"Мақсаттар мен бюджеттік бағдарламалар көрсеткіштеріне қол жеткізу тиімділігін бағалау жөніндегі әдістемені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2016 жылғы 30 желтоқсандағы № 706 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 30 желтоқсандағы № 540 бірлескен бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2018 жылғы 25 қаңтардағы № 31 және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 31 қаңтардағы № 93 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылы 27 ақпанда № 16432 болып тіркелді. Күші жойылды - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 08.02.2022 № 1-НҚ және ҚР Қаржы министрінің 08.02.2022 № 141 бірлескен нормативтік қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 08.02.2022 № 1-НҚ және ҚР Қаржы министрінің 08.02.2022 № 141 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен нормативтік қаулысымен.
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Мақсаттар мен бюджеттік бағдарламалар көрсеткіштеріне қол жеткізу тиімділігін бағалау жөніндегі әдістемені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2016 жылғы 30 желтоқсандағы № 706 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 30 желтоқсандағы № 540 бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14781 тіркелді, 2017 жылғы 2 наурызда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланды) мынадай өзгерістер енгізiлсiн:
бірлескен бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мақсаттарға қол жеткізу тиімділігін бағалау бойынша әдістемені бекіту туралы";
бірлескен бұйрықтың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Мақсаттарға қол жеткізу тиімділігін бағалау бойынша әдістеме бекітілсін.";
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген Мақсаттар мен бюджеттік бағдарламалар көрсеткіштеріне қол жеткізу тиімділігін бағалау жөніндегі әдістеме осы бірлескен бұйрыққа қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Мемлекеттік басқару жүйесін дамыту департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі баспа және электрондық түрдегі көшірмелерін ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;

О внесении изменений в совместный приказ Министра финансов Республики Казахстан от 30 декабря 2016 года № 706 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 декабря 2016 года № 540 "Об утверждении Методики по оценке эффективности достижения целей и показателей бюджетных программ"
Совместный приказ и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 25 января 2018 года № 31 и Министра финансов Республики Казахстан от 31 января 2018 года № 93. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 февраля 2018 года № 16432. Утратило силу совместным нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 8 февраля 2022 года № 1-НҚ и приказ Министра финансов Республики Казахстан от 8 февраля 2022 года № 141.
Сноска. Утратило силу совместным нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 08.02.2022 № 1-НҚ и приказом Министра финансов РК от 08.02.2022 № 141 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ Министра финансов Республики Казахстан от 30 декабря 2016 года № 706 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 декабря 2016 года № 540 "Об утверждении Методики по оценке эффективности достижения целей и показателей бюджетных программ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14781, опубликован 2 марта 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативно правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения:
заголовок совместного приказа изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Методики по оценке эффективности достижения целей";
пункт 1 совместного приказа изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемую Методику по оценке эффективности достижения целей.";
Методику по оценке эффективности достижения целей и показателей бюджетных программ, утвержденную указанным совместным приказом изложить в редакции согласно приложению к настоящему совместному приказу.
2. Департаменту развития системы государственного управления Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего совместного приказа направление его копии в печатном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

3) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика миністрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бірлескен бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне және жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Қаржы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушы
__________Б. Сұлтанов ___________С. Жұманғарин
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 31 қаңтардағы № 93
және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика
министрінің міндетін атқарушы
2018 жылғы 25 қаңтардағы № 31
бірлескен бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2016 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 706 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2016 жылғы 30 желтоқсандағы № 540
бірлескен бұйрығымен
бекітілген
Мақсаттарға қол жеткізу тиімділігін бағалау жөніндегі әдістеме 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мақсаттарға қол жеткізу тиімділігін бағалау жөніндегі әдістеме (бұдан әрі - Әдістеме) Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 954 Жарлығымен бекітілген Орталық мемлекеттік органдар мен облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүйесін (бұдан әрі – Бағалау жүйесі) іске асыру мақсатында әзірленген.
2. Әдістеме мемлекеттік органдардың қадағаланатын саланы/аяны/өңірді дамыту, сондай-ақ бюджет қаражатын пайдалану бойынша қабылдайтын шараларының тиімділігін айқындауға арналған.
3. Мақсаттарға қол жеткізу тиімділігін бағалау (бұдан әрі – тиімділікті бағалау) Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі бекітетін мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігіне жыл сайынғы бағалау жүргізу кестесіне (бұдан әрі – Бағалау кестесі) сәйкес жүзеге асырылады.
4. Тиімділікті бағалауды мынадай мемлекеттік органдар (бұдан әрі – бағалауға уәкілетті мемлекеттік органдар) жүзеге асырады:
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі – Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін орталық мемлекеттік органдар тиімділігін бағалау;
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі – мемлекеттік жоспарлау және бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдардың тиімділігін бағалау;
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі (бұдан әрі – бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган) – жергілікті атқарушы органдардың бюджеттік бағдарламалар көрсеткіштеріне қол жеткізу тиімділігін бағалау, сондай-ақ орталық мемлекеттік органдардың бюджеттік бағдарламаларды іске асыру бойынша есептік деректерін қайта тексеру; Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі (бұдан әрі – мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган) – орталық мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарлардың мақсаттарына және бюджеттік бағдарламалар көрсеткіштеріне қол жеткізу тиімділігін бағалау, оның ішінде жергілікті атқарушы органдардың аумақтарды дамыту бағдарламаларының мақсаттарына қол жеткізу тиімділігін бағалау.
Орталық мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарлардың мақсаттарына және бюджеттік бағдарламалар көрсеткіштеріне қол жеткізу тиімділігіне бағалау, оның ішінде жергілікті атқарушы органдардың аумақтарды дамыту бағдарламаларының мақсаттарына қол жеткізу тиімділігіне бағалау жүргізу үшін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органда Орталық мемлекеттік органдар мен облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жөніндегі комиссияның кіші тобы болып табылатын жұмыс тобы құрылады. Жұмыс тобының құрамы мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның бұйрығымен бекітіледі.
Жергілікті атқарушы органдардың бюджеттік бағдарламалар көрсеткіштеріне қол жеткізу тиімділігіне бағалау жүргізу үшін, сондай-ақ орталық мемлекеттік органдардың бюджеттік бағдарламаларды іске асыру бойынша есептік деректерін қайта тексеру үшін бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органда Жыл сайынғы бағалау жөніндегі комиссияның кіші тобы болып табылатын жұмыс тобы (бұдан әрі – Бюджетті атқару жөніндегі жұмыс тобы) құрылады. Жұмыс тобының құрамы бюджетті атқару саласындағы уәкілетті органның бұйрығымен бекітіледі.

3) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа представление в Департамент юридической службы Министерства национальной экономики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан и курирующего вице-министра финансов Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Исполняющий обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
Республики Казахстан
___________ Б. Султанов
__________________С. Жумангарин
Приложение
к совместному приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 31 января 2018 года № 93
исполняющего обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 25 января 2018 года № 31
Утверждена
совместным приказом
Министра финансов
Республики Казахстан
от 30 декабря 2016 года № 706 и
Министра национальной
экономики Республики Казахстан
от 30 декабря 2016 года № 540
Методика по оценке эффективности достижения целей
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Методика по оценке эффективности достижения целей (далее – Методика) разработана в целях реализации Системы ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, города республиканского значения и столицы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 954 (далее – Система оценки).
2. Методика предназначена для определения эффективности мер принимаемых государственными органами по развитию курируемой отрасли/сфер/региона, а также по использованию бюджетных средств.
3. Оценка эффективности достижения целей (далее – оценка эффективности) осуществляется согласно Графику проведения ежегодной оценки эффективности деятельности государственных органов (далее – График оценки), утверждаемому Администрацией Президента Республики Казахстан.
4. Оценка эффективности осуществляется следующими государственными органами (далее – уполномоченные на оценку государственные органы):
Администрацией Президента Республики Казахстан – оценка эффективности центральных государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан;
Канцелярией Премьер-Министра Республики Казахстан – оценка эффективности уполномоченных органов по государственному планированию и исполнению бюджета;
Министерством финансов Республики Казахстан (далее – уполномоченный орган по исполнению бюджета) – оценка эффективности местных исполнительных органов по достижению показателей бюджетных программ, а также перепроверка отчетных данных центральных государственных органов по реализации бюджетных программ;
Министерством национальной экономики Республики Казахстан (далее – уполномоченный орган по государственному планированию) – оценка эффективности центральных государственных органов по достижению целей стратегических планов и показателей бюджетных программ, в том числе и оценка эффективности местных исполнительных органов по достижению целей программ развития территорий.
Для проведения оценки эффективности центральных государственных органов по достижению целей стратегических планов и показателей бюджетных программ, в том числе и оценки эффективности местных исполнительных органов по достижению целей программ развития территорий, в уполномоченном органе по государственному планированию создается рабочая группа (далее – Рабочая группа по государственному планированию), являющаяся подгруппой Комиссии по ежегодной оценке эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, города республиканского значения, столицы (далее – Комиссия по ежегодной оценке). Состав Рабочей группы утверждается приказом уполномоченного органа по государственному планированию.
Для проведения оценки эффективности местных исполнительных органов по достижению показателей бюджетных программ, а также для перепроверки отчетных данных центральных государственных органов по реализации бюджетных программ в уполномоченном органе по исполнению бюджета создается рабочая группа (далее – Рабочая группа по исполнению бюджета), являющаяся подгруппой Комиссии по ежегодной оценке. Состав Рабочей группы утверждается приказом уполномоченного органа в сфере исполнения бюджета.

2-тарау. Мақсаттарға қол жеткізу тиімділігін бағалауға арналған ақпарат көздері
5. Тиімділікті бағалау мыналардың:
орталық мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарлары;
жергілікті атқарушы органдардың аумақтарды дамыту бағдарламалары;
стратегиялық жоспарларды іске асыру туралы есептер;
бюджеттік бағдарламалар;
бюджеттік бағдарламаларды іске асыру туралы есептер;
Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мақсаттардың, нысаналы индикаторлардың орталық мемлекеттік органның бюджеттік бағдарламаларымен өзара байланысы туралы ақпарат;
жергілікті атқарушы органдар үшін базалық көрсеткіштер тізбесі негізінде аумақтарды дамыту бағдарламаларын іске асыру туралы есептер;
Әдістемеге 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бағаланатын бюджеттік бағдарламалардың тікелей нәтижелеріне қол жеткізу туралы ақпарат;
сараптамалық пікіртерім нәтижелері;
бюджеттің атқарылуы жөніндегі уәкілетті органның бағаланатын орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың бюджетті атқаруы туралы статистикалық есебі;
статистикалық және ведомстволық деректер;
халықаралық рейтингілер;
басқа да дереккөздер (бар болған жағдайда) негізінде жүзеге асырылады.
6. Тиімділікке бағалау жүргізу үшін жергілікті атқарушы органдар 20 ақпаннан кешіктірмей Әдістемеге 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша түсіндірме жазбаны және бағаланатын бюджеттік даму бағдарламалардың тікелей нәтижелеріне қол жеткізу туралы ақпаратты, сондай-ақ Әдістемеге 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік аудит пен қаржылық бақылау органдары мемлекеттік аудит нәтижелері және мемлекеттік аудит пен қаржылық бақылау органдарының ұйғарымдары мен қаулыларының орындалуы туралы ақпаратты бюджеттің атқарылуы жөніндегі уәкілетті органға ұсынады.
Бағаланатын бюджеттік даму бағдарламаларының тікелей нәтижелеріне қол жеткізу туралы түсіндірме жазбада жергілікті атқарушы органдар нысаналы даму трансферттері бойынша алынған қаражат туралы жиынтық ақпарат және әрбір мемлекеттік бағдарламалар шеңберінде (жоспар және факт: білім беру, денсаулық, әлеуметтік маңызы бар, шаршы метр тұрғын үй, жолдар, жылу-, су-, газ-, электр мен жабдықтау және т.б. объектілер салынды, жөнделді) қол жеткізілген нәтижелер көрсетіледі.
7. Бағалауға уәкілетті мемлекеттік органдар бағаланатын мемлекеттік органдардың есептік ақпаратына оның анықтығы тұрғысынан қайта тексеру жүргізеді.
8. Деректердің анықтығы статистикалық және ведомстволық деректермен, халықаралық бәсекеге қабілеттілік көрсеткіштерімен, сондай-ақ салалық орталық мемлекеттік органдардың деректерімен расталады.
3-тарау. Бағаланатын мемлекеттік органдардың есептік ақпаратындағы деректерді қайта тексеру

Глава 2. Источники информации для оценки эффективности достижения целей
5. Оценка эффективности осуществляется на основании:
стратегических планов центральных государственных органов;
программ развития территорий местных исполнительных органов;
отчетов о реализации стратегических планов;
бюджетных программ;
отчетов о реализации бюджетных программ;
информации о взаимосвязи целей, целевых индикаторов с бюджетными программами центрального государственного органа по форме, согласно приложению 1 к Методике;
отчетов о реализации программ развития территорий, на основании базового перечня показателей для местных исполнительных органов;
информации о достижении прямых результатов оцениваемых бюджетных программ по форме, согласно приложению 2 к Методике;
результатов экспертного опроса;
статистического отчета уполномоченного органа по исполнению бюджета об исполнении бюджета оцениваемых центральных государственных и местных исполнительных органов;
статистических и ведомственных данных;
международных рейтингов;
других источников (при наличии).
6. Для проведения оценки эффективности не позднее 20 февраля местные исполнительные органы представляют пояснительную записку и информацию о достижении прямых результатов оцениваемых бюджетных программ развития по форме, согласно приложению 2, а также органы государственного аудита и финансового контроля – информацию о результатах государственного аудита и исполнении предписаний и постановлений органов государственного аудита и финансового контроля уполномоченному органу по исполнению бюджета по форме, согласно приложению 3 к Методике.
В пояснительной записке о достижении прямых результатов оцениваемых бюджетных программ развития местными исполнительными органами указывается сводная информация о полученных средствах по целевым трансфертам развития и достигнутых результатах в рамках каждой государственной программы (план и факт: построено, отремонтировано объектов образования, здравоохранения, социального значения, квадратных метров жилья, дорог, тепло-, водо-, газо-, электроснабжения и т. д.).
7. Уполномоченные на оценку государственные органы проводят перепроверку отчетной информации оцениваемых государственных органов на предмет их достоверности.
8. Достоверность данных подтверждается статистическими и ведомственными данными, международными показателями конкурентоспособности, а также данными отраслевых центральных государственных органов.
Глава 3. Перепроверка данных, содержащихся в отчетной информации оцениваемых государственных органов

9. Бағалау жүйесінің 41-тармағына сәйкес бағалауға уәкілетті мемлекеттік органдар бағаланатын мемлекеттік органдардың есептік ақпаратындағы деректерді қайта тексеруді (бұдан әрі – қайта тексеру) жүзеге асырады. Бұл ретте қайта тексеруге жататын бағаланатын мемлекеттік органдардың есептік ақпараты тәуекелдерді басқару жүйесі негізінде айқындалады.
10. Қайта тексеру бағаланатын мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларды/аумақтарды дамыту бағдарламаларын және бюджеттік бағдарламаларды іске асыру бойынша ақпараттың анықтығын айқындау тұрғысынан жүргізіледі.
11. Есептік ақпаратты қайта тексеру растау құжаттарын (ведомстволық есептер, орындалған жұмыстар мен көрсетілген қызметтер актілері, хаттамалар, хаттар және басқа растау құжаттары) жинау және талдау, сондай-ақ бағаланатын мемлекеттік органдарға шығу жолымен жүзеге асырылады.
12. Жыл сайын 1 сәуірге дейін қайта тексеру рәсімі бағаланатын мемлекеттік органдардан Әдістемеге 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша (бұдан әрі – 4-қосымша) растау құжаттарын жинақтаудан, есептік ақпаратқа салыстыру жүргізуден, Есептік ақпаратта бар деректерді қайта тексеру қорытындылары бойынша салыстыру актісін (бұдан әрі – Салыстыру актісі) жасаудан тұрады.
13. Қайта тексеру шеңберінде бағалауға уәкілетті мемлекеттік органдар құпиялық белгісі, сондай-ақ, "Қызмет бабында пайдалану үшін" деген белгісі бар құжаттарды қоспағанда, растау құжаттарының электрондық көшірмелерін алады.
14. Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган орталық мемлекеттік органдардың бюджеттік бағдарламалар нәтижелеріне қол жеткізу көрсеткіштерін қайта тексеру нәтижелері бойынша Салыстыру актісін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға жыл сайын 10 сәуірге дейінгі мерзімде ұсынады.
4-тарау. Стратегиялық жоспардың, аумақтарды дамыту бағдарламасының мақсаттары мен бюджеттік бағдарламалар көрсеткіштеріне қол жеткізу тиімділігін бағалау
15. Тиімділікті бағалау стратегиялық жоспардың/аумақты дамыту бағдарламасының мақсаттарына қол жеткізу деңгейін және бюджеттік бағдарламалардың орындалу тиімділігін айқындау арқылы жүзеге асырылады.
16. Орталық мемлекеттік органдардың тиімділігін бағалау келесі критерийлер бойынша іске асырылады:
1) стратегиялық жоспардың мақсаттарына қол жеткізу;
2) стратегиялық жоспардың мақсаттарына қол жеткізудегі бюджеттік бағдарламаларды орындау тиімділігі;
3) стратегиялық жоспардың мақсаттары бюджеттік бағдарламалармен өзара байланысы.
Жергілікті атқарушы органдардың тиімділігін бағалау келесі критерийлер бойынша іске асырылады:
1) аумақтарды дамыту бағдарламаларының мақсаттарына қол жеткізу;

9. В соответствии с пунктом 41 Системы оценки уполномоченными на оценку государственными органами осуществляется перепроверка данных, содержащихся в отчетной информации оцениваемых государственных органов (далее – перепроверка). При этом отчетная информация оцениваемых государственных органов, подлежащих перепроверке определяется на основе системы управления рисками.
10. Перепроверка проводится на предмет определения достоверности представленной оцениваемыми государственными органами информации по реализации стратегических планов/программ развития территорий и бюджетных программ.
11. Перепроверка отчетной информации осуществляется путем сбора и анализа подтверждающих документов (ведомственные отчеты, акты выполненных работ и оказанных услуг, протокола, письма и другие подтверждающие документы), а также с выходом в оцениваемые государственные органы.
12. Ежегодно до 1 апреля процедура перепроверки состоит из сбора подтверждающих документов у оцениваемых государственных органов, проведения сверки отчетной информации, составления Акта сверки по итогам перепроверки данных, содержащихся в отчетной информации по форме, согласно приложению 4 к Методике (далее – Приложение 4).
13. В рамках перепроверки уполномоченные на оценку государственные органы получают электронные копии подтверждающих документов, за исключением документов, имеющих гриф секретности, а также пометку "Для служебного пользования".
14. Уполномоченный орган по исполнению бюджета ежегодно по результатам перепроверки показателей достижения результатов бюджетных программ центральных государственных органов в срок до 10 апреля предоставляет Акт сверки в уполномоченный орган по государственному планированию.
Глава 4. Оценка эффективности достижения целей стратегического плана, программы развития территории и показателей бюджетных программ
15. Оценка эффективности осуществляется посредством определения уровня достижения целей стратегического плана/программы развития территории и эффективности исполнения бюджетных программ.
16. Оценка эффективности центральных государственных органов осуществляется по следующим критериям:
1) достижение целей стратегического плана;
2) эффективность исполнения бюджетных программ в достижении цели стратегического плана;
3) взаимосвязь цели стратегического плана с бюджетными программами.
Оценка эффективности местных исполнительных органов осуществляется по следующим критериям:
1) достижение целей программы развития территории;

2) бағаланатын кезеңде мемлекеттік аудит пен қаржылық бақылау органдарының бюджеттік даму бағдарламаларын тексеру қорытындылары бойынша бюджеттік және өзге де заңнаманың бұзылуларының болмауы (жергілікті атқарушы органдар үшін);
3) бюджеттік даму бағдарламаларының тікелей нәтижелеріне қол жеткізу (жергілікті атқарушы органдар үшін);
4) бюджеттік даму бағдарламасын орындау тиімділігі (жергілікті атқарушы органдар үшін).
17. Орталық мемлекеттік органдардың тиімділігін бағалау мынадай формула бойынша есептеледі: мұндағы:
RОМО– орталық мемлекеттік органның бюджеттік бағдарламалар мақсаттары мен көрсеткіштеріне қол жеткізу тиімділігін қорытынды бағалау;
Rἰ – мақсатқа қол жеткізуде стратегиялық жоспарлардың мақсаттарына және бюджеттік бағдарламалар көрсеткіштеріне қол жеткізу коэффициенті;
n – стратегиялық жоспар мақсаттарының саны;
W – айыппұл балдары.
Орталық мемлекеттік органдардың мақсаттары мен бюджеттік бағдарламалары көрсеткіштеріне қол жеткізу тиімділігін бағалаудың қорытынды балы үтірден кейін екі белгіге дейін математикалық дөңгелектеуді ескере отырып қалыптастырылады.
18. Мақсаттарға қол жеткізуде стратегиялық жоспарлардың мақсаттарына және бюджеттік бағдарламалар көрсеткіштеріне қол жеткізуді есептеудің формуласы:
мұнда:
Aἰ – стратегиялық жоспардың мақсаттарына қол жеткізу коэффициенті;
Bἰ – стратегиялық жоспардың мақсаттарына қол жеткізуде бюджеттік бағдарламаларды орындау тиімділігінің коэффициенті;
Cἰ – әрбiр бюджет бағдарламасының тікелей нәтижелердің көрсеткіштерінің мақсатына қол жеткізе өзара байланыс коэффициенті.
19.Aἰ – "Стратегиялық жоспар мақсатына қол жеткізу" өлшемшартын есептеу мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
мұнда:
hj – стратегиялық жоспардың тиісті мақсатына қол жеткізуде көзделген әрбір нысаналы индикаторға қол жеткізу коэффициенті;
m – стратегиялық жоспардың тиісті мақсатына қол жеткізу үшін көзделген нысаналы индикаторлар саны;
Нысаналы индикатор динамикасының сипаты оң болған жағдайда, стратегиялық жоспардың тиісті мақсатына қол жеткізу үшін көзделген әрбір нысаналы индикаторға қол жеткізу коэффициенті жоспарланған мәнінің іс жүзіндегі орындалуына қатынасы арқылы есептеледі. Нысаналы индикатор динамикасының сипаты теріс болған жағдайда, стратегиялық жоспардың тиісті мақсатына қол жеткізуде көзделген әрбір нысаналы индикаторға қол жеткізу коэффициенті жоспарланған мәннің іс жүзіндегі орындалуына қатынасы арқылы есептеледі.
Бұл ретте:
егер hj
1, онда hj = 1,
егер hj
1, онда hj = фактінің жоспарлы мәнге арақатынасы/жоспарланған мәннің нақты орындауға қатынасы;
егер hj

2) отсутствие нарушений бюджетного и иного законодательства по итогам проверок бюджетных программ развития органами государственного аудита и финансового контроля за оцениваемый период;
3) достижение прямых результатов бюджетных программ развития;
4) эффективность исполнения бюджетной программы развития.
17. Оценка эффективности центральных государственных органов осуществляется по следующей формуле:
где:
RЦГО– итоговая оценка эффективности достижения целей и показателей бюджетных программ центрального государственного органа;
Ri– коэффициент достижения цели стратегического плана и показателей бюджетных программ в достижении цели;
n – количество целей стратегического плана;
W – штрафные баллы.
Итоговый балл оценки эффективности достижения целей и показателей бюджетных программ центральных государственных органов формируется с учетом математического округления до двух знаков после запятой.
18. Формула расчета достижения цели стратегического плана и показателей бюджетных программ в достижении цели:
где:
– коэффициент достижения цели стратегического плана;
– коэффициент эффективности исполнения бюджетных программ в достижении целей стратегического плана;
– коэффициент взаимосвязи показателя прямого результата каждой бюджетной программы с достижением цели.
19. Расчет критерия – "Достижение цели стратегического плана" осуществляется по следующей формуле:
где:
hj – коэффициент достижения каждого целевого индикатора, предусмотренного в достижении соответствующей цели стратегического плана;
m – количество целевых индикаторов, предусмотренных для достижения соответствующей цели стратегического плана.
В случае если характер динамики целевого индикатора положительный, коэффициент достижения каждого целевого индикатора, предусмотренного в достижении соответствующей цели стратегического плана, рассчитывается путем соотношения фактического исполнения к плановому значению. В случае если характер динамики целевого индикатора отрицательный, коэффициент достижения каждого целевого индикатора предусмотренного в достижении соответствующей цели стратегического плана, рассчитывается путем соотношения планового значения к фактическому исполнению.
При этом:
если hj ≥ 1, то hj = 1,
если hj < 1, то hj = соотношение факта к плановому значению/ соотношения планового значения к фактическому исполнению;

0, онда hj = 0.
Халықаралық экономикалық форумның Жаһандық бәсекеге қабілеттілік индексі (бұдан әрі – ХЭФ БҚИ), Doing Business Дүниежүзілік Банк және басқа рейтингтер сияқты халықаралық рейтинг индикаторлар бойынша hj мәні мынадай мәнде анықталады.
Егер жоспарланған орынға қол жеткізілсе немесе жоспарға қарағанда одан жақсырақ болса, онда hj = 1. Мысалы, индикатордың ағымдағы жылға арналған жоспары 50, факт 49 болса, онда hj = 1. Бұл жағдайда, егер жоспарланған орынға қол жеткізілмесе, ал алдыңғы кезеңмен салыстырғанда позициясы жақсартылған болса, онда hj = 0.5.
Мысалы, жоспар 50-орын, факт 51-орын, өткен кезеңнің фактісі 52 орын болса, онда hj = 0,5.
Егер индикатор бойынша динамика болмаса, факт өткен кезеңнің фактісіне сәйкес келсе (орын сақталған), онда hj = 0,25 Мысалы, өткен кезеңнің фактісі 50-орын, ал ағымдағы факт 50-орын болса, онда hj = 0,25.
Егер индикатор бойынша динамика теріс болса (рейтингте төмендеу), онда hj = 0. Мысалы, жоспар 50 - орын, факт 51 - орын, өткен кезеңнің фактісі де 51-орын болса, онда hj = 0.
ЖБИ ДЭФ индикаторлары: "Саясаткерлерге қоғамдық сенім", "Шенеуніктердің шешімдерінде фаворитизм", "Мемлекеттік секторда шешімдер қабылдау ашықтығы" индикаторлары мақсатты орындау деңгейін есептеуде пайдаланылмайды.
Стратегиялық жоспар мақсаттарына қол жеткізу коэффициентін есептеу кезінде мыналар ескеріледі:
Егер индикатордың 25% немесе одан көп (халықаралық рейтинг индикаторларын қоспағанда) артық орындалу фактісі болған жағдайда, индикатордың жоспарлы мәндерін төмендеу жағына түзету, алдыңғы жылдың фактісімен салыстырғанда, оң динамика болмаған жағдайда, hj нысаналы индикаторына қол жеткізу нәтижесі 0,9 коэффициентіне көбейтіледі. Нысаналы индикатордың жоспарлы мәнін түзету дегеніміз - стратегиялық жоспардың нысаналы индикаторларының жоспарланған мәнін төмендету фактілерінің болуы. Мемлекеттік органның қызметіне тәуелді емес факторларға байланысты іс-шаралар мен міндеттемелердің орындалмауы жағдайларын қоспағанда, тиісті қаржы жылының нысаналы индикаторлары мен нәтижелер көрсеткіштерінің мақсатты мәндерін төмендетуге жол берілмейді. Нысаналы индикатордың іс жүзіндегі орындалу динамикасы – бұл мемлекеттік органның қызметіне тәуелді емес факторларға байланысты іс-шаралар мен міндеттемелердің орындалмауы жағдайларын қоспағанда, өткен кезеңдегі фактімен салыстырғанда стратегиялық жоспардың нысаналы индикаторларының іс жүзіндегі орындалуының нашарлауы;
есепті кезеңде жоспарлы мәні жоқ нысаналы индикатор стратегиялық жоспардың мақсатына қол жеткізу коэффициентін есептеуге алынбайды;

если hj ˂ 0, то hj = 0.
По индикаторам международных рейтингов таких как: Глобальный индекс конкурентоспособности Всемирного экономического форума
(далее – ГИК ВЭФ), Doing Business Всемирного Банка и другие рейтинги, значение hj определяется следующим образом.
Если достигнуто плановое место или лучшее по сравнению с планом, то hj = 1. Например, план текущего года по индикатору составил 50, факт 49,
то hj = 1. При этом в случае, если плановое место не достигнуто, но улучшена позиция по сравнению с прошлым периодом, то hj = 0,5. Например, план 50 место, факт 51 место, факт прошлого периода 52 место, то hj = 0,5.
В случае, если динамика по индикатору отсутствует (факт соответствует факту прошлого периода (место сохранено), то hj = 0,25. Например, план 49 место, факт прошлого периода – 50 место, текущий факт – 50 место,
то hj = 0,25.
В случае если динамика по индикатору отрицательная (понижение в рейтинге), то hj = 0. Например, план 50 место, текущий факт 52 место, факт прошлого периода 51 место, то hj = 0.
Индикаторы ГИК ВЭФ: "Общественное доверие политикам", "Фаворитизм в решениях чиновников", "Прозрачность принятия решений в госсекторе", не используются в расчете уровня исполнения цели.
При расчете коэффициента достижения целей стратегического плана учитывается следующее:
результат достижения целевого индикатора hj перемножается на коэффициент 0,9 в случае наличия фактов перевыполнения индикатора на 25% и более (за исключением индикаторов международных рейтингов), корректировок плановых значений индикатора в сторону снижения, отсутствия положительной динамики факта по сравнению с фактом прошлого года. Под корректировкой планового значения целевого индикатора – понимается наличие фактов занижения плановых значений целевых индикаторов стратегического плана. Не допускается снижение плановых значений целевых индикаторов и показателей результатов на соответствующий финансовый год, за исключением случаев невыполнения мероприятий и обязательств, обусловленных независящими от деятельности государственного органа факторами. Динамика фактического исполнения целевого индикатора – это отсутствие ухудшения фактического исполнения целевых индикаторов стратегического плана по сравнению с фактом прошлого периода, за исключением случаев невыполнения мероприятий и обязательств, обусловленных независящими от деятельности государственного органа факторами;
целевой индикатор, не имеющий планового значения на отчетный период, в расчет коэффициента достижения цели стратегического плана не принимается;

бағалау жүргізу кезінде ресми статистикалық деректер болмаған жағдайда соңғы 9 ай және одан көп деректер есепке алынады. Соңғы 9 ай және одан көп деректерді ұсыну мүмкіндігі болмаған жағдайда, нысаналы индикатор стратегиялық жоспардың мақсатына қол жеткізу коэффициентін есептеуге алынбайды.
20. параметрін есептеу "Стратегиялық жоспардың мақсаттарына қол жеткізуде бюджеттік бағдарламаларды орындау тиімділігі" мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
мұнда:
rz – мақсаттарға қол жеткiзуде әрбiр бюджет бағдарламасының орындалу тиiмдiлiгі коэффициентi;
t – мақсаттарға қол жеткізуде бюджеттік бағдарламалар саны.
Мақсаттарға қол жеткiзуде әрбiр бюджеттiк бағдарламаның орындалу тиімділік коэффициентi (rz) бюджеттік бағдарламаның бюджет қаражатын игеру коэффицентіне тiкелей және түпкiлiктi нәтижелерге қол жеткiзу коэффициенттерiнiң орташа арифметикалық мәнiн бөлу жолымен есептеледi.
Тікелей және түпкілікті нәтижелерге қол жеткізу көрсеткіші асыра орындалған жағдайда 100%-дан аспайтын мән көрсеткіші бойынша есепке алынады.
Бюджеттік бағдарламалар бойынша қаражаттың игерілуі 90% - ды құрады Нәтижелерге қол жеткізу бойынша, Жоғары тиімділік коэффициенті орындау 0,9-ды құрайтын болады.
Мысалы, бағдарлама бойынша 84,5%, қаражат игерілді, 100% тиімділік коэффициенті бюджеттік бағдарламаны орындау бойынша 1,2 (100/84,5) нәтижелерге қол жеткізілді.
Басқа мысал: 75%, коэффициенті тиімділігін бюджеттік бағдарламаны орындау 1,2 (75/63) игеріліп, 63% нәтижелерге қол жеткізілді.
Осы жағдайларда мұндай бағдарламаларды орындаудың 0,9 тиімділік коэффициенті қолданылады Мемлекеттік органның стратегиялық жоспарының мақсаттары мен нысаналы индикаторларына қол жеткізуге қатысатын барлық бюджеттік бағдарламалар (субвенцияларды қоспағанда) бағалануы тиіс.
Трансферттер мен таратылатын бюджеттік бағдарламалар бойынша трансферттерді жіберетін және таратылатын бюджеттік бағдарламаларды тарататын бюджеттік бағдарлама әкімшісінде соңғы нәтижелер көрсеткіштері бағаланады.
Таратылатын бюджеттік бағдарламалар есебінен қаражат алатын бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінде тікелей нәтиже көрсеткіштері ғана бағаланады.
21. Өлшемшарт – "Стратегиялық жоспар мен бюджеттік бағдарламаның өзара байланысы" Әдістемедегі 1-қосымшаның стратегиялық жоспарына сәйкес есепті ақпаратты өзара байланысты бюджеттік бағдарламалардың мақсаттарына бағытталған дәрежесін анықтау.
Өлшемшарт A_i - B_i нәтижесінде арақатынасы анықталады.
егер = , онда = 1.
бұл жағдайда
, то =/, басқаша =.
Мысалы,
егер = 0,85, = 0,95, онда = 0,85/0,95=0,89.
22. Орталық мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін бағалау кезінде сараптамалық пікіртерім нәтижелері қосымша талдамалық материалдар ретінде пайдаланылады.

в случае отсутствия официальных статистических данных на момент проведения оценки, в расчет принимаются данные за последние 9 месяцев и более. При невозможности представления данных за последние 9 месяцев и более, целевой индикатор в расчет коэффициента достижения цели стратегического плана не принимается.
20. Расчет критерия "Эффективность исполнения бюджетных программ в достижении цели стратегического плана" осуществляется по следующей формуле:
где:
rz – коэффициент эффективности исполнения каждой бюджетной программы в достижении цели;
t –количество бюджетных программ в достижении цели.
Коэффициент эффективности исполнения каждой бюджетной программы в достижении цели (rz) рассчитывается путем деления среднеарифметического значения коэффициентов достижения показателей прямых и конечных результатов на коэффициент освоения бюджетных средств бюджетной программы.
В случае перевыполнения показателей достижения прямых и конечных результатов, учитывается по показателю значение, не превышающее 100%.
По бюджетным программам, по которым освоение средств составило 90% и меньше, а достижение результатов выше, коэффициент эффективности исполнения будет составлять 0,9.
Например, по программе средства освоены на 84,5%, а результаты достигнуты на 100%, коэффициент эффективности исполнения бюджетной программы составит 1,2 (100/84,5).
Другой пример: средства освоены на 63%, результаты достигнуты на 75%, коэффициент эффективности исполнения бюджетной программы составит 1,2 (75/63).
В этих случаях к таким программам применяется коэффициент эффективности исполнения 0,9.
Оценке подлежат все бюджетные программы (за исключением субвенций), участвующие в достижении целей и целевых индикаторов стратегического плана государственного органа.
По трансфертам и распределяемым бюджетным программам у администратора бюджетных программ, направляющего трансферты и распределяющего распределяемые бюджетные программы оцениваются показатели конечных результатов.
У администраторов бюджетных программ, получающих средства за счет распределяемых бюджетных программ оцениваются показатели прямых результатов.
21. Критерий – "Взаимосвязь цели стратегического плана с бюджетными программами" ориентирован на определение степени взаимосвязи бюджетных программ с целями стратегического плана согласно отчетной информации приложения 1 к Методике.
Критерий определяется в результате соотношения Ai k Bi
Например,
если =
В случае, если
,иначе =.Ci=Bi/Ai
Например,
если Ai= 0,85, Bi= 0,95, то Ci= 0,85/0,95=0,89.
22. В оценке эффективности деятельности центральных государственных органов в качестве дополнительного аналитического материала используются результаты экспертного опроса.

23. Орталық мемлекеттік органның сараптамалық пікіртерімі тәуелсіз сарапшылардың стратегиялық жоспарды талдауы арқылы жүзеге асырылады. Талдау стратегиялық жоспардың әзірленген нысаналы индикаторларының сапасын анықтауға, олардың стратегиялық жоспардың ағымдағы жағдайын талдау кезінде анықталған проблемаларды шешуге бағдарлануын айқындауға бағытталған.
24. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің (бұдан әрі – ҚРҰБ) тиімділігін бағалау стратегиялық жоспардың мақсаттарына қол жеткізу өлшемшарттары бойынша жүзеге асырылады.
25. ҚРҰБ стратегиялық жоспары мақсаттарының тиімділігін бағалау мынадай формула бойынша есептеледі:
мұнда:
Aἰ – стратегиялық жоспардың мақсаттарына қол жеткізу коэффициенті;
W – айыппұл балдары.
26. Жергілікті атқарушы органдардың тиімділігін бағалау мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
мұнда:
RЖАО– жергілікті атқарушы органның мақсаттар мен бюджеттік бағдарламалар көрсеткіштеріне қол жеткізу тиімділігін қорытынды бағалау;
D – аумақты дамыту бағдарламасының мақсаттарына қол жеткізу;
L – бағаланатын кезеңде мемлекеттік аудит пен қаржылық бақылау органдарының бюджеттік даму бағдарламаларын тексеру қорытындылары бойынша бюджеттік және өзге заңнаманы бұзушылықтарының болмауы;
Z– бюджеттік даму бағдарламасының тікелей нәтижелеріне қол жеткізу;
G – бюджеттік даму бағдарламасын орындау тиімділігі;
W – айыппұл балдары.
27. Жергілікті атқарушы органдар қызметінің тиімділігін "Аумақты дамыту бағдарламасының мақсаттарына қол жеткізу" өлшемшарты бойынша бағалауды мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган жүзеге асырады.
"Бағаланатын кезеңде мемлекеттік аудит пен қаржылық бақылау органдарының даму бағдарламаларын тексеру қорытындылары бойынша бюджеттік және өзге заңнаманы бұзушылықтарының болмауы", "Бюджеттік даму бағдарламасының тікелей нәтижелеріне қол жеткізу" және "Бюджеттік даму бағдарламасының орындалу тиімділігі" өлшемшарттары бойынша тиімділікті бағалауды бюджеттің атқарылуы жөніндегі уәкілетті орган жүзеге асырады.
28. "Аумақты дамыту бағдарламасының мақсаттарына қол жеткізу" өлшемшартын есептеу аумақты дамыту бағдарламасының тиісті бөлімінің негізінде мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
мұнда:
D – аумақты дамыту бағдарламасының мақсаттарына қол жеткізу коэффициенті;
hj – тиісті мақсатқа қол жеткізуде көзделген әрбір нысаналы индикаторға қол жеткізу коэффициенті;
m – тиісті мақсатқа қол жеткізуде көзделген нысаналы индикаторлардың жалпы саны.
Тиісті мақсатқа қол жеткізуде көзделген әрбір нысаналы индикаторға қол жеткізу коэффициенті нақты орындалудың жоспарлы мәнге қатынасы ретінде есептеледі.
Бұл ретте:
егер hj

23. Экспертный опрос центрального государственного органа осуществляется путем анализа стратегического плана независимыми экспертами. Анализ направлен на определение качества разработанных целевых индикаторов стратегического плана, их ориентированность на решение проблем, выявленных в анализе текущей ситуации стратегического плана.
24. Оценка эффективности Национального Банка Республики Казахстан (далее – НБРК) осуществляется по критерию достижение целей стратегического плана.
25. Оценка эффективности целей стратегического плана НБРК рассчитывается по следующей формуле:
где:
RМИО– коэффициент достижения цели стратегического плана;
W – штрафные баллы.
26. Оценка эффективности местных исполнительных органов осуществляется по следующей формуле:
где:
RМИО– итоговая оценка эффективности достижения целей и показателей бюджетных программ местного исполнительного органа;
D –достижение целей программы развития территории;
L – отсутствие нарушений бюджетного и иного законодательства по итогам проверок бюджетных программ развития органами государственного аудита и финансового контроля за оцениваемый период;
Z– достижение прямых результатов бюджетной программы развития;
G– эффективность исполнения бюджетной программы развития;
W – штрафные баллы.
27. Оценка эффективности деятельности местных исполнительных органов по критериям "Достижение целей программы развития территории" осуществляется уполномоченным органом по государственному планированию.
Оценка эффективности по критериям "Отсутствие нарушений бюджетного и иного законодательства по итогам проверок программ развития органами государственного аудита и финансового контроля за оцениваемый период", "Достижение прямых результатов бюджетной программы развития" и "Эффективность исполнения бюджетной программы развития" осуществляется уполномоченным органом по исполнению бюджета.
28. Расчет критерия "Достижение целей программы развития территории" осуществляется на основании соответствующего раздела программы развития территории по следующей формуле:
где:
D – коэффициент достижения целей программы развития территории;
hj – коэффициент достижения каждого целевого индикатора, предусмотренного в достижение соответствующей цели;
m – общее количество целевых индикаторов, предусмотренных в достижении соответствующей цели.
Коэффициент достижения каждого целевого индикатора, предусмотренного в достижение соответствующей цели, рассчитывается путем соотношения фактического исполнения к плановому значению.
При этом:

1, онда hj = 1,
егер hj
1, онда hj = фактінің жоспарлы мәнге қатынасы;
егер hj
0, онда hj = 0.
Аумақты дамыту бағдарламасының мақсаттарына қол жеткізу коэффициентін есептеу кезінде мыналар ескеріледі:
есепті кезеңде жоспарлы мәні жоқ нысаналы индикатор мақсатқа қол жеткізу коэффициентін есептеуге алынбайды;
бағалау жүргізу кезінде ресми статистикалық деректер болмаған жағдайда, соңғы 9 ай және одан көп деректер есепке алынады. Соңғы 9 ай және одан көп деректерді беру мүмкін болмаған жағдайда, нысаналы индикатор мақсатқа қол жеткізу коэффициентін есептеуге алынбайды.
29. "Бағаланатын кезеңде мемлекеттік аудит пен қаржылық бақылау органдарының даму бағдарламаларын тексеру қорытындылары бойынша бюджеттік және өзге заңнаманы бұзушылықтарының болмауы" өлшемшарты бойынша бағалау жүргізу кезінде мыналар көрсетіледі:
тексеріс жүргізген мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органы;
есепті кезеңді қамтыған тексерулер саны;
ішкі аудит қызметтерінің тексерулерін қоспағанда, аудитпен қамтылған мемлекеттік органның және оның ведомствоға бағынысты мекемелерінің бюджет қаражатының жалпы көлемі;
есепті кезеңде бюджеттік және өзге заңнаманың анықталған бұзушылықтары, оның ішінде:
қаржылық бұзушылықтар;
процедуралық сипаттағы бұзушылықтар;
бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік заңнамасының бұзушылығы;
мемлекеттік сатып алу туралы заңнаманың бұзушылығы.
Аудит объектісі қызметінің Қазақстан Республикасының бюджеттік және өзге де заңнамасының талаптарына сәйкестігі, қаржылық есептілікті жасау мен ұсынудың анықтығы, негізділігі мен уақтылылығы және мемлекеттік органдардың бюджеттік бағдарламаларды іске асыру барысында тікелей нәтижелерге қол жеткізу тиімділігі тұрғысынан жүргізілген мемлекеттік аудит пен қаржылық бақылаудың тиісті органдары аудитінің материалдары, сондай-ақ мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының мемлекеттік аудитінің нәтижелері бойынша қабылданған құжаттарға сот шешімдері ақпарат көздері болып табылады.
Өлшемшарттар мен көрсеткіштер балдары Әдістемеге 5-қосымшаға (бұдан әрі – 5-қосымша) сәйкес қойылады.
30. "Бюджеттік даму бағдарламасының тікелей нәтижелеріне қол жеткізу" өлшемшарты бойынша балл "Бюджеттік даму бағдарламасының тікелей нәтижелеріне қол жеткізу" және "Бюджеттік бағдарламалар нәтижелілігі көрсеткіштерін жоспарлау сапасы" деген екі көрсеткіш бойынша айқындалады.
Тікелей нәтиже көрсеткіштері орындалатын мемлекеттік функциялар, өкілеттіктер мен мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің аталған бюджеттік бағдарлама бойынша көзделген бюджет қаражаты шегіндегі көлемінің сандық сипаттамасын көрсететін көрсеткіштер болып табылады.
Бір бюджеттік бағдарлама бойынша тікелей нәтижеге қол жеткізу балы әрбір іс-шараның нақты қол жеткізілген сандық көрсеткіштерінің жоспарлы көрсеткіштермен арақатынасы арқылы, нақты қол жеткізілген іс-шараларды бюджет қаражатын тікелей алушылармен салыстыру арқылы айқындалады.
Жарғылық капиталдың ұлғаюын көздейтін бюджеттік бағдарламалар бойынша нәтижелерге қол жеткізуді бағалау іске асырылуы бағаланатын қаржы жылына көзделген қаржылық-экономикалық негіздемеде көрсетілген іс-шаралар бойынша жүзеге асырылады.
Егер бюджеттік бағдарламалар бойынша тікелей нәтижелер көрсеткіштері тікелей нәтижеге қол жеткізуді бағалауға мүмкіндік бермейтін сандық сипаттамалардың орнына іс-шараларды көздейтін болса, онда осы бюджеттік бағдарлама тікелей нәтижеге қол жеткізілмеген және сапасыз жоспарлаудың нәтижесі ретінде бағаланады.
Бір инвестициялық жоба шеңберіндегі барлық тікелей нәтижелер көрсеткіштерінің орташа мәні барлық көрсеткіштер нәтижелерін, оның ішінде, бюджеттік бағдарламалар әкімшісі объективті бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне тәуелсіз себептермен (еңсерілмейтін күш мән-жайлары) қол жеткізбеген көрсеткіштерді ескере отырып шығарылады, одан кейін бір бюджеттік бағдарлама шеңберінде барлық инвестициялық жобалар бойынша орташа мән шығарылады.
Бір бюджеттік бағдарлама шеңберінде тікелей нәтиже көрсеткіштеріне қол жеткізу үшін балл 5-қосымшада көрсетілген мәндерге сәйкес айқындалады.
Бұдан әрі облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы әкімшісінің барлық бюджеттік даму бағдарламаларының тікелей нәтижелер көрсеткіштерінің орташа балы айқындалады.
Өлшемшарт бойынша балл жергілікті бюджеттік даму бағдарламаларының барлық әкімшелері бойынша тікелей нәтижелер көрсеткіштерінің орташа балы түрінде айқындалады.
Ең жоғары балл 5-қосымшада көрсетілген мәндерден аспайды.
Аталған өлшемшарт көрсеткіштері артығымен орындалған жағдайда, көрсеткіш бойынша 100%-дан аспайтын мән ескеріледі.
Бюджеттік даму бағдарламаларын іске асыру шеңберінде талдамалық ақпарат үшін жоспарланған объектілерді белгіленген мерзімде (жоспар және факт) тапсыру (енгізу) туралы деректер және есепті кезеңде пайдалануға берілмеген объектілер тізбесі пайдалануға беруді кешіктіру себептері көрсетіле отырып, ұсынылады.
"Бюджеттік бағдарламалар нәтижелілігінің көрсеткіштерін жоспарлау сапасы" көрсеткіші бойынша бағалау бюджеттік бағдарламалар әкімшілері бекіткен бюджеттік бағдарламалар нәтижелілігінің көрсеткіштерін талдау арқылы жүзеге асырылады.
Мемлекеттік органның барлық бюджеттік бағдарламаларында санмен өлшенетін және бағалауға жататын, сондай-ақ бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің мақсаттары мен міндеттеріне және мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына сәйкес келетін нәтижелілік көрсеткіштері болған жағдайда, оларға ең жоғары балл беріледі.
Бюджеттік бағдарламада тікелей және/немесе түпкілікті нәтиже болмаған жағдайда, тікелей нәтижеге қол жеткізуді бағалауға мүмкіндік бермейтін сандық сипаттамалардың орнына іс-шаралар, тікелей нәтижелердің түпкілікті нәтижелермен қайталануы, бюджеттік бағдарлама көрсеткіштерінің басқа бюджеттік бағдарлама көрсеткіштерімен қайталануы, өлшенбейтін мәндер, жоспарлы мәндердің төмендеуі, сондай-ақ тікелей нәтижелер көрсеткіштерінің бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің мақсаттары мен міндеттеріне мемлекеттік жоспарлау, сондай-ақ объектілерді салу (реконструкциялау) бойынша нормативтік мерзімдерді асып түсіру жағдайында оған 0 балл беріледі.
Бұдан әрі тиісті балл берілетін аталған көрсеткіш бойынша бағаланатын барлық бюджеттік бағдарламалар бойынша орташа балл айқындалады.
Бекітілген бюджеттік бағдарламалар және оларды іске асыру бойынша есептер, сондай-ақ есепті кезеңде тікелей көрсеткіштерге қол жеткізудің нақты мәнін растайтын құжаттар, оның ішінде орындалған жұмыстар актілері, объектілерді қабылдау актілері, жобалық сметалық құжаттамаларды өңдеу барысындағы мемлекеттік сараптамалар қорытындылары, жүкқұжаттар, қабылдау-тапсыру актілері жобалық сметалық құжаттарды әзірлеу кезіндегі ақпарат көздері болып табылады.

если hj ≥ 1, то hj = 1,
если hj < 1, то hj = соотношение факта к плановому значению;
если hj ˂ 0, то hj = 0.
При расчете коэффициента достижения целей программы развития территории учитывается следующее:
целевой индикатор, не имеющий планового значения на отчетный период, в расчет коэффициента достижения цели не принимается;
в случае отсутствия официальных статистических данных на момент проведения оценки, в расчет принимаются данные за последние 9 месяцев и более. При невозможности представления данных за последние 9 месяцев и более, целевой индикатор в расчет коэффициента достижения цели стратегического плана не принимается.
29. При проведении оценки по критерию "Отсутствие нарушений бюджетного и иного законодательства по итогам проверок программ развития органов государственного аудита и финансового контроля за оцениваемый период" указываются:
орган государственного аудита и финансового контроля, которым проведены проверки;
количество проверок, охвативших отчетный период;
общий объем бюджетных средств государственного органа и его подведомственных учреждений, охваченных аудитом;
выявленные нарушения бюджетного и иного законодательства за отчетный период, в том числе:
финансовые нарушения;
нарушения процедурного характера;
нарушение законодательства бухгалтерского учета и финансовой отчетности;
нарушения законодательства о государственных закупках.
Источником информации являются материалы аудита соответствующих органов государственного аудита и финансового контроля, проведенных на предмет соответствия деятельности объекта аудита, требованиям бюджетного и
иного законодательства Республики Казахстан, достоверности, обоснованности и своевременности составления и представления финансовой отчетности и эффективности достижения государственными органами прямых результатов в ходе реализации бюджетных программ, а также судебные решения на документы принятые по результатам государственного аудита органов государственного аудита и финансового контроля.
Баллы критериев и показателей выставляются согласно приложению 5 к Методике (далее – приложение 5).
30. Балл по критерию "Достижение прямых результатов бюджетной программы развития" определяется по двум показателям: "Достижение прямых результатов бюджетной программы развития" и "Качество планирования показателей результативности бюджетных программ".
Показателями прямого результата являются показатели, отражающие количественную характеристику объема выполняемых государственных функций, полномочий и оказываемых государственных услуг в пределах предусмотренных бюджетных средств по данной бюджетной программе.
Балл достижения прямого результата по одной бюджетной программе определяется путем соотношения фактически достигнутых количественных показателей каждого мероприятия с плановыми, путем сравнения фактически достигнутых мероприятий с прямыми получателями бюджетных средств.
По бюджетным программам, предусматривающим увеличение уставного капитала, оценка достижения результатов осуществляется по указанным в
финансово-экономическом обосновании мероприятиям, реализация которых предусмотрена в оцениваемом финансовом году.
В случае, если показатели прямых результатов по бюджетным программам предусматривают мероприятия вместо количественных характеристик, не позволяющих оценить достижение прямого результата, то данная бюджетная программа оценивается как не достигшая прямого результата и как результат некачественного планирования.
Среднее значение всех показателей прямых результатов в рамках одного инвестиционного проекта выводится с учетом результатов всех показателей, в том числе показателей недостигнутых администратором бюджетных программ в силу объективных, независящих от администратора бюджетных программ причин (обстоятельства непреодолимой силы), далее выводится среднее значение по всем инвестиционным проектам в рамках одной бюджетной программы.
Балл за достижение показателей прямого результата в рамках одной бюджетной программы определяется в соответствии со значениями, указанными в приложении 5.
Далее определяется средний балл показателей прямых результатов всех бюджетных программ развития администратора местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы.
Балл по критерию определяется в виде среднего балла показателей прямых результатов по всем администраторам местных бюджетных программ развития.
Максимальный балл не превышает значений указанных в приложении 5.
В случае перевыполнения показателей данного критерия, учитывается по показателю значение 100%.
В рамках реализации бюджетных программ развития для аналитической информации представляются данные о сдаче (вводе) запланированных объектов в установленные сроки (план и факт) и перечень не введенных в эксплуатацию объектов в отчетный период с указанием причин задержки ввода.
Оценка по показателю "Качество планирования показателей результативности бюджетных программ" осуществляется путем анализа показателей результативности бюджетных программ, утвержденных администраторами бюджетных программ.
В случае наличия во всех бюджетных программах государственного органа показателей результативности, являющихся количественно измеримыми и подлежащими к оценке, а также соответствующих целям и задачам администратора бюджетных программ и документам системы государственного планирования, то присваивается максимальный балл.
В случае отсутствия в бюджетной программе прямого и (или) конечного результатов, наличия мероприятий вместо количественных характеристик, не позволяющих оценить достижение прямого результата, дублирование прямых результатов с конечными результатами, дублирование показателей бюджетной программы с показателями другой бюджетной программы, неизмеримых значений, занижение плановых значений, несоответствие показателей прямых результатов целям и задачам администратора бюджетных программ и документам системы государственного планирования, а также завышение нормативных сроков строительства (реконструкции) объектов, то присваивается 0 баллов.
Далее определяется средний балл по всем бюджетным программам, оцениваемым по данному показателю, по которым присваивается соответствующий балл.
Источниками информации являются утвержденные бюджетные программы и отчеты по их реализации, а также документы, подтверждающие фактическое значение достижение прямых показателей за отчетный период, в том числе акты выполненных работ, акты о приемки объектов, накладные, акты приема передачи, заключения государственных экспертиз при разработке проектно-сметной документации.

31. "Бюджеттік бағдарламаны орындау тиімділігі" өлшемшарты бойынша бағалау бюджеттік бағдарламаның тікелей нәтижесіне қол жеткізу пайызын тиісті қаржы жылына бөлінген қаражаттың нақты игерілу пайызына көбейту арқылы жүзеге асырылады.
Бюджеттік бағдарламаның орындалу тиімділігі мынадай жолмен айқындалады:
Б/б тиімд. = % ТН/% ҚИ * 100 %
мұнда:
Б/б тиімд. – бюджеттік бағдарламаны орындау тиімділігі;
% ТН – тікелей нәтижеге қол жеткізу пайызы;
ҚИ – бюджет қаражатын игеру пайызы.
Бюджеттік бағдарламаның орындалу тиімділігінің балы 5-қосымшада көрсетілген мәндерге сәйкес айқындалады.
Бюджеттік бағдарламаның тікелей нәтижелеріне 90,1 %-дан аз қол жеткізген жағдайда, бюджеттік бағдарламаның орындалу тиімділігі "0 балға" тең.
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі бойынша әрбір бюджеттік бағдарлама бойынша балдарды қосу және алынған соманы бюджеттік бағдарламалардың жалпы санына бөлу арқылы барлық бюджеттік бағдарламалар бойынша орташа тиімділік балы айқындалады.
Бұдан әрі жергілікті атқарушы орган бойынша бағалау барлық жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілері бойынша бюджеттік даму бағдарламасының орындалу тиімділігі өлшемшартының орташа балы түрінде айқындалады.
5-тарау. Мақсаттартарға қол жеткізу тиімділігін бағалау нәтижелері туралы қорытынды
32. Мақсаттарға қол жеткізу тиімділігін бағалау нәтижелері туралы қорытынды (бұдан әрі - Қорытынды) осы Әдістемеге 6 және 7-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша жасалады.
33. Орталық мемлекеттік органдарды бағалау бойынша қорытынды мынадай бөлімдерден тұрады (Әдістемеге 6-қосымша):
1) стратегиялық жоспардың мақсаттарына қол жеткізу тиімділігін және бюджеттік бағдарламалардың орындалу тиімділігін талдау;
2) сараптамалық пікіртерім нәтижелері;
3) орталық мемлекеттік орган қызметінің жақсаруы, оның ішінде, стратегиялық жоспарға өзгерістер мен толықтырулар енгізу қажеттігі туралы тұжырымдар мен ұсынымдар.
34. Жергілікті атқарушы органдарды бағалау бойынша қорытынды мынадай бөлімдерден тұрады (Әдістемеге 7-қосымша):
1) бағалау критерийлерден, коэффиценттерден, балдардан құралатын кестесі;
2) аумақты дамыту бағдарламасының мақсаттарына қол жеткізу тиімділігін талдау;
3) мемлекеттік аудит пен қаржылық бақылау органдарының бюджеттік даму бағдарламаларының тексеру қорытындылары бойынша бюджеттік және өзге де заңнаманы бұзушылықтарының болмауы;
4) бюджеттік даму бағдарламаларының тікелей нәтижелеріне қол жеткізу;
5) бюджеттік даму бағдарламаларының орындалу тиімділігі;

31. Оценка по критерию "Эффективность исполнения бюджетной программы развития" осуществляется путем деления процента достижения прямого результата бюджетной программы на процент фактического освоения выделенных средств на соответствующий финансовый год.
Эффективность исполнения бюджетной программы определяется следующим образом:
Эф б/п = % ПР/% ОС * 100 %,
где:
Эф б/п – эффективность исполнения бюджетной программы;
% ПР – процент достижения прямого результата;
%ОС – процент освоения бюджетных средств.
Балл эффективности исполнения бюджетной программы определяется в соответствии со значениями, указанными в приложении 5.
В случае достижения прямых результатов бюджетной программы менее 90,1 %, то эффективность исполнения бюджетной программы равна "0 баллов".
По администратору бюджетной программы определяется средний балл эффективности по всем бюджетным программам путем суммирования баллов по каждой бюджетной программе и деления полученной суммы на общее количество бюджетных программ.
Далее по местному исполнительному органу оценка определяется в виде среднего балла критерия эффективности исполнения бюджетной программы развития по всем администраторам местных бюджетных программ.
Глава 5. Заключение о результатах оценки эффективности достижения целей
32. Заключение о результатах оценки эффективности достижения целей (далее – Заключение) составляется по формам, согласно приложениям 6 для центральных государственных органов и 7 для местных исполнительных органов к Методике.
33. Заключение по оценке центральных государственных органов состоит из следующих разделов (приложение 6 к Методике):
1) таблицы состоящую из критериев оценки, коэффициента, баллов;
2) анализ эффективности достижения целей стратегического плана и эффективности исполнения бюджетных программ;
3) результаты экспертного опроса;
4) вычет баллов;
5) выводы и рекомендации по улучшению деятельности центрального государственного органа, в том числе о необходимости внесения изменений и дополнений в стратегический план.
34. Заключение по оценке местных исполнительных органов состоит из следующих разделов (приложение 7 к Методике):
1) таблицы состоящую из критериев оценки, коэффициента, баллов;
2) анализ эффективности достижения целей программы развития территории;
3) отсутствие нарушений бюджетного и иного законодательства по итогам проверок бюджетных программ развития органами государственного аудита и финансового контроля;
4) достижение прямых результатов бюджетных программ развития;
5) эффективность исполнения бюджетных программ развития;

6) балдарды шегеру;
7) жергілікті атқарушы органның қызметін жақсарту, оның ішінде аумақты дамыту бағдарламасына өзгерістер мен толықтырулар енгізу қажеттігі туралы тұжырымдар мен ұсынымдар.
Алынған бағалау нәтижелеріне сәйкес бағаланатын мемлекеттік орган қызметінің тиімділік дәрежесі айқындалады. Бағаланатын мемлекеттік орган қызметі тиімділігінің жоғары дәрежесі 90-нан 100 балға дейінгі, орташа
дәреже – 70-тен 89,99 балға, төмен дәреже - 50-ден 69,99 балға дейінгі бағалау көрсеткішіне сәйкес келеді. Бағалау нәтижелері бойынша 49,99 балдан аз жинаған бағаланатын мемлекеттік органның қызметі тиімсіз болып танылады.
35. Бюджеттің атқарылуы жөніндегі уәкілетті орган "Бағаланатын кезеңде мемлекеттік аудит пен қаржылық бақылау органдарының даму бағдарламаларын, тексеру қорытындылары бойынша бюджеттік және өзге заңнаманы бұзушылықтарының болмауы", "Бюджеттік даму бағдарламасының тікелей нәтижелеріне қол жеткізу" және "Бюджеттік даму бағдарламасының орындалу тиімділігі" өлшемшарттары бойынша қорытынды қалыптастырады және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға жібереді.
6-тарау. Бағалау нәтижелеріне шағымдану рәсімі
36. Қорытындыны алған күннен бастап бағаланатын мемлекеттік орган бағалау нәтижелерімен келіспеген жағдайда бес жұмыс күні ішінде бағалауға уәкілетті мемлекеттік органдарға өз наразылықтарын жібере алады. Белгіленген мерзім аяқталғаннан кейін бағаланатын мемлекеттік органдардың наразылықтары қабылданбайды.
37. Бағалау нәтижелеріне шағымдану растау құжаттарын қоса берумен дәлелденеді және негізделеді. Растау құжаттары мен негіздемелері жоқ, сондай-ақ мемлекеттік жоспарлау саласындағы нормативтік құқықтық актілер ережелеріне және стратегиялық жоспарларды/аумақтарды дамыту бағдарламаларын, бюджеттік бағдарламаларды әзірлеу қағидаларына қайшы келетін наразылықтар қаралмайды.
38. Бағалау нәтижелеріне наразылықтар болмаған жағдайда бағаланатын мемлекеттік орган бес жұмыс күні ішінде бағалауға уәкілетті мемлекеттік органдарға тиісті хабарлама жібереді.
39. Шағымдану рәсімін жүргізу үшін бағалауға уәкілетті мемлекеттік органдарда арнайы комиссия құрылады, оның құрамына наразылықтарын білдірген мемлекеттік органдар тиімділігін бағалауға қатысқан қызметкерлер кіре алмайды. Арнайы комиссияның саны мен құрамын бағалауға уәкілетті мемлекеттік органдар өз бетінше айқындайды, бірақ кемінде 5 адам болуы тиіс.
40. Бағаланатын мемлекеттік органдардан растау құжаттары бар наразылықтарды алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде бағалауға уәкілетті мемлекеттік органдар осы Әдістемеге 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін бағалау нәтижелері бойынша келіспеушіліктер кестесін (бұдан әрі – Келіспеушіліктер кестесі) қалыптастырады және арнайы комиссияның қарауына енгізеді.

6) вычет баллов;
7) выводы и рекомендации по улучшению деятельности местного исполнительного органа, в том числе о необходимости внесения изменений и дополнений в программу развития территорий.
В соответствии с полученным результатом оценки определяется степень эффективности деятельности оцениваемого государственного органа. Высокая степень эффективности деятельности оцениваемого государственного органа соответствует показателю оценки от 90 до 100 баллов, средняя степень – от 70 до 89,99 баллов, низкая степень – от 50 до 69,99 баллов. Неэффективной признается деятельность оцениваемого государственного органа, набравшего по результатам оценки менее 49,99 баллов.
35. Уполномоченный орган по исполнению бюджета формирует заключения по критериям "Отсутствие нарушений бюджетного и иного законодательства по итогам проверок программ развития органами государственного аудита и финансового контроля за оцениваемый период", "Достижение прямых результатов бюджетной программы развития" и "Эффективность исполнения бюджетной программы развития" и направляет в уполномоченный орган по государственному планированию.
Глава 6. Процедура обжалования результатов оценки
36. Со дня получения Заключения оцениваемый государственный орган в случае несогласия с результатами оценки в течение пяти рабочих дней может направить в уполномоченные на оценку государственные органы свои возражения. По истечении установленного срока возражения оцениваемых государственных органов не принимаются.
37. Обжалование результатов оценки аргументируются и обосновываются с представлением подтверждающих документов. Возражения без подтверждающих документов и обоснований, а также противоречащие положениям нормативных правовых актов в сфере государственного планирования и правил разработки стратегических планов/программ развития территории, бюджетных программ не рассматриваются.
38. В случае отсутствия возражений к результатам оценки оцениваемый государственный орган в течение пяти рабочих дней предоставляет в уполномоченные на оценку государственные органы соответствующее уведомление.
39. Для проведения процедуры обжалования в уполномоченных на оценку государственных органах формируется специальная комиссия, в состав которой не входят сотрудники, участвовавшие в оценке эффективности государственных органов, представивших возражения.
Количество и состав специальной комиссии определяются уполномоченными на оценку государственными органами самостоятельно, но не менее 5 человек.
40. В течение пяти рабочих дней со дня получения возражений от оцениваемых государственных органов с подтверждающими документами, уполномоченными на оценку государственными органами формируются и вносятся на рассмотрение специальной комиссии Таблицы разногласий по результатам оценки эффективности деятельности государственных органов по форме согласно приложению 8 к Методике (далее – Таблица разногласий).

41. Арнайы комиссия наразылықтарды қарау және бағалау нәтижелерінің объективтілігін анықтау бойынша отырыстар өткізеді, оларға наразылықтарын жіберген бағаланатын мемлекеттік органдардың өкілдері, мүдделі салалық орталық мемлекеттік органдар өкілдері, сондай-ақ мемлекеттік органдарды бағалауға қатысқан қызметкерлер шақырылады.
42. Арнайы комиссия отырыстарының нәтижелері бойынша Келіспеушіліктер кестелері пысықталады, оларға арнайы комиссия төрағасы қол қояды және бағаланатын мемлекеттік органның назарына жеткізіледі.
Наразылықтар қабылданған жағдайда бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган бюджеттік бағдарламалар көрсеткіштеріне қол жеткізу жетістіктерінің тиімділігін бағалау нәтижелері туралы түзетілген қорытындыны жергілікті атқарушы органдарға және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға жолдайды.
7-тарау. Қайта ұйымдастырылған және таратылған мемлекеттік органдарға бағалау жүргізу тәртібі
43. Мемлекеттік орган бағаланатын жылдың бірінші жартыжылдығында қайта ұйымдастырылған немесе таратылған жағдайда аталған мемлекеттік органды бағалау Әдістемеге сәйкес мемлекеттік орган-құқықтық мирасқорды бағалау шеңберінде жүзеге асырылады.
44. Мемлекеттік орган бағаланатын жылдың екінші жартыжылдығында қайта ұйымдастырылған немесе таратылған жағдайда оның қызметін бағалау жүзеге асырылмайды, ал аталған мемлекеттік органның қызметін талдау нәтижелері мемлекеттік орган-құқықтық мирасқорға бағалау қорытындылары бойынша берілген ұсынымдар мен ұсыныстарды әзірлеу кезінде ескеріледі.
8-тарау. Есептік ақпараттың уақтылығын, толықтығын және анықтығын айқындау, нысаналы индикаторлар көрсеткіштерін есептеу әдістемелерінің болуын, сондай-ақ бағаланатын жергілікті атқарушы органдардың нысаналы индикаторларының және мемлекеттік органдардың бюджеттік бағдарламалары көрсеткіштерінің артығымен орындалуын айқындау рәсімі
45. Бағаланатын мемлекеттік орган Бағалау кестесіне сәйкес толық және анық есептік ақпаратты уақтылы ұсынады/орналастырады.
46. Есептік ақпарат уақтылы, толық, анық ұсынылмаған/орналастырылмаған жағдайда бағаланатын мемлекеттік органның аталған блок бойынша қорытынды бағалауынан айыппұл балдары шегеріледі.
47. Бағалау кестесінде көзделген мерзімнен кеш ұсынылған/орналастырылған есептік ақпарат уақтылы ұсынылмаған болып танылады.
Бағаланатын мемлекеттік орган уақтылы емес есептік ақпаратты ұсынғаны/орналастырғаны үшін 1,5 (бір жарым) айыппұл балын шегеру жүргізіледі. Есептік ақпарат болмаған жағдайда 2 (екі) айыппұл балын шегеру жүргізіледі.

41. Специальная комиссия проводит заседания по рассмотрению возражений и определению объективности результатов оценки, на которые приглашаются представители оцениваемых государственных органов, направивших возражения, представители заинтересованных отраслевых центральных государственных органов, а также сотрудники, участвовавшие в оценке государственных органов.
42. По результатам заседаний специальной комиссии Таблицы разногласий дорабатываются, подписываются председателем специальной комиссии и доводятся до сведения оцениваемого государственного органа.
В случае принятия возражений уполномоченный орган по исполнению бюджета направляет скорректированные заключения о результатах оценки эффективности достижения показателей бюджетных программ в местные исполнительные органы и уполномоченный орган по государственному планированию.
Глава 7. Порядок проведения оценки реорганизованных и упраздненных государственных органов
43. В случае реорганизации или упразднения государственного органа в первом полугодии оцениваемого года оценка данного государственного органа осуществляется в рамках оценки государственного органа-правопреемника в соответствии с Методикой.
44. В случае реорганизации или упразднения государственного органа во втором полугодии оцениваемого года оценка его деятельности не осуществляется, а результаты анализа деятельности данного государственного органа учитываются при разработке рекомендаций и предложений, данных по итогам оценки государственному органу-правопреемнику.
Глава 8. Процедура определения своевременности, полноты и достоверности отчетной информации, определения наличия методик расчета показателей целевых индикаторов, а также перевыполнения целевых индикаторов оцениваемых местных исполнительных органов и показателей бюджетных программ государственных органов
45. Оцениваемый государственный орган своевременно представляет/размещает полную и достоверную отчетную информацию в соответствии с Графиком оценки.
46. В случаях представления/размещения несвоевременной, неполной, недостоверной отчетной информации из итоговой оценки оцениваемого государственного органа по данному блоку вычитаются штрафные баллы.
47. Несвоевременной признается отчетная информация, представленная/размещенная позже срока, предусмотренного Графиком оценки.
За представление/размещение оцениваемым государственным органом несвоевременной отчетной информации производится вычитание1,5 (полтора) штрафных балла.
За отсутствие отчетной информации производится вычитание 2 (двух) штрафных баллов.

48. Есептік ақпарат құрылымына қойылатын белгіленген талаптарда көзделген элементтері (қосымшалар, бөлімдер, кестелер) жоқ есептік ақпарат толық емес болып танылады.
Бағаланатын мемлекеттік орган толық емес есептік ақпаратты ұсынғаны/орналастырғаны үшін 2 (екі) айыппұл балы шегеріледі.
49. Қайта тексеру барысында шындыққа сәйкес келмейтін фактілер анықталған есептік ақпарат анық емес болып танылады.
Көрсетілген фактілер Салыстыру актісінде тіркеледі.
Бағаланатын мемлекеттік орган анық емес есептік ақпаратты ұсынғаны/орналастырғаны үшін әрбір тіркелген факт үшін 0,2 айыппұл балын шегеру жүргізіледі.
Жергілікті атқарушы органдармен толық емес ақпараттар берілген жағдайда мемлекеттік органдарға (әкімшілік бағдарлама) толық емес ақпарат үшін берілетін бағаланатын айыппұл баллдары 2,0 балдан аспайды.
Бағаланатын мемлекеттік орган өткен есепті жылдың Салыстыру актісін ескере отырып, анық емес есептік ақпаратты қайта ұсынғаны/орналастырғаны үшін әрбір тіркелген факт үшін 0,5 айыппұл балын шегеру жүргізіледі.
Анық емес ақпаратты ұсынғаны/орналастырғаны үшін шегерілетін айыппұл балдарының сомасы 6,5 балдан аспауы тиіс.
50. Стратегиялық жоспардың нысаналы индикаторларын есептеу әдістемелерінің болуы деректерге қайта тексеру жүргізу барысында айқындалады. Нысаналы индикатор бойынша есептеу әдістемесі болмаған жағдайда әрбір тіркелген факт үшін 0,5 айыппұл балын шегеру жүргізіледі.
51. Егер жергілікті атқарушы органның аумақты дамыту бағдарламасының нысаналы индикаторы бойынша нақты көрсеткіштің жоспарлы мәннен 30%-ға және одан аса артығымен орындалуы байқалған жағдайда, жоспарлы мәндердің артығымен орындалуының әрбір тіркелген фактісі үшін 0,2 айыппұл балын шегеру жүргізіледі. Базалық тізбе көрсеткіштерінің артығымен орындалуы бойынша айыппұл балдары ескерілмейді: аналар өлімінің төмендеуі (100 мың тірі туғанға шаққандағы жағдайлардың саны), нәрестелер өлімінің төмендеуі (1000 тірі туғанға шаққандағы жағдайлардың саны), қатерлі ісіктерден өлімнің төмендеуі
(100 мың тұрғынға шаққандағы жағдайлардың саны), жол-көлік оқиғаларында қаза тапқандар санының 100 адамға азаюы, жергiлiктi атқарушы органдардың құзыретiне жататын мемлекеттiк орман қоры аумағында бiр орман өртiнiң орташа ауданы.
52. Егер бюджеттік бағдарламалардың тікелей және түпкілікті нәтижелерінің көрсеткіші нақты мәннің жоспарлы мәннен 5%-ға артығымен орындалуы байқалған жағдайда, жоспарлы мәндердің артығымен орындалуының әрбір тіркелген фактісі үшін 0,2 айыппұл балын шегеру жүргізіледі.

48. Неполной признается отчетная информация, в которой отсутствуют элементы (приложения, разделы, таблицы), предусмотренные установленными требованиями к структуре отчетной информации.
За представление/размещение оцениваемым государственным органом неполной отчетной информации производится вычитание 2 (двух) штрафных баллов.
49. Недостоверной признается отчетная информация, в ходе перепроверки которой выявлены несоответствующие действительности факты.
Указанные факты фиксируются в Акте сверки.
За представление/размещение оцениваемым государственным органом недостоверной отчетной информации производится вычитание 0,2 штрафных баллов за каждый зафиксированный факт.
В случае предоставления недостоверной информации местным исполнительным органом сумма вычитаемых за представление недостоверной информации штрафных баллов оцениваемых государственных органов (администраторов программ) не превышает 2,0 баллов.
За представление/размещение повторной, с учетом Акта сверки предыдущего отчетного года, недостоверной отчетной информации оцениваемого государственного органа производится вычитание 0,5 штрафных баллов за каждый зафиксированный факт.
Сумма вычитаемых за представление/размещение недостоверной информации штрафных баллов не превышает 6,5 баллов.
50. Наличие методик расчета целевых индикаторов стратегического плана/определяется в ходе проведения перепроверки данных. В случае отсутствия методики расчета по целевому индикатору, производится вычитание 0,5 штрафных балла за каждый зафиксированный факт.
51. В случае, если по целевому индикатору программы развития территорий местного исполнительного органа отмечается перевыполнение фактического показателя от планового значения на 25% и более, то производится вычитание 0,2 штрафных баллов за каждый зафиксированный факт перевыполнения плановых значений. Не учитываются штрафные баллы по перевыполнению показателей Базового перечня: снижение материнской смертности (количество случаев на 100 тыс. родившихся живыми), снижение младенческой смертности (количество случаев на 1 тыс. родившихся живыми), снижение смертности от злокачественных новообразований (количество случаев на 100 тыс. населения), снижение числа погибших в дорожно-транспортных происшествиях на 100 пострадавших, средняя площадь одного лесного пожара на территории государственного лесного фонда находящегося в ведении местных исполнительных органов.
52. В случае, если по показателям прямых и конечных результатов бюджетных программ отмечается перевыполнение фактических значений от плановых более, чем на 5%, то производится вычитание 0,2 штрафных балла за каждый зафиксированный факт перевыполнения плановых значений.

53. Шегерімдер туралы ақпарат Орталық мемлекеттік органның/жергілікті атқарушы органның "Балдарды шегеру" бөлімінде Қорытындыда көрсетіледі.
Мақсаттарға қол жеткізу
тиімділігін бағалау жөніндегі
әдістемеге
1-қосымша
Нысан
Мақсаттардың, нысаналы индикаторлардың орталық мемлекеттік органның бюджеттік бағдарламаларымен өзара байланысы туралы ақпарат
1. Мақсаттарға, нысаналы индикаторларға және бюджеттік бағдарламалар мен кіші бағдарламалар көрсеткіштеріне қол жеткізу
Атауы
Ақпарат көздері
Өлшем бірл.
Есепті кезең
Орындау %
4-баған/
5-баған)
Ескертпе
(орындалуы/орындалмауы туралы ақпарат)
Жоспар
нақты
1
2
3
4
5
6
7
1-стратегиялық бағыт
1.1-мақсат
Нысаналы индикатор 1
Бюджеттік бағдарлама 1
Түпкілікті нәтиже көрсеткіші 1
Бюджеттік кіші бағдарлама 1
Тікелей нәтиже көрсеткіші1
Нысаналы индикатор n
Бюджеттік бағдарлама n
Түпкілікті нәтиже көрсеткіші n
Бюджеттік кіші бағдарлама n
Тікелей нәтиже көрсеткішіn
Стратегиялық бағыт n.
Мақсаттарға қол жеткізу
тиімділігін бағалау жөніндегі
әдістемеге
2-қосымша
Нысан
Бағаланатын бюджеттік бағдарламалардың тікелей нәтижелеріне қол жеткізу туралы ақпарат ______________________________________________________________ (жергілікті атқарушы органның атауы)
______________
(есепті кезең)
Бюджеттік бағдарлама әкімшісінің коды мен атауы: ____________________________________
Бюджеттік бағдарлама ____________________________________________________________
Сипаттау: _______________________________________________________________________
Атауы
Өлшем бірліктері
Есептік қаржы жылына жоспар
ланған бюджет
тік бағдарламаның көрсет
кіштері
Көрсеткіш-
тердің нақты орындалуы
Ауытқу
Көрсеткіштердің орындалу %
(4 - баған
/3 - баған
*100%)
Бюджеттік бағдарламалар қаражатының орындалмау және нәтижелерге қол жеткізбеу себептері /нәтижеге қол жеткізуді растау
(құжаттың нөмірі және күні, атауы)
1
2
3
4
5
6
7
Тікелей нәтиженің көрсеткіші, оның ішінде:
-бюджеттік инвестиция
лық жоба
лар
- іс-шара
лар бөліні
сінде
Облыстың,
республикалық маңызы бар
қаланың, астананың әкімі ___________ ______________________________________________
(қолы)                  (толық жазылуы)
Мақсаттарға қол жеткізу
тиімділігін бағалау жөніндегі
әдістемеге
3-қосымша
Нысан
Мемлекеттік аудит пен қаржылық бақылау органдарының мемлекеттік аудитінің және ұйғарымдары мен қаулыларының орындалуының нәтижелері туралы ______жылғы ақпарат
р/н
ББӘ атауы
Бюджеттік бағдарламаның атауы
Тексеру кезеңі
Мемлекеттік аудитпен қамтылған қаражат көлемі
оның ішінде, бағаланатын кезеңде
бағаланатын кезеңде айқындалған бұзылулар көлемі
сомада қалпына келтірілгендер
барлығы
оның ішінде:
Қаржылық бұзушылықтар
Рәсімді бұзушылықтар сипатында
Бухгалтерлік есепті жүргізу және қаржылық есептілікті жасау кезінде
Мемлекеттік сатып алу рәсімдерін жүзеге асыру кезінде
сомада өтелгендер
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Мемлекеттік аудит пен қаржылық бақылау органының басшысы
_________________ ______________________________________________________________
(қолы)                                    (толық жазылуы)
Мақсаттарға қол жеткізу
тиімділігін бағалау жөніндегі
әдістемеге
4-қосымша
Нысан
Есептік ақпаратта бар деректерді қайта тексеру қорытындылары бойынша салыстыру актісі (орталық мемлекеттік органның/жергілікті атқарушы органның атауы)
(есепті кезең)
Атауы
Шегерілетін балдар
1
Толық емес ақпаратты ұсыну/орналастыру
2
Дұрыс емес ақпаратты ұсыну/орналастыру
3
Есептік ақпараттың уақтылы ұсынылмауы
4
Есептік ақпараттың болмауы
5
Нысаналы индикаторларды есептеу әдістемелерінің болмауы (орталық мемлекеттік органдар үшін)
6
Нақты көрсеткіштің жоспарлы мәннен 30 %-дан артық орындалуы (жергілікті атқарушы органдар үшін)
Барлығы:

53. Информация о вычетах отражается в Заключении в разделе "Вычет баллов" центрального государственного органа/местного исполнительного органа.
Приложение 1
к Методике по оценке
эффективности достижения
целей
Форма
Информация о взаимосвязи целей, целевых индикаторов с бюджетными программами центрального государственного органа
1. Достижение целей, целевых индикаторов и показателей бюджетных программ и подпрограмм
Наименование
Источники информации
Единицы измерения
Отчетный период
% исполнения (графа4/графа5)
Примечание (информация об исполнении/неисполнении)
План
Факт
1
2
3
4
5
6
7
Стратегическое направление 1.
Цель 1.1.
Целевой индикатор 1
Бюджетная программа 1
Показатель конечных результатов 1
Бюджетная подпрограмма 1
Показатель прямых результатов 1
Целевой индикатор n
Бюджетная программа n
Показатель конечных результатов n
Бюджетная подпрограмма n
Показатель прямых результатов n
Стратегическое направление n.
Приложение 2
к Методике по оценке
эффективности достижения
целей
Форма
Информация о достижении прямых результатов оцениваемых
бюджетных программ
__________________________________________________________
(наименование местного исполнительного органа)
________________
(отчетный период)
Код и наименование администратора бюджетных программ:_________
Бюджетная программа_______________________________________
Описание:_________________________________
Наименование
Единицы измерения
Показатели бюджетной программы, запланированные за отчетный финансовый год
Фактическое выполнение показателей
Отклонение
% выполнения показателей (графу4/графу 3*100 %)
Причины не достижения результатов и неисполнения средств бюджетной программы/подтверждение достижения результата (номер и дата, наименование документа)
1
2
3
4
5
6
7
Показатель прямого результата, в том числе в разрезе
- бюджетных инвестиционных проектов
- мероприятий
Аким области, города республиканского значения, столицы
_______       ______________________
(подпись)       (расшифровка подписи)
Приложение 3
к Методике по оценке
эффективности достижения
целей
Форма
Информация о результатах государственного аудита
и исполнении предписаний и постановлений
органов государственного аудита и финансового контроля
за ______ год
п/п
Наименование АБП
Наименование бюджетной программы
Период проверки
Объем охваченных государственным аудитом средств
в том числе за оцениваемый период
объем выявленных нарушений за оцениваемый период
возмещено в сумме
восстановлено в сумме
всего
в том числе:
Финансовые нарушения
Нарушения процедурного характера
Нарушение законодательства о бухгалтерском учете и финансовой отчетности
Нарушения Законодательства о государственных закупках
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Руководитель органа государственного аудита и финансового контроля
_____________       ______________
(подпись)             (расшифровка)
Приложение 4
к Методике по оценке
эффективности достижения
целей
Форма
Акт сверки
по итогам перепроверки данных, содержащихся в отчетной информации
(наименование центрального государственного органа/
местного исполнительного органа)
(отчетный период)
Наименование
Вычитаемые баллы
1
Представление/размещение неполной информации
2
Представление/размещение недостоверной информации
3
Несвоевременность отчетной информации
4
Отсутствие отчетной информации
5
Отсутствие методик расчета целевых индикаторов (для центральных государственных органов)
6
Перевыполнение фактического показателя от планового значения более чем на 25 % (для местных исполнительных органов)
Всего:

1. Бағалау кестесіне сәйкес бағаланатын мемлекеттік органға есептік ақпаратты ұсыну/орналастыру мерзімі:
201___ жылғы"___" ___________ .
1) Есептік ақпаратты ұсынудың/орналастырудың нақты күні:
201___ жылғы "___" ___________.
2) Бағаланатын мемлекеттік органның есептік ақпараты жоқ.
Шегеру: __балды құрайды.
2. Есептік ақпараттың құрылымына қойылатын белгіленген талаптарда көзделген элементтері жоқ (қосымшалар, бөлімдер, кестелер, көрсеткіштер мәндері және басқа) толық емес ақпарат ұсынылған/орналастырылған:
1)
2)
Шегеру: __ балды құрайды.
3. Дұрыс емес ақпарат ұсынылған/орналастырылған. Қайта тексеру барысында келесі шындыққа сәйкес келмеу фактілері анықталған:
Нысаналы индикатордың атауы
Есепті кезең жоспары
Есепті кезең фактісі
Қайта тексеру қорытындылары бойынша есепті кезең фактісі
Балдарды шегеру
Ескерту
1
Шегеру: __ балды құрайды.
Қорытынды шегеру: ______ балл.
Бағалауға уәкілетті мемлекеттік
органның өкілі, лауазымы      ___________      _____________      _________________________
(күні)      (қолы)            (қолының толық жазылуы)
Бағаланатын мемлекеттік
органның өкілі, лауазымы      ___________      _____________      _________________________
(күні)      (қолы)            (қолының толық жазылуы)
Мақсаттарға қол жеткізу
тиімділігін бағалау жөніндегі
әдістемеге
5-қосымша
Өлшемшарттар мен көрсеткіштер балдары
р/н №
Өлшем
шарттың/көрсеткіштің атауы
балл
1.
Мемлекеттік аудит пен қаржылық бақылау органдарының бюджеттік даму бағдарламаларын тексеру қорытындылары бойынша бюджеттік және өзге заңнама бұзылуларының болмауы - 10 балл
Бұзылулардың болмауы
10
Мемлекеттік аудит пен қаржылық бақылауоргандарының есепті кезеңде тексеріс жүргізбеуі
5
Мемлекеттік аудит пен қаржылық бақылау объектілерінде анықталатын Бұзылулар жіктемесіне сәйкес аудит пен қамтылған бюджеттік қаражаттың жалпы көлемінен (тиімсіз шығыстарды қоспағанда) бұзылулардың болуы
5%-ға дейін
6

1. Согласно Графику оценки срок представления/размещения оцениваемым
государственным органом отчетной информации:
"___" ___________ 201___ года.
1) Фактическая дата представления/размещения отчетной информации:
"___" __________ 201___ года.
2) Отсутствует отчетная информация оцениваемого государственного органа.
Вычет составляет: __ балла.
2. Представлена/размещена неполная информация, в которой отсутствуют элементы
(приложения, разделы, таблицы, значения показателей и другие), предусмотренные
установленными требованиями к структуре отчетной информации:
1)
2)
Вычет составляет: __ балла.
3. Представлена/размещена недостоверная информация. В ходе перепроверки выявлены следующие несоответствия действительности фактов:
Наименование целевого индикатора
План отчетного периода
Факт отчетного периода
Факт отчетного периода по итогам перепроверки
Вычет баллов
Примечание
1
Вычет составляет: ______ балла.
Итоговый вычет: ______ балла.
Представитель уполномоченного
на оценку государственного
органа, должность       ________ ____________ ________________________
(дата)             (подпись)       (расшифровка подписи)
Представитель оцениваемого
государственного органа,
должность       ________       _________       ______________________
(дата)             (подпись)       (расшифровка подписи)
Приложение 5
к Методике по оценке
эффективности достижения
целей
Баллы критериев и показателей
№ п/п
Наименование критерия/показателя
балл
1.
Отсутствие нарушений бюджетного и иного законодательства по итогам проверок бюджетных программ развития органами государственного аудита и финансового контроля - 10 баллов
Отсутствие нарушений
10
Непроведение органами государственного аудита и финансового контроля проверок за отчетный период
5
Наличие нарушений от общего объема бюджетных средств, охваченных аудитом (за исключением не эффективных расходов) в соответствии с Классификатором нарушений, выявляемых на объектах государственного аудита и финансового контроля
до 5%
6

5,1 – 9,9%
3
10,0 – 14,9%
1
15%-дан артық
0
2.
Бюджеттік даму бағдарламасының тікелей нәтижелеріне қол жеткізу - 20 балл
2.1
Бюджеттік даму бағдарламасының тікелей нәтижелеріне қол жеткізу
18
100%
18
99,9 – 99,3%
17
99,2 – 98,6%
16
98,5 – 97,9%
15
97,8 – 97,2%
14
97,1 – 96,5%
13
96,4 – 95,8%
12
95,7 – 95,1%
11
95,0 – 94,4%
10
94,3 – 93,7%
9
93,6 – 93,0%
8
92,9 – 92,3%
6
92,2- 91,6%
4
91,5 – 90,9%
2
90,8 – 90,2%
1
90,1% және одан аз
0
2.2
Бюджеттік бағдарламалардың нәтижелілік көрсеткіштерін жоспарлау сапасы
2
Бюджеттік бағдарламада сандық өлшемді болып табылатын, мемлекеттік органның мақсаттарымен міндеттеріне сәйкес келетін және мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына жататын және бағалануы тиіс нәтижелілік көрсеткіштерінің болуы
2
Бюджеттік бағдарламада бір нәтижелілік көрсеткішінің болмауы, сандық сипаттамалардың орнына тікелей нәтижеге қол жеткізуді бағалауға мүмкіндік бермейтін іс-шаралардың болуы, тікелей нәтижелердің соңғы нәтижелермен қайталануы, бюджеттік бағдарлама көрсеткіштерінің басқа бюджеттік бағдарлама көрсеткіштерімен қайталануы, тікелей нәтиже көрсеткіштерінің бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің мақсаттарымен міндеттеріне, мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына сәйкес келмеуі
0
3.
Бюджеттік даму бағдарламасын орындау тиімділігі - 20 балл
100%
20
99,9 – 99,3%
19
99,2 – 98,6%
18
98,5 – 97,9%
17
97,8 – 97,2%
16
97,1 – 96,5%
15
96,4 – 95,8%
14
95,7 – 95,1%
13
95,0 – 94,4%
12
94,3 – 93,7%
11
93,6 – 93,0%
10
92,9 – 92,3%
8
92,2- 91,6%
6
91,5 – 90,9%
4
90,8 – 90,2%
2
90,1% және одан аз
0
Мақсаттарға қол жеткізу
тиімділігін бағалау жөніндегі
әдістемеге
6-қосымша
Нысан
Мақсаттарға қол жеткізу тиімділігін бағалау нәтижелері туралы қорытынды __________________________________________________________________ (орталық мемлекеттік органның атауы)
________________
(есепті кезең)
Бағалау өлшемшарттары
Коэффициент
Балдар
1
Стратегиялық жоспардың мақсаттарына қол жеткізу
2
Стратегиялық жоспардың мақсаттарына қол жеткізудегі бюджеттік бағдарламаларды орындау тиімділігі
3
Стратегиялық жоспардың мақсаттары бюджеттік бағдарламалармен өзара байланысы
4
Балдарды шегеру
Жалпы бағалау:
Мақсаттарға қол жеткізу және бюджеттік бағдарламалардың орындау тиімділігін талдау:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Сараптамалық пікіртерім нәтижелері
________________________________________________________________________________
Балдарды шегеру
________________________________________________________________________________
Орталық мемлекеттік органның қызметін жақсарту бойынша тұжырымдар мен ұсынымдар:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Мемлекеттік органның/
Қазақстан Республикасы Президенті
Әкімшілігінің құрылымдық бөлімшесінің /
Премьер-Министрі
Кеңсесінің басшысы            _______________ ________________________________________
(қолы)            (қолының толық жазылуы)
Бағалауғау әкілетті мемлекеттік
органның тиісті құрылымдық
бөлімшесінің басшысы      _______________ ________________________________________
(қолы)            (қолының толық жазылуы)
20___ж "____"______________
Мақсаттарға қол жеткізу
тиімділігін бағалау жөніндегі
әдістемеге
7-қосымша
Нысан
Мақсаттарға қол жеткізу тиімділігін бағалау нәтижелері туралы қорытынды __________________________________________________________________ (жергілікті атқарушы органның атауы)
________________
(есепті кезең)
Бағалау өлшемшарттары
Коэффициент/
нақты орындалу
Балдар
1
Аумақты дамыту бағдарламасының мақсаттарына қол жеткізу *
2
Бағаланатын кезеңде мемлекеттік аудит пен қаржылық бақылау органдарының даму бағдарламаларын тексеру қорытындылары бойынша бюджеттік және өзге заңнама бұзылуларының болмауы
3
Бюджеттік даму бағдарламасының тікелей нәтижелеріне қол жеткізу
4
Бюджеттік даму бағдарламасын орындау тиімділігі
5
Балдарды шегеру
Жалпы бағалау:
Аумақты дамыту бағдарламасының мақсаттарына қол жеткізу тиімділігін талдау:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Бағаланатын кезеңде мемлекеттік аудит пен қаржылық бақылау органдарының даму бағдарламаларын тексеру қорытындылары бойынша бюджеттік және өзге заңнама бұзылуларының болмауы:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Бюджеттік даму бағдарламасының тікелей нәтижелеріне қол жеткізу:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Бюджеттік даму бағдарламасын орындау тиімділігі: ___________________________________
________________________________________________________________________________
Жергілікті атқарушы орган қызметін жақсарту бойынша тұжырымдар мен ұсынымдар:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Мемлекеттік орган басшысы ______________ _________________________________________
(қолы)                  (қолының толық жазылуы)
Бағалауға уәкілетті мемлекеттік
органның тиісті құрылымдық
бөлімшесінің басшысы ______________ _________________________________________
(қолы)                  (қолының толық жазылуы)
"____"______________20___ж.
* бағалау өлшемшарттары
деректерін мемлекеттік
жоспарлау жөніндегі уәкілетті
орган толтырады
Мақсаттарға қол жеткізу
тиімділігін бағалау жөніндегі
әдістемеге
8-қосымша
Нысан
"Мақсаттар мен бюджеттік бағдарламаларға қол жеткізуді бағалау" бағыты бойынша _______________________________________________________ (орталық мемлекеттік органның/ жергілікті атқарушы органның атауы) мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін бағалау нәтижелері бойынша келіспеушіліктер кестесі
Бағалауға уәкілетті мемлекеттік органның қорытындысы
Бағаланатын мемлекеттік органның наразылығы
Шағымдану қорытындылары бойынша шешім (қабылданды/бас тартылды)
Ескерту
(шағымды қабылдаудың/бас тартудың негіздемесі)
1
2
3
4
5
1
2
Тұжырымдар:
1-өлшемшарт бойынша:___________________________________________________________;
2-өлшемшарт бойынша: __________________________________________________________;
Шағымдану қорытындыларын қоса алғанда жалпы балл ________________________________.
Комиссия төрағасы,
лауазымы _________ __________ _________________________
(күні) (қолы) (қолының толық жазылуы)
Шағымдану қорытындыларымен таныстым:
Бағаланатын мемлекеттік органның өкілі, лауазымы
________ _________ ________________________
(күні) (қолы) (қолының толық жазылуы)

5,1 – 9,9%
3
10,0 – 14,9%
1
более 15%
0
2.
Достижение прямых результатов бюджетной программы развития - 20 баллов
2.1
Достижение прямых результатов бюджетной программы развития
18
100%
18
99,9 – 99,3%
17
99,2 – 98,6%
16
98,5 – 97,9%
15
97,8 – 97,2%
14
97,1 – 96,5%
13
96,4 – 95,8%
12
95,7 – 95,1%
11
95,0 – 94,4%
10
94,3 – 93,7%
9
93,6 – 93,0%
8
92,9 – 92,3%
6
92,2- 91,6%
4
91,5 – 90,9%
2
90,8 – 90,2%
1
90,1% и менее
0
2.2
Качество планирования показателей результативности бюджетных программ
2
Наличие в бюджетной программе показателей результативности, являющихся количественно измеримыми, соответствующих целям и задачам государственного органа и подлежащих к оценке и документам системы государственного планирования
2
Отсутствие одного из показателей результативности в бюджетной программе, наличие мероприятий вместо количественных характеристик, не позволяющих оценить достижение прямого результата, дублирование прямых результатов с конечными результатами, дублирование показателей бюджетной программы с показателями другой бюджетной программы, несоответствие показателей прямых результатов целям и задачам администратора бюджетных программ документам системы государственного планирования
0
3.
Эффективность исполнения бюджетной программы развития - 20 баллов
100%
20
99,9 – 99,3%
19
99,2 – 98,6%
18
98,5 – 97,9%
17
97,8 – 97,2%
16
97,1 – 96,5%
15
96,4 – 95,8%
14
95,7 – 95,1%
13
95,0 – 94,4%
12
94,3 – 93,7%
11
93,6 – 93,0%
10
92,9 – 92,3%
8
92,2- 91,6%
6
91,5 – 90,9%
4
90,8 – 90,2%
2
90,1% и менее
0
Приложение 6
к Методике по оценке эффективности
достижения целей
Форма
Заключение о результатах оценки эффективности
достижения целей
__________________________________________________________________
(наименование центрального государственного органа)
________________
(отчетный период)
Критерии оценки
Коэффициент
Баллы
1
Достижение целей стратегического плана
2
Эффективность исполнения бюджетных программ в достижении цели стратегического плана
3
Взаимосвязь цели стратегического плана с бюджетными программами
4
Вычет баллов
Общая оценка:
Анализ эффективности достижения целей стратегического плана и
исполнения бюджетных программ:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Результаты экспертного опроса
_________________________________________________________________
Вычет баллов
_________________________________________________________________
Выводы и рекомендации по улучшению деятельности центрального
государственного органа:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Руководитель государственного органа/структурного подразделения Администрации Президента/Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан
___________________________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Руководитель соответствующего структурного подразделения уполномоченного на оценку государственного органа
_______________________________________
(подпись) (расшифровка подписи)
"____"______________20___г.
Приложение 7
к Методике по оценке
эффективности достижения целей
Форма
Заключение о результатах оценки эффективности
достижения целей
________________________________________________________________
(наименование местного исполнительного органа)
______________
(отчетный период)
Критерии оценки
Коэффициент/фактическое исполнение
Баллы
1
Достижение целей программы развития территории *
2
Отсутствие нарушений бюджетного и иного законодательства по итогам проверок программ развития органами государственного аудита и финансового контроля за оцениваемый период
3
Достижение прямых результатов бюджетной программы программ развития
4
Эффективность исполнения бюджетной программы развития
5
Вычет баллов
Общая оценка:
Анализ эффективности достижения целей программы развития
территории:
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Отсутствие нарушений бюджетного и иного законодательства по итогам
проверок программ развития органами государственного аудита и
финансового контроля за оцениваемый период:
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Достижение прямых результатов бюджетной программы развития:
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Эффективность исполнения бюджетной программы развития
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Выводы и рекомендации по улучшению деятельности местного
исполнительного органа:
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Руководитель государственного
органа                   _________       ___________________________
(подпись)       (расшифровка подписи)
Руководитель соответствующего
структурного подразделения
уполномоченного на оценку
государственного органа             _______       _____________________
(подпись)       (расшифровка подписи)
*данные критерии оценки
заполняются уполномоченным
органом по государственному
планированию
Приложение 8
к Методике по оценке
эффективности достижения целей
Форма
Таблица разногласий
по результатам оценки эффективности деятельности
государственных органов
_______________________________________________________
(наименование центрального государственного органа/
местного исполнительного органа)
по направлению "Оценка достижения целей
и показателей бюджетных программ"
Заключение уполномоченного на оценку государственного органа
Возражение оцениваемого государственного органа
Решение по итогам обжалования (принято/отклонено)
Примечание (обоснование принятия/отклонения возражения)
1
2
3
4
5
1
2
Выводы:
по критерию 1: ____________________________________________________;
по критерию 2: ____________________________________________________;
…
Общий балл с учетом итогов обжалования составил _______.
Председатель комиссии,
должность ________ _________ ____________________
(дата) (подпись) (расшифровка подписи)
С итогами обжалования ознакомлен:
представитель оцениваемого государственного
органа, должность
________ __________ _____________________
(дата) (подпись) (расшифровка подписи)