Онкологиялық науқастарға тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде көрсетілген медициналық қызметтерге ақы төлеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2014 жылғы 11 ақпандағы № 82 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 20 наурызда № 9261 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің м.а. 2015 жылғы 28 шілдедегі № 627 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің м.а. 28.07.2015 № 627 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 7-тармақтан қараңыз.
«Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы» 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Кодексіне, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 7 желтоқсандағы № 2030 қаулысымен бекітілген Денсаулық сақтау ұйымдарының шығындарын бюджет қаражатының есебінен өтеу қағидаларының 15-тармағына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 25 қазандағы № 1358 қаулысымен бекітілген Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін көрсету жөніндегі қызметтер берушіні таңдау және оның шығындарын өтеу қағидаларына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілген Облыстық бюджеттердің, Астана және Алматы қалалары бюджеттерінің ағымдағы жылға арналған республикалық бюджеттен денсаулық сақтауға берілетін нысаналы ағымдағы трансферттерді пайдалану қағидаларына, сондай-ақ «Қазақстан Республикасының халқына онкологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының қызметі туралы ережені бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2011 жылғы 12 тамыздағы № 540 бұйрығына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Онкологиялық науқастарға тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде көрсетілген медициналық қызметтерге ақы төлеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) бекітілсін.
2. Облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары (келісім бойынша) онкологиялық науқастарға тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде көрсетілген медициналық қызметтері үшін ақы төлеуді жүзеге асыру кезінде Қағидаларды басшылыққа алсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің «Республикалық электрондық денсаулық сақтау орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (Т.К. Нығыманов) тұрақты негізде «Онкологиялық науқастардың электрондық тіркелімі» ақпараттық жүйесін ақпараттық-техникалық сүймелдеуді қамтамасыз етсін.

Об утверждении Правил оплаты за оказанные медицинские услуги онкологическим больным в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 февраля 2014 года № 82. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 марта 2014 года № 9261. Утратил силу приказом и.о. Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 июля 2015 года № 627
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра здравоохранения и социального развития РК от 28.07.2015 № 627 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п.7
В соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года «О здоровье народа и системе здравоохранения», с пунктом 15 Правил возмещения затрат организациям здравоохранения за счет бюджетных средств, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 декабря 2009 года № 2030, Правилами выбора поставщика услуг по оказанию гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и возмещения его затрат, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 октября 2012 года № 1358, и Правилами использования целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета на текущий год областными бюджетами, бюджетами городов Астаны и Алматы на здравоохранение, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан, а также в соответствии с приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 12 августа 2011 года № 540 «Об утверждении Положения о деятельности организаций здравоохранения, оказывающих онкологическую помощь населению Республики Казахстан», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила оплаты за оказанные медицинские услуги онкологическим больным в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи (далее – Правила).
2. Местным органам государственного управления здравоохранением областей, города республиканского значения и столицы (по согласованию) при осуществлении оплаты за оказанные медицинские услуги онкологическим больным гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, руководствоваться Правилами.
3. Республиканскому государственному предприятию на праве хозяйственного ведения «Республиканский центр электронного здравоохранения» Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Нугуманов Т.К.) обеспечить на постоянной основе информационно-техническое сопровождение информационной системы «Электронный регистр онкологических больных».

4. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің
1) заңнамамен белгілеген тәртіпте осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
5. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң қызметі департаменті (Д.Е. Асайынова) осы бұйырық мемлекеттік тіркелгеннен кейін оның бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
6. Осы бұйрықтың орындалуын өзім бақылаймын.
7. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2014 жылғы 1 қаңтардан бастап туындайтын қатынастарға қолданылады.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушы                                  Б. Төкежанов
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушының
2014 жылғы 11 ақпандағы
№ 82 бұйрығымен
бекітілген
Онкологиялық науқастарға тегін медициналық көмектің кепілдік
берілген көлемі шеңберінде көрсетілген медициналық қызметтерге
ақы төлеу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Онкологиялық науқастарға тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде көрсетілген медициналық қызметтерге ақы төлеу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) көрсетілген медициналық көмектің сапасы мен көлемін бақылауды ескере отырып, (лимфомамен ауыратын науқастардан басқа) онкогематологиялық науқастарды қоспағанда, онкологиялық науқастарға тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі (бұдан әрі - ТМККК) шеңберінде көрсетілген медициналық қызметтерге ақы төлеу тәртібін айқындайды.
2. Қағидалар «Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы» 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Кодексіне, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 7 желтоқсандағы № 2030 қаулысымен бекітілген Денсаулық сақтау ұйымдарының шығындарын бюджет қаражатының есебінен өтеу ережесінің 15-тармағына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 25 қазандағы № 1358 қаулысымен бекітілген Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін көрсету жөніндегі қызметтер берушіні таңдау және оның шығындарын өтеу қағидаларына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілген Облыстық бюджеттердің, Астана және Алматы қалалары бюджеттерінің ағымдағы жылға арналған республикалық бюджеттен денсаулық сақтауға берілетін нысаналы ағымдағы трансферттерді пайдалану қағидаларына, сондай-ақ «Қазақстан Республикасының халқына онкологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының қызметі туралы ережені бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2011 жылғы 12 тамыздағы № 540 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2011 жылғы 22 қыркүйектегі № 7198 тіркелген) сәйкес әзірленген.

4. Комитету оплаты медицинских услуг Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Ермекбаев К.К.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан.
5. Департаменту юридической службы Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Асаинова Д.Е.) обеспечить официальное опубликование настоящего приказа в средствах массовой информации после его государственной регистрации.
6. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
7. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 1 января 2014 года.
И.о. Министра здравоохранения
Республики Казахстан                       Б. Токежанов
Утверждены приказом
и.о. Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 11 февраля 2014 года № 82
Правила
оплаты за оказанные медицинские услуги онкологическим больным
в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи
1. Общие положения
1. Настоящие Правила за оказанные медицинские услуги онкологическим больным в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи (далее - Правила) определяют порядок оплаты оказанных медицинских услуг онкологическим больным, за исключением онкогематологических больных (кроме больных лимфомой), в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи (далее - ГОБМП) с учетом контроля качества и объема оказанной медицинской помощи.
2. Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года «О здоровье народа и системе здравоохранения», с пунктом 15 Правил возмещения затрат организациям здравоохранения за счет бюджетных средств, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 декабря 2009 года № 2030, Правилами выбора поставщика услуг по оказанию гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и возмещения его затрат, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 октября 2012 года № 1358, и Правилами использования целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета на текущий год областными бюджетами, бюджетами городов Астаны и Алматы на здравоохранение, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан, а также приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 12 августа 2011 года № 540 «Об утверждении Положения о деятельности организаций здравоохранения, оказывающих онкологическую помощь населению Республики Казахстан» (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7198).

3. Осы Қағидалар үдерістің мынадай қатысушыларына:
онкологиялық науқастарға ТМККК шеңберінде медициналық көмек көрсететін облыстық, өңірлік, қалалық онкологиялық ұйымдар мен көп бейінді клиникалардың онкологиялық бөлімшелеріне (бұдан әрі – онкодиспансер);
онкологиялық науқастарға ТМККК шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтерді сатып алуды, олар үшін ақы төлеуді және бақылауды жүзеге асыратын облыстардың, республикалық маңызы бар қала мен астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарына (бұдан әрі – ДСБ);
онкологиялық науқастарға ТМККК шеңберінде медициналық қызметтер көрсетуге арналған нысаналы ағымдағы трансфертті енгізу мен пайдалануды үйлестіруді және мониторингілеуді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық қызметке ақы төлеу комитетіне (бұдан әрі – МҚАК) және оның аумақтық департаменттеріне (бұдан әрі – МҚАК АД);
ТМККК шеңберінде көрсетілген медициналық көмектің сапасын бақылауды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық және фармацевтикалық қызметті бақылау комитетінің аумақтық департаменттеріне (бұдан әрі – МФҚБК АД);
онкологиялық науқастарға медициналық көмек көрсету кезінде ұйымдастырушылық-әдістемелік жұмысты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің «Қазақ онкология және радиология ғылыми-зерттеу институты» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына (бұдан әрі – ҚазОР ҒЗИ);
«Онкологиялық науқастардың электрондық тіркелімі» (бұдан әрі – ОНЭТ) ақпараттық жүйесін ақпараттық-техникалық сүйемелдеуді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің «Республикалық электрондық денсаулық сақтау орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына (бұдан әрі – РЭДО) және оның аумақтық филиалдарына (бұдан әрі – РЭДО АФ);
онкологиялық науқастарға көрсетілетін медициналық көмектің құрылымы мен көлемін, онкологиялық диспансерлер қызметінің нәтижелерін талдауды, мониторингілеуді және онкологиялық қызметтің медициналық-экономикалық тиімділігін бағалауды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің «Денсаулық сақтауды дамыту республикалық орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына (бұдан әрі – ДДРО);
қаржы лизингі шарттарында онкодиспансерлерге одан әрі тапсыру үшін медициналық техниканы сатып алуды ұйымдастыру мен өткізуді жүзеге асыратын «ҚазМедТех» АҚ (бұдан әрі - лизинг беруші);
«Ұлттық педиатрия және балалар хирургиясы орталығы» республикалық мемлекеттік коммуналдық кәсіпорнына және тәуліктік стационар деңгейінде онкологиялық аурулары бар балаларға медициналық көмек көрсететін «Ұлттық ана мен бала ғылыми орталығы» акционерлік қоғамына қолданылады.

3. Настоящие Правила распространяются на следующих участников процесса:
областные, региональные, городские онкологические организации и онкологические отделения многопрофильных клиник, оказывающие медицинскую помощь онкологическим больным в рамках ГОБМП (далее - онкодиспансер);
местные органы государственного управления здравоохранением областей, города республиканского значения и столицы (далее - УЗ), осуществляющие закуп, оплату и контроль оказываемых медицинских услуг онкологическим больных в рамках ГОБМП;
Комитет оплаты медицинских услуг Министерства здравоохранения Республики Казахстан (далее – КОМУ) и его территориальные департаменты (далее - ТД КОМУ), осуществляющие координацию и мониторинг за внедрением и использованием целевого текущего трансферта на оказание медицинских услуг онкологическим больным в рамках ГОБМП;
территориальные департаменты Комитета контроля медицинской и фармацевтической деятельности Министерства здравоохранения Республики Казахстан (далее - ТД ККМФД), осуществляющие контроль качества оказанной медицинской помощи в рамках ГОБМП;
Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения «Казахский научно-исследовательский институт онкологии и радиологии» Министерства здравоохранения Республики Казахстан (далее - КазНИИОиР), осуществляющее организационно-методическую работу при оказании медицинской помощи онкологическим больным;
Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения «Республиканский центр электронного здравоохранения» Министерства здравоохранения Республики Казахстан (далее – РЦЭЗ) и его территориальные филиалы (далее – ФЛ РЦЭЗ), осуществляющее информационно-техническое сопровождение информационной системы «Электронный регистр онкологических больных» (далее – ЭРОБ);
Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения «Республиканский центр развития здравоохранения» Министерства здравоохранения Республики Казахстан (далее – РЦРЗ), осуществляющее, анализ, мониторинг структуры и объема медицинской помощи онкологическим больным, результатов деятельности онкологических диспансеров и оценку медико-экономической эффективности онкологической службы.
АО «Казмедтех», осуществляющее организацию и проведение закупок медицинской техники для дальнейшей передачи онкодиспансерам на условиях финансового лизинга (далее – лизингодатель);
Республиканское государственное коммунальное предприятие «Национальный центр педиатрии и детской хирургии» и Акционерное общество «Национальный научный центр материнства и детства», оказывающие медицинскую помощь детям с онкологическими заболеваниями на уровне круглосуточного стационара.

4. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) бастапқы медициналық құжаттама – көрсетілген медициналық көмектің сипатын, көлемі мен сапасын көрсететін пациенттер денсаулығының жай-күйі туралы деректерді жазуға арналған құжат;
2) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) – азаматтардың денсаулығын сақтау, медициналық және фармацевтикалық ғылым, медициналық және фармацевтикалық білім беру, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы, дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы, медициналық қызметтер көрсету сапасын бақылау саласындағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
3) есепті кезең – бір күнтізбелік айға (айдың бірінші күнінен бастап соңғы күніне дейін) тең уақыт кезеңі;
4) қызметтерге ақы төлеу жөніндегі комиссия – ДСБ осы Қағидалармен айқындалған тәртіппен ТМККК шеңберінде көрсетілген медициналық қызметтерге ақы төлеуді жүзеге асыру үшін ДСБ, МҚАК АД және МФҚБК АД, РЭДО филиалдарының қызметкерлерінен құратын тұрақты жұмыс істейтін алқалы орган;
5) онкологиялық науқастарға медициналық көмек – қатерлі ісіктері бар науқастарды диагностикалау мен емдеуге (оның ішінде ДСБ бекіткен аурулар тізбесі бойынша ісік алды аурулары және қатерсіз ісіктері бар) және диспансерлік байқауға бағытталған, барлық деңгейде дәрілік қамтамасыз етуді қамтитын медициналық қызметтердің кешені;
6) онкологиялық науқастың кешенді тарифі (бұдан әрі – кешенді тариф) – ДСБ атынан бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі бекіткен ОНЭТ-те тіркелген (лимфомамен ауыратын науқастардан басқа) онкогематологиялық науқастарды қоспағанда, бір онкологиялық науқасқа есептегенде ТМККК шеңберіндегі медициналық қызметтер кешенінің құны;
7) онкологиялық науқастардың ортатізімдік саны – есепті кезеңнің әр күнтізбелік күні үшін ОНЭТ-те тіркелген онкологиялық науқастардың санын қосу және алынған соманы айдың күнтізбелік күндерінің санына бөлу арқылы айқындалатын есепті кезеңдегі орта есеппен онкологиялық науқастардың саны;
8) Онкологиялық науқастардың электрондық тіркелімі (бұдан әрі – ОНЭТ) – деректері ТМККК-ны орналастыру және ақы төлеу кезінде пайдаланылатын онкологиялық патологиясы бар науқастардың деректерін электрондық тіркеу, есепке алу, өңдеу және сақтаудың бірыңғай ақпараттық жүйесі;
5. Онкологиялық науқастарға ТМККК шеңберінде көрсетілген медициналық қызмет үшін ақы төлеу (бұдан әрі – ақы төлеу) бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бөлген бюджет қаражатының шегінде ДСБ мен онкодиспансер арасында жасалған ТМККК көрсетуге арналған шарттың негізінде нысаналы ағымдағы трансфер түріндегі республикалық бюджеттің және жергілікті бюджеттің қаражаты есебінен кешенді тариф бойынша жүзеге асырылады.

4. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) первичная медицинская документация - документ, предназначенный для записи данных о состоянии здоровья пациентов, отражающих характер, объем и качество оказанной медицинской помощи;
2) уполномоченный орган в области здравоохранения (далее - уполномоченный орган) - государственный орган, осуществляющий руководство в области охраны здоровья граждан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, контроля за качеством медицинских услуг;
3) отчетный период - период времени, равный одному календарному месяцу (с первого по последнее числа месяца);
4) комиссия по оплате услуг - постоянно действующий коллегиальный орган, создаваемый УЗ из числа сотрудников УЗ, ТД КОМУ и ТД ККМФД, филиалов РЦЭЗ для осуществления оплаты за оказанные медицинские услуги в рамках ГОБМП, в порядке определенном настоящими Правилами;
5) медицинская помощь онкологическим больным - комплекс медицинских услуг, направленных на диагностику и лечение (в том числе с предраковыми заболеваниями и доброкачественными новообразованиями по перечню заболеваний, утвержденному УЗ) и диспансерное наблюдение за больными со злокачественными новообразованиями, включающих лекарственное обеспечение, на всех уровнях;
6) комплексный тариф онкологического больного (далее – комплексный тариф) – стоимость комплекса медицинских услуг в рамках ГОБМП в расчете на одного онкологического больного, за исключением онкогематологических больных (кроме больных лимфомой), зарегистрированных в ЭРОБ, утвержденный администратором бюджетных программ, в лице УЗ;
7) среднесписочная численность онкологических больных - численность онкологических больных в среднем за отчетный период, которая определяется путем суммирования численности онкологических больных, зарегистрированных в ЭРОБ за каждый календарный день отчетного периода и деления полученной суммы на число календарных дней месяца;
8) электронный регистр онкологических больных (далее – ЭРОБ) – единая информационная система электронной регистрации, учета, обработки и хранения данных больных с онкологической патологией, данные которой используются при размещении ГОБМП и оплаты.
5. Оплата за оказанные медицинские услуги онкологическим больным в рамках ГОБМП (далее – оплата) осуществляется по комплексному тарифу за счет средств республиканского бюджета в виде целевых текущих трансфертов и местного бюджета на основании договора на оказание ГОБМП, заключенного между УЗ и онкодиспансером в пределах бюджетных средств, выделенных администратором бюджетных программ.

6. Кешенді тариф Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 26 қарашадағы № 801 бұйрығымен бекітілген ТМККК шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтерге арналған тарифтер жасау мен шығындарды жоспарлау әдістемесіне (бұдан әрі – Әдістеме) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2009 жылғы 30 қарашадағы № 5946 тіркелген) сәйкес айқындалады.
Кешенді тариф онкологиялық науқастарды ТМККК шеңберінде консультациялық-диагностикалық, стационарды алмастыратын және стационарлық медициналық көмекпен қамтамасыз етуді көздейді және оларды Әдістемеге сәйкес көрсетуге арналған шығыстарды қамтиды.
Кешенді тариф онкологиялық ауруы бар он сегіз жасқа дейінгі балаларға стационарды алмастыратын және стационарлық медициналық көмек көрсетуге арналған шығыстарды қамтымайды. Бұл ретте, бірінші емдеуге жатқызу сәтінде балалардың жасы 18 жастан аспауы тиіс.
7. Онкодиспансер лизинг берушімен жасаған шарт бойынша сатып алынған медициналық техниканы пайдаланумен көрсету шартында ДСБ көрсетілген медициналық қызметтер үшін лизингілік төлемдерге ақы төлеуді жүзеге асырады.
2. Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі
шеңберінде онкологиялық науқастарға көрсетілген медициналық
қызметтер үшін ақы төлеу тәртібі
8. Онкодиспансердің электрондық цифрлық қолтаңбасы бар, онкологиялық науқастарды ОНЭТ-тетіркеуге, қайта тіркеуге және есептен алып тастауға жеке жауапкершілік жүктелген жауапты адамы (бұдан әрі – Онкодиспансердің жауапты адамы) күн сайын:
нысандары Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 қазандағы бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6697 тіркелген) бекітілген өмірінде ісік немесе басқа қатерлі ісік диагнозы алғаш белгіленген науқас туралы хабарлама (090/е нысаны) және амбулаториялық пациенттің медициналық картасы (025/е нысаны) немесе стационарлық науқастың (003/е нысаны) медициналық картасы;
азаматтық хал актілерінің жазбалары (бұдан әрі – АХАЖ органдары) органдарынан қайтыс болуы туралы мәліметтер;
онкологиялық науқастың басқа онкодиспансерге қайта тіркеу туралы жеке өтініші (ерікті нысандағы);
онкодиспансердің диспансерлік бөлімінің онкологиялық науқастың сауығуы туралы қорытындысы негізінде пациенттің онкодиспансерді еркін таңдауын есепке ала отырып, ОНЭТ-тегі онкологиялық науқастар бойынша мәліметтерді жаңартуды жүргізеді.
9. Онкологиялық науқастың қайтыс болуын ОНЭТ-те тіркеу мәліметтерін онкодиспансердің жауапты адамы онкологиялық науқастың қайтыс болуын АХАЖ органы тіркеген күннен бастап күнтізбелік 10 күннен кешіктірмей нақтылайды.

6. Комплексный тариф определяется в соответствии с Методикой формирования тарифов и планирования затрат на медицинские услуги, оказываемые в рамках ГОБМП, утвержденной приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 ноября 2009 года № 801 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5946) (далее – Методика).
Комплексный тариф предусматривает обеспечение онкологических больных консультативно-диагностическойстационарозамещающей и  стационарной медицинской помощью в рамках ГОБМП и включает расходы на их оказание в соответствии с Методикой.
Комплексный тариф не включает расходы на оказание стационарозамещающей и стационарной медицинской помощи детям до восемнадцати лет с онкологическими заболеваниями. При этом, возраст детей на момент первой госпитализации и начало курса лечения не должен достигать восемнадцати.
7. Оплата лизинговых платежей за оказанные медицинские услуги осуществляется УЗ при условии их оказания с использованием медицинской техники, приобретенной по договору финансового лизинга, заключенному онкодиспансером с лизингодателем.
2. Порядок оплаты за оказанные медицинские услуги
онкологическим больным в рамках гарантированного объема
бесплатной медицинской помощи
8. Ответственное лицо онкодиспансера, на которого возложена персональная ответственность за регистрацию, перерегистрацию и снятие с учета онкологических больных в ЭРОБ (далее - ответственное лицо онкодиспансера), ежедневно проводит обновление сведений по онкологическим больным в ЭРОБ с учетом свободного выбора пациентом онкодиспансера на основании:
извещения о больном с впервые в жизни установленным диагнозом рака или другого злокачественного новообразования (форма 090/у) и медицинской карты амбулаторного пациента (форма 025/у) или медицинской карты стационарного больного (форма 003/у), формы которых утверждены приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 октября 2010 года № 907 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6697);
сведения о смерти из органов записи актов гражданского состояния (далее – органы ЗАГС);
личного заявления (произвольной формы) онкологического больного о перерегистрации в другой онкодиспансер;
заключения диспансерного отделения онкодиспансера о выздоровлении онкологического больного.
9. Сведения регистрации смерти онкологического больного уточняются ответственным лицом онкодиспансера в ЭРОБ не позднее 10 календарных дней со дня регистрации смерти онкологического больного органом ЗАГС.

10. Онкодиспансердің химиотерапевт-дәрігері шектік бір реттік дозаны есепке ала отырып, химиопрепараттарды қолдану сызбасына сәйкес онкологиялық науқастың химиопрепараттарды нақты қолдануы бойынша деректерді ОНЭТ-ке енгізеді.
11. Онкодиспансердің жауапты адамы бастапқы медициналық құжаттамадан ОНЭТ-ке негізінде мыналар:
өмірінде ісік немесе басқа қатерлі ісік диагнозы алғаш белгіленген науқас туралы хабарлама(090/е нысаны);
диспансерлік (онко) байқаудың бақылау картасы (030-6/е нысаны);
онкологиялық стационардан шыққан адамның статистикалық картасы (066-2/е нысаны);
материалды цитологиялық зерттеуге жіберу жолданымы (027-3/е нысаны);
тәуліктік және күндізгі стационардан шыққан науқастардың жеке тізілімі;
амбулаториялық химиотерапия кабинетінде көрсетілген қызметтердің жеке тізілімі;
көрсетілген консультациялық-диагностикалық қызметтердің жиынтық тізілімі;
қатерлі ісік аурулары бар науқастар мен қатерлі жаңа өскіндері аурулары туралы есеп (№ 7 нысан) қалыптастырылатын деректерді енгізеді.
12. Қаржы лизингі шарттарында сатып алынған медициналық техниканы пайдаланған жағдайда онкодиспансердің маманы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес 025/е нысанына қосымша түрінде онкологиялық науқасқа стационарлық медициналық көмек көрсету кезінде және консультациялық-диагностикалық көмек көрсету кезінде 066-2/е нысанындағы қаржы лизигі шарттарында сатып алынған медициналық техниканы пайдалану парағын толтырады.
Онкодиспансердің маманы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес қаржы лизигі шарттарында сатып алынған медициналық техниканы пайдалану туралы жиынтық деректерді бастапқы медициналық құжаттамадан ОНЭТ-ке енгізеді.
13. Есепті кезең үшін ақы төлеу бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің міндеттемелері мен төлемдері бойынша бюджеттік бағдарламалардың (кіші бағдарламалардың) қаржыландыру жоспарларымен көзделген қаражаттың шегінде кешенді тариф бойынша онкологиялық науқастардың ортатізімдік саны бойынша жүзеге асырылады.
14. Ақы төлеу көрсетілген медициналық көмектің сапасы мен көлемін бақылау нәтижесін есепке ала отырып жүзеге асырылады.
Қайтыс болған күні өткен есепті кезенде тіркелген онкологиялық науқастарды қайтыс болу себебі бойынша ОНЭТ-те есептен алған жағдайда ақы төлеу осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес қайтыс болу күнін тіркеу күнінен бастап онкологиялық науқастың есепте тұрған әр күні үшін күніне кешенді тариф бойынша соманы шешіп алуды және экономикалық ықпал ету шараларын есепке ала отырып есепті кезеңде жүзеге асырылады.
15. Онкологиялық науқастарға көрсетілген медициналық көмектің сапасы мен көлемін бағалау ОНЭТ-те автоматты түрде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес денсаулық сақтау саласындағы стандарттарға және экономикалық ықпал ету шараларына сәйкес жүзеге асырылады.

10. Врач химиотерапевт онкодиспансера вводит данные по фактическому использованию химиопрепаратов онкологическим больным в соответствии со схемой применения химиопрепаратов с учетом предельных разовых доз в ЭРОБ.
11. Ответственное лицо онкодиспансера вводит данные из первичной медицинской документации в ЭРОБ, на основании которых автоматически формируются:
извещение о больном с впервые в жизни установленным диагнозом рака или другого злокачественного новообразования (форма 090/у);
контрольная карта диспансерного наблюдения (онко) (форма 030-6/у);
карта выбывшего из онкологического стационара (форма 066-2/у);
направление материала на цитологическое исследование (форма 027-3/у);
персонифицированный реестр выбывших больных из круглосуточного и дневного стационара;
персонифицированный реестр оказанных услуг в кабинете амбулаторной химиотерапии;
сводный реестр оказанных консультативно-диагностических услуг;
отчет о больных и заболеваниях злокачественными новообразованиями (форма № 7).
12. В случае использования медицинской техники, приобретенной на условиях финансового лизинга специалист онкодиспансера заполняет лист использования медицинской техники, приобретенной на условиях финансового лизинга в форме 066-2/у при оказании стационарной медицинской помощи онкологическому больному и при оказании консультативно-диагностической помощи в виде приложения к форме 025/у, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Специалист онкодиспансера вводит сводные данные об использовании медицинской техники, приобретенной на условиях финансового лизинга из первичной медицинской документации в ЭРОБ, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
13. Оплата за отчетный период осуществляется по средней списочной численности онкологических больных по комплексному тарифу, в пределах средств, предусмотренных планами финансирования бюджетных программ (подпрограмм) по обязательствам и платежам администратора бюджетных программ.
14. Оплата осуществляется с учетом результатов контроля качества и объема оказанной медицинской помощи.
В случае снятия с учета в ЭРОБ онкологических больных по причине смерти, дата смерти которых зарегистрирована в прошедшем отчетном периоде, оплата осуществляется в отчетном периоде с учетом снятия суммы, рассчитанной за каждый день нахождения онкологического больного на учете со дня регистрации даты смерти по комплексному тарифу в день, и мер экономического воздействия согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
15. Оценка качества и объема медицинской помощи, оказанной онкологическим больным, осуществляется автоматически в ЭРОБ в соответствии со стандартами в области здравоохранения и мерами экономического воздействия согласно приложению 2 к настоящим Правилам.

16. Онкодиспансердің стационарларындағы өлім жағдайларының сапасын бақылауды медициналық қызметтер көрсету саласындағы мемлекеттік бақылау шеңберінде МФҚБК АД жүзеге асырады.
МФҚБК АД сапаны бақылау нәтижесі бойынша есепті кезеңнен кейінгі келесі айдың үш жұмыс күнінен кешіктірмей ДСБ жанындағы қызметтерге ақы төлеу бойынша комиссияға ұсынылатын онкологиялық науқастардың қайтыс болу жағдайы туралы сараптамалық тұжырымды ОНЭТ-те тіркейді.
17. МҚАК АД онкологиялық науқастарға көрсетілген медициналық қызметтердің көлемін және бюджет қаражатының тиімді пайдалануын мониторингілеуді жүзеге асырады және ерікті нысандағы сараптамалық тұжырым қалыптастырады және есепті кезеңнен кейінгі келесі айдың үш жұмыс күнінен кешіктірмей ДСБ-ға ұсынады.
18. Сапа мен көлемді бағалау нәтижелері бойынша осы Қағидаларға  2-қосымшаға сәйкес экономикалық ықпал ету шаралары қолданылады.
19. Онкодиспансер есепті кезеңнен кейінгі келесі айдың бір жұмыс күнінен кешіктірмей ДСБ-ға осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ОНЭТ-те қалыптастырылған онкологиялық науқастарға көрсетілген медициналық қызметтердің шот-тізілімін (бұдан әрі – шот-тізілім) жібереді.
Онкодиспансер шот-тізіліммен бірге тәуліктік және күндізгі стационардан шыққан науқастардың жеке тізілімін, амбулаториялық химиотерапия кабинетінде көрсетілген қызметтердің жеке тізілімін және көрсетілген консультациялық-диагностикалық қызметтердің жиынтық тізілімін ұсынады.
20. ДСБ ОНЭТ-те шот-тізілімнің, МФҚБК АД және МҚАК АД сараптамалық тұжырымдарының негізінде осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша онкологиялық науқастарға ТМККК шеңберінде медициналық қызметтер көрсету бойынша шартты орындау хаттамасын (бұдан әрі – орындау хаттамасы) және осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оған қосымша қалыптастырады. Орындау хаттамасын және оған қосымшаны қызметтерге ақы төлеу бойынша комиссия қарайды және оған қол қояды.
21. Шартты орындау хаттамасының негізінде ОНЭТ-те осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бір данасы онкодиспансерге тапсырылатын онкологиялық науқастарға көрсетілген орындалған қызметтер актісі (бұдан әрі – орындалған қызметтер актісі) қалыптастырылады.
22. Орындалған қызметтердің қол қойылған актілері бойынша ақы төлеуді ДСБ есепті кезең аяқталған сәттен бастап 10 күнтізбелік күннің ішінде (желтоқсанда 25-күніне дейін) ТМККК көрсетуге арналған шартта көзделген көлем мен мерзімде бұрын төленген аванстың бір бөлігін ұстап қалуды есепке ала отырып, онкодиспансердің есеп айырысу шотына ақшалай қаражатты аудару арқылы жүзеге асырылады.
Ұстап қалуға немесе шешіп алуға тиісті бюджет қаражанының сомасы сапа мен көлемді бақылау нәтижесі бойынша ТМККК көрсетуге арналған шарттың қолданылу мерзімі кезеңінде онкодиспансермен келесі өзара есеп айырысулар кезінде есепке алынады.

16. Контроль качества летальных случаев в стационарах онкодиспансера осуществляется ТД ККМФД в рамках государственного контроля в сфере оказания медицинских услуг.
ТД ККМФД по результатам контроля качества прикрепляет в ЭРОБ экспертное заключение по случаям с летальным исходом онкологических больных, которое представляется в комиссию по оплате услуг при УЗ в срок не позднее трех рабочих дней месяца, следующего за отчетным периодом.
17. ТД КОМУ осуществляет мониторинг за объемом оказанных медицинских услуг онкологическим больными и эффективным использованием бюджетных средств и формирует экспертное заключение в произвольной форме и представляет в УЗ в срок не позднее трех рабочих дней месяца, следующего за отчетным периодом.
18. По результатам оценки качества и объема применяются меры экономического воздействия согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
19. Онкодиспансер направляет в УЗ в срок не позднее одного рабочего дня, следующего за отчетным периодом сформированный в ЭРОБ счет-реестр оказанных медицинских услуг онкологическим больным по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам (далее - счет-реестр).
Онкодиспансер вместе со счет-реестром предоставляет персонифицированный реестр выбывших больных из круглосуточного и дневного стационара, персонифицированный реестр оказанных услуг в кабинете амбулаторной химиотерапии и сводный реестр оказанных консультативно-диагностических услуг.
20. На основании счет-реестра, экспертных заключений ТД КОМУ и ТД ККМФД в ЭРОБ УЗ формируется протокол исполнения договора по оказанию медицинских услуг онкологическим больным в рамках ГОБМП (далее – протокол исполнения) по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам и приложение к нему по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам. Протокол исполнения и приложение к нему рассматриваются и подписываются комиссией по оплате услуг.
21. На основании протокола исполнения договора в ЭРОБ формируется акт выполненных услуг оказанных онкологическим больным (далее - акт выполненных услуг) по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам, один экземпляр которого передается в онкодиспансер.
22. Оплата по подписанным актам выполненных услуг осуществляется УЗ в течение 10-ти календарных дней с момента окончания отчетного периода (в декабре до 25 числа) с учетом удержания части ранее выплаченного аванса в объеме и сроки, предусмотренные в договоре на оказание ГОБМП, путем перечисления денежных средств на расчетный счет онкодиспансера.
Суммы бюджетных средств, подлежащие удержанию или снятию, по результатам контроля качества и объема учитываются при последующих взаиморасчетах с онкодиспансером в период срока действия договора на оказание ГОБМП.