О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам взаимного страхования"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 декабря 2005 года N 1274
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект  Закона  Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам взаимного страхования".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан
"О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты
Республики Казахстан по вопросам взаимного страхования"
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Гражданский  кодекс Республики Казахстан (Общая часть), принятый Верховным Советом Республики Казахстан 27 декабря 1994 г., (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1994 г., N 23-24 (приложение); 1995 г., N 15-16, ст. 109; N 20, ст. 121; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 2, ст.187; N 14, ст.274; N 19, ст. 370; 1997 г., N 1-2, ст. 8; N 5, ст. 55; N 12, ст. 183, 184; N 13-14, ст. 195,205; 1998 г., N 2-3, ст. 23; N 5-6, ст. 50; N 11-12, ст. 178; N 17-18, ст. 224, 225; N 23, ст. 429; 1999 г., N 20, ст. 727,731; N 23, ст. 916; 2000 г., N 18, ст. 336; N 22, ст. 408; 2001 г., N 1, ст. 7; N 8, ст. 52; N 17-18, ст. 240; N 24, ст. 338; 2002 г., N 2, ст. 17; N 10, ст. 102; 2003 г., N 1-2, ст. 3; N 11, ст. 56,57,66; N 15, ст. 139; N 19-20, ст. 146; 2004 г., N 6, ст. 42; N 10, ст. 56; N 16, ст. 91; N 23, ст. 142; 2005 г., N 10, ст. 31; N 14, ст. 58):
статью 108 дополнить пунктом 8 следующего содержания:
"8. Особенности деятельности потребительских кооперативов, осуществляющих взаимное страхование, определяются законодательными актами Республики Казахстан.".
2. В Гражданский  кодекс Республики Казахстан (Особенная часть) от 1 июля 1999 г.
(Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 16-17, ст.642; N 23, ст.929; 2000 г., N 3-4, ст. 66; N 10, ст. 244; N 22, ст. 408; 2001 г., N 23, ст. 3О9; N 24, ст. 338; 2002 г., N 10, ст.102; 2003 г., N 1-2, ст. 7; N 4, ст. 25; N 11, ст. 56; N 14, ст. 103; N 15, ст. 138, 139; 2004 г., N 3-4, ст. 16; N 5, ст. 25; N 6, ст. 42; N 16, ст. 91; 2004 г., N 23, ст. 142):

"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне өзара сақтандыру мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 23 желтоқсандағы N 1274 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI :
"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне өзара сақтандыру мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актілеріне өзара сақтандыру мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы"
1-бап . Қазақстан Республикасының мынадай заңнамалық актілерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзілсiн:
1. Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесi 1994 жылы 27 желтоқсанда қабылдаған Қазақстан Республикасының Азаматтық  кодексіне , (Жалпы бөлiм), (Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1994 ж., N 23-24 (қосымша); 1995 ж., N 15-16, 109-құжат; N 20, 121-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 2, 187-құжат; N 14, 274-құжат; N 19, 370-құжат; 1997 ж., N 1-2, 8-құжат; N 5, 55-құжат; N 12, 183, 184-құжат; N 13-14, 195, 205-құжат; 1998 ж., N 2-3, 23-құжат; N 5-6, 50-құжат; N 11-12, 178-құжат; N 17-18, 224, 225-құжат; N 23, 429-құжат; 1999 ж., N 20, 727, 731-құжат; N 23, 916-құжат; 2000 ж., N 18, 336-құжат; N 22, 408-құжат; 2001 ж., N 1, 7-құжат; N 8, 52-құжат; N 17-18, 240-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 2, 17-құжат; N 10, 102-құжат; 2003 ж., N 1-2, 3-құжат; N 11, 56-құжат; 57, 66; N 15, 139-құжат; N 19-20, 146-құжат; 2004 ж., N 6, 42-құжат; N 10, 56-құжат; N 16, 91-құжат; N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 10, 31-құжат; N 14, 58-құжат):
1) 108-бап мынадай мазмұндағы 8-тармақпен толықтырылсын:
"8. Өзара сақтандыруды жүзеге асыратын тұтыну кооперативтері қызметiнің ерекшелiктерi Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiмен айқындалады.".
2. Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 1 шілдедегi Азаматтық   кодексiне (Ерекше бөлiм), (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., N 16-17, 642-құжат; N 23, 929-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; N 10, 244-құжат; N 22, 408-құжат; 2001 ж., N 23, 309-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 10, 102-құжат; 2003 ж., N 1-2, 7-құжат; N 4, 25-құжат; N 11, 56-құжат; N 14, 103-құжат; N 15, 138, 139-құжат; 2004 ж., N 3-4, 16-құжат; N 5, 25-құжат; N 6, 42-құжат; N 16, 91-құжат; N 23, 142-құжат):

1) в пункте 2 статьи 803 слова "либо на основе членства в обществе взаимного страхования" исключить;
2) часть вторую статьи 814 дополнить словами "либо осуществляющее страховую деятельность по взаимному страхованию без лицензии в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан о взаимном страховании";
3) в статье 845:
часть вторую пункта 2 после слова "Особенности" дополнить словами "осуществления взаимного страхования,";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Страхование обществами взаимного страхования имущественных интересов своих членов осуществляется на основании договоров страхования.".
3. В  Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 5-6, ст. 24; N 17-18, ст. 241; N 21-22, ст. 281; 2002 г., N 4, ст. 33; N 17, ст. 155; 2003 г., N 1-2, ст. 3; N 4, ст. 25; N 5, ст. 30; N 11, ст. 56, 64, 68; N 14, ст. 109; N 15, ст. 122, 139; N 18, ст. 142, N 21-22, ст. 160, N 23, ст. 171; 2004 г., N 6, ст. 42; N 10, ст. 55; N 15, ст. 86; N 17, ст. 97; N 23, ст. 139, 140; N 24, ст. 153; 2005 г., N 5, ст. 5; N 7-8, ст. 19; N 9, ст. 26; N 13, ст. 53; N 14, ст.58; N 17-18, ст. 72):
статью 173 дополнить частями 1-1 и 4-1 следующего содержания:
"1-1. Несвоевременное представление, непредставление либо представление страховой организацией, осуществляющей деятельность по взаимному страхованию, уполномоченному органу недостоверной отчетности либо иной запрашиваемой уполномоченным органом информации в соответствии с законодательством Республики Казахстан о взаимном страховании -
влекут штраф в размере от двадцати до пятидесяти месячных расчетных показателей.";
"4-1. Осуществление страховой организацией, осуществляющей деятельность по взаимному страхованию, сделок и операции в нарушение законодательства о взаимном страховании -
влечет штраф в размере от двадцати до двухсот месячных расчетных показателей.".
4. В  Кодекс Республики Казахстан от 12 июня 2001 г. "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 11-12, ст. 168; 2002 г., N 6, ст. 73,75; N 19-20, ст. 171; 2003 г., N 1-2, ст. 6; N 4, ст. 25; N 11, ст. 56; N 15, ст. 133, 139; N 21-22, ст. 160; N 24, ст. 178; 2004 г., N 5, ст. 30; N 14, ст. 82; N 20, ст. 116; N 23, ст. 140,142; N 24, ст. 153; 2005 г., N 7-8 ст. 23):
пункт 1 статьи 117 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:

1) 803-баптың 2-тармағындағы "не өзара сақтандыру қоғамына мүшелiк негiзiнде" деген сөздер алынып тасталсын;
2) 814-баптың екiншi бөлiгiнде "лицензиясы бар" деген сөздерден кейiн "не өзара сақтандыру жөнiндегi сақтандыру қызметiн Қазақстан Республикасының өзара сақтандыру туралы заңнамалық актісіне сәйкес лицензиясыз жүзеге асыратын" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 845-бапта:
2-тармақтың екiншi бөлiгiнде "ерекшелiктерi" деген сөздiң алдынан ", өзара сақтандыруды жүзеге асырудың" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Өзара сақтандыру қоғамдары өз мүшелерiнiң мүлiктiк мүдделерiн сақтандыруды сақтандыру шарттары негiзiнде жүзеге асырады.".
3. Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 30 қаңтардағы Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы  кодексiне  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 5-6, 24-құжат; N 17-18, 241-құжат;  N 21-22, 281-құжат; 2002 ж., N 4, 33-құжат; N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 1-2, 3-құжат; N 4, 25-құжат; N 5, 30-құжат; N 11, 56-құжат; 64, 68; N 14, 109-құжат; N 15, 122-құжат, 139; N 18, 142-құжат; N 21-22, 160-құжат; N 23, 171-құжат; 2004 ж., N 6, 42-құжат; N 10, 55-құжат; N 15, 86-құжат; N 17, 97-құжат; N 23, 139-құжат, 140; N 24, 153-құжат; 2005 ж., N 5, 5-құжат; N 7-8, 19-құжат; N 9, 26-құжат; N 13, 53-құжат; N 14, 58-құжат; N 17-18, 72-құжат):
1) 173-бап мынадай мазмұндағы 1-1 және 4-1-бөлiктермен толықтырылсын:
"1-1. Өзара сақтандыру қызметiн жүзеге асыратын сақтандыру ұйымы уәкiлеттi органға шынайы емес есептi уақтылы бермеген, бермеген не уәкiлеттi органның Қазақстан Республикасының өзара сақтандыру туралы заңнамаға сәйкес сұратқан өзге де ақпаратты бермеген жағдайда -
жиырмадан елу айлық есептік көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде айыппұл салынады.";
"4-1. Өзара сақтандыру қызметiн жүзеге асыратын сақтандыру ұйымының өзара сақтандыру туралы заңнаманы бұза отырып мәмiлелер мен операцияларды жүзеге асыруы -
жиырмадан екі жүз айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде айыппұл салынады.".
4. "Салық және бюджетке төленетін басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 12 маусымдағы  кодексiне  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 11-12, 168-құжат; 2002 ж., N 6, 73-құжат, 75; N 19-20, 171-құжат; 2003 ж., N 1-2, 6-құжат; N 4, 25-құжат; N 11, 56-құжат; N 15, 133, 139-құжат; N 21-22, 160-құжат; N 24, 178-құжат; 2004 ж., N 5 30-құжат; N 14, 82-құжат; N 20, 116-құжат; N 23, 140, 142-құжат; N 24, 153-құжат; 2005 ж., N 7-8, 23-құжат):
117-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:

"4) по взаимному страхованию - 1 процент от суммы подлежащих получению (полученных) страховых премий.".
5. В  Закон Республики Казахстан от 17 апреля 1995 г. "О лицензировании" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 3-4, ст. 37; N 12, ст. 88; N 14, ст. 93; N 15-16, ст. 109; N 24, ст. 162; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 8-9, ст. 236; 1997 г., N 1-2, ст. 8; N 7, ст. 80; N 11, ст. 144, 149; N 12, ст. 184; N 13-14, ст. 195, 205; N 22, ст. 333; 1998 г., N 14, ст. 201; N 16, ст. 219; N 17-18, ст. 222, 224, 225; N 23, ст. 416; N 24, ст. 452; 1999 г., N 20, ст. 721, 727; N 21, ст. 787; N 22, ст. 791; N 23, ст. 931; N 24, ст. 1066; 2000 г., N 10, ст. 248; N 22, ст. 408; 2001 г., N 1, ст. 7; N 8, ст. 52,54; N 13-14, ст. 173, 176; N 23, ст. 321; N 24, ст. 338; 2002 г., N 2, ст. 17; N 15, ст. 151; N 19-20, ст. 165; 2003 г., N 1-2, ст. 2; N 4, ст. 25; N 6, ст. 34; N 10, ст. 50, 51; N 11, ст. 69; N 14, ст. 107; N 15, ст. 124, 128, 139; 2004 г., N 2, ст. 9; N 5, ст. 27; N 10, ст.54; N 14, ст. 82; N 15, ст. 86; N 16, ст. 91; N 17, ст. 98; 2005 г., N 7-8, ст.23; N 11, ст. 37; N 14, ст. 55, 58):
в пункте 2 статьи 7 после слов "Банком Развития Казахстана" дополнить словами ", страховыми организациями, осуществляющими деятельность по взаимному страхованию".
6. В  Закон Республики Казахстан от 17 апреля 1995 г. "О государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 3-4, ст. 35; N 15-16, ст. 109; N 20, ст. 121; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 1, ст. 180; N 14, ст. 274; 1997 г., N 12, ст. 183; 1998 г., N 5-6, ст. 50; N 17-18, ст. 224; 1999 г., N 20, ст. 727; 2000 г., N 3-4, ст. 63, 64; N 22, ст. 408; 2001 г., N 1, ст. 1; N 8, ст. 52; N 24, ст. 338; 2002 г., N 18, ст. 157; 2003 г, N 4, ст. 25; N 15, ст. 139, 2004 г., N 5, ст. 30; 2005 г., N 13, ст. 53; N 14, ст. 58):
статью 6 дополнить частью четвертой следующего содержания: "В случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о взаимном страховании, для регистрации юридического лица, предметом деятельности которого является деятельность по взаимному страхованию, дополнительно требуется согласие уполномоченного государственного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций.".
7. В  Закон Республики Казахстан от 18 декабря 2000 г. "О страховой деятельности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2000 г., N 22, ст. 406; 2003 г., N 11, ст. 56; N 12, ст. 85; N 15, ст. 139; 2004 г., N 11-12, ст. 66; 2005 г., N 14, ст. 55, 58):

"4) өзара сақтандыру бойынша - алынуға жататын (алынған) сақтандыру сыйлықақылары сомасының 1 процентi мөлшерiнде төлейдi.".
5. "Лицензиялау туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 17 сәуiрдегi  Заңы  (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 3-4, 37-құжат; N 12, 88-құжат; N 14, 93-құжат; N 15-16, 109-құжат; N 24, 162-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 8-9, 236-құжат; 1997 ж., N 1-2, 8-құжат; N 7, 80-құжат; N 11, 144, 149-құжат; N 12, 184-құжат; N 13-14, 195, 205-құжат; N 22, 333-құжат; 1998 ж., N 14, 201-құжат; N 16, 219-құжат; N 17-18, 222, 224, 225-құжат; N 23, 416-құжат; N 24, 452-құжат; 1999 ж., N 20, 721-құжат, 727; N 21, 787-құжат; N 22, 791-құжат; N 23, 931-құжат; N 24, 1066-құжат; 2000 ж., N 10, 248-құжат; N 22, 408-құжат; 2001 ж., N 1, 7-құжат; N 8, 52-құжат, 54; N 13-14, 173-құжат, 176; 26, 23, 321-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 2, 17-құжат; N 15, 151-құжат; N 19-20, 165-құжат; 2003 ж., N 1-2, 2-құжат; N 4, 25-құжат; N 6, 34-құжат; N 10, 50, 51-құжат; N 11, 69-құжат; N 14, 107-құжат; N 15, 124, 128, 139-құжат; 2004 ж., N 2, 9-құжат; N 5, 27-құжат; N 10, 54-құжат; N 14, 82-құжат; N 15, 86-құжат; N 16, 91-құжат; N 17, 98-құжат; 2005 ж., N 7-8, 23-құжат; N 11, 37-құжат; N 14, 55, 58-құжаттар):
7-баптың 2-тармағында "Қазақстан Даму Банкiнің" деген сөздерден кейiн ", өзара сақтандыру қызметiн жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдарының" деген сөздермен толықтырылсын.
6. "Заңды тұлғаларды мемлекеттiк тiркеу және филиалдар мен өкiлдiктердi есептік тiркеу туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 17 сәуiрдегi  Заңына  (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 3-4, 35-құжат; N 15-16, 109-құжат; N 20, 121-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 1, 180-құжат; N 14, 274-құжат; 1997 ж., N 12, 183-құжат; 1998 ж., N 5-6, 50-құжат; N 17-18, 224-құжат; 1999 ж., N 20, 727-құжат; 2000 ж., N 3-4, 63, 64-құжат; N 22, 408-құжат; 2001 ж., N 1, 1-құжат; N 8, 52-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 18, 157-құжат; 2003 ж., N 4, 25-құжат; N 15, 139-құжат; 2004 ж., N 5, 30-құжат; 2005 ж., N 13, 53-құжат; N 14, 58-құжат):
6-бап мынадай мазмұндағы төртiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының өзара сақтандыру туралы заңнамасында көзделген жағдайларда өзара сақтандыру жөнiндегi қызмет негiзi болып табылатын заңды тұлғаның тiркелуi үшiн қаржы рыногын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттік органның қосымша келiсiмi талап етiледi.".
7. "Сақтандыру қызметi туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2000 ж., N 22, 406-құжат; 2003 ж., N 11, 56-құжат; N 12, 85-құжат; N 15, 139-құжат; 2004 ж., N 11-12, 66-құжат; 2005 ж., N 14, 55, 58-құжаттар):

1) абзац пятнадцатый статьи 3 дополнить словами "либо без лицензии в
соответствии с законодательством Республики Казахстан о взаимном страховании;";
2) пункт 2 статьи 5 дополнить словами ", а также осуществляющей деятельность по взаимному страхованию";
3) статью 9 дополнить пунктом 8 следующего содержания:
"8. Страховая организация в форме общества взаимного страхования не вправе принимать риски на перестрахование.";
4) подпункт 7) статьи 10 исключить;
5) статью 22 изложить в следующей редакции:
"Статья 22. Правовой статус страховой (перестраховочной) организации
1. Страховая (перестраховочная) организация является коммерческой организацией, созданной в организационно-правовой форме акционерного общества и осуществляет свою деятельность в соответствии с настоящим Законом и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан
Страховая организация, осуществляющая деятельность по взаимному страхованию, является некоммерческой организацией, созданной в организационно-правовой форме потребительского кооператива и осуществляет свою деятельность в соответствии с Законом Республики Казахстан "О взаимном страховании", настоящим Законом и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
2. Правовой статус страховой (перестраховочной) организации определяется государственной регистрацией юридического лица в качестве страховой (перестраховочной) организации в органах юстиции и наличием лицензии уполномоченного органа на право осуществления страховой деятельности.
Правовой статус страховых организаций, осуществляющих деятельность по взаимному страхованию на основании лицензии уполномоченного органа, определяется настоящим Законом и Законом Республики Казахстан "О взаимном страховании".
Правовой статус страховых организаций, осуществляющих деятельность по взаимному страхованию без лицензии уполномоченного органа, определяется Законом Республики Казахстан "О взаимном страховании.";
6) статью 45 дополнить пунктами 6 и 7 следующего содержания:
"6. Требования пунктов 1-5 настоящей статьи не распространяются на страховые организации, осуществляющие деятельность по взаимному страхованию.
7. Требования к формированию, методике расчета страховых резервов, структуре страховых резервов, и к финансовой устойчивости страховых организаций, осуществляющих деятельность по взаимному страхованию на основании лицензии уполномоченного органа, устанавливаются нормативными правовыми актами уполномоченного органа.".
8. В  Закон Республики Казахстан от 8 мая 2001 г. "О потребительском кооперативе" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 10; ст. 138):
статью 2 дополнить пунктом 3 следующего содержания:

1) 3-баптың он бесiншi абзацында "тиiстi лицензиясы негiзiнде" деген сөздерден кейiн "не Қазақстан Республикасының өзара сақтандыру туралы заңнамасына сәйкес лицензиясыз" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 5-баптың 2-тармағында "уәкiлеттi мемлекеттік органның тиiстi лицензиясы бар" деген сөздерден кейiн ", сондай-ақ өзара сақтандыру қызметiн жүзеге асыратын" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 9-бап мынадай мазмұндағы 8-тармақпен толықтырылсын:
"8. Өзара сақтандыру нысанындағы сақтандыру ұйымы қайта сақтандыру тәуекелдерiн қабылдауға құқығы жоқ.";
4) 10-баптың 7) тармақшасы алынып тасталсын;
5) 22-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"22-бап. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының құқықтық мәртебесi
1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы коммерциялық ұйым болып табылады және өз қызметiн осы Заң мен Қазақстан Республикасының өзге де нормативтiк құқықтық актiлерiне сәйкес жүзеге асырады.
Өзара сақтандыру жөнiндегi қызметтi жүзеге асыратын сақтандыру ұйымы тұтыну кооперативi ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған коммерциялық емес ұйым болып табылады және өз қызметiн "Өзара сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, осы Заңға және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтiк құқықтық актiлерiне сәйкес жүзеге асырады.
2. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының құқықтық мәртебесi заңды тұлғаның әдiлет органдарында сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы ретiнде мемлекеттiк тiркеуден өтуiмен және уәкiлеттi мемлекеттiк органның сақтандыру қызметiн жүзеге асыру құқығына берiлген лицензиясы болуымен айқындалады.
Өзара сақтандыру жөнiндегi қызметтi жүзеге асыратын сақтандыру ұйымының құқықтық мәртебесi уәкiлеттi органның лицензиясы негiзiнде, осы Заңмен және "Өзара сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен айқындалады.
Өзара сақтандыру жөнiндегi қызметтi уәкiлеттi органның лицензиясынсыз жүзеге асыратын сақтандыру ұйымының ресми мәртебесi "Өзара сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен айқындалады.";
6) 45-бап мынадай мазмұндағы 6 және 7-тармақтармен толықтырылсын:
"6. Осы баптың 1-5-тармақтарының талаптары өзара сақтандыру қызметiн жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдарына қолданылмайды.
7. Уәкiлеттi органның лицензиясы негiзiнде өзара сақтандыру қызметiн жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдарының сақтандыру резервтерiн қалыптастыруға, есептеу әдiстемесi мен сақтандыру резервтерiнiң құрылымына және қаржылық тұрақтылығына қойылатын талаптар уәкiлетті органның нормативтiк құқықтық актiлерiмен белгiленедi.".
8. "Тұтыну кооперативi туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 8 мамырдағы  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 10, 138-құжат):
2-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:

"3. Особенности деятельности потребительских кооперативов, осуществляющих взаимное страхование, определяются законодательными актами Республики Казахстан.".
9. В  Закон Республики Казахстан от 4 июля 2003 г. "О государственном регулировании и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 15, ст. 132; 2004 г., N 11-12, ст. 66; N 16, ст. 91; 2005 г., N 14, ст. 55):
подпункт 6) статьи 1 дополнить словами ", а также деятельность обществ взаимного страхования, не подлежащих лицензированию".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие со дня его официального опубликования, за исключением положения пункта 4 статьи 1 настоящего Закона, которое вводится в действие с 1 января 2007 года.
Президент
Республики Казахстан

"3. Өзара сақтандыруды жүзеге асыратын тұтыну кооперативтерi қызметiнің ерекшелiктерi Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiмен айқындалады.".
9. "Қаржы рыногы мен қаржылық ұйымдарды мемлекеттiк реттеу және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 4 шiлдедегi  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., N 15, 132-құжат; 2004 ж., N 11-12, 66-құжат; N 16, 91-құжат; 2005 ж., N 14, 55-құжат):
1-баптың 6-тармақшасы ", сондай-ақ лицензиялауға жатпайтын өзара сақтандыру қоғамдарының қызметi." деген сөздермен толықтырылсын.
2-бап . Осы Заң, 2007 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізiлетiн 1-баптың 4-тармағындағы ережелерiнен басқа, ол ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Президентi