Қазақстан Республикасы аумақтық әділет органдары мемлекеттік қызметшілерін аттестациялаудан өткізудің тәртібі туралы Ережелерді бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Әділет министрінің 1999 жылғы 13 мамырдағы N 263 бұйрығы. Күші жойылды - ҚР Әділет министрінің 2004 жылғы 24 тамыздағы N 251 бұйрығымен.
-------- Бұйрықтан үзінді--------
"Әділет органдары туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 7-бабы 2-тармағының 3) тармақшасын, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 11 наурыздағы N 223 қаулысымен бекітілген Әділет министрлігі туралы ережесінің 19-тармағын басшылыққа ала отырып, бұйырамын:
1. "Қазақстан Республикасы аумақтық әділет органдарының мемлекеттік қызметшілерін аттестациядан өткізу тәртібі туралы Ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің  1999 жылғы 13 мамырдағы N 263 бұйрығының күші жойылсын....
Министр
______________________________________________
"Мемлекеттік қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің Заң күші бар 26.12.95 ж. N 2730  Жарлығының  19-бабына және Қазақстан Республикасы Президентінің 20.08.96 ж. N 3088  Жарлығымен  бекітілген" Мемлекеттік қызметшілерді аттестациялауды өткізудің тәртібі мен шарттары туралы" Ережеге сәйкес Бұйырамын:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының аумақтық әділет органдары мемлекеттік қызметшілерін аттестациялаудан өткізудің тәртібі туралы Ережесі бекітілсін.
2. ҚР Әділет министрлігінің Кадр жұмысы басқармасы осы Ережені мемлекеттік қызметшілерді аттестациялаудан өткізу кезінде басшылыққа алу үшін облыстық әділет басқармаларының бастықтарына жіберсін.
Министр
Қазақстан Республикасы
Әділет Министрінің
13 мамыр 1999 ж. N 263
Бұйрығымен
Бекітілді
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі
орталық аппаратының мемлекеттік қызметшілерін
аттестациялаудан өткізудің тәртібі туралы
Ережелер
Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгi орталық аппаратының мемлекеттiк қызметшiлерiн аттестациялаудан өткiзу "Мемлекеттiк қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң Заң күшi бар 26.12.95 ж. N 2730 Жарлығының 19-бабына және Қазақстан Республикасы Президентiнң 1996 жылғы 20 тамыздағы N 3088 Жарлығымен бекiтiлген "Мемлекеттiк қызметшілердi аттестациялаудан өткiзудiң тәртiбi туралы" Ережеге сәйкес жүзеге асырылады.
2. Мемлекеттiк қызметшiлердi аттестациялау олардың атқаратын лауазымдарына сәйкес келетiнiн және қызметтiк болашағын анықтау, олардың кәсіптiк даярлық, құқықтық мәдениет, азаматтармен жұмыс iстей бiлу қабiлетi деңгейiн бағалау мақсаттарында өткiзіледi.
3. Мемлекеттiк қызметшiлер үш жылда кемiнде бiр мәрте аттестациялаудан өтедi. Жүктi әйелдер, жас мамандар, атқаратын лауазымында бiр жылдан кем жұмыс iстеген адамдар кезектi аттестациялаудан босатылады. Баланы бағып күту жөнiндегi демалыста жүрген әйелдер, сондай-ақ дәлелдi себептер бойынша жоқ болған адамдар жұмысқа шыққаннан кейiн аттестациялаудан өтедi.

Об утверждении Правил о порядке проведения аттестации государственных служащих территориальных органов юстиции Республики Казахстан
Приказ Министерства юстиции Республики Казахстан от 13 мая 1999 года N 263 Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27.05.1999г. N 772. Утратил силу - приказом Министра юстиции РК от 24 августа 2004 года N 251
Извлечение из приказа Министра юстиции РК
от 24 августа 2004 года N 251
Руководствуясь подпунктом 3) пункта 2 статьи 7 Закона Республики Казахстан "Об органах юстиции", пунктом 19 Положения о Министерстве юстиции Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 марта 1999 года N 223,
приказываю:
1. Признать утратившим силу приказ Министерства юстиции Республики Казахстан от 13 мая 1999 года N 263 "Об утверждении Правил о порядке проведения аттестации государственных служащих территориальных органов юстиции Республики Казахстан".
2. Настоящий приказ вступает в силу со дня подписания.
Министр
-------------------------------------------------------------------
В соответствии со ст.19 Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, от 26.12.95г. N 2730 U952730_  "О государственной службе" и Положением "О порядке и условиях проведения аттестации государственных служащих", утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 20.08.96г. N 3088 U963088_  , приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила о порядке проведения аттестации государственных служащих территориальных органов юстиции Республики Казахстан.
2. Управлению кадровой работы Министерства юстиции РК направить данные Правила начальникам областных управлений юстиции для руководства при проведении аттестации государственных служащих.
Министр
Правила
о порядке проведения аттестации
государственных служащих территориальных
органов юстиции Республики Казахстан
Общие положения
1. Аттестация государственных служащих территориальных органов юстиции осуществляется в соответствии со ст.19 Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона от 26.12.95г. N 2730 "О государственных службе" и Положением "О порядке и условиях проведения аттестации государственных служащих", утвержденным Указом Президента Республики Казахстан от 20.08.96г. N 3088.
2. Аттестация проводится в целях определения их соответствия занимаемой должности и служебной перспективы, оценки уровня профессиональной подготовки, правовой культуры, способности работать с гражданами.
3. Государственные служащие проходят аттестацию не реже одного раза в три года. От очередной аттестации освобождаются беременные женщины, молодые специалисты и лица, проработавшие в занимаемой должности менее одного года. Женщины, находящиеся в отпуске по уходу за ребенком, а также лица, отсутствующие по уважительной причине, проходят аттестацию после выхода на работу.

4. Аттестациялау мемлекеттiк қызметшiнiң бастамашылығы бойынша оған аттестациялау нәтижелерi бойынша басқа лауазымға ауыстырмастан кезектi бiлiктiлiк сыныбын беру үшiн өткiзiле алады.
Аттестациялауды даярлау және өткiзу тәртiбi
5. Аттестациялауды өткiзу үшiн Әдiлет министрлiгiнiң бұйрығымен Орталық және аумақтық аттестациялау комиссиялары құрылады.
6. Орталық аттестациялау комиссиясы "Мемлекеттiк қызметшiлердi аттестациялаудан өткiзудiң тәртiбi мен шарттары туралы" Ереженiң негiзiнде әрекет жасайды және аумақтық әдiлет органдарының мемлекеттiк кызметшілерін аттестациялаудан өткізеді және аумақтық аттестациялық комиссияларға шағымдарды қарайды.
7. Аттестациялауды өткiзудi дайындауды аумақтық әдiлет органының басшылығы ұйымдастырады және бұл аттестацияланатындарға кажеттi құжаттарды, аттестациялауды өткiзу кестелерiн дайындауды, аттестациялық комиссия құрамын анықтауды және аттестациялауды өткiзудiң мақсаттары мен тәртiбi туралы түсiнiк жұмысын жүргiзудi қамтиды.
8. Аттестациялауға жататын әрбiр қызметкерге оны өткiзудiң басталуына дейiн екi аптадан кешiктiрмей оның тiкелей бастығы қызметкердiң лауазымы бойынша кәсiптiк даярлығының бiлiктiлік талаптарына сай келетiнiн, оның кәсiптiк бiлiктiлiгiн, жұмысқа және лауазымдық мiндеттерiн орындауға көзқарасын, өткен кезеңдегi жұмыс көрсеткiштерiн жан-жақты бағалайтын ұсыныс дайындайды.
9. Аттестацияланатын қызметкер аттестациялауға дейiн кемiнде екi апта бұрын бұл ұсыныспен танысуға тиiс.
10. Аттестациялық комиссия ұсынысты қарайды, қажет болған кезде аттестацияланатын адамды және ол жұмыс iстейтiн бөлiмшенiң басшысын тыңдайды. Аттестацияланушының жұмысын талқылау субьективизм көрiнiстерiне жол берiлмейтiндей талапкершілдiк, шынайылық пен iзгiниеттiлiк жағдайында өтуге тиiс.
11. Аттестациялауды өткiзудiң нақты мерзiмдерi, сондай-ақ кестесi мен аттестациялық комиссияның құрамы тиiстi мемлекеттiк органның басшысымен бекiтiледi және аттестациялау басталғанға дейiн кемiнде екi апта бұрын аттестацияланушы қызметкерлердiң назарына жеткiзiледi. Аттестациялауды өткiзу кестесiнде аттестацияланушы жұмыс iстейтiн бөлiмшенiң атауы, оның тегi, лауазымы, аттестациялауды өткiзудiң күнi және аттестациялық комиссияға қажеттi құжаттардың ұсынылуы, сондай-ақ оларды дайындау үшiн жауапты қызметкерлердiң лауазымдары мен тектерi көрсетiледi.
Аттестациялық комиссиялардың құрамы
және оның жұмыс регламентi
12. Әдiлет вице-Министрiнiң төрағалық етуiмен Орталық аттестациялық комиссияның құрамына Қазақстан Республикасы Әдiлет Министрлiгiнiң басшылары кiредi.

4. Аттестация может быть проведена по инициативе государственного служащего для решения вопроса о присвоении ему очередного квалификационного класса без последующего перевода на другую должность.
Порядок подготовки и проведения аттестации
5. Для проведения аттестации приказом Министра юстиции образуются Центральная и региональные аттестационные комиссии.
6. Центральная аттестационная комиссия действует на основании Положения "О порядке и условиях проведения аттестации государственных служащих" и проводит аттестацию государственных служащих территориальных органов юстиции и рассматривает жалобы на решения региональных аттестационных комиссий.
7. Подготовка к проведению аттестации организовывается руководством территориальных органов юстиции и включает в себя подготовку необходимых документов на аттестуемых, разработку графиков проведения аттестаций, определение состава региональной аттестационной комиссии и проведение разъяснительной работы о целях и порядке проведения аттестации.
8. На каждого служащего, подлежащего аттестации, не позднее чем за две недели до начала ее проведения его непосредственным руководителем готовится представление, содержащее всестороннюю оценку соответствия его профессиональной подготовки квалификационным требованиям по должности, его профессиональной компетентности, отношения в работе и выявлению должностных обязанностей, показателей работы за прошедший период.
9. Аттестуемый не менее, чем за две недели до аттестации должен быть ознакомлен с данным представлением.
10. Аттестационная комиссия рассматривает представление, при необходимости заслушивает аттестуемого и руководителя подразделения, в котором он работает. Обсуждение работы аттестуемого должно проходить в обстановке требовательности, объективности и доброжелательности, исключающей проявление субъективизма.
11. Конкретные сроки, а также график проведения аттестации и состав аттестационной комиссии утверждается руководителем соответствующего государственного органа и доводятся до сведения аттестуемых работников не менее чем за две недели до начала аттестации. В графике проведения аттестации указываются наименование подразделения, в котором работает аттестуемый, его фамилия, должность, дата проведения аттестации и представления в аттестационную комиссию необходимых документов, а также должности и фамилии работников, ответственных за их подготовку.
Состав аттестационных
комиссий и регламент их работы
12. В состав Центральной аттестационной комиссии под председательством вице-Министра юстиции входят руководители структурных подразделений Министерства юстиции Республики Казахстан. Состав, срок и место ее заседаний определяются Министром юстиции Республики Казахстан.

13. Аумақтық аттестациялық комиссия мына құрамдағы бес адамнан құрылады:
* Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң өкiлiнен (комиссия төрағасынан) келiсуi бойынша;
* облыстық әдiлет баскармасының бастығынан, не оны алмастыратын адамнан (комиссия хатшысынан).
Комиссия мүшелерiнен:
* облыстық соттың төрағасынан (келiсуi бойынша);
* облыстық әдiлет басқармасы бөлiмшесiнiң бастығынан;
* облыстық әдiлет басқармасының кадр қызметiнiң маманынан, не оны алмастыратын адамнан.
14. Орталық аттестациялық комиссияның қызметiн ұйымдастыру-техникалық қамтамасыз ету - Әдiлет министрлiгiне, аумақтық аттестациялық комиссияларды ұйымдастыру - техникалық қамтамасыз ету аумақтық әдiлет басқармаларына жүктеледi.
15. Аумақтық комиссияның отырысы оның мүшелерi құрамының үштен бiрi болған жағдайда өкiлеттi. Комиссияның отырысында Хаттама жүргiзiледi, онда аттестацияланушының өмiрбаяндық деректерi, қызметi оң жауаптарының мөлшерi мен комиссиясының шешiмi көрсетiледi.
16. Қызметшiнiң қызметiн бағалау және комиссияның кепiлдемелерi аттестацияланушы жоқ болған кезде ашық дауыспен қабылданады. Аттестациялау және дауыс беру аттестациялық комиссия құрамының кемiнде үштен екiсi мәжiлiске қатыскан кезде өткiзiледi. Дауыс берудiң нәтижелерi дауыстардың көпшiлiгiмен анықталады.
17. Аттестациялық комиссия:
* мемлекеттiк қызметшiнiң атқаратын лауазымына сәйкес келетiндiгi туралы;
* мемлекеттiк қызметшiнiң комиссия белгілеген мерзiмнен кейiн  қайта аттестациялануымен комиссия кепiлдемелерiн мiндеттi түрде орындаған жағдайда сәйкес келетiндiгi туралы;
* атқаратын қызметiне сәйкес келмейтiндiгi туралы шешiмдер қабылдайды.
18. Аттестациялық комиссия мемлекеттiк қызметшiнi атқаратын мемлекеттiк лауазымына сәйкес келмейдi деп таныған жағдайда оның кәсiптiк қайта даярлауға жiберiлуi; лауазымының немесе бiлiктiлiк сыныбының төмендетiлуi мүмкiн. Аттестациялақ комиссияның қорытындысын есепке ала отырып тиiстi мемлекеттiк органның басшысы бiр айлық мерзiмнен кешіктірмей түпкiлiктi шешім қабылдайды.
19. Аумақтық аттестациялық комиссияның шешiміне аттестацияланушы аттестациялық парақтың көшiрмесiн алған күннен бастап 10 күннің iшiнде Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң Орталық аттестациялық комиссиясына немесе сотқа шағымдана алады.
20. Аттестациялау аттестацияланушының қалауы бойынша мемлекеттiк немесе орыс тiлдерiнде жүргiзiледi.
21. Аттестациялаудың нәтижелерi аттестациялық параққа енгiзiледi, ол бiр данада дайындалады және оған дауыс беруге қатысқан аттестациялық комиссияның төрағасы, хатшысы мен мүшелерi қол қояды.

13. Региональные аттестационные комиссии образуются в составе пяти человек:
* представителя Министерства юстиции Республики Казахстан
(председателя комиссии) по согласованию;
* начальника областного управления юстиции, либо лица, его
замещающего (секретаря комиссии).
Членов комиссии:
* председателя областного суда (по согласованию);
* руководителя подразделения областного управления юстиции;
* специалиста кадровой службы областного управления юстиции,
либо лица, его замещающего.
14. Организационно-техническое обеспечение деятельности Центральной аттестационной комиссии возлагается на Министерство юстиции, региональных аттестационных комиссий - на территориальные управления юстиции.
15. Заседание региональной комиссии правомочно при наличии двух третей состава ее членов. На заседании комисии ведется протокол, в котором отражаются анкетные данные аттестуемого, должность, количество положительных ответов и решение комиссии.
16. Оценка деятельности служащего и рекомендации комиссии принимаются открытым голосованием в отсутствие аттестуемого. Результаты голосования определяются большинством голосов. При равенстве голосов аттестуемый признается соответствующим занимаемой должности, присвоенному или присваемому классу. Член комиссии, не согласный с решением, вправе свое мнение изложить отдельно в письменном виде.
17. Аттестационная комиссия принимает следующее решение:
* о соответствии государственного служащего занимаемой должности;
* о соответствии государственного служащего при обязательном выполнении рекомендаций комиссии с повторной переаттестацией через установленный комиссией срок;
* о несоответствии занимаемой должности.
18. В случае признания аттестационной комиссией государственного служащего несоответствующим занимаемой государственной должности он может быть направлен на профессиональную переподготовку, понижен в должности или квалификационном классе. Окончательное решение с учетом заключения аттестационной комиссии не позднее, чем в месячный срок, принимает руководитель соответствующего государственного органа.
19. Решение региональной аттестационной комиссии может быть обжаловано аттестуемым в Центральную аттестационную комиссию Министерства юстиции Республики Казахстан в течение 10 дней со дня получения копии аттестуемого листа или в суд.
20. Аттестация проводится на государственном или русском языке по желанию аттестуемого.
21. Результаты аттестации заносятся в аттестационный лист, который составляется в одном экземпляре и подписывается председателем, секретарем и членами аттестационной комиссии, принявшими участие в голосовании и хранится в личном деле аттестуемого.