Қазақстан Республикасының кейбір заң актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы (ерекше қорғалатын табиғи аумақтар мәселелері бойынша)
Қазақстан Республикасының Заңы 1999 жылғы 11 мамыр N 381
Қазақстан Республикасының мына заң актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесi 1993 жылғы 23 қаңтарда қабылдаған Қазақстан Республикасының Орман кодексiне K932000_ (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1993 ж., N 3, 45-құжат; 1995 ж., N 20, 120-құжат):
6-баптың 1-тармағындағы "қорықтар мен ұлттық парктерге" деген сөздер "мемлекеттiк табиғи қорықтарға, мемлекеттiк ұлттық табиғи парктерге және мемлекеттiк табиғи парктерге" деген сөздермен ауыстырылсын;
20-баптың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) ерекше қорғалатын табиғи аумақтардағы ормандар (мемлекеттiк табиғи қорықтардың, мемлекеттiк ұлттық табиғи парктердiң, мемлекеттiк табиғи парктердiң, мемлекеттiк табиғи орман ескерткiштерiнiң, мемлекеттiк қорық аймақтарының ормандары, ерекше құнды орман алаптары, ғылыми маңызы бар ормандар, жаңғақ кәсiпшiлiгi аймағының ормандары, жемiс-ағаш екпелерi, биiк таудағы ормандар).";
41-баптың 1-тармағындағы "Қорықтардың, ұлттық және тарихи-табиғи парктердiң, табиғат ескерткiштерi ормандарында, қорықтық аймақтарда, ғылыми маңызы бар ормандарда," деген сөздер "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар ормандарында," деген сөздермен ауыстырылсын, жаңғақ кәсiпшiлiгi аймақтарының ормандарында, жемiс-ағаш екпелерiнде" және "және биiк таудағы" деген сөздер алып тасталсын;
41-баптың 2 және 3-тармақтарындағы "Ұлттық және тарихи-табиғи парктер (шаруашылық қызметi аймақтарында)" деген сөздер "Мемлекеттiк ұлттық табиғи парктер және мемлекеттiк табиғи парктер (шаруашылық қызмет режимi реттелетiн, шектелген және дәстүрлер шаруашылық қызметi аймақтарында) деген сөздермен ауыстырылсын.
2. Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесi 1993 жылғы 31 наурызда қабылдаған Қазақстан Республикасының Су кодексiне K933000_ (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1993 ж., N 7, 149-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 22, 408-құжат):
12-бап мынадай мазмұндағы тоғызыншы азатжолмен толықтырылсын:
"республикалық маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтар санатына жатқызылған, ерекше мемлекеттiк маңызы немесе ерекше ғылыми құндылығы бар сутоғандарының тiзбесiн бекiту;";
XIV тарау мынадай редакцияда жазылсын:
"ХIҮ тарау. Ерекше қорғалатын табиғи
аумақтардың сутоғандарын пайдалану
82-бап. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың сутоғандары
Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың сутоғандарына мемлекеттiк табиғи қорықтардың, мемлекеттiк ұлттық табиғи парктердiң, мемлекеттiк табиғи парктердiң, мемлекеттiк табиғат ескерткiштерiнiң, мемлекеттiк қорық аймақтарының, мемлекеттiк табиғи қорғалымдардың сутоғандары, ерекше мемлекеттiк маңызы немесе ерекше ғылыми құндылығы бар сутоғандар және халықаралық маңызы бар сулы-батпақты алқаптар жатады.

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан (по вопросам особо охраняемых природных территорий)
Закон Республики Казахстан от 11 мая 1999 года № 381-1
Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Лесной кодекс Республики Казахстан, принятый Верховным Советом Республики Казахстан 23 января 1993 г. K932000_ (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1993 г., № 3, ст.45; 1995 г., № 20, ст.120):
в пункте 1 статьи 6 слова "заповедникам и национальным паркам" заменить словами "государственным природным заповедникам, государственным национальным природным паркам и государственным природным паркам";
подпункт 4) статьи 20 изложить в следующей редакции:
"4) леса особо охраняемых природных территорий (леса государственных природных заповедников, государственных национальных природных парков, государственных природных парков, государственных лесных памятников природы, государственных заповедных зон, особо ценные лесные массивы, леса, имеющие научное значение, леса орехопромысловых зон, лесоплодовые насаждения, субальпийские леса).";
в пункте 1 статьи 41 слова "заповедников, национальных и историко- природных парков, памятников природы, заповедных зонах, лесах, имеющих научное значение" заменить словами "особо охраняемых природных территорий", слова "лесах орехопромысловых зон, лесоплодовых насаждениях" и "субальпийских" исключить;
в пунктах 2 и 3 статьи 41 слова "национальных и историко-природных парков (в зонах хозяйственной деятельности)" заменить словами "государственных национальных природных парков и государственных природных парков (в зонах регулируемого режима хозяйственной деятельности, ограниченной и традиционной хозяйственной деятельности)".
2. В Водный кодекс Республики Казахстан, принятый Верховным Советом Республики Казахстан 31 марта 1993 г. K933000_ (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1993 г., № 7, ст.149; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 22, ст.408):
статью 12 дополнить абзацем девятым следующего содержания:
"утверждение перечней водоемов, имеющих особое государственное значение или особую научную ценность, отнесенных к категории особо охраняемых природных территорий республиканского значения;";
главу XIV изложить в следующей редакции:
"Глава ХIV. Пользование водоемами особо охраняемых природных территорий
Статья 82. Водоемы особо охраняемых природных территорий
К водоемам особо охраняемых природных территорий относятся водоемы государственных природных заповедников, государственных национальных природных парков, государственных природных парков, государственных памятников природы, государственных заповедных зон, государственных природных заказников, водоемы, имеющие особое государственное значение или особую научную ценность, и водно-болотные угодья, имеющие международное значение.

83-бап. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың сутоғандарын пайдалану
тәртiбi
Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың сутоғандарын пайдалану тәртiбi Қазақстан Республикасының ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы заңдарымен белгiленедi.".
3. "Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану туралы") 1993 жылғы 21 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңына Z933300_ (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1993 ж., N 18, 439-құжат):
19-баптың алтыншы азатжолы мынадай редакцияда жазылсын:
"- мемлекеттiк табиғи қорықтарды, мемлекеттiк ұлттық табиғи парктердi, мемлекеттiк табиғи парктердi, мемлекеттiк табиғат ескерткiштерiн, мемлекеттiк табиғи қорғалымдарды, мемлекеттiк қорық аймақтарын және халықаралық маңызы бар сулы-батпақты алқаптарды ұйымдастыру;";
23-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"23-бап. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда жануарлар дүниесiн
қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану
Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану Қазақстан Республикасының Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы заңдарына сәйкес жүзеге асырылады.".
4. Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Жер туралы" 1995 жылғы 22 желтоқсандағы N 2717 U952717_ заң күшi бар Жарлығына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 24, 159-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 12, 189-құжат; N 13-14, 209-құжат; 1998 ж., N 14, 201-құжат; N 1 7-18, 225-құжат):
89-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"89-бап. Ерекше қорғалатын табиғат аумақтарының жер құрамы
Ерекше қорғалатын табиғат аумақтарының жерiне мемлекеттiк табиғи қорықтардың, мемлекеттiк ұлттық табиғи парктердiң, мемлекеттiк табиғи парктердiң, мемлекеттiк табиғат ескерткiштерiнiң, мемлекеттiк қорық аймақтарының, мемлекеттiк табиғи қорғалымдардың, мемлекеттiк зоологиялық парктердiң, мемлекеттiк ботаника бақтарының, мемлекеттiк дендрологиялық парктердiң, ерекше қорғалатын табиғат аумақтары ормандарының, ерекше мемлекеттiк маңызы немесе ерекше ғылыми құндылығы бар сутоғандардың, халықаралық маңызы бар сулы-батпақты алқаптардың, ерекше экологиялық, ғылыми, мәдени және өзге де құндылығы бар жер қойнауы учаскелерiнiң жерлерi жатады.";
90-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"90-бап. Жердi ерекше қорғалатын табиғат аумақтарының санатына жатқызу
Жердi ерекше қорғалатын табиғат аумақтарының жерiне жатқызуды өздерiнiң құзыретiне және Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiпке сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi мен жергiлiктi атқарушы органдар жүргiзедi.";

Статья 83. Порядок пользования водоемами особо охраняемых природных территорий
Порядок пользования водоемами особо охраняемых природных территорий определяется законодательством Республики Казахстан в области особо охраняемых природных территорий.".
3. В Закон Республики Казахстан от 21 октября 1993 г. Z933300_ "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1993 г., № 18, ст.439):
абзац шестой статьи 19 изложить в следующей редакции:
" - организации государственных природных заповедников, государственных национальных природных парков, государственных природных парков, государственных памятников природы, государственных природных заказников, государственных заповедных зон и водно-болотных угодий, имеющих международное значение;";
статью 23 изложить в следующей редакции:
"Статья 23. Охрана, воспроизводство и использование животного мира на особо охраняемых природных территориях
Охрана, воспроизводство и использование животного мира на особо охраняемых природных территориях осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области особо охраняемых природных территорий.".
4. В Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу закона, от 22 декабря 1995 г. № 2717 U952717_ "О земле" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 24, ст.159; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 12, ст.189; № 13-14, ст.209; 1998 г., № 14, ст.201; № 17-18, ст.225):
статью 89 изложить в следующей редакции:
"Статья 89. Состав земель особо охраняемых природных территорий
К землям особо охраняемых природных территорий относятся земли государственных природных заповедников, государственных национальных природных парков, государственных природных парков, государственных памятников природы, государственных заповедных зон, государственных природных заказников, государственных зоологических парков, государственных ботанических садов, государственных дендрологических парков, лесов особо охраняемых природных территорий, водоемов, имеющих особое государственное значение или особую научную ценность, водно-болотных угодий, имеющих международное значение, участков недр, представляющих особую экологическую, научную, культурную и иную ценность.";
статью 90 изложить в следующей редакции:
"Статья 90. Отнесение земель к категории особо охраняемых природных территорий
Отнесение земель к землям особо охраняемых природных территорий производится Правительством Республики Казахстан и местными исполнительными органами в соответствии с их компетенцией и порядком, установленным законодательством Республики Казахстан.";

мынадай мазмұндағы 90-1-баппен толықтырылсын:
"90-1-бап. Ерекше қорғалатын табиғат аумақтарына жердi резервке
қалдыру
Ерекше қорғалатын табиғат аумақтарына жердi резервке қалдыру Қазақстан Республикасының ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы заңдарына сәйкес жүргiзiледi.";
91-баптың 2 және 3-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Ерекше қорғалатын табиғат аумақтарындағы жерге қатысты ерекше құқықтық қорғау режимi не шаруашылық қызметiн реттейтiн режим белгiленедi.
3. Ерекше қорғалатын табиғат аумақтары жерiнiң режимi осы Жарлыққа және Қазақстан Республикасының ерекше қорғалатын аумақтар саласындағы заңдарына сәйкес белгiленедi. ";
92-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"92-бап. Ерекше қорғалатын табиғат аумақтарының күзетiлетiн,
санитарлық-қорғаныш және өзге де қорғаныш аймақтарының жерi
1. Ерекше қорғауды қамтамасыз ету үшiн осы аумақтар шегiнде мемлекеттiк табиғи-қорық қорының объектiлерiн сақтау және оның өсiмiн молайтуға қолайсыз әсер ететiн кез келген қызметке тыйым салатын ерекше қорғалатын табиғат аумақтарының күзетiлетiн, санитарлық-қорғаныш және өзге де қорғаныш аймақтары белгiленуi мүмкiн.
Ерекше қорғалатын табиғат аумақтарының күзетiлетiн, санитарлық-қорғаныш және өзге де қорғаныш аймақтарының мөлшерiн, шекарасын және пайдалану режимiн жергiлiктi атқарушы органдар белгiлейдi.
2. Ерекше қорғалатын табиғат аумақтарының күзетiлетiн, санитарлық-қорғаныш және өзге де қорғаныш аймақтарының жерлерiн жергiлiктi атқарушы органдар жеке санатқа бөледi және сол жерде арнаулы белгiлермен белгiленедi.
3. Ерекше қорғалатын табиғат аумақтарының күзетiлетiн, санитарлық-қорғаныш және өзге де қорғаныш аймақтарының шегiндегi жер учаскелерi осы аймақтарды күзету үшiн белгiленген режимдi сақтай отырып пайдаланылады және Қазақстан Республикасының Yкiметi белгiлеген шарттарға сәйкес мемлекеттiк қажеттер үшін алынуы (сатып алынуы) мүмкiн.".
5. Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 1996 жылғы 27 қаңтардағы N 2828 U962828_ заң күшi бар Жарлығына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 2, 182-құжат):
7-бап мынадай мазмұндағы 1) тармақшамен толықтырылсын:
"11) республикалық және халықаралық маңызы бар мемлекеттiк табиғи-қорық қорының геологиялық, геоморфологиялық және гидрогеологиялық объектiлерiнiң тiзбесiн бекiтедi және ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда оларды шаруашылыққа шектеп пайдаланудың тәртiбiн белгiлейдi, сондай-ақ экологиялық, ғылыми, мәдени және өзге де жағынан ерекше құнды, республикалық маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтар санатына жатқызылған жер қойнауы учаскелерiнiң тiзбесiн бекiтедi.";
9-бап мынадай мазмұндағы 6)тармақшамен толықтырылсын:

дополнить статьей 90-1 следующего содержания:
"Статья 90-1. Резервирование земель под особо охраняемые природные территории
Резервирование земель под особо охраняемые природные территории осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области особо охраняемых природных территорий.";
пункты 2 и 3 статьи 91 изложить в следующей редакции:
"2. В отношении земель особо охраняемых природных территорий устанавливается правовой режим особой охраны либо регулируемый режим хозяйственной деятельности.
3. Режим земель особо охраняемых природных территорий устанавливается в соответствии с настоящим Указом и законодательством Республики Казахстан в области особо охраняемых природных территорий.";
статью 92 изложить в следующей редакции:
"Статья 92. Земли охранных, санитарно-защитных и иных защитных зон особо охраняемых природных территорий
1. Для обеспечения особой охраны могут устанавливаться охранные, санитарно-защитные и иные защитные зоны особо охраняемых природных территорий с запрещением в пределах этих зон любой деятельности, отрицательно влияющей на сохранение и воспроизводство объектов государственного природно-заповедного фонда.
Размеры, границы и режимы использования охранных, санитарно-защитных и иных защитных зон особо охраняемых природных территорий определяются местными исполнительными органами.
2. Земли охранных, санитарно-защитных и иных защитных зон особо охраняемых природных территорий выделяются в отдельную категорию местными исполнительными органами и обозначаются на местности специальными знаками.
3. Земельные участки в пределах охранных, санитарно-защитных и иных защитных зон особо охраняемых природных территорий используются с соблюдением установленного режима охраны этих зон и могут быть изъяты (выкуплены) для государственных надобностей в соответствии с условиями, определенными Правительством Республики Казахстан.".
5. В Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу закона, от 27 января 1996 г. № 2828 U962828_ "О недрах и недропользовании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 2, ст.182):
статью 7 дополнить подпунктом 11) следующего содержания:
"11) утверждает перечни геологических, геоморфологических и гидрогеологических объектов государственного природно-заповедного фонда республиканского и международного значения и определяет порядок их ограниченного хозяйственного использования на особо охраняемых природных территориях, а также утверждает перечни участков недр, представляющих особую экологическую, научную, культурную и иную ценность, отнесенных к категории особо охраняемых природных территорий республиканского значения.";
статью 9 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:

"6) құзыреттi орталық атқарушы органдармен келiсе отырып, жергiлiктi маңызы бар мемлекеттiк табиғи-қорық қорының геологиялық, геоморфологиялық және гидрогеологиялық объектiлерi мен экологиялық, ғылыми, мәдени және өзге де жағынан ерекше құнды, жергiлiктi маңызы бар ерекше - қорғалатын табиғи аумақтардың санатына жатқызылған жер қойнауы учаскелерiнiң тiзбесiн бекiтедi.";
52-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"52-бап. Экологиялық, ғылыми, мәдени және өзге де
жағынан ерекше құнды жер қойнауы
учаскелерi
1. Ерекше экологиялық, ғылыми, мәдени және өзге де жағынан ерекше құнды жер қойнауы учаскелерi ерекше күзетiлетiн құқықтық режимi болатын не мемлекеттiк табиғи-қорық қорының дағдылы, бiрегей және сирек кездесетiн геологиялық, геоморфологиялық және гидрогеологиялық объектiлерiн сақтауға арналған шаруашылық қызметi реттелетiн режимдегi ерекше қорғалатын табиғи аумақтар болып табылады.
Экологиялық, ғылыми, мәдени және өзге де жағынан ерекше құнды жер қойнауы учаскелерiне мыналар жатады:
геологиялық объектiлер - тiректi немесе сипатты тiлiмдер, сипатты тектоникалық құрылымдар, сирек кездесетiн тау жыныстары мен минералдар, метеориттер, сақталынып қалған фауна мен флора қалдықтары бар табиғи және жасанды түрде аршылған жерлер;
геоморфологиялық объектiлер - жер бедерiнiң жасалу процесiн айқын көрсететiн және туризм мен рекреация үшiн ерекше құнды террастар, жайылмалар, үңгiрлер, сайлар, каньондар, сарқырамалар мен жер бедерiнiң басқа да нысандары;
гидрогеологиялық объектiлер - бiрегей және сирек кездесетiн қасиеттерiмен ерекшеленетiн жер асты сулары және олардың жер бетiне шығатын тұстары;
жартастардағы суреттерi, ертедегi кен орындары, тарихи, археологиялық және этнографиялық жағынан маңызды жер қойнауын пайдалану жөнiндегi басқа да объектiлерi бар жер қойнауы учаскелерi.
2. Экологиялық, ғылыми, мәдени және өзге де жағынан ерекше құнды жер қойнауы учаскелерi жергiлiктi және республикалық маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтар санатына жатады.
3. Экологиялық, ғылыми, мәдени және өзге де жағынан ерекше құнды жер қойнауы учаскелерiн өзге қажеттер үшiн алып қоюға жол берiлмейдi.";
мынадай мазмұндағы 52-1-баппен толықтырылсын:
"52-1-бап. Экологиялық, ғылыми, мәдени және өзге де жағынан
ерекше құнды жер қойнауы учаскелерiн қорғау мен
пайдаланудың ерекшелiктерi
1. Экологиялық, ғылыми, мәдени және өзге де жағынан ерекше құнды жер қойнауы учаскелерiн қорғау мен пайдаланудың ерекшелiктерi Қазақстан Республикасының ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы заңдарымен белгiленедi.

"6) утверждают по согласованию с компетентными центральными исполнительными органами перечни геологических, геоморфологических и гидрогеологических объектов государственного природно-заповедного фонда местного значения и участков недр, представляющих особую экологическую, научную, культурную и иную ценность, отнесенных к категории особо охраняемых природных территорий местного значения.";
статью 52 изложить в следующей редакции:
"Статья 52. Участки недр, представляющие особую экологическую, научную, культурную и иную ценность
1. Участки недр, представляющие собой особую экологическую, научную, культурную и иную ценность, являются особо охраняемыми природными территориями с правовым режимом особой охраны либо регулируемым режимом хозяйственной деятельности, предназначенными для сохранения типичных, уникальных и редких геологических, геоморфологических и гидрогеологических объектов государственного природно-заповедного фонда.
К участкам недр, представляющим особую экологическую, научную, культурную или иную ценность, относятся:
геологические объекты - естественные и искусственные обнажения, в которых представлены опорные или характерные разрезы, характерные тектонические структуры, редкие горные породы и минералы, метеориты, сохранившиеся остатки фауны и флоры;
геоморфологические объекты - террасы, поймы, пещеры, ущелья, каньоны, водопады и другие формы рельефа, наглядно отражающие процессы рельефообразования и имеющие особую ценность для туризма и рекреации;
гидрогеологические объекты - подземные воды и их выходы на поверхность, отличающиеся уникальными и редкими свойствами;
участки недр с наскальными рисунками, древними горными выработками и другими объектами по использованию недр, имеющими историческое, археологическое и этнографическое значения.
2. Участки недр, представляющие особую экологическую, научную, культурную или иную ценность, относятся к категориям особо охраняемых природных территорий местного и республиканского значения.
3. Изъятие участков недр, представляющих особую экологическую, научную, культурную или иную ценность, для иных нужд не допускается.";
дополнить статьей 52-1 следующего содержания:
"Статья 52-1. Особенности охраны и использования участков недр, представляющих особую экологическую, научную, культурную или иную ценность
1. Особенности охраны и использования участков недр, представляющих особую экологическую, научную, культурную или иную ценность, определяются законодательством Республики Казахстан в области особо охраняемых природных территорий.

2. Экологиялық, ғылыми, мәдени және өзге де жағынан ерекше құнды геологиялық, геоморфологиялық және гидрогеологиялық объектiлер табылған жағдайда жер қойнауын пайдаланушылар тиiстi учаскеде жұмысты тоқтатуға және бұл туралы жер қойнауын қорғауға мемлекеттiк бақылау жасайтын уәкiлеттi органға хабарлауға мiндеттi.".
6. "Экологиялық сараптама туралы" 1997 жылғы 18 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына Z970085_ (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 6, 67-құжат; 1998 жылы 29 желтоқсанда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының мемлекеттiк бюджет мәселелерi бойынша кейбiр заң актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" 1998 жылғы 24 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы):
6-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Кейiннен ерекше құқықтық мәртебе (ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, экологиялық апат аймақтары және басқалар) беру мақсатында аумақтарды кешендi зерттеу материалдары да экологиялық сараптама объектiлерi болып табылады.";
14-баптың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"14-бап. Мiндеттi мемлекеттiк экологиялық сараптама жасалуға жататын объектiлер";
14-баптың бiрiншi азатжолы мынадай редакцияда жазылсын:
Мiндеттi мемлекеттiк экологиялық сараптама жасалуға мына объектiлер жатады:";
14-бап мынадай мазмұндағы 8-1) тармақшамен толықтырылсын:
"8-1) ерекше қорғалатын табиғи аумақтар желiсiн дамыту мен орналастырудың сызбасы,сондай-ақ осы аумақтарды құру жөнiндегi негiздемелер;
7. "Қоршаған ортаны қорғау туралы" 1997 жылғы 15 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңына Z970160_ (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 17-18, 213-құжат; 1998 жылы 29 желтоқсанда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының мемлекеттiк бюджет мәселелерi бойынша кейбiр заң актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" 1998 жылғы 24 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы):
8-баптың тоғызыншы азатжолы мынадай редакцияда жазылсын:
"қорық iсiне жалпы әдiстемелiк басшылықты үйлестiредi және жүзеге
асырады, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар бойынша мемлекеттiк
инспекцияны ұйымдастырады, олардың мемлекеттiк кадастрын жүргiзедi;";
67-баптың 1-тармағындағы "немесе" деген сөз "не" деген сөзбен
ауыстырылсын;
67-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасында мақсаттарына, қорғау режимдерiне
және пайдаланылу ерекшелiктерiне қарай ерекше қорғалатын табиғи
аумақтар мынадай түрлерге бөлiнедi:
биосфералық қорықтарды қоса алғанда мемлекеттiк табиғи қорықтар;
мемлекеттiк ұлттық табиғи парктер;
мемлекеттiк табиғи парктер;
мемлекеттiк табиғат ескерткiштерi;
мемлекеттiк қорық аймақтары;
мемлекеттiк табиғи қорғалымдар;
мемлекеттiк зоологиялық парктер;
мемлекеттiк ботаникалық бақтар;
мемлекеттiк дендрологиялық парктер;
ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың ормандары;
ерекше мемлекеттiк маңызы бар немесе ғылыми жағынан ерекше құнды
сутоғандары;
Халықаралық маңызы бар сулы-батпақты алқаптар;
экологиялық, ғылыми, мәдени және өзге де жағынан құнды жер қойнауы
учаскелері.
Қазақстан Республикасының заңдарында ерекше қорғалатын табиғи
аумақтардың өзге де түрлері көзделуі мүмкін.
Мемлекеттік табиғи-қорық қоры объектілерінің құндылығына қарай ерекше қорғалатын табиғи аумақтар санаттар бойынша жергілікті және республикалық маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтар болып бөлінеді.".

2. В случае обнаружения геологических, геоморфологических и гидрогеологических объектов, имеющих особую экологическую, научную, культурную или иную ценность, недропользователи обязаны прекратить работы на соответствующем участке и известить об этом уполномоченный орган государственного контроля за охраной недр.".
6. В Закон Республики Казахстан от 18 марта 1997 г. Z970085_ "Об экологической экспертизе" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 6, ст.67; Закон Республики Казахстан от 24 декабря 1998 г. Z980334_ "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственного бюджета", опубликованный в газетах "Егемен Казакстан" и "Казахстанская правда" 29 декабря 1998 г.):
пункт 2 статьи 6 изложить в следующей редакции:
"2. Объектами экологической экспертизы являются также материалы комплексного обследования территорий в целях последующего придания им особого правового статуса (особо охраняемые природные территории, зоны экологического бедствия и другие).";
название статьи 14 изложить в следующей редакции:
"Статья 14. Объекты, подлежащие обязательной государственной экологической экспертизе";
абзац первый статьи 14 изложить в следующей редакции:
"Обязательной государственной экологической экспертизе подлежат следующие объекты:";
статью 14 дополнить подпунктом 8-1) следующего содержания:
"8-1) схемы развития и размещения сети особо охраняемых природных территорий, а также обоснования по созданию этих территорий;".
7. В Закон Республики Казахстан от 15 июля 1997 г. Z970160_ "Об охране окружающей среды" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 17-18, ст.213; Закон Республики Казахстан от 24 декабря 1998 г. Z980334_ "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственного бюджета", опубликованный в газетах "Егемен Казакстан" и "Казахстанская правда" 29 декабря 1998 г.):
абзац девятый статьи 8 изложить в следующей редакции:
"координирует и осуществляет общее методическое руководство заповедным
делом, организует государственную инспекцию по особо охраняемым природным
территориям, ведет их государственный кадастр;";
в пункте 1 статьи 67 слово "или" заменить словом "либо";
пункт 2 статьи 67 изложить в следующей редакции:
"2. В Республике Казахстан выделяются в зависимости от целей, режимов
охраны и особенностей использования следующие виды особо охраняемых
природных территорий:
государственные природные заповедники, включая биосферные;
государственные национальные природные парки;
государственные природные парки;
государственные памятники природы;
государственные заповедные зоны;
государственные природные заказники;
государственные зоологические парки;
государственные ботанические сады;
государственные дендрологические парки;
леса особо охраняемых природных территорий;
водоемы, имеющие особое государственное значение или особую научную
ценность;
водно-болотные угодья, имеющие международное значение;
участки недр, представляющие особую экологическую, научную, культурную
и иную ценность.
Законодательством Республики Казахстан могут быть предусмотрены и иные
виды особо охраняемых природных территорий.
В зависимости от ценности объектов государственного природно- заповедного фонда особо охраняемые природные территории подразделяются по категориям на особо охраняемые природные территории местного и республиканского значения.".

8. "Ерекше қорғалатын аумақтар туралы" 1997 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына Z970162_ (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 17-18, 215-құжат):
2-баптың 1-тармағындағы "табиғи эталондар" деген сөздердің
алдынан "генетикалық резервтегі" деген сөздермен толықтырылып,
"ғылыми зерттеулерге, ағарту, білім беру ісіне, туризмге және
рекреацияға арналған зат-болмыс" деген сөздер "ғылыми зерттеулер,
ағарту, білім беру ісі, туризм және рекреация мәні" деген сөздермен
ауыстырылсын.
65-баптың 1-тармағындағы "немесе" деген сөз "не" деген сөзбен
ауыстырылсын;
69-баптың 1-тармағындағы "ерекше қорғалатын табиғи аумақтар"
деген сөздер "ерекше қорғалатын табиғи аумақтар болып табылады" деген
сөздермен ауыстырылсын, "немесе" деген сөз "не" деген сөзбен ауыстырылсын.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Оқығандар:
Қобдалиева Н.
Омарбекова А.

8. В Закон Республики Казахстан от 15 июля 1997 г. Z970162_ "Об особо
охраняемых природных территориях" (Ведомости Парламента Республики
Казахстан, 1997 г., № 17-18, ст.215):
в пункте 1 статьи 2 после слова "реликтов" дополнить словами
"генетического резерва", слово "для" исключить;
в пункте 1 статьи 65 слово "или" заменить словом "либо";
в пункте 1 статьи 69 слова "особо охраняемые природные территории"
заменить словами "являются особо охраняемыми природными территориями",
слово "или" заменить словом "либо".
Президент
Республики Казахстан