Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлігінде N 1118-бен тiркелген "Қазақстан Республикасының жоғары оқу орындарына қабылдаудың типтiк ережелерiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрiнің 2000 жылғы 25 наурыздағы бұйрығына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігінің 2003 жылғы 22 ақпандағы N 116-1 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 17 наурызда тіркелді. Тіркеу N 2211. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2007 жылғы 19 желтоқсандағы N 638 Бұйрығымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2007.12.19.  N 638  (қолданысқа енгізілу тәртібін  4-тармақтан  қараңыз) Бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының жоғары оқу орындарына қабылдауды ұйымдастырудың сапасын арттыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының жоғары оқу орындарына қабылдаудың типтiк ережелерiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрiнiң 2000 жылғы 25 наурыздағы N 247  бұйрығына  (Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде N 1118-бен тiркелген, 2000 жылғы 16 мамырда N 1118-1119 (23131-23132) "Казахстанская Правдада" жарияланған), "Қазақстан Республикасының жоғары оқу орындарына қабылдаудың типтiк ережелерiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрiнiң 2000 жылғы 25 наурыздағы N 247 бұйрығына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрiнің 2001 жылғы 18 мамырдағы N 366  бұйрығына  (Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлігiнде N 1514-бен тiркелген) және "Қазақстан Республикасының жоғары оқу орындарына қабылдаудың типтiк ережелерiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрiнiң 2000 жылғы 25 наурыздағы N 247 бұйрығына өзгерiстер енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының Бiлiм және ғылым министрiнiң 2002 жылғы 17 мамырдағы N 394  бұйрығына  (Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде N 1859-бен тiркелген) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
көрсетiлген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының жоғары оқу орындарына қабылдаудың типтiк ережелерiнде:
1-тармақта "жалпы орта" деген сөздерден кейiн "кәсiптiк бастауыш," деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақтың бiрiншi абзацындағы:
"(мемлекеттiк бiлiм гранты мен мемлекеттiк бiлiм несиесi)" деген сөзден кейiн "бюджеттiк қаражат" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақта:
бесiншi абзацта "кадрларды даярлау" деген сөздердiң алдынан "құрылтайшылар белгiлеген және Бiлiм беру ұйымдарына қабылдау ережесiнде бекiтiлген тәртiпке сәйкес" деген сөздермен толықтырылсын;
алтыншы абзацта "жоғары оқу орны" деген сөздер "жоғары оқу орындарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақта:
бiрiншi абзац алынып тасталсын;
екiншi абзацта "немесе кәсiптiк жоғары" деген сөздер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы үшiншi абзацпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының жоғары оқу орындарына ақылы негiзде қысқартылған мерзiмде оқуға кәсiптiк жоғары бiлiмi бар азаматтарды қабылдауды жоғары оқу орындарының қабылдау комиссиялары жүзеге асырады";
6-тармақта "азаматтарды" деген сөздiң алдынан "Қазақстан Республикасының" деген сөздермен толықтырылсын;
7-тармақта:
екiншi абзацта:
"Мәдениет" деген сөздiң алдынан "021040 - Журналистика мамандығы," деген сөздермен толықтырылсын;

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 25 марта 2000 года N 247 "Об утверждении Типовых правил приема в высшие учебные заведения Республики Казахстан", зарегистрированный в Министерстве юстиции Республики Казахстан за N 1118
Приказ и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 февраля 2003 года N 116-1. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 марта 2003 года N 2211. Утратил силу приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 19 декабря 2007 года N 638.
Сноска. Приказ Министра образования и науки РК от 22 февраля 2003 года N 116-1 утратил силу приказом Министра образования и науки РК от 19 декабря 2007 года  N 638  (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях повышения качества организации приема в высшие учебные заведения Республики Казахстан приказываю:
1. Внести в  приказ  Министра образования и науки Республики Казахстан от 25 марта 2000 года N 247 "Об утверждении Типовых правил приема в высшие учебные заведения Республики Казахстан" (зарегистрированный в Министерстве юстиции Республики Казахстан за N 1118, опубликованный 16 мая 2000 года в "Казахстанской правде" N 118-119 (23131-23132),  Приказ  Министра образования и науки Республики Казахстан от 18 мая 2001 года N 366 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 25 марта 2000 года N 247 "Об утверждении Типовых правил приема в высшие учебные заведения Республики Казахстан" (зарегистрированный в Министерстве юстиции Республики Казахстан за N 1514) и  Приказ  Министра образования и науки Республики Казахстан от 17 мая 2002 года N 394 "О внесении изменений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 25 марта 2000 года N 247 "Об утверждении Типовых правил приема в высшие учебные заведения Республики Казахстан" (зарегистрированный в Министерстве юстиции Республики Казахстан за N 1859) следующие изменения и дополнения:
в Типовых правилах приема в высшие учебные заведения Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
в пункте 1 после слов "имеющие среднее общее," дополнить словами "начальное профессиональное,";
в абзаце первом пункта 2:
после слов "посредством" дополнить словами "бюджетного финансирования,";
в пункте 3:
в абзаце пятом после слов "подготовки кадров" дополнить словами "в соответствии с порядком, установленным учредителем и закрепленным в Правилах приема в организацию образования";
в абзаце шестом слова "высшее учебное заведение проводит" заменить словами "в высшем учебном заведении проводятся";
в пункте 4:
абзац первый исключить;
в абзаце втором слова "или высшее профессиональное" исключить;
дополнить абзацем третьим следующего содержания:
"Прием в высшие учебные заведения Республики Казахстан граждан, имеющих высшее профессиональное образование, на обучение в сокращенные сроки на платной основе осуществляется приемными комиссиями вузов.";
в пункте 6 после слова "граждан" дополнить словами "Республики Казахстан";
в пункте 7:
в абзаце втором:
после слова "Для" дополнить словами "специальности 021040 Журналистика,";

"031140" деген саннан кейiн "031240" деген санмен толықтырылсын;
8-тармақ мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Студенттер қатарына қабылдау үшiн қажеттi ең төменгi баллдың саны кешендi тестiлеудiң нәтижесi бойынша 40 баллды құрайды."
10-тармақ "бiткен" деген сөздiң алдынан "соңынан өткiзiлетiн жауап парақтарын сканерлеу" деген сөздермен толықтырылсын;
11-тармақта:
екiншi сөйлемдегi "45" деген сан "30" деген санмен ауыстырылсын;
үшінші сөйлемде:
"Мәдениет" деген сөздiң алдынан "021040 - Журналистика мамандығы," деген сөздермен толықтырылсын;
"031140" деген саннан кейiн "031240" деген санмен толықтырылсын;
төртiншi сөйлем мынадай редакцияда жазылсын:
"Арнайы (шығармашылық) емтихан бойынша 10 баллдан кем алған немесе оларға қатыспаған талапкерлер, осы мамандық бойынша түсу үшiн кешендi тестiлеуге жiберiлмейдi.";
11-1-тармақта:
екiншi абзацта:
"7" деген сан "4" деген санмен ауыстырылсын;
"8" деген сан "5" деген санмен ауыстырылсын;
"14" деген сан "10" деген санмен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы төртiншi абзацпен толықтырылсын:
"5-қосымша бойынша жоғары оқу орындарына түсетiн талапкерлердi кешендi тестiлеу 13 шiлдеде жүргiзiледi";
2-тараудың тақырыбындағы "алуға" деген сөзден кейiн "кешендi" деген сөзбен толықтырылсын.;
13-тармақта:
"азаматтарды" деген сөздер "талапкерлердi" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Аймақтық комиссиялардың қызметiн ұйымдастыру ережесiн Қазақстан Республикасының Бiлiм және ғылым министрлiгi (бұдан әрi - Министрлiк) бекiтедi."
14-тармақта:
"орта кәсiптiк" деген сөздiң алдынан "кәсiптiк бастауыш немесе" деген сөздермен толықтырылсын;
"құжаттың көшiрмесiн" деген сөзден кейiн "суретiмен бiрге" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы екiншi, үшiншi, және төртiншi абзацтармен толықтырылсын:
"Шет ел тiлiнде ұсынылатын құжаттардың қазақ немесе орыс тiлдерiндегi нотариальдық расталған аудармасы болуы тиiс. Шетел азаматтары ұсынатын құжаттар белгiленген тәртiпте бекiтiлген болуға тиiстi.
Бiрiншi және екiншi топтағы мүгедек адамдар, сондай-ақ бала кезiнен мүгедектер таңдап алған мамандықтары бойынша оқу үшiн қарсы дәлелдiң жоқтығы туралы медициналық-әлеуметтiк сараптама комиссиясының (МӘСК) қорытындысын бередi.
Түсу емтиханын тапсырмай мемлекеттiк бiлiм грантын алуға құқығы бар адамдар жоғары оқу орнының қабылдау комиссиясына осы құқықты растайтын құжатты және осы типтiк ережелерде белгiленген мерзiмде олардың таңдаған мамандықтарына түсу туралы өтiнiш бередi.";
мынадай мазмұндағы 14-1-тармақпен толықтырылсын:
"14-1. Кешендi тестiлеуге келген талапкер куәлiгiн (төлқұжат) және емтиханға рұқсат қағазын көрсетуi тиiс";
17-тармақ "жүргiзедi" деген сөздiң алдынан "Технология бойынша" деген сөзбен толықтырылсын;
21-тармақтың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Апелляцияға өтiнiш аймақтық комиссияның төрағасы бекiтетiн, апелляциялық комиссияға Tecтiлеу нәтижелерi хабарланғаннан кейiн келесi күнгi сағат 13-кe дейiн берiледi және бiр тәулiктiң iшiнде апелляциялық комиссияда қаралады. Апелляциялық комиссияның төрағасы Қазақстан Республикасының Бiлiм және ғылым министрлiгiнiң бұйрығымен бекiтiледi.";
22-тармақта:
"комиссия" деген сөз "конкурстық негiзде" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Тағайындауды Министрлiктiң конкурстық комиссиясы оның жұмыс Ережесiне сәйкес жүзеге асырады";

после цифры "031140" дополнить цифрой "031240";
пункт 8 дополнить предложением следующего содержания:
"Минимальное количество баллов, необходимое для зачисления в число студентов, составляет 40 баллов по результатам комплексного тестирования.";
пункт 10 после слова "окончания" дополнить словами "сканирования листов ответов, которое проводится после";
в пункте 11:
в предложении втором цифру "45" заменить цифрой "30";
в предложении третьем:
после слов "специальных (творческих) экзаменов для" дополнить словами "специальности 021040 Журналистика,";
после цифры "031140" дополнить цифрой "031240";
четвертое предложение изложить в следующей редакции:
"Абитуриенты, получившие по специальному (творческому) экзамену менее 10 баллов или не явившиеся на них, к комплексному тестированию для поступления по данной специальности не допускаются.";
в пункте 11-1:
в абзаце втором:
цифру "7" заменить цифрой "4";
цифру "8" заменить цифрой "5";
цифру "14" заменить цифрой "10";
дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
"Комплексное тестирование абитуриентов, поступающих в вузы по приложению 5, проводится 13 июля.";
в названии главы 2 после слова "Проведение" дополнить словом "комплексного";
в пункте 13:
слова "граждан вузов Республики Казахстан" заменить словом "абитуриентов";
дополнить предложением следующего содержания:
"Правила организации деятельности региональных комиссий утверждаются Министерством образования и науки Республики Казахстан (далее - Министерство).";
в пункте 14:
после слов "об окончании" дополнить словами "начального профессионального или";
после слов "а также копию документа" дополнить словами "с фотографией";
дополнить абзацами вторым, третьим и четвертым следующего содержания:
"Документы, предоставляемые на иностранном языке, должны иметь нотариально заверенный перевод на казахский или русский язык. Документы, предоставляемые иностранными гражданами, должны быть нострифицированы в установленном порядке.
Лица, имеющие инвалидность первой и второй групп, а также инвалиды с детства представляют заключение медико-социальной экспертной комиссии (МСЭК) об отсутствии противопоказаний для обучения по выбранной специальности.
Лица, имеющие право на получение государственного образовательного гранта без сдачи вступительных экзаменов, подают в приемную комиссию вуза документ, подтверждающий это право, и заявление о поступлении на выбранную им специальность в установленные настоящими Типовыми правилами сроки.";
дополнить пунктом 14-1 следующего содержания:
"14-1. Абитуриент, пришедший на комплексное тестирование, должен предъявить удостоверение личности (паспорт) и пропуск на экзамен.";
в пункте 17 после слова "проводится" дополнить словами "по Технологии";
абзац второй пункта 21 изложить в следующей редакции:
"Заявление на апелляцию подается в апелляционную комиссию, утверждаемую председателем региональной комиссии, до 13 часов следующего дня после объявления результатов тестирования и рассматривается апелляционной комиссией в течение суток. Председатель апелляционной комиссии утверждается приказом Министра образования и науки Республики Казахстан.";
в пункте 22:
слова "Республиканской комиссией" заменить словами "на конкурсной основе";
дополнить предложением следующего содержания:
"Присуждение осуществляет Конкурсная комиссия Министерства в соответствии с Правилами ее работы.";

23, 24, 25, 26-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"23. "Алтын белгi" белгiсiмен марапатталған оқушылар мемлекеттiк бiлiм гранттарын алуға құқылы және жоғары оқу орындарына түсу емтихандарын тапсырмай-ақ қабылданады.
Ағымдағы жылдың жалпы орта бiлiм беретiн пәндерi бойынша республикалық және халықаралық олимпиадалар мен ғылыми жарыстардың жеңiмпаздары болып табылатын жалпы орта, кәсiптiк бастауыш және кәсiптiк орта бiлiм беру ұйымдарының бiтiрушiлерi (I, II, IIІ дәрежелi дипломдармен марапатталған), сондай-ақ соңғы үш жылдағы республикалық және халықаралық орындаушылар конкурстарының жеңiмпаздары (I, II, ІII дәрежелi дипломдармен марапатталған) олар жеңiмпаз болып табылатын олимпиада мен ғылыми жарыстардың конкурстардың пәндерiне таңдап алған мамандықтары сәйкес келген жағдайда, мемлекеттiк бiлiм грантын алуға құқылы және жоғары оқу орнына түсу емтихандарын тапсырмай-ақ қабылданады. Республикалық және халықаралық олимпиадалардың, ғылыми жарыстардың, республикалық және халықаралық орындаушылар конкурстарының пәндерiне сәйкес келетiн мамандықтардың тiзбесiн Министрлiк бекiтедi.
24. 4-қосымшаға сәйкес ауылдық бiлiм беру ұйымын бiтiрген ауыл жастарының қатарынан шыққан азаматтар үшiн жоғары кәсiптiк бiлiм беру ұйымдарына оқуға түскен кезде ауылдың экономикалық дамуын анықтайтын мамандықтарға арналған мемлекеттiк бiлiм беру тапсырысынан 30 пайыз көлемiнде қабылдау квотасы көзделедi.
Қазақстан Республикасының азаматы болып табылмайтын қазақ ұлтының өкiлдерi үшiн, жоғары кәсiптiк бiлiм беру ұйымдарына оқуға түскен кезде мемлекеттiк бiлiм беру тапсырысынан 2 пайыз көлемiнде қабылдау квотасы көзделедi. Бұл санаттағы азаматтарға мемлекеттiк бiлiм гранттарын тағайындау және мемлекеттiк бiлiм несиелерiн бepу мемлекеттiк бiлiм беру тапсырысында бекiтiлген орындардың санына сәйкес мамандарды даярлаудың бағыттары бойынша мемлекеттiк сертификаттардағы баллдарға сәйкес конкурстық негiзде жүзеге асырылады.
25. Мемлекеттiк бiлiм гранттарын тағайындау бiрiншi кезекте осы Типтiк ережелердiң 23-тармағына сәйкес жоғары оқу орындарына конкурстан тыс түсуге құқы бар азаматтарға жүзеге асырылады.
Бұдан әрi мемлекеттiк бiлiм гранттарын тағайындау және мемлекеттiк бiлiм несиелерiн беру белгiленген ауыл квотасын ескерiп, мамандықтар мен тiл бөлiмдерi бойынша мемлекеттiк сертификаттар баллына сәйкес конкурстық негiзде жүзеге асырылады.
Мемлекеттiк бiлiм грантын тағайындау мен мемлекеттiк бiлiм несиесiн беру бiрiншi кезекте өтiнiште бiрiншi көрсетiлген мамандықтар бойынша жүзеге асырылады (бiрiншi кезең). Мамандықтар iшiндегi конкурстық негiзде тағайындау үшiн тiлдiк бөлiмдерден бiр-бiрден бос орын берiледi.
Мемлекеттiк бiлiм гранттарын конкурстық тағайындау мен мемлекеттiк бiлiм несиелерiн берудiң бiрiншi кезеңiнен кейiн қалған бос орынға конкурстың екiншi кезеңi өткiзiледi, онда конкурстың бiрiншi кезеңінен өтпей қалған және екiншi мамандықты көрсеткен (екiншi мәлiмдеген мамандық бойынша конкурс) азаматтар қатысады. Мамандықтар iшiндегi конкурстық негiзде тағайындау үшiн тiлдiк бөлiмдерден бiр-бiрден бос орын берiледi.
Мемлекеттiк бiлiм гранттарын конкурстық тағайындау мен мемлекеттiк бiлiм несиесiн берудiң екiншi кезеңiнен кейiн қалған бос орынға конкурстың үшiншi кезеңi өткiзiледi, онда конкурстың алғашқы екi кезеңiнен өтпей қалған және үшiншi мамандықты көрсеткен (екiншi мәлiмдеген мамандық бойынша конкурс) азаматтар қатысады. Мамандықтар iшiндегi конкурстық негiзде тағайындау үшiн тiлдiк бөлiмдерден бiр-бiрден бос орын берiледi.
Мемлекеттiк бiлiм гранттарын конкурстық тағайындау мен мемлекеттiк бiлiм несиесiн берудiң үш кезеңiнен кейiн қалған бос орындар мәлiмделген оқыту нысанына және тiл бөлiмiне қарамастан, жоғары өту баллымен мамандықтарға дайындау бағыттарының iшiнде қайта бөлiнедi.

пункты 23, 24, 25, 26 изложить в следующей редакции:
"23. Учащиеся, награжденные знаком "Алтын белгi", имеют право на получение государственных образовательных грантов и принимаются в вузы без сдачи вступительных экзаменов.
Выпускники организаций образования, дающих среднее общее, начальное профессиональное и среднее профессиональное образование, являющиеся победителями республиканских и международных олимпиад и научных соревнований по общеобразовательным предметам (награжденные дипломами I, II, III степени) текущего года, а также победители республиканских и международных конкурсов исполнителей последних трех лет (награжденные дипломами I, II, III степени) имеют право на получение государственных образовательных грантов и принимаются в вузы без сдачи вступительных экзаменов при соответствии выбранной ими специальности предмету олимпиады, научного соревнования, конкурса, по которому они являются победителями. Перечень специальностей, соответствующих предметам республиканских и международных олимпиад, научных соревнований, республиканских и международных конкурсов исполнителей утверждается Министерством.
24. Для граждан из числа аульной (сельской) молодежи, окончившей сельскую организацию образования, при поступлении на учебу в организации высшего профессионального образования, предусматривается квота приема в размере 30 процентов от государственного образовательного заказа на специальности, определяющие социально-экономическое развитие аула (села) согласно Приложению 4.
Для лиц казахской национальности, не являющихся гражданами Республики Казахстан, при поступлении на учебу в организации высшего профессионального образования предусматривается квота приема в размере 2 процента от государственного образовательного заказа. Присуждение государственных образовательных грантов и предоставление государственных образовательных кредитов этой категории граждан осуществляется на конкурсной основе в соответствии с баллами государственных сертификатов по направлениям подготовки специалистов в соответствии с количеством мест, утвержденных в государственном образовательном заказе.
25. Присуждение государственных образовательных грантов в первую очередь осуществляется гражданам, имеющим право на внеконкурсное поступление в вуз согласно пункту 23 настоящих Типовых правил.
Далее присуждение государственных образовательных грантов и предоставление государственных образовательных кредитов осуществляется на конкурсной основе в соответствии с баллами государственных сертификатов, по специальностям и языковым отделениям, с учетом установленной сельской квоты.
Присуждение государственных образовательных грантов и предоставление государственных образовательных кредитов в первую очередь осуществляют по специальности, указанной в заявлении первой (первый этап). Вакантные места по одному из языковых отделений передаются для присуждения на конкурсной основе внутри специальности.
На вакантные места, оставшиеся после первого этапа конкурсного присуждения государственных образовательных грантов и предоставления государственных образовательных кредитов проводится второй этап конкурса, в котором участвуют граждане, не прошедшие конкурс на первом этапе и указавшие вторую специальность (конкурс по второй заявленной специальности). Вакантные места по одному из языковых отделений передаются для присуждения на конкурсной основе внутри специальности.
На вакантные места, оставшиеся после проведения второго этапа конкурсного присуждения государственных образовательных грантов и предоставления государственных образовательных кредитов проводится третий этап, в котором участвуют граждане, не прошедшие конкурс на первых двух этапах и указавшие третью специальность (конкурс по третьей заявленной специальности). Вакантные места по одному из языковых отделений передаются для присуждения на конкурсной основе внутри специальности.
Вакантные места, оставшиеся после трех этапов конкурсного присуждения государственных образовательных грантов и предоставления государственных образовательных кредитов перераспределяются внутри направления подготовки на специальности с высокими проходными баллами независимо от заявленной формы обучения и языкового отделения.

26. Мемлекеттiк сертификаттар баллдарының көрсеткiштерi бiрдей болған жағдайда мемлекеттiк бiлiм гранттарын тағайындау немесе мемлекеттiк бiлiм несиелерiн беру, сондай-ақ бюджеттiк қаржыландыру арқылы тегiн мемлекеттiк бiлiм алудың басым құқығы жетiм балалар мен ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларға, медициналық-әлеуметтiк сараптама комиссиясының қорытындысына сәйкес тиiстi бiлiм беру ұйымдарында оқуға тиым салынбаған жағдайда, бiрiншi және екiншi топтағы мүгедектерге, бала кезден мүгедектерге, үздiк аттестаттары не кәсiптiк бастауыш және орта бiлiмдi үздiк дипломдары бар, содан соң аттестаты не дипломының ең жоғарғы орта баллы бар, бұдан әрi 3-қосымшаға сәйкес бейiндiк пәндер бойынша ең жоғары баллы бар азаматтарға берiледi.";
28-тармақта:
мынадай мазмұндағы бiрiншi абзацпен толықтырылсын:
"Аймақтық комиссия мемлекеттiк бiлiм гранттарын немесе несиелерiн иеленген азаматтарды тиiстi куәлiк алу керектiгi туралы хабардар етедi.";
екiншi абзацта "аймақтық комиссиямен" деген сөз алынып тасталсын;
29-тармақта:
"29" деген сан "27" деген санмен ауыстырылсын;
"жалпы орта" деген сөздерден кейiн "кәсiптiк бастауыш," деген сөздермен толықтырылсын;
"сондай-ақ мемлекеттiк сертификат және/немесе" деген сөздер "мемлекеттiк сертификат, сондай-ақ" деген сөздермен ауыстырылсын;
30-тармақта:
бiрiншi абзацта "тиiстi" деген сөз "даярлаудың тиiстi бағытына немесе кәсiптiк жоғары бiлiм мамандығына," деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi абзацта "куәлiгi" деген сөздiң алдынан "мемлекеттiк бiлiм гранттарын тағайындау немесе мемлекеттiк бiлiм несиелерiн алуға құқық беру туралы" деген сөздермен толықтырылсын;
33-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"33. Осы Типтiк ереженi және Кешендi тестiлеу технологиясын бұзған мемлекеттiк бiлiм гранттары мeн мемлекеттiк бiлiм несиелерi иегерлерiнiң куәлiктерi жоюға жатады.";
2-қосымша 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
4-қосымша 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
3-қосымшаға сәйкес 5-қосымшамен толықтырылсын.
2. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейiнгi кәсiптiк бiлiм департаментi (Б.С. Әбдiрәсiлов) Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде осы бұйрықтың мемлекеттiк тiркелуiн қамтамасыз етсiн.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзiме қалдырамын.
Министрдің
міндетін атқарушы
Қазақстан Республикасының
Бiлiм және ғылым министрiнiң
2003 жылғы 22 ақпандағы
N 116-1 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасының
Бiлiм және ғылым министрiнiң
2000 жылғы 25 наурыздағы
N 247 бұйрығымен бекiтiлген
жоғары оқу орындарына
қабылдаудың типтiк
ережелерiне
2-қосымша
Мемлекеттiк құпиялармен жұмысты талап ететiн
кәсiптiк жоғары бiлiм мамандықтарының тiзбесi

26. В случае одинаковых показателей баллов государственных сертификатов преимущественное право на присуждение государственных образовательных грантов или предоставление государственных образовательных кредитов, а также получение бесплатного государственного образования через бюджетное финансирование имеют дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей, инвалиды первой и второй групп, инвалиды с детства, которым согласно заключению медико-социальной экспертной комиссии не противопоказано обучение в соответствующих организациях образования, граждане, имеющие аттестаты с отличием или дипломы начального и среднего профессионального образования с отличием, затем имеющие наиболее высокий средний балл аттестата или диплома, далее имеющие наиболее высокий балл по профильному предмету согласно Приложению 3.";
в пункте 28:
дополнить абзацем первым следующего содержания:
"Региональная комиссия уведомляет лиц, ставших обладателями государственных образовательных грантов или кредитов, о необходимости получения ими соответствующих свидетельств.";
в абзаце втором слова "региональными комиссиями" исключить;
в пункте 29:
цифру "29" заменить цифрой "27";
после слов "о среднем общем," дополнить словами "начальном профессиональном,";
слова "а также государственный сертификат и/или" заменить словами "государственный сертификат, а также";
в пункте 30:
в абзаце первом слова "на соответствующую специальность" заменить словами "на соответствующее направление подготовки или специальность высшего профессионального образования,";
в абзаце втором после слова "свидетельств" дополнить словами "о присуждении государственного образовательного гранта или предоставлении права на получение государственного образовательного кредита";
пункт 33 изложить в следующей редакции:
"33. Свидетельства обладателей государственных образовательных грантов и государственных образовательных кредитов, нарушивших настоящие Типовые правила и Технологию комплексного тестирования, подлежат аннулированию.";
приложение 2 изложить в новой редакции согласно приложению 1;
приложение 4 изложить в новой редакции согласно приложению 2;
дополнить приложением 5 согласно приложению 3.
2. Департаменту высшего и послевузовского профессионального образования (Б.С. Абдрасилов) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
и.о. Министр
Приложение 1
к приказу и.о. Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 22 февраля 2003 г. N 116-1
Приложение 2
к Типовым правилам приема
в высшие учебные заведения
Республики Казахстан,
утвержденным приказом
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 25 марта 2000 г. N 247
Перечень специальностей высшего профессионального
образования, требующих работы с государственными
секретами

1. 011100 - Картография;
2. 021600 - Юриспруденция мамандандырулар бойынша:
"Жедел-криминалистикалық";
"Тергеу-криминалистикалық";
"Қылмыстық-атқарушылық";
3. 110400 - Ядролық реакторлар және энергетикалық қондырғылар;
4. 320100 - Қолданбалы геодезия;
5. 320200 - Аэрофотогеодезия;
6. 370300 - Ақпаратты қорғауды ұйымдастыру және технологиясы;
7. 390900 - Ядролық-химиялық технология;
8. 430700 - Жылу және атом электр станцияларын салу.
Қазақстан Республикасының
Бiлiм және ғылым министрiнiң
2003 жылғы 22 ақпандағы
N 116-1 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасының
Бiлiм және ғылым министрiнiң
2000 жылғы 25 наурыздағы
N 247 бұйрығымен бекiтiлген
жоғары оқу орындарына
қабылдаудың типтiк
ережелерiне
4-қосымша
Ауыл бiлiм беру ұйымын бiтiрген азаматтарға арналған Қазақстан Республикасы жоғары оқу орындарына қабылдау квотасының жоғары кәсiптiк бiлiм мамандықтары мен даярлау бағыттарының тiзiмi
___________________________________________________________________
Код    |   Жоғары кәсiптiк бiлiм мамандықтары мен бакалаврлар
|               даярлау бағыттарының атауы
___________________________________________________________________
010100 Жаратылыстану ғылыми мамандықтары
___________________________________________________________________
010140     Математика
010440     Физика
010540     Информатика
010740     Химия
010840     Биология
010940     Экология және табиғат пайдалану
011040     География
011240     Метеорология
011340     Гидрология
011440     Геология
011540     Валеология
___________________________________________________________________
020000 Гуманитарлық-әлеуметтiк мамандықтар
___________________________________________________________________
020340     Тарих
020440     Мәдениеттану
020840     Археология және этнология
021040     Журналистика
021240     Қазақ тiлi мен әдебиетi
021340     Орыc тiлi мен әдебиетi
021840     Дінтану
022140     Шығыстану
___________________________________________________________________
030000 Педагогикалық мамандықтар
___________________________________________________________________
030140     Математика
030240     Физика және информатика
030340     Химия және биология
030540     Тарих, құқық пен экономика негiздерi
030640     Тарих және география
030740     Қазақ тiлi мен әдебиетi
030940     Орыс тiлi мен әдебиетi
031140     Дене шынықтыру және спорт
031240     Бастапқы әскери дайындық және дене шынықтыру
031340     Кәсіптік оқыту (профиль бойынша)
031440     Педагогика және психология
031540     Педагогика және бастауыш оқыту әдістемесі
031640     Дефектология
031740     Музыкалық білім
031840     Бейнелеу өнері және сызу
031940     Шетел тілі: екі шетел тілі
032040     Еңбек технологиясы және кәсіпкерлік
032140     Мектепке дейінгі тәрбиелеу және оқыту әдістемесі мен
педагогикасы
032240     Әлеуметтік педагогика
___________________________________________________________________
040000 Медициналық мамандықтар
___________________________________________________________________
040140     Емдеу ісі
040240     Педиатрия
040340     Медициналық-профилактикалық іс
040440     Стоматология
040540     Фармация
040640     Шығыс медицинасы
040840     Медициналық-биологиялық iс
___________________________________________________________________
050000 Ветеринарлық мамандықтар
___________________________________________________________________
050140     Ветеринарлық медицина
050240     Ветеринарлық санитария
___________________________________________________________________
060000 Мәдениет, өнер және сәулет мамандықтары
___________________________________________________________________
061540     Кiтапханатану және библиография
061640     Бос уақыттың мәдениеттiлiгі iсi
061740     Мұражайлық іс және ескерткіштерді қорғау
062140     Дәстүрлі музыкалық өнер (өнер бойынша)
___________________________________________________________________
070000 Экономика және басқару мамандықтары
___________________________________________________________________
070240     Экономика (профиль бойынша)
070340     Статистика
070440     Мемлекеттік және жергілікті басқару
070540     Маркетинг және коммерция
070740     Бухгалтерлiк есеп және аудит
070840     Кәсiпорындағы экономика және басқару (салалар бойынша)
070940     Ұйым менеджменті (салалар бойынша)
___________________________________________________________________
090000 Пәнаралық мамандықтар
___________________________________________________________________
090540     Техникалық-құқықтық сараптау (салалар бойынша)
090740     Тауартану және тауарлар сараптау (қолданыс аясы бойынша)
091040     Әлеуметтік жұмыс
091340     Ақпараттық жүйелер (салалары және қолданыс аясы бойынша)
091540     Мүлікті кадастрлы-құқықтық сараптау
___________________________________________________________________
140000 Технологиялық машиналар және жабдықтар
___________________________________________________________________
140140     Қоршаған ортаны қорғау және табиғатты көркейту
машиналары мен жабдықтары
140440     Ауылшаруашылығы машиналары мен жабдықтары
140540     Мұнай және газ өнеркәсіптерінің машиналары мен жабдықтары
140740     Тамақ өндірістерінің аппараттары мен машиналары
___________________________________________________________________
170000 Өмір-тіршілік қауіпсіздігі
___________________________________________________________________
170140     Өрт қауіпсіздігі
170240     Еңбек және өмiр-тiршiлiк қауіпсiздiгi
170340     Қолданбалы экология (салалар бойынша)
170440     Қоршаған ортаны инженерлік қорғау
170540     Төтенше жағдайлардағы қорғау
___________________________________________________________________
180000 Қолданбалы геология және барлау
___________________________________________________________________
180240     Іздестiрулер мен барлаудың геофизикалық әдiстерi
180340     Mұнай және газ геологиясы
180440     Гидрогеологиялық, инженерлiк геология және геоэкология
___________________________________________________________________
200000 Мұнай-газ iсi
___________________________________________________________________
200140     Mұнай мен газ кен орындарын игеру
200240     Mұнай мен газ ұңғымаларын бұрғылау
___________________________________________________________________
210000 Электроэнергетикасы
___________________________________________________________________
210540     Ауылшаруашылығы өндiрiсiн электрлендiру және
автоматтандыру
___________________________________________________________________
220000 Жылу энергетикасы
___________________________________________________________________
220240     Су және отын технологиясы
220540     Шағын кәсiпорындар мен ұйымдардың энергетика жабдықтары
мен энергетика шаруашылығы
___________________________________________________________________
270000 Теңiз техникасы
___________________________________________________________________
270240     Кеменiң энергетикалық қондырғылары мен жабдықтары
___________________________________________________________________
280000 Көлiк техникасы
___________________________________________________________________
280140     Автомобиль және трактор жасау
280340     Көтерiп-тасымалдайтын, құрылыс жол машиналары мен
жабдықтары
280540     Автомобильдер мен автомобиль шаруашылығы
___________________________________________________________________
300000 Көлiктi пайдалану
___________________________________________________________________
300140     Тасымалдауды ұйымдастыру және басқару (көлік түрлері
бойынша)
300440     Жол қатынасын ұйымдастыру
300540     Тиеп-түciру жұмыстарын механикаландыру
___________________________________________________________________
320000 Геодезия
___________________________________________________________________
320140     Қолданбалы геодезия
___________________________________________________________________
330000 Электромеханика және электротехникалық жабдықтар
___________________________________________________________________
330740     Көлiк құралдарының электр жабдықтары
330840     Технологиялық кешендердiң электржетегi мен
автоматтандырылуы (салалар бойынша)
___________________________________________________________________
380000 Радиоэлектроника және телекоммуникации
___________________________________________________________________
380140     Байланыс желiлерiн жалғау жүйелері
380740     Жылжымалы байланыс жүйелерi мен құралдары
380940     Радиобайланыс және радионавигация
___________________________________________________________________
400000 Кең тұтынылатын бұйымдар мен тауарлардың технологиясы
___________________________________________________________________
400340     Үлбiр және былғары технологиясы
400440     Ағаш өңдеу және ағаштан жасалған бұйымдардың технологиясы
420000     Азық-түлiк тағамдары технологиясы
420140     Астық өңдеу және наубайхана өнiмдерi технологиясы
420240     Кондитер және қантты тағамдар технологиясы
420340     Консервiлер, тағамдық концентраттар және субтропиктiк
тағамдар технологиясы
420440     Ашыту өндiрiстерi мен шарап жасау технологиясы
420540     Ет және сүт тағамдары технологиясы
420640     Балық тағамдары және май технологиясы
420740     Қоғамдық тамақтандыру мен арнайы тағайындалатын тағамдар
технологиясы
___________________________________________________________________
430000 Құрылыс
___________________________________________________________________
430140     Өнеркәсiптiк, азаматтық құрылыс және қала шаруашылығы
430640     Сумен жабдықтау, су бұру және су ресурстарын қорғау
430840     Құрылысты механикаландыру, автоматтандыру және
механикалық жабдықтар
___________________________________________________________________
440000 Көлiк құрылысы
___________________________________________________________________
440140     Темiр жолдар салу, жол және жол шаруашылығы
440240     Автомобиль жолдары мен аэродромдар салу
440340     Көпiрлер мен көлiк тоннельдері
___________________________________________________________________
450000 Ауыл, орман және балық шаруашылықтарының мамандықтары
___________________________________________________________________
450140     Агрономия
450240     Жемiс, көкөнiс және жүзiм шаруашылығы
450340     Фермерлiк iс
450440     Агроэкология
450540     Агрохимия және өсiмдiктердi қорғау
450640     Өсiмдiк шаруашылығының селекциясы және технологиясы
450740     Мал шаруашылығының селекциясы және биотехнологиясы
450840     Мал шаруашылығы өнiмдерiн өндiру және қайта өңдеу
технологиясы
450940     Аңшылықтану мен аң шаруашылығы
451040     Ихтиология, өнеркәсіптiк балық аулау және балық
шаруашылығы
451140     Су ресурстары және суды пайдалану
451240     Жердi мелиорациялау, рекультивациялау және қорғау
451340     Ауыл шаруашылығы өндiрiсін механикаландыру
451440     Агротехникалық ceрвис
451540     Орман және парк шаруашылығы
451640     Орман инженерлiгi iсi
451740     Ауыл шаруашылығы өнiмдерiн стандарттау және ceртификаттау
___________________________________________________________________
460000 Жерге орналастыру және жер кадастры
___________________________________________________________________
460140     Жер ресурстарын басқа және жерге орналастыру
460240     Жер кадастры және жылжымайтын мүлiктi бағалау
___________________________________________________________________
510000 Жаратылыстану ғылымдары
___________________________________________________________________
510130     Математика
510430     Физика
510730     Химия
510830     Биология
510930     Экология
511030     География
511230     Гидрометеорология
511430     Геология
___________________________________________________________________
520000 Гуманитарлық және әлеуметтiк-экономикалық ғылымдар
___________________________________________________________________
520330     Тарих
520430     Мәдениеттану
520530     Коммерция
520830     Экономика
521030     Журналистика
521530     Әлеуметтiк жұмыс
521730     Өнер түрлерi бойынша
521830     Дiнтану
521930     Дене шынықтыру
522130     Шығыстану
522230     Менеджмент
522330     Статистика
___________________________________________________________________
540000 Пәнаралық ғылымдар
___________________________________________________________________
540330     Педагогика
540430     Мемлекеттiк және жергiлiктi басқару
541530     Ақпараттық жүйелер (салалар және қолданыс аясы бойынша)
___________________________________________________________________
550000 Техникалық ғылымдар
___________________________________________________________________
551630     Стандарттау, ceртификаттау және метрология
551730     Өмiр-тiршiлiк қауіпсiздiгi
553230     Геодезия және картография
554130     Ағаш өңдеу өндiрiстерiнiң технологиясы
554230     Азық-түлiк өнiмдерi технологиясы
554330     Құрылыс
___________________________________________________________________
Қазақстан Республикасының
Бiлiм және ғылым министрiнiң
2003 жылғы 22 ақпандағы
N 116-1 бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасының
Бiлiм және ғылым министрiнiң
2000 жылғы 25 наурыздағы
N 247 бұйрығымен бекiтiлген
жоғары оқу орындарына
қабылдаудың типтiк
ережелерiне
5-қосымша
Жоғары оқу орындарының тiзбесi

1. 011100 - Картография;
2. 021600 - Юриспруденция по специализациям:
"Оперативно-криминалистическая";
"Следственно-криминалистическая";
"Уголовно-исполнительская";
3. 110400 - Ядерные реакторы и энергетические установки;
4. 320100 - Прикладная геодезия;
5. 320200 - Аэрофотогеодезия;
6. 370300 - Организация и технология защиты информации;
7. 390900 - Ядерно-химическая технология;
8. 430700 - Строительство тепловых и атомных электростанций.
Приложение 2
к приказу и.о. Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 22 февраля 2003 г. N 116-1
Приложение 4
к Типовым правилам приема
в высшие учебные заведения
Республики Казахстан,
утвержденным приказом
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 25 марта 2000 г. N 247
Перечень направлений подготовки и специальностей
высшего профессионального образования, по которым для граждан, окончивших сельские организации образования, установлена квота приема в высшие учебные заведения Республики Казахстан
-------------------------------------------------------------------
|  Наименование специальностей высшего профессионального
Код   |     образования и направлений подготовки бакалавров
-------------------------------------------------------------------
010100 Естественно-научные специальности
010140    Математика
010440    Физика
010540    Информатика
010740    Химия
010840    Биология
010940    Экология и природопользование
011040    География
011240    Метеорология
011340    Гидрология
011440    Геология
011540    Валеология
020000 Гуманитарно-социальные специальности
020340    История
020440    Культурология
020840    Археология и этнология
021040    Журналистика
021240    Казахский язык и литература
021340    Русский язык и литература
021840    Религиоведение
022140    Востоковедение
030000 Педагогические специальности
030140    Математика
030240    Физика и информатика
030340    Химия и биология
030540    История, основы права и экономики
030640    История и география
030740    Казахский язык и литература
030940    Русский язык и литература
031140    Физическая культура и спорт
031240    Начальная военная и физическая подготовка
031340    Профессиональное обучение (по профилю)
031440    Педагогика и психология
031540    Педагогика и методика начального обучения
031640    Дефектология
031740    Музыкальное образование
031840    Изобразительное искусство и черчение
031940    Иностранный язык: два иностранных языка
032040    Технология труда и предпринимательство
032140    Педагогика и методика дошкольного воспитания и обучения
032240    Социальная педагогика
040000 Медицинские специальности
040140    Лечебное дело
040240    Педиатрия
040340    Медико-профилактическое дело
040440    Стоматология
040540    Фармация
040640    Восточная медицина
040840    Медико-биологическое дело
050000 Ветеринарные специальности
050140    Ветеринарная медицина
050240    Ветеринарная санитария
060000 Специальности культуры, искусства и
архитектуры
061540    Библиотековедение и библиография
061640    Культурно-досуговая работа
061740    Музейное дело и охрана памятников
062140    Традиционное музыкальное искусство (по видам)
070000 Специальности экономики и управления
070240    Экономика (по профилю)
070340    Статистика
070440    Государственное и местное управление
070540    Маркетинг и коммерция
070740    Бухгалтерский учет и аудит
070840    Экономика и управление на предприятии (по отраслям)
070940    Менеджмент организации (по отраслям)
090000 Междисциплинарные специальности
090540    Технико-правовая экспертиза (по отраслям)
090740    Товароведение и экспертиза товаров (по областям
применения)
091040    Социальная работа
091340    Информационные системы (по отраслям и областям
применения)
091540    Кадастрово-правовая экспертиза имущества
140000 Технологические машины и оборудование
140140    Машины и оборудования природообустройства и защиты
окружающей среды
140440    Сельскохозяйственные машины и оборудование
140540    Машины и оборудования нефтяной и газовой промышленности
140740    Машины и аппараты пищевых производств
170000 Безопасность жизнедеятельности
170140    Пожарная безопасность
170240    Безопасность труда и жизнедеятельности
170340    Прикладная экология (по отраслям)
170440    Инженерная защита окружающей среды
170540    Защита в чрезвычайных ситуациях
180000 Прикладная геология и разведка
180240    Геофизические методы поисков и разведки
180340    Геология нефти и газа
180440    Гидрогеология, инженерная геология и геоэкология
200000 Нефтегазовое дело
200140    Разработка нефтяных и газовых месторождений
200240    Бурение нефтяных и газовых скважин
210000 Электроэнергетика
210540    Электрификация и автоматизация сельскохозяйственного
производства
220000 Теплоэнергетика
220240    Технология воды и топлива
220540    Энергооборудование и энергохозяйство малых предприятий
и организаций
270000 Морская техника
270240    Судовые энергетические установки и оборудования
280000 Транспортная техника
280140    Автомобиле- и тракторостроение
280340    Подъемно-транспортные, строительные, дорожные машины и
оборудования
280540    Автомобили и автомобильное хозяйство
300000 Эксплуатация транспорта
300140    Организация перевозок и управление (по видам транспорта)
300440    Организация дорожного движения
300540    Механизация перегрузочных работ
320000 Геодезия
320140    Прикладная геодезия
330000 Электромеханика и электротехническое
оборудование
330740    Электрооборудование транспортных средств
330840    Электропривод и автоматизация технологических
комплексов (по отраслям)
380000 Радиоэлектроника и телекоммуникации
380140    Сети связи и системы коммутации
380740    Системы и средства подвижной связи
380940    Радиосвязь и радионавигация
400000 Технология изделий и товаров широкого
потребления
400340    Технология кожи и меха
400440    Технология деревообработки и изделий из дерева
420000 Технология продовольственных продуктов
420140    Технология переработки зерна и хлебопекарного
производства
420240    Технология кондитерских и сахаристых продуктов
420340    Технология консервов, пищеконцентратов и субтропических
продуктов
420440    Технология бродильных производств и виноделие
420540    Технология мясных и молочных продуктов
420640    Технология рыбных продуктов и жиров
420740    Технология продуктов общественного питания и
специального назначения
430000 Строительство
430140    Промышленное и гражданское строительство и городское
хозяйство
430640    Водоснабжение, водоотведение и охрана водных
ресурсов
430840    Механизация, механическое оборудование и автоматизация
строительства
440000 Транспортное строительство
440140    Строительство железных дорог, путь и путевое хозяйство
440240    Строительство автомобильных дорог и аэродромов
440340    Мосты и транспортные тоннели
450000 Специальности сельского, лесного
и рыбного хозяйства
450140    Агрономия
450240    Плодоовощеводство и виноградарство
450340    Фермерское дело
450440    Агроэкология
450540    Агрохимия и защита растений
450640    Селекция и биотехнология в растениеводстве
450740    Селекция и биотехнология в животноводстве
450840    Технология производства и переработки продукции
животноводства
450940    Охотоведение и звероводство
451040    Ихтиология, промышленное рыболовство и рыбохозяйство
451140    Водные ресурсы и водопользование
451240    Мелиорация, рекультивация и охрана земель
451340    Механизация сельскохозяйственного производства
451440    Агротехнический сервис
451540    Лесное и парковое хозяйство
451640    Лесоинженерное дело
451740    Стандартизация и сертификация сельскохозяйственной
продукции
460000 Землеустройство и земельный кадастр
460140    Управление земельными ресурсами и землеустройство
460240    Земельный кадастр и оценка недвижимости
510000 Естественные науки
510130    Математика
510430    Физика
510730    Химия
510830    Биология
510930    Экология
511030    География
511230    Гидрометеорология
511430    Геология
520000 Гуманитарные и социально-экономические
науки
520330    История
520430    Культурология
520530    Коммерция
520830    Экономика
521030    Журналистика
521530    Социальная работа
521730    Искусство (по видам)
521830    Религиоведение
521930    Физическая культура
522130    Востоковедение
522230    Менеджмент
522330    Статистика
540000 Междисциплинарные науки
540330    Педагогика
540430    Государственное и местное управление
541530    Информационные системы (по отраслям и областям
применения)
550000 Технические науки
551630    Стандартизация, сертификация и метрология
551730    Безопасность жизнедеятельности
553230    Геодезия и картография
554130    Технология деревообрабатывающих производств
554230    Технология продовольственных продуктов
554330    Строительство
-------------------------------------------------------------------
Приложение 3
к приказу и.о. Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 22 февраля 2003 г. N 116-1
Приложение 5
к Типовым правилам приема
в высшие учебные заведения
Республики Казахстан,
утвержденным приказом
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 25 марта 2000 г. N 247
Перечень высших учебных заведений

1. "Құрманғазы атындағы Қазақ ұлттық консерваториясы" мемлекеттiк мекемесi.
2. "Т. Жүргенов атындағы Қазақ ұлттық өнер академиясы" мемлекеттiк мекемесi.
3. "Қазақ ұлттық музыка академиясы" мемлекеттiк мекемесi.

1. Государственное учреждение "Казахская национальная консерватория им. Курмангазы".
2. Государственное учреждение "Казахская национальная академия искусств им. Т.Жургенова".
3. Государственное учреждение "Казахская национальная академия музыки".