Сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) мен сақтандырушы арасында электрондық ақпараттық ресурстармен алмасу қағидаларын, Сақтандыру шартын жасасу туралы хабардар ету қағидаларын және хабарламаның мазмұнына қойылатын талаптарды, Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру шарттарын жасасуды, сақтанушы мен сақтандырушы арасында электрондық ақпараттық ресурстармен алмасуды қамтамасыз ететін бағдарламалық-техникалық құралдары мен интернет-ресурстарына қойылатын талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 қазандағы № 268 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 29 қарашада № 17824 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2020 жылғы 27 сәуірдегі № 50 қаулысымен
Ескерту. Қаулының күші жойылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 27.04.2020 № 50 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Қаулы 01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі.
"Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Мыналар:
1) осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес Сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) мен сақтандырушы арасында электрондық ақпараттық ресурстармен алмасу қағидалары;
2) осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес Сақтандыру шартын жасасу туралы хабардар ету қағидалары және хабарламаның мазмұнына қойылатын талаптар;
3) осы қаулыға 3-қосымшаға сәйкес Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру шарттарын жасасуды, сақтанушы мен сақтандырушы арасында электрондық ақпараттық ресурстармен алмасуды қамтамасыз ететін бағдарламалық-техникалық құралдары мен интернет-ресурстарына қойылатын талаптар бекітілсін.
2. Банктік емес қаржы ұйымдарын реттеу департаменті (Көшербаева А.М.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (Сәрсенова Н.В.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулы мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жіберуді;

Об утверждении Правил обмена электронными информационными ресурсами между страхователем (застрахованным, выгодоприобретателем) и страховщиком, Правил уведомления о заключении договора страхования и требований к содержанию уведомления, Требований к программно-техническим средствам и интернет-ресурсам страховой (перестраховочной) организации, обеспечивающим заключение договоров страхования, обмен электронными информационными ресурсами между страхователем и страховщиком
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 октября 2018 года № 268. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 ноября 2018 года № 17824. Утратило силу постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 27 апреля 2020 года № 50.
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 27.04.2020 № 50 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2019 года.
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить:
1) Правила обмена электронными информационными ресурсами между страхователем (застрахованным, выгодоприобретателем) и страховщиком согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
2) Правила уведомления о заключении договора страхования и требований к содержанию уведомления согласно приложению 2 к настоящему постановлению;
3) Требования к программно-техническим средствам и интернет-ресурсам страховой (перестраховочной) организации, обеспечивающим заключение договоров страхования, обмен электронными информационными ресурсами между страхователем и страховщиком согласно приложению 3 к настоящему постановлению.
2. Департаменту регулирования небанковских финансовых организаций (Кошербаева А.М.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего постановления его направление на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

3) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
4) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы қаулының осы тармағының 2), 3) тармақшаларында және 3-тармағында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау және сыртқы коммуникациялар басқармасы (Терентьев А.Л.) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Ж.Б. Құрмановқа жүктелсін.
5. Осы қаулы 2019 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Ұлттық Банк Төрағасы Д. Ақышев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2018 жылғы 29 қазандағы
№ 268 қаулысына
1-қосымша
Сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) мен сақтандырушы арасында электрондық ақпараттық ресурстармен алмасу қағидалары
1. Осы Сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) мен сақтандырушы арасында электрондық ақпараттық ресурстармен алмасу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленген және сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) мен сақтандырушы арасында электрондық ақпараттық ресурстармен алмасу тәртібін айқындайды.
2. Электрондық ақпараттық ресурстармен алмасу мыналарды:
міндетті және ерікті сақтандыру бойынша сақтандырушының интернет-ресурсын және оның мобильдік қосымшасын (бұдан әрі – интернет-ресурс);
немесе ерікті сақтандыру бойынша тиісті келісім негізінде сақтандырушының әріптестері болып табылатын басқа ұйымдардың интернет-ресурсын (бұдан әрі – әріптестің интернет-ресурсы) пайдалана отырып жүзеге асырылады.
Сақтанушы (шығу туризмі саласындағы туроператор) мен сақтандырушы арасындағы келісім бойынша туристік өнімді қалыптастыруға және өткізуге арналған сақтанушының ақпараттық жүйесі мен сақтандырушының интернет-ресурсының ықпалдасуы арқылы туристі міндетті сақтандыру шартын жасасуға қажетті ақпаратты беруге рұқсат етіледі.
Бұл ретте сақтандырушының сақтанушыға туристі міндетті сақтандыру шарттарын жасасуға және сақтанушының ақпараттық жүйесін қамтамасыз етуге немесе пысықтауға байланысты жұмыстар мен қызметтер үшін сыйақы төлеуіне жол берілмейді.

3) размещение настоящего постановления на официальном интернет - ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2), 3) настоящего пункта и пунктом 3 настоящего постановления.
3. Управлению по защите прав потребителей финансовых услуг и внешних коммуникаций (Терентьев А.Л.) обеспечить в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Курманова Ж.Б.
5. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2019 года и подлежит официальному опубликованию.
Председатель Национального Банка Д. Акишев
Приложение 1
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 29 октября 2018 года № 268
Правила обмена электронными информационными ресурсами между страхователем (застрахованным, выгодоприобретателем) и страховщиком
1. Настоящие Правила обмена электронными информационными ресурсами между страхователем (застрахованным, выгодоприобретателем) и страховщиком (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности" (далее – Закон) и определяют порядок обмена электронными информационными ресурсами между страхователем (застрахованным, выгодоприобретателем) и страховщиком.
2. Обмен электронными информационными ресурсами осуществляется с использованием:
интернет-ресурса страховщика и его мобильного приложения по обязательному и добровольному страхованию (далее – интернет-ресурс);
или интернет-ресурса других организаций, являющихся партнерами страховщика на основании соответствующего соглашения по добровольному страхованию (далее – интернет-ресурс партнера).
По соглашению между страхователем (туроператором в сфере выездного туризма) и страховщиком допускается передача информации, необходимой для заключения договора обязательного страхования туриста, посредством интеграции информационной системы страхователя, предназначенной для формирования и реализации туристского продукта, и интернет-ресурса страховщика.
При этом не допускается оплата страховщиком страхователю вознаграждения за работы или услуги, связанные с заключением договоров обязательного страхования туриста и обеспечением или доработкой информационной системы страхователя, в том числе через третьих лиц.

Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.01.2019 № 16 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) мен сақтандырушы арасында электрондық ақпараттық ресурстармен алмасу сақтандырушы:
1) интернет-ресурсына тәулік бойы кедергісіз қол жеткізуді;
2) интернет-ресурста сақтандырудың түрлері (сыныптары) бойынша сақтандыру қағидаларын (сақтандырудың үлгі талаптарын) орналастыруды;
3) интернет-ресурста сақтанушының дербес парағын (бұдан әрі – сақтанушының жеке кабинеті) құру мүмкіндігін;
4) сақтандыру шартын жасау туралы өтініште (бұдан әрі – өтініш) сақтанушы толтырған жолдарды өтінішті қамтамасыз ету үшін қажетті әріптердің, цифрлардың немесе символдардың ең аз және ең көп саны мен форматына олардың сәйкес келуі тұрғысынан автоматтандырылған тексеруді қамтамасыз еткен жағдайда жүзеге асырылады.
Өтініштегі жолдардың мазмұны сәйкес келмеген жағдайда, сақтандырушының интернет-ресурсы сақтанушының өтініштегі сәйкес келмейтін жолдарды тексеру және түзету қажеттілігі туралы хабарлайды;
5) сақтандыру шартын сақтаушының жеке кабинетіне кіру арқылы жасасу жағдайларын қоспағанда, ұялы байланыс операторы берген, сақтанушы көрсеткен абоненттік нөмірді (бұдан әрі – абоненттік нөмір) растау үшін осы нөмірге мәтіндік қысқа хабарлар сервисі арқылы біржолғы парольды көрсете отырып, біржолғы хабар (бұдан әрі – SMS-хабар) жіберуді;
6) сақтандыру шартын Қазақстан Республикасының резиденттерімен жасасқан кезде өтініште көрсетілген мәліметтерді, оның ішінде "Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы" 2003 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 20-бабының 1-тармағында белгіленген жеңілдіктердің (бұдан әрі – Көлік құралдары иелерінің АҚЖ міндетті сақтандыру жөніндегі жеңілдік) болу-болмауы туралы мәліметтерді мемлекеттік органдар мен олардың ведомстволық ұйымдарының Сақтандыру жөніндегі бірыңғай дерекқордың (бұдан әрі – СБДҚ) ақпараттық жүйесімен интеграцияланған ақпараттық жүйелерінен (бұдан әрі – мемлекеттік дерекқорлар) алынған деректермен СБДҚ-да автоматтандырылған салыстыруды қамтамасыз еткен жағдайда жүзеге асырылады.
Мемлекеттік дерекқорларда сақтандыру шартын жасасу үшін қажетті деректер болмаған жағдайда, сақтандырушы өтініште көрсетілген мәліметтерді өтінішке қоса берілген құжаттардың электрондық немесе сканерленген көшірмелерімен салыстырады;
7) сәйкес келмейтін жолдарды көрсете отырып, өтініште көрсетілген мәліметтердің мемлекеттік дерекқорлардан алынған деректермен сәйкес келуі немесе сәйкес келмеуі туралы ақпаратты СБДҚ-дан алуды қамтамасыз еткен жағдайда жүзеге асырылады.
СБДҚ-дан өтініште көрсетілген мәліметтердің мемлекеттік дерекқорлардан алынған деректермен сәйкес келмеуі туралы ақпарат алынған жағдайда, сақтандырушының интернет-ресурсы өтініште көрсетілген мәліметтерді тексеру және түзету қажеттілігі туралы хабарлайды;

Сноска. Пункт 2 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 31.01.2019 № 16 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
3. Обмен электронными информационными ресурсами между страхователем (застрахованным, выгодоприобретателем) и страховщиком, осуществляется при обеспечении страховщиком:
1) беспрепятственного круглосуточного доступа к интернет - ресурсу;
2) размещения на интернет - ресурсе правил страхования (типовых условий страхования) по видам (классам) страхования;
3) возможности создания персональной страницы страхователя на интернет - ресурсе (далее – личный кабинет страхователя);
4) автоматизированной проверки заполненных страхователем полей в заявлении о заключении договора страхования (далее - заявление) на предмет их соответствия минимальному и максимальному количеству и формату букв, цифр или символов, необходимых для формирования заявления.
В случае несоответствия содержимого полей в заявлении, интернет - ресурс страховщика уведомляет о необходимости проверки и корректировки страхователем несоответствующих полей в заявлении;
5) отправки одноразового сообщения посредством сервиса текстовых коротких сообщений (далее – SMS - сообщение) с указанием одноразового пароля на указанный страхователем абонентский номер, предоставленного оператором сотовой связи (далее – абонентский номер), для подтверждения данного номера, за исключением случаев заключения договора страхования путем входа в личный кабинет страхователя;
6) при заключении договора страхования с резидентами Республики Казахстан автоматизированной сверки в Единой базе данных по страхованию (далее – ЕСБД) сведений, указанных в заявлении, в том числе сведений о наличии льгот установленных пунктом 1 статьи 20 Закона Республики Казахстан от 1 июля 2003 года "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств" (далее – льгота по обязательному страхованию ГПО владельцев транспортных средств), с данными из информационных систем государственных органов и подведомственных им организаций, интегрированных с информационной системой ЕСБД (далее – государственные базы данных).
В случае отсутствия в государственных базах данных, данных, необходимых для заключения договора страхования, страховщик осуществляет сверку сведений, указанных в заявлении, с электронными или сканированными копиями документов, прикрепленными к заявлению;
7) получения от ЕСБД информации о соответствии или несоответствии сведений, указанных в заявлении, с данными из государственных баз данных, с указанием несоответствующих полей.
В случае получения от ЕСБД информации о несоответствии сведений, указанных в заявлении, с данными из государственных баз данных, интернет - ресурс страховщика уведомляет о необходимости проверки и корректировки несоответствующих сведений, указанных в заявлении;

8) жасалған сақтандыру шарты бойынша ақпаратты СБДҚ-ға жіберуді және сақтандыру шартына бірегей нөмір бере отырып, оны СБДҚ-да тіркеуді;
9) сақтанушыға сақтандыру шартының СБДҚ берген бірегей нөмірін және осы қаулымен бекітілген Сақтандыру шартын жасасу туралы хабардар ету қағидаларының және хабарламаның мазмұнына қойылатын талаптардың 5 және 6-тармақтарында көрсетілген өзге де мәліметтерді көрсете отырып, сақтандыру шартын жасасу туралы хабарламаны сақтанушыға тез арада жіберуді қамтамасыз еткен жағдайда жүзеге асырылады.
4. Сақтандыру шартын электрондық нысанда жасасқан кезде сақтандырушы өзінің интернет-ресурсында сақтанушыға:
1) мыналарды қамтитын өтінішті қалыптастыру:
жеке тұлға үшін:
тегі, аты және әкесінің аты (болса);
жеке сәйкестендіру нөмірі (болса);
заңды мекенжайы және (немесе) тұрғылықты жері;
жеке басын куәландыратын құжаттың берілген күні, нөмірі;
резиденттік белгісі (Қазақстан Республикасының резиденті немесе бейрезиденті);
электрондық пошта мекенжайы (болса);
абоненттік нөмір;
көлік құралдары иелерінің АҚЖ міндетті сақтандыру жөніндегі жеңілдіктің болу-болмауы туралы белгі;
егер сақтандырылушы (пайда алушы) сақтандыру шарты бойынша сақтанушы болып табылмаса, ол туралы көрсету;
Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңнамасына сәйкес сақтандыру шартын жасасу үшін қажетті өзге де мәліметтерді;
заңды тұлға үшін:
толық атауы;
бизнес-сәйкестендіру нөмірі (болса);
орналасқан жері;
экономика секторының коды, экономикалық қызмет түрі;
бенефициар меншік иелері немесе бірінші басшы туралы ақпарат;
лицензияның нөмірі, берілген күні (лицензияланатын қызмет түрлерін сақтандыруға кезде);
электрондық пошта мекенжайы (болса);
абоненттік нөмір;
егер сақтандырылушы (пайда алушы) сақтандыру шарты бойынша сақтанушы болып табылмаса, ол туралы көрсету мүмкіндігін;
Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңнамасына сәйкес сақтандыру шартын жасасу үшін қажетті өзге де мәліметтерді қамтамасыз етеді.
Сақтанушының (шығу туризмі саласындағы туроператордың) өтінішінде осы тармақта көрсетілген мәліметтерден басқа сақтандырылушының (шетелге шығатын туристтің) абоненттік нөмірі болады;
2) сақтандырушы өтініште көрсеткен мәліметтерді растайтын құжаттардың электрондық немесе сканерленген көшірмелерін қоса беруді;
3) сақтандыру сыйлықақысының сомасымен, сондай-ақ берілетін жеңілдік пен Көлік құралдары иелерінің АҚЖ міндетті сақтандыру жөніндегі жеңілдік (болса) ескерілген сақтандыру сыйлықақысының сомасымен танысуды;
4) сақтанушы таңдаған сақтандыру өнімі бойынша сақтандыру қағидаларымен (сақтандырудың үлгі талаптарымен) сақтандыру сыйлықақысы төленгенге дейін танысуды;

8) направления информации по заключенному договору страхования в ЕСБД и регистрации договора страхования в ЕСБД с присвоением ему уникального номера;
9) незамедлительного отправления страхователю уведомления о заключении договора страхования с указанием присвоенного ЕСБД уникального номера договора страхования и иных сведений, указанных в пунктах 5 и 6 Правил уведомления о заключении договора страхования и требованиях к содержанию уведомления, утвержденных настоящим постановлением.
4. При заключении договора страхования в электронной форме страховщик на своем интернет - ресурсе обеспечивает страхователю возможность:
1) формирования заявления, которое содержит:
для физического лица:
фамилию, имя и отчество (при наличии);
индивидуальный идентификационный номер (при наличии);
юридический адрес и (или) место жительства;
дату выдачи, номер документа, удостоверяющего личность;
признак резидентства (резидент или нерезидент Республики Казахстан);
адрес электронной почты (при наличии);
абонентский номер;
отметку о наличии льгот, по обязательному страхованию ГПО владельцев транспортных средств;
указание о застрахованном (выгодоприобретателе), если он не является страхователем по договору страхования;
иные сведения, необходимые для заключения договора страхования в соответствии с законодательством Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности;
для юридического лица:
полное наименование;
бизнес-идентификационный номер (при наличии);
место нахождения;
код сектора экономики, вид экономической деятельности;
информация о бенефициарных собственниках или первом руководителе;
сведения о номере, дате выдачи лицензии (при страховании лицензируемых видов деятельности);
адрес электронной почты (при наличии);
абонентский номер;
указание о застрахованном (выгодоприобретателе), если он не является страхователем по договору страхования;
иные сведения, необходимые для заключения договора страхования в соответствии с законодательством Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности.
Заявление страхователя (туроператора в сфере выездного туризма), помимо сведений, указанных в настоящем пункте, содержит абонентский номер застрахованного (туриста, выезжающего за рубеж);
2) прикрепления электронных или сканированных копий документов, подтверждающих сведения, указанные страхователем в заявлении;
3) ознакомления с суммой страховой премии, а также с суммой страховой премии с учетом предоставляемой скидки и льготы по обязательному страхованию ГПО владельцев транспортных средств (при наличии);
4) ознакомления с правилами страхования (типовыми условиями страхования) по выбранному страхователем страховому продукту до уплаты страховой премии;

5) сақтандыру сыйлықақысын қолма-қол ақшасыз және қолма-қол ақшамен, оның ішінде сақтандырушының төлем деректемелері, шотының нөмірі, төлеу мерзімі және сақтандыру шартының күшіне ену тәртібі бар ақы төлеуге арналған шотты сақтандырушының ұсынуы арқылы төлеуді қамтамасыз етеді.
Сақтандыру сыйлықақысы сақтандырушы талап еткен мерзімде төленбеген жағдайда, сақтандырушы сақтандыру шартын жасаспау туралы хабарламаны сақтанушыға жіберуді қамтамасыз етеді.
Сақтандыру сыйлықақысы сақтандыру шартында көзделген мөлшерден кем мөлшерде төленген жағдайда, сақтандырушы сақтанушыға тез арада сақтандыру сыйлықақысының жетпейтін бөлігін сақтандырушы көрсеткен мерзімде төлеу қажеттілігі туралы хабарлама жібереді.
Сақтандыру сыйлықақысының сомасы артық төленген жағдайда, сақтандырушы оның сақтанушыға қайтарылуын қамтамасыз етеді және тиісті хабарлама жібереді;
6) сақтандырушының және СБДҚ-ның сақтанушыны сақтандыру шартын жасасу туралы хабарлау тәсілін осы қаулымен бекітілген Сақтандыру шартын жасасу туралы хабардар ету қағидаларының және хабарламаның мазмұнына қойылатын талаптардың 2 және 3-тармақтарына сәйкес таңдауды;
7) әрбір сақтанушыға (сақтандырылушыға) қатысты бұрын жасалған және (немесе) қолданыстағы барлық сақтандыру шарттары бойынша ақпараттан тұратын электрондық нысанда жеке кабинет құруды қамтамасыз етеді.
5. Қағидалардың 3 және 4-тармақтарының талаптары:
туристі міндетті сақтандыру;
міндетті экологиялық сақтандыру;
мыналардың:
жеке нотариустардың;
аудиторлық ұйымдардың;
жолаушылар алдындағы тасымалдаушылардың;
көлік құралдары иелерінің;
қызметі үшінші тұлғаларға зиян келтіру қаупімен байланысты объектілер иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарттарына қолданылады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген міндетті сақтандыру шарттары сақтандырушының интернет - ресурсында жасалады.
Қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру, өсімдік шаруашылығындағы міндетті сақтандыру, ерікті сақтандыру шарттары сақтандырушының интернет - ресурсында және (немесе) әріптестің интернет-ресурсында жасалады.
Қағидалардың 3-тармағының 1), 3), 6) және 7) тармақшаларын, 4-тармағының 7) тармақшаларын қоспағанда, Қағидалардың 3 және 4-тармақтарының талаптары әріптестің интернет-ресурсында жасалатын сақтандыру шарттарына қолданылады.
6. Қағидалардың 3-тармағы 6) тармақшасының екінші абзацында көзделген жағдайда сақтандырушы сақтанушы құжаттардың электрондық немесе сканерленген көшірмелерін сақтандырушының интернет-ресурсына немесе әріптестің интернет-ресурсына жүктеген күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей:

5) безналичной и наличной уплаты страховой премии, в том числе посредством выставления страховщиком счета на оплату, содержащего платежные реквизиты страховщика, номер счета, срок уплаты и порядок вступления договора страхования в силу.
В случае отсутствия уплаты страховой премии в требуемый страховщиком срок, страховщик обеспечивает направление уведомления страхователю о не заключении договора страхования.
В случае уплаты страховой премии в размере, меньшем, чем предусмотрено договором страхования, страховщик незамедлительно отправляет страхователю уведомление о необходимости уплаты недостающей части страховой премии в указанный страховщиком срок.
В случае уплаты излишней суммы страховой премии страховщик обеспечивает ее возврат страхователю и направляет соответствующее уведомление;
6) выбора способа уведомления страховщиком и ЕСБД страхователя о заключении договора страхования в соответствии с пунктами 2 и 3 Правил уведомления о заключении договора страхования и требований к содержанию уведомления, утвержденных настоящим постановлением;
7) создания личного кабинета, содержащего информацию по всем заключенным ранее и (или) действующим договорам страхования в электронной форме в отношении каждого страхователя (застрахованного).
5. Требования пунктов 3 и 4 Правил распространяются на договоры:
обязательного страхования туриста;
обязательного экологического страхования;
обязательного страхования гражданско-правовой ответственности:
частных нотариусов;
аудиторских организаций;
перевозчиков перед пассажирами;
владельцев транспортных средств;
владельцев объектов, деятельность которых связана с опасностью причинения вреда третьим лицам.
Договоры обязательного страхования, указанные в части первой настоящего пункта заключаются на интернет - ресурсе страховщика.
Договоры обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей, обязательного страхования в растениеводстве, добровольного страхования заключаются на интернет - ресурсе страховщика и (или) интернет - ресурсе партнера.
Требования пунктов 3 и 4 Правил, за исключением подпунктов 1), 3) , 6) и 7) пункта 3, подпункта 7) пункта 4 Правил, распространяются на договоры страхования, заключаемые на интернет - ресурсе партнера.
6. В случае, предусмотренном абзацем вторым подпункта 6) пункта 3 Правил, страховщик не позднее следующего рабочего дня с даты загрузки страхователем электронных или сканированных копий документов на
интернет - ресурс страховщика или интернет - ресурс партнера обеспечивает направление уведомления:

1) сақтанушымен сақтандыру шартын жасасу үшін сақтандыру сыйлықақысын төлеу қажеттілігі туралы;
2) сақтандыру шартын жасасудың мүмкін еместігі және сақтанушының өтінішінде көрсетілген мәліметтерді түзету қажеттілігі туралы;
3) сақтандырушы көрсеткен мерзімде құжаттарды қайта жүктеу қажеттілігі туралы хабарламаны жіберуді қамтамасыз етеді.
Сақтандыру шартын жасасудың мүмкін еместігі және мәліметтерді түзету қажеттілігі туралы хабарлама сақтанушының өтінішінде көрсетілген мәліметтер сақтанушы ұсынған құжаттардың мәліметтерімен сәйкес келмеген жағдайда жіберіледі.
Сақтандырушы көрсеткен мерзімде құжаттарды қайта жүктеу қажеттілігі туралы хабарлама сақтанушының өтінішінде көрсетілген мәліметтерді сақтанушы ұсынған деректермен салыстыру мүмкін болмаған жағдайда жіберіледі.
7. Сақтандырушының интернет - ресурсында жасалған сақтандыру шарты бойынша ақпаратқа қолжетімділік сақтанушының абоненттік нөмірін және (немесе) сақтандыру шартының бірегей нөмірін және сақтандырушының қалауы бойынша басқа деректерді енгізу арқылы беріледі.
Заңның 15-2-бабы 4-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген іс-әрекеттерді сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) сақтанушының жеке кабинетіне кіру не осы тармақтың бірінші бөлігіне сәйкес ұсынылатын жасалған сақтандыру шарты бойынша ақпаратқа қолжетімділік арқылы жасалады.
8. Сақтандырушы сақтандыру шартының мәліметтерін өзгерту, қайта ресімдеу туралы өтінішті алған кезде Қағидалардың 3-тармағының 5), 6) және 7) тармақшаларына сәйкес өтініштердегі мәліметтерді тексереді және салыстырып тексереді.
9. Сақтандырушы сақтандыру шартын мерзімінен бұрын бұзу туралы өтініш алған кезде сақтанушыны сақтандыру шартын мерзімінен бұрын бұзу тәртібі туралы хабардар етеді.
10. Сақтанушының (сақтандырылушының, пайда алушының) қалауы бойынша сақтандыру жағдайының басталуы туралы хабарламаны жіберу, келтірілген зиянның мөлшерін бағалауды жүргізу, сақтандыру төлемін жүзеге асыру үшін қажетті құжаттардың электрондық немесе сканерленген көшірмелері сақтандырушыға оларды сақтандырушының интернет-ресурсына немесе сақтанушының жеке кабинетіне жүктеу арқылы жібереді.
11. Сақтандыру жағдайының болу фактісін және сақтандырушы өтеуге жататын зиянның мөлшерін растайтын құжаттар жеткіліксіз болған кезде сақтандырушы оларды алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде бұл жайлы электрондық пошта адресіне (болса) электрондық хабарлама түрінде және (немесе) көрсетілген абоненттік нөмірге SMS-хабар түрінде хабарлама жіберу арқылы жетіспейтін және (немесе) дұрыс емес ресімделген құжаттардың толық тізбесін көрсете отырып хабарлайды.

1) о необходимости уплаты страховой премии для заключения договора страхования со страхователем;
2) о невозможности заключения договора страхования и необходимости корректировки сведений, указанных в заявлении страхователя;
3) о необходимости повторной загрузки документов в срок, указанный страховщиком.
Уведомление о невозможности заключения договора страхования и необходимости корректировки сведений направляется в случае несоответствия сведений, указанных в заявлении страхователя, с данными документов, предоставленных страхователем.
Уведомление о необходимости повторной загрузки документов в срок, указанный страховщиком, направляется в случае невозможности сличения сведений, указанных в заявлении страхователя, с данными документов, предоставленных страхователем.
7. Доступ к информации по заключенному договору страхования на интернет - ресурсе страховщика предоставляется путем ввода абонентского номера страхователя и (или) уникального номера договора страхования и иных данных по усмотрению страховщика.
Действия, указанные в подпункте 4) пункта 4 статьи 15-2 Закона совершаются страхователем (застрахованным, выгодоприобретателем) посредством доступа к личному кабинету страхователя либо доступа к информации по заключенному договору страхования, предоставляемого в соответствии с частью первой настоящего пункта.
8. Страховщик при получении заявления об изменении сведений, переоформлении договора страхования проводит проверку и сверку содержащихся в заявлений сведений в соответствии с подпунктами 5), 6) и 7) пункта 3 Правил.
9. Страховщик при получении заявления о досрочном расторжении договора страхования информирует страхователя о порядке досрочного расторжения договора страхования.
10. По желанию страхователя (застрахованного, выгодоприобретателя) электронные или сканированные копии документов, необходимых для направления уведомления о наступлении страхового случая, проведения оценки размера причиненного вреда, осуществления страховой выплаты направляются страховщику путем их загрузки посредством интернет - ресурса страховщика или в личный кабинет страхователя.
11. При недостаточности документов, подтверждающих факт наступления страхового случая и размер подлежащего возмещению страховщиком вреда, страховщик в течение 3 (трех) рабочих дней со дня их получения сообщает об этом с указанием полного перечня недостающих и (или) неправильно оформленных документов путем направления уведомления в виде электронного сообщения на адрес электронной почты (при наличии) и (или) в виде SMS-сообщения на указанный абонентский номер.

12. Ұсынылған құжаттардың толық тізбесі және оларды қабылдау күні көрсетілген электрондық анықтама өтініш берушіге ол көрсеткен электрондық пошта адресіне (болса) жіберіледі және (немесе) сақтандырушының интернет - ресурсында сақтанушының жеке кабинетінде көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2018 жылғы "29" қазандағы
№ 268 қаулысына
2-қосымша
Сақтандыру шартын жасасу туралы хабардар ету қағидалары және хабарламаның мазмұнына қойылатын талаптар
1. Осы Сақтандыру шартын жасасу туралы хабардар ету қағидалары және хабарламаның мазмұнына қойылатын талаптар "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және сақтандыру шартын жасасу туралы хабар ету тәртібін және хабарламаның мазмұнына қойылатын талаптарды айқындайды.
2. Сақтандыру шартын жасасу туралы сақтандыру ұйымының (бұдан әрі – сақтандырушы) хабарламасы сақтанушыға:
1) ұялы байланыс операторы ұсынған сақтанушы көрсеткен абоненттік нөмірге (бұдан әрі – абоненттік нөмір) мәтіндік қысқа хабарлар сервисі арқылы хабар (бұдан әрі – SMS-хабар) түрінде;
2) сақтанушы көрсеткен электрондық пошта адресіне (болса) электрондық хабар түрінде;
3) сақтандырушы ұсынатын өзге де тәсілдер бойынша жіберіледі.
3. Сақтандыру шартын жасасу туралы Сақтандыру жөніндегі бірыңғай дерекқордың (бұдан әрі – СБДҚ) хабарламасы сақтанушыға:
1) сақтанушы көрсеткен абоненттік нөмірге SMS-хабар;
2) сақтанушы көрсеткен электрондық пошта адресіне (болса) электрондық хабар түрінде жіберіледі.
4. Сақтанушының 2 және 3-тармақтарда көрсетілген хабарлама бағыттарының бір немесе бірнеше тәсілдерін таңдау мүмкіндігі бар.
5. Туристі міндетті сақтандыру шарты бойынша сақтандырушының және СБДҚ-ның оны жасасу туралы хабарламасы сақтандырылушыға (шетелге баратын туристке) сақтанушы (шығу туризмі саласындағы туроператор) көрсеткен сақтандырылушының абоненттік нөміріне және (немесе) электрондық пошта адресіне (болса) жіберіледі.
6. Сақтандырушының сақтандыру шартын жасасу туралы SMS-хабар түріндегі хабарламасы мыналарды қамтиды:
сақтанушы - жеке тұлға үшін:
сақтанушының тегі мен инициалдары;
сақтандыру шартының қолданыс мерзімі;
көлік құралының тіркеу нөмірі (көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру бойынша);
туристі міндетті сақтандыру бойынша сақтандырылушы үшін:
сақтандырылған адамдардың тегі мен инициалдары;
сақтандыру шартының қолданыс мерзімі;
сақтандыру аумағы;
сақтанушы - заңды тұлға үшін:
сақтанушының атауы;
сақтандыру шартының қолданыс мерзімі;
көлік құралының тіркеу нөмірі (көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру бойынша).

12. Электронная справка с указанием полного перечня представленных документов и даты их принятия направляется заявителю на указанный им адрес электронной почты (при наличии) и (или) отображается в личном кабинете страхователя на интернет - ресурсе страховщика.
Приложение 2
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 29 октября 2018 года № 268
Правила уведомления о заключении договора страхования и требования к содержанию уведомления
1. Настоящие Правила уведомления о заключении договора страхования и требования к содержанию уведомления разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности" и определяют порядок уведомления о заключении договора страхования и требования к содержанию уведомления.
2. Уведомление страховой организации (далее – страховщик) о заключении договора страхования направляется страхователю:
1) в виде сообщения посредством сервиса текстовых коротких сообщений (далее – SMS-сообщение) на указанный страхователем абонентский номер, предоставленный оператором сотовой связи (далее – абонентский номер);
2) в виде электронного сообщения на указанный страхователем адрес электронной почты (при наличии);
3) иным способом предлагаемым страховщиком.
3. Уведомление Единой базы данных по страхованию (далее – ЕСБД) о заключении договора страхования направляется страхователю в виде:
1) SMS-сообщения на указанный страхователем абонентский номер;
2) электронного сообщения на указанный страхователем адрес электронной почты (при наличии).
4. Страхователь имеет возможность выбрать один или несколько из указанных в пунктах 2 и 3 способов направления уведомления.
5. По договору обязательного страхования туриста уведомления страховщика и ЕСБД о его заключении направляются застрахованному (туристу, выезжающему за рубеж) на указанные страхователем (туроператором в сфере выездного туризма) абонентский номер и (или) адрес электронной почты застрахованного (при наличии).
6. Уведомление страховщика о заключении договора страхования в виде SMS-сообщения содержит:
для страхователя - физического лица:
фамилию и инициалы страхователя;
срок действия договора страхования;
регистрационный номер транспортного средства (по обязательному страхованию гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств);
для застрахованного по обязательному страхованию туриста:
фамилию и инициалы застрахованных лиц;
срок действия договора страхования;
территорию страхования;
для страхователя - юридического лица:
наименование страхователя;
срок действия договора страхования;
регистрационный номер транспортного средства (по обязательному страхованию гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств).

7. Сақтандырушының шарт жасасу туралы электрондық хабар түріндегі хабарламада:
сақтанушы-жеке тұлға үшін:
сақтанушының (сақтандырылушылардың) тегі, аты, әкесінің аты (болса);
сақтандыру шартының СБДҚ берген бірегей нөмірі;
сақтандыру шартының қолданыс мерзімі;
сақтандырудың негізгі талаптары (сақтандыру сыйлықақысының мөлшері, сақтандыру лимиттері, сақтандыру нысаны);
сақтандыру оқиғасы басталған жағдайда сақтанушының (сақтандырылушының) іс-қимыл тәртібі;
сақтандыру төлемін алуға өтініш беру тәртібі;
сақтандырушының ұйғаруы бойынша сақтандыру шарты бойынша өзге мәліметтер көрсетіледі;
туристі міндетті сақтандыру бойынша сақтандырылған үшін:
сақтандырылушының (сақтандырылушылардың) тегі, аты, әкесінің аты (болса);
сақтандыру шартының СБДҚ берген бірегей нөмірі;
сақтандыру шартының қолданыс мерзімі;
сақтандыру аумағы;
сақтандырудың негізгі талаптары (сақтандыру сыйлықақысының мөлшері, сақтандыру лимиттері, сақтандыру нысаны);
сақтандыру оқиғасы басталған жағдайда сақтанушының (сақтандырылушының) іс-қимыл тәртібі;
сақтандыру төлемін алуға өтініш беру тәртібі;
сақтандырушының ұйғаруы бойынша сақтандыру шарты бойынша өзге мәліметтер көрсетіледі;
сақтанушы - заңды тұлға үшін:
сақтанушының атауы;
сақтандыру шартының бірегей нөмірі;
сақтандыру шартының қолданыс мерзімі;
сақтандырудың негізгі талаптары (сақтандыру сыйлықақысының мөлшері, сақтандыру лимиттері, сақтандыру нысаны);
сақтандыру оқиғасы басталған жағдайда сақтанушының (сақтандырылушының) іс-қимыл тәртібі;
сақтандыру төлемін алуға өтініш беру тәртібі көрсетіледі.
Сақтандыру шартын жасау туралы сақтандырушының хабарламасында көрсетілмеген сақтандыру шарты бойынша өзге мәліметтер сақтандырушының интернет-ресурсына белсенді гиперсілтемені көрсету арқылы жолданады.
8. Сақтандырушы көрсеткен электрондық поштаның мекенжайына SMS-хабар, электрондық хабар түрінде жолданатын сақтандыру шартын жасау туралы СБДҚ-ның хабарламасында:
сақтандырушының қысқаша атауы;
шарттың бірегей нөмірі;
СБДҚ интернет - ресурсының мекенжайы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2018 жылғы 29 қазандағы
№ 268 қаулысына
3-қосымша
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру шарттарын жасасуды, сақтанушы мен сақтандырушы арасында электрондық ақпараттық ресурстармен алмасуды қамтамасыз ететін бағдарламалық-техникалық құралдары мен интернет-ресурстарына қойылатын талаптар
1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру шарттарын жасасуды, сақтанушы мен сақтандырушы арасында электрондық ақпараттық ресурстармен алмасуды қамтамасыз ететін бағдарламалық-техникалық құралдары мен интернет-ресурстарына қойылатын талаптар "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру шарттарын жасасуды, сақтанушы мен сақтандырушы арасында электрондық ақпараттық ресурстармен алмасуды қамтамасыз ететін бағдарламалық-техникалық құралдары мен интернет-ресурстарына қойылатын талаптарды айқындайды.

7. Уведомление страховщика о заключении договора страхования в виде электронного сообщения содержит:
для страхователя – физического лица:
фамилию, имя и отчество (при наличии) страхователя (застрахованных);
уникальный номер договора страхования, присвоенный ЕСБД;
срок действия договора страхования;
основные условия страхования (размер страховой премии, страховые лимиты, объект страхования);
порядок действий страхователя (застрахованного) в случае наступления страхового случая;
порядок подачи заявления на страховую выплату;
иные сведения по договору страхования по усмотрению страховщика;
для застрахованного по обязательному страхованию туриста:
фамилию, имя и отчество (при наличии) застрахованного (застрахованных);
уникальный номер договора страхования, присвоенный ЕСБД;
срок действия договора страхования;
территорию страхования;
основные условия страхования (размер страховой премии, страховые лимиты, объект страхования);
порядок действий страхователя (застрахованного) в случае наступления страхового случая;
порядок подачи заявления на страховую выплату;
иные сведения по договору страхования по усмотрению страховщика;
для страхователя – юридического лица:
наименование страхователя;
уникальный номер договора страхования;
срок действия договора страхования;
основные условия страхования (размер страховой премии, страховые лимиты, объект страхования);
порядок действий страхователя (застрахованного) в случае наступления страхового случая;
порядок подачи заявления на страховую выплату.
Иные сведения по договору страхования, не указанные в уведомлении страховщика о заключении договора страхования, направляются посредством отображения активной гиперссылки на интернет - ресурс страховщика.
8. Уведомление ЕСБД о заключении договора страхования, направляемое в виде SMS-сообщения, электронного сообщения на указанный страхователем адрес электронной почты (при наличии) содержит:
краткое наименование страховщика;
уникальный номер договора;
адрес интернет - ресурса ЕСБД.
Приложение 3
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 29 октября 2018 года № 268
Требования к программно-техническим средствам и интернет - ресурсам страховой (перестраховочной) организации, обеспечивающим заключение договоров страхования, обмен электронными информационными ресурсами между страхователем и страховщиком
1. Настоящие Требования к программно-техническим средствам и интернет - ресурсам страховой (перестраховочной) организации, обеспечивающим заключение договоров страхования, обмен электронными информационными ресурсами между страхователем и страховщиком разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности" (далее – Закон) и определяют требования к программно-техническим средствам и интернет - ресурсам страховой (перестраховочной) организации (далее - страховщик), обеспечивающим заключение договоров страхования, обмен электронными информационными ресурсами между страхователем и страховщиком.

2. Сақтандырушы сақтандыру шарттарын жасасуды, сақтанушы мен сақтандырушы арасында электрондық ақпараттық ресурстармен алмасуды қамтамасыз ететін өзінің бағдарламалық-техникалық құралдары мен интернет-ресурстарының үздіксіз жұмыс қабілеттілігін қолдайды.
3. Сақтандырушының бағдарламалық-техникалық құралдары мыналарды:
сақтанушының сақтандыру шарты бойынша ақпаратты Сақтандыру бойынша бірыңғай дерекқордың (бұдан әрі – СБДҚ) ақпараттық жүйесі арқылы тексеруі үшін СБДҚ-ның интернет-ресурсына көшу мүмкіндігін;
сақтандырушының интернет-ресурсына сақтанушының тәулік бойы қолжетімділігін қамтамасыз етумен сақтандыру шартын электрондық нысанда сақтауды;
Заңның 15-2-бабының 4) тармақшасына көрсетілген іс-қимылдарды жасау мүмкіндігін;
сақтанушы (шарт жасауға ниеті бар адамдар) мен сақтандырушының аталған интенет-ресурсты пайдаланумен орындалатын және сақтанушы сақтандыру шартын жасауға өтінішті толтырғаннан кейін жасалатын іс-қимылдары туралы электрондық нысандағы мынадай ақпаратты:
іс-қимыл жазбасының автоматтандырылған жүйеде, бағдарламалық қамтамасыз етудегі реттік нөмірді;
іс-қимылды жүзеге асыру датасын (күні, айы, жылы) және уақытын (сағаты, минуттары, секундтары);
интернет-ресурста іс-қимылды жүзеге асыратын және оны автоматтандырылған жүйеде, бағдарламалық қамтамасыз етуде идентификаттауға мүмкіндік беретін адамға берілген символдардың жиынын;
орындалатын іс-қимылға сәйкес келетін кодты;
интернет - ресурсқа қолжетімділік жүзеге асырылған идентификатталған ақпаратты (IP мекенжай);
сақтанушы сақтандырушының интернет-ресурсы арқылы беретін ақпарат, оның ішінде сақтанушы (сақтандырылған, пайда алушы) жүктеген файлдар мен құжаттарды;
интернет-ресурстың автоматтандырылған жүйесіндегі, бағдарламалық қамтамасыз етудегі қателер туралы идентификатталған ақпаратты бір жыл ішінде үздіксіз тіркеу және сақтауды қамтамасыз етеді.
4. Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган сақтандырушының лицензиясын тоқтата тұру немесе айыру туралы шешім қабылдаған жағдайда:
СБДҚ-ның сақтандырудың тиісті сыныбы бойынша сақтандыру шартын жасау үшін қажетті сақтандырушының ақпараттық жүйелерімен өзара іс-әрекеті тоқтатыла тұрады (тоқтатылады);
сақтандырушы интернет-ресурста себебін көрсетумен сақтандыру шарттарын жасау мүмкін еместігі туралы ақпарат орналастырады және интернет-ресурстардың жұмысын тоқтата тұрады (тоқтатады).

2. Страховщик поддерживает постоянную работоспособность и обеспечивает бесперебойное функционирование своих программно-технических средств и интернет - ресурсов, обеспечивающих заключение договоров страхования, обмен электронными информационными ресурсами между страхователем и страховщиком.
3. Программно-технические средства страховщика обеспечивают:
возможность перехода на интернет - ресурс Единой базы данных по страхованию (далее – ЕСБД) для проверки страхователем информации по договору страхования через информационную систему ЕСБД;
хранение договора страхования в электронной форме с обеспечением круглосуточного доступа к нему для страхователя на интернет - ресурсе страховщика;
возможность совершения действий, указанных в подпункте 4) пункта 4 статьи 15-2 Закона;
непрерывную регистрацию и сохранение в течение одного года следующей информации в электронной форме о действиях страхователя (лиц, имеющих намерение заключить договор) и страховщика, выполняемых с использованием данного интернет - ресурса, и совершаемых после заполнения страхователем заявления на заключение договора страхования:
порядковый номер записи действия в автоматизированной системе, программном обеспечении;
дата (день, месяц, год) и время (часы, минуты, секунды) осуществления действия;
набор символов, присвоенный лицу, выполняющему действия на интернет - ресурсе, и позволяющий идентифицировать его в автоматизированной системе, программном обеспечении;
код, соответствующий выполняемому действию;
идентификационная информация (IP адрес), с которого осуществлен доступ к интернет - ресурсу;
информация, передаваемая страхователем посредством интернет - ресурса страховщика, в том числе файлы и документы, загруженные страхователем (застрахованным, выгодоприобретателем);
идентификационная информация об ошибках в автоматизированной системе, программном обеспечении интернет - ресурса.
4. В случае принятия уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций решения о приостановлении или лишении лицензии страховщика:
приостанавливается (прекращается) взаимодействие ЕСБД с информационными системами страховщика, необходимое для заключения договора страхования по соответствующему классу страхования;
страховщик размещает на интернет - ресурсе информацию о невозможности заключения договоров страхования с указанием причины и приостанавливает (прекращает) работу интернет – ресурсов.