Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының мұқтажы үшін пайдаланылатын әскери ұлттық стандарттарды әзірлеу, келісу, бекіту, тіркеу, есепке алу, өзгерту, қайта қарау, күшін жою және қолданысқа енгізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2019 жылғы 5 наурыздағы № 134 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 12 наурызда № 18379 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 27 желтоқсандағы № 945 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 27.12.2019 № 945 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 10.04.2019 бастап қолданысқа енгізіледі
"Стандарттау туралы" 2018 жылғы 5 қазандағы Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының мұқтажы үшін пайдаланылатын әскери ұлттық стандарттарды әзірлеу, келісу, бекіту, тіркеу, есепке алу, өзгерту, қайта қарау, күшін жою және қолданысқа енгізу қағидалары бекітілсін.
2. "Әскери мақсаттағы тауарларға (өнімге), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларға (өнімге), әскери мақсаттағы жұмыстар мен әскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтерге арналған әскери стандарттарды әзірлеу, келісу, есепке алу, бекіту, сараптама жасау, өзгерту, күшін жою және қолданысқа енгізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 28 шілдедегі № 394 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15734 болып тіркелген, 2017 жылғы 2 қазанда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Метрологиялық қамтамасыз ету және стандарттау орталығы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықтың көшірмесін мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және оған енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;

Об утверждении Правил разработки, согласования, утверждения, регистрации, учета, изменения, пересмотра, отмены и введения в действие военных национальных стандартов, используемых для нужд Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 5 марта 2019 года № 134. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 марта 2019 года № 18379. Утратил силу приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 27 декабря 2019 года № 945
Сноска. Утратил силу приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 27.12.2019 № 945 (вводится в действие с 01.01.2020).
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан от 5 октября 2018 года "О стандартизации" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила разработки, согласования, утверждения, регистрации, учета, изменения, пересмотра, отмены и введения в действие военных национальных стандартов, используемых для нужд Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан.
2. Признать утратившим силу приказ Министра обороны Республики Казахстан от 28 июля 2017 года № 394 "Об утверждении Правил разработки, согласования, учета, утверждения, экспертизы, изменения, отмены и введения в действие военных стандартов на товары (продукцию) военного назначения, товары (продукцию) двойного назначения (применения), работы военного назначения и услуги военного назначения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15734, опубликован 2 октября 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).
3. Центру метрологического обеспечения и стандартизации Министерства обороны Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан на казахском и русском языках в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;

4) мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің орынбасары генерал-майор М.М. Алтынбаевқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
6. Осы бұйрық 2019 жылғы 10 сәуірден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі
Н. Ермекбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі
2019 жылғы "____"____________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс және аэроғарыш
өнеркәсібі министрлігі
2019 жылғы "____"____________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік күзет қызметі
2019 жылғы "____"____________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
2019 жылғы "____"____________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
2019 жылғы "____"____________
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2019 жылғы 5 наурыздағы
№ 134 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының мұқтажы үшін пайдаланылатын әскери ұлттық стандарттарды әзірлеу, келісу, бекіту, тіркеу, есепке алу, өзгерту, қайта қарау, күшін жою және қолданысқа енгізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының мұқтажы үшін пайдаланылатын әскери ұлттық стандарттарды әзірлеу, келісу, бекіту, тіркеу, есепке алу, өзгерту, қайта қарау, күшін жою және қолданысқа енгізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының мүдделерінде әскери ұлттық стандарттарды әзірлеу, келісу, бекіту, тіркеу, есепке алу, өзгерту, қайта қарау, күшін жою және қолданысқа енгізу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) әзірлеуші – әскери ұлттық стандарттарды әзірлеу бойынша жұмыстарды орындайтын және (немесе) қызметтерді көрсететін заңды тұлға;
2) әскери мақсаттағы өнім – қару-жарақ, әскери және арнайы техника, оқ-дәрілер, жұмыстар (оның ішінде ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық), көрсетілетін қызметтер, құжаттама, зияткерлік қызмет нәтижелері, оның ішінде зияткерлік меншік және әскери экономика мен әскери техника саласындағы ақпарат;
3) әскери стандарттау – нақты бар және потенциалды міндеттерге қатысты оларды әскери стандарттау объектілеріне бірнеше рет пайдалану мақсатында техникалық талаптарды, қағидаларды, сипаттамаларды, техникалық нормаларды белгілеу жөніндегі қызмет;

4) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Министра обороны Республики Казахстан генерал-майора Алтынбаева М.М.
5. Настоящий приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
6. Настоящий приказ вводится в действие с 10 апреля 2019 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр обороны
Республики Казахстан
Н. Ермекбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"____"____________ 2019 года
"СОГЛАСОВАН"
Министерство оборонной и
аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"____"____________ 2019 года
"СОГЛАСОВАН"
Служба государственной охраны
Республики Казахстан
"____"____________ 2019 года
"СОГЛАСОВАН"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
"____"____________ 2019 года
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"____"____________ 2019 года
Утверждены
приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 5 марта 2019 года № 134
Правила разработки, согласования, утверждения, регистрации, учета, изменения, пересмотра, отмены и введения в действие военных национальных стандартов, используемых для нужд Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработки, согласования, утверждения, регистрации, учета, изменения, пересмотра, отмены и введения в действие военных национальных стандартов, используемых для нужд Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан (далее – Правила) определяют порядок разработки, согласования, утверждения, регистрации, учета, изменения, пересмотра, отмены и введения в действие военных национальных стандартов в интересах Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) разработчик – юридическое лицо, выполняющее работы и (или) оказывающее услуги по разработке военных национальных стандартов;
2) продукция военного назначения – вооружение, военная и специальная техника, боеприпасы, работы (в том числе научно-исследовательские и опытно-конструкторские), услуги, документация, результаты интеллектуальной деятельности, в том числе интеллектуальная собственность и информация в области военной экономики и области военной техники;
3) военная стандартизация – деятельность по установлению технических требований, правил, характеристик, технических норм в целях их многократного использования к объектам военной стандартизации в отношении реально существующих и потенциальных задач;

4) әскери стандарттау объектісі – материалдарды, шикізатты, арнайы технологиялық жабдықты қоса алғанда, стандартталуға жататын немесе ұшыраған әскери және қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) өнім, процестер мен көрсетілетін қызметтер;
5) әскери ұлттық стандарт – белгілі бір және арнайы пайдалану мақсатында әскери және қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) объектілерге қағидаларды, жалпы қағидаттар мен сипаттамаларды белгілейтін, оның ішінде мемлекеттік құпияларға жатқызылатын және таратылуы шектеулі мәліметтерді қамтитын өнімдерге, процестер мен көрсетілетін қызметтерге арналған стандарттау жөніндегі құжат;
6) мемлекетаралық әскери стандарт – әскери және қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) өнімге, сондай-ақ осы өнімге байланысты процестерге және өзге де әскери стандарттау объектілеріне қойылатын талаптарды белгілейтін стандарттау жөніндегі уәкілетті мемлекетаралық орган немесе мемлекетаралық ұйым қабылдаған стандарт;
7) мемлекеттік тапсырыс беруші – әскери стандарттау саласындағы жұмыстарды және (немесе) көрсетілетін қызметтерді алатын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы (мемлекеттік органның ведомствосы);
8) мемлекеттік тапсырыс берушінің бөлімшесі – әскери стандарттау саласындағы жұмыстарды жүргізуге мемлекеттік тапсырыс беруші уәкілеттік берген ұйым;
9) негіз қалайтын әскери стандарт – әскери стандарттау саласындағы жалпы ұйымдастыру-әдістемелік ережелерді белгілейтін стандарттау жөніндегі құжат.
3. Әскери және қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) өнімді стандарттау мынадай мақсаттарға қол жеткізуге бағытталған:
1) мемлекеттің ұлттық қауіпсіздігін және әлеуметтік-экономикалық дамуын қамтамасыз ету;
2) өнімдердің, процестердің және көрсетілетін қызметтердің қауіпсіздігі мен сапасын арттыру;
3) инновацияларды тиімді енгізуді және жоғары технологиялық өндірістерді дамытуды қолдау, сондай-ақ технологиялар мен үздік зертханалық практикалар трансфертіне жәрдемдесу.
4. Әскери және қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) өнімді стандарттау мақсаттарына:
1) озық технологияларды енгізу, әскери және қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) өнімді шығару құралдарын және осындай өнімді әзірлеу және шығару кезіндегі ғылыми-техникалық прогрестің жетістіктерін тиімді пайдалануды қамтамасыз ету;
2) әскери және қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) өнімнің номенклатурасын бірегейлендіруді оңтайландыру, оның үйлесімділігін және өзара ауыстырылуын қамтамасыз ету, оны жасау, өндірісте игеру мерзімдері мен шығындарын, сондай-ақ шығаруға, пайдалану мен кәдеге жаратуға арналған шығындарды қысқарту;

4) объект военной стандартизации – продукция, процессы и услуги военного и двойного назначения (применения), подлежащие или подвергнувшиеся стандартизации, включая материалы, сырье, специальное технологическое оборудование;
5) военный национальный стандарт – документ по стандартизации на продукцию, процессы и услуги, который в целях определенного и специального использования устанавливает правила, общие принципы и характеристики к объектам военного и двойного назначения (применения), в том числе содержащий сведения, относимые к государственным секретам и ограниченного распространения;
6) межгосударственный военный стандарт – стандарт, принятый уполномоченным межгосударственным органом или межгосударственной организацией по стандартизации, устанавливающий требования к продукции военного и двойного назначения (применения), а также процессам и иным объектам военной стандартизации, связанным с такой продукцией;
7) государственный заказчик – государственный орган Республики Казахстан (ведомство государственного органа), приобретающий работы и (или) услуги в области военной стандартизации;
8) подразделение государственного заказчика – организация, уполномоченная государственным заказчиком на проведение работ в области военной стандартизации;
9) основополагающий военный стандарт – документ по стандартизации, устанавливающий общие организационно-методические положения в области военной стандартизации.
3. Стандартизация продукции военного и двойного назначения (применения) направлена на достижение следующих целей:
1) обеспечение национальной безопасности и социально-экономического развития государства;
2) повышение безопасности и качества продукции, процессов и услуг;
3) поддержка эффективного внедрения инноваций и развития высокотехнологичных производств, а также содействие трансферту технологий и наилучших лабораторных практик.
4. Цели стандартизации продукции военного и двойного назначения (применения) достигаются путем:
1) внедрения передовых технологий, обеспечение эффективного использования средств производства продукции военного и двойного назначения (применения) и достижений научно-технического прогресса при разработке и производстве такой продукции;
2) оптимизации унификации номенклатуры продукции военного и двойного назначения (применения), обеспечения ее совместимости и взаимозаменяемости, сокращения сроков и затрат ее создания, освоения в производстве, а также затрат на производство, эксплуатацию и утилизацию;

3) мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберінде мемлекеттік мақсатты бағдарламаларды іске асыру;
4) әскери стандарттау жөніндегі жылдық жоспарларды іске асыру арқылы қол жеткізіледі.
5. Әскери стандарттау саласындағы жұмыстарды ұйымдастыру, егер өзге қаржыландыру көзі көзделмесе, мемлекеттік тапсырыс беруші тиісті жылға көздейтін республикалық бюджет қаражаты есебінен және шегінде жүзеге асырылады.
Әскери стандарттау объектілерінің қауіпсіздігін арттыру және сапасын қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының заңды тұлғалары мен өзге де коммерциялық емес ұйымдары тиісті жылға арналған әскери стандарттау жөніндегі жұмыстар жоспарына енгізумен осы Қағидалардың 12-тармағында көрсетілген әскери стандарттау саласындағы жұмыстарды орындауға арналған шығыстарды өз қаражаты есебінен қаржыландыра алады.
6. Әскери ұлттық стандарттар:
1) негіз қалайтын әскери стандарттар;
2) өнімге, процестерге, көрсетілетін қызметтерге және оларды бақылау әдістеріне әскери стандарттар;
3) терминологияға әскери стандарттар;
4) қару-жарақ пен әскери техника түрлеріне қойылатын жалпы техникалық талаптардың әскери стандарттары болып бөлінеді.
7. Әскери ұлттық стандарт әскери стандарттау объектілеріне қатысты қолданылады.
2-тарау. Әскери ұлттық стандарттарды әзірлеу және қайта қарау
8. Әскери ұлттық стандарт осы Қағидаларда көзделген әскери және қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) өнімді стандарттау мақсаттары үшін әзірленеді және қайта қаралады.
9. Әскери ұлттық стандарттарды әзірлеу және қайта қарау мемлекеттік құпиялар туралы заңнаманы сақтай отырып, ағымдағы жылғы бірінші тоқсанда бекітілетін жыл сайынғы әскери стандарттау жөніндегі жұмыстар жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
10. Әскери стандарттау жөніндегі жұмыстар жоспарына енгізуден бас тарту үшін негіз:
1) ұсыныстардың әскери стандарттау саласындағы міндеттерге сәйкес келмеуі;
2) әскери стандарттау жөніндегі іс-шаралардың қаржылық ресурстармен қамтамасыз етілмеуі;
3) шешім қабылдаған күні іс-шаралардың өзекті болмауы (қолданылу саласы бірдей әскери ұлттық стандарт қабылданған не қайта қаралған, ұсынылатын өзгерістер ғылымның, техника мен технологияның қазіргі заманғы ғылыми-техникалық даму деңгейіне сәйкес келмейді) болып табылады.
11. Көрсетілген жоспарға құжаттар нысандарын белгілеуді қоса алғанда, әскери стандарттау жөніндегі жұмыстар жоспарын әзірлеу, келісу және бекіту негіз қалайтын әскери стандарттармен айқындалады.
12. Әскери ұлттық стандарттарды әзірлеу және қайта қарау:
1) техникалық тапсырманы (техникалық ерекшелікті), техникалық-экономикалық негіздемені әзірлеу;

3) реализации государственных целевых программ в рамках государственного оборонного заказа;
4) реализации годовых планов по военной стандартизации.
5. Организация работ в области военной стандартизации осуществляется за счет и в пределах средств республиканского бюджета, предусматриваемых государственным заказчиком на соответствующий год, если не предусмотрен иной источник финансирования.
В целях повышения безопасности и обеспечения качества объектов военной стандартизации юридические лица и иные некоммерческие организации Республики Казахстан могут за счет собственных средств финансировать расходы на выполнение работ в области военной стандартизации, указанных в пункте 12 настоящих Правил, с включением в план работ по военной стандартизации на соответствующий год.
6. Военные национальные стандарты подразделяются на:
1) основополагающие военные стандарты;
2) военные стандарты на продукцию, процессы, услуги и методы их контроля;
3) военные стандарты на терминологию;
4) военные стандарты общих технических требований к видам вооружения и военной техники.
7. Военный национальный стандарт применяется в отношении объектов военной стандартизации.
Глава 2. Разработка и пересмотр военных национальных стандартов
8. Военный национальный стандарт разрабатывается и пересматривается для целей стандартизации продукции военного и двойного назначения (применения), предусмотренных настоящими Правилами.
9. Разработка и пересмотр военных национальных стандартов осуществляется в соответствии с ежегодным планом работ по военной стандартизации, утверждаемого в первом квартале текущего года с соблюдением законодательства о государственных секретах.
10. Основанием для отказа во включении в план работ по военной стандартизации является:
1) несоответствие предложений задачам в области военной стандартизации;
2) необеспеченность мероприятий по военной стандартизации финансовыми ресурсами;
3) неактуальность мероприятий на день принятия решения (принят, либо пересмотрен военный национальный стандарт с одинаковой областью распространения, предлагаемые изменения не соответствуют современному научно-техническому уровню развития науки, техники и технологии).
11. Разработка, согласование и утверждение плана работ по военной стандартизации, включая установление форм документов к указанному плану, определяется основополагающими военными стандартами.
12. Разработка и пересмотр военных национальных стандартов включают в себя следующие этапы:
1) разработка технического задания (технической спецификации), технико-экономического обоснования;

2) әскери ұлттық стандарт жобасын және оған түсіндірме жазбаны әзірлеу, оны мүдделі мемлекеттік органдарға, ұйымдарға және кәсіпорындарға қарауға жолдау;
3) алынған мүдделі мемлекеттік органдардың, ұйымдардың және кәсіпорындардың ескертулері мен ұсыныстарын ескере отырып, әскери ұлттық стандарт жобасын толық пысықтау;
4) әскери ұлттық стандартты бекітуге (қабылдауға) дайындау, оның ішінде сараптама жүргізу, бекіту (қабылдау) және есепке алу;
5) таратылуы шектеулі және мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтерге жатқызу кезеңдерін қамтиды.
13. Әскери ұлттық стандарттарды әзірлеу, ресімдеу, мазмұндау, жазу рәсімдері негіз қалайтын әскери стандарттармен белгіленеді.
14. Әскери ұлттық стандарттарды әзірлеуді және қайта қарауды өз құзыреті шегінде мемлекеттік органдар, сондай-ақ тапсырыс берушінің әскери ұлттық стандартты әзірлеуге техникалық тапсырмасының (техникалық ерекшелігінің) талаптарына жауап беретін Қазақстан Республикасының заңды тұлғалары жүзеге асырады.
15. Әскери ұлттық стандарттарды құпияландыру үшін негіз олардың мемлекеттік органдар мен ұйымдарда қолданылатын құпияландыруға жататын мәліметтер тізбелеріне сәйкес келуі болып табылады.
3-тарау. Әскери ұлттық стандарттарды келісу
16. Әскери ұлттық стандарт жобасын әзірлеуші әскери стандарттау объектісіне байланысты:
1) әзірлемеге тапсырыс берушіге;
2) мүдделі мемлекеттік органдарға, ведомстволарға, мекемелерге;
3) қорғаныс өнеркәсібі кешенінің ұйымдарына және салалық кәсіпорындарына келісуге жолдайды.
17. Егер әзірлеуші әскери ұлттық стандарт жобасын әзірлеуге негізделген өзге де қарау мерзімін белгілемесе, әскери ұлттық стандарттың жобасын келісу мерзімі олар қаралуға келіп түскен күннен бастап күнтізбелік алпыс күннен аспауға тиіс.
18. Бақылау (сынау) әдістеріне және өлшеуді орындау әдістемелеріне қойылатын талаптарды қамтитын, ұлттық және мемлекетаралық деңгейлерде стандартталмаған әскери ұлттық стандарттар Қазақстан Республикасының өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы заңнамасына сәйкес келуіне уәкілетті органда келісілуге тиіс.
19. Келісу қорытындылары бойынша әскери ұлттық стандарт жобасын әзірлеуші келісуші тараптардың қабылданған және қабылданбаған ескертулері мен ұсыныстарын енгізе отырып, пікірлерді жинақтауды дайындауды жүзеге асырады.
Келісуші тараптардың ескертулерімен және ұсыныстарымен келіспеген жағдайда негіздеме келтіріледі.
Әскери ұлттық стандарт жобасының соңғы редакциясы оның ресімделуін қозғамайтын әскери ұлттық стандарттың жобасы бойынша келіспеушілігі бар тараптарға қайта келісуге жолданады. Әскери ұлттық стандарттың жобасы пікірді жинақтаумен бірге жолданады.

2) разработка проекта военного национального стандарта и пояснительной записки к нему, направление его на рассмотрение заинтересованным государственным органам, организациям и предприятиям;
3) доработка проекта военного национального стандарта с учетом полученных замечаний и предложений заинтересованных государственных органов, организаций и предприятий;
4) подготовка к утверждению (принятию), в том числе проведение экспертизы, утверждение (принятие) и учет военного национального стандарта;
5) отнесение к сведениям ограниченного распространения и составляющим государственные секреты.
13. Процедуры построения, оформления, содержания, изложения военных национальных стандартов устанавливаются основополагающими военными стандартами.
14. Разработка и пересмотр военных национальных стандартов осуществляется государственными органами в пределах своей компетенции, а также юридическими лицами Республики Казахстан, отвечающими требованиям технического задания (технической спецификации) заказчика разработки военного национального стандарта.
15. Основанием для засекречивания военных национальных стандартов является их соответствие действующим в государственных органах и организациях перечням сведений, подлежащих засекречиванию.
Глава 3. Согласование военных национальных стандартов
16. Проект военного национального стандарта в зависимости от объекта военной стандартизации направляется разработчиком на согласование:
1) заказчику разработки;
2) заинтересованным государственным органам, ведомствам, учреждениям;
3) организациям и отраслевым предприятиям оборонного промышленного комплекса.
17. Срок согласования проекта военного национального стандарта не должен превышать шестидесяти календарных дней со дня их поступления на рассмотрение, если разработчиком не установлен иной срок рассмотрения обусловленный разработкой проекта военного национального стандарта.
18. Военные национальные стандарты, содержащие требования к методам контроля (испытаний) и методикам выполнения измерений, не стандартизированным на национальном и межгосударственном уровнях, подлежат согласованию в уполномоченном органе на соответствие законодательству в области обеспечения единства измерений Республики Казахстан.
19. По итогам согласования разработчик проекта военного национального стандарта осуществляет подготовку сводки отзывов с включением принятых и не принятых замечаний и предложений согласующих сторон.
В случае несогласия с замечаниями и предложениями согласующих сторон, приводится обоснование.
Окончательная редакция проекта военного национального стандарта рассылается на повторное согласование сторонам, имеющим разногласия по проекту военного национального стандарта, не затрагивающие его оформления. Проект военного национального стандарта рассылается вместе со сводкой отзыва.

20. Әскери ұлттық стандартты әзірлеуші алынған ескертулерді және (немесе) ұсыныстарды ескере отырып, стандарт ісін жасайды, ол:
1) қағаз және электрондық жеткізгіштегі әскери ұлттық стандарт жобасын;
2) түсіндірме жазбаны;
3) пікірді жинақтауды;
4) ұлттық стандарт жобасының алғашқы редакциясын;
5) әскери ұлттық стандарт жобасын келісуді растайтын құжаттарды;
6) әскери ұлттық стандарт жобасының соңғы редакциясын;
7) әскери ұлттық стандартты әзірлеуге техникалық тапсырмаларды және техникалық-экономикалық негіздемені;
8) әскери ұлттық стандарт жобасын келісуге шығыс хаттарды;
9) ережелері әскери ұлттық стандарт жобасымен үйлестірілген (бар болған кезде) шетел мемлекетінің әскери мақсаттағы өнімін стандарттау жөніндегі нормативтік құжатты қамтиды.
Әзірлеуші ресімделген стандарт ісін мемлекеттік тапсырыс берушінің бөлімшесіне сараптамаға жолдайды.
21. Сараптама:
1) келісуші тараптармен консенсусқа қол жеткізуді белгілеуді;
2) стандарт ісінің толық жиынтықталуын тексеруді;
3) әскери ұлттық стандарт жобасын толық келісуге пікірді жинақтауды талдауды;
4) қолданыстағы әскери ұлттық стандарттар талаптарының қайталануын болдырмауды;
5) негіз қалайтын әскери стандарттардың талаптарына әскери ұлттық стандартты әзірлеу рәсімдерінің сақталуын белгілеуді;
6) шетел мемлекеттерінің әскери мақсаттағы өнімін стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес келуін (олар бар болған кезде) белгілеуді қамтиды.
22. Әскери ұлттық стандарттарға сараптаманы мемлекеттік тапсырыс берушінің бөлімшесі техникалық реттеу және метрология саласындағы уәкілетті органның мемлекеттік құпияларды құрайтын ақпаратқа тиісті нысандағы рұқсаты бар сарапшыларын тарта отырып, олар келіп түскен күннен бастап күнтізбелік отыз күннен аспайтын мерзімде жүргізеді.
23. Мемлекеттік тапсырыс берушінің бөлімшесі сараптама нәтижелері бойынша әскери ұлттық стандарт жобасын:
1) Қазақстан Республикасы заңнамасының және стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес келмеген;
2) техникалық тапсырмада (техникалық ерекшелікте) белгіленген мақсаттарға қол жеткізілмеген;
3) әзірлеуші осы Қағидалардың 20-тармағында көрсетілген құжаттар топтамасын толық ұсынбаған;
4) әзірлеуші мүдделі мемлекеттік органдарда бар мәселелер бойынша ұсыныстар мен ескертулерді ескермеген;
5) қолданыстағы әскери ұлттық стандарттармен жоба қайталанған;

20. Разработчик военного национального стандарта с учетом полученных замечаний и (или) предложений формирует дело стандарта, которое включает в себя:
1) проект военного национального стандарта на бумажном и электронном носителе;
2) пояснительную записку;
3) сводка отзыва;
4) первую редакцию проекта национального стандарта;
5) документы, подтверждающие согласование проекта военного национального стандарта;
6) окончательную редакцию проекта военного национального стандарта;
7) технические задания и технико-экономическое обоснование на разработку военного национального стандарта;
8) исходящие письма на согласование проекта военного национального стандарта;
9) нормативный документ по стандартизации на продукцию военного назначения иностранного государства, с положениями которых гармонизирован проект военного национального стандарта (при наличии).
Оформленное дело стандарта направляется разработчиком в подразделение государственного заказчика на экспертизу.
21. Экспертиза включает:
1) установление достижения консенсуса согласующими сторонами;
2) проверки полноты комплектности дела стандарта;
3) анализа сводки отзыва на полноту согласования проекта военного национального стандарта;
4) исключение дублирования требований действующих военных национальных стандартов;
5) установление соблюдения процедур разработки военного национального стандарта требованиям основополагающих военных стандартов;
6) установление соответствия требованиям нормативных документов по стандартизации на продукцию военного назначения иностранных государств (при их наличии).
22. Экспертиза военных национальных стандартов проводится подразделением государственного заказчика с привлечением экспертов уполномоченного органа в области технического регулирования и метрологии с соответствующей формой допуска к информации, составляющим государственные секреты в срок, не превышающий тридцати календарных дней со дня их поступления.
23. Подразделение государственного заказчика по результатам экспертизы возвращает проект военного национального стандарта на доработку в случаях:
1) несоответствия требованиям законодательства Республики Казахстан и нормативным документам по стандартизации;
2) недостижения цели, установленной в техническом задании (технической спецификации);
3) представления разработчиком неполного пакета документов, указанных в пункте 20 настоящих Правил;
4) разработчиком не учтены предложения и замечания по существенным вопросам у заинтересованных государственных органов;
5) дублирования проекта с действующими военными национальными стандартами;

6) әскери ұлттық стандартты әзірлеуді тапсырыс берушімен келіспеген (консенсус болмаған) жағдайларда толық пысықтауға қайтарады.
24. Сараптама жүргізу нәтижелері бойынша мемлекеттік тапсырыс берушінің бөлімшесі әскери ұлттық стандарттың жобасын толық пысықтау және мемлекеттік тапсырыс берушінің бекітуге шығаруы мүмкіндігі немесе мүмкін еместігі туралы ұсынымдарды қамтитын сараптамалық қорытынды береді.
4-тарау. Әскери ұлттық стандарттарды бекіту және қолданысқа енгізу
25. Әскери ұлттық стандартты бекіту кезінде әзірлеуші стандарт ісіне қосымша:
1) мемлекеттік тапсырыс беруші бөлімшесінің сараптамалық қорытындысын;
2) қазақ және орыс тілдерінде қағаз және электрондық жеткізгіштердегі әскери ұлттық стандарт жобасын;
3) ережелері әскери ұлттық стандарттың жобасымен үйлестірілген (бар болған кезде) шетел мемлекетінің әскери мақсаттағы өнімін стандарттау жөніндегі нормативтік құжатты қосады.
Әзірлеуші құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған жағдайда мемлекеттік тапсырыс берушінің бөлімшесі үш жұмыс күнінен кешіктірмей стандарт ісін толық пысықтауға қайтарады.
26. Мемлекеттік тапсырыс берушінің бөлімшесі қалыптастырылған стандарт ісін әскери ұлттық стандарт жобасын бекіту туралы шешім қабылдау үшін шығарады.
27. Әскери ұлттық стандарт мемлекеттік тапсырыс беруші басшысының бұйрығымен бекітіледі және қолданысқа енгізіледі.
5-тарау. Әскери ұлттық стандарттарды тіркеу, есепке алу
28. Әскери ұлттық стандарттар бекітілгеннен кейін мынадай мәліметтерді көрсетумен осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік тапсырыс беруші бөлімшесінің әскери ұлттық стандарттарды тіркеу (есепке алу) кітабында есепке алынуға және тіркелуге тиіс:
1) тіркеу күні және реттік нөмірі;
2) әскери ұлттық стандарттың белгіленуі;
3) әскери ұлттық стандарттың атауы;
4) әскери ұлттық стандартты бекіту туралы бұйрықтың нөмірі мен күні;
5) әзірлеуші ұйымның, бірлесіп орындаушы ұйымның атауы, заңды мекенжайы;
6) әскери ұлттық стандартты өзгерту және күшін жою;
7) қолданысқа енгізу күні/қолданылу мерзімі;
8) халықаралық, мемлекетаралық әскери стандарттармен және шетел мемлекеттерінің әскери стандарттарымен үйлестіру;
9) шектеу дәрежесі.
29. Тіркеу жүргізілгеннен кейін стандарт ісі мемлекеттік тапсырыс берушінің бөлімшесінде сақталады.
30. Мемлекеттік тапсырыс берушінің бөлімшесі әскери ұлттық стандарттарды басып шығарады, қайта басып шығарады және таратады.
31. Әскери ұлттық стандарттар ақпараттық ресурс болып табылатын әскери стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттар қорын құрайды.

6) не согласования (отсутствие консенсуса) с заказчиком разработки военного национального стандарта.
24. По результатам проведения экспертизы подразделение государственного заказчика выдает экспертное заключение, включающее рекомендации о возможности или отсутствии возможности доработки проекта военного национального стандарта и вынесения на утверждение государственным заказчиком.
Глава 4. Утверждение и введение в действие военных национальных стандартов
25. При утверждении военного национального стандарта разработчик дополнительно включает в дело стандарта:
1) экспертное заключение подразделения государственного заказчика;
2) проект военного национального стандарта на казахском и русском языке на бумажном и электронном носителях;
3) нормативный документ по стандартизации на продукцию военного назначения иностранного государства, с положениями которых гармонизирован проект военного национального стандарта (при наличии).
В случае представления разработчиком неполного пакета документов подразделение государственного заказчика не позднее трех рабочих дней возвращает дело стандарта на доработку.
26. Сформированное дело стандарта выносится подразделением государственного заказчика для принятия решения об утверждении проекта военного национального стандарта.
27. Военный национальный стандарт утверждается и вводится в действие приказом руководителя государственного заказчика.
Глава 5. Регистрация, учет военных национальных стандартов
28. Военные национальные стандарты после утверждения подлежат учету и регистрации в Книге регистрации (учета) военных национальных стандартов подразделения государственного заказчика по форме, согласно приложению к настоящим Правилам, с указанием следующих сведений:
1) дата и порядковый номер регистрации;
2) обозначение военного национального стандарта;
3) наименование военного национального стандарта;
4) номер и дата приказа об утверждении военного национального стандарта;
5) наименование, юридический адрес организации-разработчика; организации-соисполнителя;
6) изменение и отмена военного национального стандарта;
7) дата введения в действие/срок действия;
8) гармонизация с международными, межгосударственными военными стандартами, и военными стандартами иностранных государств;
9) степень ограничения.
29. После проведения регистрации дело стандарта хранится в подразделении государственного заказчика.
30. Военные национальные стандарты издаются, переиздаются и распространяются подразделением государственного заказчика.
31. Военные национальные стандарты образуют фонд нормативных документов по военной стандартизации, являющиеся информационным ресурсом.

6-тарау. Әскери ұлттық стандарттарды өзгерту және күшін жою
32. Әскери ұлттық стандарттарға өзгерістер жеке талаптарды толықтыру немесе жою, олардың қолданысын ұзарту, шектеу кезінде әзірленеді.
33. Әскери ұлттық стандарттарға өзгерістер енгізу тексеру жүргізу немесе мүдделі мемлекеттік органдардан және заңды тұлғалардан ұсыныстар алу негізінде жүзеге асырылады.
34. Әскери ұлттық стандарттарға өзгерістер осы Қағидалардың 2-5-тарауларына сәйкес мемлекеттік тапсырыс берушінің бөлімшесіне бекітуге ұсынылады.
35. Әскери ұлттық стандарттарға өзгерістер мемлекеттік тапсырыс беруші басшысының бұйрығымен бекітіледі және қолданысқа енгізіледі.
36. Әскери ұлттық стандарттардың күшін жою:
1) осы әскери ұлттық стандарт бойынша жүргізілген әскери және қосарланған мақсаттағы өнімді шығару (жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету) тоқтатылған;
2) жаңа әскери ұлттық стандарт қолданысқа енгізілген кезде жүзеге асырылады.
37. Әскери ұлттық стандарттың күшін жою кезінде күшін жоюға бастама танытқан адам мемлекеттік тапсырыс берушінің бөлімшесіне:
1) күшін жою туралы ұсынысты;
2) оны ауыстыратын құжат немесе оны ауыстырмай әскери ұлттық стандарттың күшін жою туралы негіздемесі бар ақпаратты;
3) тапсырыс берушінің және әскери ұлттық стандартты әзірлеушінің күшін жоюға келісімін растайтын хатты жолдайды.
38. Әскери ұлттық стандарттың күшін жою олардың құзыреті шегінде мүдделі мемлекеттік органдармен, ведомстволармен, мекемелермен және заңды тұлғалармен келісу бойынша мүдделерінде әскери ұлттық стандарт әзірленген мемлекеттік тапсырыс беруші басшысының бұйрығымен жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің, басқа да
әскерлері мен әскери
құралымдарының мұқтажы үшін
пайдаланылатын әскери ұлттық
стандарттарды әзірлеу,
келісу, бекіту, тіркеу, есепке
алу, өзгерту, қайта қарау, күшін
жою және қолданысқа енгізу
қағидаларына
қосымша
Нысан
Әскери ұлттық стандарттарды тіркеу (есепке алу) кітабы
Тіркеу күні және реттік нөмірі
Әскери ұлттық стандарттың белгіленуі
Әскери ұлттық стандарттың атауы
Әскери ұлттық стандартты бекіту туралы бұйрықтың нөмірі мен күні
Әзірлеуші ұйымның, бірлесіп орындаушы ұйымның атауы, заңды мекенжайы
Әскери ұлттық стандартты өзгерту және күшін жою
Қолданысқа енгізу күні/қолданылу мерзімі
Халықаралық, мемлекетаралық әскери стандарттармен және шетел мемлекеттерінің әскери стандарттарымен үйлестіру
Шектеу дәрежесі
1
2
3
4
5
6
7
8
9

Глава 6. Изменения и отмена военных национальных стандартов
32. Изменения к военным национальным стандартам разрабатывают при дополнении или исключении отдельных требований, продлении, ограничении их действия.
33. Внесение изменений в военные национальные стандарты осуществляется на основе проведения проверки или получения предложений от заинтересованных государственных органов и юридических лиц.
34. Изменения в военные национальные стандарты представляются на утверждение в подразделение государственного заказчика в соответствии с главами 2-5 настоящих Правил.
35. Изменения к военным национальным стандартам утверждаются и вводятся в действие приказом руководителя государственного заказчика.
36. Отмена военных национальных стандартов, осуществляется при:
1) прекращении выпуска продукции (выполнения работ, оказания услуг) военного и двойного назначения, производившейся по данному военному национальному стандарту;
2) введение в действие нового военного национального стандарта.
37. При отмене военного национального стандарта лицо, инициирующее отмену направляет в подразделение государственного заказчика:
1) предложение об отмене;
2) информацию о документе, его заменяющем или отмене военного национального стандарта без замены с обоснованием;
3) письмо, подтверждающее согласие заказчика и разработчика военного национального стандарта на отмену.
38. Отмена военного национального стандарта осуществляется приказом руководителя государственного заказчика, в интересах которого разработан военный национальный стандарт по согласованию с заинтересованными государственными органами, ведомствами, учреждениями и юридическими лицами в пределах их компетенции.
Приложение
к Правилам разработки,
согласования, утверждения,
регистрации, учета,
изменения, пересмотра,
отмены и введения в действие
военных национальных
стандартов, используемых для
нужд Вооруженных Сил, других
войск и воинских формирований
Республики Казахстан
Форма
Книга регистрации (учета) военных национальных стандартов
Дата и порядковый номер регистрации
Обозначение военного национального стандарта
Наименование военного национального стандарта
Номер и дата приказа об утверждении военного национального стандарта
Наименование, юридический адрес организации-разработчика; организации-соисполнителя
Изменение и отмена военного национального стандарта
Дата введения в действие /срок действия
Гармонизация с международными, межгосударственными военными стандартами, и военными стандартами иностранных государств
Степень ограничения
1
2
3
4
5
6
7
8
9