Солтүстік Қазақстан облысы Ақжар ауданында әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Ақжар аудандық мәслихатының 2014 жылғы 29 қаңтардағы N 20-1 шешімі. Солтүстік Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2014 жылғы 27 ақпанда N 2572 болып тіркелді. Күші жойылды - Солтүстік Қазақстан облысы Ақжар ауданы мәслихатының 2014 жылғы 26 қарашадағы N 31-2 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Солтүстік Қазақстан облысы Ақжар ауданы мәслихатының 26.11.2014 N 31-2 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Қазақстан Республикасындағы өзін-өзі басқару және жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6-бабының 2-3-тармағына және "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 21 мамырдағы № 504 қаулысына сәйкес Солтүстік Қазақстан облысы Ақжар аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Қоса берілген Солтүстік Қазақстан облысы Ақжар ауданында әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидалары бекітілсін.
2. "Ақжар ауданының жеке санаттағы мұқтаж азаматтарға әлеуметтік көмек көрсету туралы" Солтүстік Қазақстан облысы Ақжар аудандық мәслихатының 2011 жылғы 27 маусымдағы № 32-3 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13-4-125 2011 жылғы 18 шілдедегі тіркелген, және 2011 жылғы 6 тамызда "Дала дидары" газетінде жарияланған), "Ақжар ауданының жеке санаттағы мұқтаж азаматтарға әлеуметтік көмек көрсету туралы" Ақжар аудандық мәслихаттың 2011 жылғы 27 маусымдағы № 32-3 шешіміне толықтыру енгізу туралы" Солтүстік Қазақстан облысы Ақжар аудандық мәслихатының 2012 жылғы 8 тамыздағы № 5-3 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1821 2012 жылғы 6 қыркүйектегі тіркелген және 2012 жылғы 15 қыркүйекте "Дала дидары" газетінде жарияланған) шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы шешім бұқаралық ақпарат құралдарында алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2014 жылғы 1 қаңтардан бастап туындаған құқықтық қатынастарға таратылады.
Солтүстік Қазақстан облысының
Ақжар аудандық мәслихат
сессиясының төрағасы
Д. Кудъяров
Солтүстік Қазақстан облысының
Ақжар аудандық мәслихаттың
хатшысы
"КЕЛІСІЛДІ"
М. Жұмабаев
Солтүстік Қазақстан облысының
әкімі
С. Ескендіров
Солтүстік Қазақстан облысының
Ақжар аудандық мәслихаттың
2014 жылғы 29 қаңтардағы
№ 20-1 шешімімен
бекітілген
Солтүстік Қазақстан облысы Ақжар ауданында әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың Қағидалары

Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан в Акжарском районе Северо-Казахстанской области
Решение маслихата Акжарского района Северо-Казахстанской области от 29 января 2014 года N 20-1. Зарегистрировано Департаментом юстиции Северо-Казахстанской области 27 февраля 2014 года N 2572. Утратило силу решением маслихата Акжарского района Северо-Казахстанской области от 26 ноября 2014 года N 31-2
Сноска. Утратило силу решением маслихата Акжарского района Северо-Казахстанской области от 26.11.2014 N 31-2.
В соответствии с пунктом 2-3 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2013 года № 504 "Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан", Акжарский районный маслихат Северо-Казахстанской области РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан в Акжарском районе Северо-Казахстанской области.
2. Признать утратившими силу решения Акжарского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 27 июня 2011 года № 32-3 "Об оказании социальной помощи отдельным категориям нуждающихся граждан Акжарского района" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13-4-125 18 июля 2011 года и опубликованное 6 августа 2011 года в газете "Акжар-хабар") и от 8 августа 2012 года № 5-3 "О внесении дополнения в решение Акжарского районного маслихата от 27 июня 2011 года № 32-3 "Об оказании социальной помощи отдельным категориям нуждающихся граждан Акжарского района" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 1821 6 сентября 2012 года и опубликованное 15 сентября 2012 года в газете "Акжар-хабар").
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования в средствах массовой информации и распространяется на отношения, возникшие с 1 января 2014 года.
Председатель сессии
Акжарского районного маслихата
Северо-Казахстанской области
Д. Кудъяров
Секретарь
Акжарского районного маслихата
Северо-Казахстанской области
"СОГЛАСОВАНО"
Аким
Северо-Казахстанской области
М. ЖумабаевС. Ескендиров
Утверждены
решением Акжарского районного маслихата
Северо-Казахстанской области
от 29 января 2014 года № 20-1
Правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан в Акжарском районе Северо-Казахстанской области

1. Солтүстік Қазақстан облысы Ақжар ауданының мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізімін анықтау және әлеуметтік көмек көрсету ретін анықтау, мөлшерін белгілеу Қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар), "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік және өзін-өзі басқ ару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6 бабы 2-3 тармағына сәйкес әзірленген және "Мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізімін анықтау және көлемдерін тағайындау, әлеуметтік көмек көрсету Үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 21 мамырдағы № 504 қаулысы негізде және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізімін анықтау, мөлшерін белгілеу, әлеуметтік көмек көрсету тәртібін белгілейді.
1. Жалпы ережелер
2. Берілген Қағидаларда қолданылатын негізгі терминдер, түсініктер:
1) атаулы күндер – Қазақстан Республикасы тарихына ықпалын тигізген мәдени және рухани мағыналы, тарихи жалпы халықтық оқиға;
2) арнайы комиссия – қиын өмір жағдайы келуіне байланысты әлеуметтік көмек көрсетуге үміткер, тұлғалар (отбасы) өтініштері бойынша Солтүстік Қазақстан облысы Ақжар аудан әкімі шешімімен құрылған комиссия;
3) ең төменгі күн көріс деңгейі – Солтүстік Қазақстан облысының статистика органдарымен есептелген, ең төменгі тұтынушылық қоржыны құнының көлемі бойынша тең, бір адамға қажетті ең төменгі қаржылық табыс;
4) мерекелік күндер – Қазақстан Республикасы ұлттық және мемлекеттік мереке күндері;
5) отбасының (азаматтың) жан басына табысы – айына отбасының әр мүшесіне шаққанда отбасы табысына бүтіндей үлесі;
6) қиын өмір жағдайыазаматтың өздігінен жеңе алмайтын, тіршілік әрекетін бұзатын шынайы жағдай;
7) өкілетті орган – "Солтүстік Қазақстан облысы Ақжар ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі;
8) өкілетті ұйым – "Қазақстан Республикасы тұрғындарды әлеуметтік қорғау және зейнетақы мен жәрдемақы төлеу Министірлігінің Мемлекеттік орталығы";
9) учаскелік комиссия әлеуметтік көмекке жүгінген, тұлғаның (отбасының) материалдық жағдайына тексеру жүргізіп қорытынды дайындауға арналған Солтүстік Қазақстан облысы, Ақжар ауданы, ауылдық округтер әкімдерінің шешімімен құрылған комиссия;
10) шекті көлемі – әлеуметтік көмектің бекітілген ең жоғары көлемі.
3. Осы Қағидалардың мақсаттары үшін әлеуметтік көмек ретінде Солтүстік Қазақстан облысы, Ақжар ауданы әкімдігі арқылы берілетін мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына (бұдан әрі – алушылар) өмірлік қиын жағдай туындаған жағдайда, сондай-ақ атаулы күндер мен мереке күндеріне ақшалай немесе заттай нысанда көрсететін көмек түсініледі.

1. Настоящие Правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан в Акжарском районе Северо-Казахстанской области (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2-3 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и на основании постановления Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2013 года № 504 "Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан" и определяет порядок оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий граждан Акжарского района Северо-Казахстанской области.
1. Общие положения
2. Основные термины и понятия, которые используются в настоящих Правилах:
1) памятные даты - события, имеющие общенародное историческое, духовное, культурное значение и оказавшие влияние на ход истории Республики Казахстан;
2) специальная комиссия - комиссия, создаваемая решением акима Акжарского района Северо-Казахстанской области по рассмотрению заявления лица (семьи), претендующего на оказание социальной помощи в связи с наступлением трудной жизненной ситуации;
3) прожиточный минимум - необходимый минимальный денежный доход на одного человека, равный по величине стоимости минимальной потребительской корзины, рассчитываемой органами статистики Северо-Казахстанской области;
4) праздничные дни – дни национальных и государственных праздников Республики Казахстан;
5) среднедушевой доход семьи (гражданина) – доля совокупного дохода семьи, приходящаяся на каждого члена семьи в месяц;
6) трудная жизненная ситуация - ситуация, объективно нарушающая жизнедеятельность гражданина, которую он не может преодолеть самостоятельно;
7) уполномоченный орган – государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ Акжарского района Северо-Казахстанской области";
8) уполномоченная организация – Республиканское государственное казенное предприятие "Государственный центр по выплате пенсий Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан";
9) участковая комиссия - комиссия, создаваемая решением акимов сельских округов Акжарского района Северо-Казахстанской области, для проведения обследования материального положения лиц (семей), обратившихся за социальной помощью, и подготовки заключений;
10) предельный размер - утвержденный максимальный размер социальной помощи.
3. Для целей настоящих Правил под социальной помощью понимается помощь, предоставляемая акиматом Акжарского района Северо-Казахстанской области в денежной или натуральной форме отдельным категориям нуждающихся граждан (далее - получатели) в случае наступления трудной жизненной ситуации, а также к памятным датам и праздничным дням.

4. "Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне және соларға теңестірілген адамдарға берілетін жеңілдіктер мен оларды әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 28 сәуірдегі Заңының 20-бабында және "Қазақстан Республикасында мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 13 сәуірдегі Заңының 16-бабына көрсетілген адамдарға әлеуметтік көмек осы Қағидаларда көзделген тәртіппен көрсетіледі.
5. Әлеуметтік көмек көрсету үшін атаулы күндер мен мереке күндерінің тізбелері, сондай-ақ әлеуметтік көмек көрсетудің еселігі жергілікті өкілетті органдардың ұсынуы бойынша Қағидаларын 1-қосымшасына сәйкес белгіленген.
6. Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігі бекітетін, ережелер негізінде учаскелік немесе арнайы комиссиялар өз әрекеттерін жүзеге асырады.
7. Берілген Қағидалары Солтүстік Қазақстан облысы Ақжар ауданының аумағында тұрақты тұратын тұлғаларға таралады.
2. Әлеуметтік көмек көлемін тағайындау және әлеуметтік көмек алушылардың жекелеген санаттар тізімінің реті
8. Жанбасына шаққанда орта табысы 1,5 ең төменгі күнкөріс деңгейінен аспайтын Солтүстік Қазақстан облысы Ақжар ауданы аумағында тұратын табиғи зілзаланың немесе өрттің салдарынан қиын өмір жағдайы туған азаматтарға әлеуметтік көмек, табиғи зілзаланың немесе өрттің салдарынан қиын өмір жағдайы туған күннен 6 ай ағымында бір жолғы 60 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде көрсетіледі.
Бұл ретте азаматтарды өмірлік қиын жағдай туындаған кезде мұқтаждар санатына жатқызу үшін түпкілікті тізбе:
1) жетімдік;
2) ата-ана қамқорлығының болмауы;
3) кәмелетке толмағандардың бақылаусыздығы, сонымен қатар девиантты мінез-құлық;
4) туғаннан үш жасқа дейінгі балалардың ерте психофизикалық дамуының мүмкіндіктерін шектеу;
5) физикалық және ойлау қабілеті мүмкіншіліктерімен байланысты дене мүшелерінің функцияларының зақымдалуы;
6) әлеуметтік маңызы бар аурулар мен қоршаған ортаға қауыпты аурулардың салдарынан тіршілік әрекеттерінің шектелуі;
7) мүгедектіліктің, өткерген аурудың себептері мен қарт жаста болуы салдарынан өзіне-өзі қызмет етуге қабілетсіздік;
8) әлеуметтік дезадаптация мен әлеуметтік депривацияға әкелген қатал әрекеттер;
9) баспанасыздық (тұрғылықты мекен жайы жоқ адамдар);
10) бас бостандығынан айыру орталықтарынан босатылу;
11) пробация қызметінің қылмыстық-атқару инспекциясында тіркеуде тұру;
12) өрт немесе стихиялық зала кесірінен азаматқа (отбасына) немесе оның мүлігіне зиян келтіру немесе әлеуметтік-мәнді аурудың болуы;

4. Лицам, указанным в статье 20 Закона Республики Казахстан от 28 апреля 1995 года "О льготах и социальной защите участников, инвалидов Великой Отечественной войны и лиц, приравненных к ним" и в статье 16 Закона Республики Казахстан от 13 апреля 2005 года "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан", социальная помощь оказывается в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.
5. Перечни памятных дат и праздничных дней для оказания социальной помощи, а также кратность оказания социальной помощи установлены по представлению местных исполнительных органов согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
6. Участковые и специальные комиссии осуществляют свою деятельность на основании положений, утверждаемых акиматом Северо-Казахстанской области.
7. Настоящие Правила распространяются на лиц, постоянно проживающих на территории Акжарского района Северо-Казахстанской области.
2. Порядок определения перечня категорий получателей социальной помощи и установления размеров социальной помощи
8. Социальная помощь при наступлении трудной жизненной ситуации вследствие стихийного бедствия или пожара, оказывается гражданам Акжарского района Северо-Казахстанской области со среднедушевым доходом, не превышающим 1,5 прожиточного минимума, не позднее шести месяцев со дня наступления трудной жизненной ситуации вследствие стихийного бедствия или пожара в размере 60 месячных расчетных показателей единовременно.
При этом окончательным перечнем оснований для отнесения граждан к категории нуждающихся при наступлении трудной жизненной ситуации являются:
1) сиротство;
2) отсутствие родительского попечения;
3) безнадзорность несовершеннолетних, в том числе с девиантным поведением;
4) ограничение возможностей раннего психофизического развития детей от рождения до трех лет;
5) стойкие нарушения функций организма, обусловленные физическими и (или) умственными возможностями;
6) ограничение жизнедеятельности вследствие социально значимых заболеваний и заболеваний, представляющих опасность для окружающих;
7) неспособность к самообслуживанию в связи с преклонным возрастом, вследствие перенесенной болезни и (или) инвалидности;
8) жестокое обращение, пришедшее к социальной дезадаптации и социальной депривации;
9) бездомность (лица без определенного места жительства);
10) освобождение из мест лишения свободы;
11) нахождение на учете службы пробации уголовно-исполнительной инспекции;
12) причинение ущерба гражданину (семье) либо его имуществу вследствие стихийного бедствия или пожара либо наличие социально значимого заболевания;

13) жан басына шаққанда ең төменгі күн көріс деңгейі есесінен аспайтын болуы;
14) Солтүстік Қазақстан облысы Ақжар ауданы аумағында тұратын аз қамтамасыз етілген отбасылардан, Солтүстік Қазақстан облысының жоғарғы оқу орындарында оқитын азаматтар;
15) Солтүстік Қазақстан облысы Ақжар ауданы аумағында тұратын Ұлы Отан Соғысының ардагерлері мен мүгедектері және ардагерлер мен мүгедектерге жеңілдіктер мен кепілдеме негізінде теңестірілгендер Қазақстан Республикасындағы шипажайлар мен профилакторияда шипажайлы-курорттық емделуге мұқтаж болу.
Әлеуметтік көмек Қағидалардың 08 тармағының 14)-15) тармақшалары негізінде жыл сайын көрсетілу қарастырылған, ал Қағидалардың 08 тармағының 1)-13) тармақшалары негізінде жоғарыда аталған әлеуметтік көмек біржолғы көрсетілуі қарастырылған.
Арнайы комиссия мұқтаж әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы қорытындыны жасаған кезде жеке санаттарындағы азаматтарға қосуға арналған тізімі негізін басшылыққа алады.
9. Жекелеп алынған санаттағы алымшыларға атаулы күндер мен мереке күндеріне әлеуметтік көмек көлемі Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігімен келісілген біріңғай мөлшерде тағайындалады.
10. Әр бөлек жағдайда әлеуметтік көмек көрсету мөлшерін арнайы комиссия тағайындайды және оны әлеуметтік көмек көрсету туралы қорытындыда көрсетеді.
3. Әлеуметтік көмек көрсету реті
11. Алушылардың өтініштерін сұратып алусыз өкілетті ұйымдардың ұсынып, Солтүстік Қазақстан облысы Ақжар ауданы әкімдігі бекіткен тізім бойынша атаулы күндер мен мереке күндеріне әлеуметтік көмек көрсетіледі.
12. Қиын өмір жағдайы болған кезде әлеуметтік көмек алу үшін өтініш беруші өз атынан немесе отбасы атынан өкілетті органға немесе селолық (ауылдық) округ әкіміне келесі құжаттардың қосымшасымен өтініш береді:
1) жеке басын куәландыратын құжатты;
2) тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін растайтын құжатты;
3) осы Қағидаларының 2-қосымшасына сәйкес адамның (отбасының) құрамы туралы мәліметтерді;
4) адамның (отбасы мүшелерінің) табыстары туралы мәліметтерді;
5) өмірлік қиын жағдайдың туындағанын растайтын актіні және/немесе құжатты ұсынады.
13. Құжаттар көшірмеде және түпнұсқада салыстыру үшін беріледі, кейін түпнұсқа өтініш берушіге қайтарылып беріледі.
14. Қиын өмір жағдайы келген кездегі әлеуметтік көмек көрсетуге өтініш түскенде өкілетті орган немесе әкім бір жұмыс күні ішінде тұлғаның (отбасының) материалдық жағдайын тексеруге учаскелік комиссияға өтініш берушінің құжаттарын жібереді.

13) наличие среднедушевого дохода, не превышающего порога, в размере однократного прожиточного минимума;
14) обучение в высших учебных заведениях Северо-Казахстанской области для граждан из малообеспеченных семей проживающих на территории Акжарского района Северо-Казахстанской области;
15) нуждаемость в санаторно-курортном лечении в санаториях и профилакториях Республики Казахстан участников и инвалидов Великой Отечественной войны и лиц, приравненным по льготам и гарантиям к участникам и инвалидам Великой Отечественной войны.
По основаниям предусмотренным подпунктами 1)- 13) пункта 10 настоящих Правил данная социальная помощь оказывается единовременно, а по основаниям предусмотренным подпунктами 14)-15) пункта 10 настоящих Правил социальная помощь оказывается ежегодно.
Специальная комиссия при вынесении заключения о необходимости оказания социальной помощи руководствуется перечнем оснований для отнесения граждан к категории нуждающихся.
9. К памятным датам и праздничным дням размер социальной помощи для отдельно взятой категории получателей устанавливается в едином размере по согласованию с акиматом Северо-Казахстанской области.
10. Размер оказываемой социальной помощи в каждом отдельном случае определяет специальная комиссия и указывает его в заключении о необходимости оказания социальной помощи.
3. Порядок оказания социальной помощи
11. Социальная помощь к памятным датам и праздничным дням оказывается по списку, утверждаемому акиматом Акжарского района Северо-Казахстанской области по представлению уполномоченной организации либо иных организаций без истребования заявлений от получателей.
12. Для получения социальной помощи при наступлении трудной жизненной ситуации заявитель от себя или от имени семьи в уполномоченный орган или акиму сельского округа предоставляет заявление с приложением следующих документов:
1) документ, удостоверяющий личность;
2) документ, подтверждающий регистрацию по постоянному месту жительства;
3) сведения о составе лица (семьи), согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
4) сведения о доходах лица (членов семьи);
5) акт и/или документ, подтверждающий наступление трудной жизненной ситуации.
13. Документы предоставляются в подлинниках и копиях для сверки, после чего подлинники документов возвращаются заявителю.
14. При поступлении заявления на оказание социальной помощи при наступлении трудной жизненной ситуации уполномоченный орган или аким сельского округа в течение одного рабочего дня направляет документы заявителя в участковую комиссию для проведения обследования материального положения лица (семьи).

15. Учаскелік комиссия құжаттарды алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде тексеріс жасап, тұлғаның (отбасының) материалдық жағдайы туралы акт құрады, соның нәтижесі бойынша берілген Қағидаларының 34-қосымшаларға сәйкес форма бойынша әлеуметтік көмекке тұлғаның (отбасының) мұқтаждығы туралы қорытынды жасайды және өкілетті органға немесе ауылдық округ әкіміне жібереді.
Ауылдық округ әкімі учаскелік комиссиядан акт пен қорытындыны алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде қосымша құжаттармен қоса өкілетті органға жібереді.
16. Егер әлеуметтік көмек көрсетуге құжаттар жетіспеген жағдайда, өкілетті орган сәйкес органдардан әлеуметтік көмек көрсетуге қажетті құжаттар мен мәліметтерге сұраныс береді.
17. Егер өтініш беруші қажетті құжаттардың бүліну, жоғалуына сәйкес ұсына алмаса, өкілетті орган сәйкес мәліметтері бар басқа ұйымдар мен өкілетті органдардың деректері негізінде әлеуметтік көмек көрсетуге шешім қабылдайды.
18. Өкілетті орган учаскелік комиссиядан немесе селолық округ әкімінен құжаттардың түскен күнінен бастап, бір жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тұлғаның (отбасының) жан басындағы табыс есебін жүргізеді және арнайы комиссия қарауына толық құжаттар пакетін ұсынады.
19. Арнайы комиссия құжаттар түскен күннен бастап, екі жұмыс күні ішінде әлеуметтік көмек көрсету туралы тұжырымдама шығарады, жағымды тұжырымдама болған жағдайда әлеуметтік көмек көлемін көрсетеді.
20. Өкілетті орган өтініш берушінің әлеуметтік көмекке құжаттарын тіркеу күнінен бастап, сегіз жұмыс күні ішінде әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы арнайы комиссия тұжырымдамасы және қабылданған құжаттар негізінде әлеуметтік көмек көрсету немесе қайтару туралы шешім қабылдайды.
Берілген Қағидаларының 16 және 17-тармағында көрсетілген жағдайларында, өкілетті орган ауылдық әкім немесе өтініш берушіден құжаттарды қабылдаған күннен бастап жиырма жұмыс күні ішінде әлеуметтік көмек көрсетуге немесе қайтаруға шешім қабылдайды.
21. Өкілетті орган шешім қабылдаған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде қабылдаған шешім жайлы (қайтарған жағдайда –негізін көрсетумен) өтініш берушіге жазбаша хабарлайды.
22. Бір күнтізбелік жыл ішінде тағайындау негіз бойынша бір әлеуметтік көмек көрсетілмейді.
23. Әлеуметтік көмек көрсету қайтарылады егер:
1) Өтініш беруші ұсынған мәліметтердің дұрыс еместігін айқындау;

15. Участковая комиссия в течение двух рабочих дней, со дня получения документов проводит обследование заявителя, по результатам которого составляет акт о материальном положении лица (семьи), подготавливает заключение о нуждаемости лица (семьи) в социальной помощи, по формам согласно приложениям 3 и 4 к настоящим Правилам и направляет их в уполномоченный орган или акиму сельского округа.
Аким сельского округа в течение двух рабочих дней со дня получения акта и заключения участковой комиссии направляет их с приложенными документами в уполномоченный орган.
16. В случае недостаточности документов для оказания социальной помощи уполномоченный орган запрашивает в соответствующих органах сведения, необходимые для рассмотрения представленных для оказания социальной помощи документов.
17. В случае невозможности представления заявителем необходимых документов в связи с их порчей, утерей, уполномоченный орган принимает решение об оказании социальной помощи на основании данных иных уполномоченных органов и организаций, имеющих соответствующие сведения.
18. Уполномоченный орган в течение одного рабочего дня со дня поступления документов от участковой комиссии или акима сельского округа производит расчет среднедушевого дохода лица (семьи) в соответствии с законодательством Республики Казахстан и представляет полный пакет документов на рассмотрение специальной комиссии.
19. Специальная комиссия в течение двух рабочих дней со дня поступления документов выносит заключение о необходимости оказания социальной помощи, при положительном заключении указывает размер социальной помощи.
20. Уполномоченный орган в течение восьми рабочих дней со дня регистрации документов заявителя на оказание социальной помощи принимает решение об оказании либо отказе в оказании социальной помощи на основании принятых документов и заключения специальной комиссии о необходимости оказания социальной помощи.
В случаях, указанных в пунктах 16 и 17 настоящих Правил, уполномоченный орган принимает решение об оказании либо отказе в оказании социальной помощи в течение двадцати рабочих дней со дня принятия документов от заявителя или акима сельского округа.
21. Уполномоченный орган письменно уведомляет заявителя о принятом решении (в случае отказа - с указанием основания) в течение трех рабочих дней со дня принятия решения.
22. По одному из установленных оснований социальная помощь в течение одного календарного года повторно не оказывается.
23. Отказ в оказании социальной помощи осуществляется в случаях:
1) выявления недостоверных сведений, представленных заявителями;

2) Тұлғаның (отбасының) материалдық жағдайына тексеріс жүргізуден өтініш беруші бұлтарса, бас тартса;
3) Әлеуметтік көмек көрсетуге Солтүстік Қазақстан облысы Ақжар аудандық маслихатымен белгілеген деңгейден тұлғаның (отбасының) жан басындағы табысы асса;
24. Әлеуметтік көмек көрсету қаржылық шығындары ағымдағы қаржылық жылға аудан бюджеті қарастырылу шегінде жүзеге асырылады.
4. Ұсынылатын әлеуметтік көмекті қайтару және тоқтатуына негіздеме
25. Әлеуметтік көмек:
1) алушы қайтыс болған;
2) алушы тиісті Солтүстік Қазақстан облысы Ақжар ауданының шегінен тыс тұрақты тұруға кеткен;

2) отказа, уклонения заявителя от проведения обследования материального положения лица (семьи);
3) превышения размера среднедушевого дохода лица (семьи) установленного Акжарским районным маслихатом Северо-Казахстанской области порога для оказания социальной помощи;
24. Финансирование расходов на предоставление социальной помощи осуществляется в пределах средств, предусмотренных бюджетом района на текущий финансовый год.
4. Основания для прекращения и возврата предоставляемой социальной помощи
25. Социальная помощь прекращается в случаях:
1) смерти получателя;
2) выезда получателя на постоянное проживание за пределы Акжарского района Северо-Казахстанской области;

3) алушыны мемлекеттік медициналық-әлеуметтік мекемелерге тұруға жіберген;
4) алушы ұсынған мәліметтердің дәйексіздігі анықталған жағдайларда тоқтатылады.
Әлеуметтік көмекті төлеу көрсетілген жағдаяттар туындаған айдан бастап тоқтатылады.
26. Артық төленген сомалар ерікті немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзгеше тәртіппен қайтаруға жатады.
5. Қорытынды ереже
27. Әлеуметтік көмек көрсету мониторингі мен есепке алуды уәкілетті орган "Е-собес" автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің дерекқорын пайдалана отырып жүргізеді.
Солтүстік Қазақстан облысы Ақжар аудандық мәслихаттың әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың Қағидаларына
1-қосымша
Атаулы күндер мен мереке күндеріне алушылардың жекелеген санаттары үшін әлеуметтік көмектің бірыңғай мөлшері
р/с
Алушылар санаттары
Әлеуметтік көмек мөлшері (айлық есептік көрсеткіш), Әлеуметтік көмек көрсетудің еселігі
15 ақпан – Ауған аумағынан әскерді шығару күні
1
Бұрынғы Кеңестік Социалистік Республикалар Одағы үкiмет органдарының шешiмдерiне сәйкес басқа мемлекеттiң аумақтарындағы ұрыс қимылдарына қатысқан - Совет Армиясының, Әскери-Теңiз флотының, Мемлекеттiк қауiпсiздiк комитетiнiң әскери қызметшiлерi, бұрынғы Кеңестік Социалистік Республикалар Одағы Iшкi iстер министрлiгiнiң қатардағы және басқарушы құрамының адамдары (әскери мамандар мен кеңесшiлердi қоса есептегенде); жаттығу жиындарына шақырылып, ұрыс қимылдары жұрiп жатқан кезде Ауғанстанға жiберiлген әскери мiндеттiлер; ұрыс қимылдары жүрiп жатқан осы елге жүк жеткiзу үшiн Ауғанстанға жiберiлген автомобиль батальондарының әскери қызметшiлерi; бұрынғы Кеңестік Социалистік Республикалар Одағының аумағынан Ауғанстанға жауынгерлiк тапсырмаларды орындау үшiн ұшулар жасаған ұшу құрамының әскери қызметшiлерi; Ауғанстандағы кеңес әскери құрамына қызмет көрсеткен жараланған, контузия алған немесе зақымданған, яки ұрыс қимылдарын қамтамасыз етуге қатысқаны үшiн бұрынғы Кеңестік Социалистік Республикалар Одағының ордендерiмен және медальдерiмен наградталған жұмысшылар мен қызметшiлер.
15
Жыл сайын
2
Бұрынғы Кеңестік Социалистік Республикалар Одағын қорғау кезiнде, әскери қызметтiң өзге де мiндеттерiн басқа уақытта орындау кезiнде жаралануы, контузия алуы, зақымдануы салдарынан немесе майданда болуына байланысты, сондай-ақ Ауғанстанда немесе ұрыс қимылдары жүргiзiлген басқа мемлекеттерде әскери мiндетiн өтеу кезiнде ауруға шалдығуы салдарынан мүгедек болған әскери қызметшiлер.
15
Жыл сайын
3
Басқа елдерде қимыл жасаған әскер құрамдарына қызмет көрсеткен және ұрыс қимылдарын жүргiзу кезiнде жаралануы, контузия алуы, зақымдануы салдарынан мүгедек болған тиiстi санаттағы жұмысшылар мен қызметшiлер.
15
Жыл сайын
4
Ауғанстандағы немесе ұрыс қимылдары жүргiзiлген басқа мемлекеттердегi ұрыс қимылдары кезеңiнде жараланудың, контузия алудың, зақымданудың немесе ауруңа шалдығудың салдарынан қаза тапқан (хабар-ошарсыз кеткен) немесе қайтыс болған әскери қызметшiлердiң отбасы.
15
Жыл сайын
5

3) направления получателя на проживание в государственные медико-социальные учреждения;
4) выявление недостоверных сведений, предоставленных заявителем.
Выплата социальной помощи прекращается с месяца наступления указанных обстоятельств.
26. Излишне выплаченные суммы подлежат возврату в добровольном или ином установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
5. Заключительное положение
27. Мониторинг и учет предоставления социальной помощи проводит уполномоченный орган с использованием базы данных автоматизированной информационной системы "Е-Собес".
Приложение 1
к Правилам оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан Акжарского района Северо-Казахстанской области
Перечень памятных дат и праздничных дней для оказания социальной помощи, а также единый размер социальной помощи в разрезе категорий получателей
п/п
Категории получателей
Размер социальной помощи (месячный расчетный показатель), Кратность оказания социальной помощи
День вывода войск с территории Афганистана – 15 февраля
1
Военнослужащие Советской Армии, Военно-Морского флота, Комитета государственной безопасности, лица рядового и начальствующего состава Министерства внутренних дел бывшего Союза Советских Социалистических Республик (включая военных специалистов и советников), которые в соответствии с решениями правительственных органов бывшего Союза Советских Социалистических Республик принимали участие в боевых действиях на территории других государств; военнообязанные, призывавшиеся на учебные сборы и направлявшиеся в Афганистан в период ведения боевых действий; военнослужащие автомобильных батальонов, направлявшиеся в Афганистан для доставки грузов в эту страну в период ведения боевых действий; военнослужащие летного состава, совершавшие вылеты на боевые задания в Афганистан с территории бывшего Союза Советских Социалистических Республик; рабочие и служащие, обслуживающие советский воинский контингент в Афганистане, получившие ранения, контузии или увечья, либо награжденные орденами и медалями бывшего Союза Советских Социалистических Республик за участие в обеспечении боевых действий.
15
Ежегодно
2
Военнослужащие, ставшие инвалидами вследствие ранения, контузии, увечья, полученные при защите бывшего Союза Советских Социалистических Республик, при исполнении иных обязанностей воинской службы в другие периоды или вследствие заболевания, связанного с пребыванием на фронте, а также при прохождении военной службы в Афганистане или других государствах, в которых велись боевые действия.
15
Ежегодно
3
Рабочие и служащие соответствующих категорий, обслуживавшие действующие воинские контингенты других странах и ставшие инвалидами вследствие ранения, контузии, увечья либо заболевания, полученных в период ведения боевых действий.
15
Ежегодно
4
Семьи военнослужащих, погибших (пропавших без вести) или умерших вследствие ранения, контузии, увечья, заболевания, полученных в период боевых действий в Афганистане или в других государствах, в которых велись боевые действия.
15
Ежегодно
5

1979 жылдың 1 желтоқсаны мен 1989 жылдың желтоқсаны аралығында Ауғанстанға және ұрыс қимылдары жүрiп жатқан басқада мемлекеттерге жұмысқа жiберiлген жұмысшылар мен қызметшiлер.
15
Жыл сайын
6
Бұрынғы Кеңестік Социалистік Республикалар Одағы Мемлекет қауiпсiздiгi комитетiнiң Ауғанстанда уақытша, болған және совет әскерлерiнiң шектелген құрамына енбеген жұмысшылары мен қызметшiлерi.
15
Жыл сайын
8 наурыз – Халықаралық әйелдер күні
7
"Алтын алқа", "Күміс алқа" салпыншақтары, І және ІІ дәрежелі "Ана даңқы" ордендерімен марапаталған немесе бұрын "Ардақты ана" атағын алған көп балалы аналар.
5
Жыл сайын
26 сәуір - Чернобыль атом электро стансасындағы апатты еске алу күні
8
1986-1987 жылдары Чернобыль атом электро стансасындағы апаттың, сондай-ақ азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектiлердегi басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың зардаптарын жоюға қатысқан, сондай-ақ ядролық сынақтар мен жаттығуларға тiкелей қатысқан адамдар.
15
Жыл сайын
9
Чернобыль атом электро стансасындағы апаттың, азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектiлердегi басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың, ядролық қаруды сынаудың салдарынан мүгедек болған адамдар, сондай-ақ ата-анасының бiрiнiң радиациялық сәуле алуы себебiнен генетикалық жағынан мүгедек болып қалған олардың балалары.
15
Жыл сайын
10
Чернобыль атом электро стансасындағы апаттың, азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектiлердегi басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың зардаптарын жою кезiнде қаза тапқан адамдардың отбасы.
15
Жыл сайын
11
Чернобыль атом электро стансасындағы апаттың және азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектiлердегi басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың, ядролық сынаулардың салдарынан сәуле ауруына шалдығып қайтыс болғандардың, немесе өлiмi белгiленген тәртiппен солардың ықпалына байланысты болған мүгедектердiң, сондай-ақ азаматтардың отбасы.
15
Жыл сайын
12
1988-1989 жылдардағы Чернобыль атом электро стансасындағы апаттың зардаптарын жоюға қатысқан, оқшаулау аймағынан Қазақстан Республикасына қоныс аудартқан (өз еркімен көшкен) адамдар қоныс аудартқан күні анасының құрсағындағы балаларды қоса алғанда
15
Жыл сайын
9 мамыр - Жеңіс күні
13
Ұлы Отан соғысының қатысушылар мен мүгедектері.
50
Жыл сайын
14
Қорғанысына қатысу майдандағы армия бөлiмдерiнiң әскери қызметшiлерi үшiн белгiленген жеңiлдiк шарттарымен зейнетақы тағайындау үшiн еңбек өткерген жылдарына 1998 жылғы 1 қаңтарға дейiн есептелдi қалаларда Ұлы Отан соғысы кезiнде қызмет атқарған әскери қызметшiлер, сондай-ақ бұрынғы Кеңестік Социалистік Республикалар Одағы iшкi iстер және мемлекеттiк қауiпсiздiк органдарының басшы және қатардағы құрамының адамдары.
5
Жыл сайын
15
Ұлы Отан соғысы кезiнде майдандағы армия құрамына кiрген әскери бөлiмдерде, штабтарда, мекемелерде штаттық қызмет атқарған Совет Армиясының, Әскери-Теңiз Флотының, бұрынғы Кеңестік Социалистік Республикалар Одағының iшкi iстер және мемлекеттiк қауiпсiздiк әскерлерi мен органдарының ерiктi жалдама құрамаларының адамдары, яки сол кездерде қорғанысына қатысу майдандағы армия бөлiмдерiнiң әскери қызметшiлерi үшiн белгiленген жеңiлдiк шарттарымен зейнетақы тағайындау үшiн еңбек өткерген жылдарына 1998 жылғы 1 қаңтарға дейiн есептелеген қалаларда болған адамдар.
5
Жыл сайын
16
Ұлы Отан соғысы кезiнде майдандағы армия мен флоттың құрамына кiрген бөлiмдердiң, штабтар мен мекемелердiң құрамында полк баласы (тәрбиеленушiсi) және теңiзшi бала ретiнде болғандар.
5
Жыл сайын
17
Екiншi дүниежүзiлiк соғыс жылдарында шетелдердiң аумағында фашистiк Германия мен оның одақтастарына қарсы ұрыс қимылдарына партизан отрядтары, астыртын топтар және басқа да антифашистiк құрамалар құрамында қатысқан адамдар.
5
Жыл сайын
18
Қатынас жолдары халық комиссариаты, Байланыс халық комиссариаты арнайы құрамаларының, кәсiпшiлiк және көлiк кемелерiнiң жүзу құрамы мен авиацияның ұшу-көтеру құрамының, бұрынғы Кеңестік Социалистік Республикалар Одағы Балық өнеркәсiбi халық комиссариатының, Теңiз және өзен флотының, Солтүстiк теңiз және жолы Бас басқармасының ұшу-көтеру құрамының Ұлы Отан соғысы кезiнде әскери қызметшiлер жағдайына көшiрiлген және ұрыс майдандарының тылдағы шептерi, флоттардың оперативтiк аймақтары шегiнде майдандағы армия мен флот мүдделерiне орай мiндеттер атқарған қызметкерлерi, сондай-ақ Ұлы Отан соғысының бас кезiнде басқа мемлекеттердiң порттарында тұтқындалған көлiк флоты кемелерi экипаждарының мүшелерi.
5
Жыл сайын
19
Қоршаудағы кезеңiнде Ленинград қаласының
кәсiпорындарында, мекемелерi мен ұйымдарында жұмыс iстеген және "Ленинградты қорғағаны үшiн" медалiмен әрi "Қоршаудағы Ленинград тұрғыны" белгiсiмен наградталған азаматтар.
5
Жыл сайын
20
Екiншi дүние жүзiлiк соғыс кезiнде фашистер мен олардың одақтастары құрған концлагерлердiң, геттолардың және басқа да ерiксiз ұстау орындарының жасы кәмелетке толмаған бұрынғы тұтқындары.
5
Жыл сайын
21
Әскери мiндетiн орындау кезiнде жаралануы, контузия алуы, зақымдануы салдарынан, яки майданда болуына немесе ұрыс қимылдары жүргiзiлген мемлекеттерде әскери мiндетiн орындауына байланысты ауруға шалдығуы салдарынан мүгедек болған бұрынғы Кеңестік Социалистік Республикалар Одағының ішкі істер және мемлекеттік қауіпсіздік органдарының басшы және қатардағы құрамындағы адамдар
5
Жыл сайын
22

Рабочие и служащие, направлявшиеся на работу в Афганистан в период с 1 декабря 1979 года по декабрь 1989 года и в другие страны, в которых велись боевые действия.
15
Ежегодно
6
Рабочие и служащие Комитета государственной безопасности бывшего Союза Советских Социалистических Республик, временно находившихся на территории Афганистана и не входившие в состав ограниченного контингента советских войск.
15
Ежегодно
Международный женский день - 8 марта
7
Многодетные матери, награжденные подвесками "Алтын алка", "Күміс алка", орденами "Материнская Слава" I и II степени или ранее получивших звание "Мать-Героиня".
5
Ежегодно
День памяти аварии на Чернобыльской атомной электростанции – 26 апреля
8
Лица, принимавшие участие в ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции в 1986-1987 годах, других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения, а также участвовавшие непосредственно в ядерных испытаниях и учениях.
15
Ежегодно
9
Лица, ставшие инвалидами вследствие катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции и других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения, испытания ядерного оружия, и их дети, инвалидность которых генетически связана с радиационным облучением одного из родителей.
15
Ежегодно
10
Семьи лиц, погибших при ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции и других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения.
15
Ежегодно
11
Семьи умерших вследствие лучевой болезни или умерших инвалидов, а также граждан, смерть которых в установленном порядке связана с воздействием катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции и других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения и ядерных испытаний.
15
Ежегодно
12
Лица из числа участников ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции в 1988-1989 годах, эвакуированных (самостоятельно выехавших) из зон отчуждения и отселения в Республику Казахстан, включая детей, которые на день эвакуации находились во внутриутробном состоянии.
15
Ежегодно
День Победы – 9 мая
13
Участники и инвалиды Великой Отечественной войны.
50
Ежегодно
14
Военнослужащие, а также лица начальствующего и рядового состава органов внутренних дел и государственной безопасности бывшего Союза Советских Социалистических Республик, проходившие в период Великой Отечественной войны службу в городах, участие в обороне которых засчитывалось до 1 января 1998 г. в выслугу лет для назначения пенсии на льготных условиях, установленных для военнослужащих частей действующей армии.
5
Ежегодно
15
Лица вольнонаемного состава Советской Армии, Военно-Морского Флота, войск и органов внутренних дел и государственной безопасности бывшего Союза Советских Социалистических Республик, занимавшие штатные должности в воинских частях, штабах, учреждениях, входивших в состав действующей армии в период Великой Отечественной войны, либо находившиеся в соответствующие периоды в городах, участие в обороне которых засчитывалось до 1 января 1998 г. в выслугу лет для назначения пенсии на льготных условиях, установленных для военнослужащих частей действующей армии.
5
Ежегодно
16
Лица, которые в период Великой Отечественной войны находились в составе частей, штабов и учреждений, входивших в состав действующей армии и флота в качестве сыновей (воспитанников) полков и юнг.
5
Ежегодно
17
Лица, принимавшие участие в боевых действиях против фашистской Германии и ее союзников в годы второй мировой войны на территории зарубежных стран в составе партизанских отрядов, подпольных групп и других антифашистских формирований.
5
Ежегодно
18
Работники спецформирований Народного комиссариата путей сообщения, Народного комиссариата связи, плавающего состава промысловых и транспортных судов и летно-подъемного состава авиации, Народного комиссариата рыбной промышленности бывшего Союза Советских Социалистических Республик, Морского и речного флота, летно- подъемного состава Главсевморпути, переведенные в период Великой Отечественной войны на положение военнослужащих и выполнявшие задачи в интересах действующей армии и флота в пределах тыловых границ действующих фронтов, оперативных зон флотов, а также члены экипажей судов транспортного флота, интернированных в начале Великой Отечественной войны в портах других государств.
5
Ежегодно
19
Граждане, работающие в период блокады в городе Ленинграде на предприятиях, в учреждениях и организациях города и награжденные медалью "За оборону Ленинграда" и знаком "Житель блокадного Ленинграда".
5
Ежегодно
20
Бывшие несовершеннолетние узники концлагерей, гетто и других мест принудительного содержания, созданных фашистами и их союзниками в период второй мировой войны;
5
Ежегодно
21
Лица начальствующего и рядового состава органов внутренних дел и государственной безопасности бывшего Союза Советских Социалистических Республик, ставшие инвалидами вследствие ранения, контузии, увечья, полученных при исполнении служебных обязанностей, либо вследствие заболевания, связанного с пребыванием на фронте или выполнением служебных обязанностей в государствах, где велись боевые действия.
5
Ежегодно
22

1944 жылдың 1 қаңтарынан 1951 жылдың 31 желтоқсанына дейiнгi кезеңде Украин Кеңестік Социалистік Республикасы, Беларусь Кеңестік Социалистік Республикасы, Литва Кеңестік Социалистік Республикасы, Латыш Кеңестік Социалистік Республикасы, Эстон Кеңестік Социалистік Республикасы аумақтарында қимыл жасаған халықты қорғаушы истребительдiк батальондардың, взводтар мен отрядтардың жауынгерлерi мен командалық құрамы қатарында болған, осы батальондарда, взводтарда, отрядтарда қызмет мiндетiн атқаруға кезiнде жаралануы, контузия алуы немесе зақымдануы салдарынан мүгедек болған адамдар.
5
Жыл сайын
23
Ұлы Отан соғысында қаза тапқан, жергiлiктi әуе қорғанысының объектiлердi өзiн-өзi қорғау топтары мен авариялық командаларының жеке құрамы қатарындағы адамдардың отбасы, Ленинград қаласының госпитальдерi мен ауруханаларында қаза тапқан қызметкерлердiң отбасы.
5
Жыл сайын
24
Қайтыс болған соғыс мүгедектерiнiң және соларға теңестiрiлген мүгедектердiң әйелдерi (күйеулерi), сондай-ақ қайтыс болған соғысқа қатысушылардың, партизандардың, астыртын күрес жүргiзген адамдардың, "Ленинградты қорғағаны үшiн" медалiмен және "Қоршаудағы Ленинград тұрғыны" белгiсiмен наградталған, жалпы ауруға шалдығудың, еңбек ету кезiнде зақым алуының нәтижесiнде және басқа себептерге (құқыққа қайшы келетiндерiнен басқаларына) байланысты мүгедек деп танылған азаматтардың екiншi рет некеге тұрмаған әйелдерi (күйеулерi).
5
Жыл сайын
25
Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы қажырлы еңбегi және мінсiз әскери қызметi үшiн бұрынғы Кеңестік Социалистік Республикалар Одағының ордендерiмен және медальдерiмен наградталған адамдар.
5
Жыл сайын
7 мамыр - Отанды қорғау күні
26
Бұрынғы Кеңестік Социалистік Республикалар Одағының Қорғаныс министрлiгiне, iшкi iстер және мемлекеттiк қауiпсiздiк органдарына әскери мiндетiн өтеу жиындарына шақырылған, қоғамға жат көрiнiстерге байланысты төтенше жағдайлар кезiнде қоғамдық тәртiптi сақтау жөнiндегi тапсырмаларды орындау барысында қаза тапқан (қайтыс болған) әскери қызметшiлердiң, басшы және қатардағы құрам адамдарының отбасы.
5
Жыл сайын
27
Бейбiт уақытта әскери қызметiн өткеру кезiнде қаза тапқан (қайтыс болған) әскери қызметшiлердiң отбасы.
5
Жыл сайын
31 мамыр - Саяси қуғын-сүргін құрбандарын еске алу күні
28
Бұрынғы Кеңестік Социалистік Республикалар Одағы аумағында саяси құғын-сүргiннен тiкелей зардап шеккен және қазiргi кезде Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын адамдар
15
Жыл сайын
30 тамыз - Қазақстан Республикасының Конституция күні
29
Қазақстан Республикасына сіңірген ерекше еңбегі үшін зейнетақы тағайындалған адамдар, облыстық маңызы бар дербес зейнеткер мәртебесі бар зейнеткерлер, облыстың, қаланың (ауданның) құрметті азаматтары.
10
Жыл сайын
Солтүстік Қазақстан облысы Ақжар аудандық мәслихаттың әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың Қағидаларына
2-қосымша
Отбасының тіркеу нөмірі _______________________
Өтініш берушінің отбасы құрамы туралы мәліметтер
_________________________ _________________________
(өтініш берушінің аты-жөні) (үйінің мекен-жайы, тел.)
№ т/т
Отбасы мүшелерінің
аты-жөні
Өтініш берушіге туыстық қатынасы
Туған жылы
Өтініш берушінің қолы ____________________ Күні ______________
Отбасы құрамы туралы
мәліметтерді куәландыратын
органы лауазымдық тұлғаның аты-жөні _____________________
(қолы)
Солтүстік Қазақстан облысы Ақжар аудандық мәслихаттың әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың Қағидаларына
3 қосымша
Өмірлік қиын жағдайдың туындауына байланысты адамның (отбасының) мұқтаждығын айқындауға арналған тексеру
АКТІСІ
"___" ________ 20___ж.
______________________
(елді мекен)

Лица из числа бойцов и командного состава истребительных батальонов, взводов и отрядов защиты народа, действовавших в период с 1 января 1944 года по 31 декабря 1951 года на территории Украинской Советской Социалистической Республики, Белорусской Советской Социалистической Республики, Литовской Советской Социалистической Республики, Латвийской Советской Социалистической Республики, Эстонской Советской Социалистической Республики, ставшие инвалидами вследствие ранения, контузии или увечья, полученных при исполнении служебных обязанностей в этих батальонах, взводах, отрядах.
5
Ежегодно
23
Семьи погибших в Великую Отечественную войну лиц из числа личного состава групп самозащиты объектовых и аварийных команд местной противовоздушной обороны, семьи погибших работников госпиталей и больниц города Ленинграда.
5
Ежегодно
24
Жены (мужья) умерших инвалидов войны и приравненных к ним инвалидов, а также жены (мужья) умерших участников войны, партизан, подпольщиков, граждан, награжденных медалью "За оборону Ленинграда" и знаком "Житель блокадного Ленинграда", признававшихся инвалидами в результате общего заболевания, трудового увечья и других причин (за исключением противоправных), которые не вступали в другой брак.
5
Ежегодно
25
Лица, награжденные орденами и медалями бывшего Союза Советских Социалистических Республик за самоотверженный труд и
безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны.
5
Ежегодно
День защитника Отечества – 7 мая
26
Семьи военнослужащих, лиц начальствующего и рядового состава, призванных на сборы военнообязанных Министерства обороны, органов внутренних дел и государственной безопасности бывшего Союза Советских Социалистических Республик, погибших (умерших) во время выполнения задач по охране общественного порядка при чрезвычайных обстоятельствах, связанных с антиобщественными проявлениями.
5
Ежегодно
27
Семьи военнослужащих, погибших (умерших) при прохождении воинской службы в мирное время
5
Ежегодно
День памяти жертв политических репрессий – 31 мая
28
Лица, непосредственно подвергавшиеся политическим репрессиям на территории бывшего Союза Советских Социалистических Республик и в настоящее время являющихся гражданами Республики Казахстан.
15
Ежегодно
День Конституции Республики Казахстан – 30 августа
29
Лица, которым назначены пенсии за особые заслуги перед Республикой Казахстан, пенсионеры, имеющие статус персонального пенсионера областного значения, почетные граждане области, города (района).
10
Ежегодно
Приложение 2
к Правилам оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан Акжарского района Северо-Казахстанской области
Регистрационный номер семьи _______________________
Сведения о составе семьи заявителя
_________________________ _________________________
(Ф.И.О. заявителя) (домашний адрес, тел.)
№ п/п
Ф.И.О. членов семьи
Родственное отношение к заявителю
Год рождения
Подпись заявителя ____________________ Дата ______________
Ф.И.О. должностного лица органа,
уполномоченного заверять
сведения о составе семьи _____________________
(подпись)
Приложение 3
к Правилам оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан Акжарского района Северо-Казахстанской области
АКТ
обследования для определения нуждаемости лица (семьи) в связи с наступлением трудной жизненной ситуации
от "___" ________ 20___г.
______________________
(населенный пункт)

1. Өтініш берушінің аты-жөні_____________________________________
2. Тұрғылықты мекен-жайы ________________________________________
_______________________________________________________________
3. Әлеуметтік көмекке жүгінген өтініш берушінің қиын өмір жағдайының қайсысы келгенге байланысты _____________________________________ ____________________________________________________________________
4. Отбасы құрамы (нақты отбасында тұратындар сандары) ________ адам, соның ішінде:
№ т/т
Аты-жөні
Туған жылы
Өтініш берушіге туыстық қатынасы
Жұмыс
басты-
лығы
(жұмыс орны, оқуы)
Жұмыс-сыздық себебі
Қоғамдық жұмыстарға, кәсіби дайындығына (қайта дайындау, біліктілі-
гін арттыру) немесе жұмыспен қамту шараларына белсенді қатысуы туралы мәліметтер
Қиын өмір жағдайы
Барлық жұмыспен қамтылғандар _________ адам.
Жұмыспен қамту органдарында жұмыссыз ретінде тіркелгендер _______ адам.
Балалар саны: ______
ақылы негізде жоғары және орта оқу мекемелерінде оқитындар _______ адам, жылғы оқу бағасы ________ теңге.
Отбасында Ұлы Отан соғысына қатысушылар, Ұлы Отан соғысы мүгедектері, Ұлы Отан соғысы мүгедектеріне және Ұлы Отан соғысы қатысушыларына теңестірілеген, зейнеткерлер, 80 жастан асқан қарт тұлғалар, әлеуметтік мәнді аурумен ауыратындар (жаман жақты жаңа өсу, түберкүлез, адамның имундық тапшылығы), мүгедектер, мүгедек-балалардың болуы (басқа санатты көрсету немесе қосу) ________________________________________
________________________________________________________________
5. Тұрмыс жағдайы (жатақхана, жалдамалы, жекешелендірілген тұрғын үй, қызметтік тұрғын үй, тұрғындық кооператив, жеке тұрғын үй немесе басқасын көрсету): ____________________________________________________________________
Тұрғын үйді ұстаудағы шығындар:
____________________________________________________________________ ____________________________________________________________________
Отбасы табысы:
№ т/т
Табысы бар отбасы мүшелерінің аты-жөні (с.б. өтініші берушінің)
Табыс түрі
Өткен тоқсандағы табыс сомасы
(теңге)
Жеке қосымша шаруашылықтың (аулалық учаске, мал мен құс), дача және жер уческелері дачном
и земельном участке (жер үлестері) туралы мағлұматтар
тоқсанға
орта есеппен айына
6. Бар болуы:
автокөлік (маркасы, шыққан жылы, құқығынрастайтын құжат, оны пайдаланудан өтінілген табыстар)
____________________________________________________________________
___________________________________________ басқа тұрғын үй, қазір тұрып жатқаннан басқа, (оны пайдаланудан өтінілген табыстар)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________

1. Ф.И.О. заявителя ______________________________________________
2. Адрес места жительства ________________________________________
_______________________________________________________________
3. Трудная жизненная ситуация, в связи с наступлением которой заявитель обратился за социальной помощью _____________________________________ ____________________________________________________________________
4. Состав семьи (учитываются фактически проживающие в семье) ________ человек, в том числе:
№ п/п
Ф.И.О.
Дата
рождения
Родст-
венное
отно-
шение
к
заяви-
телю
Заня-
тость
место
рабо-
ты,
учебы)
При-
чина
неза-
нятос-
ти
Сведения об
участии в
обществен-
ных
работах,
профессиона
льной
подготовке
(переподго-
товке,
повышении
квалификаци
и) или в
активных
мерах
содействия
занятости
Трудная
жизнен-
ная
ситуация
Всего трудоспособных _________ человек.
Зарегистрированы в качестве безработного в органах занятости _______ человек.
Количество детей: ______
обучающихся в высших и средних учебных заведениях на платной основе _______ человек, стоимость обучения в год ________ тенге.
Наличие в семье Участников Великой Отечественной войны, инвалидов Великой Отечественной войны, приравненных к участникам Великой Отечественной войны и инвалидам Великой Отечественной войны, пенсионеров, пожилых лиц, старше 80-ти лет, лиц, имеющих социально значимые заболевания (злокачественные новообразования, туберкулез, вирус иммунодефицита человека), инвалидов, детей-инвалидов (указать или добавить иную категорию) ________________________________________
________________________________________________________________
5. Условия проживания (общежитие, арендное, приватизированное жилье, служебное жилье, жилой кооператив, индивидуальный жилой дом или иное - указать): ____________________________________________________________________
Расходы на содержание жилья: ____________________________________________________________________ ____________________________________________________________________
Доходы семьи:
№ п/п
Ф.И.О. членов
семьи(в т.ч.
заявителя),
имеющих доход
Вид
дохода
Сумма дохода
за предыдущий
квартал
(тенге)
Сведения о личном подсобном
хозяйстве (приусадебный
участок, скот и птица), дачном и земельном участке (земельной доли)
за
квар-
тал
в среднем за месяц
6. Наличие:
автотранспорта (марка, год выпуска, правоустанавливающий документ, заявленные доходы от его эксплуатации)
____________________________________________________________________
___________________________________________ иного жилья, кроме занимаемого в настоящее время, (заявленные доходы от его эксплуатации)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________

7. Бұрын алған көмегі туралы мәліметтер (түрі, сомасы, қайнар көзі):
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
___________________________________________________________________
8. Отбасының басқа табыстары (түрі, сомасы, қайнар көзі):
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________ ____________________________________________________________________
9. Балалардың мектеп құралдарымен, киіммен, аяқ киіммен қамтылуы:
____________________________________________________________________
10. Тұратың санитарлы-эпидемиологиялық жағдайлары:
____________________________________________________________________
Комиссия төрағасы:
_________________________ _____________________
Комиссия мүшелері:
________________________ ______________________
________________________ ______________________
________________________ ______________________
________________________ ______________________
(қолдары) (аты-жөні)
Құрылған актімен таныстым: ____________________________
Өтініш берушінің аты-жөні және қолы
Тексеріс жүргізуден бас тартамын _______________ өтініш берушінің аты-жөні және қолы (немесе отбасының басқа мүшесі), күні _____________________
____________________________________________________________________
(өтініш берушінің тексеріс жүргізуден бас тарқан жағдайда толтырылады)
Солтүстік Қазақстан облысы Ақжар аудандық мәслихаттың әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың Қағидаларына
4-қосымша
№ _________ учаскелік комиссия қорытындысы
__ _________ 20__ ж.
Учаскелік комиссия қиын өмір жағдайы келуіне байланысты әлеуметтік көмек сұрап жүгінген, тұлға (отбасы) құжаттарын және өтінішін қарап, жекелеген санаттағы мұқтаж азаматтардың тізімін анықтау мен мөлшерін белгілеу, әлеуметтік көмек көрсету Қағидаларына сәйкес
___________________________________________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты)
өтініш берушінің (отбасының) материалдық жағдайын тексеру нәтижелері мен ұсынған құжаттар негізінде қорытынды жасайды
__________________________________________________________________
(қажеттілігі, қажеттілігінің болмауы)
Қиын өмір жағдайы келгеннен бастап тұлғаға (отбасына) әлеуметтік көмек көрсету
Комиссия төрағасы:_________________ __________________________
Комиссия мүшелері:_______________________ __________________________
_______________________ __________________________
_______________________ __________________________
_______________________ __________________________
(қолдары) (аты-жөні)
Қоса берілген құжаттармен ____ дана
қабылданды "__"____________ 20__ ж. ________________________________________ құжатты қабылдаған өкілетті органның немесе ауылдық округ әкімінің, жұмысшының қолы, лауазымы, аты-жөні

7. Сведения о ранее полученной помощи (форма, сумма, источник):
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
___________________________________________________________________
8. Иные доходы семьи (форма, сумма, источник):
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________ ____________________________________________________________________
9. Обеспеченность детей школьными принадлежностями, одеждой, обувью:
____________________________________________________________________
10. Санитарно-эпидемиологические условия проживания:
____________________________________________________________________
Председатель комиссии:
_________________________ _____________________
Члены комиссии:
________________________ ______________________
________________________ ______________________
________________________ ______________________
________________________ ______________________
(подписи) (Ф.И.О.)
С составленным актом ознакомлен(а): ____________________________
Ф.И.О. и подпись заявителя
От проведения обследования отказываюсь _______________ Ф.И.О. и подпись заявителя (или одного из членов семьи), дата _____________________
____________________________________________________________________
(заполняется в случае отказа заявителя от проведения обследования)
Приложение 4
к Правилам оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан Акжарского района Северо-Казахстанской области
Заключение участковой комиссии № _________
__ _________ 20__ г.
Участковая комиссия в соответствии с Правилами оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан, рассмотрев заявление и прилагаемые к нему документы лица (семьи), обратившегося за предоставлением социальной помощи в связи с наступлением трудной жизненной ситуации ___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество заявителя)
на основании представленных документов и результатов обследования материального положения заявителя (семьи) выносит заключение о __________________________________________________________________
(необходимости, отсутствии необходимости)
предоставления лицу (семье) социальной помощи с наступлением трудной жизненной ситуации
Председатель комиссии:_________________ __________________________
Члены комиссии:_______________________ __________________________
_______________________ __________________________
_______________________ __________________________
_______________________ __________________________
(подписи) (Ф.И.О.)
Заключение с прилагаемыми документами
в количестве ____ штук
принято "__"____________ 20__ г. ________________________________________ Ф.И.О., должность, подпись работника, акима сельского округа или уполномоченного органа, принявшего документы.