Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі жүйесі органдарының қызметкерлерін аттестациялауды өткізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі 1998 жылғы 25 тамыз N Л-1709 Бұйрық . Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1998 жылғы 8 қыркүйек тіркелді. Тіркеу N 602. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 2004 жылғы 29 қарашадағы N 421 бұйрығымен.
------------------Бұйрықтан үзінді---------------------
БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойыды деп танылсын.
Қазақстан Республикасы Қаржы министрiнiң
күшi жойылған кейбiр бұйрықтарының тiзбесi
9. "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi жүйесi органдарының қызметтерiн аттестациялауды өткiзу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң 1998 жылғы 25 тамыздағы N Л-1709 бұйрығы (N 603 Мемлекеттiк нормативтiк құқықтық актiлердi тiркеу тiзiлiмiнде тiркелген)...
Төраға
_______________________________
Қазақстан Республикасы Президентінің "Мемлекеттік қызмет туралы" 1995 жылғы 26 желтоқсандағы N 2730  U952730_  Заң күші бар Жарлығын орындау және Қазақстан Республикасы Президентінің 1996 жылғы 20 тамыздағы N 3088  U963088_  Жарлығымен бекітілген "Мемлекеттік қызметшілерді аттестациялауды өткізу және шарттары туралы ережені" жүзеге асыру үшін, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі алқасының 1998 жылғы 30 шілдедегі N 21 қаулысына сәйкес, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі жүйесі органдарының қызметін жетілдіру және кадрларды іріктеуді және орналастыруды жақсарту мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Департаменттердің және комитеттердің (заңды тұлға құқығы бар), облыстық аумақтық бөлімшелердің басшылары 1998 жылдың қыркүйек-қазанында Қармин жүйесі органдарының қызметкерлерін аттестациялау жүргізсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі жүйесі органдарының мемлекеттік қызметшілерін аттестациялауды өткізу тәртібі және шарттарды туралы ереже (1 қосымша) және Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Орталық аттестациялық комиссиясы туралы ереже (2 қосымша) бекітілсін.
3. Орталық аттестациялық комиссияның құрамы (3 қосымша) бекітілсін.
4. Орталық аттестациялық комиссияның жұмыс графигі және министрліктің орталық аппараты қызметкерлерін (4 қосымша), аумақтық органдар қызметкерлерінің (5 қосымша) аттестациялауды өткізу графигі бекітілсін.
5. Қаржы жүйесі кадрларын даярлау мен қайта даярлау және персоналмен жұмыс істеу департаменті (Ә.Ж. Сұлтанғазин) белгілеген тәртіппен Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі орталық аппаратының қызметкерлеріне, сондай-ақ департаменттердің, комитеттердің, аумақтық органдардың басшыларына аттестациялық құжаттарды ресімдеуді қамтамасыз етсін және оларды орталық аттестациялық комиссияға тапсырсын.

О проведении аттестации работников органов системы Министерства финансов Республики Казахстан
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 25 августа 1998г. N Л-1709. Зарегистрирован Министерством юстиции Республики Казахстан 08.09.1998 г. N 603. Утратил силу - приказом Министра финансов РК от 29 ноября 2004 года N 421
Извлечение из приказа Министра финансов РК
от 29 ноября 2004 года N 421
"Приказываю:
1. Признать утратившими силу приказы Министра финансов Республики Казахстан согласно приложению к настоящему приказу...
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня подписания.
Министр
Приложение к
приказу Министра финансов РК
от 29 ноября 2004 года N 421
Перечень некоторых приказов Министра финансов
Республики Казахстан, утративших силу
... 9. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 25 августа 1998г. N Л-1709 "О проведении аттестации работников органов системы Министерства финансов Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов N 603).".
-------------------------------------------------------------------
Во исполнение Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, "О государственной службе"  U952730_  от 26 декабря 1995 года N 2730 и реализации "Положения о порядке и условиях проведения аттестации государственных служащих"  U963088_  , утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 20 августа 1996 г. N 3088, в соответствии с постановлением коллегии Министерства финансов Республики Казахстан от 30 июля 1998 г. N 21, а также в целях совершенствования деятельности органов системы Министерства финансов Республики Казахстан, улучшения подбора и расстановки кадров приказываю:
1. Руководителям Департаментов и Комитетов (на правах юридического лица), областных территориальных подразделений в сентябре-октябре 1998 г. провести аттестацию работников органов системы Минфина.
2. Утвердить Положение о порядке и условиях проведения аттестации государственных служащих органов системы Министерства финансов Республики Казахстан (приложение 1) и Положение о Центральной аттестационной комиссии Министерства финансов Республики Казахстан (приложение 2).
3. Утвердить состав Центральной аттестационной комиссии (приложение 3).
4. Утвердить график работы Центральной аттестационной комиссии и проведения аттестации работников центрального аппарата министерства (приложение 4), работников территориальных органов (приложение 5).
5. Департаменту подготовки и переподготовки кадров финансовой системы и работы с персоналом (Султангазин А.Ж.) в установленном порядке обеспечить оформление аттестационных документов на работников центрального аппарата Министерства финансов Республики Казахстан, а также на руководителей Департаментов, Комитетов, территориальных органов и представить их в Центральную аттестационную комиссию.

6. Заңды тұлға болып табылатын департаменттердің және комитеттердің, қаржы жүйесінің облыстық аумақтық органдары бөлімшелерінің және Алматы мен Астана қалаларының басшылары:
1) Аттестациялық комиссиялардың құрамын және тиісті бөлімшелерде аттестациялауды өткізудың графигін бекітсін және оларды 1998 жылдың 30 тамызына қарай Қаржы жүйесі кадрларын даярлау мен қайта даярлау және персоналмен жұмыс істеу департаментіне тапсырсын;
2) Тамыз айында мыналарды бекіту жөніндегі жұмыстар:
- аттестация өткізудің графиктерін және аттестация материалдарын беру мерзімін;
- комиссиялар аттестациялайтын тиісті бөлімшелер қызметкерлерінің лауазымдар тізбесін;
- аттестациялық комиссиялар туралы ережені аяқтасын;
3) тиісті бөлімшелердің мемлекеттік қызметшілеріне аттестациялық құжаттарды белгілеген тәртіппен ресімдеуді және осы құжаттарды департаменттердің, комитеттердің (заңды тұлға құқығы бар), Қаржымин жүйесі органдарының облыстық, қалалық және аудандық бөлімшелерінің аттестациялық комиссияларына жоғарыда аталған қызметкерлерді аттестациялау басталғанға дейін екі апта бұрын кешіктірмей тапсырылуын қамтамасыз етсін.
7. Аттестациялық комиссиялардың төрағалары (Қаржыминнің барлық бөлімшелерінің) аттестациялаудың қорытындылары туралы есепті аттестациялау аяқталғаннан кейін он күннен кешіктірмей Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің орталық аттестациялық комиссиясына тапсырсын.
Қаржы министрі
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
1998 жылғы 25 тамыздағы
N Л-1709 бұйрығына
1 Қосымша
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі жүйесі
органдарының мемлекеттік қызметшілерін аттестациялау
тәртібі және өткізу шарттары туралы
ЕРЕЖЕ
I. Жалпы ережелер
Қаржы министрлігі жүйесі органдарының мемлекеттік қызметшілерін аттестациялау "Мемлекеттік қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 1995 жылғы 26 желтоқсандағы N 2730 Заң күші бар Жарлығын орындау үшін өткізіледі.
Аттестациялаудың негізгі мақсаты - Қазақстан Республикасы Президентінің 1997 жылғы 10 қазандағы Қазақстан халқына жолдауында баяндалған Қазақстан Республикасының даму стратегиясы талаптары және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1998-2000 жылдарға арналған іс-қимыл бағдарламасы тұрғысынан мемлекеттік басқарудың жаңа жүйесін құруға қаржы органдары қызметкерлерінің қабілетін анықтау.
1. Аттестация еңбек және атқару тәртібін нығайту, мамандарды ұтымды пайдалану кадрлерді іріктеуді, орналастыруды жақсарту және тәрбиелеу мақсатында жүргізіледі.
Мемлекеттік қызметшілерді аттестациялау жөніндегі жұмыстар олардың тапсырылған іске жоғары жауапкершілігін тәрбиелеуге Қазақстан Республикасының экономикалық қауіпсіздігін қорғауға бағытталған міндеттерді жүзеге асыру жөніндегі қабілеттерін дамытуға бағытталуы тиіс.

6. Руководителям Департаментов и Комитетов, являющихся юридическими лицами, областных территориальных подразделений органов финансовой системы и гг. Алматы и Астаны:
1) утвердить составы аттестационных комиссий и графики проведения аттестации в соответствующих подразделениях и представить их в Департамент подготовки и переподготовки кадров финансовой системы и работы с персоналом к 30.08.98г.
2) завершить работу в августе месяце по утверждению:
- графиков проведения аттестации и срока предоставления материалов
аттестации;
- перечня должностей работников соответствующих подразделений,
аттестуемых комиссиями;
- положения об аттестационной комиссии;
3) обеспечить в установленном порядке оформление аттестационных документов на государственных служащих соответствующих подразделений и представление этих документов аттестационным комиссиям Департаментов, Комитетов (на правах юридического лица), областным, городским и районным подразделениям органов системы Минфина не позднее, чем за две недели до начала аттестации вышеуказанных работников.
7. Председателям аттестационных комиссий (всех подразделений Минфина) представить в Центральную аттестационную комиссию Министерства финансов Республики Казахстан отчет об итогах аттестации через десять дней после ее завершения.
Министр финансов
Приложение 1
к приказу
Министерства финансов
Республики Казахстан
от 25 августа 1998 г. N Л-1709
Положение
о порядке и условиях проведения аттестации
государственных служащих органов системы
Министерства финансов Республики Казахстан
I. Общие положения
Аттестация государственных служащих органов системы Министерства финансов проводится во исполнение Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, "О государственной службе"  U952730_  от 26 декабря 1995 года N 2730.
Основная цель аттестации - выявление способностей работников финансовых органов участвовать в построении новой системы государственного управления в свете требований Стратегии развития Республики Казахстан, изложенной Президентом Республики Казахстан в Послании к народу Казахстана 10 октября 1997 года и Программы действий правительства Республики Казахстан на 19982000 годы. В ходе аттестации оцениваются деловые качества государственных служащих, уровень их профессиональной подготовки, правовой культуры, способность работать с гражданами, делаются выводы об их соответствии занимаемой должности и служебной перспективы.
1. Аттестация проводится в целях укрепления трудовой и исполнительской дисциплины, рационального использования специалистов, улучшения подбора, расстановки и воспитания кадров.
Работа по аттестации государственных служащих должна быть направлена на воспитание у них высокой ответственности за порученное дело, развитие способностей по осуществлению задач, направленных на защиту экономической безопасности Республики Казахстан.

2. Қаржы министрлігі орталық аппаратының лауазымды адамдарын: департаменттердің директорларын және комитеттер төрағаларын (оның ішінде заңды тұлға құқығы бар), олардың орынбасарларын; бөлім бастықтарын - бас бухгалтерлерді, департаменттер ішіндегі басқармалар мен дербес бөлімдер бастықтарын (заңды тұлға құқығы жоқ), олардың орынбасарларын; басқарма ішіндегі бөлім бастықтарын және олардың орынбасарларын, сектор меңгерушілерін, бас, жетекші, аға мамандарын, министрлік аппаратының мамандарын және басқа қызметкерлерін (заңды тұлға құқығы бар департаменттердiң қызметкерлерiнiң осы санатынан басқасы); қаржы басқармаларының, мемлекеттiк мүлiк және жекешелендiру комитеттерiнiң, салық комитеттерінің, қазынашылық басқармаларының, бухгалтерлік есеп және аудит методологиясы басқармаларының, салық полициясы, кеден комитеттерінің, облыстардың және Астана мен Алматы қалаларының кеден басқармаларының бірінші басшыларын, облыстық қаржы басқармаларының және Астана мен Алматы қалалары қаржы басқармаларының басшыларының орынбасарларын және бөлім бастықтары-бас бухгалтерлерін; қалалық және аудандық қаржы бөлімдерінің бірінші басшыларын, облыстардағы қазынашылықтың аумақтық басқармалары мен бөлімдері бастықтарын; ауданаралық (аймақтық) салық комитеттерінің, аудан, қала және қаладағы аудандар бойынша салық комитеттерінің төрағаларын аттестациялауды Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің орталық аттестациялық комиссиясы өткізеді.
Орталық аттестациялық комиссияның жұмыс тәртібі және құрамы Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің бұйрығымен бекітіледі.
3. Қаржымин жүйесінің мемлекеттік қызметшілерін аттестациялауды Қаржы министрлігінің кадр қызметінің, ал қажет болған жағдайда орталық аттестациялық комиссияның қатысуымен департаменттердің және комитеттердің (оның ішінде заңды тұлға құқығы барлар да) аттестациялық комиссиялары жүзеге асырады.
4. Аттестация мемлекеттік қызметшінің басшылығымен аттестация нәтижелері бойынша оған кейіннен басқа қызметке көшірілмей-ақ кезекті біліктілік сыныбын беру үшін жүргізілуі мүмкін.
5. Аттестациялық комиссиялар кеңесші орган болып табылады. Олар өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасы Президентінің 1996 жылғы 20 тамыздағы N 3088 Жарлығымен бекітілген Мемлекеттік қызметшілерді аттестациялаудың тәртібі және өткізу шарттары туралы ережені, осы ережені басшылыққа алады және олар өздерінде құрылған департаменттер мен комитеттердің (заңды тұлға құқығы бар) басшыларына есеп береді.
6. Аттестациялық комиссия төрағадан (әдетте тиісті бөлімше басшысының орынбасары), хатшыдан және комиссия мүшелерінен тұрады. Тиісті бөлімше басшысы бекітетін аттестациялық комиссияның құрамына бөлімше басшылары, заңгерлер және басқа да біліктілігі жоғары мамандар енгізіледі.

2. Аттестация должностных лиц центрального аппарата Министерства финансов: директоров департаментов и председателей комитетов (в том числе на правах юридического лица), их заместителей; начальников отделов - главных бухгалтеров, начальников управлений и самостоятельных отделов внутри департаментов (без права юридического лица), их заместителей; начальников отделов внутри управлений и их заместителей, заведующих секторами, главных, ведущих, старших специалистов, специалистов и других работников аппарата министерства (кроме работников этой категории департаментов на правах юридического лица); первых руководителей финансовых управлений, комитетов государственного имущества и приватизации, налоговых комитетов, управлений казначейства, управлений методологии бухгалтерского учета и аудита, комитетов налоговой полиции, таможен, таможенных управлений областей и городов Астаны и Алматы, заместителей руководителей и начальников отделов главных бухгалтеров областных финансовых управлений и финансовых управлений городов Астаны и Алматы; первых руководителей городских и районных финансовых отделов, начальников территориальных управлений и отделов казначейства в областях; председателей межрайонных (региональных) налоговых комитетов, налоговых комитетов по районам, городам и районам в городах проводится Центральной аттестационной комиссией Министерства финансов Республики Казахстан.
Порядок работы и состав Центральной аттестационной комиссии утверждаются приказом Министра финансов Республики Казахстан.
3. Аттестация государственных служащих системы Минфина осуществляется аттестационными комиссиями Департаментов и Комитетов (в том числе на правах юридического лица), при участии кадровой службы Министерства финансов, а в случае необходимости Центральной аттестационной комиссией.
4. Аттестация может быть проведена по инициативе государственного служащего для присвоения ему по результатам аттестации очередного квалификационного класса без последующего перевода на другую должность.
5. Аттестационные комиссии являются совещательными органами. В своей деятельности они руководствуются Конституцией Республики Казахстан, Положением о порядке и условиях проведения аттестации государственных служащих, утвержденным Указом Президента Республики Казахстан от 20 августа 1996 г. N 3088  U963088_  , настоящим Положением и подотчетны руководству Департаментов и Комитетов (на правах юридического лица), в которых они созданы.
6. Аттестационная комиссия состоит из председателя (как правило, заместитель руководителя соответствующего подразделения), секретаря и членов комиссии. В состав аттестационной комиссии, который утверждается руководителем соответствующего подразделения, включаются руководители подразделений, юристы и другие высококвалифицированные специалисты.

7. Аттестациялық комиссияларға мынадай функциялар жүктеледі:
1) "Мемлекеттік қызмет" туралы Қазақстан Республикасы Президентінің 1995 жылғы 26 желтоқсандағы N 2730 Заң күші бар Жарлығымен, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997 жылғы 21 қарашадағы N 1640  P971640_  қаулысымен бекітілген "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі туралы ережемен", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 2 шілдедегі N 267-1  Z980267_  ҚРЗ Заңымен және басқа да заң актілерімен Қаржымині жүйесі қызметкерлерінің мемлекеттік қызметшіге қойылатын талаптарға сәйкестігін анықтау;
2) кейінірек басқа қызметке көшірілмей-ақ кезекті біліктілік сыныбын беруге ұсыныстарды қарау;
3) Қаржымині жүйесінің мемлекеттік қызметшілерін аттестациялаудың оның бөлімшелері тапсырған қорытындыларын қарау.
II. Аттестацияны даярлаудың және өткізудің тәртібі
8. Аттестацияны өткізуге даярлықты Қаржы министрлігінің кадр қызметінің қатысуымен тиісті департаменттердің немесе комитеттердің басшылығы ұйымдастырады және аттестацияланатындарға қажетті құжаттарды ресімдеу аттестацияны өткізу графиктерін әзірлеу, аттестациялық комиссиялардың құрамын анықтау (заңды тұлға құқығындағы департаменттер мен комитеттер үшін), аттестацияның мақсаттары және өткізу тәртібі туралы түсіндірмелік жұмыстар ұйымдастыру (қоса беріліп отыр) талап етіледі.
9. Орталық аппаратта аттестациялауды өткізу графигі Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің бұйрығымен бекітіледі. Графикті жасаған кезде бөлімше басшылары бірінші кезекте аттестацияланатындығын ескерген жөн.
Әрбір мемлекеттік қызметшіге аттестация басталғанға дейін екі апта бұрын Қаржыминнің департаментінің, комитетінің құрамына кіретін бөлімше басшысы ұсыным даярлайды. Ұсыным аттестацияланатын мемлекеттік қызметшінің іскерлік сан-сапасын, олардың басқару қызметін теорияларын және практикасын білуіне, оның кәсіби құзыретіне бұрынғы кезеңде лауазымдық міндеттерін орындауына, оның өзі атқаратын міндеттердің төңірегінде дербес шешімдер қабылдау қабілетіне жан-жақты баға беруді қамтуы тиіс.
10. Қаржымин бөлімшесінің аттестацияланатын қызметкері оған әзірленген қажетті құжаттардың мазмұнымен аттестация басталғанға дейін екі аптадан кешіктірмей танысуы тиіс.
11. Аттестациялық комиссия ұсынылған құжаттарды қарайды және қажет болған жағдайда аттестацияланушының өз жұмысы туралы хабарламасын тыңдайды. Комиссияның мәжілісіне аттестацияланатын қызметкер жұмыс істейтін бөлімшенің басшысы қатысуы тиіс. Аттестацияланушының жұмысын талқылау талапкершілік, объективтілік, ізгі ниеттілік жағдайында өтуі тиіс.

7. На аттестационные комиссии возлагаются следующие функции:
1) определение соответствия работников системы Минфина требованиям, предъявляемым к государственному служащему Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, "О государственной службе"  U952730_  от 26 декабря 1995 года N 2730, "Положением о Министерстве финансов Республики Казахстан"  P971640_  , утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 ноября 1997 г. N 1640, Законом Республики Казахстан "О борьбе с коррупцией"  Z980267_  от 2 июля 1998 г. N 267-I ЗРК и другими законодательными актами;
2) рассмотрение представлений к присвоению очередного квалификационного класса без последующего перевода на другую должность;
3) рассмотрение итогов аттестации государственных служащих системы Минфина, представленных его подразделениями.
II. Порядок подготовки и проведения аттестации
8. Подготовка к проведению аттестации организуется руководством соответствующего Департамента или Комитета при участии кадровой службы Министерства финансов и предполагает оформление необходимых документов на аттестуемых, разработку графиков проведения аттестации, определение состава аттестационных комиссий (для департаментов и комитетов на правах юридического лица), организацию разъяснительной работы о целях и порядке проведения аттестации (прилагается).
График проведения аттестации в центральном аппарате утверждается приказом Министра финансов Республики Казахстан. При составлении графика следует иметь ввиду, что руководители подразделений аттестуются в первую очередь.
9. На каждого госслужащего за две недели до начала аттестации готовится представление руководителем подразделения, входящего в состав Департамента, Комитета Минфина. Представление должно содержать всестороннюю оценку деловых качеств аттестуемого государственного служащего, знание им теории и практики управленческой деятельности, его профессиональной компетентности, выполнение должностных обязанностей за прошедший период, его способности в принятии самостоятельных решений по кругу исполняемых обязанностей.
10. Аттестуемый работник подразделения Минфина должен быть ознакомлен с содержанием подготовленной на него необходимой документацией не позднее, чем за две недели до начала аттестации.
11. Аттестационная комиссия рассматривает представленные документы и заслушивает при необходимости сообщение аттестуемого о его работе. На заседании комиссии должен присутствовать руководитель подразделения, в котором работает аттестуемый. Обсуждение работы аттестуемого должно проходить в обстановке требовательности, объективности, доброжелательности.

12. Аттестацияланушының қызметін бағалаған кезде оның басшылықтың жоспарлы тапсырмаларын орындауға, лауазымды міндеттемелерін атқаруға, атқару және еңбек тәртібін сақтауға қосқан жеке үлесі есепке алынады.
13. Аттестацияланушының кәсіби және имандылық қасиеттерін оның қызмет міндеттерін орындауға көзқарасын жан-жақты қарау негізінде аттестациялық комиссия аттестацияланушы мемлекеттік қызметшінің жұмыс туралы дәлелді қорытынды жасайды, бұл оның қызметіне мынадай бағалар беруді қамтиды:
1) атқарып отырған қызметіне сай, болмаса оның кәсіби деңгейін ескере отырып қызмет бабында көтеруге немесе кезекті біліктілік сыныбын беруге лайықты;
2) бір жылдан кейін қайта аттестациялау өткізу арқылы комиссияның ақыл-кеңесін міндетті түрде орындаған жағдайда атқарып отырған қызметіне сай;
3) атқарып отырған қызметіне сай емес, кәсіби қайта даярлауға жіберілуі, болмаса қызметі немесе біліктілік сыныбы төмендетілуі мүмкін.
Қаржы министрлігі жүйесі органдарының мемлекеттік қызметшісінің қызметін бағалау және комиссияның ақыл-кеңестері аттестацияланушыны қатыстырмай комиссия мүшелерінің ашық дауыс беруі арқылы қабылданады.
Аттестациялау және дауыс беру аттестациялық комиссияның бекітілген құрамы мүшелерінің кем дегенде 2/3 болған жағдайда өткізіледі. Дауыс берудің нәтижелері көпшілік дауыспен анықталады. Дауыстар тең болған жағдайда аттестацияланушы қызметкер атқарып отырған қызметіне сай деп танылады.
Комиссия мүшесі болып табылатын қызметкерді аттестацияланған кезде аттестацияланушы дауыс беруге қатыспайды. Қызметкерге аттестацияның нәтижелері дауыс берілгеннен кейін дереу хабарланады.
Аттестацияның нәтижелері (бағалар және ақыл-кеңестер) аттестациялық параққа енгізіледі (қоса беріліп отыр), бұған төраға, хатшы және дауыс беруге қатысқан аттестациялық комиссияның мүшелері қол қояды. Аттестациялық парақ және аттестациядан өткен қызметкерге әзірленген сипатнама жеке іс-қағазында сақталады.
14. Аттестациялық комиссияның мәжілісі хаттамамен ресімделеді. Аттестациялық комиссия жекелеген қызметкерлерді қызметі бойынша жоғарлату туралы, оларды басшы қызметке ұсынуға арналған резервке енгізу туралы аттестацияланушы қызметкерлердің қызметін жақсарту, олардың іскерлік біліктілігін арттыру және басқалар жөнінде ақыл-кеңестер беруге құқығы бар.
15. Қаржымин жүйесі органдарының мемлекеттік қызметшілерін аттестациялау кем дегенде үш жылда бір рет өткізіледі. Кезекті аттестациядан екіқабат әйелдер, жас мамандар және атқарып отырған қызметінде бір жылдан кем жұмыс істеген адамдар босатылады. Сәбиді күтуге байланысты демалыстағы әйелдер, сондай-ақ дәлелді себептермен қатыспағандар жұмысқа шыққаннан кейін аттестациялаудан өтеді. Кезекті аттестацияны өткізудің уақытын Орталық аттестациялық комиссия белгілейді.

12. При оценке деятельности аттестуемого учитывается его личный вклад в выполнение плановых заданий руководства, исполнение должностных обязанностей, соблюдение исполнительской и трудовой дисциплины.
13. На основе всестороннего рассмотрения профессиональных и нравственных качеств аттестуемого, его отношения к выполнению служебных обязанностей, аттестационная комиссия дает мотивированное заключение о работе аттестуемого государственного служащего, которое включает следующие оценки его деятельности:
1) соответствует занимаемой должности, либо с учетом его профессионального уровня заслуживает продвижения по службе или присвоения очередного квалификационного класса;
2) соответствует занимаемой должности при обязательном выполнении рекомендаций комиссии с повторной переаттестацией через год;
3) не соответствует занимаемой должности, может быть направлен на профессиональную переподготовку, либо понижен в должности или квалификационном классе.
Оценка деятельности государственного служащего органов системы Министерства финансов и рекомендации комиссии принимаются открытым голосованием членами комиссии в отсутствие аттестуемого.
Аттестация и голосование проводятся при наличии не менее 2/3 числа членов утвержденного состава аттестационной комиссии. Результаты голосования определяются большинством голосов. При равенстве голосов аттестуемый работник признается соответствующим занимаемой должности.
При аттестации работника, являющегося членом комиссии, аттестуемый в голосовании не участвует. Результаты аттестации сообщаются работнику сразу же после голосования.
Результаты аттестации (оценка и рекомендации) заносятся в аттестационный лист (прилагается), который подписывается председателем, секретарем и членами аттестационной комиссии, принявшими участие в голосовании. Другие документы по результатам аттестации не оформляются. Аттестационный лист и представление на работника, прошедшего аттестацию, хранятся в личном деле.
14. Заседание аттестационной комиссии оформляется протоколом. Аттестационная комиссия имеет право давать рекомендации о продвижении отдельных работников по работе, о зачислении их в резерв для выдвижения на руководящие должности, по улучшению деятельности аттестуемых работников, повышению их деловой квалификации и другие.
15. Аттестация государственных служащих органов системы Минфина проводится не реже одного раза в три года. От очередной аттестации освобождаются беременные женщины, молодые специалисты и лица, проработавшие в занимаемой должности менее одного года, женщины, находящиеся в отпуске по уходу за ребенком, а также лица, отсутствующие по уважительной причине, проходят аттестацию после выхода на работу. Время проведения очередной аттестации устанавливается Центральной аттестационной комиссией.

16. Мемлекеттік қызметшілерді аттестациялаудың нәтижелері бойынша орталық аттестациялық комиссияның қабылдаған шешімдері бір айлық мерзімнен кешіктірмей Қаржы министрі, ал аттестациялық комиссиялардың - департаменттің немесе комитеттің (заңды тұлға құқығы бар) басшылары бекітеді. Қаржымин бөлімшелерінің мемлекеттік қызметшісінің қызметін немесе біліктілік сыныбын төмендету туралы шешімді бекіту қызметкердің аттестациясы бекітілген күннен бастап он бес күннен аспайтын мерзімде орындалады.
17. Аттестациядан өтуге байланысты даулар қолданылып жүрген заңдарға сәйкес шешіледі.
18. Аттестацияны өткізудің нәтижелері бойынша департаменттердің және комитеттердің басшылығы қорытындылар шығарады және аттестациялық комиссиялардың ақыл-кеңестерін орындауға бағытталған шараларды әзірлейді, оларды жүзеге асыруға бақылауды ұйымдастырады.

16. Решения, принимаемые Центральной аттестационной комиссией по результатам аттестации госслужащих, утверждаются не позднее, чем в месячный срок Министром финансов, а аттестационных комиссий - руководителем Департамента или Комитета (на правах юридического лица). Утвержденное решение о понижении в должности или квалификационном классе госслужащего подразделения Минфина исполняется в срок не более 15 дней со дня утверждения аттестации работника.
17. Споры, связанные с прохождением аттестации, разрешаются в соответствии с действующим законодательством.
18. По результатам проведенной аттестации руководством Департаментов и Комитетов подводятся итоги и разрабатываются мероприятия, направленные на выполнение рекомендаций аттестационных комиссий, организуется контроль за их осуществлением.