда, соңғы 2-3 жылда іске асырылған жобалардың сипаты (консалтингтік компанияның мамандануы шеңберінде);
3) кадрлармен жасақталу – барлық консультанттармен сұхбаттасу және олардың түйіндемелерін алу.

213. Дополнительные критерии отбора (соответствие этим критериям оценивается группой местных специалистов ЕБРР после выполнения стандартных процедур ЕБРР по обследованию и диагностике предприятия):
1) жизнеспособность – потенциал для дальнейшего роста с точки зрения наличия видимых конкурентных преимуществ, прибыльность (положительная валовая прибыль), наличие достаточных финансовых и операционных ресурсов для внедрения консультационных проектов и применения их результатов; ЕБРР не будет поддерживать предприятия, находящиеся в состоянии около-банкротства или требующие полной реструктуризации;
2) отношение со стороны руководства – готовность к сотрудничеству со специалистами ЕБРР и консалтинговой компанией;
3) высокая репутация/добропорядочность – предприятие и его руководство должны пользоваться доверием и высокой репутацией;
4) опыт работы с внештатными консультантами – реальная потребность в получении деловых консультационных услуг, а также способность применить получаемую поддержку при незначительном опыте работы с внештатными консультантами или без такого опыта, и (или) отсутствие средств для финансирования проекта в полном объеме;
5) финансовые обязательства – предприятие должно быть готово и иметь возможность оплатить 25 - 75 % общей стоимости реализации проекта.
214. ЕБРР проводит предквалификационный отбор и ведет базу данных поставщиков консультационных услуг, отвечающих требованиям к реализации проектов в рамках Программы ЕБРР по поддержке малого и среднего предпринимательства Республики Казахстан.
215. Консультанты проходят оценку на наличие у них квалификации для оказания консультационных услуг конкретного профиля и работы в конкретных областях знаний:
1) опыт работы – характеристика деятельности компании, копия свидетельства о ее регистрации в государственном реестре, свидетельство о праве собственности (выдержки из устава и (или) учредительного договора), годовая финансовая отчетность как минимум за два предыдущих года (отчет о прибылях и убытках, отчет о движении денежных средств, баланс), если это применимо, описание специализации компании/индивидуального консультанта с указанием ставок оплаты в разбивке по видам консультационных услуг;
2) работа с клиентом и рекомендации – описание реализованных проектов (в рамках специализации консалтинговой компании) за последние 2-3 года, включая отзывы и рекомендации;
3) укомплектование кадрами – проведение собеседований со всеми консультантами и получение их резюме.

216. Кәсіпорын қажеттіліктері айқындалғаннан және белгіленген нысан бойынша консультациялық қызметтер көрсетуге техникалық тапсырма дайындалғаннан кейін жобаны орындау үшін Қазақстан Республикасының шағын және орта кәсіпкерлігін қолдау жөніндегі ЕҚДБ бағдарламасы шеңберінде белгіленген талаптарға сай келетін консалтингтік компаниялардың коммерциялық ұсыныстарына сұраныс жасауға болады. Консультантты түпкілікті таңдау құқығы кәсіпорынның өзінде болады. Бірінші жоба сәтті іске асырылмайынша, консультанттардың басқа жобаларды қатар орындауына тыйым салынады.
217. Қолдау көрсетілетін жобалар КҚО және Қазақстан Республикасы Үкіметінің басқа бастамалары шеңберінде көрсетілетін қызметтерді толықтырып отырады. Олар басқаларымен қатар консультациялық көрсетілетін қызметтердің мынадай түрлерін қамтуы мүмкін:
1) стратегиялық менеджмент:
стратегиялық жоспарлау
бизнес-жоспарлау
техникалық және қаржылық-экономикалық негіздеме әзірлеу
қаржылық талдау және жоспарлау
әріптестерді іздеу
2) маркетинг-менеджмент:
сатылымдарды басқару
маркетингтік зерттеулер
маркетингтік стратегия әзірлеу
брендинг және ілгерілету
электронды маркетинг
3) ұйымдық менеджмент:
ұйымдық даму
адами ресурстарды басқару
4) операциялық менеджмент:
бизнес-процестердің реинжинирингі
жеткізу тізбектерін басқару
5) ақпараттық-коммуникациялық технологиялар:
салалық автоматтандыру жүйелері
құжат айналымын автоматтандыру жүйелері
ІТ-инфрақұрылым
өндірістік процестерді автоматтандыру жүйелері
менеджменттің корпоративтік ақпараттық жүйелері
6) инженерлік-конструкторлық әзірлемелер:
өндірістік желілерді оңтайландыру
сәулеттік жоспарлау/дизайн
инфрақұрылым мен коммуналдық желілерді жоспарлау
7) сапа менеджменті:
сапа менеджменті жүйелерін енгізу
тағам өнімдерінің қауіпсіздігі жүйесін енгізу
өндірістегі қауіпсіздік жүйелерін енгізу
өнім қауіпсіздігі жүйелерін енгізу
8) энергия және ресурс тиімділігі:
энергия аудиті, сертификаттау және рейтингтер беру
энергия менеджменті жүйелерін енгізу
энергия тиімділігі саласында инженерлік-конструкторлық шешімдерді енгізу
жаңартылатын энергия көздерін енгізу
9) экологиялық менеджмент:
экологиялық аудит және қоршаған ортаға әсерді бағалау
экологиялық менеджмент жүйелерін енгізу
экология саласында инженерлік-конструкторлық шешімдерді енгізу
10) есеп және қаржылық есептілік:
қаржылық басқару және есепке алу жүйелерін енгізу
аудиттелетін қаржылық есептілікті дайындау үшін қаржылық ақпаратты қайта өңдеу
кәсіпорынды басқару және есептілікті жүргізу үшін талап етілетін қаржылық ақпаратты жетілдіру үшін есепке алу саясатын іске асыру саласындағы консультациялар
ұлттық/халықаралық стандарттарға (ҚЕҰС/ҚЕХС) сәйкес қаржылық есептілікті жетілдіру.

216. После определения потребностей предприятия и подготовки технического задания на оказание консультационных услуг по установленной форме для выполнения проекта может быть произведен запрос коммерческих предложений консалтинговых компаний, отвечающих установленным в рамках Программы ЕБРР по поддержке малого и среднего предпринимательства Республики Казахстан требованиям. Право окончательного выбора консультанта остается за самим предприятием. Консультантам запрещается выполнять параллельно другие проекты до тех пор, пока первый проект не будет успешно реализован.
217. Поддерживаемые проекты будут дополнять услуги, оказываемые в рамках ЦПП и других инициатив Правительства Республики Казахстан. Они могут включать, среди прочих, следующие виды консультационных услуг:
1) стратегический менеджмент:
стратегическое планирование
бизнес-планирование
разработка технико- и финансово-экономического обоснования
финансовый анализ и планирование
поиск партнеров
2) маркетинг-менеджмент:
управление продажами
маркетинговые исследования
разработка маркетинговой стратегии
брендинг и продвижение
электронный маркетинг
3) организационный менеджмент:
организационное развитие
управление человеческими ресурсами
4) операционный менеджмент:
реинжиниринг бизнес-процессов
управление цепочками поставок
5) информационно-коммуникационные технологии:
отраслевые системы автоматизации
системы автоматизации документооборота
IT-инфраструктура
системы автоматизации производственных процессов
корпоративные информационные системы менеджмента
6) инженерно-конструкторские разработки:
оптимизация производственных линий
архитектурное планирование/дизайн
планирование инфраструктуры и коммунальных сетей
7) менеджмент качества:
внедрение систем менеджмента качества
внедрение систем безопасности пищевых продуктов
внедрение систем безопасности на производстве
внедрение систем безопасности продукции
8) энерго- и ресурсоэффективность:
энергоаудит, сертификация и присвоение рейтингов
внедрение систем энергоменеджмента
внедрение инженерно-конструкторских решений в области энергоэффективности
внедрение возобновляемых источников энергии
9) экологический менеджмент:
экологический аудит и оценка воздействия на окружающую среду
внедрение систем экологического менеджмента
внедрение инженерно-конструкторских решений в области экологии
10) учет и финансовая отчетность:
внедрение систем финансового управления и учета
переработка финансовой информации для подготовки аудируемой финансовой отчетности
консультации в области реализации учетной политики для совершенствования финансовой информации, требуемой для управления предприятием и ведения отчетности
совершенствование финансовой отчетности в соответствии с национальными/международными стандартами (НСФО/МСФО).

218. Қазақстан Республикасының шағын және орта кәсіпкерлігін қолдау жөніндегі ЕҚДБ бағдарламасы шеңберінде жобаларды іске асыру мерзімі жобаның мазмұнына қарай, алайда, әдетте, төрт айдан алты айға дейін болады.
219. Қазақстан Республикасының шағын және орта кәсіпкерлігін қолдау жөніндегі ЕҚДБ бағдарламасы шеңберінде жобаларды іске асыру тетігі:
1) ЕҚДБ және/немесе қаржы агенттігі Қазақстан Республикасының әр өңірінде кәсіпкерлерді Бағдарламаға қатысу өлшемшарттары туралы ақпарат пен өтінім топтамасына қойылатын талаптарды қоса алғанда, Қазақстан Республикасының шағын және орта кәсіпкерлігін қолдау жөніндегі ЕҚДБ бағдарламасы туралы ақпаратпен қамтамасыз етеді, сондай-ақ әлеуетті клиенттерге жобалық өтінімді дайындауға жәрдем көрсетеді;
2) өтінім беруші Қазақстан Республикасының шағын және орта кәсіпкерлігін қолдау жөніндегі ЕҚДБ бағдарламасының жәрдемімен қолдау алуға өтінімді және қажетті құжаттар топтамасын (оның ішінде Қазақстан Республикасының шағын және орта кәсіпкерлігін қолдау жөніндегі ЕҚДБ бағдарламасының стандартты нысанына сәйкес толтырылған өтінімнің түпнұсқасы, құрылтай құжаттарының көшірмелері, алдыңғы өткен толық екі жыл және өтінім берген кездегі ағымдағы қаржы кезеңі үшін қаржылық есептердің көшірмелері) ЕҚДБ-ға ұсынады;
3) кәсіпорынды тексеру және диагностикалау бойынша Қазақстан Республикасының шағын және орта кәсіпкерлігін қолдау жөніндегі ЕҚДБ бағдарламасының стандартты рәсімдері орындалғаннан кейін оның өміршеңдігін, қажеттіліктері мен басымдықтарын айқындау және өтінім бойынша түпкілікті шешім қабылдау үшін оның іріктеу өлшемшарттарына сәйкестігін бағалау мақсатында ЕҚДБ маманы кәсіпорынға барады;
4) ЕҚДБ маманы Қазақстан Республикасының шағын және орта кәсіпкерлігін қолдау жөніндегі ЕҚДБ бағдарламасына қатысуға өтінім берушілердің жиынтық тізбесін жасайды және мүдделі кәсіпорындар туралы ақпаратты тіркеумен және сақтаумен айналысады, Қазақстан Республикасының шағын және орта кәсіпкерлігін қолдау жөніндегі ЕҚДБ бағдарламасына қатысуға мақұлдау алған кәсіпкерлердің жиынтық тізбесін қаржы агенттігіне хабардар ету мақсатында ұсынады;
5) әлеуетті консультациялық жоба кәсіпорын басшылығымен талқыланады;
6) ЕҚДБ кәсіпорын үшін жергілікті және халықаралық сарапшылардың дерекқорынан жобаны іске асыруға жарамды консалтингтік компаниялардың және/немесе сарапшылардың тізімін дайындайды және жоба бойынша әлеуетті консультанттармен, атап айтқанда, халықаралық сарапшылармен келіссөздер жүргізуге жәрдемдеседі;
7) өтінім беруші консалтингтік компанияны және/немесе сарапшыны таңдау туралы түпкілікті шешім қабылдайды;

218. Сроки реализации проектов в рамках Программы ЕБРР по поддержке малого и среднего предпринимательства Республики Казахстан зависят от содержания проекта но, как правило, составляют от четырех до шести месяцев.
219. Механизм реализации проектов в рамках Программы ЕБРР по поддержке малого и среднего предпринимательства Республики Казахстан:
1) ЕБРР и/или финансовое агентство в каждом регионе Республики Казахстан обеспечивают предпринимателей информацией о Программе ЕБРР по поддержке малого и среднего предпринимательства Республики Казахстан, включая информацию о критериях участия в Программе и требованиях к заявочному пакету, а также оказывают содействие потенциальным клиентам в подготовке проектной заявки;
2) заявитель представляет в ЕБРР заявку на поддержку при содействии Программы ЕБРР по поддержке малого и среднего предпринимательства Республики Казахстан и необходимый пакет документов (в том числе заполненный оригинал заявки согласно стандартной форме Программы ЕБРР по поддержке малого и среднего предпринимательства Республики Казахстан, копии учредительных документов, копии финансовых отчетов за два полных предыдущих года и текущий финансовый период на момент подачи заявки);
3) специалист ЕБРР выезжает на предприятие для оценки его соответствия критериям отбора после выполнения стандартных процедур Программы ЕБРР по поддержке малого и среднего предпринимательства Республики Казахстан по обследованию и диагностике предприятия с тем, чтобы определить его жизнеспособность, потребности и приоритеты и принять окончательное решение по заявке;
4) специалист ЕБРР составляет сводный перечень заявителей на участие в Программе ЕБРР по поддержке малого и среднего предпринимательства Республики Казахстан и занимается регистрацией и хранением информации о заинтересованных предприятиях, представляет сводный перечень предпринимателей, получивших одобрение на участие в Программе ЕБРР по поддержке малого и среднего предпринимательства Республики Казахстан, финансовому агентству с целью уведомления;
5) потенциальный консультационный проект обсуждается с руководством предприятия;
6) ЕБРР готовит для предприятия список консалтинговых компаний и/или экспертов, подходящих для реализации проекта, из базы данных местных и международных экспертов и содействует в проведении переговоров с потенциальными консультантами по проекту, в частности, международными экспертами;
7) заявитель принимает окончательное решение о выборе консалтинговой компании и/или эксперта;

8) кәсіпорын мен консалтингтік компания бірлесіп, белгіленген нысан бойынша техникалық тапсырма әзірлейді, ол ЕҚДБ тарапынан келісілуге және бекітілуге тиіс;
9) ЕҚДБ гранттар бойынша қолданыстағы матрица-нұсқаулыққа сүйене отырып, консультациялық жобаны бірлесіп қаржыландыру мөлшері бойынша шешім қабылдайды;
10) кәсіпорын мен консалтингтік компания ЕҚДБ мақұлдаған жобаға арналған техникалық тапсырмаға сәйкес консультациялық қызметтер көрсету туралы шарт жасасады;
11) ЕҚДБ мен кәсіпорын Қазақстан Республикасының шағын және орта кәсіпкерлігін қолдау жөніндегі ЕҚДБ бағдарламасы шеңберінде консультациялық жобаға грант беру туралы келісім жасасады.
220. ЕҚДБ жобаның іске асырылу мониторингін жүзеге асырады;
221. Жоба аяқталғаннан кейін консультант қорытынды презентация өткізеді және бенефициар-кәсіпорын мен ЕҚДБ-ға жобаның нәтижелері туралы есеп береді.
222. Кәсіпорын консультантқа консультациялық қызметтер көрсету шартына сәйкес соманы төлейді.
223. Орындалған жұмыстардың мәлімделген техникалық тапсырмаға сәйкестігін, жоба сәтті аяқталғаннан және консультациялық қызметтер көрсету туралы шартқа сәйкес кәсіпорынның консультантқа жобаның құнын төлеу фактісін тексергеннен кейін ЕҚДБ бенефициар-кәсіпорынға Қазақстан Республикасының шағын және орта кәсіпкерлігін қолдау жөніндегі ЕҚДБ бағдарламасы шеңберінде грант беру туралы қол қойылған келісімге сәйкес грант төлейді.
224. Жоба аяқталғаннан кейін бір жыл өткен соң ЕҚДБ бенефициар-кәсіпорын жұмысының тиімділігіне әсерін бағалау үшін барып, жобаға қорытынды баға береді.
225. ЕҚДБ жыл сайын уәкілетті органға құрамдауыштың іске асырылу барысы туралы есеп береді.
"Басқарудың жаңа әдістерін, өндіріс технологияларын, жабдықтарды енгізу және персоналды (аға сеньорларды) оқыту мәселелері бойынша біліктілігі жоғары шетелдік мамандарды тарту" құрамдауышы
226. Қазақстан аумағында "Басқарудың жаңа әдістерін, өндіріс технологияларын, жабдықтарды енгізу және персоналды (аға сеньорларды) оқыту мәселелері бойынша біліктілігі жоғары шетелдік мамандарды тарту құрамдауышын ұйымдастырушылық сүйемелдеуді қаржылай емес қолдау операторы сарапшыларды тарту және/немесе ХШҰ-ның жәрдемдесуі арқылы жүзеге асырады.
227. "Басқарудың жаңа әдістерін, өндіріс технологияларын, жабдықтарды енгізу және персоналды (аға сеньорларды) оқыту мәселелері бойынша біліктілігі жоғары шетелдік мамандарды тарту" құрамдауышын іске асырудың шарттары:
1) Бағдарлама шеңберінде экономиканың басым секторларында қызметін жүзеге асыратын шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері құрамдауыштың қатысушылары бола алады;

8) предприятие и консалтинговая компания совместно разрабатывают техническое задание согласно установленной форме, которое должно быть согласовано и утверждено ЕБРР;
9) ЕБРР принимает решение по размеру софинансирования консультационного проекта, основываясь на действующей матрице-руководстве по грантам;
10) предприятие и консалтинговая компания заключают договор об оказании консультационных услуг в соответствии с техническим заданием на проект, одобренный ЕБРР;
11) ЕБРР и предприятие заключают соглашение о предоставлении гранта на консультационный проект в рамках Программы ЕБРР по поддержке малого и среднего предпринимательства Республики Казахстан.
220. ЕБРР осуществляет мониторинг реализации проекта.
221. По окончании проекта консультант проводит заключительную презентацию и представляет отчет о результатах проекта предприятию-бенефициару и ЕБРР.
222. Предприятие оплачивает консультанту сумму в соответствии с договором на оказание консультационных услуг.
223. После проверки соответствия выполненных работ заявленному техническому заданию, успешного завершения проекта и факта оплаты предприятием стоимости проекта консультанту в соответствии с договором об оказании консультационных услуг, ЕБРР выплачивает грант предприятию-бенефициару в соответствии с подписанным соглашением о предоставлении гранта в рамках Программы ЕБРР по поддержке малого и среднего предпринимательства Республики Казахстан.
224. По истечении года после завершения проекта специалист ЕБРР посещает и проводит заключительную оценку проекта, чтобы оценить его влияние на эффективность работы предприятия-бенефициара.
225. ЕБРР ежегодно представляет отчет уполномоченному органу о ходе реализации компонента.
Компонент "Привлечение высококвалифицированных иностранных специалистов по вопросам внедрения новых методов управления, технологий производства, оборудования и обучения персонала (старшие сеньоры)"
226. Организационное сопровождение компонента "Привлечение высококвалифицированных иностранных специалистов по вопросам внедрения новых методов управления, технологий производства, оборудования и обучения персонала (старшие сеньоры)" на территории Казахстана осуществляет оператор нефинансовой поддержки путем привлечения экспертов и/или при содействии МЗО.
227. Условия реализации компонента "Привлечение высококвалифицированных иностранных специалистов по вопросам внедрения новых методов управления, технологий производства, оборудования и обучения персонала (старшие сеньоры)":
1) участниками компонента могут быть субъекты малого и среднего предпринимательства, осуществляющие деятельность в приоритетных секторах экономики в рамках Программы;

2) құрамдауыш бойынша шетелдік сарапшыларды тарту бойынша шығыстарды өтеу республикалық бюджет қаражатының есебінен жүзеге асырылады;
3) шетелдік сарапшылардың ұшуы және көрсетілетін қызметтері бойынша шығыстарды төлеу республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады;
4) шетелдік сарапшылардың көліктік және тәуліктік шығыстары, сондай-ақ олардың Қазақстан аумағында тұруы шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің меншікті қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
228. "Басқарудың жаңа әдістерін, өндіріс технологияларын, жабдықтарды енгізу және персоналды (аға сеньорларды) оқыту мәселелері бойынша біліктілігі жоғары шетелдік мамандарды тарту" құрамдауышын іске асырудың тетігі:
1) қаржы агенттігі, ал 2016 жылдан бастап қаржылай емес қолдау операторы Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісімен бірлесіп, шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерін құрамдауышты іске асыру шарттары туралы тікелей және/немесе бұқаралық ақпарат құралдары арқылы хабардар етеді;
2) өтінім беруші шетелдік мамандарды тартуға өтінімді қаржылай емес қолдау операторына береді;
3) қаржы агенттігі, ал 2016 жылдан бастап қаржылай емес қолдау операторы өтінімдерді қарап, өтінім білдірушінің Бағдарлама шарттарына сәйкестігі тұрғысынан іріктеу жүргізеді (іріктеп алынған өтінімдердің ішінен қаржы агенттігі, ал 2016 жылдан бастап қаржылай емес қолдау операторы жиынтық өтінімді қалыптастырады және уәкілетті органға келісуге жолдайды);
4) шетелдік мамандарды тарту бойынша ұйымдастыру іс-шараларын жүзеге асыру үшін уәкілетті орган қаржы агенттігіне, ал 2016 жылдан бастап қаржылай емес қолдау операторына қатысушылардың келісілген тізімін жолдайды;
5) қаржылай емес қолдау операторы ХШҰ-ның жәрдемдесуімен, шетелдік мамандарды тартуды қамтамасыз етеді;
6) шетелдік мамандардың әрбір миссиясы аяқталған соң ХШҰ және/ немесе сарапшылар қаржылай емес қолдау операторына жұмыс нәтижелері туралы есеп жолдайды.
229. Құрамдауышты іске асыруды қаржыландыру уәкілетті орган мен қаржы агенттігі, ал 2016 жылдан бастап қаржылай емес қолдау операторы арасында тиісті келісім жасасу жолымен республикалық бюджет қаражатының есебінен жүзеге асырылады.
230. Қаржылай емес қолдау операторы қаржы жылының 12 айы ішінде басқарудың жаңа әдістерін, өндірістік технологияларды, жабдықтарды енгізу және персоналды (аға сеньорларды) оқыту мәселелері бойынша біліктілігі жоғары шетелдік мамандарды тарту есебінен шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне үздіксіз қолдау көрсетуді қамтамасыз етеді.
231. Уәкілетті орган мен қаржылай емес қолдау операторы арасында көрсетілетін қызметтерді өтеулі көрсету туралы шарт күшіне енгенге дейін қаржылай емес қолдау операторы көрсеткен "Аға сеньорлар" құрамдауышының көрсетілетін қызметтерін уәкілетті орган ағымдағы қаржы жылында өтеулі қызмет көрсету туралы жасалған шарттың шеңберінде өтейді.
"Кәсіпорындарды технологиялық дамыту" құралы мынадай құрамдауыштарды іске асыруды көздейді:

2) оплата расходов по привлечению иностранных экспертов по компоненту осуществляется за счет средств республиканского бюджета;
3) оплата расходов по перелету и услуг иностранных экспертов осуществляется за счет средств республиканского бюджета;
4) транспортные и суточные расходы иностранных экспертов, а также их проживание на территории Казахстана осуществляются за счет собственных средств субъектов малого и среднего предпринимательства.
228. Механизм реализации компонента "Привлечение высококвалифицированных иностранных специалистов по вопросам внедрения новых методов управления, технологий производства, оборудования и обучения персонала (старшие сеньоры)":
1) финансовое агентство, а с 2016 года оператор нефинансовой поддержки совместно с региональным координатором Программы уведомляют непосредственно и/или через средства массовой информации субъектов малого и среднего предпринимательства об условиях реализации компонента;
2) заявитель подает заявку на привлечение иностранных специалистов оператору нефинансовой поддержки;
3) финансовое агентство, а с 2016 года оператор нефинансовой поддержки рассматривают заявки и проводят отбор на предмет соответствия заявителя условиям Программы (из отобранных заявок финансовое агентство, а с 2016 года оператор нефинансовой поддержки формируют сводную заявку и направляют на согласование уполномоченному органу);
4) уполномоченный орган направляет согласованный список участников финансовому агентству, а с 2016 года оператору нефинансовой поддержки для осуществления организационных мероприятий по привлечению иностранных специалистов;
5) оператор нефинансовой поддержки обеспечивает привлечение иностранных специалистов, в том числе при содействии с МЗО;
6) МЗО и/или эксперты направляют оператору нефинансовой поддержки отчет о результатах работы по завершении каждой миссии иностранных специалистов.
229. Финансирование реализации компонента осуществляется за счет средств республиканского бюджета путем заключения соответствующего договора между уполномоченным органом и финансовым агентством, а с 2016 года оператором нефинансовой поддержки.
230. Оператор нефинансовой поддержки обеспечивает непрерывное оказание поддержки субъектам малого и среднего предпринимательства за счет привлечения высококвалифицированных иностранных специалистов по вопросам внедрения новых методов управления, технологий производства, оборудования и обучения персонала (старшие сеньоры) в течение 12 месяцев финансового года.
231. Услуги компонента "Старшие сеньоры", оказанные оператором нефинансовой поддержки, до вступления в силу договора о возмездном оказании услуг, заключаемого между уполномоченным органом и оператором нефинансовой поддержки, возмещаются уполномоченным органом в рамках заключенного договора о возмездном оказании услуг на текущий финансовый год.
Инструмент "Технологическое развитие предприятий" предусматривает реализацию следующих компонентов:

1) "Индустриялық-инновациялық жобаның кешенді жоспарын әзірлеу және/немесе сараптау";
2) "Технологиялық процестерді жетілдіру";
3) "Өндірісті ұйымдастыру тиімділігін арттыру";
4) "Халықаралық стандарттарға (ISO, API, ASTM, GMP, EN және т.б.) сәйкес өнім мен сапа менеджменті жүйелерін сертификаттау".
232. "Индустриялық-инновациялық жобаның кешенді жоспарын әзірлеу және/немесе сараптау" құрамдауышы:
"Ұзақ мерзімді лизингтік қаржыландыру" бөлімі шеңберінде ұзақ мерзімді лизингтік қаржыландыруды алу үшін индустриялық-инновациялық жобаның кешенді жоспарын әзірлеуге;
Индустрияландыру картасы немесе Өңірдің кәсіпкерлігін қолдау картасы жобалары үшін техникалық-экономикалық негіздемені әзірлеуге және/немесе сараптауға бағытталған.
233. "Индустриялық-инновациялық жобаның кешенді жоспарын әзірлеу және/немесе сараптау" құрамдауышы шеңберінде үшінші тұлғалар көрсеткен қызметтердің шығындарын өтеу жүзеге асырылады.
234. "Индустриялық-инновациялық жобаның кешенді жоспарын әзірлеу және/немесе сараптау" құрамдауышы бойынша шығындардың шарттары, тәртібі мен түрлері индустриялық-инновациялық дамыту саласындағы уәкілетті орган бекіткен Еңбек өнімділігін арттыруға және аумақтық кластерлерді дамытуға бағытталған индустриялық-инновациялық қызмет субъектілеріне мемлекеттік қолдау көрсету қағидаларында белгіленеді.
235. "Технологиялық процестерді жетілдіру" құрамдауышы:
1) кәсіпорынның жалпы жұмыс істеуін оңтайландыруға;
2) өнеркәсіптік дизайнды әзірлеуге;
3) инженерлік ой мен шешімді дайындауға, жаңа конструкцияларды, технологияларды, жабдықтарды іздестіруге және оларды өндіріске енгізу мүмкіндіктерін айқындауға;
4) өнімдерді өндіру процестерін қамтамасыз етуге, сүйемелдеуге және басқаруға бағытталған.
236. "Технологиялық процестерді жетілдіру" құрамдауышы бойынша шығындардың шарттары, тәртібі мен түрлері индустриялық-инновациялық дамыту саласындағы уәкілетті орган бекіткен Еңбек өнімділігін арттыруға және аумақтық кластерлерді дамытуға бағытталған индустриялық-инновациялық қызмет субъектілеріне мемлекеттік қолдау көрсету қағидаларында белгіленеді.
237. "Өндірісті ұйымдастыру тиімділігін арттыру" құрамдауышы өндірісті ұйымдастыру тиімділігін арттыру үшін отандық кәсіпорындардың басқарушылық және өндірістік деңгейінің өсуін ынталандыруға бағытталған.
238. "Өндірісті ұйымдастыру тиімділігін арттыру" құрамдауышы шеңберінде үшінші тұлғалар көрсеткен қызметтер үшін шығындарды ішінара өтеу жүзеге асырылады.

1) "Разработка и/или экспертиза комплексного плана индустриально-инновационного проекта";
2) "Совершенствование технологических процессов";
3) "Повышение эффективности организации производства";
4) "Сертификация продукции и систем менеджмента качества в соответствии с международными стандартами (ISO, API, ASTM, GMP, EN и др.)".
232. Компонент "Разработка и/или экспертиза комплексного плана индустриально-инновационного проекта" направлен на возмещение затрат на:
разработку комплексного плана индустриально-инновационного проекта для получения долгосрочного лизингового финансирования в рамках раздела "Долгосрочное лизинговое финансирование";
разработку и/или экспертизу технико-экономического обоснования для проектов Карты индустриализации или Карты поддержки предпринимательства региона.
233. В рамках компонента "Разработка и/или экспертиза комплексного плана индустриально-инновационного проекта" осуществляется возмещение затрат за услуги, оказанные третьими лицами.
234. Условия, порядок и виды затрат по компоненту "Разработка и/или экспертиза комплексного плана индустриально-инновационного проекта" определяются Правилами предоставления государственной поддержки субъектам индустриально-инновационной деятельности, направленной на повышение производительности труда и развитие территориальных кластеров, утверждаемыми уполномоченным органом в области индустриально-инновационного развития.
235. Компонент "Совершенствование технологических процессов" направлен на:
1) оптимизацию общего функционирования предприятия;
2) разработку промышленного дизайна;
3) подготовку инженерного замысла и решения, поиск новых конструкций, технологий, оборудования и определение возможностей их внедрения на производстве;
4) обеспечение, сопровождение и управление процессами производства продукции.
236. Условия, порядок и виды затрат по компоненту "Совершенствование технологических процессов" определяются Правилами предоставления государственной поддержки субъектам индустриально-инновационной деятельности, направленной на повышение производительности труда и развитие территориальных кластеров, утверждаемыми уполномоченным органом в области индустриально-инновационного развития.
237. Компонент "Повышение эффективности организации производства" направлен на стимулирование роста управленческого и производственного уровня отечественных предприятий для повышения эффективности организации производства.
238. В рамках компонента "Повышение эффективности организации производства" осуществляется частичное возмещение затрат за услуги, оказанные третьими лицами.

239. "Өндірісті ұйымдастыру тиімділігін арттыру" құрамдауышы бойынша шығындардың шарттары, тәртібі мен түрлері индустриялық-инновациялық дамыту саласындағы уәкілетті орган бекіткен Еңбек өнімділігін арттыруға және аумақтық кластерлерді дамытуға бағытталған индустриялық-инновациялық қызмет субъектілеріне мемлекеттік қолдау көрсету қағидаларында белгіленеді.
240. "Халықаралық стандарттарға (ISO, API, ASTM, GMP, EN және т.б.) сәйкес өнім мен сапа менеджменті жүйелерін сертификаттау" құрамдауышы халықаралық стандарттарға (ISO, API, ASTM, GMP, EN және т.б.) сәйкес өнім мен сапа менеджменті жүйелерін сертификаттауға бағытталған.
241. Халықаралық стандарттарға (ISO, API, ASTM, GMP, EN және т.б.) сәйкес өнім мен сапа менеджменті жүйелерін сертификаттау жөніндегі шығындардың бір бөлігін өтеу тәртібі индустриялық-инновациялық дамыту саласындағы уәкілетті орган бекіткен Ішкі нарықта отандық өңделген тауарларды, жұмыстарды, көрсетілген қызметтерді ілгерілету жөніндегі индустриялық-инновациялық қызмет субъектілері шығындарының бір бөлігін өтеу қағидаларында белгіленеді.
"Кәсіпорындарды технологиялық дамыту" құралы "Халықаралық стандарттарға (ISO, API, ASTM, GMP, EN және т.б.) сәйкес өнім мен сапа менеджменті жүйелерін сертификаттау" құрамдауышын іске асыруды көздейді.
"Халықаралық стандарттарға (ISO, API, ASTM, GMP, EN және т.б.) сәйкес өнім мен сапа менеджменті жүйелерін сертификаттау" құрамдауышы
242. "Халықаралық стандарттарға (ISO, API, ASTM, GMP, EN және т.б.) сәйкес өнім мен сапа менеджменті жүйелерін сертификаттау" құрамдауышы.
Халықаралық стандарттарға (ISO, API, ASTM, GMP, EN және т.б.) сәйкес өнімді сертификаттау және сапа менеджменті жүйелері шығындарының бір бөлігін өтеу тәртібі индустриялық-инновациялық даму саласындағы уәкілетті орган бекіткен Ішкі нарықта отандық өңделген тауарларды, жұмыстарды, көрсетілген қызметтерді ілгерілету жөніндегі индустриялық-инновациялық қызмет субъектілері шығындарының бір бөлігін өтеу қағидаларында белгіленеді.
"Іскерлік байланыстарды кеңейту: шетелдік әріптестермен іскерлік байланыс орнату" функционалдық бағыты
243. "Іскерлік байланыстар" құралы Бағдарлама шеңберінде өз қызметін экономиканың басым секторларында жүзеге асыратын шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне ХШҰ-ның қолдауымен шетелдік әріптестермен іскерлік байланыстар орнату есебінен қолдау көрсетуге бағытталған.
"Іскерлік байланыстар" құралы

239. Условия, порядок и виды затрат по компоненту "Повышение эффективности организации производства" определяются Правилами предоставления государственной поддержки субъектам индустриально-инновационной деятельности, направленной на повышение производительности труда и развитие территориальных кластеров, утверждаемыми уполномоченным органом в области индустриально-инновационного развития.
240. Компонент "Сертификация продукции и систем менеджмента качества в соответствии с международными стандартами (ISO, API, ASTM, GMP, EN и др.)" направлен на сертификацию продукции и систем менеджмента качества в соответствии с международными стандартами (ISO, API, ASTM, GMP, EN и др.).
241. Порядок возмещения части затрат по сертификации продукции и систем менеджмента качества в соответствии с международными стандартами (ISO, API, ASTM, GMP, EN и др.) устанавливается Правилами возмещения части затрат субъектов индустриально-инновационной деятельности по продвижению отечественных обработанных товаров, работ, услуг на внутреннем рынке, утверждаемыми уполномоченным органом в области индустриально-инновационного развития.
Инструмент "Технологическое развитие предприятий" предусматривает реализацию компонента "Сертификация продукции и систем менеджмента качества в соответствии с международными стандартами (ISO, API, ASTM, GMP, EN и Др.)".
Компонент "Сертификация продукции и систем менеджмента качества в соответствии с международными стандартами (ISO, API, ASTM, GMP, EN и др.)"
242. Компонент "Сертификация продукции и систем менеджмента качества в соответствии с международными стандартами (ISO, API, ASTM, GMP, EN и др.)".
Порядок возмещения части затрат по сертификации продукции и систем менеджмента качества в соответствии с международными стандартами (ISO, API, ASTM, GMP, EN и др.) устанавливается Правилами возмещения части затрат субъектов индустриально-инновационной деятельности по продвижению отечественных обработанных товаров, работ, услуг на внутреннем рынке, утвержденными уполномоченным органом в области индустриально-инновационного развития.
Функциональное направление "Расширение деловых связей: установление деловых связей с иностранными партнерами"
243. Инструмент "Деловые связи" направлен на оказание поддержки субъектам малого и среднего предпринимательства, осуществляющим свою деятельность в приоритетных секторах экономики в рамках Программы, за счет установления деловых связей с иностранными партнерами при поддержке международных и зарубежных организаций (далее - МЗО).
Инструмент: "Деловые связи"

244. "Іскерлік байланыстар" құралы Бағдарлама шеңберінде қызметін экономиканың басым секторларында жүзеге асыратын шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің жоғары және орта буын басшыларына ұсынылады.
245. "Іскерлік байланыстар" құралы екі кезеңнен тұрады.
246. Бірінші кезең Қазақстан аумағында жүзеге асырылады. Бұл кезеңде кәсіпкерлікті жүргізудің қазіргі заманғы әдістерін, маркетингті, бизнес-әріптестермен іскерлік байланыс орнатуды және басқаларды оқытуға бағытталған бизнес-тренингтер ұйымдастыру жолымен Бағдарлама шеңберінде өз қызметін экономиканың басым секторларында жүзеге асыратын шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің жоғары және орта буын басшыларының біліктілігін арттыру жүргізіледі. Оқыту процесінде құралға қатысушылар шетелдік және отандық бизнес-жаттықтырушылардың жетекшілігімен өз кәсіпорнының бизнес-жоспарларын әзірлейді.
247. Бизнес-тренингтер аяқталғаннан кейін берілген консультацияларға сәйкес құралға қатысушылар бизнес-жоспарларды өз бетінше пысықтайды және кейіннен "Шетелдік әріптестермен іскерлік байланыстар орнату" құралының екінші кезеңіне конкурстық іріктеуге қатыса алады.
248. Екінші кезең құралға қатысушылар үшін шет елдерде тақырыптық бизнес-тағылымдаманы көздейді, ұқсас бейіндегі шетелдік кәсіпорындарда тағылымдамадан өту және шетелдік әріптестерімен мынадай мәселелер бойынша іскерлік қатынастар орнатуды қамтиды:
1) технологиялар трансферті және жабдықтар сатып алу;
2) тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді өзара жеткізу;
3) франшизаларды сатып алу;
4) халықаралық және шетелдік ұйымдардың гранттарын алу;
5) бірлескен кәсіпорындар құру.
249. Шетелде өткен бизнес-тағылымдаманың нәтижелері бойынша қатысушы Қазақстанға келген кезден бастап 2 айдың ішінде кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органға бизнес-тағылымдаманың нәтижелері мен жеке бизнесін дамыту жөніндегі алдағы жоспарлары туралы есептік ақпарат ұсынады.
250. Шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері үшін шетелдік тағылымдамаларды ұйымдастыруға жәрдемдесуді ХШҰ құрал қатысушыларының қажеттіліктерін және қабылдаушы елдер салаларының даму деңгейін ескере отырып көрсетеді.
251. ХШҰ-мен өзара іс-қимыл Қазақстан Республикасының Үкіметі мен ХШҰ арасындағы ынтымақтастық туралы қолданыстағы халықаралық келісімдер шеңберінде жүзеге асырылады.
252. Құралдың іс-шараларын қаржыландыру уәкілетті орган мен қаржы агенттігі, ал 2016 жылдан бастап Қаржылай емес қолдау операторы арасында тиісті шарт жасасу жолымен республикалық бюджет қаражаты есебінен, сондай-ақ ХШҰ байланысты және байланысты емес гранттары қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Құралдың қатысушылары көліктік шығыстарды және Қазақстан Республикасының аумағында тұруды өзі төлейді.

244. Инструмент "Деловые связи" предоставляется руководителям высшего и среднего звена субъектов малого и среднего предпринимательства, осуществляющих деятельность в приоритетных секторах экономики в рамках Программы.
245. Инструмент "Деловые связи" состоит из двух этапов.
246. Первый этап осуществляется на территории Казахстана. На данном этапе проводится повышение квалификации руководителей высшего и среднего звена субъектов малого и среднего предпринимательства, осуществляющих деятельность в приоритетных секторах экономики в рамках Программы, путем организации бизнес-тренингов, направленных на обучение современным методам ведения предпринимательства, маркетингу, установлению деловых контактов с бизнес-партнерами и другим. В процессе обучения участники инструмента разрабатывают бизнес-планы своего предприятия под руководством иностранных и отечественных бизнес-тренеров.
247. По окончании бизнес-тренингов участники инструмента самостоятельно дорабатывают бизнес-планы в соответствии с полученными консультациями и в последующем могут участвовать в конкурсном отборе на второй этап инструмента "Установление деловых связей с иностранными партнерами".
248. Второй этап предусматривает для участников инструмента тематическую бизнес-стажировку за рубежом, включает стажировку на иностранных предприятиях аналогичного профиля и установление деловых связей с иностранными партнерами по вопросам:
1) трансферта технологий и приобретения оборудования;
2) взаимной поставки товаров, работ и услуг;
3) приобретения франшиз;
4) получения грантов международных и зарубежных организаций;
5) создания совместных предприятий.
249. По результатам бизнес-стажировки за рубежом участник в течение 2-х месяцев с момента прибытия в Казахстан представляет в уполномоченный орган по предпринимательству отчетную информацию о результатах бизнес-стажировки и дальнейших планах по развитию собственного бизнеса.
250. Содействие в организации зарубежных стажировок для субъектов малого и среднего предпринимательства оказывают МЗО с учетом потребностей участников инструмента и уровня развития отраслей принимающих стран.
251. Взаимодействие с МЗО осуществляется в рамках действующих международных соглашений о сотрудничестве между Правительством Республики Казахстан и МЗО.
252. Финансирование мероприятий инструмента осуществляется за счет средств республиканского бюджета путем заключения соответствующего договора между уполномоченным органом и оператором нефинансовой поддержки, а также за счет средств связанных и несвязанных грантов МЗО.
Участники инструмента самостоятельно оплачивают транспортные расходы и проживание на территории Республики Казахстан.

253. Қаржылай емес қолдау операторы қаржы жылының 12 айы ішінде халықаралық және шетелдік ұйымдардың қолдауымен шетелдік әріптестермен іскерлік байланыстар орнату есебінен шағын және орта бизнес субъектілеріне үздіксіз қолдау көрсетеді.
254. Уәкілетті орган мен қаржылай емес қолдау операторы арасында жасалған қызметтерді өтеулі көрсету туралы шарт күшіне енгенге дейін қаржылай емес қолдау операторы көрсеткен "Іскерлік байланыстар" құралының қызметтерін ағымдағы қаржы жылына өтеулі қызмет көрсету туралы жасалған шарттың шеңберінде уәкілетті орган өтейді.
255. "Іскерлік байланыстар" құралының бірінші кезеңін іске асыру тетігі:
1) қаржылай емес қолдау операторы Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес білім беру мекемесін анықтайды және онымен бизнес-тренингтер өткізуге және шет елдерде тағылымдама ұйымдастыруға жәрдемдесуге шарт жасасады;
2) қаржылай емес қолдау операторы Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісімен бірлесіп тікелей және/немесе бұқаралық ақпарат құралдары арқылы Бағдарламаға әлеуетті қатысушыларды құжаттарды қабылдау басталғаны туралы хабардар етеді;
3) өтінім беруші жобаға қатысуға өтінімді қаржылай емес қолдау операторына береді және құралды іске асыруға байланысты мониторинг немесе өзге де іс-қимыл жүргізуге қажетті, коммерциялық құпия болып табылмайтын барлық мәліметтер мен деректерді беретіні туралы жазбаша міндеттемеге қол қояды;
4) қаржылай емес қолдау операторы күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде өтінімдерді қарап, өтінімдерге іріктеу жасайды және құрал шарттарына сәйкес келетін өтінім берушілерге оқуға жолдама береді (іріктеп алынған өтінімдердің ішінен қаржы агенттігі, ал 2016 жылдан бастап қаржылай емес қолдау операторы жиынтық өтінім қалыптастырады, оны салалар бойынша топтастырып, бизнес-тренингтер және кейіннен тақырыптық бизнес-тағылымдамалар ұйымдастыру жөніндегі ұсыныспен бірге уәкілетті органға келісуге жолдайды);
5) уәкілетті орган күнтізбелік 5 (күн) ішінде құралға қатысушылардың мақұлданған тізімдерін бизнес-тренингтерді дайындау бойынша тиісті жұмыстар жүргізу үшін қаржы агенттігіне, ал 2016 жылдан бастап қаржылай емес қолдау операторына жолдайды;
6) білім беру мекемесі оқу бағдарламасын әзірлеп, оны қаржы агенттігімен, ал 2016 жылдан бастап қаржылай емес қолдау операторымен келіседі;
7) қаржылай емес қолдау операторы оқу бағдарламасын уәкілетті органға келісу үшін жолдайды;
8) уәкілетті орган оқу бағдарламасын бекіткеннен кейін білім беру мекемесі құралға қатысушылар үшін бизнес-тренингтер ұйымдастырады;

253. Оператор нефинансовой поддержки обеспечивает непрерывное оказание поддержки субъектам малого и среднего предпринимательства за счет установления деловых связей с иностранными партнерами при поддержке международных и зарубежных организаций в течение 12 месяцев финансового года.
254. Услуги инструмента "Деловые связи", оказанные оператором нефинансовой поддержки, до вступления в силу договора о возмездном оказании услуг, заключаемого между уполномоченным органом и оператором нефинансовой поддержки, возмещаются уполномоченным органом в рамках заключенного договора о возмездном оказании услуг на текущий финансовый год.
255. Механизм реализации первого этапа инструмента "Деловые связи":
1) оператор нефинансовой поддержки определяет образовательное учреждение в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан и заключают с ним договор на проведение бизнес-тренингов и содействие в организации стажировки за рубежом;
2) оператор нефинансовой поддержки совместно с региональным координатором Программы уведомляет непосредственно и/или через средства массовой информации потенциальных участников Программы о начале приема документов;
3) заявитель подает заявку на участие в проекте оператору нефинансовой поддержки и подписывает письменное обязательство о представлении всех сведений и данных, не представляющих коммерческой тайны, необходимых для проведения мониторинга или иных действий, связанных с реализацией инструмента;
4) оператор нефинансовой поддержки в течение 15 (пятнадцать) календарных дней рассматривает заявки и проводит отбор заявок и выдает заявителям, соответствующим условиям инструмента, направление на обучение (из отобранных заявок финансовое агентство формируют, а с 2016 года оператор нефинансовой поддержки группируют сводную заявку ее по отраслям и направляют на согласование уполномоченному органу вместе с предложением по организации бизнес-тренингов и последующих тематических бизнес-стажировок);
5) уполномоченный орган в течение 5 (пять) календарных дней направляет одобренные списки участников инструмента финансовому агентству, а с 2016 года оператору нефинансовой поддержки для проведения соответствующих работ по подготовке бизнес-тренингов;
6) образовательное учреждение разрабатывает программу обучения, согласовывает ее с финансовым агентством, а с 2016 года оператором нефинансовой поддержки;
7) оператор нефинансовой поддержки направляет программу обучения на согласование уполномоченному органу;
8) после утверждения уполномоченным органом программы обучения образовательное учреждение организует бизнес-тренинги для участников инструмента;

9) білім беру мекемесі бизнес-тренингтер өткізуге осы салаларда тиісті біліктілігі бар шетелдік және отандық оқыту орталықтарын, консалтингтік компанияларды, бизнес-жаттықтырушылар мен сарапшыларды тартады;
10) бизнес-тренингтер аяқталғаннан кейін құралдың екінші кезеңіне қатысуға ниет білдірген құралға қатысушылар өз бизнес-жоспарларын тікелей кәсіпорында пысықтайды және пысықталған бизнес-жоспарларын білім беру мекемесіне ұсынады;
11) білім беру мекемесі қаржы агенттігімен, ал 2016 жылдан бастап қаржылай емес қолдау операторымен бірлесіп, құралға қатысушылардың бизнес-жоспарларын қорғауды ұйымдастырады;
12) құралдың екінші кезеңіне қатысу үшін "Шағын және орта кәсіпкерліктің топ-менеджментін оқыту" құрамдауышы шеңберінде оқытудан өткен шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері де өтінім бере алады.
256. "Іскерлік байланыстар" құралының екінші кезеңін іске асыру тетігі:
1) ХШҰ қаржылай емес қолдау операторымен және білім беру мекемесімен бірлесіп, құралдың бірінші кезеңі шеңберінде әзірленген, ұсынылған үздік бизнес-жоспарларға іріктеу жүргізеді және құралдың екінші кезеңіне қатысу үшін қатысушылар тізбесін уәкілетті органға енгізеді;
2) ХШҰ топтық бағдарламалар күнтізбесін жасайды және тақырыптық бизнес-тағылымдамалар өткізу үшін әріптес-кәсіпорындар іздеуді жүзеге асырады және құралға қатысушыларды шетелдік тағылымдамаға жібереді;
3) тағылымдама қорытындылары бойынша қатысушылар өздері алған білімді, тәжірибе мен технологияларды есепке ала отырып, Кәсіпорынды дамытудың егжей-тегжейлі жоспарын дайындайды;
4) қаржылай емес қолдау операторы ХШҰ-мен бірлесіп Бағдарламаға қатысушы-кәсіпорындардың даму жоспарларының іске асырылуына мониторинг жүргізеді.
Макроөңірлер аумағында инвестициялық жобаларды іске асыратын ірі бизнес айналасында шағын және орта кәсіпкерлікті дамыту
Мемлекеттің қала түзуші кәсіпорындармен әріптестік бағдарламаларын іске асыруы ірі компаниялардың, мемлекеттің және қаржы институттарының күш-жігерін біріктіру арқылы өңірлерде шағын және орта бизнесті (ШОБ) дамытуға және қолдауға бағытталатын болады.
257. Бағдарлама шеңберінде республикалық бюджеттен мыналарды:
1) кредиттер бойынша субсидиялау мен кепілдік беруді;
2) инфрақұрылым жеткізуді;
3) "Бизнес-Кеңесші" жобасын;
4) "Бизнес-Өсу" жобасын;
5) "ШОБ топ-менеджментін оқыту" құрамдауышын;
6) бизнесті жүргізуді сервистік қолдауды;
7) "Іскерлік байланыс" жобасы шеңберінде квоталар беруді қамтитын құралдар топтамасы ұсынылатын болады.
258. Әріптестік бағдарламаларды іске асырудағы ірі компаниялардың рөлі:
1) жергілікті өндірушілерді ұзақ мерзімді тапсырыстармен қамтамасыз етуден, кәсіпорындар шығаратын өнімдерді ірі кәсіпорындарда сұранысқа ие өнімдер тізбесіне қосудан;

9) образовательное учреждение привлекает к проведению бизнес-тренингов иностранных и отечественных бизнес-тренеров и экспертов, консалтинговые компании, имеющих соответствующую квалификацию в этих отраслях;
10) после окончания бизнес-тренингов участники инструмента, желающие принять участие во втором этапе инструмента, дорабатывают свои бизнес-планы непосредственно на предприятии и представляют доработанные бизнес-планы образовательному учреждению;
11) образовательное учреждение совместно с финансовым агентством, а с 2016 года оператором нефинансовой поддержки организует защиту бизнес-планов участников инструмента;
12) для участия во втором этапе инструмента также могут подавать заявки субъекты малого и среднего предпринимательства, прошедшие обучение в рамках компонента "Обучение топ-менеджмента малого и среднего предпринимательства".
256. Механизм реализации второго этапа инструмента "Деловые связи":
1) МЗО совместно с оператором нефинансовой поддержки и образовательным учреждением проводят отбор лучших представленных бизнес-планов, разработанных в рамках первого этапа инструмента, и вносят в уполномоченный орган перечень участников для участия во втором этапе инструмента;
2) МЗО составляют календарь групповых программ и осуществляют поиск предприятий-партнеров для проведения тематических бизнес-стажировок и направляют участников инструмента на зарубежную стажировку;
3) по результатам стажировки участники готовят детальный План развития предприятия с учетом полученных знаний, опыта и технологий;
4) оператор нефинансовой поддержки совместно с МЗО проводит мониторинг реализации планов развития предприятий-участников Программы.
Развитие малого и среднего предпринимательства вокруг крупного бизнеса, реализующего инвестиционные проекты на территории макрорегионов
Реализация партнерских программ государства с градообразующими предприятиями будет нацелена на развитие и поддержку малого и среднего бизнеса (МСБ) в регионах посредством объединения усилий крупных компаний, государства и финансовых институтов.
257. Из республиканского бюджета в рамках Программы будет представляться пакет инструментов, включающий:
1) субсидирование и гарантирование по кредитам;
2) подведение инфраструктуры;
3) проект "Бизнес-Советник";
4) проект "Бизнес-Рост";
5) компонент "Обучение топ-менеджмента МСБ";
6) сервисную поддержку ведения бизнеса;
7) предоставление квот в рамках проекта "Деловые связи".
258. Роль крупных компаний в реализации партнерских программ будет заключаться в:
1) обеспечении долгосрочными заказами местных производителей, включении выпускаемой продукции предприятиями в перечень продукции, востребованной крупными предприятиями;

2) "келесі өңдеуді" дамыту үшін шикізатқа арналған квоталарды ұсынудан;
3) қызметтің баламалы түрлерін дамыту жөніндегі жобаларды қолдаудан тұрады.
Халықаралық ұйымдар мыналарға:
1) технологияларды тартуға және жабдықтарды сатып алуға;
2) оқыту бағдарламалары мен мамандандырылған тренингтерді ұйымдастыруға;
3) консультациялар үшін тікелей кәсіпорындарға шетелдік біліктілігі жоғары мамандарды тартуға жәрдем көрсететін болады.
259. Әріптестік бағдарламаларын іске асыру тетігі:
1) ірі компаниялармен әріптестік бағдарламасын іске асыру жөніндегі бірлескен іс-қимыл жоспарын әзірлеу;
2) әріптестік бағдарламаларды іске асыру бойынша ірі компания, жергілікті атқарушы органдар, "Даму" КДҚ" АҚ арасындағы өзара түсіністік және ынтымақтастық туралы меморандумдарға қол қою;
3) кәсіпкерлерді қоғамдық ұйымдарға біріктіру;
4) ірі компаниямен бірге жергілікті ШОБ субъектілерінен сатып алынатын тауарлар мен көрсетілетін қызметтер тізбесі негізінде сатып алу үшін пилоттық бағыттарды, жауапты адамдарды және өзара іс-қимыл форматын айқындау;
5) жергілікті ШОБ субъектілерінің өзекті тізілімін жасау және жүргізу және оларды өнімдердің түрлері бойынша бөлу;
6) жүйе құраушы компаниялардың, әкімдіктің, "Даму" КДҚ" АҚ-ның қатысуымен ШОБ субъектілерімен мерзімді кеңестерін өткізу;
7) ШОБ мүдделі компанияларының қатарынан әлеуетті қатысушыларды іріктеу және олар үшін таңдап алынған пилоттық бағыттар бойынша мамандандырылған семинарлар мен тренингтер ұйымдастыру, бизнес-тағылымдамалар ұйымдастыру; кәсіпкерлерге қызметтің жаңа түрін дұрыс жолға қою, бизнес-жоспар әзірлеу, технологиялар мен жабдықтар сатып алу, маркетингті ұйымдастыру мен өткізу мәселелері және басқа да мәселелер бойынша жеке консультациялық көмек ұсыну;
8) жергілікті ШОБ субъектілерімен ұзақ мерзімді келісімшарттар жасасу;
9) қаржыландыруды ұсыну, жетіспейтін инженерлік инфрақұрылымды жеткізуге жәрдемдесу мәселелерін шешу.
260. "Әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорация" (бұдан әрі – ӘКК) әріптестік бағдарламаларды іске асыру операторы болып табылады.
Оператордың функцияларына:
1) әріптестік бағдарламаларды іске асыру жөніндегі бірлескен іс-қимыл жоспарын әзірлеу;
2) әріптестік бағдарламаларды іске асыру бойынша тұрақты жұмыс істейтін жұмыс топтарының қызметін ұйымдастыру;
3) жергілікті ШОБ субъектілерінен сатып алу үшін ірі компаниялармен бірге тауарлар мен көрсетілетін қызметтер тізбесін айқындау;
4) жергілікті ШОБ субъектілерінің – бағдарламаға әлеуетті қатысушылардың тізілімін жасау және оны жүргізу;
5) ШОБ мүдделі компанияларының қатарынан әлеуетті қатысушыларды іріктеу;

2) предоставлении квот на сырье для развития "следующих переделов";
3) поддержке проектов по развитию альтернативных видов деятельности.
Международные организации будут оказывать содействие в:
1) привлечении технологий и приобретении оборудования;
2) организации обучающих программ и специализированных тренингов;
3) привлечении для консультаций непосредственно на предприятия высококвалифицированных зарубежных специалистов.
259. Механизм реализации партнерских программ:
1) разработка совместного плана действий с крупными компаниями по реализации партнерской программы;
2) подписание меморандумов о взаимопонимании и сотрудничестве между крупной компанией, местными исполнительными органами, АО "ФРП "Даму" по реализации партнерской программы;
3) объединение предпринимателей в общественные организации;
4) определение с крупной компанией пилотных направлений для закупа у местных субъектов МСБ на основе перечня закупаемых товаров и услуг, ответственных лиц и формата взаимодействия;
5) составление и ведение актуального реестра местных субъектов МСБ и разделение их по видам продукции;
6) проведение периодических совещаний с субъектами МСБ с участием системообразующих компаний, акимата, АО "ФРП "Даму";
7) отбор потенциальных участников из числа заинтересованных компаний МСБ и организация специализированных семинаров и тренингов для них по выбранным пилотным направлениям, организация бизнес-стажировок; предоставление индивидуальной консультационной помощи предпринимателям по вопросам налаживания нового вида деятельности, разработки бизнес-плана, приобретения технологий и оборудования, организации маркетинга и сбыта и другим вопросам;
8) заключение долгосрочных контрактов с местными субъектами МСБ;
9) решение вопросов предоставления финансирования, содействия в подведении недостающей инженерной инфраструктуры.
260. Оператором реализации партнерских программ является социально-предпринимательская корпорация (далее – СПК).
К функциям оператора относятся:
1) разработка совместного плана действий по реализации партнерских программ;
2) организация деятельности постоянно действующих рабочих групп по реализации партнерских программ;
3) определение с крупной компанией перечня товаров и услуг для закупа у местных субъектов МСБ;
4) составление и ведение реестра местных субъектов МСБ – потенциальных участников программ;
5) отбор потенциальных участников из числа заинтересованных компаний МСБ;

6) кәсіпкерлерге мамандандырылған семинарлар мен тренингтер, басқа да мәселелер бойынша консультациялық көмекті ұйымдастыру;
7) бағдарламаға қатысушыларға жергілікті ШОБ субъектілерімен ұзақ мерзімді келісімшарттар жасасуға жәрдемдесу жатады.
261. Әріптестік бағдарламаларды іске асыру бойынша ӘКК операторлық көрсетілетін қызметтердің ақысы жергілікті бюджет қаражаты есебінен төленетін болады.
Онлайн режимде қаржылай емес қолдау шараларын ұсыну
262. Шағын және орта бизнес субъектілері және кәсіпкерлік бастамасы бар халық қаржылай емес қолдау шараларын - моноқалаларда, шағын қалаларда және аудан орталықтарында КҚО-да, Астана, Алматы, Шымкент, Семей қалаларында және облыс орталықтарында КҚКО-да өзіне-өзі қызмет көрсету аймақтары арқылы немесе қаржылай емес қолдау операторының веб-порталы арқылы ала алады.
263. Қаржылай емес қолдау шараларын онлайн режимде ұсыну мақсатында қаржылай емес қолдау операторының орталық аппаратының жанында өзіне-өзі қызмет көрсету аймақтарын басқару орталықтары құрылады.
Өзіне-өзі қызмет көрсету аймақтарын басқару орталығы (ӨҚКАБО) – бұл онлайн режимде оқытуды жүзеге асыруға, ақпараттық қамтамасыз етуге, шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері мен кәсіпкерлік бастамасы бар халыққа консультациялық қызмет көрсетуге арналған техникалық жүйеге біріктірілген техникалық құралдармен және мамандандырылған бағдарламалық өніммен жарақталған мамандардың жеке жұмысына арналған арнайы ұйымдастырылған жұмыс орындарының кешені. ӨҚКАБО қаржылай емес қолдау операторының орталық аппараты жанында құрылады.
Өзіне-өзі қызмет көрсету аймақтары – бұл онлайн режимде шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері мен кәсіпкерлік бастамасы бар халықтың консультациялық қызмет алуына, оқуына, ақпараттық қамтамасыз етілуіне, салықтық және статистикалық есепті тапсыруына арналған техникалық жүйе біріктірілген, техникалық құралдармен және мамандандырылған бағдарламалық өнімдермен жарақталған арнайы жабдықталған орын. Өзіне-өзі қызмет көрсету орталықтары кәсіпкерлерге қызмет көрсету орталықтары/кәсіпкерлерді қолдау орталықтары базасында құрылады.
"Бизнес-Кеңесші"
264. "Бизнес-мектеп" құрамдауышы моноқалаларда, шағын қалаларда және аудан орталықтарында КҚО-да, Астана, Алматы, Шымкент, Семей қалаларында және облыс орталықтарында КҚКО-да өзіне-өзі қызмет көрсету аймақтары арқылы немесе қаржылай емес қолдау операторының веб-порталы арқылы ұсынылады.
265. Шағын және орта бизнес субъектілері мен кәсіпкерлік бастамасы бар халық "Бизнес-Кеңесші" жобасы бойынша оқу үшін өтінімді қаржылай емес қолдау операторының веб-порталы арқылы Бағдарламаға 3-қосымшаға сәйкес электрондық өтінім толтырады.

6) организация специализированных семинаров и тренингов, консультационной помощи предпринимателям и другим вопросам;
7) содействие участникам программы в заключении долгосрочных контрактов с местными субъектами МСБ.
261. Операторские услуги СПК по реализации партнерских программ будут оплачиваться за счет средств местного бюджета.
Предоставление мер нефинансовой поддержки в онлайн режиме
262. Субъекты малого и среднего предпринимательства и население с предпринимательской инициативой могут получить меры нефинансовой поддержки в моногородах, малых городах и районных центрах через зоны самообслуживания при ЦПП, в гг. Астане, Алматы, Шымкент, Семей и областных центрах при ЦОП или через веб-портал оператора нефинансовой поддержки.
263. В целях предоставления мер нефинансовой поддержки в онлайн режиме при центральном аппарате оператора нефинансовой поддержки создаются центры управления зонами самообслуживания.
Центр управления зонами самообслуживания (ЦУЗС) – это комплекс специально организованных рабочих мест для персональной работы специалистов, оснащенный техническими средствами и специализированным программным продуктом, объединенными в технические системы, предназначенные для осуществления обучения, информационного обеспечения, оказания консультационных услуг субъектам малого и среднего предпринимательства и населению с предпринимательской инициативой в онлайн режиме. ЦУЗС создается при центральном аппарате оператора нефинансовой поддержки.
Зоны самообслуживания – это специально оборудованные места, оснащенные техническими средствами и специализированными программными продуктами, объединенными в технические системы, предназначенные для получения консультационных услуг, обучения, информационного обеспечения, сдачи налоговой и статистической отчетности субъектами малого и среднего предпринимательства и населения с предпринимательской инициативой в онлайн режиме. Зоны самообслуживания создаются на базе центров обслуживания предпринимателей /центров поддержки предпринимательства.
"Бизнес-Советник"
264. Услуги компонента "Бизнес – школа" в моногородах, малых городах и районных центрах предоставляются через зоны самообслуживания при ЦПП, в гг. Астане, Алматы, Шымкент, Семей и областных центрах при ЦОП или через веб-портал оператора нефинансовой поддержки.
265. Субъекты малого и среднего предпринимательства и население с предпринимательской инициативой при обращении через веб-портал оператора нефинансовой поддержки для обучения по проекту "Бизнес-Советник" заполняет электронную заявку согласно приложению 3 к Программе.

266. Кәсіпкерлік субъектілерінің санаты жөнінде мәлімет қаржылай емес қолдау операторының веб-порталы арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелердің көмегімен автоматты түрде анықталады.
267. Құрамдауышқа қатысушының электрондық өтінімі тіркелгеннен кейін ақпараттық жүйенің көмегімен мынадай іс-шаралар жүзеге асырылады:
1) жеке оқу тәсілін таңдаған кезде, өтінім беруші қаржылай емес қолдау операторының веб-порталында орналастырылған оқу материалдарына қол жеткізе алады;
2) онлайн режимде оқуды таңдаған кезде өтінім беруші қаржылай емес қолдау операторының веб-порталында онлайн режимде оқудың өзіне қолайлы уақытын таңдай алады.
268. Оқудан өткеннен кейін қаржылай емес қолдау операторы тестілеудің күнін, уақытын және өткізілетін орнын көрсете отырып хабарлама жібереді. Оқуды онлайн режимде тыңдаушылар және жеке оқығандар үшін тестілеу КҚКО/КҚО-да өзін-өзі басқару аймағында өтеді. Тестілеуден сәтті өту үшін төменгі шектік мәні дұрыс жауаптар сұрақтардың жалпы санынан 70 %-ды және одан да көп бөлігін құрайды.
269. Тестілеуден сәтті өткеннен кейін өтінім берушіге "Бизнес-Кеңесші" жобасы бойынша оқуды өткендігі туралы сертификат электрондық форматта беріледі, қажет болған жағдайда оны қаржылай емес қолдау операторы куәландырады.
270. "Бизнес-Кеңесші" жобасы бойынша жеке оқу жолымен сертификат алу үшін шағын және орта бизнес субъектісі және кәсіпкерлік бастамасы бар халық Бағдарламаға 4-қосымшаға сәйкес электрондық өтінім толтырады.
271. Электрондық өтінімді тіркегеннен кейін, қаржылай емес қолдау операторы 2 (екі) жұмыс күні ішінде ақпараттық жүйе арқылы өтінім берушіге тестілеудің өткізілетін күнін, уақытын және өткізілетін орнын көрсете отырып хабарлама жібереді.
"Бизнес-Өсу"
272. Шағын және орта бизнес субъектілері "Бизнес-Өсу" жобасы бойынша оқу үшін өтінімді қаржылай емес қолдау операторының веб-порталы арқылы Бағдарламаға 5-қосымшаға сәйкес электрондық өтінім толтырады.
273. Кәсіпкерлік субъектісі бойынша, оның ішінде заңды тұлғаның/жеке кәсіпкердің санаты бойынша және мемлекеттік тіркеу туралы куәлігі бойынша мәліметтер қаржылай емес қолдау операторының веб-порталы арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелердің көмегімен автоматты түрде анықталады.
274. Құралға қатысушының электрондық өтінімін ақпараттық жүйе арқылы тіркелгеннен кейін мынадай іс-әрекеттер орындалады:
1) жеке оқу тәсілін таңдаған кезде өтінім беруші қаржылай емес қолдау операторының веб-порталында орналастырылған оқу материалдарына қол жеткізе алады;

266. Сведения по категории субъектов предпринимательства определяются автоматически посредством соответствующих государственных информационных систем через веб-портал оператора нефинансовой поддержки.
267. После регистрации электронной заявки участника инструмента посредством информационной системы осуществляются следующие действия:
1) при выборе способа самостоятельного обучения заявителю будут доступны учебные материалы, размещенные на веб-портале оператора нефинансовой поддержки;
2) при выборе способа обучения в онлайн режиме заявитель на веб-портале оператора нефинансовой поддержки сможет выбрать удобное для себя время обучения в онлайн режиме.
268. После прохождения обучения оператор нефинансовой поддержки направляет уведомление с указанием даты, времени и места проведения тестирования. Тестирование для слушателей обучения в онлайн режиме и, прошедших обучение, самостоятельно проходит в зоне самообслуживания на базе ЦОП/ЦПП. Пороговое значение для успешного прохождения тестирования составляет 70% и более правильных ответов от общего количества вопросов.
269. После успешного прохождения тестирования заявителю выдается сертификат о прохождении обучения по проекту "Бизнес-Советник" в электронном формате, который в случае необходимости заверяется оператором нефинансовой поддержки.
270. Для получения сертификата по проекту "Бизнес-Советник" путем самостоятельного обучения субъект малого и среднего предпринимательства и население с предпринимательской инициативой заполняют электронную заявку согласно приложению 4 к Программе.
271. После регистрации электронной заявки оператором нефинансовой поддержки в течение 2 (два) рабочих дней посредством информационной системы заявителю направляется уведомление с указанием даты, времени и места проведения тестирования.
"Бизнес-Рост"
272. Субъекты малого и среднего предпринимательства при обращении через веб-портал оператора нефинансовой поддержки для обучения по проекту "Бизнес-Рост" заполняют электронную заявку согласно приложению 5 к Программе.
273. Сведения по субъекту предпринимательства, в том числе по категории и по свидетельству о государственной регистрации юридического лица/индивидуального предпринимателя, определяются автоматически посредством соответствующих государственных информационных систем через шлюз веб-портал оператора нефинансовой поддержки.
274. После регистрации электронной заявки участника инструмента посредством информационной системы осуществляются следующие действия:
1) при выборе способа самостоятельного обучения заявителю будут доступны учебные материалы, размещенные на веб-портале оператора нефинансовой поддержки;

2) онлайн режимде оқуды таңдаған кезде өтінім беруші қаржылай емес қолдау операторының веб-порталында онлайн режимде оқудың өзіне қолайлы уақытын таңдай алады.
275. Оқудан өткеннен кейін қаржылай емес қолдау операторы тестілеудің күнін, уақытын және өткізілетін орнын көрсете отырып хабарлама жібереді. Оқуды онлайн режимде тыңдаушылар және жеке оқығандар үшін тестілеу КҚКО/КҚО-да өзін-өзі басқару аймағында өтеді. Тестілеуден сәтті өту үшін төменгі шектік мәні дұрыс жауаптар сұрақтардың жалпы санынан 70 %-ды және одан да көп бөлігін құрайды.
276. Тестілеуден сәтті өткеннен кейін өтінім берушіге "Бизнес-Өсу" жобасы бойынша оқуды өткендігі туралы сертификат электрондық форматта беріледі, қажет болған жағдайда оны қаржылай емес қолдау операторы куәландырады.
277. "Бизнес-Өсу" жобасы бойынша жеке оқу жолымен сертификат алу үшін шағын және орта бизнес субъектісі Бағдарламаға 4-қосымшаға сәйкес электрондық өтінім толтырады.
278. Электрондық өтінімді тіркегеннен кейін, қаржылай емес қолдау операторы 2 (екі) жұмыс күні ішінде ақпараттық жүйе арқылы өтінім берушіге тестілеудің өткізілетін күні, уақыты және өткізілетін орны көрсетілген хабарлама жібереді.
"Жұмыс істеп тұрған кәсіпкерлік қызметке сервистік қолдау көрсету"
279. Бағдарламаның 196-тармағында көзделген "Жұмыс істеп тұрған кәсіпкерлік қызметке сервистік қолдау көрсету" құралының қызметтері КҚКО, КҚО-ның өзіне-өзі қызмет көрсету аймақтары арқылы немесе қаржылай емес қолдау операторының веб-порталы арқылы онлайн режимде ұсынылады.
280. Шағын және орта бизнес субъектілері сервистік қолдау алу үшін қаржылай емес қолдау операторының веб-порталы арқылы жүгінген кезде Бағдарламаға 6-қосымшаға сәйкес электрондық өтінім толтырады. Бұл өтінімге электрондық цифрлық қолтаңбамен қол қойылады немесе тұлғаны сәйкестендіру екі-(үш-) факторлық аутентификациялау әдісі арқылы немесе қаржылай емес қолдау операторының ақпараттық жүйесінде аудиторлық ізбен растау арқылы жүргізіледі.
281. Шағын және орта бизнес субъектісінің электрондық өтінімі тіркелген кезден бастап ақпараттық жүйе арқылы жүктелуі бойынша түскен өтінімді қаржылай емес қолдау операторының консультант-менеджеріне бөлу жүзеге асырылады.
282. Өтінімді қаржылай емес қолдау операторының ақпараттық жүйесі бөлгеннен кейін шағын және орта бизнес субъектісіне оның жұмысқа алынғандығы туралы электрондық поштаға немесе ұялы телефонға хабарлама жіберіледі.
283. Қаржылай емес қолдау операторының консультант-менеджері алынған өтініммен ақпараттық жүйе арқылы 1 (бір) жұмыс күні ішінде танысуды жүзеге асырады және берілген деректердің анықтығын және дұрыстығын тексереді. Егер өтінім анық, дұрыс емес немесе толық толтырылмаған болса, менеджер-консультант осы өтінімді пысықтауға (қосымша деректерді сипаттап нақтылау сипатындағы деректерді алдын ала сұрата отырып ) қайтаруға құқылы.

2) при выборе способа обучения в онлайн режиме заявитель на веб-портале оператор нефинансовой поддержки сможет выбрать удобное для себя время обучения в онлайн режиме.
275. После прохождения обучения оператор нефинансовой поддержки направляет график тестирования с указанием даты, времени и места проведения. Тестирование для слушателей обучения в онлайн режиме и, прошедших обучение, самостоятельно проходит в зоне самообслуживания на базе ЦОП/ЦПП. Пороговое значение для успешного прохождения тестирования составляет 70% и более правильных ответов от общего количества вопросов.
276. После успешного прохождения тестирования заявителю выдается сертификат о прохождении обучения по проекту "Бизнес-Рост" в электронном формате, который в случае необходимости заверяется оператором нефинансовой поддержки.
277. Для получения сертификата по проекту "Бизнес-Рост" путем самостоятельного обучения субъект малого и среднего предпринимательства заполняет электронную заявку согласно приложению 4 к Программе.
278. После регистрации электронной заявки оператором нефинансовой поддержки в течение 2 (два) рабочих дней посредством информационной системы заявителю направляется график тестирования с указанием даты, времени и места проведения.
"Сервисная поддержка действующей предпринимательской деятельности"
279. Услуги инструмента "Сервисная поддержка действующей предпринимательской деятельности", предусмотренные пунктом 196 Программы, предоставляются через зоны самообслуживания при ЦОП, ЦПП или в онлайн режиме через веб-портал оператора нефинансовой поддержки.
280. Субъекты малого и среднего предпринимательства при обращении через веб-портал оператора нефинансовой поддержки для получения сервисной поддержки заполняют электронную заявку согласно приложению 6 к Программе. Данная заявка подписывается электронно-цифровой подписью или проводится идентификация личности посредством метода двух- (трех-) факторной аутентификации или подтверждение аудиторским следом в информационной системе оператора нефинансовой поддержки.
281. С момента регистрации электронной заявки субъекта малого и среднего предпринимательства посредством информационной системы осуществляется распределение менеджеру-консультанту оператора нефинансовой поддержки поступившей заявки по загруженности.
282. После распределения заявки информационной системой оператора нефинансовой поддержки субъекту малого и среднего бизнеса направляется на электронную почту или на мобильный телефон уведомление о получении его заявки в работу.
283. Менеджер-консультант оператора нефинансовой поддержки в течение 1 (один) рабочего дня посредством информационной системы осуществляет ознакомление с полученной заявкой и проверяет достоверность и корректность представленных данных. При условии недостоверности, некорректности или неполного заполнения данной заявки менеджер-консультант вправе вернуть данную заявку на доработку (предварительно запросив дополнительные данные, либо данные уточняющего характера).

284. Қаржылай емес қолдау операторының консультант-менеджер қызметті орындайды және қаржылай емес қолдау операторының веб-порталында өтінім берушінің жеке кабинетіне немесе шағын және орта бизнес субъектісі өтінімінің өңдеу мәртебесін көрсете отырып, смс-хабарлама жолдайды.
285. Өтінім беруші қаржылай емес қолдау операторының веб-порталындағы жеке кабинетінде ұсынылған ақпаратпен танысады, орындалған жұмыстардың электрондық актісіне электрондық цифрлық қолтаңбамен қол қойып немесе екі-(үш-) факторлық аутентификациялау әдісі арқылы тұлғаны сәйкестендіру арқылы жұмыстың орындалғандығын растайды, осыдан кейін ақпараттық жүйе Бағдарламаға 7-қосымшаға сәйкес көрсетілген қызметті бағалау анкетасын қалыптастырады, онда қаржылай емес қолдау операторы консультант-менеджердің көрсеткен қызметінің сапасын бағалайды.
"КҚО-да кәсіпкерлер мен кәсіпкерлік бастамасы бар халықты ақпараттық қамтамасыз ету"
286. Бағдарламаның 140-тармағында көзделген "Кәсіпкерлер мен кәсіпкерлік бастамасы бар халыққа ақпараттық қолдау көрсету" құрамдауышының қызметтері КҚКО, КҚО-ның өзіне-өзі қызмет көрсету аймақтары арқылы немесе қаржылай емес қолдау операторының веб-порталы арқылы онлайн режимде көрсетіледі.
"Басқарудың жаңа әдістерін, өндіріс технологияларын, жабдықтарды енгізу және персоналды (аға сеньорларды) оқыту мәселелері бойынша біліктілігі жоғары шетелдік мамандарды тарту"
287. "Басқарудың жаңа әдістерін, өндіріс технологияларын, жабдықтарды енгізу және персоналды (аға сеньорларды) оқыту мәселелері бойынша біліктілігі жоғары шетелдік мамандарды тарту" құрамдауышының қызметтері КҚКО, КҚО-ның өзіне-өзі қызмет көрсету аймақтары арқылы немесе қаржылай емес қолдау операторының веб-порталы арқылы онлайн режимінде көрсетіледі.
288. "Аға сеньорлар" құралын таңдаған кезде құралдың қатысушысы Бағдарламаға 8-қосымшаға сәйкес электрондық өтінімді толтырады және күнтізбелік 10 (он) күннен аспайтын мерзіммен жұмыс орнынан берілетін анықтаманың көшірмесін қоса тіркейді.
289. Кәсіпкерлік субъектілерінің санаты және ЭҚЖК түрі бойынша мәліметтер автоматты түрде қаржылай емес қолдау операторы веб-порталының шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелердің көмегімен анықталады.
290. Құрал қатысушысының электрондық өтінімін ақпараттық жүйе арқылы тіркегеннен кейін мынадай іс-әрекеттер жүзеге асырылады:
1) құжаттардың толықтығын тексеру;
2) тіркелген өтінімді қаржылай емес қолдау операторының қарауына жолдау;
3) алынған өтінімді қаржылай емес қолдау операторының 5 (бес) жұмыс күні ішінде қарауы.
Егер шағын және орта бизнес субъектісінің және кәсіпкерлік бастамасы бар халықтың өтінімі мақұлданса, мақұлданған өтінімдердің, қалыптастырылған тізбесін қаржылай емес қолдау операторы өтінім берушінің жеке кабинетіне жібереді;

284. Менеджер-консультант оператора нефинансовой поддержки исполняет услугу и направляет заявителю в личный кабинет на веб-портале оператора нефинансовой поддержки или смс – оповещение с указанием статуса обработки заявки субъекта малого и среднего бизнеса.
285. Заявитель в личном кабинете на веб-портале оператора нефинансовой поддержки знакомится с представленной информацией, подтверждает факт выполненных работ посредством подписания акта выполненных работ электронной цифровой подписи или проведением идентификация личности посредством метода двух- (трех-) факторной аутентификации, затем информационной системой автоматически формируется анкета оценки оказанной услуги согласно приложению 7 к Программе, где заявителем оценивается качество оказанной услуги менеджера-консультанта оператора нефинансовой поддержки.
"Информационное обеспечение предпринимателей и населения с предпринимательской инициативой в ЦПП"
286. Услуги компонента "Информационное обеспечение предпринимателей и населения с предпринимательской инициативой в ЦПП", предусмотренные пунктом 140 Программы, предоставляются через зоны самообслуживания при ЦОП, ЦПП или в онлайн режиме через веб-портал оператора нефинансовой поддержки.
"Привлечение высококвалифицированных иностранных специалистов по вопросам внедрения новых методов управления, технологий производства, оборудования и обучения персонала (старшие сеньоры)"
287. Услуги компонента "Привлечение высококвалифицированных иностранных специалистов по вопросам внедрения новых методов управления, технологий производства, оборудования и обучения персонала (старшие сеньоры)" предоставляются через зоны самообслуживания при ЦОП, ЦПП и/или в онлайн режиме через веб-портал оператора нефинансовой поддержки.
288. При выборе инструмента "Старшие сеньоры" участник инструмента заполняет электронную заявку согласно приложению 8 к Программе и прикрепляет копию справки с места работы со сроком давности не более 10 (десять) календарных дней.
289. Сведения по категории субъектов предпринимательства и виду ОКЭД определяются автоматически посредством соответствующих государственных информационных систем через шлюз веб-портала оператора нефинансовой поддержки.
290. После регистрации электронной заявки участника инструмента посредством информационной системы осуществляются следующие действия:
1) проверка полноты документов;
2) направление зарегистрированной заявки на рассмотрение оператору нефинансовой поддержки;
3) рассмотрение оператором нефинансовой поддержки поступившей заявки в течение 5 (пять) рабочих дней.
В случае, если заявка субъекта малого и среднего предпринимательства и населения с предпринимательской инициативой одобрена, сформированный перечень одобренных заявок оператор нефинансовой поддержки направляет в личный кабинет заявителя.

4) қаржылай емес қолдау үшін ұсынылған материалдар, объектілер, деректер және мәліметтер Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiнде белгiленген талаптарға сәйкес келмесе, өтінім тiркелген күннен бастап 2 (екi) жұмыс күні үшінде қаржылай емес қолдау операторы дәлелді бас тартуды жібереді.
291. Бағдарлама қатысушыларының "Аға сеньорлар" құралы бойынша одан әрі өзара іс-қимылы қаржылай емес қолдау операторының ішкі құжаттарына сәйкес жүзеге асырылады.
292. Қаржылай емес қолдау операторы қатысушының өтінімін қарау туралы хабарламаны өтінім берушінің "жеке кабинетіне" жолдайды.
"Іскерлік байланыстар"
293. "Іскерлік байланыстар" құралының қызметтері КҚКО, КҚО жанындағы өзіне-өзіне қызмет көрсету аймақтары арқылы және/немесе қаржылай емес қолдау операторының веб-порталы арқылы онлайн режимде ұсынылады.
294. "Іскерлік байланыстар" құралын таңдаған кезде құралдың қатысушысы Бағдарламаға 9-қосымшаға сәйкес электрондық өтінімді толтырады және қолданылуы күнтізбелік 10 (он) күннен аспайтын мерзіммен жұмыс орнынан берілетін анықтаманың көшірмесін қоса тіркейді.
295. Кәсіпкерлік субъектілерінің санаты және ЭҚЖК түрі бойынша мәліметтер автоматты түрде қаржылай емес қолдау операторы веб-порталының тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерінің көмегімен анықталады.
296. Ақпараттық жүйе арқылы құралға қатысушының электрондық өтінімі тіркелгеннен кейін мынадай іс-шаралар жүзеге асырылады:
1) құжаттардың толықтығын тексеру;
2) тіркелген өтінімді қаржылай емес қолдау операторының қарауына жолдау;
3) алынған өтінімді қаржылай емес қолдау операторының 5 (бес) жұмыс күні ішінде қарауы.
Егер құралға қатысушының өтінімі қаржылай емес қолдау көрсетуге оқудан өту кестесі келісілгенге дейін мақұлданса, қаржылай емес қолдау операторы күту парағына өтінімді орналастырады;
4) қаржылай емес қолдау үшін ұсынылған материалдар, объектілер, деректер және мәліметтер Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiнде белгiленген талаптарға сәйкес келмесе, өтінім тiркелген күннен бастап 2 (екi) жұмыс күн үшінде қаржылай емес қолдау операторы, дәлелді бас тартуды жібереді.
297. Қаржылай емес қолдау операторының құралға қатысушылардың қаржылай емес қолдау алуға өтінімдерін қарағаннан кейін ақпараттық жүйенің көмегімен, оқу бағдарламасын көрсетумен қаржылай емес қолдау операторы веб-порталында тіркелу реті бойынша кәсіпкерлердің мақұлданған өтінімдерінің тізбесі қалыптастырылады.

4) направление оператором нефинансовой поддержки мотивированного отказа в течение 2 (два) рабочих дней с даты регистрации заявки в случае несоответствия представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания нефинансовой поддержки требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
291. Дальнейшее взаимодействие участников Программы по инструменту "Старшие сеньоры" осуществляется в соответствии с внутренними документами оператора нефинансовой поддержки.
292. Уведомления о рассмотрении заявки участника инструмента направляются оператором нефинансовой поддержки заявителю в "личный кабинет".
"Деловые связи"
293. Услуги инструмента "Деловые связи" предоставляются через зоны самообслуживания при ЦОП, ЦПП и/или в онлайн режиме через веб-портал оператора нефинансовой поддержки.
294. При выборе инструмента "Деловые связи" участник инструмента заполняет электронную заявку согласно приложению 9 к Программе и прикрепляет копию справки с места работы со сроком давности не более 10 (десять) календарных дней.
295. Сведения по категории субъектов предпринимательства и виду ОКЭД определяются автоматически посредством соответствующих государственных информационных систем веб-портала оператора нефинансовой поддержки.
296. После регистрации электронной заявки участника инструмента посредством информационной системы осуществляются следующие действия:
1) проверка полноты документов;
2) направление зарегистрированной заявки на рассмотрение оператору нефинансовой поддержки;
3) рассмотрение оператором нефинансовой поддержки поступившей заявки в течение 5 (пять) рабочих дней.
В случае, если заявка участника инструмента одобрена, до согласования графика прохождения обучения на предоставление нефинансовой поддержки, оператор нефинансовой поддержки размещает заявку в лист ожидания.
4) направление оператором нефинансовой поддержки мотивированного отказа в течение 2 (два) рабочих дней с даты регистрации заявки в случае несоответствия представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания нефинансовой поддержки, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
297. После завершения рассмотрения оператором нефинансовой поддержки поступивших заявок участников инструмента на получение нефинансовой поддержки, посредством информационной системы формируется перечень одобренных заявок предпринимателей в порядке регистрации заявки на веб-портале оператора нефинансовой поддержки с указанием программы обучения.

298. Қаржылай емес қолдау операторы мақұлданған өтінімдер үшін оқытудан өту кестесін қалыптастырады.
299. Оқытудан өту кестесін келісу бойынша бұдан арғы тәртіп қаржылай емес қолдау операторының ішкі құжаттарында регламенттеледі.
300. Оқыту кестесі келісілгеннен кейін қаржылай емес қолдау операторы оқыту кестесінің көшірмесін 2 (екі) жұмыс күні ішінде жеке кабинетке жолдайды.
301. Оқытудан өткеннен кейін құралға қатысушыға қатысу құралының бірінші кезеңі аясында оқытудан өткенін растайтын сертификат беріледі.
302. Ақпараттық жүйе арқылы қаржылай емес қолдау операторы білім беру мекемесімен бірлесіп, "Іскерлік байланыстар" құралының екінші кезеңі шеңберінде одан әрі тағылымдамадан өту мүмкіндігі бар қатысушылардың тізбесін қалыптастырады. Тиісті хабарлама ақпараттық жүйе арқылы қатысушылардың жеке кабинетіне жолданады.
303. Оқытудан өткені туралы сертификат алған қатысушылар қаржылай емес қолдау операторының веб-порталы арқылы Бағдарламаға 10-қосымшаға сәйкес электрондық өтінімді толтырып, конкурстық іріктеуден өту үшін қажетті құжаттардың көшірмелерін қоса тіркейді.
304. Құрал қатысушысының электрондық өтінімін ақпараттық жүйе арқылы тіркегеннен кейін мынадай іс-әрекеттер жүзеге асырылады:
1) құжаттардың толықтығын тексеру;
2) тіркелген өтінімді қаржылай емес қолдау операторының қарауына жолдау;
3) қоса тіркелген құжаттарымен келіп түскен өтінімді қаржылай емес қолдау операторы 1 (бір) жұмыс күні ішінде білім беру мекемесіне жолдайды.
305. Білім беру мекемесі қаржылай емес қолдау операторынан өтінім келіп түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қатысушылардың өтінімдерін ұсынылған құжаттардың деректері мен мәліметтеріне сәйкестігі тұрғысынан қарап, қорытындыны қаржылай емес қолдау операторына жібереді.
306. Келіп түскен өтінімдерді қарау барысында білім беру мекемесі шағын кәсіпкерлік субъектілерінен жеке байланыс арқылы жоба бойынша қажетті ақпаратты және/немесе құжаттарды сұратуға құқылы.
307. Білім беру мекемесінің теріс қорытындысы болған жағдайда қаржылай емес қолдау операторы құралға қатысушыға білім беру мекемесінен қорытынды келіп түскен күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде дәлелді бас тартуды жолдайды.
308. Білім беру мекемесінің оң қорытындысын алған қатысушыларға қаржылай емес қолдау операторы әңгімелесуден өту кестесінің қалыптастырылғаны туралы хабарлама жібереді.
309. Екінші кезеңге арналған әңгімелесуден өту кестесін қалыптастыру және бекіту қаржылай емес қолдау операторының ішкі құжаттарында регламенттеледі.

298. Оператор нефинансовой поддержки формирует график прохождения обучения для одобренных заявок.
299. Дальнейший порядок по согласованию графика прохождения обучения регламентируется внутренними документами оператора нефинансовой поддержки.
300. После согласования графика обучения оператор нефинансовой поддержки в течение 2 (два) рабочих дня направляет участнику копию графика обучения в личный кабинет.
301. После прохождения обучения участнику инструмента выдается сертификат, подтверждающий прохождение обучения в рамках первого этапа инструмента участия.
302. Посредством информационной системы оператор нефинансовой поддержки совместно с образовательным учреждением формирует перечень участников, имеющих возможность прохождения дальнейшей стажировки в рамках второго этапа инструмента "Деловые связи". Соответствующее уведомление направляется информационной системой участникам инструмента в личный кабинет.
303. Участник, получивший сертификат о прохождении обучения через веб-портал оператора нефинансовой поддержки, заполняет электронную заявку согласно приложению 10 к Программе и прикрепляет копии необходимых документов для прохождения конкурсного отбора.
304. После регистрации электронной заявки участника инструмента посредством информационной системы осуществляются следующие действия:
1) проверка полноты документов;
2) направление зарегистрированной заявки оператору нефинансовой поддержки;
3) поступившую заявку с прикрепленными документами оператор нефинансовой поддержки в течение 1 (один) рабочего дня перенаправляет на рассмотрение образовательному учреждению.
305. Образовательное учреждение в течение 5 (пять) рабочих дней со дня поступления заявки от оператора нефинансовой поддержки рассматривает заявки участников на соответствие данных и сведений представленных документов и направляет заключение оператору нефинансовой поддержки.
306. В ходе рассмотрения поступивших заявок образовательное учреждение имеет право запрашивать у субъекта малого предпринимательства необходимую информацию и/или документы по проекту посредством личной связи.
307. В случае отрицательного заключения образовательного учреждения оператором нефинансовой поддержки участнику инструмента направляется мотивированный отказ в течение 1 (один) рабочего дня со дня поступления заключения от образовательного учреждения.
308. Участникам, получившим положительное заключение образовательного учреждения, оператор нефинансовой поддержки направляет уведомление о формировании графика прохождения собеседования.
309. Формирование и утверждение графика прохождения собеседования на второй этап инструмента регламентируются внутренними документами оператора нефинансовой поддержки.

310. Құралдың екінші кезеңіне арналған әңгімелесуден өту кестесі бекітілгеннен кейін қаржылай емес қолдау операторы 2 (екі) жұмыс күні ішінде құрал қатысушысының жеке кабинетіне ақпараттық жүйе арқылы әңгімелесуден өту кестесінің көшірмесін жолдайды.
Бағдарламаны іске асыру мониторингі
311. Бағдарламаны іске асыру мониторингі оның нысаналы индикаторларына, міндеттері мен нәтижелер көрсеткіштеріне толық және уақтылы қол жеткізуді, Бағдарламаны іске асырудың ағымдағы жай-күйі туралы ақпаратты тұрақты алуды, сондай-ақ Бағдарламаны, оның ішінде Қазақстан Республикасында кәсіпкерлікті дамытудың сыртқы және ішкі құбылмалы факторларын ескере отырып, оның құралдары мен тетіктерін уақтылы өзектілендіруді қамтамасыз ету мақсатында жүзеге асырылады.
312. Бағдарлама мониторингі үш деңгейде жүргізіледі:
1) статистикалық көрсеткіштерді талдау кәсіпкерлік санаттары, мемлекеттік қолдау түрлері, салалық және өңірлік тиесілілік бөлінісінде ұсынылатын қызметтер саны мен қолдау құралдарының тізбесі бойынша көрсеткіштерді жинау мен өңдеуге бағытталған;
2) Бағдарлама құралдарын іске асыру сапасының аудиті Бағдарлама құралдарын алушылардың қанағаттануын, ұсынылатын мемлекеттік қолдау құралдарының жеткіліктілігі мен толықтығын бағалауды көздейтін Бағдарлама құралдарын іске асыру сапасын бағалауға бағытталған;
3) Бағдарлама нәтижелілігінің аудиті мемлекеттік қолдау құралдарының кәсіпкерлік субъектілерінің кәсіпкерлік қызметінің түпкілікті сапасы мен нәтижелілігіне ықпалын субъективті бағалауға, сондай-ақ Бағдарлама құралдарының әлеуметтік, бюджеттік және экономикалық тиімділігін объективті бағалауға бағытталған.
313. Бағдарламаны пайдаланушының портретін сипаттауға, кәсіпкерлік қызметі нәтижелілігінің жақсаруын/нашарлауын экономикалық немесе басқарушылық тұрғыдан бағалауға, сондай-ақ қолдау құралдарын алу жылдамдығы мен сапасын анықтайтын Бағдарламаның ішкі факторларына баға беруге қабілетті кешенді талдамалық есеп мониторинг қорытындысы болып табылады.
314. Мониторинг жүргізу үшін ақпарат көздері:
1) ұлттық және ведомстволық статистика;
2) Бағдарлама құралдарын алу кезінде толтырылатын бастапқы нысандар;
3) кәсіпкерлердің көрсетілген қызметтер сапасына қанағаттануын бағалауға арналған нысандар;
4) мемлекеттік қолдау алған кәсіпкерлерге телефон арқылы және тікелей сауалнама жүргізу;
5) кәсіпкерлермен өткізілген семинарлар, кеңестер, кездесулер ақпарат көзі болып табылады.
315. Бағдарламаның бірінші, екінші және үшінші бағыттары шеңберінде статистикалық көрсеткіштерді талдауды, сапа мен нәтижелілік аудитін қаржы агенттігі жүргізеді.

310. После утверждения графика прохождения собеседования на второй этап инструмента оператор нефинансовой поддержки в течение 2 (два) рабочих дня через информационную систему направляет копию графика прохождения собеседования в личный кабинет участника инструмента.
Мониторинг реализации Программы
311. Мониторинг реализации Программы осуществляется с целью обеспечения полного и своевременного достижения ее целевых индикаторов, задач и показателей результатов, регулярного получения информации о текущем состоянии реализации Программы, а также своевременной актуализации Программы, в том числе ее инструментов и механизмов с учетом меняющихся внешних и внутренних факторов развития предпринимательства в Республике Казахстан.
312. Мониторинг Программы проводится на трех уровнях:
1) анализ статистических показателей направлен на сбор и обработку показателей по количеству предоставляемых услуг и перечню инструментов поддержки в разрезе категорий предпринимательства, видов государственной поддержки, отраслевой и региональной принадлежности;
2) аудит качества реализации инструментов Программы направлен на оценку качества реализации инструментов Программы, предусматривающую оценку удовлетворенности получателей инструментов Программы, достаточности и полноты предлагаемых инструментов государственной поддержки;
3) аудит результативности Программы направлен на субъективную оценку влияния инструментов государственной поддержки на конечное качество и результативность предпринимательской деятельности субъектов предпринимательства, а также объективную оценку социальной, бюджетной и экономической эффективности инструментов Программы.
313. Итогом мониторинга является комплексный аналитический отчет, способный характеризовать портрет пользователя Программы, дать оценку улучшения/ухудшения результативности предпринимательской деятельности в экономическом или управленческом аспекте, а также внутренних факторов Программы, определяющих скорость и качество получения инструментов поддержки.
314. Источниками информации для проведения мониторинга являются:
1) национальная и ведомственная статистика;
2) первичные формы, заполняемые при получении инструментов Программы;
3) формы для оценки удовлетворенности предпринимателей качеством предоставленных услуг;
4) телефонные и прямые опросы предпринимателей, получивших государственную поддержку;
5) семинары, совещания, встречи с предпринимателями.
315. Анализ статистических показателей, аудит качества и результативности в рамках первого, второго и третьего направлений Программы проводит финансовое агентство.

316. Бағдарламаның төртінші бағыты шеңберінде статистикалық көрсеткіштерді талдауды, сапа мен нәтижелілік аудитін қаржылай емес қолдау операторы жүргізеді.
317. Бағдарлама құралдарын іске асыру сапасының аудитін қаржы агенттігі мен қаржылай емес қолдау операторы телефонмен және тікелей сауалнама өткізу арқылы жүргізеді. Сауалнама жүргізу үшін қаржы агенттігі мен қаржылай емес қолдау операторы білікті мамандарды бөледі, олар қызметтерді ұсыну сапасының тікелей мониторингін жүзеге асырады. Тікелей сауалнама кәсіпкер толтыратын сауалнама парағының негізінде жүргізіледі.
318. Бағдарлама нәтижелілігінің аудиті статистикалық көрсеткіштерді талдау, Бағдарлама құралдарының іске асырылу сапасы аудитінің нәтижелері, оның ішінде Бағдарлама құралдарын пайдаланғаннан кейін өздері алған әлеуметтік, бюджеттік және экономикалық нәтижелерді көрсетіп, кәсіпкерлер есеп беретін семинарлар мен кездесулердің қорытындылары бойынша жүзеге асырылады.
319. Бір жылдық статистикалық көрсеткіштерді, сапа және нәтижелілік аудитін талдау нәтижелерін қолдана отырып, Бағдарламаның тиімділігі туралы кешенді талдамалық есеп дайындауды қаржылай емес қолдау операторы жүзеге асырады.
320. Бағдарлама мониторингін жүргізудің тұрақтылығы:
1) статистикалық көрсеткіштерді талдау – уәкілетті органға мемлекеттік қолдау құралдарының іске асырылуы бойынша ақпарат беру жолымен ай сайын;
2) Бағдарлама құралдарының іске асырылу сапасының аудиті – кейіннен уәкілетті органға жиынтық есеп жібере отырып, Бағдарлама жұмысының сапасын бағалау сауалнамасының деректерін өңдеу жолымен және қолдау шараларын алу үшін жыл бойы өтініш бергендерінің жалпы санының кемінде 5 %-ы мөлшерінде көрсетілетін қызметтерді алған кәсіпкерлерге телефонмен немесе тікелей сауалнама жүргізу жолымен – жыл сайын;
3) Бағдарлама нәтижелілігінің аудиті – КҚКО базасындағы форматқа сәйкес семинар өткізу жолымен жыл сайын.
Бағдарлама нәтижелілігі аудитінің нәтижелері есепті жылдан кейінгі қаржы жылының шілдесінен кешіктірмей қаржылай емес қолдау операторы уәкілетті органға беретін Бағдарлама тиімділігінің кешенді талдамалық есебіне қосылады.
321. Мониторингті қаржыландыру мынадай түрде:
1) Бағдарламаның бірінші, екінші және үшінші бағыттарының шеңберінде статистикалық көрсеткіштердің аудиті қаржы агенттігінің меншікті қаражатының есебінен; Бағдарламаның төртінші бағытының шеңберінде қаржылай емес қолдау операторының меншікті қаражатының есебінен жүзеге асырылады;
2) Бағдарлама құралдарының іске асырылу сапасының аудиті – қаржы агенттігінің меншік қаражаты есебінен; Бағдарламаның төртінші бағыты шеңберінде - қаржылай емес қолдау операторының меншік қаражаты есебінен;

316. Анализ статистических показателей, аудит качества и результативности в рамках четвертого направления Программы проводит оператор нефинансовой поддержки.
317. Аудит качества реализации инструментов Программы проводят финансовое агентство и оператор нефинансовой поддержки путем проведения телефонного и прямого опросов. Для проведения опроса финансовое агентство и оператор нефинансовой поддержки выделяют квалифицированных специалистов, которые осуществляют непосредственный мониторинг качества предоставления услуг. Прямые опросы проводятся на основании анкеты, которая заполняется предпринимателем.
318. Аудит результативности Программы осуществляется по результатам анализа статистических показателей, аудита качества реализации инструментов Программы, в том числе итогов семинаров и встреч, на которых предприниматели выступают с отчетами, указывая на социальные, бюджетные и экономические результаты, полученные ими после использования инструментов Программы.
319. Подготовку комплексного аналитического отчета эффективности Программы, используя результаты анализа статистических показателей, аудита качества и результативности за год, осуществляет оператор нефинансовой поддержки.
320. Регулярность проведения мониторинга Программы:
1) анализ статистических показателей – ежемесячно путем представления информации по реализации инструментов государственной поддержки уполномоченному органу;
2) аудит качества реализации инструментов Программы – ежеквартально путем обработки данных анкет оценки качества работы Программы, и ежегодно – путем проведения телефонного или прямого опросов предпринимателей, получивших услуги, в количестве не менее 5% от общего числа всех обратившихся за мерами поддержки в течение года, с последующей передачей сводного отчета уполномоченному органу;
3) аудит результативности Программы – ежегодно путем проведения семинара, в соответствии с форматом на базе ЦОП.
Результаты аудита результативности Программы включаются в комплексный аналитический отчет эффективности Программы, представляемый оператором нефинансовой поддержки уполномоченному органу не позднее июля финансового года, следующего за отчетным.
321. Финансирование мониторинга проводится следующим образом:
1) аудит статистических показателей в рамках первого, второго и третьего направлений Программы осуществляется за счет собственных средств финансового агентства; в рамках четвертого направления Программы - за счет собственных средств оператора нефинансовой поддержки;
2) аудит качества реализации инструментов Программы - за счет собственных средств финансового агентства; в рамках четвертого направления Программы - за счет собственных средств оператора нефинансовой поддержки;

3) Бағдарлама нәтижелілігінің аудиті – қаржылай емес қолдау операторы қаражатының есебінен;
4) "Бағдарламаны іске асыру мониторингі" тақырыбы бойынша жұмыс бабындағы қорытынды кеңес өткізу – қаржылай емес қолдау операторының қаражаты есебінен жүргізіледі.
Бағдарламаға қатысушылардың өзара іс-қимылы
322. "Бизнестің жол картасы-2020" бағдарламасын іске асыру шеңберінде жасалған банктердің/лизингтік компаниялардың кредиттері/қаржылық лизинг шарттары бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау және банктердің/лизингтік компаниялардың кредиттері/қаржылық лизинг шарттары бойынша кепілдік беру жөніндегі келісімдер Бағдарламаны іске асыру кезінде қолданылады және қайтадан жасалмайды.
323. Қаржы агенттігі кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау, кредиттер бойынша кепілдік беру және мемлекеттік гранттар беру бөлігінде Бағдарламаның іске асырылу мониторингін жүзеге асырады.
324. Бағдарлама тиімділігінің жылдық кешенді талдамалық жалпы есебін қалыптастыру мақсатында қаржы агенттігі есепті жылдан кейінгі жылдың сәуірінен кешіктірмей Бағдарламаның бірінші, екінші және үшінші бағыттары мониторингінің нәтижелерін қаржылай емес қолдау операторы мен уәкілетті органға жібереді.
325. Жұмыскерлердің кірісінің, орташа жылдық санының өсу, кәсіпкердің салықтық төлемдерінің ұлғаю серпінін айқындау үшін қаржы агенттігі Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетінен алынған ақпаратты пайдаланады. Жұмыскерлер кірісінің, орташа жылдық санының өсу, кәсіпкердің салықтық төлемдерінің ұлғаю серпінін есептеу кезіндегі есепті күн қаржы агенттігі шешімі қабылданған күнге қарамастан, келесі қаржы жылының басы болып табылады.
326. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) Қазақстан Республикасы Кодексінің 30-бабының 2-тармағына сәйкес салық төлеуші туралы мәліметтерді беру жөнінде кәсіпкерлік субъектілерінің келісуі туралы берілген өтініштердің негізінде салықтар мен бюджетке төленген төлемдердің көлемі және қаржы агенттігі бағдарламасына қатысушылар жұмыскерлерінің саны туралы мәліметтерді қаржы агенттігіне жолдайды. Кірістер, салықтар мен бюджетке төленген төлемдердің көлемі және Бағдарламаға қатысушылар жұмыскерлерінің саны туралы соңғы 5 жылдағы жылдық деректер кәсіпкерлік субъектілерінің келісуі туралы берілген өтініштер негізінде қаржы агенттігінің сұрауы бойынша ұсынылады.
327. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі өңірлерде өндірістік инфрақұрылымды дамыту бөлігінде Бағдарламаның іске асырылуына мониторингілеуді жүзеге асырады.
Бағдарламаның өлшемшарттары

3) аудит результативности Программы - за счет средств оператора нефинансовой поддержки;
4) проведение итогового рабочего совещания по теме "Мониторинг реализации Программы" - за счет средств оператора нефинансовой поддержки.
Взаимодействие участников Программы
322. Соглашения по субсидированию ставки вознаграждения по кредитам/договорам финансового лизинга банков/лизинговых компаний и гарантированию по кредитам/договорам финансового лизинга банков/лизинговых компаний, заключенные в рамках реализации Программы "Дорожная карта бизнеса-2020", применяются при реализации Единой программы и не подлежат повторному заключению.
323. Финансовое агентство осуществляет мониторинг реализации Программы в части субсидирования ставки вознаграждения по кредитам /договорам финансового лизинга, гарантирования по кредитам и предоставления государственных грантов.
324. Финансовое агентство для целей формирования общего комплексного годового аналитического отчета эффективности Программы не позднее апреля года, следующего за отчетным, направляет результаты мониторинга первого, второго и третьего направлений Программы оператору нефинансовой поддержки и уполномоченному органу.
325. Для определения динамики роста дохода, среднегодовой численности работников, увеличения налоговых выплат предпринимателя финансовое агентство использует информацию, полученную от Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан. Отчетной датой при расчете динамики роста дохода, среднегодовой численности работников, увеличения налоговых выплат предпринимателя является начало следующего финансового года вне зависимости от даты решения финансового агентства.
326. Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в соответствии с пунктом 2 статьи 30 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)" на основе представленных заявлений о согласии субъектов предпринимательства по представлению сведений о налогоплательщике направляет в финансовое агентство сведения об объемах уплаченных налогов и платежей в бюджет и численности работников участников Программы финансового агентства. Годовые данные за последние 5 лет о доходах, объемах уплаченных налогов и платежей в бюджет и численности работников участников Программы представляются по запросу финансового агентства на основе представленных заявлений о согласии субъектов предпринимательства по представлению сведений о налогоплательщике.
327. Региональный координатор Программы осуществляет мониторинг реализации Программы в части развития производственной инфраструктуры в регионах.
Критерии Программы

328. Мемлекеттік қолдау алуға үміткер кәсіпкерлердің кредиттері/лизингтік мәмілелері/микрокредиттері мынадай өлшемшарттарға сәйкес келуге тиіс:
1) Бағдарлама шарттарына сәйкес кәсіпкердің кредиті/лизингтік мәмілесі/микрокредиті жаңа инвестициялық жобаларды, сондай-ақ өндірістерді жаңғыртуға және кеңейтуге, оның ішінде айналым қаражатын толықтыруға бағытталған жобаларды іске асыруға бағытталуға тиіс;
2) банктердің/лизингтік компаниялардың/микроқаржы ұйымдарының кредиттері/ лизингтік мәмілелері/ микрокредиттері бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау және оларға ішінара кепілдік беру:
ұйымдардың үлестерін, акцияларын, сондай-ақ мүліктік кешен ретінде кәсіпорындарды сатып алуға бағытталған;
даму банкін қоспағанда, мемлекеттік даму институттары берген;
банктердің/даму банкінің/ лизингтік компаниялардың сыйақы мөлшерлемесі Бағдарлама шеңберінде арзандатылған кредиттерді/лизингтік мәмілелерді қоспағанда, сыйақы мөлшерлемесі бюджет қаражаты есебінен арзандатылған және арзандатылатын;
овердрафт түрінде берілген кредиттер/лизингтік мәмілелер/ микрокредиттер бойынша жүзеге асырылмайды;
3) ұлттық және шетелдік валюталарда кредит беруге жол берілетін Бағдарламаның үшінші бағытын қоспағанда, кәсіпкердің кредиті/лизингтік мәмілесі/микрокредиті ұлттық валютамен берілуге тиіс.
329. Мыналар:
1) кәсіпкерлер моторлы көлік құралдарын және өзі өсірген жүзімнен шарап өндіруді және дәрілік зат ретінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тіркелген медициналық (бальзамнан басқа) мақсаттағы құрамында спирті бар өнім шығаруды көздейтін жобаларды қоспағанда, акцизделетін тауарлар/өнімдер шығаруды жүзеге асыратын;
2) ірі салық төлеушілердің тізбесіне енгізілген металлургия өнеркәсібінің жобаларын іске асыратын;
3) қиыршықтас және құм карьерлерін өндіруге арналған жобаларды қоспағанда, жобаны тау-кен өндіру өнеркәсібінде және карьерлерді игеруде іске асыруды жоспарлайтын кәсіпкерлер;
4) кәсіпкерлер/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілері, құрылтайшылары (оның ішінде қатысушылары, акционерлері) мемлекеттік кәсіпорындар/мекемелер, ұлттық басқарушы холдингтер, ұлттық компаниялар мен акцияларының (жарғылық капиталына қатысу үлестерінің) елу және одан астам пайызы мемлекетке, ұлттық басқарушы холдингке, ұлттық холдингке, ұлттық компанияға (әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорацияны, сондай-ақ мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы шарт шеңберінде құрылған кәсіпкерлерді қоспағанда) тікелей немесе жанама түрде тиесілі ұйымдар болып табылатын кәсіпкерлер, сондай-ақ меншік нысаны жекеменшік мекеме ретінде ресімделген кәсіпкерлер мен коммерциялық емес ұйымдар Бағдарламаға қатысушылар бола алмайды.

328. Кредиты/лизинговые сделки/микрокредиты предпринимателей, претендующих на получение государственной поддержки, должны соответствовать следующим критериям:
1) кредит/лизинговая сделка/микрокредит предпринимателя должны быть направлены на реализацию новых инвестиционных проектов, а также модернизацию и расширение производств, в том числе пополнение оборотных средств, согласно условиям Программы;
2) субсидирование ставки вознаграждения и частичное гарантирование по кредитам/лизинговым сделкам/микрокредитам банков/лизинговых компаний/ микрофинансовых организаций не могут осуществляться по кредитам/ лизинговым сделкам/микрокредитам:
направленным на выкуп долей, акций организаций, а также предприятий как имущественный комплекс;
выданным государственными институтами развития, за исключением банка развития;
ставка вознаграждения по которым была удешевлена за счет бюджетных средств, за исключением кредитов/лизинговых сделок банков/банка развития/лизинговых компаний, ставка вознаграждения которых была удешевлена в рамках Программы;
в виде овердрафта;
3) кредит/лизинговая сделка/микрокредит предпринимателя должны выдаваться в национальной валюте, за исключением третьего направления Программы, где допускается выдача кредитов в национальной и иностранной валютах.
329. Участниками Программы не могут быть:
1) предприниматели, осуществляющие выпуск подакцизных товаров/продукции, за исключением проектов, предусматривающих выпуск моторных транспортных средств и производство вина из винограда собственного производства, и выпуск спиртосодержащей продукции медицинского назначения (кроме бальзамов), зарегистрированной в соответствии с законодательством Республики Казахстан в качестве лекарственного средства;
2) реализующие проекты в металлургической промышленности, которые включены в перечень крупных налогоплательщиков;
3) предприниматели планирующие реализовать проект в горнодобывающей промышленности и разработке карьеров, за исключением проектов на разработку гравийных и песчаных карьеров;
4) предприниматели/субъекты индустриально-инновационной деятельности, учредителями (в том числе участниками, акционерами) которых являются государственные предприятия/учреждения, национальные управляющие холдинги, национальные компании и организации, пятьдесят и более процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых прямо или косвенно принадлежат государству, национальному управляющему холдингу, национальному холдингу, национальной компании (за исключением социально-предпринимательской корпорации, а также предпринимателей, учрежденных в рамках договора о государственно-частном партнерстве), аффилиированные с ними лица, а также предприниматели, форма собственности которых оформлена как частное учреждение, и некоммерческие организации.

330. Субсидиялау қайтарымды лизинг, қайталама лизинг, қосалқы лизинг шарттары бойынша жүзеге асырылмайды.
331. Уәкілетті орган Бағдарламаның бірінші, екінші және үшінші бағыттарын іске асыру мақсатында әрбір облыс, астана, республикалық маңызы бар қала үшін қаржыландырудың жалпы лимитін айқындайды.
332. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің кәсіпкерлік әлеуетін тарту Қазақстан Республикасының ресурстық әлеуеті және Ресей Федерациясы мен Беларусь Республикасы резиденттерінің бірлесіп қатысуымен кәсіпорындар құру қажеттігі бар шекара маңындағы аумақтарында қаржылай және қаржылай емес қолдау шараларын ұсыну жолымен жүзеге асырылады.
333. Қаржылай және қаржылай емес қолдау шаралары кәсіпкерлерге/Қазақстан Республикасының резиденттері – Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер кәсіпкерлерінің қатысуымен жаңадан құрылған және Қазақстан Республикасының аумағындағы жобаларды іске асыратын индустриялық-инновациялық қызмет субъектілеріне де ұсынылады.
334. Бар жұмыс орындарын сақтау және жаңа жұмыс орындарын құру, еңбек өнімділігін арттыру және Қазақстан Республикасы резиденттерінің жаңа нарықтарға шығуы Бағдарлама шарттарының бірі болып табылады.
335. Шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері үшін кредиттік ресурстардың құнын төмендету және банктердің/микроқаржы ұйымдарының/лизингтік компаниялардың ұйымдық-техникалық мүмкіндіктерін тарту арқылы олардың қаржыландыруға қолжетімділігін арттыру мақсатында даму банкі берген кредиттерді/қаржылық лизинг шарттарын қоспағанда, қаржы агенттігі арқылы халықаралық қаржы институттарының кредиттік ресурстарын тарту жөнінде шаралар қабылданады.
336. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушілері аумақтарды дамыту бағдарламаларын әзірлеу кезінде осы Бағдарламаның ережелерін ескеретін болады.
337. Кәсіпкерге/индустриялық-инновациялық қызмет субъектісіне Бағдарламаның барлық құралдарының шеңберінде кешенді қолдау көрсетілуі мүмкін.
338. Субсидиялау, кепілдік беру жөніндегі, гранттар беруге және өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды салуға немесе реконструкциялауға арналған, 2015 жылғы 31 наурызға дейін ӨҮК-те мақұлданған жобаларды қаржыландыру бұған дейін ӨҮК-те мақұлдаған талаптарға сәйкес жүзеге асырылады.

330. Субсидирование не может осуществляться по договорам возвратного лизинга, вторичного лизинга, сублизинга.
331. Уполномоченный орган в целях реализации первого, второго и третьего направлений Программы определяет общий лимит финансирования для каждой области, столицы, города республиканского значения.
332. Привлечение предпринимательского потенциала государств-членов Евразийского экономического союза осуществляется путем предоставления финансовых и нефинансовых мер поддержки на приграничных территориях Республики Казахстан, в которых имеются ресурсный потенциал и потребность создания предприятий с совместным участием резидентов Российской Федерации и Республики Беларусь.
333. Финансовые и нефинансовые меры поддержки также представляются предпринимателям/субъектам индустриально-инновационной деятельности – резидентам Республики Казахстан, вновь созданным с участием предпринимателей государств-членов Евразийского экономического союза и реализующим проекты на территории Республики Казахстан.
334. Одними из условий Программы являются поддержание действующих и создание новых рабочих мест, повышение производительности труда и выход на новые рынки резидентов Республики Казахстан.
335. В целях снижения стоимости кредитных ресурсов для субъектов малого и среднего предпринимательства и увеличения их доступности к финансированию путем привлечения организационно-технических возможностей банков/микрофинансовых организаций/лизинговых компаний будут приняты меры по привлечению кредитных ресурсов международных финансовых институтов через финансовое агентство, за исключением кредитов/договоров финансового лизинга, выданных банком развития.
336. Региональные координаторы Программы при разработке программ развития территорий будут учитывать положения настоящей Программы.
337. Предпринимателю/субъекту индустриально-инновационной деятельности может быть оказана комплексная поддержка в рамках всех инструментов Программы.
338. Финансирование проектов по субсидированию, гарантированию, на предоставление грантов и строительство или реконструкцию производственной (индустриальной) инфраструктуры, одобренных на РКС до 31 марта 2015 года, осуществляется в соответствии с ранее одобренными РКС условиями.

6-тарау. Қажетті ресурстар
Бағдарламаны іске асыруға:
1) республикалық бюджеттен 2015 жылы – 55 960 992 мың теңге, 2016 жылы – 53 939 805 мың теңге, 2017 жылы – 16 910 820 мың теңге, 2018 жылы – 10 374 471 мың теңге, 2019 жылы – 8 632 977 мың теңге көзделген;
2) жергілікті бюджеттен 2017 жылы – 30 000 000 мың теңге, 2018 жылы – 30 000 000 мың теңге, 2019 жылы – 30 000 000 мың теңге көзделген;
3) Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражаты есебінен 2015 жылы – 9 781 530 мың теңге, 2016 жылы – 14 565 048 мың теңге, 2017 жылы – 8 561 115 мың теңге көзделген.
"Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасына
1-қосымша
"Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары
Р/с №
Атауы
Өлш. бірл.
Орындау мерзімдері
Аяқтау нысаны
Жауапты орындаушылар
Болжанатын шығыстар
Қаржыландыру көздері
2015 жыл
2016 жыл
2017 жыл
2018 жыл
2019 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Бірінші бағыт: моноқалалар, шағын қалалар мен ауылдық елді мекендер кәсіпкерлерінің жаңа бизнес-бастамаларын қолдау

Глава 6. Необходимые ресурсы
На реализацию Программы:
1) из республиканского бюджета в 2015 году предусмотрено 55 960 992тыс. тенге, в 2016 году - 53 939 805тыс. тенге, в 2017 году – 16 910 820тыс. тенге, в 2018 году – 10 374 471 тыс. тенге, в 2019 году – 8 632 977 тыс. тенге;
2) из местного бюджета предусмотрено в 2017 году – 30 000 000 тыс. тенге, в 2018 году – 30 000 000 тыс. тенге, в 2019 году – 30 000 000 тыс. тенге;
3) за счет средств Национального фонда Республики Казахстан в 2015 году предусмотрено 9 781 530 тыс. тенге, в 2016 году - 14 565 048 тыс. тенге, в 2017 году - 8 561 115 тыс. тенге.
Приложение 1
к Государственной программе
поддержки и развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса-2020"
План мероприятий по реализации Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020"
№ п/п
Наименование
Ед. изме-рения
Сроки испол-нения
Форма заверше-ния
Ответственные за исполнение
Предполагаемые расходы
Источники финансирования
2015 год
2016 год
2017 год
2018 год
2019 год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Первое направление: поддержка новых бизнес-инициатив предпринимателей моногородов, малых городов и сельских населенных пунктов

1. Банктердің/лизингтік компаниялардың кредиттері/қаржылық лизинг шарттары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау
1
Банктердің/лизингтік компаниялардың кредиттері/қаржылық лизинг шарттары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау үшін өңірлік үйлестіру кеңестерінде кәсіпкерлердің жобаларын қарау және мақұлдау
бірл.
ай сайын
қаржы агенттігінің шешімі (хаттамасы)
ЖАО
талап етілмейді
2
Субсидиялау шарттарын жасасу
бірл.
жыл сайын қаңтар, шілде
ҰЭМ-ге ақпарат
"Даму" КДҚ" АҚ (келісім бойынша), екінші деңгейдегі банктер, лизингтік компаниялар
талап етілмейді
3
"Даму" КДҚ" АҚ-ның екінші деңгейдегі банктерге кәсіпкерлердің жобалары бойынша субсидиялар төлеуі
мың теңге
жыл сайын қаңтар, шілде
ҰЭМ-ге ақпарат
"Даму" КДҚ" АҚ (келісім бойынша), екінші деңгейдегі банктер, лизингтік компания
лар

1. Субсидирование ставки вознаграждения по кредитам/договорам финансового лизинга банков/банка развития/лизинговых компаний
1
Рассмотрение и одобрение проектов предпринимателей для субсидирования части ставки вознаграждения по кредитам/договорам финансового лизинга банков/лизинговых компаний
ед.
ежемесячно
решение (протокол) финансового агентства
МИО
не требуются
2
Заключение договоров субсидирования
ед.
январь, июль ежегодно
информация в МНЭ
АО "ФРП "Даму" (по согласованию), банки второго уровня, лизинговые компании
не требуются
3
Выплата субсидий АО "ФРП "Даму" банкам второго уровня по проектам предпринимателей
тыс. тенге
январь, июль ежегодно
информация в МНЭ
АО "ФРП "Даму" (по согласованию), банки второго уровня, лизинговые компании

5. Ислам банктерінің кірісін құрайтын тауарлардың үстеме бағасының бір бөлігін және жалдау төлемінің бір бөлігін субсидиялау
1
Ислам банктерінің кірісі болып табылатын тауарлардың үстеме бағасының бір бөлігін және жалдау төлемдерінің бір бөлігін субсидиялау үшін кәсіпкерлердің жобаларын қарау және мақұлдау
бірл.
ай сайын
қаржы агенттігінің шешімі (хаттамасы)
ЖАО
талап етілмейді
2
Субсидиялау шарттарын жасасу
бірл.
жыл сайын қаңтар, шілде
ҰЭМ-ге ақпарат
"Даму" КДҚ" АҚ (келісім бойынша), екінші деңгейдегі банктер, лизингтік компаниялар
талап етілмейді
3
"Даму" КДҚ" АҚ-ның кәсіпкерлер жобалары бойынша екінші деңгейдегі банктерге субсидиялар төлеу
мың теңге
жыл сайын қаңтар, шілде
ҰЭМ-ге ақпарат
"Даму" КДҚ" АҚ (келісім бойынша), екінші деңгейдегі банктер, лизингтік компания-лар
талап етілмейді
6. Кәсіпкерлік субъектілері шығарған облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау
1
"Қазақстан қор биржасы" АҚ эмитенттердің бағалы қағаздарының ресми тізіміне енгізілген облигациялары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау үшін кәсіпкерлердің жобаларын қарау және мақұлдау
бірл.
алты айда бір рет немесе 12 айда бір рет
қаржы агенттігінің шешімі (хаттамасы)
талап етілмейді
2
Субсидиялау шарттарын жасасу
бірл.
жыл сайын қаңтар, шілде
ҰЭМ-ге ақпарат
"Даму" КДҚ" АҚ-ның (келісім бойынша), Орталық депозитарий
талап етілмейді
3
"Даму" КДҚ" АҚ-ның Орталық депозитарийге кәсіпкерлердің жобалары бойынша субсидиялар төлеуі
мың теңге
жыл сайын қаңтар, шілде
ҰЭМ-ге ақпарат
"Даму" КДҚ" АҚ-ның (келісім бойынша), Орталық депозитарий
талап етілмейді
Екінші бағыт: экономиканың басым салаларында және өңдеуші өнеркәсіп салаларында кәсіпкерлікті дамыту

5. Субсидирование части наценки на товар и части арендного платежа, составляющих доход исламских банков
1
Рассмотрение и одобрение проектов предпринимателей для субсидирования части наценки на товар и части арендного платежа, составляющих доход исламских банков
ед.
ежемесячно
решение (протокол) финансового агентства
МИО
не требуются
2
Заключение договоров субсидирования
ед.
январь, июль ежегодно
информация в МНЭ
АО "ФРП "Даму" (по согласованию), банки второго уровня, лизинговые компании
не требуются
3
Выплата субсидий АО "ФРП "Даму" банкам второго уровня по проектам предпринимателей
тыс. тенге
январь, июль ежегодно
информация в МНЭ
АО "ФРП "Даму" (по согласованию), банки второго уровня, лизинговые компании
не требуются
6. Субсидирование ставки купонного вознаграждения по облигациям, выпущенным субъектами предпринимательства
1
Рассмотрение и одобрение проектов предпринимателей для субсидирования части ставки вознаграждения по облигациям эмитентов, включенным в официальный список ценных бумаг АО "Казахстанская фондовая биржа"
ед.
один раз в шесть месяцев либо один раз в 12 месяцев
решение (протокол) финансового агентства
не требуются
2
Заключение договоров субсидирования
ед.
январь, июль ежегодно
информация в МНЭ
АО "ФРП "Даму" (по согласованию), Центральный депозитарий
не требуются
3
Выплата субсидий АО "ФРП "Даму" Центральному депозитарию по проектам предпринимателей
тыс.тенге
январь, июль ежегодно
информация в МНЭ
АО "ФРП "Даму" (по согласованию), Центральный депозитарий
не требуются
Второе направление: развитие предпринимательства в приоритетных секторах экономики и отраслях обрабатывающей промышленности

1. Банктердің/даму банкінің/лизингтік компаниялардың кредиттері/қаржылық лизинг шарттары бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау
1
Банктердің/лизингтік компаниялардың кредиттері/ қаржылық лизинг шарттары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау үшін кәсіпкерлердің жобаларын қарау және мақұлдау
бірл.
ай сайын
қаржы агенттігінің шешімі (хаттамасы)
ЖАО
талап етілмейді
2
Субсидиялау шарттарын жасасу
бірл.
жыл сайын қаңтар, шілде
ҰЭМ-ге ақпарат
"Даму" КДҚ" АҚ (келісім бойынша), екінші деңгейдегі банктер, лизингтік компания-лар
талап етілмейді
3
Бағдарламаның екінші бағыты шеңберінде кәсіпкерлердің жобалары бойынша екінші деңгейдегі банктерге "Даму" КДҚ" АҚ-ның субсидиялар төлеуі
мың теңге
жыл сайын қаңтар, шілде
ҰЭМ-ге ақпарат
"Даму" КДҚ" АҚ (келісім бойынша) екінші деңгейдегі банктер, лизинг компаниялары

1. Субсидирование ставки вознаграждения по кредитам/договорам финансового лизинга банков/банка развития/лизинговых компаний
1
Рассмотрение и одобрение проектов предпринимателей для субсидирования части ставки вознаграждения по кредитам/договорам финансового лизинга банков/лизинговых компаний
ед.
ежемесячно
решение (протокол) финансового агентства
МИО
не требуются
2
Заключение договоров субсидирования
ед.
январь, июль ежегодно
информация в МНЭ
АО "ФРП "Даму" (по согласованию), банки второго уровня, лизинговые компании
не требуются
3
Выплата субсидий АО "ФРП "Даму" банкам второго уровня по проектам предпринимателей в рамках второго направления Программы
тыс. тенге
январь, июль ежегодно
информация в МНЭ
АО "ФРП "Даму" (по согласованию), банки второго уровня, лизинговые компании

96.01
Тоқыма бұйымдары мен тері бұйымдарын жуу және тазалау (химиялық)
"Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасына
3-қосымша
кімнен ______________________________
(қызмет алушының Т.А.Ә.)
Өтініш
Мені ______________________________________________________________ (Т.А.Ә. толық көрсету)кәсіпкерлік бастамасы бар халықты және кәсіпкерлерді кәсіпкерлік негіздеріне оқытуға бағытталған "Бизнес-Кеңесші" жобасы шеңберінде оқу үшін тыңдаушылар қатарына қосуыңызды сұраймын.
Төменде берілген деректерімнің дұрыс екенін растаймын.
1. Туған күні: □□ □□ □□□□
2. ЖСН: □□□□□□□□□□□□
3. Жынысы (ЖК): әйел □ ер □
4. Мүгедектік: жоқ □ бар □ мүгедектік тобы □
5. Ұйымдық-құқықтық нысаны:
жеке тұлға □ ЖК □ ШҚ □ ЖШС □ басқа □
6. Заңды тұлғаның атауы (егер ЖК, ШҚ, ЖШС т.б.) ________________________________________________________________ 7. Заңды тұлғаның қызметіне қысқаша сипаттама ___________________________________________________________________
8. Пошталық мекенжайы: пошта индексі ______________________________ облысы _______________ қала _______________ аудан _________________ кенті/ауыл______________ көше/немесе шағын аудан___________________ үй № ___ пәтер № ___
9. Байланыс телефондары: Үй телефоны (______) __________________________ (елді мекеннің кодын көрсету керек) Жұмыс телефоны (______) __________________________ (елді мекеннің кодын көрсету керек) Ұялы телефоны (______) __________________________ (ұялы байланыс операторының кодын көрсету)
10. Электрондық мекен-жайы (e-mаil:)_______________________________
11. Қай тілде оқыту курсын таңдар едіңіз:
қазақ □ орыс □
12. "Бизнес-Кеңесші" тренингтерін өткізу күні: 201__ж "__" _______.
Өтінішке қосымша жеке басты куәландыратын құжаттың көшірмесін ұсынамын.
Толтыру күні: 201__жылғы "____" ________________.
Қолы_______________
Қабылдады: ________________________________________________________ Т.А.Ә. (толық көрсету)
Қабылдау күні: 201__жылғы "_____" ________________________.
"Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасына
4-қосымша
кімнен ______________________________
(қызмет алушының Т.А.Ә.)
Тестілеуге өтініш-тіркеу
Мені ______________________________________________________________ (Т.А.Ә. толық көрсету)
"Бизнес-Кеңесші/ Бизнес-Өсу" жобасы шеңберінде тестілеуден өту үшін тіркеуді сұраймын.
Төменде берілген деректердің дұрыстығын растаймын.
1. Туған күні: □□ □□ □□□□
2. ЖСН: □□□□□□□□□□□□

96.01
Стирка и (химическая) чистка текстильных изделий и изделий из меха
Приложение 3
к Государственной программе
поддержки и развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса-2020"
________________________________
от ______________________________
(Ф.И.О услугополучателя)
Заявление
Я ______________________________________________________ (указать полностью Ф.И.О)
прошу включить меня в число слушателей по обучению в рамках проекта "Бизнес-Советник", направленного на обучение населения с предпринимательской инициативой и предпринимателей основам предпринимательства.
Достоверность предоставленных мною ниже данных подтверждаю.
1. Дата рождения: □□ □□ □□□□
2. ИИН: □□□□□□□□□□□□
3. Пол: женский □ мужской □
4. Инвалидность: нет □ да □ группа инвалидности □
5. Организационно-правовая форма:
физическое лицо □ ИП □ КХ □ ТОО □ другое □
6. Наименование юридического лица (если ИП, КХ, ТОО и др.) ______________________________________________________________________
7. Краткое описание деятельности юридического лица
____________________________________________________________________________
8. Почтовый адрес: почтовый индекс________________
область ____________________ город_______________ район _________________________ поселок/село______________ улица и/или микрорайон ______________________ дом № __ квартира № ___
9. Контактные телефоны:
Домашний (______) ________________________________ (указать код населенного пункта) Рабочий (______) ________________________________ (указать код населенного пункта) Мобильный (______) ________________________________ (указать код оператора мобильной связи)
10. Электронный адрес (e-mаil:)_______________________________________
11. На каком языке хотели бы прослушать курс обучения:
казахский □ русский □
12. Дата проведения тренингов “Бизнес-Советник”: "____" _______________ 201__г.
К заявлению прилагаю копию документа, удостоверяющего личность.
Дата заполнения: "____" ________________ 201 __ года.
Подпись_______________
Принял (а): _______________________________________ Ф.И.О (указать полностью)
Дата принятия: "_____" ________________________ 201 __ года.
Приложение 4
к Государственной программе
поддержки и развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса-2020"
_______________________________
от ______________________________
(Ф.И.О услугополучателя)
Заявление-регистрация на тестирование
Я ____________________________________________________ (указать полностью Ф.И.О)
прошу зарегистрировать меня для прохождения тестирования в рамках проекта "Бизнес-Советник"/Бизнес-Рост".
Достоверность предоставленных мною ниже данных подтверждаю.
2. Дата рождения: □□ □□ □□□□
2. ИИН: □□□□□□□□□□□□

3. Жынысы (ЖК): әйел □ ер □
4. Мүгедектік: жоқ □ бар □ мүгедектік тобы □
5. Ұйымдық-құқықтық нысаны:
жеке тұлға □ ЖК □ ШҚ □ ЖШС □ басқа □
6. Заңды тұлғаның атауы (егер ЖК, ШҚ, ЖШС т.б.) ___________________________________________________________________
7. Заңды тұлғаның қызметіне қысқаша сипаттама (ЭҚЖЖ) ___________________________________________________________________
8. Пошталық мекенжайы: пошта индексі _________________ облысы ________________ қала _______________ аудан ________________ кенті/ауыл ______________ көше/немесе шағын аудан _________________ үй № ____ пәтер № ____
9. Байланыс телефондары:
Үй телефоны (______) ___________________________ (елді мекеннің кодын көрсету керек)
Жұмыс телефоны (______) ___________________________ (елді мекеннің кодын көрсету керек)
Ұялы телефоны (______) ___________________________ (ұялы байланыс операторының кодын көрсету)
10. Электрондық мекен-жайы (e-mаil:)_______________________________
11. Қай тілде тестілеуден өтуді қалайсыз:
қазақ □ орыс □
12. Вебинарға қатысу күні/ өз бетінше зерделеу үшін тіркелу:
201__жылғы "________" _______________.
Тіркеу күні: 201__ жылғы "____" ________________.
Қолы _______________
Қабылдады: ________________________________________________________ Т.А.Ә. ( толық көрсету)
Қабылдау күні: 201__ жылғы "_____" ________________________.
"Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасына
5-қосымша
кімнен_______________________________
(қызмет алушының Т.А.Ә.)
Өтініш
Мен _______________________________________________________________ (Т.А.Ә. толық көрсету)
кәсіпкерлерді кәсіпкерлік қызмет негіздеріне "Бизнес-Өсу" жобасы шеңберінде оқыту жөніндегі тыңдаушылар қатарына қосуыңызды сұраймын.
Төменде берілген деректердің дұрыстығын растаймын.1. Туған күні: □□ □□ □□□□
2. ЖСН: □□□□□□□□□□□□
3. Жынысы (ЖК): әйел □ ер □
4. Мүгедектік: жоқ □ бар □ мүгедектік тобы □
5. Ұйымдық-құқықтық нысаны:
жеке тұлға □ ЖК □ ШҚ □ ЖШС □ басқа □
6. Заңды тұлғаның атауы (егер ЖК, ШҚ, ЖШС т.б.) ___________________________________________________________________
7. Заңды тұлғаның қызметіне қысқаша сипаттама (ЭҚЖЖ) ___________________________________________________________________
8. Пошталық мекенжайы: пошта индексі _________________
облысы _______________ қала _______________ аудан _________________ кенті/ауыл ______________ көше/немесе шағын аудан _________________ үй № ____ пәтер № ____

3. Пол: женский □ мужской □
4. Инвалидность: нет □ да □ да □ группа инвалидности □
5. Организационно-правовая форма:
ИП □ КХ □ ТОО □ другое □
6. Наименование юридического лица (если ИП, КХ, ТОО и др.) __________________________________________________________________________
7. Краткое описание деятельности юридического лица(ОКЭД) ____________________________________________________________________________
8. Почтовый адрес: почтовый индекс________________
область ____________________ город_______________ район _________________________ поселок/село______________ улица и/или микрорайон ______________________ дом № __ квартира № ___
9. Контактные телефоны:
Домашний (______) ________________________________ (указать код населенного пункта) Рабочий (______) ________________________________ (указать код населенного пункта) Мобильный (______) ________________________________ (указать код оператора мобильной связи)
10. Электронный адрес (e-mаil:)_______________________________________
11. На каком языке хотели бы пройти тестиование:
казахский □ русский □
12. Дата участия в вебинаре/ регистрации на самостоятельное изучение:
"________" _______________ 201 __ г.
Дата регистрации: "____" ________________ 201 __ года.
Подпись_______________
Принял (а): _________________________________________________ Ф.И.О (указать полностью)
Дата принятия: "_____" ________________________ 201 __ года.
Приложение 5
к Государственной программе
поддержки и развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса-2020"
от ______________________________
(Ф.И.О услугополучателя)
Заявление
Я __________________________________________________ (указать полностью Ф.И.О)
прошу включить меня в число слушателей по обучению в рамках проекта "Бизнес-Рост", направленного на обучение предпринимателей основам предпринимательства.
Достоверность предоставленных мною ниже данных подтверждаю.
3. Дата рождения: □□ □□ □□□□
2. ИИН: □□□□□□□□□□□□
3. Пол: женский □ мужской □
4. Инвалидность: нет □ да □ группа инвалидности □
5. Организационно-правовая форма:
ИП □ КХ □ ТОО □ другое □
6. Наименование юридического лица (если ИП, КХ, ТОО и др.) __________________________________________________________________________
7. Краткое описание деятельности юридического лица (ОКЭД) ____________________________________________________________________________
8. Почтовый адрес: почтовый индекс________________
область ____________________ город_______________ район _________________________ поселок/село______________ улица и/или микрорайон ______________________ дом № __ квартира № ___

9. Байланыс телефондары:
Үй телефоны (______) ____________________________ (елді мекеннің кодын көрсету керек) Жұмыс телефоны (______) ____________________________ (елді мекеннің кодын көрсету керек) Ұялы телефоны (______) ____________________________ (ұялы байланыс операторының кодын көрсету)
10. Электрондық мекенжайы (e-mаil:) _______________________________
11. Қай тілде оқыту курсын тыңдауды қалайсыз:
қазақша □ орысша □
12. "Бизнес- Өсу" тренингтерін өткізу күні: "__" __________ 201__ж.
Өтінішке куәландыратын құжаттың көшірмесін қоса ұсынамын.
Толтыру күні: 201__ жылғы "____" ________________.
Қолы _______________
Қабылдады: _________________________________________________ (Т.А.Ә. толық көрсету)
Қабылдау күні: 201__ жылғы "_____" ________________________ .
"Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасына
6-қосымша
Сервистік қызметтер көрсетуге САУАЛНАМА-ӨТІНІШ
ТОЛТЫРЫЛҒАН КҮНІ
КЛИЕНТ (консультация алуға жүгінген респонденттің немесе компания өкілінің Т.А.Ә.)
ЛАУАЗЫМЫ
СЕРВИСТІК ҚЫЗМЕТТІҢ АТАУЫ
3. Кәсіпкерлер мен кәсіпкерлік бастамалары бар халықтың:
□ мемлекеттік органдарда лицензиялар мен рұқсаттар алу;
□ екінші деңгейдегі банктерде қарыз алу;
□ даму институттарында мемлекеттік қолдау шараларын алу мәселелерін қамтитын өтініштерін сүйемелдеу бойынша көрсетілетін қызметтер.
Сервистік қызметті алушы туралы жалпы мәліметтер
ҰЙЫМДЫҚ-ҚҰҚЫҚТЫҚ НЫСАНЫ
□ ДК □ ШҚ □ ЖШС □ АҚ □ басқа ____________________
КӘСІПКЕРЛІК СУБЪЕКТІСІ
□ шағын
□ орта
ҰЙЫМНЫҢ АТАУЫ
ЖСН/БСН
ТІРКЕЛГЕН ОРНЫ (облыс, аудан, елді мекен)
ЭҚЖЖ бойынша сала
ЭҚЖЖ бойынша кіші сала
ТУҒАН КҮНІ (консультация алуға жүгінген респонденттің)
ЖЫНЫСЫ (ДК)
□ ер □ әйел
МҮГЕДЕКТІК
□ I топ □ II топ □ III топ □ жоқ
ТЕЛЕФОН НӨМІРІ (ЖҰМЫС)
ҰЯЛЫ ТЕЛЕФОН НӨМІРІ (өкілдің)
ЭЛЕКТРОНДЫҚ ПОШТА
Күні _________ ж. "___"________________ _____________________ (қолы)
Т.А.Ә. ______________________________________________________________
"Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасына
7-қосымша
Көрсетілген қызметтердің сапасын бағалау сауалнамасы
Клиенттің тегі, аты және әкесінің аты (болған жағдайда)
_______________________________
Қызмет көрсеткен сервистік компанияның атауы:
_______________________________
Көрсетілген мамандандырылған қызмет түрінің және кіші түрінің атауын көрсетіңіз:________________________________________________
Көрсетілген қызметтің/консультацияның сапасын бағалаңыз:
Аспектілер
Баға
Алынған консультацияның пайдалылық дәрежесі
1 2 3 4 5
Консультация беру процесін ұйымдастыру сапасы
1 2 3 4 5
Алынған консультация үмітіңізді қаншалықты ақтады?
1 2 3 4 5
Қызметтердің сапасына қанағаттануыңыздың дәрежесі
1 2 3 4 5
Жүгіну мақсатыңыз (қажеттісінің астын сызыңыз):
□ Бизнесте жаңа бағыт ашу;
□ Өндіріс көлемін ұлғайту;
□ Жаңа нарықтарды игеру;
□ Тауарлар мен қызметтердің сапасын арттыру.
Қандай қаржылай қолдау алғыңыз келеді (қажеттісін белгілеңіз)?
Сыйақының пайыздық мөлшерлемесін субсидиялау
Кредит алу үшін кепілдіктер беру
Гранттық қаржыландыру алу
Ісін жаңа бастаған кәсіпкерлерге кепілдіктер беру
Қандай қаржылай емес қолдау алғыңыз келеді (қажеттісін белгілеңіз)?
Кәсіпкерлікті қолдау бағдарламаларына қатысу жөнінде консультация алу
"Бизнес-Кеңесші" жобасы бойынша кәсіпкерлік қызметті жүргізу негіздерін қысқа мерзімде оқыту
"Бизнес-Өсу" жобасы бойынша кәсіпкерлік қызметті дамытудың функционалдық бағыттары бойынша қысқа мерзімде оқыту
"Жас кәсіпкер мектебі" жобасына қатысу
Кәсіпорындар мамандарының, топ-менеджерлерінің біліктілігін арттыру
Шетелдік әріптестермен іскерлік байланыстар орнату
Жаңа басқару әдістерін, өндіріс технологияларын, жабдықтарды және персоналды оқыту әдістерін енгізу мәселелері бойынша жоғары білікті шетелдік мамандарды тарту ("Аға сеньорлар")
Сырттан консультанттар тарту арқылы жетекші кәсіпорындардың консультациялық жобаларын қоса қаржыландыру
Толтырылған күні: Клиенттің тегі, аты және әкесінің аты (болған жағдайда) және қолы: _________________ ________________________
"Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасына
8-қосымша
"Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде басқарудың жаңа әдістерін, өндіріс технологияларын, жабдықтарды енгізу және персоналды оқыту мәселелері бойынша жоғары білікті шетелдік мамандарды (аға сеньорлар) тарту" құрамдауышы шеңберінде сараптамалық көрсетілетін қызметтерді алуға ӨТІНІШ
"Аға сеньорлар" құрамдауышын қаржыландыру шарттары
Шетелдік сарапшылардың ұшуы мен қызметтеріне ақы төлеу шығыстарына ақы төлеу республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Көліктік және тәуліктік шығыстары, сондай-ақ Қазақстан аумағында тұруы кәсіпкердің өз қаражаты есебінен жүзеге асырылатын болады.*
* "Бизнестің жол картасы-2020" бағдарламасын іске асыру және бизнесті дамытудың бірыңғай бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 168 қаулысынан.
▪ Барлық жолдарды толтыру міндетті

9. Контактные телефоны:
Домашний (______) ________________________________ (указать код населенного пункта) Рабочий (______) ________________________________ (указать код населенного пункта) Мобильный (______) ________________________________ (указать код оператора мобильной связи)
10. Электронный адрес (e-mаil:)_______________________________________
11. На каком языке хотели бы прослушать курс обучения:
казахский □ русский □
12. Дата проведения тренингов “Бизнес-Рост”: "____" _______________ 201__г.
К заявлению прилагаю копию документа, удостоверяющего личность.
Дата заполнения: "____" ________________ 201 __ года.
Подпись_______________
Принял (а): _________________________________________________ Ф.И.О (указать полностью)
Дата принятия: "_____" ________________________ 201 __ года.
Приложение 6
к Государственной программе
поддержки и развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса-2020"
АНКЕТА-ЗАЯВКА на предоставление сервисных услуг
ДАТА ЗАПОЛНЕНИЯ
КЛИЕНТ (Ф.И.О. респондента, обратившегося за консультацией или представителя компании)
ДОЛЖНОСТЬ
НАИМЕНОВАНИЕ СЕРВИСНОЙ УСЛУГИ
3. Услуги по сопровождению обращений предпринимателей и населения с предпринимательской инициативой, включающие:
□ в государственных органах по вопросам получения лицензий и разрешений;
□ в банках второго уровня по вопросам получения кредитов;
□ в институтах развития по вопросам получения мер государственной поддержки.
Общие сведения о получателе сервисных услуг
ОРГАНИЗАЦИОННО – ПРАВОВАЯ ФОРМА
□ ИП □ КХ □ ТОО □ АО □ другое ______________
СУБЪЕКТ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЯ
□ малый
□ средний
НАИМЕНОВАНИЕ ОРГАНИЗАЦИИ
ИИН/БИН
МЕСТО РЕГИСТРАЦИИ (Область, район, населенный пункт)
Отрасль по ОКЭД
Подотрасль по ОКЭД
ДАТА РОЖДЕНИЯ (респондента обратившегося за консультацией)
ПОЛ (ИП)
□ муж □ жен
ИНВАЛИДНОСТЬ
□ I группа □ II группа □ III группа □ не имеется
НОМЕР ТЕЛЕФОНА(РАБОЧИЙ)
НОМЕР ТЕЛЕФОНА МОБИЛЬНЫЙ (представителя)
ЭЛЕКТРОННЫЙ АДРЕС
Дата: "___"________________ _________ г. ________________ (подпись) Ф.И.О. ___________________________________________________
Приложение 7
к Государственной программе
поддержки и развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса-2020"
Анкета оценки качества оказанных услуг
Фамилия, имя и отчество (при наличии) клиента
______________________________
Наименование сервисной компании, оказавшей услугу:
_______________________________
Укажите наименование полученного вида специализированной услуги и
подвида: ____________________________________________________________
Оцените качество полученной услуги/консультации:
Аспекты
Оценка
Степень полезности полученной консультации
1 2 3 4 5
Качество организации процесса оказания консультаций
1 2 3 4 5
В какой степени оправдались ваши ожидания от полученной консультации?
1 2 3 4 5
Степень удовлетворенности качеством услуг
1 2 3 4 5
Цель обращения (нужное подчеркнуть):
□ Открыть новое направление в бизнесе
□ Увеличить объем производства
□ Освоить новые рынки
□ Повышение качества товаров и услуг
Какую финансовую поддержку хотели бы получить (нужное отметить)?
Субсидирование процентной ставки вознаграждения
Предоставление гарантий для получения кредита
Получение грантового финансирования
Предоставление гарантий для начинающих предпринимателей
Какую нефинансовую поддержку хотели бы получить (нужное отметить)?
Получение консультации по участию в программах поддержки предпринимательства
Краткосрочное обучение основам ведения предпринимательской деятельности по проекту "Бизнес – Советник"
Краткосрочное обучение по функциональным направлениям развития предпринимательской деятельности по проекту "Бизнес-Рост".
Участие в проекте "Школа молодого предпринимателя"
Повышение квалификации специалистов, топ-менеджеров предприятий
Установление деловых связей с иностранными партнерами
Привлечение высококвалифицированных иностранных специалистов по вопросам внедрения новых методов управления, технологий производства, оборудования и обучения персонала ("Старшие сеньоры")
Софинансирование консультационных проектов передовых предприятий путем привлечения внешних консультантов
Дата заполнения: Фамилия, имя и отчество (при наличии) и подпись клиента: ____________________ ________________________________________
Приложение 8
к Государственной программе
поддержки и развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса-2020"
ЗАЯВКА на получение экспертных услуг в рамках компонента "Привлечение высококвалифицированных иностранных специалистов по вопросам внедрения новых методов управления, технологий производства, оборудования и обучения персонала (старшие сеньоры)" Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020"
Условия финансирования по компоненту "Старшие сеньоры"
таршие сеньоры" ржки () " знанием иностранных языков__________________Оплата расходов по перелету и оплате услуг иностранных экспертов будет осуществляться за счет средств республиканского бюджета. Транспортные и суточные расходы, а также проживание на территории Казахстана будут осуществляться за счет собственных средств предпринимателя.*
* Из постановления Правительства Республики Казахстан № 168 от 31.03.2015 "Об утверждении Единой программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020".
Заполнение всех полей обязательно.

1. Компанияның атауы:
1.1 Компанияның БСН
2.1. Құрылған күні:
2.2. меншіктің ұйымдық-құқықтық нысаны:
күні
айы
жылы
□ ЖК
□ ЖШС
□ АҚ
□ басқа
______________
3.1. Компанияның заңды мекенжайы:
3.2. Облыс:
3.3. Қала (ауданы көрсетілген елді - мекен):
3.4. Компанияның нақты мекенжайы (заңды мекенжайынан айырмашылығы болған жағдайда)
3.5. Пошталық индекс:
4.1 Компания басшысының Т.А.Ә.:
4.2 Компания басшысының ЖСН:
5.1. "Аға сеньорлар" құрамдауышы бойынша жауапты тұлға
5.2. Жауапты тұлғаның Т.А.Ә.:
5.3. Компания басшысының жынысы:
ер әйел
5.4. Компания басшысының туған күні/айы/жылы:
5.5. Лауазымы:
5.6. Ұялы телефоны:
5.7. Телефон (факс):
5.8. Электрондық поштасы:
6.1. Компания қызметінің негізгі саласы (экономика саласы):
________________________________________________
6.2. ЭКЖЖ коды
"Бизнестің жол картасы 2020" бағдарламасына әлеуетті қатысушыларға арналған экономиканың басым секторлары тізбесіне сәйкес
6.3. Шығарылатын өнімнің (ұсынылатын қызметтің) атауы:
_______________________________________________
7. Штаттағы жұмыскерлер саны:
Орташа есеппен алғанда өткен жылдағы табыс, (мың теңге):
9.1. Сараптамалық көмекті қажет ететін сала:
□ Менеджментті ұйымдастыру
□ Өндірістік процесті ұйымдастыру
□ Жұмыс техникаларын пайдалану
□ Қызметкерлердің біліктілігін арттыру
□ Қаржы саласындағы қызметтер
□ Өнім сапасын бақылау
□ Сату және маркетинг
□ Басқа
Нақтылау: ____________________________
9.2. Сұратылған сараптамалық көмекті толық сипаттау:
____________________________________________________________________
10. "Аға сеньорлар" құрамдауышы бойынша сараптамалық көмектің негізгі мақсаты:
11. Күтілетін нәтижелер:
12. Сарапшының қалаған кәсіби біліктілігі (білім, қызмет саласы, жұмыс тәжірибесі, ерекше дағдылары және т.б.):
13. Сарапшының миссиясына қатысты ақпарат
13.1. Миссияны бастау ниеттелген уақыты (күні/айы):
13.4. Миссияны жүзеге асыру жері:
13.5. Сарапшы қамтамасыз етілетін тұрғын үй түрі:
_________________________________________
13.2. Күтілетін ұзақтығы:
13.6. Сарапшыға ұсынылатын көліктің түрі:
13.3. Аудармашы ұсынуға дайын болу
14. Сіздің компанияда шет тілдерін білетін жұмыскер бар ма?
Бар Жоқ (қоршау)
Егер Сіз "Бар" деп жауап берсеңіз, тиісті тілді және меңгеру деңгейін нақтылаңыз:
15. Сіздің компанияңыз бұрын "Бизнестің жол картасы-2020" бағдарламасы бойынша қандай да бір көмек алды ма?
Бар Жоқ (қоршау)
"Иә" деп жауап берсеңіз, тиісті құрал / компоненттің қолдау түрін (қаржылық немесе қаржылай емес) көрсетіңіз:
16.Қосымша бизнес (стратегиялық) даму / жаңғырту жоспары бар болған жағдайда, белгілеңіз □
17."Аға сеньорлар" құрамдауышын жүзеге асыру шарттарымен" танысқан және келіскен жағдайда белгілеңіз □
Өтінім берушінің Т.А.Ә. Өтінім берушінің лауазымы Өтінім берушінің қолы Өтінімді алған күн ________________________ Жұмыскердің Т.А.Ә. мен лауазымы Жұмыскердің қолы (Өтінімді қабылдаған)
"Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасына
9-қосымша
"Іскерлік байланыстар" жобасына қатысу үшін
ӨТІНІМ
1.
Өтінім берушінің Т.А.Ә.
Өтінім берушінің ЖСН
2.
Жынысы
Ер.___________ Әйел.________
3.
Туған күні/айы/жылы
_______________ (күні.айы.жылы)
4.
Кәсіпорынның атауы
Кәсіпорынның БСН
5.
Лауазымы
6.
ЭКЖ сәйкес экономика секторы
(саланың атауы мен коды)
7.
Кәсіпорынның ағымдағы қызметі
8.
Негізгі тауарлар, жұмыстар мен қызметтер номенклатурасы
9.
Кәсіпорынның жоспарланған қызметі
10.
Кәсіпорынның құрылған күні
____ / ____ / ________________
11.
Орташа есеппен алдыңғы жылғы жұмыскерлер саны, адам.
12.
Орташа есеппен алдыңғы жылғы кіріс, мың теңге.
13.
Жобаға қатысудың мақсаты
14.
Қалауы бойынша оқудан өту қаласы
Астана қ.______; Алматы қ._______
Атырау қ.______; Қостанай қ.______
Шымкент қ._____; Өскемен қ.______
15.
Шетелдік сарапшыларды тартқыңыз келе ме?
("Аға сеньорлар")
16.
Байланыс деректері:
Мекенжайы
Аудан
Телефон/факс
e-mail
Осы арқылы:

1. Название компании:
1.1 БИН компании:
2.1. Дата учреждения:
2.2. организационно-правовая форма собственности:
день
месяц
год
□ ИП
□ ТОО
□ АО
□ Другая
3.1. Юридический адрес компании:
3.2. Область:
3.3. Город (нас. пункт с указанием района):
3.4. Физический адрес компании (в случае отличия от юридического адреса):
3.5. Почтовый индекс:
4. Ф.И.О руководителя компании:
4.1 ИИН руководителя компании:
5. Ответственное лицо по компоненту "Старшие сеньоры"
5.1. Ф.И.О ответственного лица:
5.2. Пол руководителя компании:
Муж Жен
5.3. Дата рождения руководителя компании:
5.4. Должность:
5.5. Мобильный телефон:
5.6. Телефон (факс):
5.7. Электронная почта:
6.1. Основная сфера деятельности компании (отрасль экономики):
________________________________________________
6.2. Код ОКЭД, Согласно перечню приоритетных секторов экономики для потенциальных участников Программы "ДКБ-2020"
6.3. Наименования выпускаемой продукции (предоставляемых услуг):
_______________________________________________
7. Количество штатных работников:
8. Среднегодовой доход за предыдущий год, (тыс. тг.):
9.1. Область, в которой требуется экспертная помощь:
□ Организация менеджмента
□ Организация производственного процесса
□ Эксплуатация рабочей техники
□ Повышение квалификации персонала
□ Услуги в финансовой сфере
□ Контроль качества продукции
□ Сбыт продукции и маркетинг
□ Другое
Уточнить: ______________________________
9.2. Подробное описание запрашиваемой экспертной помощи:
____________________________________________________________________
10. Цель экспертной миссии по компоненту "Старшие сеньоры"
11. Ожидаемые результаты:
12. Желаемая профессиональная квалификация эксперта (образование, сфера деятельности, опыт работы, особые навыки и т.д.):
13. Информация касательно экспертной миссии
13.1. Желаемая дата начала миссии (месяц, год):
13.4. Место осуществления миссии:
13.5. Вид жилья, которым будет обеспечен эксперт:
_________________________________________
13.2. Ожидаемая продолжительность:
13.6. Предоставляемый эксперту вид транспорта:
13.3. Готовность предоставления переводчика
14. Имеется ли в Вашей компании ответственный работник со знанием иностранных языков?
Да Нет (обвести)
Если Вы ответили "Да", то уточните соответствующий(ие) язык(и) и уровень владения:
15. Получала ли Ваша компания ранее какой-либо вид помощи в рамках Программы "Дорожная карта бизнеса-2020"?
Да Нет (обвести)
Если Вы ответили "Да", то укажите вид поддержки (финансовая или нефинансовая) название соответствующего инструмента/компонента:
16. Отметьте в случае наличия приложенного бизнес (стратегического)плана развития/модернизации □
17. Отметьте в случае ознакомления и согласия с "Условиями реализации компонента "Старшие сеньоры" □
Ф.И.О заявителя Должность заявителя Подпись заявителя Дата получения заявления ___________________________ Ф.И.О и должность работника (принявшего Заявление) Подпись работника ___________________________
Приложение 9
к Государственной программе
поддержки и развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса-2020"
ЗАЯВКА
на участие в проекте "Деловые связи"
1.
Ф.И.О. заявителя
ИИН заявителя
2.
Пол
Муж.___________ Жен.________
3.
Дата рождения
_______________ (ДД.ММ.ГГГГ)
4.
Наименование предприятия
БИН предприятия
5.
Должность
6.
Сектор экономики согласно ОКЭД
(код и наименование отрасли)
7.
Текущая деятельность предприятия
8.
Основная номенклатура товаров, работ и услуг
9.
Планируемая деятельность предприятия
10.
Дата создания предприятия
____ / ____ / ________________
11.
Среднегод. числ-ть работников за предыдущий год, чел.
12.
Среднегод. доход за предыдущий год, тыс. тг.
13.
Цель участия в проекте
14.
Желаемый город прохождения обучения
г. Астана ______; г. Алматы_______
г. Атырау______; г. Костанай______
г. Шымкент____; г. Усть-Каменогорск__
15.
Желаете ли Вы привлечь иностранных экспертов
("Старшие сеньоры")
16.
Контактные данные:
Адрес
Район
Телефон/факс
e-mail
Настоящим:

1) мәліметтердің және оған қоса берілген құжаттардың дұрыс екенін растаймын;
2) "Іскерлік байланыстар" жобасын іске асыру үшін қажетті ақпаратты үшінші тұлғаларға пайдалануға және беруге келісемін;
3) "Іскерлік байланыстар" жобасының мониторингіне қатысты барлық қажетті мәліметтер мен құжаттарды ұсынуға міндеттенемін.
Толтырылған күні
____ / ____ / _________________
Өтінім берушінің қолы _____________________
Осы өтініштің нысанына жұмыс орнынан берілген анықтаманы тіркеу қажет
"Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасына
10-қосымша
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі мен Германия Федеративтік Республикасының Экономика және энергетика министрлігі арасындағы ынтымақтастық шеңберінде шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің жоғары және орта буын басшыларының біліктілігін арттыру тағылымдамасына қатысуға ӨТІНІМ
1. Өтінім беруші туралы ақпарат
Өтінім берушінің Т.А.Ә.:
Туған күні:
Жынысы:
Ер______ Әйел_______
Компанияның атауы:
Лауазымы:
Компанияның ағымдағы қызметі:
Компанияның жоспарланған қызметі:
Компания құрылған күн:
Компанияның мекенжайы:
Заңды мекенжайы:
Компанияның тұрақты мекенжайы (заңды мекенжайынан айырмашылығы болған жағдайда):
Облыс:
Қала (ауданы көрсетілген елдімекен):
Пошталық индекс
Меншіктің ұйымдық-құқықтық нысаны:
ЖК___ ЖШС___ АҚ____
Басқа______
Компанияның ресми сайты (егер бар болса):
Байланыс:
Ұялы телефоны:
Электрондық пошта:
Телефон (факс):
2. Тағылымдамаға қатысу мақсаты
Сіздің кәсіпорынның Германиямен жоспарланған ынтымақтастық нысаны:
Импорт_____ Экспорт______ Дистрибуция______
Бірлескен кәсіпорын құру_______ Франшиза______ Лицензиялау_____ Көрме_________ Басқа:________________________________________
Сіз неге тағылымдамаға қатысқыңыз келеді? (Сіздің кәсіпорныңыздың Германиямен экономикалық ынтымақтастығына қатысты жоспарыңызды сипаттап беріңіз)
Бизнес – жоспарыңыздың қысқаша сипаттамасы
Өтінімді толтыруға уақыт бөлгеніңіз үшін рахмет!
Осы өтінімге төмендегі құжаттарды тіркеңіз:
1. Сауалнама.
2. Кооперациялық жоба.
3. Жеке деректерді қорғау туралы өтініш.
4. "Іскерлік қатынастар" жобасының екінші кезеңін іске асыру шеңберіндегі қатысушының міндеті.
5. Сіздің кәсіпорныңыздың органграммасы.
6. Сіздің кәсіпорныңыз туралы ақпаратты қамтитын буклет/презентация.
7. Сіз сатып алғыңыз / сатқыңыз келетін өнімнің, жабдықтың және т.б. техникалық сипаттамалары.
8. Сіздің ұсыныстарыңызға / өтініштеріңізге қызығушылық танытатын неміс фирмаларының хаттары.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2018 жылғы 25 тамыздағы
№ 522 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы Үкіметінің күші жойылған кейбір шешімдерінің тізбесі

1) подтверждаю достоверность сведений и прилагаемых документов;
2) даю согласие на использование и передачу третьим лицам сведений, необходимых для реализации проекта "Деловые связи";
3) обязуюсь предоставить все необходимые сведения и документы, связанные с мониторингом проекта "Деловые связи".
Дата заполнения
____ / ____ / _________________
Подпись заявителя _____________________
К данной форме заявки необходимо приложить справку с места работы.
Приложение 10
к Государственной программе
поддержки и развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса-2020"
ЗАЯВКА на участие в стажировке для повышения квалификации руководителей высшего и среднего звена малого и среднего бизнеса в рамках сотрудничества между Министерством национальной экономики Республики Казахстан и Федеральным министерством экономики и энергетики Федеративной Республики Германия
1. Информация о заявителе
Ф.И.О заявителя:
Дата рождения:
Пол:
М______ Ж_______
Название компании:
Должность:
Текущая деятельность компании:
Планируемая деятельность компании:
Дата учреждения:
Адрес компании:
Юридический адрес компании:
Физический адрес компании (в случае отличия от юридического адреса):
Область:
Город (нас. пункт с указанием района:
Почтовый индекс:
Организационно-правовая форма собственности:
ЖК___ ЖШС___ АҚ____
Басқа______
Официальный сайт компании (если имеется):
Контакты:
Мобильный телефон:
Электронная почта:
Телефон (факс):
2. Цель участие в стажировке
Планируемая форма сотрудничества Вашего предприятия с Германией
Импорт_____ Экспорт______ Дистрибуция______
Создание совместного предприятия_______ Франчайзинг______ Лицензирование_____ Выставка_________ Другое:________________________________________
Почему Вы хотите участвовать в стажировке? (Опишите планы Вашего предприятия касательно экономического сотрудничества с Германией)
Краткое описание Вашего бизнес плана:
Спасибо, что уделили время для заполнения данной анкеты!
Пожалуйста, приложите следующие документы к заявке:
1. Анкета.
2. Кооперационный проект.
3. Заявление о защите персональных данных.
4. Обязательство участника в рамках реализации второго этапа проекта "Деловые связи".
5. Органграмму Вашего предприятия.
6. Буклет с информацией о Вашей компании или презентацию в Power Point.
7. Техническую спецификацию продукции, оборудования и т.п., которое Вы хотите купить/продать.
8. Письма немецких фирм, свидетельствующие об их интересе к Вашим предложениям/обращениям.
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
25 августа 2018 года № 522
Перечень утративших силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан

1. "Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасын бекіту, "Бизнестің жол картасы-2020" іске асыру жөніндегі кейбір шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 10 маусымдағы № 556 қаулысына өзгерістер енгізу және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 168 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2015 ж., № 16-17, 91- құжат).
2. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасын іске асыру жөніндегі кейбір шаралар туралы" 2010 жылғы 10 маусымдағы № 556 және "Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасын бекіту, "Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасын іске асыру жөніндегі кейбір шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 10 маусымдағы № 556 қаулысына өзгерістер енгізу және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" 2015 жылғы 31 наурыздағы № 168 қаулыларына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 28 сәуірдегі № 368 қаулысы.
3. "Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 шілдедегі № 599 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2015 ж., № 41-42, 308-құжат).
4. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасын іске асыру жөніндегі кейбір шаралар туралы" 2010 жылғы 10 маусымдағы № 556 және "Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасын бекіту, "Бизнестің жол картасы-2020" іске асыру жөніндегі кейбір шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 10 маусымдағы № 556 қаулысына өзгерістер енгізу және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" 2015 жылғы 31 наурыздағы № 168 қаулыларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 11 желтоқсандағы № 1001 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2015 ж., № 68-69, 507-құжат).
5. "Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдаудың кейбір шаралары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 19 сәуірдегі № 234 қаулысының 2-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2016ж., № 25-26, 139 -құжат).
6. "Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасын іске асырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 23 маусымдағы № 370 қаулысының 1 және 2-тармақтары (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2016 ж., № 37-38, 220-құжат).

1. Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 168 "Об утверждении Единой программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020", внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 10 июня 2010 года № 556 "О некоторых мерах по реализации Программы "Дорожная карта бизнеса-2020" и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан" (САПП РК 2015 г: №16-17, ст.91).
2. Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 апреля 2015 года № 368 "О внесении изменений в постановления Правительства Республики Казахстан от 10 июня 2010 года № 556 "О некоторых мерах по реализации Единой программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса 2020" и от 31 марта 2015 года № 168 "Об утверждении Единой программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020", внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 10 июня 2010 года № 556 "О некоторых мерах по реализации Программы "Дорожная карта бизнеса-2020" и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан".
3. Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 июля 2015 года № 599 "О мерах по реализации Единой программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020" (САПП Республики Казахстан, 2015 г., № 41-42, ст. 308).
4. Постановление Правительства Республики Казахстан от 11 декабря 2015 года № 1001 "О внесении изменений и дополнений в постановления Правительства Республики Казахстан от 10 июня 2010 года № 556 "О некоторых мерах по реализации Единой программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020" и от 31 марта 2015 года № 168 "Об утверждении Единой программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса 2020", внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 10 июня 2010 года № 556 "О некоторых мерах по реализации Программы "Дорожная карта бизнеса-2020" и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2015 г., № 68-69, ст. 507).
5. Пункт 2 постановления Правительства Республики Казахстан от 16 апреля 2016 года № 234 "О некоторых мерах государственной поддержки частного предпринимательства" (САПП Республики Казахстан, 2016 г., № 25-26, ст. 139).
6. Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 июня 2016 года № 370 "О некоторых вопросах реализации Единой программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020" (САПП Республики Казахстан, 2016 г., № 37-38, ст. 220).

7. "Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасын бекіту, "Бизнестің жол картасы-2020" іске асыру жөніндегі кейбір шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 10 маусымдағы № 556 қаулысына өзгерістер енгізу және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 168 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 31 тамыздағы № 515 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2016 ж., № 46, 291-құжат).
8. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 15 маусымдағы № 373 қаулысының кейбір шешімдеріне енгізілген өзгерістердің 1 және 3-тармақтары (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2017 ж., № 23, 186-құжат).
9. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 31 шілдедегі № 459 қаулысының кейбір шешімдеріне енгізілген өзгерістер мен толықтырулардың 1 және 2-тармақтары.
10. Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасын бекіту, "Бизнестің жол картасы-2020" іске асыру жөніндегі кейбір шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 10 маусымдағы № 556 қаулысына өзгерістер енгізу және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" 2015 жылғы 31 наурыздағы № 168 және "Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдаудың кейбір шаралары туралы" 2016 жылғы 19 сәуірдегі № 234 қаулыларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 29 желтоқсандағы № 940 қаулысы 1-тармақтың 1) тармақшасы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2017 ж., № 68-69-70, 435-құжат).

7. Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 515 "О внесении изменений и дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 168 "Об утверждении Единой программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса 2020", внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 10 июня 2010 года № 556 "О некоторых мерах по реализации Программы "Дорожная карта бизнеса-2020" и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2016 г., № 46, ст. 291).
8. Пункты 1 и 3 изменений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 июня 2017 года № 373 "О внесении изменений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2017 г., № 23, ст. 186.)
9. Пункты 1 и 2 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 июля 2017 года № 459 "О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан".
10. Подпункт 1) пункта 1 постановления Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2017 года № 940 "О внесении изменений и дополнений в постановления Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 168 "Об утверждении Единой программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020", внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 10 июня 2010 года № 556 "О некоторых мерах по реализации Программы "Дорожная карта бизнеса-2020" и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан" и от 19 апреля 2016 года № 234 "О некоторых мерах государственной поддержки частного предпринимательства" (САПП Республики Казахстан, 2017 г., № 68-69-70, ст. 435.)