Алматы қаласының маңындағы аймақ туралы
Алматы қаласы Әкімшілігінің 2003 жылғы 24 маусымдағы N 2/373 қаулысы. Алматы қалалық Әділет басқармасында 2003 жылғы 16 шілдеде N 543 тіркелді Күші жойылды - Алматы қаласы Әкімдігінің 2005 жылғы 23 тамыздағы N 4/532 қаулысымен
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 24 қаңтардағы "Жер туралы"  Заңының  88 бабын жүзеге асыру мақсатында Алматы қалалық Әкiмшiлiгi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Алматы қаласының маңындағы аймаққа енгiзiлген жерлердi пайдаланудың тәртiбi және режимi туралы ұсынылып отырған Ереже келiсу үшiн Алматы қалалық Мәслихатына ұсынылсын.
2. Алматы қалалық Жер ресурстарын басқару комитетi (А.Сапаров) және Алматы қалалық сәулет және қала құрылысы департаментi (С.Баймағамбетов) Алматы қаласының маңындағы аймақтың құрамындағы жер учаскелерiнiң меншiк иелерi және жердi пайдаланушылар туралы мәлiметтердi бiр айлық мерзiмде ұсынсын.
3. Алматы қалалық сәулет және қала құрылысы департаментi (С.Баймағамбетов) Алматы қаласының маңындағы аймақтың аумағын аймақтарға бөлу жұмысының құнын бiр айлық мерзiмде анықтасын.
4. Алматы қалалық қаржы басқармасы (Қ.Тәжiбаев) Алматы қаласының 2003 жылға арналған бюджетiнде Алматы қаласының маңындағы аймақтың аумағын аймақтарға бөлу жұмыстарын жүзеге асыруға арналған қаржы бөлудi қарастырсын.
5. Алматы қаласы Әкімшілігінің 2003 жылғы 12 ақпандағы "Алматы қаласының маңындағы аймақ туралы" N 1/77 қаулысының күші жойылды деп танылсын.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Алматы қаласы Әкiмiнiң бiрiншi орынбасары Я.И.Заяцқа жүктелсiн.
Алматы қаласының
Әкiмi                          В.Храпунов
Әкiмшiлiк хатшысы              К.Тәжиева
Алматы қаласы Әкiмшiлiгiнiң
2003 жылғы "24" маусымдағы
N 2/373 қаулысына
N 1 қосымша
Алматы қаласының қала маңына енген,
жерлердi пайдалану тәртiбi мен оған
қойылатын талап Ережесi
Осы Ереже Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 1 шiлдедегi "Алматы қаласының ерекше мәртебесi туралы"  Заңына , Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 24 қаңтардағы "Жер туралы"  Заңына , Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шiлдедегi "Қазақстан Республикасындағы сәулет қала құрылысы және құрылыс қызметi туралы"  Заңына  сәйкес әзiрлендi және Алматы қаласының қала маңына енген жерлердi пайдалану тәртiбi мен оған қойылатын талап Ережесiн анықтайды.
1. Алматы қаласының табиғат аймағына енетiндер:
1) қала маңындағы ауыл шаруашылық өндiрiсiн үдерiстi дамыту аймағы;
2) қала тұрғындарының демалыс орнына айналған қорғау және тазалық мiндетiн атқаратын орман, орман бағы және басқа жасыл желектермен толтырылған жасыл аймақтар.

О пригородной зоне города Алматы
Постановление Акимата города Алматы от 24 июня 2003 г. № 2/373. Зарегистрировано Управлением юстиции г.Алматы 16 июля 2003 г. за № 543. Утратило силу постановлением Акимата города Алматы от 23 августа 2005 года N 4/532
В целях реализации статьи 88 Закона Республики Казахстан от 24 января 2001 года "О земле", Акимат города Алматы ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Представить на согласование в Маслихат города Алматы прилагаемые Правила о порядке и режиме использования земель, включенных в пригородную зону города Алматы.
2. Комитету по управлению земельными ресурсами города Алматы (А.Сапаров) и Департаменту архитектуры и градостроительства города Алматы (С. Баймагамбетов) предоставить в месячный срок сведения о собственниках и землепользователях земельных участков, находящихся в составе пригородной зоны города Алматы.
3. Департаменту архитектуры и градостроительства города Алматы (С. Баймагамбетов) определить в месячный срок стоимость работ по зонированию территории пригородной зоны города Алматы.
4. Городскому финансовому управлению города Алматы (К.Тажибаев) предусмотреть в бюджете города Алматы на 2003 года расходы на осуществление работ по зонированию территории пригородной зоны города Алматы.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на первого заместителя Акима города Алматы Я. Заяц.
6. Постановление акимата города Алматы от 12 февраля 2003 года № 1/77 "О пригородной зоне города Алматы" признать утратившим силу.
Аким города Алматы                        В.Храпунов
Секретарь Акимата                         К.Тажиева
Приложение 1 к
постановлению Акимата города Алматы
№ 2/373 от 24 июня 2003 года
"О пригородной зоне города Алматы"
Правила о порядке и режиме использования
земель, включенных в пригородную зону города Алматы
Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 1 июля 1998 года "Об особом статусе города Алматы", Законом Республики Казахстан от 24 января 2001 года "О земле", Законом Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" и определяют порядок и режим использования земель, включенных в пригородную зону города Алматы.
1. Пригородная зона города Алматы включает:
1)зоны интенсивного развития пригородного сельскохозяйственного производства;
2)зоны особого градостроительного регулирования;

3) қала маңындағы ауыл шаруашылық өндiрiсiн үдерiстi дамыту аймағындағы жерлер ауыл шаруашылық бағыттағы жерлер болып табылады.
1.1. қала маңындағы ауыл шаруашылық жер аймағын ауыл шаруашылығын жүргiзуге байланыссыз мақсатта алу, ауыл шаруашылық жер аймағын бiр түрiнен басқа түрiне алмастыру Алматы қаласы жергiлiктi атқарушы органының заңнамаларымен анықталған тәртiпте жүргiзiледi.
Қалақұрылысын ерекше реттеу аймағына енген жерлер, қаланың инженерлiк және көлiк инфрақұрылымының қалыпты жұмыс iстеуiне қажеттi дамуының резервтiк аумағы болып табылады.
1.2. Қала тұрғындарының демалыс орнына айналған қорғау және тазалық мiндетiн атқаратын орман, орман бағы және басқа жасыл желектермен толтырылған жасыл аймақтар орман қорының жерлерi болып табылады.
1.3. Аталған аймақтағы жерлер орман шаруашылығын жүргiзуге байланыссыз басқа санаттағы жерлерге алмастыруға алынатын болса, онда Қазақстан Республикасының Үкiметiмен жүзеге асырылады.
Осы аймақтарға қосылған жерлердiң құқықтық ережелерi Қазақстан Республикасының жер заңнамалары мен Орман  Кодексiмен  реттеледi.
2. 1.2-1.3 тармақтарда көрсетiлген аймақтар Алматы қаласының бас жоспары мен қалақұрылысы дамуының тұтасып жатқан кешендi кестесiне сай анықталады, оны Алматы қаласының жергiлiктi өкiлеттi органы құптаған Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiткен. Алматы қаласының бас жоспары мен қалақұрылысы дамуының тұтасып жатқан кешендi кестесi Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы сәулет қалақұрылысы және құрылыс қызметi туралы"  Заңының  44, 47 баптар талабына сәйкес жергiлiктi сәулет және қала құрылысы органы әзiрлейдi.
Алматы қаласының бас жоспары мен қалақұрылысы дамуының тұтасып жатқан кешендi кестесiнде мыналар анықталады:
1) қала маңындағы ауыл шаруашылық өндiрiсiн үдерiстi дамыту аймағындағы жерлердi Алматы қаласын ауыл шаруашылық өнiмдерiмен толығымен қамтамасыз ету мақсатында;
2) қалақұрылысын ерекше реттеу аймағына енген жерлер, қаланың инженерлiк және көлiк инфрақұрылымының қалыпты жұмыс iстеуiне жағдай жасау болып табылады.
3) қала тұрғындарының демалыс орнына айналған қорғау және тазалық мiндетiн атқаратын орман, орман бағы және басқа жасыл желектермен толтырылған жасыл аймақтар, Алматы қаласының аумағын табиғи және антропогендiк, техногендiк құбылыстардан және болмыстардан қорғау мақсатында, экологиялық жағдайды жақсарту, тарихи және мәдени мұраны сақтау және (немесе) жасыл желектердiң жайқалуына көңiл бөлiнедi.

3)зеленые зоны, занятые лесами, лесопарками и другими зелеными насаждениями, выполняющими защитные и санитарно-гигиенические функции и являющимися местом отдыха населения.
1.1. Земли, включенные в зону интенсивного развития пригородного сельскохозяйственного производства, являются землями сельскохозяйственного назначения.
Изъятие сельскохозяйственных угодий в пригородной зоне для использования их в целях, не связанных с ведением сельского хозяйства, перевод сельскохозяйственных угодий из одного вида в другой производится в порядке, определенном законодательством, местным исполнительным органом города Алматы.
1.2. Земли, включенные в зону особого градостроительного регулирования, являются резервными территориями для развития города, размещения и строительства сооружений, необходимых для нормального функционирования инженерной и транспортной инфраструктур.
1.3. Земли зеленых зон, занятые лесами, лесопарками и другими зелеными насаждениями, выполняющими защитные и санитарно-гигиенические функции и являющиеся местами отдыха населения, являются землями лесного фонда.
Перевод земель в указанной зоне в земли других категорий для целей, не связанных с ведением лесного хозяйства и их изъятие, осуществляется Правительством Республики Казахстан.
Правовое положение земель, включенных в эту зону, регулируются земельным законодательством и Лесным Кодексом Республики Казахстан.
2. Зоны, указанные в пунктах 1.2.-1.3 определяются согласно комплексной схеме градостроительного развития прилегающих территорий и генеральному плану города Алматы, утверждаемым Правительством Республики Казахстан с одобрения местного представительного органа города Алматы. Комплексная схема градостроительного развития прилегающих территорий и генеральный план города Алматы разрабатываются в соответствии с требованиями статей 44, 47 Закона Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" местным органом архитектуры и градостроительства.
В составе комплексной схемы градостроительного планирования прилегающих территорий и генеральном плане города Алматы определяются:
1) зоны интенсивного развития пригородного сельскохозяйственного производства в целях наиболее полного обеспечения города Алматы продукцией сельского хозяйства;
2) зоны особого градостроительного регулирования в целях совершенствования системы расселения, развития города Алматы, производственной, транспортной, инженерной, социальной, рекреационной инфраструктур;
3) зеленой зоны занятых лесами, лесопарками и другими зелеными насаждениями, выполняющими защитные и санитарно-гигиенические функции и являющимися местом отдыха населения, в целях защиты территории города Алматы от опасных (вредных) воздействий природных и антропогенных, техногенных явлений и процессов, улучшения экологической обстановки, сохранения исторического и культурного наследия и (или) охраняемых ландшафтных объектов;

4) қала маңындағы облысқа түйiсiп жатқан елдi мекендердiң аумағы.
Көп жылғы жасыл желектер, жасыл аумақта орналасқандықтан есепке алынады, жасыл желектердi тазалық ретiнде ғана кесуге рұқсат етiледi.
3. Қала маңындағы жердi пайдалануға және (немесе) меншiкке жер алаңын алу құқығы берiлуге немесе оның пайдалану бағытын өзгертуге мүдделi азаматтар мен заңды тұлғалар Алматы қаласының аумағына оның түйiсiп жатқан жер алаңдарына тиiстi құқықтар беретiн тиiстi (аудандық (қаладағы ауданнан басқа), қалалық, поселкелiк, ауыл және селолық атқарушы орган) облыстың жергiлiктi атқарушы органына өтiнiштерiн бередi.
Өтiнiште мыналар көрсетiледi:
1) жер алаңын пайдалану мақсаты;
2) оның болжам мөлшерi;
3) орналасқан жерi;
4) пайдалануға сұраным жерлер;
5) басқа жер учаскелерiнiң болуы (болмауы) (жер учаскелерi үшiн: селолық жердегi жеке қосалқы үй шаруашылығын жүргiзу (усадьба жанындағы және егiстiк жер учаскелерi) 0,25 га суғарылмайтын жерлер және 0,15 га суғарылатын жерлер; жеке тұрғын үй құрылысы үшiн 0,10 га; бағбаншылық, сондай-ақ саяжай құрылыс үшiн 0,12 га). Пайдалы қазбаларды өңдеген жағдайда, өтiнiш хатқа Жер қойнауын пайдалануға арналған контрактiнiң көшiрмесi қоса берiледi.
Аталған атқарушы органдар осы өтiнiштердi келiсу үшiн Алматы қаласының Әкiмшiлiгiне жiбередi.
4. Алматы қаласының Әкiмшiлiгiмен келiсу мынадай реттiлiкпен жүргiзiледi:
1) Өтiнiш Алматы қалалық сәулет және қала құрылысы департаментiне жiберiледi;
2) Алматы қалалық сәулет және қала құрылысы департаментi сұраным жер алаңын аумақтық түгендеуге сәйкес пайдалану мүмкiндiгiн анықтайды және материалдарды қалалық құрылыс комиссиясына бағыттайды;
3) қалалық құрылыс комиссиясы сұраным жер алаңдарына рұқсат құқығын немесе осы өтiнiштiң орындалмауы жайлы хабарлама бередi;
4) Алматы қалалық сәулет және қала құрылысы департаментi қала құрылысы комиссиясының тұжырымына сай жоғарыда аталғанындай Алматы қаласы Әкiмшiлiгiнiң қаулысын шығарады;
5) Алматы қаласы Әкiмшiлiгiнiң қаулы жобасы Алматы қаласы Әкiмi аппаратының заң бөлiмiне және сәулет және құрылыс саласына жетекшiлiк ететiн Алматы қаласы Әкiмiнiң орынбасарына келiсуге жiберiледi;
6) Алматы қаласы Әкiмшiлiгiнiң жоғарыда аталған мәселелер бойынша шығарған қаулысы облыстың тиiстi жергiлiктi атқарушы органына жiберiледi.

4)территории населенных пунктов прилегающих областей, находящихся в пригородной зоне.
Многолетние зеленые насаждения, расположенные в зеленой зоне, подлежат учету, и в зеленой зоне допускается только санитарная вырубка.
3. Граждане и юридические лица, заинтересованные в предоставлении им прав на земельные участки в собственность и (или) землепользование в пригородной зоне или изменении их целевого назначения, подают ходатайства в местный исполнительный орган области, территория которого прилегает к территории города Алматы (районный (кроме районов в городах), городской, поселковый, аульный и сельский исполнительные органы), обладающий правом предоставления соответствующих прав на земельные участки.
В ходатайстве должны быть указаны:
1) цель использования земельного участка;
2) его предполагаемые размеры;
3) местоположение;
4) испрашиваемое право пользования;
5) наличие (отсутствие) другого земельного участка (по земельным участкам для: ведения личного домашнего подсобного хозяйства (включая приусадебный и полевой наделы) в сельской местности - 0,25 гектара на неорошаемых и 0,15 гектара на орошаемых землях; для индивидуального жилищного строительства - 0,10 гектара; для садоводства, а также дачного строительства 0,12 гектара). В случае разработки полезных ископаемых к ходатайству прилагается копия Контракта на недропользование.
Указанные исполнительные органы направляют данное ходатайство в Акимат города Алматы для согласования.
4. Согласование Акиматом города Алматы производится в следующей последовательности:
1) ходатайство направляется в Департамент архитектуры и градостроительства города Алматы;
2) Департамент архитектуры и градостроительства города Алматы определяет возможность использования испрашиваемого земельного участка по целевому назначению в соответствии с территориальным зонированием и направляет материалы на градостроительную комиссию;
3) Градостроительная комиссия выносит заключение о возможности согласования предоставления испрашиваемого права землепользования либо об отказе в этом ходатайстве;
4) Департамент архитектуры и градостроительства города Алматы на основании заключения градостроительной комиссии вносит проект постановления Акимата города Алматы о согласовании предоставления испрашиваемого права на землю либо отказе в этом согласовании;
5) Проект постановления Акимата города Алматы представляется на рассмотрение юридического отдела аппарата Акима города Алматы и заместителя Акима города, курирующего вопросы архитектуры и градостроительства;
6) Постановление Акимата города Алматы о согласовании предоставления испрашиваемого права на землю либо отказе в этом согласовании направляется в соответствующий местный исполнительный орган области.

5. Қаулы өтiнiш келiп түскен күннен бастап бiр айдың iшiнде шығарылады.
6. Қала маңындағы жердi пайдалануға және (немесе) меншiкке жер алаңын алу құқығы берiлуге немесе оның пайдалану бағытын өзгертуге мүдделi азаматтар мен заңды тұлғалар Алматы қаласының аумағына оның түйiсiп жатқан жер алаңдарына тиiстi құқықтар беретiн тиiстi (аудандық (қаладағы ауданнан басқа), қалалық, поселкелiк, ауыл және селолық атқарушы органға) облыстың жергiлiктi атқарушы органының жер алаңын пайдалануға беру немесе бермеу шешiмi Алматы қаласы Әкiмшiлiгiнiң тиiстi қаулысынан кейiн ғана шығарылады.
7. Азаматтар мен заңды тұлғалардың Алматы қаласының қала маңында орналасқан жер алаңдарын басқа бағытта пайдалану жөнiндегi өтiнiштерi, осы Ереженiң 3-6 тармақшаларында көрсетiлген тәртiпте қаралады.
8. Қала маңындағы аймақтағы жерлердi қорғау және оны пайдалануға бақылау, сәулет, қалақұрылысы және құрылыс қызметi, құрылыс жүргiзудi мемлекеттiк реттеу, құрылыс ғимараттарын қабылдап алу Алматы қаласының жергiлiктi атқарушы органы және (немесе) белгiленген тәртiпте орталық атқарушы органның аумақтық бөлiмшесi жүргiзедi.
9. Алматы қаласының қала аймағындағы жердi облыстық жергiлiктi атқарушы органның алуы белгiленген заң тәртiбiнде Алматы қаласы Әкiмшiлiгiнiң өз бастамасымен немесе оның келiсiмiмен ғана жүзеге асырылады.
Әкiмшiлiк хатшысы              К. Тәжиева

5. Постановление выносится в срок до одного месяца с момента поступления ходатайства в Акимат города Алматы.
6. Решение местного исполнительного органа области, территория которого прилегает к территории города Алматы, (районный (кроме районов в городах), городской, поселковый, аульный и сельский исполнительные органы) о предоставлении испрашиваемых прав на земельные участки в пригородной зоне принимается только после получения соответствующего постановления Акимата города Алматы.
7. Ходатайство граждан и юридических лиц об изменении целевого назначения земельного участка, находящегося в пригородной зоне города Алматы, рассматривается в порядке, установленном в подпунктах 3-6 настоящих Правил.
8. Охрана земель и контроль за их использованием, государственное регулирование архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, государственное регулирование процесса строительства, приемка объектов строительства в эксплуатацию в пригородной зоне производится уполномоченными местными исполнительными органами города Алматы и (или) городскими территориальными подразделениями центральных исполнительных органов в установленном порядке.
9. Изъятие земли в пригородной зоне местными исполнительными органами области, прилегающей к территории города Алматы, производится в установленном законом порядке по согласованию или инициативе Акимата города Алматы.
Секретарь Акимата                  К. Тажиева