"Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 44 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 23 желтоқсандағы № 998 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 17 ақпанда № 13092 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 29 маусымдағы № 260 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.06.2023 № 260 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
"Қазақстан Республикасында мүгедектердi әлеуметтiк қорғау туралы" 2005 жылғы 13 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 44 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10589 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 15 сәуірде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасында мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы" 2005 жылғы 13 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларында:
3-тармақтың 17) және 18) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"17) мүгедек – тұрмыс-тіршілігінің шектелуiне және оны әлеуметтiк қорғау қажеттiгiне әкеп соқтыратын, ауруларға, мертігулерге (жаралануға, жарақаттарға, контузияларға), олардың зардаптарына, кемiстiктерге байланысты организм функциялары тұрақты бұзылып, денсаулығы нашарлаған адам;
18) мүгедек бала – тұрмыс-тіршілігінің шектелуiне және оны әлеуметтiк қорғау қажеттiгiне әкеп соқтыратын, ауруларға, мертігулерге (жаралануға, жарақаттарға, контузияларға), олардың зардаптарына, кемiстiктерге байланысты организм функциялары тұрақты бұзылып, денсаулығы нашарлаған он сегiз жасқа дейінгі адам;";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Куәландыру (қайта куәландыру) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мүгедектікті және/немесе еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесін белгілеуге және/немесе қажетті әлеуметтік қорғау шараларын айқындауға арналған өтініш бойынша мынадай құжаттар ұсыныла отырып жүргізіледі:

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 44 "Об утверждении Правил проведения медико-социальной экспертизы"
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 23 декабря 2015 года № 998. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 февраля 2016 года № 13092. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 июня 2023 года № 260.
Сноска. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.06.2023 № 260 (вводится в действие с 01.07.2023).
В соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 7 Закона Республики Казахстан от 13 апреля 2005 года "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 44 "Об утверждении Правил проведения медико-социальной экспертизы" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10589, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" 15 апреля 2015 года) следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 7 Закона Республики Казахстан от 13 апреля 2005 года "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах проведения медико-социальной экспертизы:
подпункты 17) и 18) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"17) инвалид – лицо, имеющее нарушение здоровья со стойким расстройством функций организма, обусловленное заболеваниями, увечьями (ранениями, травмами, контузиями), их последствиями, дефектами, которое приводит к ограничению жизнедеятельности и необходимости его социальной защиты;
18) ребенок-инвалид – лицо в возрасте до восемнадцати лет, имеющее нарушение здоровья со стойким расстройством функций организма, обусловленное заболеваниями, увечьями (ранениями, травмами, контузиями), их последствиями, дефектами, которое приводит к ограничению жизнедеятельности и необходимости его социальной защиты;";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Освидетельствование (переосвидетельствование) проводится по заявлению на установление инвалидности и/или степени утраты трудоспособности и/или определения необходимых мер социальной защиты по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам с представлением следующих документов:

1) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пациентті/мүгедекті оңалтудың жеке бағдарламасының медициналық бөлігінің көшірмесін (бұдан әрі – ОЖБ-ның медициналық бөлігі) қоса бере отырып, онда көрсетілген жіберу күнінен бастап бір айдан кешіктірмей "Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6697 болып тіркелген) медициналық-әлеуметтік сараптамаға жолдама (бұдан әрі – 088/у нысан);
2) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі және салыстырып тексеру үшін түпнұсқасы;
3) тұрғылықты жерi бойынша тiркелгенiн растайтын құжатты (мекенжай анықтамасын не ауылдық әкiмнiң анықтамасын). Адамды түзеу мекемесінде немесе тергеу изоляторында ұстау фактісін растайтын анықтама (еркін нысанда);
4) сырқат динамикасын талдау үшін амбулаторлық пациенттің медициналық картасы. Болған жағдайда ауру тарихынан үзінді көшірмелердің, мамандар қорытындыларының және зерттеу нәтижелерінің көшірмелері;
5) жеке сәйкестендіру нөмірінің көшірмесі және салыстырып тексеру үшін түпнұсқасы жеке басын куәландыратын құжатта жеке сәйкестендіру нөмірі болмаған жағдайларда;
6) медициналық ұйымға бекіту анықтамасының көшірмесі (талоны) – "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 7-бабы 1-тармағының 103) тармақшасына сәйкес тұрғылықты (тіркелген) жерінен тыс МСАК ұйымдарына бекітілген жағдайда;
7) еңбекке уақытша жарамсыздық парағы (анықтамасы) – сараптама қорытындысы туралы деректерді енгізу үшін жұмыс істейтін адам ұсынады;
8) еңбек қызметін растайтын құжаттың көшірмесі және (немесе) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өндірістегі еңбек сипаты мен еңбек жағдайлары туралы мәліметтер (жұмыс беруші толтырады) – алғашқы куәландыру кезінде еңбек етуге қабілетті жастағы адам ұсынады (болған жағдайда), өндірістік жарақаттар немесе кәсіптік аурулар болған жағдайларда ұсыну міндетті;
9) оны рәсімдеген күннен бастап бір айдан кешіктірмей ұсынылған ДКК қорытындысы консультацияға жіберген, үйде, стационарда немесе сырттай куәландыру (қайта куәландыру) қажет болған, ОЖБ қалыптастыруға немесе түзетуге жіберген жағдайларда;
10) міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысу (немесе қатыспау) фактісін растайтын құжат – осы әлеуметтік тәуекел бойынша жалпы еңбек ету қабілетінің дәрежесі (бұдан әрі – ЖЕА дәрежесі) алғаш рет белгіленген жағдайларда ұсынылады;

1) направление на медико-социальную экспертизу (далее – форма 088/у), утвержденная приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года № 907 "Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6697), не позднее одного месяца с указанной в ней даты направления, с приложением копии медицинской части индивидуальной программы реабилитации пациента/инвалида (далее – медицинская часть ИПР) по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) копия документа, удостоверяющего личность и подлинник для сверки;
3) документ, подтверждающий регистрацию по постоянному месту жительства (адресная справка либо справка сельского акима). Справка (в произвольной форме), подтверждающая факт содержания лица в исправительном учреждении или следственном изоляторе;
4) медицинская карта амбулаторного пациента для анализа динамики заболевания. В случае наличия копии выписок из истории болезни, заключений специалистов и результатов обследований;
5) копия индивидуального идентификационного номера и подлинник для сверки – в случаях отсутствия индивидуального идентификационного номера в документе, удостоверяющем личность;
6) копия справки (талона) прикрепления к медицинской организации – в случае прикрепления к организации ПМСП вне места постоянного проживания (регистрации), в соответствии с подпунктом 103) пункта 1 статьи 7 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения";
7) лист (справка) о временной нетрудоспособности – предоставляется работающим лицом, для внесения данных об экспертном заключении;
8) копия документа, подтверждающего трудовую деятельность и (или) сведения о характере и условиях труда на производстве (заполняется работодателем) по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам – предоставляется (при наличии) при первичном освидетельствовании лицом трудоспособного возраста, обязательно предоставление в случаях производственных травм или профессиональных заболеваний;
9) заключение ВКК, представленное не позднее одного месяца со дня его оформления – в случаях направления на консультацию, необходимости освидетельствования (переосвидетельствования) на дому, в стационаре или заочно, направления на формирование или коррекцию ИПР;
10) документ, подтверждающий факт участия (или неучастия) в системе обязательного социального страхования – предоставляется в случаях первичного установления степени утраты общей трудоспособности (далее - степень УОТ) по данному социальному риску;

11) Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің "Өндірістегі жазатайым оқиғаларға байланысты құжаттардың нысандарын бекіту туралы" 2009 жылғы 3 наурыздағы № 74-ө бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5614 болып тіркелген) жазатайым оқиға туралы актінің көшірмесі және салыстырып тексеру үшін түпнұсқасы – өндірістік жарақат алған немесе кәсіптік ауруға шалдыққан адам осы сақтандыру жағдайы бойынша алғашқы рет КЕА дәрежесін белгілеу кезінде ұсынады;
12) Еңбек гигиенасы мен кәсіптік аурулар ұлттық орталығының берілгеніне екі жылдан аспаған қорытындысы (еркін нысанда) – кәсіптік ауруға шалдыққан адам ұсынады;
13) себеп-салдарлық байланысты белгілеген тиісті қызмет саласындағы уәкілетті орган берген құжат – жараланумен, контузиямен, жарақаттанумен, аурумен байланысты мүгедектіктің себебін айқындау үшін бір рет беріледі;
14) еңбек (қызметтік) міндеттерін орындау кезінде алған жарақаттанумен немесе аурумен себеп-салдарлық байланысы туралы соттың шешімінің көшірмесі және салыстырып тексеру үшін түпнұсқасы – жұмыс беруші - жеке кәсіпкердің жұмысы тоқтатылған немесе заңды тұлға жойылған жағдайда өндірістік жарақат алған немесе кәсіптік сырқатпен ауырған адам ұсынады;
15) мүгедектің тұрғын үй-тұрмыстық жағдайын тексеру актісі – тұрғын үй-тұрмыстық жағдайларды жақсартуға ОЖБ-ның әлеуметтік және кәсіптік бөлігін әзірлеу үшін осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мүгедек немесе оның заңды өкілі ұсынады. Тұрғын үй-тұрмыстық жағдайды тексеру актісін жергілікті атқарушы органдардың мамандары жүргізеді.
Құжаттар мемлекеттік немесе орыс тілдерінде ұсынылады.";
мынадай мазмұндағы 9-1-тармақпен толықтырылсын:
"9-1. Қолдану мерзімі аяқталған құжаттар және (немесе) құжаттардың толық емес топтамасы ұсынылған кезде МӘС жүргізуден бас тартылады.";
мынадай мазмұндағы 11-1-тармақпен толықтырылсын:
"11-1. МӘС жүргізу қорытындысы бойынша тыныс-тіршілігі санаттарының бірінің (өзін-өзі күту, жүріп-тұру, еңбек қызметі (еңбек қабілеті), оқу, бағдарлана білу, қарым-қатынас, өз мінез-құлқын қадағалау, ойын және танымдық қызмет, белсенді қозғалыс қабілеті) шектелуіне әкеп соқтыратын организм функцияларының тұрақты бұзылуы болмаған жағдайларда мүгедектік және (немесе) еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесі белгіленбейді.";
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Өзінің еңбек (қызметтік) міндеттерін атқару кезінде өндірістік жарақат алған және (немесе) кәсіптік ауруға шалдыққан қызметкерді (бұдан әрі – зақым келген қызметкер) МӘС жүргізу кезінде КЕА мынадай себептері белгіленеді:

11) копия акта о несчастном случае, утвержденного приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 3 марта 2009 года № 74-п "Об утверждении форм документов связанных с несчастным случаем на производстве" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 5614), и подлинник для сверки – предоставляется лицом, получившим производственную травму или профессиональное заболевание при первичном установлении степени УПТ по данному несчастному случаю;
12) заключение Национального центра гигиены труда и профессиональных заболеваний (в произвольной форме), выданное не позднее двухлетней давности – предоставляется лицом, получившим профессиональное заболевание;
13) документ, выданный уполномоченным органом в соответствующей сфере деятельности, установившим причинно-следственную связь – предоставляется один раз для определения причины инвалидности, связанной с ранением, контузией, травмой, увечьем, заболеванием;
14) копия решения суда о причинно-следственной связи травмы или заболевания с исполнением трудовых (служебных) обязанностей и подлинник для сверки - предоставляется лицом, получившим производственную травму или профессиональное заболевание в случае прекращения деятельности работодателя – индивидуального предпринимателя или ликвидации юридического лица;
15) акт обследования жилищно-бытовых условий инвалида - предоставляется инвалидом или его законным представителем по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам для разработки социальной и профессиональной части ИПР на улучшение жилищно-бытовых условий. Акт обследования жилищно-бытовых условий проводится специалистами местных исполнительных органов.
Документы предоставляются на государственном или русском языках.";
дополнить пунктом 9-1 следующего содержания:
"9-1. В проведении МСЭ отказывается при предоставлении документов с истекшим сроком действия и (или) неполного пакета документов.";
дополнить пунктом 11-1 следующего содержания:
"11-1. По итогам проведения МСЭ инвалидность и (или) степень утраты трудоспособности не устанавливаются в случаях отсутствия стойких нарушений функций организма, которые приводят к ограничению одной из категорий жизнедеятельности (способность к самообслуживанию, передвижению, трудовой деятельности (трудоспособности), обучению, ориентации, общению, контролю за своим поведением, игровой и познавательной деятельности, двигательной активности).";
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. При проведении МСЭ работника, получившего производственную травму и (или) профессиональное заболевание, связанное с исполнением им трудовых (служебных) обязанностей (далее – пострадавший работник) определяются следующие причины УПТ:

1) еңбек жарақаты;
2) кәсіптік ауру.";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Егер куәландырылатын адам мүгедектік себебін ауыстырғысы келсе, осы Қағидалардың 9-тармағының 4), 11), 12), 13) және (немесе) 14) тармақшаларына сәйкес себептік-салдарлық байланысты растайтын құжаттарды МӘС бөліміне ұсынған күн мүгедектік себебін өзгерткен күн болып есептеледі.";
35-тармақта 1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) әлеуметтік төлемдерді тағайындайтын органдарға мынадай құжаттарды:
осы Қағидаларға 16-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мүгедектік туралы анықтамадан және медициналық-әлеуметтік сараптама актісінен үзінді көшірмені;
жалпы еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесі туралы анықтамадан үзінді көшірмені;";
36-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"36. МӘС әдіснама және бақылау бөлімі МӘС актісінің, хаттамалар журналының, қатаң есептілік бланкілерін тіркеу журналының және (немесе) мүгедектік туралы анықтамадан және медициналық-әлеуметтік сараптама актісінен үзінді көшірмелердің, жалпы еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесі туралы анықтамадан үзіндінің, кәсіптік еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесі туралы анықтамадан және медициналық-әлеуметтік сараптама актісінен үзіндінің негізінде мүгедектігі және (немесе) еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесі және (немесе) зардап шеккен қызметкердің қосымша көмек түрлеріне және күтімге мұқтаждығы туралы жазбаша растау (еркін түрде):
мүгедектік туралы анықтама, жалпы еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесі туралы анықтама, кәсіптік еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесі туралы анықтама, зардап шеккен қызметкердің қосымша көмек түрлеріне және күтімге мұқтаждығы туралы қорытынды жоғалған немесе бүлінген кезде мүгедектің (оның заңды өкілінің) өтініші бойынша;
мүгедектік туралы анықтамадан және медициналық-әлеуметтік сараптама актісінен үзінді көшірме, жалпы еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесі туралы анықтамадан үзінді көшірме, кәсіптік еңбек қабілетінен айырылу дәрежесі туралы анықтамадан және медициналық-әлеуметтік сараптама актісінен үзінді көшірме жоғалған немесе бүлінген кезде әлеуметтік төлемдерді тағайындайтын және жүзеге асыратын органның жазбаша сұратуы бойынша беріледі.";
1-қосымшада:
"Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің _________ облысы (қаласы) бойынша департаменті" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің _________ облысы (қаласы) бойынша департаменті, ______ бөлімі";
"
15.
мүгедектің тұрғын үй-тұрмыстық жағдайын тексеру актісі
"
деген жолдан кейін мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Дәрігерлік-консультациялық комиссияның қорытындысына сәйкес куәландыруды (қайта куәландыруды) үйде, стационарда, сырттай жүргізуге келісім беремін (қажетінің асты сызылсын).";
6-қосымшада:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

1) трудовое увечье;
2) профессиональное заболевание.";
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. Если освидетельствуемое лицо претендует на изменение причины инвалидности, датой изменения причины инвалидности считается дата предъявления в отдел МСЭ документов, подтверждающих причинно-следственную связь, в соответствии с подпунктами 4), 11), 12), 13) и (или) 14) пункта 9 настоящих Правил.";
подпункт 1) пункта 35 изложить в следующей редакции:
"1) в органы, назначающие социальные выплаты, следующие документы:
выписка из справки об инвалидности и акта медико-социальной экспертизы по форме согласно приложению 16-1 к настоящим Правилам;
выписка из справки о степени утраты общей трудоспособности;";
пункт 36 изложить в следующей редакции:
"36. Отделом методологии и контроля МСЭ на основании акта МСЭ, журнала протоколов, журнала регистрации бланков строгой отчетности и (или) копии выписки из справки об инвалидности и акта медико-социальной экспертизы, выписки из справки о степени утраты общей трудоспособности, выписки из справки о степени утраты профессиональной трудоспособности и акта медико-социальной экспертизы выдается письменное подтверждение (в произвольной форме) об инвалидности и (или) степени утраты трудоспособности и (или) нуждаемости пострадавшего работника в дополнительных видах помощи и уходе, при утере или порче:
справки об инвалидности, справки о степени утраты общей трудоспособности, справки о степени утраты профессиональной трудоспособности, заключения о нуждаемости пострадавшего работника в дополнительных видах помощи и уходе, по заявлению инвалида (его законного представителя);
выписки из справки об инвалидности и акта медико-социальной экспертизы, выписки из справки о степени утраты общей трудоспособности, выписки из справки о степени утраты профессиональной трудоспособности и акта медико-социальной экспертизы, по письменному запросу органов, назначающих и осуществляющих социальные выплаты.";
в приложении 1:
строку "Департамент Комитета труда, социальной защиты и миграции по ______________ области (городу)" изложить в следующей редакции:
"Департамент Комитета труда, социальной защиты и миграции по ______________ области (городу), отдел ______";
после строки
"
15.
акт обследования жилищно-бытовых условий инвалида
"
дополнить абзацем следующего содержания:
"В соответствии с заключением врачебно-консультативной комиссии даю согласие на проведение освидетельствования (переосвидетельствования) на дому, в стационаре, заочно (нужное подчеркнуть).";
в приложении 6:
пункт 3 изложить в следующей редакции:

"3. Мүгедектік 5 жыл мерзімге белгіленетін функционалдық өзгерістер мен патологиялық жай-күйлер:
1) бірқалыпты ремиссия басталғанға дейінгі туа біткен тұқым қуалайтын зат алмасу аурулары (фенилкетонурия, целиакция, ОЖЖ қайта зақымдануы белгілерімен гипотиреоз және басқалары);
2) тіршілік-тынысының бұзылуына және әлеуметтік дезадаптацияға әкеп соқтыратын туа бiткен, тұқым қуалайтын аурулар мен синдромдар;
3) асқынған лейкоз, лимфогрануломатоз;
4) ісік процесінің сатысына қарамастан, хирургиялық және басқа да емдеу түрлерінен кейінгі кез келген жерде орналасқан қатерлі ісіктер;
5) бас сүйектің көлемі үлкейген және гипертензиялық синдромды нақты гидроцефалия, операция жасалған гидроцефалия;
6) сүйек тінінің айқын білінетін ауқымды деструкциялары (остеопороз, шеміршектің қосылуы), сүйектердің, буындардың, бұлшық еттердің қисаюына, аяқ-қол функцияларының II-ІІІ дәрежедегі бұзылуы бар қайталама патологиялық сынықтарға әкеп соғатын бұлшық еттердің патологиялық өзгерістері (миофиброз, диффузды кальциноз);
7) омыртқа мен кеуде қуысының ІІІ-ІV дәрежеде қисаюы, бір немесе бірнеше аяқ-қол буындарының тартылып және шор болып бітуі, ірі сүйектер жалған буындарының контрактуралары және (немесе) анкилозына байланысты жүріп-тұру аппараты функцияларының бұзылуы;
8) туа біткен кемістігі салдарынан аяқ-қолдың немесе олардың сегментінің айқын білініп бұзылуы (мутиляция, контрактуралар, синдактилиялар, артропатиялар және басқалар);
9) органдардың жарым-жартылай немесе толық аплазиясы бар бет дамуындағы туа біткен ақауларға, сондай-ақ белгілі бір жасқа дейін оперативтік емдеуге болмайтын жұмсақ тіннің және бет скелетінің кейіннен пайда болған ақауларына байланысты тыныс алу, шайнау, жұтыну, сөйлеу функцияларының айқын білінетін бұзылуы;
10) зәр мен үлкен дәреттің тұрақты тоқтамауы, мерзімі бойынша хирургиялық емдеуге жатпайтын ішектегі, қуық пен қуық-жыныс жолдарындағы жыланкөз жаралар;
11) ақыл-ой кемістігі орташа және оған сәйкес келетін әртүрлі генездегі жарыместік дәрежесі.";
7-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
12-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
13-қосымшада:
Жалпы еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесі туралы анықтамада:
"М.О. Бөлім басшысы ___________________ (_______________)
М.П. Руководитель отдела (қолы / подпись)
(Тегi, аты, әкесiнiң аты (болған кезде)
/ Фамилия, имя, отчество (при его наличии))";
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Бөлім басшысының ЭЦҚ-сымен куәландырылды ________________
Удостоверено ЭЦП руководителя отдела
(Тегi, аты, әкесiнiң аты (болған кезде)
/ Фамилия, имя, отчество (при его наличии))";
Жалпы еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесі туралы анықтамадан үзінді көшірмеде:
"Жалпы еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесі туралы анықтамадан үзінді көшірме
Выписка из справки о степени утраты общей трудоспобности серия № "; деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Жалпы еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесі туралы анықтамадан үзінді көшірме
Выписка из справки о степени утраты общей трудоспособности серия № ";
"М.О. Бөлім басшысы ___________________ (_______________)
М.П. Руководитель отдела (қолы / подпись)
(Тегi, аты, әкесiнiң аты (болған кезде)
/ Фамилия, имя, отчество (при его наличии))";
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Бөлім басшысының ЭЦҚ-сымен куәландырылды ________________
Удостоверено ЭЦП руководителя отдела
(Тегi, аты, әкесiнiң аты (болған кезде)
/ Фамилия, имя, отчество (при его наличии))";
15-қосымшада:
"М.О. Бөлім басшысы ___________________ (_______________)
М.П. Руководитель отдела (қолы / подпись)
(Тегi, аты, әкесiнiң аты (болған кезде)
/ Фамилия, имя, отчество (при его наличии))";
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Бөлім басшысының ЭЦҚ-сымен куәландырылды ________________
Удостоверено ЭЦП руководителя отдела
(Тегi, аты, әкесiнiң аты (болған кезде)
/ Фамилия, имя, отчество (при его наличии))";
16-қосымшада:
"М.О. Бөлім басшысы ___________________ (_______________)
М.П. Руководитель отдела (қолы / подпись)
(Тегi, аты, әкесiнiң аты (болған кезде)
/ Фамилия, имя, отчество (при его наличии))";
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Бөлім басшысының ЭЦҚ-сымен куәландырылды ________________
Удостоверено ЭЦП руководителя отдела
(Тегi, аты, әкесiнiң аты (болған кезде)
/ Фамилия, имя, отчество (при его наличии))";
мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
"Толық оңалтылуы туралы хабарламаны алдым ______ (__________)
Извещение о полной реабилитации получил (а) (қолы / подпись)
(Тегi, аты, әкесiнiң аты (болған кезде)
/ Фамилия, имя, отчество (при его наличии))";

"3. Функциональные изменения и патологические состояния, при которых инвалидность устанавливается сроком на 5 лет:
1) врожденные наследственные болезни обмена веществ (фенилкетонурия, целиакия, гипотиреоз с признаками вторичного поражения ЦНС и другие), до наступления стойкой ремиссии;
2) врожденные, наследственные заболевания и синдромы, приводящие к нарушению жизнедеятельности и социальной дезадаптации;
3) острый лейкоз, лимфогрануломатоз;
4) злокачественные новообразования любой локализации после хирургического и других видов лечения, независимо от стадии опухолевого процесса;
5) истинная гидроцефалия с увеличением объема черепа и гипертензионным синдромом, оперированная гидроцефалия;
6) выраженные обширные деструкции костной ткани (остеопороз, хрящевые включения), патологические изменения мышц (миофиброз, диффузный кальциноз), приводящие к деформации костей, суставов, мышц, повторным патологическим переломам с нарушением функций конечности II-III степени;
7) нарушения функций опорно-двигательного аппарата за счет деформации позвоночника и грудной клетки III-IV степени, контрактур и (или) анкилозов суставов одной и более конечностей, ложных суставов крупных костей;
8) выраженное нарушение функций конечности или ее сегмента (мутиляции, контрактуры, синдактилии, артропатии и другие), вследствие врожденной аномалии;
9) выраженные нарушения функций дыхания, жевания, глотания, речи при врожденных пороках развития лица с частичной или полной аплазией органов, а также при приобретенных дефектах, деформациях мягких тканей и лицевого скелета, не подлежащие оперативному вмешательству до определенного возраста;
10) стойкое недержание мочи и кала, кишечные, мочевые и мочеполовые свищи, не подлежащие по срокам хирургическому лечению;
11) умственная отсталость умеренная, и соответствующее ей по степени слабоумие различного генеза.";
приложение 7 изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 12 изложить в редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
в приложении 13:
в Справке о степени утраты общей трудоспособности:
строку "М.О. Бөлім басшысы ________________ (_________________)
М.П. Руководитель отдела (қолы / подпись)
(Тегi, аты, әкесiнiң аты (болған кезде)
/ Фамилия, имя, отчество (при его наличии))"
изложить в следующей редакции:
"Бөлім басшысының ЭЦҚ-сымен куәландырылды ________________
Удостоверено ЭЦП руководителя отдела
(Тегi, аты, әкесiнiң аты (болған кезде)
/ Фамилия, имя, отчество (при его наличии))";
в Выписке из справки о степени утраты общей трудоспособности:
строку "Жалпы еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесі туралы анықтамадан үзінді көшірме
Выписка из справки о степени утраты общей трудоспобности серия №"
изложить в следующей редакции:
"Жалпы еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесі туралы анықтамадан үзінді көшірме
Выписка из справки о степени утраты общей трудоспособности серия № ";
строку "М.О. Бөлім басшысы ___________________ (______________)
М.П. Руководитель отдела (қолы / подпись)
(Тегi, аты, әкесiнiң аты (болған кезде)
/ Фамилия, имя, отчество (при его наличии))"
изложить в следующей редакции:
"Бөлім басшысының ЭЦҚ-сымен куәландырылды ________________
Удостоверено ЭЦП руководителя отдела
(Тегi, аты, әкесiнiң аты (болған кезде)
/ Фамилия, имя, отчество (при его наличии))";
в приложении 15:
строку "М.О. Бөлім басшысы ___________________ (______________)
М.П. Руководитель отдела (қолы / подпись)
(Тегi, аты, әкесiнiң аты (болған кезде)
/ Фамилия, имя, отчество (при его наличии))"
изложить в следующей редакции:
"Бөлім басшысының ЭЦҚ-сымен куәландырылды ________________
Удостоверено ЭЦП руководителя отдела
(Тегi, аты, әкесiнiң аты (болған кезде)
/ Фамилия, имя, отчество (при его наличии))";
в приложении 16:
строку "М.О. Бөлім басшысы ___________________ (______________)
М.П. Руководитель отдела (қолы / подпись)
(Тегi, аты, әкесiнiң аты (болған кезде)
/ Фамилия, имя, отчество (при его наличии))"
изложить в следующей редакции:
"Бөлім басшысының ЭЦҚ-сымен куәландырылды ________________
Удостоверено ЭЦП руководителя отдела
(Тегi, аты, әкесiнiң аты (болған кезде)
/ Фамилия, имя, отчество (при его наличии))";
дополнить строкой следующего содержания:
"Толық оңалтылуы туралы хабарламаны алдым ______ (__________)
Извещение о полной реабилитации получил (а) (қолы / подпись)
(Тегi, аты, әкесiнiң аты (болған кезде)
/ Фамилия, имя, отчество (при его наличии))";

осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес 16-1-қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Әлеуметтік қызметтер департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде бұйрықтың көшірмесін мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді, сондай-ақ Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауын қамтамасыз етуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің ресми интернет-ресурсында жариялауды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму вице-министрі С.Қ. Жақыповаға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн еткен соң қолданысқа енгізіледі және 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап туындайтын қатынастарға қолданылады.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі
Т. Дүйсенова
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және әлеуметтік
даму министрінің
2015 жылғы 23 желтоқсандағы
№ 998 бұйрығына
1-қосымша
Медициналық-әлеуметтік
сараптама жүргізу қағидаларына
7-қосымша
Жасы он сегізден асқан адамдарға мүгедектік тобы және (немесе)
КЕА дәрежесі қайта куәландыру мерзімінсіз және (немесе)
ЖЕА дәрежесі міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесінің
қатысушысы зейнетақы төлемдерін алуға құқық беретін жасқа
жеткенге дейін белгіленетін қалпына келмейтін анатомиялық
кемістіктердің тізбесі
1. Мүгедектіктің бірінші тобы және (немесе) КЕА дәрежесі 90-нан 100 %-ды қоса алғанға дейін және (немесе) ЖЕА дәрежесі 80-нен 100 %-ды қоса алғанға дейін белгіленетін анатомиялық кемістіктер:
1) екі қол буынының барлық саусақтарының болмауы немесе екі қолдың неғұрлым көп бөлігінің кесілуі;
2) екі аяқтың санның үштен бірінен жоғары бөлігіндегі тұқылы;

дополнить приложением 16-1 согласно приложению 3 к настоящему приказу.
2. Департаменту социальных услуг Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации направление копии приказа на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет", а также в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан Жакупову С.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 1 января 2016 года.
Министр здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
Приложение 1
к приказу Министра
здравоохранения и социального
развития Республики Казахстан
от 23 декабря 2015 года
№ 998
Приложение 7
к Правилам проведения
медико-социальной экспертизы
Перечень необратимых анатомических дефектов, при которых лицам старше
восемнадцати лет группа инвалидности и (или) степень УПТ
устанавливается без срока переосвидетельствования и (или) степень УОТ
до достижения участником системы обязательного социального
страхования возраста, дающего право на получение пенсионных выплат
1. Анатомические дефекты, при наличии которых устанавливается первая группа инвалидности и (или) степень УПТ от 90 до 100 % включительно и (или) степень УОТ от 80 до 100 % включительно:
1) отсутствие всех пальцев обеих кистей или более высокие уровни ампутации обеих верхних конечностей;
2) культи обеих нижних конечностей на уровне верхней трети бедер;

3) екі көздің де толық көрмеуі (жарықты сезінбеуі), екіжақты анофтальм, туа біткен рудиментарлық көз алмалары;
4) көрсетілген жағдайлар бойынша он алтыға дейінгі жаста мүгедектік алғаш рет белгіленген жағдайларда, ақыл-ой кемістігі ауыр немесе терең және оларға сәйкес келетін әртүрлі генездегі жарыместік дәрежесі.
5) қолды (иық буынынан) және аяқты (жамбас-сан буынынан) кесіп тастаудың ұштасуы;
6) көрсетілген нозологиялар бойынша он алтыға дейінгі жаста мүгедектік алғаш рет белгіленген жағдайларда, тұрақты сал болулармен, едәуір немесе өте айқын білінетін аяқ-қол парездерімен (тетраплегия, тетрапарез, триплегия, трипарез, төменгі параплегия), тұрақты едәуір немесе өте айқын білінетін таралған гиперкинездермен жүріп-тұру бұзылушылықтары;
2. Мүгедектіктің екінші тобы және (немесе) КЕА дәрежесі 60-тан 89 %-ды қоса алғанға дейін және (немесе) ЖЕА дәрежесі 60-тан 79 %-ды қоса алғанға дейін белгіленетін анатомиялық кемістіктер:
1) екі қолдың анатомиялық кемістіктері:
біріншісін қоспағанда, барлық төрт саусақтың бақай сүйектерінің, екі қол буынының болмауы;
біріншісін қоса алғанда, барлық үш саусақтың бақай сүйектерінің, екі қол буынының болмауы;
екі қол буынының тиісті алақан сүйектерімен бірінші және екінші саусақтың болмауы;
екі қолдың тиісті алақан сүйектерімен үш саусақтың болмауы;
қолды иық буынынан кесіп тастау;
2) екі аяқтың анатомиялық кемістіктері:
Шопар бойынша табан тұқылдары;
тізе тұқылдары, оның ішінде Пирогов бойынша табанды кесіп тастау;
жамбас санды буыннан кесіп тастау;
протездеуге келмейтін санның көп бөлігінің (жоғарғы үштен бір бөлігі) кесілуі;
екі аяқ жіліншігінің немесе сан буынының протезделген кесілген тұқылдары;
3) аяқ-қол анатомиялық кемістіктерінің өзге де ақаулармен және аурулармен ұштасуы:
тізе тұқылы немесе барлық төрт бақай сүйектерінің болмауымен немесе бір қолдың көп бөлігінің кесілуімен ұштасқан бір аяқтың көп бөлігінің кесілуі;
бір қолдың тұқылы және бір көздің болмауы немесе толық көрмеуі;
бір аяқтың тұқылы және бір көздің болмауы немесе толық көрмеуі.
3. Мүгедектіктің үшінші тобы және (немесе) КЕА дәрежесі 30-дан 59 %-ды қоса алғанға дейін және (немесе) ЖЕА дәрежесі 30-дан 59 %-ды қоса алғанға дейін белгіленетін анатомиялық кемістіктер:
1) қолдың тұқылы (тұқылдары) және басқа да кемістіктері:
біріншісін қоспағанда, барлық төрт саусақтың бақай сүйектерінің болмауы;
біріншісін қоса алғанда, үш саусақтың бақай сүйектерінің болмауы;
тиісті алақан сүйектерімен қоса, қолдың бірінші және екінші саусақтарының болмауы;
тиісті алақан сүйектерімен қоса, қолдың үш саусағының болмауы;
екі қолдың да бірінші саусақтарының болмауы;
бір қолдың кесілген тұқылы;

3) двусторонняя полная слепота (отсутствие светоощущения), двусторонний анофтальм, врожденные рудиментарные глазные яблоки;
4) умственная отсталость тяжелая или глубокая, и соответствующее им по степени слабоумие различного генеза, в случаях первичного установления инвалидности в возрасте до шестнадцати лет по указанным состояниям;
5) сочетание экзартикуляции верхней (в плечевом суставе) и нижней (в тазобедренном суставе) конечностей;
6) двигательные нарушения со стойкими параличами, значительно и/или резко выраженными парезами конечностей (тетраплегия, тетрапарез, триплегия, трипарез, нижняя параплегия), стойкими значительно или резко выраженными генерализованными гиперкинезами в случаях первичного установления инвалидности в возрасте до шестнадцати лет по указанным нозологиям.
2. Анатомические дефекты, при наличии которых устанавливается вторая группа инвалидности и (или) степень УПТ от 60 до 89 % включительно и (или) степень УОТ от 60 до 79 % включительно:
1) анатомические дефекты верхних конечностей:
отсутствие всех фаланг четырех пальцев, исключая первые, обеих кистей;
отсутствие всех фаланг трех пальцев, включая первые, обеих кистей;
отсутствие первого и второго пальцев с соответствующими пястными костями обеих кистей;
отсутствие трех пальцев с соответствующими пястными костями обеих кистей;
экзартикуляция верхней конечности в плечевом суставе;
2) анатомические дефекты нижних конечностей:
культи стоп по Шопару;
культи голеней, в том числе ампутация стоп по Пирогову;
экзартикуляция бедра;
высокий уровень ампутации бедра (верхняя треть), не подлежащий протезированию;
протезированные ампутационные культи обеих нижних конечностей на уровне голени или бедра;
3) сочетание анатомических дефектов конечностей с иными дефектами и заболеваниями:
культя голени или более высокий уровень ампутации одной нижней конечности в сочетании с отсутствием всех фаланг четырех пальцев или более высокой ампутацией одной верхней конечности;
культя одной верхней конечности и отсутствие или полная слепота одного глаза;
культя одной нижней конечности и отсутствие или полная слепота одного глаза.
3. Анатомические дефекты, при наличии которых устанавливается третья группа инвалидности и (или) степень УПТ от 30 до 59 % включительно и (или) степень УОТ от 30 до 59 % включительно:
1) культя (культи) и другие дефекты верхних конечностей:
отсутствие всех фаланг четырех пальцев кисти, исключая первый;
отсутствие всех фаланг трех пальцев кисти, включая первый;
отсутствие первого и второго пальцев кисти с соответствующими пястными костями;
отсутствие трех пальцев кисти с соответствующими пястными костями;
отсутствие первых пальцев обеих кистей;
ампутационная культя одной верхней конечности;

эндопротездеуге келмейтін айқын білінетін контрактура (буындағы қозғалыс көлемі 10 градусқа дейін) немесе функционалдық қолайсыз қалыптағы (60 градустан кем немесе 150 градустан артық) немесе ең шеткі супинациядағы немесе ең шеткі пронациядағы жағдайда білектің қозғалуы кезіндегі шынтақ буынының анкилозы;
резекциядан кейінгі иықтың немесе шынтақтың бос буыны;
жедел емдеуге болмайтын болса, иықтың немесе білектің екі сүйегінің жалған буыны;
анкилоз немесе біріншісін қоспағанда, төрт саусақтың немесе біріншісін қоса алғанда, үш саусақтың функционалдық қолайсыз жағдайдағы айқын білінетін контрактурасы (қозғалыстың 5-8 градус шегінде шектелуі);
2) аяқтың тұқылы (тұқылдары), аяқтың және омыртқаның басқа да кемістіктері:
Пирогов бойынша кесілгеннен кейінгі табан тұқылы, Шопар буыны деңгейіндегі ақаулы тұқыл және бір аяқтың неғұрлым көп бөлігінің кесілуі;
Шарп бойынша табан сүйектері бастарының резекциясы бар табанның екіжақты тұқылдары;
аяқтың 10 және одан да көп сантиметрге қысқаруы;
эндопротездеуге келмейтін айқын білінетін контрактура немесе жамбас-сан буынының функционалдық қолайсыз жағдайдағы анкилозы (170 градустан артық және 150 градустан кем);
эндопротездеуге келмейтін тізе буынының функционалдық қолайсыз жағдайдағы анкилозы (170 градустан кем);
ота жасауға келмейтін санның немесе тізенің екі сүйегінің жалған буыны;
резекциядан кейінгі жамбас-санның бос буыны;
айқын білінетін контрактура немесе табанның ақаулы қолайсыздығымен қоса, сирақ-табан буынының анкилозы (90 градустан кем және 125 градустан артық, сондай-ақ табан тіректің аумағы мен табанның көлденең білігінің арасында 30 градустан артық бұрыш) немесе екі сирақ-табан буынының анкилозы;
операциялық араласу нәтижелері тиімсіз болғандағы сан сүйегі басының туа біткен немесе жүре пайда болған шығып кетуі;
түзету операциясын жасауға болмайтын IV дәрежедегі кифосколиоз;
ығысқан және ішкі органдардың анық білінетін функционалдық бұзылған қабырғалардың анық майысқан IV дәрежедегі сколиоз;
3) басқа да туа біткен және жүре пайда болған кемістіктер мен аурулар:
егер протездеу шайнауды қамтамасыз ете алмаса, операциялық емдеуге жатпайтын жақтың немесе қатты таңдайдың кемістіктері;
кеңірдектің болмауы салдарынан тұрақты канюля киіп жүру;
есту протезін қою мүмкін болмағанда IV (71-90 дБ) дәрежедегі екі құлақтың кереңдігі, керең-мылқаулық, екі құлақтың кереңдігі (90 дБ астам);
бір көздің толық көрмеуі немесе бір көздің болмауы;
гастрэктомия;
тыныс алу жеткіліксіздігі кезіндегі пульмонэктомия;
тыныс алу жеткіліксіздігі болғанда 5 және одан көп қабырғаның резекциясымен торакопластика;

резко выраженная контрактура (объем движения в суставе до 10 градусов) или анкилоз локтевого сустава в функционально невыгодном положении (под углом менее 60 или более 150 градусов) или при фиксации предплечья в положении крайней супинации или крайней пронации, не подлежащие эндопротезированию;
болтающийся плечевой или локтевой сустав после резекции;
ложный сустав плеча или обеих костей предплечья, не подлежащие оперативному лечению;
анкилоз или резко выраженная контрактура (ограничение движений в пределах 5-8 градусов) в функционально невыгодном положении четырех пальцев кисти, исключая первый, или трех пальцев кисти, включая первый;
2) культя (культи) и другие дефекты нижних конечностей и позвоночника:
культя стопы после ампутации по Пирогову, порочная культя на уровне сустава Шопара и более высокие уровни ампутации одной нижней конечности;
двусторонние культи стоп с резекцией головок плюсневых костей по Шарпу;
укорочение нижней конечности на 10 сантиметров и более;
резко выраженная контрактура или анкилоз тазобедренного сустава в функционально невыгодном положении (под углом более 170 градусов и менее 150 градусов), не подлежащие эндопротезированию;
анкилоз коленного сустава в функционально невыгодном положении (под углом менее 170 градусов, не подлежащий эндопротезированию;
ложный сустав бедра или обеих костей голени, не подлежащий оперативному лечению;
болтающийся тазобедренный сустав после резекции;
резко выраженная контрактура или анкилоз голеностопного сустава с порочным положением стопы (под углом менее 90 градусов и более 125 градусов, а также под углом между площадью опоры и поперечной осью стопы более 30 градусов) или анкилоз обеих голеностопных суставов;
врожденный или приобретенный вывих головки бедренной кости при неэффективности результатов оперативного вмешательства;
кифосколиоз IV степени, не подлежащий корригирующей операции;
сколиоз IV степени с выраженной деформацией ребер со смещением и стойкими выраженными функциональными нарушениями внутренних органов;
3) другие врожденные и приобретенные дефекты и заболевания:
дефекты челюсти или твердого неба, не подлежащие оперативному лечению, если протезирование не обеспечивает жевания;
постоянное канюленосительство вследствие отсутствия гортани;
двусторонняя тугоухость IV (71-90 дБ) степени при невозможности слухопротезирования, глухонемота, двусторонняя глухота (более 90 дБ);
полная слепота одного глаза или отсутствие одного глаза;
гастроэктомия;
пульмонэктомия при наличии дыхательной недостаточности;
торокопластика с резекцией 5 и более ребер при наличии дыхательной недостаточности;

гипофизарлы нанизм, остеохондропатия, аласа бойлылықты остеохондродистрофия (әйелдер үшін – 130 см-ден төмен, ерлер үшін – 140 см-ден төмен);
қол буынының немесе қолдың сал болуы, аяқтың сал болуы, едәуір трофикалық бұзылған екі қолдың немесе екі аяқтың айқын парезі: иық буынының гипотрофиясы – 4 см-ден жоғары; білек – 3 см-ден жоғары; сан – 8 см-ден жоғары; сирақ – 6 см-ден жоғары.
4. КЕА дәрежесі 5-тен 29 %-ды қоса алғанға дейін белгіленетін анатомиялық кемістіктер:
алақан сүйегінде басы жоқ бір немесе бірнеше саусағынан айырылған кезде КЕА (1-кесте) белгіленеді.
Жұмысында екі қол буынының барлық саусақтарын пайдалануды талап ететін (музыканттар, зергерлер және т.б.) адамдар үшін КЕА дәрежесі 5 %-ға артады.
Жұмысы қармау функциясына ғана есептеген адамдар үшін КЕА дәрежесі 5 %-ға азаяды, ал шынашағынан айырылу аталған санаттағы жұмысшылардың КЕА 5%-ға ұлғаюына алып келеді, себебі қармау күші төмендейді.
1-кесте
I саусақ
II саусақ
III саусақ
IY саусақ
Y саусақ
тырнақ фалангасы
негізгі фаланга
алақан сүйек
I саусақ
тырнақ фалангасы
0/0
негізгі фаланга
20/15
алақан сүйек
20/15
II саусақ
25/20
30/25
5/0
III саусақ
25/20
30/25
20/15
0/0
IY саусақ
20/15
25/20
25/15
20/15
0/0
Y саусақ
20/15
25/20
15/10
15/10
20/15
0/0
Ескертпе: алымында жетекші қолға арналған (оң қолдылар үшін оң қол, солақайлар үшін сол қол);
бөлімінде – жетекші емес қол үшін (оң қолдылар үшін сол қол, солақайлар үшін оң қол) КЕА пайыздары көрсетілген.
5. Неғұрлым білінетін функциялардың iлеспелі бұзылуы мен тіршілік-тынысының шектелуіне байланысты 2, 3 және 4-тармақтарда тізбеленген жағдайларда сәйкесінше бірінші, екінші немесе үшінші мүгедектік топ белгіленеді және қайта куәландыру осы Қағидаларда көзделген тәртіппен жүргізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және әлеуметтік
даму министрінің
2015 жылғы 23 желтоқсандағы
№ 998 бұйрығына
2-қосымша
Медициналық-әлеуметтік
сараптама жүргізу қағидаларына
12-қосымша
Нысан
___________________________________________________
(уәкілетті орган / уполномоченный орган)
___________________________________________________
(өңір, бөлім, мекенжайы / регион, отдел, адрес)
Мүгедектік туралы анықтама
Справка об инвалидности
серия №
Тегi, аты, әкесiнiң аты (болған кезде) ______________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Туған күні _____ жылғы "___"_____ ______ Мекенжайы __________________
Дата рождения Адрес
Мүгедектік тобы _____________________
Группа инвалидности
Мүгедектік себебі ___________________________________________________
Причина инвалидности

гипофизарный нанизм, остеохондропатия, остеохондродистрофия с низкорослостью (рост для женщин – менее 130 сантиметров, для мужчин – менее 140 сантиметров);
паралич кисти или верхней конечности, паралич нижней конечности, выраженный парез всей верхней или всей нижней конечности со значительными трофическими нарушениями: гипотрофией мышц плеча – свыше 4 сантиметров; предплечья – свыше 3 сантиметров; бедра – свыше 8 сантиметров; голени – свыше 6 сантиметров.
4. Анатомические дефекты, при наличии которых устанавливается степень УПТ от 5 до 29 % включительно:
УПТ при потере одного или нескольких пальцев без головки пястной кости (таблица 1).
Для лиц, работа которых требует участия всех пальцев обеих кистей (музыканты, ювелиры и т.п.) степень УПТ увеличивается на 5%.
Для лиц, работа которых рассчитана только на функцию захвата, степень УПТ уменьшается на 5%, но потеря мизинца у этой категории рабочих приводит к увеличению УПТ на 5%, так как снижается сила захвата.
Таблица 1
I палец
II палец
III палец
IY палец
Y палец
ногтевая фаланга
основная фаланга
пястная кость
I палец
ногтевая фаланга
0/0
основная фаланга
20/15
пястная кость
20/15
II палец
25/20
30/25
5/0
III палец
25/20
30/25
20/15
0/0
IY палец
20/15
25/20
25/15
20/15
0/0
Y палец
20/15
25/20
15/10
15/10
20/15
0/0
Примечание: В числителе указаны проценты УПТ для ведущей руки (правая у правши, левая у левши);
в знаменателе – для неведущей руки (левая у правши, правая у левши).
5. В случаях перечисленных в пунктах 2, 3 и 4, в связи с более выраженными сопутствующими нарушениями функций и ограничениями жизнедеятельности определяется соответственно первая, вторая или третья группа инвалидности и переосвидетельствование проводится в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.
Приложение 2
к приказу Министра
здравоохранения и социального
развития Республики Казахстан
от 23 декабря 2015 года
№ 998
Приложение 12
к Правилам проведения
медико-социальной экспертизы
Форма
_____________________________________________________________________
(уәкілетті орган / уполномоченный орган)
_____________________________________________________________________
(өңір, бөлім, мекенжайы / регион, отдел, адрес)
Мүгедектік туралы анықтама
Справка об инвалидности
серия №
Тегi, аты, әкесiнiң аты (болған кезде) ______________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Туған күні _____ жылғы "___"_____ ______ Мекенжайы __________________
Дата рождения Адрес
Мүгедектік тобы __________________
Группа инвалидности
Мүгедектік себебі ___________________________________________________
Причина инвалидности