Қазақстан Республикасының мемлекеттiк қызметшiлерiне еңбек сiңiрген жылдарына проценттiк үстеме ақы төлеу үшiн мемлекеттiк қызмет стажы мен зейнетақы тағайындау үшiн еңбек сiңiрген жылдарын есептеудiң тәртiбi туралы ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығы 1996 жылғы 3 маусым N 3014. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2000.03.10. N 357 жарлығымен. ~U000357
"Мемлекеттiк қызмет туралы" Қазақстан Республикасы
Президентiнiң Заң күшi бар Жарлығын
U952730_
жүзеге асыру
мақсатында қаулы етемiн:
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк қызметшiлерiне еңбек
сiңiрген жылдарына проценттiк үстеме ақы төлеу үшiн мемлекеттiк
қызмет стажы мен зейнетақы тағайындау үшiн еңбек сiңiрген жылдарын
есептеудiң тәртiбi туралы қоса берiлiп отырған ереже бекiтiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Президентi
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
1996 жылғы 3 маусымдағы
N 3014 Жарлығымен
Бекiтiлген
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк қызметшiлерiне
еңбек сiңiрген жылдарына проценттiк үстеме ақы төлеу үшiн
мемлекеттiк қызмет стажы мен зейнетақы тағайындау үшiн еңбек
сiңiрген жылдарын есептеудiң тәртiбi туралы
ЕРЕЖЕ
Осы Ереже Қазақстан Республикасының мемлекеттiк қызметшiлерiне еңбек сiңiрген жылдарына проценттiк үстеме ақы төлеу үшiн мемлекеттiк қызмет стажы мен зейнетақы тағайындау үшiн еңбек сiңiрген жылдарын есептеудiң тәртiбiн белгiлейдi.
Мемлекет қызметшiлердiң лауазымдық жалақыларына еңбек сiңiрген жылдары үшiн үстеме ақы мемлекеттiк қызмет стажына қарай төленедi.
I. Еңбек сiңiрген жылдарына үстеме ақы алуға құқық беретiн
стажды есептеу
1. Еңбек сiңiрген жылдарына проценттiк үстеме ақы алуға құқық беретiн стажға мемлекеттiк қызметте болған барлық уақыт кiредi.
2. Лауазымдық жалақыға үстеме ақы алуға құқық беретiн стажға, сондай-ақ:
1) терiс себептермен қызметтен шығарылған адамдардан басқа, офицерлiк құрамдағы адамдардың, прапорщиктердiң, мичмандардың, мерзiмсiз қызметтегi әскери қызметшiлердiң Қарулы Күштерде, iшкi, шекара әскерлерiнде, Қазақстан Республикасы мен бұрынғы КСР Одағының азаматтық қорғанысты басқару органдары мен бөлiмдерiнде, Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк комитетi мен КСРО Мемлекеттiк қауiпсiздiк комитетi органдары жүйесiнде, Қазақстан Республикасы Президентiнiң Күзет қызметiнде және Қазақстан Республикасының Республикалық ұланында мiндеттi әскери қызмет өткерген;
2) терiс себептермен қызметтен шығарылған адамдардан басқа, басшы құрамдағы адамдардың iшкi iстер органдары жүйесiнде қызмет өткерген, прокуратура органдарында қызмет өткерген, Қазақстан Республикасы мен бұрынғы КСРО Одағының сот аппараттарында судья болып iстеген және жауапты лауазымдар атқарған, басшы құрамдағы адамдардың Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк тергеу комитетiнде қызмет өткерген;

Об утверждении Положения о стаже государственной службы для выплаты процентных надбавок за выслугу лет и порядке исчисления выслуги лет для назначения пенсий государственным служащим Республики Казахстан
У К А 3 ПРЕЗИДЕНТА РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН от 3 июня 1996 г. N 3014. Утратил силу - Указом Президента РК от 10 марта 2000 г. N 357 ~U000357.
В целях реализации Указа Президента Республики Казахстан,
имеющего силу Закона,
U952730_
"О государственной службе",
ПОСТАНОВЛЯЮ:
Утвердить прилагаемое Положение о стаже государственной службы
для выплаты процентных надбавок за выслугу лет и порядке исчисления
выслуги лет для назначения пенсий государственным служащим Республики
Казахстан.
Президент
Республики Казахстан
Утверждено
Указом Президента
Республики Казахстан
от 3 июня 1996 г.
N3014
П О Л О Ж Е Н И Е
о стаже государственной службы для
выплаты процентных надбавок за выслугу
лет и порядке исчисления выслуги лет для
назначения пенсий государственным служащим
Республики Казахстан
Настоящее Положение определяет порядок выплаты процентных надбавок за выслугу лет к должностным окладам и порядок исчисления выслуги лет для назначения пенсии государственным служащим Республики Казахстан.
Надбавка к должностным окладам государственным служащим за выслугу лет выплачивается в зависимости от стажа государственной службы.
I. Исчисление стажа, дающего право на получение
надбавки за выслугу лет
1. В стаж, дающий право на получение процентной надбавки за выслугу лет, включается все время пребывания на государственной службе.
2. В стаж, дающий право на получение процентной надбавки к должностному окладу, также включается время:
1) прохождения действительной военной службы лицами офицерского состава, прапорщиками, мичманами, военнослужащими сверх срочной службы в Вооруженных Силах, внутренних, пограничных войсках, органах управления и частях гражданской обороны Республики Казахстан и бывшего Союза ССР, в системе органов Комитета национальной безопасности Республики Казахстан и Комитета государственной безопасности СССР, в Службе охраны Президента Республики Казахстан и Республиканской гвардии Республики Казахстан, кроме лиц, уволенных со службы по отрицательным мотивам;
2) прохождения службы лицами начальствующего состава в системе органов внутренних дел, службы в органах прокуратуры, работы судьей и на ответственных должностях в аппаратах судов Республики Казахстан и бывшего Союза ССР, службы лицами начальствующего состава в Государственном следственном комитете Республики Казахстан, кроме лиц, уволенных по отрицательным мотивам;

3) Қазақстан Республикасы мен бұрынғы КСР Одағының сот, прокуратура, iшкi iстер органдарында, КСРО мемлекеттiк қауiпсiздiк, Қазақстан Республикасының ұлттық қауiпсiздiк органдары мен Мемлекеттiк тергеу комитетiнде еңбек сiңiрген жылдары үшiн үстеме ақы алуға құқық беретiн лауазымдар атқарған;
4) мемлекеттiк қызметтегi адамдарға сәби бiр жарым жасқа жеткенге дейiнгi сәбидi күту жөнiндегi iшiнара ақы төленетiн демалыс пен сәби үш жасқа жеткенге дейiнгi сәбидi күту жөнiндегi жалақысы сақталмайтын қосымша демалыс;
5) КСРО Мемлекеттiк банкi мен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi жүйесiнде жұмыс iстеген;
6) шетелге жiберiлер алдында қызметшi мемлекеттiк қызметте болған болса және көшiп келу уақытын қоспағанда, шетелден қайтып келген күннен бастап екi айдың iшiнде мемлекеттiк қызметке кiрсе, мемлекеттiк органдар мен ұйымдардың жолдамасымен шетелде жұмыс iстеген;
7) 1992 жылғы 1 қаңтарға дейiн Қазақстан Республикасының партия, кәсiподақ және комсомол органдарында сайланбалы және басқа да жауапты лауазымдар атқарған;
8) мемлекеттiк кәсiпорындарда, ұйымдар мен мекемелерде басшы лауазымдар, мемлекеттiк қызмет мамандықтарымен бара-бар мамандықтар бойынша лауазымдар атқарған соңғы жұмыс орнындағы;
9) қызметшi, кадрларды даярлау, қайта даярлау және олардың бiлiктiлiгiн көтеру курсына түскенге дейiн мемлекеттiк қызметте болып, оны бiтiрген соң мемлекеттiк қызметке оралған жағдайда, оның мемлекеттiк органдар мен ұйымдардың жолдамасымен курста жұмыстан қол үзiп оқыған;
10) Қазақстан Республикасы Парламентiнiң депутаты өкiлеттiгiн жүзеге асырған уақыт кiредi. <*>
ЕСКЕРТУ. 10)-тармақшамен толықтырылды - ҚР Президентiнiң
1998.04.23. N 3919 Жарлығымен. U983919_
II. Еңбек сiңiрген жылдары үшiн проценттiк үстеме ақыны есептеу
мен төлеу тәртiбi
3. Осы Ережеге сәйкес еңбек сiңiрген жылдарға есептелетiн мемлекеттiк қызметтегi жұмыс стажы күнтiзбелiк есептеу бойынша ескерiледi.
4. Еңбек сiңiрген жылдары үшiн үстеме ақы мемлекеттiк қызметшiлерге ай сайын лауазымдық жалақының жиынтық мөлшерiне процентпен, сыныбы үшiн қосымша ақы қосыла отырып және мемлекеттiк қызмет стажына қарай мынадай мөлшерде төленедi: үш жыл еңбек сiңiрген ретте - он бес, бес жылда - жиырма, он жылда - отыз, он бес жылда - қырық, жиырма жылда - елу процент.
5. Күнтiзбелiк ай iшiнде еңбек сiңiрген жылдары үшiн үстеме ақының мөлшерiн көтеру құқығы пайда болған қызметкерлерге бiр айлық үстеме ақының жалпы сомасы айдың кезеңдерi бойынша тиiстi мөлшерде есептелген үстеме ақыларды қосу арқылы айқындалады. Еңбек сiңiрген жылдары үшiн үстеме ақы сомасы күнтiзбелiк ай iшiнде лауазымдық жалақысы өзгерген жағдайда да осындай тәртiппен есептеледi.

3) работы на должностях, дающих право на получение надбавки за выслугу лет, в судах, органах прокуратуры, внутренних дел Республики Казахстан и бывшего Союза ССР, в органах государственной безопасности СССР, национальной безопасности и Государственного следственного комитета Республики Казахстан;
4) частично оплачиваемого отпуска по уходу за ребенком до достижения им возраста полутора лет и дополнительного отпуска без сохранения заработной платы по уходу за ребенком до достижения им возраста трех лет лицам, состоящим на государственной службе;
5) работы в системе Государственного банка СССР и Национального Банка Республики Казахстан;
6) работы за границей по направлению государственных органов и организаций, если перед направлением за границу служащий пребывал на государственной службе и в течение двух месяцев со дня возвращения из-за границы, не считая времени переезда, поступил на государственную службу;
7) работы на выборных и других ответственных должностях в партийных, профсоюзных и комсомольских органах Республики Казахстан до 1 января 1992 года;
8) последнего места работы на руководящих должностях, на должностях по специальностям, идентичным специальностям государственной службы на государственных предприятиях, в организациях и учреждениях;
9) обучения по направлению государственных органов и организаций на курсах по подготовке, переподготовке и повышения квалификации кадров с отрывом от работы, если служащий до поступления на курсы пребывал на государственной службе и после окончания их вернулся на государственную службу.
10) осуществления полномочий депутата Парламета Республики Казахстан. <*>
Сноска. Пункт 2 дополнен подпунктом 10) - Указом Президента РК от 23 апреля 1998 г. N 3919 U983919_ .
II. Порядок исчисления и выплаты процентной
надбавки за выслугу лет
3. Стаж работы на государственной службе, а также время, засчитываемые в выслугу лет в соответствии с настоящим Положением, учитываются в календарном исчислении.
4. Надбавка за выслугу лет выплачивается государственным служащим ежемесячно в процентах к суммарному размеру должностного оклада с включением доплаты за класс и в зависимости от стажа государственной службы в следующих размерах: при выслуге лет в три года - пятнадцать, в пять лет - двадцать, в десять лет - тридцать, в пятнадцать лет - сорок, в двадцать лет - пятьдесят процентов.
5. Служащим, у которых в течение календарного месяца возникло право на повышение размера надбавки за выслугу лет, общая сумма надбавки за месяц определяется путем суммирования надбавок, исчисленных в соответствующих размерах по периодам месяца. В таком же порядке определяется сумма надбавок за выслугу лет при изменении в течение календарного месяца должностного оклада.

6. Еңбек сiңiрген жылдары үшiн проценттiк үстеме ақы қолданылып жүрген заңдарға сәйкес қызметшiге қалдырылатын (демалыс уақыты, мемлекеттiк немесе қоғамдық мiндеттердi орындаған уақыт үшiн, еңбекке уақытша жарамсыздық кезеңi үшiн, мемлекеттiк зейнетақы тағайындалған және басқа ретте) орташа жалақыны есептеп шығарғанда да ескерiледi.
7. Еңбек сiңiрген жылдарына проценттiк үстеме ақылар төлеу үшiн жұмыс стажын Еңбек стажын белгiлеу комиссиясы айқындайды, оның құрамын тиiстi мемлекеттiк органның басшысы бекiтедi.
Комиссияның жұмыс стажын белгiлеу жөнiндегi шешiмi хаттамамен ресiмделедi. Шешiмнен үзiндiлер екi дана болып жасалып, бiр данасы кадр бөлiмiне, екiншiсi бухгалтерияға берiледi.
8. Жұмыс стажын белгiлеу үшiн негiзгi құжат еңбек кiтапшасы немесе қызметтiк тiзiм болып табылады. Еңбек кiтапшасы немесе қызметтiк тiзiм болмағанда, сондай-ақ жұмыс кезеңдерi туралы қажеттi жазба жоқ болса не қате немесе жаңсақ жазылған жағдайда, еңбек стажын растау үшiн жұмыс кезеңдерi туралы мәлiметтерi бар анықтамалар, бұйрықтардың үзiндiлерi, жеке шоттар мен еңбекақы беру ведомостары және өзге де құжаттар қабылданады. Еңбек сiңiрген жылдарына үстеме ақы алуға құқық беретiн стажды куәлардың айғақтауымен растау заңда белгiленген тәртiппен жүзеге асырылады.
III. Мемлекеттiк қызметшiлерге зейнетақы тағайындау үшiн еңбек
сiңiрген жылдарын есептеудiң тәртiбi
9. Еңбек сiңiрген жылдары үшiн зейнетақы тағайындауға құқық беретiн еңбек сiңiрген жылдарға мемлекеттiк органдарда мемлекеттiк қызмет лауазымдарында болған уақыт кiредi.
10. Еңбек сiңiрген жылдары үшiн зейнетақы тағайындауға құқық беретiн еңбек сiңiрген жылдарға осы Ереженiң 2-тармағында белгiленген тәртiп бойынша лауазымдық жалақыға проценттiк үстеме ақы есептеу үшiн ескерiлетiн уақыт кiредi.

6. Процентная надбавка за выслугу лет учитывается при исчислении среднего заработка, сохраняемого за служащим в соответствии с действующим законодательством (за время отпуска, выполнения государственных или общественных обязанностей, за период временной нетрудоспособности, при назначении государственной пенсии и др.)
7. Стаж работы для выплаты процентных надбавок за выслугу лет определяется комиссией по установлению трудового стажа, состав которой утверждается руководителем соответствующего государственного органа.
Решение комиссии об установлении стажа работы оформляется протоколом. Выписки из решения делаются в двух экземплярах и передаются: один экземпляр - в отдел кадров, второй - в бухгалтерию.
8. Основным документом для определения стажа работы является трудовая книжка или послужной список. При отсутствии трудовой книжки, послужного списка, а также в случае, когда нет необходимой записи либо содержатся неправильные или неточные записи о периодах работы, в подтверждение трудового стажа принимаются справки, выписки из приказов, лицевые счета и ведомости на выдачу заработной платы и иные документы, содержащие сведения о периодах работы. Подтверждение стажа, дающего право на получение процентной надбавки за выслугу лет, свидетельскими показаниями осуществляется в установленном законодательством порядке.
III . Порядок исчисления выслуги лет для назначения
пенсии государственным служащим
9. В выслугу лет, дающую право на назначение пенсий за выслугу лет, включается время нахождения на должностях государственной службы в государственных органах.
10. В выслугу лет, дающую право на назначение пенсии за выслугу лет, включается время, засчитываемое для начисления процентных надбавок к должностному окладу в порядке, определяемом пунктом 2 настоящего Положения.