"Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру және шығындарды жоспарлау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 26 қарашадағы № 801 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2012 жылғы 6 сәуірдегі № 226 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 14 мамырда № 7649 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-309/2020 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 21.12.2020 № ҚР ДСМ-309/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Нормативтік құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 24 наурыздағы Заңының 21-бабының 8-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтерге арналған тарифтерді қалыптастыру және шығындарды жоспарлау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 26 қарашадағы № 801 бұйрығына (Мемлекеттік нормативтік құқықтық актілер тізімін тіркеу реестрінде № 5946 тіркелген, Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағы, 2010 жылғы № 7; Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілері Бюллетені, № 9, 2010 жылы жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтерге арналған тарифтерді қалыптастыру және шығындарды жоспарлау әдістемесі осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Мемлекеттік сатып алу және заң департаменті (Е.Р.Әмірғалиев):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін осы бұйрықтың ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау вице-министр А.Д.Құрманғалиеваға жүктелсін.
4. Осы бұйрық оны алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау Министрі
С. Қайырбекова
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2012 жылғы 6 сәуірдегі
№ 226 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2009 жылғы 26 қарашадағы
№ 801 бұйрығымен
бекітілген
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің
шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтерді
қалыптастыру және шығындарды жоспарлау әдістемесі

О внесении изменения в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 ноября 2009 года № 801 "Об утверждении Методики формирования тарифов и планирования затрат на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 6 апреля 2012 года № 226. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 мая 2012 года № 7649. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-309/2020.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 21.12.2020 № ҚР ДСМ-309/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 8 статьи 21 Закона Республики Казахстан от 24 марта 1998 года "О нормативных правовых актах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 ноября 2009 года № 801 "Об утверждении Методики формирования тарифов и планирования затрат на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5946, опубликованный в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан № 7, 2010 года; Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2010 г., № 9, ст. 384) следующее изменение:
Методику формирования тарифов и планирования затрат на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, утвержденную указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту юридической службы и государственных закупок Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Амиргалиев Е.Р.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование настоящего приказа в средствах массовой информации после его государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра Курмангалиеву А. Д.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
С. Каирбекова
Приложение
к приказу Министра
здравоохранения Республики Казахстан
от 6 апреля 2012 года № 226
Утверждена
приказом Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 26 ноября 2009 года № 801
Методика формирования тарифов и планирования затрат на
медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного
объема бесплатной медицинской помощи

1. Негізгі ережелер
1. Осы Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру және шығындарды жоспарлау әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 23-бабына сәйкес әзірленген және тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің (бұдан әрі – ТМККК) шеңберінде медициналық қызмет көрсететін Қазақстан Республикасының медицина ұйымдары үшін бірыңғай болып табылады.
2. Осы Әдістеме ТМККК шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтерге мынадай медициналық көмек нысандары бойынша тарифтерді қалыптастыру тетіктерін айқындайды:
1) амбулаториялық-емханалық көмек:
медициналық-санитариялық алғашқы көмек (бұдан әрі – МСАК);
консультациялық-диагностикалық көмек;
2) стационарлық көмек;
3) стационарды алмастыратын көмек;
4) жедел медициналық көмек;
5) санитариялық авиация.
3. Медицина ұйымдарының шығыстарын өтеу тәртібі "Денсаулық сақтау ұйымдарының шығыстарын бюджет қаражатының есебінен өтеу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 7 желтоқсандағы № 2030 қаулысымен айқындалған.
4. Осы Әдістемеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) амбулаториялық-емханалық көмектің кешенді жан басына шаққандағы тарифі – денсаулық сақтау ұйымдарында медициналық-санитариялық алғашқы көмектің жан басына шаққандағы нормативін және консультациялық-диагностикалық көмек тарифін қамтитын, бір тұрғынға есептелген медициналық қызмет кешенінің бағасы;
2) аумақтық учаскелерді теңестіру коэффициенті – МСАК ұйымдары қызметінің қол жеткізілген нәтижелерін бағалауда пайдаланылатын индикаторлардың санындағы айырмашылықты есепке алатын коэффициент;
3) базалық ставка – медициналық көмектің бір есеп айырысу бірлігі;
4) базалық ставканың құны – медициналық көмектің бір есеп айырысу бірлігінің құны;
5) базалық тариф – консультациялық-диагностикалық көмек түрінде мамандандырылған және (немесе) жоғары мамандандырылған медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымға арналған медициналық қызмет бірлігінің бағасы;
6) емделген жағдай – пациентке стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайларда емдеуге жатқызылғаннан бастап шыққанға дейін көрсетілетін медициналық қызметтер кешені;
7) жан басына шаққандағы норматив – медициналық қызметтің нақты көлемімен қамтамасыз ету үшін бір адамға есептеумен шығындар нормасы;
8) жан басына шаққандағы нормативтің қосымша (ынталандыру) компоненті – медициналық-санитариялық алғашқы көмек ұйымдарының көрсететін медициналық көмек сапасының нәтижелерін есепке алатын, МСАК тарифіне ынталандырушы құрамдас;

1. Основные положения
1. Настоящая Методика формирования тарифов и планирования затрат на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи (далее – Методика), разработана в соответствии со статьей 23 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" и является единой для медицинских организаций Республики Казахстан, оказывающих медицинские услуги в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи (далее – ГОБМП).
2. Настоящая Методика определяет механизм формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках ГОБМП, по следующим формам медицинской помощи:
1) амбулаторно-поликлинической помощи:
первичной медико-санитарной помощи (далее – ПМСП);
консультативно-диагностической помощи;
2) стационарной помощи;
3) стационарозамещающей помощи;
4) скорой медицинской помощи;
5) санитарной авиации.
3. Порядок возмещения затрат медицинских организаций определен постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 декабря 2009 года № 2030 "Правила возмещения затрат организациям здравоохранения за счет бюджетных средств".
4. В настоящей Методике используются следующие понятия:
1) комплексный подушевой тариф амбулаторно-поликлинической помощи – стоимость комплекса медицинских услуг в расчете на одного жителя, включающая подушевой норматив первичной медико-санитарной помощи и тариф консультативно-диагностической помощи в организациях здравоохранения;
2) коэффициент выравнивания территориальных участков – коэффициент, учитывающий различия в количестве используемых индикаторов при оценке достигнутых результатов работы организаций ПМСП;
3) базовая ставка – одна расчетная единица медицинской помощи;
4) стоимость базовой ставки – стоимость одной расчетной единицы медицинской помощи;
5) базовый тариф – стоимость единицы медицинской услуги для медицинской организации, оказывающей специализированную и (или) высокоспециализированную медицинскую помощь в форме консультативно-диагностической помощи;
6) пролеченный случай – комплекс медицинских услуг, оказанных пациенту в стационарных и стационарозамещающих условиях с момента поступления до выписки;
7) подушевой норматив – норма затрат в расчете на одного человека для обеспечения конкретным объемом медицинских услуг;
8) дополнительный (стимулирующий) компонент подушевого норматива - стимулирующая составляющая к тарифу ПМСП, учитывающая результаты качества оказываемой медицинской помощи организации первичной медико-санитарной помощи;

9) жас-жыныстық ерекшеліктерге түзету коэффициенті – түрлі жас-жыныстық ерекшелік санатындағы халықтың тұтынатын медициналық көмек деңгейінде айырмашылықтарды есепке алатын коэффициент;
10) индикатордың салмақтық коэффициенті – (бұдан әрі – СК) – нақты индикатор үшін белгіленген коэффициент;
11) клиникалық-шығынды топтар (бұдан әрі – КШТ) – емдеу шығындары ұқсас клиникалық біртекті аурулардың топтары, оның тізбесін денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекітеді;
12) коммуналдық және басқа шығыстар (бұдан әрі – КБШ) – жылуға, электрэнергиясына, ыстық және салқын суға, кадрлардың біліктілігін арттыруға және қайта даярлауға, банк қызметіне, байланыс қызметіне, кеңсе тауарларын сатып алуға, іссапар шығыстарына, ағымдағы жөндеуге, стационарды орналастыру үшін жайды жалға алуға, шаруашылық тауарларды, жұмсақ мүлікті және басқа тауарлар мен қызметтерді сатып алуға кеткен шығыстар;
13) коммуналдық және басқа шығыстарға арналған өңірлік тарифтер – климаттық жағдайлар, сондай-ақ географиялық орналасқан жері бойынша топтастырылған өңірлердің коммуналдық және басқа шығыстарының орташа құны;
14) медициналық-экономикалық тариф – диагностикалау мен емдеу хаттамаларының негізінде қалыптастыратын бір емделген жағдайдың орташа бағасы;
15) онкологиялық бір науқасқа арналған кешендік тариф – онкологиялық тіркелімде тіркелген онкологиялық бір науқасқа есептелген медициналық қызмет кешенінің бағасы;
16) стационар деңгейінің коэффициенті – медициналық қызмет көрсету үшін жағдайлардың ерекшелігін ескеруге, сондай-ақ нақты стационардың тарихи қалыптасқан үлкен немесе кіші шығыстарын есепке алуға мүмкіндік беретін бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі белгілеген коэффициент;
17) тариф – денсаулық сақтау саласындағы ұйымдарда көрсетілетін медициналық қызмет (көмек) бірлігінің құны;
18) төсек-күн – науқастың медициналық стационар жағдайында өткізген күні;
19) түзету коэффициенті – денсаулық сақтау ұйымының маңызды ерекше өзгешеліктерін көзделген кепілдіктерін ескере отырып, бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі базалық тарифті ұлғайту немесе кеміту мақсатында қолданатын коэффициент;
20) шығынсыйымдылығының коэффициенті – бір медициналық қызметтің (қызметті топтастыру) құнының базалық тарифке (базалық ставканың құны) арасалмағы;
5. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі тарифтерді, базалық ставканың құнын, базалық тарифті, түзету коэффициенттерін бекітеді.
2. Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің
шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметке шығындарды
жоспарлау
6. Медициналық көмектің түрлері бойынша ТМККК шеңберінде медициналық көмек көрсетуге шығындарды жоспарлау бекітілген қолданыстағы шығыс нормативтерінің, сондай-ақ жалпы денсаулық сақтау жүйесінің және медицина ұйымдарының қызметін талдау және бағалау негізінде Бюджеттік бағдарламалар әкімшісі мынадай көрсеткіштер бойынша іске асырады:
нысандар бойынша медициналық көмектің көлемі (үш жылдық мерзім үшін) жалпы өңір бойынша және әрбір жеке медициналық ұйым бойынша;
стационардағы төсек-күндерінің саны, төсекте болудың орташа ұзақтығы, төсектің медициналық ұйым бөлігіндегі жұмысы;
жұмыс істейтін персоналдың саны, еңбекақы төлеу деңгейі;
дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды және шығыс материалдарын сатып алуға арналған шығыстар;
тамақтануға арналған шығыс;
жабдықтармен жарақтандыру және оларды тиімді қолдану, жұмсақ мүлікпен қамтамасыз ету және басқасы;
ғимараттар мен құрылыстардың жағдайы, оларға ағымдағы жөндеу жұмыстарын жүргізу қажеттілігі;
алаңмен қамтамасыз ету, пайдаланылмаған алаңның болуы;
коммуналдық шығыстар: жылу, электроэнергия, ыстық және салқын су;
басқа шығыстар: денсаулық сақтау ұйымдары кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлауға, банк қызметін, байланыс қызметін төлеуге, кеңсе тауарларын сатып алуға, іссапарлық шығыстар, ағымдағы жөндеу жұмыстарын жүргізуге, стационарды орналастыру үшін жайды жалға алуға, шаруашылық тауарларды, жұмсақ мүлікті және басқа тауарлар мен қызметтерді сатып алуға арналған шығыстар.
Талдау негізіне медициналық статистика деректері, ақпараттық жүйелердің деректері, сондай-ақ медициналық ұйымдардың қаржылық есептерінің деректері, статистика және қаржылық органдардан алынатын мәліметтер жатуы тиіс.

9) половозрастной поправочный коэффициент – коэффициент, учитывающий различия в уровне потребления медицинской помощи разными половозрастными категориями населения;
10) весовой коэффициент индикатора – (далее – ВК) – коэффициент, установленный для определенного индикатора;
11) клинико-затратные группы (далее – КЗГ) – клинически однородные группы заболеваний, сходные по затратам на их лечение;
12) коммунальные и прочие расходы (далее – КПР) – расходы на отопление, электроэнергию, горячую и холодную воду, повышение квалификации и переподготовку кадров, банковские услуги, услуги связи, приобретение канцелярских товаров, командировочные расходы, текущий ремонт, аренду помещения для размещения стационара, приобретение хозяйственных товаров, мягкого инвентаря и прочих товаров и услуг;
13) региональные тарифы на коммунальные и прочие расходы – средняя стоимость коммунальных и прочих расходов группы регионов, сгруппированных по климатическим условиям, а также географическим местоположением;
14) медико-экономический тариф – средняя стоимость за один пролеченный случай, формируемая на основе протоколов диагностики и лечения;
15) комплексный тариф на одного онкологического больного – стоимость комплекса медицинских услуг в расчете на одного онкологического больного, зарегистрированного в онкологическом регистре;
16) коэффициент уровня стационара – это коэффициент, устанавливаемый администратором бюджетных программ, позволяющий учесть особенности условий для оказания медицинских услуг, а также исторически сложившиеся большие или меньшие расходы конкретного стационара;
17) тариф – стоимость единицы медицинской услуги (помощи), оказанной в организации здравоохранения;
18) койко-день – день, проведенный больным в условиях стационара;
19) поправочный коэффициент – коэффициент, применяемый администраторами бюджетных программ с целью увеличения или уменьшения базового тарифа с учетом значимых отличительных особенностей организации здравоохранения;
20) коэффициент затратоемкости – соотношение стоимости одной медицинской услуги (группировки услуг) к базовому тарифу (стоимости базовой ставки).
5. Администратор бюджетных программ утверждает тарифы, стоимость базовой ставки, базовый тариф, поправочные коэффициенты.
2. Планирование затрат на медицинские услуги, оказываемые в
рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи
6. Планирование затрат на оказание медицинских услуг в рамках ГОБМП по видам медицинской помощи осуществляется администратором бюджетных программ на основании утвержденных действующих нормативов расходов, а также анализа и оценки деятельности системы здравоохранения в целом и медицинских организаций по следующим показателям:
объем медицинской помощи по видам (за трехлетний период) в целом по региону и по каждой медицинской организации в отдельности;
количество койко-дней в стационаре, средняя продолжительность пребывания на койке, работа койки в разрезе медицинской организации;
численность работающего персонала, уровень оплаты труда;
расходы на приобретение лекарственных средств, изделий медицинского назначения и расходных материалов;
расходы на питание;
оснащенность оборудованием и их эффективное использование, обеспеченность мягким инвентарем и прочее;
состояние зданий и сооружений, необходимость в проведении их текущего ремонта;
обеспеченность площадями, наличие неиспользованной площади;
коммунальные расходы: отопление, электроэнергия, горячая и холодная вода;
прочие расходы: затраты на повышение квалификации и переподготовку кадров организации здравоохранения, оплата банковских услуг, услуг связи, приобретение канцелярских товаров, командировочные расходы, проведение текущего ремонта, аренда помещения для размещения стационара, приобретение хозяйственных товаров, мягкого инвентаря и прочих товаров и услуг.
В основу анализа должны быть положены данные медицинской статистики, данные информационных систем, а также данные финансовых отчетов медицинских организаций, сведения, получаемые из органов статистики и финансовых органов.

3. Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің
шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметке тарифтерді
қалыптастыру
7. Медициналық қызметтерге арналған шығыстар негізгі медициналық шығыстарға және қосымша медициналық шығыстарға бөлінеді.
Негізгі медициналық шығысқа денсаулық сақтау ұйымдары қызметкерлерінің еңбекақылары, ҚР Еңбек кодексіне сәйкес қосымша ақшалай төлемдер; ҚР Салық кодексіне сәйкес әлеуметтік төлемдер, дәрілік заттарды және медициналық мақсаттағы бұйымдар мен шығыс материалдарын сатып алу, пациентке азық-түлік тағамдарын сатып алу шығыстары жатады.
Денсаулық сақтау ұйымдары қызметкерлерінің еңбекақылары "Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 29 желтоқсандағы № 1400 қаулысына сәйкес айқындалады.
Қосымша ақшалай төлемдерге Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес азаматтық қызметшілерге жыл сайынғы еңбек демалысына бір лауазымдық еңбекақы көлемінде сауықтандыруға жәрдемақы төлемі жатады.
Әлеуметтік төлемдердің құрамына Қазақстан Республикасының Салық кодексіне сәйкес Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына төлем төлеу және әлеуметтік салық төлемдері кіреді.
Дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды және шығыс материалдарын сатып алу дәрілік формулярларға сәйкес айқындалады.
Пациенттерге азық-түлік тағамдарын сатып алу "Республиканың мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарын натуралды нормада азық-түлікпен және ең төменгі нормада жұмсақ мүлікпен қамтамасыз ету туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 26 қаңтардағы № 128 қаулысына сәйкес іске асырылады.
Қосымша шығыстарға коммуналдық және басқа шығыстар жатады: жылу, электрэнергия, ыстық және салқын су, денсаулық сақтау ұйымдары кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлау, банк қызметтеріне, байланыс қызметтеріне төлем төлеу, кеңсе тауарларын сатып алу, іссапар шығыстары, ағымдағы жөндеу жұмыстарын жүргізу, стационарды орналастыру үшін жайды жалға алу, шаруашылық тауарларын, жұмсақ мүлікті және басқа тауарлар мен қызметтерді сатып алу.
3.1. Амбулаториялық-емханалық көмек
3.1.1. Медициналық-санитариялық алғашқы көмек
8. МСАК көрсететін және бекітілген халқы бар ұйымдар үшін тариф жан басына шаққандағы екі компоненттік норматив болып табылады.
Жан басына шаққандағы екі компоненттік норматив екі компоненттен тұрады: жан басына шаққандағы және қосымша (ынталандыру) нормативтері.

3. Формирование тарифов на медицинские услуги, оказываемые в
рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи
7. Расходы на медицинские услуги подразделяются на основные медицинские расходы и дополнительные медицинские расходы.
Основные медицинские расходы включают заработную плату работников организации здравоохранения, дополнительные денежные выплаты в соответствии с Трудовым кодексом РК; социальные отчисления в соответствии с Налоговым кодексом РК, приобретение лекарственных средств и изделий медицинского назначения и расходных материалов, приобретение продуктов питания для пациентов.
Заработная плата работников организации здравоохранения определяется в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2007 года № 1400 "О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий".
Дополнительные денежные выплаты включают в себя выплату пособия на оздоровление в размере должностного оклада к ежегодному трудовому отпуску гражданских служащих в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан.
Социальные отчисления включают в себя уплату социального налога и отчисления в Государственный фонд социального страхования в соответствии с Налоговым кодексом Республики Казахстан.
Приобретение лекарственных средств, изделий медицинского назначения и расходных материалов определяется в соответствии с лекарственными формулярами.
Приобретение продуктов питания для пациентов осуществляется в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 января 2002 года № 128 "Об утверждении натуральных норм на питание и минимальных норм оснащения мягким инвентарем государственных организаций здравоохранения республики".
Дополнительные расходы включают коммунальные и прочие расходы: отопление, электроэнергия, горячая и холодная вода, затраты на повышение квалификации и переподготовку кадров организаций здравоохранения, оплата банковских услуг, услуг связи, приобретение канцелярских товаров, командировочные расходы, проведение текущего ремонта, аренда помещения для размещения стационара, приобретение хозяйственных товаров, мягкого инвентаря и прочих товаров и услуг.
3.1. Амбулаторно-поликлиническая помощь
3.1.1. Первичная медико-санитарная помощь
8. Для организаций, оказывающих ПМСП и имеющих прикрепленное население, тарифом является двухкомпонентный подушевой норматив.
Двухкомпонентный подушевой норматив состоит из: подушевого норматива и дополнительного (стимулирующего) компонента (далее – СКПН).

9. МСАК ұйымын қаржыландыру көлемі мынадай формула бойынша айқындалады:
К мұ қарж = (Жнорм х
(Клх(n) х Пкоэф(n)) х k) + ЖБЫК, мұнда:
К мұ қарж – МСАК ұйымын қаржыландыру көлемі;
Жнорм – жан басына шаққандағы норматив;
Кх (n) – n нөмірлі жас-жыныстық тобына жататын тіркелген халықтың саны;
Пкоэф(n) - n нөмірлі жас-жыныстық тобына жататын халықтың МСАК тұтынуының жас-жыныстық ерекшеліктеріне қарай түзету коэффициенті;
Ктүз – түзету коэффициенті;
ЖБНЫК – жан басына шаққандағы нормативтің қосымша (ынталандыру) компоненті.
МСАК ұйымын жан басына шаққандағы норматив бойынша қаржыландыру көлемі көрсетілген қызметтердің көлеміне немесе МСАК ұйымдары қызметінің басқа нәтижелеріне байланысты емес.
10. Жан басына шаққандағы норматив мынадай формула бойынша айқындалады:
Жнорм = Кқарж /
Кх (n) х Пкоэф(n)) х Ктүз, мұнда:
Жнорм – басына шаққандағы норматив;
Кқарж – халықты МСАК қамтамасыз етуге арналған қаржыландыру көлемі;
Клтх (n) – n нөмірлі жас-жыныстық тобына жататын тіркелген халықтың саны;
Кжт (n) - n нөмірлі жас-жыныстық тобына жататын халықтың МСАК тұтынуының жас-жыныстық ерекшеліктеріне қарай түзету коэффициенті;
Ктүз – түзету коэффициенті;
Жан басына шаққандағы норматив есептеу кезінде емдік, диагностикалық және профилактикалық қызметті қамтамасыз етуге МСАК шығыстары есепке алынады, олар:
- тіркелген халықтың санына;
- осы Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес жынысы-жасы бойынша түзету коэффициенттерi құрамына байланысты.
Оған қоса, өзіндік жағдайларына байланысты түзету коэффициенттері енгізілуі мүмкін:
- географиялық;
- экологиялық;
- ұлғайған еңбек ақы және Қазақстан Республикасының заңнамасында қарастырылған басқа кепілдік;
- және т.б.
11. Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган айқындаған жан басына шаққандағы нормативті бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі қызмет көрсету жерінің географиялық ұзақтығын, халықтың тығыз орналасуының төмендігін есепке ала отырып, ұлғайта немесе азайта алады.
12. Жан басына шаққандағы нормативтің қосымша (ынталандыру) компоненті:
1) қол жеткізген түпкілікті нәтижелер үшін МСАК қызметкерлерін материалдық тұрғыдан қөтермелеуге;
2) қызметі МСАК ұйымдары жұмысының ақырғы нәтижелеріне жетуге әсер тигізетін МСАК қызметкерлерінің, оның ішінде бейінді мамандардың, іссапар шығыстарын қоса, біліктілігін арттыруға және оқытуға бағытталған.
13. МСАҚ ұйымдары үшін ЖБНЫК сомасының есебі осы Әдістемеге 2-қосымшаға сәйкес медициналық-санитариялық алғашқы көмек ұйымдары жұмыстарының қол жеткізілген нәтижелерін бағалау индикаторлары негізінде жүзеге асырылады.
Медициналық-санитариялық алғашқы көмек ұйымдары жұмыстарының қол жеткізілген нәтижелерін бағалау индикаторларын есептеу кезінде есепке алынатын АХЖ-10 кодтарының тізімі осы Әдістемеге 3-қосымшада көрсетілген.

9. Объем финансирования организации ПМСП определяется по следующей формуле:
Офин мо = (Пнорм х
нас (n) х Пкоэф(n)) х Кпопр) + СКПН, где:
Офин мо – объем финансирования организации ПМСП;
Пнорм – подушевой норматив;
Кнас(n) – количество прикрепленного населения входящего в половозрастную группу номер n;
Пкоэф (n) – половозрастной поправочный коэффициент потребления ПМСП населением половозрастной группы номер n;
Кпопр – поправочный коэффициент;
СКПН – дополнительный (стимулирующий) компонент подушевого норматива.
Объем финансирования организаций ПМСП по подушевому нормативу не зависит от объема оказанных услуг или других результатов работы организации ПМСП.
10. Подушевой норматив определяется по следующей формуле:
П норм = Офин пмсп /
нас(n) Пкоэф(n)х Кпопр), где:
Пнорм – подушевой норматив;
Офин пмсп – объем финансирования на обеспечение населения ПМСП;
Кнас(n) – количество прикрепленного населения, входящего в половозрастную группу номер n;
Пкоэф(n) – половозрастной поправочный коэффициент потребления ПМСП населением половозрастной группы номер n;
Кпопр – поправочный коэффициент.
При расчете подушевого норматива учитываются затраты ПМСП на обеспечение лечебной, диагностической и профилактической деятельности, которые зависят от:
- количества прикрепленного населения,
- половозрастные поправочные коэффициенты согласно приложению 1 к настоящей Методике.
11. Подушевой норматив может увеличиваться или уменьшаться администратором бюджетных программ с учетом географической протяженности участка обслуживания, низкой плотности населения.
12. Дополнительный (стимулирующий) компонент подушевого норматива направлен на:
1) материальное поощрение работников ПМСП за достигнутые конечные результаты;
2) повышение квалификации и обучение работников организации ПМСП, в том числе профильных специалистов, деятельность которых влияет на достижение конечных результатов работы организаций ПМСП, включая командировочные расходы.
13. Расчет суммы СКПН для организации ПМСП осуществляется на основе индикаторов оценки достигнутых результатов работы организаций первичной медико-санитарной помощи согласно приложению 2 к настоящей Методике.
Перечни кодов Международной классификации болезней, учитываемые при расчете индикаторов оценки достигнутых результатов работы организации первичной медико-санитарной помощи, указаны в приложении 3 к настоящей Методике.

14. МСАК ұйымдарының жұмысында қол жеткізген нәтижелерді бағалаудың индикаторлары "Ұлттық туберкулез науқастарының тіркелімі", Онкологиялық науқастардың тіркелімі және (немесе) "Онкологиялық науқастардың электрондық тіркелімі" дерекқорларының, "Стационар" және (немесе) Стационарлық науқастардың электрондық тіркелімі (бұдан әрі – Стационарлық науқастардың тіркелімі) автоматтандырылған ақпараттық жүйенің (бұдан әрі – ААЖ), "Ана мен бала" ААЖ, "Тіркелген халық тіркелімі" (бұдан әрі – дерекқор) бағдарламалық кешеннің негізінде, сондай-ақ медициналық қызметті көрсету саласындағы мемлекеттік бақылаудың нәтижелері бойынша қалыптастырылады.
15. ЖБНЫК сомасының есебі осы кезең-кезеңімен мынадай формулалар бойынша жүзеге асырылады:
1-қадам: әрбір МСАК ұйымының индикаторлар мағыналарының интегралды көрсеткішін балдарда айқындау:
1. Нақты индикатор бойынша МСАК ұйымының қызметіндегі өткен және ағымдағы есеп беру кезеңдеріндегі мағына айқындалады.
2. Ағымдағы кезеңде жетуге тиісті мақсат айқындалады:
М = Кө – Кө х N, мұнда:
М – ағымдағы кезеңде жетуге тиісті мақсат (М);
N – осы Әдістемеге 2-қосымшаға сәйкес индикатордың шектеулі мағынасының нормасы;
Егер N өткен тоқсанмен салыстырғанда индикатордың мағынасының төмендетуін белгіленсе, онда N жағымды мағынасында колданылады (Nтөмен);
индикатордың мағынасының көбеюі белгіленсе, онда N теріс мағынасында колданылады (Nкөб);
Кө – өткен кезеңдегі индикатор;
Егер мақсат белгілі мағынаға жетуі қажет болса М = N.
3. Индикатордың мақсаттан ауытқуы (МА) айқындалады:
МА = М - Иа, мұнда:
МА – индикатордың мақсаттан ауытқуы;
М – ағымдағы кезеңде жетуге тиісті мақсат (М);
Иа – ағымдағы кезеңдегі индикатор;
Егер:
көрсеткіш мақсатқа жетсе МА 0-ді көрсетеді;
мақсатқа қол жеткізілмесе МА теріс мағынаны көрсетеді;
мақсат шамадан тыс орындалса МА оң мағынаны көрсетеді.
4. МА мағынасының негізінде мақсатқа жетуге қатысты индикатордың келтірілген көрсеткіші есептеледі. "Минусқа" ең жоғары ауытқу 0 бал ретінде бағаланады, мақсатқа жету – 1 бал, "плюске" ең жоғары ауытқу – 2 бал. Сонымен қатар, осы Әдістемеге 2-қосымшаға белгіленген шектеулі мағына 0-ге тең болса, ағымдағы кезең ішіндегі индикатордың нөлдік мағынасы индикатордың интегралды көрсеткішінің ең жоғары мағынасымен бағаланады. 0-ден бастап 2-ге дейінгі аралықта болған мақсаттан ауытқу мынадай формула бойынша бағаланады:
ИКК = 1 - (МА / МАмин), егер "минусқа" ауытқу бағаланса;
ИКК = 1 + (МА / МАмакс), егер "плюске" ауытқу бағаланса, мұнда:
ИКК – индикатордың келтірілген көрсеткіші;
МА – индикатордың мақсаттан ауытқуы;
МАмин – барлық МСАК ұйымдарының арасында "минусқа" ең жоғары ауытқу;
МАмакс – барлық МСАК ұйымдарының арасында "плюске" ең жоғары ауытқу.
Ерекшелік болып "Медициналық-санитариялық алғашқы көмек деңгейінде алдын алуға болатын ана өлімі" 1-индикаторы бойынша ИКК табылады.
МСАК ұйымының қызмет көрсету аумағында ана өлімінің бір немесе одан да көп жағдайлары тіркелсе, ИКК мәні 0 ретінде белгіленеді.
Тіркелген халық арасында ана өлімін тіркеу жағдайлары болмаса, ИКК өзінің ең жоғары мәнінде белгіленеді – 2.

14. Индикаторы оценки достигнутых результатов работы организации ПМСП формируются на основе баз данных "Национальный регистр больных туберкулезом", Регистр онкологических больных и (или) "Электронный регистр онкологических больных", программного комплекса автоматизированной информационной системы (далее – АИС) стационарных больных "Стационар" и (или) "Электронного регистра стационарных больных" (далее – Регистр стационарных больных), АИС "Материнства и детства", "Регистр прикрепленного населения" (далее – база данных), а также результатов государственного контроля в сфере оказания медицинских услуг.
15. Расчет суммы СКПН осуществляется последовательно по следующим формулам:
шаг 1: определение интегрального показателя значений индикаторов каждой организации ПМСП в баллах:
1. По конкретному индикатору определяется значение за предыдущий и текущий отчетные периоды в деятельности организации ПМСП.
2. Определяется цель, которая должна быть достигнута в текущем периоде:
Ц = Ип – Ип х N, где:
Ц – цель, которая должна быть достигнута в текущем периоде;
N – норма порогового значения индикатора согласно приложению 2 к настоящей Методике;
В случае если N устанавливает по сравнению с предыдущим кварталом:
снижение значения индикатора, тогда N применяется в положительном значении (Nсниж);
увеличение значения индикатора, тогда N применяется в отрицательном значении (Nповыш);
Ип – индикатор за предыдущий период.
В случае если цель должна достигнуть определенного значения Ц = N.
3. Отклонение индикатора от цели (ОЦ):
1) ОЦ при Nсниж определяется по формуле:
ОЦ = Ц - Ит;
2) ОЦ при N повыш определяется по формуле:
ОЦ = Ит – Ц, где:
ОЦ – отклонение индикатора от цели;
Ц – цель, которая должна была быть достигнута в текущем периоде;
Ит – индикатор за текущий период.
В случае если:
цель достигнута ОЦ показывает "0";
цель не достигнута ОЦ показывает отрицательное значение;
цель перевыполнена ОЦ показывает положительное значение.
4. Вычисляется приведенный показатель индикатора по отношению к достижению цели на основании значения ОЦ. Максимальное отклонение "в минус" оценивается как 0 баллов, попадание в цель - 1 балл, максимальное отклонение "в плюс" - 2 балла. Также максимальным значением приведенного показателя индикатора оценивается и нулевое значение индикатора за текущий период, если норма порогового значения, установленная в приложении 2 к настоящей Методике, равно 0. Отклонения от цели, находящиеся в интервале от 0 до 2, оцениваются по формуле:
ППИ = 1 - (ОЦ / ОЦмин), если оценивается отклонение "в минус";
ППИ = 1 + (ОЦ / ОЦмакс), если оценивается отклонение "в плюс", где:
ППИ - приведенный показатель индикатора;
ОЦ – отклонение индикатора от цели;
ОЦмин – максимальное отклонение "в минус" среди всех организаций ПМСП;
ОЦмакс – максимальное отклонение "в плюс" среди всех организаций ПМСП.
Исключением является ППИ по индикатору 1 "Материнская смертность, предотвратимая на уровне первичной медико-санитарной помощи".
В случае регистрации на территории обслуживания организации ПМСП одного случая материнской смертности и более, значение ППИ устанавливается как 0.
В случае отсутствия регистрации материнской смертности среди прикрепленного населения, ППИ устанавливается в своем максимальном значении - 2.

5. Осы Әдістемеге 2-қосымшада көрсетілген индикаторлар үшін сипатталған 1-қадамның 1-4-тармақтары қайталанады.
6. Әрбір МСАК ұйымы үшін №1 индикаторлық жүйе бойынша интегралдық көрсеткіш есептеледі, оған Әдістеменің 2-қосымшасындағы индикаторлардың ИКК көлемі кіреді:
ИКиж1 = (ИКК х ҮК), мұнда:
ИКиж1 – №1 индикаторлық жүйе бойынша интегралдық көрсеткіш;
ҮК – осы Әдістемеге 2-қосымшада белгіленген индикатордың үлестік коэффициенті;
ИКК – индикатордың келтірілген көрсеткіші.
7. № 2 индикаторлық жүйе бойынша интегралды көрсеткіш (ИКиж2) есептелмейді, өйткені бұл индикаторлық жүйеде 1-индикатор бойынша ИКК ғана пайдаланылады (ИКК1).
2-қадам: жан басына шаққандағы нормативтің ынталандыру компонентінің сомасын есептеу:
1. ЖБНЫК сомасын есептеу төрт кезеңде жүзеге асырылады, бірінші кезеңде МСАК ұйымының деңгейіне дейін №1 индикаторлық жүйе бойынша, екінші кезеңде - № 2 индикаторлық жүйе бойынша МСАК ұйымының деңгейіне дейін, үшінші кезеңде – МСАК ұйымының аумақтық учаскелерінің деңгейіне дейін, төртінші деңгейде – МСАК ұйымының әрбір қызметкеріне дейін.
2. МСАК ұйымының деңгейіне дейін ЖБНЫК сомасын есептеудің бірінші кезеңі келесі түрде № 1 индикаторлық жүйе бойынша жүзеге асырылады:
1) МСАК ұйымы үшін ЖБНЫК қаржыландыру көлемі мынадай формула бойынша айқындалады:
Кқарж иж1жбнык = С1мұ х ММН1, мұнда:
Кқарж иж1 жбнык – МСАК ұйымы бойынша № 1 индикаторлық жүйесі бойынша ЖБНЫК қаржыландырудың көлемі;
С1мұ – МСАК ұйымы бойынша №1 индикаторлық жүйенің балдарының сомасы мынадай формула бойынша есептеледі:
С1мұ =
ИКиж1 х Ку х Кх+ С1мұ к/с + С1мұ әлеу/п, мұнда:
С1мұ – МСАК ұйымы бойынша №1 индикаторлық жүйе балдарының сомасы;
ИКиж1 - №1 индикаторлық жұйе бойынша интегралды көрсеткіш;
Кх – МСАК ұйымы үшін халық коэффициенті мынадай формула бойынша айқындалады:
Кх = Хмұ / Хмин / 100, мұнда:
Хмұ – осы нақты МСАК ұйымда тіркелген халықтың саны;
Хмин – ҚР барлық МСАК ұйымдарының арасында тіркелген халықтың ең төмен саны;
Ку – аумақтық учаскелерді түзету коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Ку = (Утер х Ктер / Умұ + Упед х Кпед / Умұ + Ужпд х Кжпд / Умұ), мұнда:
Утер – терапиялық бейіндегі учаскелердің саны;
Упед – педиатриялық бейіндегі учаскелердің саны;
Ужпд – ЖПД учаскелерінің саны;
Умұ – осы нақты МСАК ұйым учаскелерінің жалпы саны;
Ктер, Кпед және Кжпд - әрбір бейіннің учаскесінде ең жоғары жиналуы мүмкін балдардың негізінде есептелген учаскелер бейіндерінің нормативтік коэффициенттері мынадай формула бойынша айқындалады:
-терапиялық және педиатриялық бейіндегі учаскелер үшін:
К уч.бейіндер уч.макс уч.бейіндер, мұнда:
К уч.бейіндер – учаскелердің бір бейінінің коэффициенті (Ктер, Кпед);
С уч.макс – учаскелердің бір бейінінің коэффициенті Ктер және Кпед осы Әдістемеге 4-қосымшасына сәйкес мамандықтар бейіні кесіндісіндегі максималды мүмкін балдар кестесінде көрсетілген индикаторлардың үлестік коэффициентін есепке ала отырып, Ктер және Кпед бейіндегі учаскелер балдардың сомасы бойынша балдардың ең жоғары мүмкін сомасы;
Суч.бейіндер - осы Әдістемеге 4-қосымшасына сәйкес мамандықтар бейіні кесіндісіндегі максималды мүмкін баллдар кестесінде көрсетілген барлық индикаторлары бойынша үлестік коэффициентін есепке алып отырып учаскелердің бір бейінінің коэффициенті Ктер және Кпед барлық индикаторлардың баллдардың сомасы;
- ЖПД учаскелер үшін:
Кждпуч.жпдуч.макс, мұнда:
Кжпд – ЖПД учаскелердің коэффициенті;
Үуч. жпд – осы Әдістемеге 4-қосымшасына сәйкес мамандықтар бейіні кесіндісіндегі максималды мүмкін балдар кестесінде көрсетілген барлық индикаторлары бойынша үлестік коэффициентін есепке алып отырып ЖПД учаскелердің барлық индикаторларының балдардың сомасы;
Суч.макс – Ктер және Кпед учаскелердің осы Әдістемеге 4-қосымшаға сәйкес мамандықтар бейіні кесіндісіндегі максималды мүмкін балдар кестесінде көрсетілген барлық индикаторлардың үлестік коэффициентін есепке ала отырып, Ктер және Кпед бейіндегі учаскелер балдардың сомасы бойынша балдардың ең жоғары мүмкін сомасы;

5. Повторяются описанные пункты 1-4 шага 1 для индикаторов, указанных в приложении 2 к настоящей Методике.
6. Вычисляется интегральный показатель по индикаторной системе № 1 для каждой организации ПМСП, которая включает величины ППИ индикаторов согласно приложению 2 к настоящей Методике:
ИПис1 =
(ППИ х ВК), где:
ИПис1 – интегральный показатель по индикаторной системе № 1;
ВК – весовой коэффициент индикатора, установленного в приложении 2 к настоящей Методике;
ППИ – приведенный показатель индикатора.
7. Интегральный показатель по индикаторной системе № 2 (ИПис2) не рассчитывается, так как в этой индикаторной системе используется только величина ППИ по индикатору 1 "Материнская смертность, предотвратимая на уровне первичной медико-санитарной помощи" (ППИ1) приложения 2 к настоящей Методике.
шаг 2: расчет суммы стимулирующего компонента
подушевого норматива:
1. Расчет суммы СКПН осуществляется в четыре этапа: на первом этапе - до уровня организации ПМСП по индикаторной системе № 1, на втором этапе - до уровня организации ПМСП по индикаторной системе № 2, на третьем этапе - до уровня территориальных участков организации ПМСП, на четвертом этапе – до уровня работника организации ПМСП.
2. Первый этап расчета суммы СКПН до уровня организации ПМСП осуществляется по индикаторной системе № 1 следующим образом:
1) определяется объем финансирования СКПН для организации ПМСП по следующей формуле:
О фин ис1скпн = С1 мо х НСВ 1, где:
О фин ис1скпн – объем финансирования СКПН для организации ПМСП по индикаторной системе № 1;
С1 мо – сумма баллов индикаторной системы № 1 по организации ПМСП рассчитывается по формуле:
С1 мо =
ИП ис1 х Кн х Ку + С МО дн/сМО соц/п, где:
С1 мо – сумма баллов индикаторной системы № 1 по организации ПМСП;
ИП ис1 – интегральный показатель по индикаторной системе № 1;
Кн – коэффициент населения для организации ПМСП определяется по формуле:
Кн = Н мо / Н мин / 100, где:
Н мо – количество прикрепленного населения к данной конкретной организации ПМСП;
Н мин – минимальное количество прикрепленного населения среди всех организаций ПМСП Республики Казахстан;
Ку – коэффициент выравнивания территориальных участков, который определяется по формуле:
Ку = (Утер х Ктермо + Упед х Кпедмо + Увоп х Квопмо), где:
Утер – количество участков терапевтического профиля;
Упед – количество участков педиатрического профиля;
Увоп – количество участков ВОП;
Умо – общее количество участков данной конкретной организации ПМСП;
Ктер, Кпед и Квоп – нормативные коэффициенты профиля участков, рассчитанные на основе максимально возможно набираемых баллов на участке каждого профиля, определяются по формуле:
- для участков терапевтического и педиатрического профиля:
К уч. профиля = С уч. максуч. профиля, где:
К уч. профиля – коэффициент одного из профилей участков (Ктер, Кпед);
С уч. макс – максимальная сумма баллов профилей участков Ктер и Кпед с учетом весового коэффициента индикаторов, указанного в таблице максимально возможных баллов в разрезе профилей специальностей согласно приложению 4 к настоящей Методике;
С уч. профиля – сумма баллов одного из профилей участков (Ктер, Кпед) с учетом весового коэффициента по всем индикаторам, указанным в таблице максимально возможных баллов в разрезе профилей специальностей согласно приложению 4 к настоящей Методике;
- для участков ВОП:
Квоп = С уч. вопуч. макс, где:
Квоп – коэффициент участка ВОП;
Суч. воп – сумма баллов по участку ВОП с учетом весового коэффициента по всем индикаторам, указанного в таблице максимально возможных баллов в разрезе профилей специальностей согласно приложению 4 к настоящей Методике;
Суч. макс – максимальная сумма баллов профилей участков Ктер и Кпед с учетом весового коэффициента индикаторов, указанного в таблице максимально возможных баллов в разрезе профилей специальностей согласно приложению 4 к настоящей Методике;

СМҰ күн/с – осы Әдістемеге 2-қосымшада медициналық-санитариялық алғашқы көмек ұйымдары жұмыстарының қол жеткізілген нәтижелерін бағалау индикаторларында көрсетілген 8-индикаторы бойынша үшін МСАК ұйымдары бойынша амбулаториялық-емханалық көмек ұйымдарындағы күндізгі стационарда, үй жағдайындағы стационарда медициналық көмек көрсететін және (немесе) денсаулық сақтау ұйымдарының күндізгі стационарында емдеуге жатқызуға бағыттаған (жалпы практика дәрігерлерін, учаскелік терапевтер мен педиатрларды, бейінді мамандарды) дәрігерлерді ынталандыру балдар сомасы, мынадай формула бойынша есептелген:
СМҰ күн/с = ИКМҰ күн/с х Кх, мұнда
ИКМҰ күн/с – осы Әдістемеге 2-қосымшаға сәйкес 8-индикатор бойынша №1 индикаторлық жүйе бойынша есептелген МСАК ұйымының интегралды көрсеткіші;
Кх – осы Әдістеменің 2-қадамының 2-тармағына сәйкес есептелген МСАК ұйымы үшін халық коэффициенті;
СМҰ әлеу/п – осы Әдістемеге 2-қосымшаға сәйкес 9-индикаторы бойынша МСАК ұйымы бойынша әлеуметтік қызметкерлер мен психологтар үшін балдар сомасы, есебі формула бойынша есептелінеді:
СМҰ әлеу/п = ИКМҰ әлеу/п х Кәлеу/п х Кх, мұнда
ИКМҰ әлеу/п – осы Әдістемеге 2-қосымшаға сәйкес 9 индикатор бойынша № 1 индикаторлық жүйе бойынша есептелген МСАК ұйымының интегралды көрсеткіш;
Кх – осы Әдістеменің 15-тармақтың 2-қадамының 2-тармағының 2) тармақшасына сәйкес есептелген МСАК ұйымы үшін халық коэффициенті;
Кәлеу/п – МСАК ұйымының әлеуметтік қызметкерлері мен психологтары персоналының коэффициенті мына формула бойынша есептеледі:
Кәлеу/п = Сәлеу/п мұәлеу/п ең төмен/10, мұнда:
Сәлеу/п мұ – МСАК ұйымының әлеуметтік қызметкерлері мен психологтарының саны;
Сәлеу/п ең төмен – ҚР бойынша МСАК барлық ұйымдардың арасындағы әлеуметтік қызметкерлер мен психологтардың ең төменгі жиынтық саны.
Егер МСАК ұйымында әлеуметтік қызметкерлер жоқ болса, онда Сәлеу/п 0-ге тең, тиісінше әлеуметтік қызметкерлері мен психологтарды ынталандыру үшін ЖБНЫК-не арналған қаржы қаражаттарының көлемі 0-ге тең;
ССН1 - №1 индикаторлық жүйенің сыйақы ставкасының нормасы мынадай формула бойынша есептеледі:
ССН1= Кқаржы жбнык /
С1мұ, мұнда:
Кқаржы ЖБНЫК – уәкілетті органымен айқындалған есеп беру кезеңінде Қазақстан Республикасының барлық МСАК ұйымдары үшін ЖБНЫК қаржыландырудың көлемі;
С1мұ - Қазақстан Республикасының барлық МСАК ұйымдары бойынша №1 индикаторлық жүйенің балдарының сомасы;
2) бұл өңірде ана өлімінің бір немесе одан да көп жағдайлары тіркелген жағдайда, бұл өңірдің барлық МСАК ұйымдарына "Медициналық-санитариялық алғашқы көмек деңгейінде алдын алуға болатын ана өлімі" индикатор бойынша 0-ге тең бал қойылады. Осылайша, ана өлімін болдырған өңірдің әрбір МСАК ұйымы үшін ИКК1 және ИКиж1 көлемі төмендейді.
1-индикатор "Медициналық-санитариялық алғашқы көмек деңгейінде алдын алуға болатын ана өлімі" бойынша ана өлімін болдырған өңірдің МСАК ұйымдары үшін ЖБНЫК сомасын есептеу мынадай формула бойынша айқындалады:
Кқарж1=(Смұ"-" х ССН1), мұнда:
Кқарж1 - 1-индикатор "Медициналық-санитариялық алғашқы көмек деңгейінде алдын алуға болатын ана өлімі" бойынша ана өлімін болдырған өңірдің МСАК ұйымдары үшін ЖБНЫК сомасы;
ССН1 – №1 индикаторлық жүйенің сыйақы ставкасының нормасы;
Смұ"-" - ана өлімін болдырған өңірдің 1-индикатор "Медициналық-санитариялық алғашқы көмек деңгейінде алдын алуға болатын ана өлімі" бойынша МСАК ұйымынан шығарылатын балдардың сомасы, келесі формула бойынша есептелген:
Смұ"-" = ИКК1 х Кх х Ку, мұнда:

СМО дн/с - сумма баллов по организации ПМСП для стимулирования врачей (врачи общей практики, участковые терапевты и педиатры и профильные специалисты), оказывающих медицинскую помощь в дневном стационаре в организациях амбулаторно-поликлинической помощи, стационаре на дому и (или) направивших на госпитализацию в дневной стационар организации здравоохранения по индикатору 8, указанному в индикаторах оценки достигнутых результатов работы организаций первичной медико-санитарной помощи согласно приложению 2 к настоящей Методике, которая рассчитывается по формуле:
С МО дн/с = ИП МО дн/с х Кн, где:
ИП МО дн/с – интегральный показатель организации ПМСП, рассчитанный по индикаторной системе № 1 по индикатору 8 согласно приложению 2 к настоящей Методике;
Кн – коэффициент населения для организации ПМСП, рассчитанный согласно пункту 2 шага 2 настоящей Методики;
С МО соц/п - сумма баллов по организации ПМСП для социальных работников и психологов по индикатору 9 согласно приложению 2 к настоящей Методике, которая рассчитывается по формуле:
С МО соц/п = ИП МО соц/п х К соц/п х Кн, где:
ИП МО соц/п – интегральный показатель организации ПМСП, рассчитанный по индикаторной системе № 1, по индикатору 9 приложения 2 к настоящей Методике;
Кн – коэффициент населения для организации ПМСП, рассчитанный согласно подпункту 2) пункта 2 шага 2 пункта 15 настоящей Методики;
К соц/п – коэффициент персонала социальных работников и психологов организации ПМСП определяется по формуле:
К соц/п = К соц/п мо / К соц/п мин / 10, где:
К соц/п мо – количество социальных работников и психологов в организации ПМСП;
К соц/п мин – минимальное суммарное количество социальных работников и психологов среди всех организаций ПМСП по РК.
Если в организации ПМСП отсутствуют социальные работники, то Ксоц/п равен 0 и, соответственно, объем средств, предназначенный на СКПН для стимулирования социальных работников и психологов организации ПМСП, будет равен 0;
НСВ1 – норма ставки вознаграждения индикаторной системы № 1 рассчитывается по формуле:
НСВ1= О фин скпн /
С1 мо, где:
О фин скпн – объем финансирования СКПН для всех организаций ПМСП Республики Казахстан в отчетном периоде, определенный уполномоченным органом;
С1мо - сумма баллов индикаторной системы № 1 по всем организациям ПМСП Республики Казахстан;
2) в случае регистрации в регионе одного и более случаев материнской смертности всем организациям ПМСП данного региона по индикатору "Материнская смертность, предотвратимая на уровне ПМСП" выставляется балл равный 0. В результате уменьшаются величины ППИ 1 и ИП ис1 для каждой организации ПМСП в регионе, допустившем материнскую смерть.
Расчет суммы СКПН по индикатору 1 "Материнская смертность, предотвратимая на уровне ПМСП" для организации ПМСП в регионе, допустившем материнскую смерть, осуществляется по формуле:
О фин1=
мо "-" х НСВ1), где:
О фин1 – сумма СКПН по индикатору 1 "Материнская смертность, предотвратимая на уровне ПМСП" для организации ПМСП в регионе, допустившем материнскую смерть;
НСВ1 – норма ставки вознаграждения индикаторной системы № 1;
С мо "-" – сумма баллов по индикатору 1 "Материнская смертность, предотвратимая на уровне ПМСП", подлежащая снятию с организации ПМСП в регионе, допустившем материнскую смерть, которая рассчитывается по формуле:
С мо "-" = ППИ1 х Кн х Ку, где:

ИКК1 – осы Әдістеменің 1-қадамының 4-тармағына сәйкес есептелген, "Медициналық-санитариялық алғашқы көмек деңгейінде алдын алуға болатын ана өлімі" 1-индикатордың келтірілген көрсеткіші;
Кх – осы Әдістеменің 15-тармағын 2-қадамының 2-тармағының 2) тармақшасына сәйкес есептелген МСАК ұйымы үшін халық коэффициенті;
Ку – осы Әдістеменің 15-тармағын 2-қадамының 2-тармағының 2) тармақшасына сәйкес аумақтық учаскелерді түзету коэффициенті.
Есеп беру кезеңінде ана өлімі жағдайы тіркелген өңірдің 1-индикатор "Медициналық-санитариялық алғашқы көмек деңгейінде алдын алуға болатын ана өлімі" бойынша МСАК ұйымынан қаржыландырудан алынған ЖБНЫК сомасы ана өлімін болдырмаған өңірлердің МСАК ұйымдарына бағытталады және осы МСАК ұйымдарының еңбекпен тапқан балдарының сомасы пропорционалды түрде № 2 индикаторлық жүйе бойынша бөлінеді.
2. МСАК ұйымының деңгейіне дейін ЖБНЫК сомасын есептеудің екінші кезеңі № 2 индикаторлық жүйе бойынша келесі түрде жүзеге асырылады:
1) есеп беру кезеңінде ана өлімін болдырмаған өңірлердің МСАК ұйымдары бойынша ЖБНЫК сомасы мынадай формула бойынша айқындалады:
Кқарж2мұ = С2мұ х ССН2, мұнда:
Кқарж2мұ – "Медициналық-санитариялық алғашқы көмек деңгейінде алдын алуға болатын ана өлімі" 1-индикаторы бойынша ана өлімін болдырмаған өңірлердің МСАК ұйымдары бойынша ЖБНЫК сомасы;
ССН2 – сыйақы ставкасының нормасы немесе № 2 индикаторлық жүйенің 1 балының құны;
С2мұ – "Медициналық-санитариялық алғашқы көмек деңгейінде алдын алуға болатын ана өлімі" 1-индикаторы бойынша медициналық ұйым бойынша № 2 индикаторлық жүйе балдарының сомасы келесі формула бойынша есептеледі:
С2мұ = ИИК1 х ҮК1 х Ку х Кх, мұнда:
ИИК1 – есептелген және осы Әдістеменің 15-тармағын 2-қадамының 2-тармағының 2) тармақшасына сәйкес түзетілген және "Медициналық-санитариялық алғашқы көмек деңгейінде алдын алуға болатын ана өлімі" 1-индикатордың келтірілген көрсеткіші;
ҮК1 – осы Әдістемеге 2-қосымшаға сәйкес "Медициналық-санитариялық алғашқы көмек деңгейінде алдын алуға болатын ана өлімі" 1-индикаторының үлестік коэффициенті;
2) № 2 индикаторлық жүйенің сыйақы ставкасының нормасы келесі формула бойынша айқындалады:
ССН2 = Кқарж1 /
С2мұ, мұнда:
Кқарж1 – осы Әдістеменің 15-тармағының 2-қадамының 2-тармағының 2) тармақшасына сәйкес есептелген ана өлімін болдырған өңірдің МСАК ұйымы үшін "Медициналық-санитариялық алғашқы көмек деңгейінде алдын алуға болатын ана өлімі" 1-индикаторы бойынша ЖБНЫК сомасы;
С2мұ – "Медициналық-санитариялық алғашқы көмек деңгейінде алдын алуға болатын ана өлімі" 1-индикаторы бойынша МСАК ұйымдары бойынша № 2 индикаторлық жүйенің балдарының сомасы.

ППИ 1 – приведенный показатель по индикатору 1 "Материнская смертность, предотвратимая на уровне ПМСП", рассчитанный в соответствии с пунктом 4 шага 1 настоящей Методики;
Кн – коэффициент населения по организации ПМСП, рассчитанный согласно подпункту 2) пункта 2 шага 2 пункта 15 настоящей Методики;
Ку – коэффициент выравнивания территориальных участков по организации ПМСП, рассчитанный согласно подпункту 1) пункта 2 шага 2 пункта 15 настоящей Методики.
Сумма СКПН по индикатору 1 "Материнская смертность, предотвратимая на уровне ПМСП", снятая с организации ПМСП региона, в котором зарегистрирован случай материнской смертности в отчетном периоде, направляется в организации ПМСП регионов, не допустивших материнскую смерть, и распределяется пропорционально сумме заработанных баллов данными организациями ПМСП по индикаторной системе № 2.
2. Второй этап расчета суммы СКПН до уровня организации ПМСП осуществляется по индикаторной системе № 2 следующим образом:
1) определяется сумма СКПН по организации ПМСП региона, не допустившего материнскую смертность в отчетном периоде, по следующей формуле:
О фин2мо = С2мо х НСВ2, где:
О фин2мо – сумма СКПН по индикатору 1 "Материнская смертность, предотвратимая на уровне ПМСП" для организации ПМСП в регионе, не допустившем материнскую смерть;
НСВ2 - норма ставки вознаграждения или стоимость 1 балла индикаторной системы № 2;
С2мо – сумма баллов индикаторной системы № 2 по организации ПМСП по индикатору 1 "Материнская смертность, предотвратимая на уровне ПМСП", рассчитанная как:
С2 мо= ППИ1 х ВК1 х Ку х Кн, где:
ППИ1 - приведенный показатель индикатора 1 "Материнская смертность, предотвратимая на уровне ПМСП", рассчитанный в соответствии с пунктом 4 шага 1 настоящей Методики и откорректированный в соответствии с подпунктом 2) пункта 2 шага 2 пункта 15 настоящей Методики;
ВК1 – весовой коэффициент индикатора 1 "Материнская смертность, предотвратимая на уровне ПМСП", согласно приложению 2 к настоящей Методике;
2) норма ставки вознаграждения индикаторной системы № 2 определяется по следующей формуле:
НСВ2 = Офин 1 /
С2мо, где:
Офин1 – сумма СКПН по индикатору 1 "Материнская смертность, предотвратимая на уровне ПМСП" для организации ПМСП региона, допустившего материнскую смерть рассчитанный согласно подпункта 2) пункта 2 шага 2 пункта 15 настоящей Методики;
С2мо – сумма баллов индикаторной системы № 2 по организации ПМСП по индикатору 1 "Материнская смертность, предотвратимая на уровне ПМСП".

3. ЖБНЫК сомасын есептеудің үшінші кезеңі МСАК ұйымдарының аумақтық учаскелерінің деңгейіне дейін келесі түрде жүзеге асырылады:
1) МСАК ұйымының учаскесі бойынша ынталандыру үстеме ақысының сомасы мынадай формула бойынша айқындалады:
Кқарж/у = Су х ССНуқ, мұнда:
Кқарж/у – учаскеге ЖБНЫК бөлінген қаржыландырудың көлемі;
Су – учаске бойынша балдардың сомасы;
ССНуқ – осы МСАК ұйымы бойынша учаскелік қызметтің сыйақы ставкасының нормасы;
2) учаске бойынша балдардың сомасы мынадай формула бойынша есептеледі:
Су = ИКиж1у х Кп х Ку х Кху, мұнда:
Су – учаске бойынша балдардың сомасы;
ИКиж1у – бұл учаске бойынша №1 индикаторлық жүйенің интегралды көрсеткіші;
Кп – келесі әдістеме бойынша анықталатын персоналдың коэффициенті:
құрамында 1-ден астам мейіргер бар жалпы практика үчаскелері үшін, терапевтік және педиатриялық бейіндегі, үшін 1,28 коэффициенті пайдаланылады, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
(1дәрігер + 2омқ х 0,4)/(1дәрігер + 1омқ х 0,4) = 1,28;
құрамында 2-ден астам мейіргер бар ЖПД учаскелері үшін 1,57 коэффициенті пайдаланылады, ол келесі формула бойынша айқындалады:
(1дәрігер + 3омқ х 0,4)/(1дәрігер + 1омқ х 0,4) = 1,57, мұнда:
0,4 – орта медицина қызметкерлері еңбекақы қорының дәрігерлер еңбекақы қорына қатынасының коэффициенті;
Кху – аумақтық учаскесі бойынша халық коэффициенті формула бойынша есептеледі:
Кху = Хуу норм, мұнда
Ху – осы аумақтық учаскесіне тіркелген халықтың саны;
Ху норм – "Денсаулық сақтау ұйымдарының үлгі штаттары мен штат нормативтерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 7 сәуірдегі № 238 бұйрығымен бекітілген учаскенің маманына сәйкес аумақтық учаскесінде тіркелген халықтың нормативтік саны;
3) учаскелік қызмет үшін сыйақы ставкасының нормасы мынадай формула бойынша айқындалады:
ССНуқ = Кқарж/уқуқ, мұнда:
Кқарж/уқ – МСАК ұйымының учаскелік қызметін ынталандыруға арналған қаражаттардың көлемі айқындалады:
Кқарж/уқ = Кқарж мұ – Кқарж біл – Кқарж қос – Кқар әлеу/п – Кқар күн/с, мұнда:
Кқарж уқ – МСАК ұйымының учаскелеріне бағытталатын ЖБНЫК арналған қаражаттардың көлемі;
Кқарж мұ – МСАК ұйымы үшін ЖБНЫК арналған жалпы қаражаттардың көлемі, былай есептелген:
Кқарж мұ = Кқарж 1мұ + Кқарж 2мұ, мұнда:
Кқарж 1мұ және Кқарж 2мұ – осы Әдістеменің 15-тармағының 2-қадамының 2-тармағының 2) тармақшасына сәйкес есептелген МСАК ұйымдары бойынша ЖБНЫК арналған қаражаттардың көлемі;
Кқарж біл – қызметі МСАК ұйымдары жұмысының ақырғы нәтижелеріне жетуге әсер тигізетін МСАК қызметкерлерінің, оның ішінде бейінді мамандардың, іссапар шығыстарын қоса, біліктілігін арттыруға және оқытуға резервте ұстайтын ЖБНЫК арналған қаражаттардың көлемі;
Кқарж қос – заңды тұрғыдан дербес Отбасылық денсаулық орталығының немесе дәрігерлік амбулаторияның басшысын, жалпы практика дәрігері бөлімшелерінің меңгерушілерін және аға мейіргерлерін, учаскелік қызмет бөлімшелерінің меңгерушілерін және аға мейіргерлерін, аумақтық учаскелерінің жағдайларында медициналық қызмет көрсететін акушерлер, Отбасылық денсаулық орталығы профилактика және әлеуметтік-психологиялық көмек бөлімшелерінің дәрігерлерін және мейіргерлерін, (бұдан әрі – қосымша персонал) ынталандыруға бағытталатын ЖБНЫК арналған қаражаттардың көлемі.
Кқар әлеу/п - МСАК ұйымының әлеуметтік қызметкерлерін және психологтарын ынталандыру үшін ЖБНЫК арналған қаражаттардың көлемі мынадай формула бойынша есептелетін:
Кқар әлеу/п= Смұ әлеу/п х ССН1, мұнда

3. Третий этап расчета суммы СКПН до уровня территориальных участков организации ПМСП осуществляется следующим образом:
1) определяется сумма стимулирующей надбавки по участку организации ПМСП по следующей формуле:
О фин/у = Су х НСВус, где:
О фин/у – объем финансирования, выделенных на СКПН на участок;
Су – сумма баллов по участку;
НСВус – норма ставки вознаграждения участковой службы по данной организации ПМСП;
2) сумма баллов по участку рассчитывается по формуле:
Су = ИПис1у х Кп х Ку х Кну, где:
Су – сумма баллов по участку;
ИПис1у – интегральный показатель индикаторной системы № 1 по данному участку;
Кп – коэффициент персонала, определяемый по следующей методике:
для участков общей практики, терапевтического и педиатрического профилей, имеющих в своем составе более 1 медицинской сестры, используется коэффициент 1,28, который определяется по формуле:
(1врач + 2смр х 0,4) / (1врач + 1смр х 0,4) = 1,28;
для участков ВОП, имеющих в своем составе более 2-х медицинских сестер используется коэффициент 1,57, который определяется по формуле:
(1врач + 3смр х 0,4) / (1врач + 1смр х 0,4) = 1,57, где:
0,4 – коэффициент отношения фонда оплаты труда средних медицинских работников к фонду оплаты труда врачей;
Кну – коэффициент населения по территориальному участку рассчитывается по формуле:
Кну = Ну / Н у норм, где:
Ну – количество прикрепленного населения к данному территориальному участку;
Н у норм – нормативная численность прикрепленного населения на территориальном участке в соответствии с профилем участка, утвержденная приказом министра здравоохранения Республики Казахстан от 27 апреля 2010 года № 238 "Об утверждении типовых штатов и штатных нормативов организаций здравоохранения";
3) норма ставки вознаграждения для участковой службы определяется по следующей формуле:
НСВус = О фин ус /
С ус, где:
О фин/у – объем финансовых средств, предназначенный для стимулирования участковой службы организации ПМСП, который определяется как:
О фин/у = О фин мо – О фин кв – О фин доп – О фин соц/п – О фин дн/с, где:
О фин ус – объем финансовых средств, предназначенная на СКПН, направляемая на участки организации ПМСП;
О фин мо – объем финансовых средств, предназначенный на СКПН, для организации ПМСП в целом, рассчитанный как:
О фин мо = О фин1мо + О фин2мо, где:
О фин1мо и О фин2мо – объем финансовых средств, предназначенных на СКПН, по организации ПМСП, рассчитанный согласно подпункта 2) пункта 2 шага 2 пункта 15 настоящей Методики;
О фин кв – объем финансовых средств, предназначенный на СКПН, резервируемый организацией ПМСП на повышение квалификации и обучение работников организации ПМСП, в том числе профильных специалистов, деятельность которых влияет на достижение конечных результатов работы организаций ПМСП, включая командировочные расходы;
О фин доп – объем финансовых средств, предназначенный на СКПН на стимулирование руководителя самостоятельного Центра семейного здоровья или врачебной амбулатории, заведующих и старших медицинских сестер отделений общей врачебной практики, заведующих и старших медицинских сестер отделений участковой службы, акушерки, оказывающие медицинские услуги в условиях территориального участка, врачей и медицинских сестер отделения профилактики и социально-психологической помощи Центра семейного здоровья (далее - дополнительный персонал).
О фин соц/п – объем финансовых средств, предназначенный на СКПН для стимулирования социальных работников и психологов организации ПМСП, рассчитывается по формуле:
О фин соц/п = С МО соц/п х НСВ1, где:

Смұ әлеу/п – осы Әдістемеге 2-қосымшаға сәйкес МСАК бойынша 9-индикатор бойынша әлеуметтік қызметкерлер мен психологтар үшін балдар сомасы;
ССН1 – №1 индикаторлық жүйенің сыйақы ставкасының нормасы;
Кқар күн/с – амбулаториялық-емханалық көмек ұйымдарындағы күндізгі стационарда, үй жағдайындағы стационарда медициналық көмек көрсететін және (немесе) денсаулық сақтау ұйымының күндізгі стационарында емдеуге жатқызуға бағыттаған (жалпы практика дәрігерлерін, учаскелік терапевтер мен педиатрларды, бейінді мамандарды) бейінді мамандарды ынталандыру үшін ЖБНЫК арналған қаражаттардың көлемі мынадай формула бойынша есептеледі:
Кқар күн/с = Смұ күн/с х ССН1, мұнда
Смұ күн/с = осы Әдістемеге 2-қосымшаға сәйкес амбулаториялық-емханалық көмек ұйымдарындағы күндізгі стационарда, үй жағдайындағы стационарда медициналық көмек көрсететін және (немесе) денсаулық сақтау ұйымының күндізгі стационарында емдеуге жатқызуға бағыттаған (жалпы практика дәрігерлерін, учаскелік терапевтер мен педиатрларды, бейінді мамандарды) бейінді мамандарды ынталандыру үшін 8-индикатор бойынша МСАК бойынша балдар сомасы;
ССН1 – №1 индикаторлық жүйенің сыйақы ставкасының нормасы;
4. ЖНЫК сомасын есептеудің төртінші кезеңі МСАК әр қызметкерінің деңгейіне дейін тарату тәртібін айқындайтын, МСАК ұйымының басшысы бекіткен МСАК ұйымдарына ЖНЫК төлемдерін есептеу мен нәтижелерді бағалау бойынша комиссиясы жүзеге асырылады.
3.1.2. Консультациялық-диагностикалық көмек
16. Консультациялық-диагностикалық көмек нысанында жүзеге асырылатын мамандандырылған және жоғары мамандандырылған медициналық көмек қызметтерінің көрсетілген көлемі үшін төлем шығынсыйымдылық коэффициенттерін есепке ала отырып, тиісті бюджеттердің көзделген қаражатын медициналық қызметтерді көрсетудің жоспарлы санына бөлу жолымен айқындалатын базалық тариф бойынша жүргізіледі:
Бткдк = Кқаражат/(Жс х Кшсорт қызм), мұнда:
Бткдк – консультациялық-диагностикалық көмектің базалық тарифі;
Кқаражат – консультациялық-диагностикалық көмектің кезекті жоспарлы кезеңіне тиісті бюджетпен көзделетін қаражат;
Жс – консультациялық-диагностикалық көмектің медициналық қызметтерінің жоспарлы саны,
Кшсорт қызм – барлық жоспарлы медициналық қызметтер бойынша қызметтің шығынсыйымдылығының орташа коэффициенті;
Кқарж – консультациялық-диагностикалық көмектің шығыстарын өтеу бойынша қаржыландырудың көлемі мынадай формула бойынша айқындалады:
Кқарж = Кқарж 1қыз + Кқарж 2қыз + Кқарж nқыз, мұнда:
Кқарж 1қыз...n – консультациялық-диагностикалық көмек қызметінің бір түрінің шығыстарын өтеу бойынша қаржыландыру көлемі мынадай формула бойынша айқыналады:
Кқарж қыз = Бткдк х Кшсқыз х Жс, мұнда:
Кшсқыз – қызметтің түрі бойынша шығынсыйымдылықтың коэффициенті;
Жс – консультациялық-диагностикалық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарында қызметтің түрі бойынша жоспарлы саны.

С МО соц/п - сумма баллов по организации ПМСП для социальных работников и психологов по индикатору 9 согласно приложению 2 к настоящей Методике;
НСВ1 – норма ставки вознаграждения индикаторной системы № 1;
О фин дн/с – объем финансовых средств, предназначенный на СКПН для стимулирования врачей (врачи общей практики, участковые терапевты и педиатры и профильные специалисты), оказывающих медицинскую помощь в дневном стационаре в организациях амбулаторно-поликлинической помощи, стационаре на дому и (или) направивших на госпитализацию в дневной стационар организации здравоохранения рассчитывается по формуле:
О фин дн/с = С МО дн/с х НСВ1, где:
С МО дн/с - сумма баллов по организации ПМСП для стимулирования врачей (врачи общей практики, участковые терапевты и педиатры и профильные специалисты), оказывающих медицинскую помощь в дневном стационаре в организациях амбулаторно-поликлинической помощи, стационаре на дому и (или) направивших на госпитализацию в дневной стационар организации здравоохранения по индикатору 8 согласно приложению 2 к настоящей Методике;
НСВ1 – норма ставки вознаграждения индикаторной системы № 1.
4. Четвертый этап расчета суммы СКПН до уровня каждого работника ПМСП, осуществляется комиссией по оценке результатов и начислению выплат СКПН в организации ПМСП, утвержденной руководителем организации ПМСП, которая определяет порядок его распределения.
3.1.2. Консультативно-диагностическая помощь
16. Оплата за оказанный объем услуг специализированной и высокоспециализированной медицинской помощи, осуществляемой в форме консультативно-диагностической помощи, производится по базовому тарифу, определяемому путем деления предусмотренных финансовых средств соответствующих бюджетов на планируемое количество оказания медицинских услуг с учетом коэффициентов затратоемкости:
Бткдп = О средств/(Пк х Кз ср усл), где:
Бт кдп – базовый тариф консультативно-диагностической помощи;
О средств – средства, предусмотренные соответствующим бюджетом на очередной планируемый период для оказания консультативно-диагностической помощи;
Пк – планируемое количество медицинских услуг консультативно-диагностической помощи;
Кз ср усл – средний коэффициент затратоемкости услуги по всем планируемым медицинским услугам;
О фин – объем финансирования по возмещению затрат консультативно-диагностической помощи определяется по следующей формуле:
О фин = О финусл1 + О финусл2 + О финуслn, где:
О финусл1…n – объем финансирования по возмещению затрат на один вид услуг консультативно-диагностической помощи определяется по следующей формуле:
О финусл = Бт кдп х Кз усл х Пк усл, где:
Кз усл – коэффициент затратоемкости по виду услуги;
Пкусл – планируемое количество по виду услуги в организациях здравоохранения, оказывающих консультативно-диагностическую помощь.

3.2. Стационарлық және стационарды алмастыратын көмек
17. Стационарлық және стационарды алмастыратын көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары мынадай тарифтерді қолданады:
бір төсек-күн үшін;
бір емделген жағдай үшін;
медициналық-экономикалық тарифтер бойынша бір емделген жағдай үшін;
КШТ бойынша бір емделген жағдай үшін.
18. Ақы төлеу бір төсек-күні үшін жүзеге асырылатын, стационарлық көмек нысанындағы мамандандырылған медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымдарға арналған тариф кезекті жоспарлы кезеңге осы медициналық ұйым бойынша төсек-күндері санына кезекті жоспарлы кезеңге ТМККК шеңберінде стационарлық көмек шығыстарының өтеу бойынша қаржыландыру көлеміне қатынасы мынадай формула бойынша анықталады:
Тт/к = Кқарт/к, мұнда
Тт/к – төлемі бір төсек-күні үшін жүзеге асырылатын, стационарлық көмек нысанындағы мамандандырылған медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымдарға арналған тариф;
Кқар – кезекті жоспарлы кезеңге ТМККК шеңберінде стационарлық көмек шығыстарды өтеу бойынша қаржыландыру көлемі;
Ст/к – кезекті жоспарлы кезеңге осы медициналық ұйым бойынша төсек-күндер саны;
19. Ақы төлеу бір емделген жағдай үшін жүзеге асырылатын, стационарлық көмек нысанындағы мамандандырылған медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымдарға арналған тариф кезекті жоспарлы кезеңге осы медициналық ұйым бойынша емделген жағдайлар санына кезекті жоспарлы кезеңге ТМККК шеңберінде стационарлық көмек шығыстарының өтеу бойынша қаржыландыру көлеміне қатынасы ретінде мынадай формула бойынша анықталады:
Тпс = Кқареж, мұнда
Тпс – ақы төлеу бір емделген жағдай үшін жүзеге асырылатын, стационарлық көмек нысанындағы мамандандырылған медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымдарға арналған тариф;
Кқар – кезекті жоспарлы кезеңге ТМККК шеңберінде стационарлық көмек шығыстарын өтеу бойынша қаржыландыру көлемі;
Сеж – кезекті жоспарлы кезеңге осы медициналық ұйым бойынша емделген жағдайлар саны.
20. Ақы төлеу медициналық-экономикалық тарифтер бойынша жүзеге асырылатын, стационарлық көмек және (немесе) стационарды алмастыратын көмек көрсететін медициналық ұйымдарға арналған тариф диагностикалау және емдеу хаттамалары негізінде анықталады.
21. Ақы төлеу КШТ бойынша жүзеге асырылатын, стационарлық көмек және (немесе) стационарды алмастыратын көмек көрсететін медициналық ұйымдарға арналған тариф мынадай формула бойынша тізбектеле анықталады:
1 - қадам: бір КШТ құнын айқындау:
Қкшт = Қбс х Кшкшт, мұнда
Қкшт – бір КШТ құны;
Қбс – бір базалық ставканың құны;
Кшкшт – КШТ бойынша шығынсыйымдылығының коэффициенті;
2 - қадам: бір базалық ставканың құнын анықтау:
Қбс = Кқарбс х Ктүз, мұнда:
Қбс – бір базалық ставканың құны;
Кқар – келесі жоспар кезеңіне тиісті бюджетпен қарастырылған ТМККК шеңберінде КШТ бойынша стационарлық көмек және (немесе) стационарды алмастыратын көмек көрсету үшін қаржыландыру көлемі;
Сбс – базалық ставкалар саны;
Ктүз – денсаулық сақтау саласында уәкілетті орган бекітетін түзету коэффициенті (стационар деңгейінің коэффициенті, экологиялық коэффициент, өңірлік коэффициент, ауылдық аумақтың коэффициент және басқа коэффициенттер);
3 - қадам: базалық ставкалардың санын айқындау:
Сбс =
(Кшорт.кшт х Сеж), мұнда
Сбс – базалық ставкалардың саны;
Кшорт.кшт – есеп беру кезеңіндегі КШТ бойынша орташа шығынсыйымдылығының коэффициенті;
Сеж – есеп беру кезеңіндегі КШТ бойынша емделген жағдайлар саны;
4 - қадам: кезекті жоспарлы кезеңге ақы төлеу КШТ бойынша жүзеге асырылатын, стационарлық көмек және (немесе) стационарды алмастыратын көмек көрсететін медициналық ұйымдар шығыстарын өтеу бойынша қаржыландыру көлемін айқындау:
Кқар мо =
(Кшорт.кшт мұ х Сеж мұ) х Ктүз , мұнда
Кқар мо – кезекті жоспарлы кезеңге ақы төлеу КШТ бойынша жүзеге асырылатын, стационарлық көмек және (немесе) стационарды алмастыратын көмек көрсететін медициналық ұйымдар шығыстарын өтеу бойынша қаржыландыру көлемі;
Кшорт.кшт мұ – денсаулық сақтау ұйымы бойынша есеп беру кезеңіндегі КШТ бойынша орташа шығынсыйымдылығының коэффициенті;
Ктүз - денсаулық сақтау саласында уәкілетті орган бекітетін түзету коэффициенті (стационар деңгейінің коэффициенті, экологиялық коэффициент, өңірлік коэффициент, ауылдық аумақтың коэффициент және басқа коэффициенттер);
5 - қадам: келесі түзету коэффициенттерінің есебі:
- ауылдық аумақтағы жұмыс үшін:

3.2. Стационарная и стационарозамещающая помощь
17. Организации, оказывающие стационарную и стационарозамещающую помощь, используют следующие тарифы:
за один койко-день;
за один пролеченный случай;
за один пролеченный случай по медико-экономическим тарифам;
за один пролеченный случай по клинико-затратным группам.
18. Тариф для медицинских организаций, оказывающих специализированную медицинскую помощь в форме стационарной помощи, оплата которым осуществляется за один койко-день, определятся как отношение объема финансирования по возмещению затрат стационарной помощи в рамках ГОБМП на очередной плановый период к количеству койко-дней по данной медицинской организации на очередной плановый период по следующей формуле:
Т к/дн = О фин / Кл к/дн, где:
Т к/дн – тариф для медицинских организаций, оказывающих специализированную медицинскую помощь в форме стационарной помощи, оплата которым осуществляется за один койко-день;
О фин – объем финансирования по возмещению затрат стационарной помощи в рамках ГОБМП на очередной плановый период;
Кл к/дн – количество койко-дней по данной медицинской организации на очередной плановый период.
19. Тариф для медицинских организаций, оказывающих специализированную медицинскую помощь в форме стационарной помощи, оплата которым осуществляется за один пролеченный случай, рассчитывается, как отношение объема финансирования по возмещению затрат стационарной помощи в рамках ГОБМП на очередной плановый период к количеству пролеченных случаев по данной медицинской организации на очередной плановый период по следующей формуле:
Тпс = О фин / Кл пс, где
Т пс – тариф для медицинских организаций, оказывающих специализированную медицинскую помощь в форме стационарной помощи, оплата которым осуществляется за один пролеченный случай;
О фин – объем финансирования по возмещению затрат стационарной помощи в рамках ГОБМП на очередной плановый период;
Кл пс– количество пролеченных случаев по данной медицинской организации на очередной плановый период.
20. Тариф для медицинских организаций, оказывающих стационарную и (или) стационарозамещающую помощь, оплата которым осуществляется по медико-экономическим тарифам, рассчитывается на основе протоколов диагностики и лечения.
21. Тариф для медицинских организаций, оказывающих стационарную и (или) стационарозамещающую помощь, оплата которым осуществляется по КЗГ, рассчитывается последовательно по следующим формулам:
шаг 1: определение стоимости одной КЗГ:
С кзг = С бс х Кз кзг, где
С кзг – стоимость одной КЗГ;
С бс – стоимость одной базовой ставки;
Кз кзг – коэффициент затратоемкости по КЗГ;
шаг 2: определения стоимости одной базовой ставки:
Сбс = О средств / (Кл бс х К попр), где:
Сбс – стоимость одной базовой ставки;
Осредств – объем средств, предусмотренный соответствующим бюджетом на очередной планируемый период для оказания стационарной и (или) стационарозамещающей помощи по КЗГ в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи;
Кл бс – количество базовых ставок;
К попр – поправочный коэффициент (коэффициент уровня стационара, экологический коэффициент, региональный коэффициент, коэффициент сельской территории и другие коэффициенты), который утверждается уполномоченным органом в области здравоохранения;
шаг 3: определение количества базовых ставок:
Кл бс =
(Кз ср.кзг х Кл пр.случ), где:
Кл бс – количество базовых ставок;
Кз ср.кзг – средний коэффициент затратоемкости по КЗГ за отчетный период;
Кл пр.случ. – количество пролеченных случаев по КЗГ за отчетный период;
шаг 4: определение объема финансирования по возмещению затрат медицинской организации, оказывающей стационарную и (или) стационарозамещающую помощь в рамках ГОБМП, оплата которым осуществляется по КЗГ, на очередной плановый период:
О фин мо=
( Кз ср.кзг мо х Кл пр.случ мо) х К попр, где
О фин мо – объем финансирования по возмещению затрат медицинской организации, оказывающей стационарную и (или) стационарозамещающую помощь в рамках ГОБМП, оплата которым осуществляется по КЗГ, на очередной плановый период;
Кз ср.кзг мо – средний коэффициент затратоемкости по КЗГ за отчетный период по медицинской организации;
Кл пр.случ мо – количество пролеченных случаев по КЗГ на очередной плановый период по медицинской организации;
К попр – поправочный коэффициент (коэффициент уровня стационара, экологический коэффициент, региональный коэффициент, коэффициент сельской территории и другие коэффициенты), который утверждается уполномоченным органом в области здравоохранения;
шаг 5: расчет следующих поправочных коэффициентов:
- за работу в сельской местности:

Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексі мен "Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 29 желтоқсандағы № 1400 қаулысына "Азаматтық кызметшілер, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдарының қызметкерлері және қазыналық кәсіпорындарының қызметкерлері үшін бірыңғай көбейту, қосымша ақылар мен үстемеақылар" 19-қосымшасына сәйкес ауылдық (селолық) жерде жұмыс iстейтiн денсаулық сақтау саласының мамандарына қызметтiң осы түрлерiмен қалалық жағдайда айналысатын мамандардың жалақыларымен және ставкалармен салыстырғанда кемiнде жиырма бес процентке жоғары лауазымдық жалақылар мен тарифтiк ставкалар белгiленедi және мынадай формула бойынша айқындалады:
Кст = ПКст х %ж, мұнда
Кст – ауылдық елдімекендерде жұмыс iстейтiн денсаулық сақтау саласы мамандарының ауылдық коэффициенті;
ПКст – Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексі мен "Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 29 желтоқсандағы № 1400 қаулысымен қарастырылған ауылдық елді-мекен жерде жұмыс iстейтiн денсаулық сақтау саласының мамандарының коэффициенті;
%ж – тиісті өңірде ТМККК шеңберінде медициналық қызметтер көрсететін медициналық ұйымдардың жалпы бюджетінде жалақының жалпы үлесі;
- экологиялық:
экологиялық апат аймақтарында тұратын қызметкерлерге "Арал өңіріндегі экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасының 1992 жылғы 30 маусымдағы Заңына сәйкес экологиялық апат аймақтарында тұру коэффициенті белгіленеді және мынадай формула бойынша айқындалады:
Кэаө = 1 + (ТКэаө - 1) х %ж, мұнда
Кэаө – Арал өңіріндегі экологиялық апат аймақтарында тұратын қызметкерлерге арналған экологиялық коэффициент;
ТКэаө– "Арал өңіріндегі экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасының 1992 жылғы 30 маусымдағы Заңымен қарастырылған экологиялық апат аймақтарында тұру коэффициенті;
%ж – экологиялық апат аймақтарында ТМККК шеңберінде медициналық қызметтер көрсететін медициналық ұйымдардың жалпы бюджетіндегі жалақының орташа үлесі.
Семей ядролық сынақ полигонының аумағында тұратын қызметкерлерге "Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасының 1992 жылғы 18 желтоқсандағы Заңына сәйкес мынадай формула есептелетін аймақтар бойынша еңбекке қосымша ақы белгіленеді:
Кэсем = 1 + (Саек х Nаекорт х %ж), мұнда
Кэсем – Семей ядролық сынақ полигонының аумағында тұратын қызметкерлердің экологиялық коэффициенті;
Саек – Семей ядролық сынақ полигонының аумағында тұратын тұрғындар үшін жалақыға үстемеақы ретінде қарастырылған айлық есептік көрсеткіштер саны;
Nаек – тиісті жылға Мемлекеттік бюджет туралы заңда қарастырылған айлық есептік көрсеткіш көлемі (2012 жылға арналған АЕК 1618 теңгені құрайды);
Жорт – Семей ядролық сынақ полигонының аумағындағы орташа жалақы;
%ж – Семей ядролық полигонындағы ядролық аймақтарының сынақ полигонының аумақтарында ТМККК шеңберінде медициналық қызметтер көрсететін медициналық ұйымдардың жалпы бюджетіндегі жалақының үлесі.
- жылыту маусымының ұзақтығы мынадай формула бойынша айқындалады:
Кжм = ӨКұжм х %КӨШ, мұнда
Кжм – жылыту маусымының ұзақтық коэффициенті;
ӨКұжм – өткен жылғы жылыту маусымының ұзақтық коэффициенті;
%КӨШ – ТМККК шеңберінде медициналық қызметтер көрсететін медициналық ұйымдардың жалпы шығыстарындағы коммуналдық және өзге шығыстарының үлесі;
- стационар деңгейі:
стационар деңгейінің коэффициенті мына формула бойынша айқындалады:
Ксд = Үлгілеуқарж./Жоспарлауқарж., мұнда
Ксд – стационар деңгейінің коэффициенті;
Үлгілеуқарж. – талдау жүргізу кезеңінде емделген жағдайларына КШТ мен базалық ставкасын пайдалану арқылы алынған қаржыландыруды үлгілеу;
Жоспарлауқарж.– медициналық қызметтерді көрсету жағдайлардың ерекшесін есепке алынған тарихи құрастырылған шығындар.

специалистам здравоохранения, работающим в сельских населенных пунктах, устанавливаются повышенная оплата труда, не менее чем на двадцать пять процентов оклада, и тарифные ставки по сравнению с окладами и тарифными ставками специалистов, занимающихся этими видами деятельности в городских условиях в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан и приложением 19 "Повышение, доплаты и надбавки, единые для гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий" к постановлению Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2007 года № 1400 "О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий", который рассчитывается по следующей формуле:
Кст = ПКст х %зп, где:
Кст – сельский коэффициент специалистам здравоохранения, работающим в сельских населенных пунктах;
ПКст – коэффициент для специалистов здравоохранения, работающих в сельских населенных пунктах, предусмотренный Трудовым кодексом Республики Казахстан и постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2007 года № 1400 "О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий";
%зп – средняя доля заработной платы в общем бюджете медицинских организаций, оказывающих медицинские услуги в рамках ГОБМП в соответствующем регионе;
- экологические:
работникам, проживающим в зонах экологического бедствия, устанавливается коэффициент за проживание в зонах экологического бедствия по зонам в соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 июня 1992 года "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие экологического бедствия в Приаралье", который рассчитывается по следующей формуле:
Кэприар = 1 + (ПКэприар - 1) х %зп, где:
Кэприар – экологический коэффициент для работников, проживающих в зонах экологического бедствия Приаралья;
ПКэприар – коэффициент за проживание в зонах экологического бедствия, предусмотренный Законом Республики Казахстан от 30 июня 1992 года "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие экологического бедствия в Приаралье";
%зп – средняя доля заработной платы в общем бюджете медицинских организаций, оказывающих медицинские услуги в рамках ГОБМП, на территориях зон экологического бедствия.
Работникам, проживающим на территориях ядерного испытания на Семипалатинском ядерном полигоне, устанавливается дополнительная оплата труда по зонам в соответствии с Законом Республики Казахстан от 18 декабря 1992 года "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне" которая рассчитывается по следующей формуле:
Кэсемип = 1 + (К-вомрп х Nмрп / ЗПср х %зп), где
Кэсемип – экологический коэффициент работникам, проживающим на территориях ядерного испытания на Семипалатинском ядерном полигоне;
К-вомрп – количество месячных расчетных показателей, предусмотренных в качестве надбавки к заработной плате для жителей проживающим на территориях ядерного испытания на Семипалатинском ядерном полигоне;
Nмрп – размер месячного расчетного показателя, предусмотренный на соответствующий год Законом о государственном бюджете на соответствующие года;
ЗПср – средняя заработная плата на территориях ядерного испытания на Семипалатинском ядерном полигоне;
%зп – доля заработной платы в общем бюджете медицинских организаций, оказывающих медицинские услуги в рамках ГОБМП, на территориях зон ядерного испытания на Семипалатинском ядерном полигоне.
- длительности отопительного сезона рассчитывается по следующей формуле:
Кос = ПКдос х %КПР, где:
Кос – коэффициент длительности отопительного сезона;
ПКдос – коэффициент длительности отопительного сезона за предыдущий год;
%КПР – доля коммунальных и прочих расходов в общих расходах медицинских организаций, оказывающих медицинские услуги в рамках ГОБМП;
- уровня стационара:
коэффициент уровня стационара рассчитывается по следующей формуле:
Кус = Модфин/Планфин, где:
Кус – коэффициент уровня стационара;
Модфинн – моделированное финансирование, полученное применением групп КЗГ и базовой ставки к пролеченным случаям стационара в анализируемом периоде;
Планфин – исторически сложившиеся расходы с учетом особенностей условий оказания медицинских услуг.

22. Бір онкологиялық науқастың кешенді тарифі жылдық қаржыландыру көлемінің сомасын жыл басындағы ахуал бойынша Онкотіркелімде тіркелген онкологиялық науқастардың санына бөлу және 12 (он екі) айға бөлу жолымен мынадай формула бойынша айқындалады:
Ктонко = (Оқар онкоонко)/12, мұнда:
Ктонко – бір онкологиялық науқастың кешенді тарифі;
Сонко – Онкотіркелімде тіркелген онкологиялық науқастардың саны;
12 – жылдағы айлар саны;
Кқаронко – кезекті жоспарлы кезеңге қаржыландырудың жылдық көлемінің сомасы мынадай формула бойынша айқындалады:
Кқар онко = Ктқаронко х Сонко х 12;
Ктонко – бір онкологиялық науқастың кешенді тарифі;
Сонко – Онкотіркелімде тіркелген онкологиялық науқастардың саны;
12 – жылдағы айлар саны;
23. Шығындарды жоспарлау кезінде коммуналдық және өзге шығыстар келесі тарифтерде қарастырылған:
- ақы төлеу КШТ бойынша жүзеге асырылатын, стационарлық көмек және (немесе) стационарды алмастыратын көмек көрсететін медициналық ұйымдарға арналған;
- ақы төлеу бір төсек-күні үшін жүзеге асырылатын, стационарлық көмек нысанындағы мамандандырылған медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымдарға арналған;
- ақы төлеу бір емделген жағдай үшін жүзеге асырылатын, стационарлық көмек нысанындағы мамандандырылған медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымдарға арналған.
24. Ақы төлеу медициналық-экономикалық тарифтер бойынша жүзеге асырылатын, стационарлық көмек және (немесе) стационарды алмастыратын көмек көрсететін медициналық ұйымдардың стационарлық көмек көрсету кезінде коммуналдық және өзге шығыстарға ақы төлеу өңірлік тарифтер бойынша төленеді, күндізгі стационарда емделген жағдайда өңірлік тарифтің 1/6 есебінен жүргізіледі.
25. Күндізгі стационарда бір емделген жағдайдың тарифі стационарлық көмектің бір емделген жағдай тарифінің 1/4-ін құрайды.
26. Үйдегі стационарда бір емделген жағдайдың тарифі стационарлық көмектің бір емделген жағдай тарифінің 1/6-ін құрайды.
3.3. Жедел медициналық көмек және санитариялық авиация
27. Жедел медициналық көмектің бір шақыруының тарифі кезекті жоспарлы кезеңге көрсетілген медициналық қызметтердің санына жедел медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымы шығыстарын өтеу бойынша қаржыландыру көлемінің қатынасы ретінде мынадай формула бойынша айқындалады:
Тш = Кқар / Сс, мұнда
Тш – бір шақыру тарифі;
Кқар – кезекті жоспарлы кезеңде қаржыландыру көлемі;
Сс – медициналық қызметтердің саны.

22. Комплексный тариф на одного онкологического больного определяется путем деления суммы годового объема финансирования на количество онкологических больных, зарегистрированных в Онкорегистре по состоянию на начало года, и поделенный на 12 (двенадцать) месяцев определяется по следующей формуле:
Ктонко = (Офинонко / Клонко) / 12, где:
Ктонко – комплексный тариф на одного онкологического больного;
Клонко – количество онкологических больных, зарегистрированных в Онкорегистре;
12 – количество месяцев в год;
Офинонко – сумма годового объема финансирования на очередной плановый период определяется по следующей формуле:
Офинонко = Ктонко х Клонко х 12;
Ктонко – комплексный тариф на одного онкологического больного;
Клонко – количество онкологических больных, зарегистрированных в Онкорегистре;
12 – количество месяцев в год.
23. При планировании затрат коммунальные и прочие расходы предусмотрены в следующих тарифах:
- для медицинских организаций, оказывающих стационарную и (или) стационарозамещающую помощь, оплата которым осуществляется по КЗГ оплата за оказанные медицинские услуги, которым осуществляется по тарифу КЗГ;
- для медицинских организаций, оказывающих специализированную медицинскую помощь в форме стационарной помощи, оплата которым осуществляется за один койко-день;
- для медицинских организаций, оказывающих специализированную медицинскую помощь в форме стационарной помощи, оплата которым осуществляется за один пролеченный случай.
24. При оказании стационарной помощи медицинскими организациями, оказывающими стационарную и (или) стационарозамещающую помощь, оплата которым осуществляется по медико-экономическим тарифам, оплата коммунальных и прочих расходов производится по региональным тарифам, при лечении в дневном стационаре производится из расчета 1/6 от регионального тарифа.
25. Тариф за один пролеченный случай дневного стационара составляет 1/4 от тарифа за один пролеченный случай стационарной помощи.
26. Тариф за один пролеченный случай стационара на дому составляет 1/6 от тарифа за один пролеченный случай стационарной помощи.
3.3. Скорая медицинская помощь и санитарная авиация
27. Тариф за один вызов скорой медицинской помощи определяется как отношение объема финансирования на очередной плановый период по возмещению затрат организации здравоохранения, оказывающей скорую медицинскую помощь, к количеству оказанных медицинских услуг по следующей формуле:
Тв = Офин / Клс, где:
Тв – тариф за один вызов;
Офин – объем финансирования на очередной плановый период;
Клс – количество оказанных медицинских услуг.

28. Санитариялық авиация қызметтері көлік және медициналық қызметтердің тарифтері бойынша айқындалады.
Медициналық қызметтердің тарифі медициналық көмек көрсетудің жоспарлы сағатының санына кезекті жоспарлы кезеңге көрсетілген санитариялық авиацияның медициналық көмек шығыстарын өтеу бойынша қаржыландыру көлемінің қатынасы ретінде мынадай формула бойынша айқындалады:
Тса = Кқар / Сса, мұнда
Тш – бір сағатқа медициналық қызметтің тарифі;
Кқар – кезекті жоспарлы кезеңге көрсетілген санитариялық авиацияның медициналық көмек шығыстарын өтеу бойынша қаржыландыру көлемі;
Сс – медициналық көмек көрсетудің жоспарлы сағатының саны.
Санитариялық авиацияның көлік қызметтеріне арналған тарифі білікті мамандарды және (немесе) науқастарды көліктің әртүрлі түрлерімен тасымалдауға байланысты шығындардан тұрады және әлеуетті өнім берушілердің ұсыныстарының орташа құны бойынша айқындалады.
3.5. Қаржылық лизинг шартында сатып алынған медициналық
техникада медициналық қызмет көрсететін денсаулық сақтау
ұйымдарына лизингтік төлемдердің орнын толтыру
29. Клт = Кнақт х ЛТ/Кжоспар, мұнда:
Клт – лизинг бойынша денсаулық сақтау ұйымдарына лизингілік төлемдерді өтеу бойынша қаржыландыру көлемі;
Кнақт – қаржылық лизинг жағдайларында сатып алынған медициналық техникада нақты көрсетілген медициналық қызметтердің көлемі;
ЛТ – қаржылық лизинг шартымен айқындалған лизингілік төлем көлемі;
Кжоспар. - қаржылық лизинг жағдайында сатып алынған медициналық техникада көрсету жоспарланған медициналық қызметтердің көлемін денсаулық сақтау ұйымы төменде белгіленген формуладан төмен емес лизинг бойынша айқындайды:
Кжоспар. = Сжыл х Скүн, мұнда:
Сжыл - Қазақстан Республикасының ағымдағы жылға арналған Өндірістік күнтізбесі бойынша бір жылдың ішіндегі жұмыс күндерінің саны;
Скүн - бір жұмыс күнінде көрсетілген, мынадай формула бойынша есептелетін медициналық қызметтердің саны:
Скүн = Ужұм./(Норт х Н), мұнда:
Ужұм. - минуттармен жұмыс уақыты;
Норт - денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган белгілеген медициналық техниканың көмегімен бір қызметті орындау уақытының орташа нормативі;
Н – медициналық техника жұмысының бір циклының ішінде алынған нәтижелердің саны.
Реанимациялық жабдықтар және хирургиялық және инвазивтік араласу үшін қолданылатын жабдықтың көмегімен медициналық қызметтер көрсету кезінде, Скүн = 1.
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемінің
шеңберінде көрсетілетін
медициналық қызметтерге
тарифтерді қалыптастыру және
шығындарды жоспарлау
әдістемесіне
1-қосымша
Жынысы-жасы бойынша түзету коэффициенттері
Жынысы
Ерлер
Әйелдер
Жасы
Жынысы-жасы бойынша түзету коэффициенттері

28. Услуги санитарной авиации рассчитываются по тарифам на транспортные и медицинские услуги.
Тариф на медицинские услуги определяется как отношение объема финансирования на очередной плановый период по возмещению затрат медицинской услуги санитарной авиации к количеству планируемых часов оказания медицинских услуг по следующей формуле:
Тму = О фин мп / Клч, где:
Тму – тариф за час медицинской услуги;
О фин мп – объем финансирования на очередной плановый период по возмещению затрат медицинской услуги санитарной авиации;
Клч – количество планируемых часов оказания медицинских услуг.
Тариф на транспортные услуги санитарной авиации включает расходы, связанные с транспортировкой квалифицированных специалистов и (или) больного различными видами транспорта и определяется по средней стоимости предложений потенциальных поставщиков.
3.4. Возмещение лизинговых платежей организациям
здравоохранения, оказывающим медицинские услуги на медицинской
технике, приобретенной на условиях финансового лизинга
29. Олп = Офакт х ЛП/Оплан, где:
Олп - объем финансирования по возмещению лизинговых платежей организациям здравоохранения по лизингу;
Офакт - объем медицинских услуг, фактически оказанных на медицинской технике, приобретенной на условиях финансового лизинга;
ЛП - размер лизингового платежа, определенный договором финансового лизинга;
Оплан - объем медицинских услуг, планируемых оказать на медицинской технике, приобретенной на условиях финансового лизинга, определяется организацией здравоохранения по лизингу, но не менее, определенного по нижеследующей формуле:
Оплан = Дгод х Удень, где:
Дгод - количество рабочих дней в году по производственному календарю Республики Казахстан на текущий год;
Удень - количество медицинских услуг, оказанных за один рабочий день, которое рассчитывается по следующей формуле:
Удень = Враб/(Нср х Р), где:
Враб - рабочее время в минутах;
Нср - средний норматив времени выполнения одной услуги с помощью медицинской техники, определяемый уполномоченным органом в области здравоохранения;
Р - количество результатов, полученных за один цикл работы медицинской техники.
При оказании медицинских услуг с помощью реанимационного оборудования и оборудования, применяемого для хирургического и инвазивного вмешательства, Удень = 1.
Приложение 1
к Методике формирования тарифов
и планирования затрат на медицинские услуги,
оказываемые в рамках гарантированного
объема бесплатной медицинской помощи
Половозрастные поправочные коэффициенты
Пол
Мужчины
Женщины
Возраст
Половозрастные поправочные коэффициенты

0-12 ай
4,82
5,52
12 ай - 4 жас
1,45
1,65
5-9 жас
0,96
0,99
10-14 жас
0,94
0,92
15-19 жас
1,02
0,83
20-29 жас
0,53
1,20
30-39 жас
0,413
1,21
40-49 жас
0,53
1,20
50-59 жас
0,48
1,11
60-69 жас
0,84
2,19
70 және одан артық
1,11
1,48
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемінің
шеңберінде көрсетілетін
медициналық қызметтерге
тарифтерді қалыптастыру және
шығындарды жоспарлау
әдістемесіне
2-қосымша
Медициналық-санитариялық алғашқы көмек ұйымдары жұмыстарының
қол жеткізілген нәтижелерін бағалау индикаторлары
Индикатор атауы
Есептеу формуласы
Нешеге санау
алымы
бөлімі
1
2
3
4
5
1.
МСАК* деңгейінде алдын алуға болатын ана өлімі
Есепті кезеңде тіркелген халықтың арасында сараптамалық расталған алдын алуға болатын себептерден ана өлімінің саны
Тіркелген ҰЖӘ** саны
100 ҰЖӘ** шаққанда
2
ЭГП**** бар ҰЖӘ** жүктілік жағдайы
Есепті кезеңде тіркелген халықтың арасында ЭГП**** бар, жүкті ҰЖӘ** емдеуге жатқызу жағдайларының саны
Есепті кезеңде тіркелген халықтың арасындағы емдеуге жатқызылған жүкті әйелдердің жалпы саны
100%
3
Босандыруға қатысты аборт деңгейі
Есепті кезеңде тіркелген халықтың арасында аборт жағдайының жалпы саны
Есептілік мерзімде тіркелген халық арасында босанғандардың жалпы саны
100%
4
ЖІИ, ЖРИ-дан****** МСАК* деңгейінде алдын алуға болатын 7 күннен 5 жасқа дейінгі балалар өлімі
Есепті кезеңде ЖІИ, ЖРИ****** -дан МСАК* деңгейінде алдын алуға болатын жас шамасы 7 күннен 5 жасқа дейінгі балалар өлімінің саны
Есепті кезеңде тіркелген халықтың арасында жас шамасы 7 күннен 5 жасқа дейінгі балалар саны
1000 шаққандағы 5 жасқа дейінгі балалар
5
Өкпе туберкулезімен ауыратын науқастардың уақтылы диагностикаланбауы
Есепті кезеңде тіркелген халық арасында алғаш анықталған өкпе туберкулезімен ауыратын науқастардың уақтылы диагностикаланбауы жағдайларының саны
Есепті кезеңде тіркелген халық арасында өкпе туберкулезімен ауыратын науқастардың алғаш анықталуы жағдайларының саны
100%
6
Орны көзбен көрінетін 3-4 деңгейдегі анықталған қатерлі ісіктер диагнозымен алғаш рет анықталған жағдайлар саны
Есепті кезеңде тіркелген халықтың арасында орны көзбен көрінетін 3-4 деңгейдегі анықталған қатерлі ісіктер диагнозымен алғаш рет анықталған жағдайлар саны
Есепті кезеңде тіркелген халықтың арасында орны көзбен көрінетін 3-4 сатыдағы анықталған қатерлі ісіктер диагнозымен алғаш рет анықталған барлық жағдайлар саны
100%
7
Жүрек-тамырлар жүйесі, артериялық гипертензия, миокард инфарктісі, инсульт - жүрек ауруларының асқынуы бар емдеуге жатқызылған науқастарды емдеуге жатқызу деңгейі
Есепті кезеңде тіркелген халықтың арасынан жүрек-тамырлар жүйесі, артериялық гипертензия, миокард инфарктісі, инсульт - жүрек ауруларының асқынуы бар емдеуге жатқызылған тіркелген халықтың арасынан науқастарды тәуліктік стационарға жатқызу саны
Есепті кезеңде тіркелген халықтың арасынан жүрек-тамырлар жүйесі, аурулары бар емдеуге жатқызылған тіркелген халықтың арасынан науқастарды емдеуге жатқызу саны
100%
8
Күндізгі және үйлік стационарда емделу деңгейінің тәуліктік стационарларда емделу деңгейіне арақатынас көрсеткіші
Ағымдағы тоқсанда күндізгі және үйлік стационарда емделген аурулар саны
Есепті кезеңде тіркелген халық санынан тәуліктік күндізгі, үйлік стационарда және тәуліктік стационарда емделген науқастар саны
100%
9
Тәулік бойы стационарға емдеуге жатқызуды қажет етпейтін және БМСК деңгейінде басқарылатын асқынған созылмалы аурулары бар адамдарды емдеуге жатқызу жағдайлары
Тіркелген тұрғындар ішінен тәуліктік стационарға емдеуге жатқызуды қажет етпейтін асқынған созылмалы аурулары бар науқастардың емдеуге жатқызқызылғандар саны
Тіркелген тұрғындар ішінен тәуліктік стационарға емдеуге жатқызылған барлық науқастар саны
100%
10
Негізделген шағымдардың жалпы саны
Есепті кезеңде тіркелген халық арасындағы негізделген шағымдардың саны
Тіркелген халық саны
Халық санынан 1000 адамға
кестенің жалғасы
Үлестік коэффициенті
Деректер көзі
1 МҰ**** бастапқы мәні
Кезеңділік (жылында тоқсанына бір рет)
алымы
бөлімі
6
7
8
9
10
3
МСАК* деңгейінде алдын алуға болатын МФҚБК ***расталған өлім фактісі, № 2009/е-02 нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық "Ана өлімін есепке алу картасы", "1 жасқа дейінгі туған, қайтыс болған нәрестелердің, ана өлімінің мониторингі туралы"
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2008 жылғы 22 желтоқсандағы № 665 бұйрығымен бекітілген (бұдан әрі - № 665 бұйрық)
Тіркелген халық тізілімі, 15 – 49 жас аралығындағы ҰЖӘ**
0
Тоқсан сайын
2
ЭПГ**** бар жүкті әйелдердің емдеуге жатқызу жағдайлар, әдістеменің 3-қосымшаның № 2 кестеде көрсетілген АХЖ-10***** кодтарға сәйкес "Стационардан шыққан адамның статистикалық картасы" № 066/е нысаны (бұдан әрі - № 066/е н.)
"Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығымен бекітілген (бұдан әрі - № 066/е н.)
№ 066/е н. (АХЖ-10*****: кл O), негізгі диагноз, О85-О92 АХЖ-10***** кодтардан басқа
Осы кезеңде көрсеткіштің мәні алдыңғы тоқсанмен салыстырғанда 5% төмендеу
Тоқсан сайын
2
№ 066/е н. әдістеменің 3-қосымшаның № 3-кестеде көрсетілген АХЖ-10 *****кодтарға сәйкес
Стационарлық науқастардың тіркелімі, № 066/е н., АХЖ-10***** кодтары бойынша негізгі диагноз О80-О84
Осы кезеңде көрсеткіштің мәні алдыңғы тоқсанмен салыстырғанда 5% төмендеуі
Тоқсан сайын
2
Әдістеменің 3-қосымшадағы № 1-кестеде, АХЖ-10***** кодтарына сәйкес көрсетілген өлімнің белгілі бір себептері бойынша 5 жасқа дейінгі кеңейтілген № 665 бұйрығымен бекітілген "Тірі туған, өлі туған, 1 жасқа дейін шетінеген баланы есепке алу картасы" 2009/е-01 н.-нан өлім фактісі
Тіркелген халықтың тізілімі, 7 күннен 5 жасқа дейінгі балалар
Өткен тоқсанмен салыстырғанда 5% төмендеуі
Тоқсан сайын
1
Ұлттық туберкулезбен ауыратын науқастардың тіркелімі, туберкулездің асқынған нысандарын анықтау ережесі әдістемеге 3-қосымшаға 4-кестеде көрсетілген
Ұлттық туберкулезбен ауыратын науқастардың тіркелімдері, алғашқы рет анықталған туберкулез жағдайлары
Өткен тоқсанмен салыстырғанда 5% төмендеуі
Тоқсан сайын
2
Онкотіркелім, АХЖ-10***** кодтары бойынша, Әдістемеге 3-қосымшаға 5-кестеде көрсетілген орны көзбен көрінетін 3-4 сатыдағы алғаш рет анықталған қатерлі ісіктер
Онкотіркелім, АХЖ-10***** кодтары бойынша, Әдістемеге 3-қосымшаға 4-кестеде көрсетілген орны көзбен көрінетін 3-4 сатыдағы алғаш рет анықталған қатерлі ісіктер
Өткен тоқсанмен салыстырғанда 5% төмендеу
Тоқсан сайын
1
Стационарлық науқастардың тіркелімі № 066/е, Әдістемеге 3-қосымшаға № 6-кестеде көрсетілген АХЖ-10***** коды бойынша негізгі диагнозы І10-І79.8
Өткен тоқсанмен салыстырғанда 10% төмендеді
Өткен тоқсанмен салыстырғанда 10% төмендеу
Тоқсан сайын
2,5
Стационарлық науқастардың тіркелімі № 066/е н.
Стационарлық науқастардың тіркелімі № 066/е н.
Өткен тоқсанмен салыстырғанда 5% жоғарылау
Тоқсан сайын
2
№ 066/е н. Стационарлық науқастардың тіркелімі, АХЖ-10***** кодтары бойынша негізгі диагноз, Бұйрыққа 3-қосымшаның № 7 кестеде көрсетілген
№ 066/е-н стационарлық науқастардың тіркелімі
Алдыңғы тоқсанмен салыстырғанда 5 %-ға төмендеуі
Тоқсан сайын
1
МФҚБКД-дан*** ақпарат
Тіркелген халық тіркелімі, тіркелген халықтың жалпы саны
өткен тоқсанмен салыстырғанда 5% төмендеуі
Тоқсан сайын
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
* МСАК - Медициналық-санитариялық алғашқы көмек
** ҰЖӘ – Ұрпақты болу жасындағы әйелдер
*** МФҚБК – Медициналық және фармацевтикалық қызметті бақылау комитеті
**** ЭГП – Экстрагениталдық патология
***** АХЖ-10 – ауруларының халықаралық жіктемесі
****** ЖІИ, ЖРИ – жедел ішек инфекциясы, жедел респираторлық инфекциясы
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемінің
шеңберінде көрсетілетін
медициналық қызметтерге
тарифтерді қалыптастыру және
шығындарды жоспарлау
әдістемесіне
3-қосымша
Медициналық-санитариялық алғашқы көмек ұйымдары жұмыстарының
қол жеткізілген нәтижелерін бағалау индикаторларын есептеу
кезінде есепке алынатын АХЖ-10 кодтарының тізімі

0-12 месяцев
4,82
5,52
12 месяцев - 4 года
1,45
1,65
5-9 лет
0,96
0,99
10-14 лет
0,94
0,92
15-19 лет
1,02
0,83
20-29 лет
0,53
1,20
30-39 лет
0,413
1,21
40-49 лет
0,53
1,20
50-59 лет
0,48
1,11
60-69 лет
0,84
2,19
70 и старше
1,11
1,48
Приложение 2
к Методике формирования тарифов
и планирования затрат на медицинские услуги,
оказываемые в рамках гарантированного
объема бесплатной медицинской помощи
Индикаторы оценки достигнутых результатов работы
организаций первичной медико-санитарной помощи
п/
п
Название
индикатора
Формула расчета
На
сколько
считать
Весовой
коэффициент
Числитель
Знаменатель
1
2
3
4
5
6
1.
Материнская
смертность,
предотвратимая на
уровне ПМСП*
Количество случаев
материнской смерти от
предотвратимых
причин,
подтвержденных
экспертно среди
прикрепленного
населения за отчетный
период
Количество
прикрепленных ЖФВ**
На 1000
ЖФВ**
3
2
Беременность ЖФВ** с ЭГП*****
Количество случаев
госпитализированных
беременных
ЖФВ с ЭГП**** среди
прикрепленного
населения за отчетный
период
Общее количество
госпитализированных
беременных
среди
прикрепленного
населения за
отчетный
период
На 100
%
2
3
Уровень абортов по
отношению к
родам
Общее количество
случаев абортов среди
прикрепленного
населения за отчетный
период
Общее количество
родов среди
прикрепленного
населения за
отчетный
период
На 100 %
2
4
Детская смертность
от 7 дней до 5 лет,
предотвратимая на
уровне ПМСП* от ОКИ
ОРИ******
Количество детской
смертности в возрасте
от 7 дней до 5 лет,
предотвратимой на
уровне ПМСП* от ОКИ
ОРИ****** среди
прикрепленного
населения за отчетный
период
Количество детей в
возрасте от 7 дней
до 5 лет среди
прикрепленного
населения за
отчетный
период
На 1000
детей
до 5 лет
2
5
Несвоевременно
диагностированный
туберкулез легких
Количество
несвоевременно
диагностированных
форм туберкулеза у
впервые
выявленных больных
туберкулезом легких
среди прикрепленного
населения за отчетный
период
Количество впервые
выявленных случаев
туберкулеза легких
среди
прикрепленного
населения за
отчетный
период
На 100 %
1
6
Впервые выявленные
случаи
злокачественного
новообразования
визуальной
локализаций
3-4 стадии
Количество впервые
выявленных случаев с
диагнозом
злокачественного
новообразования
визуальной
локализаций 3-4 стадии
среди прикрепленного
населения за отчетный
период
Количество всех
впервые выявленных
случаев с диагнозом
злокачественного
новообразования
визуальной
локализаций
среди
прикрепленного
населения за
отчетный
период
На 100 %
2
7
Уровень
госпитализации
больных
с осложнениями
заболеваний
сердечнососудистой
системы -
артериальная
гипертензия,
инфаркт миокарда,
инсульт
Количество больных,
пролеченных с
осложнениями
заболеваний сердечно-
сосудистой системы -
артериальная
гипертензия, инфаркт
миокарда, инсульт – в
круглосуточном
стационаре из числа
прикрепленного
населения за отчетный
период
Количество больных,
пролеченных с
заболеваниями
сердечнососудистой
системы, из числа
прикрепленного
населения за отчетный
период
На 100 %
1
8
Уровень
госпитализации в
дневной стационар и
стационар на дому
по отношению к
круглосуточному
стационару
Количество больных
пролеченных в дневном
стационаре и в
стационаре на дому из
числа прикрепленного
населения за отчетный
период
Количество больных
пролеченных в
дневном стационаре,
в стационаре на
дому и в
круглосуточном
стационаре из числа
прикрепленного
населения за
отчетный период
На 100%
2,5
9
Уровень
госпитализации
больных с
обострениями
хронических
заболеваний, не
требующих
госпитализации в
круглосуточный
стационар и с
состояниями,
управляемыми на
уровне ПМСП*
Количество
госпитализированных
больных с
обострениями
хронических
заболеваний, не
требующих
госпитализации в
круглосуточный
стационар и с
состояниями,
управляемыми на
уровне ПМСП*, из
числа прикрепленного
населения
Количество
госпитализированных
больных в
круглосуточный
стационар из числа
населения
прикрепленного
На 100%
2
10
Количество
обоснованных жалоб
Количество
обоснованных жалоб
среди прикрепленного
населения за отчетный
период
Количество
прикрепленного
населения
На 1000
человек
населения
1
продолжение таблицы
Источник данных
Пороговое
значение
на 1 МО****
Периодичность
(раз в квартал,
год)
числитель
знаменатель
7
8
9
10
Факт смерти,
подтвержденный
ККМФД*** о предотвратимости
на уровне ПМСП*. Форма
2009/у-02 "Карта учета
материнской
смертности", утвержденная
приказом Министра
здравоохранения
Республики Казахстан
от 22.12.2008 года № 665
"О мониторинге
родившихся,
умерших детей до
1 года, материнской
смертности" (далее –
приказ № 665)
Регистр
прикрепленного
населения,
ЖФВ** в
возрасте
от 15 до
49 лет
0
Ежеквартально
Регистр стационарных
больных
Случаи госпитализации
беременных ЖФВ** с
ЭГП**** по кодам
МКБ-10*****, указанным в
таблице № 2 приложения 3
к Методике. Форма № 066/у
"Статистическая карта
выбывшего из стационара",
утвержденная приказом
Министра здравоохранения
Республики Казахстан от
23.11.2010 года № 907 "Об
утверждении форм
первичной медицинской
документации организаций
здравоохранения" (далее –
Ф.№ 066/у)
Регистр
стационарных
больных
Ф. № 066/у,
основной диагноз из
класса О, за
исключением
кодов МКБ-10*****
O85-O92
Снижение
на 5 %
по сравнению
с предыдущим
кварталом
Ежеквартально
Регистр стационарных
больных
Ф. № 066/у по кодам
МКБ-10*****, указанным
в таблице № 3 приложения
3 к Методике.
Регистр
стационарных
больных,
Ф.№ 066/у, основной
диагноз по кодам
МКБ-10*****,
указанным в
таблице № 3 приложения
3 к Методике, а
также по кодам
МКБ-10***** О80-О84
Снижение
на 5 %
по сравнению
с предыдущим
кварталом
Ежеквартально
Факт смерти из формы №
2009/у-01 "Карта учета
родившегося
живым, мертворожденного,
умершего ребенка в
возрасте до 1 года",
утвержденной приказом №
665, расширенной до 5
лет, по причинам смерти
согласно кодов
МКБ-10*****, указанных в
таблице № 1 приложения 3
к Методике
Регистр
прикрепленного
населения,
детское население в
возрасте от 7 дней
до 5 лет
Снижение
на 5 %
по сравнению
с предыдущим
кварталом
Ежеквартально
Национальный регистр
больных туберкулезом,
случаи несвоевременного
диагностирования форм
туберкулеза, указанных в
таблице № 4 приложения
3 к Методике
Национальный
регистр больных
туберкулезом,
впервые
выявленные
случаи
туберкулеза
Снижение
на 5 %
по сравнению
с предыдущим
кварталом
Ежеквартально
Онкорегистр, впервые
выявленные случаи
злокачественного
новообразования
визуальной локализаций
3-4 стадии
по кодам МКБ-10*****,
указанным в таблице № 4
приложения 3 к Методике
Онкорегистр,
впервые
выявленные
случаи со
злокачественным
новообразованием
визуальной
локализации по
кодам
МКБ-10******,
указанным в
таблице
№ 4 приложения
3 к
Методике
Снижение на 5 %
по сравнению с
предыдущим
кварталом
Ежеквартально
Регистр стационарных
больных
Ф. № 066/у, основной
диагноз по кодам
МКБ-10*****, указанным в
таблице № 3 приложения
3 к Методике
Регистр
стационарных
больных
Ф. № 066/у,
основной диагноз
по кодам
МКБ-10*****
I10-I79.8
Снижение
на 10 % по
сравнению с
предыдущим
кварталом
Ежеквартально
Регистр стационарных
больных
Ф. № 066-4/у
Регистр
стационарных
больных
Ф. № 066/у,
Увеличение
на 5% по
сравнению с
предыдущим
кварталом
Ежеквартально
Регистр стационарных
больных
Ф. № 066/у, основной
диагноз по кодам
МКБ-10**, указанным в
таблице приложения 2 к
Приказу
Регистр
стационарных
больных
Ф. № 066/у
Снижение
на 5% по
сравнению с
предыдущим
кварталом
Ежеквартально
Информация
из ККМФД***
Регистр
прикрепленного
населения, общая
численность
прикрепленного
населения
Снижение
на 5% по
сравнению с
предыдущим
кварталом
Ежеквартально
Расшифровка аббревиатур:
* ПМСП – первичная медико-санитарная помощь
** ЖФВ – женщины фертильного возраста
*** ККМФД - Комитет контроля медицинской и фармацевтической деятельности
**** ЭГП - экстрагенитальная патология
***** МКБ-10 – Международная классификация болезней 10-го пересмотра
****** ОКИ ОРИ – острая кишечная инфекция, острая респираторная инфекция
Приложение 3
к Методике формирования тарифов
и планирования затрат на медицинские услуги,
оказываемые в рамках гарантированного
объема бесплатной медицинской помощи
Перечни кодов Международной классификации болезней, учитываемые
при расчете индикаторов оценки достигнутых результатов работы
организации первичной медико-санитарной помощи

№ 1-кесте. ЖІИ, ЖРИ-дан******* МСАК* деңгейінде алдын алуға болатын 7 күннен 5 жасқа дейінгі балалар өлімі индикаторларын есептеу кезінде есепке алынатын АХЖ-10 аурулары үшін кодтардың тізбесі
р/с
АХЖ-10 коды
Аурулардың атауы
1.
A02 - A04
Басқа сальмонелездік жұқпалар, шигелез, ішектің бактериялық басқа жұқпалары
2.
A08 - A09
Ішектің вирустық және анықталған басқа жұқпалары, диарея мен асқазан-ішектің жұқпалы деп болжанған дерттері
3.
J00 - J22
Мұрын-жұтқыншақтың жіті қабынуы [мұрын біту], қойнауды жіті қабынуы, жұтқыншақтың жіті қабынуы, бадамшаның жіті қабынуы [баспа], көмей мен кеңірдектің жіті қабынуы, көмейдің жіті обструкциялық қабынуы [қыспақ] және, эпиглоттит, жоғарғы тыныс жолдарының көптеген және орналасу орны анықталмаған жіті жұқпалары, нақтыландырылған тұмау вирусы тудырған тұмау, тұмау, вирус нақтыландырылмаған, басқа айдарларда жіктелмеген вирусты пневмония, Streptococcus pneumoniae тудырған пневмония, haemophilus influenzae [Афанасьев-Пфейффер таяқшасы] тудырған пневмония, басқа айдарларда жіктелмеген бактериялық пневмония, басқа айдарларда жіктелмеген, басқа жұқпалы қоздырғыштар тудырған пневмония, басқа айдарларда жіктелген аурулар барысындағы пневмония, қоздырғышы анықталмаған пневмония, жіті бронхит, жіті бронхиолит, төменгі тыныс жолдарының респираторлық анықталмаған жіті жұқпасы
4.
K59.1
Функциялық диарея
№ 2-кесте. "ЭКГ-мен әйелдердің жүктілігі" индикаторын есептеу кезінде есепке үшін АХЖ-10 кодтарының тізбесі
АХЖ-10 коды
Аурулардың атауы
1
А15, А16, А17, А18, А19
белсенді және жайылған өкпе және өкпеден тыс туберкулезінің барлық формаларының асқынған түрлері
2
С00-С97
барлық жерде қазіргі кездегі қатерлі ісіктердің барлық орнығулары
3
D60-D61
апластикалық анемия
4
D65, D68.2-68.9,
D69.1, D69.6-69.9
жиі қайталанатын немесе ауыр өтетін пурпура және басқа геморрагиялық жағдайлар
5
F01-F03, F05.1, F06.0
органикалық, симптоматикалық, психикалық бұзылыстарды қоса
6
F10.5-7, F11.5-7,
F12.5-7, F13.5-7,
F14.5-7, F15.5-7,
F16.5-7, F17.5-7,
F18.5-7, F19.5-7
психикалық бұзылыстар және психоактивті заттарды пайдалануына байланысты мінездерінің бұзылыстары
7
F20.0, F20.1, F20.2, F22
шизофрения, шизотиптік және сандырақ бұзылыстары
8

Таблица № 1. Перечень кодов Международной классификации болезней (далее – МКБ-10) для заболеваний, учитываемых при расчете индикатора "Детская смертность от 7 дней до 5 лет, предотвратимая на уровне ПМСП* от ОКИ ОРИ"
№ п/п
Коды МКБ-10
Наименование болезней
1.
A02 - A04
сальмонелеззные инфекции, шигелез, другие бактериальные
кишечные инфекции
2.
A08 - A09
вирусные и другие уточненные кишечные инфекции, диарея и
гастроэнтерит предположительно инфекционного происхождения
3.
J00 - J22
острый назофарингит (насморк), острый синусит, острый фарингит,
острый тонзиллит, острый ларингит и трахеит, острый
обструктивный ларингит (круп) и эпиглоттит, острые инфекции
верхних дыхательных путей множественной и неуточненной
локализации, грипп, вызванный идентифицированным вирусом
гриппа, грипп, вирус не идентифицирован, вирусная пневмония, не
классифицированная в других рубриках,
пневмония, вызванная streptococcus pneumoniae, пневмония,
вызванная haemophilus influenzae (палочкой
афанасьева-пфейффера), бактериальная пневмония, не
классифицированная в других рубриках, пневмония, вызванная
другими инфекционными агентами, не классифицированная в других
рубриках, пневмония при болезнях, классифицированных в других
рубриках, пневмония без уточнения
возбудителя, острый бронхит, острый бронхиолит, острая
респираторная инфекция нижних дыхательных путей неуточненная
4.
K59.1
функциональная диарея
Таблица № 2. Перечень кодов МКБ-10 для заболеваний, учитываемых при расчете индикатора "Беременность женщин с ЭГП"
п/п
Код
МКБ-10
Наименование болезней
1.
А15, А16, А17,
А18, А19
все формы активного распространненного легочного и
внелегочного туберкулезного процесса с осложнениями
2.
С00-97
наличие в настоящем злокачественного новообразования всех
локализаций
3.
D60-61
апластическая анемия
4.
D65,
D68.2-68.9,
D69.1, D69.6-69.9
часто рецидивирующие или тяжело протекающие пурпура и
другие геморрагические состояния
5.
F01-03, F05.1,
F06.0
органические, включая симптоматические, психические
расстройства
6.
F10.5- F10.7,
F11.5- F11.7,
F12.5- F12.7,
F13.5- F13.7,
F14.5- F14.7,
F15.5- F15.7,
F16.5- F16.7,
F17.5- F17.7,
F18.5- F18.7,
F19.5- F19.7
психические расстройства и расстройства поведения связанные
с употреблением психоактивных веществ
7.
F20.0, F20.1,
F20.2, F22
шизофрения, шизотипические и бредовые расстройства
8.

F71-F73
Ақыл-ес кемістігі
9
G40-G41
психикалық бұзылыстар белгілермен эпилепсия
10
В69
цистицеркоз, тұқым қуалайтын нервтік-бұлшықеттік аурулар
11
G30-G32
ОЖЖ дегенеративті аурулары
12
G12.2
қозғалыс нейронының ауруы
13
G35
таралған склероз
14
G37
басқа деменциялық аурулар
15
G70, G73
миастения және миастениялық синдромдар
16
G61.0, G61.8
Гийен-Барре синдромы, басқа қабынба невропатиялар
17
Н46
көру жүйесінің невриті
18
Н47.0
ишемиялық екі жақты нейропатия
19
Н36.0
рецидивті гемофтальм диабеттік ретинопатии фонында
20
H35.0
рецидивті гемофтальм гипертониялық ретинопатия фонында
21
I50.0-1, I50.9
NYHA бойынша III-IV созылмалы жүрек жетіспеушілігімен және/немесе өмірге қауіпті жүрек ырғағының және өткізгіштігінің бұзылуымен асқынған жүректің туа және жүре пайда болған кемістіктері
22
I11.0, I12.0, I13.0-2, I13.9
II-III дәрежелі гипертониялық ауру, және қатерлі ағымы
23
I25
ишемиялық жүректің ауруы, түзетуге келмейтін (консервативті немесе хирургиялық әдістермен)
24
I27.0
өкпелік жүрек жеткіліксіздігімен қабаттасқан біріншілік өкпе гипертензиясы
25
I50.0-50.1, I50.9
Жүрек функциясының іркілістік жеткіліксіздігі
26
I33.0, I33.9
жіті және жітілеу эндокардит
27
I40, I42, I46, I49
NYHA бойынша III-IV дәрежелі созылмалы жүрек функциясы жетіспеушілігімен және/немесе өмірге қауіпті жүрек ырғағының және өткізгіштігінің бұзылуымен асқынған миокардиттер, кардиомиопатиялар және/немесе өмірге қауіпті жүрек ырғағының және өткізгіштігінің бұзылуымен, NYHA бойынша III-IV дәрежелі жүрек функциясының жетіспеушілігі белгілерімен жүрек қақпақшаларын протездеуден кейін жүрек функциясының жетіспеушілігі белгілері бар миокардиттер мен кардиопатиялар
28
I49, I46
жүрек ырғағының өмірге қауіпті бұзылыстары
29
I71.0-71.9
аневризма және аорта қабаттарының ажырауы
30
I01.0-01.2, I01.8- I01.9, I27.0
митралдық комиссуротомиядан кейінгі рестеноздың туындауы мен NYHA бойынша III-IV дәрежелі созылмалы жүрек функциясы жетіспеушілігімен және/немесе өмірге қауіпті жүрек ырғағының және өткізгіштігінің бұзылуымен қоса өкпе гипертензиясы және ревматизмнің өршуі
31
J45, J96.1
бронх демікпесі, ауыр ағымды, ТЖ III дәрежесі
32
J43.1
Көпіршікті эмфизема, ТЖ III дәрежесі
33
Q33.6
өкпенің кистозды гипоплазиясы, жайылмалы түрі, ауыр ағымды, ТЖ III дәрежесі
34
J47
өкпенің бронхоэктазиялық ауруы, ТЖ III дәрежесі, өкпенің лимангиолеймиоматозы, ТЖ III дәрежесі
35
J84.9
идиопатиялық фиброздаушы альвеолиті, ТЖ III дәрежесі, біріншілік өкпе гипертензиясы, ТЖ III дәрежесі
36
К22.2
өңештің тарылуы мен стенозы
37
К21
ойық жарасы және стриктурасымен асқынған ГЭРА - өңеш ауруы, Баррет өңеші
38
К31.2, К31.5
асқазан, 12 елі ішек аурулары, қан кетумен асқынған ойық жарасы хирургиялық емдеуден кейінгі пайда болатын стеноз
39

F71-73
умственная отсталость
9.
G40-41
эпилепсия с развитием психических нарушений
10.
В69
цистицеркоз, наследственные нервно-мышечные заболевания
11.
G30-32
дегенеративные заболевания ЦНС
12.
G12.2
болезнь двигательного нейрона
13.
G35
рассеянный склероз
14.
G37
другие демиелинизирующие заболевания
15.
G70, 73
миастения и миастенические синдромы
16.
G61.0, 61.8
острые (Гийена-Барре) и хронические воспалительные
демиелинизирующие заболевания, нарколепсия, каталепсия
17.
Н46
неврит зрительного нерва
18.
Н47.0
ишемическая двухсторонняя нейропатия
19.
Н36.0
рецидивирующий гемофтальм на фоне диабетической ретинопатии
20.
H35.0
рецидивирующий гемофтальм на фоне гипертонической
ретинопатии
21.
I50.0-50.1,
I50.9
врожденные и приобретенные пороки сердца, осложнившиеся
хронической сердечной недостаточностью III-IV ст. по NYHA
и/или жизнеугрожающими нарушениями ритма и проводимости
сердца
22.
I11.0, I12.0,
I13.0-113.2,
I13.9
гипертоническая болезнь, II-III ст. и злокачественное
течение
23.
I25
ишемическая болезнь сердца, не корригированная
(консервативными или хирургическими методами)
24.
I27.0
первичная легочная гипертензия с развитием
сердечно-легочной недостаточности
25.
I50.0-50.1, I50.9
хроническая сердечная недостаточность III-IV ст. по NYHA
любой этиологии
26.
I33.0, I33.9
острый и подострый эндокардит
27.
I40, I42, I46,
I49
миокардиты, кардиомиопатии, осложненные хронической
сердечной недостаточностью III-IV по NYHA, после
протезирования клапанов сердца с признаками сердечной
недостаточности III-IV по NYHA и (или) жизнеугрожающими
нарушениями ритма и проводимости сердца
28.
I49, I46
жизнеугрожающие нарушения сердечного ритма
29.
I71.0-71.9
аневризма и расслоение аорты
30.
I01.0-01.2,
I01.8 - I01.9,
I27.0
состояние после митральной комиссуротомии с возникновением
рестеноза, сердечной недостаточностью III-IV ст. по NYHA и
(или) жизнеугрожающими нарушениями сердечного ритма и
проводимости, наличием легочной гипертензии и обострения
ревматизма
31.
J45, J96.1
бронхиальная астма, тяжелое течение, неконтролируемая, ДН
III степени
32.
J43.1
буллезная эмфизема, ДН III степени
33.
Q33.6
кистозная гипоплазия легких, распространенная форма,
тяжелое течение, ДН III степени
34.
J47
бронхоэктатическая болезнь легких, ДН III степени,
лимфангиолейомиоматоз легких, ДН III степени
35.
J84.9
идиопатический фиброзирующий альвеолит, ДН III степени,
первичная легочная гипертензия, ДН III степени
36.
К22.2
сужение и стеноз пищевода, искусственный пищевод
37.
К21
болезни пищевода - ГЭРБ, осложненная язвой, стриктурой,
пищевод Баррета
38.
К31.2, 31.5
болезни желудка и двенадцатиперстной кишки – язвенная
болезнь, осложненная кровотечением, стеноз после
хирургического лечения
39.

К50.8
асқыну сатысындағы Крон ауруы (сауығу сатысында жеке тәртіппен шешу)
40
К71.2, К71.5, К71.7, К71.9, К74.6
асқыну сатысындағы жіті және созылмалы бауыр аурулары, ауыр ағымды; декомпенсация кезеңіндегі бауыр циррозы
41
К86.1, К86.6
ауыр дәрежелі (фиброз сатысы) сіңіру бұзылысымен және айқын секреторлық функциясының бұзылуымен өтетін созылмалы панкреатит
42
N00
жедел гломерулонефрит
43
N08.3
IV, V сатыдағы диабет нефропатиясы
44

К50.8
болезнь Крона в стадии обострения (в стадии ремиссии решать
в индивидуальном порядке)
40.
К71.2, K71.5,
K71.7, K71.9,
K74.6
острые и хронические заболевания печени в стадии
обострения, тяжелое течение; цирроз печени,
декомпенсированный
41.
К 86.1, 86.6
хронический панкреатит с выраженным нарушением секреторной
функции и синдромом нарушения всасывания тяжелой степени
(стадия фиброза)
42.
N00
острый гломерулонефрит
43.
N08.3
диабетическая нефропатия IV, V ст.
44.

O98 - O99
Басқа айдарларда жіктелген, бірақ жүктілікті, босану мен босанудан кейінгі кезеңді асқындыратын ананың жұқпалы және паразиттік аурулары, басқа айдарларда жіктелген, бірақ жүктілікті, бала тууды немесе босанудан кейінгі кезеңді асқындыратын анасының басқа аурулары
45
O24.0, O24.1
Бұрыннан бар инсулин тәуелді қантты диабет, бұрыннан бар инсулин тәуелсіз қантты диабет
№ 3-кесте. "Босануға қатысты аборттардың деңгейі" индикаторын есептеу кезінде есепке алынатын аурулар үшін АХЖ-10 кодтарының тізбесі
АХЖ-10 коды
Аурулардың атауы
1.
O02.0, O02.1, O02.8, O02.9
Өлген ұрық жұмыртқасы мен көпіршікті емес кірме, аяқталмаған түсік тастау, ұрықтанудың анықталған қалыптан тыс басқа өнімдері, ұрықтанудың қалыптан тыс анықталмаған өнімі
2.
O03
Өздігінен болған түсік
3.
O04
Медициналық түсік
4.
O05
Түсіктің басқа түрлері
5.
O06
Анықталмаған түсік
6.
O07-O07.9
Түсік жасауға сәтсіз әрекет
№ 4-кесте. "Өкпе туберкулезімен ауыратын науқастарды уақтылы диагностикаламау" индикаторларды есептеу кезінде есепке алынатын аурулар үшін АХЖ-10 кодтарының тізбесі
Мынадай клиникалық нысандар бойынша туберкулездің асқынған жағдайлары болып алғаш анықталған туберкулезбен ауыратын науқастар есептелуі тиіс:
1) диссеминирленген жітілеу және созылмалы туберкулез (ТБ01 қорытынды клиникалық диагнозының кодынан – 07, 08, 09, 10 кодтар алынады);
2) казеоздік пневмония (ТБ01 қорытынды клиникалық диагнозының кодынан – 15, 16 кодтары);

O98- O99
инфекционные и паразитарные болезни матери,
классифицированные в других рубриках, но осложняющие
беременность, роды и послеродовой период, другие болезни
матери, классифицированные в других рубриках, но
осложняющие беременность, роды и послеродовой период
45.
O24.0, O24.1
существовавший ранее сахарный диабет инсулинзависимый,
существовавший ранее сахарный диабет инсулиннезависимый
Таблица № 3. Перечень кодов МКБ-10 для заболеваний, учитываемых при расчете индикатора "Уровень абортов по отношению к родам"
п/п
Код МКБ-10
Наименование болезней
1
O02.0, O02.1,
O02.8, O02.9
Погибшее плодное яйцо и непузырный занос. Несостоявшийся
выкидыш. Другие уточненные анормальные продукты зачатия.
Анормальный продукт зачатия неуточненный
2
O03
Самопроизвольный аборт
3
O04
Медицинский аборт
4
O05
Другие виды аборта
5
O06
Аборт неуточненный
6
O07-O07.9
Неудачная попытка аборта
Таблица № 4. Перечень кодов МКБ-10 для заболеваний, учитываемых при расчете индикаторов "Несвоевременно диагностированный туберкулез легких"
1. Осложненными случаями туберкулеза должны считать впервые выявленных больных туберкулезом со следующими клиническими формами:
1) подострый и хронический диссеминированный туберкулез (берется из заключительного клинического диагноза карты ТБ01 - коды 07, 08, 09, 10);
2) казеозная пневмония (берется из заключительного клинического диагноза карты ТБ01 - коды 15, 16);

I11.0-I11.9
Жүрек функциясының (іркілулік) жеткіліксіздігі қабаттасқан, негізінен жүректі зақымдайтын гипертензиялық [гипертониялық] ауру
3
I12,
I12.0-I12.9
Негізінен бүйректерді зақымдайтын гипертензиялық [гипертониялық] ауру,
Бүйрек функциясы жеткіліксіздігі қабаттасқан негізінен, бүйректі зақымдайтын гипертензиялық [гипертониялық] ауру
4
I13, I13.0-I13.9
Негізінен жүрек пен бүйректі зақымдайтын, гипертензиялық [гипертониялық] ауру, Жүрек функциясының (іркілулік) жеткіліксіздігі қабаттасқан, негізінен жүрек пен бүйректі зақымдайтын гипертензиялық [гипертониялық] ауру,
Бүйрек функциясының жеткіліксіздігі қабаттасқан негізінен, бүйректі зақымдайтын гипертензиялық [гипертониялық] ауру
Жүрек функциясының (іркілулік) жеткіліксіздігі мен бүйрек, функциясының жеткіліксіздігі қабаттасқан негізінен жүрек пен бүйректі зақымдайтын гипертензиялық [гипертониялық]ауру
Негізінен жүрек пен бүйректі зақымдайтын анықталмаған гипертензиялық [гипертониялық] ауру
5
I20,
I20.0-I20.9
Жүрек қыспасы
Жүректің тұрақсыз қыспасы
Жүрек қыспасы: үдемелі, алғаш пайда болған, кернеулік, кернеулік, үдемелі;
Спазм деп құжатпен расталған жүрек қыспасы
Жүрек қыспасының басқа түрлері
Жүректің анықталмаған қыспасы
6
I21,
I21.0-I21.4
Миокардтың жіті инфаргі
Жүректің алдынғы қабырғасының жіті трансмуральдық инфаргі
Жүректің төменгі қабырғасының жіті трансмуральдық инфаргі
Жүректің орналасу орны анықталмаған жіті трансмуральдық, инфаргі.
Миокардтың трансмуралдық инфаргі (жіті)
Миокардтың жіті субэндокардиальдық инфаргі
7
I60,
I60.0-I60.9
Мидың торлы қабығы астына қан құйылу
Каротидтік қойнау мен ашадан мидың торлы қабығының астына қан құйылу
Милық ортаңғы артериядан мидың торлы қабығының астына қан құйылу
Алдыңғы дәнекерлік артериядан мидың торлы қабығының; астына қан құйылу
Артқы дәнекерлік артериядан мидың торлы қабығының астына қан құйылу
Негіздік артериядан мидың торлы қабығының астына қан құйылу
Омыртқа артериясынан мидың торлы қабығының астына қан құйылу
Бас сүйек ішілік басқа артериялардан мидың торлы қабығының; астына қан құйылу
Бас сүйек ішілік анықталмаған артериядан мидың торлы қабығының астына қан құйылу
Мидың торлы қабығының астына басқаша қан құйылу
Мидың торлы қабығының астына қан құйылу, анықталмаған
8
I61,
I61.0-I61.9
Мидың ішіне қан құйылу
Ми сыңары қыртысының астына қан құйылу
Мидың ішіне терең қан құйылу
Ми сыңарының қыртысына қанқұйылу
Мидың үлестік қан құйылу
Мидың ішіне терең емес қан құйылу
Ми сыңарына қан құйылу, анықталмаған
Ми діңінің ішіне қан құйылу
Мишық ішіне қан құйылу
Ми қарыншасы ішіне қан құйылу
Мидың ішінде көп орынды қан құйылулар
Ми ішіне басқаша қан құйылу
Ми ішіне қан құйылу, анықталмаған
9
I62.0, I62.1, I62.9, I62
Бас сүйек ішіне жарақаттық емес басқаша қан құйылу
Мидың қатты қабығының астына қан құйылу (жіті) (жарақаттық емес)
Мидың қатты қабығының жарақаттық емес қан құйылулар
Бас сүйек ішілік қан құйылу, анықталмаған (жарақаттық емес)
10
I63,

I11.0-I11.9
Гипертензивная (гипертоническая) болезнь с преимущественным
поражением сердца с (застойной) сердечной недостаточностью
3.
I12,
I12.0-I12.9
Гипертензивная (гипертоническая) болезнь с преимущественным
поражением почек, Гипертензивная (гипертоническая) болезнь с
преимущественным поражением почек без почечной
недостаточности
4.
I13,
I13.0-I13.9
Гипертензивная (гипертоническая) болезнь с преимущественным
поражением сердца и почек
Гипертензивная (гипертоническая) болезнь с преимущественным
поражением сердца и почек с (застойной) сердечной
недостаточностью
Гипертензивная (гипертоническая_ болезнь с преимущественным
поражением почек с почечной недостаточностью
Гипертензивная (гипертоническая) болезнь с преимущественным
поражением сердца и почек с (застойной) сердечной
недостаточностью и почечной недостаточностью
Гипертензивная (гипертоническая) болезнь с преимущественным
поражением сердца и почек неуточненная
5.
I20,
I20.0-I20.9
Стенокардия (грудная жаба)
Нестабильная стенокардия
Стенокардия с документально подтвержденным спазмом
Другие формы стенокардии
Стенокардия неуточненная
6.
I21,
I21.0-I21.4
Острый инфаркт миокарда
Острый трансмуральный инфаркт передней стенки миокарда
Острый трансмуральный инфаркт нижней стенки миокарда
Острый трансмуральный инфаркт миокарда других уточненных
локализаций
Острый трансмуральный инфаркт миокарда неуточненной
локализации
Острый субэндокардиальный инфаркт миокарда
7.
I60,
I60.0-I60.9
Субарахноидальное кровоизлияние
Субарахноидальное кровоизлияние из каротидного синуса и
бифуркации
Субарахноидальное кровоизлияние из средней мозговой артерии
Субарахноидальное кровоизлияние из передней соединительной
артерии
Субарахноидальное кровоизлияние из задней соединительной
артерии
Субарахноидальное кровоизлияние из базилярной артерии
Субарахноидальное кровоизлияние из позвоночной артерии
Субарахноидальное кровоизлияние из других внутричерепных
артерий
Субарахноидальное кровоизлияние из внутричерепной артерии
неуточненной
Другое субарахноидальное кровоизлияние
Субарахноидальное кровоизлияние неуточненное
8.
I61,
I61.0-I61.9
Внутримозговое кровоизлияние
Внутримозговое кровоизлияние в полушарие субкортикальное
Внутримозговое кровоизлияние в полушарие кортикальное
Внутримозговое кровоизлияние в полушарие неуточненное
Внутримозговое кровоизлияние в ствол мозга
Внутримозговое кровоизлияние в мозжечок
Внутримозговое кровоизлияние внутрижелудочковое
Внутримозговое кровоизлияние множественной локализации
Другое внутримозговое кровоизлияние
Внутримозговое кровоизлияние неуточненное
9.
I62.0,
I62.1,
I62.9, I62,
Другое нетравматическое внутричерепное кровоизлияние
Субдуральное кровоизлияние (острое) (нетравматическое)
Нетравматическое экстрадуральное кровоизлияние
Внутричерепное кровоизлияние (нетравматическое) неуточненное
10.
I63,