Өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы техникалық сарапшыларға және өлшем құралдарын салыстырып тексерушілерге аттестаттау және қайта аттестаттау жүргізу, сондай-ақ оларға қойылатын біліктілік талаптар қағидаларды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрінің 2012 жылғы 28 қыркүйектегі № 348 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 8 қарашада № 8063 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 27 желтоқсандағы № 935 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 27.12.2018 № 935 (11.04.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 7 маусымдағы Заңының 5-бабы 2-тармағы 11-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы техникалық сарапшыларға және өлшем құралдарын салыстырып тексерушілерге аттестаттау және қайта аттестаттау жүргізу қағидасы;
2) Осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы техникалық сарапшыларға және өлшем құралдарын салыстырып тексерушілерге біліктілік талаптары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті (Р.А. Сәтбаев) заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын;
3) Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің интернет-ресурсында орналасуын қамтамасыз етсін.
3. "Өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы сарапшы-аудиторлар және өлшем құралдарын салыстырып тексерушілерге аттестаттау жүргізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің 2009 жылғы 12 қарашадағы № 313 (Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5964 тіркелген, Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және басқа мемлекеттік органдары актілерінің жинағында, 2010 жылы, қаңтарда, жарияланған, 2010 жылғы 11 наурыздағы № 36 "Заң газетінде" жарияланған) бұйрығының күші жойылды деп танылсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар вице-министрі Қ.А. Тулеушинге жүктелсін.
5. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Қазақстан Республикасы Индустрия және
жаңа технологиялар министрі
Ә. Исекешев
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Индустрия және жаңа
технологиялар министрінің
2012 жылғы 28 қыркүйектегі
№ 348 бұйрығына
1-қосымша
Өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы техникалық
сарапшыларға және өлшем құралдарын салыстырып тексерушілерге
аттестаттау және қайта аттестаттау жүргізу, сондай-ақ оларға
қойылатын біліктілік талаптар қағидалары

Об утверждении Правил проведения аттестации и переаттестации технических экспертов в области обеспечения единства измерений и поверителей средств измерений, а также квалификационных требований к ним
Приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 28 сентября 2012 года № 348. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 ноября 2012 года № 8063. Утратил силу приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 декабря 2018 года № 935 (вводится в действие с 11.04.2019)
Сноска. Утратил силу приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 27.12.2018 № 935 (вводится в действие с 11.04.2019).
В соответствии с подпунктом 11-1) пункта 2 статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об обеспечении единства измерений" от 7 июня 2000 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила проведения аттестации и переаттестации технических экспертов в области обеспечения единства измерений и поверителей средств измерений, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Квалификационные требования к техническим экспертам в области обеспечения единства измерений и поверителям средств измерений согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету технического регулирования и метрологии Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан (Сатбаев Р.А.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование в средствах массовой информации;
3) размещение на интернет-ресурсе Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан.
3. Признать утратившим силу приказ Министра индустрии и торговли Республики Казахстан от 12 ноября 2009 года № 313 "Об утверждении Правил проведения аттестации экспертов – аудиторов в области обеспечения единства измерений и поверителей средств измерений и установления квалификационных требований к ним" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5964, опубликованный в Собрании актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2010 год, январь, опубликованный в "Юридической газете" от 11 марта 2010 года № 36).
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан Тулеушина К.А.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан -
Министр индустрии и новых технологий
Республики Казахстан
А. Исекешев
Приложение 1
к приказу Заместителя Премьер - Министра
Республики Казахстан - Министра
индустрии и новых технологий
Республики Казахстан
от 28 сентября 2012 года № 348
Правила
проведения аттестации и переаттестации
технических экспертов в области обеспечения единства
измерений и поверителей средств измерений

1. Жалпы ережелер
1. Осы өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы техникалық сарапшыларға және өлшем құралдарын салыстырып тексерушілерге аттестаттау және қайта аттестаттау жүргізу, сондай-ақ оларға қойылатын біліктілік талаптарының қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 7 маусымдағы Заңына сәйкес әзірленген және өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы техникалық сарапшыларға және өлшем бірлігін салыстырып тексерушілерге аттестаттау және қайта аттестаттау жүргізу, сондай-ақ оларға қойылатын біліктілік талаптарының тәртібін белгілейді.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) біліктілік комиссиясы – құрамы мемлекеттік ғылыми метрологиялық орталықтың (қызметкерлерді сертификаттау бойынша орган) басшысымен анықталатын, өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы техникалық сарапшыларды және өлшем құралдарын салыстырып тексерушілерді аттестаттау және қайта аттестаттау мәселесі бойынша шешім қабылдайтын комиссия;
2) қайта аттестаттау – бұрын берілген сертификаттың жарамдылық мерзімі өткен бұрын аттестатталған техникалық сарапшылар мен өлшем құралдарын салыстырып тексерушілерді дәл сол қызметтік бағыт немесе өлшем түрлері бойынша қайталанған мерзімде аттестаттау;
3) өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы техникалық сарапшы – өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы жұмыстарды жүргізу құқығына Қағидаларда белгіленген тәртіпте аттестатталған жеке тұлға;
4) өлшем құралдарын салыстырып тексерушi – өлшем құралдарын салыстырып тексеру жүргiзу құқығына Қағидаларда белгiленген тәртiппен аттестатталған мемлекеттiк метрологиялық қызметтiң немесе аккредиттелген заңды тұлғалардың метрологиялық қызметтерiнiң маманы;
5) өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің тізілімі – өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы объектілерді, жұмысқа қатысушылар мен құжаттарды тіркеуді есепке алу құжаты;
6) уәкілетті орган – техникалық реттеу және метрология саласында мемлекеттік реттеуді жүзеге асырушы мемлекеттік орган;
7) үміткер – біліктілікті алуға өтініш беретін тұлға.
2. Техникалық сарапшылар мен салыстырып тексерушілерді
аттестаттау және қайта аттестаттау тәртібі
3. Өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы техникалық сарапшыларды (бұдан әрі – техникалық сарапшылар) аттестаттау мынадай бағыттар бойынша жүргізіледі:
1) өлшем құралдарының сынақтарын жүргізу;
2) сынақ жабдықтарының аттестаттауын жүргізу;
3) өлшемдерді орындау әдістемелердің метрологиялық аттестаттауын жүргізу;
4) техникалық құжаттамалардың метрологиялық сараптамасын жүргізу.

1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения аттестации и переаттестации технических экспертов в области обеспечения единства измерений и поверителей средств измерений, а также установления квалификационных требований к ним (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 7 июня 2000 года "Об обеспечении единства измерений" (далее – Закон) и устанавливают порядок проведения аттестации, переаттестации технических экспертов в области обеспечения единства измерений и поверителей средств измерений.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) квалификационная комиссия – комиссия, принимающая решение по вопросам аттестации и переаттестации технических экспертов в области обеспечения единства измерений и поверителей средств измерений, состав которой определяется приказом руководителя государственного научного метрологического центра (орган по сертификации персонала);
2) переаттестация – аттестация на повторный срок по тому же направлению деятельности или виду измерений ранее аттестованных технических экспертов и поверителей, у которых истек срок действия ранее выданного сертификата;
3) технический эксперт в области обеспечения единства измерений - физическое лицо, аттестованное на право проведения работ в области обеспечения единства измерений в порядке, установленном Правилами;
4) поверитель средств измерений - специалист государственной метрологической службы или метрологических служб аккредитованных юридических лиц, аттестованный на право проведения поверки средств измерений в порядке, установленном Правилами;
5) реестр государственной системы обеспечения единства измерений - документ учета регистрации объектов, участников работ и документов в области обеспечения единства измерений;
6) уполномоченный орган – государственный орган, осуществляющий государственное регулирование в области технического регулирования и метрологии;
7) кандидат - лицо, которое подает заявку на получение квалификации.
2. Порядок аттестации и переаттестации
технических экспертов и поверителей
3. Аттестация технических экспертов в области обеспечения единства измерений (далее – технические эксперты) осуществляется по следующим направлениям деятельности:
1) проведение испытаний средств измерений;
2) проведение аттестации испытательного оборудования;
3) проведение метрологической аттестации методик выполнения измерений;
4) проведение метрологической экспертизы технической документации.

4. Өлшем құралдарын салыстырып тексерушілерді (бұдан әрі – салыстырып тексерушілер) аттестаттау ҚР СТ 2.42-2002 "Өлшем түрлері. Жіктелуі" белгіленген өлшем түрлерінің жіктелулеріне сәйкес өлшем түрлері бойынша жүргізіледі.
5. Салыстырып тексерушіні аттестаттау және қайта аттестаттау үшін құжаттар мемлекеттік ғылыми метрологиялық орталыққа (бұдан әрі - МҒМО), техникалық сарапшыны аттестаттау үшін - аталған қызмет түрлеріне сәйкестікті растау бойынша Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіпте аккредиттелген сәйкестікті растау бойынша органға (бұдан әрі - СРО) ұсынылады.
6. Техникалық сарапшылар мен салыстырып тексерушілерді аттестаттау және қайта аттестаттау үшін ұсынылатын құжаттар тізімі:
1) салыстырып тексерушілер үшін өлшем түрлері, техникалық сарапшылар үшін қызмет бағыттары көрсетілген ерікті нысандағы техникалық сарапшы немесе салыстырып тексеруші ретіндегі аттестаттау (қайта аттестаттау) туралы өтініш;
2) үміткердің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
3) білімі туралы құжаттың көшірмесі;
4) біліктілік курсын өткендігін куәландыратын құжаттың көшірмесі;
5) өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы жұмыс өтілін растайтын құжаттың көшірмесі;
6) техникалық сарапшыға үміткерлер үшін – екі жыл ішінде, өтініш берілген бағыттағы қызметі бойынша практикалық жұмыс тәжірибесін растайтын құжаттардың көшірмесі (сараптамалар актілері, сынақ немесе аттестаттау хаттамалары, эксперименталды метрологиялық зерттеулер туралы техникалық есептер, сараптамалық тұжырымдамалар);
7) салыстырып тексерушіге үміткерлер үшін – осы Қағиданың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтініш берілген өлшемнің түрі бойынша тағылымдамадан өткенін куәландыратын анықтама-пікір. Құжаттар жинағын тапсырғанға дейін бір жыл бұрын берілген тағылымдамадан өткенін куәландыратын біліктілік комиссияның анықтама-пікірі есептелмейді.
8) қосымша оқулар, өлшем бірлігін қамтамасыз ету бойынша басқа да жұмыстарға қатысқаны туралы құжаттардың көшірмесі (бар болса).
Аттестаттауды және қайта аттестаттауды жүргізетін ұйым құжаттар жинағын қабылдау кезінде құжаттар көшірмелері дұрыстығын түпнұсқамен салыстырады және құжат түпнұсқаларын өтініш берушіге қайтарады. Салыстыру үшін құжаттардың түпнұсқалары ұсынылмаған жағдайда нотариуспен куәландырылған құжаттар көшірмесін ұсынады.
Құжаттар жинағы тігілген және нөмірленген түрде ұсынылады.
7. Ұсынылған материалдарды қарау және техникалық сарапшылар мен салыстырып тексерушілерді аттестаттау және қайта аттестаттау туралы шешім қабылдау құжаттар түскен күннен бастап 15 жұмыс күні ішінде МҒМО немесе СРО біліктілік комиссиясымен (бұдан әрі - біліктілік комиссиясы) жүзеге асырылады.

4. Аттестация поверителей средств измерений (далее – поверители) осуществляется по видам измерений в соответствии с классификацией видов измерений, установленной в СТ РК 2.42-2002 "Виды измерений. Классификация".
5. Для аттестации и переаттестации поверителя документы представляются в государственный научный метрологический центр (далее – ГНМЦ), технического эксперта - в орган по подтверждению соответствия (далее – ОПС), аккредитованный в установленном законодательстве Республики Казахстан порядке по подтверждению соответствия на данный вид деятельности.
6. Перечень документов, представляемых для аттестации (переаттестации) технических экспертов и поверителей:
1) заявление об аттестации (переаттестации) в качестве технического эксперта или поверителя произвольной формы, с указанием направления деятельности для технических экспертов, вида измерений для поверителей;
2) копия документа, удостоверяющего личность кандидата;
3) копия документа об образовании;
4) копия документа, удостоверяющего прохождение квалификационного курса;
5) копии документов, подтверждающих стаж работы в области обеспечения единства измерений;
6) для кандидатов в технические эксперты - копии документов, подтверждающих опыт практической работы в заявленном направлении деятельности (актов экспертиз, протоколов испытаний или аттестации, технических отчетов об экспериментальных метрологических исследованиях, экспертных заключений) в течение двух лет;
7) для кандидатов в поверители - справка-отзыв, удостоверяющая прохождение стажировки по заявленному виду измерений, по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам. Справка-отзыв, удостоверяющая прохождение стажировки, выданная ранее одного года до подачи комплекта документов, квалификационной комиссией не учитывается.
8) копии документов о дополнительном обучении, участии в прочих работах по обеспечению единства измерений (при наличии).
При приеме пакета документов организация, осуществляющая аттестацию и переаттестацию сверяет подлинность копий документов с оригиналами и возвращает оригиналы документов заявителю. В случае не предоставления оригинала документов для сверки представляются нотариально засвидетельствованные копии документов.
Комплект документов представляется в прошитом и пронумерованном виде.
7. Рассмотрение представленных материалов и принятие решения об аттестации и переаттестации технических экспертов и поверителей осуществляется квалификационной комиссией ГНМЦ или ОПС (далее – квалификационная комиссия) в течение 15 рабочих дней со дня поступления документов.

8. Біліктілік комиссиясы үміткерді техникалық сарапшылар мен салыстырып тексерушілер ретінде аттестаттау (қайта аттестаттау) туралы шешім қабылданған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күннің ішінде осы Қағиданың 2-қосымшасына сәйкес аттестатталған техникалық сарапшының (салыстырып тексерушінің) міндеттері туралы декларацияны қол қоюға жібереді және осы Қағиданың 3-қосымшасына сәйкес бес жылдық мерзіммен аттестаттау және қайта аттестаттау туралы сертификат беріледі.
Аттестаттаудан (қайта аттестаттаудан) өткен техникалық сарапшының атестаттау (қайта аттестаттау) туралы сертификатында оның тіркелу нөмірі көрсетіле отырып, өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің тізілімінде тіркеледі.
9. Біліктілік комиссиясы үміткерді техникалық сарапшы (салыстырып тексеруші) ретінде аттестаттаудан бас тарту туралы шешім қабылдаған кезде шешім қабылданған күннен бастап үміткерге 5 жұмыс күні ішінде жазбаша түрде дәлелді бас тарту жіберіледі.
Бас тартудың негізі мыналар:
1) үміткердің уәкілетті органмен белгіленген біліктілік талаптарға сәйкес келмеуі;
2) ұсынылған құжаттар жинағының Қағиданың 6-тармағында белгіленген тізіміне сәйкес келмеуі.
10. Құжаттарды аттестаттауға қайта жіберу бас тартуға негіз болған сәйкессіздіктерді жойғаннан кейін жүзеге асырылады.
3. Қорытынды ережелер
11. Техникалық сарапшы немесе салыстырып тексеруші сертификаты жоғалған жағдайда:
1) Қазақстан Республикасының барлық аумағына таралатын бұқаралық ақпарат құралдарында техникалық сарапшы (салыстырып тексеруші) сертификаттың нөмірі, берілген күні мен жарамдылық мерзімінің көрсетілуімен жарамсыз деп тану туралы мәліметтерді жариялайды;
2) МҒМО-ға немес СРО-ға техникалық сарапшы (салыстырып тексеруші) сертификатын жарамсыз деп тану туралы және сертификат нөмірі, берілген күні, жарамдылық мерзімі көрсетілген, осы тармақтың 1) тармақшасында қарастырылған мәліметтердің жариялануын растайтын құжат қоса берілуімен, сертификаттың түпнұсқасын беру туралы қажет өтініш береді.
12. Техникалық сарапшы (салыстырып тексеруші) сертификаты бұзылған жағдайда сертификат беретін МҒМО-ға немесе СРО-ға сертификат нөмірі, берілген күні, жарамдылық мерзімі көрсетілген, сертификаттың бұзылған түпнұсқасы қоса берілген сертификаттың түпнұсқасын беру туралы өтініш береді.
13. Сертификаттың түпнұсқасы оң жағындағы жоғарғы шетінде "екінші нұсқа" сөзі көрсетіліп, бұрын берілген сертификат түпнұсқасының нөмірі, берілген күні мен жарамдылық мерзімі сақталып, осы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес рәсімделеді.
14. Сертификаттың түпнұсқасы өтініш берген күнінен бастап 10 жұмыс күні ішінде беріледі.
Өлшем бірлігін
қамтамасыз ету саласындағы
техникалық сарапшыларға және
өлшем құралдарын салыстырып
тексерушілерге аттестаттау және
қайта аттестаттау жүргізу
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Берілген өлшем түрлері бойынша тағылымдамадан өткенін
куәландыратын
№ ______АНЫҚТАМА-ПІКІР

8. В течение 2 (двух) рабочих дней со дня принятия квалификационной комиссией решения об аттестации (переаттестации) кандидата в качестве технического эксперта и поверителя кандидату направляется для подписания Декларация об обязательствах аттестованного технического эксперта (поверителя) по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам и выдается сертификат об аттестации (переаттестации) по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, сроком на пять лет.
Технический эксперт (поверитель), прошедший аттестацию (переаттестацию) регистрируется в реестре государственной системы обеспечения единства измерений, с указанием номера регистрации на сертификате об аттестации (переаттестации).
9. При принятии квалификационной комиссией решения об отказе в аттестации (переаттестации) в качестве технического эксперта (поверителя) кандидату направляется мотивированный отказ в письменном виде в течение 5 рабочих дней со дня принятия решения.
Основанием для отказа является:
1) несоответствие кандидата квалификационным требованиям, установленным уполномоченным органом;
2) несоответствие представленного комплекта документов перечню, установленному пунктом 6 Правил.
10. Повторное направление документов на аттестацию осуществляется после устранения несоответствий, послуживших основанием для отказа.
3. Заключительные положения
11. В случае утери сертификата технический эксперт или поверитель:
1) опубликовывают в средствах массовой информации, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, сведения о признании недействительным сертификата технического эксперта (поверителя) с указанием номера, даты выдачи и срока действия сертификата;
2) подают заявление в ГНМЦ или ОПС, выдавшие сертификат о признании недействительным сертификата технического эксперта (поверителя) и о выдаче дубликата сертификата с указанием номера сертификата, даты выдачи, срока действия, с приложением документа, подтверждающего опубликование сведений, предусмотренных подпунктом 1) настоящего пункта.
12. В случае порчи сертификата технический эксперт (поверитель) подают заявление в ГНМЦ или ОПС, выдавшие сертификат о выдаче дубликата сертификата, с указанием номера сертификата, даты выдачи, срока действия с приложением испорченного оригинала сертификата.
13. На дубликате сертификата в правом верхнем углу указывается слово "Дубликат", с сохранением номера, даты выдачи и срока действия ранее выданного оригинала сертификата.
14. Дубликат сертификата выдается в течение 10 рабочих дней со дня подачи заявления.
Приложение 1
к Правилам проведения аттестации и
переаттестации технических
экспертов в области обеспечения
единства измерений и поверителей
средств измерений
Форма
СПРАВКА-ОТЗЫВ № ______
удостоверяющая прохождение стажировки
по заявленному виду измерений

1. Тағылымдаманы өткізген заңды тұлғаның атауы ________________
2. Заңды тұлға туралы мәліметтер ______________________________
(аккредиттеу аттестатының № және берілген күні,
_____________________________________________________________________
аккредиттеу түрі)
3. Заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің атауы _______________
_____________________________________________________________________
(мысалы: сызықты-бұрыштық өлшеулер зертханасы)
4. Тағылымдаманы жүргізген маман(дар): ________________________
(салыстырып тексерушінің ТАӘ, бұл бағыт
_____________________________________________________________________
бойынша жұмыс өтілі, тегі, салыстырып тексеруші біліктілігін беру
сертификатының № және берілген күні, өлшем түрі (түрлері)
5. Тағылымдамадан өткен маман:
Т.А.Ә._________________________________________________________
6. Тағылымдамадан өту мерзімі: ________________________________
7. Тағылымдама мерзімінде _____________________________ мынадай
ТАӘ
өлшем құралдарын салыстырып тексеруге қатысты:
Өлшем түрі
Өлшем құралының атауы, типі
Шығарылған немесе Қазақстан Республикасына әкелінген жылы
Салыстырып тексеруге нормативтік құжат
Белгіленуі
Атауы
1
2
3
4
5
8. Кәсіптік білімі және іскерлігі*: ___________________________
_____________________________________________________________________
9. Ұсыныстар: _________________________________________________
(салыстырып тексеруші біліктіліктілігін алуға байланысты өлшем
_____________________________________________________________________
түрінің (түрлерінің) көрсетілуімен тағылымдаманы өткізген ұйымның
ұсыныстары (салыстырып тексеруді жүргізуде қабілетін көрсетті/көрсетпеді)
Ұйым басшысы ________________ _________________________
(қолы) (тегі, аты-жөні)
Тағылымдаманы өткізген ұйымның
құрылымдық бөлімшесінің басшысы ___________ ________________
(қолы) (тегі, аты-жөні)
Тағылымдаманы жүргізген маман(дар):________ ___________________
(қолы) (тегі, аты-жөні)
Берілген күні 20_ жылғы "___" ______________
____________________________
* Өлшеу деректерін алудың негізгі қағидаттарын және әдістерін, өлшемнің негізгі құралдарын (өлшеуіш тізбектерін қоса), өлшем қателігі және белгісіздігін бағалауды қоса өлшем нәтижелерін өңдеудің іргелі қағидаларын және әдістерін, номативтік құжаттар талаптарын, құжаттамалардың рәсімделуін, өлшеуіштерді сараптауды жоспарлау әдістерін және өлшеуге қажетті құралдарды таңдаудың тиімді әдістерін білу, өлшемдердің растығын қамтамасыз етуді, қалыпты жұмыс істеуін қамтамасыз ететін өлшеуіш аспаптардың құрылуын орындауды, өлшем қателіктерін талдауды, олардың көздерін белгілеуді және өлшем нәтижелерін дұрыс ресімдеуді, қолданылатын өлшем құралдарының жай-күйін бағалауды және өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласында басқа теориялық және практикалық білім мен икемділікті ұйымдастыра білу.
Өлшем бірлігін
қамтамасыз ету саласындағы
техникалық сарапшыларға және
өлшем құралдарын салыстырып
тексерушілерге аттестаттау және
қайта аттестаттау жүргізу
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Аттестатталған техникалық сарапшының (салыстырып тексеруші) міндеттері туралы
ДЕКЛАРАЦИЯ
Мен,___________________________________________________________
Т.А.Ә.
Қазақстан республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрінің "___" ________ № ___________ бұйрығымен бекітілген өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы техникалық сарапшыларға және өлшем құралдарын салыстырып тексерушілерге аттестаттау, қайта аттестаттау жүргізу және оларға қойылатын біліктілік талаптарын белгілеу қағидаларында жазылған барлық талаптарды орындауға, сондай-ақ:
- қызметті тек берілген сертификат қолданылатын қызмет саласында жүргізуге;
- сертификатты қызметкерлерді сертификаттау бойынша орган атағына зиян келтіруі мүмкін жолдармен пайдаланбауға, қызметкерлерді сертификаттау бойынша орган санкцияланбаған немесе жаңылысу болып есептеуі мүмкін өтініштерге қатысты сертификаттауды жүргізбеуге;
- берілген сертификаттың жарамдылық мерзімі өткен соң жұмысты тоқтатуға;
- сертификатты жаңылысуға кіретін тәсілдерге пайдаланбауға міндеттенемін және келісемін,
___________________________ "_____"_________________20___ж.
Салыстырып тексеруші қолы Қол қойылған күні
Өлшем бірлігін
қамтамасыз ету саласындағы
техникалық сарапшыларға және
өлшем құралдарын салыстырып
тексерушілерге аттестаттау және
қайта аттестаттау жүргізу
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
____________________________________________________________
(сертификат беретін ұйым атауы)
Аттестаттау (қайта аттестаттау) туралы
СЕРТИФИКАТ
Өлшем бірлігін қамтамасыз етудің
мемлекеттік жүйесінің тізілімінде
тіркелген № ___________
20__ж."___"_______берілген
20__ж."___"_______дейін жарамды
Осы сертификат ________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
____________________________________________________________________*
Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрінің _____________
жылғы ___ _________ № ______ бұйрығымен бекітілген Өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы техникалық сарапшыларға және өлшем құралдарын салыстырып тексерушілерге аттестаттау және қайта аттестаттау жүргізу қағидаларына сәйкес біліктілікті беру арқылы берілді.
Басшы
____________________ _________________ ____________________
(лауазымы) (қолы) (тегі, аты-жөні)
М.О.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Индустрия және жаңа
технологиялар министрінің
2012 жылғы 28 қыркүйектегі
№ 348 бұйрығына
2-қосымша
Өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы техникалық
сарапшыларға және өлшем құралдарын салыстырып тексерушілерге
қойылатын біліктілік талаптар

1. Наименование организации, на базе которой проведена
стажировка __________________________________________________________
2. Сведения об организации ____________________________________
(№ и дата выдачи аттестата аккредитации,
_____________________________________________________________________
вид аккредитации)
3. Наименование структурного подразделения организации
_____________________________________________________________________
(например: лаборатория линейно-угловых измерений)
4. Специалист(ы), проводивший(ие) стажировку:__________________
(Ф.И.О. поверителя,
_____________________________________________________________________
стаж работы по данному направлению, № и дата выдачи сертификата о
присвоении квалификации поверитель, вид(ы) измерений)
5. Специалист, прошедший стажировку:
Ф.И.О._______________________________________________________________
6. Сроки прохождения стажировки:_______________________________
7. За время стажировки _______________________ проводил поверку
ФИО
следующих средств измерений:
Вид измерений
Наименование
тип средства
измерений
Год выпуска
или ввоза в
Республику
Казахстан
Нормативный документ на поверку
Обозначение
Наименование
1
2
3
4
5
1
2
3
4
5
8. Профессиональные знания и умения*: _______________________
___________________________________________________________________
9. Рекомендации:_____________________________________________
(рекомендации организации, проводившей стажировку,
___________________________________________________________________
касательно присвоения квалификации поверителя с указанием вида(-ов)
измерений (показал/не показал способность проведения поверки).
Руководитель ____________________ _________________________________
(подпись) (фамилия, инициалы)
М.П.
Руководитель структурного подразделения,
в котором проводилась стажировка _____________ ___________________
(подпись) (фамилия, инициалы)
Специалист(ы), проводивший(ие) стажировку:
________________ _____________________
(подпись) (фамилия, инициалы)
Дата выдачи "______" "___" 20__ г.
_______________
* Знания основных принципов и методов получения измерительных данных,
основных средств измерений (включая измерительные цепи),
фундаментальных принципов и методов обработки результатов измерений,
включая оценку погрешности и неопределенности, требований нормативных
документов, оформления документации, методах планирования
измерительных экспериментов и способах оптимизации выбора средств,
необходимых для измерений, умение обеспечивать достоверность
измерений, выполнять настройку измерительных приборов, обеспечивающую
их нормальное функционирование, анализировать погрешности измерений,
определять их источники и правильно оформлять результаты измерений,
огранизовывать оценку состояния применяемых измерительных средств и
другие теоретические и практические знания и умения в области
обеспечения единства измерений.
Приложение 2
к Правилам проведения аттестации и
переаттестации технических экспертов
в области обеспечения единства
измерений и поверителей средств измерений
Форма
ДЕКЛАРАЦИЯ
об обязательствах аттестованного
технического эксперта (поверителя)
Я,___________________________даю согласие и обязуюсь выполнять
Ф.И.О
все требования, изложенные в Правилах проведения аттестации и переаттестации технических экспертов в области обеспечения единства измерений и поверителей средств измерений, а также квалификационных требований к ним утвержденными приказом Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от "___" _________ №_________ и нормативных документах по обеспечению единства измерений, а также:
- осуществлять деятельность только в области деятельности на которую распространяется выданный сертификат;
- не использовать сертификат, таким образом, который может нанести вред репутации органа по сертификации персонала, и не делать относящихся сертификации заявлений, которые орган по сертификации персонала может счесть вводящими в заблуждение или несакционированными;
- прервать деятельность после окончания срока действия выданного сертификата;
- не использовать сертификат вводящим в заблуждение способом. _________________________ "_____"_________________20___г.
Подпись поверителя Дата подписи
Приложение 3
к Правилам проведения аттестации
и переаттестации технических экспертов
в области обеспечения единства измерений
и поверителей средств измерений
Форма
___________________________________________________________
(наименование организации выдавшей сертификат)
СЕРТИФИКАТ
об аттестации (переаттестации)
зарегистрирован в Реестре
государственной системы
обеспечения единства измерений
за № _________________________
выдан "___"_______20__г.
действителен до "___"___20__г.
Настоящий сертификат выдан _________________________________
(фамилия, имя, отчество)
с присвоением квалификации__________________________________
в соответствии с Правилами проведения аттестации и переаттестации технических экспертов в области обеспечения единства измерений и поверителей средств измерений, а также квалификационными требованиями к ним, утвержденными приказом Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от "___" _________ №_________
Руководитель
________________ __________________ ____________________
(должность) (подпись) (фамилия, инициалы)
М.П.
Приложение 2
к приказу Заместителя Премьер - Министра
Республики Казахстан - Министра
индустрии и новых технологий
Республики Казахстан
от 28 сентября 2012 года № 348
Квалификационные требования к техническим экспертам
в области обеспечения единства измерений и
поверителям средств измерений

1. Өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы техникалық сарапшы үміткерлерге мынадай біліктілік талаптар қойылады:
1) жоғарғы немесе орта техникалық білімінің болуы;
2) өлшем бірлігін қамтамасыз ету жөніндегі нормативтік құқықтық актілерге және нормативтік құжаттарға сәйкес мәлімделген өлшемнің түрі бойынша біліктілік курстарында теориялық дайындықтан өтуі;
3) жоғары техникалық білімі бар үміткер үшін өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес, орташа техникалық білімі бар үміткер үшін бес жылдан кем емес жұмыс тәжірибесі;
4) тапсырылған қызмет бағытында практикалық жұмыс тәжірибесі бар барлық үміткерлер үшін екі жылдан кем болмауы тиіс.
2. Салыстырып тексеруші үміткерге мынадай біліктілік талаптары қойылады:
1) жоғарғы немесе орта техникалық білімінің болуы;
2) өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласында жұмыс тәжірибесі екі жылдан кем емес. Жоғары техникалық білімі бар үміткерлерге өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласында жұмыс тәжірибесі талап етілмейді;
3) өлшем бірлігін қамтамасыз ету жөніндегі нормативтік құқықтық актілерге және нормативтік құжаттарға сәйкес мәлімденген таңдалған өлшем түрлері бойынша біліктілік курстарында теориялық дайындықтан өтуі;
4) тағылымдама жүргізетін таңдалған өлшем түрлері бойынша біліктілік иелену туралы сертификаты бар салыстырып тексерушіден таңдалған өлшем түрлері бойынша 5 жұмыс күннен кем емес ұзақтықта таңдалған өлшем түрі бойынша өлшем құралдарының кемінде бес типін, егер салыстырып тексерушіге үміткер бірнеше өлшем түрлеріне тапсырыс берсе таңдалған әрбір өлшем түрі бойынша өлшем құралдарының кемінде үш типін салыстырып тексеруді жүргізу бойынша тағылымдамадан өтуі тиіс.
3. Осы біліктілік талаптардағы 2-тармақтың 4) тармақшасында көрсетілген өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы техникалық сарапшыларға және салыстырып тексерушілерге қойылатын біліктілік талаптар салыстырып тексерушілерді қайта аттестаттау кезіндегі үміткерлерге қолданылмайды.

1. К кандидату в технические эксперты в области обеспечения единства измерений предъявляются следующие квалификационные требования:
1) наличие высшего либо среднего технического образования;
2) прохождение теоретической подготовки на квалификационном курсе по заявленному направлению деятельности в соответствии с нормативными правовыми актами и нормативными документами по обеспечению единства измерений;
3) стаж работы в области обеспечения единства измерений не менее четырех лет – для кандидата с высшим образованием, не менее пяти лет – для кандидата со средним техническим образованием;
4) опыт практической работы в заявленном направлении деятельности не менее двух лет.
2. К кандидату в поверители средств измерений предъявляются следующие квалификационные требования:
1) наличие высшего либо среднего технического образования;
2) стаж работы в области обеспечения единства измерений не менее двух лет. Для кандидата с высшим техническим образованием стаж работы в области обеспечения единства измерений не требуется;
3) прохождение теоретической подготовки на квалификационном курсе по заявленному виду измерений в соответствии с нормативными правовыми актами и нормативными документами по обеспечению единства измерений;
4) прохождение стажировки продолжительностью не менее 5 рабочих дней по заявленному виду измерений у поверителя, имеющего сертификат о присвоении квалификации поверителя по видам измерений, по которым проводится стажировка, с проведением поверок не менее пяти типов средств измерений по выбранному виду измерений, в случае если кандидат в поверители заявляет на несколько видов измерений - не менее трех типов средств измерений по каждому заявленному виду измерений.
3. Квалификационное требование, предусмотренное подпунктом 4) пункта 2 настоящего приложения, не распространяется на кандидатов в поверители при переаттестации.