Iрi қара мал анаплазмозының қоздырғышы - Anaplasma marginale, ұсақ малдың - Anaplasma ovis Rickettsiales отрядына, Anaplasma туысына жатады. Эритроциттерде орналасады. Кейде олар лейкоциттердiң және тромбоциттердiң iшiнен табылады. Қан жағындысында (мазок) дөңгелек пiшiндi, мөлшерi 0,2-2,2 мкм және эритроциттiң шетiнде орналасады.
Анаплазмоз Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығының ортаңғы және оңтүстiк аудандарында тiркеледi. Солтүстiк және ортаңғы кеңiстiктерде сирек кездеседi.
Орта Азия республикаларында және Қазақстанда анаплазмоз май айынан бастап пайда болады, ал ауру малдар барлық жаз бойы бөлiнедi. Анаплазмоздың қоздырғышы иксодалық кенелермен, және шiркейлермен, масалармен, ұсақ масалармен, шағатын шыбындармен таралады. Анаплазмоздың бiр малдардан басқа малдарға, механикалық жолмен хирургиялық саймандар арқылы, стерильденбеген инъекция кезiнде жұғуы мүмкiн.
Аурудың негiзгi жұғу жолы трансмиссивтiк болып табылады.
2. Анаплазмозға диагноз эпизоотологиялық мәлiметтерге, клиникалық белгiлерiне, патологоанатомиялық өзгерiстерге және зертханалық зерттеулердiң негiздерiне сүйене отырып қойылады.
Анаплазмозға ерте диагноз қою үшiн серологиялық реакциялар қолданылады: комплементтi байлау реакциясы және антиденелердiң тура емес иммунофлюоресценция реакциясы.
Анаплазмозға ақырғы диагноз Романовский-Гимза бойынша боялған шеткi қанның жағындыларын және лимфа түйiндерiнiң, көк бауырдың немесе бауырдың пунктаттарын зерттеу кезiнде арқылы қойылады.
2. Ветеринариялық-санитариялық қолайлы аумақта
жүргiзiлетiн анаплазмоздың алдын алу шаралары
3. Ауруды алдын алу мақсатында меншiгiнде жеке малдары бар жеке және заңды тұлғалар Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрiнiң 2002 жылғы 14 қарашадағы N 367 бұйрығымен бекiтiлген, Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу реестрiнде 2002 жылғы 18 желтоқсандағы N 2088 тiркелген, Жеке және заңды тұлғалармен орындауға мiндеттi ветеринариялық шараларды ұйымдастыру және жүргiзу   ережесiне сәйкес, ветеринариялық мамандарға профилактикалық ветеринариялық тексеруге малдарын ұсынады.
4. Малдардың құнарлы азықтандыруын ұйымдастырады.
5. Жас малдар ересек малдардың топтарынан бөлек ұсталынады.
6. Малдарды және азық-жемдi тек аурудан таза шаруашылық субъектiлерiнен әкеледi.
7. Барлық жаңадан әкелiнген малдарды профилактикалық карантинде 30 күн ұстайды.
8. Бөлме-жайларға, аулаларға, учаскелiк жерлерге және мал тұратын орындарға дезакаризация жүргiзiледi.
9. Малдарға, жайылымдарға биотиптердегi кенелермен жүйелi түрде күрес жүргiзiледi.
10. Әкелінетін, әкетілетін, сондай-ақ орны ауыстырылатын малдарға карантиннен өткiзу және анаплазмозға зерттеу жүргiзiледi.

Возбудитель анаплазмоза крупного рогатого скота - Anaplasma marginale, анаплазмоза мелкого рогатого скота - Anaplasma ovis относятся к отряду Rickettsiales, роду Anaplasma. Локализуется в эритроцитах. Иногда их находят в лейкоцитах и тромбоцитах. В мазках крови анаплазмы имеют округлую форму, размеры 0,2-2,2 мкм и располагаются по краю эритроцита.
Анаплазмоз регистрируется в средних и южных районах Содружества Независимых Государств. В северных и средних широтах встречаются реже.
В республиках Средней Азии и в Казахстане Анаплазмоз проявляется с мая, а больных выделяют в течение всего лета. Возбудитель анаплазмоза переносится иксодовыми клещами, а также слепнями, комарами, мошками, мокрецами, мухами - жигалками. Перенос анаплазмоза от одних животных к другим возможен механическим путем через хирургические инструменты, при нестерильных инъекциях.
Основным путем заражения является трансмиссивный.
2. Диагноз на анаплазмоз ставят на основании эпизоотологических данных, клинических признаков, патологоанатомических изменений и лабораторных исследований.
Для ранней диагностики анаплазмоза применяются серологические тесты: реакция связывания комплемента и реакция непрямой иммунофлюоресценции антител.
Окончательный диагноз на анаплазмоз ставят при исследовании окрашенных по Романовскому-Гимза мазков периферической крови и пунктатов лимфатических узлов, селезенки или печени.
2. Мероприятия по профилактике анаплазмоза, осуществляемые
на территории ветеринарно-санитарного благополучия
3. С целью профилактики заболевания, физические и юридические лица, в собственности которых имеются животные, ежегодно согласно Правил организации и осуществления ветеринарных мероприятий, обязательных для исполнения физическими и юридическими лицами, утвержденных  приказом  Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 ноября 2002 года N 367, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 2088, предоставляют ветеринарным специалистам животных для профилактического ветеринарного осмотра.
4. Организуют полноценное кормление животных.
5. Молодняк содержат отдельно от взрослого поголовья.
6. Завоз животных и приобретение фуража производят только из благополучных хозяйствующих субъектов.
7. Всех вновь приобретенных животных содержат в профилактическом карантине 30 дней.
8. Проводят дезакаризацию помещений, дворов, загонов и стоянок животных.
9. Систематически проводят борьбу с клещами в биотипах на животных, на пастбищах.
10. Ввозимые, вывозимые, а также перемещаемые животные подлежат карантинированию и исследованию на анаплазмоз.