Қаржы лизингі шарттарында сатып алынған медициналық техника үшін тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарына лизинг төлемдерін есептеу әдістемесін және төлеу тәртібін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің м.а. 2014 жылғы 12 желтоқсандағы № 322 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 9 қаңтарда № 10078 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің м.а. 2015 жылғы 28 шілдедегі № 627 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің м.а. 28.07.2015 № 627 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 7 желтоқсандағы № 2030 қаулысымен бекітілген Денсаулық сақтау ұйымдарының шығындарын бюджет қаражатының есебінен өтеу ережесінің 14-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қаржы лизингі шарттарында сатып алынған медициналық техника үшін тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарына лизинг төлемдерін есептеу әдістемесі және төлеу тәртібі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Медициналық қызметке ақы төлеу комитеті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күннің ішінде оны бұқаралық ақпарат құралдарында және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму бірінші вице-министрі С.З. Қайырбековаға жүктелсін.
4. Осы бұйрық оны мемлекеттік тіркеген күнінен бастап қолданысқа енгізіледі, ресми жариялануға тиіс және 2014 жылғы 1 қаңтардан бастап туындаған қатынастарға қолданылады.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау
әлеуметтік даму министрінің
міндетін атқарушы                         С. Жақыпова
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және әлеуметтік
даму министрінің
2014 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 322 бұйрығымен бекітілді
Қаржы лизингі шарттарында сатып алынған медициналық техника үшін тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарына лизинг төлемдерін есептеу әдістемесі және төлеу тәртібі

Об утверждении Методики расчета и порядка выплаты лизинговых платежей организациям здравоохранения, оказывающим гарантированный объем бесплатной медицинской помощи, за медицинскую технику, приобретенную на условиях финансового лизинга
Приказ и.о. Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 12 декабря 2014 года № 322. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 января 2015 года № 10078. Утратил силу приказом и.о. Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 июля 2015 года № 627
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра здравоохранения и социального развития РК от 28.07.2015 № 627 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п.4
В соответствии с пунктом 14 Правил возмещения затрат организациям здравоохранения за счет бюджетных средств, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 декабря 2009 года № 2030, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Методику расчета и порядок выплаты лизинговых платежей организациям здравоохранения, оказывающим гарантированный объем бесплатной медицинской помощи, за медицинскую технику, приобретенную на условиях финансового лизинга.
2. Комитету оплаты медицинских услуг Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в средствах массовой информации и информационно-правовой системе «Әділет»;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого Вице-Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан Каирбекову С.З.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его государственной регистрации, подлежит официальному опубликованию и распространяется на отношения, возникшие с 1 января 2014 года.
Исполняющий обязанности
Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан                       С. Жакупова
Утверждены
приказом Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 12 декабря 2014 года № 322
Методика расчета и порядок выплаты лизинговых платежей организациям здравоохранения, оказывающим гарантированный объем бесплатной медицинской помощи, за медицинскую технику, приобретенную на условиях финансового лизинга

1. Жалпы ережелер
1. Осы Қаржы лизингі шарттарында сатып алынған медициналық техника үшін тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарына лизинг төлемдерін есептеу әдістемесі және төлеу тәртібі (бұдан әрі - Әдістеме) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі (бұдан әрі - ТМККК) шеңберінде лизинг алушының қаржы лизингі шарттарында сатып алған медициналық техникасы үшін лизинг төлемдерін есептеу, төлеу (лизинг төлемдері кестесі) және өтеу тәртібін анықтайды.
2. Осы Әдістемеде пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) медициналық техника - аурулардың профилактикасы, диагностикасы, емдеу, оңалту, медициналық сипаттағы ғылыми зерттеулер үшін медициналық мақсаттарда жеке, кешендерде немесе жүйелерде қолданылатын аппараттар, аспаптар және жабдық;
2) қаржы лизингі шарты - лизинг беруші белгілі бір өнім берушіден мүлікті өз меншігіне сатып алуға және осы мүлікті лизинг алушыға уақытша иеленуге және пайдалануға ақылы түрде беруге міндеттенетін шарт, оның ішінде лизинг нысанасын сақтандыруды көздейді;
3) лизинг беруші - тартылған ақша және (немесе) өз ақшасы есебінен лизинг нысанасын меншігіне сатып алатын және оны лизинг алушыға қаржы лизингі шартының талаптарымен беретін лизинг мәмілесіне қатысушы;
4) лизинг алушы - қаржы лизингі шартының талаптарына орай лизинг нысанасын қабылдайтын денсаулық сақтау ұйымы (лизинг мәмілесіне қатысушы);
5) өнім беруші - заңды тұлға немесе кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке тұлға (лизинг мәмілесіне қатысушы);
6) лизинг төлемдері - қаржы лизингі шартын жасасқан сәттегі баға бойынша лизинг нысанасының бүкіл құнының өтелуін ескере отырып есептелуі тиіс және қаржы лизингі шартының қолданылу мерзімінде жүзеге асырылатын, қаржы лизингі шарты қолданылатын мерзімге қаржы лизингі шарты бойынша төлемдердің жалпы сомасын білдіретін мерзімдік төлемдер, олар:
қаржы лизингі шартына сәйкес лизинг берушіге лизинг нысанасын сатып алуға жұмсалған шығындарды және лизинг нысанасын сатып алуға, жеткізуге және мақсаты бойынша пайдалану үшін оны жұмыс істейтін күйге келтіруге тікелей байланысты кез келген басқа шығыстарды өтеуді;
лизинг бойынша сыйақыны қамтиды;
7) лизинг мерзімі - қаржы лизингі шартына сәйкес лизинг алушыға лизинг нысанасы уақытша иеленуге және пайдалануға берілетін мерзім. Бұл ретте лизинг нысанасына лизинг берушінің меншік құқығын сақтай отырып, қаржы лизингі шартын мерізімнен бұрын бұзу лизинг мерзімін өзгертуге әкеп соқтырмайды;

1. Общие положения
1. Настоящая Методика расчета и порядок выплаты лизинговых платежей организациям здравоохранения, оказывающим гарантированный объем бесплатной медицинской помощи, за медицинскую технику, приобретенную на условиях финансового лизинга (далее – Методика) определяет порядок расчета лизинговых платежей, оплаты (график лизинговых платежей) и возмещения затрат лизингополучателя за приобретенную медицинскую технику на условиях финансового лизинга в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи (далее – ГОБМП).
2. Основные понятия, используемые в настоящей Методике:
1) медицинская техника – аппараты, приборы и оборудование, применяемые отдельно, в комплексах или системах в медицинских целях для профилактики, диагностики, лечения заболеваний, реабилитации, научных исследований медицинского характера;
2) договор финансового лизинга – договор, в соответствии с которым лизингодатель обязуется приобрести в собственность имущество у определенного поставщика и предоставить лизингополучателю это имущество за плату во временное владение и пользование, который в том числе предусматривает страхование предмета лизинга;
3) лизингодатель – участник лизинговой сделки, который за счет привлеченных и (или) собственных денег приобретает в собственность предмет лизинга и передает его лизингополучателю на условиях договора финансового лизинга;
4) лизингополучатель – организация здравоохранения (участник лизинговой сделки), который принимает на условиях договора финансового лизинга предмет лизинга;
5) поставщик – юридическое или физическое лицо, осуществляющее предпринимательскую деятельность (участник лизинговой сделки);
6) лизинговые платежи – периодические платежи, представляющие собой общую сумму платежей по договору финансового лизинга за весь срок действия договора финансового лизинга, которые должны быть рассчитаны с учетом возмещения всей стоимости предмета лизинга по цене на момент заключения договора финансового лизинга, и осуществляемые на протяжении срока действия договора финансового лизинга, которые включают в себя:
возмещение лизингодателю затрат на приобретение предмета лизинга и любых других расходов, непосредственно связанных с приобретением, поставкой предмета лизинга и приведением его в рабочее состояние для использования по назначению в соответствии с договором финансового лизинга;
вознаграждение по лизингу;
7) срок лизинга – срок, на который предмет лизинга предоставляется лизингополучателю во временное владение и пользование в соответствии с договором финансового лизинга. При этом досрочное расторжение договора финансового лизинга при сохранении права собственности на предмет лизинга за лизингодателем не влечет за собой изменения срока лизинга;

8) өтімділік мерзімі - лизинг алушының лизинг нысанасын өз меншігіне сатып алуға шығындарын жабуға қажетті уақыт кезеңі;
9) лизинг төлемдерінің кестесі - лизинг төлемдерінің мерзімдері, өтеу мөлшері, бір медициналық техникаға лизинг төлемінің үлесі, сыйақының жалпы сомасы және қаржы лизингі шарты мен лизинг нысанасын жеткізу мерзімдерін есептеуіне сәйкес әрбір лизинг алушыға жеке дара қалыптастырылатын бір айдағы медициналық қызметтердің жоспарлы саны туралы ақпарат;
10) аннуитеттік төлемдер әдісі - қаржы лизингі бойынша қарыздарын өтеуде негізгі қарыз бойынша ұлғаятын төлемдерін және негізгі қарыздың қалдығына кезең ішінде аударылған сыйақылар (пайыздар) бойынша азайтылған төлемдерін қосатын лизинг мерзімінің барлық мерзімі бойына теңдей төлемдермен жүзеге асырылатын әдіс;
11) АЖ - «Станционарлық науқастардың электрондық тіркелімі» ақпараттық жүйесі, «Онкологиялық науқастардың электрондық тіркелімі» ақпараттық жүйесі, «Амбулаториялық-поликлиникалық көмек» ақпараттық жүйесі;
12) лизинг төлемдерін төлеу - қаржы лизингі шарттарында лизинг төлемдерін өтеуге лизинг алушының шығындарын өтеу.
3. Лизинг төлемдерін өтеу республикалық және жергілікті бюджет қаражаттары есебінен жүргізіледі.
4. Қажеттілікке талдау осы Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес фомула бойынша қажеттілік коэффициентін есептеу негізінде жасалады.
5. Өтімділікке талдау осы Әдістемеге 2-қосымшаға сәйкес формула бойынша өтімділік мерзімін есептеу арқылы жүргізіледі.
6. Тиісті ақпаратты ұсынған күннен бастап күнтізбелік он бес күннің ішінде өз құзыреті шеңберінде әлеуетті лизинг алушылардың және медициналық техниканың тізбесін келіседі:
денсаулық сақтау және әлеуметтік дамыту саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) медициналық ұйымның бейіні мен деңгейіне медициналық техниканың сәйкестігін келіседі;
уәкілетті органның медициналық қызметтерге ақы төлеу бойынша ведомствосы әлеуетті лизинг алушылармен ТМККК көрсетуге шарттың болуын растайды;
уәкілетті органның медициналық және фармацевтикалық қызметті бақылау жөніндегі ведомствосы қаржы лизингі шарттарында сатып алған медициналық техникада айына денсаулық сақтау ұйымы көрсетуге жоспарлаған медициналық техника мен қызметтер санының тізбесін келіседі.
7. Қаржы лизингі шартының қолданылу мерзімі кезеңінде тиімді пайдалану мәніне медициналық техникаға мониторинг жасалады.
2. Лизинг төлемдерін төлеу тәртібі

8) срок окупаемости – период времени, необходимый для покрытия затрат лизингополучателя на приобретение в собственность предмета лизинга;
9) график лизинговых платежей – информация о сроках, размерах погашения лизинговых платежей, доле лизингового платежа на одну медицинскую услугу, общей сумме вознаграждения и плановом количестве медицинских услуг в месяц, формируемая для каждого лизингополучателя индивидуально, в соответствии с договором финансового лизинга и учетом сроков поставки предмета лизинга;
10) метод аннуитетных платежей – метод начисления вознаграждения (процентов), при котором погашение задолженности по финансовому лизингу осуществляется равными платежами на протяжении всего срока лизинга, включающий увеличивающиеся платежи по основному долгу и уменьшающиеся платежи по вознаграждению, начисленному за период на остаток основного долга;
11) ИС – информационная система «Электронный регистр стационарных больных», информационная система «Электронный регистр онкологических больных», информационная система «Амбулаторно-поликлинической помощи»;
12) выплата лизинговых платежей – возмещение затрат лизингополучателя на выплату лизинговых платежей на условиях финансового лизинга.
3. Возмещение лизинговых платежей производится за счет средств республиканского и местного бюджетов.
4. Анализ потребности производится на основании расчета коэффициента потребности по формуле согласно приложению 1 к настоящей Методике.
5. Анализ окупаемости производится через расчет срока окупаемости по формуле согласно приложению 2 к настоящей Методике.
6. В течение пятнадцати календарных дней со дня предоставления соответствующей информации перечень потенциальных лизингополучателей и медицинской техники согласовывают в рамках своей компетенции:
уполномоченный орган в области здравоохранения и социального развития (далее – уполномоченный орган) согласовывает соответствие медицинской техники профилю и уровню медицинской организации;
ведомство по оплате медицинских услуг уполномоченного органа подтверждает наличие договора на оказание ГОБМП с потенциальными лизингополучателями;
ведомство по контролю медицинской и фармацевтической деятельности уполномоченного органа согласовывает перечень медицинской техники и количества услуг, планируемых оказать организацией здравоохранения в месяц на медицинской технике, приобретенной на условиях финансового лизинга.
7. В период срока действия договора финансового лизинга проводится мониторинг медицинской техники на предмет эффективного использования.
2. Порядок выплаты лизинговых платежей

8. Лизинг беруші жыл сайын бірінші сәуірге дейін денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органға куәландыратын құжаттарын (жасалған қаржы лизингі шарттарының, лизинг төлемдері кестелерінің және қабылдау-тапсыру актілерінің көшірмелері) қоса берілген, алдағы үш жылдық кезеңге лизинг төлемдерін өтеуге бюджет қаражаттарының көлемін көрсете отырып лизинг алушылардың тізбесін және куәландыратын құжаттарын (жоспарланған лизинг жобалары бойынша алдағы үш жылдық кезеңге лизинг берушінің бекітілген инвестициялық жоспарының көшірмесін) қоса берілген жоспарланған лизинг жобалары бойынша лизинг төлемдерін өтеуге бюджет қаражаттарына қажеттілігін жолдайды.
9. Лизинг беруші жыл сайын оныншы қарашаға дейін денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органға куәландыратын құжаттарын (жасалған қаржы лизингі шарттарының, лизинг төлемдері кестелерінің және қабылдау-тапсыру актілерінің кәшірмелері) қоса берілген міндеттемелері бойынша қаржыландыру жоспарын қалыптастыру үшін жоспарланған қаржылық жылға лизинг төлемдерін өтеуге бюджет қаражаттарының көлемі әрбір айға бөлінген лизинг алушылардың тізбесін және куәландыратын құжаттарын (жоспарланған лизинг жобалары бойынша алдағы қаржылық жылға лизинг берушінің бекітілген инвестициялық жоспарының көшірмесін) қоса берілген жоспарланған лизинг жобалары бойынша лизинг төлемдерін өтеуге қажеттілігін жолдайды.
10. Лизинг беруші, есепті кезеңнен кейінгі айдың төртінші күнінен кешіктірмей куәландыратын құжаттары (бекітілген қаржы лизингі шарттарының, қабылдау-тапсыру актілерінің және лизинг төлемдері кестесінің көшірмелері) қоса берілген ағымдағы қаржылық жылға лизинг төлемдерді өтеуге бюджет қаражаттарының көлемі әрбір айға бөлінген медициналық техниканы жеткізуі есепті кезеңде жүзеге асырылған денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органға лизинг алушылардың тізбесін жолдайды.
11. Уәкілетті орган есепті кезеңнен кейінгі айдың оныншы күніне дейін өтелуге жататын лизинг төлемдерінің сомасы туралы мәліметтерді қамтитын лизинг беруші ұсынған лизинг алушылар тізбесінің негізінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 26 ақпандағы № 220 қаулысымен бекітілген Бюджетті орындау және оның кассалық қызмет көрсету ережелеріне (бұдан әрі - Бюджетті орындау ережелері) сәйкес міндеттемелері және (немесе) төлемдері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына өзгерістер енгізу туралы өтінімді қалыптастырады.
Бюджетті орындау бойынша уәкілетті органға лизинг алушыларға лизинг төлемдерін өтеу үшін бюджеттік бағдарламалар бойынша міндеттемелері және (немесе) төлемдері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына өзгерістер енгізу туралы анықтама жібереді.

8. Лизингодатель ежегодно в срок до первого апреля направляет в уполномоченный орган перечень лизингополучателей, с указанием объема бюджетных средств на возмещение лизинговых платежей на предстоящий трехлетний период, с приложением подтверждающих документов (копии заключенных договоров финансового лизинга, актов приема-передачи и графиков лизинговых платежей) и потребность в бюджетных средствах на возмещение лизинговых платежей по планируемым лизинговым проектам с приложением подтверждающих документов (копия утвержденного инвестиционного плана лизингодателя на предстоящий трехлетний период по планируемым лизинговым проектам).
9. Лизингодатель ежегодно в срок до десятого ноября, направляет в уполномоченный орган перечень лизингополучателей, с помесячным распределением объема бюджетных средств на возмещение лизинговых платежей на плановый финансовый год, для формирования плана финансирования по обязательствам и (или) платежам с приложением подтверждающих документов (копии заключенных договоров финансового лизинга, актов приема-передачи и графиков лизинговых платежей) и потребность на возмещение лизинговых платежей по планируемым лизинговым проектам с приложением подтверждающих документов (копия утвержденного инвестиционного плана Лизингодателя на предстоящий финансовый год по планируемым лизинговым проектам).
10. Лизингодатель не позднее третьего числа месяца следующего за отчетным периодом, направляет в уполномоченный орган перечень лизингополучателей, поставка медицинской техники которым осуществлена в отчетный период, с помесячным распределением объема бюджетных средств на возмещение лизинговых платежей на текущий финансовый год, с приложением подтверждающих документов (копии заключенных договоров финансового лизинга, актов приема-передачи и графиков лизинговых платежей).
11. Уполномоченным органом в срок до десятого числа месяца следующего за отчетным периодом на основании представленного лизингодателем перечня лизингополучателей, содержащего сведения о сумме лизинговых платежей, подлежащих возмещению формируется заявка на изменение индивидуального плана финансирования по обязательствам и (или) платежам согласно Правилам исполнения бюджета и его кассового обслуживания, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 февраля 2009 года № 220 (далее – Правила исполнения бюджета).
Для возмещения лизинговых платежей лизингополучателям в уполномоченный орган по исполнению бюджета направляется справка о внесении изменений в индивидуальный план финансирования по обязательствам и (или) платежам согласно Правилам исполнения бюджета.

12. Лизинг төлемдерін өтеуге бюджет қаражаттарының сомаларын түзету және қайта бөлу:
ерікті нысандағы міндеттемелер және (немесе) төлемдер бойынша жеке қаржыландыру жоспарына өзгерістер енгізуге лизинг берушінің өтінімі;
лизинг алушыларға ай сайынғы лизинг төлемдерін өтеу нәтижесі бойынша денсаулық сақтау саласындағы медициналық қызметке ақы төлеу жөніндегі уәкілетті органға және облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары ұсынған ұсыныстары негізінде жасалады.
13. Облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары және денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның медициналық қызметке ақы төлеу бойынша аумақтық ведомстволары осы Әдістемеге 3-қосымшаға сәйкес формула бойынша ТМККК көрсетуге арналған шартқа қосымша келісімдер жасасу негізінде лизинг алушыларға лизинг төлемдерінің төленуін жүзеге асырады.
14. Ағымдағы қаржылық жылға жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес лизинг алушыларға ТМККК көрсетуге арналған шартқа қосымша келісімдер жасауды қамтамасыз ету.
15. Лизинг беруші лизинг алушыға белгіленген пайдалануға берген күннен бастап қаржы лизингі шарттарында сатып алынған медициналық техника туралы ақпаратты АЖ енгізуді және лизинг төлемдері үлесін жүзеге асырады.
16. Қаржы лизингі шарттарында сатып алынған медициналық техниканы пайдалана отырып медициналық көмек көрсеткен кезде лизинг алушылар «Денсаулық сақтау ұйымдарының алғашқы медициналық құжаттама үлгілерін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 6697 тіркелген) бекітілген бастапқы медициналық құжаттама үлгілерінде медициналық техниканың тоғыз таңбалы кодын көрсетеді.
Лизинг алушылар бастапқы медициналық құжаттама үлгілерінен қаржы лизингі шарттарында сатып алынған медициналық техникада нақты көрсетілген медициналық қызметтер бойынша мәліметтерді АЖ енгізуді жүзеге асырады.
17. Лизинг алушылар Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 25 қазандағы № 1358 қаулысымен бекітілген Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін көрсету жөніндегі қызметтер берушіні таңдау және оның шығындарын өтеу қағидаларына сәйкес (бұдан әрі - Қағидалар) қаржы лизингі шарттарында сатып алынған медициналық техниканы пайдалану туралы АЖ-ға енгізген деректердің негізінде шот-тізілімдерді қалыптастырады және облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары немесе ведомствоның уәкілетті органының медициналық қызметке ақы төлеу бойынша аумақтық бөлімшелеріне ұсынады.

12. Корректировка и перераспределение сумм бюджетных средств на возмещение лизинговых платежей производится на основании:
заявки лизингодателя на внесение изменений в индивидуальный план финансирования по обязательствам и (или) платежам произвольной формы;
предложений представленных ведомством по оплате медицинских услуг уполномоченного органа и местных органов государственного управления здравоохранением областей, города республиканского значения и столицы по результатам ежемесячного возмещения лизинговых платежей лизингополучателям.
13. Местные органы государственного управления здравоохранением областей, города республиканского значения и столицы и территориальные подразделения ведомства по оплате медицинских услуг уполномоченного органа осуществляют выплату лизинговых платежей лизингополучателям на основании заключенных дополнительных соглашений к договору на оказание ГОБМП по форме согласно приложению 3 к настоящей Методике.
14. Обеспечение заключения дополнительных соглашений на текущий финансовый год к договору на оказание ГОБМП с лизингополучателями согласно индивидуальному плану финансирования.
15. Лизингодателем осуществляется ввод информации в ИС об установленной лизингополучателю медицинской технике, приобретенной на условиях финансового лизинга до даты ввода в эксплуатацию и долю лизингового платежа.
16. Лизингополучатели при оказании медицинской услуги с использованием медицинской техники, приобретенной на условиях финансового лизинга, в формах первичной медицинской документации, утвержденных приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года № 907 «Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6697), указывают девятизначный код медицинской техники.
Лизингополучатели осуществляют ввод данных в ИС по фактически оказанным медицинским услугам на медицинской технике, приобретенной на условиях финансового лизинга, из форм первичной медицинской документации.
17. Лизингополучатели в соответствии с Правилами выбора поставщика услуг по оказанию гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и возмещения его затрат, утвержденными постановление Правительства Республики Казахстан от 25 октября 2012 года № 1358 (далее – Правила), формируют и предоставляют в местный орган государственного управления здравоохранением областей, города республиканского значения и столицы или территориальные подразделения ведомства по оплате медицинских услуг уполномоченного органа счета-реестры на основании данных введенных в ИС об использовании медицинской техники, приобретенной на условиях финансового лизинга.

18. Қаржы лизингі шарттарында сатып алынған медициналық техникада көрсетілген медициналық қызметтер үшін лизинг алушыға лизинг төлемдерін өтеу бойынша қаржыландыру көлемі осы Әдістемеге 4-қосымшаға сәйкес формула бойынша анықталады.
19. Лизинг алушы лизинг берушіге лизинг төлемдерін лизинг төлемдерінің кестесіне сәйкес қаржы лизингі шарты бойынша ай сайын төлейді.
20. Лизинг төлемдері мөлшері осы Әдістемеге 5-қосымшаға сәйкес формула бойынша аннуитеттік төлемдер әдісімен есептеледі.
21. Лизинг төлемдері кестесін лизинг беруші қаржы лизингі шартына сәйкес және лизинг нысанасын жеткізу мерзімін ескере отырып әрбір лизинг алушы үшін жеке қалыптастырады.
22. Лизинг төлемдері қаржы лизингі шартын жасаған сәттегі бағасы бойынша лизинг нысанасының барлық құнының өтелуін ескере отырып есептеледі және қаржы лизингі шартының барлық әрекет ету мерзімі бойына жүзеге асырылады, олар мыналарды:
лизинг берушіге лизинг нысанасын сатып алуға шығындарын және тікелей сатып алумен байланысты, лизинг нысанасын жеткізумен және оны жұмыс күйіне келтірумен және қаржы лизингі шартына сәйкес маңызы бойынша пайдалануға арналған кейінгі қызмет көрсетумен (өнім берушінің лизинг нысанасына кепілдеме берілген қызмет көрсетуі) байланысты шығындарын өтеуді;
лизинг бойынша сыйақы беруді қосады.
23. Лизинг төлемдеріне ақы төлеуді қаржы лизингі шартына қосымша болып табылатын осы Әдістемеге 6-қосымшаға сәйкес құрылған қаржы лизингі шартының лизинг төлемдері кестесіне сәйкес мерзімі мен мөлшерде ай сайын лизинг алушы жүзеге асырады.
24. Сыйақыны есептеу лизинг төлемдері кестесінде көрсетілген лизинг нысанасын пайдалануға енгізген күннен бастап жүргізіледі.
Лизинг төлемдері үлесі осы Әдістемеге 7-қосымшаға сәйкес формула бойынша бір айдағы лизинг төлемдерінің бір айдағы медициналық қызметтердің жоспарланған санына қатынасы ретінде есептеледі.
25. Медициналық қызметтердің жоспарлы саны (Кжоспар) ең жоғарғы мәні жағына он екі айға еселік және лизингке сұратылған медициналық техниканың ең жоғарғы нормативінен көп емес және берілген нормативтен жетпіс бес пайыздан кем емес болуы тиіс, мұнда Кжоспар - қаржы лизингі шартына сәйкес қаржы лизингі шарттарында сатып алынған медициналық техникада денсаулық сақтау ұйымы айына көрсетуге жоспарлаған медициналық қызметтер саны.
Лизингке сұратылған медициналық техниканың ең жоғарғы нормативі осы Әдістемеге 8-қосымшаға сәйкес есептеледі.

18. Объем финансирования по возмещению лизинговых платежей лизингополучателю за оказанные медицинские услуги на медицинской технике, приобретенной на условиях финансового лизинга, определяется по формуле согласно приложению 4 к настоящей Методике.
19. Лизинговые платежи оплачиваются ежемесячно лизингополучателем лизингодателю в соответствии с договором финансового лизинга согласно графику лизинговых платежей.
20. Размер лизингового платежа рассчитывается по формуле согласно приложению 5 к настоящей Методике методом аннуитетных платежей.
21. График лизинговых платежей формируется лизингодателем для каждого лизингополучателя индивидуально в соответствии с договором финансового лизинга и учетом сроков поставки предмета лизинга.
22. Лизинговые платежи рассчитываются с учетом возмещения всей стоимости предмета лизинга по цене на момент заключения договора финансового лизинга, и осуществляются на протяжении срока действия договора финансового лизинга, которые включают в себя:
возмещение лизингодателю затрат на приобретение предмета лизинга и любых других расходов, непосредственно связанных с приобретением, поставкой предмета лизинга и приведением его в рабочее состояние и дальнейшего обслуживания (гарантийное обслуживание поставщиком предмета лизинга) для использования по назначению в соответствии с договором финансового лизинга;
вознаграждение по лизингу.
23. Оплата лизинговых платежей осуществляется лизингополучателем ежемесячно в сроки и в размерах, согласно графику лизинговых платежей, составленному по форме согласно приложению 6 к настоящей Методике, являющегося приложением к договору финансового лизинга.
24. Начисление вознаграждения производится с даты ввода предмета лизинга в эксплуатацию, указанной в графике лизинговых платежей.
Доля лизингового платежа рассчитывается как отношение лизингового платежа в месяц к плановому количеству медицинских услуг в месяц, по формуле согласно приложению 7 к настоящей Методике.
25. Плановое количество медицинских услуг (Оплан) должно быть кратно двенадцати месяцам в сторону максимального значения и не более максимального норматива на запрашиваемую в лизинг медицинскую технику и не менее семидесяти пяти процентов от данного норматива, где Оплан – объем медицинских услуг, планируемых оказать лизингополучателем в месяц на медицинской технике, приобретенной на условиях финансового лизинга, согласно договору финансового лизинга.
Максимальный норматив на запрашиваемую в лизинг медицинскую технику рассчитывается по формуле согласно приложению 8 к настоящей Методике.

26. Уәкілетті органның медициналық және фармацевтикалық қызметті бақылау жөніндегі ведомствосының аумақтық бөлімшелері есепті кезеңнен кейінгі айдың 3-күніне дейін және ағымдағы жылдың бірінші қарашасынан кешіктірмей уәкілетті органның медициналық қызметке ақы төлеу бойынша ведомстволарының аумақтық бөлімшелеріне және (немесе) облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарына осы Әдістемеге 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қаржы лизингі шарттарында сатып алынған медициналық техниканы тиімді пайдалануға бақылау актісін (бұдан әрі - бақылау актісі) жібереді.
Лизинг алушылардың медициналық техниканы тиімді пайдалануына бақылауды тоқсан сайын денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның медициналық және фармацевтикалық қызметті бақылау жөніндегі аумақтық ведомстволары жүзеге асырады. Бақылау актісінде медициналық техниканы тиімді пайдалануға бақылауды жүзеге асыру кезінде куәландырылған қаржы лизингі шарттарында сатып алынған медициналық техниканы пайдалану арқылы медициналық қызметтер саны көрсетіледі.
27. Облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары және денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның медициналық қызметке ақы төлеу бойынша аумақтық ведомстволары бақылау актісі негізінде лизинг алушыларға лизинг төлемдерін өтеуге арналған бюджет қаражаттарын төлеуді және алып тастауды жүзеге асырады.
28. Егер бақылау нәтижесі бойынша емделген жағдай толықтай немесе бөлігі төленуге жатпаса, бақылау актісіне сәйкес қаржы лизингі шарттарында сатып алынған медициналық техникада нақты көрсетілген медициналық қызметтер санына және өтеуге лизинг төлемдерінің сомасын қайта есептеу жасалады.
29. Облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары және уәкілетті органның медициналық қызметке ақы төлеу бойынша ведомстволарының аумақтық бөлімшелері бақылау актісін есепке ала отырып Қағидаларда көзделген мерзімдер мен тәртіпте ТМККК көрсетуге шарттарды орындау хаттамаларын (бұдан әрі - хаттама) қалыптастырады.
Бұл ретте, ағымдағы жылдың қаңтар айының хаттамасын қалыптастыру жағдайларды және өткен жылдың желтоқсан айының шот-тізіліміне кірмей қалған лизинг төлемдерін есепке ала отырып, жүзеге асырылады.
30. Ұстап қалуға немесе алып тастауға жататын лизинг алушылардың лизинг төлемдерін өтеуге арналған бюджет қаражаттарының сомасы ТМККК көрсетуге шарттың әрекет ету мерзімі бойына лизинг алушымен кейінгі есеп айырысулар кезінде ескеріледі.

26. Территориальные подразделения ведомства по контролю медицинской и фармацевтической деятельности уполномоченного органа до 3 числа месяца следующего за отчетным периодом и не позднее первого ноября текущего года, направляют в территориальные подразделения ведомства по оплате медицинских услуг уполномоченного органа и (или) местные органы государственного управления здравоохранением областей, города республиканского значения и столицы акт контроля за эффективным использованием медицинской техники, приобретенной на условиях финансового лизинга по форме согласно приложению 9 к настоящей Методике (далее – акт контроля).
Контроль лизингополучателей за эффективным использованием медицинской техники осуществляется ежеквартально территориальные подразделения ведомства по контролю медицинской и фармацевтической деятельности уполномоченного органа. В акте контроля указывается количество медицинских услуг с использованием медицинской техники, приобретенной на условиях финансового лизинга, подтвержденных при осуществлении контроля за эффективным использованием медицинской техники.
27. Местные органы государственного управления здравоохранением областей, города республиканского значения и столицы и территориальные подразделения ведомства по оплате медицинских услуг уполномоченного органа на основании актов контроля осуществляют выплаты или снятие бюджетных средств, предназначенных для возмещения лизинговых платежей лизингополучателям.
28. Если по итогам контроля пролеченный случай не подлежит оплате полностью или частично, согласно акту контроля производится перерасчет количества медицинских услуг по фактически оказанным медицинским услугам на медицинской технике, приобретенной на условиях финансового лизинга и перерасчет суммы лизинговых платежей на возмещение.
29. Местные органы государственного управления здравоохранением областей, города республиканского значения и столицы и территориальные подразделения ведомства по оплате медицинских услуг уполномоченного органа с учетом актов контроля формируют протокола исполнения договоров на оказание ГОБМП (далее – протокол) в сроки и порядке, предусмотренные Правилами.
При этом формирование протокола за январь текущего года осуществляется с учетом случаев и лизинговых платежей, не вошедших в счет-реестр за декабрь предыдущего года.
30. Сумма бюджетных средств, предназначенных для возмещения лизинговых платежей лизингополучателям, подлежащая удержанию или снятию, учитывается при последующих взаиморасчетах с лизингополучателем в период срока действия договора на оказание ГОБМП.

31. ТМККК шеңберінде лизинг алушымен көрсетілген орындалған жұмыстар (қызметтер) актісі ресімделген хаттама негізінде жүзеге асырылады.
Облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары және уәкілетті органның медициналық қызметке ақы төлеу бойынша ведомстволарының аумақтық бөлімшелері лизинг төлемдерін төлеуді Қағидаларға сәйкес қаржы лизингі шарттарында сатып алынған медициналық техниканы пайдалану арқылы медициналық қызметтер көрсеткен жағдайда орындалған жұмыстардың (қызметтер) актісін ресімдегеннен кейін жүзеге асырады.
Лизинг төлемдерін төлеуге бағытталған қаражаттар лизинг алушымен тек қаржы лизингі шарты шеңберінде ғана пайдаланылады.
32. Қаржы лизингі шарттарында сатып алынған медициналық техникада көрсетуге жоспарлаған медициналық қызметтердің ай сайынғы санын орындамаған жағдайда лизинг алушыға нақты көрсетілген медициналық қызметтер үшін қаржы лизингі шарты бойынша сатып алынған медициналық техниканы пайдалану арқылы көрсетілген медициналық қызметтер үшін лизинг төлемдері төленеді.
Лизинг алушылардың лизинг төлемдерін өтеуге қаражаттары жеткіліксіз болған жағдайда лизинг алушылар лизинг төлемдерін ТМККК шеңберінде көрсеткен медициналық қызметтерден түскен қаражаттарды қоспағанда жеке қаражаттары есебінен өтейді.
33. Қаржы лизингі шарттарында сатып алынған медициналық техникада көрсетілген медициналық қызметтерді төлеуге ұсынған ай сайынғы саны қаржы лизингі шарттарында сатып алынған медициналық техникада көрсетуге жоспарланған медициналық қызметтердің ай сайынғы санынан асып кеткен жағдайда лизинг төлемдері лизинг төлемдерінің кестесінде көрсетілген лизинг төлемдері мөлшерінде төленеді.
34. Лизинг беруші лизинг алушыға тәуелсіз жағдайларда лизинг алушының лизииг төлемдерінің төленбеген сомасына өсімпұл есептемейді (оның қателігінен болмаған лизинг алушының шотына лизинг төлемдерін өтеуге, сондай-ақ өткен жылдың желтоқсан айының шот-тізіліміне кірмей қалған лизинг төлемдеріне ағымдағы жылғы қаңтар айында төлем жасаған кезде бюджет қаражаттарының уақытылы түспей қалуы).
Қаржы лизингі шарттарында
сатып алынған медициналық техника
үшін тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемін көрсететін
денсаулық сақтау ұйымдарына лизинг
төлемдерін есептеу әдістемесі және
төлеу тәртібіне 1-қосымша
Қажеттілік коэффициентін есептеу формуласы
ҚКдұмт, = Жмқ, мұнда
Неңжоғ
ҚКдұмт - лизинг алушының медициналық техникаға қажеттілік коэффициенті;
Жмқ — лизинг алушы сұратылған медициналық техникада жылына көрсетуге жоспарлаған медициналық қызметтер саны (Жөтін) мен «ҚазМедТех» АҚ жылына есептеген медициналық қызметтер (Жесеп) арасындағы ең төменгі мәні ретінде анықталатын медициналық қызметтердің жалпы саны;
Жесеп төмендегі формула бойынша есептеледі:
Жесеп=(ЕСжыл х Смқ)- ӨҚұмт, мұнда
ЕСжыл - сұратылған медициналық техникада медициналық қызмет талап етілетін лизинг алушының бір жылға жоспарлаған пациенттер саны. Аталған көрсеткіш:
- соңғы 3 жылда лизинг алушының ұқсас медициналық техникада медициналық қызметтер қабылдаған пациенттер саны динамикасын талдауды,
- бөлімшелер/нозологиялар бойынша пациенттер санының өсу/азаю динамикасына әсер ететін факторларын ескере отырып есептеледі.
ЕСжыл=ЕСжыл+/-%өкд, мұнда
%өкд - бір жылдың мәліметтерін алдыңғы жылдың мәліметтеріне орташа арифметикалық мәліметтер ретінде есептелетін пациенттер саны динамикасының төмендеуі немесе артуының орташа %. Егер пайыздың өсу немесе кему динамикасының 20 % артық немесе кем өзгергендігі жағдайында есепке соңғы не ағымдағы немесе алдыңғы жылдың көрсеткіштері алынады.
Смқ - Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен Диагностика және емдеу хаттамаларына сәйкес, сондай-ақ белгіленген ұлттық емдеу тәжірибесіне, халықаралық стандарттарға мамандандырылған ғылыми институттардың, штаттан тыс мамандардың не ұқсастығы бойынша «ҚазМедТех» АҚ-ның өткен жобаларынан ресми жауаптары), сондай-ақ лизинг алушының тәжірибесіне (лизинг алушының ресми жауаптары) сәйкес лизинг алушының бөлімшелерінде айқындалған нозологияларды емдеуді ескере отырып бір пациентке талап етілетін сұратылған медициналық техникада көрсетілетін медициналық қызметтердің болжамды саны.
ӨҚұмт - лизинг алушының ұқсас/бірдей медициналық техникада бар медициналық қызметтерге жылдық өндірістік қуаттылығы.
ӨҚұмт төмендегі формула бойынша есептеледі:
ӨҚұмт=Неңжоғ-ҰМТтозу%, мұнда
Неңжоғ - лизингке сұратылған медициналық техникаға жылдың ең жоғарғы норматив;
ҰМТ тозу % - «Медициналық техниканы басқару жүйесіне» ақпараттық жүйесіне сәйкес лизингке өтінімін берген сәтте лизинг алушының ұқсас немесе бірдей медициналық техникасының тозу пайызы, сондай-ақ лизинг алушының (тозу пайызы көрсетілген медициналық техника бойынша теңгерім бабының ашып көрсетілуі). Талдау үшін барлық ұқсас медициналық техникаға тозу пайызының, ал қажеттілік коэффициентін есептеу үшін лизингке сұратылып отырған медициналық техниканы пайдалану жоспарланған ауданында орналастырылған медициналық техниканың тозу пайызының немесе көрсетілетін медициналық қызметтердің түрлері бойынша есебі алынады.
Қаржы лизингі шарттарында сатып
алынған медициналық техника үшін
тегін медициналық көмектің кепілдік
берілген көлемін көрсететін денсаулық
сақтау ұйымдарына лизинг төлемдерін
есептеу әдістемесі және төлеу
тәртібіне 2-қосымша
Өтімділік мерзімін есептеу формуласы
Медициналық техниканың (Мөтім) өтімділік мерзімі мына формула бойынша есептеледі:
Мөтім      = _(Қмт + Ссый )_ х 12, мұнда
(Неңжоғ * Қмқ)
Мөтім – 60 айдан аспауы тиіс;
Қмт – сұратылған медициналық техниканың құны;

31. Акт выполненных работ (услуг) оказанных лизингополучателем в рамках ГОБМП составляется на основании оформленного протокола.
Местные органы государственного управления здравоохранением областей, города республиканского значения и столицы и территориальные подразделения ведомства по оплате медицинских услуг уполномоченного органа осуществляют выплату лизинговых платежей после оформления акта выполненных работ (услуг) при условии оказания медицинских услуг с использованием медицинской техники, приобретенной по договору финансового лизинга в соответствии с Правилами.
Средства, направленные на выплату лизинговых платежей используются лизингополучателем только в рамках договоров финансового лизинга.
32. В случае невыполнения ежемесячного количества медицинских услуг, планируемых оказывать на медицинской технике, приобретенной на условиях финансового лизинга, лизингополучателю выплачиваются лизинговые платежи только за медицинские услуги с использованием медицинской техники, приобретенной по договору финансового лизинга за фактически оказанные медицинские услуги.
В случае недостаточности средств лизингополучателей на погашение лизинговых платежей, лизингополучатели погашают лизинговые платежи за счет собственных средств за исключением средств, полученных от оказания медицинских услуг в рамках ГОБМП.
33. В случае превышения ежемесячного количества предъявленных к оплате медицинских услуг, оказанных на медицинской технике, приобретенной на условиях финансового лизинга, над ежемесячным количеством медицинских услуг, планируемых оказывать на медицинской технике, приобретенной на условиях финансового лизинга, лизинговые платежи выплачиваются в размере лизингового платежа, указанного в графике лизинговых платежей.
34. Лизингодатель не начисляет пеню на неоплаченную сумму лизинговых платежей лизингополучателя в случаях независящих от лизингополучателя (несвоевременное поступление бюджетных средств на выплаты лизинговых платежей на счет лизингополучателя не по его вине, а также при выплате за январь текущего года лизинговых платежей, не вошедших в счет-реестр за декабрь предыдущего года).
Приложение 1
к Методике расчета и порядка выплаты
лизинговых платежей организациям
здравоохранения, оказывающим
гарантированный объем бесплатной
медицинской помощи, за медицинскую
технику, приобретенную на условиях
финансового лизинга
Формула расчета коэффициента потребности
КПОЗМТ = Омумакс, где
КПОЗМТ – коэффициент потребности лизингополучателя в медицинской технике;
Ому – общее количество медицинских услуг, определяемое как наименьшее значение между количеством медицинских услуг планируемых лизингополучателем оказывать на запрашиваемой в лизинг медицинской технике в год (Озаяв) и количеством медицинских услуг, рассчитанным
АО «КазМедТех» в год (Орасч);
Коэффициент потребности должен быть не менее 0,75. Коэффициент потребности для онкологических служб должен быть не менее 0,5 и плановое количество медицинских услуг (Оплан) должно быть не более максимального норматива на запрашиваемую в лизинг медицинскую технику и не менее 50% от данного норматива.
Орасч определяется по нижеследующей формуле:
Орасч = (КПгод х Кму) – ПМамт, где
КПгод – прогнозируемое в год количество пациентов лизингополучателя, которым необходимо оказание медицинских услуг на запрашиваемой медицинской технике. Данный показатель рассчитывается с учетом:
анализа динамики количества пациентов, получивших медицинские услуги на аналогичной медицинской технике у лизингополучателя за последние 3 года;
факторов, влияющих на динамику роста или снижения количества пациентов по отделениям или нозологиям.
КПгод = КПгод +/– %ПД, где
%ПД – средний процент понижения или повышения динамики количества пациентов рассчитываемое как среднее арифметическое данных одного года к данным предыдущего года. В случае роста или понижения процента изменения динамики более или менее 20% в расчет берутся показания последнего или текущего, либо предыдущего года.
Кму – прогнозируемое количество медицинских услуг на запрашиваемой медицинской технике, требующихся на одного пациента с учетом лечения определенных нозологий в отделениях лизингополучателя, согласно Протоколов диагностики и лечения, утвержденных уполномоченным органом в области здравоохранения, а также в соответствии с установленной национальной практикой лечения, международными стандартами (официальные ответы специализированных научных институтов, главных внештатных специалистов, либо по аналогии прошедших проектов АО «КазМедТех»), а также практикой лизингополучателя (официальные ответы лизингополучателя).
ПМамт – годовая производственная мощность в медицинских услугах, имеющейся аналогичной или идентичной медицинской техники лизингополучателя.
ПМамт определяется по нижеследующей формуле:
ПМамт = Нмакс – %износа АМТ, где
Нмакс – максимальный норматив на запрашиваемую в лизинг медицинскую технику, в год;
% износа АМТ – процент износа аналогичной или идентичной медицинской техники лизингополучателя на момент подачи заявки в лизинг, в соответствии с информационной системой «Система управления медицинской техникой», а также учетной политикой лизингополучателя (расшифровка статьи баланса по медицинской технике с указанием процента износа). Для анализа берется в расчет процент износа на всю аналогичную медицинскую технику, а для расчета коэффициента потребности только процент износа медицинской техники дислоцирующей в районе планируемой эксплуатации запрашиваемой в лизинг медицинской техники, либо по видам оказываемых медицинских услуг.
Приложение 2
к Методике расчета и порядка выплаты
лизинговых платежей организациям
здравоохранения, оказывающим
гарантированный объем бесплатной
медицинской помощи, за медицинскую
технику, приобретенную на условиях
финансового лизинга
Формула расчета срока окупаемости
Срок окупаемости медицинской техники (Сокуп) рассчитывается по нижеуказанной формуле:
Сокуп = ((Смт + Свозн )/(Нмакс х Сму)) х 12, где
Сокуп – не должен быть более 60 месяцев;
Смт – стоимость запрашиваемой медицинской техники;

Ссый – сұратылған медициналық техникада құнына есептелуге жоспарланған 60 айдағы сыйақы сомасы (жылдық 5%);
Неңжоғ – лизингке сұратылған медициналық техникаға ең жоғарғы нормативке сәйкес бір жылдағы медициналық қызметтер саны;
Қмқ – бір медициналық қызметтің құны, мына есептеуден:
Қмқ = Қорт + Шкүр, мұнда
Қорт – уәкілетті органнның қолданыстағы тарифтеріне және денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен типтік штаттарына және штаттық нормативтеріне сәйкес медициналық қызметтің орташа құны;
Қорт = Қмқ / Жөтін, мұнда
Қмқ – уәкілетті органның тарифі бойынша олардың құнына медициналық қызметтердің әрбір түрі санының көбейтіндісінің сомасы ретінде анықталатын лизингке сұратылған медициналық техникада лизинг алушы көрсетуге жоспарлаған медициналық қызметтердің жалпы құны;
Жөтін – лизингке сұратылған медициналық техникада лизинг алушы көрсетуге жоспарлаған медициналық қызметтердың бір жылдағы жалпы саны;
Шкүр – 1 медициналық қызметке лизингке сұратылған медициналық техниканы сатып алу бойынша лизинг алушының күрделі шығындары, ол былай есептеледі:
Шкүр = ЛТеңжоғ / 5 жыл) / Кжыл
Қкүн
ЛТеңжоғ – сыйақы есепке алынған медициналық техника құны;
Кжыл – ағымдағы жылға Қазақстан Республикасының өндірістік күнтізбесі бойынша бір жылдағы жұмыс күндерінің саны;
Қкүн – лизингке сұратылған медициналық техникада лизинг алушы көрсетуге жоспарлаған 1 жұмыс күніндегі қызметтер саны, мұнда
Қкүн = Неңжоғ / Кжыл
Қаржы лизингі шарттарында
сатып алынған медициналық техника
үшін тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемін көрсететін
денсаулық сақтау ұйымдарына лизинг
төлемдерін есептеу әдістемесі және
төлеу тәртібіне 3-қосымша
үлгі
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін көрсету туралы
20__ «__» ____________________ № ________________ шартына
№ _____ Қосымша келісім
__________________                            «____» ______ 20___ ж.
(орналасқан жері)
__________________________, бұдан әрі «Тапсырыс беруші» деп аталатын,
(Тапсырыс берушінің толық атауы)
________________________________________________________ тұлғасында,
(Тапсырыс берушінің уәкілетті органының лауазымы, тегі,
аты-жөні (бар болса) (бұдан әрі - Т.А.Ә.)
________________________________________ негізінде іс-қимыл жасайтын,
екінші тараптан, ___________________________________________________,
(жеке меншік үлгісінен бөлек Өнім берушінің толық атауы)
бұдан әрі «Өнім беруші» деп аталатын, ___________________ тұлғасында,
(Өнім берушінің уәкілетті органының
лауазымы, аты-жөні)
_________ негізінде әрекет ететін, басқа жағынан, бұдан әрі бірлесіп
«Тараптар» деп аталатын 20__ жылғы «__» _____ №____ қаржы лизингі
шарты және лизинг төлемдерінің кестесі негізінде тегін медициналық
көмектің кепілдік берілген көлемін көрсету туралы 20___ «___» _____
№_____ шартына (бұдан әрі - Шарт) төмендегілер туралы осы қосымша
келісімді жасасты:

Свозн – сумма вознаграждения (5% годовых) планируемых к начислению на стоимость запрашиваемой медицинской техники за 60 месяцев;
Нмакс – количество медицинских услуг в год, согласно максимальному нормативу на запрашиваемую в лизинг медицинскую технику;
Сму – стоимость одной медицинской услуги, из расчета:
Сму = Сср + Ркап, где
Сср – средняя стоимость медицинской услуги согласно действующим тарифам уполномоченного органа и типовым штатам и штатным нормативам организаций здравоохранения, утвержденным уполномоченным органом в области здравоохранения, а также по калькуляции представленной лизингополучателем;
Сср = Смузаяв, где
Сму – общая стоимость медицинских услуг, планируемых оказывать лизингополучателем на запрашиваемой в лизинг медицинской технике, определяемого как сумма произведений количества каждого вида медицинских услуг на их стоимость по тарифу уполномоченного органа;
Озаяв – общее количество медицинских услуг, планируемых оказывать лизингополучателем на запрашиваемой в лизинг медицинской технике в год;
Ркап – капитальные расходы лизингополучателя по приобретению запрашиваемой в лизинг медицинской техники на одну медицинскую услугу, которые определяются по нижеследующее формуле:
Ркап = (ЛПмакс/5 лет) / Дгод)/Удень, где
ЛПмакс – стоимость медицинской техники с учетом вознаграждения;
Дгод – количество рабочих дней в году по производственному календарю Республики Казахстан на текущий год;
Удень – количество услуг за один рабочий день планируемое оказывать лизингополучателем на запрашиваемой в лизинг медицинской технике, где
Удень = Нмакс / Дгод
Приложение 3
к Методике расчета и порядка выплаты
лизинговых платежей организациям
здравоохранения, оказывающим
гарантированный объем бесплатной
медицинской помощи, за медицинскую
технику, приобретенную на условиях
финансового лизинга
форма
Дополнительное соглашение № ____
к договору на оказание гарантированного объема бесплатной
медицинской помощи от «___» ___________ 20___ года
__________________                          «___» __________20__ года
(Местонахождение)
___________________________, именуемое в дальнейшем «Заказчик»,
(полное наименование Заказчика)
в лице _____________________________________________________________,
(должность, фамилия, имя, отчество (при наличии) (далее – Ф.И.О.)
уполномоченного лица Заказчика)
действующего на основании __________________________________________,
с одной стороны, ___________________________________________________,
(полное наименование Поставщика независимо от формы собственности)
именуемое в дальнейшем «Поставщик», в лице _________________________,
(должность, Ф.И.О. уполномоченного лица Поставщика)
действующего на основании _______________________, с другой стороны,
а в дальнейшем совместно именуемые «Стороны», на основании договора
финансового лизинга № ___ от «___» _________ 20__ года и графика
лизинговых платежей заключили настоящее дополнительное соглашение к
договору на оказание гарантированного объема бесплатной медицинской
помощи № ___ от «__» ______ 20__ года (далее – Договор) о
нижеследующем:

1. Шартқа мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
«1. Шарт мәні» тарауының 1-тармағы мынадай мағынада екінші және
үшінші бөліктермен толықтырылсын:
«Өнім беруші _______ (________) теңге сомасында қаржы лизингі
шарттарында сатып алынған медициналық техникада медициналық көмек
көрсету бойынша міндеттемелерді өзіне қабылдайды.
Ай сайынғы лизинг төлемінің сомасы айына ______ (_______)
медициналық қызметтерге _________ (___________) теңгені құрайды.
(саны сандар және жазумен)
2. Шарттың басқа талаптары күшінде және ешқандай өзгеріссіз қалады.
3. Осы қосымша келісім бюджетті орындау бойынша уәкілетті
органның аумақтық орталық бөлімшесінде тіркелген күнінен бастап
күшіне енеді және 20 ___ жылғы «___» ________ дейін әрекет етеді. Осы
қосымша келісімнің талаптары 20___ жылғы «____»_______ лизинг
төлемдері кестесінде көрсетілген қаржы лизингі шарттарында сатып
алынған медициналық техниканы пайдалануға қосқан күнінен бастап пайда болған қарым-қатынастарға тарайды.
Тараптардың мекенжайлары мен деректемелері:
Бюджетті орындау бойынша уәкілетті органның аумақтық орталық
бөлімшесінде тіркелген күні.
Қаржы лизингі шарттарында
сатып алынған медициналық техника
үшін тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемін көрсететін
денсаулық сақтау ұйымдарына лизинг
төлемдерін есептеу әдістемесі және
төлеу тәртібіне 4-қосымша
Қаржы лизингі шарттарында сатып алынған медициналық техникада
көрсетілген медициналық қызметтер үшін лизинг алушыға лизинг
төлемдерін өтеу бойынша қаржыландыру көлемін анықтау формуласы
Клт = Кнақ X ЛТмқ, мұнда:
Клт - қаржы лизингі шарттарында сатып алынған медициналық техникада көрсетілген медициналық қызметтер үшін лизинг алушыға лизинг төлемдерін өтеу бойынша қаржыландыру көлемі;
Кнақ - қаржы лизингі шарттарында сатып алынған медициналық техникада лизинг алушы нақты көрсеткен медициналық қызметтер көлемі, бірақ Кжоспардан көп емес;
ЛТмқ - қаржы лизингі шарттарында сатып алынған медициналық техникада лизинг алушы көрсеткен бір медициналық қызметке лизинг төлемінің үлесі.
Қаржы лизингі шарттарында
сатып алынған медициналық техника
үшін тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемін көрсететін
денсаулық сақтау ұйымдарына лизинг
төлемдерін есептеу әдістемесі және
төлеу тәртібіне 5-қосымша
Лизинг төлемдері мөлшерін есептеу формуласы
Лизинг төлемдері мөлшері аннуитеттік төлемдер әдісі арқылы төмендегі формула бойынша есептеледі:
ЛТай = Қмт X (Р+(Р/(Р/(1+Р)m- 1)), мұнда
ЛТай - қаржы лизингі шартымен айқындалған бір айдағы лизинг төлемдерінің мөлшері;
Қмт - сұратылған медициналық техниканың құны;

1. Внести в Договор следующие изменения и дополнения:
пункт 1 раздела «1. Предмет Договора» дополнить частями второй
и третьей следующего содержания:
«Поставщик принимает на себя обязательства по оказанию
медицинских услуг на медицинской технике, приобретенной на условиях
финансового лизинга на сумму __________ (___________) тенге.
Сумма ежемесячного лизингового платежа составляет __________
(________) тенге на ________ (___________) медицинских услуг в месяц.
(количество цифрами и прописью)
2. Все остальные условия Договора остаются в силе и без
изменений.
3. Настоящее дополнительное соглашение вступает в силу со дня
регистрации в территориальном подразделении центрального
уполномоченного органа по исполнению бюджета и действует до «____»
________ 20__ года. Условия настоящего дополнительного соглашения
распространяются на отношения возникшие с даты ввода в эксплуатацию
медицинской техники, приобретенной на условиях финансового лизинга,
указанной в графике лизинговых платежей «____» ________ 20__ года.
Адреса и реквизиты сторон:
Дата регистрации в территориальном подразделении центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета.
Приложение 4
к Методике расчета и порядка выплаты
лизинговых платежей организациям
здравоохранения, оказывающим
гарантированный объем бесплатной
медицинской помощи, за медицинскую
технику, приобретенную на условиях
финансового лизинга
Формула определения объема финансирования
по возмещению лизинговых платежей лизингополучателю за оказанные медицинские услуги на медицинской технике, приобретенной на условиях финансового лизинга
Олп = Офакт х ЛПму, где:
Олп – объем финансирования по возмещению лизинговых платежей лизингополучателю за оказанные медицинские услуги на медицинской технике, приобретенной на условиях финансового лизинга;
Офакт – объем медицинских услуг, фактически оказанных лизингополучателем на медицинской технике, приобретенной на условиях финансового лизинга, но не более Оплан;
ЛПму – доля лизингового платежа на одну медицинскую услугу, оказанную лизингополучателем на медицинской технике, приобретенной на условиях финансового лизинга.
Приложение 5
к Методике расчета и порядка выплаты
лизинговых платежей организациям
здравоохранения, оказывающим
гарантированный объем бесплатной
медицинской помощи, за медицинскую
технику, приобретенную на условиях
финансового лизинга
Формула расчета размера лизингового платежа
Размер лизингового платежа рассчитывается методом аннуитетных платежей по нижеследующей формуле:
ЛПмес = Смт х (Р + (Р / (Р / (1+Р)m – 1)), где
ЛПмес – размер лизингового платежа в месяц, определенный договором финансового лизинга;
Смт – стоимость запрашиваемой медицинской техники;

Р - бір айға үлестермен көрсетілген жылдық пайыздық мөлшерлеменің 1/12, яғни жылдық % мөлшерлеме 5 %, Р=5/(100x12);
m - айлардағы лизинг мерзімі.
Қаржы лизингі шарттарында
сатып алынған медициналық техника
үшін тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемін көрсететін
денсаулық сақтау ұйымдарына лизинг
төлемдерін есептеу әдістемесі және
төлеу тәртібіне 6-қосымша
үлгі
Лизинг төлемдерінің кестесі
Лизинг алушының атауы
Лизинг нысанасының атауы
Лизинг сомасы (теңгемен)
Лизинг мерзімі (айлармен)
Жылдық сыйақы мөлшерлемесі (%)
Төлемдердің кезеңділігі
Сыйақы сомасы (теңге)
Лизинг төлемдерінің жалпы сомасы (теңге)
Шарт валютасы (теңге)
Бір медициналық қызметке лизинг төлемінің үлесі (теңге)
Аталған медициналық техникада жылына көрсетілетін қызметтердің ең жоғарғы саны (дана)
Медициналық техниканы пайдалануға енгізген күні (күн, ай, жыл)
№ р/т
Жабу күні (күн; ай; жыл)
Лизинг төлемі (теңге)
Сыйақы (теңге)
Негізгі қарыз (теңге)
Негізгі қарыз қалдығы (теңге)
Медициналық қызметтерді ң айына жоспарланға н саны (дана)
1
2
3
4
Орындаушы: _________________________
(лауазымы, аты-жөні, қолы)
Лизинг берушіден                                 Лизинг алушыдан
________________________                    _________________________
(лауазымы, аты-жөні, қолы)                 (лауазымы, аты-жөні, қолы)
Қаржы лизингі шарттарында
сатып алынған медициналық техника
үшін тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемін көрсететін
денсаулық сақтау ұйымдарына лизинг
төлемдерін есептеу әдістемесі және
төлеу тәртібіне 7-қосымша
Лизинг төлемі үлесін есептеу формуласы
ЛТмқ - қаржы лизингі шарттарында сатып алынған медициналық техникада денсаулық сақтау ұйымы көрсеткен бір медициналық қызметке лизинг төлемінің үлесі, төмендегі формула бойынша анықталады:
ЛТмқ= ЛТайжоспар, мұнда:
ЛТмқ - қаржы лизингі шарттарында сатып алынған медициналық техникада денсаулық сақтау ұйымы көрсеткен бір медициналық қызметке лизинг төлемінің үлесі;
ЛТай- қаржы лизингі шартымен айқындалған бір айдағы лизинг төлемінің үлесі;
Кжоспар - қаржы лизингі шартының лизинг төлемдері кестесіне сәйкес қаржы лизингі шарттарында сатып алынған медициналық техникада лизинг алушы айына көрсетуге жоспарлаған медициналық қызметтердің көлемі.
Қаржы лизингі шарттарында
сатып алынған медициналық техника
үшін тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемін көрсететін
денсаулық сақтау ұйымдарына лизинг
төлемдерін есептеу әдістемесі және
төлеу тәртібіне 8-қосымша
Медициналық техникаға арналған ең жоғарғы нормативті есептеу әдісі
Лизингке сұратылған медициналық техникаға ең жоғарғы норматив төмендегі формула бойынша есептеледі:
Неңжоғжыл X Қкүн, мұнда
Кжыл - ағымдағы жылға Қазақстан Республикасының өндірістік күнтізбесі бойынша бір жылдағы жұмыс күндерінің саны;
Қкүн - бір жұмыс күнінде көрсетілген медициналық қызметтер саны, ол мына формула бойынша есептеледі:
Қкүнжұм/(Норт х Н), мұнда
Ужұм - Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен сұратылған медициналық техника түрі бойынша маманның мөлшерлемесін түзетумен минуттардағы жұмыс уақыты;
Норт - Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен медициналық техника көмегімен немесе сұратылған медициналық техниканың техникалық сипаттамаларына немесе денсаулық сақтау саласында тәжірибе жинақтап жүрген мамандардың клиникалық техникалық тәжірибесіне сәйкес бір қызметті орындауға жұмсалатын уақыттың орташа нормативі;
Н - медициналық техниканың (зертханалық және морфологиялық зерттеулерге арналған аппараттар мен құрылғылар бойынша) бір жұмыс циклы ішінде алынған нәтижелер саны.
Медициналық қызметтерді реанимациялық жабдық пен хирургиялық және инвазивті араласулар үшін қолданатын жабдықтар көмегімен көрсеткен жағдайда, Қкүн = 1.
Қаржы лизингі шарттарында
сатып алынған медициналық техника
үшін тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемін көрсететін
денсаулық сақтау ұйымдарына лизинг
төлемдерін есептеу әдістемесі және
төлеу тәртібіне 9-қосымша
Үлгі
Қаржы лизингі шарттарында сатып алынған медициналық техниканы
тиімді пайдалануға бақылау актісі
_________________________________            «___» ______ 20___ жыл
(лизинг алушының орналасқан жері)
Денсаулық сақтау ұйымының атауы _____________________________________
__________________ _________________________ № қаржы лизингі шарты
Медициналық техника атауы _______________________________
р/т
Ай
Лизингке сатып алынған медициналық техникада көрсетуге жоспарланған медициналық қызметтердің жоспарланған саны
Лизингке сатып алынған медициналық техникада көрсетілген медициналық қызметтердің нақты саны
1
Лизинг алушының
басшысы               _________________________
(лауазымы, аты-жөні, қолы)
М.О.
МФҚБК АД Өкілі ________________________
(лауазымы, аты-жөні, қолы)
М.О.

P – 1/12 годовой процентной ставки, выраженная в долях за месяц, например если годовая процентная ставка равна 5 %, то P = 5/(100x12);
m – срок лизинга в месяцах.
Приложение 6
к Методике расчета и порядка выплаты
лизинговых платежей организациям
здравоохранения, оказывающим
гарантированный объем бесплатной
медицинской помощи, за медицинскую
технику, приобретенную на условиях
финансового лизинга
форма
График лизинговых платежей
Наименование лизингополучателя
Наименование предмета лизинга
Сумма лизинга (тенге)
Срок лизинга (мес.)
Годовая ставка вознаграждения (%)
Периодичность платежей
Сумма вознаграждения (тенге)
Общая сумма лизинговых платежей (тенге)
Валюта договора (тенге)
Доля лизингового платежа на одну медицинскую услугу (тенге)
Максимальное количество услуг на данной медицинской технике в год (ед.)
Дата ввода в эксплуатацию медицинской техники (день; мес; год)
№ п/п
Дата погашения (день; мес; год)
Лизинговый платеж (тенге)
Вознаграждение (тенге)
Основной долг (тенге)
Остаток основного долга (тенге)
Плановое количество медицинских услуг в месяц (ед.)
1
2
3
4
Исполнитель: _____________________________
(Должность, Ф.И.О, подпись)
Лизингодатель: __________________________
(Должность, Ф.И.О, подпись)
Лизингополучатель: __________________________
(Должность, Ф.И.О, подпись)
Приложение 7
к Методике расчета и порядка выплаты
лизинговых платежей организациям
здравоохранения, оказывающим
гарантированный объем бесплатной
медицинской помощи, за медицинскую
технику, приобретенную на условиях
финансового лизинга
Формула расчета доли лизингового платежа
ЛПму – доля лизингового платежа на одну медицинскую услугу, оказанную лизингополучателем на медицинской технике, приобретенной на условиях финансового лизинга, которая определяется по нижеследующей формуле:
ЛПму = ЛПмесплан, где
ЛПму – доля лизингового платежа на одну медицинскую услугу, оказанную лизингополучателем на медицинской технике, приобретенной на условиях финансового лизинга;
ЛПмес – размер лизингового платежа в месяц, определенный договором финансового лизинга;
Оплан – объем медицинских услуг, планируемых оказать лизингополучателем в месяц на медицинской технике, приобретенной на условиях финансового лизинга, согласно графику лизинговых платежей.
Приложение 8
к Методике расчета и порядка выплаты
лизинговых платежей организациям
здравоохранения, оказывающим
гарантированный объем бесплатной
медицинской помощи, за медицинскую
технику, приобретенную на условиях
финансового лизинга
Формула расчета максимального норматива услуг
для медицинской техники
Максимальный норматив на запрашиваемую в лизинг медицинскую технику определяется по нижеследующей формуле:
Нмакс = Дгод х Удень, где
Дгод – количество рабочих дней в году по производственному календарю Республики Казахстан на текущий год;
Удень – количество медицинских услуг, оказанных за один рабочий день, которое определяется по нижеследующей формуле:
Удень = Враб/(Нср х Р), где
Враб – рабочее время в минутах, с корректировкой на ставку специалиста по виду запрашиваемой медицинской техники, утвержденное уполномоченным органом в области здравоохранения;
Нср – средний норматив времени выполнения одной услуги с помощью медицинской техники, утвержденный уполномоченным органом в области здравоохранения или в соответствии с техническими характеристиками запрашиваемой медицинской техники или клиническим опытом практикующих специалистов в области здравоохранения;
Р – количество результатов, полученных за один цикл работы медицинской техники (по аппаратам и приборам для лабораторных и морфологических исследований).
При оказании медицинских услуг с помощью реанимационного оборудования и оборудования, применяемого для/при хирургического (-ом) и инвазивного (-ом) вмешательства (-е), Удень = 1.
Приложение 9
к Методике расчета и порядка выплаты
лизинговых платежей организациям
здравоохранения, оказывающим
гарантированный объем бесплатной
медицинской помощи, за медицинскую
технику, приобретенную на условиях
финансового лизинга
форма
Акт контроля
за эффективным использованием медицинской техники,
приобретенной на условиях финансового лизинга
_________________                   «___» __________20___ год
(Местонахождение
лизингополучателя)
Наименование лизингополучателя _______________________
Договор финансового лизинга №________ от ________
Наименование медицинской техники _________________
п/п
Месяц
Плановое количество медицинских услуг планируемых оказать на медицинской технике, приобретенной в лизинг (ед.)
Фактическое количество оказанных медицинских услуг на медицинской технике, приобретенной в лизинг (ед.)
Руководитель
лизингополучателя __________________________________________________
(Должность, Ф.И.О., подпись)
М.П.
Представитель ТД ККМФД _____________________________________________
(Должность, Ф.И.О., подпись)
М.П.