Орман қоры аумағында өрттен келтірілген залалды есепке алу және анықтау бойынша әдістемелік нұсқауларды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2012 жылғы 30 наурыздағы № 25-02-02/146 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 2 мамырда № 7610 тіркелді.
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 8 шілдедегі Орман кодексінің 13-бабы 1-тармағының 17) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Орман қоры аумағында өрттен келтірілген залалды есепке алу және анықтау бойынша әдістемелік нұсқаулар бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман және аңшылық шаруашылығы комитеті (Е.Н.Нысанбаев) заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық бірінші рет ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Министрдің м.а.
Е. Аман
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің м.а.
2012 жылғы 30 наурыздағы
№ 25-02-02/146 бұйрығымен
бекітілген
Орман қоры аумағында өрттен келтірілген залалды есепке
алу және анықтау бойынша әдістемелік нұсқаулар
1. Жалпы ережелер
1. Осы Орман қоры аумағында өрттен келтірілген залалды есепке алу және анықтау бойынша әдістемелік нұсқаулар (бұдан әрі - Әдістемелік нұсқаулар) Қазақстан Республикасының Орман кодексінің 13-бабы 1-тармағының 17-7) тармақшасына сәйкес әзірленген.
2. Орман иеленушілер осы Әдістемелік нұсқауларға сәйкес орман қоры аумағында өрттен келтірілген залалды есепке алу және анықтауды жүргізеді.
3. Орман өртінен келтірілген толық материалдық шығындарға:
1) тікелей материалдық шығын:
орта жастағы, толысып келе жатқан, толысқан және құраған екпе ағаштардың, тамырынан зақымданған сүректердің жойылуының құны;
табиғи және қолдан өсірілген жас шыбықтардың, тұтас емес орман екпелерінің және алаңдағы өскіндердің зақымдануының зияны;
екінші дәрежелі орман ресурстарының зақымдануының зияны;
жанама орман пайдалану ресурстарының зақымдануының зияны;
жанып кеткен және бүлінген құрылыс нысандары, техникалар, қондырғылар және басқа да материалдық құндылықтардың бағасы;
Қазақстан Республикасының Қызыл кітабына енгізілгендерді қоса алғанда, жабайы жануарлар мен өсімдіктердің жойылуының зияны;
2) жанама материалдық шығын:
орман өрттерін сөндірудің шығындары;
өрттің зардаптарын жоюға (санитарлық шаралар мен ормандарды өсіру жөніндегі шараларды жүргізу) шығындары;
суды сақтау, алқап- және топырақ қорғау, генетикалық, санитарлық-гигиеналық, сауықтыру және басқа да пайдалы орман қызметтерінің төмендеуінің зияны;

Об утверждении Методических указаний по учету и определению ущерба, причиненного пожарами на территории лесного фонда
Приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 марта 2012 года № 25-02-02/146. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 мая 2012 года № 7610.
В соответствии с подпунктом 17) пункта 1 статьи 13 Лесного кодекса Республики Казахстан от 8 июля 2003 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Методические указания по учету и определению ущерба, причиненного пожарами на территории лесного фонда.
2. Комитету лесного и охотничьего хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (Нысанбаев Е. Н.) в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И. о. Министра
Е. Аман
Утверждены
приказом и. о. Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 30 марта 2012 года
№ 25-02-02/146
Методические указания
по учету и определению ущерба, причиненного
пожарами на территории лесного фонда
1. Общие положения
1. Настоящие Методические указания по учету и определению ущерба, причиненного пожарами на территории лесного фонда (далее – Методические указания) разработаны в соответствии с подпунктом 17) пункта 1 статьи 13 Лесного кодекса Республики Казахстан.
2. В соответствии с настоящими Методическими указаниями лесовладельцы производят учет и определение ущерба, причиненного пожарами на территории лесного фонда.
3. Полный материальный ущерб от лесного пожара включает:
1) прямой материальный ущерб:
стоимость потерь древесины на корню в поврежденных средневозрастных, приспевающих, спелых и перестойных насаждениях;
ущерб от повреждения молодняков естественного и искусственного происхождения, несомкнувшихся лесных культур и подроста;
ущерб от повреждения второстепенных древесных ресурсов;
ущерб от повреждения ресурсов побочного лесопользования;
стоимость сгоревших и поврежденных строительных объектов, техники, оборудования и других материальных ценностей;
ущерб от гибели диких животных и растений, включая занесенных в Красную книгу Республики Казахстан;
2) косвенный материальный ущерб:
расходы на тушение лесных пожаров;
расходы на ликвидацию последствий пожара (проведение санитарных мероприятий и мероприятий по воспроизводству лесов);
ущерб от снижения водоохранных, поле- и почвозащитных, генетических, санитарно-гигиенических, оздоровительных и иных полезных функций леса;

3) алып тасталды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.01.2017 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.01.2017 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Орман өртінің түрі мен қарқындылығы ағаштардың, олардың жеке бөліктерінің және биоценоздың әр түрлі компоненттерінің жарақаттану немесе жану белгілері бойынша осы Әдістемелік нұсқаулардың 1-қосымшасына сәйкес анықталады.
2. Тікелей материалдық шығынын анықтау
5. Сүректердің жалпы сүректер запасының пайыздық жойылуы өрт түрлері есебінен және қарқындылығынан, екпе ағаштардың басым көпшілігі тұқымынан және ағаштың орташа жуандығына, орман өрті кезінде сүректердің түбірінен жойылуының көрсеткіштері бойынша осы Әдістемелік нұсқаулардың 2-қосымшасына сәйкес анықталады.
6. Сүректердің жойылу құны формула арқылы анықталады:
Спд = Стп * М3
мұндағы:
Спд - сүректердің жойылу құны;
Стп - сүректердің бір текше метр төлем ставкасы;
М3 - сүректердің жойылу көлемі.
7. Қылқан жапырақты тұқымдардың табиғи және қолдан өсірілген жас шыбықтары, тұтас емес орман екпелері және алаңдағы өскіндері орман өртінен түгел жойылып кетеді.
Жапырақты тұқымдардың табиғи және қолдан өсірілген жас шыбықтары, тұтас емес орман екпелері және алаңдағы өскіндері әлсіз, орташа және күшті қарқынды өрт кезінде тиісінше 25, 50 және 100 пайыздарға зақымданады.
8. Табиғи және қолдан өсірілген жас шыбықтары, тұтас емес орман екпелері және алаңдағы өскіндерінің (бұдан әрі - жас шыбықтар) зақымданған кезіндегі зияндары, тиісті сала үшін қолданылатын 1 гектарға өсірілген жас шыбықтардың тамыр жайғанға дейінгі шығын бойынша анықталады.
9. Зақымданған жас шыбықтардың жасын есептегенде зиянын анықтау 1 гектарға өсірілген жас шыбықтардың тамыр жайғанға дейінгі шығынды осы Әдістемелік нұсқаулардың 3-қосымшасына сәйкес орманды қалпына келтіру шығындарына коэффициентіне көбейту жолымен анықталады.
10. Екінші дәрежедегі орман ресурстарының зақымдануының зияны, тиісті орман тұқымының түбірден ағаш сүрегіне босатылу төлем ставкасының 20 % көлемінде есептеледі.
11. Орманды жанама пайдалану ресурстарының орман өртінен зақымдануының зияны жергілікті өкілді органдарымен бекітілген орман пайдалану үшін төлем ставкаларын пайдаланып анықталады.
12. Мемлекеттік немесе жеке орман иелеріне орман өрті себебінен келтірілген зиян немесе жойылған құрылыс нысандарының, техникалардың, қондырғылардың және басқа да материалдық құндылықтардың, орманда тұрған (шектеу белгілері, аншлагтар, маңдайша жазулар, үгіт және насихат көрнекі құралдары, шағын сәулет үлгілері) зиян көлемі, олардың нарықтық құны негізінде анықталады.

3) исключен приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 30.01.2017 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Вид и интенсивность лесного пожара определяется по признакам повреждения или сгорания деревьев, их отдельных частей и различных компонентов биоценоза, согласно приложению 1 к настоящим Методическим указаниям.
2. Определение прямого материального ущерба
5. Потери древесины на корню в процентах от общего запаса древесины определяются с учетом вида и интенсивности пожара, преобладающей породы в насаждении и ее среднего диаметра, в соответствии с показателями потери древесины на корню при лесных пожарах, согласно приложению 2 к настоящим Методическим указаниям.
6. Стоимость потерь древесины определяется по формуле:
Спд = Стп * М3
где:
Спд – стоимость потерь древесины;
Стп – ставка платы за один кубический метр древесины;
М3 – величина потерь древесины.
7. Молодняки естественного и искусственного происхождения, несомкнувшиеся лесные культуры и подрост хвойных пород, повреждаются лесными пожарами до полной гибели.
Молодняки естественного и искусственного происхождения и подрост лиственных пород при пожарах слабой, средней и сильной интенсивности повреждаются соответственно на 25, 50 и 100 процентов.
8. Ущерб при повреждении молодняков естественного и искусственного происхождения, несомкнувшихся лесных культур и подроста (далее – молодняки) определяется по затратам на выращивание 1 гектара молодняков до возраста смыкания крон.
9. Определение ущерба от повреждения молодняков с учетом возраста поврежденных молодняков осуществляется путем умножения затрат на выращивание 1 гектара молодняков до возраста смыкания крон на коэффициент к затратам на лесовосстановление, согласно приложению 3 к настоящим Методическим указаниям.
10. Ущерб от повреждения второстепенных древесных ресурсов исчисляется в размере 20 % от ставки платы за дровяную древесину отпускаемую на корню соответствующей лесной породы.
11. Ущерб от повреждения лесным пожаром ресурсов побочного лесопользования определяется с применением ставок платы за лесные пользования, утвержденные местными представительными органами.
12. Размер ущерба, причиненного лесным пожаром повреждением или уничтожением строительных объектов, техники, оборудования и других материальных ценностей государственного или частного лесовладельцев, находящихся в лесу (ограничительные знаки, аншлаги, вывески, другие предметы наглядной агитации и пропаганды, малые архитектурные формы) определяется исходя из их рыночной цены.