Екінші деңгейдегі банктерді консервациялау және банкті басқару (банктің уақытша басқарушысы) жөніндегі уақытша әкімшіліктің банктің жеке және (немесе) заңды тұлғалардың алдындағы активтері мен міндеттемелерінің бөлігін не толық мөлшерін басқа банкке (банктерге) бір мезгілде беру бойынша операцияны жүзеге асыруы туралы ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009 жылғы 5 тамыздағы N 177 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2009 жылғы 28 тамызда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5767 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 26 желтоқсандағы № 311 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.12.2016 № 311 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 31 тамыздағы Заңының 47-бабының 2-тармағының в) тармақшасына, 61-2, 61-3-баптарына, "Қаржы рыногы мен қаржылық ұйымдарды мемлекеттiк реттеу және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 4 шілдедегі Заңының 9-бабының 1-тармағының 9) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса берілген Екінші деңгейдегі банктерді консервациялау және банкті басқару (банктің уақытша басқарушысы) жөніндегі уақытша әкімшіліктің банктің жеке және (немесе) заңды тұлғалардың алдындағы активтері мен міндеттемелерінің бөлігін не толық мөлшерін басқа банкке (банктерге) бір мезгілде беру бойынша операцияны жүзеге асыруы туралы ережесі бекітілсін.
2. Осы қаулының қосымшасына сәйкес нормативтік құқықтық актілердің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы оны бірінші ресми жариялаған күннен кейін он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
4. Банктерді қадағалау департаменті (М.С. Бөбеев):
1) Заң департаментімен (Н.В. Сәрсенова) бірлесіп, осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет Министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет Министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап, он күндік мерзімде оны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне және "Қазақстанның депозиттеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамына мәлімет үшін жіберсін.

Об утверждении Правил о консервации банков второго уровня и осуществлении временной администрацией по управлению банком (временным управляющим банка) операции по одновременной передаче активов и обязательств банка в части либо в полном размере перед физическими и (или) юридическими лицами другому (другим) банку (банкам)
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 5 августа 2009 года № 177. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 августа 2009 года № 5767. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2016 года № 311
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 26.12.2016 № 311 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом в) пункта 2 статьи 47, статьей 61-2, 61-3 Закона Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", с подпунктом 9) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила о консервации банков второго уровня и осуществлении временной администрацией по управлению банком (временным управляющим банка) операции по одновременной передаче активов и обязательств банка в части либо в полном размере перед физическими и (или) юридическими лицами другому (другим) банку (банкам).
2. Признать утратившими силу нормативные правовые акты согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования
4. Департаменту надзора за банками (Бубеев М.С.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) принять меры к государственной регистрации настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести его до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана" и Акционерного общества "Казахстанский фонд гарантирования депозитов".

5. Агенттік Төрайымының қызметі (А.Ә. Кенже) Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында осы қаулыны жариялау шараларын қолға алсын.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрайымының орынбасары Қ.Б. Қожахметовке жүктелсін.
Төрайым
Е. Бахмутова
Қазақстан Республикасы Қаржы
нарығын және қаржы ұйымдарын
реттеу мен қадағалау агенттігі
Басқармасының 2009 жылғы 5
тамыздағы N 177 қаулысымен
бекітілді
Екінші деңгейдегі банктерді консервациялау және банкті басқару (банктің уақытша басқарушысы) жөніндегі уақытша әкімшіліктің банктің жеке және (немесе) заңды тұлғалардың алдындағы активтері мен міндеттемелерінің бөлігін не толық мөлшерін басқа банкке (банктерге) бір мезгілде беру бойынша операцияны жүзеге асыруы туралы ереже
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Банктер туралы Заң) сәйкес әзірленді және екінші деңгейдегі банктерді (бұдан әрі – банк) консервациялау режимін қолдану (белгілеу) тәртібін айқындайды, сондай-ақ консервациялау режиміндегі банктің жеке және (немесе) заңды тұлғалардың алдындағы активтері мен міндеттемелерінің бөлігін не толық мөлшерін бір мезгілде басқа банкке (банктерге) беру жөніндегі операцияны (бұдан әрі - банктің активтері мен міндеттемелерін беру жөніндегі операция) жүргізу тәртібін анықтайды.
2. Консервациялау режимiн белгiлеу қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органның (бұдан әрі-уәкілетті орган) банкке қатысты қолданатын санкциясы болып табылады және банкті басқару немесе банкті уақытша басқару жөніндегі уақытша әкімшілікті (бұдан әрі - банктің уақытша әкімшілігі (уақытша басқарушысы)) шектелген (бір жылға дейін) мерзімге тағайындауды ұсынады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.05.2015 № 93 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Банктің уақытша әкімшілігінің (уақытша басқарушысының) міндеттері өз міндеттемелерін уақтылы және толық орындау үшін банктің қабілеттілігін сақтау немесе қалпына келтіру, жұмыстағы кемшіліктерді және Қазақстан Республикасының заңнамасы мен банктің ішкі құжаттарының жөнсіздіктерін жою, сондай-ақ банктің қаржылық ахуалын сауықтыру, қаржылық қызмет көрсетуді тұтынушылардың банк ұсынған құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау және банктегі тәуекелдер мен ішкі бақылауды басқару жүйесін жақсарту мақсатындағы өзге іс-шараларды жүзеге асыру болып табылады.

5. Службе Председателя Агентства (Кенже А.А.) принять меры по опубликованию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Кожахметова К.Б.
Председатель
Е. Бахмутова
Утверждены
постановлением Правления
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и надзору
финансового рынка и
финансовых организаций
от 5 августа 2009 года № 177
Правила
о консервации банков второго уровня и осуществлении
временной администрацией по управлению банком (временным
управляющим банка) операции по одновременной передаче
активов и обязательств банка в части либо в полном размере
перед физическими и (или) юридическими лицами
другому (другим) банку (банкам)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее - Закон о банках) и определяют порядок применения (установления) режима консервации банков второго уровня (далее - банк), а также порядок проведения операции по одновременной передаче активов и обязательств банка, находящегося в режиме консервации, в части либо в полном размере перед физическими и (или) юридическими лицами другому (другим) банку (банкам) (далее - операция по передаче активов и обязательств банка).
2. Установление режима консервации является санкцией уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - уполномоченный орган), применяемой в отношении банка и предполагает назначение на ограниченный (до одного года) срок временной администрации по управлению банком или временного управляющего банка (далее - временная администрация (временный управляющий) банка).
3. Задачами временной администрации (временного управляющего) банка являются сохранение или восстановление способности банка к своевременному и полному выполнению своих обязательств, устранение имеющихся недостатков в работе и нарушений законодательства Республики Казахстан и внутренних документов банка, а также осуществление иных мероприятий в целях оздоровления финансового положения банка, защиты прав и законных интересов потребителей финансовых услуг, предоставляемых банком, и улучшения системы управления рисками и внутреннего контроля в банке.

2-тарау. Банкті консервациялау режимін белгілеу
4. Банк Банктер туралы Заңның 62-бабының 2-тармағымен көзделген негіздемелердің кез келгені бойынша уәкілетті органның шешімімен консервацияға ұшырауы мүмкін.
5. Консервациялау кезеңінде банкті басқару Банктер туралы Заңның 65-бабының 1-тармағының талаптарын ескере отырып, жүзеге асырылады.
6. Уәкілетті органның банкті консервациялау режимін белгілеу туралы шешімі (оның тиісінше куәландырылған көшірмелері түрінде) банктің басшылығына шешім шығарған күні, мұндай тапсыру мүмкін болмаған жағдайларды қоспағанда, қолхат арқылы тапсырылады. Оны тапсыру үшін банктің тиісті лауазымды тұлғалары уәкілетті органға шақырылады.
Жоғарыда аталған шешімді банктің басшылығына шешімді шығарған күні қолхат арқылы тапсыру мүмкін болмаса, осы шешімді банктің басшыларына тікелей сол банкте уәкілетті органның уәкілетті лауазымды тұлғалары тапсырады.
Сонымен қатар, банктің басшылығы банктің уақытша әкімшілігінің (уақытша басқарушысының) басшысына банк мүлкін барлық мөрлерді, мөртабандарды, клише мен пломбирлерді, ұйымды тіркеумен байланысты құжаттарды, банкке берілген лицензиялардың түпқұжаттарын, фирмалық бланкілерді, ақпараттың электрондық жеткізушілерін, бағдарламалық қамтамасыз етуді, банк меншік иесі болып табылатын құжаттандырылған нысанда шығарылған басқа заңды тұлғалардың бағалы қағаздарын, сондай-ақ Банктер туралы Заңның 56-бабында көзделген банктің құжаттарын қосып, қабылдау-өткізу актісі бойынша береді.
7. Уәкілетті органның банкті консервациялау жүргізу туралы шешімін уәкілетті орган Қазақстан Республикасының барлық аумағында таралатын екі мерзімді баспасөз басылымында мемлекеттік және орыс тілдерінде банктің қаражаты есебінен жариялайды.
8. Банкке берілген қызметті шектеу тізбесі мыналарды қамтиды:
1) банк филиалдарының оның атынан мәмілелерді дербес жасау құқықтарын тоқтата тұру;
2) бұрын жасалған сатып алу-сату, айырбастау, сыйға тарту шарттарының немесе банктің иелігінен мүлікті алу туралы өзге мәмілелердің, заемдарды беру туралы шарттардың және кредит тәуекелі бар қаржыландырудың басқа түрлерінің орындалуын тоқтата тұру;
3) банк міндеттемелерін, оның ішінде шартты міндеттемелерді орындауды толық немесе ішінара тоқтата тұру.
9. Банкті консервациялау банктің өзінің қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
10. Консервациялау іс-әрекеті басталуымен және консервациялау мерзімінде банктің уақытша әкімшілігі (уақытша басқарушысы) Банктер туралы Заңның 65-бабының 2-тармағымен көзделген іс-шараларды жүзеге асырады.
11. Банкті консервациялау мерзімі ішінде банктің уақытша әкімшілігінің (уақытша басқарушысының) қызметіне бақылауды уәкілетті орган Банктер туралы Заңның 66-бабына сәйкес жүзеге асырады.

Глава 2. Установление режима консервации банка
4. Банк может быть подвергнут консервации по решению уполномоченного органа по любому из оснований, предусмотренных пунктом 2 статьи 62 Закона о банках.
5. Управление банком в период консервации осуществляется с учетом требований пункта 1 статьи 65 Закона о банках.
6. Решение уполномоченного органа об установлении режима консервации банка (в виде надлежаще заверенных его копий) вручается руководству банка под расписку в день его вынесения за исключением случаев, когда такое вручение невозможно. Для его вручения соответствующие должностные лица банка приглашаются в уполномоченный орган.
При невозможности вручения вышеуказанного решения руководству банка под расписку в день его вынесения данное решение вручается руководителям банка непосредственно в самом банке уполномоченными должностными лицами уполномоченного органа.
При этом руководство банка обязано передать руководителю временной администрации (временному управляющему) банка по акту приема-передачи имущество банка, включая все печати, штампы, клише и пломбиры, документы, связанные с регистрацией организации, подлинники лицензий, выданные банку, фирменные бланки, электронные носители информации, программное обеспечение, ценные бумаги других юридических лиц, выпущенные в документарной форме, собственником которых является банк, а также документы банка, предусмотренные в статье 56 Закона о банках.
7. Решение уполномоченного органа о проведении консервации банка публикуется уполномоченным органом в двух периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан на государственном и русском языках за счет средств банка.
8. Перечень налагаемых на банк ограничений деятельности содержит:
1) приостановление прав филиалов банка самостоятельно заключать сделки от его имени;
2) приостановление исполнения ранее заключенных договоров купли-продажи, мены, дарения или иных сделок об отчуждении имущества банка, договоров о предоставлении займов и других видов финансирования, несущих кредитный риск;
3) приостановление полностью или частично исполнения обязательств банка, в том числе условных обязательств.
9. Консервация банка осуществляется за счет средств самого банка.
10. С началом действия консервации и на ее срок временная администрация (временный управляющий) банка осуществляет мероприятия, предусмотренные пунктом 2 статьи 65 Закона о банках.
11. В течение срока консервации банка контроль за деятельностью временной администрации (временного управляющего) банка осуществляет уполномоченный орган в соответствии со статьей 66 Закона о банках.

12. Банкті консервациялау кезеңіндегі негізгі іс-шаралар жоспары (бұдан әрі-консервациялау жоспары) мынадай іс-шараларды іске асыруды көздейді:
1) баланстан тыс есептелген банктің барлық активтерін және мүлігін, оның ішінде кепілдік мүлігін түгендеуді және олар жөнінде құқық белгілейтін құжаттарды, баланстық және баланстан тыс шоттардағы нақты қалдықтарды анықтауды жүргізу;
2) басқарудың оңтайлы құрылымын және банк қызметкерлерінің санын анықтау;
3) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне, уәкілетті органға және корреспондент банктерге банктің уақытша әкімшілігі (уақытша басқарушысы) мүшелерінің қойылған қолдарының үлгілері мен банктің мөр бедері бар жаңа құжатты беру;
4) банктің қызметіне байланысты, оның ішінде ерекше қатынастарымен банкпен байланысты тұлғалармен бұрын жасаған шарттарының мақсатқа лайықтылығын анықтау және банктің мүдделеріне сәйкес келмейтін шарттарды бұзу жөніндегі шараларды қабылдау;
5) жарияланған акциялар санын ұлғайту туралы (басқа бағалы қағаздарды шығару туралы) шешімді қабылдау арқылы банкті капиталдандыру жөніндегі шараларды және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес бағалы қағаздардың ұйымдастырылған рыногында оларды орналастыруды және/немесе бес жылдан астам өтеу мерзімі бар реттелген борышты тартуды жүзеге асыру;
6) мерзімі өткен несиелік және дебиторлық берешекті өндіріп алу жөніндегі, банктік заем шартының және банк үшін құнды болып табылмайтын басқа активтер талаптарының құқықтарын басқаға беру жөніндегі жұмысты жүргізу, қаржыландырудың кез келген түрін жүзеге асыруды тоқтату, өтімді активтердің көлемін ұлғайту арқылы активтердің сапасын жақсарту;
7) шығыс операцияларын жүргізуге бақылау белгілеу, қолданыстағы тарифтерді, сыйақы ставкаларын, банк операциялары бойынша комиссиялық алымдарды, еңбекақы төлеу шығыстарын, жалпы шаруашылық шығыстары мен амортизациялық аударымдар нормаларын қайта қарау жолымен банктің кірістілігін ұлғайту;
8) банктегі тәуекелдерді басқару жүйесін бағалау және оны жақсарту жөніндегі шараларды іске асыру.
Қажет болғанда консервациялау жоспары банктің активтері мен міндеттемелерін беру бойынша операцияны іске асыруды көздейді.
13. Банкті капиталдандыру жөніндегі шаралардың аясында банктің уақытша әкімшілігі (уақытша басқарушысы) қажет болғанда инвесторлармен банк шығарған акцияларды, сондай-ақ осы банктің акцияларына айырбасталатын облигацияларды сатып алуға опциондар жасайды.
Банктің акциялары Банктер туралы Заңның және Қазақстан Республикасының өзге заңнамасының талаптарын есепке ала отырып сатылып алынады.
Банктің иелігінен мүлікті алу жөніндегі мәмілелер уәкілетті органмен келісілу бойынша жүргізіледі.

12. План основных мероприятий в период консервации банка (далее - план консервации) предусматривает реализацию следующих мероприятий:
1) проведение инвентаризации всех активов банка и имущества, учитываемого за балансом, в том числе залогового имущества, и правоустанавливающих документов по ним, определение фактических остатков на балансовых и забалансовых счетах;
2) определение оптимальной структуры управления и числа работников банка;
3) предоставление в Национальный Банк Республики Казахстан, уполномоченный орган и банки-корреспонденты нового документа с образцами подписей членов временной администрации (временного управляющего) банка и оттиском печати банка;
4) определение целесообразности ранее заключенных банком договоров, связанных с его деятельностью, в том числе с лицами, связанными с банком особыми отношениями, и принятие мер по расторжению договоров, не соответствующих интересам банка;
5) осуществление мер по капитализации банка путем принятия решения об увеличении количества объявленных акций (о выпуске других ценных бумаг) и их размещение на организованном рынке ценных бумаг в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан и (или) привлечения субординированного долга со сроком погашения более пяти лет;
6) улучшение качества активов путем проведения работы по взысканию просроченной ссудной и дебиторской задолженности, по уступке прав требований по договорам банковского займа и других активов, не представляющих ценность для банка, прекращения осуществления любого вида финансирования, увеличения объемов ликвидных активов;
7) увеличение доходности банка путем установления контроля над проведением расходных операций, пересмотра существующих тарифов, ставок вознаграждения, комиссионных по банковским операциям, расходов по оплате труда, общехозяйственных расходов и норм амортизационных отчислений;
8) оценка системы управления рисками в банке и реализация мер по ее улучшению.
При необходимости план консервации предусматривает реализацию операции по передаче активов и обязательств банка.
13. В рамках мер по капитализации банка временная администрация (временный управляющий) банка при необходимости заключает с инвесторами опционы на приобретение выпускаемых банком акций, а также облигаций, конвертируемых в акции данного банка.
Акции банка приобретаются с учетом требований Закона о банках и иного законодательства Республики Казахстан.
Сделки по отчуждению имущества банка производятся по согласованию с уполномоченным органом.

14. Уақытша әкiмшiлiк орган болып табылады, оны консервациялау режимiндегi банктiң атынан iс-қимыл жасайтын басшы басқарады.
Уақытша әкiмшiлiктiң шешiмдерi дауыстардың қарапайым көпшiлiгiмен қабылданады. Дауыстар тең болғанда, оның басшысының дауысы шешушi болып табылады.
15. Уақытша әкiмшiлiктiң басшысы:
1) банктi басқарады, Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнiң заңды тұлға басшысына берген құқықтарына ие және мiндеттердi орындайды;
2) банктiң (соның iшiнде оның филиалдарының) қызметкерлерiн басшылық қызметтерге тағайындайды және оларды шеттетеді, жұмысқа алады және Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес қызметкерлердi жұмыстан босатады;
3) консервациялау мiндеттерiн орындауға қажеттi шеңберде банктiң мүлкiне иелiк ету жөнiндегi уақытша әкiмшiлiктiң шешiмiн орындайды;
4) банкті консервациялаудың бекiтiлген жоспарын нақтылау жөнiнде ұсыныс енгiзеді және оның орындалуын ұйымдастырады;
5) қажет болса, аудиторлық ұйымдарды не уәкілетті органның тиiстi бөлiмшелерiн тарта отырып, уақытша әкiмшiлiктiң күшiмен банк қызметiн кешендi немесе арнайы (іріктеп) тексерудi және қаржылық есептілікті банктiң iс жүзiндегi жағдайымен салыстыруды ұйымдастырады.
16. Банктiң уақытша әкiмшiлiгi (уақытша басқарушысы) уәкілетті орган белгiлеген мерзiмде консервациялау жоспарына сәйкес қажеттi iс-шаралар жүргізеді және атқарылған жұмыс туралы уәкілетті органға есеп тапсырады.
17. Уәкілетті орган банктің уақытша әкімшілігін (уақытша басқарушысын) оның қызметкерлері, депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйымның өкілдері не Банктер туралы Заңның 20-бабының 2-тармағымен белгіленген талаптарға сәйкес келетін өзге тұлғалар арасынан тағайындайды.
18. Банктің уақытша әкiмшiлiгінің (уақытша басқарушысының) басшысының және мүшелерiнiң құқықтары мен мiндеттерi, сондай-ақ еңбекақы төлеу шарттары уәкілетті орган мен банктiң уақытша әкiмшiлiгiнiң (уақытша басқарушысының) арасында жасалынатын жеке шартпен белгiленедi.
19. Еңбекақысын, көлiк және басқа да шығыстарды қоса алғанда, банктің уақытша әкiмшiлiгін (уақытша басқарушысын) қамтамасыз етуге шығыстар тиiстi банктiң басқару шығыстарына жатады және соның есебiнен жүзеге асырылады.
20. Уәкілетті орган кез келген сәтте банктің уақытша әкiмшiлiгі (уақытша басқарушысы) мүшелерiн ауыстыруға құқылы.
3-тарау. Банкті консервациялау кезеңінде
мүлікті басқару рәсімі
1. Консервациялау режимiндегi банктiң балансқа енгiзiлген немесе енгiзiлмеген барлық мүлкi түгенделуге тиiс. Балансқа енгiзiлмеген мүлiк түгендеу тізімдемесінде көрсетiлуге және соңынан балансқа енгiзiлуге тиiс.

14. Временная администрация является органом, возглавляется руководителем, который действует от имени банка, находящегося в режиме консервации.
Решения временной администрацией принимаются простым большинством голосов. При равенстве голосов голос ее руководителя является решающим.
15. Руководитель временной администрации:
1) руководит банком, имеет права и исполняет обязанности, предоставленные законодательными актами Республики Казахстан руководителю юридического лица;
2) назначает на руководящие должности сотрудников банка (в том числе его филиалов) и отстраняет их, принимает на работу и увольняет работников в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан;
3) исполняет решения временной администрации по распоряжению имуществом банка в пределах, необходимых для выполнения задач консервации;
4) вносит предложения по уточнению утвержденного плана консервации банка и организует его выполнение;
5) при необходимости организует комплексную или специальную (выборочную) проверку деятельности банка и сверку финансовой отчетности с действительным положением дел в банке силами временной администрации, с привлечением аудиторских организаций либо соответствующих подразделений уполномоченного органа.
16. Временная администрация (временный управляющий) банка в установленный уполномоченным органом срок проводит необходимые мероприятия в соответствии с планом консервации и предоставляет в уполномоченный орган отчет о проделанной работе.
17. Временная администрация (временный управляющий) банка назначается уполномоченным органом из числа его работников, представителей организации, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, либо иных лиц, соответствующих требованиям, установленным пунктом 2 статьи 20 Закона о банках.
18. Права и обязанности, а также условия оплаты труда руководителя и членов временной администрации (временного управляющего) банка устанавливаются отдельным договором, заключаемым между уполномоченным органом и временной администрацией (временным управляющим) банка.
19. Расходы на содержание временной администрации (временного управляющего) банка, включая оплату труда, транспортные и другие расходы, относятся на управленческие расходы соответствующего банка и осуществляются за его счет.
20. Уполномоченный орган вправе в любой момент заменить членов временной администрации (временного управляющего) банка.
Глава 3. Процедура управления имуществом
банка в период консервации
21. Все имущество банка, находящегося в режиме консервации, включенное или не включенное в баланс, подлежит инвентаризации. Имущество, не включенное в баланс, указывается в инвентаризационной ведомости и впоследствии подлежит включению в баланс.

22. Консервациялау режимiндегi банктiң мүлкін сатуды банктің уақытша әкiмшiлiгі (уақытша басқарушысы) мынадай талаптар мен мақсаттарды негізге ала отырып, жариялылық, ашықтық және қол жетімділік принциптерін сақтай отырып анықталатын жағдайларда және тәртіппен жүзеге асырылады:
1) сатылатын мүлікке осы өңірдегі мүліктің ұқсас түрлеріне нарықтық бағалардан кем емес бағалар белгілеу;
2) мүлікті мүмкіндігінше жоғары бағамен сату;
3) мүлікті сатудан болған шығындарды барынша азайту.
23. Мүлікті сатқан кезде банктің уақытша әкiмшiлiгі (уақытша басқарушысы) хабарландыруды кем дегенде Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында таралатын екі мерзімді баспасөз басылымдарында мемлекеттік және орыс тілдерінде банктің қаражаты есебінен жариялайды. Хабарландыруда сатылатын мүлiктiң тiзбесi, сондай-ақ банктің уақытша әкiмшiлiгінің (уақытша басқарушысының) өкiлiнiң тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), тұрған орны, ұсыныстар тапсыруға болатын телефон және факс нөмiрлерi, сондай-ақ қай күнге дейiн осы ұсыныстар қабылданатыны болуға тиiс. Егер мүлiктi сатуды тиiсiнше өткiзуге қажет болып жатса, көрсетiлген күн әлдеқайда кештеу мерзiмге ауыстырылуы мүмкiн.
Банктің уақытша әкiмшiлiгі (уақытша басқарушысы) ұсыныстарды қанағаттандыру туралы шешiм қабылдайды және жеңген сатып алушыға жазбаша түрде хабар береді.
4-тарау. Банктің активтері мен міндеттемелерін бір мезгілде беру бойынша операцияларды жүзеге асыру тәртібі
24. Банктің активтері мен міндеттемелерін беру жөніндегі операция банктің уақытша әкiмшiлiгінің (уақытша басқарушысының) уәкілетті органмен келісімі бойынша жүргізіледі.
Банктің міндеттемелері дегеніміз банкаралық депозиттерді, банктің арнаулы мақсаттағы еншілес ұйымдарының депозиттерін қоспағанда жеке және (немесе) заңды тұлғалардың депозиттері бойынша банктің міндеттемелері.
25. Банктің уақытша әкiмшiлiгі (уақытша басқарушысы) банктің активтері мен міндеттемелерін беру жөніндегі операцияны жүргізу бойынша дайындық іс-шараларын жүзеге асырады.
Уәкілетті орган консервациялау режимін белгілеу туралы шешім қабылдаған күннен бастап банктің уақытша әкiмшiлiгі (уақытша басқарушысы) банктің активтері мен міндеттемелерін беру жөніндегі операцияны бір жұмыс күні ішінде жүргізу үшін:
1) банктің депозиторларының тізімін жасауды жүзеге асырады;
2) банктің берілетін активтерінің баланстық құнын алдын ала бағалауды жүзеге асырады;
3) осы Ереженің 29-тармағының талаптарына сәйкес келетін екінші деңгейдегі банктерге келесі жұмыс күнінен кешіктірмей хатты қарау және оған жауап беру мерзімімен банктің активтері мен міндеттемелерін беру бойынша операцияны жүргізуге қатысу туралы "Өте құпия" грифімен ұсыныс-хат жолдайды.
Сонымен қатар, хатта берілетін депозиттердің шамамен көлемі көрсетіледі.
Банктің активтері мен міндеттемелерін бір мезгілде беру бойынша операцияны жүзеге асыру талаптарының бірі берілетін активтердің жеке және заңды тұлғалардың берілетін депозиттеріне ара қатынасы жүз елу пайыздан аспауы болып табылады, бұл туралы банктің уақытша әкiмшiлiгі (уақытша басқарушысы) ұсыныс хатта хабарлайды.
Жеке және заңды тұлғалардың депозиттері оларды берген күні депозит бойынша негізгі борыш сомасында беріледі.

22. Продажа имущества банка, находящегося в режиме консервации, производится в порядке и на условиях, определяемых временной администрацией (временным управляющим) банка с соблюдением принципов гласности, публичности и доступности, исходя из следующих условий и целей:
1) установления цен на реализовываемое имущество не менее рыночных цен на аналогичные виды имущества в данном регионе;
2) реализации имущества по возможно более высокой цене;
3) минимизации потерь от распродажи имущества.
23. При продаже имущества временная администрация (временный управляющий) банка публикует объявление не менее, чем в двух периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан на государственном и русском языках за счет средств банка. Объявление содержит перечень продаваемого имущества, а также фамилию, имя, отчество (при наличии) представителя временной администрации (временного управляющего) банка с указанием места нахождения, номеров телефона и факса, по которым могут быть представлены предложения, а также дату, до которой эти предложения принимаются. Указанная дата может быть перенесена на более поздний срок, если это необходимо для надлежащего проведения распродажи имущества.
Временная администрация (временный управляющий) банка принимает решение об удовлетворении предложений и извещает победившего покупателя в письменном виде.
Глава 4. Порядок осуществления операций по
одновременной передаче активов и обязательств банка
24. Операция по передаче активов и обязательств банка проводится по согласованию с уполномоченным органом временной администрацией (временным управляющим) банка.
Под обязательствами банка понимаются обязательства банка по депозитам физических и (или) юридических лиц, за исключением межбанковских депозитов, депозитов дочерних организаций специального назначения банка.
25. Временная администрация (временный управляющий) банка осуществляет подготовительные мероприятия по проведению операции по передаче активов и обязательств банка.
Временная администрация (временный управляющий) банка для проведения операции по передаче активов и обязательств банка в течение одного рабочего дня, с даты принятия решения уполномоченным органом об установлении режима консервации:
1) осуществляет формирование списка депозиторов банка;
2) производит предварительную оценку балансовой стоимости передаваемых активов банка;
3) направляет в банки второго уровня, соответствующие требованиям пункта 29 настоящих Правил, письмо-предложение об участии в проведении операции по передаче активов и обязательств банка с грифом "Строго конфиденциально" со сроком рассмотрения и представления ответа на него не позднее следующего рабочего дня.
При этом в письме указывается предполагаемый объем передаваемых депозитов.
Одним из условий осуществления операции по одновременной передаче активов и обязательств банка является не более чем стопятидесятипроцентное соотношение передаваемых активов к передаваемым депозитам физических и юридических лиц, о чем временной администрацией (временным управляющим) банка сообщается в письме-предложении.
Депозиты физических и юридических лиц передаются в сумме основного долга по ним на дату их передачи.

26. Егер, берілетін активтер жеке және заңды тұлғалардың берілетін депозиттерінен аспаған жағдайда, берілетін депозиттердің тізіміне қосу мынадай басымдық тәртібімен жүзеге асырылады:
бірінші кезекте жеке тұлғалардың депозиттері қосылады;
екінші кезекте заңды тұлғалардың депозиттері қосылады.
27. Берілетін активтердің көлемінен берілетін депозиттердің көлемі асып кеткен жағдайда, заңды тұлғалардың берілетін депозиттерінің тізіміне қосу мынадай басымдық тәртібімен жүзеге асырылады:
1) бірінші кезекте жинақтаушы зейнетақы қорларының депозиттері қосылады;
2) екінші кезекте заңды тұлғалардың депозиттері енгізіледі, дауыс беруші акцияларының жүз пайызы "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамына тиесілі (сенімгерлік басқаруға берілген) немесе олардың негізгі қызметі негізінен республикалық немесе жергілікті бюджеттер есебінен қаржыландырылады;
3) үшінші кезекте ұлттық басқарушы холдингтердің депозиттері қосылады;
4) төртінші кезекте өзге заңды тұлғалардың депозиттері қосылады.
Уәкілетті органның консервациялау режимін белгілеу туралы шешім қабылдаған күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірмей банктің уақытша әкiмшiлiгі (уақытша басқарушысы) екінші деңгейдегі банктер ұсынған операцияны жүргізуге қатысу туралы өтінімді қарайды.
28. Уәкілетті органның консервациялау режимін белгілеу туралы шешім қабылдаған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей банктің уақытша әкiмшiлiгі (уақытша басқарушысы):
1) осы Ереженің 30-тармағының талаптарына сәйкес сатып алушы банкті (банктерді) таңдауды жүзеге асырады;
2) сатып алушы банкпен (банктермен) алдын ала шартқа қол қояды;
3) сатып алушы банкпен (банктермен) бірлесіп баспасөз конференциясын өткізеді;
4) уәкілетті органға ресми веб-сайтында орналастыру үшін баспасөз релизін ұсынады.
29. Сатып алушы банкті (банктерді) таңдауды банктің уақытша әкiмшiлiгі (уақытша басқарушысы) берілетін активтер мен міндеттемелердің мөлшерін негізге алып, мынадай талаптарды ескеріп жүзеге асырады, атап айтқанда сатып алушы банк (банктер):
1) депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесінің қатысушысы (-лары) болып табылады;
2) жеке тұлғалардың депозиттерін қабылдауға, банктік шоттарды ашуға және жүргізуге, заңды тұлғалардың депозиттерін қабылдауға, банктік шоттарын ашуға және жүргізуге, банктік заем операцияларын, кассалық операцияларды жүргізуге уәкілетті орган берген лицензиясы бар;
3) Банктер туралы Заңның 61-3-бабының 7-тармағының талаптары мен алдағы операцияны жүзеге асыруды ескере отырып, соңғы есептік күнге пруденциалдық нормативтерді орындайды;

26. В случае, если передаваемые активы не превышают передаваемые депозиты физических и юридических лиц, включение в список передаваемых депозитов осуществляется в порядке приоритетности:
1) в первую очередь включаются депозиты физических лиц;
2) во вторую очередь включаются депозиты юридических лиц.
27. В случае превышения объема передаваемых депозитов над объемом передаваемых активов включение в список передаваемых депозитов юридических лиц осуществляется в порядке приоритетности:
1) в первую очередь включаются депозиты накопительных пенсионных фондов;
2) во вторую очередь включаются депозиты юридических лиц, сто процентов голосующих акций которых принадлежат (переданы в доверительное управление) Акционерному обществу "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына" или основная деятельность которых финансируется в основном за счет республиканского или местного бюджетов;
3) в третью очередь включаются депозиты национальных управляющих холдингов;
4) в четвертую очередь включаются депозиты иных юридических лиц.
Не позднее двух рабочих дней, с даты принятия решения уполномоченным органом об установлении режима консервации, временная администрация (временный управляющий) банка рассматривает представленные банками второго уровня заявки на участие в проведении операции.
28. Не позднее трех рабочих дней, с даты принятия решения уполномоченным органом об установлении режима консервации, временная администрация (временный управляющий) банка:
1) осуществляет выбор банка (банков) - приобретателя (-лей) в соответствии с требованиями пункта 30 настоящих Правил;
2) подписывает предварительный договор с банком (банками) - приобретателем (- лями);
3) проводит совместную с банком (банками) - приобретателем (-лями) пресс-конференцию;
4) представляет в уполномоченный орган пресс-релиз для размещения на официальном веб-сайте уполномоченного органа.
29. Выбор банка (банков) - приобретателя (-лей) осуществляется временной администрацией (временным управляющим) банка, исходя из размеров передаваемых активов и обязательств, с учетом следующих требований, в частности, банк (банки)-приобретатель (-ли):
1) является (-ются) участником (-ами) системы обязательного гарантирования депозитов;
2) обладает (-ют) лицензией уполномоченного органа на прием депозитов, открытие и ведение банковских счетов физических лиц, прием депозитов, открытие и ведение банковских счетов юридических лиц, проведение банковских заемных операций, кассовых операций;
3) выполняет пруденциальные нормативы на последнюю отчетную дату, с учетом предстоящего осуществления операции и требования пункта 7 статьи 61-3 Закона о банках;

35. Сатып алушы банкке берілген депозиттер бойынша депозиторларға тиісінше қызмет көрсету мақсатында консервациялау мерзімінен аспайтын өтпелі кезең белгіленеді, оның ішінде депозиторлардың банк шоттарын жүргізу Банктер туралы заңның 61-2-бабының 7-тармағында көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
Жеке және заңды тұлғалардың депозиттерін бергеннен кейін үш ай өткен соң банктің уақытша әкімшілігі (уақытша басқарушысы) клиенттердің кіріс төлемдері мен аударымдарын қабылдамайды.
Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.05.2015 № 93 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
36. Жүзеге асырылған операция туралы ақпаратты банктің уақытша әкімшілігі (уақытша басқарушысы) Қазақстан Республикасының барлық аумағында таратылатын мерзімді баспасөз басылымдарында қазақ және орыс тілдерінде банктің қаражаты есебінен жариялайды.
37. Операция жүргізілгеннен кейін банктің уақытша әкімшілігі (уақытша басқарушысы) уәкілетті органға сатып алушы банкпен (банктермен) шарттың және өткізу актісінің көшірмесін береді. Банктің уақытша әкімшілігі (уақытша басқарушысы) уәкілетті органға кезең үшін операцияны жүргізу бойынша есепті ай сайын ұсынады.
Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.05.2015 № 93 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5-тарау. Қорытынды ережелер
38. Банкті консервациялауды тоқтату Банктер туралы Заңның 67-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
39. Консервациялау режимiнде болған кезеңiнде банк екiншi деңгейдегi банктер үшiн белгiленген тәртiппен және мерзiмдерде есептілікті тапсырады.
40. Уәкілетті органның консервациялау жүргізу туралы шешiмiн бұздыру туралы банк акционерлерi он күн мерзiм iшiнде сот тәртiбiмен шағым бере алады. Аталған шешiмге шағым беру банктi консервациялауды тоқтата алмайды.
41. Банкке келтiрiлген зиян үшiн банктің уақытша әкiмшiлiгінің (уақытша басқарушының) басшысы мен мүшелерi қолданыстағы заңнамамен белгiленген жауапкершілікті көтереді. Сонымен қатар, банктің уақытша әкімшілігінің (уақытша басқарушының) басшысы мен мүшелеріне қалыпты өндірістік тәуекел санатына жатқызылуы мүмкін зиян үшін жауапкершілікті жүктеуге жол берілмейді.
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын және қаржы
ұйымдарын реттеу мен қадағалау
агенттігі Басқармасының
2009 жылғы 5 тамыздағы N 177
қаулысына қосымша
Күші жойылды деп танылған нормативтік құқықтық актілердің тізбесі
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының "Қазақстан Республикасында банктердiң жұмысын доғару Ережесін бекіту туралы" 1996 жылғы 29 ақпандағы N 48 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 439 тіркелген);

35. При передаче обязательств банка по депозитам физических и юридических лиц, деньги клиентов поступают в банк-приобретатель на вновь открываемые текущие счета.
По истечении трех месяцев после передачи депозитов физических и юридических лиц временная администрация не принимает входящие платежи и переводы клиентов.
36. Информация об осуществленной операции публикуется временной администрацией (временным управляющим) банка в периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан на казахском и русском языках за счет средств банка.
37. После проведения операции временная администрация (временным управляющим) банка представляет в уполномоченный орган копию договора с банком (банками) - приобретателем (-лями) и копию акта приема-передачи. Временная администрация (временным управляющим) банка ежемесячно представляет в уполномоченный орган отчет по проведению операции за период.
Глава 5. Заключительные положения
38. Прекращение консервации банка осуществляется в соответствии со статьей 67 Закона о банках.
39. В период нахождения в режиме консервации банком представляется отчетность в порядке и в сроки, установленные для банков второго уровня.
40. Решение уполномоченного органа о проведении консервации может быть обжаловано акционерами банка в десятидневный срок в судебном порядке. Обжалование указанного решения не приостанавливает консервации банка.
41. За ущерб, причиненный банку, руководитель и члены временной администрации (временный управляющий) банка несут ответственность, установленную действующим законодательством. При этом недопустимо возложение на руководителя и членов временной администрации (временный управляющий) банка ответственности за ущерб, который может быть отнесен к категории нормального производственного риска.
Приложение
к постановлению Правления
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и надзору финансового
рынка и финансовых организаций
от 5 августа 2009 года № 177
Перечень нормативных правовых актов,
признаваемых утратившими силу
1. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 февраля 1996 года № 48 "Об утверждении Правил о консервации банков в Республике Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 439);

2. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасы "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң кейбiр нормативтiк құқықтық актiлерiне өзгертулер мен толықтырулар енгiзу туралы" 1997 жылғы 5 желтоқсандағы N 413 қаулысының 1-тармағының в) тармақшасы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 64 тіркелген);
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасы "Қазақстан Республикасында банктердің жұмысын доғару туралы ережеге өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 1998 жылғы 31 желтоқсандағы N 340 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 714 тіркелген);
4. Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде N 439 тіркелген, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасында банктердің жұмысын доғару Ережесі туралы" 1996 жылғы 29 ақпандағы N 48 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2004 жылғы 21 тамыздағы N 240 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3129 тіркелген);
5. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасында банктердің жұмысын доғару туралы ережені бекіту туралы" 1996 жылғы 29 ақпандағы N 48 қаулысына өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы" 2006 жылғы 9 қаңтардағы N 5 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4047 тіркелген);
6. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасында банктердің жұмысын доғару ережесін бекіту туралы" 1996 жылғы 29 ақпандағы N 48 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" 2008 жылғы 28 қарашадағы N 207 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 5412 тіркелген).

2. Подпункт в) пункта 1 постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 5 декабря 1997 года № 413 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные акты Национального Банка Республики Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 64);
3. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 декабря 1998 года № 340 "Об утверждении изменений и дополнений в Положение о консервации банков в Республике Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 714);
4. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 21 августа 2004 года № 240 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 февраля 1996 года № 48 "О Положении о консервации банков в Республике Казахстан", зарегистрированное в Министерстве юстиции Республики Казахстан под № 439 (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3129);
5. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 9 января 2006 года № 5 "О внесении изменения и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 февраля 1996 года № 48 "Об утверждении Правил о консервации банков в Республике Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4047);
6. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28 ноября 2008 года № 207 "О внесении изменений и дополнения в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 февраля 1996 года № 48 "Об утверждении Правил о консервации банков в Республике Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5412).