Электр және жылу желiлерiн күзету, электр және жылу желілерінің күзету аймақтарында жұмыс жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 наурыздағы № 231 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 8 мамырда № 11011 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2017 жылғы 28 қыркүйектегі № 332 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Энергетика министрінің 28.09.2017 № 332 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
"Электр энергетикасы туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 22-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Электр және жылу желiлерiн күзету, электр және жылу желілерінің күзету аймақтарында жұмыс жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Электр энергетикасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында жариялануын;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
В. Школьник
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
____________ А. Мамытбеков
2015 жылғы 25 наурыз
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
____________ Ә. Исекешев
2015 жылғы 24 наурыз
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
____________ Е. Досаев
2015 жылғы 30 наурыз
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
____________ Қ. Қасымов

Об утверждении Правил охраны электрических и тепловых сетей, производства работ в охранных зонах электрических и тепловых сетей
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 марта 2015 года № 231. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 мая 2015 года № 11011. Утратил силу приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 28 сентября 2017 года № 332 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра энергетики РК от 28.09.2017 № 332 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2 статьи 22 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об электроэнергетике" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила охраны электрических и тепловых сетей, производства работ в охранных зонах электрических и тепловых сетей.
2. Департаменту электроэнергетики Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодические печатные издания и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
В. Школьник
"СОГЛАСОВАН"
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
______________ А. Мамытбеков
от 25 марта 2015 год
"СОГЛАСОВАН"
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
______________ А. Исекешев
от 24 марта 2015 год
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
______________ Е. Досаев
от 30 марта 2015 год
"СОГЛАСОВАН"
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
______________ К. Касымов

2015 жылғы 27 наурыз
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2015 жылғы 20 наурыздағы
№ 231 бұйрығымен
бекітілген
Электр және жылу желiлерiн күзету, электр және жылу желілерінің
күзет аймақтарында жұмыс жүргізу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Электр және жылу желілерін күзету, электр және жылу желілерінің күзет аймақтарында жұмыс жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шілдедегі "Электр энергетикасы туралы" Заңының 22-бабы 2-тармағына сәйкес әзірленген және электр және жылу желілерін күзету, электр және жылу желілерінің күзету аймақтарында жұмыс жүргізу тәртібін және ұйымдастыруды айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар мен анықтамалар пайдаланылады:
1) жылу желілері – жылу энергия көздерінен орталық жылу пунктері мен сорғы станцияларын қоса алғанда, жылуды тұтыну қондырғыларына дейін жылу энергиясын беруге және (немесе) жылуды жеткізуге арналған құрылғылардың жиынтығы;
2) жылу желілерінің күзет аймағы - жылу желілерін сақтауды қамтамасыз ету, пайдаланудың қалыпты жағдайларын жасау, олардың зақымдануының, сондай-ақ осы желілердің күзет аймағында қалған тұрғындар арасында жазатайым оқиғалардың алдын алу мақсатында бөлінген жер учаскелері;
3) электр желілері - электр энергиясын беру мен таратуға арналған шағын станциялардың, тарату құрылғыларының және оларды жалғайтын электр беру желілерінің жиынтығы;
4) электр желілерінің күзет аймағы - электр желілерін сақтауды қамтамасыз ету, пайдаланудың қалыпты жағдайларын жасау, олардың зақымдануының, сондай-ақ осы желілердің күзет аймағында қалған тұрғындар арасында жазатайым оқиғалардың алдын алу мақсатында бөлінген жер учаскелері, су және әуе кеңістігі.
Осы Қағидаларда пайдалынылатын өзге ұғымдар мен анықтамалар Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы заңнамаларға сәйкес қолданылады.
3. Осы Қағидалар Қазақстан Республикасының барлық қолданыстағы, жобаланатын, салынып жатқан және жаңғыртылатын электр және жылу желілеріне, оның ішінде ұлттық электр желілеріне қолданылады және оның аумағында заңды және жеке тұлғалармен орындалады.
4. Электр және жылу желілерін күзету Қазақстан Республикасының күзет қызметі саласындағы заңнамаға сәйкес қамтамасыз етіледі.
5. Электр және жылу желілерінің күзету аймақтарының жай-күйін бақылау қарауында осы желілер бар ұйымдармен жоспарлы, кезеңдік, сондай-ақ желілерде технологиялық бұзушылықтар пайда болған кездегі жоспардан тыс тексерулер жолымен қамтамасыз етіледі.

от 27 марта 2015 год
Утверждены
приказом Министра энергетики
Республики Казахстан
от 20 марта 2015 года № 231
Правила охраны электрических и тепловых сетей,
производства работ в охранных зонах
электрических и тепловых сетей
1. Общие положения
1. Правила охраны электрических и тепловых сетей, производства работ в охранных зонах электрических и тепловых сетей (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 22 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об электроэнергетике" (далее – Закон) и определяют порядок и организацию охраны электрических и тепловых сетей, производства работ в охранных зонах электрических и тепловых сетей.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия и определения:
1) тепловые сети - совокупность устройств, предназначенных для передачи тепловой энергии и (или) теплоносителя от источников тепловой энергии до теплопотребляющих установок, включая центральные тепловые пункты и насосные станции;
2) охранная зона тепловых сетей - земельные участки, отведенные в целях обеспечения сохранности тепловых сетей, создания нормальных условий эксплуатации, предотвращения их повреждений, а также несчастных случаев среди населения, оказавшегося в охранной зоне этих сетей;
3) электрические сети – совокупность подстанций, распределительных устройств и соединяющих их линий электропередач, предназначенных для передачи и распределения электрической энергии;
4) охранная зона электрических сетей - земельные участки, водное и воздушное пространство, отведенные в целях обеспечения сохранности электрических сетей, создания нормальных условий эксплуатации, предотвращения их повреждения, а также несчастных случаев среди населения, оказавшегося в охранной зоне этих сетей.
Иные понятия и определения, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области электроэнергетики.
3. Правила распространяются на все действующие, проектируемые, строящиеся и модернизируемые электрические и тепловые сети Республики Казахстан, в том числе национальные электрические сети, и выполняются на ее территории юридическими и физическими лицами.
4. Охрана электрических и тепловых сетей обеспечивается в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере охранной деятельности.
5. Контроль состояния охранной зоны электрических и тепловых сетей обеспечивается организациями, в ведении которых находятся эти сети путем плановых, периодических, а также внеплановых осмотров при возникновении технологических нарушений в сетях.

6. Электр және жылу желілерінің күзет аймақтары жер учаскелерінің иелері мен жер қойнауын пайдаланушылардан жер учаскелерін иемденбей, орнатылады.
7. Жеке және заңды тұлғалар, оның ішінде мемлекеттік органдар, заңды тұлғалардың филиалдары мен өкілдіктері олардың аумақтары бойынша өтетін электр және жылу желілерінің қауіпсіздігі мен сақталуын қамтамасыз ету үшін шаралар қолданады.
8. Қарауында электр және жылу желілері бар ұйымдар мен жеке және заңды тұлғалар (олардың филиалдары мен өкілдіктері) арасындағы даулар Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасымен белгіленген тәртіпте шешіледі.
9. Электр және жылу желілерін күзетуді ұйымдастыру:
1) қарауында осы желілер бар ұйымдар - электр және жылу желілері;
2) қарауында осы желілер бар ұйымдар - ұлттық электр желілері үшін жүзеге асырады.
2. Электр желілерінің күзет аймағында жұмыс жүргізу тәртібі
10. Электр желілерін сақтау, пайдалануына қалыпты жағдай жасауды қамтамасыз ету және жазатайым жағдайларды болдырмау үшін жер учаскелері бөлінеді, күзет аймақтары орнатылады, электр желілерінен ғимаратқа, құрылысқа, жер және су бетіне дейін рұқсат етілген ең аз қашықтықтар орнатылады, орман алқаптарына және жасыл көшеттерде орман жолдары төселеді.
11. Электр желілерінен ғимараттарға, құрылысқа дейінгі, сондай-ақ электр берудің әуе желілері сымдарынан жер және су бетіне дейін рұқсат етілген ең аз қашықтықтар осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес анықталады және ғимараттар мен құрылыстарды жобалау және құрылысы, ағаштар мен көшеттерді қысқарту және қырқу кезінде сақталады.
12. Электр желілерінің күзет аймақтары жер учаскесі түрінде, шеткі сымдардың кескінінен жер бетінде тұрған (олардың ауытқымаған қалыбында) параллельді түзу қоршаулармен шектелген электр берудің әуе желісінің бойымен (ғимаратқа кіретін тармақтарды қосқанда) белгіленеді.
13. Электр желілерінің күзет аймақтары кернеуі 1 киловольтқа (бұдан әрі – 1кВ) дейінгі желілер үшін:
1) әр жағынан 2 метрден (бұдан әрі - м), оның ішінде сымдары жалаң әуе желілері және өздігінен оқшауланған сымдар үшін – 1 м;
2) шеткі кабельден 1 м қашықта желінің екі жағы бойынша жер учаскесі түрінде тік жазықтықтармен қоршалған жерасты электр берудің кабель желілері бойымен, ал қалаларда аяқжолдан өтетін кабельді желілер үшін ғимарат пен құрылысқа қарай 0,6 м және көшенің жүргінші бөлігіне қарай 1 м;

6. Охранные зоны электрических и тепловых сетей устанавливаются без изъятия земельных участков у собственников земельных участков и землепользователей.
7. Физические и юридические лица, в том числе государственные органы, филиалы и представительства юридических лиц, принимают меры для обеспечения безопасности и сохранности электрических и тепловых сетей, в том числе проходящих по их территории.
8. Споры, между организациями, в ведении которых находятся электрические и тепловые сети и физическими и юридическими лицами (их филиалами и представительствами) решаются в порядке, установленном гражданским законодательством Республики Казахстан.
9. Организацию охраны электрических и тепловых сетей осуществляют для:
1) электрических и тепловых сетей – организации, в ведении которых находятся сети;
2) национальных электрических сетей – организация, в ведении которой находятся эти сети.
2. Порядок производства работ в охранных зонах
электрических сетей
10. Для обеспечения сохранности, создания нормальных условий эксплуатации электрических сетей и предотвращения несчастных случаев отводятся земельные участки, устанавливаются охранные зоны, минимально допустимые расстояния от электрических сетей до зданий, сооружений, земной и водной поверхностей, прокладываются просеки в лесных массивах и зеленых насаждениях.
11. Минимально допустимые расстояния от электрических сетей до зданий, сооружений, а также от проводов воздушных линий электропередачи до земной и водной поверхностей определяются согласно приложению 1 к настоящим Правилам, и соблюдаются при проектировании и строительстве зданий и сооружений, при обрезке и вырубке деревьев и кустарников.
12. Охранные зоны электрических сетей устанавливаются вдоль воздушных линий электропередачи (включая ответвления к вводам в здания) в виде участка земли и воздушного пространства, ограниченного параллельными прямыми, отстоящими от проекций крайних проводов на поверхность земли (при не отклоненном их положении).
13. Охранные зоны электрических сетей устанавливаются для линий напряжением до 1 киловольт (далее - кВ):
1) по 2 метра (далее – м) с каждой стороны, в том числе, для воздушных линий с голым проводом и самонесущих изолированных проводов - 1 м;
2) вдоль подземных кабельных линий электропередачи в виде земельного участка, ограниченного вертикальными плоскостями, по обе стороны линии от крайних кабелей на расстоянии 1 м, а при прохождении кабельных линий в городах под тротуарами - 0,6 м в сторону зданий и сооружений и на 1 м в сторону проезжей части улицы;

3) шеткі кабельден 100 м қашықтықта желілердің екі жағы бойынша тұрған тік жазықтықтармен шектелген су бетінен түбіне дейінгі су кеңістігі түрінде электр берудің су астындағы кабель желілері бойымен;
4) шеткі сымдардан олардың ауытқымаған жағдайларында әр жағынан 2 м қашықтықта кеме жүзбейтін су қоймасы (өзен, арналар, көл және басқа) арқылы электр берудің әуе желілерінің өткелдері бойымен орнатылады.
14. Кернеуі 1 кВ және одан жоғары электр берудің әуе желілері үшін электр желілерінің күзет аймағы келесі шамада орнатылады:
1) 1-ден 20 кВ-ға дейін 10 м кем емес;
2) 20-дан 35 кВ-ға дейін 15 м кем емес;
3) 35-тен 110 кВ-ға дейін 20 м кем емес;
4) 110-нан 220 кВ-ға дейін 25 м кем емес;
5) 220-дан 500 кВ-ға дейін 30 м кем емес;
6) 500-ден 1150 кВ-ға дейін 55 м кем емес.
15. Жоғарыда көрсетілген жағдайларда электр желілерінің күзет аймағы:
1) шеткі кабельден 1 м қашықтықта желінің екі жағы бойынша жер учаскесі түрінде тік жазықтықтармен қоршалған жерасты электр берудің кабель желілері бойымен;
2) шеткі кабельден 100 м қашықтықта желілердің екі жағы бойынша тұрған тік жазықтықтармен шектелген су бетінен түбіне дейінгі су кеңістігі түрінде электр берудің су астындағы кабель желілері бойымен;
3) электр берудің әуе желілерінің бойымен күзет аймақтарын орнату үшін қарастырылған қашықтықта кеме жүзетін су қоймасы үшін 100 м қашықтықта кеме жүзетін су қоймасы үшін олардың ауытқымаған жағдайларында шеткі сымдардан екі жағында тұрған жазықтықтармен шектелген су айдындарының су бетіндегі әуе кеңістігі түріндегі су қоймасы (өзен, арналар, көл және басқалар) арқылы электр берудің әуе желілерінің өткелдері бойымен орнатылады.
16. Жерасты байланыс кабельдері немесе қарауында кабель желілері бар ұйымдардың электр кабельдері бар түйісу немесе жақындасу орындарында электр берудің әуе желілері тіректерінде ескертуші белгілер оған дейінгі қашықтық көрсетілген кабель бағытындағы сызық түрінде ескертуші белгілер орнатылады.
17. Электр желілерінің күзету аймақтарына кіретін жер учаскелері жерді пайдаланушылардан және жер иелерінен алынбайды және осы Қағидалардың талаптарын сақтай отырып, ауыл шаруашылығы жұмыстарын жүргізу үшін пайдаланады.
18. Электр берудің әуе желілерінің күзет аймақтарындағы пішенді жырту, жинау, шығару, жайылма суару сияқты алаңдық ауыл шаруашылығы жұмыстары иелігінде осы желілер орналасқан ұйымды алдын ала осы жұмыстардың басталуына дейін күнтізбелік 3 (үш) күннен кешіктірмей жазбаша хабарлау арқылы жерді пайдаланушылар жүргізеді.

3) вдоль подводных кабельных линий электропередачи в виде водного пространства от водной поверхности до дна, ограниченного вертикальными плоскостями, отстоящими по обе стороны линий от крайних кабелей на расстоянии 100 м;
4) вдоль переходов воздушных линий электропередачи через несудоходные водоемы (реки, каналы, озера и другие) на расстоянии 2 м с каждой стороны от крайних проводов при неотклоненном их положении.
14. Охранные зоны электрических сетей устанавливаются для воздушных линий электропередач напряжением 1 кВ и выше в следующих пределах:
1) от 1 до 20 кВ не менее 10 м;
2) от 20 до 35 кВ не менее 15 м;
3) от 35 до 110 кВ не менее 20 м;
4) от 110 до 220 кВ не менее 25 м;
5) от 220 до 500 кВ не менее 30 м;
6) от 500 до 1150 кВ не менее 55 м.
15. Охранные зоны электрических сетей в выше перечисленных случаях устанавливаются:
1) вдоль подземных кабельных линий электропередачи в виде земельного участка, ограниченного вертикальными плоскостями, по обе стороны линии от крайних кабелей на расстоянии 1 м;
2) вдоль подводных кабельных линий электропередачи в виде водного пространства от водной поверхности до дна, ограниченного вертикальными плоскостями, отстоящими по обе стороны линий от крайних кабелей на расстоянии 100 м;
3) вдоль переходов воздушных линий электропередачи через водоемы (реки, каналы, озера и другие) в виде воздушного пространства над водной поверхностью водоемов, ограниченного плоскостями, отстоящими по обе стороны от крайних проводов при неотклоненном их положении для судоходных водоемов на расстоянии 100 м, для несудоходных водоемов - на расстоянии, предусмотренном для установления охранных зон вдоль воздушных линий электропередачи.
16. На опорах воздушных линий электропередачи в местах пересечения или сближения с подземными кабелями связи или электрокабелями организациями, в ведении которых находятся кабельные линии, устанавливаются предупредительные знаки в виде стрелок в направлении кабеля с указанием расстояния до него.
17. Земельные участки, входящие в охранные зоны электрических сетей, не изымаются у землепользователей и землевладельцев и используются ими для проведения сельскохозяйственных работ с соблюдением требований настоящих Правил.
18. Полевые сельскохозяйственные работы как вспашка, уборка, вывоз сена, лиманный полив в охранных зонах воздушных линий электропередачи производятся землепользователями с предварительным письменным уведомлением организаций, в ведении которых находятся эти линии, не позднее чем за 3 (три) календарных дня до начала этих работ.

19. Ауыл және қала құрылыстары шектерінде әуе және кабель желілері өткенде аудан және қала атқарушы органдары аймақтың құрылысына рұқсат беру кезінде күзет аймақтарының құрылысына тыйым салады.
20. Электр берудің әуе желілері бойымен және мемлекеттік орман қорының орман алаптарында және елді мекендер шегіндегі жас көшеттердегі шағын станциялардың, таратушы құрылғылардың және ауыстырғыш пункттердің периметрі бойынша соқпақ жолдар Қазақстан Республикасының Орман кодексі 13 бабы 1-тармағының 18-20) тармақшасына сәйкес бекітілетін Мемлекеттiк орман қоры учаскелерiнде өсiп тұрған сүректi босату ережесiне сәйкес төселеді.
21. Мемлекеттік орман қоры аумағы арқылы өтетін электр берудің әуе желілері кезінде сымдарға тікелей жақын өсетін ағаштарды кесуді мемлекеттік орман иеленушілер қарауында осы желілер бар ұйымдармен шарт бойынша жүргізеді.
Олар саябақтар, бақтар және басқа көп жылдық көшеттер арқылы өтсе, ағаштарды кесуді қарауында электр берудің әуе желілері бар ұйымдар, ал екі жақты келісім болса – теңгерімінде осы көшеттер орналасқан ұйымдар немесе бақ иелері және басқа көп жылдық көшеттерге қарауында электр берудің желілері орналасқан ұйымдар анықтаған тәртіпте жүргізеді.
22. Электр желілерінің қалыпты жұмысын бұзуы немесе оларды зақымдауға немесе жазатайым жағдайға әкелетін, материалдық залал келтіруі мүмкін қандай да бір әрекетті жүргізуге тыйым салынады, атап айтқанда:
1) 500-1150 кВ әуе желілерінің күзет аймағында ауыл шаруашылығы дақылдарын қолмен өңдеуге;
2) автожанармай станцияларын және өзге жанар-жағармай материалдары қоймаларын орналастыруға;
3) бөгде адамдарға электр желілері құрылыстарының аймақтарында және үй-жайларында тұруына, электр желісі құрылыстарының есіктері мен люктерін ашуға, электр желілерінде ауыстыруды және қосуды жүргізуге;
4) электр желілері объектілерінің кіре берістеріне тосқауыл қоюға;
5) сымдарға тіреулерді лақтыруға және оған бөгде заттарды жақындатуға, тіреуіштерге шығуға, төмен орналасқан сымдарға жақындауға;
6) әртүрлі қоқыс тастауларды және қоқыс тастайтын жерлерді ұйымдастыруға;
7) жемдерді, тыңайтқыштарды, сабан, отын және басқа материалдарды жинауға, от жағуға, электр берудің әуе және кабель желілерінің күзет аймақтарында өсімдіктерді жағуға, күзету аймағында кез-келген мақсаттағы қойма ғимаратын орналастыруға;

19. При прохождении трасс воздушных и кабельных линий в пределах сельских и городских застроек, местные исполнительные органы при выдаче разрешений на застройку территории, не допускают застройку охранных зон электрических сетей.
20. Вдоль воздушных линий электропередачи и по периметру подстанций, распределительных устройств и переключательных пунктов, находящихся в лесных массивах государственного лесного фонда и зеленых насаждениях находящиеся в пределах населенного пункта, прокладываются просеки в соответствии с Правилами отпуска древесины на корню и рубок леса на участках государственного лесного фонда, утверждаемыми в соответствии с подпунктом 18-20) пункта 1 статьи 13 Лесного кодекса Республики Казахстан.
21. При прохождении воздушных линий электропередачи по территории государственного лесного фонда обрезка и вырубка деревьев, растущих в непосредственной близости к проводам, производится государственными лесовладельцами по договору с организациями, в ведении которых находятся эти линии.
При прохождении их через парки, сады и другие многолетние насаждения обрезка и вырубка деревьев производится организациями, в ведении которых находятся воздушные линии электропередачи, а при обоюдном согласии - организациями, на балансе которых находятся эти насаждения, или гражданами владельцами садов и других многолетних насаждений в порядке, определенном организацией, в ведении которой находятся линии электропередачи.
22. В охранных зонах электрических сетей не производятся какие-либо действия, которые могут нарушить нормальную работу электрических сетей или к их повреждению, привести к несчастным случаям, нанесение материального ущерба, в частности:
1) производить ручную обработку сельскохозяйственных культур в охранной зоне воздушных линий 500 - 1150 кВ;
2) размещать автозаправочные станции и иные хранилища горюче - смазочных материалов;
3) находиться посторонним лицам на территории и в помещениях электросетевых сооружений, открывать двери и люки электросетевых сооружений, производить переключения и подключения в электрических сетях;
4) загромождать подъезды и подходы к объектам электрических сетей;
5) набрасывать на провода, опоры и приближать к ним посторонние предметы, подниматься на опоры, приближаться к низко висящим проводам;
6) производить сброс мусора и устраивать свалки;
7) складировать корма, удобрения, солому, топливо и другие материалы, разводить огонь, производить выжигание растительности в охранных зонах воздушных и кабельных линий электропередачи, располагать складские здания любого назначения;

8) ойынға арналған спорт алаңдарын, стадиондар, базарлар, қоғамдық көліктің тоқтау пункттерін, барлық машиналар мен тетіктердің тұрақтарын салуға, электр берудің әуе желілерінің күзету аймақтарындағы жұмыстардың бекітілген тәртіпте рұқсат етілген жұмыстарды орындаумен айналыспайтын адамдардың көп шоғырымен байланысты кез-келген іс-шаралар жүргізуге;
9) әуе ойыншықтарын, шарларды, ұшу аппараттарының спорттық модельдерін, оның ішінде басқарылмайтындарды ұшыруға, электр берудің әуе желілерінің күзет аймақтарында балықтарды қармақпен және спинингпен аулауды жүргізуге;
10) электр берудің жерасты кабель желілерінің күзет аймақтарында жұмыстарды соқпалы тетіктермен жүргізуге, 5 тоннадан артық салмақты ауырлықты тастауға, улы және тот басатын заттарды және жанар-жағармай материалдарды тастауды және ағызуды жүргізуге;
11) электр берудің жерасты кабель желілерінің күзет аймақтарында зәкірді тастауға, жеке зәкірлермен, шынжырлармен, лоттармен, сүйретпелермен және тралдармен өтуге;
12) электр берудің әуе және кабель желілері жүретін немесе кірме және таратушы құрылғылар орнатылған жерлерде ғимараттарды, көпірлерді, үңгіжолдарды, теміржолдарды және тасжолдарды және басқа құрылыстарды электр желілерін пайдаланушы ұйымдармен келісу бойынша көрсетілген желілерді және құрылғыларды алдын-ала шығармай көшіруге немесе қалпына келтіруге;
13) кернеуі 330 кВ және одан жоғары электр берудің әуе желілерінің күзет аймағында теміржолдан басқа көліктің барлық түрлеріне тоқтауға;
14) малды бағуға;
15) қандай да бір мәдени-бұқаралық немес басқа да іс-шаралар өткізуге, жарнамалау және насихаттау билбордтарын, плакаттар немесе басқа да бұқаралық ақпараттарды таратуға тыйым салынады.
23. Электр желілерін күзету аймақтарында қарауында осы желілер бар ұйымның жазбаша келісімінсіз:
1) жерді уақытша басумен байланысты жұмыстарды жүргізуге;
2) кез-келген ғимаратты және құрылысты салу, күрделі жөндеу жұмыстарын, қалпына келтіру немесе бұзуды жүргізуге;
3) әртүрлі тау-кендік, жүктеу-тиеу, түбін үңгу, топырақ шығару, жару, мелиориативті жұмыстарды жүзеге асыруға, ағаштар мен бұталарды егуге және шабуға, малды айдауға, сыммен қоршауға, жүзімдіктер мен бақтар үшін қатар салуға, сондай-ақ автокөлік жолына кедергі жасайтын ауыл шаруашылығы дақылдарын суаруды жүргізуге;
4) балықты, басқа су жануарлары мен өсімдіктерін табиғи аулау құралымен өндіруді жүзеге асыруға, суат жасауға, мұзды жаруға және дайындауға (электр берудің жерасты кабельді желілерінің күзеті аймақтарында);
5) жер бетінен немесе жерден 4,5 м астам жалпы биіктікте жүкпен немесе жүксіз машиналар мен тетіктің жүруіне (әуе электр желілерінің күзет аймақтарында);
6) 0,3 м тереңдікте, ал жыртылған жерлерде – 0,45 м тереңдікте жердегі жұмыстарды, сондай-ақ топырақты жоспарлауды жүргізуге (электр берудің жерасты кабель желілерінің күзет аймақтарында) тыйым салынады.

8) устраивать спортивные площадки для игр, стадионы, рынки, остановочные пункты общественного транспорта, стоянки всех видов машин и механизмов, проводить любые мероприятия, связанные с большим скоплением людей, не занятых выполнением разрешенных в установленном порядке работ в охранных зонах воздушных линий электропередачи;
9) запускать воздушные змеи, шары, спортивные модели летательных аппаратов, в том числе неуправляемые, производить лов рыбы удочками и спиннингами в охранных зонах воздушных линий электропередачи;
10) производить работы ударными механизмами, сбрасывать тяжести массой свыше 5 тонн, производить сброс и слив едких и коррозионных веществ и горюче - смазочных материалов в охранных зонах подземных кабельных линий электропередачи;
11) бросать якоря, проходить с отдельными якорями, цепями, лотами, волокушами и тралами в охранных зонах подводных кабельных линий электропередачи;
12) производить снос или реконструкцию зданий, мостов, туннелей, железных и шоссейных дорог и других сооружений в местах, где проходят воздушные и кабельные линии электропередачи или установлены вводные и распределительные устройства, без предварительного выноса указанных линий и устройств застройщиками по согласованию с организациями эксплуатирующими электрические сети;
13) совершать остановки всех видов транспорта, кроме железнодорожного, в охранных зонах воздушных линий электропередачи напряжением 330 кВ и выше;
14) выпас скота;
15) проводить какие-либо культурно-массовые или иные мероприятия, размещать рекламные или агитационные билборды, плакаты или иные средства массовой информации.
23. В охранных зонах электрических сетей без письменного согласия организаций, в ведении которых находятся эти сети, не допускается:
1) производить работы, связанные с временным затоплением земель;
2) производить строительство, капитальный ремонт, реконструкцию или снос любых зданий и сооружений;
3) осуществлять всякого рода горные, погрузочно - разгрузочные, дноуглубительные, землечерпальные, взрывные, мелиоративные работы, производить посадку и вырубку деревьев и кустарников, устраивать загоны для скота, сооружать проволочные ограждения, шпалеры для виноградников и садов, а также производить полив сельскохозяйственных культур, мешающих проезду автотранспорта;
4) осуществлять добычу рыбы, других водных животных и растений природными орудиями лова, устраивать водопои, производить колку и заготовку льда (в охранных зонах подводных кабельных линий электропередачи);
5) совершать проезд машин и механизмов, имеющих общую высоту с грузом или без груза от поверхности дороги или земли более 4,5 м (в охранных зонах воздушных линий электропередачи);
производить земельные работы на глубине более 0,3 м, а на вспахиваемых землях - на глубине более 0,45 м, а также планировку грунта (в охранных зонах подземных кабельных линий электропередачи).

24. Электр желілерінің күзет аймақтарында көрсетілген жұмыстарды жүргізуге жазбаша келісім алған заңды және жеке тұлғалар жеке қаражаты есебінен желілердің сақталуын қамтамасыз ететін жағдайларды сақтай отырып, оларды орындайды.
Күзет аймақтарында жару жұмыстарын жүргізуге жазбаша рұқсатты осы жұмыстарды жүргізетін ұйымдардың жару жұмыстары кезінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2014 жылғы 30 желтоқсандағы № 350 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10273 тіркелді) бекітілген Жарылыс жұмыстарын жүргізуге рұқсат беру қағидаларында қарастырылған тиісті құжаттарды ұсынғаннан кейін беріледі.
25. Қарауында осы электр желілері бар ұйымның осы Қағидалардың 23-тармағында қарастырылған электр желілерінің күзет аймақтарында жұмыстарды жүргізуге арналған жазбаша келісім беруден бас тартуы Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасымен бекітілген тәртіпте шағымдалады.
26. Электр желілерінің үстінен және күзету аймақтарында әуе кемелерінің ұшуы, әуе кеңістігін өзге де пайдалану "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігінде ұшудың негізгі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 18 қаңтардағы № 103 қаулысына сәйкес жүзеге асырылады.
27. Электр желілерінің күзет аймақтарының жанында желілердің зақымдалуын тудыратын жұмыстарды жүргізетін жеке және заңды тұлғалар жұмыстардың басталуына дейін қүнтізбелік 12 күннен кем емес мерзімде, қарауында электр желілері бар ұйымдармен электр желілерінің сақталуын қамтамасыз ететін осы жұмыстарды жүргізудің талаптары және тәртібін келіседі және өз қаражаты есебінен тиісті шараларды қабылдайды.
28. Электр желiлерiн қайта құру немесе оларды зақымданудан қорғау қажеттiлiгiн тудыратын жұмыстарды орындайтын жеке және заңды тұлғалар өз қаражаты есебінен қарауында электр желілері бар ұйымдардың келісімі бойынша желілерді қайта құру және қорғау бойынша жұмыстарды орындайды.
29. Суаратын және коллекторлы-дренажды каналдарды салу, жүзімдіктер мен бақтар қатарларын орнату кезінде және басқа жұмыстарды жүргізуде электр желілеріне кіреберіс жолдары сақталады.
30. Әртүрлі иелерге жататын басқа мақсаттағы кернеуі 1 кВ-ге дейінгі электр беру желілерінің тіректерінде өзара ілінісу кезінде желіге жөндеу жұмыстарын жүргізетін әр ие басқа иеге шығын әкелеуі мүмкін немесе оның өкілі қатысуы тиіс осындай жөндеу жұмыстары туралы мүдделі иеге алдын ала күнтізбелік 3 күннен кем емес мерзімде хабарлауы керек.

24. Физические и юридические лица, получившие письменное согласие на ведение вышеуказанных работ в охранных зонах электрических сетей, выполняют их с соблюдением условий, обеспечивающих безопасность и сохранность этих сетей за счет собственных средств.
Письменное согласие на производство взрывных работ в охранных зонах выдается после представления организациями, производящими эти работы, соответствующих документов, предусмотренных Правилами выдачи разрешения на производство взрывных работ, утвержденных приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 декабря 2014 года № 350 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10273).
25. Отказ организаций, в ведении которых находятся электрические сети, в выдаче письменного согласия на проведение в охранных зонах электрических сетей работ, предусмотренных в пункте 23 настоящих Правил, обжалуется в порядке установленным гражданским законодательством Республики Казахстан.
26. Полеты воздушных судов, иное использование воздушного пространства над электрическими сетями и в охранных зонах осуществляется в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 января 2012 года № 103 "Об утверждении Основных правил полетов в воздушном пространстве Республики Казахстан".
27. Физические и юридические лица, производящие работы вблизи охранных зон электрических сетей, которые могут вызвать их повреждения, не позднее чем за 12 календарных дней до начала выполнения работ согласовывают с организациями, в ведении которых находятся электрические сети, условия и порядок проведения этих работ, обеспечивающие сохранность электрических сетей, и принимают соответствующие меры за счет собственных средств.
28. Физические и юридические лица, выполняющие работы, которые вызывают необходимость переустройств электрических сетей или защиты их от повреждений, выполняют работы по переустройству или защиты сетей за счет собственных средств по согласованию с организациями, в ведении которых находятся электрические сети.
29. При сооружении оросительных и коллекторно - дренажных каналов, устройстве шпалер для виноградников, садов и производстве других работ сохраняются подъезды и подходы к электрическим сетям.
30. При совместной подвеске на опорах линий электропередачи напряжением до 1 кВ линий другого назначения, принадлежащих разным владельцам, каждый из владельцев, осуществляющий ремонт линий, при котором может быть нанесен ущерб другому владельцу или требуется присутствие его представителя, предварительно уведомляют о таком ремонте заинтересованного владельца не позднее чем за 3 календарных дня.

31. Егер тетіктегі не оның жылжымалы бөлігіндегі ауадан, сондай-ақ көтерілетін жүктің олардың кез-келген қалыбындағы (оның ішінде аса ауыр көтергенде немесе ұшқанда) жақын арадағы кернеуде тұрған сымға дейінгі қашықтық Заңның 5 бабы 17) тармақшасына сәйкес бекітілетін Электр қондырғыларын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидалары талаптарына сәйкес келсе әртүрлі тетіктерді пайдалана отырып әуе электр беру желілерінің маңындағы жұмыстарды орындау жүзеге асырылады.
32. Кабельден жер жұмыстарын жасайтын орынға дейінгі қашықтықты қарауында электр берудің желілері бар ұйым әр жеке жағдай бойынша анықтайды және жазбаша келісімде көрсетеді.
33. Қарауында орман алқабы арқылы өтетін орман жолдарында орналасқан электр желілері бар ұйымдар:
1) орман жолдарын өрт қауіпсіздігі жағдайында ұстайды;
2) орман жолдарында ағаштарды (бұталарды) кесу және өзге тәсілдермен Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы заңнамасына сәйкес электр берудің әуе желілерін пайдалану жөніндегі талаптармен қарастырылған көлемде орман жолдарының кеңдігін қалыпты ұстайды;
3) орман жолдарынан тыс және сымға және тіреуішке құлау қаупі бар ағаштарды Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте құлатады;
4) ағаштар мен бұталарды өсіруге пайдаланатын орман жолдарында биіктігі 4 м асатын ағаштарды құлату немесе кесуді жүргізеді.
34. Электр берудің желілерінде авариялық жағдайлар орын алған кезде, осы желілер қарауында орналасқан ұйымдарға, олардың салдарларын жою мақсатында осы желілердің трассасына жақын орналасқан орман алқаптарындағы және орманды қорғау сызықтарындағы жекелеген ағаштарды кесуге, кейіннен Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2015 жылғы 27 ақпандағы № 18-02/178 бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде сүректі түбірімен босату қағидаларында (Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде № 10679 болып тіркелді) анықталған тәртіппен рұқсат беру құжаттарын ресімдеу арқылы рұқсат беріледі.
Бұл ретте қарауында осы желілер бар ұйымдар туындаған авариялық жағдай туралы орман иеленушілерін хабардар етеді.
35. Қарауында электр беру желілері орналасқан ұйымдар осы желілердің күзет аймақтарында электр желілерін жөндеуге және пайдалануға қажетті жер және өзге жұмыстарды жүргізеді.
36. Ауыл шаруашылығына пайдаланылатын жерлерінен өтетін электр желілеріне жөндеу және қалпына келтірудің жоспарлы жұмыстар жерді пайдаланушылармен келісім бойынша және осы жерлер ауыл шаруашылығы дақылдарынан бос болғанда немесе осы дақылдардың сақталуын қамтамасыз ету мүмкін болғанда жүргізіледі.
Қарауында электр берудің желілері бар ұйымдар егін себу жұмыстарының басталуына дейін үш ай бұрын электр берудің желілерін жөндеу және қайта құру бойынша жұмыстарды жүргізуге жоспарланған мерзімдер туралы жерді пайдаланушыны жазбаша хабардар етеді.

31. Выполнение работ вблизи воздушных линий электропередачи с использованием различного рода механизмов осуществляется при условии, если расстояния по воздуху от механизма, либо его выдвижной части, также от поднимаемого груза в любом их положении (в том числе и при наибольшем подъеме или вылете) до ближайшего провода, находящегося под напряжением, соответствуют требованиям Правил техники безопасности при эксплуатации электроустановок, утверждаемым в соответствии с подпунктом 17) статьи 5 Закона.
32. Расстояние от кабеля до места производства земляных работ определяется в каждом отдельном случае организацией, в ведении которой находится кабельная линия электропередачи, и указывается в письменном разрешении.
33. Организации, в ведении которых находятся электрические сети, расположенные на просеках, проходящих через лесные массивы:
1) содержат просеки в пожаробезопасном состоянии;
2) поддерживают ширину просек в размерах, предусмотренных требованиями по эксплуатации воздушных линий электропередачи в соответствии с законодательством в области электроэнергетики Республики Казахстан, путем вырубки на просеках деревьев (кустарников) и иными способами;
3) вырубают деревья, растущие вне просек и угрожающие падением на провода и опоры, в порядке установленным лесным законодательством Республики Казахстан;
4) на просеках, используемых для выращивания деревьев и кустарников, производят вырубку или обрезку деревьев, высота которых превышает 4 м.
34. При возникновении аварийных ситуаций на линиях электропередачи, с целью ликвидации их последствий, организациям, в ведении которых находятся эти линии, допускается вырубка отдельных деревьев в лесных массивах и в лесозащитных полосах, прилегающих к трассам этих линий, с последующим оформлением документов на вырубку в порядке, определенном в Правилах отпуска древесины на корню на участках государственного лесного фонда, утвержденных приказом и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 18-02/178 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10679).
При этом организации, в ведении которых находятся эти линии, уведомляют лесовладельцев о возникшей аварийной ситуации.
35. Организациями, в ведении которых находятся линии электропередачи, производятся в охранных зонах этих линий земляные и иные работы, необходимые для ремонта и эксплуатаций линий электропередачи.
36. Плановые работы по ремонту и реконструкции линий электропередачи, проходящих по сельскохозяйственным угодьям, производятся по согласованию с землепользователями и в период, когда эти угодья не заняты сельскохозяйственными культурами или когда возможно обеспечение сохранности этих культур.
Организации, в ведении которых находятся линии электропередач, за три месяца до начала посевных работ письменно уведомляет землепользователей о планируемых сроках выполнения работ по ремонту и реконструкции линии электропередач.

37. Электр желілерінде аварияларды болдырмау немесе олардың салдарларын жою бойынша жұмыстарды жылдың кез-келген уақытында жерді пайдаланушылар мен жер иеленушілерінің келісімінсіз, бірақ оларды жүргізілетін жұмыстар туралы хабардар ету арқылы жүргізіледі.
38. Қарауында электр беру желілері орналасқан ұйымдар авариялық-қалпына келтіру жұмыстарын орындаған соң жердің пайдаланылатын жерлерін мақсатты бағыты бойынша оларды пайдалану үшін жарамды жай-күйге келтіруге, сондай-ақ жерді пайдаланушылар жұмысты жүргізуде келтірілген шығындардың орнын толтырады. Жерді пайдаланушылардың шығындары тараптардың келісімі бойынша анықталады және орны толтырылады.
39. Жол жабындарының бұзылуын тудыратын электр берудің кабель желілерін жөндеу және қайта құру бойынша жоспарлы жұмыстар қарауында автокөлік жолдары бар ұйымдар және Қазақстан Республикасының Ішкі істер органдарымен, ал қалалар мен басқа елді мекендерде – сондай-ақ жергілікті атқарушы органдармен алдын ала талаптарды келіскен соң ғана жүргізіледі. Жұмыстарды жүргізу талаптары жұмысты бастағанға дейін үш тәуліктен кешіктірмей келісіледі.
40. Күттіруді қажет етпейтін жағдайларда жол жабынының бұзылуын тудыратын электр берудің кабель желілерін жөндеу бойынша жұмыстарды алдын ала келісусіз, бірақ Қазақстан Республикасының Ішкі істер органдарын және иелігінде осы жолдар орналасқан ұйымдарды, ал қалалар мен басқа елді мекендер шегінде – сондай-ақ жергілікті атқарушы органдарды хабарландырған соң жүргізуге рұқсат етіледі.
41. Жоғарыда көрсетілген жұмыстарды орындайтын ұйымдар жұмыстарды жүргізетін орынға айналма жолдарды және қоршауларды құрады және тиісті жол белгілерін орнатады, ал жұмысты жүргізген соң топырақты жоспарлайды және жол жабынын қалпына келтіруді жүргізеді.
42. Қарауында автокөлік жолдары орналасқан ұйымдардың келісімімен жолда келтірілген ақауларды жою жұмыстарын орындауды осы электр берудің кабель желілері орналасқан ұйымдардың қаражаты есебінен жүргізілуі мүмкін.
43. Электр желілері жақын орналасқан ғимараттар мен құрылыстарды салуға, күрделі жөндеу жұмыстарына, қайта құруға арналған жобалау-сметалық құжаттамада электр желілерінің қауіпсіздігі мен сақталуын қамтамасыз ету үшін осы Қағидалармен белгіленген күзет аймақтарының талаптарын сақтау бойынша іс-шаралар қарастырылады. Осы іс-шаралар иелігінде осы желілер орналасқан ұйымдармен келісуге жатады.
44. Электр желілерінің ластануына немесе тот басуының көзі болуы мүмкін объектілерді салуға, күрделі жөндеу жұмыстарына, қалпына келтіруге арналған жобалау-сметалық құжаттамада ластану аймағынан электр желілерін алып тастайтын немесе ластану мен тот басуды шектейтін іс-шаралар қарастырылады.

37. Работы по предотвращению аварий и ликвидации их последствий на линиях электропередачи могут производиться в любое время года без согласия с землепользователями и землевладельцами, но с уведомлением их о производимых работах.
38. После выполнения аварийно-восстановительных работ организации, в ведении которых находятся линии электропередачи, приводят земельные угодья в состояние, пригодное для их использования по целевому назначению, а также возмещают землепользователям убытки, причиненные при производстве работ. Убытки землепользователей определяются и возмещаются по согласованию сторон.
39. Плановые работы по ремонту и реконструкции кабельных линий электропередачи, вызывающие нарушение дорожного покрытия, производятся после предварительного согласования условий проведения работ с органами внутренних дел Республики Казахстан и организациями, в ведении которых находится автомобильная дорога, а в пределах городов и других населенных пунктов - также с местными исполнительными органами. Условия проведения работ согласовывают не позднее чем за трое суток до начала работ.
40. При возникновении аварийных ситуаций, допускается производить работы по ремонту кабельных линий электропередачи, вызывающие нарушение дорожного покрытия, без предварительного согласования, но после уведомления органов внутренних дел Республики Казахстан и организаций, в ведении которых находятся указанные дороги, а в пределах городов и других населенных пунктов - также местных исполнительных органов.
41. Организации, которые выполняют вышеуказанные работы, устраивают объезды и ограждения места производства работ и устанавливают соответствующие дорожные знаки, а после завершения работ производят планировку грунта и восстановление дорожного покрытия.
42. С согласия организаций, в ведении которых находятся автомобильные дороги, выполнение работ по устранению повреждений, причиненным дорогам может производиться этими организациями за счет средств организаций, в ведении которых находятся кабельные линии электропередачи.
43. В проектно - сметной документации на строительство, капитальный ремонт, реконструкцию зданий и сооружений, вблизи которых расположены электрические сети, для обеспечения безопасности и сохранности электрических сетей предусматриваются мероприятия по соблюдению требований к охранным зонам, установленными настоящими Правилами. Эти мероприятия подлежат согласованию с организациями, в ведении которых находятся сети.
44. В проектно - сметной документации на строительство, капитальный ремонт, реконструкцию объектов, которые могут быть источником загрязнения или коррозии электрических сетей и блуждающих токов, предусматриваются мероприятия ограничивающие загрязнения, коррозию и защиту от блуждающих токов.

45. Қазақстан Республикасының сәулет және қала құрылысы саласындағы заңнамамен бекітілген тәртіпте ресімделген электр беру желілерінің нақты жағдайының материалдары оларды жерді пайдаланушылардың тиісті картасына енгізу үшін жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органға беріледі.
46. Жергілікті атқарушы органдар электр беру желілерінің орналасқан жері туралы мәліметтерді мүдделі ұйымдарға береді.
47. Қарауында салынып жатқан немесе қолданыстағы электр берудің кабель желілері бар ұйымдар іс-шараларды көрсетілген желілерді селқос токтардан қорғау бойынша іс-шараларды жүзеге асырады.
48. Электр беру желілерінің күзет аймағы темір немесе автокөлік жолдарын бөлігінің сызығымен, су құбырының, байланыс желілерінің, өзге электр беру желілерінің және басқа объектілердің күзет аймақтарымен сәйкес келген кезде, аумақтың учаскелерімен сәйкес келетін осы объектілерді пайдаланумен байланысты жұмыстарды жүргізу мүдделі ұйымдардың арасындағы келісім бойынша жүзеге асырылады.
49. Қарауында электр желілері бар ұйымдардың және нарядта жұмыс жүргізуге рұқсат берілген қызметкерлерге басқа ұйымдардың аумақтарында орналасқан электр желілерінің объектілеріне жөндеу және технологиялық қызмет көрсету бойынша жұмыстарды орындау үшін кедергісіз рұқсат қамтамасыз етіледі.
50. Өртке қарсы қызмет бөлімшелері электр желілерінің күзет аймақтары орналасқан объектілердегі өртті сөндіруге қарауында электр желілері бар ұйымның қызметкерлері электр энергиясынан электр желілерді ағытқаннан кейін кіріседі.
51. Автокөлік жолдарындағы 330 кВ және одан жоғары электр берудің әуе желілерінің қиылысқан орындарда осы желілерді күзету аймақтарында көліктің тоқтауына тыйым салатын жол белгілері орнатылады.
52. Электр берудің кабель және әуе желілері кеме жүзетін және сал ағызатын өзендері, көлдері, су қоймалары және каналдары бар түйісу орындары Қазақстан Республикасының ішкі су көлігі заңнамасының талаптарымен бекіткен сигналды белгілермен белгіленеді. Сигналды белгілер иелігінде осы желілер орналасқан ұйымдар ішкі су көлігі саласындағы уәкілетті органның келісімі бойынша белгіленеді және кеме жүзетін жағдайлар және лоцман картасының тізбесіне ең соңғы боп енгізіледі.
53. Электр берудің теңіздегі кабель желілерінің трассалары теңіз картасына енгізіледі.
54. Күзет аймағында жер жұмыстарын жүргізетін заңды және жеке тұлғалар жұмыс өндірісінің техникалық құжаттамасында көрсетілмеген кабельді анықтағанда, осы жұмыстарды дереу тоқтатып, кабельдің сақталуы мен тұтастығын қамтамасыз ету шараларын қабылдайды және бұл туралы иелігінде электр желілері орналасқан жақын энергия беру ұйымына немесе жергілікті атқарушы органдарға хабарлайды.

45. Материалы фактического положения линий электропередачи, оформленные в порядке установленном законодательством Республики Казахстан в области архитектуры и градостроительства и строительной деятельности, передаются владельцами сетей в уполномоченный орган по земельным отношениям для нанесения их на соответствующие карты землепользования.
46. Местные исполнительные органы выдают сведения о местонахождении линий электропередачи заинтересованным организациям.
47. Организации, в ведении которых находятся строящиеся или действующие кабельные линии электропередачи, осуществляют мероприятия по защите указанных линий от блуждающих токов.
48. При совпадении охранных зон линий электропередачи с полосой отвода железных или автомобильных дорог, охранными зонами трубопроводов, линий связи, иных линий электропередачи и других объектов проведение работ, связанных с эксплуатацией этих объектов, на совпадающих участках территорий осуществляется заинтересованными организациями по согласованию между ними.
49. Работникам организаций, в ведении которых находятся электрические сети и указанные в наряде-допуске на производство работ, обеспечивается беспрепятственный доступ к объектам электрических сетей, расположенных на территории других организаций, для выполнения работ по ремонту и техническому обслуживанию.
50. Подразделения противопожарной службы приступают к тушению пожаров на объектах, расположенных в охранных зонах электрических сетей, после отключения электрических сетей от электрической энергии работниками организаций в чьем ведении находятся электрические сети.
51. На автомобильных дорогах в местах пересечения с воздушными линиями электропередачи 330 кВ и выше устанавливаются дорожные знаки, запрещающие остановку транспорта в охранных зонах этих линий.
52. Места пересечения кабельных и воздушных линий электропередачи с судоходными и сплавными реками, озерами, водохранилищами и каналами обозначаются сигнальными знаками, установленными требованиями законодательства Республики Казахстан в сфере внутреннего водного транспорта. Сигнальные знаки устанавливаются организациями, в ведении которых находятся эти линии, по согласованию с уполномоченным органом в сфере внутреннего водного транспорта и вносятся последними в перечень судоходной обстановки и в лоцманские карты.
53. Трассы морских кабельных линий электропередачи наносятся на морские карты.
54. Физические и юридические лица, производящие земляные работы в охранной зоне, при обнаружении кабеля, не указанного в технической документации на производство работ, прекращают эти работы, принимают меры к обеспечению сохранности и целостности кабеля и сообщают об этом в ближайшую энергопередающую организацию, в ведении которой находятся электрические сети, или в местные исполнительные органы.

55. Судан кабельді зәкірмен, балық аулайтын жабдықпен немесе кеме капитандарының (жұмыстардың басшылары) басқа тәсілдерімен көтерген жағдайда бұл туралы иелігінде электр желілері орналасқан жақын энергия беру ұйымына немесе жергілікті атқарушы органдарға хабарлайды. Кеме капитандары осы хабарды тікелей жақын арадағы өзен порттарына береді.
56. Электр желілерінің күзету аймақтарындағы заңды және жеке тұлғалар қарауында электр желілері орналасқан ұйымдардың электр желілерінің сақталуын және жазатайым жағдайлардың алдын алуды қамтамасыз етуге бағытталған талаптарды орындайды. Қарауында электр желілері бар ұйымдар электр желілерінің күзет аймағында жеке және заңды тұлғалар жұмыстар жүргізу уақытында адам өміріне қауіп төнген кезде бұл қауіптің алдын-алғанға дейін жұмыстар тоқтатылады.
57. Қарауында электр желілері бар ұйымның уәкілетті лауазымды тұлғалары осы Қағидалардың бұзылуын анықтаған жағдайда, дәлелдейтін фактілері бар материалдарын (фотосуреттер, түсініктемелер, электр беру желілерін өту схемалары, күзет аймағында жұмыс жүргізу рұқсаттары және басқа да қолда бар материалдар) қоса беріп, еркін нысанда акті жасалады. Қажеттілігіне қарай Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарының қызметкерлерін шақырады. Анықталған бұзушылықтарға қатысты материалдар "Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 12 қаңтардағы Заңына (бұдан әрі - Заң) сәйкес мемлекеттік энергиялық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органға қарауға жолданады.
58. Жергілікті атқарушы органдар, ішкі істер органдары қарауында электр желілері бар ұйымдарға барлық заңды (олардың филиалдары мен өкілдіктерінің) және жеке тұлғалардың осы Қағидалардың 12-тармағының талаптарын орындауын қамтамасыз етуде құзыреттілігі бойынша тиісті шараларды қабылдау:
1) осы Қағидалардың талаптарын сақтау мәселелері бойынша жеке және заңды тұлғалармен түсіндіру жұмыстарын жүргізу;
2) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына қайшы келмейтін өзге тәсілдер жолымен көмек көрсетеді.
59. Заңды және жеке тұлғалардың кінәсі бойынша зақымдалған желілердің орнын толтыру қарауында осы желілер бар ұйыммен құрылған авариялық-қалпына келтіру жұмыстарын орындау шығындарының келісілген сметасы бойынша толық көлемде олардың есебінен жүргізіледі.
59-1. Жоғары кернеуі 6-дан 20 кВ-ге дейін секцияланған және таратушы пункттері бар кіші станцияларына бөлінген жер учаскелерінің алаңдары осы Қағидалардың 3-қосымшаның 1-кестесінде келтірілген шамалардан артық болмайды.

55. В случае подъема кабеля из воды якорем, рыболовной снастью или другим способом капитаны судов (руководители работ) сообщают об этом в ближайшую энергопередающую организацию, в ведении которой находятся электрические сети или в местные исполнительные органы. Капитаны судов передают это сообщение непосредственно через ближайший речной порт.
56. Физические и юридические лица, в охранных зонах электрических сетей выполняют требования организаций, в ведении которых находятся электрические сети, направленные на обеспечение сохранности электрических сетей и предотвращения несчастных случаев. При возникновении угрозы жизни людей во время выполнения работ физическими и юридическими лицами в охранных зонах электрических сетей, организации, в ведении которых находятся электрические сети, приостанавливают работы до устранения угрозы жизни людей.
57. При выявлении нарушений настоящих Правил, уполномоченные должностные лица организаций, в ведении которых находятся электрические сети, составляют в произвольной форме акт о нарушениях с приложением материалов подтверждающих факты нарушения (фотографии, объяснительные, схемы прохождения линий электропередач, разрешение на производство работ в охранной зоне и другие имеющиеся материалы). При необходимости вызывают сотрудников органов внутренних дел Республики Казахстан. Материалы, касающиеся выявленного нарушения в соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 января 2007 года "О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц" (далее - Закон), направляются на рассмотрение в государственный орган по государственному энергетическому надзору и контролю.
58. Местные исполнительные органы, органы внутренних дел оказывают содействие организациям, в ведении которых находятся электрические сети, в обеспечении выполнения всеми юридическими (их филиалами и представительствами) и физическими лицами требований пунктов 12 настоящих Правил путем принятия соответствующих мер по компетенции:
1) проведения разъяснительной работы с физическими и юридическими лицами по вопросам соблюдения требований настоящих Правил;
2) иными способами, не противоречащими действующему законодательству Республики Казахстан.
59. Возмещение ущерба при повреждении электрических сетей по вине физических и юридических лиц производится в полном объеме за их счет по согласованной ими смете затрат на выполнение аварийно - восстановительных работ, составленной, организацией в ведении которой находятся эти линии.
59-1. Площади земельных участков, отводимые для подстанций, секционирующих и распределительных пунктов с высшим напряжением от 6 до 20 кВ, составляют не более величин, приведенных в таблице 1 приложения 3 настоящих Правил.

Ескерту. 2-тарау 59-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Энергетика министрінің м.а. 09.12.2015 № 703 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
59-2. Жоғары кернеуі 35-тен 1150 кВ-ге дейінгі электр қосылыстарының (жиынтықты қоса алғанда) әр түрлі схемалары бар кіші станцияларға бөлінген жер учаскелерінің алаңдары осы Қағидалардың 3-қосымшаның 2-кестесі бойынша орнатылады.
Ескерту. 2-тарау 59-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Энергетика министрінің м.а. 09.12.2015 № 703 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
59-3. Осы Қағидалардың 3-қосымшасының 2-кестесінде келтірілген ғимараттың құрамына және кіші станциялардың құрылыстарына сәйкес келмейтін ғимараттар мен құрылыстардың құрамы бар (оның ішінде таратушы құрылғылардың ұяшықтары) шағын станцияларға бөлінген жер учаскелерінің алаңдары 3-қосымшаның 3-кестесінде келтірілген шамаға ұлғайтылады немесе азайтылады.
Ескерту. 2-тарау 59-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Энергетика министрінің м.а. 09.12.2015 № 703 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Жылу желілерінің күзет аймағында жұмыс жүргізу тәртібі
60. Жылу желілерін сақтау, пайдалануына қалыпты жағдай жасауды қамтамасыз ету және жазатайым жағдайларды болдырмау үшін жылу желілерінен ғимараттарға және құрылыстарға дейінгі ең төменгі рұқсат етілген қашықтықтағы күзет аймақтары белгіленеді.
61. Жылу желілерінің құрылысы мен пайдалануға арналған жер учаскелері Қазақстан Республикасының жер қатынастары саласындағы заңнамамен бекітілген тәртіпте бөлінеді.
62. Жылу желілерінің күзет аймақтары құрылыс құрылымының сыртқы жағынан мына диамлі құбырларының инженерлік желілеріне, ғимараттарға және құрылыстарға дейін трасса маңында жер учаскесі түрінде орнатылады:
1) жерүсті төсемі
Ду < 200 мм - 10 м;
Ду 200мм-ден до 500мм-ге дейін - 20 м;
Ду > 500 мм - 25 м;
2) ерасты төсемі
Ду < 500 мм - 5 м;
Ду > 500 мм - 8 м;
63. Тарихи ескерткіш пен мәдениеттен жылу желілеріне дейінгі қашықтық - 15 м кем емес (таратушы желілер үшін – 5 м кем емес).
64. Жылу желілері трассасын таңдаған кезде техникалық үй астында, дәліздерде және үңгіжолдарда (биіктігі 1,8 м кем емес) ғимараттан шығудың төменгі нүктесіндегі дренаждау құдық құрылғысы бар желілерді төсеген жағдайда тұрғын және қоғамдық ғимараттардың диамі 300 мм және одан кіші су желілері қиылысуына рұқсат етіледі.

Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 59-1 в соответствии с приказом и.о. Министра энергетики РК от 09.12.2015 № 703 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
59-2. Площади земельных участков, отводимые для подстанций с различными схемами электрических соединений (включая комплектные) с высшим напряжением от 35 до 1150 кВ, устанавливаются согласно таблице 2 приложения 3 настоящих Правил.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 59-2 в соответствии с приказом и.о. Министра энергетики РК от 09.12.2015 № 703 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
59-3. Площади земельных участков, отводимые для подстанций с составом зданий и сооружений (в том числе с количеством ячеек распределительных устройств), не соответствующим составу зданий и сооружений подстанций, приведенных в таблице 2 приложения 3, увеличиваются или уменьшаются на величины, приведенные в таблице 3 приложения 3 настоящих Правил.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 59-3 в соответствии с приказом и.о. Министра энергетики РК от 09.12.2015 № 703 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Порядок производства работ в охранных зонах тепловых сетей
60. Для обеспечения сохранности, создания нормальных условий эксплуатации тепловых сетей и предотвращения несчастных случаев отводятся земельные участки, устанавливаются охранные зоны, минимально допустимые расстояния от тепловых сетей до зданий и сооружений.
61. Земельные участки на период строительства и эксплуатации тепловых сетей отводятся в порядке установленном законодательством в сфере земельных отношений Республики Казахстан.
62. Охранные зоны тепловых сетей устанавливаются в виде участка земли вдоль трассы от наружной грани строительных конструкций в обе стороны до зданий, сооружений и инженерных сетей при диаметре трубопроводов (далее - Ду):
1) надземная прокладка
Ду
< 200 мм
-
10 м;
Ду
от 200 до 500 мм
-
20 м;
Ду
> 500 мм
-
25 м;
2) подземная прокладка
Ду
< 500 мм
-
5 м;
Ду
> 500 мм
-
8 м
63. Расстояние от памятников истории и культуры до тепловых сетей - не менее 15 м (для разводящих сетей - не менее 5 м).
64. При выборе трассы тепловых сетей допускается пересечение водяными сетями диаметром 300 мм и менее жилых и общественных зданий при условии прокладки сетей в технических подпольях, коридорах и тоннелях (высотой не менее 1,8 м) с устройством дренирующего колодца в нижней точке на выходе из здания.

65. Балалардың мектепке дейінгі, мектеп және емдеу-сауықтыру мекемелерінің жылу желілерінің қиылысуына рұқсат етілмейді.
66. Каналсыз төсем кезінде құбырларды оқшаулаудың қабықтарын немесе жылу желілерінің құрылысы құрылымының сыртқы жағынан құрылымдарға және инженерлік желілерге дейінгі қашықтық осы Қағидалардың 2-қосымшасындағы 1,2 және 3-кестелерде көрсетілген.
67. Жылу желілерінің қалыпты жұмысын бұзуы немесе оларды зақымдауға немесе жазатайым жағдайға әкелетін, материалдық залал келтіруі мүмкін қандай да бір әрекетті жүргізуге тыйым салынады, оның ішінде:
1) автожанармай станцияларын және өзге жанар-жағармай және химиялық агрессивті материалдарың қоймаларын орналастыруға;
2) тіреуіштерге және құбырларға бөгде заттарды қоюға және байлауға, оларға шығуға;
3) жылу желілері құбырларына және құрылыстарының үстімен жүруге;
4) жылу желілері объектілерінің кіреберістеріне тосқауыл қоюға;
5) бөгде адамдарға жылу желілері аймақтарында сорғы станцияларының, жылу пункттерінің, павильондар мен камералардың және жайларында тұруына, осы құрылыстарының есіктері мен люктерін ашуға;
6) жылу желілеріне өшіруді және қосуды жүргізуге, сондай-ақ бөгде адамдарға дренаждар мен ауа шығарғыштарды ашуға;
7) құбырлардан қорғаныс қабығын және жылу оқшаулағышты бұзуды және алып тастауға;
8) жасыл көшеттерді отырғызуға;
9) жылу оқшаулағышты ылғалдандыруға рұқсат етуге;
10) химиялық заттарды және жанар-жағармай материалдарды тастауды және ағызуды жүргізуге, жылу желілерінің трассаларында әр түрлі қоқыс тастауларды ұйымдастыруға;
11) соқпалы тетіктермен жұмыс жүргізуге, салмағы 5 тонна және одан жоғары ауыр заттарды тастауға;
12) қандай да бір мәдени-бұқаралық немес басқа да іс-шаралар өткізуге, жарнамалау және насихаттау билбордтарын, плакаттар немесе басқа да бұқаралық ақпараттарды таратуға.
68. Жылу желілерінің күзету аймақтары шектерінде иелігінде осы желілер бар ұйымдардың жазбаша келісімінсіз:
1) кез-келген объектілерді және құрылыстарды салу, монтаждау және жердегі жұмыстарын жүргізуге;
2) тиеу-жүктеу жұмыстарын жүзеге асыруға, әр түрлі алаңдарды салуға, автокөлік тұрақтарын орнатуға, әр түрлі материалдарды жинауға;
3) қоршауларды және дуалдарды салуға;
4) ұңғыма және шуфр құрылғыларымен байланысты іздеу және басқа жұмыстарды жүргізуге;
5) жолдың немесе жердің үстінен жалпы биіктігі 4,5 м артық жүкпен немесе жүксіз машиналардың және тетіктердің жүрісін жасауға (эстакадағы автокөліктің астында төселген жерасты құбырларының астында) тыйым салынады.
69. Жылу желілерінің күзет аймағы темір және автокөлік жолдары бөлігінің сызығымен, құбырлардың, байланыс желілерінің, телекоммуникациялардың, кабельдердің және басқа объектілердің күзет аймақтарымен сәйкес келген кезде, аумақтың учаскелерімен сәйкес келетін осы объектілерді сәйкес келетін осы объектілерді пайдаланумен байланысты жұмыстарды жүргізу мүдделі ұйымдардың арасындағы келісім бойынша жүзеге асырылады.

65. Транзитное пересечение тепловыми сетями любого диаметра зданий детских и лечебно - профилактических учреждений не допускается.
66. Расстояния от наружной грани строительных конструкций тепловых сетей или оболочки изоляции трубопроводов при бесканальной прокладке до сооружений и инженерных сетей указаны в таблицах 1, 2 и 3 приложения 2 настоящих Правил.
67. В охранных зонах тепловых сетей не производятся какие-либо действия, которые могут нарушить нормальную работу тепловых сетей, привести к их повреждению или к несчастным случаям, в том числе:
1) размещать автозаправочные станции и иные хранилища горюче - смазочных и химически агрессивных материалов;
2) приставлять и привязывать к опорам и трубопроводам посторонние предметы, влезать на них;
3) ходить по трубопроводам и сооружениям тепловых сетей;
4) загромождать подъезды и проходы к объектам тепловых сетей;
5) находиться посторонним лицам на территории и в помещениях насосных станций, тепловых пунктов, павильонов и камер, открывать двери и крышки люков этих сооружений;
6) производить отключение и подключение к тепловым сетям, а также открывать дренажи и воздушники посторонним лицам;
7) портить и срывать защитную оболочку и тепловую изоляцию с трубопроводов;
8) производить посадку зеленых насаждений;
9) допускать увлажнение тепловой изоляции;
10) производить сброс и слив химически агрессивных веществ и горюче - смазочных материалов, устраивать всякого рода свалки на трассах тепловых сетей;
11) производить работы ударными механизмами, сбрасывать тяжелые предметы массой 5 тонн и более;
12) проводить какие-либо культурно-массовые или иные мероприятия, размещать рекламные или агитационные билборды, плакаты или иные средства массовой информации.
68. В пределах охранных зон тепловых сетей без письменного согласия организаций, в ведении которых находятся эти сети, не допускается:
1) производить строительные, монтажные и земляные работы любых объектов и сооружений;
2) осуществлять погрузочно - разгрузочные работы, устраивать различного рода площадки, стоянки автомобильного транспорта, складировать разные материалы;
3) сооружать ограждения и заборы;
4) проводить поисковые и другие работы, связанные с устройством скважин и шурфов;
5) совершать проезд машин и механизмов, имеющих общую высоту с грузом или без него от поверхности дороги или земли более 4,5 м (под надземными трубопроводами, проложенными над автодорогами на эстакадах).
69. При совпадении охранных зон тепловых сетей с полосами отвода железных и автомобильных дорог, охранными зонами других трубопроводов, линий связи, телекоммуникаций, кабелей и других объектов проведение работ, связанных с эксплуатацией этих объектов, на совпадающих участках территорий осуществляется по согласованию заинтересованными организациями.

70. Жылу желілерінің күзет аймақтарының жанында желілердің зақымдалуын тудыратын жұмыстарды жүргізетін жеке және заңды тұлғалар жұмыстардың басталуына дейін күнтізбелік 12 күннен кем емес мерзімде, қарауында жылу желілері бар ұйымдармен электр желілерінің сақталуын қамтамасыз ететін осы жұмыстарды жүргізудің талаптары және тәртібін келіседі және өз қаражаты есебінен тиісті шараларды қабылдайды.
71. Қарауында жылу желілері бар ұйымның жылу желілерінің күзет аймақтарында жұмыстарды жүргізуге арналған жазбаша келісім беруден бас тартуы Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасымен бекітілген тәртіпте шағымданылады.
72. Жер жұмыстарын жүргізетін заңды және жеке тұлғалар жұмыс өндірісінің құжаттамасында көрсетілмеген жылу желілерін анықтағанда, осы жұмыстарды дереу тоқтатып, құбырлардың сақталуын қамтамасыз ету шараларын қабылдайды және бұл туралы жылу желілерін пайдаланушы ұйымға және/немесе жергілікті атқарушы органдарға хабарлайды.
73. Жылу желілерін қайта құру немесе олардан зақымданудан қорғау қажеттілігін тудыратын жұмыстарды орындайтын жеке және заңды тұлғалар бұл жұмыстарды өз қаражаты есебінен қарауында осы жылу желілері бар ұйымдардың келісімі бойынша орындайды.
74. Коллекторлы-дренажды каналдарды, дуалдарды, өзге жұмыстардың құрылыстары мен өндірісін салу кезінде жылу желілеріне кіре берістер мен жолдар сақталады.
75. Жылу желілерінің жанында орналасқан ғимараттар мен құрылымдардың құрылысы, күрделі жөндеу жұмыстары, қалпына келтіруге арналған жобалау-сметалық құжаттамада жылу желілерінің сақталуын, сондай-ақ жылу желілерінің ластануын және тот басуын немесе жылу желілерін жылу желілерін орналасқан ұйымдардың тот басу аймағынан шығаруды қамтамасыз ету бойынша қарауында жылу желілері бар ұйымдармен келісуге жарамды іс-шаралар қарастырылады.
76. Жерүсті жылу желілерінің әуе электр желілерімен және электрлендірген темір жолдармен қиысу орындарында сымның әр жағына көлденеңі бойынша 5 м қашықтықта орналасқан жылу желілерінің барлық электр жүргізу элементтерінің тұйықталуына қарастырылады.
77. Автокөлік жолдарында жылу желілерімен қиылысуы орындарында жылу желілерінің күзет аймақтарында көліктің тоқтауына тыйым салатын жол белгілері, сондай-ақ жүгі бар қозғалыстағы көліктің рұқсат етілген және оның ең жоғарғы жүк көтергіштігін көрсететін жол белгілері орнатылады.
78. Жылу желілерінің трассасындағы жердің үстін жоспарлау жылу құбырларына сыртқы сулардың түсуін болдырмайды.
79. Жылу құбырлары, арматура және өтемдеуіштер жылу оқшаулағышпен жабылады.

70. Физические и юридические лица, производящие работы вблизи охранных зон тепловых сетей, которые могут вызвать повреждение, не позднее, чем за 12 календарных дня до начала выполнения работ согласовывают с организациями, в ведении которых находятся тепловые сети, условия и порядок проведения этих работ, обеспечивающие сохранность электрических сетей, и принимают соответствующие меры за счет собственных средств.
71. Отказ организаций, в ведении которых находятся тепловые сети, в выдаче письменного согласия на проведение работ в охранных зонах тепловых сетей обжалуется в порядке, установленном гражданским законодательством Республики Казахстан.
72. Физические и юридические лица, производящие земляные работы, при обнаружении тепловых сетей, не указанных в документах на производство этих работ, немедленно прекращают работы, принимают меры к обеспечению сохранности трубопроводов и сообщают об этом организации, эксплуатирующей тепловые сети и/или в местные исполнительные органы.
73. Физические и юридические лица, выполняющие работы, которые вызывают необходимость переустройства тепловых сетей или защиты их от повреждений, выполняют эти работы за счет собственных средств по согласованию с организациями, в ведении которых находятся тепловые сети.
74. При сооружении коллекторно - дренажных каналов, заборов, сооружений и производстве иных работ сохраняются подходы и проезды к тепловым сетям.
75. В проектно - сметной документации на строительство, капитальный ремонт, реконструкцию зданий и сооружений, вблизи которых расположены тепловые сети, предусматриваются мероприятия по обеспечении сохранности тепловых сетей, а также ограничивающие загрязнение и коррозию или вынос тепловых сетей из зоны загрязнения (коррозии), которые подлежат согласованию с организациями, в ведении которых находятся тепловые сети.
76. В местах пересечения надземных тепловых сетей с воздушными линиями электропередачи и электрифицированными железными дорогами предусматриваются заземление всех электропроводящих элементов тепловых сетей, расположенных на расстоянии по горизонтали по 5 м в каждую сторону от проводов.
77. На автомобильных дорогах в местах пересечения с тепловыми сетями устанавливаются дорожные знаки, запрещающие остановку транспорта в охранных зонах тепловых сетей, а также указывающие допустимую высоту движущегося транспорта с грузом и его максимальную грузоподъемность.
78. Планировка поверхности земли на трассе тепловых сетей исключает попадание поверхностных вод на теплопроводы.
79. Теплопроводы, арматура и компенсаторы покрываются тепловой изоляцией.

80. Су құбырлары мен жылу желілерінің металл конструкцияларын сыртқы тот басу жабынынсыз қолдануға тыйым салынады.
81. Суды тікелей жылу желілерінің камераларына немесе жер бетіне төгуге тыйым салынады.
82. Жерасты төсемі кезінде құбырлардан суды жіберуді негізгі камералардың қасында орнатылған төгу құдықтарына, әрі қарай суды өздігінен ағатын немесе кәріз жүйелеріне жылжымалы сорғылар арқылы жүргізіледі.
83. Қазақстан Республикасының Су кодексінің 37-бабы 1-тармағы 7-5) тармақшасына сәйкес бекітілетін Судың жай-күйiне әсер ететін кәсіпорындар мен басқа да құрылыстарды келісу, оларды орналастыру және пайдалануға беру ережесiн, сондай-ақ су объектiлерiнде, су қорғау аймақтары мен белдеулерiнде құрылыс және басқа да жұмыстар жүргiзу шарттарына сәйкес келісілген жағдайда суды төгу құдықтарынан немесе тікелей табиғи ағындыларға және жердің бедеріне бұруды қарастыру рұқсат етіледі.
84. Арық жүйелерімен жылу желілерінің қиылысқан кезде жылу желілерінің сенімді гидрооқшаулауы және олардың конструкциялары қарастырылады.
85. Жылу желілерінің қолданыстағы су құбырлары желілерімен, жылу желілері құбырларының астында орналасқан кәріздермен қиылысуы кезінде, сондай-ақ газ құбырларының қиылысуы кезінде қиылысудың екі жағы бойынша 2 м ұзындықта су құбырларының, кәріздердің және газдың құбырларында қаптамалар орнату қарастырылады. Қаптамада тот басудан қорғау жабыны қарастырылады.
86. Қарауында жылу желілері бар ұйымдардың қызметкерлеріне басқа ұйымдардың аумақтарында орналасқан жылу желілерінің объектілеріне жөндеу және технологиялық қызмет көрсету бойынша жұмыстарды орындау үшін кедергісіз рұқсат қамтамасыз етіледі.
87. Жылу желілерінде аварияларды болдырмау немесе олардың салдарларын жою бойынша жұмыстарды жерді пайдаланушылардың келісімінсіз, бірақ оларды жүргізілетін жұмыстар туралы хабарлай отырып, жүргізіледі.
88. Қарауында жылу желілері орналасқан ұйымдар көрсетілген жұмыстарды орындаған жер учаскелерін мақсатты бағыты бойынша пайдаланылатын жарамды жай-күйге келтіреді.
89. Жол жабындарын бұзатын жылу кабель желілеріне жөндеу жұмыстарын және қайта құру бойынша жоспарлы жұмыстар қарауында автокөлік жолдары бар ұйымдар және Қазақстан Республикасының Ішкі істер органдарымен және жергілікті атқарушы органдармен алдын ала талаптарды келіскен соң жүргізіледі. Жұмыстарды жүргізу талаптары жұмысты бастағанға дейін үш тәуліктен кешіктірмей келісіледі.
90. Авариялық жағдайларда жол жабынын бұзуды тудыратын жылу желілерін жөндеу бойынша жұмыстар алдын ала келісусіз, бірақ осы Қағидалардың 73-тармағында көрсетілген органдар хабарландырған соң жүргізілуге рұқсат етіледі.

80. Не применяются трубопроводы и металлоконструкций тепловых сетей без защитных покрытий от наружной коррозии.
81. Спуск воды непосредственно в камеры тепловых сетей или на поверхность земли не допускается.
82. Спуск воды из трубопроводов при подземной прокладке производятся в сбросные колодцы, установленные рядом с основной камерой, с последующим отводом воды самотеком или передвижными насосами в системы канализации.
83. Допускается предусматривать отвод воды из сбросных колодцев или прямиком в естественные водоемы и на рельеф местности при условии согласования в соответствии с Правилами согласования, размещения и ввода в эксплуатацию предприятий и других сооружений, влияющих на состояние вод, а также условия производства строительных и других работ на водных объектах, водоохранных зонах и полосах, утверждаемые в соответствии с подпунктом 7-5 пункта 1 статьи 37 Водного кодекса Республики Казахстан.
84. При пересечении тепловых сетей арычными системами предусматривается надежная гидроизоляция тепловых сетей и их конструкций.
85. При пересечении тепловыми сетями действующих сетей водопровода, канализации, расположенных над трубопроводами тепловых сетей, а также при пересечении газопроводов предусматривается устройство футляров на трубопроводах водопровода, канализации и газа на длине 2 м по обе стороны от пересечения (в свету). На футлярах предусматривается защитное покрытие от коррозии.
86. Работникам организаций, в ведении которых находятся тепловые сети, обеспечивается беспрепятственный допуск к объектам тепловых сетей, расположенным на территории других организаций, для выполнения работ по ремонту и техническому обслуживанию.
87. Работы по предотвращению аварий или ликвидации их последствий на тепловых сетях производятся без согласования с землепользователем, но с уведомлением его о проводимых работах.
88. После выполнения указанных работ организации, в ведении которых находятся тепловые сети, приводят земельные участки в состояние, пригодное для их использования по целевому назначению.
89. Плановые работы по ремонту и реконструкции тепловых сетей, вызывающие нарушение дорожного покрытия, производятся после предварительного согласования условий их проведения с органами внутренних дел Республики Казахстан, организациями, в ведении которых находятся автомобильные дороги, и местными исполнительными органами. Условия проведения работ согласовываются не позднее чем за 3 календарных дня до начала работ.
90. В аварийных случаях разрешается производить работы по ремонту тепловых сетей, вызывающие нарушение дорожного покрытия, без предварительного согласования, но после уведомления органов перечисленных в пункте 73 настоящих Правил.

91. Көрсетілген жұмыстарды орындайтын жеке және заңды тұлғалар жұмыстарды жүргізетін орынға айналма жолдарды және қоршауларды құрады және тиісті жол белгілерін орнатады, ал жұмысты жүргізген соң топырақты жоспарлайды және жол жабынын қалпына келтіруді жүргізеді.
92. Жылу желілерінің күзету аймақтарындағы заңды және жеке тұлғалар қарауында жылу желілері орналасқан ұйымдардың жылу желілерінің сақталуын және жазатайым жағдайларды болдырмауды қамтамасыз етуге бағытталған талаптарды орындайды. Қарауында жылу желілері бар ұйымдар жылу желілерінің күзет аймағында жеке және заңды тұлғалар жұмыстар жүргізу уақытында адам өміріне қауіп төнген кезде бұл қауіптің алдын-алғанға дейін жұмыстар тоқтатылады.
93. Қарауында жылу желілері бар ұйымның уәкілетті лауазымды тұлғалары осы Қағидалардың бұзылуын анықтаған жағдайда, дәлелдейтін фактілері бар материалдарын (фотосуреттер, түсініктемелер, электр беру желілерін өту схемалары, күзет аймағында жұмыс жүргізу рұқсаттары және басқа да қолда бар материалдар) қоса беріп, ерікті нысанда акті жасалады. Қажеттілігіне қарай ішкі істер органдарының қызметкерлерін шақырады. Анықталған бұзушылықтарға қатысты материалдар Заңға сәйкес жергілікті атқарушы органдарға қарауға жолданады.
94. Жергілікті атқарушы органдар, ішкі істер органдары қарауында жылу желілері бар ұйымдарға барлық және жеке тұлғалардың осы Қағидалардың талаптарын орындауын қамтамасыз етуде құзыреттілігі бойынша тиісті шараларды қабылдау:
1) осы Қағидалардың талаптарын сақтау мәселелері бойынша заңды және жеке тұлғалармен түсіндіру жұмыстарын жүргізу;
2) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына қайшы келмейтін өзге тәсілдер жолымен көмек көрсетеді.
95. Лауазымды, заңды және жеке тұлғалардың кінәсі бойынша зақымдалған жылу желілерінің шығынының орнын толтыру қарауында осы желілер бар ұйыммен құрылған авариялық-қалпына келтіру жұмыстарын орындау шығындарының келісілген сметасы бойынша толық көлемде олардың есебінен жүргізіледі.
4. Электр берудің әуе желілерін орналастыруға арналған
жер учаскелерінің көлемін анықтау
Ескерту. 4-тарау алынып тасталды - ҚР Энергетика министрінің м.а. 09.12.2015 № 703 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Электр және жылу желілерін
күзету, электр және жылу
желілерінің күзет аймақтарында
жұмыстар жүргізудің
қағидаларына
1-қосымша
Электр желілерден ғимараттарға, құрылыстарға дейінгі, сондай-ақ
электр берудің әуе желілерінің сымдарынан жер және су бетіне
дейінгі рұқсат етілген ең аз қашықтықтар:
Электр берудің әуе желілері (бұдан әрі - ӘЖ) үшін кескіннің екі жағынан шеткі сымдардағы жерге күзет аймақтары орнатылады.
Бұл аймақтар жақын арадағы тұрғын, өндірістік және өндірістік емес ғимараттар мен құрылыстарға дейінгі ең аз қашықтығын анықтайды:

91. Физические и юридические лица, которые выполняют указанные работы, устраивают объезды и ограждения мест производства работ и устанавливают соответствующие дорожные знаки, а после завершения работ производят планировку и восстановление дорожного покрытия.
92. Физические и юридические лица, в охранных зонах тепловых сетей выполняют требования организаций, в ведении которых находятся тепловые сети, направленные на обеспечение сохранности тепловых сетей и предотвращения несчастных случаев. При возникновении угрозы жизни людей во время выполнения работ другими физическими и юридическими лицами в охранных зонах этих сетей организации, в ведении которых находятся тепловые сети, приостанавливают работы до устранения угрозы жизни людей.
93. При выявлении нарушений настоящих Правил, уполномоченные должностные лица организаций, в ведении которых находятся тепловые сети, составляют в произвольной форме акт о нарушениях с приложением материалов подтверждающих факты нарушения (фотографии, объяснительные, схемы прохождения линий электропередач, разрешение на производство работ в охранной зоне и другие имеющиеся материалы). При необходимости вызывают сотрудников органов внутренних дел. Материалы, касающиеся выявленного нарушения в соответствии с Законом, направляются на рассмотрение в местные исполнительные органы.
94. Местные исполнительные органы, а также органы внутренних дел оказывают содействие организациям, в ведении которых находятся тепловые сети, в обеспечении выполнения всеми организациями, юридическими и физическими лицами требований настоящих Правил путем принятия соответствующих мер по компетенции:
1) проведения разъяснительной работы с юридическими и физическими лицами по вопросам соблюдения требований настоящих Правил;
2) иными способами, не противоречащими действующему законодательству Республики Казахстан.
95. Возмещение ущерба при повреждении тепловых сетей по вине должностных, юридических и физических лиц и ущерба от недоотпуска тепловой энергии производится в полном объеме за их счет по согласованной смете затрат на выполнение аварийно - восстановительных работ составленной, организацией в ведении которой находятся эти сети.
4. Определение размеров земельных участков для размещения
воздушных линий электропередачи
Сноска. Глава 4 исключена приказом и.о. Министра энергетики РК от 09.12.2015 № 703 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам охраны электрических и
тепловых сетей, производства работ в
охранных зонах электрических и
тепловых сетей
Минимально допустимые расстояния от электрических сетей до зданий,
сооружений, а также от проводов воздушных линий электропередачи
до земной и водной поверхностей
Для воздушных линий электропередачи (далее – ВЛ) устанавливаются охранные зоны по обе стороны от проекции на землю крайних проводов.
Эти зоны определяют минимальные расстояния до ближайших жилых, производственных и непроизводственных зданий и сооружений:

1. Жақын арадағы тұрғын, өндірістік және өндірістік емес ғимараттар мен құрылыстарға дейін:
1) 1-20 кВ ӘЖ үшін 2 м,
2) 35-110 кВ ӘЖ үшін 4 м,
3) 150-220 кВ ӘЖ үшін 6 м.
2. Жақын арадағы өндірістік емес ғимараттар мен құрылыстардың және электр станциялары мен шағын станциялардың өндірістік ғимараттары мен құрылыстарының шығыңқы жерінің бөлігіне дейін:
1) 330 кВ ӘЖ үшін 8 м,
2) 500 кВ ӘЖ үшін 10 м.
3. Жақын арадағы тұрғын және қоғамдық ғимараттардың, өндірістік ғимараттар мен құрылыстардың (электр станциялары мен шағын станциялардан басқа) шығыңқы жерінің бөлігіне дейін:
1) 330 кВ ӘЖ үшін 20 м,
2) 500 кВ ӘЖ үшін 30 м.
Ескертпе:
Электр беру желілерінің стадиондар, оқу және балалар мекемелері аумақтары арқылы өтуіне рұқсат етілмейді.
20 кВ-ке дейінгі электр беру желілері үшін шеткі сымнан үй жанындағы жер учаскесіне, жеке үй, ұжымдық бақша учаскелерінің шектеріне дейін 20 м кем емес қашықтықта рұқсат етіледі.
Ғимараттар мен құрылыстардың үстінен электр берудің әуе желілерінің өтуіне рұқсат етілмейді.
Жабыны жанбайтын материалдардан жасалған ғимараттар мен құрылыстардың өрт қауіпсіздігі бойынша құрылыс нормаларына және қағидаларына сәйкес өртке тұрақтылығы І-ІІ деңгейлі өндірістік ғимараттар мен өнеркәсіптік кәсіпорындардың құрылыстарының үстінен электр берудің әуе желілерін жүргізуге рұқсат етіледі (330-750 кВ ӘЖ үшін тек электр станциялардың өндірістік ғимараттарының үстінен.
Электр және жылу желілерін
күзету, электр және жылу
желілерінің күзет аймақтарында
жұмыстар жүргізудің
қағидаларына
2-қосымша
Каналсыз төсеу кезінде жылу желілерінің құрылыс
конструкцияларынан немесе құбырларды оқшаулау жабынынан
құрылыстар мен инженерлік желілерге дейінгі ең аз қашықтық
1-кесте
Көлденеңі бойынша қашықтық:
Ғимараттар, құрылыстар мен инженерлік коммуникацияларға дейінгі қашықтық
Ең аз қашықтық, м тұрғыда
Жылу желілерінің жерасты төсемі
1
2
1. Ғимарат пен құрылыстар іргетасынан

1. До ближайших жилых, производственных и непроизводственных зданий и сооружений:
1) 2 м для ВЛ 1-20 кВ,
2) 4 м для ВЛ 35-110 кВ,
3) 6 м для ВЛ 150-220 кВ.
2. До ближайших выступающих частей непроизводственных зданий и сооружений и производственных зданий и сооружений электрических станций и подстанций:
1) 8 м для ВЛ 330 кВ,
2) 10 м для ВЛ 500 кВ.
3. До ближайших выступающих частей жилых и общественных зданий, производственных зданий и сооружений (кроме электрических станций и подстанций):
1) 20 м для ВЛ 330 кВ,
2) 30 м для ВЛ 500 кВ.
Примечание:
Не допускается прохождение линий электропередач по территориям стадионов, учебных и детских учреждений.
Допускается для воздушных линий электропередачи до 20 кВ принимать расстояние от крайних проводов до границ приусадебных земельных участков, индивидуальных домов и коллективных садовых участков не менее 20 м.
Прохождение воздушных линий электропередачи над зданиями и сооружениями не допускается.
Допускается прохождение воздушных линий электропередачи над производственными зданиями и сооружениями промышленных предприятий I-II степени огнестойкости в соответствии со строительными нормами и правилами по пожарной безопасности зданий и сооружений с кровлей из негорючих материалов (для ВЛ 330-750 кВ только над производственными зданиями электрических подстанций.
Приложение 2
к Правилам охраны электрических и
тепловых сетей, производства работ в
охранных зонах электрических и
тепловых сетей
Наименьшие расстояния от строительных конструкций тепловых сетей или
оболочки изоляции трубопроводов при бесканальной прокладке до
сооружений и инженерных сетей
Таблица 1
Расстояния по горизонтали до:
Здания, сооружения и инженерные коммуникации
Наименьшие расстояния в свету, м
Подземная прокладка тепловых сетей
1
2
1.Фундаментов зданий и сооружений

1. Жалпы жылу траншеяларында және басқа инженерлік желілерде төсем кезінде (олар бір уақытта салынған кезде) жылу желілерінен су құбырына және кәрізге дейінгі қашықтықты 0,8 м-ге дейін азайтуға, барлық желілерді бір деңгейге немесе белгілердегі айырмашылығы 0,4 м артық емес орналастырған кезде рұқсат етіледі.
2. Ғимараттардың, құрылыстардың тірегі іргетасының негізінен төмен төселетін жылу желілері үшін қосымша топырақтың табиғи еңісін ескере отырып орналасқан белгілердегі айырмашылық ескеріледі немесе іргетастарды бекітуге шаралар қабылданады.
3. Кестеде келтірілген әртүрлі тереңдіктегі орналасқан инженерлік желілер мен жерасты жылу желілерінің параллельді төсеу кезінде қашықтықтар көбейтіледі және желілердің орналасу айырмашылықтары қабылданады. Төсемдер қысылған жағдайларда және қашықтықтың көбеюі мүмкін емес болған болғанда жылу желілерін жөндеу және салу уақытында бұзылудан инженерлік желілерді қорғау жөніндегі іс-шаралар қарастырылады.
4. Бекіткіш және реттейтін арматураны орналастыруға арналған жылу желілері павильондарынан (оларда сорғылар жоқ болғанда) тұрғын ғимараттарына дейінгі қашықтық 15 м кем емес.
5. Елді мекендерден тыс кернеуі 1-ден 500 кВ-тен артық электр берудің әуе желілері бар жерүсті жылу желілерін параллельді төсеу кезінде шеткі сымнан қашықтықты тіреу биіктігінен кем емес қабылдауы тиіс.
2-кесте
Жерасты су жылу желілерінің жылумен жабдықтаудың ашық
желілерінен және ыстық сумен жабдықтау желілерінен мүмкін болар
ластану көздеріне дейінгі жарықтағы көлденең бойынша аз
қашықтықтар:
Ластану көздері
Көлденеңі бойынша аз қашықтықтар, м тұрғыда
1
2
1.Тұрмыстық өндірістік кәріздің құрылыстары мен құбырлары:
каналдар мен үңгіжолдарда жылу желілерін төсеу кезінде
жылу желілерін каналсыз төсеу кезінде
Ду ? 200 мм, сол сияқты, Ду > 200 мм
жылу желілерінің каналсыз төсем кезінде
Ду < 200 мм, сол сияқты, Ду > 200 мм
1,5
3,0

1. При прокладке в общих траншеях тепловых и других инженерных сетей (при их одновременном строительстве) допускается уменьшение расстояния от тепловых сетей до водопровода и канализации до 0,8 м при расположении всех сетей в одном уровне или с разницей в отметках заложения не более 0,4 м.
2. Для тепловых сетей, прокладываемых ниже основания фундаментов опор зданий, сооружений, дополнительно учитывается разница в отметках заложения с учетом естественного откоса грунта или приниматься меры к укреплении фундаментов.
3. При параллельной прокладке подземных тепловых и других инженерных сетей на разной глубине заложения приведенные в таблице расстояния увеличиваются и принимаются не менее разности заложения сетей. В стесненных условиях прокладки и невозможности увеличения расстояния предусматриваются мероприятия по защите инженерных сетей от обрушения на время ремонта и строительства тепловых сетей.
4. Расстояние от павильонов тепловых сетей для размещения запорной и регулирующей арматуры (при отсутствии в них насосов) до жилых зданий принимается не менее 15 м.
5. При параллельной прокладке надземных тепловых сетей с воздушной линией электропередачи напряжением свыше 1 до 500 кВ вне населенных пунктов расстояния от крайнего провода следует принимать не менее высоты опоры.
Таблица 2
Наименьшие расстояния по горизонтали в свету от подземных водяных
тепловых сетей открытых систем теплоснабжения и сетей горячего
водоснабжения до источников возможного загрязнения:
Источники загрязнения
Наименьшие расстояния в свету по горизонтали, м
1
2
1. Сооружения и трубопроводы бытовой производственной канализации:
при прокладке тепловых сетей в каналах и тоннелях
1,0
при бесканальной прокладке тепловых сетей
1,5
Ду < 200 мм, то же, Ду> 200 мм
при бесканальной прокладке тепловых сетей
3,0

2. Зират, қоқыс орны, суландыру алаңы жер астындағы сулар болмағанда жер астындағы сулар болғанда және сүзгілейтін жерасты суларында жер асты суларының қозғалысы бойынша жылу желілеріне қарай
10,0
50,0
3. Күрелген және қоқыс төгетін шұңқырлар:
жер астындағы сулар болмағанда жер астындағы сулар болғанда және сүзгілейтін жерасты суларында жер асты суларының қозғалысы бойынша жылу желілеріне қарай
7,0
20,0
Ескертпе: Кәріз желілері жылу желілерін төмен орналасқанда көлденеңі бойынша қашықтықта параллельді төсеу кезінде жылу желілерінен жоғары орналасқан желілердегі белгілерде айырмадан кем емес, кестеде көрсетілген қашықтықтар қабылданады, орналасу тереңдігінде айырмаға көбейтіледі.
3-кесте
Каналсыз төсем кезінде жылу желілерінің құрылыс
конструкцияларынан немесе су құбырларын оқшаулау қабығынан:
Құрылыстар мен инженерлік желілерге дейінгі қышықтық
тік сызық бойынша аз қашықтық, м тұрғыда
Жылу желілерінің жерасты төсемдері
1
2
1. Су құбырларына, суағарларға, газ құбырларына, кәріздерге
0,2
2. Байланыстың брондалған кабельдеріне дейінгі
0,5
3. 35 кВ-ке дейінгі күш және бақылау кабельдеріне
0,5
4. Телефон кәрізін оқшаулауға немесе құбырлардағы оқшауланған байланыс кабельдеріне дейінгі
0,15
5. Өнеркәсіп кәсіпорындарының теміржол рельстерінің етегіне
1,0
Сол жалпы желідегі
Сол трамвай жолдарына теміржолдарына
2,0
1,0
6. I, II, III санаттағы жалпы желідегі автокөлік жолдарының жол жабынының үстіне
1,0
7. Кювет немесе басқа су бұрғыш құрылыстардың түбі немесе теміржолдың жер төсемінің үймесіне дейін (осы құрылыстардың үстінен жылу желілері орналасқан кезде)
0,5
8. Мополитен құрылыстары (жылу желілері осы құрылыстардың үстінде орналасқанда)
1,0
Жылу желілеріне жер үстіндегі төсемі
9. Темір жол рельстерінің бастары
МЕМСТ 9238-83 және МЕМСТ 9720-76 бойынша "С", "СП", "Су" габариттері
10. Автокөлік жолдарының жүргінші бөлігінің басы
5,0
11. Жаяу жүргінші жолдардың басы
2,2
12. Трамвайдың байланыс желісінің бөліктері
0,3

2. Кладбища, свалки, поля опрошения
10,0
при отсутствии грунтовых вод при наличии грунтовых вод и в фильтрующих грунтах с движением грунтовых вод в сторону тепловых сетей
50,0
3.Выгребные и помойные ямы:
7,0
при отсутствии грунтовых вод при наличии грунтовых вод и в фильтрующих грунтах с движением грунтовых вод в сторону тепловых сетей
20,0
Примечание: При расположении сетей канализации ниже тепловых сетей при параллельной прокладке расстояния по горизонтали принимаются не менее разности в отметках заложения сетей, выше тепловых сетей - расстояния, указанные в таблице, увеличиваются на разницу в глубине заложения.
Таблица 3
Расстояния от строительных конструкций тепловых сетей или оболочки
изоляции трубопроводов при бесканальной прокладке до:
Сооружения и инженерные сети
Наименьшие расстояния в свету по вертикали, м
Подземная прокладка тепловых сетей
1
2
1. Водопровода, водостока, газопровода, канализации
0,2
2. Бронированных кабелей связи
0,5
3. Силовых и контрольных кабелей до 35 кВ
0,5
4. Блока телефонной канализации или до бронированного кабеля связи в трубах
0,15
5. Подошвы рельсов железных дорог промышленных предприятий
1,0
То же железных дорог общей сети
То же трамвайных путей
2,0
1,0
6. Верха дорожного покрытия автомобильных дорог общей сети I, II, III категории
1,0
7. Дна кювета или других водоотводящих сооружений или до основания насыпи железнодорожного земляного полотна (при расположении тепловых сетей над этими сооружениями)
0,5
8. Сооружений метрополитена (при расположении тепловых сетей над этими сооружениями)
1,0
Надземная прокладка тепловых сетей
9. Головки рельсов железных дорог
Габариты "С", "Су", "Сп" по ГОСТ 9238 - 83 и ГОСТ 9720 - 76
10. Верха проезжей части автомобильных дорог
5,0
11. Верха пешеходных дорог
2,2
12. Частей контактной сети трамвая
0,3

2) камераларды жабу биіктігіне дейін - 0,3 м;
3) арнасыз төсемнің жабынының үстіне дейін - 0,7 м.
Жүрмейтін бөлікте биіктігі 0,4 м кем емес үңгіжолдар мен арналарға арналған камералар мен желдеткіш шахталарды жабатын жердің үстінен шығып тұруға рұқсат етіледі;
4) ғимаратқа кіретін жылу желілерін енгізгенде жердің үстінен арналарды жабатын үстіне дейінгі тереңдікті немесе каналдарды және арнасыз төсемнің жабынының үстіне дейін - 0,5м-ге рұқсат етіледі;
5) жер астындағы сулардың жоғары деңгейінде арналар мен үңгіжолдардың тереңдігі шамасын азайту және егер көліктің қозғалысы жағдайлары бұзылмаса, жер бетінен 0,4 м кем биіктіктегі жерден жоғары орналасқан жабындарды орналастыруды қарастырады.
2. Төменгі тіреуіштегі жылу желілерін жер үстінде төсеу кезінде жер үстінен су құбырын жылу оқшаулағыштың төменіне дейін (м):
1) 1,5 м-ге дейінгі құбыр топтарының ені бойынша - 0,35;
2) 1,5 м асатын құбыр топтарының ені бойынша - 0,5.
3. Жылу желілерін жерастына төсеу кезінде байланыстың күштік және бақылау кабельдерімен қиылысу кезінде олардың үстіне немесе астына орналасуы мүмкін.
4. Арнасыз төсем кезінде жылумен жабдықтаудың ашық желісінің су жылу желілерінен немесе ыстық сумен жабдықтаудың желілерінен жылу желілерінен төмен немесе жоғары орналасқан кәріз құбырларына дейін 0,4 м кем емес қабылданады.
Электр және жылу желілерін
күзету, электр және жылу
желілерінің күзет аймақтарында
жұмыстар жүргізудің
қағидаларына
3-қосымша
Шағын станцияларға бөлініп берілетін жер учаскелерінің ауданы
1-кесте
Шағын станциялар, таратушы және секциялы пункттер
Бөлінетін жер учаскелерінің алаңдары, м2

2) до верха перекрытий камер - 0,3 м;
3) до верха оболочки бесканальной прокладки - 0,7 м.
В непроезжей части допускаются выступающие над поверхностью земли перекрытия камер и вентиляционных шахт для тоннелей и каналов на высоту не менее 0,4 м;
4) на вводе тепловых сетей в здание допускается принимать заглубления от поверхности земли до верха перекрытия каналов или каналов - 0,3 м и до верха оболочки бесканальной прокладки - 0,5 м;
5) при высоком уровне грунтовых вод допускается предусматривать уменьшение величины заглубления каналов и тоннелей и расположение перекрытий выше поверхности земли на высоту не менее 0,4 м, если при этом не нарушаются условия передвижения транспорта.
2. При надземной прокладке тепловых сетей на низких опорах в свету от поверхности земли до низа тепловой изоляции трубопроводов должно быть не менее (м):
1) при ширине группы труб до 1,5 м - 0,35;
2) при ширине группы труб более 1,5 м - 0,5.
3. При подземной прокладке тепловые сети при пересечении с силовыми и контрольными кабелями связи могут располагаться над или под ними.
4. При бесканальной прокладке расстояние в свету от водяных тепловых сетей открытой системы теплоснабжения или сетей горячего водоснабжения до расположенных ниже или выше тепловых сетей канализационных труб принимается не менее 0,4 м.
Приложение 3
к Правилам охраны электрических и
тепловых сетей, производства работ в
охранных зонах электрических и
тепловых сетей
Площади земельных участков, отводимые для подстанций
Таблица 1
Подстанции, распределительные и секционирующие пункты
Площади отводимых земельных
участков, м2

160
500
Ескертпелер: 1. Кестеде келтірілген жердің алаңдары басқарудың жалпы қосалқы пунктінің бір немесе екі трансформаторларының шағын станцияларында жоғары (және орташа) кернеудің ашық таратушы құрылғыларын, төменгі кернеулі кешенді таратушы құрылғылардың орналасуын есепке алады.
2. б, в, д бағандарындағы 1, 2 және 3-тармақтарында қарастырылған шағын станцияларға бөлінген жердің алаңдары тұрақты қызмет көрсететін жайлардың алаңдарын ескермейді.
3. 4-кестеде келтірілген шағын станциялардың алаңдары қарама-қарасы тараптағы электр беру желілерінің шығару, ашық таратушы құралдар, трансформатордың ашық құралдарын қарастырады. Кестеде келтірілген мағынадан төмен мағыналар мына коэффициенттерге көбейтіледі:
1) бір тарапқа жоғары және орташа кернеудің желілері шығарылған кезде - 1,15
2) бір тарапқа 900 бұрышқа жоғары және орташа кернеудің желілері шығарылған кезде - 1,10

160
500
Примечания:
1. Площади земель, приведенные в таблице, учитывают размещение на подстанции одного или двух трансформаторов общеподстанционного пункта управления, открытых распределительных устройств высшего (и среднего) напряжения, закрытого или комплектного распределительного устройства низшего напряжения.
2. Площади земель, отводимые для подстанции, предусмотренные пунктами 1, 2 и 3 в графах б, в, д, не учитывают площади помещений для постоянного обслуживающего персонала.
3. Данные в таблице 4 площади подстанций предусматривают: вывод линий электропередачи в противоположные стороны, открытые распределительные устройства, открытые установки трансформаторов. В случаях, оговоренных ниже, значения, данные в таблице, умножаются на следующие коэффициенты:
1) при выводе линий высшего и среднего напряжений в одну сторону - 1,15
2) при выводе линий высшего и среднего напряжений в одну сторону под углом 900 - 1,10

3) жоғары және орташа кернеулі жабық таратушы құралдар кезінде- 0,6
4) трансформаторларды жабық орнату кезінде - 0,9
4. шағын станцияларда екі трансформаторлар немесе тұйықтандыру контурының құрылғылары орнатқан жағдайда жерді бөлудің алаңын жоба анықтайды.
3-кесте
Ғимараттар және шағын станциялардың құрылыстары
Бөлінген жер учаскелерінің алаңдары, м2
Қызмет көрсететін қызметкер үшін қосымша үй-жай
300
35 және 110 кВ трансформаторларды тексеруге арналған портал
300
Ашық таратушы құралдың ұяшығы 35 кВ
300
Аппаратты май шаруашылығы
300
Резервуарлы және құбырлары бар жоғары қысымды сорғы станциясы
500
Жабық таратушы құрал 6-10 кВ
500
Кешенді таратушы құрал 6-10 кВ
500
Ашық таратушы құралдың ұяшығы 110 кВ
1000
15 мың кВ Ар бойынша екі синхронды компенсаторлы қондырғылар
1500
Майдың ашық қоймасы
1500
Ашық таратушы құралдың ұяшығы 150 және 220 кВ
1500
50 немесе 100 мың кВ Ар екі синхронды компенсаторлы қондырғы
3000
Трансформаторларды тексеруге арналған мұнара
3000
Статистикалық конденсаторларға арналған батареялар
3000
Ашық таратушы құрал ұяшығы 330 кВ
3000
Шашыратқыш бассейн
8000
Ашық таратушы құралдың ұяшығы 500 кВ
8000
Ашық таратушы құралдың ұяшығы 1150 кВ
26000
Ескертпе: Кестеде көрсетілмеген ғимараттар мен құрылымдар үшін бөлінген жер учаскелерінің алаңдары жобада анықталады.

3) при закрытых распределительных устройствах высшего и среднего напряжений - 0,6
4) при закрытой установке трансформаторов - 0,9
4. В случае установки в подстанциях более двух трансформаторов или устройства выносного контура заземления площадь отвода земель определяется проектом.
Таблица 3
Здания и сооружения подстанций
Площади отводимых земельных участков, м2
Вспомогательное помещение для обслуживающего персонала
300
Портал для ревизии трансформаторов 35 и 110 кВ
300
Ячейка открытого распределительного устройства 35 кВ
300
Аппаратная маслохозяйства
300
Насосная станция высокого давления с резервуарами и трубопроводами
500
Закрытое распределительное устройство 6-20 кВ
500
Комплектное распределительное устройство 6-20 кВ
500
Ячейка открытого распределительного устройства 110 кВ
1000
Установка с двумя синхронными компенсаторами по 15 тыс. кВ Ар
1500
Открытый склад масла
1500
Ячейка открытого распределительного устройства 150 и 220 кВ
1500
Установка с двумя синхронными компенсаторами по 50 или 100 тыс. кВ Ар
3000
Башня для ревизии трансформаторов
3000
Батареи для статических конденсаторов
3000
Ячейка открытого распределительного устройства 330 кВ
3000
Брызгательный бассейн
8000
Ячейка открытого распределительного устройства 500 кВ
8000
Ячейка открытого распределительного устройства 1150 кВ
26000
Примечание: Площади земельных участков, отводимые для зданий и сооружений, не указанных в таблице, определяются проектом.