Қазақстан Республикасы Қаржы Министрiнiң кейбiр бұйрықтарына өзгерістер мен толықтыру енгізу және Қазақстан Республикасы Қаржы Министрлігінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп тану туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2016 жылғы 10 ақпандағы № 59 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 16 наурызда № 13483 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Қаржы Министрінің кейбір бұйрықтарына мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
1) «Мемлекеттiк мекемелерде бухгалтерлiк есеп жүргiзу ережесiн бекiту туралы» Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 3 тамыздағы № 393 бұйрығына (Нормативтiк құқықтық актілерді мемлекеттік тiркеу тiзiлiмiнде № 6443 болып тіркелген, «Егемен Қазақстан» газетінде 2010 жылғы 14 қыркүйектегі № 370-371 (26214) жарияланған):
аталған бұйрықпен бекітілген Мемлекеттiк мекемелерде бухгалтерлiк есеп жүргiзу қағидаларында:
264-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«264. Тозуды біркелкі есептеу әдісін қолдану кезінде негізгі құралдардың амортизациясын есептеу мынадай тәсілдермен:
1) амортизацияның белгіленген нормаларын пайдалана отырып;
2) пайдалы қолданудың белгілі бір мерзімін пайдалана отырып жүргізіледі.
осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес мемлекеттік мекемелердің ұзақ мерзімді активтері бойынша жылдық тозу нормалары белгiленедi.»;
316-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«316. Биологиялық активтерге мыналар жатады: малдар және өсімдіктер.
осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысанда биологиялық активтер, ауыл шаруашылық өнімдерінің және оларды алғаннан (жиналғаннан) кейінгі соңғы қайта өндіру нәтижелері көрсетілген.»;
451-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«451. осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысанда бағалау міндеттемелерінің туындауы бойынша түрлі ахуалдардың үлгілері берілген.»;
498 және 499-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«498. Ақша ағындарын дисконттаудың негізгі формуласы жекелеген төлемнің ағымдық құнын анықтау формуласы болып табылады:
PV = FV/(1+i)n,
PV – ағымдағы құн – қазіргі уақытта салынатын сома, яғни қолда бар немесе ағымдағы күнге инвестицияланған қаржы немесе болашақта алынатын қаржы қаражатының ағымдағы құны.
FV – n жылдардан кейін инвестицияның болашақ құны - болашақта алынатын қаржы қаражаты немесе бүгінгі қаржы қаражатының болашақ шамасы.
i – дисконт ставкасы - ағымдағы және болашақ құнды есептеу үшін қолданылатын пайыздық ставка. Дисконттау ставкасы салымдардың тиімділігін бағалау үшін қолданылады. Экономикалық тұрғыдан қарастырғанда дисконттау ставкасы – бұл инвестор талап ететін салымдық капиталдың табыстылық нормасы.
n – уақыт кезеңі – қаржы құралдарының ағымдағы және болашақ құнын есептеу кезеңдерінің саны.

О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра финансов Республики Казахстан и признании утратившими силу некоторых приказов Министерства финансов Республики Казахстан
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 10 февраля 2016 года № 59. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 марта 2016 года № 13483
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в некоторые приказы Министра финансов Республики Казахстан следующие изменения и дополнение:
1) в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 3 августа 2010 года № 393 «Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях» (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6443, опубликован в газете «Казахстанская правда» от 15 сентября 2010 года № 242 (26303)):
в Правилах ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях, утвержденных указанным приказом:
пункт 264 изложить в следующей редакции:
«264. При применении метода равномерного начисления износа, начисление амортизации основных средств производится следующими способами:
1) с использованием установленных норм амортизации;
2) с использованием определенного срока полезного использования.
Годовые нормы износа по долгосрочным активам государственных учреждений устанавливаются согласно приложению 1 к настоящим Правилам.»;
пункт 316 изложить в следующей редакции:
«316. К биологическим активам относятся: животные и растения.
В форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам приведены биологические активы, сельскохозяйственная продукция и конечные результаты ее переработки после получения (сбора).»;
пункт 451 изложить в следующей редакции:
«451. В форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам приведены различные ситуации по возникновению оценочных обязательств.»;
пункты 498 и 499 изложить в следующей редакции:
«498. Основной формулой дисконтирования денежных потоков является формула определения текущей стоимости единичного платежа:
PV = FV/(1+i)n, где:
PV - текущая стоимость - сумма, вкладываемая в настоящий момент времени, то есть финансы, имеющиеся или инвестированные на текущую дату, или текущая стоимость финансовых средств, получаемых в будущем;
FV - будущая стоимость инвестиции через n лет - финансовые средства, к получению в будущем или будущая величина сегодняшних финансовых средств;
i - ставка дисконта - процентная ставка, используемая для исчисления текущей и будущей стоимости. Ставка дисконтирования используется для оценки эффективности вложений. С экономической точки зрения ставка дисконтирования - это норма доходности на вложенный капитал, требуемая инвестором;
n - временной период - количество периодов для расчета текущей и будущей стоимости финансовых средств.

Осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша С-1 кестесі әртүрлі кезеңдердегі және әртүрлі пайыздық мөлшерлемелер бойынша 1 шартты бірліктің ағымдағы құнын анықтау үшін қолданылады.
499. Инвестицияның болашақ құны мына формуламен есептеледі:
FV = PV(1+i)n
Осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша С-3 кестесі 1 шартты бірліктің n жылдан кейінгі болашақ құнын анықтау үшін қолданылады.»;
501 және 502-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«501. Аннуитеттің ағымдағы (дисконтталған) құнына аннуитетке енгізілген әр жеке төлемнің немесе түсімнің ағымдағы құндарының сомасы жатқызылады, ол мынадай формула бойынша анықталады:
PV = FV * f,
мұнда, f – дисконттау факторы осы қағидалардың 6-қосымшасына сәйкес нысан бойынша С-2 кестесі.
Аннуитеттің ағымдағы құны тең интервал бойы мәні мен маңызы бірдей төлемдерді талап ететін (ең төменгі жалдау төлемдері) қаржылық жалдау бойынша келісімшарттарға сәйкес болашақ түсімдердің немесе төлемдердің ағымдағы құнын анықтау үшін қолданылуы мүмкін.
502. Аннуитеттің болашақ құны аннуитетке енгізілген әр жеке төлем мен түсімнің болашақ құнының сомасы болып табылады, ол мынадай формула бойынша анықталады:
FV = PV * f,
мұнда, f – дисконттау факторы осы қағидалардың 7-қосымшасына сәйкес нысан бойынша С-4 кестесі.»;
1-қосымшаның оң жоғарғы бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
«Мемлекеттiк мекемелерде бухгалтерлiк
есеп жүргiзу қағидаларына
2-қосымша»;
2-қосымшаның оң жоғарғы бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
«Мемлекеттiк мекемелерде бухгалтерлiк
есеп жүргiзу қағидаларына
3-қосымша»;
3-қосымшаның оң жоғарғы бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
«Мемлекеттiк мекемелерде бухгалтерлiк
есеп жүргiзу қағидаларына
4-қосымша»;
4-қосымшаның оң жоғарғы бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
«Мемлекеттiк мекемелерде бухгалтерлiк
есеп жүргiзу қағидаларына
5-қосымша»;
5-қосымшаның оң жоғарғы бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
«Мемлекеттiк мекемелерде бухгалтерлiк
есеп жүргiзу қағидаларына
6-қосымша»;
6-қосымшаның оң жоғарғы бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
«Мемлекеттiк мекемелерде бухгалтерлiк
есеп жүргiзу қағидаларына
7-қосымша»;
осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес 1-қосымшамен толықтырылсын;
2) «Есеп саясатын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Қаржы Министрiнiң 2010 жылғы 7 қырқүйектегі № 444 бұйрығына (Нормативтiк құқықтық кесiмдердi мемлекеттiк тiркеудiң тiзiлiмiне № 6505 болып тіркелген, «Егемен Қазақстан» газетінде 2010 жылғы 19 қазандағы № 429-432 (26275) жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген есеп саясатында:
39-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

Для определения текущей стоимости 1 у.е. за разные периоды и по разным процентным ставкам используется таблица С-1 по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
499. Будущая стоимость инвестиции рассчитывается по формуле:
FV = PV(1+i)n.
Для определения будущей стоимости 1 у.е. через n лет используется таблица С-3 по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.»;
пункты 501 и 502 изложить в следующей редакции:
«501. К текущей (дисконтированной) стоимости аннуитета относится сумма текущих стоимостей каждой отдельной выплаты или поступления, включенных в аннуитет, определяется по формуле:
PV = FV * f,
где f - фактор дисконтирования таблица С-2 по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Текущая стоимость аннуитета может использоваться для определения текущей стоимости будущих поступлений или выплат в соответствии с контрактами по финансовой аренде, которые требуют равнозначных платежей на протяжении равных интервалов (минимальные арендные платежи).
502. Будущей стоимостью аннуитета является сумма будущих стоимостей каждой отдельной выплаты или поступления, включенных в аннуитет, определяется по формуле:
FV = PV * f,
где f - фактор дисконтирования таблица С-4 по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.»;
правый верхний угол приложения 1 изложить в следующей редакции:
«Приложение 2
к Правилам ведения бухгалтерского
учета в государственных учреждениях»;
правый верхний угол приложения 2 изложить в следующей редакции:
«Приложение 3
к Правилам ведения бухгалтерского
учета в государственных учреждениях»;
правый верхний угол приложения 3 изложить в следующей редакции:
«Приложение 4
к Правилам ведения бухгалтерского
учета в государственных учреждениях»;
правый верхний угол приложения 4 изложить в следующей редакции:
«Приложение 5
к Правилам ведения бухгалтерского
учета в государственных учреждениях»;
правый верхний угол приложения 5 изложить в следующей редакции:
«Приложение 6
к Правилам ведения бухгалтерского
учета в государственных учреждениях»;
правый верхний угол приложения 6 изложить в следующей редакции:
«Приложение 7
к Правилам ведения бухгалтерского
учета в государственных учреждениях»;
дополнить приложением 1 согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 7 сентября 2010 года № 444 «Об утверждении учетной политики» (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6505 опубликован в газете «Казахстанская правда» от 6 октября 2010 года № 263 (26324)):
в учетной политике, утвержденной указанным приказом:
часть первую пункта 39 изложить в следующей редакции:

«39. Мемлекеттік мекеме Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің «Мемлекеттiк мекемелерде бухгалтерлiк есеп жүргiзу ережесiн бекiту туралы» 2010 жылғы 3 тамыздағы № 393 бұйрығымен бекітілген (Нормативтiк құқықтық актілерді мемлекеттік тiркеу тiзiлiмiнде № 6443 болып тіркелген) (бұдан әрі – Бухгалтерлік есеп қағидалары) амортизацияның жылдық нормаларын қолдана отырып, біркелкі есептеу әдісі бойынша негізгі құралдардың амортизациясын ай сайын есептейді.»;
47-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«47. Мемлекеттік мекеме Бухгалтерлік есеп қағидаларымен бекітілген негізгі құралдар үшін амортизацияның жылдық нормаларын қолдана отырып ай сайын инвестициялық жылжымайтын мүліктің амортизациясын біркелкі есептеу әдісімен есептейді.»;
62-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«62. Мемлекеттік мекеме Бухгалтерлік есеп қағидаларымен бекітілген негізгі құралдар үшін амортизацияның жылдық нормаларын қолдана отырып ай сайын материалдық емес активтердің амортизациясын біркелкі есептеу әдісімен есептейді.».
2. Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бухгалтерлік есеп және аудит әдіснамасы департаменті (А.Т. Бектұрова) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он күнтізбелік күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануын;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінен алған күннен бастап бес күнтізбелік күн ішінде оның Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне орналастыру үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің «Республикалық құқықтық ақпарат орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.

«39. Государственное учреждение ежемесячно начисляет амортизацию основных средств методом равномерного начисления с использованием годовых норм амортизации утвержденных приказом Министра финансов Республики Казахстан от 3 августа 2010 года № 393 «Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях» (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6443) (далее – Правила бухгалтерского учета).»;
пункт 47 изложить в следующей редакции:
«47. Государственное учреждение ежемесячно начисляет амортизацию инвестиционной недвижимости методом равномерного начисления с использованием годовых норм амортизации для основных средств в соответствии с Правилами бухгалтерского учета.»;
пункт 62 изложить в следующей редакции:
«62. Государственное учреждение ежемесячно начисляет амортизацию нематериальных активов методом равномерного начисления с использованием годовых норм амортизации в соответствии с Правилами бухгалтерского учета.».
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министерства финансов Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Департаменту методологии бухгалтерского учета и аудита Министерства финансов Республики Казахстан (Бектурова А.Т.) в установленном законодательном порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе «Әділет»;
3) в течение пяти рабочих дней со дня получения настоящего приказа от Министерства юстиции Республики Казахстан его направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения «Республиканский центр правовой информации» Министерства юстиции Республики Казахстан для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.

4. Осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрі                             Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2016 жылғы 10 ақпандағы
№ 59 бұйрығына
1-қосымша
Мемлекеттiк мекемелерде
бухгалтерлiк есеп жүргiзу
қағидаларына
1-қосымша
Мемлекеттік мекемелердің ұзақ мерзімді активтері бойынша жылдық тозу нормалары
Ұзақ мерзімді активтердің түрлері мен топтары
Мемлекеттік мекемелердің бухгалтерлік есеп шотының/қосалқы шотының нөмірі
Тозу нормаларының шифры
Жылдық тозу нормасы (бастапқы құнына %-да)

4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его государственной регистрации.
Министр финансов
Республики Казахстан                        Б. Султанов
Приложение 1
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 10 февраля 2016 года № 59
Приложение 1
к Правилам ведения бухгалтерского
учета в государственных учреждениях
Годовые нормы износа
по долгосрочным активам государственных учреждений
Виды и группы долгосрочных активов
Номер счета/субсчета по Плану счетов бухгалтерского учета государственных учреждений
Шифр нормы износа
Годовая норма износа (в % к первоначальной стоимости)

2716
10.5
10
Өзге де материалдық емес активтер
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2016 жылғы 10 ақпандағы
№ 59 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің күші жойылған кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. «Мемлекеттiк мекемелердегi бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк жүйесiн мемлекеттiк реттеудің кейбір мәселелері туралы» Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2011 жылғы 24 ақпандағы № 95 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 57957 болып тіркелген, «Казахстанская правда» газетінде 2011 жылғы 11 маусымда № 185-186 (26606-26607) жарияланған).
2. «Мемлекеттік мекемелердегі бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік жүйесін мемлекеттік реттеудің кейбір мәселелері туралы» Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2011 жылғы 24 ақпандағы № 95 бұйрығына өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2011 жылғы 27 сәуірдегі № 219 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6965 болып тіркелген, «Казахстанская правда» газетінде 2011 жылғы 29 маусымда № 202 (26623) жарияланған).
3. «Мемлекеттiк мекемелердегi бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк жүйесiн мемлекеттiк реттеудің кейбір мәселелері туралы» Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2011 жылғы 24 ақпандағы № 95 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің м.а. 2011 жылғы 2 тамыздағы № 389 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7105 болып тіркелген, «Казахстанская правда» газетінде 2011 жылғы 15 қарашада № 363-364 (26754-26755) жарияланған).

2716
10.5
10
Приложение 2
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 10 февраля 2016 года № 59
Перечень
утративших силу некоторых приказов Министерства финансов
Республики Казахстан
1. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 24 февраля 2011 года № 95 «О некоторых вопросах государственного регулирования системы бухгалтерского учета и финансовой отчетности в государственных учреждениях» (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 57957, опубликован в газете «Казахстанская правда» от 11 июня 2011 года № 185-186 (26606-26607)).
2. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 27 апреля 2011 года № 219 «О внесении изменения и дополнений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 24 февраля 2011 года № 95 «О некоторых вопросах государственного регулирования системы бухгалтерского учета и финансовой отчетности в государственных учреждениях» (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6965, опубликован в газете «Казахстанская правда» от 29 июня 2011 года № 202 (26623)).
3. Приказ исполняющего обязанности Министра финансов Республики Казахстан от 2 августа 2011 года № 389 «О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 24 февраля 2011 года № 95 «О некоторых вопросах государственного регулирования системы бухгалтерского учета и финансовой отчетности в государственных учреждениях» (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7105, опубликован в газете «Казахстанская правда» от 15 ноября 2011 года № 363-364 (26754-26755)).