Төлем карточкалары бойынша мәліметтер жасау және ұсыну жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2005 жылғы 3 ақпандағы N 21 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 16 наурызда тіркелді. Тіркеу N 3495. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2010 жылғы 29 наурыздағы № 16 Қаулысымен.
Қаулының күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2010.03.29 № 16 (2011.02.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Төлем карточкалары нарығының дамуына талдау жүргізу мақсатында, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Төлем карточкалары бойынша мәліметтер жасау және ұсыну жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. Осы қаулы 2005 жылғы 1 сәуірден бастап қолданысқа енгізіледі.
3. Осы қаулы қолданысқа енгізілген күннен бастап Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының мынадай қаулыларының күші жойылды деп танылсын:
1) "Төлем карточкалары бойынша мәліметтер жасау және ұсыну жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" 2002 жылғы 24 тамыздағы  N 321 (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1982 тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің "Қазақстан Ұлттық Банкінің Хабаршысы" және "Вестник Национального Банка Казахстана" баспа басылымдарында 2002 жылғы 4-17 қарашада жарияланған);
2) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Төлем карточкалары бойынша мәліметтер жасау және ұсыну жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" 2002 жылғы 24 тамыздағы N 321 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2003 жылғы 6 желтоқсандағы  N 426 (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2659 тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің "Қазақстан Ұлттық Банкінің Хабаршысы" және "Вестник Национального Банка Казахстана" баспа басылымдарында 2004 жылғы 1-18 қаңтарда жарияланған).
4. Төлем жүйелері департаменті (Мұсаев Р.Н.):
1) Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қабылдасын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізілген күннен бастап он күндік мерзімде оны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі орталық аппаратының мүдделі бөлімшелеріне, сондай-ақ екінші деңгейдегі банктерге және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға жіберсін.

Об утверждении Инструкции по составлению и представлению сведений по платежным карточкам
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 3 февраля 2005 года № 21. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 марта 2005 года № 3495. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 марта 2010 года № 16
Сноска. Утратило силу с 01.02.2011 постановлением Правления Национального Банка РК от 29.03.2010 № 16.
В целях проведения анализа развития рынка платежных карточек Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по составлению и представлению сведений по платежным карточкам.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 апреля 2005 года.
3. Со дня введения в действие настоящего постановления признать утратившими силу следующие постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан:
1) от 24 августа 2002 года № 321 «Об утверждении Инструкции по составлению и представлению сведений по платежным карточкам» (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 1982, опубликованное 4-17 ноября 2002 года в печатныхизданиях Национального Банка Республики Казахстан «Казакстан Улттык Банкiнiн Хабаршысы» и «Вестник Национального Банка Казахстана»);
2) от 6 декабря 2003 года № 426 «О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 августа 2002 года № 321 «Об утверждении Инструкции по составлению и представлению сведений по платежным карточкам», зарегистрированное в Министерстве юстиции Республики Казахстан под № 1982» (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 2659, опубликованное 1-18 января 2004 года в печатных изданиях Национального Банка Республики Казахстан «Казакстан Улттык Банкiнiн Хабаршысы» и «Вестник Национального Банка Казахстана»).
4. Департамент платежных систем (Мусаев Р.Н.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления довести его до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата Национального Банка Республики Казахстан, а также банков второго уровня и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.

5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары А.Р. Елемесовке жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2005 жылғы 3 ақпандағы
N 21 қаулысымен бекітілген
Төлем карточкалары бойынша мәліметтерді
жасау және ұсыну жөніндегі нұсқаулық
1. Осы Нұсқаулық "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес әзірленді және төлем карточкаларының эмитенттері немесе эквайерлері болып табылатын екінші деңгейдегі банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың (бұдан әрі - банктер) төлем карточкалары нарығының дамуына мониторинг жүргізу мақсатында Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне төлем карточкалары бойынша мәліметтер жасауына және ұсынуына қойылатын талаптарды белгілейді.
2. Осы Нұсқаулықта Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1260 тіркелген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасында төлем карточкаларын шығару және пайдалану ережесін бекіту туралы" 2000 жылғы 24 тамыздағы N 331  қаулысында көзделген ұғымдар, сондай-ақ мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) қос прокат - төлем карточкасы пайдаланылып жүзеге асырылған бір транзакция бойынша бірнеше чектер ресімдеу;
2) қосымша төлем карточкасы - клиенттің сенім білдірген адамының атына шығарылған төлем карточкасы;
3) импринтер - төлем карточкасының бет жақ бедерін жапсыру арқылы жапсырмаларды ресімдеуге арналған механикалық құрылғы;
4) алаяқтық транзакциялар - төлем карточкасын, оның деректемелерін, қолдан жасалған төлем карточкасын және/немесе өзге де заңсыз тәсілді пайдаланып, төлем карточкасының заңды ұстаушысы немесе үшінші адам жасаған заңсыз қолма-қол жасалмайтын төлемдер немесе қолма-қол ақша беру бойынша операциялар;
5) негізгі төлем карточкасы - ұстаушысы клиент болып табылатын төлем карточкасы;
6) қолдан жасалған төлем карточкасы - алаяқтық транзакцияларды жүзеге асыру мақсатында заңсыз жолмен дайындалған, ішінара немесе толық қолдан жасалған төлем карточкасы;
7) банктің қызмет көрсету желісі - банктің иелігіндегі электрондық-механикалық құрылғыдан тұратын, сол арқылы төлем карточкалары пайдаланылып, транзакциялар жүзеге асырылатын желі;
8) басқа банктің қызмет көрсету желісі - барлық банктердің иелігіндегі электрондық-механикалық құрылғыдан тұратын, сол арқылы төлем карточкалары пайдаланылып, транзакциялар жүзеге асырылатын желі;

5. Контроль над исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Елемесова А.Р.
Председатель
Национального Банка
Утверждена
постановлением Правления
Национального Банка Республики Казахстан
от 3 февраля 2005 года № 21
Инструкция
по составлению и представлению сведений
по платежным карточкам
1. Настоящая Инструкция разработана в соответствии с Законом Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан и устанавливает требования к составлению и представлению банками второго уровня и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций (далее - банки), являющимися эмитентами платежных карточек или эквайерами, сведений по платежным карточкам Национальному Банку Республики Казахстан в целях проведения мониторинга развития рынка платежных карточек.
2. В настоящей Инструкции используются понятия, предусмотренные постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 августа 2000 года № 331 "Об утверждении Правил выпуска и использования платежных карточек в Республике Казахстан", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 1260, а также следующие понятия:
1) двойной прокат - оформление нескольких чеков по одной транзакции, осуществленной с использованием платежной карточки;
2) дополнительная платежная карточка - платежная карточка, эмитированная на имя доверенного лица клиента;
3) импринтер - механическое устройство для оформления слипов путем выполнения оттиска лицевой стороны платежной карточки на слипе;
4) мошеннические транзакции - незаконные безналичные платежи и/или операции по выдаче наличных денег с использованием платежной карточки, ее реквизитов, поддельной платежной карточки или иного незаконного способа, совершенные законным держателем платежной карточки или третьим лицом;
5) основная платежная карточка - платежная карточка, держателем которой является клиент;
6) поддельная платежная карточка - платежная карточка, изготовленная незаконным путем, частично или полностью подделанная, в целях осуществления мошеннических транзакций;
7) сеть обслуживания банка - сеть, состоящая из электронно-механических устройств, находящихся во владении банка, посредством которой осуществляются транзакции с использованием платежных карточек;
8) сеть обслуживания другого банка - сеть, состоящая из электронно-механических устройств, находящихся во владении всех других банков, посредством которой осуществляются транзакции с использованием платежных карточек;

9) сауда орны - төлем карточкаларына қызмет көрсетуге арналған құрал-жабдықтың орналасқан жері;
10) сауда терминалы - төлем карточкаларын пайдалану арқылы тауарлар немесе қызмет көрсеткені үшін сол арқылы ақы төленетін электрондық-механикалық құрылғы;
11) транзакция - төлем карточкаларын пайдалану арқылы жасалған қолма-қол жасалмайтын төлемдер және/немесе қолма-қол ақша беру бойынша операциялар.
3. Төлем карточкалары жөніндегі мәліметтерге мыналар кіреді:
1) осы Нұсқаулықтың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша төлем карточкаларына қызмет көрсетуге арналған құрал-жабдықтың саны және карт-шоттардағы қалдықтар туралы мәліметтер;
2) осы Нұсқаулықтың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша айналыстағы төлем карточкаларының саны туралы мәліметтер;
3) осы Нұсқаулықтың 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша аймақтар шеңберінде айналыста жүрген төлем карточкаларының саны туралы мәліметтер;
4) осы Нұсқаулықтың 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша төлем карточкаларын пайдалану арқылы жасалған транзакциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер;
5) осы Нұсқаулықтың 5-қосымшасына сәйкес нысан бойынша төлем карточкаларын аймақтар шеңберінде пайдалану арқылы жасалған транзакциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер;
6) осы Нұсқаулықтың 6-қосымшасына сәйкес нысан бойынша төлем карточкаларын пайдалану арқылы жасалған алаяқтық транзакциялардың көлемі туралы мәліметтер.
4. Банктердің тоқсан сайын есептік тоқсаннан кейінгі айдың 7-күнінен кешіктірмей Ұлттық Банкке беретін төлем карточкаларын пайдалану арқылы жасалған алаяқтық транзакциялардың көлемі туралы мәліметтерін қоспағанда, банктер төлем карточкалары жөніндегі мәліметтерді ай сайын есептік айдан кейінгі айдың 7-күнінен кешіктірмей Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне (бұдан әрі - Ұлттық Банк) береді.
5. Төлем карточкаларының эмитенттері төлем карточкалары және оларды пайдалану арқылы жасалған транзакциялар жөніндегі мәліметтерді, оның ішінде осы Нұсқаулықтың 3-тармағында көзделген Қазақстан Республикасының басқа да банктері тарататын төлем карточкалары жөніндегі мәліметтерді Ұлттық Банкке ұсынады.
6. Төлем карточкаларының эмитенттері болып табылмайтын эквайерлер осы Нұсқаулықтың 3-тармағының 1), 4) және 5) тармақшаларында көзделген төлем карточкалары жөніндегі мәліметтерді Ұлттық Банкке ұсынады.
7. Басқа банктерден сауда терминалдарын және/немесе импринтерлерді пайдалауға алған және кәсіпкерлермен төлем карточкаларына қызмет көрсетуге шарттар жасаған банк осы құрал-жабдықтың саны туралы және оны пайдалану арқылы жасалған осы Нұсқаулықтың 3-тармағының 1), 4) және 5) тармақшаларында көзделген транзакциялар туралы мәліметтерді Ұлттық Банкке ұсынады.

9) торговая точка - месторасположение оборудования для обслуживания платежных карточек;
10) торговый терминал - электронно-механическое устройство, посредством которого производится оплата за товары или услуги с использованием платежных карточек;
11) транзакция - безналичные платежи и/или операции по выдаче наличных денег, совершенные с использованием платежных карточек.
3. Сведения по платежным карточкам включают:
1) сведения о количестве оборудования для обслуживания платежных карточек и остатках на карт-счетах по форме согласно приложению 1 к настоящей Инструкции;
2) сведения о количестве платежных карточек в обращении по форме согласно приложению 2 к настоящей Инструкции;
3) сведения о количестве платежных карточек в обращении в разрезе регионов по форме согласно приложению 3 к настоящей Инструкции;
4) сведения о количестве и объемах транзакций с использованием платежных карточек по форме согласно приложению 4 к настоящей Инструкции;
5) сведения о количестве и объемах транзакций с использованием платежных карточек в разрезе регионов по форме согласно приложению 5 к настоящей Инструкции;
6) сведения об объемах мошеннических транзакций с использованием платежных карточек по форме согласно приложению 6 к настоящей Инструкции.
4. Сведения по платежным карточкам представляются банками в Национальный Банк Республики Казахстан (далее - Национальный Банк) ежемесячно не позднее 7 числа месяца, следующего за отчетным месяцем, за исключением сведений об объемах мошеннических транзакций с использованием платежных карточек, которые представляются банками в Национальный Банк ежеквартально не позднее 7 числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
5. Эмитенты платежных карточек представляют в Национальный Банк сведения по платежным карточкам и транзакциям, совершенным с их использованием, в том числе сведения по платежным карточкам, распространяемым другими банками Республики Казахстан, предусмотренные пунктом 3 настоящей Инструкции.
6. Эквайеры, не являющиеся эмитентами платежных карточек, представляют в Национальный Банк сведения по платежным карточкам, предусмотренные подпунктами 1), 4) и 5) пункта 3 настоящей Инструкции.
7. Банк, получивший в пользование торговые терминалы и/или импринтеры от других банков, и заключивший договоры с предпринимателями на обслуживание платежных карточек, представляет в Национальный Банк сведения о количестве данного оборудования и о транзакциях, совершенных с его использованием, предусмотренные подпунктами 1), 4) и 5) пункта 3 настоящей Инструкции.

8. Басқа банктерден пайдалануға банкоматтар алған банк банкоматтардың саны туралы және оны пайдалану арқылы жасалған осы Нұсқаулықтың 3-тармағының 1), 4) және 5) тармақшаларында көзделген транзакциялар туралы мәліметтерді Ұлттық Банкке ұсынады.
9. Эмитенттер - Қазақстан Республикасының резиденті еместер шығарған төлем карточкаларын тарататын Қазақстан Республикасының банктері осы Нұсқаулықтың 3-тармағының 2) және 3) тармақшаларында көзделген төлем карточкалары жөніндегі мәліметтерді Ұлттық Банкке ұсынады.
10. Егер операция шетел валютасымен жасалған жағдайда, ол жөніндегі мәліметтер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес, операция жасалған кездегі валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша теңгемен қайта есептеліп ұсынылады.
11. Төлем карточкалары жөніндегі мәліметтер электрондық тәсілмен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген ақпарат беру форматтарында ұсынылады.
12. Осы Нұсқаулықпен реттелмеген мәселелер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес реттеледі.
Төлем карточкалары бойынша
мәліметтерді жасау және
ұсыну жөніндегі нұсқаулыққа
1-қосымша
Төлем карточкаларына қызмет көрсетуге арналған
құрал-жабдықтардың саны және карт-шоттардағы
қалдықтар туралы мәліметтер
_______________________
Банктің атауы
200__жылғы "__" ____________
күні айы
Облыстың
(қаланың)
атауы
Сауда терминал-
дарының саны
(бірлігі)
Импринтерлердің
саны (бірлігі)
Банкомат-
тардың
саны
банк-
терде
кәсіп-
керлерде
банк-
терде
кәсіп-
керлерде
(бірлігі)
1
2
3
4
5
6
Ақмола
Ақтөбе
Алматы
Атырау
Шығыс
Қазақстан
Жамбыл
Батыс
Қазақстан
Қарағанды
Қостанай
Қызылорда
Маңғыстау
Павлодар
Солтүстік
Қазақстан
Оңтүстік
Қазақстан
Алматы қаласы
Астана қаласы
Жиынтығы:
кестенің жалғасы
Облыстың
(қаланың)
атауы
Сауда орында-
рының саны
Кәсіпкер-
лердің саны
Карт-шоттардағы
орташа айлық
қалдықтар
(бірлігі)
(бірлігі)
(мың теңге)
1
7
8
9
Ақмола
Ақтөбе
Алматы
Атырау
Шығыс
Қазақстан
Жамбыл
Батыс
Қазақстан
Қарағанды
Қостанай
Қызылорда
Маңғыстау
Павлодар
Солтүстік
Қазақстан
Оңтүстік
Қазақстан
Алматы қаласы
Астана қаласы
Жиынтығы:
Басшы ________________________________________
(аты-жөні)
Бас бухгалтер ________________________________
(аты-жөні)
Орындаушы _______________________          ______________________
(аты-жөні)                         телефоны
200__жылғы "__"________________
Мәліметтерді толтыру ережесі
1. Осы мәліметтердің 2-6 бағандарында көзделген төлем карточкаларына қызмет көрсетуге арналған банк құрал-жабдығының саны туралы мәліметтер құрал-жабдықтың тұрған жері бойынша көрсетіледі.
2. 2 және 3-бағандарда банктің банктер мен кәсіпкерлерде орналасқандарын бөлгендегі сауда терминалдарының есептік айдың соңғы күніндегі саны көрсетіледі.

8. Банк, получивший в пользование банкоматы от других банков, представляет в Национальный Банк сведения о количестве банкоматов и о транзакциях, совершенных с их использованием, предусмотренные подпунктами 1), 4) и 5) пункта 3 настоящей Инструкции.
9. Банки Республики Казахстан, распространяющие платежные карточки, выпущенные эмитентами - нерезидентами Республики Казахстан, представляют в Национальный Банк сведения по платежным карточкам, предусмотренные подпунктами 2) и 3) пункта 3 настоящей Инструкции.
10. В случае, если операция совершается в иностранной валюте, сведения по ней представляются в пересчете на тенге по рыночному курсу обмена валют, в соответствии с законодательством Республики Казахстан, на момент совершения операции.
11. Сведения по платежным карточкам представляются электронным способом в форматах передачи информации, установленных Национальным Банком.
12. Вопросы, не урегулированные настоящей Инструкцией, регулируются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к Инструкции по составлению и
представлению сведений по
платежным карточкам
Сведения
о количестве оборудования для обслуживания
платежных карточек и остатках на карт-счетах
___________________________
Наименование банка
На "_____" ________________ 200___ год
число месяц
Наименование области
(города)
Количество торговых терминалов (единиц)
Количество
импринтеров (единиц)
Коли-
чество бан-
кома-
тов
(еди-
ниц)
Коли-
чество торго-
вых
точек (единиц)
Коли-
чест-
во
пред-
при-
нима-
телей
(еди-
ниц)
Сред-
неме-
сячные остат-
ки
на
карт-
счетах
(тысяч тенге)
в
бан-
ках
у
пред-
при-
нима-
телей
в
бан-
ках
у
пред-
прини-
ма-
телей
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Акмолинская
Актюбинская
Алматинская
Атырауская
Восточно-
Казахстанская
Жамбылская
Западно-
Казахстанская
Карагандинская
Костанайская
Кызылординская
Мангистауская
Павлодарская
Северо-
Казахстанская
Южно-
Казахстанская
город Алматы
город Астана
Итого:
Руководитель          _________________________________________
(Фамилия, Имя, Отчество)
Главный бухгалтер     _________________________________________
(Фамилия, Имя, Отчество)
Исполнитель  __________________________      _________________
(Фамилия, Имя, Отчество)               телефон
"___"_______________ 200__  год
Правила заполнения Сведений
1. Сведения о количестве оборудования банка для обслуживания платежных карточек, предусмотренные графами 2-6 настоящих Сведений, указываются по местонахождению оборудования.
2. В графах 2 и 3 указывается количество торговых терминалов банка в разбивке на расположенные в банках и у предпринимателей на последнюю дату отчетного месяца.

3. 4 және 5-бағандарда банктің банктер мен кәсіпкерлерде орналасқандарын бөлгендегі импринтерлердің есептік айдың соңғы күніндегі саны көрсетіледі.
4. 6-бағанда банк банкоматтарының есептік айдың соңғы күніндегі саны көрсетіледі.
5. 7-бағанда осы сауда орындарында төлем карточкаларына қызмет көрсету үшін орнатылған құрал-жабдықтың тұрған жері бойынша төлем карточкаларына қызмет көрсетуге арналған құрал-жабдық орнатылған сауда орындарының есептік айдың соңғы күніндегі саны көрсетіледі.
6. 8-бағанда кәсіпкердің тұрған жері бойынша эквайермен төлем карточкаларына қызмет көрсетуге арналған шарт жасаған кәсіпкерлердің есептік айдың соңғы күніндегі саны көрсетіледі.
7. 9-бағанда банк бойынша карт-шоттардағы есептік айдағы орташа айлық қалдықтар көрсетіледі. 9-баған тек қана "Жиынтығы" деген жолда аймақтарға бөлмей толтырылады. Банк бойынша тек жұмыс күндері ғана есепте тұрған карт-шоттардағы есептік айдағы орташа айлық қалдықтар есептік айдың тек қана жұмыс күндеріндегі (мереке және демалыс күндерін есептемегенде) карт-шоттардағы күнделікті қалдықтарды қосу және алынған мәнді есептік айдағы жұмыс күндерінің санына бөлу арқылы есептеледі. Карт-шоттардағы шетел валютасындағы қалдықтар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы пайдаланыла отырып теңгемен күн сайын қайта есептеледі.
8. "Жиынтығы" деген жолда тұтастай алғанда банк жөніндегі мәліметтер көрсетіледі.
Төлем карточкалары бойынша
мәліметтерді жасау және
ұсыну жөніндегі нұсқаулыққа
2-қосымша
Айналыстағы төлем карточкаларының
саны туралы мәліметтер
_____________________________
Банктің атауы
200___ жылғы "___" ___________
күні айы
Төлем
карточкасы
жүйесінің
атауы
Айналыстағы төлем
карточкаларының
саны (бірлігі)
Пайдаланылған
төлем карточ-
каларының
саны (бірлігі)
Төлем кар-
точкаларын
ұстаушылардың
саны (адам)
1
2
3
4
Басшы ________________________________________
(аты-жөні)
Бас бухгалтер ________________________________
(аты-жөні)
Орындаушы _______________________          ______________________
(аты-жөні)                         телефоны
200__жылғы "__"________________
Мәліметтерді толтыру ережесі
1. 1-бағанда мәліметтер берілетін төлем карточкаларының атауы көрсетіледі.
2. 2-бағанда негізгі және қосымша төлем карточкаларын есептегенде, айналыстағы төлем карточкаларының есептік айдың соңғы күніндегі саны көрсетіледі.
3. 3-бағанда негізгі және қосымша төлем карточкаларды есептегенде, есептік айда солар арқылы транзакциялар жасалған айналыстағы төлем карточкаларының есептік айдың соңғы күніндегі саны көрсетіледі.

3. В графах 4 и 5 указывается количество импринтеров банка в разбивке на расположенные в банках и у предпринимателей на последнюю дату отчетного месяца.
4. В графе 6 указывается количество банкоматов банка на последнюю дату отчетного месяца.
5. В графе 7 указывается количество торговых точек, в которых установлено оборудование для обслуживания платежных карточек, на последнюю дату отчетного месяца, по местонахождению оборудования для обслуживания платежных карточек, установленного в данных торговых точках.
6. В графе 8 указывается количество предпринимателей, заключивших договор с эквайером на обслуживание платежных карточек, на последнюю дату отчетного месяца, по местонахождению предпринимателя.
7. В графе 9 указываются среднемесячные остатки на карт-счетах по банку за отчетный месяц. Графа 9 заполняется только в строке «Итого» без разбивки на регионы. Среднемесячные остатки на карт-счетах по банку за отчетный месяц рассчитываются путем суммирования ежедневных остатков на карт-счетах, числящихся в течение только рабочих дней отчетного месяца (без учета праздничных и выходных дней) и деления полученного значения на количество рабочих дней отчетного месяца. Остатки на карт-счетах в иностранной валюте ежедневно пересчитываются в тенге с использованием рыночного курса обмена валют в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
8. В строке «Итого» указываются сведения в целом по банку.
Приложение 2
к Инструкции по составлению и
представлению сведений по
платежным карточкам
Сведения о количестве платежных карточек в обращении
___________________________
Наименование банка
На "_____" ________________ 200___ год
число        месяц
Наименование системы
платежной карточки
Количество
платежных
карточек в
обращении
(единиц)
Количество
использованных
платежных
карточек
(единиц)
Количество
держателей
платежных
карточек
(человек)
1
2
3
4
Руководитель          _________________________________________
(Фамилия, Имя, Отчество)
Главный бухгалтер     _________________________________________
(Фамилия, Имя, Отчество)
Исполнитель  __________________________      _________________
(Фамилия, Имя, Отчество)               телефон
"___"_______________ 200__  год
Правила заполнения Сведений
1. В графе 1 указывается наименование системы платежной карточки, по которой представляются сведения.
2. В графе 2 указывается количество платежных карточек в обращении на последнюю дату отчетного месяца, с учетом основных и дополнительных платежных карточек.
3. В графе 3 указывается количество платежных карточек в обращении на последнюю дату отчетного месяца, посредством которых производились транзакции в отчетном месяце, с учетом основных и дополнительных платежных карточек.

4. 4-бағанда негізгі және қосымша төлем карточкаларын есептегенде, төлем карточкаларын ұстаушылардың есептік айдың соңғы күніндегі саны көрсетіледі.
Төлем карточкалары бойынша
мәліметтерді жасау және
ұсыну жөніндегі нұсқаулыққа
3-қосымша
Аймақтар шеңберінде айналыста жүрген төлем
карточкаларының саны туралы мәліметтер
_____________________________
Банктің атауы
200___ жылғы "___" __________
күні айы
Облыстың
(қаланың)
атауы
Айналыста
жүрген төлем
карточкаларының
саны (бірлігі)
Пайдаланылған
төлем карточ-
каларының
саны (бірлігі)
Төлем кар-
точкаларын
ұстаушылардың
саны (адам)
1
2
3
4
Ақмола
Ақтөбе
Алматы
Атырау
Шығыс
Қазақстан
Жамбыл
Батыс
Қазақстан
Қарағанды
Қостанай
Қызылорда
Маңғыстау
Павлодар
Солтүстік
Қазақстан
Оңтүстік
Қазақстан
Алматы қаласы
Астана қаласы
Жиынтығы:
Басшы ________________________________________
(аты-жөні)
Бас бухгалтер ________________________________
(аты-жөні)
Орындаушы _______________________          ______________________
(аты-жөні)                         телефоны
200__жылғы "__"________________
Мәліметтерді толтыру ережесі
1. 2-бағанда мәліметтер беретін банктің базасындағы карт-шоттың ағымдағы жүргізілу орны бойынша, негізгі және қосымша төлем карточкаларын есептегенде, төлем карточкаларының есептік айдың соңғы күніндегі саны көрсетіледі.
2. 3-бағанда мәліметтер беретін банктің базасындағы карт-шоттың транзакциялар жүргізілу орнына қарамастан, негізгі және қосымша төлем карточкаларын есептегенде, есептік айда солар арқылы транзакциялар жүргізілген айналыстағы төлем карточкаларының есептік айдың соңғы күніндегі саны көрсетіледі.
3. 4-бағанда есеп беретін банктің базасындағы карт-шоттың ағымдағы жүргізілу орны бойынша, негізгі және қосымша төлем карточкаларын есептегенде, төлем карточкаларын ұстаушылардың есептік айдың соңғы күніндегі саны көрсетіледі.
4. "Жиынтығы" деген жолда тұтастай алғанда банк жөніндегі мәліметтер көрсетіледі.
Төлем карточкалары бойынша
мәліметтерді жасау және
ұсыну жөніндегі нұсқаулыққа
4-қосымша
Төлем карточкаларын пайдалану арқылы жасалған
транзакциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер
_____________________________
Банктің атауы
200___ жылғы "___" __________
күні айы
Төлем
карточкасы
жүйесінің
атауы
Транзакциялар
(карт-шоттан
есептен шығару
кезінде)
Қолма-қол жасалмайтын
төлемдер
Саны
(бірлік)
Сомасы
(мың теңге)
1
2
3
4
кестенің жалғасы
Қолма-қол ақша беру
бойынша операциялар,
барлығы
Банкоматтарды пайдалану
арқылы қолма-қол ақша беру
бойынша операциялар
Саны
(бірлік)
Сомасы
(мың теңге)
Саны
(бірлік)
Сомасы
(мың теңге)
5
6
7
8
Басшы ________________________________________
(аты-жөні)
Бас бухгалтер ________________________________
(аты-жөні)
Орындаушы _______________________       _____________________
(аты-жөні)                     телефоны
200__жылғы "__"________________
Мәліметтерді толтыру ережесі

4. В графе 4 указывается количество держателей платежных карточек на последнюю дату отчетного месяца, с учетом основных и дополнительных платежных карточек.
Приложение 3
к Инструкции по составлению и
представлению сведений по
платежным карточкам
Сведения о количестве платежных карточек
в обращении в разрезе регионов
___________________________
Наименование банка
На "_____" ________________ 200___ год
число        месяц
Наименование области
(города)
Количество платежных
карточек в обращении
(единиц)
Количество использованных платежных
карточек
(единиц)
Количество держателей платежных
карточек
(человек)
1
2
3
4
Акмолинская
Актюбинская
Алматинская
Атырауская
Восточно-
Казахстанская
Жамбылская
Западно-
Казахстанская
Карагандинская
Костанайская
Кызылординская
Мангистауская
Павлодарская
Северо-
Казахстанская
Южно-Казахстанская
город Алматы
город Астана
Итого:
Руководитель          _________________________________________
(Фамилия, Имя, Отчество)
Главный бухгалтер     _________________________________________
(Фамилия, Имя, Отчество)
Исполнитель  __________________________      _________________
(Фамилия, Имя, Отчество)               телефон
"___"_______________ 200__  год
Правила заполнения Сведений
1. В графе 2 указывается количество платежных карточек в обращении на последнюю дату отчетного месяца, с учетом основных и дополнительных платежных карточек, по месту текущего ведения карт-счета в базе банка, представляющего сведения.
2. В графе 3 указывается количество платежных карточек в обращении на последнюю дату отчетного месяца, посредством которых производились транзакции в отчетном месяце, с учетом основных и дополнительных платежных карточек, по месту текущего ведения карт-счета в базе банка, представляющего сведения, независимо от места проведения транзакции.
3. В графе 4 указывается количество держателей платежных карточек на последнюю дату отчетного месяца, с учетом основных и дополнительных платежных карточек, по месту текущего ведения карт-счета в базе банка, представляющего сведения.
4. В строке «Итого» указываются сведения в целом по банку.
Приложение 4
к Инструкции по составлению и
представлению сведений по
платежным карточкам
Сведения о количестве и объемах транзакций
с использованием платежных карточек
___________________________
Наименование банка
За ________________ 200___ год
месяц
Наиме-
нование системы платежной карточ-
ки
Транзак-
ции (на момент списания денег
с карт-
счета)
Безналичные
платежи
Операции по выдаче наличных денег, всего
Операции по выдаче наличных  денег с использованием банкоматов
Коли-
чест-
во (еди-
ниц)
Сумма  (ты-
сяч
тен-
ге)
Количе-
ство (единиц)
Сумма
(тысяч тенге)
Коли-
чество (единиц)
Сумма
(тысяч тенге)
1
2
3
4
5
6
7
8
Руководитель          _________________________________________
(Фамилия, Имя, Отчество)
Главный бухгалтер     _________________________________________
(Фамилия, Имя, Отчество)
Исполнитель  __________________________      _________________
(Фамилия, Имя, Отчество)               телефон
"___"_______________ 200__  год
Правила заполнения Сведений

1. Төлем карточкаларын пайдалану арқылы транзакциялардың саны және көлемі туралы мәліметтер банк бойынша тұтастай беріледі.
2. 1-бағанда ол бойынша мәліметтер ұсынылатын төлем карточкалары жүйесінің атауы көрсетіледі.
3. 2-бағанда ол бойынша мәліметтер ұсынылатын тиісті транзакциялардың нөмірі көрсетіледі:
І - банк шығарған төлем карточкаларын пайдалану арқылы банктің қызмет көрсететін желісінде жасалған транзакциялар;
ІІ - банк шығарған төлем карточкаларын пайдалану арқылы Қазақстан Республикасының басқа банкінің қызмет көрсететін желісінде жасалған транзакциялар;
ІІІ - банк шығарған төлем карточкаларын пайдалану арқылы Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жердегі басқа банктің қызмет көрсететін желісінде жасалған транзакциялар;
IV - банктің төлем карточкаларын қоспағанда, Қазақстан Республикасының эмитенттері шығарған төлем карточкаларын пайдалану арқылы банктің қызмет көрсететін желісінде жасалған транзакциялар;
V - эмитенттер - Қазақстан Республикасының резиденті еместер шығарған төлем карточкаларын пайдалану арқылы банктің қызмет көрсететін желісінде жасалған, сондай-ақ эмитенттері Қазақстан Республикасының резиденті еместер болып табылатын Қазақстан Республикасының банктері тарататын транзакциялар.
4. 3 және 4-бағандарда операция тиісті транзакциялар нөміріне сәйкес төлем карточкаларын пайдалану арқылы тауар немесе қызмет көрсеткені үшін жүргізілген қолма-қол жасалмайтын төлемдердің жалпы саны мен сомасы көрсетіледі.
5. 5 және 6-бағандарда операция тиісті транзакциялар нөміріне сәйкес төлем карточкасы арқылы, оның ішінде банкоматтарды пайдалана отырып қолма-қол ақша беру бойынша жүргізілген барлық операциялардың жалпы саны мен сомасы көрсетіледі.
6. 7 және 8-бағандарда операция тиісті транзакциялар нөміріне сәйкес банкоматтарды пайдалана отырып төлем карточкасы арқылы қолма-қол ақша беру бойынша жүргізілген операциялардың саны мен сомасы көрсетіледі.
Төлем карточкалары бойынша
мәліметтерді жасау және
ұсыну жөніндегі нұсқаулыққа
5-қосымша
Төлем карточкаларын аймақтар шеңберінде
пайдалану арқылы жасалған транзакциялардың
саны және көлемі туралы мәліметтер
_______________________
Банктің атауы
200__жылғы ____________
айы
Облыстың
(қаланың)
атауы
Қолма-қол ақшамен
жасалмайтын төлемдер
Қолма-қол ақша беру
бойынша операциялар,
барлығы
Саны
(бірлігі)
Сомасы
(мың теңге)
Саны
(бірлігі)
Сомасы
(мың теңге)
1
2
3
4
5
Ақмола
Ақтөбе
Алматы
Атырау
Шығыс
Қазақстан
Жамбыл
Батыс
Қазақстан
Қарағанды
Қостанай
Қызылорда
Маңғыстау
Павлодар
Солтүстік
Қазақстан
Оңтүстік
Қазақстан
Алматы қаласы
Астана қаласы
Жиынтығы:
кестенің жалғасы
Облыстың
(қаланың)
атауы
Банкоматтарды пайдалану
арқылы қолма-қол ақша беру
бойынша операциялар
Саны
(бірлігі)
Сомасы
(мың теңге)
1
6
7
Ақмола
Ақтөбе
Алматы
Атырау
Шығыс
Қазақстан
Жамбыл
Батыс
Қазақстан
Қарағанды
Қостанай
Қызылорда
Маңғыстау
Павлодар
Солтүстік
Қазақстан
Оңтүстік
Қазақстан
Алматы қаласы
Астана қаласы
Жиынтығы:
Басшы ________________________________________
(аты-жөні)
Бас бухгалтер ________________________________
(аты-жөні)
Орындаушы _______________________     ______________________
(аты-жөні)                    телефоны
200__жылғы "__"________________
Мәліметтерді толтыру ережесі

1. Сведения о количестве и объемах транзакций с использованием платежных карточек представляются по банку в целом.
2. В графе 1 указывается наименование системы платежной карточки, по которой представляются сведения.
3. В графе 2 указывается номер, соответствующий транзакции, по которой представляются сведения:
I - транзакции, совершенные в сети обслуживания банка с использованием платежных карточек, выпущенных банком;
II - транзакции, совершенные в сети обслуживания другого банка Республики Казахстан с использованием платежных карточек, выпущенных банком;
III - транзакции, совершенные в сети обслуживания другого банка за пределами Республики Казахстан с использованием платежных карточек, выпущенных банком;
IV - транзакции, совершенные в сети обслуживания банка с использованием платежных карточек, выпущенных эмитентами Республики Казахстан, за исключением платежных карточек банка;
V - транзакции, совершенные в сети обслуживания банка с использованием платежных карточек, выпущенных эмитентами-нерезидентами Республики Казахстан, а также распространяемых банками Республики Казахстан, эмитентами которых являются нерезиденты Республики Казахстан.
4. В графах 3 и 4 указывается общее количество и сумма проведенных безналичных платежей за товары или услуги с использованием платежных карточек в соответствии с номером, соответствующим транзакции.
5. В графах 5 и 6 указывается общее количество и сумма всех проведенных операций по выдаче наличных денег по платежным карточкам, в том числе с использованием банкоматов, в соответствии с номером, соответствующим транзакции.
6. В графах 7 и 8 указывается количество и сумма проведенных операций по выдаче наличных денег по платежным карточкам с использованием банкоматов, в соответствии с номером, соответствующим транзакции.
Приложение 5
к Инструкции по составлению и
представлению сведений по
платежным карточкам
Сведения о количестве и объемах транзакций
с использованием платежных карточек в разрезе регионов
___________________________
Наименование банка
За ________________ 200___ год
месяц
Наименование области
(города)
Безналичные
платежи
Операции
по выдаче
наличных
денег,
всего
Операции
по выдаче
наличных денег
с использованием
банкоматов
Коли-
чество (еди-
ниц)
Сумма
(тысяч тенге)
Коли-
чество (единиц)
Сумма
(тысяч тенге)
Коли-
чество (единиц)
Сумма
(тысяч
тенге)
1
2
3
4
5
6
7
Акмолинская
Актюбинская
Алматинская
Атырауская
Восточно-
Казахстанская
Жамбылская
Западно-
Казахстанская
Карагандинская
Костанайская
Кызылординская
Мангистауская
Павлодарская
Северо-
Казахстанская
Южно-
Казахстанская
город Алматы
город Астана
Итого:
Руководитель          _________________________________________
(Фамилия, Имя, Отчество)
Главный бухгалтер     _________________________________________
(Фамилия, Имя, Отчество)
Исполнитель  __________________________      _________________
(Фамилия, Имя, Отчество)               телефон
"___"_______________ 200__  год
Правила заполнения Сведений

1. Төлем карточкаларын аймақтар шеңберінде пайдалану арқылы жасалған транзакциялардың саны және көлемі туралы мәліметтерде есептік кезеңде банктің қызмет көрсету желісінде жасалған транзакциялар көрсетіледі.
2. Мәліметтер төлем карточкаларының көмегімен транзакция жасалған құрал-жабдықтың тұрған жері бойынша көрсетіледі.
3. Осы мәліметтердің 2-7-бағандарында көзделген транзакциялардың саны мен сомасы мынадай нөмірлерге сәйкес келетін транзакциялардың саны мен сомасын жинақтау арқылы есептеледі (карт-шоттан есептен шығарған кезде):
І - банк шығарған төлем карточкаларын пайдалану арқылы банктің қызмет көрсету желісінде жасалған транзакциялар;
IV - банктің төлем карточкаларын қоспағанда, Қазақстан Республикасының эмитенттері шығарған төлем карточкаларын пайдалану арқылы банктің қызмет көрсететін желісінде жасалған транзакциялар;
V - эмитенттер - Қазақстан Республикасының резиденті еместер шығарған төлем карточкаларын пайдалану арқылы банктің қызмет көрсететін желісінде жасалған, сондай-ақ эмитенттері Қазақстан Республикасының резиденті еместер болып табылатын Қазақстан Республикасының банктері тарататын транзакциялар.
4. 2 және 3-бағандарда төлем карточкаларын пайдалана отырып тауар немесе қызмет көрсеткені үшін жүргізілген қолма-қол жасалмайтын төлемдердің жалпы саны мен сомасы көрсетіледі.
5. 4 және 5-бағандарда төлем карточкалары арқылы, оның ішінде банкоматтарды пайдалана отырып қолма-қол ақша беру бойынша жүргізілген барлық операциялардың жалпы саны мен сомасы көрсетіледі.
6. 6 және 7-бағандарда банкоматты пайдалана отырып төлем карточкасы арқылы қолма-қол ақша беру бойынша жүргізілген операциялардың саны мен сомасы көрсетіледі.
7. "Жиынтығы" деген жолда тұтастай алғанда банк бойынша мәліметтер көрсетіледі.
Төлем карточкалары бойынша
мәліметтерді жасау және
ұсыну жөніндегі нұсқаулыққа
6-қосымша
Төлем карточкаларын пайдалану арқылы жүргізілген
алаяқтық транзакциялардың көлемі туралы мәліметтер
_______________________
Банктің атауы
200__жылғы ____________
айы
Төлем
карточ-
касы
жүйе-
сінің
атауы
Тран-
закция
жүргі-
зілген
күн
Ала-
яқтық
тә-
сілі
Тран-
закция-
ның
түрі
Тран-
закция
жүргі-
зілген
орта
Тран-
закция
(карт-
шоттан
ақшаны
есептен
шығару
кезінде)
Жүргі-
зілген
тран-
закция
сомасы
(тең-
ге)
1
2
3
4
5
6
7
Басшы ________________________________________
(аты-жөні)
Бас бухгалтер ________________________________
(аты-жөні)
Орындаушы _______________________      ______________________
(аты-жөні)                     телефоны
200__жылғы "__"________________
Мәліметтерді толтыру ережесі
1. Төлем карточкаларын пайдалану арқылы жүргізілген алаяқтық транзакциялардың көлемі туралы мәліметтерде тоқтатылған алаяқтық транзакцияларды қоспағанда, төлем карточкаларын пайдалана отырып жүргізілген алаяқтық транзакциялардың көлемі көрсетіледі. Әрбір транзакция бойынша мәліметтер жеке көрсетіледі және эмитент банк транзакцияны алаяқтық деп белгілеген есептік кезең уақытына жатқызылады.

1. В Сведениях о количестве и объемах транзакций с использованием платежных карточек в разрезе регионов указываются транзакции, совершенные в сети обслуживания банка за отчетный период.
2. Сведения указываются по местонахождению оборудования для обслуживания платежных карточек, с помощью которого была осуществлена транзакция.
3. Количество и сумма транзакций, предусмотренные графами 2-7 настоящих Сведений, рассчитываются путем суммирования количества и суммы транзакций, соответствующих следующим номерам (на момент списания денег с карт-счета):
I - транзакции, совершенные в сети обслуживания банка с использованием платежных карточек, выпущенных банком;
IV - транзакции, совершенные в сети обслуживания банка с использованием платежных карточек, выпущенных эмитентами Республики Казахстан, за исключением платежных карточек банка;
V - транзакции, совершенные в сети обслуживания банка с использованием платежных карточек, выпущенных эмитентами-нерезидентами Республики Казахстан, а также распространяемых банками Республики Казахстан, эмитентами которых являются нерезиденты Республики Казахстан.
4. В графах 2 и 3 указывается общее количество и сумма проведенных безналичных платежей за товары или услуги с использованием платежных карточек.
5. В графах 4 и 5 указывается общее количество и сумма всех проведенных операций по выдаче наличных денег по платежным карточкам, в том числе с использованием банкоматов.
6. В графах 6 и 7 указывается количество и сумма проведенных операций по выдаче наличных денег по платежным карточкам с использованием банкоматов.
7. В строке «Итого» указываются сведения в целом по банку.
Приложение 6
к Инструкции по составлению и
представлению сведений по
платежным карточкам
Сведения об объемах мошеннических транзакций
с использованием платежных карточек
___________________________
Наименование банка
За ________________ 200___ год
квартал
Наиме-
нование системы платежной карточки
Дата прове-
дения транзак-
ции
Способ мошен-
ниче-
ства
Вид
тран-
закции
Среда прове-
дения транзак-
ции
Транзакции
(на момент списания
денег с
карт-
счета)
Сумма прове-
денной транзак-
ции (тенге)
1
2
3
4
5
6
7
Руководитель          _________________________________________
(Фамилия, Имя, Отчество)
Главный бухгалтер     _________________________________________
(Фамилия, Имя, Отчество)
Исполнитель  __________________________      _________________
(Фамилия, Имя, Отчество)               телефон
"___"_______________ 200__  год
Правила заполнения Сведений
1. В Сведениях об объемах мошеннических транзакций с использованием платежных карточек указываются объемы мошеннических транзакций, проведенных с использованием платежных карточек, за исключением мошеннических транзакций, которые были приостановлены. Сведения указываются по каждой транзакции в отдельности и относятся к тому отчетному периоду времени, когда банк-эмитент установил, что транзакция является мошеннической.

2. 1-бағанда ол бойынша мәліметтер ұсынылатын төлем карточкасы жүйесінің атауы көрсетіледі.
3. 2-бағанда транзакция жүргізілген уақыт көрсетіледі.
4. 3-бағанда алаяқтық тәсілі көрсетіледі:
1 - жоғалған, ұрланған төлем карточкалары;
2 - шығарылғанда және жіберілгенде ұстаушы алмаған төлем карточкалары;
3 - қолдан жасалған төлем карточкалары;
4 - қос прокат;
5 - почта, телефон, интернет бойынша тапсырыс;
6 - басқалары (төлем карточкасын ұстаушының шотын теріс мақсатқа пайдалану; алдағы уақытта алаяқтық транзакциялар жасау мақсатында төлем карточкасын әдейі жасату (жалған құжаттар бойынша); төлем карточкаларын ұстаушылардың төлем карточкаларының ұрлануы немесе жоғалуы туралы жалған өтініш беруі және басқалар).
5. 4-бағанда транзакцияның үш түрі көрсетіледі:
А - қолма-қол жасалмайтын төлемдер;
В - қолма-қол ақша беру бойынша операциялар.
6. 5-бағанда транзакция жүргізілген орта көрсетіледі:
А - банкомат;
В - pos-терминал;
С - импринтер;
Д - интернет.
7. 6-бағанда ол бойынша мәліметтер берілетін тиісті транзакцияның нөмірі көрсетіледі:
І - банк шығарған немесе нөмірлері банктің бірегейлендірілген нөміріне сәйкес келетін төлем карточкаларын пайдалана отырып банктің қызмет көрсету желісінде жасалған транзакциялар;
ІІ - банк шығарған немесе нөмірлері төлем карточкаларын шығару үшін қолданылатын банктің бірегейлендірілген нөміріне сәйкес келетін төлем карточкаларын пайдалану арқылы Қазақстан Республикасының басқа банкінің қызмет көрсету желісінде жасалған транзакциялар;
ІІІ - банк шығарған немесе нөмірлері төлем карточкаларын шығару үшін қолданылатын банктің бірегейлендірілген нөміріне сәйкес келетін төлем карточкаларын пайдалану арқылы Қазақстан Республикасынан шет жердегі басқа банктің қызмет көрсету желісінде жасалған транзакциялар.
8. 7-бағанда жүргізілген алаяқтық транзакциялардың сомасы көрсетіледі.

2. В графе 1 указывается наименование системы платежной карточки, по которой представляются сведения.
3. В графе 2 указывается дата проведения транзакции.
4. В графе 3 указывается способ мошенничества:
1 - утерянные, украденные платежные карточки;
2 - платежные карточки, неполученные держателем при выпуске и пересылке;
3 - поддельные платежные карточки;
4 - двойной прокат;
5 - заказ по почте, телефону, интернету;
6 - другое (злоупотребление по счету держателем платежной карточки; умышленное заведение платежной карточки с целью совершения в дальнейшем мошеннических транзакций (по поддельным документам); ложные заявления держателей платежных карточек о краже или потере платежных карточек и другое).
5. В графе 4 указывается вид транзакции:
A - безналичные платежи;
B - операции по выдаче наличных денег.
6. В графе 5 указывается среда проведения транзакции:
A - банкомат;
B - pos-терминал;
C - импринтер;
D - интернет.
7. В графе 6 указывается номер, соответствующий транзакции, по которой представляются сведения:
I - транзакции, совершенные в сети обслуживания банка с использованием платежных карточек, выпущенных банком или номера которых соответствуют идентификационным номерам банка, применяемым для выпуска платежных карточек;
II - транзакции, совершенные в сети обслуживания другого банка Республики Казахстан с использованием платежных карточек, выпущенных банком, или номера которых соответствуют идентификационным номерам банка, применяемым для выпуска платежных карточек;
III - транзакции, совершенные в сети обслуживания другого банка за пределами Республики Казахстан с использованием платежных карточек, выпущенных банком, или номера которых соответствуют идентификационным номерам банка, применяемым для выпуска платежных карточек.
8. В графе 7 указывается сумма проведенной мошеннической транзакции.