Сот үкімі бойынша бас бостандығынан айыру орындарында жазасын өтеп жатқан бас бостандығы шектелген адамдарға, сондай-ақ ұсталған, қамауға алынған және арнайы мекемелерге орналастырылған адамдарға медициналық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 28 қазандағы № 745 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 29 қазанда № 21534 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2022 жылғы 5 шiлдедегi № 562 бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды – ҚР Ішкі істер министрінің 05.07.2022 № 562 (қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторларында ұсталатын адамдарға қатысты – 01.07.2022 бастап, қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің мекемелерінде ұсталатын адамдарға қатысты 01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шілдедегі Кодексінің 143-бабына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Сот үкімі бойынша бас бостандығынан айыру орындарында жазасын өтеп жатқан бас бостандығы шектелген адамдарға, сондай-ақ ұсталған, қамауға алынған және арнайы мекемелерге орналастырылған адамдарға медициналық көмек көрсету қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің кейбір нормативтік құқықтық актілерінің күші жойылды деп танылсын:
1) "Бас бостандығы шектеулі азаматтарға, сондай-ақ сот үкімі бойынша жазасын бас бостандығынан айыру орындарында өтеп жүрген, арнайы мекемелерге орналастырылған адамдарға медициналық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 7 сәуірдегі № 314 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11206 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 28 шілдеде жарияланған);
2) "Бас бостандығы шектеулі азаматтарға, сондай-ақ сот үкімі бойынша жазасын бас бостандығынан айыру орындарында өтеп жүрген, арнайы мекемелерге орналастырылған адамдарға медициналық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 7 сәуірдегі № 314 бұйрығына өзгерістер енгізу" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 2 қарашадағы № 728 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16033 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2012 жылғы 12 желтоқсанда жарияланған).
3. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:

Об утверждении Правил оказания медицинской помощи лицам, свобода которых ограничена, а также лицам, отбывающим наказание по приговору суда в местах лишения свободы, задержанным, заключенным под стражу и помещенным в специальные учреждения
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № 745. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 октября 2020 года № 21534. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 5 июля 2022 года № 562.
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 05.07.2022 № 562 (вводится в действие с 01.07.2022 - в отношении лиц, содержащихся в следственных изоляторах уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы, с 01.01.2023 в отношении лиц, содержащихся в учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы и подлежит официальному опубликованию).
В соответствии со статьей 143 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" от 7 июля 2020 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила оказания медицинской помощи лицам, свобода которых ограничена, а также лицам, отбывающим наказание по приговору суда в местах лишения свободы, задержанным, заключенным под стражу и помещенным в специальные учреждения.
2. Признать утратившими силу следующие нормативные правовые акты Министерства внутренних дел Республики Казахстан:
1) Приказ министра внутренних дел Республики Казахстан от 7 апреля 2015 года № 314 "Об утверждении Правил оказания медицинской помощи гражданам, свобода которых ограничена, а также лицам, отбывающим наказание по приговору суда в местах лишения свободы, помещенным в специальные учреждения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11206, опубликован 28 июля 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет");
2) Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 2 ноября 2017 года № 728 "О внесении изменения в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 7 апреля 2015 года № 314 "Об утверждении Правил оказания медицинской помощи гражданам, свобода которых ограничена, а также лицам, отбывающим наказание по приговору суда в местах лишения свободы, помещенным в специальные учреждения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16033, опубликован 12 декабря 2012 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).
3. Комитету уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:

1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің жетекшілік ететін орынбасарына және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Қылмыстық-атқару жүйесі комитетіне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер Министрі
Е. Тургумбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер Министрінің
2020 жылғы 28 қазаны
№ 745 бұйрығымен
бекітілген
Сот үкімі бойынша бас бостандығынан айыру орындарында жазасын өтеп жатқан бас бостандығы шектелген адамдарға, сондай-ақ ұсталған, қамауға алынған және арнайы мекемелерге орналастырылған адамдарға медициналық көмек көрсету қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Сот үкімі бойынша бас бостандығынан айыру орындарында жазасын өтеп жатқан бас бостандығы шектелген адамдарға, ұсталған, қамауға алынған және арнайы мекемелерге орналастырылғандарға медициналық көмек көрсету қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2020 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі - Кодекс) 143-бабына сәйкес әзірленді және сот үкімі бойынша бас бостандығынан айыру орындарында жазасын өтеп жатқан бас бостандығы шектелген адамдарға, ұсталған қамауға алынған және арнайы мекемелерге орналастырылғандарға медициналық көмек көрсету тәртібін айқындайды.
2-тарау. Бас бостандығы шектеулі адамдарға медициналық көмек көрсету тәртібі
2. Арнайы мекемелер: уақытша ұстау изоляторында (бұдан әрі - УҰИ), белгілі бір тұрғылықты жері мен құжаттары жоқ адамдарға арналған қабылдау-тарату орындарында (бұдан әрі – ҚТО), әкімшілік қамауға алынған адамдарға арналған арнайы қабылдау орындарында (бұдан әрі – АҚО) медицина қызметкерлері онда ұсталатын адамдарға медициналық көмекті ұйымдастырады және көрсетеді, арнайы мекемелерде санитариялық-эпидемиологиялық қағидалар мен гигиеналық нормативтердің сақталуын қамтамасыз етуді ұйымдастырады және жүзеге асырады.
Шұғыл медициналық көмекке, сондай-ақ онкологиялық, жыныстық жолмен берілетін аурулар, АИТВ-инфекциясы, туберкулез, қант диабеті мен үздіксіз бақылау және емдеу көрсетілетін басқа да аурулар бойынша амбулаторлық немесе стационарлық тексерілуге және емге мұқтаж адамдар Қазақстан Республикасы денсаулық сақтау жүйесінің тиісті медициналық ұйымдарында (бұдан әрі - медициналық ұйымдар) медициналық көмектің кепілдендірілген көлемі (бұдан әрі – МККК) және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесі (бұдан әрі – МӘМС) щеңберінде қажетті мамандандырылған медициналық көмекпен қамтамасыз етіледі.

1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан и Комитет уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Е. Тургумбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 28 октября 2020 года № 745
Правила оказания медицинской помощи лицам, свобода которых ограничена, а также лицам, отбывающим наказание по приговору суда в местах лишения свободы, задержанным, заключенным под стражу и помещенным в специальные учреждения"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания медицинской помощи лицам, свобода которых ограничена, отбывающим наказание по приговору суда в местах лишения свободы, задержанным, заключенным под стражу и помещенным в специальные учреждения" (далее - Правила), разработаны в соответствии со статьей 143 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" от 7 июля 2020 года (далее - Кодекс) и определяют порядок оказания медицинской помощи лицам, свобода которых ограничена, отбывающим наказание по приговору суда в местах лишения свободы, задержанным, заключенным под стражу и помещенным в специальные учреждения.
Глава 2. Порядок оказания медицинской помощи лицам, свобода которых ограничена
2. В специальных учреждениях: изоляторах временного содержания (далее - ИВС), приемниках-распределителях для лиц, не имеющих определенного места жительства и документов (далее - ПР), специальных приемниках для содержания лиц, подвергнутых административному аресту (далее - СПА), медицинские работники организуют и оказывают медицинскую помощь, содержащимся в них лицам, обеспечивают соблюдение в специальных учреждениях санитарно-эпидемиологических правил и гигиенических нормативов.
Лица, нуждающиеся в неотложной медицинской помощи, а также в обследовании и лечении по поводу онкологических, венерических заболеваний, ВИЧ-инфекции, туберкулеза, сахарного диабета и других заболеваний, при которых показаны непрерывное наблюдение и лечение, обеспечиваются необходимой специализированной медицинской помощью в соответствующих медицинских организациях системы здравоохранения Республики Казахстан (далее – медицинские организации) в рамках гарантированного объема медицинской помощи (далее – ГОБМП) и системе обязательного социального медицинского страхования (далее – ОСМС).

Гаупвахталарда ұсталатын әскери қызметшілерге медициналық көмек "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құрамаларының жалпы әскери жарғыларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 5 шілдедегі № 364 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының ішкі қызметінің жарғысында көзделген тәртіппен көрсетіледі.
3. Медициналық көмек көрсету кезінде арнайы мекемелердің медицина қызметкерлері Кодексті, осы Қағидаларды және денсаулық сақтау саласындағы өзге де құқықтық актілерді басшылыққа алады.
4. Арнайы мекемелерде ұсталатын адамдарға медициналық көмек көрсету үшін медицина қызметкерінің кабинеті (бұдан әрі - медициналық кабинет) немесе медициналық пункт жұмыс істейді.
5. Бас бостандығы шектеулі адамдарға медициналық көмек көрсететін медициналық кабинеттің жұмысын ұйымдастыру және бақылау астана, республиалық маңызы бар қалалар мен облыстық полиция департаменттерінің (бұдан әрі – ПД медициналық бөлімдері) медициналық бөлімдері (топтары) жүзеге асырады.
6. Арнайы мекемелерде ұсталатын адамдардың санитариялық – эпидемиологиялық салауаттылығы бойынша жұмысты ұйымдастыру және бақылауды ПД медициналық бөлімдерінің санитариялық – эпидемиологиялық бақылау топтары жүзеге асырады.
7. Медициналық кабинет дәрілік заттармен, медициналық бұйымдармен және залалсыздандыру препараттармен қамтамасыз етіледі.
8. Медициналық кабинетті дәрілік заттармен және медициналық бұйымдармен қамтамасыз ету денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен Қазақстан ұлттық дәрілік формулярына сәйкес жүзеге асырылады.
Дәрілік формулярды медициналық кабинеттің медициналық қызметкері жасақтайды, алдағы жылдың 25 желтоқсанынан кешіктірмей ПД медициналық бөлімінің басшысымен (бас маманымен) келісіліп арнайы мекеменің басшысы бекітеді.
9. Арнайы мекемелердің медицина қызметкерлері:
1) арнайы мекемелерде ұсталатын адамдарға дәрігерге дейін және бірінші медициналық-санитариялық көмек көрсетуді;
2) арнайы мекемелердің үй-жайларында эпидемияға қарсы режимнің сақталуын қамтамасыз етуді;
3) арнайы мекемелерде ұсталатын адамдарды медициналық-санитариялық қамтамасыз ету мәселелері бойынша мемлекеттік денсаулық сақтауды басқарудың жергілікті органының медициналық ұйымдарымен өзара іс-қимыл жасасуды жүзеге асырады.
10. Арнайы мекемелерде ұсталатын адамдарға медициналық көмек көрсету кезінде медицина қызметкерлері:
1) келіп түскен, күнделікті аралау жүргізу, медициналық көмекке жүгінген, арнайы мекемеден кеткен кезде медициналық тексеру жүргізу арқылы жұқпалы, венерологиялық, тері, психикалық, паразиттік және басқа да қауіпті ауруларды анықтауды;

Военнослужащим, содержащимся на гауптвахтах, медицинская помощь оказывается в порядке, предусмотренном уставом внутренней службы Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, утвержденным Указом Президента Республики Казахстан от 5 июля 2007 года № 364 "Об утверждении общевоинских уставов Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан".
3. При оказании медицинской помощи медицинские работники специальных учреждений руководствуются Кодексом, настоящими Правилами и иными правовыми актами уполномоченного органа в области здравоохранения.
4. Для оказания медицинской помощи лицам, содержащимся в специальных учреждениях, функционирует кабинет медицинского работника или медицинский пункт (далее – медицинский кабинет).
5. Организация и контроль работы медицинского кабинета по оказанию медицинской помощи лицам, свобода которых ограничена осуществляют медицинские отделы (группы)департаментов полиции столицы, городов республиканского значения и областей (далее – медицинский отдел ДП).
6. Организация и контроль работы по санитарно-эпидемиологическому благополучию лиц, содержащихся в специальных учреждениях осуществляются группами государственного санитарно-эпидемиологического надзора медицинских отделов ДП.
7. Медицинский кабинет обеспечивается лекарственными средствами, медицинскими изделиями и дезинфицирующими препаратами.
8. Обеспечение лекарственными средствами и медицинскими изделиями медицинского кабинета осуществляется в соответствии с Казахстанским национальным лекарственным формуляром, утвержденным уполномоченным органом в области здравоохранения.
Лекарственный формуляр формируется медицинским работником медицинского кабинета, утверждается руководителем специального учреждения по согласованию с руководителем (главным специалистом) медицинского отдела ДП не позднее 25 декабря года, предшествующего следующему году.
9. Медицинские работники специальных учреждений осуществляют:
1) оказание доврачебной и первичной медико-санитарной помощи медицинской помощи лицам, содержащимся в специальных учреждениях;
2) обеспечение соблюдения противоэпидемического режима в помещениях специальных учреждений;
3) осуществление взаимодействия с медицинскими организациями органов местного государственного управления здравоохранением по вопросам оказания медицинской помощи лицам, содержащихся в специальных учреждениях.
10. При оказании медицинской помощи лицам, содержащимся в специальных учреждениях, медицинские работники осуществляют:
1) выявление инфекционных, венерических, кожных, психических, паразитарных и других опасных заболеваний, путем проведения медицинских осмотров: при поступлении, проведении ежедневных обходов, обращениях за медицинской помощью, убытии из специального учреждения;

2) дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсетуді;
3) стационарлық емге мұқтаж науқастарды ауруханаға жатқызуды;
4) дәрігер-мамандар мен консультанттардың ұсыныстары мен тағайындауларын орындауды;
5) дәрілік құралдарға және медициналық жабдықтарға қажеттілікті есептеуді, оларды сатып алу туралы тиісті өтінімдерді арнайы мекеменің басшылығына белгіленген тәртіппен ұсынуды, оларды сақтаудың, берудің және есепке алудың белгіленген тәртібін орындауды;
6) арнайы мекемелерде ұсталатын адамдарды орналастыру, тамақтандыруды ұйымдастыру, монша-кір жуумен қамтамасыз ету, арнайы санитариялық өңдеу кезінде санитариялық ережелерді, гигиеналық нормативтердің сақталуын қамтамасыз етуді;
7) жеке қорғаныс затымен қамтамасыз етуді қоса жұқпалы науқастар анықталған кезде санитариялық - эпидемияға қарсы және санитариялық- алдын алу іс-шараларды жүргізуді қамтамасыз етуді;
8) залалсыздандыру іс-шараларының жүргізілуін бақылауды қамтамасыз етуді;
9) арнайы мекемелерде ұсталатын адамдар арасында түсіндірме жұмыстарының жүргізілуін, соның ішінде АИТВ-инфекциясы, ЖЖБИ, вирусты гепатит, туберкулезге қарсы көрнекі үгіттемелермен (брошюралар, плакаттар, парақшалар) радиодәрістер өткізу бойынша түсіндіру жұмыстарын жүргізуді қамтамасыз етуді;
10) ПД медициналық бөлімдері санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау тобына және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы уәкілетті органының ведомстволарына Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) (бұдан әрі - № ҚР ДСМ-175/2020) 034/е нысанға сәйкес арнайы мекемелерде ұсталатын адамдардың арасында жұқпалы науқастардың анықталғаны туралы шұғыл хабарламалар жіберуді;
11) № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрыққа сәйкес медициналық қызметкер кабинетінің бастапқы медициналық құжаттамасының нысандарына сәйкес медициналық құжаттаманы жүргізу.
Ескерту. 10-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 05.01.2022 № 1 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Айналасындағы адамдарға қауіп төндіретін жұқпалы ауруларға күдікті және шұғыл медициналық көмекке мұқтаж адамдарды анықтау мақсатында жаңа келгендердің барлығына арнайы мекемеге келген бірінші тәулік ішінде медициналық қызметкер бастапқы алдын алу медициналық тексеру жүргізеді. Қабылдау арнайы мекеме бойынша кезекші қызметкер немесе бақылаушылар қызметі өкілінің қатысуымен жүргізіледі.
Бұл ретте тері, венерологиялық, психикалық аурулардың белгілеріне, педикулезбен, қышымамен ауыратындыққа ерекше көңіл бөлінеді.
Тексеруді медицина қызметкері медициналық кабинетте жүргізеді. Тексеру нәтижелері осы Қағидаларға 1 қосымшаға сәйкес арнайы мекемелерде ұсталатын адамдардан бастапқы жауап алу және оларға медициналық көмек көрсетуді тіркеу журналына тіркеледі.

2) оказание доврачебной медицинской помощи;
3) госпитализацию лиц, нуждающихся в стационарном лечении;
4) выполнение рекомендаций и назначений врачей-специалистов и консультантов;
5) расчет потребности лекарственных средств и медицинского оборудования, предоставление в установленном порядке руководству специального учреждения соответствующих заявок на их приобретение, выполнение установленных правил их хранения, выдачи и учета;
6) обеспечение соблюдения санитарных правил, гигиенических нормативов при размещении, организации питания, банно-прачечном обеспечении, санитарной обработке лиц, содержащихся в специальных учреждениях;
7) обеспечение проведения санитарно-противоэпидемических и санитарно-профилактических мероприятий при выявлении инфекционных больных, включая обеспечение индивидуальными средствами защиты;
8) обеспечение контроля за проведением дезинфекционных мероприятий;
9) обеспечение проведения разъяснительной работы среди лиц, содержащихся в специальных учреждениях, в том числе по профилактике ВИЧ-инфекции, ИППП, вирусных гепатитов, туберкулеза с обеспечением наглядной агитации (брошюры, плакаты, листовки и т.д.), проведением радиолекций;
10) направление в группу санитарно-эпидемиологического надзора медицинских отделов ДП и ведомства уполномоченного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения экстренных извещений о выявлении инфекционных больных согласно форме № 034/у утвержденный приказом приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21579) (далее – Приказ № ҚР ДСМ-175/2020) среди лиц, содержащихся в специальных учреждениях;
11) ведение медицинской документации в соответствии с формами первичной медицинской документации кабинета медицинского работника согласно Приказу № ҚР ДСМ-175/2020.
Сноска. Пункт 10 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра внутренних дел РК от 05.01.2022 № 1 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. В течение первых суток пребывания в специальном учреждении медицинским работником проводится первичный медицинский осмотр всех вновь поступивших с целью выявления лиц с подозрением на инфекционные заболевания, представляющих опасность для окружающих и больных, нуждающихся в неотложной медицинской помощи. Прием проводится в присутствии представителя дежурного сотрудника по учреждению или службы контролеров.
При этом, особое внимание обращается на наличие проявлений кожных, венерических, психических заболеваний, пораженность педикулезом, чесоткой.
Осмотр проводится медицинским работником в медицинском кабинете. Результаты осмотра регистрируются в журнале первичного опроса и регистрации оказания медицинской помощи лицам, содержащимся в специальных учреждениях, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.

12. Бастапқы медициналық қарау барысында медициналық қызметкер міндетті түрде:
1) денсаулық жағдайына шағымдарды, өмір және ауру тарихын жинау;
2) антропометриялық зерттеулер (бойы, дене салмағы);
3) пульсті, жүрек соғуының жиілігін, артериялық қан қысымын және дене температурасын өлшеу;
4) терісінің және көзге көрінетін шырышты қабаттарының жағдайын сипаттау;
5) обьективті зерттеу жүргізеді.
13. Медицина қызметкері болмаған жағдайда арнайы мекеме бойынша кезекші шұғыл медициналық көмекке мұқтаж адамдарды анықтау мақсатында олардың денсаулық жағдайлары туралы сұрастырады, сондай-ақ жарақат белгілерін, педикулезді, қышыманы анықтау үшін денесінің терісін және басының шашын (денесінің түгін) қарайды.
Жаңадан келіп түскендер өзін нашар сезінуіне шағымданған немесе ауру (жарақат) белгілері болған жағдайда арнайы мекеме бойынша кезекші дереу жедел медициналық жәрдем бригадасын шақыруға міндетті.
Сауалнама нәтижелері, денсаулық жағдайына және көрсетілген медициналық көмекке мәлімделген шағымдар өтініштерді тіркеу арнайы мекеменің медициналық кабинетіндегі журналға енгізіледі, ол медицина қызметкері болмаған кезде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша арнайы мекеме бойынша кезекшіде сақталатын арнайы мекеменің медицина қызметкерінің кабинетінде сақталады.
14. Мекеменің медициналық қызметкері медициналық көрсеткіштер бойынша учаскелік дәрігерді тексеруді және аумақтық амбулаториялық-емханалық ұйымдарының бейінді мамандарының кеңесін өткізуді ұйымдастырады және олардың ұсынымдарын орындайды.
15. Жұқпалы тері ауруларымен зақымдалған адамдар басқалардан жеке және олардан кейін жуынады. Олармен байланыста болған адамдарды медицина қызметкері тексереді және қосымша санитариялық өңдеуге жібереді.
Тексеру кезінде педикулез анықталған адамдар санитариялық өткізгіште педикулезге қарсы препараттарды қолдану арқылы санитариялық өңдеуден өткізіледі.
16. Жұқпалы аурулармен ауыратындығына күдікті адамдар тексерілгеннен кейін бірден дені сау адамдардан оқшауланады және олар диагнозы белгілі болғанша жеке ұсталады. Мекемелердегі жұқпалы аурулармен ауыратын науқастарды және жұқпалы ауруларға күдіктілерді уақытша оқшаулау және шұғыл медициналық көмек көрсету үшін 1-2 керуетті қол жуғышы және дәретханасы бар медициналық оқшаулағыш ұйымдастырылады. 1 керует ауданы 6 шаршы метрден кем болмауы қажет.
Медицина қызметкері анықталған/күдікті жұқпалы аурудың әрбір оқиғасы туралы арнайы мекеменің бастығына және біруақытта ПД медициналық кызметтің басшысына (бас маман) баяндайды.
Жұқпалы ауру (күдіктілер), тағамнан улану, егуге ерекше реакцияның әрбір жағдайы туралы шұғыл хабарлама жасалып, 12 сағат ішінде ПД медициналық бөлімінің санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау тобына және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы уәкілетті органның ведомстволарының аумақтық бөлімшелеріне жіберіледі.

12. Медицинским работником в ходе первичного медицинского осмотра обязательно проводятся:
1) сбор жалоб на состояние здоровья, анамнез заболевания и жизни;
2) антропометрическое исследование (рост, масса тела);
3) измерение пульса, частоты сердечных сокращений, артериального давления и температуры тела;
4) описание состояния кожных покровов и видимых слизистых оболочек;
5) объективный осмотр.
13. В случае отсутствия медицинского работника, дежурный по специальному учреждению опрашивает вновь поступивших о состоянии их здоровья на предмет выявления нуждающихся в неотложной медицинской помощи, а также осуществляет наружный осмотр кожных покровов и волосистой части головы (туловища) на наличие признаков травмы, педикулеза, чесотки.
При наличии жалоб на плохое самочувствие или признаков заболевания (травмы) у вновь поступивших лиц, дежурный по специальному учреждению немедленно вызывает бригаду скорой медицинской помощи.
Результаты опроса, заявленные жалобы на состояние здоровья и оказанная медицинская помощь вносятся в журнал регистрации обращений в кабинет медицинского работника специального учреждения, который хранится в медицинском кабинете специального учреждения, а в период отсутствия медицинского работника - у дежурного по специальному учреждению, по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
14. Медицинский работник учреждения по медицинским показаниям организует проведение осмотра участкового врача и консультацию профильных специалистов территориальных амбулаторно-поликлинических организаций и выполняют их рекомендации.
15. После проведения осмотра лица, пораженные контагиозными кожными заболеваниями, моются отдельно от остальных и в последнюю очередь. Все находившиеся в контакте с ними лица осматриваются медицинским работником и направляются на дополнительную санитарную обработку.
Лица, у которых при осмотре выявлен педикулез, подвергаются санитарной обработке в санпропускнике с применением противопедикулезных препаратов.
16. Лица с подозрением на наличие инфекционного заболевания сразу после осмотра изолируются от здоровых и содержатся отдельно до установления диагноза. В учреждении оборудуется медицинский изолятор на 1-2 койки с умывальником и туалетом для временной изоляции и оказания неотложной медицинской помощи больным и лицам с подозрением на инфекционное заболевание. Площадь на 1 койку должна составлять не менее 6 квадратных метров.
О каждом случае возникновения инфекционного заболевания/ подозрении, медицинский работник докладывает руководителю специального учреждения с одновременным извещением руководителя (главного специалиста) медицинского отдела ДП.
На каждый случай инфекционного заболевания (подозрения), пищевого отравления, необычную реакцию на прививку подается экстренное извещение, которое в течение 12 часов направляется в группу санитарно-эпидемиологического надзора медицинского отдела ДП и территориальные подразделения ведомства уполномоченного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.

17. Арнайы мекемеде аса қауіпті жұқпалы аурулармен ауыратындығына күдікті науқастар, сондай-ақ шұғыл медициналық көмекке мұқтаж адамдар анықталған кезде медицина қызметкері (ол болмаған жағдайда - арнайы мекеме бойынша кезекші) жедел медициналық жәрдем бригадасын шақырады.
Шұғыл, науқастың өміріне қауіп төнген, жедел медициналық жәрдем бригадасы ұзақ уақыт болмаған немесе келу мүмкіндігі болмаған жағдайларда арнайы мекеме бойынша кезекші науқасты дереу жақын жердегі медицина ұйымына жеткізу бойынша шаралар қабылдайды.
18. Шұғыл медициналық көрсеткіштер болған жағдайда науқас ауруханаға жатқызу мәселесін шешу үшін аумақтық медициналық ұйымға жеткізіледі.
19. Аумақтық медицина ұйымының басшысы арнайы мекемелерде ұсталатын адамдарға қажетті медициналық көмек көрсету үшін медицина ұйымында арнайы палаталар жабдықтайды (ішкі істер органдарының көмегімен).
20. Науқастанған, алайда ауруханаға жатқызуға жатпайтын адамдар арнайы мекемеде ұсталу орны бойынша қажетті амбулаторлық медициналық көмекпен қамтамасыз етіледі.
21. Арнайы мекемеде медицина қызметкерлері болмаған жағдайда арнайы мекемеде ұсталатын адамдарға алғашқы көмек көрсету жөніндегі іс - шараларды жедел және шұғыл көмек көрсету дағдыларына ("Базалық реанимация"-Basic Life Support (BLS), "Кеңейтілген жүрек-жүрек - өкпе реанимациясы" - Advanced Cardiac Life Support (ACLS)) оқытылған осы мекеменің қызметкерлері жүзеге асырады.
Арнайы мекеме бойынша кезекші алғашқы көмек көрсетуге арналған дәрі қобдишасымен қамтамасыз етіледі.
22. Арнайы мекемеде ұсталатын тұлғалардың арасынан ауырғандарды анықтау мақсатында медицина қызметкері кезекші қызметкердің еріп жүруімен күн сайын камераларды аралайды.
23. Медицина қызметкері УҰИ-дан кететіндердің барлығын айдауылдауға жарамдылығын анықтау үшін міндетті медициналық тексеруден өткізеді. Тексеру нәтижелері бастапқы жауап алу және медициналық көмек көрсету журналына, медициналық қарау картасына жазылады және жеке ісіне тігіледі. Медициналық қарау картасында осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес УҰИ-да болған кезеңдегі ауруы, жүргізілген медициналық тексеру және көрсетілген медициналық көмек нәтижелері туралы мәлімет енгізіледі.
24. Медицина қызметкерінің қорытындысы бойынша: ауруы жіті сатыдағы науқастар, жұқпалы аурулармен ауыратындар, педикулез және қышыма жұқтырып алған, белгіленген емдеу курсынан өтпегендер, сондай-ақ тасымалдауға келмейтін науқастар айдауылдауға жатпайды.

17. При выявлении в специальном учреждении больных с подозрением на наличие особо опасного инфекционного заболевания, а также лиц, нуждающихся в неотложной медицинской помощи, медицинский работник (в случае его отсутствия - дежурный по специальному учреждению) немедленно вызывает бригаду скорой медицинской помощи.
В неотложных случаях, при наличии угрозы для жизни больного, при длительном отсутствии или невозможности прибытия бригады скорой медицинской помощи, дежурный по специальному учреждению принимает меры к срочной доставке больного в ближайшую медицинскую организацию.
18. При наличии экстренных медицинских показаний больной доставляется в территориальную медицинскую организацию для решения вопроса госпитализации.
19. Руководством территориальной медицинской организации для оказания необходимой медицинской помощи лицам, содержащимся в специальных учреждениях, в медицинской организации оборудуются отдельные специальные палаты (с помощью органов внутренних дел).
20. Лица, заболевшие, но не подлежащие госпитализации, обеспечиваются необходимой амбулаторной медицинской помощью по месту пребывания в специальном учреждении.
21. В случае отсутствия в специальном учреждении медицинских работников, мероприятия по оказанию первой помощи лицам, содержащимся в специальном учреждении, осуществляются сотрудниками данного учреждения, которые обучены навыкам оказания скорой и неотложной помощи ("Базовая реанимация" - BasicLifeSupport (BLS), "Расширенная сердечно-сердечно-легочная реанимация" - AdvancedCardiacLifeSupport (ACLS)).
Дежурный по специальному учреждению обеспечивается аптечкой для оказания первой помощи.
22. В целях выявления заболевших из числа лиц, содержащихся в специальном учреждении, медицинским работником производится ежедневный обход камер в сопровождении дежурного сотрудника.
23. Всем убывающим из ИВС для определения годности к конвоированию медицинский работник проводит обязательный медицинский осмотр. Результаты осмотра заносятся в журнал первичного опроса и регистрации оказания медицинской помощи, карту медицинского осмотра, которая приобщается к личному делу. Карта медицинского осмотра содержит информацию о наличии заболеваний, результатах проведенного медицинского обследования и оказанной медицинской помощи в период пребывания в ИВС, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
24. По заключению медицинского работника конвоированию не подлежат: больные в острой стадии заболевания, с инфекционными заболеваниями, пораженные педикулезом, чесоткой и не прошедшие установленный курс лечения, а также нетранспортабельные больные.

25. Жол бойында қылмыс жасады деген күдікті мен айыпталушы ауырған жағдайда айдауыл ауырған адамды облыстық, республикалық маңызы бар қалалар және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органының жақын жердегі аумақтық медициналық ұйымына жеткізеді және тиісті ішкі істер органының күзетіне береді.
26. Медицина ұйымы медицина қызметкерлерінің және шұғыл медициналық көмек бригадаларының қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында арнайы мекемелердің әкімшілігі олардың науқастарға баруын арнайы мекеме бойынша кезекшінің, ал ол болмаған жағдайда ішкі істер органы бойынша кезекшінің (кезекші көмекшісінің) еріп жүруін ұйымдастырады, сонымен бірге, медициналық көмекке мұқтаж адамды камерада немесе басқа бір бос үй-жайға алдын ала оқшаулайды.
27. Медицина қызметкерлері тағайындайтын дәрі-дәрмектер медициналық кабинетте сақталады және оларды науқастар медицина қызметкердің немесе кезекші қызметкердің қатысуымен қабылдайды.
28. Ұсталатын адам ауыр науқастанған немесе қайтыс болған жағдайда арнайы мекеменің әкімшілігі бұл туралы дереу туыстарына және қадағалаушы прокурорға хабарлайды.
29. Арнайы мекемеде ұсталатын адам қайтыс болған жағдайда, медициналық қызметкер бір тәулік ішінде ПД медициналық бөліміне өлім жағдайы туралы (Т.А.Ә., күні, орны және қайтыс болуының мән-жайлары көрсетіле отырып) ақпарат жолдайды.
ПД медициналық бөлімі арнайы мекемеде ұсталатын адамның қайтыс болуы туралы ұқсас ақпаратты ТД медициналық басқармасына қайтыс болғаннан кейін 3 тәуліктен кешіктірмей жолдайды.
30. Арнайы мекеменің медицина қызметкерін медициналық-санитариялық қамтамасыз етумен байланысты емес жұмыстарды орындауға тартуға жол берілмейді.
3-тарау. Сот үкімі бойынша бас бостандығынан айыру орындарында жазасын өтеп жатқан адамдарға, қамауға алынған және арнайы мекемелерге орналастырылдарға медициналық көмек көрсету тәртібі
1-параграф. Медициналық көмек көрсетудің негізгі ережелері
31. Мекемелерде, тергеу изоляторларында (бұдан әрі - ТИ) ұсталатын адамдарға медициналық қамтамасыз етуді емдеу-алдын алу мекемелері (бұдан әрі - ЕАМ): соматикалық, психиатриялық және туберкулезге қарсы ауруханалар, медициналық бөлімдер, медициналық пункттер (бұдан әрі – медпунктер) жүзеге асырады. Балалар үйі ана мен баланы қорғаумен байланысты іс-шараларды іске асырады. АИТВ инфекциясы кезінде алдын алу және емдік іс-шаралары ТИ және ТМ медициналық қызметкерлерімен, сонымен қатар эпидемияға қарсы іс-шаралар АИТВ инфекциясы тіркелген жағдайда денсаулық сақтау ұйымдарымен бірге, ТИ, ТМ медицина қызметкерлері уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен АИТВ инфекциясының профилактикасы саласында қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдары жүзеге асырады.
Медициналық қамтамасыз ету:

25. В случаях заболевания подозреваемого и обвиняемого в совершении преступления в пути следования, конвой доставляет заболевшего в ближайшую территориальную медицинскую организацию местного органа государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы и передает под охрану соответствующего органа внутренних дел.
26. В целях обеспечения безопасности медицинских работников медицинской организации и бригад скорой медицинской помощи, администрация специальных учреждений организует их допуск к больному только в сопровождении дежурного по специальному учреждению, а в случае отсутствия дежурного по специальному учреждению - дежурного (помощника дежурного) по органу внутренних дел, при этом, предварительно изолировав лицо, нуждающееся в медицинской помощи, в камере либо в другом свободном помещении.
27. Лекарственные средства, назначаемые медицинскими работниками, хранятся в медицинском кабинете и принимаются больными только в присутствии медицинского работника или дежурного сотрудника.
28. В случае тяжелого заболевания либо смерти содержащегося лица, администрация специального учреждения незамедлительно сообщает об этом его близким родственникам и надзирающему прокурору.
29. В случае смерти лица, содержащегося в специальном учреждении медицинский работник в течении суток направляет информацию о летальном случае (с указанием Ф.И.О., даты, места и обстоятельства смерти) в медицинский отдел ДП.
Медицинский отдел ДП направляет аналогичную информацию о летальном случае лица, содержащегося в специальном учреждении в Медицинское управление ДТ не позднее 3 суток после смерти.
30. Привлечение медицинского работника специального учреждения к выполнению работ, не связанных с медико-санитарным обеспечением, не допускается.
Глава 3. Порядок оказания медицинской помощи лицам, отбывающим наказание по приговору суда в местах лишения свободы, заключенным под стражу и помещенным в специальные учреждения
Параграф 1. Основные положения оказания медицинской помощи
31. Лицам, содержащимся в учреждениях, следственных изоляторах (далее-СИ), медицинское обеспечение осуществляют лечебно-профилактические учреждения Уголовно-исполнительной системы (далее - ЛПУ): соматические, психиатрические и противотуберкулезные больницы, медицинские части, медицинские пункты (далее - медпункты). Профилактические и лечебные мероприятия осуществляются медицинскими работниками СИ и ИУ, а также совместно с государственными организациями здравоохранения, в том числе противоэпидемические мероприятия при регистрации случаев ВИЧ-инфекции, в рамках ГОБМП в порядке, определяемом уполномоченным органом в области здравоохранения. Дом ребенка также реализует мероприятия, связанные с охраной материнства и детства.
Медицинское обеспечение включает:

1) мекемелерде, ТИ-де ұсталатын адамдар келіп түскенде жұқпалы, паразитарлық және басқа да жедел ауруларды анықтау үшін медициналық тексеру;
2) алдын ала міндетті медициналық қарап-тексерулер мекемелерге, ТИ-не келгеннен кейін денсаулық жағдайын бағалау үшін, аурулардың бастапқы белгілерін уақтылы анықтау, инфекциялық және паразиттік ауруларды таратпау мақсатында жүргізіледі;
3) денсаулық жағдайын динамикалық бақылауды қамтамасыз ету, аурулардың алғашқы белгілерін уақытылы анықтау, жалпы, жұқпалы және паразитарлық аурулардың алдын алу және таралып кетпеуі мақсатында жыл сайынғы мерзімдік міндетті медициналық қарап-тексеру жүргізу;
4) мекемеден кеткен кезде медициналық тексеру;
5) медициналық көмек амбулаторияық, стационарды алмастыратын, стационарлық жағдайында жүзеге асырылады;
6) созылмалы аурулары бар науқастарды динамикалық бақылау;
7) созылмалы науқастар және мүмкіндігі шектеулі адамдар арасында емдік алдын алу іс-шараларын өткізу бойынша Дәрілгерлік-кеңестік комиссияның (бұдан әрі - ДКК) ұсынымдарын, сонымен қатар ЕПМ ұсынымдарын орындау;
8) психикалық белсенді заттарды қолданумен байланысты психикалық, мінез-құлықтың бұзылуы (аурулары) мекемелердің медициналық бөлімі жүзеге асырады.
9) жұқпалы аурулар кезінде санитарлиялық-профилактикалық және санитариялық-эпидемияға қарсы іс-шаралар жүргізу;
10) салауатты өмір салтын қалыптастыру және аурулардың алдын алу мақсатында ақпараттық-түсіндірме жұмыстарын жүргізу.
32. Мекемелерде, ТИ-де ұсталатын адамдарға медициналық көмек ТМКККБ шеңберінде денсаулық сақтау саласында бекітілген стандарттарға сәйкес Кодекстің 195-бабының 3-тармақшасына сәйкес бюджет қаражаты есебінен көрсетіледі.
ҚАЖ мекемелерінде медициналық көмек мемлекеттік лицензияның қосымшаларына сәйкес көрсетіледі.
Дәрілік заттармен қамтамасыз ету емдеу-профилактикалық мекеменің басшысы бекіткен және дәрі-дәрмектік формуляр негізінде аумақтық қылмыстық-атқару жүйесі (бұдан әрі - ҚАЖ) медициналық қызметімен келісілген Қазақстандық ұлттық дәрілік формуляры негізінде жүзеге асырылады.
ҚАЖ мекемелеріне шұғыл, стационарлық және стационарды алмастырушы көмек көрсету үшін келіп түскен дәрілік заттарға мекеменің атауын, оның мекенжайын көрсетілген және "Тегін" белгісі бар арнайы мөртаңбасымен белгі қойылады.
33. Мекемелерден, ТИ-ден тыс медициналық көмек Кодекстің 196-бабының 3-тармағына ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде Кодекстің 200 бабының 1 тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
ҚАЖ мекемелерінде ұсталатын адамдар ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде медициналық көмек алу үшін мекемелердің орналасқан жері бойынша бастапқы медициналық-әлеуметтік көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілеріне бекітіледі. Бекіту Денсаулық сақтау басқармасының шешімі бойынша ҚАЖ мекемесінің бастығы бекіткен жеке басын куәландыратын құжаттарды қоса бере отырып, берілген тізімдер негізінде жүзеге асырылады.
Денсаулық сақтау субъектілеріне уақтылы бекіту және есептен шығару үшін сотталған адамның мекемеге, Денсаулық сақтау субъектісіне келген және кеткен әрбір жағдайы туралы ол туралы ақпарат жіберіледі.

1) медицинский осмотр при поступлении лиц, содержащихся в учреждениях, СИ с целью выявления инфекционных, паразитарных и других острых заболеваний;
2) предварительный обязательный медицинский осмотр по прибытию в учреждении, СИ с целью оценки состояния здоровья, своевременного выявления больных, а также предотвращения инфекционных и паразитарных заболеваний;
3) ежегодный периодический обязательный медицинский осмотр с целью обеспечения динамического наблюдения за состоянием здоровья, своевременного установления начальных признаков заболеваний, предупреждения и нераспространения общих, инфекционных и паразитарных заболеваний;
4) медицинский осмотр при убытии из учреждения;
5) оказания медицинской помощи в амбулаторных, стационарозамещающих, стационарных условиях;
6) динамическое наблюдение за больными с хроническими заболеваниями;
7) выполнение рекомендаций Врачебно-консультативной комиссии (далее - ВКК) по проведению лечебно-профилактических мероприятий среди хронических больных и лиц с ограниченной возможности, а также рекомендаций ЛПУ;
8) принудительное лечение осужденных с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), связанными употреблением психоактивных веществ, осуществляется медицинской частью учреждений;
9) проведение санитарно-профилактических и санитарно-противоэпидемических мероприятий при инфекционных заболеваниях;
10) проведение информационно-разъяснительной работы в целях профилактики заболеваний и формирования здорового образа жизни.
32. Лицам, содержащимся в учреждениях, СИ медицинская помощь оказывается согласно утвержденным стандартам в области здравоохранения в соответствии с подпунктом 3 статьи 195 Кодекса за счет бюджетных средств.
Медицинская помощь в учреждениях УИС оказывается в соответствии с приложениями к государственной лицензии.
Обеспечение лекарственными средствами осуществляется в соответствии с лекарственным формуляром, утвержденным руководителем лечебно-профилактического учреждения и согласованным медицинской службой территориального органа уголовно-исполнительной системы (далее–УИС) на основании Казахстанского национального лекарственного формуляра.
Лекарственные средства, поступившие для оказания скорой, стационарной и стационарозамещающей помощи в учреждения УИС помечаются специальным штампом учреждения с указанием наименования учреждения, его адреса и пометкой "Бесплатно".
33. Вне учреждений, СИ медицинская помощь оказывается в рамках ГОБМП и в системе ОСМС в соответствии с пунктом 3 статьи 196 и статьей 200 Кодекса.
Лица, содержащиеся в учреждениях УИС, для получения медицинской помощи в рамках ГОБМП и в системе ОСМС, прикрепляются к субъектам здравоохранения, оказывающих первичную медико-социальную помощь по месту дислокации учреждений. Прикрепление осуществляется по решению управления здравоохранения на основании поданных списков утвержденных начальником учреждения УИС с приложением документов, удостоверяющих личность.
Для своевременного прикрепления к субъектам здравоохранения и открепления, о каждом случае прибытия и убытия осужденного в учреждение, субъекту здравоохранения направляется информация о нем.

34. Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексі (бұдан әрі - ҚАК) 115-бабының төртінші бөлігіне сәйкес сотталғандар қалауы бойынша ұсынылатын емдеу-профилактикалық және басқа қосымша қызметті төлейді.
ТМККК тыс қосымша медициналық кызметтер және МӘМС жүйесінен басқа медициналық көмек, оның ішінде жоспарлы стоматологиялық (ортодонтикалық және ортопедиялық) көмек ҚАЖ ЕАМ-де меншік түріне қарамастан басқа медициналық ұйымдардың мамандарын жұмылдыра отырып, сотталғандардың өз қаржысы есебінен көрсетіледі.
35. Стационарлық жағдайларда (жоспарлы және шұғыл емдеуге жатқызу) арнайы контингентке мамандандырылған медициналық көмек көрсетуді талап ететін жағдайларда ҚАЖ мекемелерінде ұсталатын науқастар күзеттің жиналмалы құралдарымен жабдықталған оқшауланған палаталар бөлінетін денсаулық сақтау субъектілеріне медициналық ұйымына тіркелу бойынша маман жібереді.
36. Кодекстің 227-бабының 10-тармақшасына сәйкес мекемелерде және арнайы мекемелерде биомедициналық тексерулер жүргізілмейді.
2-параграф. Мекемелерде және ТИ-де медициналық көмек көрсету
37. Мекемеге, ТИ-ге түскен күдіктілер мен айыпталушыларды, сотталғандарды (оның ішінде транзитпен келгендерді) қабылдауды мекеме, ТИ бастығының кезекші көмекшісі (бұдан әрі - кезекші көмекші) немесе оның орынбасары: кезекші дәрігермен бірлесіп медициналық қарауды тәулік бойы жүргізеді.
Медициналық қызметкерлерді үстеме жұмыстарға тарту Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес жүзеге асырылады.
Алкогольды масаю жағдайында келген күдіктілерді және айыпталушыларды қабылдау психоактивті заттарды қабылдау фактісі және масаңсу жағдайы бойынша аумақтық психикалық денсаулық орталығының медициналық куәландыру қорытындысы болған жағдайда қамтамасыз етіледі.
Мекемелерге, ТИ-ге келгеннен кейін барлық келіп түсушілерге алғашқы тәулік ішінде медициналық көмекке мұқтаж, айналасындағылар мен науқастар үшін эпидемиялық қауіп төндіретін адамдарды анықтау мақсатында және паразитарлық ауруларды алдын алу карантиндік бөлімдерге жаңадан түскенге дейін алғашқы медициналық тексеру жүргізіледі.
Бұл ретте тері, жыныс жолымен берілетін аурулар, жұқпалы және басқа да аурулардың сыртқы белгілеріне ерекше назар аударылады.
Өткізіледі:

34. В соответствии с частью четвертой статьи 115 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан (далее - УИК), осужденные оплачивают предоставляемые по их желанию лечебно-профилактические и иные дополнительные услуги.
Дополнительные медицинские услуги сверх объема медицинской помощи, оказываемой в рамках ГОБМП и системе ОСМС, в том числе плановая стоматологическая помощь (ортодонтическая и ортопедическая) осужденным, оказываются за счет собственных средств в условиях ЛПУ с привлечением специалистов других медицинских организаций независимо от форм собственности.
35. В случаях, требующих оказания специализированной медицинской помощи больным, содержащимся в учреждениях УИС в стационарных условиях (плановая и экстренная госпитализация), они направляются в субъекты здравоохранения, где выделяются изолированные палаты, оборудованные разборными средствами охраны по направлению специалиста медицинской организации по месту прикрепления.
36. В соответствии с пунктом 10 статьи 227 Кодекса, в учреждениях и специальных учреждениях биомедицинские исследования не проводятся.
Параграф 2. Оказание медицинской помощи в учреждении и СИ
37. Прием подозреваемых и обвиняемых, осужденных поступивших (в том числе и следующим транзитом) в учреждение, СИ производится круглосуточно дежурным помощником начальника учреждения, СИ (далее - дежурный помощник) или его заместителем, который: совместно с дежурным врачом, проводит медицинский осмотр.
Привлечение медицинских работников к сверхурочным работам осуществляется в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан.
В случае прибытия подозреваемых и обвиняемых в состоянии алкогольного опьянения прием осуществляется при наличии заключения медицинского освидетельствования территориального центра психического здоровья по факту употребления психоактивного вещества и состояния опьянения.
В течение первых суток пребывания в учреждении, СИ медицинским работником проводится предварительный обязательный медицинский осмотр с целью оценки состояния здоровья, а также предупреждения и нераспространения инфекционных и паразитарных заболеваний до размещения вновь прибывших в карантинном отделении.
При этом обращается особое внимание на наличие наружных проявлений заболеваний передаваемых половым путем, кожных, инфекционных и других заболеваний.
Осмотр проводит врач или фельдшер в специально оборудованном медицинском кабинете. Кабинет оснащается тонометром, фонендоскопом, термометрами, шпателями для осмотра ротовой полости, рефлектором, весами, ростомером. Проводятся:

1) зәрдің және қанның жалпы анализі;
2) ПГАР немесе ИФА трепанемді тесті реакциясы;
3) электрокардиография (бұдан әрі – ЭКГ);
4) кеуде қуысының флюорографиялық (рентгенологиялық) тексерулері.
Тексеруді дәрігер немесе фельдшер мекемелердің жинау бөлімшесінің арнайы медициналық кабинетінде жүргізеді. Кабинет тонометрмен, фонендоскоппен, термометрмен, бой өлшегішпен, таразымен, рефлектормен, ауыз қуысын қарайтын қалақшамен жабдықталады.
ТИ-да әрбір ұсталушыға № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген № 052/е нысаны бойынша амбулаторлық науқастың медициналық картасы толтырылады.
Денсаулық сақтау ұйымдарының медициналық тіркеу туралы ақпарат амбулаторлық пациенттің медициналық картасына жазылады.
Медицина қызметкері болмаған жағдайда арнайы мекеме бастығының бойынша кезекші жедел медициналық көмекке мұқтаж адамдарды, сондай-ақ жарақат белгілерін, педикулезді, қышыманы анықтау үшін денесінің терісін және басының шашын (денесінің түгін) қарап, жаңадан келіп түскендерден денсаулық жағдайы туралы жауап алады.
Ескерту. 37-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 05.01.2022 № 1 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
38. Мекемеге келіп түскен күдіктілер, айыпталушылар, сотталушылар он бес тәулікке дейінгі мерзімге карантиндік бөлімшеге орналастырылады. Барлық келген адамдар осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша этапты қабылдау журналында тіркеледі.
39. Қажет жағдайда, медициналық бөлімеің дәрігер-мамандарының шешімімен басшыларын тарта отырып, барлық келгендерді тексеру жүргізу үшін тартылады.
Мекемеге келген бірінші екі аптада сотталғандар бар ауруларын анықтауға, денесінің жай-күйін бағалау, еңбекке жарамдылық қабілетін жоғалту деңгейін анықтау мақсатында дәрігерлік тексерістен өтеді. Карантинде болған барлық сотталғандар міндетті түрде флюорографиялық тексеруден, қанын микрореакция және АИТВ зерттеуден өтеді.
Карантин мерзімі кезінде сотталғандар оқшауланған бөлмелерде ұсталады. Олардың ішінде жұқпалы аурулармен ауыратын науқас болса, карантин мерзімі соңғы жұқпалы ауруды оқшаулаған сәттен бастап есептеледі.
Науқасқа медициналық тексеруді жүргізу кезінде дәрігер шағымдарын анықтайды, ауру мен өмірдің анамнезін, бұрын болған ауруларды, жарақаттарды, оталарды зерделейді, дене зақымдарын анықтау мақсатында тексерудің жалпы қабылданған әдістерін, оның ішінде аускультацияны, перкуссияны, пальпацияны пайдалана отырып, жан-жақты объективті тексереді, көрсетулер бар болған жағдайда, зерттеудің қосымша әдістерін тағайындайды.
40. ТИ-дан кететін барлық адамдарға (оның ішінде транзиттіктерге) дәрігерлік немесе фельдшерлік медициналық тексеру жүргізіледі. Тасымалдауға аурудың жіті сатысындағы науқастар, жұқпалы, науқастар (туберкулезден басқа) бекітілген міндетті емдеу курсын өтпеген, қышымамен, педикулезбен ауыратын, жыныс жолымен берілетін аурулармен ауыратындар этаппен жіберілуге жатпайды.
Тексеру аяқталған соң әрбір кетушіге амбулаторлық пациенттің медициналық картасына денсаулық жағдайы, оны жүру мүмкіндігі туралы белгісі бар еркін түрде қорытынды беріледі.
Тексеруді жүргізген медицина қызметкері қорытындының соңына өзінің аты-жөнін көрсете отырып, қолын қояды.
41. Мекемеге келгеннен кейін алғашқы екі аптада сотталғандар бар ауруларды анықтау, физикалық жағдайын бағалау, еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесін алдын ала анықтау мақсатында карантин бөлімшесі жағдайында дәрігерлік тексеруден өтеді. Карантинде болған барлық күдіктілер, айыпталушылар, сотталушылар және сотталғандар міндетті түрде флюорографиялық тексеруден, қанның микрореакцияға зерттеуден және тестілеуге дейінгі және тестілеуден кейінгі кеңес беруден және түскеннен кейін АИТВ-не тексеруден және 6 айдан кейін өтеді.
Жұқпалы аурулармен немесе оларға күдіктенген адамдар тез арада тексеруден өткеннен кейін дені сау адамдардан оқшауланады. Осы адамдарды алғашқы санитарлық өңдеу киімдері мен жеке заттарын міндетті түрде залалсыздандыру арқылы соңында жүзеге асырылады, содан кейін олар арнайы бөлінген камераларға жіберіледі, ол жерде диагностикалық мақсатта тиісті тексеру, қажет болған жағдайда емдеу жүргізіледі.
42. Карантин мерзімі кезінде сотталғандар оқшауланған бөлмелерде ұсталады. Олардың ішінде жұқпалы аурулармен ауыратын науқас болса, карантин мерзімі соңғы жұқпалы ауруды оқшаулаған сәттен бастап есептеледі.

1) общий анализ крови и мочи;
2) реакция микропреципитации (микрореакция) на сифилис;
3) электрокардиография (далее – ЭКГ);
4) флюорографическое (рентгенологическое) исследование органов грудной клетки.
На каждого содержащегося в СИ заполняется медицинская карта амбулаторного пациента по форме № 052/у, утвержденной приказом № ҚР ДСМ-175/2020.
Сведения, полученные из медицинской учетной документации организаций здравоохранения записываются в медицинскую карту амбулаторного пациента.
В случае отсутствия медицинского работника, дежурный помощник начальника учреждения, СИ опрашивает вновь поступивших о состоянии их здоровья на предмет выявления нуждающихся в скорой медицинской помощи, а также осуществляет наружный осмотр кожных покровов и волосистой части головы (туловища) на наличие признаков травмы, педикулеза, чесотки.
Сноска. Пункт 37 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра внутренних дел РК от 05.01.2022 № 1 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
38. Подозреваемые, обвиняемые, подсудимые и осужденные, прибывшие в учреждение, помещаются в карантинное отделение на срок до пятнадцати суток. Все прибывшие лица фиксируются в журнале приема этапа по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
39. При необходимости, по решению руководителя медицинской части врачи-специалисты привлекаются к проведению осмотров всех прибывших.
40. Всем убывающим из СИ (в том числе и транзитным) проводится врачебный или фельдшерский медицинский осмотр. К этапированию не допускаются больные в острой стадии заболевания, больные инфекционными заболеваниями (кроме туберкулеза) и заболеваниями передаваемыми половым путем, пораженные педикулезом, чесоткой, не прошедшие обязательный курс лечения, нетранспортабельные больные.
По завершению осмотра дается заключение в произвольной форме с отметкой в медицинской карте амбулаторного пациента о состоянии здоровья каждого убывающего, возможности его следования.
Медицинский работник, проводивший осмотр, ставит свою подпись с указанием фамилии и инициалов под заключением.
41. В первые две недели по прибытию в учреждение осужденные проходят в условиях карантинного отделения врачебный осмотр с целью выявления имеющихся заболеваний, оценки физического состояния, предварительного определения степени утраты трудоспособности. За время нахождения в карантинном отделении все подозреваемые, обвиняемые, подсудимые и осужденные проходят в обязательном порядке флюорографическое обследование, исследование крови на микрореакцию и дотестовое и послетестовое консультирование и обследование на ВИЧ при поступлении и через 6 месяцев.
Лица с инфекционными заболеваниями или с подозрением на них сразу после осмотра изолируются от здоровых. Первичная санитарная обработка этих лиц осуществляется в последнюю очередь с обязательной дезинфекцией одежды и личных вещей, после чего они направляются в специально выделенные камеры, где им проводятся соответствующее обследование с диагностической целью и, при необходимости, лечение.
42. В течение срока карантина осужденные содержатся в изолированных помещениях. В случае появления среди них инфекционного больного, срок карантина исчисляется с момента изоляции последнего инфекционного больного.

43. Жұқпалы аурулармен немесе оларға күдіктенген адамдар тез арада тексеруден өткеннен кейін дені сау адамдардан оқшауланады. Осы адамдарды алғашқы санитариялық өңдеу киімдері мен жеке заттарын міндетті түрде залалсыздандыру арқылы соңында жүзеге асырылады, содан кейін олар арнайы бөлінген камераларға жіберіледі, ол жерде диагностикалық мақсатта тиісті тексеру, қажет болған жағдайда емдеу жүргізіледі.
44. ҚАЖ мекемелерінде ұсталатын адамдарды тәртіптік изоляторға, жеке камераға, кәмелетке толмағандарды уақытша оқшаулау үй-жайларына орналастырмас бұрын оны жоғарыда аталған үй-жайларда ұстау мүмкіндігін анықтау мақсатында медициналық тексеру жүргізіледі. Оны денсаулық жағдайы бойынша қамауға алу мүмкіндігінің бар-жоғы туралы дәрігердің (фельдшердің) жазбаша қорытындысы осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша денсаулық жағдайы туралы анықтама түрінде ресімделеді. Мекемеде ұсталатын адамдарды тексеруді жүргізу мүмкін болмаған жағдайда, сондай-ақ егер онда қауіпті аурудың, уланудың, жарақаттанудың көрінетін белгілері болмаса, ол қамауға алынған сәттен бастап бір тәулік ішінде міндетті түрде медициналық тексеру жүргізе отырып, тәртіптік изоляторға, жеке камераға, кәмелетке толмағандарды уақытша оқшаулау үй-жайларына орналастырылады.
45. Мекемеден шыққан кезде (ауысу, босатылу, емдеуге жіберу, жазасын өтеудің негізгі орнына кету және өзгелер) сотталғандар міндетті медициналық тексеруден, АИТВ-ға тексерістен өтеді.
Штаттық кестеге сәйкес медициналық бөлім басшысының шешімі бойынша маман дәрігерлер барлық келгендерге тексеру жүргізуге тартылады.
46. Медициналық бөлімдерде сотталғандарды амбулаторлық қабылдауға арналған уақыт ҚАЖ мекемелерінің күн тәртібімен белгіленеді.
47. Медициналық бөлімде амбулаториялық қабылдау амбулаториялық науқастарды қабылдау кестесіне сәйкес ҚАЖ мекемелерінің медициналық бөлімі басшысының бұйрығымен белгіленген сағаттарда жүргізіледі. Мекемелерде әрбір жасақ, ауысым немесе бірнеше жасақ үшін амбулаториялық қабылдау уақыты бөлінеді. ҚАЖ-дың толық және төтенше қауіпсіз мекемелерінде амбулаториялық қабылдауды фельдшер (ерекше жағдайларда - корпус бойынша аға маман) жүргізген алдын ала жазу бойынша арнайы жабдықталған үй-жайларда режимдік корпустарда дәрігерлер (фельдшерлер) жүргізеді.
ТИ-де, төтенше және толық қауіпсіз мекемелерде науқастар дәрігерге (фельдшерге) қабылдауына немесе ем-шара жүргізуге камера бойынша жеке немесе үш-бес адамнан тұратын топпен шығарылады.
48. Мекеменің әрбір жасағында осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша дәрігерге қабылдауға жазылу журналы болады, оны жасақ бастығы жүргізеді. ТИ-да журналды корпус фельдшері жүргізеді. Амбулаторлық қабылдауға дейін алдын ала жазылу журналы медицина бөліміне беріледі. Қабылдаған соң журнал көрсетілген адамдарға қайтарылады. Журналға жазбай қабылдау тек шұғыл жағдайларда ғана жүргізіледі.

43. При проведении осмотра больного врач выясняет жалобы, изучает анамнез заболевания и жизни, данные о перенесенных заболеваниях, травмах, операциях, проводит внешний осмотр с целью обнаружения телесных повреждений, проводит всестороннее объективное обследование, используя общепринятые методы осмотра, в том числе пальпацию, перкуссию, аускультацию, при наличии показаний назначает дополнительные методы обследования.
44. Перед помещением лиц, содержащихся в учреждениях УИС в дисциплинарный изолятор, одиночную камеру, помещение временной изоляции для несовершеннолетних производится медицинский осмотр для определения возможности их содержания в перечисленных помещениях. Письменное заключение врача (фельдшера), о возможности или невозможности их водворения по состоянию здоровья оформляется в виде справки по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам. При невозможности проведения осмотра лиц, содержащихся в учреждениях УИС, а также, при отсутствии видимых признаков опасного заболевания, отравления, травмы они помещаются в дисциплинарный изолятор, одиночную камеру, помещение временной изоляции для несовершеннолетних с обязательным медицинским осмотром в течение суток с момента водворения.
45. При убытии из учреждений (перевод, освобождение, направление на лечение, убытие к основному месту отбывания наказания и прочее) осужденные проходят предварительный обязательный медицинский осмотр, обследование на ВИЧ.
46. Время для амбулаторного приема в медицинских частях осужденных устанавливается распорядком дня учреждений УИС.
47. Амбулаторный прием в медицинской части проводится в часы, установленные приказом руководителя медицинской части учреждений УИС, согласно графику приема амбулаторных больных. В учреждениях для каждого отряда, смены или нескольких отрядов выделяется время амбулаторного приема. В учреждениях УИС полной и чрезвычайной безопасности амбулаторный прием проводится врачами (фельдшерами) в режимных корпусах в специально оборудованных помещениях по предварительной записи, произведенной фельдшером (в исключительных случаях - старшим по корпусу).
В СИ, в учреждениях чрезвычайной и полной безопасности больные выводятся на прием к врачу (фельдшеру) или выполнение процедур покамерно, индивидуально или группами по три-пять человек.
48. В каждом отряде учреждений заводится журнал предварительной записи на прием к врачу по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам, который ведет начальник отряда. В СИ журнал ведет фельдшер корпуса. Журнал предварительной записи перед началом амбулаторного приема передается в медицинскую часть. После приема журнал возвращается указанным лицам. Прием без записи в журнале проводится только в экстренных случаях.

49. ТИ-де, төтенше және толық қауіпсіз мекемелерде фельдшер корпус бойынша аға маманмен бірлесіп, ҚАЖ мекемесінде ұсталатын адамдарды серуендеуге немесе санитариялық өңдеуге шығарған уақытта камераларды аралау арқылы олардың санитариялық жай-күйін күн сайын тексереді.
Жедел медициналық көмек көрсету үшін көмекке мұқтаж адам корпустық амбулаторияға шығарылады. Медициналық көрсеткіштерді ескере отырып фельдшер оған белгіленген көлемде тиісті тағайындаулар жасайды немесе науқастарды дәрігердің қабылдауына жазады.
50. Тәртіптік изоляторларда, сондай-ақ ТИ, төтенше және толық қауіпсіз мекемелердің жеке камераларында ұсталатын адамдарға медициналық көмекті медициналық қызметкерлері осы үй-жайлардың санитариялық жай-күйін күнделікті тексеру кезінде сол жерде көрсетеді, олардың нәтижелері осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тәртіптік изоляторлардың үй-жайларында медициналық көмек көрсету журналына тіркеледі. Көрсетілген үй-жайларда ұсталатын адамдардың денсаулық жағдайы нашарлағаны байқалса, медициналық қызметкер осындай науқастарды жедел түрде медициналық бөлімге ауыстыру бойынша шаралар қабылдайды.
51. Науқасқа медициналық тексеруді жүргізу кезінде дәрігер шағымдарын анықтайды, ауру мен өмірдің анамнезін, бұрын болған ауруларды, жарақаттарды, оталарды зерделейді, дене зақымдарын анықтау мақсатында тексерудің жалпы қабылданған әдістерін, оның ішінде аускультацияны, перкуссияны, пальпацияны пайдалана отырып, жан-жақты объективті тексереді, көрсетулер бар болған жағдайда, зерттеудің қосымша әдістерін тағайындайды.
Іріктеуді өткізген кезде медицина қызметкері дене қызуының жоғарылаған, жалпы әлсіздігі және сары аурумен, іш аймағындағы өткір аурулармен ауырған науқасқа ерекше назар аударады.
Бұл ретте тері, венерологиялық, жұқпалы және басқа да аурулардың сыртқы белгілеріне, педикулезбен зақымдалуына ерекше назар аударылады. Бұл жұмыс жаңадан келгендерді жалпы үй-жайларға жібергенге дейін жүргізіледі.
Тексеруді дәрігер немесе фельдшер мекемелердің жинау бөлімшесінің арнайы медициналық кабинетінде жүргізеді. Бөлме тонометрмен, фонендоскоппен, термометрмен, бой өлшегішпен, таразымен, рефлектормен, ауыз қуысын қарайтын қалақшамен қамтамасыз етіледі.
Жұқпалы аурулармен немесе оларға күдіктенген адамдар тез арада тексеруден өткеннен кейін дені сау адамдардан оқшауланады. Осы адамдарды алғашқы санитарлық өңдеу киімдері мен жеке заттарын міндетті түрде залалсыздандыру арқылы соңында жүзеге асырылады, содан кейін олар арнайы бөлінген камераларға жіберіледі, ол жерде диагностикалық мақсатта тиісті тексеру, қажет болған жағдайда емдеу жүргізіледі.
52. Дәрігер науқасты тексеріп болғаннан соң № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген № 052/е нысаны бойынша амбулаторлық пациенттің медициналық картасына қысқаша және түсінікті етіп науқастың шағымдарын, қабылдау күнін, диагнозын, объективтік қарау деректерін, тағайындаулар жазады, жұмыстан босату қажеттілігі туралы қорытынды жасап, тегін, атын, әкесінің атын көрсете отырып, қол қояды.
Ескерту. 52-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 05.01.2022 № 1 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
53. Аурудың диагнозын анықтау мен саралауды және емдеу тактикасын әзірлеудің қиын жағдайларында науқастар комиссиялық түрде тексеріледі немесе дәрігер-мамандардың консультацияларына жіберіледі.
Созылмалы аурулары бар науқастарға динамикалық бақылау ТМККБ шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде жүзеге асырылады.
Созылмалы аурулары бар адамдарға медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру ережелері, кезеңділігі және бақылау мерзімдері, диагностикалық зерттеулердің, міндетті минимум мен реттілігі құзырлы органмен бекітіледі.
54. Медициналық қызметкер амбулаторлық қабылдауға дейін дәрігерге алдын ала жазылу журналына жазылған амбулаторлық пациенттің медициналық картасын іріктейді. Науқастардың шағымдарын анықтау үшін қысқаша жауап алады, анамнестикалық деректерді жинауды, антропометрикалық өлшеулерді (бойы, денесінің салмағы) жүргізеді және оларды дәрігерге жіберу кезегін айқындайды.
Консультация үшін ЕАМ дәрігер мамандары, сондай-ақ медициналық ұйымдардың дәрігер мамандары жұмылдырылады.
55. Жұмыстан және жасақтан толық немесе ішінара босату туралы еркін түрда анықтама дәрігер береді, ал дәрігер болмаған жағдайда фельдшер бес тәуліктен аспайтын мерзімге береді. Босатуды ұзартуды ДКК жүзеге асырады. ДКК құрамын мекеме бастығы бекітеді, құрамына комиссия төрағасы, мүшелері және дауыс құқығы жоқ хатшы кіреді. ДКК қорытындысы осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша дәрігерлік-консультативтік комиссияны (ДКК) өткізу журналына тіркеледі.
Амбулаториялық босатылған адамдардың тізімін медициналық бөлім мекеме басшысының кезекші көмекшісіне тапсырады.
56. Амбулаторлық пациенттің медициналық картасында медицина қызметкерлерінің барлық медициналық тексерулері мен тағайындаулары, іс-әрекеттері туралы олардың өту орнына қарамастан (тәртіптік изоляторлар, жеке камералар, кәмелетке толмағандарды уақытша оқшаулау үй- жайы) жазбалар жазылады.

49. В СИ, в учреждениях чрезвычайной и полной безопасности фельдшер, совместно со старшим по корпусу, ежедневно проверяет санитарное состояние камер, путем обхода их после вывода лиц, содержащихся в учреждениях УИС на прогулку или санитарную обработку.
Для оказания скорой медицинской помощи лицо, нуждающееся в ней, выводится в корпусную амбулаторию. С учетом медицинских показаний, фельдшер проводит соответствующие назначения в установленном объеме или производит запись больных на прием к врачу.
50. Лицам, содержащимся в дисциплинарных изоляторах, а также в одиночных камерах СИ, учреждений чрезвычайной и полной безопасности, медицинская помощь оказывается на месте медицинскими работниками при ежедневной проверке санитарного состояния этих помещений, результаты которой регистрируются в журнале оказания медицинской помощи в помещениях дисциплинарных изоляторов по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам. В случаях, когда отмечается тяжелое состояние здоровья лиц, содержащихся в указанных помещениях, медицинский работник принимает меры к срочному переводу таких лиц в медицинскую часть.
51. Медицинский работник до начала амбулаторного приема подбирает медицинские карты амбулаторного пациента из числа записанных в журнале предварительной записи на прием к врачу. Кратко опрашивает больных для выяснения их жалоб, производит сбор анамнестических данных; антропометрические измерения (рост, масса тела); измерение артериального давления и определяет очередность их направления к врачу.
Медицинский работник при проведении сортировки особое внимание обращает на больных с повышенной температурой тела, острыми болями в области живота, приступами стенокардии, желтухой и выраженной общей слабостью.
52. После осмотра больного врач кратко и разборчиво заносит в медицинскую карту амбулаторного пациента по форме № 052/у, утвержденной Приказом № ҚР ДСМ-175/2020, дату приема, жалобы, данные объективного обследования, диагноз, назначения, делает заключение о необходимости освобождения от работы и подписывает с указанием фамилии и инициалов.
Сноска. Пункт 52 - в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 05.01.2022 № 1 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
53. В сложных случаях установления и дифференциации диагноза заболевания и выработки тактики лечения больные осматриваются комиссионно или направляются на консультацию к врачам-специалистам субъектов здравоохранения.
54. В журнале предварительной записи на амбулаторный прием врач или фельдшер записывает диагноз, заключение об освобождении от работы или нарядов, дату повторной явки к врачу.
55. Заключение на частичное или полное освобождение от нарядов и работы дается врачом, а в случае отсутствия врача - фельдшером не более чем на пятеро суток. Продление освобождения осуществляется врачебно-консультативной комиссией (далее – ВКК). Состав ВКК утверждается начальником учреждения, в состав входят председатель, члены комиссии и секретарь. Заключения ВКК фиксируются в журнале проведения ВКК по форме, согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
Списки амбулаторно освобожденных лиц, медицинская часть передает дежурному помощнику руководителя учреждения.
56. В медицинской карте амбулаторного пациента делаются записи обо всех медицинских осмотрах медицинскими работниками, назначениях и манипуляциях, независимо от места их проведения (дисциплинарные изоляторы, одиночные камеры, помещение временной изоляции для несовершеннолетних).

57. Амбулаторлық пациенттің медициналық картасы, жұмыстан босату туралы анықтамалар осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша, тағайындаулар парағы, басқа да медициналық құжаттардың көшірмесі науқастың қолына берілмейді және алфавиттік тәртіппен немесе медициналық бөлімнің бөлімшелерінде, құлыппен жабылады. Жұмыс күні аяқталғаннан кейін үй-жай мөрленеді. Науқастың медициналық амбулаторлық карталарымен бірге амбулаторлық науқастардың тіркеу журналдары да сақталады.
Тағайындау парақтары, соның ішінде жұмыстан босатылу туралы анықтамалар бар медициналық құжаттармен және оның көшірмелерімен сотталғандар қол қою арқылы танысады, қажет болған жағдайда медициналық картасынан көшірме берілді.
58. Дәрілік заттар науқастың қолына берілмейді, дәрілік заттарды ішу медициналық қызметкердің қатысуымен жүргізіледі.
Созылмалы аурулар кезінде тағайындалатын құрамында есірткі заттары жоқ, емдеуді қажет ететін аурулар құрауы мүмкін (бронхиальдық астма, қант диабеті, артериалдық қызуының көтерілген гипертоникалық аурулары, жүрек ауруының көтерілуі және ишемиялық ауру, АИТВ-инфекциясы). Науқасқа осы препараттарды бөлу туралы мәселені медициналық бөлімнің басшысы дәрігердің тағайындауымен жеке тәртіппен шешеді, мекеменің, ТИ-дың басшысы бекітетін арнайы рұқсат ресімделеді және кезекші бөлімге тапсырылады.
59. Амбулаторлық науқастардың емдеу шараларын күн ішінде белгіленген сағатта медициналық бөлім жүргізеді.
60. Науқасты рентгенологиялық, зертханалық және басқа да зерттеулерге, маман қабылдауына, сондай-ақ медициналық бөлімде орындала алмайтын рәсімдерге жіберген кезде амбулаторлық пациенттің медициналық картасы науқасқа ілесіп жүретін адамға беріледі.
Амбулаторлық пациенттің медициналық картасында медициналық бөлімде жүргізілген тексеріс мәліметтері, болжамдаған диагнозы және жолданған себептері көрсетіледі.
61. Арнайы медициналық көмек ҚАЖ мекемелерінде емдеу және диагностика хаттамасына сәйкес жүргізіледі.
62. ҚАЖ мекемелерінде амбулаторлық жағдайдағы арнайы медициналық көмекке ауру сипаттамасы бойынша диагностикалау мен емдеудің (дистрозия, жарақаттар, абсцесстер және басқалар) күрделі әдістерін қажет етпейтін науқастар жатады. Хирургиялық науқастарға қатысты диагностикалық іс-шаралардың көлемі медициналық бөлім жағдайларында зертханалық, рентгендік және зерттеудің басқа да арнайы әдістерін қамтамасыз ету мүмкіндігімен айқындалады.

57. Медицинские карты амбулаторного пациента, справки об освобождении от работы по форме, согласно приложению 9 к настоящим Правилам, листы назначений, другие медицинские документы, и их копии на руки больному не выдаются и хранятся в алфавитном порядке или по подразделениям в медицинской части, в шкафах в закрывающихся на замок помещениях. Помещения опечатываются по окончании рабочего дня. Вместе с медицинскими картами амбулаторного пациента хранятся журналы регистрации амбулаторных больных.
С медицинской документацией, в том числе со справками об освобождении от работы, листами назначений, и их копиями осужденные ознакамливаются под роспись, при необходимости выдается выписка из медицинской карты.
58. Лекарственные препараты больному на руки не выдаются, прием лекарственных препаратов производится в присутствии медицинского работника.
Исключение могут составлять ненаркотические препараты, назначаемые при хронических заболеваниях, нуждающихся в непрерывном поддерживающем лечении (ишемическая болезнь сердца со стенокардией напряжения и покоя, гипертоническая болезнь со стойким повышением артериального давления, сахарный диабет, бронхиальная астма, ВИЧ-инфекция). Решение вопроса о выделении этих препаратов на сутки приема на руки больному, принимается руководителем медицинской части в индивидуальном порядке, в соответствии с назначением врача, оформляется специальное разрешение, утверждаемое руководителем учреждения УИС и передается в дежурную часть.
59. Лечебные процедуры амбулаторным больным проводятся медицинской частью в течение дня в установленные часы.
60. При направлении больного на рентгенологическое, лабораторное и другие диагностические исследования, на прием к специалисту, а также на процедуры, которые не могут быть выполнены в медицинской части, медицинскую карту амбулаторного пациента выдают лицу, сопровождающему больного.
В медицинской карте амбулаторного пациента должны быть указаны данные проведенных в медицинской части обследований, предполагаемый диагноз и причины направления.
61. Специализированная медицинская помощь лицам, содержащимся в учреждениях УИС оказывается в соответствии с протоколом диагностики и лечения.
62. Специализированной медицинской помощи в амбулаторных условиях подлежат больные в учреждениях УИС, не требующие по характеру заболевания (травмы) сложных методов диагностики и лечения (ушибы, дистрозии, абсцессы поверхностные и прочее). Объем диагностических мероприятий в отношении хирургических больных определяется возможностью обеспечить в условиях медицинской части лабораторное, рентгенологическое и другие специальные методы исследования.

63. Мекемеде және ТИ-де ұсталатын сотталғандар ТМККК шеңберінде және міндетті МӘМС жүйесінде медициналық-санитариялық алғашқы көмек алу үшін мекеменің орналасқан орны бойынша денсаулық сақтау субъектілеріне тіркеледі.
64. Денсаулық сақтау субъектісіне уақтылы тіркеу және тіркеуден шығару үшін сотталғанның мекемеге әрбір келу жағдайы туралы денсаулық сақтау субъектісіне ол туралы ақпарат жолдайды.
65. Профилактикалық медициналық тексеру жылына бір рет өткізіледі. Төтенше немесе толық қауіпсіз мекемелерде ұсталатын сотталғандар (камерада ұсталған кезде) және кәмелетке толмағандарды ұстауға арналған орташа қауіпсіз мекемелердегі кәмелетке толмағандар жылына екі рет тексерілуге жатады.
66. Профилактикалық медициналық тексеруді өткізу кестесін мекеменің, ТИ-дің басшысы бекітеді. Кестеге сәйкес медициналық бөлім басшысы денсаулық сақтау субъектілерінің мамандарын жұмылдыру арқылы ҚАЖ ЕАМ дәрігерлерінің күштерімен мекемелерде ұсталатын адамдарды тексеруді ұйымдастырады.
67. ҚАЖ мекемесінің медициналық бөліміне алдын алу медициналық тексеру және скринигтен өту үшін адамдардың келуін жасақ бастығы не корпус бойынша аға маман қамтамасыз етеді.
68. Медициналық тексерулер кезінде: анамнестикалық деректерді жинау, антропометрикалық зерттеулер (бойы, денесінің салмағы), цитологиялық зерттеу үшін әйелдерден жағынды алу мен гинекологиялық тексеру, қыздарда – тік ішек арқылы саусақтық зерттеу (көрсеткіш бойынша), есту қабілетінің және көру мүшесінің өткірлігін анықтау, қан талдауы (эритроциттің жылдамдығын анықтау (бұдан әрі - ЭЖА), гемоглобиннің, лейкоциттің, қантқанының көрсеткіштері, зәр талдауының жалпы зерттеулері, электрокардиография (бұдан әрі - ЭКГ) (15 жастанбастап - 3 жылда 1 рет, 30 жастанбастап - жылсайын), флюорография (рентгенография) өкпеқуысыныңоргандары - жылына 2 рет, әйелдерге – сүтбездерін пальпаторлық зерттеуі, тік ішекті саусақпен зерттеу, дәрігер-терапевттің, фтизиатрдың, психиатрдың, стоматологтың (тісдәрігерімен) тексеруі, басқа да мамандықтардың (көрсетулер бойынша) дәрігерлерінің тексеруі жүргізіледі.
Профилактикалық тексеру нәтижелері амбулаторлық пациенттің медициналық картасына енгізіледі.
69. Ауруларды ерте сатысында анықтау және аурудың одан әрі дамуын, оған әсер ететін қауіп факторын ескерту, осы зерттеулерді жиілігі тәртібінде ҚАЖ мекемерінде ұсталатын мақсатты топ арасында скринигттік тексерулер денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган айқындаған өткізу жүргізеді. Өткізілген скринигты денсаулықты қалыптастыру және күшейту мақсатында тексерулерінің қорытындысы амбулаторлық науқастың медициналық картасына жазылады.

63. Наблюдение за состоянием здоровья лиц, содержащихся в учреждениях УИС осуществляется во время периодических обязательных медицинских осмотров, амбулаторных обращений в медицинскую часть, динамического наблюдения за лицами, имеющими хронические заболевания.
Перечень хронических заболеваний, подлежащих динамическому наблюдению, а также правила организации оказания медицинской помощи лицам с хроническими заболеваниями, периодичность и сроки наблюдения, обязательный минимум и кратность диагностических исследований утверждаются уполномоченным органом в области здравоохранения.
64. Периодический обязательный медицинский осмотр проводится один раз в год. Осужденные, содержащиеся в учреждениях чрезвычайной или полной безопасности (при камерном содержании), и несовершеннолетние в воспитательных колониях подлежат осмотру два раза в год.
65. Лица, содержащиеся в учреждениях, СИ ежегодно проходят периодические обязательные медицинские осмотры с целью обеспечения динамического наблюдения за состоянием здоровья, своевременного установления начальных признаков заболеваний, предупреждения и нераспространения инфекционных и паразитарных заболеваний.
66. График проведения профилактических медицинских осмотров утверждается руководителем учреждений УИС. В соответствии с графиком, организуется осмотр лиц, содержащихся в учреждениях силами врачей ЛПУ с привлечением специалистов субъектов здравоохранения.
67. Прибытие лиц в медицинскую часть учреждения УИС для прохождения периодического обязательного медицинского осмотра обеспечивает начальник отряда, либо старший по корпусу.
68. В ходе проведения периодических обязательных медицинских осмотров проводится: сбор анамнестических данных, антропометрическое исследование (рост, масса тела), гинекологический осмотр женщин с взятием мазка для цитологического исследования, определение остроты зрения и слуха, анализ крови (определение скорости оседания эритроцитов (далее - СОЭ), гемоглобина, лейкоцитов, сахар крови по показаниям), исследование общего анализа мочи, электрокардиография (далее - ЭКГ), флюорография (рентгенография) органов грудной клетки - 2 раза в год, женщинам - пальпаторное исследование молочных желез, пальцевое исследование прямой кишки, осмотр врачом-терапевтом, фтизиатром, психиатром, стоматологом (зубным врачом), осмотр врачами других специальностей (по показаниям).
Результаты периодического обязательного медицинского осмотра вносятся в медицинскую карту амбулаторного пациента.
69. При необходимости с целью выявления заболеваний на ранних стадиях и предупреждения развития заболеваний, факторов риска, способствующих возникновению заболеваний, формирования и укрепления здоровья, проводятся скрининговые исследования среди целевых групп лиц, содержащихся в учреждениях УИС в порядке, объеме и с периодичностью проведения данных исследований, определяемых уполномоченным органом в области здравоохранения. Результаты проведенных скрининговых исследований вносятся в медицинскую карту амбулаторного пациента.

70. ЕПМ-де қажетті маман болмаған жағдайда наусқас аумақтық денсаулық сақтау медициналық ұйымына кеңес алу үшін ХТР аясында ТМККК және МӘМС жүйесіне арнайы медициналық көмек амбулаториялық жағдайында және біріншілік медикалық-санитариялық көмек көрсету мамандардың жолдауы арқылы жүзеге асырылады.
Бейінді мамандардың тағайындауына байланысты емдеу шарасы және тексеру Кодекстің 195-бабының 3-тармақшасына байланысты жүргізіледі.
Қажет жағдайда ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде денсаулық сақтау субъектісіне жіберіледі.
71. Сотталғандардың денсаулығын сақтау, паразитарлық және жұқпалы ауруларды болдырмау мақсатында, тамақтану, сумен жабдықтау объектілеріне медициналық бөлімдерге, ауруханаларға, перзентхана бөлімшелеріне, Балалар үйіне жұмысқа жіберілген адамдар ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде ХТР аясында Кодекстің 86 бабынының 3-тармақшасына сәйкес міндетті медициналық қарап тексеруді өткізу қағидаларына сәйкес міндетті түрде кезеңдік медициналық қарап тексеруден өтеді.
Шаруашылық қызмет көрсету жұмысына жіберілетін адамдармен сынақ қабылдай отырып, санитариялық-техникалық минимум бойынша медициналық кітапшадағы жазбаға сәйкес ҚАЖ департаментінің санитариялық дәрігері арнайы сабақтар жүргізеді.
Жұмысқа рұқсатнама мекеменің, ТИ-дың орналасқан орны бойынша медициналық тексеріп-қарауларды жүргізуге арналған мемлекеттік лицензиясы бар ұйымдар береді.
Асханаға уақытша жұмыс істеуге бөлінген адамдар (тәуліктік жасақ), дене тексеруінен өтеді және құрал-жабдықтар мен мүкәммалдың, асхана және ас үйінің ыдыстарын жууға, тамақты таратуға және дайындаудан басқа жұмыстарды орындауға жіберіледі.
3-параграф. Кәмелетке толмағандарды ұстауға арналған орташа қауіпсіз мекемелердегі емдеу алдын-алу жұмыстарын ұйымдастыру
72. Кәмелетке толмағандарды медициналық көмек көрсету Кодекстің 195 бабының 3-тармақшасына сәйкес жүргізіледі.
Мекемеден тыс медициналық көмек ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде ХТР аясында жүргізіледі.
73. Комиссия құрамына кіретін, жаңадан келіп түскен сотталған кәмелетке толмағандарды қабылдайтын медициналық бөлім басшысы ұтымды жұмысқа орналастыру бойынша ұсынымдар, кәсіптік және жалпы білім алуға жолдама береді.

70. В случае отсутствия необходимого специалиста в ЛПУ, больной направляется на консультацию в медицинскую организацию территориального органа здравоохранения по РПН в рамках ГОБМП и в системе ОСМС для получения специализированной медицинской помощи в амбулаторных условиях по направлению специалистов первичной медико-санитарной помощи.
Для получения плановой специализированной медицинской помощи в амбулаторных условиях в медицинских организациях территориального органа здравоохранения, лица, содержащиеся в учреждениях УИС доставляются в медицинскую организацию по предварительной записи в указанное время согласно графику работы медицинской организации территориального здравоохранения в сопровождении медицинского работника и в соответствии с установленным порядком вывоза и охраны.
По рекомендации профильных специалистов больному проводятся назначенные процедуры и обследования в соответствии с подпунктом 3) статьи 195 в условиях ЛПУ.
При необходимости больной направляется на стационарное лечение в субъект здравоохранения в рамках ГОБМП и в системе ОСМС.
71. В целях охраны здоровья осужденных, предотвращения инфекционных и паразитарных заболеваний, лица, направляемые для работы на объекты питания, водоснабжения, в медицинские части, больницы, родильные отделения, Дом ребенка, проходят предварительные обязательные медицинские осмотры согласно пункта 3 статьи 86 Кодекса по РПН в рамках ГОБМП.
На каждого работника, подлежащего предварительному обязательному медицинскому осмотру, заводится личная медицинская книжка. Порядок выдачи, учета и ведения личных медицинских книжек определяется государственным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
Работодатели не допускают к работе лиц, не прошедших обязательные медицинские осмотры и признанных непригодными к работе по состоянию здоровья. Результаты обязательных медицинских осмотров вносятся в личные медицинские книжки.
Лица, выделяемые на временную работу на пищеблок (суточный наряд), подвергаются обязательному телесному осмотру и могут выполнять работу, не связанную с приготовлением и раздачей пищи, мытьем столовой и кухонной посуды, инвентаря и оборудования.
Параграф 3. Организация лечебно-профилактической помощи в учреждениях средней безопасности для содержания несовершеннолетних
72. Медицинская помощь осужденным несовершеннолетним оказывается в соответствии с подпунктом 3) статьи 195 Кодекса.
Вне учреждения медицинская помощь оказывается по РПН в рамках ГОБМП и в системе ОСМС.
73. Для оказания специализированной медицинской помощи несовершеннолетним осужденным проводятся:

1) кәмелетке толмағандағандар біріншілік медикалық-санитариялық көмек мекеменің орналасқан жері бойынша жүзеге асырылады;
2) кәмелетке толмағандардың эпидемияға қарсы іс-шаралар және практикалық көмек көрсету жұсытары орналасқан жері бойынша жүргізіледі.
74. Жылына екі рет мекемедегі барлық кәмелетке толмаған сотталғандарға антропометриялық өлшеуішімен, салмақ өлшеуімен, зертханалық зерттеуімен, сондай-ақ флюорографиялық тексерісімен тереңдетілген дәрігерлік тексеріс жүргізіледі. Тәрбиеленушілердің дене бітімі дайындығын және денсаулық жағдайы туралы мәліметтер негізінде дене тәрбиесі сабағы үшін: негізгі, дайындық, арнайы тобына бөледі.
75. Мекеменің медициналық қызметкерлері денсаулық жағдайы бойынша сауықтыру режимін, медициналық бақылауды және күшейтілген тамақтануды, медициналық бөлімнің стационарында құрылатын сауықтыру тобын қажет ететін жасөспірімдерге іріктеу жүргізеді.
Сауықтыру топтарына: дене бітімі жағынан әлсіз және салмағы нормадан төмен; әр түрлі ауыр аурулармен ауырған, сынған, хирургиялық операциядан өткен; денсаулық жағдайында тұрақты сипаттағы ауытқулары бар, есепке алудың арнайы тобына және диспансерлік бақылауға жататын жасөспірімдер жіберіледі. Медициналық бөлімнің басшысы сауықтыру тобына қабылданатын адамдардың тізімін жасайды және оны мекеме басшысында бекітеді. Сауықтыру тобында болу мерзімін дәрігер белгілейді және отыз жұмыс күніне дейін құрайды.
Сауықтыру топтарына: дене бітімі жағынан әлсіз және салмағы нормадан төмен; әр түрлі ауыр аурулармен ауырған, сынған, хирургиялық операциядан өткен; денсаулық жағдайында тұрақты сипаттағы ауытқулары бар, есепке алудың арнайы тобына және диспансерлік бақылауға жататын жасөспірімдер жіберіледі. Сауықтыру тобында болу мерзімін дәрігер белгілейді және отыз жұмыс күніне дейін құрайды. Медициналық көрсеткіш болған жағдайда ол ұзартылады. Сол кезеңде сотталғандар медициналық бөлім стационарында ұсталады. Сауықтыру тобындағы кәмелетке толмағандардың күн тәртібін медициналық бөлім басшысы белгілейді. Олар мектепке бара алады, оларды еңбекте пайдалану еңбек терапиясының түрі бойынша жүзеге асырылады. Медициналық қызметкердің бақылауында емдеу және дене тәрбиесі бойынша сабақтар жүргізіледі.
Медициналық тексерулер кезінде: анамнестикалық деректерді жинау, антропометрикалық зерттеулер (бойы, денесінің салмағы), цитологиялық зерттеу үшін әйелдерден жағынды алумен гинекологиялық тексеру, қыздарда - тік ішек арқылы саусақтық зерттеу (көрсеткіш бойынша), есту қабілетінің және көру мүшесінің өткірлігін анықтау, қан талдауы (эритроциттің жылдамдығын анықтау (бұдан әрі - ЭЖА), гемоглобиннің, лейкоциттің, қант қанының көрсеткіштері, зәр талдауының жалпы зерттеулері, электрокардиография (бұдан әрі - ЭКГ) (15 жастан бастап - 3 жылда 1 рет, 30 жастан бастап - жыл сайын), флюорография (рентгенография) өкпе қуысының органдары - жылына 2 рет, әйелдерге – сүт бездерін пальпаторлық зерттеуі, тік ішекті саусақпен зерттеу, дәрігер-терапевттің, фтизиатрдың, психиатрдың, стоматологтың (тіс дәрігерімен) тексеруі, басқа да мамандықтардың (көрсетулер бойынша) дәрігерлерінің тексеруі жүргізіледі.
Медициналық көрсеткіш болған жағдайда ол ұзартылады. Сол кезеңде кәмелетке толмаған сотталғандар медициналық бөлім стационарында ұсталады. Сауықтыру тобындағы кәмелетке толмағандардың күн тәртібін медициналық бөлім басшысы белгілейді. Олар мектепке бара алады, оларды еңбекте пайдалану еңбек терапиясының түрі бойынша жүзеге асырылады. Медициналық қызметкердің бақылауында емдеу және дене тәрбиесі бойынша сабақтар жүргізіледі.
Амбулаторлық пациенттің медициналық карталарында осы санаттағы адамдар үшін сәйкестендірілген салмақ, күн режимі, медикаментозды және витаминотерапия, емдеу дене шынықтыруы, еңбекке пайдалануын бақылауы көрсетілетін жазбалар жүргізіледі.
76. Кәмелетке толмағандарды мамандандырылған медициналық көмек көрсету үшін мекеменің орналасқан жері бойынша амбулаториялық-емханалық ұйымдарға кәмелетке толмаған сотталғандарды тіркеу қажет.
Тәрбие колонияларының жағдайларында психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынуға байланысты психикасының, мінез-құлқының бұзылушылығы (аурулары) бар ауруларды емдеу еңбек процесімен қоса, психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынуға байланысты психикасының, мінез-құлқының бұзылушылығы (аурулары) бар адамдармен жұмыс істеуге және әңгімелесуге дайындалған қызметкердің басшылығымен жалпы білім беру мектептерінде оқытумен сәйкес келуі тиіс.
77. Кәмелетке толмаған сотталғандарға медициналық көмек және стационарлық көмек ТМККБ тізбесіне және МӘМС жүйесіндегі медициналық көмекке сәйкес көрсетіледі.
Кәмелетке толмағандарды ұстауға арналған орташа қауіпсіз мекеме жағдайларында нашақорлықпен ауыратындарды емдеу еңбек процесімен, нашақорлармен жұмыс істеуге және әңгімелесуге дайындалған қызметкердің басшылығымен жалпы білім беру мектептерінде оқытумен сәйкес келуі тиіс.
Осы санаттағы кәмелетке толмаған сотталғандармен жүргізілетін барлық жұмысты дәрігер-психиатр тәрбиешімен және психологпен тығыз өзара іс-қимыл байланыста жүргізеді. Олар кәмелетке толмағандар арасында салауатты өмір, нашақорлықтың зиянды салдары және оның алдын алу жолдарын насихаттау жөніндегі іс-шаралар кешенін ұйымдастырады.

1) прикрепление несовершеннолетних осужденных к организации первичной медико-санитарной помощи по месту дислокации учреждения;
2) оказание практической помощи в организации и проведении противоэпидемических мероприятий по месту дислокации воспитательных колоний.
74. В период поступления в СИ несовершеннолетние проходят обследование на дифтерийное носительство и гельминтоносительство. При положительных результатах бактериологического исследования в отношении бактериовыделителей проводится полный комплекс лечебно-профилактических и санитарно-противоэпидемических и санитарно-профилактических мероприятий. Несовершеннолетним, у которых выявлены гельминты, проводится дегельминтизация, которая может быть прервана при этапировании и завершена в учреждение. По показаниям осуществляются прививки вакциной АДС-М.
Профилактическое обследование органов грудной клетки у несовершеннолетних проводится флюорографическим методом с 15 лет и старше. Детям до 14 лет ежегодно проводится постановка пробы Манту.
75. Руководитель медицинской части, входящий в состав комиссии, принимающий вновь поступающих осужденных несовершеннолетних, дает рекомендации по рациональному трудоустройству, направлению на профессиональное и общеобразовательное обучение.
Одновременно выявляются лица, нуждающиеся в лечении и профилактике зависимости от психоактивных веществу врача-психиатра или воспитательно-психологическом воздействии психолога совместно с воспитателем.
76. Два раза в год всем осужденным несовершеннолетним проводятся медицинскими работниками ЛПУ профилактические медицинские осмотры и включают в себя комплекс медицинских и иных мероприятий, направленных на предупреждение возникновения заболеваний и их раннюю диагностику, с последующим динамическим наблюдением и оздоровлением, а также, с антропометрическими измерениями, взвешиванием и лабораторными исследованиями и флюорографическим обследованием. При необходимости направляются в медицинские организации по месту прикрепления.
На основании данных о состоянии здоровья и физической подготовленности несовершеннолетних распределяют для занятий физической культурой на группы: основную, подготовительную, специальную.
Правила, объем и периодичность проведения профилактических медицинских осмотров целевых групп населения, разрабатываются и утверждаются уполномоченным органом в области здравоохранения.
77. Медицинские работники учреждения проводят отбор осужденных несовершеннолетних, нуждающихся по состоянию здоровья в оздоровительном режиме, медицинском наблюдении и усиленном питании, в оздоровительные группы, создаваемые при стационарах медицинских частей.
В оздоровительные группы направляются несовершеннолетние: физически ослабленные и имеющие вес ниже нормы, перенесшие различные тяжелые заболевания, травмы, хирургические операции; имеющие отклонения в состоянии здоровья стойкого характера, отнесенные к специальной группе учета и подлежащие постоянному диспансерному наблюдению. Руководитель медицинской части составляет список лиц, зачисляемых в оздоровительную группу, и утверждает его у руководителя учреждения. Срок пребывания в оздоровительной группе определяется врачом и составляет до тридцати рабочих дней. При наличии медицинских показаний срок пребывания продлевается. На этот период осужденные несовершеннолетние содержатся в стационаре медицинской части. Режим дня несовершеннолетним оздоровительной группы определяет руководитель медицинской части. Они могут посещать школу, а трудовое использование их осуществляется по типу трудовой терапии. Проводятся занятия по лечебной и физической культуре под контролем медицинского работника.
В медицинских картах амбулаторного пациента этой категории лиц производятся соответствующие записи, отражающие контроль веса, режим дня, медикаментозную и витаминотерапию, лечебную физкультуру, трудовое использование.

78. Барлық кәмелетке толмаған сотталғандар карантинде болған уақытта дәрігер психиатрдың консультациясында болады.
Осы санаттағы кәмелетке толмаған сотталғандармен жүргізілетін барлық жұмысты дәрігер-психиатр тәрбиешімен және психологпен тығыз өзара іс-қимыл байланыста жүргізеді. Олар кәмелетке толмағандар арасында салауатты өмір, психоактивтік заттарды қабылдау салдарынан және оның алдын алу жолдарын насихаттау жөніндегі іс-шаралар кешенін ұйымдастырады.
4-параграф. Әйелдерге медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру
79. Әйелдерді медициналық қамтамасыз ету жөніндегі мекеменің медициналық бөлім міндеттері:
1) жүктіліктің, туудың және туғаннан кейінгі кезеңнің қиындығын ескерту;
2) ұрықты антенаталды (ішкі жатыр) сақтау;
3) гинекологиялық аурулардың алдын алу және емдеу болып табылады.
81. Мекеменің медициналық бөлімі:
1) гинекологиялық аурулары бар және жүкті әйелдерге диспансерлік бақылауды;
2) босануға психопрофилактикалық дайындықты;
3) "аналар мектебі" жұмысын ұйымдастыруды;
4) санитариялық-ағарту жұмыстарын жүргізуді жүзеге асырады.
Мекеменің медициналық бөлімі:
әйелдерді еңбекке пайдаланудың дұрыстығын (жүкті және емізетін баласы бар әйелдерді заңнамада көзделген түнгі және шектен тыс жұмыстардан, зиянды өндірістегі жұмыстардан және демалыс күндері мерзімінде босату);
бөлме гигиенасының бар-жоғы және санитариялық жағдайын, олардың типтік жабдықтармен қамтамасыз етілуін;
жүкті әйелдер мен емізетін аналардың тамақтануын бақылайды.
80. Мекемелерде, ТИ-да ұсталатын жүкті әйелдерге босандыру көмегі перзентханаларда (бөлімшелерде), мекемелер орналасқан жердегі аумақтық денсаулық сақтау ұйымдарының перинаталдық орталықтарында жүзеге асырылады.
Босандыру стационарынан шығарар алдында әйелдерге босанғаннан кейінгі кезеңде туберкулезбен ауыратын науқастарды дер кезінде анықтау мақсатында флюорографиялық тексеру жүргізіледі.
81. Барлық жүкті әйелдер диспансерлік бақылауға жатады. Акушерлік патологиясы және экстрагениталды ауруы бар жүкті әйелдер "қатерлі" топтарға бөлінеді.
Жүкті әйелді алғашқы тексергенде:
1) секреторлық, менструалды функцияның сипатына, алдағы жүктіліктің және туудың ағымы мен пайда болуына көңіл аудара отырып, анамнез жиналады;

78. Все осужденные несовершеннолетние подлежат консультации врачом-психиатром во время пребывания в карантине.
Лечение больных с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), связанными употреблением психоактивных веществ в условиях воспитательных колоний сочетается с трудовым процессом, обучением в общеобразовательной школе под руководством персонала, подготовленного к работе и общению с лицами с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), связанными употреблением психоактивных веществ.
Вся работа с этой категорией осужденных несовершеннолетних проводится врачом-психиатром в тесном взаимодействии и деловом общении с воспитателем и психологом. Ими организуются комплексные мероприятия по пропаганде среди несовершеннолетних трезвого образа жизни, вредных последствий употребления психоактивных веществ и путей ее профилактики.
Параграф 4. Организация медицинской помощи женщинам
79. Задачами медицинской части учреждения по медицинскому обеспечению женщин являются:
1) предупреждение осложнений беременности, родов и послеродового периода;
2) антенатальная (внутриутробная) охрана плода;
3) профилактика и лечение гинекологических заболеваний.
80. Медицинская часть осуществляет:
1) диспансерное наблюдение за женщинами с гинекологическими заболеваниями и беременными женщинами;
2) психопрофилактическую подготовку к родам;
3) организацию работы "школы матерей";
4) санитарно-просветительную работу.
Медицинская часть контролирует:
правильность трудового использования женщин (освобождение беременных и кормящих матерей от ночных и сверхурочных работ, работ на вредном производстве и в выходные дни на сроки, предусмотренные трудовым законодательством);
наличие и санитарное состояние комнат гигиены, обеспечение их типовым оборудованием;
питание беременных женщин и кормящих матерей.
81. Родовспомогательная помощь беременным женщинам, содержащимся в учреждениях, СИ, осуществляется в родильных домах (отделениях), перинатальных центрах территориальных организации здравоохранения по месту дислокации учреждений, СИ по направлению специалистов ПМСП.
Перед выпиской из родовспомогательного стационара женщинам в послеродовом периоде проводят флюорографическое обследование, с целью своевременного выявления больных туберкулезом.
82. Все беременные подлежат диспансерному наблюдению. Беременные с акушерской патологией или экстрагенитальным и заболеваниями выделяются в группы "риска".
При первичном медицинском осмотре беременной:
1) собирают анамнез, обращая внимание на характер секреторной, менструальной функции, течение и исход предыдущих беременностей и родов;

2) ультрадыбыстықпен бірге жалпы және арнайы акушерлік тексеріс жүргізеді, салмақ пен артериалды қан қысымын өлшейді;
3) зертханалық зерттеу жүргізеді (жалпы қан, зәр талдауы, жүктіліктің алғашқы және екінші жартысында ПГАР немесе ИФА трепанемді тесті, қанның тобы мен резус-тиесілігін анықтау, жыныстық бөлінулерді зерттеу);
4) терапевт және стоматолог тексереді.
Акушерлік анамнездің терістігінде жүкті әйел токсоплазмозға тексеріледі, көрсеткіштер бойынша дәрігер-мамандарға қаралады.
Акушер-гинеколог дәрігерге:
1) жүктіліктің 1-жартысында - айына 1 рет;
2) жүктіліктің 2-жартысында 30 аптаға дейін - айына 2 рет;
3) жүктіліктің 30 аптасынан кейін апта сайын қаралады;
4) акушерлік анамнездің терістігінде әйелдердің ауруы немесе жүктіліктің патологиялық ағымында (ауруханаға жатқызуды талап етпейтін) тексерілудің жиілігі жеке шешіледі, зертханалық зерттеулер қажеттілік шаралары бойынша және толық көлемде жүргізіледі.
Әйелдің жүктілігі анықталған сәттен бастап неғұрлым жеңіл жұмысқа көшіріледі, онымен:
1) жеке гигиена қағидаларын, еңбек және демалыс режимін сақтау туралы түсіндіру әңгімелері, туберкулезді қоса профилактикалық егулерді жүргізудің маңыздылығы туралы;
2) жаттығудың арнайы кешендері бойынша топтық әдіспен дене дайындық;
3) науқас жүкті әйелдермен (жүрек, қан тамырлары ауруы, жүктілік токсикозы кезінде) сабақ жеке тәртіпте;
4) тууға психопрофилактикалық дайындық — апта сайын (6 сабақ);
5) жүктіліктің 14-16 аптасында "аналар мектебінде" оқу жүргізіледі.
Медициналық ұйымдарға тексеріс және емделу үшін:
1) жүктіліктің патологиялық ағымында (токсикоздың ауыр нысанында, түсік, нефропатия, преэклампсия, жыныс мүшелерінен қан жүруі, резус-конфликтілі жүктілік, уақытынан бұрын туу қаупінің басталуы);
2) экстрагениталды аурулары бар (жүрек ауруы, гипертониялық ауру, гипертиреоз, диабет, анемия, лейкоз, цистит);
3) туу ағымы нашарлаған денсаулығы жақсы (жатырдағы тыртық, ұрықтың көлденең немесе қиғаш ахуалы, көпұрықтық жүктілік, ұрықтың жатырдағы ішкі өлімі, жатыр миомасы);
4) амбулаториялық жағдайларда ауру диагнозын, қиындықтарды анықтау мүмкін емес әйелдер ауруханаға жатқызылады.
82. Стационардан шыққаннан кейін медициналық бақылауды арнайы мекеменің медициналық персоналы жүзеге асырады және тексерулер жүргізеді:
1) бірінші медициналық тексерістер - 7-10 күннен кейін;
2) екінші медициналық тексерістер - 1 айдан кейін;

2) производят общее и специальное акушерское обследование, включая ультразвуковое, измеряют вес и артериальное давление;
3) проводят лабораторные исследования (общий анализ крови, мочи, трепанемный тест РПГА или ИФА в первой и второй половине беременности, определение группы и резус-принадлежности крови, исследование влагалищных выделений);
4) проводят осмотр терапевтом и стоматологом.
При отягощенном акушерском анамнезе беременная обследуется на токсоплазмоз, по показаниям осматривается врачами-специалистами.
Посещения к врачу акушеру-гинекологу назначаются:
1) I половина беременности - 1 раз в месяц;
2) II половина беременности до 30 недель - 2 раза в месяц;
3) после 30 недель беременности еженедельно;
4) при отягощенном акушерском анамнезе, заболевании женщины или патологическом течении настоящей беременности (не требующей госпитализации) частота осмотров решается индивидуально, лабораторные исследования проводят по мере необходимости и в большем объеме.
С момента установления беременности женщина переводится на более легкую работу, с ней проводятся:
1) разъяснительная беседа о соблюдении правил личной гигиены, режима труда и отдыха, о значимости проведения профилактических прививок, включая туберкулез;
2) физическая подготовка групповым методом по специальному комплексу упражнений;
3) занятия с больными беременными (при заболеваниях сердца, сосудов, при токсикозах беременности) в индивидуальном порядке;
4) психопрофилактическая подготовка к родам - еженедельно (6 занятий);
5) с 14-16 недель беременности обучение в "школе матерей".
К госпитализации в медицинские организации для обследования и лечения подлежат женщины:
1) при патологическом течении беременности (тяжелые формы токсикоза, угрожающий выкидыш, водянка беременных, нефропатия, преэклампсия, кровотечение из половых путей, резус-конфликтная беременность, угроза наступления преждевременных родов);
2) при экстрагенитальных заболеваниях (пороки сердца, гипертоническая болезнь, гипертиреоз, диабет, анемия, лейкоз, цистит);
3) практически здоровые женщины, у которых течение родов может быть осложненным (рубец на матке, поперечное или косое положение плода, многоплодная беременность, внутриутробная смерть плода, миома матки);
4) при невозможности в амбулаторных условиях уточнить диагноз заболевания, осложнения.
83. После выписки из стационара, медицинское наблюдение осуществляет медицинский персонал спецучреждения и осмотры проводят:
1) первый медицинский осмотр - через 7-10 дней;
2) второй медицинский осмотр - через 1 месяц;

3) үшінші медициналық тексерістер - 2 айдан кейін жүргізіледі.
Бірінші медициналық тексерісте медициналық ұйымның үзіндісі зерделенеді, шағымдар анықталады, жыныс мүшелерін тексеру көрсеткіші бойынша жүргізіледі. Жеке гигиена ережелерін сақтау туралы әңгіме жүргізіледі. Қажет болған жағдайда дәрігер-мамандардың консультативтік қарауы белгіленеді. Екіншіде - шағымдар анықталады, көрсеткіштер бойынша зертханалық зерттеулер белгіленеді.
Жүктіліктің физиологиялық ағымында және босанғаннан кейінгі кезеңде үшінші тексеруден кейін 42 күннен кейін әйелді диспансерлік есептен шығарады. Босанған әйелдің денсаулық жағдайын жалпы практика дәрігері / фельдшер бақылайды.
83. Гинекологиялық ауруларды анықтау дәрігер акушер-гинекологқа әр түрлі шағымдармен және жыл сайынғы алдын алу тексерістерін жүргізген кезде жүзеге асырылады.
Қаралуға мекемеде ұсталатын барлық әйелдер жатады, оларды дәрігер акушер-гинеколог жылына 1 рет қарайды.
84. Ауру анықталған кезде (немесе оның болуына күмәнданған кезде) дәрігер:
1) анамнез жинауды;
2) ауруларға жалпы және гинекологиялық тексерісті;
3) бактериологиялық және цитологиялық зерттеулер үшін жағынды алуды жүргізеді.
85. Жоспарлы аруханаға жатқызуға жататын науқастар болжамды тексерістен тіркелген жерден өтеді.
Мекеменің медициналық бөлімінің стационарында емдеу мүмкін емес аурулары бар сотталған әйелдер емдеуге жатқызу бюросының Порталы бойынша стационарлық жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек көрсету үшін аумақтық медициналық ұйымдарға жіберіледі.
Кодекстің 79-бабына сәйкес әйел жүктілікті жасанды үзуге құқылы.
86. Гинекологиялық науқастар үнемі бақылаудан және тексерістен өтеді.
Мынадай медициналық көрсеткіштері бар әйелдер: әйел жыныс мүшелерінің қатерлі ісіктері, репродуктивті жүйе қызметінің бұзылуы (овариалды-етеккір циклінің бұзылуы, дисфункционалды жатырдан қан кету, эндометриоз), сондай-ақ операциялық араласуды талап ететін қатерсіз ісіктер, әйел жыныс мүшелерінің қабыну ауруларының өршуі, патологиялық климактериялық синдром кезінде стационарлық емдеуге жіберілуі тиіс.
Науқастардың келу жиілігі мен мерзімі, бақылаудың ұзақтығын, аурудың клиникалық сатысы мен оның өту ерекшелігін ескере отырып, сипатына қарай жеке әрбір ауруға дәрігер белгілейді.
5-параграф. Балалар үйінде ұсталатын сотталған әйелдердің балаларына медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру
87. Балалар үйі мекеме аумағында оқшауланған учаскеде орналасады. Балалар үйінің аумағы қоршалады, жыл бойы таза ауада балаларды серуендету және ұйықтату үшін бір-бірлерінен (топ санына байланысты) оқшауланған алаңдармен жабдықталады.

3) третий медицинский осмотр - через 2 месяца.
При первом медицинском осмотре изучается выписка из медицинской организации, выявляются жалобы, влагалищное исследование производится по показаниям. Проводится беседа о соблюдении правил личной гигиены. Консультативные осмотры врачами-специалистами назначаются по медицинским показаниям. При втором - выявляются жалобы, лабораторные исследования назначаются по показаниям.
При физиологическом течении беременности и послеродового периода после третьего осмотра через 42 дня женщину с диспансерного учета снимают. За состоянием здоровья родильницы наблюдает врач общей практики/фельдшер.
84. Выявление гинекологических заболеваний осуществляется при обращении к врачу акушеру-гинекологу с различными жалобами и при проведении ежегодных профилактических осмотров.
Медицинскому осмотру подлежат все женщины, находящиеся в учреждении, которые осматриваются врачом акушером-гинекологом не менее 1 раза в год.
При выявлении заболеваний (или подозрении на их наличие) врач проводит:
1) сбор анамнеза;
2) общий и гинекологический осмотр больных;
3) взятие мазков для бактериологического и цитологического исследований.
85. Больные, подлежащие плановой госпитализации, проходят предварительные обследования, по месту прикрепления.
Осужденные женщины, имеющие заболевания, лечение которых невозможно в стационаре медицинской части учреждения, направляются в территориальные медицинские организации для оказания специализированной медицинской помощи в стационарных условиях по Порталу бюро госпитализации.
Согласно статье 79 Кодекса женщина имеет право на искусственное прерывание беременности.
86. Гинекологические больные подлежат регулярному наблюдению и осмотру.
Направлению на стационарное лечение подлежат женщины медицинским показаниям: злокачественные новообразования женских половых органов, с нарушением функции репродуктивной системы (нарушение овариально-менструального цикла, дисфункциональные маточные кровотечения, эндометриоз), а также с доброкачественными новообразованиями, требующими оперативного вмешательства, обострение воспалительных заболеваний женских половых органов, патологический климактерический синдром.
Частота и сроки посещений, длительность наблюдения определяются врачом индивидуально для каждой больной в зависимости от характера, клинической стадии заболевания и особенностей его течения.
Параграф 5. Организация медицинской помощи детям осужденных женщин, содержащимся в Доме ребенка
87. Дом ребенка размещается на изолированном участке территории учреждения. Территория Дома ребенка отгораживается, оборудуется изолированными друг от друга площадками (по количеству групп) для проведения прогулок и сна детей на свежем воздухе в течение круглого года.

Балалар үйі үй-жайларды топтық оқшаулауымен 30-150 баланы орналастыруға есептеледі.
Балалар үйін денсаулық сақтау туралы заңнамаға сәйкес медициналық және тәрбиелеу қызметіне басшылықты жүзеге асыратын дәрігер-педиатрға балалар үйін басқару жүктеледі.
88. Балалар үйінде сауықтыру және тәрбиелеу жұмыстарын дұрыс ұйымдастыру мақсатында жас ерекшелік топтары ұйымдастырылады.
Топтар саны және топтағы балалардың жас ерекшелік құрамы балалардың бар-жоғы, олардың жасына және психофизиологиялық дамуын ескере отырып белгіленеді.
Балалар жасы бойынша топтарға бөлінеді:
1) бірінші топ - 10 айға дейін (4 айға дейінгі балаларды кіші топтарға бөлумен);
2) екінші топ - 10 айдан 1,5 жасқа дейін;
3) үшінші топ - 1,5 жастан 3-ке дейін.
Бірінші және екінші топтарда балалар саны 10-нан, үшінші топта — 13-тен аспайды. Егер кез-келген жас ерекшелік топтарындағы балалар саны нормадан асып кетсе, қатарлас топтар құрылады.
89. Балаларды медициналық қамтамасыз ету үшін дені сау баланың физикалық және жүйке-психикалық дұрыс дамуын ұйымдастыру; инфекциялық және соматикалық аурулардың алдын-алу және емдеу жүргізіледі.
90. Балалар үйінің медициналық персоналы:
1) 1 жасқа дейінгі балаларды рационалды тамақтандыруды және 1 жастан асқан балалардың толық тамақтануын;
2) декреттелген жас ерекшелігі кезеңінде балаларға профилактикалық егуді жүргізуді;
3) денебітімін қалыптастыру, денешынықтыру сабақтарын жүргізуді;
4) Балалар үйінде ауырған балаларды оқшаулау, карантин жұмыстарын ұйымдастырумен байланысты іс-шараларды жүргізуді;
5) Балалар үйінде аналар мен және қызметкерлермен санитариялық-ағарту жұмыстарын жүргізуді;
6) есепке алу және есеп беруді қамтамасыз етеді.
91. Балаларды ұтымды тамақтандыруды ұйымдастыру үшін медициналық қызметкерлер:
1) кеуде арқылы тамақтандыруды барынша сақтауды;
2) кеуде сүтінің жетіспеушілігі жағдайында араластырып және жасанды тамақтандыруға баланы уақытылы көшіруді;
3) баланың жасы мен жеке ерекшеліктерін ескере отырып, рационға сусын, жемісезбесі, дәрумендер, азықтың әртүрлерін енгізуді;
4) негізгі азық ингредиенттерінде физиологиялық қажеттілігіне баланың алатын тамақтарының сәйкестігіне қатаң бақылауды жүзеге асыруды;
5) баланың денсаулық жағдайы мен жеке ерекшеліктерін, тамақтану жағдайын, қоршаған ортасын ескеріп отыруды қамтамасыз етеді.
Тамақтану тиімділігін бағалау үшін нормаға сәйкес дене салмағы және бойының дұрыс өсуі бойынша мониторинг жүргізіледі.
Көпұрықты жүктіліктен шала туғандар, күрделі дене салмағымен туғандар, гипотрофиямен ауыратындар – "Қатерлі" топтарға ерекше көңіл бөлінеді. Осындай балалардың тамақтану режимі туралы мәселе қатаң түрде жекешешіледі.

Дом ребенка рассчитывается на размещение 30-150 детей с изоляцией групповых помещений.
Руководство дома ребенка возглавляется руководителем врачом-педиатром, который осуществляет руководство медицинской и воспитательной деятельностью.
88. В целях правильной организации оздоровительной и воспитательной работы в Доме ребенка организуются возрастные группы.
Количество групп и возрастной состав детей в группах устанавливаются в зависимости от наличия детей, их возраста и учетом их психофизиологического развития.
Распределение детей по возрастам в группах:
1) первая группа - до 10 месяцев (с выделением подгруппы детей до 4 месяцев);
2) вторая группа - от 10 месяцев до 1,5 лет;
3) третья группа - от 1,5 лет до 3 лет.
В первой и второй группах число детей не должно превышать 10, в третьей - не более 13.
Если в какой-либо из возрастных групп количество детей превышает эти нормы, то создаются параллельные группы.
89. Для медицинского обеспечения детей проводятся организация правильного физического и нервно-психического развития здорового ребенка; профилактика и лечение инфекционных и соматических заболеваний.
91. Медицинский персонал Дома ребенка обеспечивает:
1) рациональное вскармливание детей до 1 года и полноценное питание детей старше 1 года;
2) проведение профилактических прививок детям в декретированные возрастные периоды;
3) проведение закаливающих процедур, физкультурных занятий;
4) проведение мероприятий, связанных с организацией работы карантина, изоляцию заболевших детей в Доме ребенка;
5) санитарно-просветительную работу с матерями и персоналом Дома ребенка;
6) учет и отчетность.
91. Для рационального вскармливания детей медицинские работники обеспечивают:
1) максимальное сохранение грудного вскармливания;
2) своевременный перевод ребенка на смешанное и искусственное вскармливание, в случае недостатка грудного молока;
3) с учетом возраста и индивидуальных особенностей ребенка введение в рацион соков, фруктовых пюре, витаминов, различных видов прикорма;
4) осуществление наблюдения за соответствием получаемого ребенком питания его физиологическим потребностям в основных пищевых ингредиентах;
5) введение учета состояния здоровья и индивидуальных особенностей ребенка, условий питания, окружающей среды.
Для оценки эффективности питания проводится мониторинг равномерного нарастания массы тела и роста, соответствующего нормам.
Особо выделяются дети группы "риска" - недоношенные, из многоплодной беременности, родившиеся с крупной массой тела, страдающие гипотрофией. Вопрос о режиме питания таких детей решается строго индивидуально.

92. Профилактикалық егулер Кодекстің 85-бабына сәйкес жүргізіледі. Бұл ретте мынадай іс-шаралар:
1) егу жұмыстарын жылға, тоқсанға, айға жоспарлау;
2) балаларды термометрия менегетін күні тексеру;
3) асептик ерекшеліктерінің (жеке кабинет, егу инструменттерін стерильдеу) санитариялық-гигиеналықіс-шараларын сақтау;
4) медициналық бұрулардың ұзақтылығын анықтау арқылы жүргізілген алдын ала егулерді нақты тіркеу орындалады.
93. Шынықтыру мынадай жағдайларды:
1) шынықтыру әдісін талдауда баланың жеке ерекшеліктерін ескеруді;
2) барлық табиғи факторлар мен шынықтыратын рәсімдерді кешенді пайдалануды;
3) табиғи фактордың әсер ету күшінің сатылап көбеюін;
4) жыл бойы жүзеге асырылатын шынығу жүйелілігін, бірақ оның түрі мен әдістері жылмезгіліне және ауарайына байланысты өзгеріп отырады;
5) шынықтыру рәсімі уақытында баланың байсалды, көтеріңкі көңіл-күйін сақтаумен жүргізіледі.
Бала өмірінің алғашқы жылдарының дене тәрбиесі уқалау мен гимнастикадан тұратын жеке сабақтар түрінде жүргізіледі.
Бір жылдан асқан балалардың денешынықтыру сабақтары қозғалмалы ойындар түрінде, сондай-ақ гимнастикалық жаттығулар кешені түрінде (төбешікпен, орындықарқылы басу бойыншажүру) ұйымдастырылады.
Балалардың денсаулық жағдайы дәрігер-мамандарды тарту мен кешенді әдістеме бойынша бағаланады. Бұл жұмыстың соңғы нәтижесі балаларды денсаулық жағдайы бойынша, сауықтыру іс-шараларын өткізуді жеңілдететін біркелкі топтарға біріктіру болып табылады.
94. Балалар үйіне барлық жаңадан түскен балалар мұқият дәрігерлік тексерістен өткізіледі.
Балалардың дәрігерлік тексерісі келесі мерзімдерде жүргізіледі: бала өмірінің 1-айында - күн сайын, 1 айдан 6 айға дейінгі мерзімде - екі күнде 1 рет, 6 айдан 1 жасқа дейінгілер - бес күнде 1 рет, 1 жастан 3 жасқа дейінгілер - айына 2 рет.
Балалардың осы тексерісі мен психофизикалық дамуы бала дамуының тарихына енгізіледі.
Әлсіз балалар мен денсаулық жағдайында ауытқулары бар балаларға кеңес беру үшін медициналық ұйымдардан дәрігер-мамандар шақырылады. Балалар үйіне түсерде барлық балаларға антропометриялық өлшеу өткізіледі, одан әрі бұл өлшеулер 1 жасқа дейінгілерге айына бір реет жүргізіледі.
Сау балаларды өлшеу 4 айға дейін - күн ара, 4 айдан 1 жасқа дейін - бес күнде 2 рет, 1 жастан 1 жас 6 айға дейін - 10 күнде 1 рет, 1 жас 6 айдан 3 жасқа дейін - айына 2 рет жүргізіледі. Әлсіреген балаларды өлшеу әр тамақтандыру алдында және одан кейін тамақтандыру көлемінің теңбе-теңдігін анықтау үшін жүргізіледі.

92. Профилактические прививки проводятся в соответствии со статьей 85 Кодекса. При этом выполняются следующие мероприятия:
1) планирование прививочной работы на год, квартал, месяц;
2) осмотр детей в день прививки с обязательной термометрией;
3) соблюдение санитарно-гигиенических мероприятий правил асептики (отдельный кабинет, стерилизация прививочного инструментария);
4) четкая регистрация проведенных профилактических прививок с определением продолжительности медицинского отвода.
93. Закаливание проводится с соблюдением следующих условий:
1) учет индивидуальных особенностей ребенка при выборе метода закаливания;
2) комплексное использование всех природных факторов и закаливающих процедур;
3) постепенность в увеличении силы воздействия природного фактора;
4) систематичность закаливания, которое осуществляется круглый год, но виды его и методики меняются в зависимости от сезона и погоды;
5) спокойное, радостное настроение ребенка во время закаливающей процедуры.
Физическое воспитание детей первого года жизни проводится в форме индивидуальных занятий, включающих массаж и гимнастику.
Детям старше года физкультурные занятия организуются в виде подвижных игр, а также комплекса гимнастических упражнений (хождение по буму, горке, переступание через скамеечку).
Состояние здоровья детей оценивается по комплексной методике с привлечением врачей-специалистов. Конечным результатом этой работы является объединение детей в однородные по состоянию здоровья группы, что облегчит проведение оздоровительных мероприятий.
94. Все вновь поступающие в Дом ребенка дети подлежат немедленному и тщательному врачебному осмотру.
Врачебный осмотр детей производится в следующие сроки: 1-го месяца жизни – ежедневно, от 1 до 6 месяцев – 1 раз в два дня, от 6 месяцев до года – 1 раз в пять дней, от 1 года до 3 лет — 2 раза в месяц.
Данные осмотра и психофизического развития детей заносятся в истории развития ребенка.
Для консультации ослабленных детей и детей, имеющих отклонения в состоянии здоровья, привлекаются врачи-специалисты из медицинских организаций. При поступлении в Дом ребенка всем детям производятся антропометрические измерения, в дальнейшем эти измерения детям в возрасте до 1 года делают один раз в месяц.
Взвешивание здоровых детей производятся до 4 месяцев - через день, от 4 месяцев до 1 года - 2 раза в 5 дней, от 1 года до 1 года 6 месяцев — 1 раз в 10 дней, от 1 года 6 месяцев до 3 лет – 2 раза в месяц. Ослабленные дети взвешиваются перед каждым кормлением и после него с целью определения адекватности объема питания.

95. Инфекциялық ауруларды енгізбеуді алдын aлу мақсатында балалар үйіне барлық жаңадан түскен екі айлық жастан асқан балалар 21 күн мерзімде карантинде болады.
Екі айлыққа дейінгі жастағы балалар 3-5 күнге карантин үй-жайларының жартылай боксында орналастырылады. Карантинге қарамастан, ауыр және жұқпалы аурулары бар балалар медициналық ұйымдарға жіберіледі, бұл кезде соңғылар госпитальға жатқызылғанға дейін изолятор боксында ұсталады.
Карантинді өту үшін Балалар үйінен тыс үй-жай ұйымдастырылады, онда кереует саны Балалар үйі орнының штаттық санының кемінде 15 % құрайды.
Карантиндегі бөлімшеде 2-3 жартылай боксы бар қабылдау бөлмесі, балаларды аналарымен ұстайтын бөлмелері, жуынатын бөлме, сумен шайылатын дәретхана, дәліз және балаларды серуендететін жеке кеңістік болады.
Карантиндегі бөлімшеде әр балаға күн режимі жеке құрылады, ал тәрбие жұмысы баланың денсаулық жағдайы мен жасерекшелігіне сәйкес жүргізіледі.
Карантин уақытында балалар мен аналарды бацилла таратушы дифтерияға, ішектоптарына (ішсүзегі, паратиф, дизентерия), гельминтозбен залалдануға, туберкулезбен және мерезбен ауырғандарға, ПГАР немесе ИФА трепанемді тестіне, қыздар мен аналарды – гонореяға қанын зерттеумен тексеріс жүргізіледі. Келесі қосымша тексерістер клиникалық және эпидемиологиялық көрсеткіштер болғанда жүргізіледі.
Егер:
1. нәрестенің анасы жүктілік кезінде ем қабылдамаса немесе барабар ем алмаған болса (32 аптадан кейін немесе пеницилинді емес қатардағы антибиотиктер) (балада ауру белгілерінің болуына қарамастан).
2. балада трепонемдік тест нәтижесі оң болған жағдайда және кем дегенде келесі критерийлердің бірі болған жағдайда:
- ұзын түтікшелі сүйектердің физикалық тексеру немесе рентгенографиясын жүргізу кезінде туа біткен мерездің пайда болуы;
- ликвордағы, плеоцитоздағы немесе гиперпротеинархиядағы (басқа себептер болмаған кезде);
- 19S IgM РИФ-абс немесе ИФА арқылы РП ГА, IgM анықтауда мерез ауруынан балаларды емдеу жүргізіледі.
3. егер анасы толық нақты ем алса, бірақ анадағы төрт есе титрге тең немесе одан аз болса;
Мыналарға:
1. жүктілік басталғанға дейін барабар арнайы ем алған, босану кезінде тұрақты төмен титрі бар позитивті емес тесттер сақталатын аналардан туған балаларға (РМП <1:2, РПР <1:4);
2. трепонемальды тесттің балада нәтижесі теріс болған жағдайда балаларға мерез емі жүргізілмейді.
Ананы тиісті емдеу деп мерездің клиникалық түріне және ұзақтығына сәйкес, бір реттік және курстық дозаларды және антибиотиктерді енгізу жиілігін қатаң сақтай отырып жүргізілген ем саналады.

95. В целях предупреждения заноса инфекционных заболеваний все вновь поступающие в дома ребенка дети старше двухмесячного возраста проходят карантин сроком в 21 день.
Дети в возрасте до двух месяцев помещаются на 3-5 дней в полубокс карантинного помещения. Минуя карантин, направляются в медицинские организации дети с острыми тяжелыми и инфекционными заболеваниями, причем последние до госпитализации содержатся в боксе изолятора.
Для прохождения карантина организуется специальное помещение вне Дома ребенка, количество коек в котором должно составлять не менее 15 % от штатного числа мест в Доме ребенка.
Карантинное отделение имеет приемную из 2-3 полубоксов, комнаты для содержания детей вместе с матерями, ванную, туалет со сливом, веранду и отдельную площадку для прогулок детей.
В карантинном отделении режим дня строится для каждого ребенка отдельно, а воспитательная работа - в соответствии с возрастом и состоянием здоровья ребенка.
В течение срока карантина производится обследование детей и матерей на бациллоносительство дифтерии, кишечной группы (брюшного тифа, паратифа, дизентерии), пораженность гельминтозами, на заболевание туберкулезом и сифилисом, с исследованием крови на трепанемную тест РПГА или ИФА, девочек и матерей - на гонорею. Последующие дополнительные обследования производятся при наличии клинических и эпидемиологических показаний.
Проводится лечение сифилиса детям, если:
1. мать новорожденного не получала лечения либо получила неадекватное лечение (после 32 недели или антибиотиками непеницилинового ряда) во время беременности (независимо от наличия признаков заболевания у ребенка).
2. при положительном результате трепонемного теста у ребенка и наличии, по крайней мере, одного из следующих критериев:
– проявлений врожденного сифилиса при проведении физикального обследования или рентгенографии длинных трубчатых костей;
– положительной реакции нетрепонемных тестов в ликворе, плеоцитоза или гиперпротеинархии (при отсутствии других причин);
– выявлении 19S IgM в тесте РИФ-абс или РПГА, выявлении IgM методом ИФА.
1. если мать получила полное специфическое лечение, но при этом титры нетрепонемных тестов равные или меньше, чем четырехкратный титр у матери.
Лечение сифилиса не проводится детям:
1. детям, родившимся от матерей, получивших адекватное специфическое лечение до наступления беременности, у которых к моменту родов сохраняются позитивные нетрепонемные тесты со стойко низкими титрами (РМП <1:2, РПР <1:4),
2. если нетрепонемные тесты у ребенка отрицательные, либо их титры не превышают титров нетрепонемных тестов у матери.
Адекватным лечением матери следует считать терапию, проведенную в соответствии с клинической формой и продолжительностью сифилиса, со строгим соблюдением разовых и курсовых дозировок и кратности введения антибиотиков.

96. Балалар үйіндегі орын санының 15% көлеміндегі кереует санына ұйымдастырылған аурудың жұқпалы түрімен ауыратын науқас балаларды оқшаулауға арналған бөлімше үй-жай топтарынан оқшауланып орналастырылған және жеке кіру есігі бар. Бөлімшеде қабылдау, 1-2 боксталған палаталар және баланы уақытша оқшаулап ұстайтын бокс болады. Бөлімшеде веранда, сондай-ақ балаларды серуендететін көгалдандырылған учаске қарастырылады.
Карантин бөлімшесі және жұқпалы аурумен ауыратын балаларды оқшаулау бөлімшесі барлық керекті жабдықтармен және күту заттарымен қамтамасыз етіледі.
97. Топтар мен кіші топтарда күн режимі балалардың жас және жеке ерекшеліктеріне сәйкес белгіленеді. Әрбір топта баланың дұрыс дамуын қамтамасыз ететін, олардың жасына сәйкес сауықтыру және тәрбиелеу іс-шаралары жүргізіледі.
98. Анада кеуде сүті болмаған жағдайда бейімделген құрғақ сүт қоспалары қолданылады.
99. Әлсіреген балаларға Балалар үйінде баланың сауығуына әсер ететін режим мен жағдай туғызатын санаториялық топтар ұйымдастырылады.
100. Жұқпалы аурудың әрбір оқиғасы туралы Балалар үйінің басшысы сол күні мекеменің медициналық бөлімінің басшысына хабарлайды. Жұқпалы науқастармен байланыста болған балаларға қатысты барлық қажетті эпидемияға қарсы іс-шаралар жүргізіледі. Олар басқа бөлек топқа бөлінеді және басқа үй-жайға орналастырылады.
Ауру бала анықталған топта ағымдағы дезинфекция жүргізіледі, кейін соңғы диагнозы белгіленгеннен кейін - қорытынды дезинфекция жүргізіледі. Өткір ішек инфекциясы анықталған балаларға, қызмет көрсететін сол топтың персоналдары мен ас бөлмесінің қызметкерлері ішек тобына тексеріледі.
101. Созылмалы патологиясы бар балалар динамикалық бақылауға алынады. Аурудың сипатына байланысты оларға рецидивке қарсы емдеу, спецификалық және жалпы шынықтыру терапиясы жүргізіледі. Балалар жүйелі түрде балалар дәрігер-мамандарын тарта отырып, тереңдетілген тексерістен өтеді.
Санитариялық-ағарту жұмыстарын Балалар үйінің басшысы ұйымдастырады және санитария және гигиена мәселелерібойынша бюллетень, аурудың маусымдық алдын алуы, "аналар мектебі", медициналық тақырыптағы дәрістер мен әңгімелесулер түрінде жүргізіледі.
102. Орталық жүйке жүйесінің зақымдану шектеулері бар, даму кемістігі бар және өзге де аурулары бар жалпы профильдегі балалар үйіне жіберуге келмейтін балалар арнайы Балалар үйіне немесе медициналық ұйымдарға жіберіледі.
103. Сотталған әйелдердің туыстарына берілетін, сондай-ақ денсаулық сақтау органдарының балалар мекемелеріне берілетін балалар маусымдық киімнің, ішкиімнің және аяқкиімнің толық жиынтығымен қамтылады, ол балалар ұйымдарына немесе туыстарына өтеусіз беріледі.

96. Отделение для изоляции детей с заразными формами заболеваний, организуемое на количество коек в размере 15 % от числа мест в Доме ребенка, должно быть размещено в изолированном от групп помещении, и иметь отдельный вход. Оно состоит из приемной, 1-2 боксированных палат, санузла, ванны и бокса для временной изоляции ребенка. При отделении должны быть веранда, а также озелененный участок для прогулки детей.
Карантинное отделение и отделение для изоляции детей с заразными формами заболеваний обеспечиваются всем необходимым оборудованием и предметами ухода.
97. Режим дня в группах и подгруппах устанавливается в соответствии с возрастными и индивидуальными особенностями детей. В каждой группе проводятся оздоровительные и воспитательные мероприятия соответственно возрасту детей, обеспечивающие их нормальное развитие.
98. При отсутствии грудного молока у матери применяются сухие адаптированные молочные смеси.
99. Для ослабленных детей в домах ребенка организуются санаторные группы с созданием условий и режима, способствующих оздоровлению детей.
100. О каждом случае инфекционного заболевания руководитель Дома ребенка в тот же день сообщает руководителю медицинской части учреждения. В отношении детей, имевших контакт с инфекционными больными, проводятся все необходимые противоэпидемические мероприятия. Они выделяются в отдельную группу и размещаются в отдельном помещении.
В группе, где был выявлен больной ребенок, проводится текущая дезинфекция, а после установления окончательного диагноза - заключительная. При выявлении острой кишечной инфекции дети, обслуживающий персонал данной группы и работники пищеблока обследуются на кишечную группу.
101. Дети с хронической патологией берутся на динамическое наблюдение. В зависимости от характера заболевания им проводятся противорецидивное лечение, специфическая и общеукрепляющая терапия. Периодически дети подлежат углубленному обследованию с привлечением детских врачей-специалистов.
Санитарно-просветительная работа организуется руководителем дома ребенка и проводится в форме вывешивания бюллетеней по вопросам санитарии и гигиены, сезонной профилактики заболеваний, проведения "школы матерей", лекций и бесед на медицинские темы.
102. Дети, имеющие органическое поражение центральной нервной системы, врожденные уродства и другие заболевания, не подлежащие направлению в Дома ребенка общего профиля, передаются в специальные Дома ребенка или медицинские организации.
103. Дети, передаваемые на содержание близким родственникам осужденных женщин, а также в детские учреждения органов здравоохранения, обеспечиваются полным комплектом белья, одежды и обуви по сезону, который подлежит безвозмездной передаче детской организации или родственникам.

104. Балалары бар әйелдерді босатқан кезде, олардың қолына қолхат алу арқылы баланың тууы туралы куәлік, баланың денсаулық жағдайы, жүргізілген профилактикалық егулері және ауырған аурулары көрсетілетін баланың даму тарихы көшірмесінің үзіндісі беріледі. Егер әйелді босату кезінде бала ауырған болса және ауруханаға жатқызу қажет болса, онда анасының келісуімен ол жақын жердегі медициналық ұйымына орналастырылады.
6-параграф. Қауіпсіздігі барынша төмен мекемелерде ұсталатын адамдарға медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру
105. Қауіпсіздігі барынша төмен мекемелерде профилактикалық және эпидемияға қарсы іс-шараларға бақылау, санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауды санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау бөлімшелері жүзеге асырады.
106 Қауіпсіздігі барынша төмен мекемелерде құрамында сотталғандарға медициналық көмек көрсету үшін медициналық бөлімдер (медпункттер) жұмыс істейді. Медициналық бөлімнің құрамына амбулатория және қол жуғышы мен дәретханасы, тамақ ішетін бөлмесі бар 1-2 кереуетке арналған изолятор кіреді. Палата кеңістігінің нормасы бір кереуетке 6 шаршы метрден кем емес.
107. Қауіпсіздігі барынша төмен мекемелерде ұсталатын сотталғандар тегін медициналық көмектің ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде медициналық көмек алу үшін мекемелердің орналасқан орны бойынша денсаулық сақтау субъектілеріне Қазақстан Республикасының азаматтарына арналған жалпы негіздерде тіркеледі.
Стационар жағдайында арнайы медициналық көмек көрсету қажет болған жағдайда денсаулық сақтау субъектісінің жолдамасы бойынша сотталғандар ТМККК және МӘМС жүйесіндегі медициналық көмек шеңберінде медициналық ұйымдарға жатқызылады.
Бейінді мамандардың, тиісінше бөлімшелердің болмауы кезінде науқастар жақын жердегі денсаулық сақтау субъектілеріне жолданады.
7-параграф. Мекемелерде, ТИ-де ұсталатын адамдарды тасымалдау және бас бостандығынан айыру орындарынан босату кезінде медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру
108. Мекемеде ұсталатын адамдар кетер алдында наряд жағдайына жарамдылығын анықтау үшін міндетті түрде медициналық тексерістен өтеді.
Тасымалдауға жатпайтын науқастар (туберкулезбен ауыратын науқастардан басқа) көшіруге жатпайды.
109. Қатты сырқат сотталғандарды тасымалдау кезінде оларға ілесіп жүру үшін медицина қызметкерлері бөлінеді. Тасымалданушы сотталғандардың арасында арнайы медициналық көмекке мұқтаж науқас болған жағдайда ілесіп жүру үшін дәрігер бөлінеді. Дәрігердің қорытындысы бойынша этапталу мүмкіндігі туралы көрсеткен ілеспе парағы бар сотталғанды этаптық вагонның қарауыл бастығы қабылдайды.

104. При освобождении женщин, имеющих при себе детей, им на руки выдаются под расписку свидетельство о рождении ребенка и выписка из истории развития ребенка, в которой содержится информация о состоянии здоровья ребенка, профилактических прививках и перенесенных заболеваниях. Если при освобождении женщины ребенок болен и нуждается в госпитализации, то с согласия матери он помещается с ней в ближайшую медицинскую организацию.
Параграф 6. Организация медицинской помощи лицам, содержащимся в учреждениях минимальной безопасности
105. Соблюдение профилактических и противоэпидемических мероприятий, санитарно-эпидемиологический надзор в учреждениях минимальной безопасности осуществляют подразделения санитарно-эпидемиологического надзора.
106. Для оказания медицинской помощи осужденным в составе учреждений минимальной безопасности функционируют медицинские части, медпункты. В состав медицинской части входят амбулатория и изолятор на 1-2 койки с умывальником и туалетом, комната для приема пищи. Норма площади палат не менее 6 квадратных метров на одну койку.
107. Осужденные, содержащиеся в учреждениях минимальной безопасности, для получения медицинской помощи в рамках ГОБМП и медицинской помощи в системе ОСМС, прикрепляются к субъектам здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь по месту дислокации учреждений на общих основаниях для граждан Республики Казахстан.
В случае необходимости оказания специализированной медицинской помощи в стационарных условиях, по направлению субъекта здравоохранения, осужденные госпитализируются в медицинские организации в рамках ГОБМП и медицинской помощи в системе ОСМС.
При отсутствии профильных специалистов, соответствующих отделений, больные направляются в близлежащие субъекты здравоохранения.
Параграф 7. Организация медицинской помощи лицам, содержащимся в учреждениях, СИ при перевозках и освобождении из мест лишения свободы
108. Перед отправкой лица, содержащиеся в учреждении, проходят обязательный медицинский осмотр для определения пригодности к условиям наряда.
Нетранспортабельные больные переводу не подлежат (кроме больных туберкулезом).
109. При перевозках тяжелобольных осужденных для их сопровождения выделяются медицинские работники. При наличии среди отправляемых осужденных больных, нуждающихся в специализированной медицинской помощи, при необходимости для сопровождения выделяется врач. Руководитель караула этапного вагона принимает осужденных, у которых на сопроводительном листе указано заключение врача о возможности этапирования.

110. Сотталғандарға ілесіп жүруге бөлінген медициналық қызметкер:
1) сотталғандарды күзетпен қабылдауға қатысады, жіберу алдында санитариялық өңдеуді жүргізудің толықтығы мен сапасын бақылап сотталғандарды эшелонға кіргізуге бірнеше сағат бұрын эшелон бастығы және темір жол медициналық қызметінің өкілімен бірге вагондардың санитариялық жай-күйі мен жабдықтарын, тамақтардың бар болуы мен сапасы, тамақтарды сақтайтын ыдыстардың бар-жоғын тексереді;
2) сотталғандарға жолда әскери қарауыл жасайтын жеке құрамға медициналық көмек көрсетеді;
3) жолда ауырып қалған науқастар анықталған кезде және арнайы медициналық көмекті қажет ететіндерге немесе жіті жұқпалы аурулар пайда болған кезде, вагон бастығы арқылы оларды жақын арадағы ауруханаға немесе медициналық ұйымға жатқызуға шаралар қабылдау және эпидемияға қарсы іс-шараларын ішкі істер органдарының санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау топтары күштерімен жүргізуге қатысады.
111. Ілесіп жүретін медицина қызметкері болмаған жағдайда, жол үстінде сотталғандарға медициналық көмек көрсету қажет болған кезде әскери қарауыл бастығының жеделхаты бойынша жақын маңайдағы медициналық ұйымдардың көмегімен жүзеге асырылады.
112. Сот процесіне, тергеу органдарына және жазасын өтеу орындарына ас қабылдаудан бас тартқан адамдарды жіберу мекемеде, ТИ-де ұсталатын басқа адамдардан бөлек (арнайы вагонның немесе арнайы көліктің жеке камерасында) медициналық қызметкердің ілесіп жүруімен жүргізіледі.
Егер жол үстінде ас қабылдаудан бас тарту осы адамның денсаулығына немесе өміріне қауіп төндіретін болса, онда ілесіп жүрген медициналық қызметкердің жазбаша қорытындысы бойынша ол жақын маңайдағы ауруханалардың біріне қажетті медициналық көмек көрсетумен қамтамасыз етіліп, жатқызылады.
113. Жіберудің алдында сапасыз медициналық қаралған немесе емдеу мекемелеріне науқасты ауруды қабылдаудан негізсіз бас тарту фактілері бойынша қызметтік тергеу жүргізіледі.
114. Алты айдан асқан жүкті әйелдерді немесе бір айдан екі жасқа дейінгі балалары бар әйелдерді, есі ауысқан және ауыр халдегі ауруларды арнайы вагондарда, басқа сотталғандардан оқшаулап, жіберуші органның медициналық қызметкерінің ілесіп жүруімен тасымалданады. Арнайы вагондағы медициналық қызметкерге демалу үшін жолсеріктің купесінен орын және төсек орын жабдықтары беріледі. Сотталғанға әрдайым медициналық бақылау қажет болмаған жағдайда, ол туралы сотталғанның жеке ісі бойынша анықтамасында белгі қойылып, медициналық қызметкердің көрші вагонда ілесіп жүруіне жол беріледі.
115. Медициналық қызметкерлердің ілесіп жүрушілерге кіріп-шығу мерзімділігін жіберуші орган айқындайды. Алапеспен ауыратын сотталғандарды тасу арнайы жабдықталған вагондарда жүзеге асырылады.

110. Медицинский персонал, выделенный для сопровождения осужденных:
1) участвует в приеме караулом осужденных, за несколько часов до посадки осужденных в вагон совместно с начальником вагона и представителем медицинской службы железной дороги проверяет санитарное состояние, посуды для приема пищи, бачков для воды, наличие и качество продуктов, тары, предназначенной для хранения продуктов;
2) оказывает медицинскую помощь осужденным в пути следования;
3) при выявлении больных, заболевших в пути следования и нуждающихся в специализированной медицинской помощи или возникновении острых заразных заболеваний, через начальника вагона принимает меры к их госпитализации в ближайшую больницу или медицинскую организацию и проведению необходимых противоэпидемических мероприятий силами групп санитарно-эпидемиологического надзора органов внутренних дел.
111. Оказание необходимой медицинской помощи в пути следования осужденным, при отсутствии сопровождающих медицинских работников, производится силами ближайших медицинских организаций по телеграммам начальников войсковых караулов.
112. Направление лица, отказывающегося от приема пищи, на судебный процесс, в следственные органы и места лишения свободы производится отдельно от иных лиц, содержащихся в учреждении, СИ (в отдельной камере специального вагона или специальной машины) в сопровождении медицинского работника.
Если дальнейший отказ от приема пищи в пути следования будет угрожать здоровью и жизни данного лица, то по письменному заключению сопровождающего медицинского работника он направляется в одно из ближайших медицинских организаций с обеспечением необходимой медицинской помощи.
113. По фактам некачественного медицинского осмотра перед отправкой или необоснованного отказа в приеме больного в лечебные учреждения, проводится служебное расследование.
114. Перевозка женщин с беременностью свыше 6 месяцев или с детьми в возрасте от одного месяца до двух лет, душевнобольных и тяжелобольных производится в специальных вагонах, изолированно от остальных осужденных, в сопровождении медицинских работников, выделяемых органами-отправителями. При следовании медицинских работников в специальных вагонах им предоставляется для отдыха место в купе проводника и постельные принадлежности. При отсутствии необходимости в постоянном медицинском наблюдении за осужденным, следование медицинских работников допускается в соседнем вагоне, о чем производится отметка в справке его личного дела.
115. Периодичность посещения медицинскими работниками сопровождаемых определяется органом-отправителем. Перевозка осужденных, больных лепрой, осуществляется в специально оборудованных вагонах.

116. Мекемеден, ТИ-ден босатылар алдында стационар жағдайында арнайы медициналық көмекті қажет ететін адам медициналық ұйымдардың стационарына жатқызылады, сондай-ақ қауіпсіздігі барынша төмен мекемелерге жіберілер және мекемеден босатылар алдында жұқпалы ауруларды болдырмау мақсатында, сонымен қатар сотталғанның тұрғылықты мекенжайына өз бетінше жету туралы мәселелерді шешу үшін сотталған алдыңғы тексеру күніне тәуелсіз флюро-рентгенографиялық және клиникалық-зертханалық тексеруден өтеді. Тексеру қорытындысы амбулаторлық пациенттің медициналық картасына енгізіледі.
117. Міндетті емді қабылдамаған, сондай-ақ, ЕАМ арнайы емді қажет ететін сотталғандар (бірінші-екінші топ мүгедектігі бар адамдар, мәжбүрлеп емделуі аяқталмаған адамдар, психиатриялық паталогиямен, еңбегін толық көлемде пайдалануға кедергі келтіретін, жиі асқынулары болып тұратын созылмалы ауруына байланысты диспансерлік қадағалауда есепте тұрған, белсенді туберкулезбен ауыратындар, сондай-ақ туберкулездің үлкен қалдықты өзгерістерімен есепте тұрған диспансерлік топ бойынша бақылаудағылар, 3-4 клиникалық сатысындағы АИТВ-мен ауыратындар (клиникалық көрсеткіштерімен, СД4 деңгейінің төмендігі және вирустық жүктеменің жоғарғы көрсеткіші), қауіптік кезеңдегі жұқпалы аурумен ауыратындар, жүйелік аурулармен ауыратындар) қауіпсіздігі барынша төмен мекемелерге аударылуға жатпайды.
Ескерту. 117-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 26.08.2022 № 700 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
118. Босатылуға жататын сотталған өзінің ауруының әсерінен, психикалық жағдайына және дене бітімінің кемшілігіне байланысты тұрғылықты мекенжайына өз бетімен жете алмайтын жағдайда, медициналық бөлім басшысы мекеме бастығына сол туралы хабарлайды, ол еріп жүрушілердің қажетті санын бөледі.
119. Этаптау кезінде қайтыс болған сотталғанның мәйіті және оның заттары жақын арадағы көліктегі ішкі істер органдарына тапсырылады. Мұндай жағдайда қызметтік тергеу жүргізіледі.
120. Қарттар мен мүгедектігі бар адамдарға арналған медициналық-әлеуметтік мекемелерге (ұйымдарға) жіберуді қажет ететін адамдар мекемеден, ТИ-дан босатылған кезде мекеме, ТИ әкімшілігі босатылғанға дейін үш айдан кешіктірмей халықты әлеуметтік қорғау саласындағы жергілікті атқарушы органдарға аталған адамдарға босатылғаннан кейін кезектілік болмаған жағдайда тиісті медициналық-әлеуметтік мекемелерге (ұйымдарға) орналастыру үшін не кезекке қою үшін қажетті құжаттарды ұсынады.

116. При освобождении из учреждения, СИ лицо, нуждающееся в специализированной медицинской помощи в стационарных условиях, госпитализируется в медицинские организации, а также перед направлением в учреждения минимальной безопасности и освобождением из учреждения, в целях исключения инфекционного заболевания, а также для решения вопроса о возможности самостоятельного следования к месту жительства, осужденный проходит медицинский осмотр с проведением флюоро-рентгенографического, независимо от даты предыдущего обследования, клинико-лабораторных обследований. Результаты осмотра заносятся в медицинскую карту амбулаторного пациента.
117. Не подлежат переводу в учреждения минимальной безопасности, а также не переводятся для выполнения работ по хозяйственному обслуживанию осужденные, содержащиеся в СИ, не прошедшие обязательного лечения, а также требующие специального лечения в лечебно-профилактических учреждениях (лица с инвалидностью первой-второй группы, лица, в отношении которых не завершено принудительное лечение, состоящие на диспансерном наблюдении с психиатрической патологией, находящиеся на диспансерном наблюдении по поводу хронических заболеваний с частыми обострениями, препятствующими полному объему трудового использования, больные активным туберкулезом, а также лица, наблюдающиеся по диспансерным группам учета по туберкулезу с большими остаточными изменениями, ВИЧ-инфекций 3-4 клинической стадии, (с клиническими проявлениями заболевания, низким уровнем СД4 и высокими показателями вирусной нагрузки), больные инфекционными заболеваниями в острой стадии, больные инфекционными заболеваниями в острой стадии, системными заболеваниями).
Сноска. Пункт 117 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 26.08.2022 № 700 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
118. В случае, когда подлежащий освобождению осужденный, в силу имеющихся у него заболеваний, психического состояния и физических недостатков к избранному месту жительства самостоятельно следовать не может, руководитель медицинской части ставит об этом в известность руководителя учреждения, который выделяет необходимое количество сопровождающих.
119. Труп умершего при этапировании осужденного и его вещи сдаются в ближайший орган внутренних дел на транспорте. В данном случае проводится служебное расследование.
120. При освобождении из учреждения, СИ лиц, нуждающихся в направлении в медико-социальные учреждения (организации) для престарелых и лиц с инвалидностью, администрация учреждения, СИ не позднее, чем за три месяца до освобождения представляет в местные исполнительные органы в области социальной защиты населения необходимые документы на указанных лиц для помещения их после освобождения в соответствующие медико-социальные учреждения (организации) в случае отсутствия в них очередности либо для постановки на очередь в данные организации.

Ескерту. 120-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 26.08.2022 № 700 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8-параграф. Мекемелердежәне ТИ-де жедел медициналық көмекті ұйымдастыру
12. Жедел медициналық көмек жіті ауруда және жағдайда шұғыл және жедел түрінде штаттық күштер мен құралдарға байланысты көрсетіледі.
122. Жедел медициналық көмек жедел көмек, дәрігерге дейінгі, алғашқы-санитариялық көмек және арнайы, сонымен қатар жоғарғытехнологиялық көлемінде штаттық күштер мен құралдарға байланысты көрсетіледі.
Арнайы мекемеде аса қауіпті жұқпалы аурулармен ауыратындығына күдікті науқастар, сондай-ақ шұғыл медициналық көмекке мұқтаж адамдар анықталған кезде медицина қызметкері (ол болмаған жағдайда - арнайы мекеме бойынша кезекші) жедел медициналық жәрдем бригадасын шақырады.
Шұғыл, науқастың өміріне қауіп төнген, жедел медициналық жәрдем бригадасы ұзақ уақыт болмаған немесе келу мүмкіндігі болмаған жағдайларда арнайы жеке мекеме бойынша кезекші науқасты дереу жақын жердегі медицина ұйымына жеткізу бойынша шаралар қабылдайды, осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік денсаулық сақтауды басқарудың жергілікті органының медициналық ұйымдарына шығару журналына тіркеледі.
Жедел медициналық көмек көрсетуге кез келген уақытта дайын болу үшін амбулаторияның ем жасайтын және таңу (ота жасайтын бөлме) бөлмелерінде қауіпті жағдайларда жедел медициналық көмек көрсету үшін дәрілік препараттар, залалсыздандырылған хирургиялық құрал-саймандар, бір рет қолданылатын шприцтер, залалсыздандырылған таңу материалдары әрдайым дайын болады.
Жедел көмек көрсетуге арналған процедуралық шкафтарда тиісті аурулардың негізгі ауру белгілері бар кесте, дәрілік формулярға сәйкес шұғыл медициналық дәрілік құралдардың тізбесі орналастырылады.
Медициналық бөлімнен тыс жерде шұғыл медициналық көмек көрсету үшін әрқашан құрал-саймандар жиынтығы (сөмке, шабадан немесе бикс) болады.
123. Мекеменің, ТИ-дің медицина қызметкерін медициналық-санитариялық қамтамасыз етумен байланысты емес жұмыстарды орындауға жұмылдыруға жол берілмейді.
124. Ағымдағы жұмсауға арналған барлық дәрілік препараттар және жедел медициналық көмек көрсетуге арналған заттар құлыптанатын және мөрленетін үй-жайлардың арнайы шкафтарында сақталады.
Дәрілік препараттар және басқа да шығыс заттарын тек он күн қажеттіліктен аспайтын мөлшерде болған жағдайда амбулаторияда сақтауға жол беріледі. Науқасқа дәрілік препараттар берер алдында дәрінің белгіленген күнінің және жарамдылық мерзімінің сәйкестігі тексеріледі.

Сноска. Пункт 120 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 26.08.2022 № 700 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 8. Организация скорой медицинской помощи в учреждениях и СИ
121. Скорая медицинская помощь оказывается в экстренной и неотложной форме при острых заболеваниях и состояниях, угрожающих жизни в зависимости от штатных сил и средств.
122. Скорая медицинская помощь оказывается в объеме скорой помощи, доврачебной, первично-санитарной помощи и специализированной, в том числе высокотехнологической медицинской помощи в зависимости от штатных сил и средств.
При выявлении в учреждении больных с подозрением на наличие опасного инфекционного заболевания, а также лиц, нуждающихся в скорой медицинской помощи, медицинский работник (в случае его отсутствия – дежурный) немедленно вызывает бригаду скорой медицинской помощи.
В неотложных случаях, при наличии угрозы для жизни больного, при длительном отсутствии или невозможности прибытия бригады скорой медицинской помощи, дежурный принимает меры к срочной доставке больного в ближайшую медицинскую организацию. Все вывозы в обязательном порядке регистрируются в журнале вывозов в медицинские организации местного органа государственного управления здравоохранением по форме, согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
Для оказания скорой медицинской помощи в любое время суток в процедурной и перевязочной (операционной) амбулатории в постоянной готовности имеются лекарственные препараты, применяемые для оказания неотложной помощи при острых состояниях, стерильный хирургический инструментарий, одноразовые шприцы, стерильный перевязочный материал.
В процедурных шкафах для оказания скорой помощи размещается таблица с указанием основных симптомов соответствующих заболеваний, перечнем лекарственных средств для оказания неотложной медицинской помощи согласно лекарственного формуляра.
В постоянной готовности имеется портативная укладка (сумка или бикс, чемодан) с набором средств для оказания неотложной медицинской помощи вне медицинской части.
123. Привлечение медицинского работника учреждения, СИ к выполнению работ, не связанных с медико-санитарным обеспечением, не допускается.
124. Все лекарственные препараты, предназначенные для текущего расходования, и имущество для оказания скорой медицинской помощи хранится в специальных шкафах в помещениях под замком. Помещения должны опечатываться.
Хранить в амбулатории лекарственные препараты и другое расходное имущество допускается в количестве, не превышающем десятидневную потребность. Перед выдачей лекарственных препаратов больному, каждый раз проверяются соответствие выдаваемого лекарственного средства назначенному и срок его годности.

9-параграф. Стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда арнайы медициналық көмекті ұйымдастыру
125. Ауруханаға жатқызу, оның ішінде жедел жатқызу үшін көрсеткіштер тәулік бойы бақылауды және емді стационарлық жағдайларда арнайы медициналық көмекті талап ететін жағдайлар болып табылады.
ҚАЖ Емдеу алдын алу мекемелерінде орналасқан аумақтарда профильдік ауруына сәйкес аталған ЕПМ-ге жедел түрде наряд сұрау арқылы жатқызылады.
126. Тасымалдануын ескере отырып, науқас тиісті бейіні бар жақын маңайдағы медициналық ұйымға жатқызылады.
Жол үстінде медициналық іс-шаралар жүргізу, сондай-ақ қажеттілік пайда болған жағдайда дәрі-дәрмектер мен құрал-саймандары бар сөмкесімен медициналық қызметкер науқасты (зардап шеккен адамды) алып жүреді. Жедел ауруханаға жатқызу туралы жолдамада көрсетілген көмек және көшірілгеннің жағдайы туралы мәліметтер қысқаша жазылады. Медициналық қызметкер айдауыл құрамына кірмейді және емдеу мекемелерінде жатқан ауру сотталғандарды қадағалауды және күзетуді жүзеге асырмайды, тек қана медициналық алып жүру функциясын ғана орындайды.
127. Медициналық бөлім дәрігері науқасты тексеру кезінде диагнозын анықтау үшін анамнез мәліметтерін, медициналық құжаттарын, тексеру қорытындысын, зертханалық мәліметтерін, рентгенологиялық және тексерудің функционалдық әдістерін пайдаланады. Қажет болған жағдайда, аурулары туралы медициналық ұйымдардан сотталғанға және қамауға алынғанға дейінгі тұрғылықты мекенжайы бойынша мәліметтер сұратылады.
Стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда арнайы медициналық көмек үнемі дәрігерлік бақылауды, тәулік бойы қарқынды күтімді қажет ететін, емделу және диагностикаға кешенді ыңғайлануды, тексерудің күрделі әдістерін және ең соңғы медициналық технологияларды қолдануды керек ететіндерге көрсетіледі. Стационарлық көмек көрсететін ЕАМ-де қажет болған жағдайда стационарды алмастыратын күндізгі бөлімше құрылады.
128. Медициналық бөлімнің стационарлық немесе стационарды алмастыратын күндізгі бөлімшесіне ауруларды қабылдау амбулаторлық пациенттің медициналық картасында стационарлық тексеру және емдеу керектігі туралы дәрігердің қорытындысы болған жағдайда іске асырылады. Стационарға келіп түскендер туралы мәліметтер № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген нысанымен белгіленген науқастарды қабылдауды және бас тарқандарды есепке алу және ауруханаға жатқызу журналына енгізіледі.
Ескерту. 128-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 05.01.2022 № 1 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Параграф 9. Организация специализированной медицинской помощи в стационарозамещающих и стационарных условиях
125. Показаниями для госпитализации, в том числе срочной, являются состояния, требующие круглосуточного наблюдения и лечения специализированной медицинской помощи в стационарных условиях.
В регионах где дислоцированы лечебно-профилактические учреждения УИС согласно профилю заболевания госпитализируются в экстренном порядке в данное ЛПУ с последующим запросом наряда.
126. С учетом транспортабельности больной госпитализируется в ближайшую медицинскую организацию соответствующего профиля.
При необходимости проведения в пути следования мероприятий медицинского характера, а также при возможности возникновения такой необходимости больного (пострадавшего) сопровождает медработник, имеющий при себе укладку с медикаментами и инструментарием. В направлении на экстренную госпитализацию кратко излагаются сведения о состоянии эвакуируемого и оказанной помощи. Медицинский персонал не включается в состав конвоя, не осуществляет охрану и надзор за больным осужденным во время его нахождения в медицинской организации, а выполняет только функцию медицинского сопровождения.
127. При обследовании больных для установления диагноза заболевания врач медицинской части использует данные анамнеза, медицинские документы, результаты осмотра, данные лабораторных, рентгенологических и функциональных методов исследования. В необходимых случаях об имевшихся заболеваниях запрашиваются данные из медицинских организаций по месту жительства до их ареста и осуждения.
Специализированная медицинская помощь в стационарозамещающих и стационарных условиях оказывается при заболеваниях, требующих постоянного врачебного наблюдения, интенсивного круглосуточного ухода, комплексного подхода к диагностике и лечению, применения сложных методов обследования и лечения с использованием новейших медицинских технологий. В лечебно-профилактических учреждениях, могут создаваться стационарозамещающие отделения дневного пребывания.
128. Прием больных в стационар или стационарозамещающее отделение дневного пребывания медицинской части осуществляется при наличии в медицинской карте амбулаторного пациента заключения врача о необходимости проведения стационарного обследования и лечения. Данные о вновь поступивших в стационар заносятся в журнал учета приема больных и отказов в госпитализации, установленной формы утвержденной приказом № ҚР ДСМ-175/2020.
Сноска. Пункт 128 - в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 05.01.2022 № 1 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

129. Мекеменің, ТИ-дің басшысы штат бойынша тиісті төсек-орындардың берілуін және олардың тиімді пайдаланылуын қамтамасыз етеді.
130. Әрбір науқасқа № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығына сәйкес белгіленген үлгідегі стационарлық науқастың медициналық картасы жүргізіледі.
Ескерту. 130-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 05.01.2022 № 1 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мекемеде, ТИ-де ұсталған адамдардың қайтыс болу оқиғалары осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өлім жағдайларын тіркеу журналында тіркеледі.
Мекемеде, ТИ-де ұсталған адамдардың қайтыс болуының әрбір фактісі бойынша қызметтік тексеру жүргізіледі.
131. Айналасындағыларға қауіп төндіретін аурулары бар (жұқпалы, жұқпалы тері аурулары, психикалық аурулар, АИТВ-дан басқа) адамдар бөлек ұсталады.
Стационарға келіп түскен науқастар санитариялық өңдеуден өтуге жатады.
Науқастың жағдайына байланысты санитариялық өңдеу толық немесе ішінара болуы мүмкін.
Қажет болған жағдайда науқастың киімі залалсыздандырылады. Науқастың киімі мен аяқ-киімі стационардың арнайы бөлінген үй жайында сақталады, іш киімдері жууға тапсырылады, шығатын кезде өзіне қайтарылады.
Медициналық бөлім дәрігерлері ауруларды күнделікті тексеріп отырады. Ауруларға күнделікті жазбаны жеңіл ауырған жағдайда үш күнде 1 рет, ал орташа ауыр және қатты ауыр жағдайларында күнделікті жүргізіледі.
Медициналық бөлім басшысы науқасты аптасына бір рет және міндетті түрде түскен және шығатын күні тексереді.
Дәрігерлік тағайындаулар, дене қызуын тексеру, антропометрикалық зерттеуді кезекші фельдшер (медбике) жүргізеді.
Науқасқа төсек, жартылай төсекте жату немесе жалпы режим белгіленеді. Төсек режимі дене қызуы көтерілген, жалпы әлсіздік танытатын, интоксикация белгілері бар ауруларға, жартылай төсек режимі — аз қимылды талап ететін ауруларға, жалпы – қимылдауға шек қойылмайтын ауруларға белгіленеді.
Стационарда жүрген науқас медициналық бөлімнің барлық мүмкіндіктерін, құрал-саймандар мен зертханалық зерттеу әдістерін қолданумен тексеруден өтеді. Медициналық ұйымның дәрігерлері консультация өткізуге шақыртылады. Жоспарлы консультациялау кесте бойынша ал, шұғыл жағдайларда кез келген уақытта жүзеге асырылады.
Хирургиялық араласу, қан құю, оның құрамдас бөлігі, диагностиканың инвазивті әдісі аурудың жазбаша келісімімен қолданылады.
Сотпен қабілеті жоқ деп танылған, психикалық, мінез-құлқының бұзушылығына (ауруларға) ұшыраған науқастарға хирургиялық араласу, қан құю, оның құрамдас бөлігі, диагностиканың инвазивті әдісі олардың заңды өкілдерінің жазбаша келісімімен қолданылады.
Хирургиялық араласудың, қанқұю, оның құрамдас бөлігі, диагностиканың инвазивті әдісін қолданудың кешіктірілуі науқастың денсаулығына қауіп туғызған жағдайда, ал, науқастан немесе оның заңды өкілінен жазбаша келісім алу мүмкін болмаса, қолданған шара туралы заңды өкілдеріне немесе науқасқа кейінірек хабарлаумен, шешімді дәрігер немесе консилиум қабылдайды.

129. Руководитель учреждения, СИ обеспечивает развертывание положенных по штату коек и их эффективное использование.
130. На каждого больного ведется медицинская карта стационарного больного установленного образца, согласно Приказа № ҚР ДСМ-175/2020.
Сноска. Пункт 130 - в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 05.01.2022 № 1 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
131. Больные, представляющие опасность для окружающих инфекционные (кроме ВИЧ), заразные кожные, психические заболевания), содержатся отдельно.
Больные, поступающие в стационар, подлежат обязательной санитарной обработке. В зависимости от состояния больного проводится полная или частичная санитарная обработка.
При необходимости белье больного подвергается дезинфекции. Одежда и обувь хранятся в специально выделенном помещении стационара, нательное белье больного сдается в стирку и при выписке возвращается ему.
Обход больных врачами медицинской части проводится ежедневно. Дневниковые записи больным производятся 1 раз в три дня в случаях легкого течения заболевания и ежедневно в среднетяжелых и тяжелых случаях.
Руководитель медицинской части осматривает больного не реже одного раза в неделю, в первый день поступления больного и перед выпиской.
Врачебные назначения, измерение температуры тела, антропометрические исследования производит дежурный фельдшер (медсестра).
Больному назначается постельный, полупостельный или общий режим. Постельный режим назначается больным с повышенной температурой тела, выраженной общей слабостью, явлениями интоксикации, полупостельный - больным, лечение которых требует ограничения двигательной активности, общий - больным, лечение которых не требует ограничения двигательной активности.
Во время пребывания в стационаре больной проходит обследование, при котором используются все возможные в условиях медицинской части методы инструментального и лабораторного исследования. Для проведения консультаций привлекаются врачи медицинских организаций. Плановые консультации осуществляются по графику, а в неотложных случаях - в любое время суток.
Хирургическое вмешательство, переливание крови, ее компонентов, и применение инвазивных методов диагностики применяются с письменного согласия больных.
Больным, страдающим с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), признанным судом недееспособными, хирургическое вмешательство, переливание крови, инвазивные методы диагностики проводятся с письменного согласия их законных представителей.
В случаях, когда промедление выполнения хирургического вмешательства, переливания крови и ее компонентов, инвазивных методов диагностики угрожает жизни больного, а получить согласие больного или его законных представителей не представляется возможным, решение принимает врач или консилиум с последующим информированием больного или его законных представителей о принятых мерах.

132. Стационарда медициналық көмектің көлемі медициналық бөлімдерде маман-дәрігерлердің болуымен және ЕАМ жарақтандыруға және оны пайдалану талаптарына сәйкес болуымен анықталады.
133. Стационар құрамында психикалық ауытқулары және жұқпалы ауру түрімен ауыратындарды оңаша ұстау үшін палата жабдықталады. Палата (ауруханаға жатқызғанға дейін) жұқпалы ауру түрімен ауыратындарды (оның ішінде туберкулезбен ауыратындарды), жұқпалы ауруларға сезіктілерді және оларға алғашқы медициналық көмек көрсету, науқастарға күтім жасау, бақылау үшін сонымен қатар, аурудың диагностикасы үшін қажетті материалдарды алу мақсатында уақытша ұстауға арналған.
Палатада ағымдағы және қорытынды дезинфекция жасалады. Палатадағы медициналық қызметкерлер арнайы бөлінген халаттарды пайдаланады және жеке гигиена ережелерін қатаң сақтайды.
134. Медициналық бөлімнің стационарында тәулік бойы кезекші санитар болады.
10-параграф. Емдеу-профилактикалық және психикалық, мінез-құлқының бұзушылығы (аурулары) бар сотталғандарға стационарлық жағдайларда арнайы медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру
135. Арнайы медициналық көмек медициналық бөлім мамандарының жолдамасы бойынша көп бейінді ауруханаларда көрсетіледі. Медициналық көрсеткіштері бойынша пациент мамандандырылған және жоғары маманданған медициналық көмек алу үшін денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органының медициналық ұйымына ауыстырылады.
Соматикалық және психикалық аурулармен ауыратын сотталғандарды (бұдан әрі - науқастар) стационарлық емдеуге жіберу кезінде сотталған ұсталатын мекеменің басшысы мекеме ДКК қарастырғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде аумақтық ҚАЖ органы басшысынан алдын-ала рұқсат (наряд) сұрайды. Аумақтық ҚАЖ органы кейін үш жұмыс күні ішінде ҚАЖ уәкілетті органының басшысынан сотталғанды ауруханаға жатқызу туралы, осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша алдын-ала рұқсат (наряд) сұрайды.
ҚАЖ уәкілетті органы науқас сотталғанды ауруханаға жатқызуға рұқсатты (наряд) бес жұмыс күні ішінде береді.
Ай сайын жиырма бесінші күніне ҚАЖ уәкілетті органының психиатриялық және соматикалық ауруханалардан науқастың түскен және емделіп шыққан кездегі диагнозы, емдеу нәтижесін және өткізілген төсек - күндерін көрсету арқылы стационарлық емдеу курсынан өткен науқас сотталғандар туралы ақпарат ұсынылады.

132. Объем медицинской помощи в стационаре определяется наличием работающих в медицинской части врачей-специалистов и оборудования согласно требованиям, предъявляемым к оснащению ЛПУ и его предназначения.
133. В составе стационара оборудуется палата для изолированного содержания больных с заразными формами заболеваний и психическими расстройствами. Палата предназначается для временной изоляции (до направления в больницу) инфекционных больных (в том числе больных туберкулезом) и больных с заболеваниями, подозрительными на инфекционные, оказания им первой врачебной помощи, ухода и наблюдения за больными и взятия анализов, необходимых для диагностики заболевания.
В палате своевременно проводится текущая и заключительная дезинфекция. Медицинский персонал в палате пользуется специально выделенными халатами и строго соблюдает все правила личной гигиены.
134. В стационаре медицинской части круглосуточно находится дежурный санитар.
Параграф 10. Организация специализированной медицинской помощи в стационарных условиях осужденным, больным соматическими заболеваниями и страдающим психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями) в лечебно-профилактических учреждениях
135. Специализированная медицинская помощь оказывается многопрофильными больницами по направлению специалистов медицинской части. По медицинским показаниям пациент может переводиться в медицинскую организацию местного органа государственного управления здравоохранением для получения специализированной или высокотехнологичной медицинской помощи.
При направлении осужденных, страдающих соматическими, психическими заболеваниями, на стационарное лечение руководитель учреждения, в котором находится осужденный, предварительно запрашивает разрешение (наряд) на госпитализацию в течение 3 рабочих дней после рассмотрения ВКК учреждения у руководителя территориального органа уголовно-исполнительной системы. Территориальный орган уголовно-исполнительной системы в течение трех рабочих дней запрашивает разрешение (наряд) на госпитализацию осужденного у руководителя уполномоченного органа УИС по форме, согласно приложению 12 к настоящим Правилам.
Уполномоченным органом УИС разрешение (наряд) осужденным больным на госпитализацию выделяется в течение пяти рабочих дней.
Ежемесячно к двадцать пятому числу в уполномоченный орган УИС психиатрической и соматическими больницами представляется информация об осужденных больных, прошедших стационарный курс лечения, с указанием диагноза при поступлении и выписке, исхода лечения и проведенных койко-дней.

136. Сұрау салумен бірге нақты сотталғанның аурулары көрсетілген және мекеменің медициналық бөлім басшысының қорытындысымен осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша стационарлық емге жіберуге арналған шығару эпикризі жолданады. Қорытындыда ауруды дәлелдейтін анамнестикалық және клиникалық мәліметтер көрсетіледі. Психикалық, мінез-құлқының бұзушылығынмен (аурулармен) науқастарды жіберу кезінде қосымша мекеменің дәрігер-психиатрының стационарлық емдеу қажеттілігі туралы қорытындысы, бұрын психикасының, мінез-құлқының бұзылушылығы (аурулары) бар адамдарға психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсету ұйымындақаралғаны туралы, ертеде амбулаторлық және стационарлық сот-психиатриялық сараптамадан өткені туралы мәліметтер жіберіледі.
Жатып емделуге (Кодекстің 137-бабында көрсетілген жағдайларды қоспағанда) осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша науқастың ауруханаға жатуға келісімі (қолхат) қажет.
Егер де науқас жатып емделуден бас тартса, мекеме бастығының атына бас тартқаны туралы өтініш алынып, сотталғаның ауру тарихында немесе амбулаторлық картасында сақталады. Егер науқас, өзінің жай - күйіне байланысты, жағдайына дәл баға бере алмаған жағдайда, стационарлық емдеу медициналық көрсеткіші бойынша жүргізіледі.
137. Психикалық, мінез-құлқының бұзушылығынмен (аурулармен) ауырған сотталғандар, туберкулездің белсенді түрімен ауыратын науқастарды стационарлық емделуге жолдау кезінде, олармен бірге, ішінде міндетті түрде медициналық картасы бар жеке ісі жіберіледі.
Белсенді туберкулез анықталған стационарлық емді қажет ететін психикалық, мінез-құлқының бұзушылығынмен (аурулармен) науқас сотталғандар стационарлық жағдайларда арнайы медициналық көмекті қажет ететіндер инфекциондық изоляторында емделу курсы кезінде, туберкулезге қарсы ем бірге жүргізіледі.
138. Науқасты стационарлық емдеуге тасымалдауға ол жарамды болғанда жүргізіледі, қажет болған жағдайда жіберуші органның медициналық қызметкері ілесіп жіберіледі. Ілесіп жүру қажеттілігін жіберуші органның медициналық бөлім басшысы шешеді. Міндетті түрде психикалық науқастар, алты айдан асқан жүкті әйелдер ілесіп жүргізіледі.
139. Науқастар стационарлық емдеуге:
1) жіберуші органның медициналық бөлім басшысының стационарлық емделу қажеттілігі туралы қорытындысы;

136. Одновременно с запросом высылается подробный выписной эпикриз из медицинской документации осужденного с указанием всех сопутствующих заболеваний и заключением руководителя медицинской части учреждения о необходимости стационарного лечения по форме, согласно приложению 13 к настоящим Правилам. В заключении указываются анамнестические и клинические данные, свидетельствующие о наличии заболевания. При направлении больных с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями) дополнительно высылается заключение врача-психиатра учреждения о необходимости стационарного лечения, сведения о том, наблюдался ли осужденный ранее в организации, оказывающей медицинскую помощь в области психического здоровья лицам с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями) проходил ли ранее амбулаторной или стационарной судебно-психиатрической экспертизы.
Необходимо согласие (расписка) больного на госпитализацию (кроме случаев, определенных статьей 137 Кодекса), по форме, согласно приложению 14 к настоящим Правилам.
В случае отказа от госпитализации у больного берется заявление на имя руководителя учреждения об отказе, которое хранится в истории болезни или медицинской карте амбулаторного пациента осужденного. Если больной, в силу своего состояния не способен адекватно оценить свое состояние, госпитализация осуществляется по медицинским показаниям.
137. При направлении больных осужденных с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), больных активной формой туберкулеза на стационарное лечение, одновременно с ними направляются личные дела с обязательным наличием медицинской карты амбулаторного пациента.
Больные осужденные с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), нуждающиеся в специализированной медицинской помощи в стационарных условиях, у которых выявлен активный туберкулез, проходят курс лечения в инфекционном изоляторе психиатрической больницы, где им одновременно проводится противотуберкулезное лечение.
138. Перевозка больных на стационарное лечение осуществляется только в случае его транспортабельности, при необходимости в сопровождении медицинского работника органа-отправителя. Необходимость сопровождения определяется руководителем медицинской части органа-отправителя. В обязательном порядке сопровождаются психически больные, женщины с беременностью свыше шести месяцев.
139. Больные помещаются на стационарное лечение при наличии:
1) заключения руководителя медицинской части органа-отправителя о необходимости стационарного лечения;

2) тексерілу және психиатриялық ауруханада емді жүргізудің қажеттілігі туралы дәрігер психиатрдың қорытындысы;
3) ҚАЖ уәкілетті органының келісімі (наряд);
4) сотталғанның медициналық құжаттарымен қоса жеке ісі болған жағдайда жатқызылады.
140. Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексінің 161-бабына сәйкес жазасын өтеуден босатуға жататын сотталғандар бұрын ұсталған мекемеге қайтарылмайды, босату туралы сот шешімі шыққаннан кейін олар босату орны бойынша медициналық ұйымдарға ауыстырылады.
141. Медициналық ұйымдарға жатқызылған бас бостандығынан айрылған сотталғандарды күзету Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 20 ақпандағы № 36 қбпү бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14922 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
142. Жыныстық жолмен берілетін инфекциялар, паразитарлық және жұқпалы аурулармен ауыратын сотталғандар ұстау орны бойынша еммен қамтамасыз етіледі.
143. Науқас әйелдер мен ер және әйел жынысты кәмелетке толмағандарды арнайы медициналық комиссия куәландырады және ауруына байланысты жазасын өтеу уақытынан бұрын босатылу үшін материалдар оларды ұстау орны бойынша сотқа ұсынады.
144. Туберкулезбен науқастарды қоспағанда әлеуметтік мәні бар аурулармен науқас адамдарды жазаны өтеуден босатудың барлық жағдайларында "Әлеуметтік мәні бар аурулардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 23 қыркүйектегі № ҚР ДСМ-108/2020 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21263 болып тіркелген) (бұдан әрі - № ҚР ДСМ-108/2020 бұйрығы) мекеме әкімшілігі мерзімнің аяқталуы бойынша бір ай бұрын және өзге де негіздер бойынша босатылғаннан кейін (шартты түрде мерзімінен бұрын босату,жазаның өтелмеген бөлігін жазаның неғұрлым жеңіл түріне ауыстыру, рақымшылық, кешірім жасау актілері) үш жұмыс күні ішінде босатылатынның тұрғылықты жері бойынша медициналық ұйымға мекеменің орналасқан орны бойынша денсаулық сақтау субъектісінен тіркеуден шығара отырып, паспорт деректерін, диагнозын, жүргізілген емі туралы ақпарат жолдайды.
Ескерту. 144-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 05.01.2022 № 1 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
145. Туберкулезбен науқастарды босату кезіндегі іс-шаралар Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 19 тамыздағы № 530 "Қылмыстық-атқару жүйесінің мекемелерінде туберкулезге қарсы көмекті ұйымдастыру қағидаларын, жазаны өтеуден босатуға негіз болып табылатын аурулар тізбесін, ауруына байланысты жазасын өтеуден босатуға ұсынылатын сотталғандарды медициналық куәландыру қағидасын бекіту туралы" бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9762 болып тіркелген) бекітілген Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде туберкулезге қарсы көмекті ұйымдастыру қағидаларына сәйкес жүргізіледі.

2) заключения врача-психиатра о необходимости проведения обследования и лечения в психиатрической больнице;
3) разрешения (наряда) уполномоченного органа уголовно-исполнительной системы;
4) личного дела осужденного с медицинской документацией.
140. Осужденные, подлежащие в соответствии со статьей 161 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан освобождению от отбывания наказания, не возвращаются в учреждение, где они ранее содержались, после вынесения судом решения об освобождении и переводятся в медицинские организации по месту освобождения.
141. Охрана осужденных к лишению свободы, госпитализированных в медицинские организации, осуществляется в соответствии с приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года № 36 дсп (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 14922).
142. Осужденные больные с инфекциями, передаваемыми половыми путями, паразитарными инфекционными заболеваниями, обеспечиваются лечением по месту содержания.
143. Освидетельствование больных женщин и несовершеннолетних мужского и женского пола специальной медицинской комиссией и представление материалов в суд для освобождения от отбывания наказания в связи с болезнью производятся по месту их содержания.
144. Во всех случаях освобождения от отбывания наказания лиц, имеющих социально значимые заболевания, в соответствии с приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 сентября 2020 года № ҚР ДСМ-108/2020 "Об утверждении перечня социально значимых заболеваний" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21263) (далее – Приказ № ҚР ДСМ-108/2020), кроме больных туберкулезом, администрация учреждения за один месяц до освобождения по концу срока и в течение трех рабочих дней после освобождения по иным основаниям (условно-досрочное освобождение, замена неотбытой части наказания более мягким видом наказания, акт амнистии, помилование) направляет в медицинские организации по месту жительства освобождаемого информацию с указанием его паспортных данных, диагноза, проводимом лечении с откреплением от субъекта здравоохранения по месту дислокации учреждения.
Сноска. Пункт 144 - в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 05.01.2022 № 1 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
145. Мероприятия при освобождении больного туберкулезом проводятся согласно приказу Министра внутренних дел Республики Казахстан от 19 августа 2014 года № 530 "Об утверждении Правил организации противотуберкулезной помощи в учреждениях уголовно-исполнительной системы, Перечня заболеваний, являющихся основанием освобождения от отбывания наказания, Правил медицинского освидетельствования осужденных, представляемых к освобождению от отбывания наказания в связи с болезнью" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9762).

146. Мекемеден босатылған әлеуметтік мәні бар ауруы бар адам тұрғылықты жеріне келгеннен кейін медициналық ұйымдар оны денсаулық сақтау субъектілеріне тіркейді. Тіркегеннен кейін медициналық ұйымдар бір ай мерзімде мекемеге диспансерлік есепке қойылғаны туралы ақпарат жолдайды.
11-параграф. Қалпына келтіру емдері және медициналық оңалтуды ұйымдастыру. Уақытша еңбекке жарамсыздыққа сараптама жүргізу.
147. Мекемеде, ТИ-де уақытша еңбекке жарамсыздығы сараптамасын медициналық бөлім, аурухана дәрігері жүзеге асырады. Уақытша еңбекке жарамсыздығы сараптамасының міндеттері сотталғандардың еңбекке жарамдылығын уақытша жоғалту белгілерін анықтау болып табылады. Ауруларға байланысты жарақат және кемшіліктер салдарына ағза функциясының тұрақты бұзылуы анықталған жағдайда оларды ДКК-ға жібереді.
148. Уақытша еңбекке жарамсыздық фактісі анықталған және амбулаторлық емделуден өту үшін ауруы бойынша жұмыстан босату қажет болған кезде медициналық құжаттарда жұмыстан босату және ем тағайындау туралы жазба жасалады, уақытша еңбекке жарамсыздық себебін тіркеу талоны толтырылады.
Емдеу дәрігері ауруға күнтізбелік үш күн мерзімге дейінгі еңбекке жарамсыздық парағын (халық арасында тұмау ауруы жоғарылауы кезеңінде - алты күнге) береді. Жарамсыздық парағын алты күннен көп ұзартуды, одан әрі ұзарту мерзімдері ДКК қорытындысы бойынша емдеуші дәрігер шешеді.
Жұмыстан сырттай босатуға жол берілмейді. Ауруды тексеру жұмыстан босатуды ұзарту және жұмысқа шығар алдында жүргізіледі.
Бір дәрігер немесе фельдшер жұмыс істейтін мекемеде, ТИ-де жұмыстан босату барлық ауырған кезеңіне негіздеу арқылы беріледі.
149. Еңбек болжамы қолайлы жіті ауру кезінде босату еңбек жарамдылығы қалпына келгенге дейін беріледі. Жіті аурулар кезінде созылмалы жағдайға ауысуға жақын болса, жұмыстан босату еңбек болжамы қолайлы болғанға дейін беріледі.
Егер ДКК қорытындысы бойынша сотталғанды мүгедектігін анықтау мақсатында медициналық-әлеуметтік сараптамаға (бұдан әрі - МӘС) жолдау үшін негіздеме болмаған жағдайда, бірақ еңбек жағдайы аурудың клиникалық ағымын және ауру болжамын нашарлататын болса, ДКК-ның анағұрлым жеңілірек жұмысқа уақытша ауыстыру туралы қорытынды беріледі. Мерзімін ДКК аурудың ауырлығына және асқынуына байланысты белгілейді.
150. Диагностикалық, емдік және оңалту кешенді іс-шараларын өткізгеннен кейін сотталғанда ағзаның функционалдық бұзылуы анықталған жағдайда, мекеменің, ТИ-дің әкімшілігі жинақтап халықты әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөліністеріне Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 44 бұйрығынмен "Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы" бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10589 тіркелді) куәландыратын адамға құжаттарын мекеменің, ТИ-дың орналасқан орны бойынша жинақтап аумақтық бөліністеріне ұсынады.
Егер ДКК қорытындысы бойынша сотталғанды мүгедектігін анықтау мақсатында медициналық-әлеуметтік сараптамаға (бұдан әрі - МӘС) жолдау үшін негіздеме болмаған жағдайда, бірақ еңбек жағдайы аурудың клиникалық ағымын және ауру болжамын нашарлататын болса, ДКК-ның анағұрлым жеңілірек жұмысқа уақытша ауыстыру туралы қорытынды беріледі. Мерзімін ДКК аурудың ауырлығына және асқынуына байланысты белгілейді.

146. По прибытию лица, освобожденного из учреждения, имеющего социально значимые заболевания, к месту жительства, медицинские организации прикрепляют его к субъектам здравоохранения. После прикрепления медицинские организации в месячный срок направляют в учреждение информацию о постановке на диспансерный учет.
Параграф 11. Организация восстановительное лечение и медицинская реабилитация. Экспертиза временной нетрудоспособности
147. Экспертизу временной нетрудоспособности в учреждении, СИ осуществляет врач медицинской части, больницы. Задачей экспертизы временной нетрудоспособности является определение у осужденных признаков временной утраты трудоспособности, в случае выявления у лиц стойкого нарушения функций организма, обусловленного заболеваниями, последствиями травм и дефектами, их направляют на ВКК.
148. При установлении факта временной нетрудоспособности и необходимости освобождения от работы по болезни для прохождения амбулаторного лечения делается запись об освобождении от работы и назначении лечения в соответствующей медицинской документации, заполняется талон регистрации причин временной нетрудоспособности.
Лечащий врач выдает лист и (или) справку временной нетрудоспособности единовременно на три календарных дня (в период повышенной заболеваемости населения гриппом - на шесть дней. Продление листа временной нетрудоспособности свыше шести дней и всякое последующее продление производятся лечащим врачом по заключению ВКК.
Не допускается освобождение от работы заочно, обязательным является также осмотр больного при продлении освобождения от работы и перед выходом на работу.
В тех учреждениях, СИ где работает один врач или фельдшер дается освобождение на весь период заболевания с обязательным его обоснованием.
149. При острых заболеваниях с благоприятным трудовым прогнозом освобождение выдается до восстановления трудоспособности. При острых заболеваниях с наклонностью к переходу в хроническое состояние освобождение от работы выдается до того времени, пока трудовой прогноз не станет благоприятным.
Если по заключению ВКК отсутствуют основания для направления осужденного на медико-социальную экспертизу (далее - МСЭ) с целью установления инвалидности, но условия труда ухудшают клинические течение и прогноз заболевания, выдается заключение ВКК о временном переводе на более легкую работу. Срок устанавливается ВКК в зависимости от тяжести течения и осложнений заболевания.
150. В случае установления у осужденного стойких нарушений функций организма после проведения комплекса диагностических, лечебных и реабилитационных мероприятий, администрация учреждения, СИ формирует и представляет в территориальные подразделения уполномоченного органа в области социальной защиты населения по месту дислокации учреждения, СИ документы на освидетельствуемое лицо в соответствии с приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 44 "Об утверждении Правил проведения медико-социальной экспертизы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10589).

151. Мекеменің, ТИ-дің әкімшілігі мүгедектігі бар адамдарды кезекті қайта куәландыру мерзімін ескере отырып, қайта куәландыруға (қайталап куәландыру) ұсынады.
Ескерту. 151-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 26.08.2022 № 700 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
152. Мекеменің, ТИ-дің әкімшілігі МӘС өткізудің уақыты және орны туралы мәселелерді шешеді.
153. МӘС өткізу сотталғанның қатысуымен жүргізіледі. Мекеменің, ТИ-дің әкімшілігі халықты әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлініс өкілдерінің қауіпсіздігін және еріп жүруін қамтамасыз етеді.
12-параграф. Дене жарақаттары, жарақат және улану кезінде медициналық көмек көрсетуді ұыймдастыру
154. Мекемеге, ТИ-ге келіп түскендердің барлығы міндетті түрде дене жарақаттарының бар-жоғына тексеріледі.
155. Дене зақымдарының бар-жоғына (өндірістік жарақат, жазатайым оқиғалар нәтижесінде) медициналық куәландырудың әрбір фактісі бойынша медициналық қызметкер мекеме, ТИ бастығына баянатпен хабарлайды, бұл жөнінде мекеменің, ТИ-дің кезекші көмекшісіне дереу хабарланады.
156. Мекемеде, ТИ-де ұсталатын адамдарға дене жарақаттарын келтіру туралы фактілер, сондай-ақ оларға дене жарақаттарын түсіру туралы шағыммен жүгінгендері туралы мекеменің, ТИ-дің әкімшілігі прокуратура органдарына хабарлайды. Барлық фактілер осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жарақат жағдайларын тіркеу журналына тіркеледі.
157. Дене жарақатын алған адамның шағымдануы немесе шағымданушының денесінде дене жарақаттары анықталған кезде құрамында мекеме бастығының кезекші көмекшісі, жедел қызмет қызметкері және медициналық қызметкері бар кезекші ауысым дене жарақаты туралы немесе өз-өзіне зақым келтіру туралы (куәландыру) акт толтырады. Барлық дене жарақаттарын анықтау немесе шағымдану жағдайларында прокуратура, ішкі істер органдары сот-медициналық сараптама тағайындау туралы қаулы шығарады.
158. Мекемеде, ТИ-де ұсталатын адамдар арасында дене зақымдары, жарақаттар мен улануларды алдын алу жөніндегі іс-шараларды барлық қызметтер жүргізеді.
159. Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің мекемеде, ТИ-де ұсталатын адамдарды тиісінше ұстауды қамтамасыз ету бойынша талаптарын орындау,жарақаттар мен уланулардың, жазатайым жағдайлардың алдын алу үшін мекеме, қызметтер бастықтары және медициналық қызметкерлер тарапынан бақыланады:
1) бұйрықтар мен нұсқаулықтардың талаптарын орындау бойынша бағыныстағылармен жүйелі түрде сабақтарды жүргізу;
2) мекемеде, ТИ ұсталатын адамдардың біліктілігі мен денсаулық жағдайына сәйкес оларды еңбекте пайдалану;
3) техника қауіпсіздігінің негізгі ережелерін зерделеу, жарақаттар мен улануларды жеке алдын-алу шараларымен таныстыру, жарақаттар, уланулар және апат жағдайларында (өзіне өзі көмек көрсету және өзара көмек көрсету ретімен) алғашқы көмекті көрсету тәсілдерін зерделеу және практикалық өңдеу бойынша сабақтарды мекемеде, ТИ-де ұсталатын адамдармен жүйелі түрде жүргізу;
4) техникалық нұсқаулау және жұмыстың белгіленген түрлеріне рұқсатнама ресімдеу;
5) санитариялық-ағарту жұмыстарын жүргізу;
6) әлсіз дене дамуы және созылмалы аурулары бар адамдарды ұдайы бақылау, оларға еңбек ұсынымдарын белгілеу және олардың жұмысқа орналастырылуын бақылау;
7) жарақаттар мен уланулардың мән-жайларын және себептерін олардың алдын алу бойынша нақты іс-шаралар әзірлей отырып жүйелі түрде зерделеу;
8) осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес АИТВ-инфекциясын жұқтыру қаупі кезінде мекемеде, ТИ-да ұсталатын адамдарға, қызметкерлерге, медицина қызметкерлеріне медициналық көмек көрсету болып табылады.

151. Администрация учреждения, СИ с учетом очередного срока переосвидетельствования, представляет лиц с инвалидностью на переосвидетельствование (повторное освидетельствование).
Сноска. Пункт 151 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 26.08.2022 № 700 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
152. Администрация учреждения, СИ решает вопрос о времени и месте проведения МСЭ.
153. Проведение МСЭ осуществляется в присутствии осужденного. Администрация учреждения, СИ обеспечивает сопровождение и безопасность представителей территориальных подразделений уполномоченного органа в области социальной защиты населения.
Параграф 12. Организация медицинской помощи при телесных повреждениях, травмах и отравлениях
154. Все поступившие в учреждение, СИ осматриваются на наличие телесных повреждений.
155. О каждом факте медицинского освидетельствования на наличие телесных повреждений (в результате производственных травм, несчастных случаев) медицинский работник сообщает рапортом руководителю учреждения, СИ, который немедленно передается дежурному помощнику руководителя учреждения, СИ.
156. При обнаружении телесных повреждений администрация учреждения, СИ незамедлительно извещает органы прокуратуры о фактах причинения телесных повреждений лицам, содержащимся в учреждении, СИ, а также обратившихся с жалобой о причинении им телесных повреждений. Все факты регистрируются в журнале регистрации случаев травматизма по форме, согласно приложению 18 к настоящим Правилам.
В случае обращения по поводу нанесения телесных повреждений или обнаружения телесных повреждений на теле обращенного лица, дежурной сменой в составе дежурного помощника начальника учреждения, сотрудника оперативной службы и медицинского работника составляется акт о наличии телесных повреждений (освидетельствования) или о нанесении телесных повреждений самому себе. Во всех случаях обращения или обнаружения телесных повреждений органами прокуратуры, внутренних дел выносится постановление о назначении судебно-медицинской экспертизы.
157. Мероприятия по предупреждению телесных повреждений, травм и отравлений среди лиц, содержащихся в учреждении, СИ, проводятся всеми службами.
158 За выполнением требований нормативных правовых актов Республики Казахстан по обеспечению надлежащего содержания лиц, содержащихся в учреждении, СИ, предупреждения травм и отравлений, несчастных случаев проводится постоянный контроль со стороны руководителей учреждений, служб и медицинских работников:
1) систематическое проведение занятий с подчиненными по выполнению требований приказов и инструкций;
2) трудовое использование лиц, содержащихся в учреждении, СИ в соответствии с их квалификацией и состоянием здоровья;
3) систематическое проведение занятий с лицами, содержащимися в учреждении, СИ, по изучению основных правил техники безопасности, ознакомлению с мерами личной профилактики травм и отравлений, изучению и практической отработке приемов оказания первой помощи (в порядке самопомощи и взаимопомощи) при травмах, отравлениях и несчастных случаях;
4) технический инструктаж и оформление допуска к определенным видам работ;
5) проведение санитарно-просветительной работы;
6) постоянное наблюдение за лицами, имеющими слабое физическое развитие и хронические заболевания, определение им трудовых рекомендаций и контроль их трудового использования;
7) изучение обстоятельств и причин травм и отравлений с разработкой конкретных мероприятий по их предупреждению;
8) оказание медицинской помощи лицам, содержащимся в учреждении, СИ, сотрудникам, медицинским работникам при риске заражения ВИЧ-инфекцией, согласно приложению 19 к настоящим Правилам.
159. По плану работы медицинской части учреждения, СИ медицинскими работниками осуществляется наблюдение за санитарно-гигиеническими условиями труда лиц, содержащихся в учреждении, СИ, выполнением правил охраны труда и производственной санитарии, наличием и укомплектованностью аптечек и санитарных сумок, состоянием питьевого водоснабжения на производстве, наличием спецодежды, санитарным состоянием территории, рабочих мест. Результаты проверок оформляются актами обследований и предписаниями в адрес администраций цехов, участков и объектов организации труда лиц, содержащихся в учреждении, СИ, с указанием конкретных сроков устранения выявленных недостатков.
В случае выявления грубых нарушений санитарно-гигиенических правил на производстве, результаты обследования докладываются непосредственно руководству учреждения для принятия немедленных мер к их устранению. При непринятии мер по устранению недостатков руководитель медицинской части докладывает вышестоящему медицинскому руководителю.

160. Мекеменің, ТИ-дің медициналық бөлімі жұмысының жоспары бойынша медицина қызметкері мекемеде, ТИ-де ұсталатын адамдардың еңбегінің санитариялық-гигиеналық жағдайларын, еңбекті сақтандыру және өндіріс санитариясы ережелерінің орындалуын, дәрі-дәрмек қобдишалары және санитариялық сөмкелерінің болуын және жабдықталуын, өндірістегі ауыз су жабдықтаудың жай-күйін, арнайы киімнің болуын, аймақтың, жұмыс орындарының санитариялық жағдайларын медициналық бақылауды жүзеге асырады. Тексеріс нәтижелері цехтің, учаскелердің және мекемеде, ТИ-де ұсталатын адамдарды еңбекте пайдалану объектілерінің әкімшілігі атына айқындалған кемшіліктерді жоюдың нақты мерзімдері көрсетіліп, тексеру актілерімен және ұйғарымдармен ресімделеді.
161. Өндірісте санитариялық-гигиеналық өрескел бұзушылықтар айқындалған кезде тексеріс нәтижелері тікелей мекеме басшылығына оларды жою үшін дереу шараларды қабылдау үшін баяндалады. Кемшіліктерді жою жөніндегі шаралар қабылданбаған кезде медициналық бөлімнің бастығы жоғары тұрған медициналық басшыға баяндайды.
162. Өндірістік объектілер медициналық қызмет көрсетумен мынадай тәртіпте қамтамасыз етіледі:
1) мекемеде, ТИ-де ұсталатын адамдардың еңбегін ұйымдастыратын барлық цехтар, дербес учаскелер, шеберханалар мен объектілер алғашқы көмек көрсетудің дәрі-дәрмек қобдишаларымен жабдықталады. Дәрі-дәрмек қобдишаларының сақталуына және уақтылы толтырылуына цехтың, учаскелердің бастықтары, шеберлері жауапты. Қобдишалардың толтырылуын өндіріс есебінен медициналық қызметкерлер жүргізеді;
2) жеке учаскеде, цехта, жұмыс істейтін әрбір өндіріс бригадасында немесе бригада тобында алғашқы көмекті көрсету үшін арнайы дайындалған бір сотталған бөлінеді, оны мекеменің медициналық бөлімі дәрі - дәрмектері және таңу материалдары бар санитариялық сөмкемен қамтамасыз етеді;
3) егер өндірісте зардап шеккен жәбірленуші жедел дәрігерлік көмек көрсетуді қажет етсе, оны медициналық бөлім немесе жақын жердегі медициналық ұйымға апару ұйымдастырылады.
163. Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес еңбек қызметі жұмысшының (жұмысшылардың) кемінде бір күн мерзімге жұмысқа жарамсыздығын жоғалтуына әкеп соққан өндіріспен байланысты әрбір жазатайым оқиға медициналық қорытындыға (ұсынымдарға), тергеу материалдарына сәйкес жазатайым оқиға туралы актімен ресімделеді.
Жазатайым оқиға, кәсіби ауру немесе улану туралы акт сотталғанның жеке ісіне белгіленген тәртіппен тіркеледі.
4-тарау. Кейбір аурулар мен жағдайлар кезіндегі емдеу-профилактикалықіс-шаралар
1-параграф. Психикасының, мінез-құлқының бұзылушылығы (аурулары) бар адамдарға психикалық денсаулық саласында медициналық көмекті ұйымдастыру
164. Мекемеде, ТИ-деұсталатын адамдарға медициналық тексеру жүргізер алдында дәрігер қамауға дейін психикасының, мінез-құлқының бұзылушылығы (аурулары) бар адамдарға психикалық денсаулық саласында медициналық көмекті ұйымдастыру ұйымында (бұдан әрі - ПМБДСМ) есепте тұрған, сот-психиатриялық сараптамаға немесе оны өткен адамдарды анықтау мәніне жеке істің материалдарымен және медициналық құжаттамамен танысады.
Қажет болған кезде амбулаторлық аурудың медициналық карталарынан көшірме үзінділер және осы сараптаманы өткізген ПМБДСМ-нен сот-психиатриялық сараптама актілерінің көшірмелері сұралады. Тексерілетін адамда психикалық бұзылудың бар - жоғын анықтау тек дәрігер психиатрдың құзыры болып табылады, осы мақсатта денсаулық сақтау органдары медициналық ұйымдарының дәрігер-психиатрлары жұмылдырылады.
Дәрігер-психиатрдың мұқият медициналық тексерісіне олардың психикасында ауытқулар бар деп ұйғаруға негіз беретін әрекеттерді жасайтын, невротикалық сипаттағы шағымдармен жиі жүгінетін немесе мінез-құлқында ауытқушылықтар байқалатын (эмоционалды ашушаң, ұстау режимін бұзатын себепсіз қылықтарды жиі жасайтын, жан-жал жасайтын адамдар және аутоагрессивтік және суицид әрекеттерін жасауға бейім адамдар), бұрын ПМБДСМ есебінде тұрған, сондай-ақ сот-психиатриялық сараптамамен ақыл есі дұрыс деп табылған, бірақ психикалық ауытқулары бар адамдар тартылады.

160. Производственные объекты обеспечиваются медицинским обслуживанием в следующем порядке:
1) все цеха, самостоятельные участки, мастерские и объекты организации труда лиц, содержащихся в учреждении, СИ, оснащаются аптечками первой помощи. Пополнение аптечек осуществляют медицинские работники за счет производства;
2) в каждой производственной бригаде, работающей на отдаленном участке, цехе или группе бригад для оказания первой помощи выделяется один из осужденных, специально для этого подготовленный, которого медицинская часть учреждения обеспечивает санитарной сумкой с медикаментами и перевязочными материалами;
3) если пострадавший на производстве нуждается в оказании срочной врачебной помощи, организуется доставка его в медицинскую часть или ближайшую медицинскую организацию.
161. В соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан каждый несчастный случай, связанный с трудовой деятельностью, вызвавший у работника (работников) потерю трудоспособности, согласно медицинскому заключению (рекомендации), материалам расследования, оформляется актом о несчастном случае.
Акт о несчастном случае, профессиональном заболевании или отравлении приобщается к личному делу осужденного в установленном порядке.
7) изучение обстоятельств и причин травм и отравлений с разработкой конкретных мероприятий по их предупреждению;
8) оказание медицинской помощи лицам, содержащимся в учреждении, СИ, сотрудникам, медицинским работникам при риске заражения ВИЧ-инфекцией, согласно приложению 16 к настоящим Правилам.
161. По плану работы медицинской части учреждения, СИ медицинскими работниками осуществляется наблюдение за санитарно-гигиеническими условиями труда лиц, содержащихся в учреждении, СИ, выполнением правил охраны труда и производственной санитарии, наличием и укомплектованностью аптечек и санитарных сумок, состоянием питьевого водоснабжения на производстве, наличием спецодежды, санитарным состоянием территории, рабочих мест. Результаты проверок оформляются актами обследований и предписаниями в адрес администраций цехов, участков и объектов организации труда лиц, содержащихся в учреждении, СИ, с указанием конкретных сроков устранения выявленных недостатков.
В случае выявления грубых нарушений санитарно-гигиенических правил на производстве, результаты обследования докладываются непосредственно руководству учреждения для принятия немедленных мер к их устранению. При непринятии мер по устранению недостатков руководитель медицинской части докладывает вышестоящему медицинскому руководителю.
162. Производственные объекты обеспечиваются медицинским обслуживанием в следующем порядке:
1) все цеха, самостоятельные участки, мастерские и объекты организации труда лиц, содержащихся в учреждении, СИ, оснащаются аптечками первой помощи. Пополнение аптечек осуществляют медицинские работники за счет производства;
2) в каждой производственной бригаде, работающей на отдаленном участке, цехе или группе бригад для оказания первой помощи выделяется один из осужденных, специально для этого подготовленный, которого медицинская часть учреждения обеспечивает санитарной сумкой с медикаментами и перевязочными материалами;
3) если пострадавший на производстве нуждается в оказании срочной врачебной помощи, организуется доставка его в медицинскую часть или ближайшую медицинскую организацию.
163. В соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан каждый несчастный случай, связанный с трудовой деятельностью, вызвавший у работника (работников) потерю трудоспособности, согласно медицинскому заключению (рекомендации), материалам расследования, оформляется актом о несчастном случае.
Акт о несчастном случае, профессиональном заболевании или отравлении приобщается к личному делу осужденного в установленном порядке.
Глава 4. Лечебно-профилактические мероприятия при некоторых заболеваниях и состояниях
Параграф 1. Организация медицинской помощи в области психического здоровья лицам с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями)
164. Перед проведением медицинского обследования лиц, содержащихся в учреждении, СИ врач знакомится с материалами личного дела и медицинской документацией на предмет выявления лиц, состоящих до ареста на учете в организации, оказывающей медицинскую помощь в области психического здоровья лицам с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями) (далее – ООМППЗ), направляемых на судебно-психиатрическую экспертизу или ее проходивших.
В случае необходимости из ООМППЗ запрашиваются выписки из медицинских карт амбулаторного пациента и копии актов судебно-психиатрических экспертиз из учреждений, где данная экспертиза проводилась. Определение наличия или отсутствия психического расстройства у обследуемого лица является исключительной компетенцией врача-психиатра для этих целей необходимо привлекать врачей-психиатров медицинских организаций органов здравоохранения.
Подробному медицинскому обследованию врачом-психиатром необходимо подвергать лиц, которые совершают действия, дающие основания предполагать наличие у них психических расстройств, часто обращающиеся с жалобами невротического характера или обнаруживающие отклонения в поведении (эмоционально возбудимые, часто совершающие внешне немотивированные поступки, нарушающие режим содержания, конфликтные лица и лица, склонные к совершению аутоагрессивных и суицидальных действий), а также ранее состоявшие на учете в ООМППЗ, признанные судебно-психиатрической экспертизой вменяемыми, но имеющие психические расстройства.
Диагноз психического заболевания устанавливаются только врачом-психиатром. Постановка на диспансерный учет и снятие с диспансерного учета осуществляется только комиссионным решением ВКК медицинской части учреждения.

165. Психикалық аурудың диагнозын тек дәрігер-психиатр белгілейді. Диспансерлік есепке қою және диспансерлік есептен шығару мекеменің медициналық бөлімі ДКК комиссиялық шешімімен ғана жүзеге асырылады.
166. Дәрігер-психиатрға тексеруге жіберілген адамдар екі негізгі топқа бөлінеді:
1) консультациялық есепке алу тобы:
ұдайы қадағалауды емес, уақытша емдеуді талап ететін невротикалық ауытқулары бар аурулар;
терең тұрақты ремиссиялары бар компенсация жағдайларындағы психикалық ауытқулармен ауыратын адамдар;
психикасының саласындағы бұзушылығы табылмаған жағдайда консультация тәртібімен тексеріске жіберілгендер.
Бұл топтың аурулары арнайы есепке алынбайды.
2) диспансерлік есепке алу тобы:
үрдістің кезеңіне қарамастан психикалық, мінез-құлқының бұзылушылық (аурулары) аурудың барлық нысандарымен ауыратындар, оның ішінде резидуальдық белгілері бар, жеке басының патологиясы бар (психопатиялар), олигрофрениямен, эпилепсиямен, орталық жүйке жүйесінің органикалық өзге психикалық, мінез-құлқының бұзылушылық (аурулары) ауытқуларымен ауратындар;
невроздың ауыр нысандарымен, реактивтік жәй-күймен ауыратын адамдар.
167. Диспансерлік есепке қою және диспансерлік есептен алу мекеменің медициналық бөлімінің ДКК шешімімен жүзеге асырылады.
168. Консультациялық және диспансерлік есепте алынған әрбір ауруға, сондай-ақ есінің дұрыстығы жоқ шығармайтын психикалық, мінез-құлқының бұзылушылық (аурулары) ауытқыларына байланысты сот амбулаториялық бақылау және мәжбүрлеп емдеу белгілеген адамдарға психикалық (наркологиялық) ауытқылары бар адамдарды қадағалау картасы және психикалық ауруды диспансерлік бақылау картасы толтырылады. Сотталғанды бір мекемеден басқа мекемеге ауыстырған кезде Карта жеке істің материалдарына сотталғандардың амбулаторлық картасымен бірге тіркеледі.
169. Мекемелердегі психикалық ауруларды емдеу амбулаторлы немесе медициналық бөлімдердің стационарлық жағдайларда арнайы медициналық көмек жүргізіледі. Сот-психиатриялық сараптамасы тағайындалған адамдарға психикалық ауытқуына байланысты емдеу іс-шаралары тек жіті психотикалық жағдайда болған, құрысу ұстамалары және ауыр декомпенсациялар болған кезде жүзеге асырылады. Есі дұрыс емес деп танылған адамдарға емдеу шаралары медициналық бөлімнің стационарында қалған контингенттен оқшаулау арқылы жүргізіледі. Мекеменің медициналық бөлімі стационарындағы психикалық аурумен ауыратын сырқаттарды мекеменің дәрігер-психиатры күн сайын қарайды. Дәрігер-психиатр болмаған жағдайда емдеу шараларын медициналық бөлімнің бастығы немесе дәрігер-терапевт аумақтық денсаулық сақтау органдарының медициналық ұйымы дәрігер-психиатрларының ұсынымы бойынша дәрігер-терапевт жүзеге асырады. Тексеру нәтижелері стационарлық аурудың медициналық картасына енгізіледі. Ауруды стационардан шығарған кезде толық эпикриз жасалады, ол психикалық (наркологиялық) ауруды қадағалау картасына жазылады.
Жіті психотикалық жай-күйімен және аурудың жиі декомпенсациялары бар, медициналық бөлім жағдайларында ұзақ болмаған адамдарға стационарлық көмек ҚАЖ психиатриялық ауруханасында (бөлімшесінде) көрсетіледі. Ауру жіті жағдайдан шыққанға дейін жазбалар күн сайын, одан әрі кемінде үш күнде бір рет жүргізіледі. Ауру стационарда ұзақ болған кезде әрбір үш айда кезеңдік эпикриз жасалады. Ауруды ауруханадан (бөлімшеден) шығарған кезде оны амбулаторлық қарау, емдеу және еңбекке тиімді орналастыру мәселелері бойынша медициналық ұсынымдар жасай отырып, толық қорытынды эпикриз жасалады.

165. Лица, направляемые на обследование к врачу-психиатру, делятся на две группы:
1) группа консультативного учета:
больные с невротическими расстройствами, требующими временного лечения, а не постоянного наблюдения;
лица, страдающие психическими расстройствами при наличии глубоких стойких ремиссий, в состоянии компенсации;
прочие, направленные на осмотр в порядке консультации, при условии, что они не обнаружили нарушений в психической сфере.
Больные этой группы специальному учету не подлежат.
2) группа диспансерного учета:
больные со всеми формами психических, поведенческих расстройств (заболеваний) заболеваний независимо от стадии процесса, в том числе и с резидуальными явлениями, лица с патологическим развитием личности (психопатии), олигофренией, эпилепсией, страдающие органическими поражениями центральной нервной системы с теми или иными психическими поведенческими расстройствами (заболеваний);
лица, страдающие тяжелыми формами неврозов, реактивными состояниями.
166. Постановка на диспансерный учет и снятие с диспансерного учета осуществляется только решением ВКК медицинской части учреждения.
167. На каждого больного, взятого на консультативный и диспансерный учет, а также на лиц, которым судом определено принудительное амбулаторное наблюдением и лечение по поводу психических расстройств, не исключающих вменяемости, заполняется карта наблюдения за лицом с психическими (наркологическими) расстройствами и контрольная карта диспансерного наблюдения за психическим больным. При переводе осужденного в другое учреждение карта приобщается к материалам личного дела вместе с медицинской картой амбулаторного пациента.
168. Лечение больных с психическим, поведенческим расстройством (заболеванием) в учреждении осуществляется в амбулаторных или в стационарных условиях медицинской части. Лицам, которым назначена судебно-психиатрическая экспертиза, лечебные мероприятия по поводу психического расстройства осуществляются только при остром психотическом состоянии, наличии судорожных припадков и тяжелых декомпенсаций. Лицам, признанным невменяемыми, лечебные мероприятия осуществляются в стационаре медицинской части с обязательной их изоляцией и осматриваются врачом-психиатром учреждения ежедневно. В случае отсутствия врача-психиатра лечебные мероприятия осуществляются начальником медицинской части или врачом-терапевтом по рекомендациям врача-психиатра медицинских организаций территориального органа здравоохранения. Результаты осмотра вносятся в медицинскую карту стационарного больного. При выписке больного из стационара составляется подробный эпикриз, который переносится в карту наблюдения за психическим (наркологическим больным).
169. Специализированная медицинская помощь в стационарных условиях лицам с острыми психотическими состояниями и частыми декомпенсациями заболевания, длительно не купирующимися в условиях медицинской части, оказывается в психиатрической больнице (отделении) УИС. До выхода больного из острого состояния записи на него ведутся ежедневно, в дальнейшем – не реже 1 раза в 3 дня. При длительном нахождении больного в стационаре каждые 3 месяца составляется этапный эпикриз. При выписке больного из больницы (отделения) составляется подробный заключительный эпикриз с обязательными медицинскими рекомендациями по вопросам его амбулаторного наблюдения, лечения и рационального трудоустройства.

170. Науқастарды стационарда тереңдетіп және жан-жақты тексеру сотталғанды ауруына байланысты жазасын өтеуден босату туралы мәселені шешу кезінде міндетті болып табылады. Психиатриялық куәландыруды мекеме дәрігерлерінен тұратын дәрігерлік комиссия жүргізеді. Комиссия құрамында кемінде екі психиатр дәрігер болуы тиіс.
Науқастардың бұл санаты бұрынғы ұстау орны бойынша қайтарылмайды, ал сот органдарының түпкілікті шешіміне дейін ауруханада (бөлімшеде) болады. Сотталған адам босатылған және сот шешімі бойынша қатаң немесе күшейтілген бақылаумен ауруханада медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шаралары қолданылған жағдайда, ол Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы заңнамасында көзделген тәртіппен ол этаппен жіберіледі.
2-параграф. Психикасының, мінез-құлқының бұзылушылығы (аурулары) бар адамдарға психикалық денсаулық саласында медициналық көмекті ұйымдастыру
171. Психикаға белсенді ететін заттарды тұтынуға байланысты психикасының, мінез-құлқының бұзылушылығымен (аурулары) ауыратындарды мәжбүрлеп емдеуді сот шешімі негізінде медициналық бөлімінің дәрігер психиатр-наркологы жүргізеді, қажет болған жағдайда стационарлық емдеуге ҚАЖ ЕАМ жібереді.
172. Психикаға белсенді ететін заттарды тұтынуға байланысты психикасының, мінез-құлқының бұзылушылығынан (аурулары) мәжбүрлеп емдеу белгіленген сотталғандарды мекемеге түскеннен кейін үш күндік мерзімде психиатр-нарколог қарайды, ол алғашқы әңгімелесу жүргізу кезінде оны ұйымның және мекемеде мәжбүрлеп емдеуді жүргізудің негізгі ережелерімен таныстырады. Бұл сотталғандар диспансерлік есепке қойылады. Осы санаттағы әрбір сотталғанға психикаға белсенді ететін заттарды тұтынуға байланысты психикасының, мінез-құлқының бұзылушылығық (аурулары) ауруды диспансерлік қадағалаудың бақылау картасы және наркологиялық аурудың медициналық амбулаторлық картасы жүргізіледі. Емдеу диагностикалаудың және емдеудің клиникалық хаттамаларына сәйкес жүргізіледі. Шағымдар, синдромдар, жатқызуға көрсетілімдері пайда болған жағдайда сотталғандар ҚАЖ ЕАМ-не стационарлық емделуге жіберіледі. Алкоголизм және нашақорлық (уытқұмарлық) бойынша белсенді емдеу курсы аяқталған соң одан әрі дамытпау емі тағайындалады.
173. Мәжбүрлі емнен бас тарту белгіленген жазасын өтеу тәртібін өрескел бұзу болып табылады, психотерапиялық әсер етудің барлық әдістері аяқталғаннан кейін қылмыстық-атқару заңнамасына сәйкес сотталғандарға жазалау шаралары қолданылады.

170. Углубленное и всестороннее обследование больных в стационаре является обязательным при решении вопроса об освобождении осужденного от отбывания наказания в связи с болезнью. Психиатрическое освидетельствование проводится врачебной комиссией, состоящей из врачей учреждений. В составе комиссии должно быть не менее двух врачей-психиатров.
Данная категория больных не возвращается по месту прежнего содержания, а находится в больнице (отделении) до окончательного решения судебных органов. В случае освобождения осужденного и применения к нему по решению суда принудительных мер медицинского характера в больнице со строгим или усиленным наблюдением, он этапируется в нее в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан в области здравоохранения.
Параграф 2. Организация медицинской помощи в области психического здоровья лицам с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), связанными с употреблением психоактивных веществ
171. Принудительное лечение лиц с психическим, поведенческим расстройством (заболеванием), связанным с употреблением психоактивных веществ проводится на основании решения суда в медицинской части врачом психиатром-наркологом, при необходимости направляется на стационарное лечение в ЛПУ УИС.
172. При поступлении в учреждение осужденные, которым определено принудительное лечение от психических, поведенческих расстройств (заболеваний), связанных с употреблением психоактивных веществ осматриваются врачом психиатром-наркологом, который при первой же беседе знакомит больного с основными положениями организации и проведения принудительного лечения в учреждении. Данные осужденные ставятся на диспансерный учет. На каждого осужденного данной категории заводится контрольная карта диспансерного наблюдения за психически (наркологическим) больным и медицинская карта амбулаторного наркологического больного. Лечение проводится согласно клинических протоколов диагностики и лечения. В случае появлений жалоб, синдромов, наличий показаний к госпитализации, осужденные направляются на стационарное лечение в ЛПУ. После завершения курса активного лечения лицам с психическим, поведенческим расстройством (заболеванием), связанных с употреблением психоактивных веществ назначается поддерживающее лечение.
173. Отказ от принудительного лечения является злостным нарушением установленного порядка отбывания наказания и после того, как исчерпаны все методы психотерапевтического воздействия, к осужденному применяются меры взыскания в соответствии с уголовно-исполнительном законодательством.

174. Емдеуді "үзуге" жол берген сотталғандарғаа рецедивке қарсы терапия жүргізіледі. Емдеуді "үзу" деп мәжбүрлеп емдеудегі сотталғандардың алкогольді, оның сурогаттарынан, есірткі және басқа да есеңгірететін заттарды қабылдауы болып танылады.
175. Сотталғандарға мәжбүрлі ем алу кезеңінде динамикалық бақылау және ремиссия сапасын бақылау кезінде міндетті түрде тоқсанына бір реттен кем емес уақытта ағзада есірткі заттарының болуына талдаулар жүгізіледі.
176. Мәжбүрлеп емдеуге жатпайтын сотталғанда созылмалы психикаға белсенді ететін заттарды тұтынуға байланысты психикасының, мінез-құлқының бұзылушылығы (аурулары) айқындалған кезде, оған ерікті түрде психикаға белсенді ететін заттарды тұтынуға байланысты психикасының, мінез-құлқының бұзылушылығы (аурулары) бойынша терапия курсынан өту ұсынылады.
Ерікті түрде емдеуден бас тартқан жағдайда, мекеменің медициналық бөлімінің бастығынан және дәрігер-терапевттен, дәрігер-психиатрдан (наркологтан) тұратын медициналық комиссия қорытынды шығарады, оның негізінде мекеменің әкімшілігі медициналық сипатты мәжбүрлеу шараларын қолдану туралы сот алдында өтініш жасайды.
177. Мәжбүрлеп емдеудің тоқтатылуын мекеме әкімшілігінің ұсынымы бойынша сот жүргізеді. Психикаға белсенді ететін заттарды тұтынуға байланысты психикасының, мінез-құлқының бұзылушылығымен (аурулары) ауыратын адамдарды мәжбүрлеп емдеудің ұзақтығы Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексінің 26-бабына және Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодекстің 96-бабына сәйкес белгіленеді. Аурудың рецидиві және емдеу курсы бұзылмаған жағдайда медициналық комиссия мәжбүрлеп емдеуді тоқтату туралы мәселені шешу үшін материалдар дайындайды.
Мәжбүрлеп емдеуді тоқтату туралы мәселені шешу үшін негіз медициналық комиссияның қорытындысы болып табылады.
Сот мәжбүрлеп емдеуді алып тастағаннан кейін психикаға белсенді ететін заттарды тұтынуға байланысты психикасының, мінез-құлқының бұзылушылығымен (аурулары) бес жыл диспансерлік есепте тұрады.
178. Психикаға белсенді ететін заттарды тұтынуға байланысты психикасының, мінез-құлқының бұзылушылығынан (аурулары) мәжбүрлеп емдеуден өткен сотталғандарды жазасын өтеуден босатудың барлық жағдайында медициналық бөлім мерзімінің аяқталуы бойынша босатылардан бір ай бұрын және өзге себептермен (шартты түрде мерзімінен бұрын босату, өтелмеген жаза бөлігін неғұрлым жеңіл түріне ауыстыру, рақымшылық актісі, кешіру) босатылғаннан кейін үш жұмыс күн ішінде босатылғанның тұрғылықты мекенжайы бойынша мемлекеттік денсаулық сақтауды басқарудың жергілікті органдарының медициналық ұйымдарына наркологиялық аурудың амбулаториялық картасынан психикаға белсенді ететін заттарды тұтынуға байланысты психикасының, мінез-құлқының бұзылушылығы (аурулары) жағдайы бойынша жүргізілген мәжбүрлеп емдеу және оның нәтижесі туралы көшірмесін жібереді.

174. Осужденным, допустившим "срывы" лечения, проводится противорецидивная терапия. Под "срывом" лечения следует понимать употребление осужденными, находящимися на принудительном лечении, алкоголя, его суррогатов, наркотических и других одурманивающих веществ.
175. В период прохождения принудительного лечения осужденным при динамическом наблюдении и контроле качества ремиссии не реже одного раза в квартал проводятся анализы на наличие в организме наркотических веществ.
176. При выявлении у осужденного, не подлежащего принудительному лечению, от психического, поведенческого расстройства (заболевания), связанного с употреблением психоактивных веществ, ему предлагается пройти курс терапии по поводу от психического, поведенческого расстройства (заболевания), связанного с употреблением психоактивных веществ в добровольном порядке.
При отказе от добровольного лечения медицинской комиссией, состоящей из начальника медицинской части учреждения, врача-психиатра (нарколога) и врача-терапевта, выносится заключение, на основании которого администрация учреждения ходатайствует перед судом о применении принудительных мер медицинского характера.
177. Прекращение принудительного лечения производится судом по представлению администрации учреждения. Длительность принудительного лечения лиц с психическим, поведенческим расстройством (заболеванием), связанным с употреблением психоактивных веществ, определяется в соответствии со статьей 26 Уголовно-исполнительного кодекса и статьей 96 Уголовного кодекса Республики Казахстан. При отсутствии рецидивов заболевания и нарушения курса лечения медицинской комиссией готовятся материалы в суд для решения вопроса о прекращении принудительного лечения.
Основанием для решения вопроса о прекращении принудительного лечения является заключение медицинской комиссии.
После снятия судом принудительного лечения лица с психическим, поведенческим расстройством (заболеванием), связанным с употреблением психоактивных веществ, состоят на диспансерном учете 5 лет.
178. Во всех случаях освобождения от отбывания наказания осужденных, которые проходили принудительное лечение от психического, поведенческого расстройства (заболевания),связанным с употреблением психоактивных веществ, медицинская часть за один месяц до освобождения по концу срока и в течение трех рабочих дней после освобождения по иным основаниям (условно-досрочное освобождение, замена неотбытой части наказания более мягким видом, акт амнистии, помилование) направляет в медицинские организации местного органа государственного управления здравоохранением по месту жительства освобождаемого выписку из амбулаторной карты лица с психическим, поведенческим расстройством (заболеванием связанным с употреблением психоактивных веществ его результатах.

179. Бас бостандығынан айыру орындарынан босату кезінде емдеу аяқталмаған жағдайда медициналық комиссия оны жалғастырудың қажеттілігі туралы дәлелді қорытынды жасайды. Қорытындының негізінде мекеме әкімшілігі сотқа мемлекеттік денсаулық сақтау басқармасының жергілікті органдарының медициналық ұйымдарында мәжбүрлеп емдеуді жалғастыру туралы ұсыныс жолдайды.
180. Мекемеде, ТИ-де ұсталатын адамдарда масаңдыққа ұқсас сыртқы көріністердің болуына күмән туған жағдайда масаңдыққа куәландыру жүргізіледі.
181. Куәландыруды дәрігер психиатр-нарколог немесе арнайы дайындалған басқа мамандықтың дәрігерлері жүргізеді. ПМБДСМ ұйымдарда арнайы дайындықтан өткен фельдшерлерге медициналық куәландыруды жүргізуге рұқсат етіледі. Нәтижелері осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша психобелсенді затты қабылдау фактісін және масаңдық жағдайын анықтауға медициналық куәландыру актісімен ресімделеді.
182. Тексерілетін адамның жағдайының ауырлығына байланысты куәландыруды толық көлемде жүргізу мүмкін болмаған жағдайда тыныс алу ауасында және биологиялық орталарда (қан, зәр, сілекей) психобелсенді заттардың болуына тексеру жүргізіледі. Биологиялық сынаманың анықталу және кезектілігі дәрігер (фельдшер) тексерілеушінің клиникалық жағдайының ерекшеліктерімен анықталады.
183. Куәландыру жүргізетін дәрігер (фельдшер) барлық жағдайда бекітілген үлгі бойынша медициналық қорытынды шығарады. Қорытындыда тексерілетін адамның сыртқы келбеті, оның мінез-құлқы, эмоционалдық жай-күйі, сөзі, вегето-тамыр реакциясы, санасының, бағдарының, жадының, қозғалыс координациясының бұзылуы, неврологиялық және соматикалық саласының жай-күйі, тыныс алу ауасында психобелсенді заттар иісінің болуы туралы мәліметтер толық жазылады. Бұл ретте куәландырудан өтетін адамның шағымына, өзінің жай-күйін субъективті бағалауына көңіл бөлінеді. Зертханалық зерттеулер жүргізілген жағдайда, нәтижелері ескеріледі.
184. Клиникалық тексеру мәліметтері психобелсенді заттарды қолданумен байланысты жағдайы мәселесі бойынша медициналық қорытындының басты негізі болып саналады. Масаңдықтың клиникалық көрінісіне дәрігердің күмәні туындаған немесе куәландырудан өтетін адам куәландыру қорытындысымен келіспеген жағдайда куәландырылылатын адамда тынысалатын ауаның және биологиялық орталардың (қан, зәр, сілекей) зерттеуі жүргізіледі.

179. В случаях, когда ко времени освобождения из места лишения свободы лечение не завершено, медицинской комиссией составляется мотивированное заключение о необходимости его продолжения. На основании заключения администрация учреждения может выходить в суд с представлением о продлении принудительного лечения в медицинской организации местного органа государственного управления здравоохранением.
180. При подозрении на наличие у лица, содержащегося в учреждении УИС, внешние проявления которого сходны с признаками какого-либо опьянения, производится его освидетельствование на состояние опьянения.
181. Освидетельствование производится врачом психиатром-наркологом или специально подготовленными врачами других специальностей, допускается проведение медицинского освидетельствования фельдшерами, прошедшими специальную подготовку в ООМППЗ. Результаты оформляются соответствующим заключением медицинского освидетельствования для установления факта употребления психоактивного вещества и состояния опьянения по форме, согласно приложению 17 к настоящим Правилам.
182. Если проведение освидетельствования в полном объеме не представляется возможным из-за тяжести состояния обследуемого, в обязательном порядке проводятся исследования на наличие психоактивных веществ в выдыхаемом воздухе и биологических средах (кровь, моча, слюна). Характер и последовательность проведения биологических проб определяется врачом (фельдшером) в зависимости от особенностей клинического состояния обследуемого.
183. Врач (фельдшер), производящий освидетельствование, во всех случаях составляет заключение медицинского освидетельствования по установленной форме. В заключении подробно излагаются сведения о внешнем виде освидетельствуемого, его поведении, эмоциональном фоне, речи, вегетососудистых реакциях, нарушении сознания, ориентировки, памяти, координации движений, состоянии неврологической и соматической сферы, наличии запаха психоактивного вещества в выдыхаемом воздухе. При этом следует отметить жалобы освидетельствуемого, его субъективную оценку своего состояния. В обязательном порядке, если проводились, отмечаются результаты лабораторных исследований.
184. Главной основой медицинского заключения по вопросу состояния, связанного с употреблением психоактивного вещества, служат данные клинического обследования. При сомнении врача в клинической картине опьянения или несогласии освидетельствуемого с заключением освидетельствования, у освидетельствуемого производится исследование выдыхаемого воздуха и биологических сред (моча, кровь, слюна).

185. Медициналық куәландыру негізінде тексеріс уақытында куәландырылылатын адамның жағдайы айқын сипатталатын қорытынды шығарылады.
Дәрігер (фельдшер) қорытынды әзірлеу кезінде клиникалық және (қажет жағдайда) зертханалық мәліметтер негізінде мынадай жағдайлардың бірін анықтайды:
1) сау;
2) психобелсенді заттарды қабылдау фактісі анықталды, масаңдық белгілері анықталмады;
3) деңгейлері бойынша алкогольдік масаю (жеңіл, орташа, ауыр);
4) басқа психобелсенді заттарды қабылдаудан туындаған масаңдау жағдайы (есірткі-опиоидтар, каннабиноидтар, кокаин, тыныштандыратын, ұйықтататын заттар, психоқоздырғыштар, ұшып кететін еріткіштер), зертханалық расталған масаңдық жағдайы (есірткілік, уытқұмарлық).
3-параграф. Тамақ қабылдаудан бас тартқан адамдарға қатысты емдеу-профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыру
186. Мекемеде, ТИ-де ұсталатын адамдар наразылық білдіру ретінде тамақ қабылдаудан бас тарту фактісі анықталған жағдайда мекеме басшылығы тамақ қабылдамау себебін анықтайды және бұл туралы жоғары тұрған аумақтық қылмыстық-атқару жүйесі органын,егер бұл күдікті мен айыпталушы болса, қылмыстық істі жүргізуді өндірісіне алған адамды немесе органды, жазаны орындаудың заңдылығын қадағалауды жүзеге асыратын прокурорды хабардар етеді.
187. Мекемеде, ТИ-де ұсталатын тамақ қабылдаудан бас тартқан адам мүмкіндігінше басқалардан бөлек ұсталады (денсаулық жағдайына қауіп төнген жағдайда медициналық бөлімнің стационарында) және медициналық қызметкердің бақылауында болады. Тамақ қабылдаудан бас тартқан адамның денсаулығына қауіп төнген жағдайда оның денсаулығын қалыптандыруға бағытталған шаралар, оның ішінде мәжбүрлі шаралар дәрігердің жазбаша қорытындысы негізінде және медициналық қызметкердің қатысуымен жүзеге асырылады (мәжбүрлі тамақтандырудан басқа).
188. Мекеменің кезекші бөлімінде тамақ қабылдаудан бас тарту бойынша қадағалауда тұрған адамдардың тізімі болады. Медициналық құжаттамаларда осы адамдардың денсаулық жағдайы туралы жазба күнделікті жүргізіледі.
189. Күдікті мен айыпталушының сотталғанның, тамақ қабылдаудан бас тартуы оларды этаппен жіберуге немесе айдауылдауға, тергеу әрекеттеріне және сот отырыстарына қатысуға кедергі келтірмейді. Қажет жағдайда этаппен жіберу немесе айдауылдау медициналық қызметкердің еріп жүруімен жүзеге асырылады.
190. Тамақ қабылдаудан бас тартқан адамға денсаулық жағдайының нашарлауы өміріне қауіп төндірген жағдайда шаралар қабылданады. Осы науқаспен тамақ қабылдаудан бас тартудың денсаулыққа келтіретін зияны туралы әңгімелеседі. Қажет жағдайда денсаулық жағдайы нашарлаған кезде дәрілік заттарды тағайындаумен бірге қоректік қоспамен зонд арқылы жасанды тамақтандыру жүргізеді.
Жасанды тамақтандыру үшін қоректі қоспа құрамында ақуыз, май, көмірсулар, дәрумендер мен тұздардың қажетті көлемі болады.
Қажет болған жағдайларда қоректі қоспаға науқас қабылдауға бас тартқан дәрілерді қосады.

185. На основании медицинского освидетельствования формулируется заключение, в котором характеризуется состояние освидетельствуемого на момент обследования.
Врач (фельдшер) при составлении заключения, на основании имеющихся клинических и (при необходимости) лабораторных данных, устанавливает одно из следующих состояний:
1) трезв;
2) установлен факт употребления (какого-либо) психоактивного вещества, признаки опьянения не выявлены;
3) алкогольное опьянение по степеням (легкая, средняя, тяжелая);
4) состояние опьянения, вызванное употреблением других психоактивных веществ (наркотики - опиоиды, каннабиноиды, кокаин, седативные, снотворные вещества, психостимуляторы, галлюциногены, летучие растворители), при лабораторном подтверждении.
Параграф 3. Организация лечебно-профилактических мероприятий в отношении лиц, отказывающихся от приема пищи
186. При установлении факта отказа от приема пищи в знак протеста у лиц, содержащихся в учреждении, СИ, руководство учреждения, СИ выясняет причины непринятия пищи и извещает об этом вышестоящий территориальный орган УИС, лицо или орган, в производстве которых находится уголовное дело, если это подозреваемый, обвиняемый, а также прокурора, осуществляющего надзор за законностью исполнения наказаний.
187. Лицо, содержащееся в учреждении, СИ отказавшееся от приема пищи содержится по возможности отдельно от других (при угрозе состояния здоровья в стационаре медицинской части) и находится под наблюдением медицинского работника. Меры, в том числе и принудительного характера, направленные на поддержание здоровья лица, отказывающего от приема пищи, если его жизни угрожает опасность, осуществляются на основании письменного заключения врача и в присутствии медицинского работника (за исключением принудительного кормления).
188. В дежурной части учреждения составляется список лиц, находящихся под надзором вследствие отказа от приема пищи. В медицинской документации ежедневно делается запись о состоянии здоровья данных лиц.
189. Отказ от приема пищи подозреваемого, обвиняемого и осужденного, не препятствует их этапированию или конвоированию, а также участию в следственных действиях и судебных заседаниях. При необходимости этапирование или конвоирование производятся в сопровождении медицинского персонала.
190. В случае если лицу, отказывающемуся от приема пищи, ухудшение состояния здоровья угрожает жизни, принимаются необходимые меры. С данными больными проводится беседа о вреде здоровью, наносимое отказом от приема пищи. При необходимости, в случае ухудшения состояния здоровья проводят искусственное кормление питательной смесью через зонд с назначением лекарственных средств (глюкоза, витамины).
Питательная смесь для искусственного кормления зондом обеспечивает необходимым количеством белков, жиров, углеводов, витаминов и солей.
В случае необходимости к питательной смеси прибавляют лекарства, которые больной отказывается принимать.

191. Өз денесіне зақым келтірген адамдар медициналық көмектен бас тартқан жағдайда оларға мүмкін болатын зардаптар түсіндіріледі.
192. Мүмкін болатын зардаптарды көрсету арқылы медициналық көмектен бас тарту медициналық құжаттарда ресімделеді және медициналық көмектен бас тартқан адамның және медициналық қызметкердің қолы қойылады.
Медициналық көмектен бас тартқан науқас қол қоюға бас тартқан жағдайда ол туралы медициналық құжатта сәйкес жазба жасалады және медициналық қызметкердің қолы қойылып, медициналық көмектен бас тарту туралы акт жасалады. Актқа медициналық қызметкердің, режим және жедел бөлім қызметкерлерінің қолдары қойылады.
5-тарау. ҚАЖ мекемелерінен босатылатын әлеуметтік маңызды немесе өзге де ауыр аурулармен ауыратын науқастарың емделуге бейілділігін ұйымдастыру
193. Туберкулезбен науқастарды қоспағанда әлеуметтік мәні бар аурулармен науқас адамдарды жазаны өтеуден босатудың барлық жағдайларында № ҚР ДСМ-108/2020 бұйрығына сәйкес мекеме әкімшілігі мерзімнің аяқталуы бойынша бір ай бұрын және өзге де негіздер бойынша босатылғаннан кейін (шартты түрде мерзімінен бұрын босату,жазаның өтелмеген бөлігін жазаның неғұрлым жеңіл түріне ауыстыру, рақымшылық, кешірім жасау актілері) үш жұмыс күні ішінде босатылатынның тұрғылықты жері бойынша медициналық ұйымға мекеменің орналасқан орны бойынша денсаулық сақтау субъектісінен тіркеуден шығара отырып, паспорт деректерін, диагнозын, жүргізілген емі туралы ақпарат жолдайды.
Ескерту. 193-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 05.01.2022 № 1 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
194. Алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 05.01.2022 № 1 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
195. Бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамды медициналық ұйымдар денсаулық сақтау субъектілеріне тіркегеннен кейін бір ай мерзімде мекемелерге диспансерлік есепке қойылған туралы ақпарат жолдайды.
Сот үкімі бойынша бас
бостандығынан айыру
орындарында жазасын өтеп
жатқан бас бостандығы
шектелген адамдарға, сондай-ақ
ұсталған, қамауға алынған және
арнайы мекемелерге
орналастырылған адамдарға
медициналық көмек көрсету
қағидаларына
1-қосымша
нысан
Арнайы мекемелерде (УҰИ, ҚО, ӘАО) ұсталатын адамдардан бастапқы жауап алу және медициналық көмек көрсетуді тіркеу ЖУРНАЛЫ
Р/с №
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Жасы
Келіп түскен күні
Шағымдары
Түскен уақытта анықталды
Медициналық қызметкерді шақыру және оның келген уақыты
Көрсетілген медициналық көмектің сипаты
Ауруханаға жатқызу, емдеу мекемесінің атауы
Ұсынымдар
Арнайы мекеме бойынша кезекшінің қолы
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Сот үкімі бойынша бас
бостандығынан айыру
орындарында жазасын өтеп
жатқан бас бостандығы
шектелген адамдарға, сондай-ақ
ұсталған, қамауға алынған және
арнайы мекемелерге
орналастырылған адамдарға
медициналық көмек көрсету
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
20___ жылғы _______ арнайы мекемедегі медицина қызметкерінің кабинетіне жүгінуді тіркеу журналы
Р/с
Шақыру немесе жүгіну күні мен сағаты
Науқастың Т.А.Ә. (бар болған жағдайда), туған жылы
Камера №
Жүгіну себебі
Алғашқы, қайта шақыру, белсенді келуі
Жүгіну кезіндегі денсаулық жағдайы, объективті жалпы жағдайының деректері.
Диагнозы
Алғашқы медициналық көмек көрсету, сондай-ақ кім және қашан, науқастың қайда жіберілгені немесе жедел жәрдемнің шақырылғаны, шақыру және келу уақыты туралы мәліметтер
Жедел жәрдем бригадасы дәрігерінің науқасты УҰИ қалдырған жағдайда одан әрі ұстау мүмкіндігі туралы белгісі
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Ескертпе:

191. В случае отказа лиц, нанесших себе телесные повреждения, от медицинской помощи им в доступной форме разъясняются возможные последствия.
192. Отказ от медицинской помощи с указанием возможных последствий оформляется записью в медицинской документации и подписывается лицом, отказывающимся от медицинской помощи, а также медицинским работником.
В случае отказа от подписания больным отказа от медицинской помощи осуществляется соответствующая запись об этом в медицинской документации и подписывается медицинским работником, составляется акт об отказе от медицинской помощи, который подписывается медицинским работником, работником режимной и оперативной служб.
Глава 5. Организация преемственности лечения больных, страдающих социально значимыми или иными тяжелыми заболеваниями, освобождающихся из учреждений УИС.
193. Во всех случаях освобождения от отбывания наказания лиц, имеющих социально значимые заболевания, в соответствии с Приказом № ҚР ДСМ-108/2020, кроме больных туберкулезом, администрация учреждения за один месяц до освобождения по концу срока и в течение трех рабочих дней после освобождения по иным основаниям (условно-досрочное освобождение, замена неотбытой части наказания более мягким видом наказания, акт амнистии, помилование) направляет в медицинские организации по месту жительства освобождаемого информацию с указанием его паспортных данных, диагноза, проводимом лечении с откреплением от субъекта здравоохранения по месту дислокации учреждения и прикреплением к субъекту здравоохранения по месту жительства.
Сноска. Пункт 193 - в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 05.01.2022 № 1 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
194. Исключен приказом и.о. Министра внутренних дел РК от 05.01.2022 № 1 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
195. Медицинские организации после прикрепления к субъектам здравоохранения, освобожденного из мест лишения свободы, в месячный срок направляют в учреждения информацию о постановке на диспансерный учет.
Приложение 1 к Правилам
оказания медицинской помощи лицам,
свобода которых ограничена, а также лицам,
отбывающим наказание по приговору
суда в местах лишения свободы,
задержанным, заключенным под стражу и
помещенным в специальные учреждения
форма
ЖУРНАЛ
первичного опроса и регистрации оказания медицинской помощи лицам, содержащимся в специальных учреждениях (ИВС, ПР, СПА)
№ п/п
Фамилия, имя, отчество
Возраст
Дата поступления
Жалобы
При поступлении выявлено
Время вызова и прибытия медицинского работника
Характер оказанной медицинской помощи
Госпитализация, наименование лечебного учреждения
Рекомендации
Подпись дежурного по специальному учреждению
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Приложение 2 к Правилам
оказания медицинской помощи лицам,
свобода которых ограничена, а также лицам,
отбывающим наказание по приговору
суда в местах лишения свободы,
задержанным, заключенным под стражу и
помещенным в специальные учреждения
форма
Журнал регистрации обращения в кабинет медицинского работника специального учреждения за _____ 20 __ г.
№ п/п
дата и час вызова или обращения
Ф.И.О. больного, год рождения
№ камеры
По какому поводу сделано обращение
Вызов первичный, повторный, посещение активное
Жалобы на состояние здоровья в момент обращения, общее состояние объективные данные. Диагноз
Сведения об оказании первичной медицинской помощи, а также кем и когда, куда больной направлен или вызвана скорая мед. помощь, время вызова и прибытия
Отметки врача бригады скорой медпомощи о дальнейшей возможности содержания в ИВС, в случае оставления больного
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Примечание:

1. Журналды медициналық қызметкер жүргізеді.
2. Журналға медициналық қызметкерінің кабинетіне медициналық көмекке жүгінген барлық адамдар енгізіледі.
3. Журналдың барлық бағандарын толтыру керек. Жазбалар ұқыпты, түсінікті болуы, оларды өшіруге жол берілмейді.
4. Журнал парақтары нөмірленген, тігілген және мөрмен бекітіледі.
Пайдаланылған журналдар соңғы жазба енгізілген күннен бастап бес жыл ішінде арнайы мекемеде сақталады, содан кейін белгіленген тәртіппен жойылады.
Сот үкімі бойынша бас
бостандығынан айыру
орындарында жазасын өтеп
жатқан бас бостандығы
шектелген адамдарға, сондай-ақ
ұсталған, қамауға алынған және
арнайы мекемелерге
орналастырылған адамдарға
медициналық көмек көрсету
қағидаларына
3-қосымша
нысан
№ _____ медициналық тексеру картасы
_________________________________________________________________
ішкі істер органының арнайы мекемесінің атауы
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) ________________________________________
Жынысы _________ Туған жылы ____________ Мекен жайы _____________
Түскен кездегі шағымдар _______________________________________________________
Объективті тексеру деректері: Бойы______ Салмағы____ АҚҚ____ммрт.ст.
Денені тексеру бойынша деректер (зақымдану, тыртықтардың, дақтардың,
инъекциялардың, инеіздерінің бар-жоғы мәніне тері жамылғысын
сипаттау және одан әрі осыған ұқсас) ________________________________
________________________________________________________________
Ағзалар мен жүйелер бойынша тексеру деректері (сүйек-бұлшықет аппараты, жүрек, өкпе, несеп-жыныстық жүйесі)
________________________________________________________________
Психоневрологиялық мәртебесі
Жолдама берілген күні: ____________________________________________
1. рентген-флюорографиялық
тексеруге ________________________________________________________
Нәтижесі
2. АИТВ-инфекциясына ____________________________________________,
нәтижесі ________________________________________________________
3. мерезге _______________________________________________________,
нәтижесі ________________________________________________________
Басқа да зертханалық зерттеулердің
нәтижелері ______________________________________________________
Босатылған немесе тергеу изоляторына ауыстырылған кезде қорытынды тексеру күні мен деректері
________________________________________________________________
Медициналық тексеру картасын толтырған медициналық қызметкердің
тегі, аты-жөні, қолы
Сот үкімі бойынша бас
бостандығынан айыру
орындарында жазасын өтеп
жатқан бас бостандығы
шектелген адамдарға, сондай-ақ
ұсталған, қамауға алынған және
арнайы мекемелерге
орналастырылған адамдарға
медициналық көмек көрсету
қағидаларына
4-қосымша
нысан
Этапты қабылдау журналы Сақтау мерзімі - 3 жыл
Р/с №
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
Туған күні
Келген күні
Дене жарақаттарының бар-жоғы
Диагнозы
Өткізілген тексерістер (күні және нәтижесі)
RB
АИТВ
ФГ
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Сот үкімі бойынша бас
бостандығынан айыру
орындарында жазасын өтеп
жатқан бас бостандығы
шектелген адамдарға, сондай-ақ
ұсталған, қамауға алынған және
арнайы мекемелерге
орналастырылған адамдарға
медициналық көмек көрсету
қағидаларына
5-қосымша
Денсаулық жағдайы туралы анықтама
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) _________________________
Т.ж. ____________________________________________________________
Жасақ __________________________________________________________
Диагнозы: _______________________________________________________
Тәртіптік изолятор (КҮҮ, ҚҰЖ) үй-жайында ұсталынуда _________________
(болады, болмайды)
20__ жылғы "___" ________
Дәрігер (фельдшер) __________________ __________________
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Сот үкімі бойынша бас
бостандығынан айыру
орындарында жазасын өтеп
жатқан бас бостандығы
шектелген адамдарға, сондай-ақ
ұсталған, қамауға алынған және
арнайы мекемелерге
орналастырылған адамдарға
медициналық көмек көрсету
қағидаларына
6-қосымша
нысан
Дәрігерге алдын-ала жазылу журналы Сақтау мерзімі - 1 жыл
Р/с №
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
Туған күні
Жасақ, камера
Күні
Дәрігер-маман
Қабылдауда болғаны туралы белгі
Жасақ бастығының қолы
1
2
3
4
5
6
7
8
Сот үкімі бойынша бас
бостандығынан айыру
орындарында жазасын өтеп
жатқан бас бостандығы
шектелген адамдарға, сондай-ақ
ұсталған, қамауға алынған және
арнайы мекемелерге
орналастырылған адамдарға
медициналық көмек көрсету
қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Тәртіптік изолятор үй-жайларында медициналық көмек көрсету журналы Сақтау мерзімі - 5 жыл
Р/с
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
Туған күні
Камера
Күні мен уақыты
Шағымдары
Диагнозы
Дәрігердің (фельдшердің) тағайындауы
Тағайындалған емдеуді қабылдауы
Маман кеңесі
Дәрігерге дейінгі алғашқы медициналық көмек көрсету
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Сот үкімі бойынша бас
бостандығынан айыру
орындарында жазасын өтеп
жатқан бас бостандығы
шектелген адамдарға, сондай-ақ
ұсталған, қамауға алынған және
арнайы мекемелерге
орналастырылған адамдарға
медициналық көмек көрсету
қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Дәрігерлік-консультативтік комиссияны (ДКК) өткізу журналы Сақтау мерзімі - 5 жыл
Р/с №
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
Туған күні
Жасақ
ДКК өткізілген күн
ДКК диагнозы
ДКК шешімі
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
Сот үкімі бойынша бас
бостандығынан айыру
орындарында жазасын өтеп
жатқан бас бостандығы
шектелген адамдарға, сондай-ақ
ұсталған, қамауға алынған және
арнайы мекемелерге
орналастырылған адамдарға
медициналық көмек көрсету
қағидаларына
9-қосымша
нысан
Денсаулық жағдайы туралы ДКК анықтамасы
Тегі, аты, әкесінің аты ______________________________________________
Т.ж. _____________________________________________________________
Жасақ ___________________________________________________________
Диагнозы: _______________________________________________________
Еңбекке жарамдылығы туралы қорытынды ___________________________
(еңбекке жарамды, еңбекке жарамсыз)
Қоныс-колонияға жіберуге _________________________________________
(болады, болмайды)
20___ жылғы "___" ______
________________________________________________________________
(анықтама берген медицина қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда)
Сот үкімі бойынша бас
бостандығынан айыру
орындарында жазасын өтеп
жатқан бас бостандығы
шектелген адамдарға, сондай-ақ
ұсталған, қамауға алынған және
арнайы мекемелерге
орналастырылған адамдарға
медициналық көмек көрсету
қағидаларына
10-қосымша
нысан
Мемлекеттік денсаулық сақтауды басқарудың жергілікті органының медициналық ұйымдарына шығару журналы Сақтау мерзімі - 3 жыл
Р/с №
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
Туған күні
Жасақ
Шығарған күні және уақыты
алдын- ала қойған диагнозы
Қорытынды диагнозы
Көрсетілген медициналық көмек
Емделуге жатқызу (бөлімше)
Мекемеге қайтарылған күні және уақыты
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Сот үкімі бойынша бас
бостандығынан айыру
орындарында жазасын өтеп
жатқан бас бостандығы
шектелген адамдарға, сондай-ақ
ұсталған, қамауға алынған және
арнайы мекемелерге
орналастырылған адамдарға
медициналық көмек көрсету
қағидаларына
11-қосымша
нысан
Қайтыс болу жағдайларын тіркеу журналы Сақтау мерзімі - 25 жыл
Р/с №
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
Туған күні
Жасақ
Қайтыс болған күні және уақыты
Қайтыс болған орны
Өлімнің бастапқы себебі
Клиникалық диагнозы
ӨТК №
Сот-медициналық диагнозы
Қайтыс болу фактісі бойынша қызметтік тергеу нәтижесі (қылмыстық іс қозғаудан бас тарту ту қаулы)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Сот үкімі бойынша бас
бостандығынан айыру
орындарында жазасын өтеп
жатқан бас бостандығы
шектелген адамдарға, сондай-ақ
ұсталған, қамауға алынған және
арнайы мекемелерге
орналастырылған адамдарға
медициналық көмек көрсету
қағидаларына
12-қосымша
нысан
ҚАЖ комитеті төрағасының орынбасары
атағы______________________________
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) _________
Нарядқа сұрау салу
Сізден _________ сотталған Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) _______,
_______ туған жылы, бабы, жазасын өтеу мерзімі, стационарлық емдеу
үшін емдеу-профилактикалық мекемесіне жіберуіңізді сұраймын.
Қосымша: ___ парақта.
Департамент бастығы _____
Атағы
Т.А.Ә.(бар болған жағдайда)
Қолы
орын. Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
тел.
Сот үкімі бойынша бас
бостандығынан айыру
орындарында жазасын өтеп
жатқан бас бостандығы
шектелген адамдарға, сондай-ақ
ұсталған, қамауға алынған және
арнайы мекемелерге
орналастырылған адамдарға
медициналық көмек көрсету
қағидаларына
13-қосымша
нысан
Үлгі
Стационарлық емге жіберуге арналған шығару эпикризі
Сотталған _______________________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты)
Туған жылы _____________________________________________________
Кім және қашан сотталған _________________________________________
ҚР ҚК бабы _________________ мерзімі _____________________________
Мерзімінің басталуы ______ мерзімінің аяқталуы _____________________
Жеке ісінің № ____________________________________________________
I. ШАҒЫМДАРЫ __________________________________________________
II. ӨМІР АНАМНЕЗІ _______________________________________________
III. АУРУ АНАМНЕЗІ _______________________________________________
IV. ОБЪЕКТИВТІ МӘРТЕБЕСІ
Физикалық тәсілмен тексеріс тәсілдері (органдар және ағзалар бойынша)

1. Журнал ведется медицинским работником.
2. В журнал заносятся все лица без исключения, обратившиеся в кабинет медицинского работника за медицинской помощью.
3. Заполнение всех граф журнала обязательно. Записи ведутся аккуратно, разборчиво и затушевывание записей не допускается.
4. Листы журнала должны быть пронумерованы, прошнурованы и скреплены печатью.
Использованные журналы хранятся в специальном учреждении в течение пяти лет со дня внесения последней записи, а затем уничтожаются в установленном порядке.
Приложение 3 к Правилам
оказания медицинской помощи лицам,
свобода которых ограничена, а также лицам,
отбывающим наказание по приговору
суда в местах лишения свободы,
задержанным, заключенным под стражу и
помещенным в специальные учреждения
форма
Карта медицинского осмотра №___
________________________________________________________________
наименование специального учреждения органа внутренних дел
Ф.И.О. _______________________________________________________________
Пол _______ Год рождения _________ Адрес _______________________________
Жалобы при поступлении ________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
Данные объективного осмотра: Рост___ Вес____ АД_____ мм рт. ст.
Данные по телесному осмотру (описать кожные покровы на предмет повреждений,
наличие рубцов, ссадин, следов от инъекций, наколок и так далее подобное.)
_____________________________________________ __________________________
_______________________________________________________________________
Данные обследования по органам и системам (костно-мышечный аппарат, сердце, легкие,
мочеполовая система
) ___________________________________________________
_______________________________________________________________________
Психоневрологический статус _____________________________________________
________________________________________________________________________
Дата направления:
1. на рентген-флюорографическое обследование ______________________________
Результат _______________________________________________________________
2. на ВИЧ-инфекцию ____, результат- _______________________________________
3. на сифилис _____________, результат ____________________________________
Результаты других лабораторных исследований ________________________
_______________________________________________________________________
Дата и данные заключительного осмотра при освобождении или переводе
в следственный изолятор
________________________________________________________________________
Фамилия, инициалы медицинского работника заполнившего карту медицинского осмотра, подпись.
Приложение 4 к Правилам
оказания медицинской помощи лицам,
свобода которых ограничена, а также лицам,
отбывающим наказание по приговору
суда в местах лишения свободы,
задержанным, заключенным под стражу и
помещенным в специальные учреждения
форма
Журнал приема этапа Срок хранения - 3 года
№ п/п
Ф.И.О.
Дата рождения
Дата прибытия
Наличие телесных повреждений
Диагноз
Проведенное обследование (дата и результат)
РB
ВИЧ
ФГ
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Приложение 5 к Правилам
оказания медицинской помощи лицам,
свобода которых ограничена, а также лицам,
отбывающим наказание по приговору
суда в местах лишения свободы,
задержанным, заключенным под стражу и
помещенным в специальные учреждения
Справка о состоянии здоровья
Фамилия, имя, отчество
_________________________________________________________________
Г.р.
_________________________________________________________________
Отряд
_________________________________________________________________
Диагноз:
_________________________________________________________________
содержаться в помещении ДИЗО (ПКТ, СУС)
_________________________________________________________________
может, не может
"____" ___________ 20 ___ года
Приложение 6 к Правилам
оказания медицинской помощи лицам,
свобода которых ограничена, а также лицам,
отбывающим наказание по приговору
суда в местах лишения свободы,
задержанным, заключенным под стражу и
помещенным в специальные учреждения
форма
Журнал предварительной записи на прием к врачу Срок хранения - 1 год
№ п/п
Ф.И.О.
Дата рождения
Отряд, камера
Дата
Врач-специалист
Отметка о приеме
Роспись начальника отряда
1
2
3
4
5
6
7
8
Приложение 7 к Правилам
оказания медицинской помощи лицам,
свобода которых ограничена, а также лицам,
отбывающим наказание по приговору
суда в местах лишения свободы,
задержанным, заключенным под стражу и
помещенным в специальные учреждения
форма
Журнал оказания медицинской помощи в помещениях дисциплинарных изоляторов Срок хранения - 5 лет
№ п/п
Ф.И.О.
Дата рождения
Камера
Дата и время
Жалобы
Диагноз
Назначение врача (фельдшера)
Полученное лечебное назначение
Консультация специалиста
Оказание первой доврачебной мед. помощи
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Приложение 8 к Правилам
оказания медицинской помощи лицам,
свобода которых ограничена, а также лицам,
отбывающим наказание по приговору
суда в местах лишения свободы,
задержанным, заключенным под стражу и
помещенным в специальные учреждения
форма
Журнал проведения врачебно-консультативной комиссии (ВКК) Срок хранения - 5 лет
№ п/п
Ф.И.О.
Дата рождения
Отряд
Дата проведения ВКК
Диагноз ВКК
Решение ВКК
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
Приложение 9 к Правилам
оказания медицинской помощи лицам,
свобода которых ограничена, а также лицам,
отбывающим наказание по приговору
суда в местах лишения свободы,
задержанным, заключенным под стражу и
помещенным в специальные учреждения
форма
Справка ВКК о состоянии здоровья
Фамилия, имя, отчество
_________________________________________________________________
г.р.
_________________________________________________________________
Отряд
_________________________________________________________________
Диагноз:
_________________________________________________________________
Заключение о трудоспособности
_________________________________________________________________
(трудоспособен, нетрудоспособен)
Направление в учреждение минимальной безопасности
_________________________________________________________________
(может, не может)
"____" ___________ 20 ___ года
_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество медработника, выдавшего справку)
Приложение 10 к Правилам
оказания медицинской помощи лицам,
свобода которых ограничена, а также лицам,
отбывающим наказание по приговору
суда в местах лишения свободы,
задержанным, заключенным под стражу и
помещенным в специальные учреждения
форма
Журнал вывозов в медицинские организации местного органа государственного управления здравоохранением Срок хранения - 3 года
№ п/п
Ф.И.О.
Дата рождения
Отряд
Дата и время вывоза
Предварительный диагноз
Заключительный диагноз
Оказанная медицинская помощь
Госпитализация (отделение)
Дата и время возврата в учреждение
примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Приложение 11 к Правилам
оказания медицинской помощи лицам,
свобода которых ограничена, а также лицам,
отбывающим наказание по приговору
суда в местах лишения свободы,
задержанным, заключенным под стражу и
помещенным в специальные учреждения
форма
Журнал регистрации смертных случаев Срок хранения - 25 лет
№ п/п
Ф.И.О.
Дата рождения
Отряд
Дата и время смерти
Место смерти
Предварительная причина смерти
Клинический диагноз
№ КУИ
Судебно- медицинский диагноз
Результат служебного расследования по факту смерти (постановление об отказе в возбуждении уголовного дела)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Приложение 12 к Правилам
оказания медицинской помощи лицам,
свобода которых ограничена, а также лицам,
отбывающим наказание по приговору
суда в местах лишения свободы,
задержанным, заключенным под стражу и
помещенным в специальные учреждения
форма
Заместителю председателя
Комитета УИС
Звание ______ Ф.И.О _________________
Запрос на наряд
Прошу Вас направить на стационарное лечение в
лечебно-профилактическое учреждение ______ осужденного Ф.И.О. ____
год рождения, статья, срок. Приложение: на ____ листах.
Начальник Департамента _________ звание Ф.И.О.
Подпись
Исп Ф.И.О.
Тел.
Приложение 13 к Правилам
оказания медицинской помощи лицам,
свобода которых ограничена, а также лицам,
отбывающим наказание по приговору
суда в местах лишения свободы,
задержанным, заключенным под стражу и
помещенным в специальные учреждения
форма
Образец
Выписной эпикриз при направлении на стационарное лечение
Осужденный _________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
Год рождения ______________________________________________________________________
Кем и когда осужден (а) _____________________________________________________________
Статья УК РК ________________ Срок _________________________________
Начало срока _______ Конец срока ___________________________________
Личное дело № ___________________________________________________
I. ЖАЛОБЫ _________________________________________________________________
II. АНАМНЕЗ ЖИЗНИ ________________________________________________________
III. АНАМНЕЗ ЗАБОЛЕВАНИЯ ________________________________________________
IV. ОБЪЕКТИВНЫЙ СТАТУС
Данные физикальных методов исследований (по системам и органам)

1. Науқасты жалпы тексеру
2. Тыныс алу жүйесінің органдарын тексеру
3. Қан айналу жүйесінің органдарын тексеру
4. Acқорыту органдарын тексеру
5. Зәр шығару органдарын тексеру
6. Жүйке жүйесін тексеру
V. ПСИХИКАЛЫҚ МӘРТЕБЕСІ _______________________________________
Мамандар консультациялары, зертханалық, рентгенологиялық және
басқа тексерістер деректері (динамикада) ___________________________
Жолдау диагнозы: _______________________________________________
Стационарлық емдеудің қажеттілігі туралы қорытынды
Мекеме м.о.
Мекеме бастығының емдеу-алдын алу
жұмыстары жөніндегі орынбасары
немесе медицина бөлімі, аурухана бастығы_______________ Т.А.Ә.
(бар болған жағдайда) қолы, күні
Емдеуші дәрігер: ______________ Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) қолы, күні
Сот үкімі бойынша бас
бостандығынан айыру
орындарында жазасын өтеп
жатқан бас бостандығы
шектелген адамдарға, сондай-ақ
ұсталған, қамауға алынған және
арнайы мекемелерге
орналастырылған адамдарға
медициналық көмек көрсету
қағидаларына
14-қосымша
нысан
Үлгі
шығыс № _____ күні ____
________ облысы бойынша
ҚАЖД ______ мекемесінің бастығы
Атағы _________________
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) _______________________________________
Науқастың ауруханаға жатуға келісімі (қолхат)
Мен, сотталған
________________________________________________________________
(Т.А.Ә.) (бар болған жағдайда)
Туған жылы ______________________________________________________
Бабы ____________________________________________________________
Мерзімі _________________________________________________________
м.б., м.а. ________________________________________________________
ҚАЖ емдеу-профилактикалық мекемесі жағдайында жедел (стационарлық)
емделуге келісемін (келіспеймін).
қолы
күні
Мекеме бастығының қолы
____________________________________________________________________
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда), қолы, күні
Мекеме бастығының емдеу-алдын
алу жұмыстары жөніндегі орынбасарының
немесе медицина бөлім бастығының қолы________________________________
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда), қолы, күні
мекеме мөртаңбасы
Сот үкімі бойынша бас
бостандығынан айыру
орындарында жазасын өтеп
жатқан бас бостандығы
шектелген адамдарға, сондай-ақ
ұсталған, қамауға алынған және
арнайы мекемелерге
орналастырылған адамдарға
медициналық көмек көрсету
қағидаларына
15-қосымша
Нысан
Жарақат алу оқиғаларын тіркеу журналы Сақтау мерзімі - 5 жыл
р/с №
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
Туған күні
Жасақ
Жарақаталған күні және уақыты
Оқиғаның орыналған жері және жағдайы
Алғашқы шұғыл көмек көрсету
Диагнозы
№ ЖТК
Прокуратураны хабарлау шығыс №
1
2
3
4
5
б
7
8
9
10
Сот үкімі бойынша бас
бостандығынан айыру
орындарында жазасын өтеп
жатқан бас бостандығы
шектелген адамдарға, сондай-ақ
ұсталған, қамауға алынған және
арнайы мекемелерге
орналастырылған адамдарға
медициналық көмек көрсету
қағидаларына
16-қосымша
Байланыстан кейінгі профилактика (бұдан әрі-БКП):

1. Общий осмотр больного
2. Исследование системы органов дыхания
3. Исследование системы органов кровообращения
4. Исследование органов пищеварения
5. Исследование системы мочеотделения
6. Исследование нервной системы
V. ПСИХИЧЕСКИЙ СТАТУС _________________________________________________________________
Консультации специалистов, данные лабораторных, рентгенологических и других исследований (в динамике)
Направительный диагноз:
Заключение о необходимости стационарного лечения:
М.П. учреждения Заместитель начальника
учреждения по лечебно-профилактической работе
или начальник медицинской части, больницы. _______________ Ф.И.О., подпись, дата
Дата
Лечащий врач: _____________ Ф.И.О., подпись, дата
Приложение 14 к Правилам
оказания медицинской помощи лицам,
свобода которых ограничена, а также лицам,
отбывающим наказание по приговору
суда в местах лишения свободы,
задержанным, заключенным под стражу и
помещенным в специальные учреждения
форма
Образец
Исх. № _______ дата _______
Начальнику учреждения ________
ДУИС по __________ области
Звание Ф.И.О.
Согласие (расписка) больного на госпитализацию
Я, осужденный ____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
Год рождения _____________________________________________________
Статья ___________________________________________________________
Срок ____________________________________________________________
Н.с., к.с.__________________________________________________________
На оперативное (стационарное) лечение в условиях лечебно-профилактического учреждения УИС согласен (не согласен)
Подпись
Дата
Виза руководителя учреждения ______________________________________
Ф.И.О., подпись, дата
Виза заместителя руководителя учреждения по лечебно-профилактической работе
или руководителя медицинской части, больницы _______________________
Ф.И.О., подпись, дата
штамп учреждения
Приложение 15 к Правилам
оказания медицинской помощи лицам,
свобода которых ограничена, а также лицам,
отбывающим наказание по приговору
суда в местах лишения свободы,
задержанным, заключенным под стражу и
помещенным в специальные учреждения
форма
Журнал регистрации случаев травматизма Срок хранения - 5 лет
№ п/п
Ф.И.О.
Дата рождения
Отряд
Дата и время получения травмы
Место и обстоятельства происшествия
Оказание первой неотложной помощи
Диа-гноз
№ КУИ
Исх. № извещения в прокуратуру
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Приложение 16 к Правилам
оказания медицинской помощи лицам,
свобода которых ограничена, а также лицам,
отбывающим наказание по приговору
суда в местах лишения свободы,
задержанным, заключенным под стражу и
помещенным в специальные учреждения
форма
Постконтактная профилактика (далее – ПКП):

Ескерту. 16-қосымшаға өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 05.01.2022 № 1 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Келесі жағдайларда ұсынылады:
Көктамыр ішіне немесе бұлшықет ішіне инъекцияға арналған инемен немесе тамыр ішіне енгізу арқылы тері астына немесе бұлшықет ішіне ену. Сонымен қатар, пациенттің көзі – АИТВ жұқтырған адам немесе қазіргі серостаты белгісіз адам, бірақ АИТВ-ны жұқтыру қаупі бар факторлар бар.
Терінің өткір құралмен (ланцет және т.б.), бұлшықет ішіне немесе тері астына инъекцияға арналған инемен немесе хирургиялық инемен зақымдалуы. Контакт > 15 мин шырышты немесе зақымдалған терінің қатысуымен. Науқастың мәртебесі-инфекция көзі-АИТВ жұқтырған.
Анальды немесе қынапты жыныстық байланыс. Пациенттің мәртебесі, көзі – виремияға немесе серостатусқа оң нәтиже берген АИТВ жұқтырған адам белгісіз, бірақ АИТВ-ны жұқтыру қаупі бар факторлар бар. Егер АИТВ жұқтырған көзі-пациент АРТ қабылдаса, БКП-ны бастау, АИТВ-ға ВЖ-ге талдауды қайталау қажет, егер ол анықталмаса, БКП-ны қабылдауды тоқтатуға болады.
Эякуляциямен рецептивті ауыз жыныстық қатынасы. Виремияға оң нәтиже берген АИТВ жұқтырған серіктес көзінің мәртебесі.
Инъекциялық есірткіні қолдану кезінде шығыс материалдарын бірлесіп пайдалану. Серіктес көзінің мәртебесі - АИТВ жұқтырған. Мекемеде, ТИ АИТВ жұқтырудың алдын алуға бағытталған іс-шараларды үйлестіруді, оның ішінде АИТВ-инфекциясының алдын алу саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымының мамандарымен бірлесіп зардап шеккен адамдарға байланыстан кейінгі алдын алу үшін антиретровирустық препараттарды тағайындауды жүзеге асыратын жауапты адам тағайындалады.Рецептивный ауызша секс эякуляцией. Виремияға оң нәтиже берген АИТВ жұқтырған серіктес көзінің мәртебесі. Инъекциялық есірткіні қолдану кезінде шығыс материалдарын бірлесіп пайдалану. Серіктес көзінің мәртебесі - АИТВ жұқтырған. Мекемеде, ТИ АИТВ жұқтырудың алдын алуға бағытталған іс-шараларды үйлестіруді, оның ішінде АИТВ-инфекциясының алдын алу саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымының мамандарымен бірлесіп зардап шеккен адамдарға байланыстан кейінгі алдын алу үшін антиретровирустық препараттарды тағайындауды жүзеге асыратын жауапты адам тағайындалады.
АИТВ-инфекциясының алдын алу саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары мекеменің, ТИ медицина қызметкерлеріне БКП мәселелері бойынша консультациялық көмек көрсетеді.
Авариялық жағдай туындаған кезде медицина қызметкерлері бұл жағдай туралы журналға тіркеп (ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген № 049/е нысаны) және белгіленген нысан бойынша есепті АИТВ инфекциясының профилактикасы саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымына бере отырып басшыға дереу хабарлайды.
Авариялық жағдай кезінде АРВП қабылдауды байланыстан кейін кемінде 4 сағат ішінде, бірақ биологиялық материалмен жанасқаннан кейін 48/72 сағаттан кешіктірмей бастау қажет. БКП-ні бастау туралы шешім жұқтыру қаупін және авариялық жағдайға қатысушылардың АИТВ-мәртебесін ескере отырып қабылданады. Авариялық жағдайда зардап шегушінің және жұқтыруы мүмкін адамның АИТВ-мәртебесін жедел белгілеу, сондай-ақ БКП-ны уақытылы бастау үшін мекемеде, ТИ тәулік бойы қолжетімді экспресс-тестілер мен АРВП қоры болуы тиіс. Антиретровирустық препараттарды қабылдау ұзақтығы, егер оны тоқтатуға көрсетілімдер болмаса, 4 апта – АИТВ жұқтыру қаупіне ұшыраған адамдарға бақылау кезеңінде (3 ай) қорғалмаған жыныстық қатынастардан аулақ болу, қан, оның компоненттері мен ағзалар мен тіндер препараттарының доноры болмау; баланы емізуді тоқтату ұсынылады.
АРТ-тің таңдаулы схемалары:
Тенофовир / Эмтрицитабин (TDF/FTC) + Долутегравир (DTG)
Балама өнер схемалары:
Тенофовир / Эмтрицитабин (TDF/FTC) + Дарунавир (DRV / с) немесе Ралтегравир (RAL).Авариялық жағдай кезінде АӨҚ қабылдауды байланыстан кейін кемінде 4 сағат ішінде, бірақ биологиялық материалмен жанасқаннан кейін 48/72 сағаттан кешіктірмей бастау қажет. ПКӨ-ні бастау туралы шешім жұқтыру қаупін және авариялық жағдайға қатысушылардың АИТВ-мәртебесін ескере отырып қабылданады. Авариялық жағдайда зардап шегушінің және жұқтыруы мүмкін адамның АИТВ-мәртебесін жедел белгілеу, сондай-ақ ПКП-ны уақтылы бастау үшін мекемеде, ТИ тәулік бойы қолжетімді экспресс-тестілер мен АӘД қоры болуы тиіс. Антиретровирустық препараттарды қабылдау ұзақтығы, егер оны тоқтатуға көрсетілімдер болмаса, 4 апта – АИТВ жұқтыру қаупіне ұшыраған адамдарға бақылау кезеңінде (3 ай) қорғалмаған жыныстық қатынастардан аулақ болу, қан, оның компоненттері мен ағзалар мен тіндер препараттарының доноры болмау; баланы емізуді тоқтату ұсынылады.
АРТ-ның таңдаулы схемалары:
Тенофовир / Эмтрицитабин (TDF/FTC) + Долутегравир (DTG)
Балама өнер схемалары:
Тенофовир / Эмтрицитабин (TDF/FTC) + Дарунавир (DRV / с) немесе Ралтегравир (RAL).
Мекемелер, ТИ ықтимал қажеттіліктерге сүйене отырып, авариялық жағдайда зардап шеккен адамдарға профилактикалық емдеу жүргізу үшін антиретровирустық препараттарды, АИТВ-ға экспресс-тесттерді уақтылы жоспарлайды және сатып алады.
Жыныстық қатынас жағдайында жыныстық жолмен берілетін аурулардың толық скринингін жүргізу қажет. Жедел контрацепция бойынша кеңес беру.
Бақылау:

Сноска. Приложение 16 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра внутренних дел РК от 05.01.2022 № 1 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Рекомендуется в следующих случаях:
Подкожное или внутримышечное проникновение иглой для внутривенных или внутримышечных инъекций, либо с помощью внутрисосудистого устройства. При этом статус пациента – источника – ВИЧ-инфицированный, или же человек, текущий серостатус которого неизвестен, но есть факторы риска инфицирования ВИЧ.
Повреждение кожного покрова острым инструментом (ланцетом и т.п.), иглой для внутримышечных или для подкожных инъекций, либо хирургической иглой. Контакт> 15 мин с участием слизистых оболочек или поврежденной кожи. Статус пациента – источника – ВИЧ-инфицированный.
Анальный или вагинальный секс. Статус пациента, источника – ВИЧ-инфицированный с положительным результатом на виремию или же серостатус неизвестен, но есть факторы риска инфицирования ВИЧ. Если ВИЧ- инфицированный пациент-источник принимает АРТ, необходимо начать ПКП, повторить анализ на ВН ВИЧ и, если она неопределяемая, прием ПКП можно прекратить.
Рецептивный оральный секс с эякуляцией. Статус источника партнера, ВИЧ-инфицированный с положительным результатом на виремию.
Совместное использование расходных материалов при употреблении инъекционных наркотиков. Статус источника партнера - ВИЧ-инфицированный.
В учреждении, СИ назначается ответственное лицо, осуществляющее координацию мероприятий, направленных на предупреждение инфицирования ВИЧ, в т.ч. назначение антиретровирусных препаратов для постконтактной профилактики пострадавшим лицам совместно со специалистами организации здравоохранения, осуществляющих деятельность в сфере профилактики ВИЧ-инфекции.
Организации здравоохранения, осуществляющие деятельность в сфере профилактики ВИЧ-инфекции, оказывают консультативную помощь медицинским работникам учреждения, СИ по вопросам ПКП.
При возникновении аварийной ситуации медицинские работники незамедлительно сообщают о данном случае руководителю с регистрацией в журнале (форма № 049/у утвержденная приказом №ҚР ДСМ-175/2020) и передачей отчета по установленной форме в организацию здравоохранения, осуществляющую деятельность в сфере профилактики ВИЧ-инфекции.
Прием АРВП при аварийной ситуации необходимо начать в течение менее чем 4-х часов после контакта, но не позднее, чем через 48/72-х часов после контакта с биологическим материалом. Решение о начале ПКП принимается с учетом риска заражения и ВИЧ-статуса участников аварийной ситуации. Для оперативного установления ВИЧ-статуса пострадавшего в аварийной ситуации и лица, от которого могло произойти заражение, а также своевременного начала ПКП, в учреждении, СИ необходимо иметь запас экспресс-тестов и АРВП с круглосуточной доступностью. Продолжительность приема антиретровирусных препаратов – 4 недели, если нет показаний к его прекращению. Лицам, подвергшихся риску заражения ВИЧ, на период наблюдения (3 месяца) рекомендуется избегать незащищенных половых контактов, не становиться донором крови, ее компонентов и препаратов органов и тканей; прекратить кормление грудью ребенка.
Предпочтительные схемы АРТ:
Тенофовир/Эмтрицитабин (TDF/FTC) + Долутегравир (DTG)
Альтернативные схемы АРТ:
Тенофовир/Эмтрицитабин (TDF/FTC) + Дарунавир (DRV/с) или Ралтегравир (RAL).
Учреждения, СИ своевременно планируют и закупают антиретровирусные препараты, экспресс-тесты на ВИЧ для проведения профилактического лечения пострадавших лиц в аварийной ситуации, исходя из вероятных потребностей.
В случае полового контакта необходимо провести полный скрининг заболеваний, передающихся половым путем. Провести консультацию по экстренной контрацепции.
Наблюдение:

● АИТВ-ға, ВГС-ға, ВГВ-ге серологиялық тексеру, байланыстан кейін 48 сағат ішінде, одан әрі 1 және 3 айдан кейін жүктілікке арналған тест (әйелдер).
● БКП схемасының төзімділігін бағалау.
● трансаминазаларға талдау, ВГС ПТР, егер ВГС көзі оң болса, бір айдан кейін ВГС серологиялық талдау.
БКП аяқталғаннан кейін және 1 айдан кейін АИТВ-ға тест өткізу.
Сот үкімі бойынша бас
бостандығынан айыру
орындарында жазасын өтеп
жатқан бас бостандығы
шектелген адамдарға, сондай-ақ
ұсталған, қамауға алынған және
арнайы мекемелерге
орналастырылған адамдарға
медициналық көмек көрсету
қағидаларына
17-қосымша
нысан
Психобелсенді заттарды қабылдау фактісін және масаңдық жағдайын анықтау үшін медициналық куәландыру қорытындысы
1. Тегі, аты, әкесінің аты ___________________________________________
Жасы (туған жылы) _______________________________________________
Куәландыру күні нақты уақыты _____________________________________
Кім куәландырды (дәрігер, фельдшер) _______________________________
________________________________________________________________
2. Куәландыру себебі: мекемеде болғанда масаңдық жағдайына күдіктену, жұмыста сау емес күйде жүруі ж.б. (себебін көрсету)
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
3. Куәландыратын адамның сыртқы түрі: киім, тері жағдайы, зақымдардың болуы (жарақаттар, зақымдар ж.т.б.
________________________________________________________________
________________________________________________________________
4. Мінез-құлқы: тұйық, тітіркенгіш, қозғыш, агрессивті, эйфория жағдайында, сөйлегіш, тұрақсыз көңіл-күй, ұйқышыл, тежеулі, өз жағдайына шағымдар (шағымын нақтылау)
______________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
5. Сана жағдайы, орынды, уақытты, жағдайды және тұлғалық бағдарлауы
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
6. Сөйлеу қабілеті: сөйлем байланыстылығы, артикуляция бұзылысы, сөйлемнің анықтылығы ж.б.
________________________________________________________________
________________________________________________________________
7. Вегетативтік-иһтамырлық реакциялар (тері жабындыларының, көз, тіл шырышты қабаттарының жағдайы, тершеңдік, сілекей ағуы)
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Тынысы: жиіленген,
баяуланған ______________________________________________________
Пульс ___________________________________________________________
артериалдық қысым ______________________________________________
________________________________________________________________
Көзқарашығы: тарылған, кеңейген, жарыққа реакциясы ________________
________________________________________________________________
Жан-жаққа қарағанда көзқарасының нистагмы ________________________
8. Қозғалыс саласы _______________________________________________
________________________________________________________________
Мимика: баяу, жылдам ____________________________________________
Жүрісі (қисалаң, жүргенде аяқтарын лақтыру), бұрылып жүру (бұрылғанда қисалаңдауы) Ромберг позасында тұруы
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Нақты қозғалысы (еденнен тиын көтеру, саусақ-мұрын сынамасы)
________________________________________________________________
Қабағының, тілінің, қол саусақтарының дірілдеуі ______________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
9. Жүйке-психикалық ауруларының, бас миының органикалық
бұзылысының, физикалық әлсіреуінің бар болуы.
Бұрыналған жарақаттары (куәланушының айтуы бойынша)
________________________________________________________________
________________________________________________________________
10. Ішімдікті, басқа психобелсенді заттарды соңғы қабылдау мәліметтері:
субъективті,объективті (құжаттар және басқа көздер бойынша)
________________________________________________________________
________________________________________________________________
11. Ауыздан ішімдік немесе басқа психобелсенді зат иісінің болуы
________________________________________________________________
12. Ішімдік немесе басқа психобелсенді заттың тыныс алатын ауада және организмнің биологиялық орталарында болуы:
а) ауа Рапопорт әдісімен құрылғыда зерттеу __________________________
________________________________________________________________
Қайталама зерттеу уақыты мен нәтижесі _____________________________
б) биологиялық орта (лар) (зәр, сілекей, қан, ерінбеткейінен, бет терісінен, қол саусақтарынан алған шайындылар) зерттелді _____________________
________________________________________________________________
әдістермен _______________________ сынама алу уақыты _____________
Зерттеу уақыты және нәтижесі _____________________________________
________________________________________________________________

● серологическое обследование на ВИЧ, ВГС, ВГВ, тест на беременность (женщины) в течение 48 часов после контакта, в дальнейшем через 1 и 3 месяца.
● оценка переносимости схемы ПКП.
● анализ на трансаминазы, ПЦР ВГС, серологический анализ на ВГС через месяц, если источник был ВГС позитивным.
Провести тест на ВИЧ по завершению ПКП и через 1 месяц.
Приложение 17 к Правилам
оказания медицинской помощи лицам,
свобода которых ограничена, а также лицам,
отбывающим наказание по приговору
суда в местах лишения свободы,
задержанным, заключенным под стражу и
помещенным в специальные учреждения
форма
Заключение медицинского освидетельствования для установления факта употребления
психоактивного вещества и состояния опьянения
1. Фамилия, имя, отчество _________________________________________
Возраст (год рождения) ____________________________________________
Дата и точное время освидетельствования ____________________________
Кем освидетельствован (врач, фельдшер) _____________________________
2. Причина освидетельствования: подозрение состояния опьянения при
нахождении в учреждении, пребывание на работе в нетрезвом состоянии и др. (указать причину)
______________________________________________________________________
3. Внешний вид освидетельствуемого: состояние одежды, кожи, наличие повреждений (ранения, ушибы и т.д.)
______________________________________________________________________
4. Поведение: напряжен, замкнут, раздражен, возбужден, агрессивен, эйфоричен, болтлив,
суетлив, неустойчивое настроение, сонлив, заторможен, жалобы на свое состояние (на что именно)
_____________________________________________________________________
5. Состояние сознания, ориентировка в месте, времени, ситуации и собственной личности
_____________________________________________________________________
6. Речевая способность: связанность изложения, нарушения артикуляции, смазанность речи и др.
_____________________________________________________________________
7. Вегетативное-сосудистые реакции (состояние кожных покровов, слизистых оболочек глаз,
языка, потливость, слюнотечение) ________________________________________
Дыхание: учащенное, замедленное __________________________________
Пульс______________________ артериальное давление _________________
Зрачки: сужены, расширены, реакция на свет __________________________
Нистагм при взгляде в сторону ______________________________________
8. Двигательная сфер ______________________________________________
Мимика: вялая, оживленная ________________________________________
Походка (шатающаяся, разбрасывание ног при ходьбе), ходьба
поворотами (пошатывание при поворотах) Стояние в позе Ромберга
_______________________________________________________________________
Точные движения (поднять монету с пола, пальце-носовая проба)
_________________________________________________________________
Дрожание век, языка, пальцев рук ___________________________________
9. Имеются ли признаки нервно-психических заболеваний, органического поражения
головного мозга, физического истощения.
Перенесенные травмы (со слов испытуемого)__________________________
10. Сведения о последнем употреблении алкоголя, других психоактивных веществ:
субъективные, объективные (по документам и другим источникам)
_______________________________________________________________________
11. Запах алкоголя или другого психоактивного вещества изо рта
_________________________________________________________________
12. Наличие алкоголя или другого психоактивного вещества в выдыхаемом воздухе и биологических средах организма:
а) воздух исследовался на приборе методом Рапопорта ________________
Время и результаты исследования __________________________________
повторного исследования _________________________________________
б) биологическая среда (ы) (моча, слюна, кровь, смывы с поверхностных губ, кожи лица, пальцев рук) исследовались
________________________________________________________________
методами _______________________ время отбора пробы ______________
Время и результаты исследования -__________________________________

13. Медициналық тексеру немесе ұсынылған құжаттардын басқа мәліметтер
________________________________________________________________
14. ҚОРЫТЫНДЫ (Куәландырылатын адамның жағдайы осы Қағиданың
181-тармағында көзделген сөйлемдерде жіктеледі): ___________________
Куәландыруды жүргізген медициналық қызметкердің қолы _____________
________________________________________________________________
Куәландыру нәтижесімен таныстым _________________________________
(куәландырылушының қолы)
Куәландыру нәтижесімен танысты, алайда, қолқоюдан бас тартты
________________________________________________________________
Қатысқандар:
1. ______________________________
Қолы
2. ______________________________
Қолы

13. Другие данные медицинского осмотра или представленных _________
14. ЗАКЛЮЧЕНИЕ (состояние освидетельствуемого квалифицируется в формулировках, предусмотренных п. 181 к настоящим
Правилам): ______________________________________________________
Подпись медработника, проводившего освидетельствование ____________
С результатом освидетельствования ознакомлен _______________________
(подпись испытуемого)
С результатами освидетельствования ознакомлен, но от подписи отказался
_________________________________________________________________
Присутствовали:
1. _______________________________________________________________
Подпись
2. _______________________________________________________________
Подпись