"Стационарлық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 29 қыркүйектегі № 761 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2019 жылғы 8 тамыздағы № ҚР ДСМ-109 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 9 тамызда № 19226 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 24 наурыздағы № ҚР- ДСМ-27 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 24.03.2022 № ҚР- ДСМ-27 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен cоң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 7-бабы 1-тармағының 94) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Стационарлық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 29 қыркүйектегі № 761 бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12204 болып тіркелген, 2015 жылғы 11 қарашада "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Стационарлық көмек көрсету қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті заңнамамен белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күннің ішінде оны электрондық түрде қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне қосу үшін Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күнінің ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәлеметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі Л.М. Ақтаеваға жүктелсін.

О внесении изменения в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 29 сентября 2015 года № 761 "Об утверждении Правил оказания стационарной помощи"
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 8 августа 2019 года № ҚР ДСМ-109. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 августа 2019 года № 19226. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 марта 2022 года № ҚР- ДСМ-27.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 24,03,2022 № ҚР- ДСМ-27 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 94) пункта 1 статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 29 сентября 2015 года № 761 "Об утверждении Правил оказания стационарной помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 12204, опубликован 11 ноября 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующее изменение:
Правила оказания стационарной помощи, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу;
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его в электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Актаеву Л. М.

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Респубиликасы
Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушы
О. Абишев
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушының
2019 жылғы 8 тамыздағы
№ ҚР ДСМ-19 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 29 қыркүйектегі
№ 761 бұйрығымен
бекітілген
Стационарлық көмек көрсету қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Стационарлық көмек көрсету қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 47-бабының 1-тармағына сәйкес әзірленді және тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі (бұдан әрі – ТМККК) шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру (бұдан әрі – МӘМС) жүйесінде стационарлық көмек көрсету тәртібін белгілейді.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) стационарлық көмек – дәрігерге дейінгі, білікті, мамандандырылған, оның ішінде жоғары технологиялы медициналық көрсетілетін қызметтерді қолдана отырып, тәулік бойы медициналық бақылау жасалатын көмек ұсыну нысаны;
2) білікті медициналық көмек – диагностиканың, емдеудің және медициналық оңалтудың мамандандырылған әдістерін талап етпейтін аурулар кезінде жоғары медициналық білімі бар медицина қызметкерлері көрсететін, оның ішінде телемедицина құралдарын пайдалана отырып көрсететін медициналық көмек;
3) мамандырылған медициналық көмек – диагностиканың, емдеудің және медициналық оңалтудың мамандандырылған әдістерін талап ететін аурулар кезінде бейінді мамандар көрсететін, оның ішінде телемедицина құралдарын пайдалана отырып көрсететін медициналық көмек;
4) жоғары технологиялы медициналық көрсетілетін көмек (бұдан әрі – ЖТМҚ) – диагностиканың және емдеудің инновациялық, ресурстық сыйымды және (немесе) бірегей әдістерді пайдалануды талап ететін аурулар кезінде, бейінді мамандар көрсететін қызметтер;
5) денсаулық сақтау ұйымы – денсаулық сақтау саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға;
6) денсаулық сақтау саласындағы ақпараттандыру субъектісі (бұдан әрі - ақпараттандыру субъектісі) - денсаулық сақтау саласындағы ақпараттандыру аясында қызметін жүзеге асыратын немесе құқықтық қатынастарға түсетін мемлекеттік органдар, жеке және заңды тұлғалар;
7) Жоғары технологиялы медициналық көрсетілетін көмек жөніндегі комиссия (бұдан әрі – ЖМТК комиссия) – ЖМТК ұсынатын денсаулық сақтау ұйымына емдеуге жатқызу мәселесін шешу үшін облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті мемлекеттік басқару органдарының жанынан құрылған комиссия;

4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
О. Абишев
Приложение к приказу
исполняющего обязанности
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 8августа 2019 года № ҚР ДСМ-109
Утверждены
приказом Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 29 сентября 2015 года № 761
Правила оказания стационарной помощи
1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания стационарной помощи (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 94) пункта 1 статьи 47 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и устанавливают порядок оказания стационарной помощи населению в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи (далее - ГОБМП) и системы обязательного социального медицинского страхования.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) стационарная помощь – форма предоставления доврачебной, квалифицированной, специализированной медицинской помощи, в том числе с применением высокотехнологичных медицинских услуг, с круглосуточным медицинским наблюдением;
2) квалифицированная медицинская помощь - медицинская помощь, оказываемая медицинскими работниками с высшим медицинским образованием при заболеваниях, не требующих специализированных методов диагностики, лечения и медицинской реабилитации, в том числе с использованием средств телемедицины;
3) специализированная медицинская помощь – медицинская помощь, оказываемая профильными специалистами при заболеваниях, требующих специальных методов диагностики, лечения и медицинской реабилитации, в том числе с использованием средств телемедицины;
4) высокотехнологичные медицинские услуги (далее – ВТМУ) – услуги, оказываемые профильными специалистами при заболеваниях, требующих использования инновационных, ресурсоемких и (или) уникальных методов диагностики и лечения;
5) организация здравоохранения - юридическое лицо, осуществляющее деятельность в области здравоохранения;
6) субъект информатизации в области здравоохранения (далее - субъект информатизации) - государственные органы, физические и юридические лица, осуществляющие деятельность или вступающие в правоотношения в сфере информатизации в области здравоохранения;
7) Комиссия по высокотехнологичным медицинским услугам (далее – Комиссия ВТМУ) – комиссия, созданная при местных органах государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы для решения вопроса госпитализации в организацию здравоохранения, предоставляющую ВТМУ;

8) емдік-профилактикалық кеңес (бұдан әрі – ЕПК) – пациенттерді стационарларға емдеуге жатқызуды ұйымдастыру, емдеуге жатқызу құрылымын басқару, медициналық көмек көрсетудің деңгейлері бойынша жоспарлы және шұғыл емдеуге жатқызудың динамикасын, жоспарлы емдеуге жатқызуға арналған жолдамалардың негізділігін, медициналық көмектің қолжетімділігін, пациенттің құқықтарын қорғау мәселелерін қарау мақсатында облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың мемлекеттік денсаулық сақтау басқармаларының жергілікті органдарының жанынан құрылған тұрақты жұмыс істейтін үйлестіруші және консультациялық-кеңесші орган;
9) консилиум – дагноз қою, емдеу тәсілін айқындау және кемінде үш дәрігердің қатысуымен ауруларды болжау мақсатында адамдарды зерттеу;
10) Емдеуге жатқызу бюросы порталы (бұдан әрі – Портал) - тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі (бұдан әрі - ТМККК) шеңберінде пациенттерді стационарға жоспарлы емдеуге жатқызу жолдамаларын электрондық тіркеудің, есепке алудың, өңдеудің және сақтаудың бірыңғай жүйесі;
11) жоспарлы емдеуге жатқызудың жоспарланған күні – жоспарлы емдеуге жатқызуға арналған жолдаманы тіркегеннен кейін Порталда айқындалатын емдеуге жатқызу күні;
12) жоспарлы емдеуге жатқызу коды – мынадай қағидат бойынша Порталда жолдаманы тіркеу кезінде автоматты генерацияланған Пациенттің коды: алғашқы екі белгі – облыстың коды (қайдан жіберілген); келесі төртеуі – медициналық ұйымның коды (қайда жіберілген); келесі үшеуі – төсек бейінінің коды (қайда жіберілген), соңғы цифрлар – пациенттің реттік нөмірі;
13) жоспарлы емдеуге жатқызудың соңғы күні – пациентті стационарға нақты емдеуге жатқызу күні;
14) жоспарлы емдеуге жатқызу талоны – жоспарлы емдеуге жатқызу жолдамасының Порталда тіркелуі фактісін растайтын құжат;
15) күту парағы – жоспарланған және соңғы емдеуге жатқызу күндерін айқындаумен жоспарлы емдеуге жатқызуға науқастарды жіберуді, емдеуге жатқызудан бас тартқан жағдайда жолдамаларды алып тастаудың себептерін көрсету мен негіздемесін тіркеудің электрондық нысаны;
16) ургенттілік – шұғыл медициналық көмекті талап ететін пациенттерді күту режиміндегі жұмыс;
17) триаж жүйесі бойынша медициналық іріктеу – бірінші кезекті және бір текті (емдік, профилактикалық, эвакуациялық) іс-шаралардың қажеттілігіне қарай зардап шеккендерді және науқастарды топтарға бөлу;
18) тәуліктік бақыланатын стационар – асқынулардың жоғары қаупі және даму мүмкіндігі бар және бір тәулікте кемінде 2-3 рет және түнде, оның ішінде оперативтік араласулардан, сондай-ақ тәулігіне кемінде 2 рет диагностикалық және емдік іс-шараларды жүргізгеннен кейін дәрігерлік бақылауды талап ететін жағдайлар кезінде;

8) лечебно-профилактический совет (далее – ЛПС) - постоянно действующий координирующий и консультативно-совещательный орган, созданный при местных органах государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы в целях рассмотрения вопросов организации госпитализации пациентов в стационары, управления структурой госпитализации, динамики плановой и экстренной госпитализации по уровням оказания медицинской помощи, обоснованности направлений на плановую госпитализацию, доступности медицинской помощи, защиты прав пациента;
9) консилиум - исследование лица в целях установления диагноза, определения тактики лечения и прогноза заболевания с участием не менее трех врачей;
10) портал Бюро госпитализации (далее - Портал) - единая система электронной регистрации, учета, обработки и хранения направлений пациентов на госпитализацию в стационар в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи (далее - ГОБМП);
11) планируемая дата плановой госпитализации – дата госпитализации, определяемая в Портале после регистрации направления на плановую госпитализацию;
12) код плановой госпитализации – автоматически сгенерированный Код пациента при регистрации направления в Портале по следующему принципу: первые два знака – код области (откуда направлен), следующие четыре – код медицинской организации (куда направлен); следующие три – код профиля койки (куда направлен), последние цифры – порядковый номер пациента;
13) окончательная дата плановой госпитализации – дата фактической госпитализации пациента в организацию здравоохранения;
14) талон плановой госпитализации – документ, подтверждающий факт регистрации в Портале направления на плановую госпитализацию;
15) лист ожидания – электронная форма регистрации в Портале направления больных на плановую госпитализацию с определением планируемой и окончательной даты госпитализации, указания причин и обоснования снятий направлений в случае отказа в госпитализации;
16) ургентность – работа в режиме ожидания пациентов, требующих неотложной медицинской помощи;
17) медицинская сортировка по триаж системе - распределение пострадавших и больных на группы, исходя из нуждаемости в первоочередных и однородных мероприятиях (лечебных, профилактических, эвакуационных).
18) стационар с круглосуточным наблюдением - при состоянии с высоким риском и возможностью развития осложнений и требующие врачебного наблюдения не менее 2-3-х раз в сутки и ночью, в том числе после оперативных вмешательств, а также проведения диагностических и лечебных мероприятий не менее 2-х раз в сутки;

19) күндізгі стационар – халыққа денсаулық сақтау ұйымының базасында стационарды алмастыратын көмек көрсету. АЕК-де бірнеше сағат бойына кемінде 2 рет емдік және диагностикалық іс-шараларды, оның ішінде оперативтік араласулардан кейін және тәуліктік стационарда бір тәулікке дейін жүргізу қажет болған кезде, жіті созылмалы аурулары бар немесе ушыққан адамдар күндізгі стационарда бақылануы тиіс.
2. Стационарлық көмек көрсету тәртібі
3. Дәрігерге дейінгі, білікті, мамандандырылған және жоғары мамандандырылған, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық көрсетілетін қызметтерді қолдана отырып, пациенттерді денсаулық сақтау ұйымдарында тәулік бойы медициналық бақылаумен медициналық көмек көрсету қажеттілігі емдеуге жатқызу үшін көрсетілім болып табылады.
4. ТМККК шеңберінде пациентті денсаулық сақтау ұйымына емдеуге жатқызу:
1) жоспарлы тәртіппен – медициналық-санитариялық алғашқы көмек (бұдан әрі – МСАК) немесе басқа денсаулық сақтау ұйымдары мамандарының жолдамасы бойынша;
2) шұғыл көрсетілімдер бойынша (демалыс және мереке күндерін қоса алғанда) – жолдаманың бар-жоғына қарамастан жүзеге асырылады.
5. Жоспарлы емге жатқызуды алуға денсаулық сақтау ұйымының қабылдау бөлімшесіне пациентті қабылдау және тіркеу ұйымның бекітілген жұмыс кестесіне сәйкес жұмыс уақытында жүгінген сәтінен бастап 60 минуттың ішінде жүзеге асырылады. Шұғыл медициналық көмек тәулік бойы көрсетіледі. Қажет болған кезде, қабылдау бөлімшесінде консилиум ұйымдастырылады.
Толық зерттеліп-қаралған және қарсы көрсетілімдер болмаған кезде, бейінді бөлімшеге емдеуге жатқызу жүзеге асырылады.
6. Пациентті денсулық сақтау ұйымына емдеуге жатқызған жағдайда "Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығымен бекітілген (бұдан әрі - № 907 бұйрық) (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімінде № 6697 болып тіркелген), № 003/е нысаны бойынша тағайындау парағымен медициналық карта (бұдан әрі – медициналық карта), оның ішінде ақпараттық жүйелерде ресімделеді.
7. Пациенттің денсаулық сақтау ұйымына медициналық көмекке жүгінуі кезінде алкогольден, есірткіден немесе уытқұмарлықтан мас болу белгілері анықталған жағдайда, медицина қызметкері медициналық картаға нәтижелерді енгізе отырып, кейін психикаға белсенді әсер ететін заттардың құрамын анықтауға биологиялық материал ала отырып, бұл туралы медициналық картада жазады.
8. Стационарға келіп түскен кезде пациентті медициналық картада белгілей отырып, медициналық ұйымның ішкі тәртібінің қағидаларымен таныстырады және пациент пен денсаулық сақтау ұйымының арасында "Пациент пен медициналық ұйым арасында жасалатын, тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде медициналық көмек ұсыну жөніндегі үлгілік шартты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 29 мамырдағы № 418 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тіркелімінде № 11520 болып тіркелген) сәйкес шарт жасалады.

19) дневной стационар - оказание стационарозамещающей помощи населению на базе организаций здравоохранения. Наблюдению в дневном стационаре подлежат лица с наличием острого или обострения хронического заболевания при необходимости проведения лечебных и диагностических мероприятий не более 2-х раз в течении нескольких часов в АПП, в том числе после оперативных вмешательств и до суток в круглосуточном стационаре.
2. Порядок оказания стационарной помощи
3. Показанием для госпитализации является необходимость оказания доврачебной, квалифицированной, специализированной медицинской помощи, в том числе с применением высокотехнологичных медицинских услуг, с круглосуточным медицинским наблюдением пациентов в организациях здравоохранения.
4. Госпитализация пациента в организацию здравоохранения в рамках ГОБМП осуществляется:
1) в плановом порядке – по направлению специалистов первичной медико-санитарной помощи (далее – ПМСП) или другой организации здравоохранения;
2) по экстренным показаниям (включая выходные и праздничные дни) - вне зависимости от наличия направления;
5. Прием и регистрация пациентов в приемном отделении организации здравоохранения на получение плановой госпитализации осуществляется в рабочее время согласно утвержденному графику работы организации, в течение 60 минут с момента обращения. Экстренная медицинская помощь оказывается круглосуточно. При необходимости в приемном отделении организовывается консилиум.
При полном обследовании и отсутствии противопоказаний осуществляется госпитализация в профильное отделение.
6. В случае госпитализации пациента в организацию здравоохранения оформляется медицинская карта с листом назначений (далее – медицинская карта) по форме 003/у, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 № 907 "Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения", (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативно-правовых актов под № 6697) (далее - Приказ № 907), в том числе в информационных системах.
7. При обнаружении признаков алкогольного, наркотического или токсического опьянения пациента во время обращения за медицинской помощью в организацию здравоохранения, медицинским работником делается об этом запись в медицинской карте с последующим забором биологических сред на определение содержания психоактивного вещества с занесением результатов в медицинскую карту.
8. При поступлении в стационар пациента осведомляют о правилах внутреннего распорядка организации здравоохранения с отметкой в медицинской карте и заключается Договор между пациентом и организацией здравоохранения в соответствии с приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 29 мая 2015 года № 418 "Об утверждении типового договора по предоставлению медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, заключаемого между пациентом и медицинской организацией", (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11520).

9. Емдеу-диагностикалық іс-шараларды жүргізуге пациенттің не оның заңды өкілінің жазбаша ерікті келісімін алғаннан кейін медициналық көмек ұсынылады.
Өз еркін білдіруге мүмкіндік бермейтін есеңгіреген, ес-түссіз жағдайдағы; айналасындағыларға қауіп төндіретін аурулардан зардап шегуші; психикасының ауыр түрде бұзылуларынан (ауруларынан) зардап шегуші; психикасының бұзылуларынан (ауруларынан) зардап шегуші және қоғамға қауіпті әрекет жасаған адамдарға қатысты келісімсіз медициналық көмек көрсетуге жол беріледі.
Азаматтардың келісімінсіз медициналық көмек көрсету жоғарыда көрсетілген жағдайлар аяқталғанға дейін жалғасады.
10. Кәмелетке толмағандарға және сот әрекетке қабілетсіз деп таныған адамдарға қатысты медициналық көмек көрсетуге келісімді олардың заңды өкілдері береді. Заңды өкілдері болмаған кезде, медициналық көмек көрсету туралы шешімді консилиум қабылдайды, ал консилиумды жинау мүмкін болмаған кезде – денсаулық сақтау ұйымдарының лауазымды адамдарын кейіннен хабардар ете отырып, тікелей медицина қызметкері қабылдайды.
11. Медициналық көмек алу кезінде пациент ұсынылған және баламалы емдеу әдістерінің қаупі мен артықшылықтары туралы деректерді, емдеуден бас тартудың ықтимал салдары туралы мәліметтерді, диагноз туралы ақпаратты, пациент үшін қолжетімді нысанда диагноз, емдеу іс-шараларының болжамы мен жоспары туралы ақпаратты, сондай-ақ үйге шығару немесе басқа медициналық ұйымға ауыстыру себептерін түсіндіруді қоса алғанда, өз денсаулығының жай-күйі туралы толық ақпарат алады.
12. Жоғары медициналық білімі бар медицина қызметкері (бұдан әрі – дәрігер) пациентті стационарға келіп түскен күні қарап-тексереді, оған қажетті ем жазып береді және оны тағайындалған емдік-диагностикалық іс-шаралармен таныстырады.
13. Емдік-диагностикалық іс-шаралар, дәрі-дәрмектік қамтамасыз ету, пациентті емдік тамақтандыру мен тиісті күтім жасауды ұйымдастыру стационарға келіп түскен сәттен бастап жүзеге асырылады.
14. Пациенттің жағдайына қарай толық және ішінара санитариялық тазалау жүргізіледі. Тұрғылықты мекенжайы белгісіз адамдар міндетті санитариялық тазалаудан өтеді.
15. Стационарларда айналасындағылар үшін қауіп төндіретін пациенттерді бөлек орналастыру үшін палаталар немесе бокстар көзделеді.
16. Стационардағы пациенттер демалыс және мереке күндерінен басқа, емдеуші дәрігердің күн сайынғы қарап-тексеруіне жатады. Кезекші дәрігер қарап-тексергеннен және қосымша диагностикалық және емдік манипуляциялар тағайындағаннан кейін, медициналық картаға тиісті жазбалар жазылады.
Пациенттің жағдайы нашарлаған кезде, кезекші дәрігер бөлімше меңгерушісін/емдеуші дәрігерді немесе жауапты кезекші дәрігерді хабардар етеді, диагностика мен емдеу процесіне өзгерістер енгізуді келіседі және медициналық картаға (қағаз/электрондық) жазба қалдырады.
Аурудың ағымы ауыр және аса ауыр болған жағдайда жазбалардың жазылуы жағдайының ауыр динамикасына қарай жүргізіледі. Дәрігердің жазбасында пациенттің жағдайындағы нақты өзгерістер және тағайындауларды түзетудің қажеттілігі, тағайындалған зерттеп-қарау мен емнің негізділігі, алынған нәтижелердің бағасы мен түсіндірмесі және жүргізілген емнің тиімділігі көрсетілуі тиіс. Қарап-тексеру кезек күттірмейтін жағдайларда, кезек күттірмейтін көмек көрсетудің уақытын сағат және минут бойынша көрсете отырып жүргізіледі, үш сағаттан сирек болмайды.

9. Медицинская помощь предоставляется после получения письменного добровольного согласия пациента либо его законного представителя на проведение лечебно-диагностических мероприятий.
Оказание медицинской помощи без согласия допускается в отношении лиц, находящихся в шоковом, коматозном состоянии, не позволяющем выразить свою волю; страдающих заболеваниями, представляющими опасность для окружающих; страдающих тяжелыми психическими расстройствами (заболеваниями); страдающих психическими расстройствами (заболеваниями) и совершивших общественно опасное деяние.
Оказание медицинской помощи без согласия граждан продолжается до исчезновения вышеуказанных состояний.
10. Согласие на оказание медицинской помощи в отношении несовершеннолетних и лиц, признанных судом недееспособными, дают их законные представители. При отсутствии законных представителей решение об оказании медицинской помощи принимает консилиум, а при невозможности собрать консилиум - непосредственно медицинский работник с последующим уведомлением должностных лиц организации здравоохранения.
11. При получении медицинской помощи пациент получает исчерпывающую информацию о состоянии своего здоровья, включая данные о возможном риске и преимуществах, предлагаемых и альтернативных методах лечения, сведения о возможных последствиях отказа от лечения, информацию о диагнозе, прогнозе и плане лечебных мероприятий в доступной для пациента форме, а также разъяснение причин выписки домой или перевода в другую организацию здравоохранения.
12. Медицинский работник с высшим медицинским образованием (далее – врач) осматривает пациента в день поступления в стационар, прописывает ему необходимое лечение и осведомляет о назначенных лечебно-диагностических мероприятиях.
13. Проведение лечебно-диагностических мероприятий, лекарственное обеспечение, организация лечебного питания и соответствующий уход пациента осуществляются с момента поступления в организацию здравоохранения.
14. В зависимости от состояния пациента проводится полная или частичная санитарная обработка. Обязательную санитарную обработку проходят лица без определенного места жительства.
15. В стационарах предусматриваются палаты или боксы для раздельного размещения пациентов с заболеваниями, представляющих опасность для окружающих.
16. Пациенты, находящиеся в стационаре, подлежат ежедневному осмотру лечащим врачом, кроме выходных и праздничных дней. При осмотре и назначении дежурным врачом дополнительных диагностических и лечебных манипуляций проводятся соответствующие записи в медицинской карте.
При ухудшении состояния пациента дежурный врач оповещает заведующего отделением/лечащего врача или ответственного дежурного врача, согласовывает внесение изменений в процесс диагностики и лечения, и делает запись в медицинской карте (бумажный/электронный).
При тяжелом и крайне тяжелом течении заболевания кратность записей зависит от динамики тяжести состояния. Записи врача должны отражать конкретные изменения в состоянии пациента и необходимость коррекции назначений, обоснование назначенного обследования и лечения, оценку и интерпритацию полученных результатов и эффективности проводимого лечения. Кратность осмотра при неотложных состояниях не реже каждых трех часов, с указанием времени оказания неотложной помощи по часам и минутам.

17. Бөлімше меңгерушісі ауыр пациенттерді емдеуге жатқызылған күні, кейін – күнделікті қарайды. Жағдайы орташа ауыр пациенттер аптасына кемінде бір рет қарап-тексеріледі.
Пациентті қарап-тексеру нәтижесі жазба енгізген медицина қызметкерін міндетті түрде сәйкестендіре, пациентті одан әрі емдеу тәсілі бойынша ұсынымдарды көрсете отырып, медициналық картаға тіркеледі.
18. Үш жасқа дейінгі балаларды, сондай-ақ емдеуші дәрігердің қорытындысы бойынша қосымша күтімді талап ететін сырқаты ауыр ересек балаларды стационарда емдеген кезде, анасына (әкесіне) немесе балаға тікелей күтімді жүзеге асыратын өзге адамға еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парақ бере отырып, онымен бірге медициналық ұйымда болу мүмкіндігі беріледі, жатын орынмен тегін қаматамасыз етіледі.
Бір жасқа дейінгі емізетін ана денсаулық сақтау ұйымында бала күтімі бойынша болған барлық кезеңде тегін тамақтанумен қамтамасыз етіледі.
19 Мектеп жасындағы балаларға стационарлық ем кезеңінде көпбейінді балалар ауруханасы жағдайында үздіксіз білім алуға жағдай жасалады.
20. Көпбейінді балалар ауруханасының пациенттеріне ойнау, демалу және тәрибе жұмыстарын жүргізу үшін жағдайлар жасалады.
21. Медициналық көмек көрсетудің кез келген деңгейінде диагнозды сәйкестендіру қиындаған, жүргізілген ем тиімсіз болған жағдайда, сондай-ақ өзге көрсетілімдер болған жағдайда бөлімше меңгерушісі/басшының медициналық бөлім жөніндегі орынбасары көрсетілімдер бойынша республикалық деңгейдегі маманды қоса отырып, консультация (пациентті біліктілігі анағұрлым жоғары немесе басқа бейінді маманның қарап-тексеруі) немесе консилиум (диагнозды белгілеу, ауруды емдеу тәсілін анықтау және болжамдау мақсатында пациентті қосымша зерттеп-қарау жүргізе отырып, біліктілігі анағұрлым жоғары немесе басқа бейіннің кемінде үш маманының қатысуымен) ұйымдастырады.
Кешкі, түнгі уақытта, демалыс және мереке күндері - консультация немесе консилиумды стационар бойынша жауапты кезекші дәрігер ұйымдастырады.
22. Өмірлік маңызды функцияларының тұрақты мониторингін қажет ететін ауыр пациентті қажетті аспаптық және зертханалық сүйемелдеу болмаған жағдайда, медициналық көрсетілімдері бойынша, консилиумның шешімі және денсаулық сақтау ұйымдарының басшыларын хабардар ету бойынша аталған пациент жағдайы тұрақталғаннан кейін одан әрі зерттеп-қарау және емдеу үшін ауруының бейіні бойынша басқа медициналық ұйымға ауыстырылады.
23. Стационардан шығару өлшемшарттары;

17. Заведующий отделением проводит осмотр тяжелых пациентов в день госпитализации, в последующем – ежедневно. Пациенты, находящиеся в среднетяжелом состоянии осматриваются не реже одного раза в неделю.
Результаты осмотра пациента регистрируются в медицинской карте с указанием рекомендаций по дальнейшей тактике ведения пациента с обязательной идентификацией медицинского работника, вносящего записи.
18. При лечении в стационаре детей в возрасте до трех лет, а также тяжелобольных детей старшего возраста, нуждающихся по заключению лечащего врача в дополнительном уходе, матери (отцу) или иному лицу, непосредственно осуществляющему уход за ребенком, предоставляется возможность находиться с ним в медицинской организации с выдачей листа о временной нетрудоспособности; бесплатно обеспечивается спальным местом.
Кормящая мать ребенка до одного года жизни обеспечивается бесплатным питанием на весь период пребывания по уходу за ребенком в организации здравоохранения.
19. Детям школьного возраста в период стационарного лечения создаются условия для непрерывного образования в условиях детских многопрофильных больниц.
20. Пациентам многопрофильных детских больниц создаются условия для игр, отдыха и проведения воспитательной работы.
21. На любом уровне оказания медицинской помощи при затруднении в идентификации диагноза, неэффективности проводимого лечения, а также при иных показаниях, заведующий отделением/заместитель руководителя по медицинской части организует консультацию (осмотр пациента специалистом более высокой квалификации или другого профиля) или консилиум (осмотр пациента, с участием не менее трех специалистов одного профиля более высокой квалификации, или другого профиля, с проведением дополнительного обследования пациента в целях установления диагноза, определения тактики лечения и прогноза заболевания), включая специалиста республиканского уровня по показаниям.
В вечернее, ночное время, выходные и праздничные дни - консультацию или консилиум организует ответственный дежурный врач организации здравоохранения.
22. В случае отсутствия необходимого интрументального и лабораторного сопровождения тяжелого пациента, нуждающегося в постоянном мониторинге жизненно важных функций по медицинским показаниям, по решению консилиума и уведомлению руководителей организаций здравоохранения, данный пациент после стабилизации состояния переводится в другую медицинскую организацию по профилю заболевания для дальнейшего обследования и лечения.
23. Критериями выписки из стационара являются:

1) емдеудің жалпыға бірдей нәтижелері (сауығу, жақсару, өзгеріссіз, қайтыс болу, басқа медициналық ұйымға ауыстырылған);
2) пациенттің өмірі үшін және айналасындағылар үшін тікелей қауіп болмаған кезде пациенттің немесе оның заңды тұлғасының жазбаша өтініші;
3) денсаулық сақтау ұйымы белгілеген ішкі тәртіп қағидаларын бұзған, сондай-ақ емдеу-диагностикалық процеске кедергі келтірген, басқа пациенттердің тиісті медициналық көмек алу құқығын таптаған (оның өміріне тікелей қауіп болмаған кезде) жағдайлар болып табылады, ол туралы медициналық картаға жазылады.
24. Стационардан шығару кезінде пациентке № 907 бұйрықпен бекітілген 027/е нысаны беріледі, онда қорытынды клиникалық диагноз, жүргізілген диагностикалық зерттеулердің көлемі, одан әрі бақылау мен емдеу бойынша емдеу іс-шаралары және ұсынымдар көрсетіледі.
Шығару бойынша деректер ақпараттық жүйеге сол күні шығарудың нақты күнін көрсете отырып, енгізіледі.
25. Денсаулық сақтау ұйымы есептік нсандарды уақтылы және шынайы толтыруды қамтамасыз етеді.
1-параграф. Жоспарлы емдеуге жатқызуды ұйымдастыру
26. Порталда жолдаманы тіркей отырып, жоспарлы емдеуге жатқызу пациенттің денаулық сақтау ұйымын еркін таңдау құқықтарын есепке ала отырып, жоспарлы емделуге жатқызу күнін анықтау арқылы:
1) меншік нысанына қарамастан МСАК-тың немесе басқа денсаулық сақтау ұйымы маманының жолдамасы бойынша стационар маманы;
2) МСАК-тың немесе басқа денсаулық сақтау ұйымы маманының жолдамасы бойынша автоматты анықтау;
3) осы денсаулық сақтау ұйымына пациент өз бетінше жүгінген және стационар басшысының пациентті емдеуге жатқызу туралы шешімі болған кезде стационардың қабылдау бөлімінің маманы жүзеге асырады.
ТМККК шеңберінде медициналық көмек көрсетуге шарт жасасқан денсаулық сақтау субъектілерінің Порталға қолжетімділігі бар. "Әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры" коммерциялық емес акционерлік қоғамы (бұдан әрі – ӘМСҚ) ТМККК шеңберінде меншік нысанына қарамастан медициналық көмек көрсетуге жаңа медициналық қызмет берушілермен шарт жасалған жағдайда Порталда жұмыс істеу үшін логин және пороль беруді қызмет беруші жүгінген сәттен бастап 2 жұмыс күнінің ішінде жүзеге асырылады.
27. Емдеуге жатқызуды ұйымдастыру процесіне қатысушылар:
1) денсаулық сақтау ұйымдары;
2) ӘМСҚ және оның филиалдары;
3) ақпараттандыру субъектілері;
4) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары болып табылады.
28. Жоспарлы емдеуге жатқызуға көрсетілімдер болған кезде, МСАК-тың немесе басқа денсаулық сақтау ұйымының маманы пациентке жіберілетін диагнозына сәйкес, диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларын басшылыққа ала отырып, қажетті клиникалық-диагностикалық (зертханалық, аспаптық және функционалдық) зерттеулер (бұдан әрі - зерттеулер), бейінді мамандардың консультациясын жүргізеді.
Емдеуге жатқызу күні автоматты түрде анықталған кезде пациенттің емдеуге жатқызғанға дейінгі зерттеп-қарау көлемі емдеуге жатқызудың тағайындалған күніне дейін 14 күн бұрын жүргізіледі. Емдеуге жатқызғанға дейінгі бақылауды жіберген медициналық ұйым жүзеге асырады.
МСАК ұйымына немесе басқа денсаулық сақтау ұйымына емдеуге жатқызу алдында жүргізілген стационардағы қосымша және қайталама зерттеулерді жүзеге асыру диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларына сәйкес науқастың жағдайын динамикалық бағалау үшін медициналық картаға негіздей отырып, медициналық көрсетілімдері бойынша жүргізіледі.

1) общепринятые исходы лечения (выздоровление, улучшение, без перемен, смерть, переведен в другую медицинскую организацию);
2) письменное заявление пациента или его законного представителя при отсутствии непосредственной опасности для жизни пациента или для окружающих.
3) случаи нарушения правил внутреннего распорядка, установленных организацией здравоохранения, а также создание препятствий для лечебно-диагностического процесса, ущемления прав других пациентов на получение надлежащей медицинской помощи (при отсутствии непосредственной угрозы его жизни), о чем делается запись в медицинской карте.
24. При выписке из стационара пациенту выдается форма 027/у, утвержденная приказом № 907, где указываются заключительный клинический диагноз, проведенный объем диагностических исследований, лечебных мероприятий, рекомендации по дальнейшему наблюдению и лечению.
Данные по выписке заносятся в информационные системы день в день, с указанием фактического времени выписки.
25. Организации здравоохранения обеспечивают своевременное и достоверное заполнение учетных форм.
Параграф 1. Организация плановой госпитализации
26. Плановая госпитализация с регистрацией направления в Портале осуществляется путем определения планируемой даты плановой госпитализации с учетом права пациента на свободный выбор организации здравоохранения:
1) специалистом стационара по направлению специалиста ПМСП или другой организации здравоохранения независимо от форм собственности;
2) автоматического определения по направлению специалиста ПМСП или другой организации здравоохранения;
3) специалистом приемного покоя организации здравоохранения при самостоятельном обращении пациентов и решении руководителя о госпитализации пациента в данную организацию здравоохранения.
Доступ к Порталу имеют организации здравоохранения, заключившие договор на оказание медицинской помощи в рамках ГОБМП. В случае заключения договора некоммерческого акционерного общества "Фонд социального медицинского страхования" (далее- ФСМС) с новым поставщиком медицинских услуг, независимо от форм собственности, на оказание медицинской помощи в рамках ГОБМП, присвоение логина и пароля для работы в Портале осуществляется в течение 2-х рабочих дней с момента подачи заявки поставщиком.
27. Участниками процесса организации госпитализации являются:
1) организации здравоохранения;
2) ФСМС и его филиалы;
3) cубъект информатизации;
4) местные органы государственного управления здравоохранения областей, городов республиканского значения и столицы.
28. При наличии показаний к плановой госпитализации специалист ПМСП или другой организации здравоохранения проводит пациенту клинико-диагностические (лабораторные, инструментальные и функциональные) исследования (далее - исследования), консультации профильных специалистов, соответственно направляемому диагнозу, руководствуясь клиническими протоколами диагностики и лечения.
При автоматическом определении даты госпитализации минимальный объем догоспитального обследования пациента проводится за 14 дней до назначенной даты госпитализации. До госпитальное наблюдение осуществляет направившая медицинская организация.
Дополнительное и повторное осуществление в стационаре исследований, проведенных перед госпитализацией в организации ПМСП или другой организации здравоохранения, проводится по медицинским показаниям, с обоснованием в медицинской карте для динамической оценки состояния больного, согласно клиническим протоколам диагностики и лечения.

29. Пациент денсаулық сақтау ұйымын таңдаған кезде, МСАК-тың немесе басқа денсаулық сақтау ұйымының ішкі бұйрығымен бекітілген жауапты маманы (бұдан әрі – жауапты маман) оған емдеуге жатқызуды күтудің ең аз мерзімімен тиісті бейіні бойынша денсаулық сақтау ұйымын баламалы таңдау мүмкіндігі туралы ақпарат береді.
Жауапты маман пациентті таңдалған стационарға емдеуге жатқызу күні және ауызша немесе электрондық үкімет порталындағы жеке кабинетінде (push немесе sms-хабарлама) электронды хабарлау арқылы жоспарлы емдеуге жатқызудың белгіленген күні міндетті келуі туралы хабардар етеді.
Дәлелді себептер бойынша жоспарлы емдеуге жатқызудың белгіленген күні стационарға келу мүмкін болмаған жағдайда, пациент емдеуге жатқызуға жіберген МСАК немесе басқа денсаулық сақтау ұйымын хабардар етеді. Стационар емдеуге жатқызу мерзімін 3 тәуліктен аспайтын мерзімге ауыстырады.
30. Республикалық маңызы бар қалаларда және астанада құрылатын ғылыми ұйымдарға (бұдан әрі- ғылыми ұйымдар) ЖТМҚ және ЖМК көрсету үшін жоспарлы емдеуге жатқызуға көрсетілімдері болған кезде, пациент "Жоғары технологиялы медициналық көрсетілетін қызметтерді ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 7 ақпандағы № 12 бұйрығына сәйкес ЖТМҚ комиссиясының шешімі бойынша емдеуге жатқызылады.
31. Жоспарлы емделуге жатқызу күнін белгілеген кезде жауапты маман жоспарлы емдеуге жатқызуға арналған жолдаманы Қағидаларға 1-қосмшаға сәйкес нысан бойынша Порталда орналасқан күту парағына жолдаманы тіркейді және пациентке осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жоспарлы емдеуге жатқызу талонын береді.
Күн сайын стационардың маманы осы денсаулық сақтау ұйымына емдеуге жатқызуға жіберілген пациенттердің тізімін қарап шығады, бейіндері бойынша бос төсектер туралы мәліметтерді қалыптастырады және сағат 9 сағат 30 минутқа дейін оларды осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Порталда орналасқан Бос төсектерді есепке алу парағына енгізеді. Жоспарлы емдеуге жатқызудың жоспарланған күнін жауапты маман Порталда жоспарлы емдеуге жатқызуға арналған жолдаманы тіркеген күннен бастап 2 жұмыс күнінің ішінде айқындайды.
Күн сайын жауапты маман күту парағын мониторингілеуді жүзеге асырады және денсаулық сақтау ұйымы жоспарлы емдеуге жатқызудың жоспарланған күнін қойғаннан кейін пациентке осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша денсаулық сақтау ұйымына емдеуге жатқызуға арналған жолдама береді.
Пациент жоспарлы емдеуге жатқызудың белгіленген күніне сәйкес емдеуге жатқызылады.

29. При выборе пациентом организации здравоохранения ответственный специалист ПМСП или другой организации здравоохранения, утвержденный внутренним приказом (далее - ответственный специалист), предоставляет ему информацию о возможности альтернативного выбора организации здравоохранения по соответствующему профилю с наименьшим сроком ожидания госпитализации.
Ответственный специалист информирует пациента о дате госпитализации в выбранный стационар и необходимости обязательной явки в установленную дату плановой госпитализации путем устного или электронного оповещения в личном кабинете Портала электронного правительства (push или sms-сообщение).
В случае невозможности явиться в стационар, в установленную дату плановой госпитализации по уважительным причинам, пациент извещает организацию ПМСП или организацию здравоохранения, направившую на госпитализацию. Стационар переносит госпитализацию на срок не более 3- х суток.
30. При наличии показаний для плановой госпитализации в научные организации, создаваемые в городах республиканского значения (далее-научные организации) и столице на оказание ВТМУи СМП, пациент госпитализируется по решению Комиссии ВТМУ согласно приказа министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 февраля 2017 года № 12 "Об утверждении правил предоставления высокотехнологичных медицинских услуг".
31. При определении даты плановой госпитализации ответственный специалист регистрирует направление на плановую госпитализацию в расположенном на Портале листе ожидания по форме, согласно приложению 1 к Правилам и выдает пациенту талон плановой госпитализации по форме, согласно приложению 2 к Правилам.
Ежедневно специалист стационара просматривает список пациентов, направленных на госпитализацию в данную организацию здравоохранения, формируют сведения о свободных койках по профилям и до 9 часов 30 минут вносит их в размещенный в Портале лист учета свободных коек по форме, согласно приложению 3 к Правилам. Планируемую дату плановой госпитализации определяет ответственный специалист в течение 2-х рабочих дней со дня регистрации направления на плановую госпитализацию в Портале.
Ежедневно ответственный специалист осуществляет мониторинг листа ожидания и выдает пациенту направление на госпитализацию в организацию здравоохранения по форме согласно приложению 4 к Правилам после проставления организацией здравоохранения планируемой даты плановой госпитализации.
Пациент госпитализируется в соответствии с установленной датой плановой госпитализации.

32. Жоспарлы емдеуге жатқызуды жоспарланған күнін жауапты маман мыналарға айқындайды:
1) аудандық деңгейде стационарлық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары және (немесе) олардың құрылымдық бөлімшелері;
2) қалалық деңгейде стационарлық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары және (немесе) олардың құрылымдық бөлімшелері:
перинаталдық (босандыру бөлімшесі), онкологиялық, инфекциялық, тері-венерологиялық, травматогиялық, инсульттік, ревматологиялық, офтальмалогиялық, кардиологиялық және кардиохирургиялық орталықтар;
қалпына келтіріп емдеу және медициналық оңалту ұйымдары - санаторий, мамандандырылған санаторий, профилакторий, оңалту орталығы немесе көп бейінді аурухананың жанынан құрылатын оңалту бөлімшесі (төсектер);
көп бейінді аурухана, паллиативтік көмек және мейіргерлік күтім көрсететін ұйымдар - хоспис, мейіргерлік күтім ауруханасы немесе туберкулезге қарсы диспансердің жанынан ұйымдастырылатын бөлімше, төсектер;
республикалық маңызы бар қалада құрылатын ғылыми ұйымдар;
3) облыстық деңгейде стационарлық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары және (немесе) олардың құрылымдық бөлімшелері:
облыс орталығында құрылатын көп бейінді облыстық балалар ауруханасы;
облыс орталығында құрылатын облыстық психикалық денсаулық орталығы;
перинаталдық (босандыру бөлімшесі), онкологиялық, инфекциялық, тері-венерологиялық орталықтар көп бейінді ауруханалардың құрылымдық бөлімшесі ретінде құрылады;
қалпына келтіріп емдеу және медициналық оңалту ұйымдары - санаторий, мамандандырылған санаторий, профилакторий, оңалту орталығы немесе көп бейінді аурухананың жанынан құрылатын оңалту бөлімшесі (төсектері);
паллиативтік көмек және мейіргерлік күтім көрсететін ұйымдар - хоспис, мейіргерлік күтім ауруханасы немесе бөлімшесі, туберкулезге қарсы диспансердің жанынан ұйымдастырылатын төсектер.
33. Пациентті басқа денсаулық сақтау ұйымына ауыстыру үшін медициналық көрсетілім болған кезде, емдеуші дәрігер бас дәрігердің емдеу ісі жөніндегі орынбасарымен келісім бойынша жолдаманы Порталға тіркеуді жүзеге асырады.
34. Жауапты маманның жолдамасы бойынша емделуге жатқызу күні автоматты анықталған кезде:
1) жауапты маман жоспарлы емдеуге жатқызуға арналған жолдаманы тіркейді, Порталда автоматты белгіленген жоспарлы емдеуге жатқызудың жоспарланған күні туралы ақпаратты ұсынады және жолдама береді (қағаз/электрондық жеткізгіштерде);
2) егер, пациент Порталда автоматты белгіленген емдеуге жатқызу күнінен бас тартса, МСАК-тың немесе басқа денсаулық сақтау ұйымының емдеуші дәрігері оған емдеуге жатқызудың кейінгі уақытын немесе ерте емдеуге жатқызу мүмкіндігі қарастырылатын басқа денсаулық сақтау ұйымын таңдауды ұсынады;

32. Планируемая дата плановой госпитализации определяется ответственным специалистом в:
1) организации здравоохранения и (или) их структурные подразделения, оказывающие стационарную помощь на районном уровне;
2) организации здравоохранения и (или) их структурные подразделения, оказывающие стационарную помощь на городском уровне:
перинатальный (родильное отделение), онкологический, инфекционный, кожно-венерологический, травматологический, инсультный, ревматологический, офтальмологический, кардиологический и кардиохирургический центры;
организации восстановительного лечения и медицинской реабилитации – санаторий, специализированный санаторий, профилакторий, реабилитационный центр или отделение (койки) реабилитации, организуемые при многопрофильной больнице;
организации, оказывающие паллиативную помощь и сестринский уход – хоспис, больница сестринского ухода или отделение, койки, организуемые при многопрофильной больнице, противотуберкулезном диспансере;
научные организации, создаваемые в городе республиканского значения;
3) организации здравоохранения и (или) их структурные подразделения, оказывающие стационарную помощь на областном уровне:
многопрофильная областная детская больница, создаваемая в областном центре;
областной центр психического здоровья, создаваемый в областном центре;
перинатальный (родильное отделение), онкологический, инфекционный, кожно-венерологический создаются как структурные подразделения многопрофильных больниц;
организации восстановительного лечения и медицинской реабилитации – санаторий, специализированный санаторий, профилакторий, реабилитационный центр, или отделение (койки) реабилитации, организуемые при многопрофильной больнице;
организации, оказывающие паллиативную помощь и сестринский уход – хоспис, больница сестринского ухода или отделение, койки, организуемые при многопрофильной больнице, противотуберкулезном диспансере;
33. При наличии медицинских показаний для перевода пациента в другую организацию здравоохранения, лечащий врач по согласованию с заместителем главного врача по лечебной работе осуществляет регистрацию направления в Портале;
34. При автоматическом определении даты госпитализации по направлению ответственного специалиста:
1) ответственный cпециалист регистрирует направление на плановую госпитализацию, предоставляет информацию о планируемой дате госпитализации, установленной автоматически в Портале и выдает направление (на бумажном/электронном носителе);
2) если пациент отказывается от планируемой даты госпитализации, установленной автоматически в Портале, лечащий врач ПМСП или другой организации здравоохранения предлагает ему более позднюю дату госпитализации или выбор другой организации здравоохранения, в котором предусматривается возможность более ранней госпитализации;

3) пациентті басқа денсаулық сақтау ұйымына ауыстыруға медициналық көрсетілімдер болған кезде, емдеуші дәрігер бас дәрігердің емдеу ісі жөніндегі орынбасарымен келісім бойынша жолдаманы Порталда тіркеуді жүзеге асырады;
4) пациент Порталда автоматты түрде белгіленген, жолдамада көрсетілген мерзімде денсаулық сақтау ұйымына емдеуге жатқызылады;
5) пациент уақтылы келмеген жағдайда медициналық ұйым аталған төсекті шұғыл пациенттер үшін пайдаланады;
6) жоспарлы емдеуге жатқызудың жоспарланған күнін автоматты айқындау мыналардың есебінен әзірленген өлшемшарттарға сәйкес денсаулық сақтау ұйымына емдеуге жатқызуға арналған жолдаманы тіркеген сәттен бастап Порталда жүзеге асырылады:
жалпы жоспарланған қаржыландыру көлемі;
өткен жылдың негізінде нозологиялар бөлінісіндегі жағдайларды есепке ала отырып, жоспарлы және шұғыл емдеуге жатқызу үшін қаржыландырудың жоспарланған сомасының үлес салмағының орташа жылдық мәні;
өткен жылдың негізінде емдеуге жатқызу процесіне қатыспайтын, бейіндер бойынша нозологиялар бөлінісінде жоспарлы емдеуге жатқызу жағдайлары үшін қаржыландырудың жоспарланған сомасының үлес салмағының орташа жылдық мәні;
шығару есепті айға арналған жалпы қаржыландыру жоспарына сәйкес есепті кезеңде жоспарланатын барлық жағдайлардың (жоспарлы және шұғыл) болжамды құны;
науқастың нозологиялар бөлінісінде төсекте болуының орташа ұзақтығының мерзімдері;
1 жұмыс күнінде жоспалы тәртіппен емдеуге жатқызылуы мүмкін пациенттердің саны туралы мәліметтер;
демалыс, мереке (ауыспалы) күндері, операциялық, ургенттік күндер, санитариялық тазалыққа (медициналық ұйымдардың деректері бойынша) арналған күндер туралы мәліметтер;
қызметі жоспарлы емдеуге жатқызу процесіне әсер ететін еңбек демалыстарының кестесі туралы мәліметтер;
пациенттердің дербес жоспарлы емделуге жатқызуындағы жоспарланған үлесі туралы мәліметтер.
7) алдағы жылға өлшемшарттарды қалыптастыру үшін стационарлардың келесі қаржы жылының басталуына дейін күнтізбелік екі ай бұрын ақпараттандыру субъектісіне мынадай мәліметтерді ұсынуы тиіс:
бейіндердің бөлінісінде бір жұмыс күнінде жоспарлы емдеуге жатқызуға жоспарланған пациенттердің саны;
бейіндердің бөлінісінде жоспарлы емдеуге жатқызу күндері;
операциялық күндердің кестесі;
санитариялық тазалауға арналған күндердің кестесі;
қызметі жоспарлы емдеуге жатқызу процесіне әсер ететін мамандардың еңбек демалыстарының, біліктілігін арттырудың кестесі;
пациенттердің дербес жоспарлы емделуге жатқызуындағы жоспарланған үлесі.
8) өлшемшарттарды қалыптастыру үшін мәліметтер өзгерген жағдайда деректерді жоспарланған өзгерістер басталғанға дейін он жұмыс күнінен кешіктірмей ақпараттандыру субъектісіне ұсыну қажет;

3) при наличии медицинских показаний к переводу пациента в другую организацию здравоохранения, лечащий врач по согласованию с заместителем главного врача по лечебной работе осуществляет регистрацию направления в Портале;
4) пациент госпитализируется в организацию здравоохранения, указанный в направлении в срок, автоматически определенным Порталом;
5) в случае неявки пациента в срок, медицинская организация использует данную койку для госпитализации экстренных пациентов;
6) автоматическое определение планируемой даты госпитализации осуществляется в Портале при регистрации направления на госпитализацию в организацию здравоохранения в соответствии с критериями разработанными из расчета:
общего планируемого объема финансирования;
среднегодового значения удельного веса прогнозируемой суммы финансирования для плановой и экстренной госпитализации с учетом случаев в разрезе нозологий на основании данных прошлого года;
среднегодового значения удельного веса прогнозируемой суммы финансирования для случаев плановой госпитализации в разрезе нозологий по профилям, не участвующих в процессе госпитализации, на основании данных прошлого года;
прогнозируемой стоимости всех случаев (плановых и экстренных), выписка которых планируется в отчетный период, в соответствии плана общего финансирования на отчетный месяц;
сроков средней длительности пребывания больного на койке в разрезе нозологий;
сведений о количестве пациентов, которых возможно госпитализировать в плановом порядке за 1 рабочий день;
сведений о выходных, праздничных днях (с переносом), операционных, ургентных днях, днях предназначенных на санитарную обработку (по данным медицинских организаций);
сведений о графике трудовых отпусков, деятельность которых влияет на процесс плановой госпитализации;
сведений о доле на самостоятельную плановую госпитализацию пациентов.
7) для формирования критериев на предстоящий год стационарам необходимо представлять в субъект информатизации за два месяца до начала следующего финансового года следующие сведения:
количество пациентов, планируемых для плановой госпитализации в один рабочий день в разрезе профилей;
дни плановой госпитализации в разрезе профилей;
график операционных;
график дней, предназначенных на санитарную обработку;
график трудовых отпусков, повышения квалификации специалистов, деятельность которых влияет на процесс плановой госпитализации;
планируемую долю на самостоятельную плановую госпитализацию пациентов.
8) в случае изменения сведений для формирования критериев необходимо представить данные в субъект информатизации, в срок не позднее десяти рабочих дней до начала планируемых изменений;

9) төсек қорын оңтайландыру болған жағдайда, денсаулық сақтау ұйымдары жоспарлы өзгерістер басталғанға дейінгі бір күнтізбелік айдан кешіктірмей Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің (бұдан әрі – Министрлік) тиісті ақпараттық жүйелеріндегі төсек қорының құрылымындағы өзгерістерді уақытылы өзектендіруді жүргізу үшін денсаулық сақтау басқармасына және ақпараттандыру субъектісіне хабарлайды;
10) жоспарлы емдеуге жатқызудың жоспарланған күні жауапты маманның:
пациенттің денсаулық сақтау ұйымын еркін таңдау құқығын есепке ала отырып, ММК және МТМҚ қызметтерін ұсынатын ғылыми ұйымдарға;
мынадай:
гематологиялық, онкогематологиялық, инфекциялық, психиатриялық, психоневрологиялық, туберкулезге қарсы, наркологиялық, тері-венерологиялық, онкологиялық, паллиативтік көмек және мейіргерлік күтім, балалар, перинатальдық босандыру бөлімшесі) төсектерінің бейіндерін қоспағанда қалалық және облыстық деңгейдегі көпбейінді стационарларға жіберуі кезінде Порталда автоматтандырылған түрде айқындалады;
11) жоспарлы емдеуге жатқызу күнін автоматтандырылған түрде белгілеуге қатысатын денсаулық сақтау ұйымдары үшін күту парағынан алып тастау мынадай жағдайларда көзделеді:
МСАК ұйымдарының немесе басқа денсаулық сақтау ұйымдарының деңгейінде:
Порталда жолдаманы тіркегеннен кейін пациенттің емдеуге жатқызудан жазбаша бас тартуы;
емдеуге жатқызуға дейінгі кезеңде пациенттің қайтыс болу жағдайын тіркеу;
медициналық ұйымға емдеуге жатқызған сәтте медициналық көрсетілімдерінің болуы;
шұғыл емдеуге жатқызу;
медициналық ұйымның қабылдау бөлімшесінің деңгейінде:
емдеуге жатқызуға медициналық көрсетілімдерінің болмауы;
емдеуге жатқызу кезінде медициналық қарсы көрсетілімдерінің болуы;
пациенттің емдеуге жатқызуға келмеуі;
жолдаманы Порталда тіркегеннен кейін пациенттің емдеуге жатқызудан жазбаша түрде бас тартуы;
бейінді емес емдеуге жатқызу;
шұғыл емдеуге жатқызу.
35. Денсаулық сақтау ұйымының қабылдау бөлімшесінің маманы пациенттер өз бетінше жүгінген жағдайда емдеуге жатқызу күнін айқындаған кезде, емдеуге жатқызу туралы шешім денсаулық сақтау ұйымының жауапты маманымен келісіледі.
36. Денсаулық сақтау ұйымының басшысы пациенттің құқықтарын қорғау мақсатында халықтың мынадай әлеуметтік осал топтары үшін медициналық көрсетілімдері болған жағдайда пациентті жоспарлы емдеуге жатқызу туралы өз бетінше шешім қабылдайды: 18 жасқа дейінгі балалар, жүкті әйелдер, Ұлы Отан соғысына қатысушылар, мүгедектер, көп балалы аналар, медицина қызметкерлері, зейнеткерлер, әлеуметтік мәні бар аурулармен ауыратын адамдар республикалық медициналық денсаулық сақтау ұйымдары үшін жоспарлы емдеуге жатқызу көлемінен 15%, меншік деңгейі мен нысанына қарамастан басқа медициналық ұйымдар үшін 10% шегінде.

9) в случае оптимизации коечного фонда организации здравоохранения в срок не позднее одного календарного месяца до начала планируемых изменений уведомляют управления здравоохранения и субъект информатизации для проведения своевременной актуализации изменений структуры коечного фонда в соответствующих информационных системах Министерства здравоохранения Республики Казахстан (далее – Министерство);
10) планируемая дата плановой госпитализации определяется автоматически в Портале при направлении ответственным специалистом в:
Научные организации с учетом права пациента на свободный выбор организации здравоохранения, предоставляют услуги СМП и ВТМУ;
многопрофильные больницы городского или областного уровней, за исключением следующих профилей коек:
гематологический, онкогематологический, инфекционный, психиатрический, психоневрологический, противотуберкулезный, наркологический, кожно-венерологический, онкологический, паллиативной помощи и сестринского ухода, детские, перинатальный (родильное отделение).
11) для организаций здравоохранения, участвующих в автоматическом определении даты плановой госпитализации, снятие с листа ожидания предусматривается в следующих случаях:
на уровне организации ПМСП или другой организации здравоохранения:
письменный отказ пациента от госпитализации после регистрации направления на Портале;
регистрация случая смерти пациента на догоспитальном этапе;
наличие медицинских противопоказаний на момент госпитализации в медицинскую организацию;
экстренной госпитализации.
на уровне приемного покоя организации здравоохранения:
отсутствие медицинских показаний к госпитализации;
наличие медицинских противопоказаний на момент госпитализации;
неявка пациента на госпитализацию;
письменный отказ пациента от госпитализации после регистрации направления на Портале;
непрофильная госпитализация;
экстренной госпитализации.
35. При определении даты плановой госпитализации специалистом приемного покоя организации здравоохранения, в случае самостоятельного обращения пациентов, решение о госпитализации согласовывается с ответственным лицом организации здравоохранения.
36. Руководство организации здравоохранения, в целях защиты прав пациента, самостоятельно принимает решение о плановой госпитализации пациента при наличии медицинских показаний для социально-незащищенных групп населения: дети до 18 лет, беременные, участники Великой Отечественной войны, инвалиды, многодетные матери, медицинские работники, пенсионеры, больные социально-значимыми заболеваниями в пределах 15% от объема плановой госпитализации для научных организаций, 10% для организаций здравоохранения районного, городского, областного уровней независимо от формы собственности;

37. Медициналық көрсетілімдері бар пациенттер өз бетінше жүгінген кезінде денсаулық сақтау ұйымы қабылдау бөлімшесінің дәрігері пациент жүгінген күні мынадай денсаулық сақтау ұйымдарына/құрылымдық бөлімшелерге:
инфекциялық, психиатриялық, психоневрологиялық, туберкулезге қарсы, наркологиялық, тері-венерологиялық, онкологиялық, Ұлы Отан соғысының мүгедектеріне және оларға теңестірілгендерге арналған госпитальдер, хоспистер мен мейіргерлік күтім ауруханалары, перинатальдық көмекті өңірлендіруді ескере отырып, перинатальдық орталыққа (босандыру бөлімшесі) жоспарлы емдеуге жатқызуды дербес жүзеге асырады.
38. Емдеуге жатқызу үдерісінің кезеңдері рұқсат етілген шектерден шыққан кезде жоспарлы емделуге жатқызуды ұйымдастыру кезінде штаттан тыс жағдайлар туындайды:
1) орындалмаған жоспарлы емдеуге жатқызу:
жоспарлы емдеуге жатқызуға медициналық көрсетілімдердің болмауы;
емдеуге жатқызу сәтінде медициналық көрсетілімдердің болуы.
2) жоспарлы емдеуге жатқызу деңгейіне жағымсыз әсер ететін жағдайлар:
жолдаманы Порталда тіркегеннен кейін пациенттің емдеуге жатқызудан жазбаша бас тартуы;
пациенттің емдеуге жатқызуға келмеуі;
емдеуге жатқызуға дейінгі кезеңде пациенттің қайтыс болуын тіркеу;
шұғыл емделуге жатқызу;
емдеуге жатқызу рәсімінен тәуелсіз жағдайлар жатады.
39. Форс-мажорлық жағдайлар туындаған және тоқтатылған кезде денсаулық сақтау ұйымы бір жұмыс күнінің ішінде денсаулық сақтау басқармасына, ӘМСҚ-ға және ақпараттандыру субъектісіне жазбаша хабарлама жібереді.
Денсаулық сақтау ұйымының қызметін тоқтатқан жағдайда ақпараттандыру субъектісі бір жұмыс күнінің ішінде МСАК ұйымын және басқа да денсаулық сақтау ұйымдарын хабардар етеді. Жауапты маман пациентке форс-мажорлық жағдайлардың пайда болуы туралы хабарлайды және басқа стационарды тандауды немесе қызметі қалпына келтірілгеннен кейін бұрын таңдаған денсаулық сақтау ұйымына емделуге жатуды ұсынады.
Порталда емдеуге жатқызуға жолдаманы электрондық тіркеу 3 сағаттан аса жұмыс істемеген жағдайда, денсаулық сақтау ұйымы мынадай кезектілікпен жоспарлы емдеуге жатқызуға жіберу процесінің үздіксіздігін қамтамасыз етеді:
1) МСАК ұйымдары немесе денсаулық сақтау ұйымы қағаз тасығышта денсаулық сақтау ұйымымен келісілген күнге жоспарлы емдеуге жатқызуға жолдаманы ресімдейді;
2) денсаулық сақтау ұйымы қағаз тасығышта емдеуге жатқызу күніне сәйкес пациенттің емдеуге жатқызылуын қамтамасыз етеді;
3) МСАК ұйымы немесе басқа денсаулық сақтау ұйымы тікелей ақпараттық жүйенің жұмысы қалпына келгеннен кейін осы қағаз тасығыштардың негізінде жүйе ажыратылған кезеңде емдеуге жатқызылған немесе емдеуге жатқызуға жоспарланған пациенттердің жолдамаларын Порталға тіркеуді қамтамасыз етеді

37. Врач приемного отделения организации здравоохранения в случае самостоятельного обращения пациентов с медицинскими показаниями осуществляет плановую госпитализацию в день обращения в следующие организации здравоохранения/структурные подразделения:
инфекционные, психиатрические, психоневрологические, противотуберкулезные, наркологические, кожно-венерологические, онкологические, госпитали для инвалидов Великой Отечественной войны и лиц, приравненных к ним, хосписы и больницы сестринского ухода, перинатальный центр (родильное отделение) с учетом регионализации перинатальной помощи.
38. При организации плановой госпитализации возникают нештатные ситуации, когда этапы процесса госпитализации выходят за допустимые пределы:
1) несостоявшаяся плановая госпитализация:
отсутствие медицинских показаний к плановой госпитализации;
наличие медицинских противопоказаний на момент госпитализации.
2) случаи, негативно влияющие на уровень плановой госпитализации:
письменный отказ пациента от госпитализации после регистрации направления на Портале;
неявка пациента на госпитализацию;
регистрация смерти пациента на догоспитальном этапе;
экстренная госпитализация;
независящие от процедуры госпитализации.
39. При возникновении и прекращении форс-мажорных обстоятельств организация здравоохранения в течение одного рабочего дня направляет письменное уведомление в управление здравоохранения, в ФСМС и в субъект информатизации.
В случае приостановления деятельности организации здравоохранения, субъект информатизации в течение одного рабочего дня оповещает организации ПМСП и другие организации здравоохранения. Ответственный специалист доводит до сведения пациента о возникновении форс-мажорных обстоятельств и предлагает выбор другой организации здравоохранения или госпитализацию в выбранную ранее организацию здравоохранения после возобновления его деятельности.
В случае нефункционирования в Портале электронной регистрации направления на госпитализацию более 3-х часов, организация здравоохранения обеспечивает непрерывность процесса направления на плановую госпитализацию в следующей последовательности:
1) организация ПМСП или другая организация здравоохранения оформляет направление на плановую госпитализацию на дату, согласованную с организацией здравоохранения на бумажном носителе;
2) организация здравоохранения обеспечивает госпитализацию пациента в соответствии с датой госпитализации на бумажном носителе;
3) организация ПМСП или другая организация здравоохранения непосредственно после возобновления работы информационной системы обеспечивает регистрацию направлений пациентов в Портале госпитализированных или запланированных на госпитализацию в период отключения системы на основании данных бумажных носителей.

4) ақпараттандыру субъектісі:
емдеуге жатқызуға жолдаманы электрондық тіркеу функциясын 3 сағаттан аса ажырату туралы хаттаманы рәсімдейді;
МСАК ұйымдарынан немесе басқа медициналық ұйымдардан қағаз тасығыштарда жоспарлы емдеуге жатқызуға жіберу фактілері бойынша ақпаратты сұратады;
қағаз тасығыштардың деректеріне сәйкес Порталға жолдамаларды тіркеу процесін үйлестіреді.
40. "Госпитальге дейінгі кезеңде пациенттің қайтыс болуы" себебі бойынша Порталдағы "Күту парағынан" жолдамаларды алып тастау кезінде сот-медицина сараптамасына жататын жағдайларды қоспағанда, № 907 бұйрықпен бекітілген № 106/е-12 нысанына сәйкес қайтыс болуы туралы дәрігерлік куәліктің көшірмесін қоса бере отырып, мәліметтер (тіркеуден алғаннан кейін үш жұмыс күнінің ішінде) ақпараттандыру субъектісіне ұсынылады.
41. Емдеуге жатқызуды ұйымдастыру процесіне қатысушылар оларға жол бермеу бойынша шаралар қабылдай отырып, штаттық емес жағдайларды мониторингілеуді жүзеге асырады.
42. Денсаулық сақтау ұйымдары осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пациенттерді емдеуге жатқызудан бас тарту туралы ақпаратты электрондық тасығыштарда тоқсан сайын МСАК ұйымына немесе басқа денсаулық сақтау ұйымына жібереді. Емдеуге жатқызудан бас тарту нысаны пациенттің талабы бойынша қолына беріледі.
43. Денсаулық сақтау басқармалары:
1) басқарушылық шешімдерін қабылдай отырып, мынадай көрсеткіштерге тұрақты мониторингті жүзеге асырады:
өңірдегі стационарлық көмекті тұтыну деңгейі;
төсек қорының жұмысы мен оны оңтайландыру;
олардың талап етілуіне сәйкес төсектерді қайта бейіндеу;
тәуліктік және күндізгі стационарлардағы емделіп шығу жағдайларының құрылымы;
негізсіз емдеуге жатқызу;
штаттан тыс жағдайлар.
2) меншік нысанына қарамастан, денсаулық сақтау ұйымдарының басшыларын тарта отырып, кейіннен ақпараттандыру субъектісіне қабылданған шаралар туралы мәліметтерді есепті кезеңнен кейінгі келесі айдың оны күніне дейін ұсына отырып ЕПК отырыстарын өткізеді.
2 -параграф. Шұғыл емдеуге жатқызу тәртібі
44. Шұғыл жағдайларда пациент денсаулық сақтау ұйымының қабылдау бөлімшесіне жедел медициналық көмек станцияларының (бөлімшелердің) бригадасымен, МСАК жанындағы ЖМК бөлімшесінің бригадасымен, басқа денсаулық сақтау ұйымдарынан санитариялық авиацияның мобильді бригадасымен немесе өз бетінше жүгінген жағдайларда жеткізіледі. Жекелеген жағдайларда пациенттерді азаматтар немесе ішкі істер органдарының қызметкерлері денсаулық сақтау ұйымдарына жеткізеді.
45. Пациентті тасымалдау кезінде, жедел медициналық көмек станциясының немесе МСАК жанындағы ЖМК бөлімшесінің диспетчері денсаулық сақтау ұйымының қабылдау бөлімшесін пациенттің жеткізілетіні туралы хабардар етеді.

4) субъект информатизации:
оформляет протокол о факте отключения электронной регистрации направления на госпитализацию на срок более 3-х часов;
запрашивает информацию из организации ПМСП или другой медицинской организации по фактам направлений на плановую госпитализацию на бумажных носителях;
координирует процесс регистрации направлений в Портал в соответствии с данными бумажных носителей.
40. При снятии направлений с "Листа ожидания" в Портале по причине "Смерть пациента на догоспитальном этапе" субъекту информатизации предоставляются сведения (в течение трех рабочих дней со дня регистрации снятия): выписку из амбулаторной карты, копии врачебного свидетельства о смерти по форме № 106-12/у, утвержденной приказом № 907, за исключением случаев, подлежащих судебно-медицинской экспертизе.
41. Участники процесса организации госпитализации осуществляют мониторинг нештатных ситуаций с принятием мер по их недопущению.
42. Организации здравоохранения еженедельно направляют на электронных носителях, информацию об отказе в госпитализации пациента по форме согласно приложению 5 к Правилам, в организацию ПМСП или другую организацию здравоохранения. Форма отказа в госпитализации выдается пациенту на руки по требованию.
43.Управления здравоохранения:
1) осуществляют постоянный мониторинг следующих показателей организаций здравоохранения с принятием управленческих мер:
уровень потребления стационарной помощи в регионе;
работа коечного фонда и его рационализация;
перепрофилирование коек в соответствии с их востребованностью;
структура пролеченных случаев в круглосуточных и дневных стационарах;
необоснованная госпитализации;
нештатные ситуации.
2) проводят заседания ЛПС с привлечением руководителей организаций здравоохранения, независимо от формы собственности, с последующим представлением сведений о принятых мерах субъекту информатизации в срок до десятого числа месяца, следующего за отчетным.
Параграф 2. Порядок экстренной госпитализации
44. В экстренных случаях пациент доставляется в приемное отделение организации здравоохранения бригадой станции (отделения) скорой медицинской помощи, бригадой отделения СМП при ПМСП, мобильной бригадой санитарной авиации, из других организаций здравоохранения или обращается самостоятельно. В отдельных случаях, пациенты доставляются в организацию здравоохранения гражданами или сотрудниками правоохранительных органов.
45. При транспортировке пациента диспетчер станции скорой медицинской помощи или отделения СМП при ПМСП информирует приемное отделение организации здравоохранения о доставке пациента.