Об утверждении Типовых правил деятельности организаций образования, реализующих образовательные программы послевузовского профессионального образования
Постановление Правительства Республики Казахстан от 7 февраля 2005 года № 113. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 мая 2013 года № 499
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 17.05.2013 № 499 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
В целях реализации Закона Республики Казахстан от 7 июня 1999 года "Об образовании" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ: см.Z070319
1. Утвердить прилагаемые Типовые правила деятельности организаций образования, реализующих образовательные программы послевузовского профессионального образования.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 7 февраля 2005 года N 113
Типовые правила деятельности
организаций образования, реализующих образовательные программы
послевузовского профессионального образования
1. Общие положения
1. Настоящие правила определяют порядок деятельности организаций образования, реализующих образовательные программы послевузовского профессионального образования, независимо от формы собственности и ведомственной подчиненности (далее - Правила).
2. Главной задачей организаций образования, реализующих образовательные программы послевузовского профессионального образования (далее - Организации), является подготовка научных и научно-педагогических кадров высшей квалификации.
3. Подготовка научных и научно-педагогических кадров осуществляется в клинической ординатуре, ассистентуре-стажировке, аспирантуре, адъюнктуре и докторантуре высших учебных заведений, научно-исследовательских организациях, а также в форме перевода кандидатов наук на должность старших научных сотрудников, соискательства и предоставления творческих отпусков.
4. Организации разрабатывают свой Устав в соответствии с  Законом Республики Казахстан "Об образовании", а также иными нормативными правовыми актами.
2. Основные функции организации
5. Основными функциями организации являются:
формирование профессионально-компетентной личности, конкурентоспособного специалиста, способного самостоятельно и творчески решать профессиональные задачи, воспринимать новые научные идеи и быть проводником новейших технологий;
развитие научных исследований по приоритетным направлениям;
интеграция науки, образования и производства;
активизация научной и инновационной деятельности в сфере послевузовского образования;
внедрение новых технологий обучения, информатизация послевузовского образования, выход на международные глобальные коммуникационные сети;
осуществление иной деятельности, не запрещенной законодательством Республики Казахстан и предусмотренной уставом организации.
Сноска. В пункт 5 внесены изменения постановлением Правительства РК от 28 сентября 2006 года N 934 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).

Жоғары оқу орнынан кейiнгi кәсiптiк білімнiң бiлiм беру бағдарламаларын iске асыратын бiлiм беру ұйымдары қызметiнiң үлгі ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 7 ақпандағы N 113 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 17 мамырдағы № 499 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 17.05.2013 № 499 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледі).
"Бiлiм туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 7 маусымдағы Заңын iске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI: қараңыз.Z070319
1. Қоса берiліп отырған Жоғары оқу орнынан кейiнгi кәсiптiк білімнiң бiлiм беру бағдарламаларын iске асыратын бiлiм беру ұйымдары қызметiнiң үлгi ережесi бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
2005 жылғы 7 ақпандағы
N 113 қаулысымен
бекiтілген
Жоғары оқу орнынан кейiнгі кәсiптiк бiлiмнiң бiлiм
беру бағдарламаларын iске асыратын білім беру ұйымдары
қызметінің үлгі ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы ереже меншiк нысанына және ведомстволық бағыныстылығына қарамастан жоғары оқу орнынан кейiнгі кәсiптiк бiлiмнiң бiлiм беру бағдарламаларын iске асыратын бiлiм беру ұйымдары қызметiнiң тәртiбiн айқындайды (бұдан әрi - Ереже).
2. Жоғары оқу орнынан кейiнгi кәсiптiк бiлiмнiң бiлiм беру бағдарламаларын iске асыратын білiм беру ұйымдарының (бұдан әрi - Ұйымдар) басты мiндетi жоғары бiлiктi ғылыми және ғылыми-педагог кадрларды даярлау болып табылады.
3. Ғылыми және ғылыми-педагог кадрларды даярлау жоғары оқу орындарының клиникалық ординатурасында, ассистентура-тағылымдамасында, аспирантурасында, адъюнктурасында және докторантурасында ғылыми-зерттеу ұйымдарында, сондай-ақ ғылым кандидаттарын аға ғылыми қызметкер лауазымына ауыстыру, iзденушiлiк, шығармашылық демалыстар беру нысанында жүзеге асырылады.
4. Ұйымдар өз Жарғысын "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, сондай-ақ өзге де нормативтік құқықтық кесiмдерге сәйкес әзiрлейдi.
2. Ұйымның негізгі функциялары
5. Ұйымның негiзгi функциялары:
кәсiби мiндеттердi дербес және шығармашылық тұрғыдан шешуге, жаңа ғылыми идеяларды қабылдауға және жаңа технологияларды алға апарушы болуға қабiлеттi кәсiби-құзыреттi жеке тұлғаны, бәсекеге қабiлетті маманды қалыптастыру;
басым бағыттар бойынша ғылыми зерттеулердi дамыту;
ғылымды, бiлiм беру мен өндiрiстi ықпалдастыру;
жоғары оқу орнынан кейiнгi бiлiм беру саласында ғылыми және инновациялық қызметтi жандандыру;
оқытудың жаңа технологияларын енгізу, жоғары оқу орнынан кейiнгi бiлiм берудi ақпараттандыру, халықаралық ғаламдық коммуникациялық желiлерге шығу;
Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған және бiлiм беру ұйымының жарғысында көзделген өзге де қызметтi жүзеге асыру болып табылады.
Ескерту. 5-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.09.28. N 934 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгiзiледі) қаулысымен.

3. Образовательная деятельность организации
6. Право на ведение образовательной деятельности возникает у организации с момента получения лицензии и прекращается с момента истечения ее срока, отзыва или признания ее недействительной в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
7. Прием граждан в организации осуществляется по заявлениям граждан на конкурсной основе в порядке, установленном центральным исполнительным органом в области образования.
8. Подготовка научных и научно-педагогических кадров регулируется Положением о послевузовском профессиональном образовании, утверждаемым центральным исполнительным органом в области образования. <*>
Сноска. В пункт 8 внесены изменения постановлением Правительства РК от 28 сентября 2006 года N 934 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
9. Защита диссертации проводится в диссертационном совете. Порядок работы диссертационного совета регулируется Положением о диссертационном cовете, утверждаемым центральным исполнительным органом в области образования.
10. Порядок присуждения ученой степени регулируетcя соответствующими Правилами, утверждаемыми центральным исполнительным органом в области образования.
4. Субъекты образовательного процесса
11. Послевузовское профессиональное образование может осуществляться как на основе государственного образовательного заказа за счет бюджетных средств, так и на платной основе по договорам с юридическими и физическими лицами.
Стоимость обучения на платной основе определяется организацией.
Сноска. Пункт 11 в редакции постановления Правительства РК от 28 сентября 2006 года N 934 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
12. Порядок получения послевузовского профессионального образования гражданами иностранных государств определяется действующим законодательством Республики Казахстан и международными соглашениями.
13. (Исключен - от 28 сентября 2006 года N 934 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
14. Обучающимися в организациях являются ассистенты-стажеры, ординаторы, аспиранты, адъюнкты и докторанты, зачисленные на обучение приказом руководителя организации.
15. Обучающиеся в организациях имеют права и обязанности, определенные Законом Республики Казахстан "Об образовании", нормативными актами центрального исполнительного органа в области образования, Уставом организации.
16. Процедура приема на профессорско-преподавательские должности осуществляется в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.

3. Ұйымның бiлiм беру қызметi
6. Ұйымның бiлiм беру қызметiн жүргізу құқығы лицензия алған сәттен бастап туындайды және оның мерзiмi аяқталған, керi қайтарып алынған немесе ол Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртiппен жарамсыз деп танылған сәттен бастап тоқтатылады.
7. Азаматтарды ұйымға қабылдау азаматтардың өтiнiшi бойынша бiлiм беру саласындағы орталық атқарушы орган белгiлеген тәртiппен конкурстық негізде жүзеге асырылады.
8. Ғылыми және ғылыми-педагогикалық кадрларды даярлау бiлiм беру саласындағы орталық атқарушы орган бекiтетiн Жоғары оқу орнынан кейiнгі кәсiптiк бiлiм беру туралы ережемен реттеледi.
Ескерту. 8-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.09.28. N 934 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгiзiледі) қаулысымен.
9. Диссертация қорғау диссертациялық кеңесте өткiзiледi. Диссертациялық кеңестiң жұмыс тәртiбi білiм беру саласындағы орталық атқарушы орган бекiтетiн Диссертациялық кеңес туралы ережемен реттеледі.
10. Ғылыми дәреже беру тәртiбi білiм беру саласындағы орталық атқарушы орган бекiтетiн тиiсті ережелермен реттеледi.
4. Білiм беру процесiнiң субъектілері
11. Жоғары оқу орнынан кейiнгi кәсiптiк бiлiм беру бюджет қаражаты есебiнен мемлекеттiк бiлiм беру тапсырысы негiзiнде және заңды және жеке тұлғалармен жасалған шарттар бойынша ақылы негiзде де жүзеге асырылады.
Ақылы негiзде оқыту құнын ұйым айқындайды.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2006.09.28.  N 934 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгiзiледі) қаулысымен.
12. Шет мемлекеттер азаматтарының жоғары оқу орнынан кейiнгi кәсiптiк бiлiм алу тәртiбi Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен және халықаралық келiсiмдермен айқындалады.
13. Алынып тасталды.
Ескерту. 13-тармақ алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2006.09.28.  N 934 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгiзiледі) қаулысымен.
14. Білім беру ұйымы басшысының бұйрығымен оқуға қабылданған ассистент-тағылымдамадан өтушiлер, ординаторлар, аспиранттар, адъюнкттер мен докторанттар ұйымдарда бiлiм алушылар болып табылады.
15. Ұйымдардағы бiлiм алушылар "Білiм туралы" Қазақстан Республикасының Заңында, бiлім беру саласындағы орталық атқарушы органның нормативтiк кесiмдерiнде, ұйымның Жарғысында белгiленген құқықтар мен мiндеттерге ие болады.
16. Профессорлық-оқытушылық лауазымдарға қабылдау рәсiмi Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.

17. Работники организации имеют права и обязанности, определенные действующим законодательством Республики Казахстан.
18. Численность профессорско-преподавательского состава устанавливается в соответствии со штатным расписанием.
Штаты профессорско-преподавательского состава, методистов и другого персонала, структура организации утверждаются руководителем организации.
5. Управление организацией
19. Управление организацией осуществляется в соответствии с законодательными и нормативными правовыми актами Республики Казахстан, настоящими Правилами и Уставом организации.
20. Непосредственное руководство организацией осуществляет руководитель, назначаемый в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Руководитель издает приказы, обязательные для исполнения всеми категориями работников и обучающихся, принимает и освобождает от занимаемой должности работников данной организации.
21. Руководитель организации действует от имени организации и защищает ее интересы.
6. Финансово-хозяйственная деятельность организации
22. Финансирование организации осуществляется за счет:
бюджетных средств;
средств, получаемых за обучение по договорам с организациями, юридическими и физическими лицами;
иных источников, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Сноска. В пункт 22 внесены изменения постановлением Правительства РК от 28 сентября 2006 года N 934 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
23. Организации пользуются закрепленным за ним имуществом в соответствии с его назначением, своими уставными целями, законодательством Республики Казахстан.
7. Контроль за деятельностью организации образования
24. Государственный контроль за деятельностью организации осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об образовании" и действующими нормативными правовыми актами.
8. Учет и отчетность
25. Организации осуществляют оперативный и бухгалтерский учет, ведут статистическую бухгалтерскую отчетность по установленной форме , представляют в установленном порядке квартальную и годовую бухгалтерскую статистическую отчетность.
26. Должностные лица организации несут установленную законодательством Республики Казахстан ответственность за сохранность и эффективное использование закрепленной за этой организацией собственности, за искажение государственной статистической отчетности, за освоение бюджетных средств, выделяемых по государственному образовательному заказу.
Сноска. В пункт 26 внесены изменения постановлением Правительства РК от 28 сентября 2006 года N 934 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).

17. Ұйымның қызметкерлері Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында белгіленген құқықтар мен мiндеттерге ие болады.
18. Профессорлық-оқытушылық құрамның саны штаттық кестеге сәйкес белгіленедi.
Профессорлық-оқытушылық құрамның, әдiскерлер мен басқа персоналдың штаттарын, ұйымның құрылымын ұйымның басшысы бекiтедi.
5. Ұйымды басқару
19. Ұйымды басқару Қазақстан Республикасының заңнамалық және нормативтiк құқықтық кесiмдерiне, осы Ережеге және ұйымның Жарғысына сәйкес жүзеге асырылады.
20. Ұйымды тiкелей басқаруды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тағайындалатын басшы жүзеге асырады.
Басшы осы ұйымның барлық санаттағы қызметкерлерi мен білiм алушылары орындауға мiндеттi бұйрықтар шығарады, қызметкерлердi атқаратын қызметiне қабылдайды және босатады.
21. Ұйымның басшысы ұйымның атынан әрекет етедi және оның мүдделерiн қорғайды.
6. Ұйымның қаржы-шаруашылық қызметi
22. Ұйымды қаржыландыру:
бюджет қаражаты;
ұйымдармен, заңды және жеке тұлғалармен жасасқан шарттар бойынша оқыту үшiн алынатын қаражат;
Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де көздер есебінен жүзеге асырылады.
Ескерту. 22-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.09.28. N 934 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгiзiледі) қаулысымен.
23. Ұйымдар өзiне бекiтiлген мүлiктi өзiнiң тағайындалуына өздерiнiң жарғылық мақсаттарына, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес пайдаланады.
7. Бiлiм беру ұйымдарының қызметiн бақылау
24. Ұйымдардың қызметiн мемлекеттiк бақылау "Бiлiм туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және қолданыстағы нормативтiк құқықтық кесiмдерге сәйкес жүзеге асырылады.
8. Есепке алу және есеп беру
25. Ұйымдар жедел және бухгалтерлiк есептi жүзеге асырады, белгіленген нысан бойынша статистикалық бухгалтерлiк есеп берудi жүргiзедi, белгiленген тәртiппен тоқсандық және жылдық бухгалтерлiк статистикалық есеп бередi.
26. Ұйымның лауазымды адамдары осы ұйымға бекiтiлген меншiктiң сақталуы және тиiмдi пайдаланылуы үшiн мемлекеттiк статистикалық есеп берудi бұрмалағаны үшiн, мемлекеттiк бiлiм беру тапсырысы бойынша бөлiнетiн бюджет қаражатын игеру үшiн Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жауаптылықта болады.
Ескерту. 26-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.09.28. N 934 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгiзiледі) қаулысымен.