Қазақстан Республикасының аумағында пайдаланылатын жолдардың тәуекелдер дәрежесін бағалауды ұйымдастыру және жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 26 маусымдағы № 383 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 29 шілдеде № 9635 тіркелді.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз
"Жол жүрісі туралы" Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 17 сәуірдегі Заңының 10-бабының 12) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының аумағында пайдаланылатын жолдардың тәуекелдер дәрежесін бағалауды ұйымдастыру және жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитеті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оны мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауды;
3) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3-1. Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың полиция департаменттерінің, Қазақстан Республикасы ІІМ-нің Байқоңыр қаласындағы өкілдігінің бастықтары:
1) ішкі істер органдары жеке құрамының осы бұйрықтың талаптарын зерделеуін және сақтауын қамтамасыз етсін;
2) ішкі істер органдарының жұмысын осы бұйрықтың талаптарына сәйкес ұйымдастырсын.
Ескерту. Бұйрық 3-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 29.12.2018 № 923 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 07.10.2019 № 863 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Ішкі істер министрінің орынбасары полиция генерал-майоры Е.З. Тургумбаевқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық ресми жариялауға жатады және 2014 жылғы 19 қазаннан бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр
полиция генерал-лейтенанты Қ. Қасымов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2014 жылғы 26 маусымдағы
№ 383 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының аумағында пайдаланылатын жолдардың тәуекелдер дәрежесін бағалауды ұйымдастыру және жүргізу қағидалары
1. Осы Қазақстан Республикасының аумағында пайдаланылатын жолдардың тәуекелдер дәрежесін бағалауды ұйымдастыру және жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Жол жүрісі туралы" Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 17 сәуірдегі Заңына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының аумағындағы халықаралық, республикалық, облыстық және аудандық маңызы бар пайдаланылатын жолдардың (бұдан әрі – автомобиль жолдары) тәуекелдер дәрежесін бағалауды ұйымдастыру және жүргізу тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил организации и проведения оценки степени рисков эксплуатируемых дорог на территории Республики Казахстан
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 26 июня 2014 года № 383. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июля 2014 года № 9635.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п.4
В соответствии с подпунктом 12) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 17 апреля 2014 года "О дорожном движении" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила организации и проведения оценки степени рисков эксплуатируемых дорог на территории Республики Казахстан.
2. Комитету административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя министра внутренних дел генерал-майора полиции Тургумбаева Е.З.
3-1. Начальникам Департаментов полиции городов Нур-Султан, Алматы, Шымкента и областей, представительства МВД РК в городе Байконыр:
1) обеспечить изучение и соблюдение требований настоящего приказа личным составом органов внутренних дел;
2) организовать работу органов внутренних дел в соответствии с требованиями настоящего приказа.
Сноска. Приказ дополнен пунктом 3-1 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 29.12.2018 № 923 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 07.10.2019 № 863 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Настоящий приказ подлежит официальному опубликованию и вводится в действие с 19 октября 2014 года.
Министр
генерал-лейтенант полиции
К. Касымов
Утверждены
приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 26 июня 2014 года № 383
Правила
организации и проведения оценки степени рисков эксплуатируемых
дорог на территории Республики Казахстан
1. Настоящие Правила организации и проведения оценки степени рисков эксплуатируемых дорог на территории Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 17 апреля 2014 года "О дорожном движении" и определяют порядок организации и проведения оценки степени рисков эксплуатируемых дорог международного, республиканского, областного и районного значения на территории Республики Казахстан (далее – автомобильные дороги).

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 25.04.2017 № 288 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң енгізіледі) бұйрығымен.
2. Пайдаланылатын автомобиль жолдарының тәуекел дәрежесін бағалау автомобиль жолдарын пайдалану тәуекелінің нақты деңгейі туралы ақпарат алу және бұл ақпаратты автомобиль жолдарын күтіп ұстау сапасын басқару үшін пайдалану мақсатында жүргізіледі.
3. Пайдаланылатын автомобиль жолдарының тәуекел дәрежесін бағалауды жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті органның лауазымды адамы (бұдан әрі – лауазымды адам) белгілейді.
4. Қағидалар пайдаланылатын автомобиль жолдарының мынадай тәуекел дәрежелерін белгілейді:
1) төменгі (5 балл) – автомобиль жолын күтіп ұстау автомобиль жолының тұтынушылық қасиеттерін ортадан жоғары деңгейде ұстауды қамтамасыз етеді. Автомобиль жолы, оның әрбір конструктивтік элементі мен құрамдас бөліктері автокөлік құралдарының автомобиль жолын күтіп ұстаумен байланысты себептер бойынша көлік құралдарының қозғалыс жылдамдығын төмендетуге жол бермейтін, тәулік бойы, үздіксіз және қауіпсіз қозғалысын қамтамасыз ететін жай-күйде ұсталады. Автомобиль жолдарының дефектілеріне байланысты жол жағдайлары бойынша жол-көлік оқиғалары (бұдан әрі – ЖЖ ЖКО) болмайды;
2) орташа (4 балл) – автомобиль жолын күтіп ұстау автомобиль жолының тұтынушылық қасиеттерін рұқсат етілгеннен жоғары деңгейде ұстауды қамтамасыз етеді. Автомобиль жолы конструктивтік элементтерінің және оның құрамдас бөліктерінің күтіп ұстауға байланысты жай-күйі көлік құралдарының қозғалысын уақытша шектеу немесе тоқтату қажеттілігін тудырмайды. Автомобиль жолдарының дефектілеріне байланысты ЖЖБ ЖКО болмайды;
3) рұқсат етілген (3 балл) – автомобиль жолын күтіп ұстау қозғалыс қауіпсіздігінің рұқсат етілген деңгейін қамтамасыз етеді. Қолайсыз ауа райы-климаттық жағдайлар кезінде оларды күтіп ұстау жағдайларына қарай жекелеген учаскелерде көлік құралдарының қозғалысын уақытша шектеуге немесе тоқтатуға жол беріледі. Автомобиль жолдарының дефектілеріне байланысты ЖЖБ ЖКО болмайды;
4) рұқсат етілмеген (2 балл) - автомобиль жолын күтіп ұстау қозғалыс қауіпсіздігінің рұқсат етілген деңгейін қамтамасыз етпейді. Автомобиль жолдарының дефектілеріне байланысты ЖЖБ ЖКО тіркелген және (немесе) жекелеген учаскелерде көлік құралдарының қозғалысын тоқтатуға әкеп соғатын, автомобиль жолдарын күтіп ұстаудың рұқсат етілмеген деңгейі тіркелген.
5. Лауазымды адам пайдаланылатын автомобиль жолдарының тәуекел дәрежесін бағалауды тәуліктің кез келген уақытында, бірақ автомобиль жолының барлық ұзындығы бойынша жылына кем дегенде екі рет тағайындайды, бұл туралы келісімшарттың негізінде автомобиль жолының осы учаскесіне қызмет көрсететін ұйымға (бұдан әрі – ұйым) хабарлама жібереді. Лауазымды адам пайдаланылатын автомобиль жолдарының тәуекел дәрежесін бағалауды ұйым хабарлама алған сәттен бастап 72 сағат өткен соң жүргізеді.
Лауазымды адам автомобиль жолының жекелеген учаскелерінің тәуекел дәрежесін іріктеп бағалауды жүргізеді.

Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 25.04.2017 № 288 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Оценка степени риска эксплуатируемых автомобильных дорог проводится с целью получения информации о фактическом уровне риска эксплуатации автомобильных дорог и использования данной информации для управления качеством содержания автомобильных дорог.
3. Оценка степени риска эксплуатируемых автомобильных дорог устанавливается должностным лицом уполномоченного органа по обеспечению безопасности дорожного движения (далее – должностное лицо).
4. Правила устанавливают следующие оценки степени риска эксплуатируемых автомобильных дорог:
1) низкая (5 баллов) - содержание автомобильной дороги обеспечивает поддержание потребительских свойств автомобильной дороги на уровне выше среднего. Автомобильная дорога, каждый ее конструктивный элемент и их составляющие содержатся в состоянии, обеспечивающем круглосуточное, бесперебойное и безопасное движение транспортных средств, не допускающее снижение скорости движения транспортных средств по причинам, связанных с содержанием автомобильной дороги. Отсутствуют дорожно-транспортные происшествия по дорожным условиям (далее - ДТП ДУ), зависящих от дефектов автомобильных дорог.
2) средняя (4 балла) - содержание автомобильной дороги обеспечивает поддержание потребительских свойств автомобильной дороги на уровне выше допустимого. Состояние конструктивных элементов автомобильной дороги и их составляющих, зависящих от содержания, не вызывает необходимость временного ограничения или прекращения движения транспортных средств. Отсутствуют ДТП ДУ, зависящих от дефектов автомобильных дорог.
3) допустимая (3 балла) - содержание автомобильной дороги обеспечивает допустимый уровень безопасности движения. Допускается временное ограничение или прекращение движения транспортных средств на отдельных участках по условиям их содержания при неблагоприятных погодно-климатических условиях. Отсутствуют ДТП ДУ, зависящих от дефектов автомобильных дорог.
4) недопустимая (2 балла) - содержание автомобильной дороги не обеспечивает допустимый уровень безопасности движения. Зафиксировано ДТП ДУ, зависящее от дефектов автомобильных дорог и (или) зафиксирован недопустимый уровень содержания автомобильных дорог, ведущий к прекращению движения транспортных средств на отдельных участках.
5. Должностное лицо назначает оценку степени риска эксплуатируемых автомобильных дорог в любое время суток, но не реже двух раз в год на всем протяжении автомобильной дороги, о чем направляет уведомление организации, обслуживающей данный участок автомобильной дороги на основании договора (далее – организация). Должностное лицо проводит оценку степени риска эксплуатируемых автомобильных дорог по истечении 72 часов с момента получения организацией уведомления.
Должностное лицо проводит выборочную оценку степени риска отдельных участков автомобильной дороги.

6. Жыл мезгіліне байланысты пайдаланылатын автомобиль жолдарының тәуекел дәрежесін бағалаудың екі жүйелі кезеңі белгіленеді – қысқы және көктемгі-жазғы-күзгі.
7. Пайдаланылатын автомобиль жолдарының тәуекел дәрежесін бағалау жүргізілетін автомобиль жолының ең аз учаскесі бір километрге тең.
Автомобиль жолында километрлік белгі болмаған жағдайда учаскенің бір километр болатын ұзындығы көлік құралының одометрі бойынша қадағаланады.
Егер автомобиль жолының ұзындығы тұтас километрлер санын құрамаса, онда тұтас емес соңғы километр, егер оның ұзындығы бес жүз метрге тең немесе одан артық болса, өздігінен жеке километр болып бағаланады, егер оның ұзындығы бес жүз метрден аз болса, бағалау кезінде соңғы тұтас километрдің құрамына қосылады.
Пайдаланылатын автомобиль жолдарының тәуекел дәрежесін бағалау жүзеге асырылып жатқан жасанды жол құрылыстарының ұзындығы олардың ұзына бойына байланысты айқындалады.
8. Тәуекел дәрежесін бағалауға (жол жүрісін ұйымдастырудың тиісті құралдарын қолданған жағдайда):
1) табиғи апатқа немесе оған теңестірілуі мүмкін өзге де оқиғаларға тап болған автомобиль жолдарының учаскелері салдарын жою үшін тиісті органдар белгілеген мерзім ішінде;
2) күтіп ұстау деңгейін бағалауды жүргізу сәтінде автомобиль жолдарын қайта жөндеу, күрделі және орташа жөндеу бойынша жұмыстар атқарылып жатқан, оның ішінде осындай учаскелермен қосылатын және қиылысатын жолдар салынып жатқан учаскелер жатпайды.
9. Пайдаланылатын автомобиль жолдарының тәуекел дәрежесі әрбір шағын учаскеде автомобиль жолдарын пайдаланудың барлық бағаланатын көрсеткіштері тәуекелінің нақты дәрежесін автомобиль жолдарына қызмет көрсету келісімшартының шарттарына сәйкес берілгендермен салыстыру арқылы айқындалады.
10. Пайдаланылатын автомобиль жолдарының тәуекелдер дәрежесін бағалау осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес анықталған дефектілер түрлерінің негізінде жүргізіледі.
11. Ұйым лауазымды адамға пайдаланылатын автомобиль жолдарының тәуекел дәрежесін бағалау жұмыстарын жүргізу үшін қажетті мынадай құжаттарды:
1) алдын ала толтырылған шығыс деректері (автомобиль жолының атауы, санаты, учаскенің мекенжайы, талап етілетін күтіп ұстау деңгейі) бар пайдаланылатын автомобиль жолының жұмыстарын қабылдау актілерін;
2) көпір құрылыстарын, көпірлерді тексеру журналдарын, жасанды құрылыстарды ағымдық тексеру журналдарын;
3) жұмыстарды жүргізу журналдарын және автомобиль жолдарын тексеру журналдарын ұсынады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 25.04.2017 № 288 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң енгізіледі) бұйрығымен.

6. В зависимости от времени года устанавливаются два последовательных периода оценки степени риска эксплуатируемых автомобильных дорог - зимний и весенне-летне-осенний.
7. Минимальный участок автомобильной дороги, на котором проводится оценка степени риска эксплуатируемых автомобильных дорог, равен одному километру.
В случае отсутствия на автомобильной дороге километрового знака длина участка в один километр отслеживается по одометру транспортного средства.
В случае если протяженность автомобильной дороги составляет не целое количество километров, то последний не целый километр оценивается как самостоятельный километр, если его длина равна или более пятисот метров, и включается при оценке в состав последнего целого километра, если его длина менее пятисот метров.
Длина искусственных дорожных сооружений, на которых осуществляется оценка степени риска эксплуатируемой автомобильной дороги, определяется в зависимости от их протяженности.
8. Оценке степени риска не подлежат (при условии применения соответствующих средств организации дорожного движения):
1) участки автомобильных дорог, подвергшиеся стихийному бедствию или иным событиям, которые могут быть к ним приравнены, в течение срока, установленного соответствующими органами для ликвидации последствий;
2) участки автомобильных дорог, на которых в момент проведения оценки уровня содержания выполняются работы по реконструкции, капитальному и среднему ремонту автомобильных дорог, в том числе при строительстве примыканий и пересечений с такими участками.
9. Степень риска эксплуатируемых автомобильных дорог определяется путем сопоставления фактической степени риска всех оцениваемых показателей эксплуатации автомобильных дорог на каждом минимальном участке с заданными в соответствии с условиями договора на обслуживание автомобильных дорог.
10. Оценка степени рисков эксплуатируемых автомобильных дорог производится на основании выявленных видов дефектов согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
11. Организация представляет должностному лицу следующие документы, необходимые для проведения работ по оценке степени риска эксплуатируемых автомобильных дорог:
1) акты приемки работ эксплуатируемой автомобильной дороги с предварительно заполненными исходными данными (название, категория автомобильной дороги, адрес участка, требуемый уровень содержания);
2) журналы осмотров мостовых сооружений, мостов, журналы текущих осмотров искусственных сооружений;
3) журналы производства работ и журналы осмотров автомобильных дорог.
Сноска. Пункт 11 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 25.04.2017 № 288 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

12. Лауазымды адам осы Қағидалардың 11-тармағында көрсетілген құжаттар бойынша тәуекел дәрежесін бағалау мәніне автомобиль жолының учаскесіне тексеріс жүргізгенге дейін есеп беру кезеңінде автомобиль жолдарын күтіп ұстау дефектілерін уақылы жоймау жағдайларына жол берілген автомобиль жолының учаскелерін және есеп беру кезеңінің алдындағы ЖКО-ларды анықтайды.
Есеп беру кезеңінде ЖЖ ЖКО-ның болуы мәніне тәуекелдер дәрежесін бағалауды айқындау кезінде лауазымды адам ЖЖ ЖКО-ға жүргізілген талдау материалдарын пайдаланады.
13. Есеп беру кезеңінде пайдаланылатын автомобиль жолдары тәуекелінің дәрежесін бағалау кезіндегі ЖЖ ЖКО туралы мәліметтер есеп беру кезеңінің алдындағы мәліметтерге сәйкес ескеріледі.
14. Автомобиль жолының пайдаланылатын учаскесінің тәуекел дәрежесі автомобиль жолын, әрбір конструктивтік элементін және автомобиль жолы конструктивтік элементінің құрамдас бөліктерін визуалдық тексеру арқылы айқындалады. Тексеріс нәтижелері бойынша осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша автомобиль жолын тексеру актісі жасалады. Тәуекел дәрежесін бағалауды жүргізу кезінде лауазымды адам мен автомобиль жолы иесінің өкілі арасында келіспеушіліктер болған жағдайда анықталған дефектілерді тіркей отырып, аспаптық өлшеу жұмыстары атқарылады.
15. Пайдаланылатын өлшеу жабдығының, аспаптардың, пайдаланылатын автомобиль жолдарының тәуекел дәрежесін бағалауды жүргізуге арналған жылжымалы зертханалардың тексеруден өткені туралы куәлігі болуы тиіс. Бұл жабдық Өлшеу құралдарының мемлекеттік тізіліміне енгізілуі не метрологиялық тұрғыдан аттестатталуы тиіс.
16. Бағалау процесінде лауазымды адам автомобиль жолының әрбір километрінде осы дефектілердің параметрлерін көрсете отырып, конструктивтік элементтер мен олардың құрамдас бөліктері бойынша күтіп ұстау дефектілерін тіркейді.
17. Автомобиль жолының учаскесін пайдаланудың тәуекел дәрежесі:
1) егер автомобиль жолының он километрі бойында топырақ жабыны, жол киімі мен төсемі, жасанды жол құрылыстары, автомобиль жолдарын жайғастыру элементтері және қыста күтіп ұстау бойынша қоса алғанда оннан астам дефекті болса, екі баллмен;
2) егер автомобиль жолының он километрі бойында топырақ жабыны, жол киімі мен төсемі, жасанды жол құрылыстары, автомобиль жолдарын жайғастыру элементтері және қыста күтіп ұстау бойынша қоса алғанда бестен онға дейін дефекті болса, үш баллмен;
3) егер дефектінің/дефектілердің болуы немесе ауқымы көлік құралының қозғалыс жылдамдығын төмендетуге әкеп соқпаса және жол жүрісі қауіпсіздігіне ықпал етпесе, төрт баллмен;

12. Должностное лицо до проведения обследования участка автомобильной дороги на предмет оценки степени риска, по документам, указанным в пункте 11 настоящих Правил, выявляет участки автомобильной дороги, на которых за отчетный период были допущены случаи несвоевременного устранения дефектов содержания автомобильных дорог и за предшествующий отчетному периоду ДТП.
При определении оценки степени риска за отчетный период на предмет наличия ДТП ДУ должностное лицо пользуется материалами проведенного анализа ДТП ДУ.
13. Сведения о ДТП ДУ при оценке степени риска эксплуатируемых автомобильных дорог в отчетном периоде учитываются согласно сведениям за предшествующий отчетному периоду.
14. Степень риска эксплуатируемого участка автомобильной дороги определяется посредством визуального обследования автомобильной дороги, каждого конструктивного элемента и составляющих конструктивного элемента автомобильной дороги. По результатам обследования составляется акт обследования автомобильной дороги по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам. При наличии разногласий при проведении оценки степени риска между должностным лицом и представителем владельца автомобильной дороги выполняются инструментальные измерения с фиксацией обнаруженных дефектов.
15. Используемые измерительное оборудование, приборы, передвижные лаборатории для проведения оценки степени риска эксплуатируемых автомобильных дорог должны иметь свидетельство о поверке. Данное оборудование должно быть включено в Государственный реестр средств измерений либо должно быть метрологически аттестовано.
16. В процессе оценки должностное лицо на каждом километре автомобильной дороги фиксирует дефекты содержания по конструктивным элементам и их составляющим с указанием параметров этих дефектов.
17. Степень риска эксплуатации участка автомобильной дороги оценивается:
1) в два балла, если на протяжении десяти километров автомобильной дороги имеются суммарно более десяти дефектов по земляному полотну, дорожной одежде и покрытию, искусственным дорожным сооружениям, элементам обустройства автомобильных дорог и в зимнем содержании;
2) в три балла, если на протяжении десяти километров автомобильной дороги имеются суммарно от пяти до десяти дефектов по земляному полотну, дорожной одежде и покрытию, искусственным дорожным сооружениям, элементам обустройства автомобильных дорог и в зимнем содержании;
3) в четыре балла, если наличие или величина дефекта/дефектов не приводит к снижению скорости движения транспортных средств и не оказывает влияния на безопасность дорожного движения;

4) дефектілері жоқ жолдар бес баллмен бағаланады.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 02.12.2015 № 981 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң енгізіледі) бұйрығымен.
18. Автомобиль жолының тәуекел дәрежесін бағалауды жүргізу қорытындылары бойынша жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті органның басшылығы осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша, техникалық регламентте белгіленген мерзімдерге сәйкес анықталған дефектілерді жою жөнінде ұйғарым береді.
19. Жою мерзімі өткеннен кейін ұйғарымның орындалуы ұйғарымда көрсетілген автомобиль жолының километрлеріне қайта тексеру жүргізу жолымен тексеріледі. Қайта тексеру нәтижелері бойынша осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есеп беру кезеңінде пайдаланылатын автомобиль жолдарының тәуекел дәрежесін бағалау барысында анықталған ескертулерді жою туралы ұйғарымның орындалуын тексеру актісі толтырылады.
Егер анықталған дефектілер берілген ұйғарымда көрсетілген мерзімдерде жойылмаса, осындай дефектілер тіркелген автомобиль жолы бойынша тәуекелдер дәрежесінің бағасын бір баллға төмендету жүргізіледі және жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылданады.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 20.04.2018 № 310 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Жүргізілген тәуекел дәрежесін бағалау нәтижелері бойынша осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пайдаланылатын автомобиль жолының, пайдаланылатын автомобиль жолдары желісінің тәуекел дәрежесін бағалау актісі ресімделеді.
Қазақстан Республикасының
аумағында пайдаланылатын
жолдардың тәуекелдер дәрежесін
бағалауды ұйымдастыру және
жүргізу қағидаларына
1-қосымша
Автомобиль жолдарын пайдаланудағы ақаулардың түрлері
Ескерту. 1-қосымшаға өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 20.04.2018 № 310 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ақау коды
Ақау түрі
Ақау сипаттамасы
1
2
3

4) в пять баллов дороги, на которых отсутствуют дефекты.
Сноска. Пункт 17 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 02.12.2015 № 981 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. По итогам проведения оценки степени риска автомобильной дороги руководством уполномоченного органа по обеспечению безопасности дорожного движения выдается предписание по устранению выявленных дефектов по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, в соответствии со сроками установленными техническим регламентом.
19. Исполнение предписания по истечении сроков устранения проверяется путем проведения повторного обследования километров автомобильных дорог, указанных в предписании. По результатам повторного обследования составляется акт проверки исполнения предписания об устранении замечаний по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам, выявленных в ходе оценки степени риска эксплуатируемых автомобильных дорог за отчетный период.
В случае если выявленные дефекты не устранены в сроки, указанные в выданном предписании, то по автомобильной дороге, на которой были зафиксированы такие дефекты, производится снижение оценки степени риска на один балл и принимаются меры по обеспечению безопасности дорожного движения.
Сноска. Пункт 19 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 20.04.2018 № 310 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. По результатам проведенной оценки степени риска оформляется акт оценки степени риска эксплуатируемой автомобильной дороги, сети эксплуатируемых автомобильных дорог по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Приложение 1
к Правилам организации и
проведения оценки степени
рисков эксплуатируемых
дорог на территории
Республики Казахстан
Виды дефектов эксплуатации автомобильных дорог
Сноска. Виды дефектов с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 20.04.2018 № 310 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код дефекта
Вид дефекта
Описание дефекта
1
2
3

1. Топырақ жабыны
1.1
Шөгу
Топырақ жабыны үйіндісін нығыздау процесінде оның тігінен, бірқалыпты түсуі. Жол киімі өзгеріске ұшырамайтын жағдайда жолдың үстіңгі қабатының отыруы.
1.2
Отыру
Төселген топырағы нашар учаскелерде көлік өткен кезде топырақ жабынының түсуі, үйінді етегінде төмендеулердің не материалдарды тебіндеу кезінде дөңдердің пайда болуы.
1.3
Сырғу
Қия беткей учаскелерде үйінді құламасының сырғанау беті бойынша етегіне қарай жылжып кетуі. 100% асатын құламаға қарай еңістіктің пайда болуымен көлденең пішіннің күрт өзгеруі. Жол жиектеріндегі, құламалардағы ұзына бойы жарылулар. Бөлініп шыққан топырақтың үйінді етегіне жиналуы.
1.4
Жылжу
Төменгі жақтан топырақтың отыруымен және тебіндеуімен жолдың көлденең осі бағытында жол учаскесінің еңіс қабаты бойынша үйіндінің жылжып түсуі
1.5
Иірім
Еріген кезде жол киімін бұза отырып, қысқы кезеңде жекелеген учаскелерде жабын бетінің шаң түстес топырақ түрлері қатқан кезеңде қарқынды ылғал жинаудан туындаған, қысқы кезеңде жабын бетінің көтерілуі (төмпешіктенуі). Әдетте, жолдар 0,5-тен 100 м дейін және одан да көп учаскелермен зақымданады.
1.6
Сейілу
Желдің ұйытқуынан құмды топырақ жабынының формасы мен көлемінің, құмды алып кетуден туындаған жол жиектері шеттері мен топырақ жабыны құламаларының өзгеруі (жол жиектерінің тарылуы, құламалардың сырғып кетуі).
1.7
Жырынды
Еріген үстіртін сулардың және атмосфералық шөгінділердің әсерінен топырақ жабынының формасы мен көлемінің (салмағы) өзгеруі. Ағып жатқан судың әсерінен жыра құламалары түбінің, топырақ жабыны құламалары мен жиегінің бұзылуы.
1.8
Шөгінді, опырылу, құлап түсу
Құлама материалдарының бөлінуі және жолдың үстіңгі бетіне шығуы. Топырақ жабынының қабатына әртүрлі өлшемдегі тау жынысының жиналып қалуы.
1.9
Жол жиегіндегі жолтабан
Автомобильдердің жеткіліксіз нығайтылған және нығыздалған жол жиегіне шығып кетуінің нәтижесі ретінде ұзына бойы бағытта оқшауландырылған, көліктің әсерінен пішіннің өзгеруі
1.10
Жол жиегіндегі ойылған жерлер
Пішіні күрт бұрмаланып, жол жиегінің жол киімінің түбіне және одан да тереңге дейін бұзылуы
1.11
Жол жиегінің кері ауытқуы
Жол жиектері кері қарай ауытқыған және жол жиегі мен жүріс бөлігі арасында судың тұрып қалуына ықпал етеді
1.12
Бекітілмеген жол жиектері
Күшейту мақсатында пайдаланылатын материалмен нығайтылмаған жол жиегі
1.13
Нашар түйісу
Жабынмен оның деңгейінен 3 см астам жоғары немесе төмен жанасатын жерлердегі жол жиектері
1.14
Қоқыс пен бөгде заттар
Автомобиль жолының конструктивтік элементтерінде және (немесе) бұру жолағында лайдың, қоқыстың болуы. Жол жүрісін ұйымдастыру жобасында көзделмеген және жол-көлік оқиғаларының туындауы үшін алғышарттар тудыратын бөгде заттардың (жол материалдарының, бұйымдардың, конструкциялардың және т.б.) болуы

1. Земляное полотно
1.1
Осадка
Вертикальное, разномерное опускание тела насыпи земляного полотно в процессе его доуплотнения. Оседание дорожной поверхности дороги при недеформирующейся дорожной одежде.
1.2
Просадка
Опускание земляного полотна на участках со слабыми подстилающими грунтами при прохождении транспорта, появление понижений у подошвы насыпи, либо бугров привыпирании материалов основания.
1.3
Сползание
Смещение откосов насыпи к подошве по поверхности скольжения на косогорных участках. Резкое искажение поперечного профиля с появлением уклона в сторону откоса, превышающем 100%. Продольные трещины на обочинах, откосах. Отложение отделившегося грунта у подошвы насыпи.
1.4
Сдвиг
Смещение насыпи по наклонному основанию участка дороги в направлении поперек оси дороги с просадкой и выпиранием грунта с низовой стороны.
1.5
Пучины
Поднятие (взбугривание) поверхности покрытия в зимний период, вызванное интенсивным влагонакоплением в период промерзания пылеватых разновидностей грунтов поверхности покрытия в зимний период на отдельных участках с последующим разрушением дорожной одежды при ее оттаивании. Как правило, дороги поражаются участками от 0,5 до 100 м и более.
1.6
Развевание
Изменение формы и объема земляного полотна из песчаных грунтов под действием ветровой нагрузки, очертаний обочин и откосов земляного полотна (сужение обочин, уполаживание откосов), вызванных уносом песка.
1.7
Размывы
Изменение формы и объема (массы) земляного полотна при воздействии талых поверхностных вод и атмосферных осадков. Повреждения дна откосов канав (резервов), откосов и обочин земляного полотна под воздействием протекающей (стекающей воды).
1.8
Осыпь, обвал, вывал
Отделение и перемещение материала откосов на поверхность дорога. Наличие у основания земляного полотна скопления горной породы различного размера.
1.9
Колея на обочине
Искажение профиля под воздействием транспорта, локализированное в продольном направлении, как результат наезда автомобилей на недостаточно укрепленную и уплотненную обочину.
1.10
Проломы на обочине
Разрушение обочины на глубину до основания дорожной одежды и более с резким искажением профиля.
1.11
Обратный уклон обочин
Обочины имеют обратный уклон и способствует застою воды между ней и проезжей частью.
1.12
Неукрепленные обочины
Обочина без укрепления материалом, используемым в этих целях
1.13
Плохое сопряжение
Обочины в местах сопряжения с покрытием выше или ниже уровня покрытия более чем на 3 см
1.14
Мусор и посторонние предметы
Наличие грязи, мусора на конструктивных элементах автомобильной дороги и (или) в полосе отвода. Наличие посторонних предметов (дорожных материалов, изделий, конструкций и др.), не предусмотренных проектом организации дорожного движения и создающих предпосылки для возникновения дорожно-транспортных происшествий

2. Жол киімі және жабын
2.1
Жарылулар
Материалды жоймастан, тар жіктер жасай отырып, жабын тұтастығының бұзылуы. Жарылулар жабында орналасуына қарай (көлденең, ұзына бойы, көлбеу), санына қарай (дара, оқшау, сирек, жиі, жарылулар торы) бөлінеді
2.1.1
Дара
Қандай да бір заңдылыққа қарамастан, бір-бірінен 10 м (4 м артық) шамасында орналасқан ұзына бойы және көлденең жарылулар
2.1.2
Оқшау
Бірінен бірі шамамен бірдей қашықтықта орналасқан көлденең жарылулар. Көршілес жарылулардың ара қашықтығы кемінде 10 м.
2.1.3
Сирек
Өзара байланыспаған көлденең және көлбеу (көбінесе тармақталған) жарылулар. Көршілес жарылулардың орташа ара қашықтығы 4-10 м.
2.1.4
Жиі
Кей кезде өзара байланысқан, бірақ, әдетте, түйісетін фигураларды құрамайтын тармақтары бар көлденең және көлбеу жарылулар. Көршілес жарылулардың орташа ара қашықтығы 1-4 м.
2.1.5
Жарылулар торы
Жабынның үстіңгі қабатын беттері 0,5-1 м болатын көпбұрыштарға бөлетін өзара қиылысатын жарылулар
2.1.6
Ашылған
Ашылу ені 3 мм және одан да көп болатын өнделмеген жарылулар
2.2
Толқындар
Жолдың осіне қатысты ұзына бойы бағытта жабын бетінде ойпаттар мен жоталардың кезектесіп келуі (0,5-2,0 м сайын)
2.3
Отырулар
Көбінесе жарылулар торымен ілесетін шеттері көлбеулеу ойпаттар түріндегі жабын пішінінің бұрмалануы
2.4
Жолтабан
Қырқалы немесе қырқасыз төсеме төбе жолақтары бойынша терең жерлер қалыптастыра отырып, көлденең жүріс бөлігі өзгеріске ұшыраған түрі
2.4.1
Терең
Жабын қабаттарынан төмен немесе топырақ жабынында орналасқан жол кимінің тұрақсыз қабаттарындағы қалдық деформациялардың жиналып қалуы қалыптасу себебі болып табылатын жолтабан
2.4.2
Үстіртін
Құрамы тұрақсыз жабынның үстіңгі қабаттарында қалдық деформациялардың жиналып қалуы қалыптасу себебі болып табылатын жолтабан
2.5
Жылжып кету
Аялдау және тежеу орындарында, құламалы еңістерде байқалатын, жабынның орнынан жылжуы. Кей кезде жылжыған жерлерде жабынның ажырағаны байқалады
2.6
Дөңес жерлер
Минералды материалдың жекелеген ірі түйірлерінің жабынның қалған бетінің үстіне шығып тұруы
2.7
Жапырылған жерлер
Ыстық ауа райында қозғалып келе жатқан автомобиль протекторы қалдыратын пластикалық (қара) жабын бетіндегі терең жерлер
2.8
Бұзылған жерлер
Материалдың алынып қалуымен жабын тұтастығының бұзылуы
2.8.1
Шұңқырлар
Шеттері күрт айқын көрінетін әртүрлі нысандағы тереңдіктер түріндегі жабынның бұзылуы (тереңдігі 3 см кем және алаңы бойынша 200 см2 кем)
2.8.2
Үгілу
Минералды материал түйірлерінің жоғалуы және ұстастырғыштың қабатталуы есебінен жол жабынының бұзылуы (тереңдігі 3 см кем және алаңы бойынша 200 см2 кем)

2. Дорожная одежда и покрытие
2.1
Трещины
Нарушение целостности покрытия без удаления материала с образованием узких щелей. Различают трещины — по форме расположения на покрытии (поперечные, продольные, косые), по количеству (одиночные, отдельные, редкие, частые, сетка j трещин).
2.1.1
Одиночные
Продольные и поперечные одиночные трещины, расположенные на расстоянии около 10 м (свыше 4 м) друг от друга без какой-либо закономерности
2.1.2
Отдельные
Поперечные трещины, расположенные примерно на одинаковом расстоянии друг от друга. Расстояние между соседними трещинами не менее 10 м.
2.1.3
Редкие
Поперечные и косые трещины (нередко с ответвлениями), не связанные между собой. Среднее расстояние между соседними трещинами 4-10 м.
2.1.4
Частые
Поперечные и косые трещины с ответвлениями, иногда связанные между собой, но, как правило, не образующие замкнутых фигур. Среднее расстояние между соседними трещинами 1-4 м.
2.1.5
Сетка трещин
Взаимопересекающиеся трещины, делящие поверхность покрытия на многоугольники со стороной 0,5-1 м.
2.1.6
Раскрытые
Необработанные трещины с шириной раскрытия 3 мм и более.
2.2
Волны
Чередование (через 0,5-2,0 м) на покрытии впадин и гребней в продольном направлении по отношению к оси дороги.
2.3
Просадки
Искажение профиля покрытия в виде впадин с пологими краями, нередко сопровождающееся сеткой трещин.
2.4
Колея
Вид деформирования поперечного профиля проезжей части с образованием углублений по полосам наката с гребнями или без гребней выпора.
2.4.1
Глубинная
Колея, причиной образования которой является накопление остаточных деформаций в нестабильных слоях дорожной одежды, расположенных ниже слоев покрытия или в земляном полотне.
2.4.2
Поверхностная
Колея, причиной образования которой является накопление остаточных деформаций в верхних слоях покрытия с нестабильными свойствами.
2.5
Сдвиг
Смещение покрытия, наблюдающиеся в местах остановок и торможений, на крутых спусках. Иногда в местах сдвига наблюдаются разрывы покрытия.
2.6
Выступы
Выпирание отдельных крупных зерен минерального материала над поверхностью остальной части покрытия.
2.7
Вмятины
Углубления на поверхности пластичных (черных) покрытий, оставляемые протектором колес движущихся автомобилей в жаркую погоду.
2.8
Разрушения
Нарушение целостности покрытия с удалением материала.
2.8.1
Выбоины
i
Разрушение покрытия в виде углублений разной формы с резко выраженными краями (более 3 см глубиной и более 200 см по площади).
2.8.2
Выкрашивание
Разрушение дорожного покрытия за счет потери зерен минерального материала и отслаивания вяжущего (менее 3 см глубиной и менее 200 см2 по площади).

2.8.3
Қабыршақтану
Су мен аяздың әсерінен бұзылатын материалдың жұқа үлбірлері мен түйірлерінің қабатталуы есебінен жабын бетінің бұзылуы
2.8.4
Ойылулар
Жарылулар торымен ілесетін, көлденең пішіні күрт бұрмаланған жол киімінің оның барлық қалыңдығы бойынша толық бұзылуы
2.8.5
Жиек нақысы
Цемент-бетон жабындары плиталарының жіктері мен бұрыштары нақыстарының бұзылуы, олардың жол жиектерімен қосарласқан жерлерінде қатты емес жол жабыны нақыстарының бұзылуы
2.8.6
Қырқа
Көлденең төмпешіктер мен тереңдіктер түріндегі қиыршық тастан, гравиядан және топырақтан жасалған жабынның бұзылуы
2.8.7
Ор
Тереңдік түріндегі, бірақ тереңдігі жол жабынының қалыңдығынан төмен болатын жабын бетінің бұзылуы
2.8.8
Ашық иірімдер мен иірімді жерлер
Топырақты үстіңгі қабатқа итеріп шығарып немесе жабынды төмпешіктендіріп, жабындағы жарылулар торы
2.9
Ұстастырғыштардың өзгеруі
Алаңы 1 м2 астам жабын текстурасы мен түсін өзгертіп, жабын бетінде ұстастырғыштың төмпешіктенуі
2.10
Жабынның бастапқы бұдырлығын жоғалту
2.10.1
Тегістеу
Климаттық факторлардың қатысуымен автокөлік дөңгелектері ұнтақтаған жағдайда бастапқы бұдырлықтың жоғалуы
2.10.2
Тозу
Жабынның ұнтақталуы және жолды пайдалану процесінде материалдың жоғалуы есебінен жабын қалыңдығының азаюы
2.11
Көшкінтас
Ауыспалы жабынның бетіндегі гравиялық материалдың орнықпай қалған бөлшектері

2.8.3
Шелушение
Разрушение поверхности покрытия за счет отслаивания тонких пленок и зерен материала, разрушаемого под действием воды и мороза.
2.8.4
Проломы
Полное разрушение дорожной одежды на всю ее толщину с резким искажением поперечного профиля, сопровождающееся сеткой трещин.
2.8.5
Скол кромок
Разрушение кромок швов и углов плит цементобетонных покрытий, разрушение кромок дорожных покрытий нежесткого типа в местах сопряжения их с обочинами.
2.8.6
Гребенка
Разрушение покрытий из щебня, гравия и грунта в виде поперечных выступов и углублений.
2.8.7
Яма
Местное разрушение покрытия в виде углубления, но глубина ниже толщины дорожного покрытия.
2.8.8
Открытые пучины и пучинистые места
Сетка трещин на покрытии с выдавливанием грунта на поверхность или взбугриванием покрытия.
2.9
Выпотевание вяжущего
Выступание на поверхности покрытия излишка вяжущего с изменением текстуры и цвета покрытия площадью более 1м2
2.10
Потеря исходной шероховатости покрытия
2.10.1
Шлифование
Потеря исходной шероховатости при его истирании колесами автотранспорта с участием климатических факторов.
2.10.2
Износ
Уменьшение толщины покрытия за счет его истирания и потери материала в процессе эксплуатации дороги.
2.11
Катун
Неприжившиеся частицы гравийного материала на поверхности переходного покрытия.

2.12
Жүріс бөлігіндегі бөгде заттар
Жүріс бөлігінде жол жүрісін ұйымдастырудың тиісті техникалық белгілерімен (жол белгілері, қоршаулар және т.б.) белгіленбеген және жол-көлік оқиғаларының туындауы үшін алғышарттар тудыратын бөгде заттардың, жол материалдарының, бұйымдардың, конструкциялардың болуы
2.13
Жиектеме
Жол жиегімен түйіскен кезде құрылымдық қабаттың құрылғы технологиясының бүлінуі себебінен жиектеменің нақышталуының немесе үгілуінің нәтижесінде өткелдің немесе бекіткіш жолақ жиегінің бүлінуі

2.12
Посторонние предметы на проезжей части
Наличие на проезжей части посторонних предметов, дорожных материалов, изделий, конструкций, не обозначенных соответствующими техническими средствами организации дорожного движения (дорожные знаки, ограждения и др.) и создающие предпосылки для возникновения дорожно-транспортных происшествий
2.13
Кромочность
Разрушение кромки проезжей части или укрепительной полосы, как результат сколов или выкрашивания у кромки, происходящих, как правило, из-за нарушения технологии устройства конструктивных слоев в сопряжении с обочиной

3. Жасанды жол құрылыстары
3.1. Көпір құрылыстары
Көпір жабыны
3.1.1
Көпір төсемінің ластануы
Тротуарлар мен қоршаулар бойына көпір құрылыстары жабынының ластануы
3.1.2
Жүріс бөлігі мен тротуарларда судың тұрып қалуы
Жүріс бөлігі мен тротуарлар жабынының су бұрғыш құрылғыларға қарай еңісі жоқ, су бұрғыш құрылғылар суды құрылыстан тыс жерге шығармайды
3.1.3
Тротуарлар жабынындағы жекелеген шұңқырлар, тротуар плиталары жиектерінің үгілуі
Жиектері қатты байқалатын, әртүрлі нысандағы тереңдіктер түріндегі жабынның жергілікті бұзылулары, тротуар плиталарының толассыз жергілікті түсіп кетулері (бұзылулары)
3.1.4
Тротуар блоктарындағы су бұрғыш құбырлар мен терезелердің бітеліп қалуы
Конструкциялардың бұзылуы мен бітеліп қалуы, көпір алдындағы су бұрғыш науаларда, түрі өзгерген жіктер мен су бұрғыш құбырлардың астында қоқыстың, қар мен мұздың болуы
Жүріс бөлігінің қоршаулары

3. Искусственные дорожные сооружения
3.1. Мостовые сооружения
Мостовое полотно
3.1.1
Загрязнение мостового полотна
Загрязнения покрытия мостовых сооружений вдоль тротуаров и ограждений
3.1.2
Застой воды на проезжей части и тротуарах
Покрытие проезжей части и тротуаров не имеет уклонов к водоотводным устройствам, вода не сбрасывается водоотводными устройствами за пределы сооружения
3.1.3
Отдельные выбоины в покрытии тротуаров, проломы в тротуарных плитах
Местные разрушения покрытия тротуара в виде углублений разной формы с резко выраженными краями, сквозные локальные проломы (разрушения) тротуарных плит
3.1.4
Засорение водоотводных трубок и окон в тротуарных блоках
Разрушение конструкции и засорение, наличие мусора, снега и льда на водоотводных лотках перед мостом, под деформационными швами и водоотводными трубками
Ограждения проезжей части

3.1.5
Метал кедергі қоршаулардың жекелеген секцияларының зақымдалуы
Қоршаулардың биіктігі нормаларға сәйкес келмейді, бағаналар мен компенсаторлар өзгерген, жарық қайтаратын элементтер (катафоттар), кедергі қоршауларды қосатын болттар жоқ, бекітілмеген
Тротуарлардың таяныш қоршаулары
3.16
Таяныштардың жекелеген секцияларының бұзылуы
Биіктігі бойынша немесе бекіткен жерлерде механикалық бұзылулар, сондай-ақ көпір мен таяныш қоршаулардың жекелеген секцияларында тұтқалар мен торлар бояуының зақымдалуы
Өзгеріске ұшыраған жіктер

3.1.5
Повреждения отдельных секций металлического барьерного ограждения
Высота ограждений не соответствует нормам, стойки и компенсаторы деформированы, отсутствуют световозвращающие элементы (катафоты), болтовые соединения барьерного ограждения отсутствуют, не закреплены
Перильные ограждения тротуаров
3.16
Повреждения отдельных секций перил
Механические повреждения стоек по высоте или в местах крепления, а также повреждение окраски поручня или решетки в отдельных секциях мостовых и перильных ограждений.
Деформационные швы

3.1.7
Өзгеріске ұшыраған жіктердің үстіндегі жабын жарылулары, өзгеріске ұшыраған жіктердегі су өтетін жерлер
Көлік құралдарынан түсетін динамикалық жүктемелердің әсерінен өзгеріске ұшыраған жіктердің герметикалық қасиетінің бұзылуы. Қайта жабылған өзгеріске ұшыраған жіктерде парақшаларды ауыстыруға арналған саңылаулардың бітеліп қалуы. Резеңке толтыруға арналған заттың бітеліп қалуы, сондай-ақ оның жыртылуы және өзге де зақымдалулар. Саңылаудың бітеліп қалуы және мастикалық үлгідегі жіктерде резеңке-битум мастикасының болмауы
Тіреулер мен тіреу бөліктері

3.1.7
Трещины в покрытии над деформационными швами, протечки в деформационных швах
Нарушение герметичности деформационных швов под воздействием динамических нагрузок от транспортных средств. Засорение пазов для перемещения листов в деформационных швах перекрытого типа. Засорение резинового заполнителя, а также его разрывы и иные повреждения. Засорение зазора и отсутствие резино-битумной мастики в швах мастичного типа
Опоры и опорные части

3.1.8
Ванталардың және ванталық көпірлер пилондарының ақаулары
Вантаны жеткіліксіз тарту, пилондар ақаулары (таттануы 25% артық)
Көпірасты аймағы
3.1.9
Реттеу құрылыстарының, конустар мен үйілмелі жерлердің бұзылған ылдилары
Реттеу құрылыстары, конустар мен үйілмелі жерлер ылдиларының нығайтылған үстіңгі қабаты тұтастығының бұзылуы, артық топырақ пайдаланылмаған
3.1.10
Конструкцияның үстіңгі беті мен жекелеген элементтері құрылымының бұзылуы
Бетон шеті үгілген, арматура ашылмаған, кейбір жерлерінде жарылулар мен жіктер, бетонның шеті арматурасы ашылып үгілген, бетонның қорғау қабаты үгілген және өзге де бұзылулар, аралық құрылыстар мен тіреулердің сыртқы үстіңгі бетінде кейбір жерлерден су өтеді (метал конструкцияларда металдың таттануынсыз жекелеген учаскелерде бояу қабатының зақымдалуы), болат арқалық пен темірбетон плиталар қосындылары жай-күйінің тиісінше болмауы
3.2. Су өткізетін құбырлар

3.1.8
Дефекты вант и пилонов вантовых мостов
Недостаточное натяжение ванта, дефекты пилонов (ржавление свыше 25%)
Подмостовая зона
3.1.9
Разрушенные откосы регуляционных сооружений, конусов и насыпи
Нарушение целостности укрепленной поверхности откосов регуляционных сооружений, конусов и насыпи, лишний грунт не спланирован
3.1.10
Нарушение поверхностей и структуры отдельных элементов конструкции
Одиночные сколы бетона без обнажения арматуры, одиночные трещины и швы, сколы бетона с обнажением арматуры, сколы и иные повреждения защитного слоя бетона, одиночные подтеки на наружных поверхностях пролетных строений и опор (в металлических конструкциях повреждение окрасочного слоя на отдельных участках без коррозии металла), ненадлежащее состояние соединения стальных балок с железобетонными плитами и фермами
3.2. Водопропускные трубы

3.2.1
Үйме ылдиын нығайтудың жергілікті бұзылулары
Су құбырлары ылдиларының нығайтылған үстіңгі беті тұтастығының бұзылуы
3.2.2
Су өткізетін құбырлардың лайлануы
Балшық бөлшектерінің құбырлардың кесілген жерлері мен ауызына жиналуы
3.2.3
Су өткізетін құбыр ауыздарының зақымдалуы
Су өткізетін құбырлар тұтастығының бұзылуы және құбыр ауызы материалдарын боялуы. Құбыр ауыздары мен ашындыларының жобалау ережесінен жылжып кетуі
3.2.4
Су құбырлары ашындыларында су ағатын арналарды су шайып кету
Топырақты және су ағатын арналарды нығайту материалын жуып кету салдарынан су өткізетін құбырлардың ашындыларында су қазындысының қалыптасуы
3.2.5
Жоспарда және пішінінде құбырлар секцияларының жылжуы
Жоспарда және пішінінде тұтастығы мен геометриясының бұзылуы. Құбырда пайда болған шөгулер, шайып кетулер, қазындылар
3.2.6
Су өткізетін құбырлардың буындары арасындағы жіктердің ашылуы
Буындар арасындағы қосылған жерлер герметикасының бұзылуы
3.3. Үңгіртаулар, галереялар, жаяу жүргінші өтпелері
3.3.1
Үңгіртау әрлеуінің әр жерден зақымдалуы
Гидроизоляция ақаулары, үгінділердің, жарылулардың, сілтісіздендірудің, жаңа түрі мен ерітіндінің шайылуының болуы, үңгіртау қабырғалары мен күмбезінде қызылсу мұзының қалыптасуы
3.3.2
Үңгіртау порталдарының үстінен топырақтың мүжіліп құлауы
Су ағатын жүйенің, нығайту құрылыстары тұтастығының бұзылуы, эрозияға қарсы көгалдандырудың болмауы не оның жұмысқа қабілетсіздік жай-күйі
3.3.3
Жерүсті (жерасты) жаяу жүргінші өтпелерінің ақаулары
Жабық жерүсті (жерасты) жаяу жүргінші өтпелерінің төбесі мен қабырғаларының ластануы және зақымдалуы
3.4. Сүйеп тұратын қабырғалар
3.4.1
Сүйеп тұратын қабырғалар конструкцияларының зақымдалуы
Қабырға қалауы бұзылуларының болуы, сылақ пен бояудың зақымдалуы, жарылулар, орап байлау тұтастығының, сүйеп тұратын қабырғалардың өзгеріске ұшыраған жіктерінің герметикалық қасиетінің бұзылуы, тік еңістікте жобалау белгілерінен ауытқушылық, дренаж терезелердің бітеліп қалуы (бұзылуы)
3.4.2
Жуып-шаюлар мен су шайып кетулер
Су ағатын жолмен қамтамасыз етілмеген, су ағатын науалар ластанған, ағаштар мен бұта өсімдіктерінің болуы
3.5. Тазалау құрылыстары
3.5.1
Қоқыс пен бөгде заттар
Тазалау құрылыстарының, суды жақындататын және суды бұратын жыраларда (құбырларда), қабылдау торларында, тазалау құрылысының гидроботаникалық алаңқайлары мен басқа да конструктивтік элементтеріндегі буферлік апан акваториясындағы санитарлық аймақта қоқыс пен бөгде заттардың болуы
3.5.2
Су тазалау жүйесінің бұзылуы
Сүзгіш элементтер мен оларды толтыратындардың болмауы немесе уақтылы (техникалық және нормативтік құжаттамада көзделген) ауыстырылмауы. Тазалау құрылыстарының конструкциясында ағып кететін жерлер мен герметикалық емес қосылған жерлердің болуы, тазалау құрылыстарынан шығатын жерлерде су бетінде май және мұнай іздерінің болуы

3.2.1
Локальные разрушения укрепления откоса насыпи
Нарушение целостности укрепленной поверхности откосов водопропускных труб
3.2.2
Заиливание водопропускных труб
Отложение илистых частиц в сечении и у оголовков труб
3.2.3
Повреждения оголовков водопропускных труб
Нарушение целостности и выкрашивание материала оголовков водопропускных труб. Смещение оголовков и открылков от проектного положения
3.2.4
Размыв русел водотоков у оголовков водопропускных труб
Образование промоин у оголовков водопропускных труб вследствие вымывания грунта и материала укрепления русел водотоков
3.2.5
Смещение секций трубы в плане и в профиле
Нарушение целостности и геометрии в плане и профиле. Просадки, размывы, промоины в основании тела трубы
3.2.6
Раскрытие швов между звеньями водопропускных труб
Нарушение герметичности стыков между звеньями
3.3. Тоннели, галереи, пешеходные переходы
3.3.1
Локальные повреждения отделки тоннеля
Дефекты гидроизоляции, наличие сколов, трещин, выщелачивания, вымывания породы и раствора, образование наледей на стенах и сводах тоннелей
3.3.2
Оползание грунта над порталами тоннеля
Нарушение системы водоотвода, целостности укрепительных сооружений, отсутствие либо неработоспособное состояние противоэрозионного озеленения
3.3.3
Дефекты надземных (подземных) пешеходных переходов
Загрязнения и повреждения кровли и стен крытых надземных (подземных) пешеходных переходов
3.4. Подпорные стенки
3.4.1
Повреждение конструкции подпорных стенок
Наличие разрушений кладки, повреждение штукатурки и окраски, трещины, нарушение целостности обвязки, герметичности деформационных швов подпорных стенок, отклонение от проектных отметок в вертикальной плоскости, засорение (разрушение) дренажных окон, трубок и пр.
3.4.2
Подмывы и размывы
Не обеспечен водоотвод, водоотводные лотки загрязнены, наличие деревьев и кустарниковой растительности
3.5. Очистные сооружения
3.5.1
Мусор и посторонние предметы
Наличие мусора и посторонних предметов, находящихся в санитарной зоне очистных сооружений, водоподводящих и водоотводящих канавах (трубах), на приемных решетках, акватории буферной копани гидроботанических площадок и других конструктивных элементах очистного сооружения
3.5.2
Нарушение системы водоочистки
Отсутствие или несвоевременная замена (предусмотренная технической и нормативной документацией) фильтрующих элементов и их наполнителей. Наличие протечек и наличие негерметичных стыков в конструкции очистных сооружений, наличие масляных и нефтяных пятен на поверхности воды на выходе очистных сооружений

3.5.3
Лай қабаттары
Тазалау құрылыстарының арықтарында, тоғандарында, тұндырғыштарында лай қабаттарының жиналуы
3.5.4
Өсімдік
Тазалау құрылыстарының арықтарында, санитарлық аймағында, тоғандарында шабылмаған өсімдіктің (техникалық құжаттамада көзделгеннен басқа) болуы
3.5.5
Тазалау құрылыстары конструктивтік элементтерінің ақаулары
Тазалау құрылыстары конструктивтік элементтерінің (тазалау құрылыстары люктерінің, санитарлық аймақ қоршауларының, тоғандар мен тұндырғыштар ылдиларының, электр жабдығының және т.б.) болмауы, өзгеріске ұшырауы, бұзылуы және зақымдалуы
4. Автомобиль жолдарын жайғастыру элементтері
4.1
Жол жүрісін ұйымдастырудың техникалық құралдарын орнату ақаулары
Нормативтік талаптардан шегіне отырып қолданылатын жол жүрісін ұйымдастырудың техникалық құралдары немесе жол жүрісін ұйымдастырудың тиісті жобаларында көзделген жол жүрісін ұйымдастырудың техникалық құралдарының болмауы
4.1.1
Жол белгілерінің (оның ішінде өзгеріп тұратын ақпараты бар табло), бағыттаушы қондырғылардың (жол сигналдық бағандарының, жол тумбаларының және т.б.), көзге шағылысуға қарсы экрандардың, жол бағдаршамдарының ақаулары
Оларды орнатудың жүріс бөлігінің шетінен биіктігі, қашықтығы бойынша, саны, түрі өлшемі, көріну жағдайлары, колориметрикалық және фотометрикалық сипаттамалар мен т.б. бойынша сәйкес келмеуі
4.2
Көлденең (тік) жол таңбалары сызықтарын салу қағидаларының бұзылуы
Көлденең және тік жол таңбаларын жол жүрісін ұйымдастырудың бекітілген жобасынан шегіне отырып салу. Ұзындығы, ені, қалыңдығы, ілініс коэффициенті, көріну жағдайлары, жарық техникалық параметрлер және т.б. бойынша сызықтардың сәйкес келмеуі
4.3
Жол белгілері мен өзгеріп тұратын ақпараты бар таблоның ақаулары. Қабылдауды қиындататын, өзгеріп тұратын ақпараты бар таблоның ақаулары
Бейнелемесі, бейнелеу элементтерінің ашықтығы бұзыла отырып, белгілер мен оларды бекіту элементтері зақымдалуларының болуы, жарық қайтаратын қабілеті мен нормативтік көрінуін жоғалту
4.4
Жол контроллерлерінің, көлік детекторларының, төлем терминалдарының, бейнебақылау камераларының, метеостанциялардың және көктайғаққа қарсы материалдарды бөлудің автоматты жүйелерінің ақаулары
Жұмыс істемейтін күйде немесе қозғалыс қауіпсіздігіне ықпал ететін көрінетін механикалық зақымдалуы бар
4.5
Бағыттаушы құрылғылардың (жол сигналдары бағандары, жол тумбалары және т.б.) ақаулары
Жол жүрісі қауіпсіздігіне ықпал ететін өзгеріске ұшыраулардың, жарылулардың, үстіңгі қабат үгінділерінің болуы. Қамтамасыз етілмеген жарық қайтаратын эффект, қабылдаудың, оның ішінде қарды қанағаттанарлықсыз әрі уақтылы тазаламаудан қиындатылуы
4.6
Жол (оның ішінде жаяу жүргінші) қоршауларының ақаулары
Жекелеген секциялардың, бағандардың, бұрандамалардың және т.б. болмауы, өзгеріске ұшырауы, бекіту ақаулары. Темірбетон констуркциялардағы жарылулар мен үгінділер. Тот басуға қарсы жабынның болмауы, үстіңгі қабатта таттанудың болуы
4.7
Жол бағдаршамдарының ақаулары

3.5.3
Иловые отложения
Скопление иловых отложений в канавах, прудах, отстойниках очистных сооружений
3.5.4
Растительность
Наличие не скошенной растительности в канавах, на санитарной территории, прудах и отстойниках очистных сооружений (кроме предусмотренной технической документацией)
3.5.5
Дефекты конструктивных элементов очистных сооружений
Отсутствие, деформация, разрушения и повреждения конструктивных элементов очистных сооружений (люков очистных сооружений, ограждений санитарной территории, откосов прудов и отстойников, электрооборудования и др.)
4. Элементы обустройства автомобильных дорог
4.1
Дефекты установки технических средств организации дорожного движения
Технические средства организации дорожного движения, применяемые с отступлением от нормативных требований, или отсутствие технических средств организации дорожного движения, предусмотренных соответствующими проектами организации дорожного движения
4.1.1
Дефекты дорожных знаков (в т.ч. табло с изменяющейся информацией), направляющих устройств (дорожных сигнальных столбиков, дорожных тумб и т.д.), противоослепляющих экранов, светофоров дорожных
Несоответствие их установки по высоте, расстоянию от края проезжей части (бровки земляного полотна), количеству, типоразмеру, условиям видимости, колориметрическим и фотометрическим характеристикам и др.
4.2
Нарушение правил нанесения линий горизонтальной (вертикальной) дорожной разметки
Нанесение горизонтальной и вертикальной дорожной разметки с отступлением от утвержденного проекта организации дорожного движения. Несоответствие линий по длине, ширине, толщине, коэффициенту сцепления, условиям видимости, светотехническим параметрам и др.
4.3
Дефекты дорожных знаков и табло с изменяющейся информацией. Дефекты табло с изменяющейся информацией, затрудняющих их восприятие
Наличие повреждений (деформаций) знаков и элементов их крепления с нарушением символики, яркости элементов изображения, потеря световозвращающей способности и нормативной видимости
4.4
Дефекты дорожных контроллеров, детекторов транспорта, терминалов оплаты, камер видеонаблюдения, метеостанций и автоматических систем распределения противогололедных материалов
Находятся в нерабочем состоянии или имеются видимые механические повреждения, влияющие на безопасность движения
4.5
Дефекты направляющих устройств (дорожных сигнальных столбиков, дорожных тумб, буферов и т.д.)
Наличие деформаций, трещин, сколов на поверхности, влияющих на безопасность дорожного движения. Необеспеченный световозвращающий эффект, затруднение восприятия, в том числе из-за неудовлетворительной и несвоевременной снегоочистки
4.6
Дефекты дорожных ограждений (в т.ч. пешеходных)
Отсутствие, деформация отдельных секций, стоек, болтов и др., дефекты крепления. Трещины и сколы на железобетонных конструкциях. Отсутствие антикоррозионного покрытия, наличие коррозии на поверхности
4.7
Дефекты дорожных светофоров

Колонналардың, күнқағарлардың, шашыратқыштардың, шағылыстырғыштардың көрінетін зақымдалуларының болуы және сол сияқты олардың болмауы. Сигналдардың (100 метрден бастап және одан да көп), шашыратқыштарға жазылатын символдардың (50 бастап және одан да көп) жеткіліксіз дәрежеде танылуы. Пайдалану көрсеткіштерін төмендететін стандартты емес элементтердің қолданылуы
4.8
Тротуарлар, жаяу жүргінші және велосипед жолдары жабындарындағы жекелеген шұңқырлар
Тротуарлар, жаяу жүргінші және велосипед жолдары жабындарында өзгеріске ұшыраулар мен бұзылулардың болуы
4.9
Жол айналарының ақаулары
Жарылулар мен үгінділердің болуы, көруді қиындататын, шолу бұрышының дұрыс болмауы

Наличие видимых повреждений и разрушений колонок, козырьков, рассеивателей, отражателей, равно как их отсутствие. Недостаточная распознаваемость сигналов (от 100 метров и более), а также символов, наносимых на рассеиватели (от 50 м и более). Применение нестандартных элементов, снижающих эксплуатационные показатели
4.8
Отдельные выбоины на покрытии тротуаров, пешеходных и велосипедных дорожек
Наличие деформации и разрушений на покрытии тротуаров, пешеходных и велосипедных дорожек
4.9
Дефекты дорожных зеркал
Наличие трещин и сколов, неправильный угол обзора, затрудняющий видимость

4.10
Бордюрлардың көзге көрінетін зақымдалуы
Бордюрлердің, төмендетілген жерлердің ашық үстіңгі бетінде бұзылулар мен үгінділердің болуы, тік таңбалау сызықтарының болмауы
4.11
Жол белгілері бағандарының ақаулары (П, Г және Т-тәріздес сүйеулер)
Зақымдалулар мен ашық коррозияның болуы
4.12
Қоғамдық көлік құралы аялдау пукттерінің, демалыс алаңдарының, көлік құралдарының қысқа уақыт тұру тұрағының ақаулары
Павильон, урна, орындықтар, ақпараттық табличкалар конструкцияларында зақымдалулардың болуы. Отырғызу алаңдары, демалыс алаңдары мен автомобильдер тұрағы орындары жабынының өзгеріске ұшырауы және бұзылуы, оларда бөгде заттардың, қоқыстың, сондай-ақ көктайғаққа қарсы материалдармен өңделмеген қысқы тайғанақтықтың болуы, қоқыс жинағыштардың болмауы
4.13
Сыртқы электрмен жарықтандыру желілерінің ақаулары
Сыртқы жарықтандыру қондырғыларының жұмыстан бас тартуы, жарамсыз шырақтар, аспа шамдар, сымдардың, кәбілдердің үзіліп қалуы, трансформаторлардың және басқа да электрмен жарықтандыру элементтерінің сынып қалуы, автомобиль жолы конструктивтік элементтерінің жеткіліксіз жарық беруі, сыртқы электрмен жарақтау сүйеулерінің салмақ түсетін қабілетінің жоғалуы, сүйеулердің үстіңгі бетінің қабыршақтануы
5. Қысқы күтіп ұстау
5.1
Қызылсу мұзы түріндегі мұздың жиналуы
Жолдың бетінде, су өткізетін құбырларда және көпірлерде мұздың қатуы
5.2
Қар жамылғысы
Жолдың бетін жауып тастайтын, бір немесе бірнеше қабат қар басулар мен жиындылары
5.3
Қар үйіндісі
Жолдан өтетін көлік құралдарының дөңгелектерімен нығыздалған қар қабаты
5.4
Қардың түсуі
Қарды тазалау және жол жабынын сыру нәтижесінде ұзына бойы қар түсу түрінде қалыптасатын қардың жиналып қалуы
5.5
Қысқы тайғанақтық
Қар үйіндісінің, жабындардың ілінісу қасиеттерін едәуір төмендететін шыны тәріздес мұздың немесе көктайғақ қабатының қалыптасуы
5.6
Көктайғақ

4.10
Видимые повреждения бордюров
Наличие разрушений и сколов открытой поверхности бордюров, занижений, отсутствие линий вертикальной разметки
4.11
Дефекты стоек дорожных знаков (П, Г и Т-образные опоры)
Наличие повреждений и открытой коррозии
4.12
Дефекты остановочных пунктов общественного транспорта, площадок отдыха, площадок для остановки и кратковременной стоянки транспортных средств
Наличие повреждений конструкции павильона, урн, скамеек, информационных табличек и т.д. Деформации и разрушения покрытия посадочных площадок, площадок отдыха и мест стоянок автомобилей, наличие на них посторонних предметов, грязи, мусора, а также зимней скользкости, не обработанной противогололедными материалами, отсутствие мусоросборников
4.13
Дефекты линий наружного электроосвещения
Отказы в работе наружных осветительных установок, неисправные лампы, светильники, обрыв проводов, кабелей, поломка трансформаторов и других элементов электроосвещения, недостаточная освещенность конструктивных элементов автомобильной дороги, потеря несущей способности опор наружного электроосвещения, шелушение поверхности опор и др.
5. Зимнее содержание
5.1
Отложение льда, в виде наледи
Намерзание льда по поверхности дороги, в водопропускных трубах и мостах.
5.2
Снежный покров
Снежные наносы и отложения в один или несколько слоев, покрывающие поверхность дороги.
5.3
Смежный накат
Снег на поверхности дороги, подвергшийся уплотнению под воздействием транспортных средств.
5.4
Снежный вал
Накопление снега, образованное в виде продольного вала в результате уборки и сдвигания снега с дорожного покрытия.
5.5
Зимняя скользкость
Обледенение проезжей части и покрытия площадок отдыха и стоянок транспортных средств, вызванное образованием снежного наката или слоя стекловидного льда, гололеда.
5.6
Гололед

Жабын бетінде сұйық шөгінділердің (жаңбыр, тұман және еріген қар) қатып қалуынан туындаған, қалыңдығы 1-ден 10 мм дейінгі мұздың тегіс үлпегі
5.7
Күпсек қар
Қар жауған немесе боран болған кезде жол жабынына түсетін қардың нығыздалмаған қабаты, сондай-ақ хлоридтермен араластырылған, нығыздалмауға тиіс қар қабаты
5.8
Қардан қорғау құрылғылары
Қар басып қалуды болдырмау үшін қажет құрылғылардың барлық түрлері: қалқан тәріздес қоршаулар, дуалдар, қабырғалар, торлар ограждения, заборы, стенки, сетки.
5.9
Қардан қорғау құрылғыларының жұмыс істеуі

Гладкая пленка льда толщиной от 1 до 10 мм, вызванная замерзанием жидких осадков (дождя, тумана и талой воды) на поверхности покрытая автомобильной дороги.
5.7
Рыхлый снег
Неуплотненный слой снега, образовавшийся после снегопада или метели, а также практически неуплотняемый слой снега, перемешанный с хлоридами.
5.8
Снегозащитные устройства
Все виды устройств, которые служат для предотвращения снежных заносов: щитовидные ограждения, заборы, стенки, сетки.
5.9
Заработка снегозащитных устройств

Қардың түсуі қорғаныс жармасында қардан қорғау құрылғыларының биіктігіне тең биіктікте болуы (қалқан қоршаулар үшін қар түсудің биіктігі олардың биіктігінен 2/3 бола алады)
6. Ауа райы-климаттық факторлардан туындаған жол конструкциясының ақаулары
6.1
Күртіктер
Жүріс бөлігінің құммен, қармен, селмен немесе көшкінмен ішінара немесе толық жабылуы
6.2
Тасқын бұзулары
Жолдың жекелеген учаскелерінде тұрақтылықтың толық жоғалуы, топырақ қабаты мен жол киімінің бұзылуы және су шайып кетуі
6.3
Ластану
Жолдардың конструктивтік элементтерінде және (немесе) бұру жолағында бөгде заттардың, шаңның немесе балшықтың болуы
6.4
Судың тұрып қалуы
Жеткіліксіз көлденең ылдиадан, деформация мен бұзылулардың болуынан немесе су бұру жүйесі жұмысының бұзылуынан туындаған жолдың (көпірдің) жүріс бөлігінде, жол жиегінде, су бұру жүйесінде судың жиналып қалуы
Қазақстан Республикасының
аумағында пайдаланылатын
жолдардың тәуекелдер дәрежесін
бағалауды ұйымдастыру және
жүргізу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Автомобиль жолын тексеру актісі
20__жылғы"__"______________қаласы_____________(ауданы)
Лауазымды адам ұйым өкілінің қатысуымен
___________________________________________________________________
(лауазымы, атағы, тегі, аты және әкесінің аты)
пайдаланылатын автомобиль жолын (автомобиль жолдары желісін) және
ондағы (олардағы) жасанды жол құрылыстарын
___________________________________________________________________
(автомобиль жолының атауы)
км ___ + ___ - ___ км ___ + ___ (20__ жылғы "___" _________ № _____
келісімшарт) тексеруді жүргізді және мынаны анықтады:
Тапсырыс беруші:___________________________________________________
(автомобиль жолын басқару органы, мекенжайы, байланыс телефоны)
___________________________________________________________________
Мердігер (пайдаланушы ұйым, заңды тұлға)___________________________
___________________________________________________________________
(атауы, мекенжайы, байланыс телефоны)
Қызмет көрсету аумағы______________________________________________
(автомобиль жолының учаскесі)
Анықталды:
р/с
Мекенжайы (км, үй №)
Дефектілердің/кемшіліктердің түрлері
Ескертпе
Лауазымды адам __________________________/____________/
(лауазымы, қолы) (Т.А.Ә.)
Ұйым өкілі ______________________________/_____________/
(лауазымы, қолы) (Т.А.Ә.)
Қазақстан Республикасының
аумағында пайдаланылатын
жолдардың тәуекелдер дәрежесін
бағалауды ұйымдастыру және
жүргізу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
__________________ облысы (қаласы) бойынша жол қозғалысы
қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті органның
ҰЙҒАРЫМЫ
___________________________________________________________ басшысы
(заңды тұлғаның атауы)
___________________________________________________________________
(заңды тұлға басшысының Т.А.Ә.)
___________________________________________________________________
(заңды тұлғаның мекенжайы)
"Жол жүрісі туралы" Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 17
сәуірдегі Заңының 23-бабына сәйкес:

Состояние, при котором снежный вал в створе защиты имеет высоту, равную высоте снегозащитных устройств (для щитовых ограждений допустима высота снежного вала 2/3 их высоты).
6. Дефекты дорожной конструкции, вызванные природно-климатическими факторами
6.1
Заносы
Частичное или полное закрытие проезжей части песком, снегом, селем, или лавинами.
6.2
Разрушения паводковые
Полная потеря устойчивости на отдельных участках дороги, разрушение и вымывание земляного полотна и дорожной одежды.
6.3
Загрязнение
Наличие посторонних предметов, пыли и грязи на конструктивных элементах дорог и (или) в полосе отвода
6.4
Застой воды
Скопление воды на проезжей части дороги (моста), на обочине, в системе водоотвода, вызванное недостаточным поперечным уклоном, наличием деформаций и разрушений или нарушением работы системы водоотвода (дренажа, труб, водоотводных канав)
Приложение 2
к Правилам организации и
проведения оценки степени
рисков эксплуатируемых
дорог на территории
Республики Казахстан
Форма
Акт обследования автомобильной дороги
"__"_______20__ г. Город (район)___________________
Должностное лицо в присутствии представителя организации
_________________________________________________________________
(должность, звание, фамилия, имя и отчество)
произвели обследования эксплуатируемой автомобильной дороги (сети
автомобильных дорог) и искусственных дорожных сооружений на нем (них)
___________________________________________________________
(наименование автомобильной дороги)
км ___ + ___ - ___ км ___ + ___ (договор от "___" _________ 20__ г. №
_____) и установили следующее:
Заказчик:__________________________________________________________
(орган управления автомобильной дорогой, адрес, контактный телефон)
_____________________________________________________________________
Подрядчик (эксплуатирующая организация, юридическое лицо)____________
_____________________________________________________________________
(наименование, адрес, контактный телефон)
Территория
обслуживания _______________________________________________________
(участок автомобильной дороги)
Установлено:
№ п/п
Адрес (км, № дома)
Виды дефектов/недостатки
Примечание
Должностное лицо _____________________/____________/
(должность, подпись) (Ф.И.О.)
Представитель организации ____________________/_____________/
(должность, подпись) (Ф.И.О.)
Приложение 3
к Правилам организации и
проведения оценки степени
рисков эксплуатируемых
дорог на территории
Республики Казахстан
форма
Предписание
уполномоченного органа по обеспечению безопасности дорожного
движения по __________________ области (городу)
Руководителю _____________________________________________________
(наименование юридического лица)
__________________________________________________________________
(Ф.И.О. руководителя юридического лица)
__________________________________________________________________
(адрес юридического лица)
В соответствии со статьей 23 Закона Республики Казахстан от 17
апреля 2014 года "О дорожном движении" необходимо:

1. 20__жылғы "__"________№ __ тәуекел дәрежесін бағалау
(тексеру) актісінде көрсетілгендерді жоюға шаралар қабылдау.
2. Осы ұйғарымды қарау нәтижелері және қабылданған шаралар
туралы __________________ облысы (қаласы) бойынша жол қозғалысы
қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті органға 20__жылғы
"__"________ дейін хабарлау қажет.
3. Осы ұйғарымды орындамау немесе тиісінше орындамау Қазақстан
Республикасының заңнамасында көзделген жауапкершілікке әкеп соғады.
____________________ облысы (қаласы)
бойынша жол қозғалысы қауіпсіздігін
қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті
органның басшысы __________________________
(қолы, Т.А.Ә.)
Осы ұйғарыммен таныстым және
ұйғарымның бір данасын алдым 20 __ жылғы "____" __________
Заңды тұлғаның басшысы не оның өкілі __________________________
(қолы, Т.А.Ә.)
Ескертпе: ұйғарым екі данада жасалады, оның біреуі жеке немесе заңды
тұлғаға не оның өкіліне беріледі, ал екіншісі жол қозғалысы
қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті органда қалады.
Қазақстан Республикасының
аумағында пайдаланылатын
жолдардың тәуекелдер дәрежесін
бағалауды ұйымдастыру және
жүргізу қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Ескертулерді жою туралы ұйғарымның орындалуын тексеру актісі
20__жылғы "__" __________
20__жылғы "__" __________ бастап 20__жылғы "__" __________
аралығындағы есеп беру кезеңінде пайдаланылатын автомобиль жолдарының
тәуекел дәрежесін бағалау барысында анықталған
Лауазымды адам ұйым өкілінің қатысуымен______________________
(автомобиль жолының атауы)
км___+___ - км ___ + ___ (20__ жылғы "___" _________№___ келісімшарт)
автомобиль жолын күтіп ұстау бойынша атқарылған жұмыстарды қабылдау
кезінде ұйғарымда көрсетілген автомобиль жолдарын бірлесіп тексеруді
жүргізді
Тексеру нәтижелері бойынша мыналар анықталды:
1-кесте
р/с
Бұзушылықтар (дефектілер, ескертулер) көрсетілген километрлер тізбесі
Бұзушылықтың (дефектінің, ескертудің) атауы
Нақты орындалды, жойылды/ жойылған жоқ
Ескертпе
1
2
3
4
5
Нәтиже: Ұйғарымда көрсетілген бұзушылықтар (дефектілер, ескертулер) белгіленген мерзімде толық көлемде/ішінара/орындалған жоқ, орындалды.
Шешім:
___________________________________________________________________
(автомобиль жолының атауы)
км___+___ - км ___ + ___ (20__ жылғы "___" _________№___ келісімшарт)
автомобиль жолы учаскесінің тәуекел дәрежесін айқындау мақсатында
_______________________________________тәуекел дәрежесі айқындалсын
Лауазымды адам _____________________/____________/
(лауазымы, қолы) (Т.А.Ә.)
Ұйым өкілі ____________________/_____________/
(лауазымы, қолы) (Т.А.Ә.)
Қазақстан Республикасының
аумағында пайдаланылатын
жолдардың тәуекелдер дәрежесін
бағалауды ұйымдастыру және
жүргізу қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Пайдаланылатын автомобиль жолының (автомобиль жолдары
желісінің) (20__жылғы "__" __________бастап 20__жылғы
"__"_______ кезеңде) тәуекел дәрежесін бағалау актісі
Лауазымды адам ұйым өкілінің қатысуымен
___________________________________________________________________
(лауазымы, атағы, тегі, аты және әкесінің аты)
пайдаланылатын автомобиль жолының (автомобиль жолдары желісінің) және
ондағы (олардағы) жасанды жол құрылыстарының
___________________________________________________________________
(автомобиль жолының атауы)
км ___ + ___ - ___ км ___ + ___ (20__ жылғы "___" _________ № _____
келісімшарт)тәуекел дәрежесін бағалауды мынадай жағдайларда анықтады:

1. Принять меры к устранению указанных в акте оценки степени
риска (обследования) № __ от "__"________20__г.
2. О результатах рассмотрения настоящего предписания и принятых
мерах уведомить уполномоченный орган по обеспечению безопасности
дорожного движения по __________________ области (городу) до
"__"________20__г.
3. Неисполнение или ненадлежащее исполнение настоящего
предписания влечет ответственность, предусмотренную законодательством
Республики Казахстан.
Руководитель уполномоченного органа
по обеспечению безопасности дорожного движения
по ______________ области (городу) ________________________
(подпись, Ф.И.О.)
С настоящим предписанием ознакомлен
и один экземпляр предписания получил
"____" _______________ 20 __ г.
Руководитель юридического лица, либо его
представитель _______________________________
(подпись, Ф.И.О.)
Примечание: предписание составляется в двух экземплярах, один
из которых передается физическому или юридическому лицу, либо его
представителю, а другой остается в уполномоченном органе по
обеспечению безопасности дорожного движения.
Приложение 4
к Правилам организации и
проведения оценки степени
рисков эксплуатируемых
дорог на территории
Республики Казахстан
Форма
АКТ
проверки исполнения предписания об устранении замечаний
от "__" __________ 20__ г.
Выявленных в ходе оценки степени риска эксплуатируемых
автомобильных дорог за отчетный период
с "___" __________ 20__ г. по "___" __________ 20__ г.
Должностное лицо в присутствии представителя организации
провели совместное обследование автомобильных дорог, отмеченных в
предписании при приемке выполненных работ по содержанию участка
автомобильной дороги __________________________________________
(наименование автомобильной дороги)
км ___ + ___ - км ___ + ___ (договор от "__" ________ 20__ г. № ____)
По результатам обследования установлено следующее:
Таблица 1
№ п/п
Перечень километров, с отмеченными нарушениями (дефекты, замечания)
Наименование нарушения
(дефекта, замечания)
Фактическое исполнение, устранено/ не устранено
Примечание
1
2
3
4
5
Результат: нарушения (дефекты, замечания), отмеченные в
предписании, в полном объеме/частично/не устранены в установленные
сроки, устранены.
Решение:
с целью определения оценки степени риска участка автомобильной дороги
_____________________________________________________________________
(наименование автомобильной дороги)
км ___ + ___ - ___ км ___ + ___ (договор от "__" ______ 20__г. № ___)
Определить степень риска _________________________________________
Должностное лицо _____________________/____________/
(должность, подпись) (Ф.И.О.)
Представитель организации ____________________/_____________/
(должность, подпись) (Ф.И.О.)
Приложение 5
к Правилам организации и
проведения оценки степени
рисков эксплуатируемых
дорог на территории
Республики Казахстан
форма
АКТ
оценки степени риска эксплуатируемой автомобильной дороги, сети
автомобильных дорог (за период с "__" _________ 20__ г.
по "__" _________ 20__ г.)
Должностное лицо в присутствии представителя организации
_________________________________________________________________
(должность, звание, фамилия, имя и отчество)
установил оценку степени риска эксплуатируемой автомобильной дороги
(сети автомобильных дорог) и искусственных дорожных сооружений на нем
(них) ___________________________________________________________
(наименование автомобильной дороги)
км ___ + ___ - ___ км ___ + ___ (договор от "__" ________ 20__ г.
№ _____) при условиях:

1. Барлық тексерілгені _________ км.
2. Мынадай километрлер ______________________________________
барлығы____ км тәуекел дәрежесіне сәйкес келмейді.
3. Барлығы __________________________________________________
барлығы____ км тәуекел дәрежесіне сәйкес келеді.
4. Жолдарды күтіп ұстау дефектілеріне байланысты ілеспелі
қанағаттанарлықсыз жол жағдайларына байланысты жол-көлік оқиғалары
(учаскеде тіркелмеген/тіркелген (мекенжайын/мекенжайларын көрсету)
_____________________________________________
5. Автомобиль жолының учаскесі бойынша тәуекел дәрежесі
__________________________________
(тәуекел дәрежесі көрсетіледі).
Қолдар:
Лауазымды адам _______________________/____________/
(лауазымы, қолы) (Т.А.Ә.)
Ұйым өкілі _______________________/____________/
(лауазымы, қолы) (Т.А.Ә.)

1. Всего обследовано _________ км.
2. Не соответствует ________________________________________
степени риска следующие километры ________________________________
всего _____ км
3. Соответствует ___________________________________________
степени риска всего: ______ км.
4. Дорожно-транспортные происшествия с сопутствующими
неудовлетворительными дорожными условиями, зависящими от дефектов
содержания дорог (не зарегистрированы/зарегистрированы на участке
(указать адрес /адреса))_____________________________________________
5. Степень риска по участку автомобильной дороги _____________
(указывается степень риска).
Подписи:
Должностное лицо ___________________/_______________/
(должность, подпись) (Ф.И.О.)
Представитель организации __________________/_______________/
(должность, подпись) (Ф.И.О.)