Қазақстан Республикасының халқына кардиологиялық, интервенциялық кардиологиялық және кардиохирургиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары туралы ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық министрдің м.а 2011 жылғы 22 қыркүйектегі № 647 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2011 жылы 24 қазанда № 7273 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 2 наурыздағы № 33 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 02.03.2023 № 33 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі кодексінің 32-бабының 3-тармағының 1) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының халқына кардиологиялық, интервенциялық кардиологиялық және кардиохирургиялық көмекті көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары туралы ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті (А.Ғ. Төлеғалиева) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаменті (Бесбалаев Қ.Б.) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін оны ресми түрде жариялауды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі Е.Ә. Байжүнісовке жүктелсін.
5. Осы бұйрық оны алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің міндетін
атқарушы
С. Мусинов
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушының
2011 жылғы 22 қыркүйектегі № 647
бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының халқына кардиологиялық, интервенциялық кардиологиялық және кардиохирургиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының халқына кардиологиялық, интервенциялық кардиологиялық және кардиохирургиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары туралы осы Ереже (бұдан әрі - Ереже) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінің 32-бабының 3-тармағының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және меншік нысаны мен ведомстволық тиістілігіне қарамастан кардиологиялық, интервенциялық кардиологиялық және кардиохирургиялық көмек көрсететін медициналық ұйымдардың қызметін реттейді.

Об утверждении Положения об организациях здравоохранения, оказывающих кардиологическую, интервенционную кардиологическую и кардиохирургическую помощь населению Республики Казахстан
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 22 сентября 2011 года № 647. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 октября 2011 года № 7273. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 2 марта 2023 года № 33.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 02.03.2023 № 33 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 1) пункта 3 статьи 32 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о деятельности организаций здравоохранения, оказывающих кардиологическую, кардиологическую интервенционную и кардиохирургическую помощь в Республике Казахстан.
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Тулегалиева А.Г.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Юридическому департаменту Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Бесбалаев К.Б.) обеспечить официальное опубликование настоящего приказа после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Байжунусова Э.А.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти
календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра
С. Мусинов
Утверждено
приказом и.о. Министра
здравоохранения
Республики Казахстан
от 22 сентября 2011 года № 647
Положение
об организациях здравоохранения, оказывающих
кардиологическую, интервенционную кардиологическую
и кардиохирургическую помощь населению Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящее Положение об организациях здравоохранения, оказывающих кардиологическую, интервенционную кардиологическую и кардиохирургическую помощь населению Республики Казахстан (далее - Положение) разработано в соответствии с подпунктом 1) пункта 3 статьи 32 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравооохранения" и регулирует деятельность медицинских организаций, оказывающих кардиологическую, интервенционную кардиологическую, кардиохирургическую помощь независимо от форм собственности и ведомственной принадлежности.

2. Халыққа (ересектер мен балаларға) кардиологиялық, интервенциялық кардиологиялық және кардиохирургиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының қызметі қанайналым жүйесі ауруларымен (бұдан әрі – ҚАА) науқастарды ерте анықтауға, емдеуге және медициналық оңалтуға бағытталған.
3. Халыққа (ересектер мен балаларға) кардиологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының жұмысын штаттан тыс бас кардиологы, интервенциялық кардиологиялық көмекті штаттан тыс бас интервенциялық кардиолог және кардиохирургиялық көмекті штаттан тыс бас кардиохирург (республиканың, облыстың, қаланың) үйлестіреді.
Кардиологиялық, интервенциялық кардиологиялық және кардиохирургиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының медицина қызметкерлерінің құрылымдары мен штат саны басшымен жүргізілген емдеу-диагностикалық жұмыстың көлеміне, қызмет көрсетілетін халықтың саны мен штат нормативтеріне қарай белгіленеді.
4. Халыққа кардиологиялық, интервенциялық кардиологиялық және кардиохирургиялық көмек амбулаториялық-емханалық, стационарлық, стационарды алмастыратын көмек нысанындағы денсаулық сақтау ұйымдарында көрсетеді.
Халыққа (ересектерге, балаларға) кардиологиялық, интервенциялық кардиологиялық және кардиохирургиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары жоғары, қосымша және орта медициналық білім берудің, сондай-ақ ғылыми ұйымдардың клиникалық базасы ретінде пайдаланылуы мүмкін.
5. Халыққа кардиологиялық, интервенциялық кардиологиялық және кардиохирургиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары бастапқы медициналық құжаттарды жүргізуді "Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттарының нысандарын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2010 жылғы 21 желтоқсанда № 6697 тіркелген) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығына сәйкес қамтамасыз етеді.
2. Кардиологиялық, интервенциялық кардиологиялық және кардиохирургиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының негізгі міндеттері
6. Кардиологиялық, интервенциялық кардиологиялық және кардиохирургиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының негізгі міндеттері:
1) ҚАА-ның профилактикасына, сырқаттанушылыққа, мүгедектікке, өлім-жітімді төмендетуге, қантамырлық-жүрек ауруларымен (бұдан әрі - ҚЖА) ауыратын пациенттердің өмір сүру ұзақтығы мен сапасын жақсартуды ұлғайтуға бағытталған іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу;

2. Деятельность организаций здравоохранения, оказывающих кардиологическую, интервенционную кардиологическую и кардиохирургическую помощь населению (взрослому и детскому) направлена на раннее выявление больных с болезнями системы кровообращения (далее - БСК), своевременное лечение и медицинскую реабилитацию.
3. Работу организаций здравоохранения, оказывающих кардиологическую помощь населению (взрослому и детскому) координирует главный внештатный кардиолог, интервенционную кардиологическую помощь - координирует главный внештатный интервенционный кардиолог и кардиохирургическую помощь - координирует главный внештатный кардиохирург (республики, области, города).
Структура и штатная численность медицинского персонала организаций здравоохранения, оказывающих кардиологическую помощь населению (взрослому и детскому) устанавливаются руководителем исходя из объема проводимой лечебно-диагностической работы, численности обслуживаемого населения и штатных нормативов.
4. Кардиологическая, интервенционная кардиологическая и кардиохирургическая помощь населению оказывается в организациях здравоохранения в форме амбулаторно-поликлинической, стационарной, стационарозамещающей помощи.
Организаций здравоохранения, оказывающие кардиологическую, интервенционную кардиологическую и кардиохирургическую помощь населению (взрослому и детскому) могут использоваться в качестве клинической базы высшего, дополнительного и среднего медицинского образования, а также научных организаций.
5. Организации здравоохранения, оказывающие кардиологическую, интервенционную кардиологическую и кардиохирургическую помощь населению обеспечивают ведение первичных медицинских документов в соответствии с приказом и.о. министра здравоохранения Республики Казахстан от 23.11.2010 года № 907 "Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения" (зарегистированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 21 декабря 2010 года под № 6697).
2. Основные задачи организаций здравоохранения, оказывающих
кардиологическую, интервенционную кардиологическую и
кардиохирургическую помощь
6. Основными задачами организаций здравоохранения, оказывающих кардиологическую, интервенционную кардиологическую и кардиохирургическую помощь населению являются:
1) организация и проведение мероприятий, направленных на профилактику, снижение заболеваемости, инвалидизации, смертности от БСК, увеличение продолжительности и улучшение качества жизни пациентов с сердечно-сосудистыми заболеваниями (далее - ССЗ);

2) диагностиканың қазіргі заманғы әдістері арқылы ҚАА ерте анықтау;
3) емдеудің барлық кезеңінде сабақтастықты сақтай отырып, ҚАА мен ауыратын науқастарға сапалы жоғары білікті мамандандырылған және жоғары мамандандырылған медициналық көмек көрсету;
4) тәуліктік медициналық бақылауды қажет етпейтін емдеудің барлық кезеңінде сабақтастықты сақтай отырып, ҚАА мен ауыратын пациенттерге стационарды алмастыратын және оңалту көмегін ұйымдастыру және көрсету;
5) ҚЖА-мен ауыратын науқастарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсету;
6) өз қызметінде басқа денсаулық сақтау ұйымдарымен ҚАА-мен ауыратын науқастарға медициналық көмекті ұйымдастыру және көрсету мәселесі бойынша өзара іс-қимыл мен сабақтастық;
7) инновациялық медициналық технологияларды ҚАА диагностикасы мен еміне енгізу болып табылады.
3. Кардиологиялық, интервенциялық кардиологиялық және кардиохирургиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының құрылымы
7. Кардиологиялық, интервенциялық кардиологиялық және кардиохирургиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарына:
1) кардиологиялық орталық және/немесе диспансер;
2) кардиохирургиялық орталық;
3) құрылымында өзіне жүктелген функцияларына қарамастан мыналар ұйымдастырылатын медициналық ұйымдар кардиология және/немесе интервенциялық кардиология бөлімшесі, стационарлық медициналық ұйымдардың кардиохирургиялық бөлімшесі, қалпына келтіре емдеу және оңалту бөлімшесі, кардиологиялық кабинет жатады.
4. Кардиологиялық орталық және/немесе диспансер
8. Кардиологиялық орталық және/немесе диспансер облыстық, қалалық және республикалық деңгейлерде ЖҚА ауруымен ауыратын науқастарға мамандандырылған және/немесе жоғары мамандандырылған медициналық көмек көрсету үшін өңір халқының ерекшелігі мен қажеттілігін есепке ала отырып, дербес денсаулық сақтау ұйымдары ретінде құрылады.
9. Кардиологиялық орталық және/немесе диспансер мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) ұйымдастыру-әдістемелік нұсқаулық, ЖҚА ауруымен ауыратын науқастарды профилактикалау, диагностикалау, емдеу, оңалту және диспансерлік бақылау бойынша емдеу-профилактикалық ұйымдардың жұмысының, оның ішінде жедел медициналық жәрдем, санитариялық және амбулаториялық-емханалық буын қызметінің сапасы мен тиімділігін бағалау;
2) ЖҚА бастапқы және қайталама профилактика жөніндегі іс-шараларды үйлестіру, ұйымдастыру және өткізу;
3) ЖҚА-нан сырқаттанушылықтың, мүгедектіктің және өлім-жітімнің негізгі медициналық-статистикалық көрсеткіштердің мониторингі мен талдауы (госпиталға дейінгі және госпиталдық);
4) ҚЖА-дан сырқаттанушылық пен өлім-жітімді төмендетуге бағытталған мемлекеттік және өңірлік бағдарламаларды іске асыру;

2) раннее выявление БСК путем современных методов диагностики;
3) оказание качественной высококвалифицированной специализированной и высокоспециализированной медицинской помощи больным с ССЗ с соблюдением преемственности на всех этапах лечения;
4) организация и оказание стационарозамещающей и реабилитационной помощи пациентам с ССЗ, не нуждающимся в круглосуточном медицинском наблюдении;
5) оказание медико-социальной помощи больным с ССЗ;
6) взаимодействие с другими организациями здравоохранения и преемственность в своей деятельности по вопросам организации и оказания медицинской помощи больным с БСК;
7) внедрение инновационных медицинских технологий в диагностике и лечении БСК.
3. Структура организаций здравоохранения,
оказывающих кардиологическую, интервенционную кардиологическую
и кардиохирургическую помощь
7. К организациям здравоохранения, оказывающим кардиологическую, интервенционную кардиологическую и кардиохирургическую помощь относятся:
1) кардиологический центр и/или диспансер;
2) кардиохирургический центр;
3) медицинские организации, в структуре которых, в зависимости от возложенных на него функций организовываются отделение кардиологии и/или интервенционной кардиологии, кардиохирургическое отделение стационарных медицинских организаций, отделение восстановительного лечения и реабилитации, кардиологический кабинет.
4. Кардиологический центр и/или диспансер
8. Кардиологический центр и/или диспансер создается как самостоятельная организация здравоохранения с учетом особенностей и потребностей населения региона для оказания специализированной и/или высокоспециализированной медицинской помощи больным с ССЗ на областном, городском или республиканском уровнях.
9. Кардиологический центр и/или диспансер осуществляет следующие функции:
1) организационно-методическое руководство, оценка качества и эффективности работы лечебно-профилактических организаций по профилактике, диагностике, лечению, реабилитации и диспансерному наблюдению больных с ССЗ, в том числе службы скорой медицинской помощи, санаторного и амбулаторно-поликлинического звена;
2) координация, организация и проведение мероприятий по первичной и вторичной профилактике ССЗ;
3) мониторинг и анализ основных медико-статистических показателей заболеваемости, инвалидности и смертности (стационарной и амбулаторной) от ССЗ;
4) реализация государственных и региональных программ, направленных на снижение заболеваемости и смертности от БСК;

5) медициналық ұйымдар мен медициналық қызметтерге, сондай-ақ оқу орындарына халыққа кардиологиялық көмек көрсету мәселелері бойынша консультациялық, практикалық және ұйымдастыру-әдістемелік көмек көрсету;
6) медициналық көмек көрсету хаттамалары мен стандарттарын және дәрілік заттардың формулярларын әзірлеуге қатысу;
7) ЖҚА-мен ауыратын науқастарға медициналық көмек көрсету саласында клиникалық практикаға қазіргі заманғы жетістіктерді енгізу және оларды қолдану тиімділігіне талдау жүргізу;
8) емдеуге жатқызу кезеңінде медициналық көмек көрсету және ҚЖА-мен ауыратын науқастарды оңалтудың санаторийлік-курорттық және амбулаториялық кезеңдерін ұйымдастыруды бағалау;
9) ЖҚА зардап шегетін науқастарды диспансерлік бақылауды ұйымдастыру;
10) еңбекке уақытша жарамсыздық сараптамасын жүзеге асыру;
11) денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы буын, жедел медициналық жәрдем дәрігерлері мен орта медицина қызметкерлерінің кардиология мәселесі бойынша біліктілігін арттыруға қатысу;
12) бұқаралық ақпарат құралдарының мүмкіндіктерін тарта отырып, халықты ҚЖА профилактикасы мәселесі бойынша гигиеналық тәрбиелеуге қатысу;
13) мамандардың біліктілігін арттыруды жоспарлау және оларды тиісті циклдерге дипломнан кейінгі білім беру ұйымдарына жіберу;
14) ҚЖА-дан сырқаттанушылықты, таралушылықты, мүгедектікті және өлім-жітімді талдау және денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттарының нысандары бойынша есептерді құрастыру;
15) ҚЖА-мен ауыратын науқастарға диагностикалық және емдеу көмегін көрсетудің көлемі мен сапасын талдау;
16) ҚЖА-мен ауыратын науқастарға медициналық көмек көрсетудің сапасын тексерулерге қатысу;
17) ҚЖА-мен ауыратын науқастарға медициналық көмектің әртүрлі түрлеріне, сондай-ақ жабдыққа, дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарға республиканың, облыстың, қаланың мұқтаждығы бойынша ұсыныстарды енгізу;
18) ҚЖА-мен ауыратын науқастарды диагностикалау, емдеу және оңалтудың инновациялық әдістерін енгізу;
19) кардиологияның өзекті мәселелері бойынша мастер-кластар, тренингтер ұйымдастыру және өткізу;
20) өңірлерге шыға отырып, консультациялық, ұйымдастыру-әдістемелік және практикалық көмек көрсету;
21) кардиологиялық науқастарға медициналық көмекті ұйымдастырудың жаңа нысандарын енгізу-күндізгі стационарлар, үйдегі стационарлар, тәуліктік болу стационарлары;
22) ҚЖА-мен ауыратын науқастар үшін оқыту бағдарламаларын кеңінен енгізу арқылы (артериялық гипертензия мектептері және басқалар) ҚЖА профилактикалауға бағытталған іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу;
23) медициналық ұйымдарда медициналық көмек көрсетудің амбулаториялық және стационарлық кезеңдерінде жіті коронарлық синдромымен (бұдан әрі – ЖКС) ауыратын науқастарға тромболитикалық терапия жүргізуді қамтамасыз ету.

5) консультативной, практической и организационно-методической помощи медицинским организациям и медицинским службам, а также учебным заведениям по вопросам оказания кардиологической помощи населению;
6) участие в разработке протоколов и стандартов оказания медицинской помощи и формуляров лекарственных средств;
7) внедрение в клиническую практику современных достижений в области оказания медицинской помощи больным с ССЗ и проведение анализа эффективности их применения;
8) оказание медицинской помощи на стационарном этапе и оценка организации санаторно-курортного и амбулаторного этапов реабилитации больных с ССЗ;
9) организация диспансерного наблюдения за больными, страдающими ССЗ;
10) осуществление экспертизы временной нетрудоспособности;
11) участие в повышении квалификации врачей первичного звена здравоохранения, скорой медицинской помощи и среднего медицинского персонала по вопросам кардиологии;
12) участие в гигиеническом воспитании населения по вопросам профилактики БСК, в том числе с привлечением возможностей средств массовой информации;
13) планирование повышения квалификации специалистов и направление их на соответствующие циклы в организации последипломного образования;
14) анализ заболеваемости, распространенности, инвалидности и смертности от БСК и составление отчетов в соответствии с формами первичной медицинской документации организаций здравоохранения;
15) анализ объема и качества оказания диагностической и лечебной помощи больным с БСК;
16) участие в проверках качества оказания медицинской помощи больным с БСК;
17) внесение предложений по потребности республики, области, города в различных видах медицинской помощи больным с БСК, а также в оборудовании, лекарственных средствах и изделиях медицинского назначения;
18) внедрение инновационных методов диагностики, лечения и реабилитации больных с БСК;
19) организация и проведение мастер-классов, тренингов по актуальным вопросам кардиологии;
20) оказание консультативной, организационно-методической и практической помощи с выездом в регионы;
21) внедрение новых форм организации медицинской помощи кардиологическим больным - дневных стационаров, стационаров на дому, стационаров краткосрочного пребывания;
22) организация и проведение мероприятий, направленных на профилактику БСК путем широкого внедрения обучающих программ для больных с БСК (школы артериальной гипертензии);
23) обеспечение проведения в медицинских организациях больным с острым коронарным синдромом (далее - ОКС) тромболитической терапии на стационарном и амбулаторном этапах оказания медицинской помощи.

10. Кардиологиялық орталықтың және/немесе диспансердің құрылымында мыналарды көздеу ұсынылады:
әкімшілік-шаруашылық бөлігі;
ұйымдастыру-әдістемелік бөлім (кабинет);
амбулаториялық-емханалық бөлімше (кардиологиялық кабинет);
стационарлық бөлімше (кардиология, қалпына келтіру емі және оңалту);
диагностикалық құрылымдық бөлімшелер (кабинеттер, зертхана, бөлімше);
интервенциялық кардиология бөлімшесі;
оңалту бөлімшесі.
5. Кардиохирургиялық орталық
11. Кардиохирургиялық орталық (бұдан әрі – Орталық) облыстық, қалалық және республикалық деңгейлерде ЖҚА ауруымен ауыратын науқастарға мамандандырылған және/немесе жоғары мамандандырылған медициналық көмек көрсету үшін дербес денсаулық сақтау ұйымдары ретінде немесе көп бағдарлы ауруханалардың құрамында құрылымдық бөлімше ретінде құрылады.
12. Кардиохирургиялық орталық мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) кардиохирургиялық бейін және интервенциялық кардиология бейіні бойынша емдеуге жатқызу және операциялық араласулар (ересектер мен балаларға) орындау;
2) операциядан кейінгі кезеңде ЖҚА-мен ауыратын науқастарды ете оңалтудың госпиталдық кезеңін жүзеге асыру;
3) ЖҚА бойынша хирургиялық араласудың қажеттілігі мен орындылығы туралы мәселелерді шешуде басқа денсаулық сақтау ұйымдарының дәрігерлеріне консультациялық көмек көрсету;
4) денсаулық сақтау ұйымдарында емдеу-диагностикалық жұмыстың сапасын арттыру жөніндегі іс-шараларды әзірлеу және өткізу;
5) профилактиканың, диагностиканың, емдеу мен оңалтудың жаңа тиімді әдістерін жүйелі игеру және практикаға енгізу;
6) өңірлерге шыға отырып, консультациялық-диагностикалық, ұйымдастыру-әдістемелік және практикалық көмек көрсету;
7) кардиохирургияның және интервенциялық кардиологияның өзекті мәселелері бойынша мастер-кластар, тренингтер ұйымдастыру және өткізу;
8) күрделі диагностикалық жағдайлар кезінде консилиумдар өткізу;
9) ЖҚА-дан сырқаттанушылықты, таралушылықты, мүгедектікті және өлім-жітімді талдау және "Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттарының нысандарын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2010 жылғы 21 желтоқсанда № 6697 тіркелген) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығына сәйкес есептер әзірлеу;
10) ЖҚА-мен ауыратын науқастарды диагностикалау және хирургиялық көмек көрсету мәселелері бойынша денсаулық сақтау ұйымдарының медицина қызметкерлерінің кәсіптік біліктілігін арттыруға қатысу;
11) пациенттер мен олардың туыстарын санитариялық-гигиеналық ағарту жөніндегі іс-шараларды өткізу;

10. В структуре Кардиологического центра и/или диспансера рекомендуется предусматривать:
административно-хозяйственную часть;
организационно-методический отдел (кабинет);
амбулаторно-поликлиническое отделение (кардиологический кабинет);
стационарные отделения (кардиологии, восстановительного лечения и реабилитации);
диагностические структурные подразделения (кабинет, лаборатория, отделение);
отделение интервенционной кардиологии;
реабилитационное отделение.
5. Кардиохирургический центр
11. Кардиохирургический центр (далее - Центр) создается как самостоятельная организация здравоохранения или в составе многопрофильных больниц как структурное подразделение для оказания специализированной и/или высокоспециализированной медицинской помощи больным с ССЗ на областном, городском или республиканском уровнях.
12. Кардиохирургический центр осуществляет следующие функции:
1) госпитализация и выполнение оперативных вмешательств (взрослым и детям) по кардиохирургическому профилю и профилю интервенционной кардиологии;
2) осуществление госпитального этапа ранней реабилитации больных с ССЗ в послеоперационном периоде;
3) оказание консультативной помощи врачам других организаций здравоохранения в решении вопросов о необходимости и целесообразности хирургического вмешательства по поводу ССЗ;
4) разработка и проведение мероприятий по повышению качества лечебно-диагностической работы в организации здравоохранения;
5) систематическое освоение и внедрение в практику новых эффективных методов профилактики, диагностики, лечения и реабилитации;
6) оказание консультативно-диагностической, организационно-методической и практической помощи с выездом в регионы;
7) организация и проведение мастер-классов, тренингов по актуальным вопросам кардиохирургии и интервенционной кардиологии;
8) проведение консилиумов при сложных диагностических случаях;
9) анализ заболеваемости, распространенности, инвалидности и смертности от ССЗ и составления отчетов в соответствии с формами первичной медицинской документации организаций здравоохранения;
10) участие в повышении профессиональной квалификации персонала организаций здравоохранения по вопросам диагностики и оказания хирургической помощи больным с ССЗ;
11) проведение мероприятий по санитарно-гигиеническому просвещению пациентов и их родственников;

12) негізгі аурулары кезінде мінез-құлықтық қауіп факторларының профилактикасын қамти отырып, саламатты өмір салтын қалыптастыру бойынша іс-шараларды жүзеге асыру;
13) медицина қызметкерлері мен дәрігерлік кадрларды қайта даярлауға және біліктілігін арттыруға және тақырыптық жетілдіруге қатысу;
14) өңірлік, республикалық және халықаралық форумдарға, съездерге, семинарлар мен конференцияларға, кеңестер мен тренингтерге қатысу;
15) республикалық және халықаралық ұйымдармен кардиохирургиялық және интервенциялық кардиология мәселелері бойынша республикалық және халықаралық ұйымдармен өзара іс-қимыл;
16) ҚЖА-дан сырқаттанушылық пен өлім-жітімді төмендету жөніндегі шаралардың тиімділігін арттыру үшін ведомствоаралық өзара іс-қимыл.
13. Орталық функциясын қамтамасыз ету үшін оның құрамында мыналарды көздеу ұсынылады:
консультациялық-диагностикалық бөлімше (емхана, функциялық диагностика бөлімшесі/кабинеті);
қабылдау бөлімшесі;
операциялық блок;
қарқынды терапия блогы/палатасы;
анестезиология-реанимация бөлімшесі;
сәулелік диагностика бөлімшесі (қызметі) (рентгендиагностика, компьютерлік және магниттік-резонанстық томография, ультрадыбыстық диагностика);
эндоскопиялық бөлімше (кабинет);
қан құю бөлімшесі (кабинеті);
клиникалық-диагостикалық зертхана;
кардиохирургиялық бөлімше (ересектер, балалар);
кардиология бөлімшесі (ересектер, балалар);
қалпына келтіре емдеу және оңалту бөлімшесі (ересектер, балалар);
жүрек ырғағының бұзылуларын хирургиялық емдеу және электрокардиостимуляция бөлімшесі немесе зертханасы;
интервенциялық кардиология бөлімшесі;
қан тамырлық хирургия бөлімшесі;
зарарсыздандыру бөлімшесі.
14. Медициналық ұйымдарда мыналарды анықтау/өткізу шұғыл (тәуліктік, оның ішінде демалыс және/немесе мереке күндері) және жоспарлы тәртіпте органдардың және жүйелердің операцияға дейінгі және кейінгі кезеңдегі функциялық жағдайын бағалау үшін қажетті зертханалық зерттеулер:
электрокардиограммалар мен оның талдауы;
эхокардиографиялар;
гастродуоденоскопиялар;
бронхоскопиялар;
қантамырлық ультрадыбыстық зерттеулер;
ангиокардиографиясымен жүрек қуысын катетерлеу;
микроультрафильтрлеу мен диализ;
альбуминдік диализ (молекулалық адсорбциялайтын рециркуляциялаушы жүйені пайдалана отырып);
экстракорпоралдық мембралық оксигенация;
ауортаішілік контрпульсация;
электрокардиостимуляторды қондыру;
емдеудің рентгенэндоваскулярлық әдістері қамтамасыз етіледі.
15. Медициналық ұйымдарда жоспарлы тәртіпте мыналарды анықтау/өткізуі:
электрокардиограммаларды тәуліктік мониторлеу;
тредмилдің және/немесе велоэргометрдің негізінде эргометриялық зерттеу (стресс-тесттер, спироэргометрия);
электрофизиологиялық зерттеу;
артериялық қысымды тәуліктік мониторлеу;
жүрекішілік зерттеулер кабинеті жағдайында ангиокардиографиямен жүрек қуысын катетерлеу;
компьютерлік және магниттік-резонанстық томография қамтамасыз етіледі.

12) осуществление мероприятий по формированию здорового образа жизни, включая профилактику поведенческих факторов риска при основных заболеваниях;
13) участие в переподготовке и повышении квалификации, специализации и тематическом усовершенствовании медицинского персонала и врачебных кадров;
14) участие в региональных, республиканских и международных форумах, съездах, семинарах и конференциях, совещаниях и тренингах;
15) взаимодействие с республиканскими и международными организациями по вопросам кардиохирургии и интервенционной кардиологии;
16) межведомственного взаимодействия для повышения эффективности мер по снижению заболеваемости и смертности от БСК.
13. Для обеспечения функций Центра в его структуре рекомендуется предусматривать:
консультативно-диагностическое отделение (поликлиника, отделение/кабинет функциональной диагностики);
приемное отделение;
операционный блок;
блок/палата интенсивной терапии;
отделение анестезиологии-реанимации;
отделение (служба) лучевой диагностики (рентгенодиагностика, компьютерная и магнитно-резонансная томография, ультразвуковая диагностика);
эндоскопическое отделение (кабинет);
отделение (кабинет) переливания крови;
клинико-диагностическая лаборатория;
кардиохирургические отделения (взрослое, детское);
отделение кардиологии (взрослое, детское);
отделение восстановительного лечения и реабилитации (взрослое, детское);
отделение или лаборатория хирургического лечения нарушений ритма сердца и электрокардиостимуляции;
отделение интервенционной кардиологии;
отделение сосудистой хирургии;
стерилизационное отделение.
14. В медицинских организациях обеспечивается определение/проведение в неотложном (круглосуточно, в том числе в выходные и праздничные дни) порядке:
лабораторных исследований, необходимых для оценки функционального состояния органов и систем в до- и послеоперационный период;
электрокардиограммы и ее анализ;
эхокардиографии;
гастродуоденоскопии;
бронхоскопии;
ультразвукового исследования сосудов;
катетеризации полостей сердца с ангиокардиографией;
микроультрафильтрации и диализа;
альбуминового диализа (с использованием молекулярной адсорбирующей рециркулирующей системы);
экстракорпоральной мембранной оксигенации;
внутриаортальной контрпульсации;
установки электрокардиостимулятора;
рентгенэндоваскулярных методов лечения.
15. В медицинских организациях обеспечивается определение/проведение в плановом порядке:
суточного мониторирования электрокардиограммы;
эргометрического исследования (стресс-тесты, спироэргометрия) на базе тредмила и/или велоэргометра;
электрофизиологического исследования;
суточного мониторирования артериального давления;
катетеризации полостей сердца с ангиокардиографией в условиях кабинета внутрисердечных исследований;
компьютерной и магнитно-резонансной томографии.

6. Кардиологиялық бөлімше
16. Кардиологиялық бөлімше республика, облыс, қала халқына (ересектерге немесе балаларға) көп бейінді стационарлық немесе стационарды алмастыратын көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымының құрылымдық бөлімшесі ретінде құрылады.
17. Кардиологиялық орталық мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) мынадай аурулары мен жағдайлары бойынша науқастарға мамандандырылған және/немесе жоғары мамандандырылған көмек көрсету:
туа біткен жүрек ақауы (бұдан әрі – ЖҚА);
жүре пайда болған жүрек ақауы;
МЖИ - миокардтың жіті инфаркті, тұрақсыз стенокардия;
оның ағымы ауырлаған жағдайда немесе диагностика мен емдеудің интервенциялық әдістерін жүргізуге даярлықты талап ететін, сондай-ақ тек стационар жағдайында орындалуы мүмкін диагностикалық рәсімдерді орындауды талап ететін жүректің ишемиялық ауруының (бұдан әрі – ЖИА) созылмалы нысаны;
симптоматикалық артериялық гипертония (бұдан әрі – АГ);
2-3-дәрежелі рефрактерлік артериялық гипертония;
декомпенсация кезеңінде немесе стационар жағдайында диагностикалық рәсімдерді орындауды талап ететін өкпелік гипертензия;
асқыну кезеңіндегі жіті миокардит және созылмалы миокардит;
стационар жағдайында диагностикалық және емдеу рәсімдерін орындауды талап ететін кардиомиопатия;
стационар жағдайында диагностикалық және емдеу рәсімдерін орындауды талап ететін жүрек ырғағының және өткізгіштігінің бұзылуы;
декомпенсация сатысында жүрек функциясының созылмалы жетіспеушілігі;
тән емес этиология перикардиті;
инфекциялық эндокардит;
коронарлық және/немесе жүрек және/немесе церебралдық қантамырлық жетіспеушіліктің тұрақсыз гемодинамикасымен және/немесе күшеюімен жүрек ырғағының және өткізгіштігінің бұзылуы;
жіті жүрек функциясының жетіспеушілігі (кардиогендік шок, жүрек демікпесі, өкпенің ісінуі, қантамырлық коллапс);
асқынған гипертониялық криздер (жүрек жағының асқынулар);
өкпе артериясының тромбоэмболиясы немесе оны алып тастау қажеттілігі;
2) шұғыл тәртіппен және тәуліктің кез келген уақытында (қарқынды терапия блогы бөлімшесінің құрамында (бұдан әрі – ҚТБ) шұғыл іс-шараларды орындау;
3) науқастарда интервенциялық және кардиохирургиялық араласуларды жүргізу үшін айғақтары болған жағдайда, оларды осы стационардың тиісті бөлімшелеріне жіберу, ал олар болмаған жағдайда кардиологиялық және интервенциялық кардиологиялық (рентгенэндоваскулярлық) көмек көрсететін басқа медициналық ұйымның тиісті бөлімшелеріне жіберу;
4) ЖҚА-мен ауыратын науқастарды оңалтудың госпиталдық кезеңін жүзеге асыру;
5) ЖҚА профилактикасы, диагностикасы және емдеу мәселелерінде стационардың басқа бөлімшелерінің дәрігерлеріне консультациялық көмек көрсету;

6. Отделение кардиологии
16. Отделение кардиологии создается как структурное подразделение организации здравоохранения, оказывающей многопрофильную стационарную или стационарозамещающую помощь (взрослому или детскому) населению республики, области, города.
17. Отделение кардиологии осуществляет следующие функции:
1) оказание специализированной и/или высокоспециализированной медицинской помощи больным со следующими заболеваниями и состояниями:
врожденные пороки сердца (далее - ВПС);
приобретенные пороки сердца;
ОКС - острый инфаркт миокарда, нестабильная стенокардия;
хроническая форма ишемической болезни сердца (далее - ИБС) в случае утяжеления ее течения или требующая подготовки к проведению интервенционных методов диагностики и лечения, а также требующая выполнения диагностических процедур, которые могут быть выполнены только в условиях стационара;
артериальная гипертония (далее - АГ) симптоматическая;
рефрактерная артериальная гипертония 2-3 степени;
легочная гипертензия в период декомпенсации или требующая выполнения диагностических процедур в условиях стационара;
острый миокардит и хронический миокардит в период обострения;
кардиомиопатии, требующие выполнения диагностических и лечебных процедур в условиях стационара;
нарушения сердечного ритма и проводимости, требующие проведения диагностических и лечебных процедур в условиях стационара;
хроническая сердечная недостаточность в стадии декомпенсации;
перикардит неспецифической этиологии;
инфекционный эндокардит;
нарушение ритма и проводимости, сопровождающиеся нестабильной гемодинамикой и/или прогрессированием коронарной и/или сердечной и/или церебральной сосудистой недостаточности;
острая сердечная недостаточность (кардиогенный шок, сердечная астма, отек легких, сосудистый коллапс);
осложненные гипертонические кризы (осложнения со стороны сердца);
тромбоэмболия легочной артерии или необходимость ее исключения;
2) выполнение в экстренном порядке и в любое время суток (при наличии в составе отделения блока интенсивной терапии (далее - БИТ) неотложных мероприятий;
3) при наличии у больных показаний для проведения интервенционных и кардиохирургических вмешательств, направление их в соответствующие подразделения данного стационара, а при их отсутствии, в соответствующие подразделения другой медицинской организации, оказывающих кардиологическую и интервенционную кардиологическую (рентгенэндоваскулярную) помощь;
4) осуществление госпитального этапа реабилитации больных с ССЗ;
5) оказание консультативной помощи врачам других отделений стационара в вопросах профилактики, диагностики и лечения ССЗ;

6) медициналық көмек көрсетудің сапасын арттыру және ҚЖА-нан ауруханалық өлім-жітімді төмендету жөніндегі іс-шараларды әзірлеу және өткізу;
7) ЖҚА-мен ауыратын науқастарды диагностикалау және медициналық көмек көрсету мәселесі бойынша қызметкерлердің кәсіптік біліктілігін арттыруға қатысу;
8) ЖҚА-мен ауыратын науқастардың профилактикасының, диагностикасының, емдеу мен оңалтудың жаңа тиімді әдістерін жүйелі игеру және практикаға енгізу;
9) ҚЖА профилактикасы бойынша пациенттермен санитариялық-гигиеналық ағарту жұмысын жүргізу.
18. ЖҚА-мен ауыратын науқастарға шұғыл көмек көрсету үшін кардиологиялық бөлімшеде 6 төсектік қарқынды терапияның 1 төсегі есебінен ҚТБ құру ұсынылады.
19. ҚТБ құрылымының бөлімшесі мен медицина және өзге де қызметкерлердің штат саны штат нормативтерін ескере отырып, өткізілген емдеу-диагностикалық жұмыстың көлеміне қарай анықталады. Бөлімшенің және ҚТБ құрамында кезекші зертхана, рентген кабинеті, рентгенэндоваскулярлық диагностика мен емдеу кабинеті қосымша кіруі мүмкін.
20. Кардиология бөлімшесі (ересектер немесе балалар) осы Ережеге 1-қосымшаға сәйкес Кардиология бөлімшесіне (ересектер немесе балалар) арналған жабдықтардың ең төменгі тізбесімен қамтамасыз етіледі.
21. Стационарлық денсаулық сақтау ұйымдарында кардиологиялық бөлімше болмаған жағдайда кардиологиялық төсектер терапиялық бөлімшелердің құрамына ашылуы мүмкін.
7. Интервенциялық кардиологиялық бөлімше
22. Интервенциялық кардиологиялық бөлімше кардиохирургиялық орталықтың немесе кардиологиялық орталықтың (диспансердің) базасында немесе көп бейінді денсаулық сақтау ұйымының құрамында құрылады.
Интервенциялық кардиологиялық бөлімшесі жүрек және қан тамырлар ауруларын диагностикалау және емдеуді рентгенохирургиялық (рентгенэндоваскулярлық) әдістермен теріарқылы коронарлық катетерлеу бойынша қамтамасыз етеді.
23. Интервенциялық кардиологиялық бөлімшенің негізгі функциялары:
1) ЖҚА, оның ішінде ЖКС-пен ауыратын пациенттерге стационарлық және консультациялық-диагностикалық медициналық көмек нысанында жоғары мамандандырылған медициналық көмек көрсету (ЖКС симптомдары пайда болған сәттен бастап коронарлық стент қойғанға дейін кемінде 2 сағатты құрауы тиіс, "есік-баллон" уақыты – электрокардиограммада (бұдан әрі – ЭКГ) ST-Т сегментінің көтермесімен ЖКС кезінде бастапқы теріарқылы коронарлық араласу кезінде кемінде 90 минут);
2) практикаға ЖҚА-мен ауратын науқастарды диагностикалау мен емдеудің қазіргі заманғы әдістерін енгізу;
3) күрделі диагностикалық жағдайлар кезінде консулиумдар өткізу;
4) қайта даярлауға және біліктілікті арттыруға, медицина қызметкерлерін және дәрігерлік кадрларды мамандандырудан өткізу және тақырыптық жетілдіру;

6) разработка и проведение мероприятий по повышению качества оказания медицинской помощи и снижению больничной летальности от ССЗ;
7) участие в повышении профессиональной квалификации персонала по вопросам диагностики и оказания медицинской помощи больным с ССЗ;
8) систематическое освоение и внедрение в практику новых эффективных методов профилактики, диагностики, лечения и реабилитации больных с ССЗ;
9) проведение санитарно-просветительной работы с пациентами по профилактике БСК.
18. Для оказания неотложной помощи больным с ССЗ в отделении кардиологии рекомендуется создание БИТ из расчета 1 койка интенсивной терапии на 6 коек.
19. Структура БИТ отделения и штатная численность медицинского и иного его персонала определяется в зависимости от объема проводимой лечебно-диагностической работы с учетом штатных нормативов. В состав отделения и БИТ могут дополнительно входить дежурная лаборатория, рентгеновский кабинет, кабинет рентгенэндоваскулярной диагностики и лечения.
20. Отделение кардиологии обеспечивается минимальным перечнем оборудования для отделения кардиологии (взрослого или детского) согласно приложению 1 к настоящему Положению.
21. При отсутствии в стационарных организациях здравоохранения отделения кардиологии кардиологические койки могут быть развернуты в составе терапевтических отделений.
7. Отделение интервенционной кардиологии
22. Отделение интервенционной кардиологии создается на базе кардиохирургического центра или кардиологического центра (диспансера) или в составе многопрофильной организации здравоохранения.
Отделение интервенционной кардиологии обеспечивает рентгенохирургические (рентгенэндоваскулярные) методы диагностики и лечения заболеваний сердца и сосудов путем их чрескожной катетеризации.
23. Основными функциями отделения интервенционной кардиологии являются:
1) оказание высокоспециализированной медицинской помощи в форме стационарной и консультативно-диагностической медицинской помощи пациентам с ССЗ, в том числе с ОКС (время от момента появления симптомов ОКС до установки коронарного стента должно составлять не более 2 часов, время "дверь - баллон" - не более 90 минут при первичном чрескожном коронарном вмешательстве при ОКС с подъемом сегмента ST-T на электрокардиограмме (далее - ЭКГ);
2) внедрение в практику современных высокоэффективных методов диагностики и лечения ССЗ;
3) проведение консилиумов при сложных диагностических случаях;
4) участие в переподготовке и повышении квалификации, специализации и тематическом усовершенствовании медицинского персонала и врачебных кадров;

5) интервенциялық кардиология (рентгенэндоваскулярлық хирургия) мәселелері бойынша республикалық және халықаралық ұйымдармен өзара іс-қимыл болып табылады.
24. Интервенциялық кардиологиялық бөлімшесінде тәуліктік үзіліссіз жұмыс режимімен 250 мың халыққа 1 ангиографиялық қондырғының есебінен ангиографиялық операция бөлімі құрылады.
25. Интервенциялық диагностикалық және емдеу араласуларын орындау кезінде операция жасау бригадасының құрамына 2 интервенциялық кардиолог (немесе интгенэндоваскулярлық хирург) дәрігер, 1 анестезолог-реаниматолог, 1 кардиолог дәрігер, 1 операциялық мейірбике, 1 анестезист мейірбике, 1 рентген зертханашы, 1 санитар кіреді.
26. Интервенциялық кардиологиялық бөлімше осы Ережеге 2-қосымшаға сәйкес Интервенциялық кардиологиялық бөлімшесі жабдықтарының ең төменгі тізбесімен қамтамасыз етіледі.
8. Стационарлық медициналық ұйымдардың кардиохирургиялық бөлімше
27. Стационарлық медициналық ұйымдардың кардиохирургиялық бөлімше жүре пайда болған жүрек-қантамырлық жүйе патологиясымен ауыратын пациенттерге (ересектер және балалар) және жасына қарамастан ТЖА-мен ауыратын пациенттерге интервенциялық араласуларды қоса алғанда, консультациялық-диагностикалық, мамандандырылған және жоғары мамандандырылған кардиохирургиялық көмек көрсету үшін кардиохирургиялық немесе кардиологиялық орталықтың немесе көп бейінді денсаулық сақтау ұйымының құрамында құрылымдық бөлімше ретінде құрылады.
28. Кардиохирургиялық бөлімшенің негізгі функциялары:
1) ЖҚА-мен ауыратын науқастарға, оның ішінде жаңа туған нәрестелерге сапалы емдеу-диагностикалық, кардиохирургиялық көмек көрсету;
2) практикаға ЖҚА-мен ауыратын науқастарды диагностикалау мен емдеудің қазіргі заманғы әдістерін енгізу;
3) күрделі диагностикалық жағдайлар кезінде консилиумдар өткізу;
4) негізгі аурулары кезінде мінез-құлықтық қауіп факторларының профилактикасын қамти отырып, саламатты өмір салтын қалыптастыру бойынша іс-шараларды жүзеге асыру;
5) медицина қызметкерлері мен дәрігерлік кадрларды қайта даярлауға және біліктілігін арттыруға және тақырыптық жетілдіруге қатысу;
6) кардиохирургияның, оның ішінде қазіргі заманғы неонаталдық кардиохирургияның өзекті мәселелері саласында ғылыми зерттеулер жүргізу, профилактиканың, диагностиканың, емдеу мен оңалтудың жаңа тиімді әдістерін жүйелі игеру және практикаға енгізу;
7) шақырту бойынша шығу және ауыр ТЖА-мен ауыратын жаңа туған нәрестелерге медициналық көмек көрсету үшін құрамында кардиолог немесе кардиохирург, кардиореаниматолог дәрігері бар мамандандырылған балалар кардиохирургиясы бригадасын ұйымдастыру;

5) взаимодействие с республиканскими и международными организациями по вопросам интервенционной кардиологии.
24. В отделении интервенционной кардиологии создается ангиографическая операционная из расчета 1 ангиографическая установка на 250 тысяч населения с круглосуточным непрерывным режимом работы.
25. В состав оперирующей бригады при выполнении интервенционных диагностических и лечебных вмешательствах входят врач - интервенционный кардиолог (или рентгенэндоваскулярный хирург) - 2, врач анестезиолог-реаниматолог - 1, врач-кардиолог - 1, медицинская сестра операционная - 1, медицинская сестра-анестезистка - 1, рентгенлаборант - 1, санитарка - 1.
26. Отделение интервенционной кардиологии обеспечивается минимальным перечнем оборудования для отделения интервенционной кардиологии согласно приложению 2 к настоящему Положению.
8. Кардиохирургическое отделение стационарных
медицинских организаций
27. Кардиохирургическое отделение создается как структурное подразделение кардиохирургического или кардиологического центра или в составе многопрофильной организации здравоохранения для оказания консультативно-диагностической, специализированной и высокоспециализированной кардиохирургической помощи пациентам (взрослым и детям) с приобретенной патологией сердечно-сосудистой системы и пациентам с ВПС независимо от возраста, включая и интервенционные вмешательства.
28. Основными функциями кардиохирургического отделения являются:
1) оказание качественной лечебно-диагностической кардио-хирургической помощи больным с ССЗ, в том числе новорожденным;
2) внедрение в практику современных методов диагностики и лечения больных с ССЗ;
3) проведение консилиумов при сложных диагностических случаях;
4) осуществление мероприятий по формированию здорового образа жизни, включая профилактику поведенческих факторов риска при основных заболеваниях;
5) участие в переподготовке и повышении квалификации, специализации и тематическом усовершенствовании медицинского персонала и врачебных кадров;
6) проведение научных исследований в области актуальных вопросов кардиохирургии, в том числе современной неонатальной кардиохирургии и систематическое освоение, и внедрение в практику новых эффективных методов профилактики, диагностики, лечения;
7) организация специализированной детской кардиохирургической бригады в составе врача-кардиолога или кардиохирурга, кардиореаниматолога для выезда по вызову и оказания медицинской помощи новорожденным с критическими ВПС;

8) кардиохирургия мәселелері бойынша республикалық және халықаралық ұйымдармен өзара іс-қимыл.
29. Кардиохирургиялық бөлімше (ересектер, балалар) бөлімшедегі 12 төсекке және реанимация және қарқынды терапия бөлімшесінде 4 төсекке 1 операциялық бөлім есебінен құрылады.
30. Кардиохирургиялық бөлімшенің жанынан жылына 400 пациентке 1 операциялық бөлім есебінен операциялық бөлім құрылады.
31. Кардиохирургиялық бөлімше (ересектер, балалар) осы Ережеге 3-қосымшаға сәйкес жабдықтардың ең төменгі тізбесімен қамтамасыз етіледі.
32. ТПЖ кезінде операциялық араласулардың күрделілігін бағалау үшін осы Ережеге 4-қосымшаға сәйкес Туа біткен жүрек ақауы кезінде жүргізілген операциялық араласулардың күрделілігін бағалау үшін Аристотельдің базалық шкаласы пайдаланылады. Балалар кардиологиялық бөлімшесі жұмысының сапасын объективтеу үшін теңдік бойынша есептелетін тиімділік ретіндегі мынадай өлшем пайдаланылады: (Күрделілік - базалық шкаланың баллы) х (Өмір сүрушілік)/100 = (Операциялардың тиімділігі).
9. Қалпына келтіре емдеу және оңалту бөлімшесі
33. Қалпына келтіре емдеу және оңалту бөлімшесі (ересектер, балалар) кардиохирургиялық орталықтың (диспансердің) құрылымдық бөлімшесі ретінде және республиканың, облыстың, қаланың деңгейінде көп бағдарлы ауруханалардың құрамында құрылады.
34. Қалпына келтіре емдеу және оңалту бөлімшесі мынадай мынадай ауруларымен және жағдайлармен науқастарға сапалы оңалту көмегін көрсетуді жүзеге асырады:
жүректің ишемиялық ауруымен ауыратын науқастарды аортокоронарлық шунттаудан кейінгі жағдай;
коронарлық тамырларды стенттеу мен ангиопластикадан кейінгі жағдай;
жүректің созылмалы ревматикалық ауруларымен ауыратын науқастардың жүрек қақпақшаларын протездеуден кейінгі жағдай;
жүрек камераларының аномалиялары, ақауларын түзегеннен кейінгі жағдай;
кардиовертер - дефибриляторды импланттаудан кейінгі жағдай;
электрокардиостимуляторды импланттаудан кейінгі жағдай;
радиожиілік аблациядан кейінгі жағдай;
хирургиялық емдеусіз бастан өткерген жіті коронарлық синдромнан кейін;
І-ІІ сатыдағы жүрек функциясының жетіспеушілігі бар 3-дәрежелі артериялық гипертония;
жасөпірімдердің қатерлі артериялық гипертониясы;
І-ІІ сатыдағы жүрек функциясының жетіспеушілігі бар созылмалы өкпелік жүрек;
бастапқы өкпелік гипертония;
бастан өткерген жіті миокардиттен немесе созылмалы миокардиттің асқынунан кейін;
ІІ-ІІІ сатыдағы жүрек функциясының жетіспеушілігі бар кардиомиопатия;
бастан өткерген перикардиттен кейін (тән емес этиология);
инфекциялық эндокардиттен кейін;
жүрек ырғағының және өткізгіштігінің күрделі бұзылуларын консервациялық немесе өзге емдеуден кейін.

8) взаимодействие с республиканскими и международными организациями по вопросам кардиохирургии.
29. Кардиохирургическое отделение (взрослое, детское) создается из расчета 1 операционная на 12 коек в отделении и 4 койки в отделении реанимации и интенсивной терапии.
30. При кардиохирургическом отделении создается операционная из расчета 1 операционная на 400 пациентов в год.
31. Кардиохирургическое отделение (взрослое, детское) обеспечивается минимальным перечнем оборудования для кардиохирургического отделения (взрослое, детское) согласно приложению 3 к настоящему Положению.
32. Для оценки сложности оперативных вмешательств при ВПС используется Базовая шкала Аристотеля для оценки сложности оперативных вмешательств при врожденных пороках сердца согласно приложению 4 к настоящему Положению. Для объективизации качества работы детского кардиохирургического отделения используется такой параметр как эффективность операций, рассчитывающийся по уравнению: (Сложность - баллы базовой шкалы) х (Выживаемость)/100 = (Эффективность операций).
9. Отделение восстановительного лечения и реабилитации
33. Отделение восстановительного лечения и реабилитации (взрослое, детское) создается как структурное подразделение кардиохирургического (кардиологического) центра (диспансера) или в составе многопрофильных больниц на уровне республики, области, города.
34. Отделение восстановительного лечения и медицинской реабилитации осуществляет оказание качественной реабилитационной помощи больным со следующими заболеваниями и состояниями:
состояние после аортокоронарного шунтирования больных с ишемической болезнью сердца;
состояние после стентирования и ангиопластики коронарных сосудов;
состояние после протезирования клапанов сердца больным с хроническим ревматическим заболеванием сердца;
состояние после коррекции врожденных аномалий камер, пороков сердца и крупных сосудов;
состояние после имплантации кардиовертера-дефибриллятора;
состояние после имплантации электрокардиостимулятора;
состояние после радиочастотной аблации;
после перенесенного острого коронарного синдрома без хирургического лечения;
артериальная гипертония 3 степени с сердечной недостаточностью II-III степенью;
злокачественная артериальная гипертония у подростков;
хроническое легочное сердце с сердечной недостаточностью II-III степени;
первичная легочная гипертензия;
после перенесенного острого миокардита или обострения хронического миокардита;
кардиомиопатии с сердечной недостаточностью II-III степенью;
после перенесенного перикардита (неспецифической этиологии);
после инфекционного эндокардита;
после консервативного или иного лечения сложных нарушений ритма и проводимости сердца.

35. Қалпына келтіре емдеу және оңалту бөлімшесі сонымен қатар келесі қызметтерді көрсетуді қамтамасыз етеді:
ЖҚА-мен ауыратын науқастарға денсаулық сақтау саласындағы арнайы әлеуметтік қызметтер көрсету;
стационардың басқа бөлімшелерінің дәрігерлеріне ҚЖА профилактикалау, диагностикалау мен емдеу мәселелерінде консультациялық көмек көрсету;
ЖҚА-мен ауыратын науқастарды оңалтудың жаңа тиімді әдістерін жүйелі игеру мен практикаға енгізу;
кардиохирургия мәселелері бойынша республикалық және халықаралық ұйымдармен өзара іс-қимыл.
10. Кардиологиялық кабинет
36. Кардиологиялық кабинет (бұдан әрі - Кабинет) халыққа амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін ұйымның және стационарлық көмек көрсететін ұйымның қүрылымында - көп бағдарлы ауруханаларда, кардиохирургиялық орталықтарда, кардиологиялық орталықтарда (диспансерлерде) құрылады.
37. Кабинеттің негізгі функциясы:
1) ЖҚА-мен ауыратын пациенттерге және жоғары жүрек-қантамырлық қауіпі бар тұлғаларға амбулаториялық-емханалық көмек көрсету;
2) кейіннен сауықтыра отырып және денсаулықты қалпына келтіруге және нығайтуға бағытталған медициналық, әлеуметтік, дене шынықтыру-сауықтыру іс-шараларын өткізе отырып, ЖҚА-мен ауыратын науқастарды диспансерлік есепке алуды және динамикалық бақылауды қамтамасыз ету;
3) артериялық гипертонияны, жүректің ишемиялық ауруларын және олардың даму қаупі факторларын ерте анықтау жэне болдырмау үшін тіркелген ересектердің арасында скринингтік тексеріп-қарауларды ұйымдастыру және өткізу;
4) ЖҚА-мен ауыратын науқастарға госпиталға дейінгі кезеңде уақтылы тромболитикалық терапия жүргізу;
5) ЖКС-мен ауыратын пациенттерді уәкілетті орган белгілеген тәртіпте бекітілген ЖКС-мен ауыратын пациенттерді тексеру алгоритміне сәйкес емдеу;
6) қайтыс болу диагнозы мен өлімнің нақты себептеріне сәйкес ЖҚА-нан қайтыс болу туралы куәлікті беру дұрыстығын қамтамасыз ету;
7) уәкілетті орган белгілеген тәртіпте бекітілген алгоритмге сәйкес ҚЖА-ның қауіп факторлары бар адамдарды уақытылы анықтау үшін амбулаториялық-емханалық ұйымның дәрігерге дейінгі кабинетінің жұмысын ұйымдастыру және қамтамасыз ету;
8) КЖА-мен ауыратын санаторийлік-курорттық емдеуге іріктеу және жіберу;
9) мүдделі бейінді мамандармен және денсаулық сақтау ұйымдарымен ЖҚА-мен ауыратын науқастарды емдеудегі байланыс пен сабақтастықты қамтамасыз ету;
10) ҚЖА-дан сырқаттанушылық пен өлім-жітімді төмендетуге бағытталған мемлекеттік және өңірлік нысаналы бағдарламаларды іске асыруға қатысу;
11) тіркелген халықтың денсаулығын нығайту жөніндегі іс-шараларды кейіннен әзірлей отырып, қызмет көрсету ауданында ҚЖА-дан сырқаттанушылықтың, мүгедектіктің және өлім-жітімнің (госпиталға дейінгі және госпиталдық) негізгі медициналық-статистикалық көрсеткіштерінің мониторингі мен талдауы;

35. Отделение восстановительного лечения и медицинской реабилитации осуществляет также оказание следующих услуг:
оказание больным с ССЗ специальных социальных услуг в области здравоохранения;
оказание консультативной помощи врачам других отделений стационара в вопросах профилактики, диагностики и лечения БСК;
систематическое освоение и внедрение в практику новых эффективных методов реабилитации больных с ССЗ;
взаимодействие с республиканскими и международными организациями по вопросам кардиохирургии.
10. Кардиологический кабинет
36. Кардиологический кабинет (далее - Кабинет) создается в структуре организаций, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь населению (района, города, области, республики) и организаций, оказывающих стационарную помощь - многопрофильных больницах, кардиохирургических центрах, кардиологических центрах (диспансерах).
37. Основными функциями Кабинета являются:
1) оказание амбулаторно-поликлинической помощи пациентам с ССЗ и лицам с повышенным сердечно-сосудистым риском;
2) обеспечение диспансерного учета и динамического наблюдения больных с ССЗ с последующим оздоровлением и проведением комплекса медицинских, социальных, физкультурно-оздоровительных мероприятий, направленных на восстановление и укрепление здоровья;
3) организация и проведение скрининговых осмотров среди прикрепленного взрослого населения для раннего выявления и предупреждения артериальной гипертонии, ишемической болезни сердца и факторов риска их развития;
4) проведение больным с ОКС своевременной тромболитической терапии на догоспитальном этапе;
5) лечение пациентов с ОКС в соответствии с алгоритмом ведения пациентов с ОКС;
6) обеспечивает правильность выдачи свидетельств о смерти от ССЗ, соответствием посмертного диагноза и истиной причины смерти;
7) организация и обеспечение работы доврачебного кабинета амбулаторно-поликлинической организации для своевременного выявления лиц с факторами риска БСК;
8) отбор и направление больных с БСК на санаторно-курортное лечение;
9) обеспечение связи и преемственности в лечении больных с ССЗ с заинтересованными профильными специалистами и организациями здравоохранения;
10) участие в реализации государственных и региональных целевых программ, направленных на снижение заболеваемости и смертности от БСК;
11) мониторинг и анализ основных медико-статистических показателей заболеваемости, инвалидности и смертности (стационарной и амбулаторной) от БСК в районе обслуживания с последующей разработкой мероприятий по укреплению здоровья прикрепленного населения;

12) ҚЖА-мен ауыратын науқастар үшін мектептің жұмысын ұйымдастыру (артериялық гипертониямен, жүректің ишемиялық ауруымен, жүрек функциясының жетіспеушілігімен, кенеттен жүректен қайтыс болудың жоғары қаупімен);
13) ҚЖА-мен ауыратын науқастарды кардиологиялық, кардиохирургиялық бөлімшеде стационарлық емдеуге консультацияға және/немесе стационарлық емдеуге іріктеу және жіберу;
14) медициналық айғақтар бойынша тәуліктік медициналық бақылауды қажет ететін пациенттерге стационарды алмастыратын және оңалту көмегін ұйымдастыру және көрсету;
15) амбулаториялық кезеңде ҚЖА-мен ауыратын пациенттерді қамтамасыз ету мақсатында дәрілік заттарға және медициналық мақсаттағы бұйымдарға өтініштер әзірлеуге қатысу;
16) еңбекке уақытша жарамсыздық сараптамасын жүзеге асыру;
17) практикаға ҚЖА-мен ауыратын науқастарды диагностикалау мен емдеудің қазіргі заманғы әдістерін енгізу;
18) саламатты өмір салтын қалыптастыру орталықтарымен, қоғамдық бірлестіктермен ҚЖА профилактикасы, саламатты өмір алтын қалыптастыру және ұтымды тамақтану мәселелері бойынша халықты санитариялық- гигиеналық ағарту жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыру;
19) учаскелік дәрігерлердің, жалпы практика дәрігерлерінің, профилактикалық, элементтік-психологиялық көмек кабинеттерінің қызметкерлерін практикалық кардиология мәселесі бойынша біліктілігін арттыру жөніндегі іс-шараларға қатысу болып табылады.
38. Кабинеттің жұмысы кардиолог дәрігерге жүктеледі. Кардиолог дәрігер болмаған кезде кардиологиялық қызметтің міндеттері кардиология бойынша мамандандыруы бар терапевт дәрігерге немесе жалпы практика дәрігеріне жүктеледі.
39. Халыққа амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін, денсаулық сақтау ұйымы құрылымында кардиологиялық кабинет осы Ережеге 5-қосымшаға сәйкес Халыққа амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін, денсаулық сақтау ұйымы құрылымында кардиологиялық кабинет жабдықтардың ең төменгі тізбесімен қамтамасыз етіледі.
40. Ауылдық өңірлердің ЖҚА-мен ауыратын науқастарына медициналық көмек көрсетуді жақсарту үшін аудандық емханалардың біреуінің базасында 100 мыңға шаққанда бекітілген халыққа 1 кабинет есебінен ауданаралық амбулаториялық кардиологиялық кабинет құрылады.
41. Кабинет мынадай аурулары бар ҚЖА-мен ауыратын науқастарды диспансерлік бақылауды, емдеу мен оңалтуды қамтамасыз етеді:
1) бастан өткерген миокард инфарктінен және тұрақсыз стенокарлиядан кейін бастапқы 12 айда;
2) 2,3-дәрежелі артериялық гипертензия, терапияға рефракторлық;
3) ҚЖА хирургиялық және интервенциялық емдеуден кейін бастапқы 12 айда;
4) жүрек ырғағының жасанды жүргізушісін (бұдан әрі - ЭКС) және/немесе кардиовертер-дифеблиаторды (бұдан әрі - ЖКДФ) импланттаудан кейін (тұрақты);

12) организация работы школ для больных с БСК (артериальной гипертонией, ишемической болезнью сердца, сердечной недостаточностью, высоким риском внезапной сердечной смерти);
13) отбор и направление больных с ССЗ на консультацию и/или на стационарное лечение в кардиологические, кардиохирургические отделения;
14) организация и оказание стационарозамещающей и реабилитационной помощи пациентам, не нуждающимся в круглосуточном медицинском наблюдении по медицинским показаниям;
15) участие в составлении заявки на лекарственные средства и изделия медицинского назначения с целью обеспечения пациентов с БСК на амбулаторном этапе;
16) осуществление экспертизы временной нетрудоспособности;
17) внедрение в практику новых методов профилактики, диагностики и лечения больных с БСК;
18) проведение совместно с центрами формирования здорового образа жизни, общественными объединениями мероприятий по санитарно-гигиеническому просвещению населения по вопросам профилактики БСК, формирования здорового образа жизни и здорового питания;
19) участие в мероприятиях по повышению квалификации участковых врачей, врачей общей практики, персонала кабинетов профилактической, социально-психологической помощи по вопросам практической кардиологии.
38. Работу Кабинета возглавляет врач кардиолог. При отсутствии врача кардиолога обязанности кардиологической службы возлагаются на врача - терапевта или врача общей практики, имеющего специализацию по кардиологии.
39. Организация здравоохранения, оказывающая амбулаторно-поликлиническую помощь населению, в структуре которого имеется кардиологический кабинет, обеспечивается минимальным перечнем оборудования для организации здравоохранения, оказывающей амбулаторно-поликлиническую помощь населению, в структуре которого имеется кардиологический кабинет согласно приложению 5 к настоящему Положению.
40. Для улучшения оказания медицинской помощи больным с ССЗ сельских регионов на базе одной из районных поликлиник создается межрайонный амбулаторный кардиологический кабинет из расчета 1 кабинет на 100 тысяч прикрепленного населения.
41. Кабинет обеспечивает диспансерное наблюдение, лечение и реабилитацию больных с БСК со следующими заболеваниями:
1) первые 12 месяцев после перенесенного инфаркта миокарда и нестабильной стенокардии;
2) артериальная гипертензия 2, 3 степени, рефрактерной к терапии;
3) первые 12 месяцев после хирургического и интервенционного лечения БСК;
4) после имплантации искусственного водителя ритма сердца (далее - ЭКС) и/или кардиовертера - дефибриллятора (далее - ИКДФ) (постоянно);

5) бар жүрек жэне ірі қан тамырларының ақауы (тұрақты);
6) инфекциялық эндокардитке байланысты стационардан шығарғаннан кейін бастапқы 12 айда;
7) бастапқы өкпелік гипертензиямен (тұрақты);
8) созылматы аорта аневрезимімен;
9) өкпелік артерияның тромбоэмболиясынан кейін бастапқы 12 айда;
10) П-Щ-ІУ функциялық кластағы созылмалы жүрек функциясының жетіспеушілігімен (бұдан әрі - СЖЖ);
11) ресинхрондаушы құрылғыны импланттаудан кейін;
12) -ІІІ-ІУ функциялық класымен стенокардия;
13) жүрек ырғағы мен өткізгіштігінің бұзылуымен.
42. Кабинет ЖКС-мен ауыратын науқастарды диспансерлеуді қамтамасыз етеді. ЖКС бастан өткерген науқастар тұрғылықты жері бойынша кемінде 1 жылға кардиологтың диспансерлік есебіне алынады. Науқас тәуліктік стационардан шығарылғаннан кейін күндізгі стационар жағдайында оңалтудың амбулаториялық кезеңін өтуі тиіс. Күндізгі стационардан шығарылғаннан кейін науқас диспансерлік есебіне диспансерлік есепке тұрады.
43. Белсенді диспансерлік бақылаудың еселігі жэне пациентті зерттеп-қараудың көлемі:
1 қаралу - күндізгі стационардан шығарғаннан кейін. Жағдайын бағалау, артериялық қысымын (бұдан әрі - АҚ), өлшеу, электрокардиография (бұдан әрі -ЭКГ). Қайталанған коронарлық жағдай қаупін бағалау. Қайталанған коронарлық жағдай қаупін бағалау. Жоспарлы коронароангиографияны, жүректің ишемиялық ауруын (бұдан әрі - ЖИА) емдеудің интервенциялық және кардиохирургиялық әдістерін жүргізу қажеттілігін бағалау;

5) имеющие пороки сердца и крупных сосудов (постоянно);
6) первые 12 месяцев после выписки из стационара по поводу инфекционного эндокардита;
7) с первичной легочной гипертензией (постоянно);
8) с хронической аневризмой аорты;
9) первые 12 месяцев после тромбоэмболии легочной артерии;
10) с хронической сердечной недостаточностью (далее - ХСН) II-III-IV функционального класса (постоянно);
11) после имплантации ресинхронизирующего устройства;
12) стенокардии с II-III-IV функциональными классами;
13) с нарушениями ритма и проводимости сердца.
42. Кабинет обеспечивает диспансеризацию больных с ОКС. Больные, перенесшие ОКС берутся на диспансерный учет по месту жительства у кардиолога сроком как минимум на 1 год наблюдения. После выписки из круглосуточного стационара больной должен пройти амбулаторный этап реабилитации в условиях дневного стационара. После выписки из дневного стационара больной становится на диспансерный учет.
43. Кратность активного диспансерного наблюдения и объем обследования пациента обеспечивается:
1 посещение - после выписки из дневного стационара. Оценка состояния, измерение артериального давления (далее - АД), электрокардиография (далее -ЭКГ). Оценка риска развития повторных коронарных событий. Оценка необходимости проведения плановой коронароангиографии, интервенционных и кардиохирургических методов лечения ишемической болезни сердца (далее - ИБС);

2 қаралу - ЖКС-нан кейін 2 айдан соң. Науқастың жағдайын бағалау, АД өлшеу, қажет болған жағдайда терапияны түзету. Қайталанған коронарлық жағдай қаупін бағалау;
3 қаралу - ЖКС-нан кейін 3 айдан соң. Науқастың жағдайын бағалау, АД, ЭКГ өлшеу, қанның биохимиялық талдауы (липидтік бейін, глюкоза, бауыр сынамалары (бұдан әрі - АЛТ, АСТ), жалпы билирубин, креатинин, калий (бұдан әрі - К+)). Қайталанған коронарлық жағдай қаупін бағалау. Қажет болған жағдайда терапияны түзету;

2 посещение - через 2 месяца после ОКС. Оценка состояния больного, измерение АД, коррекция терапии при необходимости. Оценка риска развития повторных коронарных событий;
3 посещение - через 3 месяца после ОКС. Оценка состояния больного, измерение АД, ЭКГ, биохимический анализ крови (липидный профиль, глюкоза, печеночные пробы (далее - АЛТ, АСТ), общий билирубин, креатинин, калий (далее - К+)). Оценка риска развития повторных коронарных событий. Коррекция терапии при необходимости;

4 қаралу - ЖКС-нан кейін 6 айдан соң. Жағдайды, АҚ, ЭКГ, ЭХОкардиографияны (бүдан эрі - ЭХОКГ) бағалау, ЭХГ-ні холтеровтік мониторлау (бұдан әрі - ХМЭКГ), артериялық қысымды тәуліктік мониторлеу (бұдан әрі -АҚТМ), стресс-тест, қанның биохимиялық талдауы (липидтік бейін, глюкоза, АЛТ, АСТ, жалпы билирубин, креатинин, К+). Қажет болған жағдайда герапияны түзету. Қайталанған коронарлық жағдай қаупін бағалау. Жоспарлы коронароангиографияны, ЖИА-ны емдеудің интервенциялық және кардиохирургиялық әдістерін жүргізу қажеттілігін бағалау;

4 посещение - через 6 месяцев после ОКС. Оценка состояния, АД, ЭКГ, ЭХО кардиография (далее - ЭХОКГ), холтеровское мониторирование ЭКГ (далее - ХМЭКГ), суточное мониторирование артериального давления (далее - СМАД), стресс-тест, биохимический анализ крови (липидный профиль, глюкоза, АЛТ, АСТ, общий билирубин, креатинин, К+). Коррекция терапии при необходимости. Оценка риска развития повторных коронарных событий. Оценка необходимости проведения плановой коронароангиографии, интервенционных и кардиохирургических методов лечения ИБС;