Жер қойнауын пайдалану операциялары бойынша қайтаруға жататын шығындарды енгiзу тәртiбi туралы ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1997 жылғы 27 қаңтардағы N 110. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2005.02.03. N 93 қаулысымен.
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1996 жылғы 27 қаңтардағы  N 2828  Жарлығын
жүзеге асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы  етедi:
Жер қойнауын пайдалану операциялары бойынша қайтаруға жататын шығындарды енгiзу тәртiбi туралы қоса берiлiп отырған Ереже бекiтiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 27 қаңтардағы
N 110 қаулысымен
Бекiтiлген
Жер қойнауын пайдалану операциялары бойынша
қайтаруға жататын шығындарды енгiзу тәртiбi туралы
ЕРЕЖЕ
1. Осы Ереже Жер қойнауын пайдаланушыларға Жер қойнауын пайдалану жөнiндегi операцияларды жүргiзуге жұмсаған шығындарын қайтаруға байланысты процедуралық мәселелердi реттейдi.
2. Осы Ережеде қолданылған айқындаулар мен терминдер "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1996 жылғы 27 қаңтардағы N 2828 Заң күшi бар Жарлығында (бұдан әрi - "Жер қойнауы туралы" Жарлық) берiлген мазмұнда пайдаланылды.
3. Пайдалы қазбалар кен орындарын барлау және пайдалы қазбаларды өндiрумен байланысты барлық қалған жұмыстар Жер қойнауын пайдаланушылардың қаражаты есебiнен ғана қаржыландырылады.
4. Жер қойнауын мемлекеттiк геологиялық зерделеу Республикалық бюджеттен қаржыландырылады.
Мемлекеттiк геологиялық зерделеу жөнiндегi жұмыстарға мыналар жатқызылады:
геологиялық, геофизикалық, гидрогеологиялық 1:50000 және одан да ұсақ масштабтың түсiрiлiмдерiн, жер сiлкiнiсiн болжау, гидрогеологиялық, геоэкологиялық 1:100000 және одан да ұсақ масштабты түсiрiлiмдердi, жер қойнауын жалпы зерделеуге бағытталған басқа жұмыстарды қоса, аумақтық геологиялық-геофизикалық зерттеулер;
жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану мониторингiн жасау және жүргiзу;
жалпымемлекеттiк сипаттағы ғылыми-зерттеу, тәжiрибелiк-конструкторлық, тақырыптық жұмыстар, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланудың нормативтiк-құқықтық базасын құруға байланысты жұмыстар.
5. Пайдалы қазбалар кен орындарын барлау жөнiндегi нақты жұмыс түрлерiнiң тiзбесi, қосымша жұмыстар мен шығындар, олардың көлемi мен құны жер қойнауын пайдалану мақсатына және пайдалы қазбалар кен орындарының ерекшелiктерiне, ғылыми-техникалық мүмкiндiктерге, Барлауға қойылатын талаптарға, жер қойнауын және қоршаған ортаны қорғау жөнiндегi талаптарға сүйене отырып Жұмыс бағдарламасында айқындалады.

Об утверждении Положения о порядке отнесения затрат по операциям недропользования, подлежащих возмещению
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 января 1997 г. N 110. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 3 февраля 2005 г. N 93 (P050093)
В целях реализации Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, от 27 января 1996 г. N 2828 U962828_ "О недрах и недропользовании" Правительство Республики Казахстан постановляет:
Утвердить прилагаемое Положение о порядке отнесения затрат по операциям недропользования, подлежащих возмещению.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 27 января 1997 г. N 110
Положение
о порядке отнесения затрат по операциям
недропользования, подлежащих возмещению
1. Настоящее Положение регламентирует процедурные вопросы, связанные с возмещением Недропользователю затрат на проведение Операций по недропользованию.
2. Определения и термины, используемые в настоящем Положении, употреблены в том значении, какое им дано в Указе Президента Республики Казахстан, имеющем силу Закона, от 27 января 1996 г. N 2828 "О недрах и недропользовании" (далее - Указ "О недрах").
3. Разведка месторождений полезных ископаемых и все последующие работы, связанные с Добычей полезных ископаемых, финансируются только за счет средств Недропользователей.
4. Государственное геологическое изучение Недр финансируется из республиканского бюджета.
К работам по государственному геологическому изучению относятся:
региональные геолого-геофизические исследования, включая геологические, геофизические, гидрогеологические съемки масштаба 1 : 50000 и мельче, прогноз землетрясений, гидрогеологические, геоэкологические съемки масштаба 1 : 100000 и мельче, другие работы, направленные на общее изучение недр;
создание и ведение мониторинга недр и недропользования;
научно-исследовательские, опытно-конструкторские, тематические работы общегосударственного характера, а также работы, связанные с созданием нормативно-правовой базы недропользования.
5. Перечень конкретных видов работ по Разведке месторождений полезных ископаемых, сопутствующие работы и затраты, их объем и стоимость должны определяться в Рабочей программе, исходя из цели недропользования и особенностей месторождения полезных ископаемых, научно-технических возможностей, геолого-методических требований к Разведке, требований по охране недр и окружающей среды.

6. Сондай-ақ арнаулы жұмыстардың жекелеген түрлерi (сызба-рәсiмдеу, сараптама және басқалар) Барлау жөнiндегi жұмыс кешенiнiң құрамдас бөлiгi болып табылады және Жер қойнауын пайдаланушымен мердiгерлiк негiзiнде басқа, арнаулы геологиялық емес кәсiпорындардың күшiмен құрылуы мүмкiн. Осы жұмыстарды орындаудың қажеттiлiгi Контрактiге қоса берiлетiн Жұмыс бағдарламасына енгiзiледi.
7. Контрактiге көзделген және Контракт аумағында жұмыстарды орындаған кезде Жер қойнауын пайдаланушы берген жанама шығындар, әкiмшiлiк шығындар, атап айтқанда, басқару аппаратын ұстауға, құрылыс және офистердi ұстауға, өкiлдiк консультациялық, аудиторлық қызмет көрсетулерге жұмсалатын және Барлауға жұмсалатын жалпы шығын көлемiнде көзделген басқа да шығындар Жұмыс бағдарламасында белгiленген мөлшерден аспауы керек.
8. Жер қойнауын пайдаланушының Барлауға жатқызылған шығыны Коммерциялық табулар болған жағдайда Коммерциялық табуды келесi пайдалану кезiнде Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес амортизациялық аударым түрiнде қайтарылады.
9. Жер қойнауын пайдаланушының Барлауға жатқызылған шығынын Коммерциялық табулар болмаған жағдайда Қазақстан Республикасы қайтармайды.
10. Жер қойнауын пайдаланушының:
Қазақстан Республикасынан тысқары жерлердегi офистердi салуға және ұстауға;
Құзыреттi органдармен келiсiлген Жұмыс бағдарламасына енгiзiлмеген;
Қазақстан Республикасының Геология және жер қойнауын қорғау министрлiгi жанындағы Қорлар жөнiндегi мемлекеттiк комиссия бұрын бекiткен кен орындарының пайдалы қазбалар қорларын қайта бағалау жөнiндегi шығындары қайтаруға жатпайды.
11. Өндiру процесiнде жұмсалған шығындар Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес қайтарылады.
12. Жер қойнауын пайдаланушылар жасаған шығындар Қазақстан Республикасында қабылданған бухгалтерлiк есеп стандарттарына сәйкес есепке алуда және есеп беруде көрсетiледi.
13. Қаржылық есеп берудiң дұрыстығын растау қажет болған жағдайда тәуелсiз аудиторлар тартылады.
14. Жер қойнауын пайдаланушылар тапсырған қаржылық есеп берулердiң мәлiметтерi мен тәуелсiз аудиторлар алған мәлiметтердiң арасында айырмашылық болған жағдайда тәуелсiз аудиторлардың нәтижелерi қабылданады.

6. Отдельные виды специальных работ (чертежно-оформительские, экспертиза и др.) также являются составной частью комплекса работ по Разведке и могут составляться силами других специализированных негеологических предприятий на основе подряда с Недропользователем. Необходимость выполнения этих работ включается в Рабочую программу, которая прилагается к Контракту.
7. Косвенные расходы, предусмотренные Контрактом и понесенные Недропользователем при выполнении работ на Контрактной территории, административные расходы, а именно: содержание управленческого аппарата, строительство и содержание офисов, оплата представительских, консультационных, аудиторских услуг, и другие расходы, предусмотренные в общем объеме затрат на Разведку, не должны превышать размеров, установленных Рабочей программой.
8. В случае Коммерческого обнаружения затраты, понесенные Недропользователем на Разведку, возмещаются в процессе последующей эксплуатации Коммерческого обнаружения в виде амортизационных отчислений согласно действующему законодательству Республики Казахстан.
9. В случае отсутствия Коммерческого обнаружения затраты, понесенные Недропользователем на Разведку, Республикой Казахстан не возмещаются.
10. Не подлежат возмещению расходы Недропользователя:
на строительство и содержание офисов за пределами Республики Казахстан;
не включенные в Рабочую программу, согласованную с Компетентным органом;
по переоценке запасов полезных ископаемых месторождений, ранее утвержденных Государственной комиссией по запасам при Министерстве геологии и охраны Республики Казахстан.
11. Затраты, производимые в процессе Добычи, возмещаются согласно законодательству Республики Казахстан.
12. Затраты, понесенные Недропользователем, отражаются в учете и отчетности в соответствии со стандартами бухгалтерского учета, принятыми в Республике Казахстан.
13. При необходимости подтверждения достоверности финансовой отчетности привлекаются независимые аудиторы.
14. В случае расхождения между данными финансовой отчетности, представленной Недропользователем, и данными, полученными независимыми аудиторами, принимаются результаты независимых аудиторов.