Әдiлет органдарының Қазақcтан Республикасының мемлекеттiк органдарын нормативтiк құқықтық актiлердi шығаруды, қолдануды, мемлекеттiк тiркеу мен жариялауды реттейтiн заңнаманы сақтау бойынша тексерулердi жүргiзу жөнiндегi нұсқаулықты бекiту туралы
Қазақстан Республикасының Әділет министрінің 2002 жылғы 3 сәуірдегі N 48 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2002 жылғы 4 сәуірде тіркелді. Тіркеу N 1813. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің м.а. 2013 жылғы 8 қаңтардағы № 6 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Әділет министрінің м.а. 08.01.2013  № 6 бұйрығымен.
Ескерту: Бұйрыққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2005.02.08 N 36 бұйрығымен.
"Әдiлет органдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 24-бабына және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2004 жылғы 28 қазандағы N 1120 ережесiнiң 14-тармағына сәйкес, Әдiлет министрлiгi мен оның аумақтық органдарының Қазақстан Республикасының мемлекеттiк органдарын нормативтiк құқықтық актiлердi шығаруды, қолдануды, мемлекеттiк тiркеу мен жариялауды реттейтiн заңнаманы сақтау бойынша тексерулердi ұйымдастыру және жүзеге асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспеге өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің 2010.04.13 N 113 бұйрығымен.
1. Қоса берiлiп отырған Әдiлет органдарының Қазақстан Республикасының мемлекеттiк органдарын нормативтiк құқықтық актiлердi шығаруды, қолдануды, мемлекеттiк тiркеу мен жариялауды реттейтiн заңнаманы сақтау бойынша тексерулердi жүргiзу жөнiндегi нұсқаулық бекiтiлсiн.
2. Осы бұйрық мемлекеттiк тiркеу күнiнен бастап күшiне енедi.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Әділет Вице-Министріне жүктелсiн.
Министр
Қазақстан Республикасы
Әдiлет министрiнiң
2002 жылғы 3 сәуірдегі
N 48 бұйрығымен бекiтiлген
Әдiлет органдарының Қазақстан Республикасының
мемлекеттiк органдарын нормативтiк құқықтық актiлердi
шығаруды, қолдануды, мемлекеттiк тiркеу мен жариялауды
реттейтiн заңнаманы сақтау бойынша
тексерулердi жүргiзу жөнiндегi
нұсқаулық
Әдiлет органдарының Қазақстан Республикасының мемлекеттiк органдарын нормативтiк құқықтық актiлердi шығаруды, қолдануды, мемлекеттiк тiркеу мен жариялауды реттейтiн заңнаманы сақтау бойынша тексерулердi жүргiзу жөнiндегi осы нұсқаулық (бұдан әрi - Нұсқаулық) Қазақстан Республикасы Конституциясының 4-тармағының, Қазақстан Республикасы "Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы" кодексiнiң, "Нормативтiк құқықтық актiлер туралы", "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Әдiлет органдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңдарының, "Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң мәселелерi" туралы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2004 жылғы 28 қазандағы N 1120, Нормативтiк құқықтық кесімдерді мемлекеттiк тiркеу ережесiн бекiту туралы Қазақстан Республикасының Үкiметiнің 2006 жылғы 17 тамыздағы N 778 қаулыларының негiзiнде және оларға сәйкес әзiрлендi.
Ескерту: Кіріспеге өзгертулер енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2005 жылғы 8 ақпандағы N 36, 2006 жылғы 25 қыркүйектегі N 256,2010.04.13 N 113 бұйрықтарымен.

Об утверждении Инструкции по проведению проверок государственных органов Республики Казахстан органами юстиции по соблюдению законодательства, регулирующего издание, применение, государственную регистрацию и опубликование нормативных правовых актов
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 3 апреля 2002 года № 48. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 апреля 2002 года № 1813. Утратил силу приказом и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 8 января 2013 года № 6
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра юстиции РК от 08.01.2013 № 6.
В соответствии со статьей 24 Закона Республики Казахстан "Об органах юстиции" и пунктом 14 Положения о Министерстве юстиции Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2004 года № 1120, в целях установления порядка организации и осуществления проверок государственных органов Республики Казахстан Министерством юстиции и его территориальными органами по соблюдению законодательства, регулирующего порядок государственной регистрации нормативных правовых актов, приказываю:
Сноска. Преамбула с изменениями, внесенными приказами Министра юстиции РК от 08.02.2005 N 36; от 13.04.2010 № 113 (вводится в действие с 16.04.2010).
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по проведению проверок государственных органов Республики Казахстан органами юстиции по соблюдению законодательства, регулирующего издание, применение, государственную регистрацию и опубликование нормативных правовых актов.
2. Настоящий Приказ вступает в силу со дня государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего Приказа возложить на курирующего Вице-Министра юстиции. <*>
Сноска. В пункт 3 внесены изменения - приказом Министра юстиции РК от 8 февраля 2005 года N 36.
Министр
Утверждена Приказом
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 3 апреля 2002 года N 48
Сноска. По всему тексту Инструкции:
слова "местных органов" заменены словами "органов местного" -  приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 8 декабря 2005 года N 325.
Инструкция по проведению проверок
государственных органов Республики Казахстан органами
юстиции по соблюдению законодательства, регулирующего
издание, применение, государственную регистрацию и
опубликование нормативных правовых актов
Настоящая Инструкция по проведению проверок государственных органов Республики Казахстан органами юстиции по соблюдению законодательства, регулирующего издание, применение, государственную регистрацию и опубликование нормативных правовых актов (далее - Инструкция) разработана на основании и в соответствии со статьей 4 Конституции Республики Казахстан, Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Законов Республики Казахстан "О нормативных правовых актах", "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "Об органах юстиции", постановлениями Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2004 года 1120 "Вопросы Министерства юстиции Республики Казахстан", от 17 августа 2006 года N 778 "Об утверждении Правил государственной регистрации нормативных правовых актов".
Сноска. Преамбула с изменениями, внесенными приказами Министра юстиции РК от 08.02.2005 N 36; от 25.09.2006 N 256; от 13.04.2010 № 113 (вводится в действие с 16.04.2010).

1. Жалпы ережелер
1. Нұсқаулық әдiлет органдарының Қазақстан Республикасының мемлекеттiк органдарын нормативтiк құқықтық актiлердi шығаруды, қолдануды, мемлекеттiк тiркеу мен жариялауды реттейтiн заңнаманы сақтау бойынша тексерулердi ұйымдастыруды және жүзеге асыруды нақтыландырады.
2. Қазақстан Республикасы азаматтарының құқықтарына, бостандықтары мен мiндеттерiне қатысты Қазақстан Республикасы мемлекеттiк органдарының нормативтiк құқықтық актiлерiн (бұдан әрi - орталық және мемлекеттiк органдардың нормативтiк құқықтық актiлерi) ресми жариялау оларды қолданудың мiндеттi шарты болып табылады.
3. Заңнамаға сәйкес жарияланбаған орталық және жергiлiктi мемлекеттiк органдардың нормативтiк құқықтық актiлерi қолданылмайды.
4. <*>
Ескерту. 4-тармақ алынып тасталды - Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің 2010.04.13 N 113 бұйрығымен.
5. Орталық және жергiлiктi мемлекеттiк органдардың нормативтiк құқықтық актiлерiнiң жариялануын бақылауды Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгi мен оның аумақтық органдары жүзеге асырады.
6. <*>
Ескерту. 6-тармақ алынып тасталды - Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің 2010.04.13 N 113 бұйрығымен.
7. Тексерулердi жүргiзген кезде Әдiлет министрлiгi мен оның аумақтық органдарының қызметкерлерi Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының Заңдарын, Қазақстан Республикасының Президентi мен Yкiметiнiң актiлерiн, өзге де нормативтiк құқықтық актiлердi, сондай-ақ осы Нұсқаулықты басшылыққа алуға мiндеттi.
Ескерту. 7-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің 2010.04.13 N 113 бұйрығымен.
8. Тексерулердiң мiндеттерi:
1) нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу мен ресми жариялау саласындағы қолданыстағы заңнаманың сақталуына бақылауды қамтамасыз ету;
2) мемлекеттiк органның лауазымды адамының Конституцияға не өзге де заң актiлерiне қайшы келетiн, жеке тұлғалардың құқықтарын, бостандықтарын және мiндеттерiн, шаруашылық жүргiзушi субъектiлер мен мемлекеттiң заңды мүдделерiн қозғайтын заңсыз нормативтiк құқықтық акт шығаруы фактiлерiн анықтау және жол бермеу;
3) күшi жойылған, сот күшi жоқ деп таныған, ресми жарияланбаған не қолданылу күшiн уәкiлеттi органдар тоқтата тұрған, сондай-ақ әдiлет органдарында мемлекеттiк тiркеуден өтпеген нормативтiк құқықтық актiлердi орталық атқарушы, сондай-ақ жергiлiктi өкiлдi және атқарушы органдардың лауазымды адамдарының заңсыз қолдануы фактiлерiн анықтау және жол бермеу;
4) лауазымды адамдармен жалпыға міндетті маңызы бар, жеке тұлғалардың құқықтарын, бостандықтары мен мiндеттерiн қозғайтын нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу ережелерiн бұзуын анықтау;

1. Общие положения
1. Инструкция детализирует организацию и осуществление проверок государственных органов Республики Казахстан Министерством юстиции и его территориальными органами по соблюдению законодательства, регулирующего издание, применение, государственную регистрацию и опубликование нормативных правовых актов.
2. Официальное опубликование нормативных правовых актов центральных и местных государственных органов Республики Казахстан, касающихся прав, свобод и обязанностей граждан Республики Казахстан (далее - нормативные правовые акты центральных и местных государственных органов), является обязательным условием их применения.
3. Неопубликованные в установленном законодательством порядке нормативные правовые акты центральных и местных государственных органов, не могут применяться.
4. Исключен приказом Министра юстиции РК от 13.04.2010 № 113 (вводится в действие с 16.04.2010).
5. Контроль за опубликованием нормативных правовых актов центральных и местных государственных органов осуществляет Министерство юстиции Республики Казахстан и его территориальные органы.
6. Исключен приказом Министра юстиции РК от 13.04.2010 № 113 (вводится в действие с 16.04.2010).
7. При проведении проверок сотрудники Министерства юстиции и его территориальных органов руководствуются Конституцией Республики Казахстан, Законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящей Инструкцией.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции РК от 13.04.2010 № 113 (вводится в действие с 16.04.2010).
8. Задачами проверок являются:
1) обеспечение контроля за соблюдением действующего законодательства в области государственной регистрации и официального опубликования нормативных правовых актов;
2) выявление и предотвращение фактов издания должностными лицами государственных органов незаконных нормативных правовых актов, затрагивающих права, свободы и обязанности физических лиц, законные интересы хозяйствующих субъектов и государства, противоречащих Конституции либо иным законодательным актам;
3) выявление и предотвращение фактов незаконного применения должностными лицами центральных исполнительных, а также местных представительных и исполнительных органов нормативных правовых актов, утративших силу, признанных судом недействительными, официально неопубликованных, либо действие которых приостановлено уполномоченными органами, а также не прошедших государственную регистрацию в органах юстиции;
4) выявление нарушений должностными лицами правил государственной регистрации нормативных правовых актов, имеющих общеобязательное значение, затрагивающих права, свободы и обязанности физических лиц;

5) орталық және жергiлiктi мемлекеттiк органдардың нормативтiк құқықтық актiлерiн шығару, мемлекеттiк тiркеу және ресми жариялау мәселелері бойынша әдiстемелiк көмек көрсету болып табылады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің 2010.04.13 N 113 бұйрығымен.
2. Тексеру жүргiзудi ұйымдастыру
9. Орталық мемлекеттiк органдарда тексерудi жүргiзу жөнiндегi жұмысты ұйымдастыру мен үйлестiру Әдiлет министрлiгiнiң Нормативтік құқықтық актілерді тіркеу департаментіне (бұдан әрi - Департамент), жергiлiктi мемлекеттiк басқару органдарын тексеру - аумақтық әдiлет органдарының (бұдан әрi - аумақтық әдiлет органдары) басшыларына жүктеледi.
Ескерту: 9-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2005.02.08 N 36, 2005.12.08 N 325, 2010.04.13 N 113 бұйрықтарымен.
10. Орталық мемлекеттiк органдарды тексерудi Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгi жүзеге асырады.
Облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) деңгейде, республикалық маңызы бар қаладағы (астанадағы) аудандық жергiлiктi мемлекеттiк басқару органдарын тексерудi облыстардың, Алматы және Астана қалалық Әділет департаменттері жүзеге асырады.
Аудандық (облыстық маңызы бар қалалық), аудандық маңызы бар қалалық, кенттік, ауылдық (селолық), ауылдық (селолық) округтер деңгейіндегі жергілікті мемлекеттік басқару органдарын тексеруді аудандар (қалалар) әділет бөлімшелері жүзеге асырады.
Қажет болған жағдайда, тексерулер өзге де мемлекеттiк органдармен бiрлесiп жүргiзiлуi мүмкiн.
Ескерту: 10-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2005 жылғы 8 ақпандағы N 36 бұйрығымен, 2005 жылғы 8 желтоқсандағы N 325 бұйрығымен.
11. Сондай-ақ, қажет болған жағдайда Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгi жергiлiктi мемлекеттiк басқару органдарын тексерудi жүзеге асыруға құқылы.
Сондай-ақ, облыстық, Алматы және Астана қалалық Әділет департаменті аудандық (облыстық маңызы бар қалалық), республикалық маңызы бар қаладағы (астанадағы) аудандық, аудандық маңызы бар қалалық, кенттік,  ауылдық (селолық), ауылдық (селолық) округтік әкімдіктер деңгейдегі жергілікті мемлекеттік басқару органдарын тексеруді жүзеге асыруға құқылы.
Ескерту: 11-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2005.02.08 N 36, 2010.04.13 N 113 бұйрықтарымен.
12. Тексеру жоспарларын әділет органының бірінші басшысы (немесе оның міндетін атқарушы тұлға), тәуекел дәрежесін бағалау өлшемдеріне сәйкес бекітеді.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің 2011.01.29 N 33 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

5) оказание методической помощи по вопросам издания, государственной регистрации и официального опубликования нормативных правовых актов центральных и местных государственных органов.
Сноска. Пункт 8 в редакции приказа Министра юстиции РК от 13.04.2010 № 113 (вводится в действие с 16.04.2010).
2. Организация проведения проверок
9. Организация и координация работы по проведению проверок центральных государственных органов возлагается на Департамент регистрации нормативных правовых актов Министерства юстиции (далее - Департамент), органов местного государственного управления - на руководителей территориальных органов юстиции (далее - территориальные органы юстиции).
Сноска. Пункт 9 с изменениями, внесенными приказами Министра юстиции РК от 08.02.2005 N 36; от 08.12.2005 N 325; от 13.04.2010 № 113 (вводится в действие с 16.04.2010).
10. Проверку центральных государственных органов осуществляет Министерство юстиции Республики Казахстан.
Проверку органов местного государственного управления областного (города республиканского значения, столицы) уровня, районного в городе республиканского значения (столице) осуществляют Департаменты юстиции областей, городов Астаны и Алматы.
Проверку органов местного государственного управления районного (городов областного значения), городского районного значения, поселкового, аульного (сельского), аульного (сельского) округа осуществляют районные (городские) подразделения юстиции.
При необходимости, проверки могут проводиться совместно с иными государственными органами.
Сноска. В пункт 10 внесены изменения - приказом Министра юстиции РК от 8 февраля 2005 года N 36; приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 8 декабря 2005 года N 325.
11. Министерство юстиции Республики Казахстан вправе также осуществлять проверки органов местного государственного управления.
Департаменты юстиции областей, городов Астаны и Алматы вправе также осуществлять проверки органов местного государственного управления районного (городов областного значения), городского районного значения, поселкового, аульного (сельского), аульного (сельского) округа.
Сноска. Пункт 11 с изменениями, внесенными приказами Министра юстиции РК от 08.02.2005 N 36; от 08.12.2005 N 325; от 13.04.2010 № 113 (вводится в действие с 16.04.2010).
12. Планы проверок утверждаются первым руководителем органа юстиции (либо лицом, исполняющим его обязанности), в соответствии с критериями оценки степени риска.
Сноска. Пункт 12 в редакции приказа Министра юстиции РК от 29.01.2011 № 33 (вводится в действие со дня его государственной регистрации в МЮ РК).

13. Тексерулерді жүргізу үшін:
1) Департамент қызметкерлерінен құрылатын топтар;
2) аумақтық әдiлет органдары қызметкерлерінен құрылатын топтар құрылады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің 2010.04.13 N 113 бұйрығымен.
14. Тексерулердi жүргiзу алдында тексеруге жататын мiндеттер мен мәселелер тiзбесi кiретiн тексеру бағдарламасы әзiрленедi және тексерулердi жүргiзу үшiн топтардың құрамы белгiленедi.
15. Тексерушiлер тобы тексерiлетiн мәселелердiң мәнiсiн талқылай алатын және қызметтi ұйымдастыруда, сондай-ақ анықталған кемшiлiктердi жоюда консультациялық-әдiстемелiк көмек көрсете алатын неғұрлым тәжiрибелi қызметкерлер санынан жинақталады.
3. Тексерулердi жүргiзу
16. Тексеру жүргізу үшін шығарылған нөмірі мен күнін, тексерілетін органның атауын, тексеру тобының қатысушыларын, тексеру нысанын, тексеру кезеңін, тексеруді бастау және аяқтау күнін қамтитын әділет органдары бірінші басшысымен (немесе оның міндетін атқарушы тұлғамен) бұйрық шығарылады.
Тексеру басталғанға дейiн бұйрық және оның көшірмесі толтырылған ақпараттық есепке алу карточкасымен Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті аумақтық органдарында (бұдан әрі – уәкілетті орган) қолданыстағы заңнама талаптарына сәйкес тіркеледі.
Тексеру әділет органдарымен тексеру жүргізу туралы бұйрық уәкілетті органда тіркелгеннен кейін жүргізеді.
Тексеруді бастау күні болып тексеру жүргізу туралы бұйрықта көрсетілген күн есептеледі.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің 2010.04.13 N 113 бұйрығымен.
17. Алдағы жұмыстардың көлемi, тексерушi топқа қойылған мiндеттер мен оның құрамы ескерiле отырып, 30 күнтiзбелiк күннен аспайтын тексеру мерзiмi белгiленедi.
Тексеруді тоқтату, тоқтата тұру, жаңғырту, мерзiмiн ұзарту әділет органдарының бірінші басшысымен (немесе оның міндетін атқарушы тұлғамен) жүзеге асырылады.
Тексеріс мерзімі ұзартылған, не ол тоқтатылған, тоқтата тұрылған, жаңғыртылған, сондай-ақ есептен шығарылған жағдайда (өткізілмеген тексеріс ретінде) тиісті есепке алу карточкасы толтырылады және уәкілетті органға ұсынылады.
Ескерту: 17-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2006.04.04 N 105, 2010.04.13 N 113 бұйрықтарымен.
18. Тексеру бастаудың алдында тексерушiлер тобы тексерiлетiн органның бірінші басшысына (немесе оның міндетін атқарушы тұлғаға) тексерудi тағайындау туралы бұйрықты ұсынады.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің 2010.04.13 N 113 бұйрығымен.

13. Для организации проведения проверок образуются:
1) группы, создаваемые из числа сотрудников Департамента;
2) группы, создаваемые из числа сотрудников территориальных органов юстиции.
Сноска. Пункт 13 в редакции приказа Министра юстиции РК от 13.04.2010 № 113 (вводится в действие с 16.04.2010).
14. Перед проведением проверок разрабатывается программа проверки, включающая перечень задач и вопросов, подлежащих проверке, и определяется состав группы для проведения проверок.
Программа проверки утверждается первым руководителем органа юстиции или его заместителем.
15. Группы проверяющих комплектуются из числа наиболее опытных сотрудников, способных разобраться в существе проверяемых вопросов и оказать консультационно-методическую помощь в организации деятельности, а также в устранении выявленных недостатков.
3. Проведение проверок
16. Для проведения проверки первым руководителем органов юстиции (либо лицом, исполняющим его обязанности) выносится приказ, содержащий в себе номер и дату издания, наименование проверяемого органа и участников проверяющей группы, предмет проверки, проверяемый период, дату начала и завершения проверки.
До начала проверки приказ и его копия с заполненной информационной учетной карточкой регистрируются в территориальных органах Комитета по правовой статистике и специальных учетов Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее - уполномоченный орган) в соответствии с требованиями действующего законодательства.
Проверка проводится органами юстиции после регистрации приказа о проведении проверки в уполномоченном органе.
Датой начала проверки считается дата указанная в приказе о проведении проверки.
Сноска. Пункт 16 в редакции приказа Министра юстиции РК от 13.04.2010 № 113 (вводится в действие с 16.04.2010).
17. Срок проверки устанавливается с учетом объема предстоящих работ, поставленных задач и состава проверяющей группы, но не более 30 календарных дней.
Прекращение, приостановление, возобновление, продление срока проверки производится первым руководителем органов юстиции (либо лицом, исполняющим его обязанности).
В случае продления сроков проверки, либо ее прекращения, приостановления, возобновления, а также снятия с учета (как не проведенная) заполняется и представляется в уполномоченный орган соответствующая учетная карточка.
Сноска. Пункт 17 с изменениями, внесенными приказами Министра юстиции РК от 04.04.2006 N 105; от 13.04.2010 № 113 (вводится в действие с 16.04.2010).
18. Перед началом проверки группа проверяющих предъявляет приказ о назначении проверки первому руководителю проверяемого органа (либо лицу, исполняющего его обязанности).
Сноска. Пункт 18 в редакции приказа Министра юстиции РК от 13.04.2010 № 113 (вводится в действие с 16.04.2010).

19. Тексерудi жүргiзген кезде тексерудi жүргiзу туралы бұйрықта көрсетiлген кезеңде шығарылған барлық актiлер, соның iшiнде мемлекеттiк құпияларды құрайтын мәліметтер мен құпиялы Сипаттағы мәлiметтердi қамтитын актiлер тексеруге жатады.
20. Топтардың қызметкерлерi:
1) тiркелiмдердi, iс қағаздарын жүргiзу жөнiндегi компьютерлiк бағдарламаларды (олар болмаған жағдайда - актiлер кiтаптарын), тексерілетін мемлекеттік органдардың нормативтiк құқықтық актілерін, кіріс, шығыс хат-хабар, нормативтiк құқықтық актiлердi тiркеу, нормативтiк құқықтық актiлердi жариялау журналдарын, "құпия" грифi бар құжаттарды тексерудi жүзеге асырады;
2) мемлекеттiк тiркеуге жататын нормативтiк құқықтық актiлердi таңдауды жүзеге асырады;
3) азаматтардың құқықтарын, бостандықтары мен мiндеттерiн қозғайтын нормативтiк құқықтық актiлердi бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялау бөлiгiнде қолданылып жүрген заңнама талаптарының орындалуын тексередi;
4) сол немесе өзге де нормативтiк құқықтық актiнi мемлекеттiк тiркеу қажеттiлiгi туралы мәселелердi шешедi;
5) әкiмшiлiк өндiрiстi қозғау және материалдарды сотқа тапсыру туралы шешiмдер қабылдайды;
6) тексерiлетiн мемлекеттiк органның жұмысының жағдайы және анықталған жағдайда Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңнамасының нормаларын бұзу фактiлерi көрсетiлетiн тексерудi жүргiзу туралы акт жасайды;
7) тексерулердi тиiмдi жүргiзудi қамтамасыз ету бойынша қолданылып жүрген заңнамада көзделген өзге де iс-әрекеттердi орындайды.
Тексерушi топтардың мiндеттерi мен функцияларын толықтыруды және нақтыландыруды әділет органдарының бірінші басшысымен (немесе оның міндетін атқарушы тұлғамен) жүзеге асырылады.
Ескерту: 20-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2005.02.08 N 36, 2010.04.13 N 113 бұйрықтарымен.
21. Тексерулердi жүргiзген кезде тексерушiлер:
1) тексерулердi жүзеге асыру үшiн мемлекеттiк органдардан қажеттi материалдар мен ақпаратты сұрауға;
2) мемлекеттiк органдарға заңның бұзылуын жою туралы ұсыныс енгiзуге;
3) әділет органдары бірінші басшысының (немесе оның міндетін атқарушы тұлғаның) атына әкiмшiлiк жауапкершiлiкке тартылып отырған тұлғадан түсiніктеме сұрауға құқылы.
Ескерту: Тексеру барысында үштен артық мемлекеттік тіркеуге, ресми жариялауға жататын нормативтік құқықтық акті анықталған кезде, онда мұндай бұзушылықтар тексерудің әр мәні бойынша жеке-жеке, тексеру қорытындысы бойынша актіге жеке қосымшамен (қосымшалармен) ресімделеді. Бұл ретте, актіде қосымшаға (қосымшаларға) тиісті сілтеме келтіріледі.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің 2010.04.13 N 113 бұйрығымен.

19. При проведении проверки, проверке подлежат все акты, изданные в период, указанный в приказе о проведении проверки, в том числе акты, содержащие сведения, составляющие государственные секреты, или сведения конфиденциального характера.
20. Сотрудники групп:
1) осуществляют проверку регистров, компьютерных программ по делопроизводству (при их отсутствии - книг актов), нормативных правовых актов проверяемых государственных органов, журналов входящей, исходящей корреспонденции, регистрации нормативных правовых актов, публикации нормативных правовых актов, документов с грифом "секретно";
2) осуществляют выборку нормативных правовых актов, подлежащих государственной регистрации;
3) проверяют выполнение требований действующего законодательства в части официального опубликования в средствах массовой информации нормативных правовых актов, затрагивающих права, свободы и обязанности граждан;
4) решают вопросы о необходимости государственной регистрации того или иного нормативного правового акта;
5) принимают решения о возбуждении административного производства и передачи материалов дел в суд;
6) составляют акт о проведении проверки, в которой отражают состояние работы проверяемого государственного органа и, в случае выявления, факты нарушения норм действующего законодательства Республики Казахстан;
7) выполняют иные действия, предусмотренные действующим законодательством, по обеспечению эффективного проведения проверок.
Дополнение и уточнение задач и функций проверяющих групп осуществляется первым руководителем органов юстиции (либо лицом, исполняющим его обязанности).
Сноска. Пункт 20 с изменениями, внесенными приказами Министра юстиции РК от 08.02.2005 N 36; от 13.04.2010 № 113 (вводится в действие с 16.04.2010).
21. При проведении проверок проверяющие имеют право:
1) запрашивать от государственных органов необходимые для осуществления проверок материалы и информацию;
2) вносить в государственные органы представление об устранении нарушений закона;
3) запрашивать объяснения лица, привлекаемого к административной ответственности, на имя первого руководителя органов юстиции (либо лица, исполняющего его обязанности).
Примечание: При выявлении в ходе проверки более трех нормативных правовых актов, подлежащих государственной регистрации, официальному опубликованию, то в данном случае такие нарушения оформляются отдельным (отдельными) приложением (приложениями) к акту по результатам проверки по каждому предмету проверки по отдельности. При этом, в акте приводится соответствующая ссылка на приложение (приложения).
Сноска. Пункт 21 в редакции приказа Министра юстиции РК от 13.04.2010 № 113 (вводится в действие с 16.04.2010).

22. Тексерудi жүргiзген кезде тексерушiлер:
1) алынып тасталды;
2) тексерiлетiн субъектiлерге қатысты объективсiздiкке және ағат пiкiрге жол бермейді;
3) тексеру барысында алынған Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтер, немесе құпиялы сипаттағы мәліметтерді қамтитын ақпаратты жариялауға жол бермейді.
Ескерту: 22-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2010.04.13 N 113 бұйрығымен.
23. Тексерудi жүргiзуге кедергi жасау және (немесе) тексерушiлердiң жұмысына қажеттi жағдайларды қамтамасыз етпеу Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнама актілерінде көзделген жауапкершiлiкке әкеп соғады.
Ескерту: 23-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2010.04.13 N 113 бұйрығымен.
24. Мемлекеттiк құпияларды құрайтын мәлiметтердi қамтитын актiлердi тексеру Қазақстан Республикасының «Мемлекеттік құпиялар туралы» Заңмен белгіленген тәртiппен жүргiзiледi.
Ескерту: 24-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2010.04.13 N 113 бұйрығымен.
4. Тексеру қорытындыларын ресiмдеу тәртiбi
25. Тексеру қорытындысы бойынша ол аяқталған сәттен бастап үш күннен кешіктірмей анықталған кемшіліктерді жою және жұмысты жақсарту бойынша нақты нұсқаулары бар екі данада акт жасалады. Жасалған актілер тексерілген органның бірінші басшысына (немесе оның міндетін атқарушы тұлғаға) танысу және қол қою үшін ұсынылады. Қол қойылғаннан кейін актінің екінші данасы әділет органдарына қайтарылады.
Ескерту: 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 2010.04.13 N 113 бұйрығымен.
26. Актiде анықталған кемшiлiктер дәйектi және объективтi жазылады, олар дәлелдi және көшiрмелерi (құжаттың күнi мен нөмiрi, нормативтiк құқықтық актiнiң атауы, оның мазмұны және басқа да мәлiметтер) қоса берiлiп, құжаттамалы расталуға тиiс.
Актiнiң мәтiнiнде әр түрлi кестелер мен анықтамалық деректер қамтылмайды, бұл мәлiметтер бөлек қосымшамен ресiмделедi.
Актіге тексеруші топ қол қояды және тексерілген органның бірінші басшысына (немесе оның міндетін атқарушы тұлғаға) танысу үшін ұсынылады.
Ескерту: 26-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2010.04.13 N 113 бұйрығымен.
27. Тексерiлген органның бірінші басшысы (немесе оның міндетін атқарушы тұлға) тарапынан актiге қарсылықтар немесе ескертулер болған жағдайда, өзiнiң қолының алдында ескертпе жасайды және оған негiзделген жазбаша түсiндiрмелер мен ескертулер қоса берiледi.
Ескерту: 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 2010.04.13 N 113 бұйрығымен.

22. При проведении проверок проверяющие:
1) исключен приказом Министра юстиции РК от 13.04.2010 № 113 (вводится в действие с 16.04.2010).
2) не допускают необъективность и предвзятость по отношению к проверяемым субъектам;
3) не допускают разглашения полученной в ходе проверки информации, представляющей в соответствии с законодательством Республики Казахстан сведения, составляющие государственные секреты, или сведения конфиденциального характера.
Сноска. Пункт 22 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции РК от 13.04.2010 № 113 (вводится в действие с 16.04.2010).
23. Препятствование проведению проверки и (или) не обеспечение необходимых условий, для работы проверяющих влечет ответственность, предусмотренную действующими законодательными актами Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 23 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции РК от 13.04.2010 № 113 (вводится в действие с 16.04.2010).
24. Проверка актов, содержащих сведения, составляющие государственные секреты, проводится в порядке, установленным Законом Республики Казахстан "О государственных секретах".
Сноска. Пункт 24 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции РК от 13.04.2010 № 113 (вводится в действие с 16.04.2010).
4. Порядок оформления результатов проверки
25. По результатам проверки не позднее трех дней с момента ее окончания составляется акт в двух экземплярах с конкретными указаниями по устранению выявленных недостатков и улучшению работы. Составленные акты предоставляются для ознакомления и подписания первому руководителю проверяемого органа (либо лицу, исполняющему его обязанности). После подписания второй экземпляр акта возвращается в органы юстиции.
Сноска. Пункт 25 в редакции приказа Министра юстиции РК от 13.04.2010 № 113 (вводится в действие с 16.04.2010).
26. В акте последовательно и объективно описываются выявленные нарушения, которые должны быть мотивированы и документально подтверждены с приложением копий (дата и номер документа, наименование нормативного правового акта, его содержание и другие сведения).
Текст акта не должен содержать различные таблицы и справочные данные, эти сведения оформляются отдельным приложением.
Акт подписывается проверяющей группой и предоставляется для ознакомления первому руководителю проверяемого органа (либо лицу, исполняющему его обязанности).
Сноска. Пункт 26 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции РК от 13.04.2010 № 113 (вводится в действие с 16.04.2010).
27. При наличии возражений или замечаний к акту со стороны первого руководителя проверяемого органа (либо лица, исполняющего его обязанности), им делается оговорка перед своей подписью, и прилагаются мотивированные письменные объяснения и замечания.
Сноска. Пункт 27 в редакции приказа Министра юстиции РК от 13.04.2010 № 113 (вводится в действие с 16.04.2010).

28. Тексерiлген органның бірінші басшысы (немесе оның міндетін атқарушы тұлға) қол қоюдан бас тартқан жағдайда актiде тиiстi жазба жүргiзiледi.
Ескерту: 28-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 2010.04.13 N 113 бұйрығымен.
29. Жазбаша қарсылықтарда жазылған фактiлердiң растығы тексерiлуге тиiс және топ жетекшiсi олар бойынша жазбаша қорытынды бередi.
Ескерту: 29-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2010.04.13 N 113 бұйрығымен.
30. Сондай-ақ заңнамада көзделген жағдайларда тексеру актiсiне тексеру барысында анықталған кемшiлiктерге кiнәлi не оларға қатысы бар адамдардың түсiндiрмелерi қоса берiледi.
31. Тексеріс қорытынды бойынша бұзушылық анықталған жағдайда, Әділет министрлігімен және оның аумақтық органдарымен заңнама актілерімен қарастырылған ықпал ету шаралары қабылданады (заң бұзушылықты жою туралы ұсыныс енгізіледі, әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама құрастырылады).
Ескерту: 31-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 2010.04.13 N 113 бұйрығымен.
32. <*>
Ескерту: 32-тармақ алынып тасталды - ҚР Әділет министрінің 2010.04.13 N 113 бұйрығымен.
5. Қорытынды ережелер
33. Тексеру барысында олар үшiн әкiмшiлiк жауапкершiлiк көзделген кемшiлiктер анықталған жағдайда, тексерушiлер дереу әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттама жасайды.
Ескерту: 33-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2010.04.13 N 113 бұйрығымен.
34. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттаманы жасау және сотқа жiберу «Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы» Қазақстан Республикасы 2001 жылғы 30 қаңтардағы кодексiнде және Қазақстан Республикасы Әдiлет министрінің 2002 жылғы 10 маусымдағы № 87 «Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердің өндiрiсi жөнiндегi нұсқаулықты бекіту туралы» (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1882 болып тіркелген) бұйрығында белгiленген тәртiппен жүзеге асырылады.
Ескерту: 34-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 2010.04.13 N 113 бұйрығымен.

28. В случае отказа первого руководителя проверяемого органа (либо лица, исполняющего его обязанности) от подписания, в акте производится соответствующая запись.
Сноска. Пункт 28 в редакции приказа Министра юстиции РК от 13.04.2010 № 113 (вводится в действие с 16.04.2010).
29. Достоверность фактов, изложенных в письменных возражениях, должна быть проверена и по ним руководитель группы дает письменное заключение.
Сноска. Пункт 29 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции РК от 13.04.2010 № 113 (вводится в действие с 16.04.2010).
30. В случаях, предусмотренных законодательством, к акту проверки прилагаются также объяснения лиц, непосредственно виновных в установленных проверкой нарушениях, либо причастных к ним.
31. В случае выявления по результатам проверки нарушений, Министерством юстиции и его территориальными органами принимаются предусмотренные законодательными актами меры реагирования (вносится представление об устранении нарушений закона, составляется протокол об административном правонарушении).
Сноска. Пункт 31 в редакции приказа Министра юстиции РК от 13.04.2010 № 113 (вводится в действие с 16.04.2010).
32. Исключен приказом Министра юстиции РК от 13.04.2010 № 113 (вводится в действие с 16.04.2010).
5. Заключительные положения
33. В случае выявления в ходе проверки нарушений, за совершение которых предусмотрена административная ответственность, проверяющими немедленно составляется протокол об административном правонарушении.
Сноска. Пункт 33 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции РК от 13.04.2010 № 113 (вводится в действие с 16.04.2010).
34. Составление протокола об административном правонарушении и направление его в суд осуществляется в порядке, установленном Кодексом Республики Казахстан от 30 января 2001 года "Об административных правонарушениях" и приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 10 июня 2002 года № 87 "Об утверждении Инструкции по производству дел об административных правонарушениях органами юстиции Республики Казахстан" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 1882).
Сноска. Пункт 34 в редакции приказа Министра юстиции РК от 13.04.2010 № 113 (вводится в действие с 16.04.2010).