Банктің, банк холдингінің ірі қатысушысы, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру холдингінің ірі қатысушысы, ашық жинақтаушы зейнетақы қорының ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге келісімді беру, беруден бас тарту, қайтарып алу ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008 жылғы 25 қаңтардағы N 7 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 ақпандағы № 67 қаулысымен.
Ескерту. Қаулының күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.02.24 № 67 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. Қаулының атауына өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.11.29 № 172 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
Қолданушылардың назарына!!!
Қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз.
Екінші деңгейдегі банктердің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, ашық жинақтаушы зейнетақы қорларының қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Банктің, банк холдингінің ірі қатысушысы, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру холдингінің ірі қатысушысы, ашық жинақтаушы зейнетақы қорының ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге келісімді беру, беруден бас тарту, қайтарып алу ережесі бекітілсін.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.11.29 № 172 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
2. Осы қаулының қосымшасына сәйкес нормативтік құқықтық актілердің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және оның қолданысы 2008 жылғы 1 наурыздан бастап туындаған қатынастарға таратылады.
4. Стратегия және талдау департаменті (Г.А. Ділімбетова):
1) Заң департаментiмен (Н.В. Сәрсенова) бiрлесiп, осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзу шараларын қолға алсын;
2) Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап он күндiк мерзiмде осы қаулыны Агенттіктің мүдделi бөлiмшелерiне, "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне жеткiзсiн.

Об утверждении Правил выдачи, отказа в выдаче и отзыва согласия на приобретение статуса крупного участника банка, банковского холдинга, крупного участника страховой (перестраховочной) организации, страхового холдинга, крупного участника открытого накопительного пенсионного фонда
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 января 2008 года № 7. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 07 марта 2008 года № 5165. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 февраля 2012 года № 67
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 24.02.2012 № 67 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок с изменением, внесенным постановлением Правления АФН РК от 29.11.2010 № 172 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).
В целях совершенствования нормативных правовых актов, регулирующих деятельность банков второго уровня, страховых (перестраховочных) организаций, открытых накопительных пенсионных фондов, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила выдачи, отказа в выдаче и отзыва согласия на приобретение статуса крупного участника банка, банковского холдинга, крупного участника страховой (перестраховочной) организации, страхового холдинга, крупного участника открытого накопительного пенсионного фонда.
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным постановлением Правления АФН РК от 29.11.2010 № 172 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).
2. Признать утратившими силу нормативные правовые акты согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его действие распространяется на отношения, возникшие с 1 марта 2008 года.
4. Департаменту стратегии и анализа (Дилимбетова Г.А.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления довести его до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".

5. Төраға Қызметі осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрайымы Е.Л. Бахмутоваға жүктелсін.
Төрайым
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын және қаржы
ұйымдарын реттеу мен қадағалау
агенттігі Басқармасының
2008 жылғы 25 қаңтар
N 7 қаулысымен бекітілген
Банктің, банк холдингінің ірі қатысушысы,
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру холдингінің ірі қатысушысы, ашық жинақтаушы зейнетақы қорының ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге келісімді беру, беруден бас тарту, қайтарып алу ережесі
Ескерту. Ереженің атауына өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.11.29 № 172 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
Осы Ереже 1995 жылғы 31 тамыздағы "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" (бұдан әрі - Банктер туралы заң), 1997 жылғы 20 маусымдағы "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" (бұдан әрі - Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заң), 2000 жылғы 18 желтоқсандағы "Сақтандыру қызметі туралы" (бұдан әрі - Сақтандыру туралы заң), 2003 жылғы 4 шілдедегі "Қаржы рыногы мен қаржылық ұйымдарды мемлекеттiк реттеу және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес әзірленді және қаржы рыногы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның (бұдан әрі - уәкілетті орган) банктің, банк холдингінің ірі қатысушысы, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру холдингінің ірі қатысушысы, ашық жинақтаушы зейнетақы қорының ірі қатысушысы (бұдан әрі - қаржы ұйымының ірі қатысушысы, банк холдингі және (немесе) сақтандыру холдингі) мәртебесін иеленуге келісімді беру, беруден бас тарту, қайтарып алу тәртібін белгілейді.
Ескерту. Кіріспеге өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.11.29 № 172 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қаржы ұйымының, банк холдингінің, сақтандыру холдингінің ірі қатысушы және қаржы ұйымының бірлескен ірі қатысушысы болып табылатын және бірлескен банк холдингі, сақтандыру холдингі болып табылатын тұлғалар ұғымдары тиісінше, Банктер туралы заңның 2 және 17-1-баптарымен , Сақтандыру туралы заңның және 26-баптарымен және Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 1 және  36-1-баптарымен айқындалған.

5. Службе Председателя принять меры к публикации настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Председателя Агентства Бахмутову Е.Л.
Председатель
Утверждены
постановлением Правления Агентства
Республики Казахстан по
регулированию и надзору финансового
рынка и финансовых организаций
от 25 января 2008 года N 7
Правила
выдачи, отказа в выдаче и отзыва согласия на приобретение статуса крупного участника банка, банковского холдинга, крупного участника страховой (перестраховочной) организации,  страхового холдинга, крупного участника открытого накопительного пенсионного фонда
Сноска. Наименование с изменением, внесенным постановлением Правления АФН РК от 29.11.2010 № 172 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).
Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законами Республики Казахстан от 31 августа 1995 года " О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее - Закон о банках), от 20 июня 1997 года " О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" (далее - Закон о пенсионном обеспечении), от 18 декабря 2000 года " О страховой деятельности" (далее - Закон о страховании), от 4 июля 2003 года " О государственном регулировании и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" и устанавливают порядок выдачи, отказа в выдаче и отзыва уполномоченным органом по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - уполномоченный орган) согласия на приобретение статуса крупного участника банка, банковского холдинга, крупного участника страховой (перестраховочной) организации, страхового холдинга, крупного участника открытого накопительного пенсионного фонда (далее - крупный участник финансовой организации, банковский холдинг и (или) страховой холдинг).
Сноска. Преамбула с изменениями, внесенными постановлением Правления АФН РК от 29.11.2010 № 172 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).
Глава 1. Общие положения
1. Понятия крупного участника финансовой организации, банковского холдинга, страхового холдинга и лиц, совместно являющихся крупным участником финансовой организации и совместно являющихся банковским холдингом, страховым холдингом, определены, соответственно, статьями 2 и 17-1 Закона о банках, статьями 3 и 26 Закона о страховании и статьями 1 и 36-1 Закона о пенсионном обеспечении.

Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.11.29 № 172 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
2. Банктің немесе банк холдингінің бірлескен ірі қатысушысының банктің дауыс беруші акцияларын тікелей немесе жанама иелену үлесі банктің орналастырылған (артықшылықты және банк сатып алғандарын шегере отырып) акцияларының көлеміне қарай есептеледі.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының бірлескен ірі қатысушысының сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының немесе сақтандыру холдингінің акцияларын тікелей немесе жанама иелену үлесі сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс беруші акцияларының көлеміне қарай есептеледі.
Ашық жинақтаушы зейнетақы қорының бірлескен ірі қатысушысының ашық жинақтаушы зейнетақы қорының акцияларын тікелей немесе жанама иелену үлесі ашық жинақтаушы зейнетақы қорының дауыс беруші акцияларының көлеміне қарай есептеледі.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.11.29 № 172 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
2-тарау. Қаржы ұйымының ірі қатысушысы мәртебесіне, банк холдингі және (немесе) сақтандыру холдингі мәртебесіне ие болуға рұқсат беру туралы өтінішті беру және қарау тәртібі
Ескерту. 2-тараудың атауына өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.11.29 № 172 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
3. Жеке немесе заңды тұлға уәкілетті органға қаржы ұйымының ірі қатысушы, банк холдингі және (немесе) сақтандыру холдингі мәртебесін (бұдан әрі - өтініш беруші) иеленуге, жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжат туралы, заңды тұлғаның мемлекеттік тіркелуі туралы, тұрақты тұратын (болған) жері туралы, сатып алынатын қаржы ұйымы акцияларының саны, олардың құны, сатып алу болжалданып отырған қаржы ұйымы акцияларының санының мыналарға сәйкес проценттік арақатынасы туралы мәліметтер көрсетілген еркін нысанда жасалған өтінішті береді:
банктің орналастырылған (банктің артықшылықты және сатып алынғандарын шегеріп) акцияларының санына және (немесе) банктің дауыс беретін акцияларының санына;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының не ашық жинақтаушы зейнетақы қорының дауыс беретін акцияларының санына.
Бір мезгілде бірнеше қаржы ұйымының ірі қатысушысы, банк холдингі және (немесе) сақтандыру холдингі мәртебесін алатын жағдайда өтініш беруші ірі қатысушысы немесе банк холдингі мәртебесін алуды қалайтын қаржы ұйымдарының атауы көрсетілген өтінішті береді.
Өтініште өтініш беруші онымен бірлесіп қаржы ұйымының ірі қатысушысы, банк холдингі және (немесе) сақтандыру холдингі болуды болжалдап отырған тұлғалардың және акцияларды (жарғылық капиталдардағы қатысу үлесі) иеленуді қаржы ұйымының акцияларын жанама иелену арқылы (дауыс беру) жүзеге асыратын тұлғалардың тізімі көрсетіледі.

Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлением Правления АФН РК от 29.11.2010 № 172 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).
2. Доли прямого или косвенного владения акциями банка рассчитываются крупным участником банка или банковским холдингом от объема размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных банком) акций банка.
Доли прямого или косвенного владения акциями страховой (перестраховочной) организации рассчитываются крупным участником страховой (перестраховочной) организации или страховым холдингом от объема голосующих акций страховой (перестраховочной) организации.
Доли прямого или косвенного владения акциями открытого накопительного пенсионного фонда рассчитываются крупным участником открытого накопительного пенсионного фонда от объема голосующих акций открытого накопительного пенсионного фонда.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными постановлением Правления АФН РК от 29.11.2010 № 172 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).
Глава 2. Порядок подачи и рассмотрения
заявления на приобретение статуса крупного участника
финансовой организации, банковского холдинга и (или)
страхового холдинга
Сноска. Наименование главы 2 с изменением, внесенным постановлением Правления АФН РК от 29.11.2010 № 172 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).
3. Физическое или юридическое лицо представляет в уполномоченный орган заявление на приобретение статуса крупного участника финансовой организации, банковского холдинга и (или) страхового холдинга (далее - заявитель), составленное в произвольной форме с указанием сведений о документе, удостоверяющем личность физического лица, о государственной регистрации юридического лица, месте постоянного проживания (нахождения), сведений о количестве приобретаемых акций финансовой организации, их стоимости, процентном соотношении количества акций финансовой организации, предполагаемых к приобретению, соответственно:
к количеству размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных банком) акций банка и (или) к количеству голосующих акций банка;
к количеству голосующих акций страховой (перестраховочной) организации либо открытого накопительного пенсионного фонда.
В случае одновременного получения статуса крупного участника нескольких финансовых организаций, банковского холдинга и (или) страхового холдинга заявитель представляет заявление с указанием наименования финансовых организаций, статус крупного участника, банковского холдинга и (или) страхового холдинга которых он желает получить.
В заявлении указываются перечень лиц, совместно с которыми заявитель предполагает являться крупным участником финансовой организации, банковским и (или) страховым холдингом, и лиц, посредством владения акциями (долями участия в уставных капиталах) которых будет осуществляться косвенное владение (голосование) акциями финансовой организации.

Ескерту. 3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.11.29 № 172 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
4. Өтініш беруші өтінішпен бірге уәкілетті органға Банктер туралы заңның 17-1-бабының 4, 5, 6, 7, 7-1-тармақтарында, Сақтандыру туралы заңның 26 баптың 7-1, 8-1-тармақтарында, Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 36-1-бабының 4, 5, 6, 7, 7-1-тармақтарында көзделген құжаттар мен мәліметтерді береді.
Бір мезгілде бірнеше қаржы ұйымының ірі қатысушы, банк холдингі және (немесе) сақтандыру холдингі мәртебесін алатын жағдайда өтініш беруші осы Ереженің 5-тармағының талаптарын ескере отырып, осы Ереженің 8, 9, 10, 11- тармақтарында көзделген тиісті құжаттарды бірыңғай пакетте береді.
Ескерту. 4-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008.10.29 N 174 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз), 2010.11.29 № 172 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi) Қаулыларымен.
5. Өтініш беруші жеке тұлға туралы, оның атқару органының бірінші басшысы болып табылатын өтініш беруші заңды тұлғаның басшы қызметкері туралы қысқаша деректер осы Ереженің 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша беріледі.
Мінсіз іскерлік бедел туралы мәліметтермен осы Ереженің 1-қосымшасына сәйкес мыналар қоса беріледі:
құқықтық статистиканы қалыптастыру және арнайы есепке алуды жүргізу жөніндегі уәкілетті орган анықтама нысанында берген алынбаған немесе жойылмаған соттылықтың жоқтығын растайтын (көрсетілген құжаттың берілген күні өтініш беру күнінен бұрын үш айдан аспауы тиіс) құжат. Шетел азаматтары олардың азаматтық алған елінің тиісті мемлекеттік органы, ал азаматтығы жоқ тұлғалар - олардың тұрақты мекендейтін елі берген ұқсас мазмұнды құжатты қосымша береді;
осы Ереженің 2-қосымшасында көрсетілген мәліметтерді растайтын басқа құжаттардың көшірмелері.
Қаржы ұйымының қаржылық жағдайы нашарлауы мүмкін жағдайдағы қаржы ұйымының қайта капиталдандыру жоспарында мынадай ақпарат болуы тиіс:
қаржы ұйымының ағымдағы жағдайын бағалау;
қаржы ұйымының қаржылық жағдайын қалпына келтіру жөніндегі іс-шаралардың (шығындарды төмендету жөніндегі шаралар, қаржы ұйымының меншікті капиталын пруденциалдық нормативтер және басқа да сақталуы міндетті нормалар мен лимиттер орындалатын мөлшерге дейін қалпына келтіруге бағытталған қосымша қаржылық салымдар, қосымша кірістер алу жөніндегі іс-шаралар және басқа іс-шаралар) егжей-тегжейлі сипаттамасы;
қаржы ұйымының қаржылық жағдайын қалпына келтіру жөніндегі іс-шаралардың күнтізбелік орындалу мерзімі;
қалпына келтіру жөніндегі іс-шаралардың болжалданған экономикалық нәтижесі (пруденциалдық нормативтердің өзгеру динамикасы, қаржы ұйымының меншікті капиталы мөлшерінің өзгеруі, қаржы ұйымының қаржылық және басқа көрсеткіштерінің өзгеруі).
Егер өтініш беруші банк холдингі және (немесе) сақтандыру холдингі не басқа қаржы ұйымының ірі қатысушысы болған жағдайда, онда уәкілетті органға ұсынылатын қайта капиталдандыру жоспары осы қаржы ұйымының қайта капиталдандыру жоспарына сәйкес өтініш берушінің міндеттемелері ескеріле отырып жасалады.
Ұсынылған құжаттардың дұрыстығын тексеру қажеттілігі болған кезде уәкілетті орган тиісті органдардан және ұйымдардан қосымша мәліметтер сұратады.

Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными постановлением Правления АФН РК от 29.11.2010 № 172 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).
4. Заявитель одновременно с заявлением представляет в уполномоченный орган документы и сведения, предусмотренные, соответственно, пунктами 4, 5, 6, 7, 7-1 статьи 17-1 Закона о банках, пунктами 4, 5, 6, 7, 7-1, 8-1 статьи 26 Закона о страховании, пунктами 4, 5, 6, 7, 7-1  статьи 36-1 Закона о пенсионном обеспечении.
В случае одновременного получения статуса крупного участника, банковского и (или) страхового холдинга нескольких финансовых организаций заявителем представляются в едином пакете соответствующие документы, предусмотренные пунктами 8, 9, 10, 11 настоящих Правил, с учетом требований пункта 5 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными постановлениями Правления АФН РК от 29.10.2008 N 174 (порядок введения в действие см. п. 2); от 29.11.2010 № 172 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).
5. Краткие данные о заявителе - физическом лице, руководящем работнике заявителя - юридического лица, являющимся первым руководителем его исполнительного органа, представляются по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Сведения о безупречной деловой репутации представляются согласно приложению 2 к настоящим Правилам с приложением:
документа, подтверждающего отсутствие неснятой или непогашенной судимости, выданного в форме справки уполномоченным государственным органом по формированию правовой статистики и ведению специальных учетов (дата выдачи указанного документа не может быть более трех месяцев, предшествующих дате подачи заявления). Иностранные граждане дополнительно представляют документ аналогичного содержания, выданный соответствующим государственным органом страны их гражданства, а лица без гражданства - страны их постоянного проживания;
копий иных документов, подтверждающих сведения, указанные в приложении 2 к настоящим Правилам.
План рекапитализации финансовой организации в случаях возможного ухудшения финансового положения финансовой организации содержит следующую информацию:
оценка текущего состояния финансовой организации;
подробное описание мероприятий по финансовому оздоровлению финансовой организации (меры по снижению расходов, дополнительные финансовые вложения, направленные на восстановление собственного капитала финансовой организации до величины, при которой будут выполняться пруденциальные нормативы и иные обязательные к соблюдению нормы и лимиты, мероприятия по получению дополнительных доходов и иные мероприятия);
календарные сроки выполнения мероприятий по финансовому оздоровлению финансовой организации;
предполагаемый экономический эффект оздоровительных мероприятий (динамика изменений пруденциальных нормативов, изменение размера собственного капитала финансовой организации, изменение финансовых и иных показателей финансовой организации).
В случае если заявитель является банковским холдингом и (или) страховым холдингом, либо крупным участником другой финансовой организации, то представляемый в уполномоченный орган план рекапитализации составляется с учетом обязательств заявителя в соответствии с планом рекапитализации этой финансовой организации.
При необходимости проверки достоверности представленных документов уполномоченный орган запрашивает дополнительные сведения в соответствующих органах и организациях.

Ескерту. 5-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.02.27 N 33 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз), 2010.11.29 № 172 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi) Қаулыларымен.
6. Банк холдингі мәртебесін иелену үшін уәкілетті органның келісімін алғысы келетін тұлға Банктер туралы заңның 17-1-бабының 5, 6, 7-тармақтарында көзделген құжаттар мен мәліметтермен қатар тәуекелдерді басқару жүйесінің және ішкі бақылаудың болуын растайтын, оның ішінде еншілес ұйымдардың қызметіне байланысты тәуекелдерге қатысты құжаттарды береді.
7. Қаржы ұйымының ірі қатысушы, банк холдингі және (немесе) сақтандыру холдингі мәртебесін иелену үшін уәкілетті органның келісімін алғысы келетін Қазақстан Республикасының резиденті емес заңды тұлғасы осы Ереженің 4, 5 және 6-тармақтарында көрсетілген құжаттардан басқа, тізбесін Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасы "Болу қажеттілігі қаржы ұйымдарының қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап етілетін  заңды тұлғалар үшін ең аз рейтингті, осы рейтингті беретін рейтинг агенттіктерінің тізбесін белгілеу, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 25 қазандағы N 304 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" (Нормативтік құқықтық актілер тізбесінде N 4139 тіркелген) 2006 жылғы 25 желтоқсандағы N 55 қаулысымен белгілеген халықаралық рейтинг агенттіктерінің бірінің талап етілетін барынша төмен рейтингінің берілгендігі туралы қосымша мәліметтерді береді.
Қаржы ұйымының ірі қатысушы, банк холдингі және (немесе) сақтандыру холдингі мәртебесін иелену үшін уәкілетті органның келісімін алғысы келетін Қазақстан Республикасының резиденті емес заңды тұлғасында көрсетілген рейтингтің бар болуы Банктер туралы заңның 17-1-бабының 1-тармағында, Сақтандыру туралы заңның 26-бабының 1-тармағында, Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 36-1 бабының 1-тармағында көзделген жағдайларда талап етілмейді.
Сақтандыру туралы заңның 26-бабының 8-тармағында және Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 36-1-бабының 8-тармағында көзделген жағдайларда, сондай-ақ егер банк конгломератының қатысушысы болып табылатын банктің акцияларын иелену (дауыс беру) салдарынан Қазақстан Республикасының резиденті емес банк қаржы ұйымының ірі қатысушысы белгілеріне сәйкес келген жағдайда, онда осы Қазақстан Республикасының резиденті емес банкке банк холдингінің мәртебесін берумен бір уақытта тиісті қаржы ұйымының ірі қатысушысы мәртебесі беріледі.

Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными постановлениями Правления АФН РК от 27.02.2009 N 33 (порядок введения в действие см. п. 2 ); от 29.11.2010 № 172 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).
6. Лицо, желающее получить согласие уполномоченного органа на приобретение статуса банковского холдинга, помимо документов и сведений, предусмотренных пунктами 5, 6, 7 статьи 17-1 Закона о банках, представляет документы, подтверждающие наличие систем управления рисками и внутреннего контроля, в том числе в отношении рисков, связанных с деятельностью дочерних организаций.
7. Юридическое лицо-нерезидент Республики Казахстан, желающее получить согласие уполномоченного органа на приобретение статуса крупного участника финансовой организации, банковского и (или) страхового холдинга, помимо документов, указанных в пунктах 4, 5 и 6 настоящих Правил, дополнительно представляет сведения о наличии у него минимального требуемого рейтинга, присвоенного одним из международных рейтинговых агентств, перечень которых установлен в постановлении Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 декабря 2006 года N 55 "Об установлении минимального рейтинга для юридических лиц, необходимость наличия которого требуется в соответствии с законодательством Республики Казахстан, регулирующим деятельность финансовых организаций, перечня рейтинговых агентств, присваивающих данный рейтинг, а также о внесении изменения в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансовых организаций от 25 октября 2004 года N 304" (зарегистрированное в Реестре нормативных правовых актов под N 4139).
Юридическому лицу-нерезиденту Республики Казахстан, желающему получить согласие уполномоченного органа на приобретение статуса крупного участника финансовой организации, банковского и (или) страхового холдинга, наличие указанного рейтинга не требуется в случаях, предусмотренных, соответственно, пунктом 1 статьи 17-1 Закона о банках, пунктом 1 статьи 26 Закона о страховой деятельности, пунктом 1 статьи 36-1 Закона о пенсионном обеспечении.
В случаях, предусмотренных пунктом 8 статьи 26 Закона о страховой деятельности и пунктом 8 статьи 36-1 Закона о пенсионном обеспечении, а также в случае если банк-нерезидент Республики Казахстан соответствует признакам крупного участника финансовой организации вследствие владения (голосования) им акциями банка, являющегося участником банковского конгломерата, то с присвоением статуса банковского холдинга, данному банку-нерезиденту Республики Казахстан одновременно присваивается статус крупного участника соответствующей финансовой организации.

Ескерту. 7-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008.10.29 N 174 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз), 2010.03.29 N 49, 2010.11.29 № 172 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi) Қаулыларымен.
8. Өтініш беруші - жеке тұлға бір мезгілде бірнеше қаржы ұйымының ірі қатысушысы, банк холдингі және (немесе) сақтандыру холдингі мәртебесін иеленуге келісім алу үшін мынадай құжаттарды ұсынады:
1) қаржы ұйымының акцияларын сатып алуға пайдаланылатын өтініш беруші - жеке тұлғаның меншіктік құқық иелігіндегі мүліктің құнынан аспайтын мөлшердегі қаржы көздері мен қаражаттардың сипаттамасын қосқанда, растайтын құжаттар қоса беріле отырып, тиісті қаржы ұйымының акцияларын сатып алудың шарттары мен тәртібі туралы мәліметтер;
2) өтініш берушінің мүддесін білдіруге тапсырылған өкілге берілген сенімхат (бар болса);
3) олардың ірі қатысушысы болып табылатын заңды тұлғалар тізімі және олардың құрылтайшы құжаттарының нотариатта куәландырылған көшірмелері;
4) қаржы ұйымының қаржылық жағдайы нашарлауы мүмкін жағдайдағы өтініш беруші, банк холдингі және (немесе) сақтандыру холдингі ірі қатысушысы болып табылатын және (немесе) болғысы келетін қаржы ұйымдарының қайта капиталдандыру жоспарына сәйкес өтініш берушінің міндеттемелері ескеріле отырып жасалған әрбір қаржы ұйымы бойынша қайта капиталдандыру жоспары;
5) мінсіз іскерлік бедел туралы мәліметтер;
6) жеке тұлғаның мекендеу елінің салық органдарымен немесе басқа уәкілетті тұлғаларымен расталған кірістер және мүлік туралы мәліметтер;
7) өтініш беруші туралы қысқаша деректер;
8) Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын банктің немесе сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын сатып алу осы елдің заңнамасымен рұқсат етілгендігі туралы Қазақстан Республикасының резиденті емес - жеке тұлғаның мекендеу елінің тиісті мемлекеттік органының жазбаша растауы, не көрсетілген құрылтайшы мемлекетінің заңнамасы бойынша мұндай рұқсаттың талап етілмейтіндігі туралы тиісті мемлекеттің уәкілетті органының өтініші.
Ескерту. 8-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.11.29 № 172 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
9. Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын өтініш беруші - заңды тұлға бір мезгілде бірнеше қаржы ұйымының ірі қатысушысы, банк холдингі және (немесе) сақтандыру холдингі мәртебесін иеленуге келісім алу үшін мынадай құжаттарды ұсынады:

Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными постановлениями Правления АФН РК от 29.10.2008 N 174 (порядок введения в действие см. п. 2 ); от 29.03.2010 № 49; от 29.11.2010 № 172 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).
8. Для одновременного получения согласия на приобретение статуса крупного участника, банковского холдинга и (или) страхового холдинга нескольких финансовых организаций заявитель - физическое лицо представляет следующие документы:
1) сведения об условиях и порядке приобретения акций соответствующей финансовой организации, включая описание источников и средств, используемых для приобретения акций финансовой организации, в размере, не превышающем стоимости имущества, принадлежащего заявителю-физическому лицу на праве собственности, с приложением подтверждающих документов;
2) доверенность на представителя заявителя, которому поручается представление интересов заявителя (при наличии);
3) список юридических лиц, в которых оно является крупным участником, и нотариально засвидетельствованные копии их учредительных документов;
4) план рекапитализации по каждой финансовой организации в случаях возможного ухудшения финансового положения финансовой организации, составленный с учетом обязательств заявителя в соответствии с планом рекапитализации финансовых организаций, крупным участником, банковским холдингом и (или) страховым холдингом которых заявитель является и (или) желает стать;
5) сведения о безупречной деловой репутации;
6) сведения о доходах и имуществе, заверенные налоговыми органами или иными уполномоченными лицами страны проживания физического лица;
7) краткие данные о заявителе;
8) письменное подтверждение соответствующего государственного органа страны проживания физического лица-нерезидента Республики Казахстан о том, что приобретение акций банка или страховой (перестраховочной) организации, являющихся резидентами Республики Казахстан разрешено законодательством данной страны, либо заявление уполномоченного органа соответствующего государства о том, что такое разрешение по законодательству государства указанного учредителя не требуется.
Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенными постановлением Правления АФН РК от 29.11.2010 № 172 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).
9. Для одновременного получения согласия на приобретение статуса крупного участника, банковского холдинга и (или) страхового холдинга нескольких финансовых организаций заявитель, являющийся юридическим лицом-резидентом Республики Казахстан, представляет следующие документы:

1) өтініш берушінің жоғарғы органының тиісті қаржы ұйымының акцияларын сатып алу туралы шешімінің көшірмесі;
2) осы Ереженің 8-тармағының 1), 2), 3), 4) тармақшаларында көрсетілген мәліметтер мен құжаттар;
3) оның басшы қызметкерлерінің мінсіз іскерлік беделі туралы мәліметтер;
4) құрылтайшы құжаттарының нотариатта куәландырылған көшірмелері, өтініш берушінің ірі қатысушылары туралы, сондай-ақ өтініш берушінің ірі қатысушыларының ірі қатысушылары туралы қысқаша деректер;
5) басшы қызметкерлер туралы қысқаша деректер;
6) аудиторлық ұйым куәландырған соңғы аяқталған екі қаржы жылына жылдық қаржылық есеп беру, сондай-ақ тиісті өтінішті ұсынар алдындағы соңғы аяқталған тоқсанға қаржылық есеп беру;
7) өтініш берушінің және тиісті қаржы ұйымдарының мәртебені алғаннан кейінгі болжалды есеп айырысу балансымен қоса тиісті қаржы ұйымдарының ірі қатысушысы мәртебесін иеленудің қаржылық талдауы, егер бар болса іс-шаралар жоспарымен және ұйымдастыру құрылымымен қоса өтініш берушінің тиісті қаржы ұйымдарының активтерін сату жөніндегі, қайта құру немесе тиісті қаржы ұйымдарының қызметі немесе басқаруы жөніндегі ұсыныстары және жоспарлары.
Ескерту. 9-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.11.29 № 172 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
10. Қазақстан Республикасының резиденті емес заңды тұлға болып табылатын өтініш беруші бір мезгілде бірнеше қаржы ұйымының ірі қатысушысы, банк холдингі және (немесе) сақтандыру холдингі мәртебесін иеленуге келісім алу үшін мынадай құжаттарды ұсынады:
1) осы Ереженің 8-тармағының 1), 2), 3), 4)-тармақшаларында және 9-тармағының 1), 3), 4), 5), 6), 7) тармақшаларында көрсетілген мәліметтер мен құжаттар;
2) Банктер туралы заңның 17-1-бабының 1-тармағында, Сақтандыру туралы заңның 26-бабының 1-тармағында, Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 36-1-бабының 1-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда уәкілетті орган белгілеген тізбедегі халықаралық рейтинг агенттіктерінің бірі берген заңды тұлғаның кредиттік рейтингі туралы мәліметтер.
Ескерту. 10-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.11.29 № 172 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
11. Қазақстан Республикасының резиденті емес заңды тұлға болып табылатын өтініш беруші бір мезгілде бірнеше қаржы ұйымының ірі қатысушысы, банк холдингі және (немесе) сақтандыру холдингі мәртебесін иеленуге келісім алу үшін мынадай құжаттарды ұсынады:

1) копию решения высшего органа заявителя о приобретении акций соответствующей финансовой организации;
2) сведения и документы, указанные в подпунктах 1), 2), 3), 4) пункта 8 настоящих Правил;
3) сведения о безупречной деловой репутации его руководящих работников;
4) нотариально засвидетельствованные копии учредительных документов, краткие данные о крупных участниках заявителя, а также о крупных участниках крупных участников заявителя;
5) краткие данные о руководящих работниках;
6) годовую финансовую отчетность за последние два завершенных финансовых года, заверенную аудиторской организацией, а также финансовую отчетность за последний завершенный квартал перед представлением соответствующего заявления;
7) анализ финансовых последствий приобретения статуса крупного участника соответствующих финансовых организаций, включая предполагаемый расчетный баланс заявителя и соответствующих финансовых организаций после приобретения, планы и предложения заявителя, если таковые имеются, по продаже активов соответствующих финансовых организаций, реорганизации или внесению значительных изменений в деятельность или управление соответствующих финансовых организаций, включая план мероприятий и организационную структуру.
Сноска. Пункт 9 с изменениями, внесенными постановлением Правления АФН РК от 29.11.2010 № 172 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).
10. Для одновременного получения согласия на приобретение статуса крупного участника, банковского холдинга и (или) страхового холдинга нескольких финансовых организаций заявитель, являющийся юридическим лицом-нерезидентом Республики Казахстан, представляет следующие документы:
1) сведения и документы, указанные в подпунктах 1), 2), 3), 4) пункта 8 и подпунктах 1), 3), 4), 5), 6), 7) пункта 9 настоящих Правил;
2) сведения о кредитном рейтинге юридического лица, присвоенном одним из международных рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается уполномоченным органом, за исключением случаев, предусмотренных, соответственно, пунктом 1 статьи 17-1 Закона о банках, пунктом 1 статьи 26 Закона о страховой деятельности, пунктом 1 статьи 36-1 Закона о пенсионном обеспечении.
Сноска. Пункт 10 с изменениями, внесенными постановлением Правления АФН РК от 29.11.2010 № 172 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).
11. Для одновременного получения согласия на приобретение статуса крупного участника, банковского холдинга и (или) страхового холдинга нескольких финансовых организаций заявитель, являющийся финансовой организацией-нерезидентом Республики Казахстан, представляет следующие документы:

1) осы Ереженің 10-тармағында көрсетілген мәліметтер мен құжаттар;
2) өтініш берушінің шыққан елінің қаржылық қадағалау органынан өтініш берушінің осы ел заңнамасы аясында қаржылық қызметті жүзеге асыруға уәкілетті екендігі туралы жазбаша растау, не осы елдің заңнамасы бойынша мұндай рұқсаттың талап етілмейтіндігі туралы өтініш беруші шыққан елдің қаржылық қадағалау органының өтініші.
Ескерту. 11-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.11.29 № 172 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
12. Осы Ереженің 4, 5, 6, 7-тармақтарында көрсетілген құжаттарды осы құжаттардың мазмұны өзгерген не олардың мерзімі аяқталған жағдайларды қоспағанда оларды уәкілетті органға бұрын тапсырған тұлғалар ұсынбайды. Бұл ретте, уәкілетті органға өзгерістер енгізілген немесе қолдану мерзімдері аяқталған құжаттары ғана ұсынылады. Қаржы ұйымының ірі қатысушысы, банк холдингі және (немесе) сақтандыру холдингі мәртебесін иелену туралы өтініште уәкілетті органға бұрын тапсырылған құжаттар туралы (шығыс құжаттың нөмірі, күні) мәліметтер, сондай-ақ оларды ұсыну негіздемесі көрсетіледі.
Ескерту. 12-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.11.29 № 172 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
13. Тұлға қаржы ұйымының акцияларының жиырма бес және одан да артық процентін (жарғы капиталында қатысу үлесімен) иеленген (шарттың күшімен немесе басқа жағдайда оның дауыс беруге, шешімді анықтауға және (немесе) қабылданған шешімге ықпал етуге мүмкіндігі бар болған) жағдайда оны жанама иеленуші (дауыс беруші) болып танылады:
1) қаржы ұйымының ірі қатысушысы болып табылатын тұлға (тиісінше қаржы ұйымының, банк холдингінің және (немесе) сақтандыру холдингінің акцияларының он (жиырма бес) және одан артық процентімен дауыс беру мүмкіндігі бар);
2) бірлесіп қаржы ұйымының ірі қатысушысы банк холдингі және (немесе) сақтандыру холдингі болып табылатын тұлғалардың ең болмағанда бірі;
3) тура және (немесе) қаржы ұйымының ірі қатысушысы болып табылатын тұлғалар акцияларының (қатысу үлесі) жиырма бес және одан артық процентімен жанама дауыс беруді иеленетін (дауыс беру мүмкіндігі бар) немесе қаржы ұйымының, банк холдингінің және (немесе) сақтандыру холдингінің акцияларының он (жиырма бес) және одан артық процентімен тура немесе жанама дауыс беру мүмкіндігі бар тұлғалар.
Сондай-ақ мына тұлғалар қаржы ұйымының (дауыс беруші) акцияларының жиырма бес және одан да артық процентін (жарғы капиталында қатысу үлесімен) осы тармақтың 1), 2), 3)-тармақшаларында көрсетілген тұлғалар бірлесіп иеленген (шарттың күшімен немесе басқа жағдайда оның шешімді анықтауға және (немесе) қабылданған шешімге ықпал етуге мүмкіндігі бар болған) жағдайда қаржы ұйымының акцияларын жанама иеленуші (дауыс беруші) тұлғалар болып танылады:
оның басшы қызметкері болып табылатын заңды және жеке тұлға;
жақын туыстары (ата-аналары, балалары, асырап алушылар, асырап алынғандар, толық туысатын және толық туыспайтын інілер (ағалар) мен сіңлі-әпкелер (қарындастар), атасы, әжесі, немерелері), жұбайы (зайыбы) болып табылатын жеке тұлғалар;
аталған заңды тұлғаның басшы қызметкерінің жақын туыстары (ата-аналары, балалары, асырап алушылар, асырап алынғандар, толық туысатын және толық туыспайтын інілер (ағалар) мен сіңлі-әпкелер (қарындастар), атасы, әжесі, немерелері), жұбайы (зайыбы) болып табылатын заңды және жеке тұлғалар.
Сондай-ақ заңды тұлғалардың (жарғы капиталында қатысу үлесімен) акцияларын жүйелі иелену арқылы қаржы ұйымының, қаржы ұйымының ірі қатысушысының, банк холдингінің және (немесе) сақтандыру холдингінің немесе қаржы ұйымының бірлескен ірі қатысушысы, банк холдингі және (немесе) сақтандыру холдингі болып табылатын тұлғалардың шешімдерін анықтауға мүмкіндігі бар тұлға қаржы ұйымының (дауыс беруші) акцияларын жанама иеленуші тұлға болып танылады. Бір заңды тұлғаның қаржы ұйымының акцияларын заңды тұлғалардың акцияларына (жарғы капиталында қатысу үлесімен) жүйелі иелік ету арқылы жанама иелену (дауыс беру) үлесі көрсетілген заңды тұлғалардың бірінің екіншісіндегі осы жүйелілікте тікелей қатысу үлестерінің туындысы ретінде анықталады.
Егер бір заңды тұлғаның басқа заңды тұлғадағы акцияларды (жарғы капиталында қатысу үлесімен) иелену (дауыс беру) үлесі елу проценттен астам болған жағдайда, онда қаржы ұйымының акцияларын жанама иелену (дауыс беру) үлесін есептеу мақсатында коэффициент бірге тең деп қабылданады.
Егер заңды тұлғаның бес проценттен кем акцияларын (жарғы капиталында қатысу үлесімен) иеленген тұлғалардың үлесі осы тұлғаның акцияларының (жарғы капиталында қатысу үлесімен) жалпы санынан жиырма процентке асатын болса, заңды тұлғаның бес проценттен кем акцияларына (жарғы капиталында қатысу үлесімен) иелік ететін тұлғалардың иелігіндегі акцияларды қоспағанда (жарғы капиталында қатысу үлесімен) осы тармақтың 1)-3) тармақшаларында көрсетілген тұлғалардың акцияларының жиырма бес және одан да артық процентін (жарғы капиталында қатысу үлесімен) иеленген (шарттың күшімен немесе басқа жағдайда оның дауыс беруге, шешімді анықтауға және (немесе) қабылданған шешімге ықпал етуге мүмкіндігі бар болған) жағдайда, онда тұлға қаржы ұйымының акцияларын жанама иеленуші (дауыс беруші) болып танылады.
Қаржы ұйымының ірі қатысушысы, банк холдингінің және (немесе) сақтандыру холдингінің мәртебесін алу бойынша талаптар көрсетілген қаржы ұйымы қаржы ұйымының ірі қатысушысы (банк холдингі) мәртебесі бар басқа қаржы ұйымының акцияларын иелену (дауыс беруге, шешімдерді айқындауға және (немесе) шарт аясында немесе басқа жолмен қабылданған шешімдерге ықпал етуге мүмкіндігінің болуы) арқылы қаржы ұйымының акцияларын жанама иеленді деп танылған (дауыс беруге, шешімдерді айқындауға және (немесе) шарт аясында немесе басқа жолмен қабылданған шешімдерге ықпал етуге мүмкіндігі бар) тұлғаға таралмайды.
Қаржы ұйымының ірі қатысушысы, банк холдингінің және (немесе) сақтандыру холдингінің мәртебесін алу бойынша талаптар өзі орналасқан елінде шоғырландырылған қадағалауға жататын және осы қаржы ұйымының ірі қатысушысы, банк холдингінің және (немесе) сақтандыру холдингінің мәртебесі бар Қазақстан Республикасының резиденті емес қаржы ұйымының акцияларын иелену (дауыс беруге, шешімдерді айқындауға және (немесе) шарт аясында немесе басқа жолмен қабылданған шешімдерге ықпал етуге мүмкіндігінің болуы) арқылы қаржы ұйымының акцияларын жанама иеленген (дауыс беруге, шарт аясында немесе басқа жолмен қабылданған шешімдерге ықпал етуге мүмкіндігі бар) Қазақстан Республикасының резиденті емес тұлғаға таралмайды.

1) сведения и документы, указанные в пункте 10 настоящих Правил;
2) письменное подтверждение от органа финансового надзора страны происхождения заявителя о том, что заявитель уполномочен осуществлять финансовую деятельность в рамках законодательства данной страны, либо заявление органа финансового надзора страны происхождения заявителя о том, что такое разрешение по законодательству данной страны не требуется.
Сноска. Пункт 11 с изменениями, внесенными постановлением Правления АФН РК от 29.11.2010 № 172 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).
12. Документы, указанные в пунктах 4, 5, 6, 7 настоящих Правил, не представляются лицами, ранее представлявшими их в уполномоченный орган, за исключением случаев изменения содержания данных документов либо истечения срока их действия. При этом в уполномоченный орган представляются только те документы, в которые внесены изменения или срок действия которых истек. В заявлении о приобретении статуса крупного участника финансовой организации, банковского холдинга и (или) страхового холдинга указываются сведения (дата, номер исходящего документа) о ранее представленных в уполномоченный орган документах, а также основания их представления.
Сноска. Пункт 12 с изменениями, внесенными постановлением Правления АФН РК от 29.11.2010 № 172 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).
13. Лицо признается косвенно владеющим (голосующим) акциями финансовой организации, в случае владения им (наличия у него возможности голосовать, определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые решения в силу договора или иным образом) двадцатью пятью и более процентами акций (долей участия в уставном капитале):
1) лица, являющегося крупным участником финансовой организации (имеющего возможность голосовать, соответственно, десятью (двадцатью пятью) и более процентами акций финансовой организации), банковским и (или) страховым холдингом;
2) хотя бы одного из лиц, совместно являющихся крупным участником, банковским и (или) страховым холдингом финансовой организации;
3) лиц, прямо и (или) косвенно, владеющих (имеющих возможность голосовать) двадцатью пятью и более процентами акций (долей участия) лиц, являющихся крупными участниками финансовой организации или имеющих возможность голосовать прямо или косвенно десятью (двадцатью пятью) и более процентами акций финансовой организации, банковским и (или) страховым холдингом.
Также признаются косвенно владеющими (голосующими) акциями финансовой организации в случае совместного владения ими (наличия возможности определять решения, и (или) оказывать влияние на принимаемые решения в силу договора или иным образом) двадцатью пятью и более процентами акций (долей участия в уставном капитале) лиц, указанных в подпунктах 1), 2), 3) настоящего пункта, следующие лица:
юридическое лицо и физическое лицо, являющееся его руководящим работником;
физические лица, являющиеся близкими родственниками (родители, дети, усыновители, усыновленные, полнородные и неполнородные братья и сестры, дедушка, бабушка, внуки), супругом (супругой);
юридическое лицо и физическое лицо, являющееся близким родственником (родители, дети, усыновители, усыновленные, полнородные и неполнородные братья и сестры, дедушка, бабушка, внуки), супругом (супругой) руководящего работника данного юридического лица.
Также косвенно владеющим (голосующим) акциями финансовой организации признается лицо, имеющее возможность определять решения финансовой организации, крупного участника финансовой организации, банковского холдинга и (или) страхового холдинга, или лиц, совместно являющихся крупным участником финансовой организации, банковским холдингом и (или) страховым холдингом, через последовательное владение акциями (долями участия в уставном капитале) юридических лиц. Доля косвенного владения (голосования) акциями финансовой организации одного юридического лица через последовательное владение акциями (долями участия в уставном капитале) юридических лиц определяется как произведение долей непосредственного участия указанных юридических лиц этой последовательности одна в другой.
В случае, если доля владения (голосования) акциями (долей участия в уставном капитале) одного юридического лица в другом более пятидесяти процентов, то в целях расчета доли косвенного владения (голосования) акциями финансовой организации коэффициент принимается равным единице.
Если доля лиц, владеющих менее пяти процентов акций (долей участия в уставном капитале) юридического лица, превышает двадцать процентов от общего количества акций (долей участия в уставном капитале) данного лица, то лицо признается косвенно владеющим (голосующим) акциями финансовой организации, в случае владения им (наличия у него возможности голосовать, определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые решения в силу договора или иным образом) двадцатью пятью и более процентами акций (долей участия в уставном капитале) лиц, указанных в подпунктах 1), 2), 3) настоящего пункта, рассчитанных за вычетом акций (долей участия в уставном капитале), принадлежащих лицам, владеющим менее пяти процентов акций (долей участия в уставном капитале) юридического лица.
Требования по получению статуса крупного участника финансовой организации, банковского холдинга и (или) страхового холдинга не распространяются на лицо, признаваемое косвенно владеющим (имеющим возможность голосовать, определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые решения в силу договора или иным образом) акциями финансовой организации через владение (наличие возможности голосовать, определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые решения в силу договора или иным образом) акциями другой финансовой организации, имеющей статус крупного участника финансовой организации, банковского холдинга и (или) страхового холдинга указанной финансовой организации.
Требования по получению статуса крупного участника финансовой организации, банковского холдинга и (или) страхового холдинга не распространяются на лицо - нерезидента Республики Казахстан, косвенно владеющего (имеющего возможность голосовать, определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые решения в силу договора или иным образом) акциями финансовой организации через владение (наличие возможности голосовать, определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые решения в силу договора или иным образом) акциями финансовой организации - нерезидента Республики Казахстан, которая подлежит консолидированному надзору в стране своего места нахождения и имеет статус крупного участника, банковского холдинга и (или) страхового холдинга данной финансовой организации.

Ескерту. 13-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.02.27 N 33 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз),  2010.11.29 № 172 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi) Қаулыларымен.
14. Уәкілетті орган банк холдингінің және (немесе) сақтандыру холдингінің, қаржы ұйымының ірі қатысушысы мәртебесін алу үшін берілген өтініш бойынша шешімді осы Ережеге сәйкес құжаттардың толық пакетін алған күннен бастап үш айдан кешіктірмейтін мерзімде қабылдайды.
Ескерту. 14-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының  2010.11.29 № 172 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
15. Қазақстан Республикасының заңнамалық талаптарына сәйкес келмейтін құжаттар берілген жағдайда құжаттар өтініш иесіне қайтарылады. Құжаттар екінші рет берілген жағдайда оларды қарау мерзімі жаңадан есептеледі.
16. Уәкілетті орган қаржы ұйымының ірі қатысушысы, банк холдингі және (немесе) сақтандыру холдингі мәртебесін иеленуге келісімді беруден Банктер туралы заңның 17-1-бабында , Сақтандыру туралы заңның 26-1-бабында , Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 36-2-бабында көрсетілген негіздемелер бойынша бас тартады.
Өтініш берушіге қаржы ұйымының ірі қатысушысы немесе банк холдингі мәртебесін иеленуге уәкілетті органның келісімін беру үшін белгіленген мерзімде жазбаша түрде дәлелді жауап беріледі.
Ескерту. 16-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының  2010.11.29 № 172 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
17. Қаржы ұйымының ірі қатысушысы, банк холдингі және (немесе) сақтандыру холдингі мәртебесін иеленуге келісімді беру, беруден бас тарту туралы шешімді уәкілетті органның Басқармасы қабылдайды.
Ескерту. 17-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының  2010.11.29 № 172 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
18. Бұрын қаржы ұйымының ірі қатысушысы, банк холдингі және (немесе) сақтандыру холдингі мәртебесіне ие болуға уәкілетті органның келісімін алған тұлға заңды тұлғаның атауы өзгерген, сондай-ақ қаржы ұйымының ірі қатысушысы мәртебесіне ие болу өтінішінде көрсетілген мәліметтер өзгерген жағдайда заңды тұлғаның әділет органында мемлекеттік қайта тіркеуден өткен күнінен немесе қаржы ұйымының ірі қатысушысы мәртебесіне ие болу өтінішінде көрсетілген мәліметтерде өзгерістер пайда болғаннан бастап он бес жұмыс күні үшінде көрсетілген мәліметтерді растайтын құжаттарды қоса беріп, уәкілетті органды хабардар етеді.
Қаржы ұйымының ірі қатысушысы, банк холдингі және (немесе) сақтандыру холдингі мәртебесін алу үшін осының алдында берілген келісімге өзгеріс енгізуге және осы өзгерістерге уәкілетті органның келісімін алу талап етілмейді.

Сноска. Пункт 13 с изменениями, внесенными постановлениями Правления АФН РК от 27.02.2009 N 33 (порядок введения в действие см. п. 2); от 29.11.2010 № 172 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).
14. Решение по заявлению, поданному для получения статуса крупного участника финансовой организации, банковского холдинга и (или) страхового холдинга в соответствии с настоящими Правилами, принимается уполномоченным органом не позднее трех месяцев со дня представления полного пакета документов.
Сноска. Пункт 14 с изменениями, внесенными постановлением Правления АФН РК от 29.11.2010 № 172 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).
15. При предоставлении документов, не соответствующих требованиям законодательства Республики Казахстан, документы возвращаются заявителю. При повторном предоставлении документов исчисление срока их рассмотрения начинается заново.
16. Уполномоченный орган отказывает в выдаче согласия на приобретение статуса крупного участника финансовой организации, банковского холдинга и (или) страхового холдинга по основаниям, указанным, соответственно, в статье 17-1 Закона о банках, в статье 26-1 Закона о страховой деятельности, в статье 36-2 Закона о пенсионном обеспечении.
Заявителю дается мотивированный ответ в письменном виде в сроки, установленные для выдачи согласия уполномоченного органа на приобретение статуса крупного участника финансовой организации, банковского холдинга и (или) страхового холдинга.
Сноска. Пункт 16 с изменениями, внесенными постановлением Правления АФН РК от 29.11.2010 № 172 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).
17. Решение о выдаче, отказе в выдаче согласия на приобретение статуса крупного участника финансовой организации, банковского холдинга и (или) страхового холдинга принимается Правлением уполномоченного органа.
Сноска. Пункт 17 с изменениями, внесенными постановлением Правления АФН РК от 29.11.2010 № 172 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).
18. Лицо, ранее получившее согласие уполномоченного органа на приобретение статуса крупного участника финансовой организации, банковского холдинга и (или) страхового холдинга, в случае изменения наименования юридического лица, а также изменения сведений, указанных в заявлении на приобретение статуса крупного участника финансовой организации, в течение пятнадцати рабочих дней с даты государственной перерегистрации юридического лица в органах юстиции или возникновения изменений в сведениях, указанных в заявлении на приобретение статуса крупного участника финансовой организации, уведомляет уполномоченный орган с приложением документов, подтверждающих, указанные сведения.
Получение согласия уполномоченного органа на данные изменения и внесение изменения в ранее выданное согласие на приобретение статуса крупного участника финансовой организации, банковского холдинга и (или) страхового холдинга не требуется.

Ескерту. 18-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының  2010.11.29 № 172 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
19. Қаржы ұйымының ірі қатысушысы, банк холдингі және (немесе) сақтандыру холдингі мәртебесіне ие болуға уәкілетті органның келісімін алған тұлға уәкілетті орган аталған келісімді берген күннен бастап отыз күнтізбелік күн ішінде бағалы қағаздар ұстаушылар тізілімінен немесе эмиссиялық бағалы қағаздарды номиналдық ұстаушылар жүйесінен қаржы ұйымының акцияларын сатып алғандығын куәландыратын үзінді көшірмені ұсынады.
Жаңадан құрылатын қаржы ұйымының ірі қатысушысы, банк холдингі және (немесе) сақтандыру холдингі мәртебесіне ие болуға уәкілетті органның келісімін алған тұлға қаржы ұйымының акцияларын мемлекеттік тіркеуден өткізген күннен бастап отыз күнтізбелік күн ішінде бағалы қағаздар ұстаушылар тізілімінен не эмиссиялық бағалы қағаздарды номиналдық ұстаушылар жүйесінен қаржы ұйымының акцияларын сатып алғандығын куәландыратын үзінді көшірмені ұсынады.
Үзінді көшірме осы тармақта белгіленген мерзімде берілмеген жағдайда уәкілетті орган берген келісім өзінің қолданылуын тоқтатады.
Ескерту. 19-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының  2010.11.29 № 172 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
20. Банк холдингі және (немесе) сақтандыру холдингі мәртебесіне ие болуға уәкілетті органның келісімін осының алдында алған және соңынан банктің ірі қатысушысының және (немесе) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының белгісін ғана иеленіп отырған тұлға аталған сәйкессіздік пайда болған күннен бастап отыз күнтізбелік күн ішінде уәкілетті орган алдында уәкілетті органның осының алдында банк холдингі мәртебесіне ие болуға берген келісімінің қолданылуын тоқтату туралы және көрсетілген өзгерісті растайтын құжаттарды ғана ұсыну арқылы банктің ірі қатысушысы мәртебесіне ие болуға уәкілетті органның келісімін беру туралы өтініш білдіреді.
Ескерту. 20-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының  2010.11.29 № 172 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
21. Қаржы ұйымының ірі қатысушысы, банк холдингі және (немесе) сақтандыру холдингі мәртебесін иеленуге уәкілетті органның келісімін осының алдында алған және соңынан қаржы ұйымының ірі қатысушысы немесе банк холдингінің белгісін иеленбеген тұлға аталған сәйкессіздік пайда болған күннен бастап отыз күнтізбелік күн ішінде көрсетілген өзгерістерді растайтын құжаттарды ұсыну арқылы уәкілетті орган алдында уәкілетті органның осының алдында берген келісімінің қолданылуын тоқтату туралы өтініш білдіреді.

Сноска. Пункт 18 с изменениями, внесенными постановлением Правления АФН РК от 29.11.2010 № 172 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).
19. Лицо, получившее согласие уполномоченного органа на приобретение статуса крупного участника финансовой организации, банковского холдинга и (или) страхового холдинга, в течение девяноста календарных дней со дня выдачи уполномоченным органом указанного согласия предоставляет выписку из реестра держателей ценных бумаг или системы номинального держания эмиссионных ценных бумаг, свидетельствующую о приобретении акций финансовой организации.
Лицо, получившее согласие уполномоченного органа на приобретение статуса крупного участника вновь создаваемой финансовой организации, банковского холдинга и (или) страхового холдинга в течение девяноста календарных дней со дня государственной регистрации акций финансовой организации представляет выписку из реестра держателей ценных бумаг либо системы номинального держания эмиссионных ценных бумаг, свидетельствующую о приобретении акций финансовой организации.
В случае непредставления выписки в установленные настоящим пунктом сроки, выданное уполномоченным органом согласие прекращает свое действие.
Сноска. Пункт 19 с изменениями, внесенными постановлением Правления АФН РК от 29.11.2010 № 172 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).
20. Лицо, ранее получившее согласие уполномоченного органа на приобретение статуса банковского холдинга и (или) страхового холдинга и в последующем имеющее только признаки крупного участника банка и (или) страховой (перестраховочной) организации, в течение тридцати календарных дней со дня возникновения указанного несоответствия ходатайствует перед уполномоченным органом о прекращении действия ранее выданного уполномоченным органом согласия на приобретение статуса банковского холдинга и (или) страхового холдинга и выдаче согласия уполномоченного органа на приобретение статуса крупного участника банка и (или) страховой (перестраховочной) организации с представлением только документов, подтверждающих указанное изменение.
Сноска. Пункт 20 с изменениями, внесенными постановлением Правления АФН РК от 29.11.2010 № 172 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).
21. Лицо, ранее получившее согласие уполномоченного органа на приобретение статуса крупного участника финансовой организации, банковского холдинга или страхового холдинга, и в последующем не имеющее признаков крупного участника финансовой организации, банковского холдинга или страхового холдинга, в течение тридцати календарных дней со дня возникновения указанного несоответствия ходатайствует перед уполномоченным органом о прекращении ранее выданного уполномоченным органом согласия с представлением документов, подтверждающих указанные изменения.

Ескерту. 21-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының  2010.11.29 № 172 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
3-тарау. Қаржы ұйымының ірі қатысушысы мәртебесін, банк холдингі және (немесе) сақтандыру холдингі мәртебесін иеленуге уәкілетті органның берген келісімін қайтарып алу тәртібі
Ескерту. 3-тараудың атауына өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының  2010.11.29 № 172 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
22. Уәкілетті орган қаржы ұйымының, банк холдингінің және (немесе) сақтандыру холдингінің ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге берген келісімін Банктер туралы заңның 17-1-бабында , Сақтандыру туралы заңның 26-бабында , Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 36-1-бабында көрсетілген негіздемелерге сәйкес кері қайтарып алады.
Бұл жағдайда қаржы ұйымының, банк холдингінің және (немесе) сақтандыру холдингінің ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге уәкілетті органның берген келісімі қайтарып алынған тұлға Банктер туралы заңның 17-1-бабының 15-тармағында, Сақтандыру туралы заңның 26-бабының 10-тармағында, Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 36-1-бабының 10-тармағында көрсетілген іс-шараларды орындайды және қысқарту басталған немесе өзіне тиісті міндеттеме алған сәттен бастап үш күндік мерзім ішінде растаушы құжаттарды қоса ұсыну арқылы уәкілетті органға хабарлама береді.
Ескерту. 22-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының  2010.11.29 № 172 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
4-тарау. Қорытынды ережелер
23. Уәкілетті орган қаржы ұйымдарының ірі қатысушыларына, банк холдингтеріне және (немесе) сақтандыру холдингтеріне осы Ереженің талаптарын бұзғаны үшін Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерімен көзделген ықпал етудің шектеулі шараларын және мәжбүрлеу шараларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасымен көзделген санкцияларды қолдануы мүмкін.        Ескерту. 23-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының  2010.11.29 № 172 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
24. Осы Ережемен реттелмеген мәселелер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шешілуге тиіс.
Банктің, банк холдингінің ірі
қатысушысы, сақтандыру (қайта
сақтандыру) ұйымының, сақтандыру
холдингінің ірі қатысушысы,
ашық жинақтаушы зейнетақы қорының
ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге
келісімді беру, беруден бас тарту,
қайтарып алу ережесіне 1-қосымша

Сноска. Пункт 21 с изменениями, внесенными постановлением Правления АФН РК от 29.11.2010 № 172 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).
Глава 3. Порядок отзыва согласия уполномоченного органа
на приобретение статуса крупного участника финансовой
организации, банковского холдинга и (или) страхового холдинга
Сноска. Наименование главы 3 с изменением, внесенным постановлением Правления АФН РК от 29.11.2010 № 172 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).
22. Уполномоченный орган отзывает выданное согласие на приобретение статуса крупного участника финансовой организации, банковского холдинга и (или) страхового холдинга по основаниям, указанным, соответственно, в статье 17-1 Закона о банках, в статье 26 Закона о страховой деятельности, в статье 36-1 Закона о пенсионном обеспечении.
В этом случае лицо, у которого отзывается согласие уполномоченного органа на приобретение статуса крупного участника финансовой организации, банковского холдинга и (или) страхового холдинга, выполняет мероприятия указанные, соответственно, в пункте 15 статьи 17-1 Закона о банках, в пункте 10 статьи 26 Закона о страховой деятельности, в пункте 10 статьи 36-1 Закона о пенсионном обеспечении, и представляет уведомление в уполномоченный орган в трехдневный срок с момента произведения сокращения или принятия на себя соответствующего обязательства, с приложением подтверждающих документов.
Сноска. Пункт 22 с изменениями, внесенными постановлением Правления АФН РК от 29.11.2010 № 172 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).
Глава 4. Заключительные положения
23. К крупным участникам финансовой организации, банковским холдингам и (или) страховым холдингам за нарушение требований настоящих Правил уполномоченным органом применяются ограниченные меры воздействия и принудительные меры, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан, а также санкции, предусмотренные законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях.
Сноска. Пункт 23 с изменениями, внесенными постановлением Правления АФН РК от 29.11.2010 № 172 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).
24. Вопросы, не урегулированные настоящими Правилами, подлежат разрешению в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам выдачи, отказа в выдаче и
отзыва согласия на приобретение
статуса крупного участника банка,
банковского холдинга, крупного
участника страховой
(перестраховочной) организации,
страхового холдинга,
крупного участника открытого
накопительного пенсионного фонда

Ескерту. 1-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының  2010.11.29 № 172 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
Өтініш беруші жеке тұлға, өтініш беруші заңды тұлғаның
басшы қызметкері туралы қысқаша деректер
___________________________________________________________________
(қаржы ұйымының атауы)
1. Фамилиясы, аты-жөні
____________________________________________________________________
2. Азаматтығы
____________________________________________________________________
3. Жеке басын куәландыратын құжаттағы деректер
____________________________________________________________________
4. Жұмыс орны (орындары), қызметі (қызметтері)
____________________________________________________________________
5. Жұмыс орнының(дарының) мекен-жайы (мекен-жайлары), байланыс
телефоны
____________________________________________________________________
6. Жұбайы (зайыбы), жақын туыстары (ата-аналары, інілері (ағалары), сіңлі-әпкелері (қарындастары) балалары және жегжаттары (ата-аналары, інілері (ағалары), сіңлі-әпкелері (қарындастары), жұбайының (зайыбының) балалары) туралы мәліметтер:
N
Фамилиясы,
аты-жөні,
бар болса -
әкесінің аты
Туған
жылы
Туыстық-
қатынастары
Жұмыс орны
және
қызметі
Жарғылық капиталда
қатысу сомасы/
атаулары көрсетіле
отырып, заңды тұлға-
лардың сатып алынған
акцияларының құны
(мың теңгемен)
1
2
кестенің жалғасы
Осы тұлғаның иелігіндегі акциялар санының заңды
тұлғаның дауыс беруші акцияларының жалпы санына
арақатынасы немесе оның жарғылық капиталында
қатысу үлесі (процентпен)
Жеке иелену
Бірлесіп иелену
тура
жанама
процент
заңды тұлғаның атауы/
жеке тұлғаның фамилиясы,
аты-жөні
Мен осы ақпаратты тексергенімді, оның дұрыс және толық екендігін растаймын.
Өтініш беруші
жеке тұлға  __________________________________________________
(Фамилиясы, аты-жөні, бар болса - әкесінің аты,
баспа әріптермен толтырылады)
_____________________________________
қолы
Өтініш беруші заңды
тұлғаның атқарушы
органының бірінші
басшысы     __________________________________________________
(Фамилиясы, аты-жөні, бар болса - әкесінің аты,
баспа әріптермен толтырылады)
_____________________________________
қолы
Мөр орны
Күні ________________
Банктің, банк холдингінің ірі
қатысушысы, сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының, сақтандыру холдингінің
ірі қатысушысы, ашық жинақтаушы
зейнетақы қорының ірі қатысушысы
мәртебесін иеленуге келісімді беру,
беруден бас тарту, қайтарып алу
ережесіне 2-қосымша
Ескерту. 2-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009 жылғы 27 ақпандағы N 33 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз),  2010.11.29 № 172 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi) Қаулыларымен.
Өтініш беруші жеке тұлғаның, өтініш беруші заңды
тұлғаның басшы қызметкерінің мінсіз іскерлік беделі
туралы қысқаша деректер

Сноска. Приложение 1 с изменениями, внесенными постановлением Правления АФН РК от 29.11.2010 № 172 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).
Краткие данные о заявителе - физическом лице,
руководящем работнике заявителя - юридического лица
_________________________________________________________________________
(наименование финансовой организации)
1. Фамилия, имя, при наличии - отчество
_________________________________________________________________________
2. Гражданство
_________________________________________________________________________
3. Данные документа, удостоверяющего личность
_________________________________________________________________________
4. Место (места) работы, должность (должности)
_________________________________________________________________________
5. Адрес (адреса) места (мест) работы, контактный телефон
_________________________________________________________________________
6. Сведения о супруге, близких родственниках (родители, брат, сестра,
дети) и свойственниках (родители, брат, сестра, дети супруга (супруги)):
N
Фамилия,
имя,
при
наличии
-
отчество
Год
рож-
дения
Родст-
венные
отно-
шения
Место
работы
и
долж-
ность
Сумма
участия в
уставном
капитале/
стоимость
приобре-
тенных
акций
юридичес-
ких лиц
тысячах
тенге) с
указанием
их
наимено-
вания
Соотношение количества
акций, принадлежащих
данному лицу, к
общему количеству
голосующих акций
юридического лица или
доля участия в его
уставном капитале
(в процентах)
Индиви-
дуальное
владение
Совместное
владение
п
р
я
м
о
кос-
венно
про-
цент
наимено-
вание
юриди-
ческого
лица/
фамилия,
имя,
отчество
физи-
ческого
лица
1.
2.
Подтверждаю, что настоящая информация была проверена и является
достоверной и полной.
Заявитель - физическое лицо
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество, заполняется печатными буквами)
__________________________________________________________________________
подпись
Первый руководитель исполнительного органа заявителя - юридического лица
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество, заполняется печатными буквами)
__________________________________________________________________________
подпись
Место печати
Дата ________________
Приложение 2
к Правилам выдачи, отказа в выдаче и
отзыва согласия на приобретение
статуса крупного участника банка,
банковского холдинга, крупного
участника страховой
(перестраховочной) организации,
страхового холдинга,
крупного участника открытого
накопительного пенсионного фонда
Сноска. Приложение 2 с изменениями, внесенными постановлениями Правления АФН РК от 27.02.2009 N 33 (порядок введения в действие см. п. 2); от 29.11.2010 № 172 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).
Сведения о безупречной деловой репутации
заявителя - физического лица, руководящего работника
заявителя - юридического лица

1. Білімі:
Оқу орнының
атауы
Түскен-
аяқтаған
уақыты
Мамандығы
Білімі туралы
дипломның
деректемелері, біліктілігі
Оқу орнының
орналасқан
жері
2. Соңғы үш жылда біліктілікті жоғарылату бойынша семинарлардан, курстардан өткендігі туралы мәліметтер:
Ұйымның атауы
Өткізілген орны және уақыты
Сертификаттың деректемелері
3. Еңбек қызметі туралы мәліметтер:
Жұмыс
кезеңі
Жұмыс орны
Қызметі
Тәртіптік жазаның бар болуы
Жұмыстан шығару, қызметтен босатылу себептері
4. Жарияланымдары, ғылыми еңбектері және басқа жетістіктері:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
5. Алынбаған немесе жойылмаған соттылықтың бар болуы туралы мәліметтер
Күні
Сот
органының
атауы
Соттың
орналасқан
жері
Жаза түрі
Қазақстан
Республикасының
Қылмыстық
Кодексінің 1997
жылғы 16
шілдедегі бабы
Соттың
процессуалды
шешім
қабылдаған
күні
6. Өзіне қабылданған міндеттемелерді бұзу фактісінің бар болуы туралы мәліметтер (өтелмеген немесе мерзімі өткен заемдар):
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(көрсетілген фактілер бар болған жағдайда ұйымның атауы және міндеттемелердің сомасы көрсетілуі қажет)
7. Өтініш берушінің ірі қатысушы немесе басшы қызметкер болған мерзімінде заңды тұлғаның қаржылық жағдайының нашарлау немесе банкрот болу фактісінің бар болуы:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
8. Қаржы ұйымының аффилиирленгендігінің бар болуы (болмауы):
____________________________________________________________________
(иә/жоқ, аффилиирленгендік белгілері көрсетілсін)
9. Осы мәселеге қатысы бар басқа ақпарат:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Мен осы ақпаратты тексергенімді, оның дұрыс және толық екендігін растаймын.
Өтініш беруші
жеке тұлға  __________________________________________________
(Фамилиясы, аты-жөні, бар болса - әкесінің аты,
баспа әріптермен толтырылады)
_____________________________________
қолы
Өтініш беруші заңды
тұлғаның атқарушы
органының бірінші
басшысы     __________________________________________________
(Фамилиясы, аты-жөні, бар болса - әкесінің аты,
баспа әріптермен толтырылады)
_____________________________________
Мөр орны
Күні _________________
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын және қаржы
ұйымдарын реттеу мен қадағалау
агенттігі Басқармасының
2008 жылғы 25 қаңтардағы
N 7 қаулысына қосымша
Күші жойылды деп танылатын нормативтік
құқықтық актілер тізбесі

1. Образование:
Наименование
учебного
заведения
Дата
поступления -
дата окончания
Специальность
Реквизиты
диплома об
образовании,
квалификация
Место
нахождения
учебного
заведения
2. Сведения о прохождении семинаров, курсов по повышению квалификации
за последние три года:
Наименование
организации
Дата и
место проведения
Реквизиты
сертификата
3. Сведения о трудовой деятельности:
Период
работы
Место
работы
Должность
Наличие
дисциплинарных
взысканий
Причины
увольнения,
освобождения
от должности
4. Имеющиеся публикации, научные разработки и другие достижения:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
5. Сведения о наличии неснятой или непогашенной судимости
Дата
Наименование
судебного
органа
Место
нахождения
суда
Вид
наказания
Статья Уголовного
кодекса Республики
Казахстан от
16 июля
1997 года
Дата принятия
процессуального
решения судом
6. Сведения о наличии фактов нарушения принятых на себя обязательств
(непогашенные или просроченные займы):
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(в случае наличия указанных фактов необходимо указать наименование
организации и сумму обязательств)
7. Наличие фактов ухудшения финансового положения или банкротства
юридического лица в период, когда заявитель являлся крупным участником
либо руководящим работником:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
8. Наличие (отсутствие) аффилиированности с финансовой организации:
__________________________________________________________________________
(да/нет, указать признаки аффилиированности)
9. Другая информация, имеющая отношение к данному вопросу:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Подтверждаю, что настоящая информация была проверена и является
достоверной и полной.
Заявитель - физическое лицо
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество, заполняется печатными буквами)
__________________________________________________________________________
(подпись)
Первый руководитель исполнительного органа заявителя - юридического лица
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество, заполняется печатными буквами)
__________________________________________________________________________
(подпись)
Место печати
Дата _________________
Приложение
к постановлению Правления
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и надзору
финансового рынка и
финансовых организаций
от 25 января 2008 года N 7
Перечень
нормативных правовых актов,
признаваемых утратившими силу

1. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Банктің және банк холдингінің ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге келісімді беру, қайтарып алу Ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 9 қаңтардағы N 3 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4042 тіркелген) қаулысы.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге келісім беру, оны қайтарып алу ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 25 ақпандағы N 49 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4167 тіркелген, 2006 жылы 19 мамырда N 89-90 (1069-1070) "Юридическая газета" газетінде жарияланған) қаулысы.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Ашық жинақтаушы зейнетақы қорының ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге келісімді беру, қайтарып алу Ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 25 ақпандағы N 58 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4141 тіркелген, 2006 жылы 21 сәуірде N 71-72 (1051-1052) "Юридическая газета" газетінде жарияланған) қаулысы.
4. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Ашық жинақтаушы зейнетақы қорының ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге келісімді беру, қайтарып алу Ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 25 ақпандағы N 58 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2007 жылғы 30 сәуірдегі N 114 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4744 тіркелген) қаулысы.
5. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге келісім беру, оны қайтарып алу ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 25 ақпандағы N 49 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2007 жылғы 30 сәуірдегі N 126 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4745 тіркелген) қаулысы.

1. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 9 января 2006 года N 3 "Об утверждении Правил выдачи, отказа в выдаче и отзыва согласия на приобретение статуса крупного участника банка и банковского холдинга (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 4042).
2. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 февраля 2006 года N 49 "Об утверждении Правил выдачи, отказа в выдаче и отзыва согласия на приобретение статуса крупного участника страховой (перестраховочной) организации (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 4167, опубликованное в Юридической газете от 19 мая 2006 г. N 89-90 (1069-1070)).
3. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 февраля 2006 года N 58 "Об утверждении Правил выдачи, отказа в выдаче и отзыва согласия на приобретение статуса крупного участника открытого накопительного пенсионного фонда (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 4141, опубликованное в Юридической газете от 21 апреля 2006 г. N 71-72 (1051-1052)).
4. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30 апреля 2007 года N 114 "О внесении изменений и дополнений в Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 февраля 2006 года N 58 "Об утверждении Правил выдачи, отзыва согласия на приобретение статуса крупного участника открытого накопительного пенсионного фонда" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 4744).
5. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30 апреля 2007 года N 126 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 февраля 2006 года N 49 "Об утверждении Правил выдачи, отзыва согласия на приобретение статуса крупного участника страховой (перестраховочной) организации" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 4745).

6. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Банктің және банк холдингінің ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге келісімді беру, қайтарып алу Ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 9 қаңтардағы N 3 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2007 жылғы 30 сәуірдегі N 127 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4715 тіркелген) қаулысы.

6. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30 апреля 2007 года N 127 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 9 января 2006 года N 3 "Об утверждении Правил выдачи, отзыва согласия на приобретение статуса крупного участника банка и банковского холдинга" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 4715).