"Кеме жүргізушілерді шағын көлемді кемені басқару құқығына аттестаттау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму Министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 17 сәуірдегі № 457 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 23 желтоқсандағы № 1232 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 24 ақпанда № 13220 болып тіркелді
«Нормативтiк құқықтық актiлер туралы» 1998 жылғы 24 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 43-1-бабы 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. «Кеме жүргізушілерді шағын көлемді кемені басқару құқығына аттестаттау қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму Министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 17 сәуірдегі № 457 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11528 болып тіркелген, «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 10 шілдеде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Кеме жүргізушілерін шағын көлемді кемені басқару құқығына аттестаттау қағидаларында:
2-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) өтініш беруші – «Азаматтарға арналған үкімет» мемлекеттік корпорациясына (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) немесе «электрондық үкімет» веб-порталына: www.egov.kz (бұдан әрі – портал) осы Қағидалардың 7-тармағында көзделген тізбеге сәйкес құжаттарды ұсынған және шағын көлемді кемелерді басқару құқығына теориялық білімін тексеруден өтетін Қазақстан Республикасының азаматы, сондай-ақ шетелдік және азаматтығы жоқ адам;»;
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«6. Кеме жүргізушілерін шағын көлемді кемелерді басқару құқығына аттестаттау кезінде компьютерлік кешеннің тестілеу бағдарламасымен емтихан өткізу арқылы өтініш берушілердің теориялық білімін тексеру жүзеге асырылады.
Емтихандарды қабылдау мекенжайлары уәкілетті органның интернет-ресурсында көрсетілген Мемлекеттік корпорация арқылы жүзеге асырылады.
Шағын көлемді кемелерді басқару құқығына куәліктерді ресімдеуді жергілікті атқарушы органдар жүзеге асырады.»;
78 және 9-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«7. Шағын көлемді кемелерді басқару құқығына куәлікті алу үшін өтініш беруші Мемлекеттік корпорацияға мынадай құжаттарды ұсынады:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шағын көлемді кемелерді басқару құқығына куәлік беруге өтініш;
2) кеме жүргізуші мамандығы бойынша оқу орнын бітіргені туралы диплом не осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жергілікті атқарушы органдарда есепте тұрған шағын көлемді кемелердің кеме жүргізушілерін даярлау жөніндегі курстарды бітіргені туралы куәлік (анықтама)*.

О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 17 апреля 2015 года № 457 "Об утверждении Правил аттестации судоводителей на право управления маломерным судном"
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 23 декабря 2015 года № 1232. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 февраля 2016 года № 13220
В соответствии с пунктом 1 статьи 43-1 Закона Республики Казахстан от 24 марта 1998 года «О нормативных правовых актах» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 17 апреля 2015 года № 457 «Об утверждении Правил аттестации судоводителей на право управления маломерным судном» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11528, опубликованный 10 июля 2015 года в информационно-правовой системе «Әділет») следующие изменения:
в Правилах аттестации судоводителей на право управления маломерным судном, утвержденных указанным приказом:
подпункт 1) пункта 2 изложить в следующей редакции:
«1) заявитель – гражданин Республики Казахстан, а также иностранец и лицо без гражданства, предоставивший в Государственную корпорацию «Правительство для граждан» (далее – Государственная корпорация), либо на веб-портал «электронного правительства»: www.egov.kz (далее – портал) документы согласно перечню, предусмотренному пунктом 7 настоящих Правил и проходящий проверку теоретических знаний на право управления маломерным судном;»;
пункт 6 изложить в следующей редакции:
«6. При аттестации судоводителей на право управления маломерным судном осуществляется проверка теоретических знаний заявителей
путем проведения экзамена тестовой программой компьютерного
комплекса.
Прием экзаменов осуществляется через Государственную корпорацию, по адресу, указанному на интернет-ресурсе уполномоченного органа.
Оформление удостоверений на право управления маломерным судном осуществляется местными исполнительными органами.»;
пункты 78 и 9 изложить в следующей редакции:
«7. Для получения удостоверения на право управления маломерным судном заявитель представляет в Государственную корпорацию следующие документы:
1) заявление на выдачу удостоверения на право управления маломерным судном, по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) диплом об окончании учебного заведения по судоводительской специальности либо свидетельство (справка) об окончании курсов по подготовке судоводителей маломерных судов*, состоящих на учете в местных исполнительных органах, по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.

ескертпе: * «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 29 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінде есепте тұрған шағын көлемді кемелердің кеме жүргізушілерін даярлау жөніндегі курстарды ашқан ұйымдар берген шағын көлемді кемелердің кеме жүргізушілерін даярлау жөніндегі курстарды бітіргені туралы куәліктер (анықтамалар) қолданылу мерзімінің аяқталуына дейін жарамды болып табылады;
3) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығымен бекітілген № 083/у нысаны бойынша медициналық анықтама (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6697 болып тіркелген);
4) 2,5х3,5 сантиметр мөлшерiндегi екi фотосурет;
5) жеке басты куәландыратын құжат (түпнұсқа адамды сәйкестендіру үшін ұсынылады).
Порталға жүгінген кезде өтініш беруші Қағидалардың осы тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген құжаттардың электрондық көшірмелерін ұсынады. Бұл ретте 2,5х3,5 сантиметр мөлшерiндегi екі фотосурет шағын көлемді кемелерді басқару құқығына куәлікті алу кезінде Мемлекеттік корпорацияға ұсынылады.
Өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжаттың мәліметін Мемлекеттік корпорация қызметкері «электрондық үкіметтің» шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
8. Құжаттарды Мемлекеттік корпорация арқылы берген кезде Мемлекеттік корпорация қызметкері адамды осы Қағидалардың 7-тармағында көзделген тізбеге сәйкес құжаттардың толық топтамасын ұсыну мәніне тексергеннен кейін Мемлекеттік корпорацияда өтініш қабылданған сәттен бастап бір сағат ішінде өтініш берушіні емтихан тапсыруға жібереді.
Құжаттарды портал арқылы берген кезде Мемлекеттік корпорация қызметкері осы Қағидалардың 7-тармағында көзделген тізбеге сәйкес құжаттардың толық топтамасын алғаннан кейін порталда өтінішті қабылдаған сәттен бастап бір сағат ішінде өтініш берушінің жеке кабинетіне емтихан өткізу орны мен уақыты туралы хабарламаны жібереді. Бұл ретте емтихан өтініш берушінің жеке кабинетіне хабарламаны жіберген сәттен бастап бір жұмыс күні ішінде өткізіледі.
9. Мемлекеттік корпорация қызметкері өтініш берушіге мынадай:
1) осы Қағидалардың 7-тармағында көзделген тізбеге сәйкес құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған;

примечание: * свидетельства (справки) об окончании курсов по подготовке судоводителей маломерных судов, выданные организациями, открывшими курсы по подготовке судоводителей маломерных судов и состоящих на учете в территориальных подразделениях уполномоченного органа до введения в действие Закона Республики Казахстан от 29 сентября 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления» являются действительными до истечения срока действия свидетельства (справки) об окончании курсов по подготовке судоводителей маломерных судов;
3) медицинскую справку по форме 083/у, утвержденную приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года № 907 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6697);
4) две фотографии размером 2,5x3,5 сантиметров;
5) документ, удостоверяющий личность (оригинал предоставляется для идентификации лица).
При обращении через портал заявитель представляет электронные копии документов, предусмотренные подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта Правил. При этом две фотографии размером 2,5x3,5 сантиметров представляются в Государственную корпорацию при получении удостоверения на право управления маломерным судном.
Сведения документов, удостоверяющих личность заявителя, работник Государственной корпорации получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз «электронного правительства».
8. При подаче документов через Государственную корпорацию, работник Государственной корпорации после проверки лица на предмет представления полного пакета документов согласно перечню, предусмотренному пунктом 7 настоящих Правил, в течение одного часа с момента приема заявления в Государственной корпорации направляет заявителя на сдачу экзамена.
При подаче документов через портал, работник Государственной корпорации после получения полного пакета документов согласно перечню, предусмотренному пунктом 7 настоящих Правил, в течение одного часа с момента приема заявления на портале направляет уведомление на личный кабинет заявителя о месте и времени проведения экзамена. При этом экзамен проводится в течение одного рабочего дня с момента направления уведомления в личный кабинет заявителя.
9. Работником Государственной корпорации заявителю отказывается в допуске к сдаче экзаменов в следующих случаях:
1) представления неполного пакета документов, предусмотренных пунктом 7 настоящих Правил;

2) теріс нәтижесі бар соңғы емтихан тапсыру күнінен бастап жеті жұмыс күні – уақыт интервалы болмаған;
3) кеме жүргізуші курстарын аяқтағаннан кейін он екі ай өткен және шағын көлемді кемелердің кеме жүргізушілерін даярлау жөніндегі курстарды қайта өтпеген;
4) емтихандарды он екi ай iшiнде үш реттен артық тапсыра алмаған және шағын көлемді кемелердің кеме жүргізушілерін даярлау жөніндегі курсты қайта өтпеген;
5) жергілікті атқарушы органда есепте тұрмаған шағын көлемді кемелердің кеме жүргізушілерін даярлау жөніндегі курстарды бітіргені туралы куәлікті (анықтаманы) ұсынған.
ескертпе: * «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 29 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінде есепте тұрған шағын көлемді кемелердің кеме жүргізушілерін даярлау жөніндегі курстарды ашқан ұйымдар берген шағын көлемді кемелердің кеме жүргізушілерін даярлау жөніндегі курстарды бітіргені туралы куәліктер (анықтамалар) қолданылу мерзімінің аяқталуына дейін жарамды болып табылады;
6) он сегіз жасқа толмаған адамдар құжаттарды ұсынған;
7) сот шешімінің негізінде шағын көлемді кемелерді басқару құқығынан айыру мерзімі бітпеген жағдайларда, емтихан тапсыруға жіберуден бас тартады.»;
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«11. Өтініш берушінің емтихан тапсыруға жіберуден бас тарту себептерімен келіспегені туралы түскен өтініші ол келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күн ішінде Мемлекеттік корпорация қызметкерлерімен қарастырылуға жатады.»;
1920 және 21-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«19. Емтихан өтініш берушіге арналған жұмыс орындарымен жабдықталған Мемлекеттік корпорация үй-жайында (емтихан класында) өткізіледі.
20. Емтиханды өткізу кезінде Мемлекеттік корпорация қызметкері өтініш берушіге көрсетілген автоматтандырылған жұмыс орнына (бұдан әрі – АЖО) отыруды ұсынады. Кешен өтініш берушілердің АЖО қосылған Мемлекеттік корпорация қызметкерінің орталық пультінен (бұдан әрі – ОП) тұрады. Әрбір АЖО клавиатурамен және монитормен жабдықталған.
Емтихан басталар алдында мониторда АЖО нөмірі, жүзу ауданы және басқаруға емтихан тапсырылатын шағын көлемді кемелердің үлгісі, сондай-ақ осы АЖО белгіленген өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі. Көрсетілген ақпаратты енгізуді Мемлекеттік корпорация қызметкерінің ОП арқылы жүзеге асырылады.
Сұрақтардың емтихандық блогы өтініш берушінің АЖО клавиатурасында тиісті баспаны басқаннан кейін ғана монитор экранына қалыптасады және шығарылады.
Емтихан барысында өтініш берушінің АЖО мониторы экранында емтиханның аяғына дейін қалған уақыт көрсетіледі.
Емтихан тапсыру нәтижесі, сондай-ақ сұрақтарға берілген жауаптардың дұрыстығы туралы ақпарат өтініш берушінің АЖО мониторының экранында барлық сұрақтарға жауап беріліп болғаннан кейін немесе белгіленген уақыт аяқталғаннан кейін көрінеді.

2) отсутствия временного интервала – семи рабочих дней со дня последней сдачи экзаменов с отрицательным результатом;
3) истечения двенадцати месяцев после окончания судоводительских курсов и не прохождения курса по подготовке судоводителей маломерных судов повторно;
4) сдачи экзаменов с отрицательным результатом более трех раз в течение двенадцати месяцев и не прохождения курса по подготовке судоводителей маломерных судов повторно;
5) представления свидетельства (справки) об окончании курса по подготовке судоводителей маломерных судов*, не состоящего на учете в местном исполнительном органе.
примечание: * свидетельства (справки) об окончании курсов по подготовке судоводителей маломерных судов, выданные организациями, открывшими курсы по подготовке судоводителей маломерных судов и состоящих на учете в территориальных подразделениях уполномоченного органа до введения в действие Закона Республики Казахстан от 29 сентября 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления» являются действительными до истечения срока действия свидетельства (справки) об окончании курсов по подготовке судоводителей маломерных судов;
6) подачи документов лицом, не достигшим восемнадцати лет;
7) не истечения срока лишения права управления маломерным судном на основании решения суда.»;
пункт 11 изложить в следующей редакции:
«11. Поступившее заявление заявителя о несогласии с причинами отказа в допуске к сдаче экзаменов подлежит рассмотрению работниками Государственной корпорации в течение пяти рабочих дней со дня его поступления.»;
пункты 1920 и 21 изложить в следующей редакции:
«19. Экзамен проводится в помещении (экзаменационном классе) Государственной корпорации, оборудованном рабочими местами для заявителя.
20. При проведении экзамена работник Государственной корпорации предлагает заявителю занять указанное автоматизированное рабочее место (далее – АРМ). Комплекс состоит из центрального пульта (далее – ЦП) работника Государственной корпорации, к которому подключены АРМ заявителей. Каждое АРМ оснащено клавиатурой и монитором.
Перед началом экзаменов на мониторе отображается номер АРМ, район плавания и тип маломерных судов на управление которыми сдается экзамен, а также фамилия, имя, отчество заявителя, назначенного на данное АРМ. Ввод указанной информации осуществляется с ЦП работника Государственной корпорации.
Экзаменационный блок вопросов формируется и выводится на экран монитора только после нажатия заявителем соответствующей клавиши на клавиатуре АРМ.
В ходе экзамена на экране монитора АРМ заявителя отображается время оставшееся до конца сдачи экзамена.
Результат сдачи экзамена, а также информация о правильности ответов на вопросы отображаются на экране монитора АРМ заявителя после предоставлении ответов на все вопросы либо по истечении установленного времени.

21. Емтихан аяқталғаннан кейін өтініш берушінің АЖО-сында оған ұсынылған сұрақтар, сондай-ақ оның таңдаған жауаптары көрсетіледі.
Емтихан нәтижесі өтініш берушінің АЖО-нан осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша басып шығару үшін Мемлекеттік корпорация қызметкерінің ОП-ге беріледі.»;
30 және 31-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«30. Жергілікті атқарушы орган Мемлекеттік корпорацияға осы Қағидалардың 29-тармағында белгіленген мерзім өткенге дейін бір тәуліктен кешіктірмей шағын көлемді кемелерді басқару құқығына ресімделген куәлікті жібереді.
31. Шағын көлемді кемелерді басқару құқығына ресімделген куәлікті Мемлекеттік корпорация қызметкері онда көрсетілген мерзімде, қолхат негізінде, жеке өзі келген кезде кеме жүргізушісіне жеке басын куәландыратын құжатты көрсету арқылы немесе сенімхат бойынша оның өкіліне береді.»;
3536 және 37-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«35. Шағын көлемді кемелерді басқару құқығына куәлікке енгізілген жүзу ауданын және (немесе) кеме типін өзгерту тиісті жүзу ауданына және шағын көлемді кеме типіне арналған емтиханнан өткеннен кейін шағын көлемді кемелерді басқару құқығына куәліктің түпнұсқасын қоса бере отырып, кеме жүргізушісінің жазбаша арызын Мемлекеттік корпорацияға беру арқылы жүргізіледі.
Портал арқылы жүгінген кезде шағын көлемді кеме жүргізуші өтініште шағын көлемді кеменің тиісті жүзу ауданына және типіне емтиханнан өткеннен кейін шағын көлемді кемелерді басқару құқығына куәліктің сериясы мен нөмірін көрсетеді және Мемлекеттік корпорацияға шағын көлемді кемелерді басқару құқығына жаңа куәлікті алған кезде бұрынғы куәліктің телнұсқасын ұсынады.
Бұл жағдайда шағын көлемді кемелерді басқару құқығына жаңа куәлік беріледі, ал бұрынғы шағын көлемді кемелерді басқару құқығына куәлік кеме жүргізушісінен қайтарылып алынады, жергілікті атқарушы орган оның өтелуі туралы белгіні қояды және бір жылдан кейін жояды.
36. Шағын көлемді кемелерді басқару құқығына куәліктің қолданылу мерзімі өтуінен кейін шағын көлемді кеме жүргізушісі жаңа куәлікті алу үшін Мемлекеттік корпорацияға немесе порталға осы Қағидалардың 7-тармағының 1), 3), 4) және 5) тармақшаларында көзделген құжаттарды, сондай-ақ шағын көлемді кемелерді басқару құқығына бұдан бұрын берілген куәлікті ұсынады. Құжаттарды портал арқылы берген жағдайда, 2,5х3,5 сантиметр мөлшерiндегi екі фотосурет Мемлекеттік корпорацияға ұсынылады.
Бұл ретте шағын көлемді кемені басқару құқығына жаңа куәлікті беру құжаттар берілген сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде кеме жүргізушісінің емтихан тапсыруынсыз жүргізіледі.
Шағын көлемді кемелерді басқару құқығына бұрын берілген куәлік кеме жүргізушісінен қайтарып алынады және бір жылдан кейін оны жергілікті атқарушы орган жояды.

21. По окончании экзамена на АРМ заявителя выводятся на экран представленные ему вопросы, а также выбранные ответы.
Результаты экзамена с АРМ заявителя передается на ЦП работника Государственной корпорации для распечатки по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.»;
пункты 30 и 31 изложить в следующей редакции:
«30. Местный исполнительный орган направляет в Государственную корпорацию оформленное удостоверение на право управления маломерным судном, не позднее чем за сутки до истечения срока, установленного пунктом 29 настоящих Правил.
31. Выдача оформленного удостоверения на право управления маломерным судном производится работником Государственной корпорации на основании расписки, в указанный в ней срок, при личном посещении заявителя по предъявлению документа, удостоверяющего личность либо его представителю по доверенности.»;
пункты 3536 и 37 изложить в следующей редакции:
«35. Изменение внесенного в удостоверение на право управления маломерным судном района плавания и (или) типа судна производится по предоставлению в Государственную корпорацию письменного заявления судоводителя маломерного судна с приложением оригинала удостоверения на право управления маломерным судном, после прохождения экзамена для соответствующего района плавания и типа маломерного судна.
При обращении через портал судоводитель маломерного судна в заявлении указывает серию и номер удостоверения на право управления маломерным судном, после прохождения экзамена для соответствующего района плавания и типа маломерного судна и предоставляет в Государственную корпорацию оригинал прежнего удостоверения при получении нового удостоверения на право управления маломерным судном.
В этих случаях выдается новое удостоверение на право управления маломерным судном, а прежнее удостоверение на право управления маломерным судном изымается у судоводителя маломерного судна, местным исполнительным органом ставится отметка об его погашении и через год уничтожается.
36. По истечении срока действия удостоверения на право управления маломерным судном для получения нового удостоверения судоводитель маломерного судна представляет в Государственную корпорацию, либо на портал документы, предусмотренные подпунктами 1), 3), 4) и 5) пункта 7 настоящих Правил, а также ранее выданное удостоверение на право управления маломерным судном. В случае подачи документов через портал две фотографии размером 2,5x3,5 сантиметров представляются в Государственную корпорацию.
При этом выдача нового удостоверения на право управления маломерным судном производится без сдачи экзамена судоводителем маломерного судна в течение трех рабочих дней с момента подачи документов.
Ранее выданное удостоверение на право управления маломерным судном изымается у судоводителя маломерного судна и уничтожается через год местным исполнительным органом.

37. Шағын көлемді кемелерді басқару құқығына куәлікті жоғалтқан жағдайда, кеме жүргізуші осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік корпорацияға немесе порталға өтініш береді.
Шағын көлемді кемелерді басқару құқығына куәліктің телнұсқасын беру кеме жүргізушісінің емтихан тапсыруынсыз, жергілікті атқарушы орган шағын көлемді кемелерді басқару құқығына куәліктерді беруді есепке алу журналында тексергеннен кейін Мемлекеттік корпорацияда жүргізіледі. Шағын көлемді кемелерді басқару құқығына куәліктің телнұсқасын беру мерзімі 2 (екі) жұмыс күнін құрайды.
Өтінішке 2,5х3,5 сантиметр мөлшерiндегi бір фотосурет, сондай-ақ өтініш берушіні сәйкестендіру үшін жеке басты куәландыратын құжат қоса беріледі.
Шағын көлемді кемелерді басқару құқығына куәліктің телнұсқасын беру кеме жүргізушісін сот шешімі негізінде шағын көлемді кемелерді басқару құқығынан айыру мәніне тексергеннен кейін жүргізіледі.
Жоғалған куәліктің орнына берілген шағын көлемді кемелерді басқару құқығына куәлікке «Телнұсқа» деген белгі қойылады, ал шағын көлемді кемелерді басқару құқығына куәліктер беруді тіркеу журналына куәлік телнұсқасының берілгені туралы жазба жазылып, оның сериясы мен нөмірі көрсетіледі.».
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Көлік комитеті (Ә.А. Асавбаев):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін баспа және электронды мерзімді баспа басылымдарында және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді, сондай-ақ тіркелген бұйрықты алған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерін эталонды бақылау банкіне енгізу үшін Республикалық құқықтық ақпарат орталығына жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.

37. В случае утери удостоверения на право управления маломерным судном судоводитель маломерного судна подает заявление в Государственную корпорацию либо на портал по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Выдача дубликата удостоверения на право управления маломерным судном производится в Государственной корпорации без сдачи экзамена судоводителем маломерного судна, после проверки местным исполнительным органом данных журнала учета выдачи удостоверений на право управления маломерным судном. Срок выдачи дубликата удостоверения на право управления маломерным судном составляет 2 (два) рабочих дня.
К заявлению прилагаются одна фотография размером 2,5x3,5 сантиметров, а также для идентификации заявителя предоставляется документ, удостоверяющий личность.
Выдача дубликата удостоверения на право управления маломерным судном производится после проверки судоводителя маломерного судна на предмет лишения права управления маломерным судном на основании решения суда.
В удостоверении на право управления маломерным судном, выданном взамен утерянного, ставится отметка «Дубликат», а в журнале учета выдачи удостоверений на право управления маломерным судном делается запись о выдаче дубликата удостоверения с указанием его серии и номера.».
2. Комитету транспорта Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Асавбаев А.А.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа в печатном и электронном виде на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему «Әділет» в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, а также в Республиканский центр правовой информации в течение десяти календарных дней со дня получения зарегистрированного приказа для включения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң, бірақ 2016 жылғы 1 наурызынан бұрын емес қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі           Ә. Исекешев
«КЕЛІСІЛГЕН»
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
________________ Е. Досаев
2016 жылғы 29 қаңтар

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования, но не ранее 1 марта 2016 года.
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан А. Исекешев
«СОГЛАСОВАН»
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
______________ Е. Досаев
29 января 2016 года