Ішкі істер органдарына алғаш кіретін адамдар үшін тәлімгерлікті ұйымдастыру қағидалары мен мерзімдерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2022 жылғы 14 қарашадағы № 896 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 16 қарашада № 30549 болып тіркелді
"Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 8-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Ішкі істер органдарына алғаш кіретін адамдар үшін тәлімгерлікті ұйымдастыру қағидалары мен мерзімдері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі комитеттерінің төрағалары, полиция, қылмыстық-атқару жүйесі департаменттерінің, білім беру ұйымдарының, дербес бөлімшелерінің және ведомстволық бағыныстағы мекемелерінің бастықтары жеке құрамның осы Қағидаларды зерделеуін ұйымдастырсын және орындауға қабылдасын.
3. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Идеологиялық және имидждік жұмыс департаменті (А.С. Махамбетова) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) Осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) Осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) Осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
М. Ахметжанов
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
2022 жылғы 14 қарашадағы
№ 896 бұйрығына
қосымша
Ішкі істер органдарына алғаш кіретін адамдар үшін тәлімгерлікті ұйымдастыру қағидалары мен мерзімдері
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ішкі істер органдарына алғаш кіретін адамдар үшін тәлімгерлікті ұйымдастыру қағидалары мен мерзімдері (бұдан әрі – Қағида) "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 8-тармағына сәйкес әзірленді.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) тәлімгер – ішкі істер органдарына алғаш кіретін адамға (бұдан әрі – ІІО-ға алғаш кіретін адам) бекітілетін және оның кәсіби бейімделуіне оған практикалық көмек көрсететін ІІО-ның қызметкері;

Об утверждении Правил и сроков организации наставничества для лиц, впервые поступающих в органы внутренних дел
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 14 ноября 2022 года № 896. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 ноября 2022 года № 30549.
В соответствии с пунктом 8 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила и сроки организации наставничества для лиц, впервые поступающих в органы внутренних дел.
2. Председателям комитетов, департаментов полиции, уголовно-исполнительной системы, организаций образования, самостоятельных подразделений и подведомственных учреждений Министерства внутренних дел Республики Казахстан организовать изучение личным составом настоящих Правил и принять к исполнению.
3. Департаменту идеологической и имиджевой работы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Махамбетова А.С.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра внутренних дел Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
М. Ахметжанов
Приложение к приказу
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
от 14 ноября 2022 года № 896
Правила и сроки организации наставничества для лиц, впервые поступающих в органы внутренних дел
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила и сроки организации наставничества для лиц, впервые поступающих в органы внутренних дел (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 8 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе".
2. В Правилах используются следующие основные понятия:
1) наставник – сотрудник органов внутренних дел, закрепляемый за лицом, впервые поступающим в органы внутренних дел (далее – впервые поступающий в ОВД) и оказывающий ему практическую помощь в его профессиональной адаптации;

2) ІІО-ға алғаш кіретін адамдарды кәсіби бейімдеу – ІІО-ға алғаш кіретін адамның кәсіби дағдыларды игеруі, ұйымдық (корпоративтік) мәдениетке қосылуы, ІІО-ға қызметке бейімділікті қалыптастыру процесі.
2-тарау. Тәлімгерлікті ұйымдастыру тәртібі мен мерзімдері
3. Ішкі істер органдарына алғаш кіретін адамдарға ішкі істер органдарының тиісті кәсіптік даярлығы және айтарлықтай жұмыс тәжірибесі бар қызметкерлері қатарынан тәлімгер бекітіледі.
Бұл ереже аға және жоғары басшы құрамдар лауазымдарына алғаш кіретін адамдарға қолданылмайды.
4. Қызметкерді тәлімгер ретінде бекіту ІІО бастығының бұйрығымен үш ай мерзімге жүргізіледі.
5. Қызметкерді тәлімгер ретінде бекіту үшін ІІО-ға алғаш кіретін адамның тікелей басшысының баянаты негіз болып табылады.
6. Бір тәлімгерге екіден артық емес ІІО-ға алғаш кіретін адам бекітіледі.
7. ІІО-ға алғаш кіретін адамның жеке басын зерделеу үшін тәлімгер осы Қағиданың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша карточка ашады.
8. Тәлімгер бекітілгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде ІІО-ға алғаш кіретін адамды тәлімгерлік кезеңінде бейімдеу жоспарын (бұдан әрі – Бейімдеу жоспары) осы Қағиданың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша әзірлейді, оны ІІО-ға алғаш кіретін адам қызмет ететін құрылымдық бөлімшенің басшысы бекітеді.
9. Тәлімгер:
1) ІІО-ға алғаш кіретін адамның бейімделу жоспарын орындауына күнделікті бақылауды жүзеге асырады;
2) ІІО-ға алғаш кіретін адамға таңдаған мамандығын меңгеруге көмек көрсетеді, оған функционалдық міндеттерін, оларды сапалы орындау тәсілдері мен әдістерін түсіндіреді, жіберілген қателіктерді бірлесіп талдайды және жояды;
3) жеке өзінің іс-әрекеті арқылы ІІО-ға алғаш кіретін адамның жағымды қасиеттерін, кәсіби дағдыларын қалыптастыруға ықпал етеді;
4) ІІО-ға алғаш кіретін адамды ұжымның қоғамдық өміріне белсенді қатысуға, салауатты өмір салтын ұстануға, жалпы мәдени және кәсіби ой-өрісін дамытуға тартады, патриотизмге баулыды;
5) ІІО-ға алғаш кіретін адамның моральдық, іскерлік және кәсіби қасиеттерін, оның қызметке, ұжымға қатынасын зерделейді;
6) ІІО-ға алғаш кіретін адамның моральдық-психологиялық тұрақтылығын және жеке тәртіптілігін нығайтады, олардың тәртіп пен заңдылықты бұзуына жол бермеу бойынша шаралар қабылдайды.
10. ІІО-ға алғаш кіретін адам:
1) өзіне берілген тапсырмаларды, сондай-ақ бейімдеу жоспарында көзделген іс-шараларды сапалы және уақтылы орындайды;
2) тәртіпті, заңдылықты және нысанды киім киюді сақтайды;

2) профессиональная адаптация впервые поступающих в ОВД – процесс овладения впервые поступающими в ОВД профессиональными умениями и навыками, приобщения к организационной (корпоративной) культуре, формирования приверженности службе в ОВД.
Глава 2. Порядок и сроки организации наставничества
3. За впервые поступающими в ОВД закрепляется наставник из числа сотрудников ОВД, обладающих соответствующей профессиональной подготовкой и значительным опытом работы.
Данное положение не распространяется на лиц, впервые поступающих на должности старшего и высшего начальствующего состава.
4. Утверждение сотрудника в качестве наставника производится приказом начальника ОВД сроком на три месяца.
5. Основанием для закрепления сотрудника в качестве наставника является рапорт непосредственного руководителя впервые поступающего в ОВД.
6. За одним наставником закрепляется не более двух впервые поступающих в ОВД.
7. Для изучения личности впервые поступающего в ОВД наставником заводится карточка по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
8. Наставник в течение трех рабочих дней после его закрепления разрабатывает План адаптации впервые поступающего в ОВД на период наставничества (далее – План адаптации) по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, который согласовывается руководителем структурного подразделения, где проходит службу впервые поступающий в ОВД.
9. Наставник:
1) осуществляет повседневный контроль за выполнением впервые поступающим в ОВД Плана адаптации;
2) оказывает помощь впервые поступающему в ОВД в овладении избранной профессией, разъясняет ему функциональные обязанности, способы и методы их качественного выполнения, совместно анализирует и устраняет допущенные ошибки;
3) личным примером способствует формированию у впервые поступающего в ОВД положительных качеств, профессиональных умений и навыков;
4) привлекает впервые поступающего в ОВД к активному участию в общественной жизни коллектива, ведению здорового образа жизни, развитию общекультурного и профессионального кругозора, привитию патриотизма;
5) изучает моральные, деловые и профессиональные качества впервые поступающего в ОВД, его отношение к службе, коллективу;
6) укрепляет морально-психологическую устойчивость и личную дисциплинированность впервые поступающего в ОВД, принимает меры по недопущению им нарушений дисциплины и законности.
10. Впервые поступающий в ОВД:
1) качественно и своевременно выполняет данные ему поручения, а также мероприятия, предусмотренные Планом адаптации;
2) соблюдает дисциплину, законность и ношение форменной одежды;

3) ұжымның қоғамдық өміріне белсенді қатысады;
4) тәлімгерден жұмыстың тиімді нысандары мен әдістерін қабылдайды;
5) әріптестерімен, азаматтармен сыпайы және әдепті қарым-қатынаста болады;
6) кәсіби деңгейін арттыру бойынша жұмыс істейді.
11. Тәлімгерлік аяқталғаннан кейін тәлімгер үш жұмыс күні ішінде ІІО басшысына ІІО-ға алғаш кіретін адамға пікір ұсынылады, онда Бейімдеу жоспарының орындалу нәтижелері, оның кәсіби білімінің, іскерлігі мен дағдыларының деңгейі, қызметтік міндеттерін өз бетінше орындау қабілеті көрсетіледі.
12. Тәлімгерлік аяқталғаннан кейін карточкалар кадр қызметінің номенклатуралық істерінде сақталады (сақтау мерзімі үш жыл), ал тәлімгердің пікірі мен Бейімдеу жоспары ІІО-ға алғаш кіретін адамның жеке ісіне тігіледі.
13. Тәлімгерді ауыстыру ІІО бастығының бұйрығымен мынадай жағдайларда жүргізіледі:
1) тәлімгерді ІІО-дан босату;
2) тәртіптік негізде атқаратын лауазымынан босатылған жағдайларда;
3) тәлімгерді ІІО-ның басқа бөлімшелеріне не өзге ведомстволарға ауыстыру (іссапарға жіберу);
4) тәлімгерді қызмет ерекшелігінің өзгеруіне байланысты басқа лауазымға ауыстыру;
5) елеулі теріс қылықтар жасағаны немесе сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасағаны үшін тәртіптік жауаптылыққа тартылған кезде.
14. Тәлімгерлік қызметін ұйымдастыру ІІО кадр қызметіне жүктеледі, олар тәлімгерлікті ұйымдастырудың оң тәжірибесін зерделейді және жинақтайды, бұл жұмысты жетілдіру туралы ІІО басшысына ұсыныстар енгізеді.
Ішкі істер органдарына
алғаш рет қабылданған адамдар
үшін тәлімгерлікті ұйымдастыру
қағидалары мен мерзімдеріне
1-қосымша
Нысан
ІІО-ҒА АЛҒАШ КІРЕТІН АДАМҒА АРНАЛҒАН КАРТОЧКА
_______________________________________________________
лауазымы _______________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) _______________________________________________________
бөлініс
Тәлімгер туралы мәлімет
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) ______________________________________
Атағы ___________________________________________________________________
Лауазымы _________________________________________________________________
Білімі ____________________________________________________________________
ІІО-да ____________________________________________________________________
Осы лауазымда ____________________________________________________________
ІІО-ға алғаш кіретін адам туралы ақпарат
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) _______________________________________
Лауазымы _________________________________________________________________
ІІО бастығының тәлімгерді бекіту туралы бұйрығы _______ 20______ жылғы "_____"
__________ № ______
Алғашқы кәсіптік даярлықтан өтуі ____________________________________________
__________________________________________________________________________
(қайда, қашан)
ІІО-ға алғаш кіретін адамды психологиялық тексеру нәтижелері ___________________
__________________________________________________________________________
(ӘДК қорытындысы бойынша)
ІІО-ға алғаш кіретін адамның жеке басын зерделеу нәтижелері
Туған күні _________________________________________________________________
Туған жері ________________________________________________________________
Ұлты ____________________________________________________________________
Білімі (қай оқу орнын қашан бітірді, оқып жатыр)
_________________________________________________________________________
ҚК қызметі ________________________________________________________________
ІІО-ға қызметке кіру күні ____________________________________________________
Қандай көтермелеулері бар және не үшін
__________________________________________________________________________
Қандай жазалары бар және не үшін
__________________________________________________________________________
ІІО-ға кіргенге дейін қайда жұмыс істеді
__________________________________________________________________________
Қандай жазалары бар ______________________________________________________
Тұрғылықты жері (мекенжайы, үй телефоны) ___________________________________
Тұрғын үй-тұрмыстық жағдайы
_________________________________________________________________________
Отбасы жағдайы (үйленген, бойдақ, ажырасқан) _________________________________
Жақын туыстары (ТАӘ, (бар болған жағдайда), туған күні, мекенжайы, жұмыс немесе
оқу орны):
Әйелі (күйеуі) _____________________________________________________________
Балалары _______________________________________________________________
Әкесі ____________________________________________________________________
Анасы ___________________________________________________________________
Ағасы ___________________________________________________________________
Әпке-қарындасы __________________________________________________________
Отбасындағы қарым-қатынас
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Жұмыстағы және тұрғылықты жердегі жақын достары
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Қызығушылығы ____________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Жеке автокөліктің болуы (маркасы, мемлекеттік нөмірі) __________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Жеке меншігінде атыс қаруының болуы (қарудың түрі, нөмірі) ___________________
_________________________________________________________________________
Ішкі істер органдарына
алғаш рет қабылданған
адамдар үшін тәлімгерлікті
ұйымдастыру қағидалары
мен мерзімдеріне
2-қосымша
Нысан
"КЕЛІСІЛДІ"
ІІО бастығы (командирі)
__________________________
20 __ жылғы "____" _________
ІІО-ға алғаш кіретін адамды тәлімгерлік кезеңінде бейімдеудің жоспары
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) ______________________________________
Құрылымдық бөлініс _______________________________________________________
Лауазымы ________________________________________________________________
Тәлімгерліктің басталу күні ________________________________________________
Тәлімгерліктің аяқталу күні _________________________________________________
Тәлімгердің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), лауазымы, атағы ____________
__________________________________________________________________________
р/с
Іс-шараның атауы
Жоспарланған кезең
Орындалуы туралы белгі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Ескертпе: Жоспарланған іс-шаралар ІІО қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілермен, ережелермен және лауазымдық нұсқаулықтармен танысуға, атқаратын лауазымының кәсіби ерекшелігін зерделеуге, кәсіби құзыреттіліктерін дамытуға бағытталады және іс-шаралардың саны оннан аспайды.
Тәлімгер __________________________________________________________________
(лауазымы, атағы, Т.А.Ә., (болған жағдайда), қолы)
Таныстым:
ІІО-ға алғаш кіретін адам __________________________________________
(лауазымы, Т.А.Ә., (болған жағдайда), қолы)
20 __ жылғы "_____" ___________

3) принимает активное участие в общественной жизни коллектива;
4) перенимает у наставника эффективные формы и методы работы;
5) вежливо и тактично обращается с коллегами, гражданами;
6) работает над повышением профессионального уровня.
11. По завершению наставничества в течение трех рабочих дней наставник готовит отзыв на впервые поступающего в ОВД, в котором отражаются результаты выполнения Плана адаптации, уровень его профессиональных знаний, умений и навыков, способности самостоятельно выполнять служебные обязанности.
12. По окончании наставничества карточки хранятся в номенклатурных делах кадровых служб (срок хранения три года), а отзыв наставника и План адаптации приобщаются к личному делу впервые поступающего в ОВД.
13. Замена наставника производится приказом начальника ОВД в следующих случаях:
1) увольнения наставника из ОВД;
2) освобождения от занимаемой должности в дисциплинарном порядке;
3) перевода (откомандирования) наставника в другие подразделения ОВД либо иные ведомства;
4) перевода наставника на другую должность, связанную с изменением специфики деятельности;
5) привлечения к дисциплинарной ответственности за значительные проступки или совершение коррупционного правонарушения.
14. Организация наставничества возлагается на кадровую службу ОВД, которая изучает и обобщает положительный опыт организации наставничества, вносит руководителю ОВД предложения о совершенствовании данной работы.
Приложение 1
к Правилам и срокам
организации наставничества
для лиц, впервые поступающих
в органы внутренних дел
Форма
КАРТОЧКА НА ВПЕРВЫЕ ПОСТУПАЮЩЕГО В ОВД
_______________________________________________________
должность
_______________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_______________________________________________________
подразделение
Сведения о наставнике
Ф.И.О. (при его наличии) ____________________________________________________
Звание ___________________________________________________________________
Должность ________________________________________________________________
Образование ______________________________________________________________
В ОВД с __________________________________________________________________
В должности с _____________________________________________________________
Информация о впервые поступающем в ОВД
Ф.И.О. (при его наличии) ____________________________________________________
Должность ________________________________________________________________
Приказ начальника ОВД о закреплении наставника ______________________________
№ ______ от "_____" __________ 20______ года
Прохождение первоначальной профессиональной подготовки ____________________
__________________________________________________________________________
(где, какой период)
Результаты психологического обследования впервые поступающего в ОВД _________
__________________________________________________________________________
(по заключению ВВК)
Результаты изучения личности впервые поступающего в ОВД
Дата рождения _____________________________________________________________
Место рождения ___________________________________________________________
Национальность ___________________________________________________________
Образование (что окончил, когда, где учится) __________________________________
Служба в ВС ______________________________________________________________
Дата поступления на службу в ОВД ___________________________________________
Какие имеет поощрения и за что ______________________________________________
Какие имеет взыскания и за что ______________________________________________
Где работал до поступления на службу в ОВД __________________________________
Какие имеет взыскания _____________________________________________________
Место жительства (адрес, домашний телефон) __________________________________
Жилищно-бытовые условия _________________________________________________
Семейное, положение (женат, холост, разведен) ________________________________
Близкие родственники (Ф.И.О. (при его наличии), дата рождения, адрес, место работы
или учебы):
Жена (муж) _______________________________________________________________
Дети _____________________________________________________________________
Отец _____________________________________________________________________
Мать _____________________________________________________________________
Брат _____________________________________________________________________
Сестра ___________________________________________________________________
Взаимоотношения в семье ___________________________________________________
__________________________________________________________________________
Близкие друзья по работе и месту жительства
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Увлечения ________________________________________________________________
+_________________________________________________________________________
Наличие личного автотранспорта (марка, гос.номер) ____________________________
_________________________________________________________________________
Наличие в личной собственности огнестрельного оружия (вид, оружия, номер) ______
__________________________________________________________________________
Приложение 2
к Правилам и срокам
организации наставничества
для лиц, впервые поступающих
в органы внутренних дел
Форма
"СОГЛАСОВАНО"
Начальник (командир) ОВД
__________________________
"____" __________ 20 __ года
План адаптации впервые поступающего в ОВД на период наставничества
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) _____________________________________
Структурное подразделение _________________________________________________
Должность ________________________________________________________________
Дата начала наставничества _________________________________________________
Дата окончания наставничества ______________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) наставника, должность, звание __________
__________________________________________________________________________
п/п
Наименование мероприятия Планируемый период Отметка о выполнении
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Примечание: Планируемые мероприятия направляются на ознакомление с
нормативными правовыми актами, регламентирующими деятельность ОВД, положениями и
должностными инструкциями, изучение профессиональной специфики занимаемой
должности, развитие профессиональных компетенций и их количество не превышает десять
мероприятий.
Наставник ______________________________________________________________
(должность, звание, Ф.И.О. (при его наличии), подпись)
Ознакомлен:
Впервые поступающий в ОВД ______________________________________________
(должность, Ф.И.О. (при его наличии), подпись)
"_____" ___________ 20 __ г.