Мемлекеттік органдардың немесе лауазымды адамдардың іс-әрекеттеріне мен шешімдеріне тәртіптік жауапқа тартылушы мемлекетік қызметшілерімен шағым беру Ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының 2013 жылғы 25 желтоқсандағы № 06-7/188 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 27 қаңтарда № 9096 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі төрағасының 2014 жылғы 11 желтоқсандағы № 57 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі төрағасының 11.12.2014 № 57 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 23 шілдедегі «Мемлекеттік қызмет туралы» Заңының 29-бабының 2-тармағына және Қазақстан Республикасы Президентінің 1999 жылғы 31 желтоқсандағы № 321 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының мемлекеттік әкімшілік қызметшілеріне тәртіптік жаза қолдану Ережесінің 65-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берілген Мемлекеттік органдардың немесе лауазымды адамдардың іс-әрекеттеріне мен шешімдеріне тәртіптік жауапқа тартылушы мемлекеттік қызметшілермен шағым беру Ережесі бекітілсін;
2. Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің Инспекция және бақылау бөлімі (Қ.А. Жапақов) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының заңнамасында бекітілген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуді және кейіннен оны бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Төраға                                           А. Байменов
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет iстерi агенттігі
Төрағасының 2014 жылғы 25 қаңтардағы
№ 06-7/188 бұйрығымен бекітілді
Мемлекеттік органдардың немесе лауазымды адамдардың
іс-әрекеттері мен шешімдеріне тәртіптік жауаптылыққа тартылушы
мемлекеттік қызметшілермен шағым беру
Ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Мемлекеттік органдардың немесе лауазымды адамдардың іс-әрекеттері мен шешімдеріне тәртіптік жауаптылыққа тартылушы мемлекеттік қызметшілермен шағым беру Ережесі (бұдан әрі - Ереже) «Мемлекеттік қызмет туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 29-бабының, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентінің 1999 жылғы 31 желтоқсандағы № 321 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының мемлекеттік әкімшілік қызметшілеріне тәртіптік жаза қолдану қағидаларының 65-тармағының талаптарын іске асыру мақсатында әзірленген.

Об утверждении Правил обжалования действий и решений государственных органов или должностных лиц государственными служащими, привлекаемыми к дисциплинарной ответственности
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 25 декабря 2013 года № 06-7/188. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 января 2014 года № 9096. Утратил силу приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 11 декабря 2014 года № 57
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы и противодействию коррупции от 11.12.2014 № 57 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2 статьи 29 Закона Республики Казахстан от 23 июля 1999 года «О государственной службе» и пунктом 65 Правил наложения дисциплинарных взысканий на административных государственных служащих, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 1999 года № 321, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила обжалования действий и решений государственных органов или должностных лиц государственными служащими, привлекаемыми к дисциплинарной ответственности.
2. Отделу инспекции и контроля Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы (Жапаков К.А.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его последующее официальное опубликование в средствах массовой информации в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель                               А. Байменов
Утверждены
приказом Председателя Агентства
Республики Казахстан по
делам государственной службы
от 25 декабря 2013 года № 06-7/188
Правила
обжалования действий и решений государственных органов или
должностных лиц государственными служащими, привлекаемыми к
дисциплинарной ответственности
1. Общие положения
1. Настоящие Правила обжалования действий и решений государственных органов или должностных лиц государственными служащими, привлекаемыми к дисциплинарной ответственности (далее - Правила), разработаны в целях реализации требований статьи 29 Закона Республики Казахстан «О государственной службе», а также пункта 65 Правил наложения дисциплинарных взысканий на административных государственных служащих Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 1999 года № 321.

2. Ереже мемлекеттік органдардың немесе лауазымды адамдардың іс-әрекеттері мен шешімдеріне тәртіптік жауаптылыққа тартылушы мемлекеттік қызметшілермен (бұдан әрі - қызметші) жоғары тұрған мемлекеттік органдарға, жоғары тұрған лауазымды адамдарға, мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органға (бұдан әрі – уәкілетті орган) шағым беру тәртібін белгілейді.
2. Мемлекеттік органдардың немесе лауазымды адамдардың
іс-әрекеттері мен шешімдеріне тәртіптік жауаптылыққа тартылушы
қызметшілермен шағым беру тәртібі
3. Қызметші мемлекеттік органдардың немесе лауазымды адамдардың  іс-әрекеттері мен шешімдеріне жоғары тұрған мемлекеттік органдарға, жоғары тұрған лауазымды адамдарға, уәкілетті органға шағым береді, егерде:
1) қызметші оған қолданылған тәртіптік жазамен келіспегенде;
2) қызметшінің құқығы, бостандығы және заңмен қорғалатын мүдделерi бұзылса;
3) қызметші мемлекеттік қызмет туралы заңнаманың бұзылуымен тәртіптік жауаптылыққа тартылса.
4. Жоғары тұрған мемлекеттік органға, жоғары тұрған лауазымды адамға, уәкілетті органға қызметшінің өтініші «Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы» Қазақстан Республикасының Заңымен белгіленген тәртіпте қарастырылады.
5. Қызметшінің өтінішінде оның аты-жөні, сондай-ақ тілегі бойынша әкесінің аты, пошталық мекен-жайы, субъектінің атауы немесе лауазымы, лауазымды адамдардың аты-жөндері, кімнің іс-әрекеттері, шешімдері шағымданып жатқандығы, өтініштің себептері және талаптары көрсетіледі.
Өтiнiшке арыз иесi қол қояды не ол электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырады.
6. Өтінішті қарайтын лауазымды адамдар, өз құзыреті шегінде:
1) өтініштерді объективтi, жан-жақты әрi уақтылы қарауды қамтамасыз етеді;
2) қызметшінің бұзылған құқықтары мен бостандықтарын, заңмен қорғалатын мүдделерiн қалпына келтiруге бағытталған шараларды қабылдайды;
3) өтiнiшті қарау нәтижелерi туралы қызметшіні хабардар етеді.
7. Қызметші оның өтінішін қарау нәтижелерімен келіспеген жағдайда, оның өтініші бойынша қабылданған шешімді жоғары тұрған мемлекеттік органға, жоғары тұрған лауазымды адамға немесе сотқа шағым бере алады.

2. Правила определяют порядок обжалования действий и решений государственных органов или должностных лиц государственными служащими (далее - служащий), привлекаемыми к дисциплинарной ответственности в вышестоящие государственные органы, вышестоящему должностному лицу, уполномоченный орган по делам государственной службы (далее – уполномоченный орган).
2. Порядок обжалования действий и решений государственных
органов или должностных лиц служащими, привлекаемыми к
дисциплинарной ответственности
3. Служащий обжалует действия и решения государственных органов или должностных лиц в вышестоящие государственные органы, вышестоящему должностному лицу, в уполномоченный орган, если:
1) служащий не согласен с наложенным на него дисциплинарным взысканием;
2) нарушены права, свободы и охраняемые законом интересы служащего;
3) служащий привлечен к дисциплинарной ответственности с нарушением законодательства о государственной службе.
4. Обращение служащего в вышестоящий государственный орган, вышестоящему должностному лицу, уполномоченный орган рассматривается в порядке, установленном Законом Республики Казахстан «О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц».
5. В обращении служащего указываются его фамилия, имя, а также по желанию отчество, почтовый адрес, наименование субъекта или должность, фамилии и инициалы должностных лиц, чьи действия, решения обжалуются, мотивы обращения и требования.
Обращение подписывается заявителем либо заверяется электронной цифровой подписью.
6. Должностные лица, рассматривающие обращения, в пределах своей компетенции:
1) обеспечивают объективное, всестороннее и своевременное рассмотрение обращений;
2) принимают меры, направленные на восстановление нарушенных прав, свобод и охраняемых законом интересов служащего;
3) информируют служащего о результатах рассмотрения его обращения.
7. В случае несогласия с результатами рассмотрения обращения служащий может обжаловать решение, принятое по его обращению, в вышестоящий государственный орган, вышестоящему должностному лицу либо в суд.