Қазақстан Республикасы бойынша Қостанай облысы аумағынан тыс жерлерге емдеу-профилактикалық және басқа денсаулық сақтау мекемелеріне жіберген азаматтарға тегін немесе жеңілдікпен жол жүрулеріне көмек көрсету туралы
Қостанай облыстық мәслихатының 2005 жылғы 23 қыркүйектегі N 227 шешімі. Қостанай облысының Әділет департаментінде 2005 жылғы 11 қазанда N 3510 тіркелді. Күші жойылды - Қостанай облысы мәслихатының 2012 жылғы 19 шілдедегі № 61 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Қостанай облысы мәслихатының 2012.07.19  № 61(бірінші ресми жариялағаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 9)-тармақшасына сәйкес, 2003 жылғы 4 шілдедегі N 430 "Денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес, "253-016 азаматтарға елді-мекеннің сыртына емделуге тегін немесе жеңілдікпен жол жүруді қамтамасыз ету" облыстық бюджет бағдарламасының орындалуына бақылау жұмысын жүргізу мақсатында Қостанай облыстық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Қазақстан Республикасы бойынша Қостанай облысы аумағынан тыс жерлерге емдеу-профилактикалық және басқа денсаулық сақтау мекемелеріне емдеуге жіберілген Қазақстан Республикасынық азаматтарына, оралмандарға, босқын дәрежесі бар тұлғаларға, Қазақстан Республикасында тұрғылықты бар және Қазақстан Республикасы аумағында тұрақты тұрып жатқан азаматтықтары жоқ тұлғалар мен шетелдіктер үшін, егер отбасының (азаматтық) орташа айлық табысының жиынтығы белгіленген кедейшілік шегінен төмен болса, тегін немесе жеңілдікпен жол жүрулеріне көмек көрсету түрінде (бұдан әрі - әлеуметтік көмек) жергілікті бюджет есебінен әлеуметтік көмек белгіленсін.
Әлеуметтік көмектің осы түріне құқығы бар отбасының (азаматтың) табысына қарамастан, қолданыстағы заңнамаға сәйкес комиссияның шешімі бойынша.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда жазылды - Қостанай облысы мәслихатының 2008.07.11 N 115 шешімімен.
2. Сонымен қатар әлеуметтік көмек, егер дәрігерлік-кеңестік комиссияның тұжырымында ауруды алып жүру қажеттілігі көрсетілсе, ауруды алып жүру қажеттілігі көрсетілсе, ауруды алып жүрген бір адамға беріледі.
Аталған жағдай 18 жасқа дейінгі кәмелетке толмағандарға, жасөспірімдерге тарамайды, өйткені әлеуметтік көмек ауру балаға, оны алып жүрген ата-ананың біреуіне, асырап алушыға, қамқоршыға, және басқа жақын туысына беріледі. "Жақын туыс" деген ұғым Қазақстан Республикасының "Неке және отбасы туралы" Заңына сәйкес анықталады.

О предоставлении бесплатного или льготного проезда гражданам за пределы территории Костанайской области по Республике Казахстан, направленным на лечение в лечебно-профилактические и другие учреждения здравоохранения
Решение Костанайского областного маслихата от 23 сентября 2005 года N 227. Зарегистрировано Департаментом юстиции Костанайской области 11 октября 2005 года за N 3510. Утратило силу решением маслихата Костанайской области от 19 июля 2012 года № 61
Сноска. Утратило силу решением маслихата Костанайской области от 19.07.2012 № 61 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях осуществления контроля за исполнением областной бюджетной программы "253-016 Обеспечение бесплатным или льготным проездом за пределы населенного пункта на лечение", в соответствии с подпунктом 9) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республики Казахстан" и пунктом 4 статьи 8 Закона Республики Казахстан от 4 июня 2003 года N 430 "О системе здравоохранения" Костанайский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Установить социальную помощь из средств местного бюджета в виде предоставления бесплатного или льготного проезда гражданам за пределы Костанайской области по Республике Казахстан, направленным на лечение в лечебно-профилактические и другие учреждения здравоохранения (далее - социальная помощь), для граждан Республики Казахстан, оралманов, лиц, имеющих статус беженца, лиц без гражданства и иностранцев, имеющих вид на жительство в Республике Казахстан и постоянно проживающих на территории Республики Казахстан, месячный среднедушевой совокупный доход семьи (гражданина) которых ниже установленной черты бедности.
Независимо от дохода семьи (гражданина) имеющим право на данный вид социальной помощи в соответствии с действующим законодательством согласно решения комиссии.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения маслихата Костанайской области от 11.07.2008 N 115.
2. Социальная помощь предоставляется также одному лицу, сопровождающему больного, при наличии рекомендаций по сопровождению в справке врачебно-консультационной комиссии.
Указанное условие не распространяется в отношении несовершеннолетних лиц в возрасте до 18 лет в связи с тем, что социальная помощь предоставляется как больному ребенку, так и одному из сопровождающих его родителей, усыновителю (удочерителю), опекуну (попечителю) и иному близкому родственнику. Понятие "иного близкого родственника" определяется в соответствии с Законом Республики Казахстан "О браке и семье".

3. Әлеуметтік көмек теміржол тарифы бойынша купелендірілген вагонның жол жүру құнының 100 пайыз мөлшерінде (дәрігерлік-консультациялық комиссияның қорытындыларын жазуға арналған журналдың үзіндісінде ұсынымдар бар болса (035/у нысаны) - арнайы вагон, "турист", "бизнес" класты вагондар), әуе (дәрігерлік-консультациялық комиссияның қорытындыларын жазуға арналған журналдың үзіндісінде ұсынымдар бар болса (35/у нысаны) не болмаса жолаушылар көлігі (таксиден басқа) бойынша көрсетілген көлік құралдары біреуімен жөнелту стансасынан профилактикалық мекеме тұрған стансаға дейін, не болмаса жол жүру құжаттарының негізінде жолаушылар автобусымен (баруы мен келуі), сонымен қатар теміржол көлігінде төсек бұйымдарын пайдаланғаны үшін көрсетіледі.
Темір жол, әуе, жолаушы көлігі жүретін станса (вокзал) арыз берушінің тұратын елді мекеннен қашық болса, кететін жерге жету керек болса, жалпы пайдаланымдағы темір жолмен немесе автокөлікпен (таксиден басқа) жүрген құжат болған жағдайда, жол жүру күні 100 пайыз көлемінде төленеді.
Ескерту. 3-тармақ өзгерту енгізілді - Қостанай облысы мәслихатының 2007.12.12 N 43 шешімімен.
4. Әлеуметтік көмек көрсету "Қостанай облысының денсаулық сақтау департаменті" мемлекеттік мекемесіне (бұдан әрі - денсаулық сақтау департаменті) жүктелсін.
Әлеуметтік көмек көрсету жасаған тізіміне сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық банкінің операциялардың тиісті түрлеріне берілген лицензиясы бар, заңдылықтармен белгіленген тәртіппен конкурсты жеңіп алған мекемелер арқылы жергілікті бюджет есебінен жүзеге асырылады.
Қостанай облысының денсаулық сақтау департаменті әлеуметтік көмек тағайындалған азаматтардың тізімін жасап, есептеп, ай сайын Қостанай облыстық қаржы департаментіне қаржыландыруға тапсырыс беріп отырады.
4-1. Әлеуметтік көмек, егер арызданушы емделуден келген күнінен кейін алты айдан кешіктірмей өтінсе, төленеді. Келу күні арызданушы тұратын елді мекен пунктіне дейінгі, не болмаса теміржол, әуе, жолаушылар көлігінің келу стансасына дейінгі жол жүру құжаттарының негізінде анықталады (таксиден басқа).
Ескерту. 4-1-тармақ толықтырылды - Қостанай облысы мәслихатының 2007.12.12 N 43 шешімімен.
5. Емделуге байланысты емес жол шығын есесі өтелмейді.
6. Денсаулық сақтау департаментінде берілген шешімді азаматтардың әлеуметтік тиісті іс-шаралар қабылдау жолымен жүзеге асыру ұсынылсын.

3. Социальная помощь оказывается в размере 100 процентов от стоимости проезда по железнодорожному тарифу купированного вагона (при наличии рекомендаций в выписке из журнала для записи заключений врачебно-консультационной комиссии (форма 035\у) - спецвагон, вагоны класса "турист", "бизнес"), воздушному (при наличии рекомендаций в выписке из журнала для записи заключений врачебно-консультационной комиссии (форма 35\у) либо пассажирскому транспорту (кроме такси) от станции отправления одного из указанных транспортных средств до станции нахождения профилактического учреждения, либо пассажирским автобусом на основании проездных документов (как туда, так и обратно), а также за пользование постельными принадлежностями в железнодорожном транспорте.
Если станция отправления железнодорожного, воздушного, пассажирского транспорта (вокзал) находится за пределами населенного пункта, в котором проживает заявитель, и необходим проезд к месту его отправления, производится также выплата социальной помощи в размере 100 процентов от стоимости проезда железнодорожным или автомобильным транспортом общего пользования (кроме такси) при наличии проездных документов (как туда, так и обратно).
Сноска. Пункт 3 с изменением, внесенным решением маслихата Костанайской области от 12.12.2007 N 43.
4. Оказание социальной помощи возложить на государственное учреждение "Департамент здравоохранение Костанайской области" (далее департамент здравоохранения).
Выплата социальной помощи осуществляется через организации, имеющие лицензии Национального банка Республики Казахстан на соответствующие виды операций, выигравшие конкурс в установленном законодательством порядке, согласно спискам, представленным Департаментом здравоохранения Костанайской области.
Департамент здравоохранения Костанайской области производит начисление и ежемесячно представляет заявку на финансирование в департамент финансов Костанайской области.
4-1. Социальная помощь выплачивается, если обращение за нею последовало не позднее шести месяцев со дня приезда заявителя с лечения. День приезда определяется на основании проездных документов до населенного пункта, в котором проживает заявитель, либо до станции прибытия железнодорожного, воздушного, пассажирского транспорта (кроме такси).
Сноска. Решение дополнено пунктом 4-1 в соответствии с решением маслихата Костанайской области от 12.12.2007 N 43.
5. Не возмещаются расходы по проезду, не связанные с лечением.
6. Рекомендовать департаменту здравоохранения реализовать данное решение путем принятия соответствующих мер по получению гражданами социальных выплат.

7. Қостанай облыстық мәслихатының 2001 жылғы 26 желтоқсандағы N 167 "Қазақстан Республикасы бойынша Қостанай облысы аумағынан тыс жерлерге емдеу-профилактикалық және басқа денсаулық сақтау мекемелеріне жіберілген ауруларға жол шығынын өтеу жөнінде әлеуметтік көмек көрсетудің Ережелері туралы" шешімінің күші жойылды деп танылсын (2002 жылғы 7 ақпандағы мемлекеттік тіркеудің нөмірі 1213).
8. Осы шешімге бақылау жүргізу жұмысы облыстық мәслихаттың білім, денсаулық сақтау, мәдениет, спорт және халықты әлеуметтік қорғау сұрақтары бойынша тұрақты комиссиясына жүктелсін.
Қостанай облыстық мәслихатының кезекті,
тоғызыншы сессиясының төрайымы
Қостанай облыстық
мәслихатының хатшысы

7. Считать утратившим силу решение Костанайского областного маслихата от 26 декабря 2001 года N 167 "О правилах оказания социальной помощи по возмещению расходов, связанных с проездом больных, направленных на лечение в лечебно-профилактические и другие учреждения здравоохранения за пределы территории Костанайской области по Республике Казахстан", (от 7 февраля 2002 года номер государственной регистрации 1213).
8. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию областного маслихата по вопросам образования, здравоохранения, культуры, спорта и социальной защиты населения.
Председатель очередной, девятой сессии
Костанайского областного маслихата
Секретарь Костанайского
областного маслихата