"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне туристік қызмет мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 05 шілдедегі № 478 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне туристік қызмет мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ
Жоба
Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне туристік қызмет мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 21, 93-құжат; 2009 ж., № 23, 112-құжат; № 24, 129-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 29, 32-құжаттар; № 15, 71-құжат; № 24, 146, 149, 150-құжаттар; 2011 ж., № 2, 21, 25-құжаттар; № 4, 37-құжат; № 6, 50-құжат; № 7, 54-құжат; № 11, 102-құжат; № 13, 115-құжат; № 15, 125-құжат; № 16, 129-құжат; № 20, 151-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 16-құжат; 3, 21-құжат; № 4, 30, 32-құжаттар; № 5, 36, 41-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 94-құжат; № 18-19, 119-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 2, 13-құжат; № 5-6, 30-құжат; № 8, 50-құжат; № 9, 51-құжат; № 10-11, 56-құжат;№ 13, 63-құжат;№ 14, 72-құжат; № 15, 81, 82-құжаттар; № 16, 83-құжат; № 20, 113-құжат; № 21-22, 114-құжат; 2014 ж., № 1, 6-құжат; № 2, 10, 12-құжаттар; № 4-5, 24-құжат; № 7, 37-құжат; № 8, 44-құжат; № 11, 63, 69-құжаттар; № 12, 82-құжат; № 14, 84, 86-құжаттар; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 128, 131-құжаттар; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 2, 3-құжат; № 11, 57-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 78-құжат; № 19-I, 100-құжат; № 19-II, 106-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 117-құжат; № 21-I, 121, 124-құжаттар; № 21-II, 130, 132-құжаттар; № 22-I, 140,-143-құжаттар; № 22-ІІ, 144-құжат; № 22-V, 156-құжат; № 22-VI, 159-құжат; № 23-ІІ, 172-құжат; 2016ж., № 7-ІІ, 53-құжат; № 8-I, 62-құжат; № 12, 87-құжат; № 22, 116-құжат; № 23, 119-құжат; № 24, 126-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 6, 11-құжат; № 9, 18-құжат; № 10, 23-құжат):
1) 11-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдерге жатпайтын, "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде (Салық кодексі), Еуразиялық экономикалық одақтың және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында көзделгеннен басқа, осы Кодексте және Қазақстан Республикасының басқа да заңнамалық актілерінде белгіленген, бюджетке төленетін міндетті, қайтарымсыз төлемдер, байланысты гранттар, туристік жарналар, сондай-ақ трансферттерден басқа, бюджетке өтеусіз негізде берілетін ақша салықтық емес түсімдер болып табылады.";
41-баптың 1-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам туристской деятельности"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 июля 2019 года № 478
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам туристской деятельности".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Проект
ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам туристской деятельности
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Бюджетный кодекс Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 21, ст. 93; 2009 г., № 23, ст. 112; № 24, ст. 129; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 29, 32; № 15, ст. 71; № 24, ст. 146, 149, 150; 2011 г., № 2, ст. 21, 25; № 4, ст. 37; № 6, ст. 50; № 7, ст. 54; № 11, ст. 102; № 13, ст. 115; № 15, ст. 125; № 16, ст. 129; № 20, ст. 151; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 16; № 3, ст. 21; № 4, ст. 30, 32; № 5, ст. 36, 41; № 8, ст. 64; № 13, ст. 91; № 14, ст. 94; № 18-19, ст. 119; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 2, ст. 13; № 5-6, ст. 30; № 8, ст. 50; № 9, ст. 51; № 10-11, ст. 56; № 13, ст. 63; № 14, ст. 72; № 15, ст. 81, 82; № 16, ст. 83; № 20, ст. 113; № 21-22, ст. 114; 2014 г., № 1, ст. 6; № 2, ст. 10, 12; № 4-5, ст. 24; № 7, ст. 37; № 8, ст. 44; № 11, ст. 63, 69; № 12, ст. 82; № 14, ст. 84, 86; № 16, ст. 90; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 22, ст. 128, 131; № 23, ст. 143; 2015 г., № 2, ст. 3; № 11, ст. 57; № 14, ст. 72; № 15, ст. 78; № 19-I, ст. 100; № 19-II, ст. 106; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 117; № 21-I, ст. 121, 124; № 21-II, ст. 130, 132; № 22-I, ст. 140, 143; № 22-II, ст. 144; № 22-V, ст. 156; № 22-VI, ст. 159; № 23-II, ст. 172; 2016 г., № 7-II, ст. 53; № 8-I, ст.62; № 12, ст. 87; № 22, ст. 116; № 23, ст. 119; № 24, ст. 126; 2017 г., № 4, ст. 7; № 6, ст. 11; № 9, ст. 18; № 10, ст. 23):
1) пункт 5 статьи 11 изложить в следующей редакции:
"5. Неналоговыми поступлениями являются обязательные, невозвратные платежи в бюджет, установленные настоящим Кодексом и другими законодательными актами Республики Казахстан, кроме предусмотренных Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), таможенным законодательством Евразийского экономического союза и (или) Республики Казахстан, не относящиеся к поступлениям от продажи основного капитала, связанные гранты, туристские взносы, а также деньги, передаваемые в бюджет на безвозмездной основе, кроме трансфертов.";
2) часть первую пункта 1 статьи 41 изложить в следующей редакции:

"1. Жарғылық капиталына мемлекет қатысатын заңды тұлғаларға, Ұлттық әл-ауқат қоры тобына кіретін ұйымдарға, Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасына және Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын оның ұйымдарына, Қазақстан Республикасының Ұлттық олимпиада комитетіне, дербес кластерлік қорға, "Астана Хаб" халықаралық технологиялық паркіне, халықаралық жасыл технологиялар және инвестициялық жобалар орталығына, дербес білім беру ұйымдарына және Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын олардың ұйымдарына жекелеген мемлекеттік қызметтер көрсетуге, бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыруға және мемлекеттің әлеуметтік-экономикалық тұрақтылығын және (немесе) әлеуметтік-мәдени дамуын қамтамасыз етуге бағытталған басқа да міндеттерді орындауға арналған тапсырыс мемлекеттік тапсырма болып табылады.".
3) 49-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 4-2) тармақшамен толықтырылсын:
"4-2) туристік жарна;".
2. 2007 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., 1, 1-құжат; № 20, 152-құжат; 2008 ж., № 21, 97-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 11-12, 55-құжат; № 18, 84-құжат; № 23, 100-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3, 7-құжаттар; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 16, 129-құжат; № 21, 161-құжат; 2012 ж., № 3, 27-құжат; № 8, 64-құжат; № 14, 92, 95-құжаттар; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 12, 57-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 10-құжат; № 7, 37-құжат; № 10, 52-құжат; № 12, 82-құжат; № 14, 84-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; № 24, 145-құжат; 2015 ж., № 8, 42-құжат; № 11, 57-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 115-құжат; № 22-I, 141-құжат; № 22-11, 144-құжат; № 22-V, 156-құжат; 2016 ж., № 1, 2-құжат; № 6, 45-құжат; № 7-II, 56, 57-құжаттар; № 8-ІІ, 71, 72-құжаттар; № 24, 124-құжат):
1) 1-бап мынадай мазмұндағы 59-5) тармақшамен толықтырылсын:
"59-5) жасыл технологиялардың сервистік операторы - Халықаралық жасыл технологиялар және инвестициялық жобалар орталығы, жасыл технологиялардың трансферін және оларды бейімдеуді ұйымдастыру, экологиялық және жасыл инвестицияларды, оның ішінде ұлттық даму институттарының, жергілікті бюджеттердің гранттары және (немесе) инвестициялары және басқа да ұйымдардың Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздері есебінен тартуға жәрдемдесу жөнінде кешенді қызметтер көрсететін, Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған заңды тұлға;";

"1. Государственным заданием является заказ юридическим лицам с участием государства в уставном капитале, организациям, входящим в группу Фонда национального благосостояния, Национальной палате предпринимателей Республики Казахстан и ее организациям, определяемым Правительством Республики Казахстан, Национальному олимпийскому комитету Республики Казахстан, автономному кластерному фонду, международному технологическому парку "Астана Хаб", международному центру зеленых технологий и инвестиционных проектов, автономным организациям образования и их организациям, определяемый Правительством Республики Казахстан, на оказание отдельных государственных услуг, реализацию бюджетных инвестиционных проектов и выполнение других задач, направленных на обеспечение социально-экономической стабильности и (или) социально-культурного развития государства.";
3) пункт 2 статьи 49 дополнить подпунктом 4-2) следующего содержания:
"4-2) туристский взнос;".
2. В Экологический кодекс Республики Казахстан от 9 января 2007 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 1, ст. 1; № 20, ст. 152; 2008 г., № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; 2009 г., № 11-12, ст. 55; № 18, ст. 84; № 23, ст. 100; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 5, ст. 23; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 2, 3, 7; № 5, ст. 43; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 16, ст. 129; № 21, ст. 161; 2012 г., № 3, ст. 27; № 8, ст. 64; № 14, ст. 92, 95; № 15, ст. 97; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 9, ст. 51; № 12, ст. 57; № 14, ст. 72, 75; 2014 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 10; № 7, ст. 37; № 10, ст. 52; № 12, ст. 82; № 14, ст. 84; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; № 24, ст. 145; 2015 г., № 8, ст. 42; № 11, ст. 57; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 115; № 22-I, ст. 141; № 22-II, ст. 144; № 22-V, ст. 156; 2016 г., № 1, ст. 2; № 6, ст. 45; № 7-II, ст. 56, 57; № 8-II, ст. 71, 72; № 24, ст. 124):
1) статью 1 дополнить подпунктом 59-5) следующего содержания:
"59-5) сервисный оператор зеленых технологий - Международный центр зеленых технологий и инвестиционных проектов, определенное Правительством Республики Казахстан юридическое лицо, оказывающее комплексные услуги по организации трансфера и адаптации зеленых технологий, содействию привлечения экологических и зеленых инвестиций, в том числе за счет грантов и (или) инвестиций национальных институтов развития, местных бюджетов и иных источников других организаций, не запрещенных законодательством Республики Казахстан;";

2) 16-бап мынадай мазмұндағы 4-3) және 4-4) тармақшалармен толықтырыл сын:
"4-3) жасыл технологиялардың сервистік операторын айқындайды;
4-4) технологияларды жасыл технологиялар ретінде тану тәртібін айқындайды;";
3) 10 тарау мынадай мазмұндағы 104-1-баппен толықтырылсын:
"104-1-бап. Жасыл технологиялар және жасыл инвестициялар
Жасыл технологиялар - ғылымның қазіргі заманғы жетістіктері негізінде жасалған, тұрақты дамудың экологиялық, экономикалық, әлеуметтік аспектілерін ескеретін өндірістің экологиялық қауіпсіз технологиялары, олар мына салаларды қамтиды және:
1) өндіріс - кәдеге жарату - жаңа өндіріс тұйық циклі бойынша уытты емес өнімдерді өндіруге;
2) технологияларда және тұтыну құрылымында инновациялар есебінен қалдықтарды барынша азайтуға;
3) жаңартылмайтын табиғи ресурстарды баламалы жаңартылатын шикізат пен қуат к-здеріне ауыстыруға;
4) биотехнологияларды егін шаруашылығына, мал шаруашылығына және ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өндеуге, ауыл шаруашылығы биопрепараттары өндірісіне өндіруге;
5) энергияны жаңартылатын энергия көздерінен өндіруге (күн энергиясы, жел энергиясы, гидро, геотермальды энергия, биомасса, сутек), атмосфераға зиянды шығарындылардың шығуын азайтуға, отынды пайдалану тиімділігін, сондай-ақ ғимараттар мен тұрмыстық аспаптардың энергия тиімділігін арттыруға;
6) қоршаған ортадан парниктік газдарды сіңіргіштік тиімділігі жоғары, климаттың өзгеру салдарын бәсеңдетуге бағытталған, орнықты жасыл екпелерді өсіруге;
7) өндіріс пен тұтыну қалдықтарын пайдаланып, кұрамында уыт пен канцерогендер жоқ құрылыс материалдарын өндіруге бағытталған.
2. Жасыл технологиялардың сервистік операторы технологияларды Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жасыл технология ретінде анықтау үшін мемлекеттік органдар мен олардың ведомстволық бағынысты ұйымдарының және өзге де ұйымдардың, оның ішінде шетелдік ұйымдардың мамандарын, консультанттар мен сарапшыларды тартады.
3. Жасыл технологиялар жобаларын енгізу және іске асыру үшін жасыл инвестициялар, оның ішінде ұлттық даму институттарының, жергілікті бюджеттердің гранттары және (немесе) инвестициялары және басқа да ұйымдардың Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздері есебінен тартылады.".
3. 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 20-II, 20-ІІІ, 112-құжат; 2016 ж., № 1, 4-құжат; № 6, 45-құжат; № 7-ІІ, 55-құжат; № 8-I, 62, 65-құжаттар; № 8-ІІ, 72-құжат; № 12, 87-құжат; № 23, 118-құжат; № 24, 124, 126-құжаттар; 2017 ж., № 9, 21-құжат);

2) статью 16 дополнить подпунктами 4-3) и 4-4) следующего содержания:
"4-3) определяет сервисного оператора зеленых технологий;
4-4) определяет порядок признания технологий в качестве зеленых технологий;";
3) главу 10 дополнить статьей 104-1 следующего содержания:
"Статья 104-1. Зеленые технологии и зеленые инвестиции
1. Зеленые технологии - это экологически безопасные технологии производства, созданные на основе современных достижений науки, учитывающие экологические, экономические, социальные аспекты устойчивого развития, которые охватывают следующие сферы и направлены на:
1) производство нетоксичных продуктов по замкнутому циклу: производство - утилизация - новое производство;
2) максимальное сокращение отходов за счет инноваций в технологиях и в структуре потребления;
3) замену невозобновляемых природных ресурсов на альтернативные возобновляемые источники сырья и энергии;
4) внедрение биотехнологий в земледелие, животноводство и переработку сельхозпродукции, производство сельхозбиопрепаратов;
5) производство энергии из возобновляемых источников энергии (солнечная энергия, энергия ветра, гидро, геотермальная энергия, биомасса, водород), снижение вредных выбросов в атмосферу, повышение эффективности использования топлива, а также энергоэффективности зданий и бытовых приборов;
6) выведение устойчивых зеленых насаждений, имеющих высокий поглотительный эффект парниковых газов из окружающей среды, направленный на смягчение последствий изменения климата;
7) производство строительных материалов, не содержащих токсичных и канцерогенных веществ, с использованием отходов производства и потребления.
2. Сервисный оператор зеленых технологий привлекает специалистов, консультантов и экспертов государственных органов и их подведомственных организаций, иных организаций, в том числе иностранных, для определения технологий в качестве зеленых технологий в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
3. Для внедрения и реализации проектов зеленых технологий привлекаются зеленые инвестиции, в том числе за счет грантов и (или) инвестиций национальных институтов развития, местных бюджетов и иных источников других организаций, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.".
3. В Предпринимательский кодекс Республики Казахстан от 29 октября 2015 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 20-II, 20-III, ст. 112; 2016 г., № 1, ст. 4; № 6, ст. 45; № 7-II, ст. 55; № 8-I, ст. 62, 65; № 8-II, ст. 72; № 12, ст. 87; № 23, ст. 118; № 24, ст. 124, 126; 2017 г., № 9, ст. 21):

1) 41-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"41-бап. Шаруа немесе фермер қожалығы немесе фермер аңшылық шаруашылығы ұғымы және нысандары";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Тұлғалардың дара кәсіпкерлікті жүзеге асыруы ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерді ауыл шаруашылығы өнімін өндіруге арналған, осы өнімді қайта өңдеумен және өткізумен тығыз байланысты еңбек бірлестігі, сондай-ақ орман қорындағы және жер қорындағы жеке меншікте жабайы жануарларды жасанды өсіруге мамандандырылған аңшылық шаруашылығы шаруа немесе фермер қожалығы немесе фермер аңшылық шаруашылығы деп танылады.";
1-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Фермер аңшылық шаруашылығы - бұл жануарларды жасанды өсіруге мамандандырылған жеке меншікте аңшылық мақсаттарда болатын аңшылық шаруашылығы.";
2-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Шаруа немесе фермер қожалығы немесе фермер аңшылық шаруашылығы:";
2) 42-бапта:
баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"42-бап. Шаруа және фермер қожалығының немесе фермер аңшылық шаруашылығының басшысы мен мүшелері";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Он сегіз жасқа толған, әрекетке қабілетті Қазақстан Республикасының азаматы оралман шаруа немесе фермер қожалығының немесе фермер аңшылық шаруашылығының басшысы бола алады.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Ортақ қожалықты бірлесіп жүргізетін ерлі-зайыптылар, жақын туыстар (ата-аналар (ата-ана), балалар, асырап алушылар, асырап алынғандар, ата-анасы бір және ата-анасы бөлек ағалы-інілер мен апалы-сіңлілер (аға-қарындастар), ата, әже, немерелер) және басқа да адамдар шаруа немесе фермер қожалығының немесе фермер аңшылық шаруашылығының мүшелері болып табылады:";
3) 43-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"43-бап. Шаруа немесе фермер қожалығының немесе фермер аңшылық шаруашылығының басшысы мен мүшелерінің құқықтары және міндеттері
1. Шаруа немесе фермер қожалығының немесе фермер аңшылық шаруашылығының басшысы:
1) жеке және заңды тұлғалармен қатынастарда шаруа немесе фермер қожалығының немесе фермер аңшылық шаруашылығының мүдделерін білдіруге;
2) Қазақстан Республикасының заңдарында тыйым салынбаған азаматтық-құқықтық мәмілелерді жүзеге асыруға;
3) ұзақ уақыт бойы болмаған жағдайда қожалық мүшелерінің біріне өзінің функцияларын орындауға уәкілеттік беруге;
4) шаруа немесе фермер қожалығы немесе фермер аңшылық шаруашылығы қызметінің негізгі бағыттарын айқындауға;

1) в статье 41:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 41. Понятие и формы крестьянского или фермерского хозяйства или фермерского охотничьего хозяйства";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Крестьянским или фермерским хозяйством или фермерским охотничьим хозяйством признаются трудовое объединение лиц, в котором осуществление индивидуального предпринимательства неразрывно связано с использованием земель сельскохозяйственного назначения для производства сельскохозяйственной продукции, переработкой и сбытом этой продукции, а также охотничье хозяйство, специализирующееся на искусственном разведении диких животных, находящихся в частной собственности, на землях лесного фонда и землях запаса.";
пункт 1 дополнить абзацем следующего содержания:
"Фермерское охотничье хозяйство - это охотничье хозяйство, специализирующееся на искусственном разведении животных, находящихся в частной собственности, в охотничьих целях.";
абзац первый пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2. Крестьянское или фермерское хозяйство или фермерское охотничье хозяйство могут выступать в формах:";
2) в статье 42:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 42. Глава и члены крестьянского или фермерского хозяйства или фермерского охотничьего хозяйства";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Главой крестьянского или фермерского хозяйства или фермерского охотничьего хозяйства могут быть дееспособный гражданин Республики Казахстан, оралман, достигший восемнадцати лет.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Членами крестьянского или фермерского хозяйства являются супруги, близкие родственники (родители (родитель), дети, усыновители (удочерители), усыновленные (удочеренные), полнородные и неполнородные братья и сестры, дедушки, бабушки, внуки) и другие лица, совместно ведущие общее хозяйство.";
3) статью 43 изложить в следующей редакции:
"Статья 43. Права и обязанности главы и членов крестьянского или фермерского хозяйства или фермерского охотничьего хозяйства
1. Глава крестьянского или фермерского хозяйства или фермерского охотничьего хозяйства вправе:
1) представлять интересы крестьянского или фермерского хозяйства или фермерского охотничьего хозяйства в отношениях с физическими и юридическими лицами;
2) осуществлять гражданско-правовые сделки, не запрещенные законами Республики Казахстан;
3) уполномочить кого-либо из членов хозяйства исполнять свои функции и случав длительного отсутствия;
4) определять основные направления деятельности крестьянского или фермерского хозяйства или фермерского охотничьего хозяйства;

5) ішкі қағидаларды, оларды қабылдау рәсімдерін және шаруа немесе фермер қожалығының немесе фермер аңшылық шаруашылығының ішкі қызметін реттейтін басқа да құжаттарды бекітуге;
6) шаруа немесе фермер қожалығының немесе фермер аңшылық шаруашылығының заңды тұлғалар құруға және олардың қызметіне қатысуы туралы мәселені шаруа немесе фермер қожалығы немесе фермер аңшылық шаруашылығы мүшелерінің жалпы жиналысының қарауына шығаруға;
7) осы Кодексте және Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқылы.
2. Шаруа немесе фермер қожалығының немесе фермер аңшылық шаруашылығының басшысы:
1) шаруа немесе фермер қожалығының немесе фермер аңшылық шаруашылығының есебі мен есептілігін жүргізуді ұйымдастыруға;
2) шаруа немесе фермер қожалығы немесе фермер аңшылық шаруашылығы мүшелері жалпы жиналысының Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін шешімдерін өз құзыреті шегінде орындауға;
3) шаруа немесе фермер қожалығының немесе фермер аңшылық шаруашылығының мүшелері үшін еңбек жағдайларын жасауға;
4) жалдамалы жұмыскерлерді жұмысқа қабылдаған кезде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес еңбек шарттарын жасасуы жұмыс беруші актілерін шығаруға;
5) осы Кодексте және Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де міндеттерді жүзеге асыруға міндетті.
3. Шаруа немесе фермер қожалығының немесе фермер аңшылық шаруашылығының мүшелері:
1) шаруа немесе фермер қожалығы немесе фермер аңшылық шаруашылығы мүшелерінің жалпы жиналысында айқындалатын тәртіппен шаруа немесе фермер қожалығынан немесе фермер аңшылық шаруашылығынан өз еркімен шығуға;
2) шаруа немесе фермер қожалығының немесе фермер аңшылық шаруашылығының қызметі туралы ақпарат алуға, оның ішінде осы қожалықтың бухгалтерлік есебінің, қаржылық есептілігінің деректерімен және басқа да құжаттамасымен танысуға;
3) шаруа немесе фермер қожалығы немесе фермер аңшылық шаруашылығы мүшелерінің жалпы жиналысына және (немесе) мемлекеттік органдарға басшының және басқа да мүшелердің құқыққа сыйымсыз әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағыммен жүгінуге;
4) өздерінің құқықтары мен заңды мүдделері бұзылған жағдайда, шаруа немесе фермер қожалығы немесе фермер аңшылық шаруашылығы басшысының және мүшелерінің жалпы жиналысының шешімдеріне сот тәртібімен шағым жасауға;
5) осы Кодексте және Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқылы.
4. Шаруа немесе фермер қожалығының немесе фермер аңшылық шаруашылығының мүшелері:

5) утверждать внутренние правила, процедуры их принятия и другие документы, регулирующие внутреннюю деятельность крестьянского или фермерского хозяйства или фермерского охотничьего хозяйства;
6) выносить на рассмотрение общего собрания членов крестьянского или фермерского хозяйства или фермерского охотничьего хозяйства вопрос об участии крестьянского или фермерского хозяйства или фермерского охотничьего хозяйства в создании и деятельности юридических лиц;
7) осуществлять иные права, предусмотренные настоящим Кодексом и законами Республики Казахстан.
2. Глава крестьянского или фермерского хозяйства или фермерского охотничьего хозяйства обязан:
1) организовывать ведение учета и отчетности крестьянского или фермерского хозяйства или фермерского охотничьего хозяйства;
2) выполнять в пределах своей компетенции решения общего собрания членов крестьянского или фермерского хозяйства или фермерского охотничьего хозяйства, не противоречащие законодательству Республики Казахстан;
3) создавать условия труда для членов крестьянского или фермерского хозяйства или фермерского охотничьего хозяйства;
4) при принятии наемных работников заключать трудовые договоры, издавать акты работодателя в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан;
5) осуществлять иные обязанности, предусмотренные настоящим Кодексом и законами Республики Казахстан.
3. Члены крестьянского или фермерского хозяйства или фермерского охотничьего хозяйства вправе:
1) добровольно выходить из крестьянского или фермерского хозяйства или фермерского охотничьего хозяйства в порядке, определяемом общим собранием членов крестьянского или фермерского хозяйства или фермерского охотничьего хозяйства;
2) получать информацию о деятельности крестьянского или фермерского хозяйства или фермерского охотничьего хозяйства, в том числе знакомиться с данными бухгалтерского учета, финансовой отчетности и другой документацией этого хозяйства;
3) обращаться к общему собранию членов крестьянского или фермерского хозяйства или фермерского охотничьего хозяйства и (или) в государственные органы с жалобами на неправомерные действия (бездействие) главы и других членов;
4) обжаловать в судебном порядке решения главы и общего собрания членов крестьянского или фермерского хозяйства или фермерского охотничьего хозяйства в случае нарушения их прав и законных интересов;
5) осуществлять иные права, предусмотренные настоящим Кодексом и законами Республики Казахстан.
4. Члены крестьянского или фермерского хозяйства или фермерского охотничьего хозяйства обязаны:

1) шаруа немесе фермер қожалығы немесе фермер аңшылық шаруашылығы мүшелері жалпы жиналысының шешімдерін орындауға;
2) шаруа немесе фермер қожалығы немесе фермер аңшылық шаруашылығы ішкі құжаттарының талаптарын сақтауға;
3) шаруа немесе фермер қожалығының немесе фермер аңшылық шаруашылығының басшысы ауысқан жағдайда, қожалықты тіркеген органдарға бұл туралы ортақ өтінішпен хабарлауға;
4) осы Кодексте және Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де міндеттерді жүзеге асыруға міндетті.";
4) 44-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"44-бап. Шаруа немесе фермер қожалығын немесе фермер аңшылық шаруашылығын құру ерекшеліктері";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Шаруа немесе фермер қожалығы немесе фермер аңшылық шаруашылығы ерікті негізде құрылады және жер учаскесіне құқық мемлекеттік тіркелген кезден бастап, ал Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларда, дара кәсіпкер ретінде тіркелгеннен кейін құрылған болып есептеледі.";
5) 45-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"45-бап. Шаруа немесе фермер қожалығы немесе фермер аңшылық шаруашылығы
1. Шаруа немесе фермер қожалығы немесе фермер аңшылық шаруашылығы Қазақстан Республикасындағы ауыл шаруашылығының тең құқылы өндірістік бірлігі болып табылады.
2. Шаруа немесе фермер қожалығы немесе фермер аңшылық шаруашылығы өз қызметінің бағытын, өндірісінің құрылымы мен көлемін дербес айқындайды, өнімді өсіреді, қайта өңдейді және өткізеді, сондай-ақ шаруашылық жүргізуге байланысты басқа да мәселелерді шешеді.
3. Шаруа немесе фермер қожалығы немесе фермер аңшылық шаруашылығы өз қызметін жүзеге асырған кезде:
1) банк шоттарын ашуға және өз ақшаларына билік етуге;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен және шарттарда мүлкін, жер учаскесін және жер пайдалану құқығын кепілге салып, кредиттер алуға;
3) Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңнамасына сәйкес жалға алынған және меншікті өндіріс құралдарын сондай-ақ ауыл шаруашылығы дақылдарының егісін (көшеттер), көпжылдық екпелерді, өндірілген өнімді, шикізатты, материалдарды жойылу немесе бүліну, жағдайынан сақтандыруды жүзеге асыруға;
4) ерікті негізде кооперативтерге, қоғамдарға және басқа да бірлестіктерге бірігуге, кооперативтік, шаруашылық серіктестіктерінің және басқа да ұйымдардың қызметіне қатысуға, сондай-ақ өз қалауы бойынша кез келген ұйымнан шығуға құқылы.";

1) выполнять решения общего собрания членов крестьянского или фермерского хозяйства или фермерского охотничьего хозяйства;
2) соблюдать требования внутренних документов крестьянского или фермерского хозяйства или фермерского охотничьего хозяйства;
3) в случае смены главы крестьянского или фермерского хозяйства или фермерского охотничьего хозяйства общим заявлением извещать об этом органы, зарегистрировавшие хозяйство;
4) осуществлять иные обязанности, предусмотренные настоящим Кодексом и законами Республики Казахстан.";
4) в статье 44:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 44. Особенности создания крестьянского или фермерского хозяйства или фермерского охотничьего хозяйства";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Крестьянское или фермерское хозяйство или фермерское охотничье хозяйство создаются на добровольных началах и считаются созданными с момента государственной регистрации права на земельный участок, а в случаях, установленных законами Республики Казахстан, после регистрации в качестве индивидуального предпринимателя.";
5) статью 45 изложить в следующей редакции:
"Статья 45. Крестьянское или фермерское хозяйство или фермерское охотничье хозяйство
1. Крестьянское или фермерское хозяйство или фермерское охотничье хозяйство являются равноправной производственной единицей сельского хозяйства в Республике Казахстан.
2. Крестьянское или фермерское хозяйство или фермерское охотничье хозяйство самостоятельно определяют направление своей деятельности, структуру и объемы производства, выращивают, перерабатывают и реализуют продукцию, а также решают другие вопросы, связанные с ведением хозяйства.
3. При осуществлении своей деятельности крестьянское или фермерское хозяйство или фермерское охотничье хозяйство вправе:
1) открывать банковские счета и распоряжаться своими деньгами;
2) получать кредиты под залог имущества, земельного участка и права землепользования в порядке и на условиях, установленных законодательством Республики Казахстан;
3) осуществлять страхование арендуемых и собственных средств производства, а также посевов (посадок) сельскохозяйственных культур, многолетних насаждений, произведенной продукции, сырья, материалов на случаи гибели или повреждения в соответствии с законодательством Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности;
4) на добровольных началах объединяться в кооперативы, общества и другие объединения, участвовать в деятельности кооперативных, хозяйственных товариществ и других организаций, а также по своему усмотрению выйти из любой организации.";

6) 46-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"46-бап. Шаруа немесе фермер қожалығының немесе фермер аңшылық шаруашылығының меншігі
1. Шаруа қожалығының мүлкі, егер оның мүшелерінің арасындағы шартта өзгеше белгіленбесе, оларға бірлескен меншік құқығымен тиесілі болады.
Бірлескен қызмет туралы шарт негізінде жай серіктестік нысанында ұйымдастырылған фермер қожалығының мүлкі оның мүшелеріне ортақ үлестік меншік құқығымен тиесілі болады.
Жеке кәсіпкерлікке негізделген фермер қожалығының мүлкі оған жеке меншік құқығымен тиесілі болады.
2. Шаруа немесе фермер қожалығы немесе фермер аңшылық шаруашылығы мүшелерінің меншігінде жер учаскелері, жер учаскесіндегі екпелер, оның ішінде жеке орман қорының екпелері, еріксіз және (немесе жартылай ерікті жағдайларда өсірілген және ұсталатын жабайы жануарлар шаруашылыққа арналған және өзге де құрылыстар, мелиоративтік және басқа да құрылысжайлар, өнім беретін және жұмысқа жегілетін мал, құс, ауыл шаруашылығына арналған және өзге де техника мен жабдық, көлік құралдары, құрал-сайман және шаруа немесе фермер қожалығының немесе фермер аңшылық шаруашылығының мүшелері берген және (немесе) қожалық үшін оның мүшелерінің ортақ қаражатына сатып алынған басқа да мүлік болуы мүмкін.
3. Шаруа немесе фермер қожалығы немесе фермер аңшылық шаруашылығы қызметінің нәтижесінде алынған жемістер, өнім және кірістер шаруа немесе фермер қожалығы немесе фермер аңшылық шаруашылығы мүшелерінің ортақ бірлескен немесе ортақ үлестік мүлкі болып табылады және олардың арасындағы келісім бойынша пайдаланылады.
4. Шаруа немесе фермер қожалығы немесе фермер аңшылық шаруашылығы мүшелерінің мүліктік қатынастары Қазақстан Республикасының азаматтық және жер заңнамасының тиісті нормаларымен реттеледі.
5. Шаруа немесе фермер қожалығының немесе фермер аңшылық шаруашылығының мүлкі және жер учаскесіне құқығы Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген тәртіппен мұраға қалдырылады.";
7) 47-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"47-бап. Шаруа немесе фермер қожалығы немесе фермер аңшылық шаруашылығын жүргізу үшін жер учаскесін беру
Шаруа немесе фермер қожалығы немесе фермер аңшылық шаруашылығын жүргізу үшін жер учаскесін беру және пайдалану шарттары, тәртібі Қазақстан Республикасының Жер кодексінде белгіленеді.";
8) 48-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"48-бап. Шаруа немесе фермер қожалығы немесе фермер аңшылық шаруашылығы қызметінің шарттары

6) статью 46 изложить в следующей редакции:
"Статья 46. Собственность крестьянского или фермерского хозяйства или фермерского охотничьего хозяйства
1. Имущество крестьянского хозяйства принадлежит его членам на праве совместной собственности, если договором между ними не установлено иное.
Имущество фермерского хозяйства, организованного в форме простого товарищества на основе договора о совместной деятельности, принадлежит его членам на праве общей долевой собственности.
Имущество фермерского хозяйства, основанного на личном предпринимательстве, принадлежит ему на праве частной собственности.
2. В собственности членов крестьянского или фермерского хозяйства или фермерского охотничьего хозяйства могут находиться земельные участки, насаждения на земельном участке, в том числе насаждения частного лесного фонда, дикие животные, разведенные и содержащиеся в неволе и (или) полувольных условиях, хозяйственные и иные постройки, мелиоративные и другие сооружения, продуктивный и рабочий скот, птица, сельскохозяйственная и иная техника и оборудование, транспортные средства, инвентарь и другое имущество, переданные членами крестьянского или фермерского хозяйства или фермерского охотничьего хозяйства и (или) приобретенные для хозяйства на общие средства его членов.
3. Плоды, продукция и доходы, полученные в результате деятельности крестьянского или фермерского хозяйства или фермерского охотничьего хозяйства, являются общим совместным или общим долевым имуществом членов крестьянского или фермерского хозяйства или фермерского охотничьего хозяйства и используются по соглашению между ними.
4. Имущественные отношения членов крестьянского или фермерского хозяйства или фермерского охотничьего хозяйства регулируются соответствующими нормами гражданского и земельного законодательства Республики Казахстан.
5. Имущество и право на земельный участок крестьянского или фермерского хозяйства или фермерского охотничьего хозяйства наследуются в порядке, предусмотренном законами Республики Казахстан.";
7) статью 47 изложить в следующей редакции:
"Статья 47. Предоставление земельного участка для ведения крестьянского или фермерского хозяйства или фермерского охотничьего хозяйства
Условия, порядок предоставления и использования земельного участка для ведения крестьянского или фермерского хозяйства или фермерского охотничьего хозяйства устанавливаются Земельным кодексом Республики Казахстан.";
8) статью 48 изложить в следующей редакции:
"Статья 48. Условия деятельности крестьянского или фермерского хозяйство или фермерского охотничьего хозяйства

1. Шаруа немесе фермер қожалығы немесе фермер аңшылық шаруашылығы өз шығыстарын алатын кірісінің есебінен жабады.
2. Шаруа немесе фермер қожалығы немесе фермер аңшылық шаруашылығының өндірістік, коммерциялық және өзге де қатынастары шарттық негізде жүзеге асырылады.
3. Шаруа немесе фермер қожалығы шаруашылығындағы жұмыстарды орындауға еңбек шарты бойынша жұмыс істейтін азаматтар тартылуы мүмкін.
4. Шаруа немесе фермер қожалығында жалдау туралы шарт жасасу тәртібі Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында айқындалады.
5. Шаруа немесе фермер қожалығы немесе фермер аңшылық шаруашылығының мүшелері және қожалықта еңбек шарты бойынша жұмыс істейтін азаматтар Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген барлық құқықтарды пайдаланады.
6. Шаруа және фермер қожалықтарының немесе фермер аңшылық шаруашылықтарының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік және зейнетақымен қамсыздандыру, әлеуметтік сақтандыру жүйесін пайдалануға құқығы бар.";
9) 49-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"49-бап. Шаруа немесе фермер қожалығы немесе фермер аңшылық шаруашылығының қызметін тоқтату
1. Егер қожалықтың қызметін жалғастыруды қалайтын қожалықтың бірде-бір мүшесі, мұрагер немесе басқа адам қалмаса, сондай-ақ банкрот болған және жер учаскесінде жеке меншік құқығы немесе жер пайдалану құқығы тоқтатылған жағдайларда шаруа немесе фермер қожалығы немесе фермер аңшылық шаруашылығының қызметі тоқтатылады.
2. Шаруа немесе фермер қожалығы немесе фермер аңшылық шаруашылығының қызметі тоқтатылған кезде бірлескен меншікке қатысушылар арасында ортақ мүлікті бөлу, сондай-ақ олардың біреуіне үлес бөліп беру ортақ мүлік құқығындағы әрбір қатысушылардың үлесі алдын ала айқындалған жағдайда жүзеге асырылуы мүмкін.
3. Үлестік меншіктегі мүлік қатысушылар арасындағы келісім бойынша өздерінің арасында бөлінуі мүмкін.
4. Шаруа немесе фермер қожалығы немесе фермер аңшылық шаруашылығының қызметі тоқтатылған кезде мүлікті, жер учаскесін және жер пайдалану құқығын бөлудің шарттары мен тәртібі Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында реттеледі.";
10) 92-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
"8) туристік қызмет.";
11) 281-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"281-бап. Инвестицияларды мемлекеттік қолдаудың мақсаты
1. Инвестицияларды мемлекеттік қолдаудың мақсаты экономиканы дамыту үшін қолайлы инвестициялық ахуал жасау және заманауи технологияларды қолдана отырып, жаңа объектілерді құруға, жұмыс істеп тұрған объектілерді кеңейту мен жаңартуға инвестицияларды ынталандыру қазақстандық кадрлардың біліктілігін арттыру, сондай-ақ қоршаған ортаны қорғау болып табылады.

1. Крестьянское или фермерское хозяйство или фермерское охотничье хозяйство покрывают свои расходы за счет получаемого дохода.
2. Производственные, коммерческие и иные отношения крестьянского или фермерского хозяйства или фермерского охотничьего хозяйства осуществляются на договорной основе.
3. К выполнению работ в крестьянском или фермерском хозяйстве могут привлекаться граждане, работающие по трудовому договору.
4. Порядок заключения договора о найме в крестьянском или фермерском хозяйстве определяется трудовым законодательством Республики Казахстан.
5. Члены крестьянского или фермерского хозяйства или фермерского охотничьего хозяйства и граждане, работающие в хозяйстве по трудовому договору, пользуются всеми правами, предусмотренными законами Республики Казахстан.
6. Крестьянские и фермерские хозяйства или фермерские охотничьи хозяйства имеют право пользоваться системой социального и пенсионного обеспечения, социального страхования в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
9) статью 49 изложить в следующей редакции:
"Статья 49. Прекращение деятельности крестьянского или фермерского хозяйства или фермерского охотничьего хозяйства
1. Деятельность крестьянского или фермерского хозяйства или фермерского охотничьего хозяйства прекращается, если не остается ни одного члена хозяйства, наследника или другого лица, желающего продолжить деятельность хозяйства, а также в случаях банкротства и прекращения права частной собственности на земельный участок или права землепользования.
2. При прекращении деятельности крестьянского или фермерского хозяйства или фермерского охотничьего хозяйства раздел общего имущества между участниками совместной собственности, а также выдел доли одного из них могут быть осуществлены при условии предварительного определения доли каждого из участников в праве на общее имущество.
3. Имущество, находящееся в долевой собственности, может быть разделено между его участниками по соглашению между ними.
4. Условия и порядок раздела имущества, земельного участка и права землепользования при прекращении деятельности крестьянского или фермерского хозяйства или фермерского охотничьего хозяйства регулируются гражданским законодательством Республики Казахстан.";
10) пункт 1 статьи 92 дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
"8) туристская деятельность.";
11) статью 281 изложить в следующей редакции:
"Статья 281. Цель государственной поддержки инвестиций
1. Целями государственной поддержки инвестиций являются создание благоприятного инвестиционного климата для развития экономики и стимулирование инвестиций в создание новых, расширение и обновление действующих объектов с применением современных технологий, повышение квалификации казахстанских кадров, а также охрана окружающей среды.

2. Инвестицияларды мемлекеттік қолдау инвестициялық преференциялар беру болып табылады.
Қатты пайдалы қазбаларды қайта өндеу туралы келісім бойынша инвестициялық преференциялардың түрлері, шарттары және оларды беру тәртібі "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде айқындалады.";
12) 284-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"284-бап. Инвестициялық жоба
Инвестициялық жоба мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын, оның ішінде концессиялық жобаны іске асыру барысында құрылған, кеңейтілген және (немесе) жаңартылған объектілерді қоса алғанда, жаңа объектілер құруға жұмыс істеп тұрғандарын кеңейтуге және (немесе) жаңартуға инвестициялар көздейтін іс-шаралар кешенін білдіреді.
Инвестициялық басым жоба деп:
жаңа объектілерді құру бойынша, заңды тұлғаның жаңа объектілердің құрылысына республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және инвестициялық преференцияларды беруге арналған өтінім берілген күш қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің екі миллион еселенген мөлшерінен кем емес мөлшердегі инвестицияларды жүзеге асыруын көздейтін;
жұмыс істеп тұрған объектілерді кеңейту және (немесе) жаңарту бойынша, заңды тұлғаның негізгі құралдарды өзгертуге, оның ішінде жұмыс істеп тұрған объектілерді жаңартуға (реновациялау, реконструкциялау, жаңғырту) республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және инвестициялық преференцияларды беруге арналған өтінім берілген күні қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің бес миллион еселенген мөлшерінен кем емес мөлшердегі инвестицияларды жүзеге асыруын көздейтін;
басым туристік аумақтарда туристік қызмет объектілерін құру бойынша, заңды тұлғаның республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және инвестициялық преференцияларды беруге арналған өтінім берілген күні қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің екі жүз мың еселенген мөлшерінен кем емес мөлшердегі инвестицияларды жүзеге асыруын көздейтін инвестициялық жоба түсініледі.
Заңды тұлға жаңа объектілерді құру немесе жұмыс істеп тұрған объектілерді кеңейту және (немесе) жаңарту бойынша инвестициялық басым жобаны тізбесін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін белгілі бір басым қызмет түрлері бойынша жүзеге асырады.
Арнайы инвестициялық жоба деп арнайы экономикалық аймаққа қатысушы немесе Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес еркін қойманы иеленуші ретінде тіркелген Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы іске асырған және (немесе) іске асыратын инвестициялық жоба не моторлы көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісім жасасқан Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы іске асырған инвестициялық жоба түсініледі.";

2. Государственная поддержка инвестиций заключается в предоставлении инвестиционных преференций.
Виды, условия и порядок предоставления инвестиционных преференций по соглашениям о переработке твердых полезных ископаемых определяются Кодексом Республики Казахстан "О недрах и недропользовании".";
12) статью 284 изложить в следующей редакции:
"Статья 284. Инвестиционный проект
Инвестиционный проект представляет собой комплекс мероприятий, предусматривающих инвестиции в создание новых, расширение и (или) обновление действующих объектов, включая объекты, созданные, расширенные и (или) обновленные в ходе реализации проекта государственно-частного партнерства, в том числе концессионного проекта.
Под инвестиционным приоритетным проектом понимается инвестиционный проект:
по созданию новых объектов, предусматривающий осуществление юридическим лицом инвестиций в строительство новых объектов, в размере не менее двухмиллионнократного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на дату подачи заявки на предоставление инвестиционных преференций;
по расширению и (или) обновлению действующих объектов, предусматривающий осуществление юридическим лицом инвестиций в размере не менее пятимиллионнократного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на дату подачи заявки на предоставление инвестиционных преференций в изменение основных средств, в том числе обновление (реновация, реконструкция, модернизация) действующих объектов;
по созданию на приоритетных туристских территориях объектов туристской деятельности, предусматривающий осуществление юридическим лицом инвестиций в размере не менее двухсоттысячакратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на дату подачи заявки на предоставление инвестиционных преференций.
Инвестиционный приоритетный проект по созданию новых объектов или расширению и (или) обновлению действующих объектов осуществляется юридическим лицом по определенным приоритетным видам деятельности, перечень которых утверждается Правительством Республики Казахстан.
Под специальным инвестиционным проектом понимаются инвестиционный проект, реализованный и (или) реализуемый юридическим лицом Республики Казахстан, зарегистрированным в качестве участника специальной экономической зоны или владельца свободного склада в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан, либо проект, реализованный юридическим лицом Республики Казахстан, заключившим соглашение о промышленной сборке моторных транспортных средств.";

13) 292-баптың 7) тармақшасындағы "көшірмелері болған кезде инвестициялар жөніндегі уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша қабылданады және тіркеледі." деген сөздер "көшірмелері;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
"8) басым туристік аумақта басым инвестициялық жобаның іске асырылуын растайтын туристік қызмет саласындағы уәкілетті органның хаты болған кезде инвестициялар жөніндегі уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша қабылданады және тіркеледі.".
4. 2017 жылғы 25 желтоқсандағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2017 ж., № 22-I, 22-ІІ, 107-бап; 2018 ж., № 10, 32-бап; № 11, 37-бап; № 13, 41-бап; № 14, 42, 44-баптар; № 15, 50-бап; № 19, 62-бап; 2019 жылғы 10 қаңтарда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жарнама мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 8 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 49-тарау мынадай мазмұндағы 436-1-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
"436-1-бап. Еуразиялық экономикалық одақтың кеден аумағы шегінен тыс жерге тауарларды әкету кезінде жеке тұлғалар - шет мемлекеттердің азаматтарына қосылған құн салығы сомасын өтеудің тәртібі мен шарттары (Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумақтары арқылы тауарларды әкетуді қоспағанда)";
2) 26-бап мынадай мазмұндағы 25-тармақпен толықтырылсын:
"25. "Такс фри" жүйесінің операторы қосылған құн салығы өтемақысын уәкілетті орган белгілеген тәртіппен, мерзімдерде және нысан бойынша алған жеке тұлғалар - шет мемлекеттердің азаматтарына қатысты "такс фри" декларациясында қамтылған мәліметтерді мемлекеттік кірістер органдарына ұсынуға міндетті.";
3) 194-бап мынадай мазмұндағы 9-тармақпен толықтырылсын:
"9. "Такс фри" жүйесіндегі сауда қызметінің субъектісі жеке тұлғалар шет мемлекеттердің азаматтарына тауарларды өткізу бойынша айналымның жеке салық есептілігін жүргізуге міндетті, ол бойынша "такс фри" жүйесінде қосылған құн салығының сомаларын өтеуді жүзеге асырады.";
4) 257-баптың 1-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Шегерімге, оның ішінде жұмыс берушінің жұмыскерді Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жұмыс берушінің қызметіне байланысты мамандық бойынша оқытуға, біліктілігін арттыруға немесе қайта даярлауға бағытталған шығыстар түріндегі жұмыстардың кірісі де жатады Қазақстан Республикасының аумағында көрсетілген, 100 АЕК-тен көп емес туристік қызметтерге жұмыскерлер шығындарының өтеміне бағытталып шығыстар түріндегі жұмыскердің кірісі жатады.";

13) пункт 1 статьи 292 дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
"8) письмо уполномоченного органа в области туристской деятельности, подтверждающее реализацию инвестиционного приоритетного проекта на приоритетной туристской территории.".
4. В Кодекс Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2017 г., № 22-I, 22-II,ст. 107; 2018 г., № 10, ст. 32; № 11, ст. 37; № 13, ст. 41; № 14, ст. 42, 44; № 15, ст. 50; № 19, ст. 62; Закон Республики Казахстан от 8 января 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам рекламы", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 10 января 2019 года):
1) главу 49 оглавления дополнить заголовком статьи 436-1 следующего содержания:
"Статья 436-1. Порядок и условия компенсации суммы налога на добавленную стоимость физическим лицам - гражданам иностранных государств при вывозе товаров за пределы таможенной территории Евразийского экономического союза (за исключением вывоза товаров через территории государств - членов Евразийского экономического союза)";
2) статью 26 дополнить пунктом 25 следующего содержания:
"25. Оператор системы "такс фри" обязан представлять в органы государственных доходов сведения, содержащиеся в декларации "такс фри", относительно физических лиц - граждан иностранных государств, получивших компенсацию налога на добавленную стоимость, в порядке, сроки и по форме, которые установлены уполномоченным органом.";
3) статью 194 дополнить пунктом 9 следующего содержания:
"9. Субъект торговой деятельности в системе "такс фри" обязан вести раздельный налоговый учет оборотов по реализации товаров физическому лицу-гражданину иностранного государства, по которым осуществляется компенсация суммы налога на добавленную стоимость в системе "такс фри";
4) часть вторую пункта 1 статьи 257 изложить в следующей редакции:
"Вычету подлежит, в том числе доход работника в виде расходов работодателя, направленных в соответствии с законодательством Республики Казахстан на обучение, повышение квалификации или переподготовку работника по специальности, связанной с деятельностью работодателя. Компенсация затрат работников на туристские услуги, оказанные на территории Республики Казахстан, подлежит вычету, но не более 100 МРП.";

5) 394-баптық бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы 47) тармақшамен толықтырылсын:
"47) осы Кодекстің 436-1-бабына сәйкес қосылған құн салығы сомасының өтемақысы бойынша "такс фри" жүйесі операторының көрсетілетін қызметтерін өткізу бойынша айналымдар қосылған құн салығынан босатылады.";
6) 404-бап мынадай мазмұндағы 9-тармақпен толықтырылсын:
"9. "Такс фри" жүйесіндегі сауда қызметінің субъектісі осы Кодекстің 436-1-бабына сәйкес "такс фри" жүйелерінің операторына қосылған құн салығының сомасын өтеген кезде "такс фри" жүйесінің операторы берген тізілім негізінде жеке тұлғалар - шет мемлекеттердің азаматтарына және осындай өтемақы фактісін растайтын құжаттардың көшірмелері "такс фри жүйелерінің операторымен өтейтін қосылған құн салығы сомасының мөлшерінде есепке алу жатқызылатын қосылған құн салығының сомасын ұлғайтуды жүргізеді.
Есепке жатқызылатын қосымша құн салығының сомасын ұлғайту "такс фри" жүйелерінің операторына қосылған құн салығының сомасы төленетін сол салық кезеңінде жүргізіледі.";
7) 49-тарау мынадай мазмұндағы 436-1-баппен толықтырылсын:
"436-1-бап. Еуразиялық экономикалық одақтың кеден аумағы шегінен тыс жерге тауарларды әкету кезінде жеке тұлғалар - шет мемлекеттердің азаматтарына қосылған құн салығы сомасын өтеудің тәртібі мен шарттары (Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумақтары арқылы тауарларды әкетуді қоспағанда)
1. Осы Кодекстің мақсаттарында мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) "такс фри" жүйесі - осы Кодексте айқындалған, Еуразиялық экономикалық одақтың кеден аумағынан тыс жерге тауарларды әкету кезінде жеке тұлғалар - шет мемлекеттердің азаматтарына қосылған құн салығы сомасын өтеуді жүзеге асыруды қамтамасыз ететін субъектілер арасындағы құқықтық қатынастар жиынтығы;
2) "такс фри" жүйесіндегі сауда орны - тауарларды жайғастырып қою, көрсету, сатып алушыларға қызмет көрсету және тауарларды сату кезінде сатып алушылармен ақшалай есеп айырысуды жүргізуге арналған және сол үшін пайдаланылатын жабдықпен жабдықталған, Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен қағидаларға сай іріктеу өлшемшарттарына сәйкес келетін тұрақты сауда объектісі аумағында орналасқан орын;
3) "такс фри" жүйесіндегі сауда қызметінің субъектісі "такс фри" жүйесіндегі сауда орнын жалға алушы болып табылатын жеке кәсіпкерлік субъектісі;
4) "такс фри" жүйесінің операторы - Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған, Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен тізбеге енгізілген тұрақты сауда объектісінің (объектілерінің) меншік иесімен (иелерімен) шарт жасасқан, "такс фри" жүйесінің жұмыс істеуін қамтамасыз ететін ұйым.

5) часть первую статьи 394 дополнить подпунктом 47) следующего содержания:
"47) услуг оператора системы "такс фри" по компенсации суммы налога на добавленную стоимость в соответствии со статьей 436-1 настоящего Кодекса.".
6) статью 404 дополнить пунктом 9 следующего содержания:
"9. Субъект торговой деятельности в системе "такс фри" при компенсации суммы налога на добавленную стоимость оператору системы "такс фри" в соответствии со статьей 436-1 настоящего Кодекса производит увеличение суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет в размере суммы налога на добавленную стоимость, компенсированного оператором системы "такс фри" физическому лицу - гражданину иностранного государства на основании представленного оператором системы "такс фри" реестра и копий документов, подтверждающих факт такой компенсации.
Увеличение суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, производится в том налоговом периоде, в котором выплачена сумма налога на добавленную стоимость оператору системы "такс фри".";
7) главу 49 дополнить статьей 436-1 следующего содержания:
"Статья 436-1. Порядок и условия компенсации суммы налога на добавленную стоимость физическим лицам - гражданам иностранных государств при вывозе товаров за пределы таможенной территории Евразийского экономического союза (за исключением вывоза товаров через территории государств - членов Евразийского экономического союза)
1. В целях настоящего Кодекса используются следующие основные понятия:
1) система "такс фри" - совокупность правоотношений между субъектами, определенными настоящим Кодексом, обеспечивающих компенсацию суммы налога на добавленную стоимость физическим лицам - гражданам иностранных государств при вывозе товаров за пределы таможенной территории Евразийского экономического союза;
2) торговое место в системе "такс фри" - место, оснащенное оборудованием, предназначенным и используемым для выкладки, демонстрации товаров, обслуживания покупателей и проведения денежных расчетов с покупателями при продаже товаров, расположенное на территории стационарного торгового объекта, соответствующего критериям отбора согласно правилам, утвержденным Правительством Республики Казахстан;
3) субъект торговой деятельности в системе "такс фри" - субъект частного предпринимательства, являющийся арендатором торгового места в системе "такс фри";
4) оператор системы "такс фри" - организация, определенная Правительством Республики Казахстан, заключившая договор с собственником (собственниками) стационарного (стационарных) торгового (торговых) объекта (объектов), включенного (включенных) в перечень, утвержденный Правительством Республики Казахстан, обеспечивающая функционирование системы "такс фри".

2. Жеке тұлға - шет мемлекеттің азаматы "такс фри" жүйесіндегі сауда қызметі субъектілерінен өзі сатып алған және өткізу кезінде қосылған құн салығы есептелген тауарларды әкету кезінде уәкілетті орган бекіткен қағидаларға сәйкес ақша қаражатын төлеу түріндегі тауар бағасы құрамында осы жеке тұлға төлеген қосылған құн салығы сомасының өтелуіне құқығы бар.
3. "Такс фри" жүйесінің операторы бір мезгілде мына талаптар сақталған кезде:
жеке тұлға шет мемлекеттің уәкілетті органы берген паспортты көрсетсе және ол бойынша аталған тұлға Қазақстан Республикасының аумағына кірсе;
мұндай шет мемлекет Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекет болып табылмаса;
жеке тұлға Еуразиялық экономикалық одақтың кеден аумағынан тыс жерге өзі сатып алған тауарларды тізбесін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункттері арқылы әкетуді (Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің аумағы арқылы тауарларды әкетуді қоспағанда) жүзеге асырса жеке тұлға - шет мемлекеттің азаматына қосылған құн салығы сомасын өтейді.
Оператор жеке тұлға - шет мемлекеттің азаматына қосылған құн салығының сомасын өтеуді қолма-қол немесе қолма-қол ақшасыз нысанда мынадай тәсілмен:
кеден қызметі органдарының белгісі бар "такс фри" декларациясын бақылау-кассалық машинаның чегін, паспортты, жол жүру құжатын немесе электрондық жол жүру құжатын ұсынған кезде әуежайлар аумағында орналасқан "такс фри" пункттерінде қолма-қол ақша қаражатын беру арқылы;
кеден қызметі органдарының белгісі бар "такс фри" декларациясын, бақылау-кассалық машинаның чегін және паспорттың көшірмелерін пошта арқылы немесе "такс фри" арнайы жәшігі арқылы жіберген кезде банктік шот (картаға) ақша қаражатын аудару арқылы жүзеге асырады.
4. Жеке тұлға - шет мемлекеттің азаматы тауарларды сатып алу кезінде бұрын төлеген қосылған құн салығы сомасын осы тұлғаға өтеу мақсатында, сауда қызметінің субъектілері қосылған құн салығының өтемақысын алған Жеке тұлға - шет мемлекеттің азаматы бойынша өзі жасаған тізілім негізінде операторға қосылған құн салығы сомасын өтейді.
Жеке тұлға - шет мемлекеттің азаматына өтелетін қосылған құн салығының сомасы "такс фри" жүйесіндегі сауда қызметі субъектісі осы жем тұлғаға тауарларды өткізу кезінде есептеген, "такс фри" жүйесі операторының көрсетілген қызметтерінің құнына азайтылған қосылған құн салығы сомасы ретінде айқындалады. Мөлшерін туристік қызмет саласында мемлекеттік басқару функциясын жүзеге асыратын мемлекеттік орталық атқарушы орган бекітетін қосылған құн салығы сомасын өтеу бойынша көрсетілетін қызметтер құны "такс фри" жүйесі операторының көрсететін қызметтерін өткізу бойынша айналым болып табылады.

2. Физическое лицо - гражданин иностранного государства при вывозе товаров, которые приобретены им у субъектов торговой деятельности в системе "такс фри" и при реализации которых был исчислен налог на добавленную стоимость, имеет право на компенсацию суммы налога на добавленную стоимость, уплаченной таким физическим лицом в составе цены товара в виде выплаты денежных средств в соответствии с правилами, утвержденными уполномоченным органом.
3. Компенсация суммы налога на добавленную стоимость производится оператором системы "такс фри" физическому лицу - гражданину иностранного государства при соблюдении одновременно следующих условий:
физическим лицом предъявлен паспорт, который выдан уполномоченным органом иностранного государства и по которому указанное лицо въехало на территорию Республики Казахстан;
такое иностранное государство не является государством - членом Евразийского экономического союза;
физическим лицом осуществлен вывоз приобретенных им товаров за пределы таможенной территории Евразийского экономического союза (за исключением вывоза товаров через территории государств - членов Евразийского экономического союза) через пункты пропуска через Государственную границу Республики Казахстан, перечень которых определяется Правительством Республики Казахстан.
Оператор осуществляет компенсацию суммы налога на добавленную стоимость физическому лицу - гражданину иностранного государства в наличной или безналичной форме следующим способом:
путем выдачи наличных денежных средств в пунктах "такс фри", расположенных на территории аэропортов, при предъявлении деклараций "такс фри" с отметкой органов таможенной службы, чека контрольно-кассовой машины, паспорта, проездного документа или электронного проездного документа;
путем перевода денежных средств на банковский счет (карту) при направлении деклараций "такс фри" с отметкой органов таможенной службы, чека контрольно-кассовой машины и копии паспорта по почте или через специальный ящик "такс фри".
4. В целях компенсации суммы налога на добавленную стоимость физическому лицу - гражданину иностранного государства ранее уплаченной таким лицом при приобретении товаров, субъекты торговой деятельности производят компенсацию суммы налога на добавленную стоимость оператору на основании составленного им реестра по физическим лицам-гражданам иностранного государства, получившим компенсацию налога на добавленную стоимость.
Сумма налога на добавленную стоимость, компенсируемая физическому лицу - гражданину иностранного государства, определяется как сумма налога на добавленную стоимость, исчисленная субъектом торговой деятельности в системе "такс фри", при реализации товаров такому физическому лицу, уменьшенная на стоимость услуги оператора системы "такс фри". Оборотом по реализации услуг оператора системы "такс фри" является стоимость услуг по компенсации суммы налога на добавленную стоимость, размер которой утверждается государственным центральным исполнительным органом, осуществляющим функции государственного управления в области туристической деятельности.

5. Сауда қызметінің субъектісі тауарларды күнтізбелік бір күн ішінде қосылған құн салығын есепке алғанда, республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының басында қолданыста болған кемінде 20 айлық есептік көрсеткіш сомасына өткізген кезде жеке тұлға - шет мемлекеттің азаматына бақылау-кассалық машинаның чегін, электрондық шот-фактураны және "такс фри" декларациясын ресімдейді. "Такс фри декларациясы қолданылу орнының мекенжайы "такс фри" жүйесіндегі сауда орнының мекенжайына сәйкес келетін бақылау-кассалық машинаның күнтізбелік бір күн ішінде берілген бір немесе бірнеше кассалық чектері негізінде ресімделеді.
Такс фри декларациясы еркін нысанда жасалады және мынадай мәліметтерді:
1) "такс фри" декларациясының реттік нөмірін және жасалу күнін;
2) "такс фри" жүйесіндегі сауда қызметі субъектісі жеке тұлға - шет мемлекеттің азаматы берген бақылау-кассалық чектің реттік нөмірі мен күнін;
3) "такс фри" жүйесіндегі сауда қызметі субъектісінің немесе оның оқшауланған бөлімшесінің (ұйым оқшауланған бөлімше арқылы бөлшек сауда қызметін жүзеге асырған жағдайда) атауын, сәйкестендіру нөмірін, мекенжайын;
4) жеке тұлға - шет мемлекеттің азаматының латын әліпбиінің әріптерімен (паспорттық деректерге сәйкес) жазылған тегін, атын, әкесінің атын (ол болған кезде);
5) жеке тұлға - шет мемлекеттің азаматы паспортының нөмірін;
6) жеке тұлға - шет мемлекеттің азаматына уәкілетті орган паспорт берген шет мемлекеттің латын әліпбиінің әріптерімен (паспорттық деректерге сәйкес) жазылған атауын;
7) өткізілген тауарлардың атауын және өлшем бірлігін;
8) өткізілген тауарлардың санын (көлемін) (тауардың әрбір атауы бойынша);
9) "такс фри" жүйесіндегі сауда субъектісі өткізілген тауарлар бойынша есептеген қосылған құн салығының сомасын;
10) қосылған құн салығы сомасын есепке алғанда өткізілген тауарлардың құнын (тауардың әрбір атауы бойынша);
11) оқитын құрылғыларды қолдана отырып "такс фри" декларациясының нөмірін сәйкестендіруді жүзеге асыруға мүмкіндік беретін штрих кодты қамтиды.
6. Қосылған күн салығы сомасын өтеу осы Кодекстің 462-бабына сәйкес акцизделетін деп танылған тауарларды жеке тұлға - шет мемлекеттің азаматы сатып алған кезде жүргізілмейді. Қазақстан Республикасының Үкіметі сатып алу кезінде Жеке тұлға - шет мемлекеттің азаматына осы баптың негізінде қосылған құн салығы сомасын өтеу жүргізілмейтін өзге де тауарлар тізбесін айқындауға құқылы.

5. Субъект торговой деятельности при реализации товаров в течение одного календарного дня на сумму не менее 20 месячных расчетных показателей, установленных законом о республиканском бюджете и действующую на начало соответствующего финансового года, с учетом налога на добавленную стоимость, оформляет физическому лицу - гражданину иностранного государства чек контрольно-кассовой машины, электронную счет-фактуру и декларацию "такс фри". Декларация "такс фри" оформляется на основании одного или нескольких чеков контрольно-кассовой машины, выданных в течение одного календарного дня, адрес места использования которого соответствует адресу торгового места в системе "такс фри".
Декларация "такс фри" составляется в произвольной форме и содержит следующие сведения:
1) порядковый номер и дату составления декларации "такс фри";
2) порядковый номер и дату чека контрольно-кассовой машины, выданного субъектом торговой деятельности в системе "такс фри", физическому лицу-гражданину иностранного государства;
3) наименование, идентификационный номер, адрес субъекта торговой деятельности в системе "такс фри" или ее обособленного подразделения (в случае осуществления организацией розничной торговли деятельности через обособленное подразделение);
4) фамилию, имя, отчество (при его наличии) физического лица - гражданина иностранного государства, написанные буквами латинского алфавита (в соответствии с паспортными данными);
5) номер паспорта физического лица - гражданина иностранного государства;
6) наименование иностранного государства, уполномоченным органом которого выдан паспорт физическому лицу-гражданину иностранного государства, написанное буквами латинского алфавита (в соответствии с паспортными данными);
7) наименование реализованных товаров и единицу измерения;
8) количество (объем) реализованных товаров (по каждому наименованию товара);
9) сумму налога на добавленную стоимость, исчисленную субъектом торговой деятельности в системе "такс фри" по реализованным товарам;
10) стоимость реализованных товаров с учетом суммы налога на добавленную стоимость (по каждому наименованию товара);
11) штриховой код, позволяющий с применением считывающих устройств осуществлять идентификацию номера декларации "такс фри".
6. Компенсация суммы налога на добавленную стоимость не производится при приобретении физическим лицом - гражданином иностранного государства товаров, признаваемых подакцизными в соответствии со статьей 462 настоящего Кодекса. Правительство Республики Казахстан вправе определить перечень иных товаров, при приобретении которых физическому лицу - гражданину иностранного государства на основании настоящей статьи не производится компенсация суммы налога на добавленную стоимость.

7. Қосылған құн салығы сомасының өтелуіне құқығы бар шет мемлекеттердің жеке тұлғалары-азаматтары тауарларды сатып алған күннен бастап үш ай ішінде Еуразиялық экономикалық одақтың кеден аумағынан тыс жерге Қазақстан Республикасының мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункттері арқылы әкеткен (Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумағы арқылы тауарларды әкетуді қоспағанда) кезде "такс фри" жүйесіндегі сауда орындарында тауарларды сатып алған күннен бастап бір жыл ішінде салық сомасын өтеу үшін жүгінуге құқылы.".
5. "Қазақстан Республикасындағы туристік қызмет туралы" 2001 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 13-14, 175-құжат; 2002 ж., № 4, 33-құжат; 2003 ж., № 23, 168-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 17, 139-құжат; 2008 ж., № 13-14, 57-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 7, 37-құжат; № 10, 52-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 20-IV, 113-құжат; № 22-I, 143-құжат; № 22-II, 144 құжат; 2016 ж., № 23, 118-құжат; 2017 ж., № 12, 34-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 13, 41-құжат; № 19, 62-құжат; № 24, 93-құжат):
1) бүкіл мәтін бойынша "экскурсовод", "экскурсоводтар" "экскурсоводтардың", "экскурсовод", "экскурсоводпен" деген сөздер алып тасталсын;
2) 1-бапта:
1), 1-1), 2-1), 2-2), 2-3), 3), 11), 15) және 30) тармақшалар алып тасталсын;
2), 5), 9), 13), 17), 19) және 20) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"2) гид (гид-аудармашы) - дара кәсіпкердің куәлігі немесе патенті немесе туроператормен жасалған еңбек шарты негізінде Қазақстан Республикасының қызметін жүзеге асыратын, Қазақстан Республикасындағы турист ресурстармен таныстыру жөнінде туристерге экскурсиялық-ақпараттық, ұйымдастырушылық қызметтер көрсету үшін тиісті біліктілігі бар, кәсіби даярлықтан өткен жеке тұлға;
5) туризм - жеке тұлғалардың ақылы қызметпен немесе тұрақты тұрғылықты жерін ауыстырумен байланысты емес туризмнің бір немесе бірнеше түрін жүзеге асыру мақсатында саяхатта уақытша болуы;
9) туристік агенттік қызмет (турагенттік қызмет) - жеке және заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасының туроператорымен қосымша қызметтерді қосу құқығынсыз агенттік шарттың негізінде қалыптастырылған туристік өнімді ұсыну және өткізу жөніндегі кәсіпкерлік қызметі, сондай-ақ туристерге туристік енім болып табылмайтын қызметтер көрсету жөніндегі қызмет;

7. Физические лица - граждане иностранных государств, имеющие право на компенсацию суммы налога на добавленную стоимость, вправе обратиться за компенсацией суммы налога в течение одного года со дня приобретения товаров в торговых местах в системе "такс фри" при условии вывоза товаров в течение трех месяцев со дня их приобретения за пределы таможенной территории Евразийского экономического союза (за исключением вывоза товаров через территории государств - членов Евразийского экономического союза) через пункты пропуска через Государственную границу Республики Казахстан.".
5. В Закон Республики Казахстан от 13 июня 2001 года "О туристской деятельности в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 13-14, ст.175; 2002 г., № 4, ст.33; 2003 г., № 23, ст.168; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 3, ст.22; 2007 г., № 2, ст. 18; № 17, ст. 139; 2008 г., № 13-14, ст.57; 2009 г., № 18, ст.84; 2010 г., № 5, ст.23; 2011 г., № 1, ст.2; № 11, ст. 102; № 12, ст.111; 2012 г., № 15, ст.97; 2013 г., № 14, ст.75; 2014 г., № 1, ст.4; № 7, ст.37; № 10, ст.52; № 19-I, 19-II, ст.96; № 23, ст.143; 2015 г., № 20-IV, ст.113; № 22-I, ст.143; № 22-II, ст.144; 2016 г., № 23, ст.118; 2017 г., № 12, ст.34; 2018 г., № 10, ст.32; № 13, ст.41; № 19, ст.62; № 24, ст.93):
1) по всему тексту слова: "(экскурсовод)", "(экскурсоводы)",(экскурсоводов)", "(экскурсовода)", "(экскурсоводом)" исключить;
2) в статье 1:
подпункты 1), 1-1), 2-1), 2-2), 2-3), 3), 11), 15) и 30) исключить;
подпункты 2), 5), 9), 13), 17), 19) и 20) изложить в следующей редакции:
"2) гид (гид - переводчик) - профессионально подготовленное физическое лицо, осуществляющее деятельность в Республике Казахстан на основании свидетельства индивидуального предпринимателя или патента или трудового договора с туроператором, обладающее соответствующей квалификацией для оказания экскурсионно-информационных, организационных услуг туристам по ознакомлению с туристскими ресурсами в Республике Казахстан;
5) туризм - временное пребывание физических лиц в путешествии с целью осуществления одного или нескольких видов туризма, не связанных с оплачиваемой деятельностью или сменой постоянного места жительства;
9) туристская агентская деятельность (турагентская деятельность) - предпринимательская деятельность физических и юридических лиц по продвижению и реализации туристского продукта, сформированного туроператором Республики Казахстан на основании агентского договора без права добавления дополнительных услуг, а также деятельность по оказанию туристам услуг, не являющихся турпродуктом;

13) туристік көрсетілген қызметтер - туристің саяхаты кезеңінде және осы саяхатқа байланысты ұсынылатын, оның қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін қажетті көрсетілетін қызметтер (орналастыру, тасымалдау, тамақтандыру экскурсиялар, туризм нұсқаушыларының, гидтердің (гид-аудармашылардың) және сапар мақсатына қарай көрсетілетін, туристік қызмет көрсету шартында көзделген басқа да көрсетілетін қызметтер);
17) туристік маршрут - туристің қажеттіліктерін қанағаттандыруы үшін жүру жолы, оны туроператорлар әзірлейді және ол туристік объектілерге баруы егжей-тегжейлі регламенттелген (пайдаланылатын көлік, тоқтайтын орындар, бару объектілері, түнейтін жерлер, шұғыл жағдайлардағы медициналық көмек) туристік объектілерге баруды қамтиды;
19) ішкі туризм саласындағы туристік операторлық қызмет (ішкі туризм саласындағы туроператорлық қызмет) - туристік өнімді қалыптастыру, оны Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын турагенттерге және туристерге ұсыну және өткізу бойынша жеке немесе заңды тұлғалардың кәсіпкерлік қызметі;
20) туристік өнім - саяхат барысында туристің қажеттіліктерін қанағаттандыруға жеткілікті барлық қажетті туристік көрсетілетін қызметтер кешені;";
мынадай мазмұндағы 19-1) және 19-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"19-1) келу туризмі саласындағы туристік операторлық қызмет - туристік өнімді қалыптастыру, оны Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұрмайтын турагенттерге және туристерге ұсыну және өткізу жөніндегі жеке және заңды тұлғалардың кәсіпкерлік қызметі;
19-2) шығу туризмі саласындағы туристік операторлық қызмет - туристік өнімді қалыптастыру, оны туристік агенттерге ұсыну және өткізу бойынша, сондай-ақ Қазақстан Республикасының бейрезиденті қалыптастырған туристік өнімді ұсыну және өткізу бойынша қызметтің осы түріне лицензиясы бар жеке және заңды тұлғалардың кәсіпкерлік қызметі;";
мынадай мазмұндағы 31), 32), 33), 34) тармақшалармен толықтырылсын:
"31) туризм инфрақұрылымы - бұл туризм саласының жұмыс істеуіне және туристің қажеттіліктерін қанағаттандыруға арналған кәсіпорындар, мекемелер, орындар жиынтығы, өндірістік, әлеуметтік және рекреациялық мақсаттағы ғимараттар мен желілер кешені;
32) туристік код - ұйымдастырған шығу туризмі шеңберінде туроператордың міндеттемелеріне кепілдік беретін шығу туризмі саласында туроператор туристке беретін бірегей нөмір;
33) туристік көрсетілетін қызметтер өтемі - Қазақстан Республикасының аумағында көрсетілетін туристік қызметтерге жұмсаған жұмыскердің шығындарын жұмыс берушінің өтеуі;

13) туристские услуги - услуги, необходимые для удовлетворения потребностей туриста, предоставляемые в период его путешествия и в связи с этим путешествием (размещение, перевозка, питание, экскурсии, услуги инструкторов туризма, гидов (гид - переводчик) и другие услуги, предусмотренные договором на туристское обслуживание, оказываемые в зависимости от целей поездки);
17) туристский маршрут - путь следования туриста для удовлетворения его потребностей, который разрабатывается туроператорами и включает в себя посещение туристических объектов с детальной регламентацией такого посещения (используемый транспорт, места остановки, объекты посещения, места ночлега, медицинская помощь в экстренных случаях);
19) туристская операторская деятельность в сфере внутреннего туризма (туроператорская деятельность в сфере внутреннего туризма) - предпринимательская деятельность физических и юридических лиц по формированию туристского продукта, его продвижению и реализации турагентам и туристам, постоянно проживающим на территории Республики Казахстан;
20) туристский продукт - комплекс всех необходимых туристских услуг, достаточных для удовлетворения потребностей туриста в ходе путешествия;";
дополнить подпунктами 19-1) и 19-2) следующего содержания:
"19-1) туристская операторская деятельность в сфере въездного туризма - предпринимательская деятельность физических и юридических лиц по формированию туристского продукта, его продвижению и реализации турагентам и туристам, не проживающим постоянно на территории Республики Казахстан;
19-2) туристская операторская деятельность в сфере выездного туризма - предпринимательская деятельность физических и юридических лиц, имеющих лицензию на данный вид деятельности, по формированию туристского продукта, его продвижению и реализации туристским агентам, а также продвижению и реализации туристского продукта, сформированного нерезидентом Республики Казахстан;";
дополнить подпунктами 31), 32), 33) и 34) следующего содержания:
"31) инфраструктура туризма - это совокупность предприятии учреждений, заведений, комплекс сооружений и сетей производственного социального и рекреационного назначения, предназначенный для функционирования сферы туризма и удовлетворения потребностей туриста;
32) туристский код - уникальный номер, присваиваемый туристу туроператором в сфере выездного туризма, гарантирующий обязательства туроператора в рамках организованного выездного туризма;
33) компенсация туристских услуг - возмещение работодателем затрат работника на туристские услуги, оказанные на территории Республики Казахстан;

34) туристендіру картасы - уәкілетті орган бекіткен, басым туристік аумақтардың республикалық және өңірлік деңгейдегі объектілер тізбесі.";
3) 6-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"6-бап. Қазақстандағы туризмді жіктеу
1. Туристік саланы дамытудың стратегиялық жоспарларын іске асыру, сондай-ақ туристік қызметтің жекелеген бағыттарын мемлекеттік қолдау саясатын құру мақсатында Қазақстан туризмі:
1) туризм түрлері бойынша;
2) салалық қағидат бойынша;
3) субъектілік қағидат бойынша;
4) объектілік қағидат бойынша жіктеледі.
2. Туризм түрлері халықаралық және ішкі туризм болып бөлінеді.
3. Халықаралық туризм:
1) келу туризмі - Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұрмайтын адамдардың Қазақстан Республикасы шегіндегі саяхатын;
2) шығу туризмі - Қазақстан Республикасының азаматтары мен Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын адамдардың басқа елге саяхатын қамтиды.
4. Ішкі туризм - Қазақстан Республикасының азаматтары мен оның аумағында тұрақты тұратын адамдардың Қазақстан Республикасының шегіндегі саяхаты.
5. Салалық қағидат бойынша туристік қызметтер көрсетумен және нақты саладағы объектілермен және қызметпен таныстыруда туристік қажеттіліктерді қанағаттандырумен байланысты туризм бағыттары белгіленеді. Туризмнің осындай бағыттарына:
әлеуметтік туризм - туристік қызметтердің мүгедектерге, халықтың күнкөрісі төмен топтарына қолжетімді болуын қамтамасыз ететін, жұмыс, берушінің және (немесе) басқа да үшінші тұлғалардың қаражаты есебінен толық немесе ішінара жүзеге асырылатын туризм түрі;
медициналық туризм - тұратын жерінің шегінен тыс жерде уақытша болатын елдегі (жердегі) еңбек қызметімен байланысты емес мақсатта, тұратын жерінің шегінен тыс жерде медициналық көмекті жоспарлы тәртіппен немесе мамандандырылған медициналық көмекті, жоғары технологиялы медициналық көрсетілетін қызметтерді, санаториялық-курорттық ем алумен демалысты біріктіру көзделетін туризм түрі;
ауылдық (аграрлық) туризм - туристердің демалу және/немесе ауыл шаруашылығы субъектілерінің қызметімен танысу мақсатында ауылдық жер уақытша болуын көздейтін туризм түрі;
аңшылық туризм - жабайы жануарлар мен құстарды аулау мақсатында жасалатын саяхат түрі;
балық аулау туризмі - жануарлар әлемін арнайы пайдалану шеңберінде балық алу мақсатында жасалатын саяхат түрі;
экологиялық туризм - табиғи ортаны, бірегей табиғи объектілер мен дәстүрлі мәдениеттерді зерттеу мақсатында экологиялық таза табиғи жерлерге саяхаттауды қамтитын туризм түрі;
автотуризм - негізгі жүріп-тұру құралы жеке немесе жалға алынған автомобиль болып табылатын, адамдардың тұрақты тұратын жерінің ерекшеленетін елдерге немесе жерлерге саяхаты жатады.

34) карта туристификации - перечень объектов республиканского и регионального уровня приоритетных туристских территорий, утвержденных уполномоченным органом.";
3) статью 6 изложить в следующей редакции:
"Статья 6. Классификация туризма в Казахстане
1. В целях реализации стратегических планов развития туристской отрасли, а также формирования политики государственной поддержки отдельных направлений туристской деятельности туризм Казахстана классифицируется:
1) по видам туризма;
2) по отраслевому принципу;
3) по субъектному принципу;
4) по объектному принципу.
2. Виды туризма делятся на международный и внутренний туризм.
3. Международный туризм включает:
1) въездной туризм - путешествия в пределах Республики Казахстан лиц, не проживающих постоянно на ее территории;
2) выездной туризм - путешествие граждан Республики Казахстан и лиц, постоянно проживающих в Республике Казахстан, в другую страну.
4. Внутренний туризм - путешествие в пределах Республики Казахстан граждан Республики Казахстан и лиц, постоянно проживающих на ее территории.
5. По отраслевому принципу выделяются направления туризма, связанные с оказанием туристских услуг и удовлетворением туристских потребностей в ознакомлении с объектами и деятельностью в конкретной сфере. К таким направлениям туризма относятся:
социальный туризм - вид туризма, полностью или частично осуществляемый за счет средств работодателя и (или) иных третьих лиц, обеспечивающий доступность туристских услуг инвалидам, малообеспеченным слоям населения;
медицинский туризм - вид туризма, предполагающий получение медицинской помощи в плановом порядке или совмещение отдыха с получением специализированной медицинской помощи, высокотехнологичных медицинских услуг, санаторно-курортное лечение за пределами места проживания в целях, не связанных с трудовой деятельностью, в стране (месте) временного пребывания, за пределами места проживания;
сельский (аграрный) туризм - вид туризма, который предполагает временное пребывание туристов в сельской местности с целью отдыха и/или ознакомления с деятельностью субъектов сельского хозяйства;
охотничий туризм - вид путешествия, которое совершается с целью охоты на диких животных и птиц;
рыболовный туризм - вид путешествия, которое совершается с целью изъятия рыбы в рамках специального пользования животным миром;
экологический туризм - вид туризма, включающий путешествия в экологически чистые природные места с целью изучения природной среды, уникальных природных объектов и традиционных культур;
автотуризм - путешествия людей в страны или местности, отличные от их постоянного места проживания, в которых основным средством передвижения является частный или арендованный автомобиль.

6. Субъектілік қағидат бойынша туристердің өздерінің мәртебесіне (жасына, кәсібіне және басқа да) байланысты туризм бағыттары белгіленеді. Туризмнің осындай бағыттарына:
балалар-жасөспірімдер туризмі - жорықтар, экспедициялар, сапарлар, экскурсиялар түрінде балалар мен жасөспірімдер тобына арналып жүзеге асырылатын туризм түрі;
діни туризм - уақытша болатын елде (жерде) мінажат ету мен салт-жоралар орындауды көздейтін туризм түрі;
өз бетінше туризм - туристер өз бетінше ұйымдастыратын, жүріп тұрудың белсенді тәсілдері пайдаланылатын саяхат;
ұйымдастырылған туризм - туристік қызмет көрсетуге (келу және ішкі туризм саласында) шарт жасасқан кезден бастап туроператор немесе туристік қызмет көрсетуге (шығу туризмі саласында) шарт жасасқан кезден бастан турагент ұйымдастыратын, саяхат үшін жеткілікті қызметтерді қамтитын туризм түрі жатады.
7. Объектілік қағидат бойынша туристердің нақты объектілер мен оқиғаларға баруына қарай туризм бағыттары белгіленеді:
оқиғалы туризм - спорттық және ойын-сауық мәдени-бұқаралық іс-шараларға бару көзделетін туризм түрі;
іскерлік туризм - бұл компаниялар/ұйымдар өкілдері іскери (коммерциялық) мақсатпен жасайтын туризм түрі не корпоративтік іс-шараларды ұйымдастыру;
жағажай туризмі - демалыс және сауықтыру мақсатында жағажайда болуды болжайтын туризм түрі;
шопинг-туризм - негізгі мақсаты сауда орталықтарына бару және/немесе белгілі тауарларды сатып алу болып табылатын туризм түрі.";
4) 11-бапта:
20-4) және 20-5) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"20-4) туристік қызметтер көрсету, гидтің (гид - аудармашының), туризм нұсқаушысының қызметтер көрсету қағидаларын бекітеді;
20-5) "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қызметтің басталғаны туралы хабарлама берген туристерді орналастыру орындарының, турагенттердің, келу және ішкі туризм саласындағы туроператорлардың, гидтердің және туризм нұсқаушыларының мемлекеттік электрондық тізілімдерін жүргізеді;";
мынадай мазмұндағы 20-7), 20-8), 20-9), 20-10), 20-11), 20-12), 20-13) және 20-14) тармақшалармен толықтырылсын:
"20-7) мемлекеттік ұлттық табиғи парктерде туристік және рекреациялық қызметті жүзеге асыру қағидаларын келіседі;
20-8) басым туристік аумақтарды қалыптастыру, оның жұмыс істеу және оны басқару тәртібін әзірлейді;
20-09) туристендіру картасын әзірлейді және бекітеді;
20-10) республикалық бюджеттен қаржыландырылатын туризм саласындағы білім беру ұйымдарында жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар, сондай-ақ техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімі бар мамандар даярлауға арналған мемлекеттік білім беру тапсырысын қалыптастыруға қатысады;

6. По субъектному принципу выделяются направления туризма, связанные со статусом (возрастным, профессиональным и другое) самих туристов. К таким направлениям туризма относятся:
детско-юношеский туризм - вид туризма, осуществляемый для групп детей и юношества в виде походов, экспедиций, поездок, экскурсий;
религиозный туризм - вид туризма, предполагающий совершение паломничества и ритуалов в стране (месте) временного пребывания;
туризм самодеятельный - путешествия с использованием активных способов передвижения, организуемые туристами самостоятельно;
организованный туризм - вид туризма, организуемый туроператором с момента заключения договора на туристское обслуживание (в сфере въездного и внутреннего туризма) или турагентом с момента заключения договора на туристское обслуживание (в сфере выездного туризма), включающий услуги, достаточные для путешествия.
7. По объектному принципу выделяются направления туризма, связанные с посещением туристами конкретных объектов и событий:
событийный туризм - вид туризма, предполагающий посещение спортивных и зрелищных культурно-массовых мероприятий;
деловой туризм - вид туризма, совершаемый представителями компаний/организаций с деловыми (коммерческими) целями, либо организация корпоративных мероприятий;
пляжный туризм - вид туризма, предполагающий пребывание на пляже с целью отдыха и оздоровления;
шопинг-туризм - разновидность туризма, основными целями которого являются посещение торговых центров и/или покупка определенных товаров.";
4) в статье 11:
подпункты 20-4) и 20-5) изложить в следующей редакции:
"20-4) утверждает правила предоставления туристских услуг, услуг гида (гида - переводчика), инструктора туризма;
20-5) ведет государственные электронные реестры мест размещения туристов, турагентов, туроператоров в сфере въездного и внутреннего туризма, гидов (гидов - переводчиков) и инструкторов туризма, подавших уведомление о начале деятельности в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях;";
дополнить подпунктами 20-7), 20-8), 20-9), 20-10), 20-11), 20-12), 20-13), 20-14) следующего содержания:
"20-7) согласовывает правила осуществления туристской и рекреационной деятельности в государственных национальных природных парках;
20-8) разрабатывает порядок формирования, функционирования и управления приоритетными туристскими территориями;
20-09) разрабатывает и утверждает карту туристификации;
20-10) участвует в формировании государственного образовательного заказа на подготовку специалистов с высшим и послевузовским образованием, а также с техническим и профессиональным, послесредним образованием в организациях образования в области туризма, финансируемых из республиканского бюджета;

20-11) республикалық бюджеттен қаржыландырылатын туризм саласындағы білім беру ұйымдарында жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар, сондай-ақ техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімі бар мамандар даярлауға арналған мемлекеттік білім беру тапсырысын бөлуді және орналастыруды бекітеді;
20-12) каникул кезінде балалардың авиаұшуын субсидиялау қағидаларын бекітеді;
20-13) туристік көрсетілетін қызметтерді өтеу қағидаларын бекітеді;
20-14) туризм инфрақұрылымының құрылысы және оны жетілдіру жөніндегі қызметті үйлестіреді.";
5) 12-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 13-5), 13-6) және 13-7) тармақшалармен толықтырылсын:
"13-5) тиісті әкімшілік аумақтық бірлік аумағында туризм инфрақұрылымын құрады, туристік қызмет объектілерінің құрылысы және оларды дамыту бойынша шаралар қабылдайды;
13-6) туризмді дамытуда туристік қызмет субъектілері үшін жағдайлар жасайды;
13-7) туризм саласындағы бірлескен қызметті іске асыру шеңберінде тікелей шартқа қол қою арқылы туристік ақпараттық орталықтарды жергілікті бюджет есебінен қаржыландырады.";
6) мынадай мазмұндағы 14-1, 14-2 және 14-3-баптармен толықтырылсын
"14-1-бап. Басым туристік аумақтар
1. Басым туристік аумақ - туристендіру картасының республикалық деңгейдегі объектілері тізбесіне енгізілген, туристік дамыту үшін ерекше әлеуеті бар аумақ.
2. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының резиденттері мен бейрезиденттері, жеке және заңды тұлғалар басым туристік аумаққа қатысушылар болып табылады.
3. Басым туристік аумақ:
синергетикалық әсер есебінен туристік нарықтағы аумақтың бәсекеге қабілеттілігін арттыру;
басым туристік аумақтарға кіретін туристік қызмет субъектілері жұмысының тиімділігін арттыру;
туризмді дамытудың неғұрлым перспективалы нүктелерінде ресурстарды (материалдық, зияткерлік) шоғырландыру мақсатында құрылады.
4. Басым туристік аумақты басқаруды Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын және мынадай функцияларды:
1) инвестициялар тартуды;
2) маркетингтік ілгерілетуді;
3) инфрақұрылымды дамытуды жүзеге асыруды;
4) мемлекеттік ұлттық табиғи парктерде туристік және рекреациялық қызметті жүзеге асыру;

20-11) утверждает распределение и размещение государственного образовательного заказа на подготовку специалистов с высшим и послевузовским образованием, а также с техническим и профессиональным, послесредним образованием в организациях образования в области туризма, финансируемых из республиканского бюджета;
20-12) утверждает правила субсидирования авиаперелетов детей во время каникул;
20-13) утверждает правила компенсации туристских услуг;
20-14) координирует деятельность по строительству и совершенствованию инфраструктуры туризма.";
5) в пункте 1 статьи 12:
подпункт 13-1) изложить в следующей редакции:
"13-1) осуществляет лицензирование туроператорской деятельности в соответствии с законодательством Республики Казахстан о разрешениях и уведомлениях;";
дополнить подпунктами 13-5), 13-6) и 13-7) следующего содержания:
"13-5) создает инфраструктуру туризма на территории соответствующей административной территориальной единицы, принимает меры по строительству и развитию объектов туристской деятельности;
13-6) создает условия для субъектов туристской деятельности в развитии туризма;
13-7) финансирует туристские информационные центры за счет местного бюджета путем подписания прямого договора в рамках реализации совместной деятельности в сфере туризма.";
6) дополнить статьями 14-1, 14-2 и 14-3 следующего содержания:
"Статья 14-1. Приоритетные туристские территории
1. Приоритетная туристская территория - территория с особым потенциалом туристского развития, включенная в перечень объектов республиканского уровня карты туристификации.
2. Участниками приоритетной туристской территории являются резиденты и нерезиденты Республики Казахстан, физические и юридические лица, осуществляющие предпринимательскую деятельность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. Приоритетная туристская территория создается в целях: повышения конкурентоспособности территории на туристском рынке за счет синергетического эффекта;
повышения эффективности работы субъектов туристской деятельности, входящих в приоритетные туристские территории;
концентрации ресурсов (материальных, интеллектуальных) в наиболее перспективных точках развития туризма.
4. Управление приоритетной туристской территорией осуществляется управляющей компанией, определяемой Правительством Республики Казахстан и выполняющей следующие функции:
1) привлечение инвестиций;
2) маркетинговое продвижение;
3) осуществление развития инфраструктуры;
4) осуществление туристской и рекреационной деятельности в государственных национальных природных парках;

5) туристік инфрақұрылымның құрылысы үшін жер учаскелерін бөлуді орындайтын басқарушы компания жүзеге асырады.
5. Басым туристік аумақтарды басқару тәртібін уәкілетті орган бекітеді.
14-2-бап. Инвестицияларды мемлекеттік қолдау
Басым туристік аумақта инвестициялық басым жобаны іске асыратын Қазақстан Республикасының заңды тұлғалары үшін Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес инвестициялық преференциялар беріледі.
14-3-бап. Ішкі және келу туризмін дамыту мақсатында Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімімен құрылған ұйымның өкілеттіктері
1. Ішкі және келу туризмін дамыту мақсатында Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімімен құрылған ұйымға мынадай өкілеттіктер беріледі:
1) туристік қызмет, туризм және туристік индустрия саласында мемлекеттік саясатты іске асыру шеңберінде келетін және ішкі туристерді тартуға бағытталған іс-шараларды ұйымдастыруды жүзеге асырады;
2) Қазақстанды және оның туристік мүмкіндіктерін халықаралық және ішкі туристік нарықтарда, оның ішінде ұлттық туристік порталды пайдалану және дамыту арқылы ілгерілетуді жүзеге асырады;
3) халықаралық және ішкі туристік нарықтарда ұлттық туристік брендті әзірлейді, басқарады және ілгерілетеді;
4) туристік саладағы маркетинг стратегиясының іске асырылу мониторингін әзірлейді, үйлестіреді және жүргізеді;
5) туристік қызмет, туризм және туристік индустрия саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру шеңберінде туристік ресурстарды құруға және дамытуға қатысады;
6) туристік қызмет, туризм және туристік индустрия саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру шеңберінде туристік қызмет субъектілерінің жарғылық капиталдарына акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу пайызынан аспайтын мөлшерде, сондай-ақ басым туристік аумақтарда туристік ресурстарды құруға немесе дамытуға бағытталған туристік қызметті жүзеге асыратын өзге заңды тұлғаларды құруға немесе қызметіне акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу пайызынан аспайтын мөлшерде қатысу арқылы инвестицияларды жүзеге асырады;
7) Қазақстан Республикасының туристік әлеуетіне талдау жүргізеді;
8) Басым туристік аумақтардағы ұлттық парктер аумағында туристік қызмет объектілерін басқаруды жүзеге асырады.";
7) 15-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"15-бап. Туроператорлық және турагенттік қызметті жүзеге асырудың жалпы шарттары";
2-тармақтың бірінші бөлігінің екінші және үшінші абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
"шығу туризмі саласындағы туроператорлық қызмет лицензияланатын қызмет түрі болып табылады;
келу және ішкі туризм саласындағы туроператорлық қызмет, турагенттік қызмет, гидтердің (гид-аудармашылардың) және туризм нұсқаушыларының қызметі хабарлама жасау тәртібімен жүзеге асырылады.";

5) распределение земельных участков для строительства туристской инфраструктуры.
5. Порядок управления приоритетными туристскими территориями утверждается уполномоченным органом.
Статья 14-2. Государственная поддержка инвестиций Для юридических лиц Республики Казахстан, реализующих инвестиционный приоритетный проект на приоритетной туристской территории, предоставляются инвестиционные преференции в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.
Статья 14-3. Полномочия организации, созданной решением Правительства Республики Казахстан в целях развития внутреннего и въездного туризма
1. Организация, созданная решением Правительства Республики Казахстан в целях развития внутреннего и въездного туризма, наделяется следующими полномочиями:
1) осуществляет организацию мероприятий, направленных на привлечение въездных и внутренних туристов, в рамках реализации государственной политики в области туристской деятельности, туризма и туристской индустрии;
2) осуществляет продвижение Казахстана и его туристских возможностей на международном и внутреннем туристских рынках, в том числе путем использования и развития национального туристского портала;
3) разрабатывает, управляет и продвигает национальный туристский бренд на международном и внутреннем туристских рынках;
4) разрабатывает, координирует и проводит мониторинг реализации маркетинговой стратегии в туристской отрасли;
5) участвует в создании и развитии туристских ресурсов в рамках реализации государственной политики в области туристской деятельности, туризма и туристской индустрии;
6) осуществляет инвестиции в уставные капиталы в размере, не превышающем пятидесяти процентов акций (долей участия в уставном капитале) субъектов туристской деятельности, а также путем участия в создании или деятельности иных юридических лиц в размере, не превышающем пятидесяти процентов акций (долей участия в уставном капитале), осуществляющих туристскую деятельность, направленную на создание или развитие туристских ресурсов на приоритетных туристских территориях, в рамках реализации государственной политики в области туристской деятельности, туризма и туристской индустрии;
7) проводит анализ туристского потенциала Республики Казахстан;
8) осуществляет управление объектами туристской деятельности на территории национальных парков в приоритетных туристских территориях.";
7) в статье 15:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 15. Общие условия осуществления туроператорской и турагентской деятельности";
абзацы второй и третий части первой пункта 2 изложить в следующей редакции:
"туроператорская деятельность в сфере выездного туризма является лицензируемым видом деятельности;
туроператорская деятельность в сфере въездного и внутреннего туризма, турагентская деятельность, деятельность гидов (гидов - переводчиков) и инструкторов туризма осуществляются в уведомительном порядке.";

8) 15-3-бапта:
1, 2 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Келу және ішкі туризмдегі турагент, туроператор, гид (гид-аудармашы) немесе туризм нұсқаушысы қызметін жүзеге асырудың басталғаны туралы хабарлама "Рұқсаттар мен хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес беріледі.
2. Хабарламаға келу және ішкі туризм турагенттері, туроператорлары, гидтер (гид-аудармашылар) немесе туризм нұсқаушылары уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша мәліметтерді қоса береді.
4. Гидтер (гид-аудармашылар) немесе туризм нұсқаушылары хабарламаға туризм саласында даярлықтан өткені туралы сертификатты қоса береді.";
9) 27-1-бап мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасы азаматтарының шығу туризмі саласындағы құқықтарына кепілдік беру жүйесі Қазақстан Республикасы азаматтарының шығу туризмі саласында қызметті жүзеге асыратын турагенттермен туроператорлармен, туроператорлар әуе кемесін жалдаушылармен, Қазақстан Республикасы азаматтарының шығу туризмі саласындағы құқықтарына кепілдік беру жүйесінің әкімшісімен және іскерлік туризммен байланысты уәкілетті органмен құқықтық қатынастарына қолданылмайды.";
10) 27-2-бап мынадай мазмұндағы 6 және 7-тармақтармт толықтырылсын:
"6. Қазақстан Республикасы азаматтарының шығу туризмі саласындағы құқықтарына кепілдік беру жүйесінің әкімшісі:
шығу туризмі шеңберінде Қазақстан Республикасының азаматтарына туристік код беру тетігін ендіруді;
Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған кепілдік берудің сараланған сомасың қабылдауды жүзеге асырады.
7. Қазақстан Республикасы азаматтарының шығу туризмі саласындағы құқықтарына кепілдік беру жүйесінің әкімшісі:
Қазақстан Республикасының Үкіметі кепілдік беру жүйесі үшін белгілеген қағидаларға сәйкес Қазақстан Республикасы азаматтарының шығу туризмі саласындағы құқықтарына кепілдік беру жүйесіне қатысушы шығу туризмі саласындағы өз қызметін аяқтаған жағдайда осы қатысушының кінәсінен Қазақстан Республикасының азаматтарын қайтару фактілері болмағам жағдайда, төленген банк кепілдігін, сондай-ақ өткізілген туристік өнімдер үшін аударылған қаражатты қайтаруды жүзеге асыруға;
Қазақстан Республикасы азаматтарының шығу туризмі саласындағы құқықтарына кепілдік беру жүйесіне қатысушы банк кепілдемесінің шекті сомасына қол жеткізген кезде осы қатысушыға төленген банк кепілдемесін қайтаруды жүзеге асыруға;
Қазақстан Республикасы азаматтарының шығу туризмі саласындағы құқықтарына кепілдік беру жүйесіне қатысушылар үшін, жүйе әкімшісінің қызметіне бөлінген комиссия сомасын қоспағанда, осы қатысушы жүйеге кірген кезден бастап үш жылдан соң, келесі күнтізбелік жылға аударымдарды есепке жатқызу әдісінің қолданылуын қамтамасыз етуге міндетті.";

8) в статье 15-3:
пункты 1, 2 и 4 изложить в следующей редакции:
"1. Уведомление о начале осуществления деятельности турагента, туроператора на въездном и внутреннем туризме, гида (гида-переводчика) или инструктора туризма подается в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях".
2. К уведомлению турагенты, туроператоры на въездном и внутреннем туризме, гиды (гиды-переводчики) и инструкторы туризма прилагают сведения по форме, утвержденной уполномоченным органом.";
"4. Гиды (гиды-переводчики) и инструкторы туризма к уведомлению прилагают сертификат о прохождении подготовки в сфере туризма.";
9) статью 27-1 дополнить частью второй следующего содержания:
"Система гарантирования прав граждан Республики Казахстан в сфере выездного туризма не распространяется на правоотношения граждан Республики Казахстан с турагентами, туроператорами, осуществляющими деятельность в сфере выездного туризма, туроператорами-фрахтователями, администратором системы гарантирования прав граждан Республики Казахстан в сфере выездного туризма и уполномоченным органом, связанные с деловым туризмом.";
10) статью 27-2 дополнить пунктами 6 и 7 следующего содержания:
"6. Администратор системы гарантирования прав граждан Республики Казахстан в сфере выездного туризма осуществляет:
внедрение механизма присвоения туристского кода гражданам Республики Казахстан в рамках выездного туризма;
прием дифференцированной суммы гарантирования, определенной Правительством Республики Казахстан.
7. Администратор системы гарантирования прав граждан Республики Казахстан в сфере выездного туризма обязан:
осуществить в соответствии с Правилами, установленными Правительством Республики Казахстан для системы гарантирования, возврат внесенной банковской гарантии, а также перечисленных средств за реализованные турпродукты, участником системы гарантирования прав граждан Республики Казахстан в сфере выездного туризма при условии отсутствия фактов вывоза граждан Республики Казахстан по вине данного участника в случае завершения им деятельности в сфере выездного туризма;
осуществить возврат внесенной банковской гарантии участником системы гарантирования прав граждан Республики Казахстан в сфере выездного туризма данному участнику при достижении предельной суммы банковской гарантии;
обеспечить применение метода зачета перечислений на следующий календарный год для участников системы гарантирования прав граждан Республики Казахстан в сфере выездного туризма, через три года с момента вхождения данного участника в систему, за исключением суммы комиссии, отведенной на деятельность администратора системы.";

11) 27-3-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы бапта көзделген міндеттемелерді орындамайтын немесе тиісті дәрежеде орындамайтын туроператордың немесе туроператор-әуе кемесімен жалданушының Қазақстан Республикасы азаматтарына шығу туризмі саласында туристік қызмет көрсеткені анықталған жағдайда, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы осындай мән-жайларды анықтаған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының рұқсаттар және хабарламалар туралы заңнамасына сәйкес лицензияны тоқтата тұруды жүзеге асыруға міндетті.";
12) 28-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"28-1-бап. Туристік қызмет саласындағы мемлекеттік бақылау
1. Қазақстан Республикасының туристік қызмет туралы заңнамасының сақталуын мемлекеттік бақылау Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеру және профилактикалық бақылау нысанында жүзеге асырылады.
2. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне және осы Заңға сәйкес жүзеге асырылады.
3. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау туристік қызмет субъектілеріне қатысты жүргізіледі.
4. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылаудың мақсаттары бұзушылықтардың уақтылы жолын кесу және оларға жол бермеу, бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды өз бетінше жою құқығын бақылау субъектісіне беру және бақылау субъектісіне әкімшілік жүктемені төмендету болып табылады.
Бармай профилактикалық бақылауды уәкілетті орган ақпаратты талдау нысанында жүзеге асырады.
Мыналар:
ресми статистикалық ақпарат;
мемлекеттік органдардың ақпараты;
деректер базасын қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымның ақпараты;
Ұлттық туристік сала операторының ақпараты;
Қазақстан Республикасы азаматтарының шығу туризмі саласындағы құқықтарына кепілдік беру жүйесі әкімшісінің ақпараты;
туристік қызмет субъектілерінен түсетін ақпарат талдау үшін ақпарат көздері болып табылады.
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша бақылау субъектісінің әрекеттерінде (әрекетсіздігінде) бұзушылықтар анықталған жағдайда уәкілетті орган бұзушылықтар анықталған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде ұсынымды ресімдейді және жібереді.
Ұсыным бақылау субъектісінің жеке өзіне қолын қойғызып немесе жөнелту және алу фактілерін растайтын өзге де тәсілмен табыс етілуге тиіс.
Төменде санамаланған тәсілдердің бірімен жіберілген ұсыным мынадай жағдайларда:

11) пункт 3 статьи 27-3 изложить в следующей редакции:
"3. Местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы в случае выявления оказания гражданам Республики Казахстан туристских услуг в сфере выездного туризма туроператором или туроператором-фрахтователем, не исполняющим обязательства, предусмотренные настоящей статьей, или исполняющим их ненадлежащим образом, обязан в течение трех рабочих дней со дня выявления такого обстоятельства осуществить приостановление лицензии в соответствии с законодательством Республики Казахстан о разрешениях и уведомлениях.";
12) статью 28-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 28-1. Государственный контроль в области туристской деятельности
1. Государственный контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан о туристской деятельности осуществляется в форме проверки и профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.
2. Профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля осуществляется в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан и настоящим Законом.
3. Профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля проводится в отношении субъектов туристской деятельности.
4. Целями профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля являются своевременное пресечение и недопущение нарушений, предоставление субъекту контроля права самостоятельного устранения нарушений, выявленных по результатам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля, и снижение административной нагрузки на субъект контроля.
Профилактический контроль без посещения осуществляется уполномоченным органом в форме анализа информации.
Источниками информации для анализа являются:
официальная статистическая информация;
информация государственных органов;
информация организации по формированию и ведению базы данных;
информация Национального оператора туристской отрасли;
информация администратора системы гарантирования прав граждан Республики Казахстан в сфере выездного туризма;
информация, поступающая от субъектов туристской деятельности.
В случае выявления нарушений по результатам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля в действиях (бездействии) субъекта контроля, уполномоченным органом оформляется и направляется рекомендация в срок не позднее пяти рабочих дней со дня выявления нарушений.
Рекомендация должна быть вручена субъекту контроля лично под роспись или иным способом, подтверждающим факты отправки и получения.
Рекомендация, направленная одним из нижеперечисленных способов, считается врученной в следующих случаях:

1) қолма-қол - ұсынымда оны алғаны туралы белгі қойылған күннен бастап;
2) поштамен - тапсырысты хатпен;
3) электрондық тәсілмен - уәкілетті органның сұрау салуы кезінде хатта көрсетілген бақылау субъектісінің электрондық мекенжайына уәкілетті орган жіберген күннен бастап табыс етілді деп есептеледі.
5. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсыным оны табыс еткен күннен кейінгі күннен бастап он жұмыс күні ішінде орындалуға тиіс.
6. Бақылау субъектісі ұсынымда көрсетілген бұзушылықтармен келіспеген жағдайда, ұсынымды жіберген уәкілетті органға оны табыс еткен күннен кейінгі күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қарсылық жіберуге құқылы.
7. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсынымды белгіленген мерзімде орындамау бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізудің жартыжылдық тізіміне енгізу жолымен бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау тағайындауға әкеп соғады.
8. Бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты оларға бармай профилактикалық бақылау жылына бір рет жүргізіледі.";
13) мынадай мазмұндағы жаңа 28-2-баппен толықтырылсын:
"28-2-бап. Туристік жарна
1. Туристік жарна - уәкілетті орган айқындаған қалалардағы хостелдерді, қонақ жайларды, жалға берілетін тұрғын үйлерді қоспағанда, орналасқан орындарында болатын әрбір тәулік үшін шетелдік туристерден алынатын төлем.
2. Туристік жарна операторлары - хостелдерді, қонақ жайларды, жалға берілетін тұрғын үйлерді қоспағанда, орналастыру орындары (бұдан әрі оператор).
Операторлар туристік жарнаны бюджетке жинауды және аударуды жүзеге асыруға міндетті.
Мөлшері мен тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.".
6. "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" 2006 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2006 ж., № 16, 96-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; 2008 ж., № 21, 95-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; № 13, 114-құжат; 2012 ж., № 3, 27-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 19-I, 19-II, 96-құжат; 2015 ж., № 23-II, 172-құжат; 2017 ж., № 3, 6-құжат; № 12, 34-құжат; № 23-V, 113-құжат):
1) 6-1-бап мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) туризмді дамыту саласындағы уәкілетті орган.";
2) 8-баптың 14-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

1) нарочно - с даты отметки в рекомендации о получении;
2) почтой - заказным письмом;
3) электронным способом - с даты отправки уполномоченным органом на электронный адрес субъекта контроля, указанный в письме при запросе уполномоченным органом.
5. Рекомендация об устранении нарушений, выявленных по результатам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля, должна быть исполнена в течение десяти рабочих дней со дня, следующего за днем ее вручения.
6. Субъект контроля в случае несогласия с нарушениями, указанными в рекомендации, вправе направить в уполномоченный орган, направивший рекомендацию, возражение в течение пяти рабочих дней со дня, следующего за днем ее вручения.
7. Неисполнение в установленный срок рекомендации об устранении нарушений, выявленных по результатам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля, влечет назначение профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля путем включения в полугодовой список проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля.
8. Профилактический контроль без посещения в отношении субъектов (объектов) контроля проводится не чаще одного раза в год.";
13) дополнить статьей 28-2 следующего содержания:
"Статья 28-2. Туристский взнос
1. Туристский взнос - платеж, взимаемый с иностранных туристов за каждые сутки пребывания в местах размещения, за исключением хостелов, гостевых домов, арендного жилья в городах, определенных уполномоченным органом.
2. Операторы туристского взноса - места размещения, за исключением хостелов, гостевых домов, арендного жилья (далее - оператор).
Операторы обязаны осуществлять взимание и перечисление туристского взноса в бюджет.
Размер и порядок уплаты туристского взноса утверждаются Правительством Республики Казахстан.".
6. В Закон Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "Об особо охраняемых природных территориях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2006 г., № 16, ст.96; 2007 г., № 1, ст.4; 2008 г., № 21, ст.95; № 23, ст.114; 2009 г., № 18, ст.84; 2010 г., № 1-2, ст.5; № 5, ст.23; 2011 г., № 1, ст.2; № 5, ст.43; № 11, ст.102; № 13, ст.114; 2012 г., № 3, ст.27; № 15, ст.97; 2013 г., № 9, ст.51; № 14, ст.75; 2014 г., № 19-I, 19-II, ст.96; 2015 г., № 23-II, ст.172; 2017 г., № 3, ст.6; № 12, ст.34; № 23-V, ст.113):
1) статью 6-1 дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) уполномоченный орган в области туристской деятельности;";
2) подпункт 14-1) статьи 8 изложить в следующей редакции:

"14-1) туристік қызмет саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша мемлекеттік ұлттық табиғи парктерде туристік және рекреациялық қызметті жүзеге асыру қағидаларын әзірлеу;";
3) мынадай мазмұндағы 8-1-баппен толықтырылсын:
"8-1-бап. Туристік қызмет саласында уәкілетті органның құзыреті
1. Туристік қызмет саласында уәкілетті органның құзыретіне:
1) мемлекеттік ұлттық табиғи парктер аумағында экологиялық туризмді дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
2) мемлекеттік ұлттық парктердің инфрақұрылымын дамытудың бас жоспарларын әзірлеуге қатысу;
3) туристік және рекреациялық мақсаттарда қысқа мерзімді немесе ұзақ мерзімді пайдалануға мемлекеттік ұлттық табиғи парктердің учаскелерін туристік басым аумақтарда бекітуге конкурстар өткізу;
4) Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімімен құрылған, ұлттық парктер аумағында туристік қызметтің объектілерін басым туристік аумақтарда, басқаруды жүзеге асыратын ұйымның қызметін үйлестіру;
5) туризм және рекреация инфрақұрылымын дамытуға инвестициялар тарту;
6) қысқа мерзімді немесе ұзақ мерзімді пайдалануға берілген ұлттық парктер учаскелерінің санитариялық жай-күйін қамтамасыз ету жатады.".
7. "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., № 18, 107-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; 2008 ж., № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 7-құжаттар; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 21, 161-құжат; 2012 ж., № 3, 27-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 12, 57-құжат; № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 10, 52-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 20-IV, 113-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; 2017 ж., № 12, 34-құжат):
1) 1-бап мынадай мазмұндағы 81) тармақшамен толықтырылсын:
"81) трофейлік аң аулау - трофей алу мақсатында мүйіздері мен тістерінің өлшемі мен түрі, қауырсындары мен сырт жүнінің өлшемі мен түстері сияқты бірегей белгілері бар, сондай-ақ сирек кездесетін және жойылып бара жатқан түрлерінің белсенді репродуктивті жастан өткен жабайы жануарлардың ерекше даналарын іріктеп алу.".
2) 9-бап мынадай мазмұндағы 77-9) тармақшамен толықтырылсын:
"77-9) ихтиологиялық қызметтердің және/немесе жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы ғылыми ұйымдардың ұсынымдары бойынша тыйым салудың жалпы ұзақтығын өзгертпестен, гидрометеорологиялық жағдайларға байланысты, балық аулауға тыйым салу мерзімін күнтізбелік он бес күнге дейін кейінге шегеру немесе ілгерілету туралы шешім қабылдайды;";

"14-1) разработка правил осуществления туристской и рекреационной деятельности в государственных национальных природных парках по согласованию с уполномоченным органом в сфере туристской деятельности;";
3) дополнить статьей 8-1 следующего содержания "Компетенция уполномоченного органа в области развития туризма":
"Статья 8-1. Компетенция уполномоченного органа в области туристской деятельности.
1. К компетенции уполномоченного органа в области туристской деятельности относятся:
1) реализация государственной политики в области развития экологического туризма на территории государственных национальных природных парков;
2) участие в разработке генеральных планов развития инфраструктуры государственных национальных парков;
3) проведение конкурсов на закрепление участков государственных национальных природных парков в приоритетных туристских территориях для краткосрочного или долгосрочного пользования в туристических и рекреационных целях;
4) координация деятельности организации, созданной решением Правительства Республики Казахстан, осуществляющей управление объектами туристской деятельности на территории национальных парков в приоритетных туристских территориях;
5) привлечение инвестиций в развитие инфраструктуры туризма и рекреации;
6) обеспечение санитарного состояния участков национальных парков, переданных в краткосрочное или долгосрочное пользование.".
7. В Закон Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 18, ст.107; 2006 г., № 3, ст.22; 2007 г., № 1, ст.4; 2008 г., № 23, ст.114; 2009 г., № 18, ст.84; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 5, ст.23; 2011 г., № 1, ст.2, 7; № 11,ст.102;№ 12, ст.111; № 21, ст.161; 2012 г., № 3, ст.27; № 15, ст.97; 2013 г., № 9, ст.51; № 12, ст.57; № 14, ст.75; 2014 г., № 10, ст.52; № 19-I, 19-II, ст.96; № 23, ст.143; 2015 г., № 20-IV, ст.113; 2016 г., № 6, ст.45; 2017 г., № 12, ст.34):
1) статью 1 дополнить подпунктом 81) следующего содержания:
"81) трофейная охота - выборочное добывание особо выдающихся экземпляров диких животных с уникальными признаками, как размеры и вид рогов и зубов, размеры и окрас оперения и шерстного покрова, а также вышедших из активного репродуктивного возраста особей редких и исчезающих видов с целью получения трофея.";
2) статью 9 дополнить подпунктом 77-9) следующего содержания:
"77-9) принимает решение о переносе срока запрета на лов рыбы до пятнадцати календарных дней в ту или иную сторону в зависимости от гидрометеорологических условий без изменения общей продолжительности запрета по рекомендациям ихтиологических служб и/или научных организаций в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;";

3) 15-баптын 3-тармағы мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) трофейлік аң аулау үшін жол беріледі.";
4) 32-бапта:
2-тармақ мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) трофейлік аң аулау.".
мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Трофейлік аң аулау - трофей алу мақсатында мүйіздері мен тістерінің өлшемі мен түрі, қауырсындары мен сырт жүнінің өлшемі мен түстері сияқты бірегей белгілері бар, сондай-ақ сирек кездесетін және жойылып бара жатқан түрлерінің белсенді репродуктивті жастан өткен жабайы жануарлардың ерекше даналарын іріктеп алу.".
5) 38-бапта:
5-тармақгың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) аң аулау мақсатында уақытша әкелінгендерді қоса алғанда, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тіркеместен өткізілмеген аушы жыртқыш құстарды;";
27) тармақша алып тасталсын;
6) 50-баптың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) жануарлардың сирек кездесетін және жойылу қаупі төнген түрлерін және құрып кету қаупі төнген жабайы фауна мен флора түрлерімен халықаралық сауда туралы конвенция қолданылатын жануарлардың түрлерін еріксіз және жартылай ерікті жағдайларда ұстау, өсіру шарттары".
8. "Халықтың көші-қоны туралы" 2011 жылғы 22 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2011 ж., № 16, 127-құжат; 2012 ж., № 5, 41-құжат; № 8, 64-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 21-22, 114-құжат; № 23-24, 116-құжат; 2014 ж., № 11, 64-құжат; № 16, 90-құжат; № 21, 118-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 19-II, 102-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 22-I, 143-құжат; № 22-V, 154, 158- құжаттар; № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 7-I, 49-құжат; № 23, 118-құжат; № 24, 131-құжат; 2017 ж., № 16, 56-құжат; № 22-ІІІ, 109-құжат; 2018 ж., № 7-8, 22-құжат; № 9, 27-құжат; № 15, 50-құжат):
1) 1-баптың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) келуге және кетуге берілетін рұқсат (бұдан әрі - виза/электрондық виза) - осыған уәкілеттік берілген Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының көшіп-қонушының паспортындағы немесе оны ауыстыратын құжатындағы белгісі немесе уәкілеттік берілген Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының ақпараттық жүйедегі белгісі, ол визада/электрондық визада белгіленген уақытқа, мақсаттарда және шарттармен Қазақстан Республикасының аумағына келуге, оның аумағы арқылы жүріп-тұруға, онда болуға және Қазақстан Республикасының аумағынан кетуге құқық береді;";
2) 6-баптың 4-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Көшіп келушілерді тіркеуді ішкі істер органдары қабылдаушы тұлғалардың, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық кауіпсіздік комитетінің Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пунктерінен келіп түсетін ақпараты негізінде жүзеге асырады. Қабылдаушы тұлғалар өздеріне келетін көшіп келушілер туралы ішкі істер органдарына олар келген күннен бастап бір тәулік ішінде хабарлауға міндетті.";

3) пункт 3 статьи 15 дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) трофейной охоты.";
4) в статье 32:
пункт 2 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) трофейная охота.";
дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. Трофейная охота - выборочное добывание особо выдающихся экземпляров диких животных с уникальными признаками как размеры и вид рогов и зубов, размеры и окрас оперения и шерстного покрова, а так же вышедших из активного репродуктивного возраста особей редких и исчезающих видов с целью получения трофея.";
5) в статье 38:
подпункт 3) пункта 5 изложить в следующей редакции:
"3) с ловчими хищными птицами, включая временно ввезенных в целях проведения охоты, без их регистрации в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;";
подпункт 27) исключить;
6) подпункт 2) статьи 50 изложить в следующей редакции:
"2) условия содержания, разведения в неволе и полувольных условиях редких и находящихся под угрозой исчезновения видов животных и видов животных, подпадающих под действие Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения".
8. В Закон Республики Казахстан от 22 июля 2011 года "О миграции населения" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2011 г., № 16, ст.127; 2012 г., № 5, ст.41; № 8, ст.64; № 15, ст.97; 2013 г., № 9, ст.51, № 21-22, ст.114; № 23-24, ст.116; 2014 г., № 11, ст.64; № 16, ст.90; № 21, ст.118; № 23, ст.143; 2015 г., № 19-II, ст.102; № 20-IV, ст.113; № 22-I, ст.143; № 22-V, ст. 154, 158; № 22-VI, ст.159; 2016 г., № 7-I, ст.49; № 23, ст.118; № 24, ст.131; 2017 г., № 16, ст.56; № 22-III, ст. 109; 2018 г., № 7-8, ст.22; № 9, ст.27; № 15, ст.50):
1) подпункт 3) статьи 1 изложить в следующей редакции:
"3) разрешение на въезд и выезд (далее - виза /электронная виза) - отметка уполномоченных государственных органов Республики Казахстан в паспорте мигранта или заменяющем его документе либо отметка в информационной системе, которая дает право на въезд на территорию Республики Казахстан, проезд по ее территории, пребывание на ней и выезд из территории Республики Казахстан на время в целях и на условиях, установленных в визе/электронной визе;";
2) часть вторую пункта 4 статьи 6 изложить в следующей редакции:
"Регистрация иммигрантов осуществляется органами внутренних дел на основании информации принимающих лиц, а также Комитета национально безопасности Республики Казахстан, поступающей из пунктов пропуска через Государственную границу Республики Казахстан. Принимающие лица обязаны проинформировать органы внутренних дел о пребывающих у них иммигрантах в течение суток с момента их прибытия.";

3) 9-бапта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетімен келісу бойынша көшіп келушілердің паспорттарын тіркеу, қабылдаушы тұлғалардың өздеріне келген көшіп келушілер туралы ақпарат беру, көшіп келушілердің орын ауыстыру, шетелдіктердің болуы үшін жабық жекелеген жерлерге (аумақтарға) көшіп келушілердің келу, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағы арқылы шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың транзиттік жол жүру тәртібін айқындайды;";
2-1) және 9) тармақшалар алып тасталсын;
3) 48-баптың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қабылдаушы тұлғалардың шетелдіктерді Қазақстан Республикасына шақыру туралы өтініштері, егер мұндай өтініш берілгенге дейін күнтізбелік кезекті он екі ай ішінде қабылдаушы тұлғалар көшіп келушілерді уақтылы тіркеу, олардың Қазақстан Республикасында болу құқығына құжаттарды ресімдеу және болудың белгілі бір мерзімі өткеннен кейін Қазақстан Республикасынан кетуін қамтамасыз ету жөнінде шаралар қолданбағаны үшін жауаптылыққа бірнеше рет тартылған болса, қаралмайды.";
4) 49-баптың 9-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"9-1) ұлттық қауіпсіздік органдарында олардың экстремизмге немесе террористік іс-әрекетке қатыстылығы туралы мәліметтер болған кезде, себептерді түсіндірусіз;".
9. "Шетелдіктердің құқықтық жағдайы туралы" 1995 жылғы 19 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., № 9-10, 68-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 12, 184-құжат; 2001 ж., № 8, 50, 54-құжаттар; № 21-22, 285-құжат; 2006 ж., № 5-6, 31-құжат; 2007 ж., № 3, 23-құжат; № 20, 152-құжат; 2009 ж., № 17, 82-құжат; № 24, 122-құжат):
22-баптың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қабылдаушы тұлғалардың шетелдіктерді Қазақстан Республикасына шақыру туралы өтініштері, егер мұндай өтініш берілгенге дейін күнтізбелік кезекті он екі ай ішінде қабылдаушы тұлғалар көшіп келушілерді уақтылы тіркеу, олардың Қазақстан Республикасында болу құқығына құжаттарды ресімдеу және болудың белгілі бір мерзімі өткеннен кейін Қазақстан Республикасынан кетуін қамтамасыз ету жөнінде шараларды қолданбағаны үшін жауаптылыққа бірнеше рет тартылған болса, қаралмайды.";
22-баптың бесінші абзацы алып тасталсын.
10. "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 9, 51-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 2, 3-құжат; № 8, 45-құжат; № 9, 46-құжат; № 11, 57-құжат; № 16, 79-құжат; № 19-II, 103-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 21-I, 128-құжат; № 21-III, 135-құжат; № 22-ІІ, 144, 145-құжаттар; № 22-V, 156, 158-құжаттар; № 22-VI, 159-құжат; № 23-I, 169-құжат; 2016 ж., № 1, 2, 4-құжаттар; № 6, 45-құжат; № 7-I, 50-құжат; № 7-ІІ, 53-құжат; № 8-I, 62-құжат; № 8-II, 68-құжат; № 12, 87-құжат; 2017 ж., № 1-2, 3-құжат; № 4, 7-құжат):

3) в статье 9:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) по согласованию с Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан определяют порядок регистрации паспортов иммигрантов, представления принимающими лицами информации с пребывающих у них иммигрантах, передвижения иммигрантов, въезда иммигрантов в отдельные местности (территории), закрытые для посещения иностранцами, а также транзитного проезда иностранцев и лиц без гражданства по территории Республики Казахстан;";
подпункты 2-1) и 9) исключить;
4) часть третью статьи 48 изложить в следующей редакции:
"Не рассматриваются заявления принимающих лиц о приглашении в Республику Казахстан иностранцев, если в течение двенадцати последовательных календарных месяцев до подачи такого заявления принимающие лица были неоднократно привлечены к ответственности за непринятие мер по своевременной регистрации иммигрантов, оформлению документов на право их пребывания в Республике Казахстан и обеспечению выезда из Республики Казахстан по истечении определенного срока пребывания.";
5) подпункт 9-1) статьи 49 изложить в следующей редакции:
"9-1) без объяснения причин при наличии сведений у органов национальной безопасности об их причастности к экстремизму или террористической деятельности.".
9. В Закон Республики Казахстан от 19 июня 1995 года "О правовом положении иностранцев" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 9-10, ст. 68; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 12, ст. 184; 2001 г., № 8, ст. 50, 54; № 21-22, ст. 285; 2006 г., № 5-6, ст. 31; 2007 г., № 3, ст. 23; № 20, ст. 152; 2009 г., № 17, ст. 82; № 24, ст. 122).
часть четвертую статьи 22 изложить в следующей редакции:
"Не рассматриваются заявления принимающих лиц о приглашении в Республику Казахстан иностранцев, если в течение двенадцати последовательных календарных месяцев до подачи такого заявления принимающие лица были неоднократно привлечены к ответственности за непринятие мер по своевременной регистрации иммигрантов, оформлению документом на право их пребывания в Республике Казахстан и обеспечению выезда из Республики Казахстан по истечении определенного срока пребывания.".
абзац пятый статьи 22 исключить.
10. В Закон Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 9, ст. 51; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 23, ст. 143; 2015 г., № 2, ст. 3; 8, ст. 45; № 9, ст. 46; № 11, ст. 57; № 16, ст. 79; № 19-II, ст. 103; № 20-IV, ст.113; 21-I, ст. 128; № 21-III, ст. 135; № 22-II, ст. 144, 145; № 22-V, ст. 156, 158; № 22-VI, ст. 159; № 23-I, ст. 169; 2016 г., № 1, ст. 2, 4; № 6, ст. 45; № 7-I, ст. 50; № 7-II, ст. 53; № 8-I, ст. 62; № 8-II, ст. 68; № 12, ст. 87; 2017 г., № 1-2, ст. 3; № 4, ст. 7):

1) 1-қосымшада:
87-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"
87.
Шығу туризмі саласындағы туристік операторлық қызметке (туроператорлық қызмет) лицензия
Иеліктен шығарылмайтын;
1-сынып
";
2) 3-қосымшада:
32-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"32. Келу және ішкі туризм саласындағы турагенттік қызметті, туроператорлық қызметті бастау немесе тоқтату туралы хабарлама.";
33-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"33. Гид (гид-аудармашы), туризм нұсқаушысы қызметінің басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарлама.".
2-бап. Осы Заң:
1) 2021 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 5-тармағының 13) тармақшасын;
2) 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 4-тармағын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

1) в приложении 1:
пункт 87 изложить в следующей редакции:
"
87.
Лицензия на туристскую операторскую деятельность (туроператорская деятельность) в сфере выездного туризма
Неотчуждаемая;
Класс 1
";
2) в приложении 3:
пункт 32 изложить в следующей редакции:
"32. Уведомление о начале или прекращении турагентской деятельности, туроператорской деятельности в сфере въездного и внутреннего туризма.";
пункт 33 изложить в следующей редакции:
"33. Уведомление о начале или прекращении деятельности гида (гида - переводчика), инструктора туризма.".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением:
1) подпункта 13) пункта 5 статьи 1, который вводится в действие с 1 января 2021 года;
2) пункта 4 статьи 1, который вводится в действие с 1 января 2020 года.
Президент
Республики Казахстан