Орталық депозитарий есептілігінің тізбесін, нысандарын, ұсыну мерзімдері мен оны ұсыну қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2022 жылғы 19 желтоқсандағы № 118 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 27 желтоқсанда № 31304 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 6 т. қараңыз
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 3-бабының 3-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Мыналар:
1) осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес орталық депозитарий есептілігінің тізбесі;
2) осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес орталық депозитариймен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалармен есепті тоқсан ішінде жасалған, сондай-ақ есепті күні қолданыстағы мәмілелер туралы есептің нысаны және орталық депозитариймен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалар тізілімі;
3) осы қаулыға 3-қосымшаға сәйкес экономика секторлары мен шағын секторлары бойынша орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде мемлекеттік емес бағалы қағаздармен жүргізілген операциялар туралы есептің нысаны;
4) тармақша осы қаулының 6-тармағына сәйкес 01.07.2023 дейін қолданыста болды.
5) осы қаулыға 5-қосымшаға сәйкес қаржы құралдарын ұстаушылар тізілімі туралы есептің нысаны;
6) осы қаулыға 6-қосымшаға сәйкес Орталық депозитарийдің есептілікті ұсыну қағидалары бекітілсін.
2. Орталық депозитарий Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне электрондық форматта:
1) ай сайын – осы қаулының 1-тармағының 3) тармақшасында көзделген есептілікті есепті айдан кейінгі айдың онынан кешіктірмейтін мерзімде;
2) тармақша осы қаулының 6-тармағына сәйкес 01.07.2023 дейін қолданыста болды.
3) ай сайын – осы қаулының 1-тармағының 5) тармақшасында көзделген есептілік есепті айдан кейінгі айдың жиырмасынан кешіктірмейтін мерзімде;
4) тоқсан сайын – осы қаулының 1-тармағының 2) тармақшасында көзделген есептілікті есепті тоқсаннан кейінгі айдың жиырмасынан кешіктірмейтін мерзімде ұсынады.
3. Мыналардың:
1) "Орталық депозитарий есептілігінің тізбесін, нысандарын, табыс ету мерзімдерін және оларды ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 қазандағы № 263 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17813 болып тіркелген);

Об утверждении перечня, форм, сроков представления отчетности центрального депозитария и Правил ее представления
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 19 декабря 2022 года № 118. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 декабря 2022 года № 31304.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п.6
В соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 3 статьи 3 Закона Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить:
1) перечень отчетности центрального депозитария согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
2) форму отчета о сделках с лицами, связанными с центральным депозитарием особыми отношениями, заключенных в течение отчетного квартала, а также действующих на отчетную дату, и реестр лиц, связанных с центральным депозитарием особыми отношениями, согласно приложению 2 к настоящему постановлению;
3) форму отчета об операциях, проведенных в системе учета центрального депозитария с негосударственными ценными бумагами по секторам и подсекторам экономики согласно приложению 3 к настоящему постановлению;
4) Действовал до 01.07.2023 в соответствии с пунктом 6 настоящего постановления.
5) форму отчета о реестре держателей финансовых инструментов согласно приложению 5 к настоящему постановлению;
6) Правила представления отчетности центральным депозитарием согласно приложению 6 к настоящему постановлению.
2. Центральный депозитарий представляет в Национальный Банк Республики Казахстан в электронном формате:
1) ежемесячно – отчетность, предусмотренную подпунктом 3) пункта 1 настоящего постановления, в срок не позднее десятого числа месяца, следующего за отчетным месяцем;
2) Действовал до 01.07.2023 в соответствии с пунктом 6 настоящего постановления.
3) ежемесячно – отчетность, предусмотренную подпунктом 5) пункта 1 настоящего постановления, в срок не позднее двадцатого числа месяца, следующего за отчетным месяцем;
4) ежеквартально – отчетность, предусмотренную подпунктом 2) пункта 1 настоящего постановления, в срок не позднее двадцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
3. Признать утратившими силу:
1) постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 октября 2018 года № 263 "Об утверждении перечня, форм, сроков отчетности центрального депозитария и Правил их представления" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17813);

2) "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына есептілікті ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларының жекелеген нормаларының қолданылуын тоқтата тұру туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2021 жылғы 22 ақпандағы № 11 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22309 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының есептілікті ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір қаулылары тізбесінің 4-тармағының күші жойылды деп танылсын.
4. Қаржы нарығының статистикасы департаменті (А.М. Боранбаева) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (А.С. Касенов) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары А.М. Баймағамбетовке жүктелсін.
6. Осы қаулы 2023 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін осы қаулының 1-тармағының 5) тармақшасын және 2-тармағының 3) тармақшасын қоспағанда, 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Осы қаулының 1-тармағының 4) тармақшасы және 2-тармағының 2) тармақшасы 2023 жылғы 1 шілдеге дейін қолданылады деп белгіленсін.
Қазақстан Ұлттық
Банкінің Төрғасы
Г. Пирматов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту агенттігі
Қазақстан Ұлттық
Банкінің Төрғасы
2022 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 118 Қаулыға
1-қосымша
Орталық депозитарий есептілігінің тізбесі
Орталық депозитарийдің есептілігінде:
1) орталық депозитариймен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалармен есепті тоқсан ішінде жасалған, сондай-ақ есепті күні қолданыстағы мәмілелер туралы есеп және орталық депозитариймен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалар тізілімі;
2) экономика секторлары мен шағын секторлары бойынша орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде мемлекеттік емес бағалы қағаздармен жүргізілген операциялар туралы есеп;

2) пункт 4 Перечня некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам представления отчетности, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 февраля 2021 года № 11 "О внесении изменений и дополнений в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по вопросам представления отчетности и приостановлении действия отдельных норм некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22309).
4. Департаменту статистики финансового рынка (Буранбаева А.М.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Касенов А.С.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Баймагамбетова А.М.
6. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2023 года и подлежит официальному опубликованию, за исключением подпункта 5) пункта 1 и подпункта 3) пункта 2 настоящего постановления, которые вводятся в действие с 1 июля 2023 года.
Установить, что подпункт 4) пункта 1 и подпункт 2) пункта 2 настоящего постановления действуют до 1 июля 2023 года.
Председатель Национального Банка Казахстана Г. Пирматов
"СОГЛАСОВАНО"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Агентство Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
Приложение 1
к постановлению
Председатель Национального
Банка Казахстана
от 19 декабря 2022 года № 118
Перечень отчетности центрального депозитария
Отчетность центрального депозитария включает:
1) отчет о сделках с лицами, связанными с центральным депозитарием особыми отношениями, заключенных в течение отчетного квартала, а также действующих на отчетную дату, и реестр лиц, связанных с центральным депозитарием особыми отношениями;
2) отчет об операциях, проведенных в системе учета центрального депозитария с негосударственными ценными бумагами по секторам и подсекторам экономики;

3) акцияларды ұстаушылар тізілімі туралы есеп;
4) қаржы құралдарын ұстаушылар тізілімі туралы есеп қамтылады.
Қазақстан Ұлттық
Банкінің Төрғасы
2022 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 118 Қаулыға
2-қосымша
Әкімшілік деректер жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Орталық депозитариймен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалармен есепті тоқсан ішінде жасалған, сондай-ақ есепті күні қолданыстағы мәмілелер туралы есеп және орталық депозитариймен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалар тізілімі
Әкімшілік деректер нысанының индексі: МТ_3
Кезеңділігі: тоқсан сайын.
Есепті кезең: 20___жылғы "___"__________ жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: орталық депозитарий
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың жиырмасынан кешіктірмей
Нысан

3) отчет о реестре держателей акций;
4) отчет о реестре держателей финансовых инструментов.
Приложение 2
к постановлению
Председатель Национального
Банка Казахстана
от 19 декабря 2022 года № 118
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о сделках с лицами, связанными с центральным депозитарием особыми отношениями, заключенных в течение отчетного квартала, а также действующих на отчетную дату, и реестр лиц, связанных с центральным депозитарием особыми отношениями
Индекс формы административных данных: СР_3
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "___" "____________" 20__ года
Круг лиц, представляющих информацию: центральный депозитарий
Срок представления формы административных данных: не позднее двадцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом
Форма

1-кесте. Орталық депозитариймен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалармен есепті тоқсан ішінде жасалған, сондай-ақ 20__жылғы "___" "___" қолданыстағы мәмілелер.
Тұлғаның атауы, тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі (заңды тұлға үшін), жеке сәйкестендіру нөмірі (жеке тұлға үшін, оның ішінде дара кәсіпкер үшін) не басқа сәйкестендіру нөмірі (Қазақстан Республикасының бейрезиденттері үшін)
Резиденттік елі
Тұлға орталық депозитариймен ерекше қатынастармен байланысты тұлғаға жатқызылған белгі
Операция түрі
Мәміле мақсаты
Шарттың №
Шарт жасалған күн (талаптарын орындай бастаған күн)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Барлығы
кестенің жалғасы:
Шарт қолданысының аяқталу күні (талаптарын орындауды аяқтау күні)
Орталық депозитарийдің директорлар кеңесі шешімінің не акционерлердің жалпы жиналысының деректемелері (директорлар кеңесі болмаған жағдайда)
Шарт бойынша мәміле сомасы (мың теңгемен)
Валюта түрі
Қамтамасыз ету түрі
Қамтамасыз ету құны (мың теңгемен)
Сыйақы (жылдық пайызбен)
Барлығы
оның ішінде қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттарыныңталаптарына сәйкес резервтерді (провизияларды) есептеу кезінде енгізілетін қамтамасыз ету құны
орталық депозитариймен ерекше қатынастармен байланысты тұлғамен
орталық депозитариймен ерекше қатынастармен байланысты тұлғаның пайдасына орталық депозитариймен
10
11
12
13
14
15
16
17
18
кестенің жалғасы:
Сыйақы (жылдық пайызбен)
Есептелген кірістер, шығыстар
Есепті күні ағымдағы қалдық
Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптарына сәйкес құрылған резервтер (провизиялар) сомасы
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның директорлар кеңесі шешімінің не акционерлердің жалпы жиналысының деректемелері (Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда)
Ескерту
орталық депозитарийдің ішкі құжаттарына сәйкес
Сомасы (мың теңгемен)
Баланстық шот
Сомасы (мың теңгемен)
Баланстық шот
19
20
21
22
23
24
25
26

Таблица 1. Сделки с лицами, связанными с центральным депозитарием особыми отношениями, заключенные в течение отчетного квартала, а также действующие на "___" "________" 20__года
Наименование, фамилия, имя и отчество (при его наличии) лица
Бизнес-идентификационный номер (для юридического лица), индивидуальный идентификационный номер (для физического лица, в том числе для индивидуального предпринимателя) либо иной идентификационный номер (для нерезидентов Республики Казахстан)
Страна резидентства
Признак, в соответствии с которым лицо отнесено к лицу, связанному особыми отношениями с центральным депозитарием
Вид операции
Цель сделки
№ договора
Дата заключения (дата начала выполнения условий) договора
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Всего
продолжение таблицы:
Дата окончания действия (дата окончания выполнения условий) договора
Реквизиты решения совета директоров центрального депозитария либо общего собрания акционеров (в случае отсутствия совета директоров)
Сумма сделки по договору (в тысячах тенге)
Вид валюты
Вид обеспечения
Стоимость обеспечения
(в тысячах тенге)
Вознаграждение (в процентах годовых)
Всего
из них стоимость обеспечения, включаемая при расчете резервов (провизий) в соответствии с требованиями международных стандартов финансовой отчетности
лицом, связанным с центральным депозитарием особыми отношениями
центральным депозитарием в пользу лица, связанного с центральным депозитарием особыми отношениями
в соответствии с внутренними документами центрального депозитария
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
продолжение таблицы:
Начисленные доходы, расходы
Текущий остаток на отчетную дату
Сумма созданных резервов (провизий) в соответствии с требованиями международных стандартов финансовой отчетности
Реквизиты решения совета директоров организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, либо общего собрания акционеров (в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан)
Примечание
Сумма (в тысячах тенге)
Балансовый счет
Сумма (в тысячах тенге)
Балансовый счет
20
21
22
23
24
25
26

Орталық депозитарийдің өзімен ерекше қатынастармен байланысты тұлғамен операцияларының әрбір түрі бойынша сомасы орталық депозитарийдің меншікті капиталының мөлшерінен жиынтығында 0,01 (нөл бүтін оннан бір) пайыздан аспайтын орталық депозитарийдің өзімен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалармен жасалған мәмілелерінің жалпы сомасы 20__жылғы "__" _____ жағдай бойынша ________ мың теңгені құрайды.
Орталық депозитарий есепті тоқсанда орталық депозитариймен ерекше қатынастармен байланысты тұлғаларға жеңілдік жағдайлары ұсынылмағанын және орталық депозитарий 1-кестеде көрсетілгендерді қоспағанда, басқа мәмілелерді жүзеге асырмағанын растайды.
2-кесте. 20__жылғы "___" "________" жағдай бойынша орталық депозитариймен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалар тізілімі
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі (заңды тұлға үшін), жеке сәйкестендіру нөмірі (жеке тұлға үшін, оның ішінде дара кәсіпкер үшін) не басқа сәйкестендіру нөмірі (Қазақстан Республикасының бейрезиденттері үшін)
Тұлғаның атауы, тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
Резиденттік елі
Тұлға орталық депозитариймен ерекше қатынастармен байланысты тұлғаға жатқызылған белгі
1
2
3
4
5
Атауы ______________________________________________________________
Мекенжайы__________________________________________________________
Телефоны ____________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________
Орындаушы ____________________________________            ________       ________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)             қолы       телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_____________________________________             ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)             қолы
Күні 20__ жылғы "______" ______________
Орталық депозитариймен
ерекше қатынастармен
байланысты тұлғалармен есепті
тоқсан ішінде жасалған, сондай-
ақ есепті күні қолданыстағы
мәмілелер туралы есеп
нысанына және орталық
депозитариймен ерекше
қатынастармен байланысты
тұлғалар тізіліміне
қосымша
"Орталық депозитариймен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалармен есепті тоқсан ішінде жасалған, сондай-ақ есепті күні қолданыстағы мәмілелер туралы есеп және орталық депозитариймен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалар тізілімі" әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме (индексі – МТ_3, кезеңділігі – тоқсан сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Орталық депозитариймен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалармен есепті тоқсан ішінде жасалған, сондай-ақ есепті күні қолданыстағы мәмілелер туралы есеп және орталық депозитариймен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалар тізілімі" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.

Общая сумма сделок центрального депозитария с лицами, связанными особыми отношениями с ним, суммы которых по каждому виду операций центрального депозитария, с лицом, связанным особыми отношениями с ним, не превышает 0,01 (ноль целых одну сотую) процента в совокупности от размера собственного капитала центрального депозитария по состоянию на "__" _____ 20 __ года, составляет ________ тысяч тенге.
Центральный депозитарий подтверждает, что в отчетном квартале льготные условия лицам, связанным особыми отношениями с центральным депозитарием, не предоставлялись, и другие сделки, кроме указанных в Таблице 1, центральным депозитарием не осуществлялись.
Таблица 2. Реестр лиц, связанных с центральным депозитарием особыми отношениями, по состоянию на "___" _________" 20__ года
Бизнес-идентификационный номер (для юридического лица), индивидуальный идентификационный номер (для физического лица, в том числе для индивидуального предпринимателя) либо иной идентификационный номер (для нерезидентов Республики Казахстан)
Наименование, фамилия, имя и отчество (при его наличии) лица
Страна резидентства
Признак, в соответствии с которым лицо отнесено к лицу, связанному особыми отношениями с центральным депозитарием
1
2
3
4
5
Наименование __________________________________________________
Адрес __________________________________________________________
Телефон ________________________________________
Адрес электронной почты _________________________
Исполнитель ____________________________________ ________ _______ фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета _____________________________________ ____________________ фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета о сделках с
лицами, связанными с
центральным депозитарием
особыми отношениями,
заключенных в течение
отчетного квартала, а также
действующих на отчетную дату,
и реестр лиц, связанных с
центральным депозитарием
особыми отношениями
Пояснение по заполнению формы административных данных "Отчет о сделках с лицами, связанными с центральным депозитарием особыми отношениями, заключенных в течение отчетного квартала, а также действующих на отчетную дату, и реестр лиц, связанных с центральным депозитарием особыми отношениями" (индекс – СР_3, периодичность - ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о сделках с лицами, связанными с центральным депозитарием особыми отношениями, заключенных в течение отчетного квартала, а также действующих на отчетную дату, и реестр лиц, связанных с центральным депозитарием особыми отношениями" (далее – Форма).

2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 3-бабының 3-тармағына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды орталық депозитарий тоқсан сайын жасайды және есепті кезеңде жасалған мәмілелер бойынша, соңдай-ақ есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша қолданыстағы мәмілелер бойынша деректерді көрсетеді. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің лауазымды тұлғалары және (немесе) олардың жұбайлары мен жақын туыстары ірі қатысушылары не лауазымды тұлғалары болып табылатын заңды тұлғалар бойынша мәліметтерді қоспағанда, Нысанда орталық депозитарийдің орталық депозитариймен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалармен есепті кезең ішінде жасалған, сондай-ақ есепті күні қолданыстағы барлық мәмілелері туралы (1-кесте) және есепті күні орталық депозитариймен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалар (2-кесте) туралы мәліметтер көрсетіледі.
6. Тұлғаның орталық депозитариймен байланысты болуының белгісі "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 40-бабына сәйкес айқындалады.
7. Тұлғалардың орталық депозитариймен ерекше қатынастармен байланысты болуының бір немесе бірнеше белгісі болуы мүмкін және 2-кестені толтыру кезінде барлық белгілері көрсетіледі.
8. 1-кестеде орталық депозитарийдің өзімен ерекше қатынастармен байланысты тұлғамен операцияларының әрбір түрі бойынша сомасы орталық депозитарийдің меншікті капиталының мөлшерінен жиынтығында 0,01 (нөл бүтін оннан бір) пайыз асатын орталық депозитарийдің өзімен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалармен жасалған барлық мәмілелері туралы мәліметтер көрсетіледі.
9. Егер орталық депозитарийдің меншікті капиталының теріс мәні болса, 1-кестеде орталық депозитарийдің өзімен ерекше қатынастармен байланысты тұлғамен операцияларының әрбір түрі бойынша сомасы орталық депозитарий активтерінің мөлшерінен жиынтығында 0,001 (нөл бүтін оннан бір) пайыз асатын орталық депозитарийдің өзімен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалармен жасалған барлық мәмілелері туралы мәліметтер көрсетіледі.

2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 3 статьи 3 Закона Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется центральным депозитарием ежеквартально и данные указываются по сделкам, заключенным в течение отчетного периода, а также по сделкам, действующим по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
4. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В Форме указываются сведения обо всех сделках центрального депозитария с лицами, связанными с центральным депозитарием особыми отношениями, заключенных в течение отчетного периода, а также действующих на отчетную дату (Таблица 1), и о лицах, связанных с центральным депозитарием особыми отношениями (Таблица 2) на отчетную дату, за исключением сведений по юридическим лицам, в которых Национальный Банк Республики Казахстан, должностные лица Национального Банка Республики Казахстан и (или) их супруги и близкие родственники являются крупными участниками либо должностными лицами.
6. Признак связанности лица с центральным депозитарием определяется в соответствии со статьей 40 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан".
7. Лица могут иметь один или несколько признаков связанности особыми отношениями с центральным депозитарием, и при заполнении Таблицы 2 указываются все признаки.
8. В Таблице 1 указываются сведения обо всех сделках центрального депозитария с лицами, связанными с ним особыми отношениями, сумма которых по каждому виду операций центрального депозитария с лицом, связанным с ним особыми отношениями, превышает 0,01 (ноль целых одну сотую) процента в совокупности от размера собственного капитала центрального депозитария.
9. Если собственный капитал центрального депозитария имеет отрицательное значение, в Таблице 1 указываются сведения обо всех сделках центрального депозитария с лицами, связанными с ним особыми отношениями, сумма которых по каждому виду операций центрального депозитария, с лицом, связанным с ним особыми отношениями, превышает 0,001 (ноль целых одну тысячную) процента в совокупности от размера активов центрального депозитария.

10. 1-кестенің 2-бағанында жеке тұлға үшін тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса), заңды тұлға үшін – атауы көрсетіледі.
11. 1-кестенің 6-бағанында жасалған шарттың талаптарына сәйкес орталық депозитарийдің өзімен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалармен операцияларының түрі көрсетіледі.
12. 1-кестенің 14, 15 және 16-бағандарында талаптары қамтамасыз етудің болуын көздейтін мәмілелер бойынша ақпарат көрсетіледі.
13. 1-кестенің 17, 18, және 19-бағандарында талаптары сыйақы төлеуді көздейтін мәмілелер бойынша ақпарат көрсетіледі.
14. 1-кестенің 20-бағанында ағымдағы жылдың басынан бері жинақталған есептелген кіріс немесе шығыс сомасы көрсетіледі.
15. Егер мәміле жасау кезінде тұлға орталық депозитариймен ерекше қатынастармен байланысты тұлға болмаған болса, 1-кестенің 26-бағанында былай деп көрсетіледі: "тұлға ________ бастап (күні, айы және жылы көрсетіліп күні) орталық депозитариймен ерекше қатынастармен байланысты болып табылады".
16. 2-кестеде орталық депозитариймен ерекше қатынастармен байланысты барлық тұлғалар, оның ішінде мәмілелер жасалмаған тұлғалар көрсетіледі.
17. Мәліметтер болмаған жағдайда, Нысан толтырылмай ұсынылады.
Қазақстан Ұлттық
Банкінің Төрғасы
2022 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 118 Қаулыға
3-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында орналастырылған
Экономика секторлары мен шағын секторлары бойынша орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде мемлекеттік емес бағалы қағаздармен жүргізілген операциялар туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: ЭСМБҚОЕ_6
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20___жылғы "___"____________ жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: орталық депозитарий
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың онынан кешіктірмей
Нысан
Кесте. ___ бастап _____ дейінгі кезеңде экономика секторлары мен шағын секторлары бойынша орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде мемлекеттік емес бағалы қағаздармен жүргізілген операциялар туралы есеп
(мың теңгемен)
Бағалы қағаздардың түрі, экономика секторлары мен шағын секторлары
Есепті кезеңнің
басындағы қалдық
Сатып алынған
Барлығы
Бастапқы нарықта
Тікелей сатып алумен
Репо операциялары бойынша
Саны (дана)
сомасы
Саны (дана)
сомасы
Саны (дана)
сомасы
Саны (дана)
сомасы
Саны (дана)
сомасы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1
n
Бағалы қағаздар барлығы
Экономика секторлары мен шағын секторлары
Бейрезиденттер
Резиденттер - бейрезиденттер жиынтығы
Депоненттер
кестенің жалғасы:
Сатып алынған
Сатылған
Кепіл операциялары бойынша
Негізгі шотқа есепке жазу
Барлығы
Тікелей сатумен
Репо операциялары бойынша
Саны (дана)
сомасы
Саны (дана)
сомасы
Саны (дана)
сомасы
Саны (дана)
сомасы
Саны (дана)
сомасы
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
...
кестенің жалғасы:
Сатылған
Кепіл операциялары бойынша
Кезеңнің соңында кепіл сомасының қалдығы
Есепті кезеңнің соңындағы қалдық
Өтелген
Есептен шығарылған
Саны (дана)
сомасы
Саны (дана)
сомасы
Саны (дана)
сомасы
Саны (дана)
сомасы
Саны (дана)
сомасы
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Атауы ______________________________________________________________
Мекенжайы _________________________________________________________
Телефоны ____________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________
Орындаушы ____________________________________ ________ ________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
________________________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)             қолы
Күні 20 ___ жылғы "_____" __________
Экономика секторлары мен
шағын секторлары бойынша
орталық депозитарийдің есепке
алу жүйесінде мемлекеттік емес
бағалы қағаздармен жүргізілген
операциялар туралы есеп
нысанына
қосымша
"Экономика секторлары мен шағын секторлары бойынша орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде мемлекеттік емес бағалы қағаздармен жүргізілген операциялар туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме (индексі – ЭСМБҚОЕ_6, кезеңділігі – ай сайын)

10. В графе 2 Таблицы 1 для физического лица указываются фамилия, имя и отчество (при его наличии), для юридического лица – наименование.
11. В графе 6 Таблицы 1 указывается вид операции центрального депозитария с лицами, связанными с ним особыми отношениями, в соответствии с условиями заключенного договора.
12. В графах 14, 15 и 16 Таблицы 1 указывается информация по сделкам, условия которых предполагают наличие обеспечения.
13. В графах 17, 18 и 19 Таблицы 1 указывается информация по сделкам, условия которых предполагают выплату вознаграждения.
14. В графе 20 Таблицы 1 указывается сумма начисленного дохода или расхода, накопленного с начала текущего года.
15. Если на момент заключения сделки лицо не являлось лицом, связанным с центральным депозитарием особыми отношениями, в графе 26 Таблицы 1 указывается: "лицо является связанным с центральным депозитарием особыми отношениями с ________ (дата с указанием дня, месяца и года)".
16. В Таблице 2 указываются все лица, связанные с центральным депозитарием особыми отношениями, в том числе, с которыми сделки не заключались.
17. В случае отсутствия сведений Форма представляется без заполнения.
Приложение 3
к постановлению
Председатель Национального
Банка Казахстана
от 19 декабря 2022 года № 118
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет об операциях, проведенных в системе учета центрального депозитария с негосударственными ценными бумагами по секторам и подсекторам экономики
Индекс формы административных данных: ООГЦБСЭ_6
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" "____________" 20__ года
Круг лиц, представляющих информацию: центральный депозитарий
Срок представления формы административных данных: не позднее десятого числа месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
Таблица. Отчет об операциях, проведенных в системе учета центрального депозитария с негосударственными ценными бумагами по секторам и подсекторам экономики за период с ________ по ________
(в тысячах тенге)
Вид ценных бумаг, секторы и подсекторы экономики
Остаток на начало отчетного периода
Приобретено
Всего
На первичном рынке
Прямой покупкой
По операциям репо
Количество (штук)
Сумма
Количество (штук)
Сумма
Количество (штук)
Сумма
Количество (штук)
Сумма
Количество (штук)
Сумма
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1
n
Всего ценных бумаг
Секторы и подсекторы экономики
Нерезиденты
Итого резиденты-нерезиденты
Депоненты
продолжение таблицы:
Приобретено
Реализовано
По операциям залога
Зачисление на основной счет
Всего
Прямой продажей
По операциям репо
Количество (штук)
Сумма
Количество (штук)
Сумма
Количество (штук)
Сумма
Количество (штук)
Сумма
Количество (штук)
Сумма
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
...
продолжение таблицы:
Реализовано
По операциям залога
Остаток суммы залога на конец периода
Остаток на конец отчетного периода
Погашено
Списано
Количество (штук)
Сумма
Количество (штук)
Сумма
Количество (штук)
Сумма
Количество (штук)
Сумма
Количество (штук)
Сумма
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Наименование __________________________________________________
Адрес__________________________________________________________
Телефон ________________________________________
Адрес электронной почты _________________________
Исполнитель ____________________________________ ________ _______ фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета _______________________________________ ____________________ фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета об операциях,
проведенных в системе учета
центрального депозитария с
негосударственными ценными
бумагами по секторам и
подсекторам экономики
Пояснение по заполнению формы административных данных "Отчет об операциях, проведенных в системе учета центрального депозитария с негосударственными ценными бумагами по секторам и подсекторам экономики" (индекс – ООГЦБСЭ_6, периодичность – ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Экономика секторлары мен шағын секторлары бойынша орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде мемлекеттік емес бағалы қағаздармен жүргізілген операциялар туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 3-бабының 3-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды орталық депозитарий ай сайын есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша жасайды. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейiн дөңгелектенеді, 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (мың) теңгеге дейiн дөңгелектенеді.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда есепті кезеңде экономика секторлары мен шағын секторлары бойынша орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде Қазақстан Республикасының мемлекеттік емес бағалы қағаздарымен жүргізілген операциялар туралы мәліметтер көрсетіледі.
6. Резиденттік белгісі "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 1-бабына сәйкес айқындалады.
7. Экономика секторлары бойынша институционалдық бірліктерді сыныптау мақсаттары үшін экономика секторлары мен шағын секторларының мынадай құрылымы және ұғымдары қолданылады:
1) Қазақстан Республикасының Үкіметі республикалық бюджет қаражатынан қаржыландырылатын министрліктерді, ведомстволар мен агенттіктерді, ғылыми-зерттеу институттарын, институционалдық бірліктер – Қазақстан Республикасы Үкіметінің агенттерін, мемлекеттік басқару органдары бақылайтын және республикалық бюджет қаражатынан қаржыландырылатын қорларды, сондай-ақ мемлекеттің бақылауындағы және нарықтық өндіріспен айналыспайтын басқа ұйымдарды қамтиды;
2) жергілікті мемлекеттік басқару органдары облыс, қала және аудан деңгейінде басқару функцияларын жүзеге асыратын институционалдық бірліктерді және өңірлік (жергілікті) бюджет қаражатынан қаржыландырылатын ұйымдарды қамтиды;
3) орталық (ұлттық) банктер – қаржы жүйесінің негізгі аспектілеріне бақылау жасайтын институционалдық бірліктер, олардың негізгі қызмет түрлері ұлттық валюталардың эмиссиясы, халықаралық резервтерді басқару, Халықаралық валюта қорымен және басқа халықаралық қаржы ұйымдарымен операцияларды жүзеге асыру, басқа депозиттік корпорацияларға кредит беру болып табылады;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет об операциях, проведенных в системе учета центрального депозитария с негосударственными ценными бумагами по секторам и подсекторам экономики" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 3 статьи 3 Закона Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется центральным депозитарием ежемесячно по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
4. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В Форме указываются сведения об операциях, проведенных в системе учета центрального депозитария с негосударственными ценными бумагами Республики Казахстан в разрезе секторов и подсекторов экономики за отчетный месяц.
6. Признак резидентства определяется в соответствии со статьей 1 Закона Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле".
7. Для целей классификации институциональных единиц по секторам экономики применяются следующие структура и понятия секторов и подсекторов экономики:
1) Правительство Республики Казахстан включает министерства, ведомства и агентства, финансируемые из средств республиканского бюджета, научно-исследовательские институты, институциональные единицы – агенты Правительства Республики Казахстан, фонды, контролируемые органами государственного управления и финансируемые из средств республиканского бюджета, а также другие организации, находящиеся под контролем государства, и не занимающиеся рыночным производством;
2) органы местного государственного управления включают институциональные единицы, осуществляющие функции управления на уровне области, города и района, и организации, финансируемые из средств региональных (местных) бюджетов;
3) центральные (национальные) банки – институциональные единицы, которые осуществляют контроль над ключевыми аспектами финансовой системы, их основными видами деятельности являются эмиссия национальных валют, управление международными резервами, осуществление операций с Международным валютным фондом и другими международными финансовыми организациями, предоставление кредита другим депозитным корпорациям;

4) басқа депозиттік ұйымдар – қызметінің негізгі түрі қаржылық делдалдық болып табылатын және міндеттемелері депозит және олардың аналогтары (кең ақша ұлттық анықтамасына кіргізілетін депозиттерді алмастырушылар) нысанында болатын институционалдық бірліктер. Бұл топқа банктер, оның ішінде исламдық қаржыландыруды жүзеге асыратын банктер жатады;
5) басқа қаржы ұйымдары – әр түрлі делдалдық немесе қосалқы қаржылық қызметтерді жүзеге асыратын немесе қызметі қаржылық делдалдықпен тығыз байланысты, бірақ өздері делдалдардың функцияларын орындамайтын осы сектордың барлық қалған институционалдық бірліктері;
6) мемлекеттік қаржылық емес ұйымдар – көбінесе нарықтық өндіріспен айналысатын және мемлекеттік басқару органдары бақылайтын институционалдық бірліктер;
7) мемлекеттік емес қаржылық емес ұйымдар – көбінесе нарықтық өндіріспен және (немесе) қаржылық емес нарықтық қызметтерді көрсетумен айналысатын және мемлекеттік басқару органдары бақыламайтын институционалдық бірліктер;
8) үй шаруашылықтарына қызмет көрсететін коммерциялық емес ұйымдар – тауарлар немесе қызметтер өндіретін, бірақ осындай ұйымдарды бақылайтын институционалдық бірліктерге кіріс немесе өзге қаржылай игіліктер келтірмейтін, тұлғалар қауымдастықтары осы қауымдастықтардың мүшелерін тауарлармен немесе қызметтермен қамтамасыз ету үшін құратын (әдетте мұндай қызметтер ақысыз көрсетіледі немесе тұрақты мүшелік жарналар есебінен қаржыландырылады) немесе қызметінің негізгі түрі қайырымдылық көмек көрсету болып табылатын институционалдық бірліктер;
9) үй шаруашылықтары – жеке тұлғалардан, сондай-ақ бірге тұратын, өз табыстары мен мүлкін бiрiктiретiн (толық немесе iшiнара) және тауарлар мен қызметтердiң белгiлi бір түрлерін (тұрғын үйді, тамақ өнiмдерiн және басқаларды) бiрлесiп тұтынатын жеке тұлғалардың шағын топтарынан (отбасылардан) құралған институционалдық бiрлiктер. Бұл топқа заңды тұлға құрмай кәсіпкерлік қызметпен айналысатын жеке тұлғалар да жатады.
8. Қаржы құралдарын біріктірілген есепке алу үшін депоненттің қосалқы шоты (омнибус) бойынша депоненттің бұйрығына сәйкес экономика секторы көрсетіледі.
9. 3, 29 және 31-бағандарда орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде айқындалған бағалы қағаздардың (номиналды, нарықтық немесе шартты) құны көрсетіледі.
10. 5, 7, 9, 11, 13, 15, 17, 19, 21, 23, 25 және 27-бағандарда орталық депозитарий алған бұйрықтарға сәйкес бағалы қағаздардың құны көрсетіледі.
11. 4 - 15-бағандар аралығында есепті кезеңдегі экономика секторлары мен шағын секторлары бойынша сатып алынған мемлекеттік емес бағалы қағаздар бойынша операциялар көрсетіледі. 14 және 15-бағандар бағалы қағаздарды бір жеке шоттан екіншісіне аударуға байланысты операцияларды да қамтиды.

4) другие депозитные организации – институциональные единицы, основным видом деятельности которых является финансовое посредничество и обязательства которых имеют форму депозитов или их аналогов (близких заменителей депозитов, которые включаются в национальное определение широких денег). К данной группе относятся банки, в том числе осуществляющие исламское финансирование;
5) другие финансовые организации – все остальные институциональные единицы данного сектора, которые осуществляют различные посреднические или вспомогательные финансовые услуги, или деятельность которых тесно связана с финансовым посредничеством, но сами они не выполняют функции посредников;
6) государственные нефинансовые организации – институциональные единицы, занимающиеся преимущественно рыночным производством и контролируемые органами государственного управления;
7) негосударственные нефинансовые организации – институциональные единицы, занимающиеся преимущественно рыночным производством и (или) оказанием нефинансовых рыночных услуг, и не контролируемые органами государственного управления;
8) некоммерческие организации, обслуживающие домашние хозяйства – институциональные единицы, производящие товары или услуги, но не приносящие дохода или иных финансовых благ институциональным единицам, контролирующим такие организации, которые создаются ассоциациями лиц с тем, чтобы обеспечивать товарами или услугами самих членов этих ассоциаций (такие услуги обычно предоставляются бесплатно или финансируются за счет регулярных членских взносов) или основным видом деятельности которых является оказание благотворительной помощи;
9) домашние хозяйства – институциональные единицы, состоящие из физических лиц, а также из небольших групп физических лиц (семьи), проживающих совместно, объединяющих (полностью или частично) свои доходы и имущество и совместно потребляющие определенные виды товаров и услуг (жилье, продукты питания и другое). К этой группе относятся также физические лица, занимающиеся предпринимательской деятельностью без образования юридического лица.
8. По субсчету депонента для агрегированного учета финансовых инструментов (омнибус) указывается сектор экономики согласно приказу депонента.
9. В графах 3, 29 и 31 указывается стоимость ценных бумаг, определенная в системе учета центрального депозитария (номинальная, рыночная или условная).
10. В графах 5, 7, 9, 11, 13, 15, 17, 19, 21, 23, 25 и 27 указывается стоимость ценных бумаг согласно приказам, полученным центральным депозитарием.
11. В графах с 4 по 15 указываются операции по приобретенным негосударственным ценным бумагам в разрезе секторов и подсекторов экономики за отчетный месяц. Графы 14 и 15 также включают в себя операции, связанные с переводом ценных бумаг с одного лицевого счета на другой.

12. 16 - 27-бағандар аралығында есепті кезеңдегі экономика секторлары мен шағын секторлары бойынша Қазақстан Республикасының сатылған мемлекеттік емес бағалы қағаздары көрсетіледі. 24 және 25-бағандар бағалы қағаздарды бір жеке шоттан екіншісіне аударуға байланысты операцияларды да қамтиды.
13. 29-бағанда кепіл ескерілетін қосалқы шоттың бөлімінде көрсетілген есепті кезеңнің соңында айналыстағы кепіл сомасының қалдығы көрсетіледі.
14. 4-бағандағы сома 6, 8, 10, 12 және 14-бағандар сомасына тең болады.
15. 5-бағандағы сома 7, 9, 11, 13 және 15-бағандар сомасына тең болады.
16. 16-бағандағы сома 18, 20, 22, 24 және 26-бағандар сомасына тең болады.
17. 17-бағандағы сома 19, 21, 23, 25 және 27-бағандар сомасына тең болады.
18. 30-бағандағы сома 16-бағандағы соманы шегергенде 2 және 4-бағандар сомасына тең болады.
19. Мәліметтер болмаған жағдайда, Нысан толтырылмай ұсынылады.
Қазақстан Ұлттық
Банкінің Төрғасы
2022 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 118 Қаулыға
4-қосымша
Ескерту. 4-қосымша осы қаулының 6-тармағына сәйкес 01.07.2023 дейін қолданыста болды.
Қазақстан Ұлттық
Банкінің Төрғасы
2022 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 118 Қаулыға
5-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында орналастырылған
Қаржы құралдарын ұстаушылар тізілімі туралы есеп
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 1-REG_RD
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20___жылғы "___"____________ жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: орталық депозитарий
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың жиырмасынан кешіктірмей
Нысан
1-кесте. Заңды тұлғалар мен қаржы құралдарының шығарылымы туралы мәліметтер
Заңды тұлғаның атауы
Заңды тұлғаның бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН)
Жарияланған қаржы құралдарының саны
Орналастырылған қаржы құралдарының саны
Заңды тұлға сатып алған қаржы құралдарының саны
1
2
3
4
5
6
2-кесте. Қаржы құралдарын ұстаушылар тізілімі
Заңды тұлғаның атауы
Заңды тұлғаның БСН
Жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) немесе қаржы құралын ұстаушы – заңды тұлғаның атауы
Жеке, заңды тұлға
Жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН), БСН не өзге сәйкестендіру нөмірі (Қазақстан Республикасының бейрезиденттері үшін)
Жеке немесе заңды тұлғаның жеке коды (бар болса)
1
2
3
4
5
6
7
кестенің жалғасы:
Қаржы құралдарын ұстаушының түрі
Резиденттік елі
Қаржы құралдарының түрі
Қаржы құралының сәйкестендірушісі (ұлттық сәйкестендіру нөмірі (ҰСН) немесе халықаралық сәйкестендіру нөмірі (ISIN коды) немесе бас сәйкестендіру қаржы құралы көрсетіледі)
атауы
елдің коды
оффшорлық аймақ (иә, жоқ)
8
9
10
11
12
13
кестенің жалғасы:
Қаржы құралдарын ұстаушының жеке шотындағы қаржы құралдарының саны
Қаржы құралдарын ұстаушыға тиесілі қаржы құралдар санының заңды тұлға қаржы құралдарының санына арақатынасы (пайызбен)
Қосымша мәліметтер
барлығы
оның ішінде:
ауыртпалық салынған қаржы құралдарын ұстаушының жеке шотындағы қаржы құралдарының саны
қаржы құралдарын ұстаушының жеке шотында бұғатталған қаржы құралдарының саны
қаржы құралдарын ұстаушының жеке шотында сенімгерлік басқаруға берілген қаржы құралдарының саны
барлығы
дауыс беретін
орналастырылған (артықшылық берілген және сатып алынған қаржы құралдарын шегергенде)
14
15
16
17
18
19
20
21
3-кесте. Ауыртпалық салынған, бұғатталған, сенімгерлік басқаруға берілген немесе репо операцияларының мәні болып табылатын қаржы құралдары бойынша мәліметтер
Заңды тұлғаның атауы
Заңды тұлғаның БСН
Жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) немесе қаржы құралын ұстаушы-заңды тұлғаның атауы
ЖСН, БСН не өзге сәйкестендіру нөмірі (Қазақстан Республикасының бейрезиденттері үшін)
Жеке немесе заңды тұлғаның жеке коды (бар болса)
Қаржы құралының сәйкестендірушісі (ұлттық сәйкестендіру нөмірі (ҰСН) немесе халықаралық сәйкестендіру нөмірі (ISIN коды) немесе бас сәйкестендіру қаржы құралы көрсетіледі)
Қаржы құралдар саны
1
2
3
4
5
6
7
8
кестенің жалғасы:
Мәртебесі
Пайдасына ауыртпалық салынған тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) немесе атауы
ЖСН, БСН не өзге сәйкестендіру нөмірі (Қазақстан Республикасының бейрезиденттері үшін)
Жеке немесе заңды тұлғаның жеке коды (бар болса)
Сенімгерлікпен басқарушының тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) немесе атауы
ЖСН, БСН не өзге сәйкестендіру нөмірі (Қазақстан Республикасының бейрезиденттері үшін)
Жеке немесе заңды тұлғаның жеке коды (бар болса)
Негізі
9
10
11
12
13
14
15
16
4-кесте. Заңды тұлғаның қаржы құралдарымен жасалған мәмілелер туралы есеп
Заңды тұлғаның атауы
Заңды тұлғаның БСН
Құрал түрі
Халықаралық сәйкестендіру нөмірі (ISIN коды) (бар болса)
Мәміле түрі
Қаржы құралдар саны
Бір қаржы құралының құны
Мәміле көлемі (теңге)
Қаржы құралының иесі
валюта түрі
сомасы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
кестенің жалғасы:
Қаржы құрал иесінің ЖСН, БСН не өзге сәйкестендіру нөмірі (Қазақстан Республикасының бейрезиденттері үшін)
Жеке немесе заңды тұлғаның жеке коды (операцияларды номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде тіркеу кезінде)
Қаржы құрал иесінің резиденттік елі
атауы
ел коды
12
13
14
15
кестенің жалғасы:
Контрәріптес
Контрәріптестің ЖСН, БСН не өзге сәйкестендіру нөмірі (Қазақстан Республикасының бейрезиденттері үшін)
Жеке немесе заңды тұлғаның жеке коды (операцияларды номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде тіркеу кезінде)
Қаржы құралының контрәріптесінің резиденттік елі
Мәмілені тіркеу күні
Ескертпе
атауы
ел коды
16
17
18
19
20
21
22
Атауы _______________________________________________________________
Мекенжайы __________________________________________________________
Телефоны ____________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________
Орындаушы ____________________________________ ________ _________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
____________________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Күні 20__ жылғы "______" ______________
Қаржы құралдарын ұстаушылар
тізілімі туралы есеп нысанына
қосымша
"Қаржы құралдарын ұстаушылар тізілімі туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме (индексі – 1-REG_RD, кезеңділігі – ай сайын)

12. В графах с 16 по 27 указываются реализованные негосударственные ценные бумаги Республики Казахстан в разрезе секторов и подсекторов экономики за отчетный месяц. Графы 24 и 25 также включают в себя операции, связанные с переводом ценных бумаг с одного лицевого счета на другой.
13. В графе 29 указывается остаток суммы залога в обращении на конец отчетного периода, указанная в разделе субсчета, в котором учитывается залог.
14. Сумма в графе 4 равняется сумме граф 6, 8,10, 12 и 14.
15. Сумма в графе 5 равняется сумме граф 7, 9, 11, 13 и 15.
16. Сумма в графе 16 равняется сумме граф 18, 20, 22, 24 и 26.
17. Сумма в графе 17 равняется сумме граф 19, 21, 23, 25 и 27.
18. Сумма в графе 30 равняется сумме граф 2 и 4 за вычетом суммы в графе 16.
19. В случае отсутствия сведений Форма представляется без заполнения.
Приложение 4
к постановлению
Председатель Национального
Банка Казахстана
от 19 декабря 2022 года № 118
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Сноска. Приложение 4 действовало до 01.07.2023 в соответствии с пунктом 6 настоящего постановления.
Приложение 5
к постановлению
Председатель Национального
Банка Казахстана
от 19 декабря 2022 года № 118
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о реестре держателей финансовых инструментов
Индекс формы административных данных: 1-REG_RD
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" "____________" 20__ года
Круг лиц, представляющих информацию: центральный депозитарий
Срок представления формы административных данных: не позднее двадцатого числа месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
Таблица 1. Сведения о юридических лицах и выпуске финансовых инструментов
Наименование юридического лица
Бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) юридического лица
Количество объявленных финансовых инструментов
Количество размещенных финансовых инструментов
Количество выкупленных юридическим лицом финансовых инструментов
1
2
3
4
5
6
Таблица 2. Реестр держателей финансовых инструментов
Наименование юридического лица
БИН юридического лица
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица – держателя финансового инструмента
Физическое, юридическое лицо
Индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН), БИН либо иной идентификационный номер (для нерезидентов Республики Казахстан)
Индивидуальный код физического или юридического лица (при наличии)
1
2
3
4
5
6
7
продолжение таблицы:
Вид держателя финансовых инструментов
Страна резидентства
Вид финансовых инструментов
Идентификатор финансового инструмента (указывается национальный идентификационный номер (НИН) или международный идентификационный номер (код ISIN) или другой идентификатор финансового инструмента)
наименование
код страны
оффшорная зона (да, нет)
8
9
10
11
12
13
продолжение таблицы:
Количество финансовых инструментов на лицевом счете держателя финансовых инструментов
Соотношение количества финансовых инструментов, принадлежащих держателю финансового инструмента, к количеству финансовых инструментов юридического лица (в процентах)
Дополнительные сведения
всего
в том числе:
количество финансовых инструментов на лицевом счете держателя финансовых инструментов, находящихся в обременении
количество блокированных финансовых инструментов на лицевом счете держателя финансовых инструментов
количество финансовых инструментов на лицевом счете держателя финансовых инструментов, переданных в доверительное управление
всего
голосующих
размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных финансовых инструментов)
14
15
16
17
18
19
20
21
Таблица 3. Сведения по финансовым инструментам, которые были обременены, заблокированы, переданы в доверительное управление или являющимся предметом операций репо
Наименование юридического лица
БИН юридического лица
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица – держателя финансового инструмента
ИИН, БИН либо иной идентификационный номер (для нерезидентов Республики Казахстан)
Индивидуальный код физического или юридического лица (при наличии)
Идентификатор финансового инструмента (указывается национальный идентификационный номер (НИН) или международный идентификационный номер (код ISIN) или другой идентификатор финансового инструмента)
Количество финансовых инструментов
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы:
Статус
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) или наименование лица, в пользу которого осуществлено обременение
ИИН, БИН либо иной идентификационный номер (для нерезидентов Республики Казахстан)
Индивидуальный код физического или юридического лица (при наличии)
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) или наименование доверительного управляющего
ИИН, БИН либо иной идентификационный номер (для нерезидентов Республики Казахстан)
Индивидуальный код физического или юридического лица (при наличии)
Основание
9
10
11
12
13
14
15
16
Таблица 4. Отчет о сделках с финансовыми инструментами юридического лица
Наименование юридического лица
БИН юридического лица
Вид финансового инструмента
Международный идентификационный номер (код ISIN) (при наличии)
Вид сделки
Количество финансовых инструментов
Стоимость за один финансовый инструмент
Объем сделки (тенге)
Владелец финансового инструмента
вид валюты
сумма
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
продолжение таблицы:
ИИН, БИН либо иной идентификационный номер (для нерезидентов Республики Казахстан) владельца финансового инструмента
Индивидуальный код физического или юридического лица (при регистрации операций в системе учета номинального держания)
Страна резидентства владельца финансового инструмента
наименование
код страны
12
13
14
15
продолжение таблицы:
Контрпартнер
ИИН, БИН либо иной идентификационный номер (для нерезидентов Республики Казахстан) контрпартнера
Индивидуальный код физического или юридического лица (при регистрации операций в системе учета номинального держания)
Страна резидентства контрпартнера финансового инструмента
Дата регистрации сделки
Примечание
наименование
код страны
16
17
18
19
20
21
22
Наименование __________________________________________________
Адрес__________________________________________________________
Телефон ________________________________________
Адрес электронной почты _________________________
Исполнитель ____________________________________ ________ _______ фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета _____________________________________ ____________________ фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета о реестре
держателей финансовых
инструментов
Пояснение по заполнению формы административных данных "Отчет о реестре держателей финансовых инструментов" (индекс – 1-REG_RD, периодичность – ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Қаржы құралдарын ұстаушылар тізілімі туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 3-бабының 3-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды орталық депозитарий ай сайын есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша жасайды.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысан мынадай қаржы ұйымдары мен заңды тұлғалардың:
1) екінші деңгейдегі банктердің және банк холдингтерінің;
2) айрықша қызмет түрі қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру болып табылатын заңды тұлғаларды, айрықша қызметі банкноттарды, монеталар мен құндылықтарды инкассациялау болып табылатын заңды тұлғаларды қоспағанда, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың және төлем карточкаларымен операциялар бойынша есеп айырысуларды қоса алғанда, банк қызметі бойынша есеп айырысуға қатысушылар арасында ақпараттық, телекоммуникациялық және технологиялық өзара іс-қимылды қамтамасыз ету жөніндегі қызметті көрсететін ұйымдардың;
3) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары мен сақтандыру холдингтерінің;
4) брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын және инвестициялық портфельді басқаратын ұйымдардың;
5) акционерлік инвестициялық қорлардың;
6) жабық инвестициялық пай қорларының;
7) осы тармақтың 1), 2), 3), 4), 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген тұлғалардың орналастырылған бағалы қағаздардың (жарғылық капиталдағы қатысу үлестерінің) он немесе одан да көп процентін тікелей немесе жанама иеленетін қаржы құралдарының ipi қатысушылары және (немесе) ұстаушылары болып табылатын заңды тұлғалардың,
8) сақтандыру ұйымдары таратылған жағдайда сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның құралдарын (акцияларын, пайларын, қатысу үлестерін) ұстаушылардың құрылымын ашады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 7) тармақшасында көрсетілген тұлғаларға қатысты мәліметтер орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде болған кезде толтырылады.
6. Нысан 5-тармақта көрсетілген қаржы ұйымдарының әрбір түрі бойынша жеке-жеке толтырылады.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о реестре держателей финансовых инструментов" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 3 статьи 3 Закона Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется ежемесячно центральным депозитарием по состоянию на конец отчетного периода.
4. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Форма раскрывает структуру держателей финансовых инструментов (акций, паев, долей участия) следующих финансовых организаций и юридических лиц:
1) банков второго уровня и банковских холдингов;
2) организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, за исключением юридических лиц, исключительным видом деятельности которых является организация обменных операций с наличной иностранной валютой, юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей, и организаций, оказывающих услуги по обеспечению информационного, телекоммуникационного и технологического взаимодействия между участниками расчетов по банковской деятельности, включая расчеты по операциям с платежными карточками;
3) страховых (перестраховочных) организаций и страховых холдингов;
4) организаций, осуществляющих брокерскую и (или) дилерскую деятельность, и управляющих инвестиционным портфелем;
5) акционерных инвестиционных фондов;
6) закрытых паевых инвестиционных фондов;
7) юридических лиц, являющихся крупными участниками и (или) держателями финансовых инструментов, которые владеют прямо или косвенно десятью или более процентами размещенных ценных бумаг (долей участия в уставном капитале), лиц, указанных в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5) и 6) настоящего пункта;
8) организации, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае ликвидации страховых организаций.
Сведения в отношении лиц, указанных в подпункте 7) части первой настоящего пункта, заполняются при наличии в системе учета центрального депозитария.
6. Форма заполняется по каждому типу финансовых организаций, указанных в пункте 5, по-отдельности.

7. 1-кестеде заңды тұлғаның атауы, БСН, сондай-ақ заңды тұлғаның жарияланған, орналастырылған және сатып алынған қаржы құралдарының саны көрсетіледі.
8. 2-кесте бойынша:
1) 4-бағанда қаржы құралдары номиналды ұстауда тұрған және орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде олар туралы мәліметтер бар меншік иелері туралы ақпаратты жария етуді ескере отырып, қаржы құралының меншік иесі көрсетіледі.
Қаржы құралдары номиналды ұстауда тұрған меншік иелері туралы мәліметтер болмаған жағдайда, кестеде қаржы құралының номиналды ұстаушысы туралы мәліметтерді толтыру қажет;
2) 5-бағанда азаматтық құқық субъектісі: жеке немесе заңды тұлға көрсетіледі;
3) 6-бағанда қаржы құралын ұстаушысының (Қазақстан Республикасының бейрезиденттері үшін) ЖСН, БСН не өзге сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі. Қазақстан Республикасының резиденті - қаржы құралын ұстаушысының ЖСН, БСН толтыру міндетті;
4) 8-бағанда қаржы құралын ұстаушысының түрі: меншік иесі немесе номиналды ұстаушы екендігі көрсетіледі;
5) 9 және 10-бағандарда елдердің атауы және коды "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің бірліктерін көрсетуге арналған кодтар. 1-бөлім. Елдердің кодтары" ISO 3166-1 ҚР ҰС Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес көрсетіледі;
6) 11-бағанда мәліметтер Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20095 болып тіркелген "Банктік және сақтандыру қызметінің, бағалы қағаздар рыногының кәсіби қатысушылары қызметінің және бағалы қағаздар рыногында лицензияланатын басқа да қызмет түрлерінің, акционерлік инвестициялық қорлар және микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдар қызметінің мақсаттары үшін офшорлық аймақтардың тізбесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2020 жылғы 24 ақпандағы № 8 қаулысына сәйкес айқындалады.
7) 12-бағанда қаржы құралының түрі: акция, пай, қатысу үлесі көрсетіледі;
8) 21-бағанда қаржы құралын ұстаушысы құжатының деректемелері, тіркелген жері және құрал ұстаушының тұрғылықты жері (не тұрған жері) туралы мәліметтер көрсетіледі.
9. 3-кестеде есепті күні 2-кестеге сәйкес ауыртпалық салынған, бұғатталған немесе сенімгерлік басқаруға берілген заңды тұлғаның барлық қаржы құралдары бойынша мәліметтер көрсетіледі.
10. 3-кесте бойынша:
1) 9-бағанда мынадай символдар пайдаланылады:
"1" – Заңды тұлғаның ауыртпалық салынған қаржы құралдары туралы мәліметтер;
"2" – Заңды тұлғаның бұғатталған қаржы құралдары туралы мәліметтер;
"3" – Заңды тұлғаның сенімгерлік басқаруға берілген қаржы құралдары туралы мәліметтер;
"4" – репо операцияларының мәні болып табылатын қаржы құралдары бойынша мәліметтер;

7. В таблице 1 указываются наименование юридического лица, БИН, а также количество объявленных, размещенных и выкупленных финансовых инструментов юридического лица.
8. По таблице 2:
1) в графе 4 указывается собственник финансового инструмента с учетом раскрытия информации о собственниках, чьи финансовые инструменты находятся в номинальном держании и сведения о которых имеются в системе учета центрального депозитария.
В случае отсутствия сведений о собственниках, финансовые инструменты которых находятся в номинальном держании, необходимо заполнить таблицу сведениями о номинальном держателе финансового инструмента;
2) в графе 5 указывается субъект гражданского права: физическое или юридическое лицо;
3) в графе 6 указывается ИИН, БИН либо иной идентификационный номер держателя финансового инструмента (для нерезидентов Республики Казахстан). Заполнение ИИН, БИН держателя финансового инструмента - резидента Республики Казахстан обязательно;
4) в графе 8 указывается вид держателя финансового инструмента: собственник или номинальный держатель;
5) в графах 9 и 10 указываются наименование и код страны в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран";
6) в графе 11 сведения определяются в соответствии с постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 24 февраля 2020 года № 8 "Об установлении Перечня офшорных зон для целей банковской и страховой деятельности, деятельности профессиональных участников рынка ценных бумаг и иных лицензируемых видов деятельности на рынке ценных бумаг, деятельности акционерных инвестиционных фондов и деятельности организаций, осуществляющих микрофинансовую деятельность", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20095;
7) в графе 12 указывается вид финансового инструмента: акции, паи, доли участия;
8) в графе 21 указываются сведения о реквизитах документа держателя финансового инструмента, место регистрации и место жительства (либо нахождения) держателя финансового инструмента.
9. В таблице 3 указываются сведения по всем финансовым инструментам юридического лица, которые на отчетную дату в соответствии с таблицей 2 обременены, блокированы или переданы в доверительное управление.
10. По таблице 3:
1) в графе 9 используются следующие символы:
"1" – Сведения о финансовых инструментах юридического лица, находящихся в обременении;
"2" – Сведения о блокированных финансовых инструментах юридического лица;
"3" – Сведения о финансовых инструментах юридического лица, переданных в доверительное управление;
"4" – Сведения по финансовым инструментам, являющимся предметом операций репо;

2) 10 және 11-бағандарда пайдасына ауыртпалық салынған немесе репо операциясының контрагенті болып табылатын тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) немесе атауы, ЖСН, БСН не өзге сәйкестендіру нөмірі (Қазақстан Республикасының бейрезиденттері үшін) көрсетіледі;
3) 13 және 14-бағандарда пайдасына сенімгерлік басқаруға беру жүзеге асырылған тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) немесе атауы, ЖСН, БСН не өзге сәйкестендіру нөмірі (Қазақстан Республикасының бейрезиденттері үшін) көрсетіледі;
4) 16-бағанда растайтын құжаттардың атауы мен деректемелерін көрсете отырып, ауыртпалық салу, бұғаттау және сенімгерлік басқаруға беру және репо операцияларының негіздері көрсетіледі.
11. 4-кесте бойынша:
1) 2-бағанда қаржы құралдарымен мәмілелер жасалған заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
2) 6-бағанда мәміленің түрі (репо ашу және жабу операцияларын қоспағанда, сатып алу, сату және өзге де мәмілелер) көрсетіледі;
3) 7-бағанда мәміле жүргізілген қаржы құралдарының саны көрсетіледі;
4) 8 және 9-бағандарда мәміленің тиісті валютасында мәміле жүргізілген валютаның түрі және бір қаржы құралының құны көрсетіледі;
5) 10-бағанда мәмілелер көлемі (теңгемен) көрсетіледі;
6) 11-бағанда қаржы құралдары есептен шығарылған жеке шоттың иесі көрсетіледі. Заңды тұлғалар бойынша заңды тұлғаның атауы көрсетіледі. Жеке тұлғалар бойынша тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) көрсетіледі;
7) 14 және 15-бағандарда "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің бірліктерін көрсетуге арналған кодтар. 1-бөлім. Елдердің кодтары" ISO 3166-1 ҚР ҰС Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес жеке шотынан қаржы құралдары есептен шығарылған қаржы құралын ұстаушының атауы мен резиденттік елінің коды көрсетіледі;
8) 16-бағанда жеке шотына қаржы құралдар есепке алынған контрәріптес көрсетіледі. Заңды тұлғалар бойынша заңды тұлғаның атауы көрсетіледі. Жеке тұлғалар бойынша тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) көрсетіледі;
9) 19 және 20-бағандарда "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің бірліктерін көрсетуге арналған кодтар. 1-бөлім. Елдердің кодтары" ISO 3166-1 ҚР ҰС Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес жеке шотына қаржы құралдары есепке алынған тіркелген тұлғаның атауы мен резиденттік елінің коды көрсетіледі;
10) 21-бағанда мәміленің тіркелген күні "жжжж.кк.аа" форматында көрсетіледі.
4-кестеде репо ашу және жабу операциялары бойынша деректерді қоспағанда, тіркелген тұлғалардың жеке шоттарынан (жеке шоттарына) қаржы құралдарын есептен шығару (есепке алу) мәмілелері бойынша деректер көрсетіледі.

2) в графах 10 и 11 указывается фамилия, имя и отчество (при его наличии) или наименование, ИИН, БИН либо иной идентификационный номер (для нерезидентов Республики Казахстан) лица, в пользу которого осуществлено обременение, или лица, являющегося контрагентом операции репо;
3) в графах 13 и 14 указывается фамилия, имя и отчество (при его наличии) или наименование, ИИН, БИН либо иной идентификационный номер (для нерезидентов Республики Казахстан) лица, в пользу которого осуществлена передача в доверительное управление;
4) в графе 16 указываются основания обременения, блокирования, передачи в доверительное управление и операций репо с указанием наименования и реквизитов подтверждающих документов.
11. По таблице 4:
1) в графе 2 указывается наименование юридического лица, с финансовыми инструментами которого были заключены сделки;
2) в графе 6 указывается вид сделки (покупка, продажа и иные сделки, за исключением операций открытия и закрытия репо);
3) в графе 7 указывается количество финансовых инструментов, по которым проведена сделка;
4) в графах 8 и 9 указывается вид валюты и стоимость одного финансового инструмента, по которой была проведена сделка в соответствующей валюте сделки;
5) в графе 10 указывается объем сделок (в тенге);
6) в графе 11 указывается владелец лицевого счета, с которого списаны финансовые инструменты. По юридическим лицам указывается наименование юридического лица. По физическим лицам указывается фамилия, имя и отчество (при его наличии);
7) в графах 14 и 15 указываются наименование и код страны резидентства держателя финансового инструмента, с лицевого счета которого списаны финансовые инструменты, в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран";
8) в графе 16 указывается контрпартнер, на лицевой счет которого зачислены финансовые инструменты. По юридическим лицам указывается наименование юридического лица. По физическим лицам указывается фамилия, имя и отчество (при его наличии);
9) в графах 19 и 20 указывается наименование и код страны резидентства зарегистрированного лица, на лицевой счет которого зачислены финансовые инструменты, в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран";
10) в графе 21 указывается дата регистрации сделки в формате "дд.мм.гггг".
В таблице 4 указываются данные по сделкам списания (зачисления) финансовых инструментов с лицевых счетов (на лицевые счета) зарегистрированных лиц, за исключением данных по операциям открытия и закрытия репо.

12. Мәліметтер болмаған жағдайда, Нысан толтырылмай ұсынылады.
Қазақстан Ұлттық
Банкінің Төрғасы
2022 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 118 Қаулыға
6-қосымша
Орталық депозитарийдің есептілікті ұсыну қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Орталық депозитарийдің есептілікті ұсыну қағидалары "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 3-бабының 3-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және орталық депозитарийдің Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне есептілікті ұсыну тәртібін айқындайды.
2-тарау. Есептілікті ұсыну тәртібі
2. Орталық депозитарий есептілікті "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесі арқылы электрондық форматта ұсынады.
3. Орталық депозитарийдің басшысы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған есептілік электрондық форматта сақталады.
4. Есептіліктегі деректердің толықтығы мен дәйектілігін орталық депозитарийдің басшысы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам қамтамасыз етеді.
5. Есептіліктегі деректер Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы – теңгемен көрсетіледі.

12. В случае отсутствия сведений Форма представляется без заполнения.
Приложение 6
к постановлению
Председатель Национального
Банка Казахстана
от 19 декабря 2022 года № 118
Правила представления отчетности центральным депозитарием
Глава 1. Общие положения
1. Правила представления отчетности центральным депозитарием разработаны в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 3 статьи 3 Закона Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и определяют порядок представления отчетности центральным депозитарием в Национальный Банк Республики Казахстан.
Глава 2. Порядок представления отчетности
2. Отчетность представляется центральным депозитарием в электронном виде посредством информационной системы "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
3. Отчетность, удостоверенная электронной цифровой подписью руководителя центрального депозитария или лица, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнителя, хранится в электронном формате.
4. Полнота и достоверность данных в отчетности обеспечивается руководителем центрального депозитария или лицом, на которое возложена функция по подписанию отчета.
5. Данные в отчетности указываются в национальной валюте Республики Казахстан – тенге.