Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар есептілігінің тізбесін, нысандарын, мерзімдерін және оны ұсыну қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 24 қыркүйектегі № 178 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 22 қаңтарда № 10117 тіркелді.
Ескерту. Қаулының тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
"Қазақстан Республикасында төтенше жағдайды енгізу туралы" ҚР Президентінің 15.03.2020 № 285 Жарлығымен енгізілген төтенше жағдай қолданылу кезеңінде есептіліктің жекелеген түрлерін ұсыну мерзімдері ұзартылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.03.2020 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 7-тармақтан қараңыз
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Жылжымайтын мүлік ипотекасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-3-бабының 1-1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 20.12.2021 № 111 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Мыналар:
1) осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар есептілігінің тізбесі;
2) осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес екінші деңгейдегі банктерде орналастырылған салымдардың, корреспонденттік және ағымдағы шоттардың талдамасы туралы есеп;
3) осы қаулыға 3-қосымшаға сәйкес бағалы қағаздар портфелінің құрылымы туралы есептің нысаны;
4) осы қаулыға 4-қосымшаға сәйкес активтер мен шартты міндеттемелердің құрылымы туралы есептің нысаны;
5) осы қаулыға 5-қосымшаға сәйкес қарыздар, оның ішінде жан-жақты көрсетілген негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі бар қарыздар туралы есеп;
6) осы қаулыға 6-қосымшаға сәйкес заңды тұлғалардың капиталына инвестициялар құрылымы туралы есептің нысаны;
7) осы қаулыға 7-қосымшаға сәйкес салымдар, ағымдағы және корреспонденттік шоттар туралы есептің нысаны;
8) осы қаулыға 8-қосымшаға сәйкес тартылған ақшаның негізгі көздері туралы есептің нысаны;

Об утверждении перечня, форм, сроков и Правил представления отчетности организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 178. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 января 2015 года № 10117.
Сноска. Заголовок - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 20.12.2021 № 111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Сроки представления отчетности продлеваются в период действия чрезвычайного положения, введенного Указом Президента РК от 15.03.2020 № 285 "О введении чрезвычайного положения в Республике Казахстан" в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 31.03.2020 № 42 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п.7
В соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1-1 статьи 5-3 Закона Республики Казахстан "Об ипотеке недвижимого имущества" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 20.12.2021 № 111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить:
1) перечень отчетности организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
2) форму отчета о расшифровке вкладов, корреспондентских и текущих счетов, размещенных в банках второго уровня, согласно приложению 2 к настоящему постановлению;
3) форму отчета о структуре портфеля ценных бумаг согласно приложению 3 к настоящему постановлению;
4) форму отчета о структуре активов и условных обязательств согласно приложению 4 к настоящему постановлению;
5) форму отчета о займах, в том числе, по которым имеется просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению в деталях, согласно приложению 5 к настоящему постановлению;
6) форму отчета о структуре инвестиций в капитал юридических лиц согласно приложению 6 к настоящему постановлению;
7) форму отчета о вкладах, текущих и корреспондентских счетах согласно приложению 7 к настоящему постановлению;
8) форму отчета об основных источниках привлеченных денег согласно приложению 8 к настоящему постановлению;

9) осы қаулыға 9-қосымшаға сәйкес банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалармен есепті кезең ішінде жасалған, сондай-ақ есепті күні қолданыстағы мәмілелер туралы есептің нысаны;
10) осы қаулыға 10-қосымшаға сәйкес қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаның активтерінің, міндеттемелерінің құрылымы және капиталы, кірістері мен шығыстары туралы есептің нысаны;
11) осы қаулыға 11-қосымшаға сәйкес банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғалар есебінің нысаны;
12) осы қаулыға 12-қосымшаға сәйкес қолма-қол ақшамен операциялар туралы есептің нысаны;
13) осы қаулыға 13-қосымшаға сәйкес Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың есептілікті ұсыну қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 20.12.2021 № 111 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) қаулысымен.
2. Ипотекалық ұйымдар Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей электрондық форматта осы қаулының 1-тармағының 2), 3), 4), 5), 6), 8) және 9) тармақшаларында көзделген есептілікті ұсынады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 20.12.2021 № 111 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Ұлттық пошта операторы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне электрондық форматта:
1) осы қаулының 1-тармағының 2) және 7) тармақшаларында көзделген есептілікті - ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей;
2) осы қаулының 1-тармағының 3), 4), 6), 8) және 9) тармақшаларында көзделген есептілікті - тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың жиырма бесінші күнінен кешіктірмей;
3) осы қаулының 1-тармағының 12) тармақшасында көзделген есептілікті - ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың отызыншы күнінен кешіктірмей ұсынады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 20.12.2021 № 111 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4. Ұлттық пошта операторын қоспағанда, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 30-бабы 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген банк операцияларын жүргізуге лицензиясы бар банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың он сегізінші күнінен кешіктірмей электрондық форматта осы қаулының 1-тармағының 7) және 9) тармақшаларында көзделген есептілікті ұсынады.

9) форму отчета о сделках с лицами, связанными с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями, заключенных в течение отчетного периода, а также действующих на отчетную дату, согласно приложению 9 к настоящему постановлению;
10) форму отчета о структуре активов, обязательств и капитале, доходах и расходах юридического лица, осуществляющего деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, согласно приложению 10 к настоящему постановлению;
11) форму отчета юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей, согласно приложению 11 к настоящему постановлению;
12) форму отчета об операциях с наличными деньгами согласно приложению 12 к настоящему постановлению;
13) Правила представления отчетности организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, согласно приложению 13 к настоящему постановлению.
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 20.12.2021 № 111 (порядок введения в действие см. п.4).
2. Ипотечные организации представляют в Национальный Банк Республики Казахстан ежемесячно в электронном формате отчетность, предусмотренную подпунктами 2), 3), 4), 5), 6), 8) и 9) пункта 1 настоящего постановления, не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем.
Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 20.12.2021 № 111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Национальный оператор почты представляет в Национальный Банк Республики Казахстан в электронном формате отчетность, предусмотренную:
1) подпунктом 2) и 7) пункта 1 настоящего постановления – ежемесячно, не позднее двадцать пятого числа месяца, следующего за отчетным месяцем;
2) подпунктами 3), 4), 6), 8) и 9) пункта 1 настоящего постановления – ежеквартально, не позднее двадцать пятого числа месяца, следующего за отчетным кварталом;
3) подпунктом 12) пункта 1 настоящего постановления – ежемесячно, не позднее тридцатого числа месяца, следующего за отчетным месяцем.
Сноска. Пункт 3 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 20.12.2021 № 111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, имеющие лицензию на проведение банковских операций, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 статьи 30 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", за исключением Национального оператора почты, представляют в Национальный Банк Республики Казахстан ежеквартально в электронном формате отчетность, предусмотренную подпунктами 7) и 9) пункта 1 настоящего постановления, не позднее восемнадцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом.

Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 20.12.2021 № 111 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4-1. Дауыс беретін акцияларының жүз пайызы тікелей немесе жанама түрде ұлттық басқарушы холдингке тиесілі агроөнеркәсіптік кешен субъектілерін кредиттеуді жүзеге асыратын ұйымдар Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей осы қаулының 1-тармағының 2), 3), 4), 5), 6), 8) және 9) тармақшаларында көзделген есептілікті электрондық форматта ұсынады.
Ескерту. Қаулы 4-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.08.2015 № 155 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
4-2. Қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғалар Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың жиырмасынан кешіктірмей электрондық форматта осы қаулының 1-тармағының 10) тармақшасында көзделген есептілікті ұсынады.
Ескерту. Қаулы 4-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 20.12.2021 № 111 (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4-3. Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғалар Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың жиырмасынан кешіктірмей электрондық форматта осы қаулының 1-тармағының 11) тармақшасында көзделген есептілікті ұсынады.
Ескерту. Қаулы 4-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 20.12.2021 № 111 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4-4. Ипотекалық ұйымдар осы қаулының 1-тармағының 2), 3), 4), 5) және 6) тармақшаларында көзделген желтоқсан айы үшін (қорытынды айналымдар ескеріле отырып) қосымша есептерді (оның ішінде есепті айда қорытынды айналымдар болмаған кезде) аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылдың отыз бірінші қаңтарынан кешіктірмей ұсынады.

Сноска. Пункт 4 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 20.12.2021 № 111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4-1. Организации, осуществляющие кредитование субъектов агропромышленного комплекса, сто процентов голосующих акций которых прямо или косвенно принадлежат национальному управляющему холдингу, представляют в Национальный Банк Республики Казахстан ежемесячно в электронном формате отчетность, предусмотренную подпунктами 2), 3), 4), 5), 6), 8) и 9) пункта 1 настоящего постановления, не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем.
Сноска. Постановление дополнено пунктом 4-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 21.08.2015 № 155 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4-2. Юридические лица, осуществляющие деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, представляют в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан ежеквартально в электронном формате отчетность, предусмотренную подпунктом 10) пункта 1 настоящего постановления, не позднее двадцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
Сноска. Постановление дополнено пунктом 4-2 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 20.12.2021 № 111 (вводится в действие с 01.01.2022).
4-3. Юридические лица, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей, представляют в Национальный Банк Республики Казахстан ежеквартально в электронном формате отчетность, предусмотренную подпунктом 11) пункта 1 настоящего постановления, не позднее двадцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
Сноска. Постановление дополнено пунктом 4-3 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 20.12.2021 № 111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4-4. Дополнительные отчеты за декабрь месяц (с учетом заключительных оборотов), предусмотренные подпунктами 2), 3), 4), 5) и 6) пункта 1 настоящего постановления, представляются ипотечными организациями (в том числе при отсутствии в отчетном месяце заключительных оборотов) не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом.

Ұлттық пошта операторы осы қаулының 1-тармағының 2) тармақшасында көзделген желтоқсан айы үшін (қорытынды айналымдар ескеріле отырып) қосымша есепті (оның ішінде есепті айда қорытынды айналымдар болмаған кезде) аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылдың отыз бірінші қаңтарынан кешіктірмей ұсынады.
Ұлттық пошта операторы осы қаулының 1-тармағының 3), 4) және 6) тармақшаларында көзделген төртінші тоқсан үшін (қорытынды айналымдар ескеріле отырып) қосымша есептерді (оның ішінде есепті айда қорытынды айналымдар болмаған кезде) аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылдың отыз бірінші қаңтарынан кешіктірмей ұсынады.
Ескерту. Қаулы 4-4-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 20.12.2021 № 111 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
5. Осы қаулы "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қазақстан банкаралық есеп айырысу орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына, "Бағалы қағаздардың орталық депозитарийі" акционерлік қоғамына және сауда-саттықты ұйымдастырушыға қолданылмайды.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 20.12.2021 № 111 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Осы қаулының 13-қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы қаулысының күші жойылды деп танылсын.
7. Осы қаулы 2015 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қ. Келімбетов
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Е. Досаев _______________
2014 жылғы 8 желтоқсан
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2014 жылғы 24 қыркүйектегі
№ 178 қаулысына
1-қосымша
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар есептілігінің тізбесі
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 20.12.2021 № 111 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың есептілігіне мыналар кіреді:

Дополнительный отчет за декабрь месяц (с учетом заключительных оборотов), предусмотренный подпунктом 2) пункта 1 настоящего постановления, представляется Национальным оператором почты (в том числе при отсутствии в отчетном месяце заключительных оборотов) не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом.
Дополнительные отчеты за четвертый квартал (с учетом заключительных оборотов), предусмотренные подпунктами 3), 4) и 6) пункта 1 настоящего постановления, представляются Национальным оператором почты (в том числе при отсутствии в отчетном месяце заключительных оборотов) не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом.
Сноска. Постановление дополнено пунктом 4-4 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 20.12.2021 № 111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Настоящее постановление не распространяется на республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Казахстанский центр межбанковских расчетов Национального Банка Республики Казахстан", акционерное общество "Центральный депозитарий ценных бумаг" и организатора торгов.
Сноска. Пункт 5 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 20.12.2021 № 111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Признать утратившими силу постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан согласно приложению 13 к настоящему постановлению.
7. Настоящее постановление вводится в действие с 1 июля 2015 года и подлежит официальному опубликованию.
Председатель
Национального Банка
К. Келимбетов
СОГЛАСОВАНО
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
Е.Досаев _________________
8 декабря 2014 года
Приложение 1
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 сентября 2014 года № 178
Перечень отчетности организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций
Сноска. Приложение 1 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 20.12.2021 № 111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Отчетность организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций включает в себя:

1) екінші деңгейдегі банктерде орналастырылған салымдардың, корреспонденттік және ағымдағы шоттардың талдамасы туралы есеп;
2) бағалы қағаздар портфелінің құрылымы туралы есеп;
3) активтер мен шартты міндеттемелердің құрылымы туралы есеп;
4) қарыздар, оның ішінде жан-жақты көрсетілген негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі бар қарыздар туралы есеп;
5) заңды тұлғалардың капиталына инвестициялар құрылымы туралы есеп;
6) салымдар, ағымдағы және корреспонденттік шоттар туралы есеп;
7) тартылған ақшаның негізгі көздері туралы есеп;
8) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалармен есепті ай ішінде жасалған, сондай-ақ есепті күні қолданыстағы мәмілелер туралы есеп;
9) қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаның активтерінің, міндеттемелерінің құрылымы және капиталы, кірістері мен шығыстары туралы есеп;
10) банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғалар есебі;
11) қолма-қол ақшамен операциялар туралы есеп.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2014 жылғы 24 қыркүйектегі
№ 178 қаулысына
2-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Екінші деңгейдегі банктерде орналастырылған салымдардың, корреспонденттік және ағымдағы шоттардың талдамасы туралы есеп
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 20.12.2021 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 1-ФС_РВ
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "__" ________ жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: ипотекалық ұйым, дауыс беретін акцияларының жүз пайызы тікелей немесе жанама түрде ұлттық басқарушы холдингке тиесілі агроөнеркәсіптік кешен субъектілерін кредиттеуді жүзеге асыратын ұйым және Ұлттық пошта операторы
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі:
ипотекалық ұйымдар және дауыс беретін акцияларының жүз пайызы тікелей немесе жанама түрде ұлттық басқарушы холдингке тиесілі агроөнеркәсіптік кешен субъектілерін кредиттеуді жүзеге асыратын ұйымдар – ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей
Ұлттық пошта операторы – ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың жиырма бесінші күнінен кешіктірмей
желтоқсан айы үшін қосымша есепті (қорытынды айналымдар ескеріле отырып) ипотекалық ұйымдар және Ұлттық пошта операторы – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей
Кесте. Екінші деңгейдегі банктерде орналастырылған салымдардың, корреспонденттік және ағымдағы шоттардың талдамасы туралы есеп
(мың теңгемен)
Салым орналастырылған және (немесе) корреспонденттік және (немесе) ағымдағы шот ашылған екінші деңгейдегі банктің атауы
Елі
Сомасы
Резервтер (провизиялар)
1
2
3
4
5
1
Корреспонденттік шоттар
1.1.
2
Ағымдағы шоттар
2.1.
3
Талап етуге дейінгі салымдар
3.1.
4
Мерзiмдi салымдар
4.1.
5
Шартты салымдар
5.1.
Барлығы
Атауы _______________________________________________________
Мекенжайы _________________________________________________________
Телефоны ________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________
Орындаушы ____________________________________ ________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам ________________________________________________ ________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________

1) отчет о расшифровке вкладов, корреспондентских и текущих счетов, размещенных в банках второго уровня;
2) отчет о структуре портфеля ценных бумаг;
3) отчет о структуре активов и условных обязательств;
4) отчет о займах, в том числе, по которым имеется просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению в деталях;
5) отчет о структуре инвестиций в капитал юридических лиц;
6) отчет о вкладах, текущих и корреспондентских счетах;
7) отчет об основных источниках привлеченных денег;
8) отчет о сделках с лицами, связанными с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями, заключенных в течение отчетного периода, а также действующих на отчетную дату;
9) отчет о структуре активов, обязательств и капитале, доходах и расходах юридического лица, осуществляющего деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой;
10) отчет юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей;
11) отчет об операциях с наличными деньгами.
Приложение 2
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 сентября 2014 года № 178
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о расшифровке вкладов, корреспондентских и текущих счетов, размещенных в банках второго уровня
Сноска. Приложение 2 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индекс формы административных данных: 1-ФС_РВ
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "____" ____________ 20 __ года
Круг лиц, представляющих информацию: ипотечная организация, организация, осуществляющая кредитование субъектов агропромышленного комплекса, сто процентов голосующих акций которых прямо или косвенно принадлежат национальному управляющему холдингу, и Национальный оператор почты
Сроки представления формы административных данных:
ипотечными организациями и организациями, осуществляющими кредитование субъектов агропромышленного комплекса, сто процентов голосующих акций которых прямо или косвенно принадлежат национальному управляющему холдингу – ежемесячно, не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Национальным оператором почты – ежемесячно, не позднее двадцать пятого числа месяца, следующего за отчетным месяцем
дополнительный отчет за декабрь месяц (с учетом заключительных оборотов) ипотечными организациями и Национальным оператором почты – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
Таблица. Отчет о расшифровке вкладов, корреспондентских и текущих счетов, размещенных в банках второго уровня
(в тысячах тенге)
Наименование банка второго уровня, в котором размещен вклад и (или) открыт корреспондентский и (или) текущий счет
Страна
Сумма
Резервы (провизии)
1
2
3
4
5
1
Корреспондентские счета
1.1.
2
Текущие счета
2.1.
3
Вклады до востребования
3.1.
4
Срочные вклады
4.1.
5
Условные вклады
5.1.
Всего
Наименование _______________________________________________________
Адрес ______________________________________________________________
Телефон ____________________________________________________________
Адрес электронной почты _____________________________________________
Исполнитель _______________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
________________________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года

Ескертпе: нысан Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 24 қыркүйектегі № 178 қаулысына 2-қосымшаға қосымшаға сәйкес "Екінші деңгейдегі банктерде орналастырылған салымдардың, корреспонденттік және ағымдағы шоттардың талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2014 жылғы 24 қыркүйектегі
№ 178 қаулысына
2-қосымшаға
қосымша
Екінші деңгейдегі банктерде орналастырылған салымдардың, корреспонденттік және ағымдағы шоттардың талдамасы туралы есеп (әкімшілік деректер нысанының индексі – 1-ФС_РВ, кезеңділігі – ай сайын)
әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Екінші деңгейдегі банктерде орналастырылған салымдардың, корреспонденттік және ағымдағы шоттардың талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Жылжымайтын мүлік ипотекасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-3-бабының 1-1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысан есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша жасалады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 4-бағанда есептелген сыйақы және дисконт (сыйлықақы) ескеріле отырып негізгі борыштың сомасы көрсетіледі.
6. Резервтердің (провизиялардың) сомасы абсолюттік мәнде және қосу белгісімен көрсетіледі.
7. Мәліметтер болмаған жағдайда Нысан нөлдік қалдықпен ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2014 жылғы 24 қыркүйектегі
№ 178 қаулысына
3-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Бағалы қағаздар портфелінің құрылымы туралы есеп
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 2-ФС_ССЦБ
Кезеңділігі: ай сайын, тоқсан сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "__" ________ жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: ипотекалық ұйымдар, дауыс беретін акцияларының жүз пайызы тікелей немесе жанама түрде ұлттық басқарушы холдингке тиесілі агроөнеркәсіптік кешен субъектілерін кредиттеуді жүзеге асыратын ұйымдар және Ұлттық пошта операторы
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі:
ипотекалық ұйымдар және дауыс беретін акцияларының жүз пайызы тікелей немесе жанама түрде ұлттық басқарушы холдингке тиесілі агроөнеркәсіптік кешен субъектілерін кредиттеуді жүзеге асыратын ұйымдар:
ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей
ипотекалық ұйымдар желтоқсан айы үшін қосымша есепті (қорытынды айналымдар ескеріле отырып) – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей
Ұлттық пошта операторы:
тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың жиырма бесінен кешіктірмей
төртінші тоқсан үшін қосымша есеп (қорытынды айналымдар ескеріле отырып) – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей
Кесте. Бағалы қағаздар портфелінің құрылымы туралы есеп
(мың теңгемен)
Эмитенттің атауы
Эмитент-елдің атауы
Бағалы қағаздың атауы
Бағалы қағаздың сәйкестендіру нөмірі (ISIN коды)
Бағалы қағаздардың саны (дана)
Барлығы
оның ішінде ауыртпалық салынған бағалы қағаздар және репо операцияларының мәні болып табылатын бағалы қағаздар
барлығы
оның ішінде репо операцияларының мәні болып табылатын бағалы қағаздар
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары, оның ішінде:
1.1.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ноттары
1.2.
жергілікті атқарушы органдардың бағалы қағаздары
1.3.
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің бағалы қағаздары
1.4.
2
Қазақстан Республикасы ұйымдарының мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздары
2.1.
екінші деңгейдегі банктер

Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о расшифровке вкладов, корреспондентских и текущих счетов, размещенных в банках второго уровня" согласно Приложению к Приложению 2 к постановлению Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 178.
Приложение
к Приложению 2
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 сентября 2014 года № 178
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о расшифровке вкладов, корреспондентских и текущих счетов, размещенных в банках второго уровня (индекс формы административных данных – 1-ФС_РВ, периодичность – ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о расшифровке вкладов, корреспондентских и текущих счетов, размещенных в банках второго уровня" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии c подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1-1 статьи 5-3 Закона Республики Казахстан "Об ипотеке недвижимого имущества" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графе 4 указывается сумма основного долга с учетом начисленного вознаграждения и дисконта (премии).
6. Сумма резервов (провизий) указывается в абсолютном значении и со знаком плюс.
7. При отсутствии сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 3
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 сентября 2014 года № 178
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о структуре портфеля ценных бумаг
Сноска. Приложение 3 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индекс формы административных данных: 2-ФС_ССЦБ
Периодичность: ежемесячная, ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "____" ____________ 20 __ года
Круг лиц, представляющих информацию: ипотечные организации, организации, осуществляющие кредитование субъектов агропромышленного комплекса, сто процентов голосующих акций которых прямо или косвенно принадлежат национальному управляющему холдингу, и Национальный оператор почты
Сроки представления формы административных данных:
ипотечными организациями и организациями, осуществляющими кредитование субъектов агропромышленного комплекса, сто процентов голосующих акций которых прямо или косвенно принадлежат национальному управляющему холдингу:
ежемесячно, не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
дополнительный отчет за декабрь месяц (с учетом заключительных оборотов) ипотечными организациями – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
Национальным оператором почты:
ежеквартально, не позднее двадцать пятого числа месяца, следующего за отчетным кварталом
дополнительный отчет за четвертый квартал (с учетом заключительных оборотов) – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
Таблица. Отчет о структуре портфеля ценных бумаг
(в тысячах тенге)
Наименование эмитента
Наименование страны-эмитента
Наименование ценной бумаги
Международный идентификационный номер ценной бумаги (код ISIN)
Количество ценных бумаг (штук)
Всего
в том числе ценные бумаги с обременением и ценные бумаги, являющиеся предметом операций репо
всего
в том числе ценные бумаги, являющиеся предметом операций репо
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Государственные ценные бумаги Республики Казахстан, в том числе:
1.1.
ноты Национального Банка Республики Казахстан
1.2.
ценные бумаги местных исполнительных органов
1.3.
ценные бумаги Министерства финансов Республики Казахстан
1.4.
2
Негосударственные эмиссионные ценные бумаги организаций Республики Казахстан
2.1.
банки второго уровня

Ескертпе: нысан Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 24 қыркүйектегі № 178 қаулысына 3-қосымшаға қосымшаға сәйкес "Бағалы қағаздар портфелінің құрылымы туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2014 жылғы 24 қыркүйектегі
№ 178 қаулысына
3-қосымшаға
қосымша
Бағалы қағаздар портфелінің құрылымы туралы есеп (индексі – 2-ФС_ССЦБ, кезеңділігі – ай сайын, тоқсан сайын)
әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Бағалы қағаздар портфелінің құрылымы туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Жылжымайтын мүлік ипотекасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-3-бабының 1-1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысан есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша жасалады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда бағалы қағаздар портфелінің құрылымы туралы ақпарат олардың санаттары бойынша қамтылған:
1) басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар;
2) пайда немесе зиян арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар;
3) амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар.
6. Нысанда банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның еншілес және қауымдасқан ұйымдардың акцияларына салымдарын (жарғылық капиталға қатысу үлесін), сондай-ақ осы қаулыға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Заңды тұлғалардың капиталына инвестициялар құрылымы туралы есепте көрсетілген заңды тұлғалардың жарғылық капиталына басқа да қатысуды қоспағанда, борыштық және үлестік бағалы қағаздарға салымдары туралы мәліметтер көрсетіледі.
7. 9-бағанда номиналдық құны борыштық бағалы қағаздар бойынша толтырылады, сатып алу құны үлестік бағалы қағаздар бойынша толтырылады.
8. Резервтердің (провизиялардың) мөлшері абсолюттік мәнде және қосу белгісімен көрсетіледі.
9. 11-бағанда басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздардың сатып алу құны көрсетіледі:
үлестік бағалы қағаздар бойынша – сатып алу құны;
борыштық бағалы қағаздар бойынша – негізгі борыш сомасы.

Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о структуре портфеля ценных бумаг" согласно Приложению к Приложению 3 к постановлению Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 178.
Приложение
к Приложению 3
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 сентября 2014 года № 178
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о структуре портфеля ценных бумаг
(индекс – 2-ФС_ССЦБ, периодичность – ежемесячная, ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о структуре портфеля ценных бумаг" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии c подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1-1 статьи 5-3 Закона Республики Казахстан "Об ипотеке недвижимого имущества и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Форма содержит информацию о структуре портфеля ценных бумаг в разрезе их категорий:
1) ценные бумаги, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
2) ценные бумаги, учитываемые по справедливой стоимости через прибыль или убыток;
3) ценные бумаги, учитываемые по амортизированной стоимости.
6. В Форме указываются сведения о вложениях организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в долговые и долевые ценные бумаги, за исключением вложений в акции (доли участия в уставных капиталах) дочерних и ассоциированных организаций, а также прочего участия в уставных капиталах юридических лиц, отраженных в Отчете о структуре инвестиций в капитал юридических лиц по форме согласно приложению 6 к настоящему постановлению.
7. В графе 9 номинальная стоимость заполняется по долговым ценным бумагам, покупная стоимость заполняется по долевым ценным бумагам.
8. Размер резервов (провизий) отражается в абсолютном значении и со знаком плюс.
9. В графе 11 указывается стоимость приобретения ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход:
по долевым ценным бумагам – стоимость приобретения;
по долговым ценным бумагам – сумма основного долга.

10. 15-бағанда басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын және репо операцияларының мәні болып табылатын бағалы қағаздар көрсетіледі.
11. 16-бағанда "Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша зиянды өтеуге арналған резервтер (провизиялар)" 3562 баланстық шоттағы қалдықтар көрсетіледі.
12. 17-бағанда пайда немесе зиян арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздардың сатып алу құны көрсетіледі:
үлестік бағалы қағаздар бойынша – сатып алу құны;
борыштық бағалы қағаздар бойынша – негізгі борыш сомасы.
13. 21-бағанда пайда немесе зиян арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын және репо операцияларының мәні болып табылатын бағалы қағаздар көрсетіледі.
14. 22-бағанда амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздардың сатып алу құны көрсетіледі:
үлестік бағалы қағаздар бойынша – сатып алу құны;
борыштық бағалы қағаздар бойынша – негізгі борыш сомасы.
15. 26-бағанда амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын және репо операцияларының мәні болып табылатын бағалы қағаздар көрсетіледі.
16. 31-бағанда Қазақстан Республикасы қор биржасының ресми тізіміне сәйкес Қазақстан Республикасының резидент-эмитенттері бағалы қағаздарының санаты көрсетіледі. Бұл баған Қазақстан Республикасының бейрезидент-эмитенттерінің бағалы қағаздары бойынша толтырылмайды.
17. 32, 33 және 34-бағандарды толтыру кезінде "Болу қажеттілігі қаржы ұйымдарының қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап етілетін заңды тұлғалар және елдер үшін ең төменгі рейтингіні, осы рейтингіні беретін рейтингілік агенттіктер тізбесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 желтоқсандағы № 385 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8318 болып тіркелген) сәйкес рейтингтік агенттіктердің бірі берген рейтинг көрсетіледі.
2 (екі) және одан да көп Standard & Poor’s халықаралық рейтингтік агенттіктерінің немесе Moody's Investors және Fitch халықаралық рейтингтік агенттіктерінің ұқсас деңгейдегі бірнеше рейтингі болған кезде соңғы болып рейтинг берген халықаралық рейтингтік агенттіктің рейтингі көрсетіледі. Егер рейтингтер берілген күндер сәйкес келсе, ең төменгі рейтинг көрсетіледі. Бір бағалы қағазға, бір эмитентке рейтингтің бір өзекті мәнінен артық емес мәні сәйкес келеді.

10. В графе 15 указываются ценные бумаги, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход и являющиеся предметом операций репо.
11. В графе 16 указываются остатки на балансовом счете 3562 "Резервы (провизии) на покрытие убытков по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход".
12. В графе 17 указывается стоимость приобретения ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прибыль или убыток:
по долевым ценным бумагам – стоимость приобретения;
по долговым ценным бумагам – сумма основного долга.
13. В графе 21 указываются ценные бумаги, учитываемые по справедливой стоимости через прибыль или убыток и являющиеся предметом операций репо.
14. В графе 22 указывается стоимость приобретения ценных бумаг, учитываемых по амортизированной стоимости:
по долевым ценным бумагам – стоимость приобретения;
по долговым ценным бумагам – сумма основного долга.
15. В графе 26 указываются ценные бумаги, учитываемые по амортизированной стоимости и являющиеся предметом операций репо.
16. В графе 31 указывается категория ценных бумаг эмитентов - резидентов Республики Казахстан согласно официальному списку фондовой биржи Республики Казахстан. Данная графа не заполняется по ценным бумагам эмитентов - нерезидентов Республики Казахстан.
17. При заполнении граф 32, 33 и 34 указывается рейтинг, присвоенный одним из рейтинговых агентств, в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года № 385 "Об установлении минимального рейтинга для юридических лиц и стран, необходимость наличия которого требуется в соответствии с законодательством Республики Казахстан, регулирующим деятельность финансовых организаций, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, перечня рейтинговых агентств, присваивающих данный рейтинг" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8318).
При наличии нескольких рейтингов от 2 (двух) и более международных рейтинговых агентств Standard & Poor’s или аналогичного уровня международных рейтинговых агентств Moody's Investors Service и Fitch указывается рейтинг международного рейтингового агентства, присвоившего рейтинг последним. Если даты присвоения рейтингов совпадают, указывается минимальный рейтинг. Одной ценной бумаге, одному эмитенту соответствует не более одного актуального значения рейтинга. Если даты присвоения рейтингов совпадают, указывается минимальный рейтинг. Одной ценной бумаге, одному эмитенту соответствует не более одного актуального значения рейтинга.

Ескертпе: нысан Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 24 қыркүйектегі № 178 қаулысына 4-қосымшаға қосымшаға сәйкес "Активтер мен шартты міндеттемелердің құрылымы туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2014 жылғы 24 қыркүйектегі
№ 178 қаулысына
4-қосымшаға
қосымша
Активтер мен шартты міндеттемелердің құрылымы туралы есеп (индексі – 3-ФС_КА, кезеңділігі – ай сайын, тоқсан сайын)
әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Активтер мен шартты міндеттемелердің құрылымы туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Жылжымайтын мүлік ипотекасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-3-бабының 1-1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысан есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша жасалады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан асатын сома 1000 (мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Есеп нысанында Ипотекалық ұйымдардың және агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдарының ішкі провизияларды (резервтерді) есептеу әдістемесіне сәйкес "Қаржы құралдары" халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына (IFRS) 9 сәйкес құнсыздану кезеңдері бойынша сыныпталатын активтер мен шартты міндеттемелердің құрылымы бойынша мәліметтер көрсетіледі.
6. 2-жолда әрбір бағандағы сома 2.1, 2.2, 2.3 және 2.4-жолдардағы тиісті бағандардағы сомаға тең болады.
7. 2.2.1.1, 2.2.2.1 және 2.4.1.1-жолдарда коммерциялық мақсаттарда пайдаланылатын жылжымайтын мүлікті сатып алуға және салуға берілген қарыздар көрсетіледі.
8. 2.2.1.2, 2.2.2.2 және 2.4.1.2-жолдарда тікелей тұрғын үйге арналған жылжымайтын мүлікті сатып алуға және салуға берілген қарыздар көрсетіледі.
9. 2.3.1.1 және 2.3.2.1-жолдарда жеке тұлғаларға кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырумен байланысты емес тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алуға берілген қарыздар (ипотекалық тұрғын үй қарыздарын, коммерциялық және тұрғын жылжымайтын мүлікті сатып алуға және салуға берілген қарыздарды қоспағанда) көрсетіледі.
Тұтынушылық мақсаттарға: автокөлік сатып алу, қарыз алушының тұрғын үйін жөндеу немесе қайта құру (жылжымайтын мүлік кепілісіз), білім беру шығысы, медициналық шығыс, салықтар, демалысқа сапарлар, жинақ шоттары бойынша овердрафттар кіреді.

Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о структуре активов и условных обязательств" согласно Приложению к Приложению 4 к постановлению Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 178.
Приложение
к Приложению 4
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 сентября 2014 года № 178
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о структуре активов и условных обязательств
(индекс –3-ФС_КА, периодичность – ежемесячная, ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о структуре активов и условных обязательств (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии c подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1-1 статьи 5-3 Закона Республики Казахстан "Об ипотеке недвижимого имущества" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В форме отчета отражаются сведения по структуре активов и условных обязательств, классифицируемые по стадиям обесценения согласно Международным стандартам финансовой отчетности (IFRS) 9 "Финансовые инструменты" в соответствии с внутренней Методикой расчета провизий (резервов) ипотечными организациями и дочерними организациями национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса.
6. В строке 2 сумма в каждой графе равна сумме соответствующей графы в строках 2.1, 2.2, 2.3 и 2.4.
7. В строках 2.2.1.1, 2.2.2.1 и 2.4.1.1 указываются займы, выданные на приобретение и строительство недвижимости, которая будет использоваться в коммерческих целях.
8. В строках 2.2.1.2, 2.2.2.2 и 2.4.1.2 указываются займы, выданные на приобретение и строительство недвижимости, предназначенной непосредственно для жилья.
9. В строках 2.3.1.1 и 2.3.2.1 отражаются займы, выданные физическим лицам на приобретение товаров, работ и услуг, не связанных с осуществлением предпринимательской деятельности (за исключением ипотечных жилищных займов, займов, выданных на приобретение и строительство коммерческой и жилой недвижимости).
Потребительские цели включают в себя: покупку автотранспорта, бытовой техники или мебели, ремонт или перестройку жилья заемщика (без залога недвижимого имущества), расходы на образование, медицинские расходы, налоги, поездки на отдых, овердрафты по сберегательным счетам.

10. 2.2-жолда шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне берілген қарыздарды есептемегенде заңды тұлғаларға берілген қарыздар көрсетіледі.
11. 2.3-жолда дара кәсіпкерлерге жеке мақсаттарына берілген қарыздар бойынша, сондай-ақ жеке нотариустарға, жеке сот орындаушыларына, адвокаттарға және кәсіби медиаторларға (заңды тұлға құрмай) берілген қарыздар бойынша несие бойынша және мерзімі өткен берешек бойынша деректер көрсетіледі.
12. 2.4-жолда Қазақстан Республикасының резиденттері - шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне берілген қарыздар көрсетіледі.
13. 2.4.2-жолда кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру үшін дара кәсіпкерлерге берілген қарыздар көрсетіледі.
14. 3-жолда "Қаржы құралдары" халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына (IFRS) 9 сәйкес біртекті қарыздар портфеліне енгізілген қарыздар көрсетіледі.
15. 5, 11, 17, 23 және 29-бағандарда қамтамасыз етудің нарықтық құны көрсетіледі.
16. 6, 12, 18, 24 және 30-бағандарда резервтердің (провизиялардың) сомасы абсолюттік мәнде және қосу белгісімен көрсетіледі.
17. Шартты міндеттемелер бойынша "негізгі борыш" бағандарында шартты міндеттеме құны көрсетіледі
18. Мәліметтер болмаған кезде Нысан нөлдік қалдықпен ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2014 жылғы 24 қыркүйектегі
№ 178 қаулысына
5-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Қарыздар, оның ішінде жан-жақты көрсетілген негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі бар қарыздар туралы есеп

10. В строке 2.2 указываются займы, выданные юридическим лицам без учета займов, выданных субъектам малого и среднего предпринимательства.
11. В строке 2.3 указываются займы, выданные физическим лицам, в том числе данные по ссудной и просроченной задолженности по займам выданные индивидуальным предпринимателям на собственные цели, а также, по займам, выданным частным нотариусам, частным судебным исполнителям, адвокатам и профессиональным медиаторам (без образования юридического лица).
12. В строке 2.4 указываются займы, выданные субъектам малого и среднего предпринимательства - резидентам Республики Казахстан.
13. В строке 2.4.2 указываются займы, выданные индивидуальным предпринимателям для осуществления предпринимательской деятельности.
14. В строке 3 указываются займы, включенные в портфель однородных займов в соответствии с Международным стандартом финансовой отчетности (IFRS) 9 "Финансовые инструменты".
15. В графах 5, 11, 17, 23 и 29 указывается рыночная стоимость обеспечения.
16. В графах 6, 12, 18, 24 и 30 сумма резервов (провизий) указывается в абсолютном значении и со знаком плюс.
17. По условным обязательствам в графах "основной долг" указывается стоимость условного обязательства.
18. При отсутствии сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 5
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 сентября 2014 года № 178
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о займах, в том числе, по которым имеется просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению в деталях

Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 4-ФС_ЗПД
Кезеңділігі: ай сайын
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: ипотекалық ұйымдар, дауыс беретін акцияларының жүз пайызы ұлттық басқарушы холдингке тікелей немесе жанама түрде тиесілі агроөнеркәсіптік кешен субъектілерін кредиттеуді жүзеге асыратын ұйымдар
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі:
ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей
ипотекалық ұйымдар желтоқсан айы үшін қосымша есепті (қорытынды айналымдар ескеріле отырып) – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей
Кесте. Қарыздар, оның ішінде жан-жақты көрсетілген негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі бар қарыздар туралы есеп
(мың теңгемен)
Атауы
Негізгі борыш
Дисконт, сыйлықақы
Есептелген сыйақы
Оң (теріс) түзету
Қамтамасыз ету құны
Резервтер (провизиялар)
Барлығы
оның ішінде резервтерді (провизияларды) есептеу кезінде қосылатын қамтамасыз ету құны
1
2
3
4
5
6
7
1
Басқа банктерге және банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдарға берілген қарыздар, оның iшiнде:
1.1.
мерзiмi өткен берешегi жоқ қарыздар
1.2
негiзгi борыш бойынша және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзiмi өткен берешегi бар қарыздар, оның iшiнде:
1.2.1
1 (бір) күннен 15 (он бес) күнге дейiн
1.2.2
16 (он алты) күннен 30 (отыз) күнге дейiн
1.2.3
31 (отыз бір) күннен 60 (алпыс) күнге дейiн
1.2.4
61 (алпыс бір) күннен 90 (тоқсан) күнге дейiн
1.2.5
91 (тоқсан бір) күннен 180 (бір жүз сексен) күнге дейiн
1.2.6
181 (бір жүз сексен бір) күннен бастап және одан астам
2
Заңды тұлғаларға берiлген қарыздар, оның iшiнде:
2.1
жылжымайтын мүлікті сатып алуға және салуға
2.1.1
мерзiмi өткен берешегi жоқ қарыздар
2.1.2
негiзгi борыш бойынша және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзiмi өткен берешегi бар қарыздар, оның iшiнде:
2.1.2.1
1 (бір) күннен 15 (он бес) күнге дейiн
2.1.2.2
16 (он алты) күннен 30 (отыз) күнге дейiн
2.1.2.3
31 (отыз бір) күннен 60 (алпыс) күнге дейiн
2.1.2.4
61 (алпыс бір) күннен 90 (тоқсан) күнге дейiн
2.1.2.5
91 (тоқсан бір) күннен 180 (бір жүз сексен) күнге дейiн
2.1.2.6
181 (бір жүз сексен бір) күннен бастап және одан астам
2.2
басқа да мақсаттарға, оның ішінде:
2.2.1
мерзiмi өткен берешегi жоқ қарыздар

Сноска. Приложение 5 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индекс формы административных данных:4-ФС_ЗПД
Периодичность: ежемесячная
Круг лиц, представляющих информацию: ипотечные организации, организации, осуществляющие кредитование субъектов агропромышленного комплекса, сто процентов голосующих акций которых прямо или косвенно принадлежат национальному управляющему холдингу
Сроки представления формы административных данных:
ежемесячно, не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
дополнительный отчет за декабрь месяц (с учетом заключительных оборотов) ипотечными организациями – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
Таблица. Отчет о займах, в том числе, по которым имеется просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению в деталях
(в тысячах тенге)
Наименование
Основной долг
Дисконт, премия
Начисленное вознаграждение
Положительная (отрицательная) корректировка
Стоимость обеспечения
Резервы (провизии)
Всего
из них стоимость обеспечения, включаемая при расчете резервов (провизий)
1
2
3
4
5
6
7
1
Займы, предоставленные другим банкам и организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, в том числе:
1.1.
займы, по которым просроченная задолженность отсутствует
1.2
займы, по которым имеется просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению, в том числе:
1.2.1
от 1 (одного) до 15 (пятнадцати) дней
1.2.2
от 16 (шестнадцати) до 30 (тридцати) дней
1.2.3
от 31 (тридцати одного) до 60 (шестидесяти) дней
1.2.4
от 61 (шестидесяти одного) до 90 (девяноста) дней
1.2.5
от 91 (девяноста одного) до 180 (ста восьмидесяти) дней
1.2.6
от 181 (ста восьмидесяти одного) дня и более
2
Займы, выданные юридическим лицам в том числе:
2.1
на приобретение и строительство недвижимости
2.1.1
займы, по которым просроченная задолженность отсутствует
2.1.2
займы, по которым имеется просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению, в том числе:
2.1.2.1
от 1 (одного) до 15 (пятнадцати) дней
2.1.2.2
от 16 (шестнадцати) до 30 (тридцати) дней
2.1.2.3
от 31 (тридцати одного) до 60 (шестидесяти) дней
2.1.2.4
от 61 (шестидесяти одного) до 90 (девяноста) дней
2.1.2.5
от 91 (девяноста одного) до 180 (ста восьмидесяти) дней
2.1.2.6
от 181 (ста восьмидесяти одного) дня и более
2.2
на прочие цели, в том числе:
2.2.1
займы, по которым просроченная задолженность отсутствует

5.2.2.6
181 (бір жүз сексен бір) күннен бастап және одан астам
6
"Кері репо" операциялары
7
Несие портфелінің жиынтығы
8
Негiзгi борыш бойынша және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзiмi өткен берешегi жоқ қарыздар
9
Мерзiмi өткен берешегi 1 (бір) күннен 15 (он бес) күнге дейiнгі қарыздар сомасы
10
Мерзiмi өткен берешегi 16 (он алты) күннен 30 (отыз) күнге дейiнгі қарыздар сомасы
11
Мерзiмi өткен берешегi 31 (отыз бір) күннен 60 (алпыс) күнге дейiнгі қарыздар сомасы
12

5.2.2.6
от 181 (ста восьмидесяти одного) дня и более
6
Операции "обратное репо"
7
Итого ссудный портфель
8
Займы, по которым отсутствует просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению
9
Сумма займов, по которым просроченная задолженность составляет от 1 (одного) до 15 (пятнадцати) дней
10
Сумма займов, по которым просроченная задолженность составляет от 16 (шестнадцати) до 30 (тридцати) дней
11
Сумма займов, по которым просроченная задолженность составляет от 31 (тридцати одного) до 60 (шестидесяти) дней
12

Мерзiмi өткен берешегi 61 (алпыс бір) күннен 90 (тоқсан) күнге дейiнгі қарыздар сомасы
13
Мерзiмi өткен берешегi 91 (тоқсан бір) күннен 180 (бір жүз сексен) күнге дейiнгі қарыздар сомасы
14
Мерзiмi өткен берешегi 181 (бір жүз сексен бір) күннен бастап және одан астам қарыздар сомасы
Атауы _______________________________________________________
Мекенжайы_______________________________________________________________
Телефоны ________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________
Орындаушы ____________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
________________________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 24 қыркүйектегі № 178 қаулысына 5-қосымшаға қосымшаға сәйкес "Қарыздар, оның ішінде жан-жақты көрсетілген негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі бар қарыздар туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2014 жылғы 24 қыркүйектегі
№ 178 қаулысына
5-қосымшаға
қосымша
Қарыздар, оның ішінде жан-жақты көрсетілген негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі бар қарыздар туралы есеп (индексі – 4-ФС_ЗПД, кезеңділігі – ай сайын)
әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Қарыздар, оның ішінде жан-жақты көрсетілген негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі бар қарыздар туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Жылжымайтын мүлік ипотекасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-3-бабының 1-1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысан есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша жасалады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан асатын сома 1000 (мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.

Сумма займов, по которым просроченная задолженность составляет от 61 (шестидесяти одного) до 90 (девяноста) дней
13
Сумма займов, по которым просроченная задолженность составляет от 91 (девяноста одного) до 180 (ста восьмидесяти) дней
14
Сумма займов, по которым просроченная задолженность составляет от 181 (ста восьмидесяти одного) дня и более
Наименование ____________________________________________
Адрес ___________________________________________________
Телефон _________________________________________________
Адрес электронной почты __________________________________
Исполнитель __________________________________ ___________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
________________________________________________ _________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о займах, в том числе, по которым имеется просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению в деталях" согласно Приложению к Приложению 5 к постановлению Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 178.
Приложение
к Приложению 5
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 сентября 2014 года № 178
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о займах, в том числе, по которым имеется просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению в деталях
(индекс – 4-ФС_ЗПД, периодичность – ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о займах, в том числе по которым имеется просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению в деталях" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии c подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1-1 статьи 5-3 Закона Республики Казахстан "Об ипотеке недвижимого имущества" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.

4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда қарыздар, оның ішінде негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі бар қарыздар туралы мәліметтер көрсетіледі. Нысандағы деректер кредиттеу мақсаты және қамтамасыз ету түрі бойынша негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешек күндері бойынша бөліп келтіріледі.
6. 2-жолда шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне берілген қарыздарды есептемегенде заңды тұлғаларға берілген қарыздар көрсетіледі.
7. 3-жолда заңды тұлғаларға - шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне берілген қарыздар көрсетіледі.
8. 5-жолда дара кәсіпкерлерге берілген қарыздар көрсетіледі.
9. 3 және 5-жолдардың қосындысы осы қаулыға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Активтер мен шартты міндеттемелердің құрылымы туралы есептің 2.4-жолдарының қорытынды қосындысына сәйкес келеді.
10. Нысанда қарыздар "кері репо" операциялары ескерілмей есепке алынады, "кері репо" операцияларының сомасы 6-жолда көрсетіледі.
11. 5-бағанда қамтамасыз етудің нарықтық құны көрсетіледі.
12. 6-бағанда резервтерді (провизияларды) есептеу кезінде енгізілетін қамтамасыз ету құны көрсетіледі.
13. Резервтердің (провизиялардың) сомасы абсолюттік мәнде және қосу белгісімен көрсетіледі.
14. Мәліметтер болмаған кезде Нысан нөлдік қалдықпен ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2014 жылғы 24 қыркүйектегі
№ 178 қаулысына
6-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Заңды тұлғалардың капиталына инвестициялардың құрылымы туралы есеп
Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 5-ФС_ИКДЮ
Кезеңділігі: ай сайын, тоқсан сайын
Есепті кезеңі: 20__жылғы "____" __________ жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: ипотекалық ұйымдар, дауыс беретін акцияларының жүз пайызы тікелей немесе жанама түрде ұлттық басқарушы холдингке тиесілі агроөнеркәсіптік кешен субъектілерін кредиттеуді жүзеге асыратын ұйымдар және Ұлттық пошта операторы
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі:
ипотекалық ұйымдар және дауыс беретін акцияларының жүз пайызы тікелей немесе жанама түрде ұлттық басқарушы холдингке тиесілі агроөнеркәсіптік кешен субъектілерін кредиттеуді жүзеге асыратын ұйымдар:
ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей
ипотекалық ұйымдар желтоқсан айы үшін қосымша есепті (қорытынды айналымдар ескеріле отырып) – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей
Ұлттық пошта операторы:
тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың жиырма бесінші күнінен кешіктірмей
тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың жиырма бесінші күнінен кешіктірмей
төртінші тоқсан үшін қосымша есеп (қорытынды айналымдар ескеріле отырып) – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей
Кесте. Заңды тұлғалардың капиталына инвестициялардың құрылымы туралы есеп
Заңды тұлғаның атауы
Сатып алу құны (мың теңгемен)
Баланстық құны (мың теңгемен)
Саны, дана
Эмитенттің жарғылық капиталына қатысу үлесі (пайызбен)
Сатып алу күні
Ескертпе
Барлығы
есептелген сыйақы
Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес қалыптастырылған провизияның мөлшері
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1.
Жай акциялар
1.1.
1.2.
2.
Артықшылықты акциялар
2.1.
2.2.
3.
Салымдар және пайлар
3.1.
3.2.
4.
Барлығы
Атауы _______________________________________________________
Мекенжайы__________________________________________________
Телефоны ________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ____________________
Орындаушы ______________________________________ ________________ тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам ______________________________________________ ______________ тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Күні: 20__ жылғы "______" ______________

4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В Форме указываются сведения о займах, в том числе по которым имеется просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению. Данные в Форме приводятся с разбивкой дней просроченной задолженности по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению, по целям кредитования и по виду обеспечения.
6. В строке 2 указываются займы, выданные юридическим лицам без учета займов, выданных субъектам малого и среднего предпринимательства.
7. В строке 3 указываются займы, выданные юридическим лицам - субъектам малого и среднего предпринимательства.
8. В строке 5 указываются займы, выданные индивидуальным предпринимателям.
9. Сумма строк 3 и 5 соответствует итоговой сумме строк 2.4 Отчета о структуре активов и условных обязательств по форме согласно приложению 4 к настоящему постановлению.
10. В Форме займы учитываются без учета операции "обратное репо", сумма операций "обратное репо" отражается в строке 6.
11. В графе 5 указывается рыночная стоимость обеспечения.
12. В графе 6 указывается стоимость обеспечения, включаемая при расчете резервов (провизий).
13. Сумма резервов (провизий) отражается в абсолютном значении и со знаком плюс.
14. При отсутствии сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 6
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 сентября 2014 года № 178
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о структуре инвестиций в капитал юридических лиц
Сноска. Приложение 6 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индекс формы административных данных: 5-ФС_ИКДЮ
Периодичность: ежемесячная, ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________________ 20__ года
Круг лиц, представляющих информацию: ипотечные организации, организации, осуществляющие кредитование субъектов агропромышленного комплекса, сто процентов голосующих акций которых прямо или косвенно принадлежат национальному управляющему холдингу, и Национальный оператор почты
Сроки представления формы административных данных:
ипотечными организациями и организациями, осуществляющими кредитование субъектов агропромышленного комплекса, сто процентов голосующих акций которых прямо или косвенно принадлежат национальному управляющему холдингу:
ежемесячно, не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
дополнительный отчет за декабрь месяц (с учетом заключительных оборотов) ипотечными организациями – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
Национальным оператором почты:
ежеквартально, не позднее двадцать пятого числа месяца, следующего за отчетным кварталом
дополнительный отчет за четвертый квартал (с учетом заключительных оборотов) – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
Таблица. Отчет о структуре инвестиций в капитал юридических лиц
Наименование юридического лица
Покупная стоимость
(в тысячах тенге)
Балансовая стоимость (в тысячах тенге)
Количество, штук
Доля участия в уставном капитале эмитента (в процентах)
Дата приобретения
Примечание
Всего
начисленное вознаграждение
размер провизии, сформированный в соответствии с Международными стандартами финансовой отчетности
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1.
Простые акции
1.1.
1.2.
2.
Привилегированные акции
2.1.
2.2.
3.
Вклады и паи
3.1.
3.2.
4.
Всего
Наименование _________________________________________
Адрес ________________________________________________
Телефон ______________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________
Исполнитель ________________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета ______________________________________________ ________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года

Ескертпе: нысан Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 24 қыркүйектегі № 178 қаулысына 6-қосымшаға қосымшаға сәйкес "Заңды тұлғалардың капиталына инвестициялардың құрылымы туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2014 жылғы 24 қыркүйектегі
№ 178 қаулысына
6-қосымшаға
қосымша
"Заңды тұлғалардың капиталына инвестициялардың құрылымы туралы есеп" (индексі – 5-ФС_ИКДЮ, кезеңділігі – ай сайын, тоқсан сайын)
әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде (бұдан әрі – Түсіндірме) "Заңды тұлғалардың капиталына инвестициялардың құрылымы туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Жылжымайтын мүлік ипотекасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-3-бабының 1-1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысан есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша жасалады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан асатын сома 1000 (мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның еншілес және қауымдасқан ұйымдардың, сондай-ақ басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестицияларының мөлшері туралы мәліметтер көрсетіледі.
6. Нысанның барлық деректері капиталына банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым қатысатын заңды тұлға тұлғалардың жай және артықшылықты акциялары, салымдары мен пайлары бөлігінде көрсетіледі.
7. 3-бағанда акцияның сатып алатын күніндегі сатып алу құны көрсетіледі.
8. Резервтердің (провизиялардың) сомасы абсолюттік мәнде және қосу белгісімен көрсетіледі.
9. Мәліметтер болмаған кезде Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2014 жылғы 24 қыркүйектегі
№ 178 қаулысына
7-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Салымдар, ағымдағы және корреспонденттік шоттар туралы есеп

Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет о структуре инвестиций в капитал юридических лиц" согласно Приложению к Приложению 6 к постановлению Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 178.
Приложение
к Приложению 6
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 сентября 2014 года № 178
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о структуре инвестиций в капитал юридических лиц
(индекс – 5-ФС_ИКДЮ, периодичность – ежемесячная, ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о структуре инвестиций в капитал юридических лиц" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии c подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1-1 статьи 5-3 Закона Республики Казахстан "Об ипотеке недвижимого имущества и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В Форме отражаются сведения о размере инвестиций организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в капитал дочерних и ассоциированных организаций, а также других юридических лиц.
6. Все данные Формы представляются в разрезе простых и привилегированных акций, вкладов и паев юридических лиц, в капитале которых участвует организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций.
7. В графе 3 отражается покупная стоимость акций на дату приобретения.
8. Сумма резервов (провизий) отражается в абсолютном значении и со знаком плюс.
9. При отсутствии сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 7
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 сентября 2014 года № 178
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о вкладах, текущих и корреспондентских счетах

Ескерту. 7-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 6- FS_DEP
Кезеңділігі: ай сайын, тоқсан сайын
Есепті кезеңі: 20__жылғы "____" __________ жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Банктер және банк қызметі туралы заң) 30-бабы 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген банк операцияларын жүргізуге лицензиясы бар, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімдері:
Ұлттық пошта операторы – ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың жиырма бесінші күнінен кешіктірмей;
Ұлттық пошта операторын қоспағанда, Банктер және банк қызметі туралы заңның 30-бабы 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген банк операцияларын жүргізуге лицензиясы бар, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар – тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың он сегізінен кешіктірмей
Кесте. Салымдар, ағымдағы және корреспонденттік шоттар туралы есеп
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
Референс
2
Контрагенттер туралы мәліметтер:
2.1
резиденттік белгісі
2.2
контрагент секторы
3
Есепті кезеңнің соңындағы мәліметтер:
3.1
шоттың (салымның)түрі
3.2
валюта тобының коды
3.3
салым мерзімі
3.4
шоттардағы (салымдардағы) ақша қалдығы
Атауы ____________________________________________________________
Мекенжайы________________________________________________________
Телефоны _________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ______________________________________
Орындаушы __________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
______________________________________________ ______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Күні: 20__ жылғы "______" ______________
Ескертпе: нысан Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 24 қыркүйектегі № 178 қаулысына 7-қосымшаға қосымшаға сәйкес "Салымдар, ағымдағы және корреспонденттік шоттар туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2014 жылғы 24 қыркүйектегі
№ 178 қаулысына
7-қосымшаға
қосымша
"Салымдар, ағымдағы және корреспонденттік шоттар туралы есеп" (индексі – 6-FS_DEP, кезеңділігі – ай сайын, тоқсан сайын)
әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Сноска. Приложение 7 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индекс формы административных данных: 6-FS_DEP
Периодичность: ежемесячная, ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________________ 20__ года
Круг лиц, представляющих информацию: организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, имеющие лицензию на проведение банковских операций, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 статьи 30 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее – Закон о банках и банковской деятельности)
Сроки представления формы административных данных:
Национальным оператором почты – ежемесячно, не позднее двадцать пятого числа месяца, следующего за отчетным месяцем;
организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, имеющими лицензию на проведение банковских операций, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 статьи 30 Закона о банках и банковской деятельности, за исключением Национального оператора почты – ежеквартально, не позднее восемнадцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом
Таблица. Отчет о вкладах, текущих и корреспондентских счетах
Наименование показателей
Значение
1
Референс
2
Сведения о контрагентах:
2.1
признак резидентства
2.2
сектор контрагента
3
Сведения на конец отчетного периода:
3.1
вид счета (вклада)
3.2
код группы валют
3.3
срок вклада
3.4
остаток денег на счетах (вкладах)
Наименование _____________________________________________
Адрес ____________________________________________________
Телефон __________________________________________________
Адрес электронной почты ___________________________________
Исполнитель ____________________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
________________________________________________ _________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о вкладах, текущих и корреспондентских счетах" согласно Приложению к Приложению 7 к постановлению Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 178.
Приложение
к Приложению 7
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 сентября 2014 года № 178
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о вкладах, текущих и корреспондентских счетах
(индекс –6-FS_DEP, периодичность – ежемесячная, ежеквартальная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде (бұдан әрі – Түсіндірме) "Салымдар, ағымдағы және корреспонденттік шоттар туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысан есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша жасалады.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
5. Түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіштер толтырылуы міндетті болып табылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. Нысанды толтыру кезінде респонденттер Қазақстан Республикасының резидент мен Қазақстан Республикасының бейрезидент клиенттерінің шоттары және салымдары туралы мәліметтерді жария етеді.
7. 1-жолда есептілікті жинауға арналған ақпараттық жүйеде есеп жолының сәйкестендіргіші ретінде қызмет ететін және респондент үшін бірегей болып табылатын референс көрсетіледі. Референс мәнінде мәтіндік деректер форматы бар және мәтіндік пен сандық элементтер қамтылуы мүмкін.
8. 2.1, 2.2, 3.1, 3.2 және 3.3-жолдарда мәндер Нысан ұсынылатын ақпараттық жүйеде орналастырылған анықтамалықтардан таңдап алынады.
9. 2.1-жолда резиденттік белгісі мынадай кодификацияға сәйкес көрсетіледі:
"1" код – Қазақстан Республикасының резиденті;
"2" код – Қазақстан Республикасының бейрезиденті.
10. 2.2-жолда экономика секторының коды мынадай кодификацияға сәйкес көрсетіледі:
"1" код – Орталық Үкімет;
"2" код – өңірлік және жергілікті басқару органдары;
"3" код – Орталық (ұлттық) банктер;
"4" код – басқа депозиттік ұйымдар;
"5" код – басқа қаржы ұйымдары;
"6" код – мемлекеттік қаржылық емес ұйымдар;
"7" код – мемлекеттік емес қаржылық емес ұйымдар;
"8" код – үй шаруашылықтарына қызмет көрсететін коммерциялық емес ұйымдар;
"9" код – үй шаруашылықтары.
11. 3.3-жолда салымдар клиенттермен жасалған салым шарттары негізінде мерзімдері бойынша бөлінеді.
12. 3.4-жолда есепті кезеңнің соңындағы шоттар, салымдар бойынша (есептелген сыйақыны есепке алмағанда) респондент міндеттемелерінің сомасы көрсетіледі. Сома теңгемен, үтірден кейін екі белгімен көрсетіледі.
13. Мәліметтер болмаған жағдайда Нысан ұсынылмайды.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2014 жылғы 24 қыркүйектегі
№ 178 қаулысына
8-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Тартылған ақшаның негізгі көздері туралы есеп

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о вкладах, текущих и корреспондентских счетах" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется по состоянию на конец отчетного периода.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета и исполнитель.
5. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в Пояснении случаев, когда показатель не представляется.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. При заполнении Формы респондентами раскрываются сведения о счетах и вкладах клиентов резидентов Республики Казахстан и нерезидентов Республики Казахстан.
7. В строке 1 указывается референс, который служит идентификатором строки отчета в информационной системе, предназначенной для сбора отчетности, и является уникальным для респондента. Значение референса имеет текстовый формат данных и может содержать текстовые и числовые элементы.
8. В строках 2.1, 2.2, 3.1, 3.2 и 3.3 значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе, посредством которой представляется Форма.
9. В строке 2.1 указывается признак резидентства в соответствии со следующей кодификацией:
код "1" – резидент Республики Казахстан;
код "2" – нерезидент Республики Казахстан.
10. В строке 2.2 указывается код сектора экономики в соответствии со следующей кодификацией:
код "1" – Центральное Правительство;
код "2" – региональные и местные органы управления;
код "3" – Центральные (национальные) банки;
код "4" – другие депозитные организации;
код "5" – другие финансовые организации;
код "6" – государственные нефинансовые организации;
код "7" – негосударственные нефинансовые организации;
код "8" – некоммерческие организации, обслуживающие домашние хозяйства;
код "9" – домашние хозяйства.
11. В строке 3.3 вклады распределяются по срокам на основании договоров вклада с клиентами.
12. В строке 3.4 указывается сумма обязательств респондента по счетам, вкладам на конец отчетного периода (без учета начисленного вознаграждения). Сумма указывается в тенге, с двумя знаками после запятой.
13. При отсутствии сведений Форма не представляется.
Приложение 8
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 сентября 2014 года № 178
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет об основных источниках привлеченных денег

10.1.
...
Жиынтығы
кестенің жалғасы
Кредиторлық берешек
Борыштық және өзге де бағалы қағаздар (оның ішінде репо операциясы бойынша)
Акционерлермен дивидендтер бойынша есеп айырысу
Өзге көздер
Барлығы
ұзақ мерзімді
қысқа мерзімді
7
8
9
10
11
12
Атауы ____________________________________________________________
Мекенжайы________________________________________________________
Телефоны _________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ______________________________________
Орындаушы __________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
______________________________________________ ______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Күні: 20__ жылғы "______" ______________
Ескертпе: нысан Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 24 қыркүйектегі № 178 қаулысына 8-қосымшаға қосымшаға сәйкес "Тартылған ақшаның негізгі көздері туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2014 жылғы 24 қыркүйектегі
№ 178 қаулысына
8-қосымшаға
қосымша
"Тартылған ақшаның негізгі көздері туралы есеп" (индексі – 7-ФС_НК, кезеңділігі – ай сайын, тоқсан сайын)
әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде (бұдан әрі – Түсіндірме) "Тартылған ақшаның негізгі көздері туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Жылжымайтын мүлік ипотекасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-3-бабының 1-1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысан есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша жасалады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан асатын сома 1000 (мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанды толтыру кезінде банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар ұйымның он ірі кредиторлары – жеке және заңды тұлғаларды жариялайды. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымда жиынтығында міндеттемелердің ең үлкен сомасы бар тұлғалар банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның ірі кредиторы болып табылады. Нысандағы мәліметтер банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның әрбір кредитор алдындағы міндеттемелерінің жиынтық сомасының азаю тәртібімен келтіріледі.

10.1.
...
Итого
продолжение таблицы
Кредиторская задолженность
Долговые и иные ценные бумаги (в том числе по операциям репо)
Расчеты с акционерами по дивидендам
Прочие источники
Всего
долгосрочная
краткосрочная
7
8
9
10
11
12
Наименование __________________________________________
Адрес _________________________________________________
Телефон _______________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________
Исполнитель _________________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_____________________________________________ _________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет об основных источниках привлеченных денег" согласно Приложению к Приложению 8 к постановлению Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 178.
Приложение
к Приложению 8
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 сентября 2014 года № 178
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет об основных источниках привлеченных денег
(индекс – 7-ФС_ОИ, периодичность – ежемесячная, ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет об основных источниках привлеченных денег" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1-1 статьи 5-3 Закона Республики Казахстан "Об ипотеке недвижимого имущества и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. При заполнении Формы организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, раскрывают десять крупнейших кредиторов организации - физических и юридических лиц. Крупнейшими кредиторами организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, являются лица, перед которыми у организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в совокупности имеется наибольшая сумма обязательств. Сведения в Форме приводятся в порядке убывания совокупной суммы обязательств организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, перед каждым кредитором.

6. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның жиынтығында банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның он ірі кредиторының ішіне кіретін заңды тұлға алдында міндеттемелері болған жағдайда, Нысанда осы тұлға бойынша мәліметтер көрсетіледі.
7. Мәліметтер болмаған кезде Нысан нөлдік қалдықтармен ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2014 жылғы 24 қыркүйектегі
№ 178 қаулысына
9-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны: www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында орналастырылған.
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалармен есепті ай ішінде жасалған, сондай-ақ есепті күні қолданыстағы мәмілелер туралы есеп
Ескерту. 9-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 8-ФС_МӘМІЛЕЛЕР_ТІЗІЛІМ
Кезеңділігі: ай сайын, тоқсан сайын
Есепті кезеңі: 20__ жылғы "___" _________________ жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: ипотекалық ұйымдар, дауыс беретін акцияларының жүз пайызы тікелей немесе жанама түрде ұлттық басқарушы холдингке тиесілі агроөнеркәсіптік кешен субъектілерін кредиттеуді жүзеге асыратын ұйымдар және "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Банктер және банк қызметі туралы заң) 30-бабы 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген банк операцияларын жүргізуге лицензиясы бар банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі:
ипотекалық ұйымдар, дауыс беретін акцияларының жүз пайызы тікелей немесе жанама түрде ұлттық басқарушы холдингке тиесілі агроөнеркәсіптік кешен субъектілерін кредиттеуді жүзеге асыратын ұйымдар – ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей;
Ұлттық пошта операторы – тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың жиырма бесінші күнінен кешіктірмей
Ұлттық пошта операторын қоспағанда, Банктер және банк қызметі туралы заңның 30-бабы 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген банк операцияларын жүргізуге лицензиясы бар банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар – тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың он сегізінші күнінен кешіктірмей.

6. При наличии обязательств у организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, перед юридическим лицом, которые в совокупности входят в число десяти крупнейших кредиторов организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в Форме отражаются сведения по данному лицу.
7. При отсутствии сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 9
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 сентября 2014 года № 178
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о сделках с лицами, связанными с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями, заключенных в течение отчетного периода, а также действующих на отчетную дату
Сноска. Приложение 9 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индекс формы административных данных: 8-ФС_СДЕЛКИ_РЕЕСТР
Периодичность: ежемесячная, ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________________ 20__ года
Круг лиц, представляющих информацию: ипотечные организации, организации, осуществляющие кредитование субъектов агропромышленного комплекса, сто процентов голосующих акций которых прямо или косвенно принадлежат национальному управляющему холдингу и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, имеющие лицензию на проведение банковских операций, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 статьи 30 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее – Закон о банках и банковской деятельности)
Сроки представления формы административных данных:
ипотечными организациями и организациями, осуществляющими кредитование субъектов агропромышленного комплекса, сто процентов голосующих акций которых прямо или косвенно принадлежат национальному управляющему холдингу – ежемесячно, не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Национальным оператором почты – ежеквартально, не позднее двадцать пятого числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, имеющими лицензию на проведение банковских операций, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 статьи 30 Закона о банках и банковской деятельности, за исключением Национального оператора почты – ежеквартально, не позднее восемнадцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом.

1-кесте. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалармен есепті ай ішінде жасалған, сондай-ақ 20__жылғы "___" "_________________" қолданыстағы мәмілелер.
Тұлғаның атауы (тегі, аты, әкесінің аты)
Бизнес - сәйкестендіру нөмірі (заңды тұлға үшін), жеке сәйкестендіру нөмірі (жеке тұлға үшін, оның ішінде жеке кәсіпкер үшін)
Елі
Осыған сәйкес тұлға банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғаға жатқызылған белгі
Операция түрі
Мәміле мақсаты
Шарт нөмірі
1
2
3
4
5
6
7
8
Барлығы
кестенің жалғасы:
Шартты жасасу күні (талаптарды орындауды бастау күні)
Шарт қолданысының аяқталу күні (талаптарды орындаудың аяқталу күні)
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның Директорлар кеңесі шешімінің не акционерлердің жалпы жиналысының деректемелері (Директорлар кеңесінің шешімі болмаған кезде)
Шарт бойынша мәміле сомасы (мың теңгемен)
Валюта түрі
Қамтамасыз ету түрі
Қамтамасыз ету құны
(мың теңгемен)
Барлығы
оның ішінде резервтерді (провизияларды) есептеу кезінде қосылатын қамтамасыз ету құны
9
10
11
12
13
14
15
16
кестенің жалғасы:
Шарт бойынша сыйақы мөлшерлемесі (жылдық пайызбен)
банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғамен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның пайдасына
банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғаның пайдасына банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен
банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның ішкі құжаттарына сәйкес
17
18
19
кестенің жалғасы:
Есептелген кірістер / шығыстар
Мәміленің баланстық құны, оның ішінде
Ескертпе
Сомасы (мың теңгемен)
Баланстық шоттың нөмірі
Негізгі қарыз
Есептелген сыйақы
Дисконттар, сыйлықақылар, оң/теріс түзету
Резервтер (провизиялар)
Баланстық шоттардың нөмірі
20
21
22
23
24
25
26
27
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым есепті кезеңде банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғаларға жеңілдікті талаптар берілмегенін және 1-кестеде көрсетілгендерден басқа, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалармен басқа мәмілелер жүзеге асырылмағанын растайды.
2-кесте. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалардың тізілімі
Бизнес - сәйкестендіру нөмірі (заңды тұлға үшін), жеке сәйкестендіру нөмірі (жеке тұлға үшін, оның ішінде жеке кәсіпкер үшін)
Атауы (заңды тұлға үшін) аты, тегі, әкесінің аты (бар болса) (жеке тұлға үшін)
Тұлғаның банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғаға жатқызылуына сәйкес белгі
1
2
3
4
3-кесте. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалар және олармен жасалатын мәмілелер туралы қосымша мәліметтер
Көрсеткіш атауы
Сомасы (мың теңгемен)
1
2
3
1

Таблица 1. Сделки с лицами, связанными с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями, заключенные в течение отчетного периода, а также действующие на "___" _____ 20__года
Наименование (фамилия, имя и отчество (при его наличии)) лица
Бизнес - идентификационный номер (для юридического лица), индивидуальный идентификационный номер (для физического лица, в том числе для индивидуального предпринимателя)
Страна
Признак, в соответствии с которым лицо отнесено к лицу, связанному особыми отношениями с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций
Вид операции
Цель сделки
Номер договора
1
2
3
4
5
6
7
8
Всего
продолжение таблицы
Дата заключения (дата начала выполнения условий) договора
Дата окончания действия (дата окончания выполнения условий) договора
Реквизиты решения совета директоров организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, либо общего собрания акционеров (при отсутствии решения совета директоров)
Сумма сделки по договору (в тысячах тенге)
Вид валюты
Вид обеспечения
Стоимость обеспечения (в тысячах тенге)
Всего
из них стоимость обеспечения, включаемая при расчете резервов (провизий)
9
10
11
12
13
14
15
16
продолжение таблицы
Ставка вознаграждения по договору (в процентах годовых)
лицом, связанным с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями в пользу организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций
организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в пользу лица, связанного с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями
в соответствии с внутренними документами организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций
17
18
19
продолжение таблицы
Начисленные доходы (расходы)
Балансовая стоимость сделки, в том числе
Примечание
Сумма (в тысячах тенге)
Номер балансового счета
Основной долг
Начисленное вознаграждение
Дисконты, премии, положительная (отрицательная) корректировка
Резервы (провизии)
Номер балансовых счетов
20
21
22
23
24
25
26
27
Организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, подтверждает, что в отчетном периоде льготные условия лицам, связанным особыми отношениями с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, не предоставлялись и другие сделки с лицами, связанными особыми отношениями с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, кроме указанных в Таблице 1, организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, не осуществлялись.
Таблица 2. Реестр лиц, связанных с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями
Бизнес-идентификационный номер (для юридического лица), индивидуальный идентификационный номер (для физического лица, в том числе для индивидуального предпринимателя)
Наименование (для юридического лица), фамилия, имя и отчество (при его наличии) (для физического лица)
Признак, в соответствии с которым лицо отнесено к лицу, связанному особыми отношениями с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций
1
2
3
4
Таблица 3. Дополнительные сведения о лицах, связанных с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями, и сделках с ними
Наименование показателя
Сумма
(в тысячах тенге)
1
2
3
1

"Ұлттық пошта операторы үшін пруденциялық нормативті, сондай-ақ оның орындалуы туралы есептіліктің нысанын, табыс ету мерзімін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 26 желтоқсандағы № 307 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14786 болып тіркелген) сәйкес есептелген банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның онымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалармен жасаған банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым мәмілесінің жалпы сомасы, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалармен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның әрбір операциясының түрі бойынша сомасы, "Пруденциялық нормативтерді және ипотекалық ұйымдар және агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдары сақтауға міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 26 желтоқсандағы № 308 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14788 болып тіркелген) бекітілген Пруденциялық нормативтерге және ипотекалық ұйымдар және агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдары сақтауға міндетті өзге де нормалар мен лимиттерге сәйкес есептелетін банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның меншікті капиталының мөлшерінен жиынтықты түрде 0,01 пайыздан аспайды.
2
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлға болып табылатын, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында сақтандырылған банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның клиент қарыздарының жалпы сомасы
Атауы _______________________________________________________
Мекенжайы__________________________________________________
Телефоны ________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _____________________
Орындаушы ______________________________________ ________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
____________________________________________ _______________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) қолы
Күні 20__ жылғы "______" ______________
Ескертпе: нысан Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 24 қыркүйектегі № 178 қаулысына 9-қосымшаға қосымшаға сәйкес "Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалармен есепті ай ішінде жасалған, сондай-ақ есепті күні қолданыстағы мәмілелер туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2014 жылғы 24 қыркүйектегі
№ 178 қаулысына
9-қосымшаға
қосымша
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалармен есепті ай ішінде жасалған, сондай-ақ есепті күні қолданыстағы мәмілелер туралы есеп (индексі – 8-ФС_МӘМІЛЕЛЕР_ТІЗІЛІМ, кезеңділігі – ай сайын, тоқсан сайын)
әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Общая сумма сделок организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, с лицами, связанными особыми отношениями с ней, суммы которых по каждому виду операций организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, с лицом, связанным особыми отношениям с ней, не превышает 0,01 (ноль целых одну сотую) процента в совокупности от размера собственного капитала организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, рассчитываемого в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2016 года № 307 "Об установлении пруденциальных нормативов для Национального оператора почты" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14786), Пруденциальными нормативами и иными обязательными к соблюдению ипотечными организациями и дочерними организациями национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса нормами и лимитами, установленными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2016 года № 308 "Об установлении пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению ипотечными организациями и дочерними организациями национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса норм и лимитов" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14788)
2
Общая сумма займов клиентов организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, застрахованных у страховой (перестраховочной) организации, являющейся лицом, связанным особыми отношениями с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций
Наименование ______________________________________________
Адрес _____________________________________________________
Телефон ___________________________________________________
Адрес электронной почты ____________________________________
Исполнитель ____________________________________ ___________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
________________________________________________ ___________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о сделках с лицами, связанными с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями, заключенных в течение отчетного периода, а также действующих на отчетную дату" согласно Приложению к Приложению 9 к постановлению Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 178.
Приложение
к Приложению 9
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 сентября 2014 года № 178
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о сделках с лицами, связанными с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями, заключенных в течение отчетного месяца, а также действующих на отчетную дату
(индекс – 8-ФС_СДЕЛКИ_РЕЕСТР, периодичность – ежемесячная, ежеквартальная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалармен есепті ай ішінде жасалған, сондай-ақ есепті күні қолданыстағы мәмілелер туралы есеп" әкімшілік деректерінің нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына және "Жылжымайтын мүлік ипотекасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-3-бабының 1-1-тармағына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанда есепті кезең ішінде жасалған мәмілелер бойынша, сондай-ақ есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша қолданыстағы мәмілелер бойынша деректер көрсетіледі. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. Есепте 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға бірінші басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның онымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалармен есепті кезең ішінде жасалған, сондай-ақ есепті күні қолданыста болған барлық мәмілелері (1-кесте) туралы мәліметтер, сондай-ақ банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалардың тізілімі (2-кесте), банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалар және олармен жасаған мәмілелер туралы қосымша мәліметтер (3-кесте) ашып көрсетіледі.
6. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалардың белгісі Банктер және банк қызметі туралы заңның 40-бабында айқындалады.
7. Тұлғалар банкпен ерекше қатынастармен байланысуының бір немесе бірнеше белгілеріне ие болуы мүмкін, осыған байланысты көрсетілген тізілімді толтыру кезінде оның барлық белгілері көрсетіледі.
8. 1-кестеде "Ұлттық пошта операторы үшін пруденциалдық нормативті белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 26 желтоқсандағы № 307 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14786 болып тіркелген) және "Пруденциялық нормативтерді және ипотекалық ұйымдар және агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдары сақтауға міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 26 ақпандағы № 308 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14788 болып тіркелген) сәйкес есептелетін банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның онымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалармен жасалатын, сомасы банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның онымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғамен жасалатын операцияларының әрбір түрі бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның меншікті капиталы мөлшерінің жиынтығында 0,01 (нөл бүтін жүзден бір) пайызынан асатын барлық мәмілелері туралы мәліметтер көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о сделках с лицами, связанными с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями, заключенных в течение отчетного месяца, а также действующих на отчетную дату" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1-1 статьи 5-3 Закона Республики Казахстан "Об ипотеке недвижимого имущества" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. В Форме указываются данные по сделкам, заключенным в течение отчетного периода, а также по сделкам, действующим по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Форма раскрывает сведения обо всех сделках организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, с лицами, связанными особыми отношениями с ней, заключенных в течение отчетного периода, а также действующих на отчетную дату (Таблица 1), реестр лиц, связанных с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями (Таблица 2), дополнительные сведения о лицах, связанных с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями, и сделках с ними (Таблица 3).
6. Признак связанности лица с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями определяется статьей 40 Закона о банках и банковской деятельности.
7. Лица могут иметь один или несколько признаков связанности особыми отношениями с банком, в связи с чем, при заполнении указанного реестра указываются все признаки.
8. В Таблице 1 указываются сведения обо всех сделках организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, с лицами, связанными особыми отношениями с ней, суммы которых по каждому виду операций организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций с лицом, связанным особыми отношениями с ней, превышает 0,01 (ноль целых одну сотую) процента в совокупности от размера собственного капитала организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, рассчитываемого в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2016 года № 307 "Об установлении пруденциальных нормативов для Национального оператора почты" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14786) и постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2016 года № 308 "Об установлении пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению ипотечными организациями и дочерними организациями национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса норм и лимитов" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14788).

9. Егер банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның меншікті капиталының теріс мәні болса, 1-кестеде банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның онымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалармен жасалатын, сомасы банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның онымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғамен жасалатын операцияларының әрбір түрі бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым активтері мөлшерінің жиынтығында 0,001 (нөл бүтін мыңнан бір) пайызынан асатын барлық мәмілелері туралы мәліметтер көрсетіледі.
10. Егер мәміле талаптары қамтамасыз етудің болуын, сыйақы төлеуді немесе провизияларды есептеуді болжамайтын болса, онда 1-кестенің 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 және 23-бағандары толтырылмайды.
11. 1-кестенің 6-бағанын толтыру үшін операциялардың мынадай түрлері келтірілген:
1) қарыздар беру;
2) қарыздар алу;
3) депозитті орналастыру;
4) депозитті қабылдау;
5) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалар шығарған қаржы құралдарын сатып алу;
6) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалардан бағалы қағаздар сатып алу (банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның қарсы агентті анықтауына мүмкіндік бермейтін әдістермен ұйымдастырылған нарықта жасалған мәмілелерді қоспағанда);
7) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғаларға бағалы қағаздарды сату (банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның контрагентті анықтауына мүмкіндік бермейтін әдістермен ұйымдастырылған нарықта жасалған мәмілелерді қоспағанда);
8) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалардан оларды кері сату талаптарымен бағалы қағаздар сатып алу (банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның контрагентті анықтауына мүмкіндік бермейтін әдістермен ұйымдастырылған нарықта жасалған мәмілелерді қоспағанда);
9) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалардан оларды кері сатып алу талаптарымен бағалы қағаздарды сату (банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның контагентті анықтауына мүмкіндік бермейтін әдістермен ұйымдастырылған нарықта жасалған мәмілелерді қоспағанда);
10) туынды қаржы құралдарын сатып алу;
11) туынды қаржы құралдарын сату;
12) шетел валютасын сатып алу (спот, форвард);

9. Если собственный капитал организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, имеет отрицательное значение, в Таблице 1 указываются сведения обо всех сделках организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, с лицами, связанными особыми отношениями с ней, суммы которых по каждому виду операций организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, с лицом, связанным особыми отношениями с ней, превышает 0,001 (ноль целых одну тысячную) процента в совокупности от размера активов организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
10. Если условия сделки не предполагают наличие обеспечения, выплату вознаграждения или начисление провизий, то графы 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 и 23 Таблицы 1 не подлежат заполнению.
11. Для заполнения графы 6 Таблицы 1 приведены следующие виды операций:
1) выдача займов;
2) получение займов;
3) размещение депозита;
4) прием депозита;
5) покупка финансовых инструментов, выпущенных лицами, связанными особыми отношениями с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций;
6) покупка ценных бумаг у лиц, связанных особыми отношениями с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций (за исключением сделок, заключенных на организованном рынке, методами, не позволяющими организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, определить контрагента);
7) продажа ценных бумаг лицам, связанным особыми отношениями с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций (за исключением сделок, заключенных на организованном рынке, методами, не позволяющими организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, определить контрагента);
8) покупка ценных бумаг на условиях их обратной продажи у лиц, связанных особыми отношениями с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций (за исключением сделок, заключенных на организованном рынке, методами, не позволяющими организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, определить контрагента);
9) продажа ценных бумаг на условиях их обратной покупки лицам, связанным особыми отношениями с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций (за исключением сделок, заключенных на организованном рынке, методами, не позволяющими организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, определить контрагента);
10) покупка производных финансовых инструментов;
11) продажа производных финансовых инструментов;
12) покупка иностранной валюты (спот, форвард);

13) шетел валютасын сату (спот, форвард);
14) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғадан қабылданған реттелген борыш;
15) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғаға берілген реттелген борыш;
16) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғадан мүлікті сатып алу;
17) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғадан мүлікті кепілге қабылдау;
18) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғаға мүлікті сату;
19) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалар шығарған қаржы құралдарын кепілге қабылдау;
20) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғаға банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның болашақта қоятын талабы;
21) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғаның пайдасына берілген кепілдіктер;
22) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғадан қабылданған кепілдіктер;
23) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлға болып табылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымымен жасалған сақтандыру шарты бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым төлеген сақтандыру сыйлықақылары (жарналары) (сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сомасы көрсетіледі);
24) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлға болып табылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымынан алынған сақтандыру төлемдері;
25) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғаның пайдасына берілген аккредитивтер;
26) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғадан алынған аккредитивтер;
27) мәмілелердің өзге түрлері (жоғарыда көрсетілуі көзделмеген мәмілелер).
12. 1-кестенің 9-бағанында 1-кестенің 6-бағаны бойынша операция түрін таңдау кезінде "банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғаларға төленген дивидендтер" және "банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалардың банкке төленген дивидендтері" операцияларының түрлері бойынша төлем күнін және сәйкесінше дивидендтерді алу күнін көрсету қажет.

13) продажа иностранной валюты (спот, форвард);
14) субординированный долг, принятый от лица, связанного особыми отношениями с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций;
15) субординированный долг, выданный лицу, связанному особыми отношениями с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций;
16) покупка имущества у лица, связанного особыми отношениями с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций;
17) принятие в залог имущества у лица, связанного особыми отношениями с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций;
18) продажа имущества лицу, связанному особыми отношениями с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций;
19) прием в залог финансовых инструментов, выпущенных лицами, связанными особыми отношениями с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций;
20) будущее требование организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, к лицу, связанному особыми отношениями с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций;
21) выданные гарантии в пользу лица, связанного особыми отношениями с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций;
22) принятие гарантий от лица, связанного особыми отношениями с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций;
23) страховые премии (взносы), оплаченные организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, по договорам страхования, заключенным со страховой (перестраховочной) организацией, являющейся лицом, связанным особыми отношениями с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций (указывается страховая сумма по договору страхования);
24) страховые выплаты, полученные организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, от страховой (перестраховочной) организации, являющейся лицом, связанным особыми отношениями с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций;
25) выданные аккредитивы в пользу лица, связанного особыми отношениями с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций;
26) полученные аккредитивы от лица, связанного особыми отношениями с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций;
27) иные виды сделок (сделки, указание которых не предусмотрено выше).
12. В графе 9 Таблицы 1 при выборе вида операции по графе 6 Таблицы 1 "выплаченные дивиденды лицам, связанным с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций особыми отношениями" и "выплаченные дивиденды банку лицами, связанными с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций особыми отношениями" указывается дата выплаты и дата получения дивидендов соответственно.

1-кестенің 12-бағанында төленген дивидендтер сомасын, 1-кестенің 20-бағанында есептелген дивидендтер сомасын көрсету қажет.
13. Шарттың қолданылуы ұзартылған жағдайда, 1-кестенің 10-бағанында оған дейін шарттың қолданылуы ұзартылған тиісті күн көрсетіледі, 1-кестенің 22-бағанында мерзімі ұзартылған мәміле шартының қолданылу кезеңіндегі есепті күнгі баланстық қалдық сомасы көрсетіледі.
14. 1-кестенің 11-бағанында банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның директорлар кеңесінің не акционерлердің жалпы жиналысының (директорлар кеңесі болмаған жағдайда) онымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалармен жасалған мәмілелерді бекіту туралы шешімдерінің не осындай мәмілелерді жүзеге асыру талаптарының деректемелері көрсетіледі.
15. 1-кестенің 12-бағанында Шартта көрсетілген мәміле сомасы мың теңгемен көрсетіледі.
16. 1-кестенің 15-бағанында қамтамасыз етудің кепілдік құны көрсетіледі.
17. 1-кестенің 20-бағанында есептелген кіріс немесе ағымдағы жыл басынан жинақталған шығыс көрсетіледі.
18. Егер мәміле жасау сәтінде, тұлға банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлға болып табылмаған болса, 1-кестенің 27-бағанында "кк.аа.жжжж. бастап тұлға банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлға болып табылады" деген ескертпе көрсетіледі.
19. 2-кестеде банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты барлық, оның ішінде мәмілелер жасаспаған тұлғалар көрсетіледі.
20. Мәліметтер болмаған жағдайда Нысан нөлдік қалдықтармен беріледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2014 жылғы 24 қыркүйектегі
№ 178 қаулысына
10-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында орналастырылған
Қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаның активтерінің, міндеттемелерінің құрылымы және капиталы, кірісі мен шығысы туралы есеп

В графе 12 Таблицы 1 указывается сумма выплаченных дивидендов, в графе 20 Таблицы 1 – сумма начисленных дивидендов.
13. При пролонгации действия договора в графе 10 Таблицы 1 указывается соответствующая дата, до которой пролонгировано действие договора, в графе 22 Таблицы 1 указывается сумма балансового остатка на отчетную дату в период действия пролонгированного договора сделки.
14. В графе 11 Таблицы 1 отражаются реквизиты решения совета директоров организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, либо общего собрания акционеров (в случае отсутствия совета директоров) об утверждении сделок с лицами, связанными с ней особыми отношениями, либо типовых условий осуществления таких сделок.
15. В графе 12 Таблицы 1 отражается сумма сделки, указанная в договоре, в тысячах тенге.
16. В графе 15 Таблицы 1 указывается залоговая стоимость обеспечения.
17. В графе 20 Таблицы 1 отражается сумма начисленного дохода или расхода, накопленного с начала текущего года.
18. Если на момент заключения сделки, лицо не являлось лицом, связанным с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями, в графе 27 Таблицы 1 указывается примечание: "лицо является связанным с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями с дд.мм.гггг.".
19. В Таблице 2 указываются все лица, связанные особыми отношениями с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в том числе, с которыми сделки не заключались.
20. При отсутствии сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 10
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 сентября 2014 года № 178
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о структуре активов, обязательств и капитале, доходах и расходах юридического лица, осуществляющего деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой

Ескертпе: нысан Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 24 қыркүйектегі № 178 қаулысына 10-қосымшаға қосымшаға сәйкес "Қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаның активтерінің, міндеттемелерінің құрылымы және капиталы, кірісі мен шығысы туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2014 жылғы 24 қыркүйектегі
№ 178 қаулысына
10-қосымшаға
қосымша
Қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаның активтерінің, міндеттемелерінің құрылымы және капиталы, кірісі мен шығысы туралы есеп (индексі: 9-Ф1-УО, кезеңділігі: тоқсан сайын)
әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаның активтерінің, міндеттемелерінің құрылымы және капиталы, кірісі мен шығысы туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша ай сайын жасайды. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 1-кестеде:
1) коды 1.1 "кассадағы қолма-қол ақша" жолында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2008 жылғы 22 қыркүйектегі № 79 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5348 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасы Қаржы нарығының жекелеген субъектілеріне арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарының (бұдан әрі – Шоттар жоспары) 1010 шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;

Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о структуре активов, обязательств и капитале, доходах и расходах юридического лица, осуществляющего деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой" согласно Приложению к Приложению 10 к постановлению Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 178.
Приложение
к Приложению 10
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 сентября 2014 года № 178
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о структуре активов, обязательств и капитале, доходах и расходах юридического лица, осуществляющего деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой
(индекс – 9-Ф1-УО, периодичность – ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о структуре активов, обязательств и капитале, доходах и расходах юридического лица, осуществляющего деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В Таблице 1:
1) в строке с кодом 1.1 "наличные деньги в кассе" указываются остатки по счету 1010 Типового плана счетов бухгалтерского учета для отдельных субъектов финансового рынка Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 сентября 2008 года № 79 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5348) (далее – План счетов);

коды 1.2 "банктердегі және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардағы ағымдағы шоттардағы ақша" жолында Шоттар жоспарының 1030 шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
2) коды 2.1 "талап етілгенге дейінгі салымдар" жолында Шоттар жоспарының 1150 11 және 1290 24 шоттары бойынша қалдықтар сомасы шегеріле отырып, Шоттар жоспарының 1150 03, 1270 22, 1150 12, 1150 11 және 1290 24 шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
коды 2.2.1 "қысқа мерзімді шартты салымдар" жолында Шоттар жоспарының 1150 11 және 1290 24 шоттары бойынша қалдықтар сомасы шегеріле отырып, Шоттар жоспарының 1150 05, 1270 24 және 1150 12 шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
коды 2.2.2 "ұзақ мерзімді шартты салымдар" жолында Шоттар жоспарының 2040 08 және 1290 24 шоттары бойынша қалдықтар сомасы шегеріле отырып, Шоттар жоспарының 2040 02, 2170 24 және 2040 09 шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
коды 2.3.1 "қысқа мерзімді салымдар (1 жылға дейін қоса алғанда)" жолында Шоттар жоспарының 1150 11 және 1290 24 шоттары бойынша қалдықтар сомасы шегеріле отырып, Шоттар жоспарының 1150 02, 1150 04, 1270 23 және 1150 12 шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
коды 2.3.2 "ұзақ мерзімді салымдар (1 жылдан астам)" жолында Шоттар жоспарының 2040 08 және 1290 24 шоттары бойынша қалдықтар сомасы шегеріле отырып, Шоттар жоспарының 2040 01, 2170 23 және 2040 09 шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
коды 2.4.1 "қысқа мерзімді жинақ салымдары (1 жылға дейін қоса алғанда)" жолында Шоттар жоспарының 1150 11 және 1290 24 шоттары бойынша қалдықтар сомасы шегеріле отырып, Шоттар жоспарының 1150 06, 1270 38 және 1150 12 шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
коды 2.4.2 "ұзақ мерзімді жинақ салымдары (1 жылға дейін қоса алғанда)" жолында Шоттар жоспарының 2040 08 және 1290 24 шоттары бойынша қалдықтар сомасы шегеріле отырып, Шоттар жоспарының 2040 03, 2170 22 және 2040 09 шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
3) коды 3.1 "қызметкерлердің дебиторлық берешегі" жолында Шоттар жоспарының 1290 01 шоты бойынша қалдықтар сомасы шегеріле отырып, Шоттар жоспарының 1250, 1610 01, 1610 03, 2150 және 2910 шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
коды 3.2 "шаруашылық қызмет бойынша дебиторлық берешек" жолында Шоттар жоспарының 1290 01 шоты бойынша қалдықтар сомасы шегеріле отырып, Шоттар жоспарының 1210, 1240, 1260, 1620 02, 2110, 2140 шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;

в строке с кодом 1.2 "деньги на текущих счетах в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций" указываются остатки по счету 1030 Плана счетов;
2) в строке с кодом 2.1 "вклады до востребования" осуществляется группировка остатков по счетам 1150 03, 1270 22, 1150 12, 1150 11 и 1290 24 Плана счетов за вычетом сумм остатков по счетам 1150 11 и 1290 24 Плана счетов;
в строке с кодом 2.2.1 "краткосрочные условные вклады" осуществляется группировка остатков по счетам 1150 05, 1270 24 и 1150 12 Плана счетов за вычетом сумм остатков по счетам 1150 11 и 1290 24 Плана счетов;
в строке с кодом 2.2.2 "долгосрочные условные вклады" осуществляется группировка остатков по счетам 2040 02, 2170 24 и 2040 09 Плана счетов за вычетом сумм остатков по счетам 2040 08 и 1290 24 Плана счетов;
в строке с кодом 2.3.1 "краткосрочные вклады (до 1 года включительно)" осуществляется группировка остатков по счетам 1150 02, 1150 04, 1270 23 и 1150 12 Плана счетов за вычетом сумм остатков по счетам 1150 11 и 1290 24 Плана счетов;
в строке с кодом 2.3.2 "долгосрочные вклады (свыше 1 года)" осуществляется группировка остатков по счетам 2040 01, 2170 23 и 2040 09 Плана счетов за вычетом сумм остатков по счетам 2040 08 и 1290 24 Плана счетов;
в строке с кодом 2.4.1 "краткосрочные сберегательные вклады (до 1 года включительно)" осуществляется группировка остатков по счетам 1150 06, 1270 38 и 1150 12 Плана счетов за вычетом сумм остатков по счетам1150 11 и 1290 24 Плана счетов;
в строке с кодом 2.4.2 "долгосрочные сберегательные вклады (свыше 1 года включительно)" осуществляется группировка остатков по счетам 2040 03, 2170 22 и 2040 09 Плана счетов за вычетом сумм остатков по счетам 2040 08 и 1290 24 Плана счетов;
3) в строке с кодом 3.1 "дебиторская задолженность работников" осуществляется группировка остатков по счетам 1250, 1610 01, 1610 03, 2150 и 2910 Плана счетов за вычетом сумм остатков по счету 1290 01 Плана счетов;
в строке с кодом 3.2 "дебиторская задолженность по хозяйственной деятельности" осуществляется группировка остатков по счетам 1210, 1240, 1260, 1620 02, 2110, 2140 Плана счетов за вычетом сумм остатков по счету 1290 01 Плана счетов;

коды 3.4 "басқа дебиторлық берешек" жолында Шоттар жоспарының 1290 01 шоты бойынша қалдықтар сомасы шегеріле отырып, Шоттар жоспарының 1280 10 және 2180 шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
4) коды 4.1 "аффинирленген құйма алтын" жолында Шоттар жоспарының 1370 және 1380 шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
коды 4.2 "Басқа қорлар" жолында Шоттар жоспарының 1360 шоты бойынша қалдықтар сомасы шегеріле отырып, Шоттар жоспарының 1350 шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
5) коды 5 "Материалдық емес активтер (амортизацияны және құнсызданудан болған зияндарды шегергенде)" жолында Шоттар жоспарының 2740 және 2750 шоттары бойынша қалдықтар сомасы шегеріле отырып, Шоттар жоспарының 2730 шоты бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
6) коды 6 "Негізгі құралдар (амортизацияны және құнсызданудан болған зияндарды шегергенде)" жолында Шоттар жоспарының 2420, 2430 және 2450 шоттары бойынша қалдықтар сомасы шегеріле отырып, Шоттар жоспарының 2410 және 2440 шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
7) коды 7.1 "ағымдағы салық талабы" жолында Шоттар жоспарының 1400 тобының шоттарын топтастыру жүзеге асырылады;
коды 7.2 "кейінге қалдырылған салық талабы" жолында Шоттар жоспарының 2810 шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
8) коды 8 "Басқа активтер" жолында Шоттар жоспарының 1630 және 2940 шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
8 коды бар жолда басқа активтерде 3 және 7 кодтары бар жолдарда ескерілмеген берешек ескеріледі;
9) коды 10.1 "Қысқа мерзімді қарыздар (1 жылға дейін қоса алғанда)" жолында Шоттар жоспарының 3050 06 шоты бойынша қалдықтар сомасы шегеріле отырып, Шоттар жоспарының 3010, 3020, 3050 05 және 3380 25 шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
коды 10.2 "ұзақ мерзімді қарыздар (1 жылдан астам)" жолында Шоттар жоспарының 4030 12 шоты бойынша қалдықтар сомасы шегеріле отырып, Шоттар жоспарының 4010, 4020, 4030 11 және 4160 23 шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
10) коды 11.1 "еңбекақы төлеу бойынша кредиторлық берешек" жолында Шоттар жоспарының 3350 шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
коды 11.2 "шаруашылық қызмет бойынша кредиторлық берешек" жолында Шоттар жоспарының 3310, 3340, 3360, 3370, 3510, 4110, 4140, 4150 және 4410 шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
коды 11.3 "Қатысушылардың дивидендтері мен кірістері бойынша кредиторлық берешек" жолында Шоттар жоспарының 3030-шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
11) коды 12.1 "ағымдағы салық міндеттемелері" жолында Шоттар жоспарының 3100-тобының шоттарын топтастыру жүзеге асырылады;

в строке с кодом 3.4 "прочая дебиторская задолженность" осуществляется группировка остатков по счетам 1280 10 и 2180 Плана счетов за вычетом сумм остатков по счету 1290 01 Плана счетов;
4) в строке с кодом 4.1 "аффинированное золото в слитках" осуществляется группировка остатков по счетам 1370 и 1380 Плана счетов;
в строке с кодом 4.2 "прочие запасы" указываются остатки по счету 1350 Плана счетов за вычетом сумм остатков по счету 1360 Плана счетов;
5) в строке с кодом 5 "нематериальные активы (за вычетом амортизации и убытков от обесценения)" осуществляется группировка остатков по счету 2730 Плана счетов за вычетом сумм остатков по счетам 2740 и 2750 Плана счетов;
6) в строке с кодом 6 "основные средства (за вычетом амортизации и убытков от обесценения)" осуществляется группировка остатков по счетам 2410 и 2440 Плана счетов за вычетом сумм остатков по счетам Плана счетов 2420, 2430 и 2450;
7) в строке с кодом 7.1 "текущее налоговое требование" осуществляется группировка счетов группы 1400 Плана счетов;
в строке с кодом 7.2 "отложенное налоговое требование" указываются остатки по счету 2810 Плана счетов;
8) в строке с кодом 8 "прочие активы" осуществляется группировка остатков по счетам 1630 и 2940 Плана счетов;
в строке с кодом 8 "прочие активы" учитываются активы, которые не учтены в строках с кодами 3 и 7;
9) в строке с кодом 10.1 "краткосрочные займы (до 1 года включительно)" осуществляется группировка остатков по счетам 3010, 3020, 3050 05 и 3380 25 Плана счетов за вычетом сумм остатков по счету 3050 06 Плана счетов;
в строке с кодом 10.2 "долгосрочные займы (свыше 1 года)" осуществляется группировка остатков по счетам 4010, 4020, 4030 11 и 4160 23 Плана счетов за вычетом сумм остатков по счету 4030 12 Плана счетов;
10) в строке с кодом 11.1 "кредиторская задолженность по оплате труда" указываются остатки по счету 3350 Плана счетов;
в строке с кодом 11.2 "кредиторская задолженность по хозяйственной деятельности" осуществляется группировка остатков по счетам 3310, 3340, 3360, 3370, 3510, 4110, 4140, 4150 и 4410 Плана счетов;
в строке с кодом 11.3 "кредиторская задолженность по дивидендам и доходам участников" указываются остатки по счету 3030 Плана счетов;
11) в строке с кодом 12.1 "текущее налоговое обязательство" осуществляется группировка счетов группы 3100 Плана счетов;

коды 12.2 "кейінге қалдырылған салық міндеттемелері" жолында Шоттар жоспарының 4310-шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
12) коды 13 "Өзге міндеттемелер" жолында Шоттар жоспарының 3540 және 4430-шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
коды 13 жолда өзге міндеттемелерде кодтары 10-нан 12-ге дейінгі жолдарда ескерілмеген берешек ескеріледі;
13) коды 15 "Жарғылық капитал" жолында Шоттар жоспарының 5030 және 5320-шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
14) коды 16.1 "резервтік капитал" жолында Шоттар жоспарының 5410, 5420, 5430 және 5450-шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
коды 16.2 "басқа да резервтер" жолында Шоттар жоспарының 5460-шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
15) коды 17.1 "өткен жылдардың бөлінбеген пайдасы (өтелмеген зиян)" жолында Шоттар жоспарының 5520-шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
коды 17.2 "есепті кезеңнің бөлінбеген пайдасы (өтелмеген зиян)" жолында Шоттар жоспарының 5610-шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
16) 1-кестені толтыру кезінде мынадай талаптардың орындалуы қамтамасыз етіледі:
коды 1 жол = кодтары 1.1 және 1.2 жолдардың қосындысына;
коды 2 жол = кодтары 2.1, 2.2, 2.3 және 2.4 жолдардың қосындысына;
коды 2.2 жол = кодтары 2.2.1 және 2.2.2 жолдардың қосындысына;
коды 2.3 жол = кодтары 2.3.1 және 2.3.2 жолдардың қосындысына;
коды 2.4 жол = кодтары 2.4.1 және 2.4.2 жолдардың қосындысына;
коды 3-жол = кодтары 3.1, 3.2, 3.3 және 3.4 жолдардың қосындысына;
коды 4 жол = кодтары 4.1 және 4.2 жолдардың қосындысына;
коды 6 жол = кодтары 6.1, 6.2 және 6,3 жолдардың қосындысына;
коды 7 жол = кодтары 7.1 және 7.2 жолдардың қосындысына;
коды 10 жол = кодтары 10.1 және 10.2 жолдардың қосындысына;
коды 11 жол = кодтары 11.1, 11.2 және 11.3 жолдардың қосындысына;
коды 12 жол = кодтары 12.1 және 12.2 жолдардың қосындысына;
коды 16 жол = кодтары 16.1 және 16.2 жолдардың қосындысына;
коды 17 жол = кодтары 17.1 және 17.2 жолдардың қосындысына;
коды 18 жол = кодтары 15, 16 және 17 жолдардың қосындысына;
коды 9 жол = коды 19 жол.
6. 2-кестеде:
1) коды 1 "Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша кіріс" жолында Шоттар жоспарының 6280 02-шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
2) коды 2 "Аффинирленген бағалы металдарды сатып алу-сату бойынша кіріс" жолында Шоттар жоспарының 6280 01-шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
3) коды 3.1 "ағымдағы шоттар бойынша" жолында Шоттар жоспарының 6110 28-шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
коды 3.2 "орналастырылған салымдар бойынша" жолында Шоттар жоспарының 6110 29, 6110 31, 6110 30 және 6110 35-шоттары бойынша қалдықтардың сомасы көрсетіледі;

в строке с кодом 12.2 "отложенное налоговое обязательство" указываются остатки по счету 4310 Плана счетов;
12) в строке с кодом 13 "прочие обязательства" осуществляется группировка остатков по счетам 3540 и 4430 Плана счетов;
в строке с кодом 13 в прочих обязательствах учитывается задолженность, которая не учтена в строках с кодами с 10 по 12;
13) в строке с кодом 15 "уставный капитал" осуществляется группировка остатков по счетам 5030 и 5320 Плана счетов;
14) в строке с кодом 16.1 "резервный капитал" осуществляется группировка остатков по счетам 5410, 5420, 5430 и 5450 Плана счетов;
в строке с кодом 16.2 "прочие резервы" указываются остатки по счету 5460 Плана счетов;
15) в строке с кодом 17.1 "нераспределенная прибыль (непокрытый убыток) предыдущих лет" указываются остатки по счету 5520 Плана счетов;
в строке с кодом 17.2 "нераспределенная прибыль (непокрытый убыток) отчетного периода" указываются остатки по счету 5610 Плана счетов;
16) при заполнении Таблицы 1 обеспечивается выполнение следующих условий:
строка с кодом 1 = сумме строк с кодами 1.1 и 1.2;
строка с кодом 2 = сумме строк с кодами 2.1, 2.2, 2.3 и 2.4;
строка с кодом 2.2 = сумме строк с кодами 2.2.1 и 2.2.2;
строка с кодом 2.3 = сумме строк с кодами 2.3.1 и 2.3.2;
строка с кодом 2.4 = сумме строк с кодами 2.4.1 и 2.4.2;
строка с кодом 3 = сумме строк с кодами 3.1, 3.2, 3.3 и 3.4;
строка с кодом 4 = сумме строк с кодами 4.1 и 4.2;
строка с кодом 6 = сумме строк с кодами 6.1, 6.2 и 6,3;
строка с кодом 7 = сумме строк с кодами 7.1 и 7.2;
строка с кодом 10 = сумме строк с кодами 10.1 и 10.2;
строка с кодом 11 = сумме строк с кодами 11.1, 11.2 и 11.3;
строка с кодом 12 = сумме строк с кодами 12.1 и 12.2;
строка с кодом 16 = сумме строк с кодами 16.1 и 16.2;
строка с кодом 17 = сумме строк с кодами 17.1 и 17.2;
строка с кодом 18 = сумме строк с кодами 15, 16 и 17;
строка с кодом 9 = строке с кодом 19.
6. В Таблице 2:
1) в строке с кодом 1 "доходы по покупке-продаже иностранной валюты" указываются остатки по счету 6280 02 Плана счетов;
2) в строке с кодом 2 "доходы по покупке-продаже аффинированных драгоценных металлов" указываются остатки по счету 6280 01 Плана счетов;
3) в строке с кодом 3.1 "по текущим счетам" указываются остатки по 6110 28 счету Плана счетов;
в строке с кодом 3.2 "по размещенным вкладам" указываются суммы остатков по счетам 6110 29, 6110 31, 6110 30 и 6110 35 Плана счетов;

коды 3.3 "сыйақы алуға байланысты басқа кіріс" жолында Шоттар жоспарының 6110 34-шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
4) коды 4 "Шетел валютасын қайта бағалаудан түскен кіріс" жолында Шоттар жоспарының 6250 02-шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
5) коды 5 "Аффинирленген бағалы металдарды қайта бағалаудан түскен кіріс" жолында Шоттар жоспарының 6280 05-шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
6) коды 6 "Басқа кіріс" жолында Шоттар жоспарының 6280 06 және 6220-шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
7) коды 8 "Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша шығыс" жолында Шоттар жоспарының 7470 02-шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
8) коды 9 "Аффинирленген бағалы металдарды сатып алу-сату бойынша шығыс" жолында Шоттар жоспарының 7470 01-шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
9) коды 10.1 "алынған қарыздар бойынша" жолында Шоттар жоспарының 7310 24-шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
коды 10.2 "жалдау жөніндегі міндеттемелер бойынша" жолында Шоттар жоспарының 7350-шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
коды 10.3 "сыйақы төлеуге байланысты басқа шығыс" жолында Шоттар жоспарының 7310 25-шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
10) коды 11 "Шетел валютасын қайта бағалаудан болған шығыс" жолында Шоттар жоспарының 7430 02-шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
11) коды 12 "Аффинирленген бағалы металдарды қайта бағалаудан болған шығыстар" жолында Шоттар жоспарының 7470 07-шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
12) коды 13.1 "кассалық операциялар бойынша қызметтер үшін комиссиялық шығыстар" жолында Шоттар жоспарының 7470 23-шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
коды 13.2 "сейф операциялары бойынша қызметтер үшін комиссиялық шығыстар" жолында Шоттар жоспарының 7470 24-шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
коды 13.3 "банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау жөніндегі қызметтер үшін комиссиялық шығыстар" жолында Шоттар жоспарының 7470 25-шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
13) коды 14.2 "амортизациялық аударымдар" жолында Шоттар жоспарының 7490 01 және 7490 05-шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
коды 14.3 "корпоративтік табыс салығын қоспағанда, салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеу бойынша шығыс" жолында Шоттар жоспарының 7220-тобының шоттарын топтастыру жүзеге асырылады;
коды 14.4 "әкімшілік шығыс" жолында Шоттар жоспарының 7210 және 7450-шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
14) коды 15 "Өзге шығыс" жолында Шоттар жоспарының 7420 және 7410-шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
коды 15 жолда өзге шығыстарға электрондық түрде жүргізілетін айырбастау операцияларының есебін жүргізу үшін пайдаланылатын бағдарламалық қамтамасыз етуді немесе компьютерлік жүйені сүйемелдеу, өрт, күзет, дабыл сигнализацияларының техникалық құралдарына қызмет көрсету жөніндегі шығыстар және өзгесі жатады;

в строке с кодом 3.3 "прочие доходы, связанные с получением вознаграждения" указываются остатки по счету 6110 34 Плана счетов;
4) в строке с кодом 4 "доходы от переоценки иностранной валюты" указываются остатки по счету 6250 02 Плана счетов;
5) в строке с кодом 5 "доходы от переоценки аффинированных драгоценных металлов" указываются остатки по счету 6280 05 Плана счетов;
6) в строке с кодом 6 "прочие доходы" осуществляется группировка остатков по счетам 6280 06 и 6220 Плана счетов;
7) в строке с кодом 8 "расходы по покупке-продаже иностранной валюты" указываются остатки по счету 7470 02 Плана счетов;
8) в строке с кодом 9 "расходы по покупке-продаже аффинированных драгоценных металлов" указываются остатки по счету 7470 01 Плана счетов;
9) в строке с кодом 10.1 "по полученным займам" указываются остатки по 7310 24 счету Плана счетов;
в строке с кодом 10.2 "по обязательствам по аренде" указываются остатки по счету 7350 Плана счетов;
в строке с кодом 10.3 "прочие расходы, связанные с выплатой вознаграждения" указываются остатки по счету 7310 25 Плана счетов;
10) в строке с кодом 11 "расходы от переоценки иностранной валюты" указываются остатки по счету 7430 02 Плана счетов;
11) в строке с кодом 12 "расходы от переоценки аффинированных драгоценных металлов" указываются остатки по счету 7470 07 Плана счетов;
12) в строке с кодом 13.1 "комиссионные расходы за услуги по кассовым операциям" указываются остатки по счету 7470 23 Плана счетов;
в строке с кодом 13.2 "комиссионные расходы за услуги по сейфовым операциям" указываются остатки по счету 7470 24 Плана счетов;
в строке с кодом 13.3 "комиссионные расходы за услуги по инкассации банкнот, монет и ценностей" указываются остатки по счету 7470 25 Плана счетов;
13) в строке с кодом 14.2 "амортизационные отчисления" осуществляется группировка остатков по счетам 7490 01 и 7490 05 Плана счетов;
в строке с кодом 14.3 "расходы по уплате налогов и других обязательных платежей в бюджет, за исключением корпоративного подоходного налога" осуществляется группировка счетов группы 7220 Плана счетов;
в строке с кодом 14.4 "административные расходы" осуществляется группировка остатков по счетам 7210 и 7450 Плана счетов;
14) в строке с кодом 15 "прочие расходы" осуществляется группировка остатков по счетам 7420 и 7410 Плана счетов;
в строке с кодом 15 к прочим расходам относятся расходы по сопровождению программного обеспечения, используемого для ведения учета проводимых обменных операций в электронном виде, или компьютерной системы, обслуживанию технических средств пожарной, охранной, тревожной сигнализаций и прочие;

15) коды 18 "Корпоративтік табыс салығы" жолында Шоттар жоспарының 7710-шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
16) коды 21 "Тоқтатылған қызметтен пайда (зиян)" жолында Шоттар жоспарының 6310 және 7510-шоттарын топтастыру жүзеге асырылады;
17) 2-кестені толтыру кезінде мынадай талаптардың орындалуы қамтамасыз етіледі:
коды 3 жол = кодтары 3.1, 3.2 және 3.3 жолдардың қосындысына;
коды 10 жол = кодтары 10.1, 10.2 және 10.3 жолдардың қосындысына;
коды 13 жол = кодтары 13.1, 13.2 және 13.3 жолдардың қосындысына;
коды 14 жол = кодтары 14.1, 14.2, 14.3 және 14.4 жолдардың қосындысына.
7. Шоттарды есептілік бабына топтастыру кезінде оларды қайталауға рұқсат етілмейді.
8. Топтау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 1 шілдедегі № 68 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7121 тіркелген) бекітілген "Қаржы нарығының жекелеген субъектілерінің бухгалтерлік есепті жүргізу жөніндегі нұсқаулыққа", Шоттар жоспарына және уәкілетті ұйымның ішкі құжаттарына сәйкес айқындалады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2014 жылғы 24 қыркүйектегі
№ 178 қаулысына
11-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғалар есебі

15) в строке с кодом 18 "корпоративный подоходный налог" указываются остатки по счету 7710 Плана счетов;
16) в строке с кодом 21 "прибыль (убыток) от прекращенной деятельности" осуществляется группировка счетов 6310 и 7510 Плана счетов;
17) при заполнении Таблицы 2 обеспечивается выполнение следующих условий:
строка с кодом 3 = сумме строк с кодами 3.1, 3.2 и 3.3;
строка с кодом 10 = сумме строк с кодами 10.1, 10.2 и 10.3;
строка с кодом 13 = сумме строк с кодами 13.1, 13.2 и 13.3;
строка с кодом 14 = сумме строк с кодами 14.1, 14.2, 14.3 и 14.4.
7. Не допускается дублирование счетов при группировке их в статьи отчетности.
8. Группировка определяется в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 июля 2011 года № 68 "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета отдельными субъектами финансового рынка" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7121), Планом счетов и внутренними документами уполномоченной организации.
Приложение 11
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 сентября 2014 года № 178
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей

Ескерту. 11-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 10-Ф1-ИНКАССАЦИЯ
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезеңі: 20__ жылғы "______" ____________ жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғалар
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың жиырмасыншы күнінен кешіктірмей
Кесте. Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғалар есебі
Жол коды
Көрсеткіш
Мәні немесе сомасы
1
Есепті кезең ішінде үй-жайларда өзгерістердің болуы (иә, жоқ)
2
Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды тасымалдауға арналған мамандандырылған көлік құралдарының саны, оның ішінде:
2.1
меншік құқығында
3
Жарғылық капитал (миллион теңге)
3.1.
Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауға арналған жарғылық капитал (миллион теңге)
3.2
Банкноттарды, монеталар және құндылықтарды қайта санау, сұрыптау, буып-түю, сақтау, сондай-ақ оларды банктердің тапсырмасы бойынша банктерге және олардың клиенттеріне беру жөніндегі қосымша қызметті жүзеге асыруға арналған жарғылық капитал (миллион теңге)
4
Заңды тұлғаның құрылтайшысы (қатысушысы) туралы мәліметтер
4.1.
Резиденттік туралы мәліметтер (иә, жоқ)
4.2.
Террористік қызметке қатысы бар адамдардың тізімінде, сондай-ақ жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен адамдардың тізбесінде және (немесе) терроризм мен экстремизмді қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен адамдардың тізбесінде болмауы туралы мәліметтер (бар, жоқ)
5.
Атқарушы органның басшысы туралы мәліметтер
5.1.
Резиденттік туралы мәліметтер (иә, жоқ)
5.2.
Жоғары білімнің болуы (бар, жоқ)
5.3.
Қаржылық қызмет көрсету саласында кемінде үш жыл жұмыс өтілінің болуы (бар/жоқ)
5.4.
Алынбаған немесе өтелмеген соттылығының бар болуы (болмауы) туралы мәліметтер (бар, жоқ)
5.5.
Денсаулық сақтаудың психоневрологиялық және наркологиялық ұйымдарында есепте тұрмағандығы туралы мәліметтер (бар, жоқ)
5.6.
Террористік қызметке қатысы бар адамдардың тізімінде, сондай-ақ жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен адамдардың тізбесінде және (немесе) терроризм мен экстремизмді қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен адамдардың тізбесінде болмауы туралы мәліметтер (бар, жоқ)
6.
Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау жөніндегі функциялары бар заңды тұлғаның қызметкері туралы мәліметтер
6.1.
Резиденттік туралы мәліметтер (иә, жоқ)
6.2.
Денсаулық сақтаудың психоневрологиялық және наркологиялық ұйымдарында есепте тұрмағандығы туралы мәліметтер (бар, жоқ)
6.3.
Алынбаған немесе өтелмеген соттылығының бар болуы (болмауы) туралы мәліметтер (бар, жоқ)
6.4.
Террористік қызметке қатысы бар адамдардың тізімінде, сондай-ақ жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен адамдардың тізбесінде және (немесе) терроризм мен экстремизмді қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен адамдардың тізбесінде болмауы туралы мәліметтер (бар, жоқ)
7
Қызметтік қару мен оның патрондарын сатып алуға, сақтауға және алып жүруге рұқсаттары туралы мәліметтер (нөмірі, берілген күні және қолданылу мерзімі)
8
Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялаудың қолданыстағы шарттарының саны (объектілер санын ашып көрсете отырып)
9
Есепті кезеңде инкассацияланған қолма-қол ақшаның көлемі (мың теңге)
9.1.
оның ішінде 1 (бір) инкассатор тасымалдайтын қолма-қол ақша көлемінің орташа сомасы (мың теңге)
10
Қайта есептеу, сұрыптау, буып-түю және сақтау бойынша қосымша қызметті жүзеге асыру (иә/жоқ)
11
Жұмыскерлердің тізімдік саны, оның ішінде:

Сноска. Приложение 11 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индекс формы административных данных: 10-Ф1-ИНКАССАЦИЯ
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "_____" ____________ 20___ года
Круг лиц, представляющих информацию: юридические лица, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей
Сроки представления формы административных данных: ежеквартально, не позднее двадцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом
Таблица. Отчет юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей
Код строки
Показатель
Значение или сумма
1
Наличие в течение отчетного периода изменений в помещениях (да, нет)
2
Количество специализированных транспортных средств, предназначенных для перевозки банкнот, монет и ценностей, в том числе:
2.1
на праве собственности
3
Уставной капитал (в миллионах тенге)
3.1.
Уставной капитал для осуществления исключительно инкассацию банкнот, монет и ценностей (в миллионах тенге)
3.2
Уставной капитал для осуществления дополнительной деятельности по пересчету, сортировке, упаковке, хранению банкнот, монет и ценностей, а также их выдаче банкам и их клиентам по поручению банков (в миллионах тенге)
4
Сведения об учредителе (участника) юридического лица
4.1.
Сведения о резидентстве (да, нет)
4.2.
Сведения об отсутствии в списке лиц, причастных к террористической деятельности, а также перечень организаций и лиц, связанных с финансированием распространения оружия массового уничтожения, и (или) в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма (да, нет)
5.
Сведения о руководителе исполнительного органа
5.1.
Сведения о резидентстве (да, нет)
5.2.
Наличие высшего образования (да, нет)
5.3.
Наличие стажа работы не менее трех лет в сфере предоставления финансовых услуг (да, нет)
5.4.
Сведения о наличии (отсутствии) неснятой или непогашенной судимости (имеется, не имеется)
5.5.
Сведения об отсутствии учета в психоневрологических и наркологических организациях здравоохранения (имеется, не имеется)
5.6.
Сведения об отсутствии в списке лиц, причастных к террористической деятельности, а также перечень организаций и лиц, связанных с финансированием распространения оружия массового уничтожения, и (или) в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма (имеется, не имеется)
6.
Сведения о работнике юридического лица с функциями по инкассации банкнот, монет и ценностей
6.1.
Сведения о резидентстве (да, нет)
6.2.
Сведения об отсутствии учета в психоневрологических и наркологических организациях здравоохранения (имеется, не имеется)
6.3.
Сведения о наличии (отсутствии) неснятой или непогашенной судимости (имеется, не имеется)
6.4.
Сведения об отсутствии в списке лиц, причастных к террористической деятельности, а также перечень организаций и лиц, связанных с финансированием распространения оружия массового уничтожения, и (или) в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма (имеется, не имеется)
7
Сведения о разрешениях на приобретение, хранение, хранение и ношение служебного оружия и патронов к нему (номер, дата выдачи и срок действия)
8
Количество действующих договоров инкассации банкнот монет и ценностей (с расшифровкой количества объектов)
9
Объем наличных денег, инкассированных за отчетный период (в тысячах тенге)
9.1.
в том числе, средняя сумма перевозимых объемов наличных денег на 1 (одного) инкассатора (в тысячах тенге)
10
Осуществление дополнительной деятельности по пересчету, сортировке, упаковке и хранению (да, нет)
11
Списочная численность работников, в том числе:

11.1.
басқарушы персонал
11.2.
техникалық персонал
11.3.
инкассаторлар
11.4
өзге де қызметкерлер
12
Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау жөніндегі қызметті жүзеге асырудан түсетін кіріс (мың теңге)
13
Екінші деңгейдегі банктердегі және Ұлттық пошта операторындағы шоттардағы ақша (мың теңге)
Атауы __________________________________________________________
Мекенжайы _____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ____________________________________
Орындаушы _____________________________________ ______________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_______________________________________ ______________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 24 қыркүйектегі № 178 қаулысына 11-қосымшаға қосымшаға сәйкес "Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғалар есебі" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2014 жылғы 24 қыркүйектегі
№ 178 қаулысына
11-қосымшаға
қосымша
Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғалар есебі (индексі – 10-Ф1-ИНКАССАЦИЯ, кезеңділігі – тоқсан сайын)
әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғалар есебі" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. 1-жолда есепті кезең ішінде банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғалардың (бұдан әрі – инкассациялық ұйымдар) үй-жайларында өзгерістердің (орналасқан жерінің, ауданының өзгеруі, үй-жайлардың құрылысындағы өзгерістер) болуы (болмауы) туралы мәліметтер көрсетіледі.

11.1.
управленческий персонал
11.2.
технический персонал
11.3.
инкассаторы
11.4
иные работники
12
Доходы от осуществления деятельности по инкассации банкнот, монет и ценностей (в тысячах тенге)
13
Деньги на счетах в банках второго уровня и Национальном операторе почты (в тысячах тенге)
Наименование _____________________________________________
Адрес ____________________________________________________
Телефон __________________________________________________
Адрес электронной почты ___________________________________
Исполнитель ____________________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
________________________________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей" согласно Приложению к Приложению 11 к постановлению Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 178.
Приложение
к Приложению 11
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 сентября 2014 года № 178
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей
(индекс – 10-Ф1-ИНКАССАЦИЯ, периодичность – ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. В строке 1 указываются сведения о наличии (отсутствии) в течение отчетного периода изменений (изменение местонахождения, площади, изменения в конструкциях помещений) в помещениях юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей (далее – инкассаторские организации).

5. 2-жолда банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды тасымалдауға арналған мамандандырылған көлік құралдарының жалпы саны көрсетіледі.
2.1-жолда инкассаторлық ұйымға меншік құқығында тиесілі банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды тасымалдауға арналған мамандандырылған көлік құралдарының саны көрсетіледі.
6. 3-жолда ақшалай нысанда толық көлемде қалыптастырылған жарғылық капитал көрсетіледі.
3,3.1, 3.2-жолдар Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 8 қарашадағы № 176 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19612 болып тіркелген) бекітілген Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаларға лицензия беру қағидаларына (бұдан әрі – Лицензия беру қағидалары) сәйкес ұсынылған жарғылық капитал туралы мәліметтер өзгерген кезде толтырылады.
7. 4-жолда инкассаторлық ұйым құрылтайшыларының (қатысушыларының) тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) көрсетіледі.
4, 4.1 және 4.2-жолдар Лицензия беру қағидаларына сәйкес ұсынылған құрылтайшылар (қатысушылар) туралы мәліметтер өзгерген кезде толтырылады.
8. 5-жолда инкассаторлық ұйым басшысының тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) көрсетіледі.
5, 5.1, 5.2, 5.3, 5.4, 5.5 және 5.6-жолдар Лицензия беру қағидаларына сәйкес ұсынылған басшы туралы мәліметтер өзгерген кезде толтырылады.
9. 6-жолда банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау жөніндегі функциялары бар инкассаторлық ұйым қызметкерлерінің саны көрсетіледі.
6, 6.1, 6.2, 6.3 және 6.4-жолдар Лицензия беру қағидаларына сәйкес ұсынылған банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау жөніндегі функциялары бар инкассаторлық ұйымның қызметкерлері туралы мәліметтер өзгерген кезде толтырылады.
10. 8-жолда қызмет көрсетілетін инкассация объектілерінің жалпы санын көрсете отырып, есепті күні қолданыста болған және инкассаторлық ұйым орындайтын банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау шарттарының жалпы саны көрсетіледі.
11. 9-жолда есепті кезеңде инкассаторлық ұйым нақты инкассациялаған қолма-қол ақшаның жалпы сомасы көрсетіледі.
9.1-жолда 1 (бір) инкассатор тасымалдайтын қолма-қол ақша көлемінің орташа сомасы көрсетіледі.
12. 11-жолда инкассаторлық ұйым "Еңбек және жұмыспен қамту статистикасы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың статистикалық нысандары мен оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті Төрағасының 2020 жылғы 7 қыркүйектегі № 34 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21183 болып тіркелген) 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынатын "Еңбек бойынша есеп" (индексі 1-Т, кезеңділігі тоқсандық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанына сәйкес деректер көрсетіледі.

5. В строке 2 отражается общее количество специализированных транспортных средств, предназначенных для перевозки банкнот, монет и ценностей.
В строке 2.1 указывается количество специализированных транспортных средств, предназначенных для перевозки банкнот, монет и ценностей, принадлежащих инкассаторской организации на праве собственности.
6. В строке 3 указывается уставной капитал, сформированный в денежной форме в полном объеме.
Строки 3, 3.1, 3.2 заполняются при изменении сведений об уставном капитале, представленных в соответствии с Правилами выдачи лицензии юридическим лицам, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 8 ноября 2019 года № 176 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19612) (далее – Правила выдачи лицензии).
7. В строке 4 указываются фамилия, имя и отчество (при его наличии) учредителей (участников) инкассаторской организации.
Строки 4, 4.1 и 4.2 заполняются при изменении сведений об учредителях (участниках), представленных в соответствии с Правилами выдачи лицензии.
8. В строке 5 указываются фамилия, имя и отчество (при его наличии) руководителя инкассаторской организации.
Строки 5, 5.1, 5.2, 5.3, 5.4, 5.5 и 5.6 заполняются при изменении сведений о руководителе, представленных в соответствии с Правилами выдачи лицензии.
9. В строке 6 указывается количество работников инкассаторской организации с функциями по инкассации банкнот, монет и ценностей.
Строки 6, 6.1, 6.2, 6.3 и 6.4 заполняются при изменении сведений о работников инкассаторской организации с функциями по инкассации банкнот, монет и ценностей, представленных в соответствии с Правилами выдачи лицензии.
10. В строке 8 указывается общее количество договоров инкассации банкнот, монет и ценностей, действующих и исполняемых инкассаторской организацией на отчетную дату, с указанием общего количества обслуживаемых объектов инкассации.
11. В строке 9 указывается общая сумма наличных денег, фактически инкассированных инкассаторской организацией за отчетный период.
В строке 9.1. указывается средняя сумма перевозимых объемов наличных денег на 1 (одного) инкассатора.
12. В строке 11 указываются данные в соответствии со статистической формой общегосударственного статистического наблюдения "Отчет по труду" (индекс 1-Т, периодичность квартальная), представляемой инкассаторской организацией по форме согласно приложению 3 к приказу Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 7 сентября 2020 года № 34 "Об утверждении статистических форм общегосударственных статистических наблюдений по статистике труда и занятости и инструкций по их заполнению" (зарегистрированному в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21183).

13. Мәліметтер болмаған жағдайда Нысан нөлдік қалдықпен ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2014 жылғы 24 қыркүйектегі
№ 178 қаулысына
12-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Қолма-қол ақшамен жасалатын операциялар туралы есеп
Ескерту. 11-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.08.2015 № 155 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 11-CASH
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20__ жылғы "______" ____________ жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Ұлттық пошта операторы
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың отызыншы күнінен кешіктірмей
1-кесте. Клиенттердің операциялары бойынша мәліметтер
Көрсеткіштің атауы
Мәні (сомасы)
1
2
3
1
Референс
2
Аймақ
3
Есеп айырысу-кассалық бөлімше
4
Операция санаты
5
Клиент түрі
6
Кәсіпкерлік субъектісінің санаты
7
Клиенттің экономикалық қызмет түрі
8
Операция түрі
9
Сомасы
2-кесте. Кассалық операциялар бойынша мәліметтер
Көрсеткіштің атауы
Мәні (сомасы)
1
2
3
1
Референс
2
Аймақ
3
Операция санаты
4
Операция түрі
5
Сомасы
Атауы ______________________________________
Мекенжайы __________________________________________________________
Телефоны ________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________
Орындаушы ______________________________________ _____________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
______________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________

13. При отсутствии сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 12
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 сентября 2014 года № 178
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет об операциях с наличными деньгами
Сноска. Постановление дополнено приложением 11-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 21.08.2015 № 155 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индекс формы административных данных: 11-CASH
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ____________ 20__ года
Круг лиц, представляющих информацию: Национальный оператор почты
Сроки представления формы административных данных: ежемесячно,
не позднее тридцатого числа месяца, следующего за отчетным месяцем
Таблица 1. Сведения по операциям клиентов
Наименование показателей
Значение (сумма)
1
2
3
1
Референс
2
Регион
3
Расчетно-кассовое отделение
4
Категория операции
5
Тип клиента
6
Категория субъекта предпринимательства
7
Вид экономической деятельности клиента
8
Вид операции
9
Сумма
Таблица 2. Сведения по кассовым операциям
Наименование показателей
Значение (сумма)
1
2
3
1
Референс
2
Регион
3
Категория операции
4
Вид операции
5
Сумма
Наименование _________________________________________
Адрес ________________________________________________
Телефон ______________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________
Исполнитель _________________________________ _________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
____________________________________________ _________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года

Ескертпе: нысан Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 24 қыркүйектегі № 178 қаулысына 12-қосымшаға қосымшаға сәйкес "Қолма-қол ақшамен жасалатын операциялар туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2014 жылғы 24 қыркүйектегі
№ 178 қаулысына
12-қосымшаға
қосымша
Қолма-қол ақшамен жасалатын операциялар туралы есеп (индексі – 11-CASH, кезеңділігі – ай сайын)
әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Қолма-қол ақшамен жасалатын операциялар туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысан есепті айдың соңындағы жағдай бойынша жасалады. Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі теңге болып табылады. Құндық көрсеткіштер үтірден кейін екі таңбамен көрсетіледі.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
5. Нысанның мақсаттары үшін мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) электрондық құрылғылар – POS-терминалдарды қоспағанда, қолма-қол ақшаны қабылдау және (немесе) беру жөніндегі кассалық операцияларға не операциялардың өзге де түрлерін жүзеге асыруға, сондай-ақ тиісті растайтын құжаттарды қалыптастыруға арналған банкоматтар, электрондық терминалдар және өзге де құрылғылар;
2) POS-терминал – төлем карточкаларын пайдалана отырып және Ұлттық пошта операторының ақпараттық жүйесімен қосыла отырып, қолма-қол ақша беру жүзеге асырылатын электрондық-механикалық құрылғы.
6. Егер тиісті көрсеткіштің осы Түсіндірмесінде өзгеше көзделмесе, барлық көрсеткіштер толтыру үшін міндетті болып табылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
7. Есеп нысанында заңды (барлық меншік нысанындағы), жеке тұлғалар мен дара кәсіпкерлер кассалар, электрондық құрылғылар және Ұлттық пошта операторының POS-терминалдары арқылы қолма-қол ақшаны пайдалана отырып жүзеге асырған операциялар (кіріс, шығыс) туралы мәліметтер беріледі.
8. 1 және 2-кестелердің 1-жолы есептілікті жинауға арналған ақпараттық жүйеде есеп жолының сәйкестендірушісі болып табылатын референсті көрсетуге арналған. Референс Ұлттық пошта операторы үшін қолма-қол ақшамен жасалатын операция туралы мәліметтерді ұсынатын бірегей болып табылады.

Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет об операциях с наличными деньгами" согласно Приложению к Приложению 12 к постановлению Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 178.
Приложение
к Приложению 12
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 сентября 2014 года № 178
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет об операциях с наличными деньгами
(индекс – 11-CASH, периодичность – ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет об операциях с наличными деньгами" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется по состоянию на конец отчетного месяца. Единицей измерения, используемой при заполнении Формы, является тенге. Стоимостные показатели указываются в числах с двумя знаками после запятой.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета и исполнитель.
5. Для целей Формы используются следующие понятия:
1) электронные устройства – банкоматы, электронные терминалы и иные устройства, предназначенные для кассовых операций по приему и (или) выдаче наличных денег либо для осуществления иных видов операций, а также формирования соответствующих подтверждающих документов, за исключением POS-терминалов;
2) POS-терминал – электронно-механическое устройство, посредством которого с использованием платежных карточек и соединения с информационной системой Национального оператора почты, осуществляется выдача наличных денег.
6. Все показатели являются обязательными для заполнения, если иное не оговорено в настоящем Пояснении к соответствующему показателю.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
7. В Форме отчета передаются сведения об операциях (приход, расход), осуществленных с использованием наличных денег через кассы, электронные устройства и POS-терминалы Национального оператора почты юридическими (всех форм собственности), физическими лицами и индивидуальными предпринимателями.
8. Строка 1 Таблиц 1 и 2 предназначена для отражения референса, который служит идентификатором строки отчета в информационной системе, предназначенной для сбора отчетности. Референс является уникальным для Национального оператора почты, представляющего сведения об операции с наличными деньгами.

9. 1-кестенің 2, 3, 4, 5, 6, 7 және 8-жолдарында және 2-кестенің 2, 3 және 4-жолдарында мәндер Нысан берілетін ақпараттық жүйеде орналастырылған анықтамалықтардың кодтарына сәйкес толтырылады.
10. 1-кестенің 3-жолында Ұлттық пошта операторы жүргізетін анықтамалыққа сәйкес қолма-қол ақшамен кіріс-шығыс операциясы жүзеге асырылған Ұлттық пошта операторының есеп айырысу-кассалық бөлімшесі көрсетіледі.
Көрсеткіш электрондық құрылғылар және POS-терминалдар арқылы жасалған қолма-қол ақшамен кіріс және шығыс операцияларын қоспағанда, барлық операциялар бойынша толтыру үшін міндетті болып табылады.
11. 1-кестенің 6-жолында кәсіпкерлік субъектісінің санаты көрсетіледі (заңды тұлғалар және дара кәсіпкерлер болып табылатын клиенттер бойынша).
12. 1-кестенің 7-жолында заңды тұлғалар және дара кәсіпкерлер болып табылатын клиенттердің экономикалық қызмет түрі көрсетіледі.
13. 1-кестенің 8-жолы мынадай кіріс және шығыс баптарына сыныпталады:
1) қолма-қол ақша кірісінің баптары:
"Тауарларды, қызметтерді және орындалған жұмыстарды өткізуден түсетін түсімдер" бабында:
барлық меншік нысанындағы заңды тұлғалардан, дара кәсіпкерлерден;
сауда, сол сияқты саудамен айналыспайтын кәсіпорындардың тауарларды сатуынан;
заңды тұлғалар мен дара кәсіпкерлердің негізгі қызметін құрайтын қызметтер мен жұмыстар түрлерінен: тұрмыстық, медициналық, заңгерлік, жөндеу-құрылыс, салт-дәстүрлік қызметтер мен білім беру саласындағы қызметтер;
заңды тұлғалардан, дара кәсіпкерлерден банк қызметтерін көрсеткені үшін комиссиялық сыйақы төлеуге қолма-қол ақшаның түсуі (бюджетке төлемдерді қабылдау үшін бланкілер үшін алымдар және басқалары);
заңды тұлғалар, дара кәсіпкерлер қызметінің негізгі түріне жатпайтын, бірақ Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының талаптарына қайшы келмейтін қызметтер мен жұмыстардың жоғарыда аталған түрлерінен, сондай-ақ басқа да қызметтер түрлерін көрсетуден қолма-қол ақшаның түсуінен;
"Шоттарға түсімдер" бабында салымдарды, ағымдағы және карточкалық шоттарды толықтыру үшін Ұлттық пошта операторының кассаларына заңды, жеке тұлғалардан және дара кәсіпкерлерден қолма-қол ақша түсімдері көрсетіледі;
"Ақша аударымдары жүйесі арқылы (шот ашпастан) Қазақстан Республикасы бойынша бір жолғы аударым үшін жеке тұлғалардан түсетін түсімдер" бабында ақша аударымдары жүйесі арқылы (Ұлттық пошта операторында шот ашпастан) Қазақстан Республикасының аумағындағы басқа тұлғалардың пайдасына аударымдарды жүзеге асыру үшін жеке тұлғалардан қолма-қол ақша түсімдері көрсетіледі;
"Ақша аударымдары жүйелері арқылы (шот ашпастан) шетелге бір жолғы аударым үшін жеке тұлғалардан түсетін түсімдер" бабында ақша аударымдары жүйесі арқылы (Ұлттық пошта операторында шот ашпастан) Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі басқа тұлғалардың пайдасына аударымдарды жүзеге асыру үшін жеке тұлғалардан қолма-қол ақша түсімдері көрсетіледі;
"Қарыздарды өтеу" бабында қарыздарды өтеу және олар бойынша есептелген сыйақы есебіне жеке, заңды тұлғалардың және дара кәсіпкерлердің ағымдағы шоттарына қолма-қол ақша түсімдері, сондай-ақ басқа қаржы ұйымдарында ресімделген қарыздарды өтеу үшін шот ашпастан төлемдерді қабылдау көрсетіледі;
"Электрондық құрылғылар арқылы қолма-қол ақша түсімдері" бабында жеке, заңды тұлғалардың және дара кәсіпкерлердің шоттарына электрондық құрылғылар арқылы қолма-қол ақша түсімдері көрсетіледі;
"Қолма-қол ақша кірісінің жоғарыда келтірілген баптары бойынша ескерілмеген қолма-қол ақша түсімдері" бабында жоғарыда келтірілген "Қолма-қол ақша кірісі" баптары бойынша ескерілмеген барлық өзге де түсімдер көрсетіледі;

9. В строках 2, 3, 4, 5, 6, 7 и 8 Таблицы 1 и строках 2, 3 и 4 Таблицы 2 значения указываются из справочников, размещенных в информационной системе, посредством которой представляется Форма.
10. В строке 3 Таблицы 1 указывается расчетно-кассовое отделение Национального оператора почты, где была осуществлена приходно-расходная операция с наличными деньгами, в соответствии со справочником, который ведется Национальным оператором почты.
Показатель является обязательным для заполнения по всем операциям, за исключением приходных и расходных операций с наличными деньгами, совершенных через электронные устройства и POS-терминалы.
11. В строке 6 Таблицы 1 указывается категория субъекта предпринимательства (по клиентам, являющимся юридическими лицами и индивидуальными предпринимателями).
12. В строке 7 Таблицы 1 указывается вид экономической деятельности клиентов, являющихся юридическими лицами и индивидуальными предпринимателями.
13. Строка 8 Таблицы 1 классифицируется на следующие приходные и расходные статьи:
1) статьи прихода наличных денег:
в статье "Поступления от реализации товаров, услуг и выполненных работ" отражаются поступления наличных денег:
от юридических лиц, индивидуальных предпринимателей всех форм собственности;
от продажи товаров как торговыми, так и неторговыми предприятиями;
от видов услуг и работ, составляющих основную деятельность юридических лиц и индивидуальных предпринимателей: бытовых, медицинских, юридических, ремонтно-строительных, ритуальных услуг и услуг в сфере образования;
поступление наличных денег от юридических лиц, индивидуальных предпринимателей в уплату комиссионного вознаграждения за оказание банковских услуг (сборы за бланки для приема платежей в бюджет и прочее);
от вышеназванных видов услуг и работ, не относящихся к основному виду деятельности юридических лиц, индивидуальных предпринимателей, при этом не противоречащих требованиям действующего законодательства Республики Казахстан, а также поступления наличных денег от оказания других видов услуг;
в статье "Поступления на счета" отражаются поступления наличных денег в кассы Национального оператора почты от юридических, физических лиц и индивидуальных предпринимателей для пополнения вкладов, текущих и карточных счетов;
в статье "Поступления от физических лиц для разового перевода по Республике Казахстан посредством систем денежных переводов (без открытия счета)" отражаются поступления наличных денег от физических лиц для осуществления переводов в пользу других лиц, находящихся на территории Республики Казахстан, посредством системы денежных переводов (без открытия счета в Национальном операторе почты);
в статье "Поступления от физических лиц для разового перевода за рубеж посредством систем денежных переводов (без открытия счета)" отражаются поступления наличных денег от физических лиц для осуществления переводов в пользу других лиц, находящихся за пределами Республики Казахстан, посредством системы денежных переводов (без открытия счета в Национальном операторе почты);
в статье "Погашение займов" отражаются поступления наличных денег на текущие счета физических, юридических лиц и индивидуальных предпринимателей в счет погашения займов и начисленного вознаграждения по ним, а также прием платежей без открытия счета для погашения займов, оформленных в других финансовых организациях;
в статье "Поступления наличных денег через электронные устройства" отражаются поступления наличных денег на счета физических, юридических лиц и индивидуальных предпринимателей через электронные устройства;
в статье "Поступления наличных денег, не учтенные по вышеприведенным статьям "Прихода наличных денег" отражаются все прочие поступления, не учтенные по вышеприведенным статьям "Прихода наличных денег";

2) қолма-қол ақша шығысының баптары:
"Тауарларға, көрсетілетін қызметтерге және орындалған жұмыстарға ақы төлеуге беру" бабында заңды тұлғалар мен барлық меншік нысанындағы дара кәсіпкерлерге тауарларға, көрсетілетін қызметтер мен орындалған жұмыстарға есеп айырысу үшін, шаруашылық және өкілдік шығыстарға, оның ішінде заттарды, асыл тастар мен бағалы металдарды, өнер заттарын, антиквариат пен қолөнер бұйымдарын сатып алуды жүргізуге, кәдеге жарату шикізатын, металл сынықтарын дайындауға, халықтан шыны ыдыстарды сатып алуға құқығы бар заңды тұлғаларға және дара кәсіпкерлерге қолма-қол ақша беру көрсетіледі;
"Шоттардан беру" бабында Ұлттық пошта операторының жеке, заңды тұлғалардың және дара кәсіпкерлердің ағымдағы, карточкалық шоттарынан қолма-қол ақша беруі, салымдар мен олар бойынша сыйақыны қайтаруы көрсетіледі;
"Қазақстан Республикасы бойынша жеке тұлғаларға ақша аударымдары жүйесі арқылы (шот ашпастан) бір жолғы аударым бойынша қолма-қол ақша беру" бабында Қазақстан Республикасының аумағындағы басқа тұлғалардан ақша аударымдары бойынша түсімдер есебінен (Ұлттық пошта операторында шот ашпастан) жеке тұлғаларға қолма-қол ақша беру көрсетіледі;
"Жеке тұлғаларға ақша аударымдары жүйесі арқылы (шот ашпастан) шетелден бір жолғы аударым бойынша қолма-қол ақша беру" бабында Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі басқа тұлғалардан ақша аударымдары бойынша түсімдер есебінен (Ұлттық пошта операторында шот ашпастан) жеке тұлғаларға қолма-қол ақша беру көрсетіледі;
"Қарыздар беру" бабында жеке, заңды тұлғаларға және дара кәсіпкерлерге Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген мақсаттарға ағымдағы шоттан қолма-қол ақшамен қарыздар беру көрсетіледі;
"Электрондық құрылғылар арқылы қолма-қол ақша беру" бабында жеке, заңды тұлғалардың және дара кәсіпкерлердің шоттарынан электрондық құрылғылар арқылы қолма-қол ақша беру көрсетіледі;
"POS-терминалдар арқылы қолма-қол ақша беру" бабында POS-терминалдар арқылы қолма-қол ақша беру көрсетіледі;
"Қызметкерлермен есеп айырысу үшін қолма-қол ақша беру" бабында жалақыны, еңбекке уақытша жарамсыздық кезінде аурухана парағы бойынша төлемді, іссапар бойынша шығыстарды өтеуді немесе төлеуді, демалыс төлемдерін, сыйлықақылар мен үстемеақылар, өтемақылар, жәрдемақылар және басқасын қоса алғанда, еңбекақының барлық түрлері бойынша есеп айырысу үшін заңды тұлғалар мен дара кәсіпкерлердің ағымдағы шоттарынан қолма-қол ақша беру көрсетіледі.
"Жоғарыда келтірілген "Қолма-қол ақша шығысының" баптары бойынша ескерілмеген қолма-қол ақша беру" бабында жоғарыда келтірілген "Қолма-қол ақша шығысының" баптары бойынша ескерілмеген қолма-қол ақшаның өзге де берілуі көрсетіледі.

2) статьи расхода наличных денег:
в статье "Выдача на оплату товаров, услуг и выполненных работ" отражается выдача наличных денег юридическим лицам и индивидуальным предпринимателям всех форм собственности для расчетов за товары, услуги и выполненные работы, на хозяйственные и представительские расходы, в том числе юридическим лицам и индивидуальным предпринимателям, имеющим право производить скупку вещей, драгоценных камней и металлов, предметов искусства, антиквариата и ремесленно-кустарных изделий, на заготовку утильсырья, металлолома, на скупку стеклянной тары у населения;
в статье "Выдача со счетов" отражается выдача наличных денег Национальным оператором почты с текущих, карточных счетов физических, юридических лиц и индивидуальных предпринимателей, возврат вкладов и вознаграждения по ним;
в статье "Выдача наличных денег физическим лицам по разовому переводу по Республике Казахстан посредством систем денежных переводов (без открытия счета)" отражается выдача наличных денег физическим лицам за счет поступлений по переводам от других лиц, находящихся на территории Республики Казахстан, посредством системы денежных переводов (без открытия счета в Национальном операторе почты);
в статье "Выдача наличных денег физическим лицам по разовому переводу из-за рубежа посредством систем денежных переводов (без открытия счета)" отражается выдача наличных денег физическим лицам за счет поступлений по переводам от других лиц, находящихся за пределами Республики Казахстан, посредством системы денежных переводов (без открытия счета в Национальном операторе почты);
в статье "Выдача займов" отражается выдача займов наличными деньгами с текущего счета физическим, юридическим лицам и индивидуальным предпринимателям на цели, предусмотренные действующим законодательством Республики Казахстан;
в статье "Выдача наличных денег через электронные устройства" отражается выдача наличных денег со счетов физических, юридических лиц и индивидуальных предпринимателей через электронные устройства;
в статье "Выдача наличных денег через POS-терминалы" отражается выдача наличных денег через POS-терминалы;
в статье "Выдача наличных денег для расчетов с работниками" отражается выдача наличных денег с текущих счетов юридических лиц и индивидуальных предпринимателей для расчетов по всем видам оплаты труда, включая заработную плату, выплату по больничному листу при временной нетрудоспособности, возмещение или оплату расходов по командировке, отпускные выплаты, премии, доплаты и надбавки, компенсации, пособия и другое;
в статье "Выдача наличных денег, не учтенная по вышеприведенным статьям "Расхода наличных денег" отражается прочая выдача наличных денег, не учтенная по вышеприведенным статьям "Расхода наличных денег".

14. 2-кестенің 4-жолы мынадай кіріс және шығыс баптарына сыныпталады:
1) қолма-қол ақша кірісінің баптары:
"Электрондық құрылғылардан алынған қолма-қол ақшаның түсімдері" бабында электрондық құрылғылардан алынған қолма-қол ақшаның түсімдері көрсетіледі;
"Ұлттық пошта операторының айырбастау пункттерінің шетел валютасын сатудан түсетін түсімдер" бабында Ұлттық пошта операторының меншікті айырбастау пункттерінен сатылған шетел валютасы үшін қолма-қол ақша түсімдері көрсетіледі;
"Қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына лицензиясы негізінде қызметті тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғалардың шетел валютасын сатудан түсетін түсімдері" бабында қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына лицензиясы негізінде айырбастау пункттері арқылы ғана жүзеге асыратын заңды тұлғалардан сатылған шетел валютасы үшін қолма-қол ақша түсімдері көрсетіледі;
"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі филиалдарының айналым кассасынан Ұлттық пошта операторының операциялық кассасына қолма-қол ақша түсімдері" бабында Ұлттық пошта операторының операциялық кассаларын нығайту үшін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі филиалдарының айналым кассасынан қолма-қол ақша түсімдері көрсетіледі;
"Ұлттық пошта операторының операциялық кассасына оның кассалық бөлімшелерінен және екінші деңгейдегі банктердің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың операциялық кассаларынан қолма-қол ақша түсімдері" бабында:
Ұлттық пошта операторының операциялық кассасына оның Ұлттық пошта операторының касса торабынан тыс орналасқан дербес операциялық кассаларынан (қолма-қол ақшаның Ұлттық пошта операторының желісі бойынша қозғалысы: бас офистің кассасы, филиалдың кассасы, Ұлттық пошта операторының касса торабынан тыс орналасқан кассасы);
Ұлттық пошта операторының операциялық кассасына екінші деңгейдегі банктердің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың операциялық кассаларынан қолма-қол ақшаның түсімдері көрсетіледі;
2) қолма-қол ақша шығысының баптары:
"Есепті кезеңнің соңындағы операциялық кассадағы қолма-қол ақша қалдығы" бабында есепті кезеңнің соңындағы Ұлттық пошта операторының операциялық кассасындағы қолма-қол ақша қалдықтары көрсетіледі;
"Электрондық құрылғыларды тиеу үшін қолма-қол ақша беру" бабында электрондық құрылғыларды нығайту үшін қолма-қол ақша беру көрсетіледі;
"Ұлттық пошта операторының өз айырбастау пункттеріне шетел валютасын сатып алуға қолма-қол ақша беруі" бабында өз айырбастау пункттеріне шетел валютасын сатып алуға қолма-қол ақша беруі көрсетіледі;
"Қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына лицензиясы негізінде қызметті тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаларға шетел валютасын сатып алуға қолма-қол ақша беру" бабында қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына лицензиясы негізінде айырбастау пункттері арқылы ғана жүзеге асыратын заңды тұлғаларға шетел валютасын сатып алуға қолма-қол ақша беру көрсетіледі;
"Ұлттық пошта операторының Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі филиалдарының айналым кассасына қолма-қол ақшаны тапсыруы" бабында Ұлттық пошта операторының Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі филиалдарының айналым кассасына берген қолма-қол ақша сомасы көрсетіледі;
"Ұлттық пошта операторының операциялық кассасынан оның кассалық бөлімшелеріне, екінші деңгейдегі банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың операциялық кассаларына қолма-қол ақша беру" бабында:
Ұлттық пошта операторының операциялық кассасынан оның Ұлттық пошта операторының касса торабынан тыс орналасқан дербес операциялық кассаларына (қолма-қол ақшаның Ұлттық пошта операторының желісі бойынша қозғалысы: бас офистің кассасы, филиалдың кассасы, Ұлттық пошта операторының касса торабынан тыс орналасқан кассасы);
Ұлттық пошта операторының операциялық кассасынан екінші деңгейдегі банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың операциялық кассаларына қолма-қол ақша беру көрсетіледі.

14. Строка 4 Таблицы 2 классифицируется на следующие приходные и расходные статьи:
1) статьи прихода наличных денег:
в статье "Поступления изъятых наличных денег из электронных устройств" отражаются поступления наличных денег, изъятых из электронных устройств;
в статье "Поступления от продажи иностранной валюты обменными пунктами Национального оператора почты" отражаются поступления наличных денег за проданную иностранную валюту от собственных обменных пунктов, Национального оператора почты;
в статье "Поступления от продажи иностранной валюты юридическими лицами, осуществляющими деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой" отражаются поступления наличных денег за проданную иностранную валюту от юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой;
в статье "Поступления наличных денег в операционную кассу Национального оператора почты из оборотной кассы филиалов Национального Банка Республики Казахстан" отражаются поступления наличных денег из оборотной кассы филиалов Национального Банка Республики Казахстан для подкрепления операционных касс Национального оператора почты;
в статье "Поступления наличных денег в операционную кассу Национального оператора почты из его кассовых подразделений и из операционных касс банков второго уровня, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций" отражаются поступления наличных денег:
в операционную кассу Национального оператора почты от его самостоятельных операционных касс, расположенных вне кассового узла Национального оператора почты (перемещение наличных денег по сети Национального оператора почты: касса головного офиса, касса филиала, касса, расположенная вне кассового узла Национального оператора почты);
в операционную кассу Национального оператора почты из операционных касс банков второго уровня, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций;
2) статьи расхода наличных денег:
в статье "Остаток наличных денег в операционной кассе на конец отчетного периода" отражаются остатки наличных денег в операционной кассе Национального оператора почты на конец отчетного периода;
в статье "Выдача наличных денег для загрузки электронных устройств" отражается выдача наличных денег для подкрепления электронных устройств;
в статье "Выдача наличных денег на покупку иностранной валюты Национальным оператором почты собственным обменным пунктам" отражается выдача наличных денег собственным обменным пунктам на покупку иностранной валюты;
в статье "Выдача наличных денег на покупку иностранной валюты юридическим лицам, осуществляющим деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой" отражается выдача наличных денег на покупку иностранной валюты юридическим лицам, осуществляющим деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой;
в статье "Сдача наличных денег Национальным оператором почты в оборотную кассу филиалов Национального Банка Республики Казахстан" отражается сумма наличных денег, переданных Национальным оператором почты в оборотную кассу филиалов Национального Банка Республики Казахстан;
в статье "Выдача наличных денег из операционной кассы Национального оператора почты в его кассовые подразделения, операционные кассы банков второго уровня и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций" отражается выдача наличных денег:
из операционной кассы Национального оператора почты его самостоятельным операционным кассам, расположенным вне кассового узла Национального оператора почты (перемещение наличных денег по сети Национального оператора почты: касса головного офиса, касса филиала, касса, расположенная вне кассового узла Национального оператора почты);
из операционной кассы Национального оператора почты в операционные кассы банков второго уровня и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.

15. 1-кестенің 9-жолында көрсетілген барлық клиенттік кіріс операциялары бойынша (электрондық құрылғылар арқылы қолма-қол ақша түсімдерін қоспағанда) және 2-кестенің 5-жолында көрсетілген барлық кассалық кіріс операциялары бойынша жиынтық сома 1-кестенің 9-жолында көрсетілген барлық клиенттік шығыс операциялары бойынша (электрондық құрылғылар арқылы қолма-қол ақшаны беруді қоспағанда) және 2-кестенің 5-жолында көрсетілген барлық кассалық шығыс операциялары бойынша жиынтық сомаға тең.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2014 жылғы 24 қыркүйектегі
№ 178 қаулысына
13-қосымша
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың есептілікті ұсыну қағидалары
Ескерту. Бұйрық 11-2-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.06.2018 № 138 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
1. Осы Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың есептілікті ұсыну қағидалары "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Жылжымайтын мүлік ипотекасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-3-бабының 1-1-тармағына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне (бұдан әрі – Ұлттық Банк) есептілікті ұсыну тәртібін айқындайды.
2. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның есептілігі Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне автоматтандырылған ақпараттық шағын жүйе арқылы электрондық форматта ұсынылады.
Есептілікке басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам, сондай-ақ жеке тұлға электрондық-цифрлық қолтаңба арқылы қол қояды және электрондық форматта сақталады.
Есептіліктегі деректердің толықтығы мен дұрыстығын банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның басшысы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам қамтамасыз етеді.
3. Респондент клиентінің және (немесе) контрагентінің резиденттігі "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес айқындалады.

15. Совокупная сумма по всем клиентским приходным операциям, указанным в строке 9 Таблицы 1 (за исключением поступлений наличных денег через электронные устройства), и по всем кассовым приходным операциям, указанным в строке 5 Таблицы 2 равняется совокупной сумме по всем клиентским расходным операциям, указанным в строке 9 Таблицы 1 (за исключением выдачи наличных денег через электронные устройства), и по всем кассовым расходным операциям, указанным в строке 5 Таблицы 2.
Приложение 13
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 сентября 2014 года № 178
Правила представления отчетности организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций
Сноска. Постановление дополнено приложением 11-2 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 29.06.2018 № 138 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила представления отчетности организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, разработаны в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1-1 статьи 5-3 Закона Республики Казахстан "Об ипотеке недвижимого имущества", подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и определяют порядок представления отчетности организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, в Национальный Банк Республики Казахстан (далее – Национальный Банк).
2. Отчетность организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, представляется в Национальный Банк Республики Казахстан в электронном формате посредством автоматизированной информационной подсистемы.
Отчетность, подписанная руководителем или лицом, на которое возложена функция по подписанию отчета, а также физическим лицом посредством электронной цифровой подписи, хранится в электронном формате.
Полнота и достоверность данных в отчетности обеспечивается руководителем организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, или лицом, на которое возложена функция по подписанию отчета.
3. Резидентство клиента и (или) контрагента респондента определяется в соответствии со статьей 1 Закона Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле".

4. Есептілікті қалыптастыру мақсатында шетел валютасындағы активтер мен міндеттемелер "Валюта айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау тәртібі туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 25 қаңтардағы № 15 қаулысымен және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 22 ақпандағы № 99 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8378 болып тіркелген) көзделген тәртіппен айқындалған валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта есептеліп көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2014 жылғы 24 қыркүйектегі
№ 178 қаулысына 12-қосымша
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың есептілікті ұсыну қағидалары
Ескерту. 12-қосымша алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 20.12.2021 № 111 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2014 жылғы 24 қыркүйектегі
№ 178 қаулысына 13-қосымша
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының күші жойылған қаулыларының тізбесі
1. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың есеп беру ережесін бекіту туралы" 2004 жылғы 27 қарашадағы № 334 қаулысы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3327 тіркелген).
2. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың есеп беру ережесін бекіту туралы" 2004 жылғы 9 қарашадағы № 334 қаулысына толықтыру мен өзгерістер енгізу туралы" 2006 жылғы 9 қаңтардағы № 13 қаулысы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4071 тіркелген).
3. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Ипотекалық ұйымдардың есеп беру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 25 ақпандағы № 43 қаулысы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4157 тіркелген).

4. В целях формирования отчетности активы и обязательства в иностранной валюте указываются в пересчете по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, предусмотренном постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 января 2013 года № 15 и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 99 "О порядке определения рыночного курса обмена валюты" (зарегистрированных в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8378).
Приложение 12
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 сентября 2014 года № 178
Правила представления отчетности организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций
Сноска. Приложение 12 исключено постановлением Правления Национального Банка РК от 20.12.2021 № 111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 13
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 сентября 2014 года № 178
Перечень
утративших силу постановлений Правления
Национального Банка Республики Казахстан
Сноска. Приложение 13 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 21.08.2015 № 155 (вводится в действие с 01.07.2015).
1. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 ноября 2004 года № 334 "Об утверждении Правил представления отчетности организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 3327).
2. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 9 января 2006 года № 13 "О внесении дополнения и изменений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 ноября 2004 года № 334 "Об утверждении Правил представления отчетности организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 4071).
3. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 февраля 2006 года № 43 "Об утверждении Правил предоставления отчетности ипотечными организациями" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 4157).

4. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттік Басқармасының "Ипотекалық ұйымдардың есеп беру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 25 ақпандағы № 43 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" 2006 жылғы 27 қазандағы № 231 қаулысы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4465 тіркелген).
5. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне ипотекалық ұйымдардың қызметін реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2007 жылғы 25 маусымдағы № 189 қаулысының (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4872 тіркелген) 1-тармағы.
6. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Ипотекалық ұйымдардың есеп беру ережесін бекіту туралы" 2006 жылы 25 ақпандағы № 43 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" 2007 жылғы 24 қыркүйектегі № 239 қаулысы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4982 тіркелген).
7. Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5126 тіркелген "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың қызметін реттеу мәселелері бойынша толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007 жылғы 24 желтоқсандағы № 274 қаулысының 1-тармағының 2) және 3) тармақшалары.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.08.2015 № 155 (01.07.2015 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Ипотекалық ұйымдардың есеп беру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 25 ақпандағы № 43 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2008 жылғы 28 қарашадағы № 205 қаулысы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5465 тіркелген).

4. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 октября 2006 года № 231 "О внесении дополнений и изменений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 февраля 2006 года № 43 "Об утверждении Правил представления отчетности ипотечными организациями" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 4465).
5. Пункт 1 Постановления Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 июня 2007 года № 189 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования деятельности ипотечных организаций" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 4872).
6. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 24 сентября 2007 года № 239 "О внесении изменения в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 февраля 2006 года № 43 "Об утверждении Правил предоставления отчетности ипотечными организациями" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 4982).
7. Подпункты 2) и 3) пункта 1 постановления Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 24 декабря 2007 года № 274 "О внесении дополнений и изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования деятельности организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций", зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 5126.
Сноска. Пункт 7 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 21.08.2015 № 155 (вводится в действие с 01.07.2015).
8. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28 ноября 2008 года № 205 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 февраля 2006 года № 43 "Об утверждении Правил предоставления отчетности ипотечными организациями" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 5465).

9. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Ипотекалық ұйымдардың есеп беру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 25 ақпандағы № 43 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" 2009 жылғы 29 сәуірдегі № 95 қаулысы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5700 тіркелген).
10. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2009 жылғы 26 мамырдағы № 100 қаулысының (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5709 тіркелген) 2-тармағы.
11. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Ипотекалық ұйымдардың есеп беру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 25 ақпандағы № 43 қаулысына толықтырулар мен өзгерістерді енгізу туралы" 2010 жылғы 1 маусымдағы № 74 қаулысы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6324 тіркелген).
12. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасының кейбiр нормативтiк құқықтық актiлерiне қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" 2010 жылғы 3 қыркүйектегі № 131 қаулысының (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6554 тіркелген) 11 және 13-тармақтары.
13. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне екінші деңгейдегі банктердің және ипотекалық ұйымдардың есеп беру мәселелері бойынша толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" 2011 жылғы 11 наурыздағы № 28 қаулысы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6906 тіркелген).
14. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2011 жылғы 28 қазандағы № 170 қаулысы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7361 тіркелген).

9. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29 апреля 2009 года № 95 "О внесении изменений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 февраля 2006 года № 43 "Об утверждении Правил предоставления отчетности ипотечными организациями" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 5700).
10. Пункт 2 постановления Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26 мая 2009 года № 100 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования и надзора финансового рынка и финансовых организаций" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 5709).
11. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 1 июня 2010 года № 74 "О внесении дополнений и изменений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 февраля 2006 года № 43 "Об утверждении Правил предоставления отчетности ипотечными организациями" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 6324).
12. Пункты 11 и 13 Постановления Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 3 сентября 2010 года № 131 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования и надзора финансового рынка и финансовых организаций" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 6554).
13. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 11 марта 2011 года № 28 "О внесении дополнений и изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам представления отчетности банками второго уровня и ипотечными организациями" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан 25 апреля 2011 года под № 6906).
14. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 октября 2011 года № 170 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 7361).

15. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2012 жылғы 26 наурыздағы № 121 қаулысы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7657 тіркелген).
16. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың есеп беру ережесін бекіту туралы" 2004 жылғы 27 қарашадағы № 334 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" 2012 жылғы 26 маусымдағы № 197 қаулысы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7843 тіркелген).

15. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 марта 2012 года № 121 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 7657).
16. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 июня 2012 года № 197 "О внесении изменений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 ноября 2004 года № 334 "Об утверждении Правил представления отчетности организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 7843).