Алматы қаласының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімін бекіту туралы
Алматы қаласы әкімдігінің 2021 жылғы 17 наурыздағы № 1/191 қаулысы. Алматы қаласы Әділет департаментінде 2021 жылғы 19 наурызда № 1693 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасының 2016 жылғы 6 сәуірдегі "Құқықтық актілер туралы" Заңының 27-бабына және Қазақстан Республикасының 2019 жылғы 26 желтоқсандағы "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Заңының 21-бабына сәйкес, Алматы қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулының 1-қосымшасына сәйкес қоса беріліп отырған Алматы қаласының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімі бекітілсін.
2. Осы қаулының 2-қосымшасына сәйкес Алматы қаласы әкімдігінің кейбір қаулыларының күші жойылды деп танылсын.
3. "Алматы қаласы Мәдениет басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте осы қаулыны әділет органдарында мемлекеттік тіркеуді, кейіннен мерзімді баспа басылымдарында ресми жариялауды және Алматы қаласы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Алматы қаласы әкімінің орынбасары Е.Ж. Бабақұмаровқа жүктелсін.
5. Осы қаулы алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Алматы қаласының әкімі Б. Сагинтаев
Алматы қаласының әкімі
2021 жылғы 17 наурыздағы
№ 1/191
Қаулысына 1-қосымша
Алматы қаласының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет
ескерткіштерінің Мемлекеттік тізімі

Об утверждении Государственного списка памятников истории и культуры местного значения города Алматы
Постановление акимата города Алматы от 17 марта 2021 года № 1/191. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Алматы 19 марта 2021 года № 1693.
В соответствии со статьей 27 Закона Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О правовых актах" и статьей 21 Закона Республики Казахстан от 26 декабря 2019 года "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия", акимат города Алматы ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Государственный список памятников истории и культуры местного значения города Алматы, согласно приложению 1 к настоящему постановлению.
2. Признать утратившими силу некоторые постановления акимата города Алматы, согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
3. Коммунальному государственному учреждению "Управление культуры города Алматы" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего постановления в органах юстиции с последующим официальным опубликованием в периодических печатных изданиях и размещение на интернет-ресурсе акимата города Алматы.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима города Алматы Бабакумарова Е.Ж.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким города Алматы Б. Сагинтаев
Приложение 1
к постановлению
Аким города Алматы
от 17 марта 2021 года № 1/191
Государственный список памятников истории и культуры местного
значения города Алматы

Ескерту. Мемлекеттік тізімге өзгеріс енгізілді – Алматы қаласы әкімдігінің 09.09.2021 № 3/458 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерткіштің атауы
Ескерткіштің түрі
Ескерткіштің орналасқан жері
1
2
3
4
1.
Алынып тасталды – Алматы қаласы әкімдігінің 09.09.2021 № 3/458 қаулысымен.
2.
Қорған
Ерте темір дәуірі
археология
2-Жылу электр орталығынан солтүстікке қарай 3 километр, "Батыс" зиратының аумағында, жолдың сол жағында

Сноска. Государственный список с изменением, внесенным постановлением акимата города Алматы от 09.09.2021 № 3/458 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Наименование памятника
Вид памятника
Местонахождение памятника
1
2
3
4
1.
Исключена постановлением акимата города Алматы от 09.09.2021 № 3/458.
2.
Курган
Ранний железный век
археология
в 3 километрах севернее Теплоэлектроцентраль-2, на территории кладбища "Батыс", слева от дороги

(N-4318802, E-07648557)
3.
Қорған
Ерте темір дәуірі
археология
Рысқұлов даңғылы, 51 а, Лобачевский көшесінің қиылысы, "Алматыгорсвет" акционерлік қоғамының аумағында
(N-4317556, E-07655515)
4.
Қорған (қалдықтар)
Ерте темір дәуірі
археология
Рахманинов көшесі, 83, Қарасай батыр көшесінің бұрышы
(N-431486,9, E-0765292,0)
5.
Қорған (қалдықтар)
Ерте темір дәуірі
археология
Қарасай батыр көшесі, 230, Аносов көшесінің бұрышы
(N-431484,5,
E-0765306,3)
6.
Қорған
Ерте темір дәуірі
археология
Қазақстан Республикасының Ұлттық Ғылыми Академиясының Бас Ботаникалық бағы, Ботаникалық бақ басқармасының оңтүстігіне қарай 600 метр, оранжереядан оңтүстік-батысқа қарай 200 метр, орталық саяжолдың оң жағында(N-431318,7, E-0765446,5)
7.
Қорған қорымы (9)
Ерте темір дәуірі
археология
2-Жылу электр орталығынан шығысқа қарай 1,2 километр, "Батыс" зиратына апаратын жолдың оң жағында, далада
(N-4317936, E-07648868)
8.
Қорған
археология
осы қорған қорымы тізбегінің ең оңтүстігі болып табылады
(43 Т 645882 4784670)
9.
Қорған
археология
№ 1 қорғаннан солтүстік-солтүстік-батысқа 40 метрге қарай орналасқан
(43 Т 645869 4784743)
10.
Қорған
археология
№ 2 қорғаннан солтүстік-солтүстік-батысқа 60 метрге қарай орналасқан
(43 Т 645852 4784840)
11.
Қорған
археология
№3 қорғаннан солтүстік-солтүстік-батысқа 25 метрге қарай орналасқан
(43 Т 645882 4784908)
12.
Бұтақты-2 қонысы
Ерте көшпенділер дәуірі
археология
Бұтақты шатқалының ішінде 7,6 километр, спорт кешенінен 1 километр батысқа қарай (N-431097,77, E-0770488,7)
13.
Қимасар тұрағы
Ерте темір дәуірі
археология
Қимасар шатқалы,
Медеу тау алқабыны (N-430914,9, E-0770561,3)
14.
Бұрынғы Верный обсерваториясының ғимараты, Бредихин астрографы академик Гавриил Адрианович Тиховтың үйі және мұнарасы (қазір -"Алматы қаласы музейлер бірлестігі" Коммуналдық Мемлекеттік қазыналық кәсіпорынының филиалы)
1915 жыл
қала құрылысы және сәулет
Сейфуллин даңғылы, 597 А
15.
Бұрынғы Верный телеграфы
қала құрылысы және сәулет
Төлебаев көшесі, 25
16.
Бұрынғы Верный балалар баспанасы
(қазір Алматы музейі)
1892 жыл
қала құрылысы және сәулет
Қабанбай батыр көшесі, 132
17.
Бұрынғы Қоғамдық жиналыс үйі (қазір - Республикалық қуыршақ театры) сәулетшісі белгісіз
1910 жыл
қала құрылысы және сәулет
Пушкин көшесі, 63
18.
Әйелдер гимназиясының бұрынғы ғимараты (қазір - Абай атындағы Қазақ Ұлттық педагогикалық университетінің корпусы)
1907 жыл
қала құрылысы және сәулет
Уәлиханов көшесі, 64
(Төле би көшесі, 31)
19.
Қазан Құдай ана шіркеуі
1864 жыл
қала құрылысы және сәулет
Халиулин көшесі, 45-А
Тәтібеков көшесінің бұрышы
(Кіші станица)
20.
Қасиетті-Никольск соборы
1908 жыл
қала құрылысы және сәулет

(N-4318802, E-07648557)
3.
Курган
Ранний железный век
археология
проспект Рыскулова, 51 а, пересечение улицы Лобачевского, территория Акционерного общества "Алматыгорсвет"
(N-4317556, E-07655515)
4.
Курган (остатки)
Ранний железный век
археология
улица Рахманинова, 83, угол улицы Карасай батыра
(N-431486,9, E-0765292,0)
5.
Курган (остатки)
Ранний железный век
археология
улица Карасай батыра, 230, угол улицы Аносова
(N-431484,5,
E-0765306,3)
6.
Курган
Ранний железный век
археология
Главный Ботанический сад Национальной Академии наук Республики Казахстан, 600 метров к югу от управления Ботаническим садом, в 200 метрах юго-западнее оранжереи, справа от центральной аллеи (N-431318,7, E-0765446,5)
7.
Курганный могильник (9)
Ранний железный век
археология
1,2 километра восточнее Теплоэлектроцентраль-2, справа у дороги на кладбище "Батыс", в поле (N-4317936, E-07648868)
8.
Курган
археология
является самым южным в цепи данного курганного могильника (43 Т 645882 4784670)
9.
Курган
археология
расположен в 40 метрах на север-северо-запад от Кургана № 1 (43 Т 645869 4784743)
10.
Курган
археология
расположен в 60 метрах на север-северо-запад от Кургана №2
(43 Т 645852 4784840)
11.
Курган
археологии
расположен в 25 метрах на север-северо-запад от Кургана №3
(43 Т 645882 4784908)
12.
Поселение Бутакты-2
Эпоха ранних кочевников
археология
7,6 километров в глубь ущелья Бутаковка, в 1 километре к западу
от спорткомплекса (N-431097,77, E-0770488,7)
13.
Стоянка Кимасар
Ранний железный век
археология
ущелье Кимасар, урочище Медеу (N-430914,9, E-0770561,3)
14.
Бывшее здание Верненской обсерватории, дом и башня Бредихинского астрографа академика Гавриила Адриановича Тихова (ныне – филиал Коммунального Государственного казенного предприятия "Объединения музеев города Алматы")
1915 год
градостроительство и архитектура
проспект Сейфуллина, 597 А
15.
Бывший Верненский телеграф
градостроительство и архитектура
улица Тулебаева, 25
16.
Бывший Верненский детский приют (ныне – Музей Алматы)
1892 год
градостроительство и архитектура
улица Кабанбай батыра, 132
17.
Бывший Дом общественных собраний (ныне - Республиканский театр кукол)
архитектор неизвестен
1910 год
градостроительство и архитектура
улица Пушкина, 63
18.
Бывшее здание женской гимназии (ныне – корпус Казахского Национального педагогического университета имени Абая)
1907 год
градостроительство и архитектура
улица Валиханова, 64 (улица Толе би, 31)
19.
Церковь Казанской Богоматери
1864 год
градостроительство и архитектура
улица Халиулина, 45-А
угол улица Татибекова (Малая станица)
20.
Свято-Никольский собор
1908 год
градостроительство и архитектура

Байтұрсынов көшесі, 56/5
21.
Ғалым-ағаш өсіруші Эдуард Оттонович Баумның бұрынғы үйі (қазір – "HorecTech" Сауда компаниясы)
1889 жыл
қала құрылысы және сәулет
Амангелді көшесі, 68А
22.
Ғалым, көрнекті Мемлекет қайраткері, профессор Санжар Джафарович Асфендияровтың үйі, (бұрынғы ерлер гимназиясы директорының үйі қазір - Қазақстан Республикасындағы Түрік Елшілігі)
XX ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Төле би көшесі, 29
23.
Дәрігер Лев Николаевич Фидлердің бұрынғы үйі (қазір - "Сыртқы саяси зерттеулер институты" Акционерлік қоғамы)
XX ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Қалдаяқов көшесі, 52
(Қазыбек би көшесі, 18)
24.
Тұрғын үй (бұрынғы Сапожникованың үйі, балалар үйі директорының қазыналық үйі, қазір - спорт және олимпиада даңқының Республикалық музейі)
XIX ғасырдың соңы - XX ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Сейфуллин даңғылы, 551
(Бөгенбай батыр көшесі, 154)
25.
Тұрғын үй (көпес Исхак Габдулвалиевтің бұрынғы үйі, қазір - "Emi Engineering" Жауапкершілігі шектеулі серіктестігі) 1909 жыл
қала құрылысы және сәулет
Төлебаев көшесі, 38
26.
Тұрғын үй (көпес Филипповтың бұрынғы үйі, қазір – "Қазқайтажаңарту" Республикалық Мемлекеттік кәсіпорнының Ғылыми-зерттеу және жобалау филиалы)
1901 жыл
қала құрылысы және сәулет
Мақатаев көшесі, 20
27.
Тұрғын үй (бұрынғы Верный қаласының ақсақалы Сеид Ахмет Сейдалиннің үйі, облыстық Мұсылмандар бюросы, бұрынғы Республикалық халық аспаптары музейінің ғимараты, қазір – Дінмұхаммед Ахметұлы Қонаев атындағы Халықаралық Қор)
XIX ғасыр
қала құрылысы және сәулет
Панфилов көшесі, 99
28.
Үй-жай (ағайынды Бреусовтардың тұрғын үйлерінің бірі, қазір – "Казэкология" Жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің ғимараты)
XX ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Әйтеке би көшесі, 27
29.
Байланыс үйі ғимараты (Бас пошта)
1934 жыл
қала құрылысы және сәулет
Бөгенбай батыр көшесі, 134
30.
Мұхтар Әуезов атындағы Мемлекеттік Академиялық драма театрының ғимараты
1980 жыл
қала құрылысы және сәулет
Абай даңғылы, 103
31.
Бұрынғы Республикалық халық бақылау комитетінің ғимараты (қазір – "Heritage Capital" Жауапкершілігі шектеулі серіктестігі)
1938 жыл
қала құрылысы және сәулет
Абылай хан даңғылы, 77
32.
Бұрынғы Ауыл шаруашылығы министрлігінің ғимараты (қазір – "Нұр-Отан" Халықтық-демократиялық партиясының штаб-пәтері)
1938 жыл
қала құрылысы және сәулет
Абылай хан даңғылы, 79
33.
Бұрынғы Қаржы министрлігі ғимараты (қазір - Алматы қаласы Қаржы басқармасы)
1937 жыл
қала құрылысы және сәулет
Абылай хан даңғылы, 97
34.
Бұрынғы Жамбыл атындағы Қазақ Мемлекеттік филармониясы ғимараты (Саяси-ағарту үйі, қазір - Қазақконцерт)
1955 жыл
қала құрылысы және сәулет
Абылай хан даңғылы, 83
35.
Қазақстан Жазушылар одағының ғимараты
1938 жыл
қала құрылысы және сәулет
Абылай хан даңғылы, 105
36.
Қазақ Ұлттық қыздар педагогикалық университетінің ғимараты
1954 жыл
қала құрылысы және сәулет
Гоголь көшесі, 114
37.
Қазақ тұтынушылар одағының әкімшілік ғимараты (қазір –әкімшілік ғимарат)
1953 жыл
қала құрылысы және сәулет
Төле би көшесі, 57
38.
Қазақ Мемлекеттік шет тілдері институтының ғимараты (қазір - Абылай хан атындағы Қазақ Халықаралық қатынастар және әлем тілдері университеті)
1949 жыл
қала құрылысы және сәулет
Төле би көшесі, 84
39.
Алматы Мемлекеттік медициналық институты ғимараты (қазір – Санжар Джафарович Асфендияров атындығы Қазақ Ұлттық медициналық университеті)

улица Байтурсынова, 56/5
21.
Бывший Дом ученого-лесовода Эдуарда Оттоновича Баума (ныне – Торговая компания "HorecTech")
1889 год
градостроительство и архитектура
улица Амангельды, 68А
22.
Дом ученого, видного Государственного деятеля, профессора Санжара Джафаровича Асфендиярова (бывший дом директора мужской гимназии ныне – Посольство Турции в Республике Казахстан)
начало XX века
градостроительство и архитектура
улица Толе би, 29
23.
Бывший дом врача Льва Николаевича Фидлера (ныне – Акционерное общество "Институт внешнеполитических исследований")
начало XX века
градостроительство и архитектура
улица Калдаякова, 52
(улица Казыбек би, 18)
24.
Жилой дом (бывший дом Сапожниковой, казенный дом директора детского приюта, ныне – Республиканский музей спортивной и олимпийской славы)
конец XIX века - начало XX века
градостроительство и архитектура
проспект Сейфуллина, 551
(улица Богенбай батыра, 154)
25.
Жилой дом (бывший дом купца Исхака Габдулвалиева, ныне – Товарищество с ограниченной ответственностью "Emi Engineering")
1909 год
градостроительство и архитектура
улица Тулебаева, 38
26.
Жилой дом (бывший дом купца Филиппова, ныне – Научно-исследовательский проектный филиал Республиканского Государственного предприятия "Казреставрация") 1901 год
градостроительство и архитектура
улица Макатаева, 20
27.
Жилой дом (бывший дом аксакала города Верного Сеида Ахмеда Сейдалина, областное Мусульманское бюро, бывшее здание Республиканского музея народных музыкальных инструментов, ныне - Международный Фонд Динмухаммеда Ахмедовича Кунаева) XIX век
градостроительство и архитектура
улица Панфилова, 99
28.
Домостроение (один из жилых домов братьев Бреусовых, ныне – здание Товарищества с ограниченной ответственностью "Казэкология")
начало XX века
градостроительство и архитектура
улица Айтеке би, 27
29.
Здание Дома связи (Главпочтамт)
1934 год
градостроительство и архитектура
улица Богенбай батыра, 134
30.
Здание Государственного Академического театра драмы имени Мухтара Ауэзова
1980 год
градостроительство и архитектура
проспект Абая, 103
31.
Бывшее здание Республиканского комитета народного контроля (ныне – Товарищество с ограниченной ответственностью "Heritage Capital")
1938 год
градостроительство и архитектура
проспект Абылай хана, 77
32.
Бывшее здание Министерства сельского хозяйства (ныне – штаб-квартира Народно-демократической партии "Нур-Отан")
1938 год
градостроительство и архитектура
проспект Абылай хана, 79
33.
Бывшее здание Министерства финансов (ныне - Управление финансов города Алматы)
1937 год
градостроительство и архитектура
проспект Абылай хана, 97
34.
Бывшее здание Казахской Государственной филармонии имени Жамбыла (Дом Политпросвета, ныне – Казахконцерт)
1955 год
градостроительство и архитектура
проспект Абылай хана, 83
35.
Здание Союза писателей Казахстана
1938 год
градостроительство и архитектура
проспект Абылай хана, 105
36.
Здание Казахского Национального женского педагогического университета
1954 год
градостроительство и архитектура
улица Гоголя, 114
37.
Административное здание Казпотребсоюза (ныне-административное здание)
1953 год
градостроительство и архитектура
улица Толе би, 57
38.
Здание Казахского Государственного института иностранных языков (ныне - Казахский университет международных отношений и мировых языков имени Абылай хана)
1949 год
градостроительство и архитектура
улица Толе би, 84
39.
Здание Алматинского Государственного медицинского института (ныне – Казахский Национальный медицинский университет имени Санжара Джафаровича Асфендиярова)

1932, 1939 жылдар
қала құрылысы және сәулет
Төле би көшесі, 94
40.
Бұрынғы Қалалық клиникалық емхана ғимараты (қазір - Қалалық кардиологиялық орталық)
1938 жыл
қала құрылысы және сәулет
Төле би көшесі, 93
41.
Бұрынғы Алматы мақта-мата комбинатының Мәдениет сарайы (қазір – Наталия Сац атындағы Мемлекеттік Академиялық балалар мен жасөспірімдер орыс театры)
1981 жыл
қала құрылысы және сәулет
Шаляпин көшесі, 22
42.
Алматы-2 теміржол станциясы вокзалының ғимараты
1937 жыл, 1976 жыл
қала құрылысы және сәулет
Абылай хан даңғылы, 1
43.
Қазақ Ауылшаруашылық институтының ғимараты (қазір – Қазақ Ұлттық аграрлық университеті)
1954 жыл
қала құрылысы және сәулет
Абай даңғылы, 8
44.
"Арасан" орталық сауықтыру орталығы
1983 жыл
қала құрылысы және сәулет
Қонаев көшесі, 75
45.
Республикалық оқушылар сарайы
1983 жыл
қала құрылысы және сәулет
Достық даңғылы, 114
46.
Медеу тау алқабынындағы селден қорғау бөгеті
1964 - 1980 жылдар
қала құрылысы және сәулет
Медеу тау алқабыны
47.
Офицерлер үйі
1978 жыл
қала құрылысы және сәулет
Зенков көшесі, 24
48.
Сәбит Мұқанов пен Ғабит Мүсіреповтің Мемлекеттік әдеби-мемориалдық музей кешені
1999 жыл
қала құрылысы және сәулет
Төлебаев көшесі, 125, 129 пәтер.
49.
Неке сарайы ғимараты
1971 жыл
қала құрылысы және сәулет
Абай даңғылы, 101
50.
Орталық стадион
1957 жыл
қала құрылысы және сәулет
Абай даңғылы, 48
51.
Қазақ Мемлекеттік циркі ғимараты
1970 жыл
қала құрылысы және сәулет
Абай даңғылы, 50
52.
"Арман" кинотеатры ғимараты, (қазір – "Арман" киноорталығы)
1968 жыл
қала құрылысы және сәулет
Достық даңғылы, 104
53.
Лермонтов атындағы Академиялық орыс драма театры ғимараты
1969 жыл
қала құрылысы және сәулет
Абай даңғылы 43
54.
Бұрынғы Мәдениет үйі ("Қазақфильм" киностудиясы, қазір - Жамбыл атындағы Мемлекеттік филармония)
1936 жыл
қала құрылысы және сәулет
Қалдаяқов көшесі, 35
55.
Мұхтар Әуезов атындағы Қазақ Академиялық драма театрының бұрынғы ғимараты (қазір – Ғабит Мүсірепов атындағы Балалар мен жасөспірімдерге арналған Мемлекеттік Академиялық қазақ театры)
1962 жыл
қала құрылысы және сәулет
Абылай хан даңғылы, 38
56.
"Қазақстан" қонақ үйі ғимараты
1978 жыл
қала құрылысы және сәулет
Достық даңғылы, 52
57.
"Отырар" қонақ үйі ғимараты
1981 жыл
қала құрылысы және сәулет
Гоголь көшесі, 65
58.
"Алатау" қонақ үйі ғимараты
1975 жыл
қала құрылысы және сәулет
Достық даңғылы, 105
59.
"Алма-Ата" қонақ үйі ғимараты
1967 жыл
қала құрылысы және сәулет
Қабанбай батыр көшесі, 85
60.
Бұрынғы "Иссык" қонақ үйі ғимараты (қазір – "Цептер" фирмасының кеңсесі)
1947 жыл
қала құрылысы және сәулет
Бөгенбай батыр көшесі, 140
61.
"Достық" қонақ үйі ғимараты
1983 жыл
қала құрылысы және сәулет
Құрманғазы көшесі, 36,
62.
"Ғалымдар үйі" тұрғын үйі
1949 жыл
қала құрылысы және сәулет
Жібек жолы даңғылы, 60
63.
Орталық мешіт
1999 жыл
қала құрылысы және сәулет
Пушкин көшесі, 16
64.
Қазақтың шет елдермен достық және мәдени байланыс қоғамының "Достық үйі" ғимараты (қазір - Қазақстан халқы Ассамблеясы)
1972 жыл
қала құрылысы және сәулет
Құрманғазы көшесі, 40
65.
Әуежай (Халықаралық әуе жолдарының әуежайы)
1947 жыл
қала құрылысы және сәулет
Майлин көшесі, 1 "А"
66.
Құрманғазы атындағы Алматы Ұлттық консерваториясының ғимараты
1937 жыл
қала құрылысы және сәулет
Абылай хан даңғылы, 90
67.
Бұрынғы "Қазгеология" ғимараты (қазір – "Қазақстандағы Интернационал Қытайдың Ұлттық мұнай корпорациясы" Жауапкершілігі шектеулі серіктестігі)
1938 жыл
қала құрылысы және сәулет
Назарбаев даңғылы, 110
68.
Малдәрігерлік институтының Хирургия клиникасының ғимараты (қазір –Қазақ Ұлттық аграрлық университетінің корпусы)
1954 жыл
қала құрылысы және сәулет
Абай даңғылы, 26
69.
Ішкі істер министрлігі Басқармасының ғимараты
1954 жыл
қала құрылысы және сәулет
Қабанбай батыр көшесі, 95
70.
Телевизиялық мұнара
1983 жыл
қала құрылысы және сәулет
Омарова көшесі, 35
71.
"Сайран" автовокзалы
1983 жыл
қала құрылысы және сәулет
Төле би көшесі, 294
72.
Алматы ипподромы
1965 жыл
қала құрылысы және сәулет
Омаров көшесі, 10А
73.
Кеңес Одағының батырлары Әлия Молдағұлова мен Мәншүк Мәметованың ескерткіші
1997 жыл
монументтік өнер құрылыстары
Астана алаңына қарама-қарсы Төле би көшесінің шаршысында
74.
Абылай ханның ескерткіші
2000 жыл
монументтік өнер құрылыстары
Алматы – 2 станциясы вокзалының алаңы
75.
Ақын Жамбыл Жабаевтың ескерткіші
1996 жыл
монументтік өнер құрылыстары
Достық даңғылы, Жамбыл көшесінің бұрышы, "Три богатыря" тұрғын үй кешенінің алды
76.
Қазақстан Ғылым Академиясының Бірінші президенті, геолог Қаныш Сәтбаевтың ескерткіші
1999 жыл
монументтік өнер құрылыстары
Сәтбаев көшесі, Байтұрсынов көшесінің бұрышы
77.
Орыстың ұлы ақыны Александр Сергеевич Пушкиннің ескерткіші
1999 жыл
монументтік өнер құрылыстары
Шоқан Уәлиханов көшесі, Қазақстан Республикасының Ғылым Академиясы ғимаратының шығыс жағындағы шаршыда
78.
Украин ақыны мен суретшісі
Тарас Шевченконың ескерткіші
2000 жыл
монументтік өнер құрылыстары
Шевченко көшесі, Достық даңғылының бұрышы
79.
Махатма Гандидің ескерткіші
2003 жыл
монументтік өнер құрылыстары
Жароков көшесі, Жамбыл көшесінің бұрышы (шаршы)
80.
Жазушы Сәбит Мұқановтың ескерткіш-мүсіні
2000 жыл
монументтік өнер құрылыстары
Сәбит Мұқанов көшесі Төле би көшесінің бұрышы
81.
Тоқаш Бокиннің ескеркіші
1980 жыл
монументтік өнер құрылыстары
Қонаев көшесі, Әйтеке би көшесінің бұрышы
82.
Ғани Мұратбаевтың ескерткіші
1985 жыл
монументтік өнер құрылыстары
Достық даңғылы, Сәтбаев көшесінің бұрышы
83.
Дмитрий Фурмановтың ескерткіш-мүсіні 1967 жыл
монументтік өнер құрылыстары
"Сары-Арқа" кинотеатрының шаршысында
84.
Ораз Жандосовтың ескерткіші
1969 жыл
монументтік өнер құрылыстары
Жандосов көшесі Гагарин даңғылының бұрышы
85.
Иван Панфиловтың ескерткіші
1968 жыл
монументтік өнер құрылыстары
Достық даңғылы,
Қазыбек би көшесінің
бұрышы
86.
Мұхтар Әуезовтің ескерткіш-мүсіні
1967 жыл
монументтік өнер құрылыстары
Қабанбай батыр көшесі (Абай атындағы Мемлекеттік Академиялық опера және балет театрының шаршысы)
87.
Жамбыл Жабаевтың ескерткіш-мүсіні
1971 жыл
монументтік өнер құрылыстары
Қабанбай батыр көшесі (Абай атындағы Мемлекеттік Академиялық Опера және Балет театрының шаршысы)
88.
Композитор Мұқан Төлебаевтың ескерткіші
2002 жыл
монументтік өнер құрылыстары
Төлебаев көшесі, Абай даңғылының бұрышы
89.
Ақын Мұқағали Мақатаевтың ескерткіші
2002 жыл
монументтік өнер құрылыстары
Желтоқсан көшесі, Мақатаев көшелерінің бұрышы
90.
Жазушы Ғабит Мүсіреповтің ескерткіші
2002 жыл
монументтік өнер құрылыстары
Абылай хан даңғылы, Ғабит Мүсірепов атындағы Балалар мен жасөспірімдерге арналған Мемлекеттік Академиялық қазақ театрының алды
91.
Қазақстанның Халық суретшісі Әбілхан Қастеевтің ескерткіші
2004 жыл
монументтік өнер құрылыстары
Сәтбаев көшесі, Әбілхан Қастеев атындағы Мемлекеттік өнер музейінің алды
92.
Жазушы Сабыр Шәріповтің ескерткіш-мүсіні
1980 жыл
монументтік өнер құрылыстары
Қарасай батыр көшесі, Сейфуллин даңғылының бұрышы
93.
"Ауғанстан мен әлемнің басқа жерлеріндегі қақтығыстарда қаза тапқан қазақстандық жауынгерлерге" ескерткіш
2003 жыл
монументтік өнер құрылыстары
28 гвардияшы-панфиловшылар атындағы саябақ
94.

1932, 1939 годы
градостроительство и архитектура
улица Толе би, 94
40.
Бывшее здание Городской клинической больницы (ныне-Городской кардиологический центр)
1938 год
градостроительство и архитектура
улица Толе би, 93
41.
Бывший Дворец культуры Алматинского хлопчато-бумажного комбината (ныне-Государственный Aкадемический русский театр для детей и юношества имени Наталии Сац)
1981 год
градостроительство и архитектура
улица Шаляпина, 22
42.
Здание железнодорожного вокзала станции Алматы - 2
1937 год, 1976 год
градостроительство и архитектура
проспект Абылай хана, 1
43.
Здание Казахского сельскохозяйственного института (ныне – Казахский Национальный аграрный университет)
1954 год
градостроительство и архитектура
проспект Абая, 8
44.
Центральный оздоровительный центр "Арасан"
1983 год
градостроительство и архитектура
улица Кунаева, 75
45.
Республиканский дворец школьников
1983 год
градостроительство и архитектура
проспект Достык, 114
46.
Селезащитная плотина в урочище Медеу
1964 - 1980 годы
градостроительство и архитектура
урочище Медеу
47.
Дом офицеров
1978 год
градостроительство и архитектура
улица Зенкова, 24
48.
Государственный литературно-мемориальный музейный комплекс Сабита Муканова и Габита Мусрепова
1999 год
градостроительство и архитектура
улица Тулебаева, 125, квартира 129
49.
Здание дворца бракосочетания
1971 год
градостроительство и архитектура
проспект Абая, 101
50.
Центральный стадион
1957 год
градостроительство и архитектура
проспект Абая, 48
51.
Здание Казахского Государственного цирка
1970 год
градостроительство и архитектура
проспект Абая, 50
52.
Здание кинотеатра "Арман" (ныне – киноцентр "Арман")
1968 год
градостроительство и архитектура
проспект Достык, 104
53.
Здание Русского академического театра драмы имени Лермонтова
1969 год
градостроительство и архитектура
проспект Абая, 43
54.
Бывший Дом культуры (киностудия "Казахфильм" ныне – Государственная филармония имени Жамбыла)
1936 год
градостроительство и архитектура
улица Калдаякова, 35
55.
Бывшее здание Казахского академического театра драмы имени Мухтара Ауэзова (ныне – Государственный Академический казахский театр для детей и юношества имени Габита Мусрепова)
1962 год
градостроительство и архитектура
проспект Абылай хана, 38
56.
Здание гостиницы "Казахстан"
1978 год
градостроительство и архитектура
проспект Достык, 52
57.
Здание гостиницы "Отрар" 1981 год
градостроительство и архитектура
улица Гоголя, 65
58.
Здание гостиницы "Алатау"
1975 год
градостроительство и архитектура
проспект Достык, 105
59.
Здание гостиницы "Алма-Ата"
1967 год
градостроительство и архитектура
улица Кабанбай батыра, 85
60.
Бывшее здание гостиницы "Иссык" (ныне - офис фирмы "Цептер")
1947 год
градостроительство и архитектура
улица Богенбай батыра, 140
61.
Здание гостиницы "Достык" 1983 год
градостроительство и архитектура
улица Курмангазы, 36
62.
Жилой дом "Дом ученых"
1949 год
градостроительство и архитектура
проспект Жибек жолы, 60
63.
Центральная мечеть
1999 год
градостроительство и архитектура
улица Пушкина, 16
64.
Здание Казахского общества дружбы и культурных связей с иностранцами "Дом дружбы" (ныне – Ассамблея народов Казахстана)
1972 год
градостроительство и архитектура
улица Курмангазы, 40
65.
Аэропорт (Аэропорт международных линий)
1947 год
градостроительство и архитектура
улица Майлина, 1 "А"
66.
Здание Алматинской Национальной консерватории имени Курмангазы
1937 год
градостроительство и архитектура
проспект Абылай хана, 90
67.
Бывшее здание "Казгеологии" (ныне – Товарищество с ограниченной ответственностью "Китайская Национальная нефтяная корпорация Интернационал в Казахстане")
1938 год
градостроительство и архитектура
проспект Назарбаева, 110
68.
Здание Хирургической клиники Зооветеринарного института (ныне – корпус Казахского Национального аграрного университета)
1954 год
градостроительство и архитектура
проспект Абая, 26
69.
Здание Управления Министерства внутренних дел
1954 год
градостроительство и архитектура
улица Кабанбай батыра, 95
70.
Телевизионная башня
1983 год
градостроительство и архитектура
улица Омаровой, 35
71.
Автовокзал "Сайран"
1983 год
градостроительство и архитектура
улица Толе би, 294
72.
Алматинский ипподром
1965 год
градостроительство и архитектура
улица Омарова, 10А
73.
Памятник Героям Советского Союза Алии Молдагуловой и Маншук Маметовой
1997 год
сооружения монументального искусства
в сквере улицы Толе би напротив площади Астана
74.
Памятник Абылай хану
2000 год
сооружения монументального искусства
привокзальная площадь станции Алматы - 2
75.
Памятник акыну Жамбылу Жабаеву
1996 год
сооружения монументального искусства
проспект Достык, угол улицы Жамбыла, перед жилым комплексом "Три богатыря"
76.
Памятник геологу, Первому президенту Академии наук Казахстана Канышу Сатпаеву
1999 год
сооружения монументального искусства
улица Сатпаева,
угол улицы Байтурсынова
77.
Памятник великому русскому поэту Александру Сергеевичу Пушкину
1999 год
сооружения монументального искусства
Сквер около здания Академии наук Республики Казахстан с восточной стороны по улице
Чокана Валиханова
78.
Памятник украинскому поэту и художнику Тарасу Шевченко
2000 год
сооружения монументального искусства
улица Шевченко, угол
проспекта Достык
79.
Памятник Махатме Ганди
2003 год
сооружения монументального искусства
улица Жарокова,
угол улицы Жамбыла (сквер)
80.
Памятник-бюст писателю Сабиту Муканову
2000 год
сооружения монументального искусства
улица Сабита Муканова,
угол улицы Толе би
81.
Памятник Токашу Бокину
1980 год
сооружения монументального искусства
улица Кунаева,
угол улицы Айтеке би
82.
Памятник Гани Муратбаеву
1985 год
сооружения монументального искусства
проспект Достык,
угол улицы Сатпаева
83.
Памятник-бюст Дмитрию Фурманову
1967 год
сооружения монументального искусства
Сквер у кинотеатра
"Сары-Арка"
84.
Памятник Уразу Жандосову
1969 год
сооружения монументального искусства
улица Жандосова,
угол проспекта Гагарина
85.
Памятник Ивану Панфилову
1968 год
сооружения монументального искусства
проспект Достык
угол улицы Казыбек би
86.
Памятник-бюст Мухтару Ауэзову
1967 год
сооружения монументального искусства
улица Кабанбай батыра
(сквер Государственного Академического театра оперы и балета имени Абая)
87.
Памятник-бюст Жамбылу Жабаеву
1971 год
сооружения монументального искусства
улица Кабанбай батыра
(сквер Государственного Академического театра оперы и балета имени Абая)
88.
Памятник композитору Мукану Тулебаеву
2002 год
сооружения монументального искусства
улица Тулебаева,
угол проспекта Абая
89.
Памятник поэту Мукагали Макатаеву
2002 год
сооружения монументального искусства
улица Желтоксан,
угол улицы Макатаева
90.
Памятник писателю Габиту Мусрепову
2002 год
сооружения монументального искусства
проспект Абылай хана, перед зданием Государственного академического казахского театра для детей и юношества имени Габита Мусрепова
91.
Памятник Народному художнику Казахстана Абылхану Кастееву
2004 год
сооружения монументального искусства
улица Сатпаева перед зданием Государственного музея искусств имени Абылхана Кастеева
92.
Памятник-бюст писателю Сабир Шарипову
1980 год
сооружения монументального искусства
улица Карасай батыра,
угол проспекта Сейфуллина
93.
Памятник "Воинам-казахстанцам, погибшим в боевых действиях на территории Афганистана и других горячих точек мира"
2003 год
сооружения монументального искусства
парк имени 28 гвардейцев-панфиловцев
94.

Әнші Күләш Байсейітованың (1912-1957) зират басындағы ескерткіші
1960 жыл
монументтік өнер құрылыстары
Райымбек даңғылы, Орталық зират
95.
Композитор Мұқан Төлебаевтың (1913-1960) зират басындағы ескерткіші
1962 жыл
монументтік өнер құрылыстары
Райымбек даңғылы, Орталық зират
96.
Жазушы, қазақ кеңес әдебиетінің классигі Мұхтар Әуезовтің (1897-1961) зират басындағы ескерткіші
1964 жыл
монументтік өнер құрылыстары
Райымбек даңғылы, Орталық зират
97.
Қазақстан Ғылым Академиясының бірінші президенті, геолог Қаныш Сәтбаевтың (1899-1964) зират басындағы ескерткіші
1968 жыл
монументтік өнер құрылыстары
Райымбек даңғылы, Орталық зират
98.
Саяси қайраткер Жұмабай Шаяхметовтің (1900-1966) зират басындағы ескерткіші
1970 жыл
монументтік өнер құрылыстары
Райымбек даңғылы, Орталық зират
99.
Әртіс Қалибек Қуанышбаевтың (1893-1968) зират басындағы ескерткіші
1972 жыл
монументтік өнер құрылыстары
Райымбек даңғылы, Орталық зират
100.
Әртіс, режиссер Шәкен Аймановтың (1914-1970) зират басындағы ескерткіші
1974 жыл
монументтік өнер құрылыстары
Райымбек даңғылы, Орталық зират
101.
Композитор Ахмет Жұбановтың (1906-1968) зират басындағы ескерткіші
1980 жыл
монументтік өнер құрылыстары
Райымбек даңғылы, Орталық зират
102.
Ақын Иса Байзақовтың зират басындағы ескерткіші
(1900-1946)
1980 жыл
монументтік өнер құрылыстары
Райымбек даңғылы, Орталық зират
103.
Қазақстанның Халық суретшісі Әбілхан Қастеевтің (1904-1973) зират басындағы ескерткіші
1980 жыл
монументтік өнер құрылыстары
"Кеңсай-1" зираты
104.
Жазушы Сәбит Мұқановтың (1900-1973) зират басындағы ескерткіші
1980 жыл
монументтік өнер құрылыстары
"Кеңсай-1" зираты
105.
Боралдай обалар некрополі (қорымы) біздің дәуірімізге дейін IV-II ғасырлар. Ерте көшпенділер дәуірі
қасиетті нысандар
Боралдай шағын ауданының оңтүстігі, Үлкен Алматы өзенінің сол жағалауы
(N-432015,5, E-0765207,3)
106.
Батыр Райымбек Хангелдіұлының бейіті (XVIII ғасыр)
2005 жыл
қасиетті нысандар
Райымбек даңғылы, Орталық зираттың кіре берісіне қарама-қарсы
107.
Бұрынғы Әскери қамал (қазір – "Тазалық" Жауапкершілігі шектеулі серіктестігі)
1854 жыл
ансамбльдер және кешендер
Черкасская оборона көшесі, 69 А (Куратов, Тәтібеков, Жетісу, Станиславский көшелері), Кіші Алматы өзенінің сол жағалауы
108.
"Алатау" шипажай кешені
1986 жыл
ансамбльдер және кешендер
"Таусамалы" шағын ауданы, 50 А үйі
109.
Тәуелсіздік монументі
1996 жыл
ансамбльдер және кешендер
Республика алаңы
110.
Ұлы Отан соғысында қаза тапқан жауынгерлерге арналған ескерткіш
1970 жыл
ансамбльдер және кешендер
Райымбек даңғылы, Орталық зират

Надгробный памятник певице Куляш Байсеитовой (1912-1957)
1960 год
сооружения монументального искусства
проспект Райымбека, Центральное кладбище
95.
Надгробный памятник композитору Мукану Тулебаеву (1913-1960)
1962 год
сооружения монументального искусства
проспект Райымбека, Центральное кладбище
96.
Надгробный памятник писателю, классику казахской советской литературы Мухтару Ауэзову (1897-1961)
1964 год
сооружения монументального искусства
проспект Райымбека, Центральное кладбище
97.
Надгробный памятник геологу, первому президенту Академии наук Казахстана Канышу Сатпаеву (1899-1964)
1968 год
сооружения монументального искусства
проспект Райымбека, Центральное кладбище
98.
Надгробный памятник политическому деятелю Жумабаю Шаяхметову (1900-1966)
1970 год
сооружения монументального искусства
проспект Райымбека, Центральное кладбище
99.
Надгробный памятник актеру Калибеку Куанышбаеву (1893-1968)
1972 год
сооружения монументального искусства
проспект Райымбека, Центральное кладбище
100.
Надгробный памятник актеру, режиссеру Шакену Айманову (1914 -1970)
1974 год
сооружения монументального искусства
проспект Райымбека, Центральное кладбище
101.
Надгробный памятник композитору Ахмету Жубанову (1906-1968)
1980 год
сооружения монументального искусства
проспект Райымбека, Центральное кладбище
102.
Надгробный памятник акыну Исе Байзакову (1900-1946)
1980 год
сооружения монументального искусства
проспект Райымбека, Центральное кладбище
103.
Надгробный памятник Народному художнику Казахстана Абылхану Кастееву (1904-1973)
1980 год
сооружения монументального искусства
кладбище "Кенсай-1"
104.
Надгробный памятник писателю Сабиту Муканову (1900-1973)
1980 год
сооружения монументального искусства
кладбище "Кенсай-1"
105.
Курганный некрополь (могильник) Боралдай
IV-II веки до нашей эры. Эпоха ранних кочевников
сакральные объекты
южнее микрорайон Боралдай, левый берег реки Большой Алматинки
(N-432015,5, E-0765207,3)
106.
Могила батыра Райымбека Хангельдыулы (XVIII век)
2005 год
сакральные объекты
проспект Райымбека, напротив входа на Центральное кладбище
107.
Бывшая Военная крепость (ныне – Товарищество с ограниченной ответственностью "Тазалык")
1854 год
ансамбли и комплексы
улица Черкасской обороны, 69 А (улицы Куратова, Татибекова, Жетысуйская, Станиславского), левый берег реки Малой Алма-Атинки
108.
Комплекс санатория "Алатау"
1986 год
ансамбли и комплексы
микрорайон Таусамалы, дом 50 А
109.
Монумент Независимости 1996 год
ансамбли и комплексы
площадь Республики
110.
Памятник воинам, погибшим в Великой Отечественной войне
1970 год
ансамбли и комплексы
проспект Райымбека, Центральное кладбище

111.
"Көрнекті қайраткерлер саяжолы"
Мемориалдық кешені
1987 жыл
ансамбльдер және кешендер
Үкімет үйінің солтүстік жағындағы шаршы (Қазақ-Британ техникалық университеті)
112.
Медицина институтының бұрынғы жатақханасы
1938-1939 жылдар
қала құрылысы және сәулет
Шевченко көшесі, 118
113.
Қазақстан менеджмент, экономика және болжау институтының ғимараты (бұрынғы партия мектебінің ғимараты)
қала құрылысы және сәулет
Абай даңғылы, 2
114.
Аппараттық-студиялық кешені
1983 жыл
қала құрылысы және сәулет
Желтоқсан көшесі, 185
115.
Өмірбек Арысланұлы Жолдасбеков атындағы студенттер сарайы
1998 жыл
қала құрылысы және сәулет
Әл-Фараби даңғылы, 71/24
116.
Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті саябағындағы кіру тобы және монументалдық ансамблі
2010 жыл, 2011 жыл
қала құрылысы және сәулет
Дулати даңғылы, Әл-Фараби даңғылының бұрышы
117.
"Алматы Арена" мұз сарайы
2016 жыл
қала құрылысы және сәулет
"Нұркент" шағын ауданы, 7
118.
Әбілхан Қастеевтің музей – үйі
1955 жыл
қала құрылысы және сәулет
Бекхожин көшесі, 6А
119.
Бұрынғы Түрксіб ауруханасының ғимараты
1950 жыл
қала құрылысы және сәулет
Масанчи/Құрманғазы/Амангелді көшелері, 92/98/71 (Абай даңғылы, 69)
120.
"Тәуелсіздік Таңы" монументі
2006 жыл
монументтік өнер құрылыстары
Желтоқсан көшесі, Сәтбаев көшесінің бұрышы
121.
Қазақтың композиторы, дирижер Нұрғиса Тілендиевтің ескерткіші
2011 жыл
монументтік өнер құрылыстары
Назарбаев даңғылы, Жолдасбеков көшесінің бұрышы
122.
Академик Әлкей Марғұланның ескерткіші
2010 жыл
монументтік өнер құрылыстары
Қазақстан Ғылым академиясы ғимаратының батысы, Қонаев көшесі, Шевченко көшесінің бұрышы
123.
Кеңес Одағының Батыры Бауыржан Момышұлының ескерткіші
2010 жыл
монументтік өнер құрылыстары
Гоголь көшесі, Пушкин көшесінің бұрышы, 28 гвардияшы-панфиловшылар атындағы саябақ
124.
Қазақтың Халық ақыны, композитор Кенен Әзірбаевтың ескерткіші
2013 жыл
монументтік өнер құрылыстары
Ескендіров көшесі, Әзірбаев көшесінің бұрышы
125.
Қазақтың халық ақыны Сүйінбай Аронұлының ескерткіші
2015 жыл
монументтік өнер құрылыстары
Төле би көшесі, Қалдаяқов көшесінің бұрышы, Жамбыл атындағы Қазақ Мемлекеттік филармониясы ғимаратының алды
126.
Еңбек сіңірген сәулетші Малбағар Мендіқұловтың ескерткіші
2015 жыл
монументтік өнер құрылыстары
Меңдіқұлов бульвары, Әл-Фараби даңғылының бұрышы
127.
Белгілі жазушы Әди Шәріповтің ескерткіші
2015жыл
монументтік өнер құрылыстары
Бөгенбай батыр көшесі, Шәріпов көшесінің бұрышы
128.
Батыр Райымбек Хангелдіұлының ескеркіші
2012 ж
монументтік өнер құрылыстары
Райымбек даңғылы, Пушкин көшесінің бұрышы
129.
Қытай Халық Республикасының Халық композиторы Си Синхайдың ескерткіші
1999 жыл
монументтік өнер құрылыстары
Гагарин даңғылы, Си Синхай көшесінің бұрышы
Алматы қаласының әкімі
2021 жылғы 17 наурыздағы
№ 1/191
Қаулысына 2-қосымша
Алматы қаласы әкімдігінің күші жойылған кейбір
қаулыларының тізбесі

111.
Мемориальный комплекс "Аллея выдающихся деятелей"
1987 год
ансамбли и комплексы
сквер севернее Дома Правительства (Казахско-Британский технический университет)
112.
Бывшее общежитие медицинского института
1938-1939 годы
градостроительство и архитектура
улица Шевченко, 118
113.
Здание Казахстанского института менеджмента, экономики и прогнозирования (бывшее здание партшколы)
градостроительство и архитектура
проспект Абая, 2
114.
Аппаратно-студийный комплекс
1983 год
градостроительство и архитектура
улица Желтоксан, 185
115.
Дворец студентов имени Умирбека Арислановича Джолдасбекова
1998
градостроительство и архитектура
проспект Аль-Фараби, 71/24
116.
Входная группа и монументальный ансамбль в парке Первого Президента Республики Казахстан
2010 год, 2011 год
градостроительство и архитектура
проспект Дулати,
угол проспект Аль-Фараби
117.
Ледовый дворец "Алматы Арена"
2016 год
градостроительство и архитектура
микрорайон "Нуркент", 7
118.
Дом-музей Абылхана Кастеева
1955 год
градостроительство и архитектура
улица Бекхожина, 6А
119.
Бывшее здание больницы Турксиба
1950 год
градостроительство и архитектура
улица Масанчи/Курмангазы/
Амангельды, 92/98/71 (проспект Абая, 69)
120.
Монумент "Рассвет Свободы"
2006 год
сооружения монументального искусства
улица Желтоксан,
угол улица Сатпаева
121.
Памятник казахскому композитору, дирижҰру Нургисе Тлендиеву
2011 год
сооружения монументального искусства
проспект Назарбаева,
угол улица Жолдасбекова
122.
Памятник академику Алькею Маргулану
2010 год
сооружения монументального искусства
улица Кунаева, угол улицы Шевченко западнее здания Академии наук Республики Казахстан
123.
Памятник Герою Советского Союза Бауыржану Момышулы
2010 год
сооружения монументального искусства
улица Гоголя, угол улицы Пушкина, парк имени 28-ми гвардейцев-панфиловцев
124.
Памятник казахскому Народному акыну, композитору Кенену Азербаеву
2013 год
сооружения монументального искусства
улица Искендирова, угол улицы Азербаева
125.
Памятник казахскому Народному акыну Суюнбаю Аронулы
2015 год
сооружения монументального искусства
улица Толе би, угол улицы Калдаякова, перед зданием Казахской Государственной филармонии имени Жамбыла
126.
Памятник заслуженному архитектору Малбагару Мендикулову
2015 год
сооружения монументального искусства
бульвар Мендикулова, угол проспекта Аль-Фараби
127.
Памятник известному писателю Ади Шарипову
2015 год
сооружения монументального искусства
улица Богенбай батыра, угол улицы Шарипова
128.
Памятник батыру Райымбеку Хангельдыулы
2012 год
сооружения монументального искусства
проспект Райымбека, угол улицы Пушкина
129.
Памятник Народному композитору Китайской Народной Республики Си Синхаю
1999 год
сооружения монументального искусства
проспект Гагарина,
угол улицы Си Синхая
Приложение 2
к постановлению
Аким города Алматы
от 17 марта 2021 года № 1/191
Перечень утративших силу некоторых постановлений
акимата города Алматы

1. "Алматы қаласының жергілікті маңызы бар Тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімін бекіту туралы" Алматы қаласы әкімдігінің 2010 жылғы 10 қарашадағы № 4/840 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 864 болып тіркелген, 2010 жылғы 25 желтоқсанда "Алматы ақшамы" және "Вечерний Алматы" газеттерінде жарияланған);
2. "Алматы қаласының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерін мәртебесінен айыру және оларды жергілікті маңызы бар Тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімінен шығарып тастау туралы" Алматы қаласы әкімдігінің 2015 жылғы 14 қаңтардағы № 1/12 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1125 болып тіркелген, 2015 жылғы 17 ақпанда "Алматы ақшамы" және "Вечерний Алматы" газеттерінде жарияланған);
3. "Алматы қаласы әкімдігінің "Алматы қаласының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімін бекіту туралы" 2010 жылғы 10 қарашадағы № 4/840 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Алматы қаласы әкімдігінің 2015 жылғы 24 ақпандағы № 1/122 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1149 болып тіркелген, 2015 жылғы 21 наурызда "Алматы ақшамы" және "Вечерний Алматы" газеттерінде жарияланған);
4. "Алматы қаласының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерін мәртебесінен айыру және оларды жергілікті маңызы бар Тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімінен шығарып тастау туралы" Алматы қаласы әкімдігінің 2015 жылғы 5 мамырдағы № 2/278 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1165 болып тіркелген, 2015 жылғы 28 мамырда "Алматы ақшамы" және "Вечерний Алматы" газеттерінде жарияланған);
5. "Алматы қаласы әкімдігінің "Алматы қаласының жергілікті маңызы бар Тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімін бекіту туралы" 2010 жылғы 10 қарашадағы № 4/840 қаулысына толықтырулар енгізу туралы" Алматы қаласы әкімдігінің 2019 жылғы 19 наурыздағы № 1/173 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1530 болып тіркелген, 2019 жылғы 30 наурызда "Алматы ақшамы" және "Вечерний Алматы" газеттерінде жарияланған).

1. Постановление акимата города Алматы от 10 ноября 2010 года № 4/840 "Об утверждении Государственного списка памятников истории и культуры местного значения города Алматы" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 864, опубликовано в газетах "Алматы ақшамы" и "Вечерний Алматы" 25 декабря 2010 года);
2. Постановление акимата города Алматы от 14 января 2015 года № 1/12 "О лишении статуса памятников истории и культуры местного значения и исключении их из Государственного списка памятников истории и культуры местного значения города Алматы" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 1125, опубликовано в газетах "Алматы ақшамы" и "Вечерний Алматы" 17 февраля 2015 года);
3. Постановление акимата города Алматы от 24 февраля 2015 года № 1/122 "О внесении изменений в постановление акимата города Алматы от 10 ноября 2010 года № 4/840 "Об утверждении Государственного списка памятников истории и культуры местного значения города Алматы" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 1149, опубликовано в газетах "Алматы ақшамы" и "Вечерний Алматы" 21 марта 2015 года);
4. Постановление акимата города Алматы от 5 мая 2015 года № 2/278 "О лишении статуса памятников истории и культуры местного значения и исключении их из Государственного списка памятников истории и культуры местного значения города Алматы" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 1165, опубликовано в газетах "Алматы ақшамы" и "Вечерний Алматы" 28 мая 2015 года);
5. Постановление акимата города Алматы от 19 марта 2019 года № 1/173 "О внесении дополнений в постановление акимата города Алматы от 10 ноября 2010 года № 4/840 "Об утверждении Государственного списка памятников истории и культуры местного значения города Алматы" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 1530, опубликовано в газетах "Алматы ақшамы" и "Вечерний Алматы" 30 марта 2019 года).