Бурабай ауданы бойынша әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы
Ақмола облысы Бурабай аудандық мәслихатының 2019 жылғы 25 қаңтардағы № 6С-38/6 шешімі. Ақмола облысының Әділет департаментінде 2019 жылғы 30 қаңтарда № 7059 болып тіркелді. Күші жойылды - Ақмола облысы Бурабай аудандық мәслихатының 2020 жылғы 25 желтоқсандағы № 6С-70/10 шешімімен.
Ескерту. Күші жойылды - Ақмола облысы Бурабай аудандық мәслихатының 25.12.2020 № 6С-70/10 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6 бабына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 21 мамырдағы № 504 "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" қаулысына сәйкес, Бурабай аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Бурабай ауданы бойынша әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидалары осы шешімнің 1 қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Бурабай аудандық мәслихатының кейбір шешімдері осы шешімнің 2 қосымшасына сәйкес күші жойылды деп танылсын.
3. Осы шешім Ақмола облысының Әділет департаментінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді және ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихаттың
ХXXVІIІ (кезектен тыс)
сессиясының төрағасы
Қ.Шаяхметов
Аудандық мәслихаттың
хатшысы
Ө.Бейсенов
"КЕЛІСІЛДІ"
Бурабай ауданының
әкімі
Қ.Қарауылов
25 қаңтар 2019 жыл
Бурабай аудандық мәслихаттың
2019 жылғы 25 қаңтардағы
№ 6С-38/6 шешіміне
1 қосымша
Бурабай ауданы бойынша әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидалары
Ескерту. Қағидаға өзгерістер енгізілді - Ақмола облысы Бурабай аудандық мәслихатының 04.09.2019 № 6С-46/5 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 15.05.2020 № 6С-60/7 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
1. Осы Бурабай ауданы бойынша әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 21 мамырдағы № 504 "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" қаулысы (бұдан әрі – Үлгілік қағидалар) негізінде әзірленді және Бурабай ауданы бойынша әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың тәртібін белгілейді.
1 тарау. Жалпы ережелер

Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан по Бурабайскому району
Решение Бурабайского районного маслихата Акмолинской области от 25 января 2019 года № 6С-38/6. Зарегистрировано Департаментом юстиции Акмолинской области 30 января 2019 года № 7059. Утратило силу решением Бурабайского районного маслихата Акмолинской области от 25 декабря 2020 года № 6С-70/10.
Сноска. Утратило силу решением Бурабайского районного маслихата Акмолинской области от 25.12.2020 № 6С-70/10 (вводится в действие со дня официального опубликования).
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2013 года № 504 "Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан", Бурабайский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить Правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан по Бурабайскому району согласно приложению 1 к настоящему решению.
2. Признать утратившими силу некоторые решения Бурабайского районного маслихата согласно приложению 2 к настоящему решению.
3. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в Департаменте юстиции Акмолинской области и вводится в действие со дня официального опубликования.
Председатель ХXXVІIІ
(внеочередной) сессии
районного маслихата
К.Шаяхметов
Секретарь районного
маслихата
У.Бейсенов
"СОГЛАСОВАНО"
Аким Бурабайского
района
К.Караулов
25 января 2019 года
Приложение 1
к решению Бурабайского
районного маслихата
от 25 января 2019 года
№ 6С-38/6
Правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан по Бурабайскому району
Сноска. Регламент с изменениями, внесенным решением Бурабайского районного маслихата Акмолинской области от 04.09.2019 № 6С-46/5 (вводится в действие со дня официального опубликования); от 15.05.2020 № 6С-60/7 (вводится в действие со дня официального опубликования).
1. Настоящие Правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан по Бурабайскому району (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", на основании постановления Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2013 года № 504 "Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан" (далее – Типовые правила) и определяют порядок оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан по Бурабайскому району.
Глава 1. Общие положения

2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі терминдер мен ұғымдар:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – уәкілетті ұйым) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсету, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсетуге өтініштер қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, сондай-ақ электрондық нысанда мемлекеттік қызметтер көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған, орналасқан жері бойынша жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыратын заңды тұлға;
1-1) атаулы күндер – жалпы халықтық тарихи, рухани, мәдени маңызы бар және Қазақстан Республикасы тарихының барысына ықпал еткен оқиғалар;
2) арнайы комиссия – өмірлік қиын жағдайдың туындауына байланысты әлеуметтік көмек көрсетуге үміткер адамның (отбасының) өтінішін қарау бойынша Бурабай ауданы әкімінің шешімімен құрылатын комиссия;
3) ең төмен күнкөріс деңгейі – Ақмола облысының статистикалық органымен есептелетін мөлшері бойынша ең төмен тұтыну себетінің құнына тең, бір адамға қажетті ең төмен ақшалай кіріс;
4) мереке күндері – Қазақстан Республикасының ұлттық және мемлекеттік мереке күндері;
5) отбасының (азаматтың) жан басына шаққандағы орташа табысы – отбасының жиынтық табысының айына отбасының әрбір мүшесіне келетін үлесі;
6) өмірлік қиын жағдай – азаматтың тыныс-тіршілігін объективті түрде бұзатын, ол оны өз бетінше еңсере алмайтын ахуал;
7) уәкілетті орган – "Бурабай ауданының жұмыспен қамту, әлеуметтік бағдарламалар және азаматтық хал актілерін тіркеу бөлімі" мемлекеттік мекемесі;
8) учаскелік комиссия – әлеуметтік көмек алуға өтініш білдірген адамдардың (отбасылардың) материалдық жағдайына тексеру жүргізу және қорытындылар дайындау үшін тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімдерінің шешімімен құрылатын комиссия;
9) шекті шама – әлеуметтік көмектің бекітілген ең жоғары мөлшері.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерістер енгізілді - Ақмола облысы Бурабай аудандық мәслихатының 04.09.2019 № 6С-46/5 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 15.05.2020 № 6С-60/7 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.

2. Основные термины и понятия, которые используются в настоящих Правилах:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – уполномоченная организация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услуг субъектов квазигосударственного сектора в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий, услуг субъектов квазигосударственного сектора и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", а также обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме, осуществляющее государственную регистрацию прав на недвижимое имущество по месту его нахождения;
1-1) памятные даты – события, имеющие общенародное историческое, духовное и культурное значение, и оказавшие влияние на ход истории Республики Казахстан;
2) специальная комиссия – комиссия, создаваемая решением акима Бурабайского района по рассмотрению заявления лица (семьи), претендующего на оказание социальной помощи в связи с наступлением трудной жизненной ситуации;
3) прожиточный минимум – необходимый минимальный денежный доход на одного человека, равный по величине стоимости минимальной потребительской корзины, рассчитываемой органом статистики Акмолинской области;
4) праздничные дни – дни национальных и государственных праздников Республики Казахстан;
5) среднедушевой доход семьи (гражданина) – доля совокупного дохода семьи, приходящаяся на каждого члена семьи в месяц;
6) трудная жизненная ситуация – ситуация, объективно нарушающая жизнедеятельность гражданина, которую он не может преодолеть самостоятельно;
7) уполномоченный орган – государственное учреждение "Отдел занятости, социальных программ и регистрации актов гражданского состояния Бурабайского района";
8) участковая комиссия – комиссия, создаваемая решением акимов соответствующих административно-территориальных единиц для проведения обследования материального положения лиц (семей), обратившихся за социальной помощью, и подготовки заключений;
9) предельный размер – утвержденный максимальный размер социальной помощи.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными решением Бурабайского районного маслихата Акмолинской области от 04.09.2019 № 6С-46/5 (вводится в действие со дня официального опубликования); от 15.05.2020 № 6С-60/7 (вводится в действие со дня официального опубликования).

3. Осы Қағидалар Бурабай ауданының аумағында тұрақты тұратын және тіркелген адамдарға таралады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - Ақмола облысы Бурабай аудандық мәслихатының 04.09.2019 № 6С-46/5 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
4. Осы Қағидалардың мақсаттары үшін әлеуметтік көмек ретінде жергілікті атқарушы органмен мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына (бұдан әрі – алушылар) өмірлік қиын жағдай туындаған жағдайда, сондай-ақ атаулы күндер мен мереке күндеріне ақшалай немесе заттай нысанда көрсететін көмек түсініледі.
5. "Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне және соларға теңестірілген адамдарға берілетін жеңілдіктер мен оларды әлеуметтік қорғау туралы" 1995 жылғы 28 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 20 бабында және "Қазақстан Республикасында мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы" 2005 жылғы 13 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 16 бабында көрсетілген адамдарға әлеуметтік көмек осы Қағидаларда көзделген тәртіппен көрсетіледі.
6. Әлеуметтік көмек:
1) ақшалай нысанда алушылардың шоттарына аудару жолымен екінші деңгейдегі банктер немесе "Қазпочта" акционерлік қоғамының аумақтық бөлімшелері арқылы;
2) заттай нысанда көрсетіледі.
7. Әлеуметтік көмек бір рет және (немесе) мерзімді (ай сайын, тоқсан сайын, жартыжылдықта 1 рет) көрсетіледі.
8. Әлеуметтік көмек көрсету үшін атаулы күндер мен мереке күндерінің тізбесі:
1) Ауғанстан Демократиялық Республикасынан Кеңес әскерлерінің шектеулі контингентінің шығарылған күні – 15 ақпан;
2) Жеңіс күні – 9 мамыр;
3) Саяси қуғын-сүргін және ашаршылық құрбандарын еске алу күні – 31 мамыр;
4) Қарттар күні – 1 қазан;
5) Мүгедектер күні – қазан айының екінші жексенбісі.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - Ақмола облысы Бурабай аудандық мәслихатының 04.09.2019 № 6С-46/5 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
2 тарау. Әлеуметтік көмек алушылар санаттарының тізбесін айқындау және әлеуметтік көмектің мөлшерлерін белгілеу тәртібі
9. Әлеуметтік көмек алушылардың келесі санаттарына беріледі:
Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне;
жеңілдіктер мен кепілдіктер жағынан Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне теңестірілген адамдарға;
жеңiлдiктер мен кепiлдiктер жөнінен соғысқа қатысушыларға теңестiрiлген адамдардың басқа да санаттарына;
1941 жылғы 22 маусымнан – 1945 жылғы 9 мамырға дейінгі аралықта кемінде 6 ай жұмыс істеген (әскери қызмет өткерген), Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы жанкештілікпен жасаған еңбегі және мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы Кеңестік Социалистік Республикалар Одағының ордендерімен және медальдармен марапатталмаған адамдарға;
саяси қуғын-сүргін және ашаршылықтан зардап шеккен деп танылған адамдарға;
ең төмен зейнетақы алатын және ең аз зейнетақыдан төмен алатын зейнеткерлерге;
мүгедектерге және 18 жасқа дейінгі мүгедек-балаларға;
анықталған жағдайларға байланысты, жедел әлеуметтік қолдауға мұқтаж отбасыларға (азаматтарға) өрт, басқа да табиғи және техногендік сипаттағы айрықша жағдайларда;
туберкулезбен және онкологиялық аурулармен ауыратын адамдарға;
бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарға;
оқытудың күндізгі оқыту түрі бойынша колледждерде ақы төлеу негізінде оқитын аз қамтылған және халықтың әлеуметтік тұрғыдан әлсіз топтарынан (отбасылардан) болған студенттерге;
Бурабай ауданының мемлекеттік медициналық мекемелерімен оқуды аяқтағанынан кейін жұмысқа орналасу туралы шарт жасаған, жоғарғы медициналық оқу орындарында оқитын аз қамтылған және көп балалы отбасылардың студенттеріне;
Ауғанстандағы ұрыс қимылдарының қатысушыларына;
табысы күнкөріс деңгейінен аспайтын аз қамтылған және көпбалалы отбасыларға;

3. Настоящие Правила распространяются на лиц, прописанных и постоянно проживающих на территории Бурабайского района.
Сноска. Пункт 3 – в редакции решения Бурабайского районного маслихата Акмолинской области от 04.09.2019 № 6С-46/5 (вводится в действие со дня официального опубликования).
4. Для целей настоящих Правил под социальной помощью понимается помощь, предоставляемая местным исполнительным органом в денежной или натуральной форме отдельным категориям нуждающихся граждан (далее – получатели) в случае наступления трудной жизненной ситуации, а также к памятным датам и праздничным дням.
5. Лицам, указанным в статье 20 Закона Республики Казахстан от 28 апреля 1995 года "О льготах и социальной защите участников, инвалидов Великой Отечественной войны и лиц, приравненных к ним" и в статье 16 Закона Республики Казахстан 13 апреля 2005 года "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан", социальная помощь оказывается в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.
6. Социальная помощь предоставляется:
1) в денежной форме через банки второго уровня или территориальные подразделения акционерного общества "Казпочта" путем перечисления на счета получателя;
2) в натуральной форме.
7. Социальная помощь предоставляется единовременно и (или) периодически (ежемесячно, ежеквартально, 1 раз в полугодие).
8. Перечень памятных дат и праздничных дней для оказания социальной помощи:
1) День вывода ограниченного контингента советских войск из Демократической Республики Афганистан – 15 февраля;
2) День Победы – 9 мая;
3) День памяти жертв политических репрессий и голода – 31 мая;
4) День пожилых людей – 1 октября;
5) День инвалидов – второе воскресенье октября.
Сноска. Пункт 8 – в редакции решения Бурабайского районного маслихата Акмолинской области от 04.09.2019 № 6С-46/5 (вводится в действие со дня официального опубликования).
Глава 2. Порядок определения перечня категорий получателей социальной помощи и установления размеров социальной помощи
9. Социальная помощь предоставляется следующим категориям получателей:
участникам и инвалидам Великой Отечественной войны;
лицам, приравненным по льготам и гарантиям к участникам и инвалидам Великой Отечественной войны;
другим категориям лиц, приравненным по льготам и гарантиям к участникам войны;
лицам, проработавшим (прослужившим) не менее 6 месяцев с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года и не награжденным орденами и медалями бывшего Союза Советских социалистических республик, за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны;
лицам, признанным пострадавшими от политических репрессий и голода;
пенсионерам с минимальной пенсией и ниже минимальной пенсии;
инвалидам и детям-инвалидам до 18 лет;
семьям (гражданам) в силу определенных обстоятельств, нуждающихся в экстренной социальной поддержке, в исключительных случаях, таких как пожар, другое стихийное бедствие природного или техногенного характера;
лицам, больным туберкулезом и онкологическими заболеваниями;
лицам, освободившимся из мест лишения свободы;
студентам из числа малообеспеченных и социально-уязвимых слоев населения (семей) обучающимся на очной форме обучения в колледжах на платной основе;
студентам из малообеспеченных и многодетных семей, обучающимся в высших медицинских учебных заведениях, заключившим договор о трудоустройстве с государственными медицинскими учреждениями Бурабайского района после окончания учебы;
участникам боевых действий в Афганистане;
малообеспеченным и многодетным семьям, доход которых не превышает величину прожиточного минимума;

көп балалы отбасыларға, ата-аналарының біріне (анасына немесе әкесіне, немесе қорғаншысына (қамқоршысына) және олардың 7 жастан 15 жасқа дейінгі балаларына;
адамның иммунитет тапшылығы вирусы инфекциясы бар балаларға.
Бұл ретте азаматтарды өмірлік қиын жағдай туындаған кезде мұқтаждар санатына жатқызу үшін мыналар негіз болады:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген негіздемелер;
2) табиғи зілзаланың немесе өрттің салдарынан, азаматқа (отбасына) не оның мүлкіне зиян келтіру немесе әлеуметтік мәні бар аурулардың болуы;
3) ең төмен күнкөріс деңгейіне еселік қатынаста белгілейтін шектен аспайтын жан басына шаққандағы орташа табыстың бар болуы.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - Ақмола облысы Бурабай аудандық мәслихатының 15.05.2020 № 6С-60/7 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
10. Әлеуметтік көмек көрсетіледі:
1) Ауғанстан Демократиялық Республикасынан Кеңес әскерлерінің шектеулі контингентінің шығарылған күніне:
Ауғанстандағы ұрыс қимылдарының қатысушыларына бір реттік көмек;
2) Жеңіс күніне:
бір реттік көмек:
Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне;
жеңілдіктер мен кепілдіктер жағынан Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне теңестірілген адамдарға (10 тармақтың 1 тармақшасында көрсетілген адамдардан басқа);
жеңiлдiктер мен кепiлдiктер жөнінен соғысқа қатысушыларға теңестiрiлген адамдардың басқа да санаттарына;
1941 жылғы 22 маусымнан – 1945 жылғы 9 мамырға дейінгі аралықта кемінде 6 ай жұмыс істеген (әскери қызмет өткерген), Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы жанкештілікпен жасаған еңбегі және мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы Кеңестік Социалистік Республикалар Одағының ордендерімен және медальдармен марапатталмаған адамдарға;
3) саяси қуғын-сүргін және ашаршылық құрбандарын еске алу күніне:
саяси қуғын-сүргін және ашаршылықтан зардап шеккен деп танылған тұлғаларға бір реттік көмек;
4) Қарттар күніне:
ең төмен зейнетақы алатын және ең аз зейнетақыдан төмен алатын зейнеткерлерге бір реттік көмек;
5) Мүгедектер күніне:
мүгедектерге және 18 жасқа дейінгі мүгедек-балаларға бір реттік көмек;
6) отбасыларға (азаматтарға) өмірлік қиын жағдай туындағаннан кейін үш айдан кешіктірмей жүгінген кезде, кірісіне қарамастан, жылына бір рет:
стационар жағдайда арнайы ем қабылдаудағы онкологиялық аурулармен ауыратын адамдарға әлеуметтік көмектің шекті шамасы 15 айлық есептік көрсеткіш;
отбасыларға (азаматтарға) өрт, басқа да табиғи және техногендік сипаттағы айрықша жағдайлардағы әлеуметтік көмектің шекті шамасы 30 айлық есептік көрсеткішотбасыларға (азаматтарға) өмірлік қиын жағдай туындағаннан кейін үш айдан кешіктірмей жүгінген кезде, кірісіне қарамастан, жылына бір рет:
стационар жағдайда арнайы ем қабылдаудағы онкологиялық аурулармен ауыратын адамдарға әлеуметтік көмектің шекті шамасы 15 айлық есептік көрсеткіш;
отбасыларға (азаматтарға) өрт, басқа да табиғи және техногендік сипаттағы айрықша жағдайлардағы әлеуметтік көмектің шекті шамасы 30 айлық есептік көрсеткіш;

многодетным семьям, одному из родителей (матери или отцу, либо опекуну (попечителю) и их детям от 7 до 15 лет;
детям с инфекцией вируса иммунодефицита человека.
При этом основаниями для отнесения граждан к категории нуждающихся при наступлении трудной жизненной ситуации являются:
1) основания, предусмотренные законодательством Республики Казахстан;
2) причинение ущерба гражданину (семье) либо его имуществу вследствие стихийного бедствия или пожара, либо наличие социально-значимого заболевания;
3) наличие среднедушевого дохода, не превышающего порога, в однократном отношении к прожиточному минимуму.
Сноска. Пункт 9 – в редакции решения Бурабайского районного маслихата Акмолинской области от 15.05.2020 № 6С-60/7 (вводится в действие со дня официального опубликования).
10. Социальная помощь предоставляется:
1) ко Дню вывода ограниченного контингента советских войск из Демократической Республики Афганистан:
единовременная помощь участникам боевых действий в Афганистане;
2) ко Дню Победы:
единовременная помощь:
участникам и инвалидам Великой Отечественной войны;
лицам, приравненным по льготам и гарантиям к участникам и инвалидам Великой Отечественной войны (кроме лиц, указанных в подпункте 1) пункта 10);
другим категориям лиц, приравненным по льготам и гарантиям к участникам войны;
лицам, проработавшим (прослужившим) не менее 6 месяцев с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года и не награжденным орденами и медалями бывшего Союза Советских Социалистических республик за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны;
3) ко Дню памяти жертв политических репрессий и голода:
единовременная помощь лицам, признанным пострадавшими от политических репрессий и голода;
4) ко Дню пожилых людей:
единовременная помощь пенсионерам с минимальной пенсией и ниже минимальной пенсии;
5) ко Дню инвалидов:
единовременная помощь инвалидам и детям-инвалидам до 18 лет;
6) семьям (гражданам) при обращении не позднее трех месяцев после наступления трудной жизненной ситуации, без учета дохода, один раз в год:
лицам, больным онкологическими заболеваниями, проходящим специальное лечение в условиях стационара, предельный размер социальной помощи 15 месячных расчетных показателей;
семьям (гражданам) в исключительных случаях, таких как пожар, другое стихийное бедствие природного или техногенного характера, предельный размер социальной помощи 30 месячных расчетных показателей;

7) облыстық бюджеттен бөлінетін нысаналы трансфертер есебінен оқытудың күндізгі оқыту түрі бойынша колледждерде ақы төлеу негізінде оқитын аз қамтылған және халықтың әлеуметтік тұрғыдан әлсіз топтарынан (отбасылардан) болған студенттерге, өмірлік қиын жағдай туындаған жағдайда, білім беру мекемесімен жасасқан келісім шарттың нотариалды куәландырылған көшірмесі, оқу орнынан анықтаманың және өтініш берушінің (отбасының) аз қамтылған немесе халықтың әлеуметтік тұрғыдан әлсіз тобына жататындығын растайтын анықтама негізінде, жылына бір рет жылдық оқуының 100 % құны мөлшерінде оқуына төлеуге;
8) коммуналдық қызмет шығындары үшін өтініш берусіз уәкілетті ұйыммен ұсынылған тізімдерінің негізінде:
Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне ай сайын облыстық бюджеттен бөлінетін нысаналы трансферттер есебінен 100 % мөлшерінде:
сумен, канализация, жылумен, қоқыстарды жою, электр қуатымен қамтамасыз ету қызметтерін көрсеткендері үшін қызмет көрсетушілері берген тізілімдеріне сай қызмет көрсетушілердің шоттарына;
байланыс қызметтері (абоненттік төлемақы), газбен қамтамасыз ету алушылардың жеке шоттарына.
Әлеуметтік көмекті алушының қалауы бойынша қатты отынға жұмсалған шығындар жылу беру мерзімінде Ұлы Отан соғысы қатысушының немесе мүгедектің нақты тұрып жатқан жері бойынша тұрғын үйдің алып жатқан алаңына сай 1 шаршы метр алаңын жылытуға қажетті көмірдің шығынын есептегенде тұрғын үй ғимараттарының 1-2 қабатты құрылыстары үшін 49,75 килограмм мөлшерінде алушылардың жеке шотына немесе қатты отынды сатып алғаны жөнінде ұсынылған түбіртектеріне сай өтеледі.
Ұлы Отан соғысына қатысушы пайдаланып жүрген жеңілдіктер, оның пайдалану мерзімі кезеңі ішінде онымен бірге тұратын және тіркелген жандарға да осы әлеуметтік көмек түрі көрсетіледі;
9) Бурабай ауданының мемлекеттік медициналық мекемелерімен оқуды аяқтағанынан кейін жұмысқа орналасу туралы шарт жасаған, жоғарғы медициналық оқу орындарында оқитын аз қамтылған және көп балалы отбасылардың студенттеріне, көп балалы отбасы санатын растайтын анықтаманың немесе өтініш берушінің (отбасының) атаулы әлеуметтік көмек алушыларға жататынын растайтын анықтама негізінде, өмірлік қиын жағдай туындаған жағдайда, жылына бір рет облыстық бюджеттен бөлінетін нысаналы трансферттер есебінен оқуы үшін 100 % мөлшерінде төлеуге;
10) өмірлік қиын жағдай туындаған жағдайда, Ауғанстандағы ұрыс қимылдарының қатысушыларына санаторлық-курорттық емдеуге ағымдағы қаржы жылына қарастырылған сомалар шегінде, мемлекеттік сатып алу өткізу арқылы сатып алынатын жолдамалар түрінде.
Санаторлық-курорттық емдеуден өту мерзімі 10 күнді құрайды. Санаторлық-курорттық емделуге құқық өтініш берген күніне сәйкес кезектілік тәртібінде күнтiзбелiк жылда бір реттен аспайтындай беріледі. Санаторлық-курорттық емдеуден өту орнына дейiнгi және керi қайту жолақысының құнын төлеу санаторлық-курорттық емдеуді алушының жеке қаражаты есебiнен жүргiзiледi. Өтiнiш берушi санаторлық-курорттық емдеуден өз қалауы бойынша бас тартқан жағдайда, жолдама уәкілетті органға қайтаруға және кезектілікке сәйкес басқа өтiнішкерге беруге жатады;

7) студентам из числа малообеспеченных и социально-уязвимых слоев населения (семей), обучающимся на очной форме обучения в колледжах на платной основе, при наступлении трудной жизненной ситуации, на оплату за учебу один раз в год в размере 100 % стоимости годового обучения на основании копии договора с учебным заведением, заверенной нотариально, справки с места учебы и справки, подтверждающей принадлежность заявителя (семьи) к малообеспеченным гражданам, либо к социально-уязвимым слоям населения, за счет целевых трансфертов, выделяемых из областного бюджета;
8) без подачи заявления на основании списков уполномоченной организации на расходы за коммунальные услуги:
участникам и инвалидам Великой Отечественной войны в размере 100 % ежемесячно за счет целевых трансфертов, выделяемых из областного бюджета:
за водоснабжение, канализацию, теплоснабжение, мусороудаление, электроснабжение, согласно реестров, предоставленных поставщиками услуг на счета услугодателей;
услуги связи (абонентская плата), газоснабжение на лицевые счета получателей.
По выбору получателя социальной помощи расходы на твердое топливо в период отопительного сезона возмещаются согласно занимаемой площади по месту фактической регистрации участника или инвалида Великой Отечественной войны, путем перечисления на лицевые счета получателей из расчета расхода угля на отопление 1 квадратного метра площади для жилых зданий 1-2 этажной постройки в размере 49,75 килограмма или согласно предоставленных квитанций на приобретение твердого топлива.
Социальная помощь предоставляется и на совместно проживающих и прописанных с ними членов семьи, на которых льготы распространяются до тех пор, пока ими пользуется участник Великой Отечественной войны;
9) студентам из малообеспеченных и многодетных семей, обучающимся в высших медицинских учебных заведениях, заключившим договор о трудоустройстве с государственными медицинскими учреждениями Бурабайского района после окончания учебы, на оплату за обучение в размере 100 % на основании справки, подтверждающей статус многодетной семьи или справки, подтверждающей принадлежность заявителя (семьи) к получателям адресной социальной помощи, при наступлении трудной жизненной ситуации, один раз в год за счет целевых трансфертов, выделяемых из областного бюджета;
10) участникам боевых действий в Афганистане при наступлении трудной жизненной ситуации, в виде путевок на санаторно-курортное лечение приобретаемых путем проведения государственных закупок, в пределах сумм предусмотренных на текущий финансовый год.
Срок прохождения санаторно-курортного лечения составляет 10 дней. Право на санаторно-курортное лечение предоставляется не более одного раза в календарный год в порядке очередности согласно даты подачи заявления. Оплата стоимости проезда до места прохождения санаторно-курортного лечения и обратно производится за счет собственных средств получателя санаторно-курортного лечения. В случае отказа заявителя от прохождения санаторно-курортного лечения по собственному желанию направление-путевка подлежит возврату в уполномоченный орган и выдаче другому заявителю согласно очередности;

11) жақын туыстарының өтініші бойынша мүгедектігі жоқ, қайтыс болған Ауғанстандағы ұрыс қимылдарының қатысушыларын жерлеуге 15 айлық есептік көрсеткіш әлеуметтік көмектің шекті шамасындағы бір реттік жәрдемақы;
12) табысы күнкөріс деңгейінен аспайтын аз қамтылған және көп балалы отбасыларға, өмірлік қиын жағдай туындаған жағдайда, 15 айлық есептік көрсеткіш әлеуметтік көмектің шекті шамасында, өтініш бойынша күнтiзбелiк жылда бір рет берілетін көмек;
13) өмірлік қиын жағдай туындаған жағдайда, көп балалы отбасыларға, ата-аналарының біріне (анасына немесе әкесіне, немесе қорғаншысына (қамқоршысына) және олардың 7 жастан 15 жасқа дейінгі балаларына, өтініш берілген күніне қарамастан толық ағымдағы тоқсанға заттай түрінде тоқсан сайынғы көмек (Щучинск қаласында тұратын 1 адамға тоқсанына 126 дана мөлшерінде жол жүру талондары);
14) уәкілетті ұйымның тізімдері негізінде өтініш берусіз әлеуметтік көмек ұсынылады:
амбулаториялық емдеуде жүрген, туберкулезбен ауыратын адамдарға ай сайынғы ақшалай төлем түріндегі 5 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
адамның иммунитет тапшылығы вирусы инфекциясы бар балаларға жылына бір рет, 2 еселенген ең төмен күнкөріс деңгейі мөлшерінде;
15) бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарға өмірлік қиын жағдай туындағаннан кейін алты айдан кешіктірмей жүгінген кезде, кірісіне қарамастан, жылына бір рет әлеуметтік көмектің шекті шамасы 15 айлық есептік көрсеткіш.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - Ақмола облысы Бурабай аудандық мәслихатының 04.09.2019 № 6С-46/5 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен; өзгерістер енгізілді - Ақмола облысы Бурабай аудандық мәслихатының 15.05.2020 № 6С-60/7 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
11. Алушылардың жекелеген санаттары үшін атаулы күндер мен мереке күндеріне әлеуметтік көмектің мөлшері облыстың жергілікті атқарушы органының келісімі бойынша бірыңғай мөлшерде белгіленеді.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - Ақмола облысы Бурабай аудандық мәслихатының 04.09.2019 № 6С-46/5 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
3 тарау. Әлеуметтік көмек көрсету тәртібі
12. Атаулы күндер мен мереке күндеріне әлеуметтік көмек алушылардан өтініштер талап етілмей уәкілетті ұйымның не өзге де ұйымдардың ұсынымы бойынша жергілікті атқарушы органмен бекітілетін тізім бойынша көрсетіледі.
13. Өмірлік қиын жағдай туындаған кезде әлеуметтік көмек алу үшін өтініш беруші өзінің немесе отбасының атынан уәкілетті органға немесе қала, кент, ауыл, ауылдық округтің әкіміне өтінішке қоса мынадай құжаттарды:

11) единовременное пособие на погребение умерших участников боевых действий в Афганистане, не имеющих инвалидности предельный размер социальной помощи 15 месячных расчетных показателей по заявлению близких родственников;
12) малообеспеченным и многодетным семьям, доход которых не превышает величину прожиточного минимума, при наступлении трудной жизненной ситуации, предельный размер социальной помощи 15 месячных расчетных показателей, один раз в календарный год по заявлению;
13) ежеквартальная помощь многодетным семьям, одному из родителей (матери или отцу, либо опекуну (попечителю) и их детям от 7 до 15 лет, при наступлении трудной жизненной ситуации, в натуральном выражении предоставляется на полный текущий квартал независимо от даты подачи заявления (проездные талоны в количестве 126 штук в квартал на 1 человека, проживающего в городе Щучинске);
14) социальная помощь без подачи заявления на основании списков уполномоченной организации предоставляется:
лицам, больным туберкулезом, находящимся на амбулаторном лечении, в виде ежемесячных денежных выплат в размере 5 месячных расчетных показателей;
детям с инфекцией вируса иммунодефицита человека один раз в год, в размере 2-х кратного прожиточного минимума;
15) лицам, освободившимся из мест лишения свободы, предельный размер социальной помощи 15 месячных расчетных показателей, при обращении не позднее шести месяцев после наступления трудной жизненной ситуации, без учета дохода, один раз в год
Сноска. Пункт 10 – в редакции решения Бурабайского районного маслихата Акмолинской области от 04.09.2019 № 6С-46/5 (вводится в действие со дня официального опубликования); с изменениями, внесенными решением Бурабайского районного маслихата Акмолинской области от 15.05.2020 № 6С-60/7 (вводится в действие со дня официального опубликования).
11. К памятным датам и праздничным дням размер социальной помощи для отдельно взятой категории получателей устанавливается в едином размере по согласованию с местным исполнительным органом области.
Сноска. Пункт 11 – в редакции решения Бурабайского районного маслихата Акмолинской области от 04.09.2019 № 6С-46/5 (вводится в действие со дня официального опубликования).
Глава 3. Порядок оказания социальной помощи
12. Социальная помощь к памятным датам и праздничным дням оказывается по списку, утверждаемому местным исполнительным органом по представлению уполномоченной организации либо иных организаций без истребования заявлений от получателей.
13. Для получения социальной помощи при наступлении трудной жизненной ситуации заявитель от себя или от имени семьи в уполномоченный орган или акиму города, поселка, села, сельского округа предоставляет заявление с приложением следующих документов:

1) жеке басын куәландыратын құжатты;
2) алынып тасталды - Ақмола облысы Бурабай аудандық мәслихатының 15.05.2020 № 6С-60/7 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
3) Үлгiлiк қағидаларға 1 қосымшаға сәйкес адамның (отбасының) құрамы туралы мәлiметтi;
4) адамның (отбасы мүшелерінің) табыстары туралы мәліметті;
5) өмірлік қиын жағдайдың туындағанын растайтын актіні және/немесе құжатты ұсынады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - Ақмола облысы Бурабай аудандық мәслихатының 04.09.2019 № 6С-46/5 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен; өзгеріс енгізілді - Ақмола облысы Бурабай аудандық мәслихатының 15.05.2020 № 6С-60/7 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
14. Құжаттар салыстырып тексеру үшін түпнұсқаларда және көшірмелерде ұсынылады, содан кейін құжаттардың түпнұсқалары өтініш берушіге қайтарылады.
15. Өмірлік қиын жағдай туындаған кезде әлеуметтік көмек көрсетуге өтініш келіп түскен кезде уәкілетті орган немесе қала, кент, ауыл, ауылдық округтің әкімі бір жұмыс күні ішінде өтініш берушінің құжаттарын адамның (отбасының) материалдық жағдайына тексеру жүргізу үшін учаскелік комиссияға жібереді.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - Ақмола облысы Бурабай аудандық мәслихатының 04.09.2019 № 6С-46/5 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
16. Учаскелік комиссия құжаттарды алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде өтініш берушіге тексеру жүргізеді, оның нәтижелері бойынша Үлгілік қағидаларының 2, 3 қосымшаларына сәйкес нысандар бойынша адамның (отбасының) материалдық жағдайы туралы акті жасайды, адамның (отбасының) әлеуметтік көмекке мұқтаждығы туралы қорытынды дайындайды және оларды уәкілетті органға немесе қала, кент, ауыл, ауылдық округ әкіміне жібереді.
Қала, кент, ауыл, ауылдық округ әкімі учаскелік комиссияның актісі мен қорытындысын алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде оларды қоса берілген құжаттармен уәкілетті органға жібереді.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - Ақмола облысы Бурабай аудандық мәслихатының 04.09.2019 № 6С-46/5 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
17. Әлеуметтік көмек көрсету үшін құжаттар жетіспеген жағдайда уәкілетті орган әлеуметтік көмек көрсетуге ұсынылған құжаттарды қарау үшін қажетті мәліметтерді тиісті органдардан сұратады.
18. Өтініш берушінің қажетті құжаттарды олардың бүлінуіне, жоғалуына байланысты ұсынуға мүмкіндігі болмаған жағдайда уәкілетті орган тиісті мәліметтерді қамтитын өзге уәкілетті органдар мен ұйымдардың деректері негізінде әлеуметтік көмек тағайындау туралы шешім қабылдайды.

1) документ, удостоверяющий личность;
2) исключен решением Бурабайского районного маслихата Акмолинской области от 15.05.2020 № 6С-60/7 (вводится в действие со дня официального опубликования).
3) сведения о составе лица (семьи) согласно приложению 1 к Типовым правилам;
4) сведения о доходах лица (членов семьи);
5) акт и/или документ, подтверждающий наступление трудной жизненной ситуации.
Сноска. Пункт 13 – в редакции решения Бурабайского районного маслихата Акмолинской области от 04.09.2019 № 6С-46/5 (вводится в действие со дня официального опубликования); с изменением, внесенным решением Бурабайского районного маслихата Акмолинской области от 15.05.2020 № 6С-60/7 (вводится в действие со дня официального опубликования).
14. Документы предоставляются в подлинниках и копиях для сверки, после чего подлинники документов возвращаются заявителю.
15. При поступлении заявления на оказание социальной помощи при наступлении трудной жизненной ситуации уполномоченный орган или аким города, поселка, села, сельского округа в течение одного рабочего дня направляет документы заявителя в участковую комиссию для проведения обследования материального положения лица (семьи).
Сноска. Пункт 15 – в редакции решения Бурабайского районного маслихата Акмолинской области от 04.09.2019 № 6С-46/5 (вводится в действие со дня официального опубликования).
16. Участковая комиссия в течение двух рабочих дней со дня получения документов проводит обследование заявителя, по результатам которого составляет акт о материальном положении лица (семьи), подготавливает заключение о нуждаемости лица (семьи) в социальной помощи по формам согласно приложениям 2, 3 к Типовым правилам и направляет их в уполномоченный орган или акиму города, поселка, села, сельского округа.
Аким города, поселка, села, сельского округа в течении двух рабочих дней со дня получения акта и заключения участковой комиссии направляет их с приложенными документами в уполномоченный орган.
Сноска. Пункт 16 – в редакции решения Бурабайского районного маслихата Акмолинской области от 04.09.2019 № 6С-46/5 (вводится в действие со дня официального опубликования).
17. В случае недостаточности документов для оказания социальной помощи уполномоченный орган запрашивает в соответствующих органах сведения, необходимые для рассмотрения представленных для оказания социальной помощи документов.
18. В случае невозможности представления заявителем необходимых документов в связи с их порчей, утерей, уполномоченный орган принимает решение об оказании социальной помощи на основании данных иных уполномоченных органов и организаций, имеющих соответствующие сведения.

19. Уәкілетті орган учаскелік комиссиядан немесе қала, кент, ауыл, ауылдық округ әкімінен құжаттар келіп түскен күннен бастап бір жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес адамның (отбасының) жан басына шаққандағы орташа табысын есептеуді жүргізеді және құжаттардың толық пакетін арнайы комиссияның қарауына ұсынады.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - Ақмола облысы Бурабай аудандық мәслихатының 04.09.2019 № 6С-46/5 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
20. Арнайы комиссия құжаттар келіп түскен күннен бастап екі жұмыс күні ішінде әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы қорытынды шығарады, оң қорытынды болған кезде әлеуметтік көмектің мөлшерін көрсетеді.
21. Уәкілетті орган өтініш берушінің әлеуметтік көмек алуға қажетті құжаттарын тіркеген күннен бастап сегіз жұмыс күні ішінде қабылданған құжаттар мен арнайы комиссияның әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы қорытындысының негізінде әлеуметтік көмек көрсету не көрсетуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Осы Қағидалардың 17 және 18 тармақтарында көрсетілген жағдайларда уәкілетті орган өтініш берушіден немесе қала, кент, ауылдық округтің әкімінен құжаттарды қабылдаған күннен бастап жиырма жұмыс күні ішінде әлеуметтік көмек көрсету не көрсетуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - Ақмола облысы Бурабай аудандық мәслихатының 04.09.2019 № 6С-46/5 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
22. Уәкілетті орган шешім қабылдаған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде қабылданған шешім туралы (бас тартқан жағдайда – негіздемесін көрсете отырып) өтініш берушіні жазбаша хабардар етеді.
23. Әлеуметтік көмек көрсетуден бас тарту:
1) өтініш беруші ұсынған мәліметтердің дәйексіздігі анықталған;
2) өтініш беруші адамның (отбасының) материалдық жағдайына тексеру жүргізуден бас тартқан, жалтарған;
3) адамның (отбасының) жан басына шаққандағы орташа табысы әлеуметтік көмек көрсету үшін белгіленген шектен артқан жағдайларда жүзеге асырылады.
24. Әлеуметтік көмек ұсынуға шығыстарды қаржыландыру Бурабай ауданының бюджетінде көзделген ағымдағы қаржы жылына арналған қаражат шегінде жүзеге асырылады.
4 тарау. Көрсетілетін әлеуметтік көмекті тоқтату және қайтару үшін негіздемелер
25. Әлеуметтік көмек:
1) алушы қайтыс болған;
2) алушы Бурабай ауданының шегінен тыс тұрақты тұруға кеткен;
3) алушыны мемлекеттік медициналық-әлеуметтік мекемелерге тұруға жіберген;
4) алушы ұсынған мәліметтердің дәйексіздігі анықталған жағдайларда тоқтатылады.
Әлеуметтік көмекті төлеу көрсетілген жағдайлар туындаған айдан бастап тоқтатылады.

19. Уполномоченный орган в течение одного рабочего дня со дня поступления документов от участковой комиссии или акима города, поселка, села, сельского округа производит расчет среднедушевого дохода лица (семьи) в соответствии с законодательством Республики Казахстан и представляет полный пакет документов на рассмотрение специальной комиссии.
Сноска. Пункт 19 – в редакции решения Бурабайского районного маслихата Акмолинской области от 04.09.2019 № 6С-46/5 (вводится в действие со дня официального опубликования).
20. Специальная комиссия в течение двух рабочих дней со дня поступления документов выносит заключение о необходимости оказания социальной помощи, при положительном заключении указывает размер социальной помощи.
21. Уполномоченный орган в течение восьми рабочих дней со дня регистрации документов заявителя на оказание социальной помощи принимает решение об оказании либо об отказе в оказании социальной помощи на основании принятых документов и заключения специальной комиссии о необходимости оказания социальной помощи.
В случаях, указанных в пунктах 17 и 18 настоящих Правил, уполномоченный орган принимает решение об оказании либо отказе в оказании социальной помощи в течение двадцати рабочих дней со дня принятия документов от заявителя или акима города, поселка, села, сельского округа.
Сноска. Пункт 21 – в редакции решения Бурабайского районного маслихата Акмолинской области от 04.09.2019 № 6С-46/5 (вводится в действие со дня официального опубликования).
22. Уполномоченный орган письменно уведомляет заявителя о принятом решении (в случае отказа – с указанием основания) в течение трех рабочих дней со дня принятия решения.
23. Отказ в оказании социальной помощи осуществляется в случаях:
1) выявления недостоверных сведений, представленных заявителями;
2) отказа, уклонения заявителя от проведения обследования материального положения лица (семьи);
3) превышения размера среднедушевого дохода лица (семьи) установленного порога для оказания социальной помощи.
24. Финансирование расходов на предоставление социальной помощи осуществляется в пределах средств, предусмотренных бюджетом Бурабайского района на текущий финансовый год.
Глава 4. Основания для прекращения и возврата предоставляемой социальной помощи
25. Социальная помощь прекращается в случаях:
1) смерти получателя;
2) выезда получателя на постоянное проживание за пределы Бурабайского района;
3) направления получателя на проживание в государственные медико-социальные учреждения;
4) выявления недостоверных сведений, представленных заявителем.
Выплата социальной помощи прекращается с месяца наступления указанных обстоятельств.

26. Артық төленген сомалар ерікті немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзгеше тәртіппен қайтаруға жатады.
5 тарау. Қорытынды ереже
27. Әлеуметтік көмек көрсету мониторингі мен есепке алуды уәкілетті орган "Е-Собес" автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің дерекқорын пайдалана отырып жүргізеді.
Бурабай аудандық мәслихаттың
2019 жылғы 25 қаңтардағы
№ 6С-38/6 шешіміне
2 қосымша
Бурабай аудандық мәслихатының күші жойылды деп танылған кейбір шешімдерінің тізбесі
1. "Бурабай ауданы бойынша әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы" Бурабай аудандық мәслихатының 2018 жылғы 28 ақпандағы № 6С-25/3 шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6476 болып тіркелген, 2018 жылғы 29 наурызда аудандық "Бурабай" және "Стабильная газета" газеттерінде жарияланған).
2. "Бурабай аудандық мәслихаттың 2018 жылғы 28 ақпандағы № 6С-25/3 "Бурабай ауданы бойынша әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы" Бурабай аудандық мәслихатының 2018 жылғы 18 шілдедегі № 6С-29/3 шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6753 болып тіркелген, 2018 жылғы 15 тамызда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің электрондық түрдегі эталондық бақылау банкінде жарияланған).
3. "Бурабай аудандық мәслихаттың 2018 жылғы 28 ақпандағы № 6С-25/3 "Бурабай ауданы бойынша әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы" Бурабай аудандық мәслихатының 2018 жылғы 10 қазандағы № 6С-33/3 шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6819 болып тіркелген, 2018 жылғы 05 қарашада Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің электрондық түрдегі эталондық бақылау банкінде жарияланған).
4. "Бурабай аудандық мәслихаттың 2018 жылғы 28 ақпандағы № 6С-25/3 "Бурабай ауданы бойынша әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы" шешіміне өзгеріс енгізу туралы" Бурабай аудандық мәслихатының 2018 жылғы 16 қарашадағы № 6С-34/8 шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6872 болып тіркелген, 2018 жылғы 06 желтоқсанда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің электрондық түрдегі эталондық бақылау банкінде жарияланған).

26. Излишне выплаченные суммы подлежат возврату в добровольном или ином установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Глава 5. Заключительное положение
27. Мониторинг и учет предоставления социальной помощи проводит уполномоченный орган с использованием базы данных автоматизированной информационной системы "Е-Собес".
Приложение 2
к решению Бурабайского
районного маслихата
от 25 января 2019 года
№ 6С-38/6
Перечень некоторых решений Бурабайского районного маслихата, признанных утратившими силу
1. Решение Бурабайского районного маслихата "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан по Бурабайскому району" от 28 февраля 2018 года № 6С-25/3 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6476, опубликовано 29 марта 2018 года в районных газетах "Бурабай" и "Стабильная газета").
2. Решение Бурабайского районного маслихата "О внесении изменений в решение Бурабайского районного маслихата от 28 февраля 2018 года № 6С-25/3 "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан по Бурабайскому району" от 18 июля 2018 года № 6С-29/3 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6753, опубликовано 15 августа 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде).
3. Решение Бурабайского районного маслихата "О внесении изменений в решение Бурабайского районного маслихата от 28 февраля 2018 года № 6С-25/3 "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан по Бурабайскому району" от 10 октября 2018 года № 6С-33/3 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6819, опубликовано 05 ноября 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде).
4. Решение Бурабайского районного маслихата "О внесении изменения в решение Бурабайского районного маслихата от 28 февраля 2018 года № 6С-25/3 "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан по Бурабайскому району" от 16 ноября 2018 года № 6С-34/8 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6872, опубликовано 06 декабря 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде).