Железин ауданының аз қамтамасыз етілген отбасыларына (азаматтарына) тұрғын үй көмегін беру ережесін бекіту туралы
Павлодар облысы Железинка аудандық мәслихатының 2014 жылғы 20 қарашадағы № 250-5/31 шешімі. Павлодар облысының Әділет департаментінде 2014 жылғы 27 қарашада № 4198 болып тіркелді. Күші жойылды - Павлодар облысы Железинка аудандық мәслихатының 2017 жылғы 7 наурыздағы № 80/6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Павлодар облысы Железинка аудандық мәслихатының 07.03.2017 № 80/6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы 1-тармағының 15) тармақшасына, Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 сәуірдегі "Тұрғын үй қатынастары туралы" Заңының 97-бабы 2-тармағына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 желтоқсандағы "Тұрғын үй көмегін көрсету ережесін бекіту туралы" № 2314 қаулысына сәйкес Железинка аудандық мәслихаты ШЕШІМ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Железин ауданының аз қамтамасыз етілген отбасыларына (азаматтарына) тұрғын үй көмегін беру ережесі бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау аудандық мәслихаттың бюджет және әлеуметтік–экономикалық даму бойынша тұрақты комиссияcына жүктелсін.
3. Осы шешім алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихат
сессиясының төрағасы В. Неупокоев
Аудандық мәслихаттың хатшысы В. Крутиков
Железинка аудандық
мәслихатының 2014
жылғы 20 қарашадағы
№ 250-5/31 шешімімен
бекітілген
Железин ауданының аз қамтамасыз етілген отбасыларына
(азаматтарына) тұрғын үй көмегін беру ережесі
Осы ереже Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 1997 жылғы 16 сәуірдегі "Тұрғын үй қатынастары туралы" № 94 Заңдарына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 желтоқсандағы "Тұрғын үй көмегін көрсету ережесін бекіту туралы" № 2314 қаулысына, Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері агенттігі Төрағасының 2011 жылғы 5 желтоқсандағы "Тұрғын үй көмегін алуға, сондай-ақ мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үйді немесе жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұғын үйді алуға үміткер отбасының (азаматтың) жиынтық табысын есептеу қағидасын бекіту туралы" № 471 бұйрығына сәйкес әзірленді және Железин ауданында тұратын аз қамтамасыз етілген отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегін тағайындау мөлшері мен тәртібін анықтайды.

Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) Железинского района
Решение маслихата Железинского района Павлодарской области от 20 ноября 2014 года № 250-5/31. Зарегистрировано Департаментом юстиции Павлодарской области 27 ноября 2014 года № 4198. Утратило силу решением маслихата Железинского района Павлодарской области от 7 марта 2017 года № 80/6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу решением маслихата Железинского района Павлодарской области от 07.03.2017 № 80/6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", пунктом 2 статьи 97 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях", постановлением Правительства от 30 декабря 2009 года № 2314 "Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи", Железинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила предоставления жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) Железинского района.
2. Контроль за исполнением данного решения возложить на постоянную комиссию социально-экономического развития и бюджета районного маслихата.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии
районного маслихата В. Неупокоев
Секретарь районного маслихата В. Крутиков
Утверждено
решением Железинского
районного маслихата
от 20 ноября 2014 года
№ 250-5/31
Правила предоставления жилищной помощи
малообеспеченным семьям (гражданам) Железинского района
Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 16 апреля 1997 года № 94 "О жилищных отношениях", постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года № 2314 "Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи", приказом Председателя Агенства Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства от 5 декабря 2011 года № 471 "Об утверждении Правил исчисления совокупного дохода семьи (гражданина), претендующие на получение жилищной помощи, а также на предоставление жилища из государственного жилищного фонда или жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде" и определяют размер и порядок оказания жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам), проживающим в Железинском районе.

1. Жалпы ережелер
1. Осы ережеде мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) аз қамтылған отбасылар (азаматтар) – Қазақстан Республикасының тұр-ғын үй заңнамасына сәйкес тұрғын үй көмегін алуға құқығы бар адамдар;
2) отбасының (азаматтың) жиынтық табысы – тұрғын үй көмегiн тағайындауға өтiнiш бiлдiрiлген тоқсанның алдындағы тоқсанда отбасы (азамат) кiрiстерінiң жалпы сомасы;
3) тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп-ұстауға жұмсалатын шығыстар – кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін пайдалануға және жөндеуге, жер учаскесін күтіп-ұстауға, коммуналдық қызметтерді тұтынуды есептеудің үйге ортақ құралдарын сатып алуға, орнатуға, пайдалануға және тексеруге жұмсалатын шығыстарға, кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға тұтынылған коммуналдық қызметтерді төлеуге жұмсалатын шығыстарға жалпы жиналыстың шешімімен белгіленген ай сайынғы жарналар арқылы төленетін үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелері шығыстарының міндетті сомасы, сондай-ақ болашақта кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін немесе оның жекелеген түрлерін күрделі жөндеуге ақша жинақтауға жұмсалатын жарналар;
4) уәкілетті орган – жергілікті бюджет қаражаты есебінен қаржыландырылатын, тұрғын үй көмегін тағайындауды жүзеге асыратын "Железин ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – уәкілетті орган);
5) шекті жол берілетін шығыстар үлесі – телекоммуникация желісіне қосылған телефон үшін абоненттік төлемақының, жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үйді пайдаланғаны үшін жалға алу ақысының ұлғаюы бөлігінде отбасының (азаматының) бір айда тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп-ұстауға, коммуналдық қызметтер мен байланыс қызметтерін тұтынуға жұмсалған шығыстарының шекті жол берілетін деңгейінің отбасының (азаматтың) орташа айлық жиынтық кірісіне пайызбен қатынасы.
2. Тұрғын үй көмегі жергілікті бюджет қаражаты есебінен Железин ауданының аумағында тіркелген және тұрақты тұратын аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға):
1) жекешелендірілген тұрғын үй-жайларда (пәтерлерде) тұратын немесе мемлекеттік тұрғын үй қорындағы тұрғын үй-жайларды (пәтерлерді) жалдаушылар (қосымша жалдаушылар) болып табылатын отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп-ұстауға арналған шығыстарға;
2) тұрғын үйдің меншік иелері немесе жалдаушылары (қосымша жалдаушылар) болып табылатын отбасыларға (азаматтарға) коммуналдық қызметтерді және телекоммуникация желісіне қосылған телефонға абоненттік төлемақының өсуі бөлігінде байланыс қызметтерін тұтынуына;

1. Общие положения
1. В Правилах используются следующие основные понятия:
1) малообеспеченные семьи (граждане) - лица, которые в соответствии с жилищным законодательством Республики Казахстан имеют право на получение жилищной помощи;
2) совокупный доход семьи (гражданина) – общая сумма доходов семьи (гражданина) за квартал, предшествующий кварталу обращения за назначением жилищной помощи;
3) расходы на содержание жилого дома (жилого здания) - обязательная сумма расходов собственников помещений (квартир) посредством ежемесячных взносов, установленных решением общего собрания, на эксплуатацию и ремонт общего имущества объекта кондоминиума, содержание земельного участка, расходы на приобретение, установку, эксплуатацию и поверку общедомовых приборов учета потребления коммунальных услуг, расходы на оплату коммунальных услуг, потребленных на содержание общего имущества объекта кондоминиума, а также взносы на накопление денег на предстоящий в будущем капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума или отдельных его видов;
4) уполномоченный орган - государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ Железинского района" (далее - уполномоченный орган), финансируемый за счет средств местного бюджета, осуществляющий назначение жилищной помощи;
5) доля предельно-допустимых расходов - отношение предельно-допустимого уровня расходов семьи (гражданина) в месяц на содержание жилого дома (жилого здания), потребления коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, к совокупному доходу семьи (гражданина) в процентах.
2. Жилищная помощь предоставляется за счет средств местного бюджета малообеспеченным семьям (гражданам), зарегистрированным и постоянно проживающим на территории Железинского района, на оплату:
1) расходов на содержание жилого дома (жилого здания) семьям (гражданам), проживающим в приватизированных жилых помещениях (квартирах) или являющимися нанимателями (поднанимателями) жилых помещений (квартир) в государственном жилищном фонде;
2) потребления коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, семьям (гражданам), являющимся собственниками или нанимателями (поднанимателями) жилища;

3) жергілікті атқарушы орган жеке тұрғын үй қорынан жалға алған тұрғын үй-жайды пайдаланғаны үшін жалға алу төлемақысын төлеуге беріледі.
Аз қамтылған отбасылардың (азаматтардың) тұрғын үй көмегін есептеуге қабылданатын шығыстары жоғарыда көрсетілген бағыттардың әрқайсысы бойынша шығыстардың сомасы ретінде айқындалады.
3. Шекті жол берілетін шығыстар үлесі отбасының (азаматтың) жиынтық табысының жеті пайызы көлемінде белгіленеді.
4. Тұрғын үй көмегін алуға үміткер отбасының (азаматтың) жиынтық табысы Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері Агенттігі төрағасының 2011 жылғы 5 желтоқсандағы "Тұрғын үй көмегін алуға, сондай-ақ мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үйді немесе жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үйді алуға үміткер отбасының (азаматтың) жиынтық табысын есептеу қағидасын бекіту туралы" № 471 бұйрығымен анықталады.
2. Тұрғын үй көмегін көрсету мөлшерін және нормативін анықтау
5. Тұрғын үйді ұстауға және коммуналдық қызметті тұтынуға жұмсалған есепті-нормативтік шығындарды анықтау аумақтық монополияға қарсы органдар тәртібімен бекітілген, аудан тұрғындарының коммуналдық қызметін берушілермен келісілген осы қызмет түріне тарифтер негізінде жүргізіледі.
6. Тұрғын үй көмегінің мөлшері баспананы ұстау үшін және коммуналдық қызметтерге аударылған төлемақы құнынан аса алмайды.
Баспананы ұстаудың және коммуналдық қызметтерді пайдаланудың төлемі, белгіленген нормадан тыс, соның ішінде тағайындау бойынша жалпы негіздерде жүргізіледі.
7. Көмектің ең аз мөлшері бір айға айлық есептік көрсеткіш мөлшерлерінің жартысынан кем болмауы керек.
8. Әлеуметтік шаманың төлем ауқымы мына көлемдегі сомалар болып табылады:
1) пайдалы алаңның бір шаршы метрлі үйді ұстауға төлем ставкасы әлеуметтік шамасына көбейтілген төлемқұны, отбасы мүшелерінің санынан шыға келе;
2) жалпы алаңдағы үйдің бір шаршы метріне берілетін жылу қызметі мен жылу жүйелерін ұстау қызметін төлеу ставкасы әлеуметтік шамаға көбейткендегі отбасы мүшелерінің санынан шыға келе;
3) отбасы мүшелеріне көбейтілген күл-қоқыстарды шығару қызметіне төлем ставкасы;
4) отбасы мүшелері санына көбейтілгендегі суық сумен жабдықтау және кәріз қызметінің төлем ставкасы. Суық сумен жабдықтауды есептеу құралдарының қызметін төлеу нақты, алайда белгіленген мөлшерлемеден аспайтын шығындар бойынша жүргізіледі;
5) отбасы мүшелері санына көбейтілгендегі электр қуатын тұтыну қызметінің әлеуметтік норма мөлшерінде төлем ставкасы (нақты тұтынудан аспайтын);
6) телеқатынастың аудандық торабына қосылған телефон абоненттік төлемнің ұлғаюы бөлігінде байланыс қызметтері.

3) арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде.
Расходы малообеспеченных семей (граждан), принимаемые к исчислению жилищной помощи, определяются как сумма расходов по каждому из вышеназванных направлений.
3. Доля предельно-допустимых расходов устанавливается в размере семи процентов от совокупного дохода семьи (гражданина).
4. Совокупный доход семьи (гражданина), претендующий на получение жилищной помощи определяется в соответствии с приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства от 5 декабря 2011 года № 471 "Об утверждении Правил исчисления совокупного дохода семьи (гражданина), претендующей на получение жилищной помощи, а также на предоставление жилища из государственного жилищного фонда или жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде".
2. Определение размера и нормативов оказания жилищной помощи
5. Определение расчетно-нормативных затрат на содержание жилища и потребление коммунальных услуг производится на основании тарифов за данный вид услуг согласованных поставщиками коммунальных услуг населению района, в установленном порядке с территориальным антимонопольным органом.
6. Размер жилищной помощи не может превышать суммы фактически начисленной платы за содержание жилища и коммунальные услуги.
Оплата содержания жилья и потребления коммунальных услуг сверх установленной нормы, в том числе и по счетчику, производится на общих основаниях.
7. Минимальный размер помощи не может быть менее половины величины месячного расчетного показателя в месяц.
8. Величина расходов на оплату нормы является суммой следующих величин:
1) ставка оплаты за содержание жилья за один квадратный метр общей площади, умноженная на норму площади, исходя из количества членов семьи;
2) ставка оплаты услуг отопления и услуг содержания теплового узла на один квадратный метр общей площади жилья, умноженная на норму площади, исходя из количества членов семьи;
3) ставка оплаты услуг по вывозу мусора, умноженная на количество членов семьи;
4) ставка оплаты услуг холодного водоснабжения и канализации, умноженная на количество членов семьи. Оплата услуг по приборам учета холодного водоснабжения производится по фактическому расходу, но не превышающая установленной ставки;
5) ставка оплаты услуг потребления электроэнергии в размере нормы, умноженная на количество членов семьи (но не превышающая фактического потребления);
6) услуги связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к районной сети телекоммуникаций.

9. Өтемақылық шаралармен қамтамасыз етілетін тұрғын үй аумағының әлеуметтік мөлшері:
1) бірінші топтағы мүгедектерге – жалпы алаңның отыз шаршы метрі;
2) жалғыз басты және жалғыз тұратын азаматтарға – жалпы алаңның отыз шаршы метрі;
3) екі немесе одан да көп адамнан тұратын отбасыларға – бір адамға он сегіз шаршы метрден есептегенде, бірақ жалпы алаңнан көп емес.
10. Өтемақылық шаралармен қамтамасыз етілетін электрқуатты тұтынудың әлеуметтік шамасы адам басына айына 50 киловатты құрайды, бірақ отбасыға 200 киловаттан көп болмауы керек.
11. Бір адамға айына баллон газы шығынының әлеуметтік шамасы 4,5 килограмм.
3. Тұрғын үй көмегін алу құқығы
12. Тұрғын үй көмегі осы елді мекенде тұрақты тұратын тұрғын үйдің меншік иелері немесе жалдаушылары (қосымша жалдаушылары) болып табылатын жеке тұлғаларға тағайындалады.
13. Тұрғын үй көмегін алуға құқықтары жоқ:
1) жеке меншігінде бір үй-жайдан артық тұрғын үйдің (пәтердің, үйдің) бір бөлігіне ие болып отырған отбасыларға (отбасының бір мүшесі) жалға берушілер;
2) үнемі күтімді керек ететін боп танылған мүгедектерді күтуді жүзеге асыратын тұлғалардан басқа жұмысқа жарамды отбасы мүшесі істемейтін, күндізгі бөлімде оқымайтын, әскери қызметте жоқ және жұмыссыз ретінде тіркелмегендердің отбасылары, сексен жастан асқан тұлғалар; жеті жасқа дейінгі (бір немесе одан да көп) балалардың тәрбиесімен айналысатын тұлғалар; жүкті әйелдер; зейнетақы алдындағы жастағы жұмыс істемейтін тұлғалар (зейнетке шығуға екі жыл қалғандар); туберкулез, жүйкесана аурулары, онкологиялық диспансерлерде есепте тұрған тұлғалар; барлық топтағы мүгедектерден басқа;
3) уәкілетті органдар ұсынған жұмысқа, оның ішінде әлеуметтік жұмыс орнына немесе қоғамдық жұмысқа орналастырудан, кәсіби даярлаудан, қайта даярлаудан, біліктілігін арттырудан дәлелсіз себептермен бас тартқан, осындай жұмыстарға қатысуды және оқуды өз бетінше тоқтатқан жұмыссыздар.
14. Тұрғын үй көмегін тағайындау өтініш білдірілген айдан бастап ағымдағы тоқсанға жүргізіледі, сонымен қатар алдындағы тоқсандағы отбасының табыстары мен шығындары саналады.
4. Тұрғын үй көмегін тағайындау тәртібі
15. Тұрғын үй көмегін тағайындау үшін (азамат) отбасы "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" КЕ АҚ Павлодар облысы бойынша филиалы - "Халыққа қызмет көрсету орталығы" департаментінің Железин аудандық бөліміне жүгінеді және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 9 сәуірдегі № 319 бұйрығымен бекітілген "Тұрғын үй көмегін тағайындау" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген құжаттарды ұсынады.

9. Социальные нормы площади жилья, обеспечиваемые компенсационными мерами:
1) на инвалидов первой группы – тридцать квадратных метров от общей площади;
2) на одиноких и одиноко проживающих граждан – тридцать квадратных метров от общей площади;
3) на семьи, состоящие из двух и более человек - из расчета восемнадцать квадратных метров на человека, но не более общей площади.
10. Социальная норма потребления электроэнергии, обеспечиваемая компенсационными мерами, составляет 50 киловатт в месяц на одного человека, но не более 200 киловатт на семью.
11. Социальная норма расхода газа баллонного на одного человека 4,5 килограмма в месяц.
3. Право на получение жилищной помощи
12. Жилищная помощь назначается физическим лицам, являющимся собственниками или нанимателями (поднанимателями) жилища, постоянно проживающим в данной местности.
13. Не имеют права на получение жилищной помощи:
1) семьи (один из членов семьи), имеющие в частной собственности более одной единицы жилья (квартиры, дома) или сдающие жилые помещения в наем;
2) семьи, в которых трудоспособные члены семьи не работают, не учатся по дневной форме обучения, не являются военнослужащими срочной службы, не зарегистрированы в качестве безработных, кроме лиц, осуществляющих уход за инвалидами, признанными нуждающимися в постоянном уходе, лицами старше восьмидесяти лет; лиц, занятых воспитанием ребенка (одного или более) в возрасте до семи лет; беременных женщин; неработающих лиц предпенсионного возраста (за два года до выхода на пенсию); лиц, состоящих на учете в туберкулезном, психоневрологическом, онкологическом диспансерах; инвалидов всех групп;
3) семьи, в которых безработные, без уважительных причин отказались от предложенного уполномоченным органом трудоустройства, в том числе на социальное рабочее место или общественную работу, от профессиональной подготовки, переподготовки, повышения квалификации, самовольно прекратившие участие в таких работах и обучении.
14. Назначение жилищной помощи производится на текущий квартал с месяца подачи заявления, при этом доходы и расходы семьи учитываются за истекший квартал.
4. Порядок назначения жилищной помощи
15. Для назначения жилищной помощи семья (гражданин) обращается в отдел Железинского района Департамента "Центр обслуживания населения" - филиала НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан" по Павлодарской области и представляет документы, указанные в подпункте 1 пункта 9 стандарта государственной услуги "Назначение жилищной помощи", утвержденного Приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 9 апреля 2015 года № 319.

Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - Павлодар облысы Железинка аудандық мәслихатының 30.06.2016 N 23/6 (алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
16. Тұрғын үй көмегін алушылар тұрғын үй көмегін алу құқығына немесе оның мөлшеріне әсер ететін жағдайлар жөнінде уәкілетті органға он күндік мерзімде хабарлайды.
5. Тұрғын үй көмегін төлеу
17. Уәкілетті орган аз қамтамасыз етілген отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегін төлеуді екінші деңгейдегі банктер арқылы көрсетілген шоттарына сәйкес, алушылардың жеке шоттарына аударылады.
18. Азаматтарға тұрғын үй көмегін төлеу тоқтатылады, егер оның алушысы коммуналдық қызметтерді, телекоммуникация желісіне қосылған телефон үшін абоненттік төлемақының, мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үй-жайды пайдаланғаны үшін жалға алу ақысының ұлғаюы бөлігінде тұрғын үйді күтіп-ұстауға арналған төлемдерді мақсатты емес түрде пайдаланса және өз уақытымен жүргізбеген жағдайда.
19. Өтініш иесімен заңсыз тұрғын үй көмегін тағайындауға әкеп соққан толық емес жалған мәлімет ұсынылған кезде, өтініш иесіне және оның отбасына тұрғын үй көмегін төлеу тоқтатылады.
Тұрғын үй көмегінің заңсыз төленген сомасын өндіртіп алу заңнамамен белгіленген тәртіпте жүргізіледі.
20. Тұрғын үй көмегін қаржыландыру, сонымен қатар тиісті жылға қаржыландыру жоспарына сәйкес, жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 15 - в редакции решения маслихата Железинского района Павлодарской области от 30.06.2016 № 23/6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Получатели жилищной помощи в десятидневный срок информируют уполномоченный орган о любых обстоятельствах, влияющих на право получения жилищной помощи или ее размер.
5. Выплата жилищной помощи
17. Выплата жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) осуществляется уполномоченным органом через банки второго уровня и производится путем перечисления на лицевые счета получателей жилищной помощи.
18. Выплата жилищной помощи гражданам приостанавливается, в случае если получатель назначенную сумму жилищной помощи использует не по целевому назначению и не своевременно вносит платежи на оплату за содержание жилого дома, за коммунальные услуги, услуги связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникации, арендной платы за пользование жилищем из государственного жилищного фонда.
19. При предоставлении заявителем неполных или недостоверных сведений, повлекших за собой незаконное назначение жилищной помощи заявителю и его семье выплата жилищной помощи прекращается.
Незаконно полученные в виде жилищной помощи суммы подлежат возврату в установленном законом порядке.
20. Финансирование жилищной помощи осуществляется согласно плану финансирования на соответствующий год за счет средств местного бюджета.