Сыбайлас жемқорлыққа қарсы мониторингті жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі Төрағасының 2016 жылғы 19 қазандағы № 13 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылғы 16 қарашада № 14431 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) төрағасының 2020 жылғы 28 қаңтардағы № 22 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) төрағасының 28.01.2020 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 18 қарашадағы "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңының 21-бабының 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Сыбайлас жемқорлыққа қарсы мониторингті жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істер министрінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 16 "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы мониторинг жүргізу қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12712 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылдың 15 қаңтарында жарияланған) бұйрығының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің Сыбайлас жемқорлыққа қарсы саясат департаменті:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркеу күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкінде орналастыру үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығының" шаруашылық жүргізу құқығындағы Республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
4) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл мәселелеріне жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.

Об утверждении Правил проведения антикоррупционного мониторинга
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 19 октября 2016 года № 13. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 ноября 2016 года № 14431. Утратил силу приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 28 января 2020 года № 22.
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 28.01.2020 № 22 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 21 Закона Республики Казахстан от 18 ноября 2015 года "О противодействии коррупции" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения антикоррупционного мониторинга.
2. Признать утратившим силу приказ Министра по делам государственной службы Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 16 "Об утверждении Правил проведения антикоррупционного мониторинга" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12712, опубликованный 15 января 2016 года в информационно-правовой системе "Јділет").
3. Департаменту антикоррупционной политики Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в информационно-правовой системе "Јділет";
3) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции, курирующего вопросы противодействия коррупции.

5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік
қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа
қарсы іс-қимыл агенттігінің Төрағасы
Қ. Қожамжаров
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет істері және
сыбайлас жемқорлыққа қарсы
іс-қимыл агенттігі Төрағасының
2016 жылғы 19 қазандағы
№ 13 бұйрығымен бекітілген
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы мониторингті жүргізу
қағидалары
1-тарау. Жалпы ереже
1. Осы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы мониторингті жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының 2015 жылдың 18 қарашасындағы "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл" Заңы 21-бабының 1 тармағының 3) тармақшасына сәйкес әзірленген және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл субъектілерімен жүргізілетін сыбайлас жемқорлыққа қарсы мониторингтің тәртібін анықтайды.
2. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы мониторинг Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жөніндегі уәкілетті органмен (бұдан әрі – уәкілетті орган) және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылдың өзге де субъектілерімен жүргізіледі.
3. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылдың өзге де субъектілері - мемлекеттік органдар, квазимемлекеттік сектор субъектілері қоғамдық бірлестіктер, сондай-ақ өзге де жеке және заңды тұлғалар
4. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы мониторингтің мәні белгілі бір салада өзара іс-қимыл тәртібін реттейтін мемлекеттік органның (мемлекеттік органдардың), ұйымдардың, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметі болып табылады.
2-тарау. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы мониторингті жүргізу
тәртібі
5. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы мониторингті уәкілетті органмен мынадай жолмен жүзеге асырылады:
1) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл саласында құқықтық қолдану тәжірибесін бағалау мен зерделеу;
2) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл мәселесі бойынша мемлекеттік огандардың, ұйымдар мен квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін зерделеу;
3) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл мәселесі бойынша заңды және жеке тұлғалардың өтініштері мен бұқаралық ақпарат құралдарындағы басылымдарды зерделеу;
4) заңмен белгіленген тәртіпте кінәлі деп танылған тұлғаның қызметінде сыбайлас жемқорлыққа ықпал ететін жағдайлар мен себептерді бағалау және зерделеу;
5) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша әлеуметтік сауалнама қорытындыларын қарау;
6) құқықтық статистика органдарының деректерін зерделеу.
6. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылдың өзге де субъектілері сыбайлас жемқорлыққа қарсы мониторингті өздерінің бастамасы негізінде жүргізу және оның нәтижелерін жалпылау үшін уәкілетті органға жіберу жол беріледі.

5. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Председатель Агентства Республики Казахстан
по делам государственной службы
и противодействию коррупции
К. Кожамжаров
Утверждены
приказом Председателя
Агентства Республики Казахстан
по делам государственной службы
и противодействию коррупции
от 19 октября 2016 года № 13
Правила
проведения антикоррупционного мониторинга
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения антикоррупционного мониторинга (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 21 Закона Республики Казахстан от 18 ноября 2015 года "О противодействии коррупции" и определяют порядок проведения антикоррупционного мониторинга субъектами противодействия коррупции.
2. Антикоррупционный мониторинг проводится уполномоченным органом по противодействию коррупции (далее – уполномоченный орган) и иными субъектами противодействия коррупции.
3. Иные субъекты противодействия коррупции - государственные органы, субъекты квазигосударственного сектора, общественные объединения, а также иные физические и юридические лица.
4. Предметом антикоррупционного мониторинга является деятельность государственного органа (государственных органов), организаций, субъектов квазигосударственного сектора, регулирующих порядок взаимодействия в определенной сфере.
Глава 2. Порядок проведения антикоррупционного мониторинга
5. Антикоррупционный мониторинг уполномоченным органом осуществляется путем:
1) изучения и оценки правоприменительной практики в сфере противодействия коррупции;
2) изучения деятельности государственных органов, организаций и субъектов квазигосударственного сектора по вопросам противодействия коррупции;
3) изучения публикаций в средствах массовой информации и обращений физических и юридических лиц по вопросам противодействия коррупции;
4) изучения и оценки причин и условий, способствующих коррупции в деятельности лиц, признанных виновными в установленном законом порядке;
5) рассмотрения результатов социологических опросов по вопросам противодействия коррупции;
6) изучения данных органов правовой статистики.
6. Иными субъектами противодействия коррупции допускается проведение антикоррупционного мониторинга по собственной инициативе и направление его результатов в уполномоченный орган для обобщения.

7. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы мониторингтің қортындылары осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша рәсімделеді.
3-тарау. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы мониторингтің
қорытындылары
8. Уәкілетті орган тұрақты негізде оның аумақтық бөлімшелері және өзге де сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл субъектілерімен жолданған сыбайлас жемқорлыққа қарсы мониторингтің қорытындыларын қарайды және талдайды.
9. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы мониторингтің қорытындылары бойынша уәкілетті органмен тоқсан сайын сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл саласындағы ағымдағы жағдайына бағалауын және осы Қағиданың 10-тармағына сәйкес шешімін көрсететін аналитикалық есеп қалыптастырылады.
10. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл бойынша уәкілетті органның шешімі:
1) сыбайлас жемқорлық қарсы іс-қимыл субъектілер қызметтерінің тиімділігін арттыру бойынша ұсыныстар әзірлеу;
2) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл субъектілерінің қызметіне сыбайлас жемқорлық тәуекелдеріне талдау жүргізу туралы ұсыныс әзірлеу болып табылады.
11. Уәкілетті орган тоқсан сайын сыбайлас жемқорлыққа қарсы мониторингтің қорытындыларын өзінің ресми интеренет-ресурсында орналастырады.
12. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылдың өзге де субъектілерінің өтініші мен сұрау салуы бойынша уәкілетті орган сыбайлас жемқорлыққа қарсы мониторингтің қорытындылары туралы ақпаратты ұсынады.
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы
мониторингті жүргізу
қағидаларына қосымша
Нысан
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы мониторингтің қорытындылары
І. Кіріспе
1. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы мониторингтің мәні: ____________.
2. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы мониторингі жүргізілді: жеке/заңды тұлға, электронды поштаның мекенжайы, телефон нөмірі.
3. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы мониторингті жүргізу кезеңі: басталды_____ аяқталды_____.
4. Бақыланатын кезең: ________ жж. қызметі.
ІІ. Ақпараттық-талдамалық бөлім
Мемлекеттік органдар, ұйымдар, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметінде сыбайлас жемқорлықтың туындауының себептері мен жағдайын сипаттайтын сандық және сапалық көрсеткіштері.
ІІІ. Қорытынды бөлімі
Қорытынды. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл субъектілері қабылдаған сыбайлас жемқорлыққа қарсы шараларды жақсарту бойынша ұсынымдар.

7. Результаты антикоррупционного мониторинга оформляются по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
Глава 3. Результаты антикоррупционного мониторинга
8. Уполномоченный орган на постоянной основе рассматривает и анализирует направляемые его территориальными подразделениями и иными субъектами противодействия коррупции результаты антикоррупционного мониторинга.
9. По результатам антикоррупционного мониторинга уполномоченным органом на ежеквартальной основе формируется аналитический отчет, отражающий оценку текущей ситуации в сфере противодействия коррупции, и решение в соответствии с пунктом 10 настоящих Правил.
10. Решением уполномоченного органа являются:
1) выработка предложений по повышению эффективности деятельности субъектов противодействия коррупции;
2) выработка рекомендаций о проведении анализа коррупционных рисков в деятельности субъектов противодействия коррупции.
11. Уполномоченный орган ежеквартально размещает на своем официальном интернет-ресурсе результаты антикоррупционного мониторинга.
12. По запросам и обращениям иных субъектов противодействия коррупции уполномоченный орган представляет информацию о результатах антикоррупционного мониторинга.
Приложение
к Правилам проведения
антикоррупционного
мониторинга
Форма
Результат антикоррупционного мониторинга
I. Вводная часть
1. Предмет антикоррупционного мониторинга: _________________.
2. Антикоррупционный мониторинг проведен:
физическое/юридическое лицо, адрес электронной почты, номер телефона.
3. Период проведения антикоррупционного мониторинга: начат ____
закончен ____.
4. Наблюдаемый период: деятельность ______ гг.
II. Информационно-аналитическая часть
Количественные и качественные показатели, характеризующие
состояние и причины возникновения коррупции в деятельности
государственных органов, организаций, субъектов квазигосударственного
сектора.
III. Заключительная часть
Выводы. Рекомендации и предложения по улучшению принимаемых
антикоррупционных мер субъектами противодействия коррупции.