О порядке решения кадровых вопросов по должностным лицам, назначаемым Правительством Республики Казахстан, Премьер-Министром Республики Казахстан, по согласованию с ним или по его представлению
Постановление Правительства Республики Казахстан от 16 июля 2002 года N 784. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 декабря 2023 года № 1195.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 27.12.2023 № 1195.
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 18.03.2021 № 145 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях совершенствования механизма решения кадровых вопросов Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые:
1) перечень должностей политических государственных служащих и иных должностных лиц, назначаемых Правительством Республики Казахстан, Премьер-Министром Республики Казахстан, по согласованию с ним или по его представлению;
2) Правила о порядке согласования, назначения на должность и освобождения от должности политических государственных служащих и иных должностных лиц, назначаемых Правительством Республики Казахстан, Премьер-Министром Республики Казахстан, по согласованию с ним или по его представлению;
3) список национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, некоммерческих акционерных обществ, институтов развития, государственных организаций высшего и (или) послевузовского образования и иных организаций, первые руководители которых назначаются на должность или освобождаются от должности по представлению Премьер-Министра Республики Казахстан или по согласованию с ним, а также назначаются на должность или освобождаются от должности по решению Правительства Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 18.03.2021 № 145 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 22.09.2021 № 656.
2. Признать утратившими силу:
1) постановление Правительства Республики Казахстан от 29 марта 1996 года N 373 "О перечне должностей руководящих работников государственных органов, назначаемых и утверждаемых Правительством Республики Казахстан или по согласованию с ним";

Қазақстан Республикасының Үкiметi, Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі тағайындайтын, онымен келiсу бойынша немесе оның ұсынуымен тағайындалатын лауазымды адамдар бойынша кадр мәселелерiн шешу тәртібі туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2002 жылғы 16 шілде N 784. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 27 желтоқсандағы № 1195 қаулысымен
Қазақстан Республикасының Үкiметi, Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі тағайындайтын, онымен келiсу бойынша немесе оның ұсынуымен тағайындалатын лауазымды адамдар бойынша кадр мәселелерiн шешу тәртібі туралы
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 27.12.2023 № 1195 қаулысымен.
Ескерту. Қаулының тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 18.03.2021 № 145 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Кадр мәселелерiн шешу тетiгiн жетiлдiру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Қазақстан Республикасының Үкіметі, Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі тағайындайтын, онымен келiсу бойынша немесе оның ұсынуымен тағайындалатын саяси мемлекеттік қызметшілер мен өзге де лауазымды тұлғалар лауазымдарының тізбесі;
2) Қазақстан Республикасының Үкіметі, Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі тағайындайтын, онымен келiсу бойынша немесе оның ұсынуымен тағайындалатын мемлекеттік саяси қызметшілер мен өзге де лауазымды адамдарды лауазымға келісу, лауазымға тағайындау және лауазымнан босату тәртібі туралы қағидалар;
3) бірінші басшылары Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің ұсынуы бойынша немесе онымен келісу бойынша лауазымға тағайындалатын немесе лауазымнан босатылатын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша лауазымға тағайындалатын немесе лауазымнан босатылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың, коммерциялық емес акционерлік қоғамдардың, даму институттарының, мемлекеттік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының және өзге де ұйымдардың тізімі бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 18.03.2021 № 145 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 22.09.2021 № 656 қаулысымен.
2. Мыналардың күшi жойылды деп танылсын:
1) "Қазақстан Республикасының Үкiметi тағайындайтын және бекiтетiн немесе олармен келiсiм бойынша тағайындалатын және бекiтілетiн мемлекеттiк органдар басшы қызметкерлерінің лауазымдар тiзбесi туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 29 наурыздағы N 373 қаулысы;

2) распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 4 июня 1998 года N 101.
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 16 июля 2002 года № 784
Перечень должностей политических государственных служащих и иных должностных лиц, назначаемых Правительством Республики Казахстан, Премьер-Министром Республики Казахстан, по согласованию с ним или по его представлению
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 18.03.2021 № 145 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. по всему тексту перечня слова "Канцелярии Премьер-Министра" заменить словами "Аппарата Правительства" в соответствии с постановлением Правительства РК от 17.03.2023 № 236 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Перечень в редакции постановления Правительства РК от 20.03.2015 № 153; с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 08.06.2017 № 350 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 03.04.2019 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 19.04.2019 № 213 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования); от 25.04.2019 № 226; от 10.07.2019 № 497; от 31.12.2020 № 952; от 18.03.2021 № 145 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 22.09.2021 № 656; от 05.08.2022 № 540; от 22.02.2023 № 149; от 17.03.2023 № 236 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 04.10.2023 № 862; от 04.10.2023 № 866.
Должность
Кем назначается
Кем представляется
С кем согласовывается (рекомендуется)
1
2
3
4
Заместители Премьер-Министра
Президентом
Премьер-Министром
Министры Республики Казахстан, за исключением министров иностранных дел, обороны, внутренних дел
Президентом
Премьер-Министром
Председателем Совета Безопасности, Мажилисом Парламента Республики Казахстан
Руководитель Канцелярии Премьер- Министра
Президентом
Премьер-Министром
Заместители министров (вице-министры), кроме заместителей министров обороны; иностранных дел; внутренних дел
Правительством
Министрами
Президентом или по его поручению с Руководителем Администрации, Секретарем Совета Безопасности**
Первый заместитель Руководителя Аппарата Правительства, Представитель Правительства в Парламенте, заместители Руководителя Аппарата Правительства
Правительством
Заместителем Премьер-Министра – Руководителем Аппарата Правительства
Руководители структурных подразделений Аппарата Правительства
Премьер-Министром
Руководителем Аппарата Правительства
Руководители структурных подразделений Аппарата Правительства
Правительством
Заместителем Премьер-Министра – Руководителем Аппарата Правительства
Руководитель Аппарата Министерства по чрезвычайным ситуациям
Министром по чрезвычайным ситуациям
Премьер-Министром,
Руководителем Администрации, Секретарем Совета Безопасности**
Заместители руководителей структурных подразделений Аппарата Правительства, главные инспектора, советники и помощники Премьер-Министра
Премьер-Министром
Руководителем Аппарата Правительства
Внештатные советники Премьер-Министра
Премьер-Министром
Руководителем Аппарата Правительства
Председатели комитетов министерств, за исключением министерств внутренних дел и иностранных дел
Министрами
Премьер-Министром или по его поручению с Руководителем Аппарата Правительства, Руководителем Администрации, Секретарем Совета Безопасности**
Заместители председателей комитетов центральных исполнительных органов, за исключением министерств внутренних дел, иностранных дел
Руководителями аппаратов
председателями комитетов
Премьер-Министром или по его поручению с Руководителем Аппарата Правительства
Заместители председателя Комитета государственных доходов Министерства финансовЗаместители
председателя Комитета государственных доходов Министерства финансов
Министром
Министром
Премьер-Министром или по его поручению с Руководителем Аппарата Правительства, Руководителем Администрации
Заместители председателя Комитета противопожарной службы, Комитета по гражданской обороне и воинским частям Министерства по чрезвычайным ситуациям
Министром по чрезвычайным ситуациям
Министром по чрезвычайным ситуациям
Премьер-Министром или по его поручению с Руководителем Аппарата Правительства,
Руководителем Администрации, Секретарем Совета Безопасности**
Заместители председателя Комитета гражданской авиации Министерства транспорта
министром
министром
Премьер-Министром или по его поручению с Руководителем Аппарата Правительства, Руководителем Администрации
Руководители департаментов Комитета государственных доходов Министерства финансов по областям, городам республиканского значения и столице
Министром
Министром
Премьер-Министром или по его поручению с Руководителем Аппарата Правительства, Руководителем Администрации
Председатель Управляющего комитета Регионального хаба в сфере государственной службы
Правительством
Постоянным представителем ПРООН
Полномочный представитель Правительства Республики Казахстан в Комитете полномочных представителей государств-членов Объединенного института ядерных исследований (город Дубна)
Правительством
Министром энергетики
Первые руководители национальных организаций высшего и (или) послевузовского образования*
Министрами
Премьер-Министром, Руководителем Aдминистрации
Председатель правления акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына"*
Правительством
Президентом
Председатель правления акционерного общества "Национальный управляющий холдинг "Байтерек"
Правительством
Президентом или по его поручению с Руководителем Администрации
Председатели правлений отдельных национальных институтов развития и национальных компаний, входящих в акционерное общество "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына"*
правлением акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына"
Премьер-Министром
Руководителем Администрации
Председатели правлений отдельных национальных институтов развития и национальных компаний, входящих в акционерное общество "Национальный управляющий холдинг "Байтерек"*
советом директоров
председателем правления холдинга
Премьер-Министром или по его поручению с Руководителем Аппарата Правительства
Председатели правлений национальных компаний, не входящих в состав холдингов
советами директоров
министрами
Премьер-Министром
или по его поручению с Руководителем Аппарата Правительства
Директор Национального музея Республики Казахстан
Министром культуры и информации
Премьер- Министром, Руководителем Администрации
Руководитель некоммерческого акционерного общества "Государственный театр оперы и балета "Астана Опера"
Министром культуры и информации
Премьер- Министром, Руководителем Администрации
Председатель правления некоммерческого акционерного общества "Центр Н. Назарбаева по развитию межконфессионального и межцивилизационного диалога"
Советом директоров
Министром культуры и информации
Премьер-Министром
Председатели правлений некоммерческих акционерных обществ "Фонд социального медицинского страхования", "Государственный фонд социального страхования", "Государственная корпорация "Правительство для граждан"
Советами директоров
Министрами
Премьер-Министром или по его поручению с Руководителем Аппарата Правительства
Председатель правления Управляющей компании "Kazakhstan Investment Development Fund (KIDF) Management Company" Ltd"
Советом директоров
Премьер-Министром
Примечания:

2) Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 1998 жылғы 4 маусымдағы N 101 өкімі.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2002 жылғы 16 шілдедегі
№ 784 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының Үкіметі, Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі тағайындайтын, онымен келiсу бойынша немесе оның ұсынуымен тағайындалатын саяси мемлекеттік қызметшілер мен өзге де лауазымды тұлғалар лауазымдарының тізбесі
Ескерту. Тізбенің тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 18.03.2021 № 145 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. Бүкіл мәтін бойынша "Премьер-Министр Кеңсесінің" деген сөздер "Үкімет Аппаратының" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Үкіметінің 17.03.2023 № 236 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. Тізбе жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 20.03.2015 N 153 қаулысымен; өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 08.06.2017 № 350 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 03.04.2019 № 154 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 19.04.2019 № 213; 25.04.2019 № 226;10.07.2019 № 497; 31.12.2020 № 952; 22.09.2021 № 656; 05.08.2022 № 540; 22.02.2023 № 149; 17.03.2023 № 236 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 04.10.2023 № 862; 04.10.2023 № 866 қаулыларымен.
Лауазымы
Кім тағайындайды
Кім ұсынады
Кіммен келісіледі
(ұсыным берген)
1
2
3
4
Премьер-Министрдің орынбасарлары
Президент
Премьер-Министр
Сыртқы істер, Қорғаныс, Ішкі істер министрлерін қоспағанда, Қазақстан Республикасының министрлері
Президент
Премьер-Министр
Қауіпсіздік Кеңесі Төрағасымен, Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісімен
Үкімет Аппаратының Басшысы
Президент
Премьер-Министр
Қорғаныс, Сыртқы істер, Ішкі істер министрлерінің орынбасарларын қоспағанда, министрлердің орынбасарлары (вице-министрлер)
Үкімет
министрлер
Президент немесе оның тапсырмасы бойынша Әкімшілік Басшысы, Қауіпсіздік Кеңесінің Хатшысы**
Ішкі істер, Төтенше жағдайлар министрліктерінің аппарат басшыларын қоспағанда, орталық атқарушы органдардың аппарат басшылары
министрлер
министрлер
Премьер-Министрмен, Әкімшілік Басшысымен
Төтенше жағдайлар министрлігінің аппарат басшысы
Төтенше жағдайлар министрі
Премьер-Министрмен, Әкімшілік Басшысымен, Қауіпсіздік Кеңесінің Хатшысы**
Үкімет Аппараты Басшысының бірінші орынбасары, Үкіметтің Парламенттегі өкілі, Үкімет Аппараты Басшысының орынбасарлары
Үкімет
Премьер-Министрдің орынбасары – Үкімет Аппаратының Басшысы
Үкімет Аппаратының құрылымдық бөлімшелерінің басшылары
Үкімет
Премьер-Министрдің орынбасары – Үкімет Аппаратының Басшысы
Үкімет Аппаратының құрылымдық бөлімшелері басшыларының орынбасарлары, бас инспекторлар, Премьер-Министрдің кеңесшілері мен көмекшілері
Премьер-Министр
Үкімет Аппаратының Басшысы
Премьер-Министрдің штаттан тыс кеңесшілері
Премьер-Министр
Үкімет Аппаратының Басшысы
Ішкі істер және Сыртқы істер министрліктерін қоспағанда, министрліктер комитеттерінің төрағалары
министрлер
Премьер-Министрмен немесе оның тапсырмасы бойынша Үкімет Аппаратының Басшысымен, Әкімшілік Басшысымен, Қауіпсіздік Кеңесінің Хатшысымен**
Ішкі істер және Сыртқы істер министрліктерін қоспағанда, орталық атқарушы органдардың комитеттері төрағаларының орынбасарлары
аппарат басшылары
комитет төрағалары
Премьер-Министрмен немесе оның тапсырмасы бойынша Үкімет Аппаратының Басшысымен
Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитеті төрағасының орынбасарлары
министр
министр
Премьер-Министрмен немесе оның тапсырмасы бойынша Үкімет Аппаратының Басшысымен, Әкімшілік Басшысымен
Төтенше жағдайлар министрлігінің Өртке қарсы қызмет комитеті, Азаматтық қорғаныс және әскери бөлімдер комитеті төрағаларының орынбасарлары
Төтенше жағдайлар министрі
Төтенше жағдайлар министрі
Премьер-Министрмен немесе оның тапсырмасы бойынша Үкімет Аппаратының Басшысымен, Әкімшілік Басшысымен, Қауіпсіздік Кеңесінің Хатшысымен**
Көлік министрлігінің Азаматтық авиация комитеті төрағасының орынбасарлары
министр
министр
Премьер-Министрмен немесе оның тапсырмасы бойынша Үкімет Аппаратының Басшысымен, Әкімшілік Басшысымен
Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетінің облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана бойынша департаменттерінің басшылары
министр
министр
Премьер-Министрмен немесе оның тапсырмасы бойынша Үкімет Аппаратының Басшысымен, Әкімшілік Басшысымен
Мемлекеттік қызмет саласындағы Өңірлік хабтың Басқарушы комитетінің төрағасы
Үкімет
БҰҰДБ тұрақты өкілі
Ядролық зерттеулер біріккен институтына мүше-мемлекеттердің өкілетті өкілдер комитетіндегі (Дубна қаласы) Қазақстан Республикасы Үкіметінің өкілетті өкілі
Үкімет
Энергетика министрі
Ұлттық жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының бірінші басшылары*
министрлер
Премьер-Министрмен, Әкімшілік Басшысымен
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының басқарма төрағасы*
Үкімет
Президентпен
"Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамының басқарма төрағасы
Үкімет
Президентпен немесе оның тапсырмасы бойынша Әкімшілік Басшысымен
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамына кіретін жекелеген ұлттық даму институттарының және ұлттық компанияларының басқарма төрағалары*
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының басқармасы
Премьер-Министр
Әкімшілік Басшысымен
"Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамына кіретін жекелеген ұлттық даму институттарының немесе ұлттық компаниялардың басқарма төрағалары*
директорлар кеңестері
холдингтердің басқарма төрағалары
Премьер-Министрмен немесе оның тапсырмасы бойынша Үкімет Аппаратының Басшысымен
Холдингтердің құрамына кірмейтін жекелеген ұлттық компаниялардың басқарма төрағалары
директорлар кеңестері
министрлер
Премьер-Министрмен немесе оның тапсырмасы бойынша Үкімет Аппаратының Басшысымен
Қазақстан Республикасы Ұлттық музейінің директоры
Мәдениет және ақпарат министрі
Премьер-Министрмен, Әкімшілік Басшысымен
"Астана Опера" мемлекеттік опера және балет театры" коммерциялық емес акционерлік қоғамының басшысы
Мәдениет және ақпарат министрі
Премьер-Министрмен, Әкімшілік Басшысымен
"Конфессияаралық және өркениетаралық диалогты дамыту жөніндегі Н. Назарбаев орталығы" коммерциялық емес акционерлік қоғамының басқарма төрағасы
директорлар кеңесi
Мәдениет және ақпарат министрі
Премьер-Министрмен
"Әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры", "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры", "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамдарының басқарма төрағалары
директорлар кеңесi
министрлер
Премьер-Министрмен немесе оның тапсырмасы бойынша Үкімет Аппаратының Басшысымен
"Kazakhstan Investment Development Fund (KIDF) Management Company" Ltd" басқарушы компаниясының басқарма төрағасы
директорлар кеңесi
Премьер-Министр
Ескертпе:

*в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 29 марта 2002 года № 828 "О некоторых вопросах кадровой политики в системе органов государственной власти" данные кадры проходят обязательное согласование с Президентом Республики Казахстан или по его поручению с Руководителем Aдминистрации согласно списку национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, некоммерческих акционерных обществ, институтов развития, государственных организаций высшего и (или) послевузовского образования и иных организаций, первые руководители которых назначаются на должность или освобождаются от должности по представлению Премьер-Министра Республики Казахстан или по согласованию с ним, а также назначаются на должность или освобождаются от должности по решению Правительства Республики Казахстан.
** обсуждение кандидатур осуществляется в соответствии с подпунктом 8) статьи 3 Закона Республики Казахстан "О Совете Безопасности Республики Казахстан.
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 16 июля 2002 года № 784
Правила о порядке согласования, назначения на должность и освобождения от должности политических государственных служащих и иных должностных лиц, назначаемых Правительством Республики Казахстан, Премьер-Министром Республики Казахстан, по согласованию с ним или по его представлению
Сноска. Правила - в редакции постановления Правительства РК от 17.03.2023 № 236 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Представления о назначении на должность или освобождении от должности политических государственных служащих и иных должностных лиц, назначаемых Правительством Республики Казахстан, Премьер-Министром Республики Казахстан (далее – Премьер-Министр), по согласованию с ним или по его представлению, вносятся на рассмотрение Премьер-Министру на бумажном носителе и (или) в электронном виде руководителем соответствующего государственного органа, государственных служащих Аппарата Правительства Республики Казахстан – Руководителем Аппарата Правительства, иных должностных лиц – руководителями соответствующих организаций с указанием причин и мотивов предлагаемого назначения или освобождения, а также соответствия самого кандидата квалификационным требованиям к соответствующей должности.
Для назначения и (или) согласования назначения на должность политических государственных служащих и иных должностных лиц, назначаемых Правительством, Премьер-Министром, по согласованию с ним или по его представлению, в Аппарат Правительства Республики Казахстан (далее – Аппарат Правительства) направляются:

* "Мемлекеттік билік органдары жүйесіндегі кадр саясатының кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2002 жылғы 29 наурыздағы № 828 Жарлығына сәйкес осы кадрлар бірінші басшылары Премьер-Министрдің ұсынуы немесе онымен келісу бойынша лауазымға тағайындалатын немесе лауазымнан босатылатын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың, коммерциялық емес акционерлік қоғамдардың, даму институттарының, мемлекеттік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының және өзге де ұйымдарының тізіміне сәйкес Қазақстан Республикасы Президентімен немесе оның тапсырмасы бойынша оның Әкімшілігі Басшысымен міндетті түрде келісуден өтеді.
** кандидатураларды талқылау "Қазақстан Республикасының Қауіпсіздік Кеңесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 3-бабы 8) тармақшасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2002 жылғы 16 шілдедегі
№ 784 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының Үкіметі, Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі тағайындайтын, онымен келiсу бойынша немесе оның ұсынуымен тағайындалатын мемлекеттік саяси қызметшілер мен өзге де лауазымды адамдарды лауазымға келісу, лауазымға тағайындау және лауазымнан босату тәртібі туралы қағидалар
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.03.2023 № 236 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қазақстан Республикасының Үкіметі, Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі (бұдан әрі – Премьер-Министр) тағайындайтын, онымен келiсу бойынша немесе оның ұсынуымен тағайындалатын мемлекеттік саяси қызметшілер мен өзге де лауазымды адамдарды лауазымға тағайындау немесе лауазымнан босату туралы ұсыныстарды – тиісті мемлекеттік органның басшысы, Қазақстан Республикасы Үкімет Аппаратының мемлекеттік қызметшілерін – Үкімет Аппаратының Басшысы, өзге де лауазымды адамдарды тиісті ұйымдардың басшылары ұсынылып отырған тағайындау немесе босату себептері мен дәлелдерін, сондай-ақ тиісті лауазымға қойылатын біліктілік талаптарына кандидаттың өзінің сәйкес келуін көрсете отырып, қағаз жеткізгіште және (немесе) электронды түрде Премьер-Министрдің қарауына енгізеді.
Үкімет, Премьер-Министр тағайындайтын, онымен келiсу бойынша немесе оның ұсынуымен тағайындалатын мемлекеттік саяси қызметшілер мен өзге де лауазымды адамдарды лауазымға тағайындау және (немесе) тағайындауды келісу үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына (бұдан әрі – Үкімет Аппараты):

1) представление с указанием деловых и личных качеств кандидата;
2) послужной список кандидата с фотографией;
3) сведения о прохождении обязательной специальной проверки.
Для освобождения и (или) согласования освобождения от должности политических государственных служащих и иных должностных лиц, назначаемых Правительством, Премьер-Министром, по согласованию с ним или по его представлению, в Аппарат Правительства направляются:
1) представление с указанием конкретных причин и мотивов предполагаемого освобождения;
2) послужной список кандидата с фотографией;
3) заявление (в случае освобождения от должности по собственному желанию).
Представленные материалы регистрируются Отделом контроля и документационного обеспечения Аппарата Правительства и незамедлительно передаются в Отдел кадровой работы Аппарата Правительства (далее – Отдел) для проведения проверки соответствия требованиям, установленным настоящими Правилами.
В случаях неполного пакета представленных документов, несоответствия кандидатов квалификационным требованиям, некорректного послужного списка Отдел вправе оставить документы без рассмотрения и вернуть материалы государственному органу.
2. По поручению Премьер-Министра или Руководителя Аппарата Правительства кандидаты, представляемые к назначению либо освобождению от занимаемой должности, могут быть предварительно изучены соответствующими заместителями Премьер-Министра.
В ходе анализа представленных материалов изучаются профессиональные и личностные качества назначаемого должностного лица с приглашением его на собеседование в Аппарат Правительства, могут запрашиваться дополнительные документы. В целях изучения согласуемых кандидатур по поручению Руководителя Аппарата Правительства могут быть направлены запросы в государственные органы.
Срок рассмотрения материалов в Отделе составляет не более семи рабочих дней.
После проведения проверки представленные документы передаются на рассмотрение Руководителю Аппарата Правительства, который, в свою очередь, лично докладывает о кандидатах на назначение или освобождение Премьер-Министру.
Не допускается передача таких документов через специалистов приемных и помощников руководства Правительства и Аппарата Правительства.
Оповещение государственных органов о принятом решении производится Отделом в однодневный срок.

1) кандидаттың іскерлік және жеке қабілеттері көрсетілген ұсыным;
2) кандидаттың суретімен бірге қызметтік тізімі;
3) міндетті арнайы тексерістен өткендігі туралы мәліметтері жіберіледі.
Үкімет, Премьер-Министр тағайындайтын, онымен келiсу бойынша немесе оның ұсынуымен тағайындалатын мемлекеттік саяси қызметшілер мен өзге де лауазымды адамдарды лауазымнан босату және (немесе) босатуды келісу үшін Үкімет Аппаратына:
1) қызметтен болжамды босатудың нақты себептері мен дәлелдері көрсетілген ұсыныс;
2) кандидаттың суретімен бірге қызметтік тізімі;
3) өтініші (қызметтен өз тілегі бойынша босатылған жағдайда) жіберіледі.
Ұсынылған материалдарды Үкімет Аппаратының Бақылау және құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімі тіркейді және осы Қағидаларды белгіленген талаптарға сәйкес келуіне тексеру жүргізу үшін Үкімет Аппаратының Кадр жұмысы бөліміне (бұдан әрі – Бөлім) дереу жібереді.
Ұсынылған құжаттар топтамасы толық болмаса, кандидаттар біліктілік талаптарына сәйкес келмесе, қызметтік тізімі дұрыс болмаса Бөлім құжаттарды қараусыз қалдыруға және материалдарды мемлекеттік органға қайтаруға құқылы.
2. Премьер-Министрдің немесе Үкімет Аппараты Басшысының тапсырмасы бойынша лауазымға тағайындауға не атқаратын лауазымынан босатуға ұсынылатын кандидаттарды Премьер-Министрдің тиісті орынбасарлары алдын ала зерделей алады.
Ұсынылған материалдарды талдау барысында тағайындалатын немесе босатылатын лауазымды тұлғаның іскерлік және жеке қабілеттері оны Үкімет Аппаратына әңгімелесуге шақыру арқылы зерделенеді, қосымша құжаттар сұратылуы мүмкін. Келісілетін кандидатураларды зерделеу мақсатында Үкімет Аппараты Басшысының тапсырмасы бойынша мемлекеттік органдарға сұрау салулар жіберілуі мүмкін.
Бөлімде материалдарды қарау мерзімі жеті жұмыс күнінен аспайды.
Тексеру жүргізілгеннен кейін ұсынылған құжаттар Үкімет Аппараты Басшысының қарауына беріледі, ол өз кезегінде тағайындауға немесе босатуға кандидаттар туралы Премьер-Министрге жеке баяндайды.
Мұндай құжаттарды қабылдау бөлмелерінің мамандары және Үкімет пен Үкімет Аппараты Басшылығының көмекшілері арқылы беруге жол берілмейді.
Қабылданған шешім туралы мемлекеттік органдарға хабарламаны Бөлім бір күн ішінде жібереді.

3. После получения согласия Премьер-Министра Отделом готовятся постановления Правительства и распоряжения Премьер-Министра по назначению и освобождению должностных лиц.
Не допускается принятие решений о назначении на должность или освобождении от должности кандидатур до получения соответствующего согласия Премьер-Министра.
4. По кадрам, назначаемым Правительством либо по согласованию с Премьер-Министром или по его поручению с Руководителем Аппарата Правительства, результат согласования оформляется в виде резолюции Руководителя Аппарата Правительства к представлению и передается в соответствующий центральный исполнительный орган.

3. Премьер-Министрдің келісімін алғаннан кейін Бөлім лауазымды тұлғаларды тағайындау немесе босату бойынша Үкімет қаулылары мен Премьер-Министрдің өкімдерін дайындайды.
Премьер-Министрдің тиісті келісімін алғанға дейін кандидаттарды лауазымға тағайындау немесе лауазымнан босату туралы шешім қабылдауға жол берілмейді.
4. Үкімет тағайындайтын не Премьер-Министрмен немесе оның тапсырмасы бойынша Үкімет аппаратының Басшысымен келісу бойынша тағайындалатын кадрлар бойынша келісу нәтижесі ұсынысқа Үкімет Аппараты Басшысының қарары түрінде ресімделеді және тиісті орталық атқарушы органға жіберіледі.

5. Представления по государственным служащим и иным должностным лицам, назначение или освобождение которых должны производиться по согласованию с Президентом Республики Казахстан или по его поручению с Руководителем Администрации Президента Республики Казахстан (далее – Администрация Президента), Секретарем Совета Безопасности в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 29 марта 2002 года № 828 "О некоторых вопросах кадровой политики в системе органов государственной власти", подписанные руководителем соответствующего центрального исполнительного органа и внесенные в Отдел, после предварительного согласования у Руководителя Аппарата Правительства и Премьер-Министра письмом с предложением о даче согласия на назначение или освобождение от должности направляются в Отдел государственной службы и кадровой политики Администрации Президента. Последний организует согласование в Администрации Президента, после чего сообщает ответ по представляемой либо освобождаемой кандидатуре в Отдел.
После завершения процедуры согласования подготовленные документы о назначении на должность либо освобождении от занимаемой должности вносятся Руководителем Аппарата Правительства на подпись Премьер-Министру.

5. "Мемлекеттік билік органдары жүйесіндегі кадр саясатының кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2002 жылғы 29 наурыздағы № 828 Жарлығына сәйкес Қазақстан Республикасының Президентімен немесе оның тапсырмасы бойынша Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі (бұдан әрі — Президент Әкімшілігі) Басшысымен, Қауіпсіздік Кеңесінің Хатшысымен келісу бойынша тағайындалуы немесе босатылуы тиіс мемлекеттік қызметшілер мен өзге де лауазымды адамдар жөніндегі тиісті орталық атқарушы органның басшысы қол қойған және Бөлімге енгізілген ұсыныстар Үкімет Аппараты Басшысында және Премьер-Министрде алдын ала келісілгеннен кейін лауазымға тағайындауға немесе лауазымнан босатуға келісім беру туралы ұсыныс хатпен Президент Әкімшілігінің Мемлекеттік қызмет және кадр саясаты бөліміне жолданады. Ол Президент Әкімшілігінде келісуді ұйымдастырады, содан кейін Бөлімге ұсынылатын не босатылатын кандидатура жөнінде жауапты хабарлайды.
Келісу рәсімі аяқталған соң лауазымға тағайындау не лауазымнан босату туралы дайындалған құжаттарды Үкімет Аппаратының Басшысы Премьер-Министрге қол қоюға енгізеді.

6. Назначение на должности, отнесенные к политическим государственным служащим и административным государственным служащим корпуса "А", в рамках ротации осуществляется в порядке, предусмотренном Правилами проведения ротации, утверждаемыми Президентом Республики Казахстан.
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 16 июля 2002 года № 784
Список национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, некоммерческих акционерных обществ, институтов развития, государственных организаций высшего и (или) послевузовского образования и иных организаций, первые руководители которых назначаются на должность или освобождаются от должности по представлению Премьер-Министра Республики Казахстан или по согласованию с ним, а также назначаются на должность или освобождаются от должности по решению Правительства Республики Казахстан

6. Ротация шеңберінде саяси мемлекеттік қызметшілерге және "А" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілеріне жатқызылған лауазымдарға тағайындау Қазақстан Республикасының Президенті бекітетін Ротация жүргізу қағидаларында көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2002 жылғы 16 шілдедегі
№ 784 қаулысымен
бекітілген
Бірінші басшылары Премьер-Министрдің ұсынуы немесе онымен келісу бойынша лауазымға тағайындалатын немесе лауазымнан босатылатын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың, коммерциялық емес акционерлік қоғамдардың, даму институттарының, мемлекеттік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының және өзге де ұйымдарының тізімі

Сноска. Заголовок - в редакции постановления Правительства РК от 22.09.2021 № 656.
Сноска. Список в редакции постановления Правительства РК от 20.03.2015 № 153; с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 11.11.2016 № 696; от 01.03.2017 № 100; от 10.03.2017 № 112; от 05.10.2017 № 622; от 19.04.2019 № 215; от 20.12.2019 № 955; от 26.12.2019 № 979 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 08.09.2020 № 557; от 31.12.2020 № 952; от 18.03.2021 № 145 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 22.09.2021 № 656; от 06.12.2021 № 865; от 05.08.2022 № 540; от 15.12.2023 № 1123.
1.
АО "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына"
2.
АО "НК "КазМунайГаз"
3.
АО "Национальная атомная компания "Казатомпром"
4.
АО "Казахтелеком"
5.
АО "НК "Қазақстан темір жолы"
6.
АО "KEGOC"
7.
АО "НК "Казахстан Инжиниринг"
8.
АО "Национальная горнорудная компания "Tay-Кен Самрук"
9.
Исключена постановлением Правительства РК от 15.12.2023 № 1123.
10.
АО "Самрук-Энерго"
11.
АО "Национальный управляющий холдинг "Байтерек"
12.
АО "Банк развития Казахстана"
13.
АО "Фонд развития предпринимательства "Даму"
14.
АО "Казпочта"
15.
АО "Жилищный строительный сберегательный банк "Отбасы банк"
16.
Исключена постановлением Правительства РК от 18.03.2021 № 145 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17.
Исключена постановлением Правительства РК от 08.09.2020 № 557.
18.
АО "Казахстанская жилищная компания"
19.
Исключена постановлением Правительства РК от 18.03.2021 № 145 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20.
Исключена постановлением Правительства РК от 05.08.2022 № 540.
21.
Исключена постановлением Правительства РК от 11.11.2016 № 696
22.
АО "Национальные информационные технологии"
23.
Исключена постановлением Правительства РК от 31.12.2020 № 952
24.
АО "Продовольственная контрактная корпорация"
25.
Исключена постановлением Правительства РК от 18.03.2021 № 145 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26.
АО "НК "Қазақстан Ғарыш Сапары"
27.
АО "НК "QazExpoCongress"
28.
АО "Национальная геолого-разведочная компания "Казгеология"
29.
Исключена постановлением Правительства РКот 26.12.2019 № 979 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30.
АО "Национальная компания "KAZAKH INVEST"
31.

Ескерту. Тізімнің тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.09.2021 № 656 қаулысымен.
Ескерту. Қаулы тізіммен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2009.09.11. N 1348; жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 20.03.2015 N 153; өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 11.11.2016 № 696 ; 01.03.2017 № 100; 10.03.2017 № 112; 05.10.2017 № 622; 19.04.2019 № 215; 20.12.2019 № 955; 26.12.2019 № 979 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 08.09.2020 № 557; 31.12.2020 № 952; 18.03.2021 № 145 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) ; 22.09.2021 № 656; 06.12.2021 № 865; 05.08.2022 № 540; 15.12.2023 № 1123 қаулыларымен.
1.
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" АҚ
2.
"ҚазМұнайГаз" ҰК" АҚ
3.
"Қазатомөнеркәсіп" ұлттық атом компаниясы" АҚ
4.
"Қазақтелеком" АҚ
5.
"Қазпочта" АҚ
6.
"Қазақстан темір жолы" ҰК" АҚ
7.
"KEGOC" АҚ
8.
"Қазақстан Инжиниринг" ҰК" АҚ
9.
Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 15.12.2023 № 1123 қаулысымен.
10.
"Эйр Астана" АҚ
11.
"Самұрық-Энерго" АҚ
12.
"Бәйтерек" ұлттық басқару холдингі" АҚ
13.
"Қазақстан даму банкі" АҚ
14.
"Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" АҚ
15.
"Отбасы банк" тұрғын үй құрылыс жинақ банкі" АҚ
16.
Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 18.03.2021 № 145 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
17.
Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 08.09.2020 № 557 қаулысымен.
18.
"Қазақстан тұрғын үй компаниясы" АҚ
19.
Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 18.03.2021 № 145 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
20.
Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 05.08.2022 № 540 қаулысымен.
21.
Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 11.11.2016 № 696 қаулысымен.
22.
"Ұлттық ақпараттық технологиялар" АҚ
23.
Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 31.12.2020 № 952 қаулысымен.
24.
"Азық-түлік келісім-шарт корпорациясы" АҚ
25.
Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 18.03.2021 № 145 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
26.
"Қазақстан Ғарыш Сапары" ҰК" АҚ
27.
"QazExpoCongress" ҰК" АҚ
28.
"Казгеология" ұлттық геологиялық барлау компаниясы" АҚ
29.
Алып тасталды – ҚР Үкіметінің 26.12.2019 № 979 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
30.
"KAZAKH INVEST" ұлттық компаниясы" АҚ
31.