Железинка ауданындағы әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы
Павлодар облысы Железинка аудандық мәслихатының 2016 жылғы 30 маусымдағы № 22/6 шешімі. Павлодар облысының Әділет департаментінде 2016 жылғы 25 шілдеде № 5176 болып тіркелді. Күші жойылды - Павлодар облысы Железин аудандық мәслихатының 2020 жылғы 30 қыркүйектегі № 486/6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Павлодар облысы Железин аудандық мәслихатының 30.09.2020 № 486/6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы 2-3 тармағына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 21 мамырдағы "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" № 504 Қаулысына сәйкес, мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтiк көмек көрсету мақсатында Железинка аудандық мәслихаты ШЕШІМ ЕТТІ:
1. Қоса беріліп отырған Железинка ауданындағы әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидалары бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау аудандық мәслихаттың тұрақты әлеуметтік-экономикалық даму және бюджет комиссиясына жүктелсін.
3. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихат
сессиясының төрағасы Ж. Тлебалдина
Аудандық мәслихаттың хатшысы П. Лампартер
Железинка аудандық
мәслихатының 2016 жылғы
30 маусымдағы
№ 22/6 шешімімен
бекітілген
Железинка ауданындағы әлеуметтік көмек көрсетудің,
оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың
жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидалары
1. Железинка ауданындағы әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың осы қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы 2-3 тармағына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 21 мамырдағы "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" № 504 қаулысына сәйкес әзірленді және әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың тәртібін белгілейді (бұдан әрі - Үлгілік қағидалар).

Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан Железинского района
Решение маслихата Железинского района Павлодарской области от 30 июня 2016 года № 22/6. Зарегистрировано Департаментом юстиции Павлодарской области 25 июля 2016 года № 5176. Утратило силу решением Железинского районного маслихата Павлодарской области от 30 сентября 2020 года № 486/6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу решением Железинского районного маслихата Павлодарской области от 30.09.2020 № 486/6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2-3 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2013 года № 504 "Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан", в целях оказания социальной помощи отдельным категориям нуждающихся граждан, Железинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан Железинского района.
2. Контроль за выполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию социально-экономического развития и бюджета районного маслихата.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии
районного маслихата Ж. Тлебалдина
Секретарь районного маслихата П. Лампартер
Утверждены
решением Железинского
районного маслихата
от 30 июня 2016 года № 22/6
Правила оказания социальной помощи,
установления размеров и определения перечня отдельных
категорий нуждающихся граждан Железинского района
1. Настоящие Правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан Железинского района (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2-3 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2013 года № 504 "Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан", определяют порядок оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан (далее – Типовые правила).

1. Жалпы ережелер
2. Осы Ережелерде пайдаланылатын негізгі терминдер мен ұғымдар:
1) атаулы күндер - жалпы халықтық тарихи, рухани, мәдени маңызы бар және Қазақстан Республикасы тарихының барысына ықпал еткен оқиғалар;
2) арнайы комиссия - өмірлік қиын жағдайдың туындауына байланысты әлеуметтік көмек көрсетуге үміткер адамның (отбасының) өтінішін қарау бойынша Железинка ауданы әкімінің шешімімен құрылатын комиссия;
3) ең төмен күнкөріс деңгейі - Павлодар облысындағы статистикалық органдар есептейтін мөлшер бойынша ең төмен тұтыну себетінің құнына тең, бір адамға қажетті ең төмен ақшалай кіріс;
4) мереке күндері - Қазақстан Республикасының ұлттық және мемлекеттік мереке күндері;
5) отбасының (азаматтың) жан басына шаққандағы орташа табысы - отбасының жиынтық табысының айына отбасының әрбір мүшесіне келетін үлесі;
6) өмірлік қиын жағдай - азаматтың тыныс-тіршілігін объективті түрде бұзатын, ол оны өз бетінше еңсере алмайтын ахуал;
7) уәкілетті орган - "Железинка ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі;
8) уәкілетті ұйым - "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамының Павлодар облысы бойынша филиалының әлеуметтік қамтамасыз ету бойынша Железин ауданының бөлімі;
9) учаскелік комиссия - әлеуметтік көмек алуға өтініш білдірген адамдардың (отбасылардың) материалдық жағдайына тексеру жүргізу және қорытындылар дайындау үшін Железинка ауданының село, селолық округ әкімдерінің шешімімен құрылатын комиссия;
10) шекті шама - әлеуметтік көмектің бекітілген ең жоғарғы мөлшері;
11) орталық атқарушы орган - халықты әлеуметтік қорғау саласында мемлекеттік саясатты іске асыруды қамтамасыз ететін мемлекеттік орган;
12) алынып тасталды - Павлодар облысы Железин аудандық мәслихатының 26.10.2017 № 150/6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
13) алынып тасталды - Павлодар облысы Железин аудандық мәслихатының 26.10.2017 № 150/6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
14) алынып тасталды - Павлодар облысы Железин аудандық мәслихатының 26.10.2017 № 150/6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
15) алынып тасталды - Павлодар облысы Железин аудандық мәслихатының 26.10.2017 № 150/6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.

1. Общие положения
2. Основные термины и понятия, которые используются в настоящих Правилах:
1) памятные даты - события, имеющие общенародное историческое, духовное, культурное значение и оказавшие влияние на ход истории Республики Казахстан;
2) специальная комиссия - комиссия, создаваемая решением акима Железинского района, по рассмотрению заявления лица (семьи), претендующего на оказание социальной помощи в связи с наступлением трудной жизненной ситуации;
3) прожиточный минимум - необходимый минимальный денежный доход на одного человека, равный по величине стоимости минимальной потребительской корзины, рассчитываемой органами статистики в Павлодарской области;
4) праздничные дни - дни национальных и государственных праздников Республики Казахстан;
5) среднедушевой доход семьи (гражданина) - доля совокупного дохода семьи, приходящаяся на каждого члена семьи в месяц;
6) трудная жизненная ситуация - ситуация, объективно нарушающая жизнедеятельность гражданина, которую он не может преодолеть самостоятельно;
7) уполномоченный орган - государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ Железинского района";
8) уполномоченная организация – отдел Железинского района по социальному обеспечению филиала некоммерческого акционерного общества "Государственная корпорация "Правительство для граждан" по Павлодарской области;
9) участковая комиссия – комиссия, создаваемая решением акимов сел, сельских округов Железинского района для проведения обследования материального положения лиц (семей), обратившихся за социальной помощью, и подготовки заключений;
10) предельный размер – утвержденный максимальный размер социальной помощи;
11) центральный исполнительный орган – государственный орган, обеспечивающий реализацию государственной политики в сфере социальной защиты населения;
12) исключен решением маслихата Железинского района Павлодарской области от 26.10.2017 № 150/6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13) исключен решением маслихата Железинского района Павлодарской области от 26.10.2017 № 150/6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14) исключен решением маслихата Железинского района Павлодарской области от 26.10.2017 № 150/6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15) исключен решением маслихата Железинского района Павлодарской области от 26.10.2017 № 150/6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 2-тармаққа өзгерістер енгізілді - Павлодар облысы Железинка аудандық мәслихатының 26.10.2017 № 150/6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 05.09.2018 № 258/6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
3. Осы Қағидаларда әлеуметтік көмек ретінде уәкілетті орган мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына (бұдан әрі - алушылар) өмірлік қиын жағдай туындаған жағдайда, сондай-ақ атаулы күндер мен мереке күндеріне ақшалай нысанда көрсететін көмек түсініледі.
4. Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 28 сәуірдегі "Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне және соларға теңестірілген адамдарға берілетін жеңілдіктер мен оларды әлеуметтік қорғау туралы" Заңының 20-бабында және Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 13 сәуірдегі "Қазақстан Республикасында мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы" Заңының 16-бабында көрсетілген адамдарға әлеуметтік көмек осы Қағидаларда көзделген тәртіппен көрсетіледі.
5. Ақшалай нысандағы әлеуметтік көмек екінші деңгейдегі банктердің, сондай-ақ банк операцияларының тиісті түрлеріне лицензиясы бар ұйымдардың алушының шотына аудару жолымен ұсынылады.
6. Әлеуметтік көмек бір рет және (немесе) мерзімді (ай сайын, тоқсан сайын) көрсетіледі.
7. Әлеуметтік көмек көрсету үшін атаулы күндер мен мереке күндерінің тізбесі:
1) 8 наурыз - Халықаралық әйелдер күні;
2) 9 мамыр - Жеңіс Күні;
3) 1 қазан - Халықаралық қарттар күні;
4) қазанның екінші жексенбісі - Қазақстан Республикасының Мүгедектер күні.
8. Учаскелік және арнайы комиссиялар өз қызметін Павлодар облысының әкімдігімен бекітілетін ережелердің негізінде жүзеге асырады.
2. Әлеуметтік көмек алушылар санаттарының тізбесін айқындау
және әлеуметтік көмектің мөлшерлерін белгілеу тәртібі
9. Әлеуметтік көмек мына санаттар қатарынан азаматтарға ұсынылады:
1) Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектері (бұдан әрі - ҰОС);
2) жеңілдіктер мен кепілдіктер бойынша ҰОС қатысушыларына теңестірілген адамдар, атап айтқанда:
2-1) екінші дүниежүзілік соғыс кезінде фашистер мен олардың одақтастары құрған концлагерлердің, геттолардың және басқа да еріксіз ұстау орындарының жасы кәмелетке толмаған бұрынғы тұтқындары;
2-2) бұрынғы Кеңес СРО үкімет органдарының шешімдеріне сәйкес басқа мемлекеттің аумақтарындағы ұрыс қимылдарына қатысқан Кеңес Армиясының, Әскери-Теңіз флотының, Мемлекеттік қауіпсіздік комитетінің әскери қызметшілері, бұрынғы Кеңес СРО Ішкі істер министрлігінің қатардағы және басқарушы құрамының адамдары (әскери мамандар мен кеңесшілерді қоса есептегенде); оқу жиындарына шақырылып, ұрыс қимылдары жүріп жатқан кезеңде Ауғанстанға жіберілген әскери міндеттілер; ұрыс қимылдары жүріп жатқан кезеңде осы елге жүк жеткізу үшін Ауғанстанға жіберілген автомобиль батальондарының әскери қызметшілері; бұрынғы Кеңес СРО аумағынан Ауғанстанға жауынгерлік тапсырмаларды орындау үшін ұшулар жасаған ұшу құрамының әскери қызметшілері; Ауғанстандағы кеңес әскери құрамына қызмет көрсеткен, жараланған, контузия алған немесе зақымданған, не ұрыс қимылдарын қамтамасыз етуге қатысқаны үшін бұрынғы Кеңес СРО ордендерімен және медальдерімен наградталған жұмысшылар мен қызметшілер;

Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными решениями маслихата Железинского района Павлодарской области от 26.10.2017 № 150/6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 05.09.2018 № 258/6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. В настоящих Правилах под социальной помощью понимается помощь, предоставляемая уполномоченным органом в денежной форме отдельным категориям нуждающихся граждан (далее – получатели) в случае наступления трудной жизненной ситуации, а также к памятным датам и праздничным дням.
4. Лицам, указанным в статье 20 Закона Республики Казахстан от 28 апреля 1995 года "О льготах и социальной защите участников, инвалидов Великой Отечественной войны и лиц, приравненных к ним" и статье 16 Закона Республики Казахстан 13 апреля 2005 года "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан", социальная помощь оказывается в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.
5. Социальная помощь в денежной форме предоставляется через банки второго уровня или организации, имеющие лицензии на соответствующие виды банковских операций путем перечисления на счета получателя.
6. Социальная помощь предоставляется единовременно и (или) периодически (ежемесячно, ежеквартально).
7. Перечень памятных дат и праздничных дней для оказания социальной помощи:
1) 8 марта – Международный женский день;
2) 9 мая – День Победы;
3) 1 октября – Международный День пожилых людей;
4) второе воскресенье октября – День инвалидов Республики Казахстан.
8. Участковые и специальные комиссии осуществляют свою деятельность на основании положений, утвержденных акиматом Павлодарской области.
2. Порядок определения перечня категорий получателей
социальной помощи и установления размеров социальной помощи
9. Социальная помощь предоставляется гражданам из числа следующих категорий:
1) участники и инвалиды Великой Отечественной войны (далее - ВОВ);
2) лица, приравненные по льготам и гарантиям к участникам ВОВ, а именно:
2-1) бывшие несовершеннолетние узники концлагерей, гетто и других мест принудительного содержания, созданных фашистами и их союзниками в период второй мировой войны;
2-2) военнослужащие Советской Армии, Военно - Морского Флота, Комитета государственной безопасности, лица рядового и начальствующего состава Министерства внутренних дел бывшего Союза ССР (включая военных специалистов и советников), которые в соответствии с решениями правительственных органов бывшего Союза ССР принимали участие в боевых действиях на территории других государств; военнообязанные, призывавшиеся на учебные сборы и направлявшиеся в Афганистан в период ведения боевых действий; военнослужащие автомобильных батальонов, направлявшиеся в Афганистан для доставки грузов в эту страну в период ведения боевых действий; военнослужащие летного состава, совершавшие вылеты на боевые задания в Афганистан с территории бывшего Союза ССР; рабочие и служащие, обслуживавшие советский воинский контингент в Афганистане, получившие ранения, контузии или увечья, либо награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за участие в обеспечении боевых действий;

2-3) 1986 - 1987 жылдары Чернобыль АЭС апаттың, басқа радиациялық апаттар мен азаматтық және әскери мақсаттағы объектілердегі авариялардың әскери зардаптарын жоюға қатысқан, сондай-ақ ядролық сынақтар мен жаттығуларға тікелей қатысқан адамдар;
2-4) қоршаудағы кезеңiнде Ленинград қаласының кәсiпорындарында, мекемелерi мен ұйымдарында жұмыс iстеген және "Ленинградты қорғағаны үшiн" медалiмен және "Қоршаудағы Ленинград тұрғыны" белгiсiмен наградталған тұлғалар;
3) жеңілдіктер мен кепілдіктер бойынша ҰОС мүгедектеріне теңестірілген адамдар, атап айтқанда:
3-1) бұрынғы Кеңес СРО қорғау кезінде, әскери қызметтің өзге де міндеттерін басқа кезеңде орындау кезінде жаралануы, контузия алуы, зақымдануы салдарынан немесе майданда болуына байланысты, немесе соғыс қимылдары жүргізілген басқа мемлекеттерде әскери міндетін өтеу кезінде ауруға шалдығуы салдарынан мүгедек болған әскери қызметшілер;
4) жеңілдіктер мен кепілдіктер бойынша соғыс қатысушыларына теңестірілген адамдардың басқа да санаттары, атап айтқанда:
4-1) Ауғанстандағы соғыс қимылдары немесе басқа мемлекеттердегі жүргізілген соғыс қимылдары кезеңінде жараланудың, контузия алудың, зақымданудың немесе ауруға шалдығудың салдарынан қаза тапқан (хабар-ошарсыз кеткен) немесе қайтыс болған әскери қызметшілердің бейбiт уақытта әскери қызметiн өткеру кезiнде қаза тапқандардың (қайтыс болғандардың) отбасы;
4-2) қайта некеге тұрмаған әйелі (күйеуі);
4-3) қайтыс болған соғыс мүгедектерінің және соларға теңестірілген мүгедектердің, сондай-ақ қайтыс болған соғыс қатысушыларының, партизандардың, астыртын күрес жүргізген адамдардың, "Ленинградты қорғағаны үшін" медалімен және "Қоршаудағы Ленинград тұрғыны" белгісімен наградталған, жалпы ауруға шалдығудың, еңбек ету кезінде зақым алуының нәтижесінде және басқа себептерге (құқыққа қайшы келетіндерінен басқаларына) байланысты мүгедек деп танылған азаматтардың басқа некеге тұрмаған әйелдері (күйеулері);
4-4) 1988 - 1989 жылдардағы Чернобыль АЭС апаттың зардаптарын жоюға қатысқан, оқшаулау аймағынан Қазақстан Республикасына қоныс аудартқан (өз еркімен көшкен) адамдар қоныс аудартқан күні анасының құрсағындағы балаларды қоса алғанда;
4-5) ҰОС жылдарында тылдағы жанқиярлық еңбегі және мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы Кеңес СРО ордендерімен және медальдерімен наградталған адамдар;
5) 1941 жылғы 22 маусым 1945 жылғы 9 мамыр аралығында кемінде 6 ай жұмыс істеген (әскери қызмет өткерген) және ҰОС жылдарында тылдағы жанқиярлық еңбегі мен мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы КСРО ордендерімен және медальдерімен марапатталмаған адамдар;

2-3) лица, принимавшие участие в ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской АЭС в 1986 - 1987 годах, других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения, а также участвовавшие непосредственно в ядерных испытаниях и учениях;
2-4) лица, работавшие в период блокады в городе Ленинграде на предприятиях, в учреждениях и организациях города и награжденные медалью "За оборону Ленинграда" и знаком "Житель блокадного Ленинграда;
3) лица, приравненные по льготам и гарантиям к инвалидам ВОВ, а именно:
3-1) военнослужащие, ставшие инвалидами вследствие ранения, контузии, увечья, полученных при защите бывшего Союза ССР, при исполнении иных обязанностей воинской службы в другие периоды или вследствие заболевания, связанного с пребыванием на фронте, а также при прохождении воинской службы в Афганистане или других государствах, в которых велись боевые действия;
4) другие категории лиц, приравненные по льготам и гарантиям к участникам войны, а именно:
4-1) семьи военнослужащих, погибших (пропавших без вести) или умерших вследствие ранения, контузии, увечья, заболевания, полученных в период боевых действий в Афганистане или в других государствах, в которых велись боевые действия погибших (умерших) при прохождении воинской службы в мирное время;
4-2) супруга (супруг), не вступившие в повторный брак;
4-3) жены (мужья) умерших инвалидов войны и приравненных к ним инвалидов, а также жены (мужья) умерших участников войны, партизан, подпольщиков, граждан, награжденных медалью "За оборону Ленинграда" и знаком "Житель блокадного Ленинграда", признававшихся инвалидами в результате общего заболевания, трудового увечья и других причин (за исключением противоправных), которые не вступали в другой брак;
4-4) лица, из числа участников ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской АЭС в 1988 - 1989 годах, эвакуированных (самостоятельно выехавших) из зон отчуждения и отселения в Республику Казахстан, включая детей, которые на день эвакуации находились во внутриутробном состоянии;
4-5) лица, награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы ВОВ;
5) лица, проработавшие (прослужившие) не менее 6 месяцев с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года и не награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы ВОВ;

6) ең төменгі зейнетақы және жәрдемақы алатын, зейнеткерлік жасқа жеткен азаматтар, атап айтқанда:
6-1) зейнеткерлік жасқа жеткен азаматтар;
6-2) 80 жастағы және одан үлкен жастағы азаматтар;
7) мүгедектер, атап айтқанда:
7-1) он сегіз жасқа дейінгі мүгедек балалар;
7-2) бірінші, екінші топ мүгедектері;
7-3) үшінші топ мүгедектері;
7-4) кәмелетке толмаған балалары бар мүгедектер;
8) мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек (одан әрі - атаулы көмек) және (немесе) мемлекеттік жәрдемақы берілетін он сегіз жасқа дейінгі балалары бар отбасыларға (одан әрі - мемлекеттік балалар жәрдемақысы) алатындардың ішінен кәмелет жасқа толмаған төрт балалы және одан да көп балалы әйелдерге;
9) жалпы білім беру мектептерінің түлектері санынан тұлғалар, атап айтқанда:
9-1) жетім балалар;
9-2) ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар;
9-3) жан басына шаққандағы орташа табысы күнкөрістің ең төменгі деңгейінен аспайтын отбасылардағы балалар;
10) аз қамтамасыз етілген азаматтар (отбасылар), атап айтқанда:
10-1) Жұмыспен қамту орталығында тіркеуде тұратын жан басына шаққандағы орташа табысы күнкөрістің ең төменгі деңгейінен аспайтын жұмыссыз азаматтар;
10-2) бас бостандығынан айыру орнынан босап шыққан азаматтар;
10-3) өмірлік қиын жағдайға тап болған тұлғалар: бір айдан аса ұзақ ауыру;
10-4) төтенше жағдайдағы өрттің немесе апатты зілзалалардың салдарынан өмір сүруге қаражатсыз қалған азаматтар (отбасылар);
10-5) 12 аптаға дейінгі жүктілігіне байланысты Железин аудандық ауруханасына дер кезінде есепке тұрған жүкті әйелдерге (жиынтық табысты есептеу кезінде әлеуметтік көмекті алуға үміткер отбасының құрамына ата-аналары (бала асырап алушылар) және олардың қарауындағы 18 жасқа толмаған балалар есептелсін);
10-6) алынып тасталды - Павлодар облысы Железин аудандық мәслихатының 03.07.2019 № 353/6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
10-7) медициналық мекеменің қорытындысы бойынша балаға арналған қосымша тамаққа мұқтаж бір жасқа дейінгі жастағы балалары бар, орташа табысы күнкөрістің ең төменгі деңгейінің бір реттік мөлшерінен аспайтын азаматтарға (отбасыларға) (жиынтық табысты есептеу кезінде әлеуметтік көмекті алуға үміткер отбасының құрамына ата-аналары (бала асырап алушылар) және олардың қарауындағы 18 жасқа толмаған балалар есептелсін);
10-8) атаулы әлеуметтік көмек алушылар қатарындағы отбасыларға;
11) әлеуметтік маңызды ауруы бар азаматтар, атап айтқанда:
11-1) онкологиялық аурулармен зардап шегуші тұлғалар;
11-2) туберкулез ауруынан зардап шегуші тұлғалар;

6) лица, достигшие пенсионного возраста, получающие минимальный размер пенсии и (или) пособия, а именно:
6-1) граждане, достигшие пенсионного возраста;
6-2) граждане в возрасте от 80 и более лет;
7) инвалиды, а именно:
7-1) дети инвалиды до восемнадцати лет;
7-2) инвалиды первой, второй групп;
7-3) инвалиды третьей группы;
7-4) инвалиды, имеющие несовершеннолетних детей;
8) женщины, имеющие четырех и более несовершеннолетних детей из числа получателей государственной адресной социальной помощи (далее – адресной помощи) и (или) государственного пособия семьям, имеющие детей до восемнадцати лет (далее - государственного пособия на детей);
9) лица из числа выпускников общеобразовательных школ, а именно:
9-1) дети – сироты;
9-2) дети, оставшиеся без попечения родителей;
9-3) дети из семей со среднедушевым доходом, не превышающим однократного размера прожиточного минимума;
10) малообеспеченные граждане (семьи), а именно:
10-1) безработные граждане, состоящие на учете в Центре занятости, со среднедушевым доходом, не превышающим однократного размера прожиточного минимума;
10-2) граждане, освободившиеся из мест лишения свободы;
10-3) лица, попавшие в трудную жизненную ситуацию: длительная болезнь более одного месяца;
10-4) граждане (семьи), оставшиеся без средств к существованию вследствие пожара, стихийного бедствия или чрезвычайной ситуации;
10-5) беременные женщины, своевременно обратившиеся в Железинскую районную больницу для постановки на учет по беременности до 12 недель (при исчислении совокупного дохода в составе семьи, претендующей на получение социальной помощи, учитывать родителей (усыновителей) и находящихся на их иждивении детей, не достигших 18 лет);
10-6) исключен решением маслихата Железинского района Павлодарской области от 03.07.2019 № 353/6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10-7) граждане (семьи), имеющие детей в возрасте до одного года, со среднедушевым доходом, не превышающим однократного размера прожиточного минимума, нуждающиеся в дополнительном детском питании по заключению медицинского учреждения (при исчислении совокупного дохода в составе семьи, претендующей на получение социальной помощи, учитывать родителей (усыновителей) и находящихся на их иждивении детей, не достигших 18 лет);
10-8) семьям, из числа получателей адресной социальной помощи;
11) граждане, имеющие социально значимые заболевания, а именно:
11-1) лица, страдающие онкологическим заболеванием;
11-2) лица, страдающие туберкулезным заболеванием;

11-3) орталық нерв жүйесінің алаңғасарлық ауруымен зардап шегуші тұлғалар;
12) алынып тасталды - Павлодар облысы Железин аудандық мәслихатының 26.10.2017 № 150/6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Ескерту. 9-тармаққа өзгерістер енгізілді - Павлодар облысы Железинка аудандық мәслихатының 07.03.2017 № 71/6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 26.10.2017 № 150/6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 03.07.2019 № 353/6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
10. Уәкілетті орган табысын есептемей көрсетеді:
1) атаулы күндер мен мереке күндерге біржолғы әлеуметтік көмек:
Халықаралық әйелдер күніне орай осы Қағидалардың 9-тармағының 8) тармақшасында көрсетілген санаттарға;
Жеңіс Күніне орай осы Қағидалардың 9-тармағының 1), 2), 3), 4), 5) тармақшаларында көрсетілген санаттарға;
Халықаралық қарттар күніне орай осы Қағидалардың 9-тармағының 6) тармақшасында көрсетілген санаттарға;
Қазақстан Республикасының Мүгедектер күніне орай осы Қағидалардың 9-тармағының 7-1), 7-2) және 7-4) тармақшаларында көрсетілген санаттарға;
2) біржолғы әлеуметтік көмек:
осы Қағидалардың 9-тармағының 10-2) тармақшасында көрсетілген санаттарға 10 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде уәкілетті органға осы Қағидалардың 15-тармағының 1), 2) тармақшаларында көрсетілген құжаттар қоса берілген өтініштің, бас бостандығынан айыру орындарынан босап шыққаны туралы анықтаманың негізінде;
осы Қағидалардың 9-тармағының 11-1) тармақшасында көрсетілген санаттарға 10 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде уәкілетті органға осы Қағидалардың 15-тармағының 1), 2) тармақшаларында көрсетілген құжаттар қоса берілген өтініштің, науқастықты растайтын анықтамалардың негізінде;
осы Қағидалардың 9-тармағының 10-4) тармақшасында көрсетілген санаттарға (арнайы комиссияның шешімі бойынша) 60 айлық есептік көрсеткіш мөлшеріне дейін уәкілетті органға осы Қағидалардың 15-тармағының 1), 2), 5) тармақшаларында көрсетілген құжаттар қоса берілген өтініштің, тұрғын үй-тұрмыстық жағдайын тексеру актісінің және Железин ауданы төтенше жағдайлар жөніндегі бөлімі анықтамасының негізінде;
осы Қағидалардың 9-тармағының 9-1), 9-2) тармақшаларында көрсетілген санаттарға оқу жылы үшін жоғары оқу орындарында оқудың нақты құны мөлшерінде осы Қағидалардың 15-тармағының 1), 2), 5) тармақшаларында көрсетілген құжаттармен қоса уәкілетті органға өтініштің Железин ауданы әкімінің, жоғары оқу орны басшысының және өтініш берушінің қолы қойылған білім беру қызметтерін көрсетуге үш жақты келісімшартының негізінде;

11-3) лица, страдающие демиелинизирующим заболеванием центральной нервной системы;
12) исключен решением маслихата Железинского района Павлодарской области от 26.10.2017 № 150/6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Пункт 9 с изменениями, внесенными решением маслихата Железинского района Павлодарской области от 07.03.2017 № 71/6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.10.2017 № 150/6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 03.07.2019 № 353/6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Уполномоченный орган оказывает без учета дохода:
1) единовременную социальную помощь к памятным датам и праздничным дням:
к Международному женскому дню для категории, указанной в подпункте 8) пункта 9 настоящих Правил;
ко Дню Победы для категорий, указанных в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5) пункта 9 настоящих Правил;
к Международному Дню пожилых людей для категории, указанной в подпункте 6) пункта 9 настоящих Правил;
ко Дню инвалидов Республики Казахстан для категорий, указанных в подпунктах 7-1), 7-2) и 7-4) пункта 9 настоящих Правил;
2) единовременную социальную помощь:
для категории, указанной в подпункте 10-2) пункта 9 настоящих Правил в размере 10 месячных расчетных показателей на основании заявления в уполномоченный орган с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 2) пункта 15 настоящих Правил, справки об освобождении из мест лишения свободы;
для категории, указанной в подпункте 11-1) пункта 9 настоящих Правил в размере 10 месячных расчетных показателей на основании заявления в уполномоченный орган с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 2) пункта 15 настоящих Правил, справки с медицинского учреждения, подтверждающую болезнь;
для категории, указанной в подпункте 10-4) пункта 9 настоящих Правил в размере до 60 месячных расчетных показателей на основании заявления в уполномоченный орган с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 2), 5) пункта 15 настоящих Правил (по решению специальной комиссии), акта обследования жилищно - бытовых условий и справки отдела по чрезвычайным ситуациям Железинского района;
для категорий, указанных в подпунктах 9-1), 9-2) пункта 9 настоящих Правил на оплату обучения в высшем учебном заведении в размере фактической стоимости обучения за учебный год на основании заявления в уполномоченный орган с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 2), 5) пункта 15 настоящих Правил и трехстороннего договора на оказание образовательных услуг, подписанный акимом Железинского района, руководителем высшего учебного заведения и заявителем;

осы Қағидалардың 9-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген санаттарға үйін жөндеуге нақты шығындар бойынша 125 айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде уәкілетті органға немесе село, селолық округ әкіміне осы Қағидалардың 15-тармағының 1, 2) тармақшаларында көрсетілген құжаттар қоса берілген өтініштің негізінде;
осы Қағидалардың 9-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген санаттарға 2 кезеңдік басылымға жазылуға нақты шығындар бойынша, бірақ 3 айлық есептік көрсеткіштен артық емес, уәкілетті органға өтініш негізінде;
осы Қағидалардың 9-тармағының 11-3) тармақшасында көрсетілген санаттарға 54 айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде уәкілетті органға осы Қағидалардың 15-тармағының 1), 2), 5) тармақшаларында көрсетілген құжаттар қоса берілген өтініштің негізінде (арнайы комиссияның шешімі бойынша);
осы Қағидалардың 9-тармағының 10-8) тармақшасында көрсетілген санаттарға коммуналдық қызметтердің шығындарын өтеу үшін 50 000 (елу мың) теңге мөлшерінде, халықты жұмыспен қамту орталығымен ұсынылатын тізімнің негізінде;
3) тоқсан сайынғы әлеуметтік көмек:
осы Қағидалардың 9-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген санаттарға коммуналдық қызметтердің шығындарын өтеу үшін 10 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде уәкілетті ұйыммен ұсынылатын тізімнің негізінде;
осы Қағидалардың 9-тармағының 2-1), 2-4), 3-1), 4-1), 4-2), 4-3) тармақшаларында көрсетілген санаттарға коммуналдық қызметтердің шығындарын өтеуге 6 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде уәкілетті ұйыммен ұсынылатын тізімнің негізінде;
осы Қағидалардың 9-тармағының 6) тармақшасында көрсетілген санаттарға коммуналдық қызметтердің шығындарын өтеу үшін 2 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде уәкілетті ұйыммен ұсынылатын тізімнің негізінде;
осы Қағидалардың 9-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген санаттарға уәкілетті органға осы Қағидалардың 15-тармағының 1), 2) тармақшаларында көрсетілген құжаттар қоса берілген өтініштің негізінде, жолақысының нақты құны мөлшері ретінде төлем 2 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінен аспауы тиіс;
осы Қағидалардың 9-тармағының 7-1) тармақшасында көрсетілген санаттарға емделу және қаралу үшін бірге жүрушілердің 40 айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде уәкілетті органға осы Қағидалардың 15-тармағының 1), 2) тармақшаларында көрсетілген құжаттар қоса берілген өтініштің негізінде, медициналық-әлеуметтік сараптама анықтамасының, медициналық мекеме жолдамасының, тұрғаны үшін және барып келгенге дейінгі шығынды растайтын түбіртектер ұсынумен;

для категории, указанной в подпункте 1) пункта 9 настоящих Правил на ремонт жилья по фактическим затратам в размере до 125 месячных расчетных показателей на основании заявления в уполномоченный орган или акиму села, сельского округа с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 2) пункта 15 настоящих Правил;
для категории, указанной в подпункте 1) пункта 9 настоящих Правил на подписку 2-х периодических изданий по фактическим затратам, но не более 3-х месячных расчетных показателей на основании заявления в уполномоченный орган;
для категории, указанной в подпункте 11-3) пункта 9 настоящих Правил в размере до 54 месячных расчетных показателей на основании заявления в уполномоченный орган с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 2), 5) пункта 15 настоящих Правил (по решению специальной комиссии);
для категории, указанной в подпункте 10-8) пункта 9 настоящих Правил на возмещение коммунальных расходов в размере 50 000 (пятьдесят тысяч) тенге на основании списка, предоставляемого центром занятости населения;
3) ежеквартальную социальную помощь:
для категории, указанной в подпункте 1) пункта 9 настоящих Правил на погашение затрат по коммунальным услугам в размере 10 месячных расчетных показателей на основании списка, предоставляемого уполномоченной организацией;
для категорий, указанных в подпунктах 2-1), 2-4), 3-1), 4-1), 4-2), 4-3) пункта 9 настоящих Правил на погашение затрат по коммунальным услугам в размере 6 месячных расчетных показателей на основании списка, предоставляемого уполномоченной организацией;
для категории, указанной в подпункте 6) пункта 9 настоящих Правил на погашение затрат по коммунальным услугам в размере 2 месячных расчетных показателей на основании списка, предоставляемого уполномоченной организацией;
для категории, указанной в подпункте 1) пункта 9 настоящих Правил на возмещение затрат за проезд в размере фактической стоимости, но не более 2 месячных расчетных показателей на основании заявления в уполномоченный орган с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 2) пункта 15 настоящих Правил;
для категории, указанной подпункте 7-1) пункта 9 настоящих Правил и лиц, сопровождающих их на обследование и лечение в размере до 40 месячных расчетных показателей на основании заявления в уполномоченный орган с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 2) пункта 15 настоящих Правил, справки медико-социальной экспертизы, направления медицинского учреждения, квитанций, подтверждающих расходы за проживание, проездных билетов до пункта назначения и обратно к месту проживания;

осы Қағидалардың 9-тармағының 2-2), 2-3), 4-4) тармақшаларында көрсетілген санаттарға коммуналдық қызметтердің шығындарын өтеуге 10 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде уәкілетті ұйыммен ұсынылатын тізімнің негізінде;
осы Қағидалардың 9-тармағының 4-5) және 5) тармақшаларында көрсетілген санаттарға коммуналдық қызметтер бойынша шығындарды өтеуге 2 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде уәкілетті ұйыммен ұсынылатын тізімнің негізінде;
4) ай сайынғы әлеуметтік көмек:
осы Қағидалардың 9-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген санаттарға дәрі алу үшін 1 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде уәкілетті ұйыммен ұсынылатын тізімнің негізінде;
осы Қағидалардың 9-тармағының 11-2) тармақшасында көрсетілген санаттарға амбулаториялық емделу кезеңінде тамақтану және жол жүру үшін 10 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде "Железинка орталық ауруханасы" шаруашылық жүргізу құқығындағы коммуналдық мемлекеттік кәсіпорны фтизиатрлық кабинетімен ұсынылатын тізімнің негізінде;
осы Қағидалардың 9-тармағының 7-2) тармақшасында (бірінші топ мүгедектері ғана) көрсетілген санаттарға емделу және қаралу үшін (санаторлық-курорттық емделуді қоса алғанда) 10 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде "Железинка аудандық орталық ауруханасы" шаруашылық жүргізу құқығындағы коммуналдық мемлекеттік кәсіпорнымен ұсынылатын тізімнің негізінде;
осы Қағидалардың 9-тармағының 9-1), 9-2) тармақшаларында көрсетілген санаттарға оқу кезеңіне тұру, тамақтану және тұрғылықты жеріне баруы үшін 15235 (он бес мың екі жүз отыз бес) теңге мөлшерінде осы Қағидалардың 15-тармағының 1), 2), 5) тармақшаларында көрсетілген құжаттармен қоса уәкілетті органға өтініштің Железин ауданы әкімінің, жоғары оқу орны басшысының және өтініш берушінің қолы қойылған білім беру қызметтерін көрсетуге үш жақты келісімшартының негізінде;
осы Қағидалардың 9-тармағының 7-4) тармақшасында көрсетілген санаттарға балабақшада балаларды қамтамасыз етуге төлеу үшін әр балаға 3 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде уәкілетті органға осы Қағидалардың 15-тармағының 1), 2) тармақшаларында көрсетілген құжаттар қоса берілген өтініштің, балалардың тууы туралы куәлігінің, медициналық-әлеуметтік сараптама анықтамасының, балабақшадан қатысу табелін ұсынумен анықтаманың негізінде.
Ескерту. 10-тармаққа өзгерістер енгізілді - Павлодар облысы Железинка аудандық мәслихатының 07.03.2017 № 71/6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 20.06.2017 № 115/6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 26.10.2017 № 150/6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 25.04.2018 № 210/6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 05.09.2018 № 258/6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 08.11.2018 № 284/6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 03.07.2019 № 353/6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.

для категорий, указанных в подпунктах 2-2), 2-3), 4-4) пункта 9 настоящих Правил на погашение затрат по коммунальным услугам в размере 10 месячных расчетных показателей на основании списка, предоставляемого уполномоченной организацией;
для категории, указанных в подпунктах 4-5) и 5) пункта 9 настоящих Правил на погашение затрат по коммунальным услугам в размере 2 месячных расчетных показателей на основании списка, предоставляемого уполномоченной организацией;
4) ежемесячную социальную помощь:
для категории, указанной в подпункте 1) пункта 9 настоящих Правил на приобретение лекарств в размере 1 месячного расчетного показателя на основании списка, предоставляемого уполномоченной организацией;
для категории, указанной в подпункте 11-2) пункта 9 настоящих Правил на питание и проезд в период прохождения амбулаторного лечения в размере 10 месячных расчетных показателей на основании списка, предоставляемого фтизиатрическим кабинетом Коммунального государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Железинская центральная больница";
для категории, указанной в подпункте 7-2) (только инвалиды первой группы) пункта 9 настоящих Правил на обследование и лечение (включая санаторно-курортное лечение) в размере 10 месячных расчетных показателей на основании списка, предоставляемого коммунальным государственным предприятием на праве хозяйственного ведения "Железинская центральная районная больница".
для категорий, указанных в подпунктах 9-1), 9-2) пункта 9 настоящих Правил на период обучения для проживания, питания и проезд в размере 15235 (пятнадцать тысяч двести тридцать пять) тенге на основании заявления в уполномоченный орган с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 2), 5) пункта 15 настоящих Правил и трехстороннего договора на оказание образовательных услуг, подписанный акимом Железинского района, руководителем высшего учебного заведения и заявителем;
для категории, указанной в подпункте 7-4) пункта 9 настоящих Правил для оплаты содержания детей в детском саду на каждого ребенка в размере 3 месячных расчетных показателей на основании заявления в уполномоченный орган с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 2) пункта 15 настоящих Правил, свидетельства о рождении детей, справки медико-социальной экспертизы, справки с детского сада с предоставлением табеля посещаемости.
Сноска. Пункт 10 с изменениями, внесенными решениями маслихата Железинского района Павлодарской области от 07.03.2017 № 71/6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 20.06.2017 № 115/6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.10.2017 № 150/6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 25.04.2018 № 210/6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 05.09.2018 № 258/6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 08.11.2018 № 284/6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 03.07.2019 № 353/6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

11. Уәкілетті орган табысын есепке алуымен көрсетеді:
1) біржолғы әлеуметтік көмек:
осы Қағидалардың 9-тармағының 10-5) тармақшасында көрсетілген санаттарға 16,5 айлық есептік көрсеткіш мөлшеріне дейін уәкілетті органға осы Қағидалардың 15-тармағында көрсетілген құжаттар қоса берілген өтініштің, жүктілік туралы медициналық мекемеден анықтамалардың негізінде;
осы Қағидалардың 9-тармағының 9-3) тармақшасында көрсетілген санаттарға оқу жылы үшін жоғары оқу орындарында оқудың нақты құны мөлшерінде осы Қағидалардың 15-тармағында көрсетілген құжаттармен қоса уәкілетті органға өтініштің Железин ауданы әкімінің, жоғары оқу орны басшысының және өтініш берушінің қолы қойылған білім беру қызметтерін көрсетуге үш жақты келісімшартының негізінде;
2) ай сайынғы әлеуметтік көмек:
осы Қағидалардың 9-тармағының 10-1) тармақшасында көрсетілген санаттарға оқыту және кәсіптік даярлау мен қайта даярлау және біліктілікті арттыру курсын өту кезеңіне 5,8 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде уәкілетті органға осы Қағидалардың 15-тармағында көрсетілген құжаттар қоса берілген өтініштің негізінде;
осы Қағидалардың 9-тармағының 9-3) тармақшасында көрсетілген санаттарға оқу кезеңіне тұру, тамақтану және тұрғылықты жеріне баруы үшін 15235 (он бес мың екі жүз отыз бес) теңге мөлшерінде осы Қағидалардың 15-тармағында көрсетілген құжаттармен қоса уәкілетті органға өтініштің Железин ауданы әкімінің, жоғары оқу орны басшысының және өтініш берушінің қолы қойылған білім беру қызметтерін көрсетуге үш жақты келісімшартының негізінде;
осы Қағидалардың 9-тармағының 10-7) тармақшасында көрсетілген санаттарға әр балаға 5 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде уәкілетті органға осы Қағидалардың 15-тармағының 1), 2), 5) тармақшаларында көрсетілген құжаттар қоса берілген өтініштің негізінде;
Ескерту. 11-тармаққа өзгерістер енгізілді - Павлодар облысы Железинка аудандық мәслихатының 07.03.2017 № 71/6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 20.06.2017 № 115/6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 26.10.2017 № 150/6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
12. Алушылардың жекелеген санаттары үшін атаулы күндер мен мереке күндеріне әлеуметтік көмектің мөлшері облыстың ЖАО келісімі бойынша бірыңғай мөлшерде белгіленеді.
13. Әрбір жекелеген жағдайда көрсетілетін әлеуметтік көмек мөлшерін арнайы комиссия айқындайды және оны әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы қорытындыда көрсетеді.

11. Уполномоченный орган оказывает с учетом дохода:
1) единовременную социальную помощь:
для категории, указанной в подпункте 10-5) пункта 9 настоящих Правил в размере 16,5 месячных расчетных показателей на основании заявления в уполномоченный орган с приложением документов, указанных в пункте 15 настоящих Правил, справки медицинского учреждения о наличии беременности;
для категории, указанной в подпункте 9-3) пункта 9 настоящих Правил на оплату обучения в высшем учебном заведении в размере фактической стоимости обучения за учебный год с приложением документов, указанных в пункте 15 настоящих Правил и трехстороннего договора на оказание образовательных услуг, подписанный акимом Железинского района, руководителем высшего учебного заведения и заявителем;
2) ежемесячную социальную помощь:
для категории, указанной в подпункте 10-1) пункта 9 настоящих Правил в период обучения на курсах профессиональной подготовки, переподготовки и повышения квалификации в размере 5,8 месячных расчетных показателей на основании заявления в уполномоченный орган с приложением документов, указанных в пункте 15 настоящих Правил;
для категории, указанной в подпункте 9-3) пункта 9 настоящих Правил на период обучения для проживания, питания и проезд в размере 15235 (пятнадцать тысяч двести тридцать пять) тенге на основании заявления в уполномоченный орган с приложением документов, указанных в пункте 15 настоящих Правил и трехстороннего договора на оказание образовательных услуг, подписанный акимом Железинского района, руководителем высшего учебного заведения и заявителем;
для категории, указанной в подпункте 10-7) пункта 9 настоящих Правил на каждого ребенка в размере 5 месячных расчетных показателей на основании заявления в уполномоченный орган с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 2), 5) пункте 15 настоящих Правил;
Сноска. Пункт 11 с изменениями, внесенными решениями маслихата Железинского района Павлодарской области от 07.03.2017 № 71/6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 20.06.2017 № 115/6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.10.2017 № 150/6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. К памятным датам и праздничным дням размер социальной помощи для отдельно взятой категории получателей устанавливается в едином размере по согласованию с МИО области.
13. Размер оказываемой социальной помощи в каждом отдельном случае определяет специальная комиссия и указывает его в заключении о необходимости оказания социальной помощи.

3. Әлеуметтік көмек көрсету тәртібі
14. Атаулы күндер мен мереке күндеріне әлеуметтік көмек алушылардан өтініштер талап етілмей уәкілетті ұйымның не өзге де ұйымдардың ұсынымы бойынша уәкілетті органмен бекітілетін тізім бойынша көрсетіледі.
15. Өмірлік қиын жағдай туындаған кезде әлеуметтік көмек алу үшін өтініш беруші өзінің немесе отбасының атынан уәкілетті органға немесе село, селолық округтің әкіміне өтінішке қоса мынадай құжаттарды екінші деңгейдегі банктердің, сондай-ақ банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға тиісті лицензиясы бар ұйымдардағы жеке есепшот нөмірін көрсетумен:
1) жеке басын куәландыратын құжатты;
2) тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін растайтын құжатты;
3) Үлгілік қағидаларға 1 қосымшаға сәйкес адамның (отбасының) құрамы туралы мәліметтер;
4) адамның (отбасы мүшелерінің) табыстары туралы мәліметтер;
5) өмірлік қиын жағдайдың туындағанын растайтын актіні және/немесе құжатты ұсынады.
16. Құжаттар салыстырып тексеру үшін түпнұсқаларда және көшірмелерде ұсынылады, содан кейін құжаттардың түпнұсқалары өтініш берушіге қайтарылады.
17. Өмірлік қиын жағдай туындаған кезде әлеуметтік көмек көрсетуге өтініш келіп түскен кезде уәкілетті орган немесе село, селолық округтің әкімі бір жұмыс күні ішінде өтініш берушінің құжаттарын адамның (отбасының) материалдық жағдайына тексеру жүргізу үшін учаскелік комиссияға жібереді.
18. Учаскелік комиссия құжаттарды алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде өтініш берушіге тексеру жүргізеді, оның нәтижелері бойынша Үлгілік қағидаларға 2, 3 қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша адамның (отбасының) материалдық жағдайы туралы акті жасайды, адамның (отбасының) әлеуметтік көмекке мұқтаждығы туралы қорытынды дайындайды және оларды уәкілетті органға немесе село, селолық округ әкіміне жібереді.
Село, селолық округ әкімі учаскелік комиссияның актісі мен қорытындысын алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде оларды қоса берілген құжаттармен уәкілетті органға жібереді.
19. Әлеуметтік көмек көрсету үшін құжаттар жетіспеген жағдайда уәкілетті орган әлеуметтік көмек көрсетуге ұсынылған құжаттарды қарау үшін қажетті мәліметтерді тиісті органдардан сұратады.
20. Өтініш берушінің қажетті құжаттарды олардың бүлінуіне, жоғалуына байланысты ұсынуға мүмкіндігі болмаған жағдайда уәкілетті орган тиісті мәліметтерді қамтитын өзге уәкілетті органдар мен ұйымдардың деректері негізінде әлеуметтік көмек тағайындау туралы шешім қабылдайды.
21. Уәкілетті орган учаскелік комиссиядан немесе село, селолық округ әкімінен құжаттар келіп түскен күннен бастап бір жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес адамның (отбасының) жан басына шаққандағы орташа табысын есептеуді жүргізеді және құжаттардың толық пакетін арнайы комиссияның қарауына ұсынады.

3. Порядок оказания социальной помощи
14. Социальная помощь к памятным датам и праздничным дням, оказывается по списку, утверждаемому уполномоченным органом по представлению уполномоченной организации либо иных организаций без истребования заявлений от получателей.
15. Для получения социальной помощи при наступлении трудной жизненной ситуации заявитель от себя или от имени семьи представляет в уполномоченный орган или акиму села, сельского округа заявление с указанием номера лицевого счета в банках второго уровня, а также в организациях, имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, приложением следующих документов:
1) документ, удостоверяющий личность;
2) документ, подтверждающий регистрацию по постоянному месту жительства;
3) сведения о составе лица (семьи), согласно приложению 1 к Типовым правилам;
4) сведения о доходах лица (членов семьи);
5) акт и/или документ, подтверждающий наступление трудной жизненной ситуации.
16. Документы представляются в подлинниках и копиях для сверки, после чего подлинники документов возвращаются заявителю.
17. При поступлении заявления на оказание социальной помощи при наступлении трудной жизненной ситуации уполномоченный орган или аким села, сельского округа в течение одного рабочего дня направляют документы заявителя в участковую комиссию для проведения обследования материального положения лица (семьи).
18. Участковая комиссия в течение двух рабочих дней со дня получения документов проводит обследование заявителя, по результатам которого составляет акт о материальном положении лица (семьи), подготавливает заключение о нуждаемости лица (семьи) в социальной помощи по формам согласно приложениям 2, 3 к Типовым правилам и направляет их в уполномоченный орган или акиму села, сельского округа.
Аким села, сельского округа в течение двух рабочих дней со дня получения акта и заключения участковой комиссии направляет их с приложенными документами в уполномоченный орган.
19. В случае недостаточности документов для оказания социальной помощи, уполномоченный орган запрашивает в соответствующих органах сведения, необходимые для рассмотрения представленных для оказания социальной помощи документов.
20. В случае невозможности представления заявителем необходимых документов в связи с их порчей, утерей, уполномоченный орган принимает решение об оказании социальной помощи на основании данных иных уполномоченных органов и организаций, имеющих соответствующие сведения.
21. Уполномоченный орган в течение одного рабочего дня со дня поступления документов от участковой комиссии или акима села, сельского округа производит расчет среднедушевого дохода лица (семьи) в соответствии с законодательством Республики Казахстан и представляет полный пакет документов на рассмотрение специальной комиссии.

22. Арнайы комиссия құжаттар келіп түскен күннен бастап екі жұмыс күні ішінде әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы қорытынды шығарады, оң қорытынды болған кезде әлеуметтік көмектің мөлшерін көрсетеді.
23. Уәкілетті орган өтініш берушінің әлеуметтік көмек алуға қажетті құжаттарын тіркеген күннен бастап сегіз жұмыс күні ішінде қабылданған құжаттар мен арнайы комиссияның әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы қорытындысының негізінде әлеуметтік көмек көрсету не көрсетуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Осы Қағидалардың 19 және 20-тармақтарында көрсетілген жағдайларда уәкілетті орган өтініш берушіден немесе село, селолық округтің әкімінен құжаттарды қабылдаған күннен бастап жиырма жұмыс күні ішінде әлеуметтік көмек көрсету не көрсетуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
24. Уәкілетті орган шешім қабылдаған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде қабылданған шешім туралы (бас тартқан жағдайда - негіздемесін көрсете отырып) өтініш берушіні жазбаша хабардар етеді.
25. Әлеуметтік көмек көрсетуден бас тарту:
1) өтініш беруші ұсынған мәліметтердің дәйексіздігі анықталған;
2) өтініш беруші адамның (отбасының) материалдық жағдайына тексеру жүргізуден бас тартқан, жалтарған;
3) адамның (отбасының) жан басына шаққандағы орташа табысы әлеуметтік көмек көрсету үшін жергілікті өкілді органдар белгілеген шектен артқан жағдайларда жүзеге асырылады.
26. Әлеуметтік көмек ұсынуға шығыстарды Железин ауданының бюджетінде көзделген ағымдағы қаржы жылына арналған қаражат шегінде жүзеге асырылады.
27. Алынып тасталды - Павлодар облысы Железин аудандық мәслихатының 26.10.2017 № 150/6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
4. Отбасы белсенділігінің әлеуметтік келісімшарттың жасалуы
Ескерту. 4-бөлім алынып тасталды - Павлодар облысы Железин аудандық мәслихатының 26.10.2017 № 150/6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
5. Көрсетілетін әлеуметтік көмекті тоқтату
және қайтару үшін негіздер
28. Әлеуметтік көмек:
1) алушы қайтыс болған;
2) алушы тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің шегінен тыс тұрақты тұруға кеткен;
3) алушыны мемлекеттік медициналық-әлеуметтік мекемелерге тұруға жіберген;
4) алушы ұсынған мәліметтердің дәйексіздігі анықталған жағдайларда тоқтатылады.
Әлеуметтік көмекті төлеу көрсетілген жағдаяттар туындаған айдан бастап тоқтатылады.
29. Артық төленген сомалар ерікті немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзгеше тәртіппен қайтаруға жатады.

22. Специальная комиссия в течение двух рабочих дней со дня поступления документов выносит заключение о необходимости оказания социальной помощи, при положительном заключении указывает размер социальной помощи.
23. Уполномоченный орган в течение восьми рабочих дней со дня регистрации документов заявителя на оказание социальной помощи принимает решение об оказании либо отказе в оказании социальной помощи на основании принятых документов и заключения специальной комиссии о необходимости оказания социальной помощи.
В случаях, указанных в пунктах 19 и 20 настоящих Правил, уполномоченный орган принимает решение об оказании либо отказе в оказании социальной помощи в течение двадцати рабочих дней со дня принятия документов от заявителя или акима села, сельского округа.
24. Уполномоченный орган письменно уведомляет заявителя о принятом решении (в случае отказа - с указанием основания) в течение трех рабочих дней со дня принятия решения.
25. Отказ в оказании социальной помощи осуществляется в случаях:
выявления недостоверных сведений, представленных заявителями;
отказа, уклонения заявителя от проведения обследования материального положения лица (семьи);
превышения размера среднедушевого дохода лица (семьи) порога прожиточного минимума.
26. Финансирование расходов на предоставление социальной помощи осуществляется в пределах средств, предусмотренных бюджетом Железинского района на текущий финансовый год.
27. Исключен решением маслихата Железинского района Павлодарской области от 26.10.2017 № 150/6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Заключение социального контракта активизации семьи
Сноска. Раздел 4 исключен решением маслихата Железинского района Павлодарской области от 26.10.2017 № 150/6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Основания для прекращения
и возврата предоставляемой социальной помощи
28. Социальная помощь прекращается в случаях:
смерти получателя;
выезда получателя на постоянное проживание за пределы соответствующей административно-территориальной единицы;
направления получателя на проживание в государственные медико-социальные учреждения;
4) выявления недостоверных сведений, представленных заявителем.
Выплата социальной помощи прекращается с месяца наступления указанных обстоятельств.
29. Излишне выплаченные суммы подлежат возврату в добровольном или ином установленном законодательством Республики Казахстан порядке.

6. Қорытынды ереже
30. Әлеуметтік көмек берудің мониторингі мен есепке алынуын уәкілетті орган "Е-Собес" автоматтандырылған ақпараттық жүйесін пайдалану арқылы жүргізеді.

6. Заключительное положение
30. Мониторинг и учет предоставления социальной помощи проводит уполномоченый орган с использованием базы данных автоматизированной информационной системы "Е-Собес".